Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21856.
Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 42) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКAЗЫВAЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) номенклатуру специальностей и специализаций в области здравоохранения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) номенклатуру должностей работников системы здравоохранения согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) квалификационные характеристики должностей работников системы здравоохранения согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.

Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 42) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар және мамандандырулар номенклатурасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-305/2020
Номенклатура специальностей и специализаций в области здравоохранения
Сноска. Номенклатура - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Специальности работников с высшим и послевузовским медицинским образованием
1. Акушерство и гинекология (взрослая, детская).
2. Аллергология и иммунология (взрослая, детская).
3. Ангиохирургия (взрослая, детская).
4. Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская).
5. Стоматология детского возраста.
6. Онкология и гематология (детская).
7. Детская хирургия.
8. Гастроэнтерология (взрослая, детская).
9. Гематология (взрослая).
10. Дерматовенерология (взрослая, детская).
11. Онкология (взрослая).
12. Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская).
13. Общая врачебная практика.
14. Общая хирургия.
15. Инфекционные болезни (взрослые, детские).
16. Кардиология (взрослая, детская).
17. Кардиохирургия (взрослая, детская).
18. Неотложная медицина (взрослая, детская).
19. Кинезиотерапия.
20. Клиническая лабораторная диагностика.
21. Клиническая фармакология.
22. Медицинская генетика.
23. Сестринское дело.
24. Неврология (взрослая, детская).
25. Нейрохирургия (взрослая, детская).
26. Неонатология.
27. Нефрология (взрослая, детская).
28. Ортодонтия.
29. Ортопедическая стоматология.
30. Семейная медицина.
31. Оториноларингология (взрослая, детская).
32. Офтальмология (взрослая, детская).
33. Патологическая анатомия.
34. Педиатрия.
35. Пластическая хирургия (взрослая, детская).
36. Психиатрия (взрослая, детская).
37. Пульмонология (взрослая, детская).
38. Онкология радиационная.
39. Радиология.
40. Ревматология (взрослая, детская).
41. Судебно-медицинская экспертиза.
42. Стоматология.
43. Терапия.
44. Терапевтическая стоматология.
45. Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф.
46. Травматология-ортопедия (взрослая, детская).
47. Урология и андрология (взрослая, детская).
48. Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская).
49. Фтизиатрия (взрослая, детская).
50. Онкология химиотерапевтическая.
51. Хирургическая стоматология.
52. Эндокринология (взрослая, детская).
53. Эрготерапия.
54. Ядерная медицина.
Глава 2. Специализации работников с высшим и послевузовским медицинским образованием

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
1. Акушерия және гинекология (ересектер, балалар).
2. Аллергология және иммунология (ересектер, балалар).
3. Ангиохирургия (ересектер, балалар).
4. Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар).
5. Балалар жасындағы стоматология.
6. Балалар онкологиясы және гематологиясы.
7. Балалар хирургиясы.
8. Гастроэнтерология (ересектер, балалар).
9. Гематология (ересектер).
10. Дерматовенерология (ересектер, балалар).
11. Ересектер онкологиясы.
12. Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар).
13. Жалпы дәрігерлік практика.
14. Жалпы хирургия.
15. Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар).
16. Кардиология (ересектер, балалар).
17. Кардиохирургия (ересектер, балалар).
18. Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар).
19. Кинезиотерапия.
20. Клиникалық зертханалық диагностика.
21. Клиникалық фармакология.
22. Медициналық генетика.
23. Мейіргер ісі.
24. Неврология (ересектер, балалар).
25. Нейрохирургия (ересектер, балалар).
26. Неонатология.
27. Нефрология (ересектер, балалар).
28. Ортодонтия.
29. Ортопедиялық стоматология.
30. Отбасы медицинасы.
31. Оториноларингология (ересектер, балалар).
32. Офтальмология (ересектер, балалар).
33. Патологиялық анатомия.
34. Педиатрия.
35. Пластикалық хирургия (ересектер, балалар).
36. Психиатрия (ересектер, балалар).
37. Пульмонология (ересектер, балалар).
38. Радиациялық онкология.
39. Радиология.
40. Ревматология (ересектер, балалар).
41. Сот-медициналық сараптама.
42. Стоматология.
43. Терапия.
44. Терапиялық стоматология.
45. Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы.
46. Травматология-ортопедия (ересектер, балалар).
47. Урология және андрология (ересектер, балалар).
48. Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар).
49. Фтизиатрия (ересектер, балалар).
50. Химиотерапиялық онкология.
51. Хирургиялық стоматология.
52. Эндокринология (ересектер, балалар).
53. Эрготерапия.
54. Ядролық медицина.
2-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандануы:

55. Авиационная и космическая медицина.
56. Аллергология и иммунология (детская).
57. Аллергология и иммунология (детская).
58. Анестезиология и реаниматология (детская).
59. Аритмология.
60. Детская комбустиология.
61. Детская хирургия.
62. Бариатрическая и метаболическая хирургия.
63. Витреоретинальная хирургия.
64. Гастроэнтерология (детская).
65. Гематология (детская).
66. Гомеопатия.
67. Гепатология.
68. Гериатрия.
69. Гирудотерапия.
70. Персонализированная медицина.
71. Дерматовенерология (детская).
72. Дерматокосметология.
73. Традиционная медицина.
74. Функциональная диагностика сердечно-сосудистой системы.
75. Интервенционная аритмология.
76. Интервенционная кардиология.
77. Интервенционная радиология.
78. Инфекционные болезни (детские).
79. Эпидемиология инфекционных заболеваний.
80. Кардиология (детская).
81. Кардиохирургия (детская).
82. Профессиональная патология.
83. Клиническая диетология.
84. Клиническая нейрофизиология.
85. Клиническая токсикология.
86. Колопроктология.
87. Компьютерная диагностика.
88. Интенсивная терапия (детская).
89. Интенсивная терапия и реанимация неонатальная.
90. Магнитно-ядерная диагностика.
91. Маммология.
92. Мануальная терапия.
93. Медицинская генетика.
94. Медицинская реабилитология (детская).
95. Медико-криминалистическая экспертиза.
96. Наркология.
97. Неврология (детская).
98. Трансплантология по профилю основной специальности.
99. Нейропсихиатрия (детская).
100. Нейрохирургия (детская).
101. Неонатальная хирургия.
102. Нефрология (детская).
103. Функциональная диагностика в нефрологии.
104. Онкологическая гинекология.
105. Онкологическая фармакология.
106. Онкологическая хирургия.
107. Онкоморфология.
108. Оториноларингология (детская).
109. Офтальмология (детская).
110. Патоморфология.
111. Перфузиология.
112. Пластическая хирургия (детская).
113. Психиатрия (детская).
114. Психофармакология.
115. Пульмонология (детская).
116. Радиационная медицина и гигиена.
117. Радиационная фармация.
118. Радионуклидная диагностика.
119. Радионуклидная терапия.
120. Ревматология (детская).
121. Рентгенологическая диагностика.
122. Рефлексотерапия.
123. Сексопатология.
124. Судебная биология и гистология.
125. Судебно-медицинская экспертиза.
126. Судебно-наркологическая экспертиза (взрослая, детская)
127. Судебно-психиатрическая экспертиза (взрослая, детская)
128. Спортивная медицина.
129. Су-джок терапия.
130. Токсикология (детская).
131. Торакальная хирургия.
132. Травматология - ортопедия (детская).
133. Трансплантационная координация.
134. Трансфузиология.
135. Функциональная диагностика органов дыхания.

55. Авиациялық және ғарыштық медицина.
56. Аллергология және иммунология (балалар).
57. Аллергология және иммунология (балалар).
58. Анестезиология және реаниматология (балалар)
59. Аритмология.
60. Балалар комбустиологиясы.
61. Балалар хирургиясы.
62. Бариатикалық және метаболикалық хирургия.
63. Витреоретиналды хирургия.
64. Гастроэнтерология (балалар).
65. Гематология (балалар).
66. Гомеопатия.
67. Гепатология.
68. Гериатрия.
69. Гирудотерапия.
70. Дербестендірілген медицина.
71. Дерматовенерология (балалар).
72. Дерматокосметология
73. Дәстүрлі медицина.
74. Жүрек-тамыр жүйесінің функционалды диагностикасы.
75. Интервенциялық аритмология.
76. Интервенциялық кардиология.
77. Интервенциялық радиология.
78. Инфекциялық аурулар (балалар).
79. Инфекциялық аурулар эпидемиологиясы.
80. Кардиология (балалар).
81. Кардиохирургия (балалар).
82. Кәсіби патология.
83. Клиникалық диетология.
84. Клиникалық нейрофизиология.
85. Клиникалық токсикология.
86. Колопроктология.
87. Компьютерлік диагностика.
88. Қарқынды терапия (балалар).
89. Қарқынды терапия және неонаталдық реанимация.
90. Магниттік-ядролық диагностика.
91. Маммология.
92. Мануалды терапия.
93. Медициналық генетика.
94. Медициналық реабилитология (балалар).
95. Медициналық-криминалистикалық сараптама.
96. Наркология.
97. Неврология (балалар).
98. Негізгі мамандық бейіні бойынша трансплантология.
99. Нейропсихиатрия (балалар).
100. Нейрохирургия (балалар).
101. Неонатальдық хирургия.
102. Нефрология (балалар).
103. Нефрологиядағы функционалды диагностикасы.
104. Онкологиялық гинекология.
105. Онкологиялық фармакология.
106. Онкологиялық хирургия.
107. Онкоморфология.
108. Оториноларингология (балалар).
109. Офтальмология (балалар).
110. Патоморфология.
111. Перфузиология.
112. Пластикалық хирургия (балалар).
113. Психиатрия (балалар).
114. Психофармакология.
115. Пульмонология (балалар).
116. Радиациялық медицина және гигиена.
117. Радиациялық фармация.
118. Радионуклидтік диагностика.
119. Радионуклидтік терапия.
120. Ревматология (балалар).
121. Рентгенологиялық диагностика.
122. Рефлексотерапия.
123. Сексопатология.
124. Сот биологиясы және гистология.
125. Сот-медициналық сараптама.
126. Сот-наркологиялық сараптама (ересектер, балалар).
127. Сот-психиатриялық сараптама (ересектер, балалар).
128. Спорт медицинасы.
129. Су-джок терапия.
130. Токсикология (балалар).
131. Торакалды хирургия.
132. Травматология - ортопедия (балалар).
133. Трансплантациялық үйлестіру.
134. Трансфузиология.
135. Тыныс алу ағзаларының функционалды диагностикасы.

136. Ультразвуковая диагностика.
137. Урология и андрология (детская).
138. Фитотерапия.
139. Флебология.
140. Фтизиатрия (детская).
141. Фтизиатрия.
142. Эндокринология (детская).
143. Ядерная медицина.
Глава 3. Специальности работников с послесредним медицинским образованием
144. Сестринское дело (прикладной бакалавриат).
Глава 4. Специальности работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
145. Акушерское дело.
146. Лечебное дело.
147. Лабораторное диагностика.
148. Медицинская оптика.
149. Сестринское дело.
150. Стоматология.
151. Стоматология ортопедическая.
Глава 5. Специализации работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
152. Лабораторное дело в бактериологической лаборатории.
153. Классический и лечебный массаж.
154. Сестринское дело (медсестра общей практики).
155. Сестринское дело в школьной медицине.
156. Лабораторное дело в патологоанатомическом бюро.
157. Сестринское дело в рентгенологии.
158. Лабораторное дело в цитологии, гистологии.
Глава 6. Специальности работников с высшим и послевузовским образованием
в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения,
санитарно-эпидемиологического профиля
159. Биомедицина.
160. Гигиена-эпидемиология.
161. Менеджмент здравоохранения.
162. Социальная работа в здравоохранении.
163. Общественное здоровье.
164. Общественное здравоохранение.
165. Медико-профилактическое дело.
Глава 7. Специализации работников с высшим и послевузовским образованием
в области общественного здоровья, общественного здравоохранения,
медико-профилактического дела, санитарно-эпидемиологического профиля
166. Бактериология.
167. Гигиена детей и подростков.
168. Вирусология.
169. Дезинфекционное дело.
170. Менеджмент здравоохранения.
171. Гигиена труда.
172. Лабораторное дело.
173. Коммунальная гигиена
174. Микробиология.
175. Нутрициология.
176. Промышленная гигиена.
177. Паразитология.
178. Биобезопасность при работе с микроорганизмами II группы патогенности.
179. Биобезопасность при работе с особо опасными микроорганизмами II группы патогенности (c холерой).
180. Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности.
181. Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности (с чумой, холерой).
182. Радиационная гигиена.
183. Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории.
184. Гигиена питания.
185. Токсикология.
186. Эпидемиология.
Глава 8. Специализации работников с высшим и послевузовским немедицинским образованием
187. Биоинженерия.
188. Биоинформатика.

136. Ультрадыбыстық диагностика.
137. Урология және андрология (балалар).
138. Фитотерапия.
139. Флебология.
140. Фтизиатрия (балалар).
141. Фтизиатрия.
142. Эндокринология (балалар).
143. Ядролық медицина.
3-тарау. Орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
144. Мейіргер ісі (қолданбалы бакалавриат).
4-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
145. Акушериялық іс.
146. Емдеу ісі.
147. Зертханалық диагностика.
148. Медициналық оптика.
149. Мейіргер ісі.
150. Стоматология.
151. Стоматологиялық ортопедия.
5-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандануы
152. Бактериологиялық зертханадағы зертханалық іс.
153. Классикалық және емдік массаж.
154. Мейіргер ісі (жалпы практика мейіргері).
155. Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі.
156. Патологиялық-анатомиялық бюродағы зертханалық іс.
157. Рентгенологиядағы мейіргер ісі.
158. Цитологиядағы, гистологиядағы зертханалық іс.
6-тарау. Қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқудан кейінгі білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
159. Биомедицина.
160. Гигиена-эпидемиология.
161. Денсаулық сақтау менеджменті.
162. Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік жұмыс.
163. Қоғамдық денсаулық.
164. Қоғамдық денсаулық сақтау.
165. Медициналық-профилактикалық іс.
7-тарау. Қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау, медико-профилактикалық ісі, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқудан кейінгі білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
166. Бактериология.
167. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы.
168. Вирусология.
169. Дезинфекция ісі.
170. Денсаулық сақтау менеджменті
171. Еңбек гигиенасы.
172. Зертханалық іс.
173. Коммуналдық гигиена.
174. Микробиология.
175. Нутрициология.
176. Өнеркәсіптік гигиена.
177. Паразитология.
178. Патогендігі II топтағы микроорганизмдермен жұмыс кезіндегі биоқауіпсіздік.
179. Патогендігі II топтағы аса қауіпті микроорганизмдермен (обамен) жұмыс кезіндегі биоқауіпсіздік.
180. Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс кезіндегі өрістік биоқауіпсіздік.
181. Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен (оба, тырысқақпен) жұмыс кезіндегі биоқауіпсіздік.
182. Радиациялық гигиена.
183. Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс.
184. Тамақтану гигиенасы.
185. Токсикология.
186. Эпидемиология
8-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық емес білімі бар қызметкерлердің мамандануы
187. Биоинженерия.
188. Биоинформатика.

189. Биоэтика.
190. IT в здравоохранении (АйТи-технологий).
191. Медицинская техника.
192. Медицинское право.
193. Психология.
194. Инженерия по медицинской технике.
Глава 9. Специальности работников с техническим и профессиональным образованием санитарно-эпидемиологического профиля
195. Гигиена и эпидемиология.
Глава 10. Специализации работников с техническим и профессиональным образованием санитарно-эпидемиологического профиля
196. Бактериология.
197. Вирусология.
198. Дезинфекционное дело.
199. Гигиена труда.
200. Общая гигиена.
201. Коммунальная гигиена.
202. Микробиология.
203. Паразитология.
204. Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности.
205. Радиационная гигиена.
206. Лабораторное дело в санитарно-гигиенической экспертизе.
207. Гигиена питания.
208. Токсикология.
209. Эпидемиология.
210. Гигиена детей и подростков.
Глава 11. Специальности работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
211. Фармация.
Глава 12. Специализации работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
212. Клиническая фармация.
213. Радиационная фармация.
214. Менеджмент в фармации.
215. Управление качеством в фармации.
Глава 13. Специальности работников с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
216. Фармация.
Приложение 2
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-305/2020
Номенклатура должностей работников системы здравоохранения
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Номенклатура - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Должности руководителей
1. Руководитель организации здравоохранения (генеральный директор, директор) республиканского, областного, районного и городского значения и (или) организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения и (или) организации республиканского значения в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ядерной медицины.
2. Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию, по организационно-методической работе, по противоэпидемической работе) или организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения или организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по санитарно-эпидемиологической работе).

189. Биоэтика.
190. Денсаулық сақтау саласындағы IT (АйТи-технологиялар).
191. Медициналық техника.
192. Медициналық құқық.
193. Психология.
194. Медициналық техника бойынша инженерия.
9-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейінді техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
195. Гигиена және эпидемиология.
10-тарау. Техникалық және санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі кәсіптік білімі бар қызметкерлердің мамандандырулары
196. Бактериология.
197. Вирусология.
198. Дезинфекциялық іс.
199. Еңбек гигиенасы.
200. Жалпы гигиена.
201. Коммуналдық гигиена.
202. Микробиология.
203. Паразитология.
204. Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс кезіндегі биоқауіпсіздік.
205. Радиациялық гигиена.
206. Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс.
207. Тамақтану гигиенасы.
208. Токсикология.
209. Эпидемиология.
210. Балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы
11- тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
211. Фармация.
12-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандануы
212. Клиникалық фармация.
213. Радиациялық фармация.
214. Фармациядағы менеджмент.
215. Фармациядағы сапаны басқару.
13-тарау. Техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
216. Фармация.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына
2-қосымша
Денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Басшылардың лауазымдары
1. Республикалық, облыстық, аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ядролық медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор, директор).
2. Денсаулық сақтау ұйымы (медициналық бөлім бойынша, медициналық қызметтердің сапасын бақылау бойынша, стратегиялық даму бойынша, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс бойынша, эпидемияға қарсы жұмыс бойынша) немесе денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы немесе дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйым және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы (санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс бойынша) қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директорының немесе директорының) орынбасары.

3. Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению.
4. Руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая (старший) сестра (брат) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу, заведующий или руководитель лабораторией, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий микробиологической лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, начальник отдела приема и отбора проб в организации санитарно-эпидемиологической службы, начальник отдела санитарно-эпидемиологической и лабораторной аналитики, начальник отдела метрологии и технического обслуживания в сфере санитарно-эпидемиологической службы).
5. Заместитель директора по сестринскому делу.
6. Главная сестра медицинская.
Глава 2. Должности специалистов с высшим и послевузовским медицинским образованием,
образованием в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
7. Врач участковый и (или) врач общей практики.
8. Врач (специалист профильный).
9. Врач-эксперт.
10. Врач судебно-медицинский эксперт (общего экспертного исследования, судебно-биологического исследования, судебно-гистологического исследования, химико-токсикологического исследования, медико-криминалистического исследования, молекулярно-генетического исследования).
11. Специалист судебно-медицинский эксперт (судебно-биологического, химико-токсикологического, молекулярно-генетического исследований).
12. Врач-координатор трансплантационный.
13. Врач-резидент.
14. Врач-стажер.
15. Менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг, по персоналу (HR-менеджер (ЭйЧар-менеджер).
16. Врач или специалист общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист).
17. Врач или специалист санитарно-эпидемиологической службы.
18. Сестра (брат) старшая (старший) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер).
19. Аудитор санитарно-эпидемиологической службы.
20. Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы.
21. Специалист по приему и отбору проб*.
22. Координатор VAD (ВАД) (специалист по механической поддержке кровообращения).

3. Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директорының немесе директорының) экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары.
4. Денсаулық сақтау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің басшысы (аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің (бөлімшенің) меңгерушісі, бөлім басшысы, аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер), мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының зертхана меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының виварий меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының микробиологиялық зертхана меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық және зертханалық талдау бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы метрология және техникалық қызмет көрсету бөлімінің бастығы).
5. Директордың мейіргер ісі жөніндегі орынбасары.
6. Бас мейіргер.
2-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар, қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы білімі бар мамандардың лауазымдары
7. Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері.
8. Дәрігер (бейінді маман).
9. Сарапшы дәрігер.
10. Сот-медициналық сарапшы дәрігер (жалпы сараптамалық зерттеу, сот-биологиялық зерттеу, сот-гистологиялық зерттеу, химиялық токсикологиялық зерттеу, медициналық-криминалистикалық зерттеу, молекулалық-генетикалық зерттеу).
11. Сот-медициналық сарапшы маман (сот-биологиялық, химиялық-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медициналық-криминалистикалық, молекулярлық-генетикалық зерттеулер).
12. Трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер.
13. Дәрігер – резидент.
14. Тағылымдамашы дәрігер.
15. Денсаулық сақтау менеджері (медициналық қызметтердің сапасы бойынша, медициналық қызметтердің стратегиясы мен маркетингі бойынша, медициналық қызметтерді көрсетуді ұйымдастыру және әдіснамасы бойынша, персонал бойынша (HR-менеджер (ЭйЧар-менеджер)).
16. Дәрігер немесе қоғамдық денсаулық сақтау маманы (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер).
17. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің Дәрігері немесе маманы.
18. Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер).
19. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет аудиторы.
20. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында биоқауіпсіздік жөніндегі маман.
21. Сынамаларды қабылдау және алу жөніндегі маман.
22. VAD (ВАД) үйлестірушісі (қанайналымды механикалық қолдау жөніндегі маман).

Глава 3. Должности специалистов с высшим фармацевтическим образованием
23. Фармацевт (провизор).
24. Инженер-технолог по производству лекарственных средств, медицинских изделий.
25. Менеджер по управлению качеством в фармации.
26. Клинический фармацевт.
27. Радиофармацевт.
28. Инспектор.
29. Старший радиофармацевт.
Глава 4. Должности специалистов с высшим немедицинским образованием
30. Специалист лаборатории.
31. Специалист санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог).
32. Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы.
33. Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
34. Медицинский психолог.
35. Инженер циклотрона производства радиофармацевтических лекарственных препаратов.
36. Радиохимик-технолог по производству радиофармацевтических лекарственных препаратов.
37. Радиохимик-аналитик по контролю качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
38. Специалист обеспечения качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
39. Инженер по обслуживанию вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений.
40. Инженер по обслуживанию систем сбора, хранения и сброса жидких радиоактивных отходов.
41. Инженер по радиационной безопасности.
42. Медицинский физик.
43. Инженер по обслуживанию технологических и медицинских газов в ядерной медицине.
44. Инженер по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине.
45. Инженер по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине.
46. Инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине.
47. Инженер-технолог в ядерной медицине.
48. Инженер-медицинский физик.
49. Инженер по обслуживанию лучевого оборудования.
50. Клинический эмбриолог.
51. Специалист по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
52. Менеджер по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
53. Инженер-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
54. Инженер по сервисному обслуживанию в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
Глава 5. Должность специалистов с послесредним медицинским образованием
55. Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики.
Глава 6. Должности специалистов с техническим и профессиональным медицинским образованием, образованием санитарно-эпидемиологического профиля
56. Фельдшер.
57. Акушер (акушерка).
58. Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики.
59. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный)).

3-тарау. Жоғары фармацевтикалық білімі бар мамандар лауазымдары
23. Фармацевт (провизор).
24. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі инженер-технолог.
25. Фармациядағы сапаны басқару жөніндегі менеджер.
26. Клиникалық фармацевт.
27. Радиофармацевт.
28. Инспектор.
29. Аға радиофармацевт.
4-тарау. Жоғары медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары
30. Зертхана маманы.
31. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог).
32. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымындағы биоқауіпсіздік жөніндегі маман.
33. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
34. Медициналық психолог.
35. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі циклотронының инженері.
36. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру жөніндегі радиохимик-технолог.
37. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі радиохимик-талдаушы.
38. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын қамтамасыз ету маманы.
39. Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілерді желдетуге қызмет көрсету жөніндегі инженер.
40. Сұйық радиоактивті қалдықтарды жинау, сақтау және шығару жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі инженер.
41. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі инженер.
42. Медициналық физик.
43. Ядролық медицинадағы технологиялық және медициналық газдарға қызмет көрсету жөніндегі инженер.
44. Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі инженер.
45. Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және кондиционерлеу жүйелері жөніндегі инженер.
46. Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика инженері.
47. Ядролық медицинадағы инженер-технолог.
48. Инженер-медициналық физик.
49. Сәулелік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі инженер.
50. Клиникалық эмбриолог.
51. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі маман.
52. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі менеджер.
53. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы инженер-дозиметрист.
54. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сервистік қызмет көрсету жөніндегі инженер.
5-тарау. Орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар мамандардың лауазымы
55. Кеңейтілген практика аға мейіргері.
6-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі білім бар мамандар лауазымдары
56. Фельдшер.
57. Акушер.
58. Учаскелік мейіргер және (немесе) жалпы практика мейіргері.
59. Мейіргер (мамандандырылған).

60. Сестра (брат) медицинская (медицинский) медицинского пункта в организациях образования.
61. Сестра диетическая.
62. Гигиенист стоматологический.
63. Дантист.
64. Помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога).
65. Техник зубной (лаборант зубопротезного отделения, кабинета).
66. Медицинский лаборант.
67. Рентгенолаборант.
68. Оптик и оптикометрист.
69. Инструктор по лечебной физкультуре.
70. Регистратор медицинский.
71. Помощник эпидемиолога.
72. Инструктор-дезинфектор.
73. Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
74. Сестра (брат) младшая (младший) медицинская (медицинский).
75. Массажист медицинский.
76. Старший медицинский лаборант.
77. Лаборант радиоизотопной (радионуклидной) диагностики.
78. Медицинская (медицинский) сестра (брат) лучевого оборудования (технолог радиотерапии).
79. Лаборант санитарно-эпидемиологического профиля.
Глава 7. Должности специалистов с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
80. Фармацевт.
Глава 8. Должности младшего персонала
81. Санитар (санитарка).
Глава 9. Должности специалистов с техническим и профессиональным немедицинским образованием
82. Лаборант контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
83. Техник контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине.
84. Техник по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине.
85. Техник по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине.
86. Техник-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы.
87. Помощник энтомолога (зоолога).
Приложение 3
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-305/2020
Квалификационные характеристики должностей работников системы здравоохранения
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Квалификационные характеристики - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Введение
1. Квалификационные характеристики (далее – Квалификационные характеристики) должностей работников системы здравоохранения служат основой для разработки положений о структурных подразделениях организаций здравоохранения, должностных инструкций работников системы здравоохранения, содержащих конкретный перечень должностных обязанностей работников с учетом особенностей организации производства, труда и управления, их прав и ответственности, для подбора и расстановки кадров, для осуществления контроля за эффективностью их использования, для проведения аттестации работников организаций здравоохранения на соответствие занимаемой должности.

60. Білім беру ұйымдарындағы медициналық пункт мейіргері.
61. Диета мейіргері.
62. Стоматологиялық гигиенист.
63. Дантист.
64. Стоматолог дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті).
65. Тіс технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы).
66. Медициналық зертханашы.
67. Рентген зертханашысы.
68. Оптик және оптикометрист.
69. Емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы.
70. Медициналық тіркеуші.
71. Эпидемиологтың көмекшісі.
72. Нұсқаушы дезинфектор.
73. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер.
74. Кіші мейіргер.
75. Медициналық массажист.
76. Аға медициналық зертханашы.
77. Радиоизотопты (радионуклидті) диагностика зертханашысы.
78. Сәулелік жабдық мейіргері (радиотерапия технологы).
79. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін зертханашысы
7-тарау. Техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар мамандардың лауазымдары
80. Фармацевт.
8-тарау. Кіші персонал лауазымдары
81. Санитар.
9-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары
82. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау зертханашысы.
83. Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика технигі .
84. Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және кондиционерлеу жүйелері жөніндегі техник.
85. Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру технигі.
86. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы техник-дозиметрист.
87. Энтомологтың (зоологтың) көмекшісі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына
3-қосымша
Денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Кіріспе
1. Денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – Біліктілік сипаттамалары) денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері туралы ережені, денсаулық сақтау қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеудің, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру ерекшеліктерін, олардың құқықтары мен жауапкершілігін ескере отырып, қызметкерлердің лауазымдық міндеттерінің нақты тізбесін қамтитын, кадрларды таңдаудың және орналастырудың, оларды пайдаланудың тиімділігін бақылауды жүзеге асырудың, денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің атқаратын лауазымдарына cәйкестікке аттестаттау өткізу үшін негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика, психолога и других специалистов определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности.
3. На должности специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием могут претендовать специалисты с высшим образованием соответствующего направления в соответствии с квалификационными требованиями.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей,
специалистов организаций здравоохранения республиканского, областного, районного
и городского значения и (или) организации здравоохранения, осуществляющей
информатизацию в области здравоохранения и (или) организации республиканского
значения в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или)
организации здравоохранения, осуществляющих деятельность
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ядерной медицины
Параграф 1. Руководитель организации (генеральный директор, директор)
организаций здравоохранения республиканского, областного, районного и городского
значения и (или) организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию
в области здравоохранения и (или) организации республиканского значения в сфере
обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации
здравоохранения, осуществляющих деятельность
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ядерной медицины
4. Должностные обязанности:
Руководит производственной, финансово-хозяйственной деятельностью организации здравоохранения, несет ответственность за принимаемые управленческие решения, сохранность и эффективное использование имущества организации, а также за результаты финансово-хозяйственной деятельности.
Определяет политику, стратегию деятельности организации и механизм ее реализации. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала, направленного на дальнейшее повышение эффективности и качества оказываемой диагностической, лечебной и профилактической помощи, повышение качества и конкурентоспособности оказываемых услуг.
Обеспечивает эффективное взаимодействие структурных подразделений организации, направляет их действия на развитие и совершенствование оказываемых медицинских услуг.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе. На основе анализа деятельности организации и оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы организации. Обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Координирует работу по изучению и оценке санитарно-эпидемиологических ситуаций, определяет приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье человека. Принимает действенные меры по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации.
Организует оперативный и лабораторно-инструментальный контроль и надзор за проведением гигиенических и противоэпидемических мероприятий, за соблюдением санитарных правил и норм и гигиенических нормативов.
Обеспечивает соблюдение требований медицинской этики, законности в деятельности организации, в том числе в вопросах финансово-хозяйственного управления, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений.
Осуществляет прием и увольнение работников. Заключает договора, совершает сделки с физическими и юридическими лицами. Издает по вопросам своей компетенции распоряжения и приказы, обязательные для всех работников.
Представляет организацию в государственных органах, организациях и суде. Обеспечивает выполнение медицинской этики, требований внутреннего трудового распорядка, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима. Обеспечивает своевременную отчетность организации.
Для руководителя организации здравоохранения, осуществляющего деятельность в сфере ядерной медицины (директора или главного врача) (дополнительно):
Организовывает и контролирует процесс обеспечения функционирования фармацевтической системы в соответствии со стандартами надлежащих фармацевтических практик.
Планирует объемы проведения радиоизотопных исследований, радионуклидной терапии, производства радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Контролирует анализ рисков на производстве и проводит анализ обзора качества производимых радиофармацевтических лекарственных препаратов.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадр жөніндегі маман, аудармашы, психолог және өзге де мамандардың лауазымдарының біліктілік сипаттамалары барлық қызмет саласына ортақ мемлекеттік мекемелердің және қазыналық кәсіпорындардың мамандарының жеке лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
3. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мамандықтар лауазымына біліктілік талаптарына сәйкес тиісті бағытта жоғары білім бар мамандар үміткер бола алады.
2-тарау. Республикалық, облыстық, аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымдарының және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ядролық медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшылары, мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Республикалық, облыстық, аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымдарының және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ядролық медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор, директор)
4. Лауазымдық міндеттері:
Денсаулық сақтау ұйымының өндірістік, қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын басқарушылық шешімдерге, ұйым мүлкінің сақталуы мен тиімді пайдаланылуына, сондай-ақ қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне жауапты болады.
Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындайды. Көрсетілетін диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмектің тиімділігі мен сапасын одан әрі арттыруға, көрсетілетін қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған персонал жұмысының жаңа ұйымдастырушылық нысандары мен әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді.
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді, олардың өзара іс-қимылдарын көрсетілетін медициналық қызметтерді дамытуға және жетілдіруге бағыттайды.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оның қарамағындағы тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдайды. Ұйым қызметін талдау және оның жұмысының көрсеткіштерін бағалау негізінде ұйым жұмысының нысандары мен әдістерін жақсарту бойынша қажетті шараларды қабылдайды. Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек тәртібін сақтауды қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамасы мен белсенділігін дамытуға ықпал етеді.
Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайларды зерделеу және бағалау жөніндегі жұмысты үйлестіреді, адам денсаулығына қолайсыз әсер етудің басым факторларын айқындайды. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту бойынша пәрменді шаралар қабылдайды.
Гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуді, санитариялық ережелер мен нормалар мен гигиеналық нормативтердің сақталуын жедел және зертханалық-аспаптық бақылауды және қадағалауды ұйымдастырады.
Ұйым қызметінде, оның ішінде қаржы-шаруашылық басқару, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелерінде медициналық этика, заңдылық талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Қызметкерлерді жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады. Жеке және заңды тұлғалармен келісімшарттар, мәмілелер жасайды. Өз құзыретіндегі мәселелер бойынша барлық қызметкерлер үшін міндетті өкімдер мен бұйрықтар шығарады.
Ұйымды мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта білдіреді. Медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі талаптарының, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдаланудың орындалуын, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасының, санитариялық-эпидемиологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді. Ұйымның уақтылы есептілігін қамтамасыз етеді.
Ядролық медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор немесе бас дәрігер) үшін (қосымша):
Тиісті фармацевтикалық практика стандарттарына сәйкес фармацевтикалық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету процесін ұйымдастырады және бақылайды.
Радиоизотоптық зерттеулер, радионуклидтік терапия жүргізу, радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндіру көлемін жоспарлайды.
Өндірістегі қауіптерге жүргізілген талдауды бақылайды және өндірілетін радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасына шолу жасауға талдау жүргізеді.

5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
стратегические и организационные аспекты современной управленческой деятельности;
основы планово-экономической и финансовой деятельности организаций здравоохранения;
экономические методы управления и анализ деятельности организации;
конъюнктуру рынка медицинских услуг;
лучшие практики в управлении человеческими ресурсами в здравоохранении;
статистику, критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
современные научные достижения отечественной медицины, лучший международный опыт в управлении здравоохранением;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций.
6. Требования к квалификации:
Для руководителя организации здравоохранения республиканского значения (генерального директора или директора):
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении повышения квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство (или сертификат) о присвоении квалификации по соответствующей специальности;
либо высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение", или "Бизнес и право" или степень executive МВA (далее – ЕМВА (экзекютив ЭмБиЭй)) или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
сертификат менеджера в области здравоохранения;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Для руководителя организации республиканского значения (генеральный директор или директор) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении повышения квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство (или сертификат) о присвоении квалификации по соответствующей специальности;
либо высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение", или "Бизнес и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
сертификат менеджера в области здравоохранения;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Для руководителя организации республиканского значения (генерального директора или директора), осуществляющего информатизацию в области здравоохранения:
высшее (и (или) послевузовское) образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Информационно-коммуникационные технологии" и (или) степень ЕМВА или full-time (Фултайм), стаж работы на руководящих должностях по профилю не менее 5 лет.
Для руководителя организации здравоохранения областного значения, городов республиканского значения (директора):
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении повышения квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство (или сертификат) о присвоении квалификации по соответствующей специальности;
либо высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение", или "Бизнес и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
сертификат менеджера в области здравоохранения;
стаж работы на руководящих должностях не менее 3 лет.
Для руководителя организации здравоохранения районного и городского значения (директора или главного врача):
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении сертификационного курса повышения квалификации (переподготовки) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство (или сертификат) о присвоении квалификации по соответствующей специальности;
либо высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение", или "Бизнес и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
сертификат менеджера в области здравоохранения;
стаж работы на руководящих должностях не менее 2 лет.
Для руководителя организации здравоохранения, осуществляющего деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения республиканского значения (генеральный директор или директор):
высшее образование по направлению подготовки "Медико-профилактическое дело" и (или) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" и (или) "Общественное здоровье" и (или) "Общественное здравоохранение", свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности "Гигиена, Эпидемиология", и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) степень ЕМВА или full-time (Фултайм), стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Для руководителя организации здравоохранения, осуществляющего деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения областного значения, городов республиканского значения (директор):
высшее образование по направлению подготовки "Медико-профилактическое дело" и (или) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" и (или) "Общественное здоровье", и (или) Общественное здравоохранение", свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности "Гигиена, Эпидемиология" и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение", стаж работы на руководящих должностях не менее 3 лет.
Для руководителя организаций здравоохранения, осуществляющего деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения районного и городского значения (директор):
высшее образование по направлению подготовки "Медико-профилактическое дело" и (или) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" и (или) "Общественное здоровье" и (или) "Общественное здравоохранение", свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности "Гигиена, Эпидемиология", стаж работы на руководящих должностях не менее 2 лет.
Для руководителя организации здравоохранения, осуществляющего деятельность в сфере ядерной медицины (директора или главного врача):
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес, управление и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
свидетельство о прохождении повышения квалификации (переподготовки) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Лучевая диагностика", "Радиология", "Ядерная медицина", "Лучевая терапия" или "Онкология радиационная");
сертификат менеджера в области здравоохранения;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.

5. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
қазіргі заманғы басқару қызметінің стратегиялық және ұйымдастырушылық аспектілері;
денсаулық сақтау ұйымдарының жоспарлы-экономикалық және қаржылық қызметінің негіздері;
басқарудың экономикалық әдістері және ұйым қызметін талдау;
медициналық қызметтер нарығының конъюктурасы;
денсаулық сақтаудағы адами ресурстарды басқарудағы үздік тәжірибелер;
халық денсаулығының жай-күйін сипаттайтын статистиканы, өлшемшарттар мен көрсеткіштері;
отандық медицинаның қазіргі заманғы ғылыми жетістіктері; денсаулық сақтауды басқарудағы үздік халықаралық тәжірибе;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитариялық және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормалары;
төтенше жағдайлар кезінде қызметті ұйымдастыру.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор немесе директор) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттырудан (қайта даярлаудан) өткені туралы куәлік (немесе сертификат) және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік беру туралы куәлік;
немесе "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе executive МВA (бұдан әрi – ЕМВА (экзекютив ЭмБиЭй)) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты;
басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор немесе директор) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттырудан (қайта даярлаудан) өткені туралы куәлік (немесе сертификат) және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік беру туралы куәлік;
немесе "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты;
басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор немесе директор) үшін:
"Денсаулық сақтау" және (немесе) "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" даярлау бағыты бойынша жоғары (және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және (немесе) ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі, бейіні бойынша басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Облыстық маңызы бар, республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттырудан (қайта даярлаудан) өткені туралы куәлік және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік беру туралы куәлік (немесе сертификат);
немесе "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты;
басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор немесе бас дәрігер) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (қайта даярлаудың) сертификаттық курсынан өткені туралы куәлік және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілікті беру туралы куәлік (немесе сертификат);
немесе "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты;
басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Республикалық маңызы бар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы үшін (бас директор немесе директор):
"Медициналық-профилактикалық іс" және (немесе) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" және (немесе) "Қоғамдық денсаулық" және (немесе) "Қоғамдық денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Гигиена, Эпидемиология" тиісті мамандығы бойынша біліктілік беру туралы куәлік және (немесе) "Денсаулық сақтау" даярлығы бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім және (немесе) ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі, басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Облыстық маңызы бар, республикалық маңызы бар қалалардың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор) үшін: "Медициналық-профилактикалық іс" және (немесе) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" және (немесе) "Қоғамдық денсаулық" және (немесе) Қоғамдық денсаулық сақтау" және (немесе) Қоғамдық денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Гигиена, Эпидемиология" тиісті мамандығы бойынша біліктілік беру туралы куәлік және (немесе) "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Аудандық және қалалық маңызы бар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының басшысы (директор) үшін: "Медициналық-профилактикалық іс" және (немесе) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" және (немесе) "Қоғамдық денсаулық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Гигиена, Эпидемиология" тиісті мамандығы бойынша біліктілік беру туралы куәлік, басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Ядролық медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор немесе бас дәрігер) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім;
"Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
"Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Сәулелік диагностика", "Радиология", "Ядролық медицина", "Сәулелік терапия" немесе "Радиациялық онкология") мамандығы бойынша біліктілікті арттырудан (қайта даярлаудан) өткені туралы куәлік;
денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты;
басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.

Параграф 2. Заместитель руководителя (генерального директора или директора)
организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества
медицинских услуг, по стратегическому развитию, по организационно-методической
работе, по противоэпидемической работе) и (или) организации здравоохранения,
осуществляющей информатизацию в области здравоохранения и (или) организации
в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации
здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по санитарно-эпидемиологической работе)
7. Должностные обязанности:
Обеспечивает руководство деятельностью подчиненных ему структурных подразделений организации здравоохранения, организует их работу и эффективное взаимодействие, систематический контроль за качеством оказанных медицинских услуг.
Осуществляет организационную работу по планированию лечебно-диагностической деятельности организации, анализ лечебной деятельности организации, изучение и оценку санитарно-эпидемиологической ситуации.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Обеспечивает повышение качества и конкурентоспособности оказываемых медицинских услуг, внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала.
Обеспечивает оперативный и лабораторно-инструментальный контроль и надзор за проведением гигиенических и противоэпидемических мероприятий, за соблюдением санитарных правил и норм гигиенических нормативов. Планирует и обеспечивает проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому воспитанию населения.
Обеспечивает рациональную расстановку и организацию труда медицинских кадров, развитие их профессиональных знаний и опыта.
Организует ведение статистического учета и представление отчетности о деятельности организации.
Участвует в разработке программы эффективного управления, обеспечивает оценку качества менеджмента по результатам оценки и мониторинга процесса развития деятельности; анализирует социально-экономические показатели работы, проводит сопоставительный анализ ее конкурентоспособности.
Выбирает стратегию и определяет приоритеты развития организации, определяет методы достижения целей, обосновывает выбор целей. Организует деятельность по мониторингу исполнения структурными подразделениями организации стратегических целей, задач и мероприятий плана развития, по формированию отчетов об исполнении Годового операционного плана, Плана развития и Стратегии (стратегического плана) развития организации с предложениями дальнейших перспектив развития предоставляет руководству проекты управленческих решений по вопросам стратегического развития организации.
Участвует в формировании и проведении кадровой политики, в управлении и развитии персонала и в регулировании трудовых отношений.
Создает условия труда, безопасные и благоприятные для жизни и здоровья, формирует благоприятную психологическую атмосферу в коллективе.
Представляет в пределах компетенции организацию в государственных органах, организациях и суде.
Обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, медицинской этики, выполнение требований внутреннего трудового распорядка, соблюдение противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Заместитель руководителя по организационно-методической и противоэпидемической работе организации здравоохранения:
Осуществляет организацию и координацию противоэпидемической работы, организационно-методической работы, а также руководство и координацию деятельности всех подразделений организации по составлению перспективных планов деятельности, межсекторальное и межведомственное взаимодействие.
Оказывает методическую помощь организациям здравоохранения, общественным объединениям и различным ведомствам по вопросам профилактики ВИЧ-инфекции, осуществляют организацию и проведение санитарно-эпидемиологического мониторинга за заболеваемостью и распространенностью инфекций.
Обеспечивает контроль за своевременное представление учетной и отчетной документации, применяемой в организации, эпидемиологическим расследованием новых зарегистрированных случаев инфекции, проведение анализа деятельности по разделам работы.
Координирует мероприятия по проведению профилактической работы среди населения и ключевых групп.
Разрабатывает перспективный и текущий план деятельности организации.
Координирует мероприятия, проводимые через средства массовой информации и социальные сети.

2-параграф. Денсаулық сақтау ұйымдары (медициналық бөлім бойынша, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау бойынша, стратегиялық даму бойынша, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс бойынша, эпидемияға қарсы жұмыс бойынша) және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйымдар және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті (санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс бойынша) жүзеге асыратын денсаулық сақтауды ұйымдары басшысының орынбасары (бас директор немесе директор)
7. Лауазымдық міндеттері:
Денсаулық сақтау ұйымының өзіне қарасты құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне басшылықты қамтамасыз етеді, олардың жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады.
Ұйымның емдеу-диагностикалық қызметін жоспарлау бойынша ұйымдастыру жұмысын, ұйымның емдеу қызметін талдауды, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды зерделеуді және бағалауды жүзеге асырады.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, персонал жұмысының жаңа ұйымдастырушылық нысандары мен әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді.
Гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың жүргізілуін, санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтер нормаларының сақталуын жедел және зертханалық-аспаптық бақылауды және қадағалауды қамтамасыз етеді. Халықты санитариялық-гигиеналық тәрбиелеу бойынша іс-шаралар өткізуді жоспарлайды және қамтамасыз етеді.
Медицина кадрларының еңбегін ұтымды орналастыру мен ұйымдастыруды, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін дамытуды қамтамасыз етеді.
Статистикалық есеп жүргізуді және ұйым қызметі туралы есеп беруді ұйымдастырады.
Тиімді басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысады, қызметтің даму процесін бағалау және мониторингілеу нәтижелері бойынша менеджмент сапасын бағалауды қамтамасыз етеді; жұмыстың әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдайды, оның бәсекеге қабілеттілігіне салыстырмалы талдау жүргізеді.
Стратегияны таңдайды және ұйымның даму басымдықтарын айқындайды, мақсаттарға жету әдістерін анықтайды, мақсаттарды таңдауды негіздейді. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің даму жоспарының стратегиялық мақсаттарын, міндеттері мен іс-шараларын орындауын мониторингілеу жөніндегі, жылдық операциялық жоспардың, даму жоспарының және ұйымның даму стратегиясының (стратегиялық жоспарының) орындалуы туралы есептерді қалыптастыру жөніндегі қызметті одан әрі даму перспективаларының ұсыныстарымен басшылыққа ұйымның стратегиялық даму мәселелері бойынша басқарушылық шешімдердің жобаларын ұсынады.
Кадр саясатын қалыптастыруға және жүргізуге, персоналды басқару және дамытуға және еңбек қатынастарын реттеуге қатысады.
Өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасайды, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастырады.
Құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымды білдіреді.
Еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамасы мен белсенділігін, медициналық этиканы дамытуға, ішкі еңбек тәртібінің талаптарын орындауға, өртке қарсы қауіпсіздікті, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтауға ықпал етеді.
Денсаулық сақтау ұйымы басшысының ұйымдастыру-әдістемелік және эпидемияға қарсы жұмыс жөніндегі орынбасары:
Эпидемияға қарсы жұмысты, ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты ұйымдастыруды және үйлестіруді, сондай-ақ қызметтің перспективалық жоспарларын жасау бойынша ұйымның барлық бөлімшелерінің қызметіне басшылық етуді және үйлестіруді, сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
Денсаулық сақтау ұйымдарына, қоғамдық бірлестіктерге және әртүрлі ведомстволарға АИТВ инфекциясының профилактикасы мәселелері бойынша әдістемелік көмек көрсетеді, сырқаттануы мен инфекциялардың таралуына эпидемиологиялық мониторинг ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асырады.
Ұйымда қолданылатын есептеме және есепке алу құжаттамаларының уақтылы ұсынылуын, инфекцияның тіркелген жаңа жағдайларын эпидемиологиялық зерттеп-қарауды, жұмыс бөлімдері бойынша қызметке талдау жүргізуді бақылауды қамтамасыз етеді.
Халық және негізгі топтар арасында профилактикалық жұмыстарын жүргізу бойынша іс-шараларды үйлестіреді.
Ұйым қызметінің перспективалық және ағымдағы жоспарын әзірлейді.
Бұқаралық ақпарат құралдары және әлеуметтік желілер арқылы өткізілетін іс-шараларды үйлестіреді.

8. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 725 "Об утверждении национального проекта "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
стратегические и организационные аспекты современной управленческой деятельности;
основы планово-экономической и финансовой деятельности организаций здравоохранения;
конъюнктуру рынка медицинских услуг;
лучшие практики в управлении человеческими ресурсами в здравоохранении;
статистику, критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
современные научные достижения отечественной медицины;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
9. Требования к квалификации:
Для заместителя руководителя (генерального директора и (или) директора) организации здравоохранения (по медицинской части):
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
свидетельство о присвоении квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Бизнес, управление и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
и или свидетельство о повышении квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение");
сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности;
стаж работы на руководящих должностях в области здравоохранения для организаций республиканского, областного значения (города республиканского значения, столицы) не менее 3 лет, для организаций районного и городского значения не менее 2 лет.
Для заместителя руководителя (генерального директора и (или) директора) организации здравоохранения (по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию):
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и свидетельство о присвоении квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Бизнес, управление и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
свидетельство о повышении квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение");
стаж работы на руководящих должностях в области здравоохранения для организаций республиканского, областного значения (города республиканского значения, столицы) не менее 3 лет, для организаций районного и городского значения не менее 2 лет.
Заместителя руководителя организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и свидетельство о присвоении квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Бизнес, управление и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
свидетельство о повышении квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение");
стаж работы на руководящих должностях в области здравоохранения не менее 3 лет.
Заместителя руководителя организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения:
высшее (и/или послевузовское) образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Информационно-коммуникационные технологии" и (или) степень ЕМВА или full-time (Фултайм), стаж работы на руководящих должностях по профилю не менее 2 лет.
Заместителя руководителя по организационно-методической и противоэпидемической работе организации здравоохранения:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и свидетельство о присвоении уровня квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Бизнес, управление и право" или степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
либо высшее образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" и послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
свидетельство о повышении квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение");
стаж работы на руководящих должностях в области здравоохранения не менее 2 лет.
Заместитель руководителя организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по санитарно-эпидемиологической работе):
высшее образование по специальности "Медико-профилактическое дело" и (или) "Санитария, Гигиена, Эпидемиология" и (или) "Общественное здоровье" и (или) "Общественное здравоохранение";
свидетельство (или сертификат) о присвоении квалификации по соответствующей специальности "Гигиена, Эпидемиология" и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) степень ЕМВА или full-time (Фултайм);
стаж работы на руководящих должностях в области здравоохранения для организаций республиканского, областного значения (города республиканского значения, столицы) не менее 3 лет, для организаций районного и городского значения не менее 2 лет.

8. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасының Заңы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", Қазақстан Республикасының Заңы "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы", "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 725 қаулысы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы;
қазіргі заманғы басқару қызметінің стратегиялық және ұйымдастырушылық аспектілері;
денсаулық сақтау ұйымдарының жоспарлы-экономикалық және қаржылық қызметінің негіздері;
медициналық қызметтер нарығының конъюнктурасы;
денсаулық сақтаудағы адами ресурстарды басқарудағы үздік тәжірибелер;
халық денсаулығының жай-күйін сипаттайтын статистика, өлшемдер мен көрсеткіштер;
отандық медицинаның қазіргі заманғы ғылыми жетістіктері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
халықты санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Денсаулық сақтау ұйымы (медициналық бөлім жөніндегі) басшысының орынбасары (бас директоры және (немесе) директоры) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім,
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті беру туралы куәлік немесе "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік;
тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты;
республикалық, облыстық маңызы бар ұйымдар (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл, аудандық және қалалық маңызы бар ұйымдар үшін кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Денсаулық сақтау ұйымы (медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау жөніндегі, стратегиялық даму жөніндегі) басшысының орынбасары (бас директоры және (немесе) директоры) үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілік беру туралы куәлік немесе "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
не "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік;
республикалық, облыстық маңызы бар ұйымдар (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл, аудандық және қалалық маңызы бар ұйымдар үшін жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйым басшысының орынбасары:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілік беру туралы куәлік және "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
немесе "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік;
Денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары:
"Денсаулық сақтау" және (немесе) "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" даярлау бағыты бойынша жоғары (және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және (немесе) ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі, бейіні бойынша басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Денсаулық сақтау ұйымы басшысының ұйымдастыру-әдістемелік және эпидемияға қарсы жұмыс жөніндегі орынбасары:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілік деңгейін беру туралы куәлік және "Денсаулық сақтау" немесе "Бизнес және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
не "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік;
Денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары басшысының орынбасары (санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс бойынша):
"Медициналық-профилактикалық іс" және (немесе) "Санитария, гигиена, эпидемиология" және (немесе) "Қоғамдық денсаулық" және (немесе) "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша жоғары білім;
"Гигиена, эпидемиология" тиісті мамандығы бойынша біліктілік беру туралы куәлік (немесе сертификат) және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша және (немесе) ЕМВА (ЭмБиЭй) немесе full-time (Фултайм) дәрежесі;
республикалық, облыстық маңызы бар ұйымдар (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл, аудандық және қалалық маңызы бар ұйымдар үшін жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.

