Об утверждении правил оказания государственных услуг по вопросам исполнительного производства
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2020 года № 20836.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно перечня в приложении 4 к настоящему приказу.
3. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 мая 2020 года № 69
Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 27.02.2026 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" (далее – государственная услуга).

Атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 маусымда № 20836 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидасы осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидасы осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Әділет министрі М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 29 мамырдағы
№ 69 бұйрығына
1-қосымша
"Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 27.02.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызметті көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции столицы, области, города республиканского значения (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 588 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Государственная услуга оказывается лицам, претендующим на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень), включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги/форму представления результата оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Физическое лицо (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляет услугодателю заявление посредством веб-портала "электронного Правительства" www.egov.kz в форме электронного документа согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем заявления посредством портала в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік қызметті астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу (бұдан әрі – аттестаттау) жолымен көрсетеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 22.06.2026 № 588 бұйрығымен (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтерді біріктіруді көздейтін мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік қызмет болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарға көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе), оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, көрсетілетін қызметті берушінің атауы, мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі, мемлекеттік қызметті көрсету нысаны/мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын алым сомасы және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұралатын құжаттар мен мәліметтердің тізбесі және Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілетін өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеде көрсетілген.
Жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы нысан бойынша электрондық құжат нысанында жолдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген кезде "жеке кабинетке" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, о наличии инвалидности, услугодатель получает из государственных информационных систем посредством шлюза "электронного Правительства".
Услугодатель в течение одного рабочего дня с момента поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. Посредством портала услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и оказание государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
7. Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты сведений в заявлении, услугодатель в срок не позднее двух рабочих дней со дня их поступления, дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Отказ выдается в форме электронного документа, подписывается электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя и направляется в "личный кабинет" услугополучателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель проверяет документы на соответствие квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им для осуществления деятельности частного судебного исполнителя, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 32 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10308).
8. Документы услугополучателя о допуске к аттестации рассматриваются услугодателем в течение пяти рабочих дней с момента регистрации документов.
9. Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

6. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы, мүгедектігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған уақыттан бастап екі жұмыс күні ішінде тапсырған құжаттарының толықтығын тексереді.
Өтініште мәліметтер толық болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініш түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады. Бас тарту электрондық құжат нысанында беріледі, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы №32 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10308 болып тіркелген) жеке сот орындаушыларының қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді.
8. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының аттестаттауға жіберу туралы құжаттарын құжаттар тіркелген уақыттан бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
9. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;

2) наличие ограничений, установленных пунктом 2 статьи 140 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов и материалов, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года № 561 "Об утверждении Правил прохождения стажировки у частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19669).
10. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
11. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Услугополучатель представляет или высказывает возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
12. По результатам заслушивания услугодатель выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации.
13. Решение об отказе в допуске к аттестации направляется услугодателем услугополучателю посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или посредством портала в "личный кабинет" не позднее пятнадцати рабочих дней с момента регистрации заявления.
14. Услугополучатель допущенный к аттестации, уведомляется услугодателем о месте, дате, времени, порядке проведения аттестации посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или посредством портала в "личный кабинет" в течение одного рабочего дня с момента решения о допуске к аттестации.
15.Услугодатель в течение одного рабочего дня с момента решения о допуске к аттестации направляет оператору, обеспечивающему организацию процедур тестирования и техническое сопровождение цифровой системы "Программное обеспечение для проведения комплексного тестирования на право занятия профессиональной деятельностью и присвоения квалификации в автоматизированном режиме" (далее – Оператор тестирования) список лиц, допущенных к аттестации.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 140-бабының 2-тармағында белгіленген шектеулер болғанда;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Жеке сот орындаушысында тағылымдамадан өту қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 26 қарашадағы № 561 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19669 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
11. Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешімін алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде оған қарсылығын ұсынады немесе айтады.
12. Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші үміткерді аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
13. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттауға жіберуден бас тарту туралы шешімді қызмет алушыға өтініш тіркелген уақыттан бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей оның абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабарлама немесе "жеке кабинетіне" портал арқылы жібереді.
14. Аттестаттауға жіберілген көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттауға жіберу туралы шешім қабылданған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде аттестаттауды өткізу орны, күні, уақыты, тәртібі туралы көрсетілетін қызметті беруші оның қысқа мәтіндік хабарламаның абоненттік нөміріне немесе портал арқылы "жеке кабинетке" жіберу арқылы хабардар етеді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші аттестацияға жіберу туралы шешім қабылданған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде тестілеу рәсімдерін ұйымдастыруға және "Кәсіби қызметпен айналысу құқығына кешенді тестілеуді өткізуге және автоматтандырылған режимде біліктілікті беруге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету" цифрлық жүйесін техникалық сүйемелдеуге жауапты операторға (бұдан әрі – тестілеу операторы) аттестацияға жіберілген адамдардың тізімін жолдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Аттестация проводится в технически оснащенных залах тестирования Оператора тестирования.
17. Аттестация состоит из двух этапов:
1) комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей – 100 вопросов: Закон Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" – 45, Гражданский кодекс Республики Казахстан – 10, Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан – 10, Уголовный кодекс – 5, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан – 5, Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях – 5, Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан – 15, Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" – 5;
2) компьютерного тестирования на проверку должного уровня практических навыков (3 ситуационные задачи по 12 вопросов).
18. Вопросы на знание норм законодательства Республики Казахстан содержат не менее четырех вариантов ответа с одним правильным.
Вопросы на проверку должного уровня практических навыков содержат не менее четырех вариантов ответа с одним правильным.
19. При явке на аттестацию услугополучателю необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность либо цифровое удостоверение личности из сервиса цифровых документов (для идентификации).
20. Перед прохождением аттестации Оператор тестирования информирует услугополучателя о порядке проведения этапов аттестации и их продолжительности.
21. Услугополучатель по своему выбору проходит аттестацию на казахском или русском языках.
22. При проведении аттестации не допускается использование услугополучателем справочной, специальной и прочей литературы на бумажных, электронных и иных носителях, принимающих-передающих электронных устройств (в том числе мобильных телефонов и иных электронных оборудований).
Такие устройства на время проведения тестирования помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
В случае нарушения указанных требований Оператором тестирования составляется акт о нарушении с отстранением услугополучателя от текущей аттестации.
23. Услугополучатель, отстраненный от аттестации, повторно подает заявление о допуске к аттестации по истечении трех месяцев со дня вынесения решения.
24. При невозможности продолжения тестирования вследствие непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия), а также по причине технических неполадок тестирование приостанавливается и оформляется акт о приостановлении процедуры тестирования.
В этом случае услугополучатель повторно проходит аттестацию.

