Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 82 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 желтоқсанда № 37693 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 6-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 82 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 декабря 2025 года № 82. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2025 года № 37693
Примечание ИЗПИ!
Прядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности, в который вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 6 Перечня, который вводится в действие с 1 февраля 2026 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 23 декабря 2025 года № 82
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности, в который вносятся изменения и дополнения

1. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі № 345 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2548 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Жарғы негізінде іс-әрекет жасайтын Төраға ___________ арқылы және ___________ сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы (бұдан әрі – сақтандыру ұйымы - қатысушы) Жарғы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туарлы ереже) негізінде іс-әрекет жасайтын Төраға (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының басшысы (бұдан әрі – Филиалдың басшысы) ___________ арқылы, бұдан әрі Тараптар деп аталады, төмендегілер туралы шарт жасады:
Осы шартта пайдаланылатын ұғымдардың "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған түсіндірмелері бар.
Осы шарттың Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу тәртібін айқындайтын ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру ұйымы - қатысушы міндетті жарна сомасын "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 387 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8329 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 387 қаулы) сәйкес дербес есептейді.";
4-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-4. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымы-қатысушы "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары-сақтандыру ұйымдары төлеу үшін бастапқы біржолғы жарна мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 184 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4855 болып тіркелген) белгіленген мөлшерде бастапқы біржолғы жарна төлейді.".

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 345 "Об утверждении Типового договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2548) следующие изменения:
в Типовом договоре участия в Фонде гарантирования страховых выплат, утвержденном указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд) в лице Председателя ________________, действующего на основании Устава, и Страховая организация, Филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан (далее - страховая организация - участник) ________________ в лице Председателя (руководителя Филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – руководитель Филиала), действующего на основании Устава (Положения о Филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан), именуемые в дальнейшем Стороны, заключили договор о нижеследующем:
Понятия, используемые в настоящем договоре, имеют толкования, определенные Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон).
Положения настоящего договора, определяющего порядок участия в Фонде гарантирования страховых выплат, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан по гарантированным видам страхования, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Расчет суммы обязательного взноса страховой организацией - участником производится самостоятельно в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 387 "Об утверждении Методики расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядка формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8329) (далее – Постановление № 387).";
пункт 4-4 изложить в следующей редакции:
"4-4. Страховая организация - участник, имеющая лицензию на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, уплачивает первоначальный разовый взнос в размере, установленном постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 184 "Об установлении размера первоначального разового взноса для уплаты страховыми организациями-участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4855).".

2. "Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 177 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4860 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Талаптарда Сақтандыру қызметі туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген негізгі ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйенің қауіпсіздігін басқарушы (бұдан әрі – басқарушы) – Ұйымның және дерекқорды пайдаланушының электронды деректерді алу және (немесе) беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, оларды қорғау шараларын іске асыратын, келіп түскен және (немесе) беріліп отырған ақпаратты оның функциялары мен өкілеттігін ескере отырып генерациялауды қамтамасыз ететін қызметкері;
2) ақпараттық қауіпсіздік саясаты – шектеулі таратылатын ақпаратты басқаруды, қорғауды және бөлуді реттейтін нормалар және практикалық тәсілдер;
3) бірдейлендіру – ұсынылған деректемелердің жүйеде бар деректемелермен сәйкес келуін айқындау арқылы кіру субъектісі мен объектісінің түпнұсқалығын растау;
4) дерекқорды пайдаланушы – Қазақстан Республикасы Заңдарының талаптарына сәйкес сақтандыру есептерін ақпарат жүйесінде қалыптастыруға және пайдалануға қатысушы, Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 3-тармағында көрсетілген ақпаратты жеткізушілер және Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 4-тармағының 3) және 3-1) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар;
5) жауапты тұлға – ақпаратты қорғау құралдарын санкцияланбаған кіруден қорғауды және бақылауды қамтамасыз ететін Ұйымның және дерекқорды пайдаланушының қызметкері;
6) зиянды бағдарламалық қамтамасыз ету (компьютерлік вирустар, желілік зиянкестер және осыған ұқсас бағдарламалық қамтамасыз етулер) – өз көшірмесін жасау қабілеті бар (ішінара немесе түпнұсқамен толық түрде дәл келетін) және оларды деректер базасын пайдаланушының сұрауынсыз компьютер жүйесінің, желілердің әр түрлі объектілеріне және (немесе) ресурстарына енгізу қабілеті бар орындалатын код жиынтығы;

2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 177 "Об утверждении Требований к деятельности организации по формированию и ведению базы данных" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4860) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к деятельности организации по формированию и ведению базы данных, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В Требованиях используются основные понятия, установленные Законом о страховой деятельности, Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", а также следующие понятия:
1) администратор безопасности информационных систем (далее – администратор) – работник Организации и пользователя базы данных, обеспечивающий функционирование системы электронного получения и (или) передачи данных, реализацию мер по их защите, осуществляющий генерацию поступающей и (или) передаваемой информации с учетом ее функций и полномочий;
2) политика информационной безопасности – нормы и практические приемы, регулирующие управление, защиту и распределение информации ограниченного распространения;
3) аутентификация – подтверждение подлинности субъекта или объекта доступа путем определения соответствия предъявленных реквизитов доступа имеющимся в системе;
4) пользователь базы данных – поставщики информации, указанные в пункте 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности и получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 3) и 3-1) пункта 4 статьи 80 Закона о страховой деятельности, участвующие в информационной системе формирования и использования страховых отчетов в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан;
5) ответственное лицо – работник Организации и пользователя базы данных, обеспечивающий функционирование и контроль средств защиты информации от несанкционированного доступа;
6) зловредное программное обеспечение (компьютерные вирусы, сетевые черви и аналогичное программное обеспечение) - совокупность выполняемого кода, способная создавать свои копии (частично или полностью совпадающие с оригиналом) и внедрять их в различные объекты и (или) ресурсы компьютерных систем, сетей без ведома пользователя базы данных;

7) нақты уақыт режимі – сақтандыру шарты жасалған күннен кейінгі күні Астана қаласының уақытымен сағат 16.00 дейін келіп түсуді, ақпаратты өңдеуді және айырбастауды қамтамасыз ететін, сақтандыру есептерін қалыптастыру мен пайдаланудың ақпараттық жүйесінің жұмыс режимі;
8) негізгі ақпарат – криптографиялық кілттер және электрондық цифрлық қолтаңба кілттері;
9) оператор – қорғаныс жүйесін пайдалану арқылы хабарламаларды қабылдау, жинау, өңдеу, беру және қабылдауды тікелей жүзеге асыратын дерекқорды пайдаланушы қызметкер;
10) проактивті режимдегі қызметтер - деректер базасы субъектісі тарапынан өтініш бермей ұсынылатын деректер базасы субъектісін хабардар ету жөніндегі Ұйымның қызметтері;
11) сақтандыру есептерін қалыптастырудың және пайдаланудың ақпараттық жүйесі – Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 3-тармағында көрсетілгендей ақпаратты жеткізуші Ұйым іске асыруға арналған ақпаратты жеткізушілердің, ақпараттық процестердің сақтандыру есептерін алушылардың (дерекқор субъектісін қоспағанда) олардың бағдарламалық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі ақпараттық технологияларының, ақпараттық желілерінің құрал-жабдықтарының жиынтығы;
12) сақтандыру есептерін қалыптастырудың және пайдаланудың ақпараттық жүйесін қорғау жөніндегі шаралар – сақтандыру есептерін қалыптастырудың және пайдаланудың ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар, оның ішінде белгіленген бағдарламалық қамтамасыз етуге кіруге бақылауды және тіркелген пайдаланушылардың өкілеттігін шектемейтін құралдарды беруді қамтамасыз ететін санкцияланбаған кіруден электронды құралдар мен компьютерлерді қорғайтын бағдарламалық-аппараттық қорғаныс;
13) сақтандырушы – уәкілетті органның тиісті лицензиясының негізінде сақтандыру шарттарын жасау және орындау бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
14) сәйкестендіруші – бірегей дербес код және (немесе) жүйенің субъектісіне және (немесе) объектісіне берілген және жүйеге және (немесе) жүйе ресурстарына ретпен кіруге арналған есім;
15) сәйкестендіру – жүйеде бар сәйкестендірушілер тізбесінің жүйеге және (немесе) сәйкестендіруші жүйесінің ресурсына кіруге рұқсат алу үшін жасалған иелену немесе сәйкестікті белгілеу процесі;
16) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
мынадай мазмұндағы 2-3-тармақпен толықтырылсын:
"2-3. Сақтандыру қызметі туралы Заңның 79-бабының 7-тармағында белгіленген Ұйымның функцияларынан басқа, Ұйым:

7) режим реального времени – режим работы информационной системы формирования и использования страховых отчетов, обеспечивающий поступление, обработку и обмен информации до 16.00 часов времени города Астаны дня, следующего за днем заключения договора страхования;
8) ключевая информация – криптографические ключи и ключи электронной цифровой подписи;
9) оператор – работник пользователя базы данных, непосредственно осуществляющий прием, сбор, обработку, передачу и получение информации с использованием системы защиты;
10) услуги в проактивном режиме - услуги Организации по уведомлению субъекта базы данных, предоставляемые без подачи заявления со стороны субъекта базы данных;
11) информационная система формирования и использования страховых отчетов – совокупность информационных технологий, информационных сетей и средств их программно-технического обеспечения, предназначенных для реализации Организацией, поставщиками информации, указанными в пункте 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, получателями страховых отчетов (за исключением субъекта базы данных) информационных процессов;
12) меры по защите информационной системы формирования и использования страховых отчетов – организационно-технические мероприятия, направленные на обеспечение безопасного функционирования информационной системы формирования и использования страховых отчетов, в том числе программно-аппаратная защита электронных средств и компьютеров от несанкционированного доступа, обеспечивающая контроль доступа к установленному программному обеспечению и информации, предоставляющая средства разграничения полномочий зарегистрированных пользователей;
13) страховщик – страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
14) идентификатор – уникальные персональный код и (или) имя, присвоенные субъекту и (или) объекту системы, и предназначенные для регламентированного доступа в систему и (или) к ресурсам системы;
15) идентификация – процесс присвоения или определения соответствия предъявленного для получения доступа в систему и (или) к ресурсу системы идентификатора перечню идентификаторов, имеющихся в системе;
16) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.";
дополнить пунктом 2-3 следующего содержания:
"2-3. Помимо функций Организации, установленных в пункте 7 статьи 79 Закона о страховой деятельности, Организация:

1) сақтандыру есептерін алушылардың қызметін автоматтандыру үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді және ұсынуды жүзеге асырады;
2) қызмет көрсетуді проактивті режимде жүзеге асырады, олардың ұсынылу тәртібін Ұйым Сақтандыру қызметі туралы заңда және Талаптарда белгіленген шектеулерді ескере отырып, дербес айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 4-тармағында көрсетілген сақтандыру есебін алушылардан сақтандыру есебін қағаз тасымалдағышта ұсыну туралы сұрау салу түскен кезде Ұйым осындай алушыларға есеп сұрау салуды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде табыс етеді.
Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 4-тармағында көрсетілген тұлғаларға сақтандыру есебін беру Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 6-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық нысанда сақтандыру есебін беру туралы сақтандыру есептерін алушылардың сұрау салуы мынадай тәсілдердің бірімен расталады:
1) биометриялық сәйкестендіру құралдарымен;
2) электрондық цифрлық қолтаңбамен;
3) бір реттік құпия сөзді жасау және енгізу.
Биометриялық сәйкестендіру, электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану, сондай-ақ бір реттік парольді жасау және жіберу процестерін Ұйым Қазақстан Республикасының цифрландыру, электрондық құжат және электрондық қолтаңба саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздік және дербес деректерді қорғау саласындағы талаптарды ескере отырып айқындайды.";
10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат жеткізуші Ұйымға Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6164 болып тіркелген, "Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 25 қаулысымен көзделген мәліметтерді міндетті сақтандыру түрлері бойынша, сақтандырудың міндетті түрлері шеңберінде (жүктелген сақтандыруды қоспағанда) бірлесіп сақтандыру шарттары бойынша - сақтандырудың ерікті түрлері бойынша, сақтандырудың, қайта сақтандырудың және бірлескен қайта сақтандырудың жүктелген және ерікті түрлері шеңберінде бірлесіп сақтандыру шарттары бойынша есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, нақты уақыт режимінде ұсынады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) осуществляет разработку и предоставление специализированного программного обеспечения, для автоматизации деятельности получателей страховых отчетов;
2) осуществляет предоставление услуг в проактивном режиме, порядок предоставления которых определяется Организацией самостоятельно с учетом ограничений, установленных Законом о страховой деятельности и Требованиями.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При поступлении от получателей страхового отчета, указанных в пункте 4 статьи 80 Закона о страховой деятельности, запроса о представлении страхового отчета на бумажном носителе, отчет таким получателям Организацией представляется в течение двух рабочих дней с даты получения запроса.
Предоставление страхового отчета лицам, указанным в пункте 4 статьи 80 Закона о страховой деятельности, осуществляется в соответствии с пунктом 6 статьи 80 Закона о страховой деятельности.
Запрос получателей страховых отчетов о предоставлении страхового отчета в электронной форме подтверждается одним из следующих способов:
1) средствами биометрической идентификации;
2) электронной цифровой подписью;
3) генерацией и вводом одноразового пароля.
Процессы биометрической идентификации, применения электронной цифровой подписи, а также генерации и направления одноразового пароля определяются Организацией с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области цифровизации, электронного документа и электронной подписи, а также требования в сфере информационной безопасности и защиты персональных данных.";
пункт 10-1 изложить в следующей редакции:
"10-1. Поставщик информации, указанный в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, представляет в Организацию сведения, предусмотренные постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 25 "Об утверждении Требований к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6164, по обязательным видам страхования, по договорам сострахования в рамках обязательных видов страхования (за исключением вмененного страхования) - в режиме реального времени, по добровольным видам страхования, по договорам сострахования в рамках вмененных и добровольных видов страхования, по договорам перестрахования, совместного перестрахования - в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты жеткізуші Ұйымға Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17806 болып тіркелген "Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 269 қаулысында көзделген мәліметтерді міндетті сақтандыру түрлері бойынша, сақтандырудың міндетті түрлері шеңберінде (жүктелген сақтандыруды қоспағанда) бірлесіп сақтандыру шарттары бойынша және сақтандырудың ерікті түрлері бойынша есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, сақтандырудың, қайта сақтандырудың және бірлескен қайта сақтандырудың жүктелген және ерікті түрлері шеңберінде бірлесіп сақтандыру шарттары бойынша нақты уақыт режимінде ұсынады.";
11-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11-3. Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабы 3-тармағының 1-2) тармақшасында көрсетілген ақпаратты жеткізуші Ұйымға Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің шеңберінде жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша мәліметтерді ұсынады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Лауазымдық міндеттеріне көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын жасасу кіретін, Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушының қызметкерлері сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін негізделген қолдану мақсатында дерекқор субъектісіне берілетін сынып туралы сақтандыру есебін (дерекқор субъектісінде сақтандыру жағдайларының болуы немесе болмауы) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13928 болып тіркелген, "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 140 қаулысына сәйкес алады.";
мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Ұйым сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жиырма төрт және одан да көп сағат ішінде шарттар жасасуға және (немесе) сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) алдында міндеттемелерді орындауға мүмкіндігі болмаған сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордың қолжетімсіздігіне немесе дұрыс жұмыс істемеуіне әкеп соққан оқиғалар мен мән-жайлар туралы мәліметтер береді.
Ұйым осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді уәкілетті органға аталған оқиғалар басталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде кешіктірмей ұсынуды қамтамасыз етеді.";
55-тармақ алып тасталсын;
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Поставщик информации, указанный в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, представляет в Организацию сведения, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 269 "Об установлении Требований к содержанию и порядку оформления страховых полисов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17806, в режиме реального времени по обязательным видам страхования, по договорам сострахования в рамках обязательных видов страхования (за исключением вмененного страхования) и в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем по добровольным видам страхования, по договорам сострахования в рамках вмененных и добровольных видов страхования, перестрахования и совместного перестрахования.";
пункт 11-3 изложить в следующей редакции:
"11-3. Поставщик информации, указанный в подпункте 1-2) пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, представляет в Организацию сведения по договорам пенсионного аннуитета, заключенным в рамках Социального кодекса Республики Казахстан.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В целях обоснованного применения размера страховой премии работники получателя страхового отчета, указанного в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности, в должностные обязанности которых входит заключение договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, получают страховой отчет о классе, присваиваемом субъекту базы данных (наличие или отсутствие страховых случаев у субъекта базы данных) в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 140 "Об утверждении Правил расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13928.";
дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Организация предоставляет сведения о событиях и обстоятельствах, повлекших недоступность или некорректную работу единой базы данных по страхованию, вследствие которой страховые (перестраховочные) организации не имели возможность в течение двадцати четырех и более часов заключать договоры и (или) исполнять обязательства перед страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями).
Организация обеспечивает представление сведений, указанных в части первой настоящего пункта, в уполномоченный орган не позднее двух рабочих дней с момента начала указанных событий.";
пункт 55 исключить;
пункт 56 изложить в следующей редакции:

"56. Қолжетімділігі шектеулі сақтандыру есептеріне қолжетімділігі бар пайдаланушының жұмыс орны орналасқан жер мен үй-жайды күзету құралдары пайдаланушының жұмыс орнына жіберілмеген адамдардың осы үй жайға бақылаусыз кіру мүмкіндігін болдырмауға тиіс.
Жұмыс орнын техникалық қорғау құралдары жұмыс орнына рұқсатсыз кіруді болдырмауға тиіс.";
қосымша Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 140 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13928 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидалары Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидаларын және Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбелерін және оларды сақтау мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 171 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14309 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидалары 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Активтерді инвестициялау қағидаларын және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтері, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты және зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының комиссиялық сыйақыны алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 199 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17396 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтерін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялау қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"56. Месторасположение, в котором находится рабочее место пользователя, имеющего доступ к страховым отчетам ограниченного доступа, и средства охраны помещения должны исключать возможность неконтролируемого проникновения в это помещение лиц, не допущенных к рабочему месту пользователя.
Средства технической защиты рабочего места должны исключать несанкционированный допуск к рабочему месту.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 140 "Об утверждении Правил расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13928) следующее изменение:
Правила расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, утвержденные указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 171 "Об утверждении Правил хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, и Перечней документов, подлежащих обязательному хранению, и сроков их хранения профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14309) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
Правила хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, утвержденные указанным постановлением согласно приложению 1, изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 199 "Об утверждении Правил инвестирования активов и Перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда, и Правил взимания комиссионного вознаграждения акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №17396) следующие изменения:
в Правилах инвестирования собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Инвестициялық портфельді басқарушыны таңдау жөніндегі шешімді Қордың Директорлар кеңесі қабылдайды.
Инвестициялық портфельді басқарушы Қордың Директорлар кеңесінің мүшелерімен және өкілдері Қордың Директорлар кеңесінің мүшелері болып табылатын қатысушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен үлестес емес ұйымдар қатарынан таңдалады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтері, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты және зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесінде:
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қор Қордың меншікті активтерін, резервтер қаражатын мынадай қаржы құралдарына:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар, ағымдағы шоттар;
2) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін салымдар, ағымдағы шоттар:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банктері болып табылатын, Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктері;
3) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor 's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша (эмиентінің) "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor 's (Стандард энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының борыштық бағалы қағаздары;
4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда), кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар борыштық бағалы қағаздары, Қазақстанның Даму Банкінің борыштық бағалы қағаздары;

"7. Решение по выбору управляющего инвестиционным портфелем принимается Советом директоров Фонда.
Управляющий инвестиционным портфелем выбирается из числа организаций, не аффилированных с членами Совета директоров Фонда и со страховыми (перестраховочными) организациями-участниками, представителями которых являются члены Совета директоров Фонда.";
в Перечне финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Фонд осуществляет размещение собственных активов Фонда, средств резервов в следующие финансовые инструменты:
1) вклады, текущие счета в Национальном Банке Республики Казахстан;
2) вклады, текущие счета в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан, которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
3) долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, а также долговые ценные бумаги, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан, долговые ценные бумаги Банка Развития Казахстана;

5) Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар борыштық бағалы қағаздар;
6) қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар;
7) Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "AA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған борыштық бағалы қағаздар;
8) тазартылған қымбат металдар мен металл шоттарына орналастыруды жүзеге асырады.
3. Қордың меншікті активтерін Тізбенің 2-тармақтың 1), 2), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдарына ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық орналастыру Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің кемінде елу пайызын құрайды.
Резервтер қаражатын Тізбенің 2-тармақтың 1), 2), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдарына ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық орналастыру резервтер қаражатының кемінде 80 (сексен) пайызын құрайды.
4. Қордың меншікті активтерін қаржы құралдарына (баланстық құны бойынша) жиынтық орналастыру мынадай:
1) екінші деңгейдегі бір банктегі (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыру жөнінде Қормен агенттік келісім негізінде қызметтер көрсететін банк-агентті қоспағанда) және оның үлестес тұлғаларының салымдарына, ақшасына және бағалы қағаздарына ("кері репо" операцияларын ескере отырып) - Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің 20 (жиырма) пайызынан аспайтын, бірақ осы банктің меншікті капиталы мөлшерінің 25 (жиырма бес) пайызынан астам емес;
2) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерін қоспағанда) және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларының борыштық бағалы қағаздарына - Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің 20 (жиырма) пайызынан аспайтын, бірақ осы эмитенттің меншікті капиталы мөлшерінің 25 (жиырма бес) пайызынан астам емес;
3) мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) - Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық порфтельдің 30 (отыз) пайызынан астам емес;

5) долговые ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "A-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
6) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
7) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "AA-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития;
8) аффинированные драгоценные металлы и металлические счета.
3. Суммарное размещение собственных активов Фонда в финансовые инструменты (с учетом операций "обратное репо"), указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 6) пункта 2 Перечня, составляет не менее пятидесяти процентов от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда.
Суммарное размещение средств резервов в финансовые инструменты (с учетом операций "обратное репо"), указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 6) пункта 2 Перечня, составляет не менее 80 (восьмидесяти) процентов от средств резервов.
4. Суммарное размещение собственных активов Фонда в финансовые инструменты (по балансовой стоимости) не превышает следующие значения:
1) во вклады, деньги и ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") в одном банке второго уровня (за исключением банка-агента, осуществляющего отдельные виды банковских операций, оказывающего услуги по осуществлению гарантийных выплат кредиторам на основе агентского соглашения с Фондом) и его аффилированных лицах - не более 20 (двадцати процентов) от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда, но не более 25 (двадцати пяти) процентов от размера собственного капитала данного банка;
2) в долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан (за исключением банков второго уровня Республики Казахстан) и аффилированных лицах данного юридического лица - не более 20 (двадцати) процентов от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда, но не более 25 (двадцати пяти) процентов от размера собственного капитала данного эмитента;
3) в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, - не более 30 (тридцати) процентов от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда;

4) Қордың меншікті активтерінің қатысуымен жасалатын "кері репо" мәмілелері Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің 20 (жиырма) пайызынан астам емес;
5) борыштық бағалы қағаздарға бір шығарылым борыштық бағалы қағаздардың жалпы көлемінің 25 (жиырма бес) пайызынан астам емес;
6) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздарға – Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің 10 (он) пайызынан аспайды, бірақ осы эмитенттің меншікті капиталы мөлшерінің 25 (жиырма бес) пайызынан астам емес;
7) тазартылған қымбат металдарға және металл шоттарға – Қордың меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің 10 (он) пайызынан астам емес мәндерден аспайды.
Осы тармақта белгіленген Қордың меншікті активтерін жиынтық орналастыру жөніндегі талаптар Тізбенің 2-тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген бағалы қағаздарға қолданылмайды.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) – резервтер қаражатының 20 (жиырма) пайызынан астам емес;".
6. "Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17825 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):

4) сделки "обратное репо", совершаемые с участием собственных активов Фонда - не более 20 (двадцати) процентов от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда;
5) в долговые ценные бумаги не превышает 25 (двадцати пяти) процентов от общего объема долговых ценных бумаг одного выпуска;
6) в негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями – не более 10 (десяти) процентов от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда, но не более 25 (двадцати пяти) процентов от размера собственного капитала данного эмитента;
7) в аффинированные драгоценные металлы и металлические счета – не более 10 (десяти) процентов от инвестиционного портфеля, сформированных за счет собственных активов Фонда.
Требования по суммарному размещению собственных активов Фонда, установленные настоящим пунктом, не распространяются на ценные бумаги, указанные в подпункте 4) пункта 2 Перечня.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств – не более 20 (двадцати) процентов от средств резервов;".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 259 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17825) следующие изменение и дополнения:
в Правилах размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных, утвержденных указанным постановлением (далее – Правила):

3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) интернет-ресурстың басты бетінен бастап гиперсілтемелер (оған сілтеме жасалған ақпаратты көрсете отырып) бойынша бірте-бірте өту арқылы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Ақпаратқа қол жеткізу интернет-ресурстың басты бетінен үш реттен артық емес басу арқылы қамтамасыз етіледі.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ақпаратты орналастыру кезінде оның жарияланған күні мен уақыты, сондай-ақ соңғы жаңартылған күні мен уақыты көрсетілуі керек.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Интернет-ресурстар ақпараттың дәйекті және біркелкі көрсетілуін қамтамасыз етуді, сондай-ақ стационарлық компьютерлер мен мобильді құрылғыларда орналастырылған ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз етуді ескере отырып әзірленеді.";
қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
7. "Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17806 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қызметі туралы", "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Туристі міндетті сақтандыру туралы", "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы", "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Туристі міндетті сақтандыру туралы" (бұдан әрі – Туристі міндетті сақтандыру туралы заң), "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді.
Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғым қолданылады:
сақтандырушы – сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 5) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"5) доступ к информации путем последовательного перехода по гиперссылкам (с указанием на информацию, к которой она ведет), начиная с главной страницы интернет-ресурса.
Доступ к информации обеспечивается путем перехода не более трех кликов с главной страницы интернет-ресурса.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При размещении информации необходимо обеспечить отображение даты и времени ее публикации, а также даты и времени последнего обновления.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Интернет-ресурсы разрабатываются с учетом обеспечения достоверного и единообразного отображения информации, а также предоставления доступа к размещенной информации на стационарных компьютерах и мобильных устройствах.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 269 "Об установлении Требований к содержанию и порядку оформления страховых полисов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17806) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан "О страховой деятельности", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", "Об обязательном страховании туриста", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам", "Об обязательном экологическом страховании" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к содержанию и порядку оформления страховых полисов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Требования к содержанию и порядку оформления страхового полиса (далее – Требования) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О страховой деятельности", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", "Об обязательном страховании туриста" (далее – Закон об обязательном страховании туриста), "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам", "Об обязательном экологическом страховании" и устанавливают требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов.
Для целей Требований используется следующее понятие:
страховщик – страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Туристі міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінде Талаптардың 2-тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа сақтандырушының ассистанс компаниясының атауы, орналасқан орны, интернет-ресурсы, телефоны мен факсінің нөмірі, электрондық поштасының мекенжайы, сақтандырылушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), туған күні мен тұрғылықты жері, турист келген елдің міндетті сақтандыру бағдарламасы туралы ақпарат, сақтанушының (сақтандырылушының) сақтанушы (сақтандырылушы) таңдаған сақтандыру бағдарламасының талаптарымен танысқаны туралы белгі қамтылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сақтандыру полисінің мәтіні қазақ және орыс тілдерінде, туристі міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисі мен сақтандыру сертификатының мәтіні қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде ресімделеді.
Сақтандыру полисінің, сертификаттың мәтіні "Times New Romаn" шрифтімен кемінде тоғыз, кәдімгі әріптер аралық, бір жоларалық интервалдармен және абзац шегіністерін қолданумен басылады.
Сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) қарауы үшін, сондай-ақ оны жүктеу және сақтау үшін электрондық түрде қалыптастырылған сақтандыру полисінің қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.
Сақтандыру полисінің, сақтандыру сертификатының мәтіні олардың ауызша айтылуының тура мағынасына сәйкес түсіндірілуге тиіс. Мәтінде арнайы сақтандыру терминологиясы қолданылған жағдайда, оның толық және бір мәнді түсініктемесі беріледі.".
8. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидаларын және шарттарын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидаларын, сондай-ақ бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидаларын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 24 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22217 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидаларында, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарда:
5-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын: "
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

"5. Страховой полис по обязательному страхованию туриста помимо сведений, указанных в пункте 2 Требований, содержит наименование, место нахождения, интернет-ресурс, номер телефона и факса, адрес электронной почты ассистанс компании страховщика, фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения, место жительства застрахованного, информацию о программе обязательного страхования страны пребывания туриста, отметку об ознакомлении страхователя (застрахованного) условиями выбранной страхователем (застрахованным) программы страхования.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Текст страхового полиса излагается на казахском и русском языках, страхового полиса по обязательному страхованию туриста, страхового сертификата - на казахском, русском и английском языках.
Текст страхового полиса, сертификата печатается шрифтом "Times New Rоmаn" размером не менее девяти, с обычным межбуквенным, одинарным межстрочным интервалами и применением абзацных отступов.
Обеспечивается доступность страхового полиса, сформированного в электронном виде, для просмотра страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем), а также для его скачивания и сохранения.
Текст страхового полиса, страхового сертификата подлежат толкованию в соответствии с буквальным значением их словесного выражения. В случае использования в тексте специальной страховой терминологии дается полное и однозначное ее трактование.".
8. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 24 "Об утверждении Правил и условий выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требований к содержанию документов, Правил выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также требований к содержанию бизнес-плана, Правил лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов, Правил добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22217) следующие изменения:
в Правилах лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требованиях к содержанию документов, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 5:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги

1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) лицензия қайта ресімделген кезде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасы берілген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
";
6-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) лицензия қайта ресімделген кезде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасы берілген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
";
7-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) лицензия қайта ресімделген кезде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасы берілген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
";
8-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) лицензия қайта ресімделген кезде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасы берілген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
";
9-қосымшада:
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) басшы қызметкерді келіспеу (қайта құрылатын сақтандыру брокері, ашылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы үшін);

1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
";
в приложении 6:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
";
в приложении 7:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
";
в приложении 8:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
";
в приложении 9:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) несогласование руководящего работника (для вновь создаваемого страхового брокера, открываемого филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан);

4) Заңның 34-бабының 4-тармағына сәйкес, резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының активтерін қалыптастыру жөніндегі талапты орындамау;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде резиденті Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияның болмауы;
6) заңды тұлғалардың аталған санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салу;
7) лицензиялық алымның төленбеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
9) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;
10) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсетуге талап етілетін, қол жетімділігі шектеулі дербес деректерге қолжетімділікке көрсетілетін қызметті алушының берілетін келісімінің болмауы.
".
Тізбеге 1-қосымша
Дерекқорды қалыптастыру және
жүргізу жөніндегі ұйымның
қызметіне қойылатын
талаптарға
қосымша
Нысан
Дерекқорды басқару жүйесін өнеркәсіптік пайдалануға беру актісі
________________________________________________________________________
(Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның атауы)
20___ жылғы "____" _____________
күні
____________________________
жасалған жері
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 79-бабының 5-тармағына сәйкес мынадай құрамда комиссия құрылды:
уәкілетті органның өкілдері (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілсін):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
Комиссия _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы)
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның дерекқорды басқару жүйесін өнеркәсіптік пайдалануға беру туралы осы актіні жасады.
Комиссия жұмысына Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның өкілдері қатысады (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілсін):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 3-тармағында көрсетілген ақпарат берушілермен ақпарат беру туралы жасалған шарттарға қатысты мәліметтер:
Ақпарат берушінің атауы
Шарттың нөмірі және жасалған күні
Тестілеу нәтижесі
Тестілеу нәтижесіне түсініктемелер
1
Сақтандырушылар
1.1
2
Дерекқор субъектілерін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган
2.1
3
Өзге тұлғалар
3.1
4
Барлығы (саны)
Сақтандыру есептерін қалыптастыру және беру бойынша ақпараттық процесті ұйымдастыру:
Дерекқорды басқару жүйесінің сипаттамасы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ақпарат беру туралы шарт жасасқан ақпарат берушілермен ақпараттық процесті тестілеу нәтижелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым өкілдері түсіндірмелерінің қысқаша мазмұны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы)
Сақтандыру қызметі туралы заңның 80-бабының 3-тармағында көрсетілген ақпарат берушілермен техникалық және өзге де құжаттарды, ақпарат беру туралы шарттарды, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымды тексерді.
оның дерекқорды басқару жүйелерін және сақтандыру есептерін қалыптастыру және беру жөніндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға арналған өзге де объектілерді зерттеп, осы ұйымның дерекқорды қалыптастыру және жүргізу бойынша екенін анықтады
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дерекқорды басқару жүйесін өнеркәсіптік пайдалануға беруге дайын (дайын емес).
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым сақтандыру есептерін қалыптастыру және беру жөніндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға, дерекқорды басқару жүйесіне және комиссия актісіне қоса берілген ақпараттық процесті тестілеуге қатысты мынадай құжаттарды ұсынды:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Акт екі данада жасалды және:
уәкілетті органға;
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға бір-бір данадан берілді.
Комиссия мүшелері (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса),
қолы және қол қойылған күні):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның өкілдері
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), қолы және қол қойылған күні):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның басшысы
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), қолы және қол қойылған күні):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тізбеге 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 140 қаулысымен
бекітілген
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидалары

4) невыполнение требования по формированию активов филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 4 статьи 34 Закона;
5) отсутствие у страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан;
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный сбор;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
9) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
10) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
".
Приложение 1 к Перечню
Приложение к Требованиям
к деятельности организации
по формированию
и ведению базы данных
Форма
Акт
ввода системы управления базы данных в промышленную эксплуатацию
____________________________________________________________________
(наименование Организации по формированию и ведению базы данных)
"____"_____________ 20___ года
дата
____________________
место составления
В соответствии с пунктом 5 статьи 79 Закона Республики Казахстан
"О страховой деятельности" (далее - Закон о страховой деятельности) создана
комиссия в следующем составе:
представители уполномоченного органа (указать должность, фамилию, имя,
отчество (при его наличии):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________,
которая составила настоящий акт ввода системы управления базы данных
в промышленную эксплуатацию Организации по формированию и ведению
базы данных
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
(наименование)
В работе комиссии участвуют представители Организации по формированию
и ведению базы данных (указать должность, фамилию, имя, отчество
(при его наличии)):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Сведения относительно заключенных договоров о предоставлении информации
с поставщиками информации, указанными в пункте 3 статьи 80 Закона о страховой
деятельности:
Наименование поставщика информации
Номер договора и дата заключения
Результат тестирования
Пояснения к результату тестирования
1
Страховщики
1.1
2
Уполномоченный государственный орган, осуществляющий государственный контроль за субъектами базы данных
2.1
3
Иные лица
3.1
4
Всего (количество)
Организация информационного процесса по формированию и выдаче
страховых отчетов:
Описание системы управления базы данных:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Результаты тестирования информационного процесса с поставщиками
информации, заключившими договор о представлении информации:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Краткое содержание пояснений представителей Организации по формированию
и ведению базы данных:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Комиссия проверила технические и иные документы, договоры о предоставлении
информации с поставщиками информации, указанными в пункте 3 статьи 80 Закона
о страховой деятельности, Организации по формированию и ведению базы данных
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________,
(наименование)
обследовала его системы управления базы данных и иных объектов, предназначенных
для организации информационного процесса по формированию и выдаче страховых
отчетов и установила, что данная Организация по формированию и ведению базы
данных
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
готова (не готова) к вводу системы управления базы данных в промышленную
эксплуатацию.
Организацией по формированию и ведению базы данных предъявлены следующие
документы, касающиеся организации информационного процесса по формированию
и выдаче страховых отчетов, системы управления базы данных и тестирования
информационного процесса, которые приложены к акту комиссии:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Акт составлен в двух экземплярах и по одному экземпляру передан:
уполномоченному органу;
Организации по формированию и ведению базы данных.
Члены комиссии (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись и дата подписания):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Представители Организации по формированию и ведению базы данных
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и дата подписания):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Руководитель Организации по формированию и ведению базы данных
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и дата подписания):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Приложение 2 к Перечню
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года № 140
Правила расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств

1. Осы Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 43-бабының 18-2) тармақшасына және "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңы) 19-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленген және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру (бұдан әрі – көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру) бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану тәртібін айқындайды.
Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер Заңда және Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
"Бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициенттерді (бұдан әрі – коэффициент) белгілеу мақсатында көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын (бұдан әрі – міндетті сақтандыру шарты) жасасу кезінде азаматтығы және (немесе) жеке басы төмендегі құжаттармен расталатын және (немесе) куәландырылатын адам Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы болып танылады:
1) Қазақстан Республикасы азаматтының жеке куәлігі;
2) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
3) Қазақстан Республикасында туылғаны туралы куәлік;
4) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат;
5) азаматтығы жоқ адамның куәлігі.
2. Міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшаға сәйкес коэффициенттер (бұдан әрі – коэффициент) белгіленіп, тиісті сыныптар (бұдан әрі – сынып) беріледі.
Сақтандырушының коэффициенттерді қолдануы үшін сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) туралы ақпарат не сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) туралы ақпараттың болмауы, сондай-ақ сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордан (бұдан әрі – дерекқор) және (немесе) мемлекеттік дерекқорлардан сақтандырушы алған, Қағидаларда көзделген өзге де ақпарат негіз болып табылады.
"Бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициенттерді есептеу және беру үшін қажетті мемлекеттік дерекқорлардан алынған мәліметтерді сақтандырушы дерекқорға береді.
Ақпарат беруші болып табылатын сақтандырушы ақпарат беру жөніндегі талаптарды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінде белгіленген жауаптылықта болады.

1. Настоящие Правила расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-2) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и пунктом 10 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – Закон об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств) и определяют порядок расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее – обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств).
Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе и Законе об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств.
Для целей установления коэффициентов по системе "бонус-малус" (далее – коэффициент), физическим лицом-резидентом Республики Казахстан признается лицо, гражданство и (или) личность которого при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (далее – договор обязательного страхования) подтверждается и (или) удостоверяется следующими документами:
1) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
2) паспорт гражданина Республики Казахстан;
3) свидетельство о рождении в Республике Казахстан;
4) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
5) удостоверение лица без гражданства.
2. Коэффициенты устанавливаются и соответствующие классы присваиваются страхователю (застрахованному) при заключении договора обязательного страхования (далее – класс) в соответствии с приложением к Правилам.
Основанием для применения страховщиком коэффициентов является информация о страховом случае (страховых случаях), либо отсутствие информации о страховом случае (страховых случаях), произошедшем (произошедших) по вине страхователя (застрахованного), а также иная информация, предусмотренная Правилами, полученная страховщиком из единой базы данных по страхованию (далее – база данных) и (или) государственных баз данных.
Полученные из государственных баз данных сведения, необходимые для расчета и присвоения коэффициентов по системе "бонус-малус", страховщик передает в базу данных.
Страховщик, являющийся поставщиком информации, несет ответственность, установленную Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях за неисполнение или ненадлежащее исполнение требований по предоставлению информации в базу данных.

3. Сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру сыныбы берілген кезде оның кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары), сондай-ақ жасалған міндетті сақтандыру шарттарының санына қарамастан, сыныптың алдыңғы өзгерген күнінен бастап міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтанушының (сақтандырылушының) азаматтық-құқықтық жауапкершілігі сақтандырылған күндер және Қағидаларда көзделген өзге де ақпарат есепке алынуға жатады.
Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайларының) басталуы және ол (олар) бойынша сақтандыру төлемі жүзеге асырылған, Қағидалардың 7, 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтарында белгіленген талаптар ескеріле отырып, Қағидаларға қосымшаға сәйкес сақтанушының (сақтандырылушының) сыныбының төмендеуіне әкеп соғады. Бұл жағдайда ең төменгі сынып M2 сыныбы болып табылады.
Сыныпты одан жоғары сыныпқа өзгерту бір уақытта мынадай шарттар орындалған кезде жүзеге асырылады:
дерекқорды қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымда сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) туралы және сыныптың соңғы өзгерген сәтінен бастап дерекқорда есепке алынған ақпараттың болмауы;
кемінде күнтізбелік екі жүз жетпіс күн мерзімге сақтанушының (сақтандырылушының) азаматтық-құқықтық жауапкершілігін үздіксіз сақтандыру туралы ақпараттың болуы талап етілетін Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жасалған міндетті сақтандыру шарттарының санына қарамастан, сақтанушының (сақтандырылушының) міндетті сақтандыру шарты бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігі сақтандырылған сыныптың соңғы өзгерген күнінен бастап кемінде күнтізбелік екі жүз жетпіс күн туралы дерекқорда ақпараттың болуы.
Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған адамдар үшін сыныптар бұл құқықтан айыру мерзімі ішінде көтерілмейді. Сыныпты неғұрлым жоғары сыныпқа өзгерту үшін көлік құралын басқару құқығынан айырылған жағдайда, көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған күнге дейін жасалған міндетті сақтандыру шарттарының санына қарамастан, сақтанушының (сақтандырылушының) міндетті сақтандыру шарты бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігі сақтандырылған сыныптың соңғы өзгерген күнінен бастап күндер есепке алынады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде және Қағидалардың 7, 8, 9, 12, 13, 14-тармақтарында көрсетілген ақпарат есептеу күннің алдындағы күні ақпарат болмаған жағдайда, осы ақпаратқа сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорға қолжетімділік не оны ағымдағы күнгі жағдай бойынша мемлекеттік дерекқорлармен интеграциялау арқылы алу мүмкіндігі болған кезде бонус-малус коэффициенттерін есептеу кезінде қолданылады.

3. При присвоении страхового класса страхователю (застрахованному) учету подлежит (подлежат) страховой случай (страховые случаи), произошедший (произошедшие) по его вине, а также дни, в течение которых гражданско-правовая ответственность страхователя (застрахованного) по договору обязательного страхования была застрахована, со дня предыдущего изменения класса, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования, и иная информация, предусмотренная Правилами.
Наступление страхового случая (страховых случаев), произошедшего (произошедших) по вине страхователя (застрахованного) и по которому (которым) осуществлена страховая выплата, влечет снижение класса страхователя (застрахованного) согласно приложению к Правилам, с учетом требований, установленных пунктами 7, 10, 11, 12, 13 и 14 Правил. При этом самым минимальным классом является класс M2.
Изменение класса на более высокий класс осуществляется при одновременном выполнении следующих условий:
отсутствие в организации, осуществляющей формирование и ведение базы данных, информации о страховом случае (страховых случаях), произошедшем (произошедших) по вине страхователя (застрахованного) и учтенном (учтенных) в базе данных с момента последнего изменения класса;
наличие информации в базе данных о не менее двухсот семидесяти календарных днях со дня последнего изменения класса, в течение которых гражданско-правовая ответственность страхователя (застрахованного) по договору обязательного страхования была застрахована, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 4 и 5 Правил, при которых требуется наличие информации о непрерывном страховании гражданско-правовой ответственности страхователя (застрахованного) сроком не менее двухсот семидесяти календарных дней.
Для лиц, лишенных права управления транспортными средствами, классы не повышаются в течение срока лишения этого права. В случае лишения права управления транспортным средством для изменения класса на более высокий класс учитываются дни со дня последнего изменения класса, в течение которых гражданско-правовая ответственность страхователя (застрахованного) по договору обязательного страхования была застрахована, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования до дня лишения права на управление транспортными средствами.
Информация, указанная в части четвертой настоящего пункта и в пунктах 7, 8, 9, 12, 13, 14 Правил, применяется при расчете коэффициентов бонус-малус при наличии доступа единой базы данных по страхованию к данной информации, либо возможности еҰ получения посредством интеграции с государственными базами данных по состоянию на текущую дату, в случае отсутствия информации на дату предшествующую дате расчета.

4. Міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтанушыға (сақтандырылушыға) алғаш рет көтеретін жиырма пайыз коэффициенті қолданыла отырып, 3-сынып беріледі.
Егер дерекқорда сақтанушының (сақтандырылушының) азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша кемінде күнтізбелік екі жүз жетпіс күн мерзімге бұрын үздіксіз сақтандырылғанның болуы туралы ақпарат болмаған жағдайда, міндетті сақтандыру шарты алғаш рет жасалған болып есептеледі.
5. Мотокөлік құралының иесімен алғаш рет міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде Қағидалардың 6-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сақтанушыға (сақтандырылушыға) 3-сынып беріледі.
Егер дерекқорда сақтанушының (сақтандырылушының) азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша кемінде екі жүз жетпіс күнтізбелік күн мерзімге бұрын үздіксіз сақтандырылғанның болуы туралы ақпарат болмаған жағдайда, міндетті сақтандыру шарты алғаш рет жасалған болып есептеледі.
6. Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кірген (әкелінген) көлік құралдарының иелерімен міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде 13-сынып беріледі.
7. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған және қаза табуға әкеп соққан және сақтандыру төлемі жүзеге асырылған сақтандыру жағдайының басталуы Қағидалардың 6, 8 және 9-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтанушының (сақтандырылушының) сыныбын ең төменгі сыныпқа – М2 төмендетуге әкеп соғады.
8. Қағидалардың 6 және 9-тармақтарында көзделген адамдарды қоспағанда, заңды тұлғамен, дара кәсіпкермен және шаруа қожалығымен міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде 3-сынып беріледі.
9. Қағидалардың 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалға беру, жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын лизингке беру, автобустармен тасымалдау, сондай-ақ такси қызметін жүзеге асыру жөніндегі қызметтерге сәйкес келетін заңды тұлғамен, дара кәсіпкермен және шаруа қожалығымен міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде көтеретін сексен пайыз коэффициентін қолдана отырып, 3-сынып беріледі.
10. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайын Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 22-2-бабына сәйкес сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі арқылы реттеу кезінде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа артық сынып беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі мынадай:
сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары басталған;

4. При заключении договора обязательного страхования впервые страхователю (застрахованному) присваивается класс 3 с применением повышающего коэффициента двадцать процентов за исключением случаев, предусмотренных пунктами 5 и 6 Правил.
Договор обязательного страхования считается заключенным впервые в случае, если в базе данных отсутствует информация о наличии ранее непрерывно застрахованной по договору обязательного страхования гражданско-правовой ответственности страхователя (застрахованного) на срок не менее двухсот семидесяти календарных дней.
5. При заключении договора обязательного страхования впервые с владельцем мототранспортного средства страхователю (застрахованному) присваивается класс 3, за исключением случая, предусмотренного пунктом 6 Правил.
Договор обязательного страхования считается заключенным впервые в случае, если в базе данных отсутствует информация о наличии ранее непрерывно застрахованной по договору обязательного страхования гражданско-правовой ответственности страхователя (застрахованного) на срок не менее двухсот семидесяти календарных дней.
6. При заключении договора обязательного страхования с владельцами транспортных средств, временно въехавших (ввезенных) на территорию Республики Казахстан, присваивается класс 13.
7. Наступление страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного) и повлекшего гибель и по которому осуществлена страховая выплата, влечет снижение класса страхователя (застрахованного) на самый минимальный класс – М2, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 6, 8 и 9 Правил.
8. При заключении договора обязательного страхования с юридическим лицом, индивидуальным предпринимателем и крестьянским хозяйством, за исключением лиц, предусмотренных пунктами 6 и 9 Правил, присваивается класс 3.
9. При заключении договора обязательного страхования с юридическим лицом, индивидуальным предпринимателем и крестьянским хозяйством, общий классификатор видов экономической деятельности которых соответствует услугам по предоставлению аренды легковых автомобилей и легких автотранспортных средств, лизингу легковых автомобилей и легких автотранспортных средств, перевозке автобусами, а также осуществлению деятельности такси, присваивается класс 3 с применением повышающего коэффициента восьмидесяти процентов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 6 Правил.
10. При урегулировании страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), посредством упрощенного порядка урегулирования страхового случая в соответствии со статьей 22-2 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс больше класса, предусмотренного приложением к Правилам.
Положение части первой настоящего пункта не применяется в случаях:
наступления двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного);

егер сақтанушының (сақтандырылушының) сынып алатын сәтінде қолданыстағы сыныбы М1 немесе М2 болған;
Қағидалардың 14-тармағының ережелері қолданған жағдайларда қолданылмайды.
11. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайының нәтижесінде жәбірленушінің (жәбірленушілердің) мүлкі бойынша сақтандыру төлемінің сомасы екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға (сақтандырылушыға) осы Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа артық сынып беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі мынадай:
сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары басталған;
егер сақтанушының (сақтандырылушының) сынып алатын сәтінде қолданыстағы сыныбы М1 немесе М2 болған;
егер сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы жойылуға әкеп соқтырған;
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 22-2-бабына сәйкес сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі қолданылған;
Қағидалардың 14-тармағының ережелері қолданған жағдайларда қолданылмайды.
12. Сақтандыру төлемі жүзеге асырылған сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы көлік құралын тіркеу аумағынан тыс жерде басталған кезде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа кем сынып беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі мынадай:
егер міндетті сақтандыру шартын жасасу сәтінде көлік құралын тіркеу аумағына сәйкес келетін түзету коэффициентін есептегенде көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициенттің мөлшері сақтандыру жағдайының басталу аумағына сәйкес келетін түзету коэффициентін есептегенде көлік құралының сақтандыру жағдайының басталу аумағы бойынша коэффициенттің мөлшерінен артық болған;
міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары басталған жағдайларда қолданылмайды.
Осы тармақтың мақсаттары үшін көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициент Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-тармағында көзделген мәндерде қолданылады, түзету коэффициенті Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен мәндерде қолданылады.
13. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған және сақтандыру төлемі жүзеге асырылған сақтандыру (сақтандыру) жағдайы (жағдайлары) басталған кезде және сақтанушының (сақтандырылушының) жиынтығында Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) жауапкершілік көзделген мынадай жол жүру қағидаларын үш және одан да көп бұзу болған кезде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа кем сынып беріледі:

если действующий на момент присвоения класс страхователя (застрахованного) является М1 или М2;
применения положений пункта 14 Правил.
11. При наступлении страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), по которому была осуществлена страховая выплата по имуществу потерпевшего (потерпевших) на сумму, не превышающую двухсот месячных расчетных показателей, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс больше класса, предусмотренного приложением к настоящим Правилам.
Положение части первой настоящего пункта не применяется в случаях:
наступления двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного);
если действующий на момент присвоения класс страхователя (застрахованного) является М1 или М2;
если страховой случай, произошедший по вине страхователя (застрахованного), повлек гибель;
применения упрощенного порядка урегулирования страхового случая в соответствии со статьей 22-2 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств;
применения положений пункта 14 Правил.
12. При наступлении вне территории регистрации транспортного средства страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), по которому осуществлена страховая выплата, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс меньше класса, предусмотренного приложением к Правилам.
Положение части первой настоящего пункта не применяется в случаях:
если на момент заключения договора обязательного страхования, размер коэффициента по территории регистрации транспортного средства, с учетом поправочного коэффициента, соответствующего территории регистрации транспортного средства, больше размера коэффициента по территории наступления страхового случая транспортного средства с учетом поправочного коэффициента, соответствующего территории наступления страхового случая;
наступления двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного), по договору обязательного страхования.
Для целей настоящего пункта коэффициент по территории регистрации транспортного средства применяется в значениях, предусмотренных пунктом 3 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств, поправочный коэффициент применяется в значениях, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с пунктом 3-1 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств.
13. При наступлении страхового (страховых) случая (случаев), произошедшего (произошедших) по вине страхователя (застрахованного) и по которым осуществлена страховая выплата и одновременном наличии у страхователя (застрахованного) в совокупности три и более нарушений следующих правил дорожного движения, по которому Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – Кодекс) предусмотрена ответственность, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс меньше класса, предусмотренного приложением к Правилам:

1) Кодекстің 592-бабының 3-бөлігінде жауапкершілік көзделген көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығын сағатына қырықтан алпыс километрге дейінгі шамаға арттыру;
2) Кодекстің 592-бабының 3-1-бөлігінде жауапкершілік көзделген көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығын сағатына алпыс және одан да көп километрден астам шамаға арттыру;
3) Кодекстің 592-бабының 4-бөлігінде жауапкершілік көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығын сағатына жиырмадан қырық километрге немесе сағатына қырықтан алпыс километрге дейінгі шамаға арттыру;
4) Кодекстің 592-бабының 5-бөлігінде жауапкершілік көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығын сағатына алпыс және одан да көп километрден астам шамаға арттыру;
5) Кодекстің 596-бабының 3-бөлігінде жауапкершілік көзделген, жол жүрiсi қағидаларында тыйым салынған жағдайларда, жолдың жүру бөлiгiнiң қарсы бағытта жүруге арналған жағына, оның ішінде кері бұрылып немесе бұрылыс жасап шығу;
6) Кодекстің 599-бабының 1-бөлігінде жауапкершілігі көзделген, Кодекстің 607-бабының 1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салу сигналына немесе реттеушінің тыйым салу қимылына жол жүру;
7) Кодекстің 599-бабының 2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, Кодекстің 607-бабының 1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салу сигналына немесе реттеушінің тыйым салу қимылына жол жүру;
8) Кодекстің 600-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, қозғалыста артықшылыққа ие көлік құралдарының жүргізушілерін қоспағанда, жаяу жүргіншілерге немесе жол жүрісіне өзге де қатысушыларға жол беру туралы жол жүрісі қағидаларының талаптарын орындамау;
9) Кодекстің 600-бабының 2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, Кодекстің 600-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, қозғалыста артықшылыққа ие көлік құралдарының жүргізушілерін қоспағанда, жаяу жүргіншілерге немесе жол жүрісіне өзге де қатысушыларға жол беру туралы жол жүрісі қағидаларының талаптарын орындамау;
10) Кодекстің 606-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, жол жүрісіне қатысушының авариялық жағдай туғызуға әкеп соққан жол жүрісі қағидаларын бұзуы, яғни қозғалыстың басқа қатысушыларын қозғалыс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүрлеуі;

1) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от сорока до шестидесяти километров в час, ответственность за которое предусмотрена частью 3 статьи 592 Кодекса;
2) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от шестидесяти и более километров в час, ответственность за которое предусмотрена частью 3-1 статьи 592 Кодекса;
3) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от двадцати до сорока километров в час или от сорока до шестидесяти километров в час, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 4 статьи 592 Кодекса;
4) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от шестидесяти и более километров в час, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 5 статьи 592 Кодекса;
5) выезд на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, в случаях, если это запрещено правилами дорожного движения, в том числе сопряженный с разворотом или поворотом, ответственность за которое предусмотрена частью 3 статьи 596 Кодекса;
6) проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью 1 статьи 607 Кодекса, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 599 Кодекса;
7) проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 607 Кодекса, совершенный повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 2 статьи 599 Кодекса;
8) невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения, за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 600 Кодекса;
9) невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения, за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 2 статьи 600 Кодекса;
10) нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 606 Кодекса;

11) Кодекстің 606-бабының 2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, Кодекстің 606-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, жол жүрісіне қатысушының авариялық жағдай туғызуға әкеп соққан жол жүрісі қағидаларын бұзуы, яғни қозғалыстың басқа қатысушыларын қозғалыс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүрлеуі;
12) Кодекстің 590-бабының 5-бөлігінде жауапкершілік көзделген, Кодекстің 590-бабының 6-бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, техникалық регламенттердің, ұлттық стандарттардың талаптарына жауап бермейтін көлік құралдарын басқару, сондай-ақ көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын ақаулар немесе жағдайлар болған кезде;
13) Кодекстің 590-бабының 6-бөлігінде жауапкершілік көзделген, тежегіш жүйесінің, рульдік басқарудың, тартқыш-тіркеме құрылғысының ақаулары бар көлік құралдарын басқару.
Осы тармақтың ережелерін қолдану үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулылар және (немесе) айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқамалар алдыңғы сыныптың өзгерген күнінен бастап, міндетті сақтандыру келісімдерінің санына қарамастан, заңды күшіне енген мерзімде ескеріледі.
Осы тармақтың ережесі сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары туындаған кезде қолданылмайды.
14. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (жағдайлары) болған кезде және сақтанушыда (сақтандырылушыда) Кодекспен немесе Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі (бұдан әрі – Қылмыстық кодекс) бойынша жауапкершілік көзделген, мынадай жол жүрісі қағидаларының бірін бұзу орын алған кезде, сақтанушыға (сақтандырылушыға) ең төменгі сынып – М2 беріледі:
1) Кодекстің 608-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын жүргізушінің алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде басқаруы, сол сияқты көлік құралын басқаруды алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде тұрған адамға беру;
2) Кодекстің 608-бабының 3-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған жүргізуші, сондай-ақ көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйіндегі адамға басқаруға беру нәтижесінде жәбірленушінің денсаулығына зиян келтіру немесе қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ көлік құралдарына, жүктерге, жол және өзге де құрылыстарға не басқа да мүлікке зақым келтіру;

11) нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 2 статьи 606 Кодекса;
12) управление транспортными средствами, не отвечающими требованиям технических регламентов, национальных стандартов, а также при наличии неисправностей или условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств, за исключением случаев, указанных в части шестой статьи 590 Кодекса, ответственность за которое предусмотрена частью 5 статьи 590 Кодекса;
13) управление транспортными средствами, имеющими неисправности тормозной системы, рулевого управления, тягово-сцепного устройства, ответственность за которое предусмотрена частью 6 статьи 590 Кодекса.
Для применения положений настоящего пункта учитываются постановления по делу об административном правонарушении и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа, вступившие в законную силу со дня предыдущего изменения класса, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования.
Положение настоящего пункта не применяется при наступлении двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного).
14. При наступлении страхового (страховых) случая (случаев), произошедшего (произошедших) по вине страхователя (застрахованного), и одновременном наличии у страхователя (застрахованного) нарушения одной из следующих правил дорожного движения, по которому Кодексом или Уголовным кодексом Республики Казахстан (далее – Уголовный кодекс) предусмотрена ответственность, страхователю (застрахованному) присваивается самый минимальный класс – М2:
1) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 608 Кодекса;
2) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, повлекшее причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, ответственность за которое предусмотрена частью 3 статьи 608 Кодекса;

3) Кодекстің 608-бабының 3-1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған жүргізуші, сондай-ақ көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйіндегі адамға басқаруға беру, әкімшілік жаза мерзімі өткеннен кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған жағдайларда;
4) Кодекстің 608-бабының 3-2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған жүргізуші, сондай-ақ көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйіндегі адамға басқаруға беру нәтижесінде жәбірленушінің денсаулығына зиян келтіру немесе қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ көлік құралдарына, жүктерге, жол және өзге де құрылыстарға не басқа да мүлікке зақым келтіру, әкімшілік жаза мерзімі өткеннен кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған жағдайларда;
5) Қылмыстық кодекстің 345-1-бабында жауапкершілік көзделген, жол қозғалысы ережелерін немесе көлік құралдарын пайдалану ережелерін алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған адамдардың бұзуы.
Осы тармақтың ережелерін қолдану үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулылар және (немесе) айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқамалар алдыңғы сыныптың өзгерген күнінен бастап, міндетті сақтандыру келісімдерінің санына қарамастан, заңды күшіне енген мерзімде ескеріледі.
15. Қағидалардың 10, 11, 12 және 13-тармақтарында айқындалған бірнеше шарттарға сәйкес келетін сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы басталған кезде осы тармақтардың ережелері Қағидалардың 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, бірмезгілде қолданылады.
16. 13-сыныпта 5 жылдан астам үздіксіз тұрған сақтанушы (сақтандырылушы) жеке тұлғалар үшін сақтандырушы тәуекелдерді және (немесе) деректер базасында қамтылған деректерді өзіндік бағалау негізінде айқындалатын коэффициентті қолданады. Бұл ретте қолданылатын коэффициент 13-сынып үшін Қағидаларға қосымшада белгіленген мәннен аспауы және нөлге тең болмауы тиіс .
13-сыныпта 5 жылдан астам үздіксіз тұрған сақтанушы (сақтандырылушы) жеке тұлғалар үшін сақтандырушының тәуекелдерін меншікті бағалау сақтандыру жағдайының туындау ықтималдығына әсер ететін параметрлерге негізделеді және сақтандырушының директорлар кеңесі бекітеді.

3) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, совершенное повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 3-1 статьи 608 Кодекса;
4) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, повлекшее причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 3-2 статьи 608 Кодекса;
5) нарушение правил дорожного движения или эксплуатации транспортных средств лицами, управляющими транспортными средствами в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, ответственность за которое предусмотрена статьей 345-1 Уголовного кодекса.
Для применения положений настоящего пункта учитываются постановления по делу об административном правонарушении и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа и (или) приговоры суда, вступившие в законную силу со дня предыдущего изменения класса, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования.
15. При наступлении страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), который соответствует нескольким условиям, определенным пунктами 10, 11, 12 и 13 Правил, положения данных пунктов применяются одновременно, с учетом исключений, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 Правил.
16. Для страхователей (застрахованных) физических лиц, находящихся в 13-классе непрерывно более 5 лет, страховщик применяет коэффициент, который определяется на основе собственной оценки рисков и (или) данных, содержащихся в базе данных. При этом применяемый коэффициент не может превышать значения, установленного приложением к Правилам для 13-класса, и не может быть равен нулю.
Собственная оценка рисков страховщика для страхователей (застрахованных) физических лиц, находящихся в 13-классе непрерывно более 5 лет, основывается на параметрах, которые влияют на вероятность наступления страхового случая, и утверждается советом директоров страховщика.

1. Осы Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидалары "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы", "Сақтандыру қызметi туралы", "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің (бұдан әрі – ұйымдар) міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау тәртібін айқындайды.
2. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құжаттарын сақтауды және архивке берудi ұйымдастыруға қойылатын талаптар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4257 болып тіркелген "Тарату қағидалары және мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы № 77 қаулысымен айқындалды.
3. Құқықтық мирасқорлары жоқ ұйымды тарату кезінде Қазақстан Республикасының тарихы және мәдениеті, азаматтардың әлеуметтік - құқықтық қорғалуы үшін мәні бар құжаттардың сақталуы бойынша және мұрағаттар мен құжаттаманы басқару бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп олардың бұдан әрі сақталуы тәртібін анықтау шараларын қабылдайды.
4. Мұрағаттар мен құжаттаманы басқару бойынша уәкілетті мемлекеттік органға ұйымның іс-қағаздары мен құжаттарын уақытша және (немесе) сақтауға тапсыруы туралы мәліметтер тарату туралы есепте көрсетіледі.
Тізбеге 4-қосымша
Сақтандыру ұйымдары,
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттер-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының филиалдары,
сақтандыру омбудсманы,
дерекқор қалыптастыру және
жүргізу жөніндегі ұйым
таратылған жағдайда, қызметі
мәжбүрлеп тоқтатылатын
сақтандыру ұйымының,
сақтандыру брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымы
филиалының, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
сақтандыру брокері
филиалының, сақтанушыларға
(сақтандырылушыларға, пайда
алушыларға) сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыруға
кепілдік беретін ұйымның
интернет-ресурсында ақпарат
орналастыру қағидаларына
қосымша
Сақтандыру нарығына қатысушылар интернет-ресурста орналастыратын ақпараттың тізбесі
Ақпараттың атауы
Ақпаратты орналастыру (жаңарту) кезеңділігі
Ақпаратты орналастыру мерзімі
Ақпараттың мазмұны
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының интернет-ресурсында орналастырылатын ақпарат
1.
Осы ұйымның, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (тұрған жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, қайта тіркеуді талап ететін құрылтай құжаттарына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, олардың филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің (бар болса) толық атауы, орналасқан жері, қаланың (облыстың, ауданның) кодтарын көрсете отырып, байланыс телефондарының, факстарының (бар болса) нөмірлері, жұмыс режимі
2.
Акционерлер туралы мәліметтер
Акционерлер құрамының өзгеруіне қарай
Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірме алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер туралы мәліметтер: жеке тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); заңды тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, заңды тұлғаның толық атауы және орналасқан жері
3.
Басшы қызметкерлер туралы мәліметтер
Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруіне қарай
Олар басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы және басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күні
4.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы және (немесе) сақтандыру ұйымының филиалын және (немесе) өкілдігін (бар болса) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар (*pdf форматтағы құжаттар)
5.
Лицензияның нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер
Лицензияны алуға (қайта ресімдеуге) қарай
Лицензия берілген (қайта ресімделген) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы (*pdf форматтағы құжаттар)
6.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы жүзеге асыратын сақтандыру өнімдері мен қосымша рұқсат етілген қызмет түрлерінің тізбесі
7.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық қаржылық есептілік
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
8.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған, еншілес ұйым (ұйымдар) болған кезде жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
9.
Алдыңғы есептік 3 (үш) жылдағы қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін және аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша оның қызметіндегі маңызды оқиғаларды сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің талдауын қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
10.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
11.
Сақтандыру ұйымына рейтингтік агенттіктер берген рейтингтер (берген жағдайда)
Рейтингтің берілуіне, жаңартылуына қарай
Рейтингтік агенттік рейтинг беру туралы рейтингтік агенттіктің сайтында жариялаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Рейтингтік агенттіктердің толық атауы, берілген рейтингтер және рейтинг берілген күн не рейтингтік агенттік мониторингінің қорытындылары бойынша рейтингті қайта қарау күні
12.
Құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулдары туралы мәліметтер (сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін)
Сақтандыру пулының құрылуына, өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне қарай
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының бірлескен қызметі туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының бірлескен қызметі туралы шарттың нөмірі мен жасалған күнін, қолданылу мерзімін; сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының толық атауын; сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру брокерінің толық атауын қамтитын мәліметтер; сақтандыру сыныптары (түрлері) және сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің мәні болып табылатын сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі
13.
Олар бойынша олардың алдыңғы редакцияларын, енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды көру мүмкіндігімен сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу мүмкіндігі көзделетін, ерікті нысандағы сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қағидалары
Жаңартылуына қарай
Бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы бекіткен, бекітілген нөмірі мен күні көрсетілген сақтандырудың белгілі бір түрі бойынша сақтандыру қағидалары және олардың бұрынғы редакциялары (*pdf форматтағы құжаттар)
14.
Сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналарының) мөлшері туралы ақпарат
Әзірленуіне (жаңартылуына) қарай
Қаржы өнімі бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде

1. Настоящие Правила хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О страховой деятельности", "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность (далее – организации).
2. Требования к организации хранения и передачи документов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в архив определены постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 77 "Об утверждении Правил ликвидации и требования к работе ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4257.
3. Организации, не имеющие правопреемников, при их ликвидации принимают меры по сохранности документов, имеющих значение для истории и культуры Республики Казахстан, социально-правовой защиты граждан, и совместно с уполномоченным государственным органом по управлению архивами и документацией определяют порядок их дальнейшего хранения.
4. Сведения о сдаче дел и документов организации на временное и (или) постоянное хранение в уполномоченный государственный орган по управлению архивами и документацией указываются в отчете о ликвидации.
Приложение 4 к Перечню
Приложение к Правилам
размещения информации
на интернет-ресурсе страховой
организации, страхового
брокера, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
страхового брокера-нерезидента
Республики Казахстан,
организации, гарантирующей
осуществление страховых
выплат страхователям
(застрахованным,
выгодоприобретателям) в случае
ликвидации страховых
организаций, принудительного
прекращения деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
страхового омбудсмана,
организации по формированию
и ведению базы данных
Перечень информации, размещаемой участниками страхового рынка на интернет-ресурсе
Наименование информации
Периодичность размещения (обновления) информации
Срок размещения информации
Содержание информации
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе филиалов и представительств
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений в учредительные документы, требующих перерегистрации
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кодов города (области, района), режим работы страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, их филиалов и (или) представительств (при наличии)
2.
Сведения об акционерах
По мере изменения в составе акционеров
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг
Сведения об акционерах в соответствии с реестром держателей ценных бумаг: для физического лица – фамилия, имя, отчество (при его наличии) с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах; для юридического лица – полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах
3.
Сведения о руководящих работниках
По мере изменения в составе руководящих работников
В течение 10 (десяти) календарных дней со дня их назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность и дата назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность руководящего работника
4.
Сведения о бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства
Справки о государственной регистрации (перерегистрации) страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и (или) об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и (или) представительства страховой организации (при наличии) (документы в формате *pdf)
5.
Сведения о номере, дате выдачи лицензии
По мере получения (переоформления) лицензии
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты выдачи (переоформления) лицензии
Лицензия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (документ в формате *pdf)
6.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Перечень страховых продуктов и дополнительных разрешенных видов деятельности, осуществляемых страховой организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
7.
Годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
8.
Годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка) при наличии дочерней (дочерних) организации (организаций), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
9.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и значимые события в ее деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
10.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
11.
Присвоенные страховой организации рейтинговыми агентствами рейтинги (в случае присвоения)
По мере присвоения, обновления рейтинга
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня публикации рейтинговым агентством новости на сайте рейтингового агентства о присвоении рейтинга
Полное наименование рейтинговых агентств, присвоенные рейтинги и дата присвоения рейтинга либо дата пересмотра рейтинга по итогам мониторинга рейтингового агентства
12.
Сведения о созданных страховых (перестраховочных) пулах (для страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула)
По мере создания страхового пула, внесения изменений и дополнений
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула
Сведения, включающие: номер и дату заключения договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула, срок действия; полное наименование участников страхового (перестраховочного) пула; полное наименование страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, являющихся ведущими в деятельности страхового (перестраховочного) пула; классы (виды) страхования и перечень страховых рисков, являющихся предметом деятельности страхового (перестраховочного) пула
13.
Правила страхования по видам страхования в добровольной форме, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, с возможностью просмотра их предыдущих редакций, внесенных в них изменений и дополнений
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения
Правила страхования по определенному виду страхования, утвержденные советом директоров страховой организации и соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с указанием номера и даты утверждения, и их предыдущие редакции (документы в формате *pdf)
14.
Информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования
По мере разработки (обновления)
В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения финансового продукта

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4204 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы № 85 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулыққа сәйкес есептелген сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналарының) мөлшері туралы ақпарат
15.
Сақтандыру ұйымы бекіткен сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру агенттерінің комиссиялық сыйақысының ең төмен және ең жоғары мөлшері туралы ақпарат
Жаңартылуына қарай
Бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымы бекіткен, сақтандыру ұйымы олар бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру агенттерінің комиссиялық сыйақысының ең төмен және ең жоғары мөлшері туралы ақпарат
16.
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шеңберінде көлік құралына келтірілген зиян мөлшерін қалпына келтіру жөндеуінің құнын айқындау кезінде амортизациялық тозу мөлшерін айқындауға мүмкіндік беретін веб-парақша
Жаңартылуына қарай
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13460 болып тіркелген "Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды және көлік құралына келтірілген зиян мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысына өзгерістер және (немесе толықтырулар) енгізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін анықтау кезінде тозу мөлшерін анықтауға мүмкіндік беретін веб-парақша
("жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына арналған)
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
1.
Осы ұйымның, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (орналасқан орны), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, қайта тіркеу талап етілетін құрылтай құжаттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері-филиалы, сақтандыру брокерінің филиалдары мен өкілдіктерінің (бар болса) толық атауы, орналасқан жері, қаланың (облыстың, ауданның) кодын көрсете отырып байланыс телефондарының, факстарының (бар болса) нөмірлері
2.
Акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер
Акционерлер (қатысушылар) құрамының өзгеруіне қарай
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотынан үзінді-көшірме немесе серіктестікке қатысушылардың тізілімінен үзінді-көшірме алған күннен бастап не заңды тұлға мемлекеттік тіркелген және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, қайта тіркеу талап етілетін құрылтай құжаттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне не жарғысына немесе серіктестікке қатысушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер: жеке тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); заңды тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, заңды тұлғаның толық атауы және орналасқан жері
3.
Басшы қызметкерлер туралы мәліметтер
Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруіне қарай
Олар басқа лауазымға тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы және басқа лауазымға тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күні
4.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру брокерін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы және (немесе) сақтандыру брокерінің филиалын және (немесе) өкілдігін (бар болса) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар (*pdf форматтағы құжаттар)
5.
Лицензияның нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер
Лицензияны алуға (қайта ресімдеуге) қарай
Лицензия берілген (қайта ресімделген) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы (*pdf форматтағы құжат)
6.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Брокерлік қызмет түрлері: өз атынан және сақтанушының тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызмет; өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызмет; Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы жүзеге асыратын қосымша рұқсат етілген қызмет түрлері
7.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық қаржылық есептілік
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған, жылдық қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталға өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
8.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған, еншілес ұйым (ұйымдар) болған кезде жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
9.
Алдыңғы есептік 3 (үш) жылдағы қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін және аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша оның қызметіндегі маңызды оқиғаларды сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің талдауын қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
10.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
11.
Шарттың нөмірі мен жасалған күнін, сақтандырушының атауын, сақтандыру объектісін және шартты жасасу мәні болып табылатын тәуекелдер тізбесін, оның қолданылу кезеңін және шарт бойынша сақтандыру сомасын қоса алғанда, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шарты туралы мәліметтер
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын жасауға, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізуге қарай
Шартқа қол қойған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының нөмірі мен жасалған күнін; сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының толық атауын; сақтандыру объектісін және тәуекелдер тізбесін; сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасауға байланысты тәуекелдерге қатысты сақтандыру сомасын; сақтандыру шартының қолданылу мерзімін қамтитын мәліметтер
12.
Сақтандыру брокері жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша бекіткен сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақысының ең төменгі және ең жоғарғы мөлшері туралы мәліметтер.
Сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақы мөлшерлері туралы қағидалары бекітілгеннен кейін
Сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақы талаптары, төлеу тәртібі және мөлшері туралы ішкі қағидалары бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру брокерінің жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша көрсетілген қызметтер үшін комиссиялық сыйақысының мөлшерін қамтитын мәліметтер.
Көрсетілген мәліметтер сондай-ақ сақтандыру брокерінің клиенттері үшін оның көрсететін қызметтері үшін сыйақы қалыптастыру тәртібі және қағидаттары туралы қысқаша ақпараттық анықтаманы қамтуға тиіс.
13.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен үлестес болу және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен өзге де ресми байланыс жасау фактілерінің болуы туралы мәліметтер
тоқсан сайын
Ақпарат тоқсан сайын, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен үлестес болған немесе жаңа шарт жасалған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде орналастырылуға тиіс.

Информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования, рассчитанных в соответствии с Инструкцией по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 85, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4204
15.
Информация об утвержденных страховой организацией минимальных и максимальных размерах комиссионного вознаграждения страховых агентов по классам (видам) страхования
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения
Утвержденные страховой организацией минимальные и максимальные размеры комиссионного вознаграждения страховых агентов по классам (видам) страхования, по которым страховая организация осуществляет деятельность
16.
Веб-страница, позволяющая определять размер амортизационного износа при определении стоимости восстановительного ремонта размера вреда, причиненного транспортному средству в рамках обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
По мере обновления
Не позднее 5 рабочих дней с даты внесения изменений и (или) дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 "Об утверждении Требований к специализированному программному обеспечению и Правил определения размера вреда, причиненного транспортному средству", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13460
Веб-страница, позволяющая определять размер износа при определении размера вреда, причиненного транспортному средству (для страховых организаций, осуществляющих деятельность по отрасли "общее страхование")
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе филиалов и представительств
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений в учредительные документы, требующих перерегистрации
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кодов города (области, района), режим работы страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, филиалов и представительств страхового брокера (при наличии)
2.
Сведения об акционерах (участниках)
По мере изменения в составе акционеров (участниках)
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг или выписки из реестра участников товарищества, либо с даты государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений в учредительные документы, требующих перерегистрации
Сведения об акционерах (участниках) в соответствии с реестром держателей ценных бумаг либо уставом или реестром участников товарищества: для физического лица – фамилия, имя, отчество (при его наличии) с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах; для юридического лица – полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах
3.
Сведения о руководящих работниках
По мере изменения в составе руководящих работников
В течение 10 (десяти) календарных дней со дня их назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность и дата назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность руководящего работника
4.
Сведения о бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства
Справки о государственной регистрации (перерегистрации) страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и (или) об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и (или) представительства страхового брокера (при наличии) (документы в формате *pdf)
5.
Сведения о номере, дате выдачи лицензии
По мере получения (переоформления) лицензии
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты выдачи (переоформления) лицензии
Лицензия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (документ в формате *pdf)
6.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Виды брокерской деятельности: посредническая деятельность по заключению договоров страхования от своего имени и по поручению страхователя; посредническая деятельность по заключению договоров перестрахования от своего имени и по поручению перестрахователя (цедента);дополнительные разрешенные виды деятельности, осуществляемые страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в соответствии законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
7.
Годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
8.
Годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка) при наличии дочерней (дочерних) организации (организаций), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
9.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, и значимые события в их деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
10.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
11.
Сведения о действующем договоре страхования гражданско-правовой ответственности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан перед третьими лицами, включая номер и дату заключения договора, наименование страховщика, объект страхования и перечень рисков, являющихся предметом заключения договора, период его действия и страховую сумму по договору
По мере заключения, внесения изменений и дополнений в договор страхования гражданско-правовой ответственности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан перед третьими лицами
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня подписания договора
Сведения, включающие: номер и дату заключения договора страхования гражданско-правовой ответственности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан перед третьими лицами; полное наименование страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан; объект страхования и перечень рисков; страховую сумму в отношении рисков, связанных с заключением страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан договоров страхования и перестрахования; срок действия договора страхования
12.
Сведения об утвержденных страховым брокером минимальных и максимальных размерах комиссионного вознаграждения страхового брокера по заключенным договорам страхования (перестрахования).
после утверждения Правил страхового брокера о размерах комиссионного вознаграждения
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения внутренних Правил страхового брокера об условиях, порядке выплаты и размере комиссионного вознаграждения
Сведения, включающие размеры комиссионного вознаграждения страхового брокера за оказанные услуги по заключенным договорам страхования (перестрахования).
Указанные сведения должны включать также краткую информационную справку для клиентов страхового брокера о порядке, и принципах формирования вознаграждения за предоставляемые им услуги.
13.
Сведения о наличии фактах аффилированности со страховыми (перестраховочными) организациями и иных официальных связей со страховыми (перестраховочными) организациями.
ежеквартально
Информация подлежит размещению ежеквартально, а также в течение пяти рабочих дней с момента возникновения аффилированности либо заключения нового договора со страховой (перестраховочной) организацией.

