Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 17 сәуірдегі № 130 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 сәуірде № 36002 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 24.05.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-32) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қою қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 168 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33835 болып тіркелді);
2) Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 168 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 18 маусымдағы № 223 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34525 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 24 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
К. Кажкенов
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновация және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушысының
2025 жылғы 17 сәуірдегі
№ 130 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қою қағидалары

Об утверждении Правил постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов, в электронную базу "Центр обеспечения жилищем"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 17 апреля 2025 года № 130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2025 года № 36002.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 24.05.2025
В соответствии с подпунктом 10-32) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов, в электронную базу "Центр обеспечения жилищем".
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 168 "Об утверждении Правил постановки на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33835);
2) приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 18 июня 2024 года № 223 "О внесении изменения и дополнения в приказ министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 168 "Об утверждении Правил постановки на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34525).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 24 мая 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Кажкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2025 года № 130
Правила постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-2-бабының 10-32) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қою тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес олар бекітілген немесе өзгерген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай республикалық электрондық база – жергілікті атқарушы органдар тұрғынжайға мұқтаж адамдардың есебіне қойған Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар туралы мәліметтерді қамтитын электрондық дерекқор;
2) көрсетілетін қызметті алушы – Заңның 69-бабының талаптарына сәйкес тұрғынжайға мұқтаж деп танылған, "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қоюға өтініш берген Қазақстан Республикасының азаматы, қандас;
3) көрсетілетін қызметті беруші – ұлттық даму институты мәртебесіне ие, Заң талаптарына сәйкес тұрғынжайға мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қоюды жүзеге асыратын тұрғын үй құрылыс жинақ банкі;
4) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
5) ақпараттандыру объектісі "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасы (бұдан әрі – Ақпараттандыру объектісі) – Заңда айқындалған тәртіппен ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкі тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойған Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар туралы мәліметтерді қамтитын электрондық дерекқор;
6) уәкілетті орган – тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-32) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем".
2. Информация о порядке оказания государственных услуг и внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, направляется в Государственную корпорацию и Единый контакт-центра в течение трех рабочих дней с даты их утверждения или изменения, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
3. В Правилах используются основные понятия:
1) единая республиканская электронная база – электронная база данных, содержащая сведения о гражданах Республики Казахстан, кандасах, поставленных на учет нуждающихся в жилище местными исполнительными органами в соответствии с Законом;
2) услугополучатель – гражданин Республики Казахстан, кандасы, признанный нуждающимся в жилище в соответствии с требованием статьи 69 Закона, подавший заявление на постановку на учет нуждающихся в жилище в электронную базу "Центр обеспечения жилищем";
3) услугодатель – жилищный строительный сберегательный банк, обладающий статусом национального института развития, осуществляющий постановку на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем", согласно требованиям Закона;
4) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
5) объект информатизации "электронная база "Центр обеспечения жилищем"" (далее - Объект информатизации) – электронная база данных, содержащая сведения о гражданах Республики Казахстан, кандасах, поставленных на учет нуждающихся в жилище жилищным строительным сберегательным банком, обладающим статусом национального института развития, в порядке, определенном настоящим Законом;
6) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;

7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Қазақстан Республикасының тұрғынжайға мұқтаж азаматтарын, қандастарды есепке қою тәртібі
4. Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою Ақпараттандыру объектісі арқылы орталықтандырылған түрде жүзеге асырылады.
5. Тұрғынжайға мұқтаждарды Ақпараттандыру объектісіне есепке қою үшін көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ арқылы Көрсетілетін қызметті берушінің интернет - ресурсында авторландырылады және өзінің өтінім берілетін жеке кабинетін ашады.
6. Ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкінің республикалық маңызы бар қалаларда, астанада Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қоюы кезінде соңғы үш жылда тұрғылықты жері бойынша тіркеу талап етіледі. Көрсетілген талап кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балаларға, ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған балаларға қолданылмайды.
7. Заңның 69-бабына сәйкес тұрғынжайға мұқтаж деп танылған, мынадай талаптарға жауап беретін Қазақстан Республикасының кәмелетке толған азаматтары, қандастар Ақпараттандыру объектісі арқылы есепке алынады:
1) бірыңғай республикалық электрондық базаға және "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойған кезде олардың соңғы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрғынжайы болмаса;
2) есепке алуды осы тұрғынжайдың орналасқан жері бойынша жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын олардың жалғыз тұрғынжайы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық деп танылса.
8. Ақпараттандыру объектісі арқылы тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою кезінде Көрсетілетін қызметті алушы Заңның 74-бабының 1-тармағында айқындалған адамдарға тиесілігін көрсетеді.
9. Заңның 74-бабының 1-тармағында айқындалған адамдарға тиесілігі туралы мәліметтер болмаған жағдайда Көрсетілетін қызметті алушы қажетті түзетулер енгізу үшін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға жүгінуге құқылы.
10. Заңның 74-бабының 1-тармағында айқындалған адамдарға тиесілілігінің болмауы Ақпараттандыру объектісінде тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қоюдан бас тартуға негіз болып табылмайды.
11. Тұрғынжайға мұқтаж жетім балаларды, ата-анасының (ата-анасының бірінің) қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке қою Заңның 71-бабының 3-тармағының негізінде жүзеге асырылады.

7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов
4. Постановка на учет нуждающихся в жилище осуществляется централизованно посредством Объекта информатизации.
5. Для постановки на учет нуждающихся в жилище в Объект информатизации Услугополучатель посредством ЭЦП, авторизуется на интернет - ресурсе Услугодателя и открывает свой личный кабинет, в котором подает заявку.
6. При постановке граждан Республики Казахстан, кандасов на учет нуждающихся в жилище в городах республиканского значения, столице требуется регистрация по месту жительства за последние три года. Указанное требование не распространяется на детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (родителя), не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия.
7. На учет посредством Объекта информатизации становятся совершеннолетние граждане Республики Казахстан, кандасы, признанные нуждающимися в жилище в соответствии со статьей 69 Закона, отвечающие следующим требованиям:
1) они не имеют жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан в течение последних пяти лет при постановке на учет нуждающихся в жилище в единую республиканскую электронную базу и электронную базу "Центр обеспечения жилищем";
2) их единственное жилище признано аварийным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, учет которого осуществляется по месту нахождения данного жилища местными исполнительными органами.
8. При постановке на учет нуждающихся в жилище посредством Объекта информатизации Услугополучатель указывает принадлежность к лицам определенным в пункте 1 статье 74 Закона.
9. В случае отсутствия сведений о принадлежности к лицам, определенным в пункте 1 статье 74 Закона, Услугополучатель вправе обратиться в соответствующие уполномоченные государственные органы для внесения необходимых корректировок.
10. Отсутствие принадлежности к лицам определенным в пункте 1 статье 74 Закона, не является основанием отказа в постановки на учет нуждающихся в жилище в Объекте информатизации.
11. Постановка на учет нуждающихся в жилище детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (родителя) осуществляется на основании пункта 3 статьи 71 Закона.

12. Көрсетілетін қызметті беруші тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою кезінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының, қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімін алуға міндетті.
13. Көрсетілетін қызметті алушы тұрғын үйге мұқтаждарды есепке қою кезінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Ақпараттандыру объектісі арқылы қол қояды және Көрсетілетін қызметті берушіге "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қоюға өтінішті береді.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қоюға өтінішті Көрсетілетін қызметті алушының заңды өкілдері береді.
Көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінімді қабылдайды және қарайды, көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген көрсетілетін қызметті алушыға қойылатын негізгі талаптарға сәйкестігін және Заңның 74-бабының 1-тармағында айқындалған тұлғаларға тиесілілігінің сәйкестігін тексереді.
Тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын, жалғыз тұрғын үйі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық деп танылған қанттарды есепке қою кезінде өтінімді қарау мерзімі 3 (үш) жұмыс күнін құрайды. Көрсетілетін қызметті беруші тексереді Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішке қоса берілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы аттестатталған сарапшының техникалық қорытындысының (тұрғын үйді техникалық тексеру нәтижелері бойынша) электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушыға және оның отбасы мүшелеріне қойылатын негізгі талаптарға сәйкестігін тексеруді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы жүргізеді.
14. "Қазақстан Республикасының тұрғынжайға мұқтаж азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қою" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағиданың 1-қосымшасында көрсетілген.
15. Қазақстан Республикасының тұрғынжайға мұқтаж азаматтарын, қандастарын есепке қоюдан келесі жағдайларда бас тартылады:
1) олар бірыңғай республикалық электрондық базада тұрады;
2) Ақпараттандыру объектісіне тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойған кезде олардың соңғы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрғынжайлары бар болған немесе болған;
3) мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойған кезде олардың осы елді мекенде меншік құқығында тұрғынжайлары болған;

12. Услугодатель, при постановке на учет нуждающихся в жилище обязан получить согласие граждан Республики Казахстан, кандасов и членов их семей на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
13. Услугополучатель при постановке на учет нуждающихся в жилище подписывает и передает Услугодателю через Объект информатизации, Заявление на постановку на учет в электронную базу "Центр обеспечения жилищем" согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Заявление на постановку на учет в электронную базу "Центр обеспечения жилищем" подаются законными представителями Услугополучателя.
Услугодатель принимает и в течение 1 (одного) рабочего дня рассматривает заявку, проверяет услугополучателя на соответствие основным требованиям, предъявляемым к услугополучателю, указанным в пункте 6 настоящих Правил и на соответствие принадлежности к лицам, определенным в пункте 1 статье 74 Закона.
При постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов, единственное жилище которых признано аварийным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, срок рассмотрения заявки составляет 3 (три) рабочих дня. Услугодателем проверяется
электронная копия технического заключения (по результатам технического обследования жилища) аттестованного эксперта в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, приложенная к заявлению согласно приложению 1 к Правилам.
Проверка на соответствие основным требованиям, предъявляемым к услугополучателю и членам его семьи производится услугодателем посредством соответствующих государственных информационных систем.
14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем" указан в приложении 1 к настоящим Правилам.
15. В постановке на учет нуждающихся в жилище гражданам Республики Казахстан, кандасам отказывается в случаях, если:
1) они состоят в Единой республиканской электронной базе;
2) они имеют или имели жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан в течение последних пяти лет при постановке на учет нуждающихся в жилище в Объекте информатизации;
3) они имеют жилища на праве собственности в данном населенном пункте при постановке на учет нуждающихся в жилище из жилищного фонда государственного учреждения;

4) мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойған кезде олардың Қазақстан Республикасында меншік құқығында тұрғынжайлары болған;
5) мемлекеттік тұрғын үй қорынан пайдалануға берілген тұрғынжайы немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайы болған;
6) ұсынылған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде анық емес деректер болған;
7) олар бұрын мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды алған және жекешелендірген;
8) олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық деп танылған, басқа елді мекенде орналасқан жалғыз тұрғынжайы болған;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, тұрғын үй құрылысының мемлекеттік бағдарламалары, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамасы шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарызын пайдалана отырып, меншігіне тұрғынжай сатып алған жағдайларда тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қоюдан бас тартылады.
16. Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды Ақпараттандыру объектісінде тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қою туралы шешімді есепке қою туралы хабарламаны не есепке қоюдан уәжді бас тартуды жібере отырып, көрсетілетін қызметті беруші қабылдайды және өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей Қазақстан Республикасының азаматына, қандасқа Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде және ұялы байланыс операторымен берілген көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда, оның абоненттік нөміріне мәтіндік хабарлама түрінде жіберіледі.
17. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында не қағаз жеткізгіште оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту жіберіледі.

4) они имеют жилища на праве собственности в Республике Казахстан при постановке на учет нуждающихся в жилище из жилищного фонда государственного предприятия;
5) они имеют предоставленное в пользование жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
6) представленные документы и (или) сведения содержали недостоверные данные;
7) они ранее получили и приватизировали жилища из государственного жилищного фонда;
8) они имеют единственное жилище, признанное аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, которое находится в другом населенном пункте;
9) они приобретали жилища в собственность с использованием ипотечного жилищного займа в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, государственных программ жилищного строительства, концепции развития отрасли (сферы), утвержденных Правительством Республики Казахстан.
16. Решение о постановке граждан Республики Казахстан, кандасов на учет нуждающихся в жилище в Объекте информатизации с направлением уведомления о постановке на учет либо мотивированного отказа в постановке на учет принимается Услугодателем и направляется гражданину Республики Казахстан, кандасу посредством уведомления в личном кабинете Услугополучателя и абонентского устройства сотовой связи на его абонентский номер в виде текстового сообщения, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала.
17. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, Услугодатель уведомляет Услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить Услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания Услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица Услугодателя либо на бумажном носителе, направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
18. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсетуге қатысты шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) туралы шағым, көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына беріледі.
Мемлекеттік қызметтер Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік қызмет көрсететін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
19. Шағымды қарауды заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу саласындағы қызметті мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, онда сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
тұрғын үйге мұқтаж
азаматтарын, қандастарды
"Тұрғын үймен қамтамасыз ету
орталығы" электрондық
базасына есепке қою
қағидаларына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының тұрғын үйге мұқтаж азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қою" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті ұлттық даму институты мәртебесіне ие, тұрғын үй құрылыс жинақ банкі көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
ақпараттандыру объектісі "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасы (бұдан әрі – Ақпараттандыру объектісі) www.​otb​asyb​ank.​kz
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
18. Жалоба на решения, действия (бездействие) Услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя Услугодателя.
Жалоба Услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу Услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о госуслугах подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба Услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
19. Рассмотрение жалобы осуществляется уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль деятельности в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается Услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам постановки
на учет нуждающихся
в жилище граждан
Республики Казахстан,
кандасов в электронную базу
"Центр обеспечения жилищем"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается жилищным строительным сберегательным банком, обладающий статусом национального института развития (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
обьект информатизации "электронная база "Центр обеспечения жилищем" (далее - Объект информатизации) www.otbasybank.kz
3
Срок оказания государственной услуги

1) тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын, Қазақстан Республикасының аумағында соңғы бес жыл ішінде меншік құқығында тұрғын үйі жоқ азаматтарды есепке қою кезінде - 1 (бір) жұмыс күні;
2) жалғыз тұрғын үйі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық деп танылған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою кезінде - 3 (үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
1) тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын, Қазақстан Республикасының аумағында соңғы бес жыл ішінде меншік құқығында тұрғын үйі жоқ азаматтарды есепке қою кезінде - электрондық (толығымен автоматтандырылған);
2) жалғыз тұрғын үйі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық деп танылған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою кезінде - электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының тұрғынжайға мұқтаж азаматтарын, қандастарды есепке қою туралы хабарламаны не есепке қоюдан уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде Көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбiден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден сағат 18.30-ге дейiн, түскі үзiлiспен сағат 13.00-тен 14.30-ге дейін;
2) ақпараттандыру объектісі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде, өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беруді келесі жұмыс күнінде жүзеге асырады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын, Қазақстан Республикасының аумағында соңғы бес жыл ішінде меншік құқығында тұрғын үйі жоқ азаматтарды есепке қою кезінде:
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық түрдегі өтініш.
2) жалғыз тұрғын үйі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық деп танылған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою кезінде:
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық түрдегі өтініш;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы аттестатталған сарапшының техникалық қорытындысының (тұрғын үйді техникалық тексеру нәтижелері бойынша) электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, неке қию немесе бұзу туралы, балалардың тууы туралы куәліктерді, оларға меншік құқығында тиесілі тұрғын үйдің (Қазақстан Республикасы бойынша) болуы немесе болмауы туралы анықтамаларды көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш.
Жалғыз тұрғынжайы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен авариялық жағдайда деп танылған азаматтар, қандастар сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы аттестатталған сарапшының техникалық қорытындысының (тұрғын үйді техникалық тексеру нәтижелері бойынша) көшірмесін ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) при постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов не имеющих жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан в течение последних пяти лет – 1 (один) рабочий день;
2) при постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов единственное жилище которых признано аварийным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан - 3 (три) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
1) при постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов не имеющих жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан в течение последних пяти лет – электронная (полностью автоматизированная);
2) при постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов единственное жилище которых признано аварийным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан - электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о постановке на учет либо мотивированный отказ в постановке на учет граждан Республики Казахстан, кандасов нуждающихся в жилище.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объекта информатизации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) объект информатизации – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) при постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов не имеющих жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан в течение последних пяти лет:
заявление в электронном виде согласно приложению 1 к Правилам.
2) при постановке на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов единственное жилище которых признано аварийным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан:
заявление в электронном виде согласно приложению 1 к Правилам;
электронную копию технического заключения (по результатам технического обследования жилища) аттестованного эксперта в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельства о заключении или расторжении брака, о рождении детей, справки о наличии или отсутствии жилища (по Республике Казахстан), принадлежащего им на праве собственности услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін Көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) жалғыз тұрғынжайы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық деп танылған азаматтарға тұрғынжайы авариялық деп танылған елді мекеннен тыс жерде өтініш білдірген кезде, сондай-ақ, егер азаматтың соңғы бес жыл iшiнде өзінің тұрғын үй жағдайының әдейі нашарлауының нәтижесіне мұқтаж болғаны анықталса:
тұрғын үй-жайын ауыстырғаны;
тұрғын үйдi жергiлiктi атқарушы орган сатып алған жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының сол немесе басқа елдi мекенiнде тұрғанына қарамастан, оған меншiк құқығымен тиесiлi тұруға жарамды тұрғын үйдi иелiгiктен шығару;
оның кiнәсiнен тұрғын үйдiң бұзылуы немесе бүлiнуi;
мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғынжайға немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғынжайға мұқтаж болмаған кезде тұрғын үйден шыққан;
