О некоторых вопросах бюджетного кредитования
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2025 года № 36331.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3
В соответствии с подпунктом 3) пункта 6 и пунктами 8, 13 и 16 статьи 154, пунктом 2 статьи 156 и пунктом 1 статьи 161 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Процедуры по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечень документов, необходимых при их представлении, а также способы предоставления бюджетного кредита, график погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условия исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращение требований кредиторов и прекращение гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Приложение 1);
2) Правила определения полномочий поверенного (агента), размер и условия оплаты его вознаграждения, согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – Приложение 2);
3) Правила осуществления контроля за использованием бюджетных кредитов по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему, согласно приложению 3 к настоящему приказу (далее – Приложение 3);
4) Критерии кредитоспособности заемщика, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетных кредитов из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, согласно приложению 5 к настоящему приказу (далее – Приложение 5).
2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.

Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 маусымда № 36331 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына және 8, 13 және 16-тармақтарына, 156-бабының 2-тармағына және 161-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Бюджеттік кредиттерді беру жөніндегі рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттар тізбесі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру тәсілдері, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдері, талап қоюдың ескіру шарттары, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттары, кредиторлардың талаптарын тоқтату және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтату, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдері (бұдан әрі – 1-қосымша);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Сенiм бiлдiрiлген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін, оның сыйақысының мөлшері мен төлеу шарттарын айқындау қағидалары (бұдан әрі – 2-қосымша);
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Бюджеттік кредиттердің нысаналы мақсат бойынша пайдалануға және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – 3-қосымша);
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қарыз алушының кредиттік қабілетінің өлшемшарттары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу қағидалары (бұдан әрі – 5-қосымша) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) ресми жарияланған күнінен кейін осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

При этом установить, что пункты 20, 22, 35 и 37 Приложения 1 к настоящему приказу, пункт 8 Приложения 2 к настоящему приказу, пункты 4 и 7 Приложения 3 к настоящему приказу и пункт 3 Приложения 5 к настоящему приказу действуют по 31 декабря 2025 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года
№ 325
Процедуры по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечня документов, необходимых при их представлении, а также способы предоставления бюджетного кредита, графика погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условий исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращения требований кредиторов и прекращения гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Процедуры по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечня документов, необходимых при их предоставлении, а также способы предоставления бюджетного кредита, графика погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условий исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращения требований кредиторов и прекращения гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам (далее – Процедуры) разработаны в реализацию пункта 16 статьи 154 и пункта 2 статьи 156 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок предоставления, использования, обслуживания, погашения бюджетного кредита, мониторинга использования бюджетного кредита, а также способы предоставления бюджетного кредита, графика погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условий исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращения требований кредиторов и прекращения гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам.
Бюджетное кредитование осуществляется путем предоставления бюджетных кредитов из республиканского и местных бюджетов заемщикам, в том числе для последующего кредитования конечных заемщиков.
2. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
в утвержденном республиканском бюджете на текущий финансовый год;
в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на текущий финансовый год.

Бұл ретте осы бұйрыққа 1-қосымшаның 20, 22, 35 және 37-тармақтары, осы бұйрыққа 2-қосымшаның 8-тармағы, осы бұйрыққа 3-қосымшаның 4 және 7-тармақтары және осы бұйрыққа 5-қосымшаның 3-тармағы 2025 жылдың 31 желтоқсанын қоса алғанда қолданыста болатыны белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 325 Бұйрыққа
1-қосымша
Бюджеттік кредиттерді беру жөніндегі рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттар тізбесі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру тәсілдері, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдері, талап қоюдың ескіру шарттары, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттары, кредиторлардың талаптарын тоқтату және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтату, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік кредиттерді беру жөніндегі рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттар тізбесі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру тәсілдері, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдері, талап қоюдың ескіру шарттары, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттары, кредиторлардың талаптарын тоқтату және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтату, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдері (бұдан әрі – Рәсімдер) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 154-бабының 16-тармағы және 156-бабының 2-тармағын іске асыру үшін әзірленді және бюджеттік кредитті беру, пайдалану, қызмет көрсету, өтеу, бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу, сондай-ақ сондай-ақ бюджеттік кредит беру тәсілдері, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдері, талап қоюдың ескіру шарттары, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттары, кредиторлардың талаптарын тоқтату және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтату, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдері бойынша бақылау тәртібін айқындайды.
Бюджеттік кредиттеу республикалық және жергілікті бюджеттерден қарыз алушыларға бюджеттік кредит беру жолымен, оның ішінде кейіннен түпкілікті қарыз алушыларға кредит берумен жүзеге асырылады.
2. Бюджеттік кредиттер:
ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген республикалық бюджетте;
мәслихаттардың шешімдерімен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген жергілікті бюджеттерде тиісті бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға және сомалар шегінде беріледі.

3. В настоящих Процедурах используются следующие понятия:
1) освоение бюджетного кредита – процесс перечисления и использования бюджетных средств для достижения поставленных целей и задач сторонами кредитного договора;
2) эффективность использования средств бюджетного кредита – соотношение фактически достигнутых результатов с запланированными, с учетом использованных для их достижения ресурсов и отраслевых особенностей планов развития администратора бюджетной программы;
3) мониторинг использования бюджетных кредитов – это процесс регулярного наблюдения, сбора и анализа информации о расходовании средств бюджетного кредита, достижения показателей прямого и конечного результатов, с целью оценки эффективности использования средств бюджетного кредита;
4) интегрированная автоматизированная информационная система "е-Минфин" (далее – ИАИС "е-Минфин") – информационная система, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;
5) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
6) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;
7) информационная система заемщика/поверенного (агента) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
8) специализированные организации – банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также организации, контрольный пакет акций которых принадлежит государству либо национальному холдингу, либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
9) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
10) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством.
Сноска. В пункт 3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Осы Рәсімдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік кредитті игеру – кредиттік шарттардың тараптарына қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін бюджет қаражатын аудару және пайдалану процесі;
2) бюджеттік кредит қаражатын пайдалану тиімділігі – бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің даму жоспарының олардың жетістікке жету үшін пайдаланылған ресурстарын және салалық ерекшеліктерін ескере отырып, нақты алынған нәтижелердің жоспарланғанына қатынасы;
3) бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу – бұл тұрақты түрде бағамдау, бюджеттік кредит қаражатын жұмсау туралы ақпаратты жинау және талдау, бюджеттік кредит қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау мақсатында тікелей және түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізу процесі;
4) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "е-Қаржымині" ИААЖ) – мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бизнес-процестерін кешенді автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
5) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредиттік шарт тарапы;
6) қарыз алушы – бюджеттік кредитті алатын, кредиттік шартқа сәйкес негізгі борышты өтеу және сыйақыны, сондай-ақ басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер алатын кредиттік шарт тарапы;
7) қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттық жүйесі – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық іс-қимылды іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
8) мамандандырылған ұйымдар – банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, акцияларының бақылау пакеті мемлекетке не ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі ұйымдар;
9) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредиттеуге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға;
10) түпкілікті қарыз алушы – кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттармен оған берілетін бюджеттік кредитті түпкілікті алушы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Процедуры по предоставлению бюджетных кредитов
4. Способы предоставления бюджетного кредита:
1) единовременный бюджетный кредит – выделение бюджетных средств заемщику производится единовременно либо частями согласно графику перечисления средств в течение финансового года. Первое перечисление кредитором производится в срок согласно графику перечисления, а последующие – по мере полного освоения перечисленной суммы кредита конечным заемщиком на основании подтверждающих документов;
2) бюджетная кредитная линия – выделение средств заемщику производится частями в течение нескольких финансовых лет в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием.
Принятые обязательства в рамках бюджетной кредитной линии учитываются при определении лимитов расходов администраторов бюджетных программ и планировании соответствующего бюджета.
Бюджетная кредитная линия предоставляется исключительно финансовым агентствам.
5. Порядок открытия контрольного счета наличности бюджетных кредитов предусмотрен приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год".
6. Основные условия бюджетного кредита устанавливаются решением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа.
Кредитный договор содержит следующие основные условия бюджетного кредита:
1) цель предоставления;
2) размер;
3) валюту;
4) срок;
5) период освоения;
6) ставку вознаграждения;
7) дату начала выплаты основного долга.
В кредитный договор включаются дополнительные условия, в том числе определяющие способ предоставления бюджетного кредита, график погашения и обслуживания бюджетного кредита, способы обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту.
7. В зависимости от срока предоставления бюджетные кредиты подразделяются на следующие виды:
1) краткосрочные – до 1 года;
2) среднесрочные – от 1 года до 5 лет;
3) долгосрочные – от 5 года до 10 лет.
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов предоставляется на 15 лет.
8. Период освоения бюджетного кредита начинается с даты первого перечисления на счет заемщика и заканчивается в соответствии с основными условиями бюджетного кредита.
Периодом освоения бюджетного кредита для конечного заемщика является период времени, не превышающий срок периода освоения для заемщика.
9. Заемщик в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения от кредитора средств бюджетного кредита перечисляет средства поверенному (агенту).

2-тарау. Бюджеттік кредиттер беру рәсімдері
4. Бюджеттік кредит беру тәсілдері:
1) біржолғы бюджеттік кредит – қарыз алушыға бюджет қаражатын бөлу қаржы жылы ішінде қаражатты аудару кестесіне сәйкес біржолғы не бөліктермен жүргізіледі. Кредитордың бірінші аударымы аударым кестесіне сәйкес мерзімде, ал кейінгісі – растайтын құжаттардың негізінде түпкілікті қарыз алушының кредиттің аударылған сомасын толық игеруіне қарай жүргізіледі;
2) бюджеттік кредиттік желі – қарыз алушыға қаражат бөлу бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес бірнеше қаржы жылы ішінде бөліктермен жүргізіледі.
Бюджеттік кредиттік желі шеңберінде қабылданған міндеттемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшілер шығыстарының лимиттерін айқындау және тиісті бюджетті жоспарлау кезінде ескеріледі.
Бюджеттік кредиттік желі тек қаржы агенттіктеріне ғана беріледі.
5. Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашу тәртібі "2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығымен көзделген.
6. Бюджеттік кредиттің негізгі шарттары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе тиісті жергілікті атқару органның шешімімен белгіленеді.
Кредиттік шарт бюджеттік кредиттің мынадай негізгі шарттары бар:
1) беру мақсаты;
2) мөлшері;
3) валютасы;
4) мерзімі;
5) игеру кезеңі;
6) сыйақы мөлшерлемесі;
7) негізгі борышты төлеу басталатын күн.
Кредиттік шартқа қосымша, оның ішінде бюджеттік кредитті беру тәсілін, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесін, бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін айқындайтын талаптар енеді.
7. Бюджеттік кредиттер берілу мерзіміне қарай мынадай түрлерге бөлінеді:
1) қысқа мерзімді – 1 жылға дейін;
2) орта мерзімді – 1 жылдан 5 жылға дейін;
3) ұзақ мерзімді – 5 жылдан 10 жылға дейін.
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттер 15 жылға беріледі.
8. Бюджеттік кредитті игеру кезеңі қарыз алушының шотына алғашқы аударым күнінен басталады және бюджеттік кредиттің негізгі шарттарына сәйкес аяқталады.
Түпкілікті қарыз алушы үшін бюджеттік кредитті игеру кезеңі қарыз алушыға арналған игеру кезеңінен аспайтын уақыт кезеңі болып табылады.
9. Қарыз алушы кредитордан бюджеттік кредит қаражатын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сенім білдірілген өкілге (агентке) аударады.

10. Заемщик/поверенный (агент) (при наличии) в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения средств бюджетного кредита определяет перечень конечных заемщиков, который направляется в местный исполнительный орган для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии. Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом и передается заемщику/поверенному (агенту) в течение 3 (трех) рабочих дней. Заключение кредитного договора с конечными заемщиками осуществляется в срок, не превышающий 3 (трех) рабочих дней с момента получения указанного протокола.
11. Предоставление бюджетного кредита осуществляется после заключения и регистрации кредитного договора, договоров поручения и документов, подтверждающих обеспечение исполнения обязательств по бюджетному кредиту.
12. Заемщики/конечные заемщики определяются:
1) поверенным (агентом) в соответствии с договором поручения при бюджетном кредитовании граждан Республики Казахстан;
2) администратором бюджетной программы по результатам конкурса при бюджетном кредитовании специализированных организаций, за исключением финансовых агентств;
3) в соответствии с настоящими Процедурами при бюджетном кредитовании местных исполнительных органов;
4) в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, при бюджетном кредитовании иностранных государств.
13. Заемщиками являются:
1) специализированные организации;
2) местные исполнительные органы, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) иностранные государства;
4) физические лица.
14. Конечными заемщиками являются физические и юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан, осуществляющие предпринимательскую деятельность.
Отбор и кредитование конечных заемщиков осуществляются специализированными организациями или заемщиком в лице местного исполнительного органа в соответствии с целевым назначением бюджетной программы, а также их собственной кредитной политикой.
15. Администраторы бюджетных программ после утверждения соответствующих бюджетов направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или соответствующий местный исполнительный орган, основные условия бюджетного кредита для последующего утверждения не позднее 15 декабря соответствующего года.
При не полном представлении подтверждающих документов администраторами бюджетных программ основных условий бюджетного кредита, некорректности показателей прямого и конечного результатов, уполномоченный орган выносит мотивированный отказ, который направляется администратору бюджетной программы.
Администратор бюджетных программ вправе повторно направить основные условия бюджетного кредита для последующего утверждения при условии устранения причин отказа не позднее 15 декабря соответствующего года.

10. Қарыз алушы/сенім білдірілген өкіл (агент) (болған жағдайда) бюджеттік кредит қаражатын алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде түпкілікті қарыз алушылардың тізбесін айқындайды, ол конкурстық комиссияның қарауына шығару үшін жергілікті атқарушы органға жіберіледі. Конкурстық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және қарыз алушыға/сенім білдірілген өкілге (агентке) 3 (үш) жұмыс күні ішінде беріледі. Түпкілікті қарыз алушылармен кредиттік шарт жасасу көрсетілген хаттаманы алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
11. Бюджеттік кредит беру кредиттік шарт, тапсырма шарттары және бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжаттар жасалып, тіркелгеннен кейін жүзеге асырылады.
12. Қарыз алушыларды/ түпкілікті қарыз алушыларды:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджеттік кредиттеу кезінде тапсырма шартына сәйкес сенім білдірілген өкіл (агент);
2) қаржы агенттіктерін қоспағанда, мамандандырылған ұйымдарды бюджеттік кредиттеу кезінде конкурс нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісі айқындайды.
3) жергілікті атқарушы органдарды бюджеттік кредиттеу кезінде осы Рәсімдерге сәйкес айқындалады;
4) шет мемлекеттерді бюджеттік кредиттеу кезінде Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес айқындалады.
13. Мыналар қарыз алушылар бола алады:
1) мамандандырылған ұйымдар;
2) жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерінің аппараттары;
3) шет мемлекеттер;
4) жеке тұлғалар.
14. Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар түпкілікті қарыз алушылар бола алады.
Түпкілікті қарыз алушыларды іріктеуді және кредиттеуді бюджеттік бағдарламаның нысаналы мақсатына, сондай-ақ өздерінің меншікті кредиттік саясатына сәйкес мамандандырылған ұйымдар немесе жергілікті атқарушы органның атынан қарыз алушы жүзеге асырады.
15. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тиісті бюджеттерді бекіткеннен кейін бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын кейіннен тиісті жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірмей бекіту үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе тиісті жергілікті атқарушы органға жібереді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын растайтын құжаттарды толық ұсынбаған, тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері дұрыс болмаған кезде уәкілетті орган дәлелді бас тартады, ол бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне жіберіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бас тарту себептері жойылған жағдайда тиісті жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірмей бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын кейіннен бекіту үшін қайта жіберуге құқылы.

Сноска. В пункт 15 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.08.2025 № 458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
16. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный исполнительный орган до 30 декабря текущего года выносит соответствующее решение об утверждении основных условий бюджетного кредита по предстоящему финансовому году.
Решение об утверждении основных условий бюджетного кредита подлежит корректировке при уточнении республиканского и местных бюджетов.
17. При предоставлении бюджетного кредита за счет средств республиканского бюджета проект кредитного договора Заемщиком формируется в ИАИС "е-Минфин" в соответствии с планом финансирования администратора бюджетной программы на соответствующий год, который направляется на согласование администратору бюджетной программы и кредитору.
Согласованный проект кредитного договора подписывается посредством электронной цифровой подписи заемщика, администратора бюджетной программы и кредитора в ИАИС "е-Минфин".
Местный исполнительный орган в лице кредитора совместно с администратором местной бюджетной программы и поверенным (агентом)/заемщиком подписывает проект кредитного договора в ИАИС "е-Минфин".
18. При предоставлении бюджетного кредита за счет средств местного бюджета местный исполнительный орган в лице кредитора совместно с администратором местной бюджетной программы и поверенным (агентом)/заемщиком согласовывает и подписывает кредитный договор в ИАИС "е- Минфин".
19. Для получения бюджетного кредита конечный заемщик формирует электронную заявку через информационную систему поверенного (агента)/ заемщика.
Сноска. В пункт 19 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.08.2025 № 458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
20. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
21. В течение 3 (трех) месяцев со дня подписания кредитного договора заемщик подписывает через ИАИС "е-Минфин", информационную систему заемщика/поверенного (агента) соответствующие договоры, обеспечивающие исполнение им обязательств по бюджетному кредиту.
22. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
23. Кредитный договор заключается как в национальной, так и в иностранной валютах. Бюджетные кредиты предоставляются как с плавающей, так и с фиксированной ставкой вознаграждения.
Фиксированной ставкой вознаграждения является ставка вознаграждения, размер которой устанавливается неизменным на весь срок бюджетного кредита.
Плавающей ставкой вознаграждения является ставка вознаграждения, размер которой изменяется в зависимости от конъюнктуры на финансовом рынке.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 22.08.2025 № 458 (ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган алдағы қаржы жылына ағымдағы жылдың 30 желтоқсанына дейін бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын бекіту туралы тиісті шешім шығарады.
Республикалық және жергілікті бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын бекіту туралы шешім түзетуге жатады.
17. Республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит беру кезінде Қарыз алушы кредиттік шарт жобасын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті жылға арналған қаржыландыру жоспарына сәйкес "е-Қаржымині" ИААЖ қалыптастырады, ол келісуге бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен кредиторға жіберіледі.
Келісілген кредиттік шарт жобасына "е-Қаржымині" ИААЖ қарыз алушының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және кредитордың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қойылады.
Кредитордың атынан жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен және сенім білдірілген өкілмен (агентпен)/қарыз алушымен "е-Қаржымині" ИААЖ кредиттік шарт жобасына қол қояды.
18. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит беру кезінде кредитордың атынан жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен және сенім білдірілген өкілмен (агентпен)/қарыз алушымен "е-Қаржымині" ИААЖ кредиттік шарт жобасын келіседі және қол қояды.
19. Бюджеттік кредитті алу үшін түпкілікті қарыз алушы сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттық жүйесі арқылы электрондық өтінім қалыптастырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.08.2025 № 458 (ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
21. Кредиттік шартқа қол қойылған күннен бастап 3 (үш) айдың ішінде қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша өзінің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ететін тиісті шарттарға "е-Қаржымині" ИААЖ, қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттық жүйесі арқылы қол қояды.
22. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
23. Кредиттік шарт ұлттық, сол сияқты шетелдік валюталарда да жасалады. Бюджеттік кредиттер құбылмалы, сол сияқты тіркелген сыйақы мөлшерлемесімен де беріледі.
Тіркелген сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері бюджеттік кредиттің бүкіл мерзіміне өзгеріссіз белгіленетін сыйақы мөлшерлемесі болып табылады.
Құбылмалы сыйақы мөлшерлемесі мөлшері қаржы нарығындағы конъюнктураға байланысты өзгеріп тұратын сыйақы мөлшерлемесі болып табылады.

Для начисления вознаграждения в расчет берутся 360 (триста шестьдесят) дней в году и 30 (тридцать) дней в месяце либо фактическое количество прошедших дней при неполном месяце.
24. Погашение основного долга по бюджетным кредитам осуществляется в соответствии с кредитным договором и законодательством Республики Казахстан.
График погашения и обслуживания бюджетного кредита устанавливает сроки, периодичность платежей по погашению и обслуживанию бюджетного кредита.
Погашение основного долга по бюджетным кредитам в графике погашения устанавливается равными долями в течение всего срока предоставления бюджетного кредита по истечении льготного периода.
25. При наступлении срока платежа заемщик осуществляет очередные платежи по основному долгу и вознаграждению посредством перечисления денег платежным поручением в соответствующий бюджет.
26. При образовании задолженности исполнение обязательств по бюджетному кредиту осуществляется в следующей очередности платежей:
1) начисленная неустойка (штрафы, пени);
2) начисленное вознаграждение;
3) погашение основного долга.
Заемщик бюджетного кредита при поступлении досрочного погашения от поверенного (агента) и конечных заемщиков обеспечивает их перечисление в республиканский бюджет в течение 90 (девяноста) календарных дней.
При досрочном погашении первые три последовательных платежа в графике погашения не подлежат изменению.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Льготным периодом является период времени, входящий в состав срока бюджетного кредита, в течение которого заемщиком не осуществляется погашение кредита по основному долгу. Продолжительность льготного периода не должна превышать одной трети продолжительности срока кредита.
При бюджетном кредитовании финансовых агентств со сроком до одного года допускается погашение бюджетного кредита в конце срока бюджетного кредита.
Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита подтверждается соответствующими расчетами заемщика и администратора бюджетной программы.
Продажа акций финансового агентства, получившего бюджетный кредит без обеспечения, допускается при предоставлении им обеспечения бюджетного кредита.
28. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам устанавливается на уровне не ниже средневзвешенной ставки доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам, выпущенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, со сроком обращения, соответствующим сроку предоставляемого бюджетного кредита, и сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг.
Указанное требование не распространяется на ставки вознаграждения по бюджетным кредитам, предоставляемым:
Местным исполнительным органам;
национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности;
финансовым агентствам;
местным исполнительным органам, предоставляющим бюджетные кредиты конечным заемщикам для реализации задач социальной политики государства.
В случае если операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг, эмитированных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в текущем периоде не производились, ставка вознаграждения устанавливается равной ставке вознаграждения в предыдущем периоде в соответствующей валюте.

Сыйақыны есептеу үшін жылдың 360 (үш жүз алпыс) күні және айдың 30 (отыз) күні не толық емес ай кезінде өткен күндердің іс жүзіндегі саны есепке алынады.
24. Бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борышты өтеу кредиттік шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі төлемдердің мерзімдерін, кезеңділігін белгілейді.
Бюджеттік кредит бойынша негізгі борышты өтеу, өтеу кестесінде жеңілдікті кезең аяқталғаннан кейін бюджеттік кредитті берудің бүкіл кезеңі ішінде тең үлеспен белгіленеді.
25. Төлем мерзімі басталған кезде қарыз алушы тиісті бюджетке төлем тапсырмасымен ақша аудару арқылы негізгі борыш пен сыйақы бойынша кезекті төлемдерді жүзеге асыруға міндетті.
26. Берешек пайда болған кезде бюджеттік кредит бойынша міндеттемелерді орындау төлемдердің мынадай кезектілігімен жүзеге асырылады:
1) есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар);
2) есептелген сыйақы;
3) негізгі борышты өтеу.
Бюджеттік кредиттің қарыз алушысы сенім білдірілген өкілдерден (агенттерден) және түпкілікті қарыз алушыдан мерзімінен бұрын өтеу келіп түскен кезде 90 (тоқсан) күнтізбелік күн ішінде оларды республикалық бюджетке аударуды қамтамасыз етеді.
Мерзімінен бұрын өтеу кезінде өтеу кестесінде алғашқы дәйекті үш төлемніңсомасы өзгертуге жатпайды.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бюджеттік кредит мерзімінің құрамына кіретін уақыт кезеңі жеңілдік кезеңі болып табылады, оның ішінде қарыз алушы негізгі борыш бойынша кредитті өтеуді жүзеге асырмайды. Жеңілдік кезеңінің ұзақтығы кредит мерзімінің ұзақтығының үштен бірінен аспауға тиіс.
Бір жылға дейінгі мерзіммен қаржы агенттіктерін бюджеттік кредиттеу кезінде бюджеттік кредитті бюджеттік кредит мерзімінің соңында өтеуге жол беріледі.
Бюджеттік кредиттің негізгі борышын төлеу бойынша жеңілдік кезеңінің ұзақтығы қарыз алушы мен бюджеттік бағдарлама әкімшісінің тиісті есеп айырысуларымен расталады.
Бюджеттік кредитті қамтамасыз етусіз алған қаржы агенттігінің акцияларын сату, олар бюджеттік кредитке қамтамасыз етуді ұсынған кезде ғана жіберіледі.
28. Бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі айналыс мерзімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығарған, бюджеттік кредиттің мерзіміне сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша өткен тоқсанда бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша қалыптасқан кірістіліктің орташа өлшенген мөлшерлемесінен төмен емес деңгейде белгіленеді.
Көрсетілген талап:
жергілікті атқарушы органдарға;
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық компанияларға;
қаржы агенттіктеріне;
мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін іске асыру үшін түпкілікті қарыз алушыға бюджеттік кредит беретін жергілікті атқарушы органдарға берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесіне қолданылмайды.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістіліктің орташа өлшенген мөлшерлемесін анықтау тәртібін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Бюджет кодексінің 154-бабы 15-тармағына сәйкес айқындайды.
Егер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялар ағымдағы кезеңде жүргізілмеген жағдайда, сыйақы мөлшерлемесі өткен кезеңде тиісті валютадағы сыйақы мөлшерлемесіне тең белгіленеді.

29. Начисление вознаграждения за пользование бюджетным кредитом, осуществляется с даты перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора на счет заемщика, при реструктуризации бюджетного кредита – с даты подписания соответствующего дополнительного соглашения к кредитному договору.
Осуществление выплаты вознаграждения по бюджетному кредиту начинается не позднее первого календарного года. Начисление вознаграждения осуществляется на остаток основного долга по бюджетному кредиту. При досрочном погашении основного долга осуществляется перерасчет вознаграждения.
В соответствии с кредитным договором заемщик выплачивает сумму вознаграждения по бюджетному кредиту в доход соответствующего бюджета.
30. Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией и/или местными исполнительными органами не должен превышать двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой в соответствии с пунктом 28 настоящих Процедур, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса, а также выдаваемых в рамках масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения и молодежи через поверенного (агента).
31. Заключенные кредитные договоры в течение 3 (трех) дней со дня заключения подлежат регистрации:
государственным казначейством по бюджетным кредитам за счет средств республиканского бюджета;
местными исполнительными органами по бюджетным кредитам за счет средств местных бюджетов.
32. Бюджетное кредитование местных исполнительных органов осуществляется только при наличии решения соответствующих маслихатов. Кредитный договор заключается между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и местным исполнительным органом.
33. При бюджетном кредитовании физических лиц кредитный договор заключается между поверенным (агентом), по поручению кредитора, и физическим лицом посредством информационной системы поверенного (агента).
34. Заемщик или поверенный (агент) обеспечивает интеграцию с ИАИС "е-Минфин" в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
35. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
36. Поверенный (агент) формирует отчет в информационной системе по форме, установленной приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 236 "Об утверждении Правил регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов".

29. Бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы есептеу кредиттік шартқа тиісті қосымша шартқа қол қойылған күннен бастап – бюджеттік кредит қайта құрылымдалған кезде бюджеттік кредит қаражатын кредитордың шотынан қарыз алушының шотына аударған күннен бастап жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредит бойынша сыйақы төлеуді жүзеге асыру бірінші күнтізбелік жылдан кешіктірмей басталады. Сыйақыны есептеу бюджеттік кредит бойынша негізгі борыштың қалдығына жүзеге асырылады. Негізгі борыш мерзімінен бұрын өтелген жағдайда сыйақыны қайта есептеу жүзеге асырылады.
Кредиттік шартқа сәйкес қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша сыйақының сомасын тиісті бюджеттің кірісіне төлейді.
30. Мамандандырылған ұйым және/немесе жергілікті атқарушы органдар белгілейтін түпкілікті қарыз алушыға арналған сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін, сондай-ақ ауыл халқының және сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы жастардың кірістерін арттыру бойынша жобаны ауқымдау шеңберінде берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, осы Рәсімдердің 28-тармағына сәйкес белгіленген екі еселенген сыйақы мөлшерлемесінен аспауы тиіс.
31. Жасалған кредиттік шарттар жасасқан күннен бастап 3 (үш) күннің ішінде:
республикалық бюджеттің қаражаты есебінен бюджеттік кредиттер бойынша мемлекеттік қазынашылықтың;
жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бюджеттік кредиттер бойынша жергілікті атқарушы органдардың тіркеуіне жатады.
32. Жергілікті атқарушы органдарды бюджеттік кредиттеу тиісті мәслихаттардың шешімі болған кезде ғана жүзеге асырылады. Кредиттік шарт бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органның арасында жасалады.
33. Жеке тұлғаларды бюджеттік кредиттеу кезінде кредиттік шарт кредитордың тапсырмасы бойынша сенім білдірілген өкіл мен (агент пен) жеке тұлға арасында сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттық жүйесі арқылы жасалады.
34. Қарыз алушы немесе сенім білдірілген өкіл (агент) 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылдың 19 сәуірінде № 16777 тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес "е-Қаржымині" ИААЖ-мен интеграциялауды қамтамасыз етеді.
35. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
36. Сенім білдірілген өкіл (агент) есепті ақпараттық жүйеде "Бюджеттік кредиттерді тіркеу, есепке алу және мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 16 мамырдағы № 236 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. бұйрығында белгіленген нысанда қалыптастырады.

37. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
38. Прекращение требований кредитора по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим осуществляется по решению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, согласно пункту 1 статьи 160 Бюджетного кодекса, на основании данных поверенного (агента).
39. При прекращении требований поверенным (агентом) по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим в соответствии с пунктом 33 настоящих Процедур, между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и поверенным (агентом) подписывается акт сверки по задолженности. На основании акта сверки уполномоченным органом по исполнению бюджета производится списание задолженности по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим. По итогам списания между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, администратором и поверенным (агентом) подписывается дополнительное соглашение к агентскому соглашению.
40. Бюджетный кредит, выданный за счет денег республиканского и местных бюджетов, считается погашенным при возврате заемщиком суммы основного долга и уплате в полном объеме вознаграждения и других сопутствующих платежей, связанных с бюджетным кредитом.
При наступлении срока погашения кредита кредитор направляет заемщику уведомление о наступлении срока погашения кредита посредством ИАИС "е-Минфин". Уведомление заемщику направляется до даты выплаты в сроки, указанные в кредитном договоре. В уведомлении указываются суммы, подлежащие оплате, банковские реквизиты кредитора, коды классификации поступлений единой бюджетной классификации.
Кредитор осуществляет досрочное расторжение кредитного договора и возврат фактически предоставленных сумм бюджетного кредита, начисленного вознаграждения и иных причитающихся платежей в случае нарушения заемщиком условий использования и погашения бюджетного кредита.
41. Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов администраторами бюджетных программ влечет штраф в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
При выявлении фактов использования бюджетного кредита не по целевому назначению кредитор, администратор бюджетной программы или поверенный (агент) взыскивает с заемщика неправомерно использованную сумму кредита с взиманием штрафа в размере, установленном в кредитном договоре.
К сумме кредита, использованной не по целевому назначению, также относится сумма, используемая заемщиком после периода освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре.

37. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
38. Қарыз алушы қайтыс болған не ол қаза болған деп жарияланған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша кредитордың талаптарын тоқтату Бюджет кодексінің 160-бабының 1-тармағына сәйкес, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі бойынша сенім білдірілген өкілдің (агенттің) деректері негізінде жүзеге асырылады.
39. Сенім білдірілген өкіл (агент) 33-тармаққа сәйкес қарыз алушы қайтыс болған не ол қаза болған деп жарияланған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарды тоқтатқан кезде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган мен өкіл (агент) арасында берешек бойынша салыстыру актісіне қол қойылады. Салыстыру актісі негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қарыз алушы қайтыс болған не ол қаза болған деп жарияланған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша борышты есептен шығаруды жүргізеді. Есептен шығару қорытындысы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, әкімші және өкіл (агент) арасында агенттік келісімге қосымша келісім жасалады.
40. Республикалық және жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен берілген бюджеттік кредит қарыз алушы негізгі борыш сомасын қайтарған және толық көлемде сыйақыны және басқа да бюджеттік кредитпен байланысты ілеспе төлемдерді төлеген кезде өтелген болып саналады.
Кредитті өтеу мерзімі басталған кезде кредитор "е-Қаржымині" ИААЖ арқылы қарыз алушыға кредитті өтеу мерзімі басталғаны туралы хабарлама жібереді. Хабарлама қарыз алушыға кредиттік шартта көрсетілген мерзімде, төлеу күніне дейін жіберіледі. Хабарламада төлеуге жататын сома, кредитордың банктік деректемелері, бірыңғай бюджеттік сыныптаманың түсімдер сыныптауышының коды көрсетіледі.
Қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдалану мен өтеу шартын бұзған жағдайда, кредитор кредиттік шартты мерзімінен бұрын бұзуды және бюджеттік кредиттің іс жүзінде ұсынылған сомасын, есептелген сыйақыны және өзге де тиесілі төлемдерді қайтаруды жүзеге асыра алады.
41. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік кредиттер беру шарттары мен рәсімдерін бұзуы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес айыппұл салуға әкеп соғады.
Бюджеттік кредитті нысаналы мақсатына сай пайдаланбау фактілері анықталған кезде кредитор, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі немесе сенім білдірілген өкіл (агент) қарыз алушыдан кредиттік шартта белгіленген мөлшерде айыппұлды өндіре отырып, заңсыз пайдаланылған кредит сомасын өндіріп алады.
Нысаналы мақсатына сай пайдаланылмаған кредит сомасына сол сияқты кредиттік шартта анықталған бюджеттік кредитті игеру кезеңінен кейін қарыз алушы пайдаланған сома да жатады.

42. Сумма кредита, неиспользованная заемщиком за период освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре, подлежит возврату в соответствующий бюджет в течение 3 (трех) рабочих дней со дня окончания периода освоения на соответствующий код классификации поступлений единой бюджетной классификации. Заемщик не позднее чем за 10 (десять) календарных дней уведомляет кредитора о планируемом возврате суммы кредита.
При несвоевременности возврата суммы, неиспользованной заемщиком за период освоения бюджетного кредита, кредитором заемщику начисляется пеня в размере, установленном в кредитном договоре. Максимальная сумма пени не должна превышать суммы, неиспользованной заемщиком за период освоения бюджетного кредита.
43. При возврате суммы кредита в случаях, предусмотренных пунктами 41-42 настоящих Процедур, досрочном погашении кредита между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору. По согласованию с кредитором или поверенным (агентом) в график погашения основного долга вносятся соответствующие изменения.
44. При заключении дополнительного соглашения сумма кредитного договора корректируется в следующих случаях:
1) возврат нецелевого использования бюджетного кредита;
2) возврат неиспользованной части бюджетного кредита;
3) перераспределение, увеличение либо уменьшение выделенных бюджетных кредитов в рамках соответствующего уточнения, либо корректировки соответствующего бюджета;
4) в связи с фактическим перечислением из республиканского бюджета в течение финансового года суммы на счет заемщика.
В остальных случаях, при заключении дополнительного соглашения сумма кредитного договора не меняется.
45. При образовании у заемщика задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и ее непогашении в течение срока, определенного условиями кредитного договора, кредитором начисляется пеня.
Размер пени не должен превышать в течение 90 (девяноста) календарных дней просрочки 0,1 (ноль целых одной десятой) процентов от суммы просроченного платежа (с нарастающим итогом) за каждый день просрочки, по истечении 90 (девяноста) календарных дней просрочки не может превышать 0,03 (ноль целых три сотых) процента от суммы просроченного платежа (с нарастающим итогом) за каждый день просрочки, но не более 10 (десяти) процентов от суммы выданного бюджетного кредита за каждый год действия кредитного договора.
46. При образовании у заемщика задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту в период действия чрезвычайного положения в Республике Казахстан, начисление кредитором пени не осуществляется в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты образования просроченной задолженности.

42. Кредиттік шартта анықталған бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған кредит сомасы бірыңғай бюджеттік сыныптаманың түсімдер сыныптаманың тиісті кодына игеру кезеңі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті бюджетке қайтаруға жатады. Қарыз алушы кредит сомасын қайтаруды жоспарлап отырғаны туралы кредиторды кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын хабардар етеді.
Бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған сома уақтылы қайтарылмаған жағдайда кредитор қарыз алушыға кредиттік шартта белгіленген мөлшерде өсімпұл есептейді. Өсімпұлдың ең жоғары сомасы бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған сомадан аспауы тиіс.
43. Осы Рәсімдердің 41 және 42-тармақтарында көзделген жағдайларда кредит сомасын қайтару, кредитті мерзімінен бұрын өтеу кезінде кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және қарыз алушы арасында кредиттік шартқа қосымша келісім жасалады. Кредитормен немесе сенім білдірілген өкілмен (агентпен) келісу бойынша негізгі борышты өтеу кестесіне тиісті өзгерістер енгізіледі.
44. Қосымша келісім жасасқан кезде кредиттік шарттың сомасы мынадай:
1) нысаналы пайдаланылмаған бюджеттік кредитті қайтару;
2) бюджеттік кредиттің пайдаланылмаған бөлігін қайтару;
3) тиісті бюджетті тиісті нақтылау не түзету шеңберінде бөлінген бюджеттік кредиттерді қайта бөлу, ұлғайту не азайту;
4) қаржы жылы ішінде республикалық бюджеттен қарыз алушының шотына соманың нақты аударылуына байланысты жағдайларда түзетіледі.
Басқа жағдайларда, қосымша келісім жасасу кезінде кредиттік шарттың сомасы өзгермейді.
45. Қарыз алушыда бюджеттік кредит пен кредиттік шарттың талаптарымен анықталған мерзім ішінде оны өтемеу бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) пайда болған кезде кредитор өсімпұлды есепке жазады.
Өсімпұлдың мөлшері мерзімін өткізіп алған 90 (тоқсан) күнтізбелік күн ішінде мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының (өсу қорытындысымен) 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызынан аспауға тиіс, мерзімін өткізіп алған 90 (тоқсан) күнтізбелік күн өткеннен кейін мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының (өсу қорытындысымен) 0,03 (нөл бүтін жүзден үш) пайызынан аспауы, бірақ кредиттік шарт қолданылатын әрбір жылға берілген бюджеттік кредит сомасының 10 (он) пайызынан аспауға тиіс.
46. Қарыз алушыда Қазақстан Республикасында төтенше жағдай қолданылатын кезеңде бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) пайда болған кезде кредитордың өсімпұлды есепке жазуы мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде жүзеге асырылмайды.

47. Реструктуризацией бюджетного кредита является изменение по соглашению сторон сроков, финансовых и иных условий исполнения ими обязательств по кредитному договору.
Решение о реструктуризации бюджетного кредита принимается на основании анализа финансового состояния заемщика при наличии у заемщика плана по оздоровлению финансового положения и заключения государственного органа, в компетенцию которого входят вопросы, отраженные в бизнес-плане или заключение поверенного (агента) и/или местного исполнительного органа.
48. Реструктуризация бюджетного кредита может быть осуществлена не более одного раза, за исключением случая, установленного частью второй настоящего пункта.
При применении в соответствии с законодательством Республики Казахстан реабилитационной процедуры в отношении заемщика допускается повторная реструктуризация бюджетного кредита заемщика, предусмотренная планом реабилитации, но не более одного раза.
Реструктуризация бюджетных кредитов в соответствии с пунктом 16 статьи 154 Бюджетного кодекса осуществляется на основании решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа по каждому кредитному договору при наличии положительного заключения консультативно-совещательного органа при центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или местном исполнительном органе.
Реструктуризация бюджетного кредита оформляется посредством заключения дополнительного соглашения к кредитному договору.
49. Для проведения реструктуризации заемщик обращается в уполномоченный орган по исполнению бюджета и вносит следующий пакет документации:
1) бизнес-план, который содержит финансовое состояние заемщика и меры по оздоровлению финансового положения;
2) заключение государственного органа, в компетенцию которого входят вопросы, отраженные в бизнес-плане или заключение поверенного (агента) и/или местного исполнительного органа.
Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании положительного заключения Комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках гарантированных государством займов, созданной в соответствии с решением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию выносит на рассмотрение проект решения на ближайшее заседание республиканской бюджетной комиссии.

47. Тараптардың келісімі бойынша олардың кредиттік шарттар бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдерінің, қаржылық және өзге де талаптарының өзгеруі бюджеттік кредитті қайта құрылымдау болып табылады.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешім қарыз алушыда қаржылық жағдайды сауықтыру жөнінде жоспар болған кезде қарыз алушының қаржылық жағдайын талдауы және бизнес-жоспарда көрсетілген мәселелер құзыретіне кіретін мемлекеттік органның қорытындысы немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және/немесе жергілікті атқарушы органның қорытындысы негізінде қабылданады.
48. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау, осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, бір реттен асырмай жүзеге асырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімін қолдану кезінде қарыз алушының бюджеттік кредитін оңалту жоспарында көзделгендей, бірақ бір реттен асырмай қайтадан қайта құрылымдауға жол беріледі.
Бюджеттік кредиттерді қайта құрылымдау Бюджет кодексінің 154-бабының 16-тармағына сәйкес тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органның жанындағы консультативтік-кеңесші органның оң қорытындысы болған кезде әрбір кредиттік шарт бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кредиттік шартқа қосымша келісім жасасу арқылы ресімделеді.
49. Қайта құрылымдауды жүргізу үшін қарыз алушы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттар топтамасын енгізеді:
1) қарыз алушының қаржылық ахуалын және қаржылық жағдайды сауықтыру жөніндегі шараларды қамтитын бизнес-жоспар;
2) бизнес-жоспарда көрсетілген мәселелер құзыретіне кіретін мемлекеттік органның қорытындысы немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және/немесе жергілікті атқарушы органның қорытындысы.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешіміне сәйкес құрылған Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, сондай-ақ мемлекет кепілдік берген қарыздардың шеңберінде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөніндегі комиссияның оң қорытындысы негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қабылдайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган шешім жобасын республикалық бюджет комиссиясының жақын арада болатын отырысының қарауына шығарады.

При реструктуризации бюджетного кредита, осуществляемой в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 53 настоящих Процедур, заключение Республиканской бюджетной комиссии к проекту решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не требуется.
Администратор бюджетной программы после утверждения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета соответствующего решения направляет посредством ИАИС "е-Минфин" согласованный проект дополнительного соглашения к кредитному договору на подпись центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в течение 5 (пяти) рабочих дней. Уполномоченный орган по исполнению бюджета подписывает дополнительное соглашение к кредитному договору в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При образовании просроченной задолженности, заемщик уплачивает неустойку (штраф, пеня), начисленную на момент принятия решения кредитора, в сроки, указанные в решении кредитора.
При согласии кредитора на изменение срока погашения основного долга, неустойка (штраф, пеня) также начисляется до момента принятия решения кредитора.
При введении реабилитационной процедуры в отношении заемщика начисление неустойки (пени, штрафов) приостанавливается по всем видам задолженности должника в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".
51. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств местного бюджета, принимается местным исполнительным органом на основании положительного заключения консультативно-совещательного органа при местном исполнительном органе.
52. При реструктуризации бюджетного кредита между кредитором, администратором программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору.
53. Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется посредством:
1) изменения сроков погашения основного долга и/(или) выплаты вознаграждения;
2) изменения периода освоения, в течение которого заемщик использует бюджетный кредит для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления бюджетного кредита;
3) изменения валюты бюджетного кредита;
4) капитализации (суммирования) задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, вознаграждению и иным платежам по кредиту;
5) полного и частичного списания неустойки (штрафа, пени).
Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется с обеспечением неизменности запланированного размера доходной части бюджета, утвержденного в республиканском бюджете на текущий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.
Основанием для отказа реструктуризации на изменение сроков погашения основного долга и/(или) выплаты вознаграждения является непредставление заемщиком обоснований невозможности погашения в ранее установленные сроки.
Основанием для отказа в реструктуризации на изменение периода освоения, в течение которого заемщик может использовать бюджетный кредит является представление заемщиком обращения в уполномоченный орган по исполнению бюджета после окончания срока освоения.

Осы Рәсімдердің 53-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шешімінің жобасына Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы талап етілмейді.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi шешiмдi бекiткеннен кейiн "е-Қаржымині" ИААЖ арқылы қол қойылған кредиттік шартқа қосымша келісімнің келісілген жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық органға 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қоюға жібереді. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган кредиттік шартқа қосымша келісімге 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қояды.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Мерзімі өткен берешек пайда болған жағдайда қарыз алушы кредитордың шешім қабылдау сәтінде есепке жазылған тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) кредитордың шешімінде көрсетілген мерзімде төлейді.
Кредитор негізгі борышты өтеу мерзімін өзгертуді келіскен жағдайда, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) кредитордың шешім қабылдау сәтіне дейін де есепке жазылады.
Қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімі енгізілген кезде "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес борышкердің берешегінің барлық түрлері бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды, айыппұлды) есепке жазу тоқтатыла тұрады.
51. Жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді жергілікті атқарушы органның жанындағы консультативтік-кеңес органының оң қорытындысы негізінде жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
52. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдаған кезде кредитордың, бағдарлама әкімшісінің және қарыз алушының арасында қайта құрылымдау туралы кредиттік шартқа қосымша келісім жасалады.
53. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау:
1) негізгі борышты өтеу және/(немесе) сыйақыны төлеу мерзімдерін өзгерту;
2) бюджеттік кредиттің берілу мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыруға қарыз алушының бюджеттік кредитті пайдалана алатын игеру кезеңін өзгерту;
3) бюджеттік кредиттің валютасын өзгерту;
4) бюджеттік кредит, кредит бойынша сыйақы және өзге де төлемдер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) капиталдандыру (жиынтықтау);
5) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) толық және ішінара есептен шығару арқылы жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген бюджеттің кіріс бөлігінің өзгеріссіз жоспарланған мөлшерін қамтамасыз ету кезінде жүзеге асырылады.
Қарыз алушының негізгі борышты өтеу және/немесе сыйақы төлеу мерзімдерін өзгертуге бұрын белгіленген мерзімдерде өтеу мүмкін еместігінің негіздемелерін ұсынбауы қайта құрылымдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Қарыз алушының игеру мерзімі аяқталғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өтініш беруі қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдалана алатын игеру кезеңін өзгертуге қайта құрылымдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. При применении в соответствии с законодательством Республики Казахстан реабилитационной процедуры в отношении заемщика допускается повторная реструктуризация бюджетного кредита заемщика, предусмотренная планом реабилитации, но не более одного раза.
55. Учет правительственных требований по кредитам, выданным из средств республиканского бюджета и средств, привлеченных за счет внешних займов, осуществляется государственным казначейством. Учет требований по кредитам, выданным из средств местных бюджетов, осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Государственное казначейство осуществляет регистрацию и учет бюджетных кредитов в ИАИС "е-Минфин".
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг использования бюджетных кредитов, контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке заемщиками, поверенными (агентами), конечными заемщиками.
Формы и сроки предоставления информации установлены приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 236 "Об утверждении Правил регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов".
56. Получателям бюджетных кредитов, поверенным (агентам) запрещается размещать на депозитах в Национальном Банке, банках второго уровня, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и в других финансовых инструментах, в том числе за рубежом, бюджетные средства с целью получения вознаграждений.
57. При предоставлении бюджетного кредита заемщику – физическому лицу требуется представить следующие документы:
1) удостоверяющий личность, используемый и представляемый физическим лицом посредством сервиса цифровых документов;
2) уведомление либо талон, подтверждающие регистрацию и начало предпринимательской деятельности (при наличии требования);
3) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов (для индивидуальных предпринимателей);
4) об отсутствии задолженности (просроченной задолженности) по ранее предоставленным бюджетным кредитам;
5) подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
6) документы, предусмотренные соответствующими отраслевыми правилами предоставления бюджетных кредитов.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімін қолданған кезде оңалту жоспарында көзделген, бірақ бір реттен аспайтын қарыз алушының бюджеттік кредитін қайта құрылымдауға жол беріледі.
55. Республикалық бюджет қаражатынан берілген кредиттер бойынша үкіметтік талаптар мен сыртқы қарыздар есебінен тартылған қаражатты есепке алуды мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырады. Жергілікті бюджет қаражатынан берілген кредиттер бойынша талаптарды есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық "е-Қаржымині" ИААЖ-да бюджеттік кредиттерді тіркеу мен есепке алуды жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттердің пайдаланылуына мониторингті жүзеге асырады, қарыз алушылар, сенім білдірілген өкілдер (агенттер), түпкілікті қарыз алушылар міндетті түрде беретін ақпараттың негізінде жобалардың іске асырылуын бақылайды.
Ақпарат беру нысандары мен мерзімдері "Бюджеттік кредиттерді тіркеу, есепке алу және мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 16 мамырдағы № 236 бұйрығында белгіленген.
56. Бюджеттік кредиттерді алушыларға, сенім білдірілген өкілдерге (агенттерге) бюджет қаражатын сыйақы алу мақсатымен Ұлттық банкте, екінші деңгейдегі банктерде, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда және басқа да қаржылық құралдарда, оның ішінде шетелде депозиттерге орналастыруға тыйым салынады.
57. Бюджеттік кредит беру кезінде қарыз алушы жеке тұлғадан мынадай құжаттарды ұсынуы талап етіледі:
1) цифрлық құжаттар сервисі арқылы жеке тұлға пайдаланатын және ұсынатын жек басының куәландыратын құжат;
2) тіркеуді және кәсіпкерлік қызметтің басталуын растайтын (талап болған жағдайда) хабарлама немесе талон;
3) мемлекеттік кірістер органдарында (жеке кәсіпкерлер үшін) есепке алынатын берешектерінің жоқтығы (бар екені) туралы мәлімет;
4) бұдан бұрын ұсынылған бюджеттік кредиттер бойынша берешектің (мерзімі өткен берешек) жоқтығы туралы;
5) болжамды кепілдік қамтамасыз етуге мүлік құқығын растайтын және кепіл мүлкіне басқа да ауыртпалықтың жоқтығы;
6) бюджеттік кредиттерді берудің тиісті салалық қағидаларда көзделген құжаттар.

58. При предоставлении бюджетного кредита заемщику – специализированной организации требуется представить следующие документы:
1) бухгалтерский баланс за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период с приложением расшифровки, в том числе дебиторской и кредиторской задолженности;
2) отчет о движении денежных средств за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период;
3) отчет о прибылях и убытках за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период;
4) заключение независимого аудитора за предыдущий финансовый год;
5) документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
6) электронную форму сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, согласно пункту 1 статьи 100 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс);
7) документ о марже, взимаемой при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
8) учредительные документы;
9) документ о кредитной политике.
Глава 3. Процедуры отбора специализированных организаций
59. После принятия соответствующих бюджетов администраторами бюджетных программ в срок не более одного месяца определяются требования, предусмотренные в пункте 66 настоящих Процедур, к претендентам на определение специализированных организаций (далее – претенденты).
60. После выполнения пункта 59 настоящих Процедур администратор бюджетной программы в течение 3 (трех) рабочих дней направляет на согласование кредитору конкурсную документацию.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 10 (десяти) рабочих дней согласовывает конкурсную документацию и письменно информирует об этом администратора бюджетной программы.
61. Администраторы бюджетных программ объявляют конкурс на получение кредитов в рамках реализации бюджетных программ с указанием срока предоставления заявок.
62. Претенденты в определенные администраторами бюджетных программ сроки проведения конкурса подают заявки на участие в конкурсе с приложением документов, подтверждающих их соответствие условиям конкурса и содержащих предложения по условиям получения бюджетных кредитов и осуществления ими кредитования конечных заемщиков в рамках реализации конкретных бюджетных программ.
63. Администраторы бюджетных программ направляют запрос в уполномоченный орган по регулированию контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с целью получения информации о соблюдении претендентами соответствующих требований с приложением основных требований на получение бюджетных кредитов.
Администраторы бюджетных программ формируют в ИАИС "е-Минфин" справку о наличии задолженности (просроченной задолженности) претендентов по ранее полученным бюджетным кредитам за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.

58. Бюджеттік кредит беру кезінде қарыз алушы мамандандырылған ұйымдардан мынадай құжаттарды ұсынуы талап етіледі:
1) таратып жазуды, оның ішінде дебиторлық және кредиторлық берешекті таратып жазуды қоса бере отырып, алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша бухгалтерлік теңгерім;
2) алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
3) алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша пайдалар мен шығындар туралы есеп;
4) тәуелсіз аудитордың алдыңғы қаржы жылындағы қорытындысы;
5) болжамды кепілді қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепіл мүлкіне өзге ауыртпалықтарының жоқтығын растайтын құжат;
6) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтердің электрондық нысаны;
7) түпкілікті қарыз алушыға бюджеттік кредит беру кезінде алынатын маржа туралы құжат;
8) құрылтай құжаттары;
9) кредит саясаты туралы құжат.
3-тарау. Мамандандырылған ұйымдарды іріктеу тәртібі
59. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджеттерді қабылдағаннан кейін бір айдан аспайтын мерзімде мамандандырылған ұйымдарды айқындауға үміткерлерге (бұдан әрі – үміткерлер) қойылатын, осы Рәсімдердің 66-тармағында көзделген талаптар айқындалады.
60. Осы Рәсімдердің 59-тармағын орындағаннан кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурстық құжаттаманы кредиторға келісуге жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде конкурстық құжаттаманы келіседі және жазбаша түрде ол туралы бюджеттік бағдарламаның әкімшісін хабардар етеді.
61. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері өтінім беру мерзімін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде кредиттерді алуға конкурс жариялайды.
62. Үміткерлер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері айқындаған конкурсты өткізу мерзімдерінде конкурсқа қатысуға өтінімдерді конкурс шарттарына сәйкестігін растайтын және нақты бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде бюджеттік кредиттер алу және олардың түпкілікті қарыз алушыларға кредит беруді жүзеге асыруы шарттары бойынша ұсыныстарды қамтитын құжаттарды қоса бере отырып береді.
63. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік кредиттер алуға қойылатын негізгі талаптарды қоса бере отырып, үміткерлердің тиісті талаптарды сақтауы туралы ақпаратты алу мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға сұрау салу жібереді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері "е-Қаржымині" ИААЖ-да республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бұрын алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) бар-жоғы туралы анықтаманы қалыптастырады.

64. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в течении 5 (пяти) рабочих дней согласно запросам, направляет администраторам бюджетных программ информацию о соблюдении претендентами требований для участия в конкурсе.
65. К конкурсу допускаются претенденты, имеющие положительное заключение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и/или местных исполнительных органов.
66. Для рассмотрения документов и отбора заемщиков из числа допущенных к участию в конкурсе претендентов администраторами бюджетных программ создаются конкурсные комиссии.
Конкурсная комиссия должна состоять из представителей уполномоченного органа по исполнению бюджета и администратора бюджетных программ.
Конкурсная комиссия в целях надлежащего кредитования, обеспечивающего выполнение бюджетных программ, производит рассмотрение заявок претендентов и осуществляет их отбор исходя из требований:
наименьшего уровня расходов, связанных с бюджетным кредитованием конечных заемщиков;
качества обеспечения (объем, форма, ликвидность);
качества ссудного портфеля;
объема собственного капитала;
опыта работы в области кредитования;
отсутствие судимости у руководителей и ключевых работников.
67. Администраторы бюджетных программ определяют на конкурсной основе специализированные организации и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства и национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, приоритет в отборе которых осуществляется в соответствии с условиями бюджетного кредитования.
66. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с администратором бюджетной программы и со специализированной организацией, определенной на конкурсной основе, заключают кредитный договор (соглашение) на основании принятых решений центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа о предоставлении кредитов.
69. Все споры и разногласия сторон, возникающие при бюджетном кредитовании, разрешаются на условиях заключенных кредитных договоров (соглашений) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Процедуры по взысканию суммы задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа и/или суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению

64. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күннің ішінде сұрау салуларға сәйкес бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне үміткерлердің конкурсқа қатысуына қойылатын талаптарды сақтауы туралы ақпаратты жібереді.
65. Конкурсқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және/немесе жергілікті атқарушы органдардың оң қорытындысы бар үміткерлер жіберіледі.
66. Құжаттарды қарау және конкурсқа қатысуға жіберілген үміткерлердің қатарынан қарыз алушыларды іріктеу үшін бағдарламалардың әкімшілері конкурстық комиссия құрады.
Конкурстық комиссия бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өкілдерінен тұруы тиіс.
Конкурстық комиссия бюджеттік бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ететін тиісінше кредит беру мақсатында үміткерлердің өтінімдерін қарауды жүргізеді және мыналарға:
түпкілікті қарыз алушыларға бюджеттік кредит берумен байланысты шығыстардың ең аз деңгейіне;
қамтамасыз ету сапасына (көлемін, нысанын, өтімділігін);
несие қоржынының сапасына;
меншік капиталының көлемініне;
кредит беру саласындағы жұмыс тәжірибесіне;
басшыларда және негізгі қызметшілерде сотталмағандығына сүйене отырып, оларды іріктеуді жүзеге асырады.
67. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері конкурстық негізде қаржы агенттіктері мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымдарды және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияны қоспағанда, іріктеуде басымдығы бюджеттік кредиттеу шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын мамандандырылған ұйымдарды және сенім білдірілген өкілдерді (агенттерді) айқындайды.
68. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен және конкурстық негізде анықталған мамандандырылған ұйыммен бірлесіп бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы органдардың кредиттер беру туралы қабылданған шешімдерінің негізінде кредиттік шарт (келісім) жасасады.
69. Бюджеттік кредит беру кезінде туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер жасалған кредиттік шарттардың (келісімдердің) талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
4-тарау. Жергілікті атқарушы органнан бюджеттік кредит бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) сомасын және/немесе нысаналы мақсатына сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі рәсімдер

70. Мероприятия по взысканию сумм задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и/или сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению местным исполнительным органом, осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
При наличии задолженности у местного исполнительного органа по бюджетному кредиту, выделенному из вышестоящего бюджета, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующий территориальный орган государственного казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета письменное указание о принятии мер, предусмотренных пунктом 1 статьи 111 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 70 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 22.08.2025 № 458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
71. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета к концу текущего финансового года направляет акиму соответствующего местного исполнительного органа напоминание о необходимости погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и/или возврата сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению, с указанием срока погашения.
72. В случае невозврата местным исполнительным органом сумм задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующий территориальный орган государственного казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа.
В случае невозврата местным исполнительным органом в течение месяца после подписания акта государственного аудита и финансового контроля, суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению, выделенных из вышестоящего бюджета, государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующий территориальный орган государственного казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа.
73. На следующий рабочий день после получения указания от государственного казначейства или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета территориальный орган государственного казначейства осуществляет приостановление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:

70. Жергілікті атқарушы органның нысаналы мақсатына сай пайдаланбаған бюджеттік кредит бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) сомасын және/немесе бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі іс-шараларды бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Жоғары тұрған бюджеттен бөлінген бюджеттік кредит бойынша жергілікті атқарушы органның берешегі болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті аумақтық мемлекеттік қазынашылық органына Бюджет кодексінің 111-бабы 1-тармағында көзделген шараларды қабылдау туралы жазбаша нұсқау жібереді.
Ескерту. 70-тармақтың екінші бөлігіне орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 22.08.2025 № 458 (ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының соңына қарай тиісті жергілікті органның Әкіміне өтеу мерзімін көрсете отырып, нысаналы мақсатына сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу және/немесе бюджеттік кредит сомасын қайтару қажеттігі туралы ескерту жібереді.
72. Жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) сомасын қайтармаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган қазынашылықтың тиісті аумақтық бөлімшелеріне тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімінің аппаратының қызметін қамтамасыз ететін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және бюджеттік бағдарлама бойынша төлемдерді жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Мемлекеттік қаржылық бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін жергілікті атқарушы органмен бір ай ішінде жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы мақсатына сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын қайтармаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган қазынашылықтың тиісті аумақтық құрылымдық бөлімшелеріне тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімінің аппаратының қызметін қамтамасыз ететін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және бюджеттік бағдарлама бойынша төлемдерді жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жібереді.
73. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органнан нұсқау алғаннан кейін келесі жұмыс күні аумақтық қазынашылық бөлімшесі мыналар:

1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
3) командировочным расходам;
4) обязательным пенсионным взносам;
5) добровольным пенсионным взносам;
6) социальным отчислениям;
7) отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
8) оплате банковских услуг.
74. Если в течение 7 (семи) рабочих дней со дня письменного уведомления о приостановлении осуществления операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета не произведена корректировка местного бюджета за счет остатков бюджетных средств и не предоставлены в соответствующий территориальный орган государственного казначейства счета к оплате по погашению всех сумм задолженности (просроченной задолженности), то государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется приостановление операций (регистрация гражданско-правовых сделок и проведение платежей) по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:
1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам;
3) добровольным пенсионным взносам;
4) социальным отчислениям;
5) отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
6) оплате банковских услуг.
75. Возобновление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, производится по письменному обращению руководителя соответствующего территориального органа государственного казначейства в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета после предоставления счетов к оплате по погашению всех сумм задолженности (просроченной задолженности).
Глава 5. Порядок реализации и (или) обращения в государственную собственность имущества, взысканного в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) и (или) передаваемого в счет погашения бюджетного кредита, в том числе досрочного, а также прекращения требований кредитора по погашению бюджетного кредита

1) тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметкерлеріне төленетін жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) іссапар шығыстары;
4) міндетті зейнетақы жарналары;
5) ерікті зейнетақы жарналары;
6) әлеуметтік аударымдар;
7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
8) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы органның Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
74. Егер тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен жергілікті бюджетке түзету жүргізбесе және аумақтық қазынашылық органдарына берешектің барлық сомасын өтеу бойынша төлеуге берілетін шоттарын ұсынбаса, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган, мыналарды:
1) тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметкерлеріне айлық жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары;
3) ерікті зейнетақы жарналары;
4) әлеуметтік аударымдар;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
6) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша барлық операцияларды (азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және төлемдерді жүргізуді) тоқтата тұруды жүзеге асырады.
75. Тиісті жергілікті атқарушы органның Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды қайта жаңарту тиісті аумақтық мемлекеттік қазынашылық органы басшысының қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жазбаша өтініші бойынша берешектің (мерзімі өткен берешектің) барлық сомаларын өтеу бойынша төлеуге шоттар ұсынылғаннан кейін мемлекеттік жүргізіледі.
5-тарау. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті), оның ішінде мерзімінен бұрын өндіріп алу есебінен өндіріп алынған және (немесе) өтеу есебіне берілген мүлікті сату және (немесе) мемлекеттік меншікке айналдыру, сондай-ақ бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредитордың талаптарын тоқтату тәртібі

76. Имущество, взысканное в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, подлежит реализации через поверенных (агентов) и/или уполномоченный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Поверенные (агенты) реализуют имущество на открытом аукционе путем привлечения организаций, имеющих соответствующие лицензии, на конкурсной основе и перечисляют средства от продажи в доход республиканского бюджета. Оплата поверенному (агенту) расходов за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
По согласованию с кредитором погашение бюджетного кредита, в том числе досрочное, может осуществляться имуществом заемщика или конечного заемщика, возникшим при реализации инвестиционных стратегических проектов.
При реализации имущества размер требований кредитора уменьшается на сумму средств, поступивших в доход республиканского бюджета.
77. В отдельных случаях имущество, взыскиваемое в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) и (или) передаваемое в счет погашения бюджетного кредита, в том числе досрочного, подлежит обращению в государственную собственность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
78. При обращении имущества в государственную собственность центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании правоустанавливающих и других документов, подтверждающих права (обременения прав) на имущество заключает соглашение с поверенным (агентом) и/или судебным исполнителем, банкротным управляющим, заемщиком, и/или другими заинтересованными лицами, предполагающее принятие имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетным кредитам.
79. Уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает принятие имущества согласно заключенному соглашению, определенному в пункте 78 настоящих Процедур.
80. При обращении в государственную собственность имущества при досрочном погашении или в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, размер требований кредитора уменьшается на сумму стоимости имущества. Оценка имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, осуществляется за счет средств заемщика.
81. Перевод долга по бюджетному кредиту допускается по соглашению сторон кредитного договора на основании решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа.
Перевод долга осуществляется при передаче имущества, взысканного (предлагаемого) в счет погашения долга по бюджетному кредиту.
Перевод долга по бюджетному кредиту оформляется посредством заключения соглашения между кредитором, заемщиком и новым заемщиком.
Начисление вознаграждения по бюджетному кредиту прекращается с момента принятия решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа о переводе долга по бюджетному кредиту. При наличии просроченной задолженности по бюджетному кредиту на момент принятия решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа, начисление пени (штрафов) не прекращается до фактического принятия имущества в государственную собственность.
Высвобождение залогового обеспечения осуществляется после исполнения всех обязательств по соглашению, заключенному между кредитором, заемщиком и новым заемщиком.

76. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне өндіріп алынған мүлік сенім білдірілген өкілдер (агенттер) және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атқару құжаттарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган арқылы сатылуға жатады.
Сенім білдірілген өкілдер (агенттер) конкурстық негізде мамандандырылған ұйымдарды немесе тиісті лицензиялары бар өзге ұйымдарды тарту жолымен мүлікті ашық аукционда конкурстық негізде сатады және сатудан түскен қаражатты республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін шығыстардың ақысын төлеуді бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Кредитормен келісім бойынша бюджеттік кредитті, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеу инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру кезінде туындаған қарыз алушының немесе түпкілікті қарыз алушының мүлігімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Мүлікті сату кезінде кредитор талаптарының мөлшері республикалық бюджет кірісіне түскен қаражат сомасына азаяды.
77. Жекелеген жағдайларда берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне және (немесе) бюджеттік кредитті өтеу есебіне, оның ішінде мерзімінен бұрын берілетін өндіріп алынған мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік меншікке айналдыруға жатады.
78. Мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құқық белгілейтін және өзге де меншік құқығы туындағанын растайтын (ауыртпалық салу құқығы) құжаттардың негізінде сенім білдірілген өкілмен (агентпен) және/немесе сот орындаушысымен, банкроттық басқарушымен, бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке қабылдауды ұйғаратын қарыз алушымен және/немесе өзге де мүдделі тұлғалармен келісім жасасады.
79. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Рәсімдердің 78-тармағында анықталған, жасалған келісімге сәйкес мүлікті қабылдауды қамтамасыз етеді.
80. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде немесе мерзімінен бұрын өтеу кезінде кредитор талаптарының мөлшері мүлік құнының сомасына азайтылады. Бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікті бағалау қарыз алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
81. Бюджеттік кредит бойынша борышты аударуға бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде кредиттік шарт тараптарының келісімі бойынша жол беріледі.
Борышты аудару бюджеттік кредит бойынша борышты өтеу есебіне өндіріп алынған (ұсынылған) мүлікті берген кезде жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредит бойынша борышты аудару кредитор, қарыз алушы және жаңа қарыз алушы арасында келісім жасасу арқылы ресімделеді.
Бюджеттік кредит бойынша сыйақыны есептеу бюджеттік кредит бойынша борышты аудару туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімі қабылданған сәттен бастап тоқтатылады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімі қабылданған сәтте бюджеттік кредит бойынша мерзімі өткен берешек болған жағдайда, өсімпұлды (айыппұлдарды) есептеу мүлікті мемлекеттік меншікке іс жүзінде қабылдағанға дейін тоқтатылмайды.
Кепілдік қамтамасыз етуден босату кредитор, қарыз алушы және жаңа қарыз алушы арасында жасалған Келісім бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін жүзеге асырылады.

82. Прекращение требований кредитора по погашению бюджетного кредита осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
83. Задолженность (просроченная задолженность) ликвидированных заемщиков, а также задолженность (просроченная задолженность) заемщиков, по которым требования прекращены на основании вступившего в законную силу решения суда об отказе в удовлетворении или частичном удовлетворении иска кредитора, подлежит списанию кредитором в соответствии с законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Суммы правительственных требований по бюджетным кредитам, с учетом прекращения требований к ликвидированным предприятиям-заемщикам, в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат корректировке.
84. На требования кредиторов по бюджетным кредитам исковая давность не распространяется.
Не осуществляется погашение задолженности по бюджетным кредитам, признанным безнадежными к взысканию.
Признание бюджетных кредитов безнадежными к взысканию осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 305 "Об утверждении Правил признания бюджетных кредитов безнадежными.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года № 325
Правила определения полномочий поверенного (агента), размер и условия оплаты его вознаграждения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения полномочий поверенного (агента), размер и условия оплаты его вознаграждения (далее – Правила) разработаны в реализацию пункта 8 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют полномочия поверенного (агента), размер и условия оплаты его вознаграждения.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) контроль целевого использования бюджетных кредитов – система мероприятий (камеральный контроль, аудит), направленных на проверку соответствия фактического использования бюджетных кредитов установленным требованиям и их целям;
2) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;

82. Бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредитордың талаптарын тоқтатуды тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
83. Олар бойынша талаптар кредитордың талап-арызы қанағаттанудан немесе ішінара қанағаттанудан бас тартылғаны туралы заң күшіне енген сот шешімдері негізінде таратылған қарыз алушылардың берешегі (мерзімі өткен берешегі), сондай-ақ берешек (мерзімі өткен берешек) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредитордың есептен шығаруына жатады.
Бюджеттік кредит бойынша үкіметтік талаптардың сомасы таратылған - қарыз алушы кәсіпорындарға қойылатын талаптардың тоқтатылуын ескере отырып, Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес түзетуге жатады.
84. Бюджеттік кредиттер бойынша кредиторлардың талаптарына талап қою мерзімі қолданылмайды.
Өндіріп алуға үмітсіз деп танылған бюджеттік кредиттер бойынша берешекті өтеу жүзеге асырылмайды.
Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану "Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 305 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 325 Бұйрыққа
2-қосымша
Сенiм бiлдiрiлген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін, оның сыйақысының мөлшері мен төлеу шарттарын айқындау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сенiм бiлдiрiлген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін, оның сыйақысының мөлшері мен төлеу шарттарын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 154-бабы 8-тармағын іске асыру үшін әзірленді және сенiм бiлдiрiлген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін, оның сыйақысының мөлшері мен төлеу шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын бақылау – бюджеттік кредиттерді нақты пайдаланудың белгіленген талаптар мен олардың мақсаттарына сәйкестігін тексеруге бағытталған іс-шаралар (камералдық бақылау, аудит) жүйесі;
2) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредиттік шарт тарапы;
3) қарыз алушы – бюджеттік кредитті алатын, кредиттік шартқа сәйкес негізгі борышты өтеу және сыйақыны, сондай-ақ басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді алатын кредиттік шарт тарапы;

4) информационная система заемщика/поверенного (агента) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
5) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
6) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством;
7) риск – вероятность нецелевого использования бюджетного кредита заемщиком.
Глава 2. Порядок определения полномочий поверенного (агента), размер и условия оплаты его вознаграждения
3. Поверенный (агент) определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета или администратором бюджетной программы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства.
Поверенными (агентами) выступают банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или организация, контрольный пакет акций, которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Заемщик или поверенный (агент) получает согласие заемщика или его законного представителя на сбор персональных данных полученное в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).
4. С поверенным (агентом) заключается договор поручения, обеспечивающий контроль за использованием бюджетного кредита по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств.
5. Договор поручения с поверенным (агентом) заключается при наличии у него информационной системы, обеспечивающей контроль за использованием бюджетного кредита по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств.

4) қарыз алушының/сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттық жүйесі – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
5) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредиттеуге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға;
6) түпкілікті қарыз алушы – кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттармен оған берілетін бюджеттік кредитті түпкілікті алушы;
7) тәуекел – қарыз алушының бюджеттік кредитті нысаналы пайдаланбау ықтималдығы;
8) тәуекелдерді басқару жүйесі – тәуекелдер дәрежесін (деңгейін) бақылауға негізделген процесс және бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылмау тәуекелдерін анықтау және ескерту мақсатында кредитор, қарыз алушы/сенім білдірілген өкіл (агент) әзірлейтін және (немесе) қолданатын шараларды қамтиды.
2-тарау. Сенiм бiлдiрiлген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін айқындау тәртібі, оның сыйақысының мөлшері мен төлеу шарттары
3. Қаржы агенттігін қоспағанда, сенім білдірілген өкілді (агентті) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісі айқындайды.
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйым сенім білдірілген өкілдер (агенттер) болады.
Қарыз алушы немесе сенім білдірілген өкіл (агент) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған дербес деректерді жинауға қарыз алушыдан немесе оның заңды өкілінен келісім алады.
Бюджеттік кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсаттарына, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің залалдарын жабуға, сенім білдірілген өкілдерге (агенттерге) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге берілмейді.
4. Сенім білдірілген өкілмен (агентпен) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылуын және міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын бақылауды қамтамасыз ететін тапсырма шарты жасалады.
5. Сенiм бiлдiрiлген өкiлмен (агентпен) жасалған тапсырма шарты онда бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылуын және мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң болуын бақылауды қамтамасыз ететiн ақпараттық жүйе болған кезде жасалады.

6. Поверенный (агент) производит расчет и определяет степень (уровень) риска по конечному заемщику, который рассчитывается по критериям оценки степени (уровня) риска и актуализируется не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
7. Заемщик/поверенный (агент) по поручению кредитора (доверителя) выполняет следующие действия:
1) оценка платежеспособности конечного заемщика;
2) оценка залогового обеспечения;
3) анализ отсутствия задолженности (просроченной задолженности) по кредитам, полученным ранее;
4) оценка экономической целесообразности и ожидаемого эффекта по проекту от использования бюджетного кредита;
5) определение конечных заемщиков и заключение с ними кредитных договоров;
6) обслуживание бюджетных кредитов;
7) проведение расчетов с заемщиками;
8) проведение мониторинга финансирования и реализации бюджетных инвестиционных проектов и (или) инвестиционных проектов, реализуемых заемщиком или конечным заемщиком;
9) проведение мониторинга финансового состояния конечного заемщика;
10) взыскание задолженности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
9. Оценка платежеспособности конечного заемщика осуществляется заемщиком/поверенным (агентом) после загрузки финансовых документов в информационной системе, интегрированной с системами государственных органов.
10. Анализ состояния залогового обеспечения осуществляется согласно внутренним правилам, утвержденным поверенным (агентом) на основании справки органов юстиции о первичной регистрации, размере уставного капитала, о составе учредителей, обо всех произведенных перерегистрациях и их причинах, а также о произведенных изменениях в уставе и/или письмо от конечного заемщика о наличии изменений в правовом статусе/изменений/дополнений в учредительные документы/изменений в организационной правовой форме конечного заемщика.
Отсутствие и/или наличие обременений третьих лиц на залоговое имущество подтверждается справкой уполномоченного органа или портала электронного правительства по залоговому обеспечению о наличии/отсутствии обременений.
11. Учет ссудной задолженности заемщика и распределения платежей ведется в информационной системе на основании введенных графиков погашения по основному долгу и вознаграждению, являющихся неотъемлемой частью кредитного договора и ежедневных банковских операций (проводках), связанных с выдачей и погашением кредита.
При возникновении просроченной задолженности любого из платежей, начисление по займу неустойки, пени, штрафов по имеющимся фактам нарушенного обязательства осуществляется в соответствии с условиями кредитного договора.
Конечный заемщик направляет поверенному (агенту) отчет со всеми подтверждающими документами о состоянии исполнения обязательств по целевому использованию кредита.
12. Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета, если иное не предусмотрено договором поручения на основании:
акта сверки между администратором бюджетной программы и поверенным (агентом), составленного на первое число месяца, в котором производится оплата;
копий актов выполненных работ (оказанных услуг) и выставленных счетов фактур.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений определяется администратором бюджетной программы по согласованию с кредитором и устанавливается в договоре поручения.
13. Поверенный (агент) не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи при бюджетном кредитовании конечного заемщика, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения конечными заемщиками обязательств по кредитному договору.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года № 325
Правила осуществления контроля за использованием бюджетных кредитов по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему

6. Сенім білдірілген өкіл (агент) тәуекел дәрежесін (деңгейін) бағалау өлшемшарттары бойынша есептелетін және есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірілмей өзектендірілетін түпкілікті қарыз алушы бойынша есепті жүргізеді және тәуекел дәрежесін (деңгейін) айқындайды.
7. Қарыз алушы/сенім білдірілген өкіл (агент) кредитордың (сенім білдірушінің) тапсырмасы бойынша мынадай іс-қимылдарды орындайды:
1) түпкілікті қарыз алушының төлем қабілеттілігін бағалау;
2) кепіл мүлкін бағалау;
3) бұрын алынған кредиттер бойынша берешектің (мерзімі өткен берешектің) болмауын талдау;
4) бюджеттік кредитті пайдаланудан жоба бойынша экономикалық орындылықты және күтілетін әсерді бағалау;
5) түпкілікті қарыз алушыларды айқындау және олармен кредиттік шарттар жасасу;
6) бюджеттік кредиттерге қызмет көрсету;
7) қарыз алушылармен есеп айырысуды жүргізу;
8) бюджеттік инвестициялық жобалардың және (немесе) қарыз алушы немесе түпкілікті қарыз алушы іске асыратын инвестициялық жобалардың қаржыландырылуы мен іске асырылуына мониторинг жүргізу;
9) түпкілікті қарыз алушының қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берешекті өндіріп алу.
8. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
9. Түпкілікті қарыз алушының төлем қабілеттілігін бағалауды қарыз алушы/сенім білдірілген өкіл (агент) мемлекеттік органдардың жүйелерімен интеграцияланған ақпараттық жүйеге қаржылық құжаттарды жүктегеннен кейін жүзеге асырылады.
Кепіл мүлкінің жағдайын талдау алғашқы тіркелгендігі, жарғылық капиталының мөлшері, құрылтайшылар құрамы, барлық қайта тіркеулер және олардың себептері туралы әділет органдарының анықтамасының негізінде, сонымен қоса жарғыдағы жүргізілген өзгерістер және/немесе құқықтық статуста өзгерістердің бар екендігі туралы соңғы қарыз алушының хаты, түпкілікті қарыз алушылардың құрылтайшылар құжаттарындағы өзгерістер/толықтырулар, ұйымдастыру құқықтық нысанында өзгерістер сенім білдірілген өкілмен (агентпен) бекітілген ішкі қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Кепіл мүлкіне үшінші тұлғалардың ауыртпалықтары бар болуы және/немесе болмауы уәкілетті органның анықтамасымен немесе кепіл мүліктері бойынша ауыртпалықтардың болуы/болмауы туралы электрондық үкімет порталының анықтамасымен расталады.
Қарыз алушының несиелік берешегін есепке алу және төлемдерді бөлу кредитті беру және өтеумен байланысты кредиттік шарттың және күнделікті банктік операциялар (өткізулер) ажырамас бөлігі ретінде негізгі борыш пен сыйақы бойынша өтеу кестесінің негізінде ақпараттық жүйеде жүргізіледі.
Төлемдердің кез келгенінің мерзімі өткен берешегі туындаған кезде қарыз бойынша тұрақсыздық айыбын, өсімпұлды, бұзылған міндеттеменің қолда бар фактілері бойынша айыппұлдарды есептеу кредиттік шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Түпкілікті қарыз алушы сенім білдірілген өкілге (агентке) кредитті нысаналы пайдалану бойынша міндеттемелерді орындау жағдайын растайтын барлық құжаттармен қоса есеп жібереді.
6. Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін сыйақы төлеуді, егер тапсырма шартында өзгеше көзделмесе, тиісті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі мыналар:
төлем жүргізілетін айдың бірінші күніне жасалған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мен сенім білдірілген өкілдің (агенттің) арасындағы салыстырып тексеру актісі;
орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілерінің көшірмелері мен ұсынылған шот-фактуралар негізінде жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшерін кредитормен келісім бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісі айқындайды және тапсырма шартында белгіленеді.
7. Түпкілікті қарыз алушы кредиттік келісім шарт бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатын комиссияларды, алымдарды және/ немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, сенім білдірілген өкіл (агент) түпкілікті қарыз алушыны бюджеттік кредиттеу кезінде қандай да бір комиссиялар, алымдар, және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 325 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды жүзеге асыру қағидалары

9) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством;
10) риск – вероятность нецелевого использования бюджетного кредита заемщиком;
12) система управления рисками – процесс, основанный на оценке степени (уровня) рисков и включает меры, вырабатываемые и (или) применяемые кредитором, заемщиком/поверенным (агентом) в целях выявления и предупреждения риска нецелевого использования бюджетных кредитов.
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления контроля за использованием бюджетных кредитов по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему
3. Контроль за целевым использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему осуществляется органом государственного аудита и финансового контроля с использованием ИАИС "е-Минфин", администратором бюджетной программы, кредитором и (или) поверенным (агентом) с использованием информационной системы поверенного (агента).
Администраторами бюджетных программ самостоятельно устанавливаются дополнительные требования по проведению контроля бюджетного кредитования, кроме контрольных функции, определенных поверенным (агентом) на основании оценки степени рисков согласно Приложению 2 к настоящему Приказу по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечень документов, необходимых при их представлении, в том числе с введением системы управления рисками в течение 3 (трех) месяцев с момента выделения бюджетных кредитов согласно приказу администратора бюджетных программ.
4. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
5. Контроль целевого использования бюджетного кредита конечным заемщиком осуществляется заемщиком/поверенным (агентом) в информационной системе путем проведения анализа информации, предусмотренной пунктом 6 настоящих Правил.
6. Анализ целевого использования бюджетного кредита конечным заемщиком проводится по следующей информации:
1) заявки на получение кредита;
2) первичных документов, подтверждающих целевое использование бюджетного кредита (договора с поставщиками, платежные документы, электронные счета фактуры, зарегистрированные через информационную систему органов государственных доходов; таможенных документов, содержащие сведения о товарах и иные сведения необходимые для выпуска товаров (таможенная декларация); заявление о ввозе товаров);

9) түпкілікті қарыз алушы – кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттармен оған берілетін бюджеттік кредитті түпкілікті алушы;
10) тәуекел – қарыз алушының бюджеттік кредитті нысаналы пайдаланбау болжамы;
11) тәуекелдерді басқару жүйесі – тәуекелдер дәрежесін (деңгейін) бақылауға негізделген және бюджеттік кредиттерді нысаналы пайдаланбау тәуекелдерін анықтау және ескерту мақсатында қарыз алушылармен/сенім білдірілген өкілдермен (агенттермен) өндірілген және (немесе) қолданылатын шаралар процесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды жүзеге асыру тәртібі
3. Бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды "е-Қаржымині" ИААЖ пайдалана отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, кредитор және (немесе) сенім білдірілген өкіл (агент) сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттық жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері сенім білдірілген өкіл (агент) бюджеттік кредиттер беру жөніндегі осы Бұйрыққа 2-қосымшаның 2-тарауының 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкес тәуекелдер дәрежесін бағалау негізінде айқындаған бақылау функцияларын қоспағанда, бюджеттік кредит беруге бақылау жүргізу бойынша қосымша талаптарды, оның ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бұйрығына сәйкес бюджеттік кредиттер бөлінген сәттен бастап 3 (үш) ай ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін енгізе отырып, оларды ұсыну кезінде қажетті құжаттардың тізбесін дербес белгілейді.
4. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
5. Түпкілікті қарыз алушының бюджеттік кредитті нысаналы пайдаланылуын бақылау қарыз алушымен/сенім білдірілген өкілмен (агентпен) ақпараттық жүйеде осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген ақпаратқа талдау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
6. Түпкілікті қарыз алушының бюджеттік кредитті нысаналы пайдалануына талдау мынадай ақпарат бойынша жүргізіледі:
1) кредитті алуға өтінімді;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы пайдаланылуын растайтын бастапқы құжаттарды (өнім берушілермен жасалған шарттар, төлем құжаттары, мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тіркелген электрондық шот-фактуралар; тауарлар туралы мәліметтерді және тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын кедендік құжаттар (кедендік декларация); тауарларды әкелу туралы өтініш);

3) результатов мониторинга использования бюджетных кредитов и формирования регулярной отчетности.
4) исполнения условий кредитного договора;
5) изменений в правовом статусе заемщика, а также контроль за отсутствием обременений третьих лиц на залоговое имущество.
7. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
8. Для проведения контроля орган государственного аудита и финансового контроля, администратор бюджетной программы, кредитор и (или) поверенный (агент) вправе запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование бюджетных кредитов, выданных на реализацию проекта.
9. Конечный заемщик подлежит оценке по степени (уровня) риска для оценки эффективности реализации бюджетной программы. Критерии степени (уровня) риска для категорирования, применяемые в отношении конечного заемщика:
наличие/отсутствие дохода от предпринимательской деятельности;
наличие/отсутствие уплаты налогов от предпринимательской деятельности и их динамику после получения бюджетного кредита;
наличие/отсутствие наемных работников;
динамика производства продукции;
статус экономической активности заемщика (действующий, приостановлен, закрыт);
отраслевые критерии риска с учетом целевого назначения бюджетного кредита.
Сноска. В пункт 9 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для оценки степени рисков заемщиком/поверенным (агентом) используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых конечным заемщиком, в том числе посредством автоматизированных систем;
2) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями, в том числе сведений информационных систем отраслевых ведомств.
Сноска. В пункт 10 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Контроль за целевым использованием поверенным (агентом)/заемщиком бюджетного кредита осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
12. Использованные не по целевому назначению суммы бюджетных кредитов согласно аудиторскому заключению, принимаемому по результатам государственного аудита, подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные кредиты, не позднее месяца после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита, в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года № 325
Критерии кредитоспособности заемщика

3) бюджеттік кредиттерді пайдаланудың мониторинг нәтижесі және жүйелі түрдегі есептілікті қалыптастыруды;
4) кредиттік шарттың талаптарын орындауды;
5) қарыз алушының құқықтық мәртебесіндегі өзгеріс, сондай-ақ кепіл мүлкіне үшінші тұлғалардың ауыртпалықтарының жоқтығын бақылауға талдау жүргізу арқылы жүзеге асырады.
7. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
8. Бақылау жүргізу үшін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, кредитор және (немесе) сенім білдірілген өкіл (агент) жобаны іске асыруға берілген бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға құқылы.
9. Түпкілікті қарыз алушы бюджеттік бағдарламаны іске асыру тиімділігін бағалау үшін тәуекел дәрежесі (деңгейі) бойынша бағалауға жатады. Түпкілікті қарыз алушыға қатысты қолданылатын санаттарға бөлу үшін тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) өлшемшарттары:
кәсіпкерлік қызметтен түсетін пайданың болуы/жоқтығы;
кәсіпкерлік қызмет үшін салық төлеудің болуы/жоқтығы және олардың бюджеттік кредитті алғаннан кейінгі серпіні;
жалданған жұмысшылардың болуы/жоқтығы;
қарыз алушының экономикалық белсенділігінің мәртебесі (қолданыста, тоқтатылған, жабылған);
бюджеттік кредиттің нысаналы мақсатын ескере отырып салалық тәуекел өлшемшарттары.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаржыландыру салаларының ерекшеліктерін ескере отырып, бюджеттік кредиттерді нысаналы пайдаланбау туралы тәуекелдер өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Сенім білдірілген өкіл (агент) тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздерін пайдаланады:
1) түпкілікті қарыз алушы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер арқылы мониторингтеу нәтижелері;
2) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді, оның ішінде салалық ведомстволардың ақпараттық жүйелерінің мәліметтерін талдау нәтижелері.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің)/қарыз алушының бюджеттік кредитті нысаналы пайдалануын бақылау Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Нысаналы мақсатына сай пайдаланылмаған бюджеттік кредиттердің сомалары мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін бір айдан кешіктірмей осы кредиттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке міндетті түрде қайтарылуға тиіс.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 325 бұйрығына
4-қосымша
Қарыз алушының кредит қабілеттілігінің өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии кредитоспособности заемщика (далее – Критерии) разработаны в реализацию пункта 6 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют критерии кредитоспособности заемщика.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) специализированные организации – банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также организации, контрольный пакет акций которых принадлежит государству либо национальному холдингу, либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
2) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;
4) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
Глава 2. Критерии кредитоспособности заемщика
3. Основными критериями кредитоспособности специализированной организации, заключающей кредитный договор с кредитором в лице уполномоченного органа по исполнению бюджета либо кредитором соответствующего местного исполнительного органа, являются:
отсутствие задолженности (просроченной задолженности) по кредитам, полученным ранее за счет денег республиканского и/или местных бюджетов;
отсутствие налоговой задолженности;
соблюдение пруденциальных нормативов, установленных банковским законодательством, в течение 3 (трех) последних месяцев, предшествующих дате проведения конкурса;
собственный капитал должен превышать сумму предоставляемого бюджетного кредита и остатка основного долга по ранее выданным бюджетным кредитам не менее чем в 2 (два) раза, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность жилищных строительных сберегательных банков, кредитование в сфере агропромышленного комплекса, национального управляющего холдинга, основной деятельностью которого является управление принадлежащими ему на праве собственности и переданных в доверительное управление пакетов акций (долей участия) национальных институтов развития, национальных компаний, у которых собственный капитал должен составлять не менее 50 (пятидесяти) процентов от суммы предоставляемого бюджетного кредита и остатка основного долга по ранее выданным бюджетным кредитам;
наличие обеспечения по своевременному возврату бюджетных кредитов; при необходимости наличие филиальной сети и/или корреспондентской сети.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қарыз алушының кредит қабілеттілігінің өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарт) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабының 6-тармағын іске асыру үшін әзірленді және қарыз алушының кредит қабілеттілігінің өлшемшарттарын айқындайды.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мамандандырылған ұйымдар – банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, акцияларының бақылау пакеті мемлекетке не ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі ұйымдар;
2) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредиттік шарт тарапы;
3) қарыз алушы – бюджеттік кредитті алатын, кредиттік шартқа сәйкес негізгі борышты өтеу және сыйақыны, сондай-ақ басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді алатын кредиттік шарт тарапы;
4) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредиттеуге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға;
2-тарау. Қарыз алушының кредиттік қабілетінің өлшемшарттары
3. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының кредиторымен немесе тиісті жергілікті атқарушы органның кредиторымен кредиттік шарт жасасатын қарыз алушы банктің кредиттік қабілетінің негізгі өлшемшарттары:
бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен алынған кредиттер бойынша мерзімі өткен берешегінің болмауы;
салықтық берешектің болмауы;
конкурсты өткізу күнінің алдындағы соңғы үш айдың ішінде банк заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтерді сақтауы;
меншікті капиталы берілетін бюджеттік кредит пен бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш қалдығы сомасынан кемінде 2 (екі) есе артық болуға тиіс тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінің қызметтерін жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кредиттеуді, негізгі қызметі меншік құқығында өзіне тиесілі және сенімгерлік басқаруға берілген ұлттық даму институттарының және ұлттық компаниялардың акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару болып табылатын ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда, меншікті капиталы берілетін бюджеттік кредит пен бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш қалдығы сомасынан кемінде 50 (елу) пайызды құрауы тиіс;
бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз етудің болуы; қажет болған кезде филиалдық желінің және/немесе корреспонденттік желінің болуы болып табылады.

4. Критерием кредитоспособности местных исполнительных органов является отсутствие задолженности (просроченной задолженности) по ранее полученным кредитам.
5. Кредитоспособность при бюджетном кредитовании физических лиц определяется поверенным (агентом).
6. Бюджетные кредиты иностранным государствам предоставляются за счет средств республиканского бюджета в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Бюджетные кредиты иностранным государствам предоставляются в случае проведения иностранным государством внутригосударственной процедуры, необходимой для придания обязательной силы международному договору о предоставлении бюджетного кредита.
Основной долг по бюджетным кредитам, предоставленным иностранным государствам, образует долг иностранных государств перед Республикой Казахстан.
Кредитоспособность иностранного государства, претендующего на получение бюджетного кредита, определяется в соответствии с присвоенными рейтингами ведущих международных рейтинговых агентств.
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года № 325
Правила включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств (далее – Правила) разработаны в реализацию пункта 13 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств (далее – Перечень финансовых агентств).
Глава 2. Порядок включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств
2. Для включения в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, финансовое агентство направляет администратору бюджетной программы следующие документы:
1) заявление на включение в перечень;
2) нотариально заверенную копию Устава;
3) финансовую отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительную записку) за последний финансовый год;
4) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, согласно пункту 1 статьи 100 Налогового кодекса.

4. Жергілікті атқарушы органдардың кредиттік қабілетінің негізгі өлшемшарты бұрын алынған кредиттер бойынша берешектің (мерзімі өткен берешегінің) болмауы болып табылады.
5. Жеке тұлғаларға бюджеттік кредит берген кезде кредиттік қабілетін сенім білдірілген өкіл (агент) анықтайды.
6. Шет мемлекеттерге бюджеттік кредиттер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес республикалық бюджет қаражаты есебінен беріледі.
Шет мемлекеттерге бюджеттік кредиттер шет мемлекеттердің бюджеттік кредит беру туралы халықаралық шартқа міндетті күш беру үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді жүргізуі жағдайында беріледі.
Шет мемлекеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш шет мемлекеттердің Қазақстан Республикасы алдындағы борышын құрайды.
Бюджеттік кредитті алуға үміткер шет мемлекеттің кредиттік қабілеті жетекші халықаралық рейтингтік агенттіктер берген рейтингтерге сәйкес анықталады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 325 бұйрығына
5-қосымша
Қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 154-бабы 13-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді және Қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне (бұдан әрі – Қаржы агенттіктерінің тізбесі) енгізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу тәртібі
2. Міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу үшін қаржы агенттігі бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне мынадай құжаттарды жолдайды:
1) тізбеге енгізуге арналған өтініш;
2) Жарғының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) соңғы қаржы жылындағы қаржылық есептілік (бухгалтерлік теңгерім, пайдалар мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба);
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер.

3. Действовал до 31.12.2025 в соответствии с п. 3 настоящего приказа.
4. Администратор бюджетной программы в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет в интегрированной автоматизированной информационной системе "е-Минфин" загрузку документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, уполномоченному органу по исполнению бюджета.
5. Отбор платежеспособных и устойчивых финансовых агентств, способных эффективно использовать бюджетные средства, проводится на основании критериев включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, для банков и организаций со стопроцентным участием государства, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которые устанавливаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Критерии включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств для прочих финансовых агентств, устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для национальных управляющих холдингов, созданных для управления и оптимизации управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики, а также для дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в связи с сезонностью допустимо превышение коэффициента финансовой независимости и коэффициента текущей ликвидности над рекомендуемыми значениями.
Нормы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не распространяются на организации со стопроцентным участием государства, осуществляющих деятельность в сфере оборонно-промышленного комплекса.
6. Исключен приказом Министра финансов РК от 22.08.2025 № 458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
7. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты загрузки администратором бюджетной программы документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, вносит предложение администратору бюджетной программы о включении финансового агентства в перечень в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам включения
финансовых агентств
в перечень финансовых агентств,
получающих бюджетных кредитов
из республиканского бюджета
без обеспечения
исполнения обязательств
Критерии включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств,
получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения
исполнения обязательств для банков и организаций со стопроцентным участием
государства, осуществляющих отдельные виды банковских операций

3. 31.12.2025 қоса алғанда қолданыста болды - осы бұйрықтың 3-тармағына сәйкес.
4. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 5 (бес) жұмыс күні ішінде "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жүктеуді жүзеге асырады.
5. Бюджет қаражатын тиімді пайдалануға қабілетті төлемге қабілетті және орнықты қаржы агенттіктерін іріктеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйымдар үшін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне қаржы агенттіктерін енгізу өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
Басқа қаржы агенттіктері үшін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей, республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне қаржы агенттіктерін енгізу критерийлері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару және ұлттық экономиканы дамыту үшін құрылған Ұлттық басқарушы холдингтер үшін, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары үшін маусымдыққа байланысты қаржылық тәуелсіздік коэффициенті мен ағымдағы өтімділік коэффициентінің ұсынылатын мәндерден асып кетуіне жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген нормалар қорғаныс-өнеркәсіп кешені саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйымдарға қолданылмайды.
6. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 22.08.2025 № 458 (ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламаның әкімшісінен осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүктеген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес қаржы агенттігін тізбеге енгізу туралы ұсыныс енгізеді.
Қаржы агенттіктерін
міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз етусіз
республикалық бюджеттен
бюджеттік кредиттер алатын
қаржы агенттіктерінің тізбесіне
енгізу қағидаларына
1-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мемлекет жүз пайыз қатысатын банктер мен ұйымдар үшін қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпестен республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу өлшемшарттары

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2025 № 458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Расчет
Рекомендуемые значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент использования собственных средств
СК/СП
> 0,1
Коэффициент использования собственных средств показывает насколько собственный капитал используется в работающих операциях
2
Излишек (недостаток) источников собственных средств
СК/ИА
> 1
Излишек (недостаток) источников собственных средств. Рост показателя в динамике свидетельствует о целенаправленной деятельности банка в сторону улучшения финансового положения
3
Коэффициент доли прибыли в капитале
(СК - УК)/СК
> 0,1
Коэффициент доли прибыли в капитале показывает, какая часть банковского капитала сформирована за счет прибыли
4
Рентабельность собственного капитала (ROE)
Пр/СК
> 0,1
Рентабельность собственного капитала (ROE) показывает эффективность использования собственного капитала
Примечание:
Основные сокращения:
СК – собственный капитал
СП – ссудный портфель
ИА – иммобилизованные активы
УК – уставный капитал
Пр – прибыль
Приложение 2
к Правилам включения
финансовых агентств в перечень
финансовых агентств,
получающих бюджетных кредитов
из республиканского бюджета
без обеспечения
исполнения обязательств
Критерии включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств,
получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения
исполнения обязательств для прочих финансовых агентств

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.08.2025 № 458 (ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Атауы
Есеп
Ұсынылатын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Меншікті қаражатты пайдалану коэффиценті
МК/НП
> 0,1
Меншікті қаражатты пайдалану коэффициенті меншікті капиталдың жұмыс операцияларында қаншалықты пайдаланылатындығын көрсетіп отыр.
2
Меншікті қаражат көздерінің артығы (жетіспеуі)
МК/ША
> 1
Меншікті қаражат көздерінің артығы (жетіспеуі). Көрсеткіштің серпіндегі өсуі қаржылық жағдайының жақсару жағына банктің нысаналы бағытталған қызметі туралы куәландырады.
3
Капиталдағы пайда үлесінің коэффиценті
(МК-ЖК)/МК
> 0,1
Капиталдағы пайда үлесінің коэффициенті банк капиталының қандай бөлігі пайда есебінен қалыптасқанын көрсетеді.
4
Меншікті капиталдың рентабельділігі (ROE)
Пд/МК
> 0,1
Меншікті капиталдың рентабельділігі (RОЕ) меншікті капиталды пайдалану тиімділігін көрсетеді
Ескертпе:
Негізгі қысқартулар:
МК – меншікті капитал
НП – несие портфелі
ША – шашыратылған активтер
ЖК – жарғылық капитал
Пд – пайда
Қаржы агенттіктерін
міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз етусіз
республикалық бюджеттен
бюджеттік кредиттер алатын
қаржы агенттіктерінің тізбесіне
енгізу қағидаларына
2-қосымша
Өзге де қаржы агенттіктері үшін қаржы агенттіктерін міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етусіз республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу өлшемшарттары

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2025 № 458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
№ п/ п
Наименование
Расчет
Рекомендуемые значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент финансовой независимости*
СК/СА
0,3-0,8
Коэффициент финансовой независимости характеризует зависимость финансовых агентств от займов.
Рассчитывается как частное от деления размера собственного капитала на суммарный актив.
Снижение значения коэффициента указывает на рост долговой нагрузки финансового агентства, что повышает риск неплатежеспособности.
2
Коэффициент покрытия процентов
Доход до налогообложения и вознаграждения по кредитам/сумма начисленного вознаграждения
> 1
Коэффициент покрытия процентов характеризует степень защищенности кредиторов от невыплаты процентов за предоставленный кредит. Данный показатель определяет допустимый уровень снижения прибыли, используемой для выплаты процентов. Рассчитывается путем деления дохода до удержания налогов и вознаграждения по кредитам на сумму начисленного вознаграждения по кредитам
3
Коэффициент текущей ликвидности*
ОС/КО
1-2
Коэффициент текущей ликвидности рассчитывается как частное от деления оборотных средств на краткосрочные обязательства и показывает достаточность оборотных средств у финансового агентства, которые используются для погашения краткосрочных обязательств
Чистый оборотный капитал
ОА-КО
> 0
Чистый оборотный капитал рассчитывается как разность между оборотными активами и краткосрочными обязательствами
Примечание:
* для национальных управляющих холдингов, созданных для управления и оптимизации управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики, а также для дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в связи с сезонностью допустимо превышение коэффициентов над рекомендуемыми значениями.
Основные сокращения:
СК – собственный капитал
СА – суммарный актив
ОС – оборотные средства
КО – краткосрочные обязательства
ОА – оборотные активы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.08.2025 № 458 (ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Атауы
Есеп айырысу
Ұсыны латын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Қаржылық тәуелсіздік коэффициенті*
МК/ЖА
0,3-0,8
Қаржылық тәуелсіздік коэффициенті қаржы агенттіктерінің қарыздардан тәуелділігін сипаттайды. Меншікті капитал мөлшерін жиынтық активке бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі. Коэффициент мәнінің төмендеуі қаржы агенттігінің қарыз жүктемесінің өсуін көрсетеді, ол төлемге қабілетсіздік тәуекелін арттырады.
2
Пайыздарды жабу коэффициенті
Салық салуға дейінгі табыс және кредиттер бойынша сыйақылар/ есептелген сыйақы сомасы
> 1
Пайыздарды жабу коэффициенті кредиторлардың ұсынылған кредит үшін пайыздарды төлемеуден қорғалу дәрежесін сипаттайды. Осы көрсеткіш пайыздарды төлеу үшін пайдаланылатын рұқсат етілетін пайданы төмендету деңгейін анықтайды. Салықтарды ұстағанға дейінгі кірісті және кредиттер бойынша сыйақыны кредиттер бойынша есептелген сыйақы сомасына бөлу жолымен есептеледі.
3
Ағымдағы өтімділік коэффициенті*
АҚ/ҚМ
1-2
Ағымдағы өтімділік коэффициенті айналым қаражатын қысқа мерзімді міндеттемелерге бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі және қысқа мерзімді міндеттемелерді орындау үшін пайдаланылатын қаржы агенттігінің айналым қаражатының жеткілікті екендігін көрсетеді.
4
Таза айналым капиталы
АА-ҚМ
> 0
Таза айналым капиталы айналым активтері мен қысқа мерзімді міндеттемелер арасындағы айырма ретінде есептеледі.
Ескертпе:
* даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару және басқаруды оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту үшін құрылған ұлттық басқарушы холдингтері үшін, сондай-ақ агроөнеркәсiп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдары үшін маусымдылыққа байланысты қаржылық тәуелсіздік коэффиценті мен ағымдағы өтімділік коэффицентінің ұсынылған мәнінен асуына жол беріледі.
Негізгі қысқартулар:
МК – меншікті капитал
ЖА – жиынтық актив
АҚ – айналым қаражаты
ҚМ – қысқа мерзімді міндеттемелер
АА – айналым активтері