Об утверждении Правил назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения государственного специального пособия и пересмотра решения о его выплате
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 269. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32961.
Примечание. Вводится в действие с 01.07.2023 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения государственного специального пособия и пересмотра решения о его выплате согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 269
Правила назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения государственного специального пособия и пересмотра решения о его выплате

Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидаларын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 269 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32961 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновация және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 269 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидалары

15) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пособия формируемый Государственной корпорацией в АИС "Е-макет";
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 16) предусматривается исключить приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
16) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пособия, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".
Глава 2. Порядок назначения пособия
4. Лица, имеющие право на получение пособия, предусмотренные статьей 4 Закона, представляют в отделение Государственной корпорации заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность и принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы, подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, подлежат легализации в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, утверждҰнными приказом исполнящего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116) (далее – Правила легализации документов), если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

15) электрондық іс макеті (бұдан әрі –ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда "Е-макет" ААЖ-нде қалыптастыратын мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушының электрондық іс макеті;
16) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидаларды бекіту немесе өзгерту күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына, жәрдемақыны тағайындау бойынша уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға және "электрондық Үкіметтің" ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымның операторына жолдайды.
2-тарау. Жәрдемақыны тағайындауға жүгіну тәртібі
4. Заңның 4-бабымен көзделген жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын және Қазақстан Республикасы азаматтығына қатыстылығын көрсететін құжатты ұсынады.
Іс-әрекетке қабілетсіз, іс-әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және оған қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
Егер заңдар мен халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларында (бұдан әрі - Құжаттарды заңдастыру қағидалары) (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізбесінде № 16116 тіркелген) көзделген тәртіпте құжаттар заңдастыруға жатады.

При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) государственных органов и (или) организации через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющих личность заявителя, принадлежность к гражданству Республики Казахстан и подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства;
в ИС "Е-Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в автоматизированной информационной аналитической системе "Төрелік" – по решениям суда о подтверждении трудового стажа;
в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года).
Заявление подается в бумажной форме, подписывается заявителем.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.
6. Для назначения пособия, помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае ликвидации организации, представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса, или электронная копия архивного документа, удостоверенная ЭЦП уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива.
При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда и Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930, устанавливаются через судебные органы;

Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
5. Құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдар мен (немесе) ұйымдардың автоматтық жүйелеріне (бұдан әрі – АЖ) сұрау салуды қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын, Қазақстан Республикасы азаматтығына қатыстылығын көрсететін және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"Е-Қорғаншылық" АЖ-ға – қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
"Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық талдамалық жүйеде – еңбек өтілін растау туралы соттың шешімдері бойынша;
"АХАЖ" (азаматтардың хал актілерін жазу) АЖ-ға – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (2008 жылғы 1 мамырдан кейін Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген тіркеу бойынша қалыптастырады).
Өтініш қағаз түрінде беріледі, өтініш берушімен қол қойылады.
АЖ мәліметтермен сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса беріледі.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттардың сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.
6. Жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 4-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс сипатын немесе еңбек жағдайларын растайтын ұйымның анықтамасы.
Ұйым таратылған жағдайда жұмыс орны, атқарған лауазымы, кәсiбi, жұмыс кезеңдерi, архив iсiнің нөмiрi, оның беттерi көрсетiлген, мөрмен және архив директоры мен архивариустың қолы қойылып расталған архивтік анықтама немесе мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады.
Мұрағат құжаттары болмаған жағдайда жұмыс сипаты немесе еңбек жағдайлары және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне және Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді;

2) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя:
трудовая книжка;
справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные ЭЦП уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
При наличии также представляются:
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника учреждений, находившихся на территории Советского Союза, учреждений Республики Казахстан, международной организации;
документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности;
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, подлежат легализации в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельству или уведомлению о смерти детей (либо актовая запись о смерти или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;

2) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар ұсынылады:
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы жоқ немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар, нақтылық болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса архив мекемелерінен немесе жұмыс орнынан анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай сондай-ақ:
білімі туралы құжат;
әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі;
Кеңес Одағы аумағында орналасқан мекемелердің, Қазақстан Республикасы мекемелердің, халықаралық ұйымның қызметкері жұбайы (зайыбы) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат;
Егер заңдар мен халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, Құжаттарды заңдастыру қағидаларында көзделген тәртіпте құжаттар заңдастыруға жатады.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растау үшін мына құжаттардың (олардың болуына қарай) біреуі ұсынылады:
балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың (тегін өзгерткен кезде) неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме;
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
орта-кәсіптік немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (не азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;

3) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг, регламентирован согласно приложению 3 к настоящим Правилам в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
8. При обращении заявителя за назначением пособия специалистом, принявшим заявление, осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение государственной базовой пенсионной выплаты или пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет, государственных социальных пособий и пособия.
При получении сведений из ИС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения одной из указанных выплат или подачи заявления на их назначение пособия заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, а также сведений, полученных из ИС, обеспечивают качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 3 к настоящим Правилам, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
10. При наличии оснований, предусмотренных подпунктом 2), 3), и 4) пункта 1 статьи 5-1 Закона заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособия по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. Заявление о назначении пособия в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) пособий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
12. Специалистом, принявшим заявление, заявителю вручается расписка о принятии документов.
Трудовая книжка возвращается отделением Государственной корпорации заявителю после назначения пособия.

3) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде).
7. Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің нысаны ретінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес регламенттелген.
8. Өтініш беруші жәрдемақыны немесе мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін немесе жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін жүгінген кезде өтінішті қабылдаушы өтініш берушінің тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеруді жүзеге асырады.
Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ көрсетілген төлемдердің бірін тағайындау немесе оларды тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
9. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден жәрдемақы тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, электронды құжаттардың көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
10. Заңның 5-1-бабының 1-тармағының 2), 3), және 4) тармақшаларында көзделген негіздемелер болған кезде өтініш берушіге кідіріссіз осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
11. Жәрдемақы тағайындау туралы өтініш осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде жәрдемақыны тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
12. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Жәрдемақы тағайындалғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасын өтініш берушіге қайтарады.

Глава 3. Порядок осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения пособия и пересмотра решения о его выплате
13. Отделение Государственной корпорации формирует ЭМД и проект решения со дня регистрации заявления на назначение пособия в течение одного рабочего дня.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия через филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета пособия.
14. При назначении и изменении размеров пособия все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.
15. Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий рассматривает ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия - в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД по формам согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа назначении (изменении, возобновлении выплаты) пособия уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет заявителю уведомление о предварительном решении в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимается уполномоченным органом по назначению пенсий и пособий в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий принимает решение о назначении пособия или формирует мотивированный отказ в назначении пособия.
Примечание ИЗПИ!
Часть пятая пункта 15 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
При этом уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет результат рассмотрения в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства" не позднее, чем за сутки до истечения срока рассмотрения.
16. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении, выплаты) пособия требуется приобщение к ЭМД дополнительных документов, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий возвращает ЭМД и через отделение Государственной корпорации направляет уведомление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон, о представлении дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления или sms-оповещения на мобильный телефон. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
После направления заявителю уведомления отделение Госкорпорации формирует электронный проект решения на основании имеющихся в ЭМД данных, и направляет в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении пособия.
Если требуемые документы для назначения пособия представлены в течение тридцати рабочих дней, отделение Госкорпорации направляет для утверждения в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий электронный проект решения о назначении (изменении, возобновлении) пособия со дня возникновения права на выплату.
При отсутствии в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий выносит решение об отказе в назначении пособия.

3-тарау. Жәрдемақыны жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қалпына келтіру, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау тәртібі
13. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны бір жұмыс күні ішінде тағайындауға ЭІМ-ді және шешім жобасын қалыптастырады.
Қалыптастырылған ЭІМ жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің және жәрдемақыны есептеудің дұрыстығын тексереді.
14. Жәрдемақы мөлшерін тағайындаған және өзгерткен кезінде тиындармен есептелген барлық сома, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
15. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны ЭІМ-ге түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздеме анықталғанда, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге жәрдемақы тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган тыңдау нәтижелері бойынша тағайындау (төлемді қалпына келтіру, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қарау мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей қарау нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
16. Егер жәрдемақы төлемдерін тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды қоса тіркеу қажет екені анықталса зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган ЭІМ-ні қайтарады және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарлама немесе ұялы телефонға sms-хабарландыру алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну туралы, оның ішінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етеді. Sms-хабарландырулар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілетін sms-хабарландырулардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушіге хабарлама жіберілгеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ-де бар деректер негізінде шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдау үшін зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Егер жәрдемақы тағайындау үшін талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні ішінде ұсынылса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы төлемдеріне құқық пайда болған күннен бастап төлемді тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешімнің электрондық жобасын зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.
ЭІМ-де, оның ішінде портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

17. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о (отказе в назначении) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Если в заявлении на назначение пособия указан номер мобильного телефона, зарегистрированного в базе мобильных граждан, уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
18. Отделение Государственной корпорации после принятия уполномоченным органом по назначению пенсий и пособий решения о назначении пособия проставляет на каждой странице трудовой книжки отметку "пособие назначено" и возвращает ее заявителю при его личном обращении.
Документом, подтверждающим статус получателя пособия, является удостоверение, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
В случае обращения за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В случае утери удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выписывает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу проставляется отметка "Дубликат".
В случае изменения размера пособия либо изменения места жительства отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится соответствующая запись о произведенных изменениях.
19. Решение об отказе в назначении пособия принимается по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для назначения пособия и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для назначения пособия, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги, заявитель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.

17. Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өтініш берушінің өзі келген кезде береді.
Егер жәрдемақы тағайындауға өтініште мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы телефон нөмірі көрсетілсе, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлар жіберу арқылы автоматты режимде жолданады.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат өтініш берушінің "жеке кабинетіне" уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде тіркеледі.
18. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдағаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасына "жәрдемақы тағайындалды" деген белгі қояды және оны өтініш берушіге өзі келген кезде қайтарады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші жүгінген кезде қол қойдыра отырып осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес беретін куәлік алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылады.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.
Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінген жағдайда куәлік Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлігін жоғалтқан жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша куәліктің телнұсқасын жазып береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Жәрдемақының мөлшері өзгерген немесе тұрғылықты жері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі куәлікке қосымша бетте жүргізілген өзгерістер туралы тиісті жазба жасайды.
19. Жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту туралы шешім мынадай негіздер бойынша қабылданады:
1) жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) жәрдемақыны тағайындау үшін қажетті ұсынылған ақпараттардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативті құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.

20. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 АППК РК.
21. Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
22. Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
23. При этом услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
24. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель вправе обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
26. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
27. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
28. Изменение размера пособия в связи повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением месячного расчетного показателя, производится на основании решений уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.
29. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего пособие за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения группы инвалидности, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия по форме согласно приложения 7 к настоящим Правилам.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения услугополучателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.
Сноска. В пункт 29 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. На основании решений уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий о назначении пособия Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный государственный орган.
31. Уполномоченный государственный орган направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
32. Уполномоченный государственный орган согласно потребности бюджетных средств на выплату пособия осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.

20. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның және (немесе) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) және (немесе) Мемлекеттік корпорация басшысының атына шағым беріледі.
21. Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып шағымның тіркелуі (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) оның қабылданғанын растау болып табылады.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкерлері қызмет көрсету кезінде олардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына немесе ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі. Мемлекеттік корпорацияның кеңсесіне қолма-қол да, почта арқылы да келіп түскен шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады), оның қабылданғанын растау болып табылады.
22. Шағымды "e-Otinish" азаматтардың өтініштерін қабылдау және өңдеудің бірыңғай платформасы арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартып отыратын (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгі, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады.
23. Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің немесе Мемлекеттік корпорацияның мекенжайына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды тіркеу күні оны қарау мерзіміне кірмейді. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта байланысы арқылы жіберіледі не зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның, Министрліктің немесе Мемлекеттік корпорацияның кеңсесінде қолма-қол беріледі.
24. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес шағыммен жүгінеді.
25. Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
26. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау бойынша өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімін ұзарту сәтінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электронды түрде берілген кезде) ұзартудың себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабардар етеді.
27. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік тәртіппен (сотқа дейінгі) шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
28. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты жәрдемақының мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімдерінің негізінде жүргізіледі.
29. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлем алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, мүгедектік тобы өзгерген жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын дайындайды.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДБ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
30. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақыны тағайындау туралы шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған жәрдемақы сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 27-күніне Министрлік ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
31. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
32. Уәкілетті мемлекеттік орган төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.

33. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособий, а также удержаний из пособий.
35. Выплата пособия производится Государственной корпорацией путем:
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации или отделение уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий получателям (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Заявление на изменение банковского счета и (или) способа выплаты и номер банковского счета передается уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий в Государственную корпорацию, в том числе через электронные каналы связи, при наличии согласия получателя, удостоверенного ЭЦП уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
36. Доставка пособия на дом производится следующим категориям:
участникам Великой Отечественной войны;
получателям пособия, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
37. Взаимодействие по выплате пособий получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
38. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 39 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
39. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 5-2 Закона.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий:

33. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
34. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес жәрдемақыны төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ олардан ұстап қалуларды қалыптастырады.
35. Жәрдемақыны төлеуді Мемлекеттік корпорация:
баланы (балаларды) қабылдайтын отбасыға беру туралы және (немесе) патронат туралы шарт бойынша отбасындағы балаларға жәрдемақыны аудару баланың өз шотына жүзеге асырылады;
зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
Зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның ЭЦҚ-сымен куәландырылған алушының келісімі болған кезде банк шотын және (немесе) төлем тәсілін өзгертуге өтінішті және банк шотының нөмірін зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым Мемлекеттік корпорацияға, оның ішінде электрондық байланыс арналары арқылы береді.
36. Жәрдемақыны үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдар мен қатысушыларына;
сексен жасқа толған жәрдемақылар алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
37. Алушыларға жәрдемақыны төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
38. Жәрдемақыны төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
39. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімінің Заңның 5-2-бабының 3-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, соның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында:

Сноска. Пункт 41 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В случае поступления документов исполнительного производства на удержания из пособия отделение Государственной корпорации в соответствии Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" производит удержания в ЦБД.
В случае поступления заявления получателя на удержание из пособия отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, подготовленного отделением Государственной корпорации.
43. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
Параграф 1. Порядок осуществления выплаты пособия при перемене местожительства
44. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, а также получатели пособия, сменившие место жительства внутри Республики Казахстан, представляют заявление на запрос пенсионного дела/дела получателя пособия по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя пенсии/пособия по прежнему местожительству заявителя.
45. Лица, прибывшие на постоянное местожительства в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктами 4 и 6 к настоящим Правилам, после поступления пенсионного дела.
46. Дело получателя пособия (при его наличии), выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя через филиал.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыдан ұстап қалуға атқарушылық іс жүргізу құжаттары келіп түскен жағдайда "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ОДБ-да ұстап қалуды жүргізеді.
Алушының жәрдемақысынан ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттің корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді.
43. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері қайтыс болу, кету фактілері туралы төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемдерді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемелер, іс-әрекеттер белгіленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-да күн сайын жазбалар жасайды.
1- параграф. Тұрғылықты жерi өзгерген кезде жәрдемақы төлемін жүзеге асыру тәртібі
44. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген жәрдемақы алшылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішінде тұрғылықты жерін ауыстырған жәрдемақы алушылар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы ісіне/жәрдемақы ісіне сұрау салуға өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы ісіне/жәрдемақы ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
45. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 4 және 6-тармақтарында көзделген құжаттарды зейнетақы ісі түскен соң ұсынады.
46. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен адамның жәрдемақы алушының ісі (бар болса) Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрыңғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электронды сұрау салу жолдайды.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және филиал арқылы алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.

47. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, дело получателя пособия выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Выплата пособий выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.
Параграф 2. Порядок осуществления выплаты пособия лицам, находящимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
48. Лицу, имеющему право на получение пособия, находящемуся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, пособие назначаются на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 4 и 6 к настоящим Правилам, представляемых администрацией учреждения в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
49. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем пособия, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в соответствии с пунктами 44 и 46 настоящих Правил, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
50. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения личного дела получателя пособия ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления пособий.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 51 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
51. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пособия осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из ИС и (или) запрос дело получателя пособия от уполномоченного органа страны проживания, выехавшего получателя пособия), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
по решению суда.

47. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде жәрдемақы алушының ісін алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге жәрдемақыны төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айға қоса жүргізіледі.
2-параграф. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі адамдарға жәрдемақы төлемін жүзеге асыру тәртiбi
48. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі жәрдемақы алуға құқығы бар адамға жәрдемақы өтiнiштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне мекеме әкiмшiлiгi ұсынатын, осы Қағидалардың 4-6-тармақтарында көзделген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
49. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiне орналастырылған сәтте жәрдемақы алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесi орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкiмшiлiгi осы Қағидалардың 44 және 46-тармақтарына сәйкес ұсынған, көрсетiлген адамның өтiнiшi негiзiнде жәрдемақыға төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
50. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының жеке ісін алғаннан кейін жәрдемақыны аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып оны есепке қояды.
51. Жәрдемақының артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтiнiшi бойынша;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы мәліметтерді және (немесе) жәрдемақы алушы тұруға кеткен елдегі уәкілетті органнан жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды) қоса бере отырып, зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) при получении информации о назначении государственных специальных пособий (далее – пособие).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
7 (семь) рабочих дней;
1) Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособия по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) мемлекеттік арнайы жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындау туралы ақпарат алу кезінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияның өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы хабардар етуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
2) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс графигіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.

2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (требуется для идентификации личности);
2) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда для назначения государственного специального пособия, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В случае ликвидации организации представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса или электронная копия архивного документа, удостоверенная ЭЦП уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива.
При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930, устанавливаются через судебные органы;
3) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные ЭЦП уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы, при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений; в зависимости от наличия представляются следующие документы: документ об образовании; военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей; свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния); документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей.
В случае установления опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).

