Кейбір бұйырықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2026 жылғы 16 маусымдағы № 11-1-4/328 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 маусымда № 38991 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
Е. Кошербаев
2026 жылғы 16 маусымдағы
№ 11-1-4/328 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 8438 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларында:
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. "Қазақстан Республикасының Құрметті (штаттан тыс) консулдарының функциялары мен өкілеттіктерін айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 23 мамырдағы № 08-1-1-1/201 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 8508 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Қазақстан Республикасының Құрметті (штаттан тыс) консулдарының функциялары мен өкілеттіктерін айқындау жөніндегі нұсқаулықта:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік немесе орыс тілінде жасалған жылдық есепте Құрметті консулдың консулдық округте уақытша немесе тұрақты тұрып жатқан Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты қызметі жайлы, Қазақстанның қатысуымен құрылған ұйымдар мен фирмалар, консулдық округке келіп кеткен Қазақстан Республикасының әуе және теңіз кемелерінің экипаждары туралы, жүзеге асырылған консулдық іс-қимылдар туралы ақпарат, болу мемлекетінің консулдық қызметке қатысты жаңа заңдары туралы мәліметтер, имидждік жобалардың жүзеге асырылуы, сондай-ақ консулдық округтың сауда, экономика және мәдени өміріндегі негізгі оқиғалары туралы баяндалады.".

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 июня 2026 года № 11-1-4/328. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2026 года № 38991
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Е. Кошербаев
Утвержден приказом
от 16 июня 2026 года
№ 11-1-4/328
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом" в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8438) следующее изменение:
в Правилах использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки", и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей" в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 мая 2013 года № 08-1-1-1/201 "Об утверждении Инструкции по определению функций и полномочий Почетных (нештатных) консулов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8508) следующее изменение:
в Инструкции по определению функций и полномочий Почетных (нештатных) консулов Республики Казахстан:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"В годовом отчете, составленном на государственном или русском языке, излагаются сведения о деятельности Почетного консула в отношении временно находящихся и постоянно проживающих в консульском округе граждан Республики Казахстан, организаций и фирм с казахстанским участием, экипажей морских и воздушных судов Республики Казахстан, посетивших консульский округ, информация об осуществленных консульских действиях, о новых законах государства пребывания, относящихся к консульской деятельности, реализации имиджевых проектов, а также об основных событиях в торговой, экономической и культурной жизни консульского округа.".

3. "Дамуға ресми көмектің жобалық ұсынысының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2015 жылғы 6 ақпандағы № 11-1-2/43 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10430 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дамуға ресми көмектің жобалық ұсынысының нысанында:
реттік нөмірі 12-жолдың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
4. "Шетелдіктер асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 11-1-2/130 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 11240 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдіктер асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды (бұдан әрі – балалар) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде (бұдан әрi – Министрлік) есепке қою олар Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары кеткенге дейiн Министрлікте жүзеге асырылады.";
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шетел азаматтарының асырауына берілген балаға – Қазақстан Республикасының азаматына (бұдан әрі – бала) берілген Қазақстан Республикасының азаматы паспортының түпнұсқасы;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) шетел азаматтарының баланы асырап алуы туралы өтінішін қанағаттандыру туралы сотпен куәландырылған сот шешімі (салыстырып-тексеру үшін).";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды (қыздарды) есепке алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидалардың 2-1 қосымшасында қамтылған.";
4-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды есепке қоюды жүзеге асырады не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.";
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымша";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша";
көрсетілген қағидаларға 2-1 қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
2-1-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды (қыздарды) есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды есепке алу (паспортқа қосымша бет) немесе дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі

3. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 11-1-2/43 "Об утверждении формы проектного предложения официальной помощи развитию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10430) следующее изменение:
в Форме проектного предложения официальной помощи развитию, утвержденной указанным приказом:
строку, порядковый номер 12, изложить в следующей редакции:
"
12.
Необходимые расходы (тыс. теңге) и источник финансирования проектного предложения ОПР
(обоснование бюджета проекта, планируемых административных, организационных и эксплуатационных расходов)
".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел РК от 3 апреля 2015 года № 11-1-2/130 "Об утверждении Правил постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранцам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11240) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам.";
в Правилах постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранцам, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Постановка на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам (далее - детей), осуществляется в Министерстве до выезда детей за пределы территории Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан (далее – паспорт), выданный ребенку – гражданину Республики Казахстан, переданному на усыновление иностранным гражданам (далее – ребенок);";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) решение суда об удовлетворении заявления иностранных граждан об усыновлении, заверенное судом (для сверки).";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление (удочерение) иностранным гражданам" (далее – государственная услуга), включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в приложении 2-1 к настоящим Правилам.";
часть восьмую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"По результатам заслушивания услугодатель производит постановку на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление иностранным гражданам либо отказывает в оказании государственной услуги.";
правый верхний угол приложения 1 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам";
правый верхний угол приложения 2 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам";
в приложении 2-1 к указанным правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2-1
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление (удочерение) иностранным гражданам"";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5
Результат оказания государственной услуги
Постановка на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление иностранным гражданам (вкладыш в паспорт), либо мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) балаларды есепке қою туралы өтiнiштің толтырылған екі данасы;
2) балаларды есепке қою жеке карточкасының толтырылған екі данасы;
3) шетел азаматтарының асырауына берілген балаға - Қазақстан Республикасының азаматына (бұдан әрі – бала) берілген Қазақстан Республикасының азаматы паспортының түпнұсқасы;
4) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары берген Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге баланың тұрақты тұру үшін шығуға арналған құжаттарды ресімдеу туралы шешім (салыстырып-тексеру үшін);
5) баланы асырап алушылардың жеке басын куәландыратын құжаттары (жеке басын сәйкестендіру және салыстырып-тексеру үшін);
6) баланың 3,5 х 4,5 сантиметр көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосуретi;
7) баланың туу туралы куәлiгi (салыстырып-тексеру үшін);
8) шетел азаматтарының баланы асырап алуы туралы өтінішін қанағаттандыру туралы соттың куәландырған сот шешімі (салыстырып-тексеру үшін).
";
көрсетілген қағидаларға 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
3–қосымша";
көрсетілген қағидаларға 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
4–қосымша";
көрсетілген қағидаларға 5-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
6–қосымша";
көрсетілген қағидаларға 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
7–қосымша".
5. "Инвестицияларды мемлекеттік қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1113 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 12572 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3 және 4-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіндеріне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіндер өзгермейді.