жұбайынан, кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз балаларынан, сондай-ақ еңбекке жарамсыз ата-аналарынан басқа адамдарды қоныстандыру;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімнің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
3) портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алу субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бір реттік парольдерді пайдалана алады.
Қазақстан Республикасының
тұрғын үйге мұқтаж
азаматтарын, қандастарды
"Тұрғын үймен қамтамасыз ету
орталығы" электрондық
базасына есепке қою
қағидаларына
2-қосымша
Нұсқа
"Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы"
электрондық базасына есепке қоюға өтініш
Осы арқылы мен,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың
нөмірі мен берілген күні, тұратын (тіркелген) мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі
енгізілгеннен кейін автотолтыру жүргізіледі)
Сізден мені тұрғынжайға мұқтаж ретінде "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қоюыңызды сұраймын.
Осы арқылы мен,
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(сенім білдірілген тұлға/заңды өкіл бола отырып, толық Тегі, Аты, Әкесінің аты
(бар болса), туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген
күні, тұрғылықты (тіркелген) мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі енгізілгеннен
кейін автотолтыру жүргізіледі), сондай ақ _______ (сенім білдірушінің/кәмелетке
толмаған адамның Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)) атынан және мүддесі үшін
әрекет ету мақсатында
Сізден _______________ (сенім білдірушінің/кәмелетке толмаған адамның Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)) тұрғынжайға мұқтаж ретінде "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қоюыңызды сұраймын.
Менде және отбасы мүшелерінде Қазақстан Республикасында тұрғынжайдың бар немесе жоқ екенін тексеруге қарсы емеспін.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) гражданам, единственное жилище которых признано аварийным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, при обращении вне населенного пункта, в котором жилище было признано аварийным, а также если будет установлено, что гражданин стал нуждающимся в результате преднамеренного ухудшения своих жилищных условий в течение последних пяти лет путем:
обмена жилого помещения;
отчуждения пригодного для проживания жилища, принадлежавшего ему на праве собственности, независимо от того, в том же или другом населенном пункте Республики Казахстан оно находилось, кроме случаев, когда жилище приобретено местным исполнительным органом;
разрушения или порчи жилища по его вине;
выезда из жилища, при проживании в котором он не был нуждающимся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
вселения других лиц, кроме супруга, несовершеннолетних и нетрудоспособных детей, а также нетрудоспособных родителей;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
3) для получения государственных услуг в электронной форме посредством портала субъекты получения услуг в электронной форме могут использовать одноразовые пароли в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам постановки
на учет нуждающихся
в жилище граждан
Республики Казахстан,
кандасов в электронную базу
"Центр обеспечения жилищем"
Форма
Заявление на постановку на учет в электронную базу "Центр обеспечения жилищем"
Настоящим я, ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при наличии), дата рождения, номер и дата выдачи
документа, удостоверяющего личность, адрес проживания (регистрации)
производится автозаполнение после ввода индивидуального идентификационного
номера)
Прошу Вас поставить меня на учет в электронную базу "Центр обеспечения
жилищем", в качестве нуждающегося в жилье.
Настоящим я, ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при наличии), дата рождения, номер и дата выдачи
документа, удостоверяющего личность, адрес проживания (регистрации),
производится автозаполнение после ввода индивидуального идентификационного
номера), являясь доверенным лицом/законным представителем, а также действуя
от имени и в интересах _________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) доверителя/несовершеннолетнего лица)
Прошу Вас поставить __________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) доверителя/несовершеннолетнего лица)
на учет в электронную базу "Центр обеспечения жилищем", в качестве
нуждающегося в жилье.
Не возражаю проверки на наличия или отсутствия жилища в Республике Казахстан
у меня и членов семьи.
Согласен (-на) на сбор и обработку сведений и использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах. Согласен (-на) на публикацию данных на интернет-ресурсе АО "Отбасы

Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге және мәліметтерді пайдалануға келісемін. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 71 және 78-баптарының талаптарына сәйкес "Отбасы банк" АҚ интернет-ресурсында деректерді жариялауға келісемін.
Мемлекеттік дерекқорларда растайтын мәліметтер болмаған жағдайда хабардар етілді және Заңның 74-бабының 1-тармағында айқындалған тұлғаларға тиесілілігі жоқ тұрғынжайға мұқтаждарды есепке қоюмен келісемін.
Ұялы телефон нөмірі: _________________________________;
Электрондық пошта: __________________________________.

банк" в соответствии с требованиями статей 71 и 78 Закона Республики Казахстан
"О жилищных отношениях".
Уведомлен и согласен с постановкой на учет нуждающихся в жилье
без принадлежности к лицам определенных пунктом 1 статьи 74 Закона в случае
отсутствия подтверждающих сведений в государственных базах данных.
Номер мобильного телефона: ______________________________;
Электронная почта: ______________________________________.