Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2018 года № 16667.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 13.01.2023 № 20 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.09.2024 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 13.01.2023 № 20 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 68 "Об утверждении Правил ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15516, опубликован 8 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
2) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 февраля 2017 года № 10 "Об утверждении Правил ведения учета лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14898, опубликован 4 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).

Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 наурызда № 16667 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 13.01.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында "Қазақстан Республикасы прокуратурасы органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы Ереженің 19-тармағының 37) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.09.2024 № 111 (бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 13.01.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдардың, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 68 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15516 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылдың 8 қыркүйегінде жарияланған);
2) "Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2017 жылғы 8 ақпандағы № 10 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14898 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылдың 4 сәуірінде жарияланған).

3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
4) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также в территориальные органы Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
К. Кожамжаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции
Республики Казахстан
"___"____________2018 года
________________ М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Руководителя Департамента
по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
____________ К.Елибаев
"___"____________2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
"___"____________2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
_______________ А. Шпекбаев
"___"____________ 2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
______________ К. Масимов
"___"____________2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ К. Касымов
"___"___________ 2018 года
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 29
Правила
ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц
Сноска. Правила - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 13.01.2023 № 20 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения

3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналасуын;
4) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне және Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Қ. Қожамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
2018 жылғы "__"_______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты) басшысының м.а.
Қ. Елібаев
2018 жылғы "__"_______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
2018 жылғы "__"_______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
А. Шпекбаев
2018 жылғы "___" ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
К. Мәсімов
2018 жылғы "___" ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
2018 жылғы "___" ____
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы 27 ақпандағы
№ 29 бұйрығымен
бекітілген
Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 13.01.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц (далее – Правила) определяют порядок ведения, использования и хранения сведений специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности (далее – пофамильный учет) и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц (далее – дактилоскопический учет).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
2) информационный учетный документ (далее – ИУД) – материальный (бумажный, магнитный, оптический, электронный) носитель правовой статистической информации установленного образца, на основании которого формируются данные государственной правовой статистики и специальных учетов;
3) специальный учет – сбор, регистрация, обработка, накопление, систематизация, классификация, хранение документированной информации в сфере государственной правовой статистики для информационного обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц;
4) субъекты специальных учетов – государственные органы, осуществляющие уголовное преследование, исполнение уголовного наказания, специальные учреждения, судебные органы, а также подразделения административной и миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) графическая копия – графическая информация, представляющая собой сведения в форматах jpeg, jpg, tiff, png (форматы для хранения фотоизображений);
6) территориальный и приравненный к нему орган Комитета (далее – территориальный орган Комитета) – департаменты по правовой статистике и специальным учетам в областях, городах республиканского значения и столице и приравненные к ним специализированные подразделения (военный, транспортный);
7)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
8) централизованная автоматизированная база данных (далее – ЦАБД) – автоматизированная база данных, в которую вносятся сведения органами уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – УИС МВД РК);
9)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).

1. Осы Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алудың (бұдан әрі – тегі бойынша есепке алу) және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алудың (бұдан әрі – дактилоскопиялық есепке алу) мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
2) ақпараттық есепке алу құжаты (бұдан әрі – АЕҚ) – белгіленген үлгідегі құқықтық статистикалық ақпараттың материалдық (қағаз, магниттік, оптикалық, электрондық) жеткізгіші, оның негізінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу деректері қалыптастырылады;
3) арнайы есепке алу – мемлекеттiк құқықтық статистика саласындағы құжатталған ақпаратты мемлекеттiк органдарды, жеке және заңды тұлғаларды ақпараттық қамтамасыз ету үшiн жинау, тiркеу, өңдеу, жинақтау, жүйелеу, сыныптау, сақтау;
4) арнайы есепке алу субъектілері – қылмыстық қудалауды, қылмыстық жазаны орындауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, арнайы мекемелер, сот органдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әкімшілік және көші-қон полициясының бөлімшелері;
5) графикалық көшірме – jpeg, jpg, tiff, png форматтарындағы (фотобейнелерді сақтау үшін форматтар) мәліметтерді қамтитын графикалық ақпарат;
6) Комитеттің аумақтық және оған теңестірілген орган (бұдан әрі – Комитеттің аумақтық органы) – облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі департаменттер және оларға теңестірілген мамандандырылған бөлімшелері (әскери, көлік);
7) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
8) орталықтандырылған автоматтандырылған деректер базасы (бұдан әрі – ОАДБ) – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдарымен (бұдан әрі – ҚР ІІМ ҚАЖ) мәлімет енгізілетін автоматтандырылған деректер базасы;
9) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).

10)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
11)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
12)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 12) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Пофамильный и дактилоскопический учеты ведутся Комитетом и его территориальными органами путем ведения СУ АЦ и АДЦС в электронном формате, пофамильной и дактилоскопической картотек – на бумажных носителях.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 3 вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Субъекты пофамильного и дактилоскопического учетов (далее – субъекты специальных учетов) обеспечивают полноту, достоверность и своевременность предоставления ИУД в территориальные органы Комитета.
Бланки ИУД установленных форм и качества материала, предусмотренных настоящими Правилами, изготавливаются субъектами специальных учетов.
Глава 2. Порядок ведения пофамильного и дактилоскопического учетов и хранения их учетных документов
5. Ведение пофамильного и дактилоскопического учетов осуществляется на основании ИУД.
Параграф 1. Формы и порядок оформления ИУД
6. Формы ИУД на бумажных носителях:
1) "Алфавитная учетная карточка" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) "Дактилоскопическая карта" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – дактилоскопическая карта-1);
3) "Дактилоскопическая карта на лицо, подвергнутое административному аресту" по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – дактилоскопическая карта-2);
4) "Дактилоскопическая карта на лицо, не имеющее определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - дактилоскопическая карта-3);
5) "Извещение об осужденном (заключенном под стражу)" (далее - извещение) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Алфавитные учетные карточки изготавливаются на твердой бумаге (картон), дактилоскопические карты и извещения об осужденном (заключенном под стражу) на писчей бумаге.

10) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
11) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
12) url-сілтеме – интернет цифрлық ресурсқа жүгіну тәсілі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуды Комитет және оның аумақтық органдары ТО АЕА және АДЦЖ-ды электрондық форматта, тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды қағаз жеткізгіште жүргізу жолымен жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың екінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алудың субъектілері (бұдан әрі – арнайы есепке алудың субъектілері) АЕҚ-ның толықтығын, нақтылығын және мерзімінде Комитеттің аумақтық органдарына ұсынылуын қамтамасыз етеді.
Орнатылған нысандағы және осы Қағидалармен көзделген материалдың сапасына сай АЕҚ-ның бланктері арнайы есепке алудың субъектілерімен дайындалады.
2-тарау. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу мен олардың есепке алу құжаттарын сақтау тәртібі
5. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу АЕҚ-ның негізінде жүзеге асырылады.
1-параграф. АЕҚ-ның нысандары мен рәсімдеу тәртібі
6. Қағаз тасымалдағыштағы АЕҚ-ның нысандары:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Әліпбилік есепке алу карточкасы";
2) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Дактилоскопиялық карта" (бұдан әрі – 1-дактилоскопиялық карта);
3) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Әкiмшiлiк қамаққа алынған адамға дактилоскопиялық карта" (бұдан әрі – 2-дактилоскопиялық карта);
4) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамға дактилоскопиялық карта" (бұдан әрі – 3-дактилоскопиялық карта);
5) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарлама" (бұдан әрі – хабарлама).
Әліпбилік есепке алу карточкалары қатты қағазда (картон), дактилоскопиялық карталар және сотталған адам (күзетпен қамауға алынған) туралы хабарламалар жазба қағазда дайындалады.

7. Формы ИУД на электронных носителях:
1) электронная алфавитная учетная карточка – алфавитная учетная карточка, автоматически формируемая в СУ АЦ на основании сведений ЕРДР;
2) электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) (далее – электронное извещение) – электронный документ, который формируется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, органами УИС МВД РК в ЦАБД и направляется в СУ АЦ для автоматического заполнения реквизитов электронной алфавитной учетной карточки.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Субъектами специальных учетов ИУД (на бумажных носителях) в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности, задержанных, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих их личность, оформляются согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Ненадлежащее оформленные ИУД, в которых не заполнены все предусмотренные реквизиты, заполненные на бланках неустановленной формы и качества материала, имеющие подчистки, исправления, иные корректировки сведений, в которых отсутствуют предусмотренные подписи лиц, подлежат возврату в соответствующий субъект специального учета в течение пяти рабочих дней со дня обнаружения территориальными органами Комитета.
Субъектами специальных учетов в течение пяти рабочих дней со дня поступления ИУД на доработку, производится корректировка или уточнение сведений и ИУД повторно направляются в соответствующий территориальный орган Комитета с пояснением причин допущенных нарушений.
Параграф 2. Порядок и сроки предоставления ИУД органами уголовного преследования
9. После задержания лица по подозрению в совершении уголовного правонарушения органом уголовного преследования не позднее пяти рабочих дней, составляется и направляется в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-1 с приложением копии документа, удостоверяющего личность, в соответствии со статьей 300 УПК РК (далее -документ, удостоверяющий личность), либо постановления об установлении личности.
При отсутствии документа, удостоверяющего личность, орган уголовного преследования принимает меры по его истребованию.
10. В случае установления подлинных анкетных данных составляется новая дактилоскопическая карта, которая подлежит направлению в территориальный орган Комитета не позднее пяти рабочих дней с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.

7. Электрондық тасымалдағыштағы АЕҚ-ның нысандары:
1) электрондық әліпбилік есепке алу карточкасы – СДТБТ мәліметтерінің негізінде ТО АЕА-да автоматты түрде қалыптастырылатын, әліпбилік есепке алу карточкасы;
2) сотталған (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – электрондық хабарлама) – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылатын электрондық құжат, ҚР ІІМ ҚАЖ-дың органдарымен ОАДБ-да және электрондық әліпбилік есепке алу карточкасының деректемелерін автоматты толтыру үшін ТО АЕА-ға жіберіледі;
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Арнайы есепке алудың субъектілері қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын, ұстап алынған, белгілі тұрғылықты жері және жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға қатысты АЕҚ-ны (қағаз тасымалдағыштағы) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес рәсімдейді.
Тиісінше рәсімделмеген, көзделген барлық деректемелер толтырылмаған, орнатылмаған нысандағы бланкілерде және сапасыз материалда толтырылған, мәліметтерге тазарту, түзету және өзге де өзгертулер енгізілген, қарастырылған адамдардың қолдары қойылмаған тиісінше рәсімделмеген АЕҚ Комитеттің аумақтық органдарымен анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде арнайы есепке алудың тиісті субъектісіне қайтарылуға жатады.
Арнайы есепке алудың субъектілері АЕҚ қайта пысықтауға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мәліметтерге түзету енгізу немесе нақтылау жүргізеді және АЕҚ жіберілген бұзушылықтың себебін түсіндіре отырып, қайта Комитеттің тиісті аумақтық органына жіберіледі.
2-параграф. Қылмыстық қудалау органдарының АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
9. Адамды қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұстап алғаннан кейін қылмыстық қудалау органы бес жұмыс күнінен кешіктірмей, ҚР ҚПК-нің 300-бабына сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттың (бұдан әрі – жеке басты куәландыратын құжат) не жеке басты анықтау туралы қаулының көшірмесін қоса бере отырып, 1-дактилоскопиялық картаның бір данасын құрастырады және Комитеттің аумақтық органына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжат болмаған жағдайда қылмыстық қудалау органы оны талап ету бойынша шаралар қабылдайды.
10. Шынайы сауалнамалық деректер анықталған жағдайда, жаңа дактилоскопиялық карта құрастырылады, онда бұрынғы сауалнамалық деректер, сондай-ақ оларды өзгерту негіздері көрсеттіле отырып, бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органына жіберілуге жатады.

11. В случае невозможности получения четких и ясных оттисков папиллярных линий ввиду заболеваний кожного покрова либо иного временного заболевания пальцев рук (переломов), орган уголовного преследования в течение пяти рабочих дней направляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты на лицо, задержанное по подозрению в совершении уголовного правонарушения, с приложением справки врача в произвольной форме. По окончании лечения таких пальцев один экземпляр дактилоскопической карты в те же сроки направляется в территориальный орган Комитета. Если пальцы не подлежат лечению, представляется дактилоскопическая карта, на оборотной стороне которой врачом дается заключение.
12. Дактилоскопические карты на лиц, задержанных по подозрению в совершении уголовного правонарушения, дела в отношении которых находятся в производстве центральных структур органов уголовного преследования, а также их военных и транспортных подразделений, в срок не позднее пяти рабочих дней представляются в соответствующий территориальный орган Комитета по месту совершения уголовного правонарушения.
13. В случае смерти лица, содержащегося в органе уголовного преследования, для внесения изменений в специальные учеты в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета направляется одна из копий форм актовых записей или справок о государственной регистрации смерти:
актовой записи о государственной регистрации смерти в электронной форме согласно приложению 4, свидетельства о смерти в электронной форме согласно приложению 8, справки о смерти в электронной форме согласно приложению 19, актовой записи о государственной регистрации смерти на бумажном носителе согласно приложению 24, справки о смерти на бумажном носителе согласно приложению 39 к приказу Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10173) (далее - акт о смерти).
Параграф 3. Порядок и сроки предоставления ИУД следственными изоляторами, гауптвахтами и органами, исполняющими уголовное наказание
14. Следственным изолятором, гауптвахтой не позднее пяти рабочих дней со дня водворения лица, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей (осужденного), составляются и направляются в территориальный орган Комитета два экземпляра алфавитной учетной карточки и два экземпляра дактилоскопической карты-1 с приложением копии документа, удостоверяющего личность, в котором указан индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), либо постановления об установлении личности.
На лицо, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей (осужденного), являющимся иностранцем, к документам удостоверяющим личность прикладывается перевод документов (фамилия, имя, отчество (при его наличии), место рождения, пол и другое).
В случае отсутствия у лица, являющегося иностранцем, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к алфавитной учетной карточке прилагается иной документ, подтверждающий его личность, в соответствии, с документами, удостоверяющими личность содержащие данные перечисленные в статье 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
При отсутствии документа, удостоверяющего личность, следственным изолятором, гауптвахтой, не позднее пяти рабочих дней, направляется запрос в орган, осуществляющий уголовное преследование, при обнаружении разноречивых данных в приговоре суда запрос об уточнении соответствующих данных, в те же сроки, направляется в суд, вынесший приговор.

11. Саусақтарының тері жабынының ауруларына немесе өзге де уақытша ауыруларына (сынуы) байланысты папиллярлы сызықтарының айқын және анық бедерлерін алу мүмкін болмаған жағдайда, қылмыстық қудалау органы бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына дәрігердің еркін нысандағы анықтамасын қоса бере отырып, қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұстап алынған адамға арналған дактилоскопиялық картаның бір данасын жібереді. Осындай саусақтарды емдеу аяқталғаннан кейін дактилоскопиялық картаның бір данасы сол мерзімде Комитеттің аумақтық органына жіберіледі. Егер саусақтар емделуге жарамаса, артқы бетіне дәрігердің қорытындысы жазылған дактилоскопиялық карта ұсынылады.
12. Істері қылмыстық қудалау органдарының орталық құрылымының, сондай-ақ олардың әскери және көліктік бөлімшелерінің іс жүргізуіндегі қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұстап алынған адамдарға дактилоскопиялық карталар қылмыстық құқық бұзушылық жасалған жері бойынша бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің тиісті аумақтық органына ұсынылады.
13. Қылмыстық қудалау органында ұсталатын адам қайтыс болған жағдайда арнайы есепке алуға өзгерістер енгізу үшін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына мынадай қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларының және анықтамалардың:
"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) 4-қосымшасына сәйкес электрондық нысанда қайтыс болу туралы мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы, 8-қосымшасына сәйкес электрондық нысанда қайтыс болу туралы куәлік, 19-қосымшасына сәйкес электрондық нысанда қайтыс болу туралы анықтама, 24-қосымшасына сәйкес қағаз тасымалдағышта қайтыс болу туралы мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы, 39-қосымшасына сәйкес қағаз тасымалдағышта қайтыс болу туралы анықтама (бұдан әрі - қайтыс болу туралы акт) нысандары көшірмелерінің біреуі жіберіледі.
3-параграф. Тергеу изоляторлардың, гауптвахталардың және қылмыстық жазаны орындайтын органдардың АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
14. Тергеу изоляторы, гауптвахта күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған (сотталған) адамды қамауға алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей әліпбилік есепке алу карточкасының екі данасын және жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетілген жеке басын куәландыратын құжаттың не жеке басын анықтау туралы қаулының көшірмесін қоса бере отырып, 1-дактилоскопиялық картаның екі данасын құрастырады және Комитеттің аумақтық органына жібереді.
Күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған (сотталған) шет елі азаматы болып табылатын адамның жеке басын куәландыратын құжаттарына олардың аудармасы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған жері, жынысы және басқасы) қоса беріледі.
Шет елі азаматы болып табылатын адамның, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда әліпбилік есепке алу карточкасына "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында аталған деректерді қамтитын жеке басты куәландыратын құжаттарына сәйкес оның жеке басын куәландыратын өзге құжат қоса беріледі.
Жеке басты куәландыратын құжат болмағанда тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күнінен кешіктірмей қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органына сұрау салады жібереді, сот үкімінде қайшы келетін деректер анықталған жағдайда тиісті деректерді нақтылау туралы сұрау салуды үкім шығарған сотқа сол мерзімдерде жібереді.

