Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы N 25 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6164 болып енгізілді.
РҚАО-ның ескертуі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-1, 18 және 18-1-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Талаптардың 3-тармағының 12) тармақшасын қоспағанда, оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi.

Об утверждении Требований к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 25. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2010 года № 6164.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие постановления см. п. 2.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальную программу обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения (далее - Требования).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением подпункта 12) пункта 3 Требований, который вводится в действие с 1 июля 2010 года.

3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 1 наурыздағы
№ 25 қаулысымен бекітілді
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптар тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-1, 18 және 18-1-баптарына сәйкес сақтандыру шарттарын жасау және орындау кезінде, оның ішінде сақтандыру агенті сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыру кезінде туындайтын процестерді реттеу мақсатында әзірленді.
Талаптарға сәйкес дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Сақтандыру ұйымының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды реттейтін ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.

3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Утверждены
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 1 марта 2010 года № 25
Требования к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальная программа обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Требования к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальная программа обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения (далее – Требования) разработаны в соответствии со статьями 11-1, 18 и 18-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) в целях урегулирования процессов, возникающих при заключении и исполнении договоров страхования, в том числе при осуществлении страховым агентом посреднической деятельности по заключению договоров страхования от имени и по поручению страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.
Сбор, обработка и защита персональных данных согласно Требованиям осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Положения настоящих Требований, регулирующие порядок осуществления страховой организацией страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальная программа обучения страховых агентов и требования к порядку проведения обучения, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сақтандыру оқиғасы – нәтижесінде сақтандыру объектісіне немесе үшінші тұлғаға зиян келтірілген және кейіннен сақтандыру жағдайы болып танылуы мүмкін оқиға;
2) тапсырма шарты – тараптар арасында жазбаша нысанда жасалатын шарт, оған сәйкес бір тарап (сақтандыру агенті) осы Талаптарда көзделген өкілеттіктері шегінде сыйақы үшін басқа тараптың (сақтандыру ұйымының) атынан және оның тапсыруымен ерікті сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жасауға міндеттенеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру агентінің сақтанушымен (сақтандырудың ерікті түрлері бойынша) сақтандыру шартын жасау процесін ұйымдастыру мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) сақтандыру ережелерімен танысу және сақтандыру шартының мынадай талаптары жөнінде шынайы және толық ақпарат беру:
сақтандыру тарифтері мен сақтандыру сомаларының мөлшері;
сақтандыру сыйлықақыларын төлеу мерзімі;
сақтандыру шартының күшіне ену мерзімі;
сақтандыру оқиғалары, оның ішінде сақтандыру жағдайларының түрлерін және сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталуы туралы хабарлау тәртібін сипаттау;
сақтанушының, оның ішінде сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру жағдайы басталған кездегі құқықтары мен міндеттері;
шарт талаптарына өзгерістер енгізу тәртібі;
сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату салдары;
жеңілдік берілетін тұлғалардың тізбесі көрсетілген жеңілдіктердің болуы;
сақтандыру түріне тән өзге де маңызды талаптар;
2) егер сақтандыру шарты қосылу шарты нысанында жасалса – сақтандыру қағидаларының көшірмесін қағаз тасымалдағышта беру не сақтанушыға сақтандыру қағидаларының электрондық (сканерленген) көшірмесін немесе сақтандыру ұйымының интернет-ресурсындағы немесе сақтандыру ұйымы әріптесінің интернет-ресурсындағы сақтандыру қағидаларының жарияланымына сілтемелерді жіберу (сақтанушының таңдауы бойынша);
3) сақтандыру шартын жасасуға қажетті ақпарат пен құжаттарды (құжаттардың көшірмелерін) алу;
4) сақтандыру шартын жасасуға негіз болатын (сақтандыру қағидаларында немесе "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Туристі міндетті сақтандыру туралы", "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы", "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы", "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында талаптар болған кезде (бұдан әрі - міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілері), оның ішінде сақтанушыны сақтандыру талаптарымен таныстыру туралы белгіні қамтитын өтінішті толтыру;

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Требованиях используются следующие понятия:
1) страховое событие - событие, в результате которого причинен вред объекту страхования или третьему лицу, и которое в последующем может быть признано страховым случаем;
2) договор поручения – договор, заключаемый между сторонами в письменной форме в соответствии с которым одна сторона (страховой агент) обязуется за вознаграждение совершать от имени и по поручению другой стороны (страховой организации) посреднические услуги по заключению договоров добровольного страхования в пределах полномочий, предусмотренных Требованиями.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2024).
3. Организация процесса заключения страховой организацией или страховым агентом (по добровольным видам страхования) договора страхования со страхователем включает следующие этапы:
1)ознакомление с правилами страхования и предоставление достоверной и полной информации по следующим условиям договора страхования:
размеры страховых тарифов и страховой суммы;
сроки уплаты страховых премий;
срок вступления в силу договора страхования;
страховые случаи, в том числе описание видов страховых случаев и порядка уведомления о наступлении страхового события и (или) страхового случая;
права и обязанности страхователя, в том числе при наступлении страхового события и (или) страхового случая;
порядок внесения изменений в условия договора;
последствия досрочного прекращения договора страхования;
наличие льгот с указанием перечня лиц, которым предоставляются льготы;
иные существенные условия, характерные для вида страхования;
2) если договор страхования заключен в форме договора присоединения - предоставление копии правил страхования на бумажном носителе либо направление страхователю электронной (сканированной) копии правил страхования или ссылки на публикации правил страхования на интернет-ресурсе страховой организации или интернет-ресурсе партнера страховой организации (по выбору страхователя);
3) получение информации и документов (копий документов), необходимых для заключения договора страхования;
4) заполнение заявления, на основании которого заключается договор страхования (при наличии требований в правилах страхования или в законах Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций", "Об обязательном страховании туриста", "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам", "Об обязательном экологическом страховании" (далее - отдельные законодательные акты Республики Казахстан, регулирующие обязательные виды страхования)), в том числе содержащего отметку об ознакомлении страхователя с условиями страхования;

5) сақтандыру объектісін қарау және (немесе) бағалау, оның ішінде оны жүргізу үшін мамандарды тарта отырып (қажет болғанда) бағалау (жеке сақтандыру шарттары бойынша медициналық куәландыру). Сақтандыру объектісін қарау кезінде сақтандырушының ішкі құжаттарында көзделген нысан бойынша тиісті акт жасалады;
6) сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыру өтемінің талаптарын анықтау;
7) сақтандыру ұйымының ішкі қағидаларында белгіленген мерзімде тәуекел дәрежесін бағалау үшін сақтандыру объектісіне қатысты сақтанушы хабарлаған мәліметтер мен құжаттарды тексеруді жүзеге асыру арқылы түрлері, талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленетін міндетті сақтандыру шарттарын қоспағанда, сақтандыру шартын жасасу мүмкіндігі туралы шешім қабылдау;
8) сақтандыру объектісі және сақтандыруға қабылданатын тәуекелдер бойынша сақтандыру тарифін анықтау;
9) сақтандыру сомасын келісу және сақтандыру сыйлықақыларын есептеу;
10) сақтанушының:
фискальді чекті ала отырып, сақтандырушының кассасына;
сақтандыру сыйлықақысын төлеу туралы растайтын құжатты ала отырып сақтандыру агенті-жеке тұлғаға;
фискальді чекті ала отырып сақтандыру агенті-заңды тұлғаға;
қолма-қол ақшасыз төлеуге жататын сақтандыру сыйлықақысы (сақтандыру жарнасы);
11) сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын ескере отырып, сақтандыру агенті туралы ақпаратты көрсетумен сақтандыру полисін ресімдеу (қосылу шартын жасасу) не жеке сақтандыру шартын жасасу;
12) сақтандыру ұйымының талдамалық есебінде және бағдарламалық қамтылымында Талаптарға 1-қосымшада көзделген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты туралы ақпаратты көрсету.
Сақтандыру ұйымы аталған ақпаратты алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ақпаратты енгізуді қамтамасыз етеді.
Сақтанушымен сақтандыру шарты сақтандыру ұйымы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген клиентті тиісінше тексеру бойынша шараларды сақтандыру ұйымы қабылдағаннан кейін жасалады. Сақтандыру ұйымы тапсыру шарттары жасалған сақтандыру агенттерінің клиентті тиісінше тексеру бойынша талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12) сақтандыру ұйымының аналитикалық есебінде және программалық қамтамасыз етуінде осы Талаптардың 1-қосымшасында көзделген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты туралы ақпаратты көрсету.
Сақтандыру ұйымы аталған ақпаратты алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ақпаратты енгізуді қамтамасыз етеді.
Сақтанушымен сақтандыру шарты сақтандыру ұйымы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес клиентті тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдағаннан кейін жасалады. Сақтандыру ұйымы тапсыру шарттары жасалған сақтандыру агенттерінің клиентті тиісті тексеру бойынша талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2014.08.27 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Сақтандыру шартына өзгерістер енгізу мынадай рәсімдерден құралады:
1) сақтанушыдан еркін нысанда немесе сақтандыру ережелерінде белгіленген нысанда жасалған, сақтандыру шартында қамтылған талаптардың немесе мәліметтердің өзгеру себептері міндетті түрде көрсетілген сақтандыру шартына өзгерістер енгізу туралы өтінішті қабылдау;
2) қосымша келісім жасасу және оған тараптардың қол қоюы арқылы сақтандыру шартына өзгерістер енгізу.
Сақтандырушының бір жақты тәртіппен әзірлеген үлгілік талаптарына (сақтандыру қағидаларына) сақтанушының қосылуы және сақтандырушының сақтанушыға сақтандыру полисін ресімдеуі арқылы жасасқан сақтандыру шартының (қосылу шарты) қолданылуы онда көрсетілген талаптар мен мәліметтер өзгерген кезде мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Сақтандыру ұйымы әрбір жасасқан сақтандыру шартына қатысты сақтандыру ісін қалыптастырады, оның мазмұнына қойылатын талаптар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17462 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 198 қаулысында белгіленген.

5) осмотр и (или) оценка объекта страхования (медицинское освидетельствование по договорам личного страхования), в том числе с привлечением специалистов для ее проведения (при необходимости). При проведении осмотра объекта страхования составляется соответствующий акт по форме, предусмотренной внутренними документами страховщика;
6) определение условий страхового покрытия по страховым рискам, принимаемым на страхование;
7) принятие решения о возможности заключения договора страхования, за исключением договоров обязательного страхования, виды, условия и порядок которых устанавливаются отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, путем осуществления проверки сообщаемых страхователем сведений и документов, касающихся объекта страхования, для оценки степени риска в срок, установленный внутренними правилами страховой организации;
8) определение страхового тарифа по объекту страхования и рискам, принимаемым на страхование;
9) согласование страховой суммы и расчет страховой премии;
10) страховая премия (страховой взнос), которая подлежит уплате страхователем:
в кассу страховщика с получением фискального чека;
страховому агенту - физическому лицу, с получением подтверждающего документа об оплате страховой премии;
страховому агенту - юридическому лицу, с получением фискального чека;
безналичным путем;
11) оформление страхового полиса (заключение договора присоединения) либо составление отдельного договора страхования с учетом требований законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности с указанием информации о страховом агенте;
12) отражение в аналитическом учете и программном обеспечении страховой организации информации о договоре страхования (перестрахования), которая предусмотрена приложением 1 к Требованиям.
Страховая организация обеспечивает внесение информации в течение одного рабочего дня с момента получения данной информации.
Договор страхования со страхователем заключается после принятия страховой организацией мер по надлежащей проверке клиента, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма". Страховая организация обеспечивает соблюдение требований по надлежащей проверке клиента страховыми агентами, с которыми заключены договоры поручения.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2024).
4. Внесение изменений в договор страхования состоит из следующих процедур:
1) принятие от страхователя заявления, составленного в произвольной форме или форме, установленной правилами страхования, о внесении изменений в договор страхования с обязательным указанием причин изменения условий или сведений, содержащихся в договоре страхования;
2) внесение изменений в договор страхования путем заключения дополнительного соглашения и его подписание сторонами.
Договор страхования, заключенный путем присоединения страхователя к типовым условиям (правилам страхования), разработанным страховщиком в одностороннем порядке (договор присоединения), и оформления страховщиком страхователю страхового полиса, прекращает свое действие досрочно при изменении условий и сведений, указанных в нем.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В отношении каждого заключенного договора страхования страховой организацией формируется страховое дело, требования к содержанию которого установлены постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 198 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17462.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.03.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Сақтандыру ұйымы жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын оны жасаған сәттен бастап бір жұмыс күн ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының тізіліміне енгізеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының тізілімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) сақтанушы туралы мәліметтер:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлғаның);
атауы (заңды тұлғаның);
сақтандыру шартының нөмірі;
сақтандыру шарты жасалған күн;
сақтандыру шартының күшіне енгізілген және қолданысы аяқталған күн;
жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаның);
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғаның);
2) сақтандырылған адам туралы мәліметтер:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлғаның);
атауы (заңды тұлғаның);
сақтандыру шартының нөмірі;
сақтандыру шарты жасалған күн;
сақтандыру шартының күшіне енгізілген және қолданысы аяқталған күн;
жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаның);
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғаның);
3) қайта сақтандырушы туралы мәліметтер:
қайта сақтандырушының атауы;
қайта сақтандыру шартының нөмірі;
қайта сақтандыру түрі;
қайта сақтандыру шартын жасаған күні;
сақтандыру шартының күшіне енгізілу және қолданылуы аяқталу күні;
қайта сақтандырушы резиденттiгiнiң мәртебесi;
Ескерту. Талаптар 5-1 тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Сақтандыру ұйымының сақтандыру шартын орындау процесін ұйымдастыруы мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) сақтанушы сақтандырушыға сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру жағдайы туралы хабарлаған кезде сақтандыру ұйымының жауапты қызметкерінің сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру жағдайы туралы мәліметті шығындарды есепке алу журналына тіркеуі, егер аталған міндет сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) көзделсе;
2) міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде не өтініш берушінің (сақтанушының, сақтандырылушының, пайда алушының не олардың өкілдерінің) сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) көзделген құжаттарды қоса бере отырып, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру туралы жазбаша немесе электрондық нысандағы өтінішті қабылдау.
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі өтініште пайда алушы туралы мынадай мәліметтерді қамтылады:
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
тұрғылықты жері;
байланыс телефондары;
сақтандыру төлемдерін алу тәртібі – қолма-қол ақшамен не банктік шотына аударым жасау арқылы;
банк деректемелері (қажет болғанда);
міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру ұйымының ішкі қағидаларында көзделген мәліметтер;

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.03.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Заключенный договор страхования (перестрахования) вносится страховой организацией в реестр договоров страхования (перестрахования) в течение одного рабочего дня с момента его заключения.
В реестре договоров страхования (перестрахования) указываются следующие сведения:
1) сведения о страхователе:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (физического лица);
наименование (юридического лица);
номер договора страхования;
дата заключения договора страхования;
дата вступления в силу и окончания действия договора страхования;
индивидуальный идентификационный номер (физического лица);
бизнес-идентификационный номер (юридического лица);
2) сведения о застрахованном:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (физического лица);
наименование (юридического лица);
номер договора страхования;
дата заключения договора страхования;
дата вступления в силу и окончания действия договора страхования;
индивидуальный идентификационный номер (физического лица);
бизнес-идентификационный номер (юридического лица);
3) сведения о перестраховщике:
наименование перестраховщика;
номер договора перестрахования;
вид договора страхования;
дата заключения договора перестрахования;
дата вступления в силу и окончания действия договора страхования;
статус резидентства перестраховщика.
Сноска. Требования дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Организация процесса исполнения страховой организацией договора страхования включает следующие этапы:
1) фиксирование сведения о страховом событии и (или) страховом случае ответственным работником страховой организации в журнале учета убытков, при уведомлении страхователем страховщика о страховом событии и (или) страховом случае, если данная обязанность предусмотрена договором страхования (правилами страхования);
2) принятие заявления об осуществлении страховой выплаты в письменной или электронной форме с приложением документов, предусмотренных отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, либо договором страхования (правилами страхования), от заявителя (страхователя, застрахованного, выгодоприобретателя либо их представителей).
Заявление об осуществлении страховой выплаты содержит следующие сведения о выгодоприобретателе:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
место жительства;
контактные телефоны;
порядок получения страховой выплаты – наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет;
банковские реквизиты (при необходимости);
сведения, предусмотренные отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, либо внутренними правилами страховой организации;

3) өтініш берушінің (сақтанушының, сақтандырылушының, пайда алушының не олардың өкілдерінің) сақтандыру төлемдерін алуға ұсынған құжаттарының сақтандыру шартының (сақтандыру қағидаларының) не міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес келуін, оның ішінде құжаттардың толық топтамасының болуын тексеру;
4) сақтандыру сыйлықақыларын (сақтандыру жарналарын) төлеу бойынша сақтанушының дебиторлық берешегінің болуын тексеру;
5) сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) немесе міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде осы құқық көзделген жағдайда, бүлінген мүлікті қарап тексеру;
6) сақтандыру оқиғасының басталу себептері мен мән-жайын анықтау, сондай-ақ өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде сақтандыру оқиғасы мен сақтандыру жағдайы арасындағы себепті байланысты растау, сондай-ақ өтініш берушіден сақтандыру жағдайын анықтау үшін мәні бар дәйекті мәліметтерді алу;
7) сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) немесе міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде келтірілген зиян мөлшерін бағалауды ұйымдастыру не айқындау;
8) сақтандыру төлемін жүзеге асыру не оны жүзеге асырудан сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша толық немесе ішінара бас тарту туралы шешім қабылдау;
9) бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесімен бірге сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тарту туралы тиісті шешімді сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) не міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімдерде өтініш берушіге жазбаша немесе электрондық нысанда жіберу;
10) сақтандыру шартында (сақтандыру қағидаларында) не міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімдерде сақтандыру төлемін қолма-қол ақшамен не сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы өтінішке сәйкес банк шотына аудару арқылы жүзеге асыру;
11) сақтанушыға (сақтандырылушыға) немесе өзге де тұлғаға сақтандыру жағдайы кезінде шығындарды болдырмау немесе азайту мақсатында, егер осы шығыстар қажет болған немесе сақтандыру ұйымының нұсқауларын орындау үшін жұмсалған болса, олар жұмсаған шығыстарды өтеу.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3) проверка документов, представленных заявителем (страхователем, застрахованным, выгодоприобретателем либо их представителями) на получение страховой выплаты, на соответствие требованиям договора страхования (правил страхования) либо отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования, в том числе на наличие полного пакета документов;
4) проверка наличия дебиторской задолженности страхователя по уплате страховой премии (страховых взносов);
5) осмотр поврежденного имущества в случае, если данное право предусмотрено договором страхования (правилами страхования) или отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
6) выяснение причин и обстоятельств наступления страхового события, а также подтверждение причинной связи между страховым событием и страховым случаем на основании документов, представленных заявителем, а также получение от заявителя достоверных сведений, имеющих значение для определения страхового случая;
7) организация либо определение размера причиненного вреда в порядке и сроки, установленные договором страхования (правилами страхования) или отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
8) принятие решения об осуществлении страховой выплаты либо отказе в ее осуществлении полностью или частично по основаниям, предусмотренным договором страхования (правилами страхования) либо гражданским законодательством Республики Казахстан;
9) направление в письменной или электронной форме заявителю в сроки, установленные договором страхования (правилами страхования) либо отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, соответствующего решения о полном или частичном отказе в страховой выплате с мотивированным обоснованием причин отказа;
10) осуществление страховой выплаты в размере, порядке и сроки, установленные договором страхования (правилами страхования) либо отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет согласно заявлению об осуществлении страховой выплаты;
11) возмещение страхователю (застрахованному) или иному лицу расходов, понесенных им в целях предотвращения или уменьшения убытков при страховом случае, если такие расходы были необходимы или проводились для выполнения указаний страховой организации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Жеке немесе заңды тұлға тапсырма шартын жасасу үшін сақтандыру ұйымына сақтандыру ұйымының ішкі құжаттарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып еркін нысанда жазылған өтініш ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-1. Сақтандыру ұйымы жеке тұлға клиентпен жинақтаушы сақтандыру шартын жасаған кезде осындай клиент ұсынған мәліметтер негізінде жеке тұлға клиенттің салық резиденттігін белгілейді.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 16.07.2014 N 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Сақтандыру агентімен тапсырма шартын жасасқаннан кейін сақтандыру ұйымы:
1) сақтандыру агенті туралы ақпаратты Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру ұйымының жауапты қызметкері жүргізуді жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің тізіліміне электрондық нысанда кіргізеді;
2) тапсырма шартын жасасқан күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттің қатысуымен дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру агенттерінің тізіліміне енгізілген сақтандыру агенті туралы ақпаратты электрондық нысанда жібереді;
3) сақтандыру агентін сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасы бойынша, оның ішінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс қимылдар мәселелері бойынша оқытуды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
4) Заңның 18-1-бабы 2-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес сақтандыру агенттері тізіліміне енгізілгеннен кейін кемінде үш жылда бір рет сақтандыру агентінің кәсіби қайта даярлаудан өтуін ұйымдастырады.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру агентімен тапсырма шартын бұзу кезінде тапсырма шартын бұзған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттің қатысуымен дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға тиісті ақпаратты электрондық нысанда жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Для заключения договора поручения физическое или юридическое лицо представляет заявление в произвольной форме в страховую организацию с приложением документов, предусмотренных внутренними документами страховой организации.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. При заключении договора накопительного страхования с клиентом-физическим лицом, страховой организацией устанавливается налоговое резидентство клиента-физического лица на основании сведений, представленных данным клиентом-физическим лицом.
Сноска. Требования дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. После заключения договора поручения со страховым агентом страховая организация:
1) включает информацию о страховом агенте в реестр страховых агентов по форме согласно приложению 2 к Требованиям, ведение которого осуществляется ответственным работником страховой организации в электронной форме;
2) не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем заключения договора поручения, направляет в электронной форме информацию о страховом агенте, включенном в реестр страховых агентов по форме согласно приложению 2 к Требованиям, в организацию по формированию и ведению базы данных с государственным участием;
3) обеспечивает организацию обучения страхового агента по минимальной программе обучения страховых агентов, в том числе по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма;
4) организует прохождение профессиональной переподготовки страхового агента не реже одного раза в три года после его включения в реестр страховых агентов в соответствии с частью пятой пункта 2 статьи 18-1 Закона.
При расторжении договора поручения со страховым агентом страховая организация не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем расторжения договора поручения, направляет соответствующую информацию в электронной форме в организацию по формированию и ведению базы данных с государственным участием.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2024).

