О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 11 июня 2022 года № 917 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать государственное учреждение "Комитет высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
2. Переименовать:
1) государственное учреждение "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан" в государственное учреждение "Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан";
2) государственное учреждение "Комитет языковой политики Министерства образования и науки Республики Казахстан" в государственное учреждение "Комитет языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
3. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Положение).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением:
подпунктов 100) и 101) пункта 15 Положения, которые вводятся в действие с 30 августа 2022 года;
подпункта 138) пункта 15 Положения, который вводится в действие с 24 ноября 2022 года.
5. Приостановить действие подпункта 104) Положения до 24 ноября 2022 года, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"104) разработка приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан;".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 августа 2022 года № 580
Положение о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом, осуществляющим руководство в области высшего и послевузовского образования, языковой политики, науки, обеспечения качества в сфере науки, высшего и послевузовского образования, цифровизации науки, высшего и послевузовского образования, в области инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4 және 5-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 11 маусымдағы № 917 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті" мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесінің атауы "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесі;
2) "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Тіл саясаты комитеті" мемлекеттік мекемесінің атауы "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті" мемлекеттік мекемесі болып өзгертілсін.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) бекітілсін.
4. Осы қаулы:
2022 жылғы 30 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін Ереженің 15-тармағының 100) және 101) тармақшаларын;
2022 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізілетін Ереженің 15-тармағының 138) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Ереженің 104) тармақшасының қолданысы 2022 жылғы 24 қарашаға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"104) Қазақстан Республикасындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын әзірлеу;".
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 19 тамыздағы
№ 580 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, тіл саясаты, ғылым, ғылым саласындағы сапаны қамтамасыз ету, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, ғылымды, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді цифрландыру, инновациялық қызмет саласындағы басшылық жасауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан имеет ведомства:
1) Комитет высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
2) Комитет по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
3) Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
4) Комитет языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Министерства: 010000, город Астана, улица Мәнгілік ел, дом № 8.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2022 № 834 (водится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его полномочиями.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті;
2) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті;
3) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті;
4) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті.
3. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Егер заңнамаға сәйкес уәкілетті берілген болса, Министрлік мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Министрлік өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Министрліктің орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2022 № 834 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлiкке кәсiпкерлiк субъектiлерiмен оның өкiлеттiгiне жататын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия Министерства
13. Задачи:
1) формирование и реализация единой государственной политики, осуществление межотраслевой координации в области высшего и послевузовского образования, науки и научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, разработка и реализация международных программ в области высшего и послевузовского образования и науки, а также на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование и реализация государственной политики в сферах государственной образовательной накопительной системы, развития языков в соответствии с законодательством Республики Казахстан, формирование и обеспечение развития сферы государственной поддержки инновационной деятельности, развитие внутристрановой ценности в сфере инновационной деятельности;
2) создание необходимых условий для получения высшего и (или) послевузовского образования;
3) совершенствование организации научных исследований и повышение их конкурентоспособности;
4) создание условий для коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
5) планирование, мониторинг, стимулирование и развитие инновационной системы;
6) формирование и реализация государственной политики в области государственной поддержки инновационной деятельности;
7) формирование и реализация государственной технологической политики.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.06.2023 № 443; от 24.02.2025 № 94 (вводится в действие с 12.03.2025); от 28.04.2025 № 283; от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
принимать правовые акты, обязательные для исполнения;
делегировать часть своих полномочий и функций ведомствам в установленном законодательством порядке;
давать разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
осуществлять повышение квалификации и переподготовку сотрудников Министерства;
поощрять работников, налагать дисциплинарные взыскания, привлекать работников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом и законодательством о государственной службе;
участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
участвовать в деятельности международных организаций в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Министерства;
рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протокола и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Министерства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами;

2-тарау. Министрліктің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, ғылым және ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім және ғылым саласында халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі, тілдерді дамыту салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласын қалыптастыру және оның дамуын қамтамасыз ету, инновациялық қызмет саласындағы елішілік құндылықты дамыту;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
3) ғылыми зерттеулерді ұйымдастыруды жетілдіру және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
4) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру үшін жағдайлар жасау;
5) инновациялық жүйені жоспарлау, мониторингілеу, ынталандыру және дамыту;
6) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
7) мемлекеттік технологиялық саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.06.2023 № 443; 24.02.2025 № 94 (12.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.04.2025 № 283; 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14. Өкілеттіктер:
1) құқықтары:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
орындалуы міндетті құқықтық актілерді қабылдау;
өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін заңнамада белгіленген тәртіппен ведомстволарға беру;
Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша түсіндірмелер мен түсініктемелер беру;
өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңесші және сарапшылық комиссиялар құру;
Министрлік қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру;
Еңбек кодексінде және мемлекеттік қызмет туралы заңнамада көзделген жағдайлар мен тәртіп бойынша қызметкерлерді көтермелеу, тәртіптік жаза қолдану, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
Министрліктің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында халықаралық ұйымдардың қызметіне қатысу;
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар жасау және әкімшілік жазалар қолдану;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрліктің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап-арыз беру;
қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;

2) обязанности:
рассматривать обращения физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Министерства, в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
проводить анализ применения законодательства Республики Казахстан в регулируемой сфере;
взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан;
разъяснять участнику административной процедуры его права и обязанности по вопросам, связанным с осуществлением административной процедуры;
заблаговременно уведомлять участника административной процедуры о месте, дате и времени проводимого заслушивания;
заслушивать участника административной процедуры перед принятием решения по административной процедуре, за исключением случаев, предусмотренных Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
доводить административный акт до сведения участника административной процедуры либо их представителей в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
отказывать в реализации прав участника административной процедуры в случаях и по основаниям, которые установлены Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в области высшего и (или) послевузовского образования;
1-1) проведение анализа и выявление системных проблем, поднимаемых заявителями в обращениях в рамках административных процедур;
2) реализация единой государственной политики в области высшего и (или) послевузовского образования, осуществление межотраслевой координации, разработка и реализация международных программ в области высшего и (или) послевузовского образования и науки;
2-1) обеспечение участия социальных партнеров в решении проблем высшего и (или) послевузовского образования и утверждение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием на три года в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), с учетом потребностей рынка труда;

2) міндеттері:
Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен қарау;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеуге;
Қазақстан Республикасы заңнамасының реттелетін салада қолданылуына талдау жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған тәртіппен басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
әкімшілік рәсімге қатысушыға әкімшілік рәсімді жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша оның құқықтары мен міндеттерін түсіндіру;
әкімшілік рәсімге қатысушыны тыңдаудың өткізілетін орны, күні және уақыты туралы алдын ала хабардар ету;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшілік рәсім бойынша шешім қабылдау алдында әкімшілік рәсімге қатысушыны тыңдау;
әкімшілік актіні Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік рәсімге қатысушының не олардың өкілдерінің назарына жеткізу;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген жағдайларда және негіздер бойынша әкімшілік рәсімге қатысушының құқықтарын іске асырудан бас тарту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15.Функциялар:
1) азаматтардың жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету;
1-1) әкімшілік рәсімдер шеңберінде арыз иелері жолданымдарда көтеретін жүйелі проблемаларға талдау жүргізу және оларды анықтау;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мен ғылым саласындағы халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
2-1) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, әлеуметтік әріптестердің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру проблемаларын шешуге қатысуын қамтамасыз ету және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға үш жылға мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту;

2-2) утверждение размеров квоты приема при поступлении на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования;
2-3) разработка и утверждение правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования с присуждением степени "бакалавр" или "магистр";
2-4) разработка и утверждение правил награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
2-5) учреждение государственных именных стипендий;
2-6) определение порядка направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа;
2-7) разработка и утверждение совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан правил предъявления подтверждения своей платежеспособности, необходимой для оплаты проживания, а также обучения, иммигрантами, прибывающими с целью получения образования;
2-8) разработка и утверждение перечня услуг, связанных с государственным образовательным заказом;
3) утверждение распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и (или) послевузовским образованием;
4) разработка и утверждение правил формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
5) разработка и утверждение методики определения размера государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях;
6) обеспечение объективной информацией общества и государства о состоянии системы высшего и (или) послевузовского образования и эффективности ее деятельности путем подготовки и опубликования ежегодного национального доклада о состоянии развития высшего и (или) послевузовского образования;
6-1) обеспечение качественного и своевременного рассмотрения петиций;
6-2) утверждение и публикация отчетов по выполненным научным, научно-техническим проектам и программам, финансируемым за счет бюджетных средств, за исключением научных, научно-технических проектов и программ, формируемых в рамках государственного оборонного заказа;
6-3) проведение ежегодных конкурсов для авторов наиболее важных и широко используемых изобретений;

2-2) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау квотасының мөлшерлерін бекіту;
2-3) "бакалавр" немесе "магистр" дәрежесін бере отырып, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімге ақы төлеу үшін білім беру грантын тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
2-4) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
2-5) мемлекеттік атаулы стипендияларды бекіту;
2-6) маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасы азаматтарының жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе міндетін тоқтату тәртібін айқындау;
2-7) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен бірлесіп, білім алу мақсатында келетін иммигранттардың тұруға, сондай-ақ оқуға ақы төлеуге қажетті өзінің төлем қабілеттілігін растауды ұсынуы қағидаларын әзірлеу және бекіту;
2-8) мемлекеттік білім беру тапсырысымен байланысты көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлуді бекіту;
4) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
5) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттары мен докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырыстың мөлшерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
6) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жай-күйі туралы жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау және жариялау арқылы қоғам мен мемлекетті жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жай-күйі және оның қызметінің тиімділігі туралы нақты ақпаратпен қамтамасыз ету;
6-1) петициялардың сапалы және уақтылы қаралуын қамтамасыз ету;
6-2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қалыптастырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын орындалған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жөніндегі есептерді бекіту және жариялау;
6-3) аса маңызды және кеңінен қолданылатын өнертабыстар авторларына арналған жыл сайынғы конкурстар өткізу;