2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбіде 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті порталы арқылы броньдауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияға:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін жұмыс сипаты мен еңбек жағдайы туралы анықтама;
Ұйым таратылғанда жұмыс істеген орны, лауазымы, кәсібі, жұмыс істеген кезеңі, архивтік істің нөмірі, оның беттері мәліметтер көрсетілген мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік анықтама ұсынылады.
Архивтік құжаттар болмаған кезде, жұмыс сипаты немесе еңбек жағдайлары және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне немесе Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді;
3) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар: еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаған немесе жарамсыз болған, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаған, түзетулер, дәлсіздіктер, әртүрлі оқулар болған кезде архив мекемелерінен немесе жұмыс орнынан анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар;
болуына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама; әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; бұрынғы кеңестік мекемелер, Қазақстан Республикасының мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат; әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларға күтім көрсеткенін растау үшін мына құжаттардың біреуі (болуына қарай) ұсынылады:
балалардың жеке басын растайтын құжат;
балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат; балалардың орта-кәсіптік немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болуы туралы куәлік (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болуы туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызмет өткергенін растайтын құжат ұсынылады.
Қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенгенде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.

Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено законами и международными договорами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), об установлении опеки (попечительства), получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов;
на портале – для получения информации о назначении пособия: в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

Егер заңдар мен халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, "Құжаттарды заңдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығында көзделген тәртіпте (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізбесінде № 16116 тіркелген) шет мемлекеттің құзыретті мекемесі берген немесе куәландырған не осы тұлғаға арнайы уәкілеттік берілген, оның құзыреті шегінде және ол белгілеген нысан бойынша шет мемлекеттің ресми мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы мәліметтер "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
портал арқылы – жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жәрдемақы тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Тиісті төлемді тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті көрсетуші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

Сноска. Приложение 7 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ______________________ Область (город) __________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защите
по ______________________________________________________________________
области (городу) № дела ___________________________________________________
1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного специального пособия по спискам № 1, № 2
Гражданин(ка)_____________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "___" ______________ ____ года
Дата обращения "___" ________________ 20 ____ года № ________________.
Требуется трудовой стаж работы _________ лет.
Подтверждено _____ лет _____ месяцев ____ дней _____ (до 01.01.98 года)
Стаж по Списку № 1 (№ 2) ______ лет _____ месяцев ____ дней ________
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______ Закона
Республики Казахстан от "____" ______ ___года № ____________________.
Размер месячного пособия в сумме ______________________________________ тенге
________________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
с "_____" _____________ 20 ____ года по "_____" __________ 20 ___ год.
2. Отказать в назначении пособия
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Уведомление
Сноска. В приложении 8 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________
Дата рождения заявителя "___" ___________________ ________года
о необходимости представления следующих документов:
___________________________________________________________________
_______________________________________до "___" __________ 20__ года.
В случае непредставления документов в течение указанного срока, уполномоченный орган по назначению пособия выносит решение о назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) пособия по имеющимся документам.
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 9
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Журнал sms-оповещений государственного специального пособия
по _________________ отделению Государственной корпорации
Сноска. В приложении 9 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 10
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении) государственного специального пособия
Сноска. В приложении 10 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от "___" _____________20__ года
Гражданин(ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решением уполномоченного органа по назначению пособия № от "__" __ 20__ года Вам утверждена государственное специальное пособие в размере
_________________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
с "___" ________20____ года.
Отказано в назначении ____________________________________________________
(основание (указать причины))
О дате выплаты будет сообщено дополнительно sms-уведомлением.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 11
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Журнал уведомлений на государственное специальное пособие
по _________________отделению Государственной корпорации
Сноска. В приложении 11 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 12
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының куәлігі
Удостоверение
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение _______________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты - отчество)
"___" ____________ ж.\г.
(туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
Мөрдің орыны
Место печати
Бөлiмше бастығы ___________________
Руководитель отделения
Берiлген уақыты "___" ___20__ ж./г.
Дата выдачи