8-1. Сақтандыру ұйымы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру агенттерінің тізілімін жүргізеді.
Сақтандыру агенттерінің тізілімі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) уәкілетті органның талабы бойынша оның сұратуында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде ұсынылуға жатады.
Заңды тұлға болып табылатын сақтандыру агенті Талаптарға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лауазымдық міндеттеріне сақтандыру шарттарын жасасу кіретін қызметкерлердің тізімін жүргізеді.
Сақтандыру ұйымы мемлекеттің қатысуымен дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымдағы сақтандыру агенттері тізілімінің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту: Талаптар 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа 2011.02.07 енгізіледі 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
9. Сақтандыру агенті қызметінің талаптары мен өкілеттігі осы Талаптарды ескере отырып, тапсырма шартта белгіленеді.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа 2011.02.07 енгізіледі 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
9-1. Сақтандыру агентінің Заңның 18-2-бабында көзделген құқықтары мен міндеттері бар.
Ескерту: Талаптар 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
9-2. Қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агентін қоспағанда, сақтандыру агенті Заңның 18-бабының 1-1-тармағына сәйкес үшінші тұлғалар алдында өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шарты болған кезде сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырады.
Ескерту. Талаптар 9-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Сақтандыру агенті өзінің өкілеттіктерін жүзеге асыруы үшін сақтандыру ұйымы оған мынадай ақпарат пен құжаттарды ұсынады:
1) сақтандыру түрлері (сыныптары) бойынша сақтандыру шарттарының (сақтандыру полистерінің) бланкілері не нысандары, олардың шеңберінде сақтандыру агенті шартта белгіленген өкілеттіктеріне сәйкес сақтандыру шарттарын жасау құқығына ие болады;

8-1. Страховая организация ведет реестр страховых агентов по форме согласно приложению 2 к Требованиям.
Реестр страховых агентов подлежит представлению в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) по требованию уполномоченного органа в порядке и сроки, указанные в его запросе.
Страховой агент, являющийся юридическим лицом, ведет список работников, в должностные обязанности которых входит заключение договоров страхования, по форме согласно приложению 2-1 к Требованиям.
Страховая организация обеспечивает полноту и достоверность реестра страховых агентов в организации по формированию и ведению базы данных с государственным участием.
Сноска. Требования дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Условия деятельности и полномочия страхового агента определяются договором поручения с учетом настоящих Требований.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011).
9-1. Страховой агент имеет права и обязанности, предусмотренные статьей 18-2 Закона
Сноска. Требования дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Страховой агент, за исключением страхового агента, являющегося финансовой организацией, осуществляет посредническую деятельность по заключению договоров страхования при наличии действующего договора страхования своей гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в соответствии с пунктом 1-1 статьи 18 Закона.
Сноска. Требования дополнены пунктом 9-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Для осуществления страховым агентом своих полномочий страховая организация представляет ему следующую информацию и документы:
1) бланки либо формы договоров страхования (страховых полисов) по видам (классам) страхования, в рамках которых страховой агент имеет право заключать договоры страхования в соответствии с полномочиями, установленными договором;

2) сақтандыру ережелерінің көшірмелері;
3) сақтандырудың ерікті түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның көшірмесі;
4) сақтандыру түрлері (сыныптары) бойынша сақтандыру тарифтері туралы ақпарат;
5) сақтанушының танысуына қажетті өзге де құжаттар мен ақпарат.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Сақтандыру ұйымы осы Талаптардың 3-қосымшасына сәйкес сақтандыру полистерінің бланкілерін есепке алу журналын жүргізеді.
12. Заңды тұлғалар – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында, сақтандыру брокерлерінде және сақтандыру агенттерінде, жеке тұлғалар – актуарийлердегі және сақтандыру агенттеріндегі құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау тәртібі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14309 болып тіркелген "Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтау қағидаларын және Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарының тізбелерін және оларды сақтау мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 171 қаулысына сәйкес айқындалады.
Сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің міндетті түрде сақталуға жататын құжаттарды сақтауы қағаз және (немесе) электрондық нысанда жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Сақтандыру ұйымы қызметінің талаптары өзгерген жағдайда не сақтандыру агентінің қызметіне, ерікті сақтандыру түрлері жөніндегі қызметті жүзеге асыру талаптары мен тәртібіне әсер ететін Қазақстан Республикасының заңнамалары өзгерген кезде сақтандыру ұйымы бұл туралы сақтандыру агентіне қажетті құжаттарды қоса бере отырып, электронды тәсілмен не телефон және (немесе) өзге байланыс түрлері арқылы екі жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Сақтандыру агентінің электронды хабарламаны алғаны расталмаған жағдайда не онымен байланыс (телефон және өзге) болмаған кезде сақтандыру ұйымы оған осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпаратты осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тапсырыс хатымен жібереді. Адресаттың (сақтандыру агентінің) болмауы туралы белгімен тапсырыс хаты қайтып келген кезде сақтандыру ұйымы оның орналасқан жерін белгілеу шараларын жүзеге асырады.

2) копии правил страхования;
3) копию лицензий на право осуществления страховой деятельности по добровольным видам страхования;
4) информацию о страховых тарифах по видам (классам) страхования;
5) иные документы и информацию, необходимые для ознакомления страхователя.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2024).
11. Страховая организация ведет журнал учета бланков страховых полисов согласно приложению 3 к настоящим Требованиям.
12. Порядок документирования, управления документацией и хранения документов страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами и страховыми агентами - юридическими лицами, актуариями и страховыми агентами - физическими лицами определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 171 "Об утверждении Правил хранения документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, и Перечней документов, подлежащих обязательному хранению, и сроков их хранения профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14309.
Хранение документов, подлежащих обязательному хранению профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, осуществляется в бумажной и (или) электронной форме.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В случае изменения условий деятельности страховой организации либо изменения законодательства Республики Казахстан, влияющих на деятельность страхового агента, условий и порядка осуществления деятельности по добровольным видам страхования, страховая организация уведомляет в течение двух рабочих дней электронным способом либо посредством телефонной и (или) иной связи об этом страхового агента с предоставлением необходимых документов.
В случае неподтверждения страховым агентом получения электронного сообщения либо отсутствия с ним связи (телефонной и иной), страховая организация направляет ему информацию, предусмотренную частью первой настоящего пункта, заказным письмом в течение двух рабочих дней после истечения срока, установленного частью первой настоящего пункта. При возврате заказного письма с отметкой об отсутствии адресата (страхового агента) страховая организация осуществляет мероприятия по установлению его места нахождения.

14. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Сақтандыру агенті алған сақтандыру сыйлықақыларын толық көлемде сақтандырушының кассасына не оның банктік шотына мынадай кезеңділікпен тапсыруы тиіс:
күн сайын - астанада және республикалық маңызы бар қалаларда делдалдық қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенті үшін;
апта сайын - басқа да елді мекендерде делдалдық қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенті үшін.
16. Сақтандыру агентіне комиссиялық сыйақы төлеуді сақтандыру ұйымы:
сақтандыру ұйымының сақтанушыдан алынған сақтандыру сыйлықақыларын немесе жарнасын төлегеннен кейін ғана жүзеге асырады;
сақтандыру ұйымы қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу үшін белгіленген кезеңділікпен қолма-қол емес нысанда жүзеге асырады.
Комиссиялық сыйақы мөлшері тапсырма шартында белгіленеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Сақтандыру агентінің өкілеттіктеріне мыналар жатады:
1) сақтандыру шартын жасасу үшін әлеуетті сақтанушыларды іздестіру;
2) сақтанушыларға сақтандыру ұйымы туралы ақпаратты ұсыну;
3) сақтанушыларға сақтандыру ұйымы жүзеге асыратын, олардың қызығушылығын туғызатын сақтандыру түрлері бойынша кеңес беру, сақтанушыларға сақтандыру шартын әртүрлі талаптармен жасасу мүмкіндігін түсіндіру және сақтандыру бойынша өзге де консультациялық қызметтер көрсету;
4) сақтандыру шартын (сақтандыру полисін) жасасуға қажетті құжаттарды әзірлеу немесе ресімдеу;
5) сақтандыру ұйымының атынан және оның тапсыруымен сақтандыру шартына қол қою;
6) сақтанушыларға кезекті сақтандыру жарнасын төлеу қажеттілігі туралы хабарламаларды жіберу;
7) жасалған сақтандыру шарттары бойынша кезекті сақтандыру жарналарының төленуіне бақылау жасау.
18. Сақтандырушы өзіне берілген өкілеттіктері шеңберінде сақтандыру агенті қызметінің мынадай талаптарын айқындайды:
1) сақтандыру агентінің сақтанушыға Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17806 болып тіркелген "Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 269 қаулысында белгіленген талаптарға сәйкес сақтандыру полисін ресімдеуі (қосылу шартын жасасқан жағдайда);

14. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Полученные страховым агентом страховые премии подлежат сдаче в полном объеме в кассу страховщика либо на его банковский счет со следующей периодичностью:
ежедневно – для страхового агента, осуществляющего посредническую деятельность в столице и городах республиканского значения;
еженедельно - для страхового агента, осуществляющего посредническую деятельность в прочих населенных пунктах.
16. Выплата комиссионного вознаграждения страховому агенту страховой организацией осуществляется:
только после оплаты страховой премии или взноса, полученного от страхователя страховой организации;
в безналичной форме с периодичностью, установленной для оплаты труда работников страховой организации.
Размер комиссионного вознаграждения устанавливается договором поручения.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. К полномочиям страхового агента относятся:
1) поиск потенциальных страхователей для заключения договора страхования;
2) предоставление страхователям информации о страховой организации;
3) консультирование страхователей по интересующим их видам страхования, осуществляемых страховой организацией, разъяснение страхователям возможностей заключения договора страхования с различными условиями и иные консультационные услуги по страхованию;
4) подготовка или оформление необходимых документов для заключения договора страхования (страхового полиса);
5) подписание договора страхования от имени и по поручению страховой организации;
6) отправка уведомлений страхователям о необходимости оплаты очередного страхового взноса;
7) контроль за оплатой очередных страховых взносов по заключенным договорам страхования.
18. В рамках предоставленных полномочий страховщик определяет следующие условия деятельности страхового агента:
1) оформление страховым агентом страхователю страхового полиса (в случае заключения договора присоединения) в соответствии с требованиями, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 269 "Об установлении Требований к содержанию и порядку оформления страховых полисов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17806;

2) сақтандыру шартын жасасуға арналған барлық ақпаратты (сақтандыру тарифтерін, франшиза мөлшерін, қабылданатын сақтандыру тәуекелдерін, сақтанушы үшін көрсетілетін қосымша қызметтердің аясын) бере отырып, жеке сақтандыру шартын жасасу;
3) сақтандыру түрлерін (сыныптарын) айқындау, оның шеңберінде сақтандыру агенті сақтандыру шарттарын жасау құқығына ие болады;
4) жеке сақтандыру шарты және жиынтық сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын қолма-қол нысанда қабылдауға лимиттер белгілеу.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.03.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Алып тасталды- ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Тапсырма Шартында мынадай мәліметтер болу тиіс:
1) тапсырма шартының нөмірі;
2) сақтандыру ұйымының атауы, оның атынан сақтандыру агенті делдалдық қызметін жүзеге асырады;
3) сақтандыру агентінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке басын куәландыратын құжатты берген күні және органы, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері, заңды мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін);
сақтандыру агентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері, заңды мекен-жайы, банк деректемелері (заңды тұлғалар үшін), телефондардың байланыс нөмірлері;
4) тапсырма шартының мәні (тапсырма шарты бойынша сақтандыру шартын жасасу бойынша делдалдық қызмет көрсетулерін Заңға сәйкес сақтандыру ұйымының тапсырмасы бойынша);
5) сақтандыру объектісін көрсету;
6) Заң талаптарын ескере отырып сақтандыру агентінің өкілеттігі;
7) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
8) тараптардың жауапкершілігі;
9) Заң талаптарын ескере отырып комиссиялық сыйақыларының мөлшері;
10) қосымша талаптары;
11) тапсырма шартының қолданылу аумағы;
12) тапсырма шартының қолданылу мерзімі;
13) тапсырма шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі;
14) тапсырма шартын бұзу және тоқтату тәртібі;
15) тараптардың деректемелері;
16) тапсырма шартын жасасу күні, орны.
Ескерту. Талаптар 20-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

2) заключение отдельного договора страхования с предоставлением всей информации для заключения договора страхования (страховые тарифы, размер франшизы, принимаемые страховые риски, спектр предоставляемых дополнительных услуг для страхователя);
3) определение видов (классов) страхования, в рамках которых страховой агент имеет право заключать договоры страхования;
4) установление лимитов на принятие страховых премий в наличной форме по отдельному договору страхования и совокупности договоров страхования.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.03.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Договор поручения содержит следующие сведения:
1) номер договора поручения;
2) наименование страховой организации, от имени которой страховой агент осуществляет посредническую деятельность;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, место жительства, юридический адрес страхового агента (для физических лиц);
наименование, бизнес-идентификационный номер, место нахождения, юридический адрес, банковские реквизиты страхового агента (для юридических лиц), контактные номера телефонов;
4) предмет договора поручения (осуществление по договору поручения посреднических услуг по заключению договоров страхования от имени и по поручению страховой организации в соответствии с Законом);
5) указание объекта страхования;
6) полномочия страхового агента с учетом требований Закона;
7) права и обязанности сторон;
8) ответственность сторон;
9) размер комиссионного вознаграждения с учетом требований Закона;
10) дополнительные условия;
11) территория действия договора поручения;
12) срок действия договора поручения;
13) порядок внесения изменений и дополнений в договор поручения;
14) порядок расторжения и прекращения договора поручения;
15) реквизиты сторон;
16) дата, место заключения договора поручения.
Сноска. Требования дополнены пунктом 20 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасы ("жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру ұйымдары үшін) Талаптарға 5-қосымшада көзделген, сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасы ("өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру ұйымы үшін) Талаптарға 6-қосымшада көзделген. Сақтандыру ұйымы, қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестігі өз қалауынша сақтандыру агенттерін оқыту бағдарламасын делдалдық қызмет мәселелеріне қатысты қосымша пәндермен толықтырады.
Ескерту: Талаптар 21-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
22. Заңның 18-1-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган белгілеген сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасына қатысу үшін сақтандыру ұйымының атынан және оның тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасасу бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші (бұдан әрі - өтініш беруші) сақтандыру ұйымына, қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агентіне немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестігіне еркін нысанда өтініш береді.
Ескерту: Талаптар 22-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
23. Өтініш берушілердің сақтандыру ұйымы не қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті өз қызметкерлерін сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасы бойынша өз бетінше оқытуды аяқтағаннан кейін өтініш берушілердің тізімін сақтандыру ұйымы, қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасын білуге емтихан өткізу үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестігіне жібереді.
Ескерту: Талаптар 23-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

21. Минимальная программа обучения страховых агентов (для страховых организаций по отрасли "общее страхование") предусмотрена приложением 5 к Требованиям, минимальная программа обучения страховых агентов (для страховой организации по отрасли "страхование жизни") предусмотрена приложением 6 к Требованиям. Страховая организация, страховой агент, являющийся финансовой организацией, или объединение страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров по своему усмотрению дополняют программу обучения страховых агентов дополнительными дисциплинами, касающимися вопросов посреднической деятельности.
Сноска. Требования дополнены пунктом 21 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
22. Для участия в минимальной программе обучения страховых агентов, установленной уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 18-1 Закона, заявитель, желающий осуществить посреднические услуги по заключению договоров страхования от имени и по поручению страховой организации (далее – заявитель), представляет в страховую организацию, страховому агенту, являющемуся финансовой организацией, или в объединение страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров заявление в произвольной форме.
Сноска. Требования дополнены пунктом 22 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
23. По окончании самостоятельного обучения страховой организацией заявителей либо страховым агентом, являющимся финансовой организацией, своих работников по минимальной программе обучения страховых агентов, список заявителей направляется страховой организацией, страховым агентом, являющимся финансовой организацией, в объединение страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров для проведения экзамена на знание минимальной программы обучения страховых агентов.
Сноска. Требования дополнены пунктом 23 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).

23-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігі өтініш берушілер оқуды аяқтаған не сақтандыру агенттерін оқыту бағдарламасы өтініш берушілерінің тізімін алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасын білуге емтихан өткізеді.
Ескерту. Талаптар 23-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Емтихан тізбесін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігі дайындайтын мәселелер бойынша тестілеу нысанында өткізіледі және оны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің бірінші басшысы, ол болмаған кезінде оның орынбасары бекітеді.
Емтиханды өткізу тәртібі мен рәсімі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің ішкі құжаттарында белгіленеді.
Ескерту: Талаптар 24-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Өтініш беруші емтихан аяқталғаннан кейін тесттің нәтижелерімен танысады.
Емтихан нәтижесі оқудың барынша аз бағдарламасы бойынша емтихан тапсыруды растайтын куәлікте көрсетілу тиіс.
Ескерту: Талаптар 25-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
26. Емтихан нәтижесімен келіспеген жағдайда өтініш беруші тестілеу рәсімін аяқтағаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігіне апелляциялық шағыммен жазбаша өтініш білдіреді.
Өтініш берушінің апелляциялық шағымын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің Аппеляциялық комиссиясы қарайды.
Ескерту: Талаптар 26-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
27. Емтиханнан өткеннен кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестігі өтініш берушіге Талаптардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша емтиханның жиынтық нәтижелерін көрсете отырып, сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасы бойынша емтихан тапсырғанын растайтын сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасы бойынша емтиханнан өткені туралы куәлік беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту: Талаптар 27-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

23-1. Объединением страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров проводится экзамен на знание минимальной программы обучения страховых агентов в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты окончания заявителями обучения либо получения списка заявителей программы обучения страховых агентов.
Сноска. Требования дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
24. Экзамен проводится в форме тестирования по вопросам, перечень которых готовится объединением страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, и утверждается первым руководителем объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, а при его отсутствии - его заместителем.
Порядок и процедура проведения экзамена устанавливаются внутренними документами объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров.
Сноска. Требования дополнены пунктом 24 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
25. Заявитель подлежит ознакомлению с результатами теста после окончания экзамена.
Результат экзамена подлежит указанию в свидетельстве, подтверждающем сдачу экзамена по минимальной программе обучения.
Сноска. Требования дополнены пунктом 25 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011).
26. При несогласии с результатом экзамена заявитель по окончании процедуры тестирования письменно обращается с апелляцией в объединение страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров.
Апелляция заявителя рассматривается Апелляционной комиссией объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров.
Сноска. Требования дополнены пунктом 26 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
27. После прохождения экзамена объединение страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров обеспечивает выдачу заявителю свидетельства о прохождении экзамена по минимальной программе обучения страховых агентов, подтверждающего сдачу экзамена по минимальной программе обучения страховых агентов, с указанием итогового результата экзамена по форме согласно приложению 7 к Требованиям.
Сноска. Требования дополнены пунктом 27 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие с 07.02.2011); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).

28. Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты туралы сақтандыру
ұйымының аналитикалық есебінде және программалық қамтамасыз
етуінде көрсетілу үшін қажетті ақпараттардың барынша аз тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Сақтандыру шартын сәйкестендіргіш1
2. Сақтандыру шартын өзгерту сәйкестендіргіші
3. Сақтанушы2
4. Сақтандырылушы2
5. Сақтанушының экономикалық қызметінің түрі
6. Бухгалтерлік есептегі тиісті операциялардың күні
7. Бухгалтерлік есептегі операциялардың түрі
8. Бухгалтерлік есептегі операциялардың сомасы
9. Сақтандыру сыныбы
10. Сақтандыру объектілерінің саны
11. Облыс, астана, республикалық маңызы бар қала
12. Сақтандыру шартының нөмірі
13. Сақтандыру шартын жасау күні
14. Сақтандыру шартын қолданудың басталу күні
15. Сақтандыру шартын қолданудың аяқталу күні
16. Сақтандыру сомаларының мөлшері
17. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
18. Сақтандыру делдалы2
19. Комиссиялық сыйақының мөлшері
20. Қайта сақтандыру шартын сәйкестендіргіш
21. Қайта сақтандырушының атауы
22. Қайта сақтандыру шартының нөмірі
23. Қайта сақтандырушы резиденттігінің мәртебесі
24. Қайта сақтандырушының рейтингілік бағасы
25. Рейтингілік агенттік
26. Қайта сақтандыру шартын қолданудың басталу күні
27. Қайта сақтандыру шартын қолданудың аяқталу күні
28. Қайта сақтандыруға берілген жауапкершілік көлемі
29. Сақтандыру шарты бойынша жауапкершілікті өздігінен ұстап қалу мөлшері
30. Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері
31. Сақтандыру сыйлықақыларын өздігінен ұстап қалу мөлшері
32. Қайта сақтандырушыдан алынатын комиссия мөлшері

28. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
Приложение 1 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный перечень информации, необходимой для отражения в
аналитическом учете и программном обеспечении страховой
организации о договоре страхования (перестрахования)
1. Идентификатор 1 договора страхования
2. Идентификатор изменения договора страхования
3. Страхователь 2
4. Застрахованный 2
5. Вид экономической деятельности страхователя
6. Даты соответствующих операций в бухгалтерском учете
7. Тип операции в бухгалтерском учете
8. Сумма операции в бухгалтерском учете
9. Класс страхования
10. Количество объектов страхования
11. Область, столица и город республиканского значения
12. Номер договора страхования
13. Дата заключения договора страхования
14. Дата начала действия договора страхования
15. Дата окончания действия договора страхования
16. Размер страховой суммы
17. Размер страховой премии
18. Страховой посредник 2
19. Размер комиссионного вознаграждения
20. Идентификатор договора перестрахования
21. Наименование перестраховщика
22. Номер договора перестрахования
23. Статус резидентства перестраховщика
24. Рейтинговая оценка перестраховщика
25. Рейтинговое агентство
26. Дата начала действия договора перестрахования
27. Дата окончания действия договора перестрахования
28. Объем ответственности, переданной в перестрахование
29. Размер собственного удержания ответственности по договору страхования
30. Размер страховой премии, переданной перестраховщику
31. Размер собственного удержания страховой премии
32. Размер комиссии от перестраховщика

33. Цедентке (қайта сақтанушыға) берілетін комиссия мөлшері
34. Шығынды жариялаушы2
35. Сақтандыру жағдайының белгісі бар оқиғаларды сәйкестендіргіш
36. Сақтандыру жағдайының белгісі бар оқиғаның күні
37. Жарияланған шығынды сәйкестендіргіш
38. Сақтандыру жағдайының белгісі бар оқиға туралы сақтандырушыға хабарлау күні
39. Сақтандыру жағдайының басталу фактісін сақтандырушының растау күні, яғни сақтандырушының шығынды жарияланған шығын ретінде тануы
40. Сақтандыру төлемдерін алушы2
41. Сақтандыру шартының талаптарына сәйкес барлық шегерімдерді ескере отырып, жарияланған шығынның мөлшері
42. Шығындарды реттеуге жұмсаған сақтандырушы шығыстарының сомасы
43. Қайта сақтандыру шартының талаптарына сәйкес қайта сақтандырушыға қатысты жарияланған шығынның мөлшері
44. Қайта сақтандырушыға (қайта сақтандырушыларға) қатысты шығындарды шегергендегі жарияланған шығынның таза сомасы
45. Сақтандыру төлемдерін немесе сақтандыру төлемдерінен бас тартуды сәйкестендіргіш
46. Сақтандыру төлемдерінің немесе сақтандыру төлемдерінен бас тарту күні
47. Сақтандыру төлемдерінің мөлшері
48. Кері талап бойынша төленген ақыны сәйкестендіргіш
49. Кері талапты төлеу күні
50. Кері талап бойынша төленген ақының мөлшері
Ескерту:
1теңдесі жоқ белгі
2жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жынысы;
жеке сәйкестендіру нөмірі;
экономика секторының коды;
резиденттік (Қазақстан Республикасының резиденті/бейрезиденті) белгісі;
заңды тұлға үшін:
атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
экономика секторының коды;
резиденттік (Қазақстан Республикасының резиденті/бейрезиденті) белгісі.
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
2-қосымша

33. Размер комиссии цеденту (перестрахователю)
34. Заявитель убытка 2
35. Идентификатор события, имеющего признаки страхового случая
36. Дата события, имеющего признаки страхового случая
37. Идентификатор заявленного убытка
38. Дата уведомления страховщика о событии, имеющего признаки страхового случая
39. Дата подтверждения страховщиком факта наступления страхового случая, то есть признания страховщиком убытка как заявленный
40. Получатель страховой выплаты2
41. Размер заявленного убытка с учетом всех вычетов в соответствии с условиями договора страхования
42. Сумма расходов страховщика на урегулирование убытка
43. Размер заявленного убытка, относящегося перестраховщику согласно условиям договора перестрахования
44. Чистая сумма заявленного убытка за минусом убытков отнесенных перестраховщику (-кам)
45. Идентификатор страховой выплаты или отказа в страховой выплате
46. Дата страховой выплаты или отказа в страховой выплате
47. Размер страховой выплаты
48. Идентификатор оплаты по регрессному требованию
49. Дата оплаты регрессного требования
50. Размер оплаты по регрессному требованию
Примечание:
1 уникальный признак
2 для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, пол;
индивидуальный идентификационный номер;
код сектора экономики;
признак резидентства (резидент/нерезидент Республики Казахстан);
для юридического лица:
наименование;
бизнес-идентификационный номер;
код сектора экономики;
признак резидентства (резидент/нерезидент Республики Казахстан).
Приложение 2 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения

Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Сақтандыру агенттерінің тізілімі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_____________________________________________________ (сақтандыру ұйымының атауы)
Сақтандыру агентінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
Сақтандыру агентінің нақты мекенжайы (нақты тұрғылықты жері)
Сақтандыру агентінің заңды мекенжайы (тұрақты тұрғылықты жері)
Сақтандыру агентінің заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының нөмірі мен күні немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні
Сақтандыру агентінің байланыс телефонының нөмірі
1
2
3
4
5
6
1
Бас
2
Филиал
кестенің жалғасы:
Сақтандыру агентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін)
Шарттың нөмірі және күні
Сақтандыру агентінде заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ екендігін растайтын құжаттың күні мен нөмірі (жеке тұлға үшін)
Сақтандыру агенті туралы мәліметтерді тізілімге енгізу үшін жауапты тұлға
Сақтандыру агентін тізілімнен алып тастау күні
Сақтандыру агентін тізілімнен алып тастау себептері
7
8
9
10
11
12
Сақтандыру ұйымының
сақтандыру, оның ішінде
сақтандыру нарығына
қатысушылармен өзара
қарым-қатынастағы қызметін
жүзеге асыруына, сақтандыру
ұйымы мен сақтандыру
агентінің арасында
жасалатын тапсырма шартына
қойылатын талаптарға,
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне,
сондай-ақ сақтандыру
агенттерін оқытудың ең қысқа
бағдарламасына және оқытуды
жүргізудің тәртібіне
қойылатын талаптарға

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Реестр страховых агентов _____________________________________________________
(наименование страховой организации)
Сноска. Реестр - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхового агента
Фактический адрес (фактическое место жительства) страхового агента
Юридический адрес (место постоянного жительства) страхового агента
Номер и дата справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица -страхового агента
Контактные телефонные номера страхового агента
1
2
3
4
5
6
1
Головной
2
Филиал
продолжение таблицы:
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица) или индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) страхового агента
Номер и дата договора
Дата и номер документа, подтверждающего отсутствие у страхового агента не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости (для физического лица)
Лицо, ответственное за внесение сведений о страховом агенте в реестр
Дата исключения страхового агента из реестра
Причины исключения страхового агента из реестра
7
8
9
10
11
12

2-1-қосымша
Нысан
Лауазымдық міндеттеріне сақтандыру шарттарын жасасу кіретін қызметкерлердің тізімі
Ескерту. Талаптар 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________________________________________________________ (заңды тұлға болып табылатын сақтандыру агентінің атауы)
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қызметкердің нақты мекенжайы (нақты тұрғылықты жері)
Қызметкердің заңды мекенжайы (тұрақты тұрғылықты жері)
Қызметкердің жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні
Қызметкердің байланыс телефонының нөмірі
Қызметкердің жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Қызметкердің заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ екендігін растайтын құжаттың күні мен нөмірі
Оқытудың ең қысқа бағдарламасы бойынша емтихан тапсырғанын растайтын құжаттың күні мен нөмірі
Қызметкердің тізімге енгізілген күні
Қызметкердің тізімнен шығарылған күні
Қызметкердің тізімнен шығару себептері
8
9
10
11
12
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Сақтандыру полистерінің бланкілерін есепке алу журналы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру полисі бланкісінің нөмірі (бұдан әрі – СПБ)
Филиал атауы немесе сақтандыру агентінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
СПБ-ны филиалға (сақтандыру агентіне) беру күні
СПБ-ны пайдалану
Сақтанушыға берілгені
Бүлінгені
Пайдаланылмағаны
1
2
3
4
5
6
Жиынтығы
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
4-қосымша

Приложение 2-1 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией страховой
деятельности, в том числе во
взаимоотношениях с участниками
страхового рынка, к договору
поручения, заключаемому
между страховой организацией
и страховым агентом, и
полномочиям страхового
агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения
Форма
Список работников, в должностные обязанности которых входит заключение договоров страхования
________________________________________________________
(наименование страхового агента, являющегося юридическим лицом)
Сноска. Требования дополнены приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника
Фактический адрес (фактическое место жительства) работника
Адрес постоянной регистрации по месту жительства (адрес прописки) работника
Номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность работника
Контактные телефонные номера работника
Индивидуальный идентификационный номер работника
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Дата и номер документа, подтверждающего отсутствие у работника не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости
Дата и номер документа, подтверждающего сдачу экзаменов по минимальной программе обучения
Дата включения работника в список
Дата исключения работника из списка
Причины исключения работника из списка
8
9
10
11
12
Приложение 3 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Журнал учета бланков страховых полисов
Сноска. Журнал - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер бланка страхового полиса (далее - БСП)
Наименование филиала или наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхового агента
Дата передачи БСП филиалу (страховому агенту)
Использование БСП
Выдан страхователю
Испорчен
Не использован
1
2
3
4
5
6
Итого
Приложение 4 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения
Отчет о деятельности страхового агента

Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Талаптар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасы ("жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру ұйымдары үшін)
1. Сақтандыру теориясы:
1) сақтандыру мәні;
2) сақтандыру қағидаттары мен нысандары;
3) негізгі ұғымдар мен терминдер;
4) сақтандыруды жіктеу, сақтандырудың міндетті түрлері;
5) міндетті және ерікті сақтандыру;
6) жүктелген сақтандыру.
2. Сақтандыру қызметінің негіздері:
1) сақтандыру шарты (түрлері мен нысандары, жасасу талаптары мен тәртібі, тараптардың құқықтары мен міндеттері, қолданылуын тоқтату);
2) сақтандыру ұйымының кірістері мен шығыстары;
3) сақтандыру резервтері, қалыптастыру тәртібі;
4) делдалдық қызметті мемлекеттік реттеу, сақтандыру агенттеріне қатысты шектеулер;
5) делдалдық қызметті жүзеге асырған кезде сақтандыру заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі;
6) сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу ерекшеліктері.
3. Мүліктік сақтандыру:

Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Минимальная программа обучения страховых агентов (для страховых организаций по отрасли "общее страхование")
Сноска. Требования дополнены приложением 5 в соответствии с постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Теория страхования:
1) сущность страхования;
2) принципы и формы страхования;
3) основные понятия и термины;
4) классификация страхования, обязательные виды страхования;
5) обязательное и добровольное страхование;
6) вмененное страхование.
2. Основы страховой деятельности:
1) договор страхования (виды и формы, условия и порядок заключения, права и обязанности сторон, прекращение действия);
2) доходы и расходы страховой организации;
3) страховые резервы, порядок формирования;
4) государственное регулирование посреднической деятельности, ограничения в отношении страховых агентов;
5) ответственность за нарушение требований страхового законодательства при осуществлении посреднической деятельности;
6) особенности урегулирования споров, вытекающих из договоров страхования.
3. Имущественное страхование:

1) мүліктік сақтандырудың мәні;
2) автомобиль көлігін сақтандыру;
3) су көлігін сақтандыру;
4) әуе көлігін сақтандыру;
5) жүктерді сақтандыру;
6) қарыздарды сақтандыру;
7) мүліктік сақтандырудың басқа түрлері.
4. Жеке сақтандыру:
1) жеке сақтандырудың мәні;
2) медициналық сақтандыру;
3) жазатайым жағдайлардан сақтандыру;
4) жеке сақтандырудың басқа түрлері.
5. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру. Міндетті сақтандырудың түрлері:
1) жауапкершілікті сақтандыру мәні;
2) кәсіби жауапкершілікті сақтандыру;
3) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
4) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
5) жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
6) аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
7) экологиялық сақтандыру;
8) қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы;
9) жауапкершілікті сақтандырудың және міндетті сақтандыру түрлерінің басқа түрлері.
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Талаптар 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасы ("өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру ұйымы үшін)
1. Сақтандыру теориясы:
1) сақтандыру мәні;
2) сақтандыру қағидаттары мен нысандары;
3) сақтандыруды жіктеу;
4) негізгі ұғымдар мен терминдер;

1) сущность имущественного страхования;
2) страхование автомобильного транспорта;
3) страхование водного транспорта;
4) страхование воздушного транспорта;
5) страхование грузов;
6) страхование займов;
7) другие виды имущественного страхования.
4. Личное страхование:
1) сущность личного страхования;
2) медицинское страхование;
3) страхование от несчастных случаев;
4) другие виды личного страхования.
5. Страхование гражданско-правовой ответственности. Обязательные виды страхования:
1) сущность страхования ответственности;
2) страхование профессиональной ответственности;
3) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
4) страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
5) страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов;
6) страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций;
7) экологическое страхование;
8) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам;
9) другие виды страхования ответственности и обязательных видов страхования.
Приложение 6 к Требованиям к
осуществлению страховой
организацией, филиалом
страховой организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между страховой
организацией и страховым
агентом, и полномочиям
страхового агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых агентов и
требованиям к порядку
проведения обучения
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 6 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Минимальная программа обучения страховых агентов (для страховой организации по отрасли "страхование жизни")
Сноска. Требования дополнены приложением 6 в соответствии с постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Теория страхования:
1) сущность страхования;
2) принципы и формы страхования;
3) классификация страхования;
4) основные понятия и термины;

5) міндетті, ерікті және жүктелген сақтандыру.
2. Сақтандыру қызметінің негіздері:
1) сақтандыру шарты (түрлері мен нысандары, жасасу талаптары мен тәртібі, тараптардың құқықтары мен міндеттері, қолданылуын тоқтату);
2) сақтандыру ұйымының кірістері мен шығыстары;
3) сақтандыру резервтері, қалыптастыру тәртібі;
4) делдалдық қызметті мемлекеттік реттеу, сақтандыру агенттеріне қатысты шектеулер;
5) делдалдық қызметті жүзеге асырған кезде сақтандыру заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі;
6) сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу ерекшеліктері.
3. Мүліктік сақтандыру:
1) мүліктік сақтандырудың мәні;
2) медициналық сақтандыру;
3) жазатайым жағдайлардан сақтандыру;
4) өмірді сақтандыру;
5) жинақтаушы сақтандыру;
6) жеке сақтандырудың басқа түрлері.
4. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру. Міндетті сақтандыру:
1) жауапкершілікті сақтандыру мәні;
2) кәсіби жауапкершілікті сақтандыру;
3) қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде жазатайым жағдайлардан сақтандыру;
4) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың және міндетті сақтандыру түрлерінің басқа түрлері.
Сақтандыру ұйымының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру ұйымы
филиалының сақтандыру, оның
ішінде сақтандыру нарығының
қатысушыларымен өзара қарым-
қатынастағы қызметін жүзеге
асыруына, сақтандыру ұйымы
мен сақтандыру агентінің
арасында жасалатын тапсырма
шартына қойылатын және
сақтандыру агентінің
сақтандыру нарығында
делдалдық қызметті жүзеге
асыруға өкілеттіктеріне
қойылатын талаптарға, сондай-
ақ сақтандыру агенттерін
оқытудың ең қысқа
бағдарламасын және оқытуды
жүргізудің тәртібіне қойылатын
талаптарға
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Талаптар 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Сақтандыру агенттерін оқытудың ең төменгі бағдарламасы бойынша емтиханнан өткені туралы № ______ куәлік
__________________________________________________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің
бірлестіктерінің атауы
Берілді: __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Емтиханның жиынтық нәтижесі _____________________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің
бірлестіктерінің басшысы
__________________________________________________________________________
қолы __________________ берілген күні ____________

5) обязательное, добровольное и вмененное страхование.
2. Основы страховой деятельности:
1) договор страхования (виды и формы, условия и порядок заключения, права и обязанности сторон, прекращение действия);
2) доходы и расходы страховой организации;
3) страховые резервы, порядок формирования;
4) государственное регулирование посреднической деятельности, ограничения в отношении страховых агентов;
5) ответственность за нарушение требований страхового законодательства при осуществлении посреднической деятельности;
6) особенности урегулирования споров, вытекающих из договоров страхования.
3. Личное страхование:
1) сущность личного страхования;
2) медицинское страхование;
3) страхование от несчастных случаев;
4) страхование жизни;
5) накопительное страхование;
6) другие виды личного страхования.
4. Страхование гражданско-правовой ответственности. Обязательное страхование:
1) сущность страхования ответственности;
2) страхование профессиональной ответственности;
3) обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
4) другие виды страхования гражданско-правовой ответственности и обязательных видов страхования.
Приложение 7
к Требованиям к осуществлению
страховой организацией,
филиалом страховой
организации-нерезидента
Республики Казахстан
страховой деятельности, в том
числе во взаимоотношениях с
участниками страхового рынка,
к договору поручения,
заключаемому между
страховой организацией и
страховым агентом, и
полномочиям страхового
агента на осуществление
посреднической деятельности на
страховом рынке, а также
минимальной программе
обучения страховых
агентов и требованиям к
порядку проведения обучения
Свидетельство № ______ о прохождении экзамена по минимальной программе обучения страховых агентов
Сноска. Требования дополнены приложением 7 в соответствии с постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
_________________________________________________________________________
наименование объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых
брокеров
Выдано: __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Итоговый результат экзамена
_________________________________________________________________________
Руководитель объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых
брокеров
__________________________________________________________________________
подпись __________________ дата выдачи ____________