16. Аттестаттау Тестілеу операторының техникалық жабдықталған тестілеу залдарында өткізіледі.
17. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасын білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеу – 100 сұрақ: "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 45, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi – 10, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі – 10, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi – 5, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексi – 5, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі – 5, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі – 15, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі – 5;
2) практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған компьютерлік тестілеу (3 ситуациялық жағдай бойынша 12 сұрақ).
18. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын білуін тексеруге арналған сұрақтардың жауабының біреуі дұрыс болған кемінде төрт нұсқасы болады.
Практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған сұрақтарда бір дұрыс жауаппен кемінде төрт нұсқасы қамтылады.
19. Аттестаттауға келген кезде көрсетілетін қызметті алушының өзімен бірге оның жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) цифрлық жеке куәлігі болуы қажет.
20. Аттестаттаудан өту алдында Тестілеу операторы көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттау кезеңдерін өткізу тәртібі, олардың ұзақтығы туралы хабардар етеді.
21. Көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудан өз таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде өтеді.
22. Аттестаттауды өткізу кезінде көрсетілетін қызметті алушының анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиеттерді қағаз, электрондық және өзге де жеткізгіштерде, қабылдайтын-беретін электрондық құрылғыларда (оның ішінде ұялы телефондар мен өзге де электрондық жабдықтар) пайдалануға жол берілмейді.
Мұндай құрылғылар тестілеу кезінде ұяшықтары бар арнайы шкафтарда сақтауға орналастырылады.
Көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда Тестілеу операторы көрсетілетін қызметті алушыны ағымдағы аттестаттаудан шеттете отырып, бұзушылық туралы акт жасайды.
23. Аттестаттаудан шеттетілген көрсетілетін қызметті алушы шешім шығарылған күннен бастап үш ай өткен соң аттестаттауға жіберу туралы өтінішті қайта бере алады.
24. Еңсерілмейтін күш (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан, сондай-ақ техникалық ақаулар себебінен тестілеуді жалғастыру мүмкін болмаған кезде тестілеу тоқтатыла тұрады және тестілеу рәсімін тоқтата тұру туралы акт ресімделеді.
Бұл жағдайда көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудан қайтадан өтеді.

25. Аттестация претендентов из числа лиц с ограниченными возможностями проводится с обеспечением необходимых условий, учитывающих их индивидуальные особенности и ограничения жизнедеятельности, при соблюдении принципов равенства, доступности, не дискриминации.
Лицам с ограниченными возможностями создаются специальные условия для прохождения аттестации, включая:
1) увеличение продолжительности времени, отведенного на прохождения тестирования;
2) предоставление дополнительных перерывов в процессе тестирования;
3) использование технических и (или) вспомогательных средств, включая средства альтернативной коммуникации, не дающих преимуществ по содержанию оцениваемых знаний и навыков;
4) допуск ассистента (сопровождающего лица), не вмешивающегося в процесс выполнения тестирования.
Время тестирования на знание законодательства для лиц с ограниченными возможностями (при необходимости) составляет – 120 (сто двадцать) минут, тестирования на проверку должного уровня практических навыков – 60 (шестьдесят) минут, (не менее 12 вопросов к 3 практическим ситуациям).
26. Общее время, отведенное на выполнение комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства - 90 (девяносто) минут (100 вопросов).
Общее время, отведенное на выполнение компьютерного тестирования на проверку должного уровня практических навыков - 30 (тридцать) минут (не менее 12 вопросов к 3 практическим ситуациям).
27. Услугополучатель считается прошедшим комплексное компьютерное тестирование на знание законодательства, если количество правильных ответов составляет 70 % (семьдесят) и более от общего числа предложенных вопросов, и допускается ко второму этапу компьютерного тестирования на проверку должного уровня практических навыков.
Услугополучатель считается прошедшим компьютерное тестирование на проверку должного уровня практических навыков, если количество правильных ответов составляет 70 % (семьдесят) и более от общего числа предложенных вопросов.
Услугополучатель считается прошедшим аттестацию, при положительном прохождении двух этапов аттестации.
28. Кандидаты, получившие результаты аттестации ниже установленных значений, допускаются к повторной аттестации не ранее чем через тридцать календарных дней со дня прохождения тестирования.
29. Результаты прохождения каждого этапа аттестации направляются Оператором тестирования услугодателю в течение одного рабочего дня после прохождения услугополучателем последнего этапа аттестации.
30. Результатом оказания государственной услуги является мотивированное решение об аттестации/неаттестации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, заверяется ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа.

25. Мүмкіндігі шектеулі адамдар арасынан үміткерді аттестаттау теңдік, қолжетімділік, кемсітпеу қағидаттарын сақтай отырып олардың жеке ерекшеліктері мен тіршілік әрекетінің шектеулерін ескеретін жағдайларды қамтамасыз ете отырып жүргізіледі.
Мүмкіндігі шектеулі адамдарға аттестаттау өту кезінде тиісті арнайы шарттар жасалады, қоса:
1) Тестілеуге белгіленген уақытты ұзарту;
2) Тестілеу кезінде қосымша үзіліс ұсыну;
3) Бағаланатын білім мен дағдылардың мазмұны бойынша артықшылық бермейтін баламалы коммуникациялық құралдарын қоса алғанда, техникалық және (немесе) қосалқы құралдарды пайдалану;
4) Тестілеу орындау процесіне араласпайтын ассистентті (еріп жүретін адамды) жіберу.
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін заңнаманы білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеуді орындауға бөлінген жалпы уақыт - 120 (жүз жиырма) минут (100 сұрақ), практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған тестті орындауға бөлінген жалпы уақыт - 60 (алпыс) минут (3 практикалық жағдайға 12 сұрақтан кем емес).
26. Заңнаманы білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеуді орындауға бөлінген жалпы уақыт - 90 (тоқсан) минут (100 сұрақ).
Практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған тестті орындауға бөлінген жалпы уақыт - 30 (отыз) минут (3 практикалық жағдайға 12 сұрақтан кем емес).
27. Егер дұрыс жауаптар саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 % (жетпіс) және одан астамын құраса, көрсетілетін қызметті алушы заңнаманы білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеуден өткен болып есептеледі және практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге компьютерлік тестілеудің екінші кезеңіне жіберіледі.
Егер дұрыс жауаптар саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 % (жетпіс) және одан астамын құраса, көрсетілетін қызметті алушы практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге компьютерлік тестілеуден өткен болып есептеледі.
Көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудың екі кезеңінен оң нәтижемен өткен кезде аттестаттаудан өткен болып есептеледі.
28. Тестілеуде белгіленген мәндерден төмен нәтиже алған кандидаттарға қайта тестілеуге алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кем емес мерзімнен кейін жол беріледі.
29. Аттестаттаудың әрбір кезеңінен өту нәтижелерін Тестілеу операторы көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудың соңғы кезеңінен өткеннен кейін бір жұмыс күн ішінде жібереді.
30. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аттестаттау/аттестаттамау туралы дәлелді шешім болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылады және электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

31. Услугополучатель, не явившийся на аттестацию по уважительной причине (болезнь, смерть близкого родственника и обстоятельства непреодолимой силы), при представлении заявления и подтверждающих документов может пройти тестирование в другой день. При этом заявление должно быть предоставлено не позднее пяти рабочих дней со дня проведенного тестирования.
Услугополучателю, не явившемуся на аттестацию без уважительной причины отказывается в оказании государственной услуги. В этом случае услугополучатель повторно подает заявление о допуске к аттестации.
32. Решение об аттестации является действительным в течение трех лет со дня его вынесения.
Глава 3. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Примечание ИЗПИ!
Пункт 33 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
33. Услугополучатель для получения двух государственных услуг "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" и "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" направляет услугодателю одно заявление посредством веб-портала "электронного Правительства" www.egov.kz в форме электронного документа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Решение о прохождении аттестации лицом, претендующим на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя, направляется в Министерство юстиции Республики Казахстан для дальнейшего оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя".
Государственные услуги по принципу "одного заявления" оказываются с учетом требований настоящих Правил и Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 34 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
34. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила Министерство юстиции направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства", в "Единый контакт-центр", услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 35 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).

