О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37238
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01. 2026 г.
В соответствии с пунктами 2 и 5 статьи 111, пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила применения контрольно-кассовых машин и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила включения в перечень и исключения из перечня оператора фискальных данных согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму налогового заявления о постановке контрольно-кассовой машины на учет в налоговом органе согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму налогового заявления о снятии с учета контрольно-кассовой машины согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму налогового заявления об исполнении обязательств, возникших при эксплуатации контрольно-кассовой машины, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму налогового заявления о включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Правила применения контрольно-кассовых машин и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины

Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37238 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 111-бабы 2 және 5 тармақтары, 113-бабының 2-тармағы және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптар тізбесінің қағидасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес фискалдық деректер операторын тізбеге енгізу және тізбеден шығару қағидасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарының қағидасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машинасын салық органдарында есепке қою туралы нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы нысаны;
6) осы бұйырыққа 6-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелердің орындалуы нысаны;
7) осы бұйырыққа 7-қосымшаға бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу туралы нысаны бекітілсін.
2. осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және
2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына 1 қосымша
Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения контрольно-кассовых машин и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 5 статьи 111 Налогового Кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок применения контрольно-кассовой машины и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины.
2. В настоящих Правилах используется следующие понятия и сокращения:
1) подключение контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу оператора фискальных данных посредством VPN – подключение контрольно-кассовых машин к серверу оператора фискальных данных по специальному защищенному каналу связи с достоверной идентификацией;
2) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
3) услугополучатель – налогоплательщик либо лицо, состоящее в трудовых отношениях с услугополучателем или действующее от его имени на основании доверенности, договора или ином законном основании, осуществляющее денежные расчеты с покупателем (клиентом) с применением контрольно-кассовой машины и отвечающее за ее работу;
4) услугодатель – территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон;
5) договор оказания услуг – документ, удостоверяющий заключение соглашения между налогоплательщиком и оператором фискальных данных в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан с целью определения условий оказания оператором фискальных данных услуг налогоплательщику, в бумажном и/или электронном виде;
6) информационная система "Интегрированная система налогового администрирования" (далее – ИС "ИСНА") – информационная система органов государственных доходов, обеспечивающая постановку, изменение сведений, указанных в регистрационной карточке и снятие с регистрационного учета контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексі (бұдан әрі – Салық кодексі) 111-бабы 2 және 5 тармақтарына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және бақылау-касса машинасын қолдану тәртібін және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) бақылау-касса машинасын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне VPN арқылы қосу – бақылау-касса машиналарын рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз ететін клиент пен сервер дұрыс сәйкестендірулері бар арнайы қорғалған байланыс арнасы бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосу;
2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің ақпараттық қауіпсіздігінің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, жергілікті (интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
3) Қызметті көрсетуші – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы аудандық, қалалық және қалалардағы аудандық аумақтық органдары;
4) Қызметті алушы – салық төлеуші немесе қызмет алушымен еңбек қатынастарында тұрған не оның атынан сенімхат, шарт немесе өзге де заңды негізде әрекет ететін, сатып алушымен (клиентпен) бақылау-кассалық машина қолдану арқылы қолма-қол ақшамен есеп айырысуды жүзеге асыратын және оның жұмысын қамтамасыз ететін тұлға;
5) қызметтерді көрсету шарты – салық төлеушіге фискалдық деректер операторының қызмет көрсету талаптарын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте салық төлеуші мен фискалдық деректер операторы арасында келісім жасалғанын растайтын қағаз және/немесе электронды түрдегі құжат;
6) "Салықтық әкімшілендіруді интеграцияланған жүйесі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "СӘИЖ" АЖ) – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын есепке қоюды, тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгертуді және есептен шығаруды қамтамасыз ететін мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесі;

7) токен – числовой код, сгенерированный сервером оператора фискальных данных для идентификации контрольно–кассовых машин и защиты от несанкционированного доступа при передаче данных о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных;
8) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
9) оператор фискальных данных – юридическое лицо, обеспечивающее передачу сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в налоговые органы по сетям телекоммуникаций общего пользования;
10) портал оператора фискальных данных – интернет-ресурс оператора фискальных данных, подсистема программно-аппаратного комплекса оператора фискальных данных, необходимая для решения следующих задач: регистрации организации, регистрации контрольно-кассовых машин в уполномоченном органе, управления пользователями организации, выдачи пользователям токена для работы с контрольно-кассовыми машинами, просмотра фискальных операций, X и Z отчетов по кассам организации, проверка фискального признака или автономного кода контрольного чека;
11) фискальный признак – отличительный символ, отражаемый на контрольных чеках в качестве подтверждения работы контрольно-кассовые машины в фискальном режиме;
12) сообщение – структура, состоящая из заголовка и тела сообщения в формате XML и служащая для передачи информации из информационной системы оператора фискальных данных в ИС "ИСНА" и наоборот;
13) шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП) – ИС, предназначенная для интеграции объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации "электронного правительства";
14) внешний шлюз "электронного правительства" (далее – ВШЭП) – подсистема шлюза "электронного правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия информационных систем, находящихся в единой транспортной среде государственных органов, с информационными системами, находящимися вне единой транспортной среды государственных органов;
15) информационная система "SDF" – информационная система органов государственных доходов, обеспечивающая прием, хранение сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг;
16) Virtual Private Network (далее – VPN) – виртуальная частная сеть для обмена информацией двух узлов;

7) токен – фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы деркетерді беру кезінде бақылау-касса машиналарын сәйкестендіру және рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғау үшін фискалдық деректер операторының сервері генерациялаған сандық код;
8) уәкілетті орган – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) фискалдық деректер операторы – ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша салық органдарына ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде беруді қамтамасыз ететін, фискалдық деректер операторларының тізбесіне енгізілген заңды тұлға;
10) фискалдық деректер операторының порталы – мынадай міндеттерді шешу үшін қажетті фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы, фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кіші жүйесі: ұйымды тіркеу, уәкілетті органда бақылау-касса машиналарын тіркеу, ұйымның пайдаланушыларын басқару, бақылау-касса машиналарымен жұмыс істеу үшін токен беру, фискалдық операцияларды, ұйымның кассалары бойынша Х және Z есептерді қарау, фискалдық белгіні немесе бақылау чегінің дербес кодын тексеру;
11) фискалдық белгі – бақылау-касса машинасының фискалдық режимде жұмыс істейтінін растау ретінде бақылау-касса машинасының чектерінде көрсетілетін айрықша символ;
12) хабарлама – ХML форматындағы хабарламаның тақырыбы мен денесінен тұратын және фискалдық деректер операторының ақпараттық жүйесінен ақпаратты Комитеттің ақпараттық жүйесіне және керісінше беру үшін қызмет ететін құрылым;
13) "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін "электрондық үкіметтің" өзге де ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған ақпараттық жүйе;
14) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі (бұдан әрі – ЭҮСШ) – мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасында тұрған ақпараттық жүйелердің мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасынан тыс тұрған ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "электрондық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;
15) "SDF" ақпараттық жүйесі – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, сақтауды қаматамасыз ететін мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесі;
16) Virtual Private Network (бұдан әрі – VPN) – екі тораптың ақпаратпен алмасуға арналған виртуалды жеке желі;

17) VLAN (англ. Virtual Local Area Network) – это виртуальная локальная сеть (группа сетевых ресурсов, которые физически находятся в различных сегментах, но логически связаны друг с другом и объединены в один широковещательный домен).
3. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней после регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направляет информацию о внесении изменений в порядок оказания государственной услуги в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
4. Услугодатель обеспечивает бесперебойное функционирование информационной системы, содержащие необходимые сведения для оказания государственных услуг. В случае сбоя в информационных системах, используемых при оказании государственных услуг, услугодатель обеспечивает устранение технических неполадок и уведомляет соответствующих уполномоченных лиц в течение 1 (одного) рабочего дня.
5. Применение контрольно-кассовых машин включает в себя:
1) постановку контрольно-кассовой машины на учет;
2) внесение изменений в регистрационные данные;
3) снятие контрольно-кассовой машины с учета;
4) эксплуатацию контрольно-кассовых машин;
5) требования к содержанию чека контрольно-кассовых машин;
6) включение модели контрольно-кассовых машин в реестр контрольно-кассовых машин.
7) прием, хранение сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг, а также их передачу в налоговые органы.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин" указан в приложении 1 к настоящим Правилам;
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин" в приложении 12 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин"
Параграф 1. Постановка контрольно-кассовой машины на учет в органах государственных доходов
8. На территории Республики Казахстан денежные расчеты производятся с обязательным применением контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных, модели которых включены в реестр кассовых машин, за исключением случаев, установленных пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса.

17) VLAN (ағыл.VirtualLocalAreaNetwork) – бұл виртуалды жергілікті желі (физикалық тұрғыда түрлі сегменттерде орналасқан, бірақ логикалық тұрғыда бір-бірімен байланысты және бір кеңтаралымды доменге біріктірілген желілік ресурстар тобы).
3. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметті көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде көрсетілген қызметті беруші Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне өзгерістер енгізу туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
4. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтерден тұратын ақпараттық жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын ақпараттық жүйелерде іркіліс болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақауларды жоюды қамтамасыз етеді және тиісті уәкілетті тұлғаларды 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
5. Бақылау-касса машиналарын қолдану:
1) бақылау-касса машинасын есепке қоюды;
2) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді;
3) бақылау-касса машинасын есептен шығаруды;
4) бақылау-касса машинасын пайдалануды қамтиды;
5) бақылау-касса машинасын чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың;
6) бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізуді қамтиды.
6 . "Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген
7. "Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген
2-тарау. "Бақылау-касса машиналарын есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Бақылау-касса машиналарын мемлекеттік кірістер органдарында есепке қою
8. Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында ақшалай есеп айырысулар бақылау-касса машиналарын мiндеттi түрде қолданыла отырып жүргiзiледi.

9. Контрольно-кассовые машины подлежат постановке на учет у услугодателя по месту использования, за исключением случаев, установленных настоящим пунктом.
У услугодателя по месту нахождения услугополучателей подлежат постановке на учет контрольно-кассовые машины, используемые при осуществлении деятельности через нестационарные или иные передвижные (мобильные) объекты
10. Услугополучатель направляет в электронном виде сведения на постановку контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных в ИС "ИСНА" услугодателя посредством интернет-ресурса ОФД либо через веб-портал "электронного правительства".
11. Передача сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов осуществляется в порядке, предусмотренном в соответствии с пунктом 3 статьи 111 Налогового кодекса.
12. Услугополучатель для постановки на учет контрольно-кассовой машины без передачи данных предоставляет услугодателю налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет у услугодателя на бумажном носителе, по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление).
13. Должностное лицо услугодателя при постановке на учет контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, за исключением аппаратно-программных комплексов:
1) проверяет соответствие сведений, указанных в налоговом заявлении, представленных документов, модели контрольно-кассовой машины без функции передачи данных;
2) сверяет заводской номер контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, указанный на маркировочной табличке, с номером, указанным в налоговом заявлении;
3) проверяет правильность оформления книги учета наличных денег и книги товарных чеков;
4) устанавливает фискальный режим работы контрольно-кассовой машины;
5) устанавливает пломбу услугодателя на корпус контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти;
6) оформляет регистрационную карточку контрольно-кассовой машины без функции передачи данных;
7) заверяет регистрационную карточку контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, книги учета наличных денег и товарных чеков личной подписью и печатью, предусмотренной для их заверения;
8) проверяет соответствие модели контрольно-кассовой машины без функции передачи данных с моделями, внесенными в государственный реестр контрольно-кассовых машин;

9. Осы тармақта белгіленген жағдайларды қоспағанда, бақылау-касса машиналары пайдаланатын жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіде есепке қоюға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушылардың орналасқан жері бойынша мынадай стационарлық емес немесе өзге жылжымалы (мобильді) объектілер арқылы қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын бақылау-касса машиналарын көрсетілетін қызметті берушіде есепке қоюға жатады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есепке қоюға арналған мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің "СӘИЖ" АЖ-не фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы арқылы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды.
11. Фискалдық деректер операторының деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беру Салық кодексінің 111-бабының 3-тармағына сәйкес көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді бермей бақылау-касса машинасын есепке қою үшін көрсетілетін қызметті берушіге осы бұйрықпен бекітілген 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағышта бақылау-касса машинасын көрсетілетін қызметті берушіде есепке қою туралы салықтық өтінішті (бұдан әрі - салықтық өтініш) ұсынады.
13. Аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасын есепке қою кезінде көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы:
1) салықтық өтініште көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттардың, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы моделінің сәйкестігін тексереді;
2) таңбалау тақтайшасында көрсетілген деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасының зауыттық нөмiрiн салықтық өтініште көрсетiлген нөмiрмен салыстырады;
3) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және тауар чектерi кiтабын ресiмдеудiң дұрыстығын тексередi;
4) бақылау-касса машинасының фискалдық жұмыс режимін белгілейді;
5) фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасының корпусына көрсетілетін қызметті берушінің пломбасын орнатады;
6) деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын ресімдейді;
7) деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын, қолма-қол ақшаны және тауар чектерiн есепке алу кiтабын өз қолымен және оларды куәландыру үшін көзделген мөрмен куәландырады;
8) деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы моделінің бақылау-касса машинасының мемлекеттік тізілімге енгізілген модельдерге сәйкестігін тексереді;

9) возвращает услугополучателю:
контрольно-кассовую машину с блоком фискальной памяти с установленным фискальным режимом работы и пломбой услугодателя;
заверенные книги учета наличных денег и товарных чеков;
10) выдает услугополучателю регистрационную карточку контрольно-кассовой машины.
14. Должностное лицо услугодателя при постановке на учет контрольно-кассовой машины, являющейся аппаратно-программным комплексом без функции передачи данных:
1) проверяет соответствие сведений, указанных в налоговом заявлении, представленных документов, модели контрольно-кассовой машины без функции передачи данных;
2) краткое описание функциональных возможностей и характеристик аппаратно-программного комплекса;
3) руководство по использованию модуля "Рабочее место налогового инспектора" заявленной для постановки на учет в налоговом органе модели аппаратно-программного комплекса
15. Услугодателем постановка на регистрационный учет контрольно-кассовой машины осуществляется в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения сведений оператора фискальных данных либо налогового заявления, предусмотренного подпунктом 1) пункта 3 статьи 111 Налогового кодекса.
При представлении сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных, обработка сведений осуществляется в электронном виде.
При представлении услугополучателем на бумажном носителе налогового заявления о постановке на учет контрольно-кассовой машины без передачи данных с неполным пакетом документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин" согласно приложению 1 к настоящему приказу, услугодатель отказывает в приеме документов.
16. Регистрационная карточка контрольно-кассовой машины выдается услугополучателю при постановке контрольно-кассовой машины на учет у услугодателя, хранится в течение всего срока эксплуатации контрольно-кассовой машины и предъявляется по требованию должностного лица услугодателя.
17. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям пунктов 13 и 14 установленным настоящими Правилами.
Параграф 2. Внесение изменений в регистрационные данные контрольно-кассовой машины

9) көрсетілетін қызметті алушыға:
фискалдық жұмыс режимі белгіленген және көрсетілетін қызметті берушінің пломбасы орнатылған фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасын;
қолма-қол ақшаны және тауар чектерін есепке алудың куәландырылған кітаптарын қайтарады;
10) көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын береді.
14. Деректерді беру функциясы жоқ аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасын есепке қою кезінде көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлға:
1) салықтық өтініште көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттардың, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы моделінің сәйкестігін тексереді;
2) аппараттық-бағдарламалық кешеннің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипатын;
3) салық органында есепке қою үшін мәлімделген аппараттық-бағдарламалық кешен моделінің "Салық инспекторының жұмыс орны" модулін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты тексереді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасын тіркеу есебіне қоюды фискалдық деректер операторының мәліметтерін немесе Салық кодексінің 111-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Фискалдық деректер операторы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді ұсынған кезде мәліметтерді өңдеу электрондық түрде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбенің 8-тармағында көзделген толық құжаттар топтамасын ұсынбай деректерді бермей бақылау-касса машинасын есепке қою туралы салықтық өтінішті қағаз жеткізгіште ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
16. Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасы көрсетілетін қызметті алушыға бақылау-касса машинасын көрсетілетін қызметті берушіде есепке қою кезінде беріледі, бақылау-касса машинасының бүкіл пайдалану мерзімі ішінде сақталады және көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының талабы бойынша көрсетіледі.
17. Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
2-параграф. Бақылау-касса машинасының тiркеу деректерiне өзгерiстер енгiзу

18. Услугополучатель направляет в электронном виде сведения на изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных в информационную систему услугодателя посредством интернет-ресурса оператора фискальных данных либо через веб-портал "электронного правительства".
19. Услугополучатель предоставляет услугодателю на бумажном носителе налоговое заявление для изменения сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины без передачи данных, по форме согласно приложению 3 к настоящему Приказу.
20. Услугополучателем в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня возникновения изменений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, осуществляются действия в порядке, установленном пунктом 3 статьи 111 Налогового кодекса.
21. Услугодателем изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, осуществляется в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения сведений оператора фискальных данных либо налогового заявления, предусмотренного пунктом 3 статьи 111 Налогового кодекса.
Параграф 3. Снятие контрольно-кассовой машины с учета в органах государственных доходов
22. Услугополучатель направляет в электронном виде сведения о снятии с учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных в информационную систему услугодателя посредством интернет-ресурса оператора фискальных данных либо через веб-портал "электронного правительства".
23. Услугополучатель предоставляет на бумажном носителе налоговое заявление на снятие с учета у услугодателя контрольно-кассовой машины без передачи данных по форме согласно приложению 5 к настоящему Приказу.
24. Должностное лицо услугополучателя при снятии с учета контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, за исключением аппаратно-программных комплексов:
1) снимает фискальный отчет;
2) проводит камеральный контроль и сопоставление данных книги учета наличных денег с показаниями фискального отчета и данными книги товарных чеков;
3) делает запись о закрытии книги учета наличных денег и книги товарных чеков;

18. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгертуге арналған мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы арқылы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды.
19. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді бермей бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгерту үшін осы бұйрықпен бекітілген "Бақылау-касса машинасын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың" 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық өтінішті көрсетілетін қызметті берушіге қағаз тасымалдағышта ұсынады.
20. Көрсетілетін қызметті алушы бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген өзгерістер туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 111-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен әрекеттерді жүзеге асырады.
21. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгертуді фискалдық деректер операторының мәліметтерін не Салық кодексінің 111-бабы 3-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
3-параграф. Мемлекеттік кірістер органдарында бақылау-касса машинасын есептен шығару
22. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен алу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы арқылы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды.
23. Көрсетілетін қызметті алушы осы бұйрықпен бекітілген "Бақылау-касса машинасын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректерді бермей бақылау-касса машинасын көрсетілетін қызметті берушіден есептен шығаруға салықтық өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
24. Аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасын есептен шығарған кезінде көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамы:
1) фискалдық есепті алады;
2) камералдық бақылауды және қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабының деректерін фискалдық есеп көрсеткіштерімен және тауар чектерi кiтабының деректерімен салыстыруды жүргізеді;
3) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы мен тауар чектерi кiтабының жабылғаны туралы жазба жүргізеді;

4) производит снятие пломбы услугодателя с корпуса контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти;
5) возвращает услугополучателю:
контрольно-кассовую машину;
книги учета наличных денег и товарных чеков;
регистрационную карточку с отметкой о снятии с учета контрольно-кассовой машины.
25. Услугодателем снятие контрольно-кассовой машины осуществляется в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения сведений оператора фискальных данных либо налогового заявления, предусмотренного пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса.
26. При снятии с учета контрольно-кассовой машины, являющейся аппаратно-программным комплексом, должностное лицо услугополучателя снимает фискальный отчет и возвращает услугополучателю регистрационную карточку с отметкой о снятии с учета контрольно-кассовой машины.
Параграф 4. Снятие фискального отчета
27. Фискальные отчеты снимаются услугодателями в случаях:
1) проведения налоговых проверок;
2) замены блока фискальной памяти;
3) снятия с учета контрольно-кассовой машины;
4) осуществления ремонта контрольно-кассовой машины, требующего введение пароля доступа к фискальной памяти;
5) полного заполнения книги учета наличных денег;
6) утери (порчи) книги учета наличных денег.
28. Для снятия фискального отчета, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 27 настоящих Правил, услугодателю представляются контрольно-кассовая машина и следующие документы:
1) пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью руководителя и печатью услугодателя книги учета наличных денег и товарных чеков;
2) сменные отчеты с даты снятия последнего фискального отчета.
При снятии фискального отчета составляется акт снятия фискального отчета по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, данные которого подлежат вводу в информационную систему услугодателя.
Параграф 5. Эксплуатация контрольно-кассовых машин
29. Ответственное лицо услугополучателя при эксплуатации контрольно-кассовой машины:
1) осуществляет ввод информации о денежном расчете в соответствии с руководством по эксплуатации контрольно-кассовой машины;
2) в случае отсутствия электроэнергии или неисправности контрольно-кассовой машины заполняет и выдает товарный чек;
3) в случае временного отсутствия сети телекоммуникаций, предоставляемых оператором фискальных данных, использует автономный режим работы контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных;

4) фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасының корпусынан көрсетілетін қызметті берушінің пломбасын алып тастауды жүргiзедi;
5) көрсетілетін қызметті алушыға:
бақылау-касса машинасын;
қолма-қол ақшаны есепке алу және тауар чектерi кiтаптарын;
бақылау-касса машинасының есептен шығарылғаны туралы белгі қоя отырып, тіркеу карточкасын қайтарады.
25. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасын алуды фискалдық деректер операторының мәліметтерін не Салық кодексінің 169-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
26. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасын есептен шығарған кезде көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамы фискалдық есепті алады және көрсетілетін қызметті алушыға бақылау-касса машинасын есептен шығарғаны туралы белгі қоя отырып, тіркеу карточкасын қайтарады.
4-параграф. Фискалдық есепті алу
27. Фискалдық есепті көрсетілетін қызметті беруші мынадай:
1) салықтық тексерулер жүргізілген;
2) фискалдық жадының блогын ауыстырған;
3) бақылау-касса машинасы есептен шығарылған;
4) фискалды жадыға кіру паролін енгізуді талап ететін бақылау-касса машинасына жөндеу жүзеге асырылған;
5) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы толығымен толтырылған;
6) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы жоғалған (бүлінген) жағдайларда алады.
28. Осы Қағидалардың 27-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, фискалдық есепті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасы мен мынадай құжаттар:
1) нөмірленген, тігілген, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы өз қолымен және мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу және тауар чектерi кiтаптары;
2) соңғы фискалдық есеп алынған күннен бастап ауысымдық есептер табыс етіледі.
Фискалдық есепті алу кезінде деректері көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне енгізілуге жататын фискалдық есепті алу актісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
5-параграф. Бақылау-касса машинасын пайдалану
29. Көрсетілетін қызметті алушының жауапты тұлғасы бақылау-касса машинасын пайдаланған кезде:
1) бақылау-касса машинасын пайдалану бойынша нұсқауға сәйкес ақшалай есеп айырысу туралы ақпараттың енгізуін жүзеге асырады;
2) электр энергиясы болмаған немесе бақылау-касса машинасында ақаулар болған жағдайда тауар чегін толтырады және береді;
3) фискалдық деректердің операторы ұсынатын телекоммуникациялар желісі уақытша болмаған жағдайда, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының автономды жұмыс режимін пайдаланады;

4) заполняет книгу учета наличных денег, за исключением случая применения контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных;
5) при завершении смены выполняет процедуру "конец смены" путем снятия сменного отчета (Z-отчет) согласно техническим требованиям изготовителя модели контрольно-кассовой машины.
Сменные отчеты, книги учета наличных денег и товарных чеков, а также чеки аннулирования, возврата и чеки контрольно-кассовых машин, по которым проведены операции аннулирования и возврата, хранятся услугополучателем в течение 5 (пяти) лет с даты их печати или полного заполнения, за исключением случая, применения контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных.
Для контрольно-кассовых машин период смены не превышает двадцать четыре часа.
30. Операция возврата денежного расчета производятся в соответствии с техническими требованиями производителя модели контрольно-кассовой машины при наличии:
оригинала контрольного чека контрольно-кассовой машины без функции фиксации и (или) передачи данных и произведенной записи в книге учета наличных денег;
оригинала контрольного чека контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных либо контрольного чека распечатанного с сайта оператора фискальных данных с приложением иного документа, содержащего сведения о наименовании, стоимости товара (работы, услуги), дате приобретения, продавце (изготовителе, исполнителе).
Положение части первой настоящего пункта не распространяется на операции по возврату денежного расчета за неиспользованные железнодорожные, автобусные и авиационные билеты, оформленные автоматизированным способом в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан".
31. Данные книги учета наличных денег соответствуют показаниям сменных отчетов на соответствующую дату.
32. Показания отчета с учетом сумм платежей при использовании платежных карточек о текущем состоянии кассы соответствует сумме наличных денег в кассе на момент снятия фискального отчета, суммам приема и выдачи наличных денег, не связанных с реализацией товаров, выполнением работ, оказанием услуг, отраженных в книге учета наличных денег.
При снятии фискального отчета о текущем состоянии кассы в соответствии с подпунктом 1) пункта 27 настоящих Правил подсчет наличных денег в кассе производится услугополучателем (его должностным лицом) в присутствии проверяющего лица услугодателя.

4) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын қолдану жағдайын қоспағанда, қолма-қол ақшаны есепке алу кітабын толтырады;
5) ауысым аяқталған кезде бақылау-касса машинасының моделін Дайындаушының техникалық талаптарына сәйкес ауысымдық есепті (Z-есеп) алу жолымен "ауысым соңы" рәсімін орындайды.
Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қолдану жағдайын қоспағанда, ауысымдық есептерді, қолма-қол ақшаны есепке алу кітаптары мен тауар чектерін, сондай-ақ жою, қайтару чектерін және жою мен қайтару операциялары жүргізілген бақылау-касса машиналарының чектерін басып шығарылған немесе толығымен толтырылған күнінен бастап 5 (бес) жыл бойы сақтайды.
Бақылау-касса машиналары үшін ауысым кезеңі жиырма төрт сағаттан аспайды.
30. Ақшалай есеп айырысуларды қайтару операциялары бақылау-касса машинасының моделін дайындаушының техникалық талаптарына сәйкес:
деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы бақылау чегінің түпнұсқасы және қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабында жүргізілген жазба болған кезде;
сатушы (дайындаушы, орындаушы), сатып алу күні, тауар (жұмыс, қызмет) атауы, құны туралы мәліметтен тұратын өзге де құжатты қоса бере отырып деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының бақылау чегінің түпнұсқасы не фискалды деректер операторының сайтынан шығарылған бақылау чегі болған кезде жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес автоматтандырылған тәсілмен ресімделген пайдаланылмаған теміржол, автобус, әуе билеттері үшін ақшалай есеп айырысуларды қайтару операцияларына қолданылмайды.
31. Қолма-қол ақшаны есепке алу кітабының деректері тиісті күнге ауысым есептерінің көрсеткіштеріне сәйкес келеді.
32. Төлем карточкалары пайдаланылған кездегі төлемдер сомалары ескерілген кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есептің көрсеткіштері фискалдық есепті алған сәттегі кассадағы қолма-қол ақшаның сомасына, қолма-қол ақшаны есепке алу кітабында көрсетілген тауарларды өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты емес қолма-қол ақшаны қабылдау және беру сомаларына сәйкес келеді.
Осы Қағидалардың 27-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кассаның ағымдағы жай-күйі туралы фискалдық есепті алған кезде кассадағы қолма-қол ақшаны есептеуді көрсетілетін қызметті алушы (оның лауазымды адамы) көрсетілетін қызметті берушінің тексеруші адамының қатысуымен жүргізеді.

33. В случае технической неисправности контрольно-кассовой машины, устранение которой не представляется возможным без нарушения целостности пломбы услугодатель, услугополучатель в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента возникновения неисправности подает услугодателю, в котором произведена постановка на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление об исполнении обязательств, возникающих при эксплуатации контрольно-кассовой машины, по форме согласно приложению 6 к настоящему Приказу, с указанием номера, даты выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины и суммарных показаний счетчика на начало дня, в который произошла неисправность;
2) заключение центра технического обслуживания с обоснованным указанием сроков проведения ремонта и причины неисправности.
Услугодатель отказывает в приеме документов на получение разрешения на нарушение целостности пломбы в случаях непредставления или представления с неполным составом сведений документов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
34. Услугодатель в день приема налогового заявления принимает решение о выдаче или отказе в выдаче разрешения на нарушение целостности пломбы контрольно-кассовой машины по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам для устранения неисправности.
35. Разрешение услугодателя на нарушение целостности пломбы контрольно-кассовой машины выдается по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, должностным лицом услугодателя, ответственным за установку пломбы, в день принятия решения о его выдаче.
36. Срок представления контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти услугодателю для установки пломбы после устранения технической неисправности не допускается меньше срока проведения ремонта, указанного в заключении центра технического обслуживания, но не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня выдачи разрешения услугодателем на нарушение целостности пломбы.
37. В случае технической неисправности контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, устранение которой невозможно без обращения в центр технического обслуживания, услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней с даты возникновения неисправности обращается в центр технического обслуживания, в котором произведена постановка на учет контрольно-кассовой машины и (или) производится ее обслуживание.
Заключение центра технического обслуживания о причинах неисправности с указанием сроков проведения ремонта контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных, хранятся услугополучателем в течение 5 (пяти) лет с даты их выдачи.

33. Бақылау-касса машинасының көрсетілетін қызметті беруші пломбасының бүтіндігін бұзбай жою мүмкін емес техникалық ақауы пайда болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ақау пайда болған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасын есепке қою жүргізілген көрсетілетін қызметті берушіге:
1) бақылау-касса машинаның тіркеу карточкасының нөмірін, берілген күнін және ақау болған күннің басындағы есептегіштің жиынтық көрсеткіштерін көрсете отырып, осы Бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелердің орындалуы туралы салықтық өтінішті;
2) жөндеу жүргізу мерзімдері мен ақау себептерін негіздеп көрсете отырып, техникалық қызмет көрсету орталығының қорытындысын береді.
Көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар мәліметтерін бермеген немесе толық құрамда бермеген жағдайларда пломбаның бүтіндігін бұзуға рұқсатты алуға құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
34. Көрсетілетін қызметті беруші салықтық өтінішті қабылдаған күні ақауды жою үшін бақылау-касса машинасы пломбасының бүтіндігін бұзуға рұқсат беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдайды.
35. Бақылау-касса машинасы пломбасының бүтіндігін бұзуға көрсетілетін қызметті берушінің рұқсатын көрсетілетін қызметті берушінің пломба орнатуға жауапты лауазымды адамы оны беру туралы шешім қабылдаған күні, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
36. Техникалық ақау жойылғаннан кейін фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасын пломба орнату үшін көрсетілетін қызметті берушіге табыс ету мерзімі техникалық қызмет көрсету орталығының қорытындысында көрсетілген жөндеу жүргізу мерзімінен кем болмауға, бірақ пломбаның бүтіндігін бұзуға көрсетілетін қызметті беруші рұқсат берген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
37. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының техникалық қызмет көрсету орталығына жүгінбей жою мүмкін емес техникалық ақауы болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ақау пайда болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасын есепке қою жүргізілген және (немесе) оған қызмет көрсету жүргізілетін техникалық қызмет көрсету орталығына жүгінеді.
Деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасы бойынша техникалық қызмет көрсету орталығының жөндеу жүргізу мерзімі көрсетілген ақау себептері туралы қорытындысы берілген күнінен бастап 5 (бес) жыл бойы көрсетілетін қызметті алушыда сақталады.

38. Контрольно-кассовая машина считается технически неисправной в случаях, если:
1) не печатает, печатает неразборчиво или реквизиты на контрольном чеке, печатаются не полностью, за исключением случаев выдачи чека контрольно-кассовой машины в электронном виде;
2) отсутствует возможность получить данные с фискальной памяти либо с накопителя фискальных данных;
3) отсутствует или повреждена пломба услугодателя контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти;
4) отсутствует маркировка завода-изготовителя;
5) отсутствует возможность передачи данных с контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных при наличии исправной связи, предоставляемой оператором фискальных данных.
39. Контрольно-кассовая машина, являющаяся аппаратно-программным комплексом, считается технически неисправной в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 5) пункта 38 настоящих Правил.
40. В случае полного заполнения книги учета наличных денег и (или) книги товарных чеков либо в случае их утери (порчи) услугополучатель для их замены (восстановления) в течение 5 (пяти) рабочих дней представляет услугодателю по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление об исполнении обязательств, возникающих при эксплуатации контрольно-кассовой машины, по форме согласно приложению 6 к настоящему Приказу;
2) пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью и (или) печатью (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства) услугополучателя новые книги учета наличных денег и (или) товарных чеков;
3) регистрационную карточку контрольно-кассовой машины;
4) контрольно-кассовую машину.
В случае полного заполнения или утери (порчи) книги учета наличных денег услугодателю дополнительно представляется услугополучателем контрольно-кассовая машина для снятия фискального отчета.
41. Услугодателем замена книг учета наличных денег и (или) товарных чеков производится в течение 3 (трех) рабочих дней с момента регистрации налогового заявления у услугодателя.
Параграф 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
42. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

38. Бақылау-касса машинасы мына жағдайларда, егер:
1) басып шығармаса, анық баспаса немесе бақылау-касса машинасының чегін электрондық түрде беру жағдайларын қоспағанда, бақылау чегiндегі деректемелер толық басылмаса;
2) фискалдық жадынан не фискалдық деректер жинақтауышынан деректерді алуға мүмкіндік болмаса;
3) фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасында көрсетілетін қызметті берушінің пломбасы болмаса немесе бүлінсе;
4) дайындаушы зауыттың таңбасы болмаса;
5) фискалдық деректердің операторы ұсынатын жарамды байланыс болған кезде деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасынан деректерді беру мүмкіндігі болмаса, техникалық ақаулы деп есептеледі.
39. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасы осы Қағидалардың 38-тармағы 1), 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда техникалық ақаулы деп есептеледі.
40. Көрсетілетін қызметті алушы қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және (немесе) тауар чектерi кiтабын толық толтырған жағдайда, не олар жоғалған (бүлінген) жағдайда оларды ауыстыру (қалпына келтіру) үшін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасын есепке қойған жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелердің орындалуы туралы салықтық өтінішті;
2) нөмiрленген, тiгілген, көрсетілетін қызметті алушының (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда) қолымен және (немесе) мөрiмен куәландырылған жаңа қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және (немесе) тауар чектерi кiтабын;
3) бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын;
4) бақылау-касса машинасын береді.
Қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы толық толтырылған немесе жоғалған (бүлінген) жағдайда көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті алушы фискалдық есепті шығару үшін қосымша бақылау-касса машинасын береді.
41. Көрсетілетін қызметті беруші қолма-қол ақшаны және (немесе) тауар чектерін есепке алу кітабын ауыстыруды салықтық өтініш көрсетілетін қызметті берушіде тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
6-параграф. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
42. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Заңға сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салықтардың және төлемдердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысының атына;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

43. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу, подлежит в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются в адрес услугодателя и (или) должностного лица, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель и (или) должностное лицо, решение, действие (бездействие), которых обжалуются, имеют основание не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требования, указанным в жалобе. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Параграф 7. Порядок передачи сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов
44. Участниками интеграционного взаимодействия являются ИС ИСНА и информационная система оператора фискальных данных (далее – ИС ОФД).
Взаимодействие ИС "ИСНА" и ИС ОФД осуществляется посредством ВШЭП, ШЭП и ИШ.
45. Комитет на основании сведений ОФД по контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и (или) передачи данных (далее – ККМ с ФПД) осуществляет постановку на учет, изменение сведений регистрационной карточки контрольно-кассовой машины и снятие с учета контрольно-кассовой машины, предусмотренное подпунктом 1 пункта 3 статьи 111 Налогового кодекса.
Интеграционное взаимодействие между ИС "ИСНА" и ИС ОФД осуществляется сообщениями посредством ВШЭП, ШЭП и интеграционной шиной Комитета (далее – ИШ) в соответствии с описанием сведений о ККМ с ФПД согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

43. Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күнінен бастап 5 (екі) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге негіз бар. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
7-параграф. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына фискалдық деректер операторымен беру тәртібі
44. Интеграциялық өзара іс-қимылға қатысушылар "СӘИЖ" АЖ және фискалдық декеретер операторларының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ФДО АЖ) болып табылады.
4. "СӘИЖ" АЖ және ФДО АЖ өзара іс-қимылы ЭҮАШ/ЭҮШ және ИШ арқылы жүзеге асырылады.
45. Комитет деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы бойынша ФДО мәліметтерінің (бұдан әрі – ДБФ бар БКМ) негізінде Салық кодексінің 111-бабы 3-тармағының 1-тармақшасында көзделген бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының мәліметтерін есепке қоюды, өзгертуді және бақылау-касса машинасын есептен шығаруды жүзеге асырады.
"СӘИЖ" АЖ және ФДО АЖ арасындағы интеграциялық өзара іс-қимыл осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес ДБФ бар БКМ туралы мәліметтерді сипаттауға сәйкес ЭҮСШ/ЭҮШ және Комитеттің интеграциялық шина (бұдан әрі – ИШ) арқылы хабарламалармен жүзеге асырылады.

46. ОФД направляет сведения о ККМ с ФПД в Комитет:
1) в электронном виде посредством интеграционного взаимодействия, либо в случае технических сбоев интеграционного взаимодействия альтернативным способом на выделенный сервер Комитета, путем загрузки данных;
2) на бумажном носителе при невозможности передачи сведений о ККМ с ФПД в электронном виде, по формам согласно приложениям 9 "Постановка контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных на учет (изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных)" и 10 "Снятие с регистрационного учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных" к настоящим Правилам.
47. Комитет направляет справочник моделей ККМ с ФПД на электронную почту ОФД по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
48. Информационный обмен между ИС "ИСНА" и ИС ОФД осуществляется XML сообщениями через ВШЭП, ШЭП и ИШ с использованием технологии веб-сервисов в асинхронном режиме.
49. Технические требования информационного обмена между ИС ОФД и ИС "ИСНА" определены отдельным Соглашением по интеграции ИС "ИСНА" с ИС ОФД посредством ВШЭП, ШЭП в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
50. До запуска информационного обмена в промышленную эксплуатацию обеспечивается выполнение следующих процедур:
1) проведение испытания информационного обмена на тестовом стенде;
2) проведение опытной эксплуатации информационного взаимодействия ИС "ИСНА" и ИС ОФД ВШЭП, ШЭП, ИШ;
3) проведение анализа результатов опытной эксплуатации, при необходимости обеспечение доработки программного обеспечения;
4) оценка интенсивности информационных запросов к подключаемому сервису в опытном режиме, нагрузочное тестирование.
51. Факты отправки и получения сообщений фиксируются в протоколе обмена данными, предусмотренные информационными системами при передаче данных по каналу электронной связи посредством ЕТС ГО.
52. Фиксация всех временных параметров в процессе приема-передачи сообщений производится по времени города Астана.
53. Свидетельством отправки сообщения является полученное отправителем от ШЭП, ИШ уведомление о доставке сообщения. Информационный обмен завершается при получении ответного сообщения от получателя.
54. При возникновении технических сбоев интеграционного обмена, взаимодействия между ИС "ИСНА" и ИС ОФД осуществляются согласно регламенту, утвержденному Комитетом и ОФД.
Глава 3. Перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины

46. ФДО ДБФ бар БКМ туралы мәліметтерді Комитетке:
1) интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы электрондық түрде, не интеграциялық өзара іс-қимылдың техникалық іркілістері болған жағдайда Комитеттің бөлінген серверіне балама тәсілмен деректерді жүктеу жолымен;
2) ДБФ бар БКМ туралы мәліметтерді электрондық түрде беру мүмкін болмаған кезде қағаз тасымалдағышта, осы Қағидаларда 9 "Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есепке қою (деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу деректерін өзгерту)" және 10 "Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен шығару" қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жолдайды.
47. Комитет ФДО электрондық поштасына осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша ДБФ бар БКМ модельдер анықтамалығын жібереді.
48. "СӘИЖ" АЖ мен ФДО АЖ арасында өзара іс-қимылы XML хабарламалармен ЭҮСШ, ЭҮШ және ИШ арқылы веб-сервистер технологиясын пайдалана отырып асинхронды режимде жүзеге асырылады.
49. "СӘИЖ" АЖ мен ФДО АЖ арасындағы ақпараттық алмасудың техникалық талаптары "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ЭҮСШ, ЭҮШ арқылы "СӘИЖ" АЖ-нің ФДО АЖ-мен интеграциясы бойынша жеке Келісіммен айқындалған.
50. Өнеркәсіптік пайдалануға ақпарат алмасу іске қосылғанға дейін мынадай рәсімдерді орындау қамтамасыз етіледі:
1) тестілік стендте ақпараттық алмасуға сынақ жүргізу;
2) "СӘИЖ" АЖ және ФДО АЖ, ЭҮСШ, ЭҮШ, ИШ ақпараттық өзара іс-қимылды тәжірибелік пайдалануды жүргізу;
3) тәжірибелік пайдалану нәтижелеріне талдау жүргізу, қажет болған жағдайда бағдарламалық қамтамасыз етуді пысықтауды қамтамасыз ету;
4) тәжірибелік режимде қосылатын сервистің ақпараттық сұраныстарының қарқындылығын бағалау, жүктемелік тестілеу.
51. Хабарламаларды жіберу және алу фактілері МО БКО арқылы электрондық байланыс арнасы бойынша деректерді беру кезінде ақпараттық жүйелермен көзделген деректер алмасу хаттамасында тіркеледі.
52. Хабарламаларды қабылдау-беру процесінде барлық уақыт параметрлерін тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
53. Хабарламаны жіберу куәлігі жөнелтушінің ЭҮШ-дан, ИШ-дан алған хабарламаны жеткізу туралы хабарлама болып табылады. Ақпарат алмасу алушыдан жауап хабарламаны алған кезде аяқталады.
54. Интеграциялық алмасудың техникалық іркілістері туындаған кезде, ФДО АЖ бен "СӘИЖ" АЖ арасындағы өзара іс-қимыл Комитет пен ФДО бекіткен регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау Бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптар

55. В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса при применении контрольно-кассовой машины осуществляется выдача чека контрольно-кассовой машины или товарного чека на сумму, оплаченную за реализованный товар, выполненную работу, оказанную услугу.
Перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины устанавливаются уполномоченным органом.
56.Чек контрольно-кассовой машины включает следующую информацию:
1) наименование налогоплательщика;
2) адрес места использования контрольно-кассовой машины;
3) идентификационный номер налогоплательщика;
4) заводской номер контрольно-кассовой машины;
5) регистрационный номер контрольно-кассовой машины в налоговом органе;
6) порядковый номер чека;
7) наименование товара, работы, услуги в соответствии с национальным каталогом товаров;
8) идентификационный код товара в соответствии с национальным каталогом и средство идентификации нанесенных на товары, подлежащих маркировке и прослеживаемости товаров.
9) количество приобретаемого товара, работ, услуг, единицу их измерения;
10) цену товара, работы, услуги за единицу;
11) общую сумму продажи товара, работы, услуги;
12) наименование оператора фискальных данных и реквизиты интернет-ресурса оператора фискальных данных для проверки подлинности контрольного чека контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных;
13) дату и время совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
14) фискальный признак;
15) сумму налога на добавленную стоимость с указанием ставки по облагаемым налогом на добавленную стоимость оборотам по реализации товаров, работ, услуг – в случае, если налогоплательщик является плательщиком налога на добавленную стоимость;
16) штриховой код, содержащий в кодированном виде информацию о чеке контрольно-кассовой машины.
Положения подпунктов 12) и 16) части первой настоящего пункта не распространяются на чеки контрольно-кассовых машин без функции передачи данных.
Информация в подпункте 7) в чеке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных отображается в электронном виде.
Чек контрольно-кассовых машин, применяемых в пунктах обмена валюты, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбардов, дополнительно включает информацию о сумме продаж и сумме покупки.
57. Чек контрольно-кассовой машины дополнительно содержит реквизиты, предусмотренные технической документацией завода-изготовителя контрольно-кассовой машины, в том числе о сумме налога на добавленную стоимость.
По требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг в чеке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных отображается идентификационный номер покупателя (клиента), получателя.
Вся информация, содержащаяся в чеке контрольно-кассовой машины по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг отражается и печатается на казахском и (или) русском языках.

55. Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бақылау-касса машинасын қолдану кезінде өткізілген тауар, орындалған жұмыс, көрсетiлген қызмет үшін төленген сомаға бақылау-касса машинасының чегін немесе тауар чегін беру жүзеге асырылады.
Бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың тізбесін уәкілетті орган белгілейді.
56. Бақылау-касса машинасының чегі мынадай ақпаратты:
1) салық төлеушінің атауын;
2) бақылау-касса машинасы пайдаланылатын жердің мекенжайын;
3) салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірін;
4) бақылау-касса машинасының зауыттық нөмірін;
5) бақылау-касса машинасының салық органындағы тіркеу нөмірін;
6) чектің реттік нөмірін;
7) ұлттық тауарлар каталогына сәйкес тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің атауын;
8) ұлттық тауарлар каталогына сәйкес тауардың сәйкестендіру коды және таңбалауға және тауарлардың қадағалануы тиіс тауарларға салынған сәйкестендіру құралын;
9) сатып алынатын тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің санын, олардың өлшем бірлігін;
10) тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бір бірлігі үшін бағасын;
11) тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті сатудың жалпы сомасын;
12) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының бақылау чегінің төлнұсқалығын тексеру үшін фискалдық деректер операторының атауын және фискалдық деректер операторы интернет-ресурсының деректемелерін;
13) тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жасалған күн мен уақытты;
14) фискалдық белгіні;
15) егер салық төлеуші қосылған құн салығын төлеуші болып табылса – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді өткізу бойынша, қосылған құн салығы салынатын айналымдар жөніндегі мөлшерлемені көрсете отырып, қосылған құн салығының сомасын;
16) бақылау-касса машинасының чегі туралы ақпаратты кодталған түрде қамтитын штрих кодты қамтуға тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 12) және 16) тармақшаларының ережелері деректер беру функциясы жоқ бақылау-касса машиналарының чектеріне қолданылмайды.
7) тармақшадағы ақпарат деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының чегінде электрондық түрде көрсетіледі.
Валюта айырбастау, металл сынықтарын, шыны ыдысты қабылдау пунктерінде, ломбардтарда қолданылатын бақылау-касса машиналарының чегі сату сомасы және сатып алу сомасы туралы ақпаратты қосымша қамтуға тиіс.
57. Бақылау-касса машинасының чегі бақылау-касса машинасын дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасында көзделген, оның ішінде қосылған құн салығының сомасы туралы деректерді қосымша қамтуы мүмкін.
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының чегі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының (клиенттің), алушының талап етуі бойынша сатып алушының (клиенттің), алушының сәйкестендіру нөмірін де қамтуға тиіс.
Сатып алушының (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының талабы бойынша бақылау-касса машинасының чегінде қамтылған барлық ақпарат қазақ және (немесе) орыс тілдерінде көрсетіледі және басылады.

Глава 4. Порядок включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин
58. В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 111 Налогового кодекса уполномоченный орган (далее – услугодатель) ведет государственный реестр контрольно-кассовых машин путем включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин (далее – государственный реестр).
59. Рассмотрение вопросов о включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр осуществляется на основании налогового заявления услугополучателя о включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр (далее – налоговое заявление) согласно приложению 7 к настоящему Приказу.
60. Включению в государственный реестр подлежат контрольно-кассовые машины с функцией фиксации и (или) передачи данных.
61. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, услугодатели обеспечивают внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
62. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин" указан в приложении 12 к настоящим Правилам.
Параграф 8. Включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр
63. Услугополучатель представляет услугодателю налоговое заявление на бумажном носителе по форме согласно приложению 7 к настоящему Приказу с предоставлением эталонного образца модели контрольно-кассовой машины и приложением следующих материалов, характеризующих технические, функциональные и эксплуатационные характеристики модели контрольно-кассовой машины:
1) паспорт завода-изготовителя;
2) техническая документация завода-изготовителя;
3) руководство по эксплуатации контрольно-кассовой машины на бумажном и электронном носителях;
4) руководство для должностного лица услугодателя на бумажном и электронном носителях, содержащее подробное описание действий должностного лица услугодателя при установке фискального режима, перерегистрации контрольно-кассовой машины, снятии фискальных отчетов, отчета о текущем состоянии кассы (Х-отчет), а также введении информации, предусмотренной настоящим Приказом, для печати в контрольном чеке;

4- тарау Бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) тәртібі
58. Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - мемлекеттік тізілім) бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) жолымен жүргізеді.
59. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу туралы мәселелерді қарау осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес мүдделі тұлғаның (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу туралы салықтық өтініші (бұдан әрі - Салықтық өтініш) негізінде жүзеге асырылады.
60. Мемлекеттік тізілімге деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары енгізілуге жатады.
61. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушілер деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
62. "Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген.
8-параграф. Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
63. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісін ұсына және бақылау-касса машинасы моделінің техникалық, функционалдық және пайдалану сипаттамаларын сипаттайтын мынадай материалдарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағыштағы салықтық өтінішті ұсынады:
1) дайындаушы зауыттың паспорты;
2) дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасы;
3) қағаз және электронды тасымалдағыштарда бақылау-касса машинасын пайдалану жөнiндегi нұсқаулық;
4) фискалды режим орнату, бақылау-касса машинасын қайта тіркеу, фискалдық есептерді, кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есепті (Х-есеп) алу, сондай-ақ бақылау чегінде басып шығару үшін Салық кодексінің 166-бабында көзделген ақпаратты енгізу кезіндегі көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адамының іс-қимылын егжей-тегжейлі сипаттап көрсететін қағаз және электронды тасымалдағыштағы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамына арналған нұсқаулық;

5) гарантийное обязательство по технической поддержке модели контрольно-кассовой машины или его нотариально засвидетельствованная копия от завода-изготовителя или от его законного представителя;
6) сведения о соответствии технических характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации завода-изготовителя, основным техническим требованиям по форме, установленной уполномоченным органом согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
7) сертификат соответствия или иной документ, подтверждающий соответствие установленным техническим требованиям модели контрольно-кассовой машины с указанием QR-кода, выданный в электронном виде либо их нотариально засвидетельствованная копия, при выдаче на бумажном носителе;
Если моделью контрольно-кассовой машины является фискальный регистратор, к налоговому заявлению дополнительно прилагается программное обеспечение на электронном носителе для подключения фискального регистратора к персональному компьютеру.
Услугодатель осуществляет регистрацию с присвоением номера входящей корреспонденции, налогового заявления на бумажном носителе по форме согласно приложению 12 к настоящему Приказу с предоставлением эталонного образца модели контрольно-кассовой машины и приложением материалов, указанных в пункте 63 настоящих Правил.
64. Включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр осуществляется при одновременном соблюдении следующих условий:
1) наличие налогового заявления услугополучателя и материалов, указанных в пункте 63 настоящих Правил;
2) соответствие модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
65. Услугодатель проверяет налоговое заявление и материалы, представленные услугополучателем.
Услугодатель проводит испытание (тестирование) модели контрольно-кассовой машины на соответствие техническим требованиям по форме согласно приложению 13 настоящих Правил, в присутствии представителей услугополучателя – лица, инициировавшего включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр.
Для установления соответствия модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям услугодатель имеет возможность привлекать экспертов из иных государственных органов, из числа других лиц (за исключением услугополучателей – лиц, инициировавших включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр, и лиц, с ними связанных).
66. Решение о включении (отказе во включении) модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр принимается услугодателем в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия налогового заявления услугополучателя.
Государственный реестр контрольно-кассовых машин размещается на сайте услугодателя.
В случае отказа во включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр услугодатель письменно уведомляет услугополучателя с указанием причин отказа.
В случае отсутствия сведений необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими Правилами, работник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления указывает услугополучателю, каким требованиям не соответствует представленный пакет документов и срок приведения его в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня.
В случае если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

5) дайындаушы зауыттың немесе оның заңды өкілінің бақылау-касса машинасы моделінің техникалық қолдауы бойынша кепілдік міндеттемесі немесе оның нотариат куәландырған көшірмесі;
6) дайындаушы зауыттың құжаттамасында көрсетілген бақылау-касса машинасы моделінің техникалық сипаттамасының осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша негізгі техникалық талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
7) бақылау-касса машинасы моделінің белгіленген техникалық талаптарына сәйкестігін растайтын сәйкестік сертификатының немесе QR-код көрсетілген электронды түрде берілген өзге құжаттың не қағаз жеткізгіште берілген кезде олардың нотариат куәландырған көшірмесі қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағыштағы салықтық өтінішті ұсынады.
Егер бақылау-касса машинасының моделі фискалдық тіркеуші болып табылса, салық өтінішіне фискалдық тіркеушіні дербес компьютерге қосу үшін электрондық тасымалдағыштағы бағдарламалық қамтамасыз ету қосымша қоса беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кіріс хат-хабардың, салықтық өтініштің нөмірін бере отырып, тіркеуді бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісін ұсына отырып және осы Қағидалардың 63-тармағында көрсетілген материалдарды қоса бере отырып, қағаз жеткізгіште жүзеге асырады.
64. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу бір мезгілде мынадай шарттар:
1) көрсетілетін қызметті алушының Салықтық өтінішінің және осы Қағидалардың 63-тармағында көрсетілген материалдардың болуы;
2) бақылау-касса машинасы моделінің осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес техникалық талаптарға сәйкестігі сақталған кезде жүзеге асырылады.
65. Қызметті беруші қызметті алушы ұсынған салықтық өтініш пен материалдарды тексереді.
Қызметті беруші бақылау-касса машинасы моделінің осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық талаптарға сәйкестігіне сынауды (тестілеуді) мемлекеттік тізілімге бақылау-касса машинасының моделін енгізуге бастамашылық жасаған қызметті алушы өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
Бақылау-касса машинасы моделінің техникалық талаптарға сәйкестігін анықтау үшін көрсетілетін қызметті беруші өзге де мемлекеттік органдардан, басқа да тұлғалардан (бақылау-касса машинасы моделінің мемлекеттік тізілімге енгізілуіне бастамашы болған көрсетілетін қызметті алушы - тұлғаларды және олармен байланысты тұлғаларды қоспағанда) сарапшылар тартуға құқылы.
66. Бақылау-касса машинасы моделін мемлекеттік тізілімге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының салықтық өтінішін қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізілімі көрсетілетін қызметті берушінің сайтында орналастырылады.
Бақылау-касса машинасы моделін мемлекеттік тізілімге енгізуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші бас тарту себептерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыны жазбаша түрде хабардар етеді.
Осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәлімет болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері 2 (екі) жұмыс күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыға ұсынылған құжаттар топтамасы қандай талаптарға сәйкес келмейтінін және оны сәйкес келтіру мерзімін көрсетеді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкестендіру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы оны талаптарға сәйкес келтірмеген болса, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын-ала шешім, сондай-ақ алдын-ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (әдісі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания составляется протокол и услугодатель выдает разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При этом в случае ходатайства услугополучателя процедура заслушивания не проводится.
Результатом оказания государственной услуги является Решение о включении (отказе во включении) модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр, оформленное в виде протокола.
Параграф 9. Исключение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр
67. Исключение модели контрольно-кассовой машины из государственного реестра производится услугодателем в случае несоответствия характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации, представленной услугодателю при включении в государственный реестр, техническим требованиям.
68. Услугодатель о принятом решении об исключении модели контрольно-кассовой машины из государственного реестра уведомляет услугополучателя, применяющего данную модель контрольно-кассовой машины, не позднее трехмесячного периода до исключения модели контрольно-кассовой машины из государственного реестра.
Параграф 10. Порядок обжалования решений, действия (бездействие) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
69. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) которого обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күн бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша хаттама жасалады және көрсетілетін қызметті беруші рұқсат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты болған жағдайда, тыңдау рәсімі жүргізілмейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі хаттама түрінде ресімделген бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы Шешім болып табылады.
9-параграф. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімнен алып тастау
67. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімнен алып тастауды мемлекеттік тізілімге енгізу кезінде көрсетілетін қызметті берушіге берілген құжаттамада көрсетілген бақылау-касса машинасының моделі сипаттамалары техникалық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші жүргізеді.
68. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімнен алып тастау туралы шешім қабылданғаны туралы бақылау-касса машинасының осы моделін қолданатын көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік тізілімнен алып тастағанға дейінгі алты айлық кезеңнен кешіктірмей хабарлайды.
10-параграф. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
69. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Заңға сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салықтардың және төлемдердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағымдар шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

70. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу, подлежит в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона рассмотрению в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
71. При несогласии с результатами оказания государственной услуги услугополучатель в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона обращается в суд.
Глава 5. Порядок приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных
72. Настоящий порядок приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 111 Налогового Кодекса Республики Казахстан.
73. Органы государственных доходов используют сведения контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг, для целей налогового администрирования.
При этом оператор фискальных данных выполняет следующие задачи:
1) прием сведений о денежных расчетах от налогоплательщиков;
2) хранение полученных сведений о денежных расчетах на собственных электронных носителях;
3) передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов ежедневно в оперативном режиме по сетям телекоммуникаций общего пользования не позднее 15 мин с момента получения.
Протокол передачи данных с контрольно-кассовых машин на сервер оператора фискальных данных размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
74. Задачи, указанные в пункте 73 настоящих Правил, оператор фискальных данных реализует с использованием:
1) электронных носителей – для потока информационных массивов;
2) электронных хранилищ данных – для обеспечения накопления сведений о денежных расчетах и защиты от несанкционированного доступа;

70. Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін қызметті берушінің атына келіп түскен қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес оны тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
71. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына
5-тарау. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды мемлекеттік кірістер органдарына фискалдық деректер операторымен беру тәртібі
72. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды мемлекеттік кірістер органдарына фискалдық деректер операторымен беру тәртібі Салық кодексінің 111-бабы 2-тамағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
73. Мемлекеттік кірістер органдары салықтық әкімшілендіру мақсатында тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуді жүзеге асыру кезінде ақшалай есеп айырысулар туралы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының мәліметтерін пайдаланады.
Бұл ретте фискалдық деректер операторы мынадай міндеттерді:
1) салық төлеушілерден ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды;
2) ақшалай есеп айырысулар туралы алынған мәліметтерді өзінің электрондық тасығыштарында сақтауды;
3) жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша жедел режимде күн сайын оны алған сәттен бастап 15 (он бес) минуттан кешіктірмей мемлекеттік кірістер органдарына ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді беруді жүзеге асырады.
Бақылау-касса машиналарының деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
74. Фискалдық деректер операторы осы Қағидалардың 73-тармағында көрсетілген міндеттерді мыналарды пайдаланумен жүзеге асырады:
1) ақпараттық ауқымдар ағыны үшін электрондық тасығыштарды;
2) ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жинауды қамтамасыз ету және рұқсат етілмеген қолжеткізуден қорғау үшін деректерді электрондық сақтау орындарын;

3) бумажных носителей – при документообороте;
4) интернет ресурсов – для обратной связи, интерактивного взаимодействия.
75. Оператор фискальных данных в ходе реализации задач, предусмотренных пунктом 73 настоящего Порядка, соблюдает положения законодательства Республики Казахстан по неразглашению регистрационных данных налогоплательщика, налоговой тайны, а также иной информации о налогоплательщике, полученной в ходе деятельности по приему, хранению и передаче в органы государственных доходов сведений о денежных расчетах.
Параграф 11. Организация работы оператора фискальных данных
76. Организация работы оператора фискальных данных заключается в реализации следующих функций, способствующих выполнению его задач в полной мере:
1) создание и эксплуатация в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан программно-аппаратного комплекса для приема, обработки, хранения и передачи в неизменном виде в органы государственных доходов сведений о денежных расчетных операциях, осуществляемых с применением контрольно-кассовой машины;
2) обеспечение функционирования информационно-телекоммуникационной сети на территории Республики Казахстан, позволяющей осуществлять VPN подключение контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу оператора фискальных данных;
3) подключение контрольно-кассовых машин, включенных в государственный реестр контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу (серверу) оператора фискальных данных и оказания услуг по приему, обработке и хранению сведений о денежных расчетах, осуществляемых с применением контрольно-кассовой машины на возмездной или безвозмездной основе. Подключение на возмездной основе производится по тарифам, согласованным в порядке, установленном в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан "О связи";
4) разработка и ввод в эксплуатацию системы приема, хранения и передачи данных контрольно-кассовых машин;
5) обеспечение создания и технического сопровождения портала оператора фискальных данных для интерактивного взаимодействия с пользователями услуг оператора фискальных данных, а также разработка и размещение на портале опрератора фискальных данных для них дополнительных сервисов, в том числе по:
применению каталога товаров, работ и услуг контрольно-кассовыми машинами, в соответствии с Национальным каталогом товаров;
определению геолокации местонахождения контрольно-кассовых машин и передачи их в органы государственных доходов;
проведению ежедневного мониторинга по приему с контрольно-кассовых машин сведений о денежных расчетах и передачи их в органы государственных доходов;

3) құжат айналымы кезінде қағаз тасығыштарды;
4) кері байланыс, интерактивті өзара іс-қимыл үшін интернет ресурстарын пайдалана отырып іске асырады.
75. Фискалдық деректер операторы осы Қағидалардың 73-тармағында көзделген міндеттерді іскее асыру барысында салық төлеушінің тіркеу деректерін, салық құпиясын, сондай-ақ ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау және мемлекеттік кіріс органдарына беру қызметі барысында алынған салық төлеуші туралы өзге де ақпаратты жарияламау бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының ережелерін сақтайды.
11-параграф. Фискалдық деректер операторының жұмысын ұйымдастыру
76. Фискалдық деректер операторының жұмысын ұйымдастыру оның міндеттерін толық көлемде орындалуына ықпал ететін мына функцияларды іске асыруды:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бақылау-касса машинасын қолданумен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысу операциялары туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу, сақтау және мемлекеттік кірістер органдарына өзгеріссіз түрде беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешенін құруды және пайдалануды;
2) бақылау-касса машиналарын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне VPN қосуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы ақпараттық-телекоммуникациялық желінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуді;
3) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген бақылау-касса машиналарын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне (серверіне) қосу және өтеулі немесе өтеусіз негізде бақылау-касса машиналарын қолданумен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және сақтау бойынша қызметтер көрсету. Өтеулі негізде қосылу "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен келісілген тарифтер бойынша жүргізіледі;
4) бақылау-касса машиналарының деректерін қабылдау, сақтау және беру жүйесін әзірлеу және пайдалануға енгізуді;
5) фискалдық деректер операторының қызметтерін пайдаланушылармен интерактивті өзара іс-қимыл жасау үшін фискалдық деректер операторының порталын құруды және техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етуді, сондай-ақ олар үшін, оның ішінде:
Ұлттық тауарлар каталогына сәйкес бақылау-касса машиналарының тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер каталогын қолдануды;
бақылау-касса машиналарының орналасқан жерінің геолокациясын айқындау және оларды мемлекеттік кірістер органдарына беруді;
бақылау-касса машиналарынан ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді қабылдау және оларды мемлекеттік кірістер органдарына беру бойынша күнделікті мониторинг жүргізу бойынша қосымша сервистерді әзірлеуді және фискалдық деректер оператордың порталына орналастыруды;

6) создание службы консультационной и технической поддержки налогоплательщиков, органов государственных доходов и центров технического обслуживания контрольно-кассовых машин по вопросам: работы портала, программно-аппаратного комплекса, информационно-телекоммуникационной сети оператора фискальных данных;
7) утверждение правового акта по вопросам ответственности работников оператора фискальных данных за разглашение, утечку информации, составляющей налоговую, государственную тайну и иную охраняемую законом информацию;
8) реализация услуг по порядку приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных на основе договоров оказания услуг, кроме получателя данных, после регистрации на портале оператора фискальных данных посредством электронной цифровой подписи;
9) обработка фискальных данных включает действия оператора фискальных данных по сбору, записи, систематизации, накоплению, хранению в неизменном виде, извлечению, использованию, предоставлению доступа органам государственных доходов к фискальным данным (а также любой другой информации о налогоплательщике), за исключением их изменения, обезличивания, блокирования, удаления или уничтожения;
10) обеспечение услуги оператора фискальных данных во всех областях (географических зонах нумерации), городах республиканского значения и в столице.
Параграф 12. Порядок приема оператором фискальных данных сведений о денежных расчетах с контрольно-кассовой машины
77. Налогоплательщики, применяющие контрольно-кассовую машину, заключают с оператором фискальных данных договор оказания услуг по приему, хранению и передаче в органы государственных доходов сведений о денежных расчетах, осуществляемых налогоплательщиком при реализации товаров, работ, услуг. В договоре оказания услуг в обязательном порядке указывается:
1) ответственность оператора фискальных данных за обеспечение конфиденциальности информации о налогоплательщике, составляющей налоговую тайну;
2) согласие налогоплательщика на получение и обработку оператором фискальных данных из органов государственных доходов регистрационных данных и сведений о денежных расчетах от самого налогоплательщика;
3) порядок и процедура расторжения договора.
78. При приеме сведений о денежных расчетах на сервере оператора фискальных данных производится идентификация контрольно-кассовой машины посредством получения токена для каждого сообщения, содержащего сведения о денежных расчетах, переданного контрольно-кассовой машины.
Формирование токена производится с использованием следующих идентификаторов:

6) фискалдық деректер операторы порталының, бағдарламалық-аппараттық кешені, ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің жұмысы мәселелері бойынша салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының консультациялық және техникалық қолдау қызметін және бақылау-касса машиналарына техникалық қызмет көрсету орталықтарын құруды;
7) салық, мемлекеттік құпиядан және басқа да заңмен қорғалатын ақпараттан тұратын ақпаратты жариялағаны, таратқаны үшін фискалдық деректер операторы қызметкерлерінің жауаптылығы мәселелері бойынша құқықтық актіні бекітуді;
8) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы фискалдық деректер операторының порталында тіркелгеннен кейін, деректерді алушыдан басқа, қызметтер көрсету шарттарының негізінде фискалдық деректер операторының бақылау-касса машиналардан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды мемлекеттік кірістер органдарына беру тәртібі бойынша қызметтерді іске асыруды;
9) фискалдық деректерді өңдеуге фискалдық деректерді (сондай-ақ салық төлеуші туралы кез келген ақпаратты) өзгертуді, иесіздендіруді, бұғаттауды, өшіруді немесе жоюды қоспағанда, фискалдық деректер операторының оларды жинау, жазып алу, жүйелеу, жинақтау, өзгеріссіз түрде сақтау, алу, пайдалану, мемлекеттік кірістер органдарына қолжетімділік беру бойынша әрекеттер кіретінін;
10) фискалдық деректер операторының қызметін барлық облыста (нөмірлеудың географикалық аймақтарында), республикалық маңызы бар қаладарды және астанада қамтамасыз етуді білдіреді.
12-параграф. Фискалдық деректер операторының бақылау-касса машинасынан ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау тәртібі
77. Бақылау-касса машинасын қолданатын салық төлеушілер фискалдық деректер операторымен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кезінде салық төлеуші жүзеге асыратын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау және мемлекеттік кірістер органдарына беру қызметін көрсету шартын жасасады.
Қызмет көрсету шартында міндетті тәртіпте:
1) салық құпиясын құрайтын салық төлеуші туралы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етуге фискалдық деректер операторының жауапкершілігі;
2) мемлекеттік кірістер органдарынан тіркеу деректерін және салық төлеушіден ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді фискалдық деректер операторының алуына және өңдеуіне салық төлеушінің келісімі;
3) шартты бұзу тәртібі мен рәсімі көрсетілуге тиіс.
78. Ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау кезінде фискалдық деректер операторының серверінде бақылау-касса машинасы берген ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтер бар әрбір ақпарат үшін токен алу арқылы бақылау-касса машинасын сәйкестендіру жүргізіледі.
Токенді құру мынадай сәйкестендіргіштерді пайдаланумен жүргізіледі:

1) регистрационный номер контрольно-кассовой машины в органе государственных доходов, присвоенный контрольно-кассовой машине при регистрации;
2) регистрационный номер контрольно-кассовой машины, присвоенный контрольно-кассовой машине при регистрации оператором фискальных данных.
79. После проверки идентификаторов, указанных в пункте 78 настоящих Правил, оператор фискальных данных направляет контрольно-кассовой машине по сети телекоммуникации общего пользования фискальный признак денежного расчета, сформированный на сервере, для печати на контрольном чеке контрольно-кассовой машины.
При этом в сообщении сервера оператора фискальных данных передаются налогоплательщику на контрольно-кассовую машину следующие данные:
1) подтверждение о приеме данных;
2) сгенерированный фискальный признак каждого переданного контрольного чека;
3) обновленный токен.
Сведения о денежных расчетах, обработанные на сервере оператора фискальных данных, сохраняются в хранилище фискальных данных на сервере оператора фискальных данных в течении пяти лет.
80. Формирование на сервере оператора фискальных данных фискального признака контрольного чека контрольно-кассовой машины проводится на основе полученных от контрольно-кассовой машины сведений о денежных расчетах с применением алгоритмов и процедур вычисления хеш-функции.
81. В случае потери соединения с сервером оператора фискальных данных контрольно-кассовая машина переходит в автономный режим, продолжительность которого не должна превышать семидесяти двух часов, согласно утвержденным техническим требованиям и форме соответствия, техническим требованиям контрольно-кассовой машины согласно приложению 13 к настоящих правилам.
После восстановления соединения контрольно-кассовой машины с сервером оператора фискальных данных, сервер оператора фискальных данных должен:
1) получить от контрольно-кассовой машины сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
2) последовательно принять все контрольные чеки контрольно-кассовой машины и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы контрольно-кассовой машины в автономном режиме и отправить на каждый из них ответ с действительным фискальным признаком контрольного чека.
82. Фискальный признак или автономный код контрольного чека проверяется на портале оператора фискальных данных.
Параграф 13. Порядок хранения сведений с контрольно-кассовой машины
83. На сервере оператора фискальных данных обеспечивается хранение в течение срока исковой давности по налоговому обязательству и требованию, установленного налоговым законодательством, следующих сведений:

1) тіркеу кезінде бақылау-касса машинасына берілген мемлекеттік кірістер органындағы бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі;
2) тіркеу кезінде фискалдық деректер операторы бақылау-касса машинасына берген бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі.
79. Осы Қағидалардың 78-тармағында көрсетілген сәйкестендіргіштер тексергеннен кейін фискалдық деректер операторы бақылау-касса машинасына бақылау-касса машинасының бақылау чегінде басып шығару үшін ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желісі арқылы серверде қалыптастырылған ақшалай есеп айырысудың фискалдық белгісін жібереді.
Бұл ретте фискалдық деректер операторы серверінің хабарламасында салық төлеушіге бақылау-касса машинасына мынадай деректер беріледі:
1) деректердің қабылданғаны туралы растау;
2) берілген әрбір бақылау чегінің генерацияланған фискалдық белгісі;
3) жаңартылған токен.
Фискалдық деректер операторының серверінде өңделген ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтер фискалдық деректер операторының серверіндегі фискалдық деректерді сақтау орнында бес жыл ішінде сақталады.
80. Фискалдық деректер операторының серверінде бақылау-касса машинасының бақылау чегінің фискалдық белгісін қалыптастыру хеш-функциялар алгоритмдері мен есептеу рәсімдері қолданыла отырып, бақылау-касса машинасынан алынған ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтер негізінде жүргізіледі.
81. Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үзілген жағдайда бақылау-касса машинасы дербес режимге ауысады, оның ұзақтығы бақылау-касса машинасының бекітілген техникалық талаптары мен техникалық талаптарына сәйкестік нысанына сәйкес жетпіс екі сағаттан аспауы тиіс.
Бақылау-касса машинасының фискалдық деректер операторының серверімен байланыс қалпына келтірілгеннен кейін фискалдық деректер операторының сервері:
1) бақылау-касса машинасынан дербес режимде жұмыстың ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарлама алуға;
2) бақылау-касса машинасының барлық бақылау чектерін рет-ретімен және бақылау-касса машинасының дербес режимдегі жұмысы кезінде жинақталған алынған Z-есептер туралы белгілерді қабылдауға және олардың әр қайсысына бақылау чегінің қолданыстағы фискалдық белгісімен жауап жіберуге тиіс.
82. Бақылау чегінің фискалдық белгісі немесе дербес коды фискалдық деректер операторының порталында тексеріледі.
13-параграф. Бақылау-касса машинасынан мәліметтерді сақтау тәртібі
83. Фискалдық деректер операторының серверінде салық заңнамасында белгіленген салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі ішінде мынадай мәліметтерді сақтау қамтамасыз етіледі:

1) регистрационные данные, указанные в заявлении налогоплательщика;
2) регистрационные данные контрольно-кассовой машины;
3) информация о каждом денежном расчете, осуществленном при реализации товаров, работ, услуг;
4) текущее действующее значение токена каждой контрольно-кассовой машины;
5) фискальный признак каждого денежного расчета.
84. Хранение информации включает в себя мероприятия, связанные с защитой ее от несанкционированного доступа, в том числе:
1) применение комплекса программно-технических средств и поддерживающих их организационных мер на всех технологических этапах обработки информации и во всех режимах функционирования, в том числе при проведении ремонтных и регламентных работ;
2) разграничение прав доступа пользователей и администраторов;
3) использование комплекса мер для обеспечения безопасности программного обеспечения, включающего:
разделение приложений на логические группы и помещение каждой группы в выделенную виртуальную машину;
изоляцию внешнего сетевого трафика от внутреннего с помощью создания VLAN;
резервирование каждого программного компонента по схеме, при которой активное оборудование резервируется одним дополнительным компонентом;
исключение прямого доступа к серверам любых специалистов, кроме системных и сетевых инженеров;
4) использование комплекса мер, обеспечивающего целостность базы данных, а именно:
конфигурация прав доступа к базе данных, которая не позволяет изначально модифицировать, удалять или обновлять данные по чекам;
система аудита, которая фиксирует все операции, произведенные инженерами на серверном оборудовании;
резервирование базы данных по схеме, при которой все копии базы данных активны, а резервирование достигается избыточностью, в случае выхода из строя виртуальной машины или физического сервера, данные будут восстановлены в течение небольшого периода времени.
Параграф 14. Порядок передачи сведений с контрольно-кассовой машины
85. Передача сведений с контрольно-кассовой машины осуществляется по каналам связи сети телекоммуникаций общего пользования в последовательности контрольно-кассовая машина – оператор фискальных данных – уполномоченный орган.
86. Каналы связи сети телекоммуникаций общего пользования контрольно-кассовой машины с сервером оператора фискальных данных и сервера оператора фискальных данных с сервером информационной системы Комитета должны быть защищены от несанкционированного доступа:
1) достоверной идентификацией клиента и сервера;
2) использованием программных и/или программно-аппаратных средств защиты информации.

1) салық төлеушінің өтінішінде көрсетілген тіркеу деректері;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу деректері;
3) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кезінде жүзеге асырылған әрбір ақшалай есеп айырысу туралы ақпарат;
4) әрбір бақылау-касса машинасының токенінің ағымдағы қолданыстағы мәні;
5) әрбір ақшалай есеп айырысудың фискалдық белгісі.
84. Ақпаратты сақтау оны рұқсат етілмеген қолжеткізуден қорғаумен байланысты іс-шараларды қамтиды, оның ішінде:
1) бағдарламалық-техникалық құралдар кешенін және оларды барлық ақпарат өңдеудің технологиялық кезеңдерінде және жұмыс істеудің барлық режимдерінде, оның ішінде жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу кезінде қолдайтын ұйымдастыру шараларын қолдану;
2) пайдаланушылар мен әкімшілердің қол жеткізу құқықтарының ара-жігін ажырату;
қосымшаларды логикалық топтарға бөлуді және әр топты бөлінген виртуалды машинаға орналастыруды;
VLAN құру арқылы сыртқы желілік трафикті ішкісінен оқшаулауды;
белсенді жабдық бір қосымша құрауышпен резервке қойылатын жүйе бойынша әрбір бағдарламалық құрауышты резервке қоюды;
мамандардың серверлерге тікелей қолжеткізуді болдырмауды қамтитын бағдарламалық қамтамасыз ету қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар кешенін пайдалану;
дерекқорлардың тұтастығын қамтамасыз ететін шаралар кешенін пайдалану, атап айтқанда:
баснан чектер бойынша деректерді өзгертуге, жоюға және жаңартуға мүмкіндік бермейтін дерекқорларға қолжеткізу құқығын конфигурациялау;
инженерлер серверлік жабдықта жүргізген барлық операцияларды тіркейтін аудит жүйесі;
дерекқорлардың барлық көшірмелері белсенді, резервке қою артық болып кететін, виртуалды машина немесе физикалық сервер істен шыққан жағдайда, деректер аз уақыт ішінде қалпына келетін жүйе бойынша дерекқорларды резервке қою.
14-параграф. Бақылау-касса машинасынан мәліметтерді беру тәртібі
85. Бақылау-касса машинасынан мәліметтерді беру ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желісінің байланыс арналары арқылы бақылау-касса машинасы – фискалдық деректер операторы – уәкілетті орган кезектілігімен жүзеге асырылады.
86. Фискалдық деректер операторының серверімен бақылау-касса машинасының және уәкілетті органның серверімен фискалдық деректер операторының ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желісінің байланыс арнасы рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғалуы:
1) клиент пен сервердің дұрыс сәйкестендірілуі;
2) бағдарламалық және/немесе бағдарламалық-аппараттық ақпаратты қорғау құралдарын пайдаланылуы тиіс.

87. Формирование информации, передаваемой оператором фискальных данных в уполномоченный орган, производится в модуле обмена данными, который:
1) передает на периодической основе ежедневные суммирующие отчеты по каждой контрольно-кассовой машине на сервер информационной системы Комитета;
2) контролирует синхронность и целостность данных, переданных в информационную систему Комитета.
88. Контрольно-кассовая машина передает на сервер оператора фискальных данных сведения о денежных расчетах согласно техническим требованиям и форме соответствия, техническим требованиям контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в информационную систему Комитета.
89. Детализация полученных с контрольно-кассовой машины данных представляется по мере необходимости работникам уполномоченного органа в личном кабинете на портале оператора фискальных данных.
90. Модуль контрольных параметров уполномоченного органа анализирует информацию, поступившую на сервер информационной системы Комитета, за период времени в соответствии с контрольными параметрами и передает отчеты работникам уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
и перечень требований к содержанию
чека контрольно-кассовой машины
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин" (далее-ККМ)
Наименование подвида государственной услуги:
1. Постановка на учет контрольно-кассовых машин
2. Снятие с учета контрольно-кассовых машин
3. Изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины.
1
Наименование услугодателя
территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) через центр оказания услуг услугодателя
2) посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) при условии наличия ЭЦП и посредством использования одноразового пароля, полученного посредством SMS-оповещения
3) посредством объекта информатизации операторов фискальных данных при условии наличия электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) и посредством использования одноразового пароля, полученного посредством SMS-оповещения на интернет-ресурсах операторов фискальных данных.
3
Сроки оказания государственной услуги
1) постановка на учет ККМ – в течение 2 (двух) рабочих дней:

87. Фискалдық деректер операторы уәкілетті органға беретін ақпаратты қалыптастыру:
1) мерзімді негізде әрбір бақылау-касса машинасы бойынша уәкілетті органның серверіне күнделікті жинақтаушы есептерді беретін;
2) уәкілетті органның ақпараттық жүйелеріне берілген деректердің синхрондылығы мен толықтығын бақылайтын деректер алмасу модулінде жүргізіледі.
88. Бақылау-касса машинасы уәкілетті орган бекіткен ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз ететін бақылау-касса машинасының техникалық талаптарына және техникалық талаптарға сәйкестігі нысанына сәйкес ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді фискалдық деректер операторының серверіне береді.
89. Бақылау-касса машиналарынан алынған деректерді талдап тексеру фискалдық деректер операторының порталында жеке кабинетінде уәкілетті органның қызметкерлеріне қажеттілігіне қарай ұсынылады.
90. Уәкілетті органның бақылау өлшемдерінің модулі бақылау өлшемдеріне сәйкес уақыт аралығында уәкілетті органның серверіне келіп түскен ақпаратты талдайды және есептерді уәкілетті орган қызметкерлеріне береді.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
1-қосымша
"Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Есепке алу бақылау-касса машиналарын (БКМ);
2. Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есептен шығару;
3. Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтердің өзгеруі.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтар аумақтарындағы аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету орталығы арқылы;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі –ЭЦҚ) болған жағдайда және SMS-хабарландыру арқылы алынған бір реттік парольді пайдалану арқылы;
3) фискалдық деректер операторларының ақпараттандыру объектілері арқылы ЭЦҚ болған жағдайда "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы және фискалдық деректер операторларының интернет-ресурстарында SMS-хабарландыру арқылы алынған бір реттік парольді пайдалану арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері
1) БКМ есепке қою – 2 (екі) жұмыс күні ішінде:

2) изменения сведений, указанных в регистрационной карточке ККМ, – в течение 1 (одного) рабочего дня;
3) снятие с учета ККМ – в течение 1 (одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
1) бумажная – ККМ без функции передачи данных
2) электронная – ККМ с функцией фиксации и (или) передачи данных
(частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
выдача регистрационной карточки, по форме согласно приложению 2 Правил применения контрольно-кассовых машин и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины утвержденной настоящим приказом или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего Перечня, при оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 8.30 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках). Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услогополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги;
1. При постановке ККМ без функции передачи данных:
1) за исключением аппаратно-программных комплексов, представляется:
налоговое заявление о постановке ККМ на учет в налоговом органе по форме приложение 4, утвержденной настоящим приказом;
ККМ, содержащая сведения о услугополучателей, ввод которых возможен без установки фискального режима; пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью и (или) печатью налогоплательщика книга учета наличных денег и книга товарных чеков;

2) БКМ тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
3) БКМ есептен шығаруды – 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
1)қағаз – деректерді беру функциясы жоқ БКМ
2) электрондық – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар БКМ
(ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы бұйрықпен бекітілген Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машиналары чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың 2-қосымшаға сәйкес тіркеу карточкасын беру немесе мемлекеттік қызмет көрсету кезінде осы Тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақы мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-ден 18.00-ға дейін.
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы Заңға сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Деректерді беру функциясы жоқ БКМ есепке қою кезінде:
1) аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, мыналар ұсынылады:
осы Бұйрықпен бекітілген 4-қосымшадағы нысан бойынша БКМ салық органында есепке қою туралы салықтық өтініш (бұдан әрі – БКМ есепке қою туралы салықтық өтініш);
фискалдық режимді орнатусыз енгізілуі мүмкін көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді қамтитын БКМ;
нөмірленген, тігілген, салық төлеушінің қолымен және (немесе) мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу кітабы және тауар чектері кітабы.

2) являющейся аппаратно-программным комплексом услугодателю предоставляются следующие документы:
налоговое заявление о постановке ККМ на учет;
краткое описание функциональных возможностей и характеристик аппаратно-программного комплекса;
руководство по использованию модуля "Рабочее место налогового инспектора" заявленной для постановки на учет в органе государственных доходов модели аппаратно-программного комплекса.
2. Для снятия с учета ККМ без функции передачи данных:
1) за исключением аппаратно-программного комплекса, услугодателю по месту ее использования представляются:
налоговое заявление о снятии с учета ККМ по форме приложения 5, утвержденной настоящим Приказом (далее – налоговое заявление о снятии ККМ с учета);
ККМ с блоком фискальной памяти с установленной пломбой услугодателя;
пронумерованная, прошнурованная, заверенная подписью должностного лица и печатью услугодателя книга учета наличных денег и книга товарных чеков;
регистрационная карточка ККМ;
2) являющейся аппаратно-программным комплексом, услугополучатель представляет услугодателю налоговое заявление о снятии ККМ с учета и обеспечивает доступ к модулю "Рабочее место налогового инспектора".
3. При изменении регистрационных данных ККМ без функции передачи данных представляется налоговое заявление о постановке ККМ на учет в налоговом органе по форме приложение 4, утвержденной настоящим Приказом.
При постановке, изменении сведений регистрационной карточки ККМ и снятии с учета ККМ с функцией фиксации и (или) передачи данных налоговое заявление о постановке ККМ и снятии с учета ККМ оформляется в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, согласно приложений 4 и 5 к настоящему Приказу;
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, лицензии на право осуществления нотариальной деятельности, деятельности по исполнению исполнительных документов, адвокатской деятельности, месте нахождения услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Несоответствие регистрационных сведений услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
При обнаружении сбоя либо технических неполадок на веб-портале "электронного правительства" необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

2) аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын, көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттар ұсынылады:
БКМ есепке қою туралы салықтық өтініш;
аппараттық-бағдарламалық кешеннің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаттамасы;
Мемлекеттік кірістер органында есепке қою үшін мәлімделген аппараттық-бағдарламалық кешен моделінің "Салық инспекторының жұмыс орны" модулін пайдалану жөніндегі нұсқаулық"
2. Деректерді беру функциясы жоқ БКМ есептен шығару үшін:
1) ақпараттық-бағдарламалық кешенді қоспағанда, көрсетілетін қызметті берушіге оны пайдалану орны бойынша ұсынылады:
Осы Бұйрықпен бекітілген 5-қосымшадағы нысан бойынша БКМ есептен шығару туралы салықтық өтініш (бұдан әрі – БКМ есептен шығару туралы салықтық өтініш);
көрсетілетін қызметті берушінің пломбасы орнатылған фискалдық жады блогы бар БКМ;
нөмірленген, тігілген, көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының қолымен және мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу кітабы және тауар чектері кітабы;
БКМ тіркеу карточкасы.
2) аппараттық–бағдарламалық кешен болып табылатын деректерді беру функциясы жоқ, көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге БКМ есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады және "Салық инспекторының жұмыс орны" модуліне қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
3. Деректерді беру функциясы жоқ БКМ тіркеу деректерін өзгерту кезінде осы Бұйрықпен бекітілген нысан 4-қосымша бойынша салық органында БКМ есепке қою туралы салықтық өтініш ұсынылады.
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар БКМ есепке қою кезінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарды ұсынуы талап етілмейді.
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар БКМ есепке қою, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу және есептен шығару кезінде ККМ-ды тіркеуге және есептен шығаруға арналған салықтық өтініш осы Бұйрықтың 4 және 5-қосымшаларына сәйкес қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында ресімделеді.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат, нотариаттық қызметпен, атқарушылық іс жүргізу құжаттарын орындау қызметімен, адвокаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензия туралы, сондай-ақ орналасқан жері туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері
Көрсетілетін қызметті алушының тіркеу мәліметтерін және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Электрондық үкімет" веб-порталында іркілістер не техникалық ақаулар анықталған жағдайда Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет.

Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 2
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
и перечень требований к содержанию
чека контрольно-кассовой машины
форма
Регистрационная карточка № ____________________________ контрольно-кассовой
машины с функцией фиксации и (или) передачи данных
_______________________________
Заводской номер __________________
Год выпуска ______________________
принадлежащей налогоплательщику:
__________________________________________________________________
ИИН/БИН
Зарегистрированной по адресу:
___________________________________________________
Дата постановки
Контрольно-кассовой машины
На учет в органе государственных доходов
"____" __________________ 20___ года
Наименование оператора фискальных данных
_________________________________________________________________
Отметка о закрытии регистрационной карточки
Дата снятия
контрольно-кассовой машины
с учета в органе государственных доходов:
"____" __________________ 20___ года
Регистрационная карточка
№ __________________________
контрольно-кассовой машины без функции передачи данных
Заводской номер ____________________ Год выпуска ________________
принадлежащей налогоплательщику:
____________________________________________
ИИН/БИН
зарегистрированного по адресу: __________________________
Должностное лицо:
______________________________
наименование
органа государственных доходов Подпись _________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
______________________________________________________
Дата постановки контрольно-кассовой машины на учет в органе государственных доходов:
"____" ______________ 20___ года место штампа
Отметка о закрытии регистрационной карточки
Период снятого фискального отчета:
с "____" __________ 20___ года по "____" __________ 20___ года
Итоговые показания счетчика:
оборот продаж _______________________________________________________
оборот покупок ______________________________________________________
Должностное лицо ___________________________________________________
наименование органа государственных доходов
Подпись ___________
Фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
_____________________________________________________________________
Дата снятия контрольно-кассовой машины с учета в органе государственных доходов:
"____" ______________ 20___ года место штампа
Приложение 3
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
и перечень требований к содержанию
чека контрольно-кассовой машины
форма
Приложение 4
Правилам применения
контрольно-кассовой машины
и перечень требований к содержанию
чека контрольно-кассовой машины
форма
Разрешение на нарушение целостности пломбы контрольно-кассовой машины
"_____" _________________20___ года _______________________
(место составления)
___________
(наименование органа государственных доходов) в соответствии с налоговым заявлением
об исполнении обязательств, возникающих при эксплуатации контрольно-кассовой машины,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или
наименование налогоплательщика,
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер)
от "____"______________20___ года, а также на основании заключения центра
технического обслуживания________________________________________________________
(наименование Центра технического обслуживания) от "___" _________ 20___ года №_____
о технической неисправности по причине
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
принял решение
Разрешить нарушение целостности пломбы № ____________________ для устранения
технической неисправности контрольно-кассовой машины ___________________, заводской
номер_______________________, регистрационная карточка № _______________
дата выдачи "___" __________ 20____ года. Для установки пломбы органа государственных
доходов Вам необходимо после устранения неисправности представить контрольно-
кассовую машину в орган государственных доходов в срок не позднее "____"
_________________ 20____ года.
Должностное лицо государственного органа, ответственное за установку пломбы
___________ ____________ _______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность))
место штампа
Разрешение получил
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо
наименование налогоплательщика,
подпись, (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Приложение 5
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин и
перечень требований к содержанию
чека контрольно-кассовой машины
форма
Книга учета наличных денег
Дата
Сумма наличных денег в кассе на начало смены
Внесено наличных денег в кассу (служебный приход) в течение смены
Изъято из кассы наличных денег (служебный расход) в течение смены
Время
Сумма
Подпись лица, получившего деньги
Время
Сумма
Подпись лица, получившего деньги
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Показания фискальной памяти ККМ*
На начало смены
№ Z отчета
Показания Z отчета
На конец смены
Продажа
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Покупка
Наличный расчет
Платежной картой
На общую сумму
Наличный расчет
Платежной картой
На общую сумму
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Данные об ошибочных платежах
Возврат (аннулирование) чеков ККМ и товарных чеков
Кол-во чеков
Наличный расчет
Платежной картой
На общую сумму
Кол-во чеков
Наличный расчет
платежной картой
На общую сумму
20
21
22
23
24
25
26
27
продолжение таблицы
Выдано товарных чеков за смену

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы
чегінің мазмұнына
қойылатын талаптар
2-қосымша
нысан
Тіркеу карточкасы № __________________ деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-кассалық машина
______________________________________________________________________
Зауыттық нөмірі __________________
Шығарылған жылы __________________
Салық төлеушіге тиесілі:
ЖСН/БСН
Тіркелген мекенжайы:
_____________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органында
бақылау-кассалық машинаны
есепке қою күні
"_" __________________ 20 жыл
Фискалдық деректер операторының атауы
___________________________________________________________________
Тіркеу карточкасын жабу туралы белгі
Мемлекеттік кірістер органында бақылау-кассалық машинаны есептен шығару күні:
"_" __________________ 20 жыл
Тіркеу карточкасы № __________
Деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы ______________________________________________________
Зауыттық нөмірі ____________________ Шығарылған жылы ____________________
_____________________________________
салық төлеушіге тиесілі
ЖСН (БСН)
_____________________________________мекен-жайы бойынша орналасқан
Лауазымды тұлға
________________________________ ________ ______________________
мемлекеттік кірістер органының атауы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке
басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Бақылау-касса машинасын мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қойылған
күні:
20____ жылғы "____" мөртаңбан орны
_____________________________________________
ТІРКЕУ КАРТОЧКАСЫН ЖАБУ ТУРАЛЫ БЕЛГІ
Фискалдық есеп алынған кезең: 20____ жылғы "____" __________ бастап
20____ жылғы "____" __________ дейін
Есептуліктің қорытынды көрсеткіштері:
сату айнымалы _____________________
сату алу айнымалы __________________
Лауазымды тұлға _______________________________
мемлекеттік кірістер органының атауы қолы) ______________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе))
Бақылау-касса машинасын мемлекеттік кірістер органында есептен шығарған күні:
20____ жылғы "____"
мөртабан орны
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
3-қосымша
нысан
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
4-қосымша
нысан
Бақылау-касса машинасы пломбасының бүтіндігін бұзуға рұқсат
20__ жылғы "___"_________________________
(жасалған орны)
________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе) немесе атауы,
20___ жылғы "____" _______________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелерді орындау
туралы салықтық өтінішке сәйкес, сондай-ақ
___________________________________________________________________
(Техникалық қызмет көрсету орталығының атауы)
Техникалық қызмет көрсету орталығының
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________ себебі бойынша техникалық ақаулығы туралы
20___ жылғы "__" __________ № _______ қорытындысының негізінде зауыттық
нөмірі ________________, тіркеу карточкасы №_________________, берілген күні
20___жылғы "___" ________ ___________________ бақылау-касса машинасының
техникалық ақаулығын жою үшін № ______________ пломбасының тұтастығын
бұзуға рұқсат етуге шешім қабылдады.
Мемлекеттік кірістер органының пломбасын орнату үшін Сізге ақаулықты жойғаннан
кейін бақылау-касса машинасын мемлекеттік кірістер органына 20___ жылғы "____"
_________ кешіктірмейтін мерзімде беру қажет.
Пломба орнатуға жауапты мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы
______ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
мөртабан орны
Рұқсатты алдым _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе))
немесе салық төлеушінің атауы, қолы,
(жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
5-қосымша
нысан
Қолма қол ақшаны есепке алу кітабы
Күні
Ауысым басындағы кассадағы қолма-қол ақша сомасы сомасы
Ауысым ішінде кассаға енгізілген ақша (қызметтік кіріс)
Ауысым ішінде кассадан алынған ақша (қызметтік шығыс)
Уақыты
Сома
Ақшаны алған тұлғаның қолы
уақыты
сома
Ақшаны алған тұлғаның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Кесте жалғасы
БКМ* фискалды жадының көрсеткіші
Ауысым басында
Z есебінің №
Z есебінің көрсеткіші
Ауысым соңында
Сату
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Қолма қол есеп
Төлем картасымен
Жалпы сомаға
Қолма қол есеп
Төлем картасымен
Жалпы сомаға
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Кесте жалғасы
Қате төлемдер туралы деректер
БКМ чектерін және тауар чектерін (жою) қайтару
Чектер саны
Қолма қол есеп
Төлем картасымен
Жалпы сомада
Чектер саны
Қолма қол есеп
Төлем картасымен
Жалпы сомаға
20
21
22
23
24
25
26
27
Кесте жалғасы
Аусымда берілген тауардың чектері

Сумма кассы на конец смены (гр. 2 + гр. 4 - гр. 7 + гр. 14 - гр. 17 - гр. 23 - гр. 27 + гр. 32)
Сумма наличных денег, сданная из кассы в конце смены
Подпись ответственного лица
с
№ ____
по
№ ____
Кол-во
Наличный расчет
Платежной картой
На общую сумму
27
29
30
31
32
33
34
35
Приложение 6
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
и перечень требований
к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
форма
Книга товарных чеков
с № ______________________по № _____________________________________
____________________________________________________________________
серия товарных чеков, присвоения органом государственных доходов
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество если оно
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес идентификационный номер (ИИН/БИН)
Регистрационный номер контрольно-кассовой машины
Приложение 7
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
и перечень требований к
содержанию чека
контрольно-кассовой машины
форма
Товарный чек
Уважаемый налогоплательщик! Обеспечить уникальность выданного Вами товарного чека и снизить риск его подделки. Вы можете, заверив товарный чек собственной печатью или подписью.
Линия отреза
ТОВАРНЫЙ ЧЕК № 0000
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или наименование налогоплательщика) Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
Сумма, уплаченная за реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги
(наличный расчет) и (или)
(платежной картой)
(Итого денежные расчеты на общую сумму цифрами).
Дата совершения операции
"__"______________ 20___ года
КОРЕШОК
ТОВАРНОГО ЧЕКА № 0000
Сумма, принятая за реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги
(наличный расчет)
и (или)
(платежной картой)
(Итого денежные расчеты на общую сумму цифрами)
Дата совершения операции
"__" __________ 20___ года
(подпись покупателя)
Примечание: Товарный чек выдается в случаях технической неисправности
контрольно-кассовой машины или отсутствия электроэнергии.
Приложение 8
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
и перечень требований
к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
Описание сведений о контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и (или)
передачи данных
1. Передача сообщения для регистрации контрольно-кассовой машины с функцией
фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
Наименование реквизита
Тип
Размер
Обязательность
Примечание
1
ИИН/БИН налогоплательщика
Числовой
12
да
Состоит из целого числа
2
Заводской номер ККМ с ФПД
Текстовый
255
да
3
Наименование (Марка) ККМ с ФПД
Справочник числовой
14
да
Идентификатор
записи из справочника моделей ККМ
4
Год выпуска ККМ с ФПД
Числовой
4
да
В формате ГГГГ
5
Дата подачи сведений
Дата
В формате ГГГГ-ММ-ДД
6
Место использования ККМ с ФПД
Составной
да
6.1
Город (село, аул)
Числовой
10
да
Адрес
место использования
6.2
Улица (микрорайон)
Символьный
255
да
6.3
Номер дома
Символьный
255
да
6.4
Номер квартиры (комнаты, иного помещения)
Символьный
255
нет
7
ЭЦП налогоплательщика
ds:Signature
да

Ауысым соңындағы кассаның соамсы (2б. + 4б.- 7б. + 14б.- 17б. - 23б. - 27б. + 32б.)
Ауысым соңында кассадан тапсырылған қолма-қол ақшаның сомасы
Жауапты тұлғаның қолы
№ ______ ден
№ ______ дейін
Саны
Қолма қол есеп
Төлем картасымен
Жалпы сомаға
28
29
30
31
32
33
34
35
*Ескерту:
БКМ – бақылау-касса машинасы.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы
чегінің мазмұнына
қойылатын талаптар
6-қосымша
нысан
Тауар чектерінің кітабы
№ _____________________ - ден № _____________________ ге дейін
Мемлекеттік кірістер органымен берілген тауар чектерінің сериясы
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе) немесе атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Бақылау-кассалық машинаның тіркеу нөмірі
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы
чегінің мазмұнына қойылатын
талаптар 7-қосымша
нысан
Тауар чегі
Құрметті салық төлеуші!
Сіз берген тауар чегінің бірегейлігін қамтамасыз етуді және оның қолдан жасалу тәуекелін төмендетуді тауарчегін өз мөріңізбен немесе қолыңызбен куәландыра отырып, жасай аласыз.
Ү
з
і
п
а
л
у
с
ы
з
б
а
с
ы
ТАУАР ЧЕГІ № 0000
_____________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің
аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі/биснес
сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін қабылданған сома
(қолма қол есеп айырысу) және (немесе)
(төлем картасымен)
(Барлық ақша есептері жалпы сомма сандарымен)
Операцияны жүргізу күні
20__ жылғы "_____" ___________________
ТАУАР ЧЕГІНІҢ ТҮБІРТЕГІ
№ 0000
Өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін қабылданған сома
(қолма қол есеп айырысу) және (немесе)
(төлем картасымен)
(Барлық ақша есептері жалпы сомма сандарымен)
Операцияны жүргізу күні
20__ жылға "___" ____________
(сатып алушының қолы)
Ескерту: тауарлық чек, бақылау-касса машинасының техникалық ақауы болған немесе электр энергиясы болмаған жағдайда беріледі.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
8-қосымша
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтердің сипаттамасы
1. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын тіркеу үшін хабарлама жіберу
р/с №
Деректеменің атауы
Типі
Өлшемі
Міндеттілігі
Ескерту
1
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Сандық
12
иә
Бүтін саннан құралады
2
ДБФ бар БКМ зауыттық нөмірі
Тексттік
255
иә
3
ДБФ бар БКМ атауы (маркасы)
Сандық анықтамалық
14
иә
БКМ модельдері анықтамалығынан жазба идетификаторы
4
ДБФ бар БКМ шығарылған жылы
Сандық
4
иә
Жжжж форматында
5
Мәліметтерді беру күні
Дата
иә
жжжж-аа-кк форматында
6
ДБФ бар БКМ пайдалану орны
Құрамдас
иә
6.1
Қала (ауыл)
Сандық
10
иә
ӘАОЖ коды
6.2
Көше (шағын аудан)
Символдық
255
иә
6.3
Үй нөмірі
Символдық
255
иә
6.4
Пәтер (бөлме, өзге үй-жайлар) нөмірі
Символдық
255
жоқ
7
Салық төлеуші ЭЦҚ
ds:Signature
иә

2. Передача сообщения для изменения сведений, указанных в регистрационной
карточке контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
Название
Тип
Размер
Обязательность
Примечание
1
ИИН/БИН налогоплательщика
Числовой
12
да
Состоит из целого числа
2
Заводской номер ККМ с ФПД
Текстовый
255
да
3
Наименование (Марка) ККМ с ФПД
Справочник числовой
14
да
Идентификатор
записи из справочника моделей ККМ
4
Год выпуска ККМ с ФПД
Числовой
4
да
В формате ГГГГ
5
Дата подачи сведений о ККМ с ФПД
Дата
В формате ГГГГ-ММ-ДД
6
Регистрационный номер ККМ с ФПД
Текстовый
да
РНМ
7
Новое место использования ККМ с ФПД
Составной
10
да
7.1
Город (село, аул)
Числовой
255
да
Адрес
место использования
7.2
Улица (микрорайон)
Символьный
255
да
7.3
Номер дома
Символьный
7.4
Номер квартиры (комнаты, иного помещения)
Символьный
255
нет
8
ЭЦП налогоплательщика
ds:Signature
да
3. Передача сообщения для снятия с учета контрольно-кассовой машины с функцией
фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
Название
Тип
Размер
Обязательность
Примечание
1
ИИН/БИН налогоплательщика
Числовой
12
Да
Состоит из целого числа
2
Заводской номер ККМ с ФПД
Текстовый
20
Да
3
Наименование (Марка) ККМ с ФПД
Справочник числовой
Идентификатор
записи из справочника моделей ККМ
4
Год выпуска ККМ с ФПД
Числовой
4
Да
В формате ГГГГ
5
Дата подачи сведений
Дата
В формате Д-ММ-ГГГГ
6
Регистрационный номер ККМ с ФПД
Текстовый
12
Да
РНМ
7
Причина снятия с учета ККМ с ФПД
Справочник
14
Да
Выпадающий из списка
8
ЭЦП налогоплательщика
ds:Signature
Да
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных;
РНМ – регистрационный номер контрольно-кассовой машины;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 9
к Правилам применения контрольно-
кассовых машин и перечень
требований к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
форма
Постановка контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных на учет (изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
ИИН/БИН
Фамилия
Имя
Отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Наименование индивидуального предпринимателя, юридического лица, филиала, представительства
Причина подачи сведений о ККМ с ФПД
ККМ с ФПД
Постановка ККМ с ФПД на учет/изменение сведений, указанных в регистрационной карточке
наименование
заводской номер
год выпуска
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы
Место использования ККМ с ФПД
Дата подачи сведений
область/район
Город (аул, село)
улица (микрорайон)
номер дома
номер квартиры
(комнаты, иного помещения)
11
12
13
14
15
16
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных.
Приложение 10
к Правилам применения контрольно-
кассовых машин и перечень
требований к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
форма
Снятие с регистрационного учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
ИИН/БИН
Фамилия
Имя
Отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Наименование индивидуального предпринимателя, юридического лица, филиала, представительства
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Причина подачи сведения:
ККМ с ФПД
Сведения о снятом фискальном отчете:
Дата подачи сведений

2. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгерту үшін хабарламаны беру
р/с №
Атауы
Типі
Өлшемі
Міндеттілігі
Ескерту
1
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Сандық
12
иә
2
БКМ зауыттық нөмірі
Тексттік
255
иә
3
БКМ атауы (маркасы)
Сандық анықтамалық
14
иә
БКМ модельдері анықтамалығынан жазба идетификаторы
4
БКМ шығарылған жылы
Сандық
4
иә
Жжжж форматында
5
Мәліметтерді беру күні
Дата
жжжж-аа-кк форматында
6
ДБФ бар БКМ тіркеу нөмірі
Тексттік
иә
МТН
7
БКМ жаңа пайдалану орны
Құрамдас
10
иә
7.1
Қала (ауыл)
Сандық
255
иә
ӘАОЖ коды
7.2
Көше (шағын аудан)
Символдық
255
иә
7.3
Үй нөмірі
Символдық
7.4
Пәтер (бөлме, өзге үй-жайлар) нөмірі
Символдық
255
жоқ
8
Салық төлеуші ЭЦҚ
ds:Signature
иә
3. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен шығару үшін хабарламаны беру
р/с №
Атауы
Типі
Өлшемі
Міндеттілігі
Ескерту
1
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Сандық
12
иә
2
ДБФ бар БКМ зауыттық нөмірі
Тексттік
20
иә
3
ДБФ бар БКМ атауы (маркасы)
Сандық анықтамалық
БКМ модельдері анықтамалығынан жазба идетификаторы
4
ДБФ бар БКМ шығарылған жылы
Сандық
4
иә
Жжжж форматында
5
Мәліметтерді беру күні
Дата
жжжж-аа-кк форматында
6
ДБФ бар БКМ тіркеу нөмірі
Тексттік
12
иә
МТН
7
ДБФ бар БКМ есептен шығару себебі
Анықтамалық
14
иә
Ашылмалы тізім
8
Салық төлеуші ЭЦҚ
ds:Signature
иә
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы;
ӘАОЖ коды – әкімшілік – аумақтық объектілер жіктеуші коды;
МТН – бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы
чегінің мазмұнына қойылатын
талаптар 9-қосымша
нысан
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есепке қою (деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу деректерін өзгерту)
р/с№
ЖСН/БСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Жеке кәсіпкердің, заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің атауы
ДБФ бар БКМ туралы мәліметтерді беру себебі
Бақылау-кассалық машина
БКМ есепке қою / тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгерту
атауы
зауыттық нөмірі
шығарылған жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Бақылау-касса машинасын пайдалану орны
Мәліметтерді беру күні
облыс/
аудан
қала (ауыл)
көше (шағын аудан)
үй нөмірі
пәтер (бөлме, өзге үй-жайлар) нөмірі
11
12
13
14
15
16
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы
чегінің мазмұнына қойылатын
талаптар 10-қосымша
нысан
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен шығару
р/с№
ЖСН/БСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Жеке кәсіпкердің, заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің атауы
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы
Өтініш беру себебі:
ДБФ бар БКМ
Алынған фискалдық есеп туралы мәліметтер:
Мәліметтерді беру күні

1) Прекращение осуществления деятельности, связанной с денежными расчетами, осуществляемыми при торговых операциях, выполнении работ, оказании услуг посредством наличных денег;
2) Невозможность дальнейшего применения в связи с технической неисправностью ККМ;
3) Исключение ККМ из государственного реестра;
4) Замена технически исправной модели ККМ на новую модель ККМ;
5) Кража, утеря контрольно-кассовой машины;
6) Иные случаи, не противоречащие налоговому законодательству Республики Казахстан.
наименование
заводской номер
год выпуска
период
с_________
по________
итоговые показания счетчика ККМ с ФПД
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных;
ККМ – контрольно-кассовая машина.
Приложение 11
к Правилам применения контрольно-
кассовых машин и перечень
требований к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
форма
Справочник моделей контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
Идентификатор записи справочника
Наименование
Тип

1) Қолма-қол ақша арқылы сауда операциялары, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысуларға байланысты қызметті жүзеге асыруды тоқтату;
2) БКМ техникалық ақаулығына байланысты одан әрі қолданудың мүмкін еместігі;
3) БКМ мемлекеттік тізілімнен алып тастау;
4) БКМ техникалық жарамды моделін БКМ жаңа моделіне ауыстыру;
5) БКМ ұрлау, жоғалту;
6) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына қайшы келмейтін өзге де жағдайлар
атауы
зауыттық нөмірі
шығарылған жылы
______ бастап _____ дейінгі кезең
БКМ есептеуішінің қорытынды көрсеткіштері
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
11-қосымша
нысан
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналардың анықтамалығы
р/с №
Анықтамалық жазба идентификаторы
Атауы
Түрі

Признак ККМ с ФПД 1 – онлайн 0 – не используется
Дата внесения в Государственный реестр моделей ККМ
1
2
3
4
5
6
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных;
ККМ – контрольно-кассовая машина.
Приложение 12
к Правилам применения контрольно-
кассовых машин и перечень
требований к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин"
1
Наименование услугодателя
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через канцелярию услугодателя
3
Сроки оказания государственной услуги
в течение 10 (десяти) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении или отказе во включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
С понедельника по пятницу, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

ДБФ бар БКМ белгісі 1-онлайн 0-пайдаланылады
Мемлекеттік тізілімге енгізілген күні
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы;
БКМ – бақылау-касса машинасы.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы
чегінің мазмұнына қойылатын
талаптар 12-қосымша
"Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері
10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетіледі
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім
6
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақы мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін, 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-ден 18.00-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезекпен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсету тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) налоговое заявление о включении контрольно-кассовой машины в государственный реестр по форме согласно приложению 7, утвержденному настоящим Приказом.
2) эталонный образец модели контрольно-кассовой машины;
3) паспорт завода-изготовителя;
4) техническая документация завода-изготовителя;
5) руководство по эксплуатации контрольно-кассовой машины на бумажном и электронном носителях;
6) руководство для должностного лица услугодателя на бумажном и электронном носителях, содержащее подробное описание действий должностного лица услугодателя при установке фискального режима, перерегистрации контрольно-кассовой машины, снятии фискальных отчетов, отчета о текущем состоянии кассы (Х-отчет), а также введении информации, предусмотренной пунктом 56 настоящих Правил применения контрольно-кассовых машин и пречень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины (далее – Правила) для печати в контрольном чеке;
7) гарантийное обязательство по технической поддержке модели контрольно-кассовой машины или его нотариально засвидетельствованная копия от завода-изготовителя или от его законного представителя;
8) сведения о соответствии технических характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации завода-изготовителя, основным техническим требованиям по форме, установленной уполномоченным органом согласно приложению 13 к Правилам;
9) сертификат соответствия или иной документ, подтверждающий соответствие установленным техническим требованиям модели контрольно-кассовой машины с указанием QR>-кода, выданный в электронном виде либо их нотариально засвидетельствованная копия, при выдаче на бумажном носителе.
Если моделью контрольно-кассовой машины является фискальный регистратор, к налоговому заявлению дополнительно прилагается программное обеспечение на электронном носителе для подключения фискального регистратора к персональному компьютеру.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
В случаях несоблюдения одного из условий, указанных в пункте 64 Правил.
1) наличие налогового заявления о включении контрольно-кассовой машины в государственный реестр услугополучателя и материалов, указанных в пункте 63 Правил;
2) соответствие модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям согласно приложению 13 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра.

1) Осы Бұйрықпен бекітілген 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машинасын мемлекеттік тізілімге енгізу туралы салықтық өтініш;
2) бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісі;
3) дайындаушы зауыттың паспорты;
4) дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасы;
5) қағаз және электрондық тасымалдағыштағы бақылау-касса машинасын пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
6) фискалды режим орнату, бақылау-касса машинасын қайта тіркеу, фискалдық есептерді, кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есепті (Х-есеп) алу, сондай-ақ бақылау чегінде басып шығару үшін Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Қағида) 56 тармақта көзделген ақпаратты енгізу кезіндегі көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адамының іс-қимылын егжей-тегжейлі сипаттап көрсететін қағаз және электронды тасымалдағыштағы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамына арналған нұсқаулық;
7) дайындаушы зауыттың немесе оның заңды өкілінің бақылау-касса машинасы моделіне техникалық қолдау көрсету бойынша кепілдік міндеттемесі немесе оның нотариат куәландырған көшірмесі;
8) дайындаушы зауыттың құжаттамасында көрсетілген бақылау-касса машинасы моделінің техникалық сипаттамасының Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша негізгі техникалық талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
9) бақылау-касса машинасы моделінің белгіленген техникалық талаптарына сәйкестігін растайтын сәйкестік сертификатының немесе QR-код көрсетілген электронды түрде берілген өзге құжаттың не қағаз жеткізгіште берілген кезде олардың нотариат куәландырған көшірмесі.
Егер бақылау-касса машинасының моделі фискалдық тіркеуші болып табылса, салықтық өтінішке қосымша фискалдық тіркеушіні дербес компьютерге қосу үшін электронды тасымалдағыштағы бағдарламалық қамтамасыз ету қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері
Қағидалардың 64-тармағында көрсетілген шарттардың бірі сақталмаған жағдайларда:
1) көрсетілетін қызметті алушының бақылау-касса машинасын мемлекеттік тізілімге енгізу туралы Салықтық өтінішінің және Қағидалардың 63-тармағында көрсетілген материалдардың болуы;
2) бақылау-касса машинасы моделінің Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес техникалық талаптарға сәйкес келуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Адрес места оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя.
Приложение 13
к Правилам применения контрольно-
кассовых машин и перечень
требований к содержанию чека
контрольно-кассовой машины
Технические требования и форма соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов _________________________________________________ (наименование модели контрольно-кассовой машины)
№ п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее – ККМ)
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием страницы в документации
1
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи (не менее 99 вариантов), входящие в комплект поставки ККМ (количество ключей определяется конкретной моделью).
2
обеспечивать оформление чековой и контрольной лент (электронного журнала) в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
3
иметь фискальную память.
4
обеспечивать блокирование ККМ в случае отсутствия ленты, неправильного выполнения операции кассиром, при возникновении аварийных ситуаций или сторнирование (аннулирование проведенных операций), при неисправности, отключении фискальной или оперативной памяти, а также несанкционированном доступе к фискальной или оперативной памяти при работе ККМ в фискальном режиме.
5
при переполнении фискальной памяти предотвращать оформление торговых операций и выдачу контрольного чека.
6
иметь разрядность счетчика главных Z-отчетов не менее четырех разрядов
7
обеспечивать сохранность информации в оперативном запоминающем устройстве ККМ при отключении сетевого питания не менее 1 месяца (720 часов)
8
обеспечивать программирование основных режимов работы
9
иметь автоматическое тестирование
10
иметь кожух, снабженный устройством, исключающим его бесконтрольное снятие, и опломбированный заводом- изготовителем или лицом, проводящим техническое обслуживание ККМ
11
обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикацию, на государственном или русском языках.
Требование к маркировке ККМ
12
ККМ имеет маркировку, содержащую следующую информацию:

Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 8-800-080-7777, 1414.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидалары және
бақылау-касса машинасы чегінің
мазмұнына қойылатын талаптар
13-қосымша
Ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны
№ р/с
Бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі – БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы графаны толтыруға зауыт-жасап шығарушы сөзсіз құжаттамадағы бетін нұсқаумен құжаттаманың мәліметтері қолданылады.
1
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі мен (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер (кемінде 99 нұсқа) (кілттердің саны нақты моделімен анықталады).
2
сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде біртұтас жұмыс айналымында бақылау және чек таспаларын ресімдеуді қамтамасыз ету (электрондық журналды).
3
фискалдық жады бар болуы.
4
таспаның жоқтығы, кассирдің операцияны дұрыс орындамау жағдайында, апатты жағдайлардың пайда болуы немесе қайтару (өткізілген операцияларды жою) кезінде, фискалдық немесе жедел жады жарамсыздығы, сөнуі, сондай-ақ БКМ-нің фискалдық режимінде жұмыс істеуі кезінде фискалдық немесе жедел жадына рұқсатсыз қол жеткізу кезінде БКМ оқшаулауды қамтамасыз ету.
5
фискалдық жады аса толып кетуі кезінде сауда операцияларын ресімдеудің және бақылау чегін берудің алдын алу.
6
төрт белгіден кем емес басты Z-есеп беруінің разрядтылығының болуы.
7
1 айдан кем емеске (720 сағат) желілік қоректендіруді үзіп тастау кезінде БКМ-ның жедел еске сақтау құрылысына БКМ ақпаратты сақтауды қамтамасыз ету.
8
жұмыстың негізгі режимдерінің бағдарламалауын қамтамасыз ету.
9
автоматты тестілеу болуы.
10
оны бақылаусыз алып тастауды болдырмайтын қаптамамен жабдықталуы және өндіруші-зауытпен немесе техникалық БКМ-нің қызмет көрсетуін өткізетін тұлғамен пломбаның салынуы.
11
басуға және индикациялауға шығарылатын ақпарат, клавиатурадағы белгілеулер және ақпаратты тіркеу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
БКМ-ді таңбалауға талаптар
12
БКМ-ның мынадай ақпараттан тұратын таңбалауы болуы тиіс:

1) наименование модели
2) заводской номер
3) дату выпуска
4) фирменный знак производителя. При этом в наименовании модели ККМ должен присутствовать отличительный знак для потребителей Республики Казахстан "KZ", указываемый также в эксплуатационной документации на данную модель ККМ.
13
Способ нанесения маркировки должен обеспечивать ее сохранность в течение срока службы ККМ.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
14
ККМ должна обеспечивать формирование следующих документов:
1) чек ККМ
2) фискальный отчет (краткий и полный)
3) отчет по кассирам
4) отчет по секциям
5) сменный (суточный) отчет
15
ККМ обеспечивает печать в контрольном чеке:
1) наименования налогоплательщика
2) бизнес-идентификационного номера/индивидуального идентификационного номера (БИН/ИИН)
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) цены товара, работы, услуги
9) суммы покупки
10) фискального признака
11) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде должна обеспечивать печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок
12) модели ККМ, включенные в государственный реестр ККМ, обеспечивают печать в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
16
Образец отчета фискальной памяти (далее – ФП) и последовательность действий для его получения должны быть указаны в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
17
Получение отчета ФП включает в себя:
1) введение действующего (установленного ранее) пароля доступа к ФП
2) введение начальной даты (или начального номера закрытия смены) периода, за который получается отчет ФП
3) введение конечной даты (или конечного номера закрытия смены) периода, за который получается отчет ФП
4) введение признака типа отчета ФП (полного или сокращенного).
18
В общем случае может задаваться заведомо больший период, чем фактически зарегистрированный в ФП.
19
Отчет ФП должен содержать следующие реквизиты:
1) наименование пользователя
2) фискальный признак
3) сквозной порядковый номер документа
4) дату получения отчета
5) время получения отчета
6) период, за который формируется отчет
7) заводской номер
8) реквизиты (кроме пароля) фискализации
9) реквизиты (кроме пароля) проведенной перерегистрации
10) все итоги сменных покупок (продаж) за период с указанием даты регистрации конкретного итога и номера закрытия смены *

1) моделінің атауы
2) зауыт нөмірі
3) шығару күні
4) шығарушының фирмалық таңбасы.
Бұл ретте БКМ моделінің атында, сондай-ақ БКМ-нің осы моделіне арналған пайдалану құжаттамасында көрсетілетін, Қазақстан Республикасының тұтынушыларына арналған "KZ" айырмашылық таңбасы болуы тиіс.
13
БКМ-нің қызмет ету мерзімі ішінде таңбаны салу әдісі оның сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге құжаттарға талаптар
14
БКМ мынадай құжаттарды қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс:
1) БКМ-нің чегі
2) фискальдық есеп (қысқаша және толық);
3) кассирлер бойынша есеп
4) секциялар бойынша есеп
5) ауысымғы (тәуіліктік) есеп.
15
БКМ мынадай бақылау чектерінде мөрді қамтамасыз етеді:
1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмірі
6) тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, жұмысты орындаудың, қызмет көрсетудің күні мен уақыты
8) тауардың, жұмыстың, қызметтің бағасы
9) сатып алудың сомасы
10) фискалдық белгі
11) валюта айырбастау, металдар сынығын, шыны ыдысты қабылдау, ломбардтарға қолданылатын БКМ бақылау чегінде сату, сондай-ақ сатып алулар сомасы туралы ақпаратты басып шығаруды қамтамасыз етуі қажет.
12) мемлекеттік тізілімге БКМ моделдері, осы тармақта көрcетілген деректемелерді бақылау чегінде басып шығаруды, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етеді.
16
Фискалды жады (бұдан әрі – ФЖ) есеп беру үлгісі және оны алу үшін іс-әрекеттердің дәйектілігі БКМ нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
17
ФЖ есебін алу мыналардан тұрады:
1) ФЖ-ға енудің қолданыстағы (бұрын белгіленген) паролін енгізу;
2) бастапқы күнді енгізу (немесе ол үшін ФЖ есебі алынатын кезең ауысымын жабудың бастыпқы нөмірі);
3) ол үшін ФЖ есебі алынатын кезеңнің соңғы күнін енгізуі (немесе ауысымды жабудың соңғы нөмірі);
4) ФЖ есеп беруі түрінің белгісін енгізу (толық немесе қысқартылған).
18
Жалпы жағдайда ФЖ-да нақты тіркелгеннен әдейі үлкен кезең берілуі мүмкін.
19
ФЖ есеп беруі мынадай деректемелерден тұрады:
1) қолданушының атауы
2) фискалдық белгі
3) құжаттың өтпелі реттік нөмірі;
4) есеп беруді алу күні
5) есепті алу уақыты
6) ол үшін есеп беру қалыптастырылатын кезең
7) зауыт нөмірі
8) фискальдау (парольді қоспағанда) деректемелері
9) өткізілген қайта тексерудің (парольді қоспағанда) деректемелері
10) ауысымды жабудың нақты қорытындысы мен нөмірін тіркеу күнін көрсете отырып кезең үшін ауысымғы сатып алулардың (сатудың) барлық қорытындысы

11) суммарный итог покупок (продаж) за период **
20
Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти заполняются в Таблице 1 к настоящим Требованиям
Требования к режиму работы и порядку заполнения фискальной памяти
21
ККМ должна обеспечивать работу в не фискальном и фискальном режимах.
22
Первичный пароль доступа к ФП и порядок проведения фискализации и перерегистрации должны быть указаны в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
23
Фискальный режим должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
24
Все документы, оформленные ККМ в фискальном режиме, должны иметь отличительный фискальный признак, выводимый на печать только по завершении формирования контрольного чека.
25
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:

11) кезең үшін сатып алулардың (сатулардың) жиынтық қорытындысы.
20
Фискальдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар осы Талаптарға қосымша 1-кестесінде толтырылады
Жұмыс режиміне және фискальдық жадты толтыру тәртібіне талаптар.
21
БКМ фискальдық емес және фискальдық режимдердегі жұмысты қамтамасыз етуі тиіс.
22
БКМ фискальдау ФЖ-ға ену паролін енгізгеннен кейін жүргізіледі. ФЖ-ға ену енудің алғашқы паролі және фискальдау мен қайта тіркеуді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
23
Фискальдық режим пайдалану құжаттамасына сәйкес толық БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
24
Фискальдық режимдегі БКМ ресімдеген барлық құжаттарда бақылау чегін қалыптастыруды аяқтау бойынша ғана баспаға шығарылатын айрықша фискалдық белгі болуы тиіс.
25
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:

1) заводской номер ККМ (если заводской номер ККМ введен в ФП на заводе-изготовителе, то при фискализации он не вводится)
2) БИН/ИИН
3) дата проведения фискализации
4) новый пароль доступа к фискальной памяти
5) регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
26
ККМ обеспечивает ввод данных, указанных в пункте 25 Технических требований и форме соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов (далее – Требования), в соответствии с нижеприведенными аббревиатурами:

1) БКМ зауыт нөмірі (егер БКМ-нің зауыт нөмірі дайындаушы зауыттағы ФЖ-ға енгізілсе, онда фискальдау кезінде ол енгізілмейді)
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) фискализацияны өткізу күні
4) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі
5) БКМ-нің тіркеу нөмірі.
26
БКМ төменде келтірілген аббревиатураларға сәйкес ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанының (бұдан әрі – Талаптар) 25-тармағында көрcетілген деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:

1) ЗНМ - заводской номер ККМ
2) БИН/ИИН
3) РНМ - регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
4) ФП - фискальный признак ККМ.
27
В процессе перерегистрации ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
1) установленный ранее пароль доступа к фискальной памяти
2) регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
3) БИН/ИИН
4) дата проведения перерегистрации
5) новый пароль доступа к фискальной памяти.
28
При проведении фискализации или перерегистрации все вводимые реквизиты (кроме пароля доступа к фискальной памяти) должны выводиться на печать в чеке или подкладном (вкладном) документе.
29
Данные сменного отчета должны регистрироваться в фискальной памяти при проведении операции закрытия смены (при формировании ККМ сменного отчета с гашением). При этом обнуление денежных сменных регистров оперативного запоминающего устройства должно происходить только после печати сменного отчета и завершения регистрации данных в фискальной памяти.
30
Операции проведения перерегистрации, снятия отчета фискальной памяти и коррекции даты могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены. До этого момента проведение вышеупомянутых операций должно блокироваться.
31
ККМ должна контролировать продолжительность смены. Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену. В случае превышения указанной выше продолжительности смены ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения сменного отчета с гашением.
32
При исправлении текущей даты ККМ должна контролировать корректность вводимой даты, которая не может быть более ранней, чем дата последней записи в фискальной памяти, включая и дату проведения операции фискализации или перерегистрации. При попытке ввода более ранней даты ККМ должна блокировать проведение всех операций до ввода правильной даты. При вводе даты поздней более чем на один день в ККМ должны быть предприняты специальные меры по предупреждению случайной ошибки ввода, например, повторный запрос даты и установка ее только после двукратного совпадения.
33
ККМ должна обеспечивать получение отчета фискальной памяти и проведение перерегистрации исключительно по паролю доступа к фискальной памяти, который вводится и регистрируется в фискальной памяти в процессе фискализации или перерегистрации.
34
Информация, зарегистрированная в блоке фискальной памяти, должна сохраняться не менее 5 лет с момента перевода ККМ в фискальный режим.
Требования к условиям блокирования выполнения операций ККМ
35
ККМ должна блокировать (прекращать) выполнение операций в следующих случаях:

1) МЗН - БКМ зауыт нөмірі
2) БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
3) МТН - салық органындағы БКМ тіркеу нөмірі
4) ФЖ - БКМ фискалдық белгісі.
27
БКМ қайта тіркеу процесінде мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:
1) ФЖ-ға енудің бұрын белгіленген паролі;
2) БКМ-нің тіркеу нөмірі
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
4) қайта тіркеуді өткізудің күні
5) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі.
28
Фискальдау немесе қайта тіркеу кезінде барлық енгізілетін деректемелер (Фискалдық жадыға ену паролінен басқа) чекте немесе астына салынатын (салынатын) құжатта басуда шығуы тиіс.
29
Ауысымдық есеп берудің деректері ауысымды жабудың операцияларын өткізу кезінде (Өтеумен ауысымдық есеп беруді БКМ қалыптастыруы кезінде) фискалдық жадыда тіркелуі тиіс.
Бұл ретте жедел есте сақтау құрылысы ауысымдық ақша тіркеушілерін нөлдеу фискалдық жадыға деректерді тіркеуді аяқтаудан және ауысымдық есеп беруді басудан кейін ғана болуы тиіс.
30
Фискалдық жады есеп беруін есептен шығару, қайта тіркеуді өткізу операциялары және күндерді түзету ауысымды жабу операцияларын аяқтау бойынша ғана БКМ-да жүргізілуі мүмкін. Осы сәтке дейін жоғарыда көрсетілген операцияларды жүргізу жабылуы тиіс.
31
БКМ ауысымның ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтығын есеп берудің басталу сәті деп ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеуді аяқтау саналады.
БКМ ауысымның көрсетілген ұзақтығынан асуы жағдайында өтеумен ауысымдық есеп беруді жүргізуге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін жабуы тиіс.
32
Ағымдағы күнді түзету кезінде БКМ енгізілетін күннің дұрыстылығын бақылауы тиіс, ол фискальдау немесе қайта тіркеу операцияларын жүргізудің күнін қоса ФЖ-ға соңғы жазбаның күніне қарағанда ертерек болуы мүмкін емес.
Ертерек күнді енгізуге тырысу кезінде БКМ дұрыс күнді енгізуге дейін барлық операцияларды жүргізуді жабуы тиіс.
Үлкен жағына бір күннен астамыраққа енгізу кезінде БКМ-да енгізудің кездейсоқ қатесін болдырмау жөніндегі арнайы іс-шаралар қабылдануы тиіс, мысалы, күнді қайта сұрату және оны екі реттік сәйкес келуден кейін ғана орнату.
33
БКМ фискалдық жадыға есеп беруді алуды және фискалдау немесе қайта тіркеу процесінде фискалдық жадыда енгізілетін және тіркелетін фискалдық жадыға ену паролі бойынша ғана қайта тіркеуден өткізуді қамтамасыз етуге жатады.
34
Фискалдық жады блогында тіркелген ақпарат, БКМ-нің фискалдық режимге аударылған мезгілден бастап кемінде 5 жылы сақталуы тиіс.
БКМ операцияларды бұғаттау шарттарына талаптары
35
БКМ мынадай жағдайларда операцияларды орындауға бұғаттауы (тоқтатуы) тиіс:

1) при попытке ввода неправильного пароля доступа к фискальной памяти
2) при попытке проведения торговых операций, программирования параметров ККМ, перерегистрации, снятия фискального отчета и коррекции даты в случае непроведения соответствующих Z-отчетов
3) при попытке проведения операций, приводящих к переполнению или отрицательному результату, а также при неисправности или отключении фискальной памяти. Блокировка регистрирующих функций ККМ должна сниматься после устранения причин, вызвавших блокировку.
36
ККМ должна обеспечивать вывод сообщения о количестве свободных полей в фискальной памяти для записи сменных отчетов. При количестве свободных полей менее 30 вывод сообщения строго обязателен и должен осуществляться автоматически на документе, оформляемом ККМ при операциях закрытия смены или начала смены.
37
Фискальная память должна быть размещена под общим опломбированным кожухом ККМ, а в случае блочной конструкции ККМ — под опломбированным кожухом, накрывающим энергонезависимое оперативное запоминающее устройство, в котором формируются фискальные данные, процессор управления фискальной памяти и печатающее устройство платежных документов. Другие размещения фискальной памяти не допускаются.
38
Фискальная память или блок фискальной памяти должны быть выполнены в виде отдельного модуля (платы). Конструкция этого модуля должна обеспечить невозможность доступа к хранящейся в фискальной памяти информации и замены фискальной памяти (блока фискальной памяти).
39
Конструкция фискальной памяти (блока фискальной памяти) должна предусматривать защиту от механических, электромагнитных и других видов воздействий, как при работе ККМ, так и при техническом обслуживании и ремонте с применением штатных приборов, оборудования и расходных материалов.
Дополнительные требования к ККМ
40
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности фискальных данных. Порядок проведения режима проверки должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
41
Изготовитель ККМ предусматривает при аварии ККМ прочтение работниками органов государственных доходов содержимого ФП на других технических средствах в условиях лица, осуществляющего техническое обслуживание. Порядок прочтения содержимого фискальной памяти для этого случая указан в ремонтной документации на конкретную модель ККМ либо представлен заявителем.
42
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями для конкретной группы ККМ исключать возможность без нарушения пломбировки ККМ:

1) фискалдық жадыға дұрыс емес ену паролін енгізу кезінде;
2) сауда операцияларын өткізу, БКМ параметрлерін бағдарламалау, тиісті Z-есеп берулерін өткізбеу жағдайында күнді түзету және фискальдық есеп беруді есептен шығару, қайта тіркеуге тырысу кезінде;
3) толып кетуге немесе теріс нәтижеге алып келетін операцияларды өткізу кезінде, сондай-ақ, фискалдық жадының ақаулығы немесе үзіп тастауы кезінде. БКМ-ның тіркеуші функцияларын бұғаттау бұғаттауды тудыратын себептерді жоюдан кейін алынуы тиіс.
36
БКМ ауысымдық есеп берулерді жазу үшін ФЖ-ға бос өрістердің саны туралы хабарламаны шығаруды қамтамасыз етуі қажет. 30 шығарулардан кем емес еркін сандар кезінде хабарлау қатаң міндетті және ауысымның жабылуы немесе басталуы операциялары кезінде БКМ ресімдейтін құжатта автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
БКМ конструкивті орындауға талаптар
37
Фискалдық жады БКМ пломбаланған жалпы қаптаманың астында, ал БКМ-ның блоктық конструкциясы жағдайында фискальдық деректері, фискалдық жады басқару процессоры және төлем құжаттарының басу құрылғысы қалыптасатын энергияға тәуелсіз жедел сақтайтын құрылғыны жабатын, пломбаланған қаптаманың астында орналастырылуы мүмкін.
38
Фискалдық жады немесе фискалдық жады блогы жеке модуль (төлем) түрінде орындалуы тиіс. Бұл модульдың конструкциясы фискалдық жадыны (фискалдық жады блогын) ауыстыру және ақпаратты фискалдық жадыда сақтауға енудің мүмкін еместігін қамтамасыз етуі тиіс.
39
Фискальдық жадтың конструкциясы (фискалдық жады блогы) БКМ-мен жұмыс кезінде, және штаттық аспаптарды, жабдықты және шығыс материалдарын қолданумен техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде де механикалық, электромагниттік және басқа да әсер етулерден қорғауды көздеуі тиіс.
БКМ-на қосымша талаптар
40
БКМ-да фискальдық деректерді сақтауды тексерудің режимі көзделуі тиіс.
Режимді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
41
БКМ-ын жасап шығарушы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын тұлғаның апатты жағдайлардағы басқа техникалық құралдарға ФЖ мазмұнын мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері оқу мүмкіндігін БКМ авариясы кезінде қарастыруы тиіс. Осы жағдай үшін ФЖ мазмұнын оқу тәртібі. Касса машинасының нақты моделіне жөндеу құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге талаптар
42
БКМ-нің нақты тобы үшін техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен бірге БКМ пломбалауын бұзбастан мыналардың мүмкіндігін болдырмауы тиіс:

1) изменять потребителем той части, которая управляет чтением и регистрацией информации в фискальной памяти
2) формировать фискальные данные в энергонезависимом запоминающем устройстве
3) выводить на документы отличительный признак фискального режима
Примечания:
Реквизиты выводятся только при получении полного фискального отчета.
Если в период, за который снимается фискальный отчет, менялось положение десятичной точки, итоги должны быть пересчитаны и суммируются отдельно по каждому периоду (до и после изменения положения десятичной точки).
Таблица 1 Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти
Вид записи
Реквизит
Разрядность реквизита десятичных разрядов
Количество записей
Установленные требования
Сведения, указанные в документации завода-изготовителя
Установленные требования
Сведения, указанные в документации завода-изготовителя
Номер
Заводской номер контрольно-кассовой машины (далее – ККМ)
12
1
Фискализация ККМ
Регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
8
1
бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер (далее – БИН/ИИН) пользователя ККМ
12
Дата фискализации
6
Пароль для проведения перерегистрации и получения фискального отчета
8
Перерегистрация ККМ
Регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
8
1
БИН/ИИН пользователя ККМ
12
Дата перерегистрации
6
Номер последнего закрытия смены
4
Пароль для проведения перерегистрации и получения фискального отчета
8
Закрытие смены
Дата отчета
6

1) тұтынушының фискалдық жадыға ақпаратты тіркеуді және оқуды басқаратын сол өз бөлігіндегі өзгертуі
2) энергияға тәуелсіз есте сақтайтын құрылғыда фискальдық деректерді қалаптастыру
3) фискальдық режимнің айыру белгісін құжаттарға шығару
Ескерту:
Деректемелер толық фискальдық есеп беруді алу кезінде ғана шығарылады.
Егер, ол үшін фискальдық есеп беру алынатын кезеңде ондық нүктенің ережесі өзгерсе, қорытынды қайта есептелуі тиіс және әрбір кезең бойынша жинақталады (ондық нүктенің ережелері өзгергенге дейін және кейін).
1-Кесте Фискалдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар
Жазба түрі
Деректемесі
Ондық разряд деректемелерінің разрядтылығы
Жазба саны
Талаптың орнатылуы
Жасап шығарушы зауыт құжаттамасында көрсетілген мәліметтер
Орнатылған талаптар
Жасап шығарушы зауыт құжаттамасында көрсетілген мәліметтер
Нөмір
бақылау-касса машинасының (бұдан әрі – БКМ) зауыт нөмірі
12
1
БКМ фискализациясы
БКМ тіркеу нөмірі
8
1
БКМ үшін қолданушы бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН/ЖСН)
12
Фискализация күні
6
Жаңадан тіркеуін жүргізу және фискалдық есепті алу үшін пароль
8
БКМ жаңадан тіркеу
БКМ тіркеу нөмірі
8
1
БКМ үшін қолданушы БСН/ЖСН-і
12
Жаңадан тіркеу күні
6
Ауысымды жабудың соңғы нөмірі
4
Жаңадан тіркеуін жүргізу және фискалдық есепті алу үшін пароль
8
Ауысымды жабу
Есеп күні
6

3000
Номер закрытие смены
4
Итог сменных покупок
7
*Итог сменных продаж
7
Служебная информация (обязательная)
Контрольные суммы записей
Определяется изготовителем
Место положения запятой в регистрируемых в ФП значениях итогов
Служебные индексы, признаки, флаги
Примечание: *Реквизит относится к ККМ для пунктов обмена валюты, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбардов.
Физическое хранение указанных данных осуществляется в блоке фискальной памяти.
Технические требования и форма соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов
_______________________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)
№ п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее – ККМ)
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
Для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием названия документа, номера страницы и конкретного пункта документа, в котором описана реализация требования.

3000
Ауысымды жабу нөмірі
4
Ауысымдық сатып алулар қорытындысы
7
*Ауысымдық сатудың қорытындысы
7
Қызметтік ақпарат (міндетті)
Жазбалардың бақылау сомалары
Жасап-шығарушы мен анықталады
ФЖ-де тіркелетін қорытынды мәндеріндегі үтірдің орналасу орны Қызметтік индекстер, белгілер, тулар
Ескерту: Деректемелер валюта айырбастау, металлдардың сынығын, шыны ыдысты қабылдау пунктері, ломбардтар үшін Касса машиналарына жатады.
Көрсетілген деректерді физикалық сақтау фискалдық жады блогында жүзеге асырылады.
Ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны
___________________________________________________________
(бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
№ р/с
Бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі – БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы бағанды толтыру үшін құжаттың атауын, беттің нөмірін және талапты іске асыру сипатталған құжаттың нақты тармағын міндетті түрде көрсете отырып, дайындаушы зауыт құжаттамасының мәліметтері пайдаланылады.

Раздел 1. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи данных
1.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
1.1
1) режим регистрации продаж;
1.2
2) режим программирования;
1.3
3) режим "Закрытие смены".
2.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета.
Функционал должен включать в себя:
2.1
Тестирование основных блоков и узлов.
2.2
Тестирование программного обеспечения ККМ.
2.3
Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
2.4
Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
3.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
3.1
При тестировании основных блоков и узлов.
3.2
При тестировании программного обеспечения ККМ.
3.3
При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
4.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
5
Обеспечивать оформление чека ККМ и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
6.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром чека ККМ покупателю.
7.
Иметь возможность подключения сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
7.1
Обеспечить контроль за проведением операции при сканировании и распознавании штрих-кодов маркированной продукции, предусматривающий недопущение оформления операции в случае наличия обязательного идентификатора маркировки товара
8.
Обеспечивать сохранность информации о чеках ККМ, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ до момента передачи на сервер оператора фискальных данных (далее - ОФД). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных.
9.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей с проведением периодической их контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
10.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

1-бөлім. Деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналарға қойылатын талаптар
1.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
1.1
1) сатуды тіркеу режимі;
1.2
2) бағдарламалау режимі;
1.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
2.
БКМ ауысым басында жұмысқа қосқан кезде, сондай-ақ ауысым соңында тәуліктік Z-есепті алған кезде автоматты тестілеу функционалы болуы тиіс.
Функционал өзіне қамтуы тиіс:
2.1
Негізгі блоктар мен тораптарды тестілеу.
2.2
БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
2.3
Жинақтауышта сақталған фискалдық деректердің тұтастығын тестілеу және бақылау:
1) Соңғы ауысымда берілген барлық чектер туралы ақпаратты тексеру және соңғы Z-есептің бақылау сомасымен салыстыру;
2) фискалдық деректер жинақтаушысындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын барлық Z-есептердің бақылау жазбаларының сомасымен салыстыру.
2.4
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (мәтіндік хабарлама жіберу және жауап алу арқылы).
3.
Автоматты тестілеуден теріс өткен жағдайда БКМ бұғаттауды қамтамасыз ету:
3.1
Негізгі блоктар мен тораптарды тестілеу кезінде.
3.2
БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу кезінде.
3.3
Жинақтауышта сақталған фискалдық деректер тұтастығын тестілеу және бақылау кезінде
4.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу.
5.
БКМ чегін ресімдеуді және чектің деректерін сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз ету.
6.
Чек лентасы болмаған немесе үзілген, кассир операцияны дұрыс орындамаған жағдайда және БКМ жұмысында кассирдің БКМ чегін сатып алушыға беру мүмкін еместігіне әкелген басқа да проблемалар туындаған кезде операцияларды жүргізуді оқшаулауды қамтамасыз ету.
7.
Тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерін қосу мүмкіндігі болуы тиіс
7.1
Тауарды таңбалаудың міндетті сәйкестендіргіші болған жағдайда операцияларды ресімдеуге жол бермеуді көздейтін таңбаланған өнімдердің штрих-кодын сканерлеу және тану кезінде операциялардың жүргізілуін бақылауды қамтамасыз ету
8.
БКМ автономды режімде БКМ жұмысы кезеңінде жинақталған БКМ чектері туралы ақпараттың ФДО серверіне беру сәтіне дейін сақталуын қамтамасыз ету. БКМ автономды жұмыс режимі байланыс арналарына қолжетімділік болмаған кезде және фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты жіберу сәтіне дейін әрекет етеді.
9.
БКМ-да әрбір жазбаның бақылау сомасын және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын қалыптастыру арқылы БКМ фискалдық деректер жинауышындағы ақпараттың сақталуын тексеру режимі, олардың мерзімдік бақылау салыстыруын жүргізу (БКМ қосу және Z-есепті алу кезінде) көзделуі тиіс.
10.
Жұмыстың негізгі режимдерін бағдарламалауды (конфигурациялауды) қамтамасыз ету:

1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ).
11.
Обозначения на клавиатуре и информация, выводимая на индикацию, должны быть на казахском и/или русском языках.
Данное требование не распространяется на ККМ, являющиеся фискальными регистраторами
12.
ККМ должна обеспечивать проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
13.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 2.3 настоящих требований.
14.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
15.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека ККМ и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
16.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
17.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
18.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
19.
ККМ, включенная в Государственный реестр ККМ до 1 июля 2015 года, после модернизации поддерживает один или более независимых каналов приема передачи данных.
Модернизация - приведение старой модели ККМ в соответствие с новыми требованиями и нормами, техническими условиями.
20.
Проводить авторизацию ККМ на сервере оператора фискальных данных, согласно порядку, описанному в протоколе передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
21.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
22.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены и формирования Z-отчетов на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
23.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
24.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к содержанию чека установлены Правилами применения контрольно-кассовых машин и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины согласно к настоящему приказу.
Печатать в чеке ККМ по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг идентификационный номер покупателя (клиента) получателя
Чек ККМ может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией, в том числе сведения реквизитов платежной карточки и (или) мобильного платежа.
25.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
26.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
27.
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению наличности в кассу и изъятию наличности из кассы
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
28.

1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу); есептерді X және Z режимі;
2) бағдарламалау режимі (қарау/БКМ параметрлерін өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режимі).
11.
Пернетақтадағы белгілер және индикацияға шығарылатын ақпарат қазақ тілінде және / немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
Осы талап фискалды регистратор болып табылатын БКМ таратылмайды
12.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есеп) қалыптастыру рәсімін жүргізуді қамтамасыз етуі тиіс.
13.
Ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есепті) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы қалыптастырылуы және осы талаптардың 2.3-тармағына сәйкес фискалдық деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі іске қосылуы тиіс.
14.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
15.
БКМ чегін қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
16.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
17.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
Фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
18.
БКМ деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз арналарын ұстап тұруы тиіс.
19.
2015 жылғы 1 шілдеге дейін БКМ мемлекеттік тізіліміне енгізілген БКМ жаңғыртудан кейін деректерді берудің бір немесе одан да көп тәуелсіз арналарын қолдайды.
Жаңғырту - БКМ ескі моделін жаңа талаптар мен нормаларға, техникалық шарттарға сәйкес келтіру.
20.
БКМ деректерді фискалдық деректер операторының серверіне берудің хаттамасында сипатталған тәртіпке сәйкес фискалдық деректер операторының серверінде БКМ авторизациялауды жүргізу.
21.
БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверіне жасалатын кассалық операциялар туралы деректерді беру.
22.
Ауысымды жабудың жасалатын операциялары туралы деректерді беру және
фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес Z-есептерді қалыптастыру.
23.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгіні алу.
24.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар кассалық чекті басып шығару.
Чектің мазмұнына қойылатын талаптар осы Бұйрықпен бекітілген Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына
қойылатын талаптарымен белгіленген.
Сатып алушының (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының талабы бойынша БКМ чегінде сатып алушының (клиенттің) сәйкестендіру нөмірін басып шығару.
БКМ чегі техникалық құжаттамада көзделген деректерді, оның ішінде төлем карточкасының және (немесе) мобильді төлемнің деректемелерінің мәліметтерін қосымша қамтуы мүмкін.
25.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
26.
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылудың уақытша жоғалуы жағдайында чектерді қалыптастыру және чектерді басып шығаруды қамтамасыз ету (БКМ автономды жұмыс режиміне көшуі).
27.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне кассаға қолма-қол ақшаны енгізу және кассадан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі ақпаратты беруді қамтамасыз етеді
Сервермен байланысты уақытша жоғалту жағдайында жұмысқа қойылатын талаптар
28.

ККМ должна иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение не менее 1 месяца (720 часов) с даты записи для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных. Накопитель фискальных данных включает в себя фискальную и оперативную память ККМ.
29.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ:
29.1
1) переходит в автономный режим работы ККМ
29.2
2) сообщает оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
29.3
3) присваивает чеку собственный уникальный номер - автономный фискальный признак.
Собственный уникальный номер чека должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
29.4
4) печатает автономный фискальный признак на чеке;
29.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме:
Указан термин "Автономный";
29.6
6) блокирует ККМ при работе в автономном режиме более 72 часа, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
29.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" с печатью Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
30.
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
30.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
30.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о закрытиях смен (Z-отчетах), накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных в соответствии с протоколом передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных;

БКМ автономды режимде фискалдық белгінің қалыптасуын қамтамасыз ететін фискалдық деректердің жинақтаушысы болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверіне кейіннен беру үшін жазу күнінен бастап кем дегенде 1 ай (720 сағат) ішінде қоректендіру көздерінен энергия тұтынусыз өзгеріссіз түрде фискалдық деректерді жазу, жүйелеу, жинақтау, сақтау. Фискалдық деректер жинауышы БКМ фискалдық және жедел жадынан тұрады.
29.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша болмаған кезде немесе деректерді беру арнасында рұқсат етілген шамадан тыс кідірістер кезінде (фискалдық деректер операторының серверінен жауап алуға 5 секунд), сондай-ақ БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үшін жеткілікті электр қорегі болмаған кезде фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жасауға:
29.1
1) БКМ автономды жұмыс режиміне өтеді
29.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверіне қол жетімділік жоқтығы және БКМ автономды режимге көшкені туралы хабарлайды;
29.3
3) чекке жеке бірегей нөмір - автономды фискалдық белгі береді.
Чектің жеке бірегей нөмірі БКМ пайдалану мерзімі ішінде бірегей болуы тиіс.
29.4
4) чекте автономды фискалды белгіні басып шығарады;
29.5
5) басып шығарылатын чектерде құрылғының автономды режимде жұмыс істейтіні белгісі болуы тиіс:
"Автономды" термині көрсетілген;
29.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кезде, кассир-операторды хабардар ете отырып (ең ескі автономды чек 72 сағаттан аспауы тиіс) блоктайды.
29.7
7) БКМ автономды жұмыс режимінде Z-есептің мөрімен "Ауысымды жабу" рәсімін жүргізуді қамтамасыз етеді.
БКМ ауысымды автономды кезекке жабуға сұраныс қосып, Z-есепті алу күні мен уақыты бар белгіні қоса отырып, байланысты қалпына келтіру кезінде оны серверге беруі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де жинақталуы тиіс.
30.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты қалпына келтіру кезінде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
30.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режимде жұмыс істеу ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарламаны қалыптастыру және жіберу;
30.2
2) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ барлық бақылау чектерін және БКМ автономды режимде жұмыс істеу кезінде жинақталған ауысым жабулары (Z-есептер) туралы белгілерді жіберу, олардың әрқайсысына БКМ деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверінен жауап алу;

30.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный фискальный признак контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека") или метка работы в автономном режиме (поле метки работа в автономном режиме) согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
31
ККМ должна обеспечивать печать следующих документов:
31.1
1) чек ККМ;
31.2
2) отчет по кассирам;
31.3
3) отчет по секциям;
31.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
31.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
"Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
32.
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке ККМ на казахском и руском языках согласно пункту 56 Правил применения контрольно-кассовых машин и перечень требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины к настоящему приказу.
33.
ККМ обеспечивает возможность формирования на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
34.
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак, полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дату и время формирования чека ККМ;
4) итоговую сумму чека ККМ.
35.
Формат строки формирования QR-кода должен соответствовать следующей маске: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
36..
Размер и качество формируемого QR-кода устанавливаются согласно разделам 9 и 10 стандарта СТ РК ISO IEC 18004-2017, и зависят от технических возможностей ККМ.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
37.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
38.
Режим работы ККМ (как режим с передачей данных на сервер оператора фискальных данных, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
39.
Все документы, оформленные ККМ (как в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных, так и автономном при отсутствии связи с сервером), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного фискального признака, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.
40.
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:

30.3
3) әрбір хабарламада тиісті өрісте дербес жұмыс кезінде БКМ берілген бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі (Бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі өрісі) немесе деректерді БКМ-дан фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес автономды режимде жұмыс істеу белгісі (автономды режимде жұмыс белгі өрісі) болуы тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
31.
БКМ келесі құжаттардың басып шығарылуын қамтамасыз етуі тиіс:
31.1
1) БКМ чегі;
31.2
2) кассирлер бойынша есеп;
31.3
3) секциялар бойынша есеп;
31.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда х-есеп серверден басып шығаруға беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-ге генерацияланады;
31.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z - есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де генерацияланады.
Z-есептің құрылымы 3.8 т. "Есептерді алу - Z-есеп, Х-есеп" фискалдық деректер операторының серверіне БКМ-нан деректерді беру хаттамасына сәйкес келтірілген*.
32.
Осы Бұйрыққа Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың 55-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
33
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
34.
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;
4) БКМ чегінің жалпы сомасы.
35.
QR-кодты қалыптастыру жол пішіні келесі маскаға сәйкес болуы қажет: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
36.
Қалыптасатын QR-кодтың мөлшері мен сапасы ҚР СТ ISO IEC 18004-2017 стандартының 9 және 10-бөлімдеріне сәйкес белгіленеді және БКМ техникалық мүмкіндіктеріне байланысты болады.
Жұмыс режиміне және серверге фискалдық деректерді беру тәртібіне қойылатын талаптар
37.
БКМ фискалдық деректер серверіне қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
38.
БКМ жұмыс режимі (деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру режимі, сондай-ақ сервермен байланыс болмаған жағдайда автономды) БКМ жұмысын пайдалану құжаттамасына толық сәйкес қамтамасыз етуі тиіс.
39.
БКМ ресімделген барлық құжаттардың (деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру режимінде, сондай-ақ сервермен байланыс болмаған жағдайда автономды түрде) фискалдық режимнің ерекше белгісі болуы тиіс ("фискалдық чек" сөз тіркесі) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алғаннан кейін немесе фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ автономды фискалдық белгіні қалыптастырғаннан кейін ғана басып шығаруға шығарылатын.
40.
БКМ келесі деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:

40.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
40.2
2) регистрационного номера ККМ в органах государственных доходов (не менее 12 знаков);
40.3
3) идентификационного номера ККМ;
40.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером оператора фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
40.5
5) управление приоритетом выбора канала приема-передачи, ввод настроек параметром используемых каналов связи.
41.
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных (за исключением ввода токена) и коррекции даты и времени могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
42.
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего сформированного фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
43.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
43.1
1) несанкционированного производителем изменения программной части ККМ;
43.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в накопителе фискальных данных;
43.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
43.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных, а также автономного фискального признака присвоенного чеку ККМ в автономном режиме работы.
Раздел 2. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией передачи данных
44.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи. Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
44.1
1) режим регистрации продаж;
44.2
2) режим конфигурирования
43.3
3) режим "Закрытие смены".
45.
Проверка наличия связи с сервером оператора фискальных данных обеспечивается путем отправки сообщения проверки доступности сервера оператора фискальных данных.
46.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром, отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности отправки электронного чека ККМ или выдачи кассиром чека ККМ покупателю.
47.
Иметь возможность подключения сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара.
48.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
49.
Обеспечивать оформление чека на сервере оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
50.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

40.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге арналған мекенжайлар мен порттар;
40.2
2) мемлекеттік кірістер органдарында БКМ тіркеу нөмірі (12 белгіден кем емес);
40.3
3) БКМ сәйкестендіру нөмірі;
40.4
4) бастапқы инициализациялық токен (деректерді алмасуға рұқсатсыз араласудан қорғау үшін фискалдық деректер операторының серверімен жасалған сандық код);
40.5
5) қабылдау-беру арнасын таңдау басымдығын басқару, пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлерін баптау
41.
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу (токенді енгізуден басқа) және күні мен уақытын түзету операциялары БКМ ауысымды жабу операциясы аяқталғаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.
Осы сәтке дейін осы операцияларды жүргізу бұғатталуы тиіс.
42.
БКМ күні мен уақытын бағдарламалау операцияларын жүргізу кезінде соңғы қалыптастырылған фискалдық құжаттың күні мен уақытына қарағанда аз мәндерді енгізуге бақылау және тыйым салу қажет.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
43.
Техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен қатар:
43.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өндіруші санкцияланбаған өзгерту;
43.2
2) фискалдық деректер жинақтаушысына сақталған бақылау чектерінің деректеріне түзетулер енгізу;
43.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алмай немесе БКМ автономды кодын қалыптастырмай, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, фискалдық режимнің ерекшелік белгісін құжаттарға шығару;
43.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің, сондай-ақ автономды жұмыс режимінде БКМ чегіне берілген автономды фискалдық белгінің өзгеруі.
2-бөлім. Деректерді беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналарға қойылатын талаптар
44.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
44.1
1) сатуды тіркеу режимі;
44.2
2) теңшеу режимі
44.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
45.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыстың болуын тексеру фискалдық деректер операторы серверінің қолжетімділігін тексеру хабарламасын жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.
46.
Чек лентасы болмаған немесе үзілген, кассир операцияны дұрыс орындамаған, фискалдық деректер операторының серверімен қосылмаған жағдайда және БКМ электронды чегін жіберу немесе кассирдің БКМ чегін сатып алушыға беру мүмкін еместігіне әкелген БКМ жұмысында басқа да проблемалар туындаған жағдайда операцияларды жүргізуді бұғаттауды қамтамасыз ету.
47.
Тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерін қосу мүмкіндігі болуы тиіс
48.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
49.
Сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде фискалдық деректер операторының серверінде чекті ресімдеуді қамтамасыз ету.
50.
Жұмыстың негізгі режимдерін бағдарламалауды (конфигурациялауды) қамтамасыз ету:

1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов), режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ).
51.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и печати сменного (суточного) отчета (Z отчета), полученного с сервера оператора фискальных данных.
52.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
53.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
54.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
55.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
56.
Аппаратная часть ККМ должна поддерживать не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
57.
Формировать данные о совершаемых чековых операциях на сервере оператора фискальных данных согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
58.
Производить на сервере оператора фискальных данных операцию закрытия смены и формирование Z-отчетов согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
59.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
60.
Печатать чек ККМ и иметь возможность отправки покупателю электронного чека ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных.
Печатать в чеке ККМ по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг идентификационный номер покупателя (клиента) получателя.
Чек ККМ может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией, в том числе сведения реквизитов платежной карточки и (или) мобильного платежа.
Требования к содержанию чека установлены Правилами применения контрольно-кассовых машин и перечнем требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины, утвержденным настоящим приказом.
61.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
62.
Блокировать выполнение кассовых операций при временной потере соединения с сервером оператора фискальных данных.
63.
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
64.
ККМ обеспечивает печать следующих документов:

1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу), есептерді X және Z режимі;
2) бағдарламалау режимі (қарау/БКМ параметрлерін өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режимі және).
51.
БКМ ауысымды жабу рәсімін және фискалдық деректер операторының серверінен алынған ауысымдық (тәуліктік) есептің (Z есептің) мөрін жүргізуді қамтамасыз етеді.
52.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
53.
БКМ чекті қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
54.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
55.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
56.
БКМ аппараттық бөлігі деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз каналын ұстауы тиіс.
57.
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ-мен деректерді беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверінде жасалатын чектік операциялар туралы деректерді қалыптастыру.
58.
Фискалдық деректер операторының серверінде ауысымдарды жабу операциясын жүргізу және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес Z-есептерді қалыптастыру.
59.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгіні алу.
60.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару және сатып алушыға БКМ электрондық чегін жіберу мүмкіндігі болуы тиіс.
Сатып алушының талабы бойынша (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының БКМ чегінде сатып алушының (клиенттің) сәйкестендіру нөмірін басып шығару.
БКМ чегі техникалық құжаттамада көзделген деректерді, оның ішінде төлем карточкасының және (немесе) мобильді төлемнің деректемелерінің мәліметтерін қосымша қамтуы мүмкін.
БКМ чегінің мазмұнына қойылатын талаптар бақылау-кассалық машинаны қолдану қағидаларымен және осы бұйрықпен бекітілген бақылау-кассалық машинаның чегінің мазмұнына қойылатын талаптар тізбесімен айқындалады.
61.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
62.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша жоғалғанда кассалық операцияларды орындауды бұғаттау.
63.
БКМ кассадан қолма-қол ақшаны енгізу және алу бойынша ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз етеді
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
64.
БКМ келесі құжаттарды басып шығаруды қамтамасыз етеді:

64.1
1) чек ККМ;
64.2
2) отчет по кассирам
64.3
3) отчет по секциям
64.4
4) отчет без гашения (X-отчет). X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных;
64.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет). Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
65.
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке ККМ на казахском и русском языках в соответствии с пунктом 56 Правил применения контрольно-кассовых машин и перечнем требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины, утвержденным настоящим приказом.
66.
ККМ обеспечивает возможность формирование на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
67.
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак, полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дата и время формирования чека ККМ;
4) итоговая сумма чека ККМ.
68.
Формат строки формирования QR-кода должен соответствовать следующей маске: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
69.
Размер и качество формируемого QR-кода устанавливаются согласно разделам 9 и 10 стандарта СТ РК ISO IEC 18004-2017, и зависят от технических возможностей ККМ.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер оператора фискальных данных
70.
Порядок подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
71.
Режим работы ККМ должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
72.
Все документы, оформленные ККМ должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера чека ККМ от сервера оператора фискальных данных.
73.
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:
73.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
73.2
2) регистрационного номера ККМ в органах государственных доходов (не менее 12-знаков);
74.3
3) идентификационного номера ККМ, полученного на сервере оператора фискальных данных
73.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
73.5
5) управление приоритетом выбора канала приема-передачи, ввод настроек параметром используемых каналов связи.
74.
ККМ должна следить за временем в системе и запрещать операционную деятельность со временем меньшим, чем последняя зафиксированная операция на сервера оператора фискальных данных.
75.
Все документы, оформленные ККМ на сервере оператора фискальных данных, должны полностью соответствовать сведениям, полученным от ККМ согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к программному обеспечению для ККМ
76.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:

64.1
1) БКМ чегі;
64.2
2) кассирлер бойынша есеп;
64.3
3) секциялар бойынша есеп;
64.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп).
X - есеп фискалдық деректер операторының серверінен басып шығаруға беріледі;
64.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі.
65.
Осы бұйрықпен бекітілген, БКМ бақылау-касса машиналарын қолдану қағидаларының және бақылау-касса машинасының чегін ұстауға қойылатын талаптар тізбесінінің 56-тармағына сәйкес, қазақ және орыс тілдерінде БКМ бақылау чегінде деректемелердің басып шығаруды қамтамасыз етуге тиіс.
66.
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
67.
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;
4) БКМ чегінің жалпы сомасы.
68.
QR-кодты қалыптастыру жол пішіні келесі маскаға сәйкес болуы қажет: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
69.
Қалыптасатын QR-кодтың мөлшері мен сапасы ҚР СТ ISO IEC 18004-2017 стандартының 9 және 10-бөлімдеріне сәйкес белгіленеді және БКМ техникалық мүмкіндіктеріне байланысты болады.
Фискалдық деректер операторының серверіне фискалдық деректерді
беру тәртібі мен жұмыс режиміне қойылатын талаптар
70.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
71.
БКМ жұмыс режимі пайдалану құжаттамасына толық сәйкес БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
72.
БКМ ресімделген барлық құжаттардың фискалдық режимнің ерекше белгісі ("Фискалдық чек" сөз тіркесі) болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверінен БКМ чегінің нөмірін алғаннан кейін ғана басып шығаруға шығарылады.
73.
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:
73.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге арналған мекенжайлар мен порттар;
73.2
2) мемлекеттік кірістер органдарында БКМ тіркеу нөмірі (12 белгіден кем емес);
73.3
3) фискалдық деректер операторының серверінде алынған БКМ сәйкестендіру нөмірі
73.4
4) астапқы инициализациялық токен (деректерді алмасуға рұқсатсыз араласудан қорғау үшін фискалдық деректер серверімен жасалған сандық код);
73.5
5) қабылдау-беру арнасын таңдау басымдығын басқару, пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлерін баптау.
74.
БКМ жүйедегі уақытты бақылап, фискалдық деректер операторының серверіне тіркелген соңғы операцияға қарағанда аз уақытпен операциялық қызметке тыйым салуы тиіс.
75.
Фискалдық деректер операторының серверінде БКМ ресімделген барлық құжаттар БКМ-ден фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес БКМ-ден алынған мәліметтерге толық сәйкес келуі тиіс*.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
76.
Техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен қатар:

76.1
1) несанкционированного производителем изменения программной части ККМ
76.2
2) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера чека ККМ от сервера оператора фискальных данных;
76.3
3) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
76.4
4) выполнения кассовых операций на ККМ при получении от сервера
оператора фискальных данных ответа о несоответствии сведений о налогоплательщике и(или) ККМ до устранения такого несоответствия.
Раздел 3. Технические требования к ККМ, являющимися аппаратно-программными комплексами
77.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
77.1
1) режим регистрации продаж;
77.2
2) режим конфигурирования;
77.3
3) режим "Закрытие смены".
78.
Иметь функционал автоматического контроля целостности сохраненных фискальных данных и проверки информации, наличия связи с оператором фискальных данных.
Функционал должен включать в себя:
78.1
1. Контроль целостности сохраненных фискальных данных должен обеспечиваться за счет:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
78.2.
Проверка наличия связи с сервером оператора фискальных данных обеспечивается путем отправки сообщения проверки доступности сервера оператора фискальных данных.
78.3.
Клиентская часть должна иметь функционал автоматического тестирования связи с сервером аппаратно-программного комплекса (далее – АПК).
79.
ККМ должна блокировать работу при отрицательном прохождении тестирования, указанного в пункте 78.1 и 78.3
80.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
81.
Обеспечивать оформление чека ККМ и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
82.
Обеспечивать возможность выдачи чека в бумажном виде и отправки покупателю чека в электронном виде
83.
Обеспечивать блокирование проведения операции, в случае нарушения кассиром алгоритмов, описанных в руководстве по эксплуатации к данной модели ККМ, а также при не возможности печати чека на бумажном носителе или отправки чека в электронном виде
84.
Обеспечивать возможность повторной отправки чека на печать или отправки электронного чека.
85.
Обеспечивать сохранность информации о чеках ККМ, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ до момента передачи на сервер ОФД. Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных.
86.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей и с проведением периодической контрольной сверки не реже двух раз в смену (в начале и конце смены).
87.
Обеспечивать конфигурирование основных режимов работы:

76.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өндіруші санкцияланбаған өзгерту
76.2
2) фискалдық деректер операторының серверінен БКМ чегінің нөмірін алмай фискалдық режимнің ерекше белгісін құжаттарға шығару;
76.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі;
76.4
4) серверден алынған кезде БКМ кассалық операцияларды орындау
сәйкессіздікті жойғанға дейін салық төлеуші және (немесе) БКМ туралы мәліметтердің сәйкессіздігі туралы фискалдық деректер операторының жауап беруі.
3-бөлім. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын БКМ-ға қойылатын техникалық талаптар
77.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
77.1
1) сатуды тіркеу режимі;
77.2
2) теңшеу режимі
77.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
78.
Сақталған фискалдық деректердің бүтіндігін автоматты бақылау және ақпаратты тексеру, фискалдық деректер операторымен байланыстың болуы функционалының болуы.
Функционал өзіне қамтуы тиіс:
78.1
1. Сақталған фискалдық деректердің тұтастығын бақылау:
1) Соңғы ауысымда берілген барлық чектер туралы ақпаратты тексеру және соңғы Z-есептің бақылау сомасымен салыстыру;
2) фискалдық деректер жинақтаушысындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын барлық Z-есептердің бақылау жазбаларының сомасымен салыстыру.
78.2
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыстың болуын тексеру фискалдық деректер операторы серверінің қолжетімділігін тексеру хабарламасын жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.
78.3
Клиенттік бөлікте Аппараттық-бағдарламалық кешеннің (бұдан әрі – АБК) серверімен автоматты байланыс тестілеу функционалы болуы тиіс.
79.
БКМ 78.1 және 78.3-тармақтарда көрсетілген тестілеуден теріс өту кезінде жұмысты оқшаулауы тиіс.
80.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
81.
БКМ чегін ресімдеуді және чектің деректерін сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз ету.
82.
Чекті қағаз түрінде беру және сатып алушыға чекті электрондық түрде жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету
83.
Кассир БКМ осы моделіне пайдалану жөніндегі басшылықта сипатталған алгоритмдерді бұзған жағдайда, сондай-ақ қағаз тасығышта чекті басып шығару немесе чекті электронды түрде жіберу мүмкін болмаған жағдайда операция жүргізуді оқшаулауды қамтамасыз ету
84.
Чекті басып шығаруға қайта жіберу немесе электрондық чекті жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету.
85.
БКМ автономды режімде БКМ жұмысы кезеңінде жинақталған БКМ чектері туралы ақпараттың ФДО серверіне беру сәтіне дейін сақталуын қамтамасыз ету. БКМ автономды жұмыс режимі байланыс арналарына қолжетімділік болмаған кезде және фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты жіберу сәтіне дейін әрекет етеді.
86.
БКМ әрбір жазбаның бақылау сомасын және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын қалыптастыру жолымен БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпараттың сақталуын тексеру режимі қарастырылуы тиіс және ауысымында 2 реттен кем емес (ауысым басында және соңында) мерзімдік бақылау тексеруін жүргізу керек.
87.
Жұмыстың негізгі режимдерін конфигурациялауды қамтамасыз ету:

1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов);
2) режим X и Z отчетов, режим конфигурирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (печать пробного чека).
88.
Программная составляющая клиентской части АПК ККМ, используемая на устройстве пользователя должна использовать в качестве внутреннего времени ККМ время сервера АПК ККМ, с учетом часового пояса пользователя.
89.
Клиентская часть должна иметь возможность подключения или получения данных со сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
90.
Обозначения в интерфейсе пользователя, а также информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на казахском и русском языках.
91.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования
сменного (суточного) отчета (Z отчета).
92.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 78.1 настоящих требований.
93.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первой кассовой операции за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления кассовых операций до проведения операции закрытия смены.
94.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
95.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
96.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
Требования к работе аппаратно-программного комплекса с сервером оператора фискальных данных
97.
Серверная часть ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
98.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно протоколу передачи данных на сервер оператора фискальных данных*
99.
Передавать данные о совершаемых операциях на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных на сервер оператора фискальных данных.*

1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу);
2) X және Z есептер режимі, конфигурациялау режимі (БКМ баптауларын қарау/өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (сынақ чегін басып шығару).
88.
Пайдаланушының құрылғысында қолданылатын БКМ АӨК клиенттік бөлігінің бағдарламалық құраушысы БКМ пайдаланушының сағаттық белдеуін ескере отырып, БКМ АӨК серверінің уақытын БКМ ішкі уақыты ретінде пайдалануы тиіс.
89.
Клиенттік бөлікте тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерінен деректер алу немесе қосу мүмкіндігі болуы тиіс.
90.
Пайдаланушының интерфейсіндегі белгілер, сондай-ақ баспаға және индикацияға шығарылатын ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде болуы тиіс.
91.
БКМ ауысымды жабу және қалыптастыру рәсімін өткізуді қамтамасыз етеді
есеп (Z есеп).
92.
Ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есепті) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы қалыптастырылуы және осы талаптардың 78.1-тармағына сәйкес фискалдық деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі іске қосылуы тиіс.
93.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші кассалық операцияны ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін кассалық операцияларды ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
94.
БКМ чекті қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
95.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
96.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
Фискалдық деректер операторының серверімен аппараттық-бағдарламалық кешеннің жұмысына қойылатын талаптар
97.
БКМ серверлік бөлігі деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз арналарын ұстап тұруы тиіс.
98.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес серверде БКМ авторизациялауды жүргізу*
99.
Жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру, фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес.*

100.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных при наличии связи с сервером оператором фискальных данных.
101.
Печатать чек ККМ или формировать электронный чек ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных при наличии связи с сервером оператора фискальных данных или автономным фискальным признаком при отсутствии связи с сервером фискальных данных.
102.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
103.
Обеспечивать формирование чеков ККМ и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных.
104.
Серверная часть ККМ должна иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение всего срока эксплуатации ККМ, но не менее 5 лет, для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных.
105.
Накопитель фискальных данных включает в себя энергонезависимую память, для хранения в течение всего срока эксплуатации ККМ, всех контрольных чеков и Z-отчетов сформированных ККМ (как в режиме связи с сервером оператора фискальных данных, так и в автономном режиме).
106.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (не более 5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязана:
106.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
106.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
106.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный фискальный признак.
Собственный уникальный номер чека должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
106.4
4) напечатать (или отобразить на электронном чеке) автономный фискальный признак на чеке;
106.5
5) на печатаемых и электронных чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме:
Указан термин "Автономный";
106.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72часов).

100.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгі алу.
101.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару немесе БКМ электронды чегін қалыптастыру.
102.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
103.
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылудың уақытша жоғалуы жағдайында БКМ чектерін қалыптастыруды және чектерді басып шығаруды қамтамасыз ету (БКМ автономды жұмыс режиміне көшуі).
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылыстың уақытша жоғалуы жағдайында жұмысқа қойылатын талаптар
104.
БКМ серверлік бөлігінде фискалдық белгіні автономды режимде қалыптастыруды, фискалдық деректерді жазуды, жүйелендіруді, жинақтауды, сақтауды қамтамасыз ететін фискалдық деректердің жинақтауышы болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверіне кейіннен беру үшін БКМ пайдаланудың барлық мерзімі ішінде қоректендіру көздерінен энергия тұтынусыз өзгеріссіз, бірақ 5 жылдан кем емес.
105.
Фискалдық деректер жинағышына БКМ барлық пайдалану мерзімі ішінде сақтау үшін, барлық бақылау чектері мен БКМ қалыптасқан Z-есептерді (фискалдық деректер операторының серверімен байланыс режимінде, сондай-ақ автономды режимде) энергияға тәуелді жады кіреді.
106.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша болмаған кезде немесе деректерді беру арнасында рұқсат етілген шамадан артық кідіріс болған кезде (фискалдық деректер операторының серверінен жауап алуға 5 секундтан артық емес), сондай-ақ БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үшін жеткілікті электр қорегі болмаған кезде фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жасауға міндетті:
106.1
1) БКМ автономды жұмыс режиміне өту
106.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверіне қол жетімділік жоқтығы және БКМ автономды режимге көшкені туралы хабарлау;
106.3
3) чекке жеке бірегей нөмір - дербес фискалдық белгі беру.
Чектің жеке бірегей нөмірі БКМ пайдалану мерзімі ішінде бірегей болуы тиіс.
106.4
4) чекте автономды фискалды белгіні басып шығару (немесе электрондық чекте көрсету);
106.5
5) басып шығарылатын және электрондық чектерде құрылғының автономды режимде жұмыс істейтіні белгісі болуы тиіс:
"Автономды" термині көрсетілген;
106.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кезде, кассир-операторды хабардар ете отырып (ең ескі автономды чек 72 сағаттан аспауы тиіс) бұғаттауға.

107.
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
107.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
107.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных;
107.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный фискальный признак контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека") или метка работы в автономном режиме (поле метки работа в автономном режиме) согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
108.
ККМ должен обеспечивать печать следующих документов:
108.1
1) чек ККМ;
108.2
2) отчет по кассирам;
108.3
3) отчет по секциям;
108.4
4) отчет без гашения (X-отчет). При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
108.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
109.
Печатать чек ККМ и иметь возможность отправки покупателю электронного чека ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных.
Печатать в чеке ККМ по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг идентификационный номер покупателя (клиента) получателя.
Чек ККМ может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией, в том числе сведения реквизитов платежной карточки и (или) мобильного платежа.
Требования к содержанию чека установлены Правилами применения контрольно-кассовых машин и перечнем требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины, утвержденным настоящим приказом.

107.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты қалпына келтіру кезінде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
107.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режимде жұмыс істеу ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарламаны қалыптастыру және жіберу;
107.2
2) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ барлық бақылау чектерін және БКМ автономды режимде жұмыс істеу кезінде жинақталған алынған Z-есептер туралы белгілерді жіберу, олардың әрқайсысына фискалдық деректер операторының серверінен деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес бақылау чегінің жарамды фискалдық белгісі бар жауап алу*;
107.3
3) әрбір хабарламада тиісті өрісте дербес жұмыс кезінде БКМ берілген бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі ("бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі" өрісі) немесе деректерді БКМ-дан фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес автономды режимде жұмыс істеу белгісі (автономды режимде жұмыс белгі өрісі) болуы тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
108.
БКМ келесі құжаттарды басып шығаруды қамтамасыз етеді:
108.1
1) БКМ чегі;
108.2
2) кассирлер бойынша есеп;
108.3
3) секциялар бойынша есеп;
108.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп). Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда х - есеп фискалдық деректер операторының серверінен басып шығаруға беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-де генерацияланады;
108.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі. Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-де генерацияланады.
109.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару және сатып алушыға БКМ электрондық чегін жіберу мүмкіндігі болуы тиіс.
Сатып алушының талабы бойынша (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының БКМ чегінде сатып алушының (клиенттің) сәйкестендіру нөмірін басып шығару.
БКМ чегі техникалық құжаттамада көзделген деректерді, оның ішінде төлем карточкасының және (немесе) мобильді төлемнің деректемелерінің мәліметтерін қосымша қамтуы мүмкін.
БКМ чегінің мазмұнына қойылатын талаптар бақылау-кассалық машинаны қолдану қағидаларымен және осы бұйрықпен бекітілген бақылау-кассалық машинаның чегінің мазмұнына қойылатын талаптар тізбесімен айқындалады.

120.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
120.5
5) изменения автономного кода, сформированного ККМ при работе в автономном режиме.
121.
Иметь программный модуль "Рабочее место налогового инспектора" со следующим функционалом:
122.
Удаленное подключение к серверной части ККМ по логину и паролю по сети Интернет (без ограниченной доступности)
123.
Формирование отчетов по проведенным операциям за указанный период по указанной ККМ
Требования к техническому оснащению АПК ККМ

120.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі;
120.5
5) автономды режимде жұмыс істеу кезінде БКМ қалыптастырған автономды кодтың өзгеруі.
121.
Мынадай функционалы бар "Салық инспекторының жұмыс орны" бағдарламалық модулі болуы:
122.
Интернет желісі бойынша логин және пароль бойынша БКМ серверлік бөлігіне қашықтан қосылу (қол жетімділігі шектеулі)
123.
Көрсетілген БКМ бойынша көрсетілген кезеңде жүргізілген операциялар бойынша есептерді қалыптастыру
БКМ АБК техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар

124.
АПК должен соответствовать требованиям не ниже третьего уровня безопасности по СТ РК ГОСТ Р ИСО/МЭК 15408-3-2006 "Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий".
Примечение: протокол передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Правила включения в перечень и исключения из перечня оператора фискальных данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения в перечень и исключения из перечня оператора фискальных данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 111 Налогового Кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый Кодекс) и устанавливают порядок включения в перечень и исключения из перечня оператора фискальных данных.
2. Включение в перечень и исключение из перечня оператора фискальных данных осуществляется Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
Глава 2. Порядок включения в перечень оператора фискальных данных
3. Включение в перечень оператора фискальных данных (далее – Перечень) осуществляется Комитетом на основании заявления о включении в Перечень по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявлению о включении в Перечень, соответствующим условиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил, прилагаются копии следующих документов:
1) лицензия на предоставление услуг в области связи, выданная уполномоченным органом, или договор с юридическим лицом, имеющим действующую лицензию на оказание соответствующих услуг связи;
2) акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
3) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности, либо документ, подтверждающий право временного пользования программно-аппаратным комплексом для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования (при этом срок временного пользования программно-аппаратным комплексом должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления на включение в Перечень);
4) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности или право временного пользования объектами недвижимости (здание, сооружение, помещение), находящимися на территории Республики Казахстан и используемыми для размещения технических средств, осуществляющих прием, обработку и передачу сведений о денежных расчетах (при этом срок временного пользования объектом недвижимости должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления на включение в Перечень);

124.
АБК ҚР СТ МЕМСТ Р ИСО/МЭК 15408-3-2006 "Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялар қауіпсіздігін бағалау критерийлері" бойынша қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен емес талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Ескерту: БКМ-нан деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына
2 қосымша
Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу және тізбеcінен шығару қағидалары 1тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу және тізбесінен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 111-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және заңды тұлғаларды фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу және тізбесінен шығару тәртібін айқындайды.
2. Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосуды және тізбеcінен шығаруды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет) жүзеге асырады.
2 тарау. Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу тәртібі
3. Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізбеге қосу туралы өтініш негізінде Комитет жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген шарттарға сәйкес Тізбеге қосу туралы өтінішке мынадай құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:
1)уәкілетті орган берген байланыс саласында қызметтер көрсетуге берілген лицензия немесе тиісті байланыс қызметтерін көрсетуге қолданыстағы лицензиясы бар заңды тұлғамен шарт;
2) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша акт;
3) меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат не жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына жедел режимде ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану құқығын растайтын құжат (бұл ретте бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
4) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыратын техникалық құралдарды орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілеріне (ғимаратқа, құрылысқа, үй-жайға) меншік құқығын немесе уақытша пайдалану құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат (бұл ретте жылжымайтын мүлік объектісін уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);

5) сертификат соответствия системы менеджмента информационной безопасности требованиям СТ РК ISO/IEC 27001-2023 "Информационная технология. Методы и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной безопасностью";
6) лицензия на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для оперативно-розыскных мероприятий, либо договор о совместных работах по обеспечению информационной безопасности с действующим оперативным центром информационной безопасности.
4. Включение юридического лица в Перечень осуществляется при одновременном соблюдении следующих условий:
1) наличие заявления и копий документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил;
2) соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному оператору фискальных данных, утвержденным настоящим приказом;
3) обеспечение проведения демонстрации программно-аппаратного комплекса для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования, подтверждающее взаимодействие в соответствии с протоколом взаимодействия программно-аппаратного комплекса для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования с контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и (или) передачи данных.
5. Решение о включении (отказе во включении) юридического лица в Перечень принимается Комитетом в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня принятия заявления.
6. В случае выявления несоблюдения юридическим лицом условий, установленных пунктом 4 настоящих Правил, являющегося основанием для отказа во включении в Перечень, Комитет в течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия заявления уведомляет юридическое лицо о предварительном решении об отказе во включении, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности юридическому лицу выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения заявления. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания составляется протокол и Комитет принимает решение о включении либо мотивированный отказ во включении юридического лица в Перечень.
При этом в случае ходатайства юридического лица процедура заслушивания может не проводиться.
Комитет по результатам рассмотрения заявления письменно уведомляет юридическое лицо о решении о включении (отказе во включении) в Перечень в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения о включении (отказе во включении).
Перечень размещается на официальном интернет-ресурсе Комитета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения о включении (отказе во включении).
Отказ Комитета не ограничивает заявителя в повторной подаче заявления о включении юридического лица в Перечень при условии устранения выявленных нарушений.

5) ақпараттық қауіпсіздік менеджменті жүйесінің қауіпсіздік талаптарына сәйкес сертификат ҚР СТ ISO/IEC 27001-2015 "Ақпараттық технология. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелері";
6) ақпараттың шығып кетуінің техникалық арналарын және жедел-іздестіру іс-шараларына арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсетуге арналған лицензия, не қолданыстағы ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен жұмыстар туралы шарт.
4. Заңды тұлғаны Тізбеге енгізу бір мезгілде мынадай:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өтініштің және құжаттардың көшірмелері болу;
2) осы бұйрықпен бекітілген фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес;
3) ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде қабылдау, өңдеу және мемлекеттік кірістер органдарына беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешеннің демонстрациясын жүргізуді қамтамасыз ету, ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде қабылдау, өңдеу және мемлекеттік кірістер органдарына беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешеннің өзара іс-қимыл хаттамасына сәйкес өзара іс-қимылды растайтын жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналары бар жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желілері бойынша шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады.
5. Заңды тұлғаны Тізбеге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешімді Комитет өтініш қабылданған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
6. Заңды тұлға Тізбеге енгізуден бас тарту үшін негіз болып табылатын осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған жағдайда, Комитет өтініш қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде заңды тұлғаны тізбеге енгізуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ заңды тұлғаға алдын ала ұстаным білдіруге мүмкіндік беру үшін шешімді тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы заңды тұлғаны хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама, өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша хаттама жасалады және Комитет заңды тұлғаны Тізбеге енгізу не енгізуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте заңды тұлғаның өтінішхаты болған жағдайда тыңдау рәсімі жүргізілмеуі мүмкін.
Комитет өтінішті қарау нәтижелері бойынша заңды тұлғаны қосу (енгізуден бас тарту) туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Тізбеге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
Тізбе Комитеттің ресми интернет-ресурсында қосу (енгізуден бас тарту) туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде орналастырылады.
Комитеттің бас тартуы анықталған бұзушылықтар жойылған жағдайда заңды тұлғаны Тізбеге енгізу туралы өтінішті қайта беруге өтініш берушіні шектемейді.

Глава 3. Исключение из перечня оператора фискальных данных
7. Исключение оператора фискальных данных из Перечня осуществляется Комитетом в следующих случаях:
1) несоответствия оператора фискальных данных квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному оператору фискальных данных, утвержденным настоящим приказом;
2) признания оператора фискальных данных бездействующим в порядке, определенном статьей 108 Налогового Кодекса, либо банкротом – со дня вступления в законную силу решения суда о признании банкротом;
3) если первый руководитель или учредитель (участник) оператора фискальных данных является:
недееспособным или ограниченно дееспособным и (или) безвестно отсутствующим физическим лицом по решению суда;
физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость по статьям 216, 238 и 245 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
физическим лицом, находящимся в розыске;
физическим лицом – иностранцем или лицом без гражданства, цель пребывания которого не связана с осуществлением трудовой деятельности в Республике Казахстан, либо разрешенный срок его пребывания на территории Республики Казахстан истек;
4) подачи оператором фискальных данных заявления об исключении из Перечня по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) исключения оператора фискальных данных из Государственной базы данных налогоплательщиков;
6) привлечения двух и более раз в течение одного года к административной ответственности за нарушение порядка приема, хранение сведений с контрольно – кассовых машин с функцией фиксации и передачи данных о денежных расчетах, осуществляющих при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг, а также их передачи в органы государственных доходов;
8. Решение об исключении оператора фискальных данных из Перечня принимается Комитетом в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты выявления несоответствия одному из случаев, установленных пунктом 7 настоящих Правил.
9. Информация об исключении оператора фискальных данных из Перечня размещается на официальном интернет-ресурсе Комитета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения об исключении.
10. После принятия решения об исключении из Перечня, юридическое лицо:
1) прекращает прием сведений о денежных расчетах с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных со дня получения решения об исключении из Перечня;
2) уведомляет пользователей об исключении из Перечня не позднее 24 (двадцати четырех) часов со дня решения об исключении;
3) обеспечивает уничтожение фискальных данных на сервере оператора фискальных данных и их резервные копии;

3-тарау. Фискалдық деректер операторларын тізбеcінен шығару
7. Фискалдық деректер операторын тізбеден шығаруды Комитет мынадай жағдайларда:
1) фискалдық деректер операторының осы бұйрықпен бекітілген фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
2) Салық кодексінің 108-бабында айқындалған тәртіппен фискалдық деректер операторы әрекетсіз деп танылған, не банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
3) егер фискалдық деректер операторының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылса:
сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 216, 238 және 245-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеуде жүрген жеке тұлға болса;
болу мақсаты Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асырумен байланысты емес шетелдік жеке тұлға немесе азаматтығы жоқ адам не оның Қазақстан Республикасының аумағында болуының рұқсат етілген мерзімі аяқталса;
4) фискалдық деректер операторының осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізбеcінен алып тастау туралы өтініш берсе;
5) салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан фискалдық деректер операторын алып тасталса жүзеге асырады.
6) тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын қолма-қол ақшамен есеп айырысу деректерін тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан алынған мәліметтерді қабылдау, сақтау және оларды мемлекеттік кірістер органдарына беру тәртібін бұзғаны үшін бір жыл ішінде екі және одан да көп рет әкімшілік жауаптылыққа тартылу.
8. Фискалдық деректер операторын тізбеден шығару туралы шешімді Комитет осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген жағдайлардың біріне сәйкессіздік анықталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
9. Фискалдық деректер операторын Тізбеcінен алып тастау туралы ақпарат алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комитеттің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Тізбеcінен шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін заңды тұлға:
1) Тізбеcінен шығару туралы шешім алынған күннен бастап деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды тоқтатады;
2) Тізбеcінен алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттан кешіктірмей пайдаланушыларды хабардар етеді;
3) фискалдық деректер операторының серверінде фискалдық деректердің жойылуын және олардың резервтік көшірмелерін қамтамасыз етеді;

4) сообщает в письменной форме об уничтожении фискальных данных в Комитет с приложением акта об уничтожении фискальных данных.
Глава 4. Заключительные положения
11. Жалобы на решения, действия (бездействие) Комитета по вопросам включения (исключения) в (из) Перечень (Перечня) оператора фискальных данных подаются в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам включения
в перечень и исключения
из перечня оператора
фискальных данных
форма
от _______________________
(полное наименование
юридического лица, реквизиты
бизнес–идентификационный номер)
Заявление о включении в перечень оператора фискальных данных
Прошу включить в перечень оператора фискальных данных,
перечень копии подтверждающих документов прилагается:
1) лицензия на предоставление услуг в области связи, выданная уполномоченным или договор с юридическим лицом, имеющим действующую лицензию на оказание соответствующих услуг связи
органом или договор с юридическим лицом, оказывающим услуги связи;
2) акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
3) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности, либо
документ, подтверждающий право временного пользования программно-аппаратным комплексом для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования (при этом срок временного пользования программно-аппаратным комплексом должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления на включение в Перечень);
4) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности или право временного пользования объектами недвижимости (здание, сооружение, помещение), находящимися на территории Республики Казахстан и используемыми для размещения технических средств, осуществляющих прием, обработку и передачу сведений о денежных расчетах (при этом срок временного пользования объектом недвижимости должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления для включения в Перечень);
5) сертификат соответствия системы менеджмента информационной безопасности требованиям СТ РК ISO/IEC 27001-2015 "Информационная технология. Методы и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной безопасностью";
6) лицензия на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки
информации и специальных технических средств, предназначенных для оперативно-
розыскных мероприятий, либо договор о совместных работах по обеспечению
информационной безопасности с действующим оперативным центром
информационной безопасности.
Я, подтверждаю готовность продемонстрировать программно-аппаратный комплекс для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования, подтверждающее взаимодействие в соответствии с протоколом взаимодействия программно-аппаратного комплекса для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования с контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и (или) передачи данных.
Руководитель _____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
_________________ 20__ года
Заявление принято к рассмотрению _______ ________________ 20__ года
________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) ответственного лица)
Приложение 2
к Правилам включения
в перечень и исключения
из перечня оператора
фискальных данных
форма
от ________________________
(полное наименование
юридического лица,
реквизиты бизнес–идентификационный номер)
Заявление об исключении из перечня операторов фискальных данных
Прошу исключить из перечня оператора фискальных данных в связи с:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность)
________________ 20__ года
Заявление принято к рассмотрению _______________ 20__ года
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
ответственного лица)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных
Глава 1. Общие положения

4) фискалдық деректерді жою туралы актіні қоса бере отырып, фискалдық деректерді жою туралы жазбаша нысанда Комитетке хабарлайды.
4-тарау. Қорытынды ережелер
11. Фискалдық деректер операторының Тізбесіне (тізбеcінен) қосу (шығару) мәселелері жөніндегі Комитеттің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен.
Фискалдық деректер
операторының тізбесіне қосу
және тізбесінен шығару
қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірінің
деректемелері)
Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу туралы өтініш
Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосуды сұраймын, растау құжаттарының көшірмелерінің тізбесіне:
1) уәкілетті орган берген байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензия немесе байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлғамен шарт;
2) ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сәйкестігіне сынақтардың нәтижелері бойынша акті;
3) меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат не жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына жедел режимде ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану құқығын растайтын құжат (бұл ретте бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
4) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыратын техникалық құралдарды орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілеріне (ғимаратқа, құрылысқа, үй-жайға) меншік құқығын немесе уақытша пайдалану құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат (бұл ретте жылжымайтын мүлік объектісін уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
5) ақпараттық қауіпсіздік менеджменті жүйесінің қауіпсіздік талаптарына сәйкес сертификат ҚР СТ ISO/IEC 27001-2015 "Ақпараттық технология. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелері";
6) ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы өз қызметін ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын және жедел-іздестіру іс-шараларына арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензиясы, не қолданыстағы ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша бірлескен жұмыс туралы шарт қоса беріліп отыр.
Мен, ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауға, өңдеуге және мемлекеттік кірістер органдарына жедел режімде ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешенді деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарымен өзара іс-қимыл хаттамасына сәйкес өзара іс-қимылды растайтын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауға, өңдеуге және мемлекеттік кірістер органдарына жедел режімде ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешенін көрсетуге дайын екендігімді растаймын.
Басшы ______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
20__ жылғы "__" ____________
Өтініш қарауға қабылданды 20__ жылғы "__" ______________
________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын
құжатта көрсетілсе))
Фискалдық деректер
операторының тізбесіне қосу
және тізбесінен шығару
қағидаларына 2-қосымша
нысан
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірінің
деректемелері)
Фискалдық деректер операторының тізбеcінен шығару туралы өтініш
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
байланысты фискалдық деректер операторының тізбесінен шығаруды сұраймын.
Басшы ______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
20__ жылғы "__" ______________
Өтініш қарауға қабылданды       20__ жылғы "__" _______________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын
құжатта көрсетілсе))
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына 3 қосымша
Фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптары

1. Настоящие квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных разработаны в соответствии с подпунком 1) пункта 5 статьи 111 Налогового Кодекса Республики Казахстан и устанавливают квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных.
2. Включение в перечень и исключение из перечня оператора фискальных данных осуществляется Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Глава 2. Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных
Оператором фискальных данных определяется юридическое лицо, одновременно соответствующее следующим квалификационным требованиям:
1) осуществляющее деятельность на основании соответствующей лицензии на предоставление услуг в области связи, выданной уполномоченным органом, или договор с юридическим лицом, имеющим действующую лицензию на оказание соответствующих услуг связи;
2) имеющее на праве собственности либо на праве временного пользования объекты недвижимости (здание, сооружение, помещение), находящиеся на территории Республики Казахстан и используемые для размещения технических средств, осуществляющих прием, обработку и передачу сведений о денежных расчетах;
3) имеющее на праве собственности либо на праве временного пользования программно-аппаратный комплекс для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования;
4) имеющее акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
5) применяющее сертифицированные средства криптографической защиты информации;
6) являющееся резидентом Республики Казахстан;
7) имеющее тестовую площадку для проведения тестирования и испытаний моделей контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных для разработчиков, производителей и поставщиков контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных;
8) имеющее круглосуточную бесплатную консультационно-информационную службу, обеспечивающую информационную и техническую поддержку налогоплательщиков, применяющих контрольно-кассовые машины с функцией фиксации и (или) передачи данных;
9) имеющее интернет-ресурс, доменное имя которого принадлежит оператору фискальных данных;
10) имеющее программно-аппаратный комплекс, расположенный в центре (центрах) обработки данных, соответствующий единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832;

1. Осы Фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 111-бабының 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарын айқындайды.
2. Фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті бекітеді.
1-тарау. Фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптары
3. Фискалдық деректер операторы бір мезгілде мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғаны айқындайды:
1) уәкілетті орган берген байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензия немесе байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлғамен шарт негізінде қызметті жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыратын техникалық құралдарды орналастыру үшін пайдаланылатын меншік құқығындағы не уақытша пайдалану құқығындағы жылжымайтын мүлік объектілері (ғимарат, ғимарат, үй-жай);
3) меншік құқығында не уақытша пайдалану құқығында ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желілері бойынша Мемлекеттік кірістер органдарына қабылдауға, өңдеуге және беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешені бар;
4) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша актісі бар;
5) ақпаратты криптографиялық қорғаудың сертификатталған құралдарын қолданатын;
6) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын;
7) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын әзірлеушілер, өндірушілер және жеткізушілер үшін деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының үлгілеріне тестілеу және сынақтар жүргізуге арналған сынақ алаңы бар;
8) тәулік бойы тегін деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қолданатын салық төлеушілерге ақпараттық және техникалық қолдауды қамтамасыз ететін консультациялық-ақпараттық қызмет;
9) домендік атауы фискалдық деректер операторына тиесілі интернет-ресурсы бар;
10) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келетін деректерді өңдеу орталығында (орталықтарында) орналасқан бағдарламалық-аппараттық кешені бар;

11) имеющее лицензию на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для оперативно-розыскных мероприятий, либо договора о совместных работах по обеспечению информационной безопасности с действующим оперативным центром информационной безопасности.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Форма
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Форма
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Форма
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Форма
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 626
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 5 марта 2018 года № 16508).
2. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 192 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 февраля 2020 года № 20081).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2020 года № 554 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 2 июня 2020 года № 20807).
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2021 года № 1222 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 6 декабря 2021 года № 25555).
5. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 14 апреля 2022 года № 411 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 апреля 2022 года № 27571).

11) ақпараттың ағып кетуінің техникалық арналарын және жедел-іздестіру іс-шараларына арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсетуге лицензиясы бар не қолданыстағы ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен жұмыстар туралы шарт.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына
4 қосымша
Нысан
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына
5 қосымша
Нысан
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына
6 қосымша
Нысан
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 бұйрығына
7 қосымша
Нысан
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 24 қазандағы
№ 626 Бұйрығына
8 қосымша
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күшін жойғандардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16508 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қаржы министрінің 2020 жылғы 24 ақпандағы № 192 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 28 ақпанда № 20081 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 маусымдағы № 554 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 2 маусымда № 20807 болып тіркелген).
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2021 жылғы 26 қарашадағы № 1222 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2021 жылғы 6 желтоқсанда № 25555 болып тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 411 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2022 жылғы 14 сәуірде № 27571 болып тіркелген).

6. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 1326 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 декабря 2023 года № 33824).
7. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2024 года № 163 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 марта 2024 года № 34170).
8. Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 14 марта 2025 года № 123 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 17 марта 2025 года № 35822).
9. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 340 "О внесении дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июля 2025 года № 36417).
10. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 808 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 2 августа 2019 года № 19180).
11. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 619 "О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 808 "Об утверждении Правил включения (исключения) в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных, а также квалификационных требований, предъявляемых к потенциальному оператору фискальных данных". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 июня 2023 года № 32731).

6. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 1326 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2023 жылғы 28 желтоқсанда № 33824 болып тіркелген).
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2024 жылғы 26 наурыздағы № 163 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2024 жылғы 26 наурызда № 34170 болып тіркелген).
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрі м.а. 2025 жылғы 14 наурыздағы № 123 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2025 жылғы 17 наурызда № 35822 болып тіркелген).
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 шілдедегі № 340 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-кассалық машиналарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығына толықтыру енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2025 жылғы 9 шілдеде № 36417 болып тіркелген).
10. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қаржы министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 808 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 2 тамызда № 19180 болып тіркелген).
11. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 619 "Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қаржы министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 808 "Фискалдық деректер операторын тізімге енгізу (шығару), сондай-ақ әлеуетті фискалдық деректер операторына қойылатын біліктілік талаптары туралы қағидаларды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32731 болып тіркелген).