О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития столицы и городов республиканского значения, национальных проектов, предпринимательства и оптимизации функций государственных органов
Закон Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 213-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) в статье 14-1:
в подпункте 1) пункта 1 слова "объектов по использованию возобновляемых источников энергии, для промышленно-инновационных проектов субъектов промышленно-инновационной деятельности, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан," исключить;
в подпункте 10-1) пункта 2 слова "Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" заменить словами "законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и "О статусе столицы Республики Казахстан";
2) в подпункте 4-1) пункта 2 статьи 16 слова "Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" заменить словами "законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и "О статусе столицы Республики Казахстан";
3) часть вторую пункта 3 статьи 32 после слов "Об особом статусе города Алматы" дополнить словами ", "О статусе столицы Республики Казахстан";
4) абзац шестой пункта 1 статьи 36 после слов "Об особом статусе города Алматы" дополнить словами ", "О статусе столицы Республики Казахстан";
5) статью 66 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Переоформление права на земельный участок в соответствии с требованиями настоящей статьи осуществляется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом.";
6) подпункт 5) пункта 2 статьи 84 после слов "Об особом статусе города Алматы" дополнить словами ", "О статусе столицы Республики Казахстан";
7) в пункте 5 статьи 94:
в части первой слова "выплачивается бывшему собственнику земельного участка или землепользователю" заменить словами "а также выплата бывшему собственнику земельного участка или землепользователю понесенных расходов на приобретение данного земельного участка зачисляются в доход бюджета";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При невозможности реализации такого земельного участка или права землепользования на него после проведения не менее трех торгов (аукционов) в течение одного года:
земельный участок из состава земель сельскохозяйственного назначения зачисляется по решению суда в специальный земельный фонд;
земельный участок из состава земель населенных пунктов зачисляется по решению суда в состав земель, не вовлеченных в градостроительную деятельность, предназначенных для территориального развития населенного пункта и развития личного подсобного хозяйства.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Зачисленные ранее в специальный земельный фонд земельные участки из состава земель населенных пунктов подлежат зачислению в состав земель, не вовлеченных в градостроительную деятельность, предназначенных для территориального развития населенного пункта и развития личного подсобного хозяйства.";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне астананы және республикалық маңызы бар қалаларды, ұлттық жобаларды дамыту, кәсіпкерлік және мемлекеттік органдардың функцияларын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 213-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 14-1-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы ", жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді" және "өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің өнеркәсіптік-инновациялық жобалары, инвестициялық басым жобаларды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес іске асыру," деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 10-1) тармақшасындағы "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 16-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасындағы "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 32-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" деген сөздерден кейін ", "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 36-баптың 1-тармағының алтыншы абзацы "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" деген сөздерден кейін ", "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 66-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың талаптарына сәйкес жер учаскесіне құқықты қайта ресімдеу орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
6) 84-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" деген сөздерден кейін ", "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 94-баптың 5-тармағында:
бірінші бөліктегі "жер учаскесінің бұрынғы меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға төленедi" деген сөздер ", сондай-ақ жер учаскесінің бұрынғы меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға осы жер учаскесін сатып алуға жұмсаған шығыстарының төлемі бюджет кірісіне есепке жатқызылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір жыл ішінде кемінде үш сауда-саттық (аукцион) өткізілгеннен кейін мұндай жер учаскесін өткізу немесе оған жер пайдалану құқығын іске асыру мүмкін болмаған кезде:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрамындағы жер учаскесі соттың шешімі бойынша арнаулы жер қорына алынады;
елді мекендер жерлерінің құрамындағы жер учаскесі соттың шешімі бойынша елді мекенді аумақтық дамытуға және жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған қала құрылысы қызметіне тартылмаған жерлердің құрамына алынады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұрын арнаулы жер қорына алынған, елді мекендер жерлерінің құрамындағы жер учаскелері елді мекенді аумақтық дамытуға және жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған қала құрылысы қызметіне тартылмаған жерлердің құрамына алынуға жатады.";

8) пункт 4 статьи 96-1 после слов "земельных участков" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
9) пункт 2 статьи 126 изложить в следующей редакции:
"2. В состав земель рекреационного назначения могут входить земельные участки, на которых находятся дома отдыха, пансионаты, кемпинги, объекты физической культуры и спорта, туристские базы, стационарные и палаточные туристско-оздоровительные лагеря, дома рыболова и охотника, лесопарки, туристские тропы, трассы, детские и спортивные лагеря, другие аналогичные объекты. К землям рекреационного назначения относятся также земли пригородных зеленых зон и санитарно-защитной зеленой зоны столицы.".
2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
в пункте 1 статьи 102-2 слова "согласованным с уполномоченным органом" заменить словами "согласованным со структурным подразделением местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы и городов областного значения, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства, и территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
1) часть вторую пункта 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"В случае рождения ребенка вне медицинской организации, в том числе отсутствия документов, удостоверяющих личность матери, и сведений в Государственной базе данных о физических лицах, его происхождение устанавливается регистрирующим органом на основании медицинского свидетельства о рождении, подтверждающего факт рождения. В случае отсутствия медицинского свидетельства о рождении факт происхождения ребенка устанавливается в судебном порядке.";
2) в пункте 1 статьи 187:
в части второй:
слова ", в том числе и на дому," исключить;
после слова "обратилась" дополнить словами "в течение пяти суток";
в части третьей слова "В случае отсутствия" заменить словами "При отсутствии";
дополнить частями пятой и седьмой следующего содержания:
"Основанием для регистрации рождения ребенка, рожденного вне медицинской организации и без наличия документов, удостоверяющих личность матери, в том числе в Государственной базе данных о физических лицах, является медицинское свидетельство о рождении, выдаваемое организацией родовспоможения, куда она обратилась в течение пяти суток после родов, с отметкой о том, что сведения о матери записаны с ее слов.";
"В случае, когда родители не установлены, регистрация рождения ребенка производится в соответствии со статьей 196 настоящего Кодекса.".

8) 96-1-баптың 4-тармағы "заңды тұлғаларға" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының аумағында" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 126-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Рекреациялық мақсаттағы жерлер құрамына демалыс үйлерi, пансионаттар, кемпингтер, дене шынықтыру және спорт объектiлерi, туристiк базалар, стационарлық және шатырлы туристiк-сауықтыру лагерьлерi, балықшы және аңшы үйлерi, орман парктерi, туристiк соқпақтар, трассалар, балалар және спорт лагерьлерi, осы сияқты басқа да объектiлер орналасқан жер учаскелерi кiруi мүмкiн. Рекреациялық мақсаттағы жерлерге астананың қала маңындағы жасыл аймағының және санитариялық-қорғау жасыл аймағының жерлерi де жатады.".
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
102-2-баптың 1-тармағындағы "уәкілетті органмен келісілген" деген сөздер "сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесімен және уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен келісілген" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 47-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бала медициналық ұйымнан тыс жерде туған, оның ішінде анасының жеке басын куәландыратын құжаттар және Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік дерекқорда мәліметтер болмаған жағдайда, оның туу фактісін растайтын туу туралы медициналық куәліктің негізінде тіркеуші орган анықтайды. Туу туралы медициналық куәлік болмаған жағдайда, баланың туу фактісі сот тәртібімен белгіленеді.";
2) 187-баптың 1-тармағында:
екінші бөлікте:
", оның ішінде үйде" деген сөздер алып тасталсын;
"босанғаннан кейін" деген сөздерден кейін "бес тәулік ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "болмаған жағдайда" деген сөздер "болмаған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Медициналық ұйымнан тыс жерде туған және анасының жеке басын куәландыратын құжаттар, оның ішінде Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік дерекқорда құжаттары жоқ баланың тууын тіркеу үшін анасы босанғаннан кейін бес тәулік ішінде жүгінген босандыру ұйымы беретін, анасы туралы мәліметтер оның сөзінен жазылғаны туралы белгісі бар туу туралы медициналық куәлік негіз болып табылады.";
"Ата-аналары анықталмаған жағдайда баланың тууын тіркеу осы Кодекстің 196-бабына сәйкес жүргізіледі.".

4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) подпункт 3) пункта 6 статьи 83 исключить;
2) пункт 7 статьи 83-1 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган по предпринимательству при формировании и ведении реестра требований обеспечивает подтверждение соответствия нормативного правового акта или иного документа, содержащего в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные требования, проекта нормативного правового акта Республики Казахстан, проекта документа Системы государственного планирования Республики Казахстан или проекта иного документа, содержащего в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные требования, требованиям статей 9, 11, 80, 81-1 и 82 настоящего Кодекса.";
3) в пункте 2 статьи 85:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 1-2) и 13-5) следующего содержания:
"1-2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области государственного регулирования предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"13-5) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области государственного регулирования предпринимательства в соответствии с целями настоящего Кодекса и законодательством Республики Казахстан;";
4) в статье 99:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области государственной поддержки и развития частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 2-5) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области государственной поддержки и развития частного предпринимательства в соответствии с целями настоящего Кодекса и законодательством Республики Казахстан;";

4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 83-баптың 6-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 83-1-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган талаптар тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезінде нормативтік құқықтық актінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті талаптар қамтылатын өзге де құжаттың, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісі жобасының, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаты жобасының немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті талаптар қамтылатын өзге де құжат жобасының осы Кодекстің 9, 11, 80, 81-1 және 82-баптарының талаптарына сәйкестігін растауды қамтамасыз етеді.";
3) 85-баптың 2-тармағында:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 1-2) және 13-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
"13-5) осы Кодекстің мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
4) 99-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
2-5) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы Кодекстің мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсiпкерлiктi мемлекеттік қолдау және дамыту саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейді және бекітеді;";

5) в статье 124-6:
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктом 10-3) следующего содержания:
"10-3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сферах естественных монополий в соответствии с целями настоящего Кодекса и законодательством Республики Казахстан;";
6) в статье 192:
подпункт 5) части первой пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственные предприятия, юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними лица, в том числе осуществляющие деятельность по основаниям, указанным в подпунктах 1)4) части первой пункта 1 настоящей статьи, осуществляют предпринимательскую деятельность на основании перечня видов деятельности, указанного в части второй пункта 1 настоящей статьи.".
5. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
в абзаце первом части второй статьи 112 слово "Правительством" заменить словами "Министерством юстиции".
6. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) в подпункте 12) статьи 16 слова "и региональных соглашений, заключенных на уровне области (города республиканского значения, столицы)" заменить словом "соглашений";
2) подпункт 3) статьи 18 изложить в следующей редакции:
"3) осуществляют регистрацию региональных соглашений;";
3) пункты 2 и 3 статьи 151 исключить.
7. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) подпункт 14) пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"14) разрабатывает и утверждает порядок создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в таможенных органах;";
2) подпункт 17) пункта 2 статьи 12 дополнить словами ", в том числе в местах доставки товаров, при завершении таможенной процедуры таможенного транзита";
3) в статье 18:
в заголовке слова "средств и по" заменить словами "средств и (или)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать покинувшие таможенную территорию Евразийского экономического союза без разрешения таможенного органа водные и воздушные суда.
Таможенные органы вправе останавливать автомобильные транспортные средства в зонах таможенного контроля и вне зон таможенного контроля.
Время проведения таможенного контроля в случае остановки автомобильных транспортных средств вне зон таможенного контроля не должно превышать два часа с момента такой остановки.

5) 124-6-бапта:
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-3) тармақшамен толықтырылсын:
"10-3) осы Кодекстің мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
6) 192-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "төмен болған;" деген сөздер "төмен болған жағдайларда кәсіпкерлік қызметке қатысады." деген сөздермен ауыстырылып, 5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар, заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар, оның ішінде қызметін осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) – 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асыратын тұлғалар кәсіпкерлік қызметті осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген қызмет түрлерінің тізбесі негізінде жүзеге асырады.".
5. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
112-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Үкіметі" деген сөз "Әділет министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 16-баптың 12) тармақшасындағы "облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) деңгейінде жасалған", "және өңірлік" деген сөздер алып тасталсын;
2) 18-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өңірлік келісімдерді тіркеуді жүзеге асырады;";
3) 151-баптың 2 және 3-тармақтары алып тасталсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 2-баптың 2-тармағының 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) кеден органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандырылуы тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
2) 12-баптың 2-тармағының 17) тармақшасы "өзге де орындарда" деген сөздерден кейін ", оның ішінде кедендік транзиттің кедендік рәсімі аяқталған кезде тауарларды жеткізу орындарында" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 18-бапта:
тақырып "тоқтату және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеден органдары көлік құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кеден органының рұқсатынсыз шығып кеткен су және әуе кемелерін мәжбүрлеп қайтаруға құқылы.
Кеден органдары автомобиль көлік құралдарын кедендік бақылау аймақтарында және кедендік бақылау аймақтарынан тыс жерлерде тоқтатуға құқылы.
Автомобиль көлік құралдарын кедендік бақылау аймағынан тыс жерде тоқтатқан жағдайда, кедендік бақылау жүргізу уақыты осындай тоқтату кезінен бастап екі сағаттан аспауға тиіс.

Порядок остановки автомобильных транспортных средств, в том числе не осуществляющих международные перевозки товаров, вне зон таможенного контроля определяется настоящей статьей и статьей 18-1 настоящего Кодекса.";
4) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Остановка автомобильных транспортных средств вне зон таможенного контроля
1. Остановка автомобильного транспортного средства, в том числе не осуществляющего международные перевозки товаров, осуществляется должностными лицами таможенных органов в целях проверки соблюдения международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан.
Должностные лица таможенного органа при остановке автомобильного транспортного средства вручают лицу, управляющему транспортным средством, требование об остановке автомобильного транспортного средства.
Форма требования об остановке транспортного средства устанавливается уполномоченным органом.
Основаниями для остановки автомобильного транспортного средства являются:
1) результаты применения системы управления рисками;
2) информация, свидетельствующая о фактах и (или) признаках нарушения международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
3) данные, полученные в результате анализа сведений, содержащихся в информационных ресурсах таможенных и иных государственных органов Республики Казахстан, свидетельствующие о фактах и (или) признаках нарушения международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
4) необходимость проверки сведений, полученных в результате информационного обмена с государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан, Евразийского экономического союза или иностранных государств;
5) поручение и (или) обращение (запрос) от правоохранительных органов Республики Казахстан, Евразийского экономического союза или иностранных государств, с которыми заключены международные договоры в рамках Евразийского экономического союза и (или) международные договоры Республики Казахстан;
6) поручение таможенного органа другого государства – члена Евразийского экономического союза, в котором содержится информация о фактах и (или) признаках нарушения международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан.
При остановке автомобильного транспортного средства должностное лицо таможенного органа обязано:

Кедендік бақылау аймақтарынан тыс жерлерде автомобиль көлік құралдарын, оның ішінде тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асырмайтын автомобиль көлік құралдарын тоқтату тәртібі осы бапта және осы Кодекстің 18-1-бабында айқындалады.";
4) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Автомобиль көлік құралдарын кедендік бақылау аймағынан тыс жерде тоқтату
1. Автомобиль көлік құралын, оның ішінде тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асырмайтын автомобиль көлік құралын тоқтатуды кеден органдарының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасының сақталуын тексеру мақсатында жүзеге асырады.
Кеден органының лауазымды адамдары автомобиль көлік құралын тоқтатқан кезде көлік құралын басқаратын адамға автомобиль көлік құралын тоқтату туралы талапты табыс етеді.
Көлік құралын тоқтату туралы талаптың нысанын уәкілетті орган белгілейді.
Автомобиль көлік құралын тоқтатуға мыналар негіз болып табылады:
1) тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын бұзу фактілері және (немесе) белгілері туралы куәландыратын ақпарат;
3) Қазақстан Республикасының кеден және өзге де мемлекеттік органдарының ақпараттық ресурстарында қамтылған мәліметтерді талдау нәтижесінде алынған, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын бұзу фактілері және (немесе) белгілері туралы куәландыратын деректер;
4) Қазақстан Республикасының, Еуразиялық экономикалық одақтың немесе шет мемлекеттердің мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен ақпарат алмасу нәтижесінде алынған мәліметтерді тексеру қажеттігі;
5) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарынан, Еуразиялық экономикалық одақтан немесе Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде халықаралық шарттар және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары жасалған шет мемлекеттерден түскен тапсырма және (немесе) өтініш (сұрау салу);
6) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын бұзу фактілері және (немесе) белгілері туралы ақпарат қамтылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің кеден органының тапсырмасы.
Автомобиль көлік құралын тоқтатқан кезде кеден органының лауазымды адамы:

1) представиться и по требованию лица, управляющего автомобильным транспортным средством, предъявить служебное удостоверение либо идентификационную карту для ознакомления;
2) разъяснить основания остановки транспортного средства;
3) вручить требование об остановке автомобильного транспортного средства;
4) запросить представление лицом, управляющим автомобильным транспортным средством, находящихся в нем товаров и документов на них для проведения таможенного контроля.
2. Лицо, управляющее автомобильным транспортным средством, обязано остановить автомобильное транспортное средство, предоставить доступ к нему и находящимся в нем товарам, предъявить документы на них должностному лицу таможенного органа для проведения таможенного контроля.
3. При остановке автомобильного транспортного средства должностное лицо таможенного органа осуществляет проверку таможенных, иных документов и (или) сведений, применяет формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, в порядке, предусмотренном настоящей статьей, главами 46, 47 и 48 настоящего Кодекса.
До завершения таможенного контроля лицо, управляющее автомобильным транспортным средством, обязано не покидать место остановки, а также обеспечить нахождение автомобильного транспортного средства и товаров в нем в месте остановки автомобильного транспортного средства.
Вручение лицу, управляющему автомобильным транспортным средством, акта об остановке автомобильного транспортного средства, предусмотренного настоящим пунктом, свидетельствует о проведении таможенного контроля в форме проверки таможенных, иных документов и (или) сведений.
Порядок заполнения акта об остановке автомобильного транспортного средства и его форма утверждаются уполномоченным органом.
4. В случае выявления и (или) подтверждения по результатам таможенного контроля признаков нарушения международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан должностным лицом таможенного органа принимается решение о проведении таможенного досмотра и (или) таможенного осмотра в месте хранения.
В целях применения настоящей статьи под местом хранения понимаются ближайшие к месту остановки автомобильного транспортного средства постоянные или временные зоны таможенного контроля, предусмотренные статьей 404 настоящего Кодекса.
Лицо, управляющее автомобильным транспортным средством, обязано по требованию должностного лица таможенного органа доставить автомобильное транспортное средство и находящиеся в нем товары в место хранения.
Форма требования о доставке автомобильного транспортного средства, предусмотренного настоящим пунктом, утверждается уполномоченным органом.

1) өзін таныстыруға және автомобиль көлік құралын басқаратын адамның талабы бойынша танысу үшін қызметтік куәлігін немесе сәйкестендіру картасын көрсетуге;
2) көлік құралын тоқтату негіздерін түсіндіруге;
3) автомобиль көлік құралын тоқтату туралы талапты табыс етуге;
4) автомобиль көлік құралын басқаратын адамның кедендік бақылау жүргізу үшін ондағы тауарлар мен оларға арналған құжаттарды ұсынуын сұрауға міндетті.
2. Автомобиль көлік құралын басқаратын адам автомобиль көлік құралын тоқтатуға, кедендік бақылау жүргізу үшін оған және ондағы тауарларға қолжетімділік беруге, кеден органының лауазымды адамына оларға арналған құжаттарды көрсетуге міндетті.
3. Автомобиль көлік құралын тоқтатқан кезде кеден органының лауазымды адамы кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) осы бапта, осы Кодекстің 46, 47 және 48-тарауларында көзделген тәртіппен кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолданады.
Кедендік бақылау аяқталғанға дейін автомобиль көлік құралын басқаратын адам тоқтаған жерінен кетпеуге, сондай-ақ автомобиль көлік құралы мен ондағы тауарлардың автомобиль көлік құралы тоқтаған жерде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
Автомобиль көлік құралын басқаратын адамға осы тармақта көзделген автомобиль көлік құралын тоқтату туралы актіні табыс ету кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нысанында кедендік бақылау жүргізілгенін куәландырады.
Автомобиль көлік құралын тоқтату туралы актіні толтыру тәртібін және оның нысанын уәкілетті орган бекітеді.
4. Кедендік бақылау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын бұзу белгілері анықталған және (немесе) расталған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы сақтау орнында кедендік жете тексеруді және (немесе) кедендік қарап-тексеруді жүргізу туралы шешім қабылдайды.
Осы бапты қолдану мақсатында сақтау орны деп осы Кодекстің 404-бабында көзделген автомобиль көлік құралы тоқтаған жерге жақын орналасқан кедендік бақылаудың тұрақты немесе уақытша аймақтары түсініледі.
Автомобиль көлігін басқаратын адам кеден органының лауазымды адамының талабы бойынша автомобиль көлік құралын және ондағы тауарларды сақтау орнына жеткізуге міндетті.
Осы тармақта көзделген автомобиль көлік құралын жеткізу туралы талаптың нысанын уәкілетті орган бекітеді.

При этом такое требование, а также копия уведомления о назначении места и времени проведения таможенного досмотра и (или) таможенного осмотра, предусмотренных статьями 412 и 413 настоящего Кодекса, вручаются лицу, управляющему автомобильным транспортным средством.
5. Доставка автомобильного транспортного средства и находящихся в нем товаров в место хранения осуществляется лицом, управляющим автомобильным транспортным средством, в сопровождении должностных лиц таможенных органов в порядке, определяемом уполномоченным органом.
6. При отказе лица, управляющего автомобильным транспортным средством, выполнить требование, предусмотренное пунктом 4 настоящей статьи, либо невыполнении им такого требования автомобильное транспортное средство и находящиеся в нем товары подлежат задержанию в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса.
При этом перевозка (транспортировка) задержанных автомобильных транспортных средств и находящихся в нем товаров в место хранения осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.
7. При неустановлении нарушений международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан в акт об остановке автомобильного транспортного средства вносится соответствующая запись.
8. Порядок действий должностных лиц таможенных органов при остановке автомобильных транспортных средств определяется уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенной политики.";
5) пункт 9 статьи 402 после слов "Евразийского экономического союза," дополнить словами "в том числе в местах доставки товаров, при завершении таможенной процедуры таможенного транзита";
6) в статье 411:
в пункте 1:
слова "начатой до выпуска товаров и завершаемой после выпуска товаров, а также" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом установленный таможенным органом в запросе (требовании) о представлении документов и (или) сведений срок представления таких документов и (или) сведений может быть продлен на основании мотивированного обращения лица, которому направлен запрос (требование), в том числе для восстановления утраченных документов. Срок, на который продлевается представление документов и (или) сведений, определяется исходя из обращения лица, которому направлен запрос (требование), но не должен превышать тридцать рабочих дней со дня истечения установленного таможенным органом срока представления документов и (или) сведений.";
в пункте 2:
в части первой слово "товаров," заменить словами "товаров, либо в иных случаях";
в части второй слова "указанной в настоящем пункте проверки" заменить словами "проверки, указанной в настоящей статье";

Бұл ретте мұндай талап, сондай-ақ осы Кодекстің 412 және 413-баптарында көзделген кедендік жете тексеруді және (немесе) кедендік қарап-тексеруді жүргізу орны мен уақытын белгілеу туралы хабарламаның көшірмесі автомобиль көлік құралын басқаратын адамға табыс етіледі.
5. Автомобиль көлік құралын және ондағы тауарларды сақтау орнына жеткізуді уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кеден органдарының лауазымды адамдарының сүйемелдеуімен автомобиль көлік құралын басқаратын адам жүзеге асырады.
6. Автомобиль көлік құралын басқаратын адам осы баптың 4-тармағында көзделген талапты орындаудан бас тартқан не ол мұндай талапты орындамаған кезде автомобиль көлік құралы мен ондағы тауарлар осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес ұсталуға жатады.
Бұл ретте ұсталған автомобиль көлік құралдарын және ондағы тауарларды сақтау орнына тасу (тасымалдау) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын бұзушылықтар анықталмаған кезде автомобиль көлік құралын тоқтату туралы актіге тиісті жазба енгізіледі.
8. Автомобиль көлік құралдарын тоқтатқан кезде кеден органдары лауазымды адамдарының іс-қимыл жасау тәртібін кеден саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайды.";
5) 402-баптың 9-тармағы "өткізу орындарында" деген сөздерден кейін ", оның ішінде кедендік транзиттің кедендік рәсімі аяқталған кезде тауарларды жеткізу орындарында" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 411-бапта:
1-тармақта:
"тауарлар шығарылғанға дейін басталған және тауарлар шығарылғаннан кейін аяқталатын, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте кеден органы құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуда (талапта) белгілеген мұндай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі сұрау салу (талап) жіберілген адамның уәжді өтініші негізінде, оның ішінде жоғалған құжаттарды қалпына келтіру үшін ұзартылуы мүмкін. Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну ұзартылатын мерзім сұрау салу (талап) жіберілген адамның өтініші негізге алына отырып айқындалады, бірақ құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың кеден органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс.";
2-тармақта:
бірінші бөлік "шығарылғаннан кейін" деген сөздерден кейін "не өзге де жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "Осы тармақта" деген сөздер "Осы бапта" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Срок проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, начатой после выпуска товаров либо в иных случаях, не может превышать тридцать рабочих дней.
В указанный срок не включается период времени между датой направления запроса (требования) по представлению документов, сведений и (или) ответа, предварительного решения по уведомлению о результатах проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, начатой после выпуска товаров либо в иных случаях, запросов (требований) в подразделения таможенного органа, а также в другие таможенные органы, вышестоящие и другие государственные органы и (или) организации Республики Казахстан, банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, иные организации, государственные органы и иные организации другого государства – члена Евразийского экономического союза или государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, решения о назначении таможенной экспертизы и датой получения документов и (или) сведений, и (или) ответов на запросы, письменного возражения к предварительному решению по уведомлению о результатах проведения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, начатой после выпуска товаров либо в иных случаях.
4. Лицо вправе обжаловать в соответствии со статьей 21 настоящего Кодекса уведомление о результатах проведения проверки, определенной настоящей статьей, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения такого уведомления.
При этом в случае несогласия с уведомлением о результатах проведения проверки лицо вправе обратиться в таможенный орган о проведении таможенной проверки в соответствии с главой 47 настоящего Кодекса в сроки, установленные частью первой настоящего пункта. Обращение лица в таможенный орган о проведении таможенной проверки приостанавливает исполнение уведомления о результатах проведения проверки, определенной настоящей статьей, до вынесения решения по результатам рассмотрения обращения или до завершения таможенной проверки.
В случае обжалования уведомления о результатах проведения проверки, вынесенного по результатам таможенной проверки, исполнение уведомления о результатах проведения проверки, определенной настоящей статьей, приостанавливается до вынесения решения по жалобе в соответствии с главой 55 настоящего Кодекса.";
7) пункт 2 статьи 416-1:
дополнить абзацем пятым следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тауарлар шығарылғаннан кейін не өзге де жағдайларда басталған тексеруді жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайды.
Құжаттарды, мәліметтерді және (немесе) жауапты, кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тауарлар шығарылғаннан кейін не өзге де жағдайларда басталған тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарлама бойынша алдын ала шешімді кеден органының бөлімшелеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да кеден органдарына, жоғары тұрған және басқа да мемлекеттік органдарына және (немесе) ұйымдарына, екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, өзге де ұйымдарға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдарына сұрау салуларды (талаптарды), кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімді ұсыну жөніндегі сұрау салу (талап) жіберілген күн мен құжаттарды және (немесе) мәліметтерді және (немесе) сұрау салуларға жауаптарды, кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тауарлар шығарылғаннан кейін не өзге де жағдайларда басталған тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарлама бойынша алдын ала шешімге жазбаша қарсылықты алған күн арасындағы уақыт кезеңі көрсетілген мерзімге қосылмайды.
4. Адам осы Кодекстің 21-бабына сәйкес осы бапта айқындалған тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде осындай хабарламаға шағым жасауға құқылы.
Бұл ретте тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарламамен келіспеген жағдайда, адам осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде осы Кодекстің 47-тарауына сәйкес кеден органына кедендік тексеру жүргізу жөнінде өтініш жасауға құқылы. Адамның кеден органына кедендік тексеру жүргізу жөнінде өтініш жасауы өтінішті қарау нәтижелері бойынша шешім шығарылғанға дейін немесе кедендік тексеру аяқталғанға дейін осы бапта айқындалған тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.
Кедендік тексеру нәтижелері бойынша шығарылған, тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасалған жағдайда, осы бапта айқындалған тексеруді жүргізу нәтижелері туралы хабарламаны орындау осы Кодекстің 55-тарауына сәйкес шағым бойынша шешім шығарылғанға дейін тоқтатыла тұрады.";
7) 416-1-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:

"проведение начатой выездной таможенной проверки без фактического выезда на объект и (или) объекты проверяемого лица, установленные пунктом 1 статьи 418 настоящего Кодекса. Подтверждением фактического выезда на объект и (или) объекты проверяемого лица является фиксация такого выезда актом выезда в произвольной форме и (или) иными документами и способами.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом не является грубым нарушением осуществление должностными лицами таможенных органов фактического выезда на объект и (или) объекты проверяемого лица в сроки менее чем сроки проведения такой проверки, а также случаи невозможности фактического выезда на объект и (или) объекты проверяемого лица, связанные с:
нахождением и (или) регистрацией объекта и (или) объектов проверяемого лица в жилых помещениях;
отсутствием проверяемого лица на объекте и (или) объектах проверяемого лица;
иными случаями необоснованного отказа в доступе к объекту и (или) объектам проверяемого лица должностным лицам таможенного органа для проведения выездной таможенной проверки.";
8) пункт 1 статьи 453 после слова "предусмотренных" дополнить словами "пунктом 6 статьи 18-1,";
9) пункт 5 статьи 480 дополнить частями второй, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Уведомление направляется таможенным органом или вручается под роспись.
При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом – с даты доставки документа в веб-приложение.
Указанный способ распространяется на плательщика:
зарегистрированного в качестве пользователя информационной системы таможенного органа в порядке, определенном уполномоченным органом;
зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
с даты доставки документа в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
Указанный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства".".
8. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) подпункты 19) и 97) статьи 7 исключить;
2) подпункт 19) статьи 8 исключить;

"осы Кодекстің 418-бабының 1-тармағында белгіленген тексерілетін тұлғаның объектісіне және (немесе) объектілеріне іс жүзінде бармай басталған көшпелі кедендік тексеруді жүргізу. Тексерілетін тұлғаның объектісіне (немесе) объектілеріне іс жүзінде баруды еркін нысандағы бару актісімен және (немесе) өзге де құжаттармен және тәсілдермен тіркеп-белгілеу осындай баруды растау болып табылады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте кеден органдарының лауазымды адамдарының тексерілетін тұлғаның объектісіне және (немесе) объектілеріне іс жүзінде баруды мұндай тексеруді жүргізу мерзімінен аз мерзімдерде жүзеге асыруы, сондай-ақ мыналарға:
тексерілетін тұлға объектісінің және (немесе) объектілерінің тұрғын үй-жайларда болуына және (немесе) тіркелуіне;
тексерілетін тұлғаның объектісінде және (немесе) объектілерінде тексерілетін тұлғаның болмауына;
көшпелі кедендік тексеруді жүргізу үшін кеден органының лауазымды адамдарына тексерілетін тұлғаның объектісіне және (немесе) объектілеріне кіруден негізсіз бас тартылған өзге де жағдайларға байланысты тексерілетін тұлғаның объектісіне және (немесе) объектілеріне іс жүзінде бару мүмкін болмаған жағдайлар өрескел бұзушылық болып табылмайды.";
8) 453-баптың 1-тармағы "осы Кодекстің" деген сөздерден кейін "18-1-бабының 6-тармағында," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 480-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Хабарламаны кеден органы жібереді немесе қолын қойғызып табыс етеді.
Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген хабарлама мынадай жағдайларда:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы жіберілген хабарлама – пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасында белгі қойылған күннен бастап;
2) электрондық тәсілмен жіберілген хабарлама – құжат веб-қосымшаға жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Көрсетілген тәсіл:
уәкілетті орган айқындаған тәртіппен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланушы ретінде тіркелген;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен электрондық салық төлеуші ретінде тіркелген;
пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне құжат жеткізілген күннен бастап төлеушіге қолданылады.
Көрсетілген тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады.".
8. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 7-баптың 19) және 97) тармақшалары алып тасталсын;
2) 8-баптың 19) тармақшасы алып тасталсын;

3) в статье 12:
в заголовке слова "и столицы" заменить словами ", столицы и районов, городов областного значения";
в подпункте 12) пункта 2 слова "по согласованию с уполномоченным органом" исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения принимают меры по кадровому обеспечению государственных организаций здравоохранения, включая меры социальной поддержки и удержания молодых специалистов.";
4) статью 13 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) и 8-5) следующего содержания:
"8-1) осуществляют мониторинг в области здравоохранения;
8-2) осуществляют координацию и мониторинг деятельности по вопросам корпоративного управления в государственных юридических лицах в области здравоохранения;
8-3) осуществляют деятельность по формированию, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа в области охраны здоровья граждан для неправительственных организаций, в том числе для ключевых групп населения;
8-4) проводят аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения;
8-5) формируют государственный социальный заказ, проводят мониторинг его реализации и оценку результатов по удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемой медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан;";
5) в статье 26:
в пункте 3:
слова "руководителей местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы и их заместителей," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы проводят аттестацию руководителей местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, их заместителей.";
пункт 4 дополнить словами ", их заместителей";
6) в пункте 3 статьи 246 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
9. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
статью 178 дополнить пунктом 4 следующего содержания:

3) 12-бапта:
тақырыптағы "және астананың" деген сөздер ", астананың және аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 12) тармақшасындағы "уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жас мамандарды әлеуметтік қолдау және қалдыру шараларын қоса алғанда, мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды.";
4) 13-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) және 8-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) денсаулық сақтау саласындағы мониторингті жүзеге асырады;
8-2) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік заңды тұлғаларда корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асырады;
8-3) үкіметтік емес ұйымдар үшін, оның ішінде халықтың негізгі топтары үшін азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және нәтижелерін бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асырады;
8-4) денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіби құзыреттілікке аттестаттауды жүргізеді;
8-5) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастырады, Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның іске асырылуына мониторинг және көрсетілетін медициналық көмектің деңгейі мен сапасына азаматтардың қанағаттануы бойынша нәтижелерді бағалауды жүргізеді;";
5) 26-бапта:
3-тармақта:
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшыларын және олардың орынбасарларын," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттауды жүргізеді.";
4-тармақ "басшыларын" деген сөзден кейін ", олардың орынбасарларын" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 246-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
178-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. В случае необходимости пресечения нарушений реализация полномочий должностных лиц, осуществляющих государственный экологический контроль, может проводиться во внеурочное время (в ночное время, выходные или праздничные дни).".
10. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) подпункт 16) статьи 11 исключить;
2) в статье 12:
абзац пятый подпункта 4) исключить;
подпункт 5) дополнить абзацем тридцать седьмым следующего содержания:
"порядок оценки потребностей лиц с инвалидностью согласно классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью;";
3) подпункт 3) статьи 13 исключить;
4) статью 18 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) осуществления:
контроля в сфере предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
взаимодействия с физическими и юридическими лицами, уполномоченным государственным органом и другими государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;".
11. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) в пункте 1 статьи 30:
подпункт 10) дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;";
подпункт 13) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";";
2) в пункте 1 статьи 31:
подпункт 10) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;";
подпункт 13) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";";
3) в пункте 1 статьи 32:
подпункт 10) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;";
подпункт 13) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";";
4) в пункте 1 статьи 33:
подпункт 8) дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;";
подпункт 9) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;";
подпункт 12) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";";

"4. Бұзушылықтардың жолын кесу қажет болған жағдайда, мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың өкілеттіктерін іске асыру жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.".
10. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне::
1) 11-баптың 16) тармақшасы алып тасталсын;
2) 12-бапта:
4) тармақшаның бесінші абзацы алып тасталсын;
5) тармақшаның отыз алтыншы абзацындағы "әзірлейді және бекітеді" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы отыз жетінші абзацпен толықтырылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін бағалау тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
3) 13-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
4) 18-бап мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) мыналарды:
денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласындағы бақылауды;
денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен, уәкілетті мемлекеттік органмен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыру;".
11. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 30-баптың 1-тармағында:
10) тармақша мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;";
13) тармақша мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;";
2) 31-баптың 1-тармағында:
10) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;";
13) тармақша мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;";
3) 32-баптың 1-тармағында:
10) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;";
13) тармақша мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;";
4) 33-баптың 1-тармағында:
8) тармақша мынадай мазмұндағы он бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;";
9) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;";
12) тармақша мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;";

5) пункт 7 статьи 40 дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";";
6) в статье 41:
в пункте 4:
слова "возложение на нижестоящие бюджеты дополнительных расходов без соответствующей их компенсации" заменить словами "отсутствие заключения соответствующей местной бюджетной комиссии";
слова "или заключений, предполагающих возложение на нижестоящие бюджеты дополнительных расходов без соответствующей их компенсации" заменить словами "или без заключения соответствующей местной бюджетной комиссии";
пункт 19 после слов "по проектам государственно-частного партнерства" дополнить словами ", по проектам строительства "под ключ";
7) пункт 3 статьи 45 дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"мониторинг государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ".";
8) часть первую пункта 1 статьи 49 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"государственные обязательства по договорам о строительстве "под ключ".";
9) абзац второй пункта 3 статьи 53 после слова "партнерства," дополнить словами "проектам строительства "под ключ";
10) в пункте 3 статьи 59:
абзац пятый части первой дополнить словами ", за исключением целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, направляемых на субсидирование займов, привлекаемых в рамках реализации национальных проектов";
в частях второй, третьей, четвертой и пятой после слова "благосостояния" дополнить словами "и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики";
11) в пункте 1 статьи 61 слова "в соответствии с пунктом 8 статьи 148" заменить словами ", определяемых в соответствии с частями седьмой, восьмой и девятой пункта 8 статьи 148";
12) часть вторую пункта 4 статьи 80 после слова "партнерства," дополнить словами "проектам строительства "под ключ",";
13) пункт 4 статьи 86 дополнить абзацами девятнадцатым и двадцатым следующего содержания:
"лимит государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" Правительства Республики Казахстан;
лимит государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" местных исполнительных органов;";

5) 40-баптың 7-тармағының он бірінші абзацындағы "есепті жариялауды қамтамасыз етеді." деген сөздер "есепті;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді жариялауды қамтамасыз етеді.";
6) 41-бапта:
4-тармақта:
"төмен тұрған бюджеттерге тиісті өтеусіз қосымша шығыстар жүктелгені" деген сөздер "тиісті жергілікті бюджет комиссиясы қорытындысының болмауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қорытындыларының немесе төмен тұрған бюджеттерге тиісті өтеусіз қосымша шығыстар жүктеуді көздейтін қорытындылардың" деген сөздер "немесе тиісті жергілікті бюджет комиссиясының қорытындысы жоқ қорытындылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
19-тармақ "мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша" деген сөздерден кейін ", "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жобалар бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 45-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді мониторингтеу.";
8) 49-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелер.";
9) 53-баптың 3-тармағының екінші абзацы "мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары" деген сөздерден кейін ", "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 59-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктің бесінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тартылатын қарыздарды субсидиялауға бағытталатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттерді қоспағанда, республикалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктердегі "әл-ауқат қорының" деген сөздерден кейін "және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған Ұлттық басқарушы холдингтің" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 61-баптың 1-тармағындағы "148-бабының 8-тармағына сәйкес" деген сөздер "148-бабы 8-тармағының жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктеріне сәйкес айқындалатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 80-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары" деген сөздерден кейін ", "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 86-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;
жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;";

14) пункт 4 статьи 87 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) лимит государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;";
15) пункт 4 статьи 95 изложить в следующей редакции:
"4. С учетом предложения Республиканской бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней составляет проект уточненного республиканского бюджета и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.";
16) часть третью пункта 5 статьи 96 исключить;
17) в пункте 4 статьи 109:
в части третьей слова "положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации" заменить словами "одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетной стоимости строительства "под ключ";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Гражданско-правовые сделки по услугам лизинга подлежат регистрации в органах государственного казначейства в соответствии с графиком погашения лизинговых платежей.";
18) главу 28 дополнить статьей 147-1 следующего содержания:
"Статья 147-1. Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ"
1. Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" – совокупность прав и обязанностей заказчика и поставщика по сумме, выделяемой из бюджета, на определенную дату принятых и не исполненных заказчиком финансовых обязательств по заключенным договорам о строительстве "под ключ", которые одобрены Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа.
2. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Объемы принимаемых государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами ограничиваются лимитами государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и соответствующих местных исполнительных органов.
Лимиты государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждаются законом о республиканском бюджете.
Методика определения лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.

14) 87-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;";
15) 95-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының ұсынысын ескере отырып, бес жұмыс күні ішінде нақтыланған республикалық бюджет жобасын жасайды және оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.";
16) 96-баптың 5-тармағының үшінші бөлігі алып тасталсын;
17) 109-баптың 4-тармағында:
үшінші бөліктегі "жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы" деген сөздер "мынадай құжаттардың бірі: жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы, техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер лизингтік төлемдерді өтеу графигіне сәйкес мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатады.";
18) 28-тарау мынадай мазмұндағы 147-1-баппен толықтырылсын:
"147-1-бап. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер
1. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер – "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жасалған шарттар бойынша тапсырыс беруші қабылдаған және орындамаған қаржылық міндеттемелердің белгілі бір күніне тапсырыс берушінің және өнім берушінің бюджеттен бөлінген сома бойынша, Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қабылдайтын мемлекеттік міндеттемелердің көлемдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің және тиісті жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттерімен шектеледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттері республикалық бюджет туралы заңмен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.

3. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" осуществляется путем подписания договоров о строительстве "под ключ", которые одобрены Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа.
Договоры о строительстве "под ключ" вступают в силу после их регистрации государственным казначейством или органами государственного казначейства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" подлежат регистрации по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" только в пределах сумм и сроков, установленных договором, и не могут пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства согласно решению соответствующей бюджетной комиссии или решению маслихата.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не может пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства.
4. Государственное казначейство осуществляет учет исполнения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
5. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" местных исполнительных органов.
6. Государственное казначейство и органы государственного казначейства формируют отчеты о принятых государственных обязательствах по проектам строительства "под ключ" и направляют их в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который осуществляет публикацию в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
7. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по государственным обязательствам по проектам строительства "под ключ" друг друга.
8. Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при полной оплате государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" по заключенным договорам о строительстве "под ключ".";
19) в статье 148:
часть первую пункта 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) проекты строительства "под ключ".";
пункт 5 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) финансирование и выполнение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ".";
часть первую пункта 7 дополнить словами ", а также положениями о строительстве "под ключ", установленными законодательством Республики Казахстан";
дополнить пунктом 12 следующего содержания:

3. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттарға қол қою арқылы жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары оларды тіркегеннен кейін күшіне енеді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер "толық бітіріп берілетін" әрбір жеке құрылыс жобасы бойынша шартта белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде ғана тіркелуге жатады және олар тиісті бюджет комиссиясының шешіміне немесе мәслихаттың шешіміне сәйкес мемлекет міндеттемелерін ұлғайту жағына қарай қайта қаралмайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына қарай қайта қаралмайды.
4. Мемлекеттік қазынашылық бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын есепке алуды жүзеге асырады.
5. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің мониторингін жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік қазынашылық және мемлекеттік қазынашылық органдары "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелер туралы есептерді қалыптастырады және оларды осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялауды жүзеге асыратын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар бір-бірінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жасалған шарттар бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер толық төленген кезде орындалған болып есептеледі.";
19) 148-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қаржыландыру және орындау.";
7-тармақтың бірінші бөлігі "заңнамасында" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы ережелерде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:

"12. Порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов по проектам строительства "под ключ" определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
20) в статье 149:
подпункт 2) части первой пункта 1 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"по проекту строительства "под ключ" разрабатываются инвестиционное предложение и технико-экономическое обоснование, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ";";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. По проектам, являющимся технически несложными, строительство которых предполагается по типовым проектам, типовым проектным решениям и проектам повторного применения, разработка технико-экономического обоснования не требуется.
Перечень проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, разрабатывается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и утверждается Правительством Республики Казахстан.
1-2. Расчетная стоимость строительства "под ключ" – стоимость реализации проекта строительства, определяемая на предпроектной стадии для проведения конкурсных процедур и заключения договоров о строительстве "под ключ" в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Расчетная стоимость строительства "под ключ" определяется с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов, протяженности линейного сооружения и других технических характеристик, учитывающих функциональное назначение здания, сооружения. При необходимости применяются укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ (в том числе укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов-аналогов).";
абзац четвертый пункта 5 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, а также положениями о строительстве "под ключ", установленными законодательством Республики Казахстан";

"12. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
20) 149-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне құрылыс жобасын жатқызу жағдайын қоспағанда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша инвестициялық ұсыныс және техникалық-экономикалық негіздеме әзірленеді. Қажет болған кезде тапсырыс беруші техникалық-экономикалық негіздеменің орнына техникалық тапсырма әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Техникалық жағынан күрделі емес, құрылысы үлгілік жобалар, үлгілік жобалық шешімдер және қайта қолдану жобалары бойынша болжанатын жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобалардың тізбесін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
1-2. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстық рәсімдерді өткізу және "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар жасасу үшін жобалау алдындағы кезеңде айқындалатын құрылыс жобасын іске асыру құны. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны ғимараттар мен құрылысжайларды салу құнының объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне шаққандағы ірілендірілген көрсеткіштері, желілік құрылысжайдың ұзақтығы және ғимараттың, құрылысжайдың функционалдық мақсаты ескерілетін басқа да техникалық сипаттамалар пайдаланылып айқындалады. Қажет болған кезде ғимараттардың (құрылысжайлардың) конструкциялық элементтері мен жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері (оның ішінде ұқсас объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы негізінде құнның ірілендірілген көрсеткіштері) қолданылады.";
5-тармақтың төртінші абзацындағы "мемлекеттік" деген сөз "егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы ережелерде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;

21) в подпункте 3) пункта 1 статьи 172 слова "части третьей пункта 5 статьи 96," исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
в статье 13:
в части восьмой слова "постановлениями Правительства Республики Казахстан," исключить;
часть девятую изложить в следующей редакции:
"При установлении законами Республики Казахстан, решениями местных представительных и исполнительных органов льгот на транспортные услуги, включая право на бесплатный проезд для отдельных категорий лиц, местными представительными и исполнительными органами определяется источник финансирования, при этом местными исполнительными органами заключается договор с перевозчиками.".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) реализацией национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.";
2) статью 2 дополнить подпунктами 1-8), 1-9), 48-1) и 48-2) следующего содержания:
"1-8) единый расчетный центр – юридические лица, соответствующие определяемым уполномоченным органом требованиям и порядку работы, осуществляющие формирование единого платежного документа и обеспечивающие взаимодействие между поставщиками коммунальных услуг и потребителями коммунальных услуг на основе информационных систем;
1-9) единый платежный документ – документ, составленный на бумажном носителе либо сформированный в электронной форме, на основании или с помощью которого осуществляются платеж и (или) перевод денег, составленный для осуществления оплаты коммунальных и дополнительных услуг;";
"48-1) электронная платформа закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – электронная платформа) – информационная система, обеспечивающая проведение электронных закупок в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, предоставляющая электронные услуги по обеспечению точки доступа для приобретения товаров, работ и услуг, заключения договора о строительстве "под ключ", а также отбора и мониторинга проектов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;

21) 172-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "96-баптың 5-тармағының үшінші бөлігін," деген сөздер алып тасталсын.
12. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
13-бапта:
сегізінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Үкiмет қаулыларымен," деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың шешімдерінде адамдардың жекелеген санаттары үшін тегін жол жүру құқығын қоса алғанда, көлік қызметтеріне жеңілдіктер белгіленген кезде жергілікті өкілді және атқарушы органдар қаржыландыру көзін айқындайды, бұл ретте жергілікті атқарушы органдар тасымалдаушылармен шарт жасасады.".
13. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-тармағы 6) тармақшасындағы "ерекшеліктеріне байланысты қатынастарды реттейді." деген сөздер "ерекшеліктеріне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыруға байланысты қатынастарды реттейді.";
2) 2-бап мынадай мазмұндағы 1-8), 1-9), 48-1) және 48-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-8) бірыңғай есеп айырысу орталығы – уәкілетті орган айқындайтын жұмыс істеу талаптары мен тәртібіне сәйкес келетін, бірыңғай төлем құжатын қалыптастыруды жүзеге асыратын және ақпараттық жүйелер негізінде коммуналдық көрсетілетін қызметтерді берушілер мен коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін заңды тұлғалар;
1-9) бірыңғай төлем құжаты – қағаз жеткізгіште жасалған не электрондық нысанда қалыптастырылған, оның негізінде немесе оның көмегімен төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылатын, коммуналдық және қосымша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді жүзеге асыру үшін жасалған құжат;";
"48-1) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасы (бұдан әрі – электрондық платформа) – энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде электрондық сатып алуды жүргізуді қамтамасыз ететін, энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт жасасу, сондай-ақ жобаларды іріктеу және мониторингтеу үшін қолжетімділік нүктесін қамтамасыз ету жөніндегі электрондық қызметтерді ұсынатын ақпараттық жүйе;

48-2) технический оператор в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – технический оператор) – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале;";
3) статью 10-1 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) определяет технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.";
4) в статье 10-2:
подпункт 10-15) после слов "перечень коммунальных услуг" дополнить словами ", требования к единому платежному документу";
дополнить подпунктами 10-41), 10-42), 10-43) и 10-44) следующего содержания:
"10-41) разрабатывает и утверждает типовую конкурсную документацию проектов модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
10-42) разрабатывает и утверждает правила планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процессов проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
10-43) устанавливает порядок для обеспечения информационной безопасности в сфере водоснабжения и (или) водоотведения;
10-44) определяет отраслевой центр информационной безопасности в сфере водоснабжения и (или) водоотведения;";
5) статью 10-6 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Субъекты (участники) информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, за исключением потребителей, передают данные, включая данные, сформированные единым расчетным центром, техническому оператору.";
6) главу 1-1 дополнить статьями 10-10, 10-11, 10-12 и 10-13 следующего содержания:
"Статья 10-10. Компетенция технического оператора
1. Технический оператор:
1) на основании предложений государственных органов, осуществляющих государственное регулирование и руководство в соответствующих сферах, и местных исполнительных органов совместно формирует перечень субъектов естественных монополий, участвующих в модернизации и строительстве энергетической и коммунальной инфраструктуры, в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
2) рассматривает предварительные заявки и задания на проектирование субъектов естественной монополий и местных исполнительных органов по проектам, участвующим в модернизации и строительстве энергетической и коммунальной инфраструктуры, в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;

48-2) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық операторы (бұдан әрі – техникалық оператор) – мемлекет жарғылық капиталына жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;";
3) 10-1-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық операторын айқындайды.";
4) 10-2-бапта:
10-15) тармақша "көрсетілетін қызметтер тізбесін" деген сөздерден кейін ", бірыңғай төлем құжатына қойылатын талаптарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-41), 10-42), 10-43) және 10-44) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-41) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобаларының үлгілік конкурстық құжаттамасын әзірлейді және бекітеді;
10-42) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процестерін мониторингтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
10-43) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін белгілейді;
10-44) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығын айқындайды;";
5) 10-6-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тұтынушыларды қоспағанда, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру субъектілері (қатысушылары) бірыңғай есеп айырысу орталығы қалыптастырған деректерді қоса алғанда, деректерді техникалық операторға береді.";
6) 1-1-тарау мынадай мазмұндағы 10-10, 10-11, 10-12 және 10-13-баптармен толықтырылсын:
"10-10-бап. Техникалық оператордың құзыреті
1. Техникалық оператор:
1) тиісті салаларда мемлекеттік реттеуді және басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары негізінде энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуға және салуға қатысатын табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесін бірлесіп қалыптастырады;
2) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуға және салуға қатысатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері мен жергілікті атқарушы органдардың жобалауға арналған алдын ала өтінімдері мен тапсырмаларын қарайды;

3) осуществляет экспертизу технико-технологических решений, направленных на модернизацию энергетического и коммунального секторов системы водоснабжения и водоотведения, производства, передачи тепловой и электрической энергии;
4) осуществляет мониторинг реализации проектов на этапах проектирования, строительства и (или) эксплуатации, в том числе энергосбережения, в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
5) осуществляет мониторинг и координацию вопросов применения продукции казахстанских товаропроизводителей и локализации новых и расширения действующих производств в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
6) передает данные на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
7) организовывает применение единого платежного документа;
8) обеспечивает централизованный сбор, анализ, хранение, сохранность и конфиденциальность электронных информационных ресурсов и данных, полученных путем интеграции объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства с информационными системами государственных органов;
9) организует создание и сопровождение информационных систем в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, в том числе в сфере водоснабжения и (или) водоотведения.
Статья 10-11. Администратор электронной платформы
1. Администратор электронной платформы:
1) осуществляет развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание электронной платформы;
2) оказывает консультационную помощь по функционированию электронной платформы;
3) обеспечивает информационную безопасность хранения электронных информационных ресурсов;
4) взаимодействует по вопросам интеграции информационных систем государственных органов, государственных электронных информационных ресурсов и обеспечения информационной безопасности;
5) обеспечивает операционное сопровождение процесса внесения и возврата обеспечения заявок на участие в конкурсе в соответствии с правилами осуществления закупок работ и услуг, разработанными и утвержденными уполномоченным органом;
6) взаимодействует с государственными органами и иными организациями по вопросам информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах.
2. Закупки работ и услуг, отбор проектов и поставщиков, заключение договоров, приобретение товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов осуществляются на электронной платформе в соответствии с правилами функционирования электронной платформы, разработанными и утвержденными уполномоченным органом.

3) сумен жабдықтау және су бұру, жылу және электр энергиясын өндіру, беру жүйесінің энергетикалық және коммуналдық секторларын жаңғыртуға бағытталған техникалық-технологиялық шешімдердің сараптамасын жүзеге асырады;
4) жобаларды энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жобалау, салу және (немесе) пайдалану, оның ішінде энергия үнемдеу кезеңдерінде іске асыруды мониторингтеуді жүзеге асырады;
5) энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілердің өнімдерін қолдану және жаңа өндірістерді орналастыру және жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту мәселелерін мониторингтеу мен үйлестіруді жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес деректерді "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасына береді;
7) бірыңғай төлем құжатын қолдануды ұйымдастырады;
8) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау арқылы алынған электрондық ақпараттық ресурстар мен деректерді орталықтандырылған жинауды, талдауды, сақтауды, олардың сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етеді;
9) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында, оның ішінде сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында ақпараттық жүйелерді құруды және қолдап отыруды ұйымдастырады.
10-11-бап. Электрондық платформа әкімшісі
1. Электрондық платформа әкімшісі:
1) электрондық платформаны дамытуды, қолдап отыруды және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
2) электрондық платформаның жұмыс істеуі мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді;
3) электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
4) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін, мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды интеграциялау және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
5) уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес конкурсқа қатысуға өтінімдерді қамтамасыз етуді енгізу және қайтару процесін операциялық қолдап отыруды қамтамасыз етеді;
6)  жоспарланатын және іске асырылатын жобаларды ақпараттық қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу, қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес электрондық платформада жүзеге асырылады.

3. Администратор электронной платформы определяется уполномоченным органом.
Статья 10-12. Основные положения планирования и реализации проектов, принципы осуществления закупок работ и услуг, отбора проектов и поставщиков, заключения договоров, приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключения офтейк-контрактов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
1. Реализация проектов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов субъектом естественных монополий осуществляется в соответствии с правилами осуществления закупок работ и услуг, отбора проектов и поставщиков, заключения договоров в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, разработанными и утвержденными уполномоченным органом.
2. Осуществление закупок работ и услуг в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов основывается на принципах:
1) оптимального и эффективного расходования денег, используемых для закупок, в том числе путем обеспечения соотношения цены и качества закупаемых работ и услуг;
2) открытости и прозрачности процесса закупок работ и услуг;
3) предоставления потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в закупках работ и услуг на основе двухэтапного конкурса, кроме случаев, по приобретению товаров у казахстанских товаропроизводителей, осуществляемых в соответствии с положениями законодательства Республики Казахстан о промышленной политике;
4) оказания поддержки казахстанским производителям товаров, а также отечественным поставщикам работ и услуг;
5) обязательности двухэтапного конкурса с заключением договора о строительстве "под ключ".
3. Субъектами закупок являются потенциальный поставщик, поставщик, заказчик, администратор электронной платформы, технический оператор, национальный управляющий холдинг, созданный в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, уполномоченный орган, казахстанские товаропроизводители.
4. Порядок и критерии отбора подрядчиков, утверждения конкурсной документации для проектов модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры определяются правилами осуществления закупок работ и услуг, отбора проектов и поставщиков, заключения договоров в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, разработанными и утвержденными уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по защите и развитию конкуренции.

3. Электрондық платформа әкімшісін уәкілетті орган айқындайды.
10-12-бап. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жобаларды жоспарлау мен іске асырудың негізгі ережелері, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу, қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу қағидаттары
1. Табиғи монополиялар субъектісі энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жобаларды іске асыруды уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
2. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру:
1) сатып алу үшін пайдаланылатын ақшаны, оның ішінде сатып алынатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бағасы мен сапасының арақатынасын қамтамасыз ету арқылы оңтайлы және тиімді жұмсау;
2) жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесінің ашықтығы мен бүкпесіздігі;
3) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік саясат туралы заңнамасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылатын қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу жағдайларынан басқа, әлеуетті өнім берушілерге екі кезеңдік конкурс негізінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қатысу үшін тең мүмкіндіктер беру;
4) қазақстандық тауарлар өндірушілерге, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге қолдау көрсету;
5) "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт жасаса отырып, екі кезеңдік конкурстың міндеттілігі қағидаттарына негізделеді.
3. Әлеуетті өнім беруші, өнім беруші, тапсырыс беруші, электрондық платформа әкімшісі, техникалық оператор, даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдинг, уәкілетті орган, қазақстандық тауар өндірушілер сатып алу субъектілері болып табылады
4. Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобалары үшін мердігерлерді іріктеу, конкурстық құжаттаманы бекітудің тәртібі мен өлшемшарттары бәсекелестікті қорғау және дамыту жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу қағидаларында айқындалады.

5. Правила приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключения офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Статья 10-13. Единая государственная система управления водоснабжением и водоотведением
1. Юридические лица, осуществляющие деятельность в процессе обеспечения водоснабжения, а также отвода сточных вод в централизованных и местных системах водоснабжения и водоотведения, предоставляют информацию посредством единой государственной системы управления водоснабжением и водоотведением о качестве и объемах водоснабжения и водоотведения, состоянии оборудования, сетей водоснабжения, водоотведения и иного имущества, используемого для осуществления деятельности, мерах по модернизации, ремонту, реконструкции, замене указанного имущества, мерах по снижению потерь воды.
2. Оснащение объектов водоснабжения и водоотведения, участвующих в процессе производства, передачи и снабжения водой, приборами учета, обеспечение их функционирования осуществляются в соответствии с правилами выбора, монтажа и эксплуатации приборов учета воды в системах водоснабжения и водоотведения.
3. Задачами единой государственной системы управления водоснабжением и водоотведением являются:
1) сбор, обработка информации о состоянии и прогнозе развития сферы водоснабжения и (или) водоотведения;
2) обеспечение формирования прогноза развития сферы водоснабжения и (или) водоотведения;
3) обеспечение качества и доступности государственных услуг, оказываемых посредством единой государственной системы управления водоснабжением и водоотведением.
4. Правилами организации, формирования и функционирования единой государственной информационной системы управления водоснабжением и водоотведением, разработанными и утвержденными уполномоченным органом, определяются в том числе:
1) порядок сбора, обработки, мониторинга и анализа данных;
2) требования к объектам информатизации;
3) требования к аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем учета водных ресурсов;
4) требования к автоматизированным системам управления технологическим процессом;
5) технические требования к серверному оборудованию и операционной системе для функционирования автоматизированной системы учета;
6) требования к технологии передачи информации в информационной системе учета водных ресурсов;

5. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу қағидаларын өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
10-13-бап. Сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі
1. Орталықтандырылған және жергілікті сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде сумен жабдықтауды, сондай-ақ сарқынды суларды бұруды қамтамасыз ету процесінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар сумен жабдықтаудың және су бұрудың сапасы мен көлемі, жабдықтың, сумен жабдықтау, су бұру желілерінің және қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын өзге де мүліктің жай-күйі, көрсетілген мүлікті жаңғырту, жөндеу, реконструкциялау, ауыстыру жөніндегі шаралар, су ысырабын азайту жөніндегі шаралар туралы ақпаратты сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы береді.
2. Суды өндіру, беру және сумен жабдықтау процесіне қатысатын сумен жабдықтау және су бұру объектілерін есепке алу аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде суды есепке алу аспаптарын таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесінің міндеттері мыналар болып табылады:
1) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласының жай-күйі мен оны дамытудың болжамы туралы ақпаратты жинау, өңдеу;
2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласын дамытудың болжамын қалыптастыруды қамтамасыз ету;
3) сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету.
4. Уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесін ұйымдастыру, қалыптастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларында мыналар:
1) деректерді жинау, өңдеу, мониторингтеу және талдау тәртібі;
2) ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптар;
3) су ресурстарын есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қойылатын талаптар;
4) технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне қойылатын талаптар;
5) автоматтандырылған есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі үшін серверлік жабдыққа және операциялық жүйеге қойылатын техникалық талаптар;
6) су ресурстарын есепке алудың ақпараттық жүйесінде ақпаратты беру технологиясына қойылатын талаптар;

7) требования к средствам измерений, иному оборудованию и нематериальным активам, осуществляющим учет воды и обеспечивающим возможность присоединения приборов учета.
5. Субъекты в сфере водоснабжения и (или) водоотведения обязаны предоставлять доступ и интегрировать свои аппаратно-программные комплексы автоматизированной системы учета воды с единой государственной системой управления водоснабжением и водоотведением.".
14. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации":
1) подпункт 18) статьи 7 исключить;
2) статью 7-1 дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
"9-2) определяет порядок создания, сохранения и использования страхового фонда технической документации на изделия вооружения и военной техники, важнейшую гражданскую продукцию, а также проектной документации на объекты повышенного риска, системы жизнеобеспечения населения и объекты, являющиеся национальным достоянием;".
15. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы":
1) в статье 1-1:
в заголовке слово "Символ" заменить словами "Региональная символика";
в пункте 1 слова "имеет свой герб, являющийся его символом, отражающим" заменить словами "имеет свою региональную символику, отражающую";
в пункте 2 слова "герба города Алматы и его изображения" заменить словами "региональной символики города Алматы";
2) в статье 4:
в подпункте 9) слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по вопросам миграции населения";
дополнить подпунктами 9-44) и 9-45) следующего содержания:
"9-44) определяет юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, отвечающее за организацию дорожного движения в городе Алматы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о дорожном движении;
9-45) определяет юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность по управлению парковочными пространствами на территории города Алматы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
16. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции":
пункт 4 статьи 4 исключить.
17. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":

7) суды есепке алуды жүзеге асыратын және есепке алу аспаптарын қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін өлшеу құралдарына, өзге де жабдықтарға және материалдық емес активтерге қойылатын талаптар да айқындалады.
5. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы субъектілер өздерінің суды есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қолжетімділік беруге және оларды сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен интеграциялауға міндетті.".
14. "Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 18) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-1-бап мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
"9-2) қару-жарақ пен әскери техника бұйымдарына, аса маңызды азаматтық өнімге арналған техникалық құжаттаманың, сондай-ақ жоғары тәуекел объектілеріне, халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету жүйелеріне және ұлттық игілік болып табылатын объектілерге арналған жобалау құжаттамасының сақтандыру қорын жасау, сақтау және пайдалану тәртібін айқындайды;".
15. "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" 1998 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-1-бапта:
тақырыптағы "нышаны" деген сөз "өңірлік рәміздемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "өз елтаңбасы" деген сөздер "өз өңірлік рәміздемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Алматы қаласы елтаңбасының сипаттамасы мен оны пайдалану тәртібін және оның бейнесiн" деген сөздер "Алматы қаласының өңірлік рәміздемесінің сипаттамасы мен оны пайдалану тәртібін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-бапта:
9) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-44) және 9-45) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-44) Қазақстан Республикасының жол жүрісі туралы заңнамасына сәйкес Алматы қаласында жол жүрісін ұйымдастыру үшін жауап беретін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаны айқындайды;
9-45) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Алматы қаласының аумағында орынтұрақ кеңістіктерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаны айқындайды;".
16. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
17. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) статью 1 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) нестационарный объект – используемые для оказания услуг и (или) для иных целей, если иное не предусмотрено Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", временное сооружение или временная конструкция, непрочно связанные с землей, вне зависимости от наличия или отсутствия подключения (технологического присоединения) к сетям инженерно-технического обеспечения, в том числе автоматизированное устройство или транспортное средство.";
2) в статье 6:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-6) следующего содержания:
"4-6) установление ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения;";
дополнить пунктами 2-15 и 6-1 следующего содержания:
"2-15. К компетенции маслихатов городов республиканского значения, столицы относится утверждение:
1) правил обеспечения доступной среды;
2) программы реновации жилища.";
"6-1. Маслихаты областей, городов республиканского значения, за исключением города Алматы, утверждают правила доставления (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, задержанного на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности.";
3) в статье 27:
в подпункте 1-15) пункта 1 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по вопросам миграции населения";
в пункте 1-6 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристской деятельности";
дополнить пунктами 1-8 и 1-9 следующего содержания:
"1-8. Акимат области, города республиканского значения, столицы:
1) разрабатывает и утверждает правила определения мест размещения, порядок установки, функционирования и демонтажа нестационарных объектов и нестационарных торговых объектов на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы;
2) обеспечивает экологическую безопасность населения и восстановление элементов естественных экологических систем на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы;
3) определяет меры стимулирования новых технологий в сфере "зеленой экономики".
1-9. Акимат города республиканского значения, столицы:

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) стационарлық емес объект – егер "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, қызметтер көрсету үшін және (немесе) өзге де мақсаттар үшін пайдаланылатын, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылуының (технологиялық қосылуының) болуына немесе болмауына қарамастан, жерге берік орнатылмаған уақытша құрылысжай немесе уақытша конструкция, оның ішінде автоматтандырылған құрылғы немесе көлік құралы;";
2) 6-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-6) тармақшамен толықтырылсын:
"4-6) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 2-15 және 6-1-тармақтармен толықтырылсын:
"2-15. Республикалық маңызы бар қалалар, астана мәслихаттарының құзыретіне:
1) қолжетімді ортаны қамтамасыз ету қағидаларын;
2) тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын бекіту жатады.";
"6-1. Алматы қаласын қоспағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттары Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда ұсталған автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды және уақытша сақтауды ұйымдастыру қағидаларын бекітеді.";
3) 27-бапта:
1-15) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-6-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-8 және 1-9-тармақтармен толықтырылсын:
"1-8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі:
1) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында стационарлық емес объектілер мен стационарлық емес сауда объектілерін орналастыру орындарын айқындау қағидаларын, олардың орнатылу, жұмыс істеу және бөлшектелу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
2) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында халықтың экологиялық қауіпсіздігін және табиғи экологиялық жүйелердің элементтерін қалпына келтіруді қамтамасыз етеді;
3) "жасыл экономика" саласында жаңа технологияларды ынталандыру шараларын айқындайды.
1-9. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі:

1) разрабатывает и утверждает правила установки защитных конструкций и регулирующих элементов (шлагбаумов и других ограждений) в жилом секторе, за исключением городов Астаны и Алматы;
2) разрабатывает правила обеспечения доступной среды;
3) создает необходимые условия для проведения общегосударственных и международных мероприятий;
4) осуществляет международное сотрудничество по вопросам развития городов республиканского значения, столицы;
5) разрабатывает программу реновации жилища;
6) разрабатывает и представляет на утверждение в представительный орган города республиканского значения, столицы правила благоустройства территории города республиканского значения, столицы, разработанные на основании типовых правил благоустройства городов и населенных пунктов, утверждаемых уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, с учетом дополнительных требований, учитывающих особенности города республиканского значения, столицы;
7) координирует деятельность в области эффективного функционирования систем тепло- энерго-, водо- и газоснабжения, канализации и водоотведения, дорожной деятельности, всех видов городского транспорта и связи, благоустройства, озеленения, санитарной очистки города, а также инженерного обеспечения, эксплуатации и ремонта жилищного фонда;
8) по согласованию с заинтересованными центральными уполномоченными государственными органами разрабатывает и утверждает правила предоставления физическими и юридическими лицами торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории города республиканского значения, столицы.";
4) в подпункте 31) пункта 1 статьи 31 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристской деятельности";
5) пункт 1 статьи 35 дополнить подпунктом 12-11) следующего содержания:
"12-11) организует выполнение общественных работ лицам, привлеченным к административным взысканиям, в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;".
18. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана":
1) в статье 3:
в заголовке слово "Цели" заменить словами "Основные цели";
в пункте 1 слово "Целями" заменить словами "Основными целями";
в пункте 2 слово "Задачами" заменить словами "Основными задачами";
2) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Основные принципы деятельности Банка Развития
Основные принципами деятельности Банка Развития являются:

1) Астана және Алматы қалаларын қоспағанда, тұрғын секторда қорғаныш конструкциялары мен реттеуші элементтерді (шлагбаумдар және басқа да қоршаулар) орнату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
2) қолжетімді ортаны қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді;
3) жалпымемлекеттік және халықаралық іс-шараларды өткізу үшін қажетті жағдайлар жасайды;
4) республикалық маңызы бар қалаларды, астананы дамыту мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
5) тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын әзірлейді;
6) республикалық маңызы бар қаланың, астананың ерекшеліктері ескерілетін қосымша талаптарды ескере отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін қалалар мен елді мекендерді абаттандырудың үлгілік қағидалары негізінде әзірленген республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағын абаттандыру қағидаларын әзірлейді және республикалық маңызы бар қаланың, астананың өкілді органына бекітуге ұсынады;
7) жылумен, энергиямен, сумен және газбен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерінің, жол қызметінің, қалалық көлік пен байланыстың барлық түрлерінің тиімді жұмыс істеуі, қаланы абаттандыру, көгалдандыру, санитариялық тазарту, сондай-ақ тұрғын үй қорын инженерлік қамтамасыз ету, пайдалану және жөндеу саласындағы қызметті үйлестіреді;
8) мүдделі орталық уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша жеке және заңды тұлғалардың республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында сауда, ойын-сауық, қонақүй, медициналық және өзге де қызметтер көрсету қағидаларын әзірлейді және бекітеді.";
4) 31-баптың 1-тармағының 31) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 35-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12-11) тармақшамен толықтырылсын:
"12-11) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;".
18. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
тақырыптағы "мақсаттары" деген сөз "негізгі мақсаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "мақсаттары" деген сөз "негізгі мақсаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "міндеттері" деген сөз "негізгі міндеттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Даму Банкі қызметінің негізгі қағидаттары
Даму Банкі қызметінің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:

1) эффективность, системность и оперативность в принятии решений и их реализации;
2) прозрачность осуществления деятельности Банка Развития;
3) добросовестность и профессионализм.".
19. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) подпункты 8), 20-22) и 20-23) статьи 11 исключить;
2) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктами 11-1), 13-15) и 13-16) следующего содержания:
"11-1) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности;";
"13-15) субсидирует затраты туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
13-16) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов;";
3) в статье 28-1:
в пункте 3 слова "уполномоченным органом" и "уполномоченного органа" заменить соответственно словами "местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы" и "местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы";
в пункте 5 слова "уполномоченный орган" заменить словами "местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
"7-1) дизайн-код – требования, направленные на формирование стилистически единого архитектурного облика населенных пунктов, комфортной и безопасной городской среды, в том числе касающиеся размещения элементов благоустройства, информационных конструкций (вывесок, городской навигации), рекламных конструкций, нестационарных объектов, озеленения, освещения, фасадов, ограждений;";
дополнить подпунктами 7-2) и 59-1) следующего содержания:
"7-2) проект детальной планировки – градостроительная документация, разрабатываемая для отдельных частей территорий и функциональных зон населенных пунктов, а также территорий, расположенных за пределами населенных пунктов;";
"59-1) строительство "под ключ" – комплексные работы по строительству объекта и введению его в эксплуатацию, включающие выполнение проектных, изыскательских, строительно-монтажных (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) и других работ, а также сопутствующие указанным работам поставку товаров и оказание услуг, за исключением проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов и услуг технического надзора;";

1) шешімдер қабылдаудағы және оларды іске асырудағы тиімділік, жүйелілік және жеделдік;
2) Даму Банкінің қызметін жүзеге асырудың ашықтығы;
3) адалдық және кәсібилік.".
19. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 8), 20-22) және 20-23) тармақшалары алып тасталсын;
2) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11-1), 13-15) және 13-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
"13-15) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялайды;
13-16) тау шаңғысы курорттары үшін жабдықтар мен техника сатып алу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтейді;";
3) 28-1-бапта:
3-тармақтағы "уәкілетті орган" және "уәкілетті органның" деген сөздер тиісінше "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы" және "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "уәкілетті органға" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) дизайн-код – елді мекендердің стилистикалық бірыңғай сәулеттік келбетін, жайлы және қауіпсіз қалалық ортаны қалыптастыруға бағытталған, оның ішінде абаттандыру элементтерін, ақпараттық конструкцияларды (маңдайшаларды, қалалық навигацияны), жарнама конструкцияларын, стационарлық емес объектілерді орналастыруға, көгалдандыруға, жарықтандыруға, қасбеттерге, қоршауларға қатысты талаптар;";
мынадай мазмұндағы 7-2) және 59-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-2) егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы – елді мекендер аумақтарының, сондай-ақ елді мекендердің шегінен тыс жерде орналасқан аумақтардың жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары үшін әзірленетін қала құрылысы құжаттамасы;";
"59-1) "толық бітіріп берілетін" құрылыс – жобалау, іздестіру, құрылыс-монтаждау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтіру, күрделі жөндеу) және басқа да жұмыстарды орындауды, сондай-ақ жобалар мен техникалық қадағалаудың көрсетілетін қызметтеріне ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді қоспағанда, көрсетілген жұмыстарға ілеспе тауарларды жеткізуді және қызметтер көрсетуді қамтитын объектіні салу және оны пайдалануға беру жөніндегі кешенді жұмыстар;";

2) статью 16 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Особенностью строительства "под ключ" является комплексный характер, выраженный в возможности содержать условия по финансированию, планированию, изысканиям, обоснованиям, проектированию, строительству и сопутствующим ему услугам, управлению, эксплуатации, обслуживанию, передаче на баланс одной из сторон.
Порядок планирования, финансирования и реализации строительства "под ключ" по проектам, содержащим государственные инвестиции в строительство, устанавливается законодательством Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 22 дополнить подпунктами 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-2) утверждение дизайн-кода города республиканского значения, столицы;
1-3) утверждение правил администрирования дизайн-кода города республиканского значения, столицы;";
4) статью 25 дополнить пунктами 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-3. Акимат города республиканского значения, столицы разрабатывает дизайн-код города республиканского значения, столицы.
1-4. Акимат города республиканского значения, столицы разрабатывает правила администрирования дизайн-кода города республиканского значения, столицы.";
5) в статье 64-1:
часть вторую пункта 11 дополнить словами ", если иное не предусмотрено пунктом 11-1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. В случае выдачи государственной экспертной организацией отрицательного заключения экспертизы по итогам проведенной комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов выданное отрицательное экспертное заключение направляется для рассмотрения в апелляционную комиссию.
Апелляционная комиссия создается на постоянной основе при уполномоченном органе по делам архитектуры, градостроительства и строительства для рассмотрения отрицательных экспертных заключений по итогам проведенной комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов государственной экспертной организацией.
Состав и положение об апелляционной комиссии утверждаются уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства. В состав апелляционной комиссии в обязательном порядке привлекаются эксперты из числа экспертных организаций, Национальной палаты предпринимателей, общественных объединений. Апелляционную комиссию возглавляет заместитель руководителя уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
По итогам рассмотрения отрицательного экспертного заключения государственной экспертной организации апелляционная комиссия выносит одно из следующих решений:

2) 16-бап мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Толық бітіріп берілетін" құрылыстың ерекшелiгi қаржыландыру, жоспарлау, iздестірулер, негiздемелер, жобалау, салу және оған iлеспе көрсетілетін қызметтер, басқару, пайдалану, қызмет көрсету, тараптардың бiрiнiң балансына беру жөнiндегi шарттарды қамту мүмкiндiгiнен көрiнетiн кешендi сипат болып табылады.
Құрылысқа мемлекеттік инвестицияларды қамтитын жобалар бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылысты жоспарлау, қаржыландыру және іске асыру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.";
3) 22-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) республикалық маңызы бар қаланың, астананың дизайн-кодын бекіту;
1-3) республикалық маңызы бар қаланың, астананың дизайн-кодын әкімшілендіру қағидаларын бекіту;";
4) 25-бап мынадай мазмұндағы 1-3 және 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
"1-3. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі республикалық маңызы бар қаланың, астананың дизайн-кодын әзірлейді.
1-4. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі республикалық маңызы бар қаланың, астананың дизайн-кодын әкімшілендіру қағидаларын әзірлейді.";
5) 64-1-бапта:
11-тармақтың екінші бөлігіндегі "Тапсырыс беруші" деген сөздер "Егер осы баптың 11-1-тармағында өзгеше көзделмесе,  тапсырыс беруші" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Мемлекеттік сараптама ұйымы жүргізілген объектілер құрылысы жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасының қорытындылары бойынша сараптаманың теріс қорытындысын берген жағдайда, берілген теріс сараптамалық қорытынды апелляциялық комиссияға қарау үшін жіберіледі.
Апелляциялық комиссия мемлекеттік сараптама ұйымының жүргізілген объектілер құрылысы жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасының қорытындылары бойынша теріс сараптамалық қорытындыларды қарау үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның жанынан тұрақты негізде құрылады.
Апелляциялық комиссияның құрамы мен ол туралы ережені сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді. Апелляциялық комиссияның құрамына міндетті түрде сараптамалық ұйымдар, Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, қоғамдық бірлестіктер арасынан сарапшылар тартылады. Апелляциялық комиссияны сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган басшысының орынбасары басқарады.
Апелляциялық комиссия мемлекеттік сараптама ұйымының теріс сараптамалық қорытындысын қарау қорытындылары бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:

1) оставить отрицательное экспертное заключение без изменения;
2) отменить отрицательное экспертное заключение полностью или в части.
По окончании рассмотрения отрицательного экспертного заключения государственной экспертной организации уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства выносит мотивированное решение с учетом решения апелляционной комиссии.";
6) пункт 4 статьи 68-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства обязан предоставить безвозмездный доступ субъектам в сфере архитектуры, градостроительства и строительства при применении государственной информационной системы в сфере строительства, архитектуры и градостроительства в случае, если это обращение установлено законами Республики Казахстан.".
21. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии":
в статье 10:
пункт 1 дополнить подпунктом 17-8) следующего содержания:
"17-8) проведение эпизоотического мониторинга;";
пункт 1-1 дополнить подпунктом 32-7) следующего содержания:
"32-7) проведение эпизоотического мониторинга;".
22. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями":
1) в подпункте 3) статьи 7 слова ", оказывает методическую помощь социальным работникам" исключить;
2) пункт 2 статьи 8 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) оказывают методическую помощь социальным работникам;".
23. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
1) в статье 13:
подпункт 23-8) дополнить словами ", за исключением городов республиканского значения, столицы";
подпункт 23-16) дополнить словами ", за исключением городов республиканского значения, столицы и их агломераций";
2) статью 14 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы:
1) разрабатывают и утверждают тарифную политику, применяемую на городском общественном транспорте;
2) разрабатывают и утверждают правила субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров на территории городов республиканского значения, столицы и их агломераций;
3) разрабатывают и утверждают правила перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом по согласованию с уполномоченным органом.".
24. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":

1) теріс сараптамалық қорытындыны өзгеріссіз қалдыру;
2) теріс сараптамалық қорытындының күшін толық немесе бір бөлігінде жою.
Мемлекеттік сараптама ұйымының теріс сараптамалық қорытындысын қарау аяқталған соң сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган апелляциялық комиссияның шешімін ескере отырып, уәжді шешім шығарады.";
6) 68-1-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер осы жолданым Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйені қолданған кезде сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы субъектілерге өтеусіз қолжетімділік беруге міндетті.".
21. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
10-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 17-8) тармақшамен толықтырылсын:
"17-8) эпизоотиялық мониторинг жүргізу;";
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы 32-7) тармақшамен толықтырылсын:
"32-7) эпизоотиялық мониторинг жүргізу;".
22. "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 3) тармақшасындағы ", әлеуметтiк қызметкерлерге әдiстемелiк көмек көрсетедi" деген сөздер алып тасталсын;
2) 8-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) әлеуметтік қызметкерлерге әдістемелік көмек көрсетеді;".
23. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 13-бапта:
23-8) тармақшадағы "автомобиль" деген сөз "республикалық маңызы бар қалаларды, астананы қоспағанда, автомобиль" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-16) тармақшадағы "әлеуметтік" деген сөз "республикалық маңызы бар қалаларды, астананы және олардың агломерацияларын қоспағанда, әлеуметтік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) қалалық қоғамдық көлікте қолданылатын тарифтік саясатты әзірлейді және бекітеді;
2) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және олардың агломерацияларының аумағында жолаушыларды әлеуметтік маңызы бар тасымалдауды жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді.".
24. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) статью 6 дополнить пунктом 5-2 следующего содержания:
"5-2. Запрещается распространение рекламы путем звуковой информации на открытом пространстве за пределами помещений (зданий, сооружений и их комплексов) в населенных пунктах, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования.";
2) в статье 11:
пункт 1-2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Запрещается размещение наружной (визуальной) рекламы путем нанесения рекламных изображений и (или) информации на покрытие проезжей части автомобильных дорог и улиц населенных пунктов, тротуаров пешеходных и велосипедных дорожек, посадочных площадок, остановочных пунктов.";
в пункте 7:
в части третьей:
после слов "В случае, если" дополнить словами "объект наружной (визуальной) рекламы не соответствует требованиям настоящего Закона, а также если";
слово "размещенных" заменить словом "размещенные";
слова "или собственник объекта наружной (визуальной) рекламы не известен, местный исполнительный орган выдает в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан обязательное для исполнения предписание о демонтаже объектов наружной (визуальной) рекламы собственникам зданий (сооружений) или лицам, обладающим иными вещными правами на здания (сооружения)" заменить словами ", местный исполнительный орган выдает в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан обязательное для исполнения предписание о демонтаже объектов наружной (визуальной) рекламы собственнику объекта наружной (визуальной) рекламы, а в случае, если собственник не известен – собственникам зданий (сооружений) или лицам, обладающим иными вещными правами на здания (сооружения)";
в части четвертой слова "Собственники зданий (сооружений)," заменить словами "Собственник объекта наружной (визуальной) рекламы, собственники зданий (сооружений),";
3) статью 12 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Не является размещением рекламы на транспортных средствах размещение рекламы на отдельно стоящих прицепах и полуприцепах (не в прицепленном состоянии к автомобилю), а также на макетах транспортных средств. Размещение такой рекламы осуществляется в соответствии со статьей 11 настоящего Закона.
Для целей настоящего Закона макетами транспортных средств признаются модели транспортных средств в уменьшенную, увеличенную либо натуральную величину.";
4) пункт 1 статьи 17-1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области рекламы в соответствии с целями настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";

1) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-2-тармақпен толықтырылсын:
"5-2. Жарнаманы елді мекендердегі үй-жайлардан (ғимараттардан, құрылысжайлардан және олардың кешендерінен) тыс ашық кеңістікте, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде дыбыстық ақпарат арқылы таратуға тыйым салынады.";
2) 11-бапта:
1-2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Елді мекендердің автомобиль жолдары мен көшелерінің жүріс бөлігінің, жаяу жүргіншілер тротуарларының және велосипед жолдарының, отырғызу алаңдарының, аялдама пункттерінің жабынына жарнамалық бейнелер және (немесе) ақпарат салу арқылы сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға тыйым салынады.";
7-тармақта:
үшінші бөлікте:
"Ғимараттардың" деген сөздер "Сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі осы Заңның талаптарына сәйкес келмеген, сондай-ақ ғимараттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"немесе сыртқы (көрнекi) жарнама объектісінің меншiк иесі белгісіз болған жағдайда, жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес ғимараттардың (құрылысжайлардың) меншiк иелеріне немесе ғимараттарға (құрылысжайларға) өзге заттай құқықтары бар тұлғаларға" деген сөздер "жағдайда, жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің меншік иесіне, ал егер меншік иесі белгісіз болса, ғимараттардың (құрылысжайлардың) меншiк иелеріне немесе ғимараттарға (құрылысжайларға) өзге заттай құқықтары бар тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "Сыртқы" деген сөз "Сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің меншік иесі, сыртқы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-бап мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жарнаманы жеке тұрған тіркемелерде және жартылай тіркемелерде (автомобильге тіркелмеген күйіндегі), сондай-ақ көлік құралдарының макеттерінде орналастыру көлік құралдарында жарнама орналастыру болып табылмайды. Мұндай жарнаманы орналастыру осы Заңның 11-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Көлік құралдарының азайтылған, ұлғайтылған не заттай шамадағы модельдері осы Заңның мақсаттары үшін көлік құралдарының макеттері деп танылады.";
4) 17-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарнама саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";

5) в пункте 4 статьи 17-2 слова "Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" заменить словами "законами Республики Казахстан".
25. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах":
в части второй пункта 1 статьи 16-1 слово "Правительством" заменить словами "Генеральным Прокурором".
26. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста":
в пункте 1 статьи 5 слова "уполномоченным органом в области туристской деятельности" заменить словами "местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы".
27. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) подпункт 32) статьи 1 после слов "нестационарный торговый объект –" дополнить словами "используемые для торговой деятельности и (или) общественного питания";
2) подпункт 7) статьи 7 исключить;
3) в статье 8:
подпункт 4) части первой исключить;
часть вторую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) минимальные нормативы обеспеченности населения торговой площадью.";
4) в пункте 2 статьи 14-1 слова "уполномоченным органом" заменить словами "местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы";
5) в пункте 1 статьи 14-2 слова "Утвержденные уполномоченным органом минимальные" заменить словом "Минимальные".
28. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) подпункт 20-4 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"20-4) единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом (далее – информационная система уполномоченного органа) – информационная система уполномоченного органа, предназначенная для сбора, обработки, мониторинга и анализа данных в сфере электроэнергетики посредством информационного взаимодействия физических и юридических лиц с уполномоченным органом и иными государственными органами;";
2) в статье 5:
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) разрабатывает и утверждает правила формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом;";
дополнить подпунктами 6-2), 6-3) и 6-4) следующего содержания:
"6-2) определяет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры в сфере топливно-энергетического комплекса;

5) 17-2-баптың 4-тармағындағы "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
16-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Үкіметі" деген сөз "Бас Прокуроры" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 1-тармағындағы "туристік қызмет саласындағы уәкілетті орган" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 32) тармақшасы "стационарлық емес сауда объектісі – " деген сөздерден кейін "сауда қызметі және (немесе) қоғамдық тамақтандыру үшін пайдаланылатын," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
3) 8-бапта:
бірінші бөліктің 4) тармақшасы алып тасталсын;
екінші бөлік 2) тармақшасындағы "мөлшерін бекітеді." деген сөздер "мөлшерін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) халықтың сауда алаңымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтерін бекітеді.";
4) 14-1-баптың 2-тармағындағы "уәкілетті орган" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-2-баптың 1-тармағындағы "Уәкілетті орган бекіткен халықты" деген сөздер "Халықты" деген сөзбен ауыстырылсын.
28. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 20-4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-4) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (бұдан әрі – уәкілетті органның ақпараттық жүйесі) – жеке және заңды тұлғалардың уәкілетті органмен және өзге де мемлекеттік органдармен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы электр энергетикасы саласындағы деректерді жинауға, өңдеуге, мониторингтеуге және талдауға арналған уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;";
2) 5-бапта:
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3) және 6-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-2) отын-энергетика кешені саласындағы ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын айқындайды;

6-3) устанавливает порядок для обеспечения информационной безопасности в сфере топливно-энергетического комплекса;
6-4) определяет отраслевой центр информационной безопасности в сфере топливно-энергетического комплекса;";
3) дополнить статьей 10-4 следующего содержания:
"Статья 10-4. Информационная система уполномоченного органа
1. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в процессе производства, передачи электрической энергии и снабжения электрической энергией, предоставляют информацию посредством информационной системы уполномоченного органа о качестве и объемах электроснабжения, режимах потребления электрической энергии, состоянии оборудования, электрических сетей и иного имущества, используемого для осуществления деятельности, мерах по модернизации, ремонту, реконструкции, замене указанного имущества, мерах по повышению энергоэффективности и снижению потерь электрической энергии, мерах по внедрению технологий использования возобновляемых источников энергии, а также иную информацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Оснащение объектов электроэнергетики, участвующих в процессе производства, передачи, потребления электрической энергии и снабжения электрической энергией, приборами автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии и обеспечение их функционирования определяются правилами функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, утверждаемыми уполномоченным органом.
3. Задачами информационной системы уполномоченного органа являются:
1) сбор, обработка информации о состоянии и прогнозе развития электроэнергетики;
2) обеспечение формирования прогноза развития электроэнергетики;
3) обеспечение качества и доступности государственных услуг, оказываемых посредством информационной системы уполномоченного органа.
4. Правилами формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическом комплексом определяются в том числе:
1) порядок сбора, обработки, мониторинга и анализа данных;
2) требования к объектам информатизации электроэнергетики;
3) требования к аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета энергетических ресурсов;
4) требования к автоматизированным системам управления технологическим процессом;
5) технические требования к серверному оборудованию и операционной системе для функционирования автоматизированной системы коммерческого учета;
6) требования к технологии передачи информации в интеллектуальной системе учета электроэнергетики;

6-3) отын-энергетика кешені саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін тәртіпті белгілейді;
6-4) отын-энергетика кешені саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығын айқындайды;";
3) мынадай мазмұндағы 10-4-баппен толықтырылсын:
"10-4-бап. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесі
1. Электр энергиясын өндіру, беру және электр энергиясымен жабдықтау процесінде қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы электрмен жабдықтаудың сапасы мен көлемі, электр энергиясын тұтыну режимдері, қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жабдықтың, электр желілерінің және өзге де мүліктің жай-күйі, көрсетілген мүлікті жаңғырту, жөндеу, реконструкциялау, ауыстыру жөніндегі шаралар, энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының ысырабын азайту жөніндегі шаралар, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану технологияларын ендіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ақпаратты береді.
2. Электр энергиясын өндіру, беру, тұтыну және электр энергиясымен жабдықтау процесіне қатысатын электр энергетикасы объектілерін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің аспаптарымен жарақтандыру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету уәкілетті орган бекітетін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуі қағидаларында айқындалады.
3. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесінің міндеттері мыналар болып табылады:
1) электр энергетикасының жай-күйі және даму болжамы туралы ақпаратты жинау, өңдеу;
2) электр энергетикасының даму болжамын қалыптастыруды қамтамасыз ету;
3) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету.
4. Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларында мыналар:
1) деректерді жинау, өңдеу, мониторингтеу және талдау тәртібі;
2) электр энергетикасын ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптар;
3) энергетикалық ресурстарды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қойылатын талаптар;
4) технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне қойылатын талаптар;
5) коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуі үшін серверлік жабдыққа және операциялық жүйеге қойылатын техникалық талаптар;
6) электр энергетикасын есепке алудың интеллектуалдық жүйесінде ақпаратты беру технологиясына қойылатын талаптар;

7) требования к средствам измерений, иному оборудованию и нематериальным активам, осуществляющим учет электроэнергетики и обеспечивающим возможность присоединения приборов учета.
5. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в процессе производства, передачи электрической энергии и снабжения электрической энергией, обязаны предоставлять доступ и интегрировать свои аппаратно-программные комплексы автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии с информационной системой уполномоченного органа.".
29. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
пункт 2 статьи 10 дополнить подпунктами 1-2) и 2-1) следующего содержания:
"1-2) осуществляют и (или) организуют лов в замороопасных водоемах и (или) участках;";
"2-1) организуют и обеспечивают воспроизводство, а также государственный учет животного мира в резервном фонде охотничьих угодий;".
30. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
в статье 7:
в пункте 2:
дополнить подпунктами 1-8), 1-9), 2-2), 2-3) и 2-4) следующего содержания:
"1-8) проведение мониторинга:
развития агропромышленного комплекса;
продовольственных товаров;
1-9) организация информационно-маркетингового обеспечения агропромышленного комплекса на соответствующей административно-территориальной единице;";
"2-2) организация государственных мероприятий по ветеринарии, защите и карантину растений на соответствующей административно-территориальной единице в соответствии с законами Республики Казахстан;
2-3) внесение предложений по вопросам совершенствования нормативной правовой базы, ценовой, технической, таможенной, налоговой, кредитной, страховой деятельности, а также в сфере технического регулирования и политики государства в области агропромышленного комплекса;
2-4) организация системы товародвижения продукции агропромышленного комплекса;";
подпункт 12-2) исключить;
в подпункте 12-15) слова ", строительства, содержания и реконструкции скотомогильников (биотермических ям)" исключить;
пункт 4 дополнить подпунктами 4-1), 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"4-1) строительство, содержание и реконструкция скотомогильников (биотермических ям);";
"7-2) проведение мониторинга состояния продовольственной безопасности, цен и рынков продукции агропромышленного комплекса;
7-3) обеспечение проведения мероприятий по борьбе с вредными организмами в соответствии с перечнем и порядком, определяемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;".

7) электр энергетикасын есепке алуды жүзеге асыратын және есепке алу аспаптарын қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін өлшеу құралдарына, өзге де жабдықтарға және материалдық емес активтерге қойылатын талаптар да айқындалады.
5. Электр энергиясын өндіру, беру және электр энергиясымен жабдықтау процесінде қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар өздерінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қолжетімділік беруге және оларды уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялауға міндетті.".
29. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) және 2-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) балықтың қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулауды жүзеге асырады және (немесе) ұйымдастырады;";
"2-1) аңшылық алқаптардың резервтік қорындағы жануарлар дүниесінің өсімін молайтуды, сондай-ақ оны мемлекеттік есепке алуды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;".
30. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-8), 1-9), 2-2), 2-3) және 2-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-8) мыналарға:
агроөнеркәсіптік кешеннің дамуына;
азық-түлік тауарларына мониторинг жүргізу;
1-9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте агроөнеркәсіптік кешенді ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;";
"2-2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ветеринария, өсімдіктерді қорғау мен олардың карантині жөніндегі мемлекеттік іс-шараларды ұйымдастыру;
2-3) нормативтік құқықтық базаны, баға, техникалық, кедендік, салықтық, кредиттік, сақтандыру қызметін жетілдіру, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы техникалық реттеу және мемлекеттің саясаты мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
2-4) агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін тауарлық ілгерілету жүйесін ұйымдастыру;";
12-2) тармақша алып тасталсын;
12-5) тармақшадағы ", мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, күтіп-ұстау мен реконструкциялауды" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салу, күтіп-ұстау және реконструкциялау;";
"7-2) азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне, агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің бағалары мен нарықтарына мониторинг жүргізу;
7-3) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбе мен тәртіпке сәйкес зиянды организмдерге қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз ету;".

31. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
пункт 2 статьи 10 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) участвуют в разработке генеральных планов развития инфраструктуры государственных национальных природных парков;".
32. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре":
1) подпункт 1-2) статьи 6 исключить;
2) в подпункте 3-4) статьи 7 слово "разрабатывает" заменить словами "разрабатывает и утверждает";
3) в статье 8:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) содействует развитию культурных связей с соотечественниками;";
в подпункте 10-1) слова "по согласованию с уполномоченным органом" исключить;
4) статью 9 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) и 8-5) следующего содержания:
"8-1) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
8-2) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
8-3) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
8-4) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
8-5) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;";
5) в пункте 2 статьи 15 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
33. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан":
1) в статье 3:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Региональная символика столицы
Столица имеет свою региональную символику.";
в части второй слово "символов" заменить словами "региональной символики";
2) подпункт 3) статьи 8 дополнить абзацами седьмым и восьмым следующего содержания:
"правила управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории;
нормативы регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы;";

31. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мемлекеттік ұлттық табиғи парктер инфрақұрылымын дамытудың бас жоспарларын әзірлеуге қатысады;".
32. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 3-4) тармақшасындағы "әзірлейді" деген сөз "әзірлейді және бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) отандастармен мәдени байланыстарды дамытуға жәрдемдеседі;";
10-1) тармақшадағы "уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
4) 9-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) және 8-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) бюджет қаражатының көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерін қаржыландыруға арналған мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
8-2) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерінде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
8-3) мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;
8-4) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына ақпаратты, сондай-ақ белгіленген нысандағы статистикалық есептерді ұсынады;
8-5) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды дамытуға жәрдемдеседі;";
5) 15-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
33. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
тақырып пен бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Астананың өңірлік рәміздемесі
Астананың өз өңірлік рәміздемесі бар.";
екінші бөліктегі "Рәміздердің" деген сөз "Өңірлік рәміздеменің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 3) тармақшасы алтыншы абзацындағы "регламентін бекітеді" деген сөздер "регламентін" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидаларын;
астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативтерін бекітеді;";

3) в статье 9:
в подпунктах 19-1), 19-2), 19-3), 19-4), 19-5) и 19-14) слово "столице" заменить словами "и соблюдение дизайн-кода столицы";
дополнить подпунктами 19-15) и 32-1) следующего содержания:
"19-15) определяет юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале по уборке и санитарной очистке в столице специальных трасс и прилегающих к ним отдельных участков автомобильных дорог, улиц и улично-дорожной сети;";
"32-1) определяет юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, отвечающее за организацию дорожного движения, управление парковочным пространством в столице (далее – центр организации дорожного движения);";
в подпункте 37) слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по вопросам миграции населения";
дополнить подпунктами 43), 44), 45), 46) и 47) следующего содержания:
"43) определяет юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале для содержания и развития санитарно-защитной зеленой зоны столицы;
44) разрабатывает правила управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории;
45) разрабатывает нормативы регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы;
46) предоставляет земельные участки в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 2 статьи 16 Земельного кодекса Республики Казахстан;
47) координирует деятельность по созданию и развитию национального ремесленничества столицы и ее инфраструктуры.";
4) дополнить статьей 9-3 следующего содержания:
"Статья 9-3. Центр организации дорожного движения
1. Центр организации дорожного движения осуществляет:
1) организацию и управление уличными, перехватывающими и коммунальными автомобильными стоянками (парковками, паркингами), специальными (охраняемыми) помещениями, площадками и стоянками, парковочными пространствами;
2) мониторинг использования паркингов и парковок;
3) организацию деятельности, связанной с доставлением (эвакуацией) транспортных средств, задержанных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальные площадки и стоянки, их временным хранением, оплатой стоимости доставления (эвакуации) и хранения, возвратом транспортных средств при совершении административных правонарушений, брошенного или бесхозяйного транспортного средства, транспортных средств, признанных вещественными доказательствами, а также транспортных средств, на которые наложен арест в специальных (охраняемых) помещениях, площадках и стоянках;

3) 9-бапта:
19-1), 19-2), 19-3), 19-4), 19-5) және 19-14) тармақшалар "келбет беруге" деген сөздерден кейін "және оның дизайн-кодын сақтауға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 19-15) және 32-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"19-15) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, астанада арнаулы трассаларды және автомобиль жолдарының оларға іргелес жатқан жекелеген учаскелерін, көшелерді және көше-жол желісін жинау және санитариялық тазарту жөніндегі заңды тұлғаны айқындайды;";
"32-1) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, астанада жол жүрісін ұйымдастыруға, орынтұрақ кеңістігін басқаруға жауап беретін заңды тұлғаны (бұдан әрі – жол жүрісін ұйымдастыру орталығы) айқындайды;";
37) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 43), 44), 45), 46) және 47) тармақшалармен толықтырылсын:
"43) астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын күтіп-ұстау және дамыту үшін жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаны айқындайды;
44) астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидаларын әзірлейді;
45) астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативтерін әзірлейді;
46) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 16-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес жер учаскелерін береді;
47) астанада ұлттық қолөнерді және оның инфрақұрылымын құру және дамыту жөніндегі қызметті үйлестіреді.";
4) мынадай мазмұндағы 9-3-баппен толықтырылсын:
"9-3-бап. Жол жүрісін ұйымдастыру орталығы
1. Жол жүрісін ұйымдастыру орталығы:
1) көше, шеткері және коммуналдық автомобиль тұрақтарын (орынтұрақтар, паркингтер), арнаулы (күзетілетін) үй-жайларды, алаңдар мен орынтұрақ кеңістіктерін ұйымдастыру мен басқаруды;
2) паркингтердің және орынтұрақтардың пайдаланылуын мониторингтеуді;
3) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес ұсталған көлік құралдарын арнаулы алаңдар мен тұрақтарға жеткізуге (эвакуациялауға), оларды уақытша сақтауға, жеткізу (эвакуациялау) және сақтау құнының ақысын төлеуге, әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде көлік құралдарын, тасталған немесе иесіз көлік құралын, заттай дәлелдемелер деп танылған көлік құралдарын, сондай-ақ тыйым салу қолданылған көлік құралдарын арнаулы (күзетілетін) үй-жайларда, алаңдар мен тұрақтарда қайтаруға байланысты қызметті ұйымдастыруды;

4) управление светофорами;
5) разработку проектов и схем организации дорожного движения;
6) анализ, прогноз и управление транспортными потоками;
7) организацию функционирования интеллектуальных транспортных систем;
8) управление объектами транспортной инфраструктуры;
9) организацию мероприятий по организации дорожного движения и территориально-транспортному планированию;
10) подготовку отчетов по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения;
11) выработку рекомендаций по обеспечению безопасности дорожного движения;
12) разработку и реализацию мероприятий по организации дорожного движения на дорогах;
13) разработку рекомендаций в раздел по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения градостроительной документации;
14) участие в мониторинге потерь от дорожно-транспортных происшествий и бюджетных затрат на обеспечение безопасности дорожного движения, а также эффективности принимаемых мер на снижение уровня аварийности на дорогах;
15) выполнение мер по снижению транспортной нагрузки на населенные пункты путем:
разработки комплексных схем организации дорожного движения и программ комплексного развития транспортной системы;
информационного обеспечения дорожного движения в городах;
16) организацию движения грузового тяжеловесного и крупногабаритного транспорта, в том числе администрирование его движения по улично-дорожной сети;
17) согласование схем транспортного обслуживания массовых культурных, спортивных и иных мероприятий;
18) согласование маршрутов и параметров движения общественного транспорта и расположения остановочных пунктов.
2. Доставка (эвакуация), хранение транспортных средств, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, осуществляются центром организации дорожного движения на платной основе в соответствии с правилами организации дорожного движения в городах Астане, Алматы в части, не урегулированной правилами дорожного движения.";
5) в статье 12:
в пункте 1 слова "(государственными нормативными документами)" заменить словами "(государственными нормативными документами), требованиями к единому архитектурному облику, дизайн-коду столицы";
в пункте 5 слова "облика столице" заменить словами "облика и обеспечения соблюдения дизайн-кода столицы";
6) дополнить статьями 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"Статья 12-1. Единый архитектурный облик и дизайн-код столицы
1. Требования к единому архитектурному облику и дизайн-коду столицы распространяются на объекты дизайн-кода, к которым в том числе относятся здания и сооружения, инженерные и транспортные коммуникации, нестационарные объекты, объекты инфраструктуры столицы, их комплексы в жилых, общественных, промышленных, рекреационных и других функциональных зонах столицы, объекты незавершенного строительства, улично-дорожная сеть, а также объекты внешнего оформления, освещения и иллюминации, объекты рекламы, вывески и указатели.

4) бағдаршамдарды басқаруды;
5) жол жүрісін ұйымдастыру жобалары мен схемаларын әзірлеуді;
6) көлік ағындарын талдауды, болжауды және басқаруды;
7) интеллектуалдық көлік жүйелерінің жұмыс істеуін ұйымдастыруды;
8) көлік инфрақұрылымы объектілерін басқаруды;
9) жол жүрісін ұйымдастыру және аумақтық-көліктік жоспарлау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды;
10) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша есептер дайындауды;
11) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлеуді;
12) жолдарда жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және іске асыруды;
13) қала құрылысы құжаттамасының аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру бөліміне ұсынымдар әзірлеуді;
14) жол-көлік оқиғаларынан болған шығындарды және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жұмсалған бюджеттік шығындарды, сондай-ақ жолдардағы авариялылық деңгейін төмендетуге қабылданатын шаралардың тиімділігін мониторингтеуге қатысуды;
15) мыналар:
жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемаларын және көлік жүйесін кешенді дамыту бағдарламаларын әзірлеу;
қалалардағы жол жүрісін ақпараттық қамтамасыз ету арқылы елді мекендерге көлік жүктемесін төмендету бойынша шараларды орындауды;
16) ауыр салмақты және ірі габаритті жүк көлігінің жүруін ұйымдастыруды, оның ішінде оның көше-жол желісі бойынша жүруін әкімшілендіруді;
17) бұқаралық мәдени, спорттық және өзге де іс-шараларға көліктік қызмет көрсету схемаларын келісуді;
18) қоғамдық көлік қозғалысының маршруттары мен параметрлерін және аялдама пункттерінің орналасуын келісуді жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген көлік құралдарын жеткізуді (эвакуациялауды), сақтауды жол жүрісін ұйымдастыру орталығы жол жүрісі қағидаларында реттелмеген бөлігінде Астана, Алматы қалаларында жол жүрісін ұйымдастыру қағидаларына сәйкес ақылы негізде жүзеге асырады.";
5) 12-бапта:
1-тармақтағы "(мемлекеттік нормативтік құжаттарға)" деген сөздер "(мемлекеттік нормативтік құжаттарға), астананың бірыңғай сәулеттік келбетіне, дизайн-кодына қойылатын талаптарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "сәулеттік келбет беру", "сәулеттік келбет беруге" деген сөздерден кейін тиісінше "және оның дизайн-кодын сақтауды қамтамасыз ету", "және оның дизайн-кодын сақтауды қамтамасыз етуге" деген сөздермен толықтырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-баптармен толықтырылсын:
"12-1-бап. Астананың бірыңғай сәулеттік келбеті мен дизайн-коды
1. Астананың бірыңғай сәулеттік келбеті мен дизайн-кодына қойылатын талаптар дизайн-код объектілеріне қолданылады, оларға астананың ғимараттары мен құрылысжайлары, инженерлік және көлік коммуникациялары, стационарлық емес объектілері, инфрақұрылым объектілері, астананың тұрғын, қоғамдық, өнеркәсіптік, рекреациялық және басқа да функционалдық аймақтарындағы олардың кешендері, аяқталмаған құрылыс объектілері, көше-жол желісі, сондай-ақ сыртқы безендіру, жарықтандыру және иллюминация объектілері, жарнама объектілері, маңдайшалар мен нұсқағыштар да жатады.

2. Организация, градостроительное планирование развития и застройки территории столицы осуществляются с учетом требований к единому архитектурному облику и дизайн-коду столицы.
3. Строительство, расширение, модернизация, техническое перевооружение, реконструкция, реставрация, ремонт, консервация и постутилизация, временное или постоянное размещение объектов дизайн-кода, а также организация данных видов работ, инженерная подготовка территории, благоустройство, озеленение и внешнее оформление осуществляются в соответствии с требованиями к единому архитектурному облику и дизайн-коду столицы в порядке, предусмотренном правилами администрирования дизайн-кода столицы.
4. Оценку соблюдения требований к единому архитектурному облику и дизайн-коду столицы осуществляет организация, ответственная за формирование и администрирование дизайн-кода столицы.
5. При организации городской инфраструктуры должна обеспечиваться доступная среда, выражающаяся в надлежащем состоянии дорожно-транспортной и социальной инфраструктуры столицы, обеспечивающей комфортный доступ к ней всех категорий граждан, включая участников дорожного движения, лиц с инвалидностью, несовершеннолетних и пенсионеров.
Статья 12-2. Особенности режима особой охраны природных объектов, расположенных в санитарно-защитной зеленой зоне столицы
1. Под санитарно-защитной зеленой зоной столицы понимается зона в пределах территории столицы, выполняющая защитные, культурно-оздоровительные, рекреационные и туристические функции.
2. Решение об изменении границ санитарно-защитной зеленой зоны столицы принимается Правительством Республики Казахстан по представлению местного исполнительного органа столицы.
3. Для обеспечения особой охраны и защиты от неблагоприятного внешнего воздействия вокруг и на землях в границах санитарно-защитной зеленой зоны столицы запрещаются любая деятельность, отрицательно влияющая на состояние и восстановление экологических систем данных территорий, в том числе выпас скота, прогон домашних животных, складирование мусора, нарушение почвенного покрова, охота, отлов и уничтожение животных, нарушение среды и условий их обитания, иная деятельность, которая может повлечь изменение естественного облика охраняемых ландшафтов или нарушение устойчивости экологических систем.
4. Использование и охрана природных ресурсов санитарно-защитной зеленой зоны столицы осуществляются в соответствии с правилами управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории.".

2. Астана аумағын дамыту мен құрылысын салуды ұйымдастыру, қала құрылысын жоспарлау астананың бірыңғай сәулеттік келбеті мен дизайн-кодына қойылатын талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
3. Дизайн-код объектілерін салу, кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, реставрациялау, жөндеу, консервациялау және кейіннен кәдеге жарату, уақытша немесе тұрақты орналастыру, сондай-ақ осы жұмыс түрлерін ұйымдастыру, аумақты инженерлік тұрғыдан дайындау, абаттандыру, көгалдандыру және сыртқы безендіру астананың бірыңғай сәулеттік келбеті мен дизайн-кодына қойылатын талаптарға сәйкес астананың дизайн-кодын әкімшілендіру қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Астананың бірыңғай сәулеттік келбеті мен дизайн-кодына қойылатын талаптардың сақталуын бағалауды астананың дизайн-кодын қалыптастыру мен әкімшілендіруге жауапты ұйым жүзеге асырады.
5. Қалалық инфрақұрылымды ұйымдастыру кезінде жол жүрісіне қатысушыларды, мүгедектігі бар адамдарды, кәмелетке толмағандар мен зейнеткерлерді қоса алғанда, азаматтардың барлық санаттарының оған жайлы қол жеткізуін қамтамасыз ететін астананың жол-көлік және әлеуметтік инфрақұрылымының тиісті жай-күйінен көрінетін қолжетімді орта қамтамасыз етілуге тиіс.
12-2-бап. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағында орналасқан табиғи объектілерді ерекше қорғау режимінің ерекшеліктері
1. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағы деп астана аумағы шегіндегі қорғау, мәдени-сауықтыру, рекреациялық және туристік функцияларды орындайтын аймақ түсініледі.
2. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының шекарасын өзгерту туралы шешімді астананың жергілікті атқарушы органының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
3. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағы айналасындағы және оның шекарасындағы жерлерде қолайсыз сыртқы әсерлерден ерекше сақтауды және қорғауды қамтамасыз ету үшін осы аумақтардың экологиялық жүйелерінің жай-күйіне және қалпына келтірілуіне теріс әсер ететін кез келген қызметке, оның ішінде мал жаюға, үй жануарларын айдауға, қоқысты жинақтауға, топырақ қабатын бұзуға, аң аулауға, жануарларды аулау мен жоюға, олардың тіршілік ету ортасы мен жағдайларын бұзуға, қорғалатын ландшафттардың табиғи келбетінің өзгеруіне немесе экологиялық жүйелер тұрақтылығының бұзылуына әкелуі мүмкін өзге де қызметке тыйым салынады.
4. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының табиғи ресурстарын пайдалану және қорғау астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.".

34. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) в статье 6:
в подпункте 22) пункта 2 слова "по согласованию с уполномоченным органом в области образования" исключить;
в подпункте 25) пункта 3 слова "по согласованию с уполномоченным органом в области образования" исключить;
2) в пункте 2 статьи 6-1 слова "по согласованию с уполномоченным органом в области образования" исключить;
3) в статье 44:
в части первой пункта 3 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области культуры, по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
в части второй пункта 5 слова "определяется Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определяется центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области культуры, по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
4) в части второй пункта 4 статьи 65 слова "Правительства Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа в области образования".
35. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии":
в статье 7:
заголовок дополнить словами "и районов (городов областного значения)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Местные исполнительные органы районов (городов областного значения) резервируют и предоставляют земельные участки для строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.".
36. В Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года "О профилактике правонарушений":
1) пункт 2 статьи 6 дополнить подпунктами 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-2) внедряют и реализуют программы и методики, направленные на формирование законопослушного поведения обучающихся и воспитанников организаций образования, а также проводят исследования уровня правовой грамотности и защищенности обучающихся и воспитанников организаций образования, обеспечивая качество реализации программ и методик, а также итогов исследований;
4-3) совместно с государственными органами проводят мероприятия по профилактике правонарушений среди обучающихся и воспитанников организаций образования;";

34. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бапта:
2-тармақтың 22) тармақшасындағы "білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтың 25) тармақшасындағы "білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
2) 6-1-баптың 2-тармағындағы "білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3) 44-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мәдениет саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды" деген сөздер "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мәдениет саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган айқындайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 65-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Үкіметінің" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-бапта:
тақырып "және астананың" деген сөздерден кейін "және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін салу үшін жер учаскелерін резервке қояды және береді.".
36. "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" 2010 жылғы 29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінде заңға мойынсынушылық мінез-құлықты қалыптастыруға бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді ендіреді және іске асырады, сондай-ақ бағдарламалар мен әдістемелерді іске асырудың, сондай-ақ зерттеу қорытындыларының сапасын қамтамасыз ете отырып, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің құқықтық сауаттылығы мен қорғалу деңгейіне зерттеулер жүргізеді;
4-3) мемлекеттік органдармен бірлесіп, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері арасында құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі іс-шараларды өткізеді;";

2) в статье 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает и утверждает программы и методики, направленные на формирование законопослушного поведения обучающихся и воспитанников организаций образования, а также осуществляет мониторинг их реализации и мониторинг проведения исследований уровня правовой грамотности и защищенности обучающихся и воспитанников организаций образования;";
подпункт 3) исключить.
37. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
в пункте 7 статьи 139:
часть первую изложить в следующей редакции:
"7. Руководитель государственного предприятия в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан и в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию, принимает на работу и расторгает трудовой договор с работниками государственного предприятия, применяет меры поощрения и налагает взыскания на них, если иное не предусмотрено настоящим Законом и уставом предприятия.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"По достижении работниками государственного предприятия пенсионного возраста, установленного Социальным кодексом Республики Казахстан, трудовой договор с ними расторгается с ежегодным правом продления срока на один год по взаимному согласию сторон, на конкурсной основе на общих основаниях.".
38. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) регистрация иммигранта – отметка органами внутренних дел Республики Казахстан в информационной системе сведений о месте и сроке временного пребывания иммигранта;";
2) статью 6 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Иммигранты, въезжающие в Республику Казахстан на срок более, чем тридцать календарных дней, обязаны произвести регистрацию в органах внутренних дел Республики Казахстан не позднее тридцатого календарного дня после пересечения Государственной границы Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
При изменении адреса, заявленного при регистрации иммигранта, иммигрант в течение пяти рабочих дней обязан произвести регистрацию по новому адресу пребывания.";
3) часть вторую статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
"При этом иммигранту запрещается проживать не по месту временного пребывания (проживания), указанному принимающей стороной при оформлении разрешения на временное проживание или визы, а также не по месту, заявленному при регистрации иммигранта.";

2) 11-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінде заңға мойынсынушылық мінез-құлықты қалыптастыруға бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді әзірлейді және бекітеді, сондай-ақ оларды іске асыру мониторингін және білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің құқықтық сауаттылығы мен қорғалу деңгейіне зерттеулер жүргізу мониторингін жүзеге асырады;";
3) тармақша алып тасталсын.
37. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
139-баптың 7-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік кәсіпорынның басшысы Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік кәсіпорынға жұмысқа қабылдайды және оның қызметкерлерімен еңбек шартын бұзады, көтермелеу шараларын қолданады және егер осы Заңда және кәсіпорынның жарғысында өзгеше көзделмесе, оларға жаза қолданады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік кәсіпорынның жұмыскерлері Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген зейнеткерлік жасқа толғаннан кейін олармен жасалған еңбек шарты тараптардың өзара келісімі бойынша, жалпы негіздердегі конкурс арқылы мерзімді жыл сайын бір жылға ұзарту құқығымен бұзылады.".
38. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) көшіп келушіні тіркеу – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көшіп келушінің уақытша болатын жері мен мерзімі туралы мәліметтерді ақпараттық жүйеде белгілеуі;";
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасына күнтізбелік отыз күннен артық мерзімге келетін көшіп келушілер, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткеннен кейін күнтізбелік отызыншы күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында тіркелуге міндетті.
Көшіп келушіні тіркеу кезінде мәлімделген мекенжай өзгерген кезде көшіп келуші бес жұмыс күні ішінде жаңа болатын мекенжайы бойынша тіркелуге міндетті.";
3) 6-1-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте көшіп келушіге уақытша тұруға рұқсатты немесе визаны ресімдеу кезінде қабылдаушы тарап көрсеткен уақытша болатын (тұратын) жерінен басқа жерде, сондай-ақ көшіп келушіні тіркеу кезінде мәлімделген жерден басқа жерде тұруға тыйым салынады.";

4) в статье 9:
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
"4-1) оформляют приглашения на въезд иностранцев в Республику Казахстан по частным делам, принимают и согласовывают приглашения принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан, а также отказывают в выдаче приглашений на въезд иностранцам в Республику Казахстан при наличии оснований для отказа, предусмотренных статьей 48 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 6-4) следующего содержания:
"6-4) определяют порядок регистрации иммигрантов;";
подпункт 15) дополнить словами ", в том числе регистрацию по месту жительства, а также постановку на учет граждан Республики Казахстан, прибывающих на место временного пребывания (проживания) в столице, с учетом нормативов регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы, утверждаемых местным представительным органом столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан";
5) в статье 19-2:
слова "или продление" исключить;
после слова "столицы" дополнить словами "по вопросам социальной защиты и занятости населения";
слова ", в состав которой входят депутаты маслихатов, представители государственных органов и общественных организаций" исключить;
6) в статье 20 слова "и продление" исключить;
7) подпункт 1) пункта 2 статьи 51 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Регистрация по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы осуществляется с учетом нормативов регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы, утверждаемых местным представительным органом столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан".
Регистрация на территории столицы сверх установленных нормативов не допускается, за исключением случаев регистрации собственником жилища супруга (супруги), свойственников, близких родственников, их супругов и детей, лиц, находящихся под его опекой или попечительством, а также студентов, обучающихся по очной форме в столице, при условии отсутствия уже зарегистрированных в данном жилище лиц, не относящихся к вышеуказанным категориям;".
39. В Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О религиозной деятельности и религиозных объединениях":
статью 5 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) осуществляют информационно-пропагандистские мероприятия по вопросам, относящимся к их компетенции;".

4) 9-бапта:
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) шетелдіктердің Қазақстан Республикасына жеке істері бойынша келуіне шақыруларды ресімдейді, Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдайды және келіседі, сондай-ақ осы Заңның 48-бабында көзделген бас тарту үшін негіздер болған кезде шетелдіктерге Қазақстан Республикасына кіруге шақырулар беруден бас тартады;";
мынадай мазмұндағы 6-4) тармақшамен толықтырылсын:
"6-4) көшіп келушілерді тіркеу тәртібін айқындайды;";
15) тармақша "шығаруды" деген сөзден кейін ", оның ішінде "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес астананың жергілікті өкілді органы бекітетін астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативтерін ескере отырып, астанада уақытша болатын (тұратын) жерге келетін Қазақстан Республикасының азаматтарын тұрғылықты жері бойынша тіркеуді, сондай-ақ есепке қоюды" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 19-2-бапта:
"немесе ұзартуға" деген сөздер алып тасталсын;
"астананың" деген сөзден кейін "халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
", оның құрамына мәслихаттардың депутаттары, мемлекеттік органдардың және қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді" деген сөздер алып тасталсын;
6) 20-баптағы "және ұзартудан" деген сөздер алып тасталсын;
7) 51-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес астананың жергілікті өкілді органы бекітетін астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативтері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Тұрғынжай меншік иесінің жұбайын (зайыбын), жекжаттарын, жақын туыстарын, олардың жұбайлары (зайыптары) мен балаларын, өзінің қамқорлығындағы немесе қамқоршылығындағы адамдарды, сондай-ақ астанада күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерді тіркейтін жағдайларды қоспағанда, осы тұрғынжайда тіркелген, жоғарыда аталған санаттарға жатпайтын адамдар болмаған жағдайда, астананың аумағында белгіленген нормативтерден асырып тіркеуге жол берілмейді;".
39. "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-насихаттау іс-шараларын жүзеге асырады;".

40. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении":
1) в статье 6:
в подпункте 3):
после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
слово "схемы" заменить словами "и региональных схем";
в подпункте 5) слова "контроль за реализацией" заменить словами "мониторинг реализации";
2) в пункте 5 статьи 7:
подпункт 1-6) дополнить словами ", перечень производителей сжиженного нефтяного газа";
подпункт 2) дополнить словами ", а также осуществляют мониторинг реализации региональной схемы газификации Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разрабатывают и утверждают региональную схему газификации Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом;";
3) пункт 4 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы ведут учет и публикуют на своих интернет-ресурсах перечень производителей сжиженного нефтяного газа.".
41. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности":
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) приборы учета с дистанционной передачей данных – технические устройства, предназначенные для учета потребления энергетических ресурсов и воды, передающие данные в автоматическом режиме;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе Фонд национального благосостояния, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, фонд социального медицинского страхования, Государственный фонд социального страхования, некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана";";
подпункты 14-1) и 14-2) изложить в следующей редакции:
"14-1) единая информационная система в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – единая информационная система) – информационная система уполномоченного органа, содержащая информацию по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности в Республике Казахстан;

40. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бапта:
3) тармақшада:
"схемасын" деген сөзден кейін "және өңірлік схемаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
"әзірлейді" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "іске асырылуын бақылауды" деген сөздер "іске асырылуын мониторингтеуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 5-тармағында:
1-6) тармақша "тізілімін," деген сөзден кейін "сұйытылған мұнай газын өндірушілердің тізбесін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "қатысады," деген сөзден кейін "сондай-ақ Қазақстан Республикасын газдандырудың өңірлік схемасының іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасын газдандырудың өңірлік схемасын әзірлейді және бекітеді;";
3) 10-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары сұйытылған мұнай газын өндірушілерді есепке алуды жүргізеді және олардың тізбесін өздерінің интернет-ресурстарында жариялайды.".
41. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) деректерді қашықтан беретін есепке алу аспаптары – деректерді автоматты режимде беретін, энергетикалық ресурстарды және суды тұтынуды есепке алуға арналған техникалық құрылғылар;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері болып табылатын Ұлттық әл-ауқат қоры, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді заңды тұлғалар және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым;";
14-1) және 14-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірыңғай ақпараттық жүйе) – Қазақстан Республикасында энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі ақпаратты қамтитын, уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;

14-2) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) – комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта;";
дополнить подпунктом 14-3) следующего содержания:
"14-3) сертификат соответствия в области энергосбережения и повышения энергоэффективности – документ, выдаваемый органом по подтверждению соответствия, удостоверяющий компетентность энергоаудитора выполнять работы в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;";
2) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Единая информационная система
1. Целями ведения единой информационной системы являются формирование и обмен информацией по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности, размещение физическими и юридическими лицами информации в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также обеспечение полной и достоверной информацией государственных органов и организаций для мониторинга потреблений энергетических ресурсов и воды и прогнозирования в области энергосбережения и повышения энергоэффективности посредством интеграционных взаимодействий с другими информационными системами.
2. Разработка, функционирование, сопровождение и интеграция с другими информационными системами единой информационной системы осуществляются национальным институтом развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.";
3) статью 9 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Источниками информации для формирования единой информационной системы, а также анализа и прогнозирования энергоемкости отраслей экономики, внутреннего валового продукта и эффективности использования энергетических ресурсов и воды в Республике Казахстан являются:
1) информационные системы, системы планирования ресурсов субъектов Государственного энергетического реестра, автоматизированные системы коммерческого учета потребления энергетических ресурсов и воды субъектов Государственного энергетического реестра;
2) данные от приборов учета с дистанционной передачей данных, автоматизированных систем учета энергетических ресурсов и воды энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций и организаций по водоснабжению и (или) водоотведению, операторов связи (владельцев сети телекоммуникаций), в том числе информация от единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом;
3) иные источники информации в соответствии с правилами формирования и ведения Государственного энергетического реестра.";

14-2) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі – энергия менеджменті) – объектінің энергетикалық ресурстарын ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені;";
мынадай мазмұндағы 14-3) тармақшамен толықтырылсын:
"14-3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы сәйкестік сертификаты – сәйкестікті растау жөніндегі орган беретін, энергия аудиторының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жұмыстарды орындау құзыреттілігін куәландыратын құжат;";
2) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Бірыңғай ақпараттық жүйе
1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша ақпарат қалыптастыру және алмасу, жеке және заңды тұлғалардың энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ақпаратты орналастыруы, сондай-ақ басқа да ақпараттық жүйелермен интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы мемлекеттік органдар мен ұйымдарды энергетикалық ресурстар мен суды тұтынуды мониторингтеу және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру саласында болжау үшін толық және анық ақпаратпен қамтамасыз ету бірыңғай ақпараттық жүйені жүргізудің мақсаттары болып табылады.
2. Бірыңғай ақпараттық жүйені әзірлеуді, оның жұмыс істеуін, оны қолдап отыруды және басқа да ақпараттық жүйелермен интеграциялауды энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты жүзеге асырады.";
3) 9-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Бірыңғай ақпараттық жүйені қалыптастыру, сондай-ақ экономика салаларының энергия сыйымдылығын, жалпы ішкі өнімді және Қазақстан Республикасында энергетикалық ресурстар мен суды пайдалану тиімділігін талдау және болжау үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) ақпараттық жүйелер, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің ресурстарын жоспарлау жүйелері, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергетикалық ресурстар мен су тұтынуды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелері;
2) деректерді қашықтан беретін есепке алу аспаптарынан, энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың энергетикалық ресурстар мен суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінен, байланыс операторларынан (телекоммуникациялар желісі иелерінен) алынған деректер, оның ішінде отын-энергетикалық кешенді басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесінен алынған ақпарат;
3) Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес өзге де ақпарат көздері.";

4) статью 20 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) осуществление иных функций, предусмотренных настоящим Законом.".
42. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) подпункт 62) статьи 11 исключить;
2) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктом 81-1) следующего содержания:
"81-1) утверждает правила возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера;";
3) в части седьмой статьи 58 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства".
43. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
1) в статье 1:
подпункты 44-1) и 44-2) изложить в следующей редакции:
"44-1) парковочное пространство – специально отведенная территория или место для остановки и (или) стоянки транспортного средства, в том числе вне автомобильных дорог;
44-2) паспорт самоходной машины и других видов техники – паспорт, выдаваемый на имеющие двигатель внутреннего сгорания с рабочим объемом свыше пятидесяти кубических сантиметров или электродвигатель (электродвигатели) максимальной (суммарной) мощностью более четырех киловатт тракторы, самоходные дорожно-строительные, коммунальные, сельскохозяйственные машины и другие наземные безрельсовые механические транспортные средства (за исключением предназначенных для движения по автомобильным дорогам общего пользования автомототранспортных средств, имеющих максимальную конструктивную скорость более пятидесяти километров в час) и прицепы к ним;
дополнить подпунктом 44-3) следующего содержания:
"44-3) электронный паспорт самоходной машины и других видов техники – паспорт самоходной машины и других видов техники, оформленный в системе электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;";
2) в статье 17:
дополнить пунктами 1-1 и 3 следующего содержания:
"1-1. Местные представительные органы городов Астаны и Алматы:
1) утверждают правила организации дорожного движения в городах Астане и Алматы в части, не урегулированной правилами дорожного движения, включая:
правила остановки или стоянки транспортных средств, в том числе организации и функционирования парковочных пространств;
доставление (эвакуацию) транспортных средств, задержанных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальные площадки и стоянки, их временного хранения, оплаты стоимости доставления (эвакуации) и хранения, возврата транспортных средств;
установку защитных конструкций и регулирующих элементов (шлагбаумов и других ограждений) в городах Астане и Алматы;

4) 20-бап мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) осы Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.".
42. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 62) тармақшасы алып тасталсын;
2) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 81-1) тармақшамен толықтырылсын:
"81-1) табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (залалды) өтеу қағидаларын бекітеді;";
3) 58-баптың жетінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
44-1) және 44-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"44-1) орынтұрақ кеңістігі – көлік құралының аялдауы және (немесе) тоқтап тұруы үшін, оның ішінде автомобиль жолдарынан тыс жерде арнайы бөлінген аумақ немесе орын;
44-2) өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспорты – жұмыс көлемі елу текше сантиметрден жоғары іштен жану қозғалтқышы немесе ең жоғары (жиынтық) қуаты төрт киловаттан асатын электрлі қозғалтқышы (электрлі қозғалтқыштары) бар тракторларға, өздігінен жүретін жол-құрылыс, коммуналдық, ауыл шаруашылығы машиналары мен жер үстінде рельссіз жүретін басқа да механикалық көлік құралдарына (жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарымен жол жүруге арналған, ең жоғары конструктивтік жылдамдығы сағатына елу километрден асатын автомотокөлік құралдарын қоспағанда) және олардың тіркемелеріне берілетін паспорт;";
мынадай мазмұндағы 44-3) тармақшамен толықтырылсын:
"44-3) өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты – өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінде ресімделген өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспорты;";
2) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Астана және Алматы қалаларының жергілікті өкілді органдары:
1) мыналарды:
көлік құралдарының аялдау немесе тоқтап тұру, оның ішінде орынтұрақ кеңістіктерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеуі қағидаларын;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес ұсталған көлік құралдарын арнаулы алаңдар мен тұрақтарға жеткізуді (эвакуациялауды), оларды уақытша сақтауды, көлік құралдарын жеткізу (эвакуациялау) және сақтау, қайтару құнын төлеуді;
Астана және Алматы қалаларында қорғаныш конструкциялары мен реттеуші элементтерді (шлагбаумдар және басқа да қоршаулар) орнатуды қоса алғанда, жол жүрісі қағидаларында реттелмеген бөлікте Астана және Алматы қалаларында жол жүрісін ұйымдастыру қағидаларын бекітеді;

2) определяет размер платы за доставление (эвакуацию) транспортных средств и их временное хранение на специальных площадках, стоянках, находящихся в коммунальной собственности.";
"3. Местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы:
1) разрабатывает и утверждает правила организации платных стоянок (парковок);
2) организует платные стоянки (парковки).".
44. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в статье 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществление стратегических, регулятивных, реализационных и контрольно-надзорных функций в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 1-2) и 12-1) следующего содержания:
"1-2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику о разрешениях и уведомлениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"12-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере разрешений и уведомлений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
45. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте":
в статье 8:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) ведет реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;";
пункт 2 дополнить подпунктами 14-5), 14-6), 14-7) и 14-8) следующего содержания:
"14-5) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
14-6) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
14-7) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
14-8) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;".

2) коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарға, тұрақтарға көлік құралдарын жеткізгені (эвакуациялағаны) және уақытша сақтағаны үшін төлемақы мөлшерін айқындайды.";
"3. Республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы:
1) ақылы тұрақтарды (орынтұрақтарды) ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
2) ақылы тұрақтарды (орынтұрақтарды) ұйымдастырады.".
44. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
11-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 1-2) және 12-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалар туралы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
"12-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;".
45. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
8-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларының тізілімін жүргізеді;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 14-5), 14-6), 14-7) және 14-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-5) халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шараларды өткізу мақсатында білім беру ұйымдарының спорт құрылысжайларын сабақтан тыс және кешкі уақытта пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды;
14-6) бюджет қаражатының көлемдері шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
14-7) мемлекеттік спорттық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
14-8) мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және мақсатты игерілуінің барлық кезеңі мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;".

46. В Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике":
в пункте 2 статьи 19:
дополнить подпунктами 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-2) проводит соревнования с участием молодежи по видам спорта, в том числе национальным, техническим и прикладным видам, массовому спорту;
2-3) осуществляет пропаганду знаний и достижений в области физической культуры и спорта, принципов здорового образа жизни, в том числе с участием спортсменов высокого класса из числа молодежи;";
подпункт 6-1) после слова "культуры," дополнить словами "физической культуры, спорта,".
47. В Закон Республики Казахстан от 29 октября 2015 года "О сельскохозяйственных кооперативах":
пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) содействуют подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров для сельскохозяйственной кооперации и проведению научных исследований по вопросам сельскохозяйственной кооперации;".
48. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании":
в статье 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 1-1) и 4-2) следующего содержания:
"1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику о саморегулировании в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"4-2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области саморегулирования в соответствии с целями настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;".
49. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) в статье 5:
пункт 1 после слова "отражения" дополнить словами "и (или) уменьшению";
подпункт 4) пункта 2 после слова "отражения" дополнить словами "и (или) уменьшению";
2) в статье 7:
в пункте 2:
в абзаце первом слова "в себя следующие виды нарушений" заменить словами ", в том числе";
абзац второй после слова "необоснованное" дополнить словами "и (или) нецелевое";
пункт 3 после слова "учету" дополнить словами "и (или) уменьшению плана финансирования";

46. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-2) спорт түрлері, оның ішінде ұлттық, техникалық және қолданбалы түрлері, бұқаралық спорт бойынша жастардың қатысуымен жарыстар өткізеді;
2-3) дене шынықтыру және спорт саласындағы білім мен жетістіктерді, саламатты өмір салты қағидаттарын, оның ішінде жастар арасынан шыққан жоғары сыныпты спортшылардың қатысуымен насихаттауды жүзеге асырады;";
6-1) тармақша "мәдениет," деген сөзден кейін "дене шынықтыру, спорт," деген сөздермен толықтырылсын.
47. "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) ауыл шаруашылығы кооперациясы үшін кадрлар даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға және ауыл шаруашылығы кооперациясы мәселелері бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге жәрдемдеседі;".
48. "Өзін-өзі реттеу туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-бапта:
1)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 1-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзін-өзі реттеу туралы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
"4-2) осы Заңның мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзін-өзі реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;".
49. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-бапта:
1-тармақ "есепке алу бойынша көрсету" деген сөздерден кейін "және (немесе) азайту" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 4) тармақшасы "есепке алу бойынша көрсету" деген сөздерден кейін "және (немесе) азайту" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-бапта:
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "бұзушылықтардың мынадай түрлерін" деген сөздер "мыналарды да" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "негізсіз жұмсауға" деген сөздер "негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдалануға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "есепке алу бойынша көрсету" деген сөздерден кейін "және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту" деген сөздермен толықтырылсын;

3) в статье 12:
пункт 1 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) внебюджетных фондов;";
пункт 2 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) внебюджетных фондов;";
4) в подпункте 1) пункта 2 статьи 21 слова "подготовки отчетов об исполнении бюджета" заменить словами "подготовки заключений по итогам предварительной оценки проекта бюджета, последующей оценки и отчетных информаций по текущей оценке исполнения бюджета";
5) в статье 27:
в пункте 1 слова ", проекта уточненного республиканского бюджета" исключить;
часть вторую пункта 3 исключить;
6) пункт 5 статьи 30 после слова "отражения" дополнить словами "и (или) уменьшению";
7) в статье 37:
в подпункте 6-1) пункта 2 слова "уведомлять о выявленных финансовых нарушениях" заменить словами "в течение двух рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомлять о выявленных нарушениях";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Субъекты предпринимательства и иные лица, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, в случае несогласия с выявленными нарушениями в срок не более пяти рабочих дней со дня получения уведомления направляют свою позицию (возражения) объекту государственного аудита.
Позиция (возражения) лиц, предусмотренных частью первой настоящего пункта, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля в пределах срока, указанного в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи, и рассматривается наряду с возражениями объекта государственного аудита.";
8) в пункте 2 статьи 39 слова "входят: один представитель от Администрации Президента Республики Казахстан, один представитель от Правительства Республики Казахстан, пять представителей от Высшей аудиторской палаты, пять представителей от" заменить словами "входят представители Администрации Президента Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты,".
50. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
часть вторую пункта 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Конкурс включает дополнительный этап согласования участников конкурса перед этапом собеседования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области физической культуры и спорта.".

3) 12-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) бюджеттен тыс қорлардың;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) бюджеттен тыс қорларға;";
4) 21-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "бюджеттің атқарылуы туралы есептерді дайындау" деген сөздер "бюджет жобасын алдын ала бағалау, кейіннен бағалау қорытындылары бойынша қорытындылар және бюджеттің атқарылуын ағымдағы бағалау бойынша есепті ақпарат дайындау" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 27-бапта:
1-тармақтағы ", нақтыланған республикалық бюджет жобасын" деген сөздер алып тасталсын:
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 30-баптың 5-тармағы "есепке алу бойынша көрсету" деген сөздерден кейін "және (немесе) азайту" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 37-бапта:
2-тармақтың 6-1) тармақшасындағы "мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары" деген сөздер "аудиторлық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған бұзушылықтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3.  Мүдделері аудиторлық іс-шаралармен қозғалған кәсіпкерлік субъектілері және өзге де тұлғалар анықталған бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өз ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тұлғалардың ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісі осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мерзім шегінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді және ол мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтарымен бірге қаралады.";
8) 39-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен бір өкіл, Қазақстан Республикасының Үкіметінен бір өкіл, Жоғары аудиторлық палатадан бес өкіл, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органнан бес өкіл" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Жоғары аудиторлық палатаның, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкілдері" деген сөздермен ауыстырылсын.
50. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
27-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурс Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасына сәйкес әңгімелесу кезеңі алдында конкурсқа қатысушыларды келісудің қосымша кезеңін қамтиды.".

51. В Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве":
в пункте 1 статьи 3 слова "и передать" заменить словами "и (или) передать".
52. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан":
1) статью 8 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Результатом исполнения договора на проведение оценки является отчет об оценке.";
2) подпункт 2) части первой пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) в случае нарушения оценщиком устава палаты оценщиков, кодекса деловой и профессиональной этики оценщика.
При этом оценщику запрещается вступать в другую палату оценщиков в течение года со дня принятия решения об исключении оценщика из палаты оценщиков;";
3) в статье 20:
подпункт 8) части второй пункта 2 исключить;
часть первую пункта 4 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) рассмотрение вопроса о лишении свидетельств о присвоении квалификаций "оценщик", "эксперт";";
4) часть первую пункта 2 статьи 23 после слова "образование" дополнить словами "по специальности "Оценка" и (или) высшее техническое или экономическое образование";
5) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Приостановление действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" осуществляется в следующих случаях:
1) по инициативе палаты оценщиков по результатам контроля за деятельностью оценщика или в случае выявления нарушений по итогам рассмотрения обращения физических и юридических лиц;
2) вступления в законную силу судебного акта в рамках гражданского судопроизводства.
Период приостановления действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" составляет шесть месяцев с прохождением курса обучения в период срока приостановления действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик".";
в пункте 4:
в абзаце первом слова "осуществляется палатой" заменить словами "осуществляется решением коллегиального органа управления";
в абзаце втором слова "неоднократного нарушения оценщиком" заменить словами "нарушения оценщиком более двух раз";
в подпункте 1) пункта 7 слова "неоднократного нарушения экспертом" заменить словами "нарушения экспертом более двух раз".
53. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":

51. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 1-тармағы "және құрылыс" деген сөздер "және (немесе) құрылыс" деген сөзбен ауыстырылсын.
52. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Бағалау туралы есеп бағалау жүргізуге арналған шартты орындау нәтижесі болып табылады.";
2) 19-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бағалаушы бағалаушылар палатасының жарғысын, бағалаушының іскерлік және кәсіптік әдеп кодексін бұзған жағдайда тоқтатылады.
Бұл ретте бағалаушыға бағалаушылар палатасынан бағалаушыны шығару туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жыл ішінде басқа бағалаушылар палатасына кіруге тыйым салынады;";
3) 20-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінің 8) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) "бағалаушы", "сарапшы" біліктіліктерін беру туралы куәліктерден айыру туралы мәселені қарау;";
4) 23-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "жоғары білімі" деген сөздер ""Бағалау" мамандығы бойынша жоғары білімі және (немесе) жоғары техникалық немесе экономикалық білімі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру мынадай жағдайларда:
1) бағалаушының қызметін бақылау нәтижелері бойынша немесе жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарау қорытындылары бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда бағалаушылар палатасының бастамасымен;
2) азаматтық сот ісін жүргізу шеңберінде сот актісі заңды күшіне енгенде жүзеге асырылады.
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру кезеңі "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру мерзімінің кезеңінде оқу курсынан өте отырып, алты айды құрайды.";
4-тармақта:
бірінші абзацтағы "Бағалаушылар палатасы", "айыруды" деген сөздер тиісінше "Бағалаушылардың алқалы басқару органының шешімімен", "айыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және бесінші абзацтардағы "бірнеше рет бұзған", "жүзеге асырады" деген сөздер тиісінше "екі реттен артық бұзған", "жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың 1) тармақшасындағы "бірнеше рет бұзған" деген сөздер "екі реттен артық бұзған" деген сөздермен ауыстырылсын.
53. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются:
1) достижение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий;
2) определение правовых основ государственного регулирования деятельности в сферах естественных монополий.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение доступности регулируемых услуг для потребителей;
2) обеспечение защиты интересов потребителей и субъектов естественных монополий;
3) стимулирование повышения качества регулируемых услуг и удовлетворения спроса на них.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) обоснованность тарифа;
2) гласность и прозрачность государственного регулирования деятельности в сферах естественных монополий и оказания регулируемых услуг субъектами естественных монополий.";
2) абзац третий подпункта 16) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"электрическая энергия с учетом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки – для субъектов естественных монополий в сферах передачи электрической энергии для компенсации потерь, водоснабжения и (или) водоотведения, а также производства, передачи, распределения и реализации тепловой энергии в централизованных системах теплоснабжения и местных системах теплоснабжения, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений;";
3) статью 8 дополнить подпунктами 33-1) и 33-2) следующего содержания:
"33-1) разрабатывает и утверждает правила рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры;
33-2) разрабатывает и утверждает правила субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, и государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики;";

1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері және қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары мыналар болып табылады:
1) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгеріміне қол жеткізу;
2) табиғи монополиялар салаларындағы қызметті мемлекеттік реттеудің құқықтық негіздерін айқындау.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтердің тұтынушылар үшін қолжетімділігін қамтамасыз ету;
2) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектiлерiнің мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруды және оларға сұранысты қанағаттандыруды ынталандыру.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) тарифтің негізділігі;
2) табиғи монополиялар және табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтер көрсетуі салаларындағы мемлекеттік реттеудің жариялылығы мен ашықтығы.";
2) 4-баптың 16) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінде және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінде ысырапты өтеу үшін электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, сондай-ақ жылу энергиясын өндіру, беру және тарату және өткізу салаларындағы табиғи монополиялар субъектiлерi үшiн – электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер ескерілген электр энергиясы;";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 33-1) және 33-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"33-1) энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
33-2) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен, жылу энергетикасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен және электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";

3) статью 10 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) совместно с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, и государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики, субъектами естественных монополий в сферах, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 14) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, и энергопроизводящими организациями формируют перечень субъектов естественных монополий с определением мероприятий инвестиционной программы по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры;";
4) в статье 15:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В целях обеспечения возврата заемных средств, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов субъектом естественной монополии в сферах, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 14) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, уполномоченный орган обеспечивает включение затрат в тариф на предстоящий период его утверждения и в последующих периодах утверждения тарифа до исполнения субъектом естественной монополии обязательств по погашению долга.
При этом объем затрат в утвержденном тарифе по привлеченным займам субъекта естественной монополии не подлежит изменению, за исключением случаев изменения условий договора займа.
Субъект естественной монополии обязан исполнять обязательства по договору займа при исполнении мероприятий утвержденной инвестиционной программы и тарифной сметы в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.";
пункт 22 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) порядок включения затрат на приобретение, установку, поверку и текущую эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета в тариф на услуги по производству, передаче, распределению и реализации тепловой энергии;";
5) пункт 7 статьи 21 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок и сроки рассмотрения уполномоченным органом и (или) государственными органами, осуществляющими государственное регулирование и руководство в соответствующих сферах, а также местными исполнительными органами заявления субъекта естественной монополии об изменении утвержденной инвестиционной программы в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов устанавливаются правилами формирования тарифа.";

3) 10-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен, жылу энергетикасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен және электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен, осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 3), 4) және 14) тармақшаларында көзделген салалардағы табиғи монополиялар субъектілерімен және энергия өндіруші ұйымдармен бірлесіп, энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту мен салу жөніндегі инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын айқындай отырып, табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесін қалыптастырады;";
4) 15-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 3), 4) және 14) тармақшаларында көзделген салалардағы табиғи монополия субъектісінің энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде елді мекендерде бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, қолдау және жаңа активтер құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтаруын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган тарифті бекітудің алдағы кезеңіне және табиғи монополия субъектісі борышты өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындағанға дейін тарифті бекітудің кейінгі кезеңдеріне арналған шығындарды тарифке енгізуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте, қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайларды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің тартылған қарыздары бойынша бекітілген тарифтегі шығындар көлемі өзгертілуге жатпайды.
Табиғи монополия субъектісі энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде бекітілген инвестициялық бағдарлама мен тарифтік сметаның іс-шаралары орындалған кезде қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындауға міндетті.";
22-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алуға, орнатуға, салыстырып тексеруге және ағымдағы пайдалануға арналған шығындарды жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және іске асыру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тарифіне ендіру тәртібі;";
5) 21-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның және (немесе) тиісті салаларда мемлекеттік реттеуді және басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың табиғи монополия субъектісінің энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішін қарау тәртібі мен мерзімдері тарифті қалыптастыру қағидаларында белгіленеді.";

6) в статье 22:
в пункте 1:
подпункт 4) после слов "инвестиционной программы" дополнить словами "и (или) условий заключенного договора займа, затраты по которым предусмотрены в утвержденной инвестиционной программе;";
в подпункте 9-2) слова "предусмотренного подпунктом 9-3)" заменить словами "предусмотренных подпунктами 9-3) и 9-4)";
дополнить подпунктом 9-4) следующего содержания:
"9-4) в случае недостижения номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по данным статистики за год, уровня номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности по республике применяется расчет увеличения в утвержденной тарифной смете уровня заработной платы одного работника не более двадцати процентов в год до достижения соответствующего уровня по видам экономической деятельности по Республике Казахстан;";
в пункте 2 слова "и 10)" заменить словами "9-4) и 10)";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"По основанию изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия, предусмотренному подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, в рамках реализации утвержденного национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов субъект естественной монополии вправе обратиться с дополнительной инициативой в течение года по представлению заявки на изменение утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия.";
в подпункте 1) пункта 4 слова "и 9-3)" заменить словами ", 9-3) и 9-4)";
7) статью 23 дополнить пунктами 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-2. Закупки работ и услуг, отбор проектов и поставщиков, заключение договоров, приобретение товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов осуществляются на электронной платформе закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.
2-3. Особенности правоотношений и порядок осуществления закупок, связанных с реализацией национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, определяются жилищным законодательством Республики Казахстан, на которые не распространяется действие законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, и действуют до окончания реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.

6) 22-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша "инвестициялық бағдарламаның" деген сөздерден кейін "және (немесе) шығындары бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген жасалған қарыз шарты талаптарының" деген сөздермен толықтырылсын;
9-2) тармақшадағы "9-3) тармақшасында" деген сөздер "9-3) және 9-4) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-4) тармақшамен толықтырылсын:
"9-4) жыл статистикасының деректері бойынша қалыптасқан өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жұмыскердің номиналдық жалақысы республика бойынша экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жұмыскердің номиналдық жалақысының деңгейіне жетпеген жағдайда, бекітілген тарифтік сметада Қазақстан Республикасы бойынша экономикалық қызмет түрлері бойынша тиісті деңгейге жеткенге дейін бір жұмыскердің жалақысы деңгейін жылына жиырма пайыздан асырмай ұлғайту есеп-қисабы қолданылады;";
2-тармақтағы "және 10)" деген сөздер ", 9-4) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган бекіткен тарифті бекітілген энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту негізі бойынша табиғи монополия субъектісі уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгертуге өтінім беру жөнінде қосымша бастамамен бір жыл ішінде жүгінуге құқылы.";
4-тармақтың 1) тармақшасындағы "және 9-3)" деген сөздер "9-3) және 9-4)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 23-бап мынадай мазмұндағы 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
"2-2. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу, қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында жүзеге асырылады.
2-3. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыруға байланысты құқықтық қатынастардың ерекшеліктері мен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында айқындалады, оларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының күші қолданылмайды және энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру аяқталғанға дейін қолданылады.

Принципы осуществления закупок работ и услуг в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов устанавливаются согласно статье 10-12 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".";
8) в статье 26:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) включать в тариф затраты на приобретение, установку, поверку и эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета, на услуги по производству, передаче, распределению и реализации тепловой энергии в соответствии с подпунктом 8) пункта 23 статьи 15 настоящего Закона, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию;";
часть первую пункта 2 дополнить подпунктами 30-1) и 30-2) следующего содержания:
"30-1) приобретать, устанавливать, проводить поверку и текущую эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета тепловой энергии многоквартирных жилых домов, ранее введенных в эксплуатацию в соответствии с подпунктом 8) пункта 23 статьи 15 настоящего Закона, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию;
30-2) принимать на свой баланс общедомовой прибор коммерческого учета тепловой энергии многоквартирного жилого дома на безвозмездной основе после ввода его в эксплуатацию;".
54. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов истоpико-культуpного наследия":
в подпункте 3) статьи 10 слово "государственной" заменить словом "республиканской".
55. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "Об ответственном обращении с животными":
в статье 9:
подпункты 2), 3) и 6) пункта 1 исключить;
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, в области ответственного обращения с животными:
1) определяют места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудуют места для выгула домашних животных;
2) организуют информационное обеспечение деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
3) организуют регулирование численности бродячих животных.
1-2. Местные исполнительные органы районов (городов областного значения):
1) определяют места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудуют места для выгула домашних животных;

Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қағидаттары "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-12-бабына сәйкес белгіленеді.";
8) 26-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) құрылыс объектілерін қабылдау және пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, осы Заңның 15-бабы 23-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату, салыстырып тексеру және пайдалану шығындарын тарифке енгізуге;";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 30-1) және 30-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"30-1) құрылыс объектілерін қабылдау және пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, бұрын пайдалануға берілген көппәтерлі тұрғын үйлердің осы Заңның 15-бабы 23-тармағының 8) тармақшасына сәйкес үйге ортақ жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алуға, орнатуға, оларға салыстырып тексеру жүргізуге және ағымдағы пайдалануға;
30-2) көппәтерлі тұрғын үйдің үйге ортақ жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспабы пайдалануға берілгеннен кейін оны өтеусіз негізде өз балансына қабылдауға;".
54. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 3) тармақшасындағы "мемлекеттік" деген сөз "республикалық" деген сөзбен ауыстырылсын.
55. "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
9-бапта:
1-тармақтың 2), 3) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жануарларға жауапкершілікпен қарау саласында:
1) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтайды;
2) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздеуге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттілігі туралы хабарлауға бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастырады;
3) қаңғыбас жануарлардың санын реттеуді ұйымдастырады.
1-2. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары:
1) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтайды;

2) организуют информационное обеспечение деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
3) организуют регулирование численности бродячих животных.".
56. В Закон Республики Казахстан от 1 января 2023 года "О развитии агломераций":
в статье 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 2-1) и 8-1) следующего содержания:
"2-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в сфере развития агломераций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"8-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере развития агломераций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
57. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2024 года "О теплоэнергетике":
1) подпункт 36) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"36) единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом (далее – информационная система уполномоченного органа) – информационная система уполномоченного органа, предназначенная для сбора, обработки, мониторинга и анализа данных топливно-энергетического комплекса в сфере теплоэнергетики посредством информационного взаимодействия субъектов теплоснабжения с уполномоченным органом и иными государственными органами;";
2) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Информационная система уполномоченного органа
1. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в процессе производства, передачи тепловой энергии и снабжения тепловой энергией в централизованной и местной системе теплоснабжения, предоставляют информацию посредством информационной системы уполномоченного органа о качестве и объемах теплоснабжения, режимах потребления тепловой энергии, состоянии оборудования, тепловых сетей и иного имущества, используемого для осуществления деятельности, мерах по модернизации, ремонту, реконструкции, замене указанного имущества, мерах по повышению энергоэффективности и снижению потерь тепловой энергии, мерах по внедрению технологий использования возобновляемых источников энергии.

2) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздеуге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттілігі туралы хабарлауға бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастырады;
3) қаңғыбас жануарлардың санын реттеуді ұйымдастырады.".
56. "Агломерацияларды дамыту туралы" 2023 жылғы 1 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агломерацияларды дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
"8-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агломерацияларды дамыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;".
57. "Жылу энергетикасы туралы" 2024 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 36) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"36) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (бұдан әрі – уәкілетті органның ақпараттық жүйесі) – жылумен жабдықтау субъектілерінің уәкілетті органмен және өзге де мемлекеттік органдармен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы жылу энергетикасы саласындағы отын-энергетика кешенінің деректерін жинауға, өңдеуге, мониторингтеуге және талдауға арналған уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;";
2) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесі
1. Жылу энергиясын өндіру, беру және жылу энергиясымен жабдықтау процесінде қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы жылумен жабдықтаудың сапасы мен көлемдері, жылу энергиясын тұтыну режимдері, жабдықтардың, жылу желілерінің және қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын өзге де мүліктің жай-күйі, көрсетілген мүлікті жаңғырту, жөндеу, реконструкциялау, ауыстыру жөніндегі шаралар, энергия тиімділігін арттыру және жылу энергиясының ысырабын азайту жөніндегі шаралар, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану технологияларын ендіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат береді.

2. Оснащение объектов теплоэнергетики, участвующих в процессе производства, передачи тепловой энергии и снабжения тепловой энергией, приборами автоматизированной системы коммерческого учета тепловой энергии и обеспечение их функционирования определяются правилами учета тепловой энергии и теплоносителя, утверждаемыми уполномоченным органом.
3. Задачами информационной системы уполномоченного органа являются:
1) сбор, обработка информации о состоянии и прогнозе развития теплоэнергетики;
2) обеспечение формирования прогноза развития теплоэнергетики;
3) обеспечение качества и доступности государственных услуг, оказываемых посредством информационной системы уполномоченного органа.
4. Правилами формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическом комплексом определяются в том числе:
1) порядок сбора, обработки, мониторинга и анализа данных;
2) требования к объектам информатизации теплоэнергетики;
3) требования к аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета энергетических ресурсов;
4) требования к автоматизированным системам управления технологическим процессом;
5) технические требования к серверному оборудованию и операционной системе для функционирования автоматизированной системы коммерческого учета;
6) требования к технологии передачи информации в интеллектуальной системе учета теплоэнергетики;
7) требования к средствам измерений, иному оборудованию и нематериальным активам, осуществляющим учет тепловой энергии, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета.
5. Субъекты топливно-энергетического комплекса в области теплоэнергетики обязаны предоставлять доступ и интегрировать свои аппаратно-программные комплексы автоматизированной системы коммерческого учета тепловой энергии с информационной системой уполномоченного органа.".
58. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства и признании утратившим силу Закона Республики Казахстан "О концессиях":
в подпункте 11) пункта 35 статьи 1:
в абзаце третьем слова ", проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы" исключить;
абзац шестой исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 2, 6 и 8, подпунктов 3) и 4) пункта 10, абзацев второго и третьего подпункта 2) пункта 17, пунктов 19, 21, 22 и 26, подпунктов 2), 3), 4) и 5) пункта 27, пунктов 30 и 31, абзацев второго и третьего подпункта 3) и подпункта 4) пункта 32, пунктов 35, 36, 39, 40, 45, 46, 47, 54 и 55 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;

2. Жылу энергиясын өндіру, беру және жылу энергиясымен жабдықтау процесіне қатысатын жылу энергетикасы объектілерін жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің аспаптарымен жарақтандыру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету уәкілетті орган бекітетін жылу энергиясы мен жылу жеткізгішті есепке алу қағидаларында айқындалады.
3. Уәкілетті органның ақпараттық жүйесінің міндеттері мыналар болып табылады:
1) жылу энергетикасының жай-күйі мен даму болжамы туралы ақпаратты жинау, өңдеу;
2) жылу энергетикасының даму болжамын қалыптастыруды қамтамасыз ету;
3) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету.
4. Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларында мыналар:
1) деректерді жинау, өңдеу, мониторингтеу және талдау тәртібі;
2) жылу энергетикасын ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптар;
3) энергетикалық ресурстарды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қойылатын талаптар;
4) технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне қойылатын талаптар;
5) коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуі үшін серверлік жабдыққа және операциялық жүйеге қойылатын техникалық талаптар;
6) жылу энергетикасын есепке алудың интеллектуалдық жүйесінде ақпарат беру технологиясына қойылатын талаптар;
7) жылу энергиясын есепке алуды жүзеге асыратын, есепке алу аспаптарын қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін өлшеу құралдарына, өзге де жабдықтарға және материалдық емес активтерге қойылатын талаптар да айқындалады.
5. Жылу энергетикасы саласындағы отын-энергетика кешенінің субъектілері өздерінің жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қолжетімділік беруге және оларды уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялауға міндетті.".
58. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп тану туралы" 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 35-тармағының 11) тармақшасында:
үшінші абзацтағы ", нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларын" деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы абзац алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2, 6 және 8-тармақтарын, 10-тармағының 3) және 4) тармақшаларын, 17-тармағының 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 19, 21, 22 және 26-тармақтарын, 27-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларын, 30 және 31-тармақтарын, 32-тармағының 3) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын және 4) тармақшасын, 35, 36, 39, 40, 45, 46, 47, 54 және 55-тармақтарын;

2) подпункта 5) пункта 17 статьи 1, который вводится в действие с 1 сентября 2025 года;
3) подпункта 9) пункта 1, абзаца второго подпункта 2), абзацев восьмого и девятого подпункта 3) и абзацев восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого и двенадцатого подпункта 6) пункта 33 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 октября 2025 года;
4) пункта 29 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2026 года;
5) подпунктов 5) и 6) пункта 20 и пункта 37 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года;
6) подпунктов 1) и 2) пункта 42 статьи 1, которые вводятся в действие после дня введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты, электроэнергетики и управления государственным имуществом".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

2) 2025 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 17-тармағының 5) тармақшасын;
3) 2025 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 9) тармақшасын, 33-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацын, 3) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын және 6) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтарын;
4) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 29-тармағын;
5) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 20-тармағының 5) және 6) тармақшаларын және 37-тармағын;
6) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау, электр энергетикасы және мемлекеттік мүлікті басқару мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілген күннен кейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 42-тармағының 1) және 2) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