Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 27 сәуірдегі № 335 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер (бұдан әрі – өзгерістер) бекітілсін.
2. Осы қаулы 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістердің 3-тармағының бесінші және алтыншы абзацтарын және 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістердің 3-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 27 сәуірдегі
№ 335 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шiлдедегi № 505 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен бөлінген қаражатты пайдалану Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің талаптарына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне (бұдан әрі – № 328 рәсімдер) сәйкес жүзеге асырылады.";
11-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған ақшаны, бюджет қаражатының үнемделуін және (немесе) бөлінген ақшаның пайдаланылмаған бөлігінің қалдығын ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті қалпына келтіру арқылы қайтаруды және № 328 рәсімдерде белгіленген тәртіппен тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуді қамтамасыз етеді.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізгеннен кейін төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган № 328 рәсімдерде белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті бюджетті түзетуді жүзеге асырады.".

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2026 года № 335
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (далее – изменения).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого и шестого пункта 3 изменений, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года, и абзацев третьего и четвертого пункта 3 изменений, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2026 года № 335
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 505 "Об утверждении Правил распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан":
в Правилах распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Использование средств, выделенных из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с требованиями Бюджетного кодекса Республики Казахстан, процедурами казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 (далее – процедуры № 328).";
в пункте 11:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Администратор бюджетной программы обеспечивает возврат неиспользованных в течение финансового года денег, экономии бюджетных средств и (или) остатка неиспользованной части выделенных денег из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан путем восстановления резерва на инициативы Президента Республики Казахстан до 20 декабря текущего финансового года и внесение изменений в соответствующие планы финансирования в порядке, установленном процедурами № 328.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета после внесения изменений в соответствующие планы финансирования администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета осуществляет корректировку соответствующего местного бюджета в порядке, установленном процедурами № 328.".

2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 шiлдедегi № 551 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы қабылданғаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үш жұмыс күні ішінде тиісті қаржыландыру жоспарларына Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне (бұдан әрі – № 328 рәсімдер) сәйкес өзгерістер енгізеді.";
8-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде үнемделген, пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісі оны № 328 рәсімдерге сәйкес тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервін қалпына келтіру арқылы ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейін қайтаруды қамтамасыз етеді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жоғары тұрған бюджеттің тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізгеннен кейін төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган № 328 рәсімдерге сәйкес тиісті жергілікті бюджетті түзетуді жүзеге асырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген және шетелдік валютаға айырбасталған бюджет қаражаты пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі шетелдік валютаның пайдаланылмаған бөлігін № 328 рәсімдерге сәйкес бастапқыда резервтерден қаражат бөлінгендегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамына қайта есептей отырып қайтаруды қамтамасыз етеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Төтенше жағдайлардың салдарын жою бойынша ұзақ мерзімді іс-шараларды іске асыруға, сондай-ақ олардың алдын алуға арналған есеп-қисаптармен бірге шығындардың қажетті көлемін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қарауына ұсынады.";
41-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2025 года № 551 "Об утверждении Правил распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов":
в Правилах распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. После принятия постановления о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов администраторы бюджетных программ в течение трех рабочих дней вносят изменения в соответствующие планы финансирования в соответствии с процедурами казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 (далее – процедуры № 328).";
в пункте 8:
часть первую изложить в следующей редакции:
"8. В случаях наличия образовавшейся экономии, неиспользования в течение финансового года или частичного использования выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов бюджетных средств соответствующий администратор бюджетной программы до 20 декабря текущего финансового года обеспечивает их возврат путем восстановления резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа посредством внесения изменений в соответствующие планы финансирования в соответствии с процедурами № 328.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета после внесения изменений в соответствующие планы финансирования администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета осуществляет корректировку соответствующего местного бюджета в соответствии с процедурами № 328.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов и сконвертированных в иностранную валюту, администратор бюджетной программы в соответствии с процедурами № 328 обеспечивает возврат неиспользованной части иностранной валюты в пересчете на рыночный курс обмена валюты, по которому было произведено первоначальное выделение средств из резервов.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Необходимые объемы затрат с расчетами на реализацию долгосрочных мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также на их предупреждение представляются администраторами бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и (или) местный уполномоченный орган по государственному планированию для рассмотрения.";
часть первую пункта 41 изложить в следующей редакции:

"41. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға бюджет қаражатын бөлу туралы тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысының жобасын бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган дайындайды.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген бюджет қаражатын алатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаржы жылының қорытындысы бойынша "Бюджеттік мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 275 бұйрығына сәйкес тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органдарға олардың пайдаланылуы туралы есеп береді.".
3. "Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 29 шiлдедегi № 571 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобалардың іске асырылуына жауапты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей интеграцияланған цифрлық жүйе арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 10-РБҮСҚ нысаны бойынша қол жеткізілген әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалаумен бірге үкіметтік сыртқы қарыздар қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобалардың іске асырылуы туралы есеп тапсырады.";
23-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Квазимемлекеттік сектор субъектілері және бюджет қаражатын өзге де алушылар Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 275 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне мемлекеттік тапсырмалардың орындалуы туралы есеп тапсырады.".
4. "Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 603 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидаларында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"41. Проект постановления соответствующего местного исполнительного органа о выделении бюджетных средств из резервов местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов подготавливается соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Администраторы бюджетных программ, получающие бюджетные средства, выделенные из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, по итогам финансового года представляют отчеты об их использовании, соответственно, в центральный или местные уполномоченные органы по исполнению бюджета в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 275 "Об утверждении Правил проведения бюджетного мониторинга".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2025 года № 571 "Об утверждении Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета":
в Правилах составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Администраторы республиканских бюджетных программ, ответственные за реализацию проектов, финансируемых за счет средств правительственных внешних займов, не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета отчет о реализации проектов, финансируемых за счет средств правительственных внешних займов, с оценкой достигнутого социально-экономического эффекта посредством интегрированной цифровой системы по форме 10-РБПВЗ согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Субъекты квазигосударственного сектора и иные получатели бюджетных средств представляют соответствующему администратору бюджетных программ отчет о выполнении государственных заданий в соответствии с Правилами проведения бюджетного мониторинга, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 275.".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 603 "Об утверждении Правил размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета":
в Правилах размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне (бұдан әрі – № 328 рәсімдер) сәйкес мемлекеттік қазынашылық:
1) Ұлттық Банкке – бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын банктерде орналастыру нәтижелері, сондай-ақ банктер тарапынан міндеттемелерді орындамау фактілері туралы ақпаратты;
2) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға – банктерде орналастырылған бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасы туралы ақпаратты ұсынады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Банктерде орналастырылған бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын есепке алу № 328 рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.".

"17. Государственное казначейство в соответствии с процедурами казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 (далее – процедуры № 328), представляет:
1) в Национальный Банк – информацию о результатах размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета в банках, а также фактах неисполнения обязательств со стороны банков;
2) в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – информацию о временно свободных бюджетных деньгах с единого казначейского счета, размещенных в банках.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Учет временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета, размещенных в банках, осуществляется в соответствии с процедурами № 328.".
______________________