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешімі
Істің № __________
1. № 1, № 2 тізімдер бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы _________ Туған күні __ жылғы "___" __________
Өтініш берген күні 20__ ж. "___" _________ № ___________
Талап етілетін еңбек өтілі ___________ жыл____ жыл ______ ай ______ күн (01.01.1998 ж. дейін) расталды.
№ 1 (№ 2) тізім бойынша өтілі ________ жыл _________ ай ____ күн
Жәрдемақы Қазақстан Республикасының ____ жылғы "___" _______ № ____ Заңы ________ -бабының _______ -тармағына сәйкес тағайындалсын.
Айлық жәрдемақының мөлшері ____________________________________
теңге 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _________ қоса
алғанда___________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" _________________
20__ жылғы "___" ___________ дейін төмендегі құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Көрсетілген мерзім ішінде құжаттар ұсынылмаған жағдайда зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
___________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақының sms-хабарлар журналы
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақы тағайындау
(тағайындаудан бас тарту) туралы
№ ________ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның
20__ жылғы "___" _________ № _____шешімімен Сізге
_____________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
мөлшерінде мемлекеттік арнаулы жәрдемақы бекітілді.
Тағайындаудан бас тартылды ______________________________________
негіздеме (себебі көрсетілсін)
Төлем күні туралы қосымша sms-хабарлама жіберілетін болады.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды _________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақының хабарламалар журналы Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының куәлігі
Удостоверение
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение __________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты - отчество)
"___" ____________ ж.\г. (туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы ___________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "___" ___20__ ж./г.
Дата выдачи

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (немесе) ______________________
Қазақстан Республикасы Заңының _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________ мөлшерiнде ______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_______________________________________
(төлемнiң түрi)
_________________________ тағайындалды.
Еңбек өтілі ____________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со статьей________
Социального кодекса Республики Казахстан (или) Закона Республики Казахстан
назначена (о) __________________________
(вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая пенсионная выплата
с "___" ___________
20 ___ года в размере ______________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
_____________________ аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн.
Бөлiмше бастығы ________________ Мөрдің орыны
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пенсии (пособия) производится с "___" _____ года
в размере ________________ тенге
Руководитель отделения __________ М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере ________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Руководитель отделения __________
Место печати
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды. ________________________________
(зейнетақы түрi, өтілі, табысы, мүгедектiк тобы, ______________________________ асырауындағы адамдар саны және басқалар) өзгеруiне байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы ______________
Мөрдің орыны
Выплата пенсии(пособия) продлена или изменен размер
с "___" _________ _______года
до "___" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена
в размере__________________
тенге в связи с изменением
_______________________________
(вида пенсии, стажа,
____________________________
дохода, группы инвалидности,
_________________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_________________________________
Руководитель отделения ______________
Место печати
Приложение 13
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Журнал регистрации удостоверений
Сноска. В приложении 13 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела
№ удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью:
количество листов в журнале ___________________
(прописью)
Место штампа
Руководитель отделения ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 14
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (немесе) ______________________
Қазақстан Республикасы Заңының _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________ мөлшерiнде ______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_______________________________________
(төлемнiң түрi)
_________________________ тағайындалды.
Еңбек өтілі ____________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со статьей________ Социального кодекса Республики Казахстан (или) Закона Республики Казахстан назначена (о) ____________________________
(вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая пенсионная выплата
с "___" ___________
20 ___ года в размере ______________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
_____________________ аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн.
Бөлiмше бастығы ________________ М.О.
Вкладыш к удостоверению № ____ Выплата пенсии (пособия) производится с "___" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________ М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере ________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды. ____________________________________
(зейнетақы түрi, өтілі, табысы, мүгедектiк тобы, _____________________ асырауындағы адамдар саны және басқалар) өзгеруiне байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы ______________ М.О.
Выплата пенсии (пособия) продлена или изменен размер с "___" _________ _______года
до "___" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере__________________ тенге в связи с изменением ___________________________
(вида пенсии, стажа,
____________________________
дохода, группы инвалидности,
____________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_____________________________
Начальник отделения ______________
М.П.
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Куәлiктерді тiркеу журналы:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Iстiң №
Жеке куәлiктiң, төлқұжаттың №, кiм берген, берiлген күнi
Алған күнi
Қолы
Мөрмен бекiтiлген:
журналдағы парақтар саны ___________________________________________
(жазбаша)
М.О. Бөлiмше бастығы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесінiң маманы __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 14 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ________________________
области (городу)
№ дела __________
1. О повышении размера государственного специального пособия
Гражданин(ки)___________________________________________________
Пол _________________ Дата рождения "__ " _______________ ___года
Трудовой стаж: ____ лет ___ месяцев (до 1 января 1998 года)
Размер пособия до "___" ___________ 20___ года ________________ тенге
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с ______________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ___________________ 20 ______ года
_____________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 15
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Сноска. Приложение 15 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _____________
Область (городу) _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по _____________________________________ области (городу)
№ дела ______________
О приостановлении выплаты государственного специального пособия
Гражданин (ка) ______________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "___" ________ 19 __ года
Приостановить выплату с "___"__________20___года.
Основание ___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен: Директор филиала
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ № _______ шешiмі
Істің № __________
1. Мемлекеттік арнайы жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ____ жылғы "___" __________________
Еңбек өтілі: ___ жыл ___ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
Жәрдемақының 20__ жылғы "___" _________ дейінгі мөлшері
______________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
Жәрдемақының мөлшері _____________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" _________________ бастап
_______________________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала)______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ____________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" __________ № _______ шешiмi
Iстің № __________
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақы төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат__________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ______ жылғы "___" ___________
Төлем 20_____ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме ___________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) \
Маман _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына

Приложение 15-1
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Список без вести пропавших лиц, находящихся в розыске за _____ месяц 202___ года
Сноска. Правила дополнены приложением 15-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Адрес постоянного места жительства
Дата объявления в розыск
1
2
3
4
5
6
7
Место печати
Учреждения
Председатель
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
телефон)
Приложение 16
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Сноска. Приложение 16 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _____________
Область (город) _________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по _____________________________________ области (городу)
№ дела ______________
О прекращении выплаты государственного специального пособия
Гражданин___________________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "___" ________ 19 __ года
Прекратить выплату с "___" __________20___года
Основание ___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен: Директор филиала
Государственной корпорации ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

15-1-қосымша
Нысан
Іздеудегі жоғалған адамдардың тізімі 202 ____ жылғы____ ай үшін
Ескерту. Қағидалар 15-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Тұрақты тұрғылықты мекен жайы
Іздеу туралы хабарландыру күні
1
2
3
4
5
6
7
Мекеменің мөр
орыны
Қазақстан Республикасы Бас
Прокуратурасының құқықтық
статистика және арнайы есепке алу комитетінің төрағасы
(қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), телефон)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің №____________
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақы төлеудi тоқтату туралы
Азамат ______________________________________________________
Жынысы _____ Туған күнi ___ жылғы "___" _________________
Төлем 20______ жылғы "___" __________ бастап тоқтатылсын.
Негiздеме ______________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына

Приложение 16-1
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
(наименование загранучреждения)
Список умерших граждан Республики Казахстан, ставших на консульский учет,
временно проживавшего за пределами Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 16-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Дата смерти
Страна проживания
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель загранучреждения
Подпись
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (загранучреждения)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
телефон)
Приложение 17
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Сноска. Приложение 17 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _____________
Область (город)_________
Решение № ____ от "____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по _____________________________________ области (городу)
№ дела ______________
Об удержании суммы государственного специального пособия
Гражданина(ки)__________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "____" ____________ 19 ____ года
Размер пенсионных выплат (пособия) ___________________________тенге
________________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___" __________ 20___ года.
Размер удержания _______________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 18
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Сноска. В приложении 18 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района _________
Республика Казахстан ___________________отделение
Государственной корпорации по ________________________
области (городу)
Заявление
от гражданина (ки)__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___" __________________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер __________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Серия документа: ________ номер документа: _____ кем выдан: __________________
Дата выдачи: "____" _________________ _________ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________________
Область __________________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ________________________________
улица (микрорайон)_________________ дом _________________ квартира __________
Прошу запросить дело получателя государственного специального пособия.
Адрес прежнего местожительства: ___________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________ Е-маil _________
Дата подачи "___" __________________________________ 20 ___года
Подпись заявителя ________________________________________________
Заявление гражданина _____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "_______" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
___________________________________________________________________
Приложение 19
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 19 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводится в действие с 12.07.2026).
Справка-аттестат № ______
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин государственное специальное пособие получал (а) в _________ отделении
Государственной корпорации

16-1-қосымша
Нысан
(шет елдегі мекеменің атауы)
Ескерту. Қағидалар 16-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Консулдық есепте тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматтарының тізімі
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қайтыс болған күні
Тұратын елі
1
2
3
4
5
6
7
Шет елдегі мекеменің басшысы
Қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны (шет елдегі мекеме)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
телефон)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы мемлекеттік арнаулы жәрдемақының ұстап қалу туралы
Азамат _______________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi _____ жылғы "___" ________
Жәрдемақы мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "___" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу.
Ұстап қалу мөлшері ___________________________________________________
(ұстап қалу сомасы) 20__ жылғы "___" _________бастап толық өтеуге дейін.
Департамент басшысы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның____________________ облысы (қаласы) бойынша
____________________ бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат ____________________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________
Құжаттың сериясы:________ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ___
Берілген күні: _______ жылғы "___" _________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ___________________________
Облыс ____________________________________________ қала (аудан)
________________________ ауыл _______________________ көше
(шағынаудан) _______________________ үй _______________________________ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты мемлекеттік арнаулы жәрдемақы алушының ісін қолына беруді сұраймын.
Шыққан жерінің мекенжайы: __________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы телефон ___________ Е-mail _________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар_________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___" _________.________ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд _______
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
20__ жылғы "____" ____________№ _______
анықтама-аттестат
Азамат мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.

