Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 65-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 сәуірде № 35994 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 7-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 65-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенті (бұдан әрі – Үлгілік регламент) тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне сапалы және тең қол жеткізуді қамтамасыз етуде бақылауды күшейту мақсатында әзірленді (бұдан әрі – Реттелетін қызметтер).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Үлгілік регламентте мынадай ұғым пайдаланылады:
объектiнiң техникалық күрделiлiгi – объектiнiң функционалдық қызметiне, оның тiрек және қоршау конструкцияларының ерекшелiктерiне, қабаттар (конструкциялық қатарлар) санына, сейсмикалық қауiптiлiгiне немесе салынатын жерiнiң (ауданының) өзге де айрықша геологиялық, гидрогеологиялық, геотехникалық жағдайларына қарай мемлекеттiк және (немесе) мемлекетаралық (халықаралық) нормативтермен белгiленетiн, табандары мен конструкцияларының сенiмдiлiгi мен берiктiгiне қойылатын техникалық талаптардың дәрежесi бойынша құрылыс объектiсiнiң жауапкершiлiк деңгейi, олар:
жауапкершiлiктiң бiрiншi деңгейi – күшейтiлген;
жауапкершiлiктiң екiншi деңгейi – қалыпты;
жауапкершiлiктiң үшiншi деңгейi – төмен болып бөлiнедi;
объектінің техникалық күрделілігінің төмендігі – бұл үшінші (төмендетілген) жауапкершілік деңгейіне жатқызылатын ғимараттар, құрылысжайлар және инженерлік желілер, олардың беріктік пен сенімділік талаптары минималды, күрделі негізгі конструкциялары жоқ, сондай-ақ адамдардың қауіпсіздігі мен қоршаған орта үшін айтарлықтай қауіп тудырмайды.
уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі.
Осы Үлгілік регламентте пайдаланылатын өзге де анықтамалар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

Об утверждении типового регламента оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 65-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2025 года № 35994.
В соответствии с подпунктом 7-2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Типовой регламент оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий.
2. Департаменту тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 65-НҚ
Типовой регламент оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Типовой регламент оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий (далее – Типовой регламент) разработан в целях усиления контроля за обеспечением качественного и равного доступа потребителей к регулируемым услугам подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений (далее – Регулируемые услуги).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем Типовом регламенте используется следующее понятие:
техническая сложность объекта – уровень ответственности объекта строительства по степени технических требований к надежности и прочности оснований и конструкций, устанавливаемых государственными и (или) межгосударственными (международными) нормативами в зависимости от функционального назначения объекта, особенностей его несущих и ограждающих конструкций, количества этажей (конструктивных ярусов), сейсмической опасности или иных особых геологических, гидрогеологических, геотехнических условий места (района) строительства, которые подразделяются на:
первый уровень ответственности – повышенный;
второй уровень ответственности – нормальный;
третий уровень ответственности – пониженный;
техническая несложность объекта – это характеристика зданий, сооружений и инженерных сетей, отнесенных к третьему (пониженному) уровню ответственности, которые имеют минимальные требования к надежности и прочности, не содержат сложных несущих конструкций, а также не представляют значительных рисков для безопасности людей и окружающей среды;
уполномоченный орган – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
Иные определения и термины, используемые в настоящем Типовом регламенте, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