1. Мәліметтер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен үлестес болу фактілерінің болуы туралы ақпаратты қамтиды.
Мәліметтерде мынадай ақпарат көрсетіледі:
үлестес болған күні; толық атауы / Т.А.Ә.; заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелген күні; заңдв тұлғаның мемлекеттік тіркелген нөмірі; пошта мекенжайы; елі; пошта мекенжайы; ауданы; үлестестігін тану үшін негіздеме.
2. Қолда бар шарттардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен өзге де ресми байланыстардың болуы туралы мәліметтер.
14.
Сақтандыру брокері көрсететін консультациялық қызметтер
тоқсан сайын
Консультациялық қызметтер көрсету туралы шарттар жасалған күннен бастап (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру брокері жасаған консультациялық қызметтер көрсету туралы шарттар туралы ақпарат көрсетіледі.
Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында орналастыратын ақпарат
1.
Ұйымның толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның толық атауы, орналасқан жері, қаланың коды көрсетілген байланыс телефондарының, факстарының нөмірлері (бар болса), жұмыс режимі
2.
Акционерлер туралы мәліметтер
Акционерлердің құрамындағы өзгерістерге қарай
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шотынан үзінді-көшірмені алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер туралы мәліметтер (заңды тұлғаға тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) бағалы қағаздар санына пайызбен арақатынасы көрсетілген оның толық атауы және орналасқан жері)
3.
Басшы қызметкерлер туралы мәліметтер
Басшы қызметкерлер құрамындағы өзгерістерге қарай
Олар басқа лауазымға тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы және басқа лауазымға тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күні
4.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы анықтама (*pdf форматтағы құжат)
5.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепілдік берілетін сақтандыру түрлерінің және (немесе) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын қызметтің өзге түрлерінің тізбесі
6.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есепті 3 (үш) жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілік
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталға өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар);
7.
Алдыңғы есепті 3 (үш) жыл ішіндегі қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның қызметін және оның аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша маңызды оқиғаларын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерге талдауды қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
8.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бірлестігіне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Бірлестікке кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
9.
Қатысушы - сақтандыру ұйымдары туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу шартына қол қойған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу шартының негізінде сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын сақтандыру ұйымдарының толық атауын; Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу шартын жасасу күні мен нөмірін қамтитын мәліметтер
Сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсында орналастырылатын ақпарат
1.
Сақтандыру омбудсманы офисінің, оның ішінде оның филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, құрылтай құжаттарға қайта тіркеуді талап ететін енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру омбудсманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сақтандыру омбудсманы офисінің, оның филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің (бар болса) орналасқан жері, қаланың (облыстың, ауданның) коды көрсетілген телефондарының, факстарының нөмірлері (бар болса), жұмыс режимі
2.
Сақтандыру омбудсманын сайлау туралы мәліметтер
Сайлануына (қайта сайлануына, өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуына) қарай
Сайланған (қайта сайланған, өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатқан) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Уәкілетті органның сақтандыру омбудсманын сайлау (қайта сайлау, өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату) туралы шешім қабылдау күні және сақтандыру омбудсманы өкілеттіктерінің мерзімі
3.
Сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің құрамына кіретін сақтандыру ұйымдарының тізбесі
Өкілдер кеңесі құрамындағы өзгерістерге қарай
Өкілдер кеңесінің құрамы құрылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің құрамына кіретін сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының толық атауы
4.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Сайланған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Міндетті және ерікті сақтандыру мәселелері бойынша сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары арасында; сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) және сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары арасында туындайтын келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі қызмет туралы мәліметтер
5.
Сақтандыру омбудсманының қызметін, оның ішінде дауларды шешу жөніндегі өтініштерді қарау және шешімдер қабылдау тәртібі мен мерзімдерін регламенттейтін ішкі қағидалар, сондай-ақ сақтандыру нарығына қатысушылармен жасалған меморандумдар
Жаңартылуына қарай
Бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру омбудсманының қызметін регламенттейтін ішкі қағидалар және сақтандыру нарығына қатысушылармен жасалған меморандумдар (*pdf форматтағы құжаттар)
6.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерлері филиалдарының бірлестігіне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
7.
Алдыңғы есепті 3 (үш) жыл ішіндегі қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Сақтандыру омбудсманының қызметін сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді және аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша оның қызметіндегі маңызды оқиғаларды талдауды қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
8.
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шеңберінде көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін қалпына келтіріп жөндеудің құнын айқындау кезінде амортизациялық тозу мөлшерін айқындауға мүмкіндік беретін веб-парақша
Жаңартылуына қарай

1. Сведения включают информацию о наличии фактах аффилированности со страховыми (перестраховочными) организациями. В сведениях отражается следующая информация:
дата появления аффилиированности; полное наименование / Ф.И.О.; дата гос. регистрации юр. лица; номер гос. регистрации юр. лица; адрес почтовый, страна; адрес почтовый, район; основание для признания аффилированности.
2. Сведения о наличии имеющихся договоров, и иных официальных связей со страховыми (перестраховочными) организациями.
14.
Консультационные услуги, оказываемые страховым брокером
ежеквартально
В течение (пяти) рабочих дней со дня заключения договоров об оказании консультационных услуг
Отражается информация о заключенных страховым брокером договорах об оказании консультационных услуг.
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кода города, режим работы организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
2.
Сведения об акционерах
По мере изменения в составе акционеров
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг
Сведения об акционерах в соответствии с реестром держателей ценных бумаг (полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах)
3.
Сведения о руководящих работниках
По мере изменения в составе руководящих работников
В течение 10 (десяти) календарных дней со дня их назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность и дата назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность руководящего работника
4.
Сведения о бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Справка о государственной регистрации (перерегистрации) организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (документ в формате *pdf)
5.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Перечень гарантируемых видов страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Фонде гарантирования страховых выплат и (или) иных видов деятельности, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Фонде гарантирования страховых выплат
6.
Годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf);
7.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, и значимые события в ее деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
8.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления в объединение
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
9.
Сведения о страховых организациях-участниках
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат
Сведения, включающие: полное наименование страховых организаций, являющихся участниками системы гарантирования страховых выплат на основании договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат; номер и дату заключения договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страхового омбудсмана
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы офиса страхового омбудсмана, в том числе его филиалов и представительств
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений, вносимых в учредительные документы, требующих перерегистрации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхового омбудсмана, место нахождения, номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кодов города (области, района), режим работы офиса страхового омбудсмана, его филиалов и (или) представительств (при наличии)
2.
Сведения об избрании страхового омбудсмана
По мере избрания (переизбрания, досрочного прекращения полномочий)
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня избрания (переизбрания, досрочного прекращения полномочий)
Дата принятия уполномоченным органом решения об избрании (переизбрании, досрочном прекращении полномочий) страхового омбудсмана и срок полномочий страхового омбудсмана
3.
Перечень страховых организаций, входящих в состав совета представителей страхового омбудсмана
По мере изменения в составе совета представителей
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня формирования состава совета представителей
Полное наименование страховых организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, входящих в состав совета представителей страхового омбудсмана
4.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты избрания
Сведения о деятельности по урегулированию разногласий, возникающих между: страховыми организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по вопросам обязательного и добровольного страхования; страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) и страховыми организациями, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по договорам страхования
5.
Внутренние правила, регламентирующие деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по разрешению споров и принятия решений, а также меморандумы, заключенные с участниками страхового рынка
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения
Внутренние правила, регламентирующие деятельность страхового омбудсмана, и меморандумы, заключенные с участниками страхового рынка (документы в формате *pdf)
6.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
7.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность страхового омбудсмана, и значимые события в его деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
8.
Веб-страница, позволяющая определять размер амортизационного износа при определении стоимости восстановительного ремонта размера вреда, причиненного транспортному средству в рамках обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
По мере обновления

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13460 болып тіркелген "Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды және көлік құралына келтірілген зиян мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау кезінде тозу мөлшерін анықтауға мүмкіндік беретін веб-парақша
9.
Сақтандыру омбудсманының офисінде дауларды реттеу туралы өтініштердің саны бойынша сақтандыру ұйымдарының рейтингі
Тоқсан сайын
Есептік тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей
Сақтандыру ұйымдарының сақтанушылармен (сақтандырылушылармен, пайда алушылармен) жүргізетін жұмыстарының деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылатын ақпарат
1.
Ұйымның толық атауы, мекенжайы, (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның толық атауы, орналасқан жері, қаланың коды көрсетілген байланыс телефондарының, факстарының нөмірлері (бар болса), жұмыс режимі
2.
Акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер
Акционерлер (қатысушылар) құрамының өзгеруіне қарай
Акт шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер (заңды тұлғаға тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздар (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасы көрсетілген заңды тұлғаның толық атауы мен орналасқан жері)
3.
Басшылар туралы мәліметтер
Басшылар құрамының өзгеруіне қарай
Тағайындалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымының атауы, директорлар кеңесінің басшы лауазымына тағайындау туралы шешім шығарған күні және оның нөмірі
4.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (*pdf форматтағы құжат)
5.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының және сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің негізінде міндетті және ерікті сақтандыру түрлері бойынша дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызметті; сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті; сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасау үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесін қамтитын мәліметтер
6.
Алдыңғы есепті үш жыл ішіндегі қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметін және оның аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша маңызды оқиғаларын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерге талдауды қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
7.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерлері филиалдарының бірлестігіне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
8.
Сақтандыру сыныптары бойынша статистикалық ақпарат
Ай сайын
Есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Ағымдағы қаржылық жылы жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерінің сомасы бойынша, сондай-ақ сақтандырудың мынадай сыныптары:
міндеттемелер көлемі;
сақтандыру сыйлықақыларының сомасы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының саны бойынша қолданыстағы және ағымдағы қаржылық жылы жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша статистикалық ақпарат.

Не позднее 5 рабочих дней с даты внесения изменений и (или) дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 "Об утверждении Требований к специализированному программному обеспечению и Правил определения размера вреда, причиненного транспортному средству", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13460
Веб-страница, позволяющая определять размер износа при определении размера вреда, причиненного транспортному средству
9.
Рейтинг страховых организаций по количеству заявлений об урегулировании споров в офисе страхового омбудсмана
Ежеквартально
Не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Отчет, содержащий показатели, характеризующие уровень проводимых страховыми организациями работ со страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) (документ в формате *pdf)
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кода города, режим работы организации по формированию и ведению базы данных
2.
Сведения об акционерах (участниках)
По мере изменения в составе акционеров (участниках)
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня издания акта
Сведения об акционерах (участниках) в соответствии с реестром держателей ценных бумаг (полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах)
3.
Сведения о руководителях
По мере изменения состава руководителей
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня назначения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование занимаемой должности, номер и дата принятия советом директоров решения о назначении на должность руководителя
4.
Сведения о бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (документ в формате *pdf)
5.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Сведения, включающие: деятельность по формированию и ведению базы данных по обязательным и добровольным видам страхования на основании законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования; деятельность по ведению единого реестра страховых агентов; перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров страхования в электронной форме
6.
Отчеты об итогах деятельности за три предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность организации по формированию, и ведению базы данных и значимые события в ее деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
7.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
Скачать
8.
Статистическая информация по классам страхования
Ежемесячно
Не позднее 7 (седьмого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Статистическую информацию по сумме страховых выплат, осуществленных за текущий финансовый год, а также по действующим и заключенным за текущий финансовый год договорам страхования (перестрахования) в разрезе классов страхования по:
объему обязательств;
сумме страховых премий;
количеству договоров страхования (перестрахования).