1. Государственное специальное пособие выплачено по "___" ___ 20__ года в размере _____________________ тенге
2._______________________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________
Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АИС "Е-макет":
1._________________ 2._________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
Место штампа
Руководитель отделения
Государственной корпорации _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
служебного телефона
Приложение 20
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Сноска. В приложении 20 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дело получателя пособия:
Дело получателя пособия № ______
Республика Казахстан
Область
Город (район)
Телефон
Вид выплаты
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Филиал банка
Отделение связи №
График выплаты
Отметки о принятии и снятии с учета:
Снять с учета с "_____" ________ 20 __________ года
Вид выплаты __________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
Выплачено по "____" _______________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
М.П. Руководитель отделения _____________
Принять на учет с "____" ____________ 20______года
Вид выплаты _________________________________
Размер выплаты ______ тенге /___________________/
Количество листов в деле ________________________
М.П. Руководитель отделения _______________
Снять с учета с "____" _______________ 20______года
Вид выплаты ___________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
выплачено по "____" ________________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
М.П. Руководитель отделения ______________________
Принять на учет с "____" _____________20______года
вид выплаты____________________________________
Размер выплаты ______ тенге /____________________/
Количество листов в деле ________________________
М.П.
Руководитель отделения ____________________________
Отметки о проведении инвентаризации:
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
Отметки о проверке дел:
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись) |
Приложение 21
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения о
его выплате
Форма
Сноска. В приложении 21 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2026 № 190 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района _______________
Республика Казахстан
___________ отделение
Государственной корпорации
по ____________________________________
области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ________ номер документа: _________ кем выдан: _________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________________________
Область ______________________________________________________________
город (район) _______________________ село: _____________________________
улица (микрорайон) _______________ дом ________ квартира ________________
Прошу выдать на руки дело получателя государственного специального пособия в связи с выездом за пределы Республики Казахстан.
Адрес выбытия: _______________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Контактные данные заявителя:
телефон домашний___________ мобильный ___________ Е-маil ____________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для оформления и выдачи дела.
Дата подачи "____"_____ 20 ___года.
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года _____
часов ____ минут ____ секунд ____

1. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы "____" _____________ қоса алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді.
2. _______________________________________
(төлемнің басқа түрі көрсетілсін (бар болса))
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ІЭМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін:
1. _________________
2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды.
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы ___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы ___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Жәрдемақы алушының iсi:
№ _______ жәрдемақы алушының iсi
Қазақстан Республикасы
Облыс
Қала (аудан)
Телефон
Төлемнiң түрi
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (бар болса)
Банк филиалы
№ байланыс бөлiмшесi
Төлеу кестесi
Есепке қабылдау және есептен шығару туралы белгiлер:
Есептен 20__ жылғы "___" _____________________________ шығарылсын
Төлемнiң түрi ________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ____________________________________________теңге
20__ жылғы __________________________________________ дейiн төлендi
Iстегi парақтардың саны __________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" ______________________________қабылдансын
Төлемнiң түрi ____________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi _____ теңге/_____________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ _____________________________________
М.О. Бөлiмше бастығы ____________________________________________
Есептен 20__ жылғы "___" ______________________________шығарылсын
Төлемнiң түрi _______________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ____________________________________________ теңге
20______ жылғы _____________________________________ дейiн төлендi.
Iстегi парақтардың саны _____ ______________________________________
М.О. Бөлiмше бастығы ____________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" ______________________________ қабылдансын
Төлемнiң түрi ____________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ___ теңге/________________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ _____________________________________
М.О.
Бөлiмше бастығы_______________________________________________
Түгендеу жүргiзу туралы белгiлер:
___ парақ |______________|___ парақ |_________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Iстердi тексеру туралы белгiлер:
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның____________________ облысы (қаласы) бойынша
____________________ бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат ________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________
Құжаттың сериясы:________ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ___
Берілген күні: _______ жылғы "___" _________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ___________________________
Облыс ____________________________________________ қала (аудан)
________________________ ауыл _______________________ көше (шағынаудан) _______________________ үй _______________________________ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты мемлекеттік арнаулы жәрдемақы алушының ісін қолына беруді сұраймын.
Шыққан жерінің мекенжайы: __________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы телефон ___________ Е-mail _________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар_________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___" _____________._____ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд _______