Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 258-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 135-б, 1-т қараңыз.
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАР. БАНК ҚЫЗМЕТІ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУДІҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ МЕН ҚАҒИДАТТАРЫ
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру объектілері – банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, оның ішінде "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген сәйкестендіру құралдарын қолдану арқылы клиентпен деректер (мәліметтер) алмасуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық қамтылым, интернет-ресурс және (немесе) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
2) әмбебап банк лицензиясы – уәкілетті органның банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға берілген лицензиясы;
3) базалық банк лицензиясы – уәкілетті органның банкке осы Заңда базалық банк лицензиясы бар банк үшін белгіленген шектеулер мен ерекшеліктер ескеріле отырып, банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға берілген лицензиясы;
4) бақылау – мынадай шарттардың бірі:
бір тұлға дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа да нысандарының елу пайыздан астамын тікелей және (немесе) жанама иеленген және (немесе) пайдаланған және (немесе) оларға билік еткен;
бір тұлғаның заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын тікелей немесе жанама сайлау мүмкіндігі болған;
Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнаулы қаржы компаниясының немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігін аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның қаржылық есептілігіне қосқан;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті орган белгілеген жағдайларда өзгеше түрде заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның шешімдерін бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлға бірлесіп айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайтын, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның шешімдерін айқындау мүмкіндігі;

О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан
Закон Республики Казахстан от 16 января 2026 года № 258-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. ст.135.
РАЗДЕЛ 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1. ОСНОВНЫЕ ПОНЯТИЯ. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ПРИНЦИПЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ В СФЕРЕ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) объекты информатизации – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и (или) информационно-коммуникационная инфраструктура, предоставляющие банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, возможность в том числе осуществлять обмен данными (сведениями) с клиентом посредством применения идентификационных средств, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах";
2) универсальная банковская лицензия – лицензия уполномоченного органа, выданная банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан на осуществление банковских и иных операций;
3) базовая банковская лицензия – лицензия уполномоченного органа, выданная банку на осуществление банковских и иных операций с учетом ограничений и особенностей, установленных настоящим Законом для банка с базовой банковской лицензией;
4) контроль – возможность определять решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое и (или) косвенное владение и (или) пользование, и (или) распоряжение одним лицом более пятьюдесятью процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом;
наличие возможности у одного лица прямо или косвенно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом;
включение финансовой отчетности юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, или организации, не являющейся юридическим лицом, в финансовую отчетность другого юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности у одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом;

5) банк – коммерциялық ұйым болып табылатын, акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы Заңға сәйкес банк лицензиясы негізінде банк қызметін жүзеге асыруға құқылы заңды тұлға;
6) банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңы – сауда-саттық өткізу үшін инфрақұрылымды қамтамасыз ететін, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылатын интернет-ресурс;
7) банк конгломераты – банк холдингінен (бар болса) және банктен, сондай-ақ банк холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) банктің еншілес ұйымдарынан және (немесе) капиталына банк холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымдары және (немесе) банк қомақты түрде қатысатын ұйымдардан (бұдан әрі – банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар) тұратын заңды тұлғалар мен заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар тобы.
Банк конгломератының құрамына ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын еншілес ұйымдар және капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингі қомақты қатысатын ұйымдар кірмейді;
8) банк лицензиясы – әмбебап банк лицензиясы, базалық банк лицензиясы және (немесе) исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия;
9) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым – банк болып табылмайтын, уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде не Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы Заңда көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға құқылы заңды тұлға;
10) банктің ірі қатысушысы – уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес:
жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге, пайдалануға және оларға билік етуге;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай не уәкілетті орган белгілеген жағдайларда өзгеше түрде банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен банк қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы жеке немесе заңды тұлға.
Мыналар банктің ірі қатысушысы болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға, сондай-ақ аталған туынды бағалы қағаздардың эмитенті;
банк қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінсіз банк акциялары бойынша дивидендтер және (немесе) өзге де кіріс алуға ғана құқығы бар тұлға;

5) банк – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, являющееся коммерческой организацией, правомочное осуществлять банковскую деятельность на основании банковской лицензии в соответствии с настоящим Законом;
6) электронная торговая площадка по продаже банковских и микрофинансовых активов – интернет-ресурс, обеспечивающий инфраструктуру для проведения торгов, действующий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
7) банковский конгломерат – группа юридических лиц и организаций, не являющихся юридическими лицами, состоящая из банковского холдинга (при наличии) и банка, а также дочерних организаций банковского холдинга и (или) дочерних организаций банка, и (или) организаций, в которых банковский холдинг и (или) его дочерние организации, и (или) банк имеют значительное участие в капитале (далее – организации, входящие в состав банковского конгломерата).
В состав банковского конгломерата не входят национальный управляющий холдинг, банковский холдинг – нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых банковский холдинг – нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие в капитале, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан;
8) банковская лицензия – универсальная банковская лицензия, базовая банковская лицензия и (или) лицензия на осуществление исламских банковских и иных операций;
9) организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, – юридическое лицо, не являющееся банком, которое на основании лицензии уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан либо в соответствии с законами Республики Казахстан правомочно осуществлять отдельные виды банковских операций, предусмотренных настоящим Законом;
10) крупный участник банка – физическое или юридическое лицо, которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа вправе:
прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться и распоряжаться в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые банком решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций банка в силу договора (подтверждающих документов) либо иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом.
Крупным участником банка не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, а также эмитент указанных производных ценных бумаг;
лицо, обладающее правом исключительно на получение дивидендов и (или) иного дохода по акциям банка без возможности оказывать влияние на решения, принимаемые банком;

"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 19-тармағында көрсетілген өзге де тұлғалар;
11) банк холдингі – уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес:
жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге, пайдалануға және оларға билік етуге;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай не уәкілетті орган белгілеген жағдайларда өзгеше түрде банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызымен банк қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы заңды тұлға.
Мыналар банк холдингі болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға, сондай-ақ аталған туынды бағалы қағаздардың эмитенті;
банк қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінсіз банк акциялары бойынша дивидендтер және (немесе) өзге де кіріс алуға ғана құқығы бар тұлға;
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 19-тармағында көрсетілген өзге де тұлғалар;
12) басқару органы – акционерлік қоғамның директорлар кеңесі не заңды тұлғада тұрақты әрекет ететін, құзыреті бойынша өзге де ұқсас орган;
13) бас ұйым – басқа заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын басқа ұйымға бақылауды жүзеге асыратын заңды тұлға (заңды тұлға болып табылмайтын ұйым);
14) депозит – бір тұлға (депозитор) басқа тұлға банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына, Ұлттық пошта операторына немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ақшаны алғашқы талап ету бойынша немесе қандай да бір мерзімнен кейін алдын ала келісілген үстемесімен (сыйақысымен) не онсыз, толық немесе бөліп-бөліп тікелей депозиторға не үшінші тұлғаларға қайтарылуға тиіс не тиіс емес екеніне қарамастан, көрсетілген ақшаны номиналды түрде (исламдық банк операциялары шеңберіндегі инвестициялық депозитті қоспағанда) қайтару талабымен беретін ақша;

иные лица, указанные в пункте 19 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
11) банковский холдинг – юридическое лицо, которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа вправе:
прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться и распоряжаться в совокупности двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые банком решения (голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка в силу договора (подтверждающих документов) либо иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом.
Банковским холдингом не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, а также эмитент указанных производных ценных бумаг;
лицо, обладающее правом исключительно на получение дивидендов и (или) иного дохода по акциям банка без возможности оказывать влияние на решения, принимаемые банком;
иные лица, указанные в пункте 19 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
12) орган управления – совет директоров акционерного общества либо иной аналогичный по компетенции орган, постоянно действующий в юридическом лице;
13) родительская организация – юридическое лицо (организация, не являющаяся юридическим лицом), осуществляющее (осуществляющая) контроль над другим юридическим лицом или другой организацией, не являющейся юридическим лицом;
14) депозит – деньги, передаваемые одним лицом (депозитором) другому лицу – банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, Национальному оператору почты или Национальному Банку Республики Казахстан на условиях их возврата в номинальном выражении (за исключением инвестиционного депозита в рамках исламских банковских операций) независимо от того, должны ли указанные деньги быть возвращены по первому требованию или через определенный срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой (вознаграждением) либо без таковой (такового), непосредственно депозитору либо третьему лицу;

15) деректер витринасы – уәкілетті органның талаптарына сәйкес ұйымдастырылған және жаңартылатын, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін қадағалау және (немесе) есептілікті ұсыну жөніндегі талаптарды орындау мақсатында сақтауға және уәкілетті органға белгіленген форматта беруге арналған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының құрылымдалған деректер жинағы;
16) еншілес ұйым – өзіне қатысты басқа заңды тұлға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйым бақылауды жүзеге асыратын заңды тұлға (заңды тұлға болып табылмайтын ұйым);
17) жанама иелену – заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның ірі қатысушысының және (немесе) бірлесіп заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдеріне дауыс беретін акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың не басқа да нысандарын сатып алу арқылы ықпал ету мүмкіндігі;
18) жүйелік маңызы бар банк – тұтастай алғанда қаржы жүйесінің тұрақтылығы оның тұрақты жұмыс істеуіне байланысты болатын банк;
19) заңды тұлға болып табылмайтын ұйым – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған (тіркелген), олардың шет мемлекетте заңды тұлға мәртебесіне ие болуына не болмауына қарамастан, дербес ұйымдық-құқықтық нысандар ретінде қаралатын қор, серіктестік, траст, компания, әріптестік, ұйым немесе басқа да корпоративтік құрылым;
20) ислам банкі – исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия негізінде көрсетілген банк үшін негізгі қызмет түрі болып табылатын исламдық банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы банк;
21) исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия – ислам банкіне, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалына, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына берілген, исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған уәкілетті органның лицензиясы;
22) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банк – әмбебап банк лицензиясы негізінде банк операцияларын және өзге де операцияларды, сондай-ақ исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияның негізінде исламдық банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы банк;

15) витрина данных – структурированный набор данных банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, организованный и обновляемый в соответствии с требованиями уполномоченного органа, предназначенный для хранения и передачи в установленном формате уполномоченному органу в целях надзора за деятельностью банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) выполнения требований по представлению отчетности;
16) дочерняя организация – юридическое лицо (организация, не являющаяся юридическим лицом), по отношению к которому (которой) другое юридическое лицо или организация, не являющаяся юридическим лицом, осуществляет контроль;
17) косвенное владение – возможность оказывать влияние на решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, крупного участника юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, и (или) лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, через владение голосующими акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом;
18) системно значимый банк – банк, от стабильного функционирования которого зависит стабильность финансовой системы в целом;
19) организация, не являющаяся юридическим лицом, – фонд, товарищество, траст, компания, партнерство, организация или другое корпоративное образование, созданные (зарегистрированные) в соответствии с законодательством иностранного государства, рассматривающиеся в качестве самостоятельных организационно-правовых форм независимо от того, обладают ли они статусом юридического лица в иностранном государстве;
20) исламский банк – банк, правомочный осуществлять исламские банковские операции, являющиеся основным видом деятельности для указанного банка, на основании лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций;
21) лицензия на осуществление исламских банковских и иных операций – лицензия уполномоченного органа на осуществление исламских банковских и иных операций, выданная исламскому банку, банку с универсальной банковской лицензией, осуществляющему исламские банковские операции, филиалу исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющему исламские банковские операции;
22) банк с универсальной банковской лицензией, осуществляющий исламские банковские операции, – банк, правомочный осуществлять банковские и иные операции на основании универсальной банковской лицензии, а также исламские банковские операции на основании лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций;

23) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы – заңды тұлға болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік тіркеуден өткен және банк лицензиясы негізінде банк операцияларын және өзге де операцияларды және (немесе) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің оқшауланған бөлімшесі;
24) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаты жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар және заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар;
халықаралық ұйымдар;
25) Қазақстан Республикасының резиденттері:
Қазақстан Республикасының азаматтары;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаты бар шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген заңды тұлғалар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары;
26) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
27) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты – сервистік компания мен осы Заңның 63-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлға немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы арасында жасалған, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты;
28) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;

23) филиал банка – нерезидента Республики Казахстан – обособленное подразделение банка – нерезидента Республики Казахстан, не являющееся юридическим лицом, расположенное на территории Республики Казахстан, прошедшее учетную регистрацию в Государственной корпорации "Правительство для граждан" и осуществляющее банковские и иные операции и (или) исламские банковские операции на основании банковской лицензии;
24) нерезиденты Республики Казахстан:
иностранцы и лица без гражданства, не имеющие разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
юридические лица и организации, не являющиеся юридическими лицами, созданные в соответствии с законодательством иностранных государств;
международные организации;
25) резиденты Республики Казахстан:
граждане Республики Казахстан;
иностранцы и лица без гражданства, имеющие разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан;
юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
юридические лица, зарегистрированные в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана";
филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан;
26) уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
27) договор доверительного управления правами (требованиями) – договор доверительного управления правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, заключенный между сервисной компанией и лицом, указанным в пункте 1 статьи 63 настоящего Закона, или лицом, указанным в части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", или страховой (перестраховочной) организацией;
28) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;

29) нарықтық емес активтер кепілінің препозициясы – банктің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген соңғы сатыдағы қарызды алу мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті органның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кепілге қабылдауы үшін қолайлы, көрсетілген банктің нарықтық емес активтерін алдын ала айқындауы жөніндегі рәсім;
30) сервистік компания – құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша, құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару бойынша, оның ішінде:
банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге;
өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта білдіруге;
борышкерден ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті қабылдауға;
осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және (немесе) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартында көзделген өзге де өкілеттіктерге қатысты өкілеттіктерге ие, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым, коллекторлық агенттік;
31) таратылатын банк – банкті мәжбүрлеп тарату туралы заңды күшіне енген сот шешіміне не уәкілетті органның банкті ерікті түрде таратуға берген рұқсатына сәйкес тарату рәсімінде тұрған банк;
32) төлемге қабілетсіз немесе ықтимал төлемге қабілетсіз банк – қызмет қабілетін бағалау мынадай мән-жайлардың біреуінің болуын растайтын банк:
банк міндеттемелерінің банк активтерінен асып түсуі;
банктің меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің және (немесе) өтімділік коэффициенттерінің уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндерден төмен деңгейге дейін төмендеуі;
ақшаның болмауына немесе жеткіліксіз болуына байланысты банктің депозиторлар және (немесе) өзге кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерді орындауға қабілетсіздігі;
банктің қаржылық орнықтылығына айтарлықтай теріс әсер ететін банктің корпоративтік басқаруындағы және (немесе) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіндегі едәуір кемшіліктер;
банктің қаржылық орнықтылығына айтарлықтай теріс әсер ететін, банктің реттеу немесе қаржылық есептілігіндегі едәуір бұрмаланулар, оның ішінде ұсынылған ақпараттың банктің нақты қаржылық жағдайынан едәуір ауытқуына алып келген залалдарды әдейі бұрмалау немесе мойындамау, есептік саясатта айла-шарғы жасау;
банктің қаржылық орнықтылығының қауіп-қатерін куәландыратын мән-жайлардың болуы, оның ішінде банк активтері құнының едәуір нашарлауы;
банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру үшін осы Заңда белгіленген негіздердің болуы;
жоғарыда көрсетілген мән-жайлардың кез келгені банкке қатысты алдағы алты ай ішінде басталатынын көрсететін мән-жайлардың (мәліметтердің) болуы;

29) препозиция залога нерыночных активов – процедура по предварительному определению уполномоченным органом нерыночных активов банка, приемлемых для принятия Национальным Банком Республики Казахстан в залог, в целях обеспечения возможности получения указанным банком займа последней инстанции, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
30) сервисная компания – дочерняя организация по управлению стрессовыми активами, коллекторское агентство, обладающие в рамках договора доверительного управления правами (требованиями), полномочиями по доверительному управлению правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, в том числе в отношении:
изменения условий договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита;
представления в суде интересов лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями);
приема от должника денег и (или) иного имущества;
иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и (или) договором доверительного управления правами (требованиями);
31) ликвидируемый банк – банк, находящийся в процедуре ликвидации в соответствии с вступившим в законную силу решением суда о принудительной ликвидации банка либо разрешением уполномоченного органа на добровольную ликвидацию банка;
32) неплатежеспособный или потенциально неплатежеспособный банк – банк, оценка жизнеспособности которого подтверждает наличие одного из следующих обстоятельств:
превышение обязательств банка над активами банка;
снижение коэффициентов достаточности собственного капитала и (или) коэффициентов ликвидности банка до уровня ниже минимальных значений, установленных уполномоченным органом;
неспособность банком исполнять денежные обязательства перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка;
существенные искажения в регуляторной или финансовой отчетности банка, оказывающие существенное негативное влияние на финансовую устойчивость банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой, повлекшие значительное отклонение предоставленной информации от фактического финансового положения банка;
наличие обстоятельств, свидетельствующих об угрозе финансовой устойчивости банка, в том числе существенное ухудшение стоимости активов банка;
наличие оснований, установленных настоящим Законом, для лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций;
наличие обстоятельств (сведений), указывающих на то, что любое из вышеуказанных обстоятельств наступит в отношении банка в течение следующих шести месяцев;

33) тұрақтандыру банкі – реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерінің барлығын немесе бір бөлігін өзіне беру мақсаты үшін құрылатын екінші деңгейдегі банк;
34) тұтынушылық банктік қарыз – ипотекалық қарызды қоспағанда, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға және (немесе) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес өзге де мақсаттарға берілетін жеке тұлғаның банктік қарызы
35) ұйымның капиталына қомақты қатысу – шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті орган белгілеген жағдайларда өзгеше түрде дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа нысандарының жиырма және одан көп пайызын дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей және (немесе) жанама иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету.
Мыналар ұйымның капиталына қомақты қатысуы бар тұлға болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;
осы Заңда көзделген жағдайларда өзге де тұлғалар;
36) ірі қатысушы – дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа нысандарының он немесе одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым.
Мыналар заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның ірі қатысушысы болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы.
2-бап. Қазақстан Республикасының банк заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының банк заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.

33) стабилизационный банк – банк второго уровня, создаваемый для целей передачи ему всех или части активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования;
34) потребительский банковский заем – банковский заем физического лица, предоставляемый на приобретение товаров, работ, услуг и (или) иные цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, за исключением ипотечного займа;
35) значительное участие в капитале организации – прямое и (или) косвенное владение и (или) пользование, и (или) распоряжение самостоятельно или совместно с одним или несколькими лицами в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом, двадцатью и более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом.
Лицом, обладающим значительным участием в капитале организации, не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, за счет пенсионных активов;
иные лица в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
36) крупный участник – физическое лицо, юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, которые прямо и (или) косвенно владеют и (или) пользуются, и (или) распоряжаются десятью или более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом.
Крупным участником юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, за счет пенсионных активов.
Статья 2. Банковское законодательство Республики Казахстан
1. Банковское законодательство Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
3-бап. Банк қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің, бақылаудың және
қадағалаудың негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Қазақстан Республикасының банк жүйесінің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету банк қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің, бақылаудың және қадағалаудың негізгі мақсаты болып табылады.
2. Банк қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің, бақылаудың және қадағалаудың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының банк жүйесінің жұмыс істеуі үшін құқықтық негіздерді белгілеу;
2) Қазақстан Республикасындағы банк қызметін реттеу, бақылау және қадағалау;
3) банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары депозиторларының, өзге де кредиторларының және клиенттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
4) банк қызметтері нарығында адал бәсекелестікті қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
5) қаржылық сауаттылық деңгейін арттыруға және халыққа көрсетілетін банк қызметтерінің қолжетімді болуына жәрдемдесу.
3. Банк қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) банк қызметін тиімді және пропорционалды (мөлшерлес) реттеу;
2) банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының банк жүйесінің өзге де қатысушылары қызметінің ашықтығы;
3) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және Қазақстан Республикасының банк жүйесінің өзге де қатысушыларының банк қызметін жүзеге асыру процесіндегі жауапкершілігі.
2-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БАНК ЖҮЙЕСІ
4-бап. Қазақстан Республикасының банк жүйесі
1. Қазақстан Республикасының екi деңгейлi банк жүйесi бар.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мемлекеттiң орталық банкi болып табылады және ол Қазақстан Республикасы банк жүйесiнiң жоғарғы (бiрiншi) деңгейiн білдіреді.
"Қазақстанның Даму Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекше құқықтық мәртебесі бар Қазақстанның Даму Банкін қоспағанда, барлық өзге банктер Қазақстан Республикасы банк жүйесiнiң төменгi (екiншi) деңгейiн білдіреді және екінші деңгейдегі банктер болып табылады. Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары да Қазақстан Республикасы банк жүйесінің төменгі (екінші) деңгейінің құрамына кіреді.

2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
Статья 3. Основные цель, задачи и принципы государственного регулирования,
контроля и надзора в сфере банковской деятельности
1. Основной целью государственного регулирования, контроля и надзора в сфере банковской деятельности является обеспечение финансовой стабильности банковской системы Республики Казахстан.
2. Основными задачами государственного регулирования, контроля и надзора в сфере банковской деятельности являются:
1) установление правовых основ для функционирования банковской системы Республики Казахстан;
2) регулирование, контроль и надзор в отношении банковской деятельности в Республике Казахстан;
3) защита прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов и клиентов банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан;
4) содействие в обеспечении добросовестной конкуренции на рынке банковских услуг;
5) содействие в повышении уровня финансовой грамотности и доступности банковских услуг для населения.
3. Основными принципами государственного регулирования, контроля и надзора в сфере банковской деятельности являются:
1) эффективное и пропорциональное (соразмерное) регулирование банковской деятельности;
2) прозрачность деятельности банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и иных участников банковской системы Республики Казахстан;
3) ответственность банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и иных участников банковской системы Республики Казахстан в процессе осуществления банковской деятельности.
Глава 2. БАНКОВСКАЯ СИСТЕМА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 4. Банковская система Республики Казахстан
1. Республика Казахстан имеет двухуровневую банковскую систему.
Национальный Банк Республики Казахстан является центральным банком государства и представляет собой верхний (первый) уровень банковской системы Республики Казахстан.
Все иные банки представляют собой нижний (второй) уровень банковской системы Республики Казахстан и являются банками второго уровня, за исключением Банка Развития Казахстана, имеющего особый правовой статус, установленный Законом Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана". Филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан также входят в состав нижнего (второго) уровня банковской системы Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мақсаты, мiндеттерi, қызмет қағидаттары, құқықтық мәртебесi және өкiлеттiктері "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде айқындалады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өз құзыретi шегiнде банк қызметiнiң жекелеген мәселелерi бойынша реттеудi, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады және банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жұмыс iстеуi үшiн жалпы жағдайлар жасауға ықпал етеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің өзінің құзыреті шегінде банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты реттеу, бақылау және қадағалау функциялары Қазақстан Республикасының ақша-кредит жүйесiнiң тұрақтылығын ұстап тұруға, банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың депозиторларының, өзге де кредиторларының және клиенттерінің құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға бағытталған.
3. Уәкiлеттi органның не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тиiстi лицензиясы жоқ бiрде-бiр тұлға:
1) негізгі немесе қосымша қызмет ретінде банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы емес.
Мемлекеттік орган, Ұлттық пошта операторы, Қазақстанның Даму Банкі, халықаралық қаржы ұйымдары, сондай-ақ осы Заңда және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында бекітілген өкілеттіктері шегінде өзге тұлғалар жүзеге асыратын банк операцияларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясынсыз жүзеге асырылған банк операциялары маңызсыз болып табылады;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін, Қазақстанның Даму Банкін, халықаралық қаржы ұйымдарын және банктердің өкілдіктерін қоспағанда, өзінің атауында, құжаттарда, хабарландыруларда және (немесе) жарнамада "банк" деген сөзді немесе одан туындайтын ол банк операцияларын жүзеге асыратындай әсер қалдыратын сөзді (ұғымды) пайдалануға құқылы емес.
4. Қазақстан Республикасында ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкін қоспағанда, мемлекет қатысатын мамандандырылған салалық банктерді құруға жол берілмейді.
Ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкі – осы Заңда және "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын ерекше құқықтық мәртебесі бар екінші деңгейдегі банк.

2. Цель, задачи, принципы деятельности, правовой статус и полномочия Национального Банка Республики Казахстан определяются Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет регулирование, контроль и надзор по отдельным вопросам банковской деятельности в пределах своей компетенции и способствует созданию общих условий для функционирования банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Регулирующие, контрольные и надзорные функции Национального Банка Республики Казахстан в пределах его компетенции в отношении банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, направлены на поддержание стабильности денежно-кредитной системы Республики Казахстан, защиту прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов и клиентов банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
3. Ни одно лицо, не имеющее соответствующей лицензии уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан, не вправе:
1) осуществлять банковские операции в качестве основной или дополнительной деятельности.
Банковские операции, осуществленные на территории Республики Казахстан без лицензии уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан, являются ничтожными, за исключением банковских операций, осуществляемых государственным органом, Национальным оператором почты, Банком Развития Казахстана, международными финансовыми организациями, а также иными лицами в пределах полномочий, закрепленных настоящим Законом и (или) иными законами Республики Казахстан;
2) использовать в своем наименовании, документах, объявлениях и (или) рекламе слово "банк" или производное от него слово (выражение), создающее впечатление, что оно осуществляет банковские операции, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, Банка Развития Казахстана, международных финансовых организаций и представительств банков.
4. Создание в Республике Казахстан специализированных отраслевых банков с участием государства, за исключением жилищного строительного сберегательного банка, обладающего статусом национального института развития, не допускается.
Жилищный строительный сберегательный банк, обладающий статусом национального института развития, – банк второго уровня, имеющий особый правовой статус, определяемый настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан".

5. Қазақстан Республикасында бүркеме-банктерді құруға немесе олардың қызметіне тыйым салынады.
5-бап. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының
үлестес тұлғалары
1. Мыналарды:
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаларды, сондай-ақ аталған туынды бағалы қағаздардың эмитенттерін;
осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында айқындалған тұлғалар банктің үлестес тұлғалары болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметінде және (немесе) ұлттық басқарушы холдингте банктің ірі акционері мәртебесінің немесе белгілерінің болуы, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтің лауазымды адамдарының банктің органдарына қатысуы:
Қазақстан Республикасы Үкіметін;
ұлттық басқарушы холдингтің және (немесе) оның лауазымды адамдарын көрсетілген банктің үлестес тұлғалары деп тануға негіз болып табылмайды.
3. Осы банктер акционерлерінің құрамында Қазақстан Республикасы Үкіметінің және (немесе) ұлттық басқарушы холдингтің болуы банктерді бір-біріне қатысты үлестес тұлғалар деп тануға негіз болып табылмайды.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасының салық заңнамасының және Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының мақсаты үшін ескерілмейді.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының үлестес тұлғалары деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасына сәйкес осылай деп танылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің үлестес тұлғалары танылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі ұсынатын мәліметтер негізінде өзінің үлестес тұлғаларының есебін жүргізеді.
6-бап. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және
мемлекет жауапкершілігінің аражігін ажырату. Банктердің және Қазақстан
Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тәуелсіздігі
1. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы мемлекеттің міндеттемелері бойынша жауап бермейді, сол сияқты мемлекет те банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелері бойынша жауап бермейді, бұған банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) мемлекет өзіне осындай жауапкершілік алған жағдайлар кірмейді.

5. В Республике Казахстан запрещается создание или деятельность банков-ширм.
Статья 5. Аффилированные лица банка, филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
1. Аффилированными лицами банка являются лица, определенные статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", за исключением:
лиц, осуществляющих функции номинального держателя голосующих акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, а также эмитентов указанных производных ценных бумаг;
случаев, установленных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. Наличие у Правительства Республики Казахстан и (или) национального управляющего холдинга статуса или признаков крупного акционера банка, а также участие должностных лиц национального управляющего холдинга в органах банка не являются основаниями для признания аффилированными лицами указанного банка:
Правительства Республики Казахстан;
национального управляющего холдинга и (или) его должностных лиц.
3. Не является основанием для признания банков аффилированными по отношению друг к другу наличие в составе акционеров данных банков Правительства Республики Казахстан и (или) национального управляющего холдинга.
4. Положения пунктов 2 и 3 настоящей статьи не учитываются для целей налогового законодательства Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
5. Аффилированными лицами филиала банка – нерезидента Республики Казахстан признаются аффилированные лица банка – нерезидента Республики Казахстан, признаваемые таковыми в соответствии с законодательством государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан.
Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан ведет учет своих аффилированных лиц на основании сведений, представляемых банком – нерезидентом Республики Казахстан.
Статья 6. Разграничение ответственности банка, филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан и государства.
Независимость банков и филиалов банков – нерезидентов
Республики Казахстан
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан не отвечают по обязательствам государства, равно как и государство не отвечает по обязательствам банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, кроме случаев, когда банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) государство принимают на себя такую ответственность.

2. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделгеннен басқа жағдайларда мемлекеттiк органдардың және олардың лауазымды адамдарының кез келген түрде банктiң, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметiне араласуына тыйым салынады.
3. Қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету (қалпына келтіру) және (немесе) сауықтыру үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты пайдаланылатын банк көрсетілген қаражатты беру туралы шешім қабылданған күннен бастап және оларды қайтару жөніндегі міндеттемелерді банк толық орындағанға дейінгі кезеңде:
1) пайданы бөледі, жай және (немесе) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтерді есепке жазады, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген шарттар сақталған кезде өз акцияларын кері сатып алуды жүргізеді;
2) еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуының болуына, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан (тіркелген) заңды тұлғалар мен заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдарға (бұдан әрі – ұйымдар) өзге де инвестицияларды жүзеге асыруға құқылы емес.
Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету (қалпына келтіру) және (немесе) оны сауықтыру үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын беру туралы шешім қабылданған күннен бастап және көрсетілген қаражатты беру жөніндегі міндеттемелерді банк толық орындағанға дейінгі кезеңде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген шарттар сақталған кезде олардың банк акцияларын тікелей және (немесе) жанама иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету үлесін азайтуға құқылы.
Банктің ірі қатысушысы және (немесе) банк холдингі мәртебесін алу үшін қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету (қалпына келтіру) және (немесе) сауықтыру үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты пайдаланылатын банктің акцияларына тікелей және (немесе) жанама иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету үлесін сатып алғысы келетін тұлға осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісі шарттарының сақталуын қамтамасыз етеді.
2-БӨЛІМ. АШУ ЖӘНЕ ЛИЦЕНЗИЯЛАУ
3-тарау. БАНК АШУ ТӘРТІБІ
7-бап. Банктің құқықтық мәртебесі

2. Запрещается вмешательство в любой форме государственных органов и их должностных лиц в деятельность банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, кроме случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
3. Банк, для обеспечения (восстановления) финансовой устойчивости и (или) оздоровления которого используются средства государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, в период со дня принятия решения о предоставлении указанных средств и до полного исполнения банком обязательств по их возврату:
1) распределяет прибыль, начисляет дивиденды по простым и (или) привилегированным акциям, а также проводит обратный выкуп собственных акций при соблюдении условий, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) не вправе создавать и (или) приобретать дочерние организации, иметь значительное участие в капитале организации, а также осуществлять иные инвестиции в юридические лица и организации, не являющиеся юридическими лицами (далее – организации), расположенные (зарегистрированные) за пределами Республики Казахстан.
Крупный участник банка, банковский холдинг в период со дня принятия решения о предоставлении средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций для обеспечения (восстановления) финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка и до полного исполнения банком обязательств по возврату указанных средств вправе уменьшать долю их прямого и (или) косвенного владения и (или) пользования, и (или) распоряжения акциями банка при соблюдении условий, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Для получения статуса крупного участника и (или) банковского холдинга банка лицо, желающее приобрести долю прямого и (или) косвенного владения и (или) пользования, и (или) распоряжения акциями банка, для обеспечения (восстановления) финансовой устойчивости и (или) оздоровления которого используются средства государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, обеспечивает соблюдение условий нормативного правового акта уполномоченного органа, указанного в части второй настоящего пункта.
РАЗДЕЛ 2. ОТКРЫТИЕ И ЛИЦЕНЗИРОВАНИЕ
Глава 3. ПОРЯДОК ОТКРЫТИЯ БАНКА
Статья 7. Правовой статус банка

1. Банк Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген ерекшелiктер ескерiле отырып, акционерлік қоғам нысанында құрылады.
2. Банктің ресми мәртебесі заңды тұлғаның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) банк ретінде уәкілетті органның банк ашуға рұқсаты немесе уәкілетті органның микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсаты негізінде жүзеге асырылатын мемлекеттік тіркелуімен (қайта тіркелуімен) және банк лицензиясының болуымен айқындалады.
3. Банктің атауы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) "банк" деген сөздің немесе содан туындайтын сөздің болуы;
2) кез келген тілде толық немесе қысқартылған түрде "ұлттық", "орталық", "мемлекеттік", "республикалық" деген сөздер пайдаланылмауы;
3) еншілес банктердің атауын қоспағанда, бұрын құрылған банктердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің атауымен бірдей немесе оған айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас сөздер және (немесе) белгілемелердің пайдаланылмауы;
4) бас банктің атауының болуы (еншілес банктің атауы үшін);
5) "ислам банкі" деген сөз тіркесінің болуы (ислам банкінің атауы үшін).
4. Банк басқармасы тұрған жер (пошталық мекенжайы) банк тұрған жер деп танылады.
5. Ислам банкінің жарғысында және исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банктің жарғысында "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мәліметтерден басқа, банктің тұрақты жұмыс істейтін органы – исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес функцияларының сипаттамасы мен оны құру тәртібі қамтылуға тиіс.
6. Банктің атауы және (немесе) оның орналасқан жері өзгерген жағдайда банк осындай өзгерістер мемлекеттік тіркелген күннен немесе оларды мемлекеттік тіркеу талап етілмейтін жағдайларда осындай өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияны хабардар еткен күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға осындай өзгерістерді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.
7. Таратылатын банк қызметін тоқтату Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік тіркелген күннен бастап банктің ресми мәртебесін жоғалтады, ол Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
8-бап. Банктің жарғылық және меншікті капиталы
1. Банктің жарғылық капиталы осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, акцияларды орналастыру есебінен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қалыптастырылады.

1. Банк создается в форме акционерного общества с учетом особенностей, установленных банковским законодательством Республики Казахстан.
2. Официальный статус банка определяется государственной регистрацией (перерегистрацией) юридического лица в качестве банка в Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), осуществляемой на основании разрешения уполномоченного органа на открытие банка или разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, и наличием банковской лицензии.
3. Наименование банка должно соответствовать следующим требованиям:
1) содержать слово "банк" или производное от него слово;
2) не использовать слова "национальный", "центральный", "государственный", "республиканский" в полном или сокращенном виде на любом языке;
3) не использовать слова и (или) обозначения, тождественные или сходные до степени смешения с наименованием ранее созданных банков, в том числе банков – нерезидентов Республики Казахстан, за исключением наименования дочерних банков;
4) содержать наименование родительского банка (для наименования дочернего банка);
5) содержать словосочетание "исламский банк" (для наименования исламского банка).
4. Местом нахождения банка признается место нахождения (почтовый адрес) правления банка.
5. Устав исламского банка и устав банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, помимо сведений, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", должны содержать описание функций и порядок создания постоянно действующего органа банка – совета по принципам исламского финансирования.
6. В случае изменения наименования банка и (или) его места нахождения банк обязан в течение четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации таких изменений или со дня извещения Государственной корпорации о таких изменениях в случаях, когда их государственная регистрация не требуется, представить в уполномоченный орган копии документов, подтверждающих такие изменения.
7. Ликвидируемый банк утрачивает официальный статус банка с даты государственной регистрации прекращения его деятельности в Государственной корпорации, осуществляемой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 8. Уставный и собственный капитал банка
1. Уставный капитал банка формируется в национальной валюте Республики Казахстан за счет размещения акций, за исключением случаев, установленных пунктом 3 настоящей статьи.

2. Әмбебап банк лицензиясы бар банктің, базалық банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің жарғылық капиталының ең төмен мөлшерлері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Жаңадан құрылған банктiң жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін оның құрылтайшылары банк мемлекеттік тiркелгеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде толық төлеуге тиiс.
3. Мынадай жағдайларды қоспағанда, банк акциялары оларды орналастыру кезінде ақшамен ғана төленуге тиіс:
1) банкке реттеу режимін қолдану шеңберінде банктің міндеттемелерін осындай банктің жай акцияларына конвертациялау;
2) банктің акцияларына конвертацияланған эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі негізінде бағалы қағаздарды банктің акцияларына конвертациялау;
3) банктің жарғысы және банк акциялары шығарылымының проспектісі негізінде банктің орналастырылған акцияларының бір түрін осы банк акцияларының басқа түріне конвертациялау;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қайта ұйымдастыру кезінде банк акцияларының ақысын төлеу;
5) микроқаржы ұйымы айналдыруға өтініш бергенге дейін микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастырылу.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген жағдайларда акциялардың ақысын төлеу үшін пайдаланылатын мүлікті бағалауды жүргізу талап етілмейді.
4. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын банктің ең төмен меншікті капиталы банк лицензиясын алуға арналған өтініш берілген күні осы Заңның 72-бабы 1-тармағы екінші бөлігі 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
9-бап. Банктің құрылтайшылары мен акционерлері
1. Осы баптың 2 және 4-тармақтарында белгiленген шектеулер ескеріле отырып, жеке және (немесе) заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасының резиденттерi және (немесе) бейрезиденттерi банктiң құрылтайшылары мен акционерлерi бола алады.
Осы Заңның 4-бабының 4-тармағында және 94-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекет Қазақстан Республикасының Үкіметі арқылы ғана банктің құрылтайшысы және (немесе) акционері бола алады.
Уәкілетті орган реттеу режиміндегі банктің осы Заңның 98-бабында көзделген активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүзеге асыру мақсатында тұрақтандыру банкінің жалғыз құрылтайшысы болуы мүмкін.
Ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда, дауыс беретін акцияларының не жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерінің елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдар банктің құрылтайшылары мен акционерлері бола алмайды.

2. Минимальные размеры уставного капитала банка с универсальной банковской лицензией, банка с базовой банковской лицензией, исламского банка устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Минимальный размер уставного капитала вновь созданного банка должен быть оплачен его учредителями полностью в течение тридцати календарных дней после государственной регистрации банка.
3. Акции банка при их размещении должны быть оплачены только деньгами, за исключением следующих случаев:
1) конвертирования обязательств банка в простые акции банка в рамках применения к такому банку режима урегулирования;
2) конвертирования ценных бумаг в акции банка на основании проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, конвертируемых в акции банка;
3) обмена размещенных акций банка одного вида на акции данного банка другого вида на основании устава банка и проспекта выпуска акций банка;
4) оплаты акций банка при реорганизации, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
5) добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк – до подачи микрофинансовой организацией заявления на конвертацию.
В случаях, установленных частью первой настоящего пункта, проведение оценки имущества, используемого для оплаты акций, не требуется.
4. Минимальный собственный капитал банка, создаваемого в результате добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, должен соответствовать требованиям подпункта 1) части второй пункта 1 статьи 72 настоящего Закона на день подачи заявления на получение банковской лицензии.
Статья 9. Учредители и акционеры банка
1. Учредителями и акционерами банка могут быть физические и (или) юридические лица, резиденты и (или) нерезиденты Республики Казахстан с учетом ограничений, установленных пунктами 2 и 4 настоящей статьи.
Государство может быть учредителем и (или) акционером банка только в лице Правительства Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 статьи 4 и частью первой пункта 4 статьи 94 настоящего Закона.
Уполномоченный орган в целях осуществления операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, предусмотренной статьей 98 настоящего Закона, может быть единственным учредителем стабилизационного банка.
Государственные предприятия и организации, более пятидесяти процентов голосующих акций либо долей участия в уставных капиталах которых принадлежат государству, не могут быть учредителями и акционерами банка, за исключением национального управляющего холдинга.

2. Бірде-бір тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай, дербес немесе басқа тұлғамен (басқа тұлғалармен) бірлесіп:
жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге және (немесе) пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге;
банкті бақылауды жүзеге асыруға;
банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен банк қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне;
ұлттық басқарушы холдингке;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, инвестициялық портфельді басқарушыға;
банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаға, сондай-ақ аталған туынды бағалы қағаздардың эмитентіне;
банк қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінсіз банк акциялары бойынша дивидендтер және (немесе) өзге де кіріс алуға ғана құқығы бар тұлғаға;
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 19-тармағында көрсетілген өзге де тұлғаларға қолданылмайды.
Жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы осындай сатып алуды жүзеге асыратын тұлғаларға, сондай-ақ банкті бақылауды жүзеге асыратын немесе банк қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал ететін тұлғаларға қойылатын талаптар, сондай-ақ мұндай тұлғалардың банк немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу тәртібі "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-5-бабында белгіленеді.

2. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим лицом (другими лицами) без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа не вправе:
прямо и (или) косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка;
осуществлять контроль над банком;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые банком решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций банка.
Требование, установленное частью первой настоящего пункта, не распространяется на:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющего инвестиционным портфелем, владеющих голосующими акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, а также эмитента указанных производных ценных бумаг;
лицо, обладающее правом исключительно на получение дивидендов и (или) иного дохода по акциям банка без возможности оказывать влияние на решения, принимаемые банком;
иных лиц, указанных в пункте 19 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Требования к лицам, прямо и (или) косвенно владеющим и (или) пользующимся, и (или) распоряжающимся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, или осуществляющим контроль над банком, или оказывающим прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые банком решения (голосующим) десятью или более процентами голосующих акций банка, а также порядок получения такими лицами согласия на приобретение ими статуса крупного участника банка или банковского холдинга устанавливаются статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".

3. Банктің дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе ұлттық басқарушы холдингке тиесілі болған жағдайларды қоспағанда, банктің кемінде бір ірі қатысушысы немесе бір банк холдингі болуға тиіс.
4. Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде тізбесі белгіленетін офшорлық аймақтарда тіркеле алмайды.
Аталған шектеу Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің еншілес ұйымы болып табылатын, рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингіне ие банкке қолданылмайды. Рейтингтік агенттіктердің тізбесі мен ең төменгі талап етілетін рейтинг уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
5. Жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар мына шарттардың кез келгені болған кезде:
1) көрсетілген тұлғалар өздерінің арасында жасалған шартқа (растайтын құжаттарға) орай банк шешіміне бірлесіп ықпал ететін болса;
2) көрсетілген тұлғалар жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылса;
3) брокерлік қызметтерді, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметтерді және (немесе) бағалы қағаздарды номиналды ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге байланысты жағдайларды қоспағанда, көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаға өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес банктің дауыс беретін акцияларын және Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алуға уәкілеттік берсе (міндеттесе);
4) көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаға банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе банктің дауыс беретін акциялары шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алу үшін өтеусіз ақша және (немесе) өзге мүлік берсе;
5) көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаның лауазымды адамы болып табылса;
6) өкіл өзі өкілі болып табылатын тұлғаның нұсқауларына қатаң сәйкестікте әрекет ететін және өкілі болып табылатын тұлғаның атынан өз қалауы бойынша әрекеттер жасауға құқылы емес жағдайларды қоспағанда, көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаның өкілі болып табылса;

3. Банк должен иметь как минимум одного крупного участника банка или один банковский холдинг, за исключением случаев, когда более пятидесяти процентов голосующих акций банка принадлежат Правительству Республики Казахстан или национальному управляющему холдингу.
4. Крупный участник банка, банковский холдинг не могут быть зарегистрированы в офшорных зонах, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Указанное ограничение не распространяется на банк, являющийся дочерней организацией банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющего минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств. Перечень рейтинговых агентств и минимальный требуемый рейтинг определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Лицами, совместно являющимися крупным участником банка, признаются лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, при наличии любого из следующих условий:
1) указанные лица совместно влияют на решения банка в силу заключенного между ними договора (подтверждающих документов);
2) указанные лица являются в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из указанных лиц уполномочило (обязало) другое указанное лицо приобрести голосующие акции банка и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, в соответствии с заключенным между ними договором, за исключением случаев, связанных с оказанием брокерских услуг, услуг по управлению инвестиционным портфелем и (или) услуг по номинальному держанию ценных бумаг;
4) одно из указанных лиц предоставило безвозмездно деньги и (или) иное имущество другому указанному лицу для приобретения голосующих акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка;
5) одно из указанных лиц является должностным лицом другого указанного лица;
6) одно из указанных лиц является представителем другого указанного лица, за исключением случаев, когда представитель действует в строгом соответствии с указаниями представляемого лица и не вправе совершать действия от имени представляемого лица по своему собственному усмотрению;

7) көрсетілген тұлғалар жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болып табылса;
8) уәкілетті орган белгілеген жағдайларда көрсетілген тұлғалар банк шешіміне өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін болса, бірлесіп банктің ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады.
6. Жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар мына шарттардың кез келгені болған кезде:
1) көрсетілген тұлғалар өздерінің арасында жасалған шартқа (растайтын құжаттарға) орай банктің шешіміне бірлесіп ықпал ететін болса;
2) көрсетілген тұлғалар жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылса;
3) брокерлік қызметтерді, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметтерді және (немесе) бағалы қағаздарды номиналды ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге байланысты жағдайларды қоспағанда, өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаға банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алуға уәкілеттік берсе (міндеттесе);
4) көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаға банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алу үшін өтеусіз ақша және (немесе) өзге де мүлік берсе;
5) өкіл өзі өкілі болып табылатын адамның нұсқауларына қатаң сәйкестікте әрекет ететін және өкілі болып табылатын адамның атынан өз қалауы бойынша әрекеттер жасауға құқылы болмайтын жағдайларды қоспағанда, көрсетілген тұлғалардың бірі екінші көрсетілген тұлғаның өкілі болып табылса;
6) көрсетілген тұлғалар уәкілетті орган белгілеген жағдайларда банк шешіміне өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін болса, бірлесіп банк холдингі болып табылатын тұлғалар деп танылады.
7. Мынадай:

7) указанные лица являются близкими родственниками или супругом (супругой);
8) указанные лица совместно влияют на решения банка иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом.
6. Лицами, совместно являющимися банковским холдингом, признаются лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, при наличии любого из следующих условий:
1) указанные лица совместно влияют на решения банка в силу заключенного между ними договора (подтверждающих документов);
2) указанные лица являются в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из указанных лиц уполномочило (обязало) другое указанное лицо приобрести голосующие акции банка и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, в соответствии с заключенным между ними договором, за исключением случаев, связанных с оказанием брокерских услуг, услуг по управлению инвестиционным портфелем и (или) услуг по номинальному держанию ценных бумаг;
4) одно из указанных лиц предоставило безвозмездно деньги и (или) иное имущество другому указанному лицу для приобретения голосующих акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка;
5) одно из указанных лиц является представителем другого указанного лица, за исключением случаев, когда представитель действует в строгом соответствии с указаниями представляемого лица и не вправе совершать действия от имени представляемого лица по своему собственному усмотрению;
6) указанные лица совместно влияют на решения банка иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом.
7. Не признаются крупным участником банка, банковским холдингом лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, действующие на основании заключенного между ними договора, предусматривающего принятие ими совместных решений исключительно по следующим вопросам:

1) банк акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру;
2) банктің директорлар кеңесі банк акционерлерінің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы талап арызбен сотқа жүгіну;
3) банк акционерлерінің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелер енгізу;
4) банктің директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
5) аудиторлық ұйымның өз есебінен банкке аудит жүргізуі мәселелері бойынша ғана бірлесіп шешімдер қабылдауын көздейтін, өздерінің арасында жасалған шарт негізінде әрекет ететін, жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар банктің ірі қатысушысы, банк холдингі деп танылмайды.
8. Егер тұлға банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі белгілеріне уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз сай келсе, бұл тұлға "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабына сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алмайынша банкте қабылданатын шешімдерге ықпал етуге бағытталған ешбір әрекетті қабылдауға және (немесе) банктің акцияларымен және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарымен дауыс беруге құқылы емес.
Уәкілетті орган банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі белгілеріне уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз сай келетін тұлғаға осы Заңда көзделген қадағалап ден қою шараларын қолдануға, оның ішінде көрсетілген тұлғадан банктің дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды алты айдан аспайтын мерзімде өткізуін талап етуге құқылы.
9. Уәкілетті орган тұлғаның банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілеріне уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз сай келетіні туралы мәліметтерді растайтын немесе теріске шығаратын ақпаратты талап етуге құқылы.
Көрсетілген ақпаратты уәкілетті орган оны иеленуші кез келген тұлғадан, сондай-ақ осындай тұлғаның бақылауындағы кез келген ұйымнан талап ете алады.
10. Банк жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар құрамының өзгергені туралы осындай факті анықталған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.

1) созыва внеочередного общего собрания акционеров банка;
2) обращения в суд с иском о созыве общего собрания акционеров банка в случае отказа в его созыве советом директоров банка;
3) включения дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров банка;
4) созыва заседания совета директоров банка;
5) проведения аудиторской организацией аудита банка за свой счет.
8. В случае, если лицо стало соответствовать признакам крупного участника банка или банковского холдинга без письменного согласия уполномоченного органа, данное лицо не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на решения, принимаемые в банке, и (или) голосовать акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Уполномоченный орган вправе применить меры надзорного реагирования, предусмотренные настоящим Законом, к лицу, соответствующему признакам крупного участника банка или банковского холдинга без письменного согласия уполномоченного органа, в том числе потребовать от указанного лица реализовать голосующие акции банка и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, в срок не более шести месяцев.
9. Уполномоченный орган вправе истребовать информацию, подтверждающую или опровергающую сведения о том, что лицо соответствует признакам крупного участника банка или банковского холдинга без письменного согласия уполномоченного органа.
Указанная информация может быть истребована уполномоченным органом от любого лица, обладающего ею, а также от любой организации, находящейся под контролем такого лица.
10. Банк обязан уведомлять уполномоченный орган об изменении состава лиц, владеющих и (или) пользующихся, и (или) распоряжающихся в совокупности десятью и более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления данного факта.

11. Банктің ірі қатысушылары болып табылатын резидент жеке тұлғалар, сондай-ақ олардың жұбайлары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кірістер мен мүлік туралы декларацияны жыл сайын ұсынуға міндетті.
12. Бақылау белгілерін, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілерін анықтау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және мыналарды қамтиды:
1) банктің ірі қатысушысы белгілерін анықтау мақсаты үшін жеке немесе заңды тұлғаның банк қабылдайтын шешімдерге банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей және (немесе) жанама ықпал ету (дауыс беру) жағдайларын анықтау;
2) заңды тұлғаның банк холдингінің белгілерін анықтау мақсаты үшін банк қабылдайтын шешімдерге банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызымен тікелей және (немесе) жанама ықпал ету (дауыс беру) жағдайларын анықтау;
3) жиынтығында банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғаларды бірлесіп банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі болып табылатын тұлғалар деп тану мақсаты үшін олардың банк шешімдеріне өзгеше түрде бірлесіп ықпал ету жағдайларын айқындау;
4) бақылау белгілерін анықтау мақсаты үшін бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп, заңды тұлғаның шешімдерін өзгеше түрде айқындау мүмкіндігі болған жағдайларды анықтау;
5) ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілерін анықтау мақсаты үшін дербес немесе бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп, дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың жиырма және одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иелену және (немесе) пайдалану не оларға билік ету жағдайларын анықтау.
10-бап. Банк ашуға рұқсат беру туралы өтініш
1. Жеке немесе заңды тұлға уәкілетті органға банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
2. Өтініш беруші банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша береді.
3. Банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішке мынадай құжаттар мен мәліметтер қоса берілуге тиіс:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген құрылтай жиналысы хаттамасының (жалғыз құрылтайшы шешімінің) көшірмесі;

11. Физические лица – резиденты, являющиеся крупными участниками банка, а также их супруги обязаны ежегодно представлять декларацию о доходах и имуществе в порядке и сроки, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.
12. Порядок установления признаков контроля, признаков крупного участника банка, банковского холдинга, значительного участия в капитале организации определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает в себя:
1) установление случаев оказания физическим или юридическим лицом прямого и (или) косвенного влияния на принимаемые банком решения (голосования) десятью или более процентами голосующих акций банка для целей установления признаков крупного участника банка;
2) установление случаев оказания юридическим лицом прямого и (или) косвенного влияния на принимаемые банком решения (голосования) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка для целей установления признаков банковского холдинга;
3) определение случаев совместного влияния на решения банка иным образом лицами, прямо и (или) косвенно владеющими и (или) пользующимися, и (или) распоряжающимися в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, для целей признания их лицами, совместно являющимися крупным участником банка или банковским холдингом;
4) установление случаев наличия возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица иным образом для целей установления признаков контроля;
5) установление случаев прямого и (или) косвенного владения и (или) пользования, и (или) распоряжения самостоятельно или совместно с одним или несколькими лицами двадцатью и более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организации для целей установления признаков значительного участия в капитале организации.
Статья 10. Заявление о выдаче разрешения на открытие банка
1. Физическое или юридическое лицо вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о выдаче разрешения на открытие банка.
2. Заявление о выдаче разрешения на открытие банка подается заявителем по форме, установленной уполномоченным органом.
3. К заявлению о выдаче разрешения на открытие банка должны прилагаться следующие документы и сведения:
1) копия протокола учредительного собрания (решения единственного учредителя), оформленного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

2) банктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі он пайыздан кем құрылтайшылар туралы мәліметтер (уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тізбе бойынша), оның ішінде құрылтайшы заңды тұлғаның аудиторлық есептермен расталған, соңғы екі қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілігінің (құрылтайшы заңды тұлғада еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелері, сондай-ақ құрылтайшы заңды тұлғаның өтініш беру алдындағы соңғы аяқталған тоқсандағы қаржылық есептілігінің көшірмесі.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтар – 1 маусым аралығындағы кезеңде соңғы аяқталған қаржы жылындағы қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда құрылтайшы заңды тұлға өтініш беру алдындағы соңғы аяқталған қаржы жылы мен соңғы аяқталған тоқсандағы қаржылық есептіліктің (құрылтайшы заңды тұлғада еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін, сондай-ақ соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы екі жылдағы аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептіліктің (құрылтайшы заңды тұлғада еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін ұсынады.
Мынадай жағдайларда:
осы қаржылық есептілік қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болғанда;
құрылтайшы заңды тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылғанда және осы қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының немесе шетелдік қор биржасының интернет-ресурсында қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде орналастырылғанда және қолжетімді болғанда осы тармақшада көрсетілген қаржылық есептілік ұсынылмайды.
3) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 8-тармағының 1) тармақшасында, 10-тармағының 1) тармақшасында және 14-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді қоспағанда, өтініш беруші банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін алған жағдайда "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында айқындалған тәртіппен құжаттар мен мәліметтер;
4) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-6-бабына сәйкес банк еншілес банкті құруға немесе басқа банктің капиталына қомақты қатысуға рұқсат алған жағдайда еншілес ұйымды құруға, иеленуге немесе ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға арналған өтініш және рұқсатты беру үшін алымның төленгенін растайтын құжат;

2) сведения об учредителях с долей участия в уставном капитале банка менее десяти процентов (по перечню, определенному нормативным правовым актом уполномоченного органа), в том числе копии годовой финансовой отчетности учредителя – юридического лица (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у учредителя – юридического лица дочерних организаций) за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копия финансовой отчетности учредителя – юридического лица за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, учредитель – юридическое лицо представляет копии финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у учредителя – юридического лица дочерних организаций) за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также копии годовой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у учредителя – юридического лица дочерних организаций), подтвержденной аудиторскими отчетами за два года, предшествующих последнему завершенному финансовому году.
Финансовая отчетность, указанная в настоящем подпункте, не представляется в следующих случаях:
при наличии данной финансовой отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
когда учредитель – юридическое лицо является финансовой организацией – нерезидентом Республики Казахстан и данная финансовая отчетность размещена и доступна на казахском, русском или английском языке на интернет-ресурсе данной финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан или иностранной фондовой биржи;
3) документы и сведения в порядке, определенном статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", в случае получения заявителем статуса крупного участника банка или банковского холдинга, за исключением документов и сведений, предусмотренных подпунктом 1) пункта 8, подпунктом 1) пункта 10 и пунктом 14 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
4) заявление на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации или значительное участие в капитале организации и документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения, в случае получения банком разрешения на создание дочернего банка или значительное участие в капитале другого банка в соответствии со статьей 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";

5) жеке тұлға құрылатын банк акцияларын сатып алу (жарғылық капиталының ақысын төлеу) үшін пайдаланатын қаражат көздерін (шығу тегін) растайтын құжаттардың көшірмелері.
Жеке тұлға құрылатын банк акцияларын сатып алу (жарғылық капиталының ақысын төлеу) үшін пайдалануы мүмкін қаражат көздері "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 7-тармағында айқындалған;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген құрылтай шартының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған);
7) тұлғаның өтініш беруге өкілеттіктерін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің көшірмелері.
4. Банктің құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттардан басқа банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішке өтініш беруші өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын банк акцияларын сатып алуға келісімнің (рұқсаттың) көшірмесін не өтініш беруші өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан мұндай келісімнің (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы растаманың көшірмесін қоса беруге міндетті.
5. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру шеңберінде құрылған банктің құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішке өтініш беруші өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын банк акцияларын сатып алуға келісімнің (рұқсаттың) көшірмесін не өтініш беруші өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан мұндай келісімнің (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы растаманың көшірмесін қоса беруге міндетті.
6. Уәкілетті орган банк ашуға рұқсат беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті қосымша ақпаратты немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
7. Банк ашуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсатты беру тәртібі "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.

5) копии документов, подтверждающих источники (происхождение) средств, используемых физическим лицом для приобретения акций (оплаты уставного капитала) создаваемого банка.
Источники средств, которые могут быть использованы физическим лицом для приобретения акций (оплаты уставного капитала) создаваемого банка, определены пунктом 7 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
6) копия учредительного договора, оформленного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
7) копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
4. Юридическое лицо – нерезидент Республики Казахстан, являющееся учредителем банка, помимо документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, обязано приложить к заявлению о выдаче разрешения на открытие банка копию согласия (разрешения) на владение акциями банка, осуществляющего свою деятельность на территории Республики Казахстан, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, либо копию подтверждения от органа финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, о том, что такое согласие (разрешение) не требуется.
5. Юридическое лицо – нерезидент Республики Казахстан, являющееся учредителем банка, созданного в рамках добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, обязано приложить к заявлению о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк копию согласия (разрешения) на владение акциями банка, осуществляющего свою деятельность на территории Республики Казахстан, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, либо копию подтверждения от органа финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, о том, что такое согласие (разрешение) не требуется.
6. Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения на открытие банка.
7. Порядок выдачи разрешения на открытие банка определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк определяется Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".

8. Банк ашуға рұқсат беру туралы өтiнiштi уәкiлеттi орган өтiнiш берілген күннен бастап алпыс бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган кез келген мынадай жағдайларда банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішті қарау мерзімін тоқтата тұруға құқылы:
өтініш беруші және (немесе) оның құрылтайшылары туралы ұсынылған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде анық емес деректердің (мәліметтердің) анықталуы;
ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер мазмұнының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
ұсынылған құжаттар мен мәліметтердегі деректердің (мәліметтердің) анықтығын тексеруді жүзеге асырудың қажет болуы.
Өтініш берушінің ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді жою мерзімі он жұмыс күнінен аспайды.
Банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішті қарау мерзімі өтініш беруші ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді жойғаннан кейін және уәкілетті орган аталған құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі деректердің (мәліметтердің) анықтығын тексеруді аяқтағаннан кейін немесе өтініш беруші түзетілген (нақтыланған) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді осы тармақтың үшінші бөлігінде белгіленген мерзім ішінде ұсынбаған жағдайда қайта басталады.
9. Банк ашуға рұқсат беру туралы хабарлама өтініш берушіге және Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
11-бап. Банк ашуға рұқсат беруден бас тарту
1. Банк ашуға рұқсат беруден бас тарту мынадай негiздердің кез келгені бойынша жүргiзiледi:
1) банк атауының осы Заңның 7-бабы 3-тармағының талаптарына сай болмауы;
2) банк құрылтайшысының қаржылық жағдайының тұрақсыздығы.
Мынадай белгілердің кез келгенінің болуы тұрақсыз қаржылық жағдай деп түсініледі:
банк құрылтайшысы міндеттемелерінің акцияларға, қатысу үлестеріне, пайларға не ұйымдардағы үлестік қатысудың басқа да нысандарына орналастырылған және банк акцияларын сатып алуға көзделген активтерінің сомасын шегеріп тастағанда өз активтерінен асып кетуі;
аяқталған әрбір соңғы екі қаржы жылының нәтижелері бойынша банк құрылтайшысының залал шегуі;
банк құрылтайшысының міндеттемелері мөлшерінің банктің қаржылық жай-күйіне айтарлықтай қауіп-қатер төндіруі;
банк құрылтайшысының банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарын талдау банк құрылтайшысының қаржылық жай-күйінің нашарлайтынын болжауы;
банк құрылтайшысының мүлкі құнының (оның міндеттемелері шегерілген) банк акцияларын сатып алу үшін жеткіліксіз болуы;
банк құрылтайшысының тұрақсыз қаржылық жағдайының және (немесе) банкке және (немесе) оның депозиторлары мен өзге кредиторларына нұқсан келтіру мүмкіндігінің болуы туралы куәландыратын уәжді пайымдау пайдаланылып анықталған өзге де негіздер.
Банк микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру шеңберінде құрылған жағдайда тұрақсыз қаржылық жағдай банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесін иеленуші тұлғада ғана болмауға тиіс;

8. Заявление о выдаче разрешения на открытие банка рассматривается уполномоченным органом в течение шестидесяти пяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Уполномоченный орган вправе приостановить срок рассмотрения заявления о выдаче разрешения на открытие банка в любом из следующих случаев:
выявления недостоверных данных (сведений) о заявителе и (или) его учредителях, содержащихся в представленных документах и (или) сведениях;
несоответствия содержания представленных документов и (или) сведений требованиям законодательства Республики Казахстан;
необходимости осуществления проверки достоверности данных (сведений) в представленных документах и сведениях.
Срок устранения заявителем замечаний уполномоченного органа к представленным документам и (или) сведениям составляет не более десяти рабочих дней.
Срок рассмотрения заявления о выдаче разрешения на открытие банка возобновляется после устранения заявителем замечаний уполномоченного органа к представленным документам и (или) сведениям и завершения уполномоченным органом проверки достоверности данных (сведений) в указанных документах и (или) сведениях или в случае непредставления заявителем исправленных (уточненных) документов и (или) сведений в течение срока, установленного частью третьей настоящего пункта.
9. Уведомление о выдаче разрешения на открытие банка направляется заявителю и в Государственную корпорацию.
Статья 11. Отказ в выдаче разрешения на открытие банка
1. Отказ в выдаче разрешения на открытие банка производится по любому из следующих оснований:
1) несоответствие наименования банка требованиям пункта 3 статьи 7 настоящего Закона;
2) неустойчивое финансовое положение учредителя банка.
Под неустойчивым финансовым положением понимается наличие любого из следующих признаков:
обязательства учредителя банка превышают его активы за вычетом суммы активов, размещенных в акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях и предполагаемых к приобретению акций банка;
убытки учредителя банка по результатам каждого из двух завершенных финансовых лет;
размер обязательств учредителя банка представляет значительный риск для финансового состояния банка;
анализ финансовых последствий приобретения учредителем банка статуса крупного участника банка (банковского холдинга) предполагает ухудшение финансового состояния учредителя банка;
стоимость имущества учредителя банка (за вычетом его обязательств) недостаточна для приобретения акций банка;
иные основания, выявленные с использованием мотивированного суждения, свидетельствующие о наличии неустойчивого финансового положения учредителя банка и (или) возможности нанесения ущерба банку и (или) его депозиторам и иным кредиторам.
В случае создания банка в рамках добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк неустойчивое финансовое положение должно отсутствовать только у лица, приобретающего статус крупного участника банка (банковского холдинга);

3) банк құрылтайшысының жеке тұлғаның не құрылтайшының заңды тұлғаның атқарушы органының және (немесе) басқару органының бірінші басшысының:
жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының болуы;
Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы реттеу режимін қолдану туралы шешім, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын таратуға және (немесе) олардың қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруының тоқтатылуына алып келген лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны төлемге қабілетсіз (банкрот) деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент қаржы ұйымының басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары лауазымын атқарған жағдайлар.
Осы тармақшаның үшінші абзацында көзделген банк ашуға рұқсат беруден бас тарту үшін негіз Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы тиісті шешім қабылдағаннан кейін немесе тиісті сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін он жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаты үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы қаржы ұйымы деп түсініледі;
4) осы Заңның 9-бабында белгіленген шектеулерді сақтамау;
5) осы Заңның 10-бабында және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында белгіленген талаптарды сақтамау;
6) уәкілетті органның банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тартуы;
7) уәкілетті органның еншілес банкті құруға немесе басқа банктің капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тартуы;

3) в случаях, когда учредитель банка – физическое лицо либо первый руководитель исполнительного органа и (или) органа управления учредителя – юридического лица:
имеет непогашенную или неснятую судимость;
занимал должность первого руководителя органа управления, первого руководителя исполнительного органа или его заместителя, главного бухгалтера, заместителя главного бухгалтера финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее неплатежеспособной (банкротом) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан.
Основание для отказа в выдаче разрешения на открытие банка, предусмотренное абзацем третьим настоящего подпункта, применяется в течение десяти лет после принятия соответствующего решения уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, или вступления в законную силу соответствующего судебного акта.
Для целей настоящего подпункта под финансовой организацией также понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
4) несоблюдение ограничений, установленных статьей 9 настоящего Закона;
5) несоблюдение требований, установленных статьей 10 настоящего Закона и статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
6) отказ уполномоченного органа в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка (банковского холдинга);
7) отказ уполномоченного органа в выдаче разрешения на создание дочернего банка или значительное участие в капитале другого банка;

8) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер бойынша ескертулерін осы Заңның 10-бабы 8-тармағының үшінші бөлігінде көзделген мерзімде жоймау;
9) өтініш беруші рұқсат алу үшін ұсынған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде анық емес деректердің (мәліметтердің) анықталуы.
2. Уәкілетті орган өтініш берушіні бас тарту себебін негіздей отырып, банк ашуға рұқсат беруден бас тарту туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
12-бап. Банк ашуға рұқсаттың қолданылу мерзімі
1. Уәкілетті орган банкке банк лицензиясын беру туралы шешім қабылдағанға дейін не осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайлардың бірі басталғанға дейін банк ашуға рұқсаттың заңды күші болады.
2. Мынадай жағдайларда банк ашуға берiлген рұқсаттың күші жойылды деп танылады:
1) банк құрылтайшыларының (акционерлерінің) қайта ұйымдастыру немесе тарату арқылы банк қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы;
2) сот банктің қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы;
3) банк ашуға рұқсат берілген күннен бастап екі ай ішінде Мемлекеттік корпорацияда заңды тұлғаны банк ретінде мемлекеттік тіркеуден өтпеуі;
4) уәкілетті органның банк ашуға рұқсатты кері қайтарып алуы.
Рұқсат беруге негіз болған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде анық емес деректер (мәліметтер) анықталған жағдайда уәкілетті орган банк ашуға рұқсатты кері қайтарып алады.
Уәкілетті орган банк ашуға рұқсатты кері қайтарып алу кезінде рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факт анықталған күннен бастап екі ай ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды;
5) банк ашуға рұқсат берілген күннен бастап бір жыл ішінде банк лицензиясын алмауы.
3. Банктің құрылтайшысы (акционері) банк ашуға берілген рұқсатты уәкілетті органға қайтару арқылы банк ашуға рұқсаттан өз еркімен бас тартуға құқылы.
Көрсетілген жағдайда банк өзге ұйым болып қайта тіркелуге не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз қызметін тоқтатуға міндетті.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларда банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесін иеленуге бұрын берілген келісімнің күші жойылды деп танылады.
13-бап. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта
ұйымдастыру
1. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру шеңберінде микроқаржы ұйымын банкке мемлекеттік қайта тіркеуді Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға берген рұқсаты және уәкілетті орган мақұлдаған микроқаржы ұйымын банкке айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы есеп негізінде жүзеге асырады.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған банк көрсетілген микроқаржы ұйымының барлық құқықтары (талаптары) мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болып табылады.

8) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам и (или) сведениям в срок, предусмотренный частью третьей пункта 8 статьи 10 настоящего Закона;
9) недостоверность данных (сведений) в документах и (или) сведениях, представленных заявителем для получения разрешения.
2. Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя об отказе в выдаче разрешения на открытие банка с обоснованием причины отказа.
Статья 12. Срок действия разрешения на открытие банка
1. Разрешение на открытие банка имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче банку банковской лицензии либо до наступления одного из случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. Выданное разрешение на открытие банка считается отмененным в случаях:
1) принятия учредителями (акционерами) банка решения о добровольном прекращении деятельности банка путем его реорганизации или ликвидации;
2) принятия судом решения о прекращении деятельности банка;
3) непрохождения в Государственной корпорации государственной регистрации юридического лица в качестве банка в течение двух месяцев со дня выдачи разрешения на открытие банка;
4) отзыва уполномоченным органом выданного разрешения на открытие банка.
Уполномоченный орган отзывает выданное разрешение на открытие банка в случае выявления недостоверных данных (сведений) в документах и (или) сведениях, на основании которых было выдано разрешение.
При отзыве разрешения на открытие банка уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение двух месяцев со дня обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения;
5) неполучения банковской лицензии в течение одного года со дня выдачи разрешения на открытие банка.
3. Учредитель (акционер) банка вправе добровольно отказаться от выданного ему разрешения на открытие банка путем возврата разрешения на открытие банка в уполномоченный орган.
В указанном случае банк обязан перерегистрироваться в иную организацию либо прекратить свою деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. В случаях, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи, ранее выданное согласие на приобретение статуса крупного участника банка (банковского холдинга) считается отмененным.
Статья 13. Добровольная реорганизация микрофинансовой организации
в форме конвертации в банк
1. Государственная перерегистрация микрофинансовой организации в банк в рамках добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк осуществляется Государственной корпорацией на основании разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк и одобренного уполномоченным органом отчета о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации микрофинансовой организации в банк.
Банк, созданный в результате добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, является правопреемником всех прав (требований) и обязательств указанной микрофинансовой организации.

2. Банк микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған банк лицензиясын алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде клиенттерге микрокредит беру туралы шартта көзделген тәсілмен, көрсетілген банк жүзеге асыруға құқылы операциялардың түрлерін көрсете отырып, микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастырудың жүргізілгені туралы хабарлама жібереді.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған банкке, микрокредит беру туралы шарттардың талаптарын қарыз алушылар үшін жақсарту жағына қарай өзгертуді қоспағанда, микрокредит беру туралы шарттардың талаптарын біржақты тәртіппен өзгертуге тыйым салынады.
4-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БЕЙРЕЗИДЕНТ БАНКІНІҢ ФИЛИАЛЫН АШУ ТӘРТІБІ
14-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының құқықтық
мәртебесі
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ресми мәртебесі оны Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға уәкілетті органның рұқсаты негізінде жүзеге асырылатын Мемлекеттік корпорацияда есептік тіркеумен (қайта тіркеумен) және банк лицензиясының болуымен айқындалады.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің атауы, сондай-ақ "филиал" деген сөздің болуы;
2) басқа банктердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің атауымен бірдей немесе оған айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас сөздер және (немесе) белгілемелердің пайдаланылмауы;
3) "ислам банкі" деген сөз тіркесінің болуы (Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының атауы үшін).
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы туралы ережеде көрсетілген оның Қазақстан Республикасының аумағында тұрған жері Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы тұрған жері деп танылады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мәліметтерден басқа, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы туралы ережеде және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы туралы ережеде исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін өзге де осыған ұқсас органның функцияларының сипаттамасы қамтылуға тиіс.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы және (немесе) оның орналасқан жері өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы осындай өзгерістер мемлекеттік тіркелген күннен немесе оларды мемлекеттік тіркеу талап етілмейтін жағдайларда, осындай өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияны хабардар еткен күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға осындай өзгерістерді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.

2. Банк, созданный в результате добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, в течение десяти рабочих дней после получения банковской лицензии направляет уведомление клиентам способом, предусмотренным договором о предоставлении микрокредита, о состоявшейся добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк с указанием видов операций, которые указанный банк вправе осуществлять.
Банку, созданному в результате добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, запрещается изменять в одностороннем порядке условия договоров о предоставлении микрокредита, за исключением изменения условий договоров о предоставлении микрокредита в сторону их улучшения для заемщиков.
Глава 4. ПОРЯДОК ОТКРЫТИЯ ФИЛИАЛА БАНКА – НЕРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 14. Правовой статус филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1. Официальный статус филиала банка – нерезидента Республики Казахстан определяется его учетной регистрацией (перерегистрацией) в Государственной корпорации, осуществляемой на основании разрешения уполномоченного органа на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, и наличием банковской лицензии.
2. Наименование филиала банка – нерезидента Республики Казахстан должно соответствовать следующим требованиям:
1) содержать наименование банка – нерезидента Республики Казахстан, а также слово "филиал";
2) не использовать слова и (или) обозначения, тождественные или сходные до степени смешения с наименованием других банков, в том числе банков – нерезидентов Республики Казахстан;
3) содержать словосочетание "исламский банк" (для наименования филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан).
3. Местом нахождения филиала банка – нерезидента Республики Казахстан признается его место нахождения на территории Республики Казахстан, указанное в положении о филиале банка – нерезидента Республики Казахстан.
4. Положение о филиале исламского банка – нерезидента Республики Казахстан и положение о филиале банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, помимо сведений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, должны содержать описание функций совета по принципам исламского финансирования либо иного аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан.
5. В случае изменения наименования филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) его места нахождения филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязан в течение четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации таких изменений или со дня извещения Государственной корпорации о таких изменениях в случаях, когда их государственная регистрация не требуется, представить в уполномоченный орган копии документов, подтверждающих такие изменения.

15-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға
қойылатын талаптар
Мына талаптардың барлығы орындалған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашуға рұқсат алу үшін уәкілетті органға жүгінуге құқылы:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің жиынтық активтерінің сомасы он миллиард АҚШ долларына балама сомадан төмен болмауға тиіс;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болуға тиіс;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекет қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың), терроризмді қаржыландырудың және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырудың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысушы болып табылады, сондай-ақ ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобымен (ФАТФ) ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға берген келісім (рұқсат) сол мемлекеттің заңнамасы бойынша талап етілетін жағдайларда осындай келісімнің (рұқсаттың) болуы;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген банк қызметін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияның (қолданыстағы рұқсаттың) болуы;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингінің болуы;
7) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашуға рұқсат алуға арналған өтініш берген күннің алдындағы соңғы он екі ай ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттерін және өтімділік коэффициенттерін бұзудың болмауы.
16-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға
рұқсат беру туралы өтініш
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өтініш беруші береді.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішке мынадай құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі:

Статья 15. Требования к открытию филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
Банк – нерезидент Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган для получения разрешения на открытие филиала на территории Республики Казахстан при выполнении всех следующих условий:
1) сумма совокупных активов банка – нерезидента Республики Казахстан должна быть не ниже суммы, эквивалентной десяти миллиардам долларов США;
2) банк – нерезидент Республики Казахстан должен являться юридическим лицом по законодательству государства, резидентом которого он является;
3) государство, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, является участником международного сотрудничества в сфере предотвращения и противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также осуществляет сотрудничество с группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
4) наличие согласия (разрешения) на открытие банком – нерезидентом Республики Казахстан филиала на территории Республики Казахстан, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, в случаях, когда такое согласие (разрешение) требуется по законодательству такого государства;
5) наличие у банка – нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии (действующего разрешения) на осуществление банковской деятельности, выданной (выданного) органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан;
6) наличие у банка – нерезидента Республики Казахстан минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) отсутствие у банка – нерезидента Республики Казахстан нарушений коэффициентов достаточности собственного капитала и коэффициентов ликвидности, установленных законодательством государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, в течение последних двенадцати месяцев, предшествующих дню подачи заявления на получение разрешения на открытие филиала на территории Республики Казахстан.
Статья 16. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан подается заявителем по форме, установленной уполномоченным органом.
2. К заявлению о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан прилагаются следующие документы и сведения:

1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
2) лицензия (рұқсат) шеңберінде рұқсат етілген банк операциялары және өзге де операциялар тізбесі көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, банк қызметін жүзеге асыруға арналған Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қолданыстағы лицензиясының (қолданыстағы рұқсаттың) көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында оның филиалының қызметін жүзеге асыру процесінде туындайтын міндеттемелер бойынша жауапкершілікті қабылдауы туралы және осындай міндеттемелерді Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің балансында есепке алу туралы;
осы Заңның 72-бабының 4-тармағына сәйкес резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы активтерінің мөлшерін бекіту туралы мәселелер бойынша шешімдерді қамтитын Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашу туралы шешімінің көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті өзі болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға келісімнің (рұқсаттың) көшірмесі не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан осындай келісімнің (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы растаманың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғалар және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің аудиторлық есептермен расталған соңғы екі қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілігінің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің өтініш беру алдындағы соңғы аяқталған тоқсандағы қаржылық есептілігінің көшірмесі.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтар – 1 маусым аралығындағы кезеңде соңғы аяқталған қаржы жылындағы қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өтініш беру алдындағы соңғы аяқталған қаржы жылы мен соңғы аяқталған тоқсандағы қаржылық есептіліктің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін, сондай-ақ аудиторлық есептермен расталған соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы екі жылдағы жылдық қаржылық есептіліктің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін ұсынады.
Қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің немесе шетелдік қор биржасының интернет-ресурсында қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде орналастырылған және қолжетімді болған жағдайларда осы тармақшада көрсетілген қаржылық есептілік ұсынылмайды;

1) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов банка – нерезидента Республики Казахстан;
2) копия действующей лицензии (действующего разрешения) банка – нерезидента Республики Казахстан на осуществление банковской деятельности, выданной (выданного) органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, с указанием перечня разрешенных в рамках лицензии (разрешения) банковских и иных операций;
3) копия решения банка – нерезидента Республики Казахстан об открытии филиала на территории Республики Казахстан, которое содержит в том числе решения по следующим вопросам:
о принятии банком – нерезидентом Республики Казахстан ответственности по обязательствам, возникающим в процессе осуществления деятельности его филиала на территории Республики Казахстан, и об учете таких обязательств на балансе банка – нерезидента Республики Казахстан;
об утверждении размера активов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 4 статьи 72 настоящего Закона;
4) копия согласия (разрешения) на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, либо копия подтверждения от органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, о том, что такое согласие (разрешение) не требуется;
5) сведения о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) банка – нерезидента Республики Казахстан, и лицах, осуществляющих контроль в отношении банка – нерезидента Республики Казахстан, предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также копии документов, подтверждающих данные сведения;
6) копии годовой финансовой отчетности банка – нерезидента Республики Казахстан (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у банка – нерезидента Республики Казахстан дочерних организаций) за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копия финансовой отчетности банка – нерезидента Республики Казахстан за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, банк – нерезидент Республики Казахстан представляет копии финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у банка – нерезидента Республики Казахстан дочерних организаций) за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также копии годовой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у банка – нерезидента Республики Казахстан дочерних организаций), подтвержденной аудиторскими отчетами за два года, предшествующих последнему завершенному финансовому году.
Финансовая отчетность, указанная в настоящем подпункте, не представляется в случаях, когда данная финансовая отчетность размещена и доступна на казахском, русском или английском языке на интернет-ресурсе банка – нерезидента Республики Казахстан или иностранной фондовой биржи;

7) уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректер;
8) тұлғаның өтініш беруге өкілеттіктерін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің көшірмелері.
3. Тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-" кредиттік рейтингінен төмен емес рейтингі бар, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне осы баптың 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттарды, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсыну туралы талаптар қолданылмайды.
4. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті қосымша ақпаратты немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап алпыс бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган кез келген мынадай жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті қарау мерзімін тоқтата тұруға құқылы:
ұсынылған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде өтініш беруші және (немесе) оның құрылтайшылары туралы анық емес деректердің (мәліметтердің) анықталуы;
ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер мазмұнының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
ұсынылған құжаттар мен мәліметтердегі деректердің (мәліметтердің) анықтығын тексеруді жүзеге асырудың қажет болуы.
Өтініш берушінің ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді жою мерзімі он жұмыс күнінен аспайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті қарау мерзімі өтініш беруші ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді жойғаннан кейін және уәкілетті орган аталған құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі деректердің (мәліметтердің) анықтығын тексеруді аяқтағаннан кейін және (немесе) өтініш беруші осы тармақтың үшінші бөлігінде белгіленген мерзім ішінде түзетілген (нақтыланған) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаған жағдайда қайта басталады.
7. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне және Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.

7) краткие данные о руководящих работниках банка – нерезидента Республики Казахстан по форме, установленной уполномоченным органом;
8) копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
3. Требования о представлении документов, подтверждающих сведения, указанные в подпункте 5) пункта 2 настоящей статьи, а также документов, предусмотренных подпунктом 7) пункта 2 настоящей статьи, не распространяются на банк – нерезидент Республики Казахстан при наличии у него кредитного рейтинга не ниже "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
5. Порядок выдачи разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан рассматривается уполномоченным органом в течение шестидесяти пяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Уполномоченный орган вправе приостановить срок рассмотрения заявления о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в любом из следующих случаев:
выявления недостоверных данных (сведений) о заявителе и (или) его учредителях, содержащихся в представленных документах и (или) сведениях;
несоответствия содержания представленных документов и (или) сведений требованиям законодательства Республики Казахстан;
необходимости осуществления проверки достоверности данных (сведений) в представленных документах и сведениях.
Срок устранения заявителем замечаний уполномоченного органа к представленным документам и (или) сведениям составляет не более десяти рабочих дней.
Срок рассмотрения заявления о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан возобновляется после устранения заявителем замечаний уполномоченного органа к представленным документам и (или) сведениям и завершения уполномоченным органом проверки достоверности данных (сведений) в указанных документах и (или) сведениях или в случае непредставления заявителем исправленных (уточненных) документов и (или) сведений в течение срока, установленного частью третьей настоящего пункта.
7. Уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан направляется в банк – нерезидент Республики Казахстан и Государственную корпорацию.

17-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға
рұқсат беруден бас тарту
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беруден бас тарту мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі атауының осы Заңның 14-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сай болмауы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басшы қызметкерінің мінсіз іскерлік беделінің болмауы;
3) осы Заңның 15-бабында белгіленген талаптардың сақталмауы;
4) ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді осы Заңның 16-бабы 6-тармағының үшінші бөлігінде көзделген мерзімде жоймау;
5) рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі деректердің (мәліметтердің) анық еместігі.
2. Уәкілетті орган бас тарту себебін негіздей отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкін ашуға рұқсат беруден бас тарту туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
18-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға
рұқсаттың қолданылу мерзімі
1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына банк лицензиясын беру туралы шешім қабылдағанға дейін не осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайлардың бірі басталғанға дейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсаттың заңды күші болады.
2. Мынадай жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға берiлген рұқсаттың күші жойылды деп танылады:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының аумағында өз филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген банк қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның (рұқсаттың) қолданысы тоқтатыла тұруы немесе одан айырылуы;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат берілген күннен бастап екі ай ішінде Мемлекеттік корпорацияда есептік тіркеуден өтпеуі;
4) уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсатты кері қайтарып алуы.
Рұқсат беруге негіз болған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде анық емес деректер (мәліметтер) анықталған жағдайда уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсатты кері қайтарып алады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсатты кері қайтарып алу кезінде уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факті анықталған күннен бастап екі ай ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды;

Статья 17. Отказ в выдаче разрешения на открытие филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
1. Отказ в выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан производится по любому из следующих оснований:
1) несоответствие наименования филиала банка – нерезидента Республики Казахстан требованиям, установленным пунктом 2 статьи 14 настоящего Закона;
2) отсутствие безупречной деловой репутации у руководящего работника банка – нерезидента Республики Казахстан, открывающего филиал на территории Республики Казахстан;
3) несоблюдение требований, установленных статьей 15 настоящего Закона;
4) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам и (или) сведениям в срок, предусмотренный частью третьей пункта 6 статьи 16 настоящего Закона;
5) недостоверность данных (сведений) в документах и (или) сведениях, представленных для получения разрешения.
2. Уполномоченный орган обязан письменно уведомить банк – нерезидент Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с обоснованием причины отказа.
Статья 18. Срок действия разрешения на открытие филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
1. Разрешение на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии либо до наступления одного из случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. Выданное разрешение на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан считается отмененным в случаях:
1) принятия банком – нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности своего филиала на территории Республики Казахстан;
2) приостановления действия или лишения банка – нерезидента Республики Казахстан лицензии (разрешения) на осуществление банковской деятельности, выданной (выданного) органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан;
3) непрохождения в Государственной корпорации учетной регистрации филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в течение двух месяцев со дня выдачи разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
4) отзыва уполномоченным органом выданного разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
Уполномоченный орган отзывает разрешение на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в случае выявления недостоверных данных (сведений) в документах и (или) сведениях, на основании которых было выдано разрешение.
При отзыве разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение двух месяцев со дня обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения;

5) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат берілген күннен бастап бір жыл ішінде банк лицензиясын алмауы.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсатты уәкілетті органға қайтару арқылы оған берілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсаттан өз еркімен бас тартуға құқылы.
Көрсетілген жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілген филиалды есептік тіркеуден алу арқылы өз филиалының Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметін тоқтатуға міндетті.
5-тарау. БАНК ЛИЦЕНЗИЯСЫ
19-бап. Банк қызметін лицензиялау
1. Банк лицензиясын уәкілетті орган береді.
Банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына банк лицензиясын беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Уәкілетті орган мыналарды:
банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсатты;
микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсатты берген күннен бастап бір жыл ішінде, бірақ көрсетілген рұқсатта белгіленген айналдыру мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өтініш беруші банк лицензиясын алуға арналған өтінішті уәкілетті органға беруге міндетті.
3. Әмбебап банк лицензиясын немесе базалық банк лицензиясын алуға алғаш рет өтініш бергенге дейін өтініш беруші банк қызметін жүзеге асыруды жоспарлы бастауға байланысты барлық ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды, оның ішінде мыналарды орындауға:
1) уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сай келетін үй-жайды, жабдықты және бухгалтерлік есепке алу мен бас бухгалтерлік кітапты жүргізуді автоматтандыру бойынша бағдарламалық қамтылымды дайындауға;
2) банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды бекітуге;
3) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сай келетін, өтініш берушінің таяу үш жылға арналған даму стратегиясын бекітуге;
4) банк қызметін жүзеге асыруға байланысты, оның ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру үшін қажетті өзге де ішкі құжаттарды бекітуге міндетті.
4. Исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алуға алғаш рет өтініш бергенге дейін өтініш беруші исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жоспарлы басталуына байланысты барлық ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды, оның ішінде мыналарды орындауға:

5) неполучения банковской лицензии в течение одного года со дня выдачи разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
3. Банк – нерезидент Республики Казахстан вправе добровольно отказаться от выданного ему разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан путем возврата разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в уполномоченный орган.
В указанном случае банк – нерезидент Республики Казахстан обязан прекратить деятельность своего филиала на территории Республики Казахстан путем снятия указанного филиала с учетной регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. БАНКОВСКАЯ ЛИЦЕНЗИЯ
Статья 19. Лицензирование банковской деятельности
1. Банковская лицензия выдается уполномоченным органом.
Порядок выдачи банковской лицензии банкам, филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Заявитель обязан подать в уполномоченный орган заявление на получение банковской лицензии по форме, установленной уполномоченным органом, в течение одного года со дня выдачи уполномоченным органом:
разрешения на открытие банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, но не позднее тридцати календарных дней до окончания срока конвертации, установленного в указанном разрешении.
3. До подачи впервые заявления на получение универсальной банковской лицензии или базовой банковской лицензии заявитель обязан выполнить все организационно-технические мероприятия, связанные с планируемым началом осуществления банковской деятельности, в том числе:
1) подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации ведения бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан;
2) утвердить правила об общих условиях осуществления банковских и иных операций;
3) утвердить стратегию развития заявителя на ближайшие три года, соответствующую требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;
4) утвердить иные внутренние документы, связанные с осуществлением банковской деятельности, в том числе необходимые для формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, согласно требованиям, установленным нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. До подачи впервые заявления на получение лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций заявитель обязан выполнить все организационно-технические мероприятия, связанные с планируемым началом осуществления исламских банковских и иных операций, в том числе:

1) уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сай келетін үй-жайды, жабдықты және бухгалтерлік есепке алу мен бас бухгалтерлік кітапты жүргізуді автоматтандыру бойынша бағдарламалық қамтылымды дайындауға;
2) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес туралы ережені бекітуге;
3) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелерін тағайындауға;
4) исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды бекітуге;
5) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сай келетін, өтініш берушінің таяу үш жылға арналған даму стратегиясын бекітуге;
6) исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға байланысты, оның ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру үшін қажетті өзге де ішкі құжаттарды бекітуге міндетті.
5. Өтініш беруші бір мезгілде әмбебап банк лицензиясын және исламдық банк операциялары мен өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алуға алғаш рет өтініш бергенге дейін:
1) осы баптың 3 және 4-тармақтарында белгіленген талаптарды орындауға;
2) ең төмен мөлшерін уәкілетті орган белгілеген, исламдық банк операцияларын жүзеге асыру үшін бөлінген активтердің қалыптастырылуын қамтамасыз етуге;
3) исламдық банк операцияларына жататын активтер мен міндеттемелерді банктің өзге де активтері мен міндеттемелерінен бөлек есепке алуды қамтамасыз етуге міндетті.
6. Өтініш беруші заңды тұлға әмбебап банк лицензиясын немесе базалық банк лицензиясын алу үшін алғаш рет ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) өтініш беруші осы баптың 3-тармағында көзделген банк қызметін жүзеге асырудың жоспарлы басталуына байланысты талаптардың және ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың орындалғанын растайтын өтініш;
2) өтініш беруші жарғысының нотариат куәландырған көшірмесі;
3) көрсетілген алымды "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжат;
4) осы Заңның 45-бабында және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сәйкес басшы қызметкерлер лауазымына ұсынылатын адамдарды келісу үшін көзделген құжаттар;
5) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сай келетін, өтініш берушінің таяу үш жылға арналған даму стратегиясының көшірмесі.
Өтініш берушінің даму стратегиясына өтініш берушінің ұйымдастырушылық құрылымы, өтініш берушінің өтініш берілетін қаржы жылына арналған бюджеті туралы ақпарат, оның ішінде өтініш берушінің пруденциялық нормативтерді орындағаны туралы болжамды деректер, сондай-ақ, егер өтініш берушінің бас ұйымының банк холдингі мәртебесін иеленуі банк конгломератын құруға алып келсе, өтініш беруші құрамына кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтерінің болжамды есебі енгізіледі.
Егер өтініш қаржы жылы аяқталғанға дейін екі айдан аз уақыт бұрын берілсе, өтініш берушінің даму стратегиясына өтініш берілетін жылдан кейінгі қаржы жылына осы тармақшаның екінші бөлігінде көзделген ақпарат қосымша енгізіледі;

1) подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации ведения бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан;
2) утвердить положение о совете по принципам исламского финансирования;
3) назначить руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования;
4) утвердить правила об общих условиях осуществления исламских банковских и иных операций;
5) утвердить стратегию развития заявителя на ближайшие три года, соответствующую требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;
6) утвердить иные внутренние документы, связанные с осуществлением исламских банковских и иных операций, в том числе необходимые для формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, согласно требованиям, установленным нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
5. До подачи впервые заявления на получение одновременно универсальной банковской лицензии и лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций заявитель обязан:
1) выполнить требования, установленные пунктами 3 и 4 настоящей статьи;
2) обеспечить формирование выделенных активов для осуществления исламских банковских операций, минимальный размер которых установлен уполномоченным органом;
3) обеспечить раздельный учет активов и обязательств, относящихся к исламским банковским операциям, от иных активов и обязательств банка.
6. Перечень документов, представляемых заявителем – юридическим лицом впервые для получения универсальной банковской лицензии или базовой банковской лицензии:
1) заявление, в котором заявитель в том числе подтверждает выполнение требований и организационно-технических мероприятий, связанных с планируемым началом осуществления банковской деятельности, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) нотариально засвидетельствованная копия устава заявителя;
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев уплаты указанного сбора через платежный шлюз "электронного правительства";
4) документы, предусмотренные для согласования лиц, предлагаемых на должности руководящих работников, в соответствии с требованиями, установленными статьей 45 настоящего Закона и статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
5) копия стратегии развития заявителя на ближайшие три года, соответствующей требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля.
В стратегию развития заявителя включаются информация об организационной структуре заявителя, бюджете заявителя на финансовый год, в котором подается заявление, в том числе прогнозные данные о выполнении заявителем пруденциальных нормативов, а также предполагаемый расчет пруденциальных нормативов банковского конгломерата, в состав которого войдет заявитель, в случае, если приобретение статуса банковского холдинга родительской организацией заявителя приводит к созданию банковского конгломерата.
В случае, если заявление подается менее чем за два месяца до окончания финансового года, в стратегию развития заявителя дополнительно включается информация, предусмотренная частью второй настоящего подпункта, на финансовый год, следующий за годом, в котором подается заявление;

6) қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) көрсетіле отырып, өтініш берушінің штат кестесі;
7) ең төмен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банктің жарғылық капиталының төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
8) адамның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің көшірмелері.
7. Өтініш беруші заңды тұлғаның исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алғаш рет алу үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) осы баптың 6-тармағында көзделген құжаттар;
2) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес туралы ереженің көшірмесі;
3) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелерінің лауазымына тағайындалған адамдардың осы Заңның 36-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптарға сай келетінін растайтын, олар туралы мәліметтер.
8. Өтініш беруші заңды тұлға бір мезгілде әмбебап банк лицензиясын және исламдық банк операциялары мен өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алу үшін алғаш рет ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) осы баптың 6 және 7-тармақтарында көзделген құжаттар;
2) ең төмен мөлшерін уәкілетті орган белгілеген, исламдық банк операциялары үшін бөлінген активтердің қалыптастырылуын растайтын құжаттар.
9. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына банк лицензиясын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруды жоспарлап отырған, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, мәні бойынша ұқсас операциялар түрлеріне банк қызметін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензиясы (қолданыстағы рұқсаты) болған кезде береді.
10. Өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы әмбебап банк лицензиясын алғаш рет алу үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) осы баптың 6-тармағының 1), 3), 4), 5), 6) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттар;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы бекіткен филиал туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында өзінің филиалының қызметін жүзеге асыру процесінде туындайтын міндеттемелер бойынша жауапкершілікті қабылдауы туралы және мұндай міндеттемелерді Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің балансында есепке алу туралы жазбаша міндеттемесі (растауы);

6) штатное расписание заявителя с указанием фамилий, имен и отчеств (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) сотрудников;
7) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала банка, минимальный размер которого установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа;
8) копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
7. Перечень документов, представляемых заявителем – юридическим лицом впервые для получения лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций:
1) документы, предусмотренные пунктом 6 настоящей статьи;
2) копия положения о совете по принципам исламского финансирования;
3) сведения о лицах, назначенных на должности руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования, подтверждающие их соответствие требованиям, установленным пунктами 2 и 3 статьи 36 настоящего Закона.
8. Перечень документов, представляемых заявителем – юридическим лицом впервые для получения одновременно универсальной банковской лицензии и лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций:
1) документы, предусмотренные пунктами 6 и 7 настоящей статьи;
2) документы, подтверждающие формирование выделенных активов для исламских банковских операций, минимальный размер которых установлен уполномоченным органом.
9. Банковская лицензия филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан выдается уполномоченным органом при наличии у банка – нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии (действующего разрешения) на осуществление банковской деятельности, выданной (выданного) органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, аналогичной по существу видам операций, которые филиал банка – нерезидента Республики Казахстан планирует осуществлять на территории Республики Казахстан.
10. Перечень документов, представляемых заявителем – филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан впервые для получения универсальной банковской лицензии:
1) документы, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4), 5), 6) и 8) пункта 6 настоящей статьи;
2) нотариально засвидетельствованная копия положения о филиале, утвержденного органом управления банка – нерезидента Республики Казахстан;
3) письменное обязательство (подтверждение) банка – нерезидента Республики Казахстан о принятии ответственности по обязательствам, возникающим в процессе осуществления деятельности его филиала на территории Республики Казахстан, и об учете таких обязательств на балансе банка – нерезидента Республики Казахстан;

4) рұқсат етілген операциялар түрлерінің тізбесі көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қолданыстағы лицензиясының (қолданыстағы рұқсаттың) көшірмесі.
Егер осы Заңның 16-бабының 1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтініш берілгеннен кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі жүзеге асыруға құқылы операциялар түрлерінің тізбесі өзгерсе не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі жаңа лицензия (жаңа рұқсат) алса, көрсетілген лицензия (рұқсат) ұсынылады.
11. Өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алу үшін алғаш рет ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) осы баптың 10-тармағында көзделген құжаттар;
2) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін өзге де осыған ұқсас орган туралы ереженің (нұсқаудың) көшірмесі;
3) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін өзге де осыған ұқсас органның басшысы мен мүшелерінің лауазымына тағайындалған адамдар туралы мәліметтер.
12. Өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы бір мезгілде әмбебап банк лицензиясын және исламдық банк операциялары мен өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алғаш рет алу үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) осы баптың 11-тармағында көзделген құжаттар;
2) ең төмен мөлшерін уәкілетті орган белгілеген, исламдық банк операциялары үшін бөлінген активтердің қалыптастырылуын растайтын құжаттар.
13. Жұмыс істеп тұрған банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің жұмыс істеп тұрған филиалы операциялардың қосымша түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясын алу үшін:
1) операциялардың қосымша түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясын алу үшін өтініш берген айдың алдындағы қатарынан үш ай ішінде уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтер мен лимиттердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтер мен лимиттердің орындалуын қамтамасыз етуге;
2) операциялардың қосымша түрлерін жүзеге асырудың жалпы талаптары туралы қағидаларды бекітуге;
3) осы Заңның 88-бабында көзделген қаржылық орнықтылығын қалпына келтірудің жаңартылған жоспарын бекітуге міндетті.

4) копия действующей лицензии (действующего разрешения) банка – нерезидента Республики Казахстан, выданной (выданного) органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, с указанием перечня разрешенных видов операций.
Указанная лицензия (разрешение) представляется в случае, если после подачи заявления о выдаче разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, предусмотренного пунктом 1 статьи 16 настоящего Закона, был изменен перечень видов операций, которые банк – нерезидент Республики Казахстан вправе осуществлять, либо банк – нерезидент Республики Казахстан получил новую лицензию (новое разрешение).
11. Перечень документов, представляемых заявителем – филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан впервые для получения лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций:
1) документы, предусмотренные пунктом 10 настоящей статьи;
2) копия положения (руководства) о совете по принципам исламского финансирования либо иного аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан;
3) сведения о лицах, назначенных на должности руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования либо иного аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан.
12. Перечень документов, представляемых заявителем – филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан впервые для получения одновременно универсальной банковской лицензии и лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций:
1) документы, предусмотренные пунктом 11 настоящей статьи;
2) документы, подтверждающие формирование выделенных активов для исламских банковских операций, минимальный размер которых установлен уполномоченным органом.
13. Для получения банковской лицензии на осуществление дополнительных видов операций действующий банк, действующий филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны:
1) обеспечить в течение трех последовательных месяцев, предшествовавших обращению за получением банковской лицензии на осуществление дополнительных видов операций, выполнение пруденциальных нормативов и лимитов, установленных уполномоченным органом, а также макропруденциальных нормативов и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан;
2) утвердить правила об общих условиях осуществления дополнительных видов операций;
3) утвердить актуализированный план восстановления финансовой устойчивости, предусмотренный статьей 88 настоящего Закона.

14. Жұмыс істеп тұрған банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің жұмыс істеп тұрған филиалы операциялардың қосымша түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясын алу үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) оның ішінде өтініш беруші осы баптың 13-тармағында көзделген талаптардың орындалуын растайтын өтініш;
2) осы Заңның 88-бабында көзделген қаржылық орнықтылығын қалпына келтірудің жаңартылған жоспарының көшірмесі;
3) көрсетілген алымды "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжат;
4) адамның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің көшірмелері.
15. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы исламдық банк операцияларын жүзеге асыруға арналған қосымша лицензия алуға өтініш бергенге дейін жоспарланып отырған исламдық банк операцияларын жүзеге асыруды бастауға байланысты барлық ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды, оның ішінде мыналарды орындауға:
1) осы баптың 13-тармағында белгіленген талаптарды орындауға;
2) банк акционерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органының жалпы жиналысының исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия алуға ниеті туралы шешім қабылдауға;
3) осы Заңның 7-бабының 5-тармағында көзделген жарғыға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы туралы ережеге осы Заңның 14-бабының 4-тармағында көзделген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуге;
4) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес туралы ережені бекітуі, сондай-ақ исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелерін тағайындауға (өтініш беруші банк үшін);
5) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сай келетін, таяу үш жылға арналған исламдық банк операцияларын дамыту стратегиясын бекітуге;
6) ең төмен мөлшерін уәкілетті орган белгілеген, исламдық банк операцияларын жүзеге асыру үшін бөлінген активтердің қалыптастырылуға;
7) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзге де активтері мен міндеттемелерінен исламдық банк операцияларына жататын активтер мен міндеттемелерді бөлек есепке алуды қамтамасыз етуге тиіс.
16. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға қосымша лицензия алу үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:

14. Перечень документов, представляемых действующим банком, действующим филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан для получения банковской лицензии на осуществление дополнительных видов операций:
1) заявление, в котором заявитель в том числе подтверждает выполнение требований, предусмотренных пунктом 13 настоящей статьи;
2) копия актуализированного плана восстановления финансовой устойчивости, предусмотренного статьей 88 настоящего Закона;
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев уплаты указанного сбора через платежный шлюз "электронного правительства";
4) копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
15. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющие универсальную банковскую лицензию, до подачи заявления на получение дополнительной лицензии на осуществление исламских банковских операций должны выполнить все организационно-технические мероприятия, связанные с планируемым началом осуществления исламских банковских операций, в том числе:
1) выполнить требования, установленные пунктом 13 настоящей статьи;
2) принять решение общего собрания акционеров банка, органа управления банка – нерезидента Республики Казахстан о намерении получить лицензию на осуществление исламских банковских и иных операций;
3) внести изменения и (или) дополнения в устав, предусмотренный пунктом 5 статьи 7 настоящего Закона, в положение о филиале банка – нерезидента Республики Казахстан, предусмотренное пунктом 4 статьи 14 настоящего Закона;
4) утвердить положение о совете по принципам исламского финансирования, а также назначить руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования (для заявителя-банка);
5) утвердить стратегию развития исламских банковских операций на ближайшие три года, соответствующую требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;
6) сформировать выделенные активы для осуществления исламских банковских операций, минимальный размер которых установлен уполномоченным органом;
7) обеспечить раздельный учет активов и обязательств, относящихся к исламским банковским операциям, от иных активов и обязательств банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
16. Перечень документов, представляемых банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющими универсальную банковскую лицензию, для получения дополнительной лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций:

1) осы баптың 14-тармағында көзделген құжаттар;
2) банк акционерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органының жалпы жиналысының исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия алу ниеті туралы шешімінің көшірмесі;
3) осы баптың 15-тармағының 3) тармақшасында көзделген талаптар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы туралы жарғының, ереженің нотариат куәландырған көшірмесі;
4) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес туралы ереженің көшірмесі, сондай-ақ исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелерінің лауазымына тағайындалған адамдардың осы Заңның 36-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптарға сай келетінін растайтын, олар туралы мәліметтер (өтініш беруші банк үшін);
исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін өзге де осыған ұқсас орган туралы ереженің (нұсқаудың) көшірмесі, сондай-ақ исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелерінің лауазымына тағайындалған адамдар не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін өзге де осыған ұқсас орган туралы мәліметтер (өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы үшін);
5) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сай келетін, таяу үш жылға арналған исламдық банк операцияларын дамыту стратегиясының көшірмесі;
6) ең төмен мөлшерін уәкілетті орган белгілеген, бөлінген активтердің қалыптастырылуын растайтын құжаттар.
17. Банк лицензиясын беру туралы өтінішті уәкілетті орган өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттар мен мәліметтерді ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру шеңберінде ұсынылған банк лицензиясын беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттар мен мәліметтерді ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган банк лицензиясын қайта ресімдеу туралы өтінішті "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, оның ішінде осы Заңның 21-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттар мен мәліметтерді ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.

1) документы, предусмотренные пунктом 14 настоящей статьи;
2) копия решения общего собрания акционеров банка, органа управления банка – нерезидента Республики Казахстан о намерении получить лицензию на осуществление исламских банковских и иных операций;
3) нотариально засвидетельствованная копия устава, положения о филиале банка – нерезидента Республики Казахстан с учетом требований, предусмотренных подпунктом 3) пункта 15 настоящей статьи;
4) копия положения о совете по принципам исламского финансирования, а также сведения о лицах, назначенных на должности руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования, подтверждающие их соответствие требованиям, установленным пунктами 2 и 3 статьи 36 настоящего Закона (для заявителя – банка);
копия положения (руководства) о совете по принципам исламского финансирования либо иного аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан, а также сведения о лицах, назначенных на должности руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования либо иного аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан (для заявителя-филиала банка – нерезидента Республики Казахстан);
5) копия стратегии развития исламских банковских операций на ближайшие три года, соответствующей требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;
6) документы, подтверждающие формирование выделенных активов, минимальный размер которых установлен уполномоченным органом.
17. Заявление о выдаче банковской лицензии рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления заявителем документов и сведений, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
Заявление о выдаче банковской лицензии, поданное в рамках добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней со дня представления документов и сведений, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
Заявление о переоформлении банковской лицензии, в том числе в случаях, установленных пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона, рассматривается уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления заявителем документов и сведений, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".

