Об утверждении Методики определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 320. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2025 года № 36928.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности.
2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 341 "Об утверждении Методики исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15739).
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 сентября 2025 года № 320
Методика определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности

Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 320 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 қыркүйекте № 36928 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. "Шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 341 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15739 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 320 бұйрығымен бекітілген
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и применяется для определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности.
Глава 2. Определение ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
2. Определение ставок плат за пользование видами рыб и других водных животных, являющихся объектами рыболовства, производится на основе:
1) лимита изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, определяемого в соответствии с биологическим обоснованием, подготовленным на основании материалов учета численности, мониторинга объектов животного мира и среды их обитания, научных исследований, и утверждаемого уполномоченным органом в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) в соответствии с пунктом 1 статьи 29 Закона;
2) коэффициентов прироста рыбных ресурсов и других водных животных и добычи;
3) количества рыбных ресурсов и других водных животных (рыбные ресурсы и другие водные животные, его части и дериваты, изъятые из среды обитания).
3. Плата за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными не взимается:
1) при изъятии из природной среды рыбных ресурсов и других водных животных для целей мечения, кольцевания, переселения, искусственного разведения и скрещивания в научно-исследовательских и хозяйственных целях с последующим их выпуском в природную среду;
2) при использовании объектов рыбных ресурсов и других водных животных, являющихся собственностью физических и юридических лиц, разведенных искусственным путем и содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу үшін қолданылады.
2-тарау. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау
2. Балық аулау объектісі болып табылатын балық және басқа да су жануарлары түрлерін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін айқындау:
1) жануарлар дүниесі объектілерінің санын есепке алу, оларды және олар мекендейтін ортаны мониторингтеу, ғылыми зерттеулер материалдарының негiзiнде дайындалған биологиялық негіздемеге сәйкес айқындалатын және оны Заңның 29-бабының 1-тармағына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекiтетін балық ресурстары және басқа да су жануарларын алып қою лимитi;
2) балық ресурстары және басқа да су жануарларының өсімі мен өнімділігі коэффициенті;
3) балық ресурстары және басқа да су жануарларының саны (мекендеу ортасынан алынған балық ресурстары және басқа да су жануарлары, олардың бөліктері мен дериваттары) негізінде жүргізіледі.
3. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін:
1) балық ресурстары және басқа да су жануарларын табиғи ортадан ғылыми зерттеу және шаруашылық мақсаттарында ен салу, сақина салу, көшiру, жасанды өсіру және будандастыру мақсаттары үшiн ұстап алып, кейiннен табиғи ортаға жiберген кезде;
2) жеке және заңды тұлғалардың меншігі болып табылатын, жасанды жолмен өсірілген әрі жартылай еріксіз және (немесе) жартылай еркін күйде өсірілген балық ресурстары және басқа да су жануарларының объектілерін пайдаланған кезде;

3) при осуществлении уполномоченным органом контрольного лова рыб и других водных животных в целях биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных;
4) при изъятии рыбных ресурсов и других водных животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболеваний сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности.
4. Ставки платы за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, используемых в иных хозяйственных целях (кроме объектов рыболовства), определяются в соответствии с пунктом 4 статьи 629 Налогового Кодекса Республики Казахстан.
5. Размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, определены согласно приложению 1 к настоящей Методике.
Глава 3. Исчисление размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
6. Исчисление размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности осуществляется в следующих случаях:
1) полной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности;
Полная потеря подразумевает утрату рыбных ресурсов и других водных животных водоема в полном объеме;
2) частичной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности либо от непосредственной гибели промысловых объектов, их икры, личинок, молоди и кормовой базы рыб.
Под частичной потерей подразумевается утрата при которой сохраняются какая либо часть рыбных ресурсов и других водных животных водоема.
7. Исчисление размера компенсации вреда при полной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности рассчитывается по следующей формуле:
N= P0 x S0,
где:
N – размер вреда, в килограммах и (или) тоннах;
Р0 – промысловая продуктивность водоема, в килограммах/гектар;
S0 – площадь водоема или части водоема, утрачивающего рыбохозяйственное значение, в гектарах.

3) уәкiлеттi орган балық ресурстарын және су жануарларының басқа да түрлерін пайдалануға арналған биологиялық негіздеу мақсатында балықтар мен басқа да су жануарларын бақылау үшін аулауды жүзеге асырған кезде;
4) халықтың денсаулығын қорғау, ауыл шаруашылығы және басқа да үй жануарларын аурудан сақтау, ауылшаруашылық және басқа да үй жануарларын жұқпалы аурудан сақтау, қоршаған ортаға келтірілген залалға жол бермеу, ауыл шаруашылығы қызметіне айтарлықтай залал келтіру қаупінің алдын алу мақсатында саны реттелуге тиіс балық ресурстары және басқа да су жануарлар түрлерін алған кезде төлемақы алынбайды.
4. Өзге де шаруашылық мақсаттарда (балық аулаудан басқа) пайдаланылатын балық ресурстары және басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 629-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалады.
5. Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшері осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес айқындалған.
3-тарау. Шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу
6. Шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарларының толықтай жоғалуы.
Толықтай жоғалту су айдынының балық ресурстары және басқа су жануарларының толық көлемде жоғалуын білдіреді.
2) кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан не болмаса кәсіпшілік объектілерінің, олардың уылдырығының, дернәсілінің, шабағының және балықтардың азықтық базасының тікелей қырылуынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарларының ішінара жоғалуы.
Ішінара жоғалту су айдынының балық ресурстары және басқа су жануарларының кез келген бөлігі сақталатын жоғалту.
7. Кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары толық жоғалған жағдайда, зиянды өтеу мөлшерін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
N = Р0×S0,
мұнда:
N – зиян мөлшері, килограммен және (немесе) тоннамен;
Р0 – су айдынының кәсіпшілік өнімділігі, килограмм/гектар;
S0 – балық шаруашылығында маңызын жоғалтып жатқан су айдынының немесе су айдынының бір бөлігінің алаңы, гектармен.

8. Исчисление размера компенсации вреда при частичной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности рассчитывается по следующей формуле:
N= ∑Pi x S0 x F1 / F0 x q,
где:
N – размер вреда, в килограммах и (или) тоннах;
Pi – промысловая продуктивность водоема по данному виду или по экологически близким видам в килограммах/гектар;
S0 – площадь водоема или части водоема, утрачивающего рыбохозяйственное значение, в гектарах;
F1 – площадь части зоны, подвергшейся неблагоприятному воздействию, в гектарах;
F0 – площадь различных зон в водоеме (нерестилищ, нагула, зимовки в данном водоеме), в гектарах;
q – поправочный коэффициент, определяемый путем деления количества рыб и водных животных участков, подвергшихся неблагоприятному воздействию на количество рыб и водных животных других участков водоема.
9. Исчисление размера компенсации вреда в натуральном выражении при частичной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате непосредственной гибели промысловых объектов и кормовой базы рыб состоит из двух этапов.
Первый этап рассчитывается по следующей формуле:
где:
Ni – размер вреда, в килограммах и (или) тоннах;
П – средняя за период неблагоприятного воздействия концентрация (или плотность) гидробионтов данного вида, весовой категории в зоне неблагоприятного воздействия или районе проведения работ.
При отсутствии данных по конкретному участку для Северного Каспия используются данные биологических характеристик основных промысловых видов рыб и тюленя в Северном Каспии согласно приложению 2 к настоящей Методике, а также данные удельной биомассы кормовых организмов в Северном Каспии согласно приложению 3 к настоящей Методике;
W0 (S0) – объем или площадь зоны неблагоприятного воздействия;
Ki – коэффициент выживаемости гидробионтов при неблагоприятном воздействии (при наличии рыбозащитного устройства – коэффициент эффективности рыбозащитных устройств на проектируемом водозаборе), в процентах.
Второй этап состоит из пересчета биомассы кормовых гидробионтов в биомассу рыбной продукции и производится с применением кормовых коэффициентов перевода органического вещества по трофической цепи для каждой группы кормовых гидробионтов по следующей формуле:
где:
Br – биомасса рыбных ресурсов, в килограммах и (или) тоннах;
Bk – биомасса кормовых гидробионтов, в килограммах и (или) тоннах;
P/B – коэффициент продуцирования;
k2 – кормовой коэффициент перевода полученной продукции в рыбную продукцию;
k3 – показатель использования рыбами кормовой базы, в процентах.
Коэффициенты продуцирования и кормовой базы рыб, рекомендованные к применению для Каспийского моря, указаны в приложении 4 к настоящей Методике.

8. Кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары ішінара жоғалған жағдайда, зиянды өтеу мөлшерін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
N= ∑Pi x S0 x F1 / F0 x q,
мұнда:
N – зиян мөлшері, килограммен және (немесе) тоннамен;
Pi – осы түр бойынша немесе экологиялық тұрғыдан жақын түрлер бойынша су айдынының кәсіпшілік өнімділігі, килограмм/гектар;
S0 – балық шаруашылығы маңызын жоғалтып жатқан су айдынының немесе су айдынының бір бөлігінің алаңы, гектармен;
F0 – су айдынындағы әртүрлі аймақтардың алаңы (осы су айдынындағы уылдырық шашатын орындар, жайылым, қыстау орындары), гектармен;
F1 – қолайсыз әсерге ұшыраған аймақ бөлігінің ауданы, гектармен;
q – түзету коэффициенті, ол қолайсыз әсерге ұшыраған учаскелердің балықтары мен басқа да су жануарларының санын су айдынының басқа учаскелерінің балықтары мен басқа да су жануарларының санына бөлу арқылы анықталады.
9. Кәсіпшілік объектілерінің және балықтардың азықтық базасының тікелей қырылуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары ішінара жоғалған жағдайда заттай түрдегі зиянды өтеу мөлшерін есептеу екі кезеңнен тұрады.
Бірінші кезең мынадай формуламен есептеледі:
мұнда:
Nі – зиян мөлшері, килограммен және (немесе) тоннамен;
Пі – қолайсыз әсер ету аймағындағы немесе жұмыстар жүргізіліп жатқан аудандағы осы түр, салмақ санаты гидробионттарының қолайсыз әсер ету кезеңінде орташа мөлшерде шоғырлануы (немесе тығыздығы).
Нақты учаске бойынша деректер болмаған жағдайда, Солтүстік Каспий үшін осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес Солтүстік Каспийдегі балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері мен итбалықтың биологиялық сипаттамаларының деректері, сондай-ақ осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес Солтүстік Каспийдегі азықтық организмдердің үлестік биомассасы деректері пайдаланылады;
W0(S0) – қолайсыз әсер ету аймағының көлемі немесе ауданы;
Ki – қолайсыз әсер ету жағдайында гидробионттардың тірі қалу коэффициенті (балық қорғайтын құрылғы болған жағдайда – жобаланған су тартуға арналған балық қорғау құрылғыларының тиімділік коэффициенті), пайызбен.
Екінші кезең азықтық гидробионттардың биомассасын балық өнімінің биомассасына қайта есептеуден тұрады және азықтық гидробионттардың әрбір тобы үшін трофикалық тізбекпен органикалық затты ауыстырудың азықтық коэффициенттерін қолдану арқылы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
Br– балық ресурстарының биомассасы, килограммен және (немесе) тоннамен;
Bk – азықтық гидробионттардың биомассасы, килограммен және (немесе) тоннамен;
P/B – өнімнің өндірілу коэффициенті;
k2 – алынған өнімді балық өніміне ауыстырудың азықтық коэффициенті;
k3 – балықтардың азықтық базаны пайдалану көрсеткіші, пайызбен.
Каспий теңізі үшін қолдануға ұсынылған балықтардың өнімінің өндірілу және азықтық базасының коэффициенттері осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген.

10. При исчислении размера компенсации вреда в натуральном выражении при частичной потери рыбных ресурсов водоема или его части, в результате непосредственной гибели икры, личинок, молоди промысловых объектов, рассчитанные величины вреда приводятся к потерям промысловых видов рыб с помощью коэффициента промыслового возврата по следующей формуле:
где:
ni – величина вреда в натуральном выражении, причиняемого непосредственной гибелью икры, личинок и молоди промысловых объектов;
K1 – коэффициент промыслового возврата (в процентах) согласно приложению 5 к настоящей Методике.
Биологические характеристики основных промысловых видов рыб и тюленя в Северном Каспии указаны в приложении 1 к настоящей Методике.
Расчет ожидаемого вреда осуществляется одним из следующих способов:
1) от потери промысловой продуктивности;
2) от непосредственной гибели промысловых объектов, их икры, личинок, молоди и кормовой базы рыб.
Одновременное применение способов, указанных в части первой настоящего пункта, и суммирование их результатов не допускается, во избежание двойного счета.
11. Независимо от использованного способа расчета вреда рыбным ресурсам, результат расчета от всех видов работ на водоеме не может превышать величину реальных промысловых запасов водоема и (или) участка в пределах обитания промысловой популяции.
12. После получения итогового результата (в килограммах или тоннах), полученный ущерб распределяется пропорционально согласно встречаемости различных видов рыб в уловах в процентном соотношении в районе исследований (или данном водоеме).
При отсутствии данных по конкретному участку для Северного Каспия используются данные встречаемости рыб в уловах в Северном Каспии согласно приложению 6 к настоящей Методике.
13. Перевод в денежное выражение осуществляется с учетом стоимости размера возмещения вреда по видам рыб (за один килограмм) и периода оказания негативного влияния с целью определения размера компенсации вреда, согласно следующей формуле:
M= d x c x y,
где:
М – размер компенсации вреда, в денежном выражении;
d – сумма конечного ущерба, наносимого или нанесенного рыбным ресурсам, в килограммах;
c – стоимость размера возмещения вреда за один килограмм согласно приложению 1 к настоящей Методике, в месячных расчетных показателях;
y – период негативного воздействия (лет) (у=1 (1 год=1), при многократном (постоянном) у – соответствует количеству лет негативного воздействия).
14. Исчисление размера вреда, причиненного рыбным ресурсам и другим водным животным проводится вследствие:
незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных и (или) уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности;
незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов (филе) и их дериватов, а также других водных животных;
нарушения или уничтожения среды обитания рыбных ресурсов и других водных животных, если в результате такого нарушения объекты рыбных ресурсов и других водных животных навсегда (или временно) покинули территорию обитания (акваторию), произошла гибель рыб и других водных животных, сокращение численности рыб и других водных животных, снижение продуктивности их популяций, а также ухудшение репродуктивной функции отдельных особей.

10. Кәсіпшілік объектілер уылдырығының, дернәсілінің, шабағының тікелей қырылуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары ішінара жоғалған жағдайда заттай түрдегі зиянды өтеу мөлшерін есептеу кезінде есептелген зиян шамасы кәсіпшілік қайтарым коэффициентінің көмегімен кәсіпшілік балық түрлерінің шығындарына мынадай формула бойынша келтіріледі:
мұнда:
ni – кәсіпшілік объектілер уылдырығының, дернәсілі мен шабағының тікелей қырылуы келтіретін заттай түрдегі зиян шамасы;
K1 –осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес кәсіпшілік қайтарым коэффициенті (пайызбен).
Солтүстік Каспийдегі балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері мен итбалықтың биологиялық сипаттамалары осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
Күтілетін зиянды есептеу мынадай тәсілдердің біреуімен жүргізілуі мүмкін:
1) кәсіпшілік өнімділіктен айрылудан;
2) кәсіпшілік объектілердің, олардың уылдырықтарының, дернәсілдерінің, шабақтарының және балықтардың қоректік базасының тікелей жоғалуынан.
Қосалқы есеп жүргізбеу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәсілдерді бір мезгілде пайдалануға және нәтижелерін бір-біріне қосуға жол берілмейді.
11. Балық ресурстарына келтірілген зиянды есептеудің пайдаланылған тәсіліне қарамастан, су айдынында жүргізілген барлық жұмыс түрлерін есептеу нәтижесі кәсіпшілік таралымының мекендеу шегінде су айдынының және (немесе) учаскесінің нақты кәсіпшілік запастарының шамасынан асып кете алмайды.
12. Қорытынды нәтижені (килограммен немесе тоннамен) алғаннан кейін алынған шығын ауланымдарда балықтардың әр түрінің кездесуіне қарай зерттеулер ауданында (немесе осы су айдынында) пайыздық арақатынаспен барабар бөлінеді.
Солтүстік Каспий үшін нақты учаске бойынша деректер болмаған жағдайда, осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес Солтүстік Каспийдегі ауланымдарда балықтардың кездесу деректері пайдаланылады.
13. Ақшалай мәнге ауыстыру зиянды өтеу мөлшерін анықтау мақсатында балық түрлері бойынша зиянды өтеу мөлшерінің (бір килограмм үшін) құнын және қолайсыз әсер ету кезеңін ескере отырып, мынадай формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
M=d х c х y,
мұнда:
М – зиянды өтеу мөлшері, ақшалай мәнде;
d – балық ресурстарына келтірілетін немесе келтірілген түпкілікті шығын сомасы, килограммен;
c – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес зиянды өтеу мөлшерінің бір килограмм үшін құны, айлық есептік көрсеткіштермен;
y – қолайсыз әсер ету кезеңі (жыл)* (у=1 (1 жыл = 1), көп реттік (тұрақты) у кезінде – қолайсыз әсер ету жылдарының санына сәйкес келеді).
14. Балық ресурстарына және басқа да су жануарларына мыналардың салдарынан келтірілген залалдың мөлшерін есептеу жүргізіледі:
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын заңсыз алу және (немесе) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын абайсызда жою;
балық ресурстарын (сүбе ет) және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау;
балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекендеу ортасын бұзу немесе жою, егер мұндай бұзушылықтың нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілері мекендеу аумағын (акваторияны) біржола (немесе уақытша) тастап кетсе, балықтар мен басқа да су жануарлары қырылса, балықтар мен басқа да су жануарларының саны азайса, олардың популяциясының өнімділігі төмендесе, сондай-ақ жекелеген дарақтардың көбею функциясы нашарласа.

Сноска. Методика дополнена пунктом 14 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исчисление размера вреда, причиненного рыбным ресурсам и другим водным животным, включает в себя:
1) расчет размера вреда вследствие незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, или уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности;
2) расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных;
3) расчет суммарного размера вреда вследствие незаконного изъятия нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности;
4) расчет суммарного размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных;
5) расчет размера вреда при нарушении или уничтожении среды обитания, рыбных ресурсов и других водных животных, если в результате такого нарушения объекты рыбных ресурсов и других водных животных навсегда (или временно) покинули территорию обитания (акваторию), что повлекло их гибель, сокращение численности, снижение продуктивности их популяций, а также ухудшение репродуктивной функции отдельных особей (далее - расчет размера вреда);
6) расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе).
Сноска. Методика дополнена пунктом 15 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Расчет размера вреда вследствие незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности исчисляется по формуле:
У = Т х К x Ко х Кн х Кк х Кв х N, где:
У – размер вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности, определяемый в месячном расчетном показателе (далее – МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь/ килограмм, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – значения пересчетных коэффициентов, указанных в приложении 7 к настоящей Методике;
N – количество особей/килограмм конкретного вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных.

Ескерту. Әдістеме 14-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілген залалдың мөлшерін есептеу мыналарды қамтиды:
1) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын заңсыз алу немесе балық ресурстарын және басқа да су жануарларын абайсызда жою салдарынан келтірілген залал мөлшерін есептеу;
2) балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залал мөлшерін есептеу;
3) балық ресурстары және басқа да су жануарларының бірнеше түрін заңсыз алу немесе балық ресурстары және басқа да су жануарларының бірнеше түрін абайсызда жою салдарынан келтірілген жиынтық залал мөлшерін есептеу;
4) балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық залал мөлшерін есептеу;
5) балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекендеу ортасын бұзу немесе жою кезінде келтірілген залал мөлшерін есептеу, егер мұндай бұзушылықтың нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілері мекендеу аумағын (акваторияны) біржола (немесе уақытша) тастап кетсе, бұл олардың қырылуына, санының азаюына, популяция өнімділігінің төмендеуіне, сондай-ақ жекелеген дарақтардың көбею функциясының нашарлауына әкелсе (бұдан әрі – залал мөлшерін есептеу);
6) балықты және балық өнімдерін (сүбе ет) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залал мөлшерін есептеу.
Ескерту. Әдістеме 15-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын заңсыз алу немесе балық ресурстары мен басқа да су жануарларын абайсызда жою салдарынан келтірілген залалдың мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
У = Т x К x Ко х Кн х Кк х Кв х N,
мұндағы:
У – айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК) айқындалатын, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын заңсыз алу немесе балық ресурстары мен басқа да су жануарларын абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері;
Т – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес әрбір дарақ/килограмм үшін АЕКмен айқындалатын залалды өтеудің белгіленген мөлшері;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәндері;
N – балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерінің нақты түрі дарақтарының/килограмының саны.

Сноска. Методика дополнена пунктом 16 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных (МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь/килограмм, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
Кд - значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении 7 к настоящей Методике;
N - количество рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных (килограмм /штук).
Сноска. Методика дополнена пунктом 17 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Расчет суммарного вреда вследствие незаконного изъятия нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности исчисляется как сумма вреда в отношении всех особей/килограмм каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных по формуле:
Ус = (Т1 x К1 x Ко х Кн х Кк х Кв х N1) + (Т2 x К2 х Ко х Кн х Кк х Кв х N2), где:
Ус - размер суммарного вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия всех особей каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения всех особей каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности (МРП);
Т1, Т2 - установленный размер возмещения вреда за каждую особь/килограмм конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
К1, К2 – значения пересчетных коэффициентов для каждого конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, указанные в приложении 7 к настоящей Методике;
Ко, Кн, Кк, Кв - значения пересчетных коэффициентов, указанные в приложении 7 к настоящей Методике;
N1, N2 - количество особей/килограмм конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных.
Сноска. Методика дополнена пунктом 18 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Әдістеме 16-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залалдың мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұндағы:
У – балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залалдың мөлшері (АЕК);
Т – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес әрбір дарақ/килограмм үшін АЕК-мен айқындалатын, белгіленген залалды өтеу мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициентінің мәні;
N – балық ресурстары мен олардың дериваттарының, сондай-ақ басқа су жануарларының саны (килограмм / дана).
Ескерту. Әдістеме 17-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Балық ресурстары мен басқа су жануарларының бірнеше түрін заңсыз алу немесе балық ресурстары мен басқа су жануарларының бірнеше түрін абайсызда жою нәтижесінде келтірілген жиынтық залалдың мөлшері балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әр түрінің барлық дарақтары/килограмдарына қатысты залалдардың қосындысы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Ус = (Т1 x К1 x Ко x Кн x Кк x Кв x N1) + (Т2 x К2 x Ко x Кн x Кк x Кв x N2), мұндағы:
Ус – барлық балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әр түрінің барлық дарақтарын заңсыз алу немесе барлық балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әр түрінің барлық дарақтарын абайсызда жою нәтижесінде келтірілген жиынтық залалдың мөлшері (АЕК);
Т1, Т2 – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа су жануарларының нақты түрінің әрбір дарағы/килограмы үшін белгіленген залалды өтеу мөлшері;
К1, К2 – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген нақты түрдегі балық ресурстары мен басқа су жануарларының әрбір нақты түріне арналған қайта есептеу коэффициенттерінің мәндері;
Ко, Кн, Кк, Кв – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәндері;
N1, N2 – балық ресурстары мен басқа су жануарларының нақты түрі дарақтарының/килограмының саны.
Ескерту. Әдістеме 18-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Расчет суммарного вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных исчисляется как сумма вреда в отношении каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных по формуле:
Усд = (Т1 x Кд x Ко х N1) + (Т2 x Кд x Ко х N2), где:
Усд - размер суммарного вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных (МРП);
Т1, Т2 - установленный размер возмещения вреда за каждую особь/килограмм конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
Кд – значение пересчетного коэффициента для каждого конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, указанного в приложении 7 к настоящей Методике;
Ко - значение пересчетного коэффициента на особо охраняемой природной территории;
N1, N2 - количество рыбных ресурсов и дериватов конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных.
Сноска. Методика дополнена пунктом 19 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе) исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе);
Т - установленный размер возмещения вреда за каждую особь или килограмм (по рыбе и их продукции), определяемый в МРП;
Кд - значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении 7 к настоящей Методике;
N - вес рыбы, их икры и других видов рыбной продукции (килограмм).
Сноска. Методика дополнена пунктом 20 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Методике определения ставок
плат за пользование рыбными
ресурсами и другими водными
животными и размеров возмещения
вреда, причиненного
нарушением законодательства
Республики Казахстан
в области охраны, воспроизводства
и использования животного мира,
а также исчисления размера
компенсации вреда, наносимого
и нанесенного рыбным
ресурсам и другим водным
животным, в том числе
и неизбежного, в результате
хозяйственной деятельности
Размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства
Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира

19. Балық ресурстары мен олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық залал мөлшері балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әрбір түріне қатысты келтірілген залалдардың қосындысы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Усд = (Т1 x Кд x Ко x N1) + (Т2 x Кд x Ко x N2), мұндағы:
Усд – балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әрбір түрінің балық ресурстары мен олардың дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық залалдың мөлшері (АЕК);
Т1, Т2 – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа су жануарлары нақты түрінің әрбір дарағы/килограмы үшін белгіленген залалды өтеу мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген балық ресурстары мен басқа су жануарларының әрбір нақты түрі үшін қайта есептеу коэффициентінің мәні;
Ко – ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы қайта есептеу коэффициентінің мәні;
N1, N2 – балық ресурстары мен басқа су жануарларының нақты түрінің балық ресурстары мен олардың дериваттарының саны.
Ескерту. Әдістеме 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Балықты және балық өнімдерін (филе) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау нәтижесінде келтірілген зиян мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұндағы:
У – балықты және балық өнімдерін (сүбе ет) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залалдың мөлшері;
Т – әрбір дарақ немесе килограмм үшін (балық пен олардың өнімдеріне қатысты) АЕК-мен айқындалатын, келтірілген белгіленген залалды өтеу мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициентінің мәні;
N – балықтың, олардың уылдырығының және басқа балық өнімдері түрлерінің салмағы (килограмм).
Ескерту. Әдістеме 20-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Балық ресурстары мен басқа да
су жануарларын пайдаланғаны үшін
төлемақы мөлшерлемелерін және
Қазақстан Республикасының жануарлар
дүниесін қорғау, өсімін молайту және
пайдалану саласындағы заңнамасын
бұзудан келтірілген зиянды өтеу
мөлшерін айқындау,
сондай-ақ шаруашылық
қызмет салдарынан балық ресурстары
мен басқа да су жануарларына
келтірілетін және келтірілген,
оның ішінде болмай қоймайтын
зиянның орнын толтыру мөлшерін
есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшері

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Название рыбных ресурсов и других водных животных
Размеры возмещения вреда, в месячных расчетных показателях (за каждую особь/за один килограмм/за гнездо)
1
2
3
1
Сырдарьинский лжелопатонос*, волжская многотычинковая сельдь*, щуковидный жерех*, каспийский и аральский лосось*, белорыбица*, нельма*, кутум*, аральский и туркестанский усач*, илийская маринка*, каспийская минога*, таймень*, балхашский окунь* – балхашская и илийская популяции, шип*- аральская и илийская популяции, сибирский осетр*, чаткальский подкаменщик*, длиннопалый рак* (туркестанский подвид) (за одну особь) *
300
2
Белуга, шип икряные (за один килограмм)
100
3
Белуга, шип яловые (за один килограмм)
100
4
Осетр (кроме сибирского), севрюга, гибриды осетровых икряные (за один килограмм)
100
5
Осетр, севрюга, гибриды осетровых яловые (за один килограмм)
100
6
Стерлядь (за один килограмм)
100
7
Сиг, рипус, ряпушка, пелядь, чир, муксун (за один килограмм)
1,2
8
Белый амур, судак, сазан, карп, жерех, берш, обыкновенный сом, налим, белый и пестрый толстолобик, щука, змееголов (за один килограмм)
1,3
9
Лещ, плотва, вобла, рыбец, голавль, шемая, подуст, чешуйчатый и голый осман, язь, золотой и серебряный карась, окунь обыкновенный и балхашский (кроме балхаш-илийской популяции), линь, елец обыкновенный и таласский, красноперка, густера, востобрюшка, белоглазка, синец, чехонь, буффало, обыкновенная маринка (за один килограмм)
0,4
10
Сельди (пузанок (включая большеглазый и круглоголовый), бражниковская, долгинская, черноспинка, кефаль, камбала-глосса, килька (за один килограмм)
0,8
11
Лососевые (радужная форель, ленок (ускуч), сибирский хариус) (за один килограмм)
1,7
12
Каспийский тюлень (за каждую особь)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Балық ресурстары және басқа да су жануарларының атауы
Зиянды өтеу мөлшері, айлық есептік көрсеткішпен (әрбір дарағы/әрбір килограмы үшін/ұясы үшін)
1
2
3
1
Сырдариялық жауырындық*, көп аталықты Жайық майшабағы*, шортан тектес ақмарқа*, Каспий және Арал албырты*, ақбалық*, сылан*, күтім*, Арал және Түркістан қаязы*, Іле шармайы*, Каспий жыланбалығы*, таймень*, Балқаш алабұғасы* - Балқаш және Іле таралымы, пілмай* - Арал және Іле таралымы, Сiбip бeкipeci*, шатқалдық тас тасалағыш*, ұзын бармақты шаян* (Түркістан түр тармағы) (бір дарақ үшін)*
300
2
Қортпа, уылдырықты пілмай (бір килограмм үшін)
100
3
Қортпа, пілмай қысыры (бір килограмм үшін)
100
4
Бекіре (Сiбip бeкipeciнен басқа), шоқыр, бекіренің уылдырықты будандары (бір килограмм үшін)
100
5
Бекіре, шоқыр, бекіренің қысыр будандары (бір килограмм үшін)
100
6
Сүйрік (бір килограмм үшін)
100
7
Ақсақа, көкшұбар, көкшарбы, пайдабалық, шыр, мұқсын (бір килограмм үшін)
1,2
8
Ақ амур, көксерке, сазан, тұқы, ақмарқа, беріш, кәдiмгi жайын, нәлім, ақ және шұбар дөңмаңдай, шортан, жыланбас балық (бір килограмм үшін)
1,3
9
Табан, торта, қаракөз, тұрпа, тұрпан, майбалық, қызылкөз қабыршақты және қабыршақсыз көкбас, аққайран, алтын және күміс мөңкелер, кәдімгі және Балқаш (Балқаш-Іле таралымынан басқа) алабұғасы, оңғақ, кәдімгі және талас тарғақбалығы, қызылқанат, балпан, білеу балық, айнакөз балық, көкше, қылыш балық, буффало, кәдімгі шармай (бір килограмм үшін)
0,4
10
Майшабақтар (қарынсау (бадырақкөзді және жұмырбасты қосқанда), бражник майшабағы, долгинск майшабағы, қара жон, тікенді балық, жалғанкөз-глосса, қарша (бір килограмм үшін)
0,8
11
Албырттар (қызғылт сары бахтах, майқан (үскіш), Сібір хариусы) (бір килограмм үшін)
1,7
12
Каспий итбалығы (бір дарақ үшін)

193
13
Длиннопалый рак (кроме туркестанского подвида) (за один килограмм)
1,2
14
Цисты артемия салина и прочие водные беспозвоночные – гаммарус, мотыль, дафнии (за каждый килограмм сырого продукта)
3
Примечание:
* Рыбные ресурсы и другие водные животные, относящиеся к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, а также виды, на пользование которыми введен запрет, кроме использования в научных целях:
за каждое незаконно уничтоженное (разоренное) обитаемое гнездо, нору, нерестилище и другие жилища рыбных ресурсов и других водных животных ущерб взыскивается в размере десяти месячных расчетных показателей;

193
13
Ұзын бармақты шаян (Түркістан түр тармағынан басқа) (бір килограмм үшін)
1,2
14
Салин артемиясының цисталары және басқа су омыртқасыздары - гаммарус, масақұрт, ақ құрттар (шикі өнімнің бір килограмм үшін)
3
Ескертпелер:
* Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілген сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген балық ресурстары және басқа да су жануарлары, сондай-ақ ғылыми мақсаттарда пайдаланудан басқа, пайдалануға тыйым салынған түрлер:
әрбір заңсыз жойылған (бүлдірілген) балық ресурстары және басқа да жануарлардың мекен ететін ұясы, іні, апаны, уылдырық шашатын орны және басқа да баспаналары үшін келтірілген нұқсан он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өндіріп алынады;

за каждый незаконно добытый или приобретенный дериват, в том числе за каждые 100 грамм икры, в соответствии со строками 1, 2, 6 и 8 раздела 3 Производные животные перечня дериватов, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 18-03/105 "Об утверждении перечня дериватов" (далее – перечень дериватов) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10482), взыскивается 100 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самца или самки) соответствующего вида (в месячных расчетных показателях).
Другие виды водных животных:
за каждый незаконно добытый или приобретенный дериват, в соответствии со строками 1, 3, 4 и 9 раздела 3 Производные животные перечня дериватов, взыскивается 50 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самца или самки) соответствующего вида (в месячных расчетных показателях).
Приложение 2
к Методике определения ставок
плат за пользование рыбными
ресурсами и другими водными
животными и размеров
возмещения вреда, причиненного
нарушением законодательства
Республики Казахстан в области
охраны, воспроизводства
и использования животного мира,
а также исчисления размера
компенсации вреда, наносимого
и нанесенного рыбным ресурсам
и другим водным животным,
в том числе и неизбежного,
в результате хозяйственной
деятельности
Биологические характеристики основных промысловых видов рыб и тюленя в Северном Каспии
Виды рыб
Средняя плодовитость, штук икринок
Доля самок в стаде, в процентах
Кратность нереста, раз
Средний вес 1 экземпляра в килограммах
Осетровые

"Дериваттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 18-03/105 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10482 болып тіркелген) (бұдан әрі – дериваттар тізбесі) бекітілген дериваттар тізбесінің Жануарлар туындысы 3-бөлімнің 1, 2, 6 және 8-жолдарына сәйкес заңсыз ауланған немесе сатып алынған әрбір дериват үшін, оның ішінде әрбір 100 грамм уылдырық үшін тиісті жануар түрінің ересек дарағы (аталығы немесе аналығы) үшін зиянды өтеу мөлшерінің 100 пайызы (айлық есептік көрсеткішпен) өтеледі.
Басқа су жануарлар түрлері:
заңсыз ауланған немесе сатып алынған әрбір дериват үшін дериваттар тізбесінінің Жануарлар туындысы 3-бөлімнің 1, 3, 4 және 9-жолдарына сәйкес тиісті жануар түрінің ересек дарағы (аталығы немесе аналығы) үшін зиянды өтеу мөлшерінің 50 пайызы (айлық есептік көрсеткішпен) өтеледі.
Балық ресурстары мен басқа да
су жануарларын пайдаланғаны
үшін төлемақы
мөлшерлемелерін және
Қазақстан Республикасының
жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы заңнамасын
бұзудан келтірілген зиянды өтеу
мөлшерін айқындау, сондай-ақ
шаруашылық қызмет
салдарынан балық ресурстары
мен басқа да су жануарларына
келтірілетін және келтірілген,
оның ішінде болмай қоймайтын
зиянның орнын толтыру
мөлшерін есептеу әдістемесіне
2-қосымша
Солтүстік Каспийдегі балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері мен итбалықтың биологиялық сипаттамалары
Балық түрлері
Орташа өнімділік, дана уылдырық
Үйірдегі аналықтардың үлесі, пайызбен
Уылдырық шашудың еселілігі, рет
1 данасының орташа салмағы, килограмм
Бекіре тұқымдастар

Сноска. Методика дополнена приложением 7 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.01.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Обстоятельства, которые повлекли причинение вреда объектам рыбных ресурсов и других водных животных
Значения коэффициентов
1.
Умышленное уничтожение объектов рыбных ресурсов и других водных животных, в том числе:
1.1
незаконное изъятие объектов рыбных ресурсов и других водных животных (за исключением на особо охраняемых природных территориях)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
незаконное изъятие объектов рыбных ресурсов и других водных животных на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения
Коэффициент "Ко" 3
2.
Уничтожение объектов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности
Коэффициент "Кн"1,5
3.

Ескерту. Әдістеме 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.01.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілеріне зиян келуіне себеп болған жағдайлар
Коэффициенттер мәні
1.
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін қасақана жою, оның ішінде:
1.1
балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін заңсыз алу (арнайы қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
республикалық және жергілікті маңызы бар арнайы қорғалатын табиғи аумақтардағы балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін заңсыз алу
Коэффициент "Ко" 3
2.
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін абайсызда жою
Коэффициент "Кн"1,5
3.

Уничтожение рыбных ресурсов и других водных животных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2004 года № 622 "Об утверждении Красной книги Республики Казахстан (Том I. Животные. Часть 2. Беспозвоночные животные)" или рыбных ресурсов и других водных животных, изъятие которых запрещено, а также вылов рыбы на нерестилищах во время нереста и иных участках.
Коэффициент "Кк" 3
4.
Незаконное приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка рыбы и рыбной продукции (филе), а также дериватов рыбных ресурсов и других водных животных
Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Действия (бездействия), по причине которых произошло уничтожение (гибель) объектов рыбных ресурсов и других водных животных умышленно или по халатности при осуществлении хозяйственной деятельности
Коэффициент "Кв" 1

"Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын бекіту туралы (I том. Жануарлар. 2-бөлім. Омыртқасыз жануарлар)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 маусымдағы № 622 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген балық ресурстары мен басқа да су жануарларын немесе аулауға тыйым салынған балық ресурстары мен басқа да су жануарларын жою, сондай-ақ уылдырық шашу кезеңінде уылдырық шашатын орындарда және өзге де учаскелерде балық аулау.
Коэффициент "Кк" 3
4.
Балық және балық өнімдерін (сүбе ет), сондай-ақ балық ресурстары және басқа да су жануарларының дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау
Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру барысында балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерінің қасақана немесе салғырттық салдарынан жойылуы (өлімі) себеп болған әрекеттер (әрекетсіздіктер)
Коэффициент "Кв" 1