1) заявление о постановке на учет детей, в двух экземплярах;
2) персональная карточка учета детей, в двух экземплярах;
3) оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан, выданный ребенку - гражданину Республики Казахстан, переданному на усыновление иностранным гражданам (далее – ребенок);
4) решение об оформлении документов на выезд ребенка за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, выданное органами внутренних дел Республики Казахстан (для сверки);
5) документы, удостоверяющие личность усыновителей (удочерителей) (для идентификации личности и сверки);
6) две цветные фотографии ребенка размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
7) свидетельство о рождении ребенка (для сверки);
8) решение суда об удовлетворении заявления иностранных граждан об усыновлении (удочерении), заверенное судом (для сверки).
";
правый верхний угол приложения 3 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам";
правый верхний угол приложения 4 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам";
приложение 5 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
правый верхний угол приложения 6 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам";
правый верхний угол приложения 7 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам".
5. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1133 "О некоторых вопросах государственной поддержки инвестиций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12572) следующие изменения:
приложения 3 и 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему перечню.

6. "Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар үшін инвесторлық виза алуға өтінішхатты беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1265 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 13039 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар үшін инвесторлық визаны алуға өтінішхатты беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға болса, өтінішхатты заңды тұлғаның басшысының, басшысы орынбасарының немесе оның құрылымдық бөлімше басшысының лауазымында жұмыс атқаратын шетел азаматына беріледі.
Егер көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлға болса, өтінішхат оның атына беріледі.".
7. "Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 12780 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларында:
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
8. "Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 18 мамырдағы № 11-1-2-192 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 13781 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу қағидаларында:
16-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) шетелдік паспорттың (шетел азаматы үшін), азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (азаматтығы жоқ адам үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (Қазақстан Республикасының азаматы үшін) көшірмесін;";
29-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шетелдік паспорттың (шетел азаматы үшін), азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (азаматтығы жоқ адам үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (Қазақстан Республикасының азаматы үшін) көшірмесі қоса беріледі.".
9. "Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетелдiктердi есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2016 жылғы 14 маусымдағы № 11-1-2/262 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 13958 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

6. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1265 "Об утверждении Правил выдачи ходатайства на получение инвесторской визы для лиц, являющихся нерезидентами Республики Казахстан и осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13039) следующее изменение:
в Правилах выдачи ходатайства на получение инвесторской визы для лиц, являющихся нерезидентами Республики Казахстан и осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если услугополучателем является юридическое лицо, ходатайство выдается иностранному гражданину, занимающему должность руководителя, заместителя руководителя юридического лица или руководителя его структурного подразделения.
Если услугополучателем является физическое лицо, ходатайство выдается на его имя.".
7. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1281 "Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12780) следующие изменения:
в Правилах приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций, утвержденных указанным приказом:
в приложении 1 к указанным правилам:
строку:
"
10.
Объем инвестиций в фиксированные активы юридического лица без учета налога на добавленную стоимость (учитываются затраты фиксированного актива не ранее 24 месяцев до дня подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций и (или) затраты будущих периодов до ввода в эксплуатацию)
__________________________________ (тенге)
"
изложить в следующей редакции:
"
10.
Объем инвестиций в фиксированные активы юридического лица без учета налога на добавленную стоимость (учитываются затраты фиксированного актива не ранее 24 месяцев до дня подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций и (или) затраты будущих периодов до ввода в эксплуатацию)
__________________________________ (теңге)
";
строку:
"
Раздел 1: инвестиции в фиксированные активы, тысяч тенге
"
изложить в следующей редакции:
"
Раздел 1: инвестиции в фиксированные активы, тысяч теңге
".
8. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 18 мая 2016 года № 11-1-2/192 "Об утверждении Правил аккредитации представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13781) следующие изменения:
в Правилах аккредитации представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"5) копию заграничного паспорта (для иностранного гражданина), удостоверения лица без гражданства (для лица без гражданства) или документа, удостоверяющего личность (для гражданина Республики Казахстан);";
подпункт 3) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"3) копия заграничного паспорта (для иностранного гражданина), удостоверения лица без гражданства (для лица без гражданства) или документа, удостоверяющего личность (для гражданина Республики Казахстан).".
9. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 11-1-2/262 "Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13958) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу қағидалары бекітілсін.";
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексі) 89-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтарын есепке алу тәртібін анықтайды.
2. "Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсетілетін мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдар, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген шетел азаматтарына (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.";

"В соответствии с пунктом 3 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан.";
в Правилах учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс "О браке (супружестве) и семье") и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок учета граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан.
2. Государственная услуга "Постановка на учет лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан" (далее – государственная услуга) оказывается загранучреждениями Республики Казахстан (далее – услугодатель) гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающим усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан, либо их доверенным лицам (далее – услугополучатель).";

3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті аккредиттеген бала асырап алу жөніндегі агенттіктің қолдаухаты.
1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында қол қойылған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияны (бұдан әрі - Ковенция) ратификациялаған мемлекеттерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдар және Конвенцияны ратификациялаған елдердің азаматтары болып табылатын шетел азаматтары үшін осы мемлекеттегі қорғаншылық және қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органдарының қолдаухатын ұсыну қажет;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреті бар толтырылған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын толтырылған есепке алу карточкасы;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Есепке алу карточкалары әліпби тәртібімен "Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдар, шетел азаматтары" бөлімі бойынша есепке алу үшін қабылданған картотекада сақталады.";
10-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды,
ата- аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды асырап алуға тілек
білдірген, Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын, Қазақстан
Республикасынан тыс жерде
тұрақты тұратын адамдарды,
шетел азаматтарын есепке алу
қағидаларына 1-қосымша";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымшада:
оң жоқ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды,
ата- аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды асырап алуға тілек
білдірген, Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын, Қазақстан
Республикасынан тыс жерде
тұрақты тұратын адамдарды,
шетел азаматтарын есепке алу
қағидаларына 2-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу карточкасы";
көрсетілген қағидаларға 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды,
ата- аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды асырап алуға тілек
білдірген, Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын, Қазақстан
Республикасынан тыс жерде
тұрақты тұратын адамдарды,
шетел азаматтарын есепке алу
қағидаларына 3-қосымша";
көрсетілген қағидаларға 4-қосымшада:
оң жоқ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды,
ата- аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды асырап алуға тілек
білдірген, Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын, Қазақстан
Республикасынан тыс жерде
тұрақты тұратын адамдарды,
шетел азаматтарын есепке алу
қағидаларына 4-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі

подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) ходатайство агентства по усыновлению, аккредитованного Комитетом по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в соответствии с Кодексом "О браке (супружестве) и семье" по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Для лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих в стране, ратифицировавшей Конвенцию о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, подписанную в городе Минске 22 января 1993 года (далее – Конвенция), и иностранных граждан, являющихся гражданами страны, ратифицировавшей Конвенцию, необходимо представить ходатайство органов данной страны, осуществляющих функции по опеке или попечительству;
2) заполненная учетная карточка лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан, с фотографией по форме согласно приложению 2 к Правилам;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Учетные карточки хранятся в алфавитном порядке в картотеке принятых на учет по разделу "Лица, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, иностранные граждане, желающие усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики".";
часть пятую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.";
правый верхний угол приложения 1 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
за пределами
Республики Казахстан,
иностранных граждан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан";
в приложении 2 к указанным правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
за пределами
Республики Казахстан,
иностранных граждан,
желающих усыновить детей-
сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Учетная карточка лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан";
правый верхний угол приложения 3 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
за пределами
Республики Казахстан,
иностранных граждан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан";
в приложении 4 к указанным правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
за пределами
Республики Казахстан,
иностранных граждан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан"";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) "Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 14 маусымдағы № 11-1-2/262 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13958 болып тіркелген) бекітілген осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті аккредиттеген бала асырап алу жөніндегі агенттіктің қолдаухаты.
1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында қол қойылған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияны (бұдан әрі - Ковенция) ратификациялаған мемлекеттерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдар және Конвенцияны ратификациялаған шетел азаматтары үшін осы мемлекеттегі қорғаншылық және қамқоршылық функцияларын атқаратын органдарының қолдаухатын ұсыну қажет;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреті бар толтырылған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетел азаматтарын толтырылған есепке алу карточкасы;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жетім баланы, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алған жағдайда он сегіз жасқа толғанға дейін оның тұрмыс, оқу, тәрбие жағдайы және денсаулық жағдайы туралы есептерді асырап алу агенттіктері немесе көрсетілетін қызметті беруші арқылы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне ұсыну бойынша өзіне міндеттеме жүктеу туралы нотариалды куәландырылған, сондай-ақ заңдастырылған немесе апостильденген өтініш-келісім.
";
көрсетілген қағидаларға 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды,
ата- аналарының
қамқорлығынсыз қалған
балаларды асырап алуға тілек
білдірген, Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын, Қазақстан
Республикасынан тыс жерде
тұрақты тұратын адамдарды,
шетел азаматтарын есепке алу
қағидаларына 5-қосымша".

1) ходатайство агентства по усыновлению, аккредитованного Комитетом по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" по форме согласно приложению 1 к Правилам учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 11-1-2/262 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13958) (далее – Правила).
Для лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих в стране, ратифицировавшей Конвенцию о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, подписанную в городе Минске 22 января 1993 года (далее – Конвенция), и иностранных граждан, являющихся гражданами страны, ратифицировавшей Конвенцию, необходимо представить ходатайство органов данной страны, осуществляющих функции по опеке или попечительству;
2) заполненная учетная карточка лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранных граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан, с фотографией по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) нотариально заверенное, а также легализованное или апостилированное заявление-согласие о взятии на себя обязательств в случае усыновления ребенка-сироты, ребенка, оставшегося без попечения родителей, являющегося гражданином Республики Казахстан, на предоставление через агентства по усыновлению или услугодателя в Комитет по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан отчетов об условиях его жизни, обучения, воспитания и состоянии здоровья до достижения восемнадцатилетнего возраста по форме согласно приложению 3 к Правилам.
";
правый верхний угол приложения 5 к указанным правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам учета лиц,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих
за пределами
Республики Казахстан,
иностранных граждан,
желающих усыновить
детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан".

10. "Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты және уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2016 жылғы 14 маусымдағы № 11-1-2/263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 14093 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты және уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының есебін жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалар "Шетелдіктер асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 11-1-2/130 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 11240 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылатын шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балалардың есебін жүргізуде қолданылмайды.".
11. "Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштерді қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 11-1-2/420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 15884 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштерді қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау қағидаларында:
көрсетілген қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
12. "Құжаттарды заңдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 16116 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларында:
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшада белгіленген "Құжаттарды заңдастыру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші) құжаттарды заңдастыру үшін Консулдық қызмет департаментіне немесе шет елдегі мекемеге еркін нысанда жасалған өтінішке қоса келесі құжаттарды (мәліметтерді) береді:

10. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел РК от 14 июня 2016 года № 11-1-2/263 "Об утверждении Правил учета граждан Республики Казахстан, постоянно и временно проживающих за пределами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14093) следующее изменение:
в Правилах учета граждан Республики Казахстан, постоянно и временно проживающих за пределами Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила не применяются при ведении учета детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам, осуществляемого в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 11-1-2/130 "Об утверждении Правил постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11240).".
11. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 11-1-2/420 "Об утверждении Правил приема и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15884) следующее изменение:
в Правилах приема и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
12. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 "Об утверждении Правил легализации документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16116) следующее изменение:
в Правилах легализации документов, утвержденных указанным приказом:
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Легализация документов", установленных в приложении 1 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для совершения легализации документов физическое или юридическое лицо (далее - заявитель) подает в Департамент консульской службы или загранучреждение заявление в произвольной форме с приложением следующих документов (сведений):

1. Жеке тұлға үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) заңдастыруға жататын құжат;
3) консулдық алым төленгенін растайтын құжат;
4) өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) (құжаттарды заңды өкіл немесе құжат иесінің атынан сенімхат бойынша уәкілетті адам берген кезде).
2. Заңды тұлға үшін:
1) өкілетті тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) заңдастыруға жататын құжат;
3) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы;
4) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын "электрондық үкіметтің" ақпараттық жүйесінен мәліметтер не заңды тұлғаның құқық қабілеттілігін растайтын өзге де құжат (шетел азаматтары үшін);
5) өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) (құжаттарды заңды өкіл немесе құжат иесінің атынан сенімхат бойынша уәкілетті адам берген кезде).
Сондай-ақ, еркін нысанда жасалған өтініште көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріне қол жеткізуге келісімі де беріледі.
Заңдастыруға құжаттардың тұпнұсқалары, сондай-ақ олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері қабылданады.
Шетелдік ұйымдар мен мекемелер берген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуы және аудармашымен немесе аударма қызметтерін көрсететін ұйыммен куәландырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының нотариустары куәландырған және Қазақстан Республикасының тысқары жерлерде әрекет жасауға арналған құжаттар Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 тіркелді) бекітілген Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ереженің 10-тарауында бекітілген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
".
13. "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 11-1-4/71 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 16650 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Для физического лица:
1) копия документа, удостоверяющего личность (оригинал для сверки) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) документ, подлежащий легализации;
3) документ, подтверждающий оплату консульского сбора;
4) копия документа, подтверждающего полномочия (оригинал для сверки) (при подаче документов законным представителем или уполномоченным лицом по доверенности от имени владельца легализуемого документа).
2. Для юридического лица:
1) копия документа, удостоверяющего личность уполномоченного лица (оригинал для сверки) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) документ, подлежащий легализации;
3) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
4) сведения из информационной системы "электронного правительства", подтверждающие государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица либо иной документ, подтверждающий правоспособность юридического лица (для иностранных граждан);
5) копия документа, подтверждающего полномочия (оригинал для сверки) (при подаче документов законным представителем или уполномоченным лицом по доверенности от имени владельца легализуемого документа).
В заявлении в произвольной форме также дается письменное согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
К легализации принимаются подлинники документов, а также их нотариально заверенные копии.
Документы, выданные иностранными организациями и учреждениями, должны быть переведены на государственный или русский язык и заверены переводчиком или организацией, оказывающей переводческие услуги.
Документы, заверенные нотариусами Республики Казахстан и предназначенные для совершения действий за пределами Республики Казахстан, должны соответствовать требованиям, установленным главой 10 Правил по нотариальному делопроизводству, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7445).
".
13. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 11-1-4/71 "Об утверждении Правил сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16650) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранных граждан и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса берілген Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 33-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 167) тармақшасына сәйкес әзірленді, және шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасы азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) шетел азаматы – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын әрі өзінің басқа мемлекеттің азаматы екендігі туралы дәлелі бар адам.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шет елдегі мекемеге Қазақстан Республикасының электрондық форматта және шет елдегі мекемеге барусыз берілетін визаларынан басқа визаларды алу үшін өтініш білдірген он алты жасқа толған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан.";
4-тармақтың 2) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, арнаулы мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның шақыруы бойынша келетін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранных граждан и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан.";
в Правилах сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранных граждан и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранных граждан и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 33 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации" (далее – Закон) и подпунктом 167) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и определяют порядок сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранных граждан и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан.";
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) иностранный гражданин – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) иностранных граждан и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, при обращении за получением виз Республики Казахстан, за исключением виз, выдаваемых в электронном формате без посещения загранучреждения.";
абзац седьмой подпункта 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"иностранные граждане и лица без гражданства, прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, специальных государственных органов, Министерства обороны Республики Казахстан, уполномоченного государственного органа в области внешнеполитической деятельности;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген Дактилоскопиялау және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларының 23, 32 және 37-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тіркеу қағидалары).";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарын "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) мынадай дербес деректерді енгізеді:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
туған күні;
жынысы;
қолдарындағы он саусағының папиллярлық өрнектерінің құрылымдық ерекшеліктері туралы ақпарат;
азаматтығы;
шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының визасын ресімдеуге жүгіну кезіндегі жасына сәйкес келетін, беті фотосуреттің жалпы ауданының шамамен 75 пайызын алатын ашық фонда, байсалды жүзбен, аузы жабық, дәлме-дәл анфас түсірілген фотосуреті;
жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі;
жеке басты куәландыратын құжатты берген органның атауы;
дактилоскопиялық тіркеудің жүргізілген күні және негізі;
дактилоскопиялық тіркеуді жүргізген уәкілетті қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты – "Бүркіт" БАЖ-ға.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасының азаматы, шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен болса және "ХҚТ ТП" АЖ-да және "Бүркіт" БАЖ-да белгі болған жағдайда, уәкілетті қызметкер Тіркеу қағидаларында айқындалған тәртіппен жеке басты верификациялауды жүзеге асырады.".
14. "Құжаттарды қабылдау және оларды Қазақстан Республикасының шет елдерде жүрген азаматтарына паспорттар жасауға жіберу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 12 мамырдағы № 11-1-4/149 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 20627 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Құжаттарды қабылдау және оларды Қазақстан Республикасының шет елдерде жүрген азаматтарына паспорттар жасауға жіберу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын шетел азаматының отбасы мүшелері болып табылатындарға;";

"6. Дактилоскопирование граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства осуществляется в соответствии с пунктами 23, 32 и 37 Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35161) (далее – Правила регистрации).";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) иностранных граждан и лиц без гражданства вносит в единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") следующие персональные данные:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
дата рождения;
пол;
информация об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
гражданство;
фотография, соответствующая возрасту иностранного гражданина и лица без гражданства на момент обращения за оформлением визы Республики Казахстан и выполненная строго в анфас на светлом фоне с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 процентов общей площади фотографии;
номер, дата выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность;
дата и основание проведения дактилоскопической регистрации;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного сотрудника, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) по иностранным гражданам и лицам без гражданства – в ЕИС "Беркут".";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае прохождения ранее гражданином Республики Казахстан, иностранным гражданином и лицом без гражданства дактилоскопической регистрации и при наличии отметки в ИС "РП ДРН" и ЕИС "Беркут", уполномоченный сотрудник проводит верификацию личности в порядке, определяемом Правилами регистрации.".
14. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 12 мая 2020 года № 11-1-4/149 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Прием документов и препровождение их на изготовление паспортов гражданам Республики Казахстан, находящимся за границей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20627) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Прием документов и препровождение их на изготовление паспортов гражданам Республики Казахстан, находящимся за границей", утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) являющимся членами семьи иностранного гражданина, проживающего за пределами Республики Казахстан;";

3-тармақтың 1) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматы ата-анасынан баланың Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды алуға нотариалды расталған өтініш-келісімі (бала Қазақстан Республикасынан тыс жерде туған және ата-анасының азаматтығы әртүрлі болған жағдайда, олардың біреуі бала туған кезде Қазақстан Республикасының азаматтығында болған және осы уақытта ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрғылықты жері болған жағдайда);";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымшада белгіленген "Құжаттарды қабылдау және оларды Қазақстан Республикасының шет елдерде жүрген азаматтарына паспорттар жасауға жіберу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) өтініш;
2) туу туралы куәлік (16 жасқа толмаған бала паспорт алған кезде) және баланың азаматтығын растау үшін ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжат. Шетел азаматының ата-анасынан баланың Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды алуға нотариалды расталған өтініш-келісімі (бала Қазақстан Республикасынан тыс жерде туған және ата-анасының азаматтығы әртүрлі болған жағдайда, олардың біреуі бала туған кезде Қазақстан Республикасының азаматтығында болған және осы уақытта ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрғылықты жері болған жағдайда);
3) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты (паспортты ауыстырған кезде);
4) өлшемі 3,5х4,5 сантиметр төрттүрлі-түсті фотосурет (фотосуреттер құжатты ресімдеу кезіндегі көрсетілетін қызметті алушының жасына сәйкес келуі және қатаң түрде жарық жерде алдынан түсірілген, бейтарап бет-әлпеті көрінісімен және ауызы жабық түскен, бет-әлпеті фотосуреттің жалпы ауданының 75% - ға жуығын алатын болуы тиіс. Фотосуреттер бір негативтен қалың фотоқағазға фото басып шығару әдісімен орындалады. Компьютерлік сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді);
5) Қазақстан Республикасының азаматы алғаш рет паспорт алған кезде (Қазақстан Республикасының азаматтығы расталған кезде бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы) 1974 жылғы үлгідегі паспорт;
6) Қазақстан Республикасының азаматы алғаш рет паспорт алған кезде (Қазақстан Республикасының азаматтығы расталған кезде бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы) шетелге бару үшін берілген паспорт;

часть вторую подпункта 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Нотариально заверенное заявление-согласие от родителя иностранного гражданина на получение ребенком документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (в случае рождения ребенка за пределами Республики Казахстан и различном гражданстве родителей, один из которых к моменту рождения ребенка состоял в гражданстве Республики Казахстан, и оба родителя в это время имели постоянное место жительства вне пределов Республики Казахстан);";
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и препровождение их на изготовление паспортов гражданам Республики Казахстан, находящимся за границей", установленном приложением 2 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление;
2) свидетельство о рождении (при получении паспорта ребенком, не достигшего 16-летнего возраста) и документ, удостоверяющий личность одного из родителя для подтверждения гражданства ребенка. Нотариально заверенное заявление-согласие от родителя иностранного гражданина на получение ребенком документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (в случае рождения ребенка за пределами Республики Казахстан и различном гражданстве родителей, один из которых к моменту рождения ребенка состоял в гражданстве Республики Казахстан и оба родителя в это время имели постоянное место жительства вне пределов Республики Казахстан);
3) паспорт гражданина Республики Казахстан (при обмене паспорта);
4) четыре цветные фотографии размером 3,5х4,5 сантиметров (фотографии должны соответствовать возрасту услугополучателя на момент оформления документа и выполнены строго в анфас на светлом фоне с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 % общей площади фотографии. Фотографии выполняются методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования);
5) паспорт образца 1974 года (бывшего Союза Советских Социалистических Республик) при получении впервые паспорта гражданином Республики Казахстан (при подтверждении гражданства Республики Казахстан);
6) общезаграничный паспорт (бывшего Союза Советских Социалистических Республик) при получении впервые паспорта гражданином Республики Казахстан (при подтверждении гражданства Республики Казахстан);

7) тұрақты тұру, оқу, шетелде жұмыс істеу фактісін, отбасы жағдайын растайтын, тыныс-тіршілігін шектейтін тұрақты ағза функцияларының ауытқуларымен денсаулығында бұзушылық бар деген құжат (түпнұсқа және көшірме);
8) егер мұндай анықтаманы алу мүмкіндігі болатын елдің заңнамасында көзделген болса, консулдық орналасқан елдің құзыретті органынан азаматтығы жоқ екендігі туралы анықтама;
9) консулдық алымның төленгенін растайтын құжат.
";
15. "Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 11-1-4/192 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 20857 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларында:
көрсетілген қағидаларға 2-қосымшада белгіленген "Шетелде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Неке жасына жеткен адамдар көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызмет көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағида) 10-қосымшаға сәйкес некеге тұру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш;
2) некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттар немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (салыстыру үшін);
3) Қазақстан Республикасының азаматы мен шетел азаматының некесін тіркеу кезінде, жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынумен қатар, құжат мәтінінің қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы ұсынылады;
4) некеге тұрушылардың (ерлі-зайыпты болушылардың) некеге құқықтық қабілеттілігі туралы анықтамалар (АХАЖ АЖ да өтініш берушілер туралы мәліметтер болған кезде талап етілмейді);
5) бұрынғы некенің тоқтатылғанын растайтын құжат (бар болса): некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік немесе заңды күшіне енгені туралы белгісі бар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі, жұбайының қайтыс болуы туралы куәлік не некені жарамсыз деп тану туралы сот шешімі, ерлі-зайыптылардың бірін қайтыс болды деп жариялау немесе хабар-ошарсыз кетті деп тану (салыстыру үшін);

7) документ, подтверждающий факт постоянного проживания, обучения, работы за рубежом, семейного положения, нарушения здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающим жизнедеятельность лица (оригинал и копия);
8) справка об отсутствии гражданства с компетентного органа страны пребывания, если возможность получения такой справки предусмотрена законодательством страны пребывания;
9) документ, подтверждающий оплату консульского сбора.
";
15. Внести в приказ Министра иностранных дел РК от 12 июня 2020 года № 11-1-4/192 "Об утверждении Правил оказания государственной услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20857) следующее изменение:
в Правилах оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом, утвержденных указанным приказом:
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация заключения брака (супружества) за рубежом", установленной приложением 2 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении к услугодателю достигшие брачного возраста лица представляют:
1) заявление о вступлении в брак (супружество) согласно приложению 10 к Правилам оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее - Правила);
2) документы, удостоверяющие личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов вступающих в брак (супружество) (для сверки);
3) при регистрации брака гражданина Республики Казахстан и иностранного гражданина, наряду с предъявлением документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина, предоставляется нотариально засвидетельствованный перевод текста документа на казахском или русском языках;
4) справки о брачной правоспособности вступающих в брак (супружество) (не требуется при наличии сведений о заявителях в ИС ЗАГС);
5) документ, подтверждающий прекращение прежнего брака (при наличии): свидетельство о расторжении брака (супружества) или решение суда о расторжении брака (супружества) с отметкой о вступлении в законную силу, свидетельство о смерти супруга либо решение суда о признании брака недействительным, объявления одного из супругов умершим или признания безвестно отсутствующим (для сверки);

6) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу мерзімін қысқарту немесе ұзарту қажет болған кезде мерзімді қысқарту немесе ұзарту негіздерін растайтын құжат: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссияның анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі, басқа да ерекше жағдайларды растайтын қосымша құжаттар ұсынылады.
2. Егер некеге (ерлі-зайыптылыққа) жасы толмаған адамдар тұрса, қосымша:
1) неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтінішті Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ата-аналар не қорғаншылар (қамқоршылар) неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажеттілігін туындататын себептерді көрсете отырып және осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттармен қоса береді;
2) неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету себептерін растайтын құжаттар (жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссиясының анықтамасы, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі, кәмелетке толмаған ата-анасының туу туралы куәлігінің көшірмесі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының неке қию/некені бұзу туралы куәлігінің көшірмесі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының және кәмелетке толмаған азаматтардың өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттар);
3) некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың заңды өкілдерінің келісімі);
4) кәмелетке толмаған ата-анасының туу туралы куәлігі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының неке қию/ некені бұзу туралы куәлігі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының және кәмелетке толмаған азаматтардың өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттары) (салыстыру үшін).
3. Порталға (Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы некені алғашқы тіркеу кезінде):
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған некеге отыру (ерлі-зайыпты болуы) туралы электрондық өтініш;
2) консулдық алым төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәлік (заңдастыру немесе апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға жатады.
".

6) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора;
7) при необходимости сокращения или продления срока регистрации брака (супружества), установленного законодательством Республики Казахстан дополнительно представляется документ, подтверждающий основания сокращения или продления срока: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, копия свидетельства о рождении ребенка, документы, подтверждающие другие особые обстоятельства.
2. Если в брак (супружество) вступают лица, не достигшие брачного возраста, дополнительно представляются:
1) заявление о снижении брачного (супружеского) возраста по форме, согласно приложению 11 к Правилам подается родителями, либо опекунами (попечителями) с указанием причин, вызывающих необходимость снижения брачного (супружеского) возраста и приложением необходимых документов, указанных в настоящем перечне основных требований к оказанию государственной услуги;
2) документы, подтверждающие причины снижения брачного (супружеского) возраста (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, копия свидетельства о рождении ребенка, копия свидетельства о рождении несовершеннолетнего родителя, копия свидетельства о заключении брака/ расторжении брака родителей несовершеннолетнего, документы, удостоверяющие личность родителей несовершеннолетнего и самих несовершеннолетних граждан);
3) согласие законных представителей лиц, вступающих в брак (супружество);
4) свидетельство о рождении несовершеннолетнего родителя, свидетельство о заключении брака/ расторжении брака родителей несовершеннолетнего, документы, удостоверяющие личность родителей несовершеннолетнего и самих несовершеннолетних граждан) (для сверки).
3. На портал (при первичной регистрации брака между гражданами Республики Казахстан):
1) электронное заявление о вступлении в брак (супружество), удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателей;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
".

16. "Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде бухгалтерлік есепке алу жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы" нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2021 жылғы 31 тамыздағы № 11-1-4/355 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 24154 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде бухгалтерлік есеп бойынша жалпы ережелерді қолдану тәртібі белгіленген нұсқаулықта:
көрсетілген нұсқаулықта 4-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген нұсқаулыққа 6-қосымша осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
17. "Мемлекеттік меншіктен жер учаскелерін беру үшін жобаны инвестициялық деп айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 11-1-4/590 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 26282 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік меншіктен жер учаскелерін беру үшін жобаны инвестициялық деп айқындау қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жылжымайтын мүлікке құқық ауыртпалығы (бұдан әрі – заңдық ауыртпалық) – Қазақстан Республикасының заңдарында немесе тараптардың келісімінде көзделген тәртіппен туындаған және құқық иеленушінің жылжымайтын мүлікті иеленуге, пайдалануға және (немесе) оған билік етуге құқығын шектеуді білдіретін жылжымайтын мүлікке құқықтың кез келген шектеулері;";
көрсетілген қағидаларға 3-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
18. Инвестициялар туралы келісімдерді жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2023 жылғы 17 наурыздағы № 11-1-4/113 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 32095 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Инвестициялар туралы келісімдерді жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларында:
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшада белгіленген Инвестициялар туралы келісім жасасуға өтініште:
реттік нөмірі 11 және 12-жолдардың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген қағидаларға 2-қосымшада белгіленген Бизнес-жоспарды жасау нысанында:
көрсетілген нысанға 1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген нысанға 2-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген нысанға 3-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген қағидаларға 4-қосымшада белгіленген Инвестициялар туралы келісімнің үлгілік нысанында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

16. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 31 августа 2021 года № 11-1-4/355 "Об утверждении Инструкции о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в загранучреждениях Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24154) следующие изменения:
в Инструкции о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в загранучреждениях Республики Казахстан:
приложение 4 к указанной инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
приложение 6 к указанной инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню.
17. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года № 11-1-4/590 "Об утверждении Правил определения проекта инвестиционным для предоставления земельных участков из государственной собственности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26282) следующие изменения:
в Правилах определения проекта инвестиционным для предоставления земельных участков из государственной собственности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) обременение права на недвижимое имущество (далее – юридическое обременение) – любые ограничения права на недвижимое имущество, возникшее в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан или соглашением сторон и выражающееся в ограничении правомочия правообладателя на владение, пользование и (или) распоряжение недвижимым имуществом;";
приложение 3 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню.
18. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 11-1-4/113 "Об утверждении Правил заключения, изменения и расторжения соглашений об инвестициях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32095) следующие изменения:
в Правилах заключения, изменения и расторжения соглашений об инвестициях, утвержденных указанным приказом:
в Заявлении на заключение соглашения об инвестициях, установленных приложением 1 к указанным правилам:
строки, порядковые номера 11 и 12, изложить в следующей редакции:
"
11.
Объем инвестиций в фиксированные активы юридического лица (учитываются затраты фиксированного актива не ранее 24 месяцев до дня подачи заявления на заключение соглашения об инвестициях и (или) затраты будущих периодов до ввода в эксплуатацию
_____________________
(млн. теңге)
12.
Источники финансирования проекта, млн. теңге:
1) собственных средств
2) заемных средств
3) бюджетных средств
1) ___________________
2) ___________________
3) ___________________
";
в Форме составления бизнес-плана, установленной приложением 2 к указанным правилам:
в приложении 1 к указанной форме:
строку:
"в тыс. тенге"
изложить в следующей редакции:
"в тыс. теңге";
в приложении 2 к указанной форме:
строку:
"в тыс. тенге"
изложить в следующей редакции:
"в тыс. теңге";
в приложении 3 к указанной форме:
строку:
"в тыс. тенге"
изложить в следующей редакции:
"в тыс. теңге";
в Типовой форме соглашения об инвестициях, установленной приложением 4 к указанным правилам:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

2024 жылғы 28 ақпандағы
№ 11-1-4/71 бұйырққа
қосымша
Қазақтан Республикасының аумағында алынатын консулдық алым мөлшерлемелері
Консулдық iс-әрекеттердiң атауы
Консулдақ алымның мөлшерлемелері
1.
Қазақстан Республикасы азаматтарының және заңды тұлғаларының, сондай-ақ шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың визалар беру туралы өтініштерін өңдеу және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне визалар беру (визалық қолдау) туралы нұсқауларды жолдау
бір мәрте келу - кету
айлық есептік көрсеткіштің 20%-ы
екі немесе одан да көп келу - кету
айлық есептік көрсеткіштің 50%-ы
2.
Құжаттарды заңдастыру (әрбiр құжат үшін)
айлық есептік көрсеткіштің 50 %-ы

от 28 февраля 2024 года
№ 11-1-4/71
Ставки консульского сбора, взимаемого на территории Республики Казахстан
Наименование консульских действий
Ставки консульского сбора
1.
Проработка обращений граждан и юридических лиц Республики Казахстан, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, иностранных юридических лиц о выдаче виз и направление указания загранучреждениям Республики Казахстан о выдаче виз (визовой поддержке)
однократный въезд-выезд
20 % от месячного расчетного показателя
двукратный или более въезд-выезд
50 % от месячного расчетного показателя
2.
Легализация документов (за каждый документ)
50 % от месячного расчетного показателя