Параграф 3. Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению
10. Должностные обязанности:
Осуществляет организацию и совершенствование экономической и административно-хозяйственной деятельности организации, методическое руководство и координацию деятельности всех подразделений организации по составлению перспективных планов деятельности.
Обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины, контроль за выполнением плановых заданий, организует проведение комплексного экономического анализа и оценки результатов финансово-хозяйственной деятельности организации.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Организует разработку методических материалов по экономическому планированию работы структурных подразделений организации, проведение комплексного анализа оценки результатов административно-хозяйственной деятельности организации.
Обеспечивает соблюдение требований медицинской этики, режима экономии материальных и трудовых ресурсов организации, вносит предложения, направленные на повышение эффективности труда, хозяйственной самостоятельности организации, соблюдение трудовой дисциплины, требований внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Обеспечивает ведение и своевременное представление плановой, учетной и отчетной документации, применяемой в организации, готовит предложения, направленные на повышение эффективности труда, финансово-хозяйственной самостоятельности организации.
Представляет в пределах компетенции организацию в государственных органах, организациях и суде.
Разрабатывает мероприятия по использованию внутрихозяйственных резервов, проведению аттестации и рационализации рабочих мест.
11. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 725 "Об утверждении национального проекта "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
стратегические и организационные аспекты современной управленческой деятельности;
основы планово-экономической и финансовой деятельности организаций здравоохранения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций.

3-параграф. Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор немесе директор) экономикалық және әкімшілік-шаруашылықты қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары
10. Лауазымдық міндеттері:
Ұйымның экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қызметін ұйымдастыруды және жетілдіруді, перспективалық қызмет жоспарларын жасау бойынша ұйымның барлық бөлімшелерінің қызметіне әдістемелік басшылық жасауды және үйлестіруді жүзеге асырады.
Қаржылық тәртіптің сақталуын, жоспарлы тапсырмалардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді, кешенді экономикалық талдау мен ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалауды жүргізуді ұйымдастырады.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын экономикалық жоспарлау бойынша әдістемелік материалдарды әзірлеуді, ұйымның әкімшілік-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалауға кешенді талдау жүргізуді ұйымдастырады.
Медициналық этика, ұйымның материалдық және еңбек ресурстарын үнемдеу режимі талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді, еңбек тиімділігін, ұйымның шаруашылық дербестігін арттыруға, еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтауға бағытталған ұсыныстар енгізеді.
Ұйымда қолданылатын жоспарлы, есепке алу мен есеп құжаттамасы жүргізілуін және уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді, ұйымның еңбек тиімділігін, қаржы-шаруашылық дербестігін арттыруға бағытталған ұсыныстарды дайындайды.
Құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымның мүддесін білдіреді.
Ішкі шаруашылық резервтерді пайдалану, жұмыс орындарын аттестаттау мен оңтайландыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
11. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 725 қаулысы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
қазіргі заманғы басқару қызметінің стратегиялық және ұйымдастырушылық аспектілері;
денсаулық сақтау ұйымдарының жоспарлы-экономикалық және қаржылық қызметінің негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру.

12. Требования к квалификации:
высшее (и /или) послевузовское) образование по направлению подготовки "Бизнес, управление и право" (экономическое, финансовое, юридическое) или инженерно-техническое и стаж работы на руководящих должностях по профилю или в сфере здравоохранения не менее 5 лет или при дополнительном наличии степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", стаж работы на руководящих должностях по профилю или в сфере здравоохранения не менее 3 лет.
Параграф 4. Руководитель структурного подразделения организации здравоохранения
(старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением
(отделением), начальник отдела, старшая (старший) сестра (брат) медицинская
(медицинский) (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу,
заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы,
заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы,
заведующий микробиологической лабораторией организации в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения), начальник отдела приема
и отбора проб в организации санитарно-эпидемиологической службы, начальник
отдела санитарно-эпидемиологической и лабораторной аналитики, начальник отдела
метрологии и технического обслуживания в сфере санитарно-эпидемиологической службы) *
13. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство структурным подразделением организации, организует работу и эффективное взаимодействие структурных подразделений по оказанию своевременной и качественной медицинской и лекарственной помощи населению.
Обеспечивает соблюдение требований медицинской этики.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц, за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование.
Определяет политику, стратегию деятельности структурного подразделения организации здравоохранения и механизм ее реализации.
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и здоровых условий для их жизни и труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих диагностической, лечебной и профилактической помощи, повышение качества и конкурентоспособности оказываемых услуг.
Организует работу по изучению и оценке санитарно-эпидемиологических ситуаций.
Принимает действенные меры по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации.
Организует оперативный и лабораторно-инструментальный контроль за проведением гигиенических и противоэпидемических мероприятий, за соблюдением санитарных правил, норм и гигиенических нормативов.
Обеспечивает работу по повышению квалификации врачебных кадров, развитию их профессиональных знаний.
Осуществляет анализ деятельности структурного подразделения организации здравоохранения и на основе оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы организации.
Обеспечивает выполнение требований внутреннего трудового распорядка, соблюдение медицинской этики, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Обеспечивает представление отчетности.
Для заведующего отделением радиоизотопной (радионуклидной) диагностики, отделением радиоизотопной (радионуклидной) терапии, отделением (комплексом) производства и контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов, отделением (отдела) производства радиофармацевтических лекарственных препаратов, отделением (отдела) контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов, отделением (отдела) обеспечения качества по надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи), отделением радиационной безопасности и медицинской физики, отделением инженерно-технического обеспечения Центра ядерной медицины (дополнительно):
организует и контролирует проведение соответствующих валидационных мероприятий всего оборудования, инженерных систем и процессов;
организует и контролирует процесс обеспечения функционирования фармацевтической системы в соответствии стандартами надлежащих фармацевтических практик, радиационной безопасности.
Для заведующего или руководителя лаборатории (дополнительно):
обеспечивает своевременное и качественное проведение клинических лабораторных исследований на уровне современных достижений медицинской науки и практики;
организует и контролирует работу в лаборатории, а также проводит лабораторные исследования проб по выделению патогенных микроорганизмов;
доводит до сведения сотрудников лаборатории все нормативные и организационно-распорядительные документы, регламентирующие работу лаборатории;
оценивает, интерпретирует результаты лабораторных исследований, делает заключения;
контролирует проведение внутрилабораторного контроля качества и обеспечивает участие лаборатории в программах внешней оценки качества.
Для начальника отдела по приему и отбору проб в сфере санитарно-эпидемиологической службы (дополнительно):
осуществляет руководство отделом по приему и отбору проб;
организует оперативное управление процессами приемки, отбора и доставки проб (процедуры по обращению с пробами, потенциально содержащими патогенные микроорганизмы), проводит распределение проб по лабораториям;
организует работу по выдаче протоколов испытаний;
обеспечивает своевременное и качественное оформление документации отдела;
проводит анализ и составляет отчеты по деятельности отдела;
обеспечивает выполнение требований внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима;
координирует свою работу с другими подразделениями лаборатории по вопросам выполнения исследований, срокам и выдачи протоколов;
Для начальника отдела санитарно-эпидемиологической и лабораторной аналитики (дополнительно):
осуществляет подготовку и обеспечивает исполнение планов работы, мероприятий и отчетной документации отдела;
участвует в разработке и осуществлении мероприятий по повышению эффективности государственной лабораторной санитарно-эпидемиологической экспертизы;
анализ и систематизация технико-экономических и социально-экономических показателей работы организации, проведение сопоставительного анализа его конкурентоспособности;
анализ деятельности подразделений организации по лабораторному делу, принятие необходимых мер по улучшению форм и методов работы организации на основе оценки показателей работы;
осуществляет свод данных по комплексным программным обеспечениям;
Для начальника отдела метрологии и технического обслуживания в сфере санитарно-эпидемиологической службы (дополнительно):
обеспечение деятельности структурного подразделения по вопросам метрологии, стандартизации и иным вопросам, отнесенным к компетенции отдела;
обеспечение и контроль за соблюдением порядка ведения внутренних документов, стандартов и иных нормативных документов;
обеспечение взаимодействия с органами по сертификации, метрологии в соответствии с потребностями региона;
оказание методической и практической помощи по вопросам метрологии и стандартизации.

12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Бизнес, басқару және құқық" (экономикалық, қаржылық, заңгерлік) даярлау бағыты бойынша жоғары (және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі немесе инженерлік-техникалық білімі және бейіні бойынша немесе денсаулық сақтау саласында басшы лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті" бейіні бойынша немесе денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
4-параграф. Денсаулық сақтау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің басшысы (аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім бастығы, аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер), мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының виварий меңгерушісі, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымның микробиологиялық зертхана меңгерушісі), санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық және зертханалық талдау бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы метрология және техникалық қызмет көрсету бөлімінің бастығы*
13. Лауазымдық міндеттері:
Ұйымның құрылымдық бөлімшесіне басшылықты жүзеге асырады, халыққа уақтылы және сапалы медициналық және дәрілік көмек көрсету бойынша құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады.
Медициналық этика талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесі қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындайды.
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, олардың өмірі мен еңбегі үшін қауіпсіз және салауатты жағдайлар жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдайды.
Жаңа диагностикалық және профилактикалық көмекті енгізуді және қолданыстағыларды жетілдіруді, көрсетілген қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды қамтамасыз едеті.
Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайларды зерделеу және бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Сантитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту бойынша пәрменді шаралар қабылдайды.
Гигиеналық және эпидемиға қарсы іс-шаралардың жүргізілуіне, санитарлық қағидалар мен нормалардың, гигиеналық нормативтердің сақталуына жедел және зертхана-аспаптық бақылауды ұйымдастырады.
Дәрігер кадрларының біліктілігін арттыру, олардың кәсіби білімін дамыту жөніндегі жұмысты қамтамасыз етеді.
Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің қызметіне талдау жасайды және оның жұмыс көрсеткіштерін бағалау негізінде ұйым жұмысының нысандары мен әдістерін жақсарту бойынша қажетті шаралар қабылдайды.
Ішкі еңбек тәртібі талаптарының орындалуын, медициналық этиканың, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасының, санитариялық-эпидемиологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.
Есеп беруді ұсынуды қамтамасыз етеді.
Радиоизотоптық (радионуклидтік) диагностика бөлімшесінің, радиоизотоптық (радионуклидтік) терапия бөлімшесінің, радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі мен сапасын бақылау бөлімшесінің (кешенінің), радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі бөлімшесінің (бөлімінің), радиофармацевтикалық дәрілік препараттар сапасын бақылау бөлімшесінің (бөлімінің), "GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика бойынша сапаны қамтамасыз ету бөлімшесінің (бөлімінің) меңгерушісі үшін, радиациялық қауіпсіздік және медициналық физика, Ядролық медицина орталығының инженерлік-техникалық қамтамасыз ету бөлімшесі (қосымша):
барлық жабдықтардың, инженерлік жүйелер мен процестердің тиісті валидациялық іс-шараларын жүргізуді ұйымдастырады және бақылайды;
тиісті фармацевтикалық практика, радиациялық қауіпсіздік стандарттарына сәйкес фармацевтикалық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету процесін ұйымдастырады және бақылайды.
Зертхана меңгерушісі немесе басшысы үшін (қосымша):
медициналық ғылым мен практиканың заманауи жетістіктері деңгейінде клиникалық зертханалық зерттеулерді уақтылы және сапалы жүргізуді қамтамасыз етеді;
зертханадағы жұмысты ұйымдастырады және бақылайды, сондай-ақ патогендік микроорганизмдердің бөлінуі бойынша сынамаларға зертханалық зерттеулер жүргізеді;
зертхана қызметкерлерінің назарына зертхана жұмысын регламенттейтін барлық нормативтік және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды жеткізеді;
зертханалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды, түсіндіреді, қорытынды жасайды;
зертханаішілік сапаны бақылаудың жүргізілуін бақылайды және зертхананың сапаны сырттай бағалау бағдарламаларына қатысуын қамтамасыз етеді.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің бастығы үшін (қосымша):
сынамаларды қабылдау және алу бөліміне басшылық етуді жүзеге асырады;
сынамаларды қабылдау, алу және жеткізу процестерін жедел басқаруды ұйымдастырады (құрамында патогенді микроорганизмдер болуы мүмкін сынамалармен жұмыс істеу рәсімдері), сынамаларды зертханаларға бөлуді жүргізеді;
сынақ хаттамаларын беру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
бөлім құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
бөлім қызметі бойынша талдау жүргізеді және есептер жасайды;
ішкі еңбек тәртібі, өртке қарсы қауіпсіздік және қауіпсіздік техникасы, санитариялық-эпидемиологиялық режим талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
зерттеулерді орындау, оның мерзімдері және хаттамаларды беру мәселелері бойынша зертхананың басқа бөлімшелерімен өз жұмысын үйлестіреді;
Санитариялық-эпидемиологиялық және зертханалық талдау бөлімінің бастығы үшін (қосымша):
бөлімнің жұмыс жоспарларын, іс-шараларын және есептік құжаттаманы дайындауды және оның орындалуын қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
мемлекеттік зертханалық санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
ұйым жұмысының техникалық-экономикалық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдау және жүйелеу, оның бәсекеге қабілеттілігіне салыстырмалы талдау жүргізу;
зертханалық іс бойынша ұйымның бөлімшелерінің қызметін талдау, жұмыс көрсеткіштерін бағалау негізінде ұйымның жұмыс нысанын және әдістерін жақсарту бойынша қажетті шараларды қабылдау;
кешенді бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша деректерді жинақтауды жүзеге асырады;
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы метрология және техникалық қызмет көрсету бөлімінің бастығы үшін (қосымша):
бөлім құзыретіне жататын метрология, стандарттау және өзге мәселелер бойынша құрылымдық бөлімшенің қызметін қамтамасыз етеді;
ішкі құжаттарды жүргізу тәртібінің, стандарттардың және өзге де нормативтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және бақылау;
өңірдің қажеттіліктеріне сәйкес сертификаттау, метрология органдарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
метрология және стандарттау мәселелері бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсету.

14. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 725 "Об утверждении национального проекта "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
стратегические и организационные аспекты современной управленческой деятельности;
лучший международный опыт в медицине;
бизнес – процессы медицинской организации;
стандарты надлежащих фармацевтических практик;
санитарные правила и нормативы в области обеспечения радиационной безопасности.
15. Требования к квалификации:
Для руководителя структурного подразделения организации здравоохранения:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
свидетельство о повышения квалификации (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности (при наличии);
сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности (для специальностей, подлежащих сертификации);
стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 3 лет.
Старшему врачу, заведующему клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальнику отдела:
соответствие общим требованиям к квалификации врача (по профилю) первой (высшей) квалификационной категории по клиническим специальностям (при наличии) или стаж работы по соответствующей клинической специальности не менее 6 лет; сертификат специалиста для допуска к клинической практике.
Заведующему лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующему микробиологической лабораторией организации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о повышения квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности;
либо высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение";
наличие высшей или первой квалификационной категории (при наличии) или стажа работы не менее 6 лет по соответствующей специальности,
сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности в службе санитарно-эпидемиологического благополучия населения,
стаж работы в соответствующей лаборатории по профилю не менее 3 лет.
Для начальника отдела по приему и отбору проб в организации санитарно-эпидемиологической службы, начальника отдела санитарно-эпидемиологической и лабораторной аналитики:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности, свидетельство об окончании сертификационного курса по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение"), стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Для начальника отдела метрологии и технического обслуживания в сфере санитарно-эпидемиологической службы:
высшее образование по направлению подготовки "Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)" или высшее инженерно-техническое образование с опытом работы в сфере метрологии и стандартизации.
Для старшей медицинской сестры и (или) менеджеру по сестринскому делу:

14. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 725 қаулысы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
қазіргі заманғы басқару қызметінің стратегиялық және ұйымдастырушылық аспектілері;
медицинадағы үздік халықаралық тәжірибе;
медициналық ұйымның бизнес-процестері.
тиісті фармацевтикалық практика стандарттары;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы санитариялық тәртіп пен нормативтер.
15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі;
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік санаттарын беру туралы куәлік (бар болған жағдайда);
тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты (сертификаттауға жататын мамандықтар үшін);
денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдардағы немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің (бөлімшенің) меңгерушісі, бөлім бастығы:
Клиникалық мамандықтар бойынша (бар болса) бірінші (жоғары) біліктілік санаты дәрігерінің (бейіні бойынша) біліктілігіне қойылатын жалпы талаптарға сәкестігі немесе тиісті клиникалық мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 6 жыл; клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының болуы.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымның микробиологиялық зертхана меңгерушісі:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі және "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік санаттарын беру туралы куәлік;
не "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім; "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы қызметінде тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты;
бейіні бойынша тиісті зертханада кемінде 3 жыл.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық және зертханалық талдау бөлімінің бастығы үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификаттау курсын аяқтағаны туралы куәлік, мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы метрология және техникалық қызмет көрсету бөлімінің бастығы үшін:
"Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі немесе жоғары инженерлік-техникалық білім, метрология және стандарттау саласында жұмыс тәжірибесі.
Аға мейіргер және (немесе) мейіргер ісі жөніндегі менеджер:

высшее медицинское образование по специальности "Сестринское дело" без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее (прикладной бакалавриат) медицинское образование и стаж работы в медицинской организации по специальности не менее 1 года, наличие первой (высшей) квалификационной категории (при наличии) или стажа работы по соответствующей клинической специальности не менее 6 лет, свидетельства о повышении квалификации по управленческой деятельности в сестринском деле.
Для начальников отделов непрофильных видов деятельности:
высшее (или послевузовское) образование по профилю.
Заведующему виварием организации санитарно-эпидемиологической службы:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Ветеринария" или "Естественные науки, математика и статистика" (биология), стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Для заведующего отделением (комплексом) производства и контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов: высшее по направлению подготовки кадров физико-техническое, химическое, химико-технологическое или фармацевтическое образование, стаж работы в области ядерной медицины и (или) производства радиофармацевтических лекарственных препаратов и (или) лекарственных средств и (или) технических сред и (или) ускорительной техники не менее 3 лет.
Для заведующего отделением (отделом) производства радиофармацевтических лекарственных препаратов: высшее по направлению подготовки кадров химическое фармацевтическое или физико-техническое образование, стаж работы в области ядерной медицины и (или) производства радиофармацевтических лекарственных препаратов и (или) лекарственных средств и (или) технических сред и (или) ускорительной техники не менее 3 лет.
Для заведующего отделением (отделом) контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов: высшее по направлению подготовки кадров химическое, фармацевтическое или биологическое образование, стаж работы в области ядерной медицины и (или) производства радиофармацевтических лекарственных препаратов и (или) лекарственных средств и (или) технических сред не менее 3 лет.
Для заведующего отделением (отделом) обеспечения качества по надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи): высшее по направлению подготовки кадров фармацевтическое, химическое, биологическое, химико-технологическое биологическое; стаж работы в области ядерной медицины и (или) производства радиофармацевтических лекарственных препаратов и (или) производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения, пищевых продуктов и (или) лабораториях и (или) фармацевтических складах и аптеках не менее 3 лет.
Для заведующего отделением радиационной безопасности и медицинской физики: высшее по направлению подготовки кадров физико-техническое образование ("Ядерная физика", "Физика", "Техническая физика", "Радиационная физика", "Медицинская физика"); стаж работы по радиационной безопасности и (или) медицинской физики в области ядерной медицины и (или) в сфере обращения с источниками ионизирующего излучения не менее 3 лет.
Для заведующего отделением инженерно-технического обеспечения Центра ядерной медицины: высшее техническое образование, стаж работы по специальности на производстве радиофармацевтических лекарственных препаратов и (или) производства лекарственных средств и (или) изделий медицинского назначения и (или) в области ядерной медицины, лучевой терапии не менее 3 лет.
Для заведующего или руководителя лабораторией: высшее образование по направлению подготовки по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", "Медико-биологическое дело", "Медико-профилактическое дело", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности, свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности и стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 3 лет.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.

"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат) медициналық білімі және мамандығы бойынша медициналық ұйымда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі, бірінші (жоғары) біліктілік санатының (бар болса) немесе тиісті клиникалық мамандық бойынша кемінде 6 жыл жұмыс өтілінің болуы, мейіргер ісінде басқару қызметі бойынша сертификаттау курсынан өту біліктілігін арттыру туралы куәлік.
Бейінді емес қызмет түрлері бөлімдерінің басшылары үшін:
Бейіні бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімінің болуы.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының виварий меңгерушісіне:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім немесе "Ветеринария" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биология) мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру және олардың сапасын бақылау бөлімшесінің (кешенінің) меңгерушісі үшін: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары физикалық-техникалық, химиялық, химиялық-технологиялық немесе фармацевтикалық білімі, ядролық медицина және (немесе) радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды және (немесе) дәрілік заттарды және (немесе) техникалық орталарды және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды және (немесе) үдеткіш техниканы өндіру саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру бөлімшесінің (бөлімінің) меңгерушісі үшін: кадрларды даярлау бағыты бойынша химиялық, фармацевтикалық немесе физикалық-техникалық жоғары білім, ядролық медицина және (немесе) радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды және (немесе) дәрілік заттарды және (немесе) техникалық орталарды және (немесе) үдеткіш техниканы өндіру саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау бөлімшесінің (бөлімінің) меңгерушісі үшін: кадрларды даярлау бағыты бойынша химиялық, фармацевтикалық немесе биологиялық жоғары білім, ядролық медицина және (немесе) радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды және (немесе) дәрілік заттарды және (немесе) техникалық орталарды өндіру саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практикасы бойынша сапаны қамтамасыз ету бөлімшесінің (бөлімінің) меңгерушісі үшін: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары фармацевтикалық, химиялық, биологиялық, химиялық-технологиялық биологиялық; ядролық медицина және (немесе) радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі және (немесе) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар, тамақ өнімдері өндірісі саласындағы жұмыс өтілі және (немесе) зертханаларда және (немесе) фармацевтикалық қоймалар мен дәріханаларда кемінде 3 жыл.
Радиациялық қауіпсіздік және медициналық физика бөлімшесінің меңгерушісі үшін: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары физикалық-техникалық білім ("Ядролық физика", "Физика", "Техникалық физика", "Радиациялық физика", "Медициналық физика"); ядролық медицина және ядролық физика саласындағы радиациялық қауіпсіздік және (немесе) медициналық физика бойынша (немесе) иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу саласында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Ядролық медицина орталығының инженерлік-техникалық қамтамасыз ету бөлімшесінің меңгерушісі үшін: жоғары техникалық білімі, радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісінде және (немесе) дәрілік заттар және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдар өндірісінде және (немесе) ядролық медицина, сәулелік терапия саласында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Зертхана меңгерушісі немесе басшысы үшін: "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина", "Медициналық-биологиялық іс", "Медициналық-профилактикалық іс" мамандықтары бойынша даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маманның сертификаты, тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік және денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
*Ескертпе:
Патогенділігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.

Параграф 5. Заместитель директора по сестринскому делу
16. Должностные обязанности:
Координирует рациональную организацию труда среднего и младшего медицинского персонала. Осуществляет разработку функциональных и должностных обязанностей среднего и младшего персонала. Развивает навыки командной работы и профессиональные практики общения медсестер. Проводит анализ своей работы и работы среднего медицинского и младшего персонала.
Разрабатывает индикаторы качества работы сестринской деятельности, организует разработку стандартов и алгоритмов для среднего медицинского и младшего персонала.
Планирует системное видение сестринского ухода в рамках стратегического планирования организации.
Ведет мониторинг клинических мероприятий для выявления как ожидаемых, так и неожидаемых рисков.
Обеспечивает предоставление отчетности, соблюдения медицинской этики, правил внутреннего и трудового распорядка. Организует соблюдение правил лечебно-охранительного режима, безопасной больничной среды. Несет ответственность за координацию качества ведения медицинской документации сестринским персоналом.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Сотрудничает с сестринскими организациями образования для предоставления необходимых ресурсов межпрофессиональной команде. Оказывает влияние на сестринскую практику, принимая участие в профессиональных объединениях.
Участвует в анализе жалоб и обращений пациентов на качество работы медсестер, разрабатывает и организует мероприятия по повышению качества медицинских услуг.
17. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 725 "Об утверждении национального проекта "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
статистику критерии и показатели;
современные научные достижения зарубежной и отечественной медицины в области сестринского дела;
организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.

5-параграф. Мейіргер ісі жөніндегі директордың орынбасары
16. Лауазымдық міндеттері:
Орта және кіші медицина персоналының еңбегін ұтымды ұйымдастыруды үйлестіреді. Орта және кіші персоналдың функционалдық және лауазымдық міндеттерін әзірлеуді жүзеге асырады. Топтық жұмыс дағдыларын және мейіргерлердің кәсіби қарым-қатынас тәжірибесін дамытады. Өзінің және орта медициналық және кіші персоналдың жұмысына талдау жүргізеді.
Мейіргерлік қызмет сапасының индикаторларын әзірлейді, орта медициналық және кіші персонал үшін стандарттар мен алгоритмдерді әзірлеуді ұйымдастырады.
Ұйымның стратегиялық жоспарлау шеңберінде мейіргерлік күтімнің жүйелі пайымын жоспарлайды.
Күтілетін және күтпеген тәуекелдерді анықтау үшін клиникалық іс-шараларға мониторинг жүргізеді.
Есеп беруді, медициналық этиканың, ішкі және еңбек тәртібі ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді. Емдеу-қорғау режимі ережелерінің, қауіпсіз аурухана ортасының сақталуын ұйымдастырады. Мейіргерлік персоналдың медициналық құжаттаманы жүргізу сапасын үйлестіруге жауапты болады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Кәсіпқойаралық командаға қажетті ресурстарды ұсыну үшін мейіргерлік білім беру ұйымдарымен ынтымақтасады. Кәсіби бірлестіктерге қатыса отырып, мейіргерлік практикаға әсер етеді.
Мейіргерлердің жұмыс сапасына пациенттердің шағымдары мен өтініштерін талдауға қатысады, медициналық қызметтердің сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлейді және ұйымдастырады.
17. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 725 қаулысы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
статистика критерийлері мен көрсеткіштері;
мейіргер ісі саласындағы шетелдік және отандық медицинаның заманауи ғылыми жетістіктері;
халықты санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру.

18. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (академический бакалавриат) или послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат), первая (высшая) квалификационная категория (при наличии) или стаж работы по соответствующей специальности не менее 6 лет и (или) наличие степени магистра по специальности "Сестринское дело", наличие свидетельства о повышении квалификации по управленческой деятельности в сестринском деле;
при наличии послевузовского медицинского образования, степени магистра по специальности "Сестринское дело" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Главная сестра медицинская
19. Должностные обязанности:
Обеспечивает рациональную организацию труда среднего и младшего медицинского персонала.
Осуществляет общее руководство работой, организует и контролирует выполнение врачебных назначений средним и младшим медицинским персоналом организации, разработку функциональных и должностных обязанностей среднего и младшего медицинского персонала организации, своевременную выписку, распределение и хранение перевязочных материалов, медикаментов, в том числе ядовитых, психотропных и наркотических средств, ведет учет их расходования.
Обеспечивает составление и выполнение графиков работ, соблюдение правил лечебно-охранительного режима, инфекционного контроля, дисциплины.
Контролирует санитарно-гигиеническое содержание отделений больницы, своевременность и качество дезинфекции помещений (особенно инфекционных). Осуществляет контроль качества ведения медицинской документации сестринским персоналом.
Разрабатывает перспективные и текущие планы повышения квалификации среднего и младшего персонала, оценивает профессиональную деятельность медицинских сестер (братьев), акушерок (ов).
Вносит предложения по совершенствованию качества медицинской помощи населению, улучшению организации труда.
Обеспечивает предоставление отчетности, соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
20. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
организацию плановой работы медицинской организации;
протоколы диагностики и лечения по основным клиническим направлениям, общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики;
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения; порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций; статистические критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
современные научные достижения зарубежной и отечественной медицины;
организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни, факторы среды обитания человека;
основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.

18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" (академиялық бакалавриат) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі немесе "Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі, бірінші (жоғары) біліктілік санаты (бар болса) немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 6 жыл жұмыс өтілі және (немесе) "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша магистр дәрежесінің болуы, мейіргер ісінде басқарушылық қызмет бойынша біліктілікті арттыру туралы куәліктің болуы;
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша магистр дәрежесі болған кезде жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
6-параграф. Бас мейіргер
19. Лауазымдық міндеттері:
Орта және кіші медицина персоналының еңбегін ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
Ұйымның орта және кіші медицина персоналының дәрігерлік тағайындауларды орындауын, ұйымның орта және кіші медицина персоналының функционалдық және лауазымдық міндеттерін әзірлеуді, таңу материалдарын, дәрі-дәрмектерді, оның ішінде улы, психотроптық және есірткі заттарды уақтылы жазып алуды, бөлуді және сақтауды ұйымдастырады және бақылайды, олардың жұмсалуына есеп жүргізеді.
Жұмыс графиктерін жасауды және орындауды, емдеу-қорғау режимінің, инфекциялық бақылау қағидаларын, тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді.
Аурухана бөлімшелерінің санитариялық-гигиеналық күтіп-ұстау, үй-жайлардың (әсіресе инфекциялық) уақтылы және сапалы дезинфекциялануын бақылайды.
Мейіргерлік персоналдың медициналық құжаттаманы жүргізу сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Орта және кіші персоналдың біліктілігін арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлейді, аға мейіргерлердің, акушерлердің кәсіби қызметін бағалайды.
Халыққа медициналық көмек көрсету сапасын жетілдіру, еңбекті ұйымдастыруды жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді.
Есеп беруді, медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі, өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларының, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалардың, санитариялық-эпидемиологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынышты тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
20. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медициналық ұйымның жоспарлы жұмысын ұйымдастыру;
негізгі клиникалық бағыттар бойынша диагностикалау мен емдеу хаттамалары, клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы қағидаттары мен негізгі әдістері;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезінде қызметті ұйымдастыру; халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын статистикалық өлшемшарттар мен көрсеткіштер;
шетелдік және отандық медицинаның заманауи ғылыми жетістіктері;
халықты санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру, адамның тіршілік ету ортасының факторлары;
еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері.

21. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (академический бакалавриат) или послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат), наличие сертификата специалиста в области здравоохранения по специальности "Сестринское дело", наличие свидетельства о повышении квалификации по управленческой деятельности в сестринском деле, стаж работы в медицинской организации по специальности не менее 1 года;
при наличии послевузовского медицинского образования, степени магистра по специальности "Сестринское дело" без предъявления требований к стажу работы.
Глава 3. Квалификационные характеристики должностей специалистов с высшим
и послевузовским медицинским образованием, образованием в области общественного
здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
Параграф 1. Врач участковый и (или) врач общей врачебной практики
22. Должностные обязанности:
Осуществляет профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию пациентов. Оказывает квалифицированную, скорую и другие виды медицинской помощи. Определяет тактику ведения больного.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, по рациональному назначению лекарственных средств, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Разрабатывает план обследования больного. На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз.
Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения, если такой выбор предусмотрен результатами обследования. Анализирует показатели своей деятельности.
Совместно с центрами здоровья принимает участие в пропаганде здорового образа жизни, рационального питания.
Осуществляет консультационную деятельность по вопросам вскармливания, закаливания, подготовки детей к детским дошкольным учреждениям, школе, планирования семьи, контрацепции, иммунопрофилактике.
Проводит работу по выявлению ранних и скрытых форм заболеваний и факторов риска. Организует комплекс диагностических, лечебно-оздоровительных и реабилитационных мероприятий.
Проводит диагностику беременности, наблюдение за течением беременности, выявление и лечение экстрагенитальной патологии у беременных, психопрофилактическую подготовку к родам. Выявляет противопоказания к беременности и родам, направляет на прерывание беременности. Проводит реабилитацию женщин в послеродовом периоде и после прерывания беременности.
Определяет состояние нетрудоспособности пациентов, направляет их на медико-социальную экспертизу. Определяет показания к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению.
Проводит анализ состояния здоровья прикрепленного контингента, ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

21. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" (академиялық бакалавриат) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі немесе "Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының болуы, мейіргер ісінде басқару қызметі бойынша біліктілігін арттыру туралы куәліктің болуы, мамандығы бойынша медициналық ұйымда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша магистр дәрежесі болса жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
3-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар, қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті саласындағы, санитариялық-эпидемиологиялық бейінді білімі бар мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
22. Лауазымдық міндеттері:
Пациенттердің профилактикасын, диагностикасын, емін, оңалтуын жүзеге асырады. Білікті, жедел және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсетеді. Науқасты басқару тактикасын анықтайды.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Науқасты зерттеп-қарау жоспарын әзірлейді. Клиникалық бақылаулар мен зерттеп-қараулер, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілейді (растайды)
Пациентті емдеу әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ пайдаланылатын құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабардар етеді, егер мұндай таңдау зерттеу нәтижелерімен қамтамасыз етілсе, тағайындау. Өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды.
Денсаулық орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын, тиімді тамақтануды насихаттауға қатысады.
Балаларды тамақтандыру, шынықтыру, мектепке дейінгі балалар мекемелеріне, мектепке дайындау, отбасын жоспарлау, контрацепция, иммунопрофилактика мәселелері бойынша консультациялық қызметті жүзеге асырады.
Аурулардың ерте және жасырын түрлерін және қауіп факторларын анықтау бойынша жұмыс жүргізеді. Диагностикалық, емдеу-сауықтыру және оңалту іс-шараларының кешенін ұйымдастырады.
Жүктілік диагностикасын, жүктілік ағымын бақылауды, жүкті әйелдердегі экстрагенитальды патологияны анықтауды және емдеуді, босануға психопрофилактикалық даярлықты жүргізеді. Жүктілікке және босануға қарсы көрсетілімдерді анықтайды, жүктілікті үзуге жібереді. Босанғаннан кейінгі кезеңде және жүктілікті үзгеннен кейін әйелдерді оңалтуды жүргізеді.
Пациенттердің еңбекке жарамсыздық жағдайын анықтайды, оларды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жібереді. Жеңілдетілген еңбек жағдайларына ауыстыруға, санаторий-курорттық емдеуге айғақтарды айқындайды.
Бекітілген контингенттің денсаулық жағдайына талдау жүргізеді, медициналық есептік құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

23. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики;
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда; производственной санитарии и противопожарной безопасности;
статистические критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
современные научные достижения зарубежной и отечественной медицины, организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни;
основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы;
основы международной и отечественной классификации болезней;
основы медицинского страхования.
24. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
Параграф 2. Врач (специалист профильный)*
25. Должностные обязанности:
Оказывает скорую, первичную медико-санитарную, специализированную медицинскую помощь.
Определяет тактику ведения пациента, план его обследования.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование по рациональному назначению лекарственных средств, за соблюдение антикоррупционного законодательства и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз. Назначает и контролирует соответствующее лечение, организует или самостоятельно проводит необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия.
Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения.
Проводит осмотр пациента. Вносит изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определяет необходимость дополнительных методов обследования. Контролирует правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности.
Внедряет в практику современные методы лечения и профилактики заболеваний.
Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Организует и проводит санитарное просвещение населения и пропагандирует здоровый образ жизни.

23. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы қағидаттары мен негізгі әдістері;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау; өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын статистикалық өлшемшарттар мен көрсеткіштер;
шетелдік және отандық медицинаның заманауи ғылыми жетістіктері, санитариялық ағартуды ұйымдастыру, халықты гигиеналық тәрбиелеу және салауатты өмір салтын насихаттау;
еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері;
аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздері;
медициналық сақтандыру негіздері.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім; денсаулық сақтау саласындағы тиісті мамандық бойынша маман сертификаты.
2-параграф. Дәрігер (бейінді маман) *
25. Лауазымдық міндеттері:
Жедел, алғашқы медициналық-санитариялық, мамандандырылған медициналық көмек көрсетеді.
Пациентті қадағалап қарау тактикасын, оны зерттеп-қарау жоспарын айқындайды.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, ұтымды тағайындау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Клиникалық бақылаулар мен зерттеп-қараулар, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілейді (растайды). Тиісті емді тағайындайды және бақылайды, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық ем-шара мен шараларды ұйымдастырады немесе дербес жүргізеді.
Пациентті емдеу әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ пайдаланылатын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Пациентті қарап-тексеруді жүргізеді. Пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізеді және қосымша зерттеп-қарау әдістерінің қажеттілігін анықтайды. Диагностикалық және емдік шаралардың дұрыс жүргізілуін, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылайды.
Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды.
Ауруларды емдеу мен оның профилактикасының қазіргі заманғы әдістерін практикаға енгізеді.
Өзіне бағынысты орта және кіші медицина персоналының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Халықты санитариялық ағартуды ұйымдастырады және жүргізеді және салауатты өмір салтын насихаттайды.

26. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
организацию плановой работы медицинской организации;
общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики;
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
статистические критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни, основы международной и отечественной классификации болезней; основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы;
основы медицинского страхования.
27. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) послевузовское образование по соответствующей специальности, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
С учетом эпидемиологической ситуации и показателем репродуктивности инфекции (количество людей, которых инфицирует один больной до изоляции) – 1,0, а также проценте занятости коечного фонда стационаров – 50 % и более, к оказанию медицинской помощи в карантинных объектах (инфекционные, провизорные, карантинные стационары) допускаются с их согласия врачи-резиденты, а также медицинские работники, при наличии действующего сертификата специалиста по специальности указанной в приложении 1 настоящего приказа.
Параграф 3. Врач-эксперт
28. Должностные обязанности:
Проводит экспертизу объемов и качества, оказываемой медицинской помощи населению. Контролирует выполнение объемов медицинских услуг, оказываемых населению. Проводит ретроспективный анализ лечебно-диагностических мероприятий, разрабатывает программы по управлению качеством медицинской помощи в организациях здравоохранения.
Осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями. Внедряет инновационные технологии в обслуживании населения. Изучает степень качества медицинских услуг, предоставленных населению, по результатам анализа, решает проблемы (жалобы) пациентов на месте.
Обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.

26. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медициналық ұйымның жоспарлы жұмысын ұйымдастыру;
клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы қағидаттары мен негізгі әдістері;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормалар;
халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын статистикалық критерийлер мен көрсеткіштер;
халықты санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру, аурулардың халықаралық және отандық жіктелуінің негіздері; еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері;
медициналық сақтандыру негіздері.
27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маманның сертификаты.
* Ескертпе:
Эпидемиологиялық жағдайды және инфекцияның репродуктивтік көрсеткішін ескере отырып (оқшаулауға дейін бір науқас жұқтыратын адамдардың саны) – 1,0, сондай-ақ стационарлардың төсек қорының қамтылуы 50% және одан жоғары, карантиндік объектілерде (инфекциялық, провизорлық, карантиндік стационарлар) медициналық көмек көрсетуге олардың келісімімен резидент-дәрігерлер, сондай-ақ осы бұйрықтың 1-қосымшасында көрсетілген мамандық бойынша қолданыстағы маман сертификаты бар медицина қызметкерлері жіберіледі.
3-параграф. Сарапшы дәрігер
28. Лауазымдық міндеттері:
Халыққа көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама жүргізеді. Халыққа көрсетілетін медициналық қызметтер көлемінің орындалуын бақылайды.
Емдеу-диагностикалық іс-шараларға ретроспективті талдау жүргізеді, Денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмектің сапасын басқару жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді.
Медициналық-әлеуметтік сараптау комиссияларымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Халыққа қызмет көрсетуде инновациялық технологияларды енгізеді. Талдау нәтижелері бойынша халыққа көрсетілетін медициналық қызметтер сапасының дәрежесін зерделейді, пациенттердің проблемаларын (шағымдарын) сол жерде шешеді.
Медициналық құжаттаманың уақтылы және сапалы ресімделуін қамтамасыз етеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынышты тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.

29. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
организацию плановой работы медицинской организации;
основы внутреннего аудита, экспертиза медицинской деятельности;
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций; статистику критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
основы международной и отечественной классификации болезней; вопросы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы;
основы медицинского страхования.
30. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности, высшая квалификационная категория по соответствующей специальности (при наличии) или стаж работы по соответствующей специальности не менее 10 лет.
Параграф 4. Врач судебно-медицинский эксперт (общего экспертного,
судебно-биологического, химико-токсикологического, судебно гистологического,
медико-криминалистического, молекулярно-генетического исследований)
31. Должностные обязанности:
Осуществляет квалифицированную судебно-медицинскую экспертизу всех предоставленных объектов экспертного исследования по профилю работы экспертного подразделения.
Судебно-медицинский эксперт общего экспертного исследования проводит судебно-медицинские экспертизы (трупа, трупного материала, живых лиц для установления вреда, причиненного здоровью и определяет процент утраты трудоспособности, при половых преступлениях, по материалам уголовных, административных и гражданских дел, по делам о профессиональной деятельности медицинских работников; медицинской документации и другие виды экспертной деятельности) по профилю работы экспертного подразделения.
Лицо, выполняющее лабораторную экспертную деятельность, выполняет также лабораторные испытания, измерения при проведении экспертиз, химические, физические, фотографические методы исследования, следит за исправным состоянием лабораторного оборудования (осуществляет его проверку и настройку согласно инструкции и технической документации).
Осуществляет консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда. Решает вопросы медико-биологического характера, возникающие в судебно-правовой практике путем проведения судебно-медицинских экспертиз на принципах законности, независимости, объективности и полноты исследований в пределах специальной компетенции. Дает научно-обоснованное, аргументированное и объективное письменное заключение по поставленным перед ним вопросам, связанным с проведенными исследованиями.
Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности. Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование. Обеспечивает правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов.
Осуществляет руководство работой среднего и младшего медицинского персонала. Применяет новые методы исследования на практике. Не разглашает сведения, ставшие ему известными в связи с производством судебно-медицинской экспертизы.
Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

29. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медициналық ұйымның жоспарлы жұмысын ұйымдастыру;
ішкі аудит негіздері, медициналық қызметтің сараптамасы;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезінде қызметті ұйымдастыру; Статистика халық денсаулығының жай-күйін сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштер;
аурулардың халықаралық және отандық жіктемесінің негіздері; еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы және медициналық-әлеуметтік сараптама мәселелері;
медициналық сақтандыру негіздері.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім; тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты; жоғары біліктілік санаты тиісті мамандығы бойынша (бар болса) немесе тиісті мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 10 жыл.
4-параграф. Сот-медициналық сарапшы дәрігер (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медицина-криминалистік, молекулярлық-генетикалық зерттеулердің)
31. Лауазымдық міндеттері:
Сараптама бөлімшесінің жұмыс бейіні бойынша барлық ұсынылған сараптамалық зерттеу объектілеріне білікті сот-медициналық сараптаманы жүзеге асырады.
Жалпы сараптамалық зерттеудің сот-медициналық сарапшысы сараптама бөлімшесінің жұмыс бейіні бойынша (мәйіт, мәйіт материалы, тірі адам денсаулығына келтірілген зиянды анықтау үшін және жыныстық қылмыстар кезінде, қылмыстық, әкімшілік және азаматтық істер материалдары бойынша, медицидің кәсіби қызметі туралы істер бойынша еңбекке қабілеттілігінен айырылу пайызын айқындау басқа да түрлері) сараптама жүргізеді.
Зертханалық сараптама қызметін орындайтын адам, сондай-ақ зертханалық сынақтарды, сараптама жүргізу кезіндегі өлшеулерді, зерттеудің химиялық, физикалық, фотографиялық әдістерін орындайды, зертханалық жабдықтың жарамды жай-күйін бақылайды (нұсқаулық пен техникалық құжаттамаға сәйкес оны тексеруді және баптауды жүзеге асырады).
Ішкі істер, прокуратура және сот органдарының қызметкерлеріне консультативтік көмек көрсетеді. Сот-құқықтық практикада туындайтын медициналық-биологиялық сипаттағы мәселелерді арнайы құзырет шегінде зерттеулердің заңдылығы, тәуелсіздігі, объективтілігі және толықтығы қағидаттарында сот-медициналық сараптамалар жүргізу арқылы шешеді. Жүргізілген зерттеулерге байланысты оның алдына қойылған мәселелер бойынша ғылыми негізделген, дәлелді және объективті жазбаша қорытынды береді.
Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды. Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына дербес жауапты болады. Құрал-саймандардың, аппаратуралар мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, Реактивтердің ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Орта және кіші медицина қызметкерлерінің жұмысына басшылық жасайды. Тәжірибеде зерттеудің жаңа әдістерін қолданады. Сот-медициналық сараптама жүргізуге байланысты өзіне белгілі болған мәліметтерді жария етпейді.
Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынышты тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

32. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; Уголовный кодекс Республики Казахстан, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
лабораторную экспертную деятельность;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
основы международной и отечественной классификации болезней.
33. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и послевузовское медицинское образование по специальности "Судебно-медицинская экспертиза",
для врача эксперта общего экспертного исследования сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности "Судебно-медицинская экспертиза".
Параграф 5. Специалист судебно-медицинский эксперт*
(судебно-биологического, химико-токсикологического, молекулярно-генетического исследований)
34. Должностные обязанности:
Проводит порученные ему судебно-медицинские экспертизы вещественных доказательств, в том числе исследование трупного материала, лабораторную экспертную деятельность по профилю работы экспертного подразделения.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование.
Выполняет лабораторные испытания, измерения при проведении экспертиз, фотографические и физические методы исследования.
Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования (осуществляет его проверку и настройку согласно инструкции и технической документации), подготавливает реактивы и химическую посуду для проведения исследований, оказывает консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда.
Решает вопросы медико-биологического характера, возникающие в судебно-правовой практике путем проведения экспертиз на принципах законности, независимости, объективности и полноты исследований в пределах специальной компетенции.
Дает научно-обоснованное, аргументированное и объективное письменное заключение по поставленным перед ним вопросам, связанным с проведенными исследованиями.
Не разглашает сведения, ставшие ему известными в связи с производством судебно-медицинской экспертизы.
Обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации.
Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

32. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процессуалдық кодексі, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
зертханалық сараптама қызметі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздері.
33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім немесе "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім, "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өту туралы куәлік; тиісті мамандану бойынша сертификатталған курстарды өту куәлігі; жалпы сараптамалық зерттеудің дәрігер сарапшысы үшін "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
5-параграф. Сот-медициналық сарапшы маман (сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, молекулярлы-генетикалық зерттеулер)
34. Лауазымдық міндеттері:
Өзіне тапсырылған заттай дәлелдемелердің сот-медициналық сараптамасын, оның ішінде мәйіт материалын зерттеуді, сараптама бөлімшесінің жұмыс бейіні бойынша зертханалық сараптама қызметін жүргізеді.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына дербес жауапты болады.
Зертханалық сынақтарды, сараптама жүргізу кезіндегі өлшеулерді, зерттеудің фотографиялық және физикалық әдістерін орындайды.
Зертханалық жабдықтың жарамды жай-күйін қадағалайды (оны зерттеп-қарауды және нұсқаулық пен техникалық құжаттамаға сәйкес баптауды жүзеге асырады), зерттеулер жүргізу үшін реактивтер мен химиялық ыдыстарды дайындайды, ішкі істер, прокуратура және сот органдарының қызметкерлеріне консультациялық көмек көрсетеді.
Сот-құқықтық практикада туындайтын медициналық-биологиялық сипаттағы мәселелерді арнайы құзырет шегінде зерттеулердің заңдылығы, тәуелсіздігі, объективтілігі және толықтығы қағидаттарына сәйкес сараптама жүргізу арқылы шешеді.
Жүргізілген зерттеулерге байланысты оның алдына қойылған мәселелер бойынша ғылыми негізделген, дәлелді және объективті жазбаша қорытынды береді.
Сот-медициналық сараптама жүргізуге байланысты өзіне белгілі болған мәліметтерді жария етпейді.
Медициналық құжаттаманың уақтылы және сапалы ресімделуін қамтамасыз етеді.
Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынышты тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

35. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О государственных закупках", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Уголовный Кодекс Республики Казахстан, Уголовно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
36. Требования к квалификации.
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и послевузовское медицинское образование по специальности "Судебно-медицинская экспертиза",
либо высшее образование по направлениям подготовки "Естественные науки, математика и статистика" (биологические науки, физические и химические науки, окружающая среда,) и свидетельство о прохождении повышения квалификации по соответствующей специальности.
Параграф 6. Врач - координатор трансплантационный
37. Должностные обязанности:
Республиканского Врача - координатора трансплантационного:
Осуществляет контроль деятельности и обеспечение эффективного взаимодействия региональных и стационарных трансплантационных координаторов, за надлежащим ведением и актуализацией данных в регистре доноров, реципиентов ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) медицинской информационной системы учета доноров и реципиентов по курируемым регионам и представление ежедневной отчетной информации о наличии потенциальных доноров в стационарах.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Вносит предложения по совершенствованию нормативных правовых актов и развитию службы координации трансплантации, организации баз данных доноров, реципиентов и лиц, ожидающих трансплантацию (лист ожидания) с учетом международного опыта.
В случае выявления посмертного донора организовывает и сопровождает донорский процесс от донора к реципиенту. Представляет ежеквартальные отчеты руководителю Отдела координации по трансплантации и аллокации донорских органов.
Проводит информационно-разъяснительную работу с целью пропаганды органного донорства среди медицинских работников и населения.
Принимает участие в разработке протоколов диагностики и лечения, методических пособий, стандартов и документов в области трансплантологии, в публикациях, распространении научных трудов и информационных материалов по проблемам трансплантологии в печатных и электронных изданиях курируемых регионов.
Обеспечивает сохранность служебной документации и защиту конфиденциальной информации, ставшей известной при исполнении своих функций.
Соблюдает трудовую и исполнительскую дисциплину.
Регионального Врача - координатора трансплантационного:
Осуществляет координацию и обеспечение эффективного взаимодействия деятельности стационарных трансплантационных координаторов региона, ведение и актуализацию данных в регистре доноров, реципиентов ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) медицинской информационной системы учета доноров и реципиентов и представляет ежедневно отчет о наличии в стационарах региона потенциальных доноров и ежеквартально отчет по электронной почте республиканскому трансплантационному координатору с соблюдением требований информационной безопасности.
Проводит информационно-разъяснительную работу по вопросам пропаганды органного донорства среди медицинских работников и населения региона на постоянной основе.
Вносит предложения по совершенствованию нормативных правовых актов по основной деятельности Центра, участвует в разработке протоколов диагностики и лечения, методических пособий, стандартов и документов в области трансплантологии.
Осуществляет взаимодействие с организациями и учреждениями по вопросам, входящим в свою компетенцию. При выявлении потенциального донора принимает активное участие в мероприятиях по его актуализации и организации посмертного забора органов.
Обеспечивает сохранность служебной документации и защиту конфиденциальной информации, ставшей известной при исполнении своих функций.
Соблюдает трудовую и исполнительскую дисциплину.
Ведет статистический анализ службы трансплантации региона, проводит обзор научных достижений отечественной и зарубежной медицины в трансплантологии и координации трансплантации.
Принимает участие в проведении совещаний, конференций по проблемным вопросам органного донорства в регионе и развитию трансплантологии.
Стационарного Врача - координатора трансплантационного:
Осуществляет сбор, анализ и обобщение данных о пациентах, находящихся на лечении в отделении реанимации и интенсивной терапии медицинской организации.
Представляет региональному трансплантационному координатору ежедневную отчетную информацию о наличии в стационаре потенциальных доноров, проводит информационно-разъяснительную работу по вопросам пропаганды органного донорства среди медицинских работников и населения региона на постоянной основе, осуществляет публикации статей, информационных материалов по проблемам трансплантологии в печатных и электронных изданиях региона.
Вносит предложения по совершенствованию нормативных правовых актов по основной деятельности Центра, принимает участие в разработке протоколов диагностики и лечения, методических пособий.
Принимает участие в проведении совещаний, конференций по проблемным вопросам органного донорства в регионе и развитию трансплантологии.
Осуществляет взаимодействие со структурными отделениями стационара по обследованию потенциальных доноров и с организациями и учреждениями по вопросам, входящим в свою компетенцию. В случае актуализации потенциального донора организует донорский процесс, который завершается мультиорганным забором органов для трансплантации.
Обеспечивает сохранность служебной документации и защиту конфиденциальной информации, ставшей известной при исполнении своих функций, соблюдает трудовую и исполнительскую дисциплину.

35. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процессуалдық кодексі, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы қағидаттары мен негізгі әдістері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
36. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі,
не "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биология ғылымдары, физикалық және химиялық ғылымдар, қоршаған орта, тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттырудан өту куәлігі.
6-параграф. Трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер
37. Лауазымдық міндеттері.
Республикалық трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер: Өңірлік және стационарлық трансплантация үйлестірушілерінің қызметін бақылауды және тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз етуді, донорлардың, тіннің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) реципиенттерінің тіркеліміндегі деректердің тиісінше жүргізілуін және өзектілендірілуін жүзеге асырады) қадағаланатын өңірлер бойынша донорлар мен реципиенттерді есепке алудың медициналық ақпараттық жүйесін енгізу және стационарларда әлеуетті донорлардың болуы туралы күнделікті есептік ақпаратты ұсынуды жүзеге асырады.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Халықаралық тәжірибені ескере отырып, нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру және трансплантаттауды үйлестіру қызметін дамыту, донорлардың, реципиенттердің және трансплантаттауды күтіп отырған адамдардың дерекқорын (күту парағын) ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
Қайтыс болғаннан кейінгі донор анықталған жағдайда донордан реципиентке донорлық процесті ұйымдастырады және сүйемелдейді. Донорлық ағзаларда трансплантаттау және аллокациялау бойынша үйлестіру бөлімінің басшысына тоқсан сайын есеп береді.
Медицина қызметкерлері мен халықтың арасында ағзалық донорлықты насихаттау мақсатында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Диагностика мен емдеу хаттамаларын, әдістемелік құралдарды, стандарттар мен трансплантология саласындағы басқа да құжаттарды әзірлеуге, жетекшілік ететін өңірлердің баспа және электрондық басылымдарында трансплантология проблемалары бойынша ғылыми еңбектер мен ақпараттық материалдарды жариялауға, таратуға қатысады.
Қызметтік құжаттаманың сақталуын және өз функцияларын орындау кезінде белгілі болған құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етеді.
Еңбек және орындаушылық тәртіпті сақтайды.
Өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші:
Өңірдің стационарлық трансплантаттауды үйлестірушілері қызметінің тиімді өзара іс-қимылын үйлестіруді және қамтамасыз етуді, донорлар мен реципиенттерді есепке алудың медициналық ақпараттық жүйесінің донорлар, тін (тіннің бөлігі) реципиенттері және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөлігі) тіркелімінде деректерді жүргізуді және өзектендіруді жүзеге асырады және өңірдің стационарларында әлеуетті донорлардың болуы туралы күнделікті есепті және ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, республикалық трансплантаттауды үйлестірушіге электрондық пошта арқылы тоқсан сайын ұсынады.
Медицина қызметкерлері мен өңір халқының арасында ағза донорлығын насихаттау мәселелері бойынша тұрақты негізде ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді.
Орталықтың негізгі қызметі бойынша нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді, диагностика және емдеу хаттамаларын, әдістемелік құралдарды, стандарттар мен трансплантология саласындағы құжаттарды әзірлеуге қатысады.
Өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұйымдармен және мекемелермен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Әлеуетті донор анықталған кезде оны өзектендіру және қайтыс болғаннан кейін ағзаларды алуды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысады.
Қызметтік құжаттаманың сақталуын және өз функцияларын орындау кезінде белгілі болған құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етеді.
Еңбек және орындаушылық тәртіпті сақтайды.
Өңірді трансплантаттау қызметіне статистикалық талдау жүргізеді, трансплантологиядағы отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктеріне шолу жасайды және трансплантаттауды үйлестіреді.
Өңірдегі ағза донорлығының проблемалық мәселелері және трансплантологияны дамыту бойынша кеңестер, конференциялар өткізуге қатысады.
Стационарлық трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер:
Медициналық ұйымның реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде емделіп жатқан пациенттер туралы деректерді жинауды, талдауды және қорытуды жүзеге асырады.
Өңірлік трансплантаттауды үйлестірушіге стационарда әлеуетті донорлардың болуы туралы күн сайынғы есептік ақпаратты ұсынады, медицина қызметкерлері мен өңір халқы арасында ағза донорлығын насихаттау мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын тұрақты негізде жүргізеді, өңірдің баспа және электрондық басылымдарында трансплантология проблемалары бойынша мақалаларды, ақпараттық материалдарды жариялауды жүзеге асырады.
Орталықтың негізгі қызметі бойынша нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді, диагностика және емдеу хаттамаларын, әдістемелік құралдарды әзірлеуге қатысады.
Өңірдегі ағза донорлығының проблемалық мәселелері және трансплантологияны дамыту бойынша кеңестер, конференциялар өткізуге қатысады.
Өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әлеуетті донорларды зерттеп-қарау бойынша стационардың құрылымдық бөлімшелерімен және ұйымдармен және мекемелермен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Әлеуетті донор өзектілендірілген жағдайда донорлық процесті ұйымдастырады, ол трансплантаттау үшін ағзаларды мультиағзалық қоршаумен аяқталады.
Қызметтік құжаттаманың сақталуын және өз функцияларын орындау кезінде белгілі болған құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етеді, еңбек және орындаушылық тәртіпті сақтайды.

38. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867).
39. Требования к квалификации:
для осуществления медицинской деятельности (врачебной практики) - наличие профессиональных компетенций: соответствие общим требованиям к квалификации врача (по профилю) первой (высшей) квалификационной категории (при наличии) или стаж работы по соответствующей специальности не менее 6 лет, сертификат специалиста для допуска к клинической практике.
Для республиканского, регионального Врача – координатора трансплантационного:
высшее образование по направлению подготовки: "Здравоохранение", сертификат специалиста (по специальности "Менеджмент здравоохранения", "Анестезиология и реаниматология взрослая, детская", "Нейрохирургия взрослая, детская", "Общая хирургия", "Неврология взрослая, детская", "Нефрология взрослая, детская", "Терапия"), стаж работы в организации здравоохранения по специальности республиканского, областного значения (города республиканского значения, столицы) - не менее 5 лет.
Для стационарного Врача - координатора трансплантационного:
высшее образование по направлению подготовки: "Здравоохранение", сертификат специалиста (по специальности "Анестезиология и реаниматология взрослая, детская", "Нейрохирургия взрослая, детская", "Общая хирургия", "Неврология взрослая, детская", "Нефрология взрослая, детская", "Терапия"), стаж работы в сфере здравоохранения по специальности не менее 3 лет.
Параграф 7. Врач - резидент
40. Должностные обязанности:
Врач-резидент в работе с пациентами оказывает скорую, первичную медико-санитарную, специализированную медицинскую помощь, медицинскую реабилитацию под руководством клинического наставника (специалиста, имеющего сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности).
Определяет тактику ведения больного, план его обследования под руководством клинического наставника.
На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз под руководством наставника.
Под надзором клинического наставника назначает и контролирует лечение, проводит необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия.
Несет ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, за их сохранность и целевое использование, за рациональное назначение лекарственных средств, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения.
Контролирует правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности. Сотрудничает с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации.
Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Организует и проводит санитарное просвещение населения и пропагандирует здоровый образ жизни.

38. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген).
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
медициналық қызметті (дәрігерлік практиканы) жүзеге асыру үшін-кәсіби құзыреттерінің болуы: бірінші (жоғары) біліктілік санатының (бар болса) дәрігер біліктілігіне (бейін бойынша) қойылатын жалпы талаптарға сәйкестігі немесе кемінде 6 жыл тиісті мамандығы бойынша жұмыс өтілінің, клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының болуы.
Республикалық, өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер үшін:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім; маман сертификаты ("Денсаулық сақтау менеджменті", "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)", "Нейрохирургия (ересектер, балалар)", "Жалпы хирургия", "Неврология (ересектер, балалар)", "Нефрология (ересектер, балалар)", "Терапия" мамандықтары бойынша); республикалық, облыстық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымдарындағы жұмыс өтілі, (республикалық маңызы бар қалада, астанада) – кемінде 5 жыл.
Стационарлық трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім; маман сертификаты ("Денсаулық сақтау менеджменті", "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)", "Нейрохирургия (ересектер, балалар)", "Жалпы хирургия", "Неврология (ересектер, балалар)", "Нефрология (ересектер, балалар)", "Терапия" мамандықтары бойынша), денсаулық сақтау саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
7-параграф. Резидент дәрігер
40. Лауазымдық міндеттері:
Резидент дәрігер пациенттермен жұмыс жасауда клиникалық тәлімгердің (тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар маманның) басшылығымен жедел, алғашқы медициналық-санитариялық, мамандандырылған медициналық көмек, медициналық оңалту көрсетеді.
Клиникалық тәлімгердің басшылығымен науқасты жүргізу тактикасын, оны зерттеп-қарау жоспарын айқындайды.
Клиникалық бақылау мен зерттеп-қарау, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулер деректері негізінде диагнозды тәлімгердің басшылығымен белгілейді (растайды).
Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен емдеуді тағайындайды және бақылайды, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық рәсімдері мен іс-шараларын жүргізеді.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, дәрілік заттардың ұтымды пайдаланылуына, сақталуына және өз тарапынан және оған бағынышты адамдардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға жауапты болады.
Пациентті емдеу әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ пайдаланылатын құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Диагностикалық және емдік шаралардың дұрыс жүргізілуін, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылайды.
Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды. Емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен ынтымақтасады.
Өзіне бағынысты орта және кіші медицина персоналының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Халықты санитариялық ағартуды ұйымдастырады және жүргізеді және саламатты өмір салтын насихаттайды.

41. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867).
организацию плановой работы медицинской организации;
общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики;
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, трудовое законодательство, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
основы международной и отечественной классификации болезней;
вопросы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы;
основы медицинского страхования; статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения.
42. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", сертификат специалиста по специальности интернатуры, свидетельство об окончании интернатуры.
Параграф 8. Врач-стажер
43. Должностные обязанности:
Врач-стажер в работе с пациентами оказывает скорую, первичную медико-санитарную, специализированную медицинскую помощь, медицинскую реабилитацию под руководством специалиста, имеющего сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
Определяет тактику ведения пациента, план его обследования. На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз.
Врач-стажер под надзором специалиста назначает и контролирует лечение, проводит необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия.
Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения.
Проводит осмотр пациентов. Под надзором профильного специалиста вносит изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определяет необходимость дополнительных методов обследования.
Контролирует правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
Несет ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, лекарственными препаратами, за их сохранность и целевое использование, за рациональное назначение лекарственных препаратов.
Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности.
Сотрудничает с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации. Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Организует и проводит санитарное просвещение населения и пропагандирует здоровый образ жизни.

41. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медициналық ұйымның жоспарлы жұмысын ұйымдастыру;
клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы қағидаттары мен негізгі әдістері;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп және нормалар, еңбек заңнамасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі;
аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздері;
еңбекке уақытша жарамсыздықты сараптау және медициналық-әлеуметтік сараптама мәселелері;
медициналық сақтандыру негіздері; халық денсаулығының статистикасы, денсаулық сақтаудың өлшемшарттары мен көрсеткіштері.
42. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, мамандығы бойынша маман сертификаты, интернатураны бітіргені туралы куәлік.
8-параграф. Тағылымдамашы дәрігер
43. Лауазымдық міндеттері:
Тағылымдамашы дәрігер пациенттермен жұмыс жасауда тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар маманның басшылығымен жедел, алғашқы медициналық-санитариялық, мамандандырылған медициналық көмек, медициналық оңалту көрсетеді.
Пациентті қадағалап қарау тактикасын, оны зерттеп-қарау жоспарын анықтайды. Клиникалық бақылаулар мен зерттеп-қараулер, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілейді (растайды).
Тағылымдамашы дәрігер маманның қадағалауымен емдеуді тағайындайды және бақылайды, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық рәсімдері мен іс-шараларын жүргізеді.
Пациентті емдеу әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ пайдаланылатын құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Пациенттерге қарап-тексеру жүргізеді. Бейінді маманның қадағалауымен пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізеді және қосымша зерттеп-қарау әдістерінің қажеттілігін анықтайды.
Диагностикалық және емдік шаралардың дұрыс жүргізілуін, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылайды.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, дәрілік ресурстарға, олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, дәрілік заттардың ұтымды пайдаланылуына жауапты болады.
Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды.
Емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен ынтымақтасады. Өзіне бағынысты орта және кіші медицина персоналының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Халықты санитариялық ағартуды ұйымдастырады және жүргізеді және салауатты өмір салтын насихаттайды.

44. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867).
организацию плановой работы медицинской организации;
общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики;
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, трудовое законодательство, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
основы международной и отечественной классификации болезней; вопросы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы;
основы медицинского страхования;
статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения.
45. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности (при прохождении сертификационного курса) или высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" (при прохождении стажировки в случае перерыва стажа работы по специальности более трех лет для допуска к работе по соответствующей специальности).
Параграф 9. Менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии
и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания
медицинских услуг, по персоналу (HR-менеджер) (ЭйЧар-менеджер)
46. Должностные обязанности:
Осуществляет организационную деятельность в рамках определенного направления (участка).
По качеству медицинских услуг:
Участвует в формировании общей концепции развития менеджмента качества в организации, взаимодействие с органами по сертификации, стандартизации, лицензированию и консалтинговыми фирмами по вопросам, связанных с улучшением качества оказания медицинских услуг.
Участвует в организации мероприятий по безопасности пациентов от некачественного лечения.
Проводит мониторинг и контроль за рациональным потреблением медицинских услуг и назначением лекарственной терапии, осуществляет экспертизу и организует экспертную деятельность в организации здравоохранения за качеством оказания медицинских услуг.
Участвует в разработке системы мотивации медицинского персонала, определяет индикаторы качества оказания медицинских услуг, оценивает уровень вклада медицинского персонала в повышении качества.
Проводит анкетирование пациентов на предмет удовлетворенности, управление жалобами пациентов.
Внедрение и управление системой регистрации инцидентов.
Сбор и систематизация информации о деятельности в виде индикаторов в клинической и управленческой областях, агрегация и анализ информации (индикаторов и отчетов об инцидентах), предоставление руководству отчетов и проектов управленческих решений о процессах и результативности системы менеджмента качества.
Консультационная и методологическая работа с персоналом по процессам системы менеджмента качества.
Составление плана и программы внутренних проверок подразделений, участие во внутренних аудитах подразделений медицинской организации, доведение результатов аудита до заинтересованных сторон.
Подготовка организации к национальной и (или) международной аккредитации.
По стратегии и маркетингу медицинских услуг:
Осуществляет анализ внешней и внутренней среды деятельности медицинской организации.
Участвует в разработке программы эффективного управления организацией, обеспечивает мониторинг показателей, характеризующих повышение финансовой устойчивости и рационального распределения ресурсов, оценку качества менеджмента по результатам оценки и мониторинга процесса развития деятельности организации.
Осуществляет анализ ресурсов медицинской организации. Анализирует и систематизирует технико-экономические и социально-экономические показатели работы медицинской организации, проводит сопоставительный анализ ее конкурентоспособности.
Выбирает стратегию и определяет приоритеты развития медицинской организации, определяет методы достижения целей, обосновывает выбор целей.
Осуществляет анализ, прогноз и мотивацию спроса на производимые медицинские услуги.
Предоставляет руководству проекты управленческих решений по вопросу стратегического развития организации и маркетингу медицинских услуг.
По организации и методологии оказания медицинских услуг:
Оказывает содействие в организации работы коллектива структурного (клинического, параклинического) подразделения организации здравоохранения по оказанию своевременной и качественной медицинской помощи, обеспечивает взаимодействие с другими подразделениями организации, дает предложения по рациональному управлению трудовыми и материально-техническими ресурсами.
Обеспечивает эффективное управление организацией здравоохранения через ресурсосбережение и эффективность, контроль над регулированием потока пациентов в организации, ведение и представление учетно-отчетной документации, сбор и систематизацию информации о производственной, медицинской деятельности структурного подразделения организации здравоохранения.
Осуществляет разработку и мониторинг выполнения различных планов, программ или правил по организации труда, по улучшению лечебно-диагностических процессов и процедур, по внедрению новых и совершенствованию существующих медицинских и управленческих технологий, мониторинг выполнения установленного порядка ведения первичного учета, достоверность получаемых отчетных данных.
Обеспечивает соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда противопожарной безопасности и санитарно-эпидемиологических правил и норм в подразделениях организации.
Проводит регулярный анализ деятельности подразделения и на его основе вносит предложение вышестоящему руководству по улучшению деятельности подразделения.
Осуществляет контроль соблюдения организации методологии учета, установленных сроков разработки и предоставления оперативной и статистической отчетности о деятельности подразделения.
Организует инструктивные совещания, проводит техническое и методологическое обучение работников организации, участвует в проведении занятий.
По персоналу (HR-менеджер (ЭйЧар-менеджер)):
Осуществляет разработку HR-политики медицинской организации и эффективную ее реализацию.
Проводит укомплектование медицинской организации компетентными медицинскими кадрами.
Участвует в создании эффективной системы профессиональной подготовки и непрерывного профессионального развития медицинских работников, участвует в разработке и реализации мер поддержки, в том числе социальной, специалистам в области здравоохранения.
Осуществляет планирование трудовых ресурсов, долгосрочное и среднесрочное прогнозирование потребности в кадрах с высшим и средним медицинским образованием.
Осуществляет эффективное управление кадровыми ресурсами медицинской организации с внедрением современных HR-технологий (ЭйЧар-технологий) (HR-администрирование (ЭйЧар-администрирование), оценка деятельности персонала, создание и управление кадровым резервом, управление корпоративной культурой).
Проводит регулярный анализ деятельности подразделения с представлением вышестоящему руководству предложений по вопросам совершенствования работы службы управления персоналом, а также стратегического и операционного менеджмента в пределах своей компетенции.

44. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медициналық ұйымның жоспарлы жұмысын ұйымдастыру;
клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы қағидаттары мен негізгі әдістері;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп және нормалар, еңбек заңнамасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі;
аурулардың халықаралық және отандық жіктемесінің негіздері; еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы және медициналық-әлеуметтік сараптама мәселелері;
медициналық сақтандыру негіздері;
халық денсаулығының статистикасы, денсаулық сақтаудың өлшемдері мен көрсеткіштері.
45. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты (сертификаттық курстан өткен кезде) немесе "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім (тиісті мамандық бойынша жұмысқа жіберу үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан астам үзіліс болған жағдайда тағылымдамадан өткен кезде).
9-параграф. Денсаулық сақтау менеджері (медициналық қызмет сапасы бойынша, медициналық қызметтің стратегиясы мен маркетингі бойынша, медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі бойынша, персонал бойынша (HR-менеджер)(ЭйЧар-менеджер))
46. Лауазымдық міндеттері:
Нақты бағыт (учаске) шеңберінде ұйымдастыру жұмыстарын жүзеге асырады.
Медициналық қызмет сапасы бойынша:
Ұйымда сапа менеджментін дамытудың жалпы тұжырымдамасын қалыптастыруға, медициналық қызмет көрсету сапасын жақсартуға байланысты мәселелер бойынша сертификаттау, стандарттау, лицензиялау жөніндегі органдармен және консалтингтік фирмалармен өзара іс-қимыл жасауға қатысады.
Сапасыз емделуден пациенттердің қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға қатысады.
Медициналық қызметтерді ұтымды пайдалануға және дәрілік терапияны тағайындауға мониторинг және бақылау жүргізеді, медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптаманы жүзеге асырады және денсаулық сақтау ұйымында сараптамалық қызметті ұйымдастырады.
Медицина персоналын ынталандыру жүйесін әзірлеуге қатысады, медициналық қызмет көрсету сапасының индикаторларын анықтайды, медицина персоналының сапаны арттыруға қосқан үлесінің деңгейін бағалайды.
Қанағаттануы бойынша пациенттерге сауалнама жүргізеді, пациенттердің шағымдарын басқарады.
Оқыс оқиғаларды тіркеу жүйесін енгізу және басқару.
Клиникалық және басқару салаларындағы индикаторлар түріндегі қызмет туралы ақпаратты жинау және жүйелеу, ақпаратты агрегаттау және талдау (оқыс оқиғалар туралы индикаторлар мен есептер), басшылыққа сапа менеджменті жүйесінің процестері мен нәтижелілігі туралы есептер мен басқарушылық шешімдер жобаларын ұсыну.
Сапа менеджменті жүйесінің процестері бойынша персоналмен консультациялық және әдіснамалық жұмыс.
Бөлімшелерді ішкі зерттеп-қарау жоспары мен бағдарламасын жасау, медициналық ұйым бөлімшелерінің ішкі аудиттеріне қатысу, аудит нәтижелерін мүдделі тараптарға жеткізу.
Ұйымның ұлттық және/немесе халықаралық аккредиттеуге дайындығын жүргізу.
Медициналық қызметтің стратегиясы мен маркетингі бойынша:
Медициналық ұйым қызметінің сыртқы және ішкі ортасын талдауды жүзеге асырады.
Ұйымды тиімді басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысады, қаржылық орнықтылықты арттыруды және ресурстарды ұтымды бөлуді сипаттайтын көрсеткіштердің мониторингін, ұйым қызметінің даму процесін бағалау және мониторингтеу нәтижелері бойынша менеджмент сапасын бағалауды қамтамасыз етеді.
Медициналық ұйымның ресурстарын талдауды жүзеге асырады. Медициналық ұйым жұмысының техникалық-экономикалық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдайды және жүйелейді, оның бәсекеге қабілеттілігіне салыстырмалы талдау жүргізеді.
Медициналық ұйымның стратегиясын таңдайды және даму басымдықтарын айқындайды, мақсаттарға қол жеткізу әдістерін айқындайды, мақсаттарды таңдауды негіздейді.
Өндірілетін медициналық қызметтерге сұранысты талдауды, болжауды және уәждеуді жүзеге асырады.
Басшылыққа ұйымның стратегиялық дамуы және медициналық қызметтердің маркетингі мәселелері бойынша басқарушылық шешімдердің жобаларын ұсынады.
Медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі бойынша:
Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық (клиникалық, параклиникалық) бөлімшесі ұжымының уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсету жөніндегі жұмысын ұйымдастыруға жәрдем көрсетеді, ұйымның басқа бөлімшелерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді, еңбек және материалдық-техникалық ресурстарды ұтымды басқару жөнінде ұсыныстар береді.
Ресурстарды үнемдеу және тиімділік арқылы денсаулық сақтау ұйымын тиімді басқаруды, ұйымдағы пациенттер ағынын реттеуді бақылауды, есептеме-есепке алу құжатын жүргізуді және ұсынуды қамтамасыз етеді.
Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің медициналық қызметін үйлестіру.
Еңбекті ұйымдастыру бойынша, емдеу-диагностикалық процестер мен рәсімдерді жақсарту бойынша, медициналық және басқару технологияларының жаңаларын енгізу және қолданыстағыларын жетілдіру бойынша әртүрлі жоспарларды, бағдарламаларды немесе қағидаларды әзірлеуді және олардың орындалуына мониторингті, бастапқы есепке алуды жүргізудің белгіленген тәртібінің орындалуына мониторингті, алынатын есептік деректердің дұрыстығын жүзеге асырады.
Ұйым бөлімшелерінде медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалардың және санитариялық-эпидемиологиялық тәртіп және нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Бөлімшенің қызметіне тұрақты талдау жүргізеді және оның негізінде бөлімшенің қызметін жақсарту жөнінде жоғары тұрған басшылыққа ұсыныс енгізеді.
Есепке алу әдіснамасы ұйымының сақталуын, бөлімшенің қызметі туралы жедел және статистикалық есептілікті әзірлеу мен ұсынудың белгіленген мерзімдерін бақылауды жүзеге асырады.
Нұсқаулық кеңестерді ұйымдастырады, ұйым қызметкерлерін техникалық және әдіснамалық оқытуды өткізеді, сабақтарды өткізуге қатысады.
Персонал бойынша (HR-менеджер)(ЭйЧар-менеджер)):
Медициналық ұйымның HR-саясатын әзірлеуді және оны тиімді іске асыруды жүзеге асырады.
Медициналық ұйымды құзыретті медицина кадрларымен жасақтауды жүргізеді.
Медицина қызметкерлерін кәсіби даярлау мен үздіксіз кәсіби дамытудың тиімді жүйесін құруға қатысады, денсаулық сақтау саласындағы мамандарды, оның ішінде әлеуметтік қолдау шараларын әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
Еңбек ресурстарын жоспарлауды, жоғары және орта медициналық білімі бар кадрларға қажеттілікті ұзақ мерзімді және орта мерзімді болжауды жүзеге асырады.
Заманауи HR-технологияларды (HR-әкімшілендіру, персонал қызметін бағалау, кадр резервін құру және басқару, корпоративтік мәдениетті басқару) енгізе отырып, медициналық ұйымның кадр ресурстарын тиімді басқаруды жүзеге асырады.
Жоғары тұрған басшылыққа персоналды басқару қызметінің, сондай-ақ өз құзыреті шегінде стратегиялық және операциялық менеджменттің жұмысын жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстарды ұсына отырып, бөлімшенің қызметіне тұрақты талдау жүргізеді.

47. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; организацию плановой работы медицинской организации, основы внутреннего аудита, основы системы менеджмента качества, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, трудовое законодательство;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций; статистику, критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
управление процессами оказания медицинских услуг;
информатизации и статистики в здравоохранении;
основы медицинского страхования, критерии оценки и показатели деятельности здравоохранения.
48. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности.
Параграф 10. Врач и (или) специалист общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист)*
49. Должностные обязанности:
Проводит расчет и оценку демографических показателей здоровья населения.
Оценивает причины и факторы риска возникновения и распространения среди населения инфекционных и неинфекционных заболеваний.
Разрабатывает и проводит профилактические и противоэпидемические мероприятия, текущий и ретроспективный эпидемиологический анализ заболеваемости.
Определяет социально-профилактическую направленность по сохранению и укреплению здоровья населения (общества).
Оценивает состояние здоровья и физического развития детей и подростков. Выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний, организует проведение профилактических мероприятий среди населения.
Разрабатывает и проводит оздоровительные мероприятия, проводит пропаганду здорового образа жизни, рационального питания.
Оценивает конечные результаты деятельности организации здравоохранения.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

47. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медициналық ұйымның жоспарлы жұмысын ұйымдастыру, ішкі аудит негіздері, сапа менеджменті жүйесінің негіздері;
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп және нормалар, еңбек заңнамасы;
төтенше жағдайлар кезінде қызметті ұйымдастыру;
халық денсаулығының жай-күйін сипаттайтын статистика, өлшемшарттар мен көрсеткіштер;
медициналық қызметтер көрсету процестерін басқару;
денсаулық сақтаудағы ақпараттандыру және статистика;
медициналық сақтандыру негіздері, бағалау өлшемшарттар мен денсаулық сақтау қызметінің көрсеткіштері.
48. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім; тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
10-параграф. Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері және (немесе) маманы (валеолог, эпидемиолог, статист, әдіскер)*
49. Лауазымдық міндеттері:
Халық денсаулығының демографиялық көрсеткіштерін есептейді және бағалайды.
Халық арасында инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың пайда болуы мен таралуының себептері мен қауіп факторларын бағалайды.
Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды, сырқаттанушылықтың ағымдағы және ретроспективті эпидемиологиялық талдауын әзірлейді және жүргізеді.
Халықтың (қоғамның) денсаулығын сақтау және нығайту бойынша әлеуметтік-профилактикалық бағыттылықты айқындайды.
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайы мен дене дамуын бағалайды. Халықтың денсаулық жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды, аурулардың профилактикалық бойынша басым бағыттарды айқындайды, халық арасында профилактикалық іс-шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады.
Сауықтыру іс-шараларын әзірлейді және өткізеді, салауатты өмір салтын, дұрыс тамақтануды насихаттайды.
Денсаулық сақтау ұйымы қызметінің түпкілікті нәтижелерін бағалайды.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оның қарамағындағы адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Есептеме-есепке алу медициналық құжаттамасын жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

50. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
статистику, критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
теоретические основы социальной гигиены;
системы управления в здравоохранении, критерии и показатели оценки состояния здоровья населения;
методики статистического анализа и социологические методы исследования.
51. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности,
для эпидемиолога сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 11. Врач (или специалист) санитарно-эпидемиологической службы*
52. Должностные обязанности:
Осуществляет государственный санитарно-эпидемиологический надзор объектов санитарно-эпидемиологического надзора.
Проводит обследования объектов с использованием современных лабораторных и инструментальных методов контроля факторов окружающей среды и диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний.
Организовывает и проводит санитарно-эпидемиологические и противоэпидемические (профилактические) мероприятия, лабораторно-инструментальные исследования объектов среды обитания человека.
Проводит лабораторные исследования по выделению патогенных микроорганизмов из клинического материала и материала из компонентов внешней среды (для микробиологических лаборатории).
Обеспечивает регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной и неинфекционной заболеваемости, участвует в планировании и контроле за проведением профилактических прививок.
Применяет современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

50. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
халықты емдеу-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
халық денсаулығының жай-күйін сипаттайтын статистика, өлшемшарттар мен көрсеткіштер;
әлеуметтік гигиенаның теориялық негіздері;
денсаулық сақтаудағы басқару жүйелері, халық денсаулығының жай-күйін бағалау өлшемшарттар мен көрсеткіштері;
статистикалық талдау әдістері және социологиялық зерттеу әдістері.
51. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік,
эпидемиолог үшін тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
11-параграф. Санитариялық- эпидемиологиялық қызмет дәрігері (немесе маман)*
52. Лауазымдық міндеттері:
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады.
Қоршаған орта факторларын бақылаудың және инфекциялық және паразиттік ауруларды диагностикалаудың заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін пайдалана отырып, объектілерге зерттеп-қарау жүргізеді.
Адам мекендейтін орта объектілеріне санитариялық-эпидемиологиялық және эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар, зертханалық-аспаптық зерттеулер ұйымдастырады және жүргізеді.
Клиникалық материалдан және сыртқы орта компоненттерінен патогенді микроорганизмдерді бөлу бойынша зертханалық зерттеулер жүргізеді (микробиологиялық зертханалар үшін).
Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың деректерін тіркеуді, есепке алуды және статистикалық өңдеуді қамтамасыз етеді, профилактикалық егулердің жүргізілуін жоспарлауға және бақылауға қатысады.
Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолданады, халықтың денсаулық жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды, аурулардың профилактикалық бойынша басым бағыттарды айқындайды.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

53. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, трудовое законодательство;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
статистику критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
критерии и показатели оценки состояния здоровья населения, социологические методы исследования; микробиологические, паразитологические, санитарно-химические, токсикологические, радиологические методы исследований и замеров физических факторов;
научные достижения отечественной и зарубежной медицины в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
54. Требования к квалификации:
высшее образование санитарно-эпидемиологического профиля либо высшее медицинское образование и свидетельство о повышении квалификации по санитарно-эпидемиологическому профилю, наличие сертификата специалиста в области здравоохранения по специальности санитарно-эпидемиологического благополучия.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 12. Сестра (брат) старшая (старший) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер)
55. Должностные обязанности:
Организует обеспечение отделения лекарственными препаратами, изделиями медицинского назначения и медицинской техникой, работу среднего и младшего медицинского персонала и следит за выполнением ими своих обязанностей.
Обеспечивает сохранность имущества и медицинского инвентаря отделения.
Организует своевременный ремонт изделий медицинского назначения и медицинской техники, питание для пациентов в отделении.
Осуществляет контроль, учет и хранение сильнодействующих ядовитых, наркотических, психотропных медикаментов и прекурсоров.
Соблюдение правил асептики и антисептики персоналом отделения. Контролирует своевременное и точное выполнение средним медицинским персоналом назначений врача, санитарную обработку поступающих пациентов.
Организует штатное расписание для проведения медицинского осмотра и патронажа беременных женщин и родильниц при работе в этой специальности.
Организует проведение диспансеризации и патронажа беременных и родильниц.
Поддерживает профессиональное развитие сестринского персонала.
Контролирует расходование лекарственных средств в отделении, обеспечивает учет, хранение, использование лекарственных препаратов.
Оказывает лечебно-профилактическую, санитарно-профилактическую, доврачебную медицинскую помощь, в том числе беременным женщинам и новорожденным, ассистирует врачу при хирургических манипуляциях, принимает физиологические роды, оказывает первую медицинскую помощь при неотложных состояниях.
Проводит лабораторные исследования, санитарно-просветительную работу среди населения, включая гигиеническое обучение и воспитание, пропаганду здорового образа жизни.
Осуществляет текущий санитарный надзор, организует и проводит противоэпидемические мероприятия.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

53. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп және нормалар, еңбек заңнамасы;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын өлшемшарттар мен көрсеткіштер статистикасы;
халық денсаулығының жай-күйін бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері, зерттеудің социологиялық әдістері; микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық зерттеу және физикалық факторларды өлшеу әдістері;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктері;
халықты санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру.
54. Біліктілікке қойылатын талаптар:
санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары білімнің немесе жоғарғы медицина білімнің болуы санитариялық-эпидемиологиялық бейін бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының болуы.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
12-параграф. Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер)
55. Лауазымдық міндеттері:
Бөлімшені дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен қамтамасыз етуді, орта және кіші медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастырады және олардың өз міндеттерін орындауын бақылайды.
Бөлімшенің мүлкі мен медициналық мүкәммалының сақталуын қамтамасыз етеді. Бөлімшеде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы уақтылы жөндеуді, пациенттер үшін тамақтануды ұйымдастырады.
Күшті әсер ететін улы, есірткі, психотроптық дәрі-дәрмектер мен прекурсорларды бақылауды, есепке алуды және сақтауды жүзеге асырады.
Бөлім қызметкерлерінің асептика және антисептика қағидаларын сақтауы. Орта медицина персоналының дәрігердің тағайындауларын уақтылы және дәл орындауын, келіп түскен пациенттердің санитариялық өңделуін бақылайды.
Эпидемияға қарсы іс-шаралардың сақталуын ұйымдастырады және мониторинг жүргізеді.
Осы мамандықта жұмыс істеген кезде жүкті әйелдер мен босанған әйелдерге медициналық зерттеп-қарау және патронаж жүргізу үшін штат кестесін ұйымдастырады. Жүкті және босанған әйелдерге диспансеризация және патронаж жүргізуді ұйымдастырады.
Мейіргер қызметкерлерінің кәсіби дамуын қолдайды.
Бөлімшеде дәрілік заттардың жұмсалуын бақылайды, дәрілік препараттарды есепке алуды, сақтауды, пайдалануды қамтамасыз етеді.
Емдік-профилактикалық, санитариялық-профилактикалық, дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді, оның ішінде жүкті әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге, хирургиялық манипуляциялар кезінде дәрігерге ассистент болады, физиологиялық босануларды қабылдайды, шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Халықтың арасында гигиеналық оқыту мен тәрбиелеуді, салауатты өмір салтын насихаттауды қоса алғанда, зертханалық зерттеулер, санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді.
Ағымдағы санитариялық қадағалауды жүзеге асырады, эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

56. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
вопросы организации сестринской деятельности;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
57. Требования к квалификации:
высшее медицинское (по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина") образование без предъявления требований к стажу работы или послесреднее (прикладной бакалавриат по специальности "Сестринское дело") или техническое и профессиональное медицинское образование по профилю и стаж работы по специальности не менее 5 лет, курсы повышения квалификации по управленческой деятельности по профилю, сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности.
Параграф 13. Аудитор санитарно-эпидемиологической службы
58. Должностные обязанности:
Осуществляет анализ и оценку внешней и внутренней среды деятельности аудируемой организации.
Выявляет санитарно-эпидемиологические риски и представляет рекомендации по приведению эпидемически значимых объектов в соответствие с требованиями правовых актов.
Обеспечивает комплексное, объективное, качественное проведение аудита. Ведет учетно-отчетную документацию на аудируемых объектах.
59. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"; Закон Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"; законодательство в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в области технического регулирования, в области безопасности пищевой продукции; в области биологической безопасности, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
статистику, критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения;
организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни, факторы среды обитания человека;
теоретические основы социальной гигиены.

56. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамаларының негіздері;
мейіргерлік қызметті ұйымдастыру мәселелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
57. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық ("Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат) жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе орта білімнен кейінгі ("Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриат) немесе бейіні бойынша техникалық және кәсіптік бейіні бойынша медициналық білім және мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, басқару қызметі бойынша біліктілікті арттыру курстары, мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
13-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет аудиторы.
58. Лауазымдық міндеттері:
Аудит жүргізілетін ұйым қызметінің сыртқы және ішкі ортасын талдау және бағалау жүзеге асырады;
санитариялық-эпидемиологиялық тәуекелдерді анықтайды және эпидемиялық мәні бар объектілерді нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келтіру жөніндегі ұсынымдар береді;
Аудиттің кешенді, объективті, сапалы жүргізілуін қамтамасыз етеді. Аудит жүргізілетін объектілерде есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.
59. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі; "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, техникалық реттеу саласындағы, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы; биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнама;
халық денсаулығының жай-күйін сипаттайтын статистика, өлшемшарттар мен көрсеткіштер;
санитариялық ағартуды, халықты гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын, адамның тіршілік ету ортасының факторларын насихаттауды ұйымдастыру;
әлеуметтік гигиенаның теориялық негіздері.

60. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, высшее образование санитарно-эпидемиологического профиля;
дополнительная специальная подготовка;
сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности;
стаж работы по соответствующей специальности не менее десяти лет.
Параграф 14. Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы*
61. Должностные обязанности:
Организует работу по контролю за соблюдением сотрудниками безопасных условий труда в области биологической безопасности, разрабатывает мероприятия по обеспечению безопасных условий для жизни и здоровья сотрудников, населения и окружающей среды.
Обеспечивает специализированную помощь в области биологической безопасности и биозащиты в повседневный период, а также в период чрезвычайных ситуаций.
Проводит инструктаж и обучение персонала по вопросам биобезопасности и биозащиты, определяет потребность проведения их обучения в иных организациях.
Идентифицирует, разрабатывает, внедряет в медицинские лаборатории реестр рисков, улучшает и пропагандирует требования по биобезопасности.
Принимает участие в расследовании причин аварий/инцидентов и несчастных случаев, разрабатывает предупреждающие и корректирующие мероприятия по биорискам, осуществляет мониторинг заболеваемости среди сотрудников организации, в случае регистрации заболеваемости, связанной с трудовой деятельностью, организует работу комиссии по внутреннему служебному расследованию.
Контролирует мероприятия по обращению с патогенами в медицинских лабораториях.
Организует и обеспечивает биобезопасность при вводе и эксплуатации оборудования, осуществляет консультирование при подготовке технической спецификации оборудования в контексте биобезопасности, контролирует исполнение надлежащих методов и процедур микробиологической работы.
62. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законы Республики Казахстан "О биологической безопасности", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся своей деятельности, правила техники безопасности и охраны труда, правила производственной санитарии и противопожарной безопасности, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы риск-менеджмента, действия при возникновении опасных событий, в результате случайного выброса, непреднамеренного воздействия, угрозы, кражи, неправомерного использования, утечки, несанкционированного доступа или преднамеренного несанкционированного выброса биоматериалов;
общие принципы лабораторных исследований, а также принципы связанные с обеспечением безопасности лабораторных специалистов и окружающей среды;
общие принципы к процессам проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации помещений для работы с биоматериалами;

60. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білімі, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары білімі;
қосымша арнайы даярлығы;
тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты;
тиісті мамандық бойынша кемінде он жыл жұмыс өтілі.
14-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымындағы биоқауіпсіздік жөніндегі маман*
61. Лауазымдық міндеттері:
Қызметкерлердің биологиялық қауіпсіздік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтауын бақылау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, қызметкерлердің, халықтың және қоршаған ортаның өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
Күнделікті, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезеңінде биологиялық қауіпсіздік және биоқорғану саласында мамандандырылған көмекті қамтамасыз етеді.
Персоналға биоқауіпсіздік және биоқорғану мәселелері бойынша нұсқама және оқыту жүргізеді, оларды басқа ұйымдарда оқытуды жүргізу қажеттілігін айқындайды.
Тәуекелдер тізілімін сәйкестендіреді, әзірлейді, медициналық зертханаларға енгізеді, биоқауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықты нормативтік талаптарға сәйкес жақсартады және насихаттайды.
Авариялар/оқыс оқиғалар мен жазатайым оқиғалардың себептерін тергеп-тексеруге қатысады, биотәуекелдер бойынша алдын алу және түзету іс-шараларын әзірлейді, ұйым қызметкерлері арасында сырқаттанушылыққа мониторингті жүзеге асырады, еңбек қызметіне байланысты сырқаттанушылық тіркелген жағдайда ішкі қызметтік тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастырады.
Медициналық зертханаларда патогендермен жұмыс істеу жөніндегі іс-шараларды бақылайды.
Жабдықты енгізу және пайдалану кезінде биоқауіпсіздікті ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, биоқауіпсіздік мәнмәтінінде жабдықтың техникалық ерекшелігін дайындау кезінде консультация беруді жүзеге асырады, микробиологиялық жұмыстың тиісті әдістері мен рәсімдерінің орындалуын бақылайды.
62. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заны, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары және Қазақстан Республикасының өз қызметіне және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларына қатысты өзге де нормативтік құқықтық актілер, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
тәуекел менеджменті негіздері, биоматериалдарды кездейсоқ шығару, олардың абайсызда әсер етуі, қауіп төндіруі, ұрлануы, дұрыс пайдаланылмауы, ағып кетуі, рұқсатсыз қол жеткізу немесе әдейі рұқсатсыз шығару нәтижесінде туындайтын қауіпті оқиғалар кезіндегі іс-әрекеттер;
зертханалық зерттеулердің жалпы қағидаттары, сондай-ақ зертхана мамандарының және қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты қағидаттар;
биоматериалдармен жұмыс істеуге арналған үй-жайларды жобалау, салу, жөндеу және пайдалану процестерінің жалпы қағидаттары;

63. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравохранение";
прохождение сертификационного курса по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 15. Специалист по приему и отбору проб*
64. Должностные обязанности:
Осуществляет процессы приемки, регистрации, отбора, доставки и распределения проб по лабораториям (процедуры по обращению с пробами, потенциально содержащими патогенные микроорганизмы), а также выдачи результатов исследований.
Проводит отбор и прием биоматериалов от населения.
Проводит идентификацию проб и проверку их качества, соответствия веса или количества пробы для проведения испытаний.
Осуществляет качественное и своевременное заполнение документации отдела.
Обеспечивает сохранность и соблюдение порядка и условий хранения проб, поступивших на испытания.
Ведет документацию и отчетность.
65. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
нормативные документы по вопросам санитарно-эпидемиологической экспертизы;
общие принципы проведения лабораторных исследований, современные методы лабораторной диагностики.
66. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.

63. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі;
тиісті мамандығы бойынша сертификаттық курстан өтуі.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
15-параграф. Сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің маманы*
64. Лауазымдық міндеттері:
Сынамаларды қабылдау, тіркеу, алу және зертханаларға сынамаларды жеткізу және тарату (құрамында патогенді микроорганизмдер болуы мүмкін сыналармен жұмыс істеу рәсімі), сондай-ақ зерттеу нәтижелерін беру процестерін жүзеге асырады.
Халықтан биоматериалдарды алуды және қабылдауды жүргізеді.
Сынамалар сәйкестендіру және олардың сапасын, салмағының сәйкестігін және сынақ жүргізу үшін сынақ санын тексеру жүргізіледі.
Құжаттаманы және есептілікті жүргізеді.
65. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама мәселелері бойынша нормативтік құжаттар;
зертханалық зерттеу жүргізудің жалпы қағидаттары, зертханалық диагностиканың қазіргі заманғы әдістері.
66. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты, патогендік биологиялық агенттерімен техникалық және кәсіптік білім немесе тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының болуымен "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім.
*Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.

Параграф 16. Координатор VAD (ВАД) (специалист по механической поддержке кровообращения)
67. Должностные обязанности:
Оценивает и обучает пациента и его семью до и после имплантации, после выписки.
Координирует стационарное лечение, включая интраоперационное управление устройством и участвует в послеоперационной подготовке к выписке.
Координирует долгосрочное ведение и последующий уход за амбулаторными пациентами после имплантации VAD (ВАД).
Участвует в отборе пациентов с тяжелыми формами сердечной недостаточности на оперативное лечение.
Участвует в разработке, обзоре и изменении всех программных политик, протоколов, процедур, руководств и исследовательских проектов.
Наблюдает за использованием ресурсов VAD (ВАД) в рамках бюджета программы.
68. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
правовые и нормативные акты и документы, методологию в области медицины и VAD (ВАД);
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
69.Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении сертификационного курса (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности, сертификат по VAD (ВАД).
Глава 4. Квалификационные характеристики должностей работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
Параграф 1. Фармацевт (провизор)
70. Должностные обязанности:
Организовывает и осуществляет оптово-розничную реализацию лекарственных средств и медицинских изделий медицинским организациям по требованиям, населению по рецептам врачей, безрецептурный отпуск готовых лекарственных средств и медицинских изделий.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Информирует население о порядке и способах применения, противопоказаниях лекарственных средств, правилах хранения в домашних условиях, о возможных побочных действиях, об аналогах препарата в рамках одного международного наименования, о взаимодействиях лекарственных средств с пищей и другими группами лекарственных препаратов.
Определяет потребность в лекарственных средств и медицинских изделий, для поддержания требуемых запасов и ассортимента лекарственных средств, с целью бесперебойного обеспечения населения Республики Казахстан фармацевтической продукцией.
Оформляет витрины торговых залов фармацевтических организаций.
Осуществляет прием лекарственных средств и медицинских изделий при их оптовой и розничной реализации.
Проводит контроль над технологическим процессом создания лекарственных средств, изготовленных в аптечных условиях, качества лекарственных средств и медицинских изделий на стадиях приема, хранения и реализации.
Ведет предметно-количественный учет лекарственных препаратов. Проводит изъятия из обращения лекарственных средств и медицинских изделий, пришедших в негодность, с истекшим сроком годности, фальсифицированной, контрафактной и недоброкачественной продукции.
Организовывает и осуществляет в структурных подразделениях субъектов фармацевтического рынка условия хранения лекарственных средств и медицинских изделий.
Сортирует поступающие лекарственных средств и медицинских изделий и определяет места хранения с учетом их физико-химических свойств.
Создает условия и режим хранения особых групп лекарственных средств и медицинских изделий.
Осуществляет изъятие лекарственных средств и медицинских изделий с истекшим сроком годности, вызывающие сомнение при визуальном осмотре или пришедшие в негодность в связи с хранением, фальсифицированной и контрафактной продукции.

16-параграф. VAD (ВАД) үйлестірушісі (қанайналымын механикалық қолдау жөніндегі маман)
67. Лауазымдық міндеттері:
Пациентті және оның отбасын имплантаттаудан бұрын және кейін бағалау және оқыту.
Құрылғыны интраоперациялық басқаруды және операциядан кейін шығаруға дайындыққа қатысуды қоса алғанда, стационарлық емдеуді үйлестіреді.
VAD (ВАД) имплантататтаудан кейін амбулаториялық пациенттерге ұзақ мерзімді емдеуді және кейінгі күтімді үйлестіреді.
Операциялық емдеуге жүрек функциясы жеткіліксіздігінің ауыр түрлері бар пациенттерді іріктеуге қатысады.
Барлық бағдарламалық саясатты, хаттамаларды, рәсімдерді, нұсқаулықтарды және зерттеу жобаларын әзірлеуге, шолуға және өзгертуге қатысады.
Бағдарлама бюджеті шеңберінде VAD (ВАД) ресурстарының пайдаланылуын бақылайды.
68. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
медицина және VAD (ВАД) саласындағы құқықтық және нормативтік актілер мен құжаттар, әдіснамалар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
69. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификаттық курстан (қайта даярлаудан) өткені туралы куәлік және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік беру туралы куәлік, VAD (ВАД) бойынша сертификаты.
4-тарау. Жоғары және жоғары білімнен кейінгі фармацевтикалық білімі бар қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 1-параграф. Фармацевт (провизор)
70. Лауазымдық міндеттері:
Медициналық ұйымдарға қойылатын талаптар бойынша, халыққа дәрігерлердің рецептілері бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме-бөлшек сатуды, дайын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды рецептісіз босатуды ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Халықты дәрілік заттарды қолдану тәртібі мен тәсілдері, қарсы көрсетілімдері, үй жағдайында сақтау ережелері туралы, ықтимал жанама әсерлері туралы, бір халықаралық атау шеңберінде препараттың аналогтары туралы, дәрілік заттардың тамақпен және дәрілік препараттардың басқа топтарымен өзара іс-қимылы туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының халқын фармацевтикалық өніммен үздіксіз қамтамасыз ету мақсатында дәрілік заттардың қажетті қорлары мен ассортиментін ұстап тұру үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті айқындайды.
Фармацевтикалық ұйымдардың сауда залдарының витриналарын ресімдейді.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды оларды көтерме және бөлшек саудада өткізу кезінде қабылдауды жүзеге асырады.
Дәріхана жағдайында дайындалған дәрілік заттарды жасаудың технологиялық процесіне, қабылдау, сақтау және өткізу сатыларындағы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасына бақылау жүргізеді.
Дәрілік препараттардың заттық-сандық есебін жүргізеді. Жарамсыз болып қалған, жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, жалған, контрафактілік және сапасыз өнімдерді айналыстан алып қоюды жүргізеді.
Фармацевтикалық нарық субъектілерінің құрылымдық бөлімшелерінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау шарттарын ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Келіп түсетін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сұрыптайды және олардың физикалық-химиялық қасиеттерін ескере отырып, сақтау орындарын айқындайды.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың ерекше топтарын сақтау жағдайлары мен режимін жасайды.
Шолып қарау кезінде күмән тудыратын немесе жалған және контрафактілік өнімдерді сақтауға байланысты жарамсыз болған жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды алып қоюды жүзеге асырады.

71. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744), приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №26867);
ассортимент лекарственных средств и медицинских изделий по фармакологическим группам, их характеристик, медицинских показаний и способов применения, противопоказаний, побочных действий, синонимов и аналогов лекарственных средств, порядок ведения делопроизводства в оптово-розничных фармацевтических организациях, мерчандайзинг лекарственных средств и медицинских изделий в фармацевтических организациях;
порядок внутреннего трудового распорядка и технической эксплуатации оборудования;
требования к качеству лекарственных средств и медицинских изделий, маркировке, упаковке;
способы выявления фальсифицированных и контрафактных лекарственных средств и медицинских изделий;
порядок сбора информации о побочных действиях лекарственных средств, порядок и условия хранения лекарственных средств и медицинских изделий, порядок хранения и уничтожения лекарственных средств с истекшим сроком годности, ведение учета сроков годности лекарственных средств и медицинских изделий и принятия мер по их недопущению;
порядок оказания доврачебной медицинской помощи;
современные научные достижения зарубежной и отечественной медицины;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
использование информации на основе IT-технологий (АйТи-технологий) в сфере профессиональной деятельности.
72. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" по специальности "Фармация".

71. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17744 болып тіркелген), "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
фармакологиялық топтар бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың түр-түрі, олардың сипаттамалары, медициналық көрсетілімдері мен қолдану тәсілдері, қарсы көрсетілімдері, жанама әсерлері, дәрілік заттардың синонимдері мен баламалары, көтерме-бөлшек фармацевтикалық ұйымдарда іс жүргізу тәртібі, фармацевтикалық ұйымдарда дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың мерчандайзингі;
жабдықтың ішкі еңбек тәртібі және техникалық пайдалану тәртібі;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасына, таңбалауға, буып-түюге қойылатын талаптар;
жалған және контрафактілік дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды анықтау тәсілдері;
дәрілік заттардың жанама әсерлері туралы ақпарат жинау тәртібі, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау тәртібі мен шарттары, жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттарды сақтау тәртібі мен жою тәртібі, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімдерін есепке алуды жүргізу және оларға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тәртібі;
шетелдік және отандық медицинаның заманауи ғылыми жетістіктері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
кәсіби қызмет саласында IT-технологиялар (АйТи-технологиялар) негізінде ақпаратты пайдалану.
72. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Фармация" мамандығы бойынша "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі.