31. Дәлелді себеппен (денсаулық жағдайы бойынша, жақын туысының қайтыс болуы және еңсерілмейтін күш салдарынан) аттестаттауға келмеген көрсетілетін қызметті алушы өтініш пен растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда тестілеуден көрсетілетін қызметті беруші бекітілген басқа күні өте алады. Бұл ретте өтініш тестілеуді өткізіп алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей берілуі тиіс.
Аттестаттауға дәлелді себептерсіз келмеген көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады. Бұл жағдайда көрсетілетін қызметті алушы аттестаттауға жіберу туралы өтінішті қайта бере алады.
32. Аттестаттау туралы шешім шығарылған күннен бастап үш жыл ішінде жарамды болып табылады.
3-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
33. Көрсетілетін қызметті алушы "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" екі мемлекеттік көрсетілетін қызметтің композиттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы бір өтінішті осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында жолдайды.
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаны аттестаттау туралы шешім "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін одан әрі көрсету үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберіледі.
Композиттік қызметтер осы Қағидалардың және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының талаптары ескеріле отырып көрсетіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидалардың өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде Әділет министрлігі "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына, "Бірыңғай байланыс орталығына", көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

35. В случае сбоя информационной системы услугодатель уведомляет уполномоченный орган и/или Акционерное общество "Национальные информационные технологии".
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
36. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя, в Министерство юстиции Республики Казахстан либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
37. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя либо в Министерство юстиции Республики Казахстан, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
38. В случае несогласия с решением, принятым по результатам обжалования оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на занятие
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 588 (вводится в действие с 01.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" (далее – Перечень).
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции столицы, областей, городов республиканского значения.
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz; www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 рабочих дней с момента регистрации.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /оказываемая композитной услугой, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления
5
Результат оказания государственной услуги
Решение об аттестации/неаттестации
6
Взимаемая плата при оказании государственной услуги
Не взимается.
7
График работы услугодателя
График работы:

35. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті органды және/немесе "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамын хабардар етеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
36. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысы атына, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
37. Көрсетілетін қызметті берушінің атына немесе Әділет министрлігіне келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
38. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық әділет органдары көрсетеді.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Тіркеген уақыттан бастап 15 жұмыс күні.
4
мемлекеттік қызмет көрсету нысанын/мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/ "Композиттік қызмет" көрсетілетін) бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтердің жиынтығын көздейді
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Аттестаттау/аттестаттамау туралы шешім
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мән-жайларда оны алу тәсілдер
Алынбайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, за исключением выходных и праздничных дней; прием заявлений – с 9.00 до 17.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодекса Республики Казахстан и Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республики Казахстан", регистрация заявления на получение государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов, необходимый для оказания государственной услуги
Заявление на проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя, в форме электронного документа согласно приложению 2 к Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, о наличии инвалидности услугодатель получает из государственных информационных систем посредством шлюза "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) наличие ограничений, установленных пунктом 2 статьи 140 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в приказе Министра юстиции Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года № 561 "Об утверждении Правил прохождения стажировки у частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19669).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса услугодателя размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра.

1) көрсетілетін қызметті беруші - демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін; өтінімдерді қабылдау - 9.00-ден 17.30-ға дейін.
2) портал - техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызметті алуға өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)..
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттар тізбесі
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына аттестаттаудан өтуге жіберу туралы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы, мүгедектігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;
2) "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 140-бабының 2-тармағында белгіленген шектеулер анықталғанда.
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Жеке сот орындаушысында тағылымдамадан өту қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 26 қарашадағы № 561 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19669 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсах услугодателей, Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель для получения композитной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятие деятельностью частного судебного исполнителя и Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" направляет услугодателю одно заявление посредством веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz. в форме электронного документа.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам оказания государственной услуги
"Проведение аттестации лиц, претендующих
на право занятия деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
Заявление на аттестацию лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 588 (вводится в действие с 01.07.2026).
В территориальный орган юстиции столицы, областей, городов республиканского значения
___________________________________________
от ____________________________________________________________________
фамилия имя отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер
1. Прошу допустить меня на аттестацию лиц, претендующих на право занятия
деятельностью частного судебного исполнителя
1) Сведения о дипломе:
1. Наименование высшего учебного заведения _________________________
2. Шифр специальности____________________________________________
3. Номер диплома _________________________________________________
4. Дата выдачи диплома ____________________________________________
2) Документ, подтверждающий прохождение процедуры нострификации или
признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании":
Серия и номер _______________________________________________________
3) Заключение о прохождении стажировки:
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки _____________
2. Региональная палата частных судебных исполнителей ________________
области/города
3. Руководитель стажировки ________________________________________
4.Дата начала стажировки __________________________________________
5. Дата окончания стажировки ______________________________________
Адрес местожительства физического лица ________________________________
электронная почта ____________________ контактный телефон _____________
Настоящим подтверждается, что:
Все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам допуска или отказа к прохождению
аттестации, а также по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или)
приложения к лицензии;
Заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом
деятельности;
Все данные, указанные в настоящем заявлении, соответствуют действительности, за
предоставление которых несу персональную ответственность;
Заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах,
при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Согласен на отправку электронного запроса в организации здравоохранения для
получения справок с диспансерных учетов – "Регистр наркологических больных" и
"Регистр психических больных" и направление результатов услугодателю.
_____________________________________________________________________
(ЭЦП) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___"_____ 20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на право занятия
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
Номер_________
Решение об аттестации/неаттестации на право занятия деятельностью частного
судебного исполнителя
город_____ дата___________
Признать ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Прошедшим/непрошедшим аттестацию на право занятия деятельностью частного
судебного исполнителя
Руководитель _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на право
занятия деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
Заявление на аттестацию лиц, претендующих на право занятия деятельностью
частного судебного исполнителя и выдачу лицензии на занятие деятельностью
частного судебного исполнителя
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 588 (вводится в действие с 01.07.2026).
В территориальный орган юстиции столицы, областей, городов республиканского значения
_____________________________________________________________
от ____________________________________________________________________
фамилия имя отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер

Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсы - www.adilet.gov.kz орналастырылған. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында көрсетілген, Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777. Көрсетілетін қызметті алушы "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" композиттік қызметін алу үшін электрондық құжат нысанында "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті берушіге бір өтініш жолдайды.
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысу құқығына
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың аумақтық әділет органына
____________________________
____________________________
(жеке тұлғаның, аты, әкесiнiң аты(болған жағдайда),
тегi), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттау үшін өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мені жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберуіңізді сұраймын
1) Дипломы туралы мәліметтер:
1. Жоғары оқу орнының атауы _________________________
2. Мамандық шифрі _______________________
3. Дипломның нөмірі_______________________
4. Дипломның берілген күні ____________________________
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес нострификациялау немесе
тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжат:
Сериясы және нөмірі ___________________________________________
3) Тағылымдамадан өткені туралы қорытынды:
1. Тағылымдамадан өткені туралы қорытындыны бекіту күні _____________
2. ________________ облысының/қаласының жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы
3. Тағылымдаманың жетекшісі____________________________________
4. Тағылымдаманың басталу күні____________________________________
5. Тағылымдаманың аяқталған күні _________________________________
Жеке тұлғаның тұрғылықты жері, мекенжайы _______________________, электрондық поштасы _____________, байланыс телефоны__________________
Осымен:
Көрсетілген барлық деректердің ресми байланыс болып табылатындығы және аттестаттауға жіберілгені немесе одан бас тарту мәселелері бойынша, сондай-ақ лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны;
Өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сотпен тыйым салынмағаны;
Өсы өтініште көрсетілген барлық деректер шынайы, ұсынған деректер үшін жеке жауапты болатыны;
Өтініш берушінің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерді пайдалануға келісімін беретіні;
Денсаулық сақтау ұйымдарына "Наркологиялық науқастар тіркелімі" және "Психикалық науқастар тіркелімі" диспансерлік есепте тұрғандығы туралы анықтама алу үшін электронды түрде сұрау салуға және нәтижелерін көрсетілетін қызметті берушіге беруге келісетіні расталады.
______________________________________________
(ЭЦҚ) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні: 20___ жылғы "__" ___________
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысу құқығына
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Номер__________
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына аттестаттау/аттестаттамау туралы шешім
__________ қаласы
күні__________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына аттестаттау/аттестаттамау деп танылсын.
Басшы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысу құқығына
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың аумақтық әділет
органына
________________________________
___________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты
(болған жағдайда), жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауға және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Прошу допустить меня на аттестацию лиц, претендующих на право занятия деятельностью
частного судебного исполнителя
1) Сведения о дипломе:
1. Наименование высшего учебного заведения _______________________________
2. Шифр специальности____________________________________________
3. Номер диплома ________________________________________________
4. Дата выдачи диплома ____________________________________________
2) Документ, подтверждающий прохождение процедуры нострификации или признания
в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании":
Серия и номер ______________________________________________________
3) Заключение о прохождении стажировки:
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки ____________
2. Региональная палата частных судебных исполнителей _______________
области/города
3. Руководитель стажировки _______________________________________
Дата начала стажировки __________________________________________
5. Дата окончания стажировки ______________________________________
4) Оплата лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности
____________________________________________________________________.
2. Прошу выдать лицензию на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя.
Адрес местожительства физического лица ___________________________________
электронная почта ___________________ контактный телефон _________________
Настоящим подтверждается, что:
Все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая
информация по вопросам допуска или отказа к прохождению аттестации, а также по вопросам выдачи
или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии;
Заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности;
Все данные, указанные в настоящем заявлении, соответствуют действительности, за предоставление
которых несу персональную ответственность;
Заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче лицензии и (или)
приложения к лицензии.
Согласен на отправку электронного запроса в организации здравоохранения для получения справок
с диспансерных учетов – "Регистр наркологических больных" и "Регистр психических больных" и
направление их результатов услугодателю.
Физическое лицо _______________________________________________________
(ЭЦП) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___"_____ 20__ года
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 мая 2020 года № 69
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя"

1. Мені жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауға жіберуіңізді сұраймын
1) Дипломы туралы мәліметтер:
1. Жоғары оқу орнының атауы _________________________
2. Мамандық шифрі __________________________________
3. Дипломның нөмірі_________________________________
4. Дипломның берілген күні ____________________________
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес нострификациялау немесе тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжат:
Сериясы және нөмірі ___________________________________________
3) Тағылымдамадан өткені туралы қорытынды:
1. Тағылымдамадан өткені туралы қорытындыны бекіту күні _____________
2. ________________ облысының/қаласының жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы
3. Тағылымдаманың жетекшісі____________________________________
4. Тағылымдаманың басталу күні____________________________________
5. Тағылымдаманың аяқталған күні _________________________________
4) Қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым ______________
2. Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беруді сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жері, мекенжайы _______________________, электрондық
поштасы _____________, байланыс телефоны__________________
Осымен:
Көрсетілген барлық деректердің ресми байланыс болып табылатындығы және аттестаттауға жіберілгені немесе одан бас тарту мәселелері бойынша, сондай-ақ лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны;
Өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмағаны;
Осы өтініште көрсетілген барлық деректер шынайы, ұсынған деректер үшін жеке жауапты болатыны;
Өтініш берушінің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерді пайдалануға келісімін беретіні;
Денсаулық сақтау ұйымдарына "Наркологиялық науқастар тіркелімі" және "Психикалық науқастар тіркелімі" диспансерлік есепте тұрғандығы туралы анықтама алу үшін электронды түрде сұрау салуға және нәтижелерін көрсетілетін қызметті берушіге беруге келісетіні расталады.
______________________________________________
(ЭЦҚ) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтырылған күні: 20___ жылғы "__" ___________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 29 мамырдағы
№ 69 Бұйрығына
2-қосымша
"Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары

Глава 1. Общие положения
1.Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдачи лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственная услуга оказывается Министерством юстиции Республики Казахстан (далее - услугодатель).
3. Композитной услугой является государственная услуга, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Физическое лицо (далее – услугополучатель) для получения лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя направляет услугодателю заявление через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
5. При сдаче услугополучателем заявления в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень), включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші ) көрсетеді .
3. Бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтерді біріктіруді көздейтін мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік қызмет болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы жолдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
6. Осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі келтірілген.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом Министра юстиции РК от 20.10.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о совершенных коррупционных правонарушениях и преступлениях, о судимости, об отсутствии сведений о ранее уволенных по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных и специальных государственных органов, судов и органов юстиции, о лишении лица лицензии на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "Электронного Правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.10.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Услугодатель в день поступления документов на получение государственной услуги регистрирует их и передает на исполнение.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республики Казахстан", регистрация заявления на получение государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
10. Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель в указанные сроки отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 20.10.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жеке басын куәландыратын құжат туралы, әрекетке қабілеттілігіне немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі шектеулердің жоқтығы туралы, жеке сот орындаушысы лауазымына тағайындалғанға дейін үш жыл ішінде сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы, жасалған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жайлы мәліметтердің жоқтығы туралы, заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқтығы туралы, мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан, соттардан және әділет органдарынан жағымсыз себептер бойынша бұрын босатылғандар туралы мәліметтердің жоқтығы туралы, жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына берілген лицензиядан айыру туралы, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті беруші келісім береді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті беруші лицензия алуға құжаттар келіп түскен күні оларды тіркейді және орындауға береді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік қызметті алуға өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
10. Көрсетілетің қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған уақыттан бастап екі жұмыс күні ішінде тапсырған құжаттарының толықтығын тексереді.
Құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайда және (немесе) қолдану мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынылған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту туралы жауап береді.