Өтініш беруші базалық банк лицензиясын әмбебап банк лицензиясына қайта ресімдеу кезінде бір мезгілде операциялардың қосымша түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясын алу қажет болған кезде өтініш беруші осы баптың 13 және 15-тармақтарында белгіленген талаптарды орындауға міндетті. Көрсетілген жағдайда уәкілетті орган банк лицензиясын қайта ресімдеу туралы өтінішті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттар мен мәліметтерді өтініш беруші ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган осы тармақтың бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген өтінішті қарау мерзімін мынадай кез келген жағдайларда тоқтата тұруға құқылы:
ұсынылған құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі өтініш беруші және (немесе) оның құрылтайшылары туралы анық емес деректердің анықталуы;
ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер мазмұнының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
ұсынылған құжаттар мен мәліметтердегі деректердің анықтығын тексеруді жүзеге асырудың қажет болуы.
Өтініш берушінің ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді жою мерзімі он жұмыс күнінен аспайды.
Өтініш беруші ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге уәкілетті орган берген ескертулерді жойғаннан кейін және уәкілетті орган көрсетілген құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі деректердің анықтығын тексеруді аяқтағаннан кейін немесе өтініш беруші осы тармақтың алтыншы бөлігінде белгіленген мерзім ішінде түзетілген (нақтыланған) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, өтінішті қарау мерзімі қайта басталады.
18. Уәкілетті орган банк лицензиясын беру немесе қайта ресімдеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат етілген операциялар түрлерінің атауларын нақтылауға құқылы.
19. Банк лицензиясын бергені үшін мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын алым алынады.
20. Банк лицензиясы шектеусіз мерзімге беріледі.
Банк лицензиясы үшінші тұлғаларға берілмеуге тиіс.
Банк операцияларының және өзге де операциялардың, исламдық банк операцияларының барлық түрін жүзеге асыру құқығына берілген банк лицензиясында тікелей нұсқау болған кезде ғана оларды жүзеге асыруға болады.
21. Банк лицензиясының көшірмесі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттері көруі үшін қолжетімді жерде, сондай-ақ олардың интернет-ресурстарында орналастырылуға жатады.
22. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың әрқайсысы үшін рұқсат етілген банк операциялары түрлерінің тізбесін қоса алғанда, олардың құқықтық мәртебесі, қызметін құру, лицензиялау, реттеу және тоқтату тәртібі, оларға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиялар беру негіздері және олардың қызметін ықтимал шектеу осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленеді.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензиялар беру тәртібі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларын жүргізу үшін қойылатын біліктілік талаптары, сондай-ақ көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі олардың құзыреті шегінде уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.

При переоформлении базовой банковской лицензии в универсальную банковскую лицензию при одновременной необходимости получения заявителем банковской лицензии на осуществление дополнительных видов операций заявитель обязан выполнить требования, установленные пунктами 13 и 15 настоящей статьи. В указанном случае заявление о переоформлении банковской лицензии рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления заявителем документов и сведений, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе приостановить срок рассмотрения заявления, предусмотренного частями первой, второй, третьей и четвертой настоящего пункта, в любом из следующих случаев:
выявления недостоверных данных о заявителе и (или) его учредителях, содержащихся в представленных документах и (или) сведениях;
несоответствия содержания представленных документов и (или) сведений требованиям законодательства Республики Казахстан;
необходимости осуществления проверки достоверности данных в представленных документах и сведениях.
Срок устранения заявителем замечаний уполномоченного органа к представленным документам и (или) сведениям составляет не более десяти рабочих дней.
Срок рассмотрения заявления возобновляется после устранения заявителем замечаний уполномоченного органа к представленным документам и (или) сведениям и завершения уполномоченным органом проверки достоверности данных в указанных документах и (или) сведениях или в случае непредставления заявителем исправленных (уточненных) документов и (или) сведений в течение срока, установленного частью шестой настоящего пункта.
18. Уполномоченный орган при выдаче или переоформлении банковской лицензии вправе уточнять наименования разрешенных видов операций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. За выдачу банковской лицензии взимается сбор, размеры и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
20. Банковская лицензия выдается на неограниченный срок.
Банковская лицензия не подлежит передаче третьим лицам.
Все виды банковских и иных операций, исламских банковских операций могут осуществляться только при наличии прямого указания в банковской лицензии на право их осуществления.
21. Копия банковской лицензии подлежит размещению в месте, доступном для обозрения клиентам банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, а также на их интернет-ресурсах.
22. Правовой статус, порядок создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, включая перечень разрешенных для каждого из них видов банковских операций, основания выдачи им лицензий на осуществление отдельных видов банковских операций и возможные ограничения их деятельности, устанавливаются настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Порядок выдачи лицензий организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, квалификационные требования для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечень документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан в пределах их компетенции.

23. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға мыналарға:
1) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаға осы Заңның 22-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің 12) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға;
2) қызметті қолма-қол шетел валютасымен айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаға осы Заңның 22-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операциясын жүзеге асыруға арналған лицензияны береді.
20-бап. Банк лицензиясын беруден (қайта ресімдеуден) бас тарту
1. Банк лицензиясын беруден (қайта ресімдеуден) бас тарту мынадай негiздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) өтініш берушінің осы Заңның 19-бабында және 112-бабының 5-тармағында белгіленген талаптардың кез келгенін сақтамауы;
2) құрамына банк кіретін банк конгломератының өтініш берілгенге дейінгі алты ай кезеңде пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
3) осы Заңның 72-бабының 4-тармағында белгіленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерді қалыптастыру жөніндегі талапты орындамауы;
4) банктің жарғылық капиталының осы Заңның 8-бабының талаптарына сәйкес келмеуі;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруды жоспарлап отырған, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, мәні бойынша ұқсас операциялар түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияның (қолданыстағы рұқсаттың) болмауы;
6) өтініш берушіге банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға бұрын берілген рұқсаттың күшінің жойылуы;
7) өтініш берушінің даму стратегиясының және (немесе) өзге де ұсынылған құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сәйкес келмеуі және (немесе) мыналарды:
алғашқы үш қаржы (операциялық) жылы өткеннен кейін өтініш беруші қызметінің рентабельді болатынын;
өтініш берушінің және (немесе) құрамына өтініш беруші кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтер мен лимиттерді орындайтынын;
өтініш берушінің оның даму стратегиясына сәйкес келетін ұйымдастырушылық құрылымының бар екенін растайтын мәліметтерді ұсынбауы;
8) тағайындауға (сайлауға) ұсынылатын кандидаттар ішінен өтініш берушінің басшы қызметкеріне келісім берілмеуі (банк лицензиясын алуға алғаш рет жүгінген өтініш беруші үшін);

23. Лицензия на осуществление отдельных видов банковских операций выдается Национальным Банком Республики Казахстан:
1) юридическому лицу, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, на осуществление банковской операции, предусмотренной подпунктом 12) части первой пункта 2 статьи 22 настоящего Закона;
2) юридическому лицу, осуществляющему деятельность исключительно через обменные пункты, на осуществление банковской операции, предусмотренной подпунктом 7) части первой пункта 2 статьи 22 настоящего Закона, с наличной иностранной валютой.
Статья 20. Отказ в выдаче (переоформлении) банковской лицензии
1. Отказ в выдаче (переоформлении) банковской лицензии производится по любому из следующих оснований:
1) несоблюдение заявителем любого из требований, установленных статьей 19 и пунктом 5 статьи 112 настоящего Закона;
2) несоблюдение банковским конгломератом, в состав которого входит банк, пруденциальных нормативов и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) невыполнение требования по формированию активов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, установленного пунктом 4 статьи 72 настоящего Закона;
4) несоответствие уставного капитала банка требованиям статьи 8 настоящего Закона;
5) отсутствие у банка – нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии (действующего разрешения) на осуществление банковской деятельности, выданной (выданного) органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, аналогичной по существу видам операций, которые филиал банка – нерезидента Республики Казахстан планирует осуществлять на территории Республики Казахстан;
6) отмена ранее выданного заявителю разрешения на открытие банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
7) несоответствие стратегии развития заявителя и (или) иных представленных документов требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля и (или) непредставление сведений, подтверждающих, что:
по истечении первых трех финансовых (операционных) лет деятельность заявителя будет рентабельной;
заявитель и (или) банковский конгломерат, в состав которого войдет заявитель, будут выполнять пруденциальные нормативы и лимиты;
заявитель обладает организационной структурой, соответствующей стратегии его развития;
8) несогласование руководящего работника заявителя из числа кандидатов, предлагаемых к назначению (избранию) (для заявителя, обращающегося за получением банковской лицензии впервые);

9) осы Заңның 45-бабы 4-тармағының екінші бөлігінде белгіленген, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлерінің ішінде кемінде екі басшы қызметкердің Қазақстан Республикасының резиденті болуы жөніндегі талаптың сақталмауы;
10) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
11) банк лицензиясын алу үшін ұсынылған құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі деректердің (мәліметтердің) анық еместігі.
2. Банк лицензиясын беруден (қайта ресімдеуден) бас тартылған жағдайда өтініш беруші соның негізінде бас тарту алынған сәйкессіздіктерді жоюға және түзетілген (нақтыланған) құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсыныла отырып, банк лицензиясын алуға арналған өтінішпен уәкілетті органға қайта жүгінуге құқылы.
Осы баптың 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген негіз бойынша банк лицензиясын беруден (қайта ресімдеуден) бас тартылған жағдайда, өтініш беруші сәйкессіздіктерді жоюға және өтініш берушіге келісім беруден бас тартылған адамның орнына осы Заңның 45-бабының және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының талаптарына сәйкес өтініш берушінің басшы қызметкері лауазымына өтініш беруші ұсынатын жаңа адамға қатысты құжаттар мен мәліметтер ұсыныла отырып, банк лицензиясын алуға арналған өтінішпен уәкілетті органға қайта жүгінуге құқылы.
21-бап. Базалық банк лицензиясы бар банктің әмбебап банк лицензиясы бар
банкке өту (қайта ресімдеу) тәртібі
1. Активтерінің жиынтық көлемі қатарынан үш ай бойы әрбір осындай айдың есепті күніне уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген шекті мәннен асатын, базалық банк лицензиясы бар банк осы уақыт кезеңі өткеннен кейін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, тәуекелдерді басқару жүйесіне қойылатын талаптарды, сондай-ақ әмбебап банк лицензиясы бар банк үшін уәкілетті орган белгіленген есепке алу мен есептілікке қойылатын талаптарды сақтауға міндетті.
2. Активтерінің жиынтық көлемі қатарынан тоғыз ай бойы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген шекті мәннен асатын, базалық банк лицензиясы бар банк осы баптың 1-тармағына сәйкес он екі ай бойы пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді сақтаған кезде осы Заңның 19-бабында белгіленген тәртіппен базалық банк лицензиясын әмбебап банк лицензиясына қайта ресімдеу туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгіну арқылы базалық банк лицензиясын әмбебап банк лицензиясына қайта ресімдеуге не өз активтерінің жиынтық көлемінің мәнін шекті мәннен аспайтын мөлшерге дейін азайтуға міндетті.

9) несоблюдение требования, установленного частью второй пункта 4 статьи 45 настоящего Закона, по наличию в числе руководящих работников филиала банка – нерезидента Республики Казахстан не менее двух руководящих работников – резидентов Республики Казахстан;
10) несоответствие представленных заявителем документов и (или) сведений требованиям законодательства Республики Казахстан;
11) недостоверность данных (сведений) в документах и (или) сведениях, представленных для получения банковской лицензии.
2. В случае получения отказа в выдаче (переоформлении) банковской лицензии заявитель вправе устранить несоответствия, на основании которых был получен отказ, и вновь обратиться в уполномоченный орган с заявлением на получение банковской лицензии с представлением исправленных (уточненных) документов и (или) сведений.
В случае получения отказа в выдаче банковской лицензии по основанию, предусмотренному подпунктом 8) пункта 1 настоящей статьи, заявитель вправе устранить несоответствия и вновь обратиться в уполномоченный орган с заявлением на получение банковской лицензии с представлением документов и сведений в отношении нового лица, предлагаемого заявителем на должность руководящего работника заявителя в соответствии с требованиями статьи 45 настоящего Закона и статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" взамен лица, в согласовании которого заявителю было отказано.
Статья 21. Порядок перехода (переоформления) банка
с базовой банковской лицензией в банк с универсальной
банковской лицензией
1. Банк с базовой банковской лицензией, совокупный объем активов которого на протяжении трех последовательных месяцев превышает на отчетную дату каждого такого месяца предельное значение, установленное нормативным правовым актом уполномоченного органа, по истечении данного периода времени обязан соблюдать пруденциальные нормативы и лимиты, требования к системе управления рисками, а также требования к учету и отчетности, установленные уполномоченным органом для банка с универсальной банковской лицензией.
2. Банк с базовой банковской лицензией, совокупный объем активов которого на протяжении девяти последовательных месяцев превышает предельное значение, установленное нормативным правовым актом уполномоченного органа, обязан при соблюдении пруденциальных нормативов и лимитов в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи в течение двенадцати месяцев переоформить базовую банковскую лицензию в универсальную банковскую лицензию посредством обращения в уполномоченный орган с заявлением о переоформлении базовой банковской лицензии в универсальную банковскую лицензию в порядке, установленном статьей 19 настоящего Закона, либо уменьшить значение совокупного объема своих активов до размера, не превышающего предельного значения.

3-БӨЛІМ. БАНК ҚЫЗМЕТІ ЖӘНЕ КОРПОРАТИВТІК БАСҚАРУДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
6-тарау. БАНКТІҢ, ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БЕЙРЕЗИДЕНТ БАНКІ ФИЛИАЛЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІНЕ ҚОЙЫЛАТЫН ЖАЛПЫ ТАЛАПТАР
22-бап. Банк қызметі
1. Банктің қызметі осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банк операцияларын, осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өзге де операцияларды, сондай-ақ осы баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларын жүзеге асыру болып табылады.
2. Банк тиісті банк лицензиясы болған кезде банк операцияларының мынадай түрлерін жүзеге асыруға құқылы:
1) депозиттер қабылдау, заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу;
2) депозиттер қабылдау, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу;
3) банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарының корреспонденттік шоттарын ашу және жүргізу;
4) жеке және заңды тұлғаларға тиесілі тазартылған бағалы металдардың және бағалы металдардан жасалған монеталардың нақты саны көрсетілетін, осы тұлғалардың металл шоттарын ашу және жүргізу;
5) аударым операциялары: ақша төлемдері мен аударымдары бойынша жеке және заңды тұлғалардың нұсқауларын орындау;
6) кассалық операциялар: қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта санауды, сұрыптауды, орауды және сақтауды қоса алғанда, оны қабылдау және беру;
7) қолма-қол ақшамен және (немесе) қолма-қол ақшасыз шетел валютасымен айырбастау операциялары;
8) банктік қарыз операциялары: ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен ақшалай нысанда банктік қарыздар беру (банкаралық кепілгерлікті қоспағанда);
9) аккредитив ашу (ұсыну) мен оны растау және ол бойынша міндеттемелерді орындау;
10) ақшалай нысанда орындау көзделетін банк кепілдіктерін беру (банкаралық кепілгерлікті қоспағанда);
11) үшінші тұлғалар үшін ақшалай нысанда орындау көзделетін банк кепілдіктерін және өзге де міндеттемелерді беру (банкаралық кепілдіктерді қоспағанда);
12) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау;
13) есепке алу операциялары: жеке және заңды тұлғалардың вексельдері мен өзге де борышкерлік міндеттемелерін есепке алу (дисконт);
14) төлем құжаттарын инкассоға қабылдау (вексельдерді қоспағанда).
Базалық банк лицензиясы бар банк осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген банк операциясын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мөлшерден аспайтын шектерде жүзеге асырады.
Базалық банк лицензиясы бар банк осы тармақтың бірінші бөлігінің 8), 9), 10), 11), 13) және 14) тармақшаларында көзделген банк операцияларын Қазақстан Республикасының резиденттерімен ғана жүзеге асырады.

РАЗДЕЛ 3. БАНКОВСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ И ОСОБЕННОСТИ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛЕНИЯ
Глава 6. ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ К ДЕЯТЕЛЬНОСТИ БАНКА, ФИЛИАЛА БАНКА – НЕРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 22. Банковская деятельность
1. Банковской деятельностью является осуществление банковских операций, предусмотренных частью первой пункта 2 настоящей статьи, иных операций, предусмотренных частью первой пункта 3 настоящей статьи, а также исламских банковских операций, предусмотренных частью первой пункта 4 настоящей статьи.
2. Банк вправе при наличии соответствующей банковской лицензии осуществлять следующие виды банковских операций:
1) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;
2) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
3) открытие и ведение корреспондентских счетов банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также финансовых организаций – нерезидентов Республики Казахстан;
4) открытие и ведение металлических счетов физических и юридических лиц, на которых отражается физическое количество аффинированных драгоценных металлов и монет из драгоценных металлов, принадлежащих данным лицам;
5) переводные операции: выполнение указаний физических и юридических лиц по платежам и переводам денег;
6) кассовые операции: прием и выдача наличных денег, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;
7) обменные операции с наличной и (или) безналичной иностранной валютой;
8) банковские заемные операции: предоставление банковских займов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности (за исключением межбанковских займов);
9) открытие (выставление) и подтверждение аккредитива и исполнение обязательств по нему;
10) выдача банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме (за исключением межбанковских гарантий);
11) выдача банковских поручительств и иных обязательств за третьих лиц, предусматривающих исполнение в денежной форме (за исключением межбанковских поручительств);
12) инкассация банкнот, монет и ценностей;
13) учетные операции: учет (дисконт) векселей и иных долговых обязательств физических и юридических лиц;
14) прием на инкассо платежных документов (за исключением векселей).
Банковская операция, предусмотренная подпунктом 2) части первой настоящего пункта, осуществляется банком с базовой банковской лицензией в пределах, не превышающих размеров, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Банковские операции, предусмотренные подпунктами 8), 9), 10), 11), 13) и 14) части первой настоящего пункта, осуществляются банком с базовой банковской лицензией только с резидентами Республики Казахстан.

3. Банк тиісті банк лицензиясы болған кезде осы баптың 2-тармағында көзделген банк операцияларынан басқа, өзге де операциялардың мынадай түрлерін жүзеге асыруға құқылы:
1) факторингтік операциялар: төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып немесе қабылдамай, ақшалай талап беру арқылы қаржыландыру;
2) лизинг қызметі;
3) сенімгерлік операциялар: құрылтайшы көрсеткен адамның мүддесіне, сенімгерлік басқару құрылтайшысының тапсырмасы бойынша ақшаларды, тазартылған қымбат металдарды, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талап етуді) басқару;
4) сейфтік операциялар: сейф жәшіктерін, шкафтарды, үй-жайларды жалға беруді қоса алғанда, құжаттандырылған нысанда шығарылған бағалы қағаздарды, клиенттердің құжаттары мен құндылықтарын сақтау жөніндегі қызметтер;
5) тазартылған қымбат бағалы металдарды (алтын, күміс, платина, платина тобына жататын металдар) құйма күйінде, қымбат бағалы металдардан жасалған монеталарды сатып алу, кепілге қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
6) құрамында бағалы металдар және (немесе) асыл тастар бар зергерлік бұйымдарды сатып алу, кепілге қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
7) вексельдермен жасалатын операциялар: вексельдерді инкассоға қабылдау, төлемшінің вексельдерді төлеу бойынша қызметтер ұсынуы, домицилденген вексельдерді төлеу, делдалдық тәртібімен вексельдер акцепті;
8) форфейтингтік операциялар (форфейтингтеу): тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесін сатушыға айналымсыз вексельді сатып алу арқылы төлеу;
9) банкаралық қарыздар (банкаралық қаржыландыру), банкаралық кепілдіктер, банкаралық кепілгерліктер, сондай-ақ өзге де банкаралық операциялар.
Базалық банк лицензиясы бар банк осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген операцияларды Қазақстан Республикасының резиденттерімен ғана жүзеге асырады.
4. Ислам банкі, сондай-ақ исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банк тиісті банк лицензиясы болған кезде исламдық банк операцияларының мынадай түрлерін жүзеге асыруға құқылы:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу;
2) исламдық банк депозиттерін қабылдау:
жеке және заңды тұлғалардан талап етуге дейінгі пайызсыз депозиттерді қабылдау,
жеке және заңды тұлғалардың инвестициялық депозиттерін қабылдау;
3) банктік қарыз операциялары: мерзімділік, қайтарымдылық шарттарымен және сыйақы алмай ақшалай нысанда кредиттер беру (банкаралық кепілгерлікті қоспағанда);
4) жеке және заңды тұлғаларды:
тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату туралы шартсыз;
тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шартымен коммерциялық кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде банктік қаржыландыру;

3. Банк, помимо банковских операций, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, вправе при наличии соответствующей банковской лицензии осуществлять следующие виды иных операций:
1) факторинговые операции: финансирование под уступку денежного требования с принятием или непринятием риска неплатежа;
2) лизинговая деятельность;
3) доверительные операции: управление по поручению учредителя доверительного управления в интересах лица, указанного учредителем, деньгами, аффинированными драгоценными металлами, правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
4) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, выпущенных в документарной форме, документов и ценностей клиентов, включая предоставление в аренду сейфовых ящиков, шкафов, помещений;
5) покупка, прием в залог, учет, хранение и продажа аффинированных драгоценных металлов (золота, серебра, платины, металлов платиновой группы) в слитках, монет из драгоценных металлов;
6) покупка, прием в залог, учет, хранение и продажа ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и (или) драгоценные камни;
7) операции с векселями: принятие векселей на инкассо, предоставление услуг по оплате векселя плательщиком, оплата домицилированных векселей, акцепт векселей в порядке посредничества;
8) форфейтинговые операции (форфетирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца;
9) межбанковские займы (межбанковское финансирование), межбанковские гарантии, межбанковские поручительства, а также иные межбанковские операции.
Операции, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 7), 8) и 9) части первой настоящего пункта, осуществляются банком с базовой банковской лицензией только с резидентами Республики Казахстан.
4. Исламский банк, а также банк с универсальной банковской лицензией, осуществляющий исламские банковские операции, вправе при наличии соответствующей банковской лицензии осуществлять следующие виды исламских банковских операций:
1) открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц;
2) прием исламских банковских депозитов:
прием беспроцентных депозитов до востребования физических и юридических лиц;
прием инвестиционных депозитов физических и юридических лиц;
3) банковские заемные операции: предоставление кредитов в денежной форме на условиях срочности, возвратности и без взимания вознаграждения (за исключением межбанковских займов);
4) банковское финансирование физических и юридических лиц в качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита:
без условия о последующей продаже товара третьему лицу;
на условиях последующей продажи товара третьему лицу;

5) заңды тұлғалардың капиталына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік шарттарымен өндірістік және сауда қызметін банктік қаржыландыру;
6) лизинг (жалдау) шарттарымен банктік инвестициялық қызмет;
7) исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезіндегі агенттік қызмет.
Егер бұл ислам банкінің жарғысында және банк лицензиясында көзделсе, ол осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарды сақтай отырып, осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларында және 3-тармағының бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген банк операцияларының және өзге де операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыруға құқылы.
5. Әмбебап банк лицензиясы бар банк уәкілетті органның тиісті лицензиясы болған кезде осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде және 3-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банк операцияларынан және өзге де операциялардан басқа, сондай-ақ осы баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларынан басқа, сондай-ақ ислам банкі осы баптың 4-тармағында көзделген исламдық банк және өзге де операциялардан басқа, бағалы қағаздар нарығында мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы:
1) брокерлік қызмет;
2) дилерлік қызмет;
3) кастодиандық қызмет;
4) трансфер-агенттік қызмет.
Базалық банк лицензиясы бар банк уәкілетті органның тиісті лицензиясы болған кезде осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген банк операцияларынан және өзге де операциялардан басқа, бағалы қағаздар нарығында мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы:
1) брокерлік қызмет;
2) дилерлік қызмет.
Әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкі тізбесі мен сатып алу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын қаржы құралдарымен бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асырады.
Әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкі бағалы қағаздар нарығында осы Заңның 23-бабында белгіленген шектеулерді ескере отырып, дилерлік қызметті жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органның тиісті лицензиялары болған кезде осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде және 3-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды, осы баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларын, сондай-ақ осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде көзделген бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы уәкілетті органның тиісті лицензиялары болған кезде:

5) банковское финансирование производственной и торговой деятельности путем участия в капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства;
6) банковская инвестиционная деятельность на условиях лизинга (аренды);
7) агентская деятельность при осуществлении исламских банковских операций.
Исламский банк, если это предусмотрено его уставом и банковской лицензией, вправе осуществлять отдельные виды банковских и иных операций, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) части первой пункта 2 и подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) части первой пункта 3 настоящей статьи, с соблюдением принципов, установленных статьей 35 настоящего Закона.
5. Банк с универсальной банковской лицензией, помимо банковских и иных операций, предусмотренных частью первой пункта 2 и частью первой пункта 3 настоящей статьи, а также исламских банковских операций, предусмотренных частью первой пункта 4 настоящей статьи, а также исламский банк, помимо исламских банковских и иных операций, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, вправе при наличии соответствующей лицензии уполномоченного органа осуществлять следующие виды деятельности на рынке ценных бумаг:
1) брокерскую деятельность;
2) дилерскую деятельность;
3) кастодиальную деятельность;
4) трансфер-агентскую деятельность.
Банк с базовой банковской лицензией, помимо банковских и иных операций, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи, вправе при наличии соответствующей лицензии уполномоченного органа осуществлять следующие виды деятельности на рынке ценных бумаг:
1) брокерскую деятельность;
2) дилерскую деятельность.
Банк с универсальной банковской лицензией, банк с базовой банковской лицензией, исламский банк осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг с финансовыми инструментами, перечень и порядок приобретения которых определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Банк с универсальной банковской лицензией, банк с базовой банковской лицензией, исламский банк осуществляют дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с учетом ограничений, установленных статьей 23 настоящего Закона.
6. Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан вправе при наличии соответствующих лицензий уполномоченного органа осуществлять банковские и иные операции, предусмотренные частью первой пункта 2 и частью первой пункта 3 настоящей статьи, исламские банковские операции, предусмотренные частью первой пункта 4 настоящей статьи, а также деятельность на рынке ценных бумаг, предусмотренную частью первой пункта 5 настоящей статьи.
Филиал исламского банка – нерезидента Республики Казахстан при наличии соответствующих лицензий уполномоченного органа вправе осуществлять:

1) осы баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларын;
2) осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларында және 3-тармағының бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген банк операцияларының және өзге де операциялардың жекелеген түрлерін, сондай-ақ, егер бұл филиал туралы ережеде көзделсе және осы Заңның 35-бабында белгіленген исламдық банк операцияларының қағидаттарын сақтай отырып, осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде көзделген бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға құқылы.
7. Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын тек депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, сондай-ақ осы баптың 8-тармағының екінші бөлігінің 1), 3), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ғана жүзеге асыруға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптан басқа, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыру үшін жеке тұлғадан кемінде бір жүз жиырма мың АҚШ долларына балама мөлшерде депозит қабылдау шарт болып табылады.
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне кредит беруді жүзеге асыратын банктер үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің міндеттемелеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу міндетті болып табылады.
8. Осы Заңда және (немесе) осындай ұйымның қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңында көрсетілген банк операцияларын лицензиясыз жүзеге асыру мүмкіндігі көзделген жағдайларды қоспағанда, осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банк операцияларының бір немесе бірнеше түрін уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тиісті лицензиясы болған кезде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүзеге асыра алады.
Уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде:
1) Ұлттық пошта операторы осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
2) ақша аударымдарының банкаралық жүйесінің операциялық орталығы осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
3) депозиттер қабылдауды қоспағанда, орталық депозитарий осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 5) тармақшаларында, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоспағанда, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;

1) исламские банковские операции, предусмотренные частью первой пункта 4 настоящей статьи;
2) отдельные виды банковских и иных операций, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) части первой пункта 2 и подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) части первой пункта 3 настоящей статьи, а также деятельность на рынке ценных бумаг, предусмотренную частью первой пункта 5 настоящей статьи, если это предусмотрено положением о филиале, и с соблюдением принципов исламских банковских операций, установленных статьей 35 настоящего Закона.
7. Банковские операции, предусмотренные подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, вправе осуществлять только банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, указанные в подпунктах 1), 3), 6) и 7) части второй пункта 8 настоящей статьи.
Помимо требования, предусмотренного частью первой настоящего пункта, условием для осуществления филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан банковских операций, предусмотренных подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, является прием от физического лица депозита в размере, эквивалентном не менее ста двадцати тысячам долларов США.
Для банков, осуществляющих кредитование субъектов частного предпринимательства, участие в системе гарантирования обязательств субъектов частного предпринимательства является обязательным.
8. Один или несколько видов банковских операций, предусмотренных частью первой пункта 2 настоящей статьи, могут осуществляться организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при наличии соответствующей лицензии уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан, за исключением случаев, когда настоящим Законом и (или) законом Республики Казахстан, регулирующим деятельность такой организации, предусмотрена возможность осуществления указанных банковских операций без лицензии.
На основании соответствующей лицензии уполномоченного органа:
1) Национальный оператор почты правомочен осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи;
2) операционный центр межбанковской системы переводов денег правомочен осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 5) части первой пункта 2 настоящей статьи;
3) центральный депозитарий правомочен осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением приема депозитов, подпунктами 3) и 5) части первой пункта 2 настоящей статьи, а также подпунктом 7) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением обменных операций с наличной иностранной валютой;

4) депозиттер қабылдауды қоспағанда, қор биржасы осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 5) тармақшаларында, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоспағанда, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
5) депозиттер қабылдауды қоспағанда, орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйым осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 5) тармақшаларында, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоспағанда, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
6) депозиттер қабылдауды қоспағанда, брокер осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 5) және 8) тармақшаларында, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоспағанда, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
7) депозиттер қабылдауды қоспағанда, дилер осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 5) және 8) тармақшаларында, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоспағанда, осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
8) ипотекалық ұйым осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы;
9) дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беруді жүзеге асыратын ұйым осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тиісті лицензиясы негізінде:
1) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлға осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 12-тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы.
Банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, тасымалдау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті қоспағанда, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қызметтің өзге түрлерімен (өзге де операциялармен) айналысуға тыйым салынады;

4) фондовая биржа правомочна осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 1) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением приема депозитов, подпунктами 3) и 5) части первой пункта 2 настоящей статьи, а также подпунктом 7) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением обменных операций с наличной иностранной валютой;
5) клиринговая организация, осуществляющая функции центрального контрагента, правомочна осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 1) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением приема депозитов, подпунктами 3) и 5) части первой пункта 2 настоящей статьи, а также подпунктом 7) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением обменных операций с наличной иностранной валютой;
6) брокер правомочен осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением приема депозитов, подпунктами 5) и 8) части первой пункта 2 настоящей статьи, а также подпунктом 7) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением обменных операций с наличной иностранной валютой;
7) дилер правомочен осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением приема депозитов, подпунктами 5) и 8) части первой пункта 2 настоящей статьи, а также подпунктом 7) части первой пункта 2 настоящей статьи, за исключением обменных операций с наличной иностранной валютой;
8) ипотечная организация правомочна осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 8) части первой пункта 2 настоящей статьи;
9) организация, осуществляющая кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которой прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, правомочна осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 8) части первой пункта 2 настоящей статьи.
На основании соответствующей лицензии Национального Банка Республики Казахстан:
1) юридическое лицо, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, правомочно осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 12) части первой пункта 2 настоящей статьи.
Юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, запрещается заниматься иными видами деятельности (иными операциями), за исключением деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, перевозке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков;

2) қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлға осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көзделген банк операцияларын қолма-қол шетел валютасымен жүзеге асыруға құқылы.
23-бап. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының
инвестициялық және өзге де кәсіпкерлік қызметі
1. Банкке осы Заңда көзделмеген инвестициялық және (немесе) өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
2. Банк акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алу арқылы мына ұйымдарда инвестициялық қызметті жүзеге асыруға құқылы:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын қаржы және (немесе) төлем ұйымдары, сондай-ақ банктер (кредиттік ұйымдар), сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар және (немесе) төлем ұйымдары мәртебесі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғалары;
2) эмиссиялық бағалы қағаздарды банк кепілдігімен шығару және орналастыру үшін арнайы құрылған еншілес ұйымдар;
3) "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жобалық қаржыландыру немесе секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін құрылған арнаулы қаржы компаниялары;
4) Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдар;
5) лизингтік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
6) қор биржалары, орталық депозитарий;
7) кредиттік бюролар;
8) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын ұйымдар;
9) жасанды интеллект, блокчейн және басқа да инновациялық технологиялар пайдаланыла отырып, қаржылық және (немесе) төлем қызметтерін ұсыну жөніндегі қызметтер көрсететін ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
10) Интернет арқылы ақпараттық жүйе пайдаланыла отырып, қаржы ұйымдары немесе қаржы қызметтерінің эмитенттері мен тұтынушылары арасында қаржылық қызметтер көрсету бойынша мәмілелер жасасу мүмкіндігін ұсыну жөніндегі қызметтер көрсететін ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
11) қаржы ұйымдарының қызметінде, оның ішінде олардың қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді, іске асыруды, қолдауды жүзеге асыратын ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
12) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді электрондық сауда алаңында және (немесе) ақпараттық-жарнамалық сауда алаңында және (немесе) интернет-платформада ұсыну және өткізу жөніндегі, сондай-ақ оларға тиесілі алаңдар мен платформаларды жоғарыда көрсетілген мақсаттарда үшінші тұлғалардың пайдалануына беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);

2) юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменные пункты, правомочно осуществлять банковские операции, предусмотренные подпунктом 7) части первой пункта 2 настоящей статьи, с наличной иностранной валютой.
Статья 23. Инвестиционная и иная предпринимательская деятельность банка,
филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1. Банку запрещается осуществлять инвестиционную и (или) иную предпринимательскую деятельность, не предусмотренную настоящим Законом.
2. Банк вправе осуществлять инвестиционную деятельность путем приобретения акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в следующих организациях:
1) финансовых и (или) платежных организациях, являющихся резидентами Республики Казахстан, а также юридических лицах – нерезидентах Республики Казахстан, имеющих статус банков (кредитных организаций), страховых организациях, пенсионных фондах, профессиональных участниках рынка ценных бумаг и (или) платежных организациях;
2) дочерних организациях, созданных специально для выпуска и размещения эмиссионных ценных бумаг под гарантию банка;
3) специальных финансовых компаниях, созданных для осуществления сделок проектного финансирования или секьюритизации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации";
4) дочерних организациях по управлению стрессовыми активами, являющихся резидентами Республики Казахстан;
5) организациях, осуществляющих лизинговую деятельность;
6) фондовых биржах, центральном депозитарии;
7) кредитных бюро;
8) организациях, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
9) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), оказывающих услуги по предоставлению финансовых и (или) платежных услуг с использованием искусственного интеллекта, блокчейн и других инновационных технологий;
10) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), оказывающих услуги по предоставлению возможности совершения сделок по оказанию финансовых услуг между финансовыми организациями или эмитентами и потребителями финансовых услуг с использованием информационной системы посредством Интернета;
11) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), осуществляющих разработку, реализацию, поддержку программного обеспечения, используемого в деятельности финансовых организаций, в том числе для автоматизации их деятельности;
12) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), осуществляющих деятельность по предложению и реализации товаров, работ и услуг на электронной торговой площадке и (или) информационно-рекламной торговой площадке, и (или) интернет-платформе, а также по предоставлению принадлежащих им площадок и платформ в пользование третьим лицам в вышеуказанных целях;

13) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) биометриялық сәйкестендірумен жұмыс істеу жөніндегі жүйелер саласындағы бағдарламалық қамтылымды, жабдықтар мен құрылғыларды әзірлеуді, ендіруді және сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
14) ақпараттық қауіпсіздік және (немесе) алаяқтыққа қарсы іс-қимыл саласындағы бағдарламалық құралдарды әзірлеуді, сүйемелдеуді және ендіруді жүзеге асыратын ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
15) бұлтты есептеу технологиялары пайдаланыла отырып, бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді және сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
16) технологиялық платформаға қатысушылар арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері);
17) цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары;
18) цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары;
19) төлем карточкаларымен операциялар бойынша есеп айырысуларды қоса алғанда, банк қызметі бойынша есеп айырысуға қатысушылар арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсететін ұйымдар;
20) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкес келуін куәландыру, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дұрыстығын растау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
21) электрондық ақша жүйесі операторының қызметтерін көрсететін ұйымдар;
22) осы Заңның 32-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген қауымдастықтар;
23) көрсетілген сатып алу уәкілетті органның қосымша талаптарына сәйкес келген жағдайда өзге заңды тұлғалар;
24) исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде өзге де ұйымдар.
Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі банктік қадағалау саласында ақпарат алмасу туралы келісім, оның ішінде өзара түсіністік туралы меморандум, Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымы өзі резиденті болып табылатын тиісті шет мемлекеттің уәкілетті органы мен қаржылық қадағалау органы арасында қадағалау ақпаратын алмасу туралы хаттар және (немесе) хат-хабарлар түріндегі келісім болған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын ұйымдардағы акцияларын, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алуға құқылы.
Базалық банк лицензиясы бар банкке Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген ұйымдардағы акцияларын, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алу арқылы инвестициялық қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінің ережелері банктің көрсетілген ұйымдарды құру жағдайларына қолданылады.

13) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), осуществляющих разработку, внедрение и сопровождение программного обеспечения, оборудования и устройств в сфере информационно-коммуникационных технологий и (или) систем по работе с биометрической аутентификацией;
14) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), осуществляющих разработку, сопровождение и внедрение программных средств в области информационной безопасности и (или) противодействия мошенничеству;
15) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), осуществляющих разработку и сопровождение программного обеспечения с использованием технологий облачных вычислений;
16) организациях (резидентах и нерезидентах Республики Казахстан), осуществляющих деятельность по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками технологической платформы;
17) операторов платформы цифровых финансовых активов;
18) операторов торговой платформы цифровых активов;
19) организациях, оказывающих услуги по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов по банковской деятельности, включая расчеты по операциям с платежными карточками;
20) организациях, осуществляющих деятельность по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства;
21) организациях, оказывающих услуги оператора системы электронных денег;
22) ассоциациях, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 32 настоящего Закона;
23) иных юридических лицах – при условии соответствия указанного приобретения дополнительным требованиям уполномоченного органа;
24) иных организациях – при осуществлении исламских банковских операций.
Банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк вправе приобретать акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях, указанных в части первой настоящего пункта, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, при наличии соглашения об обмене информацией в области банковского надзора, в том числе в виде меморандума о взаимопонимании, писем и (или) корреспонденции об обмене надзорной информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора соответствующего иностранного государства, резидентом которого является организация – нерезидент Республики Казахстан.
Банку с базовой банковской лицензией запрещается осуществлять инвестиционную деятельность путем приобретения акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях – нерезидентах Республики Казахстан или организациях, зарегистрированных в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана".
Положения частей первой, второй и третьей настоящего пункта распространяются на случаи создания банком указанных организаций.

3. Банк банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге қамтамасыз ету) өндіріп алған және (немесе) осы Заңның 28-бабында белгіленген талаптарды ескере отырып, банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алған кезде көрсетілген акциялар, қатысу үлестері, пайлар не ұйымдардағы үлестік қатысудың басқа да нысандары банктің меншігіне өткен кезде акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдардағы үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алуға құқылы.
4. Әмбебап банк лицензиясы бар банк мыналарды сатып алу арқылы инвестициялық қызметті жүзеге асыруға құқылы:
1) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар;
2) мемлекеттік борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар;
3) мемлекеттік емес борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар, оның ішінде:
міндеттемелеріне банк немесе банк холдингі кепілдік берген банктің еншілес ұйымдары шығарған облигациялар;
міндеттемелеріне банк кепілдік берген банк холдингінің облигациялары;
"Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жобалық қаржыландыру немесе секьюритилендіру мәмілесі шеңберінде шығарылған арнаулы қаржы компаниясының облигациялары;
өзге де мемлекеттік емес борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар;
4) банктің өзінің борыштық эмиссиялық бағалы қағаздары;
5) туынды қаржы құралдары;
6) туынды бағалы қағаздар;
7) цифрлық қаржы активтері;
8) исламдық бағалы қағаздар.
Базалық банк лицензиясы бар банк осы Заңның 50-бабының 1-тармағында белгіленген шектеулерді ескере отырып, осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 4) тармақшаларында, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген бағалы қағаздарды сатып алу арқылы инвестициялық қызметті жүзеге асыруға құқылы.
Ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға қайшы келмейтін бөлігінде, сондай-ақ исламдық бағалы қағаздарды сатып алу арқылы осы тармақтың бірінші бөлігінің 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген инвестициялық қызметті жүзеге асыруға құқылы.
Әмбебап банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер жасасу тәртібі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірлескен нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі мәмілелер жасасуға құқылы цифрлық қаржы активтерінің тізбесін, сондай-ақ осындай цифрлық қаржы активтеріне қойылатын талаптарды қамтиды.

3. Банк вправе приобретать акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях, когда указанные акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях переходят в собственность банка при обращении банком взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получении отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа с учетом требований, установленных статьей 28 настоящего Закона.
4. Банк с универсальной банковской лицензией, вправе осуществлять инвестиционную деятельность путем приобретения:
1) долговых эмиссионных ценных бумаг, выпущенных международными финансовыми организациями;
2) государственных долговых эмиссионных ценных бумаг;
3) негосударственных долговых эмиссионных ценных бумаг, в том числе:
облигаций, выпущенных дочерними организациями банка, обязательства по которым гарантированы банком или банковским холдингом;
облигаций банковского холдинга, обязательства по которым гарантированы банком;
облигаций специальной финансовой компании, выпущенных в рамках сделки проектного финансирования или секьюритизации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации";
иных негосударственных долговых эмиссионных ценных бумаг;
4) собственных долговых эмиссионных ценных бумаг банка;
5) производных финансовых инструментов;
6) производных ценных бумаг;
7) цифровых финансовых активов;
8) исламских ценных бумаг.
Банк с базовой банковской лицензией вправе осуществлять инвестиционную деятельность путем приобретения ценных бумаг, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 4) части первой настоящего пункта, а также подпунктом 3) части первой настоящего пункта, с учетом ограничений, установленных пунктом 1 статьи 50 настоящего Закона.
Исламский банк, филиал исламского банка – нерезидента Республики Казахстан вправе осуществлять инвестиционную деятельность, указанную в подпунктах 5), 6) и 7) части первой настоящего пункта, в части, не противоречащей принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона, а также путем приобретения исламских ценных бумаг.
Порядок совершения банком с универсальной банковской лицензией, исламским банком сделок с цифровыми финансовыми активами определяется совместным нормативным правовым актом уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан и включает в себя перечень цифровых финансовых активов, с которыми банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк вправе совершать сделки, а также требования к таким цифровым финансовым активам.

5. Банк мынадай қаржы құралдарымен мәмілелерді тек бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жасасуға құқылы:
1) бағалы қағаздардың қайталама нарығында мәмілелер жасасу кезінде мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздар;
2) туынды қаржы құралдары;
3) туынды бағалы қағаздар.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы банктер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қосылу нысанында қайта ұйымдастыруды жүргізген кезде банктің басқа банк акцияларын сатып алу жағдайларына, сондай-ақ осы баптың 6-тармағында көрсетілген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларға қолданылмайды.
6. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының инвестициялық қызметті жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және мыналарды қамтиды:
1) банк сатып алатын немесе құратын ұйымдарға қойылатын талаптар, сондай-ақ банктің көрсетілген ұйымдарға қатысуының шекті мөлшері;
2) осы баптың 2-тармағының 23) тармақшасында көзделген заңды тұлғалардағы акциялар мен қатысу үлестерін сатып алуға қойылатын қосымша талаптар;
3) банк сатып алатын борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарға қойылатын талаптар;
4) борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарын банк сатып алуға құқылы халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесі;
5) банктің:
меншікті борыштық эмиссиялық бағалы қағаздармен;
міндеттемелеріне банк немесе банк холдингі кепілдік берген банктің еншілес ұйымдары шығарған облигациялармен;
міндеттемелеріне банк кепілдік берген банк холдингінің облигацияларымен мәмілелер жасасу тәртібі;
6) банктің бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған нарығында:
бағалы қағаздардың қайталама нарығында мәмілелер жасасу кезінде мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды;
туынды қаржы құралдарын;
туынды бағалы қағаздарды сатып алу жағдайлары мен тәртібі.
Банктің осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес белгіленетін ұйымдардағы қатысуының шекті мөлшерлеріне қатысты талаптар банктер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қосылу нысанында қайта ұйымдастыру жүргізген кезде банктің басқа банк акцияларын сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес белгіленетін талаптар бұрын сатып алынған борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелер осы эмитенттің қайта құрылымдалатын міндеттемелерінің тізбесіне енгізілген жағдайда міндеттемелері қайта құрылымдау процесінде тұрған эмитенттің борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарын банктің аталған эмитенттің бұрын сатып алынған борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарының орнына сатып алған жағдайларына қолданылмайды.

5. Банк вправе совершать сделки со следующими финансовыми инструментами исключительно на организованном рынке ценных бумаг:
1) государственными и негосударственными ценными бумагами при совершении сделок на вторичном рынке ценных бумаг;
2) производными финансовыми инструментами;
3) производными ценными бумагами.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на случаи приобретения банком акций другого банка при проведении банками реорганизации в форме присоединения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на случаи, предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в пункте 6 настоящей статьи.
6. Порядок осуществления инвестиционной деятельности банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает в себя:
1) требования к организациям, приобретаемым или создаваемым банком, а также предельные размеры участия банка в указанных организациях;
2) дополнительные требования к приобретению акций и долей участия, в юридических лицах, предусмотренных подпунктом 23) пункта 2 настоящей статьи;
3) требования к приобретаемым банком долговым эмиссионным ценным бумагам;
4) перечень международных финансовых организаций, долговые эмиссионные ценные бумаги которых банк вправе приобретать;
5) порядок совершения банком сделок с:
собственными долговыми эмиссионными ценными бумагами;
облигациями, выпущенными дочерними организациями банка, обязательства по которым гарантированы банком или банковским холдингом;
облигациями банковского холдинга, обязательства по которым гарантированы банком;
6) случаи и порядок приобретения банком на неорганизованном рынке ценных бумаг:
государственных и негосударственных ценных бумаг при совершении сделок на вторичном рынке ценных бумаг;
производных финансовых инструментов;
производных ценных бумаг.
Требования в отношении предельных размеров участия банка в организациях, устанавливаемые в соответствии с подпунктом 1) части первой настоящего пункта, не распространяются на случаи приобретения банком акций другого банка при проведении банками реорганизации в форме присоединения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Требования, устанавливаемые в соответствии с подпунктом 3) части первой настоящего пункта, не распространяются на случаи приобретения банком долговых эмиссионных ценных бумаг эмитента, обязательства которого находятся в процессе реструктуризации, взамен ранее приобретенных долговых эмиссионных ценных бумаг указанного эмитента при условии включения обязательств по ранее приобретенным долговым эмиссионным ценным бумагам в перечень реструктурируемых обязательств данного эмитента.

7. Осы баптың 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген қызметтен басқа, әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі мынадай кәсіпкерлік қызмет түрлерімен айналысуға құқылы:
1) өзінің бағалы қағаздары мен цифрлық қаржы активтерін шығару;
2) Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасына сәйкес төлем қызметтерін көрсету;
3) банк пен көрсетілген ұйым арасында жасалған шарт негізінде осындай ұйымның клиенттеріне банк операцияларына және өзге де операцияларға қол жеткізуді қамтамасыз ететін банктің өзінің технологиялық инфрақұрылымын банк болып табылмайтын басқа ұйымға беруі арқылы банк қызметін жүзеге асыру.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген қызмет шеңберінде банк осындай клиенттің пайдасына банк жасаған банк операциялары және өзге де операциялар үшін басқа ұйымның клиенті алдында дербес жауапты болады;
4) төлемді қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асыруға болатын кезде банк жүйелерін, бағдарламаларын, инфрақұрылымын пайдаланып, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді алу және оларға қашықтан ақы төлеу мүмкіндігін қоса алғанда, қызмет көрсету сервисін ұсыну арқылы төлеуші мен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді беруші арасында делдалдық көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру;
5) банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды немесе қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты өзге де бағдарламалық қамтылымды әзірлеу, өткізу, пайдалануға беру және қолдап отыру;
6) мынадай:
облигация ұстаушылар өкілінің;
"Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жобалық немесе синдикатталған қаржыландыру мәмілесінде агент банктің және (немесе) кепілді басқарушының;
шетелдік құқықпен реттелетін қарыз (қаржыландыру) шарты бойынша агент банктің және (немесе) кепілді басқарушының функцияларын орындауды қоса алғанда, банк қызметіне және (немесе) бағалы қағаздар нарығындағы қызметке байланысты мәселелер бойынша басқа тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру және қорғау;
7) орталық депозитарийде депоненттің атына ашылған депонент шотты (шоттардың) басқару жөніндегі қызметтер көрсету;
8) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының талаптары сақталған кезде электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыру, сондай-ақ тіркеу куәлігінің анықтығын растау;
9) банк қызметі және қаржылық қызмет саласындағы мамандардың біліктілігін арттыру жөніндегі оқуды ұйымдастыру;

7. Помимо деятельности, предусмотренной пунктами 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи, банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк вправе заниматься следующими видами предпринимательской деятельности:
1) выпуском собственных ценных бумаг и цифровых финансовых активов;
2) оказанием платежных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
3) осуществлением банковской деятельности посредством предоставления банком своей технологической инфраструктуры другой организации, не являющейся банком, обеспечивающей доступ к банковским и иным операциям клиентам такой организации на основании договора, заключенного между банком и указанной организацией.
В рамках деятельности, предусмотренной частью первой настоящего подпункта, банк несет самостоятельную ответственность перед клиентом другой организации за банковские и иные операции, совершенные банком в пользу такого клиента;
4) осуществлением посреднических услуг между плательщиком и поставщиком товаров, работ и услуг путем предоставления сервиса обслуживания, включая возможность получения и дистанционной оплаты товаров, работ и услуг с использованием систем, программ, инфраструктуры банка, когда платеж может быть осуществлен безналичным способом;
5) разработкой, реализацией, предоставлением в пользование и поддержкой специализированного программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, или иного программного обеспечения, связанных с оказанием финансовых услуг;
6) представительством и защитой прав и законных интересов других лиц по вопросам, связанным с банковской деятельностью и (или) деятельностью на рынке ценных бумаг, включая выполнение функций:
представителя держателей облигаций;
банка-агента и (или) управляющего залогом в сделке проектного или синдицированного финансирования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации";
банка-агента и (или) управляющего залогом по договору займа (финансирования), регулируемого иностранным правом;
7) оказанием услуг по управлению счетом (счетами) депонента, открытым (открытыми) в центральном депозитарии на имя депонента;
8) удостоверением соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждением достоверности регистрационного свидетельства при соблюдении требований законодательства Республики Казахстан об информатизации;
9) организацией обучения по повышению квалификации специалистов в области банковской и финансовой деятельности;

10) банк қызметі және қаржылық қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету;
11) банк қызметі және қаржылық қызмет мәселелері бойынша ақпараттың арнаулы әдебиетін жеткізгіштердің кез келген түрінде өткізу;
12) банк пен Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымының арасында олардың атынан сақтандыру шарттарын жасасуға шарт болған кезде Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымының атынан сақтандыру шарттарын жасасу;
13) өз мүлкін өткізу;
14) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасынан өндіріп алу (өзге де қамтамасыз ету) және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына өндіріп алу нәтижесінде банк сатып алған мүлікті өткізу;
15) жалға беру (мүліктік жалдау) шартына сәйкес өз мүлкін еншілес ұйымдарға жалға беру;
16) банктің меншігіне өткен тұрғынжайды жалға беру (мүліктік жалдау) шарты негізінде, оның ішінде сатып алу шартымен жалға беру;
17) фискалдық деректер операторының қызметін жүзеге асыру;
18) бақылау-кассалық машиналар үшін пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды әзірлеу, өткізу, пайдалануға беру және қолдап отыру.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын, көрсетілген жеке тұлғалардың ипотекалық тұрғын үй қарызы (ипотекалық қарыз) шарты бойынша міндеттемелерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты не ипотекалық тұрғын үй қарызы (ипотекалық қарыз) шарты бойынша міндеттемелерді қамтамасыз еткен, шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына кепіл нысанасы болып табылған, тұрғын үйді бас тарту ретінде беру нәтижесінде тұрғын үйі банк меншігіне өткен жеке тұлғалар ғана осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген тұрғынжайды жалға алушылар ретінде бола алады.
8. Базалық банк лицензиясы бар банк мынадай кәсіпкерлік қызмет түрлерімен айналысуға құқылы:
1) өзінің бағалы қағаздарын шығару;
2) осы баптың 7-тармағының 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) 17) және 18) тармақшаларында көзделген кәсіпкерлік қызмет түрлері.
9. Банктер мен банк холдингтеріне "алтын акция" шығаруға тыйым салынады.
10. Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі осы баптың 2-тармағында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алу арқылы не мұндай қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайларда осындай ұйымдар құру арқылы инвестициялық қызметті жүзеге асыруға құқылы.

10) оказанием консультационных услуг по вопросам, связанным с банковской и финансовой деятельностью;
11) реализацией специальной литературы на любых видах носителей информации по вопросам банковской и финансовой деятельности;
12) заключением договоров страхования от имени страховой организации – резидента Республики Казахстан при наличии договора между банком и страховой организацией – резидентом Республики Казахстан на заключение от ее имени договоров страхования;
13) реализацией собственного имущества;
14) реализацией имущества, приобретенного банком в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
15) передачей в аренду дочерним организациям собственного имущества в соответствии с договором аренды (имущественного найма);
16) передачей в аренду перешедшего в собственность банка жилища на основании договора аренды (имущественного найма), в том числе с условием выкупа;
17) осуществлением деятельности оператора фискальных данных;
18) разработкой, реализацией, предоставлением в пользование и поддержкой специализированного программного обеспечения, используемого для контрольно-кассовых машин.
В качестве арендаторов жилища, указанного в части первой настоящего подпункта, могут выступать только физические лица, относящиеся к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", жилище которых перешло в собственность банка в результате обращения на него взыскания в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением указанными физическими лицами обязательств по договору ипотечного жилищного займа (ипотечного займа) либо предоставления ими отступного взамен исполнения обязательств по договору ипотечного жилищного займа (ипотечного займа) в виде жилища, являвшегося предметом залога, обеспечивавшего обязательства по договору ипотечного жилищного займа (ипотечного займа).
8. Банк с базовой банковской лицензией вправе заниматься следующими видами предпринимательской деятельности:
1) выпуском собственных ценных бумаг;
2) видами предпринимательской деятельности, предусмотренными подпунктами 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) и 18) пункта 7 настоящей статьи.
9. Банкам и банковским холдингам запрещается выпуск "золотой акции".
10. Банк – нерезидент Республики Казахстан, имеющий филиал на территории Республики Казахстан, вправе осуществлять инвестиционную деятельность путем приобретения акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях, указанных в пункте 2 настоящей статьи, либо путем создания таких организаций в случаях, когда такая деятельность соответствует требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, а также законодательством государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарында, сондай-ақ 7-тармақтың 2) (төлем карточкаларын шығару және өткізу (тарату) жөніндегі операцияларды жүзеге асыру бөлігінде), 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген қызметті жүзеге асыруға құқылы.
11. Осы баптың қағидалары осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға қайшы келмейтін бөлігінде ислам банктеріне, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдарына, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылады.
24-бап. Банктің субординарлық борышы
Банктің субординарлық борышы деп банктің қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттемесі түсініледі, ол бір мезгілде мынадай шарттарды қанағаттандырады:
1) қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеменің қолданылу мерзімі кемінде бес жылды құрайды;
2) кредитор (кредиторлар) қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме бойынша оны мерзімінен бұрын өтеу не орындау туралы талап қоя алмайды;
3) қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме банктің бастамасы бойынша, егер көрсетілген өтеу (орындау) банктің пруденциялық нормативтерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәндерден төмен азайтуға алып келмеген жағдайда, мерзімінен бұрын өтелуі не орындалуы мүмкін;
4) банк таратылған кезде қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме осы Заңның 123-бабында белгіленген он бірінші кезек тәртібімен қанағаттандырылады;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өзге де шарттар (талаптар).
25-бап. Банктің мерзімсіз қаржы құралы
Банктің мерзімсіз қаржы құралы деп банктің қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттемесі түсініледі, ол бір мезгілде мынадай шарттарды қанағаттандырады:
1) қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеменің қолданылу мерзімі кемінде елу жылды құрайды не қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме мерзімсіз (өтеу күні белгіленбеген) болып табылады;
2) кредитор (кредиторлар) қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме бойынша оны мерзімінен бұрын өтеу не орындау туралы талап қоя алмайды;
3) қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме банктің бастамасы бойынша, егер көрсетілген өтеу (орындау) банктің пруденциялық нормативтерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәндерден төмен азайтуға алып келмеген жағдайда, мерзімінен бұрын өтелуі не орындалуы мүмкін;

Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан вправе осуществлять деятельность, предусмотренную пунктами 3, 4 и 5, а также подпунктами 2) (в части осуществления операций по выпуску и реализации (распространению) платежных карточек), 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) пункта 7 настоящей статьи.
11. Правила настоящей статьи распространяются на исламские банки, банки с универсальной банковской лицензией, осуществляющие исламские банковские операции, филиалы исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющие исламские банковские операции, в части, не противоречащей принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона.
Статья 24. Субординированный долг банка
Под субординированным долгом банка понимается необеспеченное долговое обязательство банка, одновременно удовлетворяющее следующим условиям:
1) срок действия необеспеченного долгового обязательства составляет не менее пяти лет;
2) кредитор (кредиторы) по необеспеченному долговому обязательству не может (не могут) предъявить требование о его досрочном погашении либо исполнении;
3) необеспеченное долговое обязательство может быть досрочно погашено либо исполнено по инициативе банка при условии, что указанное погашение (исполнение) не приведет к снижению пруденциальных нормативов банка ниже значений, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) при ликвидации банка необеспеченное долговое обязательство удовлетворяется в порядке одиннадцатой очереди, установленной статьей 123 настоящего Закона;
5) иным условиям (требованиям), установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 25. Бессрочный финансовый инструмент банка
Под бессрочным финансовым инструментом банка понимается необеспеченное долговое обязательство банка, одновременно удовлетворяющее следующим условиям:
1) срок действия необеспеченного долгового обязательства составляет не менее пятидесяти лет либо необеспеченное долговое обязательство является бессрочным (без установленной даты погашения);
2) кредитор (кредиторы) по необеспеченному долговому обязательству не может (не могут) предъявить требование о его досрочном погашении либо исполнении;
3) необеспеченное долговое обязательство может быть досрочно погашено либо исполнено по инициативе банка при условии, что указанное погашение (исполнение) не приведет к снижению пруденциальных нормативов банка ниже значений, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;

4) банк таратылған кезде қамтамасыз етілмеген борыштық міндеттеме осы Заңның 123-бабында белгіленген он екінші кезек тәртібімен қанағаттандырылады;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өзге де шарттар (талаптар).
26-бап. Банктің шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды
шығару және (немесе) орналастыру ерекшеліктері
1. Банк "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабының 1-тармағында белгіленген талап сақталған кезде шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды және (немесе) базалық активі банктің эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды шығаруды және (немесе) орналастыруды жүзеге асыруға құқылы.
2. Банк шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығарған және (немесе) орналастырған кезде не шығару шарттарында банктің кепілдігін беру көзделген борыштық бағалы қағаздар шет мемлекеттің аумағында шығарылған және (немесе) орналастырылған кезде банк мынадай шарттардың орындалуын қамтамасыз етуге міндетті:
1) уәкілетті орган көрсетілген банкке қатысты осы Заңда көзделген реттеу құралдарын қолданған жағдайда, банктің борыштық бағалы қағаздарын шығару шарттарында борыштық бағалы қағаздардың мәжбүрлеп қайта құрылымдалуы мүмкін екендігі туралы ережелер қамтылады;
2) көрсетілген борыштық бағалы қағаздар бойынша кепілгер болып табылатын банкке осы Заңда көзделген реттеу құралдары қолданылған жағдайда, борыштық бағалы қағаздарды шығару шарттарында борыштық бағалы қағаздарды ұстаушылардың өздерінің алдындағы міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауды талап етуге құқығы болмайтыны туралы ережелер қамтылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары осы Заңда айқындалған тәртіппен реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау шеңберінде эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру жағдайларына қолданылмайды.
4. Эмиссиялық бағалы қағаздарды және (немесе) базалық активі банктің эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастырған не шет мемлекеттің аумағында орналастырылған борыштық бағалы қағаздар бойынша кепілгер болған банк "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабының 2-тармағына сәйкес осы бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
27-бап. Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің
филиалымен жасалған бас қаржылық келісім шеңберінде тарату неттингі

4) при ликвидации банка необеспеченное долговое обязательство удовлетворяется в порядке двенадцатой очереди, установленной статьей 123 настоящего Закона;
5) иным условиям (требованиям), установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 26. Особенности выпуска и (или) размещения банком
эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства
1. Банк вправе осуществлять выпуск и (или) размещение на территории иностранного государства эмиссионных ценных бумаг и (или) производных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги банка, при соблюдении требования, установленного пунктом 1 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
2. При выпуске и (или) размещении банком долговых ценных бумаг на территории иностранного государства либо при выпуске и (или) размещении долговых ценных бумаг на территории иностранного государства, условиями выпуска которых предусмотрено предоставление гарантии банка, банк обязан обеспечить выполнение следующих условий:
1) условия выпуска долговых ценных бумаг банка содержат положения о том, что долговые ценные бумаги могут быть принудительно реструктуризированы в случае применения уполномоченным органом в отношении указанного банка инструментов урегулирования, предусмотренных настоящим Законом;
2) условия выпуска долговых ценных бумаг содержат положения о том, что держатели долговых ценных бумаг не имеют права требовать досрочного выполнения обязательств перед ними в случае применения к банку, являющемуся гарантом по указанным долговым ценным бумагам, инструментов урегулирования, предусмотренных настоящим Законом.
3. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на случаи выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг в рамках принудительной реструктуризации обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, в порядке, определенном настоящим Законом.
4. Банк, разместивший на территории иностранного государства эмиссионные ценные бумаги и (или) производные ценные бумаги, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги банка, либо выступивший гарантом по долговым ценным бумагам, размещенным на территории иностранного государства, уведомляет уполномоченный орган об итогах размещения данных ценных бумаг в соответствии с пунктом 2 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
Статья 27. Ликвидационный неттинг в рамках генерального финансового
соглашения, заключенного с банком, филиалом банка – нерезидента
Республики Казахстан

1. Осы Заңның 78, 79 және 80-баптарының, 81-бабының 2-тармағының, 84-бабының 1, 3 және 4-тармақтарының, 87, 89, 92, 93, 94, 96, 97 және 98-баптарының, 101-бабының 2-тармағының, 102-бабының, 115-бабының 1-тармағының, 116-бабының 1-тармағының, 120-бабының, 126-бабының 2-тармағының және 128-бабының 1-тармағының ережелері бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке жатқызуға және (немесе) тарату неттингіне қатысты қолданылмайды.
2. Бас қаржылық келісім тараптары бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және шарттарда бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке жатқызуды және (немесе) тарату неттингін жүзеге асырады (қолданады).
3. Бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды есепке жатқызу және (немесе) тарату неттингі нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес жалпы негіздерде қанағаттандырылады.
28-бап. Кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану
немесе бас тарту төлемін алу нәтижесінде сатып алынатын мүлік
1. Банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық өткізу арқылы банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы мынадай:
1) осы Заңның 23-бабы 7-тармағының 16) тармақшасына сәйкес сатып алу шартымен банк жалға (мүлікті жалдауға) берген тұрғынжайды;
2) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды;
3) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде орналасқан жылжымайтын мүлікті қоспағанда, банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде өздері сатып алған мүлікті өткізуге міндетті.
2. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы мыналарды:
1) өткізу мерзімі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып айқындалатын жер учаскесін;
2) осы Заңның 23-бабы 7-тармағының 16) тармақшасына сәйкес сатып алу шартынсыз жалға (мүлікті жалдауға) берілген, өткізу мерзімі жалдау мерзіміне мөлшерлес ұзартылатын тұрғынжайды;
3) банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ғимарат немесе өзге де жылжымайтын мүлік сатып алынған күннен бастап он екі айдан кешіктірмей өзінің үй-жайы ретінде пайдаланудың басталуы шартымен осылайша пайдалануға ниеттенетін көрсетілген ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген мүлікті сатып алынған күнінен бастап үш жыл ішінде өткізуге тиіс.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде белгіленген мерзім сақталмаған жағдайда, банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы тиісті ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алынған күнінен бастап үш жыл ішінде өткізуге міндетті.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті өзінің үй-жайы ретінде пайдалану тоқтатылған жағдайда, көрсетілген ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті көрсетілген пайдалану тоқтатылған күннен бастап екі жыл ішінде банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы өткізуге міндетті.

1. Положения статей 78, 79 и 80, пункта 2 статьи 81, пунктов 1, 3 и 4 статьи 84, статей 87, 89, 92, 93, 94, 96, 97 и 98, пункта 2 статьи 101, статьи 102, пункта 1 статьи 115, пункта 1 статьи 116, статьи 120, пункта 2 статьи 126 и пункта 1 статьи 128 настоящего Закона не применяются в отношении зачета требований и (или) ликвидационного неттинга по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения.
2. Стороны генерального финансового соглашения осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, которые определены в генеральном финансовом соглашении.
3. Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, которые определены в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 28. Имущество, приобретаемое в результате обращения взыскания
на предмет залога (иное обеспечение) или получения отступного
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны реализовать имущество, приобретенное ими в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа, путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, за исключением:
1) жилища, переданного банком в аренду (имущественный наем) с условием его выкупа в соответствии с подпунктом 16) пункта 7 статьи 23 настоящего Закона;
2) случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
3) недвижимого имущества, расположенного за пределами Республики Казахстан.
2. Имущество, указанное в пункте 1 настоящей статьи, должно быть реализовано банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан в течение трех лет со дня его приобретения, за исключением:
1) земельного участка, срок реализации которого определяется с учетом особенностей, предусмотренных Земельным кодексом Республики Казахстан;
2) жилища, переданного в аренду (имущественный наем) без условия его выкупа в соответствии с подпунктом 16) пункта 7 статьи 23 настоящего Закона, срок реализации которого продлевается соразмерно сроку аренды;
3) здания или иного недвижимого имущества, которое банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан намереваются использовать в качестве своего помещения, при условии начала такого использования не позднее двенадцати месяцев со дня приобретения указанного здания или иного недвижимого имущества.
В случае несоблюдения срока, установленного частью первой настоящего подпункта, банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны реализовать соответствующее здание или иное недвижимое имущество путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов в течение трех лет со дня его приобретения.
В случае прекращения использования здания или иного недвижимого имущества в качестве своего помещения банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны реализовать указанное здание или иное недвижимое имущество путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов в течение двух лет со дня прекращения указанного использования.

3. Банк банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолданған және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алған кезде банк акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алған жағдайларда, банктің мұндай ұйымдарға қатысуы уәкілетті орган белгілеген шекті мөлшерден аспауға тиіс.
Банк акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не осы Заңның 23-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін ұйымдардың капиталына үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алу жағдайларын қоспағанда, акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын олар сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде өткізуге міндетті.
Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолданған және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алған кезде акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алған жағдайларда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің мұндай ұйымдарға қатысуы Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
4. Осы баптың 1, 2-тармақтары мен 3-тармағының бірінші және екінші бөліктерінде белгіленген талаптар стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
5. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым осы Заңның 30-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, оған бас банк берген, оның ішінде жарғылық капиталға салым арқылы берген және (немесе) бас банктен сатып алынған мүлікті банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы өткізуге міндетті.
6. Осы баптың 1 және 5-тармақтарында көрсетілген мүлікті өткізу үшін банк пен оның стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымы үшін жалпы (жиынтық) мерзім ол бастапқы сатып алынған күннен бастап үш жылды құрайды.
Акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын өткізу үшін банк пен оның стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымы үшін жалпы (жиынтық) мерзім олар бастапқы сатып алынған күннен бастап он екі айды құрайды.

3. В случаях приобретения банком акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях при обращении банком взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получении отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа участие банка в таких организациях не должно превышать предельные размеры, установленные уполномоченным органом.
Банк обязан реализовать акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях, указанных в части первой настоящего пункта, в течение двенадцати месяцев со дня их приобретения, за исключением случаев приобретения акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в капитале организаций, соответствующих требованиям пункта 2 статьи 23 настоящего Закона.
В случаях приобретения банком – нерезидентом Республики Казахстан, имеющим филиал на территории Республики Казахстан, акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях при обращении банком – нерезидентом Республики Казахстан взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получении отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа участие банка – нерезидента Республики Казахстан в таких организациях должно соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, а также законодательством государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан.
4. Требования, установленные пунктами 1, 2 и частями первой и второй пункта 3 настоящей статьи, распространяются на дочерние организации по управлению стрессовыми активами и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
5. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами обязана реализовать имущество, указанное в подпункте 1) пункта 3 статьи 30 настоящего Закона, переданное ей родительским банком, в том числе посредством вклада в уставный капитал, и (или) приобретенное у родительского банка, путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов.
6. Общий (совокупный) срок для реализации имущества, указанного в пунктах 1 и 5 настоящей статьи, для банка и его дочерней организации по управлению стрессовыми активами составляет три года со дня его первоначального приобретения.
Общий (совокупный) срок для реализации акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях, указанных в части второй пункта 3 настоящей статьи, для банка и его дочерней организации по управлению стрессовыми активами составляет двенадцать месяцев со дня их первоначального приобретения.

7. Осы баптың 1 және 5-тармақтарында көрсетілген мүлікті тікелей атаулы сату уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық өткізу қағидаларында айқындалған жағдайларда және тәртіппен банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында жүзеге асырылады.
29-бап. Банктің еншілес ұйымдары және банктің ұйымдардың капиталына
қомақты қатысуы
1. Өзіне осы Заңның 23-бабының 2-тармағында берілген өкілеттіктерді жүзеге асыру шеңберінде банк уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге құқылы.
2. Банктің еншілес ұйымы:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылмайтын банктің еншілес ұйымдарын:
қаржы ұйымдарының қызметінде, оның ішінде олардың қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді, іске асыруды, пайдалануға беруді және қолдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарын;
осындай ұйым құрылатын немесе қызметін жүзеге асыратын елдің құқығына сәйкес қаржылық қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарын;
осындай ұйым құрылатын немесе қызметін жүзеге асыратын елдің құқығына сәйкес лизингтік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарын;
2) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабының 3-тармағында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын банктің еншілес ұйымын құру және (немесе) иелену, сондай-ақ олардың капиталдарына қомақты қатысу жағдайларын қоспағанда, еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) иеленуге, ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуға құқылы емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға қолданылмайды.
3. Банктердің еншілес ұйымдарына:
1) банк осы Заңның 23-бабының 3-тармағында және 28-бабында белгіленген талаптар мен шектеулер сақталған кезде және осы баптың 8-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алатын ұйымдар;

7. Прямая адресная продажа имущества, указанного в пунктах 1 и 5 настоящей статьи, осуществляется на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов в случаях и порядке, которые определены правилами проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, утвержденными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 29. Дочерние организации банка и значительное участие банка
в капитале организаций
1. Банк в рамках осуществления полномочий, предоставленных ему пунктом 2 статьи 23 настоящего Закона, вправе создать или приобрести дочернюю организацию только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
2. Дочерняя организация банка не вправе создавать и (или) приобретать дочерние организации, иметь значительное участие в капиталах организаций, за исключением случаев создания и (или) приобретения, а также значительного участия в капиталах:
1) дочерней организацией банка, не являющейся страховой (перестраховочной) организацией:
организаций – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих разработку, реализацию, предоставление в пользование и поддержку программного обеспечения, используемого в деятельности финансовых организаций, в том числе для автоматизации их деятельности;
организаций – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих финансовую деятельность в соответствии с правом страны, в которой такая организация создается или осуществляет деятельность;
организаций – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих лизинговую деятельность в соответствии с правом страны, в которой такая организация создается или осуществляет деятельность;
2) дочерней организацией банка, являющейся страховой (перестраховочной) организацией, организаций, указанных в пункте 3 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Ограничение, предусмотренное частью первой настоящего пункта, не распространяется на дочернюю организацию по управлению стрессовыми активами.
3. К дочерним организациям банков не относятся:
1) организации, акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в которых приобретаются банком в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа при соблюдении требований и ограничений, установленных пунктом 3 статьи 23 и статьей 28 настоящего Закона, и за исключением случаев, установленных частью второй подпункта 1) пункта 8 настоящей статьи;

2) банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға иелік етуі арқылы акциялары, қатысу үлестері, пайлары не үлестік қатысудың басқа да нысандары жанама түрде банкке тиесілі ұйымдар;
3) акцияларын, капиталға қатысу үлестерін ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банк өндірістік және сауда қызметін заңды тұлғалардың капиталдарына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік шарттарымен қаржыландыру кезінде сатып алған заңды тұлғалар жатпайды.
4. Еншілес ұйымды иеленуге уәкілетті органның рұқсатын алу жөніндегі талап мынадай жағдайларға:
1) банктер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қосылу нысанында қайта ұйымдастыруды жүргізген кезде банктің басқа банктің акцияларын не басқа банкке тиесілі акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алуына;
2) банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі ұйымды құруына немесе иеленуіне қолданылмайды.
5. Банктің осы Заңның 23-бабының 2-тармағында көрсетілген ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана жол беріледі.
6. Ұйымның капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алу жөніндегі талап банкке мынадай:
1) осы Заңның 23-бабының 3-тармағында және 28-бабында белгіленген талаптар мен шектеулер сақталған кезде және осы баптың 8-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде банк акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың өзге де нысандарын сатып алған;
2) банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі ұйымға иелік етуі арқылы банк акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын жанама иеленген;
3) ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банк өндірістік және сауда қызметін заңды тұлғалардың капиталына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік шарттарымен қаржыландырған жағдайларда қолданылмайды.
7. Банкке еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-6-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

2) организации, акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в которых косвенно принадлежат банку через владение банком дочерней организацией по управлению стрессовыми активами;
3) юридические лица, акции, доли участия в капитале которых приобретены исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
4. Требование по получению разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации не распространяется на следующие случаи:
1) приобретение банком акций другого банка либо акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях, принадлежащих другому банку, при проведении банками реорганизации в форме присоединения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
2) создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами.
5. Значительное участие банка в капитале организаций, указанных в пункте 2 статьи 23 настоящего Закона, допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
6. Требование по получению разрешения уполномоченного органа на значительное участие в капитале организации не распространяется на банк в случаях:
1) приобретения банком акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа при соблюдении требования и ограничений, установленных пунктом 3 статьи 23 и статьей 28 настоящего Закона, и за исключением случаев, установленных частью второй подпункта 1) пункта 8 настоящей статьи;
2) косвенного владения банком акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в организациях через владение банком дочерней организацией по управлению стрессовыми активами;
3) финансирования исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, производственной и торговой деятельности путем участия в капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
7. Порядок выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также на значительное участие в капитале организации определяется статьей 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.

8. Банк уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болмаған кезде бақылау жасау белгілерін не ұйымның капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда:
1) уәкілетті орган банкке осы Заңда көзделген қадағалап ден қою шараларын қолдануға құқылы.
Банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде банк бақылау жасау белгілерін не осы Заңның 23-бабының 2-тармағында көрсетілген ұйымдардың капиталына қомақты қатысуды сатып алған жағдайда, банк еншілес ұйымды иеленуге немесе осындай ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын банкке қадағалап ден қою шараларын қолдану шеңберінде уәкілетті орган белгілеген мерзімде алуға міндетті;
2) банк бақылау жасау белгілері не ұйымның капиталына қомақты қатысу туындаған кезден бастап алты ай ішінде өзіне тиесілі акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымға үлестік қатысудың өзге де нысандарын банкпен ерекше қатынасы жоқ тұлғаға иеліктен шығаруды жүргізуге және көрсетілген иеліктен шығаруды растайтын құжаттарды уәкілетті органға ұсынуға немесе еншілес ұйымды иеленуге немесе ұйымның капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алуға міндетті.
9. Банктің еншілес ұйымы уәкілетті органға өзінің құрылтай құжаттарына осы еншілес ұйымның атауы және (немесе) қызмет түрлері бөлігінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар күшіне енген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде хабар беруге міндетті.
10. Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі еншілес ұйымдарды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ көрсетілген қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайларда, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің еншілес ұйымдары және капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі қомақты қатысатын ұйымдар тиісті сұрау салу негізінде уәкілетті органға шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі функцияларды уәкілетті органның орындауы мақсатында қажетті ақпаратты ашып көрсетуге міндетті.

8. В случае приобретения банком признаков контроля либо значительного участия в капитале организации при отсутствии предварительного разрешения уполномоченного органа:
1) уполномоченный орган вправе применить к банку меры надзорного реагирования, предусмотренные настоящим Законом.
В случае приобретения банком признаков контроля либо значительного участия в капитале организаций, указанных в пункте 2 статьи 23 настоящего Закона, в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа банк обязан получить разрешение уполномоченного органа на приобретение дочерней организации или значительное участие в капитале таких организаций в срок, установленный уполномоченным органом в рамках применения к банку меры надзорного реагирования;
2) банк обязан в течение шести месяцев со дня возникновения признаков контроля либо значительного участия в капитале организации произвести отчуждение принадлежащих ему акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организации лицу, не связанному с банком особыми отношениями, и представить в уполномоченный орган документы, подтверждающие указанное отчуждение, или получить разрешение уполномоченного органа на приобретение дочерней организации или значительное участие в капитале организации.
9. Дочерняя организация банка обязана извещать уполномоченный орган об изменениях и (или) дополнениях, внесенных в ее учредительные документы в части наименования и (или) видов деятельности данной дочерней организации, в течение тридцати календарных дней со дня вступления в силу таких изменений и (или) дополнений.
10. Банк – нерезидент Республики Казахстан, имеющий филиал на территории Республики Казахстан, вправе создавать или приобретать дочерние организации, а также иметь значительное участие в капитале организаций в случаях, когда указанная деятельность соответствует требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, а также законодательством государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан.
Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, а также дочерние организации банка – нерезидента Республики Казахстан и организации, в которых банк – нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие в капитале, обязаны раскрывать уполномоченному органу на основании соответствующего запроса информацию, необходимую в целях выполнения уполномоченным органом функций по осуществлению консолидированного надзора.

30-бап. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым
1. Өзіне осы Заңның 23-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында берілген өкілеттіктерді жүзеге асыру шеңберінде банк уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге құқылы.
Банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды иеленуге уәкілетті органның рұқсатын алу жөніндегі талап банк стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдағы акциялар немесе қатысу үлестері тиесілі басқа банкті қосылу нысанында қайта ұйымдастыруды жүргізу кезінде банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі көрсетілген еншілес ұйымдағы акцияларды немесе қатысу үлестерін сатып алуы жағдайларына қолданылмайды.
2. Банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беруден бас тарту мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін жоймау;
2) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның болжамды болуы нәтижесінде құрамына банк кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
3) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға берілуі жоспарланатын активтердің осы баптың 3-тармағында және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым:
1) банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде банк бұрын сатып алған жылжымалы және жылжымайтын мүлікті және (немесе) аяқталмаған құрылыс объектілерін сатып алуға және өткізуге;
2) банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде банк бұрын сатып алған акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың өзге де нысандарын сатып алуға және өткізуге;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мүлікті жалға (мүлікті жалдауға) беруге;
4) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты бойынша сервистік компания ретінде әрекет етуге;

Статья 30. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами
1. Банк в рамках осуществления полномочий, предоставленных ему подпунктом 4) пункта 2 статьи 23 настоящего Закона, вправе создать или приобрести дочернюю организацию по управлению стрессовыми активами только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требование по получению разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации по управлению стрессовыми активами не распространяется на случаи приобретения банком акций или долей участия в дочерней организации по управлению стрессовыми активами при проведении банком реорганизации в форме присоединения другого банка, которому принадлежат акции или доли участия в указанной дочерней организации по управлению стрессовыми активами.
2. Отказ в выдаче разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами производится по любому из следующих оснований:
1)  неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный уполномоченным органом срок;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов и лимитов банковским конгломератом, в состав которого входит банк, в результате предполагаемого наличия дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
3) несоответствие активов, планируемых к передаче дочерней организации по управлению стрессовыми активами, требованиям, установленным пунктом 3 настоящей статьи и (или) нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами вправе:
1) приобретать и реализовывать движимое и недвижимое имущество и (или) объекты незавершенного строительства, ранее приобретенные банком в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа;
2) приобретать и реализовывать акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях, ранее приобретенные банком в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа;
3) передавать в аренду (имущественный наем) имущество, указанное в подпункте 1) настоящего пункта;
4) действовать в качестве сервисной компании по договору доверительного управления правами (требованиями);

5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы.
4. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым бас банктен, оның ішінде оның жарғылық капиталына салым салу арқылы банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сатып алуға немесе өзгеше түрде меншікке алуға құқылы емес.
5. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым қызметінің тәртібі, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) активтерге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
6. Құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым:
1) тараптардың келісімі бойынша өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлға берген өкілеттіктер шеңберінде банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге;
2) банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың талаптары осы Заңның 57-бабының 4, 5 және 6-тармақтарында және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес қарыз алушы үшін жақсартылған жағдайларда, оларды біржақты тәртіппен өзгертуге;
3) өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлікпен басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта, оның ішінде берешекті өндіріп алу және (немесе) кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану процесінде білдіруге;
4) борышкерден өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлікпен басқару шарты жасалған тұлғаның мүддесі үшін берешекті өтеу есебіне қолма-қол ақшасыз нысандағы ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті, кейіннен осындай ақшаны және (немесе) осындай мүлікті өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлікпен басқару шарты жасалған тұлғаның пайдасына беретін болып, қабылдауға;
5) бағалаушылардың, аудиторлардың, заңгерлердің және (немесе) өзге де консультанттардың көрсетілетін қызметтерін пайдалануға;
6) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
7. Сервистік компания ретінде әрекет ететін стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға сыйақыны, сондай-ақ сенімгерлік басқаруға байланысты шығыстарды банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарға (талаптарға) ие болған тұлға құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартының талаптарына сәйкес төлейді (өтейді).
8. Құқықтары (талаптары) сервистік компанияға сенімгерлік басқаруға берілген, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша қарыз алушы және (немесе) оның өкілі:

5) осуществлять иные виды деятельности, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами не вправе приобретать или иным образом получать в собственность от родительского банка, в том числе посредством вклада в ее уставный капитал, права (требования) по договору банковского займа.
5. Порядок деятельности дочерней организации по управлению стрессовыми активами, а также требования к приобретаемым (приобретенным) ею активам устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. В рамках договора доверительного управления правами (требованиями) дочерняя организация по управлению стрессовыми активами вправе:
1) по соглашению сторон изменять условия договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита в рамках предоставленных лицом, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями), полномочий;
2) изменять условия договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке в случаях их улучшения для заемщика в соответствии с требованиями, установленными пунктами 4, 5 и 6 статьи 57 настоящего Закона и пунктом 6 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
3) представлять интересы лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями), в суде, в том числе в процессе взыскания задолженности и (или) обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение);
4) принимать от должника в интересах лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями), деньги в безналичной форме и (или) иное имущество в счет погашения задолженности с последующей передачей таких денег и (или) такого имущества в пользу лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями);
5) пользоваться услугами оценщиков, аудиторов, юристов и (или) иных консультантов;
6) осуществлять иные права, предусмотренные договором доверительного управления правами (требованиями).
7. Вознаграждение дочерней организации по управлению стрессовыми активами, выступающей в качестве сервисной компании, а также расходы, связанные с доверительным управлением, оплачиваются (возмещаются) в соответствии с условиями договора доверительного управления правами (требованиями) лицом, которое приобрело права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита.
8. Заемщик и (или) его представитель по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым переданы в доверительное управление сервисной компании, вправе:

1) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартын жасасқан тұлғадан стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым, оның тұрған жері, онда қарыз алушының дербес деректерінің болуы, қарыз алушы берешегінің мөлшері мен құрылымы туралы мәліметтерді алуға;
2) жүгіну себептерін негіздей отырып, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға көрсетілген шарт бойынша қарыз алушының және (немесе) қамтамасыз етуді ұсынған тұлғаның міндеттемелерін орындауға байланысты банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгерту туралы ұсыныспен жүгінуге құқылы.
9. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде:
1) "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1, 2, және 4-тармақтарында, 5-тармағының 1) және 9) тармақшаларында және 6-тармағында белгіленген талаптарды ескере отырып, қарыз алушылармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен кредитор мен борышкердің банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын өзге де талаптар мен шектеулерді сақтауға міндетті.
10. Құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты бойынша сервистік компания ретінде әрекет ететін стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым өз қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтатқан жағдайда, оның қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылданған (күшіне енген) күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бұл туралы:
1) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлікпен басқару шартында көзделген тәсілдермен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарттары жасалған тұлғаларды;
2) "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәсілдердің бірімен құқықтары (талаптары) стрестік активтерді басқару жөніндегі көрсетілген еншілес ұйымға сенімгерлік басқаруға берілген банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша борышкерлерді хабардар етуге міндетті.
11. Құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты бойынша сервистік компания ретінде әрекет ететін стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым өз қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтатқан жағдайда, оның қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылданған (күшіне енген) күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде:
1) өзіне банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлғаға не оның нұсқауы бойынша мұндай тұлға құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқарудың жаңа шартын жасасқан басқа сервистік компанияға құқықтар (талаптар) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға сенімгерлік басқаруға берілген банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша, өз қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылданған (күшіне енген) күнгі жағдай бойынша барлық мәліметтер мен құжаттарды беруге;

1) получать у лица, заключившего договор доверительного управления правами (требованиями), сведения о дочерней организации по управлению стрессовыми активами, месте ее нахождения, наличии у нее персональных данных заемщика, размере и структуре задолженности заемщика;
2) обратиться к дочерней организации по управлению стрессовыми активами с предложением об изменении условий договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, связанных с исполнением обязательств заемщика и (или) лица, предоставившего обеспечение по указанному договору, с обоснованием причин такого обращения.
9. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами в рамках договора доверительного управления правами (требованиями) обязана:
1) осуществлять взаимодействие с заемщиками с учетом требований, установленных пунктами 1, 2 и 4, подпунктами 1) и 9) пункта 5 и пунктом 6 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности";
2) соблюдать иные требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора и должника в рамках договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита.
10. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами, действующая в качестве сервисной компании по договору доверительного управления правами (требованиями), в случае добровольного или принудительного прекращения ее деятельности обязана в течение пяти рабочих дней со дня принятия (вступления в силу) решения о добровольном или принудительном прекращении ее деятельности уведомить об этом:
1) лиц, с которыми заключены договоры доверительного управления правами (требованиями), способами, предусмотренными договором доверительного управления правами (требованиями);
2) должников по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым были переданы в доверительное управление указанной дочерней организации по управлению стрессовыми активами, одним из способов, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О коллекторской деятельности".
11. Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами, действующая в качестве сервисной компании по договору доверительного управления правами (требованиями), в случае добровольного или принудительного прекращения ее деятельности обязана в течение тридцати рабочих дней со дня принятия (вступления в силу) решения о добровольном или принудительном прекращении ее деятельности:
1) передать лицу, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, либо по его указанию другой сервисной компании, с которой такое лицо заключило новый договор доверительного управления правами (требованиями), все сведения и документы по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым были переданы в доверительное управление дочерней организации по управлению стрессовыми активами, по состоянию на дату принятия (вступления в силу) решения о добровольном или принудительном прекращении ее деятельности;

2) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқарудың барлық жасалған шарттарын бұзуға міндетті.
Өзіне банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға не мұндай тұлға құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқарудың жаңа шартын жасасқан сервистік компания осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайда, мәліметтер мен құжаттардың қабылдануын қамтамасыз етуге міндетті.
31-бап. Банктің филиалдары мен өкілдіктерін ашу және жабу
1. Әмбебап банк лицензиясы бар банк банктің директорлар кеңесінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында да, сонымен қатар оның шегінен тысқары жерде де өз филиалдарын және (немесе) өкілдіктерін уәкілетті органның келісімінсіз ашуға құқылы.
Базалық банк лицензиясы бар банк банктің директорлар кеңесінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында өз филиалдарын және (немесе) өкілдіктерін уәкілетті органның келісімінсіз ашуға құқылы.
Базалық банк лицензиясы бар банктің шет мемлекеттің аумағында филиалдар және (немесе) өкілдіктер ашуына тыйым салынады.
2. Әмбебап банк лицензиясы бар банк уәкілетті орган мен тиісті шет мемлекеттің қаржылық қадағалау органының арасында банктік қадағалау саласында ақпарат алмасу туралы келісім, оның ішінде өзара түсіністік туралы меморандум, қадағалау ақпаратымен алмасу туралы хаттар және (немесе) хат-хабарлар түріндегі келісім болған кезде ғана Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде филиалдар ашуға құқылы.
3. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында қосымша үй-жайларға ие болуға құқылы.
4. Банк филиал, өкілдік, қосымша үй-жай ашылған не жабылған не олардың тұрған жері өзгерген жағдайда, банк олардың ашылғаны немесе жабылғаны не олардың тұрған жерінің өзгергені туралы шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қосымша үй-жайлар ашылған не жабылған не олардың тұрған жері өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі олардың ашылғаны не жабылғаны не олардың тұрған жерінің өзгергені туралы шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.
5. Әмбебап банк лицензиясы бар банк Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде филиалдар және (немесе) өкілдіктер ашылған жағдайда, шет мемлекетте олар тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды көрсетілген тіркеуді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.

2) расторгнуть все заключенные договоры доверительного управления правами (требованиями).
Лицо, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, либо сервисная компания, c которой таким лицом заключен новый договор доверительного управления правами (требованиями), обязаны обеспечить прием сведений и документов в случае, предусмотренном подпунктом 1) части первой настоящего пункта.
Статья 31. Открытие и закрытие филиалов и представительств банка
1. Банк с универсальной банковской лицензией вправе на основании решения совета директоров банка без согласия уполномоченного органа открывать свои филиалы и (или) представительства как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
Банк с базовой банковской лицензией на основании решения совета директоров банка вправе без согласия уполномоченного органа открывать свои филиалы и (или) представительства на территории Республики Казахстан.
Банку с базовой банковской лицензией запрещается открытие филиалов и (или) представительств на территории иностранного государства.
2. Банк с универсальной банковской лицензией вправе открывать филиалы за пределами Республики Казахстан только при наличии соглашения об обмене информацией в области банковского надзора, в том числе в виде меморандума о взаимопонимании, писем и (или) корреспонденции об обмене надзорной информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора соответствующего иностранного государства.
3. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан вправе иметь дополнительные помещения на территории Республики Казахстан.
4. Банк в случае открытия либо закрытия филиала, представительства, дополнительного помещения, либо изменения их места нахождения обязан в течение тридцати рабочих дней со дня принятия банком решения об их открытии или закрытии либо изменении их места нахождения письменно уведомить об этом уполномоченный орган.
Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан в случае открытия или закрытия дополнительных помещений либо изменения их места нахождения обязан в течение тридцати рабочих дней со дня принятия банком – нерезидентом Республики Казахстан решения об их открытии или закрытии либо изменении их места нахождения письменно уведомить об этом уполномоченный орган.
5. Банк с универсальной банковской лицензией в случае открытия филиалов и (или) представительств за пределами Республики Казахстан обязан в течение тридцати рабочих дней со дня их регистрации в иностранном государстве письменно уведомить об этом уполномоченный орган с приложением документов, подтверждающих указанную регистрацию.

6. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының аумағында банк қызметін және (немесе) өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмайтын өз өкілдігін уәкілетті органның келісімін алмастан ашуға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының аумағында өз өкілдігінің ашылғаны немесе жабылғаны не оның тұрған жерінің өзгергені туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі тиісті шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
32-бап. Банктер қатысатын қауымдастықтар
1. Банктер өз қызметін үйлестіру, ортақ мүдделерді қорғау және білдіру, бірлескен жобаларды жүзеге асыру және өзге де ортақ міндеттерді шешу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауымдастықтар құруға құқылы.
Банктер қатысатын қауымдастықтар коммерциялық емес ұйымдар болып табылады.
2. Банктер басқа ұйымдармен қауымдастықтарға (одақтарға) кіруге және олардың қызметіне қатысуға құқылы.
3. Банктер қатысатын қауымдастықтарды қаржылық көрсетілетін қызметтер нарығындағы бәсекені шектеу мақсатында пайдалануға болмайды.
7-тарау. ИСЛАМДЫҚ БАНК ОПЕРАЦИЯЛАРЫН ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
33-бап. Исламдық банк операциялары
1. Исламдық банк операцияларын ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы, сондай-ақ исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (бұдан әрі – исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы) жүзеге асырады.
2. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы осы Заңның 22-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген операцияларды өз ақшасы және (немесе) инвестициялық депозиттерге тартылған ақша және (немесе) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларда коммерциялық кредит ретінде исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнаулы қорынан тартылған қаржыландыру есебінен жүзеге асырады.
Көрсетілген жағдайларда:
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) инвестициялық депозит бойынша олардың клиенті (клиенттері) өздерінің ақшасы есебінен сатып алынған мүлікке ортақ үлестік меншік құқығын иеленеді;
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ортақ үлестік меншікке жататын мүлікті басқаруды жүзеге асыратын сенімгерлік басқарушылар болады.
Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын, ортақ үлестік меншікке жататын мүлікті сенімгерлік басқарушы ретінде әрекет ететін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының заңдарының талаптарына сәйкес жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді, көлік құралдарын және өзге де жылжымалы мүлікті тіркеу туралы өтініш беруге құқылы.
Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сатып алынған мүлікке ортақ үлестік меншікке қатысушыларды есепке алуды жүргізеді.

6. Банк – нерезидент Республики Казахстан вправе открыть свое представительство на территории Республики Казахстан, не осуществляющее банковскую и (или) иную предпринимательскую деятельность, без получения согласия уполномоченного органа.
Банк – нерезидент Республики Казахстан обязан уведомить уполномоченный орган об открытии или закрытии своего представительства на территории Республики Казахстан либо изменении его места нахождения в течение тридцати рабочих дней со дня принятия банком – нерезидентом Республики Казахстан соответствующего решения.
Статья 32. Ассоциации с участием банков
1. Для координации своей деятельности, защиты и представления общих интересов, осуществления совместных проектов и решения иных общих задач банки вправе в соответствии с законодательством Республики Казахстана создавать ассоциации.
Ассоциации с участием банков являются некоммерческими организациями.
2. Банки вправе вступать в ассоциации (союзы) с другими организациями и участвовать в их деятельности.
3. Ассоциации с участием банков не могут использоваться в целях ограничения конкуренции на рынке финансовых услуг.
Глава 7. ОСОБЕННОСТИ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ИСЛАМСКИХ БАНКОВСКИХ ОПЕРАЦИЙ
Статья 33. Исламские банковские операции
1. Исламские банковские операции осуществляются исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, филиалом исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, а также филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции (далее – банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции).
2. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, осуществляют операции, предусмотренные подпунктами 4), 5) и 6) части первой пункта 4 статьи 22 настоящего Закона, за счет собственных денег и (или) денег, привлеченных на инвестиционные депозиты, и (или) финансирования, привлеченного от других банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства в качестве коммерческого кредита на условиях, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
В указанных случаях:
банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, и (или) их клиент (клиенты) по инвестиционному депозиту приобретают право общей долевой собственности на имущество, приобретенное за счет их денег;
банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, выступают доверительными управляющими, осуществляющими управление имуществом, относящимся к общей долевой собственности.
Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, действующие в качестве доверительного управляющего имуществом, относящимся к общей долевой собственности, вправе подавать заявления о государственной регистрации прав на недвижимое имущество, регистрации транспортных средств и иного движимого имущества в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан.
Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, ведут учет участников общей долевой собственности на приобретенное имущество.

3. Исламдық банк операцияларды жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнаулы қорынан мынадай талаптарды сақтай отырып, коммерциялық кредит туралы шарт негізінде коммерциялық кредит алу арқылы қаржыландыруды тартуға құқылы:
1) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, халықаралық қаржы ұйымы, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнаулы қоры арасында жасалатын коммерциялық кредит туралы шартта:
тауардың атауы мен мөлшері;
тауарға үстеме бағаның мөлшері көрсетіле отырып, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сауда делдалынан тауарды сатып алатын баға;
сауда делдалы исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына ақшалай нысанда жүзеге асырылатын төлемді бөліп төлеу түрінде беретін коммерциялық кредиттің талаптары;
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тауарды сауда делдалының үстеме бағасын есепке алмастан, коммерциялық кредит туралы шартта көрсетілген мөлшерде және бағасы бойынша үшінші тарапқа кейіннен сатуы туралы талап қамтылуға тиіс;
2) коммерциялық кредит туралы шартта тауар ретінде халықаралық тауар биржаларында өткізілетін және халықаралық тауар биржаларында сауда делдалы сатып алатын тауар айқындалады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін осы Заңның 41-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетін тауар биржасы халықаралық тауар биржасы деп танылады;
3) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына тауарды сату бағасы осы тауарды сауда делдалының сатып алу бағасы мен оны исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына коммерциялық кредит туралы шарт бойынша сатқан кездегі тауарға үстеме бағаның сомасынан құралады;
4) тауарды сатушы тіркеп-белгіленген сома немесе тауарды сатып алу бағасының пайызы түрінде белгілейтін тауарға үстеме бағаның сомасы коммерциялық кредит туралы шарт бойынша сауда делдалы алатын сыйақы болып табылады;

3. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, вправе привлекать финансирование от других банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника, путем получения коммерческого кредита на основании договора о коммерческом кредите с соблюдением следующих условий:
1) договор о коммерческом кредите, заключаемый между банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, и другим банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, международной финансовой организацией, специальным фондом развития частного предпринимательства, выступающими в качестве торгового посредника, должен содержать:
наименование и количество товара;
цену, по которой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий исламские банковские операции, приобретает товар у торгового посредника, с указанием размера наценки на товар;
условия коммерческого кредита, предоставляемого торговым посредником банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим исламские банковские операции, в виде рассрочки платежа, осуществляемого в денежной форме;
условие о последующей продаже товара банком, филиалом банка –нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, третьей стороне в количестве и по цене, которые указаны в договоре о коммерческом кредите, без учета наценки торгового посредника;
2) в качестве товара в договоре о коммерческом кредите определяется товар, реализуемый на международных товарных биржах и приобретаемый торговым посредником на международных товарных биржах.
Для целей настоящего подпункта международной товарной биржей признается товарная биржа, соответствующая требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 41 настоящего Закона;
3) цена продажи товара банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим исламские банковские операции, складывается из суммы цены покупки торговым посредником данного товара и наценки на товар при его продаже банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим исламские банковские операции, по договору о коммерческом кредите;
4) сумма наценки на товар, устанавливаемая в виде фиксированной суммы или процента от цены покупки товара продавцом товара, является вознаграждением по договору о коммерческом кредите, получаемым торговым посредником;

5) сауда делдалы, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және үшінші тарап Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзара байланысты тараптар болып табылмайды.
Коммерциялық кредит туралы шартқа осы тармақта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, тауарларды кредитке (төлемді бөліп төлеу арқылы) сатып алу-сату шартының қағидалары қолданылады.
4. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
1) клиенттерге исламдық банк операцияларымен байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсыну туралы хабар беруге;
2) клиентке ұсынылатын құжаттарға банктік көрсетілетін қызметтің исламдық банк операцияларына жататындығы туралы белгі (жазба) қоюға (көрсетуге) міндетті.
34-бап. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын, әмбебап банк
лицензиясы бар банкке, әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан
Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қойылатын талаптар
1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын, әмбебап банк лицензиясы бар банкке, әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы мыналарды:
1) ең төмен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін исламдық банк операцияларын жүзеге асыру үшін бөлінген активтердің болуын;
2) исламдық банк операцияларына жататын активтер мен міндеттемелерді банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзге де активтері мен міндеттемелерінен бөлек есепке алуды қамтамасыз етуге міндетті.
2. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын, әмбебап банк лицензиясы бар банкте, әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында исламдық банк операцияларына жататын активтер мен міндеттемелерді өзінің өзге де активтері мен міндеттемелерінен бөлек есепке алуды қамтамасыз ету мақсаттары үшін:
осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттар сақтала отырып жүзеге асырылатын исламдық банк операцияларына, сондай-ақ банк операциялары мен өзге де операцияларға арналған;
әмбебап банк лицензия негізінде жүзеге асырылатын банк операциялары мен өзге де операцияларға арналған жекелеген корреспонденттік шоттар мен клиенттердің жекелеген банктік шоттары болуы міндетті.
3. Исламдық банк операциялары шеңберінде түзілетін (есепке алынатын) активтер исламдық банк операцияларының қағидаттарына сәйкес келмейтін банк операциялары және (немесе) өзге де операциялар бойынша залалдарды өтеу (жабу) және (немесе) міндеттемелерді орындау үшін пайдаланылмайды.
Исламдық банк операциялары нәтижесінде туындайтын міндеттемелер мен залалдар исламдық банк операцияларының қағидаттарына сәйкес келмейтін активтер есебінен орындалмайды және (немесе) өтелмейді (жабылмайды).

5) торговый посредник, банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, и третья сторона не являются взаимосвязанными сторонами в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
К договору о коммерческом кредите применяются правила договора купли-продажи товаров в кредит (с рассрочкой платежа) с учетом особенностей, предусмотренных настоящим пунктом.
4. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны:
1) информировать клиентов о предоставлении им услуг, связанных с исламскими банковскими операциями;
2) проставлять (указывать) в документах, представляемых клиенту, отметку (надпись) о том, что оказываемая банковская услуга относится к исламским банковским операциям.
Статья 34. Требования к банку с универсальной банковской лицензией,
филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной
банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции
1. Банк с универсальной банковской лицензией, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны обеспечить:
1) наличие выделенных активов для осуществления исламских банковских операций, минимальный размер которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) раздельный учет активов и обязательств, относящихся к исламским банковским операциям, от иных активов и обязательств банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
2. Банк с универсальной банковской лицензией, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющие исламские банковские операции, для целей обеспечения раздельного учета активов и обязательств, относящихся к исламским банковским операциям, от своих иных активов и обязательств обязаны иметь отдельные корреспондентские счета и отдельные банковские счета клиентов, предназначенные для:
исламских банковских операций, а также банковских и иных операций, осуществляемых с соблюдением принципов, установленных статьей 35 настоящего Закона;
банковских и иных операций, осуществляемых на основании универсальной банковской лицензии.
3. Активы, формируемые (учитываемые) в рамках исламских банковских операций, не могут быть использованы для погашения (покрытия) убытков и (или) исполнения обязательств по банковским и (или) иным операциям, не соответствующим принципам исламских банковских операций.
Обязательства и убытки, возникающие в результате исламских банковских операций, не могут исполняться и (или) погашаться (покрываться) за счет активов, не соответствующих принципам исламских банковских операций.

35-бап. Исламдық банк операцияларының қағидаттары
1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының исламдық банк операцияларын жүзеге асыру процесінде:
1) пайыз түрінде сыйақы алуға;
2) инвестициялық депозитті қайтаруға немесе ол бойынша кіріске кепілдік беруге;
3) темекі және (немесе) алкоголь өнімдерін, қару-жарақты және (немесе) оқ-дәрілерді шығарумен және (немесе) сатумен, ойын бизнесімен байланысты қызметті, сондай-ақ исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес қаржыландыруға (кредит беруге) тыйым салған өзге де қызмет түрлерін қаржыландыруға (кредит беруге) құқылы емес.
2. Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес:
1) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалының сақтауы міндетті исламдық банк операцияларының қосымша қағидаттарын айқындауға;
2) осы Заңның 22-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде және 3-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банк операцияларының және (немесе) өзге де операциялардың жекелеген түрлерін исламдық банк операцияларының қағидаттарына сәйкес келмейді деп тануға құқылы.
36-бап. Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес
1. Операциялардың және (немесе) мәмілелердің осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келуін айқындау үшін ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банктің исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңесі болуы міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы операцияларының және (немесе) мәмілелерінің осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келуін айқындауды исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін өзге де ұқсас орган жүзеге асырады.
2. Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес көрсетілген банктің директорлар кеңесінің ұсынымы бойынша банк акционерлерінің жалпы жиналысы тағайындайтын тәуелсіз орган болып табылады.
3. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банктегі, ислам банкіндегі исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келуге тиіс.
4. Исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы талаптары туралы қағидаларды, исламдық банк операцияларына қатысты ішкі кредиттік саясат туралы қағидаларды исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас органның) оң қорытындысы болған кезде банктің директорлар кеңесі, Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы бекітуге тиіс.

Статья 35. Принципы исламских банковских операций
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, не вправе в процессе осуществления исламских банковских операций:
1) взимать вознаграждение в виде процентов;
2) гарантировать возврат инвестиционного депозита или доход по нему;
3) финансировать (кредитовать) деятельность, связанную с производством и (или) торговлей табачной и (или) алкогольной продукцией, оружием и (или) боеприпасами, игорным бизнесом, а также иные виды деятельности, финансирование (кредитование) которых запрещено советом по принципам исламского финансирования.
2. Совет по принципам исламского финансирования вправе:
1) определить дополнительные принципы исламских банковских операций, обязательные для соблюдения банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции;
2) признать отдельные виды банковских и (или) иных операций, предусмотренные частью первой пункта 2 и частью первой пункта 3 статьи 22 настоящего Закона, не соответствующими принципам исламских банковских операций.
Статья 36. Совет по принципам исламского финансирования
1. Для определения соответствия операций и (или) сделок принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона, исламский банк, банк с универсальной банковской лицензией, осуществляющий исламские банковские операции, обязаны иметь совет по принципам исламского финансирования.
Определение соответствия операций и (или) сделок филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона, осуществляется советом по принципам исламского финансирования либо иным аналогичным органом, постоянно действующим в банке – нерезиденте Республики Казахстан.
2. Совет по принципам исламского финансирования является независимым органом, назначаемым общим собранием акционеров банка по рекомендации совета директоров указанного банка.
3. Руководитель и члены совета по принципам исламского финансирования в банке с универсальной банковской лицензией, осуществляющем исламские банковские операции, исламском банке должны соответствовать требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Правила об общих условиях осуществления исламских банковских и иных операций, правила о внутренней кредитной политике в отношении исламских банковских операций подлежат утверждению советом директоров банка, органом управления банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющего филиал на территории Республики Казахстан, при наличии положительного заключения совета по принципам исламского финансирования (аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан).

5. Егер осы Заңда, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жарғысында және (немесе) ішкі құжаттарында өзгеше көзделмесе, кредиттік комитеттің шешімдері, сондай-ақ исламдық банк операциялары шеңберінде жасалған операциялар және (немесе) мәмілелер исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас органның) жеке бекітуін және (немесе) келісуін талап етпейді.
Бұл ретте исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас орган) кредит комитетінің исламдық банк операцияларына қатысты кез келген шешімін, сондай-ақ исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жасау сатысындағы немесе жасаған кез келген операцияны және (немесе) мәмілені олардың осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келуі тұрғысынан өз қалауы бойынша тексеруге құқылы.
37-бап. Операцияларды және (немесе) мәмілелерді исламдық банк
операцияларының қағидаттарына сәйкес келмейді деп танудың салдары
1. Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас орган) жасалу сатысындағы операцияларды және (немесе) мәмілелерді осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келмейді деп таныған жағдайда, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы көрсетілген операцияларды және (немесе) мәмілелерді жасай алмайды (жасаспайды).
2. Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас орган) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының операцияларын және (немесе) мәмілелерін осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келмейді деп таныған жағдайда:
жасалған, бірақ орындалмаған немесе ішінара орындалған операциялар және (немесе) мәмілелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының талап етуі бойынша бұзылуға (тоқтатылуға) жатады;
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орындалған немесе ішінара орындалған операциялар және (немесе) мәмілелер бойынша кірісі қайырымдылыққа бағытталуға тиіс.

5. Если иное не предусмотрено настоящим Законом, уставом и (или) внутренними документами банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, решения кредитного комитета, а также операции и (или) сделки, заключенные в рамках исламских банковских операций, не требуют отдельного утверждения и (или) согласования советом по принципам исламского финансирования (аналогичным органом, постоянно действующим в банке – нерезиденте Республики Казахстан).
При этом совет по принципам исламского финансирования (аналогичный орган, постоянно действующий в банке – нерезиденте Республики Казахстан) вправе проверить по своему усмотрению любое решение кредитного комитета в отношении исламских банковских операций, а также любую операцию и (или) сделку, находящуюся на стадии заключения или заключенную банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, на предмет их соответствия принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона.
Статья 37. Последствия признания операций и (или) сделок
не соответствующими принципам исламских банковских операций
1. В случае признания советом по принципам исламского финансирования (аналогичным органом, постоянно действующим в банке – нерезиденте Республики Казахстан) операций и (или) сделок, находящихся на стадии заключения, не соответствующими принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона, указанные операции и (или) сделки не могут быть совершены (заключены) банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции.
2. В случае признания советом по принципам исламского финансирования (аналогичным органом, постоянно действующим в банке – нерезиденте Республики Казахстан) операций и (или) сделок банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, не соответствующими принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона:
заключенные, но не исполненные или частично исполненные операции и (или) сделки подлежат расторжению (прекращению) по требованию банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
доход банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, по исполненным или частично исполненным операциям и (или) сделкам должен быть направлен на благотворительность.

38-бап. Исламдық банк депозиттері
1. Талап етуге дейінгі пайызсыз депозит шарты бойынша исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиенттің ақшасын қабылданған ақша сомасының пайызы түрінде сыйақы төлеуді немесе төлеуге кепілдік беруді көздемейтін талап еткенге дейінгі банктік салымға қабылдауға және клиенттен тиісті талап түскен жағдайда көрсетілген ақшаны немесе оның бір бөлігін қайтаруға міндеттенеді.
Пайызсыз депозит туралы шартқа сыйақы төлеу туралы талаптарды қоспағанда, банктік салым туралы шарттың қағидалары қолданылады.
2. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы клиенттің ақшасын номиналды түрде қайтару кепілдігінсіз оны белгілі бір мерзімге қабылдауға, ол бойынша кірісті инвестициялық депозит туралы шартта көзделген тәртіппен, берілген ақшаны пайдалану нәтижелеріне байланысты төлеуге міндеттенеді.
Инвестициялық депозит туралы шартқа мыналарға:
ақшаны пайдалану және қайтару тәртібіне;
тараптардың құқықтары мен міндеттеріне;
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сенімгерлік басқарушы ретінде әрекет ететін сенімгерлік басқарушының сыйақысын айқындау және есепке жазу тәртібіне қатысты осы бапта көзделген ерекшеліктенген мүлікті сенімгерлік басқару туралы шарттың қағидалары қолданылады.
Инвестициялық депозит туралы шарт жасасу кезінде ағымдағы банктік шот ашылуы мүмкін.
3. Инвестициялық депозит туралы шартта:
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сенімгерлік басқарушы ретінде әрекет ететін сенімгерлік басқарушының сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы клиенттің ақшасын басқарғаны үшін сыйақысының мөлшері;
ақшаны қайтару мерзімі мен тәртібі;
ақшаны пайдаланудан келген залалдар тәуекелі;
тараптардың келісімі бойынша өзге де талаптар айқындалуға тиіс.
4. Инвестициялық депозит бойынша ақшаны пайдаланудан түскен кіріс есебінен ғана сыйақы төленуі мүмкін болған жағдайда, инвестициялық депозитке тартылған ақшаны пайдаланудан түскен кірістің бір бөлігі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының сыйақысы болып табылады.
Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы инвестициялық депозит шығынды болған кезде (инвестициялық депозит бойынша тартылған ақшаны пайдаланудан кіріс болмаған кезде) инвестициялық депозит туралы шарт бойынша сыйақы алу құқығын жоғалтады.

Статья 38. Исламские банковские депозиты
1. По договору беспроцентного депозита до востребования банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязуются принять деньги клиента на банковский вклад до востребования, не предусматривающий выплату или гарантию выплаты вознаграждения в виде процента от суммы принятых денег, и возвратить указанные деньги или их часть в случае получения соответствующего требования от клиента.
К договору о беспроцентном депозите применяются правила договора о банковском вкладе, за исключением условий о выплате вознаграждения.
2. По договору об инвестиционном депозите банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязуются принимать деньги клиента на определенный срок без гарантии их возврата в номинальном выражении, выплачивать по ним доход в зависимости от результатов использования переданных денег в порядке, предусмотренном договором об инвестиционном депозите.
К договору об инвестиционном депозите применяются правила договора о доверительном управлении имуществом с особенностями, предусмотренными настоящей статьей в отношении:
порядка использования и возврата денег;
прав и обязанностей сторон;
порядка определения и начисления вознаграждения доверительного управляющего, в качестве которого выступает банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий исламские банковские операции.
При заключении договора об инвестиционном депозите может открываться текущий банковский счет.
3. Договор об инвестиционном депозите должен определять:
размер вознаграждения доверительного управляющего, в качестве которого выступает банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий исламские банковские операции, за управление деньгами клиента – учредителя доверительного управления;
сроки и порядок возврата денег;
риски убытков от использования денег;
иные условия по соглашению сторон.
4. Вознаграждением банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, по договору об инвестиционном депозите является часть дохода, полученного от использования привлеченных на инвестиционный депозит денег, при условии, что вознаграждение может быть выплачено только за счет дохода от использования денег по инвестиционному депозиту.
Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, теряют право на вознаграждение по договору об инвестиционном депозите при убыточности инвестиционного депозита (при отсутствии дохода от использования денег, привлеченных по инвестиционному депозиту).

5. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тартылған ақшаны инвестициялық депозит туралы шартта айқындалған деңгейде кіріс алынуы мүмкін активтерге орналастыруын көздейтін жағдайды қоспағанда, инвестициялық депозит туралы шарттың талаптары инвестициялық депозит бойынша кірістің және (немесе) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сыйақысының кепілдік берілген мөлшерін көздей алмайды.
6. Егер инвестициялық депозит туралы шартта өзгеше көзделмесе, клиент өзінің талап етуі бойынша инвестициялық депозитті мерзімінен бұрын қайтарып алған кезде кіріс алу құқығын жоғалтады.
7. Инвестициялық депозит туралы шартта мыналар:
клиенттің ақшаны пайдалану тәсілдерін айқындауы бойынша талаптар;
активтердің немесе ақша салу объектілерінің тізбесі;
клиенттің ақшасын оны біріктіру құқығынсыз, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын өзге банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзге клиентінің ақшасынан бөлек пайдалану бойынша талаптар көзделуі мүмкін.
8. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ақшаны пайдаланудың тәртібі мен нәтижелерін, оның ішінде:
ақшаны пайдалану тәсілдеріне;
активтердің немесе ақша салу объектілерінің тізбесіне;
ақшаны пайдаланудан түскен кірістің немесе залалдардың мөлшеріне;
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының сыйақы мөлшеріне қатысты айқындау мақсатында жекелеген инвестициялық депозиттер бойынша ақшаны пайдалану есебін жүргізуге міндетті.
9. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы инвестициялық депозит бойынша ақшаны пайдалану туралы есепті клиенттің талап етуі бойынша ұсынуға міндетті.
10. Егер инвестициялық депозит туралы шартта өзгеше көзделмесе, инвестициялық депозитке ақша салған клиент исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттердің инвестициялық депозитте орналастырылған ақшаны салуына байланысты туындайтын міндеттемелері бойынша жауап бермейді, бірақ инвестициялық депозитке салынған ақша сомасы шегінде ақша салынған активтер құнының кемуіне байланысты залалдар тәуекелін көтереді.
11. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы инвестициялық депозиттің ақшасы салынған активтер құнының кемуіне байланысты залалдар исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кінәсінен болған жағдайларды қоспағанда, осындай залалдар үшін жауапты болмайды.
Егер инвестициялық депозиттің ақшасы салынған активтер құнының кемуіне байланысты залалдар исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кінәсінен болса, онда исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентке осындай залалдардың туындағаны туралы хабар беруге және келтірілген залалдарды клиентке өтеуге міндетті.

5. Условия договора об инвестиционном депозите не могут предусматривать гарантированные размеры дохода по инвестиционному депозиту и (или) вознаграждения банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, за исключением случая, предусматривающего размещение банком, филиалом банка – нерезидента, осуществляющими исламские банковские операции, привлеченных денег в активы, по которым может быть получен доход на уровне, определенном в договоре об инвестиционном депозите.
6. Клиент теряет право на получение дохода при досрочном возврате инвестиционного депозита по его требованию, если иное не предусмотрено договором об инвестиционном депозите.
7. Договор об инвестиционном депозите может предусматривать:
условия по определению клиентом способов использования денег;
перечень активов или объектов вложения денег;
условия по использованию денег клиента отдельно от денег иных клиентов банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, без права их объединения.
8. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны вести учет использования денег по отдельным инвестиционным депозитам с целью определения порядка и результатов использования денег, в том числе в отношении:
способов использования денег;
перечня активов или объектов вложения денег;
размера дохода или убытков от использования денег;
размера вознаграждения банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции.
9. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны представить по требованию клиента отчет об использовании денег по инвестиционному депозиту.
10. Если иное не предусмотрено договором об инвестиционном депозите, клиент, внесший деньги на инвестиционный депозит, не отвечает по обязательствам банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, возникающим в связи с вложением денег клиентов, размещенных на инвестиционном депозите, но несет риск убытков, связанных с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги, в пределах внесенной на инвестиционный депозит суммы денег.
11. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, не несут ответственность за убытки, связанные с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги инвестиционного депозита, за исключением случаев, когда такие убытки возникли по вине банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции.
В случае если убытки, связанные с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги инвестиционного депозита, возникли по вине банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, то банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны проинформировать клиента о возникновении таких убытков и возместить клиенту причиненные убытки.

39-бап. Исламдық бағалы қағаздарды шығарудың ерекшеліктері
Ислам банкі:
1) артықшылығы бар акцияларды қоспағанда, ақцияларды;
2) сыйақының кепілдік берілген мөлшерін немесе құнынан пайыз түрінде сыйақы төлеуді көздейтін облигацияларды немесе өзге де борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды шығаруға құқылы.
40-бап. Тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату туралы шартсыз коммерциялық
кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды банктік
қаржыландыру
1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы коммерциялық кредит туралы шарт негізінде тауарды сатып алушыға немесе сатушыға тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату туралы шартсыз коммерциялық кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды қаржыландыруға құқылы.
2. Коммерциялық кредит туралы шартқа осы бапта көзделген ерекшеліктер және осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттар ескеріле отырып, тауарларды кредитке (төлем мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу арқылы) сатып алу-сату шартының қағидалары қолданылады.
3. Коммерциялық кредит туралы шартта:
тауардың атауы және мөлшері;
тауарға үстеме бағаның мөлшері, коммерциялық кредиттің талаптары (төлем мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу) көрсетіле отырып, сатып алушы исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалынан тауар сатып алатын баға қамтылуға тиіс.
4. Егер коммерциялық кредит туралы шартта өзгеше көзделмесе, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының сатып алушыға тауарды сату бағасы сатушыдан тауарды сатып алу бағасы мен тауарға үстеме баға сомаларынан құралады. Тауарға үстеме баға тіркеп-белгіленген сома немесе сатушыдан тауарды сатып алу бағасының пайызы түрінде белгіленуі мүмкін.
5. Тауарды сатып алу кезінде исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сатушымен жасалған сатып алу-сату шартында тауардың коммерциялық кредит туралы шарт жасасу үшін сатып алынатынын көрсетуге міндетті.
6. Коммерциялық кредит туралы шарт бойынша бір мезгілде сатып алушы болатын сатушыдан тауарды сатып алуға жол берілмейді. Тауарды сатушы мен исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы арасында жасалған сатып алу-сату шартында:
тауарға алдын ала ақы төлеу;
сатып алынған тауарды белгілі мерзімде қайтару және тауардың сатып алу бағасын қайтару талаптары көзделуі мүмкін.

Статья 39. Особенности выпуска исламских ценных бумаг
Исламский банк вправе выпускать:
1) акции, за исключением привилегированных акций;
2) иные ценные бумаги, за исключением облигаций или иных долговых ценных бумаг, предусматривающих гарантированный размер вознаграждения или выплату вознаграждения в виде процента от стоимости.
Статья 40. Банковское финансирование физических и юридических лиц в
качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита
без условия о последующей продаже товара третьему лицу
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, вправе финансировать физических и юридических лиц в качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита покупателю или продавцу товара на основании договора о коммерческом кредите без условия о последующей продаже товара третьему лицу.
2. К договору о коммерческом кредите применяются правила договора купли-продажи товаров в кредит (с отсрочкой или рассрочкой платежа) с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей, и принципов, установленных статьей 35 настоящего Закона.
3. Договор о коммерческом кредите должен содержать:
наименование и количество товара;
цену, по которой покупатель приобретает товар у банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, с указанием размера наценки на товар, условия коммерческого кредита (отсрочка или рассрочка платежа).
4. Если иное не предусмотрено договором о коммерческом кредите, цена продажи товара банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, покупателю складывается из суммы цены покупки товара у продавца и наценки на товар. Наценка на товар может устанавливаться в виде фиксированной суммы или процента от цены покупки товара у продавца.
5. При приобретении товара банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны в договоре купли-продажи с продавцом указать, что товар приобретается для заключения договора о коммерческом кредите.
6. Не допускается приобретение товара у продавца, выступающего одновременно покупателем по договору о коммерческом кредите. Договор купли-продажи, заключенный между продавцом товара и банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, может предусматривать условия:
предварительной оплаты товара;
возврата купленного товара в определенный срок и возврата покупной цены товара.

7. Коммерциялық кредит туралы шартта сатып алушының тауарға ақша немесе өзге мүлік кепілімен ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету талаптары көзделуі мүмкін.
8. Коммерциялық кредит туралы шарттың осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкестігі туралы исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас органның) қорытындысы, егер мыналар:
1) дайындалатын қайта өңдеу өнімдері, жылжымалы немесе жылжымайтын мүлік;
2) бөлініп алынатын жемістер, ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы өнімдері, сондай-ақ мүлікті пайдалану, жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету нәтижесінде алынатын (өндірілген) өзге де ұқсас өнімдер түрінде тауарларды сатып алу көрсетілген шарттың нысанасы болып табылса, талап етіледі.
9. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және осы баптың 8-тармағында көрсетілген тауарды өндіруші (дайындаушы) болып табылатын сатушы арасында жасалған коммерциялық кредит туралы шартта тауарды тараптардың келісімінде айқындалған мерзімде беру (беру мерзімін кейінге қалдыру) талабымен сатып алынатын тауарға дереу ішінара немесе толық ақы төлеу (аванс түріндегі коммерциялық кредит) көзделуі мүмкін.
Тауар өндірушіге (дайындаушыға) коммерциялық кредит беру кезінде исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және тауарды тікелей сатып алушы арасында жасалған сатып алу-сату шартында тауарды тараптардың келісімінде айқындалған мерзімде беру (беру мерзімін кейінге қалдыру) талабымен тауарға дереу ішінара немесе толық алдын ала ақы төлеу туралы талаптар көзделуі мүмкін.
10. Осы баптың 8-тармағында көзделген коммерциялық кредит туралы шарт жасалған жағдайда исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және тауар өндіруші (дайындаушы) арасындағы қарым-қатынастарға мердігерлік, тауар беру, келісімшарт жасау, өтелетін қызметтер көрсету туралы қағидалар немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген, осы қарым-қатынастарға сәйкес келетін міндеттеме туралы басқа да қағидалар қолданылады.
41-бап. Тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шарттарымен коммерциялық
кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды банктік
қаржыландыру
1. Тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шарттарымен коммерциялық кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды банктік қаржыландыруға осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Заңның 40-бабының ережелері қолданылады.
Осы баптың мақсаттары үшін исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалынан тауарды сатып алатын және оны кейіннен үшінші тұлғаға сататын жеке немесе заңды тұлға исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын көрсетілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті деп аталады.

7. Договором о коммерческом кредите могут быть предусмотрены условия обеспечения исполнения обязательств покупателя по оплате товара залогом денег или иного имущества.
8. Заключение совета по принципам исламского финансирования (аналогичного органа, постоянно действующего в банке – нерезиденте Республики Казахстан) о соответствии договора о коммерческом кредите принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона, требуется в случае, если предметом указанного договора является приобретение товаров в виде:
1) изготавливаемых продуктов переработки, движимого или недвижимого имущества;
2) отделимых плодов, сельскохозяйственной, животноводческой, а также иной аналогичной продукции, получаемой (произведенной) в результате использования имущества, выполнения работ либо оказания услуг.
9. Договором о коммерческом кредите, заключенным между банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, и продавцом, являющимся производителем (изготовителем) товара, указанного в пункте 8 настоящей статьи, может быть предусмотрена немедленная частичная или полная предварительная оплата приобретаемого товара (коммерческий кредит в виде аванса) под условием поставки товара в срок, определенный соглашением сторон (отсрочка поставки).
При предоставлении коммерческого кредита производителю (изготовителю) товара договор купли-продажи, заключенный между банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, и непосредственным покупателем товара, может предусматривать условия о немедленной частичной или полной предварительной оплате товара под условием поставки товара в срок, определенный соглашением сторон (отсрочка поставки).
10. В случае заключения договора о коммерческом кредите, предусмотренного пунктом 8 настоящей статьи, к отношениям между банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, и производителем (изготовителем) товара применяются правила о подряде, поставке, контрактации, возмездном оказании услуг или другие правила о соответствующем этим отношениям обязательстве, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 41. Банковское финансирование физических и юридических лиц в
качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита
на условиях последующей продажи товара третьему лицу
1. К банковскому финансированию физических и юридических лиц в качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита на условиях последующей продажи товара третьему лицу применяются положения статьи 40 настоящего Закона с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
Для целей настоящей статьи физическое или юридическое лицо, которое приобретает товар у банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, и в последующем продает его третьему лицу, именуется клиентом указанного банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции.

2. Тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шарттарымен коммерциялық кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды қаржыландыру деп мынадай талаптар сақтала отырып, коммерциялық кредит туралы шарт бойынша жүзеге асырылатын мәміле танылады:
1) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын көрсетілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті коммерциялық кредит туралы шарттың тараптары болып табылады. Коммерциялық кредит туралы шартта исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті тауарды кейіннен сатуды жүзеге асыратын үшінші тұлға (осы баптың мақсаттары үшін – үшінші тарап) көрсетіледі;
2) коммерциялық кредит туралы шарт бойынша исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің тауарды сатып алуы, сондай-ақ көрсетілген клиенттің тауарды үшінші тарапқа кейіннен сатуы исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қатысуымен жүргізіледі;
3) коммерциялық кредит исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалынан клиент сатып алған тауарды үшінші тарапқа өткізуі шарттарымен беріледі.
Коммерциялық кредит туралы шарт бойынша өткізілген тауарға меншік құқығы коммерциялық кредит туралы шарт жасалғаннан кейін дереу үшінші тарапқа өтеді. Үшінші тараптың тауардың ақысын төлеуі тауар мен тауардың құжаттары өзіне берілгеннен кейін кідіртілместен, мұндай тауарды исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тауар берушіден сатып алу бағасы бойынша жүргізіледі;
4) коммерциялық кредит туралы шартта тауар ретінде халықаралық тауар биржаларында өткізілетін және исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы халықаралық тауар биржаларында не Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жердегі биржадан тыс нарықта сатып алатын тауар айқындалады. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және олардың клиенті сол бір тауарды коммерциялық кредит туралы бірнеше шарт бойынша бір мезгілде сатуды жүзеге асыруға құқылы емес;

2. Финансированием физических и юридических лиц в качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита на условиях последующей продажи товара третьему лицу признается сделка, осуществляемая по договору о коммерческом кредите с соблюдением следующих условий:
1) сторонами договора о коммерческом кредите являются банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, и клиент указанного банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции. В договоре о коммерческом кредите указывается третье лицо, которому осуществляется последующая продажа товара клиентом банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции (для целей настоящей статьи – третья сторона);
2) приобретение товара клиентом банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, по договору о коммерческом кредите, а также последующая продажа товара указанным клиентом третьей стороне производятся с участием банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции;
3) коммерческий кредит предоставляется на условиях реализации клиентом банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, третьей стороне товара, приобретенного клиентом у банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции.
Право собственности на товар, реализованный по договору о коммерческом кредите, переходит третьей стороне немедленно после заключения договора о коммерческом кредите. Оплата товара третьей стороной производится без промедления после передачи ей товара и документов на товар по цене приобретения такого товара банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, у поставщика товара;
4) в качестве товара в договоре о коммерческом кредите определяется товар, реализуемый на международных товарных биржах и приобретаемый банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, на международных товарных биржах либо внебиржевом рынке за пределами Республики Казахстан. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, и их клиент не вправе осуществлять одновременную продажу одного и того же товара по нескольким договорам о коммерческом кредите;

5) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті коммерциялық кредит туралы шартта көрсетілген тауарды исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының үстемақысын есепке алмастан, коммерциялық кредит туралы шартта көрсетілген көлемде және баға бойынша үшінші тарапқа кейіннен сатуды жүзеге асырады;
6) тауарды исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына сатуды жүзеге асыратын тауар сатушы тауарды кейіннен сату жүргізілетін үшінші тарап бола алмайды;
7) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, олардың клиенті және үшінші тарап Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзара байланысты тараптар болып табылмайды.
3. Осы баптың 2-тармағы 4) тармақшасының мақсаттары үшін мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін тауар биржасы халықаралық тауар биржасы деп танылады:
тауар биржасы тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар мемлекеттің аумағында қызметін жүзеге асырады;
тауар биржасында жасалған биржалық мәмілелердің көлемі мен саны жөніндегі ақпарат Дүниежүзілік биржалар федерациясының интернет-ресурсында орналастырылған статистикалық есептерде жарияланады.
Тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шарттарымен коммерциялық кредит беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды қаржыландыру шеңберінде тауарды сатып алу және сату жүргізілетін халықаралық тауар биржаларының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
42-бап. Өндірістік және сауда қызметін заңды тұлғалардың капиталына қатысу
арқылы және (немесе) әріптестік шарттарымен банктік қаржыландыру
1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы кіріс алу немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де мақсатқа қол жеткізу мақсатымен әріптестік туралы шарттың негізінде өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруға құқылы.
2. Әріптестік туралы шартта заңды тұлғаны құру туралы талап (заңды тұлға құрылатын әріптестік туралы шарт) көзделуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қолданылмайды.
3. Әріптестік туралы шарт көрсетілген шарттың осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкестігі туралы исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің оң қорытындысы алынғаннан кейін жасалуы мүмкін.
Осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарды бұзу:
әріптестік туралы шартты мерзімінен бұрын бұзуға;
әріптестік туралы шарт негізінде құрылған заңды тұлғаны таратуға немесе исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің өзіне тиесілі акцияларды, заңды тұлғаның капиталына қатысу үлестерін иеліктен шығаруға;
исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының алынған кірісті қайырымдылыққа бағыттауына негіз болады.

5) клиент банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, осуществляет последующую продажу третьей стороне товара, указанного в договоре о коммерческом кредите, в количестве и по цене, которые указаны в договоре о коммерческом кредите, без учета наценки банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции;
6) продавец товара, осуществляющий продажу товара банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим исламские банковские операции, не может быть третьей стороной, которой производится последующая продажа товара;
7) банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, их клиент и третья сторона не являются взаимосвязанными сторонами в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
3. Для целей подпункта 4) пункта 2 настоящей статьи международной товарной биржей признается товарная биржа, соответствующая следующим критериям:
товарная биржа осуществляет деятельность на территории государства, имеющего суверенный рейтинг не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
информация по объему и количеству биржевых сделок, заключенных на товарной бирже, публикуется в статистических отчетах, размещенных на интернет-ресурсе Всемирной федерации бирж.
Перечень международных товарных бирж, на которых производятся приобретение и продажа товара в рамках финансирования физических и юридических лиц в качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита на условиях последующей продажи товара третьему лицу, устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 42. Банковское финансирование производственной и торговой
деятельности путем участия в капитале юридических лиц и (или)
на условиях партнерства
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, вправе финансировать производственную и торговую деятельность на основе договора о партнерстве с целью получения дохода или достижения иной цели, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
2. Договором о партнерстве может быть предусмотрено условие о создании юридического лица (договором о партнерстве с созданием юридического лица).
Положение части первой настоящего пункта не распространяется на филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий исламские банковские операции.
3. Договор о партнерстве может быть заключен после получения положительного заключения совета по принципам исламского финансирования о соответствии указанного договора принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона.
Нарушение принципов, установленных статьей 35 настоящего Закона, является основанием для:
досрочного расторжения договора о партнерстве;
ликвидации юридического лица, созданного на основании договора о партнерстве, или отчуждения банком, осуществляющим исламские банковские операции, принадлежащих ему акций, долей участия в капитале юридического лица;
направления банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, полученного дохода на благотворительность.

4. Заңды тұлғаны құру талабы жоқ әріптестік туралы шартқа (исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қатысатын жай серіктестік шартына) осы бапта көзделген ерекшеліктері бар бірлескен қызмет туралы шарттың қағидалары қолданылады.
5. Заңды тұлғаны құру талабы жоқ әріптестік туралы шартта (исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қатысатын жай серіктестік шартында):
бірлескен қызметтің мақсаты;
шарттың қолданылу мерзімі немесе олардың туындауына байланысты шарт тоқтатылатын талаптар;
бірлескен қызметтен түскен кірісті бөлу тәртібі және кезеңділігі;
қатысушының шарт талаптарын бұзғаны үшін жауаптылығы;
бірлескен қызметті жүзеге асыру үшін жай серіктестіктердің қатысушыларының әрқайсысы енгізген мүліктің тізбесі, түрлері және құны туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Егер осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген шартта өзгеше көзделмесе, жай серіктестіктерге қатысушылардың әрқайсысының ортақ мүліктегі үлесінің мөлшері бірлескен қызметті жүзеге асыру үшін енгізілген мүліктің құнына пропорционалды түрде айқындалады.
Заңды тұлғаны құру талабы жоқ әріптестік туралы шартта (исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қатысатын жай серіктестік шартында) бірлескен қызметтен алынған кіріс бөлігін қайырымдылық мақсаттарға пайдалану туралы талап көзделуі мүмкін.
6. Бірлескен қызметтен түскен кіріс, заңды тұлғаны құру талабы жоқ әріптестік туралы шартқа (исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қатысатын жай серіктестік шартына) қатысушылардың жалпы шығыстары мен залалдары, егер көрсетілген шартта өзгеше көзделмесе, ортақ мүліктегі үлеске пропорционалды түрде бөлінеді.
Бірлескен қызметтен түскен көрсетілген кіріс күтілетін кіріс ескерілмей, нақты нәтижелер бойынша бөлінуге тиіс.
Жай серіктестікке қатысушының кірісі тіркеп-белгіленген ақша сомасы түрінде белгілене алмайды.
Жай серіктестіктің ортақ мүлкі жеткіліксіз болған кезде оған қатысушылар заңды тұлғаны құру талабы жоқ әріптестік туралы шартқа (исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қатысатын жай серіктестік шартына) байланысты міндеттемелер бойынша ортақ мүліктегі үлестерге пропорционалды түрде жауапты болады.

4. К договору о партнерстве без условия о создании юридического лица (договору простого товарищества с участием банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции) применяются правила договора о совместной деятельности с особенностями, предусмотренными настоящей статьей.
5. Договор о партнерстве без условия о создании юридического лица (договор простого товарищества с участием банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции) должен содержать:
цель совместной деятельности;
срок действия договора или условия, при наступлении которых договор прекращается;
порядок и периодичность распределения дохода от совместной деятельности;
ответственность участника за нарушение условий договора;
сведения о перечне, видах и стоимости имущества, вносимого каждым из участников простого товарищества для осуществления совместной деятельности.
Если иное не предусмотрено договором, указанным в части первой настоящей статьи, размер доли каждого из участников простого товарищества в общем имуществе определяется пропорционально стоимости имущества, внесенного ими для осуществления совместной деятельности.
Договор о партнерстве без условия о создании юридического лица (договор простого товарищества с участием банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции) может предусматривать условие об использовании части дохода, полученного от совместной деятельности, на благотворительные цели.
6. Доход от совместной деятельности, общие расходы и убытки участников договора о партнерстве без условия о создании юридического лица (договора простого товарищества с участием банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции) распределяются пропорционально доле в общем имуществе, если иное не предусмотрено указанным договором.
Указанный доход от совместной деятельности должен распределяться по фактическим результатам без учета ожидаемого дохода.
Доход участника простого товарищества не может быть установлен в виде фиксированной суммы денег.
При недостаточности общего имущества простого товарищества его участники несут ответственность по обязательствам, связанным с договором о партнерстве без условия о создании юридического лица (договором простого товарищества) с участием банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, пропорционально их долям в общем имуществе.

7. Егер әріптестік туралы шартта және (немесе) осы баптың қағидаларында өзгеше көзделмесе, заңды тұлға құрылатын әріптестік туралы шартқа тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлғаның құрылтай шарты (заңды тұлғаны құру) туралы қағидалар қолданылады.
8. Заңды тұлға құрылатын әріптестік туралы шартта осындай шарт (құрылтай шарты) үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мәліметтерден басқа, әріптестіктің мақсаттары мен мерзімдері туралы мәліметтер, ұйымның кірісін әрбір қатысушы енгізген үлеске пропорционалды түрде бөлу туралы талап қамтылуға тиіс.
9. Заңды тұлға құрылатын әріптестік туралы шарттың қағидалары әріптестіктің мақсаты көрсетілген заңды тұлғаның өндірістік немесе сауда қызметін қаржыландыру болып табылатын елеулі талап болған жағдайда, заңды тұлғаның акцияларын, капиталына қатысу үлестерін сатып алу оның талаптары болып табылатын әріптестік жағдайларына да қолданылады.
43-бап. Мүлік лизингі (жалдау) шарттарымен банктік инвестициялық қызмет
1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы банктік инвестициялық қызметті мүлік лизингі (жалдау) шарттарымен жүзеге асыруға құқылы.
2. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлік лизингі (жалдау) шарттарымен банктік инвестициялық қызмет шеңберіндегі қатынастарына осы бапта көзделген ерекшеліктері бар қаржы лизингі немесе мүлікті жалдау туралы қағидалар қолданылады.
3. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкпен, Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен жасалатын мүлік лизингі (жалдау) талаптарымен банктік инвестициялық қызмет шартында жалға алынатын мүлікті сатып алу құқығы көзделмеуі мүмкін.
Көрсетілген шарттың нысанасы болып табылатын мүлікке меншік құқығы жекелеген келісімнің негізінде лизинг алушыға (жалдаушыға) өтуі мүмкін.
4. Мүлік лизингі (жалдау) талаптарымен банктік инвестициялық қызмет шарты исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларға сәйкес жасалады және егер исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жарғысында (ережесінде) және (немесе) ішкі қағидаларында өзгеше көзделмесе, исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тұрақты жұмыс істейтін ұқсас органның) бөлек бекітуін және (немесе) келісуін талап етпейді.

7. К договору о партнерстве с созданием юридического лица применяются правила об учредительном договоре (учреждении) юридического лица соответствующей организационно-правовой формы, если иное не предусмотрено договором о партнерстве и (или) правилами настоящей статьи.
8. Договор о партнерстве с созданием юридического лица, помимо сведений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для такого договора (учредительного договора), должен содержать сведения о целях и сроках партнерства, условие о распределении дохода организации пропорционально внесенной доле каждого участника.
9. Правила договора о партнерстве с созданием юридического лица применяются также к случаям партнерства, условиями которого является приобретение акций, долей участия в капитале юридического лица, при существенном условии, что целью партнерства является финансирование производственной или торговой деятельности указанного юридического лица.
Статья 43. Банковская инвестиционная деятельность на условиях лизинга
(аренды) имущества
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, вправе осуществлять банковскую инвестиционную деятельность на условиях лизинга (аренды) имущества.
2. К отношениям банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, в рамках банковской инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды) имущества применяются правила о финансовом лизинге или об аренде имущества с особенностями, предусмотренными настоящей статьей.
3. Договор банковской инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды) имущества, заключаемый с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, не может предусматривать право выкупа арендуемого имущества.
Право собственности на имущество, являющееся предметом указанного договора, может перейти к лизингополучателю (арендатору) на основании отдельного соглашения.
4. Договор банковской инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды) имущества заключается банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, в соответствии с правилами об общих условиях осуществления исламских банковских и иных операций и не требует отдельного утверждения и (или) согласования советом по принципам исламского финансирования (аналогичным органом, постоянно действующим в банке – нерезиденте Республики Казахстан), если иное не предусмотрено уставом (положением) и (или) внутренними документами банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции.

5. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкімен жасалатын мүлік лизингі (жалдау) талаптарымен банктік инвестициялық қызмет шартында лизингтік төлемдерге ақы төлеу (жалдау төлемі) жөніндегі міндеттемелерді мүлік кепілімен қамтамасыз ету туралы талап көзделуі мүмкін.
44-бап. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезіндегі агенттік қызмет
1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде агенттік қызметті жүзеге асыруға құқылы, оған сәйкес олар өз клиентінің агенті болады не үшінші тұлғаны өзінің агенті етіп тағайындайды.
Агенттік келісімге сәйкес агент клиенттің атынан және оның тапсырмасы бойынша не өз атынан, бірақ клиенттің тапсырмасы бойынша және соның есебінен өзінің жеке тәжірибесі мен білімі негізінде сыйақы үшін кіріс алуға бағытталған белгілі бір заңды іс-қимылдар жасауға міндетті болады.
2. Агенттік келісімге исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде оның талаптарына қарай осы бапта көзделген ерекшеліктері бар тапсырма немесе комиссия шарты туралы қағидалар қолданылады.
3. Жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде банктер және өзге қаржы ұйымдары исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен жасалған агенттік келісім бойынша тараптар (клиент не агент) ретінде бола алады.
4. Агенттік келісімде исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде:
агенттің сыйақысын айқындау және төлеу тәртібі белгіленуге тиіс;
клиент кірісінің кепілдік берілген мөлшері көзделмейді.
5. Агенттік келісім бойынша агент исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде сыйақы алу құқығын агенттік келісімнің орындалу нәтижелеріне қарамастан сақтайды.
Агенттің кінәсінен залалдар туындаған жағдайларды қоспағанда, агенттің қызметі нәтижесінде келтірілетін залалдар тәуекелін исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде агенттік келісімнің клиенті көтереді.
8-тарау. КОРПОРАТИВТІК БАСҚАРУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
45-бап. Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент
банкі филиалының басшы қызметкерлері
1. Мыналар банктің басшы қызметкерлері деп танылады:
1) басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;
4) банктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк қызметін жүзеге асыруға негіз болған құжаттарға қол қою құқығы бар өзге де банк басшылары;

5. Договор банковской инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды) имущества, заключаемый с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, может предусматривать условие об обеспечении обязательств по оплате лизинговых платежей (арендной платы) залогом имущества.
Статья 44. Агентская деятельность при осуществлении
исламских банковских операций
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, при осуществлении исламских банковских операций вправе осуществлять агентскую деятельность, в соответствии с которой они выступают агентом своего клиента либо назначают третье лицо своим агентом.
В соответствии с агентским соглашением агент от имени и по поручению клиента либо от своего имени, но по поручению и за счет клиента обязуется на основе собственного опыта и знаний совершить за вознаграждение определенные юридические действия, направленные на получение дохода.
2. К агентскому соглашению при осуществлении исламских банковских операций применяются в зависимости от его условий правила о договоре поручения или комиссии с особенностями, предусмотренными настоящей статьей.
3. В качестве стороны по агентскому соглашению (клиента либо агента), заключенному с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющими исламские банковские операции, могут выступать физические и юридические лица, в том числе банки и иные финансовые организации.
4. Агентское соглашение при осуществлении исламских банковских операций:
должно устанавливать порядок определения и выплаты вознаграждения агента;
не может предусматривать гарантированный размер дохода клиента.
5. Агент по агентскому соглашению при осуществлении исламских банковских операций сохраняет право на получение вознаграждения вне зависимости от результатов исполнения агентского соглашения.
Риск убытков в результате деятельности агента несет клиент агентского соглашения при осуществлении исламских банковских операций, за исключением случаев возникновения убытков по вине агента.
Глава 8. ОСОБЕННОСТИ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛЕНИЯ
Статья 45. Руководящие работники банка, банковского холдинга,
филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1. Руководящими работниками банка признаются:
1) руководитель и члены органа управления;
2) руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;
4) иные руководители банка, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка и обладающие правом подписи документов, на основании которых осуществляется банковская деятельность;

5) уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, банктің басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
Банктің оқшауланған бөлімшелерінің бірінші басшылары және олардың бас бухгалтерлері және бас бухгалтерлердің орынбасарлары, сондай-ақ банк қызметін жүзеге асыруға негіз болған құжаттарға қол қою құқығы бар және тек бір құрылымдық бөлімшенің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын адамдар банктің басшы қызметкерлері болып табылмайды.
2. Мыналар Қазақстан Республикасының резидент банк холдингінің басшы қызметкерлері деп танылады:
1) басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;
4) еншілес ұйымдардың немесе банк холдингі капиталға қомақты қатысатын ұйымдардың қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын өзге де басшылар;
5) уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, Қазақстан Республикасының резидент банк холдингінің басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
3. Мыналар Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингінің басшы қызметкерлері деп танылады:
1) басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері;
3) бас бухгалтер;
4) уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингінің басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
4. Мыналар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлері деп танылады:
1) филиал басшысы және оның орынбасарлары;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк қызметін жүзеге асыруға негіз болған құжаттарға қол қою құқығы бар өзге де филиал басшылары;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;
4) уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кемінде екі басшы қызметкері Қазақстан Республикасының резиденті болуға тиіс.
Осы Заңның 16-бабының 2-тармағы 7) тармақшасының және 126-бабының 2-тармағы 2) тармақшасының мақсаттары үшін басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері, бас бухгалтер Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басшы қызметкерлері деп танылады.

5) иные лица, признанные руководящими работниками банка с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
Не являются руководящими работниками банка первые руководители обособленных подразделений банка и их главные бухгалтеры и заместители главных бухгалтеров, а также лица, обладающие правом подписи документов, на основании которых осуществляется банковская деятельность, и осуществляющие контроль за деятельностью только одного структурного подразделения.
2. Руководящими работниками банковского холдинга – резидента Республики Казахстан признаются:
1) руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления;
2) руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;
4) иные руководители, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерних организаций или организаций, в которых банковский холдинг имеет значительное участие в капитале;
5) иные лица, признанные руководящими работниками банковского холдинга – резидента Республики Казахстан с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
3. Руководящими работниками банковского холдинга – нерезидента Республики Казахстан признаются:
1) руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления;
2) руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер;
4) иные лица, признанные руководящими работниками банковского холдинга – нерезидента Республики Казахстан с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
4. Руководящими работниками филиала банка – нерезидента Республики Казахстан признаются:
1) руководитель филиала и его заместители;
2) иные руководители филиала, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и обладающие правом подписи документов, на основании которых осуществляется банковская деятельность;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;
4) иные лица, признанные руководящими работниками филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
Не менее двух руководящих работников филиала банка – нерезидента Республики Казахстан должны быть резидентами Республики Казахстан.
Для целей подпункта 7) пункта 2 статьи 16 и подпункта 2) пункта 2 статьи 126 настоящего Закона руководящими работниками банка – нерезидента Республики Казахстан признаются руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления, руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер.

5. Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар және оларды келісу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленеді.
6. Адам уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, банктің басшы қызметкері деп танылған және банкке осы Заңның 80-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген қадағалап ден қою шарасы қолданылған жағдайда, банк уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, банктің басшы қызметкері деп танылған адамның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келуін растайтын, басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісім алу үшін құжаттарды уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынуға міндетті.
Банк құжаттарды уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынбаған кезде уәкілетті органның уәжді пайымдауы пайдаланыла отырып, банктің басшы қызметкері деп танылған адаммен еңбек шартын бұзуға және (немесе) осы адамның өкілеттігін тоқтату бойынша өзге де шаралар қабылдауға міндетті.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингтері мен банк филиалдарына қолданылады.
7. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басқару органының басшысы мен мүшелері, атқарушы органының басшысы мен мүшелері "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келуге тиіс. Көрсетілген талаптарға сай келген жағдайда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басқару органының басшысы мен мүшелері, атқарушы органының басшысы мен мүшелері уәкілетті органның келісімінсіз лауазымға тағайындалады (сайланады).
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органның талап етуі бойынша басқару органының басшысы мен мүшесі, атқарушы органның басшысы мен мүшесі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, оларды қызметтен шеттетеді.
Уәкілетті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басқару органының басшысына (мүшесіне), атқарушы органының басшысына (мүшесіне) осы Заңның 80-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген қадағалап ден қою шарасын қолданған жағдайда, осы ұйым осы адаммен шартты бұзуға және (немесе) оның өкілеттігін тоқтату бойынша шаралар қабылдауға міндетті.

5. Требования, предъявляемые к руководящим работникам банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, и порядок их согласования устанавливаются статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
6. В случае признания лица руководящим работником банка с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа и применения к банку меры надзорного реагирования, предусмотренной подпунктом 11) пункта 1 статьи 80 настоящего Закона, банк обязан представить в срок, установленный уполномоченным органом, документы для получения согласия на назначение (избрание) руководящего работника, подтверждающие соответствие лица, признанного руководящим работником банка с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа, требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Банк при непредставлении документов в срок, установленный уполномоченным органом, обязан расторгнуть трудовой договор с лицом, признанным руководящим работником банка с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа, и (или) принять иные меры по прекращению полномочий данного лица.
Положения настоящего пункта распространяются на банковские холдинги и филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан.
7. Руководитель и члены органа управления, руководитель и члены исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, должны соответствовать требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций". В случае соответствия указанным требованиям руководитель и члены органа управления, руководитель и члены исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, назначаются (избираются) на должности без согласия уполномоченного органа.
Организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, отстраняет по требованию уполномоченного органа руководителя и члена органа управления, руководителя и члена исполнительного органа в случае их несоответствия требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
В случае применения уполномоченным органом меры надзорного реагирования, предусмотренной подпунктом 11) пункта 1 статьи 80 настоящего Закона, к руководителю (члену) органа управления, руководителю (члену) исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, данная организация обязана расторгнуть договор с данным лицом и (или) принять иные меры по прекращению его полномочий.

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы болып табылатын ұйымның атқарушы органының басшылары үшін "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында белгіленген жұмыс өтіліне әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардағы жұмыс өтілі де қосылады.
8. Лауазымдық міндеттеріне банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға байланысты мәселелерге жетекшілік ету кіретін Ұлттық пошта операторының атқарушы органының мүшелері Ұлттық пошта операторының басшы қызметкерлері деп танылады.
Осы баптың 7-тармағының талаптары Ұлттық пошта операторының басшы қызметкерлеріне қолданылады.
46-бап. Банктің тәуелсіз директорлары
1. Банктің директорлар кеңесінің мүшесі тәуелсіз директоры болып табылатын немесе болуға ниет білдіретін адам "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тәуелсіз директор үшін белгіленген талаптарға, сондай-ақ аталған адамның банктен тәуелсіз болуын куәландыратын мынадай қосымша талаптарға (бұдан әрі – тәуелсіз болуға қойылатын талаптар) сай келуге тиіс:
1) аталған адам лауазымдық міндеттерін орындағаны үшін, оның ішінде банктің акциялары және (немесе) банктің акцияларын (базалық активі банктің акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды) алуға құқықтар түрінде банктің орналастырылған акцияларының жалпы санының бір пайыздан астамы көлемде сыйақы немесе банктен және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты адамнан жалақы алмайды және мұндай сыйақыны немесе жалақыны соңғы үш жыл ішінде алмаған.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде белгіленген талап аталған адамның банктің тәуелсіз директоры және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты адамның тәуелсіз директоры ретінде лауазымдық міндеттерін орындағаны үшін алатын сыйақысына қолданылмайды;
2) аталған адам банктің тәуелсіз директоры ретінде тағайындалар алдындағы бір жыл ішінде:
банкпен және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен айтарлықтай іскерлік қатынастарда болмаған;
акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын бір пайыздан артық мөлшерде иеленбеген, сондай-ақ банкпен айтарлықтай іскерлік қатынастары бар және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты ұйымда лауазымды адам болып табылмаған.
Осы тармақшадағы айтарлықтай іскерлік қатынастар деп уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мөлшерден асатын сомаға мәмілелер жасау түсініледі;

Для руководителей исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являющейся дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, в стаж работы, установленный подпунктом 3) пункта 2 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", включается также стаж работы в социально-предпринимательских корпорациях.
8. Руководящими работниками Национального оператора почты признаются члены исполнительного органа Национального оператора почты, в должностные обязанности которых входит курирование вопросов, связанных с осуществлением отдельных видов банковских операций.
Требования пункта 7 настоящей статьи распространяются на руководящих работников Национального оператора почты.
Статья 46. Независимые директора банка
1. Лицо, являющееся или намеревающееся стать членом совета директоров банка – независимым директором, должно соответствовать требованиям, установленным Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" для независимого директора, а также следующим дополнительным требованиям, свидетельствующим о независимости указанного лица от банка (далее – требования к независимости):
1) указанное лицо не получает вознаграждения за выполнение должностных обязанностей, в том числе в виде акций банка и (или) прав на получение акций банка (производных ценных бумаг, базовым активом которых являются акции банка), в объеме более одного процента от общего количества размещенных акций банка и не получало такого вознаграждения или заработной платы в течение последних трех лет.
Требование, установленное частью первой настоящего подпункта, не распространяется на вознаграждение, получаемое указанным лицом за выполнение им должностных обязанностей в качестве независимого директора банка и (или) независимого директора лица, связанного с банком особыми отношениями;
2) указанное лицо в течение одного года, предшествующего его назначению в качестве независимого директора банка:
не имело существенных деловых отношений с банком и (или) лицом, связанным с банком особыми отношениями;
не владело в размере более одного процента акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия, а также не являлось должностным лицом в организации, которая имела существенные деловые отношения с банком и (или) являлась лицом, связанным с банком особыми отношениями.
Под существенными деловыми отношениями в настоящем подпункте понимается заключение сделок на сумму, превышающую размер, установленный нормативным правовым актом уполномоченного органа;

3) аталған адам банктің тәуелсіз директоры ретінде тағайындалар алдындағы соңғы үш жыл ішінде банктің, банктің ірі қатысушысының (банк холдингінің) сыртқы аудитін жүзеге асырған аудиторлық ұйымның, банктің ірі қатысушысын (банк холдингін) және (немесе) банктің еншілес ұйымын бақылауды жүзеге асырған ұйымның қызметкері болып табылмаған;
4) аталған адам банктің тәуелсіз директоры болып табылмайды не ол бірінші тағайындалған күннен бастап қатарынан тоғыз жылдан астам тәуелсіз директоры болып табылмаған;
5) аталған адам сенімхатқа, заңнамаға, сот шешіміне не әкімшілік актіге негізделген өкілеттіктерге орай банктің ірі қатысушысының (банк холдингінің) және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаның мүдделерін білдірмейді және мұндай өкілдікті соңғы үш жыл ішінде жүзеге асырмаған;
6) аталған адам банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты адам болып табылмайды және (немесе) ол банктің тәуелсіз директоры лауазымына оны келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы үш жыл ішінде ерекше қатынастар арқылы байланысты адам болып табылмаған;
7) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаның тәуелсіз директоры ретінде лауазымдық міндеттерін орындауды қоспағанда, аталған адам соңғы үш жыл ішінде банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаның лауазымды адамы болып табылмайды және болып табылмаған;
8) аталған адам:
банк акцияларын;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын ұйымдарда акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын бір пайыздан астам мөлшерде тікелей және (немесе) жанама иеленбейді;
9) аталған адамның және (немесе) оның жақын туыстарының қандай да бір лауазымдарды бұрын атқарғанына немесе қазіргі уақытта атқаруына байланысты және (немесе) банктің директорлар кеңесінің және (немесе) банктің атқарушы органының басқа мүшелерімен және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты басқа да тұлғалармен жеке, кәсіптік немесе коммерциялық қатынастары болуына байланысты, аталған адамда өзінің лауазымдық міндеттерін тәуелсіз және объективті орындауына кедергі келтіруі мүмкін және (немесе) оны басқа адамдар (банктің лауазымды адамдарын немесе акционерлерін қоса алғанда) тарапынан тиісінше ықпал етпеуіне ұшыратуға алып келетін өзге де мүдделер қақтығысы болмайды.
Осы тармақтың мақсаттары үшін мүдделер қақтығысы аталған адамның жеке мүддесі мен оның өзінің лауазымдық міндеттерін тиісінше орындауы және (немесе) банктің және (немесе) оның қызметкерлерінің және (немесе) клиенттердің мүліктік және өзге де мүдделері арасында банк және (немесе) оның клиенттері үшін теріс салдарға алып келетін (алып келуі мүмкін) қайшылық туындайтын жағдайды білдіреді.

3) указанное лицо не являлось в течение последних трех лет, предшествующих его назначению в качестве независимого директора банка, работником аудиторской организации, осуществлявшей внешний аудит банка, крупного участника банка (банковского холдинга), организации, осуществлявшей контроль над крупным участником банка (банковским холдингом) и (или) дочерней организацией банка;
4) указанное лицо не является и не являлось независимым директором банка более девяти последовательных лет со дня его первого назначения;
5) указанное лицо не представляет в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте, интересы крупного участника банка (банковского холдинга) и (или) лица, связанного с банком особыми отношениями, и не осуществляло такое представительство в течение последних трех лет;
6) указанное лицо не является лицом, связанным с банком особыми отношениями, и (или) не являлось им в течение трех лет, предшествовавших дню подачи ходатайства о его согласовании на должность независимого директора банка;
7) указанное лицо не является и не являлось должностным лицом лица, связанного с банком особыми отношениями, в течение последних трех лет, за исключением выполнения должностных обязанностей в качестве независимого директора лица, связанного с банком особыми отношениями;
8) указанное лицо не владеет прямо и (или) косвенно в размере более одного процента:
акциями банка;
акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в организации, являющейся лицом, связанным с банком особыми отношениями;
9) указанное лицо не имеет иного конфликта интересов, который может препятствовать выполнению им независимо и объективно своих должностных обязанностей и (или) подвергать его ненадлежащему влиянию со стороны других лиц (включая должностных лиц или акционеров банка) в связи с тем, что указанное лицо и (или) его близкие родственники занимали в прошлом или занимают в настоящее время какие-либо должности и (или) имеют личные, профессиональные или коммерческие отношения с другими членами совета директоров банка и (или) исполнительного органа банка, и (или) другими лицами, связанными с банком особыми отношениями.
Для целей настоящего пункта конфликт интересов означает ситуацию, при которой возникает противоречие между личной заинтересованностью указанного лица и надлежащим исполнением им своих должностных обязанностей и (или) имущественными и иными интересами банка и (или) его работников, и (или) клиентов, которое влечет (может повлечь) за собой негативные последствия для банка и (или) его клиентов.

2. Тәуелсіз болуға қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында тәуелсіз директор:
тәуелсіз директордың тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келмеуіне алып келуі мүмкін кез келген мән-жайлардың туындауы туралы банктің директорлар кеңесін хабардар етеді;
қаржы жылы аяқталғаннан кейін жыл сайын, күнтізбелік алпыс күн ішінде банктің директорлар кеңесінің кадрлар және сыйақы мәселелері жөніндегі комитетіне уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген нысан бойынша тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сәйкестігіне қатысты декларация ұсынады.
Банктің директорлар кеңесінің кадрлар және сыйақы мәселелері жөніндегі комитеті тәуелсіз директор ұсынған ақпаратты ескере отырып, тәуелсіз директордың тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келуіне бағалау жүргізеді және тәуелсіз директордың тәуелсіз болуы туралы қорытынды береді, сондай-ақ тәуелсіз директордың тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келмеуін куәландыратын мән-жайларды анықтау туралы ақпаратты директорлар кеңесіне дереу ашып көрсетуді қамтамасыз етеді. Тәуелсіз директор тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келуін бағалау объектісі болып табылатын жағдайларда, осы тәуелсіз директор банктің директорлар кеңесінің кадрлар және сыйақы мәселелері жөніндегі комитетінің жұмысына қатыспайды.
Тәуелсіз директордың тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келмеуі анықталған және мұндай сәйкессіздікті банкке зиян келтірмей (теріс салдарсыз) жою мүмкін болмаған жағдайда, банктің директорлар кеңесі осы тәуелсіз директордың өкілеттігін тоқтату туралы мәселені банк акционерлерінің жалпы жиналысының қарауына дереу шығарады.
3. Банктің директорлар кеңесі банк акционерлерінің жылдық жалпы жиналысына банктің тәуелсіз директорларының тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келуі туралы есепті ұсынады.
4. Банк жыл сайын уәкілетті органға тәуелсіз директорлардың тәуелсіз болуға қойылатын талаптарға сай келуі туралы есепті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде ұсынады.
47-бап. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының
басшы қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу
1. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақыны, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есепке жазу бойынша банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бас бухгалтерінің орынбасарына қатысты қолданылмайды.

2. В целях обеспечения соблюдения требований к независимости независимый директор:
уведомляет совет директоров банка о возникновении любых обстоятельств, которые могут повлечь несоответствие независимого директора требованиям к независимости;
ежегодно в течение шестидесяти календарных дней после окончания финансового года, представляет комитету по вопросам кадров и вознаграждения совета директоров банка декларацию в отношении соответствия требованиям к независимости по форме, утвержденной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Комитет по вопросам кадров и вознаграждения совета директоров банка с учетом предоставленной независимым директором информации проводит оценку независимого директора на соответствие требованиям к независимости и дает заключение о независимости независимого директора, а также обеспечивает незамедлительное раскрытие совету директоров информации о выявлении обстоятельств, свидетельствующих о несоответствии независимого директора требованиям к независимости. Независимый директор не участвует в работе комитета по вопросам кадров и вознаграждения совета директоров банка в случаях, когда данный независимый директор является объектом оценки на соответствие требованиям к независимости.
В случае выявления несоответствия независимого директора требованиям к независимости и невозможности устранения такого несоответствия без ущерба (негативных последствий) для банка совет директоров банка незамедлительно выносит на рассмотрение общего собрания акционеров банка вопрос о прекращении полномочий данного независимого директора.
3. Совет директоров банка представляет годовому общему собранию акционеров банка отчет о соответствии независимых директоров банка требованиям к независимости.
4. Банк ежегодно представляет в уполномоченный орган отчет о соответствии независимых директоров требованиям к независимости по форме и в сроки, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 47. Оплата труда руководящих работников банка,
филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1. Требования к внутренней политике банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования, указанные в части первой настоящего пункта, не распространяются на заместителя главного бухгалтера банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.

2. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржы жылы ішінде басшы қызметкерлеріне төлеген кірістері туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің нормативтік-құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынуға міндетті.
48-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі
1. Банк тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады, онда:
1) банктің директорлар кеңесінің, басқармасының, құрылымдық бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері, олардың жауапкершілігі;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясат пен рәсімдер;
3) банк операцияларының түрлері бойынша тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне арналған жеке лимиттер;
4) банк органдарына тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі есептілікті ұсынудың ішкі рәсімдері;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі өлшемшарттары қамтылуға тиіс.
Банктің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді. Көрсетілген нормативтік құқықтық акт банктегі корпоративтік басқаруға қойылатын талаптарды да қамтиды.
Банктің директорлар кеңесі банкте корпоративтік басқару жүйесін ендіру мен оның жұмыс істеу тиімділігін бақылайды және қамтамасыз етеді.
2. Банк қызметкерлерді тәуекел-менеджмент жетекшісі (басшысы), ішкі аудит бөлімшесінің жетекшісі (басшысы), бас комплаенс-бақылаушы лауазымына тағайындаған кезде олардың тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібіне уәкілетті орган белгілеген талаптарға сай келуін дербес тексереді.
3. Банк конгломератының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі болуға тиіс.
Банк конгломератының бас ұйымы тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптардың сақталуын шоғырландырылған негізде қамтамасыз етеді.
Банк конгломератының бас ұйымы тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды банк конгломераты қатысушыларының сақтауы үшін жауапты болады.
4. Уәкілетті орган банктің және банк конгломератының тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды сақтауын, сондай-ақ "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-тарауында белгіленген тәртіппен осындай жүйенің тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.

2. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в Национальный Банк Республики Казахстан отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан руководящим работникам в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Статья 48. Система управления рисками и внутреннего контроля
1. Банк формирует систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, структурных подразделений банка, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков в отдельности по видам банковских операций;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам банка;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования банком системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа. Указанный нормативный правовой акт включает в себя также требования к корпоративному управлению в банке.
Совет директоров банка контролирует и обеспечивает эффективность внедрения и функционирования системы корпоративного управления в банке.
2. Банк при назначении работников на должность руководителя (главы) риск-менеджмента, руководителя (главы) подразделения внутреннего аудита, главного комплаенс-контролера самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям, установленным уполномоченным органом к порядку формирования системы управления рисками и внутреннего контроля.
3. Банковский конгломерат должен иметь систему управления рисками и внутреннего контроля, соответствующую требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Родительская организация банковского конгломерата обеспечивает соблюдение требований к системе управления рисками и внутреннего контроля на консолидированной основе.
Родительская организация банковского конгломерата несет ответственность за соблюдение участниками банковского конгломерата требований к системе управления рисками и внутреннего контроля.
4. Уполномоченный орган осуществляет оценку соблюдения банком и банковским конгломератом требований к системе управления рисками и внутреннего контроля, а также эффективности такой системы в порядке, установленном главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".

5. Жүйелік маңызы бар банк Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган және жүйелік маңызы бар банк арасында жасалатын соңғы сатыдағы қарыз берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылуға және уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіпке сәйкес осындай қарызды қамтамасыз етуге берілетін нарықтық емес активтер кепілінің препозициясынан өтуін қамтамасыз етуге міндетті.
6. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылады.
49-бап. Банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты
тұлғалар
1. Мыналар банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылады:
1) осы банктің лауазымды адамдары, басшы қызметкерлері, өкілеттіктеріне активтерді иеліктен шығару, кепіл нысанасын өзгерту және (немесе) кепілді тоқтату (борышкердің банк алдында кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелерін өтеу немесе банктің кепілді өндіріп алу жағдайларын қоспағанда) туралы шешімдер, уәкілетті орган белгілеген жоғары мөлшерлерде банктік қарыздарды және (немесе) банк кепілдіктерін беру туралы шешімдер қабылдау кіретін директорлар кеңесі комитеттерінің және (немесе) өзге де органдардың басшылары мен тұрақты мүшелері, сондай-ақ олардың жұбайлары (зайыптары) және жақын туыстары;
2) банктің iрi қатысушылары (банк холдингтері), банк холдингінің ірі қатысушылары болып табылатын тұлғалар;
3) банктің iрi қатысушысының (банк холдингінің) лауазымды адамдары, банк холдингінің ірі қатысушысы, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған тұлғалар дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не үлестік қатысудың өзге де нысандарының он және одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін не лауазымды адамдары болып табылатын ұйым;
5) банктің үлестес тұлғалары;
6) банк конгломератының қатысушылары;
7) уәкілетті орган белгілеген, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланыстылық белгілеріне сәйкес келетін жеке тұлға немесе ұйым.
2. Уәкілетті орган уәжді пайымдауды пайдалану арқылы жеке тұлғаны немесе ұйымды банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жатқызуға құқылы. Бұл жағдайда банк уәкілетті органның қадағалап ден қоюдың тиісті шарасын алған күннен бастап банк осы жеке тұлғаны немесе ұйымды онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға деп таниды.

5. Системно значимый банк обязан присоединиться к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции, заключаемому между Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом и системно значимым банком, и обеспечить прохождение препозиции залога нерыночных активов, предоставляемых в обеспечение такого займа, в соответствии с порядком, определенным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан совместно с уполномоченным органом.
6. Требования, установленные пунктами 1 и 2 настоящей статьи, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан.
Статья 49. Лица, связанные с банком, банковским конгломератом,
филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1. Лицами, связанными с банком особыми отношениями, признаются:
1) должностные лица, руководящие работники, руководители и постоянные члены комитетов совета директоров и (или) иных органов данного банка, в полномочия которых входит принятие решений об отчуждении активов, изменении предмета залога и (или) прекращении залога (за исключением случаев погашения должником обязательств перед банком, обеспеченных залогом, или взыскания банком залога), решений о выдаче банковских займов и (или) банковских гарантий (поручительств) в размерах, выше установленных уполномоченным органом, а также их супруги и близкие родственники;
2) лица, являющиеся крупными участниками банка (банковскими холдингами), крупными участниками банковского холдинга;
3) должностные лица крупного участника банка (банковского холдинга), крупного участника банковского холдинга, а также их супруги и близкие родственники;
4) организации, в которых лица, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прямо и (или) косвенно владеют и (или) пользуются, и (или) распоряжаются десятью и более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия либо являются должностными лицами;
5) аффилированные лица банка;
6) участники банковского конгломерата;
7) физическое лицо или организация, соответствующие признакам связанности с банком особыми отношениями, установленным уполномоченным органом.
2. Уполномоченный орган вправе отнести физическое лицо или организацию к лицам, связанным с банком особыми отношениями, путем использования мотивированного суждения. В этом случае данное физическое лицо или организация признается банком лицом, связанным с ним особыми отношениями, со дня получения банком соответствующей меры надзорного реагирования уполномоченного органа.

3. Банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және оған мыналар кіреді:
1) банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беру туралы шешімдер қабылдау осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының директорлар кеңесі комитеттерінің және (немесе) өзге де органдарының лауазымды адамдарының, басшы қызметкерлерінің, басшылары мен тұрақты мүшелерінің өкілеттігіне кіретін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерінің мөлшері асып кеткен кезде, көрсетілген тұлғалар банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылады;
2) жеке тұлғаның немесе ұйымның банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланыстылық белгілері;
3) банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылмайтын тұлғалардың тізбесі;
4) банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізбесі.
4. Банк банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды есепке алуды жүргізуге міндетті.
Көрсетілген есепке алу мақсаттары үшін:
1) осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында аталған адамдар банкке өздерінің жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген ұйымдар туралы мәліметтерді ұсынады;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар:
өздерінің жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары (жеке тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушысы, банк холдингінің ірі қатысушысы үшін);
өздерінің лауазымды адамдары (заңды тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушысы (банк холдингі), банк холдингінің ірі қатысушысы үшін);
осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген ұйымдар туралы мәліметтерді ұсынады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген мәліметтер банкпен ерекше қатынастар арқылы байланыстылық туындаған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде банкке ұсынылуға тиіс.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды тану мақсаттары үшін:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында банк деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі түсініледі;
осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында банк деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі түсініледі;

3. Порядок признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает в себя:
1) размеры банковских займов и банковских гарантий, принятие решений о выдаче которых входит в полномочия должностных лиц, руководящих работников, руководителей и постоянных членов комитетов совета директоров и (или) иных органов данного банка, банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, при превышении которых указанные лица признаются лицами, связанными с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
2) признаки связанности физического лица или организации с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
3) перечень лиц, которые не признаются лицами, связанными с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
4) перечень лиц, связанных с банковским конгломератом особыми отношениями.
4. Банк обязан вести учет лиц, связанных с банком особыми отношениями.
Для целей указанного учета:
1) лица, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи, представляют в банк сведения о своих супругах и близких родственниках, а также об организациях, указанных в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи;
2) лица, указанные в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, представляют сведения о (об):
своих супругах и близких родственниках (для крупного участника банка, крупного участника банковского холдинга, являющихся физическими лицами);
своих должностных лицах (для крупного участника банка (банковского холдинга), крупного участника банковского холдинга, являющихся юридическими лицами);
организациях, указанных в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи.
Сведения, предусмотренные частью второй настоящего пункта, подлежат представлению в банк в течение семи рабочих дней со дня возникновения связанности с банком особыми отношениями.
5. Для целей признания лиц, связанных с филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями:
под банком в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) банк – нерезидент Республики Казахстан;
под банком в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи понимается банк – нерезидент Республики Казахстан;

осы баптың 1-тармағының 5) және 7) тармақшаларында банк деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы түсініледі.
6. Осы баптың 1, 2, 3 және 4-тармақтарының талаптары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Осы баптың 4-тармағының талабы Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылады.
50-бап. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен
мәмілелер
1. Базалық банк лицензиясы бар банкке уәкілетті орган белгілеген шарттарға сәйкес келетін мәмілелерді қоспағанда және осы бапта көзделген талаптар мен шектеулер сақталған кезде, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасуға тыйым салынады.
2. Банк мыналарды:
1) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдар беретін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін;
2) қамтамасыз етілуі, мөлшері мен түрі уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келетін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін;
3) уәкілетті орган айқындайтын, орнықсыз қаржылық жағдайының белгілері жоқ тұлғаларға берілетін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін қоспағанда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беруге құқылы емес.
3. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде банктің:
1) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жеңiлдiкті жағдайлар беруіне;
2) мыналарды:
уәкілетті орган белгілеген мөлшерден аспайтын қарыздарды;
банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға берілетін қарыздарды қоспағанда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қамтамасыз етілмеген қарыздар (бланктік қарыздар) беруіне;
3) осы Заңның 22-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген, уәкілетті орган белгілеген мөлшерден аспайтын банктік қарыздарды және қаржыландыруды қоспағанда, банктің директорлар кеңесінің мүшелеріне, банктің ірі қатысушысына және (немесе) банк холдингінің ірі қатысушысына қарыздар беруіне тыйым салынады.
4. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жеңiлдiкті жағдайлар беру мәні, мақсаты, ерекшеліктері мен тәуекелі бойынша банк өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғамен жасамайтын мәмілені банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен немесе оның мүддесінде жасауды білдіреді, атап айтқанда:
1) банк операциясын немесе өзге де операцияны орындағаны үшін үшінші тұлғаларға ұсынылатын талаптарға қарағанда төмен сыйақы және төлемақы алу;
2) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғадан банк тартқан депозиттер мен өзге де қаражат бойынша үшінші тұлғаларға ұсынылатын шарттарға қарағанда жоғары сыйақы төлеу;

под банком в подпунктах 5) и 7) пункта 1 настоящей статьи понимается филиал банка – нерезидента Республики Казахстан.
6. Требования пунктов 1, 2, 3 и 4 настоящей статьи распространяются на организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Требование пункта 4 настоящей статьи распространяется на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан.
Статья 50. Сделки с лицами, связанными с банком особыми отношениями
1. Банку с базовой банковской лицензией запрещается заключать сделки с лицами, связанными с банком особыми отношениями, за исключением сделок, соответствующих условиям, установленным уполномоченным органом, и при соблюдении требований и ограничений, предусмотренных настоящей статьей.
2. Банк не вправе выдавать банковские займы и банковские гарантии лицам, связанным с банком особыми отношениями, за исключением:
1) банковских займов и банковских гарантий, предоставляемых организациям, входящим в состав банковского конгломерата;
2) банковских займов и банковских гарантий, обеспечение, размер и вид которых соответствуют требованиям, установленным уполномоченным органом;
3) банковских займов и банковских гарантий, предоставляемых лицам, не имеющим признаков неустойчивого финансового положения, определяемых уполномоченным органом.
3. При совершении сделки с лицом, связанным с банком особыми отношениями, банку запрещается:
1) предоставлять льготные условия лицу, связанному с банком особыми отношениями;
2) выдавать займы без обеспечения (бланковые займы) лицу, связанному с банком особыми отношениями, за исключением:
займов, не превышающих размера, установленного уполномоченным органом;
займов организациям, входящим в состав банковского конгломерата;
3) выдавать займы членам совета директоров банка, крупному участнику банка и (или) крупному участнику банковского холдинга, за исключением банковских займов и финансирования, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 5) части первой пункта 4 статьи 22 настоящего Закона, не превышающих размера, установленного уполномоченным органом.
4. Предоставление льготных условий лицу, связанному с банком особыми отношениями, означает совершение сделки с лицом, связанным с банком особыми отношениями, или в его интересах, которую по ее природе, цели, особенностям и риску банк не совершил бы с лицом, не связанным с ним особыми отношениями, а именно:
1) взимание вознаграждения и платы за выполнение банковской или иной операции ниже, чем по условиям, предлагаемым третьим лицам;
2) выплата вознаграждения по депозитам и иным средствам, привлеченным банком от лица, связанного с банком особыми отношениями, выше, чем по условиям, предлагаемым третьим лицам;

3) кепілдерді, кепілдіктерді, кепілгерліктерді немесе міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің өзге де тәсілдерін үшінші тұлғалармен жасалатын ұқсас операциялар бойынша талап етiлетiннен төмен мөлшерде қабылдау;
4) сыйақы алу, негізгі борышты және (немесе) банк операциялары немесе өзге де операциялар үшін өзге де төлемдерді өтеу бойынша үшінші тұлғалармен жасалатын ұқсас операцияларға қарағанда төлеу мерзімін көбірек етіп кейінге қалдыруды ұсыну;
5) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғадан мүлікті және (немесе) көрсетілетін қызметтерді құны уәкілетті орган белгілеген мөлшерден асатын мәміле немесе мәмілелер жиынтығы бойынша үшінші тұлғалардан сатып алынатын осыған ұқсас мүліктің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнына қарағанда жоғары құнмен сатып алу;
6) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға мүлікті осыған ұқсас мүлікті үшінші тұлғаларға сатқаннан төмен немесе нарықтық құнынан төмен құн бойынша сату;
7) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға бағалы қағаздарды осыған ұқсас бағалы қағаздарды үшінші тұлғаларға сатқаннан төмен немесе нарықтық құнынан төмен құн бойынша сату;
8) уәжді пайымдауды пайдалану арқылы уәкілетті орган жеңілдікті жағдайлары бар мәмілелерге жатқызған мәмілелерді жасау.
5. Банктің банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылмайтын кез келген тұлғамен құны уәкілетті орган белгілеген мөлшерден асатын және:
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға алдындағы міндеттемелерге ақы төлеуге;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғадан қандай да бір мүлікті сатып алуға;
банктің меншігіндегі бағалы қағаздарды қоспағанда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға шығарған эмиссиялық бағалы қағаздарды иеленуге алып келетін мәмілені жасауына тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары банктің үшінші тұлғалармен жасалатын, үшінші тұлғалардың стрестік активтерді басқаруды жүзеге асыратын ұйымнан мүлікті сатып алуына алып келетін мәмілелеріне қолданылмайды.
6. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле мынадай:
банктің директорлар кеңесі мәмілелердің үлгілік шарттарын бекіткен және үшінші тұлғалармен жасалған ұқсас мәмілелерге қолданылатын;
мәміленің айрықша нысанасы банктік, коммерциялық және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтерді жария етпеу туралы міндеттемелерді қабылдау болып табылатын жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарының талаптары ескеріле отырып, банктің директорлар кеңесінің шешімімен ғана жасалуы мүмкін.

3) принятие залогов, гарантий, поручительств или иных способов обеспечения исполнения обязательств в размере ниже, чем это требуется по аналогичным операциям с третьими лицами;
4) предоставление отсрочки по взиманию вознаграждения, погашению основного долга и (или) иных платежей за банковские или иные операции больше, чем по аналогичным операциям с третьими лицами;
5) приобретение имущества и (или) услуг у лица, связанного с банком особыми отношениями, по стоимости выше, чем стоимость аналогичного имущества и (или) услуг, приобретаемых у третьих лиц, по сделке или совокупности сделок, стоимость которых превышает размер, установленный уполномоченным органом;
6) продажа лицу, связанному с банком особыми отношениями, имущества по стоимости ниже, чем стоимость продажи аналогичного имущества третьим лицам или ниже рыночной стоимости;
7) продажа лицу, связанному с банком особыми отношениями, ценных бумаг по стоимости ниже, чем стоимость продажи аналогичных ценных бумаг третьим лицам или ниже рыночной стоимости;
8) совершение сделок, отнесенных уполномоченным органом к сделкам с льготными условиями путем использования мотивированного суждения.
5. Банку запрещается совершать с любым лицом, не являющимся лицом, связанным с банком особыми отношениями, сделку, стоимость которой превышает размер, установленный уполномоченным органом, и которая влечет за собой:
оплату обязательств перед лицом, связанным с банком особыми отношениями;
покупку какого-либо имущества у лица, связанного с банком особыми отношениями;
приобретение эмиссионных ценных бумаг, выпущенных лицом, связанным с банком особыми отношениями, за исключением ценных бумаг, находящихся в собственности банка.
Требования части первой настоящего пункта не распространяются на сделки банка с третьими лицами, которые влекут за собой приобретение третьими лицами имущества у дочерней организации по управлению стрессовыми активами.
6. Сделка с лицом, связанным с банком особыми отношениями, может быть совершена с учетом требований, установленных пунктами 1, 2 и 3 настоящей статьи, только по решению совета директоров банка, за исключением следующих случаев:
типовые условия сделки утверждены советом директоров банка и применяются к аналогичным сделкам с третьими лицами;
исключительным предметом сделки является принятие обязательств о неразглашении сведений, содержащих банковскую, коммерческую и (или) иную охраняемую законом тайну.

Осы Заңның 49-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлға банк пен:
оның өзі;
кез келген жақын туысы немесе өзінің жұбайы (зайыбы);
өзі немесе жақын туыстарының бірі, жұбайы (зайыбы) лауазымды адамы (тәуелсіз директорды қоспағанда) немесе ірі қатысушысы болып табылатын кез келген ұйым арасындағы кез келген мәміле бойынша шешімдерді қарауға және қабылдауға қатыспауға тиіс.
Банк және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға арасындағы кез келген мәміле бойынша директорлар кеңесінің шешімі банктің директорлар кеңесі оның барлық шартын қарағаннан кейін ғана қабылдануы мүмкін.
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға (тұлғаларда) берiлген (орналастырылған) активтерге қатысты талап ету құқықтарынан бас тарту банк акционерлерінің жалпы жиналысын кейiннен хабардар ете отырып жүзеге асырылады.
7. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және оған мыналар кіреді:
1) базалық банк лицензиясы бар банктің банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасу шарттары, мәмілелер түрлері және олардың құнының шекті мөлшерлері;
2) банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін қамтамасыз етуге, оның мөлшері мен түріне қойылатын талаптар, оған банктік қарыздар, банк кепілдіктерін беру мүмкіндігі туралы мәселені қарау мақсатында тұлғаның орнықсыз қаржылық жағдайының белгілері;
3) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға берілетін қамтамасыз етілмеген қарыздардың (бланкілік қарыздардың) шекті мөлшері;
4) банктің директорлар кеңесінің мүшелеріне, банктің ірі қатысушысына және (немесе) банк холдингінің ірі қатысушысына банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде берілетін қарыздардың шекті мөлшері;
5) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғадан мүлікті және (немесе) көрсетілетін қызметтерді үшінші тұлғалардан сатып алынатын ұқсас мүліктің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнынан жоғары құн бойынша сатып алған жағдайда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле құнының немесе мәмілелер жиынтығының шекті мөлшері;
6) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылмайтын кез келген тұлғамен жасалатын мәміле құнының шекті мөлшері;
7) мәмілелерді жеңілдікті жағдайлары бар мәмілелерге жатқызудың қосымша өлшемшарттары.
8. Банк банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар, сондай-ақ осы тұлғалармен жасасылған барлық мәміле туралы ақпаратты уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен, мерзімдерде және нысандар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беруге міндетті.

Лицо, указанное в пункте 1 статьи 49 настоящего Закона, не должно принимать участие в рассмотрении и принятии решений по любой сделке между банком и:
им самим;
любым из его близких родственников или его супругом (супругой);
любой организацией, в которой оно или кто-либо из его близких родственников, его супруг (супруга) является должностным лицом (за исключением независимого директора) или крупным участником.
Решение совета директоров по любой сделке между банком и лицом, связанным с банком особыми отношениями, может быть принято только после рассмотрения советом директоров банка всех ее условий.
Отказ от прав требований в отношении активов, предоставленных (размещенных) лицам (у лиц), связанным (связанных) с банком особыми отношениями, осуществляется с последующим уведомлением общего собрания акционеров банка.
7. Порядок заключения сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает в себя:
1) условия заключения банком с базовой банковской лицензией сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, виды сделок и предельные размеры их стоимости;
2) требования к обеспечению, размеру и виду банковских займов и банковских гарантий, признаки неустойчивого финансового положения лица для целей рассмотрения вопроса о возможности выдачи ему банковских займов, банковских гарантий;
3) предельный размер займов без обеспечения (бланковых займов), выдаваемых лицу, связанному с банком особыми отношениями;
4) предельный размер займов, выдаваемых членам совета директоров банка, крупному участнику банка и (или) крупному участнику банковского холдинга при совершении сделки с лицом, связанным с банком особыми отношениями;
5) предельный размер стоимости сделки или совокупности сделок с лицом, связанным с банком особыми отношениями, в случае приобретения банком имущества и (или) услуг у лица, связанного с банком особыми отношениями, по стоимости выше, чем стоимость аналогичного имущества и (или) услуг, приобретаемых у третьих лиц;
6) предельный размер стоимости сделки, заключаемой с любым лицом, не являющимся лицом, связанным с банком особыми отношениями;
7) дополнительные критерии отнесения сделок к сделкам с льготными условиями.
8. Банк обязан предоставлять в Национальный Банк Республики Казахстан информацию о лицах, связанных с банком особыми отношениями, а также обо всех сделках, заключенных с данными лицами, в порядке, сроки и по формам, которые предусмотрены нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.

9. Осы баптың талаптары банк холдингтеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарына, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Осы баптың талаптарын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қолдану мақсаттары үшін банктің директорлар кеңесі деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тиісті басқару органы түсініледі.
10. Осы баптың талаптары мынадай шарттардың бірі орындалған кезде:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлға резиденті болып табылатын тиісті шет мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент көрсетілген тұлғаларының шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растамасы болса;
уәкілетті орган мен банк холдингі, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлға резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының арасында банктік қадағалау саласында ақпарат алмасу туралы келісім, оның ішінде өзара түсіністік туралы меморандум, қадағалау ақпаратымен алмасу туралы хаттар және (немесе) хат-хабарлар түріндегі келісім, сондай-ақ рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болса, банк холдингтері немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданылмайды. Ең төмен рейтинг пен рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
51-бап. Банк акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу ерекшеліктері
1. Банк акционерлерінің жалпы жиналысы Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес өткізіледі.
2. Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі болып табылатын, банк акционерлерінің жалпы жиналысына қатысатын банк акционері, егер оның тіркелген елі (азаматтығы) туралы ақпарат банкте болмаса, банкке осы Заңның 9-бабы 4-тармағының талаптарының орындалғанын растайтын өтініш береді.
Көрсетілген өтінішті ұсынбаған, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі болып табылатын акционер:
1) банк акционерлерінің жалпы жиналысының кворумын айқындау кезінде есепке алынбайды;
2) банк акционерлерінің жалпы жиналысында қаралатын мәселелерге дауыс беруге және (немесе) оларды талқылауға қатысуға құқылы емес.

9. Требования настоящей статьи распространяются на банковские холдинги, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Для целей применения к филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан требований настоящей статьи под советом директоров банка понимается соответствующий орган управления банка – нерезидента Республики Казахстан.
10. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковскими холдингами или лицами, обладающими признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора соответствующего иностранного государства, резидентом которого является банковский холдинг, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица – нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие соглашения об обмене информацией в области банковского надзора, в том числе в виде меморандума о взаимопонимании, писем и (или) корреспонденции об обмене надзорной информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является банковский холдинг, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, а также минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 51. Особенности проведения общего собрания акционеров банка
1. Общее собрание акционеров банка проводится в соответствии с требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", с учетом особенностей, установленных банковским законодательством Республики Казахстан.
2. Акционер банка, являющийся крупным участником банка, банковским холдингом, принимающий участие на общем собрании акционеров банка, представляет банку заявление, в котором подтверждает выполнение требования пункта 4 статьи 9 настоящего Закона в случае, если информация о стране его регистрации (гражданства) отсутствует у банка.
Акционер, являющийся крупным участником банка, банковским холдингом, не представивший указанное заявление:
1) не учитывается при определении кворума общего собрания акционеров банка;
2) не вправе принимать участие в голосовании и (или) обсуждении вопросов, рассматриваемых на общем собрании акционеров банка.

3. Банк акционерлерінің жалпы жиналысы шешім қабылдағаннан кейін анықталған, акционердің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өтінішінде көрсетілген ақпарат анық болмаған кезде мынадай жағдайда, егер:
1) мұндай шешім үшін дауыс беретін акциялардың көпшілігін иеленетін (анық емес ақпарат берген акционердің дауыс беретін акцияларын есепке алмағанда) акционерлер дауыс берсе, акционерлердің жалпы жиналысының шешімі көрсетілген акционердің дауысы есепке алынбай қабылданды деп саналады;
2) анық емес ақпаратты берген акционердің дауысы шешуші болса, көрсетілген мән-жай уәкілетті органның, банктің және (немесе) өзге де мүдделі тұлғаның талап етуі бойынша акционерлердің жалпы жиналысының тиісті шешімін Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жарамсыз деп тануға негіз болады.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелері базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздардың иелеріне қатысты қолданылады.
4-БӨЛІМ. БАНКТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕРДІ ТҰТЫНУШЫЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ
9-тарау. БАНК ҚЫЗМЕТІН ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ ШАРТТАРЫНА ҚОЙЫЛАТЫН НЕГІЗГІ ТАЛАПТАР
52-бап. Банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын негізгі талаптар
1. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау кезінде банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға адал, ашық және әділ қарым-қатынасты қамтамасыз етуге бағытталған қағидаттар мен іс-қимылдар жиынтығын көздейтін қаржы нарығындағы жауапты іскерлік практикаларды сақтауға, оның ішінде:
1) қаржы өнімдерін басқаруға;
2) банктік көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты ашып көрсетуге;
3) банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасаудың барлық кезеңінде жосықсыз практикаларға жол бермеуге;
4) банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау кезінде банктің коммерциялық өкілдігін жүзеге асыратын тұлғалардың қызметі үшін жауапкершілікті қабылдауға;
5) банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қарауға;
6) тиісті іс-шараларды әзірлеу және іске асыру арқылы клиенттердің қаржылық сауаттылық деңгейін арттыруға қатысты сақтауға міндетті.
Қаржы нарығындағы жауапты іскерлік практикаларға қойылатын талаптар "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-4-тарауында белгіленеді.
2. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы өз қызметін банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидалар, исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидалар (исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы үшін) (бұдан әрі – банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидалар) болған кезде жүзеге асырады.

3. При недостоверности информации, указанной в заявлении акционера, предусмотренном частью первой пункта 2 настоящей статьи, выявленной после принятия решения общим собранием акционеров банка, в случае, если:
1) за такое решение проголосовали акционеры, владеющие большинством голосующих акций (без учета голосующих акций акционера, предоставившего недостоверную информацию), решение общего собрания акционеров считается принятым без учета голосов указанного акционера;
2) голос акционера, предоставившего недостоверную информацию, был решающим, данное обстоятельство является основанием для признания недействительным соответствующего решения общего собрания акционеров по требованию уполномоченного органа, банка и (или) иного заинтересованного лица в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
4. Положения пунктов 2 и 3 настоящей статьи применяются в отношении владельцев производных ценных бумаг, базовым активом которых являются голосующие акции банка.
РАЗДЕЛ 4. ЗАЩИТА ПРАВ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ БАНКОВСКИХ УСЛУГ
Глава 9. ОСНОВНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К УСЛОВИЯМ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 52. Основные требования к условиям осуществления
банковской деятельности
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан при взаимодействии с потребителями банковских услуг обязаны соблюдать ответственные деловые практики на финансовом рынке, предусматривающие совокупность принципов и действий, направленных на обеспечение честного, прозрачного и справедливого отношения к потребителям банковских услуг, в том числе в отношении:
1) управления финансовыми продуктами;
2) раскрытия информации о банковских услугах;
3) недопущения недобросовестных практик на всех этапах взаимодействия с потребителями банковских услуг;
4) принятия ответственности за деятельность лиц, осуществляющих коммерческое представительство банка, при взаимодействии с потребителями банковских услуг;
5) рассмотрения обращений потребителей банковских услуг;
6) повышения уровня финансовой грамотности клиентов путем разработки и реализации соответствующих мероприятий.
Требования к ответственным деловым практикам на финансовом рынке устанавливаются главой 2-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляют свою деятельность при наличии правил об общих условиях осуществления банковских и иных операций, правил об общих условиях осуществления исламских банковских и иных операций (для банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции) (далее – правила об общих условиях осуществления банковской деятельности).

3. Банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды банктің директорлар кеңесі, Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы бекітеді.
4. Банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидалар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптар:
1) банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды қамтуға тиісті мәліметтер тізбесін;
2) банктік көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде ақпаратты ашып көрсету және клиенттерге консультация беру, оның ішінде исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес қаржыландыруға (кредит беруге) тыйым салған қызмет түрлері туралы ақпаратты клиенттерге ашып көрсету тәртібін;
3) жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шартын жасасу тәртібін, оның ішінде оның мазмұнына, ресімделуіне, міндетті шарттарына қойылатын талаптарды, банктік салым шартын және банктік шот шартын жасасу тәртібін;
4) жауапкершілікпен кредит беруді жүзеге асыру тәртібін;
5) банктік қызметтерді көрсету кезінде адал әрекет ету қағидаттарын;
6) жосықсыз практикалардың түрлері мен белгілерін, сондай-ақ банктік қызметтерді көрсету кезінде оларды анықтау тәртібін;
7) төлемге қабілетсіз клиенттермен жұмыс істеу кезінде берешекті өндіріп алуға жауапты іскерлік практикаларды;
8) банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың банктік көрсетілетін қызметтерді ұсыну процесінде туындайтын жолданымдарын қарау тәртібін;
9) клиенттердің қаржылық сауаттылық деңгейін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және іске асыруға қойылатын талаптарды;
10) жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарызын беру және оған қызмет көрсету кезінде алынуға жататын комиссиялар мен өзге де төлемдердің тізбесін;
11) жеке тұлғаға берілетін тұтынушылық банктік қарыздың мөлшерін белгілейді.
Тізбесі уәкілетті органның осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәліметтерден басқа, банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларда клиенттермен жұмыс істеу тәртібі туралы ережелер, оның ішінде:
мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтарына көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қаржы ұйымдары бөлімшелерінің қолжетімділігі бойынша ұлттық стандарттың талаптары ескеріле отырып, мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі;
сенім білдірілген адамның қатысуымен мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына көрсетілетін қызметтерді ұсыну ерекшеліктері қамтылуға тиіс.

3. Правила об общих условиях осуществления банковской деятельности утверждаются советом директоров банка, органом управления банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющего филиал на территории Республики Казахстан.
4. Правила об общих условиях осуществления банковской деятельности должны соответствовать требованиям к условиям осуществления банковской деятельности, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к условиям осуществления банковской деятельности устанавливают:
1) перечень сведений, которые должны содержать правила об общих условиях осуществления банковской деятельности;
2) порядок раскрытия информации при предоставлении банковских услуг и консультировании клиентов, в том числе раскрытия клиентам информации о видах деятельности, финансирование (кредитование) которых запрещено советом по принципам исламского финансирования;
3) порядок заключения договора банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, в том числе требования к его содержанию, оформлению, обязательным условиям, договора банковского вклада и договора банковского счета;
4) порядок осуществления ответственного кредитования;
5) принципы добросовестного поведения при оказании банковских услуг;
6) виды и признаки недобросовестных практик, а также порядок их выявления при оказании банковских услуг;
7) ответственные деловые практики к взысканию задолженности при работе с неплатежеспособными клиентами;
8) порядок рассмотрения обращений потребителей банковских услуг, возникающих в процессе предоставления банковских услуг;
9) требования к разработке и реализации мероприятий, направленных на повышение уровня финансовой грамотности клиентов.;
10) перечень комиссий и иных платежей, подлежащих взиманию при выдаче и обслуживании банковского займа физического лица, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности;
11) размер потребительского банковского займа, выдаваемого физическому лицу.
Правила об общих условиях осуществления банковской деятельности помимо сведений, перечень которых установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой настоящего пункта, должны содержать положения о порядке работы с клиентами, в том числе:
порядок предоставления услуг лицам с инвалидностью и маломобильным группам населения с учетом требований национального стандарта по доступности отделений финансовых организаций по предоставлению услуг лицам с инвалидностью и другим маломобильным группам населения;
особенности предоставления услуг лицам с инвалидностью и маломобильным группам населения с участием доверенного лица.

5. Банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидалар ашық ақпарат болып табылады және коммерциялық құпияның немесе банк құпиясының нысанасы бола алмайды.
6. Қазақстан Республикасының аккредиттелген куәландырушы орталығы болып табылатын банк жиынтығында мынадай шарттар сақталған кезде:
1) клиенттің цифрлық қолтаңба кілтін жасауға және электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын беруге келісімі болғанда;
2) клиент "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында жұмыс істеуі көзделген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы (бұдан әрі – СДАО) арқылы биометриялық аутентификациялаудан өткенде;
3) бір реттік (біржолғы) сәйкестендіру коды арқылы сәйкестендірілгенде өз клиенттеріне олардың өтініші негізінде электрондық цифрлық қолтаңба жасайды және электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын береді.
Егер клиент бұрын банкке жеке өзі барған кезде немесе СДАО арқылы биометриялық аутентификация қолданылып сәйкестендірілмесе, онда банк клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасын жасауды және электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын беруді клиент СДАО арқылы биометриялық аутентификациядан өткен кезде жүзеге асырады.
Клиенттің электрондық цифрлық қолтаңба кілттерін жасауға және электрондық цифрлық қолтаңба сертификатын, оның ішінде клиенттің банкте жеке өзі барған кезде алынған келісімі клиенттің бұрын берілген келісімдерді кері қайтарып алу мүмкіндігімен СДАО-да сақталады.
Банктер беретін электрондық цифрлық қолтаңба кілттерін және оларға сертификаттарды беру, сақтау, кері қайтарып алу және олардың қолданылу мерзімін белгілеу ақпараттық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Банктік шот ашу арқылы іскерлік қарым-қатынасты қашықтық тәсілмен орнату кезінде клиенттерді биометриялық аутентификациялау СДАО арқылы жүзеге асырылады.
Банктік шоттарды ашу кезінде СДАО арқылы биометриялық аутентификациялау жүргізу тәртібін, сондай-ақ биометриялық аутентификациялау нәтижелерін сақтау мерзімдерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
СДАО арқылы биометриялық аутентификациялау клиенттің келісімі негізінде және ұлттық биометриялық аутентификациялау жүйесінің биометриялық деректері пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнаманың талаптарына сәйкес клиенттің деректерін кезең-кезеңмен жаңартып отыруға міндетті.

5. Правила об общих условиях осуществления банковской деятельности являются открытой информацией и не могут быть предметом коммерческой или банковской тайны.
6. Банк, являющийся аккредитованным удостоверяющим центром Республики Казахстан, создает электронную цифровую подпись и выдает сертификат электронной цифровой подписи своим клиентам на основании их заявления при соблюдении в совокупности следующих условий:
1) наличия согласия клиента на создание ключа электронной цифровой подписи и выдачу сертификата электронной цифровой подписи;
2) прохождения клиентом биометрической аутентификации посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан (далее – ЦОИД), функционирование которого предусмотрено Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах";
3) идентификации посредством одноразового (единовременного) идентификационного кода.
В случае если клиент ранее не был идентифицирован при личном присутствии в банке или с применением биометрической аутентификации посредством ЦОИД, то банком создание электронной цифровой подписи клиента и выдача сертификата электронной цифровой подписи осуществляются при прохождении клиентом биометрической аутентификации посредством ЦОИД.
Согласие клиента на создание ключей электронной цифровой подписи и выдачу сертификата электронной цифровой подписи, в том числе полученных при личном присутствии клиента в банке, хранится в ЦОИД с возможностью отзыва клиентом ранее выданных согласий.
Выдача, хранение, отзыв и установление сроков действия ключей электронной цифровой подписи и сертификатов к ним, выдаваемых банками, осуществляются в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.
7. Биометрическая аутентификация клиентов при установлении деловых отношений дистанционным способом путем открытия банковского счета осуществляется посредством ЦОИД.
Порядок проведения биометрической аутентификации посредством ЦОИД при открытии банковских счетов, а также сроки хранения результатов биометрической аутентификации устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан.
Биометрическая аутентификация посредством ЦОИД осуществляется на основании согласия клиента и с использованием биометрических данных национальной системы биометрической аутентификации.
Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны проводить периодическое обновление данных клиента, в соответствии с требованиями законодательства о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".

8. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы өз қызметін жүзеге асыру және (немесе) тәуекелдерді бағалау мен басқару мақсатында қызметтер көрсету кезінде жасанды интеллектіні пайдалануға құқылы.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жасанды интеллектіні пайдалана отырып қабылданған шешімдер үшін жауапты болады.
9. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында төлемдер мен ақша аударымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
10. Осы бапта белгіленген талаптар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
53-бап. Мөлшерлемелер, комиссиялар мен тарифтер
1. Жеке және заңды тұлғалар үшін банктік және өзге де қызметтер (операциялар) көрсеткені үшін сыйақы мөлшерлемелерін, комиссиялар мен тарифтерді банк Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді ескере отырып дербес белгілейді.
2. Жеке және заңды тұлғалар үшін банктік және өзге де қызметтер (операциялар) көрсеткені үшін мөлшерлемелер, комиссиялар мен тарифтер туралы ақпарат банктің интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.
Көрсетілген ақпаратты банк қолданыстағы мөлшерлемелерге, комиссиялар мен тарифтерге өзгерістер енгізілген күн туралы мәліметтерді, ішкі құжаттың нөмірін және осы өзгерістерді қабылдаған органды көрсете отырып, жаңартылған күйде ұстауға тиіс.
3. Банк банктік қарыз шартында банктік қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты алынуға жататын барлық комиссия мен өзге де төлемді, сондай-ақ олардың мөлшерін көрсетуге міндетті және:
банктік қарыз шартын жасасу күніне белгіленген комиссиялардың және (немесе) өзге де төлемдердің мөлшерін, сондай-ақ оларды есептеу тәртібін ұлғаю жағына қарай өзгертуге;
жасалған банктік қарыз шарты шеңберінде комиссиялардың және (немесе) өзге де төлемдердің жаңа түрлерін біржақты тәртіппен енгізуге құқылы емес.
4. Банктік қарыз шартында банк сыйақының мынадай:
қарыз алушы жеке тұлға үшін – тіркеп-белгіленген немесе құбылмалы;
қарыз алушы заңды тұлға үшін тіркеп-белгіленген және (немесе) құбылмалы мөлшерлемесін белгілейді.
5. Банк анық, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептеудегі сыйақы мөлшерлемелерін (нақты құнды) клиенттермен жасалатын шарттарда, сондай-ақ қарыздар мен салымдар бойынша (банкаралық қарыздар мен салымдарды қоспағанда) сыйақы шамалары туралы ақпаратты таратқан (жариялаған) кезде көрсетуге міндетті.
Қарыз бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірлескен нормативтік құқықтық актісінде айқындалған шекті мөлшерден аспауға тиіс.
Қарыздар мен салымдар бойынша анық, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептеудегі сыйақы мөлшерлемелерін (нақты құнды) есептеу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
Осы тармақта белгіленген талаптар исламдық банк операцияларына қолданылмайды.

8. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан вправе использовать искусственный интеллект при осуществлении своей деятельности и (или) оказании услуг в целях оценки и управления рисками.
Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан несут ответственность за решения, принятые с использованием искусственного интеллекта.
9. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляют платежи и переводы денег на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 53. Ставки, комиссии и тарифы
1. Ставки вознаграждения, комиссии и тарифы за оказание банковских и иных услуг (операции) для физических и юридических лиц устанавливаются банком самостоятельно с учетом ограничений, установленных законами Республики Казахстан.
2. Информация о ставках, комиссиях и тарифах за оказание банковских и иных услуг (операций) для физических и юридических лиц должна быть размещена на интернет-ресурсе банка.
Указанная информация должна поддерживаться банком в актуальном состоянии с указанием сведений о дате внесения изменений в действующие ставки, комиссии и тарифы, номера внутреннего документа и органа, принявшего данные изменения.
3. Банк обязан в договоре банковского займа указывать все комиссии и иные платежи, а также их размеры, подлежащие взиманию в связи с выдачей и обслуживанием банковского займа, и не вправе в одностороннем порядке:
изменять в сторону увеличения размеры комиссий и (или) иных платежей, а также порядок их расчета, установленные на дату заключения договора банковского займа;
вводить новые виды комиссий и (или) иных платежей в рамках заключенного договора банковского займа.
4. В договоре банковского займа банк устанавливает ставку вознаграждения:
для заемщика – физического лица – фиксированную или плавающую;
для заемщика – юридического лица – фиксированную и (или) плавающую.
5. Банк обязан указывать ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальную стоимость) в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении (публикации) информации о величинах вознаграждения по займам и вкладам (за исключением межбанковских займов и вкладов).
Размер годовой эффективной ставки вознаграждения по займу не должен превышать предельный размер, определенный совместным нормативным правовым актом уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан.
Порядок исчисления ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальной стоимости) по займам и вкладам утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования, установленные настоящим пунктом, не распространяются на исламские банковские операции.

6. Жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты жасалғанға дейін банк жеке тұлғаға таңдау үшін кредит берудің баламалы шарттарын ұсынуға міндетті, оларға сәйкес:
сыйақы мөлшерлемесінен басқа, банктің банктік қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссияларды және (немесе) өзге де төлемдер алуы көзделмейді;
осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесінен басқа, банктің банктік қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссияларды және (немесе) өзге де төлемдерді алу құқығы көзделеді.
Жеке тұлға таңдаған кредит беру талаптары банктік қарыз шартында көрсетілуге жатады.
7. Банк жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарызын мерзімінен бұрын өтегені үшін комиссияларды, тұрақсыздық айыбын немесе айыппұл санкцияларының өзге де түрлерін алуға құқылы емес.
Банк қарыз алушы заңды тұлғаның негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеу немесе толық мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда, заңды тұлғаның банктік қарызды мерзімінен бұрын өтегені үшін комиссияларды, тұрақсыздық айыбын немесе айыппұл санкцияларының өзге де түрлерін:
бір жылға дейінгі мерзімге берілген қарызды алған күннен бастап алты айға дейін;
бір жылдан астам мерзімге берілген қарызды алған күннен бастап бір жылға дейін алуға құқылы емес.
8. Банк жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шартында банктік қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты банктік шотты жүргізгені үшін, сондай-ақ банктік шотқа қарызды есепке жатқызғаны үшін комиссия белгілеуге және алуға құқылы емес.
9. Банк жеке тұлғамен жасалатын банктік қарыз шартында сыйақының тіркеп-белгіленген мөлшерлемесін осы Заңның 57-бабының 4, 5 және 6-тармақтарында айқындалған тәртіппен жасалған, оны азаю жағына қарай өзгерту немесе азаю жағына қарай уақытша өзгерту жағдайларын қоспағанда, біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы емес.
Сыйақы мөлшерлемесін азаю жағына қарай уақытша өзгерту деп банктің сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерін белгілі бір мерзімге төмендетуі түсініледі, ол мерзім өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесі уақытша өзгеріске дейін қолданыста болған сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерінен аспайтын мөлшерде белгіленеді.
Сыйақының тіркеп-белгіленген мөлшерлемесі тараптардың келісімі бойынша жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шартының қолданылу мерзімі ішінде сыйақының құбылмалы мөлшерлемесіне өзгеруі мүмкін.
Сыйақының тіркеп-белгіленген мөлшерлемесі тараптардың келісімі бойынша оның жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шартында айқындалған қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін ұлғаю жағына қарай өзгеруі мүмкін, бірақ ол көрсетілген шарт жасалған күннен бастап үш жылдан ерте өзгертілмейді. Тараптардың келісімі бойынша сыйақының тіркеп-белгіленген мөлшерлемесінің ұлғаю жағына қарай одан кейінгі әрбір өзгеруі сыйақының тіркеп-белгіленген мөлшерлемесінің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін мүмкін болады, бірақ Сыйақының тіркеп-белгіленген мөлшерлемесі алдыңғы өзгерген күнінен бастап үш жылдан ерте өзгертілмейді.
Жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты және банктік салым шарты бойынша сыйақының құбылмалы мөлшерлемесін есептеу тәртібі, оның қолданылу шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

6. До заключения договора банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, банк обязан предоставить физическому лицу для выбора альтернативные условия кредитования, в соответствии с которыми:
не предусмотрено, помимо ставки вознаграждения, взимание банком комиссий и (или) иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием банковского займа;
предусмотрено право банка взимать, помимо ставки вознаграждения, комиссии, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи, и (или) иные платежи, связанные с выдачей и обслуживанием банковского займа.
Выбранные физическим лицом условия кредитования подлежат указанию в договоре банковского займа.
7. Банк не вправе взимать комиссии, неустойку или иные виды штрафных санкций за досрочное погашение банковского займа физического лица, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности.
Банк не вправе взимать комиссии, неустойку или иные виды штрафных санкций за досрочное погашение банковского займа юридического лица, за исключением случаев частичного досрочного погашения или полного досрочного погашения заемщиком – юридическим лицом основного долга:
до шести месяцев со дня получения займа, выданного на срок до одного года;
до одного года со дня получения займа, выданного на срок свыше одного года.
8. Банк не вправе в договоре банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, устанавливать и взимать комиссии за ведение банковского счета, связанного с выдачей и обслуживанием банковского займа, а также за зачисление займа на банковский счет.
9. Банк не вправе изменять в одностороннем порядке фиксированную ставку вознаграждения в договоре банковского займа с физическим лицом, за исключением случаев ее изменения в сторону уменьшения или временного изменения в сторону уменьшения, совершенных в порядке, определенном пунктами 4, 5 и 6 статьи 57 настоящего Закона.
Под временным изменением ставки вознаграждения в сторону уменьшения понимается снижение размера ставки вознаграждения банком на определенный срок, по истечении которого ставка вознаграждения устанавливается в размере, не превышающем размера ставки вознаграждения, действовавшего до ее временного изменения.
По соглашению сторон фиксированная ставка вознаграждения может быть изменена на плавающую ставку вознаграждения в течение срока действия договора банковского займа с физическим лицом.
По соглашению сторон фиксированная ставка вознаграждения может быть изменена в сторону увеличения по истечении срока ее действия, определенного договором банковского займа с физическим лицом, но не ранее трех лет со дня заключения указанного договора. Каждое последующее изменение в сторону увеличения фиксированной ставки вознаграждения возможно по соглашению сторон по истечении срока действия фиксированной ставки вознаграждения, но не ранее трех лет со дня предыдущего изменения фиксированной ставки вознаграждения.
Порядок исчисления, условия действия плавающей ставки вознаграждения по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, и договору банковского вклада определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

10. Банк:
1) банктік қарыз шартында көзделген жағдайларда, қарыз алуға және оған қызмет көрсетуге байланысты анық ақпаратты беру бойынша қарыз алушы өз міндеттемелерін бұзған;
2) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген жағдайларда, сондай-ақ банктік қарыз шартында көзделген мынадай:
банктің алдын ала жазбаша хабарламасынсыз, жиынтығында қарыз алушының капиталындағы дауыс беретін акцияларының (қатысу үлесінің) он және одан көп пайызын иеленетін қарыз алушы акционерлерінің (қатысушыларының) құрамы өзгерген;
кепіл ұстаушы болып табылатын банктің құжаттар бойынша және кепілге қойылған мүліктің іс жүзінде болуын, көлемін, жай-күйін және сақтау шартын тексеру құқығын қарыз алушы және (немесе) кепіл беруші бұзған;
үшінші тұлғалар қарыз алушының және (немесе) кепіл берушінің мүлкіне, оның ішінде банктің пайдасына кепілге салынған мүлікке талап қойған жағдайларда, банктің банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелердің мерзімінен бұрын орындалуын талап ету құқығы туындаған жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғамен банктік қарыз шарты жасалған күні белгіленген сыйақы мөлшерлемелерін ұлғаю жағына қарай біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы емес.
11. Банк өз клиенттерін өзгерістердің болжамды күніне дейін, бірақ:
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жеке тұлғалардың төлемдері мен аударымдары бойынша – кемінде үш ай;
кәсіпкерлік қызмет шеңберінде жүзеге асырылатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің төлемдері мен аударымдары бойынша – кемінде бір ай бұрын төлемдер мен аударымдар бойынша комиссиялар мен тарифтердің ұлғаюы туралы хабардар етеді.
12. Осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
54-бап. Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз ету тәсілдері
1. Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау тұрақсыздық айыбымен, кепілмен, кепілдікпен, кепілгерлікпен және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) шартта көзделген басқа да тәсілдермен қамтамасыз етілуі мүмкін.
2. Егер кредиттің қайтарымдылығын қамтамасыз ету үшін бірнеше кепіл нысанасы берілсе, онда қарыз алушы банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерін тиісінше орындаған жағдайда және қарыз алушы (кепіл беруші) кепілмен қамтамасыз етуді азайту туралы талаппен жүгінген кезде бағалаушы айқындаған кепіл нысаналарының нарықтық құны банктің кепілдік саясатының талаптары ескеріле отырып, қарыз алушы міндеттемелерінің орындалмаған бөлігінің сомасынан асып кеткен жағдайда, банк қарыз алушы (кепіл беруші) жүгінген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарыз алушы міндеттемелерінің мөлшерінен асып кеткен бөлігінде кепіл туралы шартты (шарттарды) бұзу (өзгерту) бойынша шаралар қабылдауға міндетті.

10. Банк не вправе в одностороннем порядке изменять в сторону увеличения установленную на дату заключения договора банковского займа с юридическим лицом ставку вознаграждения, за исключением случаев:
1) нарушения заемщиком своих обязательств по предоставлению достоверной информации, связанной с получением и обслуживанием займа, в случаях, предусмотренных договором банковского займа;
2) возникновения у банка права требовать досрочного исполнения обязательств по договору банковского займа в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, а также в следующих случаях, предусмотренных договором банковского займа:
изменения состава акционеров (участников) заемщика, в совокупности владеющих десятью и более процентами голосующих акций (долей участия) в капитале заемщика, без предварительного письменного уведомления банка;
нарушения заемщиком и (или) залогодателем права банка, являющегося залогодержателем, проверять по документам и фактически наличие, размер, состояние и (или) условия хранения заложенного имущества;
предъявления третьими лицами требований к имуществу заемщика и (или) залогодателя, в том числе к имуществу, заложенному в пользу банка.
11. Банк уведомляет своих клиентов об увеличении комиссий и тарифов по платежам и переводам до предполагаемой даты их изменений, но не менее чем за:
три месяца – по платежам и переводам физических лиц, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности;
один месяц – по платежам и переводам юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, осуществляемых в рамках предпринимательской деятельности.
12. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 54. Способы обеспечения исполнения обязательств
по договору банковского займа
1. Исполнение обязательств по договору банковского займа может обеспечиваться неустойкой, залогом, гарантией, поручительством и (или) другими способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан и (или) договором.
2. Если в обеспечение возвратности кредита предоставлено несколько предметов залога, то в случае надлежащего исполнения заемщиком обязательств по договору банковского займа и при условии, когда рыночная стоимость предметов залога, определенная оценщиком на момент обращения заемщика (залогодателя) с требованием об уменьшении залогового обеспечения, превышает сумму неисполненной части обязательств заемщика с учетом требований залоговой политики банка, банк обязан в течение десяти рабочих дней со дня обращения заемщика (залогодателя) принять меры по расторжению (изменению) договора (договоров) о залоге в части, превышающей размер обязательства заемщика.

3. Егер банктік қарыз шарты бойынша орындалмаған міндеттемелердің сомасы кепілмен қамтамасыз ету құнының он пайызынан аз болса, банк қарыз алушы (кепіл беруші) жүгінген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде банктің кепілдік саясатының талаптарын ескере отырып, кепіл нысанасын жүгіну кезінде бағалаушы айқындаған нарықтық құны көрсетілген банктік қарыз шарты бойынша орындалмаған міндеттеменің сомасын жабатын өзге мүлікке ауыстыру мүмкіндігін қарауға міндетті.
4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптар банктердің банк кепілдіктері мен банк кепілдемелерін беру жөніндегі операцияларын қамтамасыз етуге қолданылады.
5. Банк жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнаулы қорының кепілдігін банктік қарыз шарты бойынша қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылдаған кезде провизияларды (резервтерді) есептеу үшін осындай кепілдіктің құнын банк кепілдікпен қамтамасыз етілген кредит сомасына тең мөлшерде айқындайды.
6. Осы баптың 5-тармағын қоспағанда, осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
55-бап. Банк қызметінің ақпараттық қауіпсіздігі мен үздіксіздігін қамтамасыз
ету
1. Банк банк қызметінің ақпараттық қауіпсіздігі мен үздіксіздігін мынадай қағидаттар негізінде қамтамасыз етеді:
1) заңнаманы және міндетті стандарттарды сақтау – банктің Қазақстан Республикасы заңнамасының және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы міндетті стандарттардың талаптарына сәйкестігіне ақпараттық қауіпсіздікке тұрақты тексерулер мен аудит жүргізуі;
2) басшылықтың тартылуы – банк қызметінің ақпараттық қауіпсіздігі мен үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін банктің атқарушы органының басшысы немесе мүшесі тарапынан қатысу, бақылау және олардың жауапкершілігі;
3) кешенділік – сыртқы және ішкі қауіп-қатерлерді ескере отырып, банктің ұйымдастырушылық, техникалық және кадрлық деңгейлерде ақпараттық қауіпсіздікті іске асыруы;
4) шектеулі қолжетімділік – банктің ақпараттық қауіпсіздікке әрбір қатысушыға өзінің функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті және жеткілікті ақпарат пен ресурстарға ғана қолжетімділік беруі;
5) деректерді сақтауды барынша азайту – банк жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті ақпаратты және деректерді ғана банктің сақтауы;
6) мониторинг – банктің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымындағы пайдаланушылардың іс-әрекеттері мен оқиғаларын банктің тіркеп-белгілеуі және уақтылы талдауы;

3. Если сумма неисполненных обязательств по договору банковского займа составляет менее десяти процентов от стоимости залогового обеспечения, банк обязан в течение двадцати рабочих дней со дня обращения заемщика (залогодателя) рассмотреть с учетом требований залоговой политики банка возможность замены предмета залога на иное имущество, рыночная стоимость которого, определенная оценщиком на момент обращения, покрывает сумму неисполненного обязательства по указанному договору банковского займа.
4. Требования, установленные пунктами 1, 2 и 3 настоящей статьи, распространяются на обеспечение операций банков по выдаче банковских гарантий и банковских поручительств.
5. При принятии банком гарантии специального фонда развития частного предпринимательства в качестве обеспечения исполнения обязательств заемщика по договору банковского займа стоимость такой гарантии для расчета провизий (резервов) определяется банком в размере, равном сумме кредита, обеспеченного гарантией.
6. Требования, установленные настоящей статьей, за исключением пункта 5 настоящей статьи, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 55. Обеспечение информационной безопасности и непрерывности
банковской деятельности
1. Банк обеспечивает информационную безопасность и непрерывность банковской деятельности на основе следующих принципов:
1) соблюдения законодательства и обязательных стандартов – проведение банком регулярных проверок и аудита информационной безопасности на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и обязательных стандартов в области информационной безопасности;
2) вовлеченности руководства – участие, контроль и ответственность со стороны руководителя или члена исполнительного органа банка за обеспечение информационной безопасности и непрерывности банковской деятельности;
3) комплексности – реализация банком информационной безопасности на организационном, техническом и кадровом уровнях с учетом внешних и внутренних угроз;
4) ограниченного доступа – предоставление банком доступа каждому участнику информационной безопасности только к той информации и ресурсам, которые необходимы и достаточны для выполнения его функциональных обязанностей;
5) минимизации хранения данных – хранение банком только той информации и тех данных, которые необходимы и достаточны для выполнения задач, осуществляемых банком;
6) мониторинга – фиксирование и своевременный анализ банком действий пользователей и событий в информационно-коммуникационной инфраструктуре банка;

7) хабардарлық – банктің ақпараттық қауіпсіздік саласындағы банк қызметкерлерінің кәсіптік білімі мен дағдыларының деңгейін жүйелі түрде арттыруы және тұрақты түрде тексеруі;
8) қорғауды жаңарту және тестілеу – банктің бағдарламалық қамтылым мен операциялық жүйелерді уақтылы жаңартып отыруы, сондай-ақ банктің осалдықтардың болуына тұрақты түрде тексерулер жүргізуі және банктің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына енуге тестілеу өткізуі;
9) үздіксіздік және қалпына келтіру – банктің деректерді резервтеуі, банктің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын қалпына келтіруді жоспарлауы және тестілеуі.
2. Банк ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің болуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті сақтайды.
3. Банк ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелерінің болуы туралы, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы мәліметтерді ақпараттық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына ұсынады.
4. Банк ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына мониторингті, нақты уақыт режимінде ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қоюды, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына тергеп-тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етеді.
5. Банк ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдағы осалдықтар туралы, оның ішінде үшінші тараптардан алынған, сондай-ақ ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар мен іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздіктің оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын тәртіппен және мерзімде уәкілетті органға береді.
6. Банк ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін деректерді өңдеудің резервтік орталығының және резервтік байланыс арналарының жұмысын қамтамасыз етеді.
7. Банк банктің ішкі қағидаларында және (немесе) клиенттермен жасалған шарттарда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде клиенттерге банк операциялары мен өзге де операциялардың қолжетімділігіне әсер ететін, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымда жүргізілетін жоспарланып отырған жұмыстар туралы клиенттерді хабардар етеді.
8. Банк клиенттерге банк операциялары мен өзге де операцияларды үздіксіз ұсынудың кепілді деңгейін қамтамасыз етеді, ол банктің ішкі құжаттарында белгіленеді. Банктің көрсетілген ішкі құжаттары банктің интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.

7) осведомленности – систематическое повышение и регулярная проверка банком уровня профессиональных знаний и навыков работников банка в области информационной безопасности;
8) обновления и тестирования защиты – своевременное обновление банком программного обеспечения и операционных систем, а также проведение банком регулярных проверок на наличие уязвимостей и тестов на проникновение в информационно-коммуникационной инфраструктуре банка;
9) непрерывности и восстановления – резервирование банком данных, планирование и тестирование восстановления информационно-коммуникационной инфраструктуры банка.
2. Банк обеспечивает наличие системы управления информационной безопасностью, а также соблюдает информационную безопасность в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Банк представляет сведения о наличии системы управления информационной безопасностью, а также о соблюдении требований к обеспечению информационной безопасности в Национальный координационный центр информационной безопасности в порядке и сроки, которые определены нормативным правовым актом уполномоченного органа по согласованию с уполномоченным органом в сфере информационной безопасности.
4. Банк обеспечивает мониторинг событий информационной безопасности, реагирование на инциденты информационной безопасности в режиме реального времени, а также проведение расследований инцидентов информационной безопасности в порядке, определенном уполномоченным органом.
5. Банк предоставляет в уполномоченный орган информацию об уязвимостях в информационно-коммуникационной инфраструктуре, полученную в том числе от третьих сторон, а также о событиях и инцидентах информационной безопасности, включая сведения о нарушениях и сбоях в информационных системах, в порядке и сроки, которые определены нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Банк обеспечивает работу резервного центра обработки данных и резервных каналов связи для обеспечения непрерывности функционирования объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры.
7. Банк уведомляет клиентов о планируемых работах, проводимых в информационно-коммуникационной инфраструктуре, влияющих на доступность клиентам банковских и иных операций, в порядке и сроки, которые установлены внутренними документами банка и (или) договорами, заключенными с клиентами.
8. Банк обеспечивает гарантированный уровень непрерывности предоставления банковских и иных операций клиентам, который устанавливается внутренними документами банка. Указанные внутренние документы банка подлежат размещению на интернет-ресурсе банка.

9. Банктің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы жұмысының үздіксіздігіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
10. Осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
56-бап. Депозиттерге міндетті кепілдік беру
1. Қазақстан Республикасында банктер мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары депозиторларының мүдделерін қорғау мақсатында депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесі жұмыс істейді, оның құқықтық негізі, сондай-ақ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысу ислам банктерін және Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдарын қоспағанда, депозиттерді қабылдауға, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге арналған банк лицензиясы бар барлық банктер мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін міндетті болып табылады.
Депозиттерге міндетті кепілдік беруді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жалғыз акционері болып табылатын акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында арнайы құрылған коммерциялық емес ұйым жүзеге асырады.
2. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесі исламдық банк депозиттеріне және исламдық банк операциялары шеңберінде тартылған банктік шоттардағы ақшаға кепілдік бермейді.
Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары исламдық банк депозиттерінің және исламдық банк операциялары шеңберінде тартылған банктік шоттардағы ақшаның қайтарылуына кепілдік беретін акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы коммерциялық емес ұйымды құруға құқылы.
10-тарау. БАНКТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕРДІ ТҰТЫНУШЫЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ
57-бап. Жауапкершілікпен кредит беру
1. Банк Қазақстан Республикасы заңнамасының және банктің директорлар кеңесі бекіткен банктің кредиттік саясатының талаптарына сәйкес банктік қарыз береді.
2. Банк банктік қарыз беру шеңберінде клиентпен өзара іс-қимыл жасау кезінде мынадай талаптарды сақтауға:
1) қарыз алушыға сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің мөлшерін қоса алғанда, банктік қарыздың шарттары және қарыз алушының банктік қарыз алуына байланысты тәуекелдер, оның ішінде қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамауының салдарлары туралы анық және толық ақпарат беруге;

9. Требования к непрерывности работы информационно-коммуникационной инфраструктуры банка устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
10. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 56. Обязательное гарантирование депозитов
1. В Республике Казахстан в целях защиты интересов депозиторов банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан функционирует система обязательного гарантирования депозитов, правовая основа, а также права и обязанности участников которой определяются Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".
Участие в системе обязательного гарантирования депозитов является обязательным для всех банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, имеющих банковскую лицензию на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, за исключением исламских банков и филиалов исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан.
Обязательное гарантирование депозитов осуществляется специально созданной некоммерческой организацией в организационно-правовой форме акционерного общества, единственным акционером которой является Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Исламские банковские депозиты и деньги на банковских счетах, привлеченные в рамках исламских банковских операций, не гарантируются системой обязательного гарантирования депозитов.
Банки, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, вправе создать некоммерческую организацию в организационно-правовой форме акционерного общества, гарантирующую возврат исламских банковских депозитов и денег на банковских счетах, привлеченных в рамках исламских банковских операций.
Глава 10. ЗАЩИТА ПРАВ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ БАНКОВСКИХ УСЛУГ
Статья 57. Ответственное кредитование
1. Банк предоставляет банковский заем в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и кредитной политики банка, утвержденной советом директоров банка.
2. Банк при взаимодействии с клиентом в рамках предоставления банковского займа обязан соблюдать следующие требования:
1) предоставить заемщику достоверную и исчерпывающую информацию об условиях банковского займа, включая размер годовой эффективной ставки вознаграждения, и рисках, связанных с получением заемщиком банковского займа, в том числе последствиях невыполнения заемщиком своих обязательств по договору банковского займа;

2) осы Заңның 48-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларда қарыз алушының қаржылық жағдайы туралы ақпарат негізінде оның кредит төлеу қабілеттілігін (төлем қабілеттілігін) бағалауды жүргізуге;
3) "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроға ақпарат беруге;
4) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген тұлғаларға қарыз бермеуге;
5) қарызды ішінара мерзімінен бұрын өтеген немесе толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда қарыз алушының қарызды пайдаланған күнтізбелік күндерінің нақты саны үшін ғана сыйақы есептеуге міндетті.
3. Егер қарыз беру туралы шарттарда сақтандыру және (немесе) қамтамасыз ету болып табылатын мүліктің нарықтық құнын айқындау мақсатында бағалауды жүргізу шарттарын жасау туралы талаптар көзделген болса, банк қарыз алушыны (кепіл берушіні) сақтандыру ұйымын және (немесе) бағалаушыны таңдауда шектеуге құқылы емес.
Шарты ретінде сақтандыру шартын жасасу көзделген банктік қарыз бойынша міндеттемелерді қарыз алушы толық мерзімінен бұрын орындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде банк қарыз алушыны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен оның осындай сақтандыру шартын бұзу және Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 842-бабы 2-тармағының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен сақтандырудың пайдаланылмаған кезеңі үшін сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін қайтару құқығы туралы хабардар етуге міндетті.
4. Қарыз алушы үшін банктік қарыз шартының талаптарын жақсарту жағдайларын немесе осы Заңда көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, банк оларды біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы емес.
Осы тармақтың мақсаттарында қарыз алушы үшін банктік қарыз шартының талаптарын жақсарту деп мынадай өзгерістердің кез келгені түсініледі:
1) қарызға қызмет көрсетуге байланысты көрсетілетін қызметтер үшін комиссияларды және өзге де төлемдерді азайту жағына қарай өзгерту немесе олардың күшін толық жою;
2) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) азайту жағына қарай өзгерту немесе оның күшін толық жою;
3) қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту жағына қарай өзгерту;
4) қарыз бойынша төлемдерді кейінге қалдыру, оның ішінде мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне және ол аяқталғаннан кейін күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге кейінге қалдыру және (немесе) оларды бөліп төлеу;
5) қарыздың шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына ауыстырған кезде шетел валютасында берілген ипотекалық қарыз бойынша ақшалай міндеттемені азайту жағына қарай өзгерту.
Банктік қарыз шартында қарыз алушы үшін жақсарту шарттарының қосымша тізбесі көзделуі мүмкін.

2) провести оценку кредитоспособности (платежеспособности) заемщика на основании информации о его финансовом положении в случаях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части второй пункта 1 статьи 48 настоящего Закона;
3) предоставить информацию в кредитное бюро в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан";
4) не предоставлять займы лицам, зарегистрированным в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органам;
5) начислять вознаграждение только за фактическое количество календарных дней пользования заемщиком займом в случае частичного досрочного погашения или полного досрочного погашения займа.
3. В случае, если условиями о предоставлении займа предусмотрены требования о заключении договоров страхования и (или) проведении оценки в целях определения рыночной стоимости имущества, являющегося обеспечением, банк не вправе ограничивать заемщика (залогодателя) в выборе страховой организации и (или) оценщика.
Банк обязан в течение трех рабочих дней с даты полного досрочного исполнения заемщиком обязательства по банковскому займу, условиями которого было предусмотрено заключение договора страхования, уведомить заемщика способом, предусмотренным договором банковского займа, о его праве на расторжение такого договора страхования и возврат части страховой премии за неиспользованный период страхования в порядке, предусмотренном частью четвертой пункта 2 статьи 842 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
4. Банк не вправе изменять условия договора банковского займа в одностороннем порядке, за исключением случаев их улучшения для заемщика или иных случаев, предусмотренных настоящим Законом.
Под улучшением условий договора банковского займа для заемщика для целей настоящего пункта понимается любое из следующих изменений:
1) изменение в сторону уменьшения или полная отмена комиссий и иных платежей за оказание услуг, связанных с обслуживанием займа;
2) изменение в сторону уменьшения или полная отмена неустойки (штрафа, пеней);
3) изменение в сторону уменьшения ставки вознаграждения по займу;
4) отсрочка, в том числе на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, и (или) рассрочка платежей по займу;
5) изменение в сторону уменьшения денежного обязательства по ипотечному займу, выданному в иностранной валюте, при замене иностранной валюты займа на национальную валюту Республики Казахстан.
В договоре банковского займа может быть предусмотрен дополнительный перечень улучшающих условий для заемщика.

5. Осы баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, банк Қазақстан Республиканың Ұлттық Банкі бекіткен Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде жақсарту шарттарын қолданған жағдайда қарыз алушы банктік қарыз шартында айқындалған тәртіппен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы банктік қарыз шарты талаптарының өзгертілгені туралы хабардар етіледі.
Банк Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде осы баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген жақсарту шартын қолданған жағдайда осындай жақсарту шартын қолдану туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады. Көрсетілген хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарыз алушыдан және (немесе) кепіл берушіден жазбаша қарсылықтың болмауы қарыз алушының және (немесе) кепіл берушінің көрсетілген жақсарту шартын қолдануға келісуі ретінде қаралады.
6. Қарыз алушы банктен тиісті хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде банк ұсынған жақсарту шарттарынан бас тартуға және банктік қарыз шартында көзделген тәртіппен және (немесе) ақпараттандыру объектілері арқылы өз шешімі туралы банкке хабар беруге құқылы.
Банктің банктік қарыз шарты бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды және (немесе) оларды бөліп төлеуді ұсынуы қарыз алушының келісімі болған кезде ғана жүзеге асырылады.
7. Банктің "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсатсыз немесе тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кепілдігін беру туралы шартсыз жеке, заңды тұлғаның және (немесе) қызметін бірлескен қызмет туралы шартқа сәйкес жүзеге асыратын тұлғаның (жай серіктестік, консорциум) ақшасын тарту есебінен салынып жатқан көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үйлер кешеніндегі пәтерді және (немесе) тұрғын емес үй-жайды немесе жеке тұрғын үйді немесе тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы олардың үлесін сатып алуға ипотекалық қарыздар беруіне тыйым салынады.
8. Осы Заңның осы бабының 1-тармағында, 2-тармағының 4) тармақшасында, 3-тармағының бірінші бөлігінде, 58-бабының 22 және 24-тармақтарында белгіленген талаптар банктердің банктік кепілдіктер мен банктік кепілдемелер беру жөніндегі операцияларына, сондай-ақ осы Заңның 22-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген исламдық банк операцияларына қолданылады.

5. В случае применения банком улучшающих условий заемщик уведомляется об изменении условий договора банковского займа в порядке, определенном договором банковского займа, а также через объекты информатизации, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 5) части второй пункта 4 настоящей статьи, в рамках реализации Программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан.
В случае применения банком улучшающего условия, предусмотренного подпунктом 5) части второй пункта 4 настоящей статьи, в рамках реализации Программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, публикуется объявление о применении такого улучшающего условия в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках. Отсутствие письменного возражения от заемщика и (или) залогодателя в течение тридцати календарных дней со дня публикации указанного объявления рассматривается как согласие заемщика и (или) залогодателя на применение указанного улучшающего условия.
6. Заемщик вправе в течение четырнадцати календарных дней со дня получения соответствующего уведомления от банка отказаться от предложенных банком улучшающих условий и сообщить о своем решении банку в порядке, определенном договором банковского займа и (или) через объекты информатизации.
Предоставление банком отсрочки и (или) рассрочки платежей по договору банковского займа осуществляется только при наличии согласия заемщика.
7. Банку запрещается предоставление ипотечных займов на приобретение квартиры и (или) нежилого помещения или индивидуального жилого дома, или их доли в сфере долевого участия в жилищном строительстве в строящемся многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных жилых домов за счет привлечения денег физического, юридического лица и (или) лица, осуществляющего деятельность в соответствии с договором о совместной деятельности (простое товарищество, консорциум), без разрешения на привлечение денег дольщиков или договора о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве".
8. Требования, установленные пунктом 1, подпунктом 4) пункта 2, частью первой пункта 3 настоящей статьи, пунктами 22 и 24 статьи 58 настоящего Закона, распространяются на операции банков по выдаче банковских гарантий и банковских поручительств, а также на исламские банковские операции, предусмотренные подпунктами 3), 4), 5) и 6) части первой пункта 4 статьи 22 настоящего Закона.

9. Банк клиенттерді тарту, банк талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке беру жөніндегі шарт (келісім) негізінде банкке қызметтер көрсететін тұлғаның (бұдан әрі – банкке қызмет көрсететін тұлға) құқыққа сыйымсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін банктің аталған тұлғамен жасаған тиісті шартының (келісімінің) талаптары бойынша жауапкершілікте болады.
Банк пен банкке қызметтер көрсететін тұлға арасындағы шарт (келісім) клиентке танысу үшін ұсынылуға тиіс. Аталған шартта банкке осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қызметтерді ұсынатын тұлғаның құқыққа сыйымсыз әрекеттері үшін банктің клиент алдындағы жауапкершілігі туралы талап қамтылуға тиіс.
Банк және банкке қызметтер көрсететін тұлға арасында жасалған шарт (келісім) негізінде банкке қызметтер көрсететін тұлға қызметінің тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітілетін банкке клиенттерді тарту, банк талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке беру жөніндегі қызметтерді көрсету қағидаларында белгіленеді.
10. Осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына осы бапта белгіленген талаптарды қолдану мақсаты үшін директорлар кеңесі деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тиісті басқару органы түсініледі.
58-бап. Жеке тұлғаның банктік қарызының ерекшеліктері
1. Жеке тұлға банктік қарыз алудан жеке тұлғаның ерікті түрде бас тартуын кредиттік бюрода немесе "электрондық үкімет" веб-порталында немесе "электрондық үкімет" шлюзінде орналастырылған сервистермен интеграцияланған банктің ақпараттандыру объектілерін пайдалана отырып тегін белгілеуге немесе оны алып тастауға құқылы.
Банк қарыз беру туралы шешім қабылданғанға дейін алған жеке тұлғаның кредиттік есебінде оның банктік қарыз алудан ерікті түрде бас тартуын белгілегені туралы ақпарат болған кезде банктің жеке тұлғаға қарыз беруіне тыйым салынады.
2. Банктің тіркелуге жататын мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген, мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 52-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін сомадан асатын тұтынушылық банктік қарызды жеке тұлғаға жұбайының (зайыбының) келісімінсіз беруіне тыйым салынады.
Тіркеуге жататын мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарызды алуға жұбайының (зайыбының) келісімін алу тәртібі және жұбайының (зайыбының) келісімі қажет болатын қарыздың ең төмен мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 52-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

9. Банк несет ответственность за неправомерные действия (бездействие) лица, оказывающего банку услуги на основании договора (соглашения) по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, передаче документов клиентов банку (далее – лицо, оказывающее услуги банку) на условиях соответствующего договора (соглашения) банка с указанным лицом.
Договор (соглашение) между банком и лицом, оказывающим услуги банку, подлежит предъявлению клиенту для ознакомления. Указанный договор должен содержать условие об ответственности банка перед клиентом за неправомерные действия лица, оказывающего банку услуги, указанные в части первой настоящего пункта.
Порядок деятельности лица, оказывающего услуги банку на основании заключенного договора (соглашения) между банком и лицом, оказывающим услуги банку, устанавливается правилами оказания услуг банку по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, передаче документов клиентов банку, утверждаемыми нормативным правовым актом уполномоченного органа.
10. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Для целей применения к филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан требований настоящей статьи под советом директоров понимается соответствующий орган управления банка – нерезидента Республики Казахстан.
Статья 58. Особенности банковского займа физического лица
1. Физическое лицо вправе бесплатно установить или отменить в кредитном бюро или на веб-портале "электронного правительства", или с использованием объектов информатизации банка, интегрированных с сервисами, размещенными на шлюзе "электронного правительства", добровольный отказ физического лица от получения банковского займа.
Банку запрещается предоставлять заем физическому лицу при наличии информации об установлении физическим лицом добровольного отказа от получения банковского займа в его кредитном отчете, полученном банком до принятия решения о предоставлении займа.
2.  Банку запрещается предоставлять физическому лицу потребительский банковский заем, не обеспеченный залогом имущества, подлежащим регистрации, свыше суммы, размер которой устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона, без согласия его супруга (супруги).
Порядок получения согласия супруга (супруги) на получение потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, подлежащим регистрации, и минимальный размер займа, при котором необходимо согласие супруга (супруги), определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона.

3. Банктің бұрын алынған банктік қарыздар және (немесе) микрокредиттер туралы ақпарат кредиттік есебінде жоқ жеке тұлғамен мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын осы жеке тұлғаның банкте берген жазбаша келісімі негізінде банкте жеке өзінің қатысуымен осындай жеке тұлғаның биометриялық аутентификациясын жүргізбей жасауына тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес жеке тұлғаның жеке өзінің қатысуы міндетті болып табылатын тұтынушылық банктік қарыз шарты бойынша банктік қарыздың ең төмен мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 52-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талап тұтынушылық банктік қарыз сомасын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатушының (өнім берушінің) банктік шотына қарыз алушы (сатып алушы) алғанын растайтын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мақсаттарына беру жағдайларына қолданылмайды.
4. Уәкілетті органның осы Заңның 52-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда және тәртіппен банк жеке тұлғамен мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын осындай шарт жасасуға жеке тұлғаның келісімін алғаннан кейін ғана жасасады.
Кепіл мүлкімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарты Интернет арқылы жасалған жағдайда аталған шартты жасасуға келісім кредиттік бюрода немесе "электрондық үкімет" веб-порталында немесе "электрондық үкімет" шлюзінде орналастырылған сервистермен интеграцияланған банктің акпараттандыру объектілері арқылы ресімделеді.
5. Банк Интернет арқылы жасалған, мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 52-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалған ең төмен мөлшерден асатын банктік қарыз шарты негізінде мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз бойынша қарыз алушыға ақша беруді мынадай талаптарды сақтай отырып:
1) банктік қарыз шартына қол қойылған (банктік қарыз беруге не банктік қарыз сомасын ұлғайтуға берілген өтініш мақұлданған) кезден бастап жиырма төрт сағаттан кейін;
2) уәкілетті органның осы Заңның 52-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес ресімделген және банк осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген мерзімнен кейін алған тұтынушылық банктік қарыз алуға қарыз алушының келісімі (растауы) болған кезде жүзеге асырады.

3.  Банку запрещается заключать договор потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, с физическим лицом, у которого в кредитном отчете отсутствует информация о ранее полученных банковских займах и (или) микрокредитах, без проведения биометрической аутентификации такого физического лица при его личном присутствии в банке на основании письменного согласия, данного таким физическим лицом в банке.
Минимальный размер банковского займа по договору потребительского банковского займа, при заключении которого в соответствии с частью первой настоящего пункта обязательно личное присутствие физического лица, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона.
Требование, предусмотренное частью первой настоящего пункта, не распространяется на случаи передачи суммы потребительского банковского займа на банковский счет продавца (поставщика) товаров, работ и услуг на цели приобретения товаров, работ и услуг, получение которых подтверждается заемщиком (покупателем).
4. В случаях и порядке, которые предусмотрены нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона, банк заключает договор потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, с физическим лицом только после получения согласия физического лица на заключение такого договора.
В случае заключения договора потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, посредством Интернета согласие на заключение указанного договора оформляется в кредитном бюро или на веб-портале "электронного правительства", или посредством объектов информатизации банка, интегрированных с сервисами, размещенными на шлюзе "электронного правительства".
5. Банк осуществляет передачу денег заемщику по потребительскому банковскому займу, не обеспеченному залогом имущества, на основании договора банковского займа, заключенного посредством Интернета, размер которого превышает минимальный размер, определенный нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона, с соблюдением следующих требований:
1) не ранее чем через двадцать четыре часа с момента подписания договора банковского займа (одобрения заявления на предоставление банковского займа либо увеличения суммы банковского займа);
2) при наличии согласия (подтверждения) заемщика на получение потребительского банковского займа, оформленного в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа, указанного в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона, и полученного банком не ранее срока, указанного в подпункте 1) части первой настоящего пункта.

Қарыз алушыға сол бір банкте мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген, сомасы қосу нәтижесінде уәкілетті органның осы Заңның 52-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалған ең төмен мөлшерден асатын бірнеше тұтынушылық қарыз Интернет арқылы күнтізбелік бір күн ішінде берілген жағдайда банк көрсетілген ең төмен мөлшерден асатын қарыздарға қатысты осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген талапты сақтайды, сондай-ақ көрсетілген қарыздарды тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау рәсімдеріне сәйкес алаяқтық белгілерінің болмауы тұрғысынан тексереді.
6. Осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде, 4-тармағында және 5-тармағының бірінші бөлігінде көзделген талаптар:
1) банктің тұтынушылық банктік қарыз сомасын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатушының (өнім берушінің) банктік шотына қарыз алушы (сатып алушы) алғанын растайтын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мақсаттарына беруі;
2) жеке тұлғаның осы банктегі басқа қарызы бойынша берешегін өтеу мақсатында банктің оған қарыз беруі;
3) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 150 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде төлем картасы бойынша белгіленген кредиттік лимит шеңберінде беру;
4) банктің жеке тұлғаға қарыз алушының салықтар, айыппұлдар, атқарушылық іс жүргізу бойынша берешегін төлеу мақсатында көрсетілген мақсаттарға ғана төлем жүргізу кезінде қарыз беруі жағдайларына қолданылмайды.
7. Банк осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды сақтамай, жеке тұлғаға қарыз берген жағдайда банк:
1) көрсетілген жеке тұлғадан осындай қарыз бойынша міндеттемелерді орындауын талап етуге құқылы емес;
2) көрсетілген қарызды беру фактісі анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай шаралар қабылдайды:
қарыз алушының осындай қарыз бойынша берешегін толық есептен шығару (кешіру) туралы шешім қабылдайды;
осындай қарыз бойынша берешекті өндіріп алуды және талап-арыз жұмысын тоқтатады;
осындай қарыз бойынша ақпарат туралы жазбаларды жою арқылы қарыз алушының кредиттік бюролардағы кредиттік тарихына түзетулер енгізеді;
осындай қарыз бойынша сыйақының және (немесе) тұрақсыздық айыбының бұрын ұсталған (төленген) сомаларын қарыз алушыға қайтаруды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шаралар банк қылмыстық қудалау органдарының осы баптың 12-тармағында көрсетілген процестік құжаттарын алған жағдайда осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде, 3-тармағының бірінші бөлігінде, 4, 5 және 9-тармақтарында көзделген талаптардың кез келгені сақталмай банктік қарыз беру жағдайларына қолданылады.

В случае предоставления заемщику посредством Интернета в течение одного календарного дня нескольких потребительских займов, не обеспеченных залогом имущества, в одном и том же банке, сумма которых в результате сложения превышает минимальный размер, определенный нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона, банк в отношении займов, превысивших указанный минимальный размер, соблюдает требование, установленное подпунктом 1) части первой настоящего пункта, а также проверяет указанные займы на отсутствие признаков мошенничества в соответствии с процедурами управления рисками и внутреннего контроля.
6. Требования, предусмотренные частью второй пункта 1, пунктом 4 и частью первой пункта 5 настоящей статьи, не распространяются на случаи:
1) передачи банком суммы потребительского банковского займа на банковский счет продавца (поставщика) товаров, работ и услуг на цели приобретения товаров, работ и услуг, получение которых подтверждается заемщиком (покупателем);
2) выдачи банком займа физическому лицу в целях погашения в данном банке его задолженности по другому займу;
3) в рамках установленного кредитного лимита по платежной карте в размере, не превышающем 150-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
4) выдачи банком займа физическому лицу в целях оплаты задолженности заемщика по налогам, штрафам, исполнительному производству при проведении платежа исключительно на указанные цели.
7. В случае выдачи банком займа физическому лицу без соблюдения требований, установленных частью первой пункта 2 настоящей статьи, банк:
1) не вправе требовать от указанного физического лица исполнения обязательств по такому займу;
2) не позднее трех рабочих дней со дня выявления факта выдачи указанного займа принимает следующие меры:
принимает решение о полном списании (прощении) задолженности заемщика по такому займу;
прекращает взыскание задолженности и претензионно-исковую работу по такому займу;
вносит корректировки в кредитную историю заемщика в кредитных бюро путем устранения записей об информации по такому займу;
осуществляет возврат заемщику ранее удержанных (уплаченных) сумм вознаграждения и (или) неустойки по такому займу.
Меры, предусмотренные частью первой настоящего пункта, распространяются на случаи выдачи банковского займа без соблюдения любого из требований, предусмотренных частью второй пункта 1, частью первой пункта 3, пунктами 4, 5 и 9 настоящей статьи, при условии получения банком процессуальных документов органов уголовного преследования, указанных в пункте 12 настоящей статьи.

8. Банк мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 52-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген сомадан асатын тұтынушылық банктік қарыз беруге құқылы емес.
9. Банктің жеке тұлғаның биометриялық аутентификациясын жүргізбей, Интернет арқылы жеке тұлғамен банктік қарыз шартын жасасуына тыйым салынады, оның жүргізілу тәртібін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша айқындайды.
Егер банктік қарыз сомасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мөлшерден асатын болса, қарыз алушының биометриялық аутентификациясы СДАО арқылы жүргізіледі.
10. Банк қарыз алушы жеке тұлғаның сұрау салуы бойынша 10 жұмыс күнінен кешіктірмей, қарыз алушыға оның биометриялық аутентификациясын жүргізу күні мен тәсілін қоса алғанда, оны жүргізу процесі, ол туралы ақпараттың банк пен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің антифрод-орталығының дерекқорында бар-жоғы тұрғысынан салыстырып тексерудің жүргізілгені, сондай-ақ өтінішті қарау және тұтынушылық банктік қарыз шартын жасасу кезінде пайдаланылған борыштық жүктеме коэффициентінің мәні туралы мәліметтерді береді.
11. Банк құпиясын құрайтын ақпаратқа құқыққа сыйымсыз қол жеткізілгені, оның құқыққа сыйымсыз өзгертілгені, үшінші тұлғалар тарапынан құқыққа сыйымсыз әрекеттердің не жеке тұлғаның банктік қарызымен өзге де заңсыз (алаяқтық) әрекеттердің жүзеге асырылғаны анықталған кезден бастап банк:
бір жұмыс күні ішінде ол туралы клиентке және уәкілетті органға хабарлайды;
екі жұмыс күні ішінде құқыққа сыйымсыз әрекеттерді жою үшін шаралар қабылдайды;
он жұмыс күні ішінде мұндай әрекеттердің салдарларын жою үшін шаралар қабылдайды.
12. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес қылмыстық қудалау органдары енгізген (шығарған) қылмыстық құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен мән-жайларды жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы ұсынымның не қарыз алушы жеке тұлғаны банктік қарыздың алаяқтық тәсілмен ресімделуіне байланысты қылмыстық құқық бұзушылық бойынша жәбірленуші деп тану туралы қаулының негізінде банк көрсетілген ұсынымды не қаулыны алған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей, банк аталған банктік қарызға қатысты:
берешекті өндіріп алуды және талап-арыз жұмысын;
сыйақыны және (немесе) тұрақсыздық айыбын есепке жазуды тоқтата тұрады.
13. Банк қарыз алушы жеке тұлғаның сәйкестендіру құралдарын үшінші тұлғаның заңсыз алуы және пайдалануы салдарынан, оның ішінде банктің қызметтерін қашықтан көрсетудің бағдарламалық қамтылымын алыстан басқаруды пайдалану және (немесе) банктің биометриялық аутентификацияны жүргізу тәртібін не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ішкі, сыртқы және (немесе) өзге де алаяқтық тәсілдері фактілерін анықтау, тіркеп-белгілеу және талдау жөніндегі талаптарды бұзуы арқылы банктік қарызды ресімдеу кезінде қылмыстық іс бойынша жәбірленуші деп танылған осындай жеке тұлғаға алаяқтық тәсілмен банктік қарызды ресімдеу фактісі анықталған, заңды күшіне енген сот актісін алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей оның тиісті банктік қарыз бойынша берешегін есептен шығару туралы шешімді, сондай-ақ осындай банктік қарыз бойынша бұрын ұсталған (төленген) сомаларды қарыз алушы жеке тұлғаға қайтару жөніндегі шараларды қабылдайды.

8. Банк не вправе выдавать потребительский банковский заем свыше суммы, размер которой определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона.
9. Банку запрещается заключать договор банковского займа с физическим лицом посредством Интернета без проведения биометрической аутентификации физического лица, порядок проведения которой определяется уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Если сумма банковского займа превышает размер, установленный нормативным правовым актом уполномоченного органа, биометрическая аутентификация заемщика проводится посредством ЦОИД.
10. По запросу заемщика - физического лица банк не позднее 10 рабочих дней предоставляет заемщику сведения о процессе проведения его биометрической аутентификации, включая дату и способ ее проведения, проведенной сверке данных на предмет наличия информации о нем в базе данных антифрод-центра банка и Национального Банка Республики Казахстан, а также значении коэффициента долговой нагрузки, использованного при рассмотрении заявления и заключении договора потребительского банковского займа.
11. С момента обнаружения неправомерного доступа к информации, составляющей банковскую тайну, ее неправомерного изменения, осуществления неправомерных действий со стороны третьих лиц либо иных незаконных (мошеннических) действий с банковским займом физического лица банк в течение:
одного рабочего дня информирует об этом клиента и уполномоченный орган;
двух рабочих дней принимает меры для устранения неправомерных действий;
десяти рабочих дней принимает меры для устранения последствий таких действий.
12. На основании внесенного (вынесенного) органами уголовного преследования в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан представления о принятии мер по устранению обстоятельств, способствовавших совершению уголовного правонарушения, либо постановления о признании заемщика – физического лица потерпевшим по уголовному правонарушению, связанному с оформлением банковского займа мошенническим способом, банк не позднее трех календарных дней со дня получения банком указанного представления либо постановления приостанавливает в отношении указанного банковского займа:
взыскание задолженности и претензионно-исковую работу;
начисление вознаграждения и (или) неустойки.
13. Банк не позднее десяти рабочих дней со дня получения вступившего в законную силу судебного акта, в котором установлен факт оформления на заемщика – физическое лицо, признанного потерпевшим по уголовному делу, банковского займа мошенническим способом вследствие незаконного получения и использования третьим лицом идентификационных средств такого физического лица, в том числе при оформлении банковского займа путем использования удаленного управления программным обеспечением дистанционного оказания услуг банка, и (или) нарушения банком порядка проведения биометрической аутентификация либо установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа требований по выявлению, фиксации и анализу фактов внутреннего, внешнего и (или) иных способов мошенничества, принимает решение о списании его задолженности по соответствующему банковскому займу, а также меры по возврату заемщику – физическому лицу ранее удержанных (уплаченных) сумм по такому банковскому займу.

14. Банк "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен соттан тыс банкроттық рәсімінің немесе сот арқылы банкроттық рәсімінің аталған жеке тұлғаға қатысты аяқталғаны туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап бес жыл ішінде жеке тұлғаға банктік қарыздар беруге, сондай-ақ төлем қабілеттілігін қалпына келтіру жоспарының орындалу кезеңінде жеке тұлғаға банктік қарыздар беруге, сондай-ақ мұндай жеке тұлғадан банктік қарыз шарты бойынша кепіл, кепілдік және (немесе) кепілгерлік түріндегі қамтамасыз етуді қабылдауға құқылы емес.
15. Жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шартында банк уәкілетті органның осы Заңның 52-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес банктік қарыз шартын жасасқан күнгі банк ұсынғандардың ішінен қарыз алушының таңдауы бойынша қарызды өтеу әдісін көрсетеді.
16. Банктің банктік қарыз және (немесе) микрокредит бойынша күнтізбелік отыз күннен астам мерзімі өткен берешегі бар жеке тұлғаға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз беруіне тыйым салынады.
Мұндай тыйым жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарызын және (немесе) микрокредитін сыйақы мөлшерлемесін және (немесе) мерзімді төлемдер мөлшерін азайту жағына қарай өзгертуді және (немесе) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) азайту жағына қарай өзгертуді немесе оның күшін толық жоюды көздейтін жақсарту шарттарында өтеу мақсатында банктік қарыз беру жағдайларына қолданылмайды.
17. Банк жеке тұлғаның мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын жасасуға өтініші бойынша ол келіп түскен кезден бастап бір сағат ішінде шешім қабылдайды.
Банктің жеке тұлғаның мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын жасасуға өтініші бойынша оң шешім қабылдауына, сондай-ақ кредиттік есепте осы жеке тұлғаның өзге банкке немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымға мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген банктік қарыз немесе микрокредит алуға берген, қабылданған шешім туралы мәртебесі жоқ өтініші туралы ақпарат болған кезде мұндай шартты жасасуына тыйым салынады.
Банк кредиттік бюроға жеке тұлғаның мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын жасасуға өтініш бергені және ол бойынша қабылданған шешім туралы ақпарат бермеген жағдайда, банктің осындай шартты жасауына тыйым салынады.
Осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде белгіленген талаптар қарыз алушы жеке тұлғаның сол бір банктен алған банктік қарызы бойынша берешекті өтеу үшін мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарызды беру жағдайларына қолданылмайды.

14. Банк не вправе выдавать банковские займы физическому лицу в течение пяти лет со дня размещения объявления о завершении в отношении указанного физического лица процедуры внесудебного банкротства или процедуры судебного банкротства, а также выдавать банковские займы физическому лицу в период исполнения плана восстановления платежеспособности в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", а также принимать от такого физического лица обеспечение в виде залога, гарантии и (или) поручительства по договору банковского займа.
15. В договоре банковского займа с физическим лицом банк указывает метод погашения займа по выбору заемщика из предложенных банком на дату заключения договора банковского займа в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа, указанного в части первой пункта 4 статьи 52 настоящего Закона.
16. Банку запрещается предоставление займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, физическому лицу, имеющему просроченную задолженность по банковскому займу и (или) микрокредиту свыше тридцати календарных дней.
Такой запрет не распространяется на случаи выдачи банковского займа в целях погашения банковского займа и (или) микрокредита физического лица, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, на улучшающих условиях, предусматривающих изменение в сторону уменьшения ставки вознаграждения и (или) размера периодических платежей и (или) изменение в сторону уменьшения или полную отмену неустойки (штрафа, пеней).
17. Банк принимает решение по заявлению физического лица на заключение договора потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, в течение одного часа с момента его поступления.
Банку запрещается принимать положительное решение по заявлению физического лица на заключение договора потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, а также заключать такой договор, при наличии в кредитном отчете информации о поданном этим физическим лицом в иной банк или организацию, осуществляющую микрофинансовую деятельность, заявлении на получение банковского займа или микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, по которому отсутствует статус о принятом решении.
Банку запрещается заключать договор потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, в случае непредоставления банком в кредитное бюро информации о подаче физическим лицом заявления на заключение такого договора и принятом по нему решении.
Требования, установленные частями второй и третьей настоящего пункта, не распространяются на случаи выдачи потребительского банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, для погашения задолженности по банковскому займу заемщика – физического лица, полученному в том же банке.

18. Жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты бойынша негізгі борыш сомасын қайтару және (немесе) сыйақы төлеу жөніндегі міндеттемені бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) мөлшері:
мерзімін өткізіп алудың тоқсан күні ішінде мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының 0,5 пайызынан аспауға;
мерзімін өткізіп алудың тоқсан күні өткеннен кейін мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының 0,03 пайызынан аспауға, бірақ банктік қарыз шарты қолданылатын әрбір жылға берілген қарыз сомасының он пайызынан артық болмауға тиіс.
19. Жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша банктің негізгі борыш және (немесе) сыйақы сомалары бойынша төлемдердің кез келгенін өтеу міндеттемесін орындау мерзімін өткізіп алудың қатарынан күнтізбелік тоқсан күні өткен соң есепке жазылған сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды), сондай-ақ қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссияларды төлеуді және өзге де төлемдер жасауды талап етуіне тыйым салынады.
Осы тармақтың талабы осы Заңның 60-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайға қолданылмайды.
20. Егер қарыз алушы жеке тұлға жүргізген төлем сомасы банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткіліксіз болса, көрсетілген сома қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерін мынадай кезектілікпен өтейді:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұлдар);
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыш сомасы;
5) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есепке жазылған сыйақы;
6) қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдер;
7) кредитордың орындауды алу бойынша шығасылары.
21. Банк жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шартын жасасқанға дейін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қаржы өнімінің жарамдылық өлшемшарттарын негізге ала отырып, қарыз талаптарын ұсынуға міндетті.
22. Банктің жеке тұлғамен жасалатын банктік қарыз шартында кез келген валюталық немесе өзге де баламаға байланыстыра отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында берілетін банктік қарыз бойынша міндеттемелер мен төлемдерді индекстеуді көздейтін шарттарды белгілеуіне тыйым салынады.
23. Банк жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шартының талаптары өзгерген және (немесе) жеке тұлғаның қарызын өтеу мақсатында жаңа қарыз берілген кезде негізгі борыш сомасына капиталдандырылған (жинақтап қосылған) мерзімі өткен сыйақыға, тұрақсыздық айыбына (айыппұлдарға, өсімпұлдарға), қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерге сыйақыны есепке жазуға жол бермеуге тиіс.

18. Размер неустойки (штрафа, пени) за нарушение обязательства по возврату суммы основного долга и (или) уплате вознаграждения по договору банковского займа с физическим лицом не может превышать:
в течение девяноста дней просрочки 0,5 процента от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки;
по истечении девяноста дней просрочки 0,03 процента от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки, но не более десяти процентов от суммы выданного займа за каждый год действия договора банковского займа.
19. По договору банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, банку запрещается требовать выплаты вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), а также комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием займа, начисленных по истечении девяноста последовательных календарных дней просрочки исполнения обязательства по погашению любого из платежей по суммам основного долга и (или) вознаграждения.
Требование настоящего пункта не распространяется на случай, установленный пунктом 3 статьи 60 настоящего Закона.
20. Если сумма платежа, произведенного заемщиком – физическим лицом, недостаточна для исполнения обязательств по договору банковского займа, указанная сумма погашает обязательства заемщика – физического лица по договору банковского займа в следующей очередности:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) неустойка (штраф, пени);
4) сумма основного долга за текущий период платежей;
5) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
6) задолженность по комиссиям и иным платежам, связанным с выдачей и обслуживанием займа;
7) издержки кредитора по получению исполнения.
21. Банк до заключения договора банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, обязан предложить условия займа, исходя из критериев пригодности финансового продукта, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
22. Банку запрещается установление в договоре банковского займа, заключаемого с физическим лицом, условий, предусматривающих индексацию обязательств и платежей по банковскому займу, выдаваемому в национальной валюте Республики Казахстан, с привязкой к любому валютному или иному эквиваленту.
23. Банк не должен допускать при изменении условий договора банковского займа с физическим лицом и (или) выдаче нового займа в целях погашения займа физического лица начисление вознаграждения на капитализированные (суммированные) к сумме основного долга просроченное вознаграждение, неустойку (штрафы, пени), комиссии и иные платежи, связанные с выдачей и обслуживанием займа.

24. Жеке тұлғаға банктік қарыз беру қарыз алушының (кепіл берушінің) өз өмірін немесе денсаулығын сақтандыру міндетімен негізделмеуі керек.
25. Осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
59-бап. Мерзiмдi әскери қызметтегі әскери қызметшiнің банктік қарызының
ерекшеліктері
1.  Мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшінің банктік қарыз беру туралы шешім қабылдағанға дейін банк алған кредиттік есебінде оны мерзімді әскери қызметке шақыру туралы ақпарат болған кезде банктің осындай әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында мерзімді әскери қызмет өткеруі кезеңінде банктік қарыздар беруіне тыйым салынады.
Мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшінің банктік қарыз беру туралы шешім қабылдағанға дейін банк алған кредиттік есебінде оны мерзімді әскери қызметке шақыру туралы ақпарат болған кезде банк осындай әскери қызметшіге банктік қарыз берген жағдайда банк мұндай банктік қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын талап етуге құқылы емес және мұндай банктік қарыз беру фактісі анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Заңның 58-бабының 7-тармағында көзделген шараларды қабылдайды.
2. Банк банктік қарыз шарты бойынша уәкілетті органның осы Заңның 61-бабы 2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен қарыз бойынша сыйақыны есепке жазбай, мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшіге мерзімді әскери қызметті өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге негізгі борыш пен сыйақы бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсынуға міндетті.
3. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың болуы не болмауы, ол бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер алмасу Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік органдардың және кредиттік бюролардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда дербес деректерді жинау, өңдеу және пайдалану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.

24. Предоставление банковского займа физическому лицу не может быть обусловлено обязанностью заемщика (залогодателя) страховать свою жизнь или здоровье.
25. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 59. Особенности банковского займа военнослужащего
срочной воинской службы
1. Банку запрещается предоставлять банковские займы военнослужащим срочной воинской службы в период прохождения ими срочной воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях при наличии информации о призыве такого военнослужащего на срочную воинскую службу в его кредитном отчете, полученном банком до принятия решения о предоставлении банковского займа.
В случае выдачи банком военнослужащему срочной воинской службы банковского займа при наличии информации о призыве такого военнослужащего на срочную воинскую службу в его кредитном отчете, полученном банком до принятия решения о предоставлении банковского займа, банк не вправе требовать исполнения обязательств по такому банковскому займу и не позднее трех рабочих дней со дня выявления факта выдачи такого банковского займа принимает меры, предусмотренные пунктом 7 статьи 58 настоящего Закона.
2. Банк по договору банковского займа обязан предоставить военнослужащему срочной воинской службы отсрочку платежа по основному долгу и вознаграждению на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, без начисления вознаграждения по займу в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части третьей пункта 2 статьи 61 настоящего Закона.
3. Обмен сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, предоставлении отсрочки платежа по нему осуществляется посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов и кредитных бюро в порядке, определенном уполномоченным органом по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
В случаях, предусмотренных частью первой настоящего пункта, сбор, обработка и использование персональных данных осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.

60-бап. Жеке тұлғаның ипотекалық қарызының ерекшеліктері
1. Банк жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметке байланысты емес ипотекалық қарыз шартын жасасқанға дейін осы Заңның 57-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес банктің ішкі құжаттарына сай қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігін (төлем қабілеттілігін) бағалауды жүргізуге міндетті, ол:
1) банктің қалауы бойынша мынадай құжаттардың бірімен:
жеке зейнетақы шотынан берілетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының соңғы алты айдағы үзінді көшірмесімен;
жұмыс орнынан берілген соңғы алты айдағы кірістері туралы анықтамамен;
банктің ішкі құжаттарына және рәсімдеріне сәйкес жеке тұлғаның кәсiпкерлiк қызметке байланысты емес ипотекалық қарыз шарты бойынша қарыз алушының міндеттемелерін орындау мүмкіндігінің бар екендігін көрсететін өзге де құжаттармен расталған, қарыз алушының ипотекалық қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігінің болуын;
2) қарыз алушының соңғы алты айдағы кредиттік тарихының бар екендігін не жоқ екендігін;
3) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегінің бар екендігін не жоқ екендігін;
4) үшінші тұлғалар алдында кредиттік есепте көрсетілген берешектің бар екендігін не жоқ екендігін айқындауға бағытталған.
Қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігін (төлем қабілеттілігін) бағалау жеке тұлғаның кәсiпкерлiк қызметке байланысты емес ипотекалық қарыз шарты бойынша бірлесіп қарыз алушы (ипотекалық қарызды қайтару жөніндегі міндеттемелердің орындалуы үшін ортақ жауапты адам) ретінде әрекет ететін жеке тұлға жөніндегі мәліметтерді де ескеруге тиіс.
Банктің осы тармақта көзделген қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігін (төлем қабілеттілігін) бағалауды жүзеге асыруы үшін қарыз алушының (бірлесіп қарыз алушының) анық емес ақпарат ұсынғаны үшін банк жауапты болмайды.
2. Егер жеке тұлға өтініш жасаған күннің алдындағы қатарынан алты ай ішінде жеке тұлғаның тиісті шетел валютасында кірісі болмаса, банктің көрсетілген жеке тұлғаға ипотекалық қарызды шетел валютасында беруіне тыйым салынады.
3. Банктің жеке тұлғаның ипотекалық қарыз шарты бойынша негізгі борыш және (немесе) сыйақы сомалары бойынша төлемдердің кез келгенін өтеу міндеттемесін орындау мерзімін өткізіп алудың қатарынан күнтізбелік бір жүз сексен күн өткен соң есепке жазылған сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлды), сондай-ақ қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді төлеуді талап етуіне тыйым салынады.
4. Ипотекалық қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін тұрғынжай банктің меншігіне өткен және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушының (кепіл берушінің) меншігінде өзге тұрғынжай болмаған жағдайларда осындай қарыз алушы (кепіл беруші) тұрғынжай банктің меншігіне өткен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде банкке мүліктік жалдау (жалға беру) шарты негізінде, оның ішінде оны сатып алу шартымен қарыз алушыға (кепіл берушіге) осындай тұрғынжайды жалға (мүліктік жалдауға) беру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.

Статья 60. Особенности ипотечного займа физического лица
1. До заключения договора ипотечного займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, банк в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 57 настоящего Закона обязан провести оценку кредитоспособности (платежеспособности) заемщика в соответствии с внутренними документами банка, направленную на определение:
1) возможности исполнения заемщиком обязательств по договору ипотечного займа, подтвержденной одним из следующих документов по усмотрению банка:
выпиской единого накопительного пенсионного фонда с индивидуального пенсионного счета за последние шесть месяцев;
справкой о доходах с места работы за последние шесть месяцев;
иными документами, отражающими наличие возможности исполнения заемщиком обязательств по договору ипотечного займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, в соответствии с внутренними документами и процедурами банка;
2) наличия либо отсутствия кредитной истории заемщика за последние шесть месяцев;
3) наличия либо отсутствия задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
4) наличия либо отсутствия задолженности перед третьими лицами, отраженной в кредитном отчете.
Оценка кредитоспособности (платежеспособности) заемщика должна также учитывать сведения по физическому лицу, выступающему по договору ипотечного займа физического лица, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, в качестве созаемщика (лица, солидарно ответственного за выполнение обязательств по возврату ипотечного займа).
Банк не несет ответственности за предоставление заемщиком (созаемщиком) недостоверной информации для осуществления банком оценки кредитоспособности (платежеспособности) заемщика, предусмотренной настоящим пунктом.
2. Банку запрещается предоставлять физическому лицу ипотечный заем в иностранной валюте, если указанное физическое лицо не имеет доход в соответствующей иностранной валюте в течение шести последовательных месяцев, предшествующих дню обращения физического лица в банк.
3. Банку запрещается требовать выплаты вознаграждения, неустойки (штрафов, пеней), а также комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и (или) обслуживанием ипотечного займа физического лица, начисленных по истечении ста восьмидесяти последовательных календарных дней просрочки исполнения обязательств по погашению любого из платежей по суммам основного долга и (или) вознаграждения по указанному займу.
4. В случаях перехода жилища, обеспечивавшего исполнение обязательств по ипотечному займу физического лица, в собственность банка и отсутствия у заемщика (залогодателя), относящегося к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", в собственности иного жилища такой заемщик (залогодатель) вправе в течение тридцати календарных дней со дня перехода жилища в собственность банка обратиться в банк с заявлением о передаче такого жилища в аренду (имущественный наем) заемщику (залогодателю) на основании договора имущественного найма (аренды), в том числе с условием его выкупа.

5. Банк осы баптың 4-тармағында көзделген өтінішті алған күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде оны қарайды және қарыз алушыға (кепіл берушіге) мынадай шешімдердің бірі туралы:
1) сатып алу шартымен немесе онсыз тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға беру) шартын жасасуға келісетіні туралы;
2) мынадай негіздердің бірі болған кезде:
өтініш беруші халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары санатына жататыны жөнінде анық емес мәліметтерді ұсынған;
өтініш берушінің кіріс көздерінің болмауына байланысты жалға алу ақысын төлеу мүмкіндігі болмаған;
өтініш берушінің банкроттығы;
өтініш берушінің меншік құқығында тұрғынжайы болған кезде мүліктік жалдау (жалға беру) шартын жасасудан бас тарту туралы хабарлайды.
6. Банк пен қарыз алушы (кепіл беруші) арасында мүліктік жалдау (жалға беру) шарты тұрғынжайды сатып алу шартымен жасалған жағдайда, тұрғынжайға меншік құқығы қарыз алушы (кепіл беруші) жалға алу бойынша соңғы төлемді не тұрғынжайдың мүліктік жалдау (жалға беру) шартында айқындалған құнын толық мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асырғаннан кейін қарыз алушыға (кепіл берушіге) ресімделеді.
7. Қарыз алушы (кепіл беруші) тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға беру) шарты бойынша міндеттемелерді орындау мерзімін қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен астам өткізіп алған жағдайда банктің талап етуі бойынша мүліктік жалдау (жалға алу) шарты мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Көрсетілген жағдайда банктің тұрғынжайды мүліктік жалдау (жалға алу) шарты бойынша мерзімі өткен тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуді талап етуіне тыйым салынады.
8. Банктің және қарыз алушы жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес ипотекалық қарыз шартына қатысты осы Заңда белгіленген құқықтары мен міндеттері жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) кепілімен қамтамасыз етілген банктік қарыз шарттарына да қолданылады.
9. Осы бапта белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
61-бап. Берешекті реттеу шарттары мен тәртібі және төлемге қабілетсіз қарыз
алушы жеке тұлғаға қатысты қолданылатын шаралар
1. Банк қарыз алушы жеке тұлғаны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен жазбаша, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы банктік қарыз шарты бойынша ақшалай міндеттемелерді орындаудың мерзімін өткізіп алудың туындағаны туралы мерзімін өткізіп алу туындаған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
Көрсетілген хабарлама:

5. Банк в течение пятнадцати календарных дней после дня получения заявления, предусмотренного пунктом 4 настоящей статьи, рассматривает его и сообщает заемщику (залогодателю) об одном из следующих решений:
1) о согласии на заключение договора имущественного найма (аренды) жилища с условием его выкупа или без такового;
2) об отказе в заключении договора имущественного найма (аренды) жилища при наличии одного из следующих оснований:
предоставление заявителем недостоверных данных (сведений) о принадлежности к категории социально уязвимых слоев населения;
отсутствие у заявителя возможности оплачивать арендную плату ввиду отсутствия источников дохода;
банкротство заявителя;
наличие у заявителя жилища на праве собственности.
6. В случае заключения между банком и заемщиком (залогодателем) договора имущественного найма (аренды) с условием выкупа жилища право собственности на жилище переоформляется на заемщика (залогодателя) после осуществления заемщиком (залогодателем) последнего платежа по аренде либо полного досрочного погашения стоимости жилища, определенной в договоре имущественного найма (аренды).
7. Договор имущественного найма (аренды) жилища досрочно прекращается по требованию банка в случае просрочки исполнения заемщиком (залогодателем) обязательств по договору имущественного найма (аренды) жилища сроком более девяноста последовательных календарных дней.
В указанном случае банку запрещается требовать выплату неустойки (штрафа, пеней) на платежи, просроченные по договору имущественного найма (аренды) жилища.
8. Права и обязанности банка и заемщика – физического лица, установленные настоящим Законом в отношении договора ипотечного займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, распространяются также на договоры банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, обеспеченные залогом прав (требований) по договору о долевом участии в жилищном строительстве.
9. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 61. Условия и порядок урегулирования задолженности и меры,
применяемые в отношении неплатежеспособного заемщика – физического лица
1. Банк обязан письменно уведомить заемщика – физическое лицо способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации о возникновении просрочки исполнения денежных обязательств по договору банковского займа не позднее десяти календарных дней со дня возникновения просрочки.
Указанное уведомление должно содержать:

1) банктік қарыз шарты бойынша хабарламада көрсетілген күнгі мерзімі өткен төлемдердің мөлшерін;
2) банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен төлемдерді енгізу туралы талапты;
3) қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындамауының салдарларын түсіндіруді;
4) қарыз алушының осы баптың 2-тармағында айқындалған тәртіппен банктік қарыз шартына өзгерістер енгізу туралы ұсыныспен банкке жүгіну құқығын көрсетуді;
5) банктің қалауына қарай өзге де мәліметтерді қамтуға тиіс.
Банк аталған хабарламаны қарыз алушыға жіберу үшін коллекторлық агенттікті тартуға құқылы.
2. Банк қарыз алушыға осы баптың 1-тармағында көзделген хабарламаны жіберген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарыз алушы жазбаша нысанда және (немесе) ақпараттандыру объектілері арқылы және (немесе) банктік қарыз шартында көзделген өзге де тәсілмен мыналарға:
1) банктік қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту жағына қарай өзгертуге;
2) банктік қарыз шарты бойынша ай сайынғы төлемді банктік қарыз шартында белгіленген мөлшерден кемінде елу пайызға азайтуға;
3) шетел валютасында берілген қарыз бойынша негізгі борыштың қалдық сомасының валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына өзгертуге;
4) негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша төлемдерді кейінге қалдыруға;
5) берешекті өтеу әдісін және (немесе) берешекті өтеу кезектілігін, оның ішінде негізгі борышты басым тәртіппен өтей отырып өзгертуге;
6) қарыз мерзімін өзгертуге;
7) мерзімі өткен негізгі борышты және (немесе) сыйақыны кешіруге, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың), банктік қарызға қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдердің күшін жоюға;
8) "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабында белгіленген тәртіппен кепіл берушінің ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізуіне;
9) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындаудың орнына банкке кепіл және (немесе) өзге де мүлікті беру арқылы бас тарту төлемін ұсынуға;
10) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені сатып алушыға бере отырып, ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті өткізуге қатысты кез келген ұсыныспен банкке жүгінуге құқылы.
Қарыз алушының көрсетілген жолданымында банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың мерзімін өткізіп алудың туындау себептері, қарыз алушының ағымдағы кірістері және қарыз алушының банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы ұсыныспен жүгінуін негіздейтін (соған негіз болатын) басқа да мән-жайлар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістерді қарау тәртібі, қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттардың тізбесі, сондай-ақ банк пен микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабарлау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

1) размер просроченных платежей по договору банковского займа на дату, указанную в уведомлении;
2) требование о внесении просроченных платежей по договору банковского займа;
3) разъяснение последствий неисполнения заемщиком обязательств по договору банковского займа;
4) указание на право заемщика обратиться в банк с предложением о внесении изменений в договор банковского займа в порядке, определенном пунктом 2 настоящей статьи;
5) иные сведения по усмотрению банка.
Банк вправе привлечь коллекторское агентство для направления указанного уведомления заемщику.
2. В течение тридцати календарных дней со дня направления банком заемщику уведомления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, заемщик вправе обратиться в банк в письменной форме и (или) через объекты информатизации, и (или) иным способом, предусмотренным договором банковского займа, с любым предложением в отношении:
1) изменения в сторону уменьшения ставки вознаграждения по договору банковского займа;
2) уменьшения ежемесячного платежа по договору банковского займа не менее чем на пятьдесят процентов от размера, установленного договором банковского займа;
3) изменения валюты суммы остатка основного долга по займу, выданному в иностранной валюте, на национальную валюту Республики Казахстан;
4) отсрочки платежей по основному долгу и (или) вознаграждению;
5) изменения метода погашения задолженности и (или) очередности погашения задолженности, в том числе с погашением основного долга в приоритетном порядке;
6) изменения срока займа;
7) прощения просроченного основного долга и (или) вознаграждения, отмены неустойки (штрафа, пеней), комиссий и иных платежей, связанных с обслуживанием банковского займа;
8) самостоятельной реализации залогодателем недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, в порядке, установленном статьей 20-1 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества";
9) представления отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа путем передачи банку залогового и (или) иного имущества;
10) реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, с передачей обязательства по договору банковского займа покупателю.
Указанное обращение заемщика должно содержать сведения о причинах возникновения просрочки исполнения обязательств по договору банковского займа, текущих доходах заемщика и другие обстоятельства, которые обуславливают (обосновывают) обращение заемщика с предложением о внесении изменений в условия договора банковского займа.
Порядок рассмотрения изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, перечень документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также порядок информирования банком и организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

3. Банк қарыз алушының осы баптың 2-тармағында көзделген жолданымын алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде банктік қарыз шартының талаптарына қарыз алушы ұсынған өзгерістерді енгізу мүмкіндігін қарауға және қарыз алушыға банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен жазбаша түрде, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы банк қабылдаған мынадай шешімдердің бірі:
1) банктік қарыз шартының талаптарына қарыз алушы ұсынған өзгерістерді енгізумен келісетіні;
2) банктің қарыз алушыға банктік қарыз шартына өзгерістер енгізу туралы қарсы ұсынысы;
3) банктік қарыз шартының талаптарына қарыз алушы ұсынған өзгерістерді енгізуден бас тарту себептерінің уәжді негіздемесі бар осындай бас тарту туралы хабарлауға міндетті.
Банктің қарыз алушының осы баптың 2-тармағында көзделген жолданымы бойынша шешімін банк осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, банктің жеке тұлғалардың қарыздарын қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі ішкі тәртібіне сәйкес қабылдайды.
Банктің жеке тұлғалардың қарыздарын қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдерді қабылдау жөніндегі ішкі тәртібіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістерді қарау тәртібінде, қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттар тізбесінде, сондай-ақ банктің және микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабарлау тәртібінде айқындалады.
4. Егер мынадай:
1) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын;
2) төтенше жағдай енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен қарыз алушылардың кез келгені банкке банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы жолданымды жіберсе, банк банктік қарыз шартының осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында және (немесе) 4) тармақшасында көрсетілген талаптарына өзгерістерді осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларда кемінде үш ай мерзімге енгізуге міндетті.
Банктік қарыз шартының талаптарына аталған өзгерістердің енгізілуіне байланысты банк қарыз алушыдан комиссиялар төлеуді және (немесе) өзге де төлемдерді жасауды талап етуге құқылы емес.

3. Банк обязан в течение пятнадцати календарных дней со дня получения обращения заемщика, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, рассмотреть возможность внесения изменений в условия договора банковского займа, предложенных заемщиком, и письменно сообщить заемщику способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации об одном из следующих решений, принятых банком о (об):
1) согласии внести в условия договора банковского займа изменения, предложенные заемщиком;
2) встречном предложении банка заемщику о внесении изменений в договор банковского займа;
3) отказе внести в условия договора банковского займа изменения, предложенные заемщиком, с мотивированным обоснованием причин такого отказа.
Решение банка по обращению заемщика, предусмотренному пунктом 2 настоящей статьи, принимается банком в соответствии с внутренним порядком банка по принятию кредитных решений по реструктуризации займов физических лиц с учетом требований, установленных пунктами 4 и 5 настоящей статьи.
Требования к внутреннему порядку банка по принятию кредитных решений по реструктуризации займов физических лиц определяются порядком рассмотрения изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, перечнем документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также порядком информирования банком и организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, утвержденными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Банк обязан внести изменения в условия договора банковского займа, указанные в подпункте 2) и (или) подпункте 4) пункта 2 настоящей статьи, на срок не менее трех месяцев в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, если обращение с предложением о внесении указанных изменений направлено в банк любым из следующих заемщиков:
1) относящимся к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
2) пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения.
В связи с внесением указанных изменений в условия договора банковского займа банк не вправе требовать от заемщика выплаты комиссий и (или) иных платежей.

5. Банктің банктік қарыз шартының талаптарына осы баптың 4-тармағында көрсетілген өзгерістерді енгізуі мынадай шарттардың кез келгені болған кезде жүзеге асырылады:
1) қарыз алушының қарыз алушы өтінішпен жүгінген айдың алдындағы екі ай үшін есептелген орташа айлық кірісі аталған қарыз алушының қарыз алушы өтінішпен жүгінген айдың алдындағы он екі ай үшін есептелген орташа айлық кірісімен салыстырғанда отыз пайыздан астамға төмендеуі;
2) қарыз алушының банкке жүгінген кезде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуы.
6. Қарыз алушының осы баптың 2-тармағында көзделген жолданымын қарау кезеңінде банк қарызды мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге құқылы емес.
Банктің осы баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген шешімін қарыз алушы алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде банк пен қарыз алушы арасында өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеуі банктік қарыз шартының талаптарын өзгертуден бас тарту болып саналады. Көрсетілген мерзім екі тараптың да келісімі болған кезде ұзартылуы мүмкін.
7. Қарыз алушы:
банктің осы баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген шешімін алған;
осы баптың 6-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзімде банктік қарыз шартының талаптарын өзгерту туралы өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген күннен бастап үш ай ішінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес қарыз бойынша берешекті сотқа дейінгі реттеу туралы жолданыммен бұл туралы банкті бір мезгілде хабардар ете отырып, қаржы омбудсманына жүгінуге құқылы.
8. Қаржы омбудсманының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушыдан ипотекалық қарыз, оның ішінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша келіп түскен жолданымды қарауы кезеңінде кепілге қойылған мүлікке сот арқылы немесе соттан тыс тәртіппен өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.
9. Банктер, микроқаржы ұйымдары не коллекторлық агенттіктер болып табылатын екі және одан көп кредитор алдында тұтынушылық банктік қарыздар және (немесе) мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредиттер бойынша мерзімі өткен берешегі болған кезде қарыз алушы қаржы омбудсманының қызметі жанында жұмыс істейтін ұжымдық реттеу платформасы арқылы берешекті ұжымдық реттеуге жүгінуге құқылы.
Ұжымдық реттеуге жататын берешектің өлшемшарттары, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеуді жүргізудің тәртібі мен шарттары уәкілетті органның осы баптың 2-тармағының үшінші бөлігінде көзделген нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

5. Внесение банком изменений в условия договора банковского займа, указанных в пункте 4 настоящей статьи, осуществляется при наличии любого из следующих условий:
1) снижения среднемесячного дохода заемщика, рассчитанного за два месяца, предшествовавших месяцу обращения заемщика, более чем на тридцать процентов по сравнению со среднемесячным доходом указанного заемщика, рассчитанным за двенадцать месяцев, предшествовавших месяцу обращения заемщика;
2) получения заемщиком государственной адресной социальной помощи на момент его обращения в банк.
6. В период рассмотрения обращения заемщика, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, банк не вправе требовать досрочного погашения займа.
Недостижение взаимоприемлемого решения между банком и заемщиком в течение тридцати календарных дней со дня получения заемщиком решения банка, предусмотренного подпунктом 2) части первой пункта 3 настоящей статьи, считается отказом в изменении условий договора банковского займа. Указанный срок может быть продлен при наличии согласия обеих сторон.
7.  Заемщик вправе обратиться к финансовому омбудсману с обращением о досудебном урегулировании задолженности по займу, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, с одновременным уведомлением банка об этом в течение трех месяцев со дня:
получения решения банка, предусмотренного подпунктом 3) части первой пункта 3 настоящей статьи;
недостижения взаимоприемлемого решения об изменении условий договора банковского займа в срок, предусмотренный частью второй пункта 6 настоящей статьи.
8. Не допускается судебное или внесудебное обращение взыскания на заложенное имущество в период рассмотрения финансовым омбудсманом обращения от заемщика, относящегося к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", по ипотечному займу, в том числе ипотечному жилищному займу, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности.
9. При наличии просроченной задолженности по потребительским банковским займам и (или) потребительским микрокредитам, не обеспеченным залогом имущества, перед двумя и более кредиторами, являющимися банками, микрофинансовыми организациями либо коллекторскими агентствами, заемщик вправе обратиться за коллективным урегулированием задолженности через платформу коллективного урегулирования, функционирующую при службе финансового омбудсмана.
Критерии задолженности, подлежащей коллективному урегулированию, а также порядок и условия проведения коллективного урегулирования задолженности устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, предусмотренным частью третьей пункта 2 настоящей статьи.

10. Қарыз алушының осы баптың 2 және 7-тармақтарында белгіленген өз құқықтарын іске асыруына қарамастан, қарыз алушы осы баптың 1-тармағында көзделген хабарламада көрсетілген банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен төлемдерді енгізу туралы банк талабын қанағаттандырмаған жағдайда, банк:
1) қарыз алушы мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдер, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес берілетін материалдық көмек түрінде алатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен қарыз алушының талабы бойынша ашылған банктік шоттардағы ақшаны (электрондық ақшаны);
2) табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға материалдық залалдың өтемін есепке жатқызуға және мемлекеттік бюджеттен және (немесе) қайырымдылық ұйымдарынан қажетті көмекті беруге арналған банктік шоттардағы ақшаны;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен ашылған банктік шоттардағы алименттерді (кәмелетке толмағандарды және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны), сондай-ақ "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үй төлемдерін;
4) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжайға ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған, ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаны;
5) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтарды және (немесе) нысаналы жинақ төлемдерін;
6) тұрғын үй жағдайларын жақсартуға білім беру жинақтау салымынан төленетін жинақ төлемдерін немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша сақтандыру төлемдерін;
7) Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында көзделген тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін;

10. В случае неудовлетворения заемщиком требования банка о внесении просроченных платежей по договору банковского займа, указанного в уведомлении, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, вне зависимости от реализации заемщиком своих прав, установленных пунктами 2 и 7 настоящей статьи, банк вправе обратить взыскание в бесспорном порядке на деньги, имеющиеся на банковских счетах заемщика, в том числе путем предъявления платежного требования (при наличии согласия заемщика на изъятие денег с его банковского счета, содержащегося в договоре банковского займа), за исключением:
1) денег (электронных денег), получаемых заемщиком в виде пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, материальной помощи, предоставляемой в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан, находящихся на банковских счетах, открытых по требованию заемщика, в порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан;
2) денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для зачисления возмещения материального ущерба и предоставления необходимой помощи из государственного бюджета и (или) от благотворительных организаций физическим лицам, пострадавшим вследствие чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
3) алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), находящихся на банковских счетах, открытых в порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, а также жилищных выплат, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
4) денег, находящихся на банковском счете в жилищном строительном сберегательном банке, обладающем статусом национального института развития, предназначенном для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилище в частном жилищном фонде;
5) целевых накоплений и (или) выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования;
6) выплат накоплений из образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору образовательного накопительного страхования на улучшение жилищных условий;
7) единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о социальной защите;

8) тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдері түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттағы ақшаны, берілген банктік қарыздар бойынша кепіл нысанасы болып табылатын тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға білім беру жинақтау салымынан төленетін жинақ төлемдері немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша сақтандыру төлемдері түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаны;
9) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі банктік шоттардағы ақшаны;
10) нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны;
11) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаны;
12) номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша осы номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаны;
13) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін банктік шоттардағы ақшаны;
14) "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаны;
15)  өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған жеке сот орындаушыларының ағымдағы шоттарындағы ақшаны;
16) өзіне қатысты "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен төлем қабілеттілігін қалпына келтіру, соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс қозғалған қарыз алушы Қазақстан Республикасы азаматының банктік шоттарындағы ақшаны қоспағанда, қарыз алушының банктік шоттарындағы ақшаны даусыз тәртіппен, оның ішінде төлем талабын қою арқылы өндіріп алуды қолдануға (банктік қарыз шартында жазылған, қарыз алушының өзінің банктік шотынан ақшаны алып қоюға келісімі болған кезде) құқылы.
Банктік қарыз шарты бойынша берешекті банктік жинақ шоттарындағы, басқа банк берген банктік қарыз бойынша кепіл нысанасы болып табылатын ақша есебінен, басқа банк берген банктік қарыз бойынша өтелмеген негізгі борыштың сомасы мөлшерінде төлем талабымен өндіріп алуға жол берілмейді.
Төлем талабын қою арқылы банктік қарыз шарты бойынша қарыз алушының берешегін өндіріп алу оның банктік шотындағы ақша сомасының және (немесе) кейіннен қарыз алушының банктік шотына заңды тұлғадан немесе дара кәсіпкерден түсетін әрбір ақша сомасының елу пайызы шегінде шектеледі және төлем талабын толық орындау үшін қажетті барлық соманың банктік шотқа түсуі күтілместен жүзеге асырылады.
Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотында немесе жиынтығында бір банкте ашылған ағымдағы шоттарында сақталатын ақша сомасы төлем талабын орындау кезінде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінен аз болмауға тиіс. Егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, көрсетілген шектеу қарыз алушы жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің жинақ шотындағы ақшаға қолданылмайды.

8) денег, находящихся на банковском счете в жилищном строительном сберегательном банке в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, в виде выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования, денег, находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, являющихся предметом залога по выданным банковским займам, в виде выплат накоплений из образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору образовательного накопительного страхования на улучшение жилищных условий;
9) денег, находящихся на банковских счетах в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
10) денег, внесенных на условиях депозита нотариуса;
11) денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов управляющего инвестиционным портфелем, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;
12) денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, по неисполненным обязательствам такого лица, осуществляющего функции номинального держателя;
13) денег, находящихся на банковских счетах, для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
14) денег, находящихся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе";
15) денег, находящихся на текущих счетах частных судебных исполнителей, предназначенных для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей;
16) денег, находящихся на банковских счетах заемщика – гражданина Республики Казахстан, в отношении которого возбуждено дело о применении процедуры восстановления платежеспособности, внесудебного или судебного банкротства в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".
Не допускается взыскание задолженности по договору банковского займа платежным требованием за счет денег, находящихся на сберегательных банковских счетах, являющихся предметом залога по банковскому займу, выданному другим банком, в размере суммы непогашенного основного долга по банковскому займу, выданному другим банком.
Взыскание задолженности заемщика по договору банковского займа путем предъявления платежного требования ограничивается в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, находящейся на его банковском счете, и (или) от каждой суммы денег, поступающей в последующем на банковский счет заемщика от юридического лица или индивидуального предпринимателя, и осуществляется, не дожидаясь поступления на банковский счет всей суммы, необходимой для полного исполнения платежного требования.
Сумма денег, сохраняемая на текущем счете или в совокупности на текущих счетах физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, открытых в одном банке, при исполнении платежного требования должна быть не менее двукратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. Указанное ограничение не распространяется на деньги, находящиеся на сберегательном счете заемщика – физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.

11. Қарыз алушы осы баптың 2 және 7-тармақтарында белгіленген өз құқықтарын пайдаланбаған жағдайда, қарыз алушы осы баптың 1-тармағында көзделген хабарламада көрсетілген банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен төлемдерді енгізу туралы банк талабын қанағаттандырмаған жағдайда банк (осы баптың 9-тармағында көзделген шаралардан басқа):
1) қарыз алушыға қатысты банктің проблемалы активтерді басқару жөніндегі саясатына сәйкес шаралар қолдануға;
2) қарыз алушының берешегін құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты бойынша сервистік компанияға сенімгерлік басқаруға беруге;
3) қарыз алушының берешегін сотқа дейін өндіріп алу және реттеу үшін коллекторлық агенттікке беруге құқылы.
Банктік қарыз шартында қарыз алушы банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алуға жол берген жағдайда банктің коллекторлық агенттікті тартуға құқығы болған кезде берешекті сотқа дейін өндіріп алу және реттеу үшін коллекторлық агенттікке беруге жол беріледі.
Банк берешекті сотқа дейін өндіріп алуға және берешекті реттеуге берген күні ол туралы коллекторлық агенттіктің атауын, тұрған жерін, коллекторлық агенттіктің борышкерлермен байланысуға арналған телефон нөмірлерін көрсете отырып, қарыз алушыны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы хабардар етеді.
Берешек коллекторлық агенттікте сотқа дейін өндіріп алуда және реттеуде болған кезеңде банк:
сотқа берешекті өндіріп алу туралы талап қоюмен жүгінуге;
берешек коллекторлық агенттікте жұмыста болған кезең үшін сыйақыны, қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссияларды төлеуді және өзге де төлемдерді жасауды талап етуге, сондай-ақ негізгі борышты және сыйақыны уақтылы өтемегені үшін көрсетілген кезеңде тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) есепке жазуға құқылы емес;
4) қарыз алушыда:
жеке тұлғамен жасалған ипотекалық қарыз шарты бойынша – қатарынан күнтізбелік бір жүз сексен күннен асатын;
жеке тұлғамен жасалған өзге де банктік қарыз шарттары бойынша – қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен асатын ақшалай міндеттемені орындау мерзімін өткізіп алу болған кезде осы Заңның 63-бабында белгіленген талаптарды сақтай отырып, банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беруге құқылы.
Жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) осы баптың 1 , 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарында көзделген және қарыз алушы қарыз бойынша берешекті өтей алатындай, тараптар үшін өзара қолайлы жағдайларды қамтамасыз ететін берешекті реттеу рәсімдері жүргізілгеннен кейін, мерзімі өткен берешек туындаған кезден бастап жиырма төрт ай өткен соң коллекторлық агенттікке беруге жол беріледі. Аталған жағдайда есепке жазылған және төленбеген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың), банктік қарызға қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдердің күшін толық жою міндетті болып табылады.
Осы тармақшаның ережелері қарыз алушы Қазақстан Республикасының азаматына қатысты "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен төлем қабілеттілігін қалпына келтіру, соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану жағдайларына қолданылмайды;

11. В случае неудовлетворения заемщиком требования банка о внесении просроченных платежей по договору банковского займа, указанного в уведомлении, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, при условии, что заемщик не воспользовался своими правами, установленными пунктами 2 и 7 настоящей статьи, банк (помимо мер, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи) вправе:
1) применить в отношении заемщика меры в соответствии с политикой банка по управлению проблемными активами;
2) передать задолженность заемщика в доверительное управление сервисной компании по договору доверительного управления правами (требованиями);
3) передать задолженность заемщика на досудебные взыскание и урегулирование коллекторскому агентству.
Передача задолженности на досудебные взыскание и урегулирование коллекторскому агентству допускается при наличии в договоре банковского займа права банка на привлечение коллекторского агентства при допущении заемщиком просрочки исполнения обязательств по договору банковского займа.
Банк в день передачи задолженности на досудебные взыскание и урегулирование задолженности уведомляет об этом заемщика способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации с указанием наименования, места нахождения коллекторского агентства, телефонных номеров коллекторского агентства для контактов с должниками.
В период нахождения задолженности на досудебных взыскании и урегулировании у коллекторского агентства банк не вправе:
обращаться с иском в суд о взыскании задолженности;
требовать выплаты вознаграждения, комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием займа, за период нахождения задолженности в работе у коллекторского агентства, а также начислять в указанный период неустойку (штраф, пени) за несвоевременное погашение основного долга и вознаграждения;
4) уступить с соблюдением требований, установленных статьей 63 настоящего Закона, права (требования) по договору банковского займа при наличии у заемщика просрочки исполнения денежного обязательства:
по договору ипотечного займа с физическим лицом – свыше ста восьмидесяти последовательных календарных дней;
по иным договорам банковского займа с физическим лицом – свыше девяноста последовательных календарных дней.
Уступка прав (требований) по договору банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, коллекторскому агентству допускается по истечении двадцати четырех месяцев со дня возникновения просроченной задолженности после проведения процедур урегулирования задолженности, предусмотренных пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 настоящей статьи и обеспечивающих взаимоприемлемые для сторон условия, при которых заемщик способен погашать задолженность по займу. В указанном случае полная отмена начисленных и неуплаченных неустойки (штрафа, пеней), комиссий и иных платежей, связанных с обслуживанием банковского займа, является обязательной.
Положения настоящего подпункта не распространяются на случаи применения в отношении заемщика-гражданина Республики Казахстан процедуры восстановления платежеспособности, внесудебного или судебного банкротства в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан";

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) банктік қарыз шартында көзделген өзге де шараларды қолдануға, оның ішінде сотқа банктік қарыз шарты бойынша борыш сомасын өндіріп алу туралы талап қоюмен жүгінуге, сондай-ақ "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, кепілге қойылған мүлікке соттан тыс тәртіппен не сот тәртібімен өндіріп алуды қолдануға;
6) сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушы дара кәсіпкерді банкрот деп тану туралы талап қоюмен жүгінуге құқылы.
12. Мүлкі жеке тұлғаның тұрғынжайымен қамтамасыз етілген, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес ипотекалық қарыз шарты бойынша қарыз алушының міндеттемесін қамтамасыз ететін кепіл берушінің "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен берілген жылжымайтын мүлікті дербес өткізу туралы өтінішхатын алған банк қарыз алушыға және кепіл берушіге қатысты осы баптың 10 және 11-тармақтарында көзделген шараларды тоқтата тұрады.
13. Банкке берешекті сотқа дейін өндіріп алу және реттеу, сондай-ақ берешекке байланысты ақпарат жинау жөніндегі қызметтерді коллекторлық агенттік және (немесе) сервистік компания көрсететін жағдайларды қоспағанда, банктің мұндай қызметтерді үшінші тұлғалардан алуына тыйым салынады.
14. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
62-бап. Төлемге қабілетсіз қарыз алушы заңды тұлғаға қатысты қолданылатын
шаралар
1. Банк қарыз алушы заңды тұлғаны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен жазбаша, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы банктік қарыз шарты бойынша ақшалай міндеттемелерді орындаудың мерзімін өткізіп алудың туындағаны туралы мерзімін өткізіп алу туындаған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
Көрсетілген хабарлама:
1) банктік қарыз шарты бойынша хабарламада көрсетілген күнгі мерзімі өткен төлемдердің мөлшерін;
2) банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен төлемдерді енгізу туралы талапты;
3) қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындамауының салдарларын түсіндіруді;
4) банктің қалауына қарай өзге де мәліметтерді қамтуға тиіс.
Банк аталған хабарламаны қарыз алушыға жіберу үшін коллекторлық агенттікті тартуға құқылы.
2. Қарыз алушы банктің осы баптың 1-тармағында көзделген хабарламада көрсетілген банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен төлемдерді енгізу туралы талабын қанағаттандырмаған жағдайда банк мыналарды:

5) применить иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и (или) договором банковского займа, в том числе обратиться с иском в суд о взыскании суммы долга по договору банковского займа, а также обратить взыскание на заложенное имущество во внесудебном порядке, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", либо в судебном порядке;
6) обратиться с иском в суд о признании заемщика – индивидуального предпринимателя банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Банк, получивший ходатайство залогодателя, имущество которого обеспечивает обязательства заемщика по договору ипотечного займа, обеспеченного жилищем физического лица, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, о самостоятельной реализации недвижимого имущества, поданного в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", приостанавливает меры в отношении заемщика и залогодателя, предусмотренные пунктами 10 и 11 настоящей статьи.
13. Банку запрещается получать от третьих лиц услуги по досудебным взысканию и урегулированию задолженности, а также сбору информации, связанной с задолженностью, за исключением случаев, когда такие услуги оказываются банку коллекторским агентством и (или) сервисной компанией.
14. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 62. Меры, применяемые в отношении неплатежеспособного заемщика –
юридического лица
1. Банк обязан письменно уведомить заемщика – юридическое лицо способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации о возникновении просрочки исполнения денежных обязательств по договору банковского займа не позднее десяти календарных дней со дня возникновения просрочки.
Указанное уведомление должно содержать:
1) размер просроченных платежей по договору банковского займа на дату, указанную в уведомлении;
2) требование о внесении просроченных платежей по договору банковского займа;
3) разъяснение последствий неисполнения заемщиком обязательств по договору банковского займа;
4) иные сведения по усмотрению банка.
Банк вправе привлечь коллекторское агентство для направления указанного уведомления заемщику.
2. В случае неудовлетворения заемщиком требования банка о внесении просроченных платежей по договору банковского займа, указанного в уведомлении, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, банк вправе обратить взыскание в бесспорном порядке на деньги, имеющиеся на банковских счетах заемщика, в том числе путем предъявления платежного требования (при наличии согласия заемщика на изъятие денег с его банковского счета, содержащегося в договоре банковского займа), за исключением:

1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер жөніндегі сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі банктік шоттардағы ақшаны;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаны;
3) нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны;
4) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаны;
5) номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша осы номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаны;
6) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін банктік шоттардағы ақшаны;
7)  өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған жеке сот орындаушыларының ағымдағы шоттарындағы ақшаны;
8) Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы банктердің ақшасын және (немесе) бағалы қағаздарын қоспағанда, қарыз алушының банктік шоттарындағы ақшаны даусыз тәртіппен, оның ішінде төлем талабын қою арқылы өндіріп алуды қолдануға (банктік қарыз шартында қамтылатын, банктік шотынан ақшаны алып қоюға қарыз алушының келісімі болған кезде) құқылы.
Банктік қарыз шарты бойынша берешекті басқа банк берген банктік қарыз бойынша кепіл нысанасы болып табылатын банктік жинақ шоттарындағы ақша есебінен, басқа банк берген банктік қарыз бойынша өтелмеген негізгі борыштың сомасы мөлшерінде төлем талабымен өндіріп алуға жол берілмейді.
Инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаны алып қою бөлігіндегі шектеулер Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 742-бабының 2-тармағында көзделген кезектілікке сәйкес бірінші, екінші және үшінші кезектерге жататын талаптарға қолданылмайды.
3. Қарыз алушы банктің осы баптың 1-тармағында көзделген хабарламада көрсетілген банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен төлемдерді енгізу туралы талабын қанағаттандырмаған жағдайда банк (осы баптың 2-тармағында көзделген шаралардан басқа):

1) денег, находящихся на банковских счетах в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
2) денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для зачисления компенсации инвестиционных затрат в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства;
3) денег, внесенных на условиях депозита нотариуса;
4) денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов управляющего инвестиционным портфелем, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;
5) денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;
6) денег, находящихся на банковских счетах, для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
7) денег, находящихся на текущих счетах частных судебных исполнителей, предназначенных для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей;
8) денег и (или) ценных бумаг банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенных для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек.
Не допускается взыскание задолженности по договору банковского займа платежным требованием за счет денег, находящихся на сберегательных банковских счетах, являющихся предметом залога по банковскому займу, выданному другим банком, в размере суммы непогашенного основного долга по банковскому займу, выданному другим банком.
Ограничения в части изъятия денег, находящихся на банковских счетах, предназначенных для зачисления компенсации инвестиционных затрат, не распространяются на требования, относящиеся к первой, второй и третьей очередям в соответствии с очередностью, предусмотренной пунктом 2 статьи 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
3. В случае неудовлетворения заемщиком требования банка о внесении просроченных платежей по договору банковского займа, указанного в уведомлении, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, банк (помимо мер, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи) вправе:

63-бап. Банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру
тәртібі
1. Банктің құқықтарды (талаптарды) мынадай тұлғаларға:
1) басқа банкке не қарыз алушы резиденті болып табылатын мемлекетте орналасқан өзінің Қазақстан Республикасының бейрезидент еншілес банкіне;
2) микроқаржы ұйымына;
3) осы Заңның 22-бабы 2-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген банк операциясын жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға;
4) коллекторлық агенттікке;
5) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға;
6) секьюритилендіру мәмілесі кезінде Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнаулы қаржы компаниясына;
7) акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметке байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын тұлғаға;
8) қаражатты банктерде шартты түрде орналастыру арқылы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру жөніндегі мәміле шеңберінде жасалған банктік қарыз шарты бойынша – жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорына;
9) жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты банктік қарыз шарты бойынша, заңды тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты бойынша құқықтарға (талаптарға) қатысты, егер көрсетілген қарыздар бойынша басқаға беру күніне халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсыздану белгілері болса, өзге тұлғаға беруін қоспағанда, банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) үшінші тұлғаға беруді жүргізуіне тыйым салынады.
2. Осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында аталған тұлға мынадай жағдайлардың бірінде:
1) құқықтар (талаптар) жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты банктік қарыз шарты бойынша алынғанда (иемделінгенде);
2) құқықтар (талаптар) берешегінің мөлшері басқаға беру күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 16 500 еселенген мөлшерінен аспайтын заңды тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты бойынша алынғанда (иемделінгенде);
3) егер өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, банктік қарыз шарты бойынша алынған (иемделінген) құқықтарды (талаптарды) сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына беруге міндетті.
Банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда, осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында аталған тұлға банктік қарыз шарты бойынша өзіне берілген құқыққа (талапқа) қатысты кредитордың құқықтарын:
сервистік компаниямен жасалған құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде өз құқықтарын;
осы баптың 1-тармағында көрсетілген өзге тұлғаларға банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) одан әрі беру жөніндегі өз құқығын іске асыру арқылы жүзеге асырады.

Статья 63. Порядок уступки прав (требований) по договору банковского займа
1. Банку запрещается производить уступку прав (требований) по договору банковского займа третьему лицу, за исключением уступки прав (требований) следующим лицам:
1) другому банку либо своему дочернему банку – нерезиденту Республики Казахстан, расположенному в государстве, резидентом которого является заемщик;
2) микрофинансовой организации;
3) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеющей лицензию на осуществление банковской операции, предусмотренной подпунктом 8) части первой пункта 2 статьи 22 настоящего Закона;
4) коллекторскому агентству;
5) организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
6) специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, при сделке секьюритизации;
7) лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
8) специальному фонду развития частного предпринимательства – по договору банковского займа, заключенному в рамках сделки по финансированию субъектов частного предпринимательства путем обусловленного размещения средств в банках;
9) иному лицу – в отношении прав (требований) по договору банковского займа с физическим лицом, связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, договору банковского займа с юридическим лицом в случае, если по указанным займам на дату уступки имеются признаки обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
2. Лицо, указанное в подпункте 9) пункта 1 настоящей статьи, обязано передать в доверительное управление сервисной компании полученные (приобретенные) права (требования) по договору банковского займа в одном из следующих случаев:
1) права (требования) получены (приобретены) по договору банковского займа с физическим лицом, связанного с осуществлением предпринимательской деятельности;
2) права (требования) получены (приобретены) по договору банковского займа с юридическим лицом, размер задолженности по которому не превышает 16 500-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату уступки;
3) если лицо, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, является нерезидентом Республики Казахстан.
В случае передачи прав (требований) по договору банковского займа в доверительное управление сервисной компании лицо, указанное в подпункте 9) пункта 1 настоящей статьи, реализует права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору банковского займа путем реализации:
своих прав в рамках договора доверительного управления правами (требованиями), заключенного с сервисной компанией;
своего права по дальнейшей переуступке прав (требований) по договору банковского займа иным лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи.

3. Банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) мынадай шарттар бір мезгілде орындалған кезде:
1) коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталының, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның бас ұйымы болып табылатын банктің меншікті капиталының мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төмен мәннен төмен болмағанда;
2) қызметті:
коллекторлық агенттік коллекторлық агенттіктер тізіліміне енгізілген;
банкке банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым құруына рұқсат берілген күннен бастап үш жыл бойы жүзеге асырғанда;
3) сервистік компаниялар тізіліміне енгізу күніне уәкілетті орган қолданған орындалмаған және (немесе) қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары немесе шектеулі әсер ету шаралары және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 211-1-бабында және 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар болмағанда;
4) сервистік компанияның басшысында алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы болмағанда;
5) сервистік компания уәкілетті орган белгілеген өзге де талаптарға сәйкес келгенде сервистік компанияға берілуі мүмкін.
Банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін сервистік компаниялардың тізілімін жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
4. Коллекторлық агенттікті, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды сервистік компаниялар тізілімінен шығару олармен жасалған құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартын бұзу үшін негіз болып табылады.
Сервистік компаниямен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты бұзылған жағдайда, осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында аталған тұлға басқа сервистік компаниямен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартын жасасуға не құқықтарды (талаптарды) осы баптың 1-тармағында аталған кез келген басқа тұлғаға қайта беруге міндетті.
5. Банктің осы Заңның 61-бабының 11-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігінде белгіленген талаптарды сақтамай, жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) коллекторлық агенттікке беруді жүргізуіне тыйым салынады.

3. Права (требования) по договорам банковского займа могут быть переданы сервисной компании при одновременном выполнении следующих условий:
1) размер уставного капитала коллекторского агентства, собственного капитала банка, являющегося родительской организацией дочерней организации по управлению стрессовыми активами, должен быть не ниже минимального значения, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) осуществление деятельности в течение трех лет со дня:
включения коллекторского агентства в реестр коллекторских агентств;
выдачи банку разрешения на создание банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
3) отсутствие на дату включения в реестр сервисных компаний неисполненных и (или) действующих мер надзорного реагирования или ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом, и административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные статьей 211-1 и частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) отсутствие у руководителя сервисной компании неснятой или непогашенной судимости;
5) соответствие сервисной компании иным требованиям, установленным уполномоченным органом.
Требования к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган ведет и размещает на своем интернет-ресурсе реестр сервисных компаний, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
4. Исключение коллекторского агентства, дочерней организации по управлению стрессовыми активами из реестра сервисных компаний является основанием для расторжения заключенного с ними договора доверительного управления правами (требованиями).
В случае расторжения договора доверительного управления правами (требованиями) с сервисной компанией лицо, указанное в подпункте 9) пункта 1 настоящей статьи, обязано заключить договор доверительного управления правами (требованиями) с другой сервисной компанией либо переуступить права (требования) любому другому лицу, указанному в пункте 1 настоящей статьи.
5. Банку запрещается производить уступку прав (требований) по договору банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, коллекторскому агентству без соблюдения требований, установленных частью второй подпункта 4) пункта 11 статьи 61 настоящего Закона.

6. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында немесе банктік қарыз шартында өзгеше көзделмесе, банк банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) қарыз алушының келісімінсіз басқаға беруге құқылы емес.
7. Банк мүлік кепілімен қамтамасыз етілген банктік қарыз шарты бойынша құқық (талап) берілгенге дейін соңғы алты ай ішінде "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалаушы жүргізген тиісті кепіл мүлкінің құнын бағалаусыз, құқықты (талапты) осы баптың 1-тармағында аталған тұлғаларға беруге құқылы емес.
8. Банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) секъюритилендіру мәмілесінің нысанасы болып табылатын жағдайларды қоспағанда, бір қарыз алушыға қатысты бұл құқықтарды (талаптарды) бірнеше тұлғаға беруге жол берілмейді.
9. Басқаға беру күніне халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсыздану белгілері бар банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беруді банк мынадай барлық талапты сақтай отырып жүзеге асырады:
1) мыналардың:
осы баптың 1-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың пайдасына;
Қазақстан Даму Банкінің пайдасына;
осындай банкке осы Заңның 94959697 және 98-баптарында көзделген реттеу құралдарын қолдану шеңберінде құқықтарды (талаптарды) басқаға беруді қоспағанда, пайдасына банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілетін тұлға банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында банк жүргізетін осындай құқықтарға (талаптарға) қатысты сауда-саттық нәтижелері бойынша айқындалады;
2) банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру осы бапта белгіленген өзге де талаптар мен шектеулер сақтала отырып жүзеге асырылады.
Осы тармақтың талаптары стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қолданылады.
10. Банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру шартын (бұдан әрі – басқаға беру шарты) жасасу кезінде банк:
1) басқаға беру шарты жасалғанға дейін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша қарыз алушы жеке тұлғаны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы кредитордың көрсетілген банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) үшінші тұлғаға берудің жоспарланып отырғаны туралы, сондай-ақ осындай басқаға беруге байланысты қарыз алушының дербес деректерінің өңделетіні (берілетіні) туралы хабардар етуге;
2) қарыз алушыны (немесе оның уәкілетті өкілін) банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы банктік қарыз шарты бойынша құқықтардың (талаптардың) үшінші тұлғаға өтіп кеткені туралы, басқаға беру шарты жасалған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде банктік қарыз шарты бойынша одан әрі төлемдерді үшінші тұлғаға (өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлғаның не банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда – сервистік компанияның атауын, орналасқан жерін және банктік деректемелерін) жүзеге асыру қажеттілігін, банктік қарыз шарты бойынша берілген құқықтардың (талаптардың) көлемін, банктік қарыз шарты бойынша берешектің мөлшері мен құрылымын (негізгі борышты, сыйақыны, комиссияларды, тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) және төленуге жататын басқа да сомаларды көрсете отырып хабардар етуге;

6. Банк не вправе уступать права (требования) по договору банковского займа без согласия заемщика, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан или договором банковского займа.
7. Банк не вправе уступать права (требования) по договору банковского займа, обеспеченного залогом имущества, лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, без оценки стоимости соответствующего залогового имущества, проведенной оценщиком в течение последних шести месяцев до уступки прав (требований) в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
8. Не допускается уступка прав (требований) по договору банковского займа в отношении одного заемщика нескольким лицам, за исключением случаев, когда данные права (требования) являются предметом сделки секьюритизации.
9. Уступка прав (требований) по договору банковского займа, по которому на дату уступки имеются признаки обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, осуществляется банком с соблюдением всех следующих условий:
1) лицо, в пользу которого уступаются права (требования) по договору банковского займа, определяется по результатам торгов в отношении таких прав (требований), проводимых банком на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, за исключением уступки прав (требований):
в пользу лиц, указанных в подпунктах 5), 6) и 7) пункта 1 настоящей статьи;
в пользу Банка Развития Казахстана;
в рамках применения к такому банку инструментов урегулирования, предусмотренных статьями 94, 95, 96, 97 и 98 настоящего Закона;
2) уступка прав (требований) по договору банковского займа осуществляется с соблюдением иных требований и ограничений, установленных настоящей статьей.
Требования настоящего пункта распространяются на дочерние организации по управлению стрессовыми активами.
10. При заключении договора уступки прав (требований) по договору банковского займа (далее – договор уступки) банк обязан:
1) до заключения договора уступки уведомить заемщика – физическое лицо по договору банковского займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, о планируемой уступке прав (требований) кредитора по указанному договору банковского займа третьему лицу, а также об обработке (передаче) персональных данных заемщика в связи с такой уступкой способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации;
2) уведомить заемщика (или его уполномоченного представителя) о состоявшемся переходе прав (требований) по договору банковского займа третьему лицу способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации в течение тридцати календарных дней со дня заключения договора уступки с указанием необходимости осуществления дальнейших платежей по договору банковского займа третьему лицу (наименование, место нахождения и банковские реквизиты лица, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, либо в случае передачи прав (требований) по договору банковского займа в доверительное управление – сервисной компании), объема переданных прав (требований) по договору банковского займа, размера и структуры задолженности по договору банковского займа (основной долг, вознаграждение, комиссии, неустойка (штраф, пени) и других подлежащих уплате сумм;

3) өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлғаға не сервистік компанияға (банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда) мынадай құжаттарды:
банктік қарыз шартын;
кепіл шартын және кепіл затына құқық белгілейтін құжаттарды (егер банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау кепілмен қамтамасыз етілсе);
кепілгерлік немесе кепілдік шартын (егер банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау кепілгерлікпен немесе кепілдікпен қамтамасыз етілсе);
құқықтарды (талаптарды) басқаға беру күніне қарыз алушы берешегінің есеп-қисабын;
қарыз алушымен наразылық хат алмасуды (бар болса);
қарыз алушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарын, қарыз алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
қарыз алушының берешекті өтегенін растайтын құжаттарды;
кепілге салынған мүлікті өткізу жөніндегі құжаттарды (бар болса);
басқаға беру шартына сәйкес өзге де құжаттарды беруге міндетті.
Барлық құқықтар (талаптар) қарыз алушыға берілген жағдайда, банк өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқық (талап) берілген тұлғаға өзінде бар барлық құжаттардың түпнұсқаларын береді, ал банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда көрсетілген құжаттардың түпнұсқалары сервистік компанияға беріледі.
Банк, өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға, сервистік компания банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету болып табылатын мүлікке құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын жоғалтқаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Құқықтардың (талаптардың) бір бөлігі қарыз алушыға берілген жағдайда, банк осындай құқықтарды (талаптарды) куәландыратын құжаттардың түпнұсқаларын сақтауға және көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқық (талап) ішінара берілген тұлғаға беруге құқылы, ал банктік қарыз шарты бойынша құқықтардың (талаптардың) бір бөлігі сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелері сервистік компанияға беріледі;
4) басқаға беру шарты жасалғаннан кейін банктік қарыз шарты бойынша берешекті өтеу есебіне алынған ақшаны өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлғаның банктік шотына әрбір қарыз алушы бойынша төлемдердің таратып жазылуын бере отырып аударуға міндетті.
11. Банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға осы құқықтарға (талаптарға) қатысты кредитор (қарыз беруші) деп танылады, банктік қарыз шартында белгіленген барлық құқықтары мен міндеттері болады, Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен өзара қарым-қатынасына банктік қарыз шарты шеңберінде қойылатын талаптар мен шектеулерді сақтайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз алушы және оның банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелері туралы ақпаратты кредиттік бюроларға беруді және оны жаңартып отыруды;
қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішін қарау тәртібінің, оған қоса берілетін құжаттар тізбесінің, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған өтінішті қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабарлау тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
Банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда, сервистік компанияның банктік қарыз шартында белгіленген барлық құқықтары мен міндеттері болады, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптар мен шектеулерді сақтайды.
Өзіне банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлғаның, сондай-ақ сервистік компанияның Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен банктік қарыз шарты шеңберіндегі өзара қарым-қатынастарына қойылатын талаптарды және (немесе) шектеулерді бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
Банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлғаның осы бапта көзделген талаптарды сақтамай мұндай құқықтарды (талаптарды) қайта беруіне тыйым салынады.

3) передать лицу, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, либо сервисной компании (в случае передачи прав (требований) по договору банковского займа в доверительное управление сервисной компании) следующие документы:
договор банковского займа;
договор залога и правоустанавливающие документы на предмет залога (в случае, если исполнение обязательств по договору банковского займа обеспечено залогом);
договор поручительства или гарантии (в случае, если исполнение обязательств по договору банковского займа обеспечено поручительством или гарантией);
расчеты задолженности заемщика на дату уступки прав (требований);
претензионную переписку с заемщиком (при наличии);
учредительные документы заемщика – юридического лица, копию документа, удостоверяющего личность заемщика – физического лица;
документы, подтверждающие погашение заемщиком задолженности;
документы по реализации заложенного имущества (при наличии);
иные документы в соответствии с договором уступки.
В случае уступки всех прав (требований) к заемщику банк передает лицу, которому уступлено право (требование) по договору банковского займа, все имеющиеся у него оригиналы документов, а в случае передачи прав (требований) по договору банковского займа в доверительное управление сервисной компании оригиналы указанных документов передаются соответствующей сервисной компании.
За утерю оригиналов правоустанавливающих документов на имущество, являющееся обеспечением исполнения обязательств по договору банковского займа, банк, лицо, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, сервисная компания несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
В случае уступки части прав (требований) к заемщику банк вправе сохранить оригиналы документов, удостоверяющих такие права (требования), и передать лицу, которому частично уступлено право (требование) по договору банковского займа, нотариально засвидетельствованные копии указанных документов, а в случае передачи части прав (требований) по договору банковского займа в доверительное управление сервисной компании нотариально засвидетельствованные копии указанных документов передаются сервисной компании;
4) после заключения договора уступки переводить деньги, полученные в счет погашения задолженности по договору банковского займа, на банковский счет лица, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, с представлением расшифровки платежей в разрезе каждого заемщика.
11. Лицо, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, признается в отношении данных прав (требований) кредитором (заимодателем), имеет все права и обязанности, установленные договором банковского займа, соблюдает требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора банковского займа, в том числе обеспечивает:
передачу и актуализацию информации о заемщике и его обязательствах по договору банковского займа в кредитные бюро в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй;
соблюдение порядка рассмотрения заявления заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа, перечня документов, прилагаемых к нему, а также порядка информирования уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявления, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В случае передачи прав (требований) по договору банковского займа в доверительное управление сервисной компании сервисная компания имеет все права и обязанности, установленные договором банковского займа, а также соблюдает требования и ограничения, предусмотренные частью первой настоящего пункта.
Нарушение лицом, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, а также сервисной компанией требований и (или) ограничений, предъявляемых законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора банковского займа, влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Лицу, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, запрещается переуступать такие права (требования) без соблюдения требований, предусмотренных настоящей статьей.

12. Осы тармақтың талаптары:
1)  соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында банктің құқықтарды (талаптарды) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және (немесе) соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған үшінші тұлғаға беруі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерікті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыруға байланысты құқықтардың (талаптардың) суброгация тәртібімен Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігіне өтуі жағдайларына қолданылмайды.
13. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
64-бап. Банктің жолданымдарды қарауы
1. Банк уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес жеке және заңды тұлғалардың банк қызметін жүзеге асыруға байланысты жолданымдарын қарайды.
2. Банктің жолданымдарды қарау мерзімі олар банкке келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған кезде оны қарау мерзімі тағы он бес жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін, бұл туралы өтініш берушіге мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
Осы тармақта көзделген мерзімдер осы Заңның 61-бабының 2-тармағына сәйкес қарыз алушы жеке тұлғаның өтінішін қарау жағдайларына қолданылмайды.
3. Жолданымды қарау нәтижелері бойынша банк өтініш берушіге оның жолданымының мәні бойынша жауап (шешім) жіберуге міндетті.
4. Мынадай:
1) жолданымда жауап жіберілуге тиіс мекенжай көрсетілмеген;
2) жолданымда өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және жеке сәйкестендіру нөмірі немесе толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген;
3) жолданымда былапыт не қорлайтын сөздер болған, банктің мүлкіне қатер төндіру, банк қызметкерінің және (немесе) оның отбасы мүшелерінің өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қатер төндіру жазылған;
4) жолданым мәтінін оқу мүмкін болмаған;
5) жолданымды уәкілетті емес адам берген жағдайларда, банк өтініш берушінің жолданымын қараусыз қалдыруға тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда банк өтініш берушінің жолданымын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жолданымды қараусыз қалдыру себептерін көрсете отырып, өтініш берушіге жауап жібереді.

12. Требования настоящей статьи не распространяются на случаи:
1) уступки банком прав (требований) Национальному Банку Республики Казахстан в целях исполнения обязательств по займу последней инстанции и (или) третьему лицу, определенному Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом, в целях исполнения обязательств по займу последней инстанции;
2) перехода прав (требований) Экспортно-кредитному агентству Казахстана в порядке суброгации в связи с осуществлением страховой выплаты по договорам добровольного страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 64. Рассмотрение банком обращений
1. Банк рассматривает обращения физических и юридических лиц, связанные с осуществлением банковской деятельности, в соответствии с требованиями к условиям осуществления банковской деятельности, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Срок рассмотрения банком обращений не должен превышать пятнадцать рабочих дней со дня их поступления в банк.
При необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок его рассмотрения может быть продлен еще на пятнадцать рабочих дней, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о продлении срока.
Сроки, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на случаи рассмотрения заявления заемщика – физического лица в соответствии с пунктом 2 статьи 61 настоящего Закона.
3. По результатам рассмотрения обращения банк обязан направить заявителю ответ (решение) по существу его обращения.
4. Обращение заявителя подлежит оставлению банком без рассмотрения в следующих случаях:
1) в обращении не указан адрес, по которому должен быть направлен ответ;
2) в обращении не указаны фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и его индивидуальный идентификационный номер или полное наименование заявителя и его бизнес-идентификационный номер;
3) в обращении содержатся нецензурные либо оскорбительные выражения, угрозы имуществу банка, угрозы жизни, здоровью и (или) имуществу работника банка и (или) членов его семьи;
4) текст обращения не поддается прочтению;
5) обращение подано неуполномоченным лицом.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, банк в течение пяти рабочих дней со дня получения обращения заявителя направляет заявителю ответ с указанием причин оставления обращения без рассмотрения.

5. Жеке тұлға болып табылатын өтініш беруші өзіне ұсынылған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қызметтерге қатысты банкке жүгінгеннен кейін мынадай:
банк өтініш берушінің мүліктік талабын қанағаттандырудан бас тартқан немесе өтініш беруші осы баптың 2-тармағында көзделген мерзімде банктен жауап алмаған;
осы Заңның 61-бабының 7-тармағына сәйкес жағдайларда дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібі шеңберінде қаржы омбудсманына жүгінуге құқылы.
6. Банк уәкілетті органға жеке және заңды тұлғалардың келіп түскен өтініштері бойынша есептілікті ұсынады, оның тізбесі, нысандары, ұсынылу мерзімі мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
7. Осы бапта белгіленген талаптар банктің банктік көрсетілетін қызметтер алуға арналған жолданымдарды қарауына қолданылмайды.
8. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
65-бап. Қаржы омбудсманы
1. Қаржы омбудсманы дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібі шеңберінде осы Заңның 64-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда өтініш берушінің жолданымдарын қарайды.
2. Қаржы омбудсманы өтініш берушілердің банктік қарыз шарттары бойынша міндеттемелерді орындау шарттарын өзгертуге қатысты жолданымдары бойынша тараптардың өзара қолайлы шешімге қол жеткізуіне және банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау шарттарын өзгерту жөнінде тараптар келіскен шешімнің қабылдануына жәрдемдеседі.
Қаржы омбудсманы жолданымды қарау нәтижелері бойынша хаттама ресімдейді, оған қаржы омбудсманы, банктік қарыз шартының тараптары қол қояды және банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындауды өзгерту шарттары туралы мәліметтерді қамтиды.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, өтініш берушінің жолданымын қарау нәтижелері бойынша қаржы омбудсманы банк үшін міндетті болып табылатын шешімді өтініш беруші осындай шешіммен жазбаша келіскен жағдайда қабылдайды немесе "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-33-бабының 12-тармағында көзделген жағдайларда жолданымды қарауды тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Банк қаржы омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамаған кезде уәкілетті орган банкке осы Заңның 78-бабына сәйкес қадағалап ден қою шараларын қолданады.
Қаржы омбудсманы қараған даудың (жолданымның) тараптары қаржы омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы омбудсманының шешімін алған күннен кейін үш ай ішінде сотқа жүгінуге құқылы.

5. Заявитель, являющийся физическим лицом, после обращения в банк в отношении предоставленных ему банковских услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, вправе обратиться к финансовому омбудсману в рамках досудебного порядка урегулирования спора в следующих случаях:
отказа в удовлетворении банком имущественного требования заявителя или неполучения заявителем ответа от банка в срок, предусмотренный пунктом 2 настоящей статьи;
в соответствии с пунктом 7 статьи 61 настоящего Закона.
6. Банк представляет в уполномоченный орган отчетность по поступившим обращениям физических и юридических лиц, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7.  Требования, установленные настоящей статьей, не распространяются на рассмотрение банком заявлений на получение банковских услуг.
8. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 65. Финансовый омбудсман
1. Финансовый омбудсман в рамках досудебного порядка урегулирования спора рассматривает обращения заявителя в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 64 настоящего Закона.
2. По обращениям заявителей, касающимся изменения условий исполнения обязательств по договорам банковского займа, финансовый омбудсман содействует в достижении сторонами взаимоприемлемого решения и принятии согласованного сторонами решения об изменении условий исполнения обязательств по договорам банковского займа.
По результатам рассмотрения обращения финансовым омбудсманом оформляется протокол, который подписывается финансовым омбудсманом, сторонами договора банковского займа и содержит сведения об условиях изменения исполнения обязательства по договору банковского займа.
3. По результатам рассмотрения обращения заявителя, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, финансовый омбудсман принимает решение, которое является обязательным для банка в случае письменного согласия с таким решением заявителя, или принимает решение о прекращении рассмотрения обращения в случаях, предусмотренных пунктом 12 статьи 15-33 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
При неисполнении банком решения финансового омбудсмана в установленный им срок уполномоченный орган применяет к банку меры надзорного реагирования в соответствии со статьей 78 настоящего Закона.
В случае несогласия с решением финансового омбудсмана стороны спора (обращения), рассмотренного финансовым омбудсманом, вправе в соответствии с законодательством Республики Казахстан обратиться в суд в течение трех месяцев после дня получения решения финансового омбудсмана.

Қаржы омбудсманының өтініш берушілердің жолданымдарын қарау тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ қаржы омбудсманының осындай жолданымдар бойынша шешімдер шығаруының салдарлары "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-33-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
4. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
66-бап. Банктік қарыз шарты бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі
Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдардың және банк операцияларының жекелен түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыз алушыларға банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны жөніндегі талаптары бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі бес жылды құрайды.
67-бап. Банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің
филиалдары тарататын және орналастыратын жарнама
1. Банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына:
1) жөнсіз жарнамаға;
2) уәкілетті орган белгілеген қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарда айқындалған қаржы өніміне тән тәуекелдер туралы ақпаратты қамтымайтын жарнамаға тыйым салынады.
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптар, іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлаудың тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітіледі.
2. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы банктік қарыз немесе салым бойынша сыйақы шамалары туралы ақпаратты қамтитын жарнаманы тарату және (немесе) орналастыру кезінде анық, жылдық, тиімді және салыстырмалы есептеудегі сыйақы мөлшерлемесін көрсетуге міндетті.
Банктік қарыз немесе салым бойынша сыйақы шамалары туралы ақпаратты қамтитын жарнаманы тарату, оның ішінде жариялау арқылы тарату кезінде жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көлемі мен ресімдеу стилінің нысаны бойынша басқа сыйақы мөлшерлемелерімен бірдей қаріптермен және цифрлық мәнде көрсетіледі. Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін осындай жарнамада өзге ақпаратты көрсету кезінде пайдаланылатын қаріптен кіші қаріппен көрсетуге жол берілмейді.
3. Уәкiлеттi орган банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалынан шындыққа сай келмейтiн жарнамаға өзгерiстер енгiзудi, оны тоқтатуды немесе терiске шығарып жариялауды талап етуге құқылы.
Аталған талап уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде орындалмаған жағдайда уәкiлеттi орган жарнамада қамтылған мәлiметтердiң шындыққа сай келмейтiндiгi туралы ақпаратты жариялауға не оларды осындай жарнаманы жариялаған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының есебiнен нақтылауға құқылы.

Порядок и сроки рассмотрения финансовым омбудсманом обращений заявителей, а также последствия вынесения финансовым омбудсманом решений по таким обращениям определяются статьей 15-33 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 66. Срок исковой давности по договору банковского займа
Срок исковой давности по требованиям банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, дочерних организаций по управлению стрессовыми активами и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, к заемщикам по неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению обязательств по договору банковского займа составляет пять лет.
Статья 67. Реклама, распространяемая и размещаемая банками,
филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан
1. Банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан запрещаются:
1) ненадлежащая реклама;
2) реклама, не содержащая информации о рисках, присущих финансовому продукту, определенных требованиями к управлению финансовыми продуктами, установленными уполномоченным органом.
Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган, порядок такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан при распространении и (или) размещении рекламы, содержащей информацию о величинах вознаграждения по банковскому займу или вкладу, обязаны указывать ставку вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном и сопоставимом исчислении.
При распространении, в том числе посредством публикации, рекламы, содержащей информацию о величинах вознаграждения по банковскому займу или вкладу, годовая эффективная ставка вознаграждения указывается в цифровом выражении в одинаковой по размеру и стилю оформления шрифтов форме с другими ставками вознаграждения. Не допускается указание годовой эффективной ставки вознаграждения шрифтом, меньше используемого при указании иной информации в такой рекламе.
3. Уполномоченный орган вправе потребовать от банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан внесения изменений в рекламу, не соответствующую действительности, ее прекращения или публикации ее опровержения.
В случае невыполнения указанного требования в установленный уполномоченным органом срок уполномоченный орган вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, опубликовавших такую рекламу.

4. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы исламдық банк операцияларына байланысты жарнаманы тарату және орналастыру кезінде жарнамаланатын банктік көрсетілетін қызметтердің исламдық банк операцияларына жататынын көрсетуге міндетті.
5. Уәкiлеттi органның немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң банк операцияларын жүзеге асыруға арналған лицензиясы жоқ тұлғалардың банк операциялары ұғымына жатқызылатын көрсетілетін қызметтердi жарнамалауына тыйым салынады.
6. Осы бапта белгіленген талаптар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
68-бап. Банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) бір
мезгілде беру жөніндегі операция
1. Банктің депозиторлары мен өзге де кредиторларының құқықтарын қорғау мақсатында уәкілетті органмен келісу бойынша банк активтері мен міндеттемелерінің бір бөлігін не оларды толық көлемде басқа банкке (басқа банктерге) (осы баптың мақсаттарында бұдан әрі – сатып алушы банк) бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізуге жол беріледі.
2. Осы бапта көзделген операцияны жүргізу тәртібі, көрсетілген операцияны жүргізу кезінде берілуге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлері, сондай-ақ осы операцияны уәкілетті органның келісу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Банк активтерінің және (немесе) міндеттемелерінің бір бөлігін не оларды толық көлемде беру туралы хабарландыруды банк жариялайды. Хабарландыру осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияны уәкілетті органмен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында, банктің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
4. Банктің міндеттемелерін осы бапта көзделген тәртіппен беру банк депозиторларының және өзге де кредиторларының келісімімен жүзеге асырылады.
Банктің активтер мен міндеттемелерді сатып алушы банкке бір мезгілде беруі жөніндегі операция жүргізілген кезде хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде банк депозиторларынан және (немесе) өзге де кредиторларынан жазбаша қарсылықтың болмауы депозитордың және (немесе) өзге де кредитордың міндеттемелерді беруге келісуі ретінде қаралады.
5. Депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы банктің міндеттемелері сатып алушы банкке берілгеннен кейін осындай депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындауды, оның ішінде депозиторлардың берілген ағымдағы және жинақ шоттарын жүргізуді сатып алушы банк жүзеге асырады.

4. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие исламские банковские операции, обязаны при распространении и размещении рекламы, связанной с исламскими банковскими операциями, указывать, что рекламируемые банковские услуги относятся к исламским банковским операциям.
5. Лицам, не имеющим лицензии уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан на осуществление банковских операций, запрещается реклама услуг, подпадающих под определение банковских операций.
6. Требования, установленные настоящей статьей, распространяются на организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 68. Операция по одновременной передаче активов и обязательств банка
другому банку (другим банкам)
1. В целях защиты прав депозиторов и иных кредиторов банка допускается по согласованию с уполномоченным органом проведение операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере другому банку (другим банкам) (далее в целях настоящей статьи – банк-приобретатель).
2. Порядок проведения операции, предусмотренной настоящей статьей, виды активов и обязательств, подлежащих передаче при проведении указанной операции, а также порядок согласования уполномоченным органом такой операции определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Банком публикуется объявление о передаче активов и (или) обязательств банка в части либо в полном размере. Объявление публикуется в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на интернет-ресурсе банка на казахском и русском языках после согласования с уполномоченным органом операции, указанной в пункте 1 настоящей статьи.
4. Передача обязательств банка в порядке, предусмотренном настоящей статьей, осуществляется с согласия депозиторов и иных кредиторов банка.
Отсутствие письменного возражения от депозиторов и (или) иных кредиторов банка в течение десяти календарных дней со дня публикации объявления при проведении операции по одновременной передаче активов и обязательств банком банку-приобретателю рассматривается как согласие депозитора и (или) иного кредитора на передачу обязательств.
5. После передачи обязательств банка перед депозиторами и (или) иными кредиторами банку-приобретателю исполнение обязательств перед такими депозиторами и (или) иными кредиторами, в том числе ведение переданных текущих и сберегательных счетов депозиторов, осуществляет банк-приобретатель.

6. Банк сатып алушы банкке депозиторлар алдындағы міндеттемелерді банктік қызмет көрсету шарттарына қосымша келісімдер жасамастан, банкте бар олардың банктік шоттарымен (жеке сәйкестендіру кодтарын сақтай отырып), олар бойынша ақша қозғалысының тарихымен, банктік шоттарды ашу және жүргізу кезінде қалыптастырылған дерекнамамен, банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда, орындалмаған талаптармен және міндеттемелерді беру кезінде депозиторлардың банктегі банктік шоттары бойынша ауыртпалықтармен бірге беруге құқылы.
7. Сатып алушы банк депозиторлардың банктік шоттары деректемелерінің (оның ішінде банк берген жеке сәйкестендіру кодтарының) сақталуын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өтпелі кезең ішінде депозиторлардың сатып алушы банкке берілген банктік шоттары бойынша нұсқауларды оларда көрсетілген, депозиторлардың банк берген жеке сәйкестендіру кодтарымен, сондай-ақ төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын банктің тиісті деректемелерімен орындауға құқылы. Банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып осындай нұсқауларды орындаудың ерекшеліктері банк пен сатып алушы банктің келісімі бойынша айқындалады.
8. Өтпелі кезең ішінде сатып алушы банк депозиторлардың банктік шоттарына Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жеке сәйкестендіру кодтарын береді және салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген салық төлеушілердің банктік шоттары бойынша жеке сәйкестендіру кодтарының өзгертілгені туралы хабардар етеді.
Банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың орындау үшін қабылданған өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға, депозиторлардың банктік шоттары бойынша ауыртпалық салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда, депозиторлардың өздеріне қойылған орындалмаған талаптары бар банктік шоттарының жеке сәйкестендіру кодтарын өзгерткеннен кейін:
сатып алушы банк депозитордың банктік шотына талаптар (банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда) жіберген немесе депозиторлардың банктік шоттары бойынша ауыртпалықтар салған тұлғаны (органды) депозитордың банктік шоты деректемелерінің, оның ішінде жеке сәйкестендіру кодының өзгертілгені туралы хабардар етеді;
депозитордың сатып алушы банкке берілген банктік шотына бұрын қойылған орындалмаған талаптарды сатып алушы банк банктің деректемелерін (атауын, банктік сәйкестендіру кодын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін) сатып алушы банктің тиісті деректемелеріне, сондай-ақ депозитордың жеке сәйкестендіру кодын осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес банктік шотқа берілген депозитордың тиісті жеке сәйкестендіру кодына түзете отырып, депозиторлардың сатып алушы банк ашқан банктік шоттарынан орындайды;
депозитордың сатып алушы банкке берілген банктік шотына бұрын қойылған, банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың орындалмаған өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың орындалмаған шешімдерін (қаулыларын) сатып алушы банк олардың банкке келіп түсуінің күнтізбелік кезектілігін сақтай отырып және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен депозиторлардың сатып алушы банк ашқан банктік шоттарынан орындайды.
Сатып алушы банк депозиторлардың банктік шоттарына қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және міндеттемелері осы банкке өткен банктік қызмет көрсету шарттарының талаптарына сәйкес жүргізеді.

6. Банк вправе передать банку-приобретателю обязательства перед депозиторами с имеющимися в банке их банковскими счетами (с сохранением индивидуальных идентификационных кодов) без заключения дополнительных соглашений к договорам банковского обслуживания, историей движения денег по ним, досье, сформированными при открытии и ведении банковских счетов, неисполненными требованиями, включая распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, и обременениями по банковским счетам депозиторов, имеющимися в банке на момент передачи обязательств.
7. Банк-приобретатель в течение переходного периода, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа, в целях обеспечения сохранения реквизитов банковских счетов депозиторов (в том числе индивидуальных идентификационных кодов, присвоенных банком) вправе исполнять указания по банковским счетам депозиторов, переданным в банк-приобретатель, с указанными в них индивидуальными идентификационными кодами депозиторов, присвоенными банком, а также соответствующими реквизитами банка, используемыми при осуществлении платежей и переводов денег. Особенности исполнения таких указаний с использованием корреспондентского счета банка определяются по соглашению банка и банка-приобретателя.
8. В течение переходного периода банк-приобретатель присваивает банковским счетам депозиторов индивидуальные идентификационные коды с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан и уведомляет в порядке, предусмотренном подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан, уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, об изменении индивидуальных идентификационных кодов по банковским счетам налогоплательщиков, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан.
После изменения индивидуальных идентификационных кодов банковских счетов депозиторов, к которым имеются неисполненные требования, включая принятые к исполнению распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, обременения по банковским счетам депозиторов:
банк-приобретатель уведомляет лицо (орган), направившее (направивший) к банковскому счету депозитора требования (включая распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента) или наложившее (наложивший) обременения по банковским счетам депозиторов, об изменении реквизитов банковского счета депозитора, в том числе индивидуального идентификационного кода;
ранее предъявленные к банковскому счету депозитора, переданному банку-приобретателю, неисполненные требования исполняются банком-приобретателем с банковских счетов депозиторов, открытых банком-приобретателем, с исправлением реквизитов банка (наименования, банковского идентификационного кода, бизнес-идентификационного номера) на соответствующие реквизиты банка-приобретателя, а также индивидуального идентификационного кода депозитора на соответствующий индивидуальный идентификационный код депозитора, присвоенный банковскому счету в соответствии с частью первой настоящего пункта;
ранее предъявленные к банковскому счету депозитора, переданному банку-приобретателю, неисполненные распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, исполняются банком-приобретателем с банковских счетов депозиторов, открытых банком-приобретателем, с сохранением календарной очередности их поступления в банк и в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Обслуживание банковских счетов депозиторов производится банком-приобретателем в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и условиями договоров банковского обслуживания, обязательства по которым перешли к данному банку.

9. Егер шартта өзгеше көзделмесе, құқықтар (талаптар) түрінде банк активтерін беру борышкердің (борышкерлердің) келісімін талап етпейді.
Банк борышкерді (борышкерлерді) хабардар ету мақсатында осы баптың 3-тармағында көрсетілген банк құқықтарының (талаптарының) бір бөлігін не оларды толық көлемде беру туралы хабарландыру жариялайды. Борышкер құқықтар (талаптар) берілген банкке өз міндеттемелерінің бір бөлігін немесе оларды толық көлемде орындаған жағдайда, осындай орындау тиісті кредитор үшін орындалған деп танылады.
10. Активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шартқа тапсыру актісін қоса бере отырып, шартты жасасу арқылы банк активтері мен міндеттемелерін беру жүзеге асырылады.
Тапсыру актісінде берілетін активтер, берілетін активтер бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін құқықтар және міндеттемелер туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шартқа Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің мiндеттемедегi тұлғалардың ауысуы туралы ережелері қолданылады.
11. Банктің, сондай-ақ филиалдар мен өкілдіктердің акциялар, қатысу үлестері, пайлар не ұйымдарға қатысудың өзге де нысандары түріндегі активтерін сатып алушы банкке беру осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
12. Сатып алушы банк өз активтері мен міндеттемелерін берген банктің ақпараттық жүйесін пайдалануға құқылы.
13. Осы баптың 1-тармағында көзделген операцияны жүргізу кезінде құқықтары (талаптары) және міндеттемелері берілетін банк клиенттерінің дербес деректерін жинау мен өңдеуді сатып алушы банк дербес деректер субъектілерінің немесе олардың заңды өкілдерінің келісімінсіз жүзеге асырады.
11-тарау. БАНК ҚҰПИЯСЫ. БАНКТЕГІ АҚША МЕН МҮЛІККЕ ТЫЙЫМ САЛУ ЖӘНЕ ОЛАРДАН ӨНДІРІП АЛУ
69-бап. Банк құпиясы
1. Банк құпиясына банктің клиенттерi мен корреспонденттерi, олардың операциялары және банктік көрсетілетін қызметтерді алуға байланысты банктермен өзара қарым-қатынастары туралы мәліметтер, оның ішінде шектеусіз:
банктік шоттардың бар екендігі, иелерi мен нөмiрлерi және банктердің корреспонденттері;
осы шоттардағы және банктің өз шоттарындағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы;
аударылған шоттардағы шектеулер (мемлекеттік органдардың шығыс операцияларын тоқтата тұру, тыйым салу, кепілдер туралы шешімдері және (немесе) өкімдері);
клиенттер мен корреспонденттердің және банктің өзінің операциялары (банк операцияларын жүзеге асырудың жалпы шарттарын қоспағанда);
банктің сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында сақтаулы жатқан клиенттер мүлкiнiң бар екендігі, иелерi, сипаты мен құны;
клиенттердің қарыздар алуы (осы бапта айқындалған жағдайлардан басқа);
төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша, оның ішінде банктік шот ашпай орындалатын операцияларды жүргізу туралы ақпарат кiредi.
Банкті тарату рәсімі басталғанға дейін таратылатын банк берген және (немесе) алған қарыздар туралы мәліметтер банк құпиясына жатпайды.

9. Передача активов банка в виде прав (требований) не требует согласия должника (должников), если иное не предусмотрено договором.
В целях уведомления должника (должников) банком публикуется объявление о передаче прав (требований) банка в части либо в полном размере, указанное в пункте 3 настоящей статьи. В случае исполнения должником своих обязательств в части или в полном размере банку, передавшему права (требования), такое исполнение признается выполненным надлежащему кредитору.
10. Передача активов и обязательств банка осуществляется путем заключения договора об одновременной передаче активов и обязательств с приложением к договору передаточного акта.
Передаточный акт должен содержать сведения о передаваемых активах, правах, обеспечивающих исполнение обязательств по передаваемым активам, и обязательствах.
К договору об одновременной передаче активов и обязательств применяются положения Гражданского кодекса Республики Казахстан о перемене лиц в обязательстве.
11. Передача активов банка в виде акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях, а также филиалов и представительств банку-приобретателю производится в соответствии с требованиями настоящего Закона и иных законов Республики Казахстан.
12. Банк-приобретатель вправе использовать информационную систему банка, передавшего ему свои активы и обязательства.
13. Сбор и обработка персональных данных клиентов банка, права (требования) и обязательства по которым передаются при проведении операции, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, осуществляются банком-приобретателем без согласия субъектов персональных данных или их законных представителей.
Глава 11. БАНКОВСКАЯ ТАЙНА. АРЕСТ И ОБРАЩЕНИЕ ВЗЫСКАНИЯ НА ДЕНЬГИ И ИМУЩЕСТВО, НАХОДЯЩИЕСЯ В БАНКЕ
Статья 69. Банковская тайна
1. Банковская тайна включает в себя сведения о клиентах и корреспондентах банков, их операциях и взаимоотношениях с банками, связанных с получением банковских услуг, в том числе без ограничения, информацию о (об):
наличии, владельцах и номерах банковских счетов и корреспондентов банков;
остатках и движении денег на этих счетах и счетах самого банка;
ограничениях на перечисленных счетах (решениях и (или) распоряжениях государственных органов о приостановлении расходных операций, арестах, залогах);
операциях клиентов и корреспондентов, и самого банка (за исключением общих условий осуществления банковской деятельности);
наличии, владельцах, характере и стоимости имущества клиентов, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка;
получении клиентами займов (кроме случаев, определенных настоящей статьей);
проведении операций по платежам и (или) переводам денег, в том числе выполненным без открытия банковского счета.
Не относятся к банковской тайне сведения о займах, выданных и (или) полученных ликвидируемым банком до начала процедуры его ликвидации.

2. Банк өз клиенттерi мен корреспонденттерiнiң операциялары туралы және шоттары туралы құпияға, сондай-ақ банктердiң сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында сақтаулы жатқан мүлiктiң құпиясына және осы бапқа сәйкес банк құпиясын құрайтын өзге де мәліметтерге кепiлдiк бередi.
3. Осы баптың 10-тармағының 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 және 21-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өздерінің қызметтік мiндеттерiн жүзеге асыруына орай банк құпиясын құрайтын мәлiметтерге қолжетімділік алған банктердің, банк холдингтерінің, осы баптың 10-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды адамдары, қызметкерлерi және өзге де тұлғалар оларды жария еткенi үшiн қылмыстық жауаптылықта болады.
4. Банк құпиясы:
1) банктің клиентіне;
2) шот (мүлік) иесінің банкке жазбаша түрде ұсынылған келісімінің негізінде не шот (мүлік) иесінің сәйкестендіру құралы арқылы кез келген үшінші тұлғаға;
3) осы бапта көзделген негіздер бойынша және шектерде осы бапта көрсетілген өзге де тұлғаларға ашылуы мүмкін.
5. Банктер мемлекеттік кіріс органдарына:
1) тек қана салықтық әкімшілендіру мақсатында:
заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның, жеке практикамен айналысатын адамның, шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның банктік шоттар ашуы, жабуы не осы Заңда көзделген жағдайларда банктік шот ашылған, жабылған не өзгертілген күнінен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей осындай тұлғалардың сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, банктік шоттың жеке сәйкестендіру кодының өзгертілгені туралы хабарламаны;
салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган уәкілетті органмен келісу бойынша белгілеген нысан бойынша коллекторлық агенттіктермен жасалған басқаға беру шарттары жөніндегі мәліметтерді;
сұрау салу бойынша, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес тексерілетін жеке тұлғаға берілген қарыздар (кредиттер) туралы, оның ішінде сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомалары көрсетілген мәліметтерді;
2) салықтық тексеру және деңгейлес мониторинг жүргізу кезінде қажет болатын мәліметтер мен құжаттарды;
3) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде валюталық түсімнің түсуі туралы қорытындыны;

2. Банк гарантирует тайну об операциях и о счетах своих клиентов и корреспондентов, а также тайну имущества, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банков, и иных сведений, составляющих банковскую тайну согласно настоящей статье.
3. Должностные лица, работники банков, банковских холдингов, юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 10 настоящей статьи, и иные лица, которые в силу осуществления своих служебных обязанностей получили доступ к сведениям, составляющим банковскую тайну, за их разглашение несут уголовную ответственность, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 и 21 настоящей статьи.
4. Банковская тайна может быть раскрыта:
1) клиенту банка;
2) любому третьему лицу на основании согласия владельца счета (имущества), предоставленного банку в письменном виде либо посредством идентификационного средства владельца счета (имущества);
3) иным лицам, указанным в настоящей статье, по основаниям и в пределах, которые предусмотрены настоящей статьей.
5. Банки предоставляют (направляют) органам государственных доходов:
1) исключительно в целях налогового администрирования:
уведомление об открытии, закрытии банковских счетов юридическим лицом, его структурным подразделением, физическим лицом, состоящим на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лицом, занимающимся частной практикой, иностранцем, лицом без гражданства либо изменении индивидуального идентификационного кода банковского счета в случаях, предусмотренных настоящим Законом, с указанием идентификационного номера таких лиц не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия, закрытия либо изменения;
сведения по договорам уступки, заключенным с коллекторскими агентствами, по форме, установленной государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом;
по запросу сведения о предоставленных займах (кредитах) проверяемому физическому лицу, в том числе с указанием сумм погашения, включая вознаграждение, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) сведения и документы, необходимые при проведении налоговой проверки и горизонтального мониторинга;
3) заключение о поступлении валютной выручки по форме и в сроки, которые установлены государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес бақылануға жататын экспорттық немесе импорттық операциялар жөніндегі мәліметтер мен құжаттарды;
5) сұрау салу бойынша салық төлеуші дара кәсіпкерлердің немесе жеке практикамен айналысатын адамдардың, заңды тұлғалардың жекелеген санаттары бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу терминалын қолдану арқылы ағымдағы шотқа келіп түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары жөніндегі мәліметтерді ұсынады (жібереді).
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мәліметтер ұсынылатын салық төлеушілердің санаттарын, оларды ұсыну нысанын, тәртібі мен мерзімдерін салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;
6) жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтерді ұсынады (жібереді).
Жеке тұлғаның банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарын, осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мәліметтердің тізбесін және оларды ұсыну тәртібін салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;
7)  салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша ақпарат алмасу туралы халықаралық шартқа сәйкес банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы, өзге мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналастырылған немесе бейрезидент жеке тұлғалардың, бейрезидент заңды тұлғалардың, бенефициарлық меншік иелері бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғалардың басқаруындағы өзге мүліктің бар-жоғы, түрі және құны туралы мәліметтерді;
8) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша қызметін Қазақстан Республикасының аумағында интернет-алаң арқылы жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың пайдасына және бөлінісінде жүзеге асырылған төлемдер мен аударымдардың тоқсандағы жиынтық сомалары туралы мәліметтерді;

4) сведения и документы по экспортным или импортным операциям, подлежащим контролю в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан, в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
5) по запросу сведения по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет посредством применения терминала оплаты услуг, по отдельным категориям налогоплательщиков – индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, юридических лиц.
Категории налогоплательщиков, по которым представляются сведения, предусмотренные частью первой настоящего подпункта, форма, порядок и сроки их представления устанавливаются государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
6) сведения по итоговой сумме денег, поступивших от иных физических лиц на банковский счет физического лица, на котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности.
Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физического лица, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности, перечень и порядок представления сведений, предусмотренных частью первой настоящего подпункта, устанавливаются государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
7) сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах, о наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении физических лиц – нерезидентов, юридических лиц – нерезидентов, юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, в соответствии с международным договором об обмене информацией, в порядке, сроки и по форме, которые установлены государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
8) сведения об итоговых суммах платежей и переводов за квартал, осуществленных в пользу и в разрезе иностранных компаний, осуществляющих деятельность посредством интернет-площадки на территории Республики Казахстан, в порядке, сроки и по форме, которые установлены государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;

9) сұрау салу бойынша банктік шоттардың бар-жоғы және нөмірлері, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді, жеке немесе заңды тұлға мен банк арасында жасалған, банктік қызметтер көрсетуді көздейтін шартқа қатысты өзге де ақпаратты, сондай-ақ өзге мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналастырылған немесе шет мемлекеттің мемлекеттік кіріс органының Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес жіберілген сұрау салуында көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың басқаруында өзге мүліктің бар-жоғы, түрі және құны туралы мәліметтерді;
10)  салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген тәртіппен және мерзімдерде тауарлармен электрондық сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер ретінде мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебінде тұрған тұлғалардың банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен олардың қозғалысы туралы мәліметтерді;
11) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, уәкілетті органның және салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен актісімен бекітілген кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу қағидаларына сәйкес мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсынады (жібереді).
6. Банктер:
1) қаржы мониторингi жөнiндегi уәкiлеттi органға "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды;
2) төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу кезінде банктер тікелей жүзеге асыратын, төлемдерді бюджетке төлеуге, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды аударуға, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге байланысты осы төлемдер мен ақша аударымдары туралы "электрондық үкімет" төлем шлюзінің операторына, мемлекеттік органдарға және соттарға "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы мәліметтер мен ақпаратты, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асыратын, қайтарылған төлемдер мен ақша аударымдары туралы мәліметтерді;
3) басқа банктерге банктік қарыз беру фактісін растайтын құжаттарды, осы Заңның 68, 94, 95, 97 және 98-баптарында көзделген операцияларды жүргізу үшін қажетті мәліметтерді;

9) по запросу сведения о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах, иную информацию относящуюся к заключенному между физическим или юридическим лицом и банком договору, предусматривающему оказание банковских услуг, а также сведения о наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении физических и юридических лиц, указанных в запросе органа государственных доходов иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором Республики Казахстан;
10) сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах, лиц, состоящих на регистрационном учете в органах государственных доходов в качестве налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю товарами, в порядке и сроки, которые установлены государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
11) сведения и (или) документы в соответствии с правилами снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, утвержденными совместным актом Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
6. Банки предоставляют (направляют):
1) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информацию, сведения и документы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
2) оператору платежного шлюза "электронного правительства", государственным органам и судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведения и информацию о платежах и переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, оплатой государственных услуг, непосредственно при проведении банками данных платежей и переводов денег, а также сведения о возвращенных платежах и переводах денег, осуществляемых центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
3) в другие банки документы, подтверждающие факт выдачи банковского займа, сведения, необходимые для проведения операций, предусмотренных статьями 68, 94, 95, 97 и 98 настоящего Закона;

4) электрондық нысанда қызметтер көрсету субъектісінің және электрондық нысанда қызметтер алу субъектісінің сұрау салуы бойынша электрондық нысанда:
сұрау салуда көрсетілген тұлғаға банктік шоттың тиесілігі және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсету кезінде жылжымалы мүліктің және жылжымайтын мүліктің кепіл шартының бар-жоғы;
жеке және заңды тұлғалар "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық нысанда көрсетілетін қызметтер үшін төлемдерді жүзеге асырған кезде ақша сомасы, төлемнің жүзеге асырылған күні, ақшаны жөнелтуші және бенефициар туралы мәліметтерді;
5) уәкілетті органға ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, банктің ақпараттық қауіпсіздігінің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты;
6) банк-агентке "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес синдикатталған қаржыландыруды ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді (егер мәліметтерді ұсынатын банк кредиторлар синдикатының қатысушысы болып табылса);
7) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға, сондай-ақ активтерді тәуелсіз бағалауды, техникалық, қаржылық және (немесе) заң аудитін жүзеге асыратын, сондай-ақ өзге де қызметтерді көрсететін заңды тұлғаға екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның өз жарғылық қызметін жүзеге асыруы үшін қажетті мәліметтерді;
8) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның қарыз алушысы, кепілдік берушісі, кепілгері, лизинг алушысы немесе кепіл берушісі болып табылатын тұлғаға қатысты:
банктік шоттарының бар екендігі және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы, банк операциялары (банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттарын қоспағанда) туралы анықтамаларды;
банктің сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында сақтаулы жатқан мүліктің бар екендігі, сипаты мен құны туралы мәліметтерді ұсынады (жібереді).
Көрсетілген ақпарат екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның сұрау салуда көрсетілген қарыз бойынша талап ету құқықтарын сатып алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері ұсынылған жағдайда, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның басқарма төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған жазбаша сұрау салу негізінде беріледі.
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның қарыз бойынша талап ету құқықтарын сатып алғанын растайтын құжаттардың көшірмелерінде "Көшірмесі дұрыс" деген белгі көрсетіледі. "Көшірмесі дұрыс" деген белгі тырнақшасыз көрсетіледі, құжаттардың көшірмелерін куәландыру бойынша тиісті өкілеттіктер берілген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның уәкілетті адамының лауазымы, тегі мен аты-жөні, куәландыру күні көрсетіле отырып, оның қолымен куәландырылады және екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым мөрінің бедерімен бекітіледі;

4) по запросу субъекта оказания услуг в электронной форме и субъекта получения услуг в электронной форме сведения в электронной форме о:
принадлежности банковского счета лицу, указанному в запросе, и наличии договора залога движимого имущества и недвижимого имущества – при оказании государственных услуг в электронной форме в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации";
сумме денег, дате осуществления платежа, отправителе денег и бенефициаре – при осуществлении физическими и юридическими лицами платежей за оказываемые услуги в электронной форме в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации";
5) в уполномоченный орган информацию об инцидентах информационной безопасности банка, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах;
6) в банк-агент сведения, необходимые для организации и осуществления синдицированного финансирования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации" (в случае, если банк, предоставляющий сведения, является участником синдиката кредиторов);
7) в организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, а также юридическому лицу, осуществляющему независимую оценку активов, технический, финансовый и (или) юридический аудит, а также оказывающему прочие услуги, сведения, необходимые для осуществления организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, своей уставной деятельности;
8) в организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, в отношении лица, являющегося заемщиком, гарантом, поручителем, лизингополучателем или залогодателем организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня:
справки о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах, операциях банка (за исключением общих условий осуществления банковской деятельности);
сведения о наличии, характере и стоимости имущества, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка.
Указанная информация предоставляется на основании письменного запроса организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, подписанного председателем правления или его заместителем, при условии представления копий документов, подтверждающих приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, прав требования по указанному в запросе займу.
На копиях документов, подтверждающих приобретение организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, прав требования по займу, указывается отметка "Копия верна". Отметка "Копия верна" указывается без кавычек, заверяется подписью уполномоченного лица организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, наделенного соответствующими полномочиями по заверению копий документов, с указанием его должности, фамилии и инициалов, даты заверения и скрепляется оттиском печати организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;

9) дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі "Қазақстан орнықтылық қоры" акционерлік қоғамына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру және (немесе) Қазақстан Республикасы банк секторының қаржылық орнықтылығын арттыру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті мәліметтерді;
10) алдындағы міндеттемелер мәжбүрлеп қайта құрылымдауға жататын банктің кредиторларына, сондай-ақ реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау шеңберінде басқа банктерге мәліметтерді;
11) кредиттік бюроға:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операциялар, вексельдерді есепке алу, сондай-ақ банк шығарған кепілдіктер, кепілгерліктер, аккредитивтер бойынша  ақпаратты;
кредиттік тарих субъектісі туралы мерзімі күнтізбелік бір жүз сексен күннен асып кеткен берешегі бөлігінде теріс ақпаратты;
12) Қазақстан Республикасының резидент банк холдингіне банк конгломератының пруденциялық нормативтерді есептеуі, сондай-ақ банк конгломератының тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру үшін мәліметтерді;
13)  жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару туралы шартты нотариустың куәландыруы бойынша қолма-қол ақшасыз нысанда жылжымайтын мүлікпен мәміле жасау үшін банк клиентіне ашылған эскроу-шоттағы ақшаның бар-жоғы және сомасы туралы ақпаратты нотариустың банк клиентінің келісімімен электрондық нысанда қалыптастырылған сұрау салуы бойынша электрондық нысанда;
14) активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысы не оның міндеттерін атқаратын адам қол қойған, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қалыптастырылған тізілімнің үзінді көшірмесі қоса берілген жазбаша сұрау салуы бойынша, тізілімге енгізілген тұлғалар бойынша банк құпиясын құрайтын ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды;
15) бағалы қағаздар эмитентіне және бағалы қағаздарды ұстаушылардың өкіліне құқықтар (талаптар) бағалы қағаздар бойынша қамтамасыз ету ретінде берілетін банктік қарыз шарты (берілген кредит) бойынша, оның ішінде секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру шеңберіндегі мәліметтерді ұсынады (жібереді).
7. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режиміндегі, реттеу режиміндегі банк, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік және уәкілетті орган Қазақстан Республикасының депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы заңнамасында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға мұндай банктің активтері мен міндеттемелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның қызметі туралы ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсынады.
Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы банк, операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік немесе банктің тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы заңнамасында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға және банк-агенттерге жеке тұлғалардың депозиттері жөніндегі мәліметтерді, сондай-ақ кредитор мен борышкер бір тұлға болған жағдайда, оның міндеттемелері жөніндегі мәліметтерді ұсынады.

9) в акционерное общество "Казахстанский фонд устойчивости", сто процентов голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, сведения, необходимые для реализации Программ рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов) и (или) повышения финансовой устойчивости банковского сектора Республики Казахстан, утвержденных Национальным Банком Республики Казахстан;
10) сведения кредиторам банка, обязательства перед которыми подлежат принудительной реструктуризации, а также в другие банки в рамках принудительной реструктуризации обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования;
11) в кредитное бюро:
информацию по банковским заемным, лизинговым, факторинговым, форфейтинговым операциям, учету векселей, а также выпущенным банком гарантиям, поручительствам, аккредитивам в соответствии с законами Республики Казахстан;
негативную информацию о субъекте кредитной истории в части просроченной задолженности свыше ста восьмидесяти календарных дней;
12) сведения в банковский холдинг – резидент Республики Казахстан для целей расчета пруденциальных нормативов банковским конгломератом, а также формирования системы управления рисками и внутреннего контроля банковского конгломерата;
13) в электронной форме по запросу нотариуса, сформированному в электронной форме с согласия клиента банка, информацию о наличии и сумме денег на эскроу-счете, открытом клиенту банка для совершения сделки с недвижимым имуществом в безналичной форме по совершаемому нотариусом удостоверению договора об отчуждении недвижимого имущества;
14) информацию, сведения и документы, составляющие банковскую тайну, по лицам, включенным в реестр, по письменному запросу уполномоченного органа по возврату активов, подписанному первым руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением выписки из реестра, сформированного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";
15) эмитенту ценных бумаг и представителю держателей ценных бумаг сведения по договору банковского займа (выданному кредиту), права (требования) по которому передаются в качестве обеспечения по ценным бумагам, в том числе в рамках осуществления сделки секьюритизации.
7. Банк, находящийся в режиме восстановления финансовой устойчивости, режиме урегулирования, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, временная администрация по управлению банком и уполномоченный орган предоставляют информацию, сведения и документы о деятельности такого банка, включая сведения о его активах и обязательствах, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, для осуществления функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном гарантировании депозитов.
Банк – участник системы обязательного гарантирования депозитов, временная администрация, назначаемая после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, или ликвидационная комиссия банка предоставляют сведения по депозитам физических лиц, а также в случае совпадения кредитора и должника в одном лице – сведения по его обязательствам организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и банкам-агентам для осуществления функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном гарантировании депозитов.

8. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мемлекеттік кіріс органына Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес бақылануға жататын экспорттық немесе импорттық операциялар бойынша ақпарат және (немесе) құжаттар ұсынуды;
2) мемлекеттік кіріс органы мен уәкілетті органға кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу қағидаларына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны белгіленген шекті мөлшерлерден асырып алуы туралы мәліметтер мен ақпарат ұсынуды;
3) уәкілетті органмен ақпарат, оның ішінде банк құпиясын құрайтын мәліметтер алмасуды;
4) Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, құпия ақпарат алмасуды көздейтін шарттарға сәйкес алынған ақпаратты өзіне осындай ақпаратты берген тараптың келісімімен ғана ұсынуды;
5) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 38-2) тармақшасында көрсетілген ұйымдарға банк құпиясын қамтитын ақпаратты көрсетілген бапта көзделген шарттармен ұсынуды;
6) екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүргізілген, баламасында елу мың АҚШ долларынан басталатын сомадағы валюталық операциялар бойынша, мәмілелер (келісімшарттар) бойынша, оның ішінде тауарсыз операциялар бойынша жеке тұлғаның (жеке тұлғаға), заңды тұлғаның (заңды тұлғаға), сондай-ақ заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшесіне) төлемдері және (немесе) Қазақстан Республикасынан және Қазақстан Республикасына жасалған ақша аударымдары туралы уәкілетті банктерден алынған ақпаратты мемлекеттік кіріс органына ұсынуды;
7) мемлекеттік кіріс органына валюталық түсімнің түсуі туралы қорытынды ұсынуды;
8) мемлекеттік кіріс органына Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 679-бабы 1-тармағының 39) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден бейрезиденттің кірістері деп танылатын операциялар туралы мәліметтер ұсынуды;
9) "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетіне "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының тапсырмасы бойынша уәкілетті банктер жүргізген валюталық операциялар туралы мәліметтер ұсынуды;
10) мемлекеттік кіріс органына "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінен алынған, "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жүргізген валюталық операциялар туралы мәліметтер ұсынуды жүзеге асырады.

8. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет:
1) предоставление в орган государственных доходов в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, информации и (или) документов по экспортным или импортным операциям, подлежащим контролю в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
2) предоставление в орган государственных доходов и уполномоченный орган сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров в соответствии с правилами снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов;
3) обмен информацией, в том числе сведениями, составляющими банковскую тайну, с уполномоченным органом;
4) предоставление информации, полученной в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, договорами, предусматривающими обмен конфиденциальной информацией, в другие государственные органы Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию;
5) предоставление информации, содержащей банковскую тайну, организациям, указанным в подпункте 38-2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", на условиях, предусмотренных указанной статьей;
6) предоставление в орган государственных доходов полученную от уполномоченных банков информацию о платежах и (или) переводах денег из Республики Казахстан и в Республику Казахстан физического лица (физическому лицу), юридического лица (юридическому лицу), а также структурного подразделения (структурному подразделению) юридического лица по валютным операциям на сумму от пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте, проведенным через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, по сделкам (контрактам), в том числе по безтоварным операциям;
7) представление в орган государственных доходов заключения о поступлении валютной выручки;
8) представление в орган государственных доходов сведений об операциях, признаваемых доходами нерезидента из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 39) пункта 1 статьи 679 Налогового кодекса Республики Казахстан;
9) представление в Комитет Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг сведений о валютных операциях, проведенных уполномоченными банками по поручению участников Международного финансового центра "Астана";
10) представление в орган государственных доходов сведений, полученных от Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг о проведенных участниками Международного финансового центра "Астана" валютных операциях на территории Международного финансового центра "Астана".

9. Уәкілетті орган:
1) Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына Қазақстан Республикасының қаржылық және (немесе) төлем жүйесінің тұрақтылығына қатер төнген кезде ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, банктің ақпараттық қауіпсіздігінің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты;
2) аудиторлық ұйымға осы Заңның 82-бабы 10-тармағының бесінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты;
3) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағында көрсетілген ұйымдарға банк құпиясын қамтитын ақпаратты аталған бапта көзделген шарттармен;
4) Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, құпия ақпарат алмасуды көздейтін шарттарға сәйкес алынған ақпаратты өзіне осындай ақпаратты берген тараптың келісімімен ғана;
5) жүйелік маңызы бар банкті реттеу режимінде мемлекеттік қатысу туралы мәселені қарау шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне банк құпиясын қамтитын ақпаратты ұсынады.
10. Банк құпиясын құрайтын мәліметтерді:
1) банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) басқаға берілген (қайта берілген) кезде осы Заңның 63-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлғалар осы Заңның 63-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлғаларға банктік қарыз шарты бойынша ақпарат бөлігінде;
2) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым сервистік компанияға осы ұйым, сервистік компания құқықтарды (талаптарды) иемденген, сенімгерлік басқаруға алған қарыз бойынша ақпарат бөлігінде;
3) осы Заңның 63-бабы 1-тармағында аталған тұлғалар нысанасы берешекті сотқа дейін өндіріп алу және реттеу, сондай-ақ берешекке байланысты ақпаратты жинау жөніндегі қызметтерді көрсету болып табылатын, осы Заңның  63-бабына сәйкес құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде коллекторлық агенттікпен немесе сервистік компаниямен жасалған шарт шеңберінде осы коллекторлық агенттікке кредит (қарыз) бойынша ақпарат бөлігінде;
4) мемлекеттік органның лауазымды адамы немесе ұйымда басқарушылық функцияларды атқаратын адам қылмыстық қудалау органына қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарлама жіберген кезде растаушы құжаттар мен материалдар түрінде ұсынады;
5) кредиттік бюроға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік қарыз операциялары бойынша;

9. Уполномоченный орган предоставляет:
1) в Национальный координационный центр информационной безопасности информацию об инцидентах информационной безопасности банка, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах, при наличии угрозы стабильности финансовой и (или) платежной системы Республики Казахстан;
2) в аудиторскую организацию информацию, указанную в части пятой пункта 10 статьи 82 настоящего Закона;
3) информацию, содержащую банковскую тайну, в организации, указанные в пункте 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", на условиях, предусмотренных указанной статьей;
4) информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, договорами, предусматривающими обмен конфиденциальной информацией, в другие государственные органы Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию;
5) информацию, содержащую банковскую тайну, в Национальный Банк Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан в рамках рассмотрения вопроса о государственном участии в режиме урегулирования системно значимого банка.
10. Сведения, составляющие банковскую тайну, предоставляются:
1) лицами, указанными в пункте 1 статьи 63 настоящего Закона, в части информации по договору банковского займа лицам, указанным в пункте 1 статьи 63 настоящего Закона, при уступке (переуступке) прав (требований) по договору банковского займа;
2) организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сервисной компании в части информации по займу, права (требования) по которому приобретены, получены в доверительное управление данной организацией, сервисной компанией;
3) лицами, указанными в пункте 1 статьи 63 настоящего Закона, в части информации по кредиту (займу) коллекторскому агентству в рамках договора, предметом которого является оказание услуг по досудебным взысканию и урегулированию задолженности, а также сбору информации, связанной с задолженностью, заключенного с данным коллекторским агентством, или сервисной компании в рамках договора доверительного управления правами (требованиями) в соответствии со статьей 63 настоящего Закона;
4) должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, в виде подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении;
5) в кредитное бюро по банковским заемным операциям в соответствии с законами Республики Казахстан;

6) кредиттік бюроларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредиттік бюродан ақпарат алуға құқығы бар адамдарға кредиттік тарих субъектісі туралы мерзімі күнтізбелік бір жүз сексен күннен асып кеткен берешегіне қатысты теріс ақпарат бөлігінде;
7) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығы, қаржы ұйымдары, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 8) және 9) тармақшаларында көзделген төлем қызметтерін ұсынатын төлем ұйымдары, ұялы байланыс операторлары, қылмыстық қудалау, ұлттық қауіпсіздік органдары және құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган, қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығына қатысушы өзге тұлғалар арасында деректер алмасу кезінде алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылатын өзге де төлемдер және (немесе) аударымдар бойынша ұсынылады;
8) микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер және ломбардтар микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарға микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың өздерінің мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін тексеруді жүзеге асыруы барысында;
9) коллекторлық агенттіктер коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың өздерінің мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін тексеруді жүзеге асыруы барысында ұсынады;
10) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым арасында ақпарат алмасу кезінде;
11) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ақпарат, мәліметтер мен құжаттарды беру кезінде ұсынылады.
11. Банктік шоттардың бар-жоғы және нөмiрлерi туралы анықтамалар шоттың (шоттардың) иесi өзіне қатысты қарыз алушы, кепiлдік берушi, кепілгер, лизинг алушы немесе кепiл берушi болып табылатын банкке қарыз алынғанын растайтын, тізбесі мен ұсынылу тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін құжаттар ұсынылған жағдайда банктің сұрау салуы негізінде берiледi.
Банк сұрау салулар мен қарыз алынғанын растайтын құжаттарды қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда жібере алады. Жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы анықтамалар банкте ашылған жеке тұлғаның шоттары, оның ішінде кәсіпкерлік қызметке байланысты шоттары бойынша банкке беріледі.

6) в кредитные бюро в части негативной информации о субъекте кредитной истории относительно просроченной задолженности свыше ста восьмидесяти календарных дней лицам, имеющим право на получение информации из кредитного бюро в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) при обмене данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества, а также по иным платежам и (или) переводам, осуществляемым в порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, между центром обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества, финансовыми организациями, платежными организациями, предоставляющими платежные услуги, предусмотренные подпунктами 8) и 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", операторами сотовой связи, органами уголовного преследования, национальной безопасности и правоохранительными органами, Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом, уполномоченным органом по финансовому мониторингу, а также иными лицами – участниками центра обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества, определенными Национальным Банком Республики Казахстан;
8) микрофинансовыми организациями, кредитными товариществами и ломбардами саморегулируемым организациям в сфере микрофинансовой деятельности в ходе осуществления саморегулируемыми организациями в сфере микрофинансовой деятельности проверки деятельности своих членов (участников);
9) коллекторскими агентствами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в ходе осуществления саморегулируемыми организациями в сфере коллекторской деятельности проверки деятельности своих членов (участников);
10) при обмене информацией между Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, для целей обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов;
11) при предоставлении информации, сведений и документов в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
11. Справки о наличии и номерах банковских счетов выдаются банку, по отношению к которому владелец счета (счетов) является заемщиком, гарантом, поручителем, лизингополучателем или залогодателем, на основании запроса банка при условии представления документов, подтверждающих получение займа, перечень и порядок представления которых устанавливаются в нормативных правовых актах Национального Банка Республики Казахстан.
Банком могут быть направлены запросы и документы, подтверждающие получение займа, на бумажном носителе либо в электронной форме. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица выдаются банку по открытым в банке счетам физического лица, в том числе связанным с предпринимательской деятельностью.

12. Заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің банктік шоттарының, сондай-ақ дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның ағымдағы шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтамалар:
1) анықтау және алдын ала тергеу органдарына мөрмен куәландырылған және прокурор санкциялаған жазбаша сұрау салу негізінде, іс жүргізуінде жатқан қылмыстық істер бойынша;
2) соттарға сот ұйғарымы, қаулысы, шешімі және үкімі негізінде, іс жүргізуінде жатқан iстер бойынша;
3) прокурорға тексеру жүргiзу туралы қаулының негiзiнде, өз құзыретi шегiнде, өз қарауындағы материал бойынша;
4) прокурор санкциясымен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына және Мемлекеттік күзет қызметіне барлау және (немесе) нұқсан келтіру акцияларының алдын алу, оларды әшкерелеу және жолын кесу мақсатында;
5) мемлекеттік кіріс органдарына салықтық әкімшілендіру, кедендік бақылау мақсатында мыналарға:
салық салуға байланысты мәселелер бойынша тексерілетін заңды тұлғаға және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесіне;
салық салуға байланысты мәселелер бойынша тексерілетін жеке тұлғаға, оның ішінде дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған тексерілетін жеке тұлғаға;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімінен аспайтын уақыт кезеңі үшін дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған және қызметін оңайлатылған тәртіппен тоқтатқан жеке тұлғаға;
орналасқан жерінде іс жүзінде болмауы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген салық есептілігін ұсыну мерзімінен кейін алты ай өткенге дейін оны ұсынбаған заңды тұлғаға және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесіне, дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға;
тарату (қызметін тоқтату) кезеңіндегі заңды тұлғаға, дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға;
әрекетсіз салық төлеушілер тізіліміне енгізілген заңды тұлғаға, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға;

12. Справки о наличии и номерах банковских счетов юридического лица и (или) его структурного подразделения, а также текущих счетов физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, об остатках и движении денег на этих счетах выдаются:
1) органам дознания и предварительного следствия по находящимся в их производстве уголовным делам на основании письменного запроса, заверенного печатью и санкционированного прокурором;
2) судам по находящимся в их производстве делам на основании определения, постановления, решения или приговора суда;
3) прокурору по находящемуся у него на рассмотрении материалу на основании постановления о производстве проверки в пределах его компетенции;
4) органам национальной безопасности и Службе государственной охраны Республики Казахстан с санкции прокурора в целях предупреждения, вскрытия и пресечения разведывательных и (или) подрывных акций;
5) органам государственных доходов в целях налогового администрирования, таможенного контроля в отношении:
проверяемого юридического лица и (или) его структурного подразделения по вопросам, связанным с налогообложением;
проверяемого физического лица, в том числе состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, по вопросам, связанным с налогообложением;
физического лица, снятого с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя и прекратившего деятельность в упрощенном порядке за период времени, не превышающий срока исковой давности, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан;
юридического лица и (или) его структурного подразделения, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, фактическое отсутствие которых по месту нахождения подтверждено в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, и не представивших налоговую отчетность до истечения шести месяцев после установленного налоговым законодательством Республики Казахстан срока ее представления;
юридического лица, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, находящихся на стадии ликвидации (прекращения деятельности);
юридического лица, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, включенных в реестр бездействующих налогоплательщиков;

салық берешегі пайда болған күннен бастап екі ай ішінде өтелмеген, тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 2 500 еселенген мөлшерінен асатын мөлшердегі салық берешегі бар дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға, заңды тұлғаға;
электрондық шот-фактуралардың жазылуына салыстырма бақылау жүргізілетін тұлғаларға қатысты беріледі.
Осы тармақшаның сегізінші абзацын қоспағанда, осы тармақшада көзделген мәліметтердің нысандарын салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді;
6) мемлекеттік сот орындаушыларына олар жүзеге асыратын атқарушылық іс жүргізу бойынша әділет органының мөрімен расталған және прокурор санкциялаған мемлекеттік сот орындаушысының қаулысы негiзiнде заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттарда өндіріп алынатын сома шегінде ақшаның бар-жоғы туралы мәліметтер бөлігінде ғана;
7) жеке сот орындаушыларына олар жүзеге асыратын атқарушылық іс жүргізу бойынша жеке сот орындаушысының өз жеке мөрімен растаған және прокурор санкциялаған қаулысының не өз жеке мөрімен растаған оның көшірмесінің негізінде заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттарда өндіріп алынатын сома шегінде ақшаның бар-жоғы туралы мәліметтер бөлігінде ғана;
8) оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi органға прокурордың санкциясымен, іс қозғалғанға дейінгі үш жыл ішіндегі кезең үшін банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі және (немесе) оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі, банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы сот шешімі бар тұлғаға қатысты;
9) аумақтық әділет органына "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген оңайлатылған іс жүргізу шеңберінде атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және аумақтық әділет органы басшысының немесе оның орынбасарының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған қаулы негізінде;
10) мемлекеттік кіріс органдарына қызметі құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу болып табылатын заңды тұлғаға қатысты беріледі.

физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, юридического лица, имеющих налоговую задолженность, не погашенную в течение двух месяцев со дня ее возникновения, в размере более 2 500-кратного месячного расчетного показателя, действующего на 1 января соответствующего финансового года;
лиц, в отношении которых проводится сопоставительный контроль выписки электронных счетов-фактур.
Формы сведений, предусмотренных настоящим подпунктом, за исключением абзаца восьмого настоящего подпункта, устанавливаются государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
6) государственным судебным исполнителям по осуществляемым ими исполнительным производствам на основании постановления государственного судебного исполнителя, заверенного печатью органа юстиции и санкционированного прокурором, только в части сведений о наличии и номерах банковских счетов юридического лица и (или) его структурного подразделения, о наличии денег на этих счетах в пределах взыскиваемой суммы;
7) частным судебным исполнителям по осуществляемым ими исполнительным производствам на основании постановления частного судебного исполнителя, заверенного личной печатью и санкционированного прокурором, либо его копии, заверенной личной печатью, только в части сведений о наличии и номерах банковских счетов юридического лица и (или) его структурного подразделения, о наличии денег на этих счетах в пределах взыскиваемой суммы;
8) уполномоченному органу в области реабилитации и банкротства в отношении лица, по которому имеются вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом и (или) решение суда о применении реабилитационной процедуры, решение суда о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства за период в течение трех лет до возбуждения дела, с санкции прокурора;
9) территориальному органу юстиции на основании постановления, сформированного в государственной автоматизированной информационной системе исполнительного производства, в рамках упрощенного производства, предусмотренного Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", и удостоверенного посредством электронной цифровой подписи руководителя территориального органа юстиции или его заместителя;
10) органам государственных доходов в отношении юридического лица, деятельностью которого являются организация и проведение азартных игр и (или) пари.

13. Жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары және олардың қозғалысы туралы анықтамалар мемлекеттік кіріс органдарына мыналарға:
заңда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттың депутаттығына, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне кандидат ретінде тіркелген адамға және оның жұбайына (зайыбына);
мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамға және оның жұбайына (зайыбына);
өз өкілеттіктерін орындаған кезеңде, мемлекеттік лауазым атқаратын адамға және осы кезеңде оның жұбайына (зайыбына);
жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты беріледі.
Осы баптың осы тармағында, 12-тармағының 5) тармақшасында, 14-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген мәліметтер салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген нысан бойынша мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде тек қана салықтық әкімшілендіру мақсатында ұсынылады.
Осы баптың 5-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацында, 14-тармағының бірінші бөлігінің 2) тармақшасында, 15-тармағында көзделген мәліметтер тек қана салықтық әкімшілендіру мақсатында салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган уәкілетті органмен келісу бойынша белгілеген нысан бойынша мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде ұсынылады.
14. Банктер салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға оның сұрау салуы негізінде мынадай:
1) активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну жөніндегі міндеті туындаған жеке тұлғалардың банктік шоттарының бар-жоғы, нөмірлері туралы және осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы;
2) күнтізбелік жыл ішінде құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 20 000 еселенген мөлшерінен асатын мүлікті сатып алуға байланысты кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндеті туындаған жеке тұлғалар бойынша банктік шоттардағы ақшаның қозғалысы туралы;

13. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица, об остатках и движении денег на этих счетах выдаются органам государственных доходов в отношении:
лица, зарегистрированного в установленном законом порядке в качестве кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихата, а также в члены органов местного самоуправления, и его супруги (супруга);
лица, являющегося кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруги (супруга);
лица, занимающего государственную должность, в период выполнения им своих полномочий и его супруги (супруга) в этот же период;
лица, освобожденного условно-досрочно от отбывания наказания.
Сведения, предусмотренные настоящим пунктом, подпунктом 5) пункта 12, подпунктом 1) части первой пункта 14 настоящей статьи, представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Сведения, предусмотренные абзацем четвертым подпункта 1) пункта 5, подпунктом 2) части первой пункта 14, пунктом 15 настоящей статьи, представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.
14. Банки предоставляют в уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, на основании его запроса следующие сведения:
1) о наличии, номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе;
2) о движении денег на банковских счетах по физическим лицам, у которых возникла обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в связи с приобретением за календарный год имущества стоимостью свыше 20 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря отчетного налогового периода;

3) сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, кірістер мен мүлік туралы, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияларды ұсыну жөніндегі міндеті туындаған жеке тұлғаларға берілген кредиттер туралы мәліметтерді ұсынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген мәліметтер кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндеттің туындау негіздері мен кезеңін көрсете отырып, мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы бойынша ұсынылады.
Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген сұрау салуына активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну жөніндегі міндеті туындаған жеке тұлғалардың тізімі қоса берілуге тиіс.
15. Жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрғынжай сатып алу үшін алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны төлеуі туралы мәліметтерді ұсыну бөлігіндегі банк құпиясы мемлекеттік кіріс органдарының талабы негізінде ашылуы мүмкін. Мемлекеттік кіріс органдарының талабы банктердің кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны төлеу туралы мәліметтер ұсынуына жеке тұлға (шот иесі) келіскен жағдайда ресімделеді.
16. Банктер салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға банктік шоттардың бар екендігі (ашылғаны), нөмірлері туралы және осы шоттардағы ақша қалдықтары, сондай-ақ өзге мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналастырылған немесе басқарудағы өзге мүліктің бар-жоғы, түрі және құны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын жеке және заңды тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бенефициарлық меншік иелері Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын заңды тұлғаларға;
2) шет мемлекеттің мемлекеттік кіріс органының Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес жіберілген сұрау салуында көрсетілген жеке және заңды тұлғаларға қатысты ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді ұсыну тәртібін, мерзімдерін және нысанын салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейді.

3) о предоставленных кредитах физическим лицам, у которых возникла обязанность по представлению деклараций о доходах и имуществе, об активах и обязательствах, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение.
Сведения, предусмотренные подпунктом 2) части первой настоящего пункта, представляются по запросу органа государственных доходов с указанием оснований и периода возникновения обязанности по представлению декларации о доходах и имуществе.
К запросу уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренному частью первой настоящего пункта, должен прилагаться список физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе.
15. Банковская тайна в части представления сведений о выплате физическим лицом вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилища в Республике Казахстан, может быть раскрыта на основании требования органов государственных доходов. Требование органов государственных доходов оформляется в случае согласия физического лица (владельца счета) на представление банками сведений о выплате вознаграждения по ипотечным жилищным займам, указанного в декларации о доходах и имуществе.
16. Сведения о наличии (открытии), номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах, а также наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении, представляются банками в уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении:
1) физических и юридических лиц, являющихся нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты Республики Казахстан в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) физических и юридических лиц, указанных в запросе органа государственных доходов иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором Республики Казахстан.
Порядок, сроки и форма представления сведений, указанных в настоящем пункте, устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом и Национальным Банком Республики Казахстан.

17. Жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен олардың қозғалысы туралы анықтамалар, сондай-ақ банктiң сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында сақтаулы жатқан оның мүлкінің сипаты мен құны туралы қолда бар мәлiметтер:
1) жеке тұлғаның өкiлдерiне нотариат куәландырған сенiмхат негiзiнде;
2) анықтау және алдын ала тергеу органдарына іс жүргiзуінде жатқан қылмыстық iстер бойынша, жеке тұлғаның шоттарда немесе банкте сақтаулы жатқан ақшасына және өзге де мүлкiне тыйым салынуы, олардан өндiрiп алу немесе мүлкiн тәркiлеу қолданылуы мүмкiн болатын жағдайларда, анықтау немесе алдын ала тергеу органының анықтау мен алдын ала тергеуді жүзеге асыратын адамы қол қойған, мөрiмен расталған жазбаша сұрау салу не анықтау мен алдын ала тергеуді жүзеге асыратын адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық нысандағы сұрау салу негiзiнде, прокурордың жазбаша түрде немесе электрондық нысанда салған санкциясымен;
3) соттарға іс жүргізуінде жатқан iстер бойынша, жеке тұлғаның шоттарда немесе банкте сақтаулы жатқан ақшасы мен өзге де мүлкiне тыйым салынуы, олардан өндiрiп алу немесе мүлкiн тәркiлеу қолданылуы мүмкiн болатын жағдайларда соттың ұйғарымы, қаулысы, шешімі немесе үкiмi негiзiнде;
4) прокурорға қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат нысанында ұсынылған тексеру жүргiзу туралы қаулының негiзiнде, өз қарауындағы материал бойынша, өз құзыретi шегiнде;
5) прокурордың санкциясымен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына және Мемлекеттік күзет қызметіне барлау және (немесе) нұқсан келтіру акцияларының алдын алу, оларды әшкерелеу және жолын кесу мақсатында;
6) мемлекеттік сот орындаушыларына олар жүзеге асыратын атқарушылық іс жүргізу бойынша әділет органының мөрімен расталған және прокурор санкциялаған мемлекеттік сот орындаушысының қаулысының негізінде борышкер жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, осы шоттарда өндіріп алу сомасы шегінде ақшаның бар-жоғы туралы, ал ақша жеткіліксіз болған жағдайда сондай-ақ атқарушылық іс жүргізу қозғалған кезден бастап осы шоттардағы ақша қозғалысы және сейф жәшіктерінің бар-жоғы туралы мәліметтер бөлігінде ғана;
7) жеке сот орындаушыларына олар жүзеге асыратын атқарушылық іс жүргізу бойынша жеке сот орындаушысының өз жеке мөрімен растаған және прокурор санкциялаған қаулысының негізінде, борышкер жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, осы шоттарда өндіріп алу сомасы шегінде ақшаның бар-жоғы туралы, ал ақша жеткіліксіз болған жағдайда – сондай-ақ атқарушылық іс жүргізу қозғалған кезден бастап осы шоттардағы ақша қозғалысы және сейф жәшіктерінің бар-жоғы туралы мәліметтер бөлігінде ғана;

17. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица, об остатках и движении денег на этих счетах, а также имеющиеся сведения о характере и стоимости его имущества, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка, выдаются:
1) представителям физического лица на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) органам дознания и предварительного следствия по находящимся в их производстве уголовным делам в случаях, когда на деньги и иное имущество физического лица, находящиеся на счетах или хранении в банке, может быть наложен арест, обращено взыскание или применена конфискация имущества на основании письменного запроса, подписанного лицом, осуществляющим дознание и предварительное следствие, заверенного печатью органа дознания или предварительного следствия, либо запроса в электронной форме, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи лица, осуществляющего дознание и предварительное следствие, с санкции прокурора, наложенной в письменном виде или электронной форме;
3) судам по находящимся в их производстве делам на основании определения, постановления, решения или приговора суда в случаях, когда на деньги и иное имущество физического лица, находящиеся на счетах или на хранении в банке, может быть наложен арест, обращено взыскание или применена конфискация имущества;
4) прокурору по находящемуся у него на рассмотрении материалу на основании постановления о производстве проверки, представленного на бумажном носителе или в форме электронного документа, в пределах его компетенции;
5) органам национальной безопасности и Службе государственной охраны Республики Казахстан с санкции прокурора в целях предупреждения, вскрытия и пресечения разведывательных и (или) подрывных акций;
6) государственным судебным исполнителям по осуществляемым ими исполнительным производствам на основании постановления государственного судебного исполнителя, заверенного печатью органа юстиции и санкционированного прокурором, только в части сведений о наличии и номерах банковских счетов физического лица – должника, о наличии денег на этих счетах в пределах взыскиваемой суммы, а в случае недостаточности денег – также о движении денег на этих счетах с момента возбуждения исполнительного производства и наличии сейфовых ящиков;
7) частным судебным исполнителям по осуществляемым ими исполнительным производствам на основании постановления частного судебного исполнителя, заверенного личной печатью и санкционированного прокурором, только в части сведений о наличии и номерах банковских счетов физического лица – должника, о наличии денег на этих счетах в пределах взыскиваемой суммы, а в случае недостаточности денег – также о движении денег на этих счетах с момента возбуждения исполнительного производства и о наличии сейфовых ящиков;

8) аумақтық әділет органына "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген оңайлатылған іс жүргізу шеңберінде атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған және аумақтық әділет органы басшысының немесе оның орынбасарының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған қаулы негізінде борышкер жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері, осы шоттарда өндіріп алынатын сома шегінде ақшаның бар-жоғы туралы, ал ақша жеткіліксіз болған жағдайда – сондай-ақ оңайлатылған іс жүргізу қозғалған кезден бастап осы шоттардағы ақша қозғалысы және сейф жәшіктерінің бар-жоғы туралы мәліметтер бөлігінде ғана;
9) қаржы басқарушысына Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы бойынша мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның бұйрығы негізінде төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс қозғалған жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері, осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы, сондай-ақ төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс қозғалғанға дейінгі үш жыл ішіндегі кезеңде осындай шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтер ұсыну туралы сұрау салу негізінде;
10) Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы бойынша мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген рәсімдерді қолдану туралы арыз берген азаматқа қатысты банктік шоттардың бар-жоғы және нөмірлері, осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы, сондай-ақ осындай сұрау салу берілгенге дейінгі үш жыл ішіндегі кезеңде осындай шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салу негізінде беріледі.
18. Осы баптың 12 және 17-тармақтарында көзделген клиенттің банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi, банктік шоттары бойынша ақша қалдықтары мен олардың қозғалысы туралы анықтамалар уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сұрау салуы алынған күннен бастап операциялық үш күн ішінде қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда ұсынылады.
Сот орындаушысының прокурор санкциялаған қаулысы атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанда келіп түскен кезде анықтама электрондық құжат нысанында ұсынылуы мүмкін.
Қағаз жеткізгіште ұсынылатын клиенттің банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, банктік шоттары бойынша ақша қалдықтары мен олардың қозғалысы туралы анықтамалар клиенттiң банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірме нысанында жіберіледі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған мәліметтерді қамтиды.

8) территориальному органу юстиции на основании постановления, сформированного в государственной автоматизированной информационной системе исполнительного производства, в рамках упрощенного производства, предусмотренного Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", и удостоверенного посредством электронной цифровой подписи руководителя территориального органа юстиции или его заместителя, только в части сведений о наличии банковских счетов физического лица – должника и их номерах, наличии денег на этих счетах в пределах взыскиваемой суммы, а в случае недостаточности денег – также о движении денег на этих счетах с момента возбуждения упрощенного производства и наличии сейфовых ящиков;
9) финансовому управляющему на основании запроса о представлении сведений о наличии и номерах банковских счетов физического лица, в отношении которого возбуждено дело о применении процедуры восстановления платежеспособности или процедуры судебного банкротства, об остатках денег на этих счетах, также о движении денег по таким счетам за период в течение трех лет до возбуждения дела о применении процедуры восстановления платежеспособности или процедуры судебного банкротства на основании приказа государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан;
10) государственному органу, осуществляющему руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан, на основании запроса о представлении в отношении гражданина, подавшего заявление о применении процедур, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", сведений о наличии и номерах банковских счетов, об остатках денег на этих счетах, также о движении денег по таким счетам за период в течение трех лет до подачи такого запроса.
18. Справки о наличии и номерах банковских счетов, остатках и движении денег по банковским счетам клиента, предусмотренные пунктами 12 и 17 настоящей статьи, представляются на бумажном носителе или в электронной форме в течение трех операционных дней со дня получения запроса уполномоченного органа, Национального Банка Республики Казахстан.
Справка может быть представлена в форме электронного документа при поступлении санкционированного прокурором постановления судебного исполнителя в электронной форме посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства.
Справки о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег по банковским счетам клиента, представляемые на бумажном носителе, направляются в форме выписки о движении денег по банковским счетам клиента и содержат сведения, определенные нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.

Клиенттің банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, банктік шоттары бойынша ақша қалдықтары және қозғалысы туралы анықтамалар осы баптың 12-тармағының 1), 2), 3), 6) және 7) тармақшаларында, сондай-ақ 17-тармағының 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында аталған тұлғаларға (органдарға) қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық нысандағы сұрау салу негізінде беріледі.
Мемлекеттік кіріс органдарымен осы бапта көзделген мәліметтермен алмасу телекоммуникациялар желісі арқылы жүзеге асырылады, техникалық іркіліс туындаған жағдайда мәліметтер қағаз жеткізгіште жіберіледі.
19. Қаржы омбудсманына қарауында жатқан жеке тұлғалардың және (немесе) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің банктік қызметтерді ұсыну кезінде туындайтын келіспеушіліктерді реттеуге байланысты жолданымдарын қарау бойынша банк құпиясы ашылуы мүмкін.
20. Жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi және олардағы ақшаның қалдығы туралы анықтамалар, сондай-ақ банктiң сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында сақтаулы жатқан оның мүлкiнiң бар-жоғы, сипаты мен құны туралы қолда бар мәлiметтер, иесi қайтыс болған жағдайда:
1) шот (мүлiк) иесi мұра өкiмiнде көрсеткен адамдарға;
2) іс жүргізуінде жатқан мұрагерлік істер бойынша соттар мен нотариустарға сот ұйғарымы, қаулысы немесе нотариустың сұрау салуы негізінде;
3) іс жүргізуінде жатқан мұрагерлiк iстер бойынша шетелдiк консулдық мекемелерге;
4) мұрагерлерге беріледі.
21. "Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, жария ету субъектілерінің ақшаны жария ету үшін ашқан осы шоттардағы ақша қалдықтары мен олардың қозғалысы туралы анықтамалар Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарларының санкциясымен анықтау және алдын ала тергеу органдарына, мемлекеттік кіріс органдарына беріледі.
22. Мемлекеттік кіріс органдарының сұрау салуларын қоспағанда, осы баптың 12 және 17-тармақтарында санамаланған мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың қағаз жеткізгіштегі сұрау салулары, қаулылары мемлекеттік органның немесе лауазымды адамның мөрімен куәландырылуға жатады.
Мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың сұрау салуларының, қаулыларының көшірмелері ұсынылған кезде көрсетілген құжаттардың көшірмелерінде "Көшірмесі дұрыс" деген белгі қойылады. "Көшірмесі дұрыс" деген белгі тырнақшасыз көрсетіледі, құжаттардың көшірмелерін куәландыру жөніндегі өкілеттіктер берілген уәкілетті адамның лауазымы, тегі және аты-жөні, куәландырған күні көрсетіліп, оның қолымен және мемлекеттік органның немесе лауазымды адамның мөрімен куәландырылады.

Справки о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег по банковским счетам клиента выдаются лицам (органам), указанным в подпунктах 1), 2), 3), 6) и 7) пункта 12, а также подпунктах 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 17 настоящей статьи, на основании запроса на бумажном носителе или в электронной форме.
Обмен с органами государственных доходов сведениями, предусмотренными настоящей статьей, осуществляется посредством сети телекоммуникаций, в случае возникновения технического сбоя сведения направляются на бумажном носителе.
19. Банковская тайна может быть раскрыта финансовому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям физических лиц и (или) субъектов малого предпринимательства, связанным с урегулированием разногласий, возникающих при предоставлении банковских услуг.
20. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица и об остатках денег на них, а также имеющиеся сведения о наличии, характере и стоимости его имущества, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка, в случае смерти владельца выдаются:
1) лицам, указанным владельцем счета (имущества) в завещательном распоряжении;
2) судам и нотариусам по находящимся в их производстве наследственным делам на основании определения, постановления суда или запроса нотариуса;
3) иностранным консульским учреждениям по находящимся в их производстве наследственным делам;
4) наследникам.
21. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица, в том числе состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, об остатках и движении денег на этих счетах, открытых субъектам легализации для легализации денег в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества", представляются органам дознания и предварительного следствия, органам государственных доходов с санкции Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителей.
22. Запросы, постановления государственных органов или должностных лиц, перечисленных в пунктах 12 и 17 настоящей статьи, за исключением запросов органов государственных доходов, на бумажном носителе подлежат заверению печатью государственного органа или должностного лица.
При представлении копий запросов, постановлений государственных органов или должностных лиц в копиях указанных документов проставляется отметка "Копия верна". Отметка "Копия верна" указывается без кавычек, заверяется подписью уполномоченного лица, наделенного полномочиями по заверению копий документов, с указанием его должности, фамилии и инициалов, даты заверения и печатью государственного органа или должностного лица.

23. Банк құпиясын құрайтын мәліметтерді қамтитын құжаттарды немесе олардың көшірмелерін алып қою және (немесе) талап ету Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің нормаларына сәйкес сот санкциялаған алуды жүргізу туралы қаулылар негізінде немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде айқындалған тәртіппен сот ұйғарымы негізінде жүргізіледі.
24. Осы баптың банктерге қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Осы баптың 1, 2, 3, 4, 12, 18 және 23-тармақтарының талаптары мемлекеттік қазынашылыққа және мемлекеттік қазынашылық органдарына қолданылады.
70-бап. Банктегі ақша мен мүлікке тыйым салу және олардан өндіріп алу
1. Жеке немесе заңды тұлғаның банктік шоттардағы ақшасы мен басқа да мүлкіне сот актілері негізінде соттар және сот орындаушыларының прокурор санкциялаған қаулылары негізінде, сондай-ақ атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы алынған аумақтық әділет органдарының қаулылары негізінде сот орындаушылары тыйым салуы мүмкін. Жеке немесе заңды тұлғаның банктік шоттардағы ақшасы мен басқа да мүлкіне Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен мүлікке билік етуге уақытша шектеу, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауға шектеулер белгіленуі мүмкін.
Мүлікке билік етуге уақытша шектеу, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауға шектеулер белгілеуге, мыналарға:
1) мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға және (немесе) электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаға;
2) тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, нысаналы активтерді, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға білім беру жинақтау салымынан төленетін жинақ төлемдерін немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша сақтандыру төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;

23. Изъятие и (или) истребование документов, которые содержат сведения, составляющие банковскую тайну, или их копий производятся на основании постановлений о производстве выемки, санкционированных судом в соответствии с нормами Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, или на основании определения суда в порядке, определенном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
24. Требования настоящей статьи, применимые к банкам, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Требования пунктов 1, 2, 3, 4, 12, 18 и 23 настоящей статьи распространяются на государственное казначейство и органы государственного казначейства.
Статья 70. Наложение ареста и обращение взыскания на деньги и имущество,
находящиеся в банке
1. На деньги и другое имущество физического или юридического лица, находящиеся на банковских счетах, арест может быть наложен судами на основании судебных актов и судебными исполнителями на основании постановлений судебных исполнителей, санкционированных прокурором, а также на основании постановлений территориальных органов юстиции, полученных посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства. На деньги и другое имущество физического или юридического лица, находящиеся на банковских счетах, могут быть установлены временное ограничение на распоряжение имуществом, ограничения на совершение сделок и иных операций с имуществом по основаниям и в порядке, которые предусмотрены уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Не допускаются установление временного ограничения на распоряжение имуществом, ограничений на совершение сделок и иных операций с имуществом, наложение ареста:
1) на деньги, находящиеся на банковских счетах, и (или) электронные деньги, находящиеся на электронных кошельках электронных денег, предназначенных для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования;
2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, целевых активов, выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования, выплат накоплений из образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору образовательного накопительного страхования на улучшение жилищных условий;

3) тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдері түріндегі, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға білім беру жинақтау салымынан төленетін жинақ төлемдері немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша сақтандыру төлемдері түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттағы ақшаға;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі екінші деңгейдегі банктердегі банктік шоттардағы ақшаға;
5) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжайға ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған, ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттағы ақшаға;
6) нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаға;
7) "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаға;
8) банктік шоттардағы әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтеріне және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне бөлінетін трансферттерге;
9) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;
10) номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша осы номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;
11) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін банктік шоттардағы ақшаға;
12) уәкілетті орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату процесіндегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ақшасына;
13) уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және қызметі мәжбүрлеп тоқтату процесіндегі Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына;

3) на деньги, находящиеся на банковском счете в жилищном строительном сберегательном банке в виде жилищных строительных сбережений, накопленные за счет использования жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, в виде выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования, в виде выплат накоплений из образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору образовательного накопительного страхования на улучшение жилищных условий;
4) на деньги, находящиеся на банковских счетах в банках второго уровня в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
5) на деньги, находящиеся на банковском счете в жилищном строительном сберегательном банке, обладающем статусом национального института развития, предназначенном для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилище в частном жилищном фонде;
6) на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса;
7) на деньги, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе";
8) на активы фонда социального медицинского страхования и трансферты, выделяемые на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, находящиеся на банковских счетах;
9) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов управляющего инвестиционным портфелем, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;
10) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;
11) на деньги, находящиеся на банковских счетах для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
12) на деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации;
13) на деньги филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным органом лицензии и находящихся в процессе принудительного прекращения деятельности;

14) Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;
15) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға;
16) әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алуға қатысу шеңберінде қамтамасыз ету шаралары ретінде ақша енгізуіне арналған мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың банктік шотындағы ақшаға;
17) өзіне қатысты "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рәсімді қолдану туралы іс қозғалған немесе рәсім қолданылған азаматтың банктік шоттарындағы ақшаға;
18) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот арқылы банкроттық рәсімінде ақшаны есепке жатқызуға арналған қаржы басқарушысының ағымдағы шотындағы ақшаға;
19) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес берілетін материалдық көмекті есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;
20) берілген банктік қарыздар бойынша кепіл нысанасы болып табылатын тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға;
21) табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға материалдық залалдың өтемақысын және мемлекеттік бюджеттен және (немесе) қайырымдылық ұйымдарынан қажетті көмекті есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;
22) Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған банктердің ақшасына және (немесе) орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы бағалы қағаздарға тыйым салуды қолдануға жол берілмейді.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 14) тармақшасының ережесі мемлекеттік кіріс органдары, сондай-ақ сот актілерінің негізінде соттар және сот орындаушыларының прокурор санкциялаған қаулылары негізінде сот орындаушылары қоятын, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 742-бабының 2-тармағында көзделген кезектілікке сәйкес бірінші, екінші және үшінші кезектерге жататын талаптар бар шектеулерге қолданылмайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 15) тармақшасының ережесі атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган, оның аумақтық органдары лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қойылатын шектеулерге қолданылмайды.
Атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы алынған, оңайлатылған іс жүргізу шеңберіндегі аумақтық әділет органының қаулысы негізінде атқарушылық құжаттың орындалуын қамтамасыз ету үшін тыйым салу кезінде тыйым салынатын ақша сомасы мен мүлік құны атқарушылық құжатта көрсетілген сомадан аспауға тиіс.
Атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы алынған, оңайлатылған іс жүргізу шеңберіндегі аумақтық әділет органының қаулысы прокурордың санкциялауына жатпайды.
Талап қою талаптарын қамтамасыз ету үшін тыйым салынған кезде тыйым салынатын ақша сомасы талап қою сомасы мен мемлекеттік баж мөлшерінен және соттың шешімдерін, үкімдерін, ұйғарымдары мен қаулыларын орындауға байланысты шығыстардан аспауға тиіс. Сот орындаушысы атқарушылық құжаттың орындалуын қамтамасыз ету үшін тыйым салған кезде тыйым салынатын ақша сомасы мен мүлік құны өндіріп алушыға ұйғарылған соманы өтеуге қажетті сомадан, сондай-ақ атқарушылық құжатты орындау процесінде борышкерге салынған айыппұлдардан, жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомаларынан және орындау жөніндегі шығыстардан аспауға тиіс.
Бұл ретте сот орындаушыларының прокурор санкциялаған қаулылары қағаз жеткізгіште немесе атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда жіберілуі мүмкін.
Жеке және заңды тұлғалардың ақшасына тыйым салу үшін соттар, анықтау және алдын ала тергеу органдары, сот орындаушылары және (немесе) аумақтық әділет органдары банктерге құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жібереді.
Заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттің, дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның банктік шоттарындағы (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) барлық шығыс операциялары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда мемлекеттік кіріс органдарының өкімдері бойынша тоқтатыла тұруы мүмкін, ал өндіріп алу Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негіздер бойынша ғана қолданылуы мүмкін. Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операциялары атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органдарының өкімі негізінде тоқтатыла тұруы мүмкін.
Жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттары бойынша операциялар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда және тәртіппен тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте мемлекеттік кіріс органдарының, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органдарының өкімдері банктерге қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникациялар желісі бойынша беру не атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда жіберілуі мүмкін.
Қағаз жеткізгіште жіберілетін өкімге мемлекеттік кіріс органдарының бірінші басшысы қол қоюға және олардың мөрімен расталуға не атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің, оның аумақтық органдарының басшысы қол қоюға және олардың мөрімен расталуға тиіс.
Мемлекеттік кіріс органдарының не атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органдарының электрондық нысанда жіберілетін өкімі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік органдар белгілеген форматтарға сәйкес қалыптастырылады.

14) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления компенсации инвестиционных затрат в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства;
15) на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей;
16) на деньги, находящиеся на банковском счете единого оператора в сфере государственных закупок, предназначенном для внесения потенциальными поставщиками или поставщиками денег в качестве обеспечительных мер в рамках участия в государственных закупках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
17) на деньги, находящиеся на банковских счетах гражданина, в отношении которого возбуждено дело о применении процедуры или применена процедура в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан";
18) на деньги, находящиеся на текущем счете финансового управляющего, предназначенном для зачисления денег в процедуре судебного банкротства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан";
19) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления материальной помощи, предоставляемой в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан;
20) на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, являющиеся предметом залога по выданным банковским займам;
21) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления возмещения материального ущерба и предоставления необходимой помощи из государственного бюджета и (или) от благотворительных организаций физическим лицам, пострадавшим вследствие чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
22) на деньги банков и (или) ценные бумаги в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек.
Положение подпункта 14) части второй настоящего пункта не распространяется на ограничения, накладываемые органами государственных доходов, а также судами на основании судебных актов и судебными исполнителями на основании постановлений судебных исполнителей, санкционированных прокурором, по которым имеются требования, относящиеся к первой, второй и третьей очередям в соответствии с очередностью, предусмотренной пунктом 2 статьи 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Положение подпункта 15) части второй настоящего пункта не распространяется на ограничения, налагаемые уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальными органами, о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.
При наложении ареста в обеспечение исполнения исполнительного документа на основании постановления территориального органа юстиции в рамках упрощенного производства, полученного посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства, сумма денег и стоимость имущества, на которые налагается арест, не должны превышать сумму, указанную в исполнительном документе.
Постановление территориального органа юстиции в рамках упрощенного производства, полученное посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства, не подлежит санкционированию прокурором.
При наложении ареста в обеспечение исковых требований сумма денег, на которую налагается арест, не должна превышать сумму иска и размер государственной пошлины и расходов, связанных с исполнением решений, приговоров, определений и постановлений суда. При наложении ареста судебным исполнителем в обеспечение исполнения исполнительного документа сумма денег и стоимость имущества, на которые налагается арест, не должны превышать сумму, необходимую для погашения присужденной взыскателю суммы, а также штрафов, наложенных на должника в процессе исполнения исполнительного документа, сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя и расходов по исполнению.
При этом постановления судебных исполнителей, санкционированные прокурором, могут направляться на бумажном носителе или в электронной форме посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства.
Для наложения ареста на деньги физических и юридических лиц суды, органы дознания и предварительного следствия, судебные исполнители и (или) территориальные органы юстиции направляют в банки документы в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Все расходные операции на банковских (за исключением корреспондентских) счетах юридического лица, его структурных подразделений, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, в установленных законами Республики Казахстан случаях могут быть приостановлены по распоряжениям органов государственных доходов, а взыскание может быть обращено лишь по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан. Расходные операции по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, могут быть приостановлены на основании распоряжения уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов.
Операции по банковским счетам физических и юридических лиц приостанавливаются в случаях и порядке, которые предусмотрены Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
При этом распоряжения органов государственных доходов, уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов могут направляться в банки на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций либо государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства.
Распоряжение, направляемое на бумажном носителе, должно быть подписано первым руководителем и заверено печатью органов государственных доходов либо руководителем структурного подразделения уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов и заверено печатью.
Распоряжение органов государственных доходов либо уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов, направляемое в электронной форме, формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченными государственными органами по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасының талаптарына сәйкес прокурордың келісімі болмаған жағдайда, банктер банктегі мүлікке билік етуді уақытша шектеу туралы актілерді орындаудан бас тартады.
Тыйым салынатын сома болмаған және (немесе) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында және Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасында көзделген келісулер не санкциялар болмаған жағдайда, банктер тыйым салу туралы актілерді орындаудан бас тартады.
3. Зейнетақы активтерін, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне бөлінетін трансферттерді қоспағанда, жеке және заңды тұлғаның банктегі ақшасы мен басқа да мүлкін тәркілеу заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) негізінде ғана жүргізілуі мүмкін.
4. Банктерге қолданылатын осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
5-БӨЛІМ. МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ, БАҚЫЛАУ ЖӘНЕ ҚАДАҒАЛАУ
12-тарау. БАНКТІҢ, ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БЕЙРЕЗИДЕНТ БАНКІ ФИЛИАЛЫНЫҢ ҚАРЖЫЛЫҚ ОРНЫҚТЫЛЫҒЫН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
71-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті орган осы Заңның 3-бабының 1 және 2-тармақтарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес Қазақстан Республикасының банктерін және банк секторының өзге де қатысушыларын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді.
Нормативтік құқықтық актілердің тізбесі Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген уәкілетті орган туралы ережеде айқындалады.
72-бап. Пруденциялық нормативтер мен лимиттер
1. Уәкілетті орган банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, банк конгломераттары үшін олардың қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету және банктік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау мақсатында белгілейтін экономикалық шектеулер пруденциялық нормативтер мен лимиттер болып табылады.
Уәкілетті орган банктердің міндетті түрде сақтауы үшін белгілейтін пруденциялық нормативтердің құрамына мыналар кіреді:
1) банктің жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшерлері;
2) меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффиценттері;
3) бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері;
4) өтімділік коэффиценттері;
5) ашық валюталық позиция лимиттері;

2. Банки отказывают в исполнении актов о временном ограничении на распоряжение имуществом, находящимся в банке, в случае отсутствия согласия прокурора в соответствии с требованиями уголовно-процессуального законодательства Республики Казахстан.
Банки отказывают в исполнении актов о наложении ареста в случае отсутствия суммы, на которую налагается арест, и (или) отсутствия предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей согласований либо санкций.
3. Конфискация денег и другого имущества физического и юридического лица, находящихся в банке, за исключением пенсионных активов, активов фонда социального медицинского страхования и трансфертов, выделяемых на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, может быть произведена только на основании вступившего в законную силу судебного решения (приговора).
4. Требования настоящей статьи, применимые к банкам, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
РАЗДЕЛ 5. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ, КОНТРОЛЬ И НАДЗОР
Глава 12. ОБЕСПЕЧЕНИЕ ФИНАНСОВОЙ УСТОЙЧИВОСТИ БАНКА, ФИЛИАЛА БАНКА – НЕРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 71. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере государственного регулирования, контроля и надзора за банками и иными участниками банковского сектора Республики Казахстан в соответствии с целью и задачами, установленными пунктами 1 и 2 статьи 3 настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан.
Перечень нормативных правовых актов определяется положением об уполномоченном органе, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан.
Статья 72. Пруденциальные нормативы и лимиты
1. Пруденциальными нормативами и лимитами являются экономические ограничения, устанавливаемые уполномоченным органом для банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, банковских конгломератов в целях обеспечения их финансовой устойчивости и защиты прав потребителей банковских услуг.
В состав пруденциальных нормативов, устанавливаемых уполномоченным органом для их обязательного соблюдения банками, входят:
1) минимальные размеры уставного и собственного капитала банка;
2) коэффициенты достаточности собственного капитала;
3) максимальный размер риска на одного заемщика;
4) коэффициенты ликвидности;
5) лимиты открытой валютной позиции;

6) залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар бойынша міндеттемелердің ең төмен мөлшері;
7) леверидж коэффициенті.
Әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкі үшін пруденциялық нормативтер, олардың шекті мәндері және есептеу әдістемелері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Уәкілетті орган банк конгломераттарының міндетті түрде сақтауы үшін белгілейтін пруденциялық нормативтердің құрамына мыналар кіреді:
1) жарғылық капиталдың ең төмен мөлшері;
2) меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффиценттері;
3) бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері.
Банк конгломераттары үшін пруденциялық нормативтер, олардың шекті мәндері және есептеу әдістемелері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Уәкілетті орган банктер, банк конгломераттары сақтауға міндетті, халықаралық банк практикасында және (немесе) банктердің, банк конгломераттарының тәуекелін барынша азайту және қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылатын қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттер белгілеуге құқылы.
Уәкілетті орган жүйелік маңызы бар банктерге меншікті капиталдың жеткіліктілігі бойынша қосымша талаптар белгілейді. Банкті жүйелік маңызы бар банкке жатқызу тәртібін уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
4. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастырады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шотта орналастырған ақша және (немесе) тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алғаннан кейін сатып алатын қаржы құралдары Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері деп танылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттер, олардың шекті мәндері және есептеу әдістемелері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

6) минимальный размер обязательств по инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков;
7) коэффициент левериджа.
Пруденциальные нормативы для банка с универсальной банковской лицензией, банка с базовой банковской лицензией, исламского банка, их предельные значения и методики расчетов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В состав пруденциальных нормативов, устанавливаемых уполномоченным органом для их обязательного соблюдения банковскими конгломератами, входят:
1) минимальный размер уставного капитала;
2) коэффициенты достаточности собственного капитала;
3) максимальный размер риска на одного заемщика.
Пруденциальные нормативы для банковских конгломератов, их предельные значения и методики расчетов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Уполномоченный орган вправе устанавливать обязательные к соблюдению банками, банковскими конгломератами дополнительные пруденциальные нормативы и лимиты, используемые в международной банковской практике и (или) в целях минимизации рисков банков, банковских конгломератов и обеспечения стабильности финансовой системы.
Уполномоченный орган устанавливает к системно значимым банкам дополнительные требования по достаточности собственного капитала. Порядок отнесения банка к числу системно значимых определяется Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
4. Банк – нерезидент Республики Казахстан формирует активы филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемые в качестве резерва, в целях обеспечения финансовой устойчивости филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
Активами филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемыми в качестве резерва, признаются деньги, размещенные банком – нерезидентом Республики Казахстан на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке Республики Казахстан для филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, и (или) финансовые инструменты, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, приобретаемые филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан после получения банковской лицензии на территории Республики Казахстан.
Пруденциальные нормативы и лимиты для филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, их предельные значения и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

5. Банк, банк конгломераты, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциялық нормативтер мен лимиттердің орындалғаны туралы есептілікті ұсынады.
73-бап. Макропруденциялық нормативтер мен лимиттер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті түрде сақтауы үшін белгілейтін макропруденциялық нормативтер мен лимиттердің құрамына мыналар кіреді:
1) контрциклдік капитал буфері;
2) секторлық контрциклдік капитал буфері;
3) қарыз алушының борыштық жүктемесінің коэффициенті;
4) қарыз алушының кірісіне борыш коэффициенті.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары сақтауға міндетті, халықаралық банк практикасында пайдаланылатын қосымша макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді белгілеуге құқылы.
Макропруденциялық нормативтер мен лимиттер, олардың нормативтік мәндері және есептеу әдістемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Уәкілетті орган банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтауына бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктерді, банктің ірі қатысушыларын, банк холдингтерін, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын және (немесе) олардың лауазымды адамдарын банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді бұзғаны үшін жауаптылыққа тарту жөніндегі шараларды қабылдайды.
3. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне макропруденциялық нормативтер мен лимиттердің  орындалғаны туралы есептілікті ұсынады.
74-бап. Провизиялар (резервтер)
1. Жүзеге асырылатын операциялардың сипаты мен ауқымына сәйкес өз қызметін бақылаудың тиісті деңгейін және оның сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес провизиялар (резервтер) құруға міндетті.
2. Уәкілетті орган банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы құрған провизиялардың (резервтердің) жеткіліктілігін бағалауды, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып бағалауды халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкестігі, олардың сақталуы және қолданылуы тұрғысынан жүзеге асырады.

5. Банк, банковский конгломерат, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан представляют отчетность о выполнении пруденциальных нормативов и лимитов в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
Статья 73. Макропруденциальные нормативы и лимиты
1. В состав макропруденциальных нормативов и лимитов, устанавливаемых Национальным Банком Республики Казахстан для их обязательного соблюдения банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, входят:
1) контрциклический буфер капитала;
2) секторальный контрциклический буфер капитала;
3) коэффициент долговой нагрузки заемщика;
4) коэффициент долга к доходу заемщика.
Национальный Банк Республики Казахстан вправе устанавливать обязательные к соблюдению банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан дополнительные макропруденциальные нормативы и лимиты, используемые в международной банковской практике.
Макропруденциальные нормативы и лимиты, их нормативные значения и методика расчетов устанавливаются нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган осуществляет контроль и надзор за соблюдением банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан макропруденциальных нормативов и лимитов.
Уполномоченный орган принимает в соответствии с законодательством Республики Казахстан меры по привлечению к ответственности банков, крупных участников банка, банковских холдингов, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и (или) их должностных лиц за нарушение банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан макропруденциальных нормативов и лимитов.
3. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан представляют отчетность о выполнении макропруденциальных нормативов и лимитов в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
Статья 74. Провизии (резервы)
1. В целях обеспечения надлежащего уровня контроля и надежности своей деятельности в соответствии с характером и масштабом осуществляемых операций банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны создавать провизии (резервы) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
2. Оценка достаточности созданных банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан провизий (резервов) осуществляется уполномоченным органом на предмет соответствия, соблюдения и применения международных стандартов финансовой отчетности, в том числе с использованием мотивированного суждения.

75-бап. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының
есепке алуы мен есептілігі
1. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне шоғырландырылған негіздегі қаржылық және өзге де есептілікті қоса алғанда, қаржылық және өзге де есептілікті ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша есептілікті және өзге де есептілікті ұсынады.
3. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы операциялар мен оқиғаларды есепке алуды "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сұратулары бойынша өздерінің қаражаттары, оның ішінде Қазақстан Республикасы шегінен тысқары жердегі қаражаттары, қабылданған депозиттер мен берілген кредиттердің мөлшері, жасалған және жасалып жатқан банк операциялары туралы кез келген ақпаратты және банк құпиясын құрайтын мәліметтерді қоса алғанда, өзге де мәліметтерді беруге міндетті.
5. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қадағалау, тәуекелдерді ерте анықтау, сондай-ақ ақпаратпен қауіпсіз алмасу мақсаттары үшін өзінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымында деректер витринасын қалыптастыруды, жүргізуді және жаңартуды, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған жағдайларда, тәртіппен, мерзімдерде және форматтарда уәкілетті органның деректер витринасына қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Деректер витринасында банк операциялары және өзге де операциялар, оның ішінде кредиттік портфель бойынша, ірі депозиторлар, ірі төлемдер, ірі ақша аударымдары, қолма-қол ақшаны алу жөніндегі ірі кассалық операциялар жөніндегі мәліметтер және тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін өзге де мәліметтер болуға тиіс.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және деректер витринасына қол жеткізген өзге де тұлғалар деректер витринасын қалыптастыру, сақтау және оған қол жеткізу кезінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дербес деректердің қорғалуын және банк құпиясының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.

Статья 75. Учет и отчетность банка, филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан
1. Банк с универсальной банковской лицензией, банк с базовой банковской лицензией, исламский банк представляют финансовую и иную отчетность, включая финансовую и иную отчетность на консолидированной основе, в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
2. Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан представляет отчетность по данным бухгалтерского учета и иную отчетность в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
3. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляют учет операций и событий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
4. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны предоставлять по запросам уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан любую информацию о своих средствах, в том числе находящихся за пределами Республики Казахстан, размерах принятых депозитов и предоставленных кредитов, произведенных и производимых банковских операциях и иные сведения, включая сведения, составляющие банковскую тайну.
5. В целях надзора, раннего выявления рисков, а также безопасного обмена информацией банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обеспечивают формирование, ведение и обновление витрины данных на своей информационно-коммуникационной инфраструктуре, а также предоставление уполномоченному органу доступа к витрине данных в случаях, порядке, сроках и форматах, которые определены нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Витрина данных должна содержать сведения по банковским и иным операциям, в том числе по кредитному портфелю, крупным депозиторам, крупным платежам, крупным переводам денег, крупным кассовым операциям по снятию наличных денег и прочие сведения, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
При формировании, хранении и предоставлении доступа к витрине данных банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан и иные лица, получившие доступ к витрине данных, обязаны обеспечивать защиту персональных данных и сохранность банковской тайны в соответствии с законами Республики Казахстан.

76-бап. Банктің ірі қатысушыларының және банк холдингтерінің есептілігі
1. Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржылық және өзге де есептілікті ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банктің ірі қатысушысы-жеке тұлға осы баптың 1-тармағында көзделген есептіліктен басқа, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органына кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде салық органына декларацияны ұсынғанын растай отырып уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынуға тиіс.
77-бап. Құжаттардың сақталуы
1. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым есептілікті жасау кезінде бухгалтерлік есепте пайдаланылатын құжаттардың есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
2. Сақталуға тиіс негізгі құжаттар тізбесі және оларды сақтау мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
78-бап. Қадағалап ден қою шаралары
1. Банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, банктің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жағдайының нашарлауына және банк қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында уәкілетті орган банкке, банк холдингіне, олардың басшы қызметкерлеріне, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына, банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаларға қадағалап ден қою шараларын қолданады.
2. Қадағалап ден қою шараларын қолдануға мыналар негіз болып табылады:
1) уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы;
2)  уәкілетті орган бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыру шеңберінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықтаған, банктің тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) оның депозиторларының және (немесе) өзге де кредиторларының және (немесе) клиенттерінің және (немесе) корреспонденттерінің мүдделеріне және (немесе) банк жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін банктің, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың қызметіндегі кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер;
3) банктің, банк холдингінің басшы қызметкерлерінің олардың депозиторларының және (немесе) өзге де кредиторларының және (немесе) клиенттерінің және (немесе) корреспонденттерінің тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) мүдделеріне қатер төндіруі мүмкін құқыққа сыйымсыз әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) анықталуы;

Статья 76. Отчетность крупных участников банка и банковских холдингов
1. Крупный участник банка, банковский холдинг представляют финансовую и иную отчетность в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
2. Крупный участник банка – физическое лицо, являющийся резидентом Республики Казахстан в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после дня представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением представления декларации в налоговый орган.
Статья 77. Хранение документов
1. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обязаны обеспечивать учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете при составлении отчетности.
2. Перечень основных документов, подлежащих хранению, и сроки их хранения устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 78. Меры надзорного реагирования
1. В целях защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, обеспечения финансовой устойчивости банка и (или) банковского конгломерата, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью, уполномоченный орган применяет к банку, банковскому холдингу, их руководящим работникам, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка, лицам, обладающим признаками крупного участника банка или банковского холдинга, меры надзорного реагирования.
2. Основаниями применения мер надзорного реагирования являются:
1) нарушение законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа;
2) недостатки и (или) риски в деятельности банка, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, выявленные уполномоченным органом в рамках осуществления функций по контролю и надзору, в том числе с использованием мотивированного суждения, которые могут привести к созданию положения, угрожающего стабильному функционированию банка и (или) интересам его депозиторов, и (или) иных кредиторов, и (или) клиентов, и (или) корреспондентов, и (или) стабильности банковской системы;
3) выявление неправомерных действий (бездействия) руководящих работников банка, банковского холдинга, которые могут угрожать их стабильному функционированию и (или) интересам их депозиторов и (или) иных кредиторов, и (или) клиентов, и (или) корреспондентов;

4) басшы қызметкердің (басшы қызметкерлердің) әрекеттерін (әрекетсіздігін) уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді және (немесе) банкке және (немесе) оның депозиторларына және (немесе) өзге де кредиторларына және (немесе) клиенттеріне және (немесе) корреспонденттеріне залал келтіргені туралы куәландырады деп тану үшін жеткілікті деректер;
5) банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаның, сондай-ақ банктің ірі қатысушысының (оның ішінде ірі қатысушы бақылау жасайтын ұйымдардың), банк холдингінің немесе банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың банкке залал келтірген немесе келтіруі мүмкін әрекеттер (әрекетсіздік) жасауы;
6) банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғалардың, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларының (оның ішінде банктің ірі қатысушысы бақылау жасайтын ұйымдардың), банк холдингінің немесе банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың қаржылық жағдайының орнықсыздығы;
7) осы Заңға сәйкес қолданылған қадағалап ден қою шараларын орындамау;
8) уәкілетті органға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті немесе мәліметтерді, сондай-ақ уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сұрататын өзге ақпаратты ұсынбау не оларды анық емес ұсыну;
9) банктің, банк холдингінің, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушыларының тексеру жүргізуге оны белгіленген мерзімдерінде жүргізу мүмкіндігін бермей кедергі келтіруі;
10) банктің, банк холдингінің, банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушы болып табылатын ұйымның аудиторлық ұйым есебінде және ұсынымдарында көрсетілген, банктің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйіне әсер ететін кемшіліктерді осы Заңның 82-бабының 6-тармағында көзделген мерзімдерде жоймауы;
11) банктің қаржы омбудсманы қызметіне міндетті жарналар және (немесе) өзге де төлемдер төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
12) банктің қаржы омбудсманының шешімін осы шешімде белгіленген мерзімде орындамауы;
13) банктің осы Заңның 100-бабының ережелеріне сәйкес банкті реттеу нәтижесінде туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналарды жүзеге асырмауы немесе тиісінше жүзеге асырмауы;
14) осы Заңның 81-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар.

4) достаточные данные для признания действий (бездействия) руководящего работника (руководящих работников) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа, и (или) свидетельствующими о нанесении ущерба банку и (или) его депозиторам, и (или) иным кредиторам, и (или) клиентам, и (или) корреспондентам;
5) совершение действий (бездействия) лицом, обладающим признаками крупного участника банка или банковского холдинга, а также крупным участником банка (в том числе организациями, над которыми крупный участник имеет контроль), банковским холдингом или организациями, входящими в состав банковского конгломерата, в результате которых банку причинен или может быть причинен ущерб;
6) неустойчивое финансовое положение лиц, обладающих признаками крупного участника банка или банковского холдинга, а также крупных участников банка (в том числе организаций, над которыми крупный участник банка имеет контроль), банковского холдинга или организаций, входящих в состав банковского конгломерата;
7) невыполнение мер надзорного реагирования, примененных в соответствии с настоящим Законом;
8) непредоставление в уполномоченный орган или Национальный Банк Республики Казахстан либо предоставление недостоверных отчетности или сведений, а также иной запрашиваемой уполномоченным органом или Национальным Банком Республики Казахстан информации;
9) воспрепятствование банком, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, крупными участниками банка проведению проверки, вызвавшее невозможность ее проведения в установленные сроки;
10) неустранение банком, банковским холдингом, организацией, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, недостатков, которые влияют на финансовое состояние банка или банковского конгломерата, указанных в отчете и рекомендациях аудиторской организации, в сроки, предусмотренные пунктом 6 статьи 82 настоящего Закона;
11) неисполнение или ненадлежащее исполнение банком обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей в службу финансового омбудсмана;
12) неисполнение банком решения финансового омбудсмана в срок, установленный данным решением;
13) неосуществление или ненадлежащее осуществление банком обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования банка в соответствии с положениями статьи 100 настоящего Закона;
14) случаи, предусмотренные пунктом 1 статьи 81 настоящего Закона.

3. Қадағалап ден қою шараларын қолданудың орындылығын айқындау және қадағалап ден қою шарасын таңдау кезінде мыналар ескеріледі:
1) тәуекел деңгейі, бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің және олардың салдарының сипаты;
2) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің және олардың салдарының ауқымы мен айтарлықтай болуы;
3) бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің жүйелілігі мен ұзақтығы;
4) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің қаржылық жай-күйіне әсері;
5) таңдап алынған қадағалап ден қою шарасын қолдану нәтижесінде жағдайды түзету қабілеті;
6) бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларының болуы және тиімділігі (нәтижелілігі);
7) қолданылатын қадағалап ден қою шарасының оны қолдану негіздеріне барабарлығы;
8) анықталған бұзушылықтардың, кемшіліктердің және (немесе) тәуекелдердің туындауына негіз болған себептер;
9) банктің, банк холдингінің, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушысының қызметінде анықталған бұзушылықтарды және (немесе) кемшіліктерді жоюға бағытталған дербес шараларды қабылдауы, осыған байланысты қабылданған шараларды іске асыру жөніндегі нақты шараларды жүзеге асырудың (жүзеге асырмаудың) тиімділігі және (немесе) осындай шараларды қабылдауға әзірлік.
4. Уәкілетті орган мынадай қадағалап ден қою шараларын қолданады:
1) осы Заңның 79-бабына сәйкес қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шаралары;
2) осы Заңның 80-бабына сәйкес қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар;
3) осы Заңның 81-бабына сәйкес қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шаралары.
5. Уәкілетті орган банкке, банк холдингіне, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына, банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаларға бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, оларға осы баптың 4-тармағында айқындалған қадағалап ден қою шараларының кез келгенін қолдануға құқылы.
6. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға осы баптың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген қадағалап ден қою шараларын қолданады.

3. При определении целесообразности применения мер надзорного реагирования и выборе меры надзорного реагирования учитываются:
1) уровень риска, характер нарушений и (или) недостатков и их последствий;
2) масштаб и значительность допущенных нарушений и (или) недостатков и их последствий;
3) систематичность и продолжительность нарушений и (или) недостатков;
4) влияние допущенных нарушений и (или) недостатков на финансовое состояние;
5) способность скорректировать ситуацию в результате применения выбранной меры надзорного реагирования;
6) наличие и эффективность (результативность) ранее примененных мер надзорного реагирования;
7) адекватность применяемой меры надзорного реагирования основаниям ее применения;
8) причины, обусловившие возникновение выявленных нарушений, недостатков и (или) рисков;
9) принятие банком, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, крупным участником банка самостоятельных мер, направленных на устранение нарушений и (или) недостатков, выявленных в деятельности, эффективность осуществления (неосуществления) в связи с этим конкретных мер по реализации принятых мер и (или) готовность принимать такие меры.
4. Уполномоченный орган применяет следующие меры надзорного реагирования:
1) рекомендательные меры надзорного реагирования в соответствии со статьей 79 настоящего Закона;
2) меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в соответствии со статьей 80 настоящего Закона;
3) принудительные меры надзорного реагирования в соответствии со статьей 81 настоящего Закона.
5. Уполномоченный орган вправе применить к банку, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка, лицам, обладающим признаками крупного участника банка или банковского холдинга, любую из мер надзорного реагирования, определенных пунктом 4 настоящей статьи, вне зависимости от ранее примененных к ним мер надзорного реагирования.
6. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
7. Национальный Банк Республики Казахстан применяет к юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, меры надзорного реагирования, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей статьи.

79-бап. Қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шаралары
1. Уәкілетті орган банктің, банк конгломератының және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың, банк холдингінің, банктің ірі қатысушысының қызметінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар банктің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығына едәуір әсер етпейтін, олардың қаржылық жағдайына және (немесе) банктің депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің мүдделеріне қатер төндірмейтін жағдайларда қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларын қолданады.
2. Қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шаралары мыналарды қамтиды:
1) анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар туралы ақпаратты банктің, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымның, банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің жекелеген органдарына жеткізу арқылы (уәкілетті орган айқындайтын қажеттілік жағдайында) хабардар ету;
2) уәкілетті органның анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдарын беру;
3) уәкілетті орган кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды қайта анықтаған, сондай-ақ қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шаралары орындалмаған жағдайда қадағалап ден қоюдың өзге де шараларын қолдану мүмкіндігі туралы ескерту.
3. Қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шарасы уәкілетті органның хатымен ресімделеді.
4. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
80-бап. Қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша
азайту жөніндегі шаралар
1. Уәкілетті орган анықталған, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді және (немесе) бұзушылықтарды жою мақсатында банктің, банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің, банк конгломератының және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың, сондай-ақ банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғалардың қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерін барынша азайту жөніндегі шараларды:
1) олардың қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыруды, жекелеген мәмілелер жасауды тоқтата тұру және (немесе) шектеу не оларды жүзеге асырудың ерекше тәртібін белгілеу;
3) шығыстарды азайту, оның ішінде:
жұмыскерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу;
жекелеген филиалдарды, өкілдіктерді, еншілес ұйымдарды жабу;
басшы қызметкерлердің ақшалай сыйақыларын және басқа да материалдық көтермелеу түрлерін шектеу арқылы азайту;

Статья 79. Рекомендательные меры надзорного реагирования
1. Уполномоченный орган применяет рекомендательные меры надзорного реагирования в случаях, когда недостатки, риски или нарушения, выявленные в деятельности банка, банковского конгломерата и (или) организаций, входящих в состав банковского конгломерата, банковского холдинга, крупного участника банка, в том числе с использованием мотивированного суждения, не оказывают существенного влияния на финансовую устойчивость банка и (или) банковского конгломерата, не создают угрозу их финансовому положению и (или) интересам депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка.
2. Рекомендательные меры надзорного реагирования включают:
1) уведомление о выявленных недостатках, рисках или нарушениях с доведением (при необходимости, определяемой уполномоченным органом) данной информации до сведения отдельных органов банка, организации, входящей в состав банковского конгломерата, крупного участника банка, банковского холдинга;
2) представление рекомендаций уполномоченного органа по устранению выявленных недостатков, рисков или нарушений;
3) предупреждение о возможности применения иных мер надзорного реагирования в случае повторного выявления уполномоченным органом недостатков, рисков или нарушений, а также невыполнения рекомендательных мер надзорного реагирования.
3. Рекомендательная мера надзорного реагирования оформляется письмом уполномоченного органа.
4. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 80. Меры по улучшению финансового состояния и (или)
минимизации рисков
1. Уполномоченный орган в целях устранения недостатков, рисков и (или) нарушений, в том числе выявленных с использованием мотивированного суждения, применяет меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков банка, крупного участника банка, банковского холдинга, банковского конгломерата и (или) организаций, входящих в состав банковского конгломерата, а также лиц, обладающих признаками крупного участника банка или банковского холдинга, посредством предъявления требований по:
1) обеспечению соответствия их деятельности законодательству Республики Казахстан;
2) приостановлению и (или) ограничению осуществления отдельных видов банковской деятельности, совершения отдельных сделок либо установлению особого порядка их осуществления;
3) сокращению расходов, в том числе посредством:
прекращения или ограничения дополнительного найма работников;
закрытия отдельных филиалов, представительств, дочерних организаций;
ограничения денежных вознаграждений и других видов материальных поощрений руководящих работников;

4) белгілі бір актив түрлеріне инвестицияларды тоқтата тұру және (немесе) шектеу не оларды жүзеге асырудың ерекше тәртібін белгілеу;
5) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша провизиялар (резервтер) қалыптастыру (қосымша қалыптастыру);
6) жеке тұлғаны немесе ұйымды банкпен, банк холдингімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға деп тану;
7) банкпен, банк холдингімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жеңілдікті шарттарда жасалған мәміленің шарттарын жеңілдікті шарттармен мәміле жасалған күні үшінші тұлғалармен жасалған осындай мәмілелердің осыған ұқсас шарттарына өзгерту;
8) банкпен, банк холдингімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалатын операцияларды шектеу;
9) жай және (немесе) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтерді және (немесе) мерзімсіз және (немесе) субординарлық қаржы құралдары бойынша сыйақыны есепке жазуды және (немесе) төлеуді тоқтату;
10) ішкі саясаттар мен рәсімдерді, тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне лимиттерді, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін бағалау рәсімін қайта қарау;
11) осы Заңның 45-бабында және (немесе) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінде аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету, оның ішінде банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі осы Заңның 45-бабында аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан уәкілетті орган осы қадағалап ден қою шарасын қолданғанға дейін шеттеткен жағдайда, шеттету жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады. Басшы қызметкерге осы қадағалап ден қою шарасы қолданылған кезде уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алады.
Банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органның осы Заңның 45-бабында аталған адамдарды шеттету жөнінде қадағалап ден қою шарасын қолдану туралы жазбаша хабарламасын алған күннен кейінгі күннен бастап алқалы органның шеттетілген адамның қатысуымен шығарылған барлық кейінгі шешімдері жарамсыз деп есептеледі;
12) банктің ірі қатысушысына және (немесе) банк холдингіне тиесілі мүліктің құнына бағалау жүргізу;
13) банк депозиторларының және (немесе) өзге де кредиторларының және (немесе) клиенттерінің және (немесе) корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына ықпал еткен себептерді және (немесе) жағдайларды жою;
14) аудиторлық есепте және (немесе) аудиторлық ұйымның ұсынымдарында көрсетілген, банктің немесе банк конгломератының қаржылық орнықтылығына әсер ететін кемшіліктерді жою;

4) приостановлению и (или) ограничению инвестиций в определенные виды активов либо установлению их особого порядка осуществления;
5) формированию (доформированию) провизий (резервов) по международным стандартам финансовой отчетности;
6) признанию физического лица или организации лицом, связанным с банком, банковским холдингом особыми отношениями;
7) изменению условий сделки, совершенной на льготных условиях с лицом, связанным с банком, банковским холдингом особыми отношениями, на условия, аналогичные условиям подобных сделок с третьими лицами, заключенных на дату совершения сделки с льготными условиями;
8) ограничению операций с лицами, связанными с банком, банковским холдингом особыми отношениями;
9) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым и (или) привилегированным акциям, и (или) вознаграждения по бессрочным и (или) субординированным финансовым инструментам;
10) пересмотру внутренних политик и процедур, лимитов на допустимый размер рисков, процедуры оценки эффективности системы управления рисками и внутреннего контроля;
11) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 45 настоящего Закона и (или) нормативном правовом акте уполномоченного органа, устанавливающем порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в случае отстранения банком, банковским холдингом, банком – нерезидентом Республики Казахстан лиц, указанных в статье 45 настоящего Закона, от выполнения служебных обязанностей до применения уполномоченным органом данной меры надзорного реагирования. При применении к руководящему работнику данной меры надзорного реагирования уполномоченный орган отзывает согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Со дня, следующего за днем получения банком, банковским холдингом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан письменного уведомления уполномоченного органа о применении меры надзорного реагирования об отстранении лиц, указанных в статье 45 настоящего Закона, все последующие решения коллегиального органа с участием отстраненного лица считаются недействительными;
12) проведению оценки стоимости имущества, принадлежащего крупному участнику банка и (или) банковскому холдингу;
13) устранению причин и (или) условий, способствовавших нарушению прав и законных интересов депозиторов и (или) иных кредиторов, и (или) клиентов, и (или) корреспондентов банка;
14) устранению недостатков, влияющих на финансовую устойчивость банка или банковского конгломерата, указанных в аудиторском отчете и (или) рекомендациях аудиторской организации;

15) банктің өз акцияларын, қатысу үлестерін, пайларын не еншілес ұйымдағы немесе капиталына банктің қомақты қатысуы бар ұйымдағы үлестік қатысудың басқа да нысандарын азайтуы (иеліктен шығаруы) және (немесе) аталған ұйымдарға бақылауды жүзеге асыруды тоқтатуы жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген шаралар жазбаша нұсқама немесе жазбаша келісім нысанында қолданылады.
3. Банкке, банк холдингіне, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушысына осы баптың 1-тармағында белгіленген орындалуы міндетті шараларды қабылдауға нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Жазбаша нұсқама уәкілетті органның осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсыну туралы талапты қамтуы мүмкін.
Іс-шаралар жоспарында кемшіліктердің, тәуекелдердің немесе бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты басшы қызметкерлер көрсетіледі.
4. Уәкілетті орган мен банк немесе банк холдингі немесе банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдар немесе банктің ірі қатысушысы арасында жазбаша нысанда жасалған, анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді және (немесе) бұзушылықтарды жою мерзімдерін және (немесе) анықталған кемшіліктер, тәуекелдер және (немесе) бұзушылықтар жойылғанға дейін аталған тұлғалар сақтауға міндетті болатын шектеулердің тізбесін көрсете отырып, осы баптың 1-тармағында белгіленген шараларды орындау туралы келісім жазбаша келісім болып табылады.
Жазбаша келісімге банк, банк холдингі, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдар және (немесе) банктің ірі қатысушысы тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.
5. Банк, банк холдингі, банк конгломераты құрамына кіретін ұйым, банктің ірі қатысушысы уәкілетті органды жазбаша нұсқамада, іс-шаралар жоспарында және (немесе) жазбаша келісімде көрсетілген шаралардың осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындалғаны туралы хабардар етуге міндетті.
6. Банкке, банк холдингіне, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымға, банктің ірі қатысушысына байланысты емес себептермен жазбаша нұсқамада, іс-шаралар жоспарында және (немесе) жазбаша келісімде белгіленген мерзімдерде бұзушылықтарды жою мүмкін болмаған жағдайда жазбаша нұсқаманы, іс-шаралар жоспарын және (немесе) жазбаша келісімді орындау бойынша мерзім уәкілетті орган белгілеген күнге дейін ұзартылуы мүмкін.

15) уменьшению (отчуждению) банком своих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в дочерней организации или организации, в которой банк имеет значительное участие в капитале, и (или) прекращению осуществления контроля над указанными организациями.
2. Меры, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, применяются в форме письменного предписания или письменного соглашения.
3. Письменным предписанием является указание банку, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупному участнику банка на принятие обязательных к исполнению мер, установленных пунктом 1 настоящей статьи.
Письменное предписание может содержать требование о представлении в установленный уполномоченным органом срок плана мероприятий по исполнению требований уполномоченного органа, установленных пунктом 1 настоящей статьи (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий указываются описание недостатков, рисков или нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные руководящие работники.
4. Письменным соглашением является соглашение, заключенное в письменной форме между уполномоченным органом и банком или банковским холдингом, или организациями, входящими в состав банковского конгломерата, или крупным участником банка, об исполнении мер, установленных пунктом 1 настоящей статьи, с указанием сроков устранения выявленных недостатков, рисков и (или) нарушений, и (или) перечня ограничений, которые обязуются соблюдать указанные лица до устранения выявленных недостатков, рисков и (или) нарушений.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны банка, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, и (или) крупного участника банка.
5. Банк, банковский холдинг, организация, входящая в состав банковского конгломерата, крупный участник банка обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании, плане мероприятий и (или) письменном соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.
6. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в письменном предписании, плане мероприятий и (или) письменном соглашении, по причинам, не зависящим от банка, банковского холдинга, организации, входящей в состав банковского конгломерата, крупного участника банка, срок по исполнению письменного предписания, плана мероприятий и (или) письменного соглашения может быть продлен до даты, установленной уполномоченным органом.

7. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
81-бап. Қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шаралары
1. Уәкілетті орган банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне және банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға:
1) осы Заңның 9-бабының 8-тармағында және 82-бабының 6-тармағында көзделген;
2) қадағалап ден қоюдың өзге де шараларын қолдану банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің заңды мүдделерін қорғауды, банктің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығын, банктің, банк холдингінің қызметіне байланысты тәуекелдерді барынша азайтуды қамтамасыз ете алмаған;
3) банк холдингінің және (немесе) банктің ірі қатысушысының әрекеттері (әрекетсіздігі) банктің, банк холдингінің қаржылық жағдайын одан әрі нашарлатуға алып келуі мүмкін жағдайларда қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын қолданады.
2. Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар болған кезде:
1) ірі қатысушының белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ банктің ірі қатысушысынан оның тікелей немесе жанама иелену үлесін банктің дауыс беретін акцияларының он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;
2) банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ банк холдингінен оның тікелей немесе жанама иелену үлесін банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды және банкті тәуекелге ұшырататын, өздері мен банк арасындағы операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
3) банк холдингінен банк холдингі олардың акционері (қатысушысы) болып табылатын ұйымдарға, сондай-ақ банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға қатысты банк холдингін не банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарды тәуекелге ұшырататын өздерінің арасындағы операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
4) банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ банк холдингінен өзінің иелену үлесін иеліктен шығаруды немесе еншілес ұйымдарға немесе жарғылық капиталына өздері қомақты қатысатын ұйымдарға бақылау жүргізу белгілерін алып тастауды талап етуге;
5) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардан банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарды тәуекелге ұшырататын, өздері мен үлестес тұлғалары арасындағы операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
6) банктің немесе банк конгломератының меншікті капиталын банктің немесе банк конгломератының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті болатын мөлшерде арттыру мақсатында банк холдингінен, банктің ірі қатысушысынан банкті немесе банк конгломератын қосымша капиталдандыру жөніндегі шараларды қолдануды талап етуге құқылы.

7. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 81. Принудительные меры надзорного реагирования
1. Уполномоченный орган применяет принудительные меры надзорного реагирования к лицам, обладающим признаками крупного участника банка или банковского холдинга, а также крупным участникам банка, банковскому холдингу и организациям, входящим в состав банковского конгломерата, в случаях:
1) предусмотренных пунктом 8 статьи 9 и пунктом 6 статьи 82 настоящего Закона;
2) если применение иных мер надзорного реагирования не может обеспечить защиту законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, финансовую устойчивость банка и (или) банковского конгломерата, минимизацию рисков, связанных с деятельностью банка, банковского холдинга;
3) если действия (бездействие) банковского холдинга и (или) крупного участника банка могут привести к дальнейшему ухудшению финансового положения банка, банковского холдинга.
2. При наличии случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе:
1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника банка уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже десяти процентов голосующих акций;
2) требовать от лица, обладающего признаками банковского холдинга, а также от банковского холдинга уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже двадцати пяти процентов голосующих акций банка и приостановить осуществление операций между ними и банком, подвергающих банк риску;
3) требовать от банковского холдинга в отношении организаций, в которых банковский холдинг является акционером (участником), а также организаций, входящих в состав банковского конгломерата, приостановить осуществление между ними операций, подвергающих риску банковский холдинг либо организации, входящие в состав банковского конгломерата;
4) требовать от лица, обладающего признаками банковского холдинга, а также банковского холдинга отчуждения своей доли владения или исключения признаков контроля над дочерними организациями или организациями, в капитале которых они имеют значительное участие;
5) требовать от организаций, входящих в состав банковского конгломерата, приостановить осуществление между ними и их аффилированными лицами операций, подвергающих риску организации, входящие в состав банковского конгломерата;
6) в целях увеличения собственного капитала банка или банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка или банковского конгломерата, требовать от банковского холдинга, крупного участника банка принятия мер по дополнительной капитализации банка или банковского конгломерата.

82-бап. Банкке, банк холдингіне және банк конгломератына кіретін ұйымдарға
аудит
1. Банкке аудитті Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым жүргізеді.
2. Қаржы жылының қорытындысы бойынша аудит жүргізу банктер (операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған немесе ерікті немесе мәжбүрлеп тарату процесіндегі банкті қоспағанда), банк ірі қатысушысы болып табылатын ұйымдар, банк холдингтері үшін міндетті болып табылады.
Банктің және банк холдингінің жекелеген және шоғырландырылған (банктің еншілес ұйымдары болған жағдайда) жылдық қаржылық есебін банктерге аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым растауға тиіс.
Банкке және оның банк холдингіне аудитті сол бір аудиторлық ұйым жүзеге асырады. Банк ірі қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарына аудитті сол бір аудиторлық ұйым жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын қазақ немесе орыс тілінде ұсынады.
4. Банктерге аудит мыналарды анықтау мақсатында жүргізіледі:
жүзеге асырылған банк қызметінің есепке алуда және есептілікте дер кезінде, толық және дәлме-дәл көрсетілуі;
жүзеге асырылған банк қызметінің осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
жүзеге асырылған банк қызметінің банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттарына сәйкестігі, сондай-ақ банк қызметін жүзеге асыру тәртібінің банктің өзге де ішкі құжаттарына сәйкестігі.
5. Аудиторлық ұйым аудит нәтижелерін және өз қорытындыларын банктің директорлар кеңесі мен басқармасына, банк айқындайтын қажетті жағдайда банк конгломераты құрамына кіретін басқа ұйымға ұсынылатын есепте баяндайды.
Банктің немесе банк конгломераты құрамына кіретін басқа ұйымдардың қаржылық есептілігінің аудиторлық есебі коммерциялық құпия болып табылмайды.
6. Банк, банк холдингі, банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйым аудиторлық есепте және (немесе) аудиторлық ұйымның ұсынымдарында көрсетілген, банктің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйіне әсер ететін кемшіліктерді уәкілетті орган айқындаған мерзім ішінде жоймаған жағдайда, уәкілетті орган кемшіліктер жойылғанға дейін:
банкке қатысты – осы Заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды;

Статья 82. Аудит банка, банковского холдинга и организаций,
входящих в банковский конгломерат
1. Аудит банка производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Проведение аудита по итогам финансового года обязательно для банков (за исключением банка, лишенного банковской лицензии на осуществление всех видов операций или находящегося в процессе добровольной или принудительной ликвидации), организаций, в которых банк является крупным участником, банковских холдингов.
Отдельная и консолидированная (в случае наличия у банка дочерних организаций) годовая финансовая отчетность банка и банковского холдинга должны быть заверены аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков.
Аудит банка и его банковского холдинга осуществляется одной и той же аудиторской организацией. Аудит организаций – резидентов Республики Казахстан, в которых банк является крупным участником, осуществляется одной и той же аудиторской организацией.
3. Банковский холдинг – нерезидент Республики Казахстан представляет в Национальный Банк Республики Казахстан копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языке.
4. Аудит банков проводится с целью установления:
своевременности, полноты и точности отражения осуществленной банковской деятельности в учете и отчетности;
соответствия осуществленной банковской деятельности требованиям настоящего Закона и иного законодательства Республики Казахстан;
соответствия осуществленной банковской деятельности общим условиям осуществления банковской деятельности, а также соответствия порядка осуществления банковской деятельности иным внутренним документам банка.
5. Результаты аудита и свои выводы аудиторская организация излагает в отчете, представляемом совету директоров и правлению банка, при необходимости, определяемой банком, другой организации, входящей в состав банковского конгломерата.
Аудиторский отчет финансовой отчетности банка или других организаций, входящих в состав банковского конгломерата, не составляет коммерческой тайны.
6. В случае неустранения банком, банковским холдингом, организацией, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, недостатков, которые влияют на финансовое состояние банка или банковского конгломерата, указанных в аудиторском отчете и (или) рекомендациях аудиторской организации, в течение срока, установленного уполномоченным органом, уполномоченный орган до устранения недостатков вправе применить в отношении:
банка – меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренные статьей 80 настоящего Закона;

банк холдингіне, банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымға қатысты осы Заңның 81-бабының 2-тармағында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.
7. Банктердің, банк холдингтерінің және банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымдардың активтерін, міндеттемелерін және шартты міндеттемелерін тану бөлігінде аудиторлық есепте жазылған қаржылық есептілік және (немесе) қаржылық есептілікке байланысты басқа да ақпарат туралы пікірлер мен тұжырымдардың уәкілетті орган жүргізген тексеру нәтижелерінен ауытқуы анықталған жағдайда уәкілетті орган аудиторлық ұйымнан осындай ауытқу себептерін түсіндіруді талап етуге құқылы.
8. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қаржы жылының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қаржылық есептілігінің аудиторлық есебінің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын аудиторлық ұйым Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне ұсынғаннан кейін он жұмыс күні ішінде оларды қазақ немесе орыс тілінде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
9. Уәкілетті орган банк қызметінде тәуекелдер мен кемшіліктерді анықтаған жағдайда одан тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін бағалауға, оның ішінде даму стратегиясы мен бизнес-модельге қатысты, корпоративтік басқару жүйесін бағалауға, ақпараттық технологиялар тәуекелдерін басқару жүйесін бағалауға, ақпараттық қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін бағалауға қатысты өзге ақпаратқа аудит (бұдан әрі – өзге ақпарат аудиті) жүргізуді тексерілуге жататын мәселелер тізбесін, аудит жүргізілетін кезеңді және аудиторлық ұйымның уәкілетті органға өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық қорытындыны ұсыну мерзімін көрсете отырып талап етуге құқылы.
Уәкілетті органның талап етуі бойынша өзге ақпарат аудитін жүргізу банктер үшін міндетті.
Осы баптың 11-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, банк өзге ақпарат аудитін жылына бір реттен артық жүргізбейді, бір мәселе бойынша өзге ақпарат аудиті үш жылда бір реттен жиілетпей жүргізіледі.
Өзге ақпарат аудиті шеңберінде тексеруге жататын мәселелердің тізбесі, өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық қорытындының мазмұнына, аудиторлық ұйымның оны ұсыну мерзімдеріне қойылатын талаптар, өзге ақпарат аудитіне тартылатын аудиторлық ұйымның құрамындағы аудиторларға қойылатын талаптар аудиторлық қызмет саласындағы реттеуді және аудиторлық қызмет пен кәсіби аудиторлық ұйымдардың қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Аудиттің болжамды бағыттары, көлемі, жүргізілу сипаты, аудит жүргізу кезінде пайдаланылатын әдістер мен стандарттардың ерекшеліктері сипатталған, өзге ақпарат аудиті бойынша тексеру жоспары аудиторлық ұйымның уәкілетті органмен алдын ала келісуіне жатады.
Аудиторлық ұйым өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық қорытындыны уәкілетті органға ұсынады және ол жариялауға жатпайды.
Өзге ақпарат аудитінің нәтижелерін уәкілетті орган қадағалап ден қою шараларын қолданған кезде ескеруі мүмкін.

банковского холдинга, организации, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, – принудительные меры надзорного реагирования, предусмотренные пунктом 2 статьи 81 настоящего Закона.
7. В случае выявления отклонения мнения и выводов о финансовой отчетности и (или) прочей информации, связанной с финансовой отчетностью, в части признания активов, обязательств и условных обязательств банков, банковских холдингов и организаций, в которых банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, изложенных в аудиторском отчете, от результатов проверки, проведенной уполномоченным органом, уполномоченный орган вправе потребовать от аудиторской организации разъяснений причин такого отклонения.
8. Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязан представить в уполномоченный орган копию аудиторского отчета финансовой отчетности банка – нерезидента Республики Казахстан по итогам финансового года и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языке в течение десяти рабочих дней после их представления аудиторской организацией банку – нерезиденту Республики Казахстан.
9. Уполномоченный орган в случае выявления рисков и недостатков в деятельности банка вправе потребовать от него проведения аудита иной информации в отношении оценки системы управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении стратегии развития и бизнес-модели, оценки системы корпоративного управления, оценки системы управления рисками информационных технологий, оценки эффективности системы информационной безопасности, а также эффективности системы внутреннего контроля в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – аудит иной информации) с указанием перечня вопросов, подлежащих проверке, аудируемого периода и срока предоставления аудиторской организацией аудиторского заключения по аудиту иной информации в уполномоченный орган.
Проведение аудита иной информации по требованию уполномоченного органа обязательно для банков.
Банк проводит аудит иной информации не более одного раза в год, по одному вопросу аудит иной информации проводится не чаще одного раза в три года, за исключением случая, предусмотренного пунктом 11 настоящей статьи.
Перечень вопросов, подлежащих проверке в рамках аудита иной информации, требования к содержанию, срокам представления аудиторской организацией аудиторского заключения по аудиту иной информации, требования к аудиторам в составе аудиторской организации, привлекаемой к аудиту иной информации, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование в области аудиторской деятельности и государственный контроль в области аудиторской деятельности и деятельности профессиональных аудиторских организаций.
План проверки по аудиту иной информации с описанием предполагаемых направлений, объема, характера проведения аудита, особенностей, используемых при проведении аудита методов и стандартов, подлежит предварительному согласованию аудиторской организацией с уполномоченным органом.
Аудиторское заключение по аудиту иной информации представляется аудиторской организацией в уполномоченный орган и не подлежит опубликованию.
Результаты аудита иной информации могут быть учтены уполномоченным органом при применении мер надзорного реагирования.

10. Аудитті немесе өзге ақпарат аудитін жүзеге асыру үшін банк, банк ірі қатысушысы болып табылатын ұйым, банк холдингі аудиторлық қызмет саласындағы реттеуді және аудиторлық қызмет пен кәсіби ұйымдардың қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган әзірлеген, қаржы ұйымдарына міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең төмен талаптарға сәйкес келетін аудиторлық ұйымды тартады.
Банк, банк ірі қатысушысы болып табылатын ұйым, банк холдингі аудитті немесе өзге ақпарат аудитін жүргізуге шарт жасасқаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей аудиторлық ұйымды таңдағаны туралы уәкілетті органды хабардар етеді. Өзге ақпарат аудиті жағдайында банк уәкілетті орган алдында өзге ақпаратқа аудиторлық ұйым болып табылмайтын ұйымның аудиттен өзге тәсілмен тексеру жүргізуі туралы өтінішхат беруге құқылы.
Банктің өтінішхатын уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Өзге ақпарат аудитін жүргізу тәртібіне қойылатын осы бапта белгіленген талаптар өзге ақпаратқа аудиттен басқа өзге тәсілмен тексеру жүргізу тәртібіне қолданылады.
Уәкілетті орган өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық есепті және (немесе) аудиторлық қорытындыны аудиторлық ұйым шығарғанға дейін аудиторлық ұйымға осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғалардың келісімінсіз, құпиялылық жөніндегі талаптарды ескере отырып, осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғаларды тексеру нәтижелері бойынша ақпаратты және түсіндірмелерді, сондай-ақ банк құпиясын және (немесе) коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қоса алғанда, банктің, банк ірі қатысушысы болып табылатын ұйымның, банк холдингінің қызметіне байланысты, оның ішінде уәкілетті органның уәжді пайымдауына негізделген өзге ақпаратты беруге құқылы.
Аудиторлық ұйым осы тармақтың бесінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган жіберген ақпаратқа міндетті бағалау мен талдау жүргізеді. Аудиторлық ұйым жүргізілген бағалау мен талдаудың нәтижелерін өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық есепте немесе аудиторлық қорытындыда қамтылған пікірлер мен тұжырымдарды білдірген кезде пайдаланады.
11. Сот өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық есепті және (немесе) аудиторлық қорытындыны жарамсыз деп таныған жағдайда, банк, банк холдингі, банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйым аудитті және (немесе) өзге ақпарат аудитін қайта жүргізуге міндетті.

10. Для осуществления аудита или аудита иной информации банк, организация, в которой банк является крупным участником, банковский холдинг привлекают аудиторскую организацию, соответствующую минимальным требованиям к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит финансовых организаций, разработанным уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование в области аудиторской деятельности и государственный контроль в области аудиторской деятельности и деятельности профессиональных организаций.
Банк, организация, в которой банк является крупным участником, банковский холдинг не позднее десяти рабочих дней после заключения договора на проведение аудита или аудита иной информации уведомляют уполномоченный орган о выборе аудиторской организации. В случае аудита иной информации банк вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о проведении проверки иной информации организацией, не являющейся аудиторской, иным способом, чем аудит.
Ходатайство банка рассматривается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней.
Требования к порядку проведения аудита иной информации, установленные настоящей статьей, распространяются на порядок проведения проверки иной информации иным способом, чем аудит.
Уполномоченный орган вправе до выпуска аудиторской организацией аудиторского отчета и (или) аудиторского заключения по аудиту иной информации предоставить аудиторской организации с учетом требований по конфиденциальности информацию и комментарии по результатам проверок лиц, указанных в части первой пункта 2 настоящей статьи, а также иную информацию, связанную с деятельностью банка, организации, в которой банк является крупным участником, банковского холдинга, в том числе основанную на мотивированном суждении уполномоченного органа, включая информацию, составляющую банковскую и (или) коммерческую тайну, без согласия лиц, указанных в части первой пункта 2 настоящей статьи.
Аудиторская организация проводит обязательную оценку и анализ информации, направленной уполномоченным органом в соответствии с частью пятой настоящего пункта. Результаты проведенной оценки и анализа используются аудиторской организацией при выражении мнения и выводов, содержащихся в аудиторском отчете или аудиторском заключении по аудиту иной информации.
11. В случае признания судом аудиторского отчета и (или) аудиторского заключения по аудиту иной информации недействительными банк, банковский холдинг, организация, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, обязаны провести аудит и (или) аудит иной информации повторно.

12. Уәкілетті орган банкке аудит және (немесе) өзге ақпарат аудитін жүргізген аудиторлық ұйымнан коммерциялық құпияны құрайтын, оның ішінде клиенттер тізбесі жөніндегі мәліметтерді қоса алғанда, ақпаратты талап етуге құқылы. Клиенттер жөніндегі мәліметтер аудиторлық ұйым клиенттерінің келісуімен беріледі.
13. Осы баптың 9, 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген ережелер Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
83-бап. Банк лицензиясының қолданысын тоқтата тұру және одан айыру
1. Уәкілетті орган мынадай негіздердің кез келгені:
1) банк лицензиясын беруге негіз болған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
2) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметі процесінде осы Заңның 19-бабы 3, 4, 5 және (немесе) 20-тармақтары талаптарының сақталмауы;
3) уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзылуы не уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шараларының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындалмауы;
4) осы Заңның 52-бабының 4-тармағында белгіленген банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды ашып көрсету жөніндегі талаптардың сақталмауы;
5) банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті жағдайлар жасауға осы Заңның 50-бабында белгіленген тыйым салудың бұзылуы;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің уәкілетті органның талаптарына сәйкес келмеуі;
7) осы Заңда және (немесе) банк жарғысында, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы туралы ережеде және (немесе) банк лицензиясында белгіленген құқық қабілеті шегінен шығатын банк қызметін жүзеге асыру;
8) осы Заңда көзделмеген инвестициялық немесе өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру;
9) қатарынан күнтізбелік он екі ай бойы банк лицензиясына сәйкес қызметті жүзеге асырмау;

12. Уполномоченный орган вправе потребовать от аудиторской организации, проводившей аудит и (или) аудит иной информации банка, предоставить информацию, включая сведения, составляющие коммерческую тайну, в том числе по перечню клиентов. Сведения по клиентам предоставляются с согласия клиентов аудиторской организации.
13. Положения, предусмотренные пунктами 9, 10, 11 и 12 настоящей статьи, распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 83. Приостановление действия или лишение банковской лицензии
1. Уполномоченный орган вправе принять решение о приостановлении действия или лишении банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех или отдельных видов операций вне зависимости от примененных ранее к ним мер надзорного реагирования по любому из следующих оснований:
1) установление недостоверности данных (сведений), на основании которых выдана банковская лицензия;
2) несоблюдение в процессе деятельности банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан требований пунктов 3, 4, 5 и (или) 20 статьи 19 настоящего Закона;
3) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан, либо систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом;
4) несоблюдение требований по раскрытию правил об общих условиях осуществления банковской деятельности, установленных пунктом 4 статьи 52 настоящего Закона;
5) нарушение запрета, установленного статьей 50 настоящего Закона, на предоставление льготных условий лицам, связанным с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
6) несоответствие системы управления рисками и внутреннего контроля требованиям уполномоченного органа;
7) осуществление банковской деятельности, выходящей за пределы правоспособности, установленной настоящим Законом и (или) уставом банка, положением о филиале банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) банковской лицензией;
8) осуществление инвестиционной или иной предпринимательской деятельности, не предусмотренной настоящим Законом;
9) неосуществление деятельности в соответствии с банковской лицензией в течение двенадцати последовательных календарных месяцев;

10) соттың банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы;
11) банк холдингінің, банктің ірі қатысушысының уәкілетті органның банктің меншікті капиталын ұлғайту жөніндегі талаптарын, сондай-ақ осы Заңның 81-бабының 2-тармағына сәйкес қойылатын талаптарды орындамауы;
12) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының немесе сотының Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын операциялардың түрлеріне мәні бойынша ұқсас операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі лицензиясының (рұқсатының) қолданысын тоқтата тұруы не одан айыруы;
13) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекет сотының Қазақстан Республикасының бейрезидент банкін мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешім қабылдауы;
14) осы Заңның 99-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда;
15) осы Заңның 6-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің 1) және (немесе) 2) тармақшаларында көзделген талаптардың сақталмауы бойынша, бұрын оларға қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешім қабылдауға құқылы.
2. Осы баптың мақсаттары үшін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия да және (немесе) аталған лицензияға қосымша да банк лицензиясы деп түсініледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мынадай негіздердің кез келгені:
1) банк лицензиясын беруге негіз болған мәліметтердің анық еместігінің анықталуы;
2) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның және қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның қызметі процесінде осы Заңның 45-бабы және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабы талаптарының сақталмауы;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзылуы не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолданған қадағалап ден қою шаралардың жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындалмауы;

10) принятие судом решения о прекращении деятельности банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
11) невыполнение банковским холдингом, крупным участником банка требований уполномоченного органа по увеличению собственного капитала банка, а также требований, предъявляемых в соответствии с пунктом 2 статьи 81 настоящего Закона;
12) приостановление действия или лишение органом финансового надзора или судом государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, лицензии (разрешения) банка – нерезидента Республики Казахстан на осуществление всех или отдельных видов операций, аналогичных по существу видам операций, осуществляемым филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан;
13) принятие судом государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, решения о принудительной ликвидации (прекращении деятельности) банка – нерезидента Республики Казахстан;
14) в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 99 настоящего Закона;
15) несоблюдение требований, предусмотренных подпунктами 1) и (или) 2) части первой пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.
2. Для целей настоящей статьи под банковской лицензией также понимаются лицензия на осуществление отдельных видов банковских операций и (или) приложение к указанной лицензии.
Национальный Банк Республики Казахстан вправе принять решение о приостановлении действия либо лишении банковской лицензии юридического лица, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты, вне зависимости от примененных ранее к ним мер надзорного реагирования по любому из следующих оснований:
1) установление недостоверности сведений, на основании которых выдана банковская лицензия;
2) несоблюдение в процессе деятельности юридического лица, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты, требований статьи 45 настоящего Закона и статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
3) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Национального Банка Республики Казахстан, либо систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение мер надзорного реагирования, примененных Национальным Банком Республики Казахстан;

4) қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның банк лицензиясына сәйкес қызметті қатарынан күнтізбелік он екі ай бойы жүзеге асырмауы;
5) қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын тек қана айырбастау пунктері арқылы жүзеге асыру және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
6) қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан бақылау мен қадағалау жүргізуге кедергі келтіруі бойынша, бұрын оларға қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның және қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның банк лицензиясының қолданысын тоқтата тұру не одан айыру туралы шешім қабылдауға құқылы.
3. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылмайтын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (ислам банкін, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалын қоспағанда) жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банк шоттарын ашуға және жүргізуге арналған банк лицензиясынан айырылады.
4. Операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясының қолданысын тоқтатудың немесе одан айырудың орындылығын айқындаған кезде мыналар ескеріледі:
1) тәуекел деңгейі, бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің және олардың салдарының сипаты;
2) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің және олардың салдарының ауқымы мен айтарлықтай болуы;
3) бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің жүйелілігі мен ұзақтығы;
4) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің қаржылық жай-күйге тигізетін әсері;
5) анықталған бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің туындауына негіз болған себептер;
6) банктің қызметте анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жоюға бағытталған дербес шаралар қабылдауы;
7) банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігі.
5. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешім оны уәкілетті орган қабылдаған күнінен бастап күшіне енеді.
Операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензияның қолданысы осындай шешім банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының назарына жеткізілген күннен бастап тоқтатыла тұрды деп есептеледі.

4) неосуществление юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты, юридическим лицом, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, в течение двенадцати последовательных календарных месяцев деятельности в соответствии с банковской лицензией;
5) несоответствие юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты, юридического лица, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой исключительно через обменные пункты и инкассации банкнот, монет и ценностей;
6) воспрепятствование юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты, юридическим лицом, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей, в проведении контроля и надзора со стороны Национального Банка Республики Казахстан.
3. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан (за исключением исламского банка, филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан), не являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, лишаются банковской лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц.
4. При определении целесообразности приостановления действия или лишения банковской лицензии на осуществление всех или отдельных видов операций учитываются:
1) уровень риска, характер нарушений и (или) недостатков и их последствий;
2) масштаб и значительность допущенных нарушений и (или) недостатков и их последствий;
3) систематичность и продолжительность нарушений и (или) недостатков;
4) влияние допущенных нарушений и (или) недостатков на финансовое состояние;
5) причины, обусловившие возникновение выявленных нарушений и (или) недостатков;
6) принятие банком самостоятельных мер, направленных на устранение недостатков, рисков или нарушений, выявленных в деятельности;
7) возможность применения к банку инструментов урегулирования.
5. Решение о приостановлении действия или лишении банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех или отдельных видов операций вступает в силу со дня его принятия уполномоченным органом.
Действие банковской лицензии на осуществление всех или отдельных видов операций считается приостановленным со дня доведения такого решения до сведения банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.

6. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру жөнінде қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында олардың құзыреті шегінде қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
7. Уәкілетті органның банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешіміне банк атынан оның акционерлері ғана Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
Операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған банк, осы Заңның 84-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, банктік қызметті және (немесе) өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.
8. Уәкілетті органның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешіміне Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы атынан Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі ғана Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
Операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, осы Заңның 84-бабының 1-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында банктік қызметті және (немесе) өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.
9. Операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясының қолданысын тоқтату банкке ерікті түрде таратылуына рұқсат, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қызметін ерікті түрде тоқтатуына рұқсат берілген кезде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
10. Осы баптың 1-тармағының банктерге қолданылатын ережелері банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды және қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Осы баптың 3, 5, 6, 7 және 9-тармақтарында көзделген ережелері банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын барлық ұйымдарға қолданылады.
84-бап. Операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк
лицензиясынан айырудың салдары

6. Информация о принятом решении о приостановлении действия или лишении банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех или отдельных видов операций размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа, Национального Банка Республики Казахстан в пределах их компетенции на казахском и русском языках.
7. Решение уполномоченного органа о лишении банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций вправе обжаловать от имени банка только его акционеры в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Банк, лишенный банковской лицензии на осуществление всех видов операций, не вправе осуществлять банковскую деятельность и (или) иную предпринимательскую деятельность, за исключением случаев, установленных подпунктом 1) пункта 1 статьи 84 настоящего Закона.
8. Решение уполномоченного органа о лишении филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех видов операций вправе обжаловать от имени филиала банка – нерезидента Республики Казахстан только банк – нерезидент Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, лишенный банковской лицензии на осуществление всех видов операций, не вправе осуществлять банковскую деятельность и (или) иную предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных пунктом 1 статьи 84 настоящего Закона.
9. Прекращение действия банковской лицензии на осуществление всех видов операций осуществляется по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", при выдаче разрешения банку на добровольную ликвидацию, разрешения филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан на добровольное прекращение деятельности.
10. Положения пункта 1 настоящей статьи, применимые к банкам, распространяются на организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты.
Положения, предусмотренные пунктами 3, 5, 6, 7 и 9 настоящей статьи, распространяются на все организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Статья 84. Последствия лишения банковской лицензии на осуществление
всех видов операций

1. Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған күннен бастап:
1) мыналарға:
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға;
банктің пайдасына келіп түсетін ақшаны есепке жатқызуға;
банктік шоттары жабылған тұлғалардың пайдасына келіп түскен және түсетін ақшаны, сондай-ақ қате көрсетулер бойынша келіп түскен және түсетін ақшаны қайтаруға;
банкті банк лицензиясынан айырғаннан кейін банкке келіп түсетін ақша аударымы бойынша нұсқауларды беретін тұлғаның және пайдасына аударым жүзеге асырылатын тұлғаның банк алдындағы берешегі болмаған немесе аталған тұлғалар банк алдындағы берешегін өтеген кезде осындай нұсқауларды орындауға байланысты жағдайларды қоспағанда, клиенттердің және банктің өзінің банктік шоттары бойынша барлық операциялар тоқтатылады;
2) құрылтайшылар (қатысушылар), банктің органдары банк мүлкіне билік етуге құқылы болмайды;
3) банктің басшы қызметкерлері, ал қажет болған кезде өзге де қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен еңбек міндеттерін атқарудан шеттетілуге, жұмыстан босатылуға немесе олардың өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылуға тиіс;
4) банкті ұстап тұруға арналған ағымдағы шығыстарға байланысты талаптарды қоспағанда, кредиторлардың банкке қоятын талаптары тарату ісі жүргізілгенде ғана қойылуы мүмкін;
5) кредиторлардың, мемлекеттік кіріс органдарының талаптары, оның ішінде даусыз (акцептсіз) тәртіппен қанағаттандырылуға жататын талаптары бойынша банктің банктік шоттарынан ақшаны өндіріп алуға, сондай-ақ банк мүлкінен өндіріп алуға жол берілмейді;
6) банк акционерлеріне өздеріне тиесілі банк акцияларын иеліктен шығаруға тыйым салынады;
7) банкке қатысты қабылданған сот шешімдерінің орындалуы тоқтатыла тұрады;
8) банктің борышкерлері негізгі борышты, сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) өтеу бойынша міндеттемелерді жасалған банктік қарыз шарттарына және мәмілелердің өзге де түрлеріне сәйкес орындайды;
9) клирингтік қатысушы болып табылатын банктің сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйелерінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелерін клирингтік ұйым (орталық контрагент), оның ішінде клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) клирингтік қызмет жүзеге асырылатын мәмілелер бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара қамтамасыз ету, маржалық жарналар, клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік қорларына жарналар болып табылатын қаржы құралдарын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және осы клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен толық пайдалануы есебінен орындайды;

1. Со дня лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций:
1) прекращаются все операции по банковским счетам клиентов и самого банка, за исключением случаев, связанных с:
расходами, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
зачислением поступающих в пользу банка денег;
возвратом денег, поступивших и поступающих в пользу лиц, банковские счета которых закрыты, а также денег, поступивших и поступающих по ошибочным указаниям;
исполнением указаний по переводам денег, поступающих в банк после лишения банка банковской лицензии, при условии отсутствия у лица, которое дает такие указания, и лица, в пользу которого осуществляется перевод, задолженности перед банком или погашения указанными лицами имеющейся задолженности перед банком;
2) учредители (участники), органы банка не вправе распоряжаться имуществом банка;
3) руководящие работники, а при необходимости и иные работники банка подлежат отстранению от выполнения трудовых обязанностей, увольнению или досрочному прекращению их полномочий в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
4) требования кредиторов к банку могут быть предъявлены только в ликвидационном производстве, за исключением требований, связанных с текущими расходами на содержание банка;
5) не допускаются взыскание денег с банковских счетов банка по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество банка;
6) акционерам банка запрещается отчуждение принадлежащих им акций банка;
7) исполнение принятых решений судов в отношении банка приостанавливается;
8) обязательства по погашению основного долга, вознаграждения и неустойки (штрафа, пеней) исполняются должниками банка согласно заключенным договорам банковского займа и иным видам сделок;
9) обязательства банка, являющегося клиринговым участником, по сделкам с финансовыми инструментами, заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента, исполняются клиринговой организацией (центральным контрагентом), в том числе за счет полного использования клиринговой организацией (центральным контрагентом) финансовых инструментов, являющихся полным или частичным обеспечением обязательств по сделкам, по которым осуществляется клиринговая деятельность, маржевыми взносами, взносами в гарантийные фонды клиринговой организации (центрального контрагента) в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами данной клиринговой организации (центрального контрагента);

10) банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілікті қоспағанда, банк атынан және есебінен оның акционерлері, банк органдары, банктің басшы қызметкерлері немесе өзге де тұлғалар жасаған барлық мәміле жарамсыз деп танылады.
2. Уәкілетті орган банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін банкте уақытша әкімшілікті тағайындайды.
Банктің бұрын әрекет еткен органдарының өкілеттіктері тоқтатыла тұрады.
Уәкілетті орган банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін оның қызметкерлері және (немесе) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өкілдері және (немесе) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген ең төмен талаптарға сәйкес келетін өзге де адамдар қатарынан уақытша әкімшілікті тағайындайды.
3. Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік:
1) банк қызметінің барлық мәселесі бойынша өз бетінше шешім қабылдауға;
2) банк атынан кез келген шарттар мен құжаттарға қол қоюға, банк атынан және оның мүддесі үшін талап қою талаптарын ұсынуға;
3) банк қызметкерлерін жұмыстан шығару, лауазымын төмендету немесе лауазымынан уақытша шеттету, олардың міндеттерін айқындау туралы бұйрықтарды қоса алғанда, бұйрықтар шығаруға;
4) құқықты (талапты) басқаға беру шартынан банкке қатысты туындаған талаптарды есепке жатқызуды қоспағанда, қарсы біртекті талаптарды есепке жатқызуды жүргізуге;
5) банк мүлкінің сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы.
4. Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік:
1) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, шығыс операцияларды жүзеге асыруға;
2) тараптардың келісуі бойынша банктің қаржылық жағдайын нашарлатпайтын өзгерістер енгізуді қоспағанда, банк бұрын жасасқан шарттардың талаптарын өзгертуге құқылы емес.
5. Уәкілетті орган банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкті мәжбүрлеп тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.
6. Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік банк лицензиясынан айырылған күнге дейінгі үш жыл ішінде банк жасаған мәмілелер бойынша, оның ішінде кредиторлардың өтінішхаты бойынша, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) осы Заңның 122-бабының 2-тармағында көзделген мәмілелердің жарамсыздық негіздері болған кезде мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.

10) все сделки, совершенные от имени и за счет банка его акционерами, органами банка, руководящими работниками банка или иными лицами, за исключением временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, признаются недействительными.
2. После лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций уполномоченный орган назначает в банке временную администрацию.
Полномочия ранее действовавших органов банка приостанавливаются.
Временная администрация назначается после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций уполномоченным органом из числа его работников и (или) представителей организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и (или) иных лиц, соответствующих минимальным требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Временная администрация, назначаемая после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, вправе:
1) самостоятельно принимать решения по всем вопросам деятельности банка;
2) подписывать любые договоры и документы от имени банка, предъявлять исковые требования от имени и в интересах банка;
3) издавать приказы, включая приказы об увольнении, понижении в должности или временном отстранении от должности, определении обязанностей работников банка;
4) проводить зачет встречных однородных требований, за исключением зачета требований, возникших к банку из договора уступки права (требования);
5) осуществлять действия, направленные на обеспечение сохранности имущества банка.
4. Временная администрация, назначаемая после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, не вправе:
1) осуществлять расходные операции, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;
2) изменять условия ранее заключенных банком договоров, за исключением внесения по соглашению сторон изменений, не ухудшающих финансовое положение банка.
5. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций обращается в суд с заявлением о принудительной ликвидации банка в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Временная администрация, назначаемая после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, по сделкам, совершенным банком в течение трех лет до даты лишения банка банковской лицензии, вправе обратиться, в том числе по ходатайству кредиторов, в суд с заявлением о признании сделок недействительными при наличии оснований недействительности сделок, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и (или) пунктом 2 статьи 122 настоящего Закона.

Мәмілелерді жарамсыз деп тануға осы Заңның 122-бабының 3, 4, 5 және 6-тармақтарының ережелері қолданылады.
7. Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілікті тағайындау мен оның қызметінің тәртібі, сондай-ақ банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктің уәкілетті органға есептілік пен өзге ақпаратты ұсыну тізбесі, нысандары, мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктің қызметіне байланысты шығыстар банк лицензиясынан айырылған банктің ақшасы және (немесе) өзге мүлкі есебінен өтеледі.
8. Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік осы бапқа сәйкес банктің тарату комиссиясын уәкілетті орган тағайындағанға дейінгі кезеңде өз қызметін жүзеге асырады.
Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік банктің тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде өз өкілеттігін доғарады және банктің құжаттары мен мүлкін банктің тарату комиссиясының төрағасына береді.
Банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктен тарату комиссиясының төрағасына банктің құжаттары мен мүлкін қабылдау-беру төрт данадан жасалатын актімен ресімделеді, оның бір данасы уәкілетті органға, екіншісі – банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдаған сотқа жіберіледі.
9. Осы Заңның 103-бабының ережелері уәкілетті органның банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктің қызметіне бақылауды жүзеге асыру мақсаттары үшін қолданылады.
6-БӨЛІМ. БАНКТІ КҮШЕЙТІЛГЕН ҚАДАҒАЛАУ, ҚАРЖЫЛЫҚ ОРНЫҚТЫЛЫҒЫН ҚАЛПЫНА КЕЛТІРУ ЖӘНЕ РЕТТЕУ
13-тарау. БАНКТІ КҮШЕЙТІЛГЕН ҚАДАҒАЛАУ, ҚАРЖЫЛЫҚ ОРНЫҚТЫЛЫҒЫН ҚАЛПЫНА КЕЛТІРУ ЖӘНЕ РЕТТЕУ БОЙЫНША ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
85-бап. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлау белгілері
1. Банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету, банктің төлем қабілетсіздігінің немесе ықтимал төлем қабілетсіздігінің басталуын болғызбау, банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауы кезінде теріс салдарды азайту, сондай-ақ жүйелік тәуекелдерді азайту мақсатында уәкілетті орган банк қызметінің сандық және сапалық көрсеткіштері негізінде айқындалатын банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерін анықтайды.

К признанию сделок недействительными в рамках настоящего пункта применяются положения пунктов 3, 4, 5 и 6 статьи 122 настоящего Закона.
7. Порядок назначения и деятельности временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, а также перечень, формы, сроки и порядок предоставления временной администрацией, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, отчетности и иной информации в уполномоченный орган определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Расходы, связанные с деятельностью временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, покрываются за счет денег и (или) иного имущества банка, лишенного банковской лицензии.
8. Временная администрация, назначаемая после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящей статьей в период до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии банка.
Временная администрация, назначаемая после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, складывает свои полномочия и передает документы и имущество банка председателю ликвидационной комиссии банка в срок не более одного месяца со дня назначения ликвидационной комиссии банка.
Прием-передача документов и имущества банка от временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, председателю ликвидационной комиссии оформляется актом, который составляется в четырех экземплярах, один экземпляр которого направляется в уполномоченный орган, другой – в суд, принявший решение о принудительной ликвидации банка.
9. Положения статьи 103 настоящего Закона применяются для целей осуществления уполномоченным органом контроля за деятельностью временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций.
РАЗДЕЛ 6. УСИЛЕННЫЙ НАДЗОР, ВОССТАНОВЛЕНИЕ ФИНАНСОВОЙ УСТОЙЧИВОСТИ И УРЕГУЛИРОВАНИЕ БАНКА
Глава 13. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО УСИЛЕННОМУ НАДЗОРУ, ВОССТАНОВЛЕНИЮ ФИНАНСОВОЙ УСТОЙЧИВОСТИ И УРЕГУЛИРОВАНИЮ БАНКА
Статья 85. Признаки ухудшения финансовой устойчивости банка
1. В целях защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, обеспечения финансовой устойчивости банка, предотвращения наступления неплатежеспособности или потенциальной неплатежеспособности банка, снижения негативных последствий при ухудшении финансовой устойчивости банка, а также снижения системных рисков уполномоченный орган выявляет финансово-экономические и иные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, определяемые на основе количественных и качественных показателей деятельности банка.

2. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілері мыналар болып табылады:
1) уәкілетті орган белгілеген меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттерін және (немесе) өтімділік коэффициенттерін қоса алғанда, пруденциялық нормативтер мен лимиттер мәндерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтер мен лимиттер мәндерінің төмендеуі;
2) банкте ақшаның болмауына немесе оның жеткіліксіз болуына байланысты банктің депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы;
3) уәкілетті органның банктің қаржылық және (немесе) өзге де есептілігінде анық көрсетілуі банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентін бұзуына және (немесе) банктің оның депозиторлары және (немесе) өзге де кредиторлары алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауына алып келуі мүмкін фактілерді (мәмілелерді) анықтауы;
4) уәкілетті орган бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыру шеңберінде анықтаған, банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) банктің депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің мүдделеріне және (немесе) банк жүйесінің тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін банк қызметіндегі кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер;
5) банктің қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын орындамауы;
6) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының өзге де белгілері.
Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржы-экономикалық және өзге де белгілерінің мәндері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржылық-экономикалық және өзге де белгілерінің болуына және мәндеріне байланысты оған мынадай режимдердің біреуі қолданылуы мүмкін:
1) күшейтілген қадағалау режимі;
2) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі;
3) реттеу режимі.
Реттеу режимі осы Заңның 91-бабына сәйкес жүргізілген банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері банкті мәжбүрлеп таратумен салыстырғанда банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігі мен орындылығын растаған жағдайда қолданылады.
4. Осы баптың ережелері осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінің 3) тармақшасын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылады.
86-бап. Залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін
құралдар
1. Залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдарға мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қаржы құралдары жатады:

2. Финансово-экономическими и иными признаками ухудшения финансовой устойчивости банка являются:
1) снижение значений пруденциальных нормативов и лимитов, включая коэффициенты достаточности собственного капитала и (или) коэффициенты ликвидности, установленные уполномоченным органом, а также значений макропруденциальных нормативов и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан;
2) неисполнение банком денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег у банка;
3) выявление уполномоченным органом фактов (сделок), достоверное отражение которых в финансовой и (или) иной отчетности банка может привести к нарушению банком коэффициентов достаточности собственного капитала и (или) неисполнению банком денежных обязательств перед его депозиторами и (или) иными кредиторами;
4) недостатки и (или) риски в деятельности банка, выявленные уполномоченным органом в рамках осуществления функций по контролю и надзору, которые могут негативно влиять на финансовую устойчивость банка и (или) интересы депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка и (или) стабильность банковской системы;
5) неисполнение банком плана восстановления финансовой устойчивости;
6) иные признаки ухудшения финансовой устойчивости банка, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Значения финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В зависимости от наличия и значений финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка к нему может быть применен один из следующих режимов:
1) режим усиленного надзора;
2) режим восстановления финансовой устойчивости;
3) режим урегулирования.
Режим урегулирования применяется в случае, если результаты оценки жизнеспособности банка, проведенной в соответствии со статьей 91 настоящего Закона, подтверждают возможность и целесообразность применения к банку инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка.
4. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, за исключением подпункта 3) части первой пункта 3 настоящей статьи.
Статья 86. Инструменты, обеспечивающие общую способность
поглощения (покрытия) убытков
1. К инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков, относятся финансовые инструменты, соответствующие следующим критериям:

1) құрал толығымен төленген;
2) құрал қамтамасыз етілмеген;
3) құралдың қолданыс мерзімі кемінде бір жылды құрайды не құрал мерзімсіз (өтеу күні белгіленбеген) болып табылады;
4) құрал бойынша міндеттемелер мерзімінен бұрын орындалуға (мерзімінен бұрын өтелуге), оның ішінде осы құрал бойынша кредиторлардың талабы бойынша орындалуға жатпайды;
5) құрал бойынша міндеттемелер, егер бұл құралдың реттеу режимінде залалдарды қамту (жабу) қабілеттігіне кедергі келтірсе, қарсы құқықтарды (талаптарды) есепке жатқызу арқылы тоқтатылуға жатпайды.
2. Залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның еншілес ұйымдарының;
2) осы құралдарды шығарған банктің;
3) банктің еншілес ұйымдары немесе банктің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдардың қаражаты есебінен төленбейді (сатып алынбайды).
3. Залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдардың құрамына мыналар жатпайды:
1) депозиттерге міндетті кепілдік беру объектісі болып табылатын депозиттер;
2) талап еткенге дейінгі депозиттер және қайтаруға дейін мерзімі бір жылдан кем депозиттер;
3) туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелер;
4) туынды қаржы құралдарының сипаттамалары бар борыштық құралдар, оның ішінде құрылымдалған борыштық құралдар;
5) шарттан тыс қатынастардан туындайтын міндеттемелер, оның ішінде салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер;
6) талаптарын қанағаттандыру осы Заңның 123-бабында белгіленген сегізінші кезектегі кредиторларды қанағаттандыру алдында жүзеге асырылатын міндеттемелер;
7) осы Заңның 96-бабының 4-тармағына сәйкес мәжбүрлеп қайта құрылымдауға жатпайтын міндеттемелер;
8) реттеу режимінде мерзімінен бұрын тоқтатылмайтын және (немесе) банктің жай акцияларына конвертацияланбайтын өзге де міндеттемелер.
4. Жүйелік маңызы бар банктің осы Заңның 92-бабының 1-тармағында белгіленген реттеу мақсаттарына сәйкес осы Заңның 93-бабында көзделген реттеу құралдарын қолдану мақсаттары үшін уәкілетті орган белгілеген залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдардың ең төмен деңгейі болуға міндетті.
Жүйелік маңызы бар банктер үшін залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдардың ең төмен деңгейі, сондай-ақ осындай құралдардың тізбесі мен оларға қойылатын негізгі талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

1) инструмент является полностью оплаченным;
2) инструмент является необеспеченным;
3) срок действия инструмента составляет не менее одного года либо инструмент является бессрочным (без установленной даты погашения);
4) обязательства по инструменту не подлежат досрочному исполнению (досрочному погашению), в том числе по требованию кредиторов по данному инструменту;
5) обязательства по инструменту не подлежат прекращению зачетом встречных прав (требований), если это препятствует способности инструмента поглощать (покрывать) убытки в режиме урегулирования.
2. Инструменты, обеспечивающие общую способность поглощения (покрытия) убытков, не могут быть оплачены (приобретены) за счет средств:
1) Национального Банка Республики Казахстан и его дочерних организаций;
2) банка, выпустившего данные инструменты;
3) дочерних организаций банка или организаций, в которых банк имеет значительное участие в капитале.
3. В состав инструментов, обеспечивающих общую способность поглощения (покрытия) убытков, не включаются:
1) депозиты, являющиеся объектом обязательного гарантирования депозитов;
2) депозиты до востребования и депозиты с оставшимся сроком возврата менее одного года;
3) обязательства по производным финансовым инструментам;
4) долговые инструменты с характеристиками производных финансовых инструментов, в том числе структурированные долговые инструменты;
5) обязательства, вытекающие из внедоговорных отношений, в том числе обязательства по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет;
6) обязательства, удовлетворение требований по которым происходит перед удовлетворением кредиторов восьмой очереди, установленной статьей 123 настоящего Закона;
7) обязательства, которые не подлежат принудительной реструктуризации в соответствии с пунктом 4 статьи 96 настоящего Закона;
8) иные обязательства, которые не могут быть досрочно прекращены и (или) конвертированы в простые акции банка в режиме урегулирования.
4. Системно значимый банк обязан иметь минимальный уровень инструментов, обеспечивающих общую способность поглощения (покрытия) убытков, установленный уполномоченным органом, для целей применения инструментов урегулирования, предусмотренных статьей 93 настоящего Закона, в соответствии с целями урегулирования, установленными пунктом 1 статьи 92 настоящего Закона.
Минимальный уровень инструментов, обеспечивающих общую способность поглощения (покрытия) убытков, для системно значимых банков, а также перечень и основные требования к таким инструментам устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

14-тарау. КҮШЕЙТІЛГЕН ҚАДАҒАЛАУ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ ОРНЫҚТЫЛЫҚТЫ ҚАЛПЫНА КЕЛТІРУ
87-бап. Күшейтілген қадағалау режимі
1. Күшейтілген қадағалау режимі деп банктің қаржылық орнықтылығының нашарлауын болғызбау мақсатында уәкілетті органның шешімі бойынша банкке қолданылатын қадағалаудың ерекше тәртібі түсініледі.
2.  Уәкілетті орган күшейтілген қадағалау режимінің қолданысы кезеңінде осы Заңның 78-бабында көзделген қадағалап ден қою шараларына қосымша:
1) ақпаратты, қаржылық және өзге де есептілікті жеке айқындалған кезеңділікпен, оның ішінде деректер витринасы арқылы алуға;
2) банктің қаржылық және мүліктік жай-күйіне бағалау (талдау) жүргізуге, оның ішінде банкке бару және (немесе) көрсетілетін қызметтері банк қаражатының есебінен төленетін (өтелетін) бағалаушыларды, аудиторлық және (немесе) өзге де мамандандырылған ұйымдарды тарту арқылы жүргізуге;
3) банктің қолайсыз макроэкономикалық жағдайларға орнықтылығына талдау жүргізуге;
4) банктен банктің ағымдағы қаржылық жағдайына сәйкес қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын қайта қарауды және жаңартуды талап етуге;
5) банктен, банктің ірі қатысушыларынан, банк холдингтерінен банктің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығын жақсарту жөніндегі шараларды қабылдауды, оның ішінде банктің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде банктің және (немесе) банк конгломератының меншікті капиталын ұлғайтуды талап етуге;
6) банктен және (немесе) банк холдингінен капиталына банк және (немесе) банк холдингі қатысатын ұйымдармен, сондай-ақ банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдармен операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыруды және (немесе) жекелеген мәмілелер жасауды, егер мұндай операциялар және (немесе) мәмілелер банктің, банк холдингінің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығына теріс әсер ететін (әсер етуі мүмкін) болса, тоқтата тұруды талап етуге;
7) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардан олардың үлестес тұлғаларымен операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыруды және (немесе) жекелеген мәмілелер жасауды, егер мұндай операциялар және (немесе) мәмілелер банктің және (немесе) банк холдингінің және (немесе) банк конгломератының қаржылық орнықтылығына теріс әсер ететін (әсер етуі мүмкін) болса, тоқтата тұруды талап етуге;
8) банктен корпоративтік басқаруды және (немесе) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін жақсартуды талап етуге;
9) банктен және (немесе) банк холдингінен банкке күшейтілген қадағалау режимін қолданудың өзге де негіздерін жоюды талап етуге құқылы.

Глава 14. УСИЛЕННЫЙ НАДЗОР И ВОССТАНОВЛЕНИЕ ФИНАНСОВОЙ УСТОЙЧИВОСТИ
Статья 87. Режим усиленного надзора
1. Под режимом усиленного надзора понимается особый порядок надзора, применяемый к банку по решению уполномоченного органа с целью предотвращения ухудшения финансовой устойчивости банка.
2. В период действия режима усиленного надзора в дополнение к мерам надзорного реагирования, предусмотренным статьей 78 настоящего Закона, уполномоченный орган вправе:
1) получать информацию, финансовую и иную отчетность, в том числе посредством витрины данных, с индивидуально определенной периодичностью;
2) провести оценку (анализ) финансового и имущественного состояния банка, в том числе c посещением банка и (или) привлечением оценщиков, аудиторских и (или) иных специализированных организаций, услуги которых оплачиваются (возмещаются) за счет средств банка;
3) проводить анализ устойчивости банка к неблагоприятным макроэкономическим условиям;
4) требовать от банка пересмотра и актуализации плана восстановления финансовой устойчивости в соответствии с текущим финансовым положением банка;
5) требовать от банка, крупных участников банка, банковских холдингов принятия мер по улучшению финансовой устойчивости банка и (или) банковского конгломерата, в том числе увеличения собственного капитала банка и (или) банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка и (или) банковского конгломерата;
6) требовать от банка и (или) банковского холдинга приостановления осуществления отдельных видов операций и (или) совершения отдельных сделок с организациями, в капитале которых участвуют банк и (или) банковский холдинг, а также организациями, входящими в состав банковского конгломерата, если такие операции и (или) сделки негативно влияют (могут повлиять) на финансовую устойчивость банка, банковского холдинга и (или) банковского конгломерата;
7) требовать от организаций, входящих в состав банковского конгломерата, приостановления осуществления отдельных видов операций и (или) совершения отдельных сделок с их аффилированными лицами, если такие операции и (или) сделки негативно влияют (могут повлиять) на финансовую устойчивость банка и (или) банковского холдинга, и (или) банковского конгломерата;
8) требовать от банка улучшения корпоративного управления и (или) системы управления рисками и внутреннего контроля;
9) требовать от банка и (или) банковского холдинга устранения иных оснований применения к банку режима усиленного надзора.

3. Уәкілетті орган осы Заңның 80-бабының 3, 5 және 6-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, осы баптың 2-тармағында көзделген өкілеттіктерді жазбаша нұсқама нысанында қолданады.
4. Уәкілетті органның банкке күшейтілген қадағалау режимін қолдану туралы шешімі көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде банктің, банктің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің назарына жеткізіледі және аталған тұлғалар оны таратпауға (жария етпеуге) тиіс.
5. Банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері банкке күшейтілген қадағалау режимін қолдануға негіз болған себептерді жою үшін қажетті (жеткілікті) шараларды қабылдауға міндетті.
6. Күшейтілген қадағалау режимі оны қолдану негіздері жойылған және банк қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде уәкілетті орган белгілеген меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттерін және өзге де пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциалдық нормативтер мен лимиттерді сақтаған кезде уәкілетті органның шешімі бойынша тоқтатылады.
7. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін банктің ірі қатысушылары мен банк холдингтері деп Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы түсініледі.
88-бап. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының
қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспары
1. Банктің өзіне қатысты уәкілетті орган қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолданған жағдайда қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары болуға міндетті.
Банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарында мыналар көзделеді:
1) банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері қабылдайтын банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар, көрсетілген шараларды қаржыландыру көздері, оның ішінде банкті қосымша капиталдандыру түріндегі қаржыландыру көздері, оларды іске асыру мерзімдері;
2) банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыруға жауапты басшы қызметкерлерді бекіту.
Банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарын банктің басқару органы бекітеді және оны банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері келіседі.
2. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қатысты қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолданған жағдайда оның қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары болуға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарында мыналар көзделеді:

3. Полномочия, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, применяются уполномоченным органом в форме письменного предписания с учетом требований, установленных пунктами 3, 5 и 6 статьи 80 настоящего Закона.
4. Решение уполномоченного органа о применении к банку режима усиленного надзора доводится до сведения банка, крупных участников банка, банковских холдингов, Национального Банка Республики Казахстан в течение трех рабочих дней со дня принятия указанного решения и не подлежит распространению (разглашению) указанными лицами.
5. Банк, крупные участники банка, банковские холдинги обязаны принять меры, необходимые (достаточные) для устранения причин, являвшихся основанием для применения к банку режима усиленного надзора.
6. Режим усиленного надзора прекращается по решению уполномоченного органа при устранении оснований его применения и соблюдении банком в течение шести последовательных календарных месяцев коэффициентов достаточности собственного капитала и иных пруденциальных нормативов и лимитов, установленных уполномоченным органом, а также макропруденциальных нормативов и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан.
7. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан.
Для целей части первой настоящего пункта под крупными участниками банка и банковскими холдингами понимается орган управления банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющего филиал на территории Республики Казахстан.
Статья 88. План восстановления финансовой устойчивости банка,
филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1. Банк обязан иметь план восстановления финансовой устойчивости на случай применения к нему уполномоченным органом режима восстановления финансовой устойчивости.
В плане восстановления финансовой устойчивости банка предусматриваются:
1) меры по восстановлению финансовой устойчивости банка, предпринимаемые банком, крупными участниками банка, банковскими холдингами, источники финансирования указанных мер, в том числе в виде докапитализации банка, сроки их реализации;
2) закрепление руководящих работников, ответственных за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости банка.
План восстановления финансовой устойчивости банка утверждается органом управления банка и согласовывается с крупными участниками банка, банковскими холдингами.
2. Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязан иметь план восстановления финансовой устойчивости на случай применения к нему уполномоченным органом режима восстановления финансовой устойчивости.
В плане восстановления финансовой устойчивости филиала банка – нерезидента Республики Казахстан предусматриваются:

1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі қабылдайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар, көрсетілген шараларды қаржыландыру көздері, оның ішінде резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтерінің мөлшерін ұлғайту түріндегі көздер, оларды іске асыру мерзімдері;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыруға жауапты басшы қызметкерлерді бекіту.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы бекітеді.
3. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары жаңартылып отыруға тиіс және банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы оның тиімділігін бағалау үшін, сондай-ақ кез келген мынадай:
банктің ірі қатысушыларының және (немесе) банк холдингтерінің құрамы өзгерген (банк үшін қолданылады);
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығына едәуір әсер етуі мүмкін және (немесе) басқа себептер бойынша қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарына өзгерістер енгізу қажеттілігіне алып келетін банк қызметінің түрлері және (немесе) жүзеге асырылатын ауқымы өзгерген жағдайларда жылына кемінде бір рет уәкілетті органға жіберіп отырады.
Уәкілетті орган қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарының тиімділігіне бағалау жүргізеді.
Уәкілетті органның ескертулері және (немесе) ұсыныстары болған кезде банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын пысықтауға міндетті.
4. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру үшін мемлекеттік қаражатты пайдалануы көзделмеуге тиіс және он екі айдан асатын іске асыру мерзімі көзделмейді.
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптар, оны уәкілетті органға ұсыну тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
89-бап. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі
1. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі деп банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері уәкілетті органның шешімі бойынша банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру, оның ішінде банктің меншікті капиталының жеткіліктілігі мен өтімділігін қалпына келтіру, сондай-ақ банкке қатысты реттеу режимін немесе мәжбүрлеп таратуды қолдануды болғызбау мақсатында жүзеге асыратын шаралар кешені түсініледі.

1) меры по восстановлению финансовой устойчивости филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, предпринимаемые банком – нерезидентом Республики Казахстан, источники финансирования указанных мер, в том числе в виде увеличения размера активов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, сроки их реализации;
2) закрепление руководящих работников, ответственных за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
План восстановления финансовой устойчивости филиала банка – нерезидента Республики Казахстан утверждается органом управления банка – нерезидента Республики Казахстан.
3. План восстановления финансовой устойчивости подлежит актуализации и направляется банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан в уполномоченный орган для оценки его эффективности не реже одного раза в год, а также в любом из следующих случаев:
изменения состава крупных участников банка и (или) банковских холдингов (применяется для банка);
изменения видов и (или) масштаба осуществляемой банковской деятельности, которое может оказать существенное влияние на финансовую устойчивость банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) влечет необходимость внесения изменений в план восстановления финансовой устойчивости по другим причинам.
Уполномоченный орган проводит оценку эффективности плана восстановления финансовой устойчивости.
При наличии замечаний и (или) предложений уполномоченного органа банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязаны доработать план восстановления финансовой устойчивости.
4. План восстановления финансовой устойчивости не должен предусматривать использование государственных средств для восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и не может предусматривать срок реализации, превышающий двенадцать месяцев.
Требования к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, порядок и сроки его представления в уполномоченный орган устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 89. Режим восстановления финансовой устойчивости
1. Под режимом восстановления финансовой устойчивости понимается комплекс мер, осуществляемых по решению уполномоченного органа банком, крупными участниками банка, банковскими холдингами с целью восстановления финансовой устойчивости банка, в том числе восстановления достаточности собственного капитала и ликвидности банка, а также предотвращения применения к банку режима урегулирования или принудительной ликвидации.

2. Уәкілетті орган осы Заңның 78-бабында көзделген қадағалап ден қою шараларына қосымша қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимінің қолданысы кезеңінде:
1) осы Заңның 87-бабының 2-тармағында көзделген өкілеттіктерді қолдануға;
2) банктің және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың активтерін сатуды және (немесе) олардың сапасын жақсартуды қоса алғанда, осы активтердің құрылымын өзгерту жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын талап етуге;
3) банктің басшы қызметкерлерін ауыстыруды қоса алғанда, банктің ұйымдық құрылымына өзгерістер енгізуді талап етуге;
4) банктің, банк холдингінің және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың операциялардың және (немесе) мәмілелердің жекелеген түрлерін уәкілетті органмен алдын ала келісу қажеттігін қоса алғанда, оларды жасауының ерекше тәртібін белгілеуге құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген өкілеттіктерді уәкілетті орган осы Заңның 80-бабының 3, 4, 5 және 6-тармақтарында белгіленген талаптар ескеріле отырып, жазбаша нұсқама немесе жазбаша келісім нысанында қолданады.
4. Уәкілетті органның банкке қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану туралы шешімі көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде банктің, банктің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның назарына жеткізіледі және аталған тұлғалар оны таратпауға (жария етпеуге) тиіс.
5. Уәкілетті органның банкке қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану туралы шешімінде көрсетілген күннен бастап:
1) банк осы Заңның 88-бабының 1-тармағында көрсетілген қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын, осындай жоспарды осы баптың 6-тармағының талаптарына сәйкес жаңартылған кезіне дейін өз бетінше орындауға кіріседі;
2) банк Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген жағдайларда жалақы (сыйлықақылар мен басқа да ынталандырушы төлемдерден басқа) және өзге де кепілдік берілген төлемдерді төлеуді қоспағанда, пайданы бөлу, дивидендтер төлеу, банктің ірі қатысушылары және (немесе) банк холдингтері алдындағы кез келген қаржылық міндеттемелерді орындау, сондай-ақ банктің басшы қызметкерлеріне сыйақылар төлеу туралы шешімдерді қабылдауды, сондай-ақ осыған дейін қабылданған шешімдерді орындауды тоқтата тұрады;
3) банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесі жоқ банк акционерлері мен Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды иеленуші тұлғалар банк акционерлерінің жалпы жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режиміндегі банк акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу үшін акционерлердің жалпы жиналысына банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесіне ие барлық акционерлер мен Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды иеленуші тұлғалар қатысқан кезде кворум сақталған болып есептеледі.

2. В период действия режима восстановления финансовой устойчивости в дополнение к мерам надзорного реагирования, предусмотренным статьей 78 настоящего Закона, уполномоченный орган вправе:
1) применять полномочия, предусмотренные пунктом 2 статьи 87 настоящего Закона;
2) требовать осуществления мероприятий по изменению структуры активов банка и (или) организаций, входящих в состав банковского конгломерата, включая продажу и (или) улучшение качества их активов;
3) требовать внесения изменений в организационную структуру банка, включая замену руководящих работников банка;
4) устанавливать особый порядок совершения банком, банковским холдингом и (или) организациями, входящими в состав банковского конгломерата, отдельных видов операций и (или) сделок, включая необходимость их предварительного согласования с уполномоченным органом.
3. Полномочия, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, применяются уполномоченным органом в форме письменного предписания или письменного соглашения с учетом требований, установленных пунктами 3, 4, 5 и 6 статьи 80 настоящего Закона.
4. Решение уполномоченного органа о применении к банку режима восстановления финансовой устойчивости доводится до сведения банка, крупных участников банка, банковских холдингов, Национального Банка Республики Казахстан, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в течение трех рабочих дней со дня принятия указанного решения и не подлежит распространению (разглашению) указанными лицами.
5. С даты, указанной в решении уполномоченного органа о применении к банку режима восстановления финансовой устойчивости:
1) банк самостоятельно приступает к исполнению плана восстановления финансовой устойчивости, указанного в пункте 1 статьи 88 настоящего Закона, до момента актуализации такого плана в соответствии с требованиями пункта 6 настоящей статьи;
2) банк приостанавливает принятие решений, а также исполнение ранее принятых решений о распределении прибыли, выплате дивидендов, выполнении любых финансовых обязательств перед крупными участниками банка, банковскими холдингами, а также выплате вознаграждений руководящим работникам банка, за исключением выплаты заработной платы (кроме премий и других стимулирующих выплат) и иных гарантированных выплат в случаях, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) акционеры банка и лица, владеющие производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, не имеющие статуса крупного участника банка или банковского холдинга, лишаются права голоса на общем собрании акционеров банка.
Для проведения общего собрания акционеров банка, находящегося в режиме восстановления финансовой устойчивости, кворум считается соблюденным при участии на общем собрании акционеров всех акционеров и лиц, владеющих производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, имеющих статус крупного участника банка или банковского холдинга.

6. Уәкілетті орган банкке қатысты қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде банк уәкілетті органның мақұлдауына банктің ағымдағы қаржылық жағдайы ескеріліп жаңартылған қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын ұсынуға міндетті.
Банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері уәкілетті орган жаңартылған қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын мақұлдағаннан кейін оны дереу орындауға кірісуге және көрсетілген жоспарда белгіленген мерзімдерде орындау нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
7. Уәкілетті орган кез келген мынадай:
1) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары уәкілетті органға осы Заңның 88-бабында немесе осы баптың 6-тармағының бірінші бөлігінде айқындалған тәртіппен ұсынылмаған;
2) банк қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимінде болған кезде қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары онда белгілеген мерзімдерде орындалмаған жағдайларда банкке, банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне осы Заңның 78-бабында көзделген қадағалап ден қою шараларын қолданады.
8. Банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары бұзылған жағдайда, уәкілетті органның талабы бойынша бұзушылықтарды түзету жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
9. Уәкілетті орган кез келген мынадай:
1) банк, банктің ірі қатысушылары, банк холдингтері қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
2) осы Заңның 87-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жүргізілген банктің қаржылық және мүліктік жай-күйін бағалау (талдау) нәтижелері бойынша осы Заңның 101-бабында айқындалған тәртіппен банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті тағайындауға құқылы.
10. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (оны уәкілетті орган тағайындаған жағдайда) немесе банк (банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік тағайындалмаған жағдайда), оның ішінде кредиторлардың өтінішхаты бойынша қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі қолданыла бастаған күнге дейінгі үш жыл ішінде банк жасаған мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) осы Заңның 122-бабының 2-тармағында көзделген мәмілелердің жарамсыздық негіздері болған кезде мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі шеңберінде мәмілелерді жарамсыз деп тануға осы Заңның 122-бабының 3, 4, 5 және 6-тармақтарының ережелері қолданылады.

6. В течение пяти рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом решения о применении к банку режима восстановления финансовой устойчивости банк обязан представить на одобрение уполномоченного органа план восстановления финансовой устойчивости, актуализированный с учетом текущего финансового положения банка.
Банк, крупные участники банка, банковские холдинги после одобрения уполномоченным органом актуализированного плана восстановления финансовой устойчивости обязаны незамедлительно приступить к его исполнению и уведомлять уполномоченный орган о результатах исполнения в сроки, установленные указанным планом.
7. Уполномоченный орган применяет к банку, крупным участникам банка, банковским холдингам меры надзорного реагирования, предусмотренные статьей 78 настоящего Закона, в любом из следующих случаев:
1) непредставления плана восстановления финансовой устойчивости в уполномоченный орган в порядке, определенном статьей 88 или частью первой пункта 6 настоящей статьи;
2) неисполнения плана восстановления финансовой устойчивости в установленные им сроки при нахождении банка в режиме восстановления финансовой устойчивости.
8. Банк, крупные участники банка, банковские холдинги в случае нарушения плана восстановления финансовой устойчивости обязаны по требованию уполномоченного органа принять меры по исправлению нарушений.
9. Уполномоченный орган вправе назначить временную администрацию по управлению банком в порядке, определенном статьей 101 настоящего Закона, в любом из следующих случаев:
1) неисполнения или ненадлежащего исполнения банком, крупными участниками банка, банковскими холдингами плана восстановления финансовой устойчивости;
2) по результатам оценки (анализа) финансового и имущественного состояния банка, проведенной (проведенного) в соответствии с подпунктом 2) статьей 78 статьи 87 настоящего Закона.
10. Временная администрация по управлению банком (в случае ее назначения уполномоченным органом) или банк (в случае неназначения временной администрации по управлению банком), в том числе по ходатайству кредиторов, по сделкам, совершенным банком в течение трех лет до даты начала применения режима восстановления финансовой устойчивости, вправе обратиться в суд с заявлением о признании сделок недействительными при наличии оснований недействительности сделок, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и (или) пунктом 2 статьи 122 настоящего Закона.
К признанию сделок недействительными в рамках режима восстановления финансовой устойчивости применяются положения пунктов 3, 4, 5 и 6 статьи 122 настоящего Закона.

11. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі оны қолдану негіздері жойылған және банк қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде уәкілетті орган белгілеген меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттерін және өзге де пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтаған кезде уәкілетті органның шешімі бойынша тоқтатылады.
12. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін банктің ірі қатысушылары және банк холдингтері деп Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы түсініледі.
15-тарау. РЕТТЕУ РЕЖИМІ
90-бап. Банкті реттеу жоспары
1. Уәкілетті орган жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимі қолданылған жағдайда жүйелік маңызы бар банктің реттеу жоспарын әзірлейді және қажеттілігіне қарай жаңартады.
Уәкілетті орган жүйелік маңызы бар банк болып табылмайтын банктердің реттеу жоспарларын әзірлеуге және қажеттілігіне қарай жаңартуға құқылы.
2. Банкті реттеу жоспарында мыналар көзделеді:
1) реттеу құралдарын қолданудың ықтимал сценарийлерінің тізбесі және оларды талдауы;
2) үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың түрлері;
3) банкке, банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға қатысты қабылданатын шаралар;
4) банкке реттеу режимін қолдану кезінде мемлекеттік органдардың және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өзара іс-қимыл тетіктері;
5) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметі жөніндегі іс-шаралар;
6) банкті реттеуге бағытталған өзге де ережелер.
Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптар, оны әзірлеу және жаңарту тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Банкті реттеу жоспарын әзірлеу немесе жаңарту процесінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып, банкті реттеуге кедергі келтіруі мүмкін банктің, банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің, банк конгломератының және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың қызметіндегі кемшіліктерді, тәуекелдерді және (немесе) бұзушылықтарды анықтаған уәкілетті орган анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді және (немесе) бұзушылықтарды жою үшін осы Заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді азайту жөніндегі шараларды қолданады.

11. Режим восстановления финансовой устойчивости прекращается по решению уполномоченного органа при устранении оснований его применения и соблюдении банком в течение шести последовательных календарных месяцев коэффициентов достаточности собственного капитала и иных пруденциальных нормативов и лимитов, установленных уполномоченным органом, а также макропруденциальных нормативов и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан.
12. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан.
Для целей части первой настоящего пункта под крупными участниками банка и банковскими холдингами понимается орган управления банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющего филиал на территории Республики Казахстан.
Глава 15. РЕЖИМ УРЕГУЛИРОВАНИЯ
Статья 90. План урегулирования банка
1. Уполномоченный орган разрабатывает и по мере необходимости актуализирует план урегулирования системно значимого банка на случай применения к системно значимому банку режима урегулирования.
Уполномоченный орган вправе разрабатывать и по мере необходимости актуализировать планы урегулирования банков, не являющихся системно значимыми.
2. В плане урегулирования банка предусматриваются:
1) перечень и анализ возможных сценариев применения инструментов урегулирования;
2) виды критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления;
3) меры, принимаемые в отношении банка, крупных участников банка, банковских холдингов и (или) организаций, входящих в состав банковского конгломерата;
4) механизмы взаимодействия государственных органов и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, при применении к банку режима урегулирования;
5) мероприятия по деятельности временной администрации по управлению банком;
6) иные положения, направленные на урегулирование банка.
Требования к содержанию плана урегулирования банка, порядок его разработки и актуализации устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Уполномоченный орган, выявивший, в том числе с использованием мотивированного суждения, в процессе разработки или актуализации плана урегулирования банка недостатки, риски и (или) нарушения в деятельности банка, крупного участника банка, банковского холдинга, банковского конгломерата и (или) организаций, входящих в состав банковского конгломерата, которые могут препятствовать урегулированию банка, применяет для устранения выявленных недостатков, рисков и (или) нарушений меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренные статьей 80 настоящего Закона.

91-бап. Банктің қызмет қабілетін бағалау
1. Банктің қызмет қабілетін бағалау:
1) банктің қаржылық, бухгалтерлік және экономикалық жағдайын, оның ішінде банктің:
уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтау;
өзінің депозиторлары, өзге де кредиторлар мен клиенттер алдындағы міндеттемелерін орындау, сондай-ақ орнықты негізде банк қызметін жүзеге асыру қабілетін;
2) жүзеге асырылудағы үздіксіздігін қамтамасыз етуді талап ететін банктің аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың түрлерінің болуын;
3) банкті төлемге қабілетсіз немесе ықтимал төлемге қабілетсіз деп тану үшін негіздердің болуын;
4) банк төлемге қабілетсіз немесе ықтимал төлемге қабілетсіз деп танылған жағдайда, банкке мәжбүрлеп таратумен салыстырғанда реттеу құралдарын қолданудың мүмкіндігі мен орындылығын, оның ішінде:
банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігіне байланысты банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің жағдайы, сондай-ақ банкті реттеу режимін қолданбай мәжбүрлеп тарату кезіндегі олардың жағдайын;
банк мәжбүрлеп таратылған жағдайда жүйелік тәуекелдердің және (немесе) банк жүйесіне едәуір теріс әсер ету тәуекелдерінің болуын;
жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысуының орындылығын айқындау мақсатында уәкілетті орган, оның ішінде бағалаушыларды, аудиторлық және (немесе) өзге де мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып жүргізетін кешенді талдау болып табылады.
Уәкілетті органның банктің қызмет қабілетін бағалауды жүргізуге байланысты шығыстары банк қаражаты есебінен төленеді (өтеледі).
2. Банктің қызмет қабілетін бағалау мынадай негіздердің кез келгені болған кезде жүргізіледі:
1) банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің және (немесе) өтімділік коэффициенттерінің уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндер деңгейінен төмендеуі;
2) банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты жеті жұмыс күні ішінде депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін орындамауы;
3) банктің ақшаның болмауына немесе жеткіліксіздігіне байланысты аударым операциялары бойынша шарттық міндеттемелерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) тиісінше орындамауы;
4) банктің корпоративтік басқаруында және (немесе) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіндегі банктің қаржылық орнықтылығына едәуір теріс әсер ететін айтарлықтай кемшіліктер;

Статья 91. Оценка жизнеспособности банка
1. Оценка жизнеспособности банка представляет из себя комплексный анализ, проводимый уполномоченным органом, в том числе с привлечением оценщиков, аудиторских и (или) иных специализированных организаций, с целью определения:
1) финансового, бухгалтерского и экономического положения банка, в том числе способности банка:
соблюдать пруденциальные нормативы и лимиты, установленные уполномоченным органом, а также макропруденциальные нормативы и лимиты, установленные Национальным Банком Республики Казахстан;
исполнять обязательства перед своими депозиторами, иными кредиторами и клиентами, а также осуществлять банковскую деятельность на устойчивой основе;
2) наличия у банка критически важных банковских и иных операций, требующих обеспечения непрерывности их осуществления;
3) наличия оснований для признания банка неплатежеспособным или потенциально неплатежеспособным;
4) возможности и целесообразности применения к банку инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка в случае признания банка неплатежеспособным или потенциально неплатежеспособным, в том числе:
положения депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка в связи с возможным применением к банку инструментов урегулирования, а также их положения в случае принудительной ликвидации банка без применения режима урегулирования;
наличия системных рисков и (или) рисков существенного негативного воздействия на банковскую систему в случае принудительной ликвидации банка;
целесообразности государственного участия в урегулировании системно значимого банка.
Расходы уполномоченного органа, связанного с проведением оценки жизнеспособности банка, оплачиваются (возмещаются) за счет средств банка.
2. Оценка жизнеспособности банка проводится при наличии любого из следующих оснований:
1) снижение коэффициентов достаточности собственного капитала и (или) коэффициентов ликвидности банка до уровня ниже минимальных значений, установленных уполномоченным органом;
2) неисполнение банком в течение семи рабочих дней денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
3) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) ненадлежащее исполнение банком договорных обязательств по переводным операциям в связи с отсутствием или недостаточностью денег;
4) существенные недостатки в корпоративном управлении и (или) системе управления рисками и внутреннего контроля банка, которые существенно негативно влияют на финансовую устойчивость банка;

5) банктің реттеушілік немесе қаржылық есептілігінде едәуір бұрмалаулардың болуы, оның ішінде залалдарды қасақана бұрмалау немесе мойындамау, есеп саясатына айла-шарғы жасау;
6) уәкілетті органның қадағалау функциялары шеңберінде банктің қаржылық орнықтылығына және (немесе) оның депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың қалыптасуына алып келуі мүмкін белгілерді анықтауы;
7) осы Заңның 80-бабында көзделген қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралардың және (немесе) осы Заңның 81-бабында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларының орындалмауы;
8) банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының орындалмауы немесе тиімсіздігі;
9) күшейтілген қадағалау режиміндегі немесе қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режиміндегі банктің өзінің қаржылық орнықтылығының нашарлауына алып келетін мәмілелер (операциялар) жасауы, оның ішінде:
банктің активтері сапасының едәуір нашарлауы орын алатын мәмілелер (операциялар) жасауы, оның ішінде, егер көрсетілген мәмілелер (операциялар) банктің залалдарына алып келсе, активтерді, кепіл нысаналарын сату, алмастыру;
банктің залал шегуіне әкелетін нарықтық емес шарттарда мәмілелер (операциялар) жасауы, сондай-ақ осы Заңның 50-бабында белгіленген талаптарды және (немесе) уәкілетті орган қадағалап ден қою шараларын қолдану арқылы белгілеген шектеулерді бұза отырып, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасуы;
банктің басқа депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауын мүмкін етпеуге алып келген міндеттемелерді қабылдауы;
мүлікті (оның ішінде уақытша пайдалануға) өтеусіз не салыстырымды экономикалық жағдайлар кезінде ұқсас мүлік бағасына қарағанда банк үшін нашарлау жағына қарай едәуір айырмашылығы болатын бағамен не негіздері болмаса да, банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіре отырып беру;
10) банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру үшін осы Заңда белгіленген негіздердің болуы;
11) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздердің кез келгені келесі алты ай ішінде банкке қатысты туындайтынын көрсететін мән-жайлардың (мәліметтердің) болуы.
3. Банктің қызмет қабілетін бағалауды жүргізу тәртібі, жүйелі тәуекелдердің және банк жүйесіне едәуір теріс әсер ету тәуекелдерінің болуының өлшемшарттары, жүзеге асырылудағы үздіксіздігін қамтамасыз етуді талап ететін аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың болуының өлшемшарттары, сондай-ақ банкті залалға ұшырататын нарықтық емес шарттарда жасалатын мәмілелердің (операциялардың) тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

5) наличие существенных искажений в регуляторной или финансовой отчетности банка, в том числе преднамеренное искажение или непризнание убытков, манипулирование учетной политикой;
6) выявление уполномоченным органом в рамках надзорных функций признаков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего финансовой устойчивости банка и (или) правам и законным интересам его депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов и (или) стабильности финансовой системы;
7) неисполнение мер по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, предусмотренных статьей 80 настоящего Закона, и (или) принудительных мер надзорного реагирования, предусмотренных статьей 81 настоящего Закона;
8) неисполнение или неэффективность плана восстановления финансовой устойчивости банка;
9) совершение банком, находящимся в режиме усиленного надзора или режиме восстановления финансовой устойчивости, сделок (операций), которые приводят к ухудшению финансовой устойчивости банка, в том числе:
сделок (операций), в результате которых происходит существенное ухудшение качества активов банка, в том числе продажа, замена активов, предмета залога, если указанные сделки (операции) приводят к убыткам банка;
сделок (операций) на нерыночных условиях, в результате которых банк несет убытки, а также сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, с нарушением требований, установленных статьей 50 настоящего Закона, и (или) ограничений, установленных уполномоченным органом посредством применения мер надзорного реагирования;
принятие банком обязательств, повлекших невозможность выполнения банком денежных обязательств перед депозиторами и (или) иными кредиторами полностью или частично;
передача имущества (в том числе во временное пользование) безвозмездно либо по цене, существенно отличающейся в худшую для банка сторону от цены на аналогичное имущество при сопоставимых экономических условиях, либо без наличия оснований в ущерб правам и законным интересам депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка;
10) наличие оснований, установленных настоящим Законом, для лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций;
11) наличие обстоятельств (сведений), указывающих на то, что любое из оснований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) настоящего пункта, наступит в отношении банка в течение следующих шести месяцев.
3. Порядок проведения оценки жизнеспособности банка, критерии наличия системных рисков и рисков существенного негативного воздействия на банковскую систему, критерии наличия критически важных банковских и иных операций, требующих обеспечения непрерывности их осуществления, а также перечень сделок (операций) на нерыночных условиях, в результате совершения которых банк несет убытки, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

4. Банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелеріне байланысты уәкілетті орган банкті:
1) банк қаржылық орнықтылықты қалпына келтірудің жаңартылған жоспарын орындаған жағдайда өзінің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіруге қабілетті;
2) төлемге қабілетсіз немесе ықтимал төлемге қабілетсіз деп таниды.
5. Банкті төлемге қабілетсіз немесе ықтимал төлемге қабілетсіз деп таныған жағдайда мынадай:
1) егер банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері банкті мәжбүрлеп таратумен салыстырғанда реттеу құралдарын қолданудың мүмкіндігін және орындылығын растаса, осы Заңның 92-бабының 3-тармағында айқындалған тәртіппен банкке реттеу режимін қолдану туралы;
2) егер банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігінің және (немесе) орындылығының болмауын растаса, уәкілетті органның банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыруы және банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешім алу үшін сотқа жүгінуі туралы шешімдердің бірі қабылданады.
Банкке реттеу құралдарын қолданудың орындылығы осы Заңның 92-бабының 1-тармағында көзделген реттеу мақсаттарына қол жеткізу мүмкіндігімен расталады.
92-бап. Реттеу режимі
1. Реттеу режимі деп уәкілетті органның банкке осы Заңның 93-бабында көзделген реттеу құралдарын мынадай мақсаттарда қолдануы түсініледі:
1) банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
2) жүйелік тәуекелдерді азайту және банк жүйесіне едәуір теріс әсердің алдын алу, оның ішінде реттеу режиміндегі банк тарапынан басқа банктер мен қаржы ұйымдарына теріс әсердің таралуына жол бермеу арқылы азайту;
3) банктің аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудағы үздіксіздігін қамтамасыз ету.
2. Реттеу режимі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес банктің бухгалтерлік есебіндегі және қаржылық есептілігіндегі банктың іс жүзіндегі және күтілетін залалдардың мөлшеріне банктің меншікті капиталының шамасын міндетті түрде азайту;
2) реттеу режиміндегі банктің депозиторлары мен өзге де кредиторларының реттеу режимін қолданбай банкті мәжбүрлеп тарату жағдайында олар шегуі мүмкін залалдармен салыстырғандағы залалдарының ұлғаюын болғызбау;
3) депозиттерге міндетті кепілдік беру объектісі болып табылатын депозиттерді қорғау;

4. В зависимости от результатов оценки жизнеспособности банка уполномоченный орган признает банк:
1) способным восстановить свою финансовую устойчивость при условии выполнения банком актуализированного плана восстановления финансовой устойчивости;
2) неплатежеспособным или потенциально неплатежеспособным.
5. В случае признания банка неплатежеспособным или потенциально неплатежеспособным принимается одно из следующих решений о:
1) применении к банку режима урегулирования в порядке, определенном пунктом 3 статьи 92 настоящего Закона, если результаты оценки жизнеспособности банка подтверждают возможность и целесообразность применения инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка;
2) лишении уполномоченным органом банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций и обращении в суд за получением решения о принудительной ликвидации банка, если результаты оценки жизнеспособности банка подтверждают отсутствие возможности и (или) целесообразности применения к банку инструментов урегулирования.
Целесообразность применения инструментов урегулирования к банку подтверждается возможностью достижения целей урегулирования, предусмотренных пунктом 1 статьи 92 настоящего Закона.
Статья 92. Режим урегулирования
1. Под режимом урегулирования понимается применение уполномоченным органом к банку инструментов урегулирования, предусмотренных статьей 93 настоящего Закона, в целях:
1) защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка;
2) снижения системных рисков и предотвращения существенного негативного воздействия на банковскую систему, в том числе путем недопущения распространения негативного воздействия со стороны банка, находящегося в режиме урегулирования, на другие банки и финансовые организации;
3) обеспечения непрерывности осуществления банком критически важных банковских и иных операций.
2. Режим урегулирования основывается на следующих принципах:
1) обязательного уменьшения величины собственного капитала банка на размер фактических и ожидаемых убытков банка в бухгалтерском учете и финансовой отчетности банка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности;
2) предотвращения увеличения убытков депозиторов и иных кредиторов банка, находящегося в режиме урегулирования, по сравнению с убытками, которые они бы понесли в случае принудительной ликвидации банка без применения режима урегулирования;
3) защиты депозитов, являющихся объектом обязательного гарантирования депозитов;

4)  мынадай:
жүйелік тәуекелдердің ұлғаюына және (немесе) банк жүйесіне едәуір теріс әсер етуге алып келетін;
банктің аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудағы үздіксіздігіне кедергі келтіретін жағдайларын қоспағанда, банкке реттеу режимін қолданған кезде депозиторлар мен өзге де кредиторлардың талаптарын осы Заңның 123-бабында белгіленген кезектілікке сәйкес қанағаттандыру;
5) банкке ең аз шығынды реттеу құралдарын қолдану;
6) республикалық бюджет қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты ең төмен қажетті көлемде және жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде тек қана жүйелік тәуекелдерді азайту және банк жүйесіне едәуір теріс әсерді болғызбау үшін пайдалану;
7) уәкілетті органның басқа функцияларына қарамастан, уәкілетті органның банкті реттеу функциясын жүзеге асыруы.
3. Егер банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері банктің мәжбүрлеп таратылуымен салыстырғанда банкке реттеу құралдарын қолдану мүмкіндігі мен орындылығын растаса:
1) уәкілетті орган жүйелік маңызы бар банк болып табылмайтын банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді аталған банктің қызмет қабілетін бағалау жүргізілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қабылдайды;
2) жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім осы Заңның 94-бабының 1-тармағында айқындалған тәртіппен қабылданады.
4. Банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім:
1) осы баптың 2-тармағында белгіленген қағидаттарға негізделуге;
2) мыналарды:
осы баптың 1-тармағында белгіленген реттеу режимінің мақсаттарын;
осы Заңның 90-бабының 1-тармағында көрсетілген реттеу жоспарының ережелерін (бар болса);
осы Заңның 91-бабында көрсетілген қызмет қабілетін бағалау нәтижелерін ескере отырып, реттеу құралдарының тізбесін, оларды іске асырудың шарттары мен болжамды мерзімдерін қамтуға тиіс.
5. Уәкілетті орган банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді ол қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде банктің, банктің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның назарына жеткізеді.
Банктің депозиторларын, өзге де кредиторларын, клиенттері мен борышкерлерін, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғаларды хабардар ету мақсатында банкке реттеу режимін қолдану туралы хабарландыруды банк Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды, банктің интернет-ресурсында орналастырады, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы банк клиенттерінің назарына жеткізеді. Уәкілетті орган аталған хабарландыруды өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Осы Заңның 94-бабына сәйкес мемлекеттің қатысуы жүзеге асырылған жүйелік маңызы бар банк өзінің ресми интернет-ресурсында өзіне қатысты реттеу режимінің қолданылуы туралы ақпаратты, сондай-ақ оның мөлшері, ұсыну және пайдалану шарттары және оны қайтару жөніндегі міндеттемелердің орындалу барысы туралы мәліметтерді қоса алғанда, мемлекеттің қатысуы туралы ақпаратты орналастыруға міндетті.

4) удовлетворения требований депозиторов и иных кредиторов при применении к банку режима урегулирования в соответствии с очередностью, установленной статьей 123 настоящего Закона, за исключением случаев, когда удовлетворение требований в соответствии с указанной очередностью:
приведет к увеличению системных рисков и (или) существенному негативному воздействию на банковскую систему;
воспрепятствует непрерывности осуществления банком критически важных банковских и иных операций;
5) применения к банку наименее затратных инструментов урегулирования;
6) использования средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств в минимально необходимом объеме и исключительно для снижения системных рисков и предотвращения существенного негативного воздействия на банковскую систему при урегулировании системно значимого банка;
7) осуществления уполномоченным органом функции урегулирования банка независимо от других функций уполномоченного органа.
3. Если результаты оценки жизнеспособности банка подтверждают возможность и целесообразность применения к банку инструментов урегулирования по сравнению с принудительной ликвидацией банка:
1) решение о применении режима урегулирования к банку, не являющемуся системно значимым банком, принимается уполномоченным органом не позднее трех рабочих дней со дня проведения оценки жизнеспособности указанного банка;
2) решение о применении режима урегулирования к системно значимому банку принимается в порядке, определенном пунктом 1 статьи 94 настоящего Закона.
4. Решение о применении к банку режима урегулирования должно:
1) основываться на принципах, установленных пунктом 2 настоящей статьи;
2) содержать перечень, условия и ориентировочные сроки реализации инструментов урегулирования с учетом:
целей режима урегулирования, установленных пунктом 1 настоящей статьи;
положений плана урегулирования, указанного в пункте 1 статьи 90 настоящего Закона (при наличии);
результатов оценки жизнеспособности, указанной в статье 91 настоящего Закона.
5. Решение о применении к банку режима урегулирования доводится уполномоченным органом до сведения банка, крупных участников банка, банковских холдингов, Национального Банка Республики Казахстан и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в течение одного рабочего дня со дня его принятия.
В целях уведомления депозиторов, иных кредиторов, клиентов и должников банка, а также иных заинтересованных лиц объявление о применении к банку режима урегулирования публикуется банком на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, размещается на интернет-ресурсе банка, а также доводится до клиентов банка через объекты информатизации. Указанное объявление также размещается уполномоченным органом на его интернет-ресурсе.
Системно значимый банк, в отношении которого осуществлено государственное участие в соответствии со статьей 94 настоящего Закона, обязан размещать на своем официальном интернет-ресурсе информацию о применении к нему режима урегулирования, а также информацию о государственном участии, включая сведения о его размере, условиях предоставления и использования, и о ходе исполнения обязательств по его возврату.

6. Егер банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімде өзгеше көзделмесе, реттеу режимін қолдану басталған күннен бастап:
1) банк берешегінің барлық түрі бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұлдарды, айыппұлдарды) есептеу тоқтатыла тұрады;
2) банктің депозиторлар мен өзге де кредиторлар алдындағы ақшалай міндеттемелерін, оның ішінде даусыз тәртіппен қанағаттандырылуға жататын міндеттемелерін орындау тоқтатыла тұрады;
3) банктің мүлкін өндіріп алу тоқтатыла тұрады;
4) банктен борыштарды өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттардың орындалуы тоқтатыла тұрады;
5) банкке:
пайданы бөлу, жай және (немесе) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтерді есептеу және төлеу;
субординарлық борыш, мерзімсіз қаржы құралдары және (немесе) залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін өзге де құралдар бойынша сыйақы төлеу;
банктің ірі қатысушылары және (немесе) банк холдингтері алдындағы кез келген қаржылық міндеттемелерді орындау;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген жағдайларда жалақы (сыйлықақылардан және басқа да ынталандырушы төлемдерден басқа) және өзге де кепілдік берілген төлемдерді төлеуді қоспағанда, банктің басшы қызметкерлеріне сыйақылар төлеу туралы шешімдерді қабылдауға, сондай-ақ бұрын қабылданған шешімдерді орындауға тыйым салынады.
7. Осы Заңның 27-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, банкке реттеу режимін және (немесе) реттеу құралдарын қолдану:
1) банктің контрагенттерінің бастамасы бойынша банктің міндеттемелерін мерзімінен бұрын орындау немесе тоқтату;
2) банк жасасқан кез келген шарт бойынша міндеттемелерді орындамау (дефолт), реттеу, төлем қабілетсіздігі оқиғасының және (немесе) кез келген ұқсас оқиғаның басталуына байланысты банктің міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауы;
3) кредиторлардың бастамасы бойынша банктің кепіл немесе өзге де қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын мүлкі есебінен банкке қойылатын талаптарды қанағаттандыруы үшін негіз бола алмайды.
8. Банкке реттеу режимін қолдану кезінде уәкілетті орган осы Заңның 101-бабында айқындалған тәртіппен банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті тағайындайды.
9. Уәкілетті орган және (немесе) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік, оның ішінде кредиторлардың өтінішхаты бойынша банк реттеу режимін қолдана бастаған күнге дейінгі үш жыл ішінде жасаған мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) осы Заңның 122-бабының 2-тармағында көзделген мәмілелердің жарамсыздығы негіздері болған кезде мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы арызбен сотқа жүгінуге құқылы.

6. Если иное не предусмотрено решением о применении к банку режима урегулирования, со дня начала применения режима урегулирования:
1) приостанавливается начисление неустойки (пеней, штрафов) по всем видам задолженности банка;
2) приостанавливается исполнение денежных обязательств банка перед депозиторами и иными кредиторами, в том числе подлежащих удовлетворению в бесспорном порядке;
3) приостанавливается обращение взыскания на имущество банка;
4) приостанавливается исполнение исполнительных документов о взыскании с банка долгов;
5) банку запрещается принимать решения, а также исполнять ранее принятые решения о:
распределении прибыли, начислении и выплате дивидендов по простым и (или) привилегированным акциям;
выплате вознаграждения по субординированному долгу, бессрочным финансовым инструментам и (или) иным инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков;
выполнении любых финансовых обязательств перед крупными участниками банка и (или) банковскими холдингами;
выплате вознаграждений руководящим работникам банка, за исключением выплаты заработной платы (кроме премий и других стимулирующих выплат) и иных гарантированных выплат в случаях, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
7. За исключением случаев, установленных статьей 27 настоящего Закона, применение к банку режима урегулирования и (или) инструментов урегулирования не может быть основанием для:
1) досрочного исполнения или прекращения обязательств банка по инициативе контрагентов банка;
2) досрочного исполнения банком обязательств в связи с наступлением по любому договору, заключенному банком, события неисполнения (дефолта), урегулирования, неплатежеспособности и (или) любого аналогичного события;
3) удовлетворения по инициативе кредиторов требований к банку за счет имущества банка, являющегося предметом залога или иного обеспечения.
8. При применении к банку режима урегулирования уполномоченный орган назначает временную администрацию по управлению банком в порядке, определенном статьей 101 настоящего Закона.
9. Уполномоченный орган и (или) временная администрация по управлению банком, в том числе по ходатайству кредиторов, по сделкам, совершенным банком в течение трех лет до даты начала применения режима урегулирования, вправе обратиться в суд с заявлением о признании сделок недействительными при наличии оснований недействительности сделок, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и (или) пунктом 2 статьи 122 настоящего Закона.

Реттеу режимі шеңберінде мәмілелерді жарамсыз деп тануға осы Заңның 122-бабының 3, 4, 5 және 6-тармақтарының ережелері қолданылады.
Уәкілетті органның немесе банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің өтініші бойынша қозғалған сот талқылауында, реттеу режимі тоқтатылғаннан кейін банк не (банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған жағдайда) банкті мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік талапкер деп танылады.
93-бап. Реттеу құралдары
1. Реттеу режиміндегі банкке мынадай реттеу құралдарының кез келгені қолданылуы мүмкін:
1) реттеу режиміндегі банктің акцияларын жаңа инвесторға мәжбүрлеп сату;
2) реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау;
3) реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерінің барлығын немесе бір бөлігін басқа банкке (басқа банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операция;
4) тұрақтандыру банкін құру және оған реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерінің барлығын немесе бір бөлігін беру.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген реттеу құралы реттеу режиміндегі банкке мынадай шарттардың бірі:
осындай банкке осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында және (немесе) 3) тармақшасында және (немесе) 4) тармақшасында көзделген реттеу құралдарының қолданылуы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің осы Заңның 94-бабының 11-тармағында айқындалған тәртіппен жүйелік маңызы бар банктің акцияларын сатып алуы сақталған кезде қолданылуы мүмкін.
Жүйелік маңызы бар банкті реттеу осы Заңның 94-бабында белгіленген ерекшеліктермен жүзеге асырылады.
2. Банкті реттеу құралдары және оларды қолдану жөніндегі іс-шаралар реттеу режиміндегі банктің акционерлерінің, депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің, борышкерлерінің, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалардың келісімін алусыз іске асырылады.
3. Реттеу құралдарын қолдану және (немесе) осы Заңның 92-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген қағидаттың сақталуын растау мақсаттары үшін уәкілетті орган реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелеріне, оның ішінде бағалаушыларды, аудиторлық және (немесе) өзге де мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып бағалау жүргізуге құқылы.
Уәкілетті органның аталған бағалауды жүргізуге байланысты шығыстары реттеу режиміндегі банктің қаражаты есебінен төленеді (өтеледі).

К признанию сделок недействительными в рамках режима урегулирования применяются положения пунктов 3, 4, 5 и 6 статьи 122 настоящего Закона.
В судебном разбирательстве, возбужденном по заявлению уполномоченного органа или временной администрации по управлению банком, после прекращения режима урегулирования истцом признается банк либо (в случае лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций) временная администрация по управлению банком до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка.
Статья 93. Инструменты урегулирования
1. К банку, находящемуся в режиме урегулирования, могут быть применены любые из следующих инструментов урегулирования:
1) принудительная продажа акций банка, находящегося в режиме урегулирования, новому инвестору;
2) принудительная реструктуризация обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования;
3) операция по одновременной передаче всех или части активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, другому банку (другим банкам);
4) создание стабилизационного банка и передача ему всех или части активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования.
Инструмент урегулирования, предусмотренный подпунктом 2) части первой настоящего пункта, может быть применен к банку, находящемуся в режиме урегулирования, при соблюдении одного из следующих условий:
применения к такому банку инструментов урегулирования, предусмотренных подпунктом 1) и (или) подпунктом 3), и (или) подпунктом 4) части первой настоящего пункта;
выкупа Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка в порядке, определенном пунктом 11 статьи 94 настоящего Закона.
Урегулирование системно значимого банка осуществляется с особенностями, установленными статьей 94 настоящего Закона.
2. Инструменты урегулирования банка и мероприятия по их применению реализуются без получения согласия акционеров, депозиторов, иных кредиторов, клиентов, должников банка, находящегося в режиме урегулирования, а также иных заинтересованных лиц.
3. Для целей применения инструментов урегулирования и (или) подтверждения соблюдения принципа, установленного подпунктом 2) пункта 2 статьи 92 настоящего Закона, уполномоченный орган вправе провести оценку активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, в том числе с привлечением оценщиков, аудиторских и (или) иных специализированных организаций.
Расходы уполномоченного органа, связанные с проведением указанной оценки, оплачиваются (возмещаются) за счет средств банка, находящегося в режиме урегулирования.

4. Банкті реттеу құралдарын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және ол мыналарды қамтиды:
1) реттеу режиміндегі банктің акцияларын жаңа инвесторға мәжбүрлеп сату тәртібі;
2) реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау тәртібі;
3) реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (басқа банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүзеге асыру тәртібі;
4) тұрақтандыру банкін құру және лицензиялау тәртібі, оның жарғылық және меншікті капиталдарының ең төмен мөлшері және оларды қалыптастыру тәртібі, тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларының шығарылымын тіркеу және жарияланған акцияларының күшін жою тәртібі, тұрақтандыру банкін басқару тәртібі, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелер жасау тәртібі;
5) реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді уәкілетті орган айқындайтын басқа банкке беру тәртібі мен шарттары;
6) банкке реттеу режимін қолдану салдарынан банктің депозиторларының және (немесе) өзге де кредиторларының іс жүзіндегі залалдары банкке реттеу режимін қолданбай, оны мәжбүрлеп тарату жағдайында олар шегуі мүмкін залалдардан асып кеткен банктің депозиторларын және (немесе) өзге де кредиторларын айқындау мақсатында бағалау жүргізу өлшемшарттары, сондай-ақ осындай бағалау туралы есептің мазмұнына қойылатын талаптар.
94-бап. Жүйелік маңызы бар банкті реттеу
1. Жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім мынадай тәртіппен қабылданады:
1) уәкілетті орган аталған банктің қызмет қабілетін бағалау жүргізілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасын дайындайды;
2) жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасы Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңестің қарауына шығарылады.
Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасын қарайды және оны алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей мақұлдау немесе мақұлдаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес реттеу құралдарының тізбесіне, оларды іске асырудың шарттары мен болжамды мерзімдеріне ұсынымдар беруге құқылы.
Жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде мемлекеттің қатысуы туралы мәселені Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелерін ескере отырып қарайды;

4. Порядок применения инструментов урегулирования банка определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает в себя:
1) порядок принудительной продажи акций банка, находящегося в режиме урегулирования, новому инвестору;
2) порядок принудительной реструктуризации обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования;
3) порядок осуществления операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, другому банку (другим банкам);
4) порядок создания и лицензирования стабилизационного банка, минимальный размер и порядок формирования его уставного и собственного капиталов, порядок регистрации выпуска объявленных акций и аннулирования объявленных акций стабилизационного банка, порядок управления стабилизационным банком, а также порядок совершения стабилизационным банком сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия;
5) порядок и условия передачи активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, стабилизационному банку, а также передачи стабилизационным банком активов и обязательств другому банку, определяемому уполномоченным органом;
6) критерии проведения оценки в целях определения депозиторов и (или) иных кредиторов банка, фактические убытки которых в результате применения к банку режима урегулирования превысили убытки, которые они понесли бы в случае принудительной ликвидации банка без применения к нему режима урегулирования, а также требования к содержанию отчета о такой оценке.
Статья 94. Урегулирование системно значимого банка
1. Решение о применении режима урегулирования к системно значимому банку принимается в следующем порядке:
1) уполномоченный орган готовит проект решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку не позднее трех рабочих дней со дня проведения оценки жизнеспособности указанного банка;
2) проект решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку выносится на рассмотрение Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан;
Совет по финансовой стабильности Республики Казахстан рассматривает проект решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку и выносит решение о его одобрении или об отказе в его одобрении не позднее трех рабочих дней со дня его получения.
Совет по финансовой стабильности Республики Казахстан вправе представлять рекомендации к перечню, условиям и ориентировочным срокам реализации инструментов урегулирования.
Вопрос о государственном участии при урегулировании системно значимого банка рассматривается Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан с учетом положений пунктов 2 и 3 настоящей статьи;

3) жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес аталған шешім жобасын мақұлдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның бірлескен актісімен қабылданады.
2. Жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысуы мынадай шарттардың барлығы орындалған кезде:
1) реттеу режиміндегі банкті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүйелік маңызы бар банкке жатқызғанда;
2) жүйелік маңызы бар банктің қызмет қабілетін бағалау жүйелік тәуекелдерді азайту және банк жүйесіне едәуір теріс әсерді болдырмау үшін реттеу режиміне мемлекеттің қатысуының орындылығын растағанда;
3) реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің меншікті капиталының шамасы "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес банктің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігіндегі банктің іс жүзіндегі және күтілетін шығындарының мөлшеріне азайтылғанда;
4) реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің шығындары бірінші кезекте:
банктің залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар бойынша міндеттемелерін тоқтату және (немесе) осындай міндеттемелерді банктің жай акцияларына конвертациялау;
жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімде көзделген реттеу құралдарын қолдану есебінен (мыналар арқылы) қамтылғанда (жабылғанда) жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысуы туралы мәселені:
1) жүйелік маңызы бар банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелерін, оның реттеу жоспарын, сондай-ақ жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасында көрсетілген реттеу құралдарының тізбесін, шарттарын және іске асырылуының болжамды мерзімдерін;
2) осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпаратын;
3) жүйелік маңызы бар банкке не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкіне соңғы сатыдағы қарыз беру мүмкіндігі туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпаратын;

3) решение о применении к системно значимому банку режима урегулирования принимается совместным актом уполномоченного органа, Национального Банка Республики Казахстан и центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не позднее трех рабочих дней со дня одобрения проекта указанного решения Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан.
2. Государственное участие в урегулировании системно значимого банка осуществляется при выполнении всех следующих условий:
1) банк, находящийся в режиме урегулирования, отнесен Национальным Банком Республики Казахстан к системно значимому банку в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
2) оценка жизнеспособности системно значимого банка подтверждает целесообразность государственного участия в режиме урегулирования для снижения системных рисков и предотвращения существенного негативного воздействия на банковскую систему;
3) величина собственного капитала системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, будет уменьшена на размер фактических и ожидаемых убытков банка в бухгалтерском учете и финансовой отчетности банка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности;
4) убытки системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, будут в первоочередном порядке поглощены (покрыты) за счет (посредством):
прекращения обязательств банка по инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков, и (или) конвертирования таких обязательств в простые акции банка;
применения инструментов урегулирования, предусмотренных решением о применении режима урегулирования к системно значимому банку.
3. Вопрос о государственном участии в урегулировании системно значимого банка рассматривается Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан с учетом:
1) результатов оценки жизнеспособности системно значимого банка, его плана урегулирования, а также перечня, условий и ориентировочных сроков реализации инструментов урегулирования, указанных в проекте решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку;
2) информации Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи;
3) информации Национального Банка Республики Казахстан о возможности предоставления займа последней инстанции системно значимому банку либо стабилизационному банку, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;

4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы:
жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің соңғы сатыдағы қарызы бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде жүйелік маңызы бар банкті реттеуге арналған қарыздар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігін беру үшін республикалық бюджет қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты пайдалану мүмкіндігі туралы ақпаратын ескере отырып қарайды.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг республикалық бюджет қаражаты және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражат есебінен жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы арқылы көрсетілген банкті реттеу режиміне қатысуға құқылы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мынадай:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу туралы шешім қабылдауы;
соңғы сатыдағы қарыз сомасына міндеттемелердің толық көлемде орындалуын қамтамасыз ету ретінде жүйелік маңызы бар банкті реттеуге арналған қарыздар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігін ұсыну шарттарының барлығы орындалған кезде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүйелік маңызы бар банкке не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкіне өтімділіктің қысқа мерзімді тапшылығын жабу мақсатында соңғы сатыдағы қарыз беру арқылы жүйелік маңызы бар банкті реттеу режиміне қатысуға құқылы.
5. Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес жүйелік маңызы бар банкті реттеу режиміне мемлекеттің қатысуы туралы мәселені мақұлдаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы туралы мәселе Қазақстан Республикасы Үкіметінің мақұлдауына шығарылады.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінде:

4) информации центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о возможности использования средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств для:
приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;
предоставления государственной гарантии Республики Казахстан по займам для урегулирования системно значимого банка в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу последней инстанции системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка.
4. Правительство Республики Казахстан либо национальный управляющий холдинг вправе за счет средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств участвовать в режиме урегулирования системно значимого банка посредством приобретения акций указанного банка либо акций стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка.
Национальный Банк Республики Казахстан вправе участвовать в режиме урегулирования системно значимого банка посредством предоставления для целей покрытия краткосрочного дефицита ликвидности займа последней инстанции системно значимому банку либо стабилизационному банку, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" при выполнении всех следующих условий:
принятия Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом решения о приобретении акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;
предоставления государственной гарантии Республики Казахстан по займам для урегулирования системно значимого банка в качестве обеспечения исполнения обязательств на сумму займа последней инстанции в полном объеме.
5. В случае одобрения Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан вопроса о государственном участии в режиме урегулирования системно значимого банка вопрос о приобретении Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, выносится на одобрение Правительства Республики Казахстан.
6. Решение Правительства Республики Казахстан о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, должно содержать информацию о:

1) сатып алынатын акциялардың саны мен бағасы;
2) жарияланған, бірақ орналастырылмаған не сатып алынған акциялар болмаған не олардың саны жеткіліксіз болған жағдайда, жүйелік маңызы бар банктің жарияланған акцияларының жалпы санын ұлғайту үшін қажетті акциялар саны мен бағасы туралы ақпарат болуға тиіс.
Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг сатып алатын жүйелік маңызы бар банктің акциялар саны:
1) осы тармаққа сәйкес акцияларды сатып алу туралы шешім қабылданған күнге жүйелік маңызы бар банктің орналастырылған акцияларының жалпы санына бөлінген, осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес жүйелік маңызы бар банктің нақты және күтілетін шығындарының мөлшеріне азайтылған, жүйелік маңызы бар банктің меншікті капиталының шамасына тең бір акцияны орналастыру бағасы негізге алына отырып айқындалады. Егер жүйелік маңызы бар банктің меншікті капиталының шамасы теріс болса, акцияларды орналастыру бағасын есептеу мақсатында жүйелік маңызы бар банктің меншікті капиталы бір теңгеге тең болып қабылданады;
2) жүйелік маңызы бар банктің қаржылық орнықтылығын және жүйелік маңызы бар банктің уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді орындау мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін жүйелік маңызы бар банктің меншікті капиталын ұлғайту қажет болатын сома ескеріле отырып айқындалады.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы баптың 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген шешімді қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жүйелік маңызы бар банктің акциялары шығарылымының проспектісіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар ұсынады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен:
1) жүйелік маңызы бар банктің акциялары шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады;
2) жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген акциялар шығарылымының проспектісін банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке электрондық нысанда жібереді.
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген акциялар шығарылымының проспектісін алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орталық депозитарийді жүйелік маңызы бар банктің жарияланған акциялары санының ұлғайғаны туралы хабардар етеді.

1) количестве и цене приобретаемых акций;
2) количестве и цене акций, необходимых для увеличения общего количества объявленных акций системно значимого банка, в случае отсутствия объявленных, но неразмещенных или выкупленных акций либо при недостаточности их количества.
Количество приобретаемых Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка определяется:
1) исходя из цены размещения одной акции, равной величине собственного капитала системно значимого банка, уменьшенного на размер фактических и ожидаемых убытков системно значимого банка в соответствии с требованиями подпункта 3) пункта 2 настоящей статьи, деленной на общее количество размещенных акций системно значимого банка на дату принятия решения о приобретении акций в соответствии с настоящим пунктом. В случае, если величина собственного капитала системно значимого банка отрицательная, для целей расчета цены размещения акций собственный капитал системно значимого банка принимается равным одному тенге;
2) с учетом суммы, на которую необходимо увеличить собственный капитал системно значимого банка, чтобы обеспечить финансовую устойчивость системно значимого банка и возможность выполнения системно значимым банком пруденциальных нормативов и лимитов, установленных уполномоченным органом, а также макропруденциальных нормативов и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан.
7. В течение трех рабочих дней со дня принятия решения Правительства Республики Казахстан, предусмотренного частью первой пункта 6 настоящей статьи, временная администрация по управлению банком представляет в уполномоченный орган изменения и (или) дополнения в проспект выпуска акций системно значимого банка в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан:
1) осуществляет государственную регистрацию изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций системно значимого банка;
2) направляет временной администрации по управлению банком в электронной форме свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций и проспект выпуска акций с учетом внесенных изменений и (или) дополнений.
Временная администрация по управлению банком в течение одного рабочего дня со дня получения свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и проспекта выпуска акций с учетом внесенных изменений и (или) дополнений уведомляет центральный депозитарий об увеличении количества объявленных акций системно значимого банка.

8. Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің акцияларын сатып алуды жүйелік маңызы бар банк органдары шешімдерінің қабылдауынсыз жүзеге асырады.
Жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларына меншік құқығы республикалық мемлекеттік меншікке билік етуге уәкілеттік берілген мемлекеттік органның немесе ұлттық басқарушы холдингтің атына тіркеледі.
Жүйелік маңызы бар банк акционерлерінің осы бапқа сәйкес орналастырылатын (өткізілетін) акцияларды басымдықпен сатып алу құқығы болмайды.
9. Жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алғаннан кейін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі мемлекеттік орган не ұлттық басқарушы холдинг банктің жарғысына өзгерістер (немесе) толықтырулар енгізу не оны жаңа редакцияда бекіту, банктің лауазымды адамдары мен өзге де қызметкерлерін сайлау (қайта сайлау), банктің активтерін оңтайландыру туралы мәселелерді және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен өзге де мәселелерді қарау үшін жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкі акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысын шақырады.
10. Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің акцияларын сатып алған күннен бастап осындай банктің еншілес ұйымдарына қатысты барлық шешімді банктің директорлар кеңесі қабылдайды.
11. Егер жүйелік маңызы бар банкті реттеу жөніндегі шараларды жүзеге асыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің дауыс беретін акцияларының тоқсан бес және одан көп пайызының ұстаушылары болса, Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылданған күнге жүйелік маңызы бар банктің акционерлері болған тұлғалардан оларға тиесілі акцияларды мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылдауға құқылы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе ұлттық басқарушы холдинг аталған құқықты осы бапқа сәйкес жүйелік маңызы бар банктің бұрын сатып алынған акцияларын Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе ұлттық басқарушы холдинг жаңа инвесторға өткізгенге дейінгі кез келген уақытта іске асыра алады.
Аталған құқық Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылданған күнге жүйелік маңызы бар банктің акционерлері болған тұлғаларға тиесілі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешімді жүйелік маңызы бар банкке жіберуі арқылы іске асырылады. Жүйелік маңызы бар банктің акцияларын сатып алу туралы шешімде осы талапты мәлімдеген тұлға, осындай тұлғаға тиесілі жүйелік маңызы бар банктің акцияларының саны және осы баптың 6-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын жүйелік маңызы бар банктің акцияларын сату (сатып алу) бағасы туралы деректер болуға тиіс. Егер тұлғадан сатып алынатын жүйелік маңызы бар банктің барлық акцияларының жиынтық бағасы бір теңгеден кем болса, аталған акциялар осындай тұлғадан барлық акциялары үшін бір теңге бағасымен сатып алынады.
Жүйелік маңызы бар банк осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген шешімді алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді және алынған шешім туралы орталық депозитарийді, сондай-ақ қор биржасын (банк акциялары қор биржасының ресми тізімінде болған жағдайда) хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алуы осы жүйелік маңызы бар банк акционерлерінің келісуін талап етпейді.

8. Приобретение акций системно значимого банка Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом осуществляется без принятия решений органами системно значимого банка.
Право собственности на акции системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, регистрируется за государственным органом, уполномоченным на распоряжение республиканской государственной собственностью, или национальным управляющим холдингом.
Акционеры системно значимого банка не имеют права преимущественной покупки на акции, размещаемые (реализуемые) в соответствии с настоящей статьей.
9. После приобретения акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, уполномоченный орган по управлению государственным имуществом либо национальный управляющий холдинг созывает внеочередное общее собрание акционеров системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, для рассмотрения вопросов о внесении изменений и (или) дополнений в устав банка или об утверждении его в новой редакции, избрании (переизбрании) должностных лиц и иных работников банка, оптимизации активов банка и иных вопросов в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
10. Со дня приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка все решения в отношении дочерних организаций такого банка принимаются советом директоров банка.
11. Если в результате осуществления мер по урегулированию системно значимого банка Правительство Республики Казахстан либо национальный управляющий холдинг становятся держателями девяноста пяти и более процентов голосующих акций системно значимого банка, Правительство Республики Казахстан либо национальный управляющий холдинг вправе принять решение о принудительном выкупе у лиц, являвшихся акционерами системно значимого банка на дату принятия решения о применении к системно значимому банку режима урегулирования, принадлежащих им акций.
Указанное право может быть реализовано Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом в любой момент до реализации Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка, ранее приобретенных в соответствии с настоящей статьей, новому инвестору.
Указанное право реализуется путем направления Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом в системно значимый банк решения о принудительном выкупе акций системно значимого банка, принадлежащих лицам, являвшимся акционерами системно значимого банка на дату принятия решения о применении к системно значимому банку режима урегулирования. Решение о выкупе акций системно значимого банка должно содержать данные о лице, заявившем данное требование, количестве принадлежащих такому лицу акций системно значимого банка и цене продажи (приобретения) акций системно значимого банка, определяемой в соответствии с подпунктом 1) части второй пункта 6 настоящей статьи. В случае, если совокупная цена всех акций системно значимого банка, выкупаемых у одного лица, составляет менее одного тенге, указанные акции выкупаются у такого лица по цене один тенге за все акции.
Системно значимый банк в течение трех рабочих дней после даты получения решения, указанного в части второй настоящего пункта, обеспечивает его размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и информирует о полученном решении центральный депозитарий, а также фондовую биржу (в случае нахождения акций банка в официальном списке фондовой биржи).
Принудительный выкуп акций системно значимого банка Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом не требует согласия акционеров данного системно значимого банка.

12. Осы Заңның 99-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген негізге сәйкес реттеу режимі тоқтатылған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің өзі сатып алған акцияларын жаңа инвесторға сату жөніндегі шараларды қабылдайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын жаңа инвесторға сату кезінде мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
1) сатушы үшін ең жақсы экономикалық нәтижеге және мәміленің барынша тиімді талаптарына қол жеткізу үшін барлық ақылға қонымды шараларды қолдану;
2) әлеуетті инвесторлар құқықтарының теңдігін сақтау:
3) акцияларды сату талаптарын бағалау үшін әлеуетті инвесторларға жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің қаржылық жағдайы туралы толық және анық ақпараттың ашылуын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын жаңа инвесторға сатуды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг бағалаушыларды, аудиторлық және (немесе) өзге де мамандандырылған ұйымдарды тартуға құқылы. Жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылданған күнге банктің ірі қатысушылары немесе банк холдингтері болып табылатын тұлғалар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген акцияларды сатып алуға құқылы емес.
13. Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе ұлттық басқарушы холдингке жүйелік маңызы бар банктің акцияларын сату тәртібін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын жаңа инвесторға сату тәртібі мен талаптарын, сондай-ақ жүйелік маңызы бар банкті реттеу нәтижесінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджет қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты көрсетілген банктің болашақ таза пайдасынан ішінара өтеу (жабу) шартымен немесе осындай өтеусіз (жабусыз) көрсетілген сату жүзеге асырылатын өлшемшарттарды, сондай-ақ көрсетілген өтеудің (жабудың) мөлшерлерін, мерзімдерін және өзге де талаптарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

12. В случае прекращения режима урегулирования в соответствии с основанием, установленным подпунктом 1) пункта 1 статьи 99 настоящего Закона, Правительство Республики Казахстан либо национальный управляющий холдинг принимает меры по продаже приобретенных им акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору.
Правительство Республики Казахстан либо национальный управляющий холдинг при продаже акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору руководствуется следующими принципами:
1) применения всех разумных мер для достижения наилучшего экономического результата и наиболее выгодных условий сделки для продавца;
2) соблюдения равенства прав потенциальных инвесторов;
3) обеспечения раскрытия потенциальным инвесторам полной и достоверной информации о финансовом положении системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, для оценки условий продажи акций.
Для целей осуществления Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом продажи акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору, Правительство Республики Казахстан либо национальный управляющий холдинг вправе привлекать оценщиков, аудиторские и (или) иные специализированные организации. Лица, являвшиеся крупными участниками банка или банковскими холдингами на дату принятия решения о применении к системно значимому банку режима урегулирования, не вправе приобретать акции, указанные в части первой настоящего пункта.
13. Порядок продажи Правительству Республики Казахстан или национальному управляющему холдингу акций системно значимого банка, порядок и условия продажи Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору, а также критерии, при наличии которых указанная продажа осуществляется с условием частичного возмещения (покрытия) из будущей чистой прибыли указанного банка средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств, использованных Правительством Республики Казахстан и (или) национальным управляющим холдингом в результате урегулирования системно значимого банка, или без указанного возмещения (покрытия), а также размеры, сроки и иные условия указанного возмещения (покрытия) определяются Правительством Республики Казахстан.

14. Реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банкке:
пайданы бөлу, жай және (немесе) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтерді есептеу және төлеу туралы;
субординацияланған борыш, мерзімсіз қаржы құралдары және (немесе) залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін өзге де құралдар бойынша сыйақы төлеу туралы;
банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімде көзделген жағдайларды қоспағанда, банктің ірі қатысушылары және (немесе) банк холдингтері алдындағы кез келген қаржылық міндеттемелерді орындау туралы;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген жағдайларда жалақыны (сыйлықақылар мен басқа да ынталандыру төлемдерін қоспағанда) және өзге де кепілдік берілген төлемдерді төлеуді қоспағанда, банктің басшы қызметкерлеріне сыйақылар төлеу туралы шешімдерді қабылдауға, сондай-ақ бұрын қабылданған шешімдерді орындауға тыйым салынады.
Аталған тыйым салу реттеу режимі басталған күннен бастап Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе ұлттық басқарушы холдинг осы бапқа сәйкес бұрын сатып алған акцияларды жаңа инвесторға өткізгенге дейінгі және жүйелік маңызы бар банк немесе жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне соңғы сатыдағы қарызды қайтару бойынша міндеттемелерді толық көлемде орындағанға дейінгі кезеңде қолданылады.
15. Осы Заңда көзделмеген жағдайларда, банкті реттеу режимінде мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын пайдалануға тыйым салынады.
95-бап. Банк акцияларын жаңа инвесторға мәжбүрлеп сату
1. Егер банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімде банктің акцияларын жаңа инвесторға мәжбүрлеп сату көзделсе, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік жаңа инвесторды іздестіру, сондай-ақ келіссөздер жүргізу және жаңа инвестормен реттеу режиміндегі банктің акцияларын сатып алу-сату шартын жасасу жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
Жаңа инвесторды таңдау мынадай талаптардың негізінде жүзеге асырылады:
1) акцияларды сатып алудың ең жақсы бағасын ұсыну;
2) жаңа инвестордың банкті оның қаржылық орнықтылығын және уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциалдық нормативтерді және (немесе) лимиттерді сақтауын қамтамасыз ететін деңгейге дейін қосымша капиталдандыру бойынша міндеттеме қабылдауы;
3) жаңа инвестордың тиімді басқаруды, орнықты бизнес-модельді және банктің одан әрі дамуын қамтамасыз ету қабілетін растауы.

14. Системно значимому банку, находящемуся в режиме урегулирования, запрещается принимать решения, а также исполнять ранее принятые решения о:
распределении прибыли, начислении и выплате дивидендов по простым и (или) привилегированным акциям;
выплате вознаграждения по субординированному долгу, бессрочным финансовым инструментам и (или) иным инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков;
выполнении любых финансовых обязательств перед крупными участниками банка и (или) банковскими холдингами, за исключением случаев, предусмотренных в решении о применении к банку режима урегулирования;
выплате вознаграждений руководящим работникам банка, за исключением выплаты заработной платы (кроме премий и других стимулирующих выплат) и иных гарантированных выплат в случаях, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан.
Указанный запрет действует в период со дня начала режима урегулирования и до реализации Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций, ранее приобретенных в соответствии с настоящей статьей, новому инвестору и исполнения системно значимым банком или стабилизационным банком, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, обязательств по возврату Национальному Банку Республики Казахстан займа последней инстанции в полном объеме.
15. Запрещается использование средств государственного бюджета, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций в режиме урегулирования банка в случаях, не предусмотренных настоящим Законом.
Статья 95. Принудительная продажа акций банка новому инвестору
1. В случае, если решение о применении к банку режима урегулирования предусматривает принудительную продажу акций банка новому инвестору, временная администрация по управлению банком проводит мероприятия по поиску нового инвестора, а также по проведению переговоров и заключению с новым инвестором договора купли-продажи акций банка, находящегося в режиме урегулирования.
Выбор нового инвестора осуществляется на основе следующих требований:
1) предложение наилучшей цены покупки акций;
2) принятие новым инвестором обязательства по дополнительной капитализации банка до уровня, обеспечивающего его финансовую устойчивость и соблюдение пруденциальных нормативов и лимитов, установленных уполномоченным органом, а также макропруденциальных нормативов и (или) лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан;
3) подтверждение способности нового инвестора обеспечить эффективное управление, устойчивую бизнес-модель и дальнейшее развитие банка.

2. Реттеу режиміндегі банктің акцияларын жаңа инвесторға мәжбүрлеп сату осы банк акционерлерінің келісуін талап етпейді.
Жаңа инвесторды таңдауды, сондай-ақ реттеу режиміндегі банктің акцияларын жаңа инвесторға мәжбүрлеп сату бағасын банктің қызмет қабілетін бағалауды ескере отырып, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік айқындайды және оларды уәкілетті орган келісуге тиіс.
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік реттеу режиміндегі банктің акцияларын мәжбүрлеп сатудан түскен ақшаны акциялары жаңа инвесторға сатылған акционерлер (бұрынғы акционерлер) пайдасына аударуға тиіс.
96-бап. Реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта
құрылымдау
1. Реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау уәкілетті орган банктің міндеттемелерін, оның ішінде залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдар бойынша банктің міндеттемелерін толық немесе ішінара тоқтатуды және (немесе) өзгертуді жүзеге асыру және (немесе) мұндай міндеттемелерді банктің жай акцияларына конвертациялау арқылы банктің залалдарын қамту (жабу) бойынша шаралар кешенін білдіреді.
Реттеу режиміндегі банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету (қалпына келтіру) және (немесе) сауықтыру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты аталған қаражатты беру туралы шешім қабылданған күннен бастап банк оларды қайтару бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейінгі кезеңде пайдаланылатын банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау туралы шешімді уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің келісуі бойынша қабылдайды.
2. Реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау банктің меншікті капиталының шамасы "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес банктің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігіндегі іс жүзіндегі және күтілетін залалдардың мөлшеріне азайтылғаннан кейін ғана қолданылады.
3. Реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау мынадай:
жүйелік тәуекелдердің ұлғаюына және (немесе) банк жүйесіне едәуір теріс әсер етуге алып келетін;
банктің аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды үздіксіз жүзеге асыруына кедергі келтіретін жағдайларды қоспағанда, осы Заңның 123-бабында белгіленген кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың кері кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.

2. Принудительная продажа акций банка, находящегося в режиме урегулирования, новому инвестору не требует согласия акционеров данного банка.
Выбор нового инвестора, а также цена принудительной продажи акций банка, находящегося в режиме урегулирования, новому инвестору определяются временной администрацией по управлению банком с учетом оценки жизнеспособности банка и подлежат согласованию с уполномоченным органом.
Деньги, полученные от принудительной продажи акций банка, находящегося в режиме урегулирования, должны быть перечислены временной администрацией по управлению банком в пользу акционеров (бывших акционеров), чьи акции были проданы новому инвестору.
Статья 96. Принудительная реструктуризация обязательств банка,
находящегося в режиме урегулирования
1.  Принудительная реструктуризация обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, представляет собой комплекс мер по поглощению (покрытию) убытков банка путем осуществления уполномоченным органом полного или частичного прекращения и (или) изменения условий обязательств банка, в том числе обязательств банка по инструментам, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков, и (или) конвертирования таких обязательств в простые акции банка.
Решение о принудительной реструктуризации обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, для обеспечения (восстановления) финансовой устойчивости и (или) оздоровления которого используются средства Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций в период со дня принятия решения о предоставлении указанных средств и до полного исполнения банком обязательств по их возврату, принимается уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
2.  Принудительная реструктуризация обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, применяется только после уменьшения величины собственного капитала банка на размер фактических и ожидаемых убытков банка в бухгалтерском учете и финансовой отчетности банка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
3.  Принудительная реструктуризация обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, осуществляется в порядке обратной очередности удовлетворения требований кредиторов, установленной статьей 123 настоящего Закона, за исключением случаев, когда принудительная реструктуризация отдельных обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования:
приведет к увеличению системных рисков и (или) существенному негативному воздействию на банковскую систему;
воспрепятствует непрерывности осуществления банком критически важных банковских и иных операций.

4. Мыналар:
1) осы Заңның 116-бабына сәйкес талаптары банктің тарату массасының құрамына енгізілмейтін тұлғалар алдындағы банктің міндеттемелері;
2) осы Заңның 123-бабына сәйкес банкті мәжбүрлеп тарату жағдайында бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және жетінші кезектерде қанағаттандырылуға жататын банктің міндеттемелері, сондай-ақ банкті мәжбүрлеп тарату жағдайында депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның төлеуіне жататын кепілдік берілген өтем мөлшеріндегі депозиттері бойынша банктің жеке тұлғалар алдындағы міндеттемелері мәжбүрлеп қайта құрылымдауға жатпайды.
5. Уәкілетті орган реттеу режиміндегі банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау мақсаттары үшін:
1) банктің міндеттемелерін жай акцияларға конвертациялау үшін банктің жарияланған, бірақ орналастырылмаған жай акцияларының саны жеткіліксіз болған жағдайда банктің жарияланған жай акцияларының санын ұлғайту;
2) банк акцияларына және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарға қатысты сауда-саттықты тоқтату және (немесе) олардың делистингі туралы шешім қабылдауға құқылы.
6. Реттеу режиміндегі банктің борыштық бағалы қағаздары мен өзге де ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына конвертациялау кезінде:
1) банктің жарияланған акцияларының санын көбейту туралы банк акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі талап етілмейді;
2) банк акционерлеріне банктің акцияларын басымдықпен сатып алу құқығы берілмейді;
3) осы Заңның 9-бабының 2 және 3-тармақтарының талаптары қолданылмайды.
97-бап. Реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке
(банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операция
1. Егер банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) (осы баптың мақсаттарында бұдан әрі – сатып алушы банк) бір мезгілде беру жөніндегі операцияны көздейтін болса, мұндай операцияны банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген операцияны жүргізу кезінде сатып алушы банкке реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелері бір мезгілде ішінара немесе толықтай берілуі мүмкін.
Реттеу режиміндегі банктің жеке тұлғалардың кепілдік берілетін депозиттері бойынша міндеттемелері сатып алушы банкке толық көлемде берілуге тиіс.
Егер сатып алушы банкке берілетін жеке тұлғалардың кепілдік берілетін депозиттері бойынша міндеттемелердің мөлшері реттеу режиміндегі банк активтерінің мөлшерінен асып кетсе, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым пайда болған айырманы Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегі банктерiнде орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепілдік беру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен толықтыруға тиіс.
Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым осы тармақтың үшінші бөлігіне сәйкес беретін қаражаттың мөлшері кепілдік өтем ретінде төленуге жататын, Қазақстан Республикасының депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын сомадан аспауға тиіс.

4. Принудительной реструктуризации не подлежат:
1) обязательства банка перед лицами, требования которых не включаются в состав ликвидационной массы банка в соответствии со статьей 116 настоящего Закона;
2) обязательства банка, которые подлежат удовлетворению в случае его принудительной ликвидации в первой, второй, третьей, четвертой, пятой и седьмой очередях в соответствии со статьей 123 настоящего Закона, а также обязательства банка перед физическими лицами по депозитам в размере гарантийного возмещения, подлежащего выплате организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в случае его принудительной ликвидации.
5. Для целей принудительной реструктуризации обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, уполномоченный орган вправе принять решение об:
1) увеличении количества объявленных простых акций банка в случае, если количества объявленных, но не размещенных простых акций банка не хватает для конвертирования обязательств банка в простые акции банка;
2) остановке торгов и (или) делистинге в отношении акций банка и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются акции банка.
6. При конвертировании долговых ценных бумаг и иных денежных обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, в его простые акции:
1) не требуется решение общего собрания акционеров банка об увеличении количества объявленных акций банка;
2) акционерам банка не предоставляется право преимущественной покупки акций банка;
3) не применяются требования пунктов 2 и 3 статьи 9 настоящего Закона.
Статья 97. Операция по одновременной передаче активов и обязательств банка,
находящегося в режиме урегулирования, другому банку (другим банкам)
1. В случае, если решение о применении к банку режима урегулирования предусматривает осуществление операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, другому банку (другим банкам) (далее в целях настоящей статьи – банк-приобретатель), такая операция осуществляется временной администрацией по управлению банком.
2. При проведении операции, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, банку-приобретателю могут быть одновременно частично или полностью переданы активы и обязательства банка, находящегося в режиме урегулирования.
Обязательства банка, находящегося в режиме урегулирования, по гарантируемым депозитам физических лиц должны быть переданы банку-приобретателю в полном объеме.
В случае, если размер обязательств по гарантируемым депозитам физических лиц, передаваемых банку-приобретателю, превышает размер активов банка, находящегося в режиме урегулирования, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, обязана восполнить возникшую разницу в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан.
Размер средств, передаваемых организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с частью третьей настоящего пункта, не должен превышать сумму, подлежащую выплате в качестве гарантийного возмещения, определяемую в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном гарантировании депозитов.

3. Осы баптың 1-тармағында көзделген операцияны жүргізу:
1) реттеу режиміндегі банк акционерлерінің, депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және (немесе) борышкерлерінің, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалардың (кепіл берушілерді, кепілдік берушілерді, кепілгерлерді қоса алғанда) келісуін талап етпейді. Бұл ретте жаңа кредитордың жеке басы борышкер үшін айтарлықтай маңызы жоқ деп танылады;
2) реттеу режиміндегі банк өзінің депозиторларымен, өзге де кредиторларымен, клиенттерімен және (немесе) борышкерлерімен, сондай-ақ өзге де тұлғалармен (кепіл берушілерді, кепілдік берушілерді, кепілгерлерді қоса алғанда) жасасқан шарттардың талаптарына шарттың жаңа тарапын көрсету бөлігінде өзгерістер енгізуді;
3) сатып алушы банктің реттеу режиміндегі банктің депозиторларымен жаңа банктік шот шарттарын жасасуын талап етпейді.
4. Сатып алушы банк депозиторлардың банктік шоттары бойынша депозиторларды бұл жөнінде хабардар ете отырып, жеке сәйкестендіру кодтарын береді.
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің сатып алушы банкке реттеу режиміндегі банктің депозиторлар алдындағы міндеттемелерін беруі осы Заңның 68-бабы 6, 7 және 8-тармақтарының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
5. Құқықтары (талаптары) мен міндеттемелері осы баптың 1-тармағында көзделген операцияны жүргізу кезінде берілетін реттеу режиміндегі банк клиенттерінің дербес деректерін жинауды және өңдеуді сатып алушы банк дербес деректер субъектілерінің немесе олардың заңды өкілдерінің келісуінсіз жүзеге асырады.
6. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік реттеу режиміндегі банктің депозиторларын, өзге де кредиторларын, клиенттері мен борышкерлерін, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғаларды хабардар ету мақсатында реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін сатып алушы банкке беру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды, сондай-ақ оны уәкілетті орган, реттеу режиміндегі банк және сатып алушы банк өздерінің интернет-ресурстарында орналастырады.
7. Реттеу режиміндегі банктің акциялар, қатысу үлестері, пайлар не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа нысандары түріндегі активтерін, сондай-ақ банктің филиалдарын, өкілдіктері мен қосымша үй-жайларын сатып алушы банкке беру уәкілетті органның осы Заңда және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген рұқсаттарын, келісімдерін және хабарламаларын сатып алушы банктің алуын талап етпейді.

3. Проведение операции, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, не требует:
1) согласия акционеров, депозиторов, иных кредиторов, клиентов и (или) должников банка, находящегося в режиме урегулирования, а также иных заинтересованных лиц (включая залогодателей, гарантов, поручителей). При этом личность нового кредитора признается не имеющей для должника существенного значения;
2) внесения изменений в условия договоров, заключенных банком, находящимся в режиме урегулирования, с его депозиторами, иными кредиторами, клиентами и (или) должниками, а также иными лицами (включая залогодателей, гарантов, поручителей), в части указания новой стороны договора;
3) заключения новых договоров банковского счета банком-приобретателем с депозиторами банка, находящегося в режиме урегулирования.
4. Банк-приобретатель по банковским счетам депозиторов присваивает индивидуальные идентификационные коды с уведомлением об этом депозиторов.
Передача временной администрацией по управлению банком банку-приобретателю обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, перед депозиторами осуществляется в соответствии с положениями пунктов 6, 7 и 8 статьи 68 настоящего Закона.
5. Сбор и обработка персональных данных клиентов банка, находящегося в режиме урегулирования, права (требования) и обязательства по которым передаются при проведении операции, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, осуществляются банком-приобретателем без согласия субъектов персональных данных или их законных представителей.
6. В целях уведомления депозиторов, иных кредиторов, клиентов и должников банка, находящегося в режиме урегулирования, а также иных заинтересованных лиц временной администрацией по управлению банком публикуется объявление о передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, банку-приобретателю на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также размещается уполномоченным органом, банком, находящимся в режиме урегулирования, и банком-приобретателем на их интернет-ресурсах.
7. Передача банку-приобретателю активов банка, находящегося в режиме урегулирования, в виде акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях, а также филиалов, представительств и дополнительных помещений банка не требует получения банком-приобретателем разрешений, согласий и уведомлений уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом и (или) иными законами Республики Казахстан.

8. Реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін беру активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарт жасасу арқылы, шартқа беру актісі қоса беріле отырып жүзеге асырылады.
Беру актісінде берілетін активтер мен міндеттемелер туралы, оның ішінде берілетін активтер мен міндеттемелер бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін тәсілдер туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шартқа Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің міндеттемедегі тұлғалардың ауысуы туралы ережелері қолданылады.
9. Сатып алушы банк құқықтық кадастрға, сондай-ақ жылжымалы мүлік кепілінің тізіліміне, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіне бір мезгілде кепіл ұстаушы болып табылатын, өзіне берілетін активтер бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін құқықтар өткен жаңа кредитор туралы мәліметтерді енгізу мақсатында активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шартты (беру актісін қоса бере отырып) уәкілетті тіркеуші органға (ұйымға) ұсынады.
Осы бапта айқындалған негіздер бойынша және тәртіппен құқықтарды (талаптарды) басқаға беру бір мезгілде кепіл ұстаушы болып табылатын жаңа кредиторға үшінші тұлғалар немесе мемлекеттік органдар тарапынан тіркелген ауыртпалықтар, тыйым салулар, мүлікке билік етуде өзге де шектеулер бар мүлікке құқықтардың өтуі үшін де негіз болып табылады.
10. Реттеу режиміндегі банктің депозиторлар мен өзге де кредиторлар алдындағы міндеттемелері сатып алушы банкке берілгеннен кейін осындай депозиторлар мен өзге де кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындауды сатып алушы банк жүзеге асырады.
11. Реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру туралы шарт жасалғаннан кейін реттеу режиміндегі банктің акционерлері, депозиторлары, өзге де кредиторлары мен клиенттері:
1) сатып алушы банктен реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін сатып алушы банктің пайдасына беру салдарынан шеккен кез келген залалдарды өтеуді талап етуге;
2) реттеу режиміндегі банктің пайдасына кез келген активтер мен міндеттемелерді кері беруді талап етуге құқылы емес.
Реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру туралы шартты жасасу және (немесе) орындау:
1) сатып алушы банкке берілген міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауға немесе мерзімінен бұрын тоқтатуға;
2) орындамау (дефолт), реттеу, төлемге қабілетсіздік оқиғасының және (немесе) сатып алушы банкке берілген міндеттемелер соның шеңберінде туындаған шарт бойынша кез келген ұқсас оқиғаның басталуына негіз бола алмайды.

8. Передача активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, осуществляется путем заключения договора об одновременной передаче активов и обязательств с приложением к договору передаточного акта.
Передаточный акт должен содержать сведения о передаваемых активах и обязательствах, в том числе о способах обеспечения исполнения обязательств по передаваемым активам и обязательствам.
К договору об одновременной передаче активов и обязательств применяются положения Гражданского кодекса Республики Казахстан о перемене лиц в обязательстве.
9. Договор об одновременной передаче активов и обязательств (с приложением передаточного акта) представляется в уполномоченный регистрирующий орган (организацию) банком-приобретателем в целях внесения в правовой кадастр, а также реестр залога движимого имущества, систему реестров держателей ценных бумаг сведений о новом кредиторе, являющемся одновременно залогодержателем, к которому перешли права, обеспечивающие исполнение обязательств по передаваемым активам.
Уступка прав (требований) по основаниям и в порядке, которые определены настоящей статьей, является также основанием для перехода к новому кредитору, являющемуся одновременно залогодержателем, прав на имущество, в отношении которого имеются зарегистрированные со стороны третьих лиц или государственных органов обременения, аресты, иные ограничения в распоряжении имуществом.
10. После передачи банку-приобретателю обязательств перед депозиторами и иными кредиторами банка, находящегося в режиме урегулирования, исполнение обязательств перед такими депозиторами и иными кредиторами осуществляет банк-приобретатель.
11. После заключения договора об одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, акционеры, депозиторы, иные кредиторы и клиенты банка, находящегося в режиме урегулирования, не вправе:
1) требовать от банка-приобретателя возмещения любых убытков, понесенных в результате передачи активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, в пользу банка-приобретателя;
2) требовать обратной передачи любых активов и обязательств в пользу банка, находящегося в режиме урегулирования.
Заключение и (или) исполнение договора об одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, не могут быть основанием для:
1) досрочного исполнения или досрочного прекращения обязательств, переданных банку-приобретателю;
2) наступления события неисполнения (дефолта), урегулирования, неплатежеспособности и (или) любого аналогичного события по договору, в рамках которого возникли обязательства, переданные банку-приобретателю.

12. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру жөніндегі операцияны көрсетілген банктің активтері мен міндеттемелерін қосымша беру мақсатында бір реттен артық жүргізуге құқылы.
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін сатып алушы банкке беруді аяқтағаннан кейін уәкілетті органға банкті кейіннен мәжбүрлеп тарату мақсатында реттеу режиміндегі банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы ұсыныс береді.
13. Реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу ерекшеліктері осы Заңның 98-бабында белгіленеді.
98-бап. Тұрақтандыру банкін құру және оған реттеу режиміндегі банк активтері
мен міндеттемелерінің барлығын немесе бір бөлігін беру
1. Уәкілетті орган реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу мақсатында тұрақтандыру банкін құру туралы шешім қабылдайды және банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне бір мезгілде толықтай немесе ішінара беру жөніндегі операцияны жүргізуді тапсырады.
2. Тұрақтандыру банкі уәкілетті органның шешімі бойынша оған реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін толықтай немесе ішінара беру және тұрақтандыру банкінің акцияларын одан әрі жаңа инвесторға сату мақсатында құрылады.
3. Осы Заңның 3, 5, 6, 8 және 9-тарауларында, сондай-ақ "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5, 6 және 7-тарауларында белгіленген талаптар мен ережелер тұрақтандыру банкіне қолданылмайды.
4. Тұрақтандыру банкі осы Заңда көзделген банк қызметін әмбебап банк лицензиясының негізінде жүзеге асырады.
Тұрақтандыру банкі банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасын (өзге де қамтамасыз етуді) өндіріп алуды қолданған және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алған кезде тұрақтандыру банкінің акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын сатып алуын қоспағанда, тұрақтандыру банкі осы Заңның 23-бабының 2, 4, 5 және 7-тармақтарында көзделген қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.
5. Реттеу режиміндегі банкті мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тұрақтандыру банкі уәкілетті органмен келісу бойынша өзіне бұрын берілген активтер мен міндеттемелерді реттеу режиміндегі банктің басқа активтері мен міндеттемелеріне ауыстыруға құқылы.

12. Временная администрация по управлению банком вправе провести операцию по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, более одного раза в целях дополнительной передачи активов и обязательств указанного банка.
Временная администрация по управлению банком после завершения передачи активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, банку-приобретателю представляет в уполномоченный орган предложение о лишении банка, находящегося в режиме урегулирования, банковской лицензии на осуществление всех видов операций в целях последующей принудительной ликвидации банка.
13. Особенности проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, стабилизационному банку устанавливаются статьей 98 настоящего Закона.
Статья 98. Создание стабилизационного банка и передача ему всех
или части активов и обязательств банка, находящегося в режиме
урегулирования
1. Уполномоченный орган в целях проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, стабилизационному банку принимает решение о создании стабилизационного банка и поручает временной администрации по управлению банком проведение операции по одновременной передаче полностью или частично активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, стабилизационному банку.
2. Стабилизационный банк создается по решению уполномоченного органа для целей передачи ему полностью или частично активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, и дальнейшей продажи акций стабилизационного банка новому инвестору.
3. Требования и положения, установленные главами 3, 5, 6, 8 и 9 настоящего Закона, а также главами 5, 6 и 7 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", не распространяются на стабилизационный банк.
4. Стабилизационный банк осуществляет банковскую деятельность, предусмотренную настоящим Законом, на основании универсальной банковской лицензии.
Стабилизационный банк не вправе осуществлять деятельность, предусмотренную пунктами 2, 4, 5 и 7 статьи 23 настоящего Закона, за исключением приобретения стабилизационным банком акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в организациях при обращении стабилизационным банком взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получении отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа.
5. До вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка, находящегося в режиме урегулирования, стабилизационный банк по согласованию с уполномоченным органом вправе обменять ранее переданные ему активы и обязательства на другие активы и обязательства банка, находящегося в режиме урегулирования.

6. Осы Заңның 97-бабы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тармақтарының ережелері реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу жағдайларына қолданылады.
7. Тұрақтандыру банкінің активтерді және (немесе) міндеттемелерді уәкілетті орган айқындайтын басқа банкке беруі тұрақтандыру банкі депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және (немесе) борышкерлерінің, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалардың (кепіл берушілерді, кепілдік берушілерді, кепілгерлерді қоса алғанда) келісуінсіз жүзеге асырылады.
Тұрақтандыру банкі депозиторларды, өзге де кредиторлар мен клиенттерді хабардар ету мақсатында тұрақтандыру банкінің активтерін және (немесе) міндеттемелерін басқа банкке беру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды, сондай-ақ уәкілетті орган мен тұрақтандыру банкінің интернет-ресурстарында орналастырады.
Тұрақтандыру банкінің активтерін және (немесе) міндеттемелерін басқа банкке беру туралы шартты жасасу және (немесе) орындау:
1) басқа банкке берілген міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауға немесе мерзімінен бұрын тоқтатуға;
2) орындамау (дефолт), реттеу, төлемге қабілетсіздік оқиғасының және (немесе) басқа банкке берілген міндеттемелер соның шеңберінде туындаған шарт бойынша кез келген ұқсас оқиғаның басталуына негіз бола алмайды.
8. Тұрақтандыру банкі реттеу режиміндегі банктен қабылданған активтер мен міндеттемелер басқа банкке уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және шарттармен толық берілгеннен кейін уәкілетті органның шешімі бойынша өз қызметін тоқтатады.
9. Уәкілетті органның шешімі бойынша тұрақтандыру банкінің барлық акциясы тұрақтандыру банкінің капиталын ұлғайтуды және оның Қазақстан Республикасы заңнамасының әмбебап банк лицензиясы бар банк үшін белгіленген талаптарына сәйкес жұмыс істеуін көздейтін шарттармен инвесторға өткізілуі мүмкін.
Тұрақтандыру банкінің акцияларын Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің сатып алуы осы Заңның 94-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімі қабылданған күні банктің ірі қатысушылары немесе банк холдингтері болып табылатын тұлғалар тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуға құқылы емес.
Инвестор тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алған кезден бастап осы банк:
1) тұрақтандыру банкінің мәртебесін жоғалтады және өз қызметін Қазақстан Республикасы заңнамасының әмбебап банк лицензиясы бар банк үшін белгіленген талаптарын сақтай отырып жүзеге асырады;

6. Положения пунктов 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 статьи 97 настоящего Закона распространяются на случаи проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, стабилизационному банку.
7. Передача стабилизационным банком активов и (или) обязательств другому банку, определяемому уполномоченным органом, осуществляется без согласия депозиторов, иных кредиторов, клиентов и (или) должников стабилизационного банка, а также иных заинтересованных лиц (включая залогодателей, гарантов, поручителей).
В целях уведомления депозиторов, иных кредиторов и клиентов стабилизационным банком публикуется объявление о передаче активов и (или) обязательств стабилизационного банка другому банку на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также размещается на интернет-ресурсах уполномоченного органа и стабилизационного банка.
Заключение и (или) исполнение договора о передаче активов и (или) обязательств стабилизационного банка другому банку не могут быть основанием для:
1) досрочного исполнения или досрочного прекращения обязательств, переданных другому банку;
2) наступления события неисполнения (дефолта), урегулирования, неплатежеспособности и (или) любого аналогичного события по договору, в рамках которого возникли обязательства, переданные другому банку.
8. По решению уполномоченного органа стабилизационный банк прекращает свою деятельность после полной передачи активов и обязательств, принятых от банка, находящегося в режиме урегулирования, другому банку в порядке и на условиях, которые определены уполномоченным органом.
9. По решению уполномоченного органа все акции стабилизационного банка могут быть реализованы инвестору на условиях, предусматривающих увеличение капитала стабилизационного банка и его функционирование в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, установленными для банка с универсальной банковской лицензией.
Приобретение акций стабилизационного банка Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом осуществляется в порядке, определенном статьей 94 настоящего Закона.
Лица, являвшиеся крупными участниками банка или банковскими холдингами на дату принятия решения уполномоченного органа о применении к банку режима урегулирования, не вправе приобретать акции стабилизационного банка.
С момента приобретения инвестором акций стабилизационного банка данный банк:
1) утрачивает статус стабилизационного банка и осуществляет свою деятельность с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан, установленных для банка с универсальной банковской лицензией;

2) Қазақстан Республикасы заңнамасының әмбебап банк лицензиясы бар банк үшін белгіленген талаптарына сәйкес уәкілетті орган тарапынан реттелуге, бақылануға және қадағалануға жатады.
99-бап. Реттеу режимін тоқтату
1. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) реттеу құралдарын қолдану банкке реттеу режимін қолдану негіздерінің жойылуына алып келгенде;
2) уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
реттеу құралдарын қолдану банкке реттеу режимін қолдану негіздерінің жойылуына алып келмегенде;
осы Заңның 97-бабында және (немесе) 98-бабында көзделген реттеу құралдары қолданылғаннан кейін реттеу режиміндегі банкті кейіннен мәжбүрлеп тарату мақсатында осы банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанда, реттеу режимін тоқтату туралы шешімді қабылдайды.
2. Уәкілетті орган реттеу режиміндегі банкті осы Заңның 83-бабында айқындалған тәртіппен операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырады.
100-бап. Банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды
(қаражатты) өтеу (жабу) тетігі
1. Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджеттің қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті ақшалай жарналары есебінен өтеу туралы бірлескен шешім қабылдайды.
Жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не осындай банктің активтері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу бағасы мен көрсетілген акцияларды жаңа инвесторға кейіннен сату бағасы арасындағы айырма ретінде айқындалатын залал сомасы өтелуге жатады.
Егер Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын жаңа инвесторға сатуының шарты жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде пайдаланылған республикалық бюджеттің қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты осындай банктің болашақ таза пайдасы есебінен ішінара өтеу (жабу) болып табылса, онда көрсетілген өтеу (жабу) сомасы осы тармақтың екінші бөлігінде айқындалған залалдар мөлшерінен шегерілуге жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шешім Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын жаңа инвесторға сатқаннан кейін үш ай ішінде қабылданады.

2) подлежит регулированию, контролю и надзору со стороны уполномоченного органа в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, установленными для банка с универсальной банковской лицензией.
Статья 99. Прекращение режима урегулирования
1. Уполномоченный орган принимает решение о прекращении режима урегулирования в следующих случаях:
1) применение инструментов урегулирования привело к устранению оснований применения к банку режима урегулирования;
2) принятие уполномоченным органом решения о лишении банка, находящегося в режиме урегулирования, банковской лицензии на осуществление всех видов операций в целях последующей принудительной ликвидации данного банка в следующих случаях:
применение инструментов урегулирования не привело к устранению оснований применения к банку режима урегулирования;
после применения инструментов урегулирования, предусмотренных статьей 97 и (или) статьей 98 настоящего Закона.
2. Уполномоченный орган лишает банк, находящийся в режиме урегулирования, банковской лицензии на осуществление всех видов операций в порядке, определенном статьей 83 настоящего Закона.
Статья 100. Механизм возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших
(использованных) в результате урегулирования банка
1. Уполномоченный орган и Национальный Банк Республики Казахстан принимают совместное решение о возмещении средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств, использованных Правительством Республики Казахстан и (или) национальным управляющим холдингом при урегулировании системно значимого банка, за счет обязательных денежных взносов банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан.
Возмещению подлежит сумма убытка, определяемая как разница между ценой приобретения акций системно значимого банка либо акций стабилизационного банка, которому были переданы активы такого банка, и ценой последующей продажи указанных акций новому инвестору.
В случае если условием продажи Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору является частичное возмещение (покрытие) за счет будущей чистой прибыли такого банка средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств, использованных при урегулировании системно значимого банка, то сумма указанного возмещения (покрытия) подлежит вычету из размера убытков, определенных частью второй настоящего пункта.
Решение, указанное в части первой настоящего пункта, принимается в течение трех месяцев после продажи Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору.

2. Міндетті ақшалай жарналардың мөлшері, оларды енгізу тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірлескен актісінде айқындалады.
Міндетті ақшалай жарнаның мөлшерін залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жылына банктің немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының міндеттемелері сомасының 0,2 пайызынан асыруға болмайды.
Егер төлеу банктің пруденциялық немесе макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді бұзуына алып келсе, уәкілетті орган жарнаны төлеуді кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді алты айдан аспайтын мерзімге беруге құқылы.
16-тарау. БАНКТІ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ УАҚЫТША ӘКІМШІЛІК
101-бап. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік туралы жалпы ережелер
1. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік мынадай жағдайларда:
1) банкті тиімді басқаруды қамтамасыз ету, банк депозиторларының, өзге де кредиторлары мен клиенттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында, сондай-ақ банктің қаржылық жағдайының одан әрі нашарлауын болғызбау үшін қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі қолданылған;
2) банкке толық бақылау орнату және осындай банкке реттеу құралдарын қолдану мақсатында реттеу режимі қолданылған кезде уәкілетті орган тағайындайтын банкті басқарудың уақытша органы.
2. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік тағайындалған күннен бастап және қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі немесе реттеу режимі тоқтатылғанға дейін:
1) банк акционерлерінің банк акцияларын пайдалану және оларға билік ету бойынша барлық құқығын жүзеге асыру тоқтатыла тұрады;
2) банк органдарының өкілеттіктері тоқтатыла тұрады;
3) банктің басшы қызметкерлері жұмыстан шеттетіледі;
4) банк органдарының барлық өкілеттіктері, сондай-ақ банк акционерлерінің құқықтары банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке өтеді;
5) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті қоспағанда, банк атынан және соның есебінен оның акционерлері, банк органдары, банктің басшы қызметкерлері немесе өзге де тұлғалар жасаған барлық мәміле жарамсыз деп танылады.
3. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті уәкілетті орган оның қызметкерлері, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өкілдері және (немесе) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген ең төмен талаптарға сай келетін өзге де адамдар қатарынан тағайындайды.
4. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметіне байланысты шығыстар банктің ақшасы және (немесе) өзге де мүлкі есебінен жабылады.
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің құрамына енгізілген уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге байланысты шығыстарды, сондай-ақ банктің мүлкі болмаған не банк мүлкінің құны осы шығыстарды жабуға жеткіліксіз болған жағдайларда, уәкілетті органның банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімін жариялау жөніндегі шығыстарды қоспағанда, уәкілетті органның банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметіне байланысты шығыстарды қаржыландыруына тыйым салынады.

2. Размеры, порядок и сроки внесения обязательных денежных взносов определяются совместным актом уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан.
Размер обязательного денежного взноса в год не может превышать 0,2 процента от суммы обязательств банка или филиала банка – нерезидента Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков.
Уполномоченный орган вправе предоставить отсрочку или рассрочку уплаты взноса на срок не более шести месяцев, если уплата приводит к нарушению банком пруденциальных или макропруденциальных нормативов и лимитов.
Глава 16. ВРЕМЕННАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ ПО УПРАВЛЕНИЮ БАНКОМ
Статья 101. Общие положения о временной администрации
по управлению банком
1. Временная администрация по управлению банком – временный орган управления банком, назначаемый уполномоченным органом в следующих случаях при:
1) применении режима восстановления финансовой устойчивости в целях обеспечения эффективного управления банком, защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов и клиентов банка, а также для предотвращения дальнейшего ухудшения финансового положения банка;
2) применении режима урегулирования в целях установления полного контроля над банком и применения к такому банку инструментов урегулирования.
2. Со дня назначения временной администрации по управлению банком и до прекращения режима восстановления финансовой устойчивости или режима урегулирования:
1) приостанавливается осуществление всех прав акционеров банка по пользованию и распоряжению акциями банка;
2) приостанавливаются полномочия органов банка;
3) руководящие работники банка отстраняются от работы;
4) все полномочия органов банка, а также права акционеров банка переходят к временной администрации по управлению банком;
5) все сделки, совершенные от имени и за счет банка его акционерами, органами банка, руководящими работниками банка или иными лицами, за исключением временной администрации по управлению банком, признаются недействительными.
3. Временная администрация по управлению банком назначается уполномоченным органом из числа его работников, представителей организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и (или) иных лиц, соответствующих минимальным требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
4. Расходы, связанные с деятельностью временной администрации по управлению банком, покрываются за счет денег и (или) иного имущества банка.
Запрещается финансирование уполномоченным органом расходов, связанных с деятельностью временной администрации по управлению банком, за исключением расходов, связанных с оплатой труда работников уполномоченного органа, включенных в состав временной администрации по управлению банком, а также расходов по опубликованию решения уполномоченного органа о применении к банку режима урегулирования в случаях отсутствия имущества банка либо если стоимость имущества банка недостаточна для покрытия данных расходов.

5. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті тағайындау және оның қызмет тәртібі, сондай-ақ есептілік пен өзге де ақпараттың тізбесі, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің уәкілетті органға оларды беру нысандары, тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
102-бап. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің өкілеттіктері
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі, реттеу режимі шеңберінде:
1) осы Заңның 103-бабының талаптарын ескере отырып, банк қызметінің барлық мәселесі бойынша шешімдерді өздігінен қабылдауға;
2) банктің атынан кез келген шарттар мен құжаттарға қол қоюға, банктің атынан және оның мүддесі үшін талаптар қоюға;
3) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі, реттеу режимі кезеңінде банктің депозиторлар, өзге де кредиторлар мен клиенттер алдындағы міндеттемелерін орындауды толықтай немесе ішінара тоқтата тұруға;
4) банктің ақшалай міндеттемелерін орындау мерзімдерін өзгертуге немесе тоқтата тұруға және (немесе) көрсетілген міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерін азайтуға;
5) банк қызметкерлерін жұмыстан шығару, олардың лауазымын төмендету немесе оларды лауазымынан уақытша шеттету, міндеттерін айқындау туралы бұйрықтарды қоса алғанда, бұйрықтар шығаруға;
6) құқықты (талапты) басқаға беру шартынан банкке туындаған талаптарды есепке жатқызуды қоспағанда, қарсы біртекті талаптарды есепке жатқызуды жүргізуге;
7) реттеу құралдарын пайдалануға;
8) осы Заңның 23-бабында көзделген қызметті жүзеге асыруға;
9) осы Заңның 89-бабының 10-тармағына және 92-бабының 9-тармағына сәйкес мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы арызбен сотқа жүгінуге;
10) мыналарға:
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға;
банктің пайдасына келіп түсетін ақшаны есепке жатқызуға;
бұрын банктің клиенттері болған тұлғалардың жабылған шоттарына келіп түсетін ақшаны қайтаруға;
өміріне немесе денсаулығына зиян келтірілгені үшін банк жауапты болатын жеке тұлғаларға төленетін төлемдерге;
еңбек шарты бойынша жұмыс істеген адамдардың еңбегіне ақы төлеу және оларға өтемақыны, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті төлеу жөніндегі, жалақыдан және (немесе) өзге де кірістен ұсталған алименттер мен міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сондай-ақ авторлық шарттар бойынша сыйақыларды төлеу жөніндегі есеп айырысуларға;
банк клиенттерінің салықтарды, алымдарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуіне;

5. Порядок назначения и деятельности временной администрации по управлению банком, а также перечень, формы, сроки и порядок предоставления временной администрацией по управлению банком отчетности и иной информации в уполномоченный орган определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 102. Полномочия временной администрации по управлению банком
Временная администрация по управлению банком в рамках режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования вправе:
1) самостоятельно принимать решения по всем вопросам деятельности банка с учетом требований статьи 103 настоящего Закона;
2) подписывать любые договоры и документы от имени банка, предъявлять исковые требования от имени и в интересах банка;
3) полностью или частично приостановить исполнение обязательств банка перед депозиторами, иными кредиторами и клиентами на период режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования;
4) изменять или приостанавливать сроки исполнения денежных обязательств банка и (или) снижать размер вознаграждения по указанным обязательствам;
5) издавать приказы, включая приказы об увольнении, понижении в должности или временном отстранении от должности, определении обязанностей работников банка;
6)  проводить зачет встречных однородных требований, за исключением зачета требований, возникших к банку из договора уступки права (требования);
7) применять инструменты урегулирования;
8) осуществлять деятельность, предусмотренную статьей 23 настоящего Закона;
9) обратиться в суд с заявлением о признании сделок недействительными в соответствии с пунктом 10 статьи 89 и пунктом 9 статьи 92 настоящего Закона;
10) приостановить операции по банковским счетам клиентов и самого банка, за исключением случаев, связанных с:
расходами, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
зачислением поступающих в пользу банка денег;
возвратом денег, поступающих на закрытые счета лиц, ранее являвшихся клиентами банка;
выплатами физическим лицам, перед которыми банк несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью;
расчетами по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по уплате удержанных из заработной платы и (или) иного дохода алиментов и обязательных пенсионных взносов, по уплате обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также вознаграждений по авторским договорам;
оплатой клиентами банка налогов, сборов и других обязательных платежей в бюджет;

осы Заңның 94, 95, 96, 97 және 98-баптарында көзделген операцияларды жүргізуге;
банктің мәмілелерін осы Заңның 122-бабына сәйкес жарамсыз деп тануға байланысты жағдайларды қоспағанда, клиенттің және банктің өзінің банктік шоттары бойынша операцияларды тоқтата тұруға;
11) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимінде кредиторлардың талап етуі бойынша банктің банктік шоттарынан ақшаны өндіріп алу туралы талаптарды, оның ішінде даусыз тәртіппен қанағаттандырылуға жататын талаптарды орындауды, сондай-ақ банктің мүлкіне өндіріп алуды қолдануды тоқтата тұруға;
12) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі енгізілген күннен кейін берілген, борыштарды банктен өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды орындауды көрсетілген режимде тоқтата тұру туралы өтінішпен сот орындаушысына жүгінуге;
13) банктің және оның тікелей не жанама бақылауындағы ұйымның ұйымдық құрылымына өзгерістер енгізуге;
14) банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру және банкті реттеу жөніндегі шараларды іске асыруға байланысты өзге де қызметті жүзеге асыруға құқылы.
103-бап. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметін бақылау
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік қызметінің мерзімі ішінде оның қызметін бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады, ол:
1) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке ұсынымдар және орындалуы міндетті жазбаша нұсқаулар беруге;
2) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке анықталған бұзушылықтарды және олардың себептерін, сондай-ақ олардың жасалуына ықпал еткен жағдайларды белгіленген мерзімде жою және (немесе) іс-шаралар жоспарын белгіленген мерзімде ұсыну туралы жазбаша нұсқамалар шығаруға құқылы.
Жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі;
3) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктен оның қызметі және банктің қызметі туралы кез келген ақпаратты беруді талап етуге;
4) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктен атқарылған жұмыс туралы есепті алуға және тыңдауға;
5) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік қызметінің мерзімін ұзартуға;
6) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік қызметінің аяқталғаны туралы шешім қабылдауға құқылы.
104-бап. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметін тоқтату
1. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметі мынадай:
1) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік қызметінің уәкілетті органның шешімімен белгіленген мерзімі өткен немесе қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі, реттеу режимі тоқтатылған;

проведением операций, предусмотренных статьями 94, 95, 96, 97 и 98 настоящего Закона;
расходами в связи с признанием сделок банка недействительными в соответствии со статьей 122 настоящего Закона;
11) приостановить в режиме восстановления финансовой устойчивости исполнение требований о взыскании денег с банковских счетов банка по требованиям кредиторов, в том числе подлежащих удовлетворению в бесспорном порядке, а также обращение взыскания на имущество банка;
12) обратиться к судебному исполнителю с заявлением о приостановлении в режиме восстановления финансовой устойчивости исполнения исполнительных документов о взыскании с банка долгов, выданных после даты введения указанного режима;
13) вносить изменения в организационную структуру банка и организации, находящейся под его прямым либо косвенным контролем;
14) осуществлять иную деятельность, связанную с реализацией мер по восстановлению финансовой устойчивости банка и урегулированию банка.
Статья 103. Контроль за деятельностью временной администрации
по управлению банком
В течение срока деятельности временной администрации по управлению банком контроль за ее деятельностью осуществляет уполномоченный орган, который вправе:
1) давать временной администрации по управлению банком рекомендации и обязательные к исполнению письменные указания;
2) выносить временной администрации по управлению банком письменные предписания об устранении выявленных нарушений и их причин, а также условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) о представлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица;
3) требовать от временной администрации по управлению банком предоставления любой информации о ее деятельности и деятельности банка;
4) получать и заслушивать отчет временной администрации по управлению банком о проделанной работе;
5) продлить срок деятельности временной администрации по управлению банком;
6) принять решение о завершении деятельности временной администрации по управлению банком.
Статья 104. Прекращение деятельности временной администрации
по управлению банком
1. Деятельность временной администрации по управлению банком прекращается в следующих случаях:
1) истечения установленного решением уполномоченного органа срока деятельности временной администрации по управлению банком или прекращения режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования;

2) уәкілетті орган банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайларда тоқтатылады.
2.  Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметін банктің қаржылық жағдайының жақсаруына байланысты тоқтату осы банкке қатысты уәкілетті орган немесе банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік белгілеген барлық шектеудің алынып тасталуына алып келеді. Бұл ретте банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметі барысында құрылтай құжаттарына, банк органдарының қызметіне және банктің штат кестесіне енгізілген өзгерістер мен толықтырулар күшінде қалады.
7-БӨЛІМ. ЕРІКТІ ТҮРДЕ ҚАЙТА ҰЙЫМДАСТЫРУ
17-тарау. БАНКТІ, БАНК ХОЛДИНГІН ЕРІКТІ ТҮРДЕ ҚАЙТА ҰЙЫМДАСТЫРУ
105-бап. Банкті, банк холдингін ерікті түрде қайта ұйымдастырудың жалпы
шарттары
1. Банктерді (банк холдингтерін) ерiктi түрде қайта ұйымдастыру (бiрiктiру, қосу, бөлу, бөлiп шығару, өзгерту, айналдыру) уәкiлеттi органның банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсатымен акционерлердiң (қатысушылардың) жалпы жиналысының шешiмi бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн.
Банкті (банк холдингін) біріктіру немесе қосу нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру кезінде уәкілетті органның банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсаты әрбір қайта ұйымдастырылатын банк (банк холдингі) үшін талап етіледі.
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсатты беру не көрсетілген рұқсатты беруден бас тарту тәртібі, оның ішінде банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға ерікті түрде өзгерту шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында қайта ұйымдастыру тәртібі осы Заңның 18-тарауында белгіленеді.
3. Уәкiлеттi органның банкті (банк холдингін) ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсатын алу туралы өтiнiшхатқа мынадай құжаттар қоса берілуге тиiс:
1) банк акционерлерінің (банк холдингін басқарудың жоғары органы) жалпы жиналысының оны қайта ұйымдастыру туралы шешiмi, ал банктер бірігу немесе қосылу нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастырылған жағдайда – қайта ұйымдастырылатын банктер акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысының шешімі;
2) банкті (банк холдингін) қайта ұйымдастырудың болжалды шарттарын, нысандарын, тәртiбi мен мерзiмдерiн сипаттайтын құжаттар;
3) банк (банк холдингі) қайта ұйымдастырылғаннан кейiнгi оның және (немесе) банкті (банк холдингін) қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылған заңды тұлғалардың есеп айырысу балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамы.
Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа, уәкілетті органның қосылу нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге арналған рұқсатын алу туралы өтінішхатқа "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта ұйымдастырылатын банктер акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысында қабылданған шешім негізінде қайта ұйымдастырылатын банктердің атқарушы органдарының басшылары қол қойған қосылу туралы шарт қоса берілуге тиіс.

2) принятия уполномоченным органом решения о досрочном прекращении деятельности временной администрации по управлению банком.
2. Прекращение деятельности временной администрации по управлению банком в связи с улучшением финансового положения банка влечет за собой отмену всех ограничений в отношении данного банка, установленных уполномоченным органом или временной администрацией по управлению банком. При этом изменения и дополнения, внесенные в течение деятельности временной администрации по управлению банком в учредительные документы, деятельность органов банка и штатное расписание банка, остаются в силе.
РАЗДЕЛ 7. ДОБРОВОЛЬНАЯ РЕОРГАНИЗАЦИЯ
Глава 17. ДОБРОВОЛЬНАЯ РЕОРГАНИЗАЦИЯ БАНКА, БАНКОВСКОГО ХОЛДИНГА
Статья 105. Общие условия добровольной реорганизации банка,
банковского холдинга
1. Добровольная реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование, конвертация) банков (банковских холдингов) может быть осуществлена по решению общего собрания акционеров (участников) с разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга).
При добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) в форме слияния или присоединения получение разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) требуется для каждого реорганизуемого банка (банковского холдинга).
Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения, в том числе условия добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Порядок реорганизации банка в форме конвертации в исламский банк устанавливается главой 18 настоящего Закона.
3. К ходатайству о получении разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) должны прилагаться следующие документы:
1) решение общего собрания акционеров банка (высшего органа управления банковского холдинга) о его добровольной реорганизации, а в случае добровольной реорганизации банков в форме слияния или присоединения – решение совместного общего собрания акционеров реорганизуемых банков;
2) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации банка (банковского холдинга);
3) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс банка (банковского холдинга) после его добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации банка (банковского холдинга).
Кроме документов, указанных в части первой настоящего пункта, к ходатайству о получении разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации в форме присоединения должен прилагаться договор о присоединении, подписанный руководителями исполнительных органов реорганизуемых банков на основании решения, принятого на совместном общем собрании акционеров реорганизуемых банков в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах".

4. Банкті (банк холдингін) қайта ұйымдастыруды жүргiзуге арналған рұқсатты алу туралы өтiнiшхатты уәкiлеттi орган оны қабылдаған күннен бастап алпыс жұмыс күні ішінде қарауға тиiс.
5. Қайта ұйымдастырылатын банк (банк холдингі) уәкілетті органның ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсатын алған күннен бастап екі апта ішінде тиісті хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, оның ішінде банктің интернет-ресурсында орналастыру арқылы өзінің барлық депозиторларына, өзге де кредиторларына, клиенттеріне, корреспонденттеріне және қарыз алушыларына алдағы өзгерістер туралы ақпарат беруге міндетті.
6. Қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылған заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу немесе қайта тiркеу Қазақстан Республикасының заңнамалық актісіне сәйкес жүргізіледі.
7. Осы баптың талаптары мынадай шарттардың бірі орындалған кезде:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингінің, банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаның шыққан елінің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент көрсетілген тұлғаларының шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растамасы болғанда;
уәкілетті орган мен тиісті шет мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында банктік қадағалау саласында ақпарат алмасу туралы келісім, оның ішінде өзара түсіністік туралы меморандум, қадағалау ақпаратымен алмасу туралы хаттар және (немесе) хат-хабарлар түрінде келісім, сондай-ақ рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болғанда, банк холдингі, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданылмайды. Ең төмен рейтинг пен рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
106-бап. Банктерді ерікті түрде қайта ұйымдастыру ерекшеліктері
1. Банкті басқа банкке қосу кезінде, қосылатын банктің акцияларын әрбір банктің директорлар кеңесі оны алдын ала мақұлдағаннан кейін қайта ұйымдастырылатын банктер акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысында бекітілетін акцияларды айырбастау коэффициенті негізінде айқындалатын мөлшерде өз акцияларын қосылатын банктің акционерлері арасында орналастыру (өткізу) арқылы өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк сатып алады. Бұл ретте "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 83-бабының қосылатын қоғамның акцияларын сату бағасына және өзіне қосылу жүзеге асырылатын қоғамның акцияларын орналастыру (өткізу) бағасына қатысты ережелері (оның ішінде қоғам органдарының осы бағаларды айқындауы, қарауы және бекітуі жөніндегі ережелер) қолданылмайды.

4. Ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение шестидесяти рабочих дней со дня его приема.
5. Реорганизуемый банк (банковский холдинг) в течение двух недель со дня получения разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию обязан проинформировать о предстоящих изменениях всех своих депозиторов, иных кредиторов, клиентов, корреспондентов и заемщиков путем публикации соответствующего объявления в средствах массовой информации, в том числе размещения на интернет-ресурсе банка.
6. Государственная регистрация или перерегистрация образующихся в результате реорганизации юридических лиц производится в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличия индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица – нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличия соглашения об обмене информацией в области банковского надзора, в том числе в виде меморандума о взаимопонимании, писем и (или) корреспонденции об обмене надзорной информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора соответствующего иностранного государства, а также минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 106. Особенности добровольной реорганизации банков
1. При присоединении банка к другому банку акции присоединяемого банка приобретаются банком, к которому осуществляется присоединение, путем размещения (реализации) среди акционеров присоединяемого банка своих акций в количестве, определяемом на основании коэффициента обмена акций, утверждаемого на совместном общем собрании акционеров реорганизуемых банков после его предварительного одобрения советом директоров каждого банка. При этом положения статьи 83 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", относящиеся к цене продажи акций присоединяемого общества и цене размещения (реализации) акций общества, к которому осуществляется присоединение (в том числе положения по определению, рассмотрению и утверждению этих цен органами общества), не применяются.

2. Қосылатын банктің депозиторлар және (немесе) өзге де кредиторлар алдындағы міндеттемелері өзіне қосылу жүзеге асырылатын банкке берілгеннен кейін осындай кредиторлар және (немесе) депозиторлар алдындағы міндеттемелерді орындауды, оның ішінде депозиторлардың берілген банктік шоттарын жүргізуді өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк жүзеге асырады.
3. Қосылатын банк өзіне қосылу жүзеге асырылатын банкке депозиторлар алдындағы міндеттемелерді банктік қызмет көрсету шарттарына қосымша келісімдер жасамастан, қосылатын банкте ашылған олардың банктік шоттарымен (жеке сәйкестендіру кодтарын сақтай отырып), олар бойынша ақша қозғалысының тарихымен, банктік шоттарды ашу және жүргізу кезінде қалыптастырылған дерекнамамен, банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда, орындалмаған талаптармен және міндеттемелерді беру кезінде депозиторлардың қосылатын банктегі банктік шоттары бойынша ауыртпалықтармен бірге беруге құқылы.
4. Өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк депозиторлардың банктік шоттары деректемелерінің (оның ішінде, қосылатын банк берген жеке сәйкестендіру кодтарының) сақталуын қамтамасыз ету мақсатында қайта ұйымдастыру рәсімдерін жүргізу мерзімінің шеңберіндегі қажетті мерзімде депозиторлардың өзіне қосылу жүзеге асырылатын банкке берілген банктік шоттары бойынша нұсқауларды оларда көрсетілген, депозиторлардың қосылатын банк берген жеке сәйкестендіру кодтарымен, сондай-ақ қосылатын банктің төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын тиісті деректемелерімен орындауға құқылы. Мұндай нұсқауларды орындау қосылатын банктің корреспонденттік шоты пайдаланыла отырып жүргізіледі. Өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк қосылатын банктің ақпараттық жүйесін пайдалануға құқылы.
5. Қайта ұйымдастыру рәсімі шеңберінде құқықтары (талаптары) мен міндеттемелері берілетін банк клиенттерінің дербес деректерін жинауды және өңдеуді өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк дербес деректер субъектілерінің немесе олардың заңды өкілдерінің келісуінсіз жүзеге асырады.
6. Банкті қайта ұйымдастыру рәсімдерін жүргізу шеңберіндегі қажетті мерзім ішінде өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк депозиторлардың банктік шоттарына Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жеке сәйкестендіру кодтарын береді және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген тәртіппен, салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген салық төлеушілердің банктік шоттары бойынша жеке сәйкестендіру кодтарының өзгергені туралы хабардар етеді.
Банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың орындауға қабылданған өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға, депозиторлардың банктік шоттары бойынша ауыртпалық салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда, депозиторлардың өздеріне қойылған орындалмаған талаптар бар банктік шоттарының жеке сәйкестендіру кодтарын өзгерткеннен кейін:
өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк депозитордың банктік шотына талапты (банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда) жіберген немесе депозиторлардың банктік шоттары бойынша ауыртпалықтар салған тұлғаны (органды) депозитордың банктік шоты деректемелерінің, оның ішінде жеке сәйкестендіру кодының өзгергені туралы хабардар етеді;
депозитордың өзіне қосылу жүзеге асырылатын банкке берілген банктік шотына бұрын қойылған орындалмаған талаптарды өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк қосылатын банктің деректемелерін (атауын, банктік сәйкестендіру кодын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін) өзіне қосылу жүзеге асырылатын банктің тиісті деректемелеріне, сондай-ақ депозитордың жеке сәйкестендіру кодын депозитордың осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес банктік шотқа берілген тиісті жеке сәйкестендіру кодына түзете отырып, депозиторлардың осындай банк ашқан банктік шоттарынан орындайды;
депозитордың өзіне қосылу жүзеге асырылатын банкке берілген банктік шотына бұрын қойылған, банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың орындалмаған өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың орындалмаған шешімдерін (қаулыларын) өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк олардың қосылатын банкке келіп түсуінің күнтізбелік кезектілігін сақтай отырып және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен, депозиторлардың өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк ашқан банктік шоттарынан орындайды.
Өзіне қосылу жүзеге асырылатын банк депозиторлардың банктік шоттарына қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және міндеттемелері осы банкке өткен банктік қызмет көрсету шарттарының талаптарына сәйкес жүргізеді.

2. После передачи обязательств присоединяемого банка перед депозиторами и (или) иными кредиторами банку, к которому осуществляется присоединение, исполнение обязательств перед такими кредиторами и (или) депозиторами, в том числе ведение переданных банковских счетов депозиторов, осуществляет банк, к которому осуществляется присоединение.
3. Присоединяемый банк вправе передать банку, к которому осуществляется присоединение, обязательства перед депозиторами с открытыми в присоединяемом банке их банковскими счетами (с сохранением индивидуальных идентификационных кодов) без заключения дополнительных соглашений к договорам банковского обслуживания, историей движения денег по ним, досье, сформированными при открытии и ведении банковских счетов, неисполненными требованиями, включая распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, и обременениями по банковским счетам депозиторов, имеющимися в присоединяемом банке на момент передачи обязательств.
4. Банк, к которому осуществляется присоединение, в необходимый срок в рамках срока проведения процедур реорганизации в целях обеспечения сохранения реквизитов банковских счетов депозиторов (в том числе индивидуальных идентификационных кодов, присвоенных присоединяемым банком) вправе исполнять указания по банковским счетам депозиторов, переданным в банк, к которому осуществляется присоединение, с указанными в них индивидуальными идентификационными кодами депозиторов, присвоенными присоединяемым банком, а также соответствующими реквизитами присоединяемого банка, используемыми при осуществлении платежей и переводов денег. Исполнение таких указаний производится с использованием корреспондентского счета присоединяемого банка. Банк, к которому осуществляется присоединение, вправе использовать информационную систему присоединяемого банка.
5. Сбор и обработка персональных данных клиентов банка, права (требования) и обязательства по которым передаются в рамках процедуры реорганизации, осуществляются банком, к которому осуществляется присоединение, без согласия субъектов персональных данных или их законных представителей.
6. В течение необходимого срока в рамках проведения процедур реорганизации банка банк, к которому осуществляется присоединение, присваивает банковским счетам депозиторов индивидуальные идентификационные коды с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан и уведомляет в порядке, предусмотренном подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан, уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, об изменении индивидуальных идентификационных кодов по банковским счетам налогоплательщиков, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан.
После изменения индивидуальных идентификационных кодов банковских счетов депозиторов, к которым имеются неисполненные требования, включая принятые к исполнению распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, обременения по банковским счетам депозиторов:
банк, к которому осуществляется присоединение, уведомляет лицо (орган), направившее (направивший) к банковскому счету депозитора требования (включая распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента) или наложившее (наложивший) обременения по банковским счетам депозиторов, об изменении реквизитов банковского счета депозитора, в том числе индивидуального идентификационного кода;
ранее предъявленные к банковскому счету депозитора, переданному банку, к которому осуществляется присоединение, неисполненные требования исполняются банком, к которому осуществляется присоединение, с банковских счетов депозиторов, открытых таким банком, с исправлением реквизитов присоединяемого банка (наименования, банковского идентификационного кода, бизнес-идентификационного номера) на соответствующие реквизиты банка, к которому осуществляется присоединение, а также индивидуального идентификационного кода депозитора на соответствующий индивидуальный идентификационный код депозитора, присвоенный банковскому счету в соответствии с частью первой настоящего пункта;
ранее предъявленные к банковскому счету депозитора, переданному банку, к которому осуществляется присоединение, неисполненные распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, исполняются банком, к которому осуществляется присоединение, с банковских счетов депозиторов, открытых банком, к которому осуществляется присоединение, с сохранением календарной очередности их поступления в присоединяемый банк и в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Обслуживание банковских счетов депозиторов производится банком, к которому осуществляется присоединение, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и условиями договоров банковского обслуживания, обязательства по которым перешли к данному банку.

107-бап. Банкті және банк холдингін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған
рұқсатты беруден бас тарту
Уәкілетті органның банкті (банк холдингін) ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсатын беруден бас тарту мынадай кез келген негiз бойынша жүргiзiледi:
1) қайта ұйымдастырылатын банктердің (банк холдингтерінің) жоғары органдарының тиiстi шешiмдерiнiң болмауы;
2) болжамды қайта ұйымдастыру салдарынан депозиторлардың мүдделерiне нұқсан келтіру;
3) уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтердің және (немесе) лимиттердің, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтердің және (немесе) лимиттердің болжамды қайта ұйымдастыру салдарынан бұзылуы;
4) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының болжамды қайта ұйымдастыру салдарынан бұзылуы.
18-тарау. БАНКТІ ИСЛАМ БАНКІНЕ АЙНАЛДЫРУ НЫСАНЫНДА ЕРІКТІ ТҮРДЕ ҚАЙТА ҰЙЫМДАСТЫРУ
108-бап. Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта
ұйымдастыру ұғымы
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында (бұдан әрі – банкті ислам банкіне айналдыру) ерікті түрде қайта ұйымдастыру деп ислам банкінің мәртебесін алу және исламдық банк операцияларын осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес жүзеге асыру мақсатында банк қызметін өзгертуге бағытталған іс-шаралар кешені түсініледі.
109-бап. Уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған
рұқсаты
1. Банкті ислам банкіне айналдыру банк акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатын беру және рұқсат беруден бас тарту тәртібі осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатын беру туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) банкті ислам банкіне айналдыру туралы шешім қабылданған банк акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі;
2) осы Заңның 110-бабының талаптарына сәйкес келетін, банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспары;
3) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сәйкес келетін, алдағы үш жылға арналған исламдық банк операцияларын дамыту стратегиясының көшірмесі;
4) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары.
3. Уәкілетті орган өтінішті осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды өтініш беруші ұсынған күннен бастап алпыс жұмыс күні ішінде қарайды.
Банк осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан уәжді түрде бас тарту береді.

Статья 107. Отказ в выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка
и банковского холдинга
Отказ в выдаче разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) производится по любому из следующих оснований:
1) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых банков (банковских холдингов);
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов депозиторов;
3) нарушение в результате предполагаемой реорганизации пруденциальных нормативов и (или) лимитов, установленных уполномоченным органом, макропруденциальных нормативов и (или) лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан;
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Глава 18. ДОБРОВОЛЬНАЯ РЕОРГАНИЗАЦИЯ БАНКА В ФОРМЕ КОНВЕРТАЦИИ В ИСЛАМСКИЙ БАНК
Статья 108. Понятие добровольной реорганизации банка в форме
конвертации в исламский банк
Под добровольной реорганизацией банка в форме конвертации в исламский банк (далее – конвертация банка в исламский банк) понимается комплекс мероприятий, направленных на преобразование деятельности банка в целях получения статуса исламского банка и осуществления исламских банковских операций в соответствии с принципами, установленными статьей 35 настоящего Закона.
Статья 109. Разрешение уполномоченного органа на конвертацию банка
в исламский банк
1. Конвертация банка в исламский банк осуществляется по решению общего собрания акционеров банка с разрешения уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения уполномоченного органа на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения определяется настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. К заявлению о выдаче разрешения уполномоченного органа на конвертацию банка в исламский банк прилагаются следующие документы:
1) решение общего собрания акционеров банка, на котором принято решение о конвертации банка в исламский банк;
2) план мероприятий по конвертации банка в исламский банк, соответствующий требованиям статьи 110 настоящего Закона;
3) копия стратегии развития исламских банковских операций на ближайшие три года, соответствующей требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;
4) план восстановления финансовой устойчивости.
3. Заявление рассматривается уполномоченным органом в течение шестидесяти рабочих дней со дня представления заявителем документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
В случае представления банком неполного пакета документов, указанного в пункте 2 настоящей статьи, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение пятнадцати календарных дней со дня получения документов.

4. Банк уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатты беру не рұқсат беруден бас тарту туралы шешімі қабылданғанға дейін уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатын беру туралы өтінішті еркін нысанда жазбаша өтініш беру арқылы кері қайтарып алуға құқылы.
5. Банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатты беруден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;
2) банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының осы Заңның 110-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) исламдық банк операцияларын дамыту стратегиясының уәкілетті органның тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сәйкес келмеуі;
4) банкті ислам банкіне айналдыру салдарының қаржылық болжамы банкті ислам банкіне айналдыру салдарынан банктің қаржылық жағдайының нашарлауын болжауы;
5) банктің және (немесе) банк конгломератының пруденциялық нормативтерді және (немесе) лимиттерді бұзуы және (немесе) банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатты беру туралы өтініш берілген күннің алдындағы қатарынан күнтізбелік үш ай ішінде банкте Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 213-бабының алтыншы және сегізінші бөліктерінде, 227-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазаның болуы;
6) банкті ислам банкіне болжамды айналдыру салдарынан банк депозиторлары мен өзге де кредиторларының заңды мүдделеріне нұқсан келтіру.
6. Уәкілетті орган осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатты беруге немесе осы рұқсатты беруден уәжді түрде бас тарту беруге міндетті.
7. Уәкілетті орган банкті ислам банкіне айналдыруға берілген рұқсатты мынадай жағдайларда кері қайтарып алады:
1) рұқсат беруге негіз болған анық емес мәліметтердің анықталуы;
2) банктің өз қызметін өзге нысандарда қайта ұйымдастыру немесе тарату арқылы ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы не банктің қызметін тоқтату туралы сот шешімінің қабылдануы;
3) банктің осы Заңның 111-бабында көзделген талаптарды орындамауы не талаптарды орындау мерзімдерін бұзуы;
4) банкке исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден бас тарту.
Банк уәкілетті органға банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсатты қайтару арқылы өзіне банкті ислам банкіне айналдыруға берілген рұқсаттан ерікті түрде бас тартуға құқылы.
Банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсат кері қайтарып алынған немесе банк өзіне банкті ислам банкіне айналдыруға берілген рұқсаттан ерікті түрде бас тартқан кезде уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болған факт анықталған күннен немесе рұқсат қайтарылған күннен бастап екі ай ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды.

4. Банк вправе отозвать заявление о выдаче разрешения уполномоченного органа на конвертацию банка в исламский банк до принятия уполномоченным органом решения о выдаче либо отказе в выдаче разрешения на конвертацию банка в исламский банк путем подачи письменного заявления в произвольной форме.
5. Основаниями отказа в выдаче разрешения на конвертацию банка в исламский банк являются:
1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
2) несоответствие плана мероприятий по конвертации банка в исламский банк требованиям, предусмотренным статьей 110 настоящего Закона;
3) несоответствие стратегии развития исламских банковских операций требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;
4) финансовый прогноз последствий конвертации банка в исламский банк предполагает ухудшение финансового состояния банка вследствие конвертации банка в исламский банк;
5) нарушение банком и (или) банковским конгломератом пруденциальных нормативов и (или) лимитов и (или) наличие у банка административного взыскания за административное правонарушение, предусмотренное частями шестой и восьмой статьи 213, статьей 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, в течение трех последовательных календарных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о выдаче разрешения на конвертацию банка в исламский банк;
6) нарушение в результате предполагаемой конвертации банка в исламский банк законных интересов депозиторов и иных кредиторов банка.
6. Уполномоченный орган обязан в срок, установленный частью первой пункта 3 настоящей статьи, выдать разрешение на конвертацию банка в исламский банк или дать мотивированный отказ в выдаче данного разрешения.
7. Уполномоченный орган отзывает выданное разрешение на конвертацию банка в исламский банк в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) принятия банком решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации в иных формах или ликвидации либо принятия судом решения о прекращении деятельности банка;
3) невыполнения банком требований либо нарушения сроков выполнения требований, предусмотренных статьей 111 настоящего Закона;
4) отказа в выдаче банку лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций.
Банк вправе добровольно отказаться от выданного ему разрешения на конвертацию банка в исламский банк путем возврата разрешения на конвертацию банка в исламский банк в уполномоченный орган.
При отзыве разрешения на конвертацию банка в исламский банк или добровольном отказе банка от выданного ему разрешения на конвертацию банка в исламский банк уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение двух месяцев со дня обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения, или дня возврата разрешения.

110-бап. Банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын банктің директорлар кеңесі бекітеді.
2. Банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында төмендегі іс-шараларды іске асыру мерзімдерін қоса алғанда, олардың егжей-тегжейлі сипаттамасы қамтылуға тиіс:
1) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңесті құру;
2) осы Заңның 22-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларын жүзеге асыру туралы шарттардың үлгілік талаптарын әзірлеу;
3) мынадай:
осы Заңның 22-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларына айналдыруға жататын;
осы Заңның 22-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес ислам банкіне жүзеге асыру рұқсат етілген исламдық банк операцияларына айналдыруды талап етпейтін;
банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көрсетілген айналдыру мерзімі аяқталғанға дейін шарттардың қолданылу мерзімінің өтуі негізі бойынша исламдық банк операцияларына айналдыруды талап етпейтін;
осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келмеу негізі бойынша исламдық банк операцияларына айналдыруға жатпайтын банк операцияларының және өзге де операциялардың тізбесін айқындау;
4) банктің осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген банк операциялары және өзге де операциялар бойынша активтері мен міндеттемелерінің әлеуетті көлемін айқындау;
5) айналдыру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялау және оны банктің интернет-ресурсында орналастыру;
6) банк клиенттерін банк операцияларының және өзге де операциялардың осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген тізбесі, осы Заңның 111-бабының 4-тармағында көзделген жазбаша бас тартуларды не келісімдерді ұсыну мерзімі және олар қабылданатын мекенжай көрсетіле отырып, банкті ислам банкіне айналдыруды жүргізу туралы жазбаша хабардар ету;
7) операциялардың (қызметтің) жаңа түрлері ескеріле отырып, банкті корпоративтік басқарудың және оның ішкі саясаты мен рәсімдерін, өзге де ішкі құжаттарын қайта қарау және өзгерту;
8) банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындауға жауапты банктің басшы қызметкерлерін айқындау;
9) клиенттермен банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыру туралы шарттар бойынша жұмыс жүргізу;
10) исламдық банк операцияларын жүзеге асыру үшін бағдарламалық қамтылымды пысықтау;
11) уәкілетті органға банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы есепті ұсыну;

Статья 110. План мероприятий по конвертации банка в исламский банк
1. План мероприятий по конвертации банка в исламский банк утверждается советом директоров банка.
2. План мероприятий по конвертации банка в исламский банк должен содержать детальное описание следующих мероприятий, включая сроки их реализации:
1) создание совета по принципам исламского финансирования;
2) разработка типовых условий договоров об осуществлении исламских банковских операций, предусмотренных частью первой пункта 4 статьи 22 настоящего Закона;
3) определение перечня банковских и иных операций:
подлежащих конвертации в исламские банковские операции, предусмотренные частью первой пункта 4 статьи 22 настоящего Закона;
не требующих конвертации в исламские банковские операции, осуществление которых разрешено исламскому банку в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 22 настоящего Закона;
не требующих конвертации в исламские банковские операции по основанию истечения срока действия договоров до окончания срока конвертации, указанного в плане мероприятий по конвертации банка в исламский банк;
не подлежащих конвертации в исламские банковские операции по основанию несоответствия принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона;
4) определение потенциального объема активов и обязательств банка по банковским и иным операциям, указанным в подпункте 3) настоящего пункта;
5) публикация объявления о конвертации в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и его размещение на интернет-ресурсе банка;
6) письменное уведомление клиентов банка о проведении конвертации банка в исламский банк с указанием перечня банковских и иных операций, предусмотренного подпунктом 3) настоящего пункта, срока представления письменных отказов либо согласий, предусмотренных пунктом 4 статьи 111 настоящего Закона, и адреса, по которому они принимаются;
7) пересмотр и изменение корпоративного управления и внутренних политик и процедур, иных внутренних документов банка с учетом новых видов операций (деятельности);
8) определение руководящих работников банка, ответственных за исполнение плана мероприятий по конвертации банка в исламский банк;
9) проведение с клиентами работы по договорам об осуществлении банковских и иных операций;
10) доработка программного обеспечения для осуществления исламских банковских операций;
11) представление в уполномоченный орган отчета о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации банка в исламский банк;

12) банкті ислам банкі етіп мемлекеттік қайта тіркеу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгіну;
13) уәкілетті органға исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны беру туралы өтінішпен жүгіну;
14) банкті ислам банкіне айналдырудың осы Заңның 111-бабының 7-тармағында көрсетілген мерзімнен аспауға тиісті банк жоспарлаған мерзімі;
15) банкті ислам банкіне айналдыру үшін қажетті өзге де іс-шаралар.
111-бап. Банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіндегі оның қызметі
1. Банкті ислам банкіне айналдыру кезеңінде банк айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды жүзеге асыруға міндетті.
2. Уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатын алғаннан кейін банк акционерлерінің жалпы жиналысында директорлар кеңесінің ұсынымы бойынша исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес тағайындалады.
3. Уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатын алғаннан кейін банк он жұмыс күні ішінде:
1) айналдыру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды және көрсетілген хабарландыруды банктің интернет-ресурсында орналастырады;
2) банк клиенттеріне банк операцияларының және өзге де операциялардың осы Заңның 110-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген тізбесін, осы баптың 4-тармағында көзделген жазбаша бас тартуларды не келісімдерді ұсыну мерзімін және олар қабылданатын мекенжайды көрсете отырып, банкті ислам банкіне айналдыруды жүргізу туралы жазбаша хабарламаны жібереді.
4. Банк клиенттері осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жазбаша хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде банкке:
1) осы Заңның 22-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген исламдық банк операцияларына айналдыруға жататын банк операциялары және өзге де операциялар бойынша шарт талаптарын өзгертуге;
2) ислам банкіне осы Заңның 22-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жүзеге асыру рұқсат етілген исламдық банк операцияларына айналдыруды талап етпейтін банк операциялары және өзге де операциялар бойынша шарт талаптарын банкті ислам банкіне айналдыруға байланысты банктің атауын өзгерту бөлігінде өзгертуге;
3) уәкілетті органның банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатында көрсетілген айналдыру мерзімі аяқталғанға дейін шарттардың қолданылу мерзімінің өтуі негізі бойынша исламдық банк операцияларына айналдыруды талап етпейтін немесе осы Заңның 36-бабында белгіленген исламдық банк операциялары қағидаттарына сәйкес келмеу негізі бойынша айналдыруға жатпайтын банк операциялары және өзге де операциялар жөніндегі шарттар бойынша құқықты (талапты) басқаға беруге немесе борышты аударуға жазбаша бас тартуды не келісімді ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімде жауапты ұсынбау:

12) обращение в Государственную корпорацию для государственной перерегистрации банка в исламский банк;
13) обращение в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций;
14) планируемый банком срок конвертации банка в исламский банк, который не должен превышать срока, указанного в пункте 7 статьи 111 настоящего Закона;
15) иные мероприятия, необходимые для конвертации банка в исламский банк.
Статья 111. Деятельность банка в период его конвертации в исламский банк
1. В период конвертации банк обязан осуществить мероприятия, предусмотренные планом мероприятий по конвертации банка в исламский банк.
2. После получения разрешения уполномоченного органа на конвертацию банка в исламский банк общим собранием акционеров банка по рекомендации совета директоров назначается совет по принципам исламского финансирования.
3. Банк в течение десяти рабочих дней после получения разрешения уполномоченного органа на конвертацию банка в исламский банк:
1) публикует объявление о конвертации в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и размещает указанное объявление на интернет-ресурсе банка;
2) направляет письменное уведомление клиентам банка о проведении конвертации банка в исламский банк с указанием перечня банковских и иных операций, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 статьи 110 настоящего Закона, срока представления письменных отказов либо согласий, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, и адреса, по которому они принимаются.
4. Клиенты банка в течение тридцати календарных дней со дня получения письменного уведомления, указанного в подпункте 2) пункта 3 настоящей статьи, обязаны представить в банк письменный отказ либо согласие:
1) на изменение условий договора по банковским и иным операциям, подлежащим конвертации в исламские банковские операции, предусмотренные частью первой пункта 4 статьи 22 настоящего Закона;
2) на изменение условий договора по банковским и иным операциям, не требующим конвертации в исламские банковские операции, осуществление которых разрешено исламскому банку в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 22 настоящего Закона, в части изменения наименования банка, связанного с конвертацией банка в исламский банк;
3) на уступку права (требования) или перевод долга по договорам по банковским и иным операциям, не требующим конвертации в исламские банковские операции по основанию истечения срока действия договоров до окончания срока конвертации, указанного в разрешении уполномоченного органа на конвертацию банка в исламский банк, или не подлежащим конвертации по основанию несоответствия принципам исламских банковских операций, установленным статьей 36 настоящего Закона.
Непредставление ответа в срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта:

осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары бойынша клиенттің бас тартуы ретінде қаралады;
осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы бойынша клиенттің келісімі ретінде қаралады.
Клиент осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша жазбаша бас тартуды берген кезде осы шарттардың қолданысы осы Заңның 112-бабының 1-тармағында көрсетілген есепті банк уәкілетті органға ұсынғанға дейін тоқтатылуға жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралар исламдық банк операцияларын жүзеге асыру талаптары қамтылған не банкті ислам банкіне айналдыруға байланысты банктің атауын өзгертуді көздейтін, банк исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны алғаннан кейін оның күшіне енуі талабымен шартқа қосымша келісімді жасасу арқылы жүзеге асырылады.
Банк клиенттерінің банктік шоттарына қойылатын орындалмаған талаптар (банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімдерін, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдерін (қаулыларын) қоса алғанда) болған және ақша жеткіліксіз болған не болмаған (оның ішінде бір жылдан астам уақыт ақша қозғалысы болмаған) кезде банк мұндай талаптарды қайтаруды жүзеге асыруға және банктік шоттарды жабуға құқылы.
5. Банкке исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия берілген кезде немесе банктің қызметін тоқтату туралы сот шешімі қабылданған кезде, сондай-ақ уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алған жағдайда, банкті ислам банкіне айналдыруға арналған рұқсатты банк уәкілетті органға қайтаруға тиіс.
6. Банкті ислам банкіне айналдыру кезеңінде оған шарттардың қолданылу мерзімін ұзартуға және (немесе) осы Заңның 22-бабының 2, 3 және 5-тармақтарында көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға жаңа шарттар жасасуға, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
7. Банкті ислам банкіне айналдыру мерзімі бес жылдан аспауға тиіс. Уәкілетті орган мұндай мерзімді банктің өтінішхаты бойынша бір жылдан аспайтын мерзімге ұзартады.
8. Осы Заңның 35-бабында белгіленген қағидаттарға сәйкес келмейтін мәмілелерден банк айналдыру кезеңінде алатын кірісті пайдалану туралы шешімді банктің исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңесі қабылдайды.
112-бап. Банкті Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қайта тіркеу және
исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға
арналған лицензияны беру

по подпунктам 1) и 2) части первой настоящего пункта рассматривается как отказ клиента;
по подпункту 3) части первой настоящего пункта рассматривается как согласие клиента.
При предоставлении клиентом письменного отказа по договорам, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, действие данных договоров подлежит прекращению до представления банком в уполномоченный орган отчета, указанного в пункте 1 статьи 112 настоящего Закона.
Мероприятия, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, осуществляются путем заключения дополнительного соглашения к договору, содержащего условия осуществления исламских банковских операций либо предусматривающего изменение наименования банка, связанное с конвертацией банка в исламский банк, с условием вступления его в силу после получения банком лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций.
При наличии неисполненных требований к банковским счетам клиентов банка (включая распоряжения уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решения (постановления) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента) и недостаточности либо отсутствии денег (в том числе отсутствии движения денег более года) банк вправе осуществить возврат таких требований и закрыть банковские счета.
5. Разрешение на конвертацию банка в исламский банк подлежит возврату банком в уполномоченный орган при выдаче банку лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций или при принятии судом решения о прекращении деятельности банка, а также в случае отзыва разрешения уполномоченным органом.
6. Банку в период его конвертации в исламский банк запрещается продлевать срок действия договоров и (или) заключать новые договоры на осуществление банковских и иных операций, а также осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, предусмотренных пунктами 2, 3 и 5 статьи 22 настоящего Закона.
7. Срок конвертации банка в исламский банк не может превышать пять лет. Такой срок продлевается уполномоченным органом по ходатайству банка на срок не более одного года.
8. Решение об использовании дохода, получаемого банком в период конвертации от сделок, не соответствующих принципам, установленным статьей 35 настоящего Закона, принимается советом по принципам исламского финансирования банка.
Статья 112. Государственная перерегистрация банка в Государственной
корпорации и выдача лицензии на осуществление исламских
банковских и иных операций

1. Банк уәкілетті органның рұқсатында көрсетілген айналдыру мерзімі аяқталғанға дейін алты айдан кешіктірмей уәкілетті органға растаушы құжаттарды қоса бере отырып, банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы есепті ұсынады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген есепке ескертулер болған кезде уәкілетті орган банктен қосымша іс-шараларды орындауды және (немесе) қосымша ақпарат пен құжаттарды беруді талап етуге құқылы. Банк уәкілетті органның ескертулерін ескеруге (талап етілетін қосымша іс-шараларды орындауға және (немесе) қосымша ақпарат пен құжаттарды беруге) және уәкілетті органға банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы есепті уәкілетті орган белгілеген мерзімде растаушы құжаттарды қоса бере отырып, қайтадан ұсынуға міндетті.
3. Уәкілетті орган банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы есепті уәкілетті органға ұсынылған күнінен бастап екі ай ішінде мақұлдайды немесе мақұлдаудан бас тартады.
4. Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағында көрсетілген есепті мақұлдағаннан кейін банк банкті мемлекеттік қайта тіркеу үшін Мемлекеттік корпорацияға күнтізбелік отыз күн ішінде жүгінуге міндетті.
Ислам банкінің жарғысында осы Заңның 7-бабының 5-тармағында көзделген ақпарат қамтылуға тиіс.
5. Банк Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қайта тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде, бірақ уәкілетті органның рұқсатында көрсетілген айналдыру мерзімі аяқталғанға дейін отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға:
1) мына құжаттарды:
ислам банкі жарғысының нотариат куәландырған көшірмесін;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты;
исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес туралы ережені;
исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелері лауазымына тағайындалған адамдар туралы, олардың осы Заңның 36-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын мәліметтерді;
исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды;
ислам банкінің ішкі кредиттік саясаты туралы қағидаларды қоса бере отырып, исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны беру туралы;
2) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны (бар болса) қайта ресімдеу туралы өтінішпен жүгінуге міндетті.

1. Не позднее шести месяцев до окончания срока конвертации, указанного в разрешении уполномоченного органа, банк представляет в уполномоченный орган отчет о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации банка в исламский банк, с приложением подтверждающих документов.
2. При наличии замечаний к отчету, указанному в пункте 1 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе потребовать от банка выполнения дополнительных мероприятий и (или) предоставления дополнительной информации и документов. Банк обязан учесть замечания уполномоченного органа (выполнить требуемые дополнительные мероприятия и (или) предоставить дополнительную информацию и документы) и повторно представить в уполномоченный орган отчет о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации банка в исламский банк, с приложением подтверждающих документов в установленный уполномоченным органом срок.
3. Уполномоченный орган одобряет или отказывает в одобрении отчета о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации банка в исламский банк, в течение двух месяцев со дня его представления в уполномоченный орган.
4. После одобрения уполномоченным органом отчета, указанного в пункте 1 настоящей статьи, банк обязан в течение тридцати календарных дней обратиться в Государственную корпорацию для государственной перерегистрации банка.
Устав исламского банка должен содержать информацию, предусмотренную пунктом 5 статьи 7 настоящего Закона.
5. Банк обязан в течение тридцати календарных дней со дня государственной перерегистрации в Государственной корпорации, но не позднее тридцати рабочих дней до окончания срока конвертации, указанного в разрешении уполномоченного органа, обратиться в уполномоченный орган с заявлением:
1) о выдаче лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций с приложением следующих документов:
нотариально засвидетельствованной копии устава исламского банка;
документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности;
положения о совете по принципам исламского финансирования;
сведений о лицах, назначенных на должности руководителя и членов совета по принципам исламского финансирования, подтверждающих их соответствие требованиям, установленным статьей 36 настоящего Закона;
правил об общих условиях осуществления исламских банковских и иных операций;
правил о внутренней кредитной политике исламского банка;
2) о переоформлении лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг (при наличии) в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".

6. Уәкiлеттi орган исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны беру және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтiнiшті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттар ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні iшiнде қарайды.
Исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды лицензиялау тәртібі осы Заңның 19-бабында айқындалады.
7. Банкке исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия берілген кезден бастап:
1) банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға бұрын берілген лицензияның қолданысы тоқтатылады;
2) банкті ислам банкіне айналдыру аяқталды деп есептеледі.
Банк исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияны, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға қайта ресімделген лицензияны алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде өзіне бұрын берілген лицензиялардың түпнұсқаларын уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
8-БӨЛІМ. ТАРАТУ
19-тарау. БАНКТІ ТАРАТУ БОЙЫНША ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
113-бап. Банктерді тарату түрлері мен негіздері
1. Банк:
1) уәкiлеттi органның рұқсаты болған кезде оның акционерлерiнiң шешiмi бойынша (ерiктi түрде тарату);
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда соттың шешiмi бойынша (мәжбүрлеп тарату) таратылуы мүмкін.
2. Банкті тарату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
114-бап. Таратылатын банк кредиторларының комитеті
1. Кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың банкті ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тарату рәсімдеріне қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Кредиторлар комитетінің құрамын банктің тарату комиссиясының ұсынуы бойынша уәкiлеттi орган бекітеді.
2. Кредиторлар комитетін қалыптастыру және оның қызметінің ерекшеліктері уәкiлеттi органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
115-бап. Уәкілетті органның банкті тарату процесіндегі өкілеттіктері
1. Уәкiлеттi орган ерiктi түрде және мәжбүрлеп таратылатын банктердiң тарату комиссияларының қызметiне бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) тарату комиссияларының есептерді және қосымша ақпаратты беру нысанын, мерзiмдерi мен кезеңдiлiгiн белгiлеуге;
2) тарату комиссияларынан өзге де қажетті ақпаратты алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тарату комиссияларының қызметiне тексеру жүргiзуге;
4) тарату комиссияларының қызметiнде депозиторлар мен өзге де кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қатер төндіретін жағдайдың жасалуына алып келуі мүмкін кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер анықталған не депозиторлар мен кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы не Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған кезде тарату комиссияларының қызметіндегі анықталған кемшіліктерді және (немесе) тәуекелдерді, бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды белгіленген мерзімде жою және (немесе) белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын ұсыну туралы тарату комиссияларының орындауы міндетті жазбаша нұсқамалар шығаруға құқылы.
Жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде берілген іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі;

6. Заявление о выдаче лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций и переоформлении лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
Порядок лицензирования исламских банковских и иных операций определяется статьей 19 настоящего Закона.
7. С момента выдачи банку лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций:
1) ранее выданная лицензия на осуществление банковских и иных операций прекращает свое действие;
2) конвертация банка в исламский банк считается завершенной.
Банк обязан в течение десяти рабочих дней после получения лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций и переоформленной лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг возвратить в уполномоченный орган подлинники ранее выданных ему лицензий.
РАЗДЕЛ 8. ЛИКВИДАЦИЯ
Глава 19. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО ЛИКВИДАЦИИ БАНКА
Статья 113. Виды и основания ликвидации банков
1. Банк может быть ликвидирован:
1) по решению его акционеров при наличии разрешения уполномоченного органа (добровольная ликвидация);
2) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
2. Ликвидация банка осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 114. Комитет кредиторов ликвидируемого банка
1. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием в процедурах добровольной или принудительной ликвидации банка создается комитет кредиторов.
Состав комитета кредиторов утверждается уполномоченным органом по представлению ликвидационной комиссии банка.
2. Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Статья 115. Полномочия уполномоченного органа в ликвидационном
процессе банка
1. В целях осуществления контроля за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно ликвидируемых банков уполномоченный орган вправе:
1) устанавливать форму, сроки и периодичность предоставления ликвидационными комиссиями отчетов и дополнительной информации;
2) получать иную необходимую информацию от ликвидационных комиссий;
3) проводить проверки деятельности ликвидационных комиссий в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
4) при выявлении в деятельности ликвидационных комиссий недостатков и (или) рисков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего правам и законным интересам депозиторов и иных кредиторов, либо выявлении нарушений прав и законных интересов депозиторов и иных кредиторов либо нарушений требований законодательства Республики Казахстан выносить обязательные для исполнения ликвидационными комиссиями письменные предписания об устранении выявленных недостатков и (или) рисков в деятельности ликвидационных комиссий, нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) о представлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, предоставленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица;

5) тарату комиссиясы жазбаша нұсқаманы белгiленген мерзiмде орындамаған жағдайда, тарату комиссиясының мүшелерін ауыстыруға не банк ерікті түрде таратылған жағдайда, оларды ауыстыруды талап етуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ депозиторлар мен өзге де кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн сотқа не прокуратура органдарына жүгінуге;
6) тарату шығыстары сметасын қалыптастыру мен бекітудің ерекшеліктерін және тәртібін белгілеуге;
7) тарату комиссияларының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргізу қағидаларын орындауы жөніндегі, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды, касса қалдықтарының лимиттерін, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны тапсыру мерзімдерін айқындауға құқылы.
2. Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда, тарату комиссиясының төрағасы, бөлімше басшысы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
116-бап. Банктің тарату массасы
1. Банктің мүлкі, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда банкті мәжбүрлеп тарату рәсімінде өндіріп алу қолданылуы мүмкін өзге де адамдардың мүлкі банктің тарату массасы болып табылады.
Банктің тарату массасын қалыптастыру және түгендеу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Банктiң тарату массасына:
1) Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес шығарылған облигациялардың қамтамасыз етілуі болып табылатын бөлінген активтер кірмейді;
Тарату комиссиясы бөлінген активтерді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен арнаулы қаржы компаниясының облигацияларын ұстаушылардың өкіліне басқаруға (бөлінген активтерді өткізу және кепілге қойылған мүлікке және бөлінген активтердің құрамына кіретін өзге де қамтамасыз етуге өндіріп алуды қолдану құқығымен) береді;
2) ипотекалық қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) (ипотекалық куәлiктердi қоса алғанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары түріндегі ипотекалық облигациялардың қамтамасыз етілуі болып табылатын кепiл мүлкi көрсетілген облигацияларға меншік құқығы оларды ұстаушыларда туындаған немесе оларға мәмiлелер бойынша не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де негіздер бойынша ауысқан жағдайларда кірмейді.
Тарату комиссиясы ипотекалық облигациялардың қамтамасыз етілуі болып табылатын кепіл мүлкін ипотекалық облигациялар эмитенті кредиторларының талаптарын қанағаттандыру үшін ипотекалық облигацияларды ұстаушылардың өкіліне береді;

5) в случае неисполнения ликвидационной комиссией в установленный срок письменного предписания заменять членов ликвидационной комиссии либо требовать их замены в случае добровольной ликвидации банка, применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также обращаться в суд либо органы прокуратуры за защитой прав и законных интересов депозиторов и иных кредиторов;
6) устанавливать особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;
7) определять требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, по обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии.
2. В случае нарушения ликвидационной комиссией законодательства Республики Казахстан председатель, руководитель подразделения ликвидационной комиссии несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 116. Ликвидационная масса банка
1. Ликвидационной массой банка являются имущество банка, а также имущество иных лиц в случаях, предусмотренных настоящим Законом, на которые может быть обращено взыскание в процедуре принудительной ликвидации банка.
Порядок формирования и инвентаризации ликвидационной массы банка определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В ликвидационную массу банка не включаются:
1) выделенные активы, являющиеся обеспечением по облигациям, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации.
Выделенные активы передаются ликвидационной комиссией в управление (с правом реализации выделенных активов и обращения взыскания на заложенное имущество и иное обеспечение, входящее в состав выделенных активов) представителю держателей облигаций специальной финансовой компании в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) залоговое имущество, являющееся обеспечением по ипотечным облигациям в виде прав (требований) по договорам ипотечного займа (включая ипотечные свидетельства), а также государственных ценных бумаг Республики Казахстан в случаях, когда право собственности на указанные облигации возникло у их держателей или перешло к ним по сделкам либо иным основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан.
Залоговое имущество, являющееся обеспечением по ипотечным облигациям, передается ликвидационной комиссией представителю держателей ипотечных облигаций для удовлетворения требований кредиторов эмитента ипотечных облигаций;

3) банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған немесе банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін, осы күндердің қайсысы бұрын болғанына қарай, кредиторға бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміледе (мәмілелерде) айқындалған тәртіппен және шарттарда берілген қамтамасыз ету ақысы;
4) үшiншi тұлғаларға тиесiлi және кастодиан-банкке сақтау мен есепке алу үшiн сенiп тапсырылған бағалы қағаздар, сондай-ақ кастодиан-банкке есепке алу мен сақтау үшiн сеніп тапсырылған зейнетақы активтері, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның арнаулы резервтегі активтері, инвестициялық қорлардың активтері, арнаулы қаржы компанияларының бөлінген активтері кірмейді.
Кастодиан-банкке сақтау мен есепке алу үшін сеніп тапсырылған зейнетақы активтерi, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне бөлінетін трансферттер, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның арнаулы резервтегі активтері, инвестициялық қорлардың активтерi, арнаулы қаржы компаниясының бөлінген активтері басқа банкке әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның, акционерлік инвестициялық қордың, арнаулы қаржы компаниясының, инвестициялық пай қорын басқарушы компанияның өтініші бойынша аударылады.
3. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің тарату массасына инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлік кірмейді. Тарату комиссиясы көрсетілген мүлікті, сондай-ақ инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелерді исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар басқа банкке, ислам банкіне беруге тиіс.
Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банкті, ислам банкін таңдау тәртібі және оған инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлікті және исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар таратылатын банктің, ислам банкінің инвестициялық депозиттері бойынша міндеттемелерін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
20-тарау. БАНКТІ ЕРІКТІ ТҮРДЕ ТАРАТУ
117-бап. Ерікті түрде тарату
1. Банк акционерлерінің жалпы жиналысы оны ерікті түрде тарату туралы шешім қабылдағаннан кейін банк жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару бойынша шаралар қабылдауға міндетті.

3) обеспечительная плата, предоставленная кредитору в порядке и на условиях, которые определены сделкой (сделками) в рамках генерального финансового соглашения, до даты лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций или возбуждения дела о принудительной ликвидации банка, в зависимости от того, какая из этих дат наступила ранее;
4) ценные бумаги, принадлежащие третьим лицам и вверенные банку-кастодиану для хранения и учета, а также пенсионные активы, активы фонда социального медицинского страхования, активы специального резерва организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, активы инвестиционных фондов, выделенные активы специальных финансовых компаний, вверенные банку-кастодиану для учета и хранения.
Пенсионные активы, активы фонда социального медицинского страхования, трансферты, выделяемые на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, активы специального резерва организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, активы инвестиционных фондов, выделенные активы специальных финансовых компаний, вверенные банку-кастодиану для хранения и учета, переводятся в другой банк по заявлению фонда социального медицинского страхования, добровольного накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, акционерного инвестиционного фонда, специальной финансовой компании, управляющей компании паевого инвестиционного фонда.
3. В ликвидационную массу банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, исламского банка не включается имущество, приобретенное за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите. Указанное имущество, а также обязательства по инвестиционным депозитам подлежат передаче ликвидационной комиссией другому банку с универсальной банковской лицензией, осуществляющему исламские банковские операции, исламскому банку.
Порядок выбора банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, исламского банка и передачи ему имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам ликвидируемого банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, исламского банка устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Глава 20. ДОБРОВОЛЬНАЯ ЛИКВИДАЦИЯ БАНКА
Статья 117. Добровольная ликвидация
1. После принятия общим собранием акционеров банка решения о его добровольной ликвидации банк обязан принять меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.

Жеке тұлғалардың депозиттерін Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару осы Заңның 22-бабы 7-тармағының екінші бөлігінде көзделген шарттар сақтала отырып жүзеге асырылады.
Банкті ерікті түрде таратуға арналған рұқсатты беру тәртібі, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін банк уәкілетті органға өзін ерікті түрде таратуға арналған рұқсатты беру туралы өтінішхатпен жүгінуге құқылы.
Көрсетілген өтінішхатқа:
іске асыру мерзімдері көрсетіле отырып, банктің өз қызметін тоқтатуы жөніндегі іс-шаралардың банк акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген тізбесі;
банктің өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін қаражатының жеткілікті екенін куәландыратын банктің баланстық есебі;
басқа да қажетті мәліметтер қоса берілуге тиіс.
Банкті ерікті түрде таратуға арналған рұқсатты беру туралы өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Банктi ерiктi түрде таратуға арналған рұқсатты беру туралы өтiнiшхатты уәкiлеттi орган банкті ерікті түрде таратуға арналған рұқсатты алуға өтініш қабылданған күннен бастап екi ай iшiнде қарауға тиiс.
Банктi ерiктi түрде таратуға арналған рұқсатты беруден бас тартқан жағдайда уәкiлеттi орган бұл туралы уәжді шешiм шығарады, оны банктің назарына жеткізеді.
4. Уәкілетті орган банкті ерікті түрде таратуға арналған рұқсатты беруден бас тартуды мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізеді:
1) ұсынылған құжаттардың толық болмауы немесе тиісінше ресімделмеуі;
2) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін банк қаражатының жеткіліксіз болуы;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару бойынша шаралар қабылдамауы.
5. Банк ерiктi түрде таратуға арналған рұқсатты алған кезде тарату комиссиясын құрады, оған банктiң мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктер ауысады.
Ерiктi түрде таратылатын банктiң тарату комиссиясы қызметiнiң ерекшелiктерi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалады.
6. Уәкілетті орган ерікті түрде таратылатын банктің тарату комиссиясының қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
7. Банк ерiктi түрде таратуға арналған рұқсатты алғаннан кейiн бұл жөнінде ақпаратты Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялауға, сондай-ақ банктің интернет-ресурсында орналастыруға мiндеттi.

Перевод депозитов физических лиц в филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных частью второй пункта 7 статьи 22 настоящего Закона.
Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. После осуществления возврата депозитов физических лиц банк вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о выдаче разрешения на его добровольную ликвидацию.
К указанному ходатайству должны прилагаться:
перечень мероприятий по прекращению банком своей деятельности с указанием сроков их реализации, утвержденный общим собранием акционеров банка;
балансовый отчет банка, свидетельствующий о достаточности средств у банка для осуществления расчетов по его обязательствам;
другие необходимые сведения.
Перечень документов и сведений, прилагаемых к ходатайству о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение двух месяцев со дня принятия заявления на получение разрешения на добровольную ликвидацию банка.
В случае отказа в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка уполномоченный орган выносит об этом мотивированное решение, которое доводит до сведения банка.
4. Отказ в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств банка для расчета по его обязательствам;
3) непринятие мер по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
5. При получении разрешения на добровольную ликвидацию банк создает ликвидационную комиссию, к которой переходят полномочия по управлению имуществом и делами банка.
Особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемого банка определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган осуществляет контроль за деятельностью ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемого банка.
7. После получения разрешения на добровольную ликвидацию банк обязан опубликовать информацию об этом на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также разместить на интернет-ресурсе банка.

8. Тарату комиссиясы тарату балансы мен банктi тарату туралы есеп бекiтілгеннен кейiн күнтізбелік жеті күн ішінде оларды Мемлекеттік корпорацияға және уәкiлеттi органға ұсынуға мiндеттi.
Тарату комиссиясы банктi тарату аяқталған кезде архивке құжаттарды сақтау үшiн белгiленген тәртiппен тапсыруға және бұл жөнiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге мiндеттi.
9. Ерікті түрде таратылатын банктің барлық кредиторының талаптарын қанағаттандыруға қаражаты жеткiлiксiз болған жағдайда, банк мәжбүрлеп таратылуға жатады.
Ерiктi түрде тарату процесiн аяқтаудың мүмкiн болмауына байланысты уәкiлеттi орган банктi мәжбүрлеп тарату туралы арызбен сотқа жүгiнеді.
21-тарау. БАНКТІ МӘЖБҮРЛЕП ТАРАТУ
118-бап. Банкті мәжбүрлеп тарату негіздері
Банкті мәжбүрлеп тарату:
1) банктің осы Заңда көзделген негіздер бойынша операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылуына;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да негіздер бойынша банкті мәжбүрлеп тарату туралы уәкілетті мемлекеттік органдардың арызбен (талап қоюмен) сотқа жүгінуіне;
3) ерікті түрде таратылатын банктің барлық кредиторының талаптарын қанағаттандыру үшін қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, банкті ерікті түрде тарату процесін аяқтаудың мүмкін болмауына байланысты заңды күшіне енген сот шешімі негізінде жүргізіледі.
119-бап. Банкті өзге де негіздер бойынша тарату
1. Банктi мәжбүрлеп тарату банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешiм болмаған кезде уәкiлетті мемлекеттiк органдардың арызбен (талап қоюмен) сотқа жүгінуі бойынша сот iс қозғаған жағдайда осы Заңға сәйкес жүргiзiледi.
2. Сот банктi мәжбүрлеп тарату туралы шешiмдi уәкiлеттi органға жiбередi.
Осы Заңның 118-бабының 2) тармақшасында көзделген негiз бойынша қозғалған iс бойынша соттың банктi мәжбүрлеп тарату туралы шешiмі күшіне енген күннен бастап банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылады.
120-бап. Мәжбүрлеп таратуды жүргізу шарттары мен тәртібі
1. Соттың банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап:
осы Заңның 84-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген салдар басталады;
банктің бұрын жұмыс істеп келген органдарының өкілеттіктері тоқтатылады, басшы қызметкерлері, ал қажет болған жағдайда өзге де қызметкерлері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылады.

8. Ликвидационная комиссия обязана в течение семи календарных дней после утверждения ликвидационного баланса и отчета о ликвидации банка представить их в Государственную корпорацию и уполномоченный орган.
При завершении ликвидации банка ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
9. Банк подлежит принудительной ликвидации в случае недостаточности средств для удовлетворения требований всех кредиторов добровольно ликвидируемого банка.
В связи с невозможностью завершения процесса добровольной ликвидации уполномоченный орган обращается в суд с заявлением о принудительной ликвидации банка.
Глава 21. ПРИНУДИТЕЛЬНАЯ ЛИКВИДАЦИЯ БАНКА
Статья 118. Основания принудительной ликвидации банка
Принудительная ликвидация банка производится на основании вступившего в законную силу решения суда в связи с:
1) лишением банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;
2) обращением в суд с заявлением (иском) уполномоченных государственных органов о принудительной ликвидации банка по другим основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан;
3) невозможностью завершения процесса добровольной ликвидации банка в случае недостаточности средств для удовлетворения требований всех кредиторов добровольно ликвидируемого банка.
Статья 119. Ликвидация банка по иным основаниям
1. Принудительная ликвидация банка в случае, когда дело возбуждено судом по обращению в суд с заявлением (иском) уполномоченных государственных органов при отсутствии решения о лишении банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, производится в соответствии с настоящим Законом.
2. Решение о принудительной ликвидации банка суд направляет в уполномоченный орган.
Со дня вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации банка по делу, возбужденному по основанию, предусмотренному подпунктом 2) статьи 118 настоящего Закона, банк лишается банковской лицензии на осуществление всех видов операций.
Статья 120. Условия и порядок проведения принудительной ликвидации
1. Со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка:
наступают последствия, предусмотренные подпунктами 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 1 статьи 84 настоящего Закона;
полномочия ранее действовавших органов банка прекращаются, руководящие работники, а при необходимости и иные работники увольняются в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.

2. Банктi мәжбүрлеп таратуға байланысты барлық шығыстар, осы Заңның 84-бабының 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы банктiң қаражаты есебiнен ғана жүргiзiледi.
3. Тарату комиссиясы банктің мүлкiн бағалауды Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүргiзедi.
4. Банктің шетел валютасында көрсетілген міндеттемелері соттың банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен есепке алынады.
5. Аралық тарату балансын және мәжбүрлеп таратылатын банктiң кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн уәкiлеттi орган бекiтедi.
6. Аралық тарату балансы бекітілгенге дейін қарсы біртекті талаптарды есепке алуды жүргізуге жол беріледі.
Аралық тарату балансы бекітілгеннен кейін қарсы біртекті талаптарды есепке алу осы кредитордың талаптарын қанағаттандырудың тиісті кезегі басталған кезде ғана жүргізіледі.
Мәжбүрлеп таратудың кез келген кезеңінде мәжбүрлеп таратылатын банкке:
құқықты (талапты) басқаға беру шартынан;
банктік қарыз берілген және (немесе) талап туындайтын өзге де мәміле жасалған күні бір-біріне үлестес болып табылған заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру нәтижесінде туындаған қарсы біртекті талаптарды есепке алуды жүргізуге тыйым салынады.
7. Банктің тарату комиссиясы мәжбүрлеп таратылатын банктің мүлкін өткізуді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен жүргізеді.
8. Уәкілетті орган банктiң тарату комиссиясының қызметiне бақылауды жүзеге асырады.
9. Тарату комиссиясы сотқа уәкiлеттi органмен келiсiлген тарату туралы есептi және тарату балансын ұсынады.
Сот уәкілетті органнан және тарату комиссиясынан тарату ісін жүргізуге байланысты кез келген ақпаратты сұратуға құқылы.
Сот тарату туралы есептi және тарату балансын бекiтеді және тарату iсiн жүргізудің аяқталғаны туралы ұйғарым шығарады.
Тарату комиссиясы сот ұйғарымының көшiрмесiн Мемлекеттік корпорацияға және уәкiлеттi органға жiбередi.
Тарату комиссиясы тарату балансы мен тарату туралы есеп бекітілгеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде оларды – Мемлекеттік корпорацияға, ал көрсетілген құжаттардың көшірмелерін уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Тарату комиссиясы банктi мәжбүрлеп тарату аяқталғаннан кейін архивке құжаттарды сақтау үшiн белгiленген тәртiппен тапсыруға және бұл жөнiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге мiндеттi.

2. Все расходы, связанные с принудительной ликвидацией банка, производятся только за счет средств этого банка, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 10 статьи 84 настоящего Закона.
3. Оценка имущества банка производится ликвидационной комиссией в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
4. Обязательства банка, выраженные в иностранной валюте, учитываются в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка.
5. Промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов принудительно ликвидируемого банка утверждаются уполномоченным органом.
6. До утверждения промежуточного ликвидационного баланса допускается проведение зачета встречных однородных требований.
После утверждения промежуточного ликвидационного баланса зачет встречных однородных требований производится только при наступлении соответствующей очереди удовлетворения требования данного кредитора.
Запрещается на любом этапе принудительной ликвидации проведение зачета встречных однородных требований, возникших к принудительно ликвидируемому банку:
из договора уступки права (требования);
в результате реорганизации юридических лиц, являвшихся аффилированными друг к другу на дату выдачи банковского займа и (или) совершения иной сделки, из которой вытекает требование.
7. Реализация имущества принудительно ликвидируемого банка производится ликвидационной комиссией банка в порядке, определенном нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Контроль за деятельностью ликвидационной комиссии осуществляет уполномоченный орган.
9. Ликвидационная комиссия представляет в суд согласованный с уполномоченным органом отчет о ликвидации и ликвидационный баланс.
Суд вправе запрашивать у уполномоченного органа и ликвидационной комиссии любую информацию, связанную с ликвидационным производством.
Суд утверждает отчет о ликвидации и ликвидационный баланс и выносит определение о завершении ликвидационного производства.
Ликвидационная комиссия направляет копию определения суда в Государственную корпорацию и уполномоченный орган.
Ликвидационная комиссия обязана в течение тридцати календарных дней после утверждения ликвидационного баланса и отчета о ликвидации представить их в Государственную корпорацию, а копии указанных документов – в уполномоченный орган.
После завершения принудительной ликвидации банка ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.

10. Тарату комиссиясы банк қызметінің тоқтатылуы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға банк қызметінің тоқтатылуы тіркелгені туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынады.
121-бап. Мәжбүрлеп таратылатын банктің тарату комиссиясы
1. Сот банктi мәжбүрлеп тарату туралы шешiм қабылданғаннан кейiн тарату iсiн жүргізуді қозғайды және уәкiлеттi органға банктің филиалдары мен өкiлдiктерiнің болуын ескере отырып, банктің тарату комиссиясын құру жөнiнде мiндет жүктейдi.
Банктiң тарату комиссиясы банк iстерiн аяқтау және оның депозиторларымен және өзге де кредиторларымен есеп айырысуын қамтамасыз ету үшiн шаралар қабылдайды.
2. Мәжбүрлеп таратылатын банктiң тарату комиссиясын тағайындау және босату тәртiбi, тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерiне қойылатын талаптар, сондай-ақ таратуды жүзеге асыру тәртiбi және тарату комиссиясының жұмысына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалады.
3. Мәжбүрлеп таратылатын банктiң тарату комиссиясы төрағасының және мүшелерінің құқықтары мен міндеттері, оның ішінде сыйақыға құқығы, мәжбүрлеп таратылатын банктің істері мен мүлкін басқару жөніндегі өкілеттіктердің көлемі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, кредиторлар комитетімен жасасатын келісіммен реттеледі.
Банктiң тарату комиссиясының төрағасына, мүшелерiне және өзге де тартылған қызметкерлерiне төленетiн сыйақының ай сайынғы мөлшерi олардың әрқайсысына республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленетiн ең төмен жалақының он еселенген мөлшерінен аспауға тиiс.
4. Уәкілетті орган уәкілетті органның тапсырмасы бойынша банкті мәжбүрлеп тарату рәсімін жүзеге асыру үшін банктерді тарату жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынуға мамандандырылған адамдарды тартуға құқылы.
Банктерді мәжбүрлеп таратуды жүзеге асыру үшін тартылатын адамдарға қойылатын талаптар, банктерді тарату жөніндегі көрсетілетін қызметтер ұсынуға мамандандырылған заңды тұлғаны таңдау тәртібі, сондай-ақ олардың қатысуымен банктерді мәжбүрлеп таратуды жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
122-бап. Мәмілелерді жарамсыз деп тану және мүлікті қайтару
1. Мәжбүрлеп таратылатын банктiң тарату комиссиясы, оның ішінде кредиторлардың өтінішхаты бойынша, соттың банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күнге дейін үш жыл ішінде банк жасаған мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) осы бапта көзделген, мәмілелердің жарамсыздығына негіздер болған кезде мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы арызбен сотқа жүгінуге құқылы.

10. После регистрации прекращения деятельности банка ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию приказа о регистрации прекращения деятельности банка.
Статья 121. Ликвидационная комиссия принудительно ликвидируемого банка
1. После принятия решения о принудительной ликвидации банка суд возбуждает ликвидационное производство и возлагает на уполномоченный орган обязанность по созданию ликвидационной комиссии банка с учетом наличия филиалов и представительств банка.
Ликвидационная комиссия банка принимает меры для завершения дел банка и обеспечения расчетов с его депозиторами и иными кредиторами.
2. Порядок назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка, требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, а также порядок осуществления ликвидации и требования к работе ликвидационной комиссии определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
3. Права и обязанности председателя и членов ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка, в том числе право на вознаграждение, объем полномочий по управлению делами и имуществом принудительно ликвидируемого банка регулируются нормативными правовыми актами уполномоченного органа и соглашением, заключаемым ликвидационной комиссией с комитетом кредиторов, с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Ежемесячный размер вознаграждения, выплачиваемого председателю, членам ликвидационной комиссии банка и иным привлеченным работникам, не должен превышать на каждого из них размер десятикратной минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
4.  Уполномоченный орган вправе привлекать лиц, специализирующихся на предоставлении услуг по ликвидации банков, для осуществления процедуры принудительной ликвидации банка по поручению уполномоченного органа.
Требования, предъявляемые к лицам, привлекаемым для осуществления принудительной ликвидации банков, порядок выбора юридического лица, специализирующегося на предоставлении услуг по ликвидации банков, а также порядок осуществления принудительной ликвидации банков с их участием определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Статья 122. Признание сделок недействительными и возврат имущества
1. Ликвидационная комиссия принудительно ликвидируемого банка, в том числе по ходатайству кредиторов, по сделкам, совершенным банком в течение трех лет до даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка, вправе обратиться в суд с заявлением о признании сделок недействительными при наличии оснований недействительности сделок, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и (или) настоящей статьей.

2. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделгеннен басқа, мыналар мәмілелердің жарамсыздығына негіз болып табылады:
1) егер мәміленің салдары банктің залалдарына алып келсе (алып келетін болса), мәміле шарттарының салыстырмалы мән-жайларда ұқсас мәмілелер жасалатын шарттардан банк үшін нашар жаққа қарай едәуір айырмашылығы болуы;
2) егер мәміленің салдары банктің залалдарына алып келсе (алып келетін болса), банктің мәмілені Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шараларында белгіленген талаптарды және (немесе) шектеулерді бұза отырып жасауы;
3) банк мүлкінің өтеусіз (оның ішінде уақытша пайдалануға) берілуі не салыстырмалы экономикалық жағдайлар кезінде ұқсас мүлікті беру (иеліктен шығару) шарттарынан банк үшін нашар жаққа қарай едәуір айырмашылығы болатын шарттарда не банк кредиторларының мүдделеріне нұқсан келтіретін негіздердің болмауынсыз иеліктен шығарылуы;
4) банкті реттеу режимі немесе мәжбүрлеп тарату басталған күнге дейін алты ай ішінде жасалған мәміленің банктің бір кредиторының талаптарын басқалардың алдында артықшылықпен қанағаттандыруға алып келуі;
5) егер енгізілген өзгерістердің салдары банктің залалдарына алып келсе (алып келетін болса), кепіл туралы шарттың талаптарына кепіл нысанасын банк үшін нашар жаққа қарай өзгерту көзделетін өзгерістердің енгізілуі.
3. Мәміле жарамсыз деп танылған кезде жауапкер – мәміле бойынша алғанның бәрін қайтаруға, ал оларды заттай қайтару мүмкін болмаған кезде қайтарылуға жататын мүліктің, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің құнын өтеуге міндетті.
Мүлікті қайтару мүмкін болмаған кезде немесе мүліктің жоғалуына, бүлінуіне не оны кейіннен үшінші тұлғалардың адал жолмен сатып алуына байланысты ол өтеусіз берілген кезде талап етілетін мүліктің бастапқы сатып алушылары осыған байланысты туындаған залалдарды жоғалған, бүлінген не үшінші тұлғалар адал жолмен сатып алған мүліктің құны шегінде өтеу бойынша жауапты болады.
Бастапқы сатып алушылардың мүлік құнын өтеуі мүмкін болмаған кезде банктің мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдаған тұлға сот тәртібімен субсидиарлық жауапқа тартылуға тиіс.
4. Осы баптың 1 және 3-тармақтарының ережелері банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне дивидендтерді есепке жазу және төлеу туралы банктің шешімдеріне де, сондай-ақ банктің басшы қызметкерлеріне сыйақы төлеу туралы келісімдер мен бұйрықтарға да және осындай төлемдердің өздеріне де қолданылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) уәкілетті орган:
банк акционерлеріне дивидендтерді;
банктің басшы қызметкерлеріне сыйақыларды есепке жазу және (немесе) төлеу тәртібіне және (немесе) негіздеріне қолданған, қадағалап ден қою шараларында белгіленген талаптарды және (немесе) шектеулерді бұзу банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне дивидендтерді есепке жазу және (немесе) төлеу туралы банк шешімдерінің, сондай-ақ банктің басшы қызметкерлеріне сыйақы төлеу туралы келісімдердің және (немесе) бұйрықтардың және осындай төлемдердің өздерінің жарамсыздығына негіз болып табылады.

2. Основаниями недействительности сделок, кроме предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, являются:
1) условия сделки существенно в худшую для банка сторону отличаются от условий, при которых в сравнимых обстоятельствах совершаются аналогичные сделки, если последствия сделки привели (приведут) к убыткам банка;
2) сделка совершена банком в нарушение требований и (или) ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) мерами надзорного реагирования, примененными уполномоченным органом, если последствия сделки привели (приведут) к убыткам банка;
3) имущество банка передано (в том числе во временное пользование) безвозмездно либо отчуждено на условиях, существенно отличающихся в худшую для банка сторону от условий передачи (отчуждения) аналогичного имущества при сопоставимых экономических условиях, либо без наличия оснований в ущерб интересам кредиторов банка;
4) сделка, совершенная в течение шести месяцев до даты начала режима урегулирования или принудительной ликвидации банка, повлекла предпочтительное удовлетворение требований одних кредиторов банка перед другими;
5) в условия договора о залоге внесены изменения, предусматривающие изменение предмета залога в худшую для банка сторону, если последствия внесенных изменений привели (приведут) к убыткам банка.
3. При признании сделки недействительной ответчик обязан возвратить все полученное по сделке, а при невозможности возврата в натуре – возместить стоимость подлежащего возврату имущества, выполненных работ или оказанных услуг.
При невозможности возврата имущества или при безвозмездной передаче имущества в связи с его утратой, порчей либо последующим его добросовестным приобретением третьими лицами первоначальные приобретатели истребуемого имущества несут ответственность по возмещению возникших в связи с этим убытков в пределах стоимости утраченного, испорченного либо добросовестно приобретенного третьими лицами имущества.
При невозможности возмещения стоимости имущества первоначальными приобретателями лицо, принявшее решение об отчуждении имущества банка, должно быть привлечено к субсидиарной ответственности в судебном порядке.
4. Положения пунктов 1 и 3 настоящей статьи применяются в том числе к решениям банка о начислении и выплате дивидендов крупным участникам банка, банковским холдингам, а также к соглашениям и приказам о выплате вознаграждений руководящим работникам банка и к самим таким выплатам.
Основанием недействительности решений банка о начислении и (или) выплате дивидендов крупным участникам банка, банковским холдингам, а также соглашений и (или) приказов о выплате вознаграждений руководящим работникам банка и самих таких выплат является нарушение требований и (или) ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) мерами надзорного реагирования, примененными уполномоченным органом к порядку и (или) основаниям начисления и (или) выплаты:
дивидендов акционерам банка;
вознаграждений руководящим работникам банка.

5. Осы баптың 2-тармағының ережелері мынадай:
1) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банкті мәжбүрлеп тарату басталған күннен кейін немесе банкті мәжбүрлеп тарату басталған күнге дейін бір ай ішінде жасалған;
2) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған күнге дейін бір ай ішінде жасалған;
3) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банкті реттеу режимі немесе мәжбүрлеп тарату басталған күнге дейін алты ай ішінде банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен немесе оның мүддесінде жасалған;
4) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банкті реттеу режимі немесе мәжбүрлеп тарату басталған күнге дейін немесе банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру күніне дейін алты ай ішінде банктің қаржылық орнықсыздығы белгілерінің болуы туралы білген (немесе білуге тиіс) тұлғамен жасалған;
5) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша мынадай жағдайлардың бірінде:
банкті мәжбүрлеп тарату басталған күннен кейін немесе банкті мәжбүрлеп тарату басталған күнге дейін бір ай ішінде;
банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған күнге дейін бір ай ішінде;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен банкті реттеу режимі немесе мәжбүрлеп тарату басталғанға дейін алты ай ішінде;
банктің қаржылық орнықсыздығы белгілерінің болуы туралы білген (немесе білуге тиіс) тұлғамен банкті реттеу режимі немесе мәжбүрлеп тарату басталған күнге дейін немесе банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған күнге дейін алты ай ішінде тараптарды ауыстыру (әмбебап құқық мирасқорлығы нәтижесінде тараптардың ауысуын қоспағанда) жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәмілеге (мәмілелерге) қатысты қолданылмайды.
6. Бас қаржылық келісім шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміленің жарамсыз болуы, егер бас қаржылық келісімге және қалған мәмілелерге қатысты оларды жарамсыз деп тануға негіздер болмаса, бас қаржылық келісімнің өзінің және бас қаржылық келісім шеңберіндегі қалған мәмілелердің жарамсыз болуына алып келмейді.
Бас қаржылық келісім шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміле нетто-міндеттемелер (нетто-талаптар) анықталғаннан кейін жарамсыз деп танылған жағдайда, нетто-міндеттемені (нетто-талапты) айқындаған мәміле тарапы одан жарамсыз деп танылған мәміленің немесе мәмілелердің нәтижелерін алып тастау арқылы нетто-міндеттемені (нетто-талапты) қайта есептеуге тиіс.

5. Положения пункта 2 настоящей статьи не применяются в отношении сделки (сделок) в рамках генерального финансового соглашения, за исключением следующих случаев:
1) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) после даты начала принудительной ликвидации банка или в течение одного месяца до даты начала принудительной ликвидации банка;
2) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение одного месяца до даты лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций;
3) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты начала режима урегулирования или принудительной ликвидации банка с лицом, связанным с банком особыми отношениями, или в его интересах;
4) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты начала режима урегулирования или принудительной ликвидации банка или даты лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций с лицом, которое знало (или должно было знать) о наличии признаков финансовой неустойчивости банка;
5) по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения осуществлена перемена сторон (за исключением перемены сторон в результате универсального правопреемства) в одном из следующих случаев:
после даты начала принудительной ликвидации банка или в течение одного месяца до даты начала принудительной ликвидации банка;
в течение одного месяца до даты лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций;
в течение шести месяцев до даты начала режима урегулирования или принудительной ликвидации банка с лицом, связанным с банком особыми отношениями;
в течение шести месяцев до даты начала режима урегулирования или принудительной ликвидации банка или даты лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций с лицом, которое знало (или должно было знать) о наличии признаков финансовой неустойчивости банка.
6. Недействительность одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения не влечет недействительность самого генерального финансового соглашения и остальных сделок в рамках генерального финансового соглашения, если в отношении генерального финансового соглашения и остальных сделок отсутствуют основания для признания их недействительными.
В случае признания одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения недействительными после определения нетто-обязательства (нетто-требования) нетто-обязательство (нетто-требование) подлежит перерасчету стороной сделки, которой было определено нетто-обязательство (нетто-требование), путем исключения из него результатов сделки или сделок, признанных недействительными.

123-бап. Мәжбүрлеп таратылатын банк кредиторларының талаптарын
қанағаттандыру кезектілігі
1. Мәжбүрлеп таратылатын банк кредиторларының талаптары осы бапта белгіленген тәртіппен қанағаттандырылады.
2. Тарату ісін жүргізуге байланысты, оның ішінде банктің тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз ету бойынша шығыстар мәжбүрлеп таратылатын банктің ақшасы және (немесе) өзге де мүлкі есебінен кезектен тыс жүргізіледі.
3. Кредиторлардың белгіленген тәртіппен танылған талаптары мынадай кезектілікпен қанағаттандырылады:
1) бірінші кезекте:
тиісті мерзімдік төлемдерді капиталдандыру арқылы өміріне немесе денсаулығына зиян келтірілгені үшін мәжбүрлеп таратылатын банк өздерінің алдында жауапты болатын жеке тұлғалардың талаптары;
жалақыдан және (немесе) өзге кірістен ұсталған алименттерді төлеу жөніндегі;
мәжбүрлеп таратылатын банктің басшы қызметкерлерін қоспағанда, еңбек шарты бойынша жұмыс істеген адамдардың еңбегіне ақы төлеу мен оларға өтемақы төлеу жөніндегі;
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті өтеу жөніндегі;
жалақыдан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды төлеу жөніндегі;
авторлық шарттар бойынша сыйақылар төлеу жөніндегі талаптар қанағаттандырылады;
2) екінші кезекте депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның кепілдік берілетін депозиттер бойынша төлеген (төлейтін) өтем сомасы бойынша және (немесе) банк мүлкінің мөлшері мен реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу шеңберінде басқа банкке (банктерге), тұрақтандыру банкіне берілетін кепілдік берілетін депозиттер бойынша міндеттемелердің мөлшері арасындағы орны толтырылған айырманың сомасы бойынша талаптары қанағаттандырылады;
3) үшінші кезекте:
орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйымның клирингтік қатысушысы болып табылатын мәжбүрлеп таратылатын банк орталық контрагенттің қатысуымен бұрын жасаған және орындамаған мәмілелер нәтижесінде туындаған осы клирингтік ұйымның;
кепіл кредиторларының кепіл мүлкінің құнынан аспайтын мөлшердегі талаптары қанағаттандырылады;
4) төртінші кезекте:
банктің акционерлері болып табылмайтын жеке тұлғалардың депозиттері, оның ішінде исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар мәжбүрлеп таратылатын банкте, ислам банкінде орналастырылған талап етілгенге дейінгі пайызсыз депозиттер бойынша;
жеке тұлғалардың ақша аударымдары бойынша;
зейнетақы активтері есебінен енгізілген депозиттер бойынша;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының депозиттері бойынша талаптар қанағаттандырылады;

Статья 123. Очередность удовлетворения требований кредиторов
принудительно ликвидируемого банка
1. Требования кредиторов принудительно ликвидируемого банка удовлетворяются в порядке, установленном настоящей статьей.
2. Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии банка, производятся вне очереди за счет денег и (или) иного имущества принудительно ликвидируемого банка.
3. Требования кредиторов, признанные в установленном порядке, удовлетворяются в следующей очередности:
1) в первую очередь удовлетворяются требования:
физических лиц, перед которыми принудительно ликвидируемый банк несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, путем капитализации соответствующих повременных платежей;
по уплате удержанных из заработной платы и (или) иного дохода алиментов;
по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, за исключением руководящих работников принудительно ликвидируемого банка;
по погашению задолженности по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования;
по уплате удержанных из заработной платы обязательных пенсионных взносов;
по уплате обязательных пенсионных взносов работодателя;
по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов;
по уплате отчислений на обязательное социальное медицинское страхование;
по уплате вознаграждений по авторским договорам;
2) во вторую очередь удовлетворяются требования организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по сумме выплаченного (выплачиваемого) ею возмещения по гарантируемым депозитам и (или) по сумме восполненной разницы между размером имущества банка и размером обязательств по гарантируемым депозитам, передаваемым другому (другим) банку (банкам), стабилизационному банку в рамках проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования;
3) в третью очередь удовлетворяются требования:
клиринговой организации, осуществляющей функции центрального контрагента, возникшие в результате ранее заключенных и неисполненных принудительно ликвидируемым банком, являющимся клиринговым участником данной клиринговой организации, сделок с участием центрального контрагента;
залоговых кредиторов в размере, не превышающем стоимости залогового имущества;
4) в четвертую очередь удовлетворяются требования:
по депозитам физических лиц, не являющихся акционерами банка, в том числе беспроцентным депозитам до востребования, размещенным в принудительно ликвидируемом банке с универсальной банковской лицензией, осуществляющем исламские банковские операции, исламском банке;
по переводам денег физических лиц;
по депозитам, внесенным за счет пенсионных активов;
по депозитам страховых организаций, осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни";

5) бесінші кезекте тек қана қайырымдылықпен айналысатын коммерциялық емес ұйымдардың, Ұлы Отан соғысының ардагерлері ұйымдарының, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер ұйымдарының, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлері ұйымдарының, Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдарының ерікті қоғамының, Қазақ зағиптар қоғамының, Қазақ саңыраулар қоғамының, сондай-ақ көрсетілген заңды тұлғалардың еншілес ұйымдары болып табылатын өндірістік ұйымдардың және мүгедектігі бар адамдардың басқа да ұйымдарының депозиттері бойынша талаптар қанағаттандырылады;
6) алтыншы кезекте банктің акционерлері болып табылмайтын өзге де заңды тұлғалардың депозиттері бойынша талаптар қанағаттандырылады;
7) жетінші кезекте салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша, сондай-ақ республикалық бюджеттің қаражаты және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен берілген қарыздарды қайтару бойынша берешек өтеледі;
8) сегізінші кезекте, қанағаттандырылуы оныншы, он бірінші немесе он екінші кезекте жүзеге асырылатын талаптарды қоспағанда, банктің акционерлері болып табылмайтын өзге де кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады;
9) тоғызыншы кезекте, қанағаттандырылуы оныншы, он бірінші немесе он екінші кезекте жүзеге асырылатын талаптарды қоспағанда, банктің акционерлері болып табылатын кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады;
10) оныншы кезекте, қанағаттандырылуы он бірінші немесе он екінші кезекте жүзеге асырылатын талаптарды қоспағанда, банктің залалдарды қамтудың (жабудың) жалпы қабілеттігін қамтамасыз ететін құралдары бойынша кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады;
11) он бірінші кезекте мәжбүрлеп таратылатын банктің субординарлық борышы бойынша кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады;
12) он екінші кезекте мәжбүрлеп таратылатын банктің мерзімсіз қаржы құралдары бойынша кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады.
4. Әрбір кезектің талаптары алдыңғы кезектің талаптары толық қанағаттандырылғаннан кейін қанағаттандырылады.
Кредитордың талабы оның келісімімен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін тәсілдермен, оның ішінде ақшалай нысанда және (немесе) мүлікті заттай беру арқылы қанағаттандырылуы мүмкін.
5. Кепіл кредиторларының талаптарын қоспағанда, бір кезектегі кредиторлардың талаптары қанағаттандырылған кезде таратылатын банктің ақшасы және (немесе) өзге де мүлкі осы кезектегі кредиторлардың арасында қанағаттандырылуға жататын талаптар сомаларына пропорционалды түрде бір мезгілде бөлінеді.

5) в пятую очередь удовлетворяются требования по депозитам некоммерческих организаций, занимающихся исключительно благотворительностью, организаций ветеранов Великой Отечественной войны, организаций ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, организаций ветеранов боевых действий на территории других государств, Добровольного общества лиц с инвалидностью Республики Казахстан, Казахского общества слепых, Казахского общества глухих, а также производственных организаций, являющихся дочерними организациями указанных юридических лиц, и других организаций лиц с инвалидностью;
6) в шестую очередь удовлетворяются требования по депозитам иных юридических лиц, не являющихся акционерами банка;
7) в седьмую очередь погашается задолженность по налогам, сборам и другим обязательным платежам в бюджет, а также по возврату займов, выданных за счет средств республиканского бюджета и средств Национального фонда Республики Казахстан;
8) в восьмую очередь удовлетворяются требования иных кредиторов, не являющихся акционерами банка, за исключением требований, удовлетворение которых осуществляется в десятой, одиннадцатой или двенадцатой очереди;
9) в девятую очередь удовлетворяются требования кредиторов, являющихся акционерами банка, за исключением требований, удовлетворение которых осуществляется в десятой, одиннадцатой или двенадцатой очереди;
10) в десятую очередь удовлетворяются требования кредиторов по инструментам банка, обеспечивающим общую способность поглощения (покрытия) убытков, за исключением требований, удовлетворение которых осуществляется в одиннадцатой или двенадцатой очереди;
11) в одиннадцатую очередь удовлетворяются требования кредиторов по субординированному долгу принудительно ликвидируемого банка;
12) в двенадцатую очередь удовлетворяются требования кредиторов по бессрочным финансовым инструментам принудительно ликвидируемого банка.
4. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
Требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуре.
5. При удовлетворении требований кредиторов одной очереди деньги и (или) иное имущество ликвидируемого банка распределяются одновременно между кредиторами этой очереди пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению, за исключением требований залоговых кредиторов.

6. Кепіл кредиторының талап ету сомасын айқындау кезінде міндеттеме бойынша берешек кепілмен қамтамасыз етілген бөлігінде ескеріледі.
Кепіл кредиторының талаптары:
кепіл кредиторы кепілге қойылған мүлікті заттай қабылдаудан бас тартқан жағдайда, кепілге қойылған мүлікті өткізуден түскен соманың;
кепіл кредиторы кепілге қойылған мүлікті заттай қабылдауға келіскен жағдайда, кепілге қойылған мүліктің осындай кепілге қойылған мүлікке бағалау жүргізуге және оны күтіп-ұстауға байланысты әкімшілік шығыстарды шегергендегі бағалаушы растаған нарықтық құнының мөлшері шегінде қанағаттандырылады.
Кепіл кредиторы талаптарының кепілге қойылған мүлікті өткізуден түскен соманың мөлшерінен немесе кепілге қойылған мүліктің бағалаушы растаған нарықтық құнының мөлшерінен асатын сомасы сегізінші кезектің құрамына енгізілуге жатады.
Кепілге қойылған мүліктің жоғалғаны немесе бүлінгені үшін сақтандыру төлемі алынған жағдайда, кепіл кредиторының талаптары кепілге қойылған мүліктің қалған құны мөлшерінде, жабылмаған сақтандыру төлемі бөлігінде қанағаттандырылуға жатады.
Кепілге қойылған мүлік жоғалған жағдайда, жоғалған кепілге қойылған мүлікпен қамтамасыз етілген талаптар сегізінші кезектің құрамына енгізілуге жатады.
22-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БЕЙРЕЗИДЕНТ БАНКІ ФИЛИАЛЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІН ТОҚТАТУ
124-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы қызметінің
түрлері мен оны тоқтату негіздері
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы келісімінің (рұқсатының) не уәкілетті органның рұқсаты болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай келісімнің (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы тиісті мемлекеттің қаржылық қадағалау органы растауының негізінде қабылданған Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің шешімі бойынша (қызметті ерікті түрде тоқтату);
2) уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын барлық операцияны жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешімі немесе осы Заңның 126-бабында көзделген жағдайларда сот шешімі бойынша (қызметті мәжбүрлеп тоқтату) жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
125-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының
кредиторлар комитеті

6. При определении суммы требования залогового кредитора учитывается задолженность по обязательству в части, обеспеченной залогом.
Требования залогового кредитора удовлетворяются в пределах размера:
суммы, вырученной от реализации заложенного имущества, в случае отказа залогового кредитора от принятия заложенного имущества в натуре;
рыночной стоимости заложенного имущества, подтвержденной оценщиком, в случае согласия залогового кредитора на принятие заложенного имущества в натуре, за вычетом административных расходов, связанных с проведением оценки и содержанием такого заложенного имущества.
Сумма требований залогового кредитора, превышающая размер суммы, вырученной от реализации заложенного имущества, или размер рыночной стоимости заложенного имущества, подтвержденной оценщиком, подлежит включению в состав восьмой очереди.
В случае получения страховой выплаты за утрату или повреждение заложенного имущества требования залогового кредитора подлежат удовлетворению в части, не покрытой страховой выплатой, в размере оставшейся стоимости заложенного имущества.
В случае утраты заложенного имущества требования, обеспеченные утраченным заложенным имуществом, подлежат включению в состав восьмой очереди.
Глава 22. ПРЕКРАЩЕНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ФИЛИАЛА БАНКА – НЕРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 124. Виды и основания прекращения деятельности филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
1. Прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан может осуществляться:
1) по решению банка – нерезидента Республики Казахстан, принятому на основании согласия (разрешения) органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, либо подтверждения от органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое согласие (разрешение) по законодательству государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, не требуется, при наличии разрешения уполномоченного органа (добровольное прекращение деятельности);
2) по решению уполномоченного органа о лишении филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех операций или решению суда в случаях, предусмотренных статьей 126 настоящего Закона (принудительное прекращение деятельности).
2. Прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 125. Комитет кредиторов филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы депозиторларының және өзге де кредиторларының құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтату рәсімдерінде олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кредиторлар комитетінің құрамын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясының ұсынуы бойынша уәкілетті орган бекітеді.
2. Кредиторлар комитетін қалыптастырудың және оның қызметінің ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
126-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін
мәжбүрлеп тоқтату шарттары мен тәртібі
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату:
1)  осы Заңда көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыруға байланысты, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент банкін банк қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиядан (рұқсаттан) айыру және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкін мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешіміне байланысты уәкілетті органның шешімі бойынша;
2) уәкілетті мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа негіздер бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату туралы арызына (талап қоюына) байланысты сот шешімі бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі осы бапта белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату рәсімін жүргізу үшін уәкілетті органға жіберіледі.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген негіз бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылады.
2. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған күннен бастап:
1) мыналарға:
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының пайдасына түскен ақшаны есепке жатқызуға;
банктік шоттары жабылған тұлғалардың пайдасына түскен және түсетін ақшаны, сондай-ақ қате нұсқаулар бойынша түскен және түсетін ақшаны қайтаруға;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына оны банк лицензиясынан айырғаннан кейін түсетін ақша аударымдары бойынша нұсқауларды осындай нұсқау беретін тұлғада және оның пайдасына аударым жүзеге асырылатын тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің алдында берешегінің болмауы немесе аталған тұлғалардың Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының алдындағы берешегін өтеуі шартымен орындауға байланысты жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиенттерінің және филиалдың өзінің банктік шоттары бойынша барлық операция тоқтатылады;

1. В целях обеспечения прав и законных интересов депозиторов и иных кредиторов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и принятия решений с их участием в процедурах добровольного и принудительного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан создается комитет кредиторов.
Состав комитета кредиторов добровольно или принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан утверждается уполномоченным органом по представлению ликвидационной комиссии филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
2. Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Статья 126. Условия и порядок принудительного прекращения деятельности
филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
1.  Принудительное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан производится:
1) по решению уполномоченного органа в связи с лишением филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех видов операций по основаниям, предусмотренным настоящим Законом, в том числе в связи с решением органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, о лишении банка – нерезидента Республики Казахстан лицензии (разрешения) на осуществление банковской деятельности и (или) принудительной ликвидации (прекращении деятельности) банка – нерезидента Республики Казахстан;
2) по решению суда в связи с заявлением (иском) уполномоченного государственного органа о прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан по другим основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан.
Решение суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан направляется в уполномоченный орган для проведения процедуры прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в порядке, установленном настоящей статьей.
Со дня вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан по основанию, указанному в части первой настоящего подпункта, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан лишается банковской лицензии на осуществление всех видов операций.
2. Со дня лишения филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех видов операций:
1) прекращаются все операции по банковским счетам клиентов и самого филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, за исключением случаев, связанных с:
расходами, связанными с принудительным прекращением деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
зачислением поступающих в пользу филиала банка – нерезидента Республики Казахстан денег;
возвратом денег, поступивших и поступающих в пользу лиц, банковские счета которых закрыты, а также денег, поступивших и поступающих по ошибочным указаниям;
исполнением указаний по переводам денег, поступающих в филиал банка – нерезидента Республики Казахстан после лишения его банковской лицензии, при условии отсутствия у лица, которое дает такие указания, и лица, в пользу которого осуществляется перевод, задолженности перед филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан или погашения указанными лицами имеющейся задолженности перед филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлері, ал қажет болған кезде өзге де қызметкерлері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек міндеттерін орындаудан шеттетілуге және жұмыстан шығарылуға жатады;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің құрылтайшылары (қатысушылары), органдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің осы Заңның 45-бабы 4-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген басшы қызметкерлері Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлкіне билік етуге құқылы емес;
4) кредиторлардың, мемлекеттік кіріс органдарының талаптары, оның ішінде даусыз тәртіппен қанағаттандырылуға жататын талаптары бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының банктік шоттарынан ақшаны өндіріп алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлкіне өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді;
5) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына қатысты соттардың бұрын қабылданған шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
6) негізгі борышты, сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) өтеу жөніндегі міндеттемелерді жасалған банктік қарыз шарттарына және өзге де мәмілелерге сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының борышкерлері орындайды.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасымен көрсетілген міндеттемелері уәкілетті органның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын барлық операцияны жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешімі шыққан күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен есепке алынады.
4. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімі осы Заңның 120-бабының 3, 5, 6 және 7-тармақтарына және 123-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты барлық шығыстар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясының құрамына кірген уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге байланысты шығыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты шығыстарды уәкілетті органның қаржыландыруына тыйым салынады.

2) руководящие работники, а при необходимости и иные работники филиала банка – нерезидента Республики Казахстан подлежат отстранению от выполнения трудовых обязанностей и увольнению в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) учредители (участники), органы банка – нерезидента Республики Казахстан, руководящие работники банка – нерезидента Республики Казахстан, указанные в части третьей пункта 4 статьи 45 настоящего Закона, не вправе распоряжаться имуществом банка – нерезидента Республики Казахстан, находящимся на территории Республики Казахстан;
4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном порядке, а также обращение взыскания на имущество банка – нерезидента Республики Казахстан, находящегося на территории Республики Казахстан;
5) исполнение ранее принятых решений судов в отношении филиала банка – нерезидента Республики Казахстан приостанавливается;
6) обязательства по погашению основного долга, вознаграждения и неустойки (штрафа, пеней) исполняются должниками филиала банка – нерезидента Республики Казахстан согласно заключенным договорам банковского займа и иным сделкам.
3. Обязательства филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, выраженные в иностранной валюте, учитываются в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату решения уполномоченного органа о лишении филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех операций.
4. Процедура принудительного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с пунктами 3, 5, 6 и 7 статьи 120 и статьей 123 настоящего Закона.
Удовлетворение требований кредиторов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и все расходы, связанные с принудительным прекращением деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств банка – нерезидента Республики Казахстан, включая активы филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва.
Запрещается финансирование уполномоченным органом расходов, связанных с принудительным прекращением деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, за исключением расходов, связанных с оплатой труда работников уполномоченного органа, включенных в состав ликвидационной комиссии филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.

5. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру үшін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтерін, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтерін және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақшаны пайдалануға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы кредиторларының талаптарын осы Заңның 19-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға бұрын ұсынылған жазбаша міндеттемеге сәйкес қанағаттандырады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату туралы есепті бекітеді және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін аяқтау туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімі аяқталған кезде тарату комиссиясы архивке құжаттарды сақтау үшін белгіленген тәртіппен тапсыруға және бұл жөнінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы есептік тіркеуден шығарылғаннан кейін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға филиалдың есептік тіркеуден шығарылғаны туралы анықтаманың көшірмесін ұсынады.
6. Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын тиісті шет мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында Қазақстан Республикасының бейрезидент банкін тарату рәсімінің барысы мен нәтижелері туралы ақпарат алмасу уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасындағы банктік қадағалау саласындағы ақпарат алмасу туралы келісімде, оның ішінде өзара түсіністік туралы меморандум, қадағалау ақпаратын алмасу туралы хаттар және (немесе) хат-хабар түріндегі келісімде көзделген негізде және тәртіппен жүзеге асырылады.
127-бап. Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған күннен бастап Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясын тағайындайды, ол Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүзеге асырады.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы оның кредиторларымен есеп айырысуды қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссияларын тағайындау және босату тәртібі, тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату тәртібі және тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Тарату комиссиясы төрағасының және мүшелерінің құқықтары мен міндеттері, оның ішінде сыйақыға құқығы, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының істері мен мүлкін басқару жөніндегі өкілеттіктердің көлемі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және тарату комиссиясы кредиторлар комитетімен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып жасасатын келісімде реттеледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясының төрағасына, мүшелеріне және қатыстырылған өзге де қызметкерлерге төленетін сыйақының ай сайынғы мөлшері олардың әрқайсысына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын жалақының он еселенген ең төмен мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс.

5. Для удовлетворения требований кредиторов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан вправе использовать активы филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятые в качестве резерва, и деньги на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
При недостаточности активов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, банк – нерезидент Республики Казахстан удовлетворяет требования кредиторов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 19 настоящего Закона.
Уполномоченный орган утверждает отчет о прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и принимает решение о завершении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
При завершении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
После снятия с учетной регистрации филиала банка – нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию справки о снятии с учетной регистрации филиала.
6. Обмен информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора соответствующего иностранного государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан, о ходе и результатах процедуры ликвидации банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется на основании и в порядке, которые предусмотрены соглашением об обмене информацией в области банковского надзора, в том числе в виде меморандума о взаимопонимании, писем и (или) корреспонденции об обмене надзорной информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк – нерезидент Республики Казахстан.
Статья 127. Ликвидационная комиссия принудительно прекращающего
деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан
Со дня лишения филиала банка – нерезидента Республики Казахстан банковской лицензии на осуществление всех видов операций уполномоченный орган назначает ликвидационную комиссию филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, которая осуществляет процедуру принудительного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан принимает меры для обеспечения расчетов с его кредиторами.
Порядок назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно прекращающих деятельность филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, а также порядок принудительного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и требования к работе ликвидационных комиссий определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Права и обязанности председателя и членов ликвидационной комиссии, в том числе право на вознаграждение, объем полномочий по управлению делами и имуществом принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан регулируются нормативными правовыми актами уполномоченного органа и соглашением, заключаемым ликвидационной комиссией с комитетом кредиторов с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Ежемесячный размер вознаграждения, выплачиваемого председателю, членам ликвидационной комиссии филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и иным привлеченным работникам, не должен превышать на каждого из них сумму десятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.

128-бап. Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкі филиалының тарату массасын қалыптастыру ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату массасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен қалыптастырылады.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату массасына осы Заңның 116-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында және 3-тармағында көрсетілген бағалы қағаздар, активтер және қамтамасыз ету ақысы кірмейді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату массасына инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлік кірмейді. Көрсетілген мүлік, сондай-ақ инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер тарату комиссиясының исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына берілуге тиіс.
Исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын таңдау және оларға инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлікті және қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелерін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
129-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтату
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
Жеке тұлғалардың депозиттерін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару осы Заңның 22-бабының 7-тармағында көзделген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару және (немесе) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару жүзеге асырылғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға арналған рұқсатты беру туралы өтінішхатпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Көрсетілген өтінішхатқа:
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің басқару органы бекіткен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату жөніндегі іс-шаралардың іске асыру мерзімдері көрсетілген тізбесі;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін қаражатының жеткілікті екенін куәландыратын активтер мен міндеттемелер туралы есеп;
басқа да қажетті мәліметтер қоса берілуге тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға арналған рұқсатты беру туралы өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға арналған рұқсатты беру тәртібі, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

Статья 128. Особенности формирования ликвидационной массы
принудительно прекращающего деятельность филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
1. Ликвидационная масса филиала банка – нерезидента Республики Казахстан формируется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В ликвидационную массу филиала банка – нерезидента Республики Казахстан не включаются ценные бумаги, активы и обеспечительная плата, указанные в подпункте 3) пункта 2 и пункте 3 статьи 116 настоящего Закона.
3. В ликвидационную массу филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, не включается имущество, приобретенное за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите. Указанное имущество, а также обязательства по инвестиционным депозитам подлежат передаче ликвидационной комиссией другому банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим исламские банковские операции.
Порядок выбора банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, и передачи им имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам принудительно прекращающего деятельность филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 129. Добровольное прекращение деятельности филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан
1. После принятия банком – нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан филиал банка – нерезидента Республики Казахстан обязан принять меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
Перевод депозитов физических лиц в филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных пунктом 7 статьи 22 настоящего Закона.
2. Банк – нерезидент Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан после осуществления возврата депозитов физических лиц и (или) перевода в банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
К указанному ходатайству должны прилагаться:
перечень мероприятий по прекращению деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с указанием сроков их реализации, утвержденный органом управления банка – нерезидента Республики Казахстан;
отчет об активах и обязательствах, свидетельствующий о достаточности средств у филиала банка – нерезидента Республики Казахстан для осуществления расчетов по его обязательствам;
другие необходимые сведения.
Перечень документов и сведений, прилагаемых к ходатайству о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату осы Заңның 117-бабының 3, 4 және 7-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Қызметін ерікті түрде тоқтатуға арналған рұқсатты алған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы тарату комиссиясын құрады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтататын тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
5. Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтату туралы есеп бекітілгеннен кейін күнтізбелік жеті күн ішінде оны уәкілетті органға ұсынуға міндетті. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату рәсімін аяқтау туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату рәсімі аяқталған кезде тарату комиссиясы архивке құжаттарды сақтау үшін белгіленген тәртіппен тапсыруға және бұл жөнінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға байланысты барлық шығыстар, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының барлық кредиторының талаптары қанағаттандырылғаннан кейін пайдаланады.
130-бап. Уәкілетті органның Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері
филиалдарының қызметі тоқтатылған кездегі өкілеттіктері
Уәкілетті орган осы Заңның 115-бабына сәйкес қызметі ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссияларының қызметін бақылауды жүзеге асырады.
9-БӨЛІМ. АРНАУЛЫ, ӨТПЕЛІ ЖӘНЕ ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
23-тарау. АРНАУЛЫ, ӨТПЕЛІ ЖӘНЕ ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
131-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заңның нормалары өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын барлық банктерге, оның iшiнде оларды ұйымдастырудың бастапқы кезеңiн регламенттейтiн жекелеген нормативтік құқықтық актілердің негiзiнде ерекше тәртiппен құрылған банктерге де, сондай-ақ банктердің тікелей және жанама акционерлері (қатысушылары) болып табылатын тұлғаларға қолданылады.

3. Добровольное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 3, 4 и 7 статьи 117 настоящего Закона.
4. При получении разрешения на добровольное прекращение деятельности филиал банка – нерезидента Республики Казахстан создает ликвидационную комиссию.
Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно прекращающих деятельность филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
5. Ликвидационная комиссия обязана в течение семи календарных дней после утверждения отчета о прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан представить его в уполномоченный орган. Уполномоченный орган принимает решение о завершении процедуры добровольного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
При завершении процедуры добровольного прекращения деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
6. Удовлетворение требований кредиторов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан и все расходы, связанные с добровольным прекращением деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств банка – нерезидента Республики Казахстан, за исключением активов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва.
Активы филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва, используются банком – нерезидентом Республики Казахстан после удовлетворения требований всех кредиторов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
Статья 130. Полномочия уполномоченного органа при прекращении
деятельности филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан
Уполномоченный орган осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан в соответствии со статьей 115 настоящего Закона.
РАЗДЕЛ 9. СПЕЦИАЛЬНЫЕ, ПЕРЕХОДНЫЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 23. СПЕЦИАЛЬНЫЕ, ПЕРЕХОДНЫЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 131. Сфера применения настоящего Закона
1. Нормы настоящего Закона распространяются на все банки, осуществляющие свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе и на учрежденные в особом порядке на основании отдельных нормативных правовых актов, регламентирующих первоначальный этап их организации, а также на лиц, являющихся прямыми и косвенными акционерами (участниками) банков.

2. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес енгізілген ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын банктер мен өзге де заңды тұлғаларға осы Заңның және уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы Заңға сәйкес қабылданатын нормативтік құқықтық актілерінің нормалары ерекше реттеу режимінің шарттарында көзделген шекте қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына қолданылмайды.
3. Осы Заңның 6-бабы 3-тармағының күші осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын алған банктерге қолданылады.
132-бап. Өтпелі ережелер
1. Жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйым:
1) жарғылық капиталды қалыптастыру үшін акциялар, сондай-ақ өз қызметін қаржыландыру үшін облигациялар шығаруға;
2) меншікті орналастырылған акциялары мен облигацияларын сатып алуға;
3) банктердің және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардың активтерін, құқықтарын (талаптарын) сатып алу туралы шешім қабылдау мақсатында олардың сапасына бағалау жүргізуге;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен және банктерден күмәнді және үмітсіз активтерді, өзге де құқықтарды (талаптарды) және активтерді сатып алуға, оларды басқаруға, оның ішінде сенімгерлік басқаруға беру арқылы басқаруға, оларды иеленуге және (немесе) өткізуге құқылы.
Құқықтар (талаптар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйымға ауысқан жағдайда, мұндай ауысуға қарыз алушының, кепіл берушінің, кепілдік берушінің және өзге де тұлғалардың келісімі талап етілмейді;
5) банктер шығарған акцияларға және (немесе) облигацияларға бағалау жүргізуге;
6) заңды тұлғалардың, оның ішінде құқықтары (талаптары) банктерден және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған заңды тұлғалардың акцияларын және (немесе) жарғылық капиталға қатысу үлестерін сатып алуға, оларды басқаруға, оның ішінде сенімгерлік басқаруға беру арқылы басқаруға, оларды иеленуге және (немесе) өткізуге;
7) банктер шығарған акцияларды және (немесе) облигацияларды сатып алуға, оларды басқаруға, оның ішінде сенімгерлік басқаруға беру арқылы басқаруға және (немесе) оларды өткізуге;

2. На банки и иные юридические лица, осуществляющие деятельность в рамках введенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" особого режима регулирования, нормы настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа, Национального Банка Республики Казахстан, принимаемых в соответствии с настоящим Законом, распространяются в пределах, предусмотренных условиями особого режима регулирования.
Положения части первой настоящего пункта не распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан.
3. Действие пункта 3 статьи 6 настоящего Закона распространяется на банки, получившие средства государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций до даты введения в действие настоящего Закона.
Статья 132. Переходные положения
1. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, вправе:
1) выпускать акции для формирования уставного капитала, а также облигации для финансирования собственной деятельности;
2) выкупать собственные размещенные акции и облигации;
3) производить оценку качества активов, прав (требований) банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками, с целью принятия решения об их приобретении;
4) приобретать у Национального Банка Республики Казахстан и банков сомнительные и безнадежные активы, иные права (требования) и активы, управлять ими, в том числе путем передачи в доверительное управление, владеть ими и (или) реализовывать их.
В случае перехода прав (требований) от Национального Банка Республики Казахстан к организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, согласие заемщика, залогодателя, гаранта и иных лиц на такой переход не требуется;
5) производить оценку акций и (или) облигаций, выпущенных банками;
6) приобретать акции и (или) доли участия в уставном капитале юридических лиц, в том числе юридических лиц, права (требования) к которым приобретены у банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками, управлять ими, в том числе путем передачи в доверительное управление, владеть ими и (или) реализовывать их;
7) приобретать акции и (или) облигации, выпущенные банками, управлять ими, в том числе путем передачи в доверительное управление, и (или) реализовывать их;

8) банктерден және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған және (немесе) алынған мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруге немесе осындай мүлікті уақытша өтеулі пайдаланудың өзге де нысанын пайдалануға, оны сенімгерлік басқаруға беруге;
9) банктерден және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған құқықтарды (талаптарды) және басқа да активтерді секьюритилендіру бойынша операциялар жүргізуге;
10) күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын ұйым құруға (сатып алуға);
11) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан құқықтарды (талаптарды) және (немесе) акциялар мен жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоса алғанда, өзге де активтерді сатып алуға, оларды басқаруға, оның ішінде сенімгерлік басқаруға беру арқылы басқаруға және (немесе) оларды өткізуге құқылы.
Егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мәміленің нәтижесінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым активтерінің мөлшерінен он және одан да көп пайыз сомасында мүлік сатып алынған жағдайда, онда мұндай мәмілені жасасу туралы шешімді осы ұйымның акционері қабылдайды.
Егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мәміленің нәтижесінде кредитор құқықтарының (талаптарының) ауысуы орын алған жағдайда, қарыз алушының, кепіл берушінің, кепілдік берушінің және өзге де тұлғалардың мұндай ауысуға келісімі талап етілмейді. Бұл ретте жаңа кредитордың жеке басы борышкер үшін елеулі маңызы жоқ деп танылады;
12) бағалы қағаздарды және өзге де қаржы құралдарын сатып алуға, сондай-ақ ақшаны екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне банктік шот және банктік салым шарттары талаптарында орналастыруға;
13) ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен банктерді және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғаларды қаржыландыруды жүзеге асыруға;
14) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдардың көрсетілетін қызметтерін сатып алуға;
15) Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлеген және бекіткен арнаулы бағдарламаларды іске асыруды жүзеге асыруға;
16) активтер, оның ішінде құқықтар (талаптар) бойынша берешекті қайта құрылымдауды жүргізуге, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны, комиссияларды, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды), өзге де берешекті толық немесе ішінара есептен шығаруға және (немесе) олардың күшін жоюға, активтерді басқаруға және оларды өткізуге, көрсетілген әрекеттер салдарынан туындауы ықтимал залалдарды мойындауға;

8) предоставлять в имущественный наем (аренду) имущество, приобретенное и (или) полученное у банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками, или использовать иную форму возмездного временного пользования таким имуществом, передавать его в доверительное управление;
9) производить операции по секьюритизации прав (требований) и других активов, приобретенных у банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками;
10) создавать (приобретать) организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы;
11) приобретать у юридических лиц, ранее являвшихся банками, права (требования) и (или) иные активы, включая акции и доли участия в уставном капитале, управлять ими, в том числе путем передачи в доверительное управление, и (или) реализовывать их.
В случае если в результате сделки, предусмотренной частью первой настоящего подпункта, приобретается имущество на сумму десять и более процентов от размера активов организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, то решение о заключении такой сделки принимается акционером данной организации.
В случае, если в результате сделки, предусмотренной частью первой настоящего подпункта, происходит переход прав (требований) кредитора, согласие заемщика, залогодателя, гаранта и иных лиц на такой переход не требуется. При этом личность нового кредитора признается не имеющей для должника существенного значения;
12) приобретать ценные бумаги и иные финансовые инструменты, а также размещать деньги в банках второго уровня, Национальном Банке Республики Казахстан на условиях договоров банковского счета и банковского вклада;
13) осуществлять финансирование на условиях платности, срочности и возвратности банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками;
14) приобретать услуги дочерних организаций по управлению стрессовыми активами;
15) осуществлять реализацию специальных программ, разработанных и утвержденных Правительством Республики Казахстан и (или) Национальным Банком Республики Казахстан;
16) проводить реструктуризацию задолженности по активам, в том числе правам (требованиям), списывать и (или) отменять полностью или частично основной долг и (или) вознаграждение, комиссии, неустойку (штрафы, пени), иную задолженность, управлять активами и реализовывать их, признавать возможные убытки, возникающие в результате указанных действий;

17) банктерден және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған және (немесе) алынған құқықтарды (талаптарды) өтеу есебіне қабылданған және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтер ретінде ескерілетін мүлікті өткізуге және (немесе) мүліктік жалдауға (жалға) немесе сенімгерлік басқаруға беруге;
18) орындалуы тоқтатылған міндеттемелерді ішінара немесе толық есептен шығаруға (кешіруге);
19) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындау мерзімі қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен асырылған банктік қарыздар бойынша берешекті өндіріп алу үшін коллекторлық агенттіктерді тартуға, сондай-ақ осы Заңның 61-бабының 9-тармағына және 62-бабының 2-тармағына сәйкес төлем талабын қою арқылы қарыз алушының банктік шоттарындағы ақшаға даусыз тәртіппен өндіріп алуды қолдануға;
20) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы.
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның осы тармақта көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібі, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) активтерге және құқықтарға (талаптарға) қойылатын талаптар тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым банктік қарыз шарттары бойынша өзіне берілген құқықтар (талаптар) бойынша банктік қарыз операциясы бойынша кредитор (қарыз беруші) болып танылады және оның банктік қарыз шартында белгіленген барлық құқығы мен міндеті болады.
2. Бұрын банк болып табылған, өзіне қатысты заңды күшіне енген сот актісі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген, дауыс беретін акцияларының тоқсан немесе одан да көп пайызы 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ұлттық басқарушы холдингке тиесілі болған заңды тұлға:
1) өз атауында "банк" сөзін сақтап қалуға құқылы;
2) осы бапта көрсетілген операцияны жүргізу кезінде құқықтары (талаптары) мен міндеттемелері берілген, бас банк клиенттерінің дербес деректерін жинауды және өңдеуді дербес деректер субъектілерінің немесе олардың заңды өкілдерінің келісуінсіз жүзеге асыруға құқылы;
3) өзіне берілген құқықтар (талаптар) бойынша кредитор (қарыз беруші) деп танылады және кредитордың (банктің, қарыз берушінің) банктік қарыз шарттарында белгіленген қалған құқықтары (талаптары) бойынша құқықтары мен міндеттері сақталады;

17) реализовывать и (или) предоставлять в имущественный наем (аренду) или доверительное управление имущество, принятое в счет погашения прав (требований), приобретенных и (или) полученных у банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками, и учитываемое в качестве активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
18) частично или полностью списывать (прощать) обязательства, по которым прекращено исполнение;
19) привлекать коллекторские агентства для взыскания задолженности по банковским займам с просрочкой исполнения обязательства по договору банковского займа свыше девяноста последовательных календарных дней, а также обращать взыскание в бесспорном порядке на деньги, находящиеся на банковских счетах заемщика, путем предъявления платежного требования в соответствии с пунктом 9 статьи 61 и пунктом 2 статьи 62 настоящего Закона;
20) осуществлять иные виды деятельности, установленные Правительством Республики Казахстан.
Порядок осуществления организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, видов деятельности, предусмотренных настоящим пунктом, а также требований к приобретаемым (приобретенным) ею активам и правам (требованиям) устанавливается нормативным правовым актом Правительства Республики Казахстан.
Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам (требованиям) по договорам банковского займа признается кредитором (заимодателем) по банковской заемной операции и имеет все права и обязанности, установленные договором банковского займа.
2. Юридическое лицо, ранее являвшееся банком, в отношении которого на основании вступившего в законную силу судебного акта проведена реструктуризация в соответствии с законодательством Республики Казахстан, девяносто или более процентов голосующих акций которого по состоянию на 31 декабря 2013 года принадлежали национальному управляющему холдингу:
1) вправе сохранить слово "банк" в своем наименовании;
2) вправе осуществлять сбор и обработку персональных данных клиентов родительского банка, права (требования) и обязательства по которым переданы при проведении операции, указанной в настоящей статье, без согласия субъектов персональных данных или их законных представителей;
3) признается кредитором (заимодателем) по переданным ему правам (требованиям) и сохраняет права и обязанности кредитора (банка, займодателя) по оставшимся у него правам (требованиям), установленным договорами банковского займа;

4) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым болып табылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген заңды тұлғаның талаптары бойынша қарыз алушыларға банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындамау және (немесе) тиісінше орындамау бойынша осы Заңның 66-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда:
1) көрсетілген заңды тұлғаның барлық активтері, оның ішінде құқықтары (талаптары) және міндеттемелері, оның ішінде оны қайта құрылымдауға, активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияға және қайта ұйымдастырылғанға дейін жасалған өзге де операцияларға (мәмілелерге) байланысты құқықтары (талаптары) және міндеттемелері оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) бөлу балансына және (немесе) беру актісіне сәйкес өтеді;
2) көрсетілген заңды тұлғаның активтерін, оның ішінде құқықтарын (талаптарын) және міндеттемелерін оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) беру көрсетілген заңды тұлғаның жеке және заңды тұлғалармен жасасқан шарттарына жаңа тарапты көрсету бөлігінде өзгерістер енгізуді талап етпейді;
3) көрсетілген заңды тұлғаның активтерін, оның ішінде құқықтарын (талаптарын) және міндеттемелерін оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) беру қарыз алушының, кепіл берушінің, кепілдік берушінің және кез келген өзге де тұлғаның келісімін алуды талап етпейді.
3. Өз қызметін осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін берілген, банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензия негізінде жүзеге асыратын банк осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде осы Заңның 19-бабында айқындалған тәртіппен көрсетілген лицензияны әмбебап банк лицензиясына қайта ресімдеу туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінуге міндетті.
Меншікті капиталының мөлшері осы Заң қолданысқа енгізілген күні әмбебап банк лицензиясы бар банктің меншікті капиталының уәкілетті орган белгілеген ең төмен мөлшеріне сәйкес келмейтін банк осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде өзінің меншікті капиталы мөлшерінің көрсетілген ең төмен мөлшерге сәйкестігін қамтамасыз етуге міндетті.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талап орындалмаған жағдайда, банк осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзім өткен күннен бастап үш ай ішінде осы Заңның 19-бабында айқындалған тәртіппен әмбебап банк лицензиясын базалық банк лицензиясына қайта ресімдеу туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінуге міндетті.
4. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған банк омбудсманы өкілдерінің кеңесі өзінің қызметін 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырады.

4) не является организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По требованиям юридического лица, указанного в части первой настоящего пункта, к заемщикам по неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению обязательств по договору банковского займа срок исковой давности, установленный статьей 66 настоящего Закона, не применяется.
В случае реорганизации юридического лица, указанного в части первой настоящего пункта:
1) все активы, в том числе права (требования), и обязательства указанного юридического лица, в том числе связанные с его реструктуризацией, операцией по одновременной передаче активов и обязательств и иными операциями (сделками), совершенными до реорганизации, переходят к его правопреемнику (правопреемникам) в соответствии с разделительным балансом и (или) передаточным актом;
2) передача активов, в том числе прав (требований), и обязательств указанного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам) не требует внесения изменений в договоры, заключенные указанным юридическим лицом с физическими и юридическими лицами, в части указания новой стороны;
3) передача активов, в том числе прав (требований), и обязательств указанного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам) не требует получения согласия заемщика, залогодателя, гаранта и любого иного лица.
3. Банк, осуществляющий свою деятельность на основании лицензии на проведение банковских и иных операций, выданной до введения в действие настоящего Закона, обязан в течение шести месяцев с даты введения в действие настоящего Закона обратиться в уполномоченный орган с заявлением о переоформлении указанной лицензии в универсальную банковскую лицензию в порядке, определенном статьей 19 настоящего Закона.
Банк, размер собственного капитала которого на дату введения в действие настоящего Закона не соответствует минимальному размеру собственного капитала банка с универсальной банковской лицензией, установленному уполномоченным органом, обязан в течение одного года с даты введения в действие настоящего Закона обеспечить соответствие размера его собственного капитала указанному минимальному размеру.
В случае невыполнения требования, предусмотренного частью второй настоящего пункта, банк в течение трех месяцев с даты истечения срока, установленного частью второй настоящего пункта, обязан обратиться в уполномоченный орган с заявлением о переоформлении универсальной банковской лицензии в базовую банковскую лицензию в порядке, определенном статьей 19 настоящего Закона.
4. Совет представителей банковского омбудсмана, сформированный до введения в действие настоящего Закона, осуществляет свою деятельность до 1 января 2027 года.

5. Қарыз алушы жеке тұлға банкке жүгінгеннен кейін банк омбудсманына мынадай:
1) қарыз алушы ұсынған өзгерістерді банктік қарыз шартына енгізуден бас тарту туралы банктің шешімін алған;
2) банктік қарыз шартының талаптарын өзгерту туралы өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген;
3) қарыз алушының, оның ішінде банктік қарызды алаяқтық тәсілмен ресімдеуге байланысты қылмыстық құқық бұзушылық бойынша жәбірленуші деп танылған қарыз алушының құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін қанағаттандыру бөлігінде банкпен келісімге қол жеткізілмеген жағдайларда, дауды сотқа дейінгі тәртіппен реттеуге жүгінуге құқылы.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда, қарыз алушы жеке тұлға банк омбудсманына жүгінгені туралы банкті бір мезгілде хабардар ете отырып, күнтізбелік он бес күн ішінде банк омбудсманына жүгінуге құқылы.
Банк омбудсманы "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын қарыз алушыдан ипотекалық қарыз, оның ішінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша түскен жолданымды қараған кезеңде кепілге қойылған мүлікке сот арқылы немесе соттан тыс өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.
133-бап. Уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау
1. Уәкiлеттi органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банк қызметiн реттеу, бақылау және қадағалау саласындағы шешімдеріне және әрекеттерiне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкiн.
Уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қадағалап ден қою шараларын (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) қолдану, банк лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру, күшейтілген қадағалау режимін, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін, реттеу режимін және реттеу құралдарын және (немесе) жазбаша нұсқамаларды қолдану туралы шешімдеріне шағым жасау шағым жасалатын шешімдердің орындалуын тоқтата тұрмайды.
2. Сот банкке реттеу режимін қолдану заңдылығы туралы шешімді осы Заңның 91-бабына сәйкес жүргізілген банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелерін ескере отырып қабылдайды.
3. Сот уәкілетті органның, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің және (немесе) банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктің шешімі негізінде жасалған мәмілені жарамсыз деп таныған жағдайда, тараптардың осындай мәміле бойынша алғандарының барлығын қайтаруына жол берілмейді.

5. Заемщик – физическое лицо после обращения в банк вправе обратиться к банковскому омбудсману в досудебном порядке урегулирования спора в случаях:
1) получения решения банка об отказе внести в договор банковского займа изменения, предложенные заемщиком;
2) недостижения взаимоприемлемого решения об изменении условий договора банковского займа;
3) недостижения согласия с банком в части удовлетворения прав и охраняемых законом интересов заемщика, в том числе признанного потерпевшим по уголовному правонарушению, связанному с оформлением банковского займа мошенническим способом.
В случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, заемщик – физическое лицо вправе обратиться к банковскому омбудсману в течение пятнадцати календарных дней с одновременным уведомлением банка об обращении к банковскому омбудсману.
В период рассмотрения банковским омбудсманом обращения от заемщика, относящегося к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", по ипотечному займу, в том числе ипотечному жилищному займу, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, не допускается судебное или внесудебное обращение взыскания на заложенное имущество.
Статья 133. Обжалование решений и действий (бездействия) уполномоченного
органа и Национального Банка Республики Казахстан
1. Решения и действия (бездействие) уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан в сфере регулирования, контроля и надзора за банковской деятельностью могут быть обжалованы в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Обжалование решений уполномоченного органа или Национального Банка Республики Казахстан о применении к банкам, филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования), приостановлении действия или лишении банковской лицензии, применении режима усиленного надзора, режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования и инструментов урегулирования и (или) письменных предписаний не приостанавливает исполнения обжалуемых решений.
2. Решение о законности применения к банку режима урегулирования принимается судом с учетом результатов оценки жизнеспособности банка, проведенной в соответствии со статьей 91 настоящего Закона.
3. В случае признания судом недействительной сделки, заключенной на основании решения уполномоченного органа, временной администрации по управлению банком и (или) временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, возврат сторонами всего полученного по такой сделке не допускается.

134-бап. Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұзғаны үшін
жауаптылық
Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
135-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін осы Заңның 52-бабы 6-тармағының үшінші бөлігін және 58-бабының 17-тармағын;
2) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 8-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасын, 9-бабы 1-тармағының екінші және үшінші бөліктерін, 19-бабы 13-тармағының 3) тармақшасын және 14-тармағының 2) тармақшасын, 26-бабының 2 және 3-тармақтарын, 52-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасын, 58-бабының 21-тармағын, 61-бабының 9-тармағын, 63-бабының 9-тармағы бірінші бөлігі 1) тармақшасының төртінші абзацын, 67-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасын және екінші бөлігін, 69-бабы 6-тармағының 10) тармақшасын, 7-тармағының бірінші бөлігін және 9-тармағының 5) тармақшасын, 78-бабы 2-тармағының 13) тармақшасын, 83-бабы 1-тармағының 14) тармақшасын және 4-тармағының 7) тармақшасын, 84-бабын, 6-бөлімін, 133-бабының 2-тармағын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 15) тармақшасын, 61-бабының 7 және 8-тармақтарын, 64-бабының 5-тармағын, 65-бабын, 69-бабының 19-тармағын, 75-бабының 5-тармағын;
4) 2027 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 61-бабының 11-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігін қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 132-бабының 5-тармағы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
3. Мыналардың:
1) осы Заңның 52-бабының 4-тармағы үшінші бөлігінің қолданысы 2026 жылғы 2 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Тізбесі уәкілетті органның осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәліметтерден басқа, банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларда клиенттермен жұмыс істеу тәртібі туралы ережелер қамтылуға тиіс.";
2) 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін:
осы Заңның 78-бабының 2-тармағы 11) және 12) тармақшаларының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақшалар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"11) банк омбудсманының офисіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерді банктің орындамауы немесе тиісінше орындамауы;

Статья 134. Ответственность за нарушение банковского законодательства
Республики Казахстан
Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 135. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) части третьей пункта 6 статьи 52 и пункта 17 статьи 58 настоящего Закона, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
2) подпункта 1) части первой пункта 3 статьи 8, частей второй и третьей пункта 1 статьи 9, подпункта 3) пункта 13 и подпункта 2) пункта 14 статьи 19, пунктов 2 и 3 статьи 26, подпункта 1) части первой пункта 1 статьи 52, пункта 21 статьи 58, пункта 9 статьи 61, абзаца четвертого подпункта 1) части первой пункта 9 статьи 63, подпункта 2) части первой и части второй пункта 1 статьи 67, подпункта 10) пункта 6, части первой пункта 7 и подпункта 5) пункта 9 статьи 69, подпункта 13) пункта 2 статьи 78, подпункта 14) пункта 1 и подпункта 7) пункта 4 статьи 83, статьи 84, раздела 6, пункта 2 статьи 133 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года;
3) подпункта 15) статьи 1, пунктов 7 и 8 статьи 61, пункта 5 статьи 64, статьи 65, пункта 19 статьи 69, пункта 5 статьи 75 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;
4) части второй подпункта 4) пункта 11 статьи 61 настоящего Закона, которая вводится в действие с 1 мая 2027 года.
2. Пункт 5 статьи 132 настоящего Закона действует до 1 января 2027 года.
3. Приостановить:
1) до 2 июля 2026 года действие части третьей пункта 4 статьи 52 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Правила об общих условиях осуществления банковской деятельности, помимо сведений, перечень которых установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой настоящего пункта, должны содержать положения о порядке работы с клиентами.";
2) до 1 января 2027 года:
действие подпунктов 11) и 12) пункта 2 статьи 78 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные подпункты действуют в следующей редакции:
"11) неисполнение или ненадлежащее исполнение банком обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей в офис банковского омбудсмана;

12) банк омбудсманының шешімін осы шешімде белгіленген мерзімде банктің орындамауы;";
осы Заңның 87-бабының 2-тармағы 1) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1) ақпаратты, қаржылық және өзге де есептілікті жеке-дара айқындалған кезеңділікпен алуға;";
3) осы Заңның 63-бабы 5-тармағының қолданысы 2027 жылғы 1 мамырға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5. Банктің жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) коллекторлық агенттікке беруді жүргізуіне тыйым салынады.".
4. Банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жыл ішінде банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық өткізу арқылы мынадай мүлікті:
өздерінің балансындағы және банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану нәтижесінде 2022 жылғы 5 қыркүйекке дейін сатып алынған мүлікті;
өздерінің балансындағы және банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде 2024 жылғы 20 тамызға дейін сатып алынған мүлікті өткізуге міндетті.
Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жыл ішінде банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық өткізу арқылы мынадай мүлікті:
өзінің балансындағы және банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде 2024 жылғы 20 тамызға дейін сатып алынған мүлікті;
осы Заңның 30-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген, өзінің балансындағы және өзіне бас банк берген және (немесе) бас банктен осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сатып алынған мүлікті өткізуге міндетті.
Банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану және (немесе) банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде сатып алынған мүліктің жалпы болу мерзімі банктің меншігіне түскен күнінен бастап үш жылдан аспауға тиіс.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде белгіленген мерзім мынадай мүлікке:
өткізу мерзімі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып айқындалатын жер учаскесіне;

12) неисполнение банком решения банковского омбудсмана в срок, установленный данным решением;";
действие подпункта 1) пункта 2 статьи 87 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"1) получать информацию, финансовую и иную отчетность с индивидуально определенной периодичностью;";
3) до 1 мая 2027 года действие пункта 5 статьи 63 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"5. Банку запрещается производить уступку прав (требований) по договору банковского займа с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, коллекторскому агентству.".
4. Банк и организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обязаны реализовать в течение трех лет со дня введения в действие настоящего Закона путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов следующее имущество:
имущество, находящееся у них на балансе и приобретенное до 5 сентября 2022 года в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа;
имущество, находящееся у них на балансе и приобретенное до 20 августа 2024 года в результате получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа.
Дочерняя организация по управлению стрессовыми активами обязана реализовать в течение трех лет со дня введения в действие настоящего Закона путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов следующее имущество:
имущество, находящееся у нее на балансе и приобретенное до 20 августа 2024 года в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа;
имущество, предусмотренное подпунктом 1) пункта 3 статьи 30 настоящего Закона, находящееся у нее на балансе и переданное ей родительским банком и (или) приобретенное у родительского банка до введения в действие настоящего Закона.
Общий срок нахождения имущества, приобретенного в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору банковского займа, не должен превышать три года со дня поступления его в собственность банка.
Срок, установленный частями первой и второй настоящего пункта, не распространяется на следующее имущество:
земельный участок, срок реализации которого определяется с учетом особенностей, предусмотренных Земельным кодексом Республики Казахстан;

банк осы Заңның 28-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес сатып алу шартынсыз жалға (мүліктік жалдауға) берген, өткізу мерзімі жалдау мерзіміне шамалас ұзартылатын тұрғынжайға;
осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген мүлікке қолданылмайды.
Банк осы Заңның 23-бабының 3-тармағында белгіленген талаптар мен шектеулер сақталған кезде осы Заңның 23-бабының 2-тармағында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдардың капиталына үлестік қатысудың басқа нысандарын сатып алу жағдайларын қоспағанда, балансындағы және банктік қарыз шарты бойынша кепіл нысанасына (өзге де қамтамасыз етуге) өндіріп алуды қолдану нәтижесінде сатып алынған акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымдарға үлестік қатысудың басқа да нысандарын осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап он екі ай ішінде өткізуге міндетті.
5. Мыналар:
1) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған банктік қарыз шарттары, сондай-ақ осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін туындаған осындай шарттар бойынша құқықтық қатынастар банктік қарыз шарттары бойынша құқықтық қатынастар жасалған немесе туындаған кезде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі;
2) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған банктік қарыз шарттарынан осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін туындаған құқықтық қатынастар осы Заңға сәйкес регламенттеледі;
3) осы Заңның 61-бабы 11-тармағының 4) тармақшасы екінші бөлігінің қолданысы бұрын жасалған банктік қарыз шарттарынан туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады деп белгіленсін.
Қарыз алушы жеке тұлғамен 2027 жылғы 1 мамырға дейін жасалған, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) коллекторлық агенттікке беру мақсаттары үшін жиырма төрт айлық мерзімді есептеу кезінде мерзімі өткен берешектің мерзімі және 2027 жылғы 1 мамырға дейін жүргізілген берешекті реттеу рәсімдері ескеріледі;
4) банк омбудсманы 2026 жылғы 1 шілдеден бастап осы Заңның 61-бабының 9-тармағына сәйкес банк омбудсманының жанында жұмыс істейтін ұжымдық реттеу платформасы арқылы берешекті ұжымдық реттеуді жүзеге асырады;
5) осы Заңның 57-бабының 3-тармағы екінші бөлігінің талаптары бұрын жасалған шарттардан туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады;
6) осы Заңның 58-бабының 17-тармағында көзделген талаптар мыналарға:
осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң жасалған, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттарына (тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттарға);
талаптарында ақшаны өтініш негізінде толық көлемде не бөліктермен беру көзделген бұрын жасалған шарт шеңберінде осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң берілген, тұтынушылық банктік қарыз (микрокредит) сомасын ұлғайтуға арналған өтініштерге, сондай-ақ мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарызды (микрокредитті) беруге арналған өтініштерге қолданылады;

жилище, переданное банком в аренду (имущественный наем) без условия его выкупа в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 2 статьи 28 настоящего Закона, срок реализации которого продлевается соразмерно сроку аренды;
имущество, указанное в части пятой настоящего пункта.
Банк обязан реализовать акции, доли участия, паи либо другие формы долевого участия в организациях, находящиеся на балансе и приобретенные в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору банковского займа, в течение двенадцати месяцев со дня введения в действие настоящего Закона, за исключением случаев приобретения акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в капитале организаций, указанных в пункте 2 статьи 23 настоящего Закона, при соблюдении требований и ограничений, установленных пунктом 3 статьи 23 настоящего Закона.
5. Установить, что:
1) договоры банковского займа, заключенные до введения в действие настоящего Закона, а также правоотношения по таким договорам, возникшие до даты введения в действие настоящего Закона, регулируются законодательством Республики Казахстан, действовавшим на момент заключения или возникновения правоотношений по договорам банковского займа;
2) правоотношения, возникшие после введения в действие настоящего Закона из договоров банковского займа, заключенных до введения его в действие, регламентируются в соответствии с настоящим Законом;
3) действие части второй подпункта 4) пункта 11 статьи 61 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие из ранее заключенных договоров банковского займа.
При исчислении двадцатичетырехмесячного срока для целей уступки прав (требования) по договору банковского займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, заключенному с заемщиком – физическим лицом до 1 мая 2027 года, коллекторскому агентству учитываются срок просроченной задолженности и процедуры урегулирования задолженности, проведенные до 1 мая 2027 года;
4) банковский омбудсман осуществляет с 1 июля 2026 года коллективное урегулирование задолженности через платформу коллективного урегулирования, функционирующую при банковском омбудсмане в соответствии с пунктом 9 статьи 61 настоящего Закона;
5) требования части второй пункта 3 статьи 57 настоящего Закона распространяются на правоотношения, возникшие из ранее заключенных договоров;
6) требования, предусмотренные пунктом 17 статьи 58 настоящего Закона, распространяются на:
договоры потребительского банковского займа (договоры о предоставлении потребительского микрокредита), не обеспеченного залогом имущества, заключенные по истечении шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона;
заявления на увеличение суммы потребительского банковского займа (микрокредита), а также заявления на предоставление потребительского банковского займа (микрокредита), не обеспеченного залогом имущества, поданные по истечении шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона в рамках ранее заключенного договора, условиями которого предусмотрена передача денег в полном объеме либо частями на основании заявления;

7) жеке тұлғалардың 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін банк омбудсманына жіберген, солар бойынша шешімдер қабылданбаған жолданымдары, сондай-ақ банктік қарыз шарттары бойынша міндеттемелерді орындау талаптарын өзгертуге байланысты, соларға қатысты өзара қолайлы шешімге қол жеткізуге жәрдемдесу жүзеге асырылмаған және талаптарды өзгерту туралы тараптармен келісілген шешім қабылдамаған жолданымдар 2027 жылғы 14 қаңтарға дейін қаржы омбудсманы қызметіне берілуге тиіс деп белгіленсін.
Аталған жолданымдар бойынша оларды қарау мерзімін есептеу қаржы омбудсманы қызметі оларды алған күннен басталады;
8) осы Заңның 66-бабының талаптары 2017 жылғы 1 қазаннан бастап жасалған банктік қарыз шарттарына қолданылады деп белгіленсін.
6. Мыналарды:
1) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап күші жойылды деп танылатын 16-баптың 2-тармағының 1), 1-1) тармақшаларын және 3-тармағын, 16-3-баптың 2 және 3-тармақтарын, 17-баптың 2 және 4-тармақтарын, 17-2, 31-1 және 48-1-баптарды, 50-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 6) тармақшасын, 6-1, 7-2 және 8-тарауларды;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды деп танылатын 40-1, 40-2, 40-3, 40-4-баптарды, 50-баптың 7-2-тармағын қоспағанда, осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

7) обращения физических лиц, направленные банковскому омбудсману до 1 января 2027 года, по которым не были приняты решения, а также обращения, связанные с изменением условий исполнения обязательств по договорам банковского займа, в отношении которых не осуществлялось содействие в достижении взаимоприемлемого решения и не было принято согласованное сторонами решение об изменении условий, подлежат передаче службе финансового омбудсмана до 14 января 2027 года.
По указанным обращениям исчисление срока их рассмотрения начинается с даты их получения службой финансового омбудсмана;
8) требования статьи 66 настоящего Закона распространяются на договоры банковского займа, заключенные с 1 октября 2017 года.
6. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" со дня введения в действие настоящего Закона, за исключением:
1) подпунктов 1), 1-1) пункта 2 и пункта 3 статьи 16, пунктов 2 и 3 статьи 16-3, пунктов 2 и 4 статьи 17, статей 17-2, 31-1 и 48-1, подпункта 6) части второй пункта 4 статьи 50, глав 6-1, 7-2 и 8, которые признаются утратившими силу с 1 июля 2026 года;
2) статей 40-1, 40-2, 40-3, 40-4, пункта 7-2 статьи 50, которые признаются утратившими силу с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