О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оптимизации уголовного законодательства Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 210-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
1) пункт 2 статьи 17 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) находится в международном розыске более трех лет со дня санкционирования судом постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск.";
2) пункт 4 статьи 238 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет со дня санкционирования его судом.";
3) часть первую пункта 1 статьи 241 после слов "не менее трех лет" дополнить словами "; постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет со дня санкционирования его судом".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) статью 1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Внесение изменений и (или) дополнений в настоящий Кодекс осуществляется законом, не предусматривающим внесение изменений и (или) дополнений в другие законодательные акты Республики Казахстан, за исключением проектов законов:
1) связанных с изменениями и (или) дополнениями в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан, Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях;
2) исключающих уголовную ответственность;
3) разрабатываемых в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан.";
2) в части второй статьи 2 слово "основания" заменить словом "основание";
3) в статье 3:
в пункте 2):
после слов "217-1 – ущерб на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель;" дополнить словами "232-1 – размер материального вознаграждения и (или) выгод имущественного характера, в двести раз превышающий месячный расчетный показатель;";
после слов "233 – ущерб, причиненный на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель;" дополнить словами "233-1 – стоимость нефти или нефтепродуктов, в двести раз превышающая месячный расчетный показатель;";
после слов "269-1 – ущерб на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель;" дополнить словами "301-1 – количество товаров, стоимость которых в пятьдесят раз превышает месячный расчетный показатель;";
в пункте 3):
цифры "197," исключить;

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 210-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заң қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 17-баптың 2-тармағы 4) тармақшасындағы "соттаса, неке (ерлі-зайыптылық) ерлі-зайыптылардың кәмелетке толмаған ортақ балаларының болуына қарамастан, ерлі-зайыптылардың біреуінің өтініші бойынша тіркеуші органдарда бұзылады." деген сөздер "соттаса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысын сот санкциялаған күннен бастап үш жылдан астам халықаралық іздестіруде болса, неке (ерлі-зайыптылық) ерлі-зайыптылардың кәмелетке толмаған ортақ балаларының болуына қарамастан, ерлі-зайыптылардың біреуінің өтініші бойынша тіркеуші органдарда бұзылады.";
2) 238-баптың 4-тармағы 3) тармақшасындағы "сот үкімінің негізінде тіркеуші органдарда, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерінде бұзылады." деген сөздер "сот үкімінің;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысының негізінде тіркеуші органдарда, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерінде бұзылады.";
3) 241-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "сот үкімінің" деген сөздерден кейін "; сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысының" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы Кодекске өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға байланысты;
2) қылмыстық жауаптылықты болғызбайтын;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленетін заң жобаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу көзделмейтін заңмен жүзеге асырылады.";
2) 2-баптың екінші бөлігіндегі "негіздері" деген сөз "негізі" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 3-бапта:
2) тармақта:
"217-1-бапта – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомадағы залал;" деген сөздерден кейін "232-1-бапта – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын материалдық сыйақының және (немесе) мүліктік сипаттағы пайданың мөлшері;" деген сөздермен толықтырылсын;
"233-бапта – айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал;" деген сөздерден кейін "233-1-бапта – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын мұнай немесе мұнай өнімдерінің құны;" деген сөздермен толықтырылсын;
"269-1-бапта – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомадағы залал;" деген сөздерден кейін "301-1-бапта – құны айлық есептік көрсеткіштен елу есе асатын тауарлар саны;" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақта:
"197," деген цифрлар алып тасталсын;

после цифр "204" дополнить цифрами ", 233-1";
после цифр "214" дополнить цифрами ", 214-1, 214-2";
абзац второй пункта 4) после слов "вывод из строя" дополнить словами ", военной или";
абзац второй пункта 14) после слов "воздушной или морской" дополнить словами "военной или";
пункт 18-1):
после слов "и частью третьей статьи 125 (в случае совершения преступления в отношении несовершеннолетнего)," дополнить словами "пунктом 2) части второй и частью третьей статьи 125-1 (в случае совершения преступления в отношении несовершеннолетнего),";
после цифр "135" дополнить цифрами ", 140";
в пункте 38):
цифры "197," исключить;
после цифр "204," дополнить цифрами "233-1,";
после цифр "214" дополнить цифрами ", 214-1, 214-2";
после цифр "214," дополнить цифрами "214-1, 214-2,";
после слов "231 – стоимость банкнот, монет, ценных бумаг, иностранной валюты, в отношении которых совершена подделка, в пятьсот раз превышающая месячный расчетный показатель;" дополнить словами "232-1 – размер материального вознаграждения и (или) выгод имущественного характера, в пятьсот раз превышающий месячный расчетный показатель;";
после цифр "344" дополнить словами "и 352-1";
4) часть вторую статьи 9 дополнить словами "либо на принципе взаимности";
5) в части второй статьи 15 слова "Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "экс-Президента Республики Казахстан";
6) статью 31 дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Учредители, участники, руководители, члены органов управления и работники организаций, зарегистрированных в качестве юридического лица, и (или) руководители, работники их структурных подразделений не могут быть признаны преступной группой только в силу организационно-штатной структуры организации и (или) ее структурного подразделения и совершения какого-либо преступления в связи с осуществлением ими полномочий по управлению организацией либо в связи с осуществлением организацией предпринимательской или иной экономической деятельности, за исключением случая, когда эти организации и (или) их структурные подразделения были заведомо созданы для совершения одного или нескольких преступлений.";
7) в части третьей статьи 43 слова "малолетних детей в возрасте до трех лет, мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетних детей" заменить словами "или воспитывающим малолетнего ребенка в возрасте до трех лет, мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетнего ребенка";

"204" деген цифрлардан кейін ", 233-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
"214" деген цифрлардан кейін ", 214-1 және 214-2" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақтың екінші абзацындағы "жауынгерлік техниканың" деген сөздер "әскери немесе жауынгерлік техниканың" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақтың екінші абзацы "әуе немесе теңіз" деген сөздерден кейін ", әскери немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
18-1) тармақ:
"125-бабы екінші бөлігінің 5) тармағында және үшінші бөлігінде (қылмыс кәмелетке толмаған адамға қатысты жасалған жағдайда)" деген сөздерден кейін ", 125-1-бабы екінші бөлігінің 2) тармағында және үшінші бөлігінде (қылмыс кәмелетке толмаған адамға қатысты жасалған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын:
"135" деген цифрлардан кейін ", 140" деген цифрлармен толықтырылсын;
38) тармақта:
"197," деген цифрлар алып тасталсын;
"204," деген цифрлардан кейін "233-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"214-бапта" деген сөздер "214, 214-1, 214-2-баптарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"214," деген цифрлардан кейін "214-1, 214-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"231-бапта – қолдан жасалған банкноттардың, монеталардың, бағалы қағаздардың, шетел валютасының айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын құны;" деген сөздерден кейін "232-1-бапта – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын материалдық сыйақының және (немесе) мүліктік сипаттағы пайданың мөлшері;" деген сөздермен толықтырылсын;
"344-бапта" деген сөздер "344 және 352-1-баптарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-баптың екінші бөлігі "сәйкес" деген сөзден кейін "не өзара түсіністік қағидатында" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 15-баптың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы экс-Президентінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 31-бап мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"6. Заңды тұлға ретінде тіркелген ұйымдардың құрылтайшылары қатысушылары, басшылары, басқару органдарының мүшелері және жұмыскерлері және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, жұмыскерлері, бұл ұйымдар және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері бір немесе бірнеше қылмыс жасау үшін көрінеу құрылған жағдайды қоспағанда, ұйымның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің ұйымдық-штаттық құрылымына және олардың ұйымды басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыруына байланысты не ұйымның кәсіпкерлік немесе өзге де экономикалық қызметті жүзеге асыруына байланысты қандай да бір қылмыс жасауына орай ғана қылмыстық топ болып танылмайды.";
7) 43-баптың үшінші бөлігіндегі "жас балалары бар әйелдерге, үш жасқа дейiнгi жас балаларын" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған әйелдерге, үш жасқа дейiнгi жас баласын" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 44:
в части первой:
слова "малолетних детей" заменить словами "или воспитывающие малолетнего ребенка";
слова "малолетних детей" заменить словами "малолетнего ребенка";
часть вторую после слова "путем;" дополнить словами "не употреблять психоактивные вещества в немедицинских целях; при отсутствии постоянной работы или учебы в течение месяца зарегистрироваться в местном органе по вопросам занятости населения в качестве безработного; не покидать жилище в определенное судом время;";
9) в статье 46:
часть четвертую после слова "женщинам," дополнить словами "лицам с инвалидностью первой или второй группы,";
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. Если санкция статьи Особенной части настоящего Кодекса не предусматривает иной вид наказания, кроме пожизненного лишения свободы, то лицам, совершившим преступление в возрасте до восемнадцати лет, назначается лишение свободы сроком от пятнадцати до двадцати лет, а женщинам, лицам с инвалидностью первой или второй группы, мужчинам в возрасте шестидесяти трех и свыше лет назначается лишение свободы сроком от двадцати до двадцати пяти лет.";
в абзаце третьем пункта 2) и абзаце третьем пункта 3) части пятой слова "второй и третьей статьи 366, частями второй и третьей статьи 367," заменить словами "второй, третьей и четвертой статьи 366, частями второй, третьей и четвертой статьи 367,";
10) в статье 48:
в части первой слова "находящегося в собственности осужденного," исключить;
в пункте 5) части второй слово "осужденным" исключить;
11) пункт 4) части первой статьи 53 изложить в следующей редакции:
"4) наличие малолетнего ребенка, в том числе на воспитании у виновного;";
12) в статье 55:
в части второй:
пункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) тяжкого преступления, связанного с посягательством на жизнь или здоровье человека, или особо тяжкого преступления – трех четвертей;";
дополнить пунктом 4) следующего содержания:
"4) особо тяжкого преступления, связанного с посягательством на жизнь или здоровье человека, – четырех пятых максимального срока или размера, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части настоящего Кодекса.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Положения настоящей части не применяются, если отягчающие обстоятельства предусмотрены в качестве признака уголовного правонарушения.";
часть третью после слов "не может превышать половину" дополнить словами ", за совершение тяжкого преступления, связанного с посягательством на жизнь или здоровье человека, или особо тяжкого преступления – трех четвертей, а за совершение особо тяжкого преступления, связанного с посягательством на жизнь или здоровье человека, – четырех пятых";
абзац первый части восьмой после слова "совершивших" дополнить словами "преступление, связанное с умышленным причинением смерти человеку,";
дополнить частью девятой следующего содержания:

8) 44-бапта:
бірінші бөлікте:
"жас балалары бар" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас балаларын" деген сөздер "жас баласын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік "емделу курсынан өту;" деген сөздерден кейін "психикаға белсенді әсер ететін заттарды медициналық емес мақсатта қолданбау; тұрақты жұмысы немесе оқуы болмаған кезде бір ай ішінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органда жұмыссыз ретінде тіркелу; сот айқындаған уақытта тұрғынжайдан кетпеу;" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 46-бапта:
төртінші бөлік "әйелдерге," деген сөзден кейін "бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-бөлікпен толықтырылсын:
"4-1. Егер осы Кодекстің Ерекше бөлігі бабының санкциясында өмір бойына бас бостандығынан айырудан басқа, жазаның өзге түрі көзделмесе, онда он сегіз жасқа дейін қылмыс жасаған адамдарға он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыру тағайындалады, ал әйелдерге, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге жиырма жылдан жиырма бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыру тағайындалады.";
бесінші бөліктің 2) тармағының үшінші абзацындағы және 3) тармағының үшінші абзацындағы "366-бабының 1-1, екінші және үшінші бөліктерінде, 367-бабының екінші және үшінші бөліктерінде," деген сөздер "366-бабының 1-1, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде, 367-бабының екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде," деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 48-бапта:
бірінші бөліктегі "сотталған адамның меншігіндегі," деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің 5) тармағындағы "сотталған адам" деген сөздер алып тасталсын;
11) 53-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кінәлі адамның жас баласының болуы, оның ішінде оны тәрбиелеуінде жас баласының болуы;"
12) 55-бапта:
екінші бөлікте:
3) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3) адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыс немесе аса ауыр қылмыс жасаған кезде – төрттен үшiнен;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақпен толықтырылсын:
"4) адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты аса ауыр қылмыс жасаған кезде бестен төртінен асыруға болмайды.";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер ауырлататын мән-жайлар қылмыстық құқық бұзушылық белгісі ретінде көзделсе, осы бөліктің ережелері қолданылмайды.";
үшінші бөлік "немесе мөлшердің жартысынан" деген сөздерден кейін ", адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыс немесе аса ауыр қылмыс жасағаны үшін – төрттен үшiнен, ал адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты аса ауыр қылмыс жасағаны үшін бестен төртінен" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші бөліктің бірінші абзацы "ережелері" деген сөзден кейін "адамды қасақана қазаға ұшыратумен байланысты қылмыс," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:

"9. Если санкция статьи Особенной части настоящего Кодекса не предусматривает иной вид наказания, кроме пожизненного лишения свободы, то в случаях, предусмотренных частью четвертой настоящей статьи, лицу может быть назначено наказание в виде лишения свободы сроком от двадцати до двадцати пяти лет.
В тех же случаях лицам, совершившим преступление в возрасте до восемнадцати лет, может быть назначено наказание в виде лишения свободы сроком на пятнадцать лет, а женщинам, лицам с инвалидностью первой или второй группы, мужчинам в возрасте шестидесяти трех и свыше лет – лишение свободы сроком от пятнадцати до двадцати лет.";
13) в статье 56:
часть четвертую дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"В случаях, когда санкция статьи Особенной части настоящего Кодекса не предусматривает иной вид наказания, кроме пожизненного лишения свободы, назначается наказание в виде лишения свободы сроком на двадцать пять лет.
Если санкция статьи Особенной части настоящего Кодекса не предусматривает иной вид наказания, кроме пожизненного лишения свободы:
1) лицам, совершившим преступление в возрасте до восемнадцати лет, за неоконченное преступление расчет срока или размера наказания определяется по правилам, предусмотренным частями второй или третьей настоящей статьи, с учетом особенностей части седьмой статьи 81 настоящего Кодекса;
2) женщинам, лицам с инвалидностью первой или второй группы, мужчинам в возрасте шестидесяти трех и свыше лет за неоконченное преступление расчет срока или размера наказания определяется по правилам, предусмотренным частями второй или третьей настоящей статьи, с учетом особенностей части 4-1 статьи 46 настоящего Кодекса.";
14) заголовок и часть первую статьи 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 67. Освобождение от уголовной ответственности и отбывания наказания при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве
1. Лицо, выполнившее все условия процессуального соглашения о сотрудничестве, освобождается от уголовной ответственности или отбывания наказания.";
15) в части второй статьи 68:
слова "имеющие малолетних детей" заменить словами "имеющие или воспитывающие малолетнего ребенка";
слова "в одиночку малолетних детей" заменить словами "в одиночку малолетнего ребенка";
16) в статье 72:
в абзаце четвертом части первой:
слова "имеющие малолетних детей" заменить словами "имеющие или воспитывающие малолетнего ребенка";
слова "в одиночку малолетних детей" заменить словами "в одиночку малолетнего ребенка";
абзац первый части второй дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В случае условно-досрочного освобождения от отбывания наказания лица, осужденного к пожизненному лишению свободы, пробационный контроль устанавливается сроком на десять лет.";
в части третьей:
пункт 3) после слов "назначенного за" дополнить словами "тяжкое преступление, связанное с посягательством на жизнь или здоровье человека, или";
пункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) не менее одной четвертой срока наказания, назначенного за преступление небольшой или средней тяжести, либо не менее одной трети срока наказания, назначенного за тяжкое преступление, либо не менее половины срока наказания, назначенного за тяжкое преступление, связанное с посягательством на жизнь или здоровье человека, или особо тяжкое преступление, либо не менее трех четвертей срока наказания, назначенного за особо тяжкое преступление, связанное с посягательством на жизнь или здоровье человека, в случае выполнения осужденным всех условий процессуального соглашения.";
в абзаце первом части четвертой:
слова "имеющим малолетних детей" заменить словами "имеющим или воспитывающим малолетнего ребенка";
слова "в одиночку малолетних детей" заменить словами "в одиночку малолетнего ребенка, лицам, воспитывающим ребенка с инвалидностью";
пункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) не менее одной пятой срока наказания, назначенного за преступление небольшой или средней тяжести, либо не менее одной четвертой срока наказания, назначенного за тяжкое преступление, либо не менее одной трети срока наказания, назначенного за особо тяжкое преступление, в случае выполнения осужденным всех условий процессуального соглашения.";
в части седьмой:
в пункте 2):
слова "имеющей малолетних детей" заменить словами "имеющей или воспитывающей малолетнего ребенка";
слова "в одиночку малолетних детей" заменить словами "в одиночку малолетнего ребенка";
пункт 3) после слов "указанных в пункте 2) настоящей части, суд" дополнить словами "отменяет условно-досрочное освобождение и";
в части восьмой:
пункт 1) исключить;
в абзаце втором пункта 3):
слова "имеющими малолетних детей" заменить словами "имеющими или воспитывающими малолетнего ребенка";
слова "в одиночку малолетних детей" заменить словами "в одиночку малолетнего ребенка";
в пункте 5) слова "малолетних детей, мужчинами, воспитывающими в одиночку малолетних детей," заменить словами "или воспитывающими малолетнего ребенка, мужчинами, воспитывающими в одиночку малолетнего ребенка,";

"9. Егер осы Кодекстің Ерекше бөлігі бабының санкциясында өмір бойына бас бостандығынан айырудан басқа, жазаның өзге түрі көзделмесе, онда осы баптың төртінші бөлігінде көзделген жағдайларда адамға жиырма жылдан жиырма бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза тағайындалуы мүмкін.
Дәл сол жағдайларда он сегіз жасқа дейін қылмыс жасаған адамдарға он бес жыл мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза, ал әйелдерге, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыру жазасы тағайындалуы мүмкін.";
13) 56-бапта:
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің Ерекше бөлігі бабының санкциясында өмір бойына бас бостандығынан айырудан басқа, жазаның өзге түрі көзделмеген жағдайларда жиырма бес жыл мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза тағайындалады.
Егер осы Кодекстің Ерекше бөлігі бабының санкциясында өмір бойына бас бостандығынан айырудан басқа, жазаның өзге түрі көзделмесе:
1) он сегіз жасқа дейін қылмыс жасаған адамдарға аяқталмаған қылмысы үшін жазаның мерзімін немесе мөлшерін есептеу осы Кодекстің 81-бабы жетінші бөлігінің ерекшеліктері ескеріле отырып, осы баптың екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген қағидалар бойынша айқындалады;
2) әйелдерге, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға, алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге аяқталмаған қылмысы үшін жазаның мерзімін немесе мөлшерін есептеу осы Кодекстің 46-бабы 4-1-бөлігінің ерекшеліктері ескеріле отырып, осы баптың екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген қағидалар бойынша айқындалады.";
14) 67-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде қылмыстық жауаптылықтан және жазаны өтеуден босату
1. Ынтымақтастық туралы процестік келісімнің барлық талаптарын орындаған адам қылмыстық жауаптылықтан немесе жазаны өтеуден босатылады.";
15) 68-баптың екінші бөлігінде:
"жас балалары бар" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас балаларын" деген сөздер "жас баласын" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 72-бапта:
бірінші бөліктің төртінші абзацында:
"жас балалары бар" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас балаларын" деген сөздер "жас баласын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адам жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған жағдайда, пробациялық бақылау он жыл мерзімге белгіленеді.";
үшінші бөлікте:
3) тармақтағы "аса ауыр" деген сөздер "адамның өміріне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыс немесе аса ауыр" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сотталған адам процестік келісімнің барлық талаптарын орындаған жағдайда, онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде төрттен бірін не ауыр қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде үштен бірін не адамның өміріне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыс немесе аса ауыр қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде жартысын не адамның өміріне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты аса ауыр қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде төрттен үшін іс жүзінде өтегеннен кейін ғана шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату қолданылуы мүмкін.";
төртінші бөліктің бірінші абзацында:
"жас балалары бар" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге," деген сөздер "жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған адамдарға, " деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сотталған адам процестік келісімнің барлық талаптарын орындаған жағдайда, онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде бестен бірін не ауыр қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде төрттен бірін не аса ауыр қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде үштен бірін іс жүзінде өтегеннен кейін қолданылуы мүмкін.";
жетінші бөлікте:
2) тармақта:
"жас балалары бар" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас балаларын" деген сөздер "жас баласын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақ "сот" деген сөзден кейін "шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жояды және" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші бөлікте:
1) тармақ алып тасталсын;
3) тармақтың екінші абзацында:
"жас балалары бар" деген сөздер "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас балаларын" деген сөздер "жас баласын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақтағы "жас балалары бар әйелдердің, жас балаларды жалғыз тәрбиелеп отырған ерлердің,", "сотталған адамдарға қолданылмайды." деген сөздер тиісінше "жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған әйелдердің, жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектердің,", "сотталған;" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктами 6), 7), 8) и 9) следующего содержания:
"6) осужденным, которым наказание в виде лишения свободы заменено на ограничение свободы в порядке статьи 73 настоящего Кодекса;
7) ранее условно-досрочно освобожденным от отбывания наказания в виде пожизненного лишения свободы;
8) совершившим в период отбывания пожизненного лишения свободы новое тяжкое или особо тяжкое преступление;
9) осужденным за пытки.";
17) в статье 73:
часть первую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае замены судом оставшейся неотбытой части наказания ограничением свободы срок его исчисления регламентируется Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.";
в части второй:
в абзаце первом слова "тяжкие преступления" заменить словами "тяжкое преступление, половины срока наказания, назначенного за тяжкое преступление, связанное с посягательством на жизнь или здоровье человека.";
абзац второй дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Лицу, отбывающему лишение свободы, назначенное за террористическое или экстремистское преступление, не повлекшее гибель людей и не сопряженное с совершением особо тяжкого преступления, после фактического отбытия сроков, указанных в абзаце первом настоящей части, оставшаяся неотбытая часть наказания может быть заменена судом более мягким видом наказания, если такое лицо оказывает активное содействие в предотвращении, раскрытии или расследовании террористических или экстремистских преступлений, изобличении участников террористической или экстремистской группы.";
в части четвертой предложение первое дополнить словами ", за тяжкое преступление, связанное с посягательством на жизнь или здоровье человека, – не более чем на одну треть, а за особо тяжкое преступление, связанное с посягательством на жизнь или здоровье человека, – не более чем на одну четверть";
18) заголовок и часть первую статьи 74 изложить в следующей редакции:
"Статья 74. Отсрочка отбывания наказания беременным женщинам и женщинам, имеющим или воспитывающим малолетнего ребенка, мужчинам, в одиночку воспитывающим малолетнего ребенка
1. Осужденным беременным женщинам суд может отсрочить отбывание наказания до одного года. Осужденным женщинам, имеющим или воспитывающим малолетнего ребенка, и мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетнего ребенка, суд предоставляет отсрочку исполнения наказания до пяти лет, но не более чем до достижения ребенком четырнадцатилетнего возраста. Беременным женщинам и женщинам, имеющим или воспитывающим малолетнего ребенка, мужчинам, воспитывающим в одиночку малолетнего ребенка, осужденным к лишению свободы на срок свыше пяти лет за тяжкие или особо тяжкие преступления против личности, террористические преступления, экстремистские преступления, преступления, совершенные в составе преступной группы, преступления против половой неприкосновенности малолетних, отсрочка отбывания наказания не предоставляется.";

мынадай мазмұндағы 6), 7), 8) және 9) тармақтармен толықтырылсын:
"6) осы Кодекстің 73-бабының тәртібінде бас бостандығынан айыру түріндегі жазасы бас бостандығын шектеуге ауыстырылған сотталған;
7) бұрын өмір бойына бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған;
8) өмір бойына бас бостандығынан айыруды өтеу кезеңінде жаңа ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасаған;
9) азаптау үшін сотталған адамдарға қолданылмайды.";
17) 73-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Сот жазаның қалған өтелмеген бөлігін бас бостандығын шектеуге ауыстырған жағдайда, оны есептеу мерзімі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексімен регламенттеледі.";
екінші бөлікте:
бірінші абзац "үштен бірін" деген сөздерден кейін ", адамның өміріне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің жартысын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Адамдардың қаза табуына алып келмеген және аса ауыр қылмыс жасаумен ұштаспаған террористік немесе экстремистік қылмысы үшін тағайындалған бас бостандығынан айыруды өтеп жатқан адамға осы бөліктің бірінші абзацында көрсетілген мерзімдерді іс жүзінде өтегеннен кейін, егер осындай адам террористік немесе экстремистік қылмыстарды болғызбауға, ашуға немесе тергеп-тексеруге, террористік немесе экстремистік топтың қатысушыларын әшкерелеуге белсенді түрде жәрдемдескен болса, сот жазаның қалған өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыруы мүмкін.";
төртінші бөліктегі бірінші сөйлем "аспайтын бөлігін" деген сөздерден кейін ", адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыс үшін – үштен бірінен аспайтын бөлігін, ал адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты аса ауыр қылмыс үшін төрттен бірінен аспайтын бөлігін" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 74-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"74-бап. Жүктi әйелдердiң және жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған әйелдердің, жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектердің жазаны өтеуiн кейiнге қалдыру
1. Сотталған жүкті әйелдердің жазаны өтеуін сот бір жылға дейін кейінге қалдыруы мүмкін. Жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған сотталған әйелдер мен жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектердің жазасын орындауды сот бес жылға дейін, бірақ бала он төрт жасқа толғаннан аспайтын мерзімге кейінге қалдырады. Жеке адамға қарсы ауыр немесе аса ауыр қылмыстар, террористік қылмыстар, экстремистік қылмыстар, қылмыстық топ құрамында жасалған қылмыстар, жас балаларға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстар үшін бес жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған жүкті әйелдердің және жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған әйелдердің, жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектердің жазаны өтеуі кейінге қалдырылмайды.";

19) в части пятой статьи 77 слова ", в сфере экономической деятельности" исключить;
20) части первую и вторую статьи 78 изложить в следующей редакции:
"1. Акт об амнистии издается Парламентом Республики Казахстан в отношении индивидуально не определенного круга лиц.
Условия и порядок применения амнистии устанавливаются актом об амнистии.
2. На основании акта об амнистии лица, совершившие уголовные правонарушения, могут быть освобождены от уголовной ответственности и наказания либо назначенное им наказание может быть сокращено или заменено более мягким видом наказания, либо такие лица могут быть освобождены от дополнительного вида наказания. С лиц, отбывших наказание или освобожденных от дальнейшего его отбывания, актом об амнистии может быть снята судимость.
Акт об амнистии не распространяется на лиц, совершивших преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением случая совершения такого преступления несовершеннолетним в отношении несовершеннолетнего в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет, террористические преступления, экстремистские преступления, пытки, а также наказание которым назначено при рецидиве преступлений или опасном рецидиве преступлений.";
21) в части третьей статьи 79:
в пункте 5) слова "к лишению свободы" заменить словами "к лишению свободы за тяжкие преступления, связанные с посягательством на жизнь или здоровье человека, или";
дополнить пунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) в отношении лиц, осужденных к лишению свободы за особо тяжкие преступления, связанные с посягательством на жизнь или здоровье человека, – по истечении десяти лет после отбытия наказания.";
22) часть седьмую статьи 81 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Если санкция статьи Особенной части настоящего Кодекса не предусматривает иной вид наказания, кроме пожизненного лишения свободы, несовершеннолетним назначается наказание в виде лишения свободы сроком от пятнадцати до двадцати лет.";
23) в пункте 5) части первой статьи 93 слова "принудительное лечение в виде химической кастрации" заменить словами "химическую кастрацию";
24) в пункте 4) части второй статьи 105 слова "в том числе сети Интернет," заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет,";
25) дополнить статьей 115-1 следующего содержания:
"Статья 115-1. Сталкинг
Сталкинг, то есть незаконное преследование лица, выражающееся в действиях, направленных на установление контакта и (или) выслеживание лица вопреки его воле, не сопряженных с насилием, повлекших существенный вред, –
наказывается штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток.";

19) 77-баптың бесінші бөлігіндегі ", экономикалық қызмет саласында" деген сөздер алып тасталсын;
20) 78-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Рақымшылық жасау туралы актiнi Қазақстан Республикасының Парламентi жеке-дара айқындалмаған адамдар тобына қатысты шығарады.
Рақымшылық жасауды қолдану шарты мен тәртібі рақымшылық жасау туралы актiде белгіленеді.
2. Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдар рақымшылық жасау туралы актiнің негiзiнде қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босатылуы мүмкiн не оларға тағайындалған жаза қысқартылуы немесе жазаның неғұрлым жеңiл түрiмен ауыстырылуы мүмкiн не мұндай адамдар жазаның қосымша түрiнен босатылуы мүмкiн. Жазасын өтеген немесе оны одан әрi өтеуден босатылған адамдардан рақымшылық жасау туралы актiмен сотталғандығы алып тасталуы мүмкiн.
Кәмелетке толмаған адам он төрттен он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағанға қатысты жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасаған жағдайды қоспағанда, кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстар, террористік қылмыстар, экстремистік қылмыстар, азаптаулар жасаған, сондай-ақ қылмыстардың қайталануы немесе қылмыстардың қауiптi қайталануы кезінде жаза тағайындалған адамдарға рақымшылық жасау туралы акт қолданылмайды.";
21) 79-баптың үшінші бөлігінде:
5) тармақтағы "аса ауыр", "өткен соң жойылады." деген сөздер тиісінше "адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты ауыр қылмыстар немесе аса ауыр", "өткен соң;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақпен толықтырылсын:
"5-1) адам өмiрiне немесе денсаулығына қолсұғушылыққа байланысты аса ауыр қылмыстар үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты жазаны өтегеннен кейiн он жыл өткен соң жойылады.";
22) 81-баптың жетінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер осы Кодекстің Ерекше бөлігі бабының санкциясында өмір бойына бас бостандығынан айырудан басқа, жазаның өзге түрі көзделмесе, кәмелетке толмағандарға он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза тағайындалады.";
23) 93-баптың бірінші бөлігінің 5) тармағындағы "химиялық кастрациялау түрінде мәжбүрлеп емдеуді" деген сөздер "химиялық кастрациялауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 105-баптың екінші бөлігінің 4) тармағындағы "оның ішінде Интернет желісін" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) мынадай мазмұндағы 115-1-баппен толықтырылсын:
"115-1-бап. Сталкинг
Сталкинг, яғни адамның еркіне қайшы онымен байланыс орнатуға және (немесе) оны аңдуға бағытталған, зорлық-зомбылықпен ұштаспайтын, елеулі зиян келтіруге алып келген әрекеттерден көрінетін заңсыз қудалау –
екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.";

26) примечание статьи 125 исключить;
27) дополнить статьей 125-1 следующего содержания:
"Статья 125-1. Принуждение к вступлению в брак
1. Принуждение лица к вступлению в брак под угрозой применения насилия либо уничтожения или повреждения имущества, а равно путем шантажа, в том числе под угрозой разглашения или распространения сведений, позорящих потерпевшего или его близких, либо иных сведений, разглашение или распространение которых может причинить существенный вред интересам потерпевшего или его близких, –
наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.
2. То же деяние, совершенное:
1) с применением насилия;
2) в отношении лица, заведомо несовершеннолетнего;
3) с использованием материальной или иной зависимости потерпевшего;
4) группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;
5) с использованием своего служебного положения, –
наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи двухсот часов, либо ограничением свободы на срок от трех до семи лет, либо лишением свободы на тот же срок.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, если они повлекли по неосторожности тяжкие последствия, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.";
28) в абзаце первом части второй статьи 132 слова "в том числе сети Интернет" заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет";
29) в пункте 1-1) части третьей статьи 134 слова "в том числе сети Интернет" заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет";
30) в абзаце первом статьи 138 слова "усыновления (удочерения) вопреки воле усыновителя, совершенное лицом, обязанным хранить факт усыновления" заменить словами "усыновления (удочерения) вопреки воле усыновителя (удочерителя), совершенное лицом, обязанным хранить факт усыновления (удочерения)";
31) в статье 140:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере до одной тысячи месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.";
дополнить частью третьей следующего содержания:

26) 125-баптың ескертуі алып тасталсын;
27) мынадай мазмұндағы 125-1-баппен толықтырылсын:
"125-1-бап. Некеге тұруға мәжбүрлеу
1. Адамды күш қолдану не мүлікті жою немесе бүлдіру қатерін төндіріп, сол сияқты бопсалау жолымен, оның ішінде жәбiрленушiнi немесе оның жақындарын масқаралайтын мәлiметтердi не жариялануы немесе таратылуы жәбiрленушiнiң немесе оның жақындарының мүдделерiне елеулі зиян келтiруi мүмкiн өзге де мәлiметтердi жариялау немесе тарату қатерін төндіріп некеге тұруға мәжбүрлеу –
екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Мынадай:
1) күш қолданып;
2) көрінеу кәмелетке толмаған адамға қатысты;
3) жәбірленушінің материалдық немесе өзге де тәуелділігін пайдаланып жасалған;
4) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған;
5) өз қызмет бабын пайдаланып жасалған дәл сол іс-әрекет –
бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттер, егер олар абайсызда ауыр зардаптарға алып келсе, –
бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
28) 132-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "оның ішінде Интернет желісін" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 134-баптың үшінші бөлігінің 1-1) тармағындағы "оның ішінде Интернет желісін" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 138-баптың бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
31) 140-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып немесе онсыз, бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не алты жүз сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:

"3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные в отношении двух и более лиц, –
наказываются ограничением свободы сроком до трех лет либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет или без такового.";
32) в статье 144:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 144. Вовлечение несовершеннолетнего в изготовление, распространение, рекламирование и продажу продукции эротического содержания";
в абзаце первом слово "Вовлечение" заменить словами "1. Вовлечение";
33) в статье 147:
в части третьей слова "сети телекоммуникаций" заменить словами "сети телекоммуникаций, объектам информатизации";
в части пятой слова "сетях телекоммуникаций" заменить словами "сетях телекоммуникаций, на объектах информатизации";
34) в статье 156:
в абзаце втором части второй слово "трех" заменить словом "двух";
в абзаце втором части третьей слова "или без такового" исключить;
в абзаце втором части четвертой слова "трех лет или без такового" заменить словами "четырех лет";
35) в статье 177:
в заголовке слова "Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "экс-Президента Республики Казахстан";
в абзаце первом слова "Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, совершенное в целях воспрепятствования его законной деятельности либо из мести за такую деятельность," заменить словами "экс-Президента Республики Казахстан, совершенное из мести за деятельность, связанную с исполнением им полномочий Президента Республики Казахстан,";
36) в статье 189:
в абзаце втором части третьей слова "ограничением свободы на срок от двух до семи лет" заменить словами "штрафом от двухкратного до трехкратного размера похищенного имущества либо ограничением свободы на срок от двух до семи лет,";
абзац второй части четвертой после слова "наказываются" дополнить словами "штрафом от трехкратного до пятикратного размера похищенного имущества либо";
37) в статье 190:
пункт 4) части второй дополнить словами "или сети Интернет";
в абзаце втором части третьей слова "ограничением свободы на срок от трех до семи лет" заменить словами "штрафом от двухкратного до трехкратного размера похищенного имущества либо ограничением свободы на срок от трех до семи лет,";
абзац второй части четвертой после слова "наказываются" дополнить словами "штрафом от трехкратного до пятикратного размера похищенного имущества либо";

"3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, екі және одан көп адамға қатысты жасалған іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
32) 144-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"144-бап. Кәмелетке толмаған адамды эротикалық мазмұндағы өнімді жасауға, таратуға, жарналамауға және сатуға тарту";
бірінші абзацтағы "Кәмелетке" деген сөз "1. Кәмелетке" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 147-бапта:
үшінші бөліктегі "телекоммуникациялар желісі" деген сөздер "телекоммуникациялар желісі, ақпараттандыру объектілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "телекоммуникация желілерінде" деген сөздер "телекоммуникация желілерінде, ақпараттандыру объектілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 156-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацындағы "үш жылға" деген сөздер "екі жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "немесе онсыз" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы "үш жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып немесе онсыз" деген сөздер "төрт жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 177-бапта:
тақырыптағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнің – Елбасының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы экс-Президентiнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнің –Елбасының өмiрiне оның заңды қызметiне кедергi жасау не осындай қызметi үшiн кек алу мақсатында жасалған" деген сөздер "Қазақстан Республикасы экс-Президентiнің өмiрiне оның Қазақстан Республикасы Президентінің өкілеттіктерін орындауымен байланысты қызметi үшiн кек алу мақсатында жасалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 189-бапта:
үшінші бөліктің екінші абзацы "немесе онсыз," деген сөздерден кейін "жымқырылған мүліктің екі еселенгеннен үш еселенгенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацы "айыра отырып," деген сөздерден кейін "жымқырылған мүліктің үш еселенгеннен бес еселенгенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
37) 190-бапта:
екінші бөліктің 4) тармағы "ақпараттық жүйені" деген сөздерден кейін "немесе Интернет желісін" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы "немесе онсыз," деген сөздерден кейін "жымқырылған мүліктің екі еселенгеннен үш еселенгенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацы "айыра отырып," деген сөздерден кейін "жымқырылған мүліктің үш еселенгеннен бес еселенгенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не" деген сөздермен толықтырылсын;

38) статью 197 исключить;
39) в статье 205:
в заголовке слова ", в информационную систему или сеть телекоммуникаций" исключить;
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Умышленный неправомерный доступ к охраняемой законом информации, содержащейся на электронном носителе, к объекту информатизации, повлекший причинение существенного вреда, –";
40) в статье 206:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Умышленные неправомерные уничтожение или модификация охраняемой законом информации, содержащейся на электронном носителе, объекте информатизации, а равно ввод в объект информатизации заведомо ложной информации, если это повлекло причинение существенного вреда, –";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Умышленные неправомерные уничтожение или модификация охраняемой законом информации, содержащейся на критически важном объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры, а равно ввод в него заведомо ложной информации –
наказываются штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
1) неоднократно;
2) группой лиц по предварительному сговору, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.";
в части третьей:
в абзаце первом слова "или второй" заменить словами ", второй или 2-1";
в абзаце втором слова "до трех" заменить словами "до четырех";
41) в статье 207:
в заголовке и абзаце первом части первой слова "информационной системы или сетей телекоммуникаций" заменить словами "объекта информатизации";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Те же деяния, совершенные в отношении критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.";

38) 197-бап алып тасталсын;
39) 205-бапта:
тақырыптағы ", ақпараттық жүйеге немесе телекоммуникациялар желісіне" деген сөздер алып тасталсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электрондық жеткізгіште қамтылған, заңмен қорғалатын ақпаратқа, ақпараттандыру объектісіне елеулі зиян келтіруге алып келген қасақана құқыққа сыйымсыз қол жеткізу –";
40) 206-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электрондық жеткізгіште, ақпараттандыру объектісінде қамтылған, заңмен қорғалатын ақпаратты қасақана құқыққа сыйымсыз жою немесе түрлендіру, сол сияқты ақпараттандыру объектісіне көрінеу жалған ақпаратты енгізу, егер бұл елеулі зиян келтіруге алып келсе, –";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектісінде қамтылған, заңмен қорғалатын ақпаратты қасақана құқыққа сыйымсыз жою немесе түрлендіру, сол сияқты оған көрінеу жалған ақпаратты енгізу –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не алты жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген:
1) бірнеше рет жасалған;
2) алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "немесе екiншi бөлiктерiнде" деген сөздер ", екiншi немесе 2-1-бөлiктерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "үш жылға" деген сөздер "төрт жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 207-бапта:
тақырыптағы және бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Ақпараттық жүйенің немесе телекоммуникациялар желісінің" деген сөздер "Ақпараттандыру объектісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне қатысты жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
1) неоднократно;
2) группой лиц по предварительному сговору, –
наказываются штрафом в размере до четырех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи часов, либо ограничением свободы на срок до четырех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до четырех лет или без такового.";
в абзаце первом части третьей слова "или второй" заменить словами ", второй или 2-1";
42) статью 208 изложить в следующей редакции:
"Статья 208. Неправомерное завладение информацией
1. Умышленное неправомерное копирование или иное неправомерное завладение охраняемой законом информацией, содержащейся на объекте информатизации или хранящейся на электронном носителе, если это повлекло причинение существенного вреда, –
наказывается штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста восьмидесяти часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до двух лет или без такового.
2. Умышленное неправомерное копирование или иное неправомерное завладение охраняемой законом информацией, хранящейся на критически важном объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры, –
наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
1) неоднократно;
2) группой лиц по предварительному сговору, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.

мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген:
1) бірнеше рет жасалған;
2) алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған іс-әрекет –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан төрт жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, төрт мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "немесе екiншi бөлiктерiнде" деген сөздер ", екiншi немесе 2-1-бөлiктерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 208-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"208-бап. Ақпаратты құқыққа сыйымсыз иеленіп алу
1. Ақпараттандыру объектісінде қамтылған немесе электрондық жеткізгіште сақталған, заңмен қорғалатын ақпаратты қасақана құқыққа сыйымсыз көшіру немесе өзгедей құқыққа сыйымсыз иеленіп алу, егер бұл елеулі зиян келтіруге алып келсе, –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан екі жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір жүз сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
2. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектісінде сақталатын, заңмен қорғалатын ақпаратты қасақана құқыққа сыйымсыз көшіру немесе өзгедей құқыққа сыйымсыз иеленіп алу –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не алты жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген:
1) бірнеше рет жасалған;
2) алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи:
1) совершенные преступной группой;
2) повлекшие тяжкие последствия, –
наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до четырех лет или без такового.";
43) в абзаце первом части первой статьи 209 слова "хранящейся на электронном носителе, содержащейся в информационной системе или передаваемой по сетям телекоммуникаций" заменить словами "содержащейся на электронном носителе, объекте информатизации";
44) абзац первый части первой статьи 210 изложить в следующей редакции:
"1. Создание компьютерной программы, программного продукта или внесение изменений в существующую программу или программный продукт с целью неправомерного уничтожения, блокирования, модификации, копирования, использования информации, содержащейся на электронном носителе или объекте информатизации, нарушения работы компьютера, абонентского устройства, объекта информатизации, а равно умышленные использование и (или) распространение такой программы или программного продукта –";
45) в статье 214:
в заголовке слова ", незаконная банковская, микрофинансовая или коллекторская деятельность" исключить;
в абзаце первом части первой слова ", банковской деятельности (банковских операций), микрофинансовой или коллекторской деятельности без регистрации, а равно без" заменить словами "без регистрации или";
46) дополнить статьями 214-1 и 214-2 следующего содержания:
"Статья 214-1. Незаконная банковская, микрофинансовая деятельность
1. Осуществление банковской деятельности (банковских операций), микрофинансовой деятельности без регистрации, а равно без обязательной для такой деятельности лицензии либо с нарушением законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, если это деяние причинило крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжено с извлечением дохода в крупном размере, –
наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой.
2. То же деяние:
1) совершенное преступной группой;
2) сопряженное с извлечением дохода в особо крупном размере;
3) совершенное неоднократно, –
наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи двухсот часов, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
Примечание. Лицо, впервые совершившее деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, освобождается от уголовной ответственности в случае добровольного возмещения ущерба.
Статья 214-2. Незаконная коллекторская деятельность

4. Осы баптың бiрiншi, екiншi немесе үшінші бөлiктерiнде көзделген:
1) қылмыстық топ жасаған;
2) ауыр зардаптарға алып келген іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан төрт жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
43) 209-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "электрондық жеткізгіште сақталатын, ақпараттық жүйеде қамтылатын немесе телекоммуникациялар желісімен берілетін" деген сөздер "электрондық жеткізгіште, ақпараттандыру объектісінде қамтылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 210-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электрондық жеткізгіште немесе ақпараттандыру объектісінде қамтылатын ақпаратты құқыққа сыйымсыз жою, бұғаттау, түрлендіру, көшіру, пайдалану, компьютердің, абоненттік құрылғының, ақпараттандыру объектісінің жұмысын бұзу мақсатында компьютерлік бағдарлама, бағдарламалық өнім жасау немесе қолданыстағы бағдарламаға немесе бағдарламалық өнімге өзгерістер енгізу, сол сияқты осындай бағдарламаны немесе бағдарламалық өнімді қасақана пайдалану және (немесе) тарату –";
45) 214-бапта:
тақырыптағы ", заңсыз банктік, микроқаржылық немесе коллекторлық қызмет" деген сөздер алып тасталсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы ", банктік қызметтi (банк операцияларын), микроқаржылық немесе коллекторлық қызметті тiркеусіз, сол сияқты" деген сөздер "тiркеусіз немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) мынадай мазмұндағы 214-1 және 214-2-баптармен толықтырылсын:
"214-1-бап. Заңсыз банктік, микроқаржылық қызмет
1. Банктік қызметтi (банк операцияларын), микроқаржылық қызметті тiркеусіз, сол сияқты осындай қызмет үшін міндетті лицензиясыз не Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру, егер бұл іс-әрекет азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі залал келтірсе не ірі мөлшерде кіріс алумен ұштасса, –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не алты жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Мынадай:
1) қылмыстық топ жасаған;
2) аса ірі мөлшерде кіріс алумен ұштасқан;
3) бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекет –
мүлкi тәркiленiп, бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекетті алғаш рет жасаған адам залалды өз еркімен өтеген жағдайда қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
214-2. Заңсыз коллекторлық қызмет

1. Осуществление коллекторской деятельности без регистрации, а равно без обязательной для такой деятельности учетной регистрации или после исключения коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств либо с нарушением законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, если это деяние причинило крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжено с извлечением дохода в крупном размере, –
наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой.
2. То же деяние:
1) совершенное преступной группой;
2) сопряженное с извлечением дохода в особо крупном размере;
3) совершенное неоднократно, –
наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи двухсот часов, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
Примечание. Лицо, впервые совершившее деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, освобождается от уголовной ответственности в случае добровольного возмещения ущерба.";
47) в абзаце первом части третьей статьи 223 слова "существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства" заменить словами "причинение существенного вреда";
48) дополнить статьями 232-1 и 233-1 следующего содержания:
"Статья 232-1. Незаконное предоставление, передача и приобретение доступа к банковскому счету, платежному инструменту или идентификационному средству, а также незаконное осуществление платежей и (или) переводов денег
1. Незаконное предоставление доступа к своему банковскому счету либо платежному инструменту, либо идентификационному средству третьему лицу либо их незаконная передача в пользование третьему лицу за материальное вознаграждение и (или) выгоды имущественного характера либо с целью их получения –
наказывается штрафом в размере до ста шестидесяти месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо арестом на срок до пятидесяти суток, с конфискацией имущества.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее получение материального вознаграждения или выгод имущественного характера в значительном размере либо совершенное с целью их получения, –
наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.

1. Коллекторлық қызметті тiркеусіз, сол сияқты осындай қызмет үшін міндетті есептік тіркеусіз немесе коллекторлық агенттік коллекторлық агенттіктер тізілімінен алып тасталғаннан кейін не Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру, егер бұл іс-әрекет азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі залал келтірсе не ірі мөлшерде кіріс алумен ұштасса, –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не алты жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Мынадай:
1) қылмыстық топ жасаған;
2) аса ірі мөлшерде кіріс алумен ұштасқан;
3) бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекет –
мүлкi тәркiленiп, бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекетті алғаш рет жасаған адам залалды өз еркімен өтеген жағдайда қылмыстық жауаптылықтан босатылады.";
47) 223-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулi түрде бұзуға әкеп соқса" деген сөздер "елеулі зиян келтіруге алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) мынадай мазмұндағы 232-1 және 233-1-баптармен толықтырылсын:
232-1-бап. Банктік шотқа, төлем құралына немесе сәйкестендіру құралына қолжетімділікті заңсыз ұсыну, беру және алу, сондай-ақ төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын заңсыз жүзеге асыру
1. Материалдық сыйақы және (немесе) мүліктік сипаттағы пайда үшін не оларды алу мақсатында үшінші тұлғаға өзінің банктік шотына не төлем құралына не сәйкестендіру құралына қолжетімділікті заңсыз ұсыну не оларды үшінші тұлғаға пайдалануға заңсыз беру –
мүлкі тәркіленіп, бір жүз алпыс айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, айтарлықтай мөлшерде материалдық сыйақы немесе мүліктік сипаттағы пайда алуға алып келген не оларды алу мақсатында жасалған іс-әрекет –
мүлкі тәркіленіп, үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

3. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие получение материального вознаграждения или выгод имущественного характера в крупном размере либо совершенные с целью их получения, –
наказываются штрафом в размере до четырех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
4. Незаконное осуществление платежей и (или) переводов денег с использованием банковского счета либо платежного инструмента, либо идентификационного средства в интересах третьего лица или в пользу третьего лица за материальное вознаграждение или выгоды имущественного характера либо с целью их получения –
наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
5. Деяние, предусмотренное частью четвертой настоящей статьи, повлекшее получение материального вознаграждения или выгод имущественного характера в значительном размере либо совершенное с целью их получения, –
наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
6. Деяние, предусмотренное частью четвертой настоящей статьи, повлекшее получение материального вознаграждения или выгод имущественного характера в крупном размере либо совершенное с целью их получения, –
наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи двухсот часов, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
7. Незаконное приобретение доступа к управлению банковским счетом либо платежным инструментом, либо идентификационным средством с целью осуществления незаконных платежей и перевода денег –
наказывается ограничением свободы на срок от трех до семи лет либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
Примечание. Лицо, впервые совершившее уголовное правонарушение, предусмотренное настоящей статьей, добровольно заявившее об этом, а также активно способствовавшее раскрытию или пресечению этого правонарушения, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится состав иного уголовного правонарушения.";

3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, ірі мөлшерде материалдық сыйақы немесе мүліктік сипаттағы пайда алуға алып келген не оларды алу мақсатында жасалған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, төрт мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Материалдық сыйақы немесе мүліктік сипаттағы пайда үшін не оларды алу мақсатында үшінші тұлғаның мүддесінде немесе үшінші тұлғаның пайдасына банктік шотын не төлем құралын не сәйкестендіру құралын пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын заңсыз жүзеге асыру –
мүлкі тәркіленіп, екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, айтарлықтай мөлшерде материалдық сыйақы немесе мүліктік сипаттағы пайда алуға алып келген не оларды алу мақсатында жасалған іс-әрекет –
мүлкі тәркіленіп, үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
6. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, ірі мөлшерде материалдық сыйақы немесе мүліктік сипаттағы пайда алуға алып келген не оларды алу мақсатында жасалған іс-әрекет –
мүлкі тәркіленіп, бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
7. Заңсыз төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру мақсатында банктік шотты не төлем құралын не сәйкестендіру құралын басқаруға қолжетімділікті заңсыз алу –
мүлкі тәркіленіп, үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту. Осы бапта көзделген қылмыстық құқық бұзушылықты алғаш рет жасаған, бұл туралы өз еркімен мәлімдеген, сондай-ақ осы құқық бұзушылықты ашуға немесе оның жолын кесуге белсенді түрде ықпал еткен адам, егер оның әрекеттерінде өзге қылмыстық құқық бұзушылықтың құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.";

"Статья 233-1. Транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти, приобретенных без документов, подтверждающих законность их происхождения
1. Транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти, приобретенных без документов, подтверждающих законность их происхождения, совершенные в значительном размере, –
наказываются штрафом в размере до ста шестидесяти месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста шестидесяти часов, либо арестом на срок до сорока суток.
2. Те же деяния, совершенные неоднократно, –
наказываются штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в крупном размере, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой.
4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные:
1) преступной группой;
2) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от трех до шести лет с конфискацией имущества или без таковой.";
49) в статье 245:
в абзаце втором части первой слова "до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере," заменить словами "от двукратной до трехкратной суммы не поступивших платежей в бюджет";
в абзаце втором части второй слова "до четырех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере," заменить словами "от трехкратной до пятикратной суммы не поступивших платежей в бюджет";
в абзаце втором части третьей слова "двухкратной до трехкратной" заменить словами "пятикратной до семикратной";
50) заголовок и абзац первый части первой статьи 251 изложить в следующей редакции:
"Статья 251. Злоупотребление полномочиями частным нотариусом, оценщиком, частным судебным исполнителем, работником коллекторского агентства, медиатором, аудитором, работающим в составе аудиторской организации, или руководителем аудиторской организации

"233-1-бап. Шығарылуының заңдылығын растайтын құжаттарсыз алынған мұнай мен мұнай өнiмдерiн тасымалдау, иемдену, өткiзу, сақтау, сондай-ақ мұнайды қайта өңдеу
1. Айтарлықтай мөлшерде жасалған, шығарылуының заңдылығын растайтын құжаттарсыз алынған мұнай мен мұнай өнiмдерiн тасымалдау, иемдену, өткiзу, сақтау, сондай-ақ мұнайды қайта өңдеу –
бір жүз алпыс айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір жүз алпыс сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не қырық тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
2. Бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
екі жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, ірі мөлшерде жасалған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген:
1) қылмыстық топ жасаған;
3) аса ірі мөлшерде жасалған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, үш жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
49) 245-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына" деген сөздер "бюджетке түспеген төлемдердің екі еселенгеннен үш еселенгенге дейінгі сомасы мөлшерінде айыппұл салуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "төрт мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына" деген сөздер "бюджетке түспеген төлемдердің үш еселенгеннен бес еселенгенге дейінгі сомасы мөлшерінде айыппұл салуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "екі еселенгеннен үш" деген сөздер "бес еселенгеннен жеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 251-баптың тақырыбы және бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"251-бап. Жеке нотариустың, бағалаушының, жеке сот орындаушысының, коллекторлық агенттік жұмыскерінің, медиатордың, аудиторлық ұйымның құрамында жұмыс істейтін аудитордың немесе аудиторлық ұйым басшысының өкілеттіктерін теріс пайдалануы

1. Использование частным нотариусом, оценщиком, частным судебным исполнителем, работником коллекторского агентства, взаимодействующим с должником и (или) его представителем, и (или) третьим лицом, медиатором, аудитором, работающим в составе аудиторской организации, или руководителем аудиторской организации своих полномочий вопреки задачам своей деятельности и в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц, или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, если это деяние причинило существенный вред, –";
51) заголовок и абзац первый части первой статьи 252 изложить в следующей редакции:
"Статья 252. Превышение полномочий руководителем или работником частной охранной организации, коллекторского агентства
1. Превышение руководителем или работником частной охранной организации полномочий, предоставленных им в соответствии с лицензией, а равно превышение работником коллекторского агентства, взаимодействующим с должником и (или) его представителем, и (или) третьим лицом, полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, вопреки задачам своей деятельности, если это деяние совершено с применением насилия или угрозой его применения, угрозой уничтожения или повреждения имущества, подлогом документов, шантажом, –";
52) в абзаце втором части четвертой статьи 253 слова "до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере," заменить словами "от десятикратной до двадцатикратной суммы переданных денег или стоимости переданного имущества";
53) в абзаце первом части четвертой статьи 272 слова "в том числе сети Интернет," заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет,";
54) абзац первый части первой статьи 301-1 изложить в следующей редакции:
"1. Продажа и распространение некурительных табачных изделий, электронных систем потребления (вейпов), ароматизаторов и жидкостей для них либо их хранение, пересылка, перевозка в целях продажи или распространения в значительном размере –";
55) часть вторую статьи 307 дополнить пунктом 5) следующего содержания:
"5) неоднократно, –";
56) в пункте 3) части второй статьи 309 слова "в том числе Интернета" заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет";

1. Жеке нотариустың, бағалаушының, жеке сот орындаушысының, борышкермен және (немесе) оның өкілімен және (немесе) үшінші тұлғамен өзара іс-қимыл жасайтын коллекторлық агенттік жұмыскерінің, медиатордың, аудиторлық ұйым құрамында жұмыс істейтін аудитордың немесе аудиторлық ұйым басшысының өз өкiлеттiктерiн өз қызметінің міндеттеріне қайшы және өзi немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшiн пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтiру мақсатында пайдалануы, егер бұл іс-әрекет елеулi зиян келтiрсе, –";
51) 252-баптың тақырыбы және бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"252-бап. Жекеше күзет ұйымы, коллекторлық агенттік басшысының немесе жұмыскерінің өкілеттіктерін асыра пайдалануы
1. Жекеше күзет ұйымы басшысының немесе жұмыскерінің лицензияға сәйкес өздеріне берілген өкілеттіктерін асыра пайдалануы, сол сияқты борышкермен және (немесе) оның өкілімен және (немесе) үшінші тұлғамен өзара іс-қимыл жасайтын коллекторлық агенттік жұмыскерінің Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасында көзделген өкілеттіктерін өз қызметінің мiндеттерiне қайшы асыра пайдалануы, егер бұл іс-әрекет күш қолданып немесе оны қолдану қатерін төндіріп, мүлікті жою немесе бүлдіру қатерін төндіріп, жалған құжаттар жасап, бопсалап жасалса, –";
52) 253-баптың төртінші бөлігінің екінші абзацындағы "бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына" деген сөздер "берілген ақшаның немесе берілген мүлік құнының он еселенгеннен жиырма еселенгенге дейінгі сомасы мөлшерінде айыппұл салуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
53) 272-баптың төртінші бөлігінің бірінші абзацындағы "оның ішінде Интернет желісін" деген сөздер ", ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
54) 301-1-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шегілмейтін темекі бұйымдарын, электрондық тұтыну жүйелерін (вейптерді), оларға арналған хош иістендіргіштер мен сұйықтықтарды сату және тарату не оларды айтарлықтай мөлшерде сату немесе тарату мақсатында сақтау, жөнелту, тасымалдау –";
55) 307-баптың екінші бөлігінің 3) және 4) тармақтарындағы "табыс табумен", "пайдалана отырып жасаған дәл сол іс-әрекеттер –" деген сөздер тиісінше "табыс табумен жасалған", "пайдалана отырып жасаған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақпен толықтырылсын:
"5) бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекеттер –";
56) 309-баптың екінші бөлігінің 3) тармағындағы "оның ішінде Интернетті" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;

57) абзац первый части второй статьи 318 после слова "повлекшее" дополнить словами "по неосторожности";
58) абзац первый части первой статьи 323 после слова "повлекло" дополнить словами "по неосторожности";
59) в статье 324:
в абзаце первом части первой слова "повлекло или могло повлечь причинение крупного ущерба, или причинило вред здоровью человека" заменить словами "могло повлечь или повлекло по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение крупного ущерба";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
60) в статье 325:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение экологических требований при производстве, транспортировке, хранении, захоронении, использовании или ином обращении с экологически потенциально опасными химическими или биологическими веществами, если это деяние могло повлечь или повлекло по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение значительного ущерба, –";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
61) в статье 326:
в абзаце первом части первой слова "повлекло или могло повлечь причинение значительного ущерба или причинило вред здоровью человека" заменить словами "могло повлечь или повлекло по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение значительного ущерба";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
62) в статье 328:
в абзаце первом части первой слова "повлекло или могло повлечь причинение значительного ущерба или причинило вред здоровью человека" заменить словами "могло повлечь или повлекло по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение значительного ущерба";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
63) в статье 329:
в абзаце первом части первой слова "причинение крупного ущерба или причинило вред здоровью человека" заменить словами "по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение крупного ущерба";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:

57) 318-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "жасаған не" деген сөздерден кейін "абайсызда" деген сөзбен толықтырылсын;
58) 323-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "егер бұл" деген сөздерден кейін "абайсызда" деген сөзбен толықтырылсын;
59) 324-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "ірі залал келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адам денсаулығына зиян келтіруге немесе ірі залал келтіруге алып келуі мүмкін болса немесе алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген іс-әрекет –";
60) 325-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Экологиялық тұрғыдан әлеуетті қауіпті химиялық немесе биологиялық заттарды өндiру, тасымалдау, сақтау, көму, пайдалану немесе олармен өзге де жұмыс iстеу кезінде экологиялық талаптарды бұзу, егер бұл іс-әрекет абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе айтарлықтай залал келтіруге алып келуі мүмкін болса немесе алып келсе, –";
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген іс-әрекеттер, –";
61) 326-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "айтарлықтай залал келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе айтарлықтай залал келтіруге алып келуі мүмкін болса немесе алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген іс-әрекеттер –";
62) 328-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "айтарлықтай залал келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе айтарлықтай залал келтіруге алып келуі мүмкін болса немесе алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген іс-әрекеттер –";
63) 329-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "ірі залал келтіруге әкеп соқса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе ірі залал келтіруге алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. То же деяние, повлекшее по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
64) в статье 330:
в абзаце первом части первой слова "причинение крупного ущерба или причинило вред здоровью человека" заменить словами "по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение крупного ущерба";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. То же деяние, повлекшее по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
65) в статье 332:
в абзаце первом части первой слова "повлекли или могли повлечь причинение крупного ущерба или причинили вред здоровью человека" заменить словами "могли повлечь или повлекли по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение крупного ущерба";
абзац первый части второй дополнить словами "по неосторожности";
в абзаце первом части третьей:
после слова "повлекшие" дополнить словами "по неосторожности";
слова "наступление иных тяжких последствий" заменить словами "иные тяжкие последствия";
66) в статье 333:
в абзаце первом части первой слова "повлекло или могло повлечь причинение крупного ущерба, или причинило вред здоровью человека" заменить словами "могло повлечь или повлекло по неосторожности причинение вреда здоровью человека или причинение крупного ущерба";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. То же деяние, повлекшее по неосторожности причинение особо крупного ущерба либо иные тяжкие последствия, –";
67) в статье 339:
в заголовке слова ", их частями или дериватами" исключить;
в абзаце первом части первой слова "их частей или дериватов," исключить;
в части 1-1:
в абзаце первом слова "или его дериватов, в том числе рогов," исключить;
абзац второй дополнить словами ", с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет";
68) дополнить статьями 339-1 и 352-1 следующего содержания:
"Статья 339-1. Незаконное обращение с частями или дериватами редких и находящихся под угрозой исчезновения, а также запрещенных к пользованию видов растений или животных
1. Незаконные приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка частей или дериватов редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений или животных, в том числе видов, обращение с которыми регулируется международными договорами Республики Казахстан, а также частей или дериватов растений или животных, на которых введен запрет на пользование, –
наказываются штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до пятисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.

"2. Абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген дәл сол іс-әрекет –";
64) 330-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "ірі залал келтіруге әкеп соқса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе ірі залал келтіруге алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген дәл сол іс-әрекет –";
65) 332-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "ірі залал келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе ірі залал келтіруге алып келуі мүмкін болса немесе алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы "көзделген" деген сөзден кейін "абайсызда" деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында:
"аумақтарда" деген сөзден кейін "абайсызда" деген сөзбен толықтырылсын;
"өзге де ауыр зардаптардың басталуына" деген сөздер "өзге де ауыр зардаптарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 333-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "ірі залал келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса немесе адамның денсаулығына зиян келтірсе" деген сөздер "абайсызда адамның денсаулығына зиян келтіруге немесе ірі залал келтіруге алып келуі мүмкін болса немесе алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Абайсызда аса ірі залал келтіруге не өзге де ауыр зардаптарға алып келген дәл сол іс-әрекет – ";
67) 339-бапта:
тақырыптағы ", олардың бөліктерімен немесе дериваттарымен" деген сөздер алып тасталсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "олардың бөліктерін немесе дериваттарын," деген сөздер алып тасталсын;
1-1-бөлікте:
бірінші абзацтағы "немесе оның дериваттарын, оның ішінде мүйіздерін" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзац "тәркіленіп," деген сөзден кейін "белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
68) мынадай мазмұндағы 339-1 және 352-1-баптармен толықтырылсын:
"339-1-бап. Өсiмдiктердің немесе жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген, сондай-ақ пайдалануға тыйым салынған түрлерінің бөліктерімен немесе дериваттарымен заңсыз айналысу
1. Өсімдіктердің немесе жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерінің, оның ішінде айналысы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен реттелетін түрлерінің бөліктерін немесе дериваттарын, сондай-ақ пайдалануға тыйым салынған өсімдіктердің немесе жануарлардың бөліктерін немесе дериваттарын заңсыз иемдену, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бес жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. Незаконные приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка частей или дериватов сайгака, в том числе его рогов, –
наказываются ограничением свободы на срок до трех лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
1) неоднократно;
2) группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;
3) на особо охраняемых природных территориях;
4) лицом с использованием своего служебного положения;
5) в крупном размере, –
наказываются штрафом в размере от двух тысяч до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок от двух до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет или без такового.
4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные:
1) преступной группой;
2) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет или без такового.";
"Статья 352-1. Создание помех управлению воздушным судном
1. Создание помех управлению воздушным судном путем наведения на воздушное судно лазерных устройств или беспилотных летательных аппаратов –
наказывается штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток.
2. То же деяние, повлекшее по неосторожности причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью человека либо причинение крупного ущерба, –
наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до одной тысячи часов, либо ограничением свободы на срок до четырех лет, либо лишением свободы на тот же срок.
3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее по неосторожности смерть человека, –
наказывается лишением свободы на срок от трех до восьми лет.
4. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц, –
наказывается лишением свободы на срок от шести до десяти лет.";

2. Киіктің бөліктерін немесе дериваттарын, оның ішінде оның мүйіздерін заңсыз иемдену, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген:
1) бірнеше рет жасалған;
2) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған;
3) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған;
4) адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып жасаған;
5) ірі мөлшерде жасалған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі мыңнан бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген:
1) қылмыстық топ жасаған;
2) аса ірі мөлшерде жасалған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
"352-1-бап. Әуе кемесін басқаруға бөгеуіл жасау
1. Лазерлік құрылғыларды немесе пилотсыз ұшу аппараттарын әуе кемесіне бағыттау арқылы әуе кемесін басқаруға бөгеуіл жасау –
екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамауға алуға жазаланады.
2. Абайсызда адам денсаулығына ауыр немесе ауырлығы орташа зиян келтіруге не ірі залал келтіруге алып келген дәл сол іс-әрекет –
үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір мың сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, абайсызда адамның өліміне алып келген іс-әрекет –
үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, абайсызда екі немесе одан да көп адамның өліміне алып келген іс-әрекет –
алты жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

69) в абзаце первом части первой статьи 370 слова "существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства" заменить словами "причинение существенного вреда";
70) в пункте 4) части второй статьи 380 слова "в том числе сети Интернет," заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет,";
71) абзац второй части первой и абзац второй части второй статьи 385 дополнить словами ", с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до четырех лет или без такового";
72) в заголовке статьи 387 слова "воинской службы" заменить словами "призыва на воинскую службу";
73) в статье 392:
в абзаце втором части первой:
слова "одной тысячи" заменить словами "двух тысяч";
слова "одного года" заменить словами "трех лет";
слова "сроком на пять лет" исключить;
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Те же деяния, совершенные:
1) группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;
2) неоднократно;
3) лицом, в отношении которого установлен заведомо известный ему запрет (временное ограничение) на въезд в Республику Казахстан либо выезд из Республики Казахстан, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок до четырех лет, с выдворением за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства.";
в части второй:
в абзаце первом слова "Те же деяния" заменить словами "Деяния, предусмотренные частями первой или 1-1 настоящей статьи";
в абзаце втором слова "до пяти" заменить словами "от четырех до семи", слова "сроком на пять лет" исключить;
74) статью 394 изложить в следующей редакции:
"Статья 394. Организация незаконной миграции
1. Организация незаконной миграции путем предоставления транспортных средств либо поддельных документов, либо жилого или иного помещения, а также оказания гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства иных услуг для незаконного въезда, выезда, перемещения по территории Республики Казахстан –
наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с выдворением за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства.

69) 370-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулі түрде бұзуға әкеп соқса" деген сөздер "елеулі зиян келтіруге алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
70) 380-баптың екінші бөлігінің 4) тармағындағы "оның ішінде Интернет желісін" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
71) 385-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы және екінші бөлігінің екінші абзацындағы "екі мың", "төрт мың" деген сөздер тиісінше "белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан төрт жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі мың", "белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан төрт жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, төрт мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 387-баптың тақырыбындағы "қызметтен" деген сөз "қызметке шақырылудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
73) 392-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"бес жыл мерзімге" деген сөздер алып тасталсын;
"бір мың" деген сөздер "екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жылға" деген сөздер "үш жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Мынадай:
1) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған;
2) бірнеше рет жасалған;
3) өзіне қатысты өзіне көрінеу белгілі Қазақстан Республикасына кіруге не Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге кетуге тыйым салу (уақытша шектеу) белгіленген адам жасаған дәл сол іс-әрекеттер –
шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жібере отырып, үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Қылмыстық топ жасаған не күш қолданып немесе оны қолдану қатерін төндіріп жасалған дәл сол" деген сөздер "Осы баптың бірінші немесе 1-1-бөліктерінде көзделген, қылмыстық топ жасаған не күш қолданып немесе оны қолдану қатерін төндіріп жасалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "бес жыл мерзімге" деген сөздер алып тасталсын, "бес жылға" деген сөздер "төрт жылдан жеті жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
74) 394-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"394-бап. Заңсыз көші-қонды ұйымдастыру
1. Көлік құралдарын не қолдан жасалған құжаттар не тұрғын немесе өзге де үй-жай беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының аумағы бойынша заңсыз келу, кету, орнын ауыстыру үшін өзге де қызметтер көрсету арқылы заңсыз көші-қонды ұйымдастыру –
шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жібере отырып, үш мың айлық есептік көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. То же деяние, совершенное неоднократно либо лицом с использованием своих служебных полномочий или группой лиц по предварительному сговору, –
наказывается штрафом в размере до семи тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок от трех до семи лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до семи лет или без такового, с выдворением за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства.
3. Деяние, предусмотренное частями первой или второй настоящей статьи, совершенное преступной группой или повлекшее тяжкие последствия, –
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с выдворением за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства.";
75) в абзаце втором части первой и абзаце втором части второй статьи 405 слова "сроком на пять лет" исключить;
76) в абзаце первом статьи 406 слова "повлекли существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства" заменить словами "повлекли причинение существенного вреда";
77) в статье 408:
в заголовке слова "лица, осуществляющего правосудие или досудебное расследование" заменить словами "лица, осуществляющего правосудие, досудебное расследование или оказывающего юридическую помощь, а также эксперта и специалиста";
в абзаце первом слова "лица, осуществляющего досудебное расследование, защитника, эксперта," заменить словами "лица, осуществляющего правосудие или досудебное расследование, адвоката, осуществляющего защиту либо представительство, эксперта, специалиста,";
78) в статье 409:
в заголовке слова "правосудия или досудебного расследования" заменить словами "правосудия, досудебного расследования или в связи с участием в судопроизводстве";
в абзаце первом части второй:
слова "защитника, эксперта," заменить словами "адвоката, осуществляющего защиту либо представительство, эксперта, специалиста,";
дополнить словами "оказанием юридической помощи,";
в пункте 4) части третьей слова "в том числе сети Интернет," заменить словами "объектов информатизации, в том числе сети Интернет,";

2. Бірнеше рет жасалған не адам өзінің қызметтік өкілеттіктерін пайдаланып немесе алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған дәл сол іс-әрекет –
шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жібере отырып, белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан жеті жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, жеті мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не үштен жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, қылмыстық топ жасаған немесе ауыр зардаптарға алып келген іс-әрекет –
шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жібере отырып, бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
75) 405-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы және екінші бөлігінің екінші абзацындағы "бес жыл мерзімге" деген сөздер алып тасталсын;
76) 406-баптың бірінші абзацындағы "азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiнің не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiнiң елеулi түрде бұзылуына әкеп соқса" деген сөздер "елеулі зиян келтіруге алып келсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 408-бапта:
тақырыптағы "сот төрелігін немесе сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыратын адамның" деген сөздер "сот төрелігін, сотқа дейінгі
тергеп-тексеруді жүзеге асыратын немесе заң көмегін көрсететін адамның, сондай-ақ сарапшының және маманның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы ", сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыратын адамның, қорғаушының, сарапшының," деген сөздер ", сот төрелігін немесе сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыратын адамның, қорғауды не өкілдікті жүзеге асыратын адвокаттың, сарапшының, маманның," деген сөздермен ауыстырылсын;
78) 409-бапта:
тақырыптағы "немесе сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыруға байланысты" деген сөздер ", сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыруға байланысты немесе сот ісін жүргізуге қатысуына байланысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында:
"орындалуына" деген сөзден кейін ", заң көмегінің көрсетілуіне" деген сөздермен толықтырылсын;
"қорғаушыға, сарапшыға," деген сөздер "қорғауды не өкілдікті жүзеге асыратын адвокатқа, сарапшыға, маманға," деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің 4) тармағындағы "оның ішінде Интернет желісін" деген сөздер "ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде Интернет желісін" деген сөздермен ауыстырылсын;

79) заголовок и абзац первый части второй статьи 411 после слов "досудебное расследование," дополнить словами "адвоката, осуществляющего защиту либо представительство,";
80) в части первой статьи 427 слова "исправительное учреждение" заменить словами "учреждение уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
81) в статье 428:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 428. Неповиновение законным требованиям администрации учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Злостное неповиновение законным требованиям администрации учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы лицом, отбывающим наказание в местах лишения свободы, –";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Организация группового неповиновения законным требованиям администрации учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, а равно участие в групповом неповиновении, выразившееся в умышленном причинении себе какого-либо повреждения с целью нарушения установленного порядка (режима) отбывания наказания, либо участие в групповом неповиновении, сопряженное с применением насилия или повлекшее тяжкие последствия, –";
82) в статье 429:
в заголовке слова "а также осужденного" исключить;
в абзаце первом части первой и абзаце первом части четвертой слова ", а также в отношении осужденного с целью воспрепятствовать его исправлению или из мести за оказанное им содействие администрации учреждения" исключить;
83) в статье 435:
в абзаце первом части первой слова ", если эти деяния причинили существенный вред правам, свободам или законным интересам человека и гражданина, правам или законным интересам юридических лиц, охраняемым законом интересам общества или государства," исключить;
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Те же деяния, совершенные лицом с использованием своего служебного положения, а равно с применением насилия или угрозы его применения в отношении адвоката или его близких либо с повреждением или уничтожением их имущества, –";
84) в статье 438:
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Те же деяния, совершенные с причинением средней тяжести вреда здоровью, –
наказываются лишением свободы на срок до четырех лет.";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Деяния, предусмотренные частями первой или 1-1 настоящей статьи, совершенные:";
в пункте 3) слова "или средней тяжести" исключить;
абзац первый части третьей после слова "первой" дополнить цифрами ", 1-1";
в абзаце первом части четвертой слова "первой или второй" заменить словами "первой, 1-1, второй или третьей";

79) 411-баптың тақырыбы және екінші бөлігінің бірінші абзацы "адамға," деген сөзден кейін "қорғауды не өкілдікті жүзеге асыратын адвокатқа," деген сөздермен толықтырылсын;
80) 427-баптың бірінші бөлігіндегі "түзеу мекемесiне" деген сөздер "қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
81) 428-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"428-бап. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелері әкімшілігінің заңды талаптарына бағынбау";
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамның қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелері әкімшілігінің заңды талаптарына қаскөйлікпен бағынбауы –";
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелері әкімшілігінің заңды талаптарына топтасып бағынбауды ұйымдастыру, сол сияқты жазаны өтеудің белгіленген тәртібін (режимін) бұзу мақсатында өзіне қандай да бір қасақана зақым келтіруден көрінген топтасып бағынбауға қатысу не күш қолданумен ұштасқан немесе ауыр зардаптарға алып келген топтасып бағынбауға қатысу –";
82) 429-бапта:
тақырыптағы ", сондай-ақ сотталған адамға" деген сөздер алып тасталсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы және төртінші бөліктің бірінші абзацындағы ", сондай-ақ сотталған адамға қатысты оның түзелуіне кедергі жасау немесе оның мекеме әкімшілігіне көрсеткен жәрдемі үшін кек алу мақсатында" деген сөздер алып тасталсын;
83) 435-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы ", егер бұл іс-әрекеттер адамның және азаматтың құқықтарына, бостандықтарына немесе заңды мүдделеріне, заңды тұлғалардың құқықтарына немесе заңды мүдделеріне, қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтірсе," деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып, сол сияқты адвокатқа немесе оның жақындарына қатысты күш қолданып немесе оны қолдану қатерін төндіріп не олардың мүлкін бүлдіріп немесе жойып жасаған дәл сол іс-әрекеттер –";
84) 438-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Денсаулыққа ауырлығы орташа зиян келтіріліп жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші немесе 1-1-бөліктерінде көзделген, мынадай:";
3) тармақтағы "немесе ауырлығы орташа" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы "бірінші" деген сөзден кейін ", 1-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "бірінші немесе екінші" деген сөздер "бірінші, 1-1, екінші немесе үшінші" деген сөздермен ауыстырылсын;

85) в статье 439:
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Те же деяния, совершенные с причинением средней тяжести вреда здоровью, –
наказываются лишением свободы на срок до четырех лет.";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Деяния, предусмотренные частями первой или 1-1 настоящей статьи, совершенные:";
в пункте 3) слова "или средней тяжести" исключить;
абзац первый части третьей после слова "первой" дополнить цифрами ", 1-1";
в абзаце первом части четвертой слова "первой или второй" заменить словами "первой, 1-1, второй или третьей";
86) в статье 440:
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Деяние, предусмотренное частями первой или второй настоящей статьи, совершенное с причинением средней тяжести вреда здоровью, –
наказывается штрафом в размере до пятисот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
в части третьей:
в абзаце первом слова "или второй" заменить словами ", второй или 2-1";
в пункте 4) исключить слова "или средней тяжести";
абзац первый части четвертой после слова "второй" дополнить цифрами ", 2-1";
87) в статье 443:
абзац первый части второй после слова "положения," дополнить словами "или в военное время,";
часть третью исключить;
88) в статье 445:
в абзаце втором части первой слова "двух лет" заменить словами "трех лет";
в абзаце втором части второй слово "пяти" заменить словом "семи";
89) в абзаце первом части первой статьи 450, абзаце первом части первой статьи 451 и абзаце первом части первой статьи 452 слова "существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства" заменить словами "причинение существенного вреда";
90) абзац первый статьи 455 после слова "укреплений," дополнить словами "военной или";
91) в статье 459:
в части первой:
в абзаце первом слова "оружия, боеприпасов" заменить словом "вооружения";
в абзаце втором:
слова "двух тысяч" заменить словами "четырех тысяч";
слова "тот же срок" заменить словами "срок до четырех лет";
в абзаце втором части второй слова "до пяти лет" заменить словами "от трех до восьми лет";

85) 439-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Денсаулыққа ауырлығы орташа зиян келтіріліп жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші немесе 1-1 бөліктерінде көзделген мынадай:";
3) тармақтағы "немесе ауырлығы орташа" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы "бірінші" деген сөзден кейін ", 1-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "бірінші немесе екінші" деген сөздер "бірінші, 1-1, екінші немесе үшінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
86) 440-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, денсаулыққа ауырлығы орташа зиян келтіріліп жасалған іс-әрекет –
бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "немесе екінші" деген сөздер ", екінші немесе 2-1" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақтағы "немесе ауырлығы орташа" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы "екінші" деген сөзден кейін ", 2-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
87) 443-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы "кезінде" деген сөзден кейін "немесе соғыс уақытында" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
88) 445-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "екі жылға" деген сөздер "үш жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "бес" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
89) 450-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы, 451-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы және 452-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулі түрде бұзуға әкеп соқса", "азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiн елеулi түрде бұзуға әкеп соққан" деген сөздер тиісінше "елеулі зиян келтіруге алып келсе", "елеулі зиян келтіруге алып келген" деген сөздермен ауыстырылсын;
90) 455-баптың бірінші абзацы "бекіністерді," деген сөзден кейін "әскери немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
91) 459-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "оқ-дәрiлердi," деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
"екі мың" деген сөздер "төрт мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сол мерзімге" деген сөздер "төрт жылға дейінгі мерзімге" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "бес жылға дейінгі" деген сөздер "үш жылдан сегіз жылға дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

92) в статье 460:
в абзаце первом слова "оружия, боеприпасов" заменить словом "вооружения";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
93) в абзаце первом статьи 461 слова "оружия, боеприпасов" заменить словом "вооружения";
94) в статье 462:
в заголовке слово "оружием" заменить словом "вооружением";
в абзаце первом части первой слова "оружием, боеприпасами" заменить словом "вооружением";
95) абзац первый части первой статьи 464 после слов "вывод из строя" дополнить словами "военной или".
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) статью 1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Внесение изменений и (или) дополнений в настоящий Кодекс осуществляется законом, не предусматривающим внесение изменений и (или) дополнений в другие законодательные акты Республики Казахстан, за исключением проектов законов:
1) связанных с изменениями и (или) дополнениями в Уголовный кодекс Республики Казахстан, Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях;
2) разрабатываемых в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан.";
2) в статье 7:
дополнить пунктом 33-1) следующего содержания:
"33-1) параллельное финансовое расследование – совокупность предусмотренных настоящим Кодексом мер, принимаемых в рамках досудебного расследования, направленных на выявление, раскрытие и исследование обстоятельств, подтверждающих, что имущество, подлежащее конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан, получено незаконно, в том числе в результате совершения уголовного правонарушения, или является доходом от этого имущества, а также на установление лиц, причастных к сокрытию преступных активов, отслеживание движения преступных доходов, принятие мер по их аресту, конфискации или возврату законным владельцам в соответствии с установленными законом процедурами, включая международное сотрудничество;";
в пункте 34):
после слова "Казахстан," дополнить словами "Главный военный и Главный транспортный прокуроры Республики Казахстан,";
после слов "а также" дополнить словами "военные прокуроры регионов и гарнизонов, региональные транспортные прокуроры,";
3) часть четвертую статьи 23 после слова "защиты" дополнить словами "свидетеля, имеющего право на защиту,";

92) 460-бапта:
бірінші абзацтағы "оқ-дәрiлердi," деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
93) 461-баптың бірінші абзацындағы ", оқ-дәрілерді" деген сөздер алып тасталсын;
94) 462-бапта:
тақырыпта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "оқ-дәрiлермен," деген сөздер алып тасталсын;
95) 464-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "аварияға немесе" деген сөздерден кейін "әскери немесе" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы Кодекске өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға байланысты;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленетін заң жобаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу көзделмейтін заңмен жүзеге асырылады.";
2) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 33-1) тармақпен толықтырылсын:
"33-1) параллель қаржылық тергеп-тексеру – сотқа дейінгі тергеп-тексеру шеңберінде қабылданатын, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес тәркіленуге жататын мүліктің заңсыз, оның ішінде қылмыстық құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынғанын немесе осы мүліктен түскен кіріс болып табылатынын растайтын мән-жайларды анықтауға, ашуға және зерттеуге, сондай-ақ қылмыстық активтерді жасыруға қатысы бар адамдарды анықтауға, қылмыстық кірістердің қозғалысын қадағалауға халықаралық ынтымақтастықты қоса алғанда, заңда белгіленген рәсімдерге сәйкес оларға тыйым салу, тәркілеу немесе заңды иелеріне қайтару бойынша шаралар қабылдауға бағытталған, осы Кодексте көзделген шаралардың жиынтығы;";
34) тармақта:
"Бас Прокуроры," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Бас әскери және Бас көлік прокуроры," деген сөздермен толықтырылсын;
"сондай-ақ" деген сөзден кейін "өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорлары, өңірлік көлік прокурорлары," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 23-баптың төртінші бөлігі "Қорғаушы" деген сөзден кейін "қорғалуға құқығы бар куәгерді," деген сөздермен толықтырылсын;

4) в части третьей статьи 32:
после цифр "115," дополнить цифрами "115-1,";
после цифр "121-1," дополнить словами "125-1 (частью первой),";
5) часть вторую статьи 42-1 изложить в следующей редакции:
"2. Лицо, ведущее уголовный процесс, с учетом технических возможностей вправе вести уголовное судопроизводство в электронном формате, о чем выносит мотивированное постановление.
В случае невозможности дальнейшего ведения уголовного судопроизводства в электронном формате лицо, ведущее уголовный процесс, переходит на бумажный формат, о чем выносит мотивированное постановление.
Постановление о формате ведения уголовного процесса может быть обжаловано участниками уголовного процесса в порядке, предусмотренном статьей 100 настоящего Кодекса.";
6) в статье 43:
часть первую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В одном производстве могут быть также соединены уголовные дела о связанных между собой преступлениях о получении взятки, даче взятки, посредничестве во взяточничестве или коммерческом подкупе.";
часть пятую исключить;
7) в абзаце втором части первой статьи 52 слова "146 (частями второй и третьей)" заменить словами "146 (частями третьей и четвертой)";
8) часть первую статьи 58 после слов "прокуроры управлений и отделов," дополнить словами "военные прокуроры регионов и гарнизонов, региональные транспортные прокуроры,";
9) часть вторую статьи 59 дополнить пунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) осуществлять контроль за своевременным и качественным проведением следователем параллельного финансового расследования;";
10) часть пятую статьи 60 изложить в следующей редакции:
"5. При производстве расследования по уголовным делам следователь обязан своевременно и качественно провести параллельное финансовое расследование.";
11) часть первую статьи 61 дополнить пунктом 7) следующего содержания:
"7) проведение параллельного финансового расследования.";
12) в статье 62:
часть первую после слова "отдела" дополнить словом "(отделения)";
часть четвертую дополнить пунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) давать указания о проведении параллельного финансового расследования;";
13) в части пятой статьи 63 слова "принять меры к установлению имущества подозреваемого или лиц, несущих по закону материальную ответственность за их действия" заменить словами "провести параллельное финансовое расследование";

4) 32-баптың үшінші бөлігінде:
"115," деген цифрлардан кейін "115-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"121-1," деген цифрлардан кейін "125-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 42-1-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қылмыстық процесті жүргізуші адам техникалық мүмкіндіктерді ескере отырып, қылмыстық сот ісін электрондық форматта жүргізуге құқылы, бұл туралы уәжді қаулы шығарады.
Қылмыстық сот ісін одан әрі электрондық форматта жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, қылмыстық процесті жүргізуші адам қағаздағы форматқа көшеді, бұл туралы уәжді қаулы шығарады.
Қылмыстық процесті жүргізу форматы туралы қаулыға қылмыстық процеске қатысушылар осы Кодекстің 100-бабында көзделген тәртіппен шағым жасай алады.";
6) 43-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Бір іс жүргізуде пара алу, пара беру, парақорлықта делдалдық ету немесе параға коммерциялық сатып алу жөніндегі өзара байланысты қылмыстар туралы қылмыстық істер де біріктірілуі мүмкін.";
бесінші бөлік алып тасталсын;
7) 52-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "146 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 58-баптың бірінші бөлігі "басқармалар мен бөлімдердің аға прокурорлары мен прокурорлары," деген сөздерден кейін "өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорлары, өңірлік көлік прокурорлары," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 59-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақпен толықтырылсын:
"2-1) тергеушінің параллель қаржылық тергеп-тексеруді уақтылы және сапалы жүргізуіне бақылауды жүзеге асыруға;";
10) 60-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қылмыстық істер бойынша тергеп-тексеру жүргізген кезде тергеуші параллель қаржылық тергеп-тексеруді уақтылы және сапалы жүргізуге міндетті.";
11) 61-баптың бірінші бөлігі 6) тармағындағы "ісін жүргізу жүктеледі." деген сөздер "ісін жүргізу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақпен толықтырылсын:
"7) параллель қаржылық тергеп-тексеру жүргізу жүктеледі.";
12) 62-бапта:
бірінші бөлік "бөлімінің" деген сөзден кейін "(бөлімшесінің)" деген сөзбен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы 2-1) тармақпен толықтырылсын:
"2-1) параллель қаржылық тергеп-тексеру жүргізу туралы нұсқаулар беруге;";
13) 63-баптың бесінші бөлігіндегі "күдіктінің немесе олардың әрекеттері үшін заң бойынша материалдық жауаптылықта болатын тұлғалардың мүлкін анықтауға шаралар қолдануға" деген сөздер "параллель қаржылық тергеп-тексеру жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;

14) в статье 65:
часть пятую дополнить пунктом 7) следующего содержания:
"7) подписывать акт защиты.";
часть шестую дополнить пунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) подписывать акт защиты;";
15) в статье 65-1:
пункт 6) части второй изложить в следующей редакции:
"6) самостоятельно или через своих родственников или доверенных лиц пригласить защитника. В случае, если защитник не приглашен свидетелем, имеющим право на защиту, его родственниками или доверенными лицами, орган уголовного преследования обязан обеспечить его участие в порядке, предусмотренном частью третьей статьи 67 настоящего Кодекса;";
дополнить частями 3-1, 3-2 и шестой следующего содержания:
"3-1. Права и обязанности свидетеля, имеющего право на защиту, разъясняются перед началом первого процессуального действия с его участием.
3-2. Если свидетель, имеющий право на защиту, не воспользовался своим правом отказаться от дачи показаний до начала первого допроса, он должен быть предупрежден о том, что его показания могут быть использованы в качестве доказательств в уголовном процессе, в том числе и при его последующем отказе от этих показаний.";
"6. Лицо перестает пребывать в положении свидетеля, имеющего право на защиту, с момента приобретения статуса подозреваемого или вынесения постановления об отсутствии оснований для начала в отношении него уголовного преследования.";
16) часть первую статьи 66 дополнить словами "и в иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом";
17) в статье 67:
в части первой:
в пунктах 1), 2), 3) и 4) слово "подозреваемый," заменить словами "свидетель, имеющий право на защиту, подозреваемый,";
часть вторую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Участие защитника свидетеля, имеющего право на защиту, в случаях, предусмотренных пунктами 1) – 4) части первой настоящей статьи, обеспечивается с момента проведения его первого допроса в качестве свидетеля, имеющего право на защиту.";
часть третью после слова "оправданным," дополнить словами "свидетелем, имеющим право на защиту,";
18) часть седьмую статьи 68 после слова "соответствующего" дополнить словами "свидетеля, имеющего право на защиту,";
19) в части первой статьи 69:
слово "Подозреваемый," заменить словами "Свидетель, имеющий право на защиту, подозреваемый,";
после слов "только по инициативе" дополнить словами "свидетеля, имеющего право на защиту,";
20) пункт 5) части второй статьи 70 изложить в следующей редакции:

14) 65-бапта:
бесінші бөлік 6) тармағындағы "мәлімдеуге құқылы." деген сөздер "мәлімдеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақпен толықтырылсын:
"7) қорғау актісіне қол қоюға құқылы.";
алтыншы бөлік мынадай мазмұндағы 4-1) тармақпен толықтырылсын:
"4-1) қорғау актісіне қол қоюға;";
15) 65-1-бапта:
екінші бөліктің 6) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өз бетінше немесе өзінің туыстары немесе сенім білдірілген адамдары арқылы қорғаушыны шақыруға құқығы бар. Егер қорғалуға құқығы бар куә, оның туыстары немесе сенім білдірілген адамдары қорғаушыны шақырмаса, қылмыстық қудалау органы осы Кодекстің 67-бабының үшінші бөлігінде көзделген тәртіппен оның қатысуын қамтамасыз етуге міндетті;";
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Қорғалуға құқығы бар куәнің құқықтары мен міндеттері оның қатысуымен болатын алғашқы процестік әрекет басталар алдында түсіндіріледі.
3-2. Егер қорғалуға құқығы бар куә бірінші жауап алу басталғанға дейін айғақтар беруден бас тарту құқығын пайдаланбаса, оның айғақтары қылмыстық процесте, оның ішінде кейіннен осы айғақтардан бас тартқан кезде де дәлелдемелер ретінде пайдаланылуы мүмкін екендігі туралы оған ескертілуге тиіс.";
"6. Адам күдікті мәртебесін алған немесе оған қатысты қылмыстық қудалауды бастауға негіздердің жоқтығы туралы қаулы шығарылған кезден бастап қорғалуға құқығы бар куә жағдайында болмайды.";
16) 66-баптың бірінші бөлігі "кезінде" деген сөзден кейін "және осы Кодексте көзделген өзге де жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 67-бапта:
бірінші бөлікте:
1), 2), 3) және 4) тармақтардағы "күдікті," деген сөз "қорғалуға құқығы бар куә, күдікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігінің 1) – 4) тармақтарында көзделген жағдайларда қорғалуға құқығы бар куәнің қорғаушысының қатысуы оның қорғалуға құқығы бар куә ретінде алғашқы жауап алуы жүргізілген кезден бастап қамтамасыз етіледі.";
үшінші бөлік "ақталған адамның" деген сөздерден кейін ", қорғалуға құқығы бар куәнің" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 68-баптың жетінші бөлігі "тиісті" деген сөзден кейін "қорғалуға құқығы бар куәнің," деген сөздермен толықтырылсын;
19) 69-баптың бірінші бөлігінде:
"Күдікті" деген сөз "Қорғалуға құқығы бар куә, күдіктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қорғаушының қатысуымен" деген сөздерден кейін "қорғалуға құқығы бар куәнің," деген сөздермен толықтырылсын;
20) 70-баптың екінші бөлігінің 5) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"5) с момента вступления в дело знакомиться со следующими материалами дела в отношении его подзащитного, за исключением материалов дела, содержащих данные об оперативно-розыскных и контрразведывательных мероприятиях, негласных следственных действиях, а также с помощью научно-технических средств снимать либо получать от лица, осуществляющего досудебное расследование, их копии:
заявлениями, сообщениями лица о совершенном уголовном правонарушении, за исключением содержащихся в них персональных данных;
рапортом об обнаружении уголовного правонарушения с приложением находящихся в их распоряжении документов и иных материалов (при их наличии), подтверждающих обнаружение сведений об уголовном правонарушении, за исключением содержащихся в них персональных данных;
протоколами следственных и процессуальных действий, произведенных с участием подзащитного;
постановлениями органа досудебного расследования в отношении его подзащитного о (об):
применении меры пресечения и возбуждении ходатайства перед судом о даче санкции на применение меры пресечения;
принятии материалов досудебного расследования в производство;
создании следственной, следственно-оперативной группы;
установлении языка судопроизводства по уголовному делу;
признании потерпевшим, за исключением содержащихся в них персональных данных;
признании гражданским истцом;
признании подозреваемым;
квалификации деяния подозреваемого;
возбуждении ходатайства о санкционировании меры пресечения;
привлечении специалиста для дачи заключения;
назначении судебной экспертизы;
наложении ареста на имущество;
прерывании сроков досудебного расследования;
прекращении досудебного расследования;
возобновлении прекращенного досудебного расследования;
результатах рассмотрения жалоб, ходатайств стороны защиты;
производстве обыска, выемки (после их завершения);
производстве следственного эксперимента;
получении образцов для экспертного исследования.
А также с помощью научно-технических средств вправе снимать копии:
заключения специалиста, эксперта, сообщения о невозможности дачи заключения в отношении его подзащитного;
уведомления об окончании производства следственных действий и разъяснении права на ознакомление с материалами уголовного дела.
По окончании досудебного расследования вправе знакомиться со всеми материалами уголовного дела, выписывать из него любые сведения в любом объеме, снимать копии с помощью научно-технических средств, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, и списка свидетелей обвинения;";

"5) жедел-іздестіру және қарсы барлау іс-шаралары, жасырын тергеу әрекеттері туралы деректер қамтылған іс материалдарын қоспағанда, іске кіріскен кезден бастап, өзінің қорғауындағы адамға қатысты істің мынадай материалдарымен:
адамның жасалған қылмыстық құқық бұзушылық туралы арызында, хабарында қамтылған дербес деректерді қоспағанда, осындай арыздармен, хабарлармен;
оларда қамтылған дербес деректерді қоспағанда, қылмыстық құқық бұзушылық туралы мәліметтердің табылғанын растайтын, қолдарында бар құжаттар мен өзге де материалдарды (олар болған кезде) қоса бере отырып, қылмыстық құқық бұзушылықтың анықталғаны туралы баянатпен;
қорғауындағы адамның қатысуымен жүргізілген тергеу әрекеттерінің және процестік әрекеттердің хаттамаларымен;
өзінің қорғауындағы адамға қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының:
бұлтартпау шарасын қолдану және бұлтартпау шарасын қолдануға санкция беру туралы сот алдында өтінішхатты қозғау;
сотқа дейінгі тергеп-тексеру материалдарын іс жүргізуге қабылдау;
тергеу, жедел-тергеу тобын құру;
қылмыстық іс бойынша сот ісін жүргізу тілін белгілеу;
оларда қамтылған дербес деректерді қоспағанда, жәбірленуші деп тану;
азаматтық талапкер деп тану;
күдікті деп тану;
күдіктінің іс-әрекетін саралау;
бұлтартпау шарасын санкциялау туралы өтінішхатты қозғау;
қорытынды беру үшін маманды тарту;
сот сараптамасын тағайындау;
мүлікке тыйым салуды қолдану;
сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдерін үзу;
сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату;
тоқтатылған сотқа дейінгі тергеп-тексеруді қайта бастау;
қорғау тарапының шағымдарын, өтінішхаттарын қарау нәтижелері;
тінту, алу (олар аяқталғаннан кейін) жүргізу;
тергеу экспериментін жүргізу;
сараптамалық зерттеу үшін үлгілер алу туралы қаулылармен танысуға, сондай-ақ ғылыми-техникалық құралдардың көмегімен олардың көшірмелерін түсіруге не сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамнан оларды алуға құқылы.
Сонымен қатар, ғылыми-техникалық құралдардың көмегімен:
маман, сарапшы қорытындысының, өзінің қорғауындағы адамға қатысты қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабардың;
тергеу әрекеттерін жүргізудің аяқталғаны және қылмыстық іс материалдарымен танысу құқығын түсіндіру туралы хабарламаның көшірмелерін түсіруге құқылы.
Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді және айыптау куәларының тізімін қоспағанда, сотқа дейінгі тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін қылмыстық істің барлық материалымен танысуға, одан кез келген көлемде кез келген мәліметтерді жазып алуға, ғылыми-техникалық құралдардың көмегімен көшірмелерін түсіруге құқылы;";

21) в статье 71:
в части шестой:
пункт 9) дополнить словами ", снимать и получать копии протоколов с применением научно-технических средств";
пункты 11) и 18) изложить в следующей редакции:
"11) в порядке, установленном настоящим Кодексом, знакомиться по окончании расследования с материалами дела и выписывать из него любые сведения, а также снимать копии с использованием научно-технических средств, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну;";
"18) приносить жалобы на действия (бездействие) и решение дознавателя, следователя, прокурора и суда и в установленных законом случаях участвовать в их рассмотрении;";
22) в абзаце втором части второй статьи 76 слово "защитника" заменить словами "представителя потерпевшего";
23) часть вторую статьи 80 дополнить словами ", не обладающий полномочиями по осуществлению досудебного расследования, высшего надзора за соблюдением законности на территории Республики Казахстан, представлению интересов государства в суде и осуществлению от имени государства уголовного преследования";
24) в части первой статьи 88 слова "статьей 87" заменить словами "частями первой и второй статьи 87";
25) в абзаце первом части первой статьи 105 слова "или в суд" заменить словами ", в суд";
26) часть первую статьи 106 после слова "дознания," дополнить словами "а равно его защитник (защитники)";
27) часть четвертую статьи 107 после слова "действия" дополнить словом "(бездействие)";
28) в части третьей статьи 112 слова "обвинения подозреваемого" заменить словами "его обвинения";
29) часть вторую статьи 122 изложить в следующей редакции:
"2. Орган, ведущий уголовный процесс, по ходатайствам участников процесса или собственной инициативе вправе по находящемуся в его производстве уголовному делу вызывать в порядке, установленном настоящим Кодексом, любое лицо для допроса или дачи заключения в качестве эксперта или специалиста; производить предусмотренные настоящим Кодексом процессуальные действия; требовать от физических, юридических и должностных лиц, а также органов, осуществляющих оперативно-розыскную или контрразведывательную деятельность, предоставления документов и предметов, имеющих значение для дела, с соблюдением установленного законодательными актами Республики Казахстан порядка выдачи и разглашения сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом тайну; требовать производства ревизий и проверок от уполномоченных органов и должностных лиц. Требования органа досудебного расследования о производстве ревизий и проверок деятельности субъектов предпринимательства подлежат согласованию с прокурором. Суд не вправе по собственной инициативе собирать доказательства.
Орган досудебного расследования по находящемуся в его производстве уголовному делу с санкции прокурора также вправе запрашивать от юридических, должностных лиц, руководителей предприятий, учреждений, организаций:

21) 71-бапта:
алтыншы бөлікте:
9) тармақ ", ғылыми-техникалық құралдарды қолдана отырып, хаттамалардың көшірмелерін түсіруге және алуға;" деген сөздермен толықтырылсын;
11) және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін осы Кодексте белгіленген тәртіппен істің материалдарымен танысуға және одан кез келген мәліметтерді жазып алуға, сондай-ақ ғылыми-техникалық құралдарды пайдалана отырып, көшірмелерін түсіруге;".
"18) анықтаушының, тергеушінің, прокурордың және соттың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешіміне шағым жасауға және заңда белгіленген жағдайларда оларды қарауға қатысуға;";
22) 76-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "қорғаушы" деген сөз "жәбірленушінің өкілі" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 80-баптың екінші бөлігі "бөлімшесінің" деген сөзден кейін "сотқа дейінгі тергеп-тексеруді, Қазақстан Республикасының аумағында заңдылықтың сақталуын жоғары қадағалауды жүзеге асыру, сотта мемлекеттің мүдделерін білдіру және мемлекет атынан қылмыстық қудалауды жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктері жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 88-баптың бірінші бөлігіндегі "87-бабында" деген сөздер "87-бабының бірінші және екінші бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 105-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "немесе сотқа" деген сөздер ", сотқа" деген сөзбен ауыстырылсын;
26) 106-баптың бірінші бөлігі "тұлға" деген сөзден кейін ", сол сияқты оның қорғаушысы (қорғаушылары)" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 107-баптың төртінші бөлігі "әрекеттері" деген сөзден кейін "(әрекетсіздігі)" деген сөзбен толықтырылсын;
28) 112-баптың үшінші бөлігіндегі "күдіктіні айыптау" деген сөздер "оны айыптау" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 122-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қылмыстық процесті жүргізетін орган процеске қатысушылардың өтінішхаттары немесе өз бастамасы бойынша өзінің іс жүргізуіндегі қылмыстық іс бойынша жауап алу немесе сарапшы немесе маман ретінде қорытынды беру үшін осы Кодексте белгіленген тәртіппен кез келген адамды шақыруға; осы Кодексте көзделген процестік әрекеттерді жүргізуге; коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді берудің және жария етудің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртібін сақтай отырып, жеке, заңды тұлғалардан және лауазымды адамдардан, сондай-ақ жедел-іздестіру немесе қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдардан іс үшін маңызы бар құжаттар мен нәрселерді беруді талап етуге; уәкілетті органдар мен лауазымды адамдардан ревизиялар мен тексерулер жүргізуді талап етуге құқылы. Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне ревизиялар мен тексерулер жүргізу туралы сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының талаптары прокурормен келісілуге тиіс. Сот өз бастамасымен дәлелдемелер жинауға құқылы емес.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы прокурордың санкциясымен өзінің іс жүргізуіндегі қылмыстық іс бойынша заңды тұлғалардан, лауазымды адамдардан, кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың басшыларынан:

1) сведения, составляющие банковскую тайну в соответствии со статьей 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
2) сведения о заемщиках, размерах микрокредитов, об иных условиях договора о предоставлении микрокредита, относящихся к заемщику, об операциях, проводимых микрофинансовой организацией;
3) сведения о должнике, кредиторе, задолженности, третьих лицах, связанных обязательствами с кредитором в рамках договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита, об условиях заключенных договоров о взыскании задолженности и иные сведения, полученные и (или) составленные коллекторским агентством при осуществлении коллекторской деятельности;
4) сведения, составляющие коммерческую тайну на товарной бирже.";
30) часть первую статьи 127 после слов "кассационном порядке" дополнить словами ", а также";
31) часть третью статьи 129 после слов "справка о доставлении" дополнить словами "с указанием оснований и времени доставления";
32) абзац третий части третьей статьи 145 после слова "размера" дополнить словами ", но не ниже половины от минимального размера залога соответствующей категории преступлений";
33) в статье 146:
в части второй:
пункт 1) дополнить словами "без разрешения органа, ведущего уголовный процесс, за исключением экстренных случаев и чрезвычайных ситуаций";
пункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) запрет на ведение телефонных переговоров, отправление корреспонденции и использование средств связи без разрешения органа, ведущего уголовный процесс, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5) настоящей части и частью третьей настоящей статьи;";
пункт 3) дополнить словами "без разрешения органа, ведущего уголовный процесс, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. В постановлении суда о домашнем аресте устанавливаются конкретные ограничения, применяемые к подозреваемому, обвиняемому, а также указывается орган или должностное лицо, осуществляющее надзор.
Ограничения, предусмотренные при домашнем аресте, которые применяются судами в отдельности либо в совокупности, не должны нарушать прав арестованного на жизнь, охрану здоровья, судебную защиту и получение квалифицированной юридической помощи, а также вытекающих из них процессуальных прав, закрепленных в настоящем Кодексе.
Подозреваемый, обвиняемый не могут быть ограничены в возможности осуществления контактов с совместно проживающими членами семьи, со своим законным представителем или защитником, вступившим в дело в установленном порядке, органом, ведущим уголовный процесс, и лицами, осуществляющими надзор за законностью досудебного расследования, а также надзор за поведением арестованного, в подаче жалоб и ходатайств для защиты своих прав и законных интересов, использовании средств связи для вызова экстренных служб, участия в процессуальных действиях и судебных заседаниях.
О каждом случае использования средств связи подозреваемый, обвиняемый обязаны информировать орган, осуществляющий надзор за поведением арестованного.";

1) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабына сәйкес банк құпиясын құрайтын мәліметтерді;
2) қарыз алушылар туралы, микрокредиттердің мөлшері туралы, қарыз алушыға қатысты микрокредит беру туралы шарттың өзге де талаптары туралы, микроқаржы ұйымы жүргізетін операциялар туралы мәліметтерді;
3) борышкер, кредитор, берешек, банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредитормен міндеттемелерге байланысты үшінші тұлғалар туралы, берешекті өндіріп алу туралы жасалған шарттардың талаптары туралы мәліметтерді және коллекторлық қызметті жүзеге асыру кезінде коллекторлық агенттік алған және (немесе) жасаған өзге де мәліметтерді;
4) тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді сұратуға да құқылы.";
30) 127-баптың бірінші бөлігіндегі "жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша кассациялық тәртіппен" деген сөздер "кассациялық тәртіппен, сондай-ақ жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 129-баптың үшінші бөлігі "қоспағанда" деген сөзден кейін "жеткізу негіздері мен уақыты көрсетіле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
32) 145-баптың үшінші бөлігі үшінші абзацының 4) тармағындағы "мөлшерде" деген сөзден кейін ", бірақ қылмыстардың тиісті санатындағы кепілдің ең төменгі мөлшерінің жартысынан аз емес мөлшерде" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 146-бапта:
екінші бөлікте:
1) тармақтағы "тұрғынжайдан" деген сөз "шұғыл жағдайлар мен төтенше жағдайларды қоспағанда, қылмыстық процесті жүргізетін органның рұқсатынсыз тұрғынжайдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"осы бөліктің 5) тармағында және осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыстық процесті жүргізетін органның рұқсатынсыз телефон арқылы сөйлесуге, хат-хабар жөнелтуге және байланыс құралдарын пайдалануға тыйым салу;"
3) тармақтағы "белгілі бір" деген сөздер "осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыстық процесті жүргізуші органның рұқсатынсыз белгілі бір" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Соттың үйқамақ туралы қаулысында күдіктіге, айыпталушыға қолданылатын нақты шектеулер белгіленеді, сондай-ақ қадағалауды жүзеге асыратын орган немесе лауазымды адам көрсетiледi.
Үйқамақ кезінде көзделген, соттар жеке не тұтастай қолданатын шектеулер қамаққа алынған адамның өмір сүру, денсаулығын қорғау, сот арқылы қорғалу және білікті заң көмегін алу құқықтарын, сондай-ақ осы Кодексте бекітілген, олардан туындайтын процестік құқықтарды бұзбауға тиіс.
Күдіктінің, айыпталушының бірге тұратын отбасы мүшелерімен, өзінің заңды өкілімен немесе белгіленген тәртіппен іске кіріскен қорғаушысымен, қылмыстық процесті жүргізетін органмен және сотқа дейінгі тергеп-тексерудің заңдылығын қадағалауды, сондай-ақ қамаққа алынған адамның мінез-құлқын қадағалауды жүзеге асыратын адамдармен байланыстарды жүзеге асыру мүмкіндігі, өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін шағымдар мен өтінішхаттар беруі, шұғыл қызметтерді шақыру, процестік әрекеттер мен сот отырыстарына қатысу үшін байланыс құралдарын пайдалануы шектелмейді.
Күдікті, айыпталушы байланыс құралдарын пайдаланудың әрбір жағдайы туралы қамаққа алынған адамның мінез-құлқын қадағалауды жүзеге асыратын органға хабарлауға міндетті.";

часть четвертую после цифр "151" дополнить цифрами ", 152";
34) в статье 151:
в части второй:
слова "с районным (городским)" заменить словами "военным прокурором регионов и гарнизонов, региональным транспортным прокурором, районным";
слова "прокурором области" заменить словами "Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурором области";
в части третьей слова "прокурором области" заменить словами "Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурором области";
в части четвертой слова "прокурором области" заменить словами "Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурором области";
часть шестую после слова "согласования" дополнить словами "военным прокурорам регионов и гарнизонов, региональным транспортным прокурорам,";
35) часть седьмую статьи 158 после слов "минимального размера заработной платы," дополнить словами "выплачиваемое в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан,";
36) в статье 161:
абзац четвертый части первой:
после слова "установлено" дополнить словом "временное";
после слова "установленное" дополнить словом "временное";
в части девятой:
в абзаце втором слова "По истечении" заменить словами "До истечения";
абзац третий исключить;
дополнить частью десятой следующего содержания:
"10. В случаях истечения срока, на который было установлено временное ограничение на распоряжение имуществом, приостановлено совершение сделок и иных операций с имуществом, и непоступления постановления о санкционировании следственным судом наложения ареста на имущество финансовые организации и уполномоченные органы в сфере регистрации имущества и (или) прав на имущество обязаны самостоятельно снять временное ограничение на распоряжение имуществом, приостановление совершения сделок и иных операций с имуществом с незамедлительным уведомлением лица, осуществляющего досудебное расследование.";
37) в части первой статьи 179:
предложение второе абзаца первого исключить;
дополнить пунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) основанные на заключении специалиста уполномоченного подразделения правоохранительного или специального государственного органа с неподтвержденными признаками наличия ущерба, существенного вреда либо незаконного дохода, полученного субъектом предпринимательства, когда их наличие является обязательным признаком уголовного правонарушения;

төртінші бөлік "151" деген цифрлардан кейін ", 152" деген цифрлармен толықтырылсын;
34) 151-бапта:
екінші бөлікте:
"аудандық (қалалық)" деген сөздер "өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорымен, өңірлік көлік прокурорымен, аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"облыс прокурорымен" деген сөздер "Бас әскери прокурормен, Бас көлік прокурорымен, облыс прокурорымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "облыс прокурорымен" деген сөздер "Бас әскери прокурормен, Бас көлік прокурорымен, облыс прокурорымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "облыс прокуроры" деген сөздер "Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыс прокуроры" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлік "келісу үшін" деген сөздерден кейін "өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорларына, өңірлік көлік прокурорларына," деген сөздермен толықтырылсын;
35) 158-баптың жетінші бөлігі "кем емес" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен төленетін" деген сөздермен толықтырылсын;
36) 161-бапта:
бірінші бөліктің төртінші абзацы:
"билік етуге" деген сөздерден кейін "уақытша" деген сөзбен толықтырылсын;
"не белгіленген" деген сөздерден кейін "уақытша" деген сөзбен толықтырылсын;
тоғызыншы бөлікте:
екінші абзацтағы "өткен соң" деген сөздер "өткенге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы оныншы бөлікпен толықтырылсын:
"10. Мүлікке билік етуге уақытша шектеу белгіленген, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасау тоқтатыла тұрған мерзім өткен және тергеу сотының мүлікке тыйым салуды қолдануды санкциялауы туралы қаулы келіп түспеген жағдайларда, қаржы ұйымдары және мүлікті және (немесе) мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті органдар сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамды дереу хабардар ете отырып, мүлікке билік етуге уақытша шектеуді, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұруды өз бетінше алып тастауға міндетті.";
37) 179-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтың екінші сөйлемі алып тасталсын;
3) тармақтағы "жөнінде қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыз, хабар немесе баянат тіркелуге жатпайды." деген сөздер "жөнінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақтармен толықтырылсын:
"4) залалдың, елеулі зиянның не кәсіпкерлік субъектісі алған заңсыз кірістің болуы қылмыстық құқық бұзушылықтың міндетті белгісі болып табылған кезде олардың болуының расталмаған белгілері бар құқық қорғау органының немесе арнаулы мемлекеттік органның уәкілетті бөлімшесі маманының қорытындысына негізделген;

5) по которым имеется гражданско-правовой спор, рассматриваемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в абзаце третьем слова "части первой настоящей статьи" заменить словами "абзаца второго настоящей части";
38) в статье 187:
в части первой слова "206 (частями второй и третьей), 207 (частями второй и третьей), 208 (частями второй и третьей)," заменить словами "206 (частями второй, 2-1 и третьей), 207 (частями второй, 2-1 и третьей), 208 (частями второй, третьей и четвертой),";
в части второй:
после цифр "125," дополнить словами "125-1 (частями второй и третьей),";
слова "206 (частями второй и третьей), 207 (частями второй и третьей), 208 (частями второй и третьей)," заменить словами "206 (частями второй, 2-1 и третьей), 207 (частями второй, 2-1 и третьей), 208 (частями второй, третьей и четвертой),";
после цифр "339," дополнить цифрами "339-1,";
после цифр "352," дополнить словами "352-1 (частями третьей и четвертой),";
слова "438 (частями второй и третьей), 439 (частями второй и третьей)" заменить словами "438 (частями 1-1, второй и третьей), 439 (частями 1-1, второй и третьей)";
цифры "464" заменить словами "464 (частью второй и третьей)";
часть 3-1 после слов "214 (частью второй)," дополнить словами "214-1 (частью второй), 214-2 (частью второй),";
в абзаце первом части 4-1:
слова "197 (частями третьей и четвертой)," исключить;
после цифр "232," дополнить словами "232-1 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 233-1 (частями третьей и четвертой),";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 217 (частью второй, пунктами 1) и 2) части третьей), 217-1 (частью второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие в отношении субъектов предпринимательства производится службой экономических расследований.";
в части пятой слова "443 (частью третьей)," исключить;
39) часть вторую статьи 188 дополнить словами "либо потерпевшего в случае совершения уголовного правонарушения посредством объектов информатизации, в том числе сети Интернет";

5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаралатын азаматтық-құқықтық дау бар қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыз, хабар немесе баянат тіркелуге жатпайды.";
үшінші абзацтағы "баптың бірінші бөлігінің" деген сөздер "бөліктің екінші абзацының" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 187-бапта:
бірінші бөліктегі "206 (екінші және үшінші бөліктерінде), 207 (екінші және үшінші бөліктерінде), 208 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздер "206 (екінші, 2-1 және үшінші бөліктерінде), 207 (екінші, 2-1 және үшінші бөліктерінде), 208 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"125," деген цифрлардан кейін "125-1 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"206 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 207 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 208 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)," деген сөздер "206 (екiншi, 2-1 және үшiншi бөлiктерiнде), 207 (екiншi, 2-1 және үшiншi бөлiктерiнде), 208 (екiншi, үшiншi және төртінші бөлiктерiнде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"339," деген цифрлардан кейін "339-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"352," деген цифрлар "352-1 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"438 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 439 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "438 (1-1, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 439 (1-1, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"464" деген цифрлар "464 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1-бөлік "214 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейін "214-1 (екінші бөлiгiнде), 214-2 (екінші бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
4-1-бөліктің бірінші абзацында:
"197 (үшiншi және төртінші бөлiктерінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"232," деген цифрлардан кейін "232-1 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 233-1 (үшінші және төртінші бөліктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 217 (екінші бөлігінде, үшінші бөлігінің 1) және 2) тармақтарында), 217-1 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты алдын ала тергеуді экономикалық тергеу қызметі жүргізеді.";
бесінші бөліктегі "443 (үшiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
39) 188-баптың екінші бөлігі "көпшілігі" деген сөзден кейін "не қылмыстық құқық бұзушылық ақпараттандыру объектілері, оның ішінде Интернет желісі арқылы жасалған жағдайда жәбірленуші" деген сөздермен толықтырылсын;

40) в статье 190:
в абзаце первом части 4-2 слова "первой и 1-1" заменить словами "первой, 1-1 и 1-2";
пункт 1) части седьмой после слова "расследования" дополнить словами ", своей резолюцией предает обвиняемого суду";
41) в статье 191:
часть вторую:
после слов "119 (частями второй, третьей и четвертой)," дополнить словами "125-1 (частью первой),";
после цифр "139," дополнить словами "140 (частью третьей),";
после слов "350 (частью первой)," дополнить словами "352-1 (частью второй),";
после цифр "431" дополнить словами ", 464 (частью первой)";
часть третью после слов "214 (частью первой)," дополнить словами "214-1 (частью первой), 214-2 (частью первой),";
в части четвертой слова "440 (частью третьей)" заменить словами "440 (частями 2-1 и третьей)";
часть восьмую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Дознание по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 217 (частью первой), 217-1 (частью первой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, в отношении субъектов предпринимательства проводится службой экономических расследований.";
в части десятой слова "частью первой" заменить словами "частями первой и 1-1";
часть шестнадцатую:
после цифр "115," дополнить цифрами "115-1,";
после слов "351 (частью первой)," дополнить словами "352-1 (частью первой),";
в части девятнадцатой:
слова "197 (частями первой и второй)" исключить;
после слов "199 (частью второй)" дополнить словами ", 232-1 (частью первой), 233-1 (частями первой и второй)";
часть двадцать третью после слов "348 (частью первой)," дополнить словами "352-1 (частью первой),";
42) в статье 192:
в абзаце втором части первой слова "уголовного судопроизводства" заменить словами "досудебного расследования";
часть вторую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Срок производства по делу, в котором соединены несколько дел, исчисляется со дня начала производства первого по времени уголовного дела. Если по одному из соединенных дел в качестве меры пресечения применены содержание под стражей либо домашний арест, срок досудебного расследования исчисляется со дня начала досудебного расследования дела, по которому применены указанные меры пресечения.";
в части четвертой:
в абзаце втором:
слово "районным" заменить словами "военным прокурором регионов и гарнизонов, региональным транспортным прокурором, районным";
слова "к нему" заменить словами "к ним";
в абзаце третьем после слов "уголовного преследования –" дополнить словами "Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором,";
в части шестой слова "прокурору района, области и приравненным к ним прокурорам" заменить словами "военному прокурору региона и гарнизона, региональному транспортному прокурору, прокурору района, Главному военному прокурору, Главному транспортному прокурору, прокурору области и приравненным к ним прокурорам";

40) 190-бапта:
4-2-бөліктің бірінші абзацындағы "бірінші және 1-1-бөліктерінде" деген сөздер "бірінші, 1-1 және 1-2-бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің 1) тармағы "бекітеді" деген сөзден кейін ", өз қарарымен айыпталушыны сотқа береді" деген сөздермен толықтырылсын;
41) 191-бапта:
екінші бөлікте:
"119 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)," деген сөздерден кейін "125-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"139," деген цифрлардан кейін "140 (үшінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"350 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейін "352-1 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын:
"431-баптарында" деген сөздер "431, 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "214 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейін "214-1 (бірінші бөлігінде), 214-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктегі "440 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер "440 (2-1 және үшінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 217 (бірінші бөлігінде), 217-1 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды экономикалық тергеу қызметі жүргізеді.";
оныншы бөліктегі "бірiншi бөлiгінде" деген сөздер "бірiншi және 1-1-бөлiктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
он алтыншы бөлік:
"115," деген цифрлардан кейін "115-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"351 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейін "352-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
он тоғызыншы бөлікте:
", 197 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер алып тасталсын;
"199 (екiншi бөлiгiнде)-баптарында" деген сөздер "199 (екiншi бөлiгiнде), 232-1 (бірінші бөлігінде), 233-1 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма үшінші бөлік "348 (бірінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "352-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
42) 192-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "Қылмыстық сот ісін жүргізудің" деген сөздер "Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Бірнеше іс біріктірілген іс бойынша іс жүргізу мерзімі уақыты бойынша қылмыстық істің бірінші жүргізілуі басталған күннен бастап есептеледі. Егер біріктірілген істердің біреуі бойынша бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау не үйқамақ қолданылса, сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі көрсетілген бұлтартпау шаралары қолданылған істі сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған күннен бастап есептеледі.";
төртінші бөлікте:
екінші абзацта:
"байланысты" деген сөзден кейін "өңірлер мен гарнизондардың әскери прокуроры, өңірлік көлік прокуроры," деген сөздермен толықтырылсын;
"оған" деген сөз "оларға" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "шешу кезінде –" деген сөздерден кейін "Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры," деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөліктегі "ауданның, облыстың прокурорына және оларға теңестiрiлген прокурорларға" деген сөздер "өңір мен гарнизонның әскери прокурорына, өңірлік көлік прокурорына, ауданның прокурорына, Бас әскери прокурорға, Бас көлік прокурорына, облыстың прокурорына және оларға теңестiрiлген прокурорларға" деген сөздермен ауыстырылсын;

43) пункт 1) части шестой статьи 192-2 после слова "обвинения" дополнить словами ", своей резолюцией предает обвиняемого суду";
44) в статье 193:
в части первой:
пункт 5) дополнить словами ", в том числе о проведении параллельного финансового расследования";
в пункте 11) слова "либо прекращает досудебное расследование в полном объеме или в отношении конкретных лиц" исключить;
дополнить пунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) прекращает досудебное расследование в полном объеме или в отношении конкретных лиц;";
пункт 16-1) после слов "приказного производства" дополнить словами ", своей резолюцией предает обвиняемого суду";
в абзаце третьем части второй слова "прокуратур областей" заменить словами "Главной военной прокуратуры, Главной транспортной прокуратуры, прокуратур областей";
45) часть третью статьи 194 после слов "его заместитель," дополнить словами "Главный военный прокурор, Главный транспортный прокурор,";
46) статью 197 дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. При производстве следственного действия с участием несовершеннолетнего вправе присутствовать его законные представители, а также в предусмотренных настоящим Кодексом случаях привлекаются педагог и (или) психолог.";
47) в части восьмой статьи 210 слово "тяжкого" заменить словом "тяжелого";
48) в статье 213:
в заголовке:
после слова "допроса" дополнить словами ", очной ставки";
слова "(дистанционный допрос)" заменить словами "(дистанционные допрос, очная ставка)";
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Допрос потерпевшего, свидетеля, свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, а также очная ставка могут быть произведены с использованием научно-технических средств в режиме видеосвязи (дистанционные допрос, очная ставка) с вызовом их в орган досудебного расследования того района либо области, города республиканского значения, столицы, на территории которых они находятся либо проживают. В ходе дистанционных допроса, очной ставки участники процессуального действия в прямой трансляции непосредственно воспринимают показания допрашиваемого лица.";
в абзаце втором слова "Дистанционный допрос производится" заменить словами "Дистанционные допрос, очная ставка производятся";
в абзаце первом части третьей:
слова "дистанционного допроса" заменить словами "дистанционных допроса, очной ставки";
после слова "средствах" дополнить словами "звуко- и";

43) 192-2-баптың алтыншы бөлігінің 1) тармағы "бекітеді" деген сөзден кейін ", өзінің қарарымен айыпталушыны сотқа береді" деген сөздермен толықтырылсын;
44) 193-бапта:
бірінші бөлікте:
5) тармақ "туралы" деген сөзден кейін ", оның ішінде параллель қаржылық тергеп-тексеру жүргізу туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақтағы "не сотқа дейінгі тергеп-тексеруді толық көлемде немесе нақты адамдарға қатысты тоқтатады" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақпен толықтырылсын:
"11-1) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді толық көлемде немесе нақты адамдарға қатысты тоқтатады;";
16-1-тармақ "бекітеді" деген сөзден кейін ", өз қарарымен айыпталушыны сотқа береді" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің үшінші абзацындағы "облыстар прокуратураларының" деген сөздер "Бас әскери прокуратураның, Бас көлік прокуратурасының, облыстар прокуратураларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 194-баптың үшінші бөлігі "оның орынбасары," деген сөздерден кейін "Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры," деген сөздермен толықтырылсын;
46) 197-бап мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"7. Кәмелетке толмағанның қатысуымен тергеу әрекетін жүргізу кезінде оның заңды өкілдері қатысуға құқылы, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайларда педагог және (немесе) психолог тартылады.";
47) 210-баптың сегізінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
48) 213-бапта:
тақырыпта:
"жауап алудың" деген сөздерден кейін ", беттестірудің" деген сөзбен толықтырылсын;
"жауап алу" деген сөздерден кейін ", беттестіру" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жәбірленушіден, куәдан, қорғалуға құқығы бар куәдан, күдіктіден жауап алу, сондай-ақ беттестіру олар аумағында болатын не тұратын ауданның не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың сотқа дейінгі тергеп-тексеру органына оларды шақыру арқылы ғылыми-техникалық құралдар пайдаланыла отырып, бейнебайланыс режимінде (қашықтықтан жауап алу, беттестіру) жүргізілуі мүмкін. Қашықтықтан жауап алу, беттестіру барысында процестік әрекетке қатысушылар жауап алынып жатқан адамның айғақтарын тікелей трансляциядан бірден қабылдайды.";
екінші абзацтағы "Қашықтықтан жауап алу" деген сөздер "Қашықтықтан жауап алу, беттестіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында:
"Қашықтықтан жауап алу" деген сөздер "Қашықтықтан жауап алу, беттестіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ғылыми-техникалық" деген сөзден кейін "дыбыс- және" деген сөздермен толықтырылсын;

49) в статье 217:
в абзаце первом части первой слова "подозреваемый или его адвокат," заменить словами "свидетель, имеющий право на защиту, подозреваемый, адвокат,";
в части второй слова "подозреваемый и его адвокат," заменить словами "свидетель, имеющий право на защиту, подозреваемый и адвокат,";
в абзаце первом части третьей:
слова "подозреваемого (при его наличии), его адвоката," заменить словами "свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого (при его наличии), адвоката,", слова "Подозреваемый не вызывается на допрос, если присутствие подозреваемого" заменить словами "Свидетель, имеющий право на защиту, подозреваемый не вызываются на допрос, если их присутствие";
дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Свидетель, имеющий право на защиту, не вызывается на допрос, если это создает угрозу раскрытия информации о проводимых по уголовному делу негласных следственных мероприятиях.";
после слова "Защитник" дополнить словами "свидетеля, имеющего право на защиту,";
50) в части тринадцатой статьи 220 слово "тяжкими" заменить словом "тяжелыми";
51) в части восьмой статьи 232 слова "осуществляющих профессиональную" заменить словами "оказывающих юридическую";
52) часть первую статьи 254 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Обыск и выемка должны быть произведены в разумные сроки.";
53) в части второй статьи 255 слова "понятых и специалистов" заменить словами "понятых и при необходимости специалистов";
54) в статье 257:
в части шестой слова "при проверке и уточнений показаний на месте вправе участвовать специалист" заменить словами "проверка и уточнение показаний на месте может проводиться с привлечением специалиста";
предложение второе части седьмой исключить;
55) часть вторую статьи 258 изложить в следующей редакции:
"2. Следственный эксперимент производится с обязательным применением научно-технических средств фиксации хода и результатов. При необходимости к участию в следственном эксперименте могут привлекаться специалист, эксперт. Привлечение подозреваемого, потерпевшего, свидетеля и лиц, производящих опытные действия, осуществляется с их согласия. Участникам эксперимента разъясняются его цели и порядок проведения.";

49) 217-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "күдікті немесе оның іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокаты" деген сөздер "қорғалуға құқығы бар куә, күдікті, іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокат" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "күдіктіге және оның іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокатына" деген сөздер "қорғалуға құқығы бар куәға, күдіктіге және іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокатқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында:
"күдіктінің (ол болған жағдайда), қорғаушы ретінде қатысатын оның адвокатының," деген сөздер "қорғалуға құқығы бар куәнің, күдіктінің (ол болған жағдайда), қорғаушы ретінде қатысатын адвокаттың," деген сөздермен ауыстырылсын, "күдiктiнiң жауап алуға қатысуы жәбiрленушiнiң, куәнiң қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн болса, күдiктi" деген сөздер "қорғалуға құқығы бар куәнің, күдiктiнiң жауап алуға қатысуы жәбiрленушiнiң, куәнiң қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн болса, олар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер қорғалуға құқығы бар куәнің жауап алуға шақырылуы қылмыстық іс бойынша жүргізіліп жатқан жасырын тергеу іс-шаралары туралы ақпараттың ашылу қаупін туғызса, ол жауап алуға шақырылмайды.";
"Күдiктiнiң" деген сөз "Қорғалуға құқығы бар куәнің, күдiктiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 220-баптың он үшінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
51) 232-баптың сегізінші бөлігіндегі "Кәсіби көмекті жүзеге асыратын" деген сөздер "Заң көмегін көрсететін" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 254-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Тінту және алу қисынды мерзімде жүргізілуге тиіс.";
53) 255-баптың екінші бөлігіндегі "куәгерлер мен" деген сөздер "куәгерлердің және қажет болған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
54) 257-бапта:
алтыншы бөліктегі "кезінде маман қатысуға құқылы" деген сөздер "маманды тарта отырып жүргізілуі мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің екінші сөйлемі алып тасталсын;
55) 258-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тергеу эксперименті оның барысы мен нәтижелерін тіркеп-белгілеудің ғылыми-техникалық құралдары міндетті түрде қолданыла отырып жүргізіледі. Қажет болған жағдайда тергеу экспериментіне қатысуға маман, сарапшы тартылуы мүмкін. Күдіктіні, жәбірленушіні, куәгерді және тәжірибелік іс-қимылдарды жүргізетін адамдарды тарту олардың келісімімен жүзеге асырылады. Экспериментке қатысушыларға оның мақсаттары мен жүргізу тәртібі түсіндіріледі.";

56) в статье 260:
предложение второе части второй исключить;
в части третьей слово "ошибки" заменить словом "недостатки";
57) в части второй статьи 272-1:
слова "номер лицензии на право осуществления им адвокатской деятельности," исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"К запросу также прилагается письменное уведомление о защите (представительстве).";
58) в статье 274:
заголовок после слова "свидетеля" дополнить словами "(в том числе, имеющего право на защиту)";
в части первой:
в пункте 1) слова "назначении и" заменить словами "назначении, с информацией о происхождении объектов экспертизы";
дополнить пунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) знакомиться с постановлением об удовлетворении ходатайства эксперта о представлении дополнительных материалов либо отказе в его удовлетворении;";
59) часть первую статьи 299 дополнить пунктом 7) следующего содержания:
"7) перечень доказательств, подтверждающих необходимость применения конфискации в случае установления имущества, подлежащего конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
60) заголовок главы 39 дополнить словами ", а также действия защитника после получения обвинительного акта";
61) статью 301 дополнить пунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) проведено ли параллельное финансовое расследование;";
62) часть первую статьи 302 дополнить пунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) в случае непроведения либо ненадлежащего проведения параллельного финансового расследования направляет уголовное дело лицу, осуществляющему досудебное расследование, для производства дополнительного расследования;";
63) часть первую статьи 305 изложить в следующей редакции:
"1. После совершения действий, предусмотренных статьей 304 настоящего Кодекса, прокурор своей резолюцией предает обвиняемого суду и направляет уголовное дело с обвинительным актом в суд, которому оно подсудно.";
64) главу 39 дополнить статьей 305-1 следующего содержания:
"Статья 305-1. Акт защиты
1. После получения копии обвинительного акта защитник с согласия подзащитного вправе представить в суд акт защиты.
При этом копия акта защиты направляется прокурору.
2. В акте защиты указываются доводы и (или) ходатайства стороны защиты.
3. К акту защиты могут быть приложены список лиц, подлежащих вызову в судебное заседание (список защиты), вещественные доказательства. В списке указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, его процессуальное положение, место жительства.

56) 260-бапта:
екінші бөліктің екінші сөйлемі алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "қателердің" деген сөз "кемшіліктердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
57) 272-1-баптың екінші бөлігінде:
"оның адвокаттық қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның нөмірі," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Сұрау салуға қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарлама да қоса беріледі.";
58) 274-бапта:
тақырып "куәнің" деген сөзден кейін "(оның ішінде қорғалуға құқығы бар куәнің)" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
1) тармақтағы "танысуға және" деген сөздер ", сараптама объектілерінің шығу тегі туралы ақпаратпен танысуға," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақпен толықтырылсын:
"5-1) сарапшының қосымша материалдар беру туралы өтінішхатын қанағаттандыру не оны қанағаттандырудан бас тарту туралы қаулымен танысуға;";
59) 299-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7) тармақпен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес тәркіленуге жататын мүлік анықталған жағдайда тәркілеуді қолдану қажеттілігін растайтын дәлелдемелердің тізбесі.";
60) 39-тараудың тақырыбы ", сондай-ақ айыптау актісін алғаннан кейін қорғаушының әрекеттері" деген сөздермен толықтырылсын;
61) 301-бап мынадай мазмұндағы 8-2) тармақпен толықтырылсын:
"8-2) параллель қаржылық тергеп-тексеру жүргізілгенін-жүргізілмегенін;";
62) 302-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақпен толықтырылсын:
"3-1) параллель қаржылық тергеп-тексеру жүргізілмеген не тиісті түрде жүргізілмеген жағдайда, қосымша тергеп-тексеру жүргізу үшін қылмыстық істі сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамға жібереді;";
63) 305-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 304-бабында көзделген әрекеттер жасалған соң прокурор өзінің қарарымен айыпталушыны сотқа береді және айыптау актісімен бірге қылмыстық істі соттылығы бойынша сотқа жібереді.";
64) 39-тарау мынадай мазмұндағы 305-1-баппен толықтырылсын:
"305-1-бап. Қорғау актісі
1. Айыптау актісінің көшірмесін алғаннан кейін қорғаушы қорғауындағы адамның келісімімен сотқа қорғау актісін ұсынуға құқылы.
Бұл ретте қорғау актісінің көшірмесі прокурорға жіберіледі.
2. Қорғау актісінде қорғау тарапының дәлелдері және (немесе) өтінішхаттары көрсетіледі.
3. Қорғау актісіне сот отырысына шақырылуға тиіс адамдардың тізімі (қорғау тізімі), заттай дәлелдемелер қоса берілуі мүмкін. Тізімде адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның процестік жағдайы, тұрғылықты жері көрсетіледі.

4. Акт защиты подписывается защитником и его подзащитным.
Изменение и дополнение акта защиты в ходе судебного разбирательства допускаются с согласия подзащитного.";
65) в части второй статьи 308 слова "146 (частями второй и третьей)" заменить словами "146 (частями третьей и четвертой)";
66) в пункте 2) части второй статьи 309 слова "146 (частями второй и третьей)" заменить словами "146 (частями третьей и четвертой)";
67) в части четвертой статьи 321 слова "146 (частями второй и третьей)" заменить словами "146 (частями третьей и четвертой)";
68) часть пятую статьи 322 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При определении разумного срока главного судебного разбирательства учитываются такие обстоятельства, как правовая и фактическая сложность уголовного дела, обеспечение реализации процессуальных прав участниками процесса, достаточности и эффективности действий суда.";
69) в статье 323:
слова "по делам ускоренного досудебного производства или с заключенным процессуальным соглашением" исключить;
дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"Устранение существенных нарушений уголовно-процессуального законодательства не может быть связано с восполнением неполноты досудебного расследования.
Прокурор не вправе возвращать уголовное дело органу досудебного расследования для восполнения неполноты досудебного расследования.";
70) в части третьей статьи 336 слова "Он вправе" заменить словами "С согласия подзащитного он вправе представить суду новый акт защиты с обоснованием позиции защиты, а также";
71) в части первой статьи 364:
после слов "начинается с изложения" дополнить словом "государственным";
слова ", а в их отсутствие – секретарем судебного заседания" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае предъявления гражданского иска суть исковых требований излагается лицом, предъявившим гражданский иск, или его представителем.";
72) статью 365 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Исходя из позиции подсудимого, при наличии обстоятельств, указанных в статье 382 настоящего Кодекса, суд рассматривает вопрос о разбирательстве дела в сокращенном порядке.";
73) в статье 370:
часть вторую дополнить предложением следующего содержания:
"В случае проведения допроса свидетеля с использованием средств видеоконференцсвязи сведения о разъяснении ему его обязанностей и ответственности фиксируются в протоколе судебного заседания.";
в части пятой слова "его постановлению" заменить словами "ходатайству стороны";

4. Қорғау актісіне қорғаушы мен оның қорғауындағы адамы қол қояды.
Сот талқылауы барысында қорғау актісін өзгертуге және толықтыруға қорғаудағы адамның келісімімен жол беріледі.";
65) 308-баптың екінші бөлігіндегі "146 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 309-баптың екінші бөлігінің 2) тармағындағы "146 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
67) 321-баптың төртінші бөлігіндегі "146 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
68) 322-баптың бесінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Басты сот талқылауының қисынды мерзімін айқындау кезінде қылмыстық істің құқықтық мән-жайы және нақты күрделілігі, процеске қатысушылардың процестік құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету, сот әрекеттерінің жеткіліктілігі мен тиімділігі сияқты мән-жайлар ескеріледі.".
69) 323-бапта:
"сотқа дейінгі жеделдетілген іс жүргізу істері бойынша немесе жасалған процестік келісімдері бар істер бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қылмыстық-процестік заңнаманың елеулі бұзушылықтарын жою сотқа дейінгі тергеп-тексерудің толымсыздығын толықтыруға байланысты бола алмайды.
Прокурор сотқа дейінгі тергеп-тексерудің толымсыздығын толықтыру үшін қылмыстық істі сотқа дейінгі тергеп-тексеру органына қайтаруға құқылы емес.";
70) 336-баптың үшінші бөлігіндегі "Ол" деген сөз "Қорғауындағы адамның келісімімен ол сотқа қорғау ұстанымын негіздеп, жаңа қорғау актісін ұсынуға, сондай ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
71) 364-баптың бірінші бөлігінде:
"жүзеге асырылады және" деген сөздерден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
", ал олар болмағанда сот отырысы хатшысының" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Азаматтық талап қойылған жағдайда талап қою талаптарының мәнін азаматтық талап қойған адам немесе оның өкілі баяндайды.";
72) 365-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Сот осы Кодекстің 382-бабында көрсетілген мән-жайлар болған кезде сотталушының ұстанымын негізге ала отырып, істі қысқартылған тәртіппен талқылау туралы мәселені қарайды.";
73) 370-бапта:
екінші бөлік мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Куәдан жауап алу бейнеконференция байланысы құралдарын пайдалана отырып жүргізілген жағдайда, оған өзінің міндеттері мен жауапкершілігін түсіндіру туралы мәліметтер сот отырысының хаттамасында тіркеп-белгіленеді.";
бесінші бөліктегі "оның қаулысы" деген сөздер "тараптың өтінішхаты" деген сөздермен ауыстырылсын;

74) часть первую статьи 383 после слов "которые не были" дополнить словами "представлены и";
75) абзац первый части первой статьи 384 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Выступление с последним словом является правом подсудимого.";
76) в пункте 9) части первой статьи 390:
после слова "уголовно-исполнительной" дополнить словом "(пенитенциарной)";
слова "и режима" исключить;
77) в абзаце втором пункта 4) части первой статьи 398 слова "и режим" исключить;
78) часть третью статьи 402 после слов "участникам процесса" дополнить словами "существо принятого решения,";
79) в части второй статьи 414:
слова "Генеральным Прокурором Республики Казахстан и его заместителями," заменить словами "Генеральным Прокурором Республики Казахстан и его заместителями, Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором,";
после слов "и их заместителями," дополнить словами "военными прокурорами регионов и гарнизонов, региональными транспортными прокурорами,";
80) часть пятую статьи 423 дополнить предложением следующего содержания:
"В таких случаях судья возвращает жалобу, ходатайство письмом.";
81) в части первой статьи 424 слова "материалам, исследованным в заседании апелляционной инстанции," заменить словами "сторонами в суде апелляционной инстанции материалам";
82) статью 427 исключить;
83) в статье 428:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Суд апелляционной инстанции в течение десяти суток со дня поступления уголовного дела с жалобами, ходатайством прокурора назначает судебное заседание, о чем выносит постановление, в котором разрешает вопрос о сохранении, избрании, отмене или изменении меры пресечения в отношении осужденного или оправданного. Копия постановления суда в течение трех суток со дня вынесения направляется сторонам.";
в части третьей слова "исследовании судом новых доказательств, которые не были предметом рассмотрения в суде первой инстанции" заменить словами "проведении судом апелляционной инстанции судебного следствия";
в части четвертой слова "исследовании апелляционной инстанцией новых доказательств" заменить словами "проведении судом апелляционной инстанции судебного следствия";
84) в статье 429:
абзац первый части второй после слов "соглашения о достижении примирения" дополнить словами ", в том числе";
в части третьей:
слова "Лицо, представляющее" заменить словами "Стороны, представляющие";
слово "обязано" заменить словами "обязаны";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Стороны могут основываться в своих апелляционных жалобах, ходатайствах на доказательства, не исследованные судом первой инстанции, только в том случае, если они представили доказательства в суд первой инстанции, но они не были приняты судом первой инстанции, или если они не смогли представить доказательства в суд первой инстанции по уважительным причинам, не зависящим от них.";
в абзаце первом части четвертой слова "примирения в порядке медиации" заменить словами "примирения, в том числе в порядке медиации,";
абзац второй части пятой после слова "примирения" дополнить словами ", в том числе";

74) 383-баптың бірінші бөлігі "сот отырысында" деген сөздерден кейін "ұсынылмаған және" деген сөздермен толықтырылсын;
75) 384-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Соңғы сөзін сөйлеу сотталушының құқығы болып табылады.";
76) 390-баптың бірінші бөлігінің 9) тармағында:
"қылмыстық-атқару" деген сөзден кейін "(пенитенциарлық)" деген сөзбен толықтырылсын;
"түрі мен режимiнде" деген сөздер "түрінде" деген сөзбен ауыстырылсын;
77) 398-баптың бірінші бөлігі 4) тармағының екінші абзацындағы "түрі мен режимін" деген сөздер "түрін" деген сөзбен ауыстырылсын;
78) 402-баптың үшінші бөлігі "процестiң басқа қатысушыларына" деген сөздерден кейін "қабылданған шешімнің мәнін," деген сөздермен толықтырылсын;
79) 414-баптың екінші бөлігінде:
"Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры және оның орынбасарлары," деген сөздер "Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры және оның орынбасарлары, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры" деген сөздермен ауыстырылсын;
"олардың орынбасарлары," деген сөздерден кейін "өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорлары, өңірлік көлік прокурорлары," деген сөздермен толықтырылсын;
80) 423-баптың бесінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Мұндай жағдайларда судья шағымды, өтінішхатты хатпен қайтарады.";
81) 424-баптың бірінші бөлігіндегі "қосымша ұсынылған, апелляциялық сатының отырысында зерттелген" деген сөздер "тараптар апелляциялық сатыдағы сотта қосымша ұсынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
82) 427-бап алып тасталсын;
83) 428-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Апелляциялық сатыдағы сот шағымдар, прокурордың өтінішхаты бар қылмыстық іс келіп түскен күннен бастап он тәулік ішінде сот отырысын тағайындайды, бұл туралы қаулы шығарады, онда сотталған немесе ақталған адамға қатысты бұлтартпау шарасын сақтау, таңдау, күшін жою немесе өзгерту туралы мәселені шешеді. Сот қаулысының көшірмесі шығарылған күннен бастап үш тәулік ішінде тараптарға жіберіледі.";
үшінші бөліктегі "Сот бірінші сатыдағы сотта қараудың нысанасы болып табылмаған жаңа дәлелдемелерді зерттеген" деген сөздер "Апелляциялық сатыдағы сот сот тергеуін жүргізген" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "апелляциялық сатының жаңа дәлелдемелерді зерттеуі кезінде" деген сөздер "апелляциялық сатыдағы сот сот тергеуін жүргізген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
84) 429-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "медиациялық тәртіппен татуласуға қол жеткізу туралы келісім" деген сөздер "татуласуға қол жеткізу туралы келісім, оның ішінде медиациялық тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"тұлға" деген сөз "тараптар" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Тараптар өздерінің апелляциялық шағымдарында, өтінішхаттарында, егер олар дәлелдемелерді бірінші сатыдағы сотқа ұсынып, бірақ бірінші сатыдағы сот оларды қабылдамаған болса немесе егер олар өздеріне байланысты емес дәлелді себептермен бірінші сатыдағы сотқа дәлелдемелерді ұсына алмаған болса ғана бірінші сатыдағы сот зерттемеген дәлелдемелерді негізге алуы мүмкін.";
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "медиациялық тәртіппен татуласуға қол жеткізу туралы келісім" деген сөздер "татуласуға қол жеткізу туралы келісім, оның ішінде медиациялық тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктің екінші абзацындағы "медиациялық тәртіппен татуласуға қол жеткізу туралы келісім" деген сөздер "татуласуға қол жеткізу туралы келісім, оның ішінде медиациялық тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;

85) в статье 430:
в части первой:
в пункте 1):
слово "истребовать" заменить словами "приобщить и исследовать";
слова "по ходатайству сторон –" исключить;
в пункте 3):
слова "вызвать в судебное заседание и" исключить;
после слова "специалистов," дополнить словами "заявленных сторонами,";
слова "или истребованные по их просьбе судом" исключить;
в части третьей слова "примирения в порядке медиации" заменить словами "примирения, в том числе в порядке медиации,";
86) в пункте 1) статьи 433 слово "и" заменить словом "или";
87) в пункте 1) части первой статьи 435 слово "рассмотренными" заменить словом "исследованными";
88) в части второй статьи 438 слова "предъявленного подсудимому и" исключить;
89) часть первую статьи 471 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Постановление суда по вопросам, указанным в пунктах 3) и 7) статьи 476 настоящего Кодекса, вступает в законную силу и обращается к исполнению немедленно.";
90) в пункте 2) части первой статьи 475 слова "или наличия у осужденной женщины малолетних детей и в отношении мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей" заменить словами ", наличии у осужденной женщины или воспитании ею малолетнего ребенка и в отношении мужчины, в одиночку воспитывающего малолетнего ребенка";
91) статью 476 дополнить пунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) об освобождении от отбывания наказания при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве;";
92) в статье 478:
часть четвертую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Вопросы, предусмотренные пунктами 5) и 11-1) статьи 476 настоящего Кодекса, если они связаны с исполнением условий процессуального соглашения о сотрудничестве, рассматриваются судом в закрытом судебном заседании.";
в части пятой:
слова "пункте 5)" заменить словами "пунктах 5) и 11-1)";
слова "или его заместителя" заменить словами ", Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокурора области и приравненных к ним прокуроров или их заместителей";
93) в части второй статьи 480 слова "или его заместителя" заменить словами ", прокурора области или приравненного к нему прокурора, их заместителей";

85) 430-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақта:
"талап етіп алдыруға, тараптардың өтінішхаты бойынша –" деген сөздер "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
"талап етіп алдыруға" деген сөздер "қоса тігуге және зерттеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақта:
"сот отырысына" деген сөздер "тараптар мәлімдеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
"куәларды, сарапшыларды, мамандарды шақыруға және олардан" деген сөздер "куәлардан, сарапшылардан, мамандардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе олардың өтінуі бойынша сот талап етіп алдырған" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "медиациялық тәртіппен татуласуға қол жеткізу туралы келісім" деген сөздер "татуласуға қол жеткізу туралы келісім, оның ішінде медиациялық тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
86) 433-баптың 1) тармағындағы "және" деген сөз "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
87) 435-баптың бірінші бөлігінің 1) тармағындағы "қаралған" деген сөз "зерттелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
88) 438-баптың екінші бөлігіндегі "сотталушыға тағылған және" деген сөздер алып тасталсын;
89) 471-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 476-бабының 3) және 7) тармақтарында көрсетiлген мәселелер бойынша сот қаулысы заңды күшiне енедi және дереу орындауға енгізіледі.";
90) 475-баптың бірінші бөлігінің 2) тармағындағы "немесе сотталған әйелдiң жас балалары болса және жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектерге" деген сөздер ", сотталған әйелдің жас баласы болса немесе оны тәрбиелеп отырса және жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркекке" деген сөздермен ауыстырылсын;
91) 476-бап мынадай мазмұндағы 11-1) тармақпен толықтырылсын:
"11-1) ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде жазаны өтеуден босату туралы;";
92) 478-бапта:
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер осы Кодекстің 476-бабының 5) және 11-1) тармақтарында көзделген мәселелер ынтымақтастық туралы процестік келісім талаптарын орындаумен байланысты болса, сот оларды жабық сот отырысында қарайды.";
бесінші бөлікте:
"5) тармағында" деген сөздер "5) және 11-1) тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе оның орынбасарының" деген сөздер ", Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының, облыс прокурорының және оларға теңестірілген прокурорлардың немесе олардың орынбасарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
93) 480-баптың екінші бөлігіндегі "немесе оның орынбасарының" деген сөздер ", облыс прокурорының немесе оған теңестірілген прокурордың, олардың орынбасарларының" деген сөздермен ауыстырылсын;

94) в части первой статьи 482:
после слова "Осужденный" дополнить словами "или его защитник";
внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
95) в пункте 3) части первой статьи 485:
слова "режима исправительного" исключить;
после слова "уголовно-исполнительной" дополнить словом "(пенитенциарной)";
96) пункт 1) части третьей статьи 528 после слова "проступке" дополнить словами ", своей резолюцией предает обвиняемого суду";
97) дополнить статьей 589-1 следующего содержания:
"Статья 589-1. Применение залога в отношении лица, разыскиваемого иностранным государством за совершение преступления
1. В качестве обеспечительной меры по исполнению решения компетентного органа иностранного государства о заключении лица под стражу следственным судьей в отношении разыскиваемого лица в целях его выдачи (экстрадиции) иностранному государству может быть применен залог в порядке, установленном статьей 145 настоящего Кодекса.
2. При избрании в качестве обеспечительной меры залога прокурор вносит ходатайство в районный и приравненный к нему суд.
К ходатайству приобщаются документы, указанные в части второй статьи 588 настоящего Кодекса, а также иные материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства.
В случае применения залога в отношении лица, задержанного в порядке статьи 587 настоящего Кодекса, ходатайство вносится прокурором в сроки, указанные в части первой статьи 588 настоящего Кодекса, либо на любой стадии экстрадиционной проверки.
3. Следственный судья при вынесении постановления о временном содержании лица под стражей либо о применении экстрадиционного ареста, за исключением дел об особо тяжких преступлениях, обязан определить размер залога, достаточного для обеспечения выполнения лицом обязанностей, предусмотренных частью третьей статьи 140 настоящего Кодекса, кроме случаев, предусмотренных частью девятой статьи 148 настоящего Кодекса.
В постановлении следственного судьи указываются, какие обязанности, предусмотренные статьей 140 настоящего Кодекса, будут возложены на лицо в случае внесения залога, последствия их неисполнения, обоснованность избрания размера залога, а также возможность его применения.
4. После вступлении в законную силу решения о выдаче лица (экстрадиции) прокурор принимает решение о применении экстрадиционного ареста в порядке, предусмотренном статьей 589 настоящего Кодекса.";
98) пункт 7) части первой статьи 590 после слова "применения" дополнить словами "смертной казни,";

94) 482-баптың бірінші бөлігі:
"Сотталған адам" деген сөздерден кейін "немесе оның қорғаушысы" деген сөздермен толықтырылсын;
"әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)" деген сөздерден кейін "және шешімдеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
95) 485-баптың бірінші бөлігінің 3) тармағында:
"қылмыстық атқару" деген сөздер "қылмыстық-атқару (пенитенциарлық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"түзеу мекемелері режимін" деген сөздер "мекемесін" деген сөзбен ауыстырылсын;
96) 528-баптың үшінші бөлігінің 1) тармағы "бекітеді" деген сөзден кейін ", өз қарарымен айыпталушыны сотқа береді" деген сөздермен толықтырылсын;
97) мынадай мазмұндағы 589-1-баппен толықтырылсын:
"589-1-бап. Қылмыс жасағаны үшін шет мемлекет іздестіріп жатқан адамға қатысты кепілді қолдану
1. Шет мемлекеттің құзыретті органының адамды күзетпен ұстау туралы шешімін орындау жөніндегі қамтамасыз ету шарасы ретінде тергеу судьясы іздестіріліп жатқан адамға қатысты оны шет мемлекетке ұстап беру (экстрадициялау) мақсатында осы Кодекстің 145-бабында белгіленген тәртіппен кепіл қолдануы мүмкін.
2. Қамтамасыз ету шарасы ретінде кепілді таңдаған кезде прокурор аудандық және оған теңестірілген сотқа өтінішхат енгізеді.
Өтінішхатқа осы Кодекстің 588-бабының екінші бөлігінде көрсетілген құжаттар, сондай-ақ өтінішхаттың негізділігін растайтын өзге де материалдар қоса тіркеледі.
Осы Кодекстің 587-бабының тәртібімен ұстап алынған адамға қатысты кепіл қолданылған жағдайда, прокурор өтінішхатты осы Кодекстің 588-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде не экстрадициялық тексерудің кез келген сатысында енгізеді.
3. Аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, тергеу судьясы адамды уақытша күзетпен ұстау не экстрадициялық қамаққа алуды қолдану туралы қаулы шығарған кезде, осы Кодекстің 148-бабының тоғызыншы бөлігінде көзделген жағдайлардан басқа, адамның осы Кодекстің 140-бабының үшінші бөлігінде көзделген міндеттерді орындауын қамтамасыз ету үшін жеткілікті кепіл мөлшерін айқындауға міндетті.
Тергеу судьясының қаулысында кепіл енгізілген жағдайда осы Кодекстің 140-бабында көзделген қандай міндеттер адамға жүктелетіні, оларды орындамау салдары, кепіл мөлшерін таңдаудың негізділігі, сондай-ақ оны қолдану мүмкіндігі көрсетіледі.
4. Адамды ұстап беру (экстрадициялау) туралы шешім заңды күшіне енгеннен кейін прокурор осы Кодекстің 589-бабында көзделген тәртіппен экстрадициялық қамаққа алуды қолдану туралы шешім қабылдайды.";
98) 590-баптың бірінші бөлігінің 7) тармағы "сұрау салушы тарапта" деген сөздерден кейін "өлім жазасын," деген сөздермен толықтырылсын;

99) в статье 608:
в пункте 5) части второй слова "уголовно-исполнительного учреждения" заменить словами "учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
часть восьмую после слов "опротестовано в" дополнить словом "апелляционном";
100) часть вторую статьи 618 изложить в следующей редакции:
"2. Процессуальное соглашение о сотрудничестве с подозреваемым, обвиняемым, подсудимым, осужденным утверждается соответственно Генеральным Прокурором Республики Казахстан, Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурором области или приравненным к нему прокурором, их заместителями.";
101) в части шестой статьи 619:
после слов "Генеральному Прокурору Республики Казахстан," дополнить словами "Главному военному прокурору, Главному транспортному прокурору,";
слова ", а с осужденным – Генеральному Прокурору Республики Казахстан либо его заместителю" исключить;
102) в абзаце первом статьи 620:
после слова "Казахстан," дополнить словами "Главный военный прокурор, Главный транспортный прокурор,";
слова "а в отношении осужденного – Генеральный Прокурор Республики Казахстан либо его заместитель" заменить словом "осужденного";
103) в части первой статьи 621:
после слов "После утверждения Генеральным Прокурором Республики Казахстан," дополнить словами "Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором,";
слова ", а в отношении осужденного Генеральным Прокурором Республики Казахстан, его заместителем" исключить;
104) пункт 1) части четвертой статьи 629-3 после слов "утверждает постановление о применении приказного производства" дополнить словами ", своей резолюцией предает обвиняемого суду";
105) в статье 631:
в абзаце втором части первой слова "146 (частями второй и третьей)" заменить словами "146 (частями третьей и четвертой)";
в части второй слова "146 (частями второй и третьей)" заменить словами "146 (частями третьей и четвертой)";
106) часть четвертую статьи 636 исключить;
107) в части шестой статьи 650:
после слов "судимостью подсудимого" дополнить словами "и потерпевшего";
слово "его" заменить словом "их";
слово "подсудимого" заменить словами "как подсудимого, так и потерпевшего";

99) 608-бапта:
екінші бөліктің 5) тармағындағы "қылмыстық-атқару мекемесінің" деген сөздер "қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөлік "белгіленген" деген сөзден кейін "аппеляциялық" деген сөзбен толықтырылсын;
100) 618-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Күдіктімен, айыпталушымен, сотталушымен, сотталған адаммен ынтымақтастық туралы процестік келісімді тиісінше Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстың прокуроры немесе оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары бекітеді.";
101) 619-баптың алтыншы бөлігінде:
"Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына," деген сөздерден кейін "Бас әскери прокурорға, Бас көлік прокурорына," деген сөздермен толықтырылсын;
", ал сотталған адаммен келісім – Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына не оның орынбасарына" деген сөздер алып тасталсын;
102) 620-баптың бірінші абзацында:
"сотталушыға" деген сөзден кейін ", сотталған адамға" деген сөздермен толықтырылсын;
"– Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, облыстың прокуроры немесе оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары, ал сотталған адамға қатысты – Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры не оның орынбасары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстың прокуроры немесе оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
103) 621-баптың бірінші бөлігінде:
"облыс прокуроры" деген сөздер "Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстың прокуроры" деген сөздермен ауыстырылсын;
", ал сотталған адамға қатысты – Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, оның орынбасары" деген сөздер алып тасталсын;
104) 629-3-баптың төртінші бөлігінің 1) тармағы "бекітеді" деген сөзден кейін ", өзінің қарарымен айыпталушыны сотқа береді" деген сөздермен толықтырылсын;
105) 631-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "146 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "146 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
106) 636-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
107) 650-баптың алтыншы бөлігінде:
"Сотталушының" деген сөзден кейін "және жәбірленушінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"оны" деген сөз "оларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сотталушыға" деген сөз "сотталушыға да, сондай-ақ жәбірленушіге де" деген сөздермен ауыстырылсын;

108) в части первой статьи 667:
слова "3), 4) и 11) части первой статьи 35" заменить словами "3), 4), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 35, части первой статьи 36".
4. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:
1) в подпункте 11) статьи 3 слова ", а также осужденных к аресту" исключить;
2) статью 12 дополнить частью девятой следующего содержания:
"9. В случае отсутствия либо устранения угрозы, указанной в частях первой или второй настоящей статьи, администрация учреждения или органа, исполняющего наказание, прекращает содержание осужденного в безопасном месте. Прекращение содержания в безопасном месте осужденного оформляется постановлением начальника учреждения или органа, исполняющего наказание, по согласованию с прокурором.";
3) часть первую статьи 16 дополнить подпунктом 21) следующего содержания:
"21) правила организации пропускного режима в учреждениях.";
4) в статье 17:
в подпункте 1) части первой и подпункте 1) части второй слова "распределение осужденных к лишению свободы" заменить словами "учет осужденных к лишению свободы и их распределение";
часть третью дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Учреждение ведет учет осужденных к лишению свободы, прибывших для отбывания наказания.";
5) абзац первый части пятой статьи 26 изложить в следующей редакции:
"5. В отношении лиц, осужденных к лишению свободы за совершение преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, химическая кастрация применяется за шесть месяцев до освобождения. В связи с этим администрация учреждения не позднее чем за двенадцать месяцев до истечения срока отбывания наказания направляет материалы в суд для назначения судебно-психиатрической экспертизы для решения вопроса о наличии (отсутствии) у них психических отклонений и склонностей к сексуальному насилию. Положения настоящей части не распространяются на осужденных, к которым по решению суда применяются принудительные меры медицинского характера в связи с выявленным у них психическим расстройством, не исключающим вменяемости.";
6) часть вторую статьи 35 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

108) 667-баптың бірінші бөлігінде:
"35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4) және 11) тармақтары" деген сөздер "35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11) және 12) тармақтары, 36-бабының бірінші бөлігі" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:
1) 3-баптың 11) тармақшасындағы ", сондай-ақ қамаққа алуға сотталғандарды" деген сөздер алып тасталсын;
2) 12-бап мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көрсетiлген қатер болмаған не жойылған жағдайда жазаны орындайтын мекеменiң немесе органның әкiмшiлiгi сотталған адамды қауiпсiз орында ұстауды тоқтатады. Сотталған адамды қауiпсiз орында ұстауды тоқтату прокурормен келiсiм бойынша жазаны орындайтын мекеме немесе орган бастығының қаулысымен ресiмделедi.";
3) 16-баптың бірінші бөлігі 20) тармақшасындағы "қағидаларын бекітеді." деген сөздер "қағидаларын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 21) тармақшамен толықтырылсын:
"21) мекемелерде өткізу режимін ұйымдастыру қағидаларын бекітеді.";
4) 17-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасындағы және екінші бөліктің 1) тармақшасындағы "сот үкіміне немесе қаулысына сәйкес бас бостандығынан айыруға сотталғандарды", "сотталғандарды" деген сөздер тиісінше "бас бостандығынан айыруға сотталғандарды есепке алуды және оларды сот үкіміне немесе қаулысына сәйкес", "сотталғандарды есепке алуды және оларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Мекеме жазасын өтеуге келген бас бостандығынан айыруға сотталғандарды есепке алуды жүргізеді.";
5) 26-баптың бесінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасағаны үшін бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты химиялық кастрация олар босатылғанға дейін алты ай бұрын қолданылады. Осыған байланысты мекеме әкімшілігі оларда психикалық ауытқушылықтар мен сексуалдық зорлық-зомбылыққа бейімділіктің бар (жоқ) екендігі туралы мәселені шешу үшін жазаны өтеу мерзімі аяқталғанға дейін он екі айдан кешіктірмей сот-психиатриялық сараптама тағайындау үшін материалдарды сотқа жібереді. Осы бөліктің ережелері сотталған адамдардың есінің дұрыстығын жоққа шығармайтын, психикасының бұзылуының анықталуына байланысты соттың шешімі бойынша медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылатын сотталғандарға қолданылмайды.";
6) 35-баптың екінші бөлігі 5) тармақшасындағы "адамдар қоғамдық байқау комиссиясының мүшелері бола алмайды." деген сөздер "адамдар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) супруг (супруга), близкие родственники осужденных, содержащихся в учреждениях и органах, исполняющих наказание.";
7) статью 59 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) в период выполнения общественных работ носить жилет, образец формы которого определяется уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;";
8) в статье 61:
подпункты 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"3) ознакомляет осужденного под подпись с уведомлением о получении приговора, постановления суда и распоряжением акимата об организации выполнения общественных работ в течение пяти рабочих дней после их получения;
4) контролирует исполнение общественных работ, организуемых местными исполнительными органами, путем выезда на место исполнения осужденным общественных работ, в том числе при наличии технической возможности путем частичной фиксации их исполнения;
5) в течение пяти рабочих дней после получения от акимата табеля учета отработанного времени и акта выполненных работ, а также информации о поведении осужденного проводит с ним профилактическую беседу;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) в отношении осужденного, скрывшегося с целью уклонения от отбывания наказания, осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и вносит в суд представление об объявлении в розыск;
7) распространяет в масс-медиа сведения об исполнении общественных работ.";
9) заголовок и часть первую статьи 62 изложить в следующей редакции:
"Статья 62. Полномочия местных исполнительных органов района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа при исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам
1. Местные исполнительные органы района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа обязаны:
1) в течение пяти рабочих дней со дня получения приговора или постановления суда:
определить вид общественно полезных бесплатных работ, не требующих определенной квалификации, а также объекты для их выполнения в общественных местах с учетом безопасности условий труда;
издать распоряжение об организации выполнения общественных работ с указанием данных осужденного, вида неоплачиваемых общественно полезных работ, объекта для их исполнения, условий выполнения, ответственной организации, продолжительности отработки времени не более четырех часов в день, а осужденным, не имеющим постоянного места работы и не обучающимся в учебных заведениях, до восьми часов в день, но не более сорока часов в неделю, времени для отдыха;
направить в службу пробации уведомление о получении приговора или постановления суда и распоряжение об организации выполнения общественных работ;

"6) жазаны орындайтын мекемелер мен органдарда ұсталатын сотталғандардың жұбайы (зайыбы), жақын туыстары қоғамдық байқау комиссиясының мүшелері бола алмайды.";
7) 59-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңінде киім нысанының үлгісін қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын кеудеше киюге;";
8) 61-бапта:
3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сотталған адамды сот үкімін, қаулысын алғаны туралы хабарламамен және әкімдіктің қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкімімен оларды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қолын қойғызып таныстырады;
4) жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын қоғамдық жұмыстардың орындалуын сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындау орнына бару арқылы, оның ішінде техникалық мүмкіндік болған кезде олардың орындалуын ішінара тіркеп-белгілеу арқылы бақылайды;
5) әкімдіктен жұмыс істелген уақытты есепке алу табелі мен орындалған жұмыстар актісін, сондай-ақ сотталған адамның мінез-құлқы туралы ақпаратты алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде онымен профилактикалық әңгімелесу жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) жазасын өтеуден жалтару мақсатында жасырынған сотталған адамға қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын жүзеге асырады және іздестіру жариялау туралы ұсынуды сотқа енгізеді;
7) қоғамдық жұмыстардың орындалуы туралы мәліметтерді масс-медиада таратады.";
9) 62-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"62-бап. Қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдарының қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау кезіндегі өкілеттіктері
1. Қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары:
1) сот үкімін немесе қаулысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
белгілі бір біліктілікті талап етпейтін, қоғамға пайдалы ақысыз жұмыстар түрін, сондай-ақ еңбек жағдайларының қауіпсіздігін ескере отырып, оларды қоғамдық орындарда орындау үшін объектілерді айқындауға;
сотталған адамның деректерін, ақы төленбейтін қоғамға пайдалы жұмыстардың түрін, оларды орындауға арналған объектіні, орындау шарттарын, жауапты ұйымды, күніне төрт сағаттан аспайтын, ал тұрақты жұмыс орны жоқ және оқу орындарында оқымайтын сотталғандарға – күніне сегіз сағатқа дейін, бірақ аптасына қырық сағаттан аспайтын жұмыспен өтеу уақытының ұзақтығын, демалу уақытын көрсете отырып, қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкім шығаруға;
пробация қызметіне сот үкімін немесе қаулысын алғаны туралы хабарлама және қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкім жіберуге;

2) принять меры для обеспечения осужденного жилетом, образец формы которого определен уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности, и необходимым оборудованием, инструментами и иными средствами, необходимыми для исполнения общественных работ;
3) не позднее последнего рабочего дня текущего месяца направлять в службу пробации табель учета отработанного времени и акт выполненных работ, а также информацию о поведении осужденного;
4) уведомлять службу пробации о факте уклонения осужденного от выполнения общественных работ.";
10) в части первой статьи 83 слова ", изолированных участках следственных изоляторов" исключить;
11) в части первой статьи 85:
в абзаце первом слова "в условиях строгой изоляции в камерах" заменить словами "в камерах специальных приемников";
в абзаце пятом слова "в лечебные учреждения организаций" заменить словами "в медицинские организации системы";
12) в статье 88:
в части 4-1:
абзац первый после слова "частями" дополнить словом "второй,";
абзац второй после слов "а для осужденного," дополнить словами "направленного для предупреждения совершения им новых правонарушений, или";
в части пятой слова "осужденные, которым наказание в виде смертной казни заменено лишением свободы в порядке помилования или в связи с применением закона, отменяющего смертную казнь," исключить;
13) в статье 89:
в подпункте 2) части второй слово "аресту," исключить;
подпункт 2) части шестой исключить;
14) в статье 90:
абзац первый части первой дополнить словами ", за исключением осужденных:
1) больных туберкулезом, у которых на момент вступления приговора в законную силу выявлено бактериовыделение, подтвержденное лабораторно, до его прекращения;
2) с другими опасными инфекционными заболеваниями до выздоровления лица, когда не требуется дальнейшее стационарное лечение;
3) в отношении которых оформляется документ, удостоверяющий личность;
4) которым до конца срока отбывания наказания осталось не более одного месяца.";
часть третью дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При этом в период ожидания осужденными решения суда на них распространяются условия, установленные настоящим Кодексом для учреждения того вида, который был назначен судом.";
15) в статье 92:
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. Осужденный, у которого после вступления приговора суда в законную силу выявлен туберкулез либо другое опасное инфекционное заболевание, оставляется в учреждении смешанной безопасности до прекращения бактериовыделения, подтвержденного лабораторно, либо отсутствия необходимости дальнейшего стационарного лечения.
Решение об оставлении принимается уполномоченным органом уголовно-исполнительной системы в условиях, предусмотренных настоящим Кодексом для учреждений того вида, который был назначен судом.";
в абзаце первом части седьмой:
после слова "Осужденные," дополнить словами "направленные и";
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:

2) киім нысанының үлгісін қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындаған кеудешемен және қоғамдық жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдықтармен, құрал-саймандармен және өзге де құралдармен сотталған адамды қамтамасыз ету үшін шаралар қолдануға;
3) ағымдағы айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей пробация қызметіне жұмыс істелген уақытты есепке алу табелі мен орындалған жұмыстар актісін, сондай-ақ сотталған адамның мінез-құлқы туралы ақпаратты жіберуге;
4) сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындаудан жалтару фактісі туралы пробация қызметіне хабарлауға міндетті.";
10) 83-баптың бірінші бөлігіндегі ", тергеу изоляторларының оқшауланған учаскелерінде" деген сөздер алып тасталсын;
11) 85-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "камераларда қатаң оқшаулау жағдайларында" деген сөздер "арнаулы қабылдау орындарындағы камераларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "ұйымдарының емдеу мекемелеріне" деген сөздер "жүйесінің медициналық ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 88-бапта:
4-1-бөлікте:
бірінші абзац "Осы баптың" деген сөздерден кейін "екінші," деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзац ", ал" деген сөзден кейін "жаңа құқық бұзушылықтар жасауының алдын алу үшін жіберілген немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөліктегі "өлім жазасы түріндегі жазасы кешірім жасау тәртібімен немесе өлім жазасын жоятын заңның қолданылуына байланысты бас бостандығынан айыруға ауыстырылған сотталғандар," деген сөздер алып тасталсын;
13) 89-бапта:
екінші бөліктің 2) тармақшасындағы "қамаққа алуға," деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы бөліктің 2) тармақшасы алып тасталсын;
14) 90-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "жіберіледі." деген сөз "жіберіледі, бұған мыналар:
1) үкім заңды күшіне енген кезде зертханалық тұрғыда расталған бактерия бөлінуі анықталған, ол тоқтағанға дейін, туберкулезбен ауыратын;
2) одан әрі стационарлық емдеу қажет болмаған кезде, адам сауыққанға дейін, басқа да қауіпті инфекциялық аурулары бар;
3) оларға қатысты жеке басын куәландыратын құжат ресімделіп жатқан;
4) жазасын өтеу мерзімінің соңына дейін бір айдан аспайтын уақыт қалған сотталғандар кірмейді." деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте сотталғандар сот шешімін күткен кезеңде оларға сот тағайындаған сол мекеме түрі үшін осы Кодексте белгіленген жағдайлар қолданылады.";
15) 92-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-бөлікпен толықтырылсын:
"5-1. Сот үкімі заңды күшіне енгеннен кейін туберкулез не басқа да қауіпті инфекциялық ауру анықталған сотталған адам зертханалық тұрғыда расталған бактерия бөлінуі тоқтағанға дейін не одан әрі стационарлық емдеу қажеттілігі болмағанға дейін қауіпсіздігі аралас мекемеде қалдырылады.
Қалдыру туралы шешімді қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы сот тағайындаған сол мекеме түрі үшін Кодексте көзделген жағдайларда қабылдайды.";
жетінші бөліктің бірінші абзацында:
"мекемеге" деген сөзден кейін "жіберілген және" деген сөздермен толықтырылсын:
3) тармақшадағы "пайдалануға құқылы." деген сөздер "пайдалануға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:

"4) получать две посылки или передачи и одну бандероль в течение года;
5) использовать телефонный разговор в случаях: смерти или тяжелой болезни супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного, стихийного бедствия, причинившего значительный материальный ущерб его семье, или иных исключительных личных обстоятельствах.";
16) в абзаце третьем части второй статьи 94 слова "; осужденные, которым наказание в виде смертной казни заменено лишением свободы в порядке помилования или в связи с применением закона, отменяющего смертную казнь" исключить;
17) в статью 95 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
18) в статье 96:
подпункт 4) части второй исключить;
в абзаце первом части третьей слова "имеющих третью отрицательную степень поведения и совершивших" заменить словом "допустивших";
19) часть девятую статьи 97 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) приостановление работы абонентских устройств сотовой связи в учреждениях. Уполномоченный орган уголовно-исполнительной системы в порядке, установленном правилами регистрации абонентских устройств сотовой связи, направляет обязательное к исполнению требование о приостановлении работы абонентского устройства сотовой связи оператору центральной базы данных идентификационных кодов.";
20) в абзаце третьем части пятой статьи 98 слово "локальных" заменить словом "изолированных";
21) часть первую статьи 99 дополнить словами ", пресечения полета беспилотного воздушного судна над территорией учреждений и над прилегающими к ней территориями";
22) в статье 101:
в части первой слова "стихийного бедствия" заменить словами "возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера";
в абзаце втором части второй слова "на тридцать" заменить словами "до тридцати";
23) в части второй статьи 104:
в подпункте 2) слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности";
в подпункте 6) слова "осужденных, которым наказание в виде смертной казни заменено лишением свободы в порядке помилования или в связи с применением закона, отменяющего смертную казнь," исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) нести дежурство по камерам, комнатам и помещениям общего пользования карантинных отделений, дисциплинарных изоляторов, отрядов, одиночных камер, помещений временной изоляции согласно утвержденному графику и проводить в них санитарную уборку;";
подпункт 10) части третьей после слов "сетью Интернет" дополнить словами "на территории учреждения";

"4) бір жыл ішінде екі сауқат немесе сәлемдеме және бір бандероль алуға;
5) мынадай жағдайларда: жұбайы (зайыбы), жақын туысы қайтыс болғанда немесе науқастың өміріне қатер төндіретіндей қатты ауырғанда; оның отбасына айтарлықтай материалдық залал келтірген дүлей зілзала болғанда немесе жеке сипаттағы өзге де айрықша мән-жайларда телефон арқылы сөйлесуді пайдалануға кұқылы.";
16) 94-баптың екінші бөлігінің үшінші абзацындағы "; өлiм жазасы түріндегі жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен немесе өлім жазасын жоятын заңның қолданылуына байланысты бас бостандығынан айыруға ауыстырылған сотталғандар" деген сөздер алып тасталсын;
17) 95-баптың төртінші бөлігі бесінші абзацының 2) және 3) тармақшаларындағы "кемінде бір көтермелеуі, бірінші оң мінез-құлық дәрежесі болған", "кемінде бір көтермелеуі, екінші оң мінез-құлық дәрежесі болған" деген сөздер тиісінше "бірінші оң мінез-құлық дәрежесі, кемінде бір көтермелеуі болған", "екінші оң мінез-құлық дәрежесі, кемінде бір көтермелеуі болған" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 96-бапта:
екінші бөліктің 4) тармақшасы алып тасталсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "Дәрежесі үшінші теріс мінез-құлықты және жазаны өтеудің белгіленген тәртібін қаскөйлікпен бұзушылық жасаған" деген сөздер "Жазаны өтеудің белгіленген тәртібін қаскөйлікпен бұзуға жол берген" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 97-баптың тоғызыншы бөлігі 2) тармақшасындағы "оңтайландыруды қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "оңтайландыруды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) мекемелерде ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының жұмысын тоқтата тұруды қамтамасыз етуге міндетті. Қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында белгіленген тәртіппен ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының жұмысын тоқтата тұру туралы орындалуы міндетті талапты сәйкестендіру кодтарының орталық дерекқорының операторына жібереді.";
20) 98-баптың бесінші бөлігінің үшінші абзацындағы "жергілікті" деген сөз "оқшауланған" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 99-баптың бірінші бөлігі "ақпарат алу үшін" деген сөздерден кейін ", пилотсыз әуе кемесінің мекемелер аумақтарының үстінен және оларға іргелес аумақтардың үстінен ұшуының жолын кесу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 101-бапта:
бірінші бөліктегі "Дүлей зілзала болған" деген сөздер "Табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "отыз тәулікке" деген сөздер "отыз тәулікке дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 104-баптың екінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "өлім жазасы түріндегі жазасы кешірім жасау тәртібімен немесе өлім жазасын жоятын заңның қолданылуына байланысты бас бостандығынан айыруға ауыстырылған сотталғандарды," деген сөздер алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) камераларда, карантиндік бөлімшелердің, тәртіптік изоляторлардың, жасақтардың, жалғыз адамдық камералардың, уақытша оқшаулау үй-жайларының бөлмелерінде және ортақ пайдаланылатын үй-жайларында бекітілген графикке сәйкес кезекшілік атқаруға және оларда санитариялық жинауды жүргізуге;";
үшінші бөліктің 10) тармақшасы "қоспағанда," деген сөзден кейін "мекеме аумағында" деген сөздермен толықтырылсын;

24) абзац первый части первой статьи 106 изложить в следующей редакции:
"1. Осужденным предоставляются свидания на территории учреждения:
1) краткосрочные продолжительностью два часа;
2) длительные продолжительностью двое суток, а имеющим третью положительную степень поведения, – продолжительностью трое суток.";
25) в абзаце первом части первой статьи 109 слово "каждый" заменить словами "в день";
26) в статье 113:
в части первой:
абзац первый после слов "направленные в учреждение" дополнить словами "чрезвычайной или";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) длительные – один раз в год по месту жительства во время ежегодного оплачиваемого отпуска в учреждении минимальной безопасности.";
подпункт 2) части третьей исключить;
27) в статье 119:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 119. Организация труда осужденных
1. Администрация учреждения принимает меры по созданию рабочих мест для привлечения всех трудоспособных осужденных к оплачиваемым работам.
Осужденные трудоустраиваются:
1) в учреждении на должностях хозяйственного обслуживания учреждения;
2) на предприятиях уголовно-исполнительной системы;
3) в организациях, расположенных на территории учреждения, в котором осужденный отбывает наказание.";
дополнить частями 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5 и 1-6 следующего содержания:
"1-1. Администрация учреждений вправе трудоустраивать осужденных в другом учреждении того же вида в случае, предусмотренном подпунктом 3) части четвертой статьи 88 настоящего Кодекса.
1-2. При отсутствии возможности трудоустройства на объектах, указанных в части первой настоящей статьи, осужденные могут быть трудоустроены в иных организациях за пределами охраняемой территории в пределах населенного пункта, где располагается учреждение, при условии их оборудования инженерно-техническими средствами надзора, контроля и охраны за счет работодателя и обеспечения администрацией учреждения надлежащей охраны и изоляции.
1-3. Разрешение либо отказ на вывод осужденных на производственные объекты, расположенные за пределами охраняемой территории учреждения, предоставляется осужденным с учетом их характеристики и поведения по постановлению начальника учреждения либо лица, замещающего его, на основании материалов комиссии учреждения. Копия постановления направляется прокурору не позднее следующего рабочего дня.
1-4. Вывод за пределы охраняемой территории учреждения не предоставляется:
1) осужденным к пожизненному лишению свободы;
2) осужденным, признанным лицом с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), не исключающим вменяемости, а также не завершившим лечение от туберкулеза либо другого инфекционного заболевания;

24) 106-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотталғандарға мекеме аумағында:
1) ұзақтығы екі сағат қысқа мерзімді;
2) ұзақтығы – екі тәулік, ал дәрежесі үшінші оң мінез-құлықты сотталғандарға ұзақтығы үш тәулік ұзақ мерзімді кездесулер беріледі.";
25) 109-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "әрқайсысының" деген сөз "күніне" деген сөзбен ауыстырылсын;
26) 113-бапта:
бірінші бөлікте:
"қалдырылған және" деген сөздерден кейін "төтенше қауіпсіз немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұзақ мерзімге – қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде жыл сайынғы ақылы демалыс уақытында тұрғылықты жері бойынша жылына бір рет шығуға құқығы бар.";
үшінші бөліктің 2) тармақшасы алып тасталсын;
27) 119-бапта:
тақырып және бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"119-бап. Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру
1. Мекеме әкімшілігі барлық еңбекке жарамды сотталғандарды ақылы жұмыстарға тарту үшін жұмыс орындарын құру жөнінде шаралар қабылдайды.
Сотталғандар:
1) мекемеде мекеменің шаруашылық қызмет көрсету лауазымдарына;
2) қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындарында;
3) сотталған адам жазасын өтеп жатқан мекеме аумағында орналасқан ұйымдарда жұмысқа орналастырылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5 және 1-6-бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Мекемелердің әкімшілігі осы Кодекстің 88-бабы төртінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайда сотталғандарды сол түрдегі басқа мекемеде жұмысқа орналастыруға құқылы.
1-2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген объектілерде жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болмаған кезде сотталғандар мекеме орналасқан елді мекен шегіндегі күзетілетін аумақтың шегінен тыс жердегі өзге де ұйымдарда, олар жұмыс берушінің есебінен инженерлік-техникалық қадағалау, бақылау және күзету құралдарымен жабдықталған және мекеме әкімшілігі тиісті күзету мен оқшаулауды қамтамасыз еткен жағдайда, жұмысқа орналастырылуы мүмкін.
1-3. Сотталғандарды мекеменің күзетілетін аумағынан тыс орналасқан өндірістік объектілерге шығаруға рұқсат не одан бас тарту сотталғандарға мінездемесі мен мінез-құлқы ескеріле отырып, мекеме бастығының не оны алмастыратын адамның қаулысы бойынша, мекеме комиссиясының материалдары негізінде беріледі. Қаулының көшірмесі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.
1-4. Мыналар:
1) өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталғандар;
2) есінің дұрыстығын жоққа шығармайтын, психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар деп танылған, сондай-ақ туберкулезден не басқа да инфекциялық аурудан емделудi аяқтамаған сотталғандар;

3) осужденным за террористические, экстремистские преступления либо за преступления, совершенные в составе преступной группы;
4) осужденным, состоящим на профилактическом учете как склонные к побегу;
5) осужденным за умышленные преступления, совершенные в период отбывания наказания;
6) осужденным, имеющим отрицательную степень поведения.
1-5. Администрация учреждения обязана отозвать осужденного из организации, в которой он трудоустроен:
1) по письменному указанию вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы;
2) при его освобождении;
3) в случае нарушения осужденным порядка отбывания наказания;
4) в случае неисполнения работодателем обязательств по договору;
5) при вводе режима особых условий в учреждении.
1-6. Организация труда осужденных осуществляется в порядке и на условиях, которые определяются уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности по согласованию с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
28) статью 121 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Лица, содержащиеся в дисциплинарном изоляторе, одиночной камере и помещениях временной изоляции, привлекаются к неоплачиваемым работам продолжительностью не более двух часов в неделю по улучшению санитарно-гигиенических условий проживания в камерах и местах общего пользования и благоустройству территории дисциплинарного изолятора, одиночной камеры и помещения временной изоляции.";
29) в статье 122:
после слов "удержаний сумма" дополнить словами "независимо от ее размера";
дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"При этом оставшаяся часть суммы может быть менее размера прожиточного минимума, за исключением сумм, имеющихся у осужденных, отбывающих наказание в учреждении минимальной безопасности.
Удержания по исполнительным листам или другим исполнительным документам также производятся из денежных переводов, получаемых осужденными от родственников или других лиц, при этом удержанию подлежит сумма, превышающая двадцать месячных расчетных показателей, один раз в месяц.";
30) в части третьей статьи 126 слова "определении степени поведения и" исключить;
31) статью 129 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Поощрения, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.";
32) в части второй статьи 130:
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) самовольное оставление территорий учреждения минимальной безопасности, медицинской организации здравоохранения и рабочего объекта;

3) террористік, экстремистік қылмыстар үшін не қылмыстық топтың құрамында жасаған қылмыстары үшін сотталғандар;
4) қашып шығуға бейім ретінде профилактикалық есепте тұрған сотталғандар;
5) жазасын өтеу кезеңінде жасаған қасақана қылмыстары үшін сотталғандар;
6) теріс мінез-құлық дәрежесі бар сотталғандар мекеменің күзетілетін аумағынан тыс жерге шығарылмайды.
1-5. Мекеме әкімшілігі:
1) қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының жазбаша нұсқауы бойынша;
2) оны босату кезінде;
3) сотталған адам жазаны өтеу тәртібін бұзған жағдайда;
4) жұмыс беруші шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда;
5) мекемеде ерекше жағдайлар режимі енгізілген кезде сотталған адамды жұмысқа орналастырылған ұйымнан кері шақыртып алуға міндетті.
1-6. Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен келісу бойынша қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.";
28) 121-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Тәртіптік изоляторда, жалғыз адамдық камерада және уақытша оқшаулау үй-жайларында ұсталатын адамдар камераларда және ортақ пайдаланылатын орындарда тұрудың санитариялық-гигиеналық жағдайларын жақсарту және тәртіптік изолятордың, жалғыз адамдық камераның және уақытша оқшаулау үй-жайының аумағын абаттандыру бойынша ұзақтығы аптасына екі сағаттан аспайтын ақы төленбейтін жұмыстарға тартылады.";
29) 122-бапта:
"Ұстап қалудан қалған сома" деген сөздерден кейін ", мөлшеріне қарамастан," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Бұл ретте қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде жазасын өтеп жатқан сотталғандарда бар сомаларды қоспағанда, соманың қалған бөлігі ең төменгі күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аз болуы мүмкін.
Атқару парақтары немесе басқа да атқару құжаттары бойынша ұстап қалу сотталғандардың туыстарынан немесе басқа адамдардан алатын ақша аударымдарынан да жүргізіледі, бұл ретте айына бір рет жиырма айлық есептік көрсеткіштен асатын сома ұстап қалуға жатады.";
30) 126-баптың үшінші бөлігіндегі "мінез-құлық дәрежесін айқындау және" деген сөздер алып тасталсын;
31) 129-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Сотталғандарға заңды бұза отырып қолданылған көтермелеулердің күші жоғары тұрған лауазымды адамның уәжді қаулысы не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.";
32) 130-баптың екінші бөлігінде:
6), 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің, медициналық денсаулық сақтау ұйымының және жұмыс объектісінің аумақтарын өз бетінше тастап кету;

7) невозвращение в установленный срок в учреждение осужденного, которому разрешен краткосрочный и длительный выезд за его пределы, а также кому разрешен выход для приобретения предметов первой необходимости, посещения бани, парикмахерской, в связи с обучением и выполняемой ими работы, за исключением случаев, предусмотренных частью восьмой статьи 113 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктами 14), 15) и 16) следующего содержания:
"14) пересечение ограждения внутренней запретной зоны учреждения без разрешения администрации учреждения;
15) отказ от прохождения в соответствии с установленными правилами проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения;
16) препятствие необходимому обзору камер видеонаблюдения и видеорегистраторов.";
33) статью 132 дополнить частью одиннадцатой следующего содержания:
"11. Дисциплинарные взыскания, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.";
34) часть третью статьи 136 изложить в следующей редакции:
"3. Осужденные, отбывающие наказание в льготных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей;
2) получать двенадцать посылок или передач и двенадцать бандеролей в течение года;
3) иметь двенадцать краткосрочных и двенадцать длительных свиданий в течение года.";
35) в части пятой статьи 137 слова "чем через девять" заменить словами "шести";
36) часть третью статьи 138 изложить в следующей редакции:
"3. Осужденные, отбывающие наказание в льготных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до двенадцати месячных расчетных показателей;
2) получать шесть посылок или передач и шесть бандеролей в течение года;
3) иметь шесть краткосрочных и шесть длительных свиданий в течение года.";
37) в абзаце первом части первой статьи 139 слова ", а также осужденные, которым смертная казнь заменена пожизненным лишением свободы в порядке помилования или в связи с применением закона, отменяющего смертную казнь," исключить;
38) в статье 143:
в абзаце первом части восьмой слова "государственных учреждениях уголовно-исполнительной системы" заменить словами "другом учреждении, территориальном органе уголовно-исполнительной системы либо уполномоченном органе уголовно-исполнительной системы";
часть девятую дополнить абзацем вторым следующего содержания:

7) осы Кодекстің 113-бабының сегізінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мекеменің шегінен тыс жерге қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді шығуға рұқсат етілген, сондай-ақ бірінші кезекте қажетті заттарды сатып алу, моншаға, шаштаразға бару үшін, оқуына және өздері орындайтын жұмысына байланысты шығуға рұқсат етілген сотталған адамның мекемеге белгіленген мерзімде оралмауы;";
мынадай мазмұндағы 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) мекеме әкімшілігінің рұқсатынсыз мекеменің ішкі тыйым салынған аймағының қоршауынан өту;";
15) психикаға белсенді әсер ететін затты тұтыну және масаң күйде болу фактісін анықтау үшін белгіленген қағидаларға сәйкес медициналық куәландырудан өтуден бас тарту;
16) бейнебақылау камералары мен бейнетіркегіштердің қажетті шолуына кедергі жасау.";
33) 132-бап мынадай мазмұндағы он бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"11. Сотталғандарға заңды бұза отырып қолданылған тәртіптік жазалардың күші жоғары тұрған лауазымды адамның уәжді қаулысымен не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.";
34) 136-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жазасын жеңілдікті жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезекте қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты он бес айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде он екі сауқат немесе сәлемдеме және он екі бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде он екі қысқа мерзімді және он екі ұзақ мерзімді кездесу алуға құқылы.";
35) 137-баптың бесінші бөлігіндегі "кемінде тоғыз" деген сөздер "алты" деген сөзбен ауыстырылсын;
36) 138-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жазасын жеңiлдiктi жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезекте қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты он екі айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде алты сауқат немесе сәлемдеме және алты бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде алты қысқа мерзімді және алты ұзақ мерзімді кездесу алуға құқылы.";
37) 139-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы ", сондай-ақ өлім жазасы кешірім жасау тәртібімен немесе өлім жазасының күшін жоятын заңды қолдануға байланысты өмір бойына бас бостандығынан айыруға ауыстырылған сотталғандар" деген сөздер алып тасталсын;
38) 143-бапта:
сегізінші бөліктің бірінші абзацындағы "қылмыстық-атқару жүйесінің мемлекеттік мекемелеріне" деген сөздер "қылмыстық-атқару жүйесінің басқа мекемесіне, аумақтық органына не қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:

"В случаях, предусмотренных подпунктами 3) и 6) настоящей части, осужденные могут быть оставлены в государственных учреждениях уголовно-исполнительной системы.";
39) в части четвертой статьи 146:
в абзаце четвертом:
после слов "находящихся в" дополнить словом "обычных,";
слово "локальных" заменить словом "изолированных";
в абзаце пятом слова "обычных и" исключить;
40) в части четвертой статьи 149 слово "локальных" исключить;
41) статью 152 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Поощрения, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.";
42) статью 154 дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. Дисциплинарные взыскания, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.";
43) в части десятой статьи 162:
абзац второй после слова "оснований" дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного абзацем третьим настоящей части,";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При отказе суда в условно-досрочном освобождении осужденного к пожизненному лишению свободы повторное внесение ходатайства может иметь место не ранее чем по истечении трех лет со дня вынесения постановления об отказе.";
44) в статье 169:
часть первую дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Применение электронных средств слежения является обязательным к лицам, освобожденным условно-досрочно от отбывания наказания в виде пожизненного лишения свободы.";
часть третью после слов "применении условно-досрочного освобождения," дополнить словами "совершило уголовное правонарушение, в том числе повторное преступление, в случае, если досудебное производство прекращено на основании части первой статьи 65, частей первой и третьей статьи 68, частей второй и четвертой статьи 78 Уголовного кодекса Республики Казахстан,";
45) подпункт 8) приложения дополнить словами "либо получен в результате совершения уголовного правонарушения".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
пункт 9 статьи 110 после слова "производство," дополнить словами "хранение, пересылка, перевозка с целью продажи, распространения,".
6. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности":
в подпункте 1) пункта 4 статьи 12:

"Осы бөліктің 3) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда сотталғандар қылмыстық-атқару жүйесінің мемлекеттік мекемелерінде қалдырылуы мүмкін.";
39) 146-баптың төртінші бөлігінде:
төртінші абзацта:
"Жеңілдетілген" деген сөз "Дағдылы, жеңілдетілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергілікті" деген сөз "оқшауланған" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "Дағдылы және қатаң" деген сөздер "Қатаң" деген сөзбен ауыстырылсын;
40) 149-баптың төртінші бөлігіндегі "жергілікті" деген сөз алып тасталсын;
41) 152-бап мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Сотталғандарға заңды бұза отырып қолданылған көтермелеулердің күші жоғары тұрған лауазымды адамның уәжді қаулысымен немесе прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.";
42) 154-бап мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"7. Сотталғандарға заңды бұза отырып қолданылған тәртіптік жазалардың күші жоғары тұрған лауазымды адамның уәжді қаулысымен не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.";
43) 162-баптың оныншы бөлігінде:
екінші абзац "жағдайда," деген сөзден кейін "осы бөліктің үшінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Сот өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адамды шартты түрде мерзімінен бұрын босатудан бас тартқан кезде, өтінішхат бас тарту туралы қаулы шығарылған күннен бастап үш жыл өткеннен кейін қайта енгізілуі мүмкін.";
44) 169-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Электрондық бақылау құралдарын қолдану өмір бойына бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарға міндетті болып табылады.";
үшінші бөлік "жалтарған болса," деген сөздерден кейін "қылмыстық құқық бұзушылық, оның ішінде қайталап қылмыс жасаса, сотқа дейінгі іс жүргізу Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 65-бабы бірінші бөлігінің, 68-бабы бірінші және үшінші бөліктерінің, 78-бабы екінші және төртінші бөліктерінің негізінде тоқтатылған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
45) қосымшаның 8) тармақшасы "пайдаланылған" деген сөзден кейін "не қылмыстық құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
110-баптың 9-тармағы "өндіруге," деген сөзден кейін "сату, тарату мақсатында сақтауға, жөнелтуге, тасымалдауға," деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Жедел-iздестiру қызметi туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңында:
12-баптың 4-тармағының 1) тармақшасында:

слова "197 (частью третьей), 207 (частью второй)," заменить словами "206 (частью 2-1), 207 (частями второй и 2-1), 208 (частью третьей),";
после слов "232 (частью первой)," дополнить словами "233-1 (частью третьей),".
7. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
в подпункте а) пункта 6 статьи 50 слова "заверенного печатью и" исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества":
1) подпункт 1) статьи 2 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
2) в подпункте 3) статьи 5:
слова "административному аресту" заменить словами "административному аресту или осужденных к аресту";
слова "постановления судьи об аресте" заменить словами "судебного акта";
3) в статье 15 по всему тексту слова "подозреваемых и обвиняемых", "подозреваемыми и обвиняемыми", "подозреваемым и обвиняемым", "подозреваемые и обвиняемые" заменить соответственно словами "подозреваемых, обвиняемых и подсудимых", "подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми", "подозреваемым, обвиняемым и подсудимым", "подозреваемые, обвиняемые и подсудимые";
4) в статье 46:
в пункте 1:
слова "стихийных бедствий, эпидемий, эпизоотии, обширных очагов возгорания, крупных аварий систем жизнеобеспечения" заменить словами "возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения чрезвычайного, особого или военного положения в районе дислокации мест содержания под стражей";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае недостижения целей ввода режима особых условий в указанные сроки время его действия продлевается указанными должностными лицами дополнительно до тридцати суток.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При введении режима особых условий:
1) усиливаются охрана, пропускной режим и надзор за подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, содержащимися под стражей;

"197 (үшінші бөлігі), 207 (екінші бөлігі)," деген сөздер "206 (2-1-бөлігі), 207 (екінші және 2-1-бөліктері), 208 (үшінші бөлігі)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"232 (бірінші бөлігі)," деген сөздерден кейін "233-1 (үшінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында:
50-баптың 6-тармағының а) тармақшасындағы "мөрмен расталған және" деген сөздер алып тасталсын.
8. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелерде, арнайы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 1) тармақшасындағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 3) тармақшасында:
"әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған немесе қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"судьяның оларды қамауға алу туралы қаулысының" деген сөздер "сот актісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-баптың бүкіл мәтіні бойынша "күдіктілер мен айыпталушыларды", "сезіктілер мен айыпталушыларды", "сезіктілер мен айыпталушылардың", "сезіктілер мен айыпталушылардан", "күдіктілер мен айыпталушылардың", "сезіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың", "сезiктiлер мен айыпталушыларға", "сезiктiлер мен айыпталушылар" деген сөздер тиісінше "күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды", "күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды", "күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың", "күдіктілерден, айыпталушылардан және сотталушылардан", "күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың", "күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың", "күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға", "күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 46-бапта:
1-тармақта:
"Дүлей апаттар, жұқпалы аурулар, індеттер, ауқымды өрт ошақтары, тіршілікті қамтамасыз ету жүйелеріндегі ірі апаттар" деген сөздер "Күзетпен ұстау орындары орналасқан ауданда табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше, ерекше жағдай және соғыс жағдайы енгізілген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ерекше жағдайлар режимін енгізу мақсаттарына көрсетілген мерзімдерде қол жеткізілмеген жағдайда, оның қолданылу уақытын көрсетілген лауазымды адамдар қосымша отыз тәулікке дейін ұзартады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерекше жағдайлар режимін енгізу кезінде:
1) күзетпен ұсталатын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды күзету, өткізу режимі және қадағалау күшейтіледі;

2) могут быть ограничены или приостановлены:
все мероприятия, проводимые с участием подозреваемых, обвиняемых и подсудимых;
прием посылок и передач;
свидания с защитником;
свидания с родственниками и иными лицами, перечисленными в статье 17 настоящего Закона;
выезд подозреваемых, обвиняемых и подсудимых для участия в следственных действиях и судебных заседаниях;
перевод подозреваемых, обвиняемых, подсудимых в изоляторы временного содержания;
3) могут быть организованы:
телефонные переговоры подозреваемым, обвиняемым и подсудимым на основании письменного разрешения лица или органа, ведущего уголовный процесс, оплачиваемые из личных средств;
свидания подозреваемым, обвиняемым и подсудимым с защитниками, родственниками и иными лицами в порядке, предусмотренном статьей 17 настоящего Закона, с применением имеющихся в учреждении средств телекоммуникаций.";
5) заголовок главы 3-2 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
6) в статье 46-6:
заголовок после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
абзац первый пункта 1 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
пункты 3 и 4 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
в пункте 5:
после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При размещении в специальном приемнике лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, содержатся раздельно.";
7) в статье 46-7:
заголовок и пункт 1 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
часть вторую пункта 2 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденным к аресту";
пункт 3 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденные к аресту";
пункт 5 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
8) в статье 46-8:
заголовок после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
абзац первый пункта 1 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденные к аресту";
пункт 2 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденные к аресту";
пункт 3 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";

2) мыналар:
күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың қатысуымен өткізілетін барлық іс-шаралар;
сауқаттар мен сәлемдемелер қабылдау;
қорғаушымен кездесу;
осы Заңның 17-бабында санамаланған туыстарымен және өзге де адамдармен кездесу;
күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың тергеу әрекеттері мен сот отырыстарына қатысу үшін шығуы;
күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталушыларды уақытша ұстау изоляторларына ауыстыру шектелуі немесе тоқтатыла тұруы мүмкін;
3) мынадай:
күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның жазбаша рұқсаты негізінде жеке қаражатынан төленетін телефон арқылы сөйлесу;
күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға қорғаушылармен, туыстарымен және өзге де адамдармен осы Заңның 17-бабында көзделген тәртіппен мекемеде бар телекоммуникация құралдарын қолдана отырып кездесулер ұйымдастырылуы мүмкін.";
5) 3-2-тараудың тақырыбындағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 46-6-бапта:
тақырыптағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацындағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтардағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған кезде әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар бөлек ұсталады.";
7) 46-7-бапта:
тақырыптағы және 1-тармақтағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 46-8-бапта:
тақырыптағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацындағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "Әкімшілік қамаққа алынған" деген сөздерден кейін "және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен толықтырылсын;

9) в статье 46-9:
заголовок после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденных к аресту";
пункт 1 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденные к аресту";
пункт 3 после слов "административному аресту" дополнить словами "и осужденными к аресту".
9. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
подпункт 1) пункта 3 статьи 43 дополнить словами "с санкции прокурора".
10. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) пункты 1 и 2 статьи 15-1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях обеспечения охраны учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы органами внутренних дел, уполномоченным органом уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы в пределах их территорий:
1) применяется специальное техническое оборудование для блокирования радиосигнала либо выявления и (или) пресечения несанкционированного использования абонентских устройств;
2) осуществляются приостановление и возобновление по идентификационному коду работы абонентского устройства сотовой связи, использующегося в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах, в соответствии с правилами регистрации абонентских устройств сотовой связи.
2. Операторы связи обязаны обеспечить оптимизацию собственных сетей связи, включая своевременное реагирование и принятие мер с целью снижения распространения радиосигнала на территории учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.";
2) статью 41-1 дополнить пунктом 1-6 следующего содержания:
"1-6. В целях обеспечения запрета на использование абонентских устройств сотовой связи в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы уполномоченный орган уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы в порядке, установленном правилами регистрации абонентских устройств сотовой связи, направляет обязательное к исполнению требование о приостановлении работы абонентского устройства сотовой связи оператору центральной базы данных идентификационных кодов.".
11. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) пункт 1 статьи 95 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Действие настоящего пункта не распространяется на лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы.";

9) 46-9-бапта:
тақырыптағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Әкімшілік қамауға алынған" деген сөздер "Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Бағалы қағаздар нарығы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
43-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы "өздері" деген сөз "прокурордың санкциясымен өздері" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-1-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерін күзетуін қамтамасыз ету мақсатында қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің уәкілетті органы өздерінің аумақтары шегінде:
1) радиосигналды бұғаттауға не абоненттік құрылғылардың санкциясыз пайдаланылуын анықтау және (немесе) жолын кесу үшін арнаулы техникалық жабдықты қолданады;
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларына сәйкес қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде және тергеу изоляторларында пайдаланылатын ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының жұмысын сәйкестендіру коды бойынша тоқтата тұруды және оны қайта бастауды жүзеге асырады.
2. Байланыс операторлары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің аумағында радиосигналдың таралуын азайту мақсатында уақтылы ден қоюды және шаралар қабылдауды қоса алғанда, өздерінің байланыс желілерін оңтайландыруды қамтамасыз етуге міндетті.";
2) 41-1-бап мынадай мазмұндағы 1-6-тармақпен толықтырылсын:
"1-6. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын пайдалануға тыйым салуды қамтамасыз ету мақсатында қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің уәкілетті органы ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында белгіленген тәртіппен ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының жұмысын тоқтата тұру туралы орындалуы міндетті талапты сәйкестендіру кодтарының орталық дерекқорының операторына жібереді.".
11. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 95-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың күші бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеп жатқан адамдарға қолданылмайды.";

2) пункт 1 статьи 148 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) по запросу адвоката выдать необходимые сведения, связанные с оказанием им юридической помощи в качестве защитника или представителя в уголовном, гражданском, административном процессе и производстве по делам об административных правонарушениях;".
12. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
в подпункте 1) пункта 4 статьи 21 слова "заверенного печатью и" исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан":
1) в подпункте 39-1) пункта 1 статьи 6 слова "государственного психиатрического учреждения" заменить словами "государственной психиатрической организации";
2) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 3) после слова "полиции" дополнить словами "и службы пробации";
подпункт 4) после слов "услуг связи" дополнить словами "служб пробации и";
подпункт 5) после слова "полиции" дополнить словами "и служб пробации".
14. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
статью 25 дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Клиенту запрещаются предоставление доступа к банковскому счету либо платежному инструменту, либо идентификационному средству, а также передача платежного инструмента либо идентификационного средства третьим лицам, приведшие к получению третьими лицами доступа к осуществлению платежей и (или) переводов денег, за исключением предоставления такого доступа супругу (супруге) и близким родственникам, а также иным лицам в случаях, установленных законодательством.
Клиенту запрещается осуществление платежей и (или) переводов денег в интересах третьего лица или в пользу третьего лица за материальное вознаграждение или выгоды имущественного характера.
Запрещается осуществление платежей и (или) переводов денег с использованием банковского счета, платежного инструмента либо идентификационного средства третьих лиц, за исключением использования банковского счета, платежного инструмента либо идентификационного средства супруга (супруги) и близких родственников, а также иных лиц в случаях, установленных законодательством.".

2) 148-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) адвокаттың сұрау салуы бойынша қылмыстық, азаматтық, әкімшілік процесте және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғаушы немесе өкіл ретінде заң көмегін көрсетуіне байланысты қажетті мәліметтерді беруге;".
12. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың 4-тармағының 1) тармақшасындағы "мөрмен расталған және" деген сөздер алып тасталсын.
13. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағының 39-1) тармақшасындағы "мемлекеттік психиатриялық мекемені" деген сөздер "мемлекеттік психиатриялық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "полицияның" деген сөзден кейін "және пробация қызметінің" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша ", сондай-ақ" деген сөзден кейін "пробация қызметтерінің және" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "учаскелiк полиция инспекторлары қызмет көрсететiн учаскелерде оларды жиhазбен, байланыс құралдарымен жабдықталған, жұмысқа арналған үй-жаймен" деген сөздер "пробация қызметтерін және учаскелiк полиция инспекторларын қызмет көрсететiн учаскелерінде жұмыс істеу үшін жиhазбен, байланыс құралдарымен жабдықталған үй-жайлармен" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-бап мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Клиентке үшінші тұлғалардың төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруына қолжетімділік алуына алып келген, үшінші тұлғаларға банк шотына не төлем құралына не сәйкестендіру құралына қолжетімділікті ұсынуға, сондай-ақ төлем құралын не сәйкестендіру құралын беруге, жұбайына (зайыбына) және жақын туыстарына, сондай-ақ заңнамада белгіленген жағдайларда өзге де тұлғаларға осындай қолжетімділікті беруді қоспағанда, тыйым салынады.
Клиентке материалдық сыйақы немесе мүліктік сипаттағы пайда үшін үшінші тұлғаның мүддесінде немесе үшінші тұлғаның пайдасына төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға тыйым салынады.
Жұбайының (зайыбының) және жақын туыстарының, сондай-ақ заңнамада белгіленген жағдайларда өзге де тұлғалардың банктік шотын, төлем құралын не сәйкестендіру құралын пайдалануды қоспағанда, үшінші тұлғалардың банктік шотын, төлем құралын не сәйкестендіру құралын пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға тыйым салынады.".

15. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности":
в подпункте 1) пункта 3 статьи 11 слова "заверенного печатью и" исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "О Фонде компенсации потерпевшим":
в пункте 1 статьи 6:
в абзаце втором подпункта 1) слова "146 (частями первой и второй)" заменить словами "146 (частями первой, второй и третьей)";
в абзаце втором подпункта 2):
после слов "125 (пунктом 3) части третьей) (в части причинения тяжкого вреда здоровью)," дополнить словами "125-1 (частью третьей),";
слова "146 (частью третьей)" заменить словами "146 (частью четвертой)";
после слов "352 (в части причинения тяжкого вреда здоровью)," дополнить словами "352-1 (в части причинения тяжкого вреда здоровью),";
в абзаце втором подпункта 3):
слова "146 (частью третьей)" заменить словами "146 (частью четвертой)";
после слов "352 (в части правонарушения, повлекшего смерть человека или смерть двух или более лиц)," дополнить словами "352-1 (в части правонарушения, повлекшего смерть человека или смерть двух или более лиц),".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев второго и третьего подпункта 2), подпунктов 9), 10) и 11), абзацев третьего и четвертого подпункта 12), подпункта 13), абзаца третьего подпункта 44), подпунктов 61) и 62) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

15. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
11-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "мөрмен расталған және" деген сөздер алып тасталсын.
16. "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 1-тармағында:
1) тармақшаның екінші абзацындағы "146 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "146 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшаның екінші абзацында:
"125 (үшінші бөлігінің 3) тармағында) (денсаулыққа ауыр зиян келтiру бөлігінде)," деген сөздерден кейін "125-1 (үшінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"146 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер "146 (төртінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"352 (денсаулыққа ауыр зиян келтiру бөлігінде)," деген сөздерден кейін "352-1 (денсаулыққа ауыр зиян келтiру бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшаның екінші абзацында:
"146 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер "146 (төртінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"352 (адам өліміне не екі немесе одан көп адам өліміне алып келген құқық бұзушылық бөлігінде)," деген сөздерден кейін "352-1 (адам өліміне не екі немесе одан көп адам өліміне алып келген құқық бұзушылық бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 9), 10) және 11) тармақшаларын, 12) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 13) тармақшасын, 44) тармақшасының үшінші абзацын, 61) және 62) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