11. При отрицательном ответе согласующего государственного органа либо выявлении иных оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2-х рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает лицензию либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.10.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Отказ в выдаче лицензии осуществляется в случаях, если:
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует квалификационным требованиям;
4) лицензиаром получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии заявителя предъявляемым при лицензировании требованиям;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
7) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Глава 3. Порядок переоформления лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Заявление физического лица для переоформления лицензии по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам подается через веб-портал "электронного правительства" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента замены документа, удостоверяющего личность услугополучателя.
Сведения о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугодатель получает из государственной базы данных "Физические лица" через шлюз "электронного правительства".
В случае отсутствия сведений о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) процесс формирования электронного заявления завершается.
Веб-портал "электронного правительства" полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью веб-портала "электронного правительства".
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью веб-портала "электронного правительства" по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Келісуші мемлекеттік органның жауабы теріс болған не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші лицензия немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 20.10.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Лицензияны беруден бас тарту, егер:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында жеке немесе заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынған;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
4) лицензиар тиісті келісуші мемлекеттік органнан өтініш берушінің лицензиялау кезінде қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жауап алған;
5) өтініш берушіге қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
6) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот өтініш беруші-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салған;
7) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
3-тарау . Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға арналған лицензияны қайта ресімдеу тәртібі
13. Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтініші "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат ауыстырылған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасынан алады.
Тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтер болмаған жағдайда электрондық өтінішті қалыптастыру процесі аяқталады.
"Цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін "цифрлық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасы арқылы көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз жұмыс күнінде жиырма минут ішінде толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Цифрлық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

14. Исключен приказом Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
17. Услугополучатель для получения композитной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятие деятельностью частного судебного исполнителя и выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" направляет услугодателю одно заявление посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz.
Результат государственной услуги "Решение о прохождении аттестации лицами, претендующими на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" и документы для лицензии направляются в Министерство юстиции Республики Казахстан для дальнейшего оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя".
Композитные услуги оказываются с учетом требований настоящих Правил и Правил оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя".
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила Министерство юстиции направляет оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", в "Единый контакт-центр" услугодателю, информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случае сбоя цифровой системы, услугодатель уведомляет уполномоченный орган и/или Акционерное общество "Национальные информационные технологии".

14. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
17. Көрсетілетін қызметті алушы "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу және Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" композиттік мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы бір өтінішті жолдайды.
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өткені туралы шешім "Жеке сот орындаушысының қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін одан әрі көрсету үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберіледі.
Композиттік көрсетілетін қызмет осы Қағидалардың және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларының талаптары ескеріліп көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, Әділет министрлігі "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторына, "Бірыңғай байланыс орталығына" тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті органды және/немесе "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы хабардар етеді.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
20. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
22. В случае несогласия с решением принятым по результатам обжалования оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (далее – Перечень).
1
Наименование государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя"
2
Наименование подвида государственной услуги
Переоформление лицензии.
3
Наименование услугодателя
Министерство юстиции Республики Казахстан.
4
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz
5
Срок оказания государственной услуги/ подвида государственной услуги
С момента обращения на портал, с учетом графика работы и времени приема документов:
10 (десять) рабочих дней при выдаче лицензии; 20 (двадцать) минут при переоформлении лицензии.
6
Форма оказания государственной услуги/ подвида государственной услуги
Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя – Электронная "(частично цифровизированная)"/оказываемая "композитной услугой", предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления"
Переоформление лицензии – Электронная (полностью цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги/ подвида государственной услуги
Выдача, переоформление лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
6
Взимаемая плата при оказании государственной услуги/ подвида государственной услуги

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысы атына, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
21. Көрсетілетін қызметті берушінің атына немесе Әділет министрлігіне келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметің
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе).
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы
Лицензияны қайта ресімдеу.
3
Қызмет көрсетушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі / кіші түрі
Порталға жүгінген сәттен бастап, жұмыс режимі мен құжаттарды қабылдау уақытын ескере отырып:
– лицензия беру кезінде – 10 (он) жұмыс күні;
– лицензияны қайта ресімдеу кезінде – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны / кіші түрі
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру – электрондық "(ішінара цифрландырылған)", "композиттік қызмет" ретінде көрсетілетін, бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын қамтитын нысан.
Лицензияны қайта ресімдеу – электрондық (толық цифрландырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі / кіші түрі
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру, қайта ресімдеу немесе ден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
Қызмет нәтижесі қызмет алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат түрінде, қызмет көрсетушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қол қойылып жіберіледі және сақталады
6
Мемлекеттік қызмет үшін алынатын төлем

За выдачу/переоформление лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 616 Налогового кодекса Республики Казахстан от 18 июля 2025 года составляет:
1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей;
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии.
Оплата за оказание государственной услуги осуществляется по наличному и (или) безналичному расчету через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, которыми выдается документ (квитанция), подтверждающий размер и дату оплаты, либо ПШЭП.
7
График работы услугодателя
График работы:
1) услугодателя с понедельника по пятницу с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней; прием заявлений – с 9.00 до 17.30 часов.
2) портала - круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республики Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов для оказания государственной услуги/ подвида государственной услуги
Для получения лицензии:
1) заявление физического лица для получения лицензии и (или) приложения к лицензии по форме, согласно приложению 2 к Правилам;
2) форма сведений о соответствии требованиям для осуществления деятельности частного судебного исполнителя, согласно приложению 3 к Правилам;
3) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты посредством платежного шлюза "цифрового правительства";
4) электронная копия документа, подтверждающего стаж работы в органах прокуратуры или следствия согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан требуется для лиц, уволенных из органов прокуратуры и следствия, при наличии стажа работы в должности прокурора или следователя не менее пяти лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам.
5) электронная копия документа, подтверждающего стаж работы в государственных органах в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан требуется для лиц, уволенных, при наличии стажа работы в государственных органах в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов не менее двух лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам.
Для переоформления лицензии:
1) заявление по форме, согласно приложению 4 к Правилам;
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из государственных цифровых систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги/ подвида государственной услуги
Основания для отказа:

Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру/қайта ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 18 шілдедегі Салық кодексінің 616-бабына сәйкес, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады, ол мынадай мөлшерде белгіленеді:
лицензия беру – 6 айлық есептік көрсеткіш;
лицензияны қайта ресімдеу – лицензия беру кезінде белгіленген мөлшерлеменің 10 %-ы.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін төлем екінші деңгейлі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және (немесе) қолма-қолсыз нысанда жүргізіледі, олар төлемнің мөлшері мен күнін растайтын құжатты (түбіртекті) береді, не ПШЭП арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі:
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі- жұма аралығында сағат 09.00- ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен; өтінімдерді қабылдау - 9.00-ден 17.30-ға дейін.
2) портал - техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік қызметті алуға өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет Мемлекеттік қызметтің кіші түрлі көрсетуге арналған құжаттар тізбесі
Лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия және (немесе) лицензияға қосымша алу туралы жеке тұлғаның өтініші;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асыру талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
3) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі ("Электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда);
4) прокуратура немесе тергеу органдарынан босатылған адамдар үшін, егер прокурор немесе тергеуші лауазымында кемінде бес жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес прокуратура немесе тергеу органдарындағы еңбек өтілін растайтын электрондық құжат (теріс себептермен босатылғандарды қоспағанда);
5) атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мемлекеттік органдардағы еңбек өтілін растайтын электрондық құжат (теріс себептермен босатылғандарды қоспағанда).
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
лицензиялық алымның төленгенін және лицензияны (немесе лицензияға қосымшаны) қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістерді растайтын мәліметтер мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынады.
9
Қызмет Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қіші түрін көрсетуден бас тарту негіздері
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:

1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует квалификационным требованиям;
4) лицензиаром получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии заявителя предъявляемым при лицензировании требованиям;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
7) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги/ подвида государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа на портале в "личном кабинете" услугополучателя, а также по телефонам услугодателя и Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны услугодателя по вопросам оказания государственных услуг 8 (7172) 74-06-23. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель для получения композитной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя и выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" направляет услугодателю одно заявление посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz.
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
В __________________________
(полное наименование
лицензиара)
от _________________________
____________________________
(фамилия имя отчество (в случае
наличия) физического лица,
индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление физического лица для получения лицензии и (или) приложения к лицензии
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии на осуществление
_______________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности и (или) подвида(ов) деятельности)
на бумажном носителе _____ (поставить знак Х в случае, если необходимо получить лицензию на бумажном носителе)
Адрес местожительства физического лица
_________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания)
Электронная почта _________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Факс ______________________________________________________________
Банковский счет _____________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
__________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается _____ листов.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии;
заявитель согласен на удостоверение заявления электронной цифровой подписью работника центра обслуживания населения (в случае обращения через центр обслуживания населения).
Физическое лицо _______________________________________________________________________________
(электронно-цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" _________ 20__ года
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
Форма сведений о соответствии требованиям для осуществления деятельности частного судебного исполнителя
Сведения об услугополучателе
Образование (наименование высшего учебного заведения, год окончания, номер диплома, квалификация и специальность по диплому).
Обязательное поле
Сведения о документе, подтверждающий прохождение процедуры нострификации диплома или признания
В соответствии с Законом "Об образовании"
Необходимо выбрать только одно основание для получения лицензии и его заполнить:
1) трудовая деятельность;
2) решение о прохождение аттестации на занятие деятельностью частного судебного исполнителя.
Трудовая деятельность услугополучателя (указывать только должность и место работы предусмотренные пунктом 5 статьи 142 Закона "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей"
Дата, месяц, год
Должность с указанием организации
Основные функциональные (должностные) обязанности
Причина увольнения
Поступления
Ухода
Обязательное поле
Обязательное поле
Обязательное поле
Обязательное поле
Обязательное поле
При необходимости данные строки дополняются услугополучателем
Номер решения о прохождении аттестации на занятие деятельностью частного судебного исполнителя
Обязательное поле
Дата, месяц, год, регион, номер
Обязательное поле
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
В __________________________
____________________________
(полное наименование
лицензиара)
от _________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление физического лица для переоформления лицензии

1) осы санаттағы жеке немесе заңды тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен қызмет түрімен айналысуға тыйым салынса;
2) лицензиялық алым енгізілмесе;
3) өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
4) лицензия беруші орган тиісті келісуші мемлекеттік органнан өтініш берушінің лицензиялау негізінде қойылатын талаптарына сәйкес келмейтіні туралы жауап алса;
5) өтініш берушіге қатысты лицензияланатын қызметті қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
6) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот өтініш беруші-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салынса;
7) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталса.
10
Мемлекеттік қызметтің Мемлекеттік қызметті/кіші
түрін көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзгеде талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары 8 (7172) 74-06-23. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Көрсетілетін қызметті алушы "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" композитті қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы бір өтінішті жолдайды.
Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына 2- қосымша
Нысан
________________________
лицензиардың толық атауы)
_________________________
(жеке тұлғаның, аты, әкесiнiң
аты (болған жағдайда), тегi),
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға арналған жеке тұлғаның өтiнiші
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________ __________________________________________________________________ (қызмет түрiнің және (немесе) қызметтiң кіші түрі(лері)нің толық атауы көрсетiлсiн) жүзеге асыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қағаз жеткізгіште ______ (лицензияны қағаз жеткізгіште алу қажет болған жағдайда Х белгісін қою керек) беруiңiздi сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________ (пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта ____________________________________________
Телефондар ___________________________________________________
Факс _________________________________________________________
Банктік шот ___________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
_________________________________________________________ (пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі) ______ парақ қоса беріліп отыр.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы;
өтініш берушінің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін беретіні;
өтініш берушінің халыққа қызмет көрсету орталығы жұмыскерінің өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен растауына келісетіні (халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүгінген жағдайда) расталады.
Жеке тұлға ___________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба) (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Толтыру күні: 20___ жылғы "__" ___________
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Жеке сот орындаушысының қызметімен айналысу үшін біліктілік талаптарыныңсәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 20.10.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________________
лицензиардың толық атауы)
____________________________
___________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң
аты (ол болған жағдайда), жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу переоформить лицензию в связи с изменением фамилии, имени, отчества
(при его наличии)
№___________ от _________ 20___ года, выданную (ое) (ых) ___________________
(номер (а) лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию ________________________________________________________________________
на осуществление деятельности частного судебного исполнителя.
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Физическое лицо _________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" _____ 20__ года
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью частного
судебного исполнителя"
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицензия
"___" ___________ 20 ___ года № _____________
Выдана _________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер физического лица)
на занятие _______________________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Особые условия __________________________________________________________
(в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О разрешениях
и уведомлениях")
Примечание: _____________________________________________________________
(отчуждаемость, класс разрешения)
Лицензиар _______________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
Руководитель (уполномоченное лицо) ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место выдачи ___________________________________
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года
"Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен
документу на бумажном носителе.
Приложение 3 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 мая 2020 года № 69
Правила оказания государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя"

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________ Тегімнің, атымның, әкемнің атының (ол болған жағдайда) өзгеруіне байланысты жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асыруға 20___ жылғы "____" № __________, __________________________________________________________________________ (лицензияның нөмірі(лері), лицензияны берген лицензиардың атауы) берілген лицензияны қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Жеке тұлға _______________________________________________________________ (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _______
"Жеке сот орындаушысы
қызметімен айналысуға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Лицензия
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "___" ___________ №_____________
_______________________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
_____________________________________________________ айналысуға берілді
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі,
толық атауы, мекен-жайы)
Ерекше шарттары ________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес)
Ескерту: ________________________________________________________________
(иеліктен шығарылатындығы, рұқсаттың класы)
Лицензиар ____________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
Берілген орны ____________________________
Бұл құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз құжатқа балама болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 29 мамырдағы
№ 69 Бұйрығына
3-қосымша
"Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары

Глава 1. Общие положения
1.Настоящие Правила оказания государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень), включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжат негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Бірыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын, көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпаратты беру жөніндегі ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша немесе өтінішінсіз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
3) Осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі келтірілген;

4) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель) по месту совершения исполнительных действий.
4. Физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляет заявление и документы, установленные пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги через:
1) услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - государственная корпорация);
3) портал.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Описание порядка оказания государственной услуги через услугодателя:
1) услугополучатель направляет услугодателю документы;
2) услугодатель в день поступления документов осуществляет их регистрацию в Автоматизированной информационной системе органов исполнительного производства (далее – АИСОИП) и передает государственному судебному исполнителю;
3) государственный судебный исполнитель в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления документов, выносит постановление о возбуждении или об отказе в возбуждении исполнительного производства, которое направляется услугополучателю.
6. Описание порядка оказания государственной услуги через государственную корпорацию:
1) услугополучатель подает в Государственную корпорацию документы, которые перенаправляются услугодателю;
2) услугодатель в день поступления документов осуществляет их регистрацию в АИСОИП и передает государственному судебному исполнителю;

4) "цифрлық үкімет" веб-портал – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қатысатын басқа да субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қолжетімділік үшін "бір терезені" білдіретін цифрлық нысан;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның меншік құқығын және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті атқарушылық іс - әрекеттердің жасалу орны бойынша аумақтық әділет органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
4. Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында белгіленген өтініш пен құжаттарды:
1) көрсетілетін қызмет берушіге;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - мемлекеттік корпорация);
3)портал арқылы жолдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті беруші арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібінің сипаттамасы:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды жолдайды;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды Атқарушылық іс жүргізу органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - АІЖ ОААЖ) тіркеуді жүзеге асырады және мемлекеттік сот орындаушысына береді;
3) мемлекеттік сот орындаушысы құжаттар келіп түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау немесе қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарады, ол көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі.
6. Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібінің сипаттамасы:
1) көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды тапсырады, олар барынша қысқа мерзім ішінде көрсетілетін қызметті берушіге беріледі;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды АІЖ ОААЖ-да тіркеуді жүзеге асырады және мемлекеттік сот орындаушысына береді;

3) государственный судебный исполнитель в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления документов, выносит постановление о возбуждении или об отказе в возбуждении исполнительного производства, которое направляется в Государственную корпорацию и услугополучателю.
7. Описание порядка оказания государственной услуги через портал:
1) услугополучатель направляет документы через портал.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону "О праздниках в Республики Казахстан", регистрация заявления на получение государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем;
2) услугодатель в день поступления документов осуществляет их регистрацию в АИСОИП и передает государственному судебному исполнителю;
3) государственный судебный исполнитель в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления документов, выносит постановление о возбуждении или об отказе в возбуждении исполнительного производства, которое направляется услугополучателю.
8. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, Государственная корпорация или услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает об этом расписку по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила Министерство юстиции направляет оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", в "Единый контакт-центр", услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае сбоя цифровой системы, услугодатель уведомляет уполномоченный орган и/или Акционерное общество "Национальные информационные технологии".
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, государственной корпорации и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

3) мемлекеттік сот орындаушы құжаттар келіп түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау немесе қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарады, ол Мемлекеттік корпорацияға және көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі.
7. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібінің сипаттамасы:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік қызметті алуға өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады;
2) көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды АІЖ ОААЖ-да тіркеуді жүзеге асырады және мемлекеттік сот орындаушысына береді;
3) мемлекеттік сот орындаушы құжаттар келіп түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау немесе қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарады, ол көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация немесе көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және бұл туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, Әділет министрлігі "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторына, "Бірыңғай байланыс орталығына", көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті органды және/немесе "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамын хабардар етеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

11. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя, государственной корпорации и (или) их должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя, государственной корпорации, в Министерство юстиции Республики Казахстан либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, государственной корпорации либо в Министерство юстиции Республики Казахстан, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возбуждение исполнительного
производства на основании
исполнительного документа
по заявлению взыскателя"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (далее – Перечень).
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции по месту совершения исполнительных действий.
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется посредством:
1) услугодатель;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
3) веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги/форма представления результата оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Постановление судебного исполнителя о возбуждении исполнительного производства или об отказе в возбуждении исполнительного производства.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги.
Государственная услуга оказывается бесплатно – физическим и юридическим лицам.
7
График работы услугодателя
График работы:

11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысы атына, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің атына немесе Әділет министрлігіне келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Өндіріп алушының өтініші
бойынша атқарушылық құжаттың
негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті атқарушылық әрекеттердің жасалу орны бойынша аумақтық әділет органдары көрсетеді.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
3) "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб - порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
3 (үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны/Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Сот орындаушысының атқарушылық іс жүргізуді қозғау туралы немесе атқарушылық іс жүргізуді қозғаудан бас тарту туралы қаулысы.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезінде алынатын төлем мөлшері
Жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту совершения исполнительных действий без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала, время оформления составляет не более 15 минут, время ожидания не более 15 минут;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан и Закону "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимый для оказания государственной услуги
Заявление о выписке, направлении исполнительного документа на принудительное исполнение, возбуждении исполнительного производства по форме, согласно приложениям 2, 3 к Правилам.
Исполнительный документ.
Удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру - сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiнгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын - ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау атқарушылық әрекеттерді жасау орны бойынша "электрондық" кезек тәртібімен жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады, рәсімдеу уақыты 15 минуттан аспайды, күту уақыты 15 минуттан аспайды;
3) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуімен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінген кезде, көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік қызметті алуға өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет құжаттар тізбесі
Қағидаларға 2, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушылық құжатты жазып беру және мәжбүрлеп орындауға жолдау, атқарушылық іс жүргізуді қозғау туралы өтініш.
Атқарушылық құжат.
Жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады".
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;

2) несоответствие представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным статьей 38 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучателям имеющих нарушение здоровья, со стойким расстройством функции организма ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя и Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возбуждение исполнительного
производства на основании
исполнительного документа
по заявлению взыскателя"
Форма В________________________
____________________________
(полное наименование
услугодателя)
от _________________________
___________________________
(наименование юридического
лица и БИН, Ф.И.О.
(при его наличии)
физического лица и ИИН)
Заявление о возбуждении исполнительного производства
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу возбудить исполнительное производство на основании прилагаемому к настоящему заявлению исполнительного документа.
Адрес места жительства физического лица, местонахождения юридического лица
__________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
___________________________________________________________________________
наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта _______________________________.
Телефоны ___________________.
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются официальными контактами, и на них может быть направлена любая информация по вопросам исполнения исполнительного документа; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
_______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах "___"____20____г. (подпись)
Для юридического лица место печати (при наличии)
Дата заполнения "___" _______20__г.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возбуждение исполнительного
производства на основании
исполнительного документа
по заявлению взыскателя"
Форма
Заявление о выписке, направлении исполнительного документа на принудительное исполнение и возбуждении исполнительного производства

2) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 38-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
Денсаулығы бұзылған, ағза функцияларының тұрақты бұзылуымен тыныс-тіршілігі шектелген мемлекеттік қызметті алушыға қажет болған жағдайда Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің және Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде бірыңғай байланыс орталығы арқылы 1414, 8 800 080 7777 алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
"Өндіріп алушының өтініші
бойынша атқарушылық
құжаттың негізінде атқарушылық
іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
________________________________________________________(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
________________________
_________________________
(заңды тұлғаның атауы және
БСН /жеке тұлғаның Т.А.Ә.
(бар болса) және ЖСН)
Атқарушылық іс жүргізуді қозғау туралы өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы өтінішке қоса берілетін атқарушылық құжат негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғауды сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің, заңды тұлғаның орналасқан жерінің
мекенжайы ________________________________________________________________ (пошталық индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, _________________________________________________________________________. көшенің атауы, үйдің/ғимараттың нөмірі)
Электрондық пошта________________________________________________________.
Телефондары _____________________________________________________________.
Осы арқылы:
барлық көрсетілген деректердің ресми байланыстар болып табылатыны және оларға атқарушылық құжатты орындау мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны;
қоса берілетін барлық құжаттар шындыққа сәйкес келетіні және дәйекті болып абылатыны расталады.
__________________________________________________________________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болса))
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20 ___ жылғы "___" ____________ (қолы)___________________
Заңды тұлғалар үшін мөр орны (бар болса)
Толтырылған күні: 20 ___ жылғы "___" ________
"Өндіріп алушының өтініші
бойынша атқарушылық
құжаттың негізінде атқарушылық
іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
___________________________
____________________________
(заңды тұлғаның атауы және
БСН / жеке тұлғаның
Т.А.Ә. (бар болса) және ЖСН
Атқарушылық құжатты жазып беру және мәжбүрлеп орындауға жолдау және атқарушылық іс жүргізуді қозғау туралы өтініш

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выписать и/или направить исполнительный документ на принудительное исполнение и возбудить исполнительное производство на основании прилагаемому к настоящему заявлению исполнительного документа.
Адрес места жительства физического лица, местонахождения юридического лица
____________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
_____________________________________________________________________________.
наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта___________________________________________________.
Телефоны___________________________________________________________.
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются официальными контактами, и на них может быть направлена любая информация по вопросам исполнения исполнительного документа; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах
____________________ (подпись) "___" _______20__г.
Для юридического лица место печати (при наличии)
Дата заполнения "___" _______20__г.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возбуждение исполнительного
производства на основании
исполнительного документа
по заявлению взыскателя"
Форма
____________________________
____________________________
_________________________
Фамилия, имя, отчество (при
наличии), либо наименование
организации услугополучателя)
____________________________
__________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь статьей 19, пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных и социально ответственных услугах", Вам отказывается в приеме документов на оказание государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" ввиду представления Вами неполного пакета документов:
1)________________________________________;

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы өтінішке қоса берілетін атқарушылық құжат негізінде атқарушылық құжатты жазып беруді және/немесе мәжбүрлеп орындауға жолдауды және атқарушылық іс жүргізуді қозғауды сұраймын.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің, заңды тұлғаның орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________________________________________________
(пошталық индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен.
________________________________________________________________________________
көшенің атауы, үйдің/ғимараттың нөмірі).
Электрондық пошта____________________________________________.
Телефондары _________________________________________________.
Осы арқылы:
барлық көрсетілген деректердің ресми байланыстар болып табылатыны және оларға атқарушылық құжатты орындау мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатыны;
қоса берілетін барлық құжаттар шындыққа сәйкес келетіні және дәйекті болып табылатыны расталады.
__________________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болса))
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20 ___ жылғы "____" _______________ (қолы)
Заңды тұлғалар үшін мөр орны (бар болса)
Толтырылған күні: 20 __ жылғы "___" ____________
"Өндіріп алушының өтініші
бойынша атқарушылық
құжаттың негізінде атқарушылық
іс жүргізуді қозғау"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
4-қосымша
____________________________
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не ұйымының атауы) ____________________________
________________(көрсетілетін
қызмет алушының мекенжайы)
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы"
2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабын, 20-бабының
2-тармағын басшылыққа алып, Сіз құжаттардың толық топтамасын ұсынбағаңызға,
атап айтқанда:
1) ___________________________________________________________;

2)________________________________________;
3) ....
и (или) документов с истекшим сроком действия.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работник) (подпись).
Исполнитель: Ф.И.О. (при его наличии).
Телефон:
Получил: Ф.И.О. (при его наличии)/подпись услугополучателя.
"___" _________ 20___ год.
Приложение 4 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 мая 2020 года № 69
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 221 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10963, опубликован 13 мая 2015 года в Информационно-правовая система "Әділет");
2. Приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 307 "Об утверждении регламента государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11287, опубликован 12 июня 2015 года в Информационно-правовая система "Әділет");
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 605 "О некоторых вопросах тестирования и аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12588, опубликован 13 января 2016 года в Информационно-правовая система "Әділет");
4. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 января 2018 года № 61 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Проведение аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" и "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16309, опубликован 15 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
5. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 170 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 605 "О некоторых вопросах тестирования и аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16372, опубликован 26 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);

2) ___________________________________________________________;
3) ….
және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты
"Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық
іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан
бас тартылады.
Осы қолхат әрбір тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
Т.А.Ә. (қызметкері) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. (бар болса) _______________________
Телефон _________________
Алды: көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (бар болса)/қолы _________________
20__ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 29 мамырдағы
№ 69 Бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 221 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10963 тіркелген, 2015 жылғы 13 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2. "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 307 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11287 тіркелген, 2015 жылғы 12 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3. "Тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды тестілеудің және аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 605 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12588 тіркелген, 2016 жылғы 13 қантарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
4. "Тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 11 қаңтардағы № 61 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16309 тіркелген, 2018 жылғы 15 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған);
5. "Тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды тестілеудің және аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 605 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 170 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16372 тіркелген, 2018 жылғы 26 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған);

6. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 марта 2018 года № 446 "Об утверждении регламентов государственных услуг "Проведение аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя" и "Выдача лицензии на занятие деятельностью частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16976, опубликован 8 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
7. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2019 года № 211 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 221 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18571, опубликован 3 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
8. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июля 2019 года №385 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 307 "Об утверждении регламента государственной услуги "Возбуждение исполнительного производства на основании исполнительного документа по заявлению взыскателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19053, опубликован 29 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

6. "Тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" және "Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 20 наурыздағы № 446 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16976 тіркелген, 2018 жылғы 8 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған);
7. "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 221 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 17 сәуірдегі № 211 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18571 тіркелген, 2019 жылғы 3 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған);
8. "Өндіріп алушының өтініші бойынша атқарушылық құжаттың негізінде атқарушылық іс жүргізуді қозғау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 307 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 385 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19053 тіркелген, 2019 жылғы 29 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған).