О внесении изменений в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297 "Об утверждении Правил планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 февраля 2026 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2026 года № 37985
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297"Об утверждении Правил планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36606) следующие изменения:
В Правилах планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утверждҰнных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Заявки по проектам, планируемым к реализации в 2026 году, подаются не позднее 1 сентября 2026 года.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Рассмотрение заявки в соответствии с пунктами 14 и 16 Правил осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия ее в работу.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. После включения проекта в перечень проектов, подлежащих реализации в рамках Национального проекта, направление материалов и их рассмотрение соответствующими финансовыми институтами и (или) дочерними организациями финансового оператора, осуществляется в соответствии с Правилами рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 88 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36799).";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:

"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 6 ақпандағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 ақпанда № 37985 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36606 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 2026 жылы іске асыру жоспарланған жобалар бойынша өтінімдер 2026 жылғы 1 қыркүйектен кешіктірілмей беріледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қағидалардың 14 және 16 тармақтарына сәйкес өтінімді қарау оны жұмысқа қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Жоба Ұлттық жоба шеңберінде іске асырылуға жататын жобалар тізбесіне енгізілгеннен кейін материалдарды жіберу және оларды тиісті қаржы институттарының және (немесе) қаржы операторының еншілес ұйымдарының қарауы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрдің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 88 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36799 болып тіркелген) Қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады";
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Финансовый институт рассматривает материалы и определяет условия финансирования в рамках механизма финансирования, определенного финансовым оператором в соответствии с пунктом 32 Правил, и уведомляет об итогах рассмотрения субъекта естественной монополии.
36. После получения положительных заключений экспертизы технико-технологических решений и комплексной вневедомственной экспертизы на проектно-сметную документацию, а также условий финансирования, тарифный регулятор утверждает тариф в соответствии с Правилами формирования тарифов, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19617).".
Приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2026 года № 45
Приложение 2
к Правилам планирования,
отбора, согласования проектов,
мониторинга процесса проектирования,
строительства и (или) эксплуатации
в сфере жилищных отношений и
жилищно-коммунального хозяйства
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Комплексная балльная оценка инвестиционного проекта
Наименование показателя
Оценка
Баллы
Источник информации
Таблица 1 - По проектам реконструкции
1.1
Износ инфраструктуры в целом (оборудования/сети)
От 65% и выше
10
Отчет о техническом обследовании, технический аудит или справка о классификации СЕМ по группам риска в зависимости от степени изношенности оборудования и сетей

"35. Қаржы институты материалдарды қарайды және Қағидалардың 32-тармағына сәйкес қаржы операторы айқындаған қаржыландыру тетігі шеңберінде қаржыландырудың шарттарын айқындайды және табиғи монополия субъектісін қарау қорытындылары туралы хабардар етеді.
36. Жобалық-сметалық құжаттамаға техникалық-технологиялық шешімдер сараптамасының және ведомстводан тыс кешенді сараптаманың, сондай-ақ қаржыландыру шарттарының оң қорытындыларын алғаннан кейін, тарифтік реттеуші Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығымен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) сәйкес тарифті бекітеді.".
Көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын ұй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 6 ақпандағы
№ 45 бұйрығына
1-қосымша
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде тұрғын
үй қатынастары мен тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
саласындағы жобаларды
жоспарлау, іріктеу, келісу,
жобалау, салу және (немесе)
пайдалану процесін
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Инвестициялық жобаның кешенді баллдық бағалауы
Көрсеткіштің атауы
Бағалау
Баллдар
Ақпарат көзі
1-кесте - Реконструкциялау жобалары бойынша
1.1
Жалпы инфрақұрылымның (жабдықтың/желінің) тозуы
65% -дан жоғары
10
Техникалық тексеру туралы есеп, техникалық аудит немесе жабдықтар мен желілердің тозу дәрежесіне байланысты ТМС-ны тәуекел топтары бойынша жіктеу туралы анықтама

От 55% до 65%
5
До 55%
0
1.2
Износ оборудования / сетей подлежащего к реконструкции участка
От 76% и выше
20
Отчет о техническом обследовании, технический аудит, дефектный акт
От 51% до 75%
10
До 50%
0
1.3
Фактический срок эксплуатации
От 26 лет и выше
10
Паспорт объектов (оборудования), справка СЕМ
От 16 лет до 25 лет
5
До 15 лет
0
1.4
Наличие технологических нарушений на реконструируемом участке
Более 10 аварий или технологических нарушений, повлекших отключение коммунальных услуг за последний год, либо эксплуатация оборудования и (или) сетей с постоянными нарушениями технологического режима в течение не менее 80% общего времени эксплуатации за последний год
20
Копия журнала регистрации аварийных ситуаций, отчет о техническом обследовании, технический аудит и (или) отчетность о технологических нарушениях на реконструируемом участке
Менее 10 аварий или технологических нарушений, повлекших отключение коммунальных услуг за последний год, либо эксплуатация оборудования и (или) сетей с периодическими нарушениями технологического режима в течение не менее 50% общего времени эксплуатации за последний год
10
Отсутствуют аварии или технологических нарушений, повлекшие отключения коммунальных услуг за последний год
0
1.5
Абонентская база
Наличие социальных объектов и объектов производства с непрерывным циклом
10
Справка по абонентской базе
Проектом предусмотрено расширение абонентской базы
5
Не предусмотрено проектом расширение абонентской базы
0
1.6
Применение технологий, оборудования при реконструкции, приводящие к оптимизации финансовых и энергетических затрат
Предусмотрено проектом
10
Справка об основных технических и технологических характеристиках
Не предусмотрено проектом
0
1.7
Наличие в проекте автоматизации и цифровизации, приборизации систем для автоматизированного управления
Наличие в проекте программно-аппаратного комплекса (информационно – измерительной системы (ИИС), автоматизированной системы управления технологическим процессом (АСУТП), автоматизированная система коммерческого управления электроэнергии (АСКУЭ), геоинформационной системы (ГИС), приборизации (средства измерений учета)
10
Справка о текущей ситуации по автоматизации производственных процессов,
паспорт,
акт ввода в промышленную эксплуатацию
Наличие в проекте одного из элементов программно-аппаратного комплекса
5
Не предусмотрено проектом
0
1.8
Снижение потерь и оптимизация расхода водных и энергетических ресурсов
Предусмотрено проектом
10
Предварительный расчет
Не предусмотрено проектом
0
Таблица 2 - По проектам строительства
2.1
Износ инфраструктуры в целом (оборудования/сети)
От 65% и выше
10
Отчет о техническом обследовании, технический аудит или справка о классификации СЕМ по группам риска в зависимости от степени изношенности оборудования и сетей
От 55% до 65%
5
До 55%
0
2.2
Абонентская база
Наличие социальных объектов и объектов производства с непрерывным циклом
20
Справка по абонентской базе
Проектом предусмотрено расширение абонентской базы
10
Не предусмотрено проектом расширение абонентской базы
0
2.3
Применение современных технологий, оборудования при строительстве
Предусмотрено проектом
10
Справка об основных технических и технологических характеристиках
Не предусмотрено проектом
0
2.4
Наличие в проекте автоматизации и цифровизации, приборизации систем для автоматизированного управления
Наличие в проекте программно-аппаратного комплекса (информационно – измерительной системы (ИИС), автоматизированной системы управления технологическим процессом (АСУТП), автоматизированная система коммерческого управления электроэнергии (АСКУЭ), геоинформационной системы (ГИС), приборизации (средства измерений учета)
20
Справка о текущей ситуации по автоматизации производственных процессов,
паспорт,
акт ввода в промышленную эксплуатацию
Наличие в проекте одного из элементов программно-аппаратного комплекса
10
Не предусмотрено проектом
0
2.5
Обеспечение потребности в коммунальных услугах
Проект предусмотрен документами территориального планирования
15
Градостроительная документация
Проект не предусмотрен
0
2.6
Недостаточность мощностей для обеспечения населения и (или) социально значимых объектов качественными коммунальными услугами
Наличие обоснования необеспечения населения и (или) социально значимых объектов качественными коммунальными услугами при отсутствии реализации проекта
15
Схемы развития инженерной инфраструктуры, расчеты нагрузок и (или) градостроительная документация
Риск отсутствует
0
Таблица 3 - По проектам приборизации, автоматизации и цифровизациии
3.1
Износ инфраструктуры в целом (оборудования/сети)
От 65% и выше
20
Отчет о техническом обследовании, технический аудит
От 55% до 65%
10
До 55%
0
3.2
Наличие в проекте автоматизации и цифровизации систем для автоматизированного управления
Наличие в проекте программно-аппаратного комплекса (информационно – измерительной системы (ИИС), автоматизированной системы управления технологическим процессом (АСУТП), автоматизированная система коммерческого управления электроэнергии (АСКУЭ), геоинформационной системы (ГИС), приборизации (средства измерений учета)
20
Справка о текущей ситуации по автоматизации производственных процессов,
паспорт,
акт ввода в промышленную эксплуатацию
Наличие в проекте одного из элементов программно-аппаратного комплекса
10
Не предусмотрено проектом
0
3.3
Приборизация на системах с учетом ведения производственного и коммерческого учетов
Наличие автоматизированной системы управления технологическим процессом
30
Справка о текущей ситуации по установке ПУ с дистанционной передачей данных
Наличие в проекте приборов учета с дистанционной передачей данных (при необходимости)
20
Не предусмотрено проектом
0
3.4
Снижение потерь и оптимизация расхода водных и энергетических ресурсов
Предусмотрено проектом
10
Предварительный расчет
Не предусмотрено проектом
0
3.5
Централизация, диспетчеризация и интеграция данных
Проектом предусмотрена централизация, диспетчеризация и интеграция данных в единую систему управления
20
Справка о целевой архитектуре системы, техническое описание
Проектом предусмотрены отдельные элементы диспетчеризации и (или) интеграции данных
10
Не предусмотрено проектом
0

55% -дан 65% -ға дейін
5
55% -ға дейін
0
1.2
Реконструкциялауға жататын учаскедегі жабдықтың/желілерінің тозуы
76% -дан жоғары
20
Техникалық тексеру туралы есеп, техникалық аудит, ақау актісі
51% -дан 75% -ға дейін
10
50%-ға дейін
0
1.3
Нақты пайдалану мерзімі
26 жылдан астам
10
Объектілердің (жабдықтардың) паспорты, ТМС анықтамасы
16 жылдан 25 жылға дейін
5
15 жылға дейін
0
1.4
Реконструкция жүргізілетін учаскеде технологиялық бұзушылықтардың болуы
Соңғы жылда коммуналдық қызметтердің өшуіне әкелген 10-нан астам апат немесе технологиялық ақау, не соңғы жылы пайдаланудың жалпы уақытының кемінде 80%-ы ішінде технологиялық режимі тұрақты бұзылған жабдықтарды және (немесе) желілерді пайдалану
20
Апаттық жағдайларды тіркеу журналының көшірмесі, техникалық тексеру туралы есеп, техникалық аудит және (немесе) реконструкция жүргізілетін учаскедегі технологиялық бұзушылықтар туралы есептілік
Соңғы жылда коммуналдық қызметтердің өшуіне әкелген кемінде 10 апат немесе технологиялық ақау, не соңғы жылы пайдаланудың жалпы уақытының кемінде 50%-ы ішінде технологиялық режимінің кезеңдік бұзылулары бар жабдықтарды және (немесе) желілерді пайдалану
10
Соңғы жылда коммуналдық қызметтерді өшіруге әкеп соқтырған апаттар немесе технологиялық бұзушылықтар жоқ
0
1.5
Абоненттік база
Әлеуметтік объектілердің және үздіксіз циклді өндіріс объектілерінің болуы
10
Абоненттік база туралы анықтама
Жобада абоненттік базаны кеңейту көзделген
5
Жобада абоненттік базаны кеңейту көзделмеген
0
1.6
Қаржылық және энергетикалық шығындарды оңтайландыруға әкелетін реконструкциялау кезінде технологияларды, жабдықтарды қолдану
Жобада көзделген
10
Негізгі техникалық және технологиялық сипаттамалар туралы анықтама
Жобада көзделмеген
0
1.7
Автоматтандырылған басқару жүйелерінің автоматтандыру және цифрландыру, аспаптандыру жобасында болуы
Жобада бағдарламалық-аппараттық кешеннің болуы (ақпараттық-өлшеуіш жүйе (АӨЖ), технологиялық процесті автоматтандырылған басқару жүйесі (ТПАБЖ), электр энергиясын коммерциялық басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ЭКБАЖ), геоақпараттық жүйе (ГАЖ), аспаптандыру құралдары (есептеу өлшеу құралдары)
10
Өндірістік процестерді автоматтандыру бойынша ағымдағы жағдай туралы анықтама, паспорт, өнеркәсіптік пайдалануға енгізу актісі
Жобада бағдарламалық-аппараттық кешен элементтерінің бірінің болуы
5
Жобада көзделмеген
0
1.8
Су және энергетика ресурстарының шығындарын азайту және шығыстарын оңтайландыру
Жобада көзделген
10
Алдын ала есептеу
Жобада көзделмеген
0
2-кесте - Құрылыс жобалары бойынша
2.1
Жалпы инфрақұрылымның (жабдықтың/желінің) тозуы
65% -дан жоғары
10
Техникалық тексеру туралы есеп, техникалық аудит немесе жабдықтар мен желілердің тозу дәрежесіне байланысты тәуекел топтары бойынша ТМС жіктеу туралы анықтама
55% -дан 65% -ға дейін
5
55%-ға дейін
0
2.2
Абоненттік база
Әлеуметтік объектілердің және үздіксіз циклді өндіріс объектілерінің болуы
20
Абоненттік база туралы анықтама
Жобада абоненттік базаны кеңейту көзделген
10
Жобада абоненттік базаны кеңейту көзделмеген
0
2.3
Құрылыс кезінде қазіргі заманғы технологияларды, жабдықтарды қолдану
Жобада көзделген
10
Негізгі техникалық және технологиялық сипаттамалар туралы анықтама
Жобада көзделмеген
0
2.4
Автоматтандырылған басқару жүйелерінің автоматтандыру және цифрландыру, аспаптандыру жобасында болуы
Жобада бағдарламалық-аппараттық кешеннің болуы (ақпараттық-өлшеуіш жүйе (АӨЖ), технологиялық процесті автоматтандырылған басқару жүйесі (ТПАБЖ), электр энергиясын коммерциялық басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ЭКБАЖ), геоақпараттық жүйе (ГАЖ), аспаптандыру құралдары (есептеу өлшеу құралдары)
20
Өндірістік процестерді автоматтандыру бойынша ағымдағы жағдай туралы анықтама, төлқұжат, өнеркәсіптік пайдалануға енгізу актісі
Жобада бағдарламалық-аппараттық кешен элементтерінің бірінің болуы
10
Жобада көзделмеген
0
2.5
Коммуналдық қызметтерге қажеттілікті қамтамасыз ету
Жоба аумақтық жоспарлау құжаттарында көзделген
15
Қала құрылысы құжаттамасы
Жоба көзделмеген
0
2.6
Халықты және (немесе) әлеуметтік маңызды объектілерді сапалы коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету үшін қуаттардың жеткіліксіздігі
Жобаны іске асыру болмаған жағдайда халықты және (немесе) әлеуметтік маңызды объектілерді сапалы коммуналдық қызметтермен қамтамасыз етпеу негіздемесінің болуы
15
Инженерлік инфрақұрылымды дамыту схемалары, жүктемелерді есептеу және (немесе) қала құрылысы құжаттамасы
Тәуекел жоқ
0
3-кесте - Аспаптау, автоматтандыру және цифрландыру жобалары бойынша
3.1
Жалпы инфрақұрылымның (жабдықтың/желінің) тозуы
65% -дан жоғары
20
Техникалық тексеру туралы есеп, техникалық аудит
55% -дан 65% -ға дейін
10
55%-ға дейін
0
3.2
Жобада автоматтандырылған басқару жүйелерін автоматтандыру және цифрландыру жүйелерінің болуы
Жобада бағдарламалық-аппараттық кешеннің болуы (ақпараттық-өлшеуіш жүйе (АӨЖ), технологиялық процесті автоматтандырылған басқару жүйесі (ТПАБЖ), электр энергиясын коммерциялық басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ЭКБАЖ), геоақпараттық жүйе (ГАЖ), аспаптандыру құралдары (есептеу өлшеу құралдары)
20
Өндірістік процестерді автоматтандыру бойынша ағымдағы жағдай туралы анықтама, төлқұжат, өнеркәсіптік пайдалануға енгізу актісі
Жобада бағдарламалық-аппараттық кешен элементтерінің бірінің болуы
10
Жобада көзделмеген
0
3.3
Өндірістік және коммерциялық есепке алуды жүргізуді ескере отырып, жүйелердегі аспаптандыру
Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің болуы
30
Деректерді қашықтан беру арқылы ПУ орнату бойынша ағымдағы жағдай туралы анықтама
Деректерді қашықтықтан беру арқылы есепке алумен аспаптардың жобада болуы (қажет болған жағдайда)
20
Жобада көзделмеген
0
3.4
Су және энергетика ресурстарының шығындарын азайту және шығыстарын оңтайландыру
Жобада көзделген
10
Алдын ала есептеу
Жобада көзделмеген
0
3.5
Деректерді орталықтандыру, диспетчерлеу және ықпалдастыру
Жобада бірыңғай басқару жүйесіне деректерді орталықтандыру, диспетчерлеу және ықпалдастыру көзделген
20
Жүйенің мақсатты сәулеті туралы анықтама, техникалық сипаттама
Жобада диспетчерлеудің және (немесе) деректерді ықпалдастырудың жекелеген элементтері көзделген
10
Жобада көзделмеген
0