6-4) участие в формировании и реализации государственной научно-технологической политики в области науки;
7) Исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2023 № 443.
8) осуществление образовательного мониторинга и информационного обеспечения системы управления образованием, утверждение правил организации и функционирования объектов информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования;
8-1) разработка и утверждение правил осуществления образовательного мониторинга;
9) разработка и утверждение минимальных требований к объектам информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования;
10) разработка и утверждение правил проведения мониторинга по итогам приема обучающихся в организации высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам;
11) осуществление управления качеством высшего и (или) послевузовского образования, методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых организациями высшего и (или) послевузовского образования образовательных услуг;
12) разработка и утверждение государственных общеобязательных стандартов высшего и (или) послевузовского образования;
13) разработка и утверждение типовых учебных программ цикла образовательных дисциплин для организаций высшего и (или) послевузовского образования;
14) разработка и утверждение правил ведения реестров образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также оснований включения в реестры образовательных программ и исключения из них;
15) разработка и утверждение вида документов о высшем и (или) послевузовском образовании, формы документов о высшем и (или) послевузовском образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов о высшем и (или) послевузовском образовании собственного образца и правил их учета и выдачи, а также формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
16) осуществление лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования на предоставление:
высшего образования по направлениям подготовки кадров и формам обучения;
послевузовского образования по направлениям подготовки кадров и формам обучения;
духовного образования;

6-4) ғылым саласындағы мемлекеттік ғылыми-технологиялық саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
7) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2023 № 443 қаулысымен;
8) білім беруді басқару жүйесіне білім беру мониторингін және ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту;
8-1) білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
9) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілеріне қойылатын ең төменгі талаптарды әзірлеу және бекіту;
10) білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына білім алушыларды қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
11) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің сапасын басқаруды жүзеге асыру, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары көрсететін білім беру қызметтерінің сапасын әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету;
12) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын әзірлеу және бекіту;
13) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру пәндері циклінің үлгілік оқу бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;
14) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімдерін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ білім беру бағдарламаларының тізілімдеріне енгізу және олардан алып тастау негіздерін әзірлеу және бекіту;
15) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын әзірлеу және бекіту;
16) мыналарға:
кадрларды даярлау бағыттары және оқыту нысандары бойынша жоғары білім;
кадрларды даярлау бағыттары және оқыту нысандары бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
рухани білім беруге рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес білім беру қызметімен айналысуға лицензиялауды электрондық түрде жүзеге асыру;

16-1) утверждение формы заявления для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью;
17) установление порядка осуществления образовательного мониторинга высшего и (или) послевузовского образования;
18) разработка и утверждение правил присвоения звания "Лучший преподаватель вуза";
19) установление требований и порядка признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных;
20) осуществление процедуры признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных;
21) формирование реестров признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций высшего и (или) послевузовского образования и образовательных программ;
22) разработка и утверждение типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие программы высшего и (или) послевузовского образования;
23) разработка и утверждение типовых правил деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования;
24) разработка и утверждение правил присуждения и размещения государственного образовательного кредита;
25) разработка и утверждение правил проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования;
26) разработка и утверждение квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им;
27) разработка и утверждение классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием во взаимодействии с заинтересованными центральными исполнительными органами, работодателями и другими социальными партнерами;
27-1) разработка и утверждение правил организации дуального обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
28) разработка и утверждение правил обучения в форме экстерната;
29) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования;
30) разработка и утверждение перечня направлений подготовки кадров с высшим образованием, обучение по которым в форме экстерната и онлайн-обучения не допускается;
31) разработка и утверждение правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документов об образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан;
32) осуществление процедуры апостилирования официальных документов, исходящих из организаций высшего и (или) послевузовского образования;
33) разработка и утверждение критериев оценки организаций высшего и (или) послевузовского образования;

16-1) білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуге арналған өтініштің нысанын бекіту;
17) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру мониторингін жүзеге асыру тәртібін белгілеу;
18) "Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы" атағын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
19) аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану талаптары мен тәртібін белгілеу;
20) аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану рәсімін жүзеге асыру;
21) танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізілімдерін және білім беру бағдарламаларын қалыптастыру;
22) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
23) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
24) мемлекеттік білім беру кредитін беру және орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
25) ұлттық бірыңғай тестілеуді және кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
26) білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін әзірлеу және бекіту;
27) мүдделі орталық атқарушы органдармен, жұмыс берушілермен және басқа да әлеуметтік әріптестермен өзара іс-қимыл жасай отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын әзірлеу және бекіту;
27-1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
28) экстернат нысанында оқыту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
29) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
30) экстернат нысанында және онлайн оқытуға жол берілмейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
31) білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
32) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою рәсімін жүзеге асыру;
33) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;

34) разработка и утверждение критериев оценки знаний обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
35) проведение среза знаний для выявления учебных достижений обучающихся на основе эффективной и прозрачной процедуры их контроля;
35-1) разработка и утверждение правил и требований для проведения среза знаний обучающихся;
36) разработка и утверждение правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, осуществление контроля за их использованием;
37) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования типовых договоров об образовательном накопительном вкладе и образовательном накопительном страховании по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
37-1) исключен постановлением Правительства РК от 24.02.2025 № 94 (вводится в действие с 12.03.2025).
37-2) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования методики расчетов премии государства;
37-3) определение совместно с уполномоченным органом в области образования оператора в сфере государственной образовательной накопительной системы;
38) разработка и утверждение правил гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования;
39) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования типовых соглашений о сотрудничестве в сфере государственной образовательной накопительной системы между оператором и банком-участником, оператором и страховой организацией-участницей, оператором и организацией образования-участницей;
39-1) разработка и утверждение правил начисления, использования, возврата стартового образовательного капитала по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
39-2) согласование определения оператора уполномоченного органа в области образования;
40) разработка и утверждение правил организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан;
41) создание республиканского учебно-методического совета высшего и (или) послевузовского образования и учебно-методических объединений по направлениям подготовки кадров и утверждение положения об их деятельности;

34) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
35) бақылаудың тиімді және ашық рәсімдері негізінде білім алушылардың оқу жетістіктерін анықтау үшін білімді тексеруді жүргізу;
35-1) білім алушылардың білімін тексеруді жүргізу үшін қағидалар мен талаптарды әзірлеу және бекіту;
36) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
37) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп білім беру жинақтау салымы және білім беру жинақтау сақтандыруы туралы үлгілік шарттарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
37-1) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 24.02.2025 № 94 (12.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37-2) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
37-3) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы операторды айқындау;
38) қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру қағидаларын әзірлеу және бекіту, осындай кепілдік беру мөлшерін айқындау;
39) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп оператор мен қатысушы банк, оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы, оператор мен қатысушы білім беру ұйымы арасындағы мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімдерді әзірлеу және бекіту;
39-1) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бастапқы білім беру капиталын есепке жазу, пайдалану, қайтару қағидаларын әзірлеу және бекіту;
39-2) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторын айқындауды келісу;
40) Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
41) кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің республикалық оқу-әдістемелік кеңесін және оқу-әдістемелік бірлестіктерді құру және олардың қызметі туралы ережені бекіту;

42) утверждение уставов подведомственных организаций образования, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
42-1) принятие решения о присвоении наименований, переименовании, уточнении и изменении транскрипции их наименований, и присвоении собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства на основании заключения Республиканской ономастической комиссии;
43) осуществление государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области высшего и (или) послевузовского образования, государственных общеобязательных стандартов образования в организациях высшего и (или) послевузовского образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности, а также бюджетной и финансовой дисциплины в подведомственных организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
44) присуждение степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю;
45) присвоение ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора;
46) выдача от имени государства аттестатов доцента, ассоциированного профессора (доцента), профессора;
47) разработка и утверждение требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности;
48) разработка и утверждение правил признания результатов обучения, полученных через неформальное образование, а также результатов признания профессиональной квалификации совместно с уполномоченным органом в области образования;
49) исключен постановлением Правительства РК от 04.09.2023 № 764 (вводится в действие с 04.09.2023).
50) по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли разработка и утверждение перечня предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях образования и на их территориях;
51) разработка и утверждение отраслевой системы поощрения;
52) проведение переговоров с иностранными партнерами и подписание в пределах своей компетенции международных договоров (соглашений) и программ в области высшего и (или) послевузовского образования, а также научной деятельности;
53) разработка и утверждение правил осуществления международного сотрудничества организациями образования Республики Казахстан;
53-1) в пределах своей компетенции содействует формированию и укреплению принципов межэтнического согласия и единства народа Казахстана среди обучающейся молодежи в организациях высшего и (или) послевузовского образования;

42) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының жарғыларын бекіту;
42-1) Республикалық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға атаулар беру, оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту және жеке адамдардың есімдерін беру туралы шешім қабылдау;
43) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және нормативтік құқықтық актілердің, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардағы бюджеттік және қаржылық тәртіптің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
44) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру;
45) қауымдастырылған профессор (доцент), профессор ғылыми атақтарын беру;
46) мемлекет атынан доцент, қауымдастырылған профессор (доцент), профессор аттестаттарын беру;
47) ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
48) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп формалды емес білім беру арқылы алынған оқыту нәтижелерін, сондай-ақ кәсіптік біліктілікті тану нәтижелерін тану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
49) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.09.2023 № 764 (04.09.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен;
50) тиісті саланың уәкілетті органымен келісу бойынша білім беру ұйымдарына және олардың аумағына әкелуге тыйым салынған, онда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
51) салалық көтермелеу жүйесін әзірлеу және бекіту;
52) шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу және өз құзыреті шегінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, сондай-ақ ғылыми қызмет саласындағы халықаралық шарттар (келісімдер) мен бағдарламаларға қол қою;
53) Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
53-1) өз құзыреті шегінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алатын жастар арасында этносаралық келісім мен Қазақстан халқының бірлігі қағидаттарын қалыптастыруға және нығайтуға жәрдемдеседі;

54) разработка и утверждение порядка направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности;
55) разработка и утверждение правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования;
56) разработка и утверждение правил обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси);
57) разработка и утверждение правил размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях;
58) обеспечение формирования в обществе антитеррористического сознания путем организации факультативных занятий в организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан;
59) осуществление подготовки и внесение предложений о разработке, внесении изменений, пересмотре и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
60) осуществление разработки национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации по согласованию с уполномоченным органом в сфере стандартизации;
61) рассмотрение проектов документов по стандартизации и национальный план стандартизации;
62) осуществление подготовки предложений по созданию технических комитетов по стандартизации;
63) участие в работе технических комитетов по стандартизации и национального органа по стандартизации, международных организаций по стандартизации;
64) участие в реализации единой государственной политики в области обеспечения единства измерений;
65) обеспечение получения лицами с инвалидностью высшего и (или) послевузовского образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
66) разработка порядка назначения и выплаты обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования по государственному заказу или гранту, стипендий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

54) шетелде, оның ішінде академиялық ұтқырлық шеңберінде оқуға жіберу тәртібін әзірлеу және бекіту;
55) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
56) қысқы және жазғы каникул кезеңінде жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақы төлеу арқылы қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
57) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттары мен докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
58) Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында факультативтік сабақтарды ұйымдастыру арқылы қоғамда терроризмге қарсы сананы қалыптастыруды қамтамасыз ету;
59) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және олардың күшін жою туралы ұсыныстарды дайындауды және уәкілетті органға енгізуді жүзеге асыру;
60) стандарттау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ұлттық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеуді жүзеге асыру;
61) стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын және стандарттау жөніндегі ұлттық жоспарды қарау;
62) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асыру;
63) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің және стандарттау жөніндегі ұлттық органның, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысу;
64) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
65) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуын қамтамасыз ету;
66) мемлекеттік тапсырыс немесе грант бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стипендиялар тағайындау және төлеу тәртібін әзірлеу;

67) взаимодействие с государственными органами и организациями по вопросам правового воспитания обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
68) разработка и внедрение в практику работы организаций высшего и (или) послевузовского образования программы и методики, направленных на формирование законопослушного поведения обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
69) совместно с иными государственными органами проведение мероприятий по профилактике правонарушений среди обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
70) выдача обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области высшего и (или) послевузовского образования в установленные в предписании сроки;
71) по результатам контрольных и проверочных мероприятий составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области высшего и (или) послевузовского образования, составление протоколов об административных правонарушениях и передача в судебные органы, участие в судебных процессах;
72) осуществление информационного обеспечения органов управления системой образования в части утверждения и размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и (или) послевузовским образованием;
72-1) определение порядка педагогической переподготовки;
73) утверждение норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак";
73-1) определение организации (администратора), осуществляющей комплекс мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе по международной стипендии "Болашак";
73-2) разработка и утверждение списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-3) разработка и ежегодное утверждение перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак";
73-4) разработка и утверждение инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак";

67) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім алушыларын құқықтық тәрбиелеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
68) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары білім алушыларының заңға мойынсынушылық мінез-құлқын қалыптастыруға бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді әзірлеу және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жұмыс практикасына енгізу;
69) өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылар арасында құқық бұзушылықтардың профилактикасы бойынша іс-шаралар өткізу;
70) Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын нұсқамада белгіленген мерзімде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша нұсқамалар беру;
71) бақылау және тексеру іс-шараларының нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы уәкілетті органның құзыретіне жатқызылған баптар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау, әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазалар қолдану, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау және оларды сот органдарына беру, сот процестеріне қатысу;
72) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту және орналастыру бөлігінде білім беру жүйесін басқару органдарын ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
72-1) педагогтік қайта даярлау тәртібін айқындау;
73) "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту;
73-1) шетелде, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша кадрларды даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың халықаралық бағдарламалары бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын ұйымды (әкімшіні) айқындау;
73-2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін әзірлеу және бекіту;
73-3) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін әзірлеу және жыл сайын бекіту;
73-4) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;

73-5) утверждение состава независимой экспертной комиссии по согласованию с заинтересованными государственными органами, организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными и иными организациями, порядка и организации ее работы, а также листа оценки персонального собеседования претендентов с членами независимой экспертной комиссии;
73-6) разработка и утверждение правил организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак";
73-7) разработка и утверждение правил и условий заключения договора на обучение/прохождение стажировки со стипендиатами, осуществления размещения стипендиатов, мониторинга успеваемости и осуществления трудовой деятельности стипендиатов, замены залогового имущества, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств стипендиатов, возмещения расходов, затраченных на стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом решения о присуждении международной стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа);
73-8) разработка и утверждение таблицы продолжительности языковых курсов в рамках международной стипендии "Болашак";
73-9) разработка и утверждение перечня родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии "Болашак";
73-10) разработка и ежегодное установление предельного количества международной стипендии "Болашак" для категорий лиц, определяемых правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак";
73-11) утверждение сроков приема документов и проведение конкурса на международную стипендию "Болашак";
73-12) разработка и утверждение необходимого минимального уровня знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-13) разработка и утверждение формы заявки работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-14) разработка и утверждение типовой формы анкеты претендента для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-15) разработка и утверждение формы требования к программе прохождения стажировки в рамках международной стипендии "Болашак";
73-16) разработка и утверждение таблицы эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак";

73-5) мүдделі мемлекеттік органдармен, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен, ғылыми және өзге де ұйымдармен келісу бойынша тәуелсіз сараптама комиссиясының құрамын, оның жұмыс тәртібі мен ұйымдастырылуын, сондай-ақ үміткерлердің тәуелсіз сараптама комиссиясының мүшелерімен дербес әңгімелесуін бағалау парағын бекіту;
73-6) "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан не одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясының әкімшісі алдында қаржылай берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
73-7) стипендиаттармен оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу, стипендиаттарды орналастыруды жүзеге асыру, стипендиаттардың үлгерімі мен еңбек қызметін жүзеге асыруының мониторингі, стипендиаттардың міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде берілген кепіл мүлкін ауыстыру, тұрақсыздық (айыппұл) төлемін қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап стипендиатқа жұмсалған шығыстарды өтеу қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
73-8) "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде тілдік курстар ұзақтығының кестесін әзірлеу және бекіту;
73-9) "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде шетелде оқыту үшін мәндес мамандықтар тізбесін әзірлеу және бекіту;
73-10) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларында айқындалатын тұлғалар санаттары үшін "Болашақ" халықаралық стипендиясының шекті санын әзірлеу және жыл сайын белгілеу;
73-11) "Болашақ" халықаралық стипендиясына құжаттарды қабылдау және конкурс өткізу мерзімдерін бекіту;
73-12) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төмен деңгейін әзірлеу және бекіту;
73-13) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін жұмыс орнын сақтау шартымен жұмыс берушінің маман даярлауға өтінімінің нысанын әзірлеу және бекіту;
73-14) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін үміткер сауалнамасының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
73-15) Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде тағылымдамадан өту бағдарламасына қойылатын талаптар нысанын әзірлеу және бекіту;
73-16) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалардың баламалылығы кестесін әзірлеу және бекіту;

73-17) создание комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак";
73-18) разработка на ежегодной основе совместно с уполномоченным органом в области образования долгосрочных прогнозов средней стоимости обучения по типам организаций образования;
74) утверждение номенклатуры видов организаций высшего и (или) послевузовского образования;
75) получение сведений, содержащихся в национальных реестрах идентификационных номеров, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
76) разработка и утверждение правил целевой подготовки докторов философии (PhD) в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за исключением целевой подготовки кадров с послевузовским образованием в области здравоохранения, правила которой разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения;
77) разработка и утверждение правил назначения ректоров подведомственных организаций высшего и (или) послевузовского образования;
78) разработка и утверждение правил распределения мест в общежитиях организаций высшего и (или) послевузовского образования;
79) разработка и утверждение структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования;
80) разработка и утверждение правил отбора претендентов для участия в стипендиальных программах;
81) организация разработки и утверждение правил подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения;
82) организация разработки и утверждение методики подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения;
82-1) утверждение перечня типов и видов организаций высшего и (или) послевузовского образования, в которых реализуется подушевое нормативное финансирование;
83) приостановление деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
84) создание консультативно-совещательного органа для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью в связи с реорганизацией организации образования;
85) проведение государственной аттестации организаций образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующих образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях, за исключением Академии правосудия;

73-17) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөнінде комиссия құру;
73-18) жыл сайын білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп білім беру ұйымдарының типтері бойынша оқытудың орташа құнының ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлеу;
74) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту;
75) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінде қамтылған мәліметтерді алу;
76) қағидаларын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін денсаулық сақтау саласындағы жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды нысаналы даярлауды қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында философия докторларын (PhD) нысаналы даярлау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
77) ведомстволық бағынысты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ректорларын тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
78) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жатақханаларындағы орындарды бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
79) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын дамыту бағдарламасының құрылымы мен оны әзірлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
80) стипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
81) кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
82) кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
82-1) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру іске асырылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының типтері мен түрлерінің тізбесін бекіту;
83) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметін тоқтата тұру;
84) білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымша беру, білім беру ұйымын қайта ұйымдастыруға байланысты білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу мәселелерін алқалы және жария қарау үшін консультациялық-кеңесші орган құру;
85) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, Сот төрелігі академиясын қоспағанда, әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу;

86) осуществление координации проведения учебно-методической и научно-методической работы в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
87) разработка и утверждение правил организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за исключением организаций образования в области культуры;
88) разработка и утверждение правил организации учебного процесса по кредитной технологии обучения;
89) разработка и утверждение требований к организациям образования по предоставлению дистанционного обучения и правил организации учебного процесса по дистанционному обучению и в форме онлайн-обучения по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования;
90) проведение контроля за использованием бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификаций;
91) оказание методологической поддержки организациям высшего и (или) послевузовского образования;
92) определение особенностей итоговой аттестации обучающихся, освоивших образовательные программы послевузовского образования;
93) разработка и утверждение типовых правил организации работы, включая порядок избрания коллегиального управления организацией высшего и (или) послевузовского образования;
94) разработка и утверждение формы документов строгой отчетности, используемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в образовательной деятельности;
95) организация и проведение единого национального тестирования;
96) разработка и утверждение правил заключения договоров услуг государственного образовательного заказа посредством веб-портала государственных закупок;
97) реализация государственной молодежной политики;
98) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам науки, высшего и (или) послевузовского образования;
99) реализация государственной политики в области науки и научно-технической деятельности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 100) вводится в действие с 30.08.2022 в соответствии с п. 4. настоящего постановления.
100) разработка правил установления ежемесячной пожизненной стипендии академикам Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшим пенсионного возраста;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 101) вводится в действие с 30.08.2022 в соответствии с п. 4. настоящего постановления.
101) разработка и утверждение правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан;
102) осуществление межотраслевой координации и реализации государственной политики в области науки, научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

86) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты жүргізуді үйлестіруді жүзеге асыру;
87) мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру мен жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
88) кредиттік оқыту технологиясын бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
89) білім беру ұйымдарына қашықтықтан оқытуды ұсыну бойынша қойылатын талаптарды және қашықтықтан оқыту бойынша және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша онлайн-оқыту нысанында оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
90) білім және (немесе) біліктілік туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерінің пайдаланылуына бақылау жүргізу;
91) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына әдіснамалық қолдау көрсету;
92) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген білім алушыларды қорытынды аттестаттау ерекшеліктерін айқындау;
93) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын алқалы басқаруды сайлау тәртібін қоса алғанда, жұмысты ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
94) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептілік құжаттарының нысанын әзірлеу және бекіту;
95) ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру және өткізу;
96) мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік білім беру тапсырысы қызметтерінің шарттарын жасасу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
97) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру;
98) жастар ұйымдарымен ғылым, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мәселелері бойынша өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
99) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
100) тармақша осы қаулының 4-тармағына сәйкес 30.08.2022 бастап қолданысқа енгізілді.
100) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа жеткен академиктеріне өмір бойғы ай сайынғы стипендия белгілеу қағидаларын әзірлеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
101) тармақша осы қаулының 4-тармағына сәйкес 30.08.2022 бастап қолданысқа енгізілді.
101) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
102) ғылым, ғылыми-техникалық қызмет және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыру және мемлекеттік саясатты іске асыру;

103) координация научных, научно-технических проектов и программ фундаментальных и прикладных научных исследований, финансируемых из государственного бюджета и государственного заказа местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, за исключением научных, научно-технических проектов и программ, формируемых в рамках государственного оборонного заказа;
104) разработка приоритетных направлений развития науки, фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан в соответствии со стратегическими приоритетными направлениями развития науки и технологий, определяемыми Национальным советом по науке и технологиям при Президенте Республики Казахстан, и представления их на утверждение Высшей научно-технической комиссии;
105) обеспечение деятельности Высшей научно-технической комиссии;
106) организация разработки научных, научно-технических проектов и программ фундаментальных и прикладных научных исследований, реализуемых за счет бюджетных средств, и осуществления их реализации на стадии формирования, исполнения и завершения, за исключением научных, научно-технических проектов и программ, формируемых в рамках государственного оборонного заказа;
107) разработка и утверждение порядка организации и проведения научных исследований и опытно-конструкторских работ на основе государственно-частного партнерства;
108) Исключен постановлением Правительства РК от 29.05.2024 № 421.
109) разработка и утверждение перечня научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
110) разработка и утверждение норм финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
111) разработка и утверждение правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;
111-3) разработка и утверждение правил организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот;
111-4) определение организации, осуществляющей комплекс мероприятий по сбору, обработке и анализу научно-технической информации;
111-5) разработка и утверждение методики стоимости услуг казахстанских экспертов по проведению государственной научно-технической экспертизы, экспертизы проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования;
111-6) разработка и утверждение методики определения стоимости услуг сопровождения грантового финансирования коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

103) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қалыптастырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің ғылыми, ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларын және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысын үйлестіру;
104) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Ғылым және технологиялар жөніндегі ұлттық кеңес айқындайтын ғылым мен технологияларды дамытудың стратегиялық басым бағыттарына сәйкес Қазақстан Республикасында ғылымды дамытудың басым бағыттарын, іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді әзірлеу және оларды Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның бекітуіне ұсыну;
105) Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның қызметін қамтамасыз ету;
106) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қалыптастырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің ғылыми, ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларын әзірлеуді және оларды қалыптастыру, орындау және аяқтау сатыларында іске асыруды ұйымдастыру;
107) мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде ғылыми зерттеулерді және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
108) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.05.2024 № 421 қаулысымен;
109) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
110) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нормаларын әзірлеу және бекіту;
111) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111-3) бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111-4) ғылыми-техникалық ақпаратты жинау, өңдеу және талдау жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын ұйымды айқындау;
111-5) коммерцияландыру жобаларына мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сараптама жүргізу, сұралатын қаржыландыру көлемі сомасының негізділігін бағалау жөніндегі қазақстандық сарапшылар көрсететін қызметтер құнының әдістемесін әзірлеу және бекіту;
111-6) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыруды қолдап отырудың көрсетілетін қызметтері құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;

111-7) разработка и утверждение норм расходов, типовых договоров на прохождение научной стажировки;
111-8) определение организации (администратора), осуществляющей (осуществляющего) комплекс мероприятий по организации научных стажировок;
111-9) разработка и утверждение правил и критериев присвоения организациям высшего и (или) послевузовского образования статуса "исследовательский университет";
111-10) разработка и утверждение методики определения уровней готовности технологий и технологической готовности организаций;
111-11) разработка и утверждение положения об осуществлении мониторинга реализации научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности на стадиях их выполнения и завершения;
111-12) утверждение формы, сроков и правил выдачи уведомлений лицам по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета о проведении научно-исследовательских работ, созданию научного центра по их расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию, научно-техническим и опытно-конструкторским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения;
111-13) определение порядка получения научно-технической информации субъектами научной и (или) научно-технической деятельности через единую информационную систему "Казахстанская наука" или "единое окно" национальной инновационной системы;
111-14) организация государственного учета научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых за счет бюджетных средств, а также из средств недропользователей в рамках обязательств недропользователей в области науки, и отчетов по их выполнению;
111-15) разработка и утверждение правил определения стоимости исследований и консалтинговых услуг по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
111-16) разработка и утверждение правил определения стоимости государственного задания по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
111-17) разработка и утверждение натуральных норм по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;

111-7) ғылыми тағылымдамадан өтуге арналған шығыстардың нормаларын, үлгілік шарттарды әзірлеу және бекіту;
111-8) ғылыми тағылымдамаларды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын ұйымды (әкімшіні) айқындау;
111-9) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына "зерттеу университеті" мәртебесін беру қағидаларың, өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
111-10) технологиялардың әзірлігі мен ұйымдардың технологиялық әзірлігі деңгейлерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
111-11) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын орындау және аяқтау сатыларында олардың іске асырылуын мониторингтеу туралы ережені әзірлеу және бекіту;
111-12) тұлғаларға ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есептің негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары жөніндегі, пайдалануға беру актісі бар есептің негізінде олардың ғылыми орталықтар құруға арналған шығыстары бойынша ғылыми орталық құру туралы, ендіру актісі бар ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелерін ендіру туралы есептің негізінде олардың ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстары бойынша ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жөніндегі хабарламаларды беру нысанын, мерзімдері мен қағидаларын бекіту;
111-13) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің "Қазақстан ғылымы" бірыңғай ақпараттық жүйесі немесе Ұлттық инновациялық жүйенің "бірыңғай терезесі" арқылы ғылыми-техникалық ақпаратты алу тәртібін айқындау;
111-14) бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың ғылым саласындағы міндеттемелері шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылардың қаражатынан қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру;
111-15) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111-16) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111-17) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша заттай нормаларды әзірлеу және бекіту;

111-18) разработка и утверждение правил распределения распределяемой бюджетной программы по базовому финансированию субъектов научной и (или) научно-технической деятельности по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
111-19) разработка и утверждение правил осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
111-20) установление норматива отчисления части чистого дохода государственных предприятий, осуществляющих деятельность в сфере науки и высшего образования;
111-21) осуществление контроля за полнотой и своевременностью перечисления государственными предприятиями в бюджет части чистого дохода;
111-22) обеспечение публикации результатов мониторинга, установленного статьей 40 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
112) разработка и утверждение правил аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
112-1) разработка и утверждение шкалы оценок (баллов) соответствия условиям для прохождения аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
112-2) разработка и утверждение типового положения о научно-техническом совете;
113) проведение аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
114) осуществление координации деятельности национальных научных советов;
115) осуществление координации работы отраслевых уполномоченных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, осуществляемой в рамках научных, научно-технических проектов и программ;
115-1) осуществление информационно-аналитического и организационно-технического обеспечения работы Национального совета по науке и технологиям при Президенте Республики Казахстан и обеспечение председателя Совета – Президента Республики Казахстан экспертно-аналитическими материалами по актуальным вопросам развития науки и технологий;
116) разработка и утверждение типового положения о консультативно-совещательном органе научной организации, включая порядок избрания его членов;
117) разработка и утверждение типового положения о научных лабораториях коллективного пользования;
118) разработка и утверждение типового положения о диссертационном совете;
119) разработка и утверждение правил присуждения степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю;
120) разработка и утверждение правил отбора претендентов и прохождения научных стажировок;

111-18) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру бойынша бөлінетін бюджеттік бағдарламаны бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111-19) өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111-20) ғылым және жоғары білім саласында қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін белгілеу;
111-21) мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірістің бөлігін бюджетке толық және уақтылы аударуын бақылауды жүзеге асыру;
111-22) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 40-бабында белгіленген мониторинг нәтижелерін жариялауды қамтамасыз ету;
112) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
112-1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің аккредиттеуден өту шарттарын сәйкестігін бағалау (балл) шкаласын әзірлеу және бекіту;
112-2) ғылыми-техникалық кеңес туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
113) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеуді жүргізу;
114) ұлттық ғылыми кеңестердің қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
115) салалық уәкілетті органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар шеңберінде жүзеге асырылатын жұмысын үйлестіруді жүзеге асыру;
115-1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ғылым және технологиялар жөніндегі ұлттық кеңестің жұмысын ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру және Кеңес төрағасын – Қазақстан Республикасының Президентін ғылым мен технологияларды дамытудың өзекті мәселелері жөніндегі сараптамалық-талдамалық материалдармен қамтамасыз ету;
116) ғылыми ұйымның мүшелерін сайлау тәртібін қоса алғанда, оның консультативтік-кеңесші органы туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
117) ұжымдық пайдаланымдағы ғылыми зертханалар туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
118) диссертациялық кеңес туралы үлгі ережені әзірлеу және бекіту;
119) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
120) үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларын әзірлеу және бекіту;

120-1) разработка и утверждение инструкции по финансированию расходов, связанных с организацией прохождения научной стажировки, а также возврату бюджетных средств лицами, отказавшимися либо лишенными научной стажировки, имеющими финансовую задолженность;
120-2) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования правил использования выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях оплаты образования;
121) разработка и утверждение порядка присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор);
122) разработка и утверждение требований к ведущим ученым, оплата труда которых осуществляется в рамках базового финансирования;
123) утверждение порядка государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю;
124) обеспечение государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю;
125) разработка и утверждение правил присуждения ежегодной премии "Лучший научный работник";
126) разработка и утверждение классификатора научных направлений;
127) Исключен постановлением Правительства РК от 18.07.2024 № 579.
128) разработка и утверждение положения о национальных научных советах;
129) создание национальных научных советов по направлениям науки, утверждение состава национальных научных советов;
130) разработка и утверждение положения об апелляционной комиссии;
131) разработка и утверждение правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
131-1 разработка и утверждение норм базового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности;
132) определение головной организации по научной, научно-технической программе;
133) назначение на должности и освобождение от должностей руководителей государственных научных организаций в пределах своей компетенции;
134) разработка и утверждение правил государственного учета научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых за счет бюджетных средств, а также из средств недропользователей в рамках обязательств недропользователей в области науки, и отчетов по их выполнению;

120-1) ғылыми тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруға байланысты шығыстарды қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми тағылымдамадан бас тартқан не одан айырылған, қаржылық берешегі бар тұлғалардың бюджет қаражатын қайтаруы жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
120-2) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдерін пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
121) ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру тәртібін әзірлеу және бекіту;
122) еңбегіне ақы төлеу базалық қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылатын жетекші ғалымдарға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
123) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу тәртібін бекіту;
124) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін қорғалған диссертациялардың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз ету;
125) жыл сайынғы "Үздік ғылыми қызметкер" сыйлығын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
126) ғылыми бағыттар сыныптауышын әзірлеу және бекіту;
127) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.07.2024 № 579 қаулысымен.
128) ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені әзірлеу және бекіту;
129) ғылым бағыттары бойынша ұлттық ғылыми кеңестер құру, ұлттық ғылыми кеңестер құрамын бекіту;
130) апелляциялық комиссия туралы ережені әзірлеу және бекіту;
131) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
131-1 ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық қаржыландыру нормаларын әзірлеу және бекіту;
132) ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарлама бойынша басты ұйымды айқындау;
133) өз құзыреті шегінде мемлекеттік ғылыми ұйымдардың басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;
134) бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың ғылым саласындағы міндеттемелері шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылардың қаражатынан қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлеу және бекіту;

135) Исключен постановлением Правительства РК от 18.07.2024 № 579.
136) осуществление международного сотрудничества в сфере науки;
137) реализация государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 138) введен в действие с 24.11.2022 в соответствии с п. 4. настоящего постановления.
138) разработка и утверждение правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в научной и производственной деятельности;
139) осуществление межотраслевой координации в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
140) планирование, реализация мер по стимулированию коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
141) внесение в Правительство Республики Казахстан информации об эффективности мер по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
142) разработка, утверждение и реализация программы по подготовке, переподготовке кадров и повышению квалификации в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
143) осуществление мониторинга реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
144) размещение консолидированной аналитической информации о коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в открытом доступе на интернет-ресурсах уполномоченного органа и в периодических печатных изданиях;
145) методологическое обеспечение коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
146) исключен постановлением Правительства РК от 28.04.2025 № 283.
147) осуществление в установленном порядке финансирования подведомственных организаций за счет бюджетных средств;
148) организация работы по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники, именных премий в области науки и государственных научных стипендий;
148-1) учреждение премий в области науки, государственных научных стипендий;
148-2) разработка и утверждение правил присуждения премий в области науки, государственных научных стипендий;
148-3) разработка и утверждение порядка оплаты труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ;
149) осуществление контроля за предоставлением на государственный учет научных, научно-технических проектов и программ, отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности уполномоченным органом и отраслевыми уполномоченными органами;

135) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.07.2024 № 579 қаулысымен.
136) ғылым саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
137) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
138) тармақша осы қаулының 4-тармағына сәйкес 24.11.2022 бастап қолданысқа енгізілді.
138) ғылыми және өндірістік қызметте пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-ұстау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
139) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
140) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды ынталандыру жөніндегі шараларды жоспарлау, іске асыру;
141) Қазақстан Республикасының Үкіметіне ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жөніндегі шаралардың тиімділігі туралы ақпарат енгізу;
142) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу, бекіту және іске асыру;
143) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру;
144) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы шоғырландырылған талдамалық ақпаратты уәкілетті органның интернет-ресурстарында және мерзімді баспасөз басылымдарында ашық қолжетімділікте орналастыру;
145) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды әдіснамалық қамтамасыз ету;
146) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.04.2025 № 283 қаулысымен;
147) белгіленген тәртіппен ведомстволық бағынысты ұйымдарды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруды жүзеге асыру;
148) Қазақстан Республикасының Ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын, ғылым саласындағы атаулы сыйлықтарды және мемлекеттік ғылыми стипендияларды беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
148-1) ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды белгілеу;
148-2) ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
148-3) мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
149) уәкілетті органның және салалық уәкілетті органдардың ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы есептерді мемлекеттік есепке алуға ұсынуына бақылауды жүзеге асыру;

150) реализация обязательств по научным и научно-техническим программам и проектам, предусмотренным международными договорами Республики Казахстан;
151) внесение предложений о создании, реорганизации и ликвидации научных организаций;
152) обеспечение реализации единой государственной политики в сфере развития языков;
152-1) координация работы по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ";
152-2) разработка и утверждение правил по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ;
152-3) разработка и утверждение объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
152-4) разработка и утверждение правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
152-5) разработка и утверждение профессионального стандарта в сфере языковой политики;
153) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках в центральных и местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы;
153-1) разработка и утверждение критерия включения проверяемого субъекта в полугодовой план проведения периодической проверки в сфере развития языков;
154) выдача рекомендаций об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках;
155) организация информационного, методического обеспечения деятельности по реализации единой государственной политики в сфере развития языков;
156) обеспечение всемерного развития государственного языка в Республике Казахстан, укрепление его международного авторитета;
157) создание и обеспечение деятельности Республиканской терминологической комиссии;
158) внесение предложений в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства Республики Казахстан о языках;
159) развитие государственного языка как языка науки, систематизация терминологической работы;
159-1) разработка и утверждение правил проведения терминологических работ;
160) проведение языковой реформы, обеспечение перевода алфавита казахского языка на латинскую графику;
160-1) разработка и утверждение правил правописания казахского языка;
160-2) разработка и утверждение правил формирования и ведения Национального словарного фонда казахского языка;

150) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар бойынша міндеттемелерді іске асыру;
151) ғылыми ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізу;
152) тілдерді дамыту саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету;
152-1) "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша жұмысты үйлестіру;
152-2) "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидаларды әзірлеу және бекіту;
152-3) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін әзірлеу және бекіту;
152-4) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
152-5) тіл саясаты саласындағы кәсіптік стандартты әзірлеу және бекіту;
153) орталық және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
153-1) тексерілетін субъектіні тілдерді дамыту саласындағы мерзімді тексеру жүргізудің жартыжылдық жоспарына енгізу өлшемшартын әзірлеу және бекіту;
154) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасында белгіленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар беру;
155) тілдерді дамыту саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметті ақпараттық, әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
156) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тілдің жан-жақты дамуын қамтамасыз ету, оның халықаралық беделін нығайту;
157) Республикалық терминологиялық комиссияны құру және оның қызметін қамтамасыз ету;
158) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының бұзылуына кінәлі лауазымды адамдарға тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы тиісті органдарға ұсыныстар енгізу;
159) мемлекеттік тілді ғылым тілі ретінде дамыту, терминологиялық жұмысты жүйелеу;
159-1) терминологиялық жұмыстарды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
160) тіл реформасын жүргізу, қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіруді қамтамасыз ету;
160-1) қазақ тілінің емле қағидаларын әзірлеу және бекіту;
160-2) Қазақ тілінің ұлттық сөздік қорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;

160-3) определение юридического лица, ответственного за сопровождение и развитие Национального словарного фонда казахского языка;
161) обеспечение информатизации деятельности, разработки и введения в действие ІТ-проектов, направленных на обучение государственному языку и расширение сферы его применения;
161-1) разработка и утверждение правил формирования и ведения Национального корпуса казахского языка;
162) обеспечение разработки и издания учебно-методических пособий, словарей и справочников по обучению государственному языку;
163) взаимодействие с общественными организациями, средствами массовой информации по вопросам реализации государственной языковой политики в Республике Казахстан;
163-1) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;
164) разработка и утверждение плана развития Министерства по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию;
165) осуществление координации деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в сфере высшего и (или) послевузовского образования и науки;
166) осуществление контрольных функций за деятельностью центральных исполнительных органов по вопросам, относящимся к полномочиям Министерства;
167) формирование и утверждение перечня организаций, являющихся субъектами базового финансирования;
168) обеспечение автоматизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
169) разработка и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
170) оказание государственных услуг;
171) обеспечение повышения качества, доступности оказания государственных услуг;
172) выработка предложений по внесению изменений и (или) дополнений в реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам в сфере образования и науки, внесение предложений по внесению изменений и (или) дополнений в реестр государственных услуг, проведение внутреннего контроля за качеством оказываемых государственных услуг;
173) принятие мер по переводу оказания государственной услуги в электронный формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
173-1) осуществляет противодействие теневой экономике в регулируемых сферах деятельности;
174) ведение государственного электронного реестра разрешений, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну;

160-3) Қазақ тілінің ұлттық сөздік қорын қолдап отыру мен дамытуға жауапты заңды тұлғаны айқындау;
161) мемлекеттік тілді оқытуға және оның қолданылу аясын кеңейтуге бағытталған қызметті ақпараттандыруды, ІТ-жобаларды әзірлеуді және қолданысқа енгізуді қамтамасыз ету;
161-1) Қазақ тілінің ұлттық корпусын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
162) мемлекеттік тілді оқыту бойынша оқу-әдістемелік құралдар, сөздіктер мен анықтамалықтар әзірлеуді және басып шығаруды қамтамасыз ету;
163) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіл саясатын іске асыру мәселелері бойынша қоғамдық ұйымдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау;
163-1) азаматтарды тілдік қағидат бойынша кемсітуге жол бермеу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
164) мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша Министрліктің даму жоспарын әзірлеу және бекіту;
165) орталық және жергілікті атқарушы органдардың жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
166) Министрліктің өкілеттіктеріне жататын мәселелер бойынша орталық атқарушы органдардың қызметіне бақылау функцияларын жүзеге асыру;
167) базалық қаржыландыру субъектілері болып табылатын ұйымдардың тізбесін қалыптастыру және бекіту;
168) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;
169) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
170) мемлекеттік қызметтер көрсету;
171) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыруды, оған қолжетімділікті қамтамасыз ету;
172) білім және ғылым саласында жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізіліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу, мемлекеттік қызметтер тізіліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу, көрсетілетін мемлекеттік қызметтер сапасына ішкі бақылау жүргізу;
173) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны электрондық форматта көрсетуге ауыстыру бойынша шаралар қолдану;
173-1) реттелетін қызмет салаларында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимылды жүзеге асырады;
174) мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, рұқсаттардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;

175) разработка и согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации проектов нормативных правовых актов об определении лицензиаров, государственных органов, которые осуществляют согласование выдачи лицензии;
176) разработка, согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, уполномоченным органом в сфере информатизации, утверждение нормативных правовых актов об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им;
177) осуществление проверки соблюдения заявителем требований, установленных законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан;
177-1) осуществление формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
177-2) создание совета по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями;
177-3) представление информации по реализации государственного социального заказа в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
177-4) размещение на своем интернет-ресурсе планируемых тем и информации по реализации государственного социального заказа, а также оценки результатов государственного социального заказа;
177-5) оказание информационной, консультативной, методической поддержки неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ;
177-6) предоставление государственных грантов в пределах своей компетенции через оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций и рассмотрение отчета оператора о результатах реализации государственных грантов;
177-7) осуществление оценки эффективности государственных грантов с привлечением представителей гражданского общества в соответствии с правилами формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов;
177-8) на основе рекомендаций Координационного совета по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе в сфере взаимодействия с неправительственными организациями формирование государственных грантов по направлениям и объемам финансирования;
177-9) проведение конкурсного отбора стратегических партнеров и заключение с ними договоров в соответствии с правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;

175) лицензиарларды, лицензиялар беруді келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу;
176) біліктілік талаптарын және оларға сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесін әзірлеу, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу, нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
177) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген талаптарды сақтауын тексеруді жүзеге асыру;
177-1) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, оның іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;
177-2) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөнінде кеңес құру;
177-3) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуы жөнінде ақпарат беру;
177-4) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың жоспарланатын тақырыптарын және іске асырылуы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін бағалауды өзінің интернет-ресурсында орналастыру;
177-5) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультативтік, әдістемелік қолдау көрсету;
177-6) өздерінің құзыреті шегінде үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор арқылы мемлекеттік гранттар беру және оператордың мемлекеттік гранттардың іске асырылу нәтижелері туралы есебін қарау;
177-7) мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидаларына сәйкес азаматтық қоғам өкілдерін тарта отырып, мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалауды жүзеге асыру;
177-8) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган жанындағы Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесінің ұсынымдары негізінде бағыттары мен қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік гранттарды қалыптастыру;
177-9) стратегиялық әріптестерді конкурстық іріктеуді жүргізу және стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес олармен шарттар жасасу;

177-10) осуществление оценки исполнения стратегическими партнерами обязательств в соответствии с заключенными договорами и правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
177-11) ежегодно до 1 декабря представление в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями информации о результатах государственного заказа на реализацию стратегического партнерства в соответствии с правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
177-12) организация доступа к генетическим ресурсам и совместному использованию выгод в области генетических ресурсов микроорганизмов (штаммов);
177-13) осуществление мониторинга использования генетических ресурсов в пределах своей компетенции и традиционных знаний, связанных с генетическими ресурсами;
177-14) выдача обоснованного заключения для доступа к генетическим ресурсам микроорганизмов (штаммов);
177-15) участие в реализации государственной политики в сфере контроля специфических товаров;
177-16) осуществление контроля специфических товаров в пределах компетенции, установленной Законом Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" и законодательством Республики Казахстан;
177-17) разработка и утверждение профессионального стандарта для педагогов (профессорско-преподавательского состава) организаций высшего и (или) послевузовского образования;
177-18) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по внесению изменений и дополнений в реестр профессий;
177-19) выработка предложений по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов и направление их в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций;
177-20) формирование потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы;
177-21) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по условиям признания профессиональных квалификаций;
177-22) разработка и (или) актуализация национальной рамки квалификаций совместно с уполномоченными органами в области признания профессиональных квалификаций, образования;
177-23) разработка и утверждение положения об отраслевых советах по профессиональным квалификациям;
177-24) разработка и утверждение типовых правил научной этики;
177-25) согласование правил конкурсного отбора военнослужащих срочной службы для получения образовательных льгот;

177-10) стратегиялық әріптестердің жасалған шарттарға және стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес міндеттемелерді орындауын бағалауды жүзеге асыру;
177-11) жыл сайын 1 желтоқсанға дейін үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыстың нәтижелері туралы ақпарат ұсыну;
177-12) микроағзалардың (штамдардың) генетикалық ресурстары саласындағы генетикалық ресурстарға қол жеткізуді және пайданы бірлесіп пайдалануды ұйымдастырады;
177-13) генетикалық ресурстарға байланысты өзінің құзыреті және дәстүрлі білімдер шегінде генетикалық ресурстардың пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
177-14) микроағзалардың (штамдардың) генетикалық ресурстарына қол жеткізу үшін негізделген қорытынды береді;
177-15) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
177-16) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асыру;
177-17) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне (профессор-оқытушылар құрамына) арналған кәсіптік стандартты әзірлеу және бекіту;
177-18) кәсіптер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
177-19) кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектілендіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау және оларды кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға жіберу;
177-20) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша ағымдағы және болашақ кезеңдерде кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті танудағы қажеттілігін қалыптастыру;
177-21) кәсіптік біліктілікті тану шарттары бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
177-22) кәсіптік біліктілікті тану, білім беру саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп ұлттық біліктілік шеңберін әзірлеу және (немесе) өзектілендіру;
177-23) кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер туралы ережені әзірлеу және бекіту;
177-24) ғылыми әдептің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
177-25) білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидаларын келісу;

177-26) определение областей для проведения фундаментальных научных исследований;
177-27) определение международных рецензируемых издательств (журналов) для подготовки и публикации научных трудов ведущих ученых;
177-28) согласование приватизации организаций высшего и (или) послевузовского образования;
177-29) разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций в порядке, определенном уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций;
177-30) разработка правил инициирования экспериментальных режимов для апробирования инновационных проектов;
177-31) определение приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
177-32) внесение предложений в Правительство Республики Казахстан по определению национального института развития в области инновационного развития и перечня иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченных на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
177-33) утверждение правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей;
177-34) утверждение правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий;
177-35) утверждение правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие действующих предприятий;
177-36) утверждение правил оплаты услуг национального института развития в области инновационного развития при предоставлении инновационных грантов;
177-37) утверждение классификации инновационной деятельности;
177-38) утверждение методики расчета национального индекса развития инновационной деятельности;
177-39) предоставление инновационных грантов с привлечением национального института развития в области инновационного развития;
177-40) выделение на основе договора, заключаемого с национальным институтом развития в области инновационного развития, средств на предоставление инновационных грантов;
177-41) утверждение методики по определению критериев инновационности проектов;
177-42) утверждение методики оценки эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности;
177-43) оказание содействия субъектам промышленно-инновационной деятельности по вхождению в глобальные цепочки добавленной стоимости, в том числе путем применения технической документации на производство новых видов товаров и мировых производственных франшиз ведущих мировых производителей, лидирующих по конкретным товарам;

177-26) іргелі ғылыми зерттеулер жүргізілетін салаларды айқындау;
177-27) жетекші ғалымдардың ғылыми еңбектерді дайындау және жариялау үшін халықаралық рецензияланатын баспаларды (журналдарды) айқындау;
177-28) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жекешелендіруді келісу;
177-29) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) жаңарту;
177-30) инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режимдерге бастама жасау қағидаларын әзірлеу;
177-31) инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындау;
177-32) Қазақстан Республикасының Үкіметіне инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институтын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға уәкілетті, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың тізбесін айқындау жөнінде ұсыныстар енгізу;
177-33) салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту;
177-34) технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту;
177-35) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту;
177-36) инновациялық гранттар беру кезінде инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты көрсететін қызметтерге ақы төлеу қағидаларын бекіту;
177-37) инновациялық қызмет сыныптамасын бекіту;
177-38) инновациялық қызметті дамытудың ұлттық индексін есептеу әдістемесін бекіту;
177-39) инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, инновациялық гранттар беру;
177-40) инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институтымен жасалатын шарт негізінде инновациялық гранттар беруге қаражат бөлу;
177-41) жобалардың инновациялылығы өлшемшарттарын айқындау жөніндегі әдістемені бекіту;
177-42) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту;
177-43) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне қосылған құнның жаһандық тізбектеріне кіру бойынша, оның ішінде тауарлардың жаңа түрлерін өндіруге арналған техникалық құжаттаманы және нақты тауарлар бойынша көш бастап тұрған жетекші әлемдік өндірушілердің әлемдік өндірістік франшизаларын пайдалану арқылы жәрдем көрсету;

177-44) формирование предложений по определению перечня специальностей, по которым требуется подготовка специалистов для приоритетных секторов экономики, на основе представляемых субъектами промышленно-инновационной деятельности сведений о потребностях в специалистах и направление в уполномоченный орган по вопросам занятости населения;
177-45) согласование планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, планы развития и планы мероприятий юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, аффилированных с ними юридических лиц, национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов, национальных компаний (за исключением национальных компаний, входящих в группу Фонда национального благосостояния) и аффилированных с ними юридических лиц в части развития технологий и инноваций;
177-46) согласование документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан в части инновационного и технологического развития;
177-47) исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2025 № 1041.
177-48) утверждение правил оказания услуг по содействию в развитии бизнес-инкубирования;
177-49) утверждение методики и критериев осуществления технологического прогнозирования, функционирования отраслевых центров технологических компетенций, организации технологических платформ и разработки целевых технологических программ;
177-50) участие в формировании государственной политики по цифровой трансформации и внедрению Индустрии 4.0;
177-51) внесение предложений по определению в курируемых направлениях отраслевых центров технологических компетенций, целевых технологических программ и организации технологических платформ для рассмотрения на Совете по технологической политике;
177-52) утверждение правил осуществления мониторинга реализации государственной технологической политики в регионах;
177-53) поиск и проведение в пределах компетенции переговоров с потенциальными инвесторами, в том числе иностранными, с целью привлечения их к участию в реализации промышленно-инновационных проектов;
177-54) привлечение в пределах компетенции субъектов промышленно-инновационной деятельности к участию в бизнес-форумах, конференциях и семинарах по инвестиционной тематике;
177-55) распространение в пределах компетенции информации о промышленно-инновационных проектах в средствах массовой информации, в том числе иностранных, посредством загранучреждений, а также через иностранные дипломатические и приравненные к ним представительства и консульские учреждения на территории Республики Казахстан;

177-44) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері ұсынатын мамандарға деген қажеттілік туралы мәліметтер негізінде экономиканың басым секторлары үшін мамандар даярлау талап етілетін мамандықтар тізбесін айқындау жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жіберу;
177-45) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың, олармен үлестес заңды тұлғалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қорының тобына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) және олармен үлестес заңды тұлғалардың даму жоспарларын және іс-шаралар жоспарларын технологиялар мен инновацияларды дамыту бөлігінде келісу;
177-46) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын инновациялық және технологиялық даму бөлігінде келісу;
177-47) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2025 № 1041 қаулысымен;
177-48) бизнес-инкубациялауды дамытуға жәрдемдесу бойынша қызметтер көрсету қағидаларын бекіту;
177-49) технологиялық болжауды жүзеге асырудың, салалық технологиялық құзырет орталықтарының жұмыс істеуінің, технологиялық платформаларды ұйымдастырудың және нысаналы технологиялық бағдарламаларды әзірлеудің әдістемесі мен өлшемшарттарын бекіту;
177-50) цифрлық трансформация және 4.0 индустриясын енгізу жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу;
177-51) Технологиялық саясат жөніндегі кеңесте қарау үшін жетекшілік ететін бағыттардағы салалық технологиялық құзырет орталықтарын, нысаналы технологиялық бағдарламаларды айқындау және технологиялық платформаларды ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
177-52) өңірлерде мемлекеттік технологиялық саясаттың іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
177-53) құзыреті шегінде әлеуетті инвесторларды, оның ішінде шетелдік инвесторларды өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруға қатысуға тарту мақсатында оларды іздестіру және олармен келіссөздер жүргізу;
177-54) құзыреті шегінде өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін инвестициялық тақырып бойынша бизнес-форумдарға, конференциялар мен семинарларға қатысуға тарту;
177-55) құзыреті шегінде бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде шетелдегі мекемелер арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер мен консулдық мекемелер арқылы шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарында өнеркәсіптік-инновациялық жобалар туралы ақпарат тарату;

177-56) разработка и утверждение правил софинансирования венчурных фондов, осуществляемого на конкурсной основе субъектами инновационной системы, участвующими в государственной поддержке инновационной деятельности;
178) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.10.2022 № 834 (порядок введения в действие см. п.2); от 05.12.2022 № 972; от 16.03.2023 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.05.2023 № 361; от 02.06.2023 № 443; от 04.09.2023 № 764 (вводится в действие с 04.09.2023); от 31.01.2024 № 52; от 29.05.2024 № 421 (порядок введения в действие см. п.2); от 18.07.2024 № 579; от 24.09.2024 № 770; от 22.11.2024 № 995; от 24.02.2025 № 94 (вводится в действие с 12.03.2025); от 28.04.2025 № 283; от 21.05.2025 № 354; от 26.07.2025 № 560; от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 04.12.2025 № 1041.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства, коллегиальных органов
16. Руководство Министерства осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Министерства назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Министерства имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на сотрудников Министерства;
4) подписывает приказы;
5) представляет Министерство во всех государственных органах и иных организациях;
6) утверждает регламент работы Министерства;
7) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Министерстве, и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер;
8) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя Министерства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

177-56) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйе субъектілері конкурстық негізде жүзеге асыратын венчурлік қорларды қоса қаржыландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
178) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.10.2022 № 834 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 05.12.2022 № 972; 16.03.2023 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.05.2023 № 361; 02.06.2023 № 443; 04.09.2023 № 764 (04.09.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi); 31.01.2024 № 52; 29.05.2024 № 421 (қолданысқа енгiзiлу тәртібін 2-т. қараңыз); 18.07.2024 № 579; 24.09.2024 № 770; 22.11.2024 № 995; 24.02.2025 № 94 (12.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.04.2025 № 283; 21.05.2025 № 354; 26.07.2025 № 560; 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 04.12.2025 № 1041 қаулыларымен.
3-тарау. Министрліктің, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Министрлікке басшылықты Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Министрліктің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Министрліктің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) еңбек қатынастары мәселелері өзінің құзыретіне жатқызылған Министрліктің қызметкерлерін заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Министрліктің қызметкерлеріне тәртіптік жаза және көтермелеу шараларын қолданады;
4) бұйрықтарға қол қояды;
5) барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Министрліктің атынан өкілдік етеді;
6) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
7) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
8) өз құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Министрліктің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Министерства
22. Министерство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
24. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства
25. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных юридических лиц, находящихся в ведении Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2022 № 1094; от 17.08.2023 № 702; от 31.01.2024 № 52; от 10.04.2024 № 265.
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр развития высшего образования".
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования".
3. Исключен постановлением Правительства РК от 31.01.2024 № 52.
4. Исключен постановлением Правительства РК от 31.01.2024 № 52.
5. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Технический университет Ұлытау".
Перечень государственных юридических лиц, находящихся в ведении Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.01.2024 № 52; от 24.09.2024 № 770.
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт математики и математического моделирования".
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт экономики".
3. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова".

20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Министрліктің мүлкі
22. Министрліктің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Министрліктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрліктің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі қарамағындағы мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2022 № 1094 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.08.2023 № 702; 31.01.2024 № 52; 10.04.2024 № 265 қаулыларымен.
1. "Жоғары білім беруді дамыту ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны".
3. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.01.2024 № 52 қаулысымен.
4. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.01.2024 № 52 қаулысымен.
5. "Ұлытау техникалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің қарамағындағы мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.01.2024 № 52; 24.09.2024 № 770 қаулыларымен.
1. "Математика және математикалық модельдеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. "Экономика институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.

4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова".
5. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова".
6. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт философии, политологии и религиоведения".
7. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана".
8. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт востоковедения имени Р.Б. Сулейменова".
9. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ғылым ордасы".
10. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт биологии и биотехнологии растений".
11. Исключен постановлением Правительства РК от 24.09.2024 № 770.
12. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт генетики и физиологии".
13. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Алтайский ботанический сад".
14. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангишлакский экспериментальный ботанический сад".
15. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт зоологии".
16. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А. Айтхожина".
17. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт механики и машиноведения имени академика У.А. Джолдасбекова".
18. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт информационных и вычислительных технологий".
19. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт проблем горения".
20. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научный институт изучения Улуса Джучи".
21. Республиканское государственное учреждение "Мемориальный музей академика К.И. Сатпаева".
22. Республиканское государственное учреждение "Институт истории государства".
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.11.2022 № 868 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 20.12.2022 № 1033; от 11.04.2023 № 281 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию); от 06.10.2023 № 881; от 20.02.2024 № 105; от 16.07.2024 № 567; от 30.12.2024 № 1142; от 26.05.2025 № 368; от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2025 № 897); от 27.12.2025 № 1162.

4. "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
5. "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
6. "Философия, саясаттану және дінтану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
7. "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
8. "Р.Б. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
9. "Ғылым ордасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
10. "Өсімдіктердің биологиясы және биотехнологиясы институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
11. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.09.2024 № 770 қаулысымен.
12. "Генетика және физиология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
13. "Алтай ботаникалық бағы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
14. "Маңғышлақ эксперименттік ботаникалық бағы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
15. "Зоология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
16. "М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
17. "Академик Ө.А. Жолдасбеков атындағы Механика және машинатану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
18. "Ақпараттық және есептеу технологиялары институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
19. "Жану проблемалары институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
20. "Жошы Ұлысын зерттеу ғылыми институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
21. "Академик Қ.И. Сәтбаевтың мемориалдық мұражайы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
22. "Мемлекет тарихы институты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 03.11.2022 № 868 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 14.12.2022 № 1003; 11.04.2023 № 281; 06.10.2023 № 881; 20.02.2024 № 105; 16.07.2024 № 567; 30.12.2024 № 1142; 26.05.2025 № 368; 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 28.10.2025 № 897; 27.12.2025 № 1162 қаулыларымен.

1. Акционерное общество "Центр международных программ".
2. Исключен постановлением Правительства РК от 27.12.2025 № 1162.
2-1. Акционерное общество "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations".
3. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева".
4. Некоммерческое акционерное общество "Атырауский университет нефти и газа имени Сафи Утебаева".
5. Некоммерческое акционерное общество "Южно-Казахстанский педагогический университет имени Өзбекәлі Жәнібеков".
6. Некоммерческое акционерное общество "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева".
7. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет имени аль-Фараби".
8. Некоммерческое акционерное общество "Аркалыкский педагогический университет имени Ыбырай Алтынсарин".
9. Некоммерческое акционерное общество "Восточно-Казахстанский университет имени Сарсена Аманжолова".
10. Некоммерческое акционерное общество "Жетысуский университет имени Ильяса Жансугурова".
11. Некоммерческое акционерное общество "Кызылординский университет имени Коркыт Ата".
12. Некоммерческое акционерное общество "Северо-Казахстанский университет имени Манаша Козыбаева".
13. Исключена постановлением Правительства РК от 16.07.2024 № 567.
14. Некоммерческое акционерное общество "Актюбинский региональный университет имени К. Жубанова".
15. Некоммерческое акционерное общество "Павлодарский педагогический университет имени Әлкея Марғұлана".
16. Некоммерческое акционерное общество "Западно–Казахстанский университет имени Махамбета Утемисова".
17. Некоммерческое акционерное общество "Атырауский университет имени Халела Досмухамедова".
18. Некоммерческое акционерное общество "Шәкәрім университет".
19. Некоммерческое акционерное общество "Торайгыров университет".
20. Некоммерческое акционерное общество "Карагандинский индустриальный университет".
21. Некоммерческое акционерное общество "Костанайский региональный университет имени Ахмет Байтұрсынұлы".
22. Некоммерческое акционерное общество "Карагандинский национальный исследовательский университет имени академика Е.А. Букетова".
23. Некоммерческое акционерное общество "Карагандинский технический университет имени Абылкаса Сагинова".
24. Некоммерческое акционерное общество "Южно-Казахстанский университет имени М. Ауэзова".
25. Некоммерческое акционерное общество "Рудненский индустриальный университет".
26. Некоммерческое акционерное общество "Каспийский университет технологий и инжиниринга имени Ш. Есенова".

1. "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы.
2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.12.2025 № 1162 қаулысымен.
2-1. "QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы.
3. "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
4. "Сафи Өтебаев атындағы Атырау мұнай және газ университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
5. "Өзбекәлі Жәнібеков атындағы Оңтүстік Қазақстан педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
6. "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
7. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
8. "Ыбырай Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
9. "Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
10. "Ілияс Жансүгіров атындағы Жетісу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
11. "Қорқыт Ата атындағы Қызылорда университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
12. "Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
13. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.07.2024 № 567 қаулысымен.
14. "Қ. Жұбанов атындағы Ақтөбе өңірлік университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
15. "Әлкей Марғұлан атындағы Павлодар педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
16. "Махамбет Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
17. "Халел Досмұхамедов атындағы Атырау университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
18. "Шәкәрім университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
19. "Торайғыров университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
20. "Қарағанды индустриялық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
21. "Ахмет Байтұрсынұлы атындағы Қостанай өңірлік университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
22. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды ұлттық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
23. "Әбілқас Сағынов атындағы Қарағанды техникалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
24. "М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
25. "Рудный индустриялық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
26. "Ш.Есенов атындағы Каспий технологиялар және инжиниринг университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.

27. Некоммерческое акционерное общество "Кокшетауский университет имени Ш. Уалиханова".
28. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный женский педагогический университет".
29. Некоммерческое акционерное общество "Восточно-Казахстанский технический университет имени Д. Серикбаева".
30. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный педагогический университет имени Абая".
31. Акционерное общество "Академия гражданской авиации".
32. Высшая научная организация "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан.
33. Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати".
34. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации".
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.12.2023 № 1147; от 12.06.2024 № 459.
1. Акционерное общество "Фонд науки".
2. Акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы".
3. Акционерное общество "Институт географии и водной безопасности".
4. Товарищество с ограниченной ответственностью "Центрально-Азиатский региональный гляциологический центр" категории 2 под эгидой ЮНЕСКО".
5. Товарищество с ограниченной ответственностью "Институт Евразийской интеграции".
6. Акционерное общество "Научно-производственный центр "Фитохимия".
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Некоммерческое акционерное общество "Национальный научно-практический центр "Тіл-Қазына" имени Шайсултана Шаяхметова".
__________________________

27. "Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
28. "Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
29. "Д. Серікбаев атындағы Шығыс Қазақстан техникалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
30. "Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
31. "Азаматтық авиация академиясы" акционерлік қоғамы.
32. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" жоғары ғылыми ұйымы
33. "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
34. "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитетіне акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.12.2023 № 1147; 12.06.2024 № 459 қаулыларымен.
1. "Ғылым қоры" акционерлік қоғамы.
2. "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы.
3. "География және су қауіпсіздігі институты" акционерлік қоғамы.
4. ЮНЕСКО аясындағы 2-санаттағы "Орталық Азия өңірлік гляциологиялық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
5. "Еуразиялық интеграция институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
6. "Фитохимия" ғылыми-өндірістік орталығы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитетіне акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тізбесі
Шайсұлтан Шаяхметов атындағы "Тіл-Қазына" ұлттық ғылыми-практикалық орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.