Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2023 года № 32921.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с абзацем вторым пункта 4 статьи 171 и абзацем вторым пункта 3 статьи 230 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия и по случаю потери кормильца согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 июня 2023 года № 257
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности

Мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 маусымда № 32921 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171-бабының 4-тармағына және 230-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновация және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 257 бұйрығына
1-қосымша
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (анықтау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности (далее – Правила) разработаны в соответствии c первым абзацем пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республика Казахстан (далее – Социальный кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
3) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пособия, формируемый Государственной корпорацией в АИС "Е-макет";
4) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
5) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (услугодатель) (далее – уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий) – территориальное подразделение ведомства уполномоченного государственного органа;
6) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа по назначению пенсий и пособий, проводящее медико-социальную экспертизу;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 171-бабы 4-тармағының бірінші абзацына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қараудың тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
3) "Е-макет" автоматтандырылған ақпаратық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – "Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды электронды тағайындау жүйесі;
4) зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
5) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (көрсетілетін қызметті беруші) (бұдан әрі – зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган) – уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері;
6) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі – уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;

7) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
8) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астана, Алматы и Шымкент филиалы Государственной корпорации;
9) государственное социальное пособие по инвалидности (далее – пособие) – ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности;
10) получатель государственного социального пособия по инвалидности (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначено государственное социальное пособие по инвалидности;
11) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных уполномоченного государственного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных Социальным кодексом;
12) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
13) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
14) cервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
15) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
16) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") - автоматизированная информационная система "Система электронного назначения пенсионных выплат и пособий";
17) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

7) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
8) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;
9) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар (бұдан әрі – жәрдемақы) – азаматтарға мүгедектік туындаған кезде берілетін, бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ай сайынғы ақшалай төлемдер;
10) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды алушы (бұдан әрі – алушы) – мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;
11) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Әлеуметтік кодексте белгіленген жағдайларда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған уәкілетті мемлекеттік органның орталықтандырылған дерекқоры;
12) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
13) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Қордың қызметін реттеу, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) цифрлық құжаттардың сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, электрондық нысанда қызметтерді алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;
15) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
16) электрондық іс макеті (бұдан әрі –ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда "Е-макет" ААЖ-нде қалыптастыратын мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушының электрондық іс макеті;
17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".
4. Обращение за назначением пособия может осуществляться в любое время после возникновения права на пособие.
Пособие назначается со дня установления инвалидности, но не более чем за три месяца до дня обращения за его назначением или до дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Лица, имеющие право на получение пособия, представляют заявление по форме согласно приложению 1 (далее - заявление) к настоящим Правилам, через:
1) Государственную корпорацию;
2) подразделение медико-социальной экспертизы – при первичном установлении инвалидности по выбору услугополучателя для назначения государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности подается заявление по принципу "одного заявления" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) через портал;
4) через проактивную услугу – предоставление заявления при назначении пособия через проактивую услугу не требуется.
Глава 2. Порядок назначения пособия
Параграф 1. Порядок назначения пособия через Государственную корпорацию
6. Лица, имеющие право на получение пособия (далее - заявитель), представляют в Государственную корпорацию заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность.
При этом, по выбору заявителя заявление по принципу "одного заявления" могут подать на оказании государственных услуг лица, в установленном порядке признанные лицами с инвалидностью, за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае обращения за назначением пособия лиц, имеющих статус кандаса, для идентификации представляется удостоверение кандаса.
Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы, подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидаларды бекіту немесе өзгерту күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына, жәрдемақыны тағайындау бойынша уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға және "электрондық Үкіметтің" ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымның операторына жолдайды.
4. Жәрдемақыға құқығы туындағаннан кейін жәрдемақы тағайындау үшін жүгіну кез келген уақытта жүзеге асырылады.
Жәрдемақы мүгедектік белгіленген күннен бастап, бірақ оны тағайындауға жүгіну күніне дейін немесе Заңға сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім алған күнге дейін үш айдан аспайтын мерзімге тағайындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – өтініш) мыналар арқылы ұсынады:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы – мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша өтініш осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасау бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін "бір өтініш" қағидаты бойынша беріледі;
3) портал арқылы;
4) проактивті қызмет арқылы – жәрдемақы тағайындау кезінде проактивті қызмет арқылы өтініш беру талап етілмейді.
2-тарау. Жәрдемақыны тағайындау тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорация арқылы жәрдемақыны тағайындау тәртібі
6. Жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжатты ұсынады.
Бұл ретте, "бір өтініш" қағидаты бойынша өтініш берушінің таңдауы бойынша белгіленген тәртіппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасау бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді тағайындау үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш беруі мүмкін.
Қандас мәртебесі бар адамдар жәрдемақы тағайындауға жүгінгенде сәйкестендіру үшін қандас куәлігі ұсынылады.
Іс-әрекетке қабілетсіз, іс-әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті олардың заңды өкілдері береді.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.

Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, подлежат легализации согласно Правилами легализации документов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116), если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
7. Специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) государственных органов и (или) организации через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года);
в ИС "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан – на наличие сведений об установлении опеки (попечительства) над несовершеннолетним(и) ребенком (детьми);
в автоматизированной информационной аналитической системе "Төрелік" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" – на наличие сведений об установлении инвалидности.
Заявление подается в электронной либо бумажной форме, подписывается или заверяется ЭЦП заявителя, а также посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для назначения пособия, помимо документов, перечисленных в пункте 6 настоящих Правил, из централизованной базы данных лиц с инвалидностью запрашиваются сведения об установлении инвалидности заявителю.
При отсутствии сведений из централизованной базы данных лиц с инвалидностью к заявлению прилагается копия справки об инвалидности.
В зависимости от наличия представляется один из следующих документов:

Егер заңдар мен халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізбесінде № 16116 тіркелген) сәйкес тәртіпте құжаттар заңдастыруға жатады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
7. Құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдардың автоматтық жүйелеріне (бұдан әрі – АЖ):
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"АХАЖ" (азаматтардың хал актілерін жазу) АЖ-ға – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесіне – кәмелетке толмаған балаға (балаларға) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы мәліметтері бойынша;
"Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық талдамалық жүйесінде – бала (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер қоры" АЖ-ға – мүгедектік белгілеу туралы мәліметтердің болуына сұрау салуды қалыптастырады.
Өтініш электрондық не қағаз түрінде беріледі, оған қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен, сондай-ақ ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы куәландырылады.
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса беріледі.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттардың сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жәрдемақыны тағайындау үшін осы Қағидалардың 5-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа, мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған дерекқорынан өтініш берушіге мүгедектік белгілеу туралы мәліметтер сұратылады.
Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорында мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі қоса беріледі.
Бар-жоғына қарай мынадай құжаттардың біреуі ұсынылады:

1) решение Межведомственного экспертного совета по установлению причинной связи заболеваний, инвалидности лиц, подвергшихся радиационному воздействию;
2) решение Центральной военно-врачебной комиссии;
3) свидетельство о болезни, выданное госпиталем, или заключение военно-врачебной комиссии;
4) свидетельство о рождении ребенка с инвалидностью до восемнадцати лет (выписка из актовой записи о рождении или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении/расторжении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).
При назначении пособия лицам с инвалидностью с детства, потерявшим в период инвалидности кормильца, в соответствии с пунктом 6 статьи 177 Социального кодекса, представляется решение суда о подтверждении факта нахождения данных лиц на иждивении умершего кормильца.
9. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственного социального пособия по инвалидности" регламентирован согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. При обращении заявителя за назначением пособия специалистом, принявшим заявление, осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение пособия или государственного социального пособия по случаю потери кормильца, пенсионных выплат по возрасту или выслуги лет.
При получении сведений из ИС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения одной из указанных выплат или подачи заявления на их назначение заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления на государственное социальное пособие по инвалидности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, а также сведений, полученных из ИС, обеспечивают качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 6 и 8 к настоящим Правилам, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
12. При наличии оснований, предусмотренных подпунктом 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 172 Социального кодекса заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение государственного социального пособия по инвалидности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

1) Радиациялық әсерге ұшыраған адамдардың ауруының, мүгедектігінің себептік байланысын белгілеу жөніндегі ведомствоаралық сараптамалық кеңестің шешімі;
2) Орталық әскери-дәрігерлік комиссияның шешімі;
3) госпиталь берген ауруы туралы куәлік немесе әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы;
4) он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың туу туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию/бұзу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).
Әлеуметтік кодекстің 177-бабының 6-тармақшасына сәйкес мүгедектік кезеңінде асыраушысынан айырылған бала кезінен мүгедектігі бар адамдарға жәрдемақыны тағайындау кезінде аталған адамдардың қайтыс болған асыраушысынының асырауында болуын растау туралы сот шешімі ұсынылады.
9. "Мүгедектігі бойынша бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес регламенттелген.
10. Өтініш беруші жәрдемақыны немесе асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, жасына байланысты немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін жүгінген кезде өтінішті қабылдаушы өтініш берушінің тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеруді жүзеге асырады.
Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ көрсетілген төлемдердің бірін тағайындау немесе оларды тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
11. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден жәрдемақы тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, электронды құжаттардың көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
12. Әлеуметтік кодекстің 172-бабының 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздемелер болған кезде өтініш берушіге кідіріссіз осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.

13. При обращении услугополучателя по принципу "одного заявления" за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления направляет в отделение Государственной корпорации, для оказания государственной услуги по назначению пособия электронную заявку, состоящую из электронного заявления, электронных копий документов, а также сведения, полученные из ИС государственных органов и (или) организаций.
14. Заявление о назначении пособия в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) государственного социального пособия по инвалидности по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Электронные заявки, поступившие через МСЭ и портал регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение государственного социального пособия по инвалидности по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
15. Специалистом, принявшим заявление, заявителю направляется электронная расписка (при личном обращении заявителя расписка выдается в бумажном формате) о принятии документов.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок назначения пособия через портал
16. При обращении заявителя за назначением пособия посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении на назначение государственного социального пособия по инвалидности через веб-портал "электронного правительства" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в АИС "Е-макет".
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения пособия, проходит проверку в АИС "Е-макет" по следующим параметрам:

13. Көрсетілетін қызметті алушы мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар бала тәрбиелеушіге жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасау бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді тағайындауға "бір терезе" қағидаты бойынша жүгінгенде МӘС бөлімшесі өтінішті қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде электрондық өтініштен, құжаттардың электрондық көшірмелеріне тұратын жәрдемақы тағайындау бойынша электрондық өтінімді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
14. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны жәрдемақы тағайындау туралы өтініш осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде жәрдемақыны тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі. МӘС бөлімшесі және портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
15. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы электрондық қолхат жібереді (өтініш берушінің өзі жеке жүгінген жағдайда қолхат қағаз форматта беріледі).
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жәрдемақыны портал арқылы тағайындауға жүгіну тәртібі
16. Өтініш беруші мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салу мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және "Е-макет" ААЖ-ге жібереді.
Өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған өтініштерді портал "Е-макет" ААЖ-ге жібереді.
Жәрдемақы тағайындауға ұсынылған портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш "Е-макет" ААЖ-де мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:

1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение пособия или государственного социального пособия по случаю потери кормильца, пенсионных выплат по возрасту или за выслугу лет.
При положительном результате проверки по указанным параметрам заявление перемещается в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в АИС "Е-макет".
Заявителю, обратившемуся за назначением пособия посредством портала, в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.
Параграф 3. Порядок назначения пособия путем оказания проактивной услуги
17. При возникновении права на назначение пособия, по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 171 Социального кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале посредством АИС "Е-макет" инициируется sms-сообщение о возможности получения через проактивную услугу.
18. После получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, услугополучатель посредством абонентского устройства сотовой связи направляет sms-сообщение о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением пособия через проактивную услугу считается день получения согласия на оказание услуги.
19. При назначении пособия через проактивную услугу АИС "Е-макет" осуществляет запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
При получении из ИС сведений, подтверждающих факт назначения или подачи заявления на назначение пособия, процесс оказания проактивной услуги завершается.
20. Отделение Государственной корпорации регистрирует электронную заявку, состоящую из электронных сведений, формирует ЭМД, с электронным проектом решения и удостоверяет его ЭЦП.
20-1. В случае получения согласия услугополучателя на назначение пособия по инвалидности по причинам общего заболевания или трудового увечья поступившего посредством портала или через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) АИС "Е-макет" осуществляет автоматическую регистрацию заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП уполномоченного органа.
При непрохождении проверки по указанным параметрам АИС "Е-макет", автоматически представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) жәрдемақы немесе асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, жасына байланысты немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болғанда өтініш өңдеуге арналған "Е-макет" ААЖ-де кіріс хабарламалар журналына ауыстырылады.
3-параграф. Жәрдемақыны тағайындауға проактивті қызметтер көрсету тәртібі
17. Әлеуметтік кодекстің 171-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша жәрдемақы тағайындауға құқық туындаған кезде, "Е-макет" ААЖ-де арқылы абоненттіқ ұялы байланыс құрылғысының телефон нөмірі тіркелген жағдайда порталда көрсетілетілен қызметті алушыға жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама дайындалады.
18. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан басқа да қажетті мәліметтерді алғаннан кейін, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы шектелген қолжетімділік, банк шотының нөмірін беру немесе растау туралы хабарлама жіберіледі.
Жәрдемақы тағайындауға келісім алған күн проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға жүгінген күн болып есептеледі.
Жәрдемақы тағайындау мерзімі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім берілген күннен жеті жұмыс күнін аспауы тиіс.
19. Жәрдемақыны проактивті қызмет арқылы тағайындаған кезде қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ сұрау салу осы Қағидалардың 7-тармағымен көзделген "Е-макет" ААЖ арқылы жүзеге асырылады.
Проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе тиісті төлемді тағайындау фактісін растайтын мәліметтер уәкілетті мемлекеттік органдардың АЖ арқылы алынған кезде мемлекеттік қызмет көрсету процесі аяқталады.
20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді тіркейді, электрондық шешім жобасымен ЭІМ қалыптастырады және ЭЦҚ куәландырады.
20-1. Көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы немесе ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы келіп түскен жалпы ауруға шалдығу немесе жұмыста мертігу себептері салдарынан мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындауға келісімін алған жағдайда "Е-макет" ААЖ осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінішті автоматты түрде тіркеуді жүзеге асырады, содан кейін өтініш берушіге уәкілетті органның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтінішті қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда өтініш берушіге электрондық өтініштен бас тарту туралы хабарламаны автоматты түрде ұсынады.
Ескерту. 2-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок исчисления (определения) размеров, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначения (отказе в назначении) пособия
21. Отделение Государственной корпорации формирует ЭМД и проект решения со дня регистрации заявления на назначение пособия в течение одного рабочего дня.
Сформированный ЭМД направляется через филиал Государственной корпорации в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета пособия.
21-1. При назначении пособия по инвалидности по причинам общего заболевания или трудового увечья по заявлениям поступившим через портал и абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) АИС "Е-макет" автоматически:
формирует ЭМД и электронный проект решения о назначении государственного социального пособия по инвалидности согласно приложению 11 к настоящим Правилам, утверждает электронный проект решения посредством ЭЦП уполномоченного лица услугодателя;
в случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), формирует решение об отказе в назначении пособия по инвалидности;
автоматически осуществляет постановку электронного проекта решения на выплату в АИС "ЦБД".
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 21-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Размер пособия определяется в соответствии со статьей 177 Социального кодекса.
23. При исчислении и назначении размеров пособия все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.
24. Срок назначения пособия не превышает семи рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации или со дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.
В случае обращения за назначением пособия по инвалидности по причинам общего заболевания или трудового увечья через портал или абонентское устройство связи (проактивную услугу) срок назначения пособия не превышает один рабочий день со дня регистрации заявления.
Пособие назначается со дня установления инвалидности, но не более чем за три месяца до дня обращения за его назначением или до дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.

3-тарау. Жәрдемақы мөлшерін есептеу (анықтау), төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қалпына келтіру, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны бір жұмыс күні ішінде тағайындауға ЭІМ-ді және шешім жобасын қалыптастырады.
Қалыптастырылған ЭІМ жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің және жәрдемақыны есептеудің дұрыстығын тексереді.
21-1. Портал және "Е-макет" ААЖ ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы келіп түскен өтініштер бойынша жалпы ауруға шалдығу немесе жұмыста мертігу себептері салдарынан мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындау кезінде автоматты түрде:
осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы шешімнің ЭІМ және электрондық жобасын қалыптастырады, көрсетілетін қызыметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ арқылы шешімнің электрондық жобасын бекітеді;
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қалыптастырады.
"ОДҚ" ААЖ-да төлеуге шешімнің электрондық жобасын қоюды автоматты түрде жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жәрдемақы мөлшері Әлеуметтік кодекстің 177-бабына сәйкес анықталады.
23. Жәрдемақы мөлшерін тағайындаған және есептеу кезінде тиындармен есептелген барлық сома, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
24. Жәрдемақы тағайындау мерзімі Мемлекеттік корпорацияда барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап немесе Заңға сәйкес проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайды.
Жалпы ауруға шалдығу немесе жұмыста мертігу себептері салдарынан мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындауға портал немесе ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жүгінген жағдайда жәрдемақы тағайындау мерзімі өтініш тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен аспайды.
Жәрдемақы мүгедектік белгіленген күннен бастап, бірақ оны тағайындауға өтініш берген күнге дейін немесе Заңға сәйкес проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім алған күнге дейін үш айдан аспайтын мерзімде тағайындалады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий рассматривает ЭМД в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в назначении (изменении, возобновлении выплаты) пособия уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет заявителю уведомление о предварительном решении в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются уполномоченным органом по назначению пенсий и пособий в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий принимает решение о назначении (пересмотра решения о назначении (об отказе в назначении), возобновлении выплаты) или формирует мотивированный отказ в назначении пособия.
При обращении заявителя через Государственную корпорацию уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет результат рассмотрения в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства" не позднее, чем за сутки до истечения срока рассмотрения.
26. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении, выплаты) пособия требуется приобщение к ЭМД дополнительных документов уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий возвращает ЭМД и через отделение Государственной корпорации направляет уведомление по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон, о представлении дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления или sms-оповещения на мобильный телефон. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений государственного социального пособия по инвалидности, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
После направления заявителю уведомления отделение Госкорпорации формирует электронный проект решения на основании имеющихся в ЭМД данных, и направляет в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении пособия.
Если требуемые документы для назначения пособия представлены в течение тридцати рабочих дней, отделение Госкорпорации направляет для утверждения в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий электронный проект решения о назначении (изменении, возобновлении) выплаты пособия со дня возникновения права на выплату.
При отсутствии в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия документа по заявлениям, в том числе принятым через портал, на доработку выносит решение об отказе в назначении.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны ЭІМ-ге түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздеме анықталғанда, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге жәрдемақы тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган тыңдау нәтижелері бойынша тағайындау (төлемді қалпына келтіру, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қарау мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей қарау нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
26. Егер жәрдемақы төлемдерін тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды қоса тіркеу қажет екені анықталса зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган ЭІМ-ні қайтарады және осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарлама немесе ұялы телефонға sms-хабарландыру алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну туралы, оның ішінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етеді. Sms-хабарландырулар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға sms-хабарландырулардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушіге хабарлама жіберілгеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ-де бар деректер негізінде шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдау үшін зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Егер жәрдемақы тағайындау үшін талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні ішінде ұсынылса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы төлемдеріне құқық пайда болған күннен бастап төлемді тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешімнің электрондық жобасын зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.
ЭІМ-де, оның ішінде портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

27. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений государственного социального пособия по инвалидности по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Если в заявлении на назначение пособия указан номер мобильного телефона, зарегистрированного в базе мобильных граждан, уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
28. Документом, подтверждающим статус получателя, является удостоверение, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
В случае обращения за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В случае утери удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выписывает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу проставляется отметка "Дубликат".
В случае изменения вида или размера пособия либо изменения места жительства отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится соответствующая запись о произведенных изменениях.
29. Решение об отказе в назначении пособия принимается по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для назначения пособия и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для назначения пособия, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги, заявитель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.
30. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 АППК РК.

27. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өтініш берушінің өзі келген кезде береді.
Егер жәрдемақы тағайындауға өтініште мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы телефон нөмірі көрсетілсе, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлар жіберу арқылы автоматты режимде жолданады.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
28. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші жүгінген кезде қол қойдыра отырып осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес беретін куәлік алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылады.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.
Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінген жағдайда куәлік Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлігін жоғалтқан жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша куәліктің телнұсқасын жазып береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Жәрдемақының түрі немесе мөлшері өзгерген не тұрғылықты жері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі куәлікке қосымша бетте жүргізілген өзгерістер туралы тиісті жазба жасайды.
29. Жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту туралы шешім мынадай негіздер бойынша қабылданады:
1) жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) жәрдемақыны тағайындау үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативті құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
30. Көрсетілетін қызметті алушы ҚР ӘРПК 91-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға құқылы.

31. Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
32. Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
33. При этом услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
34. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель вправе обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации с соблюдением процедуры заслушивания, предусмотренной статьей 73 АППК РК.
36. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
37. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
38. Изменение размеров пособия в связи с повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением прожиточного минимума производится на основании решений о повышении размера государственного социального пособия по инвалидности уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.
39. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения группы инвалидности, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) и пособия по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения услугополучателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.

31. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
32. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.
33. Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
34. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінуге құқылы.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін қызметті берушіге түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде ҚР ӘРПК-нің 73-бабымен көзделген тыңдау рәсімін сақтай отырып қарауға жатады.
36. Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
37. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік тәртіппен (сотқа дейінгі) шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
38. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты жәрдемақының мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін арттыру туралы шешімдерінің негізінде жүргізіледі.
39. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлем алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, мүгедектік тобы өзгерген жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 11-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын дайындайды.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДБ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.

40. При достижении лицом с инвалидностью пенсионного возраста, выплата пособия прекращается или пересматривается с учетом размера получаемых пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет в соответствии с пунктом 8 статьи 177 Социального кодекса.
41. На основании решений уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособия в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный государственный орган.
42. Уполномоченный государственный орган направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
43. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
44. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
45. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособия, а также удержаний из них.
46. Выплата пособия производится Государственной корпорацией путем:
зачисления пособия на детей, находящихся в семьях по договору о патронате и (или) о передаче ребенка (детей) в приемную семью, на счет самого ребенка;
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации или отделение уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Заявление на изменение банковского счета и (или) способа выплаты и номер банковского счета передается уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий в Государственную корпорацию, в том числе через электронные каналы связи, при наличии согласия получателя, удостоверенного ЭЦП уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
47 Доставка пособия на дом производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью и участникам Великой Отечественной войны;
получателям пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.

40. Мүгедектігі бар адам зейнеткерлік жасқа жеткен кезде жәрдемақыны төлеу тоқтатылады немесе Әлеуметтік кодекстің 177-бабының 8-тармағына сәйкес алып отырған жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің мөлшері ескеріле отырып қайта қаралады.
41. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақыны тағайындау туралы шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған жәрдемақы сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 27-күніне Министрлік ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
42. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
43. Министрлік төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.
44. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
45. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес жәрдемақыны төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ олардан ұстап қалуларды қалыптастырады.
46. Жәрдемақыны төлеуді Мемлекеттік корпорация:
баланы (балаларды) қабылдайтын отбасыға беру туралы және (немесе) патронат туралы шарт бойынша отбасындағы балаларға жәрдемақыны аудару баланың өз шотына жүзеге асырылады;
зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
Зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның ЭЦҚ-сымен куәландырылған алушының келісімі болған кезде банк шотын және (немесе) төлем тәсілін өзгертуге өтінішті және банк шотының нөмірін зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым Мемлекеттік корпорацияға, оның ішінде электрондық байланыс арналары арқылы береді.
47. Жәрдемақыны үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдар мен қатысушыларына;
сексен жасқа толған жәрдемақылар алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.

48. Взаимодействие по выплате пособия получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
49. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
50. Отделение Государственной корпорации на основании решения о приостановлении выплаты государственного социального пособия по инвалидности уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, предусмотренным пунктом 1 статьи 179 Социального кодекса.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий:
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ежемесячно предоставляет в Государственную корпорацию электронные списки без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, согласно приложению 21-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 50 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пособия по заявлению на основании документов и (или) сведений, полученных из информационных систем, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление выплаты пособия.
52. Отделение Государственной корпорации на основании решения о прекращении выплаты государственного социального пособия по инвалидности уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, заявления и запросов, предусмотренным пунктом 3 статьи 179 Социального кодекса.
При прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий при утверждении решения о прекращении выплаты по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении пособия.
При вынесении судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пособия прекращается с момента первоначального назначения.
В целях обеспечения своевременного прекращения выплаты пособий:

48. Алушыларға жәрдемақыны төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
49. Жәрдемақыны төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
50. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтата тұру туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 179-бабының 1-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, соның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті осы Қағидаларға 21-1-қосымшаға сәйкес іздестіруде жүрген хабарсыз жоғалған адамдардың электрондық тізімдерін ай сайын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді жәрдемақы төлеуді тоқтата тұруды тудырған жағдайлардан болуын растайтын соның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған құжаттар мен (немесе) мәліметтер негізінде өтініш бойынша қалпына келтіреді.
52. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтату туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 179-бабының 3-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, өтініштер мен сұратулардың келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылғанда осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау процедурасы жүргізіледі.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша төлемді тоқтату туралы шешім бекітілген кезде алушы тарапынан заңсыз жәрдемақы алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактісін белгілеу үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттар ұсыну туралы сот шешімін шығарған кезде жәрдемақыны төлеу бастапқы тағайындау кезінен бастап тоқтатылады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтатуды қамтамасыз ету мақсатында:

Загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения) предоставляют в Государственную корпорацию сведения о смерти гражданина Республики Казахстан, временно проживавшего за пределами Республики Казахстан по мере их поступления в загранучреждения согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 52 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Если лицо с инвалидностью не явилось в подразделение медико-социальной экспертизы на переосвидетельствование в назначенный для этого срок, то выплата пособия ему приостанавливается, а в случае признания его вновь лицом с инвалидностью возобновляется со дня приостановления, но не более чем за один месяц, если подразделение медико-социальной экспертизы признает его за этот период лицом с инвалидностью.
При пропуске срока переосвидетельствования по уважительной причине выплата пособия производится со дня приостановления выплаты по месяц переосвидетельствования включительно, но не более чем за три года, если подразделение медико-социальной экспертизы признает его за этот период лицом с инвалидностью. При этом, если при переосвидетельствовании лицо с инвалидностью переведено в другую группу инвалидности (более высокую или более низкую), то пособие за указанное время выплачивается по прежней группе по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
54. В случае поступления документов исполнительного производства на удержания из пособия отделение Государственной корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан производит удержания в ЦБД.
В случае поступления заявления получателя на удержание из пособия отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения об удержании суммы государственного социального пособия по инвалидности уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам, подготовленного отделением Государственной корпорации.
55. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
56. В случае изменения группы инвалидности выплата пособия в новом размере осуществляется со дня изменения группы инвалидности.
В случае признания переосвидетельствованного трудоспособным пособие выплачивается по месяц признания его трудоспособным включительно.

Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері (бұдан әрі - шет елдегі мекемелер) осы Қағидаларға 22-1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болуы туралы мәліметтерді шет елдегі мекемелерге келіп түсуіне қарай Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Егер мүгедектігі бар адам белгіленген мерзімде қайта куәландыру үшін медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне келмесе, онда оған жәрдемақыны төлеу тоқтатыла тұрады, ал оны мүгедектігі бар адам деп қайта таныған жағдайда тоқтатылған күннен бастап, егер медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі оны осы кезеңде мүгедектігі бар адам деп таныса, бірақ бір айдан аспайтын уақыт үшін төлем қайта басталады.
Қайта куәландыру мерзімін дәлелді себеппен өткізіп алған кезде жәрдемақыны төлеу төлем тоқтатылған күннен бастап қайта кәуландырудан өткен айды қоса алғанда, егер медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі оны осы кезеңде мүгедектігі бар адам деп таныса, бірақ үш жылдан аспайтын уақыт үшін жүргізіледі. Бұл ретте, егер қайта куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам мүгедектіктің басқа (неғұрлым жоғары немесе неғұрлым төмен) тобына ауыстырылса, онда көрсетілген уақыт үшін жәрдемақы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұрынғы топ бойынша төленеді.
54. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыдан ұстап қалуға атқарушылық іс жүргізу құжаттары келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ОДБ-да ұстап қалуды жүргізеді.
Алушының жәрдемақысынан ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттің корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы сомасынан ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді.
55. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері қайтыс болу, кету фактілері туралы төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемдерді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемелер, іс-әрекеттер белгіленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-да күн сайын жазбалар жасайды.
56. Мүгедектік тобы өзгерген жағдайда жәрдемақыны жаңа мөлшерде төлеу мүгедектік тобы өзгерген күннен бастап жүзеге асырылады.
Қайта куәландырылушы еңбекке қабілетті деп танылған жағдайда, жәрдемақы оны еңбекке қабілетті деп таныған айды қоса алғанда төленеді.

57. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пособия осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделения Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из ИС и (или) запрос дела получателя пособия от уполномоченного органа страны проживания, выехавшего получателя пособия), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
по решению суда.
58. В случаях ошибочного перечисления сумм пособия Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию, либо приостанавливает исполнение указания.
59. Для списания сумм пособия, излишне перечисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, отделение Государственной корпорации обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного акта об установлении юридического факта о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм Государственной корпорации производится по акту списания на основании:
судебных актов (решений, приговоров, постановлений), в том числе об отказе в удовлетворении исковых требований о взыскании излишне перечисленных (выплаченных) сумм, по установленным основаниям гражданского законодательства, как не подлежащих возврату денежных средств, полученных в качестве неосновательного обогащения, а также при применении срока исковой давности;
судебных актов (постановлений, определений) о прекращении производства по делу в связи со смертью ответчика (должника, обвиняемого);
постановлений судебных исполнителей по взысканию в пользу физических и юридических лиц о прекращении исполнительного производства в связи со смертью должника и отсутствием правопреемника.

57. Жәрдемақының артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтiнiшi бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негіздемелер бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы мәліметтерді және (немесе) жәрдемақы алушы тұруға кеткен елдегі уәкілетті органнан жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды) қоса бере отырып, зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
58. Жәрдемақының сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация және зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
59. Өздеріне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) жәрдемақы сомаларын есептен шығару үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі борышкердің қайда екені белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) жеке басын анықтау мүмкіндігінің немесе мұрагері болмауына байланысты сомаларды қайтару мүмкін еместігі туралы заңды фактіні белгілеу туралы сот актісін шығару үшін өтінішпен қолданыстағы Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация артық аударған (төлеген) сомаларды есептен шығару:
сот актілері (шешімдер, үкімдер, қаулылар, соның ішінде негізсіз баю ретінде алған ақшалай қаражатты қайтаруға жатпайтын сияқты азаматтық заңнамадағы белгіленген негіздер бойынша артығымен аударылған (төленген) сомаларды төлеттіру туралы қуыным талабын орындауда, сондай-ақ талап қою мерзімін қолдануда бас тарту туралы;
жауап берушінің (қарыз алушы, айыпталушы) қайтыс болуына байланысты іс бойынша өндірістің тоқтауы туралы сот актілері (қаулылар, анықтаулар);
борышкердің қайтыс болуына және мұрагері болмауына байланысты атқарушылық өндірісті тоқтату туралы жеке және заңды тұлғалардың пайдасына өндіріп алу жөніндегі аумақтық бөлімнің қаулысы негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізіледі.

60. Дела получателей пособия, по которым осуществляется выплата пособия (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД хранятся постоянно в ИС уполномоченного государственного органа по назначению пенсий и пособий.
61. Дела получателей пособия, по которым приостановлены выплаты пособия, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи (наследника).
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев делам получателей пособия Государственной корпорацией выплата пособия возобновляется по решению о назначении пособия уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий.
62. Восстановление дубликата дела получателя пособия производится на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата дела получателей пособия проставляется отметка "Дубликат".
63. ИС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
64. Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Параграф 1. Порядок выплаты пособия при перемене местожительства
65. Получатели пенсий (пособий) по инвалидности, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, а также получатели пособия, сменившие место жительства внутри Республики Казахстан, представляют заявление на запрос пенсионного дела/дела получателя пособия по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя пенсии/пособия по прежнему местожительству заявителя.

60. Жәрдемақыны төлеу жүзеге асырылатын жәрдемақы алушылардың істері (қолданыстағы істер) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ЭІМ зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінде тұрақты түрде сақталады.
61. Жәрдемақыны төлеу тоқтатыла тұрған жәрдемақы алушылардың істері алушының өзі немесе отбасының мүшелері (мұрагер) жүгінгенге дейін "Бақылауда" деген белгімен қолданыстағы істерден бөлек сақталады.
62. Жәрдемақы алушы ісінің телнұсқасын қалпына келтіру зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде жүргізіледі.
Жәрдемақы алушылар iстерiнiң қалпына келтiрiлген телнұсқасының мұқабасында оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
63. АЖ олардың тағайындалуына сәйкес АЖ үзіліссіз жұмыс істеуі мен өзектілігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жиынтығын қамтамасыз етеді. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары арасындағы Бірыңғай көлік ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көлік ортасы есебінен де, сол сияқты техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
64. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингін АЖ-да мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
1-параграф. Тұрғылықты жерi өзгерген кезде жәрдемақы төлеу тәртібі
65. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген мүгедектігі бойынша зейнетақы (жәрдемақы) алшылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішінде тұрғылықты жерін ауыстырған жәрдемақы алушылар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы ісіне сұрау салуға өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.

66. Лица, прибывшие на постоянное местожительства в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктами 6 и 8 к настоящим Правилам, после поступления пенсионного дела.
67. Дело получателя пособия (при его наличии), выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя через филиал.
68. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, дело получателя пособия выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела получателя пособия по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Выплата пособия выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.
Параграф 2. Порядок выплаты пособия лицам, находящимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
69. Лицу, имеющему право на получение пособия, находящемуся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, пособие назначаются на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 6 и 8 к настоящим Правилам, представляемых администрацией учреждения в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
70. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем пособия, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в соответствии с пунктами 65 и 67 настоящих Правил, осуществляет выплату пособия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

66. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарында көзделген құжаттарды зейнетақы ісі түскен соң ұсынады.
67. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен адамның жәрдемақы алушының ісі (бар болса) Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрыңғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электронды сұрау салу жолдайды.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және филиал арқылы алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
68. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде жәрдемақы алушының ісін алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы алушының ісінің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге жәрдемақыны төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айға қоса жүргізіледі.
2-параграф. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі адамдарға жәрдемақыны төлеу тәртiбi
69. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі жәрдемақы алуға құқығы бар адамға жәрдемақы өтiнiштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне мекеме әкiмшiлiгi ұсынатын, осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көзделген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
70. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiне орналастырылған сәтте жәрдемақы алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесi орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкiмшiлiгi осы Қағидалардың 65 және 67-тармақтарына сәйкес ұсынған, көрсетiлген адамның өтiнiшi негiзiнде жәрдемақыға төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

71. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения личного дела получателя пособия ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления пособия.
Параграф 3. Порядок выплаты пособия в интернатных и центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящимся на полном государственном обеспечении
72 Опекун (попечитель) представляет в отделение Государственной корпорации копии решения суда о признании лица недееспособным (ограниченно дееспособным) либо решение органа опеки и попечительства об установлении опеки и попечительства.
Отделение Государственной корпорации по месту нахождения организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатного (дом-интернат общего и специального типа для взрослых или для умственно отсталых детей и другие) учреждения и в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара осуществляет выплату пособия на основании документов, полученных в соответствии с пунктами 65 и 67 настоящих Правил.
При этом, невыплаченные суммы пособия лицам за период до даты регистрации в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящимся на полном государственном обеспечении, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.
73. Государственная корпорация осуществляет выплату пособия (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в размерах и объемах, определенных пунктами 5 и 6 статьи 177 Социального кодекса, с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС о поступлении (выбытии) получателя пособия в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящегося на полном государственном обеспечении.
В случае поступления документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы пособия, установленные пунктом 5 статьи 177 Социального кодекса, определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пособия лицам, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящимся на полном государственном обеспечении осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом, невыплаченные суммы пособия за период до даты регистрации в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.

71. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының жеке ісін алғаннан кейін жәрдемақыны аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып оны есепке қояды.
3-параграф. Интернаттық және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі адамдарға жәрдемақыны төлеу тәртiбi
72. Қамқоршы (қорғаншы) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне адамды іс-әрекетке қабілетсіз (іс-әрекетке қабілеті шектеулі) деп тану туралы және қамқоршылық және қорғаншылық белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесін не қамқоршылық және қорғаншылық органының шешімін және қамқоршылықты (қорғаншылықты) растайтын құжатты ұсынады.
Интернаттық мекемелерде (ересектерге арналған немесе ақыл-ecі кем балаларға арналған жалпы және арнаулы үлгідегі интернат-үй және басқалар) және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыларды төлеуді осы Қағидалардың 65 және 67-тармақтарына сәйкес алынған құжаттар негізінде жүзеге асырады.
Бұл ретте, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі адамдарға тіркелген күніне дейінгі кезеңге төленбеген жәрдемақы сомалары алушының банк шотына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
73. Мемлекеттік корпорация жәрдемақыны (төлеу айына қажеттілік қалыптастырылғаннан кейін пайда болған сомаларды) төлеуді Әлеуметтік кодекстің 177-бабының 5 және 6-тармақтарында айқындалған мөлшерде және көлемде алушының мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында түскені (одан шыққаны) туралы ақпарат АЖ-ға енгізілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Әлеуметтік кодекстің 177-бабының 5-тармағында белгіленген жәрдемақының көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі адамдарға жәрдемақылар сомаларын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында тіркелген күніне дейінгі кезеңге төленбеген жәрдемақы сомалары алушының банк шотына аудару арқылы толық көлемде төленеді.

74. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пособия в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС уполномоченного государственного органа о выбытии получателя.
75. Детям с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящимся на полном государственном обеспечении, пособия выплачиваются в полном объеме, путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код района ___________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля
в сфере социальной защиты населения по области (городу)
Заявление
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: ________ кем выдан: _______
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ________________________________
Область _________________________________________________________
город (район) _________________________ село: ______________________
улица (микрорайон) ___________________ дом _______ квартира ________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет № _______________________________________________
Тип счета: _______________________________________________________
Прошу назначить (возобновить) мне государственное социальное пособие
по инвалидности.
Ранее государственное социальное пособие/пенсия по инвалидности, по случаю
потери кормильца, пенсионные выплаты по возрасту, за выслугу лет пособие
мне назначались/не назначались, в том числе за пределами Республики Казахстан
(ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров
выплачиваемого пособия, а также изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособия и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком
счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п Наименование документа Количество листов в документе Примечание
1
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) государственного социального пособия по инвалидности, путем
отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний ___________________ мобильный __________________
Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____" __________ 20 __ года.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения _____________________________
Дата и время подписания заявления:
"____"__________.________ года ___ часов ____ минут ____ секунд ____
------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина ________________________________
зарегистрировано за № ____
дата принятия документов "___" ___________ 20 ___ года
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) государственного
социального пособия
Форма
Код района _________________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля
в сфере социальной защиты населения
по __________________________ области (городу)
Филиал Акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по __________________________ области (городу)
Заявление по принципу "одного заявления"
от гражданина (ки) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)

74. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді уәкілетті мемлекеттік органның АЖ алушының шыққаны туралы ақпарат келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап толық көлемде қалпына келтіреді.
75. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында тұратын адамдарға және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға жәрдемақы зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банк шоттарына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауданның коды _______________________________
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Азамат _____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Туған күні: ____________________ жылғы "___" ________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ______________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _____
Берілген күні _____________ жылғы "___" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________
Облыс _____________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл _______________________
көше (шағынаудан) ________________ үй _______ пәтер____________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________
Шот түрі: ___________________________________________
Маған _______________________________________________________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Бұрын маған мүгедектіктігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы/зейнетақы, жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аудару үшін жеке банк шоты ашылғанда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескерту
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl ____________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" ___________________________
өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/sms-хабарламалар ____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________._____жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат _____________________________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға___________ өтініші қоса берілген құжаттармен № ____ болып тіркелді, өтініш тіркелген күн:
20___ жылғы "___" ____________ (өтінішті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркеген күннен бастап қызметті алу күні): 20__ жылғы "___" ____________.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
______________________________________________
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: __________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" __________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ________________________________
Область ____________ город (район) _____________ село: ______
улица (микрорайон) ___ _____дом ______ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет _________________________________________________
Тип счета: _______________________________________________________
Прошу назначить мне, ребенку с инвалидностью, опекаемому, лицу,
осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы
(нужное подчеркнуть):
________________________________________________________________
(при подаче заявления законным представителем указывается категория
инвалидности, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения ребенка
с инвалидностью/лица с инвалидностью первой группы или опекаемого)
государственное социальное пособие по инвалидности, специальное государственное
пособие по инвалидности, пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью,
пособие по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты
на случай утраты трудоспособности (нужное подчеркнуть)
Сведения о лице, осуществляющем уход за лицом с инвалидностью первой группы:
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
Дата рождения: "____" ____________ _____года
Адрес постоянного места жительства: _______________________________________
Область _____________________ город (район) ___________ село: ______________
улица (микрорайон) _____ дом __ квартира ___________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________________
банковский счет № ________________
Тип счета: _______________________________________________________________
Ранее государственное социальное пособие/пенсия по инвалидности, по случаю
потери кормильца, пенсионные выплаты по возрасту, за выслугу лет мне
назначались/не назначались в том числе за пределами Республики Казахстан
(ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размера
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка
с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы,
социальной выплаты на случай утраты трудоспособности, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных
данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации в течение
десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п Наименование документа Количество листов в документе Примечание
1
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной
выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй
группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении), государственного социального пособия по инвалидности,
специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему
ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой
группы, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности путем отправления
на мобильный телефон sms-оповещения.
При открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком
счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика
____________________________________________________________
Контактные данные заявителя, лица, осуществляющего уход за лицом
с инвалидностью первой группы с детства:
телефон домашний ___________ мобильный ____________________
Е-маil ___________
дата подачи заявления: "__ " ___________ 20 _____ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения _____________________________
Дата и время подписания заявления:
"__ " _____________.________ года____ часов ____ минут ____ секунд ____
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
-------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина __________________ на назначение государственного
социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия
по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия
по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты на случай
утраты трудоспособности с прилагаемыми документами зарегистрировано
за № ___________, дата регистрации заявления "____" ________ 20____ года
(дата получения услуги со дня регистрации заявления в отделении
Государственной корпорации) "___" _________ 20 ___ года.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменение размера
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка
с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы,
а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики
Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение
Государственной корпорации.
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы)
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) государственного
социального пособия по инвалидности
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение государственного социального пособия по инвалидности"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________ аудан коды
Қазақстан Республикасы _________________ облысы (қаласы) бойынша
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті Департаменті
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтініш
Азамат____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ___________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ____________________
Құжаттың сериясы: _______________ құжаттың нөмірі: __________ кім берген:
_____________________
Берілген күні ____________ жылғы "___" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________
Облыс ______________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл ______________________
көше (шағынаудан) ________________ үй _______ пәтер ___________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________
Банк шотының № ____________________________________________
Шот түрі: ____________________________________________
Маған, мүгедектігі бар балаға, қамқорлықтағы бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға (қажетінің асты сызылсын) ___________________________________________________
(заңды өкілі өтініш берген жағдайда мүгедектігі бар адамның санаты, баланың/ бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе қамқорлықтағының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған жылы көрсетіледі) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақыны, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді (қажетінің асты сызылсын) тағайындауды сұраймын.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адам туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ______________________________
Туған күні: ________________ жылғы "___" ______________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: _______________________
облысы__________ қаласы __________ ауылы _______
көшесі (шағынауданы) __ - үй _____ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________
Банк шотының № ____________________________________________
Шоттың түрі: _______________________________________
Бұдан бұрын маған мүгедектіктігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы/зейнетақы, жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасының тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістердің туындаған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстауға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын ашу кезінде, осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері
_________________________________________________________
Өтініш берушінің, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге
асыратын адамның байланыс деректері: үй телефоны _____________ ұялы
телефон _____________ Е-maіl _____________ өтініш берген күн: 20__ жылғы
"___" _____________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар___________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
_______________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда және қолы)
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат _____________________________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға___________ өтініші қоса берілген құжаттармен № ____ болып тіркелді, өтініш тіркелген күн:
20___ жылғы "___" ____________ (өтінішті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркеген күннен бастап қызметті алу күні): 20__ жылғы "___" ____________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімі бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
______________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша

Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мүгедектігі бойынша мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) услугодателя – при первичном установлении инвалидности за назначением государственного социального пособия по инвалидности (далее – пособия);
3) портал www.egov.kz;
4) абонентское устройство сотовой связи (проактивная услуга).
3
Срок оказания государственной услуги
через Государственную корпорацию, услугодателя, портал и абонентское устройство сотовой связи (проактивная услуга) - 7 (семь) рабочих дней.
В случае обращения за назначением пособия по инвалидности по причинам общего заболевания или трудового увечья через портал или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – 1 (один) рабочий день.
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
на портале для получения информации о назначении пособий – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
у услугодателя – времени на ожидание не требуется.
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя, в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная, проактивная, оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособий по форме согласно приложению 13 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности, утвержденных абзацем вторым пункта 4 статьи 171 Социального кодекса (далее - Правила).
Уведомление о назначении государственного социального пособия по инвалидности.
При оказании услуги через абонентское устройство связи (проактивную услугу) результат оказания услуги предоставляется посредством sms - оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) көрсетілетін қызметті беруші – мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындау үшін;
3) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, көрсетілетін қызыметті беруші, портал және ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы 7 (жеті) жұмыс күні.
Портал немесе ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жалпы ауруға шалдығу немесе жұмыста мертігу себептері салдарынан мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындауға жүгінген жағдайда – 1 (бір) жұмыс күні.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы хабардар етуі үшін 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
көрсетілетін қызметі берушіде – күту уақыты талап етілмейді.
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін проактивті түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әлеуметтік кодекстің 171-бабы 4-тармағының екінші абзацымен бекітілген Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (анықтау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 13-қосымшаға сәйкес нысанда жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Байланыс абоненттік құрылғысы арқылы (проактивті қызмет) қызмет көрсету кезінде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 11 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ____________________________
Область (город)__________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
населения по ______________ области (городу) № дела __________
1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка) __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ребенка с инвалидностью до 18 лет, лица с инвалидностью)
Пол ______________
Дата рождения "____" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "____" ________________ 20 ____ года № ____________
Группа инвалидности ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна ребенка
с инвалидностью до 18 лет ________________________________________
Причина заболевания _____________________________________________
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______
Социальным кодексом Республики Казахстан.
Размер месячного пособия ___________________________________ тенге
__________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "____" ____ 20 __ года по "_____" _____ 20 ___ года
2. Отказать в назначении пособия
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Уведомление от "___" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_____________________________________________________________
Дата рождения заявителя "___" ___________________ ________ года
о необходимости представления следующих документов
______________________________________________________________
___________________________________ до "___" __________ 20__ года.
В случае непредставления документов в течение указанного срока,
уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий выносит решение
о назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) пособия
по имеющимся документам.
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 13
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности
от "____" ________20__ года
Гражданин(ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решением уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий
№ ___ от "____" __ 20__ года
Вам утверждена ____________________________ (вид выплаты) в размере
____________________ тенге (сумма прописью) с "___" ______ 20__ года.
Отказано в назначении ___________________________________________.
основание (указать причины)
О дате выплаты будет сообщено дополнительно sms-уведомлением.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица ____________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Журнал уведомлений государственного социального пособия по инвалидности
по _________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының куәлігі
Удостоверение
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение
___________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты – отчество (при наличии)
"___" ____________ жыл\год
(туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы ___________________
Руководитель отделения
Берiлген уақыты "___" ___20__ жыл\год
Дата выдачи

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала)_____________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ______ облысы (қаласы) бойынша
департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешімі
Істің № __________
1. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қайта бастау, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ____________________________________________________
(18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың, мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жынысы _________ Туған күні 19__ жылғы "___" ____________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" _________ № ___________________
Мүгедектік тобы _________________________________________________
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың ата-анасының/ қамқоршысының, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда) ____________________________________
Аурудың себебі ________________________________________________
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің _____-бабының _________-тармағына сәйкес жәрдемақы тағайындалсын.
Айлық жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____ қоса алғанда ___________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" _________________
20__ жылғы "___" ___________ дейін төмендегі құжаттарды:
___________________________________________________________
___________________________________________________________ ұсыну
қажеттігі туралы.
Көрсетілген мерзім ішінде құжаттар ұсынылмаған жағдайда зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
___________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы № ________ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның
20__ жылғы "___" _________ № _______ шешімімен Сізге
______________________________________________________теңге
(төлем түрі) (сомасы жазбаша)
мөлшерінде бекітілді.
Тағайындаудан бас тартылды _______________________________
негіздеме (себебі көрсетілсін)
Төлем күні туралы қосымша sms-хабарлама жіберілетін болады.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды ______________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың хабарламалар журналы
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының куәлігі
Удостоверение
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение __________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты - отчество) (бар болса)
"___" ____________ жыл\год (туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы ___________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "___" ___20__ жыл/год
Дата выдачи

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік
кодексінің (немесе) _________________
Қазақстан Республикасы Заңының
_____________________ бабына сәйкес
_____________________________ теңге
________________________ мөлшерiнде
___________________________ жылдан
бастап _______________________ дейiн
__________________________________
(төлемнiң түрi)
______________________ тағайындалды.
Еңбек өтілі _________________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде
_____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi
тағайындалды.
1. В соответствии со статьей ________
Социального кодекса Республики
Казахстан (или) Закона Республики
Казахстан назначена (о)
____________________________
(вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "___" ________________ _______ года
по "___" _______________ _______ года
Стаж работы _______________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов
семьи ___________________________
4. Назначена государственная базовая
пенсионная выплата
с "___" ___________
20 ___ года в размере _________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
__________________________________
аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде
зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн.
Бөлiмше бастығы ________________
М.О.
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пенсии (пособия) производится
с "___" _____ года
в размере ________________ тенге
Руководитель отделения __________
М.П.
Снят с учета _____________________
рай(гор) отделение Государственной
корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере
________________ тенге
произведена по "___" _________ год
Руководитель отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi ұзартылды
немесе оның мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан
бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы)
тағайындалды.
____________________________________
(зейнетақы түрi, өтілі, табысы, мүгедектiк тобы,
_____________________ асырауындағы адамдар
саны және басқалар) өзгеруiне байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы ______________
М.О.
Выплата пенсии (пособия) продлена
или изменен размер
с "___" _______________ _______ года
до "___" ______________ _______ года
Пенсия (пособие) установлена
в размере ____________________ тенге
в связи с изменением
___________________________________
(вида пенсии, стажа,
___________________________________
дохода, группы инвалидности,
___________________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
___________________________________
Руководитель отделения ______________
М.П.
Приложение 16
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Журнал регистрации удостоверений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела
№ удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале ___________________ (прописью)
М.Ш.
Руководитель отделения ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (немесе) ______________________
Қазақстан Республикасы Заңының _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________ мөлшерiнде ______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_______________________________________
(төлемнiң түрi)
_________________________ тағайындалды.
Еңбек өтілі ____________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со статьей________ Социального кодекса Республики Казахстан (или) Закона Республики Казахстан назначена (о) ____________________________
(вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "___" _________ _______года
по "___" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая пенсионная выплата
с "___" ___________
20 ___ года в размере ______________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
_____________________ аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн.
Бөлiмше бастығы ________________ М.О.
Вкладыш к удостоверению № ____ Выплата пенсии (пособия) производится с "___" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________ М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере ________________ тенге
произведена по "___" ________ год
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды. ____________________________________
(зейнетақы түрi, өтілі, табысы, мүгедектiк тобы, _____________________ асырауындағы адамдар саны және басқалар) өзгеруiне байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы ______________ М.О.
Выплата пенсии (пособия) продлена или изменен размер с "___" _________ _______года
до "___" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере__________________ тенге в связи с изменением ___________________________
(вида пенсии, стажа,
____________________________
дохода, группы инвалидности,
____________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_____________________________
Начальник отделения ______________
М.П.
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Куәлiктерді тiркеу журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Iстiң №
Жеке куәлiктiң, төлқұжаттың №, кiм берген, берiлген күнi
Алған күнi
Қолы
Мөрмен бекiтiлген: журналдағы парақтар саны ___________________ М.О.
(жазбаша)
Бөлiмше бастығы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесінiң маманы _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 17 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ________________________ области (городу) № дела __________
1. О повышении размера государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка)__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ребенка с инвалидностью до 18 лет, лица с инвалидностью)
Пол _____
Дата рождения "___" ______19____года
Группа инвалидности _________________________
Размер пособия по инвалидности до "___" ___ 20 ___ года
__________________________________ тенге
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с
________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по инвалидности с "___" _________ 20 __ года
__________________________________ тенге
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 18
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код района _______________________________
Республика Казахстан ______________________
отделение Государственной корпорации
по ________________________ области (городу)
Заявление на запрос
от гражданина (ки) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: ________ номер документа: _____ кем выдан: ________
Дата выдачи: "___" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область ________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ______________________
улица (микрорайон) ______________ дом ____________ квартира _______
Прошу запросить дело получателя государственного социального пособия
по инвалидности.
Адрес прежнего местожительства: __________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________
Е-маil ________
Дата подачи "___""__________________________________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ____________________________
Дата и время подписания заявления: "___" _____________.20 ____ года
часов ____ минут ____ секунд _____.
Заявление гражданина ____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "___" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
___________________________________________________
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Справка-аттестат № ______ от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин государственное социальное пособие по инвалидности получал (а)
в _____________________________ отделении Государственной корпорации

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код __________________
Облыс (қала) _______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ___________________________
облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ №
_______ шешiмі
Iстің № ___________
1. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат _____________________________________________________
(18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың, мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жынысы ______________ Туған күні 19 ____ жылғы "___" _____________
Мүгедектік тобы __________________
Мүгедектігі бойынша жәрдемақының 20 __ жылғы "___" ___________ дейінгі мөлшері
______________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақының мөлшері __________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Мүгедектігі бойынша жәрдемақының мөлшері 20__ жылғы "___" ___
бастап ______________________________________________________теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ________ _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік корпорацияның
____________________ облысы (қаласы) бойынша
_________бөлімшесі
Сұрау салуға өтiнiш
Азамат ________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:______________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: _____
Берілген күні: ____________ жылғы "___" ________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ___________________________
Облыс ______________________________________________ қала (аудан)
___________________ ауыл ___________________________ көше
(шағынаудан) __________________ _________ үй _______________ пәтер
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы ісін сұратуды сұраймын.
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы: _______________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері: үй телефоны ___________ ұялы телефон
___________ Е-mail ___________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "___" _________________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар___________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
Азамат ______________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20____ жылғы "___" __________ қабылданды, № __________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы):
______________________________________________
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
20__ жылғы "____" ____________№ _______
Анықтама-аттестат
Азамат мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.

1. Государственное социальное пособие выплачено по "___" ____ 20 __ года
в размере ________________________ тенге
2.____________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________ указать виды выплат, по которым направляются
только ЭМД в АИС "Е-макет":
1. _________________
2. _________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Руководитель отделения Государственной корпорации
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 20
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код района ____________________________________
Республика Казахстан
___________ отделение Государственной корпорации
по _____________________________ области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: ________ номер документа: _________ кем выдан: ______
Дата выдачи: "___" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________
Область __________________________________________________________
город (район) ______________________ село: __________________________
улица (микрорайон) ________________ дом ________ квартира _________
Прошу выдать на руки дело получателя государственного социального пособия
по инвалидности в связи с выездом за пределы Республики Казахстан.
Адрес выбытия: ________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Контактные данные заявителя:
телефон домашний___________ мобильный ___________ Е-маil ____________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для оформления и выдачи дела.
Дата подачи "___" ____________ 20 ___года.
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ____________________________
Дата и время подписания заявления:
"___" _____________.20 ___года часов ____ минут ____ секунд ____
Приложение 21
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма

1. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы "____" _____________ қоса
алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді.
2. _______________________________________
(төлемнің басқа түрі көрсетілсін (бар болса))
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ІЭМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін:
1. _________________
2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің
бастығы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің
маманы______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін
есептеу (анықтау), оларды
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның____________________ облысы (қаласы) бойынша
____________________ бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат ________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________
Құжаттың сериясы:________ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ___
Берілген күні: _______ жылғы "___" _________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ___________________________
Облыс ____________________________________________ қала (аудан)
________________________ ауыл _______________________ көше (шағынаудан)
_______________________ үй _______________________________ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты мүгедектігі
бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушының ісін қолына беруді
сұраймын.
Шыққан жерінің мекенжайы: __________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы телефон ___________ Е-mail _________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге
келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар_________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___" _____________.________ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд
_______
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
21-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 21 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _________________________________________
Область (городу) ______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ____________________________ области (городу)
№ дела ______________
О приостановлении выплаты государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка) _________________________________________________
Пол __________________
Дата рождения "___" ________ ____ года
Приостановить выплату с "___" __________20___года
Основание _____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 21-1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра
решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Список без вести пропавших лиц, находящихся в розыске за _____ месяц 202___ года
Сноска. Правила дополнены приложением 21-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Адрес постоянного места жительства
Дата объявления в розыск
1
2
3
4
5
6
7
Место печати
Учреждения
Председатель
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон)
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала)______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ____________________ облысы
(қаласы) (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" __________ №
_______ шешiмi
Iстің № __________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат__________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ______ жылғы "___" ___________
Төлем 20_____ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме ___________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы_________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
21-1-қосымша
Нысан
Іздеудегі жоғалған адамдардың тізімі 202 ____ жылғы____ ай үшін
Ескерту. Қағидалар 21-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Тұрақты тұрғылықты мекен жайы
Іздеу туралы хабарландыру күні
1
2
3
4
5
6
7
Мекеменің мөр
орыны
Қазақстан Республикасы Бас
Прокуратурасының құқықтық
статистика және арнайы есепке алу комитетінің төрағасы
(қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), телефон)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
22-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 22 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ____________________________ области (городу)
№ дела ______________
О прекращении выплаты государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин ____________________________________________________
Пол ___
Дата рождения "___" ________ __ года
Прекратить выплату с "___" __________20___года
Основание _____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 22-1
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра
решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
(наименование загранучреждения)
Список умерших граждан Республики Казахстан, ставших на консульский учет,
временно проживавшего за пределами Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 22-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Дата смерти
Страна проживания
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель загранучреждения
Подпись
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (загранучреждения)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
телефон)
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Сноска. Приложение 23 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ___________________________ области (городу)
№ дела ______________________________________
Об удержании суммы государственного социального пособия по инвалидности
Гражданина(ки)________________________________________________
Пол ______________
Дата рождения "___" ____________ 19 ____ года
Размер пособия __________________________________ тенге
________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___"___ 20___ года
Размер удержания ____________________________________________________
(сумма удержания)
с "___" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 июня 2023 года № 257
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца

Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________________________ облысы
(қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _____________ №
___________ шешiмi
Iстің №____________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақытөлеудi тоқтату туралы
Азамат ______________________________________________________
Жынысы _____ Туған күнi ___ жылғы "___" _________________
Төлем 20______ жылғы "___" __________ бастап тоқтатылсын.
Негiздеме _________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
22-1-қосымша
Нысан
(шет елдегі мекеменің атауы)
Ескерту. Қағидалар 22-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Консулдық есепте тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматтарының тізімі
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қайтыс болған күні
Тұратын елі
1
2
3
4
5
6
7
Шет елдегі мекеменің басшысы
Қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны (шет елдегі мекеме)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
телефон)
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау,тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________
облысы бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ №
___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы мүгедектігі бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының ұстап қалу туралы
Азамат _______________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi _____ жылғы "___" ________
Жәрдемақы мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "___" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу.
Ұстап қалу мөлшері
____________________________________________________________ (ұстап
қалу сомасы) 20__ жылғы "___" _________бастап толық өтеуге дейін.
Департамент басшысы________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 257 бұйрығына
2-қосымша
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем вторым пункта 3 статьи 230 Социального кодекса Республика Казахстан (далее – Социальный кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) государственное социальное пособие по случаю потери кормильца (далее - пособие) – ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при потере кормильца;
3) получатель государственного социального пособия по случаю потери кормильца (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначено государственное социальное пособие по случаю потери кормильца;
4) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
5) автоматизированная информационная система "Е-макет (далее – АИС "Е-макет") - автоматизированная информационная система "Система электронного назначения пенсионных выплат и пособий"
6) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 230-бабы 3-тармағының екінші абзацына, Заңның 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қараудың тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) – асыраушысынан айырылған кезде азаматтарға берілетін бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ай сайынғы ақшалай төлемдер;
3) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны алушы (бұдан әрі – алушы) – асыраушысынан айырылған жағдайда мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;
4) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
5) "Е-макет" автоматтандырылған ақпаратық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – "Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды электронды тағайындау жүйесі;
6) зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".
4. Лица, имеющие право на получение пособия представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявление) через:
1) Государственную корпорацию;
2) через портал;
3) через проактивную услугу – заявление не требуется.
Глава 2. Порядок назначения пособия
Параграф 1. Порядок назначения пособия через Государственную корпорацию
5. Лица, имеющие право на получение пособия (далее - заявитель), представляют в Государственную корпорацию заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
В случае обращения за назначением пособия лиц, имеющих статус кандаса, для идентификации представляется удостоверение кандаса.
Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, подлежат легализации согласно Правилам легализации документов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116), если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
6. Специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – өтініш) мыналар арқылы ұсынады:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) портал арқылы;
3) проактивті қызмет арқылы – өтініш беру талап етілмейді.
2-тарау. Жәрдемақы тағайындау тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорация арқылы жәрдемақыны тағайындау тәртібі
5. Жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжатты ұсынады.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде құжаттардың цифрлық сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Қандас мәртебесі бар адамдар жәрдемақы тағайындауға жүгінгенде сәйкестендіру үшін қандас куәлігі ұсынылады.
Іс-әрекетке қабілетсіз, іс-әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті олардың заңды өкілдері береді.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
Егер заңдар мен халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізбесінде № 16116 тіркелген) сәйкес құжаттар заңдастыруға жатады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
6. Құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті автоматтық жүйеге (бұдан әрі – АЖ):
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;

в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти кормильца (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года);
в автоматизированной информационной аналитической системе "Төрелік" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ИС "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан - на наличие сведений об установлении опеки (попечительства) над несовершеннолетним(и) ребенком (детьми), об образовании воспитанников в организациях дошкольного воспитания и обучения, и обучающихся среднего (начального, основного среднего и общего среднего), в том числе специального и специализированного, технического и профессионального, послесреднего образования;
ИС "ЕПВО МНВО РК" (информационная система Единая платформа высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан) - по сведениям об обучении.
Заявление подается в электронной либо бумажной форме, подписывается или заверяется ЭЦП заявителя, а также посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для назначения пособия, помимо документов, перечисленных в пункте 5 настоящих Правил, заявителем представляется:
1) свидетельство или уведомление о смерти кормильца или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим (умершим);
2) документ, подтверждающий родственные отношения иждивенца с умершим (свидетельство о рождении, о браке, о расторжении брака, об установлении отцовства (материнства) и другие).
При необходимости (в зависимости от их наличия) представляются следующие документы:
1) справка органов записи актов гражданского состояния (если сведения об отце в свидетельстве о рождении внесены по заявлению матери);

"АХАЖ" (азаматтардың хал актілерін жазу) АЖ-ға – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
"Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық талдамалық жүйеге – бала (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша;
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесіне – кәмелетке толмаған балаға (балаларға) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарында тәрбиеленушілерді және орта (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта), оның ішінде арнайы және мамандандырылған, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алушыларды оқыту туралы мәліметтер бойынша;
"ҚР ҒЖБМ ЖББП" АЖ-ға (Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы ақпараттық жүйесі) – оқыту туралы мәліметтер бойынша сұрау салуды қалыптастырады.
Өтініш электрондық не қағаз түрінде беріледі, оған қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен, сондай-ақ ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы куәландырылады.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттардың сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 5-тармағында тізбеленген құжаттардан өзге:
1) асыраушының қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны немесе адамды хабар-ошарсыз кеткен (қайтыс болған) деп тану туралы соттың шешiмін;
2) асырауындағы адамның қайтыс болған адаммен туыстық қатынастарын растайтын құжатты (туу туралы, неке туралы, некені бұзу туралы, әке болуды (ана болуды) белгілеу туралы куәлік және тағы басқалар) ұсынады.
Қажет болған жағдайда (олардың бар-жоғына қарай) мынадай құжаттар ұсынылады:
1) азаматтық хал актiлерiн жазу органдарының анықтамасы (егер туу туралы куәлікте әкесі туралы мәліметтер анасының мәлімдеуі бойынша енгізілсе);

2) справка учебного заведения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет обучаются по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, включая период нахождения в академическом отпуске (предоставляется ежегодно).
При этом, в случаях отчисления обучающегося из организации образования или перевода на заочную форму обучения, руководитель организации образования извещает отделение Государственной корпорации по месту жительства получателя пособия;
3) документ об установлении опеки или попечительства;
4) военный билет погибшего (умершего) либо справка о прохождении воинской службы;
5) документ о гибели или смерти военнослужащего, сотрудника органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При назначении пособия лицу, занятому уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца, не достигшими восьми лет, ежегодно заявителем представляется трудовая книжка с записью о прекращении трудовой деятельности, в случае ее отсутствия отделением Государственной корпорации запрашиваются из ИС сведения о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя и из автоматизированной ИС уполномоченного государственного органа об отсутствии факта перечисления обязательных пенсионных взносов и (или) социальных отчислений в государственный фонд социального страхования.
9. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца" регламентирован согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. При обращении заявителя за назначением пособия специалистом, принявшим заявление, осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение пособия или государственного социального пособия инвалидности, государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту или за выслугу лет.
При получении сведений из ИС центрального исполнительного органа, подтверждающих факт назначения одной из указанных выплат или подачи заявления на назначение пособия заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

2) егер он сегіз бен жиырма үш жас шамасындағы асырауындағы адамдар академиялық демалыста болу кезеңін қоса алғанда, күндізгі оқу нысаны бойынша жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша оқитын күндiзгi оқу бөлiмiнде оқыса, онда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы (жыл сайын беріледі).
Бұл ретте білім алушы білім беру ұйымынан шығарылған немесе сырттай оқу нысанына ауыстырылған жағдайларда, білім беру ұйымының басшысы жәрдемақы алушының тұрғылықты жерi бойынша Мемлекеттiк корпорацияның бөлiмшесiн хабардар етедi;
3) қамқоршы немесе қорғаншылық белгілеу туралы құжат;
4) қаза тапқан (қайтыс болған) адамның әскери билетi не әскери қызмет өткергенi туралы анықтама;
5) әскери қызметшiнiң, ішкi iстер органдары мен бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерiнiң қызметтік міндеттерін атқару немесе әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузия алуы, мертiгуi, ауруы салдарынан қаза болғаны немесе қайтыс болғаны туралы анықтама.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жәрдемақыны тағайындау кезінде қайтыс болған асыраушының сегіз жасқа толмаған балаларын, iнiлерiн, қарындастарын немесе немерелерiн күтумен айналысатын адам жыл сайын еңбек қызметiн тоқтатқаны туралы жазбасы бар еңбек кiтапшасын ұсынады, ол болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі АЖ-дан адамның дара кәсiпкер ретiнде тiркелмегенi туралы және уәкілетті мемлекеттік органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорында әлеуметтік аударымдарды аудару фактісінің болмауы туралы мәліметтерді сұратады.
9. "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес регламенттелген.
10. Өтініш беруші жәрдемақыны немесе мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, жасы байланысты немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін жүгінген кезде өтінішті қабылдаушы өтініш берушінің тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеруді жүзеге асырады.
Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ көрсетілген төлемдердің бірін тағайындау немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.

11. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, а также сведений, полученных из ИС, обеспечивают качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктами 5 и 7 к настоящим Правилам, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
12. При наличии оснований, предусмотренных подпунктом 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 231 Социального кодекса заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
13. Заявление о назначении пособия в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Электронные заявки, поступившие через портал регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
14. В случае принятия заявления специалистом, принявшим заявление, заявителю направляется электронная расписка (при личном обращении заявителя расписка выдается в бумажном формате) о принятии документов.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Лицо, имеющее право на долю пособия, обращается в отделение Государственной корпорации с заявлением и приложением необходимых документов, указанных в пунктах 5 и 7 настоящих Правил.
Отделение Государственной корпорации по месту жительства долевого получателя в течение одного рабочего дня направляет в электронном виде в отделение Государственной корпорации по месту жительства основного получателя заявление и приложенные к нему документы.
Отделение Государственной корпорации по месту жительства основного получателя в течение одного рабочего дня со дня поступления формирует электронный проект решения на назначение пособия основному получателю с указанием размера пособия долевого получателя и направляет через филиал Государственной корпорации в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий.

11. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден жәрдемақыны тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, электронды құжаттардың көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 5 және 7-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
12. Әлеуметтік кодекстің 231-бабының 1-тармағының 2), 3), 4) и 5) тармақшаларында көзделген негіздер болған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
13. Жәрдемақыны тағайындау туралы өтініш осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
14. Өтініш қабылдап алатын маман осы өтінішті қабылдаған жағдайда, өтініш берушіге құжаттарының қабылданғаны туралы электрондық қолхат жібереді (өтініш берушінің өзі жеке жүгінген жағдайда қолхат қағаз форматта беріледі).
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жәрдемақы үлесіне құқығы бар адам өтінішпен және осы Қағидалардың 5 және 7-тармақтарында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді.
Үлес алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық түрде жібереді.
Негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде үлес алушы жәрдемақысының мөлшерін көрсете отырып негізгі алушыға жәрдемақы тағайындауға электрондық шешім жобасын қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

Параграф 2. Порядок назначения пособия через портал
16. При обращении заявителя за назначением пособия посредством портала осуществляется запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца через веб-портал "электронного правительства" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в АИС "Е-макет".
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения пособия, проходит проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение пособия или государственного пособия по инвалидности, государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту или за выслугу лет.
При положительном результате проверки по указанным параметрам заявление перемещается в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в АИС "Е-макет".
Заявителю, обратившемуся за назначением пособия посредством портала, в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.
Электронные заявки, поступившие портал, регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок назначения пособия путем оказания проактивной услуги
17. При возникновении права на назначение пособия, по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 230 Социального кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале посредством АИС "Е-макет" инициируется sms-сообщение о возможности получения через проактивную услугу.
18. После получения согласия услугополучателя на оказание через проактивную услугу, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, услугополучатель посредством абонентского устройства сотовой связи направляет sms-сообщение о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением пособия считается день получения согласия на оказание услуги.

2-параграф. Жәрдемақыны портал арқылы тағайындау тәртібі
16. Өтініш беруші асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға жәрдемақыны тағайындауға электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-ға сұрау салуды жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және "Е-макет" ААЖ жібереді.
Жәрдемақыны тағайындауға портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тағайындау, төлеу, сондай-ақ жәрдемақыны немесе мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны, жасына байланысты немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болғанда өтініш өңдеуге арналған "Е-макет" ААЖ кіріс хабарламалар журналына ауыстырылады.
Жәрдемақы тағайындауға портал арқылы жүгінген өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
Портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
3-параграф. Жәрдемақыны тағайындауға проактивті қызметтер көрсету тәртібі
17. Әлеуметтік кодекстің 230-бабының 2-тармағында көзделген негіздер бойынша жәрдемақы тағайындауға құқық туындаған кезде, "Е-макет" ААЖ арқылы абоненттіқ ұялы байланыс құрылғысының телефон нөмірі тіркелген жағдайда порталда көрсетілетілен қызметті алушыға жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама дайындалады.
18. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан басқа да қажетті мәліметтерді алғаннан кейін, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы шектелген қолжетімділік, банк шотының нөмірін беру немесе растау туралы sms-хабар жіберіледі.
Жәрдемақы тағайындауға келісім алған күн проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға жүгінген күн болып есептеледі.

19. АИС "Е-макет" осуществляет запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктами 5 и 6 настоящих Правил.
При получении из ИС сведений, подтверждающих факт назначения или подачи заявления на назначение пособия, процесс оказания проактивной услуги завершается.
20. Отделение Государственной корпорации регистрирует электронную заявку, состоящую из электронных сведений, формирует ЭМД, с электронным проектом решения и удостоверяет его ЭЦП.
Глава 3. Порядок исчисления (определения) размеров, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначения (отказе в назначении) пособия
21. Отделение Государственной корпорации формирует ЭМД и проект решения со дня регистрации заявления на назначение пособия в течение одного рабочего дня.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия через филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета пособия.
22. Размер пособия определяется в соответствии со статьей 236 Социального кодекса.
23. При назначении и изменении размеров пособия все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.
24. Срок назначения пособий не превышает семи рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации или со дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.
Пособия по случаю потери кормильца назначаются со дня возникновения права на пособие, но не более чем за двенадцать месяцев до дня обращения за назначением пособия со всеми необходимыми документами или до дня получения согласия на назначение пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий рассматривает ЭМД в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в назначении (изменении, возобновлении выплаты) пособия уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет заявителю уведомление о предварительном решении в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются уполномоченным органом по назначению пенсий и пособий в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий принимает решение о назначении пересмотра решения о назначении (об отказе в назначении) возобновлении выплаты) или формирует мотивированный отказ в назначении пособия.
При обращении заявителя через Государственную корпорацию уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет результат рассмотрения в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства" не позднее, чем за сутки до истечения срока рассмотрения.

19. Жәрдемақыны проактивті қызмет арқылы тағайындаған кезде қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ сұрау салу осы Қағидалардың 5 6-тармақтарымен көзделген "Е-макет" ААЖ арқылы жүзеге асырылады.
Проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе тиісті төлемді тағайындау фактісін растайтын мәліметтер уәкілетті мемлекеттік органдардың АЖ арқылы алынған кезде мемлекеттік қызмет көрсету процесі аяқталады.
20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді тіркейді, электрондық шешім жобасымен ЭІМ қалыптастырады және ЭЦҚ куәландырады.
3-тарау. Жәрдемақы мөлшерін есептеу (анықтау), төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қалпына келтіру, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны бір жұмыс күні ішінде тағайындауға ЭІМ-ді және шешім жобасын қалыптастырады.
Қалыптастырылған ЭІМ жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің және жәрдемақыны есептеудің дұрыстығын тексереді.
22. Жәрдемақы мөлшері Әлеуметтік кодекстің 236-бабына сәйкес анықталады.
23. Жәрдемақыны тағайындаған және олардың мөлшері өзгерген кезде тиындармен есептелген барлық сома, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
24. Жәрдемақы тағайындау мерзімі өтініш барлық қажетті құжаттармен қоса Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күннен бастап немесе Заңға сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім алынған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайды.
Асыраушысына айырылу жағдайы бойынша жәрдемақы жәрдемақы тағайындауға құқығы туындаған күннен бастап, бiрақ оны тағайындауға барлық қажетті құжаттармен өтiнiш жасалған күнге дейiн немесе Заңға сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындауға келісім алынған күнге дейін он екі айдан аспайтын мерзiм үшін тағайындалады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны ЭІМ-ге түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздеме анықталғанда, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге жәрдемақы тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган тыңдау нәтижелері бойынша тағайындау (төлемді тағайындаудан, қайта бастаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қарау мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей қарау нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

26. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении, выплаты) пособий требуется приобщение к ЭМД дополнительных документов уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий возвращает ЭМД и через отделение Государственной корпорации направляет уведомление по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон, о представлении дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления или sms-оповещения на мобильный телефон. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
После направления заявителю уведомления отделение Госкорпорации формирует электронный проект решения на основании имеющихся в ЭМД данных, и направляет в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении пособия.
Если требуемые документы для назначения пособия представлены в течение тридцати рабочих дней, отделение Госкорпорации направляет для утверждения в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий электронный проект решения о назначении (изменении, возобновлении) выплаты пособия со дня возникновения права на выплату.
При отсутствии в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия документа по заявлениям, в том числе принятым через портал, на доработку выносит решение об отказе в назначении.
27. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Если в заявлении на назначение пособия указан номер мобильного телефона, зарегистрированный в базе мобильных граждан, уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.

26. Егер жәрдемақы төлемдерін тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды қоса тіркеу қажет екені анықталса зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган ЭІМ-ні қайтарады және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарлама немесе ұялы телефонға sms-хабарландыру алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну туралы, оның ішінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етеді. Sms-хабарландырулар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілетін асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметті жәрдемақыға sms-хабарландырулардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушіге хабарлама жіберілгеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ-де бар деректер негізінде шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдау үшін зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Егер жәрдемақы тағайындау үшін талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні ішінде ұсынылса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы төлемдеріне құқық пайда болған күннен бастап төлемді тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешімнің электрондық жобасын зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.
ЭІМ-де, оның ішінде портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
27. Асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметті жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметті жәрдемақыға хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өтініш берушінің өзі келген кезде береді.
Егер жәрдемақы тағайындауға өтініште мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы телефон нөмірі көрсетілсе, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлар жіберу арқылы автоматты режимде жолданады.
Асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметті жәрдемақыға sms-хабарлар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации с соблюдением процедуры заслушивания, предусмотренной статьей 73 АППК РК.
36. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
37. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
38. Изменение размеров пособия в связи повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением прожиточного минимума производится на основании решений о повышении размера государственного социального пособия по случаю потери кормильца уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.
39. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения числа нетрудоспособных членов семьи, обеспечиваемых пособием, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.
40. На основании решений уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий о назначении пособия Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособия в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный государственный орган.
41. Уполномоченный государственный орган направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
42. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін қызметті берушіге түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде ҚР ӘРПК-нің 73-бабымен көзделген тыңдау рәсімін сақтай отырып қарауға жатады.
36. Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
37. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік тәртіппен (сотқа дейінгі) шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
38. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты жәрдемақы мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерінің артуы туралы шешімдерінің негізінде жүргізіледі.
39. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы) адам үшін төлем алатын қорғаншы (қамқоршы) ауысқан жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау, қайта есептеу, тағайындау туралы шешімді қайта қарау (қайта бастау немесе тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын дайындайды.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДБ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
40. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау туралы шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған жәрдемақылар сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 27-күніне Министрлікке ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
41. Уәкілетті мемлекеттік орган тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
42. Министрлік төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.

43. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
44. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособия, а также удержаний пособия.
45. Выплата пособия производится Государственной корпорацией путем:
зачисления пособия на детей, находящихся в семьях по договору о патронате и (или) о передаче ребенка (детей) в приемную семью, на счет самого ребенка;
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации или отделение уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Заявление на изменение банковского счета и (или) способа выплаты и номер банковского счета передается уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий в Государственную корпорацию, в том числе через электронные каналы связи, при наличии согласия получателя, удостоверенного ЭЦП уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
46. Доставка пособия на дом производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью и участникам Великой Отечественной войны;
получателям пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
47. Взаимодействие по выплате пособия получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
48. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
49. Отделение Государственной корпорации на основании решения о приостановлении выплаты государственного социального пособия по случаю потери кормильца уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, предусмотренным пунктом 1 статьи 238 Социального кодекса.
При приостановлении пособия по причине выявлении факта трудоустройства лиц, занятых уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца выплата пересматривается с учетом оставшихся иждивенцев.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий:

43. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
44. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес жәрдемақыны төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ жәрдемақыдан ұстап қалуларды қалыптастырады.
45. Жәрдемақыны төлеуді Мемлекеттік корпорация:
баланы (балаларды) қабылдайтын отбасыға беру туралы және (немесе) патронат туралы шарт бойынша отбасындағы балаларға жәрдемақыны аудару баланың өз шотына жүзеге асырылады;
зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе зейнетақы және жәрдемақы беру бойынша уәкілетті ұйымның бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
Зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның ЭЦҚ-сымен куәландырылған алушының келісімі болған кезде банк шотын және (немесе) төлем тәсілін өзгертуге өтінішті және банк шотының нөмірін зейнетақы және жәрдемақыны беру жөніндегі уәкілетті ұйым Мемлекеттік корпорацияға, оның ішінде электрондық байланыс арналары арқылы береді.
46. Жәрдемақыны үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдар мен қатысушыларына;
сексен жасқа толған жәрдемақылар алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
47. Алушыларға жәрдемақыны төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
48. Жәрдемақыны төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
49. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтата тұру туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 238-бабының 1-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, соның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Қайтыс болған асыраушының балаларын, аға-інілерін, апа-сіңлілерін (қарындастарын) немесе немерелерін бағып-күтумен айналысатын адамдарды жұмысқа орналастыру фактісінің анықталуына байланысты жәрдемақы тоқтатылған кезде төлем асырауында қалғандарды ескере отырып қайта қаралады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында:

52. По вопросу отмены судебных решений о признании граждан безвестно отсутствующими либо объявлении умершими уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий обращается в суд в течение пяти рабочих дней со дня поступления информации из отделения Государственной корпорации о факте перечисления лицом, признанным безвестно отсутствующим или объявленным умершим, обязательных пенсионных взносов или поступления достоверной информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых.
Одновременно уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий утверждает решение о приостановлении выплаты и обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении пособия.
При вынесении судебного решения об отмене ранее вынесенного судебного решения о признании гражданина безвестно отсутствующим либо объявлении умершим, выплата пособия прекращается со дня приостановления пособия.
53. В случае поступления заявления получателя на удержание из пособия отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения об удержании суммы государственного социального пособия по случаю потери кормильца уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам, подготовленного отделением Государственной корпорации.
54. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
Параграф 1. Порядок выплаты пособия при перемене местожительства
55. Получатели пенсий (пособий) по случаю потери кормильца, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, а также получатели пособия, сменившие место жительства внутри Республики Казахстан, представляют заявление на запрос дела получателя пособия по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя пособия по прежнему местожительству заявителя.
56. Лица, прибывшие на постоянное местожительства в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктами 5, 7 и 8 к настоящим Правилам, после поступления пенсионного дела.

52. Уәкiлеттi орган азаматтарды хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп тану туралы сот шешiмдерiнiң күшiн жою мәселесi бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiнен хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп танылған адамның 10 пайыз мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару немесе азаматтың тірі болу фактiсiн растайтын дәйекті ақпарат келіп түскені туралы хабарлама келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде сотқа жүгiнедi.
Сонымен бірге уәкiлеттi орган төлемді тоқтата тұру туралы шешімді бекітеді және жәрдемақыны заңсыз алуда алушы тарапынан қылмыс құрамының болу немесе болмау фактiлерiн анықтау үшiн құқық қорғау органдарына жүгiнедi.
Азаматты хабар-ошарсыз кетті деп тану не өлді деп жариялау туралы бұрын шығарылған сот шешімінің күшін жою туралы сот шешімін шығару кезінде жәрдемақы тоқтатыла тұрған күннен бастап тоқтатылады.
53. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыдан ұстап қалуға атқарушылық іс жүргізу құжаттары келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ОДБ-да ұстап қалуды жүргізеді.
Алушының жәрдемақысынан ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттің корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы сомасын ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді.
54. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері қайтыс болу, кету фактілері туралы төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемдерді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемелер, іс-әрекеттер белгіленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-да күн сайын жазбалар жасайды.
1-параграф. Тұрғылықты жерi өзгерген кезде жәрдемақы төлеу тәртiбi
55. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген мүгедектігі бойынша зейнетақы (жәрдемақы) алшылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішінде тұрғылықты жерін ауыстырған жәрдемақы алушылар осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы ісіне сұрау салуға өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
56. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 5, 7 және 8-тармақтарында көзделген құжаттарды зейнетақы ісі түскен соң ұсынады.

В случае поступления документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы пособия, установленные пунктом 2 статьи 237 Социального кодекса, определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пособия лицам, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящимся на полном государственном обеспечении осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом, невыплаченные суммы пособия за период до даты регистрации в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.
72. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пособия в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС уполномоченного государственного органа о выбытии получателя.
73. Детям с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара, находящимся на полном государственном обеспечении, пособия выплачиваются в полном объеме, путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю потери
кормильца
Форма
Код района ___________________
Республика Казахстан Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере
социальной защиты по области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: _______ кем выдан: _______
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область _____________________________ город (район) ______________
село: ______________ улица (микрорайон) ______________
дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________________
Банковский счет № ______________________________________________
Тип счета ______________________________________________________
Прошу назначить (возобновить) мне ________________________________
государственное социальное пособие по случаю потери кормильца.
При подачи заявления на государственное социальное пособие по случаю
потери кормильца указывается количество иждивенцев.
Ранее государственное социальное пособие/пенсия по случаю потери кормильца,
по инвалидности, пенсионные выплаты по возрасту, за выслугу лет мне
назначались/не назначались, в том числе за пределами Республики Казахстан
(ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размера
выплачиваемого пособия, а также изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся
на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п Наименование документа Количество листов в документе Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными
Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе
осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в азначении)
государственного социального пособия по случаю потери кормильца, путем отправления
на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____" __________ 20 __ года.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ______________________
Дата и время подписания заявления: "____"___________.________ года
____ часов ____ минут ____ секунд
------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина________________________________
зарегистрировано за № ____
дата принятия документов "___" ___________ 20 ___ года
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
Приложение 2 к Правилам
исчисления (определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Угловой штамп организации
образования дата выдачи,
исходящий № ____
Справка организации образования

Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Әлеуметтік кодекстің 237-бабының 2-тармағында белгіленген жәрдемақының көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі адамдарға жәрдемақы сомаларын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында тіркелген күніне дейінгі кезеңге төленбеген жәрдемақы сомалары алушының банк шотына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
72. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді уәкілетті мемлекеттік органның АЖ алушының шыққаны туралы ақпарат келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап толық көлемде қалпына келтіреді.
73. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында стационар жағдайында тұратын адамдарға және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға жәрдемақы зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банк шоттарына аудару арқылы толық көлемде төленеді.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауданның коды _______________________________
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтініш
Азамат _____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ___________ жылғы "___" ________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ______________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _____
Берілген күні _____________ жылғы "___" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________
Облыс _____________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл _______________________
көше (шағынаудан) ________________ үй _______ пәтер____________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________
Шот түрі: ___________________________________________
Маған _______________________________________________________ асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Асыраушысынан айырылу бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға өтініш бергенде асырауындағы адам саны көрсетіледі.
Бұрын маған асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша, мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы/зейнетақы, жасына байланысты және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аудару үшін жеке банк шоты ашылғанда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескерту
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl ____________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" ___________________________
өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/sms-хабарламалар ____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________._____жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат ____________________________________________________ өтініші
№ _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" ___________________
______________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымының бұрыштама мөртабаны берiлген күнi, шығыс №______
Білім беру ұйымының анықтамасы

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дана гражданину __________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, с указанием даты
рождения, ИИН)
в том, что он (а) действительно является обучающимся ________________________________
________________________________________________________________________________
(полное название и адрес организации образования)
____________________________________ класса /курса
Наименование группы, литера, код группы ________________________
Форма обучения_______________________________________________
Справка действительна на 20__/20__ учебный год.
Справка выдана для предъявления по месту требования.
Срок обучения в организации образования _____ лет, период обучения
с ___ ______20 ___ года по ____ __________20____ года
Примечание: справка действительна на момент обращения.
Место печати организации образования
Руководитель организации образования __________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись или электронная
цифровая подпись)
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца"
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
на портале для получения информации о назначении пособий – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут; максимально допустимое время обслуживания у услугодателя, в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная, проактивная
5
Результат оказания государственной услуги

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат ____________________________________________________________
(бiлiм алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылын көрсете отырып,
ЖСН) ол iс жүзiнде __________________________________________________
(оқу орнының толық атауы және мекенжайы)
___________________________________________________________________
______________________________________ сыныбының/курсының оқушысы
болып табылады
Топтың, литердің атауы, топ коды___________________________________
Оқыту түрі______________________________________________________
Анықтама 20___/20___ оқу жылына жарамды.
Анықтама талап ету орыны бойынша ұсыну үшiн берiлдi.
Білім беру ұйымындағы оқу мерзiмi ___ жылғы оқу кезеңi ___ жылғы "___" ____ -нан (-нен) ___ жылғы "__" ______ дейiн.
Ескертпе: анықтама өтініш беру кезінде жарамды.
Білім беру ұйымының мөрi басылатын орын
Білім беру ұйымының басшысы __________________________________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы немесе электрондық цифрлық қолдаңба)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы хабардар етуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде, проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

Сноска. Приложение 9 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _____________________________________
Область (город) ___________________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защите
по _______________ области (городу) № дела _____
1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного социального пособия по случаю потери кормильца
Гражданин(ка) ___________________________________________________
Пол ______________
Дата рождения "___" _____________ 19 ____ года
Нетрудоспособные члены семьи ______, в том числе круглых сирот ______
Дата обращения "___" _________ 20_____ года № __________________
Дата смерти кормильца "___" _____________ 20_____ год
Семья погибшего (умершего) ________________________________________
(причина смерти)
1. Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______
Социальным кодексом Республики Казахстан.
Размер месячного пособия __________________________________ тенге
_________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "___" _____________ 20 ____ года по "___" __________ 20 ___ год
2. Выделить долю пособия на _____________ человек:
Основному получателю в размере _________ тенге с "___" ____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года.
Гражданин(ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года.
Гражданин(ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ___________ тенге с "___" _____ 20__ года
по "___" ________ 20 __ года.
Гражданин(ка)_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ______________________ облысы
(қаласы) бойынша департаментiнің
20__ жылғы "___" _________ № _________ шешiмі
Iстің № __________
1. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қайта бастау, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ________________________________________________
Жынысы ________
Туған күнi 19__ жылғы "___"__________________________
Отбасының еңбекке жарамсыз мүшелері ____________, оның ішінде тұлдыр
жетімдер _______
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" __________ № ______________
Асыраушының қайтыс болған күні 20___ жылғы "___" ____________
Қаза болған (қайтыс болған) адамның отбасы ____________________
(қайтыс болу себебі)
1. Қазақстан Республиксы Әлеуметтік кодексінің __________-бабының _________-тармағына сәйкес жәрдемақы тағайындалсын.
Айлық жәрдемақының мөлшерi _________________________________ теңге 20__ жылғы "___" ____________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса
алғанда _________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы үлесі ____ адамға: 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _________ дейін негізгі алушыға _________________________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін.
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
б) асырауындағы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
1) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _____________ дейін үлес алушыға _________________________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін.
Азамат_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
2) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" __________ дейін үлес алушыға _____________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін.
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)

3. Отказать в назначении пособия
___________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 10
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Уведомление от "___" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________
Дата рождения заявителя "___" __________________ ________ года
о необходимости представления следующих документов
_______________________________________________________________
_____________________________________ до "___" __________ 20__ года.
В случае непредставления документов в течение указанного срока,
уполномоченный орган выносит решение о назначении (изменении,
возобновлении, отказе в назначении) пособия по имеющимся документам.
_________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 11
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Журнал sms-оповещений на государственное социальное пособие по случаю потери
кормильца по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 12
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении)
на государственное социальное пособие по случаю потери кормильца
от "____"________20__ года
Гражданин(ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решением уполномоченного органа № ___ от "____" __ 20__ года
Вам утверждена (вид выплаты) в размере ___________________________ тенге
(сумма прописью) с "____" ________20____ года.
Отказано в назначении _______________________________________________.
(основание (указать причины))
О дате выплаты будет сообщено дополнительно sms-уведомлением.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица ____________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 13
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Журнал уведомлений на государственное социальное пособие по случаю
потери кормильца по _________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 14
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/
жәрдемақы алушының куәлігі
Удстоверение
получателя пенсионных выплат
по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение
___________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты – отчество (при наличии)
"___" ____________ жыл\год
(туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы ___________________
Руководитель отделения
Берiлген уақыты "___" ___20__ жыл\год
Дата выдачи

3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты ол (ол болған жағдайда) \
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" _________________ 20__ жылғы "___" ___________ дейін төмендегі құжаттарды:
___________________________________________________________
___________________________________________________________ ұсыну
қажеттігі туралы.
Көрсетілген мерзім ішінде құжаттар ұсынылмаған жағдайда зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша зейнетақы және (немесе) жәрдемақы тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
___________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының sms-хабарлар журналы Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы
№ ________ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның 20__
жылғы "___" _________ № _______ шешімімен Сізге
__________________________теңге мөлшерінде бекітілді
(төлем түрі) сомасы жазбаша))
Тағайындаудан бас тартылды _______________________________
негіздеме (себебі көрсетілсін)
Төлем күні туралы қосымша sms-хабарлама жіберілетін болады.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының хабарламалар журналы Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының куәлігі
Удостоверение
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение __________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты - отчество) (бар болса)
"___" ____________ жыл\год (туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы ___________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "___" ___20__ ж./г.
Дата выдачи

Сноска. Приложение 16 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ________________________________________
Область (город) ______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ______________ области (городу) № дела _____
1. О повышении размера государственного социального пособия по случаю потери
кормильца
Гражданин(ка) ___________________________________________
Пол _____
Дата рождения "___"________ ____года
Количество нетрудоспособных членов семьи _____, в том числе круглых сирот
_____________
Размер пособия по случаю потери кормильца
до "___" ______ 20_____ года
___________________________________________________ тенге
________________________________________________________
(сумма прописью)
Размер пособия по случаю потери кормильца до "___" _____ 20 ____ года.
Основной получатель в размере _______________________________ тенге.
Гражданин(ка) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) Долевой получатель в размере _______________________________ тенге
Гражданин(ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Повысить размер пособия в соответствии
с ________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по случаю потери кормильца с "___"_______ 20 ____ года
_____________________________________________________________ тенге
__________________________________________________________________
(сумма прописью)
Выделить долю пособия на _________ человек:
Основному получателю в размере __________ тенге с "___" ____ 20__ года.
Гражданин(ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) Долевому получателю в размере _______________________________ тенге.
Гражданин(ка)______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
с "___" _______________20___ года
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), дата рождения)
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю
потери кормильца
Форма

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ ж. "___" _________ № _______ шешiмі
Істің № __________
1. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат __________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi _____ жылғы "___" ____________
Отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерiнің саны_______, оның ішінде
тұлдыр жетiмдер _______
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақының 20__ жылғы
"___" _______ дейінгі мөлшері______________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Негізгі алушы ________________________________ теңге мөлшерінде
Азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күнi)
1) Үлес алушы _______________________________теңге мөлшерінде
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күнi)
Жәрдемақының мөлшері ______________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақының мөлшері 20__
жылғы "___" _________ бастап
____________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы үлесі ________ адамға:
Негізгі алушыға 20__ жылғы "___" _________ бастап ___________ теңге
мөлшерінде бөлінсін.
Азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған күнi)
1) Үлес алушыға ________________________________________ теңге
Азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
20__ жылғы "___" ________ бастап
а) асырауындағы адамға _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған күнi)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата
тұру,қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 19 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2025 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по _______________ области (городу) № дела _____
Об удержании суммы государственного социального пособия по случаю потери
кормильца
Гражданина(ки) ____________________________________________
Пол ______________
Дата рождения "___" ____________ ____ года
Размер пособия ________________________________________ тенге
______________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___" ___ 20___ года.
Размер удержания ___________________________________________
(сумма удержания)
с "___" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 20
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Код района ___________________________
Республика Казахстан
____________________________ отделение
Государственной корпорации
по ____________________ области (городу)
Заявление на запрос дела получателя пособия
от гражданина (ки) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___" ____________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ______________
Вид документа, удостоверяющего личность: _______________
Серия документа: ________ номер документа: _____________
кем выдан: ___________________________________________
Дата выдачи: "___" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________
Область ________________ город (район) _________________
село: ______________________ улица (микрорайон) ________
дом ____________ квартира _______
Прошу запросить дело получателя государственного социального
пособия по случаю потери кормильца.
Адрес прежнего местожительства: _______________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний ______ мобильный _____________ Е-маil ________
Дата подачи "___" __________________________________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения _________________________
Дата и время подписания заявления:
"___" _____________.20 ____ года часов ____ минут ____ секунд _____.
Заявление гражданина __________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "___" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
______________________________________________________________
Приложение 21
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Справка-аттестат № ______ от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин государственное социальное пособие по случаю потери кормильца
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 31.12.2025 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________
облысы (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ №
___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының ұстап қалу туралы
Азамат _______________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi _____ жылғы "___" ________
Жәрдемақы мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "___" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу.
Ұстап калу мөлшері
____________________________________________________________ (ұстап
қалу сомасы) 20__ жылғы "___" _________бастап толық өтеуге дейін.
Департамент басшысы________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның____________________ облысы (қаласы) бойынша
____________________ бөлімшесі
Жәрдемақы алушы ісін сұратуға өтiнiш
Азамат ________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
_________________________________________
Құжаттың сериясы:________ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ___
Берілген күні: _______ жылғы "___" _________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ___________________________
Облыс ____________________________________________ қала (аудан)
________________________ ауыл _______________________ көше (шағынаудан)
_______________________ үй _______________________________ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
алушының ісін қолына беруді сұраймын
Шыққан жерінің мекенжайы: __________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы телефон ___________ Е-mail _________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар_________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___" _________.________ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд _______
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
20__ жылғы "____" ____________№ _______
Анықтама-аттестат
Азамат Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.

1. Государственное социальное пособие выплачено по "___" ____ 20 __ года
в размере ________________________тенге
2. __________________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________ указать виды выплат, по которым направляются
только ЭМД в АИС "Е-макет":
1. _________________
2. _________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Руководитель отделения Государственной корпорации
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалист отделения
Государственной корпорации
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального пособия
по случаю потери кормильца
Форма
Код района ________________________
Республика Казахстан
_________________________ отделение
Государственной корпорации
по _________________ области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: __________________________
Серия документа: ____ номер документа: _________ кем выдан: _________
Дата выдачи: "___" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ________________________________
Область _________________________ город (район) ___________________
село: __________ улица (микрорайон) _________ дом _____ квартира ____
Прошу выдать на руки дело получателя государственного социального пособия
по случаю потери кормильца в связи с выездом за пределы Республики Казахстан.
Адрес выбытия: __________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Контактные данные заявителя:
телефон домашний___________ мобильный ___________ Е-маil ___________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для оформления и выдачи дела.
Дата подачи "___"____________ 20 ___года.
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения _______________________
Дата и время подписания заявления:
"___" _____________.20 ___года часов ____ минут ____ секунд ____
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Дело получателя пособия:
Дело получателя пособия № ______
Республика Казахстан
Область
Город (район)
Телефон
Вид выплаты
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Филиал банка
Отделение связи №
График выплаты
Отметки о принятии и снятии с учета:
Снять с учета с "_____" ________ 20 __________ года
Вид выплаты __________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
Выплачено по "____" ______________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
М.П. Руководитель отделения ____________________
Принять на учет с "____" ____________ 20______года
Вид выплаты ___________________________________
Размер выплаты _______ тенге /___________________/
Количество листов в деле ________________________
М.П. Руководитель отделения ____________________
Снять с учета с "____" ______________ 20______года
Вид выплаты ___________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
выплачено по "____" ________________ 20______года
Количество листов в деле _________________________
М.П. Руководитель отделения _____________________
Принять на учет с "____" _____________20______года
вид выплаты____________________________________
Размер выплаты ______ тенге /____________________/
Количество листов в деле ________________________
М.П.
Руководитель отделения ____________________________
Отметки о проведении инвентаризации:
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
Отметки о проверке дел:
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)|

1. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы "____" _____________ қоса алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді.
2. _______________________________________
(төлемнің басқа түрі көрсетілсін (бар болса))
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ІЭМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. _________________
2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік корпорацияның
____________________ облысы (қаласы) бойынша
_________бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат ________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:______________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: _____
Берілген күні: ____________ жылғы "___" ________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ___________________________
Облыс ______________________________________________ қала (аудан)
___________________ ауыл ___________________________ көше (шағынаудан)
__________________ _________ үй _______________ пәтер
Алушының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы ісін сұратуды сұраймын.
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы: _______________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері: үй телефоны ___________ ұялы телефон
___________ Е-mail ___________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "___" _________________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар___________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
Азамат ______________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20____ жылғы "___"__________ қабылданды, № __________________
_____________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Жәрдемақы алушының iсi:
№ _______ жәрдемақы алушының iсi
Қазақстан Республикасы
Облыс
Қала (аудан)
Телефон
Төлемнiң түрi
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (бар болса)
Банк филиалы
№ байланыс бөлiмшесi
Төлеу кестесi
Есепке қабылдау және есептен шығару туралы белгiлер:
Есептен 20__ жылғы "___" _____________________________ шығарылсын
Төлемнiң түрi ________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ____________________________________________теңге
20__ жылғы __________________________________________ дейiн төлендi
Iстегi парақтардың саны __________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" ______________________________қабылдансын
Төлемнiң түрi ____________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi _____ теңге/_____________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ _____________________________________
М.О. Бөлiмше бастығы ____________________________________________
Есептен 20__ жылғы "___" ______________________________шығарылсын
Төлемнiң түрi _______________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ____________________________________________ теңге
20______ жылғы _____________________________________ дейiн төлендi.
Iстегi парақтардың саны _____ ______________________________________
М.О. Бөлiмше бастығы ____________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" ______________________________ қабылдансын
Төлемнiң түрi ____________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ___ теңге/________________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ _____________________________________
М.О.
Бөлiмше бастығы_______________________________________________
Түгендеу жүргiзу туралы белгiлер:
___ парақ |______________|___ парақ |_________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Iстердi тексеру туралы белгiлер:
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы) (күнi, қолы)