3. Осы Үлгілік регламент реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылармен жұмыс істеу тәртібін айқындайтын құжат болып табылады.
4. Тұтынушылармен өзара іс-қимыл кезінде табиғи монополия субъектісінің қызметкерлері Қазақстан Республикасы Конституциясы мен Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтайды.
2-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсету
1-параграф. Техникалық шарттар беру
5. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қосылуға техникалық шарттар беру Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларына сәйкес айқындалады.
6. Обьектілерді желілерге қосуға техникалық шарттарды беру үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) жеке тұлғалар үшін – иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
2) тіркелген құқықтар немесе құқық белгілейтін құжаттар туралы анықтаманың көшірмесі;
3) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда (заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін) жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, шарт жасасуға уәкілетті тұлғаға құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, адамның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі;
4) банк деректемелері (банктің атауы, ағымдағы шоттың №);
5) су қызметтерін өндірістік тұтыну кезінде мәлімделген көлемдер бойынша негіздеме;
6) шлюздің, су торабының есепке алу тораптарының және/немесе су бөлу нүктесінің (гидропост) немесе арнаның теңгерімдік тиесілілік шекарасының алдында бұру басында орнатылған сипаттамасы;
7) 1: 500 масштабтағы құрылыс учаскесін топографиялық түсіру (барлық жерүсті және жерасты коммуникациялары мен құрылысжайларымен).
7. Өтінішті қабылдау өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіле отырып, табиғи монополия субъектісінің кеңсесінде тіркелумен (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) расталады.
8. Табиғи монополия субъектісі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналын жүргізеді, ол нөмірленеді және тігіледі. Көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналында өтінімнің келіп түскен күні мен уақыты, сондай-ақ тіркеу нөмірі тіркеледі.
9. Тұтынушылардың өтініштерін қабылдау және қызметтер көрсету нәтижелерін беру табиғи монополия субъектісінің жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс күндері жүзеге асырылады.

3. Настоящий Типовой регламент является документом, определяющим порядок работы субъектов естественных монополий с потребителями при оказании регулируемых услуг.
4. При взаимодействии с потребителями, сотрудники субъекта естественной монополии соблюдают требования Конституции Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Оказание регулируемых услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий
Параграф 1. Выдача технических условий
5. Выдача технических условий на подключение к регулируемым услугам определяется согласно Правилам осуществления деятельности субъектов естественных монополии, утверждаемых уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
6. Перечень документов, необходимые для выдачи технических условий на подключение объектов к сетям:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридических лиц;
2) копия справки о зарегистрированных правах или правоустанавливающее документы;
3) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
4) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета);
5) при производственном потреблении услуг воды обоснование по заявляемым объемам;
6) характеристика шлюза, гидроузла, установленные в начале отвода перед узлами учета и/или точки выдела воды (гидропост) или границы балансовой принадлежности канала.
7) топографическая съемка участка строительства в масштабе 1:500 (со всеми наземными и подземными коммуникациями и сооружениями).
7. Принятие заявления подтверждается регистрацией в канцелярии субъекта естественной монополий (штамп, входящий номер и дата), с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) лица, принявшего заявление.
8. Субъект естественной монополии ведет журнал регистрации заявлений потребителей услуг, который пронумеровывается и прошнуровывается. В журнале регистрации обращений потребителей услуг фиксируется дата и время поступления заявки, а также регистрационный номер.
9. Прием заявлений потребителей и выдачи результатов оказания услуг осуществляется в рабочие дни в соответствии с графиком работы субъекта естественной монополий.

10. Табиғи монополия субъектісі техникалық шарттарды беру бойынша қызметтер үшін ақы алмайды.
11. Өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру табиғи монополия субьектісінің кеңсесі немесе шарттық бөлімі арқылы "жалғыз терезе" қағидаты бойынша жүзеге асылады, абоненттік (шарттық) бөлімдердің мекенжайлары мен олардың жұмыс тәртібі көрсетіле береді.
12. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш:
1) техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады.
Өтінішті қарау қорытындысы бойынша табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды береді;
2) техникалық шарттарды беруден бас тартады.
13. Бас тарту туралы шешім қабылдау кезінде өтініш берушіге алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік беріледі, бұл туралы өтініш берушіге алдын ала, бірақ шешім қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі.
14. Техникалық шарттарды беруден бас тартқан жағдайда табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімге уәжді негіздемені қоса береді;
2) уәкілетті органға техникалық шарттар беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін және бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің тапшылығы немесе табиғи монополия субъектісі желілерінің немесе реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажет өзге де мүліктің жоқ екені есептелген уәжді негіздеме жібереді.
2-параграф. Тұтынушылармен шарт
15. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету Заңның 8-бабы 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарына (бұдан әрі – Шарттар) және Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының талаптарына сәйкес табиғи монополия субъектісі және тұтынушы арасында жасалатын шарт негізінде жүзеге асырылады.
16. Шарт жасасу үшін құжаттарды абоненттік (шарттық) бөлімдердің мекенжайлары және олардың жұмыс режимі көрсетілген "бір терезе" қағидаты бойынша табиғи монополия субъектісінің кеңсесі немесе шарттық бөлімі қабылдайды.
17. Шарт жасасу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) заңды тұлғалар үшін:
"Суаратын суды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 29 мамырдағы № 101-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36208 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) қосымшаға сәйкес өтініш;
су тұтынушының тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және бұрын қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін объектіні қосуға, бұрын қосылмаған объектіні желілерге қосуға, сыртқы жабдықтау схемасын өзгертуге арналған техникалық шарттар (жаңа суарау алаңдары немесе су пайдаланушы үшін);
құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (түпнұсқалар салыстыру үшін):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы мәлімет немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі;
басшыны тағайындау (лауазымға кірісу) туралы бұйрықтың көшірмесі;
жарғы немесе құрылтай құжаттарына соңғы енгізілген өзгерістер туралы мәліметтің көшірмесі;
заңды тұлғаның басшысының немесе заңды тұлғаның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және сенімхат;
жеке деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісім;
банк деректемелері;
алдыңғы шарт (бар болған жағдайда) бойынша қызметтердің құнын толық төлеу туралы төлем құжаттары.

10. Субъект естественной монополий не взимает плату за услуги по выдаче технических условий.
11. Прием заявлений и выдача результатов принимаются канцелярией или договорным отделом субъекта естественной монополии по принципу "одного окна" с указанием адресов абонентских (договорных) отделов и их режима работы.
12. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги рассматривается:
1) для технически несложных объектов – в течение 5 (пяти) рабочих дней;
2) для технически сложных объектов – в течение 10 (десяти) рабочих дней.
По итогам рассмотрения заявления субъект естественной монополии:
1) выдает технические условия;
2) отказывает в выдаче технических условий.
13. При принятии решения об отказе предоставляется возможность заявителю выразить свою позицию к предварительному решению, о котором заявитель уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия решения.
14. В случае отказа в выдаче технических условий субъект естественной монополии:
1) прилагает к решению об отказе в выдаче технических условий мотивированное обоснование;
2) со дня принятия решения направляет уполномоченному органу копию решения об отказе в выдаче технических условий и мотивированное обоснование с расчетом дефицита свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии или отсутствия сетей субъекта естественной монополии, необходимого для предоставления регулируемой услуги.
Параграф 2. Договор с потребителями
15. Оказание регулируемых услуг осуществляется на основании договора, заключаемого между субъектом естественной монополии и потребителем в соответствии с типовыми договорами предоставления регулируемых услуг, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона (далее – Договор) и требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан.
16. Документы для заключения договора принимаются канцелярией или договорным отделом субъекта естественной монополии по принципу "одного окна" с указанием адресов абонентских (договорных) отделов и их режима работы.
17. Перечень документов, необходимых для заключения договора:
1) для юридических лиц:
заявление согласно приложению к Правилам пользования поливной воды, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстане от 29 мая 2025 года № 101-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36208) (далее – Правила);
технические условия на присоединение объекта, связанного с реконструкцией или расширением потребляющих установок водопотребителя и не соответствующего ранее действующим техническим условиям, присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта, изменения схемы внешнего снабжения (для новых площадей орошения или водопотребителей);
правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
сведения о зарегистрированных правах или копия правоустанавливающего документа (сведения о государственной регистрации права собственности, договор пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
копия справки о государственной регистрации юридического лица;
копия приказа о назначении (вступлении в должность) руководителя;
копия устава или сведения о последних внесенных изменениях в учредительные документы;
документ, удостоверяющий личность руководителя юридического лица или представителя юридического лица и доверенность;
письменное согласие на сбор и обработку персональных данных;
банковские реквизиты;
платежные документы о полной оплате стоимости услуг по предыдущему договору (при наличии).

2) жеке тұлғалар үшін:
Қағидаларға қосымшаға сәйкес өтініш;
су тұтынушының тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және бұрын қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін объектіні қосуға, бұрын қосылмаған объектіні желілерге қосуға, сыртқы жабдықтау схемасын өзгертуге арналған техникалық шарттар (жаңа суарау алаңдары немесе су пайдаланушы үшін);
құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (салыстыру үшін түпнұсқалар):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы мәлімет немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жер актісі, пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
дара кәсіпкер ретінде қызметті бастағаны туралы хабарламаның көшірмесі;
жеке тұлғаның немесе жеке тұлғаның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және сенімхат;
жеке деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісім;
алдыңғы шарт (бар болған жағдайда) бойынша қызметтердің құнын толық төлеу туралы төлем құжаттары.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 22.08.2025 № 210-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Тұтынушы шарт жасасу үшін осы Үлгілік регламенттің 17-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, табиғи монополия субъектісі жетіспейтін құжаттың жоқтығын түсіндіре отырып оларды кері қайтарады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 22.08.2025 № 210-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Шарт жасасу үшін құжаттар қабылданған жағдайда табиғи монополия субъектісі Үлгілік шарт негізінде тұтынушылардың санына сәйкес данада тұтынушымен шарт жобасын толтырады.
Келісілген шарт жобасын табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қою үшін іс жүргізу қызметі немесе шарттық бөлімінің қызметкері дайындайды.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған барлық шарттар ұйымның мөрімен расталады және шартқа тиісті нөмір беріле отырып, тіркеу үшін іс жүргізу қызметіне немесе шарттық бөлімге беріледі.
20. Табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың шарттарын тіркеу журналын жүргізеді, ол нөмірленеді және тігіледі.
3-параграф. Есептеу аспаптары
21. Көрсетілетін қызметтерді тұтынуды есептеу үшін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18079 болып тіркелген) Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен өлшем құралдарын бастапқы немесе мерзімдік салыстырып тексеру туралы құжаттары бар типтері Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген коммерциялық есепке алудың қажетті аспаптарымен қамтамасыз етіледі.

2) для физических лиц:
заявление согласно приложению к Правилам;
технические условия на присоединение объекта, связанного с реконструкцией или расширением потребляющих установок водопотребителя и не соответствующего ранее действующим техническим условиям, присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта, изменения схемы внешнего снабжения (для новых площадей орошения или водопотребителей);
правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки) сведения о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа (сведения о государственной регистрации права собственности, акт на землю, договор пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
документ, удостоверяющий личность физического лица или представителя физического лица и доверенность;
письменное согласие на сбор и обработку персональных данных;
платежные документы о полной оплате стоимости услуг по предыдущему договору (при наличии).
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 22.08.2025 № 210-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае представления потребителем неполного пакета документов, указанных в пункте 17 настоящего Типового регламента для заключения договора, субъект естественной монополий возвращает их с разъяснением об отсутствии недостающего документа.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 22.08.2025 № 210-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случае принятия документов для заключения договора субъектом естественной монополий заполняется проект договора с потребителем в экземплярах, согласно количеству потребителей.
Согласованный проект договора готовится службой делопроизводства или сотрудником договорного отдела для подписания руководителем субъекта естественной монополии.
Все договоры, подписанные руководителем субъекта естественной монополии, заверяются печатью организации и передаются в службу делопроизводства или договорной отдел для регистрации с присвоением договору соответствующего номера.
20. Субъект естественной монополии ведет журнал регистрации договоров потребителей регулируемых услуг, который пронумеровывается и прошнуровывается.
Параграф 3. Приборы учета
21. Для расчетов потребления услуг обеспечиваются необходимыми приборами учета либо измерительными приборами, типы которых внесены в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений, в порядке, установленном Правилами ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 929 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18079), которые имеют документы о первичной или периодической поверке средств измерений.

22. Табиғи монополия субъектісі Заңның 26-бабы 2-тармағының 30) тармақшасына сәйкес құрылыс объектілерін қабылдау және пайдалануға енгізу жағдайларын қоспағанда, Заңның 23-бабы 23-тармағының 8) тармақшасына сәйкес тұтынушыға есепке алу құралын иеленеді және орнатады.
23. Есепке алу аспаптарын орнатуға қойылатын талаптар және олардың техникалық жай-күйі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 621 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12111 болып тіркелген) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелеріндегі суды есепке алу аспаптарын таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Есепке алу құралын не өлшеу құралын күтіп ұстау, техникалық қызмет көрсету және салыстырып тексеру жөніндегі қызметтер пайдалану жауапкершілігі бөлімінің шекарасына немесе баланстық бөлімнің шекарасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Есепке алу аспаптарын не өлшеу аспаптарын мерзімді салыстырып тексеруді, жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді осы қызмет түріне рұқсаты бар мамандандырылған ұйымдар тұтынушымен жасалған жеке шарт бойынша жүзеге асырады. Тұтынушы есепке алу аспаптарын не өлшеу аспаптарын салыстырып тексеру, жөндеу және техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін мамандандырылған ұйымды дербес таңдайды.
26. Кезектен тыс салыстырып тексеру мынадай:
аралық салыстырып тексеру интервалының аяқталған;
өлшеу құралдарының пайдалануға жарамдылығын растау қажет;
салыстырып тексеру штампының, өздігінен жабысатын жапсырманың, пластикалық пломбаның ізі зақымданған немесе өлшем құралдарының бастапқы немесе мерзімдік тексеруден өткенін растайтын құжат жоғалған, бастапқы және мерзімді тексерген, оның ішінде оларды сақтау кезінде;
өлшеу құралдарын немесе құрамында өлшем құралдары бар бұйымдарды сақтауға қойылатын талаптарға байланысты мерзімдік тексеру жүргізу мүмкін болмаған өлшем құралдарын сақтағаннан кейін пайдалануға берген;
өлшеу құралдарын, сондай-ақ, өлшеу құралдары қолданылатын бұйымдарды қайта консервациялаған жағдайларда не өлшеу аспаптарын салыстырып тексеру өлшеу аспаптарын пайдалану кезінде жүргізіледі.
Қосымша тексерулер (инспекторлық және эксперттік) талап етуші тараптың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Тұтынушының есепке алу аспаптарын не өлшеу аспаптарын пайдалануға рұқсат беруді және есепке алуды тұтынушы өкілінің қатысуымен табиғи монополия субъектісінің өкілі жүзеге асырады, ол туралы екі данада тиісті акт жасалады, оның біреуін тұтынушы, ал екіншісін табиғи монополия субъектісі алады.

22. Субъект естественной монополии в соответствии с подпунктом 30) пункта 2 статьи 26 Закона приобретает и устанавливает потребителям приборы учета в соответствии с подпунктом 8) пункта 23 статьи 15 Закона, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию.
23. Порядок выбора, монтажа и эксплуатации приборов учета устанавливается в соответствии с Правилами выбора, монтажа и эксплуатации приборов учета воды в системах водоснабжения и водоотведения, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 621 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12111).
24. Услуги по содержанию, техническому обслуживанию и поверке прибора учета либо измерительного прибора осуществляется согласно границ раздела эксплуатационной ответственности или границ раздела балансовой принадлежности.
25. Периодическую поверку, ремонт и техническое обслуживание приборов учета либо измерительных приборов осуществляют специализированные организации, имеющие разрешение на данный вид деятельности, по отдельному договору с потребителем. Потребитель самостоятельно выбирает специализированную организацию для проведения работ по поверке, ремонту и техническому обслуживанию приборов учета либо измерительного прибора.
26. Внеочередную поверку проводят при эксплуатации средств измерений до окончания срока действия сертификата о поверке средств измерений в случаях:
необходимости корректировки периодичности;
необходимости подтверждения пригодности к применению средств измерений;
повреждения оттиска поверительного клейма, самоклеящегося лейбла, пластиковой пломбы или утере документа, подтверждающего прохождение средствами измерений первичной или периодической поверки, в том числе при их хранении;
ввода в эксплуатацию средств измерений после хранения, в течение которого не могла быть проведена периодическая поверка в связи с требованиями к консервации средств измерений или изделий, содержащих средства измерений;
переконсервации средств измерений, а также изделий, в комплекте которых применяются средства измерений.
Дополнительные поверки (инспекционные и экспертные), производятся за счет требующей стороны.
27. Допуск в эксплуатацию и принятие на учет приборов учета либо измерительных приборов потребителя осуществляется представителем субъекта естественной монополии в присутствии представителя потребителя, о чем составляется соответствующий акт в двух экземплярах, один из которых получает потребитель, а второй – субъект естественной монополии.