Параграф 2. Радиофармацевт
73. Должностные обязанности:
Выполняет работы по фасовке и дозированию радиофармацевтических лекарственных препаратов, осуществляет утилизацию неиспользованных радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Готовит и фасует диагностические радиофармпрепараты.
Соблюдает порядок эксплуатации, работает с измерительными приборами и аппаратурой, следит за исправным состоянием измерительной аппаратуры, готовит реактивы для проведения испытаний, осуществляет необходимые подготовительные и вспомогательные операции по приготовлению радиофармпрепаратов.
Систематизирует и оформляет результаты анализов и измерений, ведет их учет.
Содействует безопасному и эффективному использованию радиоактивных препаратов, безопасно обращаться с радиоактивными материалами не снижая эффективность материалов.
Заполняет все рецепты, в которые входят лекарства с радиоактивными компонентами, осуществляет мероприятия, обеспечивающие снижение доз излучения препаратов на рабочих местах.
Обеспечивает контроль соблюдения санитарно-гигиенического порядка и норм, ведет учетно-отчетную документацию.
Несет ответственность за качество радиофармпрепаратов, за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства и принятие мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Занимается приготовлением субстанций и консультирует врачей по вопросам безопасности, связанным с применением радиофармпрепаратов.
74. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан, совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744), приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
порядок оказания доврачебной медицинской помощи;
методы проведения химического и физико-химического анализов;
научные достижения и международный опыт по разработке лекарственных средств;
порядок и нормы радиационной безопасности;
методики и инструкции, определяющие порядок разработки и оформления отчетной документации по результатам выполненных исследований и разработок;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

2-параграф. Радиофармацевт
73. Лауазымдық міндеттері:
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өлшеп-орау және мөлшерлеу жөніндегі жұмыстарды орындайды, пайдаланылмаған радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды кәдеге жаратуды жүзеге асырады.
Диагностикалық радиофармпрепараттарды дайындайды және өлшеп-орайды.
Пайдалану тәртібін сақтайды, өлшеу аспаптарымен және аппаратурамен жұмыс істейді, өлшеу аппаратурасының жарамды жай-күйін бақылайды, сынақтар жүргізу үшін реактивтер дайындайды, радиофармпрепараттарды дайындау бойынша қажетті даярлық және қосалқы операцияларды жүзеге асырады.
Талдау және өлшеу нәтижелерін әдістемелік құжаттарға сәйкес жүйелейді және ресімдейді, олардың есебін жүргізеді.
Радиоактивті препараттарды қауіпсіз және тиімді пайдалануға, материалдардың тиімділігін төмендетпей радиоактивті материалдармен қауіпсіз жұмыс істеуге жәрдемдеседі.
Радиоактивті компоненттері бар дәрілер кіретін барлық рецептілерді толтырады, жұмыс орындарында препараттардың сәулелену дозаларын төмендетуді қамтамасыз ететін іс-шараларды жүзеге асырады.
Санитариялық-гигиеналық тәртіп және нормалардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді және есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.
Радиофармпрепараттардың сапасына, өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға жауапты болады.
Субстанцияларды дайындаумен айналысады және радиофармпрепараттарды қолданумен байланысты қауіпсіздік мәселелері бойынша дәрігерлерге консультация береді.
74. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңы, "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17744 болып тіркелген), "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
дәрігерге медициналық көмек көрсету тәртібі;
химиялық және физика-химиялық талдауларды жүргізу әдістері;
дәрілік заттарды әзірлеу жөніндегі ғылыми жетістіктер мен халықаралық тәжірибе;
радиациялық қауіпсіздік тәртіп және нормалары;
орындалған зерттеулер мен әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу тәртібін айқындайтын әдістемелер мен нұсқаулықтар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

75. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" по специальности "Фармация", свидетельство об окончании сертификационного курса по специализации "Радиационная фармация".
Параграф 3. Инженер-технолог по производству лекарственных средств, медицинских изделий*
76. Должностные обязанности:
Осуществляет разработку технологического регламента и технических условий на производство лекарственных препаратов.
Контролирует выпуск продукции по спецификациям, обслуживаемое оборудование, используемое в технологическом процессе производства.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства и принятие мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Обеспечивает отработку технологии в процессе разработки и постановки новых лекарственных средств на производство, в проведении технологических процессов в серийном производстве.
Обеспечивает качество выполняемой работы.
Составляет производственные инструкции по разработке и осуществлению мероприятий по утилизации отходов производства, обезвреживанию и очистке промышленных стоков, выбросов в атмосферу.
Определяет технико-экономические нормативы и нормы расхода сырья и материалов.
Контролирует соблюдения санитарно-гигиенического порядка и норм, условий хранения, сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов и изготовленной продукции.
Ведет учетно-отчетную документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
77. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744), приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
технологию изготовления лекарственных средств;
номенклатуру лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
порядок оказания доврачебной медицинской помощи;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

75. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Фармация" мамандығы бойынша "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Радиациялық фармация" мамандануы бойынша сертификаттау курсын аяқтағаны туралы куәлік.
3-параграф. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі инженер-технолог*
76. Лауазымдық міндеттері:
Дәрілік препараттарды өндірудің технологиялық регламентін және техникалық шарттарын әзірлеуді жүзеге асырады.
Өнімнің спецификациялары бойынша шығарылуын, өндірістің технологиялық процесінде пайдаланылатын қызмет көрсетілетін жабдықты бақылайды.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Жаңа дәрілік заттарды әзірлеу және өндіріске қою процесінде, сериялық өндірісте технологиялық процестерді жүргізуде технологияны игеруді қамтамасыз етеді.
Өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату, өнеркәсіптік сарқынды суларды, атмосфераға шығарындыларды залалсыздандыру және тазарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру жөніндегі өндірістік нұсқаулықтарды жасайды.
Шикізат пен материалдарды жұмсаудың техникалық-экономикалық нормативтері мен нормаларын анықтайды.
Санитариялық-гигиеналық тәртіп және нормалардың, шикізатты, жартылай фабрикаттарды, қосалқы материалдар мен дайындалған өнімді сақтау шарттарының сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Орындалатын жұмыстың сапасын қамтамасыз етеді.
Есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
77. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17744 болып тіркелген), "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
дәрілік заттарды дайындау технологиясы;
дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың номенклатурасы;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тәртібі
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

78. Требования к квалификации:
высшее по направлениям подготовки кадров (фармацевтическое, инженерное, технологическое) образование, сертификат по фармацевтической специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 4. Клинический фармацевт
79. Должностные обязанности:
Организует работу с медицинскими работниками по оказанию информационно – консультативной помощи по вопросам рационального применения и использования лекарственных средств и медицинских изделий.
Организует и руководит работой клинико-фармацевтической службы в медицинских и фармацевтических организациях, производителей лекарственных средств и медицинских изделий и их представителей.
Проводит фармакоэкономический анализ, контроль в медицинских организациях над проведением фармакотерапии.
Ведет клинико-фармацевтическую документацию.
Осуществляет подбор лекарственной терапии для пациентов, предлагает аналоговую замену.
Контролирует вопросы полипрогмазии при использовании лекарственных средств, соблюдение лекарственного формуляра медицинской организации.
Участвует в организации работы формулярных комиссий, разработки лекарственных формуляров медицинских организаций и в системе фармаконадзора, организует мониторинг побочных действий лекарственных средств.
Осуществляет накопление, систематизацию и распространение фармацевтической и фармакологической информации.
Организует и проводит работы с медицинскими работниками по вопросам проведения рациональной фармакотерапии и клинических испытаний лекарственных средств в медицинских организациях.
Проводит фармацевтическую опеку населения по вопросам ответственного самолечения, лекарственного обеспечения, приобретения и применения лекарственных средств и медицинских изделий.
80. знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744), приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий";
вопросы рационального применения и использования лекарственных средств и медицинских изделий;
вопросы рационального применения и использования лекарственных средств и медицинских изделий;
методы и порядок проведения контроля в медицинских организациях над проведением фармакотерапии;
ведение клинико-фармацевтической документации;
порядок оказания первой медицинской помощи;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
современные научные достижения зарубежной и отечественной медицины;
использование информации на основе IT-технологий (АйТи-технологий) в сфере профессиональной деятельности.

78. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрлар даярлау бағыттары бойынша жоғары білімі (фармацевтикалық, инженерлік, технологиялық); фармацевтикалық мамандық бойынша сертификаты.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
4-параграф. Клиникалық фармацевт
79. Лауазымдық міндеттері:
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды ұтымды қолдану және пайдалану мәселелері бойынша ақпараттық–консультациялық көмек көрсету бойынша медицина қызметкерлерімен жұмысты ұйымдастырады.
Медициналық және фармацевтикалық ұйымдарда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндірушілер мен олардың өкілдерінің клиникалық-фармацевтикалық қызметінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады.
Фармакоэкономикалық талдауды, медициналық ұйымдарда фармакотерапияның жүргізілуін бақылауды жүргізеді.
Клиникалық-фармацевтикалық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық ұйымның дәрілік формулярының сақталуына бақылау жасайды.
Пациенттерге арналған дәрілік терапияны таңдауды жүзеге асырады, аналогтық ауыстыруды ұсынады.
Дәрілік заттарды пайдалану кезіндегі полипрогмазия мәселелерін бақылайды.
Формулярлық комиссиялардың жұмысын ұйымдастыруға, медициналық ұйымдардың дәрілік формулярларын әзірлеуге және фармакологиялық қадағалау жүйесіне қатысады, дәрілік заттардың жанама әсерлерінің мониторингін ұйымдастырады.
Фармацевтикалық және фармакологиялық ақпаратты сатып алуды, жүйелеуді және таратуды жүзеге асырады.
Медициналық ұйымдарда дәрілік заттардың тиімді фармакотерапиясы мен клиникалық сынақтарын жүргізу мәселелері бойынша медицина қызметкерлерімен жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Өзін-өзі жауапты емдеу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу және қолдану мәселелері бойынша халықтың фармацевтикалық қамқорлығын жүргізеді.
80. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің № 70 бірлескен бұйрығы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды ұтымды қолдану және пайдалану мәселелері;
медициналық ұйымдарда фармакотерапияның жүргізілуін бақылау әдістері мен тәртібі;
клиникалық-фармацевтикалық құжаттаманы жүргізу;
дәрігерге дейінгі медициналық алғашқы көмек көрсету тәртібі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар;
шетелдік және отандық медицинаның заманауи ғылыми жетістіктері;
кәсіби қызмет саласында IT-технологиялар (АйТи-технологиялар) негізінде ақпаратты пайдалану.

81. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" по специальности "Фармация".
Параграф 5. Менеджер по управлению качеством в фармации
82. Должностные обязанности:
Проводит проверки субъектов, осуществляющих фармацевтическую деятельность.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Оказывает консультационные услуги субъектам сферы обращения лекарственных средств по составлению планов мероприятий, направленных на предупреждение и устранения выявленных нарушений.
Выявляет нарушения фармацевтической деятельности в сфере производства, хранения, транспортировки, приемки и реализации лекарственных средств и медицинских изделий.
Анализирует документацию по обращению лекарственных средств на всех этапах жизненного цикла: стандартные операционные процедуры, инструкции, договоры, записи, отчеты, протоколы испытаний и иные данные, регистрируемые на бумажных и (или) электронных носителях.
Осуществляет проверку субъекта, осуществляющего фармацевтическую деятельность.
*Запрашивает и анализирует информацию от субъектов, осуществляющих фармацевтическую деятельность.
Обобщает информацию по выявляемым нарушениям для составления рекомендаций по их профилактике и устранению.
Составляет программы аудита на определенный период времени.
Составляет план проведения аудита, распорядительные документы на проведение аудита субъекта, осуществляющего фармацевтическую деятельность.
83. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744), приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
организацию процедур по лицензированию фармацевтической деятельности и деятельности, связанной с обращением наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
процедуры по контролю качества;
комплекс мер по поддержанию уровня качества лекарственных средств и медицинских изделий при производстве, хранении, транспортировки и реализации в течение всего срока годности;
использование информации на основе IT-технологий (АйТи-технологий) в сфере профессиональной деятельности.

81. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Фармация" мамандығы бойынша "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім.
5-параграф. Фармациядағы сапаны басқару жөніндегі менеджер
82. Лауазымдық міндеттері:
Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге тексеру жүргізеді.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Дәрілік заттар айналысы саласының субъектілеріне анықталған бұзушылықтардың алдын алуға және жоюға бағытталған іс-шаралар жоспарларын жасау бойынша консультациялық қызметтер көрсетеді.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, сақтау, тасымалдау, қабылдау және өткізу саласындағы фармацевтикалық қызметтің бұзылуын анықтайды.
Дәрілік заттардың айналысы жөніндегі құжаттаманы өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде: стандартты операциялық рәсімдерді, нұсқаулықтарды, шарттарды, жазбаларды, есептерді, сынақ хаттамаларын және қағаз және (немесе) электрондық тасымалдағыштарда тіркелетін өзге деректерді талдайды.
Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын субъектіні тексеруді жүзеге асырады.
*Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерден ақпаратты сұратады және талдайды.
Профилактика және жою бойынша ұсыныстар жасау үшін анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты жинақтайды.
Белгілі бір уақыт кезеңіне аудит бағдарламаларын жасайды.
Аудит жүргізу жоспарын жасайды, фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын субъектінің аудитін жүргізуге өкімдік құжаттарды жасайды.
83. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің № 70 бірлескен бұйрығы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
фармацевтикалық қызметті және есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті лицензиялау жөніндегі рәсімдерді ұйымдастыру;
сапаны бақылау жөніндегі рәсімдер;
барлық жарамдылық мерзімі ішінде өндіру, сақтау, тасымалдау және өткізу кезінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапа деңгейін ұстап тұру жөніндегі шаралар кешені;
кәсіби қызмет саласында IT-технологиялар (АйТи-технологиялар) негізінде ақпаратты пайдалану.

84. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", по специальностям "Фармация", "Менеджмент здравоохранения".
Параграф 6. Инспектор
85. Должностные обязанности:
Контролирует деятельность фармацевтических организаций и предприятий.
Проводит инспекцию по поддержанию уровня качества лекарственных средств и медицинских изделий при их хранении, реализации и последующем обращении в течение всего срока годности, проверку субъектов, осуществляющих фармацевтическую деятельность.
Несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование, за соблюдение антикоррупционного законодательства и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц.
Проводит анализ, аудит и оценку производственной, логистической и хозяйственно-финансовой деятельности субъектов сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Проводит целевые проверки фармацевтической и финансово-хозяйственной деятельности, проводит инвентаризацию товарно-материальных ценностей в фармацевтических организациях.
Выявляет нарушения фармацевтической деятельности в сфере производства, хранения, транспортировки, приемки и реализации лекарственных средств и медицинских изделий.
Контролирует процессы управления, планирования, финансового учета и отчетности в субъектах сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Контролирует ведение учетных, отчетных операций и бухгалтерского учета в субъектах сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Обобщает информацию по выявляемым нарушениям для составления рекомендаций по их профилактике и устранению.
Ведет учет систем наблюдения, анализа и оценки информации о безопасности лекарственных средств.
Проводит мониторинг побочных действий лекарственных средств.
86. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744), приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
порядок проведения фармацевтических инспекций на соответствие надлежащим фармацевтическим практикам;
методы планирования, прогнозирования, анализа, аудита и оценки производственной, логистической и хозяйственно-финансовой деятельности субъектов обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
организацию фармацевтической деятельности в сфере фармаконадзора;
методы оценки эффективности и безопасности лекарственных средств;
использование информации на основе IT-технологий (АйТи-технологий) в сфере профессиональной деятельности.

84. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Фармация", "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі.
6-параграф. Инспектор
85. Лауазымдық міндеттері:
Фармацевтикалық ұйымдар мен кәсіпорындардың қызметін бақылайды.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау, өткізу және кейіннен бүкіл жарамдылық мерзімі ішінде айналысқа жіберу кезінде олардың сапа деңгейін ұстап тұру жөніндегі инспекцияны, фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерді зерттеп-қарауді жүргізеді.
Өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласы субъектілерінің өндірістік, логистикалық және шаруашылық-қаржылық қызметіне талдау, аудит және бағалау жүргізеді.
Фармацевтикалық және қаржы-шаруашылық қызметіне мақсатты тексеру жүргізеді, фармацевтикалық ұйымдарда тауарлық-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізеді.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, сақтау, тасымалдау, қабылдау және өткізу саласындағы фармацевтикалық қызметтің бұзылуын анықтайды.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердегі басқару, жоспарлау, қаржылық есепке алу және есептілік процестерін бақылайды. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілерде есепке алу, есеп беру операциялары мен бухгалтерлік есептің жүргізілуін бақылайды. Профилактикалық және жою бойынша ұсыныстар жасау үшін анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты жинақтайды.
Дәрілік заттардың жанама әсерлеріне мониторинг жүргізеді.
86. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің № 70 бірлескен бұйрығы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
тиісті фармацевтикалық практикаларға сәйкестігіне фармацевтикалық инспекцияларды жүргізу тәртібі;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы субъектілерінің өндірістік, логистикалық және шаруашылық-қаржылық қызметін жоспарлау, болжау, талдау, аудит және бағалау әдістері;
фармакологиялық қадағалау саласындағы фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру;
дәрілік заттардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістері;
кәсіби қызмет саласында IT-технологиялар (АйТи-технологиялар) негізінде ақпаратты пайдалану.

87. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение".
Параграф 7. Старший радиофармацевт
88. Должностные обязанности:
Контролирует прием сырья и расходных материалов на склад производственной площадки для производства радиофармацевтических лекарственных препаратов по требованиям "GMP" (ДжиЭмПи).
Ведет учет расходных материалов в информационной системе медицинской организации, а также в лабораторной информационной системе.
Ведет отчетную документацию по материальному обеспечению, а также по требованиям надлежащей производственной практики.
Участвует во входном контроле сырья и расходных материалов по требованиям "GMP" (ДжиЭмПи).
Обеспечивает производственную площадку расходными материалами, сырьем, изделиями медицинского назначения для производства и выпуска радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Обеспечивает лаборатории синтеза (комплекса чистых помещений) и лаборатории контроля качества необходимыми средствами индивидуальной защиты согласно требованиям "GMP" (ДжиЭмПи) и радиационной безопасности.
Ведет контроль за поддержанием санитарного состояния производственной площадки с учетом требований "GMP" (ДжиЭмПи) и радиационной безопасности.
Организовывает и контролирует работу младшего медицинского персонала, а также обеспечивает соблюдение порядок внутреннего трудового распорядка по требованиям "GMP" (ДжиЭмПи).
Участвует в планировании, разработке и внедрении документации фармацевтической системы качества по требованиям "GMP" (ДжиЭмПи).
Участвует в составлении ежегодных заявок на сырье, изделия медицинского назначения, расходный материал, мягкий и твердый инвентарь для обеспечения производственных процессов.
Оказывает помощь заведующему отделением в административно-хозяйственных вопросах, по требованиям надлежащей производственной практики и радиационной безопасности.
Контролирует процесс обеспечения функционирования фармацевтической системы качества радиофармацевтических лекарственных препаратов по требованиям надлежащей производственной практики.
Обеспечивает и контролирует процесс инвентаризации на производственной площадке.
Обеспечивает проведение необходимого первичного и последующего непрерывного обучения младшего медицинского персонала в условиях работы с ионизирующим излучением на производственной площадке.
Участвует и ведет контроль процесса подготовки производственной площадки для получения сертификата надлежащей производственной практики.
89. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
законодательные, нормативные правовые акты, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации;
требования надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
принципы квалификации складских помещений и вспомогательного оборудования;
нормы и требования радиационной безопасности;
производственные мощности организации;
технологию производства продукции организации;
порядок составления и согласования планов производственно-хозяйственной деятельности организации;
порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров;
основы стандартизации;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

87. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі.
7-параграф. Аға радиофармацевт
88. Лауазымдық міндеттері:
"GMP" (ДжиЭмПи) талаптары бойынша радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру үшін өндірістік алаң қоймасына шикізат пен шығыс материалдарын қабылдауды бақылайды.
Медициналық ұйымның ақпараттық жүйесінде, сондай-ақ зертханалық ақпараттық жүйеде шығыс материалдарының есебін жүргізеді.
Материалдық қамтамасыз ету бойынша, сондай-ақ тиісті өндірістік практика талаптары бойынша есептік құжаттаманы жүргізеді.
"GMP" (ДжиЭмПи) талаптары бойынша шикізат пен шығыс материалдарының кіріс бақылауына қатысады.
Өндірістік алаңды радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру және шығару үшін шығыс материалдарымен, шикізатпен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етеді.
Синтез зертханаларын (таза үй-жайлар кешенін) және сапаны бақылау зертханаларын "GMP" (ДжиЭмПи) және радиациялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес қажетті жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етеді.
"GMP" (ДжиЭмПи) және радиациялық қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, өндірістік алаңның санитариялық жағдайын қолдауға бақылау жүргізеді.
Кіші медицина персоналының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды, сондай-ақ "GMP" (ДжиЭмПи) талаптары бойынша ішкі еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
"GMP" (ДжиЭмПи) талаптары бойынша фармацевтикалық сапа жүйесінің құжаттамасын жоспарлауға, әзірлеуге және енгізуге қатысады.
Өндірістік процестерді қамтамасыз ету үшін шикізатқа, медициналық мақсаттағы бұйымдарға, шығыс материалына, жұмсақ және қатты мүкәммалға жыл сайынғы өтінімдерді жасауға қатысады.
Әкімшілік-шаруашылық мәселелерде, тиісті өндірістік практика және радиациялық қауіпсіздік талаптары бойынша бөлімше меңгерушісіне көмек көрсетеді.
Тиісті өндірістік практика талаптары бойынша радиофармацевтикалық дәрілік препараттар сапасының фармацевтикалық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету процесін бақылайды.
Өндірістік алаңдағы түгендеу процесін қамтамасыз етеді және бақылайды.
Өндірістік алаңда иондаушы сәулеленумен жұмыс жағдайында кіші медицина персоналын қажетті бастапқы және кейінгі үздіксіз оқытуды жүргізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті өндірістік практика сертификатын алу үшін өндірістік алаңды дайындау процесіне қатысады және бақылау жүргізеді.
89. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, нормативтік құқықтық актілер;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практиканың талаптары;
қойма үй-жайлары мен қосалқы жабдық біліктілігінің қағидаттары;
радиациялық қауіпсіздік нормалары мен талаптары;
ұйымның өндірістік қуаттары;
ұйым өнімін өндіру технологиясы;
ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің жоспарларын жасау және келісу тәртібі;
шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі;
стандарттау негіздері;
экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.

90. Требование к квалификации:
высшее фармацевтическое образование и стаж работы по специальности в производстве лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения, в области ядерной медицины не менее 3 лет.
Глава 5. Квалификационные характеристики должностей специалистов с высшим немедицинским образованием
Параграф 1. Специалист лаборатории*
91. Должностные обязанности:
Выполняет лабораторные анализы, испытания, измерения при проведении исследований и разработок.
Проводит лабораторные исследования по выделению патогенных микроорганизмов из клинического материала и материала из компонентов внешней среды (для микробиологических лабораторий).
Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования, подготавливает реактивы, питательные среды и химическую посуду для проведения исследований.
Принимает участие в сборе и обработке материалов, осуществляет необходимые подготовительные и вспомогательные операции, проводит наблюдения, снимает показания приборов, обрабатывает, систематизирует и оформляет результаты анализов, измерений, ведет их учет.
Оказывает первую помощь.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
92. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
основы санитарно-микробиологических исследований и внутренних болезней;
методы и технику общеклинических, биохимических, гематологических и цитологических лабораторных исследований;
микробиологическую диагностику основных инфекционных заболеваний;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
93. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Естественные науки, математика и статистика" (биология, биотехнология, химия, физика) или "Инженерия и инженерное дело" (химическая технология неорганических веществ, химическая технология органических веществ), свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специалности, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности (для лабораторий санитарно-эпидемиологического профиля).
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.

90. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары фармацевтикалық білімі және дәрілік препараттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар өндірісінде, ядролық медицина саласында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
5-тарау. Жоғары медициналық емес білімі бар мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Зертхана маманы*
91. Лауазымдық міндеттері:
Зерттеулер мен әзірлемелерді жүргізу кезінде зертханалық талдауларды, сынақтарды, өлшеулерді орындайды.
Клиникалық материалдан және қоршаған орта компоненттері материалынан патогенді микроорганизмдерді бөлу бойынша зертханалық зерттеулер жүргізеді (микробиологиялық зертханалар үшін).
Зертханалық жабдықтың жарамды жай-күйін бақылайды, зерттеу жүргізу үшін реактивтерді, қоректік ортаны және химиялық ыдысты дайындайды.
Материалдарды жинауға және өңдеуге қатысады, қажетті даярлық және қосалқы операцияларды жүзеге асырады, бақылаулар жүргізеді, аспаптардың көрсеткіштерін алады, талдаулар, өлшеулер нәтижелерін өңдейді, жүйелейді және ресімдейді, олардың есебін жүргізеді.
Алғашқы көмек көрсетеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
92. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
санитариялық-микробиологиялық зерттеулер мен ішкі аурулардың негіздері;
жалпы клиникалық, биохимиялық, гематологиялық және цитологиялық зертханалық зерттеулердің әдістері мен техникасы;
негізгі инфекциялық аурулардың микробиологиялық диагностикасы; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
93. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биология, биотехнология, экология, химия, физика) немесе "Инженерлік және инженерлік іс" (органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, органикалық заттардың химиялық технологиясы) даярлау бағыты бойынша жоғары білім, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман (санитариялық-эпидемиологиялық бейіннің зертханасы үшін) сертификаты.
*Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.

Параграф 2. Специалист в сфере санитарно-эпидемиологической службы
(биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог)*
94. Должностные обязанности:
Организует эпизоотологическое и зоолого-паразитологическое обследование территории, организует и проводит профилактические мероприятия (дератизация, дезинсекция).
Разрабатывает целевые программы в части мероприятий по борьбе с переносчиками паразитарных и трансмиссионных заболеваний на обследуемой территории.
Представляет данные анализа динамики развития эпизоотологического процесса для разработки эпидемиологических рекомендаций.
Дает экспертное определение видов основных переносчиков и носителей природно-очаговых заболеваний.
Принимает участие в выявлении, обследовании и ликвидации очагов трансмиссивных и паразитарных инфекций.
Проводит санитарно-эпидемиологические, клиническое и санитарно-гигиеническое обследования в соответствии с профилем лаборатории с использованием современных технологий, измерительной и аналитической аппаратуры.
Проводит лабораторные исследования по выделению патогенных микроорганизмов из клинического материала и материала из компонентов внешней среды (для микробиологических лабораторий).
Обеспечивает регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной и неинфекционной заболеваемости.
Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию, санитарно-просветительную работу среди населения.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
95. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
порядок производственной санитарии и противопожарной безопасности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
основы, принципы и методы санитарно-эпидемиологической оценки, систематику и экологию диких и синантропных животных;
организацию лабораторной службы;
порядок и нормы по безопасности и охране труда.

2-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы маман (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог)*
94. Лауазымдық міндеттері:
Аумақты эпизоотологиялық және зоологиялық-паразитологиялық зерттеп-қарауды ұйымдастырады, профилактикалық іс-шараларын (дератизация, дезинсекция) ұйымдастырады және жүргізеді.
Тексерілетін аумақта паразиттік және трансмиссиялық ауруларды тасымалдаушылармен күрес жөніндегі іс-шаралар бөлігінде нысаналы бағдарламалар әзірлейді.
Эпидемиологиялық ұсынымдарды әзірлеу үшін эпизоотологиялық процестің даму динамикасын талдау деректерін ұсынады.
Табиғи-ошақтық аурулардың негізгі тасымалдаушылары мен тасымалдаушыларының түрлеріне сараптамалық анықтама жүргізеді.
Трансмиссивті және паразиттік инфекциялар ошақтарын анықтауға, зерттеп-қарауға және жоюға қатысады.
Қоршаған орта факторларын бақылаудың заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін пайдалана отырып, санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қараулар жүргізеді.
Клиникалық материалдан және қоршаған орта компоненттері материалынан патогенді микроорганизмдерді бөлу бойынша зертханалық зерттеулер жүргізеді (микробиологиялық зертханалар үшін).
Инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылықтың деректерін тіркеуді, есепке алуды және статистикалық өңдеуді қамтамасыз етеді.
Кезек күттірмейтін жағдай кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы, халық арасында санитариялық-ағарту жұмысын жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
95. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі тәртібі;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
санитариялық-эпидемиологиялық бағалаудың негіздері, қағидаттары мен әдістері, жабайы және синантропты жануарлардың жүйеленуі мен экологиясы;
зертханалық қызметті ұйымдастыру;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп және нормалар.

96. Требования к квалификации.
высшее образование по направлению подготовки "Естественные науки, математика и статистика" (биология), сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 3. Специалист по социальной работе в области здравоохранения
97. Должностные обязанности:
Проводит общую диагностику социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах; определяет пакет социальных услуг.
Информирует население о видах специальных социальных услуг.
Оказывает помощь в развитии умения самостоятельно решать свои проблемы, вовлекает пациентов в процесс социального оздоровления.
Ведет учетную и отчетную документацию по социальной службе.
Координирует работу по организации помощи детям с ограниченными возможностями, одиноким, престарелым, лицам с инвалидностью, хроническим больным, в том числе по уходу, устройству в дома-интернаты, по протезированию, получению средств передвижения, технических средств реабилитации, организации психотерапевтической работы с больными, а также с членами семьи.
Принимает участие в организации работы по формированию здорового образа жизни.
Организовывает работу по взаимодействию, координации и сотрудничеству с общественными организациями, государственными органами и организациями, развивает волонтерское движение.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
98. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О специальных социальных услугах", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
правовые и нормативные акты и документы, методологию по социальной работе в области здравоохранения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда.

96. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биология) даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
3-параграф. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
97. Лауазымдық міндеттері:
Әлеуметтік жағдайдың және тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігінің жалпы диагностикасын жүргізеді; әлеуметтік қызметтер пакетін анықтайды.
Халықты арнаулы әлеуметтік қызмет түрлері туралы хабардар етеді.
Өз мәселелерін өз бетінше шеше білу қабілетін дамытуға көмек көрсетеді, пациенттерді әлеуметтік сауықтыру процесіне тартады.
Әлеуметтік қызмет бойынша есепке алу және есептеме құжаттамасын жүргізеді.
Мүмкіндіктері шектеулі балаларға, жалғыз басты, қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, созылмалы науқастарға көмек көрсетуді ұйымдастыру, оның ішінде күтім жасау, интернат-үйлеріне орналастыру, протездеу, жүріп-тұру құралдарын, техникалық оңалту құралдарын алу, науқастармен, сондай-ақ отбасы мүшелерімен психотерапиялық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі жұмысты үйлестіреді.
Саламатты өмір салтын қалыптастыру бойынша жұмысты ұйымдастыруға қатысады.
Қоғамдық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл, үйлестіру және ынтымақтастық жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, волонтерлік қозғалысты дамытады.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
98. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
денсаулық сақтау саласындағы құқықтық және нормативтік актілер мен құжаттар, әлеуметтік жұмыс жөніндегі әдіснама;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп және нормалар.

99. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки", свидетельство о прохождении сертификационного курса или сертификат о повышении квалификации по специальности "Социальная работа",
либо высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Естественные науки, математика и статистика" (биотехнологическое, биологическое, химическое, химико-биологическое, физико-математическое), свидетельство о повышении квалификации по направлению социальной сферы/ работы.
Параграф 4. Специалист по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы
100. Должностные обязанности:
Готовит материалы по аккредитации.
Оформляет, актуализирует документы и процедуры системы менеджмента качества
Ведет документацию и отчеты.
Участвует в проведении внутренних аудитов.
101. Должен знать:
постановления, распоряжения, приказы, иные руководящие и нормативные документы, касающиеся работы организации, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
права и обязанности работников и режим их работы;
порядок внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда, производственной санитарии и гигиены, противопожарной безопасности;
требования международных стандартов внедренных в организации систем менеджмента качества.
102. Требования к квалификации:
высшее образование в сфере стандартизации, метрологии либо медицинское образование, стаж работы на аналогичной должности не менее трех лет.
Параграф 5. Менеджер по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы
103. Должностные обязанности:
Внедряет систему менеджмента качества и поддерживает выполнение требований внедренных стандартов в организации.
Контролирует планомерное развитие, совершенствование системы менеджмента качества в организации.
Организует подготовку материалов для прохождения аккредитации на соответствие требованиям внедряемых стандартов, а также при успешном прохождении процедуры аккредитации планирует прохождение последующего периодического инспекционного контроля.
Составляет план и программу внутренних проверок, а также доводит план и программу аудита до заинтересованных лиц организации.
Координирует работу специалиста по качеству организации.
Ведет работу по разработке предложений и планированию работ по повышению качества услуг.
Участвует в планировании и обеспечении проведения в испытательных лабораториях межлабораторных сличений, самостоятельных межлабораторных сличений, в том числе с международными провайдерами, а также контролирует выполнение внешней оценки качества.
Осуществляет контроль за внесением в область аккредитации показателей по освоенным новым методам исследования.
Проводит консультационную и методологическую работу с персоналом по процессам системы менеджмента качества;
Планирует обучение сотрудников организации в области системы менеджмента качества.
Ведет разработку, контроль и анализ выполнения целевых программ и задач по управлению качеством.
Изучает передовой отечественный и зарубежный опыт и требования по внедрению систем управления качеством, стандартов и технических регламентов.
Участвует в наблюдении за проведением испытаний/исследовании.
Организует мероприятия по вопросам биобезопасности и биозащиты.
Принимает участие в обучении, повышении квалификации, лабораторном совете, в проведении оценки компетентности работников ИЦ.
Участвует в проведении внутренних аудитов.

99. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру туралы сертификаттық курстан өткені туралы куәлік.
не "Денсаулық сақтау" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биотехнологиялық, биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық, физика-математикалық) даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, әлеуметтік сала/ жұмыс бағыты бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
4-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі маман
100. Лауазымдық міндеттері:
Аккредиттеу бойыгнша материалдар дайындау.
Сапа менеджменті жүйесі құжаттары мен рәсімдерін ресімдейді, өзектілендіреді.
Құжаттаманы және есепті жүргізеді.
Ішкі аудитті жүргізуге қатысады.
101. Білуі тиіс:
Ұйымның жұмысына қатысты қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, басқа да басқарушылық және нормативтік құжаттар, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері және олардың жұмыс режимі;
ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау тәртіп және нормалары;
сапа менеджменті жүйесін ұйымдастыруда енгізілген халықаралық стандарттардың талаптары.
102. Біліктілікке қойылатын талаптар:
стандарттау, метрология саласындағы жоғары білімі не медициналық білімі, ұқсас лауазымда кемінде үш жыл жұмыс өтілі.
5-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі менеджер
103. Лауазымдық міндеттері:
Сапа менеджменті жүйесін енгізеді және ұйымда енгізілген стандарттар талаптарының орындалуын қолдайды;
Ұйымда сапа менеджменті жүйесінің жүйелі дамуын, жетілдірілуін бақылайды;
Аккредиттеуден өту үшін материалдарды енгізілген стандарттар талаптарына сәйкестігіне дайындауды ұйымдастырады, сондай-ақ аккредиттеу рәсімінен сәтті өткен жағдайда кейінгі мерзімдік инспекциялық бақылаудан өтуді жоспарлайды.
Ішкі тексерулер жоспары мен бағдарламасын жасайды, сондай-ақ аудит жоспары мен бағдарламасын ұйымның мүдделі адамдарына жеткізеді;
Ұйымның сапа жөніндегі маманының жұмысын үйлестіреді;
Көрсетілетін қызметтер сапасын арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және жұмыстарды жоспарлау бойынша жұмыс жүргізеді;
Сынақ зертханаларында зертханааралық салыстырып тексерулерді, дербес зертханааралық салыстырып тексерулерді, оның ішінде халықаралық провайдерлермен жүргізуді жоспарлауға және қамтамасыз етуге қатысады, сондай-ақ сапаны сырттай бағалауды орындауды бақылайды;
Игерілген жаңа зерттеу әдістері бойынша көрсеткіштерді аккредиттеу саласына енгізуді бақылауды жүзеге асырады;
Сапа менеджменті жүйесінің процестері бойынша персоналмен консультациялық және әдістемелік жұмысты жүргізеді;
Ұйым қызметкерлерін сапа менеджменті жүйесі саласында оқытуды жоспарлайды;
Сапаны басқару бойынша нысаналы бағдарламалар мен міндеттердің орындалуын әзірлеуді, бақылауды және талдауды жүргізеді;
Сапаны басқару жүйесін енгізу, стандарттар мен техникалық регламентті енгізу бойынша озық отандық, халықаралық тәжірибені және талаптарын зерделейді;
Сынақ/зерттеу жүргізуді бақылауға қатысады;
Биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша іс-шараларды бірлесіп ұйымдастырады;
Оқытуға, біліктілігін арттыруға, зертханалық кеңеске, сынақ орталығы қызметкерлерінің құзыреттілігін бағалауға қатысады;
Ішкі аудит жүргізуге қатысады.

104. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся своей деятельности и деятельности организации, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
методические и иные руководящие материалы по вопросам, касающимся деятельности организации;
стандарты серии ISO (ИСО);
требования в области стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации и систем менеджмента качества;
отечественный и зарубежный опыт;
построение системы менеджмента качества, проведение аудитов, ведение претензионной работы.
105. Требования к квалификации:
высшее образование в сфере стандартизации, метрологии, санитарно-эпидемиологического профиля, либо медицинское образование, стаж работы по специальности не менее трех лет.
Параграф 6. Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы*
106. Должностные обязанности:
Организует работу по контролю за соблюдением сотрудниками безопасных условий труда в области биологической безопасности, разрабатывает мероприятия по обеспечению безопасных условий для жизни и здоровья сотрудников, населения и окружающей среды.
Обеспечивает специализированную помощь в области биологической безопасности и биозащиты в повседневный период, а также в период чрезвычайных ситуаций.
Проводит инструктаж и обучение персонала по вопросам биобезопасности и биозащиты, определяет потребность проведения их обучения в иных организациях.
Идентифицирует, разрабатывает, внедряет в медицинские лаборатории реестр рисков, улучшает и пропагандирует требования по биобезопасности
Принимает участие в инвентаризации биологических материалов с патогенными биологическими агентами, а также токсинов, химических реагентов используемых и/или хранящихся в лабораториях.
Разрабатывает программу управления биологическими отходами, консультирует и контролирует выполнение программы.
Организует и обеспечивает биобезопасность при вводе и эксплуатации оборудования, осуществляет консультирование при подготовке технической спецификации оборудования в контексте биобезопасности, контролирует исполнение надлежащих методов и процедур микробиологической работы.

104. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары, өз қызметіне және ұйымның қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
ұйымның қызметіне қатысты мәселелер бойынша әдістемелік және өзге де басшылық материалдар;
"ISO" (ИСО) сериясының стандарттары;
стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу және сапа менеджменті жүйелері саласындағы талаптар;
отандық және шетелдік оң тәжірибелер;
сапа менеджменті жүйесін құру, аудит жүргізу, талап-арыз жұмысын жүргізуді білу;
105. Біліктілікке қойылатын талаптар:
стандарттау, метрология, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары білім не медициналық білімі, мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі.
6-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының биоқауіпсіздік жөніндегі маман*
106. Лауазымдық міндеттері:
Қызметкерлердің биологиялық қауіпсіздік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтауын бақылау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, қызметкерлердің, халықтың және өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
Күнделікті, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезеңінде биологиялық қауіпсіздік және биоқорғаныш саласында мамандандырылған көмек көрсетеді.
Персоналға биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша нұсқама және оқыту жүргізеді, оларды басқа ұйымдарда оқыту қажеттілігін айқындайды.
Медициналық зертханаларға тәуекелдер тізілімін сәйкестендіреді, әзірлейді, енгізеді, биоқауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықты нормативтік талаптарға сәйкес жақсартады және насихаттайды.
Патогенді биологиялық агенттері бар биологиялық материалдарды, сондай-ақ зертханаларда пайдаланылатын және/немесе сақталатын токсиндерді, химиялық реагенттерді түгендеуге қатысады.
Биологиялық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлейді, бағдарламаның орындалуына консультация береді және бақылайды,
Жабдықты енгізу және пайдалану кезінде биоқауіпсіздікті ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, биоқауіпсіздік мәнмәтінінде жабдықтың техникалық ерекшелігін дайындау кезінде консультация беруді жүзеге асырады, микробиологиялық жұмыстың тиісті әдістері мен рәсімдерінің орындалуын бақылайды.

107. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законы Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся своей деятельности, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы риск-менеджмента, действия при возникновении опасных событий, в результате случайного выброса, непреднамеренного воздействия, угрозы, кражи, неправомерного использования, утечки, несанкционированного доступа или преднамеренного несанкционированного выброса биоматериалов;
общие принципы лабораторных исследований, а также принципы связанные с обеспечением безопасности лабораторных специалистов и окружающей среды;
общие принципы к процессам проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации помещений для работы с биоматериалами;
порядок безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
108. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Естественные науки, математика и статистика";
прохождение сертификационного курса по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 7. Инженер-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы
109. Должностные обязанности:
Проводит дозиметрический анализ при выборе и отводе площадок для строительства или реконструкции предприятий, учреждений, лабораторий, использующих источники ионизирующего излучения.
Организует и проводит градиуровочные работы со стационарной и переносной дозиметрической и радиометрической аппаратурой.
Изучает радиоактивность объектов внешней среды, обусловленной природной радиоактивностью и глобальными ядерными выпадениями, оказывает методическую и практическую помощь в проведении исследований, оценивает уровни лучевого воздействия на население от различных источников ионизирующих излучений.
Контролирует осуществление ограничительных и защитных мероприятий при медицинском рентгеновском облучении населения, контролирует деятельность рентгенорадиологического отделения области, оценивает генетически значимую дозу, получаемую населением при медицинском рентгеновском облучении, принимает участие в разработке рекомендаций по дальнейшему внедрению ограничительных и защитных мероприятий.
Обобщает данные о радиационной обстановке

107. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, Қазақстан Республикасының заңдары "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, өз қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
тәуекел менеджменті негіздері, биоматериалдарды кездейсоқ шығару, олардың абайсызда әсер етуі, қауіп төндіруі, ұрлануы, дұрыс пайдаланылмауы, ағып кетуі, рұқсатсыз қол жеткізу немесе әдейі рұқсатсыз шығару нәтижесінде туындайтын қауіпті оқиғалар кезіндегі іс-әрекеттер;
зертханалық зерттеулердің жалпы қағидаттары, сондай-ақ зертханалық мамандар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты қағидаттар;
биоматериалдармен жұмыс істеуге арналған үй-жайларды жобалау, салу, жөндеу және пайдалану процестерінің жалпы қағидаттары;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
108. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі;
Тиісті мамандығы бойынша сертификаттық курстан өтуі.
*Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
7-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы инженер-дозиметрист
109. Лауазымдық міндеттері:
Иондаушы сәулелену көздерін пайдаланатын кәсіпорындарды, мекемелерді, зертханаларды салу немесе реконструкциялау үшін алаңдарды таңдау және бөлу кезінде дозиметриялық талдау жүргізеді;
Стационарлық және тасымалданатын дозиметриялық және радиометриялық аппаратурамен градуирлеу жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді;
Табиғи радиоактивтілікке және жаһандық ядролық түсулерге байланысты сыртқы орта объектілерінің радиоактивтілігін зерделейді, зерттеулер жүргізуде әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді, иондаушы сәулеленудің әртүрлі көздерінен халыққа сәулелік әсер ету деңгейін бағалайды;
Халықты медициналық рентгендік сәулелендіру кезінде шектеу және қорғау іс-шараларының жүзеге асырылуын бақылау, облыстың рентген радиологиялық бөлімшесінің қызметін бақылау, медициналық рентгендік сәулелену кезінде халық алатын генетикалық маңызды дозаны бағалайды, шектеу және қорғау іс-шараларын одан әрі енгізу бойынша ұсынымдар әзірлеуге қатысады;
Радиациялық жағдай туралы мәліметтерді қорытындылайды.

110. Должен знать:
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основные методы расчетов доз облучения человеческого организма, оценки защиты от ионизирующих излучений;
методы спектрометрического, радиометрического, дозиметрического анализа;
методы контроля состояния дозиметрической аппаратуры, градуировки и эталонировки;
основы трудового законодательства, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
111. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки кадров "Естественные науки, математика и статистика" или высшее инженерно–техническое образование.
Параграф 8. Инженер по сервисному обслуживанию в сфере санитарно-эпидемиологической службы
112. Должностные обязанности:
Организует работу по метрологическому обеспечению лабораторных исследований: технический учет средств измерений и вспомогательного оборудования, их техническое состояние и эксплуатация.
Проводит организационно-технические мероприятия по установке, демонтажу, наладке, внедрению нового оборудования и средств измерений, техническому обеспечению оборудования, его ремонту;
Обеспечивает контроль за состоянием и правильностью эксплуатации и применением оборудования и средств измерений, их сохранности.
Проводит оценку состояния измерений и контроль за стабильностью проведения качественных метрологических измерений в лабораторных подразделениях.
Организует работы по материально-техническому обеспечению и контролю за средствами измерения: проведение анализа обеспечение, определение и в средствах измерения и лабораторном оборудовании;
Обеспечивает контроль и сохранность нормативных документов (паспорта, инструкции, свидетельства), регламентирующие требование применения средств измерений.
Ведет отчетную документацию.
113. Должен знать:
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по сервисному обслуживанию
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
114. Требования к квалификации:
высшее инженерно-техническое образование и опыт работы на инженерно-технических должностях не менее 3 лет.

110. Білуі тиіс:
"Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
адам организмінің сәулелену дозасын есептеудің, ионданушы сәулеленуден қорғауды бағалаудың негізгі әдістері;
спектрометриялық, радиометриялық, дозиметриялық талдау әдістері;
дозиметриялық аппаратураның жай-күйін бақылау, калибрлеу және стандарттау әдістері;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
111. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары білім немесе жоғары инженерлік – техникалық білімі.
8-параграф. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сервистік қызмет көрсету жөніндегі инженер
112. Лауазымдық міндеттері:
Зертханалық зерттеулерді метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастырады: өлшеу құралдарының және қосалқы жабдықтардың техникалық есепке алуы, олардың техникалық жай-күйі, пайдалануға берілуі.
Жаңа жабдықты және өлшеу құралдарын орнату, демонтаждау, іске қосу, енгізу, жабдықты техникалық қамтамасыз ету, оны жөндеу бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды жүргізеді;
Жабдықтың және өлшеу құралдарының жай-күйін және пайдалану дұрыстығын бақылауды, оның сақталуын қамтамасыз етеді.
Өлшемдердің жай-күйіне бағалауды және зертханалық бөлімшелерде сапалы метрологиялық өлшемдерді өткізу тұрақтылығына бақылауды жүргізеді.
Өлшеу құралдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету және бақылау бойынша жұмысты ұйымдастыру: өлшеу құралдарында және зертханалық жабдықтарда талдау жүргізу қамтамасыз ету, анықтау;
Өлшеу құралдарын қолдану талаптарын регламенттейтін нормативтік құжаттарды (паспорт, нұсқаулық, куәлік) бақылауды және сақтауды қамтамасыз етеді;
Есептік құжаттаманы жүргізеді.
113. Білуі тиіс:
"Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
сервистік қызмет көрсету бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
еңбек тәртібі және күн тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары жөніндегі тәртіп.
114. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары инженерлік-техникалық білімі және инженерлік-техникалық лауазымдарда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.

Параграф 9. Медицинский психолог
115. Должностные обязанности:
Проводит психодиагностическое обследование при подозрении на поведенческие и психоактивные расстройства.
Оказывает помощь клиентам медицинской организации в разрешении и предотвращении конфликтных ситуаций (в семье, на работе, в общественных местах).
Оказывает помощь в выработке стратегии поведения в необычной ситуации.
Осуществляет коррекцию психосоматических отклонений, эмоциональной сферы (депрессивные состояния, неустойчивость настроения, невротические реакции), устраняет страхи и фобии различного генеза.
Выявляет причины и роли психогенного фактора в состоянии пациента.
Оценивает по состоянию здоровья больного эффективность проводимых психологических и профилактических мероприятий.
Осуществляет деятельность по психологическому просвещению населения.
Проводит консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации.
Проводит профилактику детского суицида.
Проводит обучение пациента самоменеджменту с хроническими заболеваниями.
Ведет учетную и отчетную документацию по психологической службе.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
116. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О специальных социальных услугах", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
концепции развития личности, особенности психопатологии, методов и методики психодиагностического обследования, психологической коррекции и психологического просвещения.
декларацию прав и свобод человека;
медицинскую психологию (нейропсихологию, патопсихологию), общую и дифференциальную психологию, психологию личности, возрастную психологию, психогигиену, психодиагностику, психопрофилактику;
основы психологического консультирования и психотерапии;
методы диагностики и способы коррекции аномального развития личности;
современные методы активного обучения,
основы социально-психологического тренинга общения;
психологию труда;
медицинскую этику и деонтологию;
психологию профессионального общения.

9-параграф. Медициналық психолог
115. Лауазымдық міндеттері:
Мінез-құлық және психоактивті бұзылуларға күдік болған кезде психодиагностикалық зерттеп-қарау жүргізеді.
Медициналық ұйымның клиенттеріне жанжалды жағдайларды шешуде және алдын алуда (отбасында, жұмыста, қоғамдық орындарда) көмек көрсетеді.
Ерекше жағдайда мінез-құлық стратегиясын әзірлеуге көмектеседі.
Психосоматикалық ауытқуларды, эмоционалдық саланы (депрессиялық күйлер, көңіл-күйдің тұрақсыздығы, невротикалық реакциялар) түзетуді жүзеге асырады, әртүрлі генездегі қорқыныш пен фобияны жояды.
Пациенттің жағдайындағы психогендік фактордың себептері мен рөлдерін анықтайды.
Науқастың денсаулық жағдайы бойынша жүргізілетін психологиялық және профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалайды.
Халыққа психологиялық білім беру қызметін жүзеге асырады.
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жасқа байланысты бейімделу мәселелері бойынша консультация жүргізеді.
Балалар суицидінің профилактикасы.
Созылмалы аурулары бар пациентті өзін-өзі басқаруға үйретеді.
Психологиялық қызмет бойынша есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
116. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
тұлғаның даму тұжырымдамалары, психопатологияның ерекшеліктері, психодиагностикалық зерттеу әдістері мен әдістері, психологиялық түзету және психологиялық ағарту.
адам құқықтары мен бостандықтары декларациясы;
медициналық психология (нейропсихология, патопсихология), жалпы және сараланған психология, тұлға психологиясы, жас психологиясы, психогигиена, психодиагностика, психопрофилактика;
психологиялық консультация беру және психотерапия негіздері;
диагностика әдістері және тұлғаның қалыптан тыс дамуын түзету әдістері;
белсенді оқытудың заманауи әдістері,
қарым-қатынастың әлеуметтік-психологиялық тренингінің негіздері;
еңбек психологиясы;
медициналық этика және деонтология;
кәсіби қарым-қатынас психологиясы.

117. Требования к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки", свидетельство о повышении квалификации по специальности "Психология", "Клиническая психология".
Параграф 10. Инженер циклотрона производства радиофармацевтических лекарственных препаратов
118. Должностные обязанности:
Планирует и выполняет работу по наработке радиоизотопа.
Ежедневно контролирует параметры циклотронной системы.
Проводит эксплуатацию циклотронной системы.
Подготавливает циклотронную систему к работе.
Проводит расчеты по активности, необходимой для радиоизотопной диагностики.
Осуществляет документирование наработки радионуклидов и технического обслуживания и ремонта оборудования.
Нарабатывает и выделяет целевые радиоактивные изотопы.
Участвует в ведении учета запчастей и расходных материалов и в формировании заявок на закуп.
Участвует в составлении графиков планово-предупредительных ремонтов.
Участвует в определении потребностей в новом оборудовании для наработки радиоизотопа и подготовке спецификаций оборудования.
Участвует в приемочных испытаниях нового оборудования.
Определяет нормы расхода сырья и материалов для наработки изотопа.
Участвует в разработке программы контроля качества наработки радиоизотопа.
Проводит контроль за техническим обслуживанием циклотрона, его сервисного и технического обслуживания.
Участвует в сборе и обработке материалов, осуществление необходимых подготовительных и вспомогательных операций.
Проводит наблюдения, обработку, систематизацию и оформление результатов анализов, измерений, ведение их учета.
Организует и участвует в проведении профилактических работ, связанных с аварийными ситуациями на циклотроне.
Ведет производственную документацию.
Планирует потребность в расходных материалах и запчастях.
119. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы ускорительной техники и ядерной медицины;
порядок безопасной эксплуатации циклического ускорителя тяжелых заряженных частиц (протонов, ионов);
навыки обращения с источниками ионизирующего излучения;
способы проведения прикладных и технических расчетов для подбора параметров облучения;
стандарт надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
санитарные порядок и нормы в области обеспечения радиационной безопасности;
порядок по безопасности и охране труда, противопожарной безопасности, порядок внутреннего трудового распорядка.

117. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, "Психология", "Клиникалық психология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлігінің болуы.
10-параграф. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі циклотронының инженері
118. Лауазымдық міндеттері:
Радиоизотопты әзірлеу бойынша жұмысты жоспарлайды және орындайды.
Күн сайын циклотрондық жүйенің параметрлерін бақылайды.
Циклотрондық жүйені пайдалануды жүргізеді.
Циклотрондық жүйені жұмысқа дайындайды.
Радиоизотоптық диагностика үшін қажетті белсенділік бойынша есептеулер жүргізеді.
Радионуклидтердің жұмыс істеуін және жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді құжаттауды жүзеге асырады.
Мақсатты радиоактивті изотоптарды өндіреді және шығарады.
Қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарының есебін жүргізуге және сатып алуға өтінімдерді қалыптастыруға қатысады.
Жоспарлы-профилактикалық жөндеу кестелерін жасауға қатысады.
Радиоизотопты өңдеуге арналған жаңа жабдыққа қажеттілікті айқындауға және жабдықтың ерекшеліктерін дайындауға қатысады.
Жаңа жабдықты қабылдау сынақтарына қатысады.
Изотопты өңдеуге арналған шикізат пен материалдарды тұтыну нормаларын анықтайды.
Радиоизотоптың жұмыс істеу сапасын бақылау бағдарламасын әзірлеуге қатысады.
Циклотронға техникалық қызмет көрсетуге, оған сервистік және техникалық қызмет көрсетуге бақылау жүргізеді.
Материалдарды жинауға және өңдеуге, қажетті дайындық және қосалқы операцияларды жүзеге асыруға қатысады.
Талдау, өлшеу нәтижелерін бақылау, өңдеу, жүйелеу және ресімдеу, олардың есебін жүргізу.
Циклотрондағы авариялық жағдайларға байланысты профилактикалық жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізуге қатысады.
Өндірістік құжаттаманы жүргізеді.
Шығыс материалдары мен қосалқы бөлшектерге қажеттілікті жоспарлайды.
119. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
үдеткіш техника мен ядролық медицина негіздері, ауыр зарядталған бөлшектердің (протондардың, иондардың) циклдік үдеткішін қауіпсіз пайдалану тәртібі, иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу дағдылары;
сәулелену параметрлерін таңдау үшін қолданбалы және техникалық есептеулерді жүргізу тәсілдері;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика стандарты;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп, ішкі еңбек тәртібі.

120. Требование к квалификации:
высшее по направлению подготовки кадров физико-технического образование ("Ядерная физика", "Физика", "Техническая физика", "Медицинская физика"), опыт работы в области ядерной медицины, ускорительной техники, производства радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Параграф 11. Радиохимик-технолог по производству радиофармацевтических лекарственных препаратов
121. Должностные обязанности:
Своевременно и квалифицированно исполняет распоряжения заведующего отделением.
Осуществляет подготовку оборудования к синтезу позитронных радиофармацевтических лекарственных препаратов и обеспечивает синтез необходимыми для этого реактивами.
Проводит ежедневную дезактивацию оборудования, и транспортировку отработанных радиоактивных растворов в соответствующее хранилище.
Осуществляет приемку радионуклидов, наработанных в мишени циклотрона.
Осуществляет ежедневный синтез позитронных радиофармацевтических лекарственных препаратов согласно графику работы.
Осуществляет расфасовку на диагностические дозы полученные радиофармацевтические лекарственные препараты и производит отбор проб для контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Обо всех случаях ошибок в изготовлении радиофармацевтических лекарственных препаратов ставит в известность администрацию отделения, а также выявляет причины, вызвавшие ошибки и принять меры к их устранению.
Осуществляет доставку радиофармацевтических лекарственных препаратов из зоны синтеза в фасовочную медицинскому персоналу.
Устройство и принципы действия установок радиохимического синтеза и радиохимического оборудования, умеет применять свои знания и опыт для решения практических задач, возникающих в процессе эксплуатации оборудования.
Проводит соответствующие исследования с целью получения данных для оформления разрешений и сертификатов на работу по синтезу и внедрению радиофармацевтических лекарственных препаратов в практику клиники.
Участвует в разработке планов и методических программ клинических исследований.
Своевременно проводит калибровку оборудования для рабочего цикла синтеза и фасовки радиофармацевтических лекарственных препаратов, согласно технической документации производителей.
Участвует в тесте принятия нового приобретаемого оборудования, в дальнейшем в техническом обслуживании, а также проводит технический и гигиенический уход за ним.
Соблюдает требования надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи), радиационной безопасности.
Разрабатывает и вносит изменения или дополнения в нормативные документы по производственному процессу приготовления радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Проводит оценку любых проведенных изменений после их внедрения.

120. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары физика-техникалық білім ("Ядролық физика", "Физика", "Техникалық физика", "Медициналық физика"), ядролық медицина, үдеткіш техника, радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі саласындағы жұмыс тәжірибесі.
11-параграф. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру жөніндегі pадиохимик-технолог
121. Лауазымдық міндеттері:
Бөлім меңгерушісінің өкімдерін уақтылы және білікті орындайды.
Позитронды радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды синтездеуге жабдықты дайындауды жүзеге асырады және синтезді осы үшін қажетті реактивтермен қамтамасыз етеді.
Жабдықты күнделікті дезактивациялауды және пайдаланылған радиоактивті ерітінділерді тиісті қоймаға тасымалдауды жүргізеді.
Циклотрон нысанасында жинақталған радионуклидтерді қабылдауды жүзеге асырады.
Жұмыс кестесіне сәйкес позитронды радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың күнделікті синтезін жүзеге асырады.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардан алынған диагностикалық дозаларға өлшеп орауды жүзеге асырады және радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау үшін сынамалар алуды жүргізеді.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды дайындаудағы қателердің барлық жағдайлары туралы бөлімше әкімшілігін хабардар етеді, сондай-ақ қателіктер туғызған себептерді анықтайды және оларды жою шараларын қабылдайды.
Синтез аймағынан медициналық персоналға радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды жеткізуді жүзеге асырады.
Радиохимиялық синтез қондырғыларының және радиохимиялық жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу қағидаттары, жабдықты пайдалану процесінде туындайтын практикалық міндеттерді шешу үшін өзінің білімі мен тәжірибесін қолдана алады.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды синтездеу және клиника практикасына енгізу бойынша жұмысқа Рұқсаттар мен сертификаттарды ресімдеу үшін деректер алу мақсатында тиісті зерттеулер жүргізеді.
Клиникалық зерттеулердің жоспарлары мен әдістемелік бағдарламаларын әзірлеуге қатысады.
Өндірушілердің техникалық құжаттамасына сәйкес радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды синтездеу және өлшеп-ораудың жұмыс циклына арналған жабдықты калибрлеуді уақтылы жүргізеді.
Жаңа сатып алынатын жабдықты қабылдау тестіне қатысады, одан әрі техникалық қызмет көрсетуде, сондай-ақ оған техникалық және гигиеналық күтім жүргізеді.
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік тәжірибесінің, радиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды дайындаудың өндірістік процесі жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлейді және оларға өзгерістер немесе толықтырулар енгізеді.
Олар енгізілгеннен кейін жүргізілген кез келген өзгерістерге бағалау жүргізеді.

122. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы химической технологии, аналитической и физической химии, радиофармацевтики;
технологию радиохимического синтеза диагностических позитронных радиофармацевтических лекарственных препаратов, применяемых в отделении радиоизотопной диагностики и выполнение работ с радиоактивными веществами в открытом виде с активностью на рабочем месте от 10 до 500 мКюри;
основы производства лекарственных средств;
функционирование радиохимических систем, таких как модуль синтеза и фасовщик;
стандарт надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
санитарные порядок и нормы в области обеспечения радиационной безопасности;
порядок по безопасности и охране труда, противопожарной безопасности, порядок внутреннего трудового распорядка;
порядок составления протоколов, бланков, отчетов производственных процессов;
порядок формирования заявки на получение расходных материалов.
принципы надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи).
123. Требование к квалификации:
высшее по направлению подготовки кадров химическое или фармацевтическое образование, опыт работы в области производства радиофармацевтических лекарственных препаратов, лекарственных средств, технических сред.
Параграф 12. Радиохимик-аналитик по контролю качества радиофармацевтических лекарственных препаратов
124. Должностные обязанности:
Осуществляет контроль качества готовых радиофармацевтических лекарственных препаратов после каждого синтеза.
Проводит все соответствующие виды анализа и контроля химических реактивов и готовых радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Проводит полный химический анализ заготовок, полуфабрикатов и изготовленных радиофармацевтических лекарственных препаратов в соответствии с требованиями действующих приказов и инструкций по контролю качества изготавливаемых препаратов в соответствии с требованиями фармакопейных статей.
Своевременно направляет на бактериологический анализ изготовленные радиофармацевтические лекарственных препараты.
Осуществляет контроль сроков годности и условий хранения химических реактивов.
Консультирует сотрудников по вопросам хранения, контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Ведет журналы контроля качества химических реактивов и радиофармацевтических лекарственных препаратов, изготовленных в радиохимической лаборатории.
Осуществляет регистрацию, обработку и интерпретацию результатов проведенных испытаний.
Проводит подготовку лабораторного оборудования, материалов и объектов.
Готовит растворы для испытаний лекарственных средств, исходного сырья и упаковочных материалов, и объектов производственной среды в соответствии с установленными процедурами.
Выполняет требуемые операции по отбору образцов и их маркировке в соответствии с установленными процедурами.
Своевременно проводит калибровку оборудования для контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов, согласно технической документации производителей.
Разрабатывает и вносит изменения или дополнения в нормативные документы по текущему контролю качества работ в процессе приготовления радиофармацевтических лекарственных препаратов и оформляет документы, удостоверяющие их качество.
Своевременно и качественно оформляет протоколы рабочего цикла процедур.
Ведет документацию об использовании оборудования и их неисправностей.
Изучает причины, вызывающие ухудшение качества радиофармацевтических лекарственных препаратов, выпуск брака, участвует в разработке и внедрении мероприятий по их устранению.
Участвует в проведении научных исследований, в выполнении научно-технических проектов и договоров, разработке и внедрении новых технологий, методов приготовления радиофармацевтических лекарственных препаратов и радиоизотопных исследований.
Участвует при проведении валидационных мероприятий.
Проводит необходимые исследования с целью получения данных для оформления разрешений и сертификатов на работу по синтезу и внедрению радиофармацевтических лекарственных препаратов в практику клиники.
Участвует в разработке планов и методических программ клинических исследований.
Своевременно проводит калибровку оборудования для рабочего цикла лаборатории контроля качества, согласно технической документации производителей.
Участвует в тесте принятия нового приобретаемого оборудования, в их дальнейшем техническом обслуживании, а также проводит технический и гигиенический уход за ним.
Соблюдает требования надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи), радиационной безопасности.
Разрабатывает и вносит изменения или дополнения в нормативные документы по процессу контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Проводит оценку любых проведенных изменений после их внедрения.

122. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
химиялық технология, аналитикалық және физикалық химия негіздері, радиофармацевтика;
радиоизотопты диагностика бөлімшесінде қолданылатын диагностикалық позитронды радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың радиохимиялық синтезінің технологиясы және жұмыс орнында белсенділігі 10-нан 500 мкюриге дейінгі радиоактивтік заттармен ашық түрдегі жұмыстарды орындау;
дәрілік заттарды өндіру негіздері;
синтез модулі және буып-түюші сияқты радиохимиялық жүйелердің жұмыс істеуі;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика стандарты;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы санитариялық тәртіп және нормалар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі;
өндірістік процестердің хаттамаларын, бланкілерін, есептерін жасау тәртібі;
шығыс материалдарын алуға өтінімді қалыптастыру тәртібі.
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика қағидаттары.
123. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары химиялық немесе фармацевтикалық білімі, радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды, дәрілік заттарды, техникалық ортаны өндіру саласындағы жұмыс тәжірибесі.
12-параграф. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі радиохимик талдаушы
124. Лауазымдық міндеттері:
Әрбір синтезден кейін дайын радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Химиялық реактивтер мен дайын радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды талдау мен бақылаудың барлық тиісті түрлерін жүргізеді.
Фармакопеялық баптардың талаптарына сәйкес дайындалатын препараттардың сапасын бақылау жөніндегі қолданыстағы бұйрықтар мен нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес дайындамаларға, жартылай фабрикаттарға және дайындалған радиофармацевтикалық дәрілік препараттарға толық химиялық талдау жүргізеді.
Дайындалған радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды бактериологиялық талдауға уақтылы жібереді.
Химиялық реактивтердің жарамдылық мерзімдерін және сақтау шарттарын бақылауды жүзеге асырады.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды сақтау, сапасын бақылау мәселелері бойынша қызметкерлерге кеңес береді.
Радиохимиялық зертханада дайындалған химиялық реактивтер мен радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау журналын жүргізеді.
Жүргізілген сынақтардың нәтижелерін тіркеуді, өңдеуді және түсіндіруді жүзеге асырады.
Зертханалық жабдықтарды, материалдар мен объектілерді дайындауды жүргізеді.
Белгіленген рәсімдерге сәйкес дәрілік заттарды, бастапқы шикізатты және буып-түю материалдарын және өндірістік орта объектілерін сынауға арналған ерітінділерді дайындайды.
Белгіленген рәсімдерге сәйкес үлгілерді іріктеу және оларды таңбалау бойынша талап етілетін операцияларды орындайды.
Өндірушілердің техникалық құжаттамасына сәйкес радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылауға арналған жабдықты калибрлеуді уақтылы жүргізеді.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды дайындау процесінде жұмыс сапасын ағымдағы бақылау жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлейді және оларға өзгерістер немесе толықтырулар енгізеді және олардың сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдейді.
Емшаралардың жұмыс циклінің хаттамаларын уақтылы және сапалы рәсімдейді.
Жабдықтарды пайдалану және олардың ақаулары туралы құжаттаманы жүргізеді.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттар сапасының нашарлауын тудыратын себептерді, ақау шығаруды зерделейді, оларды жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады.
Ғылыми зерттеулер жүргізуге, ғылыми-техникалық жобалар мен шарттарды орындауға, жаңа технологияларды, радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды дайындау әдістерін және радиоизотоптық зерттеулерді әзірлеуге және енгізуге қатысады.
Валидациялық іс-шараларды өткізуге қатысады.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды синтездеу және клиника практикасына енгізу бойынша жұмысқа рұқсаттар мен сертификаттарды ресімдеу үшін деректер алу мақсатында қажетті зерттеулер жүргізеді.
Клиникалық зерттеулердің жоспарлары мен әдістемелік бағдарламаларын әзірлеуге қатысады.
Өндірушілердің техникалық құжаттамасына сәйкес сапаны бақылау зертханасының жұмыс циклі үшін жабдықты калибрлеуді уақтылы жүргізеді.
Жаңа сатып алынатын жабдықты қабылдау сынағына, оларды одан әрі техникалық қызмет көрсетуге қатысады, сондай-ақ оған техникалық және гигиеналық күтім жүргізеді.
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік тәжірибесінің, радиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау процесі бойынша нормативтік құжаттарға өзгерістер немесе толықтырулар әзірлейді және енгізеді.
Олар енгізілгеннен кейін жүргізілген кез келген өзгерістерге бағалау жүргізеді.

125. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы химической технологии, аналитической и физической химии, радиофармацевтики;
основы производства лекарственных средств;
стандарт надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
особенности эксплуатации контрольно-измерительного оборудования, необходимого для проведения испытания качества радиофармацевтических лекарственных препаратов;
порядок составления протоколов, бланков, отчетов производственных процессов;
порядок формирования заявки на получение расходных материалов;
выполнение процедуры отбора проб;
проведение валидации аналитических методик;
порядок проведения работ с прекурсорами и ядами;
порядок проведения физико-химических, аналитических испытаний;
санитарные порядок и нормы в области обеспечения радиационной безопасности;
порядок по безопасности и охране труда, противопожарной безопасности, порядок внутреннего трудового распорядка.
126. Требование к квалификации:
высшее по направлению подготовки кадров химическое или фармацевтическое образование, опыт работы в области контроля качества лекарственных средств, технических сред.
Параграф 13. Специалист обеспечения качества радиофармацевтических лекарственных средств
127. Должностные обязанности:
Организует мероприятия, направленные на качественное обеспечение активных фармацевтических субстанций, требуемых для их предполагаемого применения и поддержание всех систем качества в рабочем состоянии.
Обеспечивает разработку стандартов операционных процедур, их внедрение с соблюдением их систематической проверки.
Поддерживает и функционирует процессы фармацевтической системы качества при производстве радиофармацевтических лекарственных препаратов.
Проверяет заключительные отчеты при производстве и при проведении контроля качества для подтверждения точности и полноты методов, процедур, и результатов.
Готовит и подписывает заключения, прилагаемого к заключительному отчету с указанием видов проверок, даты их проведения.
Участвует в разработке регламентирующей и регистрирующей документации по фармацевтической системе качества.

125. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
химиялық технология, аналитикалық және физикалық химия негіздері, радиофармацевтика;
дәрілік заттарды өндіру негіздері;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика стандарты;
радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасына сынақ жүргізу үшін қажетті бақылау-өлшеу жабдығын пайдалану ерекшеліктері;
өндірістік процестердің хаттамаларын, бланкілерін, есептерін жасау тәртібі;
шығыс материалдарын алуға өтінімді қалыптастыру тәртібі;
сынамаларды іріктеу рәсімін орындау;
талдамалық әдістемелерге валидация жүргізу;
прекурсорлармен және улармен жұмыс жүргізу тәртібі;
физикалық-химиялық, талдамалық сынақтарды жүргізу тәртібі;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы санитариялық тәртіп пен нормалар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
126. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары химиялық немесе фармацевтикалық білім, дәрілік заттардың, техникалық ортаның сапасын бақылау саласындағы жұмыс тәжірибесі.
13-параграф. Радиофармацевтикалық дәрілік заттардың сапасын қамтамасыз ету маманы
127. Лауазымдық міндеттері:
Белсенді фармацевтикалық субстанцияларды болжамды қолдану үшін талап етілетін сапалы қамтамасыз етуге және барлық сапа жүйелерін жұмыс жағдайында ұстауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастырады.
Операциялық рәсімдер стандарттарын әзірлеуді, оларды жүйелі тексеруді сақтай отырып енгізуді қамтамасыз етеді.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру кезінде фармацевтикалық сапа жүйесінің процестерін қолдайды және жұмыс істейді.
Әдістердің, рәсімдердің және нәтижелердің нақтылығы мен толықтығын растау үшін сапаны бақылауды жүргізу кезінде және өндіру кезінде қорытынды есептерді тексереді.
Тексеру түрлерін, оларды жүргізу күнін көрсете отырып, қорытынды есепке қоса берілетін қорытындыларды дайындайды және қол қояды.
Фармацевтикалық сапа жүйесі бойынша регламенттеуші және тіркеуші құжаттаманы әзірлеуге қатысады.

Участвует в подготовке к сертификации на соответствие требованиям стандартов "GMP" (ДжиЭмПи), "ISO 9001" (ИСО 9001), "JCI" (ДжиСиАй) и последующего периодического инспекционного контроля.
Организует, планирует и участвует во внутренних проверках.
Проводит работы по валидации и квалификации и анализ рисков на производстве.
Работает с корректирующими и предупреждающими действиями на производстве.
Организует и управляет системой фармаконадзора на производстве.
128. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
правовые акты в сфере обращения лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
правовые акты в сфере медицинской деятельности;
делопроизводство, виды и формы документации;
принципы разработки документации и управления регламентирующей и регистрирующей документацией;
методы и инструменты управления рисками для качества лекарственных средств;
методы и инструменты проведения аудитов качества фармацевтического производства, поставщиков;
методические и иные материалы, приказы, указания, распоряжения, инструкции, нормативно-распорядительные документы, регламентирующие трудовую деятельность;
ведение систем менеджмента качества;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
129. Требование к квалификации:
высшее по направлению подготовки кадров фармацевтическое, химическое, биологическое, физико-техническое, медицинское (общественное здравоохранение) образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 14. Инженер по обслуживанию вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений
130. Должностные обязанности:
Выполняет организационно-технические мероприятия по улучшению работы обслуживаемого оборудования, по внедрению новых систем контроля и управления.
Ведет оперативную документацию.
Выполняет работы по хранению и учету обслуживаемого оборудования, приборов, запасных частей и материалов, участвует в составлении на них заявок, а также в разработке графиков планово-предупредительного ремонта обслуживаемого оборудования, в ремонтных, пусконаладочных работах обслуживаемого оборудования.
Выполняет организационно-технические мероприятия по недопущению загрязнения окружающей среды при обращении радиоактивными материалами твердых радиоактивных отходов.
Контролирует выполнение требований правил по безопасности и охране труда, промышленной, пожарной, радиационной, экологической безопасности, правил внутреннего трудового распорядка, использование средств защиты и аварийно-спасательного имущества, а также технологии выполнения работ на обслуживаемом оборудовании работниками подрядных организаций.
Принимает участие в противоаварийных тренировках, мероприятиях по гражданской обороне, ликвидации аварий.
Организовывает технически правильную эксплуатацию и своевременный ремонт вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений.
Составляет графики испытания и ремонта вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений.
Участвует в планировании работ по отбору и анализу проб запыленности и загазованности воздуха, организует контрольные замеры количества и скорости движения воздуха.
Участвует в разработке мероприятий по повышению надежности работы вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений, предотвращению аварий, созданию безопасных и благоприятных условий труда при их эксплуатации.
Контролирует своевременную проверку защитных средств, проведение профилактических испытаний и измерений вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений.
Разрабатывает и внедряет совместно со структурными подразделениями планы организационно-технических мероприятий по повышению эффективности использования и экономии энергоресурсов.
Составляет инструкции по эксплуатации и ремонту оборудования системы вентиляции, кондиционирования и систем автоматики.
Обеспечивает выполнение мероприятий по недопущению загрязнения окружающей среды, по очистке и обеззараживанию промышленных выбросов.

"GMP" (ДжиЭмПи), "ISO 9001" (ИСО 9001), "JCI" (ДжиСиАй) стандарттарының талаптарына сәйкестікке сертификаттауға дайындауға және кейіннен мерзімдік инспекциялық бақылауға қатысады.
Ішкі тексерулерді ұйымдастырады, жоспарлайды және қатысады.
Валидация және біліктілік бойынша жұмыстарды және өндірістегі тәуекелдерді талдауды жүргізеді.
Өндірістегі түзету және ескерту әрекеттерімен жұмыс істейді.
Өндірістегі фармакологиялық қадағалау жүйесін ұйымдастырады және басқарады.
128. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы құқықтық актілер;
медициналық қызмет саласындағы құқықтық актілер;
іс қағаздарын жүргізу, құжаттаманың түрлері мен нысандары;
құжаттаманы әзірлеу және регламенттеуші және тіркеуші құжаттаманы басқару қағидаттары;
дәрілік заттардың сапасы үшін қауіптерді басқару әдістері мен құралдары;
фармацевтикалық өндіріс сапасына аудит жүргізу әдістері мен құралдары, жеткізушілер;
еңбек қызметін регламенттейтін әдістемелік және өзге де материалдар, бұйрықтар, нұсқаулар, өкімдер, нұсқаулықтар, нормативтік-өкімдік құжаттар;
сапа менеджменті жүйесін жүргізу;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
129. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары фармацевтикалық, химиялық, биологиялық, физика-техникалық, медициналық (Қоғамдық денсаулық сақтау) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
14-параграф. Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілерді желдетуге қызмет көрсету жөніндегі инженер
130. Лауазымдық міндеттері:
Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын жақсарту, бақылау мен басқарудың жаңа жүйелерін енгізу бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындайды.
Жедел құжаттаманы жүргізеді.
Қызмет көрсетілетін жабдықты, аспаптарды, қосалқы бөлшектер мен материалдарды сақтау және есепке алу жөніндегі жұмыстарды орындайды, оларға өтінімдер жасауға, сондай-ақ қызмет көрсетілетін жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу кестесін әзірлеуге, қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеу, іске қосу-жөндеу жұмыстарына қатысады.
Қатты радиоактивті қалдықтардың радиоактивті материалдарымен жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның ластануына жол бермеу жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындайды.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт, радиациялық, экологиялық қауіпсіздік қағидалары, ішкі еңбек тәртібі қағидалары талаптарының орындалуын, қорғау құралдары мен авариялық-құтқару мүлкін пайдалануды, сондай-ақ мердігерлік ұйымдар қызметкерлерінің қызмет көрсететін жабдықта жұмыстарды орындау технологиясын бақылайды.
Аварияға қарсы жаттығуларға, азаматтық қорғаныс бойынша іс-шараларға, аварияларды жоюға қатысады.
Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілердің желдеткішін техникалық дұрыс пайдалануды және уақтылы жөндеуді ұйымдастырады.
Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілердің желдеткішін сынау және жөндеу кестесін жасайды.
Ауаның шаңдану және газдану сынамаларын іріктеу және талдау бойынша жұмыстарды жоспарлауға қатысады, ауа қозғалысының саны мен жылдамдығын бақылау өлшеулерін ұйымдастырады.
Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілерді желдету жұмысының сенімділігін арттыру, авариялардың алдын алу, оларды пайдалану кезінде қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
Қорғаныш құралдарын уақтылы тексеруді, иондаушы сәулелердің ашық көздері бар объектілердің желдеткішіне профилактикалық сынақтар мен өлшеулер жүргізуді бақылайды.
Құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп энергия ресурстарын пайдалану және үнемдеу тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарларын әзірлейді және енгізеді.
Желдету, ауа баптау және автоматика жүйелерінің жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша нұсқаулықтар жасайды.
Қоршаған ортаның ластануын болдырмау, өнеркәсіптік шығарындыларды тазарту және зарарсыздандыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.

135. Требование к квалификации:
высшее техническое образование, сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, после среднее образование стаж работы по специальности на производстве радиофармацевтических лекарственных препаратов или на производстве лекарственных средств, изделий медицинского назначения или в области ядерной медицины или лучевой терапии не менее 3 лет, сертификат по радиационной безопасности.
Параграф 16. Инженер по радиационной безопасности
136. Должностные обязанности:
Осуществляет контроль за выполнением требований радиационной безопасности, созданием безопасных условий труда, обеспечением защиты окружающей среды от радиоактивных загрязнений.
Осуществляет организацию технологических процессов в подразделениях организации с целью обеспечения радиационной безопасности.
Контролирует соблюдение графиков замеров воздушной среды, плановых замеров вибрации, шума, освещенности, дозиметрического контроля.
Разрабатывает техническую документацию по радиационной безопасности, по безопасности и охране труда.
Принимает участие в разработке отраслевой нормативной документации по радиационной безопасности.
Проводит консультативную и методическую работу по вопросам радиационной безопасности с технологическими службами организации.
Принимает участие в рассмотрении проектной, конструкторской и иной технической документации на соответствие требованиям радиационной безопасности.
Участвует в работе комиссий по вводу в эксплуатацию новых и реконструированных сооружений и оборудования для переработки, хранения и транспортирования радиационно-опасных материалов.
Контролирует состояние радиационной безопасности при получении, выдаче, передаче, вывозе, транспортировании радиоактивных веществ, материалов, радиоактивных отходов.
Контролирует эффективность радиационно-защитной техники, биологической защиты зданий, сооружений, помещений, технологического оборудования, исправность систем сигнализации, блокировок, задействованных в системе обеспечения радиационной безопасности.
Принимает участие в работе комиссий по обследованию состояния радиационной безопасности, расследованию нарушений радиационной безопасности, радиационных инцидентов, случаев переоблучения и превышения иных норм радиационной безопасности, расследованию случаев производственного травматизма.
Контролирует состояние технических средств обеспечения радиационной безопасности.
Контролирует применение средств индивидуальной защиты и предохранительных приспособлений.
Контролирует правильность допуска к работам с источниками ионизирующих излучений и радиоактивными веществами.
Принимает участие в разработке планов мероприятий по предотвращению радиационной аварии, контролирует готовность подразделений организации к выполнению этих мероприятий.
Участвует в разработке, организации и проведении профилактических мероприятий по снижению радиационного воздействия, контролирует их выполнение.
Принимает участие в работах по внедрению более совершенных средств и методов измерений, новых средств индивидуальной защиты.
Обеспечивает достоверность представляемой информации о состоянии радиационной безопасности в подразделениях организации.
Готовит проекты приказов, указаний, распоряжений, решений, мероприятий по вопросам радиационной безопасности.
Ведет контроль выполнения условий действия лицензий, выданных подразделениям организации.
Обеспечивает подразделения организации правилами, нормами, инструкциями, плакатами и иными наглядными пособиями по радиационной безопасности.
Контролирует проведение вводного, очередного и внеочередного инструктажей и проверку знаний персонала в области радиационной безопасности.
Участвует в организации периодических медицинских осмотров персонала, работающего радиационно-опасных участках.
Контролирует радиационный фон в помещениях, где проводятся радиационно-опасные работы и в смежных помещениях согласно инструкциям радиационной безопасности.
Ежедневно и ежеквартально контролирует индивидуальные дозы облучения персонала группы "А" согласно санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности".
Контролирует учет, хранение и утилизацию радиоактивных отходов.
Контролирует уровень загрязнения радиоактивными веществами помещений, рабочих поверхностей, оборудования, контейнеров, спецодежды и средств индивидуальной защиты, кожных покровов, качество их дезактивации.
Ведет отчетную документацию о проверке и использовании оборудования и их неисправностей.
Контролирует радиационно-гигиеническое состояние радиационной и защитной техники, оборудования, систем сигнализации и блокировок.
Обеспечивает сохранность оборудования и технический уход за ним.
Участвует в подготовке документации и инструкций по радиационной безопасности.

135. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары техникалық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісінде немесе дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар өндірісінде немесе ядролық медицина немесе сәулелік терапия саласында мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
16-параграф. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі инженер
136. Лауазымдық міндеттері:
Радиациялық қауіпсіздік талаптарының орындалуын, қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауды, қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғауды қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады.
Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында ұйымның бөлімшелерінде технологиялық процестерді ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Ауа ортасын өлшеу кестелерінің, дірілді, шуды, жарықты жоспарлы өлшеулердің, дозиметриялық бақылаудың сақталуын бақылайды.
Радиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық құжаттаманы әзірлейді.
Радиациялық қауіпсіздік бойынша салалық нормативтік құжаттаманы әзірлеуге қатысады.
Ұйымның технологиялық қызметтерімен радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша консультациялық және әдістемелік жұмыс жүргізеді.
Радиациялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне жобалық, конструкторлық және өзге де техникалық құжаттаманы қарауға қатысады.
Радиациялық қауіпті материалдарды өңдеуге, сақтауға және тасымалдауға арналған жаңа және қайта жаңартылған құрылыстар мен жабдықтарды пайдалануға беру жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысады.
Радиоактивті заттарды, материалдарды, радиоактивті қалдықтарды алу, беру, беру, шығару, тасымалдау кезінде радиациялық қауіпсіздіктің жай-күйін бақылайды.
Радиациялық-қорғау техникасының тиімділігін, ғимараттарды, құрылыстарды, үй-жайларды, технологиялық жабдықтарды биологиялық қорғауды, радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесіне тартылған сигнал беру, бұғаттау жүйелерінің жарамдылығын бақылайды.
Радиациялық қауіпсіздіктің жай-күйін тексеру, радиациялық қауіпсіздікті бұзушылықтарды, радиациялық инциденттерді, радиациялық қауіпсіздіктің қайта сәулелену және өзге де нормаларынан асып кету жағдайларын тексеру, өндірістік жарақаттану жағдайларын тергеп-тексеру жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысады.
Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін техникалық құралдардың жай-күйін бақылайды.
Жеке қорғаныс құралдары мен сақтандыру айлабұйымдарының қолданылуын бақылайды.
Иондаушы сәулелену көздерімен және радиоактивті заттармен жұмыс істеуге рұқсат берудің дұрыстығын бақылайды.
Радиациялық аварияны болдырмау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуге қатысады, ұйым бөлімшелерінің осы іс-шараларды орындауға дайындығын бақылайды.
Радиациялық әсерді төмендету бойынша профилактикалық іс-шараларды әзірлеуге, ұйымдастыруға және жүргізуге қатысады, олардың орындалуын бақылайды.
Жетілдірілген құралдар мен өлшеу әдістерін, жаңа жеке қорғаныс құралдарын енгізу бойынша жұмыстарға қатысады.
Ұйым бөлімшелеріндегі радиациялық қауіпсіздіктің жай-күйі туралы ұсынылатын ақпараттың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша бұйрықтардың, нұсқаулардың, өкімдердің, шешімдердің, іс-шаралардың жобаларын дайындайды.
Ұйымның бөлімшелеріне берілген лицензиялардың қолданылу шарттарының орындалуына бақылау жүргізеді.
Ұйым бөлімшелерін радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қағидалармен, нормалармен, нұсқаулықтармен, плакаттармен және өзге де көрнекі құралдармен қамтамасыз етеді.
Кіріспе, кезекті және кезектен тыс нұсқамалардың жүргізілуін және персоналдың радиациялық қауіпсіздік саласындағы білімін тексеруді бақылайды.
Радиациялық қауіпті учаскелерде жұмыс істейтін персоналды мерзімді медициналық тексеруді ұйымдастыруға қатысады.
Радиациялық-қауіпті жұмыстар жүргізілетін үй-жайларда және аралас үй-жайларда радиациялық қауіпсіздік нұсқаулығына сәйкес радиациялық аяны бақылайды.
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес "А" тобы персоналының жеке сәулелену дозаларын күн сайын және тоқсан сайын бақылайды.
Радиоактивті қалдықтарды есепке алуды, сақтауды және кәдеге жаратуды бақылайды.
Үй-жайлардың, жұмыс беттерінің, жабдықтардың, контейнерлердің, арнайы киімдердің және жеке қорғану құралдарының, тері жабындарының радиоактивті заттармен ластану деңгейін, олардың дезактивация сапасын бақылайды.
Жабдықтарды тексеру және пайдалану және олардың ақаулары туралы есептік құжаттаманы жүргізеді.
Радиациялық және қорғаныс техникасының, жабдықтардың, сигнал беру және блоктау жүйелерінің радиациялық-гигиеналық жағдайын бақылайды.
Жабдықтың сақталуын және оған техникалық күтімді қамтамасыз етеді.
Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі құжаттама мен нұсқаулықтарды дайындауға қатысады.

137. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21822);
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 "Об утверждении гигиенических нормативов к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29012);
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29292);
технологический регламент ядерной и радиационной безопасности;
методы радиационного контроля измерений в объеме, необходимом для эффективного выполнения своих функций;
свойства ионизирующих излучений и методы их регистрации;
виды форм и паспортов, заполняемых для отчетности в территориальные и республиканские надзорные органы;
работу с дозиметрическими и радиометрическими приборами;
проведение контроля радиационного фона в помещениях, где проводятся радиационно-опасные работы;
принципы надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
методы радиационного контроля измерений;
формирование заявок;
порядок ведения отчетной документации по обеспечению радиационной безопасности.
138. Требование к квалификации:
высшее физико-техническое образование ("Ядерная физика", "Физика", "Техническая физика", "Радиационная физика"), сертификат по радиационной безопасности, стаж работы по радиационной безопасности или медицинской физики в области ядерной медицины или в сфере обращения с источниками ионизирующего излучения не менее 3 лет.
Параграф 17. Медицинский физик
139. Должностные обязанности:
Обеспечивает соблюдение принципов действия и условий эксплуатации диагностического и терапевтического оборудования ядерной медицины.
Проводит ежедневно и периодический контроль качества диагностического и терапевтического оборудования ядерной медицины.
Проводит ежедневно технический контроль диагностического и терапевтического оборудования ядерной медицины.
Проводит калибровку диагностического и терапевтического оборудования ядерной медицины.
Проводит профилактическое обслуживание диагностического и терапевтического оборудования ядерной медицины.
Контролирует проведение ремонта диагностического и терапевтического оборудования ядерной медицины.
Определяет дозы от диагностических, терапевтических и технологических процедур ядерной медицины.
Разрабатывает и утверждает необходимую медико-физическую и техническую документацию.
Участвует в определении потребностей в новом оборудовании и аппаратов.
Участвует в приемочных испытаниях нового оборудования и аппаратов.
Подготавливает новое оборудование и аппараты к клинической эксплуатации.
Ведет надзор за техническим обслуживанием оборудования и аппаратов.

137. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығы;
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтер, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің № 155 бұйрығы;
"Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының № 260 бұйрығы;
ядролық және радиациялық қауіпсіздіктің технологиялық регламенті;
өз функцияларын тиімді орындау үшін қажетті көлемде өлшеулерді радиациялық бақылау әдістері;
иондаушы сәулелердің қасиеттері және оларды тіркеу әдістері;
аумақтық және республикалық қадағалау органдарына есеп беру үшін толтырылатын нысандар мен паспорттардың түрлері;
дозиметриялық және радиометриялық аспаптармен жұмыс;
радиациялық қауіпті жұмыстар жүргізілетін үй-жайларда радиациялық фонға бақылау жүргізу;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік тәжірибесінің қағидаттары;
өлшеулерді радиациялық бақылау әдістері;
өтінімдерді қалыптастыру;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
138. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары физика-техникалық білімі ("Ядролық физика", "Физика", "Техникалық физика", "Радиациялық физика"), радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат, ядролық медицина саласындағы немесе иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу саласындағы радиациялық қауіпсіздік немесе медициналық физика бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
17-параграф. Медициналық физик
139. Лауазымдық міндеттері:
Ядролық медицинаның диагностикалық және терапиялық жабдықтарының жұмыс істеу қағидаттары мен пайдалану шарттарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Ядролық медицинаның диагностикалық және терапиялық жабдықтарының сапасына күнделікті және мерзімді бақылау жүргізеді.
Күн сайын ядролық медицинаның диагностикалық және терапиялық жабдықтарына техникалық бақылау жүргізеді.
Ядролық медицинаның диагностикалық және терапиялық жабдықтарын калибрлеуді жүргізеді.
Ядролық медицинаның диагностикалық және терапиялық жабдықтарына профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
Ядролық медицинаның диагностикалық және терапиялық жабдықтарының жөнделуін бақылайды.
Ядролық медицинаның диагностикалық, терапиялық және технологиялық рәсімдерінің дозаларын анықтайды.
Қажетті медициналық-физикалық және техникалық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді.
Жаңа жабдықтар мен аппараттарға қажеттілікті анықтауға қатысады.
Жаңа жабдықтар мен аппараттарды қабылдау сынақтарына қатысады.
Клиникалық пайдалануға жаңа жабдықтар мен аппараттарды дайындайды.
Жабдықтар мен аппараттарға техникалық қызмет көрсетуді қадағалайды.

140. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №26867);
методики и инструкции, определяющие порядок разработки и оформления отчетной документации по результатам выполненных исследований и разработок;
организационную структуру организации;
порядок и нормы радиационной безопасности, безопасности и охраны труда и противопожарной безопасности.
141. Требование к квалификации:
высшие физико-техническое образование (специальность "Ядерная физика", "Физика", "Техническая физика"), сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 18. Инженер по обслуживанию технологических и медицинских газов в ядерной медицине
142. Должностные обязанности:
Организует технически правильную эксплуатацию и своевременный ремонт оборудования системы газоснабжения.
Осуществляет разработку перспективных и текущих планов различных видов ремонта оборудования на участке технологических и медицинских газов и генераторно-компрессорного оборудования.
Осуществляет контроль за деятельностью подрядных организаций, участвующих в проведении ремонтных работ и испытаний оборудования.
Анализирует причины повышенного износа, аварий и простоев оборудования, участвует в расследовании их причин.
Ведет учет и паспортизацию оборудования, составляет необходимую техническую документацию и ведет установленную отчетность.
Составляет заявки и спецификации на запасные части, материалы, инструмент, контролирует правильность их расхода.
Принимает участие в организации и контроле монтажа и наладки сосудов под давлением в линию системы газоснабжение технологических газов (для циклотрона, горячих камер и оборудовании лаборатории контроля качества), ведет учет технологических и медицинских газов и генераторно-компрессорного оборудования, проверяет его техническое состояние, качество ремонта.
Составляет инструкции по эксплуатации и ремонту оборудования системы газоснабжения.
Участвует в разработке мероприятий для повышения надежности работы оборудования, по предотвращению аварий, созданию безопасных и благоприятных условий труда при их эксплуатации систем газоснабжения.
Осуществляет контроль за соблюдением работниками службы правил безопасности и охраны труда, радиационной безопасности, инструкций и схем по эксплуатации оборудования систем газоснабжения.
Составляет инструкции по эксплуатации и ремонту оборудования системы газоснабжения предприятия.
Следит за установкой сжатого воздуха для горячих камер.
Проверяет на наличие утечек в газовых линия.
Проверяет системы подачи газов.
Проверяет устранение неполадок подачи газов и сжатого воздуха в модули синтеза.
Участвует в обходах по оборудованию систем газоснабжения на предприятии.

140. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
орындалған зерттеулер мен әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу тәртібін айқындайтын әдістемелер мен нұсқаулықтар;
ұйымның ұйымдастырушылық құрылымы;
радиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік тәртібі мен нормалары.
141. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары физика-техникалық білімі ("Ядролық физика", "Физика", "Техникалық физика" мамандығы"), жұмыс өтіліне талап қоймастан радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
18-параграф. Ядролық медицинадағы технологиялық және медициналық газдарға қызмет көрсету жөніндегі инженер
142. Лауазымдық міндеттері:
Газбен жабдықтау жүйесі жабдықтарының техникалық дұрыс пайдаланылуын және уақтылы жөнделуін ұйымдастырады.
Технологиялық және медициналық газдар мен генераторлық-компрессорлық жабдықтар учаскесінде жабдықтарды жөндеудің әр түрлі түрлерінің перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуді жүзеге асырады.
Жөндеу жұмыстарын жүргізуге және жабдықты сынауға қатысатын мердігерлік ұйымдардың қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
Жабдықтың жоғары тозу, авария және тоқтап қалу себептерін талдайды, олардың себептерін тексеруге қатысады.
Жабдықты есепке алуды және паспорттауды жүргізеді, қажетті техникалық құжаттаманы жасайды және белгіленген есептілікті жүргізеді.
Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, құралдарға өтінімдер мен ерекшеліктер жасайды, олардың дұрыс жұмсалуын бақылайды.
Технологиялық газдарды газбен жабдықтау жүйесінің желісіне (циклотрон, ыстық камералар және сапаны бақылау зертханасының жабдығы үшін) қысыммен ыдыстарды монтаждауды және реттеуді ұйымдастыруға және бақылауға қатысады, технологиялық және медициналық газдар мен генераторлық-компрессорлық жабдықтардың есебін жүргізеді, оның техникалық жай-күйін, жөндеу сапасын тексереді.
Газбен жабдықтау жүйесінің жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша нұсқаулықтар жасайды.
Жабдық жұмысының сенімділігін арттыру, авариялардың алдын алу, газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану кезінде қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
Қызмет жұмыскерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, радиациялық қауіпсіздік қағидаларын, газбен жабдықтау жүйелерінің жабдықтарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар мен схемаларды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Кәсіпорынның газбен жабдықтау жүйесінің жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша нұсқаулық жасайды.
"Ыстық" камералар үшін сығылған ауаны орнатуды бақылайды.
Газ желісінде ағып кетуді тексереді.
Газ беру жүйелерін тексереді.
Синтез модульдеріне газдар мен сығылған ауаны беру ақауларын жоюды тексереді.
Кәсіпорында газбен жабдықтау жүйелерін жабдықтау бойынша аралау жұмыстарына қатысады.

143. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №26867);
технические характеристики и конструктивные особенности оборудования системы газоснабжения;
нормативные и методические материалы по технической эксплуатации оборудования системы газоснабжения;
планирование и организацию ремонтных работ оборудования системы газоснабжения;
принципы надлежащей технической эксплуатации зданий и инженерных систем в соответствии с действующей нормативной документацией;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, радиационной и пожарной безопасности, промышленной безопасности (сосуды, работающие под давлением).
144. Требование к квалификации:
высшее физико-техническое образование, сертификат по радиационной безопасности, допуск к обслуживанию сосудов под давлением, стаж работы на производстве не менее 3 лет.
Параграф 19. Инженер по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине
145. Должностные обязанности:
Организует технически правильную эксплуатацию и своевременный ремонт оборудования системы теплоснабжения и вентиляции.
Обеспечивает составление и ведение документации систем теплоснабжения и вентиляции, осуществляет контроль за выполнением графиков ремонта оборудования.
Принимает участие в организации и контроле монтажа и наладки оборудования теплоснабжения и вентиляции, ведет учет, проверяет его техническое состояние, качество ремонта.
Обеспечивает подготовку ремонтных работ, принимает меры по реализации выделенных фондов на запчасти для ремонта оборудования.
Принимает участие в подготовке и внедрении мероприятий по совершенствованию систем теплоснабжения и вентиляции на основе передового отечественного и зарубежного опыта.
Участвует в планировании работ по отбору и анализу проб запыленности и загазованности воздуха, организует контрольные замеры количества и скорости движения воздуха.
Разрабатывает нормативные документы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту оборудования, по защите от коррозии.
Участвует в расследовании причин аварий оборудования, производственного травматизма, в разработке и внедрении мероприятий по их предупреждению.
Составляет заявки и спецификации на запасные части, материалы, инструмент, контролирует правильность их расхода.
Дает заключения по рационализаторским предложениям и изобретениям, касающимся совершенствования конструкций теплоснабжения и вентиляционного оборудования, организации ремонтных работ, технического обслуживания, организует внедрение принятых предложений.
Участвует в разработке и контролирует выполнение мероприятий по охране окружающей среды.
Определяет потребность в подготовке подчиненного персонала, оценивает результативность его обучения.

143. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
газбен жабдықтау жүйесі жабдықтарының техникалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктері;
газбен жабдықтау жүйесінің жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар;
газбен жабдықтау жүйесінің жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру;
қолданыстағы нормативтік құжаттамаға сәйкес ғимараттар мен инженерлік жүйелерді тиісті техникалық пайдалану қағидаттары;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, радиациялық және өрт қауіпсіздігі, өнеркәсіптік қауіпсіздік (қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар) жөніндегі тәртіп пен нормалар.
144. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары физика-техникалық білімі, радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарға қызмет көрсетуге рұқсатнама, өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
19-параграф. Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және кондиционерлеу жүйелері жөніндегі инженер
145. Лауазымдық міндеттері:
Жылумен жабдықтау және желдету жүйесінің жабдықтарын техникалық дұрыс пайдалануды және уақтылы жөндеуді ұйымдастырады.
Жылумен жабдықтау және желдету жүйелерінің құжаттамасын жасауды және жүргізуді қамтамасыз етеді, жабдықты жөндеу кестелерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
Жылумен жабдықтау және желдету жабдықтарын монтаждау мен баптауды ұйымдастыруға және бақылауға қатысады, есепке алуды жүргізеді, оның техникалық жай-күйін, жөндеу сапасын тексереді.
Жөндеу жұмыстарын дайындауды қамтамасыз етеді, жабдықты жөндеу үшін қосалқы бөлшектерге бөлінген қорларды іске асыру бойынша шаралар қабылдайды.
Отандық және шетелдік озық тәжірибе негізінде жылумен жабдықтау және желдету жүйелерін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды дайындауға және енгізуге қатысады.
Ауаның шаңдану және газдану сынамаларын іріктеу және талдау бойынша жұмыстарды жоспарлауға қатысады, ауа қозғалысының саны мен жылдамдығын бақылау өлшеулерін ұйымдастырады.
Жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, коррозиядан қорғау бойынша нормативтік құжаттарды әзірлейді.
Жабдық апаттарының, өндірістік жарақаттанудың себептерін тексеруге, олардың профилактикалық жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады.
Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, құралдарға өтінімдер мен ерекшеліктер жасайды, олардың дұрыс жұмсалуын бақылайды.
Жылумен жабдықтау және желдету жабдығын жетілдіруге, жөндеу жұмыстарын, техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруға қатысты рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстар бойынша қорытындылар береді, қабылданған ұсыныстарды енгізуді ұйымдастырады.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын бақылайды.
Қарамағындағы қызметкерлерді даярлау қажеттілігін анықтайды, оны оқытудың тиімділігін бағалайды.

146. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; Закон Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
законодательные и нормативные правовые акты, регламентирующие производственную-хозяйственную деятельность, постановления государственных и местных органов власти и управления, определяющие приоритетные направления развития отрасли;
технические характеристики и конструктивные особенности оборудования системы теплоснабжения и вентиляции;
нормативные и методические материалы по технической эксплуатации оборудования системы теплоснабжения и вентиляции;
принципы надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
правила внутреннего трудового распорядка,
порядок и нормы радиационной безопасности, безопасности и охраны труда и противопожарной безопасности.
147. Требование к квалификации:
высшее техническое образование по соответствующему направлению подготовки кадров, сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 20. Инженер по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине
148. Должностные обязанности:
Обеспечивает техническую эксплуатацию бесперебойной работы водопроводных сетей и сооружений.
Осуществляет работу по локализации и ликвидации повреждений на сетях, сооружениях и оборудовании.
Составляет схему включений и отклонений сетей для производства аварийно-восстановительных работ.
Разрабатывает годовые, квартальные, месячные планы ремонта сетей, сооружений, оборудования на них.
Обеспечивает своевременное выполнение планово-предупредительного ремонта, утвержденного графиком профилактических работ.
Составляет необходимые документации по капитальному и текущему ремонту основных средств и осуществляет контроль по списанию материалов.
Составляет заявки и спецификации на материалы, инструменты, запасные части для оборудования, осуществляет контроль за правильностью их использования.
Участвует в проверке технического состояния водопроводных сетей, сооружений, качества ремонтных работ.
Анализирует причины аварий и повреждений на объектах водопроводно-канализационного хозяйства, разрабатывает меры по их предупреждению.
Осуществляет учет и паспортизацию объектов водопроводно-канализационного хозяйства, вносит изменения в документацию после их ремонта.
Осуществляет контроль за соблюдением правил и норм по безопасности и охраны труда, пожарной и радиационной безопасности.
Участвует в расследовании причин травматизма и разработке мер по его предупреждению.
Осуществляет контроль за своевременной аттестацией работников, обслуживающих объекты повышенной опасности.
Ведет соответствующую документацию по инвентаризации основных средств.
Осуществляет контроль за правильной эксплуатацией групповых приборов учета.

146. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
өндірістік-шаруашылық қызметті регламенттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, саланы дамытудың басым бағыттарын айқындайтын мемлекеттік және жергілікті билік пен басқару органдарының қаулылары;
жылумен жабдықтау және желдету жүйесі жабдықтарының техникалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктері;
жылумен жабдықтау және желдету жүйесінің жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік тәжірибесінің қағидаттары;
ішкі еңбек тәртібі,
радиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік тәртібі мен нормалары.
147. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары техникалық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайтын радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
20-параграф. Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі инженер
148. Лауазымдық міндеттері:
Су құбыры желілері мен құрылыстарының үздіксіз жұмысын техникалық пайдалануды қамтамасыз етеді.
Желілерде, құрылыстарда және жабдықтарда зақымдарды оқшаулау және жою бойынша жұмысты жүзеге асырады.
Авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін желілерді қосу және ауытқу схемасын жасайды.
Желілерді, құрылыстарды, олардағы жабдықтарды жөндеудің жылдық, тоқсандық, айлық жоспарларын әзірлейді.
Профилактикалық жұмыстарының кестесімен бекітілген жоспарлы-алдын ала жөндеудің уақытылы орындалуын қамтамасыз етеді.
Негізгі құралдарды күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша қажетті құжаттамаларды жасайды және материалдарды есептен шығару бойынша бақылауды жүзеге асырады.
Материалдарға, құралдарға, жабдыққа арналған қосалқы бөлшектерге өтінімдер мен ерекшеліктер жасайды, олардың дұрыс пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады.
Су құбыры желілерінің, құрылыстардың техникалық жай-күйін, жөндеу жұмыстарының сапасын тексеруге қатысады.
Су құбыры-кәріз шаруашылығы объектілеріндегі авариялар мен зақымданулардың себептерін талдайды, олардың профилактикалық бойынша шаралар әзірлейді.
Су құбыры-кәріз шаруашылығы объектілерін есепке алуды және паспорттауды жүзеге асырады, оларды жөндеуден кейін құжаттамаға өзгерістер енгізеді.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Жарақаттану себептерін тексеруге және оның профилактикалық жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысады.
Қауіптілігі жоғары объектілерге қызмет көрсететін қызметкерлерді уақтылы аттестаттауға бақылауды жүзеге асырады.
Негізгі құралдарды түгендеу бойынша тиісті құжаттаманы жүргізеді.
Топтық есептеу аспаптарының дұрыс пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.

149. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
директивные и распорядительные документы, методические и нормативные материалы по вопросам выполняемой работы;
перспективы технического развития и особенности деятельности предприятия (подразделений предприятия);
структуру водопроводно-канализационного хозяйства;
схемы водоснабжения и канализации, места расположения колодцев, зоны работы насосных станций;
порядок технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных мест;
порядок безопасности и охраны труда при эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных мест;
порядок пользования коммунальным водопроводом и канализацией;
санитарные нормы и правила и стандарты на наружные сети водоснабжения и водоотведения, требования к качеству питьевой воды и очистке бытовых стояков;
принципы работы, технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
150. Требование к квалификации:
высшее техническое образование по соответствующему направлению подготовки кадров, сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 21. Инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине
151. Должностные обязанности:
Организовывает проведение ремонта и обслуживание средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
На действующих объектах предприятия и лаборатории изучает новые типы и средства контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Обеспечивает безотказную работу обслуживаемого участком оборудования контрольно- измерительных приборов и автоматики на объектах предприятия.
Обеспечивает рациональное использование материалов, запасных частей, оборудования и иных ресурсов работниками участка.
Контролирует сохранность и исправное состояние оборудования, инструмента, материалов, хозяйственного и пожарного инвентаря, средств индивидуальной защиты.
Обеспечивает высокое качество выполняемых работ.
Контролирует соблюдение технологии ремонтных работ.
Контролирует правильную эксплуатацию оборудование и коммуникации участка в соответствии с установленным порядком.
Разрабатывает инструкции по использованию и обслуживанию средств контрольно-измерительных приборов и автоматики для персонала подразделений предприятия.
Определяет объем ремонтных работ, составляет графики планово-предупредительных ремонтов и технической документации.
Анализирует причины неисправностей и нарушений в работе средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Обеспечивает улучшение качества измерения и повышение надежности работы оборудования.
Составляет текущий план работы (наименование участка, цеха, отдела).

149. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
орындалатын жұмыс мәселелері бойынша директивтік және өкімдік құжаттар, әдістемелік және нормативтік материалдар;
техникалық даму перспективалары және кәсіпорын (кәсіпорын бөлімшелері) қызметінің ерекшеліктері;
су құбыры-кәріз шаруашылығының құрылымы;
сумен жабдықтау және кәріз схемалары, құдықтардың орналасу орындары, сорғы станцияларының жұмыс аймақтары;
елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін техникалық пайдалану тәртібі;
елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі;
коммуналдық су құбыры мен кәрізді пайдалану тәртібі;
сыртқы сумен жабдықтау және су бұру желілерінің санитариялық нормалары мен қағидалары мен стандарттары, ауыз судың сапасына және тұрмыстық тікқұбырларды тазалауға қойылатын талаптар;
әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың жұмыс қағидаттары, техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
150. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары техникалық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайтын радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
21-параграф. Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика инженері
151. Лауазымдық міндеттері:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына жөндеу жүргізуді және қызмет көрсетуді ұйымдастырады.
Кәсіпорын мен зертхананың жұмыс істеп тұрған объектілерінде бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың жаңа типтері мен құралдарын зерделейді.
Кәсіпорын объектілерінде бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарының учаске қызмет көрсететін үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
Учаске қызметкерлерінің материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жабдықтарды және өзге де ресурстарды ұтымды пайдалануын қамтамасыз етеді.
Жабдықтардың, құрал-саймандардың, материалдардың, шаруашылық және өрт мүкәммалының, жеке қорғану құралдарының сақталуын және жарамды жай-күйін бақылайды.
Орындалатын жұмыстардың жоғары сапасын қамтамасыз етеді.
Жөндеу жұмыстары технологиясының сақталуын бақылайды.
Белгіленген тәртіпке сәйкес учаскенің жабдығы мен коммуникацияларының дұрыс пайдаланылуын бақылайды.
Кәсіпорын бөлімшелерінің персоналы үшін бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлейді.
Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтайды, жоспарлы-профилактикалық жөндеулерінің кестесін және техникалық құжаттаманы жасайды.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының жұмысындағы ақаулықтар мен бұзушылықтардың себептерін талдайды.
Өлшеу сапасын жақсартуды және жабдықтың сенімділігін арттыруды қамтамасыз етеді.
Ағымдағы жұмыс жоспарын жасайды (учаске, цех, бөлім атауы).

152. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методические, нормативные, руководящие материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности (участка, цеха, отдела);
оборудование и коммуникации (участка, цеха, отдела), порядок его эксплуатации и ремонта, конструктивные особенности;
порядок приема оборудования в ремонт и сдачи его после ремонта;
организацию и технологию выполняемых ремонтных работ;
порядок проведения планово-предупредительного ремонта;
порядок составления дефектных ведомостей и заявок на оборудование, материалы, запасные части, инструменты;
положения, порядок и инструкции по промышленной безопасности и охране окружающей среды, промышленной санитарии;
порядок устройства и эксплуатации электроустановок;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
153. Требования к квалификации:
высшее техническое образование по соответствующему направлению подготовки кадров, сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 22. Инженер - технолог в ядерной медицине
154. Должностные обязанности:
Поддерживает техническую политику и направления технического развития инженерных систем, эксплуатации систем жизнеобеспечения здания ядерной медицины, пути реконструкции и технического перевооружения на перспективу.
Организует технически правильную эксплуатацию и своевременный ремонт оборудования производства, контроля качества и фасовки радиофармацевтических лекарственных препаратов с соблюдением требований радиационной безопасности с источниками ионизирующих излучений.
Составляет графики испытания и ремонта оборудования циклотрона, оборудования лаборатории синтеза, горячих шкафов согласно требований надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи).
Участвует в разработке мероприятий по повышению надежности работы оборудования производства, контроля качества и фасовки радиофармацевтических лекарственных препаратов, предотвращению аварий, созданию безопасных и благоприятных условий труда при их эксплуатации в зоне радиационного излучения.
Контролирует своевременную проверку защитных средств, проведение профилактических испытаний и измерений оборудования циклотрона, оборудования лаборатории синтеза согласно требований "GMP" (ДжиЭмПи).
Разрабатывает и внедряет совместно со структурными подразделениями планы организационно-технических мероприятий по повышению эффективности использования и экономии энергоресурсов здания центра ядерной медицины.
Выполняет требования по защите информации, в соответствии с политикой и технической документацией по информационной безопасности.
Использует соответствующую документацию системы менеджмента качества "ISO" (ИСО), документацию и требования "JCI" (ДжиСиАй) необходимую для работы инженерно-технических служб и соблюдать ее требования.
Использует принципы надлежащей инженерной практики "GEP" (ДжЭП), соблюдает требования надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи).
Запрашивает и принимает информацию о состоянии работоспособности оборудования производства, контроля качества и фасовки радиофармацевтических лекарственных препаратов, анализирует и, при необходимости, принимает меры по устранению выявленных недостатков в установленные сроки.
Планирует заявки на приобретение запасных частей и расходных материалов, организует их получение (приобретение), учет и хранение с соблюдением требований радиационной безопасности.
Реагирует и принимает меры при отказе пневматики, блокировки движущихся частей и механизмов оборудования производства, контроля качества и фасовки радиофармацевтических лекарственных препаратов при высоком ионизирующем излучении.
Проверяет корректность работы приводов, работоспособности механизмов и оборудований в радиационной зоне.
Следит за состоянием форвакуумных насосов, аварийных насосов откачки воды в циклотроне и лаборатории синтеза при высоком ионизирующем излучении.

152. Білуге тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік-шаруашылық қызметке (учаске, цех, бөлім) қатысты әдістемелік, нормативтік, басшылық материалдар;
жабдықтар мен коммуникациялар( учаске, цех, бөлім), оны пайдалану және жөндеу тәртібі, конструктивтік ерекшеліктері;
жабдықты жөндеуге қабылдау және оны жөндеуден кейін тапсыру тәртібі;
орындалатын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы;
жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу тәртібі;
жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құрал-саймандарға ақаулы ведомостар мен өтінімдерді жасау тәртібі;
өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсіптік санитария жөніндегі ережелер, тәртіп және нұсқаулықтар;
электр қондырғыларын орнату және пайдалану тәртібі;
экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
153. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары техникалық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайтын радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
22-параграф. Ядролық медицинадағы инженер-технолог
154. Лауазымдық міндеттері:
Инженерлік жүйелердің техникалық даму бағыттары мен техникалық саясатын, ядролық медицина ғимаратының тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін пайдалануды, болашақта қайта құру және техникалық қайта жарақтандыру жолдарын қолдайды.
Иондаушы сәулелену көздерімен радиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, өндіріс жабдықтарын техникалық дұрыс пайдалануды және уақтылы жөндеуді, радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылауды және өлшеп-орауды ұйымдастырады.
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік тәжірибесінің талаптарына сәйкес циклотрон жабдығын, синтез зертханасының жабдығын, ыстық шкафтарды сынау және жөндеу кестесін жасайды.
Өндіріс жабдықтары жұмысының сенімділігін арттыру, радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау және өлшеп-орау, авариялардың алдын алу, радиациялық сәулелену аймағында оларды пайдалану кезінде қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
"GMP" (ДжиЭмПи) талаптарына сәйкес қорғаныс құралдарын уақтылы тексеруді, циклотрон жабдықтарын, синтез зертханасының жабдықтарын профилактикалық сынақтан және өлшеуден өткізуді бақылайды.
Құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп ядролық медицина орталығы ғимаратының энергия ресурстарын пайдалану және үнемдеу тиімділігін арттыру жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарын әзірлейді және енгізеді.
Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі саясат пен техникалық құжаттамаға сәйкес ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарды орындайды.
"ISO" (ИСО) сапа менеджменті жүйесінің тиісті құжаттамасын, инженерлік-техникалық қызметтердің жұмысы үшін қажетті "JCI" (ДжиСиАй) құжаттамасы мен талаптарын пайдаланады және оның талаптарын сақтайды.
"GEP" (ДжЭП) тиісті инженерлік практика қағидаттарын қолданады, "GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика талаптарын сақтайды.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру, сапасын бақылау және өлшеп-орау жабдығының жұмыс істеу жағдайы туралы ақпаратты сұратады және қабылдайды, талдайды және қажет болған жағдайда анықталған кемшіліктерді белгіленген мерзімде жою жөнінде шаралар қабылдайды.
Қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарын сатып алуға өтінімдерді жоспарлайды, радиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, оларды алуды (сатып алуды), есепке алуды және сақтауды ұйымдастырады.
Жоғары иондаушы сәулелену кезінде пневматика, өндіріс жабдықтарының қозғалмалы бөліктері мен тетіктерін бұғаттау, радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау және өлшеп-орау істен шыққан кезде әрекет етеді және шаралар қабылдайды.
Радиациялық аймақтағы жетектер жұмысының дұрыстығын, механизмдер мен жабдықтардың жұмыс қабілеттілігін тексереді.
Форвакуумдық сорғылардың, циклотрондағы суды сорудың авариялық сорғыларының және жоғары иондаушы сәулелену кезіндегі синтез зертханасының жай-күйін бақылайды.

155. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"; Закон Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
энергетическую политику, цели и задачи предприятия в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и участвовать в их реализации в пределах осуществления своих функций;
технические характеристики и конструктивные особенности оборудования;
нормативные и методические материалы по технической эксплуатации оборудования;
современные формы технического обслуживания и ремонта оборудования;
порядок приема оборудования;
правила трудового распорядка предприятия;
правила и нормы по безопасности и охране труда, радиационной и пожарной безопасности.
156. Требование к квалификации:
высшее техническое образование по соответствующему направлению подготовки кадров, сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 23. Инженер-медицинский физик
157. Должностные обязанности:
Планирует и участвует в осуществлении программы лучевой терапии совместно с врачом лучевым терапевтом с расчетом дозного распределения и времени облучения, оценку и оптимизацию планов.
Разрабатывает и участвует в осуществлении программы контроля качества оборудования лучевой терапии.
Измеряет характеристики радиационных пучков, в том числе калибровку пучка и подготовку нового аппарата к клинической эксплуатации, с периодичностью согласно требованиям обеспечения качества лучевой терапии.
Обрабатывает дозиметрические данные и введение их в компьютерные планирующие системы.
Верифицирует планы излучения с помощью фантомных измерений, при проведении сложных методик лучевой терапии.
Участвует в предлучевой подготовке (КТ-симуляция) и совместно с врачом радиологом согласовывает план лечения.
Участвует вместе с радиационным онкологом и медицинской сестрой лучевого оборудования в первой укладке пациента и ведет периодический контроль за правильностью осуществления плана лучевого лечения.
Организует и выполняет мероприятия по обеспечению радиационной безопасности пациента, в том числе с помощью коллективных и индивидуальных средств радиационной защиты, дозиметрический контроль исследований.
Участвует в определении потребностей в новом оборудовании для лучевой терапии и подготовке спецификаций.
Участвует в приемочных испытаниях нового оборудования.
Подготавливает новые аппараты к клинической эксплуатации.
Вносит планы облучения в радиологическую карту пациента, в которой указываются паспортные данные, подпись разработчика и лица, проверившего и утвердившего план.
Второй инженер-медицинский физик или заведующий отделением проверяет планы облучения.
Изучает и внедряет в практику передовые разработки физики лучевой терапии, разрабатывает программы контроля качеств.
Ведет надзор за техническим обслуживанием оборудования лучевой терапии.

155. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы кәсіпорынның мақсаттары мен міндеттері және өз функцияларын жүзеге асыру шегінде оларды іске асыруға қатысу;
жабдықтың техникалық сипаттамалары және құрылымдық ерекшеліктері;
жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар;
жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің заманауи түрлері;
жабдықты қабылдау тәртібі;
кәсіпорынның еңбек тәртібінің ережелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, радиациялық және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп пен нормалар.
156. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары техникалық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайтын радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
23-параграф. Инженер-медициналық физик
157. Лауазымдық міндеттері:
Сәуле терапиясының бағдарламасын сәуле терапевтінің дәрігерімен бірге дозаның таралуын және сәулелену уақытын есептей отырып, жоспарларды бағалауды және оңтайландыруды жоспарлайды және жүзеге асыруға қатысады.
Сәулелік терапия жабдықтарының сапасын бақылау бағдарламасын әзірлейді және жүзеге асыруға қатысады.
Радиациялық шоқ сипаттамаларын, оның ішінде шоқ калибрлеуді және жаңа аппаратты клиникалық пайдалануға дайындауды радиациялық терапия сапасын қамтамасыз ету талаптарына сәйкес кезеңділікпен өлшейді.
Дозиметриялық деректерді өңдейді және оларды компьютерлік жоспарлау жүйелеріне енгізеді.
Сәулелік терапияның күрделі әдістерін жүргізу кезінде фантомдық өлшеулердің көмегімен сәулелену жоспарларын тексереді.
Сәуле алды дайындыққа (КТ-симуляция) қатысады және радиолог дәрігермен бірлесіп емдеу жоспарын келіседі.
Радиациялық онкологпен және сәулелік жабдықтың мейіргерсімен бірге пациентті бірінші рет төсеуге қатысады және сәулелік емдеу жоспарының дұрыс жүзеге асырылуына мерзімді бақылау жүргізеді.
Пациенттің радиациялық қауіпсіздігін, оның ішінде ұжымдық және жеке радиациялық қорғау құралдарының көмегімен қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды, зерттеулерді дозиметриялық бақылауды ұйымдастырады және орындайды.
Сәулелік терапияға арналған жаңа жабдыққа қажеттілікті анықтауға және спецификацияларды дайындауға қатысады.
Жаңа жабдықты қабылдау сынақтарына қатысады.
Клиникалық пайдалануға жаңа аппараттарды дайындайды.
Пациенттің радиологиялық картасына сәулелену жоспарларын енгізеді, онда паспорттық деректер, әзірлеушінің және жоспарды тексерген және бекіткен адамның қолы көрсетіледі.
Екінші инженер-медициналық физик немесе бөлім меңгерушісі сәулелену жоспарларын тексереді.
Сәулелік терапия физикасының озық әзірлемелерін зерделейді және практикаға енгізеді, сапаны бақылау бағдарламаларын әзірлейді.
Сәулелік терапия жабдығына техникалық қызмет көрсетуді қадағалауды жүргізеді.

158. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методики и инструкции, определяющие порядок разработки и оформления отчетной документации по результатам выполненных исследований и разработок;
организационную структуру организации;
порядок и нормы радиационной безопасности, безопасности и охраны труда и противопожарной безопасности.
159. Требование к квалификации:
высшие физико-техническое образование (специальность "Медицинская физика", "Физика", "Техническая физика"), сертификат по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 24. Инженер по обслуживанию лучевого оборудования
160. Должностные обязанности:
Проводит ежедневный внешний осмотр лучевого оборудования и вспомогательного оборудования.
Включает лучевого оборудования в начале работы с проведением тестов согласно техническим требованиям и программе контроля качества, выключает лучевого оборудования по окончании работы.
Выполняет процедуры контроля качества на лучевом оборудовании в соответствии с утвержденным регламентом, настройку, профилактические работы, текущий ремонт лучевого оборудования в соответствии с техническими требованиями к оборудованию.
Участвует в приемке нового оборудования.
Ведет отчетную документацию (журналы технического обслуживания аппаратов, протоколы контроля качества).
Ведет надзор за техническим обслуживанием оборудования лучевой терапии.
161. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методики и инструкции, определяющие порядок разработки и оформления отчетной документации по результатам выполненных работ;
организационную структуру организации;
порядок и нормы радиационной безопасности, безопасности и охраны труда и противопожарной безопасности.

158. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
орындалған зерттеулер мен әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу тәртібін айқындайтын әдістемелер мен нұсқаулықтар;
ұйымның ұйымдық құрылымы;
радиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік тәртібі мен нормалары.
159. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары физика-техникалық білімі ("Медициналық физика", "Физика", "Техникалық физика" мамандығы), жұмыс өтіліне талап қойылмайтын радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
24-параграф. Сәулелік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі инженер
160. Лауазымдық міндеттері:
Сәулелік жабдықтар мен қосалқы жабдықтарға күнделікті сыртқы қарап-тексеру жүргізеді.
Техникалық талаптарға және сапаны бақылау бағдарламасына сәйкес тест жүргізе отырып, жұмыстың басында сәулелік жабдықты қосады, жұмыс аяқталғаннан кейін сәулелік жабдықты сөндіреді.
Бекітілген регламентке сәйкес сәулелі жабдықта сапаны бақылау рәсімдерін, күйге келтіруді, профилактикалық жұмыстарды, жабдыққа қойылатын техникалық талаптарға сәйкес сәулелі жабдықты ағымдағы жөндеуді орындайды.
Жаңа жабдықты қабылдауға қатысады.
Есептік құжаттаманы жүргізеді (аппараттарға техникалық қызмет көрсету журналдары, сапаны бақылау хаттамалары).
Сәулелік терапия жабдығына техникалық қызмет көрсетуді қадағалауды жүргізеді.
161. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу тәртібін айқындайтын әдістемелер мен нұсқаулықтар;
ұйымның ұйымдық құрылымы;
радиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік тәртібі мен нормалары.

162. Требование к квалификации:
высшее техническое образование, сертификат по радиационной безопасности по радиационной безопасности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 25. Клинический эмбриолог
163. Должностные обязанности:
Проводит эмбриологическую часть программ вспомогательных репродуктивных технологий.
Совместно с врачом проводит работу с донорами гамет.
Участвует в освоении и внедрении новых эффективных методов селекции и оплодотворения клеток, культивирования эмбрионов, обеспечивает использование методов с доказанной эффективностью и безопасностью.
Участвует в анализе результатов вспомогательной репродуктивной технологии, участвует в проведении внутри лабораторного и внешнего контроля качества.
Производит замораживание и размораживание спермы, ооцитов, эмбрионов и репродуктивных тканей, обеспечивает необходимый режим хранения биоматериалов, ведет учет материала.
Осуществляет мониторинг за состоянием оборудования и пополнением запаса культуральных сред и расходных материалов, используемых на эмбриологическом этапе программ вспомогательной репродуктивной технологии.
Проводит эмбриологическую часть методов предимплантационного генетического тестирования.
164. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере здравоохранения, организации лабораторной службы, правовых и этических вопросов вспомогательной репродуктивной технологии;
основные методы вспомогательной репродуктивной технологии, современные направления развития репродуктивной медицины, порядок и способы получения биологического материала, методы проведения эмбриологических и клинических исследований;
современные методы криобиологии, основы замораживания, размораживания и хранения биоматериала в эмбриологических лабораториях центров вспомогательной репродуктивной технологии;
порядок безопасности и охраны труда и пожарной безопасности при работе в лабораториях (отделениях) вспомогательной репродуктивной технологии и порядок использования и утилизации биоматериалов, культуральных сред и расходных материалов в эмбриологической лаборатории (отделении);
методы проведения эмбриологических исследований и порядок организации контроля качества эмбриологических работ;
порядок проведения донорства спермы, ооцитов и эмбрионов, требования, предъявляемые к работе с донорским материалом;
порядок эксплуатации медицинского оборудования и оргтехники;

162. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары техникалық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайтын радиациялық қауіпсіздік бойынша сертификат.
25-параграф. Клиникалық эмбриолог
163. Лауазымдық міндеттері:
Қосалқы репродуктивтік технологиялар бағдарламаларының эмбриологиялық бөлігін жүргізеді.
Дәрігермен бірлесіп гаметалардың донорларымен жұмыс жүргізеді.
Жасушаларды іріктеу мен ұрықтандырудың, эмбриондарды культивациялаудың жаңа тиімді әдістерін игеруге және енгізуге қатысады, тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелденген әдістерді пайдалануды қамтамасыз етеді.
Қосалқы репродуктивтік технологиялар нәтижелерін талдауға қатысады, ішкі зертханалық және сыртқы сапаны бақылауды жүргізуге қатысады.
Шәуетті, ооциттерді, эмбриондарды және репродуктивтік тіндерді мұздатуды және ерітуді жүргізеді, биоматериалдарды сақтаудың қажетті режимін қамтамасыз етеді, материалды есепке алуды жүргізеді.
Қосалқы репродуктивтік технологиялар бағдарламаларының эмбриологиялық кезеңінде пайдаланылатын жабдықтың жай-күйіне және культуралық орта мен шығыс материалдарының қорын толықтыруға мониторингті жүзеге асырады.
Имплантация алдындағы генетикалық тестілеу әдістерінің эмбриологиялық бөлігін жүргізеді.
164. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, зертханалық қызметті ұйымдастыру, қосалқы репродуктивтік технологияның құқықтық және этикалық мәселелері саласындағы заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері;
қосалқы репродуктивтік технологияның негізгі әдістері, репродуктивтік медицина дамуының қазіргі заманғы бағыттары, биологиялық материал алудың тәртібі мен тәсілдері, эмбриологиялық және клиникалық зерттеулер жүргізу әдістері;
қосалқы репродуктивтік технологиялар орталықтарының эмбриологиялық зертханаларында криобиологияның заманауи әдістері, биоматериалдарды мұздату, еріту және сақтау негіздері;
қосалқы репродуктивтік технологиялар зертханаларында (бөлімшелерінде) жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі тәртібі және эмбриологиялық зертханада (бөлімшеде) биоматериалдарды, культуралдық ортаны және шығыс материалдарын пайдалану және кәдеге жарату тәртібі;
эмбриологиялық зерттеулер жүргізу әдістері және эмбриологиялық жұмыстардың сапасын бақылауды ұйымдастыру тәртібі;
шәует, ооциттер мен эмбриондар донорлығын жүргізу тәртібі, донорлық материалмен жұмыс істеуге қойылатын талаптар;
медициналық жабдықтар мен ұйымдастыру техникасын пайдалану тәртібі;

165. Требование к квалификации:
высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Естественные науки, математика и статистика" (биологическое, химическое, химико-биологическое, физико-математическое), технические науки и технологии (биотехнология, биоинженерия);
свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности.
Глава 6. Квалификационные характеристики должностей работников с послесредним медицинским образованием
Параграф 1. Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
166. Должностные обязанности:
Осуществляет сестринское обследование.
Ставит сестринский диагноз.
Составляет план сестринских вмешательств для пациента.
Контролирует реализацию сестринских мероприятий медицинскими сестрами уровня технического и профессионального образования.
Оценивает эффективность назначенного плана сестринских вмешательств в общей практике, терапии, хирургии, акушерстве и гинекологии, психиатрии, гериатрии, реабилитации, паллиативном уходе и специализированных областях сферы здравоохранения на первично-медико-санитарном и стационарном уровнях
Осуществляет индивидуальный прием пациентов с наиболее распространенными неинфекционными заболеваниями и острыми респираторными вирусными инфекциями в пределах своей компетенции.
Организует, мониторирует эффективность и контролирует обучение пациента и членов семьи процедурам общего ухода и управлению заболеванием.
Осуществляет патронаж беременных, женщин после родов, детей до года, диспансерных больных и престарелых.
Организует деятельность по укреплению здоровья и профилактике заболеваний, надлежащее выполнение врачебных назначений медицинскими сестрами, контролирует реализацию профилактических мероприятий медсестрами уровня технического и профессионального образования, оценивает эффективность и результативность мероприятий
Обеспечивает учет и хранение лекарственных средств, препаратов крови и кровезаменителей, ведение учетно-отчетной сестринской документации в лечебно-профилактическом учреждении.
Оказывает гражданам первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную и паллиативную медицинскую помощь.
Обеспечивает контроль за организацией безопасной больничной среды и инфекционным контролем.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Принимает участие в организации межпрофессиональной работы медицинских сестер, врачей и других "работников системы здравоохранения".
Организует надлежащее выполнение врачебных назначений медицинскими сестрами.
Участвует в разработке доказательных сестринских руководств и протоколов.
Участвует в разработке организационных политик и деятельности по улучшению качества в сестринском деле.
Контролирует организацию сестринской документации в условиях электронного здравоохранения.

165. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық, физика-математикалық), техникалық ғылымдар және технологиялар (биотехнология, биоинженерия)даярлау бағыты бойынша жоғары білімі;
тиісті мамандық бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлік.
6-тарау. Орта медициналық білімнен кейінгі мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Кеңейтілген практика мейіргері
166. Лауазымдық міндеттер:
Мейіргерлік зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
Мейіргерлік диагноз қояды.
Пациент үшін мейіргерлік араласулар жоспарын жасайды.
Техникалық және кәсіптік білім беру деңгейіндегі мейіргерлердің мейіргерлік іс-шараларды іске асыруын бақылайды.
Жалпы практикада, терапияда, хирургияда, акушерия мен гинекологияда, психиатрияда, гериатрияда, оңалтуда, паллиативтік күтімде және денсаулық сақтау саласының мамандандырылған салаларында медициналық-санитариялық алғашқы және стационарлық деңгейлерде белгіленген мейіргерлік араласулар жоспарының тиімділігін бағалайды.
Өз құзыреті шегінде аса кең таралған инфекциялық емес аурулары және жіті респираторлық вирустық инфекциялары бар пациенттерді жеке қабылдауды жүзеге асырады.
Пациент пен отбасы мүшелерінің жалпы күтім және ауруды басқару рәсімдеріне оқытуын ұйымдастырады, тиімділігін мониторингтейді және бақылайды.
Жүкті әйелдерге, босанғаннан кейінгі әйелдерге, бір жасқа дейінгі балаларға, диспансерлік науқастар мен қарттарға патронаж жасайды.
Денсаулықты нығайту және аурулардың профилактикалық жөніндегі қызметті ұйымдастырады, техникалық және кәсіптік білім беру деңгейіндегі мейіргерлердің профилактикалық іс-шараларын іске асыруын бақылайды, іс-шаралардың тиімділігі мен нәтижелілігін бағалайды.
Емдік-профилактикалық мекемеде дәрілік заттарды, қан препараттарын және қан алмастырғыштарды есепке алуды және сақтауды, есепке алу-есептік мейіргерлік құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді
Азаматтарға медициналық алғашқы көмек, оның ішінде төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі және паллиативтік медициналық көмек көрсетеді.
Мейіргерлердің дәрігерлік тағайындауларды тиісінше орындауын ұйымдастырады.
Қауіпсіз аурухана ортасының ұйымдастырылуын және инфекциялық бақылауды қамтамасыз етеді.
Медициналық этиканы, өртке қарсы қауіпсіздіктің ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидаларды, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Мейіргерлердің, дәрігерлердің және басқа да "денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің" кәсіби аралық жұмысын ұйымдастыруға қатысады.
Мейіргерлердің дәрігерлік тағайындауларды тиісінше орындауын ұйымдастырады.
Дәлелді мейіргерлік нұсқаулықтар мен хаттамаларды әзірлеуге қатысады.
Мейіргер ісінің сапасын жақсарту бойынша ұйымдастыру саясаты мен қызметін әзірлеуге қатысады.
Электрондық денсаулық жағдайында мейіргерлік құжаттаманың ұйымдастырылуын бақылайды.

Сноска. Пункт 166 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
вопросы организации сестринской деятельности;
организацию деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
168. Требования к квалификации:
послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат), без предъявления требований к стажу работы, наличие сертификата "Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики".
Глава 7. Квалификационные характеристики должностей работников с техническим и профессиональным медицинским образованием, образованием санитарно-эпидемиологического профиля
Параграф 1. Фельдшер
169. Должностные обязанности:
Осуществляет оказание лечебно-профилактической и санитарно-профилактической, скорой медицинской помощи при острых заболеваниях и несчастных случаях.
Ведет персональный учет населения участка, планирует свою деятельность на участке.
Ведет амбулаторный прием и обслуживает больных на дому.
Проводит диагностику, лечение, профилактику заболеваний.
Оказывает доврачебную помощь, готовит пациентов к обследованию и консультациям у врачей, ассистирует врачу при хирургических манипуляциях, принимает физиологические роды.
Осуществляет текущий санитарный надзор, организует и проводит противоэпидемические мероприятия, проводит санитарно-просветительную работу среди населения.
Проводит забор и химические макро- и микроскопические исследования биологического материала крови, желудочного содержимого, спинномозговой жидкости, выпотных жидкостей, исследование отделяемого, гельминтно-овоскопическое исследование.
Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
167. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
мейіргерлік қызметті ұйымдастыру мәселелері;
төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
168. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша ортадан кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, кеңейтілген практика "Мейіргері (аға)" сертификатының болуы.
7-тарау. Техникалық және кәсіби медициналық білімі бар, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі білім бар қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 1-параграф. Фельдшер
169. Лауазымдық міндеттері:
Жіті аурулар мен жазатайым оқиғалар кезінде емдеу-профилактикалық және санитариялық-профилактикалық, жедел медициналық көмек көрсетуді жүзеге асырады.
Учаске халқының дербес есебін жүргізеді, учаскедегі өз қызметін жоспарлайды.
Пациенттерді зерттеп-қарауге және дәрігерлерден кеңес алуға дайындайды.
Амбулаториялық қабылдау жүргізеді және науқастарға үйде қызмет көрсетеді. Аурулардың диагностикасын, емін, профилактикасын жүргізеді. Дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді, хирургиялық манипуляциялар кезінде дәрігерге ассистент болады, физиологиялық босануды қабылдайды.
Ағымдағы санитариялық қадағалауды жүзеге асырады, эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді, халық арасында санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді.
Қанның биологиялық материалын, асқазан ішіндегісін, жұлын сұйықтығын, эффузиялық сұйықтықтарды жинауды және химиялық макро-және микроскопиялық зерттеулерді, бөлінетін заттарды зерттеуді, гельминттік-овоскопиялық зерттеуді жүргізеді.
Зертханалық жабдықтың жарамды күйін бақылайды.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды

170. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
порядок дезинфекции отработанного материала;
основы экспертизы нетрудоспособности;
основы санитарно-противоэпидемического режима;
вопросы организации сестринской деятельности;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
171. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Лечебное дело" или "Акушерское дело", повышение квалификации по специальности "Лечебное дело" и (или) "Лабораторная диагностика" или "Фельдшер-лаборант" или "Гигиена санитария и эпидемиология" или "Санитарный фельдшер" или "Стоматология" или "Зубной врач" или "Сестринское дело".
Для лиц, приступивших к данной должности до 1 января 2005 года переподготовка по специальности "Лечебное дело", сертификат специалиста в области здравоохранения или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и повышение квалификации по специальности "Лечебное дело", сертификат специалиста с техническим и профессиональным, послесредним медицинским образованием.
Параграф 2. Акушер (акушерка)
172. Должностные обязанности:
Ведет амбулаторный прием, заполняет и оформляет медицинскую документацию.
Проводит обследование, устанавливает сроки беременности, выявляет беременных, дифференцирует их по группе риска. Проводит диспансеризацию и патронаж беременных и родильниц на дому, профилактический осмотр женщин и санитарно-просветительную работу по охране здоровья женщин и детей.
Оказывает доврачебную медицинскую помощь беременным женщинам и гинекологическим больным; экстренную акушерскую и гинекологическую помощь, неотложную доврачебную помощь новорожденным.
Принимает роды, проводит обработку новорожденного. Наблюдает за состоянием здоровья и развития детей первого года жизни.
Ассистирует при малых акушерских и гинекологических операциях. Проводит работу по охране репродуктивного здоровья женщин, профилактику грудного вскармливания. Оценивает тяжесть состояния при патологическом течении родов и послеродового периода.
Выполняет медицинские манипуляции. Оказывает неотложную медицинскую помощь при острых заболеваниях и несчастных случаях.
Проводит исследование анализа мочи на белок, определение группы крови, резус-фактора, гемоглобина, скорость оседания эритроцитов, профилактическую и санитарно-просветительскую работу по пропаганде здорового образа жизни, дает советы по планированию семьи.
Обеспечивает диспансерное наблюдение за женщинами с внутриматочными контрацептивами.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

170. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
өңделген материалды дезинфекциялау тәртібі;
еңбекке жарамсыздықты сараптау негіздері;
санитариялық-эпидемияға қарсы режим негіздері;
мейіргерлік қызметті ұйымдастыру мәселелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
171. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі немесе "Емдеу ісі" және (немесе) "Зертханалық диагностика" немесе "Фельдшер зертханашы" немесе "Гигиена, санитариялық және эпидемиология" немесе "Санитариялық фельдшер" немесе "Стоматология" немесе "Тіс дәрігері" немесе "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша біліктікті арттыру.
Осы лауазымға 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін кіріскен адамдар үшін "Емдеу ісі" мамандығы бойынша қайта даярлау, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат және "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білімімен маман сертификаты, біліктілік деңгейі орташа маман сертификаты.
2-параграф. Акушер
172. Лауазымдық міндеттері:
Амбулаториялық қабылдау жүргізеді, медициналық құжаттаманы толтырады және ресімдейді.
Зерттеп-қарау жүргізеді, жүктілік мерзімін белгілейді, жүкті әйелдерді анықтайды, оларды тәуекел тобына қарай саралайды. Жүкті және босанған әйелдерді диспансерлеу және патронаждау, әйелдерді профилактикалық зерттеп-қарау және әйелдер мен балалардың денсаулығын сақтау бойынша санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді.
Жүкті әйелдерге және гинекологиялық науқастарға дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді; шұғыл Акушерлік және гинекологиялық көмек, жаңа туған нәрестелерге шұғыл дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Босануды қабылдайды, жаңа туған нәрестені емдеуді жүргізеді. Өмірдің бірінші күндерінде балалардың денсаулығы мен дамуын бақылайды.
Кіші акушерлік және гинекологиялық операциялар кезінде ассистент болады. Әйелдердің репродуктивті денсаулығын сақтау, емшек сүтімен қоректендірудің профилактикасы бойынша жұмыс жүргізеді. Босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің патологиялық ағымындағы жағдайдың ауырлығын бағалайды.
Емдеуді тағайындайды және жүргізеді, медициналық манипуляцияларды орындайды. Жіті аурулар мен жазатайым оқиғалар кезінде кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді.
Ақуызға зәр талдауын, қан тобын, резус-факторды, гемоглобинді, эритроциттердің шөгу жылдамдығын, салауатты өмір салтын насихаттау бойынша профилактикалық және санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді, отбасын жоспарлау бойынша кеңестер береді.
Жатырішілік контрацептивтері бар әйелдерді диспансерлік бақылауды қамтамасыз етеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

173. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
вопросы организации сестринской деятельности;
течение родов и их варианты, ведение беременности при осложнениях;
порядок асептики и антисептики;
санитарно-противоэпидемический режим родовспомогательных учреждений;
основные принципы охраны здоровья матери и ребенка;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
174. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Акушерское дело" или по специальности "Лечебное дело" и свидетельство о повышении квалификации по специальности "Акушерское дело", сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности "Акушерское дело";
либо высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия" или бакалавриат по специальности "Общая медицина", повышение квалификации по специальности "Акушерское дело" и сертификат специалиста по специальности "Акушерское дело".
Параграф 3. Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская(медицинский) общей практики
175. Должностные обязанности:
Под супервизией медицинской сестры расширенной пракики или врача ведет амбулаторный прием и осуществляет сестринский уход.
Оценивает потребность пациента в сестринской помощи (сестринский диагноз).
Составляет план обследования, лечения, ухода за пациентами, оценивает динамику состояния, эффективности лечения.
Регистрирует данные динамики в истории болезни.
Проводит ежедневный обход пациентов, мониторит состояние пациентов и предоставляет данные медицинской сестре расширенной практики и (или) врачу.
Ассистирует врачу общей практики и медицинской сестре расширенной практики в вопросах организации диспансеризации и патронажа больных, осуществляет уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому (патронаж) в пределах своей компетенции.
Оказывает гражданам первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную и паллиативную медицинскую помощь.
Проводит забор материалов для лабораторных исследований, контроль за расходованием лекарственных средств в отделении, обеспечивает учет, хранение, использование лекарственных средств.
Обеспечивает выполнение врачебных назначений.
Ассистирует врачу в осуществлении диагностических и лечебных манипуляций.
Осуществляет уход за больными, введение лекарственных средств в организм, готовит больных к диагностическим исследованиям, снимает электрокардиографию.
Выполняет простейшие физиотерапевтические процедуры.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

173. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
мейіргерлік қызметті ұйымдастыру мәселелері;
босану барысы және олардың нұсқалары, асқыну кезіндегі жүктілікті жүргізу;
асептика және антисептика тәртібі;
босандыру мекемелерінің санитариялық-эпидемияға қарсы режимі;
ана мен бала денсаулығын қорғаудың негізгі қағидаттары;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар,
174. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Акушериялық іс" мамандығы бойынша немесе "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік жоғары медициналық білімі және "Акушериялық іс" мамандығы бойынша біліктілік арттыру туралы куәлік, "Акушериялық іс" мамандығы бойынша денсаулық саласындағы маман сертификаты;
не "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі немесе "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат және "Акушериялық іс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру және "Акушериялық ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты.
3-параграф. Учаскелік мейіргер және (немесе) жалпы практика мейіргері
175. Лауазымдық міндеттері:
Кеңейтілген практика мейіргерінің немесе дәрігердің қадағалауымен амбулаториялық қабылдау жүргізеді және мейіргер күтімін жүзеге асырады.
Пациенттің мейіргер көмегіне қажеттілігін бағалайды (мейіргер диагнозы).
Пациенттерді зерттеп-қарау, емдеу, оған күтім жасау жоспарын жасайды, жай-күй динамикасын, емдеу тиімділігін бағалайды.
Динамика деректерін ауру тарихында тіркейді.
Пациенттерді күнделікті аралап шығады, пациенттердің жай-күйіне мониторинг жүргізеді және кеңейтілген практиканың мейіргеріне және (немесе) дәрігерге деректерді ұсынады.
Жалпы практика дәрігеріне және кеңейтілген практика мейіргеріне науқастарды диспансерлеу және патронаж ұйымдастыру мәселелерінде ассистент болады, өз құзыреті шегінде емдеу-профилактикалық ұйымында және үйде (патронаж) науқастарға күтімді жүзеге асырады.
Азаматтарға медициналық алғашқы көмек, оның ішінде төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі және паллиативтік медициналық көмек көрсетеді.
Зертханалық зерттеулер үшін материалдар алуды, бөлімшеде дәрілік заттардың жұмсалуын бақылауды жүзеге асырады, дәрілік заттарды есепке алуды, сақтауды, пайдалануды қамтамасыз етеді.
Дәрігерлік тағайындаулардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Диагностикалық және емдік манипуляцияларды жүзеге асыруда дәрігерге көмек көрсетеді.
Науқастарға күтім жасауды, дәрілік заттарды ағзаға енгізуді жүзеге асырады, науқастарды диагностикалық зерттеулерге дайындайды, электрокардиографияны жеңілдетеді.
Қарапайым физиотерапиялық ем-шараны орындайды.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, өртке қарсы қауіпсіздіктің ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидаларды, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

176. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
правила дезинфекции отработанного материала;
основы экспертизы нетрудоспособности;
вопросы организации деятельности среднего медицинского персонала;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
177. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело", "Акушерское дело", свидетельство о сертификационном курсе по специальности "Сестринское дело" и сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", для лиц, приступивших к данной должности до 01 января 2005 года, свидетельство о сертификационном курсе по специальности "Сестринское дело" или послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат) или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина", "Сестринское дело" и сертификат специалиста по специальности "Сестринское дело".
Параграф 4. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный)
178. Должностные обязанности:
Под супервизией медицинской сестры расширенной практики или врача осуществляет сестринский уход, оценивает потребность пациента в сестринской помощи, оценивает динамику состояния, эффективности лечения, мониторит состояние пациентов и предоставляет данные медицинской сестре расширенной практики и (или) врачу.
Оказывает первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную специализированную, паллиативную медицинскую помощь, осуществляет забор материалов для лабораторных исследований, стерилизацию медицинского инструментария, перевязочных средств и предметов ухода за больными.
Обеспечивает правильное выполнение врачебных назначений, ассистирует врачу в осуществлении диагностических и лечебных манипуляций.
Осуществляет весь комплекс мероприятий по уходу за больными различных возрастов и патологий, введение лекарственных средств в организм, готовит больных к диагностическим исследованиям, оперативным вмешательствам, снимает электрокардиограмму.
Выполняет физиотерапевтические процедуры.
Оформляет требования на получение лекарственных средств и изделий медицинского назначения, контролирует их использование, хранение.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Осуществляет специальный уход в послеоперационном периоде. Выполняет перевязки и уход за ранами.
Ассистирует врачу и медицинской сестре расширенной практики в вопросах профилактики заболеваний и здорового образа жизни, проводит пропаганду здорового образа жизни и санитарно-гигиеническое воспитание населения.
Соблюдает медицинскую этику, утвержденный график работы, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

176. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
өңделген материалды дезинфекциялау тәртібі;
еңбекке жарамсыздықты сараптау негіздері;
орта медицина персоналының қызметін ұйымдастыру мәселелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп жән нормалар.
177. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, "Мейіргер ісі" маманығы бойынша сертификаттық курс туралы куәлік және 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін жұмысқа кіріскен адамдар үшін "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Зертханалық диагностика", "Фельдшер зертханашы", "Гигиена, санитариялық және эпидемиология", "Санитариялық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша сертификаттық курс туралы куәлік немесе "Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриат және "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты.
4-параграф. Мейіргер (мамандандырылған)
178. Лауазымдық міндеттері:
Кеңейтілген практикада мейіргерінің немесе дәрігердің қадағалауымен мейіргер күтімін жүзеге асырады, пациенттің мейіргер көмегіне қажеттілігін бағалайды, жай-күйінің серпінін, емдеу тиімділігін бағалайды, пациенттердің жай-күйіне мониторинг жүргізеді және кеңейтілген практикадағы мейіргерге және (немесе) дәрігерге деректерді ұсынады.
Медициналық алғашқы көмек көрсетеді, оның ішінде төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі мамандандырылған, паллиативтік медициналық көмек көрсетеді, зертханалық зерттеулер үшін материалдар алуды, медициналық аспаптарды, таңу құралдарын және науқастарды күту заттарын стерильдеуді жүзеге асырады.
Медициналық тағайындаулардың дұрыс орындалуын қамтамасыз етеді.
Диагностикалық және емдік манипуляцияларды жүзеге асыруда дәрігерге көмек көрсетеді.
Әртүрлі жастағы және патологиядағы науқастарға күтім жасау, дәрі-дәрмектерді ағзаға енгізу бойынша барлық шараларды жүзеге асырады, науқастарды диагностикалық зерттеулерге, хирургиялық араласуларға дайындайды, электрокардиограммаға түсіреді. Физиотерапиялық емшараны орындайды.
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алуға қойылатын талаптарды ресімдейді, олардың пайдаланылуын, сақталуын бақылайды. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Операциядан кейінгі кезеңде арнайы күтімді жүзеге асырады. Жараларды таңу және күту. Аурулардың профилактикалық және саламатты өмір салты мәселелерінде кеңейтілген практиканың дәрігері мен мейіргер не ассистент болады, саламатты өмір салтын насихаттауды және халықты санитариялық-гигиеналық тәрбиелеуді жүргізеді.
Медициналық этиканы, бекітілген жұмыс кестесін, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

179. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
организационную структуру лечебно-профилактической организации;
порядок дезинфекции отработанного материала;
вопросы организации сестринской деятельности;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
180. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело") свидетельство о сертификационном курсе по специальности "Сестринское дело" и сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности "Лабораторная диагностика" или "Фельдшер-лаборант" или "Гигиена, санитария и эпидемиология" или "Санитарный фельдшер" или "Стоматология" или "Зубной врач".
Для лиц, приступивших к данной должности до 1 января 2005 года свидетельство о сертификационном курсе по специальности "Сестринское дело" или послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат) или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело" или "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" или "Сестринское дело" и сертификат специалиста с техническим и профессиональным, послесредним медицинским образованием.
Параграф 5. Сестра (брат) медицинская (медицинский) медицинского пункта в организациях образования
181. Должностные обязанности:
Деятельность медицинской сестры направлена на охрану здоровья и динамическое наблюдение за состоянием здоровья школьников.
Организовывает оздоровительные мероприятия в учебный период и во время каникул, проведение профилактических медицинских осмотров в учебных заведениях, в том числе с привлечением выездных бригад специалистов.
Внедряет в организациях среднего образования здоровьесберегающие технологии, направленные на профилактику заболеваний, осуществляет внедрение и соблюдение принципов рационального питания, охраны репродуктивного здоровья.
Проводит работу по охране психического здоровья, профилактику суицидального поведения и зависимостей, вызванных потреблением табачных изделий, немедицинским употреблением психоактивных веществ, а также патологическому влечению к азартным играм.
Направляет школьников на углубленное медицинское обследование по результатам профилактических осмотров.
Обеспечивает плановое, сезонное или по эпидемиологическим показаниям проведение вакцинации подлежащего контингента обучающихся и последующим их наблюдением.
Проводит обучающие семинары, тренинги и лекции по профилактике заболеваний, пропаганде и формированию здорового образа жизни среди школьников, оказанию первой помощи.
Вовлекает родителей и педагогов в охрану здоровья школьников с проведением образовательных и разъяснительных мероприятий.
Оказывает первую помощь обучающимся, педагогическому и техническому персоналу в случаях острых и обострении хронических заболеваний, травм (неотложная помощь, направление в территориальную поликлинику, вызов бригады "скорой помощи").
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического благополучия.

179. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
емдеу-профилактикалық ұйымының ұйымдық құрылымы;
пайдаланылған материалды дезинфекциялау тәртібі;
мейіргерлік қызметті ұйымдастыру мәселелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
180. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" (немесе "Емдеу ісі", "Акушериялық іс") мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша сертификаттық курс туралы куәлік және "Зертханалық диагностика" немесе "Фельдшер-зертханашы" немесе "Гигиена, санитария және эпидемиология" немесе "Санитариялық фельдшер" немесе "Стоматология" немесе "Тіс дәрігері" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін осы лауазымға кіріскен адамдар үшін "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша сертификаттық курс туралы куәлік немесе "Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім немесе "Емдеу ісі" немесе "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, "Жалпы медицина" немесе "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриат және техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі медициналық білімі бар маман сертификаты.
5-параграф . Білім беру ұйымдарындағы медициналық пункттің мейіргері
181. Лауазымдық міндеттері:
Мейіргердің қызметі денсаулықты сақтауға және оқушылардың денсаулығын динамикалық байқауға бағытталған.
Оқу кезеңінде және каникул кезінде сауықтыру іс-шараларын, оқу орындарында, оның ішінде көшпелі мамандар бригадаларын тарта отырып, профилактикалық медициналық зерттеп-қараулер жүргізуді ұйымдастырады.
Орта білім беру ұйымдарында аурулардың алдын алуға, ұтымды тамақтану қағидаттарын енгізуге және сақтауға, репродуктивті болу денсаулығын сақтауға бағытталған денсаулық сақтау технологияларын енгізеді.
Темекі өнімдерін тұтынудан, психикаға белсенді заттарды медициналық емес пайдаланудан, сондай-ақ құмар ойындарға патологиялық тартудан туындаған психикалық денсаулықты сақтау, суицидтік мінез-құлық пен тәуелділіктің профилактикалық бойынша жұмыстарды жүргізеді.
Оқушыларды профилактикалық зерттеп-қараулардың нәтижелері бойынша тереңдетілген медициналық зерттеп-қарауға жібереді.
Жоспарлы, маусымдық немесе эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша білім алушылардың тиісті контингентіне вакцинация жүргізуді және оларды кейіннен бақылауды қамтамасыз етеді.
Аурулар профилактикасы, оқушылар арасында саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, алғашқы көмек көрсету бойынша оқыту семинарларын, тренингтер мен дәрістер ұйымдастырады және өткізеді.
Білім беру және түсіндіру іс-шараларын өткізе отырып, ата-аналар мен педагогтарды мектеп оқушыларының денсаулығын сақтауға тартады.
Жіті және созылмалы аурулар, жарақаттар (шұғыл көмек, аумақтық емханаға жіберу, "жедел жәрдем" бригадасын шақыру) кезінде білім алушыларға, педагогикалық және техникалық персоналға алғашқы көмек көрсетеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық тәртібін сақтайды.

182. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
порядок дезинфекции отработанного материала;
вопросы организации деятельности среднего медицинского персонала;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
183. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Акушерское дело", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности для лиц, приступивших к данной должности до 1 января 2005 года сертификат или свидетельство о сертификационном цикле "Сестринское дело в школьной медицине" по специальности "Сестринское дело" или послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат) или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело" или "Педиатрия" или бакалавриат по специальности "Общая медицина" или "Сестринское дело", свидетельство о сертификационном цикле "сестринское дело в школьной медицине" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.
Параграф 6. Сестра диетическая
184. Должностные обязанности:
Обеспечивает организацию рационального лечебного питания в организациях здравоохранения.
Составляет ежедневные меню, картотеку блюд, меню-раскладок.
Осуществляет контроль за соблюдением инструкции по приготовлению лечебного питания, порядком выписки питания больным, приемом продуктовых передач.
Систематически контролирует химический состав и калорийность рациона, направляет блюда на лабораторное исследование, несет ответственность за качество приготовляемой пищи.
Обеспечивает соблюдение санитарных норм в пищеблоке.
Контролирует регулярность прохождения сотрудниками медицинских осмотров, организует проведение технического минимума среди технического и обслуживающего персонала пищеблока.
Ведет учетно-отчетную документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

182. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
пайдаланылған материалды дезинфекциялау тәртібі;
орта медицина персоналының қызметін ұйымдастыру мәселелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
183. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін жұмысқа кіріскен адамдар үшін тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша "Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі" сертификаттық цикл туралы сертификат немесе куәлік немесе "Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі немесе "Емдеу ісі" немесе "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, "Жалпы медицина" немесе "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалавриат, "Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі" сертификаттық цикл туралы куәлік және орта біліктілік деңгейдегі маман сертификаты.
6-параграф. Диеталық мейіргер
184. Лауазымдық міндеттері:
Денсаулық сақтау ұйымдарында тиімді емдік тамақтануды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
Күнделікті ас мәзірін, тағамдар картотекасын, ас-тарату мәзірін жасайды.
Емдік тамақ дайындау жөніндегі нұсқаулықтың сақталуын, науқастарға тамақ беру тәртібін, азық-түлік хабарларын қабылдауды бақылауды жүзеге асырады.
Рационның химиялық құрамы мен калориясын жүйелі түрде бақылайды, тағамдарды зертханалық зерттеуге жібереді, дайындалған тағамның сапасына жауап береді.
Ас блогында санитариялық нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Қызметкерлердің медициналық зерттеп-қараулардан өтуінің тұрақтылығын бақылайды, ас блогының техникалық және қызмет көрсету персоналы арасында техникалық минимумды өткізуді ұйымдастырады.
Есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

185. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
общие вопросы организации и основные принципы лечебного питания, основы диетологии, технологию приготовления блюд;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
186. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Акушерское дело" или "Гигиена и эпидемиология", свидетельство о прохождении повышения квалификации по диетологии;
при наличии высшего (сестринского) медицинского образования и послесреднего (бакалавриат), свидетельство о прохождении повышения квалификации по диетологии, сертификат специалиста в области здравоохранения со средним уровнем квалификации.
Параграф 7. Гигиенист стоматологический
187. Должностные обязанности:
Осуществляет диагностику кариеса зубов, болезней пародонта, некариозных поражений, болезней слизистой оболочки и регистрацию стоматологического статуса пациента.
Определяет гигиеническое состояние полости рта и обучает пациента методам чистки зубов, дает индивидуальные рекомендации по выбору средств гигиены для детей и взрослых, по уходу за ортодонтическими и ортопедическими конструкциями.
Осуществляет профилактические процедуры и гигиенические мероприятия, направленные на сохранение стоматологического здоровья населения и выработку навыков рационального ухода за полостью рта.
Составляет и реализует программу индивидуальной профилактики стоматологических заболеваний.
Проводит профилактику основных стоматологических заболеваний детей организованных детских коллективов, стоматологическое просвещение среди населения разных возрастных групп, медицинского персонала, воспитателей детских дошкольных учреждений, учителей, родителей, анкетирование населения по вопросам профилактики стоматологических заболеваний.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

185. Білуі тиіс.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
емдік тамақтануды ұйымдастырудың жалпы мәселелері мен негізгі қағидаттары, диетология негіздері, тағам дайындау технологиясы;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
186. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" немесе "Гигиена және эпидемиология" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, диетология бойынша біліктілігін арттырудан өту туралы куәлік;
жоғары (мейіргер) медициналық білімі және орта білімнен кейінгі (бакалавриат) білімнің болуы, диетология бойынша біліктілігін арттырудан өту туралы куәлік, орта біліктілік деңгейдегі денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
7-параграф. Стоматологиялық гигиенист
187. Лауазымдық міндеттері:
Тіс кариесін, пародонт ауруларын, кариозды емес зақымдануларды, шырышты қабық ауруларын диагностикалауды және пациенттің стоматологиялық мәртебесін тіркеуді жүзеге асырады.
Ауыз қуысының гигиеналық жағдайын анықтайды және науқасты тістерін тазарту әдістеріне үйретеді, балалар мен ересектерге арналған гигиена құралдарын таңдау, ортодонтиялық және ортопедиялық құрылымдарға күтім жасау бойынша жеке ұсыныстар береді.
Халықтың стоматологиялық денсаулығын сақтауға және ауыз қуысына тиімді күтім жасау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған профилактикалық рәсімдер мен гигиеналық іс-шараларды жүзеге асырады.
Стоматологиялық аурулардың жеке профилактикалық бағдарламасын жасайды және жүзеге асырады.
Ұйымдастырылған балалар ұжымдарының балаларының негізгі стоматологиялық ауруларының профилактикасын, әр түрлі жастағы топтардың халықтыңы, медицина қызметкерлері, мектепке дейінгі балалар мекемелерінің тәрбиешілері, мұғалімдер, ата-аналар арасында стоматологиялық ағарту жұмыстарын жүргізеді, стоматологиялық аурулардың профилактикалық мәселелері бойынша халыққа сауалнама жүргізеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

188. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
принципы диспансеризации населения;
индексы регистрации интенсивности кариеса и болезней пародонта,
гигиенического состояния полости рта;
методы и средства индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта;
методы стерилизации инструментария; основы организации стоматологической помощи;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
189. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Стоматология" (квалификации "помощник врача-стоматолога" или "гигиенист стоматологический" или "дантист"), сертификат специалиста по профилю специальности
Параграф 8. Дантист
190. Должностные обязанности:
Проводит работу по профилактике заболеваний и поражений зубов, лечение кариеса, лечение временных зубов и простое удаление зубов у детей и взрослых.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
191. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методы оказания первой медицинской помощи при неотложных состояниях;
порядок хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

188. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
халықты диспансеризациялау қағидаттары;
кариес және пародонт ауруларының қарқындылығын тіркеу индекстері,
ауыз қуысының гигиеналық жағдайы; ауыз қуысының жеке және кәсіби гигиенасының әдістері мен құралдары;
құрал-саймандарды стерильдеу әдістері; стоматологиялық көмекті ұйымдастыру негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
189. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Стоматология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі ("стоматолог дәрігердің көмекшісі" немесе "стоматологиялық гигиенист" немесе "дантист" біліктіліктері), мамандық бейіні бойынша маман сертификаты.
8-параграф. Дантист
190. Лауазымдық міндеттері:
Балалар мен ересектердегі тістердің аурулары мен зақымдануларының профилактикасы, асқынбаған кариесті емдеу, уақытша тістерді емдеу және тістерді қарапайым жұлу бойынша жұмыстарды жүргізеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
191. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
шұғыл жағдайларда медициналық алғашқы көмек көрсету әдістері;
дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау тәртібі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп пен нормалар.

192. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Стоматология" (квалификация "дантист" или "зубной врач"), сертификат специалиста в области здравоохранения по профилю специальности или высшее медицинское образование по специальности "Стоматология".
Параграф 9. Помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога)
193. Должностные обязанности:
Осуществляет регистрацию стоматологического статуса пациента, неотложную доврачебную помощь при острых заболеваниях в челюстно-лицевой области, соблюдение санитарно-эпидемиологического режима в стоматологических учреждениях.
Определяет гигиеническое состояние полости рта пациентов и обучает их методам чистки зубов, дает индивидуальные рекомендации по выбору средств гигиены для детей и взрослых, по уходу за ортодонтическими и ортопедическими конструкциями.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Осуществляет помощь врачу-стоматологу при лечении заболеваний и поражений зубов, органов полости рта и челюстно-лицевой области.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
194. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методы оказания первой медицинской помощи при неотложных состояниях;
принципы диспансеризации населения;
индексы регистрации интенсивности кариеса и болезней пародонта, гигиенического состояния полости рта;
методы и средства индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта;
методы стерилизации инструментария;
виды и методы зубного протезирования и особенности при работе с протезным материалом;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
195. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Стоматология" (квалификации "помощник врача-стоматолога" или "гигиенист стоматологический" или "дантист"), сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности.

192. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Стоматология мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі ("Дантист" және "Тіс дәрігері" біліктіліг"), мамандық бейіні бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі.
9-параграф. Стоматолог дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті)
193. Лауазымдық міндеттері:
Пациенттің стоматологиялық статусын тіркеуді, жақ-бет аумағындағы жіті аурулар кезінде шұғыл дәрігерге дейінгі көмекті, стоматологиялық мекемелерде санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтауды жүзеге асырады.
Пациенттердің ауыз қуысының гигиеналық жағдайын анықтайды және оларға тіс тазалау әдістерін үйретеді, балалар мен ересектерге арналған гигиеналық құралдарды таңдау, ортодонтиялық және ортопедиялық құрылымдарға күтім жасау бойынша жеке ұсыныстар береді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Тіс, ауыз қуысы мүшелері мен жақ-бет аймағының аурулары мен зақымдануларын емдеуде тіс дәрігеріне көмек көрсетеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
194. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
Кезек күттірмейтін жағдайларда медициналық алғашқы көмек көрсету әдістері;
халықты диспансеризациялау қағидаттары;
тісжегі мен пародонт ауруларының қарқындылығын, ауыз қуысының гигиеналық жай-күйін тіркеу индекстері;
ауыз қуысының жеке және кәсіби гигиенасының әдістері мен құралдары;
құралдарды стерильдеу әдістері;
тіс протездеу түрлері мен әдістері және протездік материалмен жұмыс істеу кезіндегі ерекшеліктер;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
195. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Стоматология" мамандығы ("дәрігер-стоматологтың көмекшісі" немесе "стоматологиялық гигиенист" немесе "дантист" біліктіліктері) бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, мамандығы бойынша денсаулық сқатау саласындағы маман сертификаты.

Параграф 10. Техник зубной (лаборант зубопротезного отделения, кабинета)
196. Должностные обязанности:
Изготавливает зубные протезы, искусственные коронки, включая металлокерамику, простые конструкции штифтовых зубов, мостовидных, бюгельных и съемных пластинчатых протезов, ортодонтические и челюстно-лицевые конструкции.
Делает оттиски и изготавливает рабочие модели из различных материалов.
Проводит паяние, сплавки, обжиг, отбеливание, отделку, полировку деталей, протезов и аппаратов.
Систематически пополняет отделение (кабинет) медицинским инструментарием, медикаментами и материалами, обеспечивает сохранность имущества и медицинского инвентаря в отделении и своевременный ремонт оборудования, правильность учета и хранения сильнодействующих, ядовитых, наркотических и психотропных лекарственных средств.
Обеспечивает выполнение порядка по асептике и антисептике, своевременное и точное выполнение заданий врача-стоматолога, выполнение работ по зубопротезированию.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
197. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
основы медицинской стоматологической помощи;
организацию производства зуботехнической лаборатории;
основные материалы, применяемые в зубопротезной технике;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
198. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Стоматология ортопедическая" и "Стоматология", квалификация "дантист", свидетельство о повышении квалификации по специальности "Стоматология ортопедическая"
Параграф 11. Медицинский лаборант
199. Должностные обязанности:
Проводит лабораторные исследования под руководством врача и самостоятельно подготавливает для их проведения лабораторную аппаратуру, реактивы, химическую посуду, питательные среды, красящие и дезинфицирующие растворы;
Принимает и регистрирует биологический материал, поступивший на исследование;
Проверяет соответствие его упаковки и времени доставки необходимым требованиям;
Осуществляет проверку пригодности поступившего для исследования материала, правильность оформления сопроводительной документации;
Приготавливает стандартные и рабочие растворы для градуировки приборов, питательных сред, реактивов, красок и дезинфицирующих растворов;
Проводит стерилизацию лабораторного инструмента, посуды;
Передает результаты исследований врачу. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию;
Выполняет различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями;
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима;

10-параграф. Tic технигі (тіс протездеу бөлімінің, кабинетінің зертханашысы)
196. Лауазымдық міндеттері:
Тіс протездерін, жасанды сауыттарды, соның ішінде металл-керамиканы, штифті тістердің қарапайым құрылымдарын, көпіртәріздес, бюгельді және алмалы-салмалы пластиналы протездерді, ортодонтиялық және жақ-бет құрылымдарын дайындайды.
Әртүрлі материалдардан жұмыс үлгілерін дайындайды және таңба жасайды.
Бөлшектерді, протездер мен аппараттарды дәнекерлеу, балқыту, күйдіру, ағарту, өңдеу, жылтырату жұмыстарын жүргізеді.
Бөлімшені (кабинетті) медициналық құрал-саймандармен, дәрі-дәрмектермен және материалдармен жүйелі түрде толықтырады, бөлімшедегі мүлік пен медициналық мүкәммалдың сақталуын және жабдықтарды уақтылы жөндеуді, күшті әсер ететін, улы, есірткі және психотроптық дәрілік заттарды есепке алу мен сақтаудың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Асептика және антисептика тәртібінің орындалуын, тіс дәрігері тапсырмаларының уақтылы және дәл орындалуын, тіс протездеу жұмыстарының орындалуын қамтамасыз етеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
197. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
медициналық стоматологиялық көмек негіздері;
тіс-техникалық зертхана өндірісін ұйымдастыру;
тіс протездеу техникасында қолданылатын негізгі материалдар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
198. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Ортопедиялық стоматология" және "Стоматология" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, "дантист" біліктілігі, "Ортопедиялық стоматология" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлік.
11-параграф. Медицинлық зертханашы
199. Лауазымдық міндеттері:
Дәрігердің басшылығымен зертханалық зерттеулер жүргізеді және оларды жүргізу үшін зертханалық аппаратураны, реактивтерді, химиялық ыдыстарды, қоректік ортаны, бояғыш және дезинфекциялық ерітінділерді дербес дайындайды.
Зерттеуге келіп түскен биологиялық материалды қабылдайды және тіркейді.
Оның орамасының және жеткізу уақытының қажетті талаптарға тиістігін тексереді.
Зерттеу үшін келіп түскен материалдың жарамдылығын, ілеспе құжаттаманың дұрыс ресімделуін зерттеп-қарауды жүзеге асырады. Аспаптарды, қоректік орталарды, реактивтерді, бояулар мен дезинфекциялық ерітінділерді градуирлеуге арналған стандартты және жұмыс ерітінділерін дайындайды.
Зертханалық құралдарды, ыдыстарды стерильдеуді жүргізеді.
Зерттеу нәтижелерін дәрігерге береді. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Жүргізілетін зерттеулерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындайды.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

200. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
микробиологическую диагностику основных инфекционных заболеваний;
основы санитарно-микробиологических исследований, методы общеклинических, биохимических, гематологических и цитологических лабораторных исследований;
технику проведения лабораторных исследований с использованием лабораторной аппаратуры;
порядок эксплуатации лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
201. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Медицинский лаборант", "Здравоохранение" и сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
Параграф 12. Рентгенолаборант
202. Должностные обязанности:
Проводит рентгенологические исследования под руководством врача, а также проводит рентгенологические исследования на дентальных рентген-аппаратах.
Самостоятельно готовит для их проведения рентгенологическую аппаратуру, реактивы, рентгеновские пленки.
Готовит пациентов к контрастным методам обследования.
Осуществляет правильность оформления сопроводительной документации.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Проводит укладки (обычные, сложные) при проведении рентген обследований.
Производит, проявляет, промывает, закрепляет, маркирует, высушивает рентгенограмму.
Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, радиационной безопасности, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
203. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
биологическое действие рентгеновского излучения и методы дозиметрии;
принципы защиты медперсонала и пациентов;
фотолабораторный процесс, рентгенотехнику;
принципы работы рентгеновских аппаратов;
принципы, особенности, правила и методы рентген-исследований всех органов и систем, рентген-исследований в педиатрии, стоматологии;
принципы флюорографии и рентгенографии, компьютерной томографии и магнитно-ядерного резонанса, ангиографии;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

200. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
негізгі инфекциялық аурулардың микробиологиялық диагностикасы; санитариялық-микробиологиялық зерттеулердің негіздері, жалпы клиникалық, биохимиялық, гематологиялық және цитологиялық зертханалық зерттеулердің әдістері;
зертханалық аппаратураны пайдалана отырып, зертханалық зерттеулер жүргізу техникасы;
зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалану тәртібі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
201. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Медициналық зертханашы", "Денсаулық сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі және тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
12-параграф. Рентген зертханашысы
202. Лауазымдық міндеттері:
Дәрігердің басшылығымен рентгенологиялық зерттеулер жүргізеді, сондай-ақ дентальді рентген-аппараттарда рентгенологиялық зерттеулер жүргізеді.
Оларды жүргізу үшін өз бетінше рентгенологиялық аппаратураны, реактивтерді, рентген пленкаларды дайындайды.
Пациенттерді контрасты зерттеп-қарау әдістеріне дайындайды.
Ілеспе құжаттаманың дұрыс ресімделуін жүзеге асырады.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүзеге асырады.
Рентген зерттеулерін өткізу кезінде науқастың (қарапайым, күрделі) орналасуын жүргізеді.
Рентгенограмманы өндіреді, шығарады, жуады, бекітеді, таңбалайды, құрғатады.
Кезек күттірмейтін жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, радиациялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
203. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
рентген сәулесінің биологиялық әсері және дозиметрия әдістері; медицина қызметкерлері мен пациенттерді қорғау қағидаттары;
фотозертханалық процесс, рентген техникасы; рентген аппараттарының жұмыс қағидаттары;
барлық органдар мен жүйелерді рентген-зерттеудің, педиатриядағы, стоматологиядағы рентген-зерттеудің қағидаттары, ерекшеліктері, қағидалары мен әдістері;
флюорография және рентгенография, компьютерлік томография және магниттік-ядролық резонанс, ангиография қағидаттары;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

204. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело" или "Акушерское дело" или "Стоматология" или "Лабораторная диагностика") и сертификат о прохождении сертификационного курса "Сестринское дело в рентгенологии".
Параграф 13. Оптик и оптикометрист
205. Должностные обязанности:
Осуществляет исследование функций зрения пациентов с использованием современной офтальмо-диагностической аппаратуры.
Проводит проверку остроты зрения, периметрию, рефрактометрию, офтальмометрию, биомикроскопию, тонометрию.
Исследует бинокулярное зрение, определяет вид и степень аметропии, наличие астигматизма.
Диагностирует основные признаки заболеваний органа зрения.
Подбирает средства коррекции зрения.
Дает индивидуальные рекомендации по уходу за ними.
Участвует в определении заявок на изделия очковой оптики.
Оказывает неотложную медицинскую помощь при острых заболеваниях и повреждениях органа зрения (в том числе удаление инородных тел с поверхности конъюнктивы глаза).
Выявляет среди обращающихся лиц, нуждающихся в сложной коррекции зрения и лечения у врача-офтальмолога, направляет их к нему.
Принимает участие в гигиеническом воспитании и пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Ведет учетно-отчетную документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
206. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
основные понятия и законы геометрической оптики;
основные методы оказания доврачебной помощи при неотложных состояниях, современные корректирующие зрение материалы;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
207. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Медицинская оптика", сертификат специалиста по специальности "Медицинская оптика".

204. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" (немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушериялық іс" немесе "Стоматология" немесе "Зертханалық диагностика") мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі және "Рентгенологиядағы мейіргер ісі" мамандығы бойынша сертификаттық курстан өткені туралы сертификат.
13-параграф. Оптик және оптикометрист
205. Лауазымдық міндеттері:
Заманауи офтальмологиялық-диагностикалық аппаратураны пайдалана отырып, пациенттердің көру функцияларын зерттеуді жүзеге асырады.
Көру өткірлігін, периметрияны, рефрактометрияны, офтальмометрияны, биомикроскопияны, тонометрияны тексереді. Бинокулярлық көруді зерттейді, аметропияның түрі мен дәрежесін, астигматизмнің болуын анықтайды. Көру ағзасы ауруларының негізгі белгілерін диагностикалайды.
Көруді түзету құралдарын таңдайды. Оларға күтім жасау бойынша жеке ұсыныстар береді. Көзілдірік оптикасы бұйымдарына өтінімдерді анықтауға қатысады.
Жіті аурулар және көру мүшесінің зақымдануы кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетеді (оның ішінде көздің конъюнктивасы бетінен бөгде денелерді алып тастау). Офтальмолог дәрігердің көру қабілетін күрделі түзетуді және емдеуді қажет ететін жүгінуші адамдардың арасынан анықтайды, оларды оған жібереді.
Халық арасында салауатты өмір салтын насихаттау және гигиеналық тәрбиелеуге қатысады.
Есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
206. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
геометриялық оптиканың негізгі ұғымдары мен заңдары;
кезек күттірмейтін жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің негізгі әдістері, көруді заманауи түзететін материалдар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
207. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Медициналық оптика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, "Медициналық оптика" мамандығы бойынша маман сертификаты.

Параграф 14. Инструктор по лечебной физкультуре
208. Должностные обязанности:
Готовит помещение, гимнастические предметы и снаряды для проведения занятий по лечебной физкультуре.
Контролирует самочувствие больных до и после проведения занятий.
Проводит занятия с больными в бассейне и на механотерапевтических аппаратах.
По назначению врача проводит отдельные виды лечебного массажа.
Совместно с врачом по лечебной физкультуре разрабатывает схемы лечебной гимнастики и комплексы физических упражнений.
Осуществляет проведение индивидуальных и групповых занятий лечебной и гигиенической гимнастикой, проводит функциональные пробы с физической нагрузкой, оценку физического развития, физической работоспособности человека, функции внешнего дыхания, сердечно-сосудистой системы, нервно-мышечного аппарата при занятиях лечебной физкультурой.
Обеспечивает соблюдение санитарно-гигиенических требований, предъявляемых к организации работы залов для групповых и индивидуальных занятий лечебной физкультурой.
Оказывает первую помощь при неотложных состояниях.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
209. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
основы анатомии, физиологии и патофизиологии организма, возрастную физиологию;
методики проведения занятий по лечебной физкультуре для больных с различными заболеваниями;
показания и противопоказания к проведению занятий по лечебной физкультуре;
основы проведения лечебного массажа, виды и типы массажа;
возможные осложнения при проведении лечебной физкультуры, меры по их предупреждению и устранению;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
210. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее-профессиональное) (медицинское, физкультурное) образование по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Акушерское дело"; физкультурное образование) свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности.

14-параграф. Емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы
208. Лауазымдық міндеттері:
Емдік дене шынықтыру сабақтарын өткізу үшін бөлме, гимнастикалық заттар мен снарядтар дайындайды.
Сабақтарға дейін және одан кейін науқастардың әл-ауқатын бақылайды. Науқастармен бассейнде және механотерапиялық аппараттарда сабақ жүргізеді.
Дәрігердің тағайындауы бойынша емдік массаждың жекелеген түрлерін жүргізеді. Емдік дене шынықтыру жөніндегі дәрігермен бірлесіп емдік гимнастика схемаларын және дене жаттығулары кешендерін әзірлейді.
Емдік және гигиеналық гимнастикамен жеке және топтық сабақтар өткізуді жүзеге асырады, дене жүктемесімен функционалдық сынамалар жүргізеді, адамның физикалық дамуын, физикалық жұмысқа қабілеттілігін, сыртқы тыныс алу, жүрек функцияларын бағалайды.
Емдік дене шынықтырумен айналысу кезіндегі тамыр жүйесі, нерв-бұлшықет аппараты.
Емдік дене шынықтырумен топтық және жеке айналысу үшін залдардың жұмысын ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Шұғыл жағдайларда медициналық алғашқы көмек көрсетеді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
209. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
анатомия, физиология және патофизиология негіздері, жас ерекшелік физиологиясы;
әртүрлі аурулары бар науқастарға арналған емдік дене шынықтыру сабақтарын өткізу әдістемесі;
емдік дене шынықтыру сабақтарын өткізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер; емдік массаж жүргізу негіздері, массаж түрлері мен түрлері;
емдік дене шынықтыруды жүргізу кезіндегі ықтимал асқынулар, олардың профилактикалық және жою жөніндегі шаралар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
210. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушериялық іс", дене шынықтыру білімі) мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі (орта, орта-кәсіптік), тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.

Параграф 15. Регистратор медицинский
211. Должностные обязанности:
Ведет регистрацию больных, обратившихся за медицинской помощью в лечебную организацию.
Обеспечивает хранение и доставку медицинских карт в кабинет врача в поликлинике или в отделение стационара.
Ежемесячно представляет отчет медицинскому статистику организации.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
212. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
коммуникативные навыки при общении с пациентами и персоналом;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
213. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование, свидетельство о прохождении повышения квалификации по соответствующему профилю без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 16. Помощник эпидемиолога*
214. Должностные обязанности:
Проводит санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия, санитарно-просветительную работу среди населения, включая гигиеническое обучение и воспитание, пропаганду здорового образа жизни, а также санитарно-эпидемиологическое обследование объектов и эпидемиологических очагов с отбором проб для лабораторных исследований: продуктов питания, товаров, изделий, строительных материалов, товаров широкого потребления, токсических, радиоактивных и биологических веществ, питьевой воды, сточных вод, почв и их лабораторные и инструментальные исследования.
Работает в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний, вызываемых патогенами, в том числе особо опасными инфекциями.
Проводит лабораторные исследования по выделению патогенных микроорганизмовиз клинического материала и материала из компонентов внешней среды (для микробиологических лабораторий).
Принимает участие в сборе и обработке материалов.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Обеспечивает регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной и неинфекционной заболеваемости.
Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования.
Готовит оборудование к проведению лабораторных исследований, инструментальных замеров.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.

15-параграф. Медициналық тіркеуші
211. Лауазымдық міндеттері:
Емдеу ұйымына медициналық көмекке жүгінген науқастарды тіркеуді жүргізеді.
Медициналық карталарды сақтауды және емханадағы дәрігер кабинетіне немесе стационар бөлімшесіне жеткізуді қамтамасыз етеді.
Ай сайын ұйымның медициналық статистикасына есеп береді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
212. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
пациенттермен және персоналмен қарым-қатынас жасау кезіндегі коммуникативтік дағдылар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
213. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қоймастан тиісті бейін бойынша біліктілікті арттырудан өткені туралы куәлік.
16-параграф. Гигиенист эпидемиолог*
214. Лауазымдық міндеттері:
Санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізеді. Халық арасында санитариялық-ағарту жұмыстарын, соның ішінде гигиеналық оқыту мен тәрбиелеуді, салауатты өмір салтын насихаттауды жүргізеді.
Патогендерді тудыратын инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарында, оның ішінде аса қауіпті инфекциялармен жұмыс жасайды.
Патогенді микроорганизмдерді клиникалық материалдан және сыртқы орта компоненттерінен (микробиологиялық зертханалар үшін) оқшаулау бойынша зертханалық зерттеулер жүргізеді.
Материалдарды жинауға және өңдеуге қатысады. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Зертханалық зерттеулер үшін сынамалар: тамақ өнімдерін, тауарларды, бұйымдарды, құрылыс материалдарын, кең тұтынылатын тауарларды, уытты, радиоактивті және биологиялық заттарды, ауыз суды, сарқынды суларды, топырақты іріктеп, объектілерді және эпидемиологиялық ошақтарды санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарауді және олардың зертханалық және аспаптық зерттеулерін жүргізеді.
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды сүйемелдейтін зертханалық зерттеулерді, сынақтарды, өлшеулерді орындайды.
Инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылықтың деректерін тіркеуді, есепке алуды және статистикалық өңдеуді қамтамасыз етеді.
Зертханалық жабдықтың жарамды күйін бақылайды. Зертханалық зерттеулер, аспаптық өлшеулер жүргізуге жабдықтар дайындайды.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

215. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
правовые и нормативные акты и документы в области гигиены и эпидемиологии
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
216. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование по специальности "Гигиена и эпидемиология" или техническое и профессиональное медицинское образование, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 17. Лаборант санитарно-эпидемиологического профиля*
217. Должностные обязанности:
Отбор проб в эпидемиологические очаги для лабораторных исследований: продуктов питания, товаров, изделий, строительных материалов, товаров широкого потребления, токсических, радиоактивных и биологических веществ, питьевой воды, сточных вод, почв и их лабораторные и инструментальные исследования.
Принимает участие в сборе и обработке материалов.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования.
Готовит оборудование к проведению лабораторных исследований, инструментальных замеров.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Проводит лабораторные исследования по выделению патогенных микроорганизмов из клинического материала и материала из компонентов внешней среды (для микробиологических лабораторий).
218. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

215. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
гигиена және эпидемиология саласындағы құқықтық және нормативтік актілер мен құжаттар.
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
216. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі немесе техникалық және кәсіптік медициналық білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
17-параграф. Санитариялық-гигиеналық бейін зертханашысы*
217. Лауазымдық міндеттері:
Зертханалық зерттеулер үшін эпидемиологиялық ошақтарға сынамалар алу: Тамақ өнімдері, тауарлар, бұйымдар, құрылыс материалдары, кең тұтынылатын тауарлар, уытты, радиоактивті және биологиялық заттар, ауыз су, сарқынды сулар, топырақ және олардың зертханалық және аспаптық зерттеулері.
Материалдарды жинауға және өңдеуге қатысады.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Зертханалық жабдықтың жарамды күйін бақылайды.
Зертханалық зерттеулер, аспаптық өлшеулер жүргізуге жабдықтар дайындайды.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Патогенді микроорганизмдерді клиникалық материалдан және сыртқы орта компоненттерінен (микробиологиялық зертханалар үшін) оқшаулау бойынша зертханалық зерттеулер жүргізеді.
218. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
санитария және гигиена саласындағы құқықтық және нормативтік актілер мен құжаттар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

219. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование по направлениям подготовки кадров: "Гигиена и эпидемиология" или "Лабораторная диагностика" или "Естественные науки, математика и статистика", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Параграф 18. Инструктор-дезинфектор
220. Должностные обязанности:
Выполняет работу по проведению дезинфекционных мероприятий, определяет их объем, методику и средства проведения дезинфекции, дезинсекции и дератизации отдельных объектов.
Работает в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний, вызываемых патогенами, в том числе особо опасными инфекциями.
Осуществляет руководство дезинфекционной бригадой и принимает участие в проведении заключительной и профилактической дезинфекции.
Контролирует приготовление, использование дезинфекционных растворов, применение аппаратуры, инвентаря, качество выполненной дезинфекции, соблюдение дезинфекторами правил личной и общественной безопасности.
Контролирует соблюдение методик при выполнении дезинфекционных, дератизационных и дезинсекционных работ.
Оформляет документацию на выполнение дезинфекционных работ.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
221. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
порядок и условия применения средств индивидуальной защиты и оказания первой помощи при отравлениях;
номенклатуру и нормы расхода дезинфицирующих препаратов;
условия хранения и транспортировки дезинфекционных средств;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

219. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Гигиена және эпидемиология" немесе "Зертханалық диагностика" немесе "Жаратылыстану ғылымдар, математика және статистика" кадрларын даярлау бағыты бойынша техникалық және кәсіптік білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
*Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.
18-параграф. Нұсқаушы дезинфектор
220. Лауазымдық міндеттері:
Дезинфекциялау іс-шараларын жүргізу жөніндегі жұмысты жүзеге асырады және орындайды, олардың көлемін, жекелеген объектілерге дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу әдістемесі мен құралдарын айқындайды.
Патогендерді тудыратын инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарында, оның ішінде аса қауіпті инфекциялармен жұмыс жасайды.
Дезинфекциялау бригадасына басшылықты жүзеге асырады және қорытынды және профилактикалық дезинфекция жүргізуге қатысады. Дезинфекциялық ерітінділердің дайындалуын, пайдаланылуын, аппаратураның, мүкәммалдың қолданылуын, орындалған дезинфекцияның сапасын, дезинфекторлардың жеке және қоғамдық қауіпсіздік ережелерін сақтауын бақылайды.
Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық жұмыстарды орындау кезінде әдістемелердің сақталуын бақылайды. Дезинфекциялық жұмыстарды орындауға арналған құжаттаманы ресімдейді
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
221. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
жеке қорғану құралдарын қолданудың және улану кезінде алғашқы көмек көрсетудің тәртібі мен шарттары;
дезинфекциялау препараттарының номенклатурасы мен шығыс нормалары;
дезинфекциялық құралдарды сақтау және тасымалдау шарттары;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

222. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование по специальности "Гигиена и эпидемиология" или техническое и профессиональное медицинское образование, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
Параграф 19. Социальный работник в сфере здравоохранения
223. Должностные обязанности:
Осуществляет свою деятельность под руководством специалиста по социальной работе в сфере здравоохранения, уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому.
Наблюдает за состоянием пациента.
Содействует медицинскому и психологическому лечению больных, помогает адаптации пациента к новым условиям пребывания.
Решает вопросы социальной поддержки больного (оформление запросов, юридических документов, участие или помощь в оформлении направления на медико-социальную экспертизу, в дом престарелых и лиц с инвалидностью).
Организует по просьбе больных отправления религиозных потребностей и родственников траурных ритуальных церемоний.
Ведет учетно-отчетную документацию по социальной службе.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
224. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "О специальных социальных услугах", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
основные принципы по организации социально-бытового обслуживания одиноких нетрудоспособных граждан и детей с ограниченными возможностями;
психологические и физиологические особенности пожилых людей, организации коммунально-бытового обслуживания;
приемы оказания неотложной доврачебной помощи;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

222. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі немесе техникалық және кәсіптік медициналық білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
19-параграф. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер
223. Лауазымдық міндеттері:
Өз қызметін денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның басшылығымен жүзеге асырады.
Емдеу-профилактикалық ұйымында және үйде науқастарға күтім жасайды.
Пациенттің жай-күйін бақылайды.
Науқастарды медициналық және психологиялық емдеуге жәрдемдеседі, пациенттің жаңа болу жағдайларына бейімделуіне көмектеседі.
Науқасты әлеуметтік қолдау мәселелерін шешеді (сауалдарды, заңды құжаттарды ресімдеу, медициналық-әлеуметтік сараптамаға, қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үйіне жолдаманы ресімдеуге қатысу немесе көмек көрсету);
Науқастардың және туған-туысқандарының өтініші бойынша аза тұту салттық рәсімдерінің діни қажеттіліктерін жөнелтуді ұйымдастырады.
Әлеуметтік қызмет бойынша есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
224. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
жалғызбасты, еңбекке жарамсыз азаматтар мен кемтар балаларға әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі негізгі қағидаттар;
қарт адамдардың психологиялық және физиологиялық ерекшеліктері, коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
кезек күттірмейтін дәрігерге дейінгі көмек көрсету тәсілдері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

225. Требования к квалификации.
техническое и профессиональное (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование, свидетельство о прохождении повышения квалификации по профилю.
Параграф 20. Сестра (брат) младшая (младший) медицинская (медицинский)
226. Должностные обязанности:
Исполняет свои обязанности под руководством медицинской сестры.
Осуществляет базовый уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому, в том числе обеспечение личной гигиены, смену нательного и постельного белья, кормление пациента с ограниченными возможностями ухода за собой, наблюдает и оценивает состояние больного.
Ассистирует медицинской сестре общей практики в осуществлении мероприятий по сестринскому уходу за больным.
Обеспечивает транспортировку, сопровождение и перемещение пациентов.
Осуществляет антропометрические измерения и регистрирует данные пациентов.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Обеспечивает содержание в чистоте больных, помещения.
Следит за правильным использованием, хранением и стерилизацией инструментария, предметов ухода за больными, за перевязочными средствами и предметами ухода за больными, осуществляет дезинфекционные мероприятия.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
227. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства, об административных правонарушениях", о противодействии коррупции;
вопросы организации сестринской деятельности;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
228. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное (медицинское) образование по специальности "Сестринское дело" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 21. Массажист медицинский
229. Должностные обязанности:
Осуществляет контроль соблюдения санитарно-гигиенических требований, предъявляемых к организации работы кабинета массажа и рабочего места массажиста.
Готовит пациентов к массажу, осуществляет контроль состояния пациентов во время проведения процедур.
Проводит лечебный (классический), сегментарный, точечный, спортивный, гигиенический, косметический, аппаратный массаж, подводный душ-массаж.
Использует методики массажа при заболеваниях и травмах опорно-двигательного аппарата, центральной и периферической нервной системы, внутренних органов, болезнях обмена веществ, мочеполовой системы, кожи в послеоперационный период восстановительного лечения в хирургии.
Использует методики массажа у детей, массажа и физических упражнений в раннем детском возрасте.
Соблюдает правила сочетания массажа с лечебной физкультурой, физиотерапевтическими процедурами, вытяжением, мануальной терапией, требования по безопасности и охране труда, гигиены труда, противопожарной безопасности при эксплуатации помещений, оборудования и оснащения, используемого для занятий медицинским массажем.
Обеспечивает инфекционную безопасность пациентов и медицинского персонала, выполняет требования инфекционного контроля в кабинете массажа.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Соблюдает морально-правовые нормы профессионального общения, выполняет требования трудовой дисциплины.
Проводит санитарно-просветительную работу.

225. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық білімі) білімі, бейіні бойынша біліктілікті арттырудан өткені туралы куәлік.
20-параграф. Кіші мейіргер
226. Лауазымдық міндеттері:
Өз міндеттерін мейіргерінің басшылығымен орындайды.
Емдеу-профилактикалық ұйымда және үйде науқастарға базалық күтімді, оның ішінде жеке гигиенаны, іш-киімдерін және төсе орнын ауыстыруды жүзеге асырады, мүмкіндігі шектеулі пациентті тамақтандыру, науқастың жағдайын бақылайды және бағалайды.
Жалпы практика мейіргеріне науқасқа мейіргер күтімі бойынша іс-шараларды жүзеге асыруға ассисент болады.
Пациенттерді тасымалдауды, алып жүруді және орын ауыстыруды қамтамасыз етеді.
Антропометриялық өлшеулерді жүзеге асырады және пациенттердің деректерін тіркейді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Науқастарды, үй-жайларды таза ұстауды қамтамасыз етеді. Құрал-саймандардың, науқастарды күту заттарының, таңу құралдары мен науқастарды күту заттарының дұрыс пайдаланылуын, сақталуын және стерилизациялануын қадағалайды, дезинфекциялау іс-шараларын жүзеге асырады.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
227. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек, әкімшілік құқық бұзушылық туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының негіздері;
мейргерлік қызметті ұйымдастыру мәселелері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
228. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (медициналық) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
21-параграф. Медициналық массажист
229. Лауазымдық міндеттері:
Массаж бөлмесінің және массажшының жұмыс орнының жұмысын ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Пациенттерді массажға дайындайды, емшаралар жүргізу кезінде пациенттердің жай-күйін бақылауды жүзеге асырады.
Емдік (классикалық), сегменттік, нүктелік, спорттық, гигиеналық, косметикалық, аппараттық массаж, су асты душ-массажын жүргізеді.
Хирургияда қалпына келтіру емінің операциядан кейінгі кезеңінде тірек-қимыл аппаратының, орталық және перифериялық нерв жүйесінің, ішкі ағзалардың, зат алмасу ауруларының, несеп-жыныс жүйесінің, терінің аурулары мен жарақаттары кезінде массаждың жеке әдістерін қолданады.
Ерте балалық шақта балаларда массаж, массаж және жаттығу әдістерін қолданады.
Массаждың емдік дене шынықтырумен, физиотерапиялық ем-шарамен, тартумен, мануалдық терапиямен үйлесу қағидаларын сақтайды.
Медициналық массажбен айналысу үшін пайдаланылатын үй-жайларды, жабдықтарды және жарақтарды пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, еңбек гигиенасы, өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтайды.
Пациенттер мен медициналық персоналдың инфекциялық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді, массаж кабинетінде инфекциялық бақылау талаптарын орындайды.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Кәсіби қарым-қатынастың моральдық-құқықтық нормаларын сақтайды, еңбек тәртібінің талаптарын орындайды.
Санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді.

230. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
231. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело"), сертификационный курс по специальности "Классический и лечебный массаж".
Параграф 22. Старший медицинский лаборант
232. Должностные обязанности:
Контролирует качественное выполнение работы младшего медицинского персонала.
Контролирует выполнение младшим медицинским персоналом правил техники безопасности и санитарно-эпидемического режима.
Обеспечивает сотрудников подразделения необходимыми для работы оборудованием, расходными материалами, реактивами и изделиями медицинского назначения.
Проводит лабораторные исследования под руководством врача и самостоятельно подготавливает для их проведения лабораторную аппаратуру, реактивы, химическую посуду, питательные среды, красящие и дезинфицирующие растворы.
Принимает и регистрирует биологический материал, поступивший на исследование, проверяет соответствие его упаковки и времени доставки необходимым требованиям.
Осуществляет проверку пригодности поступившего для исследования материала, правильность оформления сопроводительной документации.
Приготавливает стандартные и рабочие растворы для градуировки приборов, питательных сред, реактивов, красок и дезинфицирующих растворов.
Проводит стерилизацию лабораторного инструмента, посуды.
Передает результаты исследований врачу.
Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию.
Выполняет различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
233. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
микробиологическую диагностику основных инфекционных заболеваний;
основы санитарно-микробиологических исследований, методы общеклинических, биохимических, гематологических и цитологических лабораторных исследований;
технику проведения лабораторных исследований с использованием лабораторной аппаратуры;
порядок эксплуатации лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

230. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
231. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" (немесе "Емдеу ісі", "Акушериялық іс") мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі, "Классикалық және емдік массаж" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
22-параграф. Аға медициналық зертханашы
232. Лауазымдық міндеттері:
Кіші медицина персоналының жұмысының сапалы орындалуын бақылайды.
Кіші медицина қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасы мен санитариялық-эпидемиялық режим ережелерін орындауын бақылайды.
Бөлімше қызметкерлерін жұмысқа қажетті жабдықтармен, шығыс материалдарымен, реактивтермен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етеді.
Дәрігердің басшылығымен зертханалық зерттеулер жүргізеді және оларды жүргізу үшін зертханалық аппаратураны, реактивтерді, химиялық ыдыстарды, қоректік ортаны, бояғыш және дезинфекциялық ерітінділерді дербес дайындайды.
Зерттеуге келіп түскен биологиялық материалды қабылдайды және тіркейді, оның орамасының және жеткізу уақытының қажетті талаптарға сәйкестігін тексереді.
Зерттеу үшін келіп түскен материалдың жарамдылығын, ілеспе құжаттаманың дұрыс ресімделуін тексеруді жүзеге асырады.
Аспаптарды, қоректік орталарды, реактивтерді, бояулар мен дезинфекциялық ерітінділерді градуирлеуге арналған стандартты және жұмыс ерітінділерін дайындайды.
Зертханалық құралдарды, ыдыстарды стерильдеуді жүргізеді.
Зерттеу нәтижелерін дәрігерге береді.
Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді.
Жүргізілетін зерттеулерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындайды.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
233. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
негізгі инфекциялық аурулардың микробиологиялық диагностикасы;
санитариялық-микробиологиялық зерттеулер негіздері, жалпы клиникалық, биохимиялық, гематологиялық және цитологиялық зертханалық зерттеулер әдістері;
зертханалық аппаратураны пайдалана отырып, зертханалық зерттеулер жүргізу техникасы;
зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалану тәртібі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

234. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" и свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности или высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности.
Параграф 23. Лаборант радиоизотопной (радионуклидной) диагностики
235. Должностные обязанности:
Проводит радиоизотопные исследования на аппаратах согласно технологическому регламенту и стандартам операционных процедур.
Под руководством врача планирует, организует и проводит лечебно-диагностический процесс.
Улучшает качество полученных изображений путем устранения артефактов, возникающих во время проведения диагностических исследований.
Проверяет полученные синограммы, производит качественную и количественную обработку реконструированных данных.
Разрабатывает стандартные операционные процедуры внедряемых инновационных методов радиоизотопного (радионуклидного) исследования.
Под руководством более квалифицированного специалиста участвует в тесте принятия нового приобретаемого оборудования и аппаратуры, осваивает их для проведения диагностических исследований.
Проверяет стандартизированный уровень накопления радиофармпрепарата, нормализированный по весу тела.
Ведет отчетную документацию о проверке и использовании оборудования и замеченных неисправностях.
Работает над оформлением и улучшением протоколов сбора данных радиоизотопных (радионуклидных) исследований.
Работает над уменьшением доз, вводимых радиофармацевтических лекарственных препаратов и рентгеновского излучения, получаемых пациентом при исследованиях.
Участвует в изучении причин, вызывающих ухудшение качества диагностических исследований, участвует в разработке и внедрении мероприятий по их устранению.
236. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методические и иные материалы, приказы, указания, распоряжения, инструкции, нормативно-распорядительные документы, регламентирующие трудовую деятельность;
санитарный порядок и нормы в области обеспечения радиационной безопасности;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

234. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі және тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік немесе "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат және тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
23-параграф. Радиоизотопты (радионуклидті) диагностика зертханашысы
235. Лауазымдық міндеттері:
Технологиялық регламентке және операциялық рәсімдер стандарттарына сәйкес аппараттарда радиоизотоптық зерттеулер жүргізеді.
Дәрігердің басшылығымен емдеу-диагностикалық процесті жоспарлайды, ұйымдастырады және жүргізеді.
Диагностикалық зерттеулер жүргізу кезінде пайда болатын артефактілерді жою арқылы алынған суреттердің сапасын жақсартады.
Алынған синограммаларды тексереді, қалпына келтірілген деректердің сапалы және сандық өңделуін жүргізеді.
Радиоизотопты (радионуклидті) зерттеудің енгізілетін инновациялық әдістерінің стандартты операциялық рәсімдерін әзірлейді.
Анағұрлым білікті маманның басшылығымен жаңа сатып алынатын жабдықтар мен аппаратураларды қабылдау тестіне қатысады, оларды диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін меңгереді.
Дене салмағы бойынша қалыпқа келтірілген радиофармпрепараттың жинақталуының стандартталған деңгейін тексереді.
Жабдықты тексеру және пайдалану және байқалған ақаулар туралы есептік құжаттаманы жүргізеді.
Радиоизотоптық (радионуклидтік) зерттеулердің деректерін жинау хаттамаларын ресімдеу және жақсарту бойынша жұмыс істейді.
Зерттеу кезінде пациент қабылдаған радиофармацевтикалық дәрі-дәрмектер мен рентген сәулелерінің дозаларын азайту бойынша жұмыс істейді.
Диагностикалық зерттеулер сапасының нашарлауын тудыратын себептерді зерделеуге қатысады, оларды жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады.
236. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
еңбек қызметін регламенттейтін әдістемелік және өзге де материалдар, бұйрықтар, нұсқаулар, өкімдер, нұсқаулықтар, нормативтік-өкімдік құжаттар;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы санитариялық қағидалар мен нормалар;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.

237. Требование к квалификации:
техническое и профессиональное (медицинское) образование по специальности "Сестринское дело" и свидетельство о прохождении сертификационного курса "Сестринское дело в рентгенологии", стаж работы по специальности не менее 1 года;
либо высшее образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Медико-профилактическое дело", "Стоматология", "Общая медицина", "Медико-биологическое дело" и свидетельство о повышении квалификации по радиоизотопной (радионуклидной) диагностике, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 24. Медицинская (медицинский) сестра и или брат лучевого оборудования (технолог радиотерапии)
238. Должностные обязанности:
Регистрирует пациентов, направленных на лучевую терапию.
Вводит данные пациента и параметры плана облучения в управляющий компьютер лучевого оборудования.
Выполняет совместно с врачом-лучевым терапевтом укладку пациента для проведения сеанса лучевой терапии с установкой параметров аппарата (размеры поля облучения, положение гантри, коллиматора и лечебного стола, РИП).
Наблюдает за пациентом во время лечения с помощью телевизионного устройства, двусторонней телефонной связи.
Контролирует за работой младшего медицинского персонала и санитарным состоянием кабинета лучевой терапии.
Делает портальные снимки и корректировку положения лечебного стола на ускорителях с системой портальной визуализации под руководством врача или инженера-медицинского физика.
Оформляет своевременно лучевые карты и топометрические карты.
Подготавливает аппараты дистанционной лучевой терапии к работе, следят за правильным режимом их работы.
239. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методические и иные материалы, приказы, указания, распоряжения, инструкции, нормативно-распорядительные документы, регламентирующие трудовую деятельность;
санитарные порядок и нормы в области обеспечения радиационной безопасности;
порядок внутреннего трудового распорядка по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

237. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (медициналық) білімі және "Рентгенологиядағы мейіргер ісі" сертификаттық курсынан өткені туралы куәлік, мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
не "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Медициналық-профилактикалық іс", "Стоматология", "Жалпы медицина", "Медициналық-биологиялық іс" мамандығы бойынша жоғары білімі және жұмыс өтілін талап етпейтін радиоизотоптық (радионуклидтік) диагностика бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
24-параграф. Сәулелік жабдықтың мейіргері (немесе аға мейіргері) (радиотерапия технологы)
238. Лауазымдық міндеттері:
Сәулелік терапияға жіберілген пациенттерді тіркейді.
Сәулелік жабдықтың басқарушы компьютеріне пациенттің деректерін және сәулелену жоспарының параметрлерін енгізеді.
Дәрігер-сәулелік терапевтпен бірлесіп аппараттың параметрлерін (сәулелену өрісінің өлшемдері, гантри, коллиматор және емдік үстел, РИА) орната отырып, сәулелік терапия сеансын жүргізу үшін пациентті жатқызуды орындайды.
Пациентті емдеу кезінде теледидар құрылғысы, екі жақты телефон байланысы арқылы бақылайды.
Кіші медицина персоналының жұмысын және сәулелік терапия кабинетінің санитариялық жағдайын бақылайды.
Дәрігер немесе инженер-медициналық физиктің басшылығымен порталдық суреттер жасайды және порталдық визуализация жүйесі бар үдеткіштерде емдеу үстелінің жағдайын түзетеді.
Сәулелік және топометриялық карталарды уақытында жасайды.;
Қашықтықтан сәулелік терапия аппараттарын жұмысқа дайындайды, олардың дұрыс жұмыс режимін қадағалайды.
239. Білуге тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасы онституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
еңбек қызметін регламенттейтін әдістемелік және өзге де материалдар, бұйрықтар, нұсқаулар, өкімдер, нұсқаулықтар, нормативтік-өкімдік құжаттар;
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы санитариялық қағидалар мен нормалар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.

240. Требование к квалификации:
техническое и профессиональное образование по специальности "Сестринское дело" и свидетельство о прохождении сертификационного курса "Сестринское дело в рентгенологии", стаж работы по специальности не менее 1 года;
либо высшее образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Медико-профилактическое дело", "Стоматология", "Общая медицина", "Медико-биологическое дело" и свидетельство о повышении квалификации по лучевому оборудованию (технологии радиотерапии) без предъявления требований к стажу работы.
Глава 8. Квалификационные характеристики должностей работников с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
Параграф 1. Фармацевт
241. Должностные обязанности:
Осуществляет реализацию лекарственных средств и медицинских изделий в аптечных организациях по рецептам врачей и безрецептурный отпуск.
Объясняет населению правила применения, использования, хранения лекарственных средств и медицинских изделий в домашних условиях.
Организует и осуществляет хранение лекарственных средств и медицинских изделий в аптечных организациях.
Сортирует поступающие лекарственные средства и медицинские изделия, определяет места хранения с учетом их физико-химических свойств, требований к условиям и режиму хранения особых групп лекарственных средств и медицинских изделий.
Осуществляет изъятие лекарственных средств и медицинских изделий с истекшим сроком годности и вызывающих сомнение при визуальном осмотре или пришедшие в негодность в связи с хранением, фальсифицированной и контрафактной продукции.
Изготовляет лекарственные средства, определенные аптечной технологией, лекарственные формы, с учетом проведения контроля качества на всех стадиях технологического процесса.
Выполняет технологические процессы, применяемые при изготовлении экстемпоральных лекарственных средств.
Организовывает рабочее место по изготовлению экстемпоральных лекарственных форм по рецептам врача и требованиям медицинской организации.
Дает оценку рецептурной прописи, исходя из физико-химических, фармакологических свойств субстанции, а также выбирает технологический процесс изготовления.
Обеспечивает наличие в необходимых объемах субстанций, приборов, инструментов, оборудования, вспомогательного материала и упаковки.
Осуществляет общение с населением соблюдая нормы этического поведения и деонтологии.
Оказывает доврачебную медицинскую помощь.
242. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
фармакологические группы лекарственных средств, их характеристики, медицинские показания и способы применения, противопоказания, побочные действия, синонимов и аналогов лекарственных средств;
порядок сбора информации о побочных действиях лекарственных средств;
нормы этики работы с населением и деонтологии;
мерчандайзинг в аптечных организациях, хранение лекарственных средств и медицинских изделий в аптечных организациях;
ведение учета сроков годности лекарственных средств и медицинских изделий и принятию мер по их недопущению;
технологию изготовления лекарственных форм;
физико-химические свойства субстанций лекарственных средств, порядок хранения, физико-химической и фармакологической совместимости;
санитарные нормы и порядок изготовления лекарственных форм в условиях аптеки;
порядок оказания доврачебной медицинской помощи;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

240. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі және "Рентгенологиядағы мейіргер ісі" сертификаттық курсынан өткені туралы куәлік, мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
не "Емдеу ісі" немесе "Педиатрия" немесе "Медициналық-профилактикалық іс" немесе "Стоматология" немесе "Жалпы медицина" немесе "Медициналық-биологиялық іс" мамандықтары бойынша жоғары білімі және жұмыс өтілін талап етпейтін сәуле жабдығы (радиотерапия технологиясы) бойынша біліктілігін арттыру туралы куәл.
8-тарау. Техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 1-параграф. Фармацевт
241. Лауазымдық міндеттері:
Дәрігерлердің рецептілері бойынша дәріхана ұйымдарында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді және рецептісіз босатуды жүзеге асырады.
Халыққа дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды үй жағдайында қолдану, пайдалану, сақтау қағидаларын түсіндіреді.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды дәріхана ұйымдарында сақтауды ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Келіп түсетін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сұрыптайды, олардың физикалық-химиялық қасиеттерін, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың ерекше топтарының сақтау шарттары мен режиміне қойылатын талаптарды ескере отырып, сақтау орындарын анықтайды.
Жарамдылық мерзімі өткен және көзбен шолып қарау кезінде күмән тудыратын немесе жалған және контрафактілік өнімдерді сақтауға байланысты жарамсыз болған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды алып қоюды жүзеге асырады.
Технологиялық процестің барлық сатыларында сапаны бақылау жүргізуді ескере отырып, дәріхана технологиясында айқындалған дәрілік заттарды, дәрілік нысандарды дайындайды.
Экстемпоралды дәрілік заттарды дайындау кезінде қолданылатын технологиялық процестерді орындайды.
Дәрігердің рецептілері және медициналық ұйымның талаптары бойынша экстемпоралды дәрілік түрлерді дайындау бойынша жұмыс орнын ұйымдастырады.
Заттың физика-химиялық, фармакологиялық қасиеттеріне негізделген рецепт жазбасына баға береді, сондай-ақ өндіріс процесін таңдайды.
Қажетті көлемде субстанциялардың, аспаптардың, құрал-саймандардың, жабдықтардың, қосалқы материалдар мен қаптамалардың болуын қамтамасыз етеді.
Этикалық мінез-құлық және деонтология нормаларын сақтай отырып, халықпен қарым-қатынасты жүзеге асырады.
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
242. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
дәрілік заттардың фармакологиялық топтары, олардың сипаттамалары, медициналық көрсетілімдері және қолдану тәсілдері, қарсы көрсетілімдері, жанама әсерлері, дәрілік заттардың синонимдері мен баламалары;
дәрілік заттардың жанама әсерлері туралы ақпарат жинау тәртібі;
халықпен жұмыс істеу және деонтология этикасының нормалары;
дәріхана ұйымдарында мерчандайзинг, дәріхана ұйымдарында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімдерінің есебін жүргізу және оларды болдырмау жөнінде шаралар қабылдау;
дәрілік түрлерді дайындау технологиясы;
дәрілік заттар субстанцияларының физикалық-химиялық қасиеттері, сақтау тәртібі, физикалық-химиялық және фармакологиялық үйлесімділігі;
дәріхана жағдайында дәрілік түрлерді дайындаудың санитариялық нормалары мен қағидалары;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тәртібі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.

243. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование по специальности "Фармация", сертификат специалиста по специальности "Фармация".
Глава 9. Квалификационные характеристики должностей младшего персонала
Параграф 1. Санитар (санитарка)*
244. Должностные обязанности:
Производит уборку помещений в соответствии с общими санитарными нормами.
Осуществляет подачу, уборку судна.
Производит уборку прикроватных тумбочек (столиков) у лежачих больных после каждого приема пищи.
Получает у сестры-хозяйки белье, хозяйственный инвентарь, дезинфицирующие и моющие средства, осуществляет мойку лабораторной и аптечной посуды, собирает твердые бытовые и медицинские отходы.
В помещениях после работы с патогенными микроорганизмами проводит уборку в заразной зоне лабораторий и санитарных пропускниках.
Осуществляет мойку лабораторной посуды, утилизацию отработанного биоматериала.
Соблюдает медицинскую этику, порядок внутреннего трудового распорядка, требования биологической безопасности, противопожарной и аварийной безопасности, порядок по безопасности и охране труда, санитарно-эпидемиологического режима.
245. Должен знать:
основы конституции Республики Казахстан, о здоровье народа и системе здравоохранения, гражданского и трудового законодательства, приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
способы ухода за одеждой и обувью, виды тканей, способы их чистки, стирки и глажения;
порядок санитарии и гигиены;
назначение моющих средств и порядок обращения с ними;
порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
246. Требования к квалификации:
начальное или среднее общее образование, индивидуальное обучение без предъявления требований к стажу работы.
Глава 10. Квалификационные характеристики должностей работников с техническим и профессиональным немедицинским образованием
Параграф 1. Лаборант контроля качества радиофармацевтических лекарственных средств
247. Должностные обязанности:
Подготавливает оборудование (приборы, аппаратуру) к проведению исследовании, осуществляет его проверку и простую регулировку согласно разработанным инструкциям и технической документации.
Обеспечивает сотрудников подразделения необходимыми для работы оборудованием, расходными материалами, реактивами и изделиями медицинского назначения.
Выполняет требуемые операции (манипуляции) по отбору образцов и их маркировки в соответствии с установленными процедурами.
Осуществляет подбор и подготовку требуемой химической посуды, вспомогательных средств и оборудования для проведения испытаний.
Проводит подготовку лабораторного оборудования, материалов и объектов для испытаний радиофармацевтических лекарственных препаратов, исходного сырья и упаковочных материалов, промежуточной продукции и объектов производственной среды.
Готовит растворы реактивов для проведения анализов.

243. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Фармация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі, "Фармация" мамандығы бойынша маман сертификаты.
9-тарау. Кіші медицина персоналы лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 1-параграф. Санитар
244. Лауазымдық міндеттері:
Жалпы санитариялық нормаларға сәйкес үй-жайларды жинауды жүргізеді.
Суднаны беруді, жинауды жүзеге асырады.
Жатқан науқастардың төсек жанындағы тумбочкаларын (үстелдерін) әрбір тамақтан жинайды.
Шаруашылық бикесінен іш киім, шаруашылық мүкәммал және жуу құралдарын алады, зертханалық және дәріхана ыдыстарын жууды жүзеге асырады, қатты тұрмыстық және медициналық қалдықтарды жинайды.
Патогенді микроорганизмдермен жұмыс істегеннен кейін үй-жайларда зертханалардың жұқпалы аумағында және санитариялық өткізгіштерде тазалау жұмыстарын жүргізеді.
Зертханалық ыдыстар жууды, өңіделген биоматериалдарды кәдеге жаратуды жүзеге асырады.
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібін, биологиялық қауіпсіздік, өртке қарсы және авариялық қауіпсіздік талаптарын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, санитариялық-эпидемиологиялық режим тәртібін сақтайды.
245. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасы конституциясының, халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі, туралы, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
киім мен аяқ киімді күту тәсілдері, маталардың түрлері, оларды тазалау, жуу және үтіктеу тәсілдері;
санитария және гигиена қағидалары;
жуу құралдарының мақсаты және олармен жұмыс істеу тәртібі;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі тәртіп және нормалар.
246. Біліктілікке қойылатын талаптар:
бастауыш немесе жалпы орта білім білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайтын жеке оқыту.
10-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық емес білімі бар қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Радиофармацевтикалық дәрілік заттардың сапасын бақылау зертханашысы
247. Лауазымдық міндеттері:
Зерттеу жүргізуге жабдықты (аспаптарды, аппаратураны) дайындайды, әзірленген нұсқаулықтар мен техникалық құжаттамаға сәйкес оны тексеруді және қарапайым реттеуді жүзеге асырады.
Бөлімше қызметкерлерін жұмысқа қажетті жабдықтармен, шығыс материалдарымен, реактивтермен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етеді.
Белгіленген рәсімдерге сәйкес үлгілерді іріктеу және оларды таңбалау бойынша талап етілетін операцияларды (манипуляцияларды) орындайды.
Сынақтар жүргізу үшін қажетті химиялық ыдыстарды, қосалқы құралдар мен жабдықтарды іріктеуді және дайындауды жүзеге асырады.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды, бастапқы шикізатты және буып-түю материалдарын, аралық өнімді және өндірістік орта объектілерін сынауға арналған зертханалық жабдықтарды, материалдар мен объектілерді дайындауды жүргізеді.
Талдау жүргізу үшін реактив ерітінділерін дайындайды.

248. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
порядок надлежащей производственной практики;
выполнение процедуры отбора проб;
проведение валидации аналитических методик;
работу с прекурсорами и ядами;
проведение физико-химических, аналитических испытаний;
лабораторное оборудование, контрольно-измерительную аппаратуру и порядок ее эксплуатации;
принципы надлежащей производственной практики "GMP" (ДжиЭмПи);
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
249. Требование к квалификации:
техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности (фармацевтическое, химическое, биологическое) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Техник контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине
250. Должностные обязанности:
Под руководством более квалифицированного специалиста проводит ремонт и обслуживание средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
На действующих объектах предприятия и лаборатории изучает новые типы и средства контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Под руководством более квалифицированного специалиста обеспечивает безотказную работу обслуживаемого участком оборудования контрольно- измерительных приборов и автоматики на объектах предприятия.
Обеспечивает рациональное использование материалов, запасных частей, оборудования и иных ресурсов работниками участка.
Сохраняет исправное состояние оборудования, инструмента, материалов, хозяйственного и пожарного инвентаря, средств индивидуальной защиты.
Под руководством более квалифицированного специалиста обеспечивает высокое качество выполняемых работ.
Под руководством более квалифицированного специалиста соблюдает технологию ремонтных работ.
Под руководством более квалифицированного специалиста эксплуатирует оборудование и коммуникации участка в соответствии с установленным порядком.
Участвует в разработке инструкции по использованию и обслуживанию средств контрольно-измерительных приборов и автоматики для персонала подразделений предприятия.
Принимает участие в определении объема ремонтных работ, составлении графиков планово-предупредительного ремонта и технической документации.
Участвует в анализе причины неисправностей и нарушений в работе средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Представляет предложения по улучшению качества измерения и повышению надежности работы оборудования.
Принимает участие в составлении текущих планов работы.

248. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
тиісті өндірістік практика тәртібі;
сынамаларды іріктеу рәсімін орындау;
талдамалық әдістемелерге валидация жүргізу;
прекурсорлармен және улармен жұмыс;
физикалық-химиялық, талдамалық сынақтар жүргізу;
зертханалық жабдық, бақылау-өлшеу аппаратурасы және оны пайдалану тәртібі;
"GMP" (ДжиЭмПи) тиісті өндірістік практика қағидаттары;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
249. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмайтын тиісті мамандық (фармацевтикалық, химиялық, биологиялық) бойынша техникалық және кәсіптік білімі.
2-параграф. Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика технигі
250. Лауазымдық міндеттері:
Білікті маманның басшылығымен бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына жөндеу және қызмет көрсетуді жүргізеді.
Кәсіпорын мен зертхананың жұмыс істеп тұрған объектілерінде бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың жаңа типтері мен құралдарын зерделейді.
Білікті маманның басшылығымен учаске қызмет көрсететін кәсіпорын объектілеріндегі бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
Учаске қызметкерлерінің материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жабдықтарды және өзге де ресурстарды ұтымды пайдалануын қамтамасыз етеді.
Жабдықтардың, құрал-саймандардың, материалдардың, шаруашылық және өрт мүкәммалының, жеке қорғану құралдарының жарамды жай-күйін сақтайды.
Білікті маманның басшылығымен орындалатын жұмыстардың жоғары сапасын қамтамасыз етеді.
Білікті маманның басшылығымен жөндеу жұмыстарының технологиясын сақтайды.
Білікті маманның басшылығымен белгіленген тәртіпке сәйкес учаскенің жабдығы мен коммуникацияларын пайдаланады.
Кәсіпорын бөлімшелерінің персоналы үшін бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты әзірлеуге қатысады.
Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтауға, жоспарлы-алдын ала жөндеу кестелерін және техникалық құжаттаманы жасауға қатысады.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының жұмысындағы ақаулықтар мен бұзушылықтардың себептерін талдауға қатысады.
Өлшеу сапасын жақсарту және жабдықтың сенімділігін арттыру бойынша ұсыныстар береді.
Ағымдағы жұмыс жоспарларын құруға қатысады.

251. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
методические, нормативные, руководящие материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности (участка, цеха, отдела);
оборудование и коммуникации (участка, цеха, отдела), порядок его эксплуатации и ремонта, конструктивные особенности;
порядок приема оборудования в ремонт и сдачи его после ремонта;
организацию и технологию выполняемых ремонтных работ;
порядок проведения планово-предупредительного ремонта;
порядок составления дефектных ведомостей и заявок на оборудование, материалы, запасные части, инструменты;
положения, порядок и инструкции по промышленной безопасности и охране окружающей среды, промышленной санитарии;
порядок устройства и эксплуатации электроустановок;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
252. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Техник по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине
253. Должностные обязанности:
Под руководством специалиста обеспечивает исправное состояние, безаварийную и надежную работу обслуживаемых систем центрального отопления, водоснабжения системы вентиляции и водостоков конденсатов, правильную их эксплуатацию, своевременный качественный ремонт.
Выявляет причины преждевременного износа обслуживаемых систем, принимает меры по их предупреждению и устранению.
Ликвидирует неисправности в работе систем, осуществляет их ремонт, монтаж, регулировку и испытания (разборку, ремонт и сборку сложных деталей и узлов санитарно-технических систем центрального отопления, водоснабжения вентиляции и водостоков, сортировку труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления, отопительных панелей).
Участвует в составлении заявок на материалы, запасные части, инструмент и обеспечивает их экономное и рациональное расходование.
Под руководством квалифицированного специалиста. Подготавливает отремонтированные системы к сдаче в эксплуатацию.
Под руководством квалифицированного специалиста регулирует систему вентиляции и кондиционирования для поддержания заданной температуры и влажности воздуха в помещениях учреждения с помощью приборов и психрометрических таблиц;
Проводит осмотр, чистку и участвует в ремонте вентиляторов, форсунок, калориферов и насосов, надзор за состоянием и работой приборов автоматического регулирования;
Под руководством квалифицированного специалиста осуществляет пуск и остановку вентиляционных и увлажнительных установок;
Под руководством квалифицированного специалиста осуществляет разборку, ремонт, сборку, монтаж и обслуживание систем вентиляции и кондиционирования воздуха, систем водоснабжения и водоотведения и системы газоснабжения;
Под руководством квалифицированного специалиста регулирует температуру и влажность воздуха в соответствии с техническими условиями.

251. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік-шаруашылық қызметке (учаске, цех, бөлім) қатысты әдістемелік, нормативтік, басшылық материалдар;
жабдықтар мен коммуникациялар (учаске, цех, бөлім), оны пайдалану және жөндеу тәртібі, конструктивтік ерекшеліктері;
жабдықты жөндеуге қабылдау және оны жөндеуден кейін тапсыру тәртібі;
орындалатын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы;
жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу тәртібі;
жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құрал-саймандарға ақау ведомостары мен өтінімдерді жасау тәртібі;
өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсіптік санитария жөніндегі ережелер, тәртіп және нұсқаулықтар;
электр қондырғыларын орнату және пайдалану тәртібі;
экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері;
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
252. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойлымайтын тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік білімі.
3-параграф. Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және кондиционерлеу жүйелері жөніндегі техник
253. Лауазымдық міндеттері:
Маманның басшылығымен қызмет көрсетілетін орталық жылыту жүйесінің, желдету жүйесінің сумен жабдықтау жүйесінің және конденсаттардың суағарларының ақаусыз жай-күйін, авариясыз және сенімді жұмысын, оларды дұрыс пайдалануды, уақтылы сапалы жөндеуді қамтамасыз етеді.
Қызмет көрсетілетін жүйелердің мерзімінен бұрын тозу себептерін анықтайды, олардың алдын алу және жою бойынша шаралар қабылдайды.
Жүйелердің жұмысындағы ақауларды жояды, оларды жөндеуді, монтаждауды, реттеуді және сынауды (орталық жылытудың, желдеткішті сумен жабдықтаудың және суағарлардың санитариялық-техникалық жүйелерінің күрделі бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және жинау, құбырларды, фитингтерді, фасонды бөлшектерді, арматураны және бекіту құралдарын, жылыту панельдерін сұрыптау) жүзеге асырады.
Материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасауға қатысады және оларды үнемді және ұтымды жұмсауды қамтамасыз етеді.
Білікті маманның басшылығымен жөнделген жүйелерді пайдалануға беруге дайындайды.
Білікті маманның басшылығымен құралдар мен психрометриялық кестелердің көмегімен мекеме үй-жайларындағы ауаның берілген температурасы мен ылғалдылығын ұстап тұру үшін желдету және ауа баптау жүйесін реттейді;
Желдеткіштерді, форсункаларды, калориферлер мен сорғыларды қарауды, тазалауды жүргізеді және жөндеуге қатысады, автоматты реттеу аспаптарының жай-күйі мен жұмысын бақылайды;
Білікті маманның басшылығымен желдету және ылғалдандыру қондырғыларын іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асырады;
Білікті маманның басшылығымен желдету және ауаны баптау жүйелерін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін және газбен жабдықтау жүйесін бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды, монтаждауды және оларға қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
Білікті маманның басшылығымен ауаның температурасы мен ылғалдылығын техникалық шарттарға сәйкес реттейді.

254. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основы конституции Республики Казахстан, гражданского и трудового законодательства;
виды и назначение санитарно-технических материалов и оборудования;
сортамент и способы измерения диаметров труб, фитингов и арматуры;
назначение и порядок применения ручных и механизированных инструментов;
принцип действия, назначение и особенности ремонта санитарно-технических трубопроводных систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
способы сверления и пробивки отверстий;
порядок установки санитарных и нагревательных приборов;
устройство и способы ремонта различных санитарно-технических трубопроводных систем;
способы установления дефектных мест при испытании трубопроводов;
порядок испытания санитарно-технических систем и арматуры;
нормы расхода материалов и запасных частей;
устройство, конструкцию и принцип действия вентиляционно-увлажнительных установок и приборов автоматического регулирования;
параметры влажности и температуры в производственных цехах;
порядок установки и зарядки психрометров;
порядок пользования таблицами для определения показателей влажности воздуха;
режим чистки вентиляционно-увлажнительных установок;
порядок составления дефектных ведомостей и заявок на оборудование, материалы, запасные части, инструменты;
порядок строповки, подъема и перемещения грузов простейшими грузоподъемными средствами, управляемыми с пола;
способы контроля работы вентиляционного оборудования и систем отопления;
порядок ремонта, сборки и монтажа ремонтируемого оборудования;
технические термины, связанные с трудовой деятельностью (фэнкойлы, сплит-системы, чиллеры);
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
255. Требование к квалификации:
Послесреднее, техническое и профессиональное образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Техник по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине
256. Должностные обязанности:
Под руководством квалифицированного специалиста обеспечивает исправное состояние, безаварийную и надежную работу обслуживаемых систем центрального водоснабжения, канализации и водостоков, правильную их эксплуатацию, своевременный качественный ремонт.
Выявляет причины преждевременного износа обслуживаемых систем, принимает меры по их предупреждению и устранению.
Ликвидирует неисправности в работе систем, осуществляет их ремонт, монтаж, регулировку и испытания (разборку, ремонт и сборку сложных деталей и узлов санитарно-технических систем водоснабжения, канализации и водостоков, сортировку труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления, комплектование сгонов муфтами и контргайками, болтов – гайками, сверление или пробивку отверстий в конструкциях, установку и заделку креплений под трубопроводы и приборы, комплектование труб и фасонных частей стояков, группировку и до группировки чугунных радиаторов на месте ремонта, соединение трубопроводов, отопительных панелей, санитарно-технических кабин и блоков, крепление деталей и приборов, разметку мест установки контрольно-измерительных приборов, смену участков трубопроводов из чугунных труб, установку дефектных мест при испытании трубопроводов).
Участвует в составлении заявок на материалы, запасные части, инструмент и обеспечивает их экономное и рациональное расходование.
Под руководством квалифицированного специалиста подготавливает отремонтированные системы к сдаче в эксплуатацию.
Контролирует погрузочно-разгрузочные работы при перевозке труб к месту монтажа.
Под руководством квалифицированного специалиста осуществляет разборку, ремонт, сборку, монтаж и обслуживание систем водоснабжения и водоотведения.

254. Білуі тиіс:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы конституциясының, азаматтық және еңбек заңнамасының негіздері;
санитариялық-техникалық материалдар мен жабдықтардың түрлері мен мақсаты;
құбырлардың, фитингтердің және арматураның диаметрін өлшеу тәсілдері мен сұрыптамасы;
қол және механикаландырылған құралдардың мақсаты мен қолдану тәртібі;
орталық жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағарлардың санитариялық-техникалық құбыр жүйелерін жөндеудің жұмыс принципі, мақсаты және ерекшеліктері;
тесіктерді бұрғылау және тесу тәсілдері;
санитариялық және жылыту аспаптарын орнату тәртібі;
әртүрлі санитариялық-техникалық құбыр жүйелерінің құрылысы және жөндеу тәсілдері;
құбырларды сынау кезінде ақаулы орындарды белгілеу тәсілдері;
санитариялық-техникалық жүйелер мен арматураны сынау тәртібі;
материалдар мен қосалқы бөлшектер шығысының нормалары;
желдету-ылғалдандыру қондырғылары мен автоматты реттеу аспаптарының құрылысы, құрылысы және жұмыс істеу принципі;
өндірістік цехтардағы ылғалдылық пен температура параметрлері;
психрометрлерді орнату және зарядтау тәртібі;
ауа ылғалдылығының көрсеткіштерін анықтау үшін кестелерді пайдалану тәртібі;
желдету-ылғалдандыру қондырғыларын тазалау режимі;
жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құрал-саймандарға ақаулы ведомостар мен өтінімдерді жасау тәртібі;
еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдармен жүктерді ілмектеу, көтеру және орнын ауыстыру тәртібі;
желдету жабдықтары мен жылыту жүйелерінің жұмысын бақылау тәсілдері;
жөнделетін жабдықты жөндеу, құрастыру және монтаждау тәртібі;
еңбек қызметіне байланысты техникалық терминдер (фэнкойлдар, сплит-жүйелер, чиллерлер);
ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
255. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талап қойылмайтын ортадан кейінгі, техникалық және кәсіптік білімі.
4-параграф. Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру технигі
256. Лауазымдық міндеттері:
Білікті маманның басшылығымен орталық сумен жабдықтау, кәріз және суағарлардың қызмет көрсетілетін жүйелерінің жарамды жай-күйін, авариясыз және сенімді жұмысын, оларды дұрыс пайдалануды, уақтылы сапалы жөндеуді қамтамасыз етеді.
Қызмет көрсетілетін жүйелердің мерзімінен бұрын тозу себептерін анықтайды, олардың алдын алу және жою бойынша шаралар қабылдайды.
Жүйелердің жұмысындағы ақауларды жояды, оларды жөндеуді, монтаждауды, реттеуді және сынауды (сумен жабдықтау, кәріз және суағарлардың санитариялық-техникалық жүйелерінің күрделі бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және жинау, құбырларды, фитингтерді, фасонды бөлшектерді, арматураны және бекіту құралдарын сұрыптау, муфталармен және контргайкалармен жинақтауды, болттарды) жүзеге асырады – құбырларды, жылыту панельдерін, санитариялық-техникалық кабиналар мен блоктарды қосу, бөлшектер мен аспаптарды бекіту, Бақылау-өлшеу аспаптарын орнату орындарын белгілеу, шойын құбырлардан жасалған құбырлар учаскелерін ауыстыру, Құбырларды сынау кезінде ақаулы жерлерді орнату).
Материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасауға қатысады және оларды үнемді және ұтымды жұмсауды қамтамасыз етеді.
Білікті маманның басшылығымен жөнделген жүйелерді пайдалануға беруге дайындайды.
Құбырларды монтаждау орнына тасымалдау кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын бақылайды.
Білікті маманның басшылығымен сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды, монтаждауды және оларға қызмет көрсетуді жүзеге асырады.

260. Должен знать:
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
физические основы дозиметрии и радиационной безопасности, включающие:
явление радиоактивности;
взаимодействие ионизирующих излучений с веществом;
радиационно-физические величины;
дозиметрию ионизирующих излучении;
классификацию, физико-технические характеристики источников ионизирующего излучения;
дозиметрию внешнего облучения (коллективную и индивидуальную);
дозиметрию излучений инкорпорированных радиоактивных веществ (экспресс методы);
основы радиационной защиты от ионизирующих излучений;
приборное оснащение подразделения и организацию ремонтного обслуживания;
измерение активности радионуклидов.
261. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее образование по направлениям подготовки кадров: инженерно-технического или естественным наукам, математике или статистике.
Параграф 6. Помощник энтомолога (зоолога)*
262. Должностные обязанности:
Осуществляет сбор материала из объектов внешней среды (клещей, грызунов, погадок, гнездового материала), потенциально зараженного или патогенного, для лабораторного исследования с целью определения напряженности уже известных очагов и выявления новых на территории области;
Выявляет видовой состав, определяет численность и биотопическое распределение мелких млекопитающих – носителей природно-очаговых инфекций;
Участвует в выявлении природных очагов зоонозов;
Проводит контроль за сдвигами в стациях грызунов, связанных с орошением, обводнением и другой хозяйственной деятельностью человека для своевременного проведения мероприятий в местности, где возможно укоренение природных очагов особо опасных инфекций;
Принимает участие в организации мероприятий в природных очагах особо опасных инфекций;
Выявляет видовой состав, учет численности, распространение и сроков паразитирования кровососущих членистоногих – переносчиков и хранителей особо опасных инфекций;
Участвует в организации массового сбора иксодовых клещей для бактериологического исследования с целью определения эпизоотологической обстановки на территории области;
Проводит эпизоотологическое обследование трансмиссивных вспышек;
Составляет прогноз численности иксодовых клещей;
Соблюдает режим работы с особо опасными инфекциями в природном очаге;
Проводит санитарно-просветительную работу среди населения, направленную на борьбу с грызунами и переносчиками инфекций;

260. Білуі тиіс:
"Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
мыналарды қамтитын дозиметрия мен радиациялық қауіпсіздіктің физикалық негіздері;
радиоактивтілік құбылысы;
иондаушы сәулеленудің затпен өзара әрекеттесуі;
радиациялық-физикалық шамалар;
иондаушы сәулеленудің дозиметриясы;
сыныптауышын, иондаушы сәулелену көздерінің физикалық-техникалық сипаттамалары;
сыртқы сәулеленудің дозиметриясы (ұжымдық және жеке);
инкорпорацияланған радиоактивті заттардың сәулеленуінің дозиметриясы (экспресс әдістері);
иондаушы сәулеленуден радиациялық қорғану негіздері;
бөлімшені аспаптық жарақтандыру және жөндеу қызметін көрсетуді ұйымдастыру;
радионуклидттердің белсенділігін өлшеу.
261. Біліктілікке қойылатын талаптар:
инженерлік-техникалық немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика кадрларын даярлау бағыты бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі.
6-параграф. Энтомологтың (зоологтың) көмекшісі*
262. Лауазымдық міндеттері:
Облыс аумағында бұрыннан белгілі ошақтардың щиеленісін айқындау және жаңаларын анықтау мақсатында зертханалық зерттеу үшін ықтимал жұқтырылған немесе патогенді сыртқы орта объектілерінен материал (кенелер, кеміргіштер, құсалар, ұя салу материалы және т.б.) жинауды жүзеге асырады.
Түрінің құрамын анықтайды, табиғи-ошақтық инфекцияларды тасымалдаушы – ұсақ сүтқоректілердің саны мен биотопиялық таралуын анықтайды.
Зооноздардың табиғи ошақтарын анықтауға қатысады.
Аса қауіпті инфекциялардың табиғи ошақтарының таралуы мүмкін жерлерде іс-шараларды уақтылы жүргізу үшін суарумен, суландырумен және адамның басқа да шаруашылық қызметімен байланысты кеміргіштер станцияларындағы ығысуға бақылау жүргізеді.
Аса қауіпті инфекциялардың табиғи ошақтарында іс-шараларды ұйымдастыруға қатысады.
Қансорғыш буынаяқтылар-аса қауіпті инфекциялардың тасымалдаушылары мен сақтаушыларының түрінің құрамын, санын, таралуы мен паразиттеу мерзімдерін есепке алуды анықтайды.
Облыс аумағындағы эпизоотологиялық жағдайды анықтау мақсатында бактериологиялық зерттеу жүргізу үшін иксод кенелерін жаппай жинауды ұйымдастыруға қатысады.
Трансмиссивті ошақтарға эпизоотологиялық тексеру жүргізеді.
Иксод кенелер санының болжамын жасайды.
Табиғи ошақта аса қауіпті инфекциялармен жұмыс жасау тәртібін сақтайды.
Кеміргіштермен және инфекцияларды тасымалдаушылармен күресуге бағытталған халық арасында санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді.

263. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867).
Основы, принципы и методы санитарно-эпидемиологической оценки;
Систематику и экологию диких и синантропных животных;
Порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
264. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование по специальности "Гигиена и эпидемиология" или высшее профессиональное образование по направлению "Естественные науки, математика и статистика", сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
*Примечание:
Для должностей, в рамках которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности, наличие свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами и документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.

263. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген).
санитариялық-эпидемиологиялық бағалау негіздері, принциптері мен әдістері;
жабайы және синантропты жануарлардың жүйеленуі мен экологиясы;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп және нормалар;
264. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" бағыты бойынша жоғары кәсіптік білімі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
* Ескертпе:
Патогендігі I және (немесе) II топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыру шеңберінде лауазымдар үшін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәліктің және биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың болуы.

Глава 11. Алфавитный указатель должностей служащих
265. Алфавитный указатель должностей служащих указан в приложении 1 к настоящему приложению.
266. Перечень наименований должностей служащих, предусмотренных настоящим справочником, с указанием их наименований по ранее действовавшим квалификационным характеристикам должностей "работников системы здравоохранения" указан в приложении 2 к настоящему приложению.

11-тарау Қызметшілер лауазымдарының әліпбилік нұсқамасы
265. Қызметшілер лауазымдарының әліпбилік нұсқамасы
осы қосымшаға 1-қосымшада көрсетілген.
266. "Денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері" лауазымдарының бұрын қолданыста болған біліктілік сипаттамалары бойынша атауларын көрсете отырып, осы анықтамалықта көзделген қызметшілер лауазымдары атауларының тізбесі осы қосымшаға 2-қосымшада көрсетілген.

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименования должностей руководителей и специалистов в ранее действовавших квалификационных характеристиках
Наименования должностей руководителей и специалистов, размещенных в настоящем справочнике
1
2
3
-
Должности руководителей
Должности руководителей
1
Руководитель организации (генеральный директор, директор)
организаций здравоохранения республиканского, областного, районного и городского значения и (или) организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения и (или) организации республиканского значения в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий
Руководитель организации (генеральный директор, директор) организаций здравоохранения республиканского, областного, районного и городского значения и (или) организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения и (или) организации республиканского значения в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ядерной медицины
2.
Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию, по организационно-методической работе, по противоэпидемической работе) или организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения или организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию, по организационно-методической работе, по противоэпидемической работе) или организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения и (или) организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и (или) организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по санитарно-эпидемиологической работе)
3.
Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению
Заместитель руководителя (генерального директора или директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению
4.
Руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая медицинская сестра или старший медицинский брат (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы)
Руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая (старший) сестра (брат) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий микробиологической лабораторией организации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, начальник отдела приема и отбора проб в организации санитарно-эпидемиологической службы, начальник отдела санитарно-эпидемиологической и лабораторной аналитики, начальник отдела метрологии и технического обслуживания в сфере санитарно-эпидемиологической службы
5.
Заместитель директора по сестринскому делу
Заместитель директора по сестринскому делу
6.
Главная сестра медицинская
Главная сестра медицинская
-
Должности специалистов с высшим и послевузовским медицинским образованием
Должности специалистов с высшим и послевузовским медицинским образованием, образованием в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
7.
Врач участковый и (или) врач общей врачебной практики
Врач участковый и (или) врач общей врачебной практики
8.
Врач (специалист профильный)
Врач (специалист профильный)
9.
Врач-эксперт
Врач-эксперт
10.
Врач судебно-медицинский эксперт (общего экспертного, судебно-биологического, химико-токсикологического, судебно-гистологического, медико-криминалистического, молекулярно-генетического исследований)
Врач судебно-медицинский эксперт (общего экспертного, судебно-биологического, химико-токсикологического, судебно-гистологического, медико-криминалистического, молекулярно-генетического исследований)
11.
Специалист судебно-медицинский эксперт (судебно-биологического, химико-токсикологического, судебно-гистологического, медико-криминалистического, молекулярно-генетического исследований)
Специалист судебно-медицинский эксперт (судебно-биологического, химико-токсикологического, молекулярно-генетического исследований)
12.
отсутствует
Врач - координатор трансплантационный
13.
врач – резидент
Врач - резидент
14.
отсутствует
Врач-стажер
15.
отсутствует
Менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг, по персоналу (HR-менеджер (ЭйЧар-менеджер))
16.
Врач и (или) специалист общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист)
Врач и (или) специалист общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист)
17.
Врач (или специалист) санитарно-эпидемиологической службы
Врач (или специалист) санитарно-эпидемиологической службы
18.
Сестра или брат старшая(-ий) медицинская(-ий) (старший фельдшер, старший акушер)
Сестра (брат) старшая (старший) медицинская (медицинский) (старший фельдшер, старший акушер)
19.
отсутствует
Аудитор, санитарно-эпидемиологической службы
20.
Отсутствует
Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы
21.
отсутствует
Специалист по приему и отбору проб*
22.
Отсутствует
Координатора VAD (ВАД) (Специалист по механической поддержке кровообращения)
-
Должности работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
Должности работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
23.
Провизор (фармацевт)
Фармацевт (провизор)
24.
отсутствует
Радиофармацевт
25.
Инженер-технолог по производству лекарственных средств, медицинских изделий
Инженер-технолог по производству лекарственных средств, медицинских изделий
26.
отсутствует
Клинический фармацевт
27.
отсутствует
Менеджер по управлению качеством в фармации
28.
отсутствует
Инспектор
29.
Отсутствует
Старший радиофармацевт
-
Должности специалистов с высшим немедицинским образованием
Должности специалистов с высшим немедицинским образованием
30.
Специалист лаборатории
Специалист лаборатории
31.
Специалист в сфере санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог)
Специалист в сфере санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог)
32.
Специалист по социальной работе в области здравоохранения
Специалист по социальной работе в области здравоохранения
33.
Отсутствует
Специалист по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы
34.
Отсутствует
Менеджер по качеству в сфере санитарно-эпидемиологической службы
35.
Отсутствует
Специалист по биобезопасности в организации санитарно-эпидемиологической службы
36.
Отсутствует
Инженер-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы
37.
Отсутствует
Инженер по сервисному обслуживанию в сфере санитарно-эпидемиологической службы
38.
Отсутствует
Медицинский психолог
39.
Отсутствует
Инженер циклотрона производства радиофармацевтических лекарственных препаратов
40.
Отсутствует
Радиохимик-технолог по производству радиофармацевтических лекарственных препаратов.
41.
Отсутствует
Радиохимик-аналитик по контролю качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
42.
Отсутствует
Специалист обеспечения качества радиофармацевтических лекарственных препаратов.
43.
отсутствует
Инженер по обслуживанию вентиляции объектов с открытыми источниками ионизирующих излучений.
44.
Отсутствует
Инженер по обслуживанию систем сбора, хранения и сброса жидких радиоактивных отходов.
45.
Отсутствует
Инженер по радиационной безопасности.
46.
Отсутствует
Медицинский физик.
47.
Отсутствует
Инженер по обслуживанию технологических и медицинских газов в ядерной медицине.
48.
Отсутствует
Инженер по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине.
49.
Отсутствует
Инженер по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине.
50.
Отсутствует
Инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине.
51.
Отсутствует
Инженер-технолог в ядерной медицине.
52.
Отсутствует
Инженер-медицинский физик.
53.
Отсутствует
Инженер по обслуживанию лучевого оборудования.
54.
Отсутствует
Клинический эмбриолог
Отсутствует
Должности работников с послесредним медицинским образованием
55.
Сестра или (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
Должности работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
Должности работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
56.
Фельдшер
Фельдшер
57.
Акушер (ка)
Акушер (акушерка)
58.
Участковая (-ый) сестра (брат) медицинская(-ий) и (или) сестра (брат) медицинская(-ий) общей практики
Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики
59.
Сестра (брат) медицинская(-ий) (специализированная(-ый)
Сестра (брат) медицинская медицинский) (специализированная (специализированный)
60.
Сестра и (или) брат медицинская (-ий) медицинского пункта в организациях образования
Сестра (брат) медицинская (медицинский) медицинского пункта в организациях образования
61.
Сестра диетическая
Сестра диетическая
62.
Гигиенист стоматологический
Гигиенист стоматологический
63.
Зубной врач (дантист)
Дантист
64.
Помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога)
Помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога)
65.
Зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета)
Техник зубной (лаборант зубопротезного отделения, кабинета)
66.
Лаборант
Медицинский лаборант
67.
Рентгенолаборант
Рентгенолаборант
68.
Оптик и оптикометрист
Оптик и оптикометрист
69.
Инструктор по лечебной физкультуре
Инструктор по лечебной физкультуре
70.
Медицинский регистратор
Регистратор медицинский
71.
Санитарный фельдшер (помощник врача гигиениста и эпидемиолога, паразитолога, фельдшер-лаборант, лаборант)
Помощник эпидемиолога*
Помощник энтомолога (зоолога)
72.
Отсутствует
Лаборант санитарно-эпидемиологического профиля
73.
Инструктор-дезинфектор
Инструктор-дезинфектор
74.
Социальный работник в сфере здравоохранения
Социальный работник в сфере здравоохранения
75.
Сестра (брат) младшая(-ий) медицинская(-ий)
Сестра (брат) младшая (младший) медицинская(медицинский)
76.
Массажист медицинский
Массажист медицинский
77.
Отсутствует
Старший медицинский лаборант
78.
Отсутствует
Лаборант радиоизотопный (радионуклидной) диагностики
79.
отсутствует
Медицинская (медицинский) сестра и или брат лучевого оборудования (технолог радиотерапии)
-
Должности работников с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
Должности работников с техническим и профессиональным фармацевтическим образованием
80.
Ассистент фармацевта (провизора)
Фармацевт
-
Должности младшего персонала
Должности младшего персонала
81.
Санитар (-ка)
Санитар (санитарка)
отсутствует
Должности специалистов с техническим и профессиональным немедицинским образованием
82.
отсутствует
Лаборант контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов
83.
отсутствует
Техник контрольно-измерительных приборов и автоматики в ядерной медицине
84.
отсутствует
Техник по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию в ядерной медицине
85.
отсутствует
Техник по водоснабжению и водоотведению в ядерной медицине
86.
отсутствует
Техник-дозиметрист в сфере санитарно-эпидемиологической службы
87.
отсутствует
Помощник энтомолога (зоолога)
Приложение 4
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Бұрын қолданыста болған біліктілік сипаттамаларындағы басшылар мен мамандар лауазымдарының атаулары
Осы анықтамалықта орналастырылған басшылар мен мамандар лауазымдарының атаулары
1
2
3
-
Басшылар лауазымдары
Басшылар лауазымдары
1.
Республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор немесе директор) республикалық, облыстық, аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы Республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор, директор)
Республикалық, облыстық, аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымдарының және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ядролық медицина саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор, директор)
2.
Денсаулық сақтау ұйымы (медициналық бөлім бойынша, медициналық қызметтердің сапасын бақылау бойынша, стратегиялық даму бойынша, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс бойынша, эпидемияға қарсы жұмыс бойынша) және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйым басшысының (бас директорының немесе директорының) орынбасары
Денсаулық сақтау ұйымдары (медициналық бөлім бойынша, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау бойынша, стратегиялық даму бойынша, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс бойынша, эпидемияға қарсы жұмыс бойынша) және (немесе) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйымдар және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті (санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс бойынша) жүзеге асыратын денсаулық сақтауды ұйымдары басшысының орынбасары (бас директор немесе директор)
3.
Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор немесе директор) экономикалық және әкімшілік – шаруашылықты қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары
Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор немесе директор) экономикалық және әкімшілік-шаруашылықты
4.
Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы (бас дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім басшысы, аға медициналық мейіргер немесе мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы виварийінің меңгерушісі)
Денсаулық сақтау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің басшысы (аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім бастығы, аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер), мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының виварий меңгерушісі, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымның микробиологиялық зертхана меңгерушісі), санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымында сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық және зертханалық талдау бөлімінің бастығы, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы метрология және техникалық қызмет көрсету бөлімінің бастығы*
5.
Директордың мейіргер ісі жөніндегі орынбасары
Мейіргер ісі жөніндегі директордың орынбасары
6.
Бас мейіргер
Бас мейіргер
-
Денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының лауазымдары
-
-
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар мамандар лауазымдары
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар, қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті саласындағы, санитариялық-эпидемиологиялық бейінді білімі бар мамандар лауазымдары
7.
Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
8.
Дәрігер (бейінді маман)
Дәрігер (бейінді маман) *
9.
Сарапшы-дәрігер
Сарапшы-дәрігер
10.
Дәрігер - сот-медициналық сарапшысы (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медицина-криминалистік, молекулярлық-генетикалық зерттеулердің)
Сот-медициналық сарапшы дәрігер (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медицина-криминалистік, молекулярлық-генетикалық зерттеулердің)
11.
Маман - сот-медициналық сарапшысы (сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медициналық-криминалистикалық, молекулярлы-генетикалық зерттеулердің)
Сот-медициналық сарапшы маман (сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, молекулярлы-генетикалық зерттеулер)
12.
Жоқ
Трансплантаттауды үйлестіруші дәрігер
13.
Резидент-дәрігер
Резидент-дәрігер
14.
Жоқ
Тағылымдамашы дәрігер
15.
Жоқ
Денсаулық сақтау менеджері (медициналық қызмет сапасы бойынша, медициналық қызметтің стратегиясы мен маркетингі бойынша, медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі бойынша, персонал бойынша (HR-менеджер) (ЭйЧар-менеджер))
16.
Қоғамдық денсаулық сақтау маманы (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер)
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері және (немесе) маманы (валеолог, эпидемиолог, статист, әдіскер)*
17.
Санитариялық- эпидемиологиялық қызмет саласындағы дәрігер (немесе маман)
Санитариялық- эпидемиологиялық қызмет дәрігері (немесе маман)*
18.
Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер)
Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер)
19.
жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет аудиторы
20.
жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымындағы биоқауіпсіздік жөніндегі маман*
21.
жоқ
Сынамаларды қабылдау және алу бөлімінің маманы*
22.
жоқ
VAD (ВАД) үйлестірушісі
(қанайналымын механикалық қолдау жөніндегі маман
Жоғары және жоғары оқудан кейінгі фармацевтикалық білімі бар мамандардың лауазымдары
Жоғары және жоғары білімнен кейінгі фармацевтикалық білімі бар мамандардың лауазымдары
23.
Провизор (Фармацевт)
Фармацевт (провизор)
24.
Жоқ
Радиофармацевт
25.
Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар өндіру жөніндегі инженер-технолог
Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі инженер-технолог*
26.
Жоқ
Клиникалық фармацевт
27.
Жоқ
Фармациядағы сапаны басқару жөніндегі менеджер
28.
Жоқ
Инспектор
29.
Жоқ
Аға радиофармацевт
-
Жоғары медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары
Жоғары медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары
30.
Зертхана маманы
Зертхана маманы*
31.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог)
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы маман (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог)*
32.
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
33.
Жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі маман
34.
Жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сапа жөніндегі менеджер
35.
Жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының биоқауіпсіздік жөніндегі маман*
36.
Жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы инженер-дозиметрист
37.
Жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы сервистік қызмет көрсету жөніндегі инженер
38.
жоқ
Медициналық психолог
39.
жоқ
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісі циклотронының инженері
40.
жоқ
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру жөніндегі pадиохимик-технолог
41.
жоқ
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі радиохимик талдаушы
42.
жоқ
Радиофармацевтикалық дәрілік заттардың сапасын қамтамасыз ету маманы
43.
жоқ
Ашық иондаушы сәулелену көздері бар объектілерді желдетуге қызмет көрсету жөніндегі инженер
44.
жоқ
Сұйық радиоактивті қалдықтарды жинау, сақтау және шығару жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі инженер
45.
жоқ
Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі инженер
46.
жоқ
Медициналық физик
47.
жоқ
Ядролық медицинадағы технологиялық және медициналық газдарға қызмет көрсету жөніндегі инженер
48.
жоқ
Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және кондиционерлеу жүйелері жөніндегі инженер
49.
жоқ
Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі инженер
50.
жоқ
Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика инженері
51.
жоқ
Ядролық медицинадағы инженер-технолог
52.
жоқ
Инженер-медициналық физик
53.
жоқ
Сәулелік жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі инженер
54
жоқ
Клиникалық эмбриолог.
-
жоқ
Орта медициналық білімнен кейінгі мамандардың лауазымдары
55.
Кеңейтілген практиканың мейіргер
Кеңейтілген практика мейіргері
-
Техникалық және кәсіби медициналық білімі бар мамандардың лауазымдары
Техникалық және кәсіби медициналық білімі бар мамандардың лауазымдары
56.
Фельдшер
Фельдшер
57.
Акушер
Акушер
58.
Учаскелік мейіргер және жалпы практикадағы мейіргер
Учаскелік мейіргер және (немесе) жалпы практика мейіргері
59.
Мейіргер (мамандандырылған)
Мейіргер (мамандандырылған)
60.
Білім беру ұйымдарындағы медициналық пункт мейіргері
Білім беру ұйымдарындағы медициналық пункттің мейіргері
61.
Диеталық мейіргер
Диеталық мейіргер
62.
Стоматологиялық гигиенист
Стоматологиялық гигиенист
63.
Тіс дәрігері (дантист)
Дантист
64.
Стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті)
Стоматолог дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті)
65.
Tic технигі (тіс протездеу бөлімінің, кабинетінің зертханашысы)
Tic технигі (тіс протездеу бөлімінің, кабинетінің зертханашысы)
66.
Зертханашы
Медициналық зертханашы
67.
Рентген зертханашысы
Рентген зертханашысы
68.
Оптик және оптикометрист
Оптик және оптикометрист
69.
Емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы
Емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы
70.
Медициналық тіркеуші
Медициналық тіркеуші
71.
Санитариялық фельдшер (гигиенист және эпидемиолог, паразитолог дәрігердің көмекшісі, фельдшер-зертханашы, зертханашы)
Гигиенист эпидемиолог*
72.
жоқ
Санитариялық-гигиеналық бейін зертханашысы*
73.
Нұсқаушы-дезинфектор
Нұсқаушы-дезинфектор
74.
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер
75.
Кіші мейіргер
Кіші мейіргер
76.
Медициналық массажист
Медициналық массажист
77.
жоқ
Аға медициналық зертханашы
78.
жоқ
Радиоизотопты (радионуклидті) диагностика зертханашысы
79.
жоқ
Сәулелік жабдықтың мейіргері (немесе аға мейіргері) (радиотерапия технологы
-
Техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің лауазымдары
Техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің лауазымдары
80.
Фармацевт (провизор) ассистенті
Фармацевт
-
Кіші медициналық персонал лауазымдары
Кіші медицина персоналының лауазымдары
81.
Санитар
Санитар
жоқ
Техникалық және кәсіптік медициналық емес білімі бар қызметкерлердің лауазымдары
82.
жоқ
Радиофармацевтикалық дәрілік заттардың сапасын бақылау зертханашысы
83.
жоқ
Ядролық медицинадағы бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика технигі
84.
жоқ
Ядролық медицинадағы жылумен жабдықтау, желдету және кондиционерлеу жүйелері жөніндегі техник
85.
жоқ
Ядролық медицинадағы сумен жабдықтау және су бұру технигі
86.
жоқ
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы техник-дозиметрист
87.
жоқ
Энтомологтың (зоологтың) көмекшісі*
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-305/2020
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5896, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5945, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 "Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5885, опубликован 8 декабря 2009 года "Юридическая газета" № 187 (1784)).
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 587 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7936, опубликован 17 октября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 356-357 (27175-27176)).
5. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 588 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7937, опубликован 7 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 385-387 (27204-27206)).
6. Подпункт 1) пункта 1 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 мая 2013 года № 269 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8501, опубликован 27 августа 2013 года в газете "Егемен Казахстан" № 198 (28137)).

2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-305/2020
Бұйрыққа 4-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 бұйрығы "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5896 болып енгізілді, 2010 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдары актілерінің жинағында жарияланған);
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығы "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5945 болып енгізілді, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жылғы № 7);
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығы "Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5885 болып тіркелген, 2009 жылғы 8 желтоқсанда № 187 (1784) "Юридическая газета" жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын);
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 24 тамыздағы № 587 "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7936 болып тіркелген, 2012 жылғы 17 қазанда "Казахстанская правда" газетінің № 356-357 (27175-27176) санында жарияланған);
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы бұйрығына өзгеріс енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 24 тамыздағы № 588 бұйрығы № 791 "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7937 болып тіркелген, 2012 жылғы 7 қарашада № 385-387 (27204-27206) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
6. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 6 мамырдағы № 269 бұйрығының 1-тармағының 1) тармақшасы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8501 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамызда № 198 (28137) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);

7. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 436 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8683, опубликован 26 декабря 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 344 (27618)).
8. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 марта 2014 года № 147 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9359).
9. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 500 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13839, опубликован 13 июля 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет").
10. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 1036 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 "Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14656, опубликован 25 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
11. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 мая 2017 года № 311 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15283, опубликован 4 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № 791 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2013 жылғы 26 шілдедегі № 436 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8683 болып тіркелген, 2013 жылғы 26 желтоқсанда № 344 (27618) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
8. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 наурыздағы № 147 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9359 болып тіркелген);
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" міндетін атқарушының № 791 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 500 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13839, 2016 жылғы 13 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
10. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 1036 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14656 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 25 қаңтарда нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 19 мамырдағы бұйрығы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 311 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы № 791 "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15283 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 4 шілдеде нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);

12. Пункт 1 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 660 "О внесении изменений и дополнения в приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 "Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей" и 30 января 2008 года № 27 "Об утверждении перечней клинических специальностей подготовки в интернатуре и резидентуре" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15670, опубликован 25 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
13. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-43 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18043, опубликован 3 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
14. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-29 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18522, опубликован 18 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
15. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № ҚР ДСМ-150 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19758, опубликован 26 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
16. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 июня 2020 года № ҚР ДСМ-70/2020 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Министерства здравоохранения Республики Казахстан (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2020 года № 20887 в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

12. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 660 бұйрығының 1-тармағы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы Медициналық және фармацевтикалық мамандықтардың номенклатурасын бекіту туралы № 774 және "интернатура мен резидентурада клиникалық даярлау мамандықтарының тізбелерін бекіту туралы" 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 27 бұйрықтары (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15670 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 25 қыркүйекте нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
13. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсанда Бұйрық № ҚР ДСМ-43 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18043 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы 2019 жылғы 3 қаңтарда нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
14. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № ҚР ДСМ-29 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18522 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы 2019 жылғы 18 сәуірде нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
15. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" 791 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-150 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19758 болып тіркелген, 2019 жылғы 26 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
16. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 22 маусымдағы № ҚР ДСМ-70/2020 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылы 23 маусымда № 20887 Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде тіркелді).