15. В случае установления подлинных анкетных данных лица, содержащегося под стражей (осужденного), составляются новые ИУД, которые подлежат направлению в территориальный орган Комитета не позднее пяти рабочих дней с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.
16. В случае предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил, следственный изолятор, гауптвахта в течение пяти рабочих дней направляет в территориальный орган Комитета два экземпляра алфавитной учетной карточки на лицо, содержащееся под стражей (осужденное), с приложением справки врача в произвольной форме. По окончании лечения таких пальцев два экземпляра дактилоскопической карты в те же сроки направляются в территориальный орган Комитета. Если пальцы не подлежат лечению, представляются дактилоскопические карты, на оборотной стороне которых врачом дается заключение.
17. Органы УИС МВД в течение пяти рабочих дней формируют электронные извещения и направляют в СУ АЦ для автоматического заполнения реквизитов алфавитной учетной карточки в СУ АЦ, в случае:
отмены или изменения меры пресечения в виде содержания под стражей в соответствии со статьями 151 и 153 УПК РК;
получения распоряжения об исполнении приговора вместе с копией приговора;
получения приговора, вынесенного судом первой инстанции;
оставления лица после осуждения в следственном изоляторе, гауптвахте либо после убытия осужденного к месту отбывания наказания.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 17 вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
Следственным изолятором, гауптвахтой одновременно с выставлением извещения/электронного извещения в территориальный орган Комитета направляются на бумажных носителях подтверждающие документы (документ, подтверждающий личность, вступивший в законную силу приговор, постановление или распоряжение о вступлении приговора в законную силу с копией приговора).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При вынесении судом судебного акта со ссылкой о выделении в отдельное производство материалов уголовного дела по эпизодам, следственным изолятором, гауптвахтой не позднее пяти рабочих дней со дня получения судебного акта составляются и направляются в территориальный орган Комитета два экземпляра алфавитной учетной карточки и два экземпляра дактилоскопической карты.
19. Следственный изолятор, гауптвахта в течение пяти рабочих дней со дня фактической передачи (экстрадиции) в другую страну лица, содержащегося под стражей в порядке экстрадиционного ареста, направляют в территориальный орган Комитета отдельно на бумажном носителе копию постановления об экстрадиции и формируют соответствующее извещение или электронное извещение со сведениями о дате и причине выбытия (экстрадиции). При освобождении лица, содержащегося под стражей в порядке экстрадиционного ареста, в результате отмены экстрадиционного ареста, с извещением или электронным извещением об освобождении отдельно на бумажных носителях направляются копии подтверждающих документов о принятом решении.

15. Күзетпен ұсталып отырған (сотталған) адамның шынайы сауалнамалық деректері анықталған жағдайда жаңа АЕҚ құрастырылады, олар бұрынғы сауалнамалық деректерді, сондай-ақ оларды өзгерту негіздерін көрсете отырып, бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органына жіберілуге жатады.
16. Осы Қағидалардың 11-тармағымен көзделген жағдайда тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына дәрігердің еркін нысандағы анықтамасын қоса бере отырып, күзетпен ұсталып отырған (сотталған) адамға әліпбилік есепке алу карточкасының екі данасын жібереді. Осындай саусақтарды емдеу аяқталғаннан кейін дактилоскопиялық картаның екі данасы сол мерзімдерде Комитеттің аумақтық органына жіберіледі. Егер саусақтар емделуге жарамаса, артқы бетінде дәрігердің қорытындысы жазылған дактилоскопиялық карталар ұсынылады.
17. ҚР ІІМ ҚАЖ-дың органдары бес жұмыс күні ішінде электрондық хабарламаларды қалыптастырады және әліпбилік есепке алу карточкасының деректемелерін ТО АЕА-да автоматты түрде толтыру үшін оларды ТО АЕА-ға мына жағдайларда:
ҚР ҚПК-нің 151 және 153-баптарына сәйкес күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын жою немесе өзгерту;
үкімнің көшірмесімен бірге үкімнің орындалуы туралы өкім алу;
бірінші сатыдағы сот шығарған үкім алу;
адамды соттаудан кейін не сотталған адам жазаны өтеу орнына кеткеннен кейін тергеу изоляторында, гауптвахтада қалдырғанда жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақтың екінші бөлігі 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Тергеу изоляторы, гауптвахта хабарламаны/электрондық хабарламаны қоюмен бір уақытта Комитеттің аумақтық органына қағаз жеткізгіште растайтын құжаттар (жеке басты куәландыратын құжат, заңды күшіне енген үкім, үкімнің көшірмесімен бірге үкімнің заңды күшіне енуі туралы қаулы немесе өкім) жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Сот қылмыстық істің материалдарын эпизод бойынша жеке іс жүргізуге бөлу туралы сілтемесі бар сот актісін шығарған кезде тергеу изоляторы, гауптвахта сот актісін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей әлiпбилiк есепке алу карточкасының екі данасын және дактилоскопиялық картаның екі данасын құрастырады және Комитеттің аумақтық органына жібереді.
19. Тергеу изоляторы, гауптвахта экстрадициялық қамақ тәртібінде күзетпен ұсталып отырған адамды басқа елге іс жүзінде берген (экстрадициялау) күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына қағаз тасымалдағышта экстрадициялау туралы қаулының көшірмесін бөлек жібереді және шығарылу (эстрадиция) күні мен себебі туралы мәліметтерімен тиісті хабарлама немесе электрондық хабарлама қалыптастырады. Экстрадициялық қамақтың күшін жою нәтижесінде экстрадициялық қамақ тәртібінде күзетпен ұсталып отырған адамды босатқан кезде босату туралы хабарлама немесе электрондық хабарламамен бірге жеке қағаз тасымалдағышта қабылданған шешім туралы растаушы құжаттардың көшірмелері жіберіледі.

20. При временном выбытии содержащегося под стражей из следственного изолятора, гауптвахты, извещение или электронное извещение не формируется.
В верхнем левом углу внутренней стороны обложки личного дела, содержащегося под стражей, подлежат указанию сведения об исполнителе, количестве и сроках направления ИУД, а также адресате.
21. О лице, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей, по поручению органа следствия (дознания) или суда другой области, города республиканского значения, столицы (государства), следственным изолятором, гауптвахтой в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета представляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и один экземпляр дактилоскопической карты с указанием дополнительных сведений о дате убытия и органе, в распоряжение которого он этапирован.
22. О лице, прибывшем в учреждение УИС МВД РК из другого учреждения УИС МВД РК, расположенного на территории области, города республиканского значения, столицы, в течение пяти рабочих дней формируется электронное извещение для территориального органа Комитета данной области.
На лицо, осужденное судом другой области, города республиканского значения, столицы, прибывшее отбывать наказание в учреждение УИС МВД РК данной области, города республиканского значения, столицы, составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и в течение пяти рабочих дней направляется в территориальный орган Комитета данной области, города республиканского значения, столицы. В течение пяти рабочих дней, формируется электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
На лицо, прибывшее отбывать наказание в учреждение УИС МВД РК данной области, города республиканского значения, столицы, осужденное судом государства-участника СНГ, составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки, который с приложением копий вступивших в законную силу приговора суда о назначенном наказании и судебного акта, вынесенного судом Республики Казахстан о квалификации его деяния в соответствии с УК РК, в течение пяти рабочих дней со дня прибытия направляются в территориальный орган Комитета данной области, города республиканского значения, столицы.
В течение пяти рабочих дней формируется электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
На транзитно-пересыльного осужденного электронное извещение формируется для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ по его прибытии к месту отбывания наказания.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Күзетпен ұсталып отырған адамды тергеу изоляторынан, гауптвахтадан уақытша шығарған кезде хабарлама немесе электрондық хабарлама қалыптастырылмайды.
Күзетпен ұсталып отырған адамның жеке ісі мұқабасының ішкі жағының жоғарғы сол жақ бұрышында орындаушы туралы мәлімет, АЕҚ-ның саны және жіберу мерзімдері, сондай-ақ мекенжай көрсетілуге жатады.
21. Тергеу (анықтау) органының немесе басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың (мемлекеттің) сотының тапсырмасы бойынша күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған адам туралы тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және қай органның қарамағына жіберілгені, кеткен күні туралы қосымша мәліметтерін көрсете отырып дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
22. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында орналасқан ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесінен ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесіне келген адам туралы бес жұмыс күні ішінде сол облыстағы Комитеттің аумақтық органы үшін электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың сотымен сотталған, сол облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ҚР ІІМ ҚАЖ-ның мекемесіне жазасын өтеуге келген адамға әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы құрастырылады және сол облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы Комитеттің аумақтық органына жіберіледі. Бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырылады.
ТМД-ға қатысушы мемлекеттің сотымен сотталған, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесіне жазасын өтеуге келген адамға заңды күшіне енген тағайындалған жаза туралы сот үкімінің және ҚР ҚК сәйкес оның әрекетін саралау туралы Қазақстан Республикасының соты шығарған сот актісінің көшірмелерін қоса бере отырып әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы құрастырылады, келген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сол облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы Комитеттің аумақтық органына жіберіледі.
Бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Транзиттік-жөнелтілуші сотталғанға электрондық хабарлама ТО АЕА-да деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін, оның жазаны өтеу орнына келгеннен кейін қалыптастырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Если в личном деле лица, прибывшего в учреждение УИС, отсутствуют отметки о направлении ИУД в территориальный орган Комитета, учреждением УИС МВД РК, в которое прибыл осужденный, составляются алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты в порядке, предусмотренном пунктом 15 настоящих Правил.
При направлении этих ИУД в территориальный орган Комитета подлежит указанию факт их составления в связи с отсутствием в личном деле осужденного сведений о первичной регистрации и указывается следственный изолятор, гауптвахта в котором содержалось данное лицо.
24. В случае изменения приговора в отношении осужденного, отбывающего наказание в учреждении УИС МВД РК, учреждение УИС МВД РК извещает соответствующий суд о его исполнении и направляет в территориальный орган Комитета в течение пяти рабочих дней на бумажном носителе постановление суда о внесении изменений в приговор и формирует электронное извещение с указанием сведений о внесенных изменениях для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
На лицо, осужденное в другом регионе, а также в случае изменения приговора в отношении лица, освобожденного до поступления соответствующего приговора суда (постановления) по пересмотру дела, в те же сроки (для территориального органа Комитета по месту осуждения) формируется электронное извещение с соответствующими сведениями.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. На лицо, вновь осужденное в период отбывания наказания в учреждении УИС МВД РК, ИУД составляются в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил следственным изолятором, гауптвахтой либо учреждением УИС МВД РК, если лицо не содержалось в следственном изоляторе, гауптвахте.
26. При освобождении или смерти осужденного, а также при вынесении судебных решений об изменении, в том числе вида учреждения УИС, сокращения срока наказания, замены неотбытой части наказания в виде лишения свободы на более мягкое наказание, применение амнистии, при условно-досрочном освобождении, возвращении в места лишения свободы и другие, учреждением УИС МВД РК (следственным изолятором, гауптвахтой) в течение пяти рабочих дней формируется извещение или электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
В случае условно-досрочного освобождения либо смерти осужденного отдельно направляются на бумажных носителях копии постановления суда об освобождении или акта о смерти.
На осужденного, умершего в пути следования, электронное извещение формируется после получения акта о смерти учреждением УИС МВД РК из которого он выбыл.
На лицо, в отношении которого исполнен акт о помиловании, учреждением УИС МВД РК в течение пяти рабочих дней формируется электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.

23. Егер ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесіне келген адамның жеке ісінде Комитеттің аумақтық органына АЕҚ-ның жіберілгені туралы белгі жоқ болса, сотталушы келген ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесі осы Қағидалардың 15-тармағымен көзделген тәртіпте әліпбилік есепке алу карточкалары және дактилоскопиялық карталары құрастырылады.
Осы АЕҚ-ны Комитеттің аумақтық органына жіберген кезде сотталушының жеке ісінде бастапқы тіркеу туралы мәліметтердің болмауына байланысты, оларды құру фактілері көрсетуге жатады және осы адам қамауда ұсталған тергеу изоляторы, гауптвахта көрсетіледі.
24. ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесінде жазасын өтеп жатқан сотталушыға қатысты үкім өзгерген жағдайда ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесі тиісті сотқа оның орындалуы туралы хабарлайды және үкімге енгізілген өзгерістер туралы қағаз жүзіндегі сот қаулысын бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына жібереді және енгізілген өзгертулер туралы мәліметтерді көрсете отырып, ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады.
Басқа өңірде сотталған адамға, сондай-ақ соттың істі қайта қарау бойынша тиісті үкімі (қаулысы) келіп түскенге дейін, сол мерзімде (сотталу жері бойынша Комитеттің аумақтық органы үшін) тиісті мәліметтермен электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесінде жазасын өтеу кезінде қайта сотталған адамға АЕҚ-ны осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес тергеу изоляторы, гауптвахта немесе адам тергеу изоляторында, гауптвахтада қамауда ұсталмаса түзету мекемесі құрастырады.
26. Сотталушы босатылса немесе қайтыс болса, өзгерту жөнінде сот шешімі, оның ішінде ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесінің түрі өзгерсе, жазаның мерзімі қысқартылса, бас бостандығынан айыру түріндегі өтелмеген жазаның бөлігі жеңіл жазаға ауыстырылса, рақымшылық қолданса, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылса, бас бостандығынан айыру орнына қайтарылса және басқа жағдайларда ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесі (тергеу изоляторы, гаупвахта) бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін хабарлама және электрондық хабарлама қалыптастырады.
Сотталушы шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған немесе қайтыс болған жағдайда, бөлек қағаз жеткізгіште босату туралы сот қаулысының немесе қайтыс болу туралы актінің көшірмелері жіберіледі.
Жол бойында қайтыс болған сотталушыға қайтыс болғаны туралы актіні алғаннан кейін сотталушы шыққан ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесімен электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Кешiрiм жасау актісі орындалған адамға қатысты ҚР ІІМ ҚАЖ-ның мекемесі бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-да деректемелерді автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При заболевании этапируемого осужденного в пути следования следственный изолятор, гауптвахта в лечебное учреждение которых он помещен, в течение пяти рабочих дней со дня помещения формируют извещение или электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Следственный изолятор, гауптвахта, исполняющие меру наказания в виде ареста, в течение пяти рабочих дней после прибытия осужденного (кроме лиц, к которым до назначения наказания в виде ареста применялась мера пресечения содержание под стражей), представляют в территориальный орган Комитета два экземпляра алфавитной учетной карточки и два экземпляра дактилоскопической карты с приложением копии документа, удостоверяющего его личность, при освобождении осужденного - в указанный срок направляется извещение или электронное извещение.
29. Служба пробации в течение пяти рабочих дней после постановки на пробационный учет лица, осужденного условно, с отсрочкой исполнения приговора, к лишению права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, привлечению к общественным работам, исправительным работам, к ограничению свободы формирует электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ и отдельно на бумажных носителях предоставляет копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность, в территориальный орган Комитета.
Служба пробации в течение пяти рабочих дней после постановки на пробационный учет лица, не прошедшего дактилоскопическую регистрацию в органе уголовного преследования или в следственном изоляторе (дела частного обвинения), представляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты с приложением копии документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. На лицо, осужденное судом другой области, города республиканского значения, столицы, служба пробации в течение пяти рабочих дней формирует электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ и на бумажных носителях предоставляет один экземпляр алфавитной учетной карточки, копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Айдаудағы сотталушы жол бойындағы айдауда ауырып қалған жағдайда тергеу изоляторы, гаупвахта ол орналастырылған емдеу мекемесіне орналасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қамаққа алу түріндегі жазалау шарасын орындайтын тергеу изоляторы, гауптвахта сотталушы келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде (қамаққа алу түріндегі жаза тағайындалғанға дейін күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған адамдардан басқа) Комитеттің аумақтық органына жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, әліпбилік есепке алу карточкасының екі данасын және дактилоскопиялық картаның екі данасын, сотталушы босатылған кезде – көрсетілген мерзімде хабарлама немесе электрондық хабарлама жібереді.
29. Пробация қызметі шартты түрде сотталған, үкiмнiң орындалуын кейiнге қалдырумен, белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, қоғамдық жұмыстарға, түзеу жұмыстарына тартуға, бас бостандығын шектеуге сотталған адамды пробациялық есепке алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады және Комитеттің аумақтық органына бөлек қағаз жеткізгіште үкімнің көшірмесін және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Пробация қызметі қылмыстық қудалау органында немесе тергеу изоляторында дактилоскопиялық тіркеуден өтпеген адамды (жекеше айыптау істері) пробациялық есепке алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың сотымен сотталған адамға пробация қызметі бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады және қағаз жеткізгіште әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын, үкімнің және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В случае освобождения от наказания, состоящего на учете лица или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, служба пробации в течение пяти рабочих дней после получения соответствующего процессуального решения формирует электронное извещение с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета службы пробации или изменении приговора для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ и отдельно на бумажных носителях предоставляет копию постановления суда, вступившего в законную силу.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок и сроки предоставления ИУД специальными приемниками и приемниками-распределителями
32. Дактилоскопическая карта-2 составляется и направляется в территориальный орган Комитета по месту ареста не позднее пяти рабочих дней со дня водворения в специальный приемник в одном экземпляре с приложением копии документа, удостоверяющего личность.
33. В случае отсутствия у лица, являющегося иностранцем, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к дактилоскопической карте прилагается постановление о применении административного ареста.
34. В случае установления подлинных анкетных данных специальный приемник в течение пяти рабочих дней представляет в территориальный орган Комитета информацию для корректировки учетных данных с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.
35. В случае, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил медицинским работником дается заключение.
36. Приемник-распределитель после освобождения лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, в течение пяти рабочих дней представляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-3.
Повторная постановка на дактилоскопический учет, в течение трех календарных лет (с 1 января по 31 декабря) на территории одной области, города республиканского значения, столицы в отношении одного лица, не допускается. Отсчет календарного года осуществляется со дня административного ареста или освобождения лица из приемника-распределителя.
На лицо, личность которого установлена, в течение срока превентивного ограничения свободы к дактилоскопической карте прилагается копия документа, удостоверяющего личность, заверенная сотрудником приемника-распределителя.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Есепке алуда тұрған адам жазадан босатылған немесе оған қатысты үкім өзгерген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да негіздер бойынша есепке алудан алынған жағдайда, пробация қызметі тиісті процестік шешімді алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сотталушыны пробация қызметінің есепке алудан алу негізі немесе үкімнің өзгеруі туралы толық мәліметтерді көрсете отырып, ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады және бөлек қағаз жеткізгіште заңды күшіне енген сот қаулысының көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Арнайы қабылдауыштардың және қабылдауыш-таратушылардың АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
32. 2-дактилоскопиялық карта құрастырылады және арнайы қабылдауышқа орналастырған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып қамаққа алу жері бойынша Комитеттің аумақтық органына жіберіледі.
33. Шет елдік, азаматтығы жоқ адамда жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда дактилоскопиялық картаға әкімшілік қамаққа алуды қолдану туралы қаулы қоса беріледі.
34. Сауалнамалық деректердің түпнұсқасы анықталған жағдайда, арнайы қабылдауыш бес жұмыс күні ішінде бұрынғы сауалнамалық деректерін, сондай-ақ оларды өзгерту негіздерін көрсете отырып, Комитеттің аумақтық органына есепке алу деректерін түзетуге арналған ақпаратты ұсынады.
35. Осы Қағидалардың 11-тармағымен көзделген жағдайда медицина қызметкерімен қорытынды беріледі.
36. Қабылдауыш-таратушы белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамды босатқаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына 3-дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
Бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында күнтізбелік үш жыл ішінде (1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейін) бір адамды дактилоскопиялық есепке алуға қайта қоюға жол берілмейді. Күнтізбелік жылды есептеу адамның әкімшілік қамаққа алынған немесе қабылдауыш-таратушыдан босатылған күннен бастап жүзеге асырылады.
Бостандығын алдын ала шектеу мерзімі ішінде қабылдауыш-таратушы қызметкерімен расталған жеке басы анықталған адамға арналған дактилоскопиялық картаға жеке басын куәландыратын құжаттың расталған көшірмесі қоса беріледі.

37. С целью установления личности приемник-распределитель в течение трех рабочих дней со дня водворения лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, представляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-3 и "Требование на лицо, подлежащее проверке по дактилоскопическому учету" по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – требование для проверки по дактилоскопическому учету) для проверки по специальным учетам Комитета.
38. На лицо, не имеющее определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, анкетные данные которого не установлены, в дактилоскопической карте, подлежащей представлению в территориальный орган Комитета, сведения об анкетных данных указываются согласно результатам проверки по специальным учетам Комитета. В случае отсутствия сведений по специальным учетам Комитета, дактилоскопическая карта составляется на основании данных (при их наличии) Межгосударственного информационного банка (далее - МИБ) государств - участников СНГ, действующего на базе Главного информационно-аналитического центра Министерства внутренних дел Российской Федерации (далее - ГИАЦ МВД РФ).
Если в результате проверочных мероприятий освобожденному из приемника-распределителя лицу будут установлены анкетные данные, отличные от указанных в ранее направленной дактилоскопической карте, приемник-распределитель в течение трех рабочих дней со дня установления направляет в территориальный орган Комитета копию справки о результатах проверки по установлению личности задержанного для корректировки учетных данных.
39. В случае смерти лица, подвергнутого административному аресту, а также лица, помещенного в приемник-распределитель, для внесения изменений в специальные учеты в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета направляется копия акта о смерти.
40. Иностранцы и лица без гражданства, не имеющие документов, подтверждающих их регистрацию постоянного (временного) места проживания, а также документов, удостоверяющих личность, подлежат постановке на специальный учет.
Параграф 5. Порядок и сроки предоставления ИУД органами юстиции, исполняющими наказание в виде штрафа
41. Органы юстиции, исполняющие наказание в виде штрафа, за совершение уголовного правонарушения в течение пяти рабочих дней после полной оплаты штрафа лицом, осужденным судом к наказанию в виде штрафа, письменно уведомляют территориальный орган Комитета по месту взыскания штрафа, с приложением копий подтверждающих документов об оплате штрафа (постановление о прекращении исполнительного производства, платежный документ и другие).

37. Жеке басын анықтау мақсатында қабылдауыш-таратушы белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамды орналастырған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына 3-дактилоскопиялық картаның бір данасын және осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Дактилоскопиялық есепке алу бойынша тексерілуге жататын адамға арналған талапты" (бұдан әрі – дактилоскопиялық есепке алу бойынша тессеру үшін талап) Комитеттің арнайы есепке алулары бойынша тексеру үшін жібереді.
38. Белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ, сауалнамалық деректері анықталмаған адамға қатысты Комитеттің аумақтық органына ұсынуға жататын дактилоскопиялық картада сауалнамалық деректер туралы мәліметтер Комитеттің арнайы есепке алулары бойынша тексеру нәтижелеріне сәйкес көрсетіледі. Комитеттің арнайы есепке алулары бойынша мәліметтер болмаған жағдайда дактилоскопиялық карта Ресей Федерациясының Ішкі істер министрлігі Бас ақпараттық-талдау орталығының (бұдан әрі – РФ ІІМ БАТО) базасы негізінде қолданылатын ТМД қатысушы мемлекеттерінің Мемлекетаралық ақпараттық банкі (бұдан әрі – МАБ) деректері негізінде (олар болған кезде) құрастырылады.
Егер тексеру іс-шаралары нәтижесінде қабылдауыш-таратушыдан босатылған адамға арналған бұрынғы жіберілген дактилоскопиялық картада көрсетілгеннен басқа сауалнамалық деректер анықталған болса, қабылдауыш-таратушы үш жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына есепке алу деректерін түзету үшін ұсталған адамның жеке басын анықтау бойынша тексеру нәтижелері туралы анықтаманың көшірмесін жібереді.
39. Әкімшілік қамаққа ұшыраған, сондай-ақ қабылдауыш-таратушыға орналастырылған адам қайтыс болған жағдайда, арнайы есепке алуларға өзгерістер енгізу үшін Комитеттің аумақтық органына бес жұмыс күні ішінде қайтыс болу туралы актінің көшірмесі жіберіледі.
40. Тұрақты (уақытша) тұрғылықты жерін растайтын құжаттары, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ шет елдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар да арнайы есепке алуға жатады.
5-параграф. Айыппұл түріндегі жазаны орындайтын әділет органдарының АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
41. Қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін айыппұл түріндегі жазаны орындайтын әділет органдары сотпен айыппұл түріндегі жазаға сотталған адамның айыппұлды толық төленгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде айыппұлды төлеу туралы растайтын құжаттардың көшірмелерін (атқару іс жүргізудің тоқтатылуы туралы қаулы, айыппұлды төлеу туралы түбіртек және басқа) қоса бере отырып, айыппұлды өндіріп алу жері бойынша Комитеттің аумақтық органына жазбаша түрде хабарлайды.

Параграф 6. Порядок и сроки обработки, ввода и хранения ИУД в территориальных органах Комитета
42. Электронная алфавитная учетная карточка в СУ АЦ формируется согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При поступлении алфавитных учетных карточек на бумажных носителях территориальный орган Комитета в течение пяти рабочих дней сверяет данные с СУ АЦ и при наличии расхождений сведений в течение одного рабочего дня принимает меры по их уточнению и устранению (проводит соответствующие корректировки в ЕРДР, если ошибка выявлена в СУ АЦ, либо возвращает алфавитную учетную карточку субъекту специальных учетов, выставившему ее, с указанием причины, если ошибка в ИУД).
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Дактилоскопические карты и алфавитные учетные карточки на бумажных носителях (при отсутствии их в СУ АЦ) подлежат вводу в АДЦС и СУ АЦ согласно приложению 8 к настоящим Правилам в сроки, не превышающие пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальные органы Комитета, с вложением в СУ АЦ графических копий подтверждающих документов (приговор, постановление, извещение, распоряжение об исполнении приговора, удостоверение личности, паспорт, сведения СИО ПСО либо иной документ).
После получения акта о смерти в течение пяти рабочих дней сведения о смерти вносятся в СУ АЦ с прикреплением графической копии и АДЦС с направлением запроса в Комитет о внесении соответствующей записи.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В территориальных органах Комитета ИУД после обработки и ввода в АДЦС и сверки с СУ АЦ хранятся в пофамильных и дактилоскопических картотеках, которые ведутся в соответствии с Порядком построения пофамильных и дактилоскопических картотек согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При размещении алфавитных учетных карточек в картотеке на них указывается дата и фамилия сотрудника, производившего данную работу, на оборотной стороне дактилоскопических карт в левом нижнем углу указывается дата, фамилия сотрудника, вычислившего дактилоскопическую формулу.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-параграф. Комитеттің аумақтық органдарында АЕҚ-ны өңдеу, енгізу және сақтау тәртібі мен мерзімдері
42. ТО АЕА-да электрондық әліпбилік есепке алу карточкасы осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес қалыптастырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Әліпбилік есепке алу карточкалары қағаз жеткізгіштен келіп түскен кезде Комитеттің аумақтық органы бес жұмыс күні ішінде деректерді ТО АЕА-мен салыстырады және мәліметтерде алшақтық болған жағдайда бір жұмыс күні ішінде оларды нақтылау және жою бойынша шаралар қабылдайды (егер қате ТО АЕА-да анықталса, СДТБТ-да тиісті түзетулерді жүргізеді, егер қате АЕҚ-да болса, оның себебін көрсете отырып, әліпбилік есепке алу карточкасын арнайы есепке алу субъектісіне қайтарады).
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Қағаз жеткізгіштегі дактилоскопиялық карталар және әліпбилік есепке алу карточкалары (олар ТО АЕА-да болмаған жағдайда) ТО АЕА растайтын құжаттардың (үкім, қаулы, хабарлама, үкімнің орындалуы туралы өкім, жеке куәлік, паспорт, ҚАО ААЖ-ның мәліметтері немесе басқа құжат) графикалық көшірмелерін сала отырып, Комитеттің аумақтық органдарына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен асырмай осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша АДЦЖ және ТО АЕА-ға енгізілуге жатады.
Қайтыс болу туралы актіні алғаннан кейін графикалық көшірме салына отырып бес жұмыс күні ішінде қайтыс болу туралы мәлімет ТО АЕА-ға және Комитетке тиісті жазбаны енгізу туралы сұрау салумен АДЦЖ-ға енгізіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Комитеттің аумақтық органдарында АЕҚ өңделгеннен, АДЦЖ-ға енгізілгеннен және ТО АЕА-мен салыстырылғаннан кейін осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды құру тәртібіне сәйкес тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда сақталады.
Картотекада әліпбилік есепке алу карточкаларын орналастырған кезде, оларда күн және осы жұмысты жүргізген қызметкердің тегі көрсетіледі, дактилоскопиялық карталардың келесі жағында сол жақ төменгі бұрышында дактилоскопиялық формуланы есептеген күн, қызметкердің тегі көрсетіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

46. При обработке ИУД проверяется своевременность их предоставления и правильность оформления, качество заполнения и идентичность отпечатков пальцев на дактилоскопических картах и алфавитных учетных карточках.
По отпечаткам пальцев вычисляются дактилоскопические формулы, которые подлежат указанию в дактилоскопических картах и алфавитных учетных карточках.
47. До размещения поступивших алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт в картотеку сотрудник территориального органа Комитета проводит проверку лиц в картотеках с целью выявления их, привлечения в качестве подозреваемых, обвиняемых, наличия предыдущих судимостей, в том числе скрывающихся под другими (вымышленными) анкетными данными.
В случае обнаружения в пофамильной картотеке алфавитных учетных карточек на это же лицо, но ранее не введенных в СУ АЦ, сведения в СУ АЦ вводятся с ранее выставленного ИУД.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. В пофамильной и дактилоскопической картотеках размещается по одному экземпляру алфавитной учетной карточки и дактилоскопической карты.
Из оставшихся экземпляров алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт в отношении лиц, содержащихся под стражей (осужденных), в алфавитном порядке создается контрольная картотека по контролю поступления процессуальных решений органов следствия (дознания) или суда.
При поступлении алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт после установления подлинных анкетных данных, прежние алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты уничтожаются комиссионно с участием начальника отдела и ответственных сотрудников с составлением акта об уничтожении, содержащим перечень документов, подлежащих уничтожению и способ уничтожения, а взамен их размещаются новые ИУД.
В случае, если один экземпляр алфавитной учетной карточки подлежит направлению в Комитет для дальнейшего направления ГИАЦ МВД РФ, в карточке, размещенной в пофамильной картотеке, производится отметка о дате направления второго экземпляра в Комитет.
49. Сведения о принятых процессуальных решениях подлежат полному и точному внесению в алфавитные учетные карточки, без подчисток и сокращений.
При обнаружении неполных или разноречивых сведений в срок не более одного рабочего дня принимаются меры к их восполнению или уточнению.
Изменение анкетных данных, указанных в алфавитной учетной карточке в отношении лица производится на основании соответствующего постановления суда об изменении анкетных данных, копия которого после его вступления в законную силу в течение пяти рабочих дней направляется в Комитет.
Военное и транспортное управления Комитета осуществляют ввод и контроль за поступлением сведений о принятых процессуальных решениях по уголовным делам органами военной и транспортной прокуратуры, их поднадзорными органами следствия (дознания) или соответствующими военными судами.

46. АЕҚ-ны өңдеген кезде олардың уақытылы ұсынылуы және дұрыс рәсімделуі, толтыру сапасы және дактилоскопиялық карталар мен әліпбилік есепке алу карточкаларындағы саусақ таңбаларының бірдей болуы тексеріледі.
Саусақ таңбалары бойынша дактилоскопиялық карталар мен әліпбилік есепке алу карточкаларында көрсетілуге жататын дактилоскопиялық формулалар есептеледі.
47. Келіп түскен әліпбилік есепке алу карточкаларын және дактилоскопиялық карталарды орналастырғанға дейін Комитеттің аумақтық органының қызметкері картотекаларда оларды анықтау, күдікті, айыпталушы ретінде тарту мақсатында, бұрын сотталғандандығы, оның ішінде басқа да (ойдан шығарылған) сауалнамалық деректермен жасырынғандардың болуына адамдарды тексеруді жүргізеді.
Тегі бойынша картотекада осы адамға қатысты, бірақ бұрын ТО АЕА-ға енгізілмеген әліпбилік есепке алу карточкалары анықталған жағдайда ТО АЕА-ға мәліметтер бұрын қойылған АЕҚ-дан енгізіледі.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда әліпбилік есепке алу карточкасы мен дактилоскопиялық картаның бір данасынан орналастырылады.
Күзетпен ұсталған (сотталған) адамдарға қатысты әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталардың қалған даналарынан әліпбилік тәртіпте тергеу (анықтау) және сот органдарының процестік шешімдерінің келіп түсуін қадағалау жөніндегі бақылау картотекасы құрастырылады.
Сауалнамалық деректердің түпнұсқаларын анықтағаннан кейін әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталар келіп түскен кезде бұрынғы әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталар жойылуға жатады және жою әдістері көрсетілген жою туралы актіні құрастыра отырып, бөлім бастығының және жауапты қызметкерлердің қатысуымен комиссиямен жойылады, ал олардың орнына жаңа АЕҚ орналастырылады.
Егер әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы әрі қарай РФ ІІМ БАТО-ға жіберу үшін Комитетке жіберілуге жататын болса, тегі бойынша картотекада орналастырылған карточкада екінші дананы Комитетке жіберу күні туралы белгі қойылады.
49. Қабылданған процестік шешімдері туралы мәліметтер тазартулар мен қысқартуларсыз толық әрі нақты әліпбилік есепке алу карточкаларына енгізілуге жатады.
Толық емес немесе қайшы мәліметтер анықталған жағдайда, оларды толықтыру немесе нақтылауға шаралар бір жұмыс күнінен астырылмаған мерзімде қабылданады.
Әліпбилік есепке алу карточкасында көрсетілген адамға қатысты сауалнамалық деректерді өзгерту соттың сауалнамалық деректерді өзгерту туралы тиісті қаулысының негізінде жүзеге асырылады, оның көшірмесі заңды күшіне енгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Комитетке жіберіледі.
Комитеттің әскери және көліктік басқармалары тергеу (анықтау) органдарымен, әскери және көліктік прокурорлардың қадағалауындағы немесе тиісті әскери соттар қабылдаған қылмыстық істер бойынша процестік шешімдері туралы мәліметтерді енгізуді мен олардың келіп түсуіне бақылауды жүзеге асырады.

50. Территориальный орган Комитета не позднее одного рабочего дня со дня регистрации в ЕРДР информации о лицах, в отношении которых вынесено постановление о признании лица в качестве подозреваемого, а также сведений о принятых в отношении них процессуальных решениях проводит мониторинг реквизитов автоматически сформированной электронной алфавитной учетной карточки в СУ АЦ со сведениями ЕРДР.
В ходе мониторинга сотрудник территориального органа Комитета вводит в СУ АЦ графические копии подтверждающих документов (вступивший в законную силу приговор, постановление и другие). На иностранных граждан, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН в СУ АЦ вводятся графические копии документов, удостоверяющих личность, при установлении личности вводится копия соответствующего постановления.
В отношении иностранных граждан, у которых в документах, удостоверяющих личность, анкетные данные заполнены на языке ином от казахского и русского, запрашивается перевод анкетных данных в органе, осуществляющем уголовное преследование.
Сведения на лиц, уголовные дела, в отношении которых находятся в производстве центральных органов, осуществляющих уголовное преследование, сверяются с СУ АЦ сотрудником территориального органа Комитета по месту совершения уголовного правонарушения.
Аналогично сверяются сведения по лицам, в отношении которых приняты процессуальные решения либо вступили в законную силу приговора (постановления) по уголовным проступкам, по делам о преступлениях небольшой тяжести в порядке приказного производства (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК).
Карточки на бумажных носителях на вышеуказанные категории лиц не составляются, за исключением осужденных, к которым не применялась мера пресечения в виде содержания под стражей, но подлежащих направлению в МИБ, в отношении которых сотрудником территориального органа Комитета составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и не позднее пяти рабочих дней направляется в Комитет.
Копии подтверждающих документов (на бумажных носителях), не подлежащие направлению в Комитет, переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 51 предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие с 12.07.2026).

50. Комитеттің аумақтық органы күдікті деп тану туралы қаулы шығарылған адамдар туралы ақпаратты, сондай-ақ оларға қатысты қабылданған процестік шешімдер туралы мәліметтерді СДТБТ-да тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей СДТБТ-ның мәліметтерімен ТО АЕА-да электрондық әліпбилік есепке алу карточкасының автоматты қалыптастырылуының деректемелеріне мониторинг жүргізеді.
Мониторинг барысында Комитеттің аумақтық органының қызметкері ТО АЕА-ға растайтын құжаттардың (заңды күшіне енген үкім, қаулы және басқа) графикалық көшірмелерін енгізеді. Шетел азаматтарына, сондай-ақ ЖСН-ні жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына ТО АЕА-ға жеке басты куәландыратын құжаттардың графикалық көшірмелері енгізіледі, жеке басты анықтаған кезде тиісті қаулының көшірмесі енгізіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттарында қазақ және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылған сауалнамалық деректері бар шетел азаматтарына қатысты қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органнан сауалнамалық деректердің аудармасы сұратылады.
Қылмыстық істері қылмыстық қудалау жүзеге асыратын орталық органдардың іс жүргізуіндегі адамдардың мәліметтерін ТО АЕА-мен салыстыруды қылмыстық құқық бұзушылық жасалған жердегі Комитеттің тиісті аумақтық органының қызметкері жүргізеді.
Ұқсас түрде теріс қылықтар, бұйрықтық іс жүргізу тәртібімен қаралатын онша ауыр емес қылмыстар бойынша процестік шешімдер қабылданған не заңды күшіне енген үкімдер (қаулылар) бар адамдар бойынша мәліметтер салыстырылады (ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдардан басқа).
Комитеттің аумақтық органының қызметкері әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын құрастырады және бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комитетке жіберетін, күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылмаған, бірақ МАБ-қа жіберілуге жататын сотталғандарды қоспағанда, жоғарыда көрсетілген адамдардың санаттарына қағаз жеткізгіште карточкалар қолданылмайды.
Комитетке жіберілуге жатпайтын растайтын құжаттардың (қағаз жеткізгіште) көшірмелері, оларды ұсыну және түзету бойынша хат алмасулар жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
51-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

51. По делам частного обвинения алфавитная учетная карточка в АИС СУ автоматически формируются с ЕРДР. Территориальный орган Комитета ежедекадно 5, 15 и 25 числа формируют с автоматизированной информационной аналитической системы судебных органов Республики Казахстан "Төрелік" (далее – АИАС "Төрелік") списки лиц, в отношении которых вступили в законную силу процессуальные решения по делам частного обвинения (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК) и сверяют их с АИС СУ. Недостающие сведения не позднее одного рабочего дня вводятся в ЕРДР для последующего обновления сведений в АИС СУ с прикреплением графических копий вступившего в законную силу приговора (постановления). На иностранцев, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН в АИС СУ прикрепляются графические копии документов, удостоверяющих личность.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.09.2024 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Сведения извещений подлежат вводу в СУ АЦ (с вложением графических копий подтверждающих документов) в течение пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальный орган Комитета.
Сведения с электронных извещений автоматически заполняются в СУ АЦ. Сотрудник территориального органа Комитета в течение пяти рабочих дней, со дня их поступления из ЦАБД, производит сверку с СУ АЦ на предмет полноты, достоверности заполнения соответствующих реквизитов в электронной алфавитной учетной карточке.
В случае обнаружения расхождений между извещением или электронным извещением и электронной алфавитной учетной карточкой сотрудник территориального органа Комитета незамедлительно принимает меры по их уточнению и устранению.
В случае предоставления недостоверных сведений, либо отсутствия сведений, территориальный орган Комитета, не позднее пяти рабочих дней, направляет письмо в соответствующий орган.
Территориальными органами Комитета ежемесячно к третьему числу проводятся взаимосверки сведений с территориальными органами УИС МВД РК.
Сформированные электронные извещения с ЦАБД за указанный период сверяются со сведениями СУ АЦ на предмет наличия, достоверности и полноты сведений. Результаты взаимосверки оформляются "Актом сверки по количеству лиц, состоящих на пробационном учете, отбывающих наказание в местах лишения свободы" в двух экземплярах по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. При выявлении расхождений в течение пяти рабочих дней принимаются меры по их уточнению и устранению.

51. Жекеше айыптау істері бойынша әліпбилік есепке алу карточкасы АЕА ААЖ-да автоматты түрде СДТБТ-мен қалыптастырылады. Комитеттің аумақтық органының өкілдері әр он күндік сайын 5, 15 және 25-і күндері Қазақстан Республикасы сот органдарының "Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық талдау жүйесімен (бұдан әрі – "Төрелік" ААТЖ) жекеше айыптау істері бойынша процестік шешімдері заңды күшіне енген адамдардың тізімдерін (ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда) қалыптастырады және оларды АЕА ААЖ-мен салыстырып тексереді. Жетіспеген мәліметтер кейіннен АЕА ААЖ-да мәліметтерді жаңарту үшін бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды күшіне енген үкімнің (қаулының) графикалық көшірмелерін қоса бере отырып, СДТБТ-ға енгізіледі. Шет елдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына АЕА ААЖ-да жеке басты куәландыратын құжаттардың графикалық көшірмелері қоса тіркеледі.
52. Хабарламаның мәліметтері Комитеттің аумақтық органына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-ға енгізілуге жатады (растайтын құжаттардың графикалық көшірмелерін қоса сала отырып).
Электрондық хабарламалардағы мәліметтер автоматты түрде ТО АЕА-да толтырылады. Комитеттің аумақтық органының қызметкері ОАДБ-дан келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық әліпбилік есепке алу карточкасындағы тиісті деректемелердің толтырылуының толықтығына, анықтығына ТО АЕА-мен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Хабарлама немесе электрондық хабарлама мен электрондық әліпбилік есепке алу карточкасы арасында алшақтық анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органның қызметкері оны нақтылау және жою бойынша дереу шаралар қабылдайды.
Анық емес мәліметтер ұсынылған немесе мәлімет мүлдем болмаған жағдайда Комитеттің аумақтық органы бес жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті органға хат жібереді.
Комитеттің аумақтық органдары мәліметтерді әр айдың үшінші күні ҚР ІІМ ҚАЖ-дың аумақтық органдарымен өзара салыстырады.
Көрсетілген мерзімде ОАДБ-мен қалыптастырылған электрондық хабарламалар мәліметтердің болуына, анықтығына және толықтығына ТО АЕА-дың мәліметтерімен салыстырып тексеріледі. Өзара салыстырып тексерудің нәтижелері осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Пробациялық есепке алудағы, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдардың саны бойынша салыстырып тексеру актісімен" екі данада рәсімделеді. Алшақтықтар анықталған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде оларды анықтау және жою бойынша шаралар қабылданады.

Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Автоматическому заполнению в СУ АЦ подлежат все электронные извещения, в том числе электронные извещения о прибытии/убытии в места лишения свободы, о постановке/снятии с учета служб пробации, об освобождении, условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, более мягкого наказания на лишение свободы и другие, изменения вида режима, смерти и месте ее регистрации, изменении вступившего в законную силу приговора суда, о помещении в лечебное учреждение следственного изолятора, гауптвахты в связи с заболеванием этапируемого осужденного в пути следования, на лиц, в отношении которых исполнен акт о помиловании, на осужденных судом государства-участника СНГ, прибывших отбывать наказание в учреждение УИС МВД РК, об исполнении исключительной меры наказания.
В случае несоответствия поступивших сведений из ЦАБД электронное извещение в течение пяти рабочих дней подлежит возврату путем использования функционала "Принять/Вернуть на доработку".
После внесения в алфавитные учетные карточки сведений о смерти осужденного и исполнении приговора в отношении лица, осужденного к исключительной мере наказания, сведения вносятся в дактилоскопические карты.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Территориальный орган Комитета не позднее пяти рабочих дней со дня поступления из следственного изолятора, гауптвахты извещения/электронного извещения о выдаче (экстрадиции) лица, содержащегося под стражей в порядке экстрадиционного ареста, либо, если установлены обстоятельства, при наличии которых выдача (экстрадиция) не производится, вносит сведения в АДЦС и СУ АЦ о дате и причине выбытия лица из следственного изолятора, гауптвахты либо сверяет автоматическое заполнение соответствующих реквизитов в СУ АЦ. Ранее представленные ИУД на лицо, содержащееся под стражей в порядке экстрадиционного ареста, из контрольной и пофамильной картотек изымаются. В Комитет направляется сообщение об экстрадиции лица для снятия со специального учета СУ АЦ.
При временной выдаче (экстрадиции) лица, содержащегося под стражей, ИУД из картотек не изымаются и сведения в СУ АЦ не снимаются со специального учета.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. ТО АЕА-да автоматты түрде толтыруға барлық электрондық хабарламалар жатады, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнына келу/кету, пробация қызметтерінің есепке алуына қою/шешу, босату туралы, шартты түрде мерзімінен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру, жеңіл жаза түрін бас бостандығынан айыру және басқалары, режимнің түрінің өзгеруі, қайтыс болу және оның орнын тіркеу, заңды күшіне енген сот үкімінің өзгеруі туралы, айдаудағы сотталушының жол бойындағы айдауда ауруына байланысты тергеу изоляторының, тергеу изоляторының емдеу мекемесіне ауыстыру туралы, кешірім жасау актісі орындалған адамдарға, ТМД қатысушы мемлекеттерінің сотымен сотталғандарға, ҚР ІІМ ҚАЖ-ның мекемесіне жазасын өтеуге келгендерге, айрықша жазаны орындау туралы электрондық хабарламалар.
ОАДБ-дан келіп түскен мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда, электрондық хабарлама бес жұмыс күні ішінде "Пысықтауға қабылдау/кері қайтару" функционалын пайдалану жолымен кері қайтарылуға жатады.
Сотталған адамның қайтыс болуы туралы және айрықша жазаға сотталған адамға қатысты үкімдерді орындау туралы мәліметтер әліпбилік есепке алу карточкасына енгізілгеннен кейін мәліметтер дактилоскопиялық картаға енізіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Комитеттің аумақтық органы тергеу изоляторынан, гауптвахтадан экстрадициялық қамаққа алу тәртібінде күзетпен ұсталған адамды ұстап беру (экстрадициялау) туралы хабарлама/электрондық хабарлама келіп түскен сәттен бастап немесе ұстап беру (экстрадициялау) жүргізілмейтін жағдайлар анықталған болса, бес жұмыс күнінен кешіктірмей АДЦЖ және ТО АЕА-ға адамның тергеу изоляторынан, гауптвахтадан шығарылу уақыты мен себебі туралы мәліметтерді енгізеді және ТО АЕА-да тиісті деректемелердің автоматты түрде толтырылуын салыстырып тексереді. Экстрадициялық қамаққа алу тәртібінде күзетпен ұсталған адамға бұрын ұсынылған АЕҚ бақылау және тегі бойынша картотекалардан алынады. Комитетке ТО АЕА-да арнайы есепке алудан алу үшін адамды экстрадициялау туралы хабарлама жіберіледі.
Күзетпен ұсталған адамды уақытша ұстап берген (экстрадициялаған) кезде, АЕҚ картотекалардан алынбайды және мәліметтер ТО АЕА-да есепке алудан шешілмейді.

Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Сотрудник территориального органа Комитета, ответственный за ведение пофамильного и дактилоскопического учетов, в случае установления при обработке ИУД в процессуальных решениях судов нарушений требований норм уголовного и уголовно-процессуального законодательства Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней информируют прокуроров осуществляющих надзор за законностью судебных актов, вступивших в законную силу.
56. ИУД в пофамильных и дактилоскопических картотеках, сведения в СУ АЦ и АДЦС хранятся согласно "Перечню сроков хранения информационных учетных документов в пофамильных и дактилоскопических картотеках, сведений в СУ АЦ и АДЦС" согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Порядок и сроки предоставления территориальными органами Комитета ИУД и списков в Комитет
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Направлению в Комитет подлежат только ИУД, подлежащие представлению в МИБ.
ИУД и иные документы на лиц, к которым была применена мера пресечения содержание под стражей, подлежащие направлению в МИБ, представляются в Комитет два раза в месяц 15 и 30 числа с сопроводительным письмом, в котором указывается количество направляемых алфавитных учетных карточек, дактилоскопических карт, с приложением "Списка лиц, информационные учетные документы в отношении которых направляются в Межгосударственный информационный банк государств - участников Содружества Независимых Государств" по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, составленного в алфавитном порядке в одном экземпляре с указанием дактилоскопических формул.
Два раза в месяц 15 и 30 числа отдельным сопроводительным письмом направляются по одному экземпляру алфавитные учетные карточки в отношении лиц, к которым не применялась мера пресечения в виде содержания под стражей, но подлежащих направлению в МИБ.
58. ИУД, полнота и достоверность которых потребовали уточнения и проверки в субъектах учетов, направляются в Комитет отдельным сопроводительным письмом, с указанием причины их несвоевременного представления.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуларды жүргізуге жауапты қызметкері АЕҚ-ны өңдеу кезінде соттардың процестік шешімдерінде Қазақстан Республикасы қылмыстық және қылмыстық процестік заңнамасының нормалары талаптарының бұзылуларын анықтаған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде заңды күшіне енген сот актілерінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорларды ақпараттандырады.
56. Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда АЕҚ және ТО АЕА мен АДЦЖ-да мәліметтер осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес "Ақпараттық есепке алу құжаттарын тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда және мәліметтерді ТО АЕА мен АДЦЖ-да сақтау мерзімдерінің тізбесіне" сәйкес сақталады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Комитеттің аумақтық органдарының АЕҚ-ны және тізімдерді Комитетке ұсыну тәртібі мен мерзімдері
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Комитетке тек МАБ-қа ұсынылатын АЕҚ жіберілуге жатады.
Күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған, МАБ-қа жіберілуге жататын адамдарға АЕҚ және өзге де құжаттар Комитетке айына екі рет 15 және 30 күндері ілеспе хатпен ұсынылады, онда осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша дактилоскопиялық формулаларды көрсете отырып, әліпбилік тәртіппен бір данада құрастырылған "Ақпараттық есепке алу құжаттары Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерінің Мемлекетаралық ақпараттық банкіне жіберілетін адамдардың тізімін" қоса бере отырып, жіберілетін әліпбилік есепке алу карточкаларының, дактилоскопиялық карталардың саны көрсетіледі.
Айына екі рет 15 және 30 күндері бөлек ілеспе хатпен күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылмаған, бірақ МАБ-қа жіберілуге жататын адамдарға қатысты бір данадан әліпбилік есепке алу карточкасы жіберіледі.
58. Толықтығы мен дұрыстығы нақтылауды және есепке алу субъектілерінде тексеруді қажет еткен АЕҚ-ы Комитетке уақытылы ұсынылмауы себебі көрсетіле отырып, жеке ілеспе хатпен жіберіледі.

Параграф 8. Порядок и сроки предоставления сведений учетов в МИБ
59. Комитетом сведения пофамильного и дактилоскопического учетов в соответствии с "Перечнем информационных учетных документов, подлежащих представлению в Межгосударственный информационный банк государств – участников Содружества независимых государств" согласно приложению 13 к настоящим Правилам, не реже двух раз в месяц сопроводительным письмом направляются в МИБ ГИАЦ МВД РФ.
60. При направлении в МИБ ИУД (алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт) Комитетом в СУ АЦ проставляется дата их отправки в ГИАЦ МВД РФ.
Электронные извещения, подлежащие направлению в МИБ, распечатываются сотрудником Комитета, на распечатанных извещениях проставляется дата и фамилия сотрудника, осуществившего сверку с СУ АЦ, и подписывается начальником отдела Комитета, курирующим ведение пофамильного учета.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Порядок и сроки представления ИУД судами
61.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 61 вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй пункта 61 вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
1) вступивших в законную силу приговоров (постановлений) по уголовным делам, вынесенным судами первой, апелляционной и кассационной инстанций, в том числе по делам частного обвинения;
2) по материалам, связанным с исполнением судебных актов:
об изменении вида учреждения УИС МВД РК, сокращении срока наказания, замене неотбытой части наказания в виде лишения свободы на более мягкое наказание, замене более мягкого наказания на лишение свободы и другие, применении амнистии, при условно-досрочном освобождении, возвращении в места лишения свободы, переквалификации совершенного преступления, декриминализации преступления;
о снятии судимости;
об изменении анкетных данных подсудимых и правонарушителей.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. В соответствии с частью третьей статьи 470 УПК РК приговор обращается к исполнению судом первой инстанции не позднее трех суток со дня вступления приговора в законную силу или возвращения дела из вышестоящего суда.
В соответствии с частью второй статьи 472 УПК РК распоряжение об исполнении приговора направляется судьей вместе с копией приговора тому органу, который в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством приводит приговор в исполнение. Результаты апелляционного рассмотрения дела в отношении лиц, содержащихся под стражей, сообщаются судом апелляционной инстанции. В случае изменения приговора при рассмотрении дела в апелляционном порядке к копии приговора прилагается копия постановления апелляционной инстанции.

8-параграф. Есепке алу мәліметтерін МАБ-қа ұсыну тәртібі мен мерзімдері
59. Комитет осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес "Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне ұсынуға жататын ақпараттық есепке алу құжаттарының тізбесіне" сәйкес тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алудың мәліметтерін айына кемінде екі рет ілеспе хатпен РФ ІІМ БАТО МАБ-қа жібереді.
60. АЕҚ-ны (әліпбилік есепке алу карточкалары және дактилоскопиялық карталар) МАБ-қа жіберген кезде, Комитет ТО АЕА-да оларды РФ ІІМ БАТО-ға жіберген күні қойылады.
МАБ-қа жіберілуге жататын электрондық хабарламалар Комитеттің қызметкерімен басып шығарылады, басып шығарылған хабарламаларға ТО АЕА-мен салыстырып, тексеруді жүргізген қызметкердің тегі және күні қойылады және тегі бойынша есепке алуға жетекшілік жасайтын Комитеттің бөлім бастығының қолы қойылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Соттардың АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
61. ЗҚАИ-ның ескертпесі!
61-тармақтың бірінші бөлігі 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
61. ЗҚАИ-ның ескертпесі!
61-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
1) бірінші, апелляциялық және кассациялық соттармен шығарылған, қылмыстық істер бойынша заңды күшіне енген үкімдер (қаулылар), оның ішінде жекеше айыптау істері бойынша;
2) сот актілерін орындауға байланысты материалдар бойынша:
ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесінің түрінің өзгеруі, жазалау мерзімін қысқарту, бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жазамен ауыстыру, неғұрлым жеңiл жазаны бас бостандығынан айыруға және басқаларға ауыстыру, рақымшылық жасау, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату кезінде, бас бостандығынан айыру орнына қайтарылу, жасалған қылмысты қайта саралау, қылмысты қылмыссыздандыру туралы;
сотталғандықты алып тастау туралы;
сотталушылар мен құқық бұзушылардың сауалнамалық деректерін өзгерту туралы.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. ҚР ҚПК-нің 470-бабының үшінші бөлігіне сәйкес бірінші сатыдағы сот, үкімнің заңды күшіне енген немесе іс жоғары тұрған соттан қайтарылған күннен бастап үш тәуліктен кешіктірмей үкімді орындауға енгізеді.
ҚР ҚПК-нің 472-бабының екінші бөлігіне сәйкес үкiмдi орындау туралы өкiмдi судья үкiмнiң көшiрмесiмен бiрге қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес үкiмдi орындауға келтіретін органға жiбередi. Күзетпен ұсталып отырған адамдарға қатысты iстi апелляциялық қарау нәтижелерiн апелляциялық сатыдағы сот хабарлайды. Iстi апелляциялық тәртiппен қарау кезiнде үкiм өзгертілген жағдайда, үкiмнiң көшiрмесiне апелляциялық саты қаулысының көшiрмесi қоса беріледі.

Параграф 10. Порядок и сроки предоставления подразделениями миграционной службы органов внутренних дел сведений об изменении лицами установочных данных
63. При изменении лицами установочных данных подразделениями миграционной службы органов внутренних дел к 15 и 30 числам каждого месяца в территориальные органы Комитета представляются "Сведения о гражданах, обратившихся в органы внутренних дел по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных данных (фамилии, имени, отчества (при его наличии), национальности, пола, даты и места рождения)" по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
64. По результатам проведенной проверки лиц, указанных в списках, по пофамильному учету территориальным органом Комитета в органы миграционной службы направляется запрос о предоставлении сведений формуляра из централизованной информационной базы данных документированного населения Республики Казахстан или копии паспортов образца 1974 года на лиц, совершивших уголовные правонарушения, сменивших анкетные данные.
65. При наличии сведений в отношении граждан, изменивших установочные данные, для размещения в пофамильной картотеке по новым анкетным данным, сотрудником территориального органа Комитета не позднее пяти рабочих дней составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки, сведения которой вводятся в СУ АЦ (с прикреплением графических копий письма подразделения миграционной службы (с исходящим и входящим номерами) и сведений формуляра из централизованной информационной базы данных документированного населения Республики Казахстан или копии паспортов. При этом в алфавитной учетной карточке по прежним анкетным данным, проставляется отметка об изменении установочных данных гражданина с их полным указанием, аналогичные сведения вводятся в СУ АЦ.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. В случае, если алфавитные учетные карточки в отношении граждан, изменивших установочные данные, ранее были направлены в Комитет для постановки в МИБ, сотрудником территориального органа Комитета составляются дополнительно 1 экземпляр алфавитной учетной карточки с новыми установочными данными и в течение десяти рабочих дней со дня ввода информации в СУ АЦ направляются в Комитет сопроводительным письмом и приложением списков карточек для последующего направления в ГИАЦ МВД РФ.

10-параграф. Ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшелерінің адамдардың анықтамалық деректерін өзгертуі туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі мен мерзімдері
63. Адамдар анықтамалық деректерін өзгерткен кезде ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшелері әр айдың 15 және 30 күндеріне қарай Комитеттің аумақтық органдарына осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Анықтамалық деректерінің (тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), ұлтын, жынысын, туған күнін мен жерін) ауысу себебімен жеке басты куәландыратын құжаттарды алмастыру мәселесі бойынша ішкі істер органдарына жүгінген азаматтар туралы мәліметтерді" ұсынады.
64. Тізімдерде көрсетілген адамдарға тегі бойынша есепке алу бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша Комитеттің аумақтық органы көші-қон полициясы органдарына Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық базасынан формуляр мәліметтерін ұсыну туралы сұрау салуды немесе сауалнамалық деректерін өзгерткен қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарға 1974 жылғы үлгідегі паспорттар көшірмелерін жібереді.
65. Анықтамалық деректерін өзгерткен азаматтарға қатысты мәліметтер болған кезде, жаңа сауалнамалық деректері бойынша тегі бойынша картотекада орналастыру үшін Комитеттің аумақтық органының қызметкері бес жұмыс күнінен кешіктірмей әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын құрастырады, оның мәліметтері (кіріс және шығыс нөмірлерімен) көші-қон полициясы бөлімшесі хатының графикалық көшірмесін қоса бере отырып) және Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасынан формуляры немесе паспорттар мәліметтерімен ТО АЕА-ға енгізіледі. Бұл ретте, бұрынғы сауалнамалық деректер бойынша әліпбилік есепке алу карточкасында азаматтың анықтамалық деректерін толық көрсете отырып, өзгеруі туралы белгілеу қойылады, осыған ұқсас мәліметтер ТО АЕА-ға енгізіледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Сауалнамалық деректері өзгерген азаматтарға қатысты әліпбилік есепке алу карточкалары бұрын Комитетке МАБ-қа қою үшін жіберілген жағдайда, Комитеттің аумақтық органының қызметкері жаңа анықтамалық деректермен әліпбилік есепке алу карточкасының қосымша 1 данасын құрастырады және ТО АЕА-ға ақпарат енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде кейіннен РФ ІІМ БАТО-ға жіберу үшін карточкалардың тізімдері қоса бере отырып, ілеспе хатпен Комитетке жібереді.

В СУ АЦ сведения с новыми установочными данными вводятся согласно пункту 8 приложения 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 11. Порядок внесения корректировок в сведения учетов
67. Корректировка в СУ АЦ анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном и дактилоскопическом учетах (в том числе в связи с экстрадицией лица либо прекращением экстрадиционной процедуры), снятие их с учета, удаление ошибочно введенных сведений осуществляется подразделением Комитета, ответственным за ведение пофамильного и дактилоскопического учетов (далее – 3-е подразделение).
В случае необходимости внесения в СУ АЦ корректировки анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном и дактилоскопическом учетах, удаления ошибочно введенных сведений, за подписью начальника территориального органа Комитета либо курирующего заместителя направляется мотивированное письмо в 3-е подразделение с указанием подробных сведений о корректировке, с прикреплением графических копий подтверждающих документов, включая ходатайство субъекта о необходимости корректировки реквизитов и удаления, ошибочно внесенных в ЕРДР и/или единой унифицированной статистической системы (далее – ЕУСС) сведений.
В запросе об удалении ошибочно введенных в СУ АЦ сведений указывается причина (ошибочный ввод сотрудником территориального органа Комитета, неверный ввод в ЕРДР и/или ЕУСС, предоставление недостоверных сведений субъектами специальных учетов и другие). В случае необоснованной постановки лица на специальный учет (лицо проходило по делу свидетелем, ошибочный ввод анкетных данных и другое) прилагается графическая копия рапорта (пояснительной) ответственного сотрудника на имя начальника территориального органа Комитета.
Список лиц, в отношении которых сведения подлежат корректировке, оформляется строго в алфавитном порядке их анкетных данных.
Срок исполнения запроса 3-м подразделением не должен превышать двадцать рабочих дней. Не исполняются запросы, оформленные с нарушением требований настоящего пункта, о чем письменно уведомляется территориальный орган Комитета.
После направления запроса о корректировке сведений в 3-е подразделение сотрудник территориального органа Комитета самостоятельно проверяет его исполнение в СУ АЦ.
Копии подтверждающих документов (на бумажных носителях), не подлежащие направлению в Комитет, переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.

ТО АЕА-ға жаңа анықтамалық деректермен мәліметтер осы Қағидаларға 8-қосымшаның 8-тармағына сәйкес енгізіледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-параграф. Есепке алу мәліметтеріне түзетулер енгізу тәртібі
67. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуда тұрған адамдардың сауалнамалық деректеріне ТО АЕА-ға түзету енгізуді, оларды есепке алудан алуды (оның ішінде адамды экстрадициялауға не экстрадициялау рәсімін тоқтатуға байланысты), қате енгізілген мәліметтерді жоюды Комитеттің тегі және дактилоскопиялық есепке алуды жүргізуге жауапты бөлімшесі (бұдан әрі – 3-бөлімше) жүзеге асырады.
Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуда тұрған адамдардың сауалнамалық деректеріне ТО АЕА-ға түзету енгізу, қате енгізілген мәліметтерді жою қажет болған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы бастығының не жетекшілік ететін орынбасарының қолы қойылған 3-бөлімге түзету туралы толық мәліметтер көрсетіле отырып, деректемелерді түзету және СДТБТ-ға және/немесе бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйеге (бұдан әрі – ББСЖ) қате енгізілген мәліметтерді жою қажеттігі туралы субъектінің өтінішхатын қоса, растаушы құжаттардың графикалық көшірмесін тіркей отырып, уәжделген хат жіберіледі.
ТО АЕА-ға қате енгізілген мәліметтерді жою туралы сұрау салуда себебі көрсетіледі (Комитеттің аумақтық орган қызметкерінің қате енгізуі, СДТБТ және/немесе ББСЖ-ға қате енгізу, арнайы есепке алу субъектілерінің анық емес мәліметтерді ұсынуы және басқа). Адамды арнайы есепке алуға негізсіз қойған жағдайда (адам іс бойынша куәгер болып өткен жағдайда, сауалнамалық деректері дұрыс болмағанда және басқалар) жауапты қызметкердің Комитеттің аумақтық органы бастығының атына жазылған баянатының (түсіндірмесінің) графикалық көшірмесі қоса беріледі.
Мәліметтері түзетуге жататын адамдардың тізімі қатаң түрде олардың сауалнамалық деректерінің әліпбилік тәртібінде рәсімделеді.
3-бөлімшенің сұрау салуларды орындау мерзімі жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс. Осы тармақтың талаптарын бұза отырып рәсімделген сұрау салулар орындалмайды, ол туралы Комитеттің аумақтық органы хабардар етіледі.
Мәліметтерді түзету туралы сұрау салуды 3-бөлімшеге жібергеннен кейін Комитеттің аумақтық органының қызметкері өз бетінше оның ТО АЕА-да орындалуын тексереді.
Комитетке жіберілуге жатпайтын растайтын құжаттардың (қағаз жеткізгіште) көшірмелері, оларды ұсыну және түзету бойынша хат алмасулар бөлек номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).

Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. В случае выявления недостоверного ввода информации в автоматически сформированных из ЕРДР в СУ АЦ электронных алфавитных учетных карточках сведения в течение пяти рабочих дней корректируются в ЕРДР с последующим автоматическим обновлением их в СУ АЦ.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. В случае оправдания лиц, а также прекращения уголовных дел по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 5), 7), 8) и 13) части первой статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 года), пунктами 1), 2), 5), 6), 7) и 8) части первой статьи 35 УПК РК (в редакции 2014 года) или в силу малозначительности, в отношении указанных лиц в 3-е подразделение направляется запрос о снятии с пофамильного учета сведений в СУ АЦ, с прикреплением графических копий подтверждающих процессуальных документов, заверенных сотрудником территориального органа Комитета, ответственным за ведение пофамильного учета ("графическую копию вложил" фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, орган).
Аналогично снимаются с учета сведения в отношении несовершеннолетних, по которым уголовные дела прекращены (отказано в возбуждении уголовного дела) ввиду недостижения возраста согласно пункту 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства".
Также снимаются с учета сведения в отношении лиц, освобожденных от уголовной ответственности при отказе частного обвинителя от обвинения в соответствии с пунктом 6) части первой статьи 37 УПК РК, по которым уголовное преследование осуществлялось в частном порядке, предусмотренном частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года).
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. При установлении подлинных анкетных данных, в течение пяти рабочих дней сведения в ЕРДР подлежат удалению либо корректировке, в СУ АЦ алфавитная учетная карточка автоматически снимается с учета либо корректируется.

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. СДТБТ-дан ТО АЕА-да автоматты түрде қалыптасқан электрондық әліпбилік есепке алу карточкаларында анық емес енгізілгені анықталған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде мәліметтер СДТБТ-да түзетіледі, кейіннен ТО АЕА-да автоматты түрде жаңартылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Адамдар ақталған, сондай-ақ қылмыстық істер ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 7), 8) және 13) тармақтарында (1997 жылғы редакцияда), ҚР ҚПК-нің 35-бабы бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақтарында (2014 жылғы редакцияда) көзделген негіздер бойынша немесе маңызы аз болуына байланысты тоқтатылған жағдайда, 3-бөлімшеге көрсетілген адамдарға қатысты Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алуды жүргізуге жауапты қызметкері куәландырған ("графикалық көшірме салынды" тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, органы) процестік құжаттардың графикалық көшірмелері қоса беріле отырып, ТО АЕА-да мәліметтерді тегі бойынша есепке алудан алу туралы сұрау салу жіберіледі.
Осыған ұқсас "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 9 қарашадағы Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 25 қарашаның аралығындағы кезеңде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10) тармағына сәйкес жасына жетпегендiгiне байланысты тоқтатылған (қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған) қылмыстық істер бойынша кәмелетке толмағандарға қатысты мәліметтер есепке алудан шешіледі.
Сондай-ақ ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6-тармағына сәйкес, жеке айыптаушы айыптаудан бас тартқан жағдайда қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдарға қатысты мәліметтер есептен алынады, олар бойынша қылмыстық қудалау ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген жеке айыптау тәртібімен қылмыстық қудалау жүзеге асырылды.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Шынайы сауалнамалық деректер анықталған кезде, бес жұмыс күні ішінде СДТБТ-да мәліметтер жойылуға болмаса түзетуге жатады, ТО АЕА-да әліпбилік есепке алу карточкасы автоматты түрде есепке алудан шешіледі болмаса түзетіледі.

Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В случае установления сотрудником пофамильного учета территориального органа Комитета недостоверных данных в СУ АЦ не позднее одного рабочего дня оповещает рапортом начальника отдела, курирующего формирование правовой информации в уголовной сфере территориального органа Комитета, о необходимости внесения соответствующих корректировок в ЕРДР для последующего автоматического обновления сведений СУ АЦ.
Сотрудник, ответственный за формирование правовой информации в уголовной сфере территориального органа Комитета, не позднее одного рабочего дня со дня оповещения вносит корректировки в ЕРДР.
Сотрудник, ответственный за ведение пофамильного учета территориального органа Комитета, проверяет достоверность сведений СУ АЦ и прикрепляет заверенные графические копии подтверждающих документов в СУ АЦ.
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. В случае если сотрудником, ответственным за формирование правовой информации в уголовной сфере территориального органа Комитета, внесены корректировки ошибочно введенных сведений или удалена ошибочно введенная карточка в ЕРДР и/или ЕУСС в течение одного рабочего дня со дня внесения корректировок данных письменно информирует сотрудника, ответственного за ведение пофамильного учета территориального органа Комитета.
Сотрудник, ответственный за ведение пофамильного учета территориального органа Комитета, в течение одного рабочего дня, со дня получения информации о корректировке данных в ЕРДР и/или ЕУСС, проверяет их автоматическое обновление в СУ АЦ.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Меры по обеспечению полноты, своевременности предоставления и сохранности сведений специальных учетов
73. Территориальный орган Комитета осуществляет надзор за целостностью, объективностью, достоверностью и достаточностью правовой статистической информации, предоставляемой субъектами правовой статистики и специальных учетов, без вмешательства в их деятельность, не связанную с ведением специальных учетов.
74. В целях полноты и своевременности автоматического заполнения сведений в СУ АЦ сотрудники территориального органа Комитета проводят мониторинги сведений ЕРДР с СУ АЦ в следующем порядке:

Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері ТО АЕА-да анық емес енгізілген мәліметтер анықталған жағдайда бір жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органының қылмыстық-құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшесіне жетекшілік ететін бөлім бастығының баянатымен ТО АЕА-дың мәліметтерінің автоматты түрде жаңарту үшін СДТБТ-ға тиісті түзетулер енгізу қажеттілігі туралы мәлімдейді.
Комитеттің аумақтық органының қылмыстық-құқықтық статистиканы қалыптастыруға жауапты қызметкері ескертуді алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей СДТБТ-ның тиісті карточкасына түзету енгізеді.
Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алуды жүргізуге жауапты қызметкері ТО АЕА-дың мәліметтерінің анықтығын тексереді және растайтын құжаттардың бекітілген графикалық көшірмелерін ТО АЕА-ға қоса тіркейді.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Егер Комитеттің аумақтық органының қылмыстық-құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшесі қате енгізілген мәліметтерге түзетулер немесе СДТБТ-ға және/немесе ББСЖ-ға қате енгізілген карточканы енгізген жағдайда деректерге түзетулер енгізілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесін жазбаша ақпараттандырады.
Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері СДТБТ және/немесе ББСЖ-да деректерін түзету туралы ақпаратты алғаннан кейін олардың ТО АЕА-да автоматты түрде жаңаруын тексереді.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-параграф. Арнайы есепке алу мәліметтерінің толықтығын, уақытылы ұсынылуын және сақталуын қамтамасыз ету шаралары
73. Комитеттің аумақтық органы құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi ұсынатын, арнайы есепке алуды жүргізумен байланысты емес олардың қызметіне араласусыз, құқықтық статистикалық ақпараттың тұтастығын, объективтiлiгiн, шынайылығын және жеткiлiктiлiгiн қадағалауды жүзеге асырады.
74. ТО АЕА-да автоматты түрде мәліметтерді толық және уақытылы енгізу мақсатында Комитеттің аумақтық органының өкілдері СДТБТ-ның мәліметтерін ТО АЕА-мен мынадай тәртіпте:

1) ежедневно из ЕРДР формируются списки лиц, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого, с указанием принятых в отношении их органами прокуратуры, следствия (дознания) или судами процессуальных решений, в том числе о прекращении уголовных дел (преследования), введенные за истекшие сутки;
2)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
Списки сверяются с СУ АЦ на предмет наличия на пофамильном учете полных сведений. При выявлении расхождений территориальный орган Комитета, в течение одного рабочего дня принимает меры по устранению выявленных расхождений с корректировкой сведений в ЕРДР для последующего обновления сведений в СУ АЦ.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Для проведения мониторинга по лицам, совершившим уголовные правонарушения, в целях обеспечения полноты и своевременности ввода сведений в СУ АЦ в территориальном органе Комитета сотрудник, ответственный за формирование правовой информации в уголовной сфере, направляет сотруднику, ответственному за ведение пофамильного учета, списки (в электронном формате) за отчетный период:
1) введенных в ЕРДР сведений:
ежедекадно по лицам, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого;
ежемесячно к десятому числу, следующему за отчетным периодом, по лицам:
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены по основаниям, предусмотренным статьей 35 или 36 УПК РК, за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК (по постановлениям утвержденным прокурором);
в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого и в последующем уголовное дело (преследование) прекращено по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 5), 6), 7) и 8) части первой статьи 35 УПК РК, (по постановлениям, на которые имеется заключение прокурора);
в отношении которых были отменены процессуальные решения, ранее принятые органами уголовного преследования.
2)
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый подпункта 2) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
осужденным судами;
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены судами по основаниям, предусмотренным статьей 35 или 36 УПК РК, за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК (по вступившим в законную силу судебным актам), в том числе и по делам частного обвинения;
в отношении которых судами вынесены решения в апелляционной, кассационной инстанциях;
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены судами по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части первой статьи 35 УПК РК (по вступившим в законную силу судебным актам), за исключением дел частного обвинения.
По результатам мониторинга выявленные нарушения (расхождения) оформляются справкой в произвольной форме и вносятся начальнику территориального органа Комитета.
При выявлении расхождений сотрудник, ответственный за ведение пофамильного учета территориального органа Комитета принимает незамедлительные меры к их уточнению и устранению, и в течение одного рабочего дня, со дня получения достоверных сведений, обеспечивает полноту и достоверность сведений в СУ АЦ.
В случае выявления расхождений сведений, интегрированных с ЕРДР уточненные данные с подтверждающими документами, передаются сотруднику, ответственному за формирование правовой информации в уголовной сфере, который в течение одного рабочего дня производит корректировку в ЕРДР.
Списки лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям или в силу малозначительности подлежат направлению в 3-е подразделение для снятия с учета.
При выявлении логических расхождений, возникших при интеграции данных с ЕРДР в СУ АЦ, сотрудник территориального органа Комитета, ответственный за ведение пофамильного учета направляет соответствующую информацию с описанием ошибки в 3-е подразделение.
Срок рассмотрения информации сотрудниками 3-го подразделения не должен превышать двадцати рабочих дней. После направления информации сотрудник территориального органа Комитета самостоятельно проверяет ее исполнение в СУ АЦ. В случае непроведения корректировок сотрудник территориального органа Комитета уточняет статус исправления логических расхождений у ответственного прокурора 3-го подразделения

1) күн сайын СДТБТ-дан прокуратура органдарымен, тергеу (анықтау) органдарымен немесе соттармен қабылданған процестік шешімдерін көрсете отырып, күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы, оның ішінде өткен тәуліктерде енгізілген қылмыстық істерді тоқтату туралы қаулы шығарылған адамдардың тізімдері қалыптастырылады;
2) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Тізімдер ТО АЕА-мен тегі бойынша есепке алуда толық мәліметтердің болуына салыстырылады. Алшақтықтар анықталған жағдайда Комитеттің аумақтық органының өкілдері бір жұмыс күні ішінде анықталған алшақтықтарды жою және мәліметтердің ТО АЕА-да автоматты түрде жаңаруы үшін СДТБТ-да мәліметтерді түзету бойынша шара қабылдайды.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Комитеттің аумақтық органында ТО АЕА-ға мәліметтерді енгізудің толықтығы және уақытылығын қамтамасыз ету мақсатында қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдар бойынша мониторинг жүргізу үшін қылмыс саласындағы құқықтық ақпаратты қалыптастыруға жауапты қызметкер тегі бойынша есепке алу жүргізуге жауапты қызметкерге мынадай есепті кезеңдегі тізімдерді (электрондық форматта) жібереді:
1) СДТБТ-ға енгізілген мәліметтерді:
он күндік сайын күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған адамдар бойынша;
ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне:
ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда (прокурор бекіткен қаулылар бойынша), ҚР ҚПК-нің 35 немесе 36-баптарымен көзделген негіздер бойынша қылмыстық істер (қудалау) тоқтатылған адамдарға қатысты;
күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған және кейін қылмыстық істі (қудалау) ҚР ҚПК-нің 35-бабы бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақтарында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған (прокурордың қорытындысы бар қаулылар бойынша) адамдарға қатысты;
бұдан бұрын қылмыстық қудалау органдары қабылдаған процестік шешімдер күшін жойған адамдарға қатысты.
2) ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның бірінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
соттармен сотталғандарға;
ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда (заңды күшіне енген сот актілері бойынша), ҚР ҚПК-нің 35-бабы және 36-бабымен көзделген негіздер бойынша, оның ішінде жеке айыптау істері бойынша сот қылмыстық істерді (қудалау) тоқтатқан адамдарға қатысты қылмыстық істері тоқтатылған;
соттар апелляциялық, кассациялық сатыларда шешімдер шығарған адамдарға қатысты;
жекеше айыптау істерін қоспағанда, қылмыстық істерін (қудалауын) ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген ҚР ҚПК-нің 35-бабының бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақтары бойынша (заңды күшіне енген сот актілері бойынша) соттар тоқтатқан адамдарға қатысты.
Мониторинг нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар (алшақтықтар) анықтамамен еркін түрде рәсімделеді және Комитеттің аумақтық органының бастығына енгізіледі.
Алшақтықтар анықталған кезде Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алудан алуды жүргізуге жауапты қызметкері дереу оларды нақтылау және жою бойынша шаралар қабылдайды және анық мәліметтер алынған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ТО АЕА-да мәліметтердің толықтығын және анықтығын қамтамасыз етеді.
СДТБТ-мен біріктірілген мәліметтердің алшақтықтар анықталған жағдайда, растайтын құжаттармен бірге нақтыланған мәліметтер қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыруға жауапты қызметкерге беріледі, ол бір жұмыс күні ішінде СДТБТ-ға түзету жасайды.
Сот шешімі бойынша ақталған, сондай-ақ қылмыстық істері ақтайтын негіздер бойынша немесе маңызының аз болуына байланысты тоқтатылған адамдардың тізімі 3-бөлімшеге есепке алудан шешу үшін жіберілуге жатады.
ТО АЕА-да СДТБТ-мен деректерді біріктіру кезінде пайда болған логикалық алшақтықтар анықталған жағдайда Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алуды жүргізуге жауапты қызметкері қатені көрсете отырып, тиісті ақпаратты 3-бөлімшеге жібереді.
3-бөлімшенің қызметкерлерімен ақпаратты қарау жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс. Ақпаратты жібергеннен кейін Комитеттің аумақтық органының қызметкері өз бетінше ТО АЕА-да оның орындалуын тексереді. Түзетулер жүргізілмеген жағдайда Комитеттің аумақтық органының қызметкері логикалық алшақтықтарды түзету мәртебесін 3-бөлімшенің жауапты прокурорынан нақтылайды.

Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. ИУД подлежат хранению в специальных шкафах, удобных для ведения справочной работы. Шкафы размещаются в отдельных помещениях (картотеках), изолированных и оборудованных современными средствами пожаротушения, охранной и пожарной сигнализациями. Помещение картотеки должно быть отделено от соседних кабинетов несгораемыми стенами.
Вход в помещение картотеки оборудуется металлической входной дверью с кодовыми замками. На окнах помещения картотеки должны быть установлены открывающиеся металлические решетки (запирающиеся изнутри на замок).
Не допускается размещение картотеки в помещении, через которое проходят газовые, водопроводные и канализационные трубопроводы. ИУД необходимо хранить в соответствующих условиях светового, температурно-влажностного и санитарно-гигиенического режимов, в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33290).
Сноска. Пункт 76 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 23.09.2024 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Не допускается доступ в помещение с картотеками посторонних лиц, в том числе сотрудников, в функциональные обязанности которых не входит работа с картотеками. Начальником территориального органа Комитета утверждается список сотрудников, которым разрешен вход в помещение картотеки, с учетом выполняемых ими работ по ведению специальных учетов.
78. В целях обеспечения сохранности картотечных фондов и защиты содержащейся в них информации не допускается:
1) изымать алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты до истечения установленных сроков их хранения;
2) передавать ИУД во временное пользование лицам, не являющимся сотрудниками картотечных фондов.
Глава 3. Порядок использования сведений пофамильного и дактилоскопического учетов
79.Сведения пофамильного и дактилоскопического учетов используются путем:
1) информационно-справочного обслуживания государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц;

Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. АЕҚ анықтамалық жұмыстар жүргізуге ыңғайлы арнайы шкафтарда сақталуы тиіс. Шкафтар оқшауланған және заманауи өрт сөндіру құралдарымен жабдықталған, күзет және өрт дабылдары бар жеке үйжайларда (картотекаларда) орналастырылады. Картотека үйжайы көрші кабинеттерден жанбайтын қабырғалармен бөлінуі тиіс.
Картотека үйжайына кіру кодты құлыптары бар металл есікпен жабдықталады. Картотека үйжайының терезелерінде ашылатын металл торлар орнатылуы қажет (ішінен құлыппен жабылатын).
Газ, су және кәріз құбыр жолдары өтетін үйжайларға картотека орналастыруға рұқсат берілмейді. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрімен 2023 жылғы 9 тамыздағы № 215 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33290 болып тіркелген) Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің жинақтау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес АЕҚ-ны жарықпен, температуралық-ылғалдылық және санитарлық-гигиеналық режимдермен қамтылған тиісті жағдайларда сақтау қажет.
Ескерту. 76-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 23.09.2024 № 111 (бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Картотекасы бар орынжайға бөгде адамдардың, оның ішінде қызметтік міндеттеріне картотекалармен жұмыс істеу кірмейтін қызметкерлердің кіруіне жол берілмейді. Комитеттің аумақтық органының бастығы олардың арнайы есепке алуды жүргізу бойынша атқаратын жұмысын ескере отырып, картотека орынжайына кіруге рұқсат берілген қызметкерлерің тізімін бекітеді.
78. Катотека қорларының сақталуын қамтамасыз ету және онда қамтылған ақпаратты қорғау мақсатында:
1) белгіленген сақтау мерзімі өткенге дейін әліпбилік есепке алу карточкаларын және дактилоскопиялық карталарды алуға;
2) картотека қорларының қызметкерлері болып табылмайтын адамдарға АЕҚ-ны уақытша пайдалануға беруге рұқсат етілмейді.
3-тарау. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алулардың мәліметтерін пайдалану тәртібі
79. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алулардың мәліметтері мынадай:
1) адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдарға, мекемелерге мен өзге де ұйымдарға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету;

2) исполнения запросов по дактилоскопическому учету;
3) публикации сведений о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних.
Параграф 1. Информационно-справочное облуживания государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц
Примечание ИЗПИ!
Пункт 80 предусмотрен в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 24.05.2023 № 110 (вводится в действие с 01.01.2027).
80. По запросам государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, независимо от основания проверки, предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения о лицах:
1) совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности, в том числе в отношении граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей, независимо от сроков погашения, снятия судимости, даты привлечения, осуждения и отбытия наказания;
2) освобожденных от уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений либо в отношении которых уголовные дела прекращены, за исключением случаев освобождения от уголовной ответственности:
по реабилитирующим основаниям;
по пункту 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства";
по пункту 6) части первой статьи 37 УПК РК при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года);
3) в отношении которых вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 6), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 года), за исключением отказа в возбуждении уголовного дела на основании:
пункта 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства";

2) дактилоскопиялық есепке алу бойынша сұрау салуларды орындау;
3) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылықтар жасаған үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтерді жариялау арқылы пайдаланылады.
1-параграф. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдарға, мекемелерге және басқа ұйымдарға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
80-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Бас Прокурорының 24.05.2023 № 110 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдардың, мекемелер мен өзге де ұйымдардың сұрау салулары бойынша, тексеру негіздеріне қарамастан, Комитетте және оның аумақтық органдарында тексеру күнінде мынадай:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарға, оның ішінде сотталғандықты өтеу, алып тастау мерзімдеріне, жазаны тарту, соттау және өтеу күніне қарамастан шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты;
2) қылмыстық жауаптылықтан босататын келесі жағдайларды қоспағанда, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар не оларға қатысты қылмыстық істер тоқтатылған адамдар:
ақтайтын негіздер бойынша;
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 25 қарашаға дейінгі аралығындағы кезеңде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10) тармағы бойынша;
ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша - жекеше айыптаушы айыптаудан бас тартқанда ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6) тармағы бойынша;
3) келесі негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан бас тартуды қоспағанда, ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 6), 9), 10), 11) және 12) тармақтары (1997 жылғы редакцияда) негізінде қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған адамдар:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 25 қарашаға дейінгі аралығындағы кезеңде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10) тармағы бойынша;

пункта 6) части первой статьи 37 УПК РК при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года);
4) находящихся в розыске (подозреваемых, обвиняемых, должников/ответчиков, без вести пропавших);
5) признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными;
6) состоящих на учете лиц, привлеченных к административной ответственности;
7) снятых с учета лиц, привлеченных к административной ответственности;
8) состоящих на учете лиц, совершивших коррупционные правонарушения;
9) уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам;
10) совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.09.2024 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. По запросам Администрации Президента Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан предоставляются все имеющиеся в Комитете на день проверки сведения о лицах, указанных в пункте 80 настоящих Правил, а также сведения снятые с учета в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
82. Государственные органы, учреждения и иные организации, уполномоченные на осуществление проверочных мероприятий в отношении физических лиц, на безвозмездной основе истребуют сведения о лицах, указанных в пункте 80 настоящих Правил, в электронном формате посредством СИО ПСО и (или) информационного сервиса Комитета с использованием "Руководства пользователя для получения сведений на физическое лицо в электронном формате" согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
В случае отсутствия единой транспортной среды сведения истребуются на бланках "Требований" по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам на бумажном носителе.
Суды Республики Казахстан, в рамках рассмотрения уголовного, гражданского, административного дел, дел об административных правонарушениях истребуют сведения учетов в форме электронного запроса подписанного ЭЦП судьи в территориальных органах Комитета либо на бумажном носителе за подписью судьи.
Территориальным органом Комитета запросы судьи исполняются в течение пяти рабочих дней со дня поступления, с предоставлением всех имеющихся на день проверки сведений о лицах, указанных в пункте 80 настоящих Правил.
83. Обращение в центральный аппарат Комитета о проверке по учетам допускается только центральными аппаратами государственных органов Республики Казахстан, а также судьями Верховного Суда Республики Казахстан.
Обращение в территориальные органы Комитета о проверке по учетам допускается государственными органами Республики Казахстан, а также судьями, по месту дислокации.

ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша - жекеше айыптаушы айыптаудан бас тартқанда ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6) тармағы бойынша;
4) іздестіруде жүрген адамдар (күдіктілер, айыпталушылар, борышкерлер/ жауапкерлер, хабарсыз жоғалғандар);
5) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдар;
6) әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдардың есепке алуында тұрған адамдар;
7) есептен шығарылған, әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар;
8) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адамдардың есепке алуында тұрған адамдар;
9) мемлекеттік қызметтен жағымсыз себептермен шығарылған адамдар;
10) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасаған адамдар туралы қолда бар барлық мәліметтер ұсынылады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.09.2024 № 111 (бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сұрау салулары бойынша осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген адамдар туралы тексеру күнінде Комитетте бар барлық мәліметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес есепке алудан шешілген мәліметтер де ұсынылады.
82. Жеке тұлғаларға қатысты тексеру іс-шараларын жүргізуге уәкілетті мемлекеттік органдар, мекемелер мен басқа ұйымдар қайтарымсыз негізде осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген адамдар туралы мәліметтерді талап етеді, электрондық нысанда ҚАО ААЖ және (болмаса) Комитеттің ақпараттық сервисі арқылы осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес "Жеке тұлғаға электрондық нысанда мәлімет алу үшін пайдаланушының нұсқаулығын" пайдалана отырып сұратады.
Бірыңғай транспорттық орта болмаған жағдайда мәліметтер қағаз тасымалдағышта осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Талаптар" бланкілерінде сұратылады.
Қазақстан Республикасының Соттары қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істерді, әкімшілік құқық бұзушылық туралы ітерді қарау шеңберінде есепке алу мәліметтерін судьяның ЭЦҚ-ы қойылған электрондық сұрау салу нысанында болмаса судьяның қолымен қағаз тасымалдағышта Комитеттің аумақтық органдарынан сұратады.
Комитеттің аумақтық органдары соттардың сұрау салулары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген адамдар туралы тексеру күндегі барлық мәліметтерді ұсына отырып орындалады.
83. Комитеттің орталық аппаратына есепке алу бойынша тексеру туралы жолданым Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының орталық аппараттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьяларына рұқсат етіледі.
Комитеттің аумақтық органдарына есепке алу бойынша тексеру туралы жолданым жергілікті жері бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, сондай-ақ судьялар жүгіне алады.

84. Направление требований в отношении лиц, претендующих на поступление на правоохранительную/государственную службу, а также их родственников в рамках проведения специальной проверки, осуществляется органами национальной безопасности.
Для получения сведений из учетов МИБ запросы в адрес ГИАЦ МВД РФ направляются через центральные государственные органы.
85. Требования направляются в форме электронного документа либо в случае отсутствия единой транспортной среды на бумажных носителях с сопроводительным письмом за подписью руководителя органа либо лица его замещающего, с приложением списка проверяемых лиц.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
В электронном требовании подлежат заполнению все реквизиты, в случае отсутствия у проверяемого лица одного из анкетных данных соответствующий реквизит не заполняется. Требование составляется отдельно на каждое проверяемое лицо. Полному указанию подлежат дата и место рождения. Если неизвестно число или месяц рождения, то в соответствующие графы вносится запись "00".
В случае наличия у проверяемого лица ИИН сведения заполняются через Государственный банк данных "Физические лица".
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Государственные органы, учреждения и иные организации, уполномоченные на осуществление проверочных мероприятий в отношении граждан, при направлении требований в сопроводительном письме делают ссылку на нормативный правовой акт, наделяющий их правом осуществления проверок граждан.
Данное положение не распространяется на государственные органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, следствие (дознание), исполнение наказания, контрразведывательную деятельность, суды Республики Казахстан, подразделения миграционной службы, разрешительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан и органы по делам обороны.
87. В требовании на бумажном носителе подлежат заполнению все реквизиты, в случае отсутствия у проверяемого лица одного из анкетных данных в соответствующем реквизите вносится запись "не имеет". Требование составляется отдельно на каждое проверяемое лицо. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пишутся разборчиво, печатными буквами, с первой заглавной буквы. Полному указанию подлежат дата и место рождения. Если неизвестно число или месяц рождения, то в соответствующие графы вносится запись "00".
При заполнении требования на лицо, изменившее фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения, указываются прежние и измененные анкетные данные.

84. Құқық қорғау/мемлекеттік қызметтеріне түсуге үміткер адамдарға, сондай-ақ олардың туыстарына қатысты арнайы тексеру жүргізу аясында талаптарды жіберу ұлттық қауіпсіздік органдарымен жүзеге асырылады.
МАБ-тың есепке алуынан мәліметтерді алу үшін сұрау салулар РФ ІІМ БАТО-ның мекенжайына орталық мемлекеттік органдар арқылы жіберіледі.
85. Талаптар тексерілетін адамдардың тізімі қоса беріле отырып, электрондық құжат нысанында болмаса, бірыңғай транспорттық орта болмаған жағдайда қағаз жеткізгіште орган басшысының немесе оның орнын алмастырушы адамның қолы қойылған ілеспе хатпен жіберіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
85-тармақтың екінші бөлігі 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Электрондық талапта барлық деректемелер толтырылуға жатады, тексерілетін адамның сауалнамалық деректерінің біреуі болмаған жағдайда тиісті деректеме толтырылмайды. Талап тексерілетін адамның әрқайсысына бөлек құрастырылады. Туған жылы, күні, айы және туылған жері толық көрсетілуге жатады. Егер туған күні, айы белгісіз болса, онда тиісті бағанға "00" жазбасы жазылады.
Тексерілетін адамның ЖСН-і болған жағдайда мәліметтер "Жеке тұлға" Мемлекеттік деректер банкі арқылы толтырылады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Азаматтарға қатысты тексеру іс-шараларын жүргізуге уәкілетті мемлекеттік органдар, мекемелер мен басқа ұйымдар талаптарды жіберген кезде ілеспе хатта азаматтарға тексеруді жүзеге асыруға құқық беретін нормативтік құқықтық актіге сілтеме жасайды.
Осы ереже жедел-іздестіру қызметін, тергеуді (анықтауды), жазаның орындалуын, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының соттарына, көші-қон полициясының бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының рұқсатнама жүйесіне және қорғаныс істері органдарына қолданылмайды.
87. Қағаз тасымалдағыштағы талапта барлық деректемелер толтырылуға жатады, тексеруші адамға қатысты сауалнамалық деректемелердің бірі болмаған жағдайда, тиісті деректемеде "жоқ" жазбасы жазылады. Талап әрбір тексерілетін адамға бөлек құрастырылады. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) анық, баспа, біріншісі бас әріппен жазылады. Туған күні мен туған жері толық көрсетілеуі тиіс. Егер туған күні немесе айы белгісіз болса, тиісті бағанға "00" жазбасы жазылады.
Тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), туған күнін өзгерткен адамға талапты толтырған кезде бұрынғы және өзгертілген сауалнамалық деректері көрсетіледі.

88. Предоставление в Комитет и его территориальные органы требований на бумажных носителях, оформленных в нарушение пунктов 83-87 настоящих Правил, является основанием для отказа и возвращения без исполнения инициатору запроса.
Запросы, поступившие по каналам факсимильной связи, а также запросы иностранных государств, представленные с нарушением установленного международными договорами порядка, не подлежат исполнению.
Запросы граждан, а также учреждений и организаций, не уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий, оформленные на бланках требований, проверке не подлежат и возвращаются инициаторам без исполнения, с разъяснением причин отказа в исполнении и порядка обращения к учетам.
89. Требования на бумажных носителях исполняются в течение пяти рабочих дней. Электронные требования исполняются в течение трех рабочих дней, в случае необходимости проведения дополнительной проверки в течение пяти рабочих дней.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
День поступления требований в Комитет и его территориальные органы не входит в срок их исполнения.
Если в ходе обработки электронных требований потребуется уточнение сведений о принятом процессуальном решении с направлением дополнительных запросов в соответствующие государственные органы или учреждения, то инициатору запроса направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного оформления электронного требования по истечении десяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 90 предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие с 12.07.2026).
90. Результаты проверки отражаются на требовании с проставлением штампов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Исключением являются электронные требования, направленные посредством информационных систем, подписанные ЭЦП.
91. При обнаружении на учете лица, имеющего схожие анкетные данные с проверяемым лицом (расхождения в фамилии, имени и отчества (при его наличии), дате рождения), дающих основание полагать, что проверяемое лицо является лицом, состоящим на учете, и искажение анкетных данных произошло вследствие ошибки или опечатки, сведения выдаются с отметкой "имеются сведения на …".
Причастность проверяемого к деянию лица, состоящего на учете, устанавливается инициатором запроса.
Для установления достоверности сведений анкетных данных использовать СИО ПСО.

88. Комитетке және оның аумақтық органдарына осы Қағидалардың 83-87-тармақтары бұзылып рәсімделген талаптарды ұсыну, одан бас тартуға және сұрау салған бастамашыға орындаусыз қайтаруға негіз болып табылады.
Факс байланысы арналары арқылы келіп түскен сұрау салулар, сондай-ақ халықаралық келісім шарттармен белгіленген тәртіпті бұзған шетел мемлекеттерінің сұрау салулары орындалмайды.
Азаматтардың, сондай-ақ тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті емес мекемелер мен ұйымдардың талаптар бланкілерінде рәсімделген сұрау салулары тексерілмейді және орындаудан бас тарту себептері мен есепке алуға жүгіну тәртібі түсіндіріле отырып, бастамашыға орындаусыз кері қайтарылады.
89. Қағаз жеткізгіштегі талаптар бес жұмыс күні ішінде орындалады. Электрондық талаптар үш жұмыс күні ішінде, ал қосымша тексеру жүргізу қажет еткен жағдайда, бес жұмыс күні ішінде орындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
89-тармақтың екінші бөлігі 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Талаптардың Комитетке және оның аумақтық органдарына келіп түскен күні оны орындаудың мерзіміне кірмейді.
Егер электрондық талаптарды өңдеу барысында тиісті мемлекеттік органдарға немесе мекемелерге қосымша сұрау салулар жібере отырып, қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді нақтылау қажет болған жағдайда, содан кейін сұрау салудың бастамашысына аралық жауап жіберіледі, онда он жұмыс күні өткеннен кейін электрондық талапты қайта рәсімдеу қажеттігі туралы хабарланады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
90-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Тексеру нәтижелері осы Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мөр қоя отырып талаптарда көрсетіледі. ЭЦҚ қойылған, ақпараттық жүйелер арқылы жіберілген электрондық талаптар бұларға қосылмайды.
91. Тексерілетін адам есепке алуда тұрған адам болып табылатынына және сауалнамалық деректердің бұрмалануы қатенің немесе терудің салдарынан орын алды деп пайымдауға негіз беретін есепке алуда тексерілетін адаммен ұқсас сауалнамалық деректері бар адам анықталған кезде (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған күнінде алшақтықтар болған кезде) мәліметтер "... мәліметтер бар" белгімен беріледі.
Тексерілушінің есепке алуда тұрған адамның іс-әрекетіне қатыстылығын сұрау салған бастамашысы анықтайды.
Сауалнамалық деректердің анықтығын анықтау үшін ҚАО ААЖ деректерін пайдалану керек.

Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Если, в ходе проверки требований будут выявлены расхождения в анкетных данных или несоответствие процессуальных решений в сведениях ЕРДР или ЕУСС на основании подтверждающих документов (документы, удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда и другие), имеющихся в отношении проверяемого лица, ввод/корректировка сведений ЕРДР или ЕУСС производится в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам с предоставлением ответа инициатору запроса.
Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. В случае отсутствия в СУ АЦ сведений о процессуальных решениях по уголовным делам прошлых лет, а также наличия сведений о задержании либо содержании под стражей (аресте) в АДЦС с одновременным отсутствием каких-либо сведений на данное лицо в СУ АЦ, сотрудник территориального органа Комитета проверяет наличие соответствующей алфавитной учетной карточки в пофамильной картотеке, и при:
наличии, вводит сведения в СУ АЦ с вложением графической копии карточки. Если алфавитная учетная карточка подлежит направлению в МИБ, то составляет ее дубликат и направляет в Комитет отдельным сопроводительным письмом с указанием причин постановки;
отсутствии, если орган, осуществивший задержание проверяемого лица либо содержание под стражей (арест) по территориальности относится к территориальному органу Комитета, проводящему проверку, проверяет наличие сведений о процессуальном решении в дактилоскопической картотеке, а также направляет запросы в соответствующие органы уголовного преследования, следственный изолятор, гауптвахту, суд и архивы для получения информации по данному делу.
В случае наличия сведений, на основании полученных ответов, выписывает дубликат алфавитной учетной карточки и вводит данные в СУ АЦ с вложением графических копий подтверждающих документов.
Для уточнения сведений СУ АЦ и АДЦС в ином территориальном органе Комитета или ГИАЦ МВД РФ направляет запрос в 3-е подразделение для проведения соответствующих проверочных мероприятий.
В случае не установления данных о результатах привлечения проверяемого лица к уголовной ответственности (осуждении), сотрудник территориального органа Комитета направляет запрос в 3-е подразделение для внесения соответствующей отметки в АДЦС либо на удаление сведений из СУ АЦ с вложением в алфавитную учетную карточку графических копий документов (ответов) компетентных органов, подтверждающих отсутствие каких-либо сведений о дальнейшем привлечении лица к уголовной ответственности либо осуждении.
На основании поступившего запроса территориального органа сотрудник 3-го подразделения вносит соответствующую отметку в АДЦС либо после внесения в реквизит алфавитной учетной карточки "сведения не выдавать, процессуальное решение не найдено" удаляет сведения из СУ АЦ и только после проведения всех вышеуказанных действий информация подлежит выдаче без отражения сведений. Срок рассмотрения запроса не должен превышать двадцать рабочих дней.

Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Егер талаптарды тексеру барысында сауалнамалық деректерде алшақтықтар немесе тексерілетін адамға қатысты растаушы құжаттардың негізінде (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың процестік құжаттары және басқа) СДТБТ немесе ББСЖ-ның мәліметтерінде процестік шешімдердің сәйкес келмеуі анықталса, СДТБТ немесе ББСЖ-ның мәліметтерін енгізу/түзету сұрау салған бастамашыға жауап бере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. ТО АЕА-да өткен жылдардың қылмыстық істері бойынша процестік шешімдер туралы мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ АДЦЖ-да ұсталғаны немесе күзетпен ұсталғаны (қамаққа алу) туралы мәліметтер бола тұра, ТО АЕА-да осы адамға қатысты қандай да бір мәліметтердің болмауымен бірқатар, Комитеттің аумақтық органының қызметкері тегі бойынша картотекадан тиісті әліпбилік есепке алу карточкасының болуын тексереді және оның:
бар болған жағдайда, ТО АЕА-ға карточканың графикалық көшірмесін қоса сала отырып, мәліметтерді енгізеді. Егер әліпбилік есепке алу карточкасы МАБ-қа жіберілуге жататын болса, онда оның екінші нұсқасын құрастырады және Комитетке бөлек ілеспе хатпен есепке алу себебі көрсете отырып жібереді;
болмаған жағдайда, тексерілетін адамды ұстауды немесе күзетпен ұстауды (қамаққа алу) жүзеге асырған орган, аумақтылығы бойынша Комитеттің тексеру жүргізетін аумақтық органына жататын болса, дактилоскопиялық картотекада процестік шешім туралы мәліметтердің болуын тексереді, сондай-ақ тиісті қылмыстық қудалау органдарына, тергеу изоляторына, гауптвахтаға, сот пен мұрағаттарға осы іс бойынша ақпарат алу үшін сұрау салуды жібереді.
Мәліметтер болған жағдайда, алынған жауаптардың негізінде, әліпбилік есепке алу карточкасының екінші нұсқасын жазады және растаушы құжаттардың графикалық көшірмелерін сала отырып, ТО АЕА-ға деректерді енгізеді.
ТО АЕА және АДЦЖ-дың мәліметтерін Комитеттің өзге аумақтық органында немесе РФ ІІМ БАТО-да нақтылау үшін тиісті тексеру іс-шараларын жүргізу үшін 3-бөлімшеге сұрау салуды жібереді.
Тексерілетін адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (соттау) нәтижелері туралы деректер анықталмаған жағдайда, Комитеттің аумақтық органының қызметкері 3-бөлімшеге АДЦЖ-ға тиісті белгілеуді енгізу үшін немесе әліпбилік есепке алу карточкасына құзыретті органдардың адамды одан әрі қылмыстық жауаптылыққа тарту немесе соттау туралы мәліметтердің жоқ екенін растайтын құжаттарының (жауаптарының) графикалық көшірмелерін сала отырып, ТО АЕА-дан мәліметтерді жою үшін сұрау салуды жібереді.
Аумақтық органның келіп түскен сұрау салуының негізінде 3-бөлімшенің қызметкері АДЦЖ-ға тиісті белгілеуді енгізеді болмаса әліпбилік есепке алу карточкасының деректемесіне "мәлімет берілмесін, процестік шешімі табылмады" енгізгеннен кейін ТО АЕА-дан мәліметтерді жояды және жоғарыда көрсетілген барлық іс-әрекеттер жүргізілгеннен кейін ғана мәліметтерді көрсетпестен, ақпарат берілуі тиіс. Сұрау салуды қарау мерзімі жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс.

Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Сведения, представленные Комитетом и его территориальными органами, подлежат использованию инициаторами запросов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе в соответствии со статьей 61 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП РК) и статьями 79 и 89 УК РК.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Защитники при оказании лицам юридической помощи, истребуют сведения специальных учетов только в отношении лица, обратившегося за помощью путем письменного обращения в территориальный орган Комитета с представлением копии документа, удостоверяющего его участие в конкретном деле (удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), письменного подтверждения органа следствия (дознания) или суда) и копии документа, удостоверяющего личность лица, интересы которого он представляет.
Во всех копиях документов, прилагаемых к запросу защитника должны быть указаны анкетные данные именно того лица, чьи права и интересы защищаются/представляются.
Запросы защитников исполняются территориальными органами Комитета в течение пяти рабочих дней с предоставлением сведений, перечисленных в пункте 80 настоящих Правил, за исключением сведений подпункта 7).
День поступления запроса не входит в срок его исполнения.
Обращения защитников с копиями подтверждающих документов подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.
Сноска. Пункт 95 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 23.09.2024 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Частные судебные исполнители для получения информации специальных учетов Комитета о местонахождении ответчика, отбывающего наказание в виде лишения свободы, либо нахождении его в розыске, обращаются в территориальный орган Комитета с письменным запросом, заверенным личной печатью, к которому прилагают копии документов, подтверждающих наделение их полномочиями частного судебного исполнителя по конкретному исполнительному документу (постановление, исполнительный лист и другое).
Сведения Комитета, полученные частными судебными исполнителями, подлежат использованию с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Запросы частных судебных исполнителей исполняются территориальным органом Комитета в течение пяти рабочих дней с предоставлением сведений, перечисленных в пункте 80 настоящих Правил, за исключением сведений подпункта 7).
День поступления запроса не входит в срок его исполнения.

Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Комитет және оның аумақтық органдары ұсынған мәліметтерді сұрау салу бастамашылары Қазақстан Республикасының заңнамаға, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘҚБтК) 61-бабына және ҚР ҚК-нің 79 және 89-баптарына сәйкес қолдануы тиіс.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Қорғаушылар, адамдарға заң көмегін көрсеткен кезде, арнайы есепке алаудың мәліметтерін тек оның нақты іске қатысын растайтын (адвокаттың куәлігі және қорғау туралы жазбаша хабарлама (өкілдік ету), тергеу органының (анықтау) немесе соттың жазбаша растауы) және мүддесін қорғайтын адамның жеке басты куәландыратын құжаттардың көшірмесін қоса бере отырып, Комитеттің аумақтық органына жазбаша түрде жүгіну арқылы көмекке жүгінген адамның мәліметтерін талап етеді.
Қорғаушының сұрау салуына қоса берілген құжаттардың барлық көшірмелерінде тек құқығы және мүддесі қорғалатын/ұсынылатын адамның сауалнамалық деректері ғана көрсетілуі қажет.
7) тармақшаның мәліметтерін қоспағанда, қорғаушылардың сұрау салуларын Комитеттің аумақтық органы осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген мәліметтерді ұсына отырып, бес жұмыс күні ішінде орындайды.
Сұрау салудың келіп түскен күні оның орындалу мерзіміне кірмейді
Қорғаушылардың жолданымдары растайтын құжаттардың көшірмелерімен бөлек номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).
Ескерту. 95-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 23.09.2024 № 111 (бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Жеке сот орындаушылары жауапкердің орналасқан жері, бас бостандығынан айыру орны болмаса оның іздестіруде болуы туралы Комитеттің арнайы есепке алуынан ақпарат алу үшін, жеке мөрімен бекітілген, оған нақты атқарушы құжат бойынша жеке сот орындаушының өкілеттігін растайтын құжаттардың көшірмесін (қаулы, орындау актісі және басқа) сала отырып, жазбаша түрде сұрау салумен Комитеттің аумақтық органына жүгінеді.
Жеке сот орындаушыларымен алынған Комитеттің мәліметтері Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерімен орнатылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жариялау талаптарын сақтай отырып пайдалануға жатады.
7) тармақшаның мәліметтерін қоспағанда, Комитеттің аумақтық органы жеке сот орындаушыларының сұрау салуларын келіп түскеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген мәліметтерді ұсына отырып, орындайды.
Сұрау салудың келіп түскен күні оның орындалу мерзіміне кірмейді.

Сноска. Пункт 96 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 23.09.2024 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проверки запросов по дактилоскопическому учету
97. Для установления личности неопознанного трупа либо в случае необходимости установления личности задержанного лица органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, следствие (дознание), направляют в территориальные органы Комитета один экземпляр дактилоскопической карты и требование на лицо, подлежащих проверке по дактилоскопическому учету по форме, согласно требованию для проверки по дактилоскопическому учету.
98. Требования исполняются в течение пяти рабочих дней со дня поступления в Комитет и его территориальные органы.
99. В требованиях предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения.
100. В случае установления сведений дактилоскопического учета о привлечении к уголовной ответственности либо осуждении проверяемого лица под другими анкетными данными, территориальный орган Комитета представляет инициатору проверки "Справку о привлечении к уголовной ответственности, осуждении, задержании за бродяжничество" по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, а при установлении личности неопознанного трупа "Протокол установления личности неопознанного трупа" по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок публикации сведений об учетных лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних и снятия их с публикации
101. Комитетом осуществляется публикация сведений о лицах:
1) находящихся на свободе после отбытия ими наказания за совершения правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, а также осужденных за совершения правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних к которым применено наказание, не связанное с лишением свободы:
по статьям 101, 102, 103 и 104 Уголовного кодекса Казахской ССР в период с 1 января 1991 года по 31 декабря 1997 года;
по пункту "д" части 2 и пункту "в" части 3 статьи 120, пункту "д" части 2 и пункту "в" части 3 статьи 121, статьям 122, 124 УК РК в период с 1 января 1998 года по 7 декабря 2010 года до введения в действие Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка";

Ескерту. 96-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 23.09.2024 № 111 (бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Дактилоскопиялық есепке алу бойынша сұрау салуларды тексеру тәртібі
97. Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау үшін немесе ұсталған адамның жеке басын анықтау қажет болған жағдайда, жедел-іздестіру қызметін, тергеуді (қудалауды) жүзеге асыратын органдар дактилоскопиялық картаның бір данасын және дактилоскопиялық есепке алу бойынша тексеру үшін талабына сәйкес нысан бойынша дактилоскопиялық есепке алу бойынша тексеруге жататын адамға талапты Комитеттің аумақтық органына жібереді.
98. Талаптар Комитетке және оның аумақтық органдарына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орындалады.
99. Талаптарда тексеру күніндегі Комитетте және оның аумақтық органдарында бар барлық мәліметтер ұсынылады.
100. Басқа сауалнамалық деректерімен тексерілетін адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту немесе соттау туралы дактилоскопиялық есепке алу мәліметтері анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы тексеру бастамашысына осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Қылмыстық жауаптылыққа тартылғаны, соттылығы туралы, қаңғыбастығы үшін ұсталғаны туралы анықтаманы", ал танылмаған мәйіттің жеке басы анықталған жағдайда, осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау хаттамасын" ұсынады.
3-параграф. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған есепке алудағы адамдар туралы мәліметтерді жариялау және оны жариялаудан алудың тәртібі
101. Комитет мынадай:
1) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылықтар жасағандары үшiн жазаларын өтегеннен кейiн бостандықта жүрген, сондай-ақ, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылық жасағаны үшін бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза қолданылған, мынадай:
1991 жылдың 1 қаңтарынан бастап 1997 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі аралығы кезеңіндегі Қазақ ССР Қылмыстық кодексінің 101, 102, 103 және 104-баптары бойынша;
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 23 қарашадағы Заңы қолданысқа енгізілгеніне дейін 1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2010 жылдың 7 желтоқсанына дейінгі аралығы кезеңіндегі ҚР ҚК-нің 120-бабы 2-бөлігінің "д" тармағы және 3-бөлігінің "в" тармағы, 121-бабы 2-бөлігінің "д" тармағы және 3-бөлігінің "в" тармағы, 122, 124-баптары бойынша;

по пунктам "в, д" части 3, части 4 статьи 120, пунктам "в, г" части 3, части 4 статьи 121, статьям 122, 124 УК РК в период с 8 декабря 2010 года по 31 декабря 2014 года;
по пункту 42 статьи 3 УК РК в период с 1 января 2015 года в действующей редакции;
2) совершивших запрещенные уголовным законом деяния в состоянии невменяемости против половой неприкосновенности несовершеннолетних, в отношении которых уголовные дела прекращены на основании пункта 9 части 1 статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 года), пункта 9 части 1 статьи 35 УПК РК (в редакции 2014 года).
102. Публикации подлежат сведения о лицах, совершивших уголовные правонарушения в совершеннолетнем возрасте (от 18 лет) в отношении малолетних детей (до 14 лет).
Публикация указанных сведений осуществляется на основании заключения об обоснованности постановки на учет лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних (далее – заключение о постановке на учет) и "Сведений о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних" по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
103. Сотрудник территориального органа Комитета:
1) в течение десяти рабочих дней с момента поступления электронного извещения с территориального органа УИС МВД РК об учетных лицах, перечисленных в пункте 101 настоящих Правил:
направляет запрос в органы внутренних дел для установления фактического места проживания учетных лиц;
на основании информации органов внутренних дел составляет заключение о постановке на учет и подписывает руководителем территориального органа Комитета;
проверяет достоверность сведений СУ АЦ и вкладывает заверенную графическую копию заключения о постановке на учет в СУ АЦ;
направляет в Комитет сведения о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, подлежащих публикации, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
2) производит сверку:
сведений о лицах, состоящих на пробационном учете, осужденных по статьям, указанным в пункте 101 настоящих Правил, с территориальными органами УИС МВД РК ежемесячно к третьему числу следующего месяца. Акт сверки оформляется по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (список лиц);

2010 жылдың 8 желтоқсанынан бастап 2014 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі аралығы кезеңінде ҚР ҚК-нің 120-бабы 3-бөлігінің "в, д" тармақтары, 4-бөлігі, 121-бабы 3-бөлігінің "в, г" тармақтары, 4-бөлігі, 122, 124-баптары бойынша;
2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыстағы редакциядағы ҚР ҚК-нің 3-бабының 42-тармағы бойынша сотталған адамдар;
2) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы заңда тыйым салынған іс-әрекеттерді есi дұрыс емес күйде жасаған, қылмыстық істері ҚР ҚПК-нің 37-бабы 1-бөлігінің 9-тармағы (1997 жылғы редакцияда), ҚР ҚПК-нің 35-бабы 1-бөлігінің 9-тармағы (2014 жылғы редакцияда) негізінде тоқтатылған адамдар туралы мәліметтерді жариялайды.
102. Кәмелетке толған жаста (18 жастан бастап) жас балаларға қатысты (14 жасқа дейін) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдар туралы мәліметтер жариялауға жатады.
Көрсетілген мәліметтерді жариялау кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуға қоюдың негізділігі туралы қорытындының (бұдан әрі – есепке алуға қою туралы қорытынды) және осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтердің" негізінде жүзеге асырылады.
103. Комитеттің аумақтық органының қызметкері:
1) осы Қағидалардың 101-тармағында атап көрсетілген есепке алуға қойылатын адамдар туралы ҚР ІІМ ҚАЖ-дың аумақтық органынан электрондық хабарлама келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде:
есепке алуға қойылатын адамдардың нақты тұрғылықты орнын анықтау үшін ішкі істер органдарына сұрау салу жібереді;
ішкі істер органдары ақпаратының негізінде есепке алуға қою туралы қорытынды құрастырады және Комитеттің аумақтық органының басшысы қол қояды;
ТО АЕА-дың мәліметтерінің анықтығын тексереді және ТО АЕА-да есепке алуға қою туралы қорытындының куәландырылған графикалық көшірмесін салады;
осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылықтар жасағандары үшiн жариялауға жататын адамдар туралы мәліметтерді Комитетке жібереді;
2) салыстыруды жүргізеді:
ҚР ІІМ ҚАЖ-дың аумақтық органдарымен бірге ай сайын келесі айдың үшінші күніне пробациялық есепке алуда тұрған, осы Қағидалардың 101-тармағында көрсетілген баптар бойынша сотталған адамдар туралы мәліметтерге салыстырып тексеру жүргізеді. Салыстырып тексеру актісі осы Қағидалардың 10-қосымшасына (адамдар тізімі) сәйкес нысан бойынша рәсімделеді;

сведений, перечисленных в подпункте 2) пункта 101 и подпункте 4) пункта 108 настоящих Правил, содержащиеся в СУ АЦ и ЕРДР, с медицинскими психиатрическими учреждениями ежеквартально к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом. "Акт сверки по сведениям, перечисленным в пункте 103 Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" оформляется по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При выявлении расхождений, незамедлительно приводятся в соответствие сведения СУ АЦ;
3) проводит мониторинг:
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй подпункта 3) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (текст исключен).
сведений электронных извещений ЦАБД и СУ АЦ об освобождении из мест лишения свободы лиц, осужденных по статьям, указанным в пункте 101 настоящих Правил, ежеквартально к пятому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
При выявлении расхождений, незамедлительно приводятся в соответствие сведения СУ АЦ;
4) в течение пяти рабочих дней с момента поступления информации от субъектов специальных учетов направляет уведомление в другой территориальный орган Комитета о перемене регионального места жительства учетного лица либо убытии его из мест лишения свободы на территорию другой области.
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Полнота, своевременность и достоверность публикуемых сведений обеспечивается ответственным сотрудником территориального органа Комитета.
105. Комитет:
1) в течение пяти рабочих дней с момента поступления сведений о лицах, подлежащих публикации, сотрудник 3-го подразделения проверяет их полноту и обоснованность, согласовывает с курирующим заместителем Председателя Комитета и направляет в подразделение, ответственное за информатизацию и цифрового развития Комитета (далее – 2-е подразделение) для публикации;
2) 2-е подразделение в течение одного рабочего дня со дня поступления информации от 3-го подразделения осуществляет публикацию.
Публикация осуществляется путем отображения указанных сведений на интернет-портале "Карта лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних" (далее – карта лиц).

медициналық психиатриялық мекемелермен бірге тоқсан сайын есеп кезеңінен кейінгі айдың он бесінші күніне осы Қағидалардың 101-тармағының 2) тармақшасында және 108-тармағының 4) тармақшасында аталған, ТО АЕА және СДТБТ-да қамтылатын мәліметтерге салыстырып тексеру жүргізеді. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, мәліметтерді пайдалану және сақтау Қағидаларының 103-тармағында аталған мәліметтер бойынша салыстырып тексеру актісі" осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
Алшақтықтар анықталған кезде, дереу ТО АЕА-дың мәліметтері сәйкес келтіріледі;
3) мониторинг жүргізеді:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаның екінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
осы Қағидалардың 101-тармағында көрсетілген баптар бойынша сотталған адамдарды бостандығынан айыру орындарынан босату туралы тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың бесінші күніне ОАДҚ және ТО АЕА-дың электрондық хабарлама мәліметтеріне мониторинг жүргізеді.
Алшақтықтар анықталған кезде, дереу ТО АЕА-дың мәліметтері сәйкес келтіріледі;
4) арнайы есепке алудың субъектілерінен ақпарат келіп түскен сәттен бес жұмыс күні ішінде Комитеттің басқа аумақтық органына есепке алуда тұрған адамның тұрғылықты жерінің аймағы ауысқаны не бостандығынан айыру орындарынан басқа облысқа ауысқаны туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Жарияланатын мәліметтердің толықтығын, уақтылығын және шыңайылығын Комитеттің аумақтық органының жауапты қызметкері қамтамасыз етеді.
105. Комитет:
1) жариялануға жататын адамдар туралы мәліметтер келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде 3-бөлімшенің қызметкері олардың толықтығын және негізділігін тексереді, Комитет Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарымен келіседі және Комитеттің ақпараттандыру және цифрлық даму үшін жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі – 2-бөлімше) жариялау үшін жібереді;
2) 2-бөлімше 3-бөлімшеден ақпарат келіп түскен күнінен бір жұмыс күні ішінде жариялауды жүзеге асырады.
Жариялау көрсетілген мәліметтерді "Кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың картасы" (бұдан әрі – адамдар картасы) интернет-порталында көрсету арқылы жүзеге асырылады.

106. Публикуемые сведения о лицах содержат анкетные данные (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, фотографию, информацию о месте жительства (без указания номера дома в частном секторе, квартиры).
107. Фотографии учетных лиц для публикации запрашиваются из СИО ПСО сотрудником 2-го подразделения.
108. Основаниями для снятия учетного лица с публикации являются:
1) смерть;
2) достижение 95-ти летнего возраста;
3) погашение судимости в соответствии с нормами УК РК;
4) признание вменяемым учетного лица согласно заключения судебно - психиатрической экспертизы, медицинского заключения, выданного специализированными медицинскими учреждениями и организациями Министерства здравоохранения Республики Казахстан, либо вступившим в законную силу решением суда о признании лица вменяемым, в соответствии со сведениями о лицах указанных в подпункте 2) пункта 101 настоящих Правил.
109. Снятие, корректировка сведений, опубликованных на карте лиц, осуществляется 2-м подразделением на основании письменного запроса 3-го подразделения, в течение одного рабочего дня со дня его поступления.
Приложение 1
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных
и привлекаемых к уголовной
ответственности и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Алфавитная учетная карточка
1. Фамилия ______________________________
2. Имя __________________________________
3. Отчество (при его наличии) ______________
4. Дата рождения "___"____________ 19___ года
5. Место рождения _______________________
________________________________________
6. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт (1), удостоверение личности (2), вид на жительство (3), удостоверение лица без гражданства (4), водительское удостоверение
(5), военный билет (6), свидетельство о рождении (7), прочее (8)
№ ______________ от "___"________ 20___года
Выдан "___"____________ ____ года
________________________________________ (кем выдан)
7. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________
8. Место жительства _________________________________________
__________________________________________________________
9. Место работы, должность, специальность
__________________________________________________________
__________________________________________________________
10. Национальность _______________________
11. Гражданство __________________________
12. Заключен под стражу "__"________ 20__ года
13. Задержан "___"_______________ 20__ года
14. Дата вынесения постановления о квалификации деяния подозреваемого "___"___________ 20____ года

106. Адамдар туралы жарияланатын мәліметтер сауалнамалық деректерді (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған жылы, фотосурет, тұрғылықты жері туралы ақпарат (жеке секторда үйдің, пәтердің нөмірін көрсетусіз) құрайды.
107. 2-бөлімшенің қызметкері жариялау үшін есепке алуда тұрған адамдардың фотосуреттерін ҚАО АОЖ-дан сұратады.
108. Есепке алуда тұрған адамды жариялаудан алу үшін, мыналар:
1) адамның қайтыс болуы;
2) адамның 95 жасқа толуы;
3) ҚР ҚК-нің нормаларына сәйкес соттылықтың жойылуы;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мамандандырылған медициналық мекемелері және ұйымдарымен берілген сот-психиатриялық сараптаманың қорытындысына, медициналық қорытындыға не осы Қағидалардың 101-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдар туралы мәліметтерге сәйкес, соттың күшіне енген шешіміне сәйкес есепке алуда тұрған адамды есі дұрыс деп тануы негіз болып табылады.
109. Адамдар картасында жарияланған мәліметтерді есепке алудан шешу, оған түзету енгізуді 2-бөлімшенің жауапты қызметкері 3-бөлімшенің жазбаша сұрау салуының негізінде, оның келіп түскен күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және
ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдарды дактилоскопиялық
есепке алуды жүргізу, пайдалану
және сақтау қағидаларына
1-қосымша
нысан
Әліпбилік есепке алу карточкасы
1. Тегі ______________________________
2. Аты __________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған кезде) ______________
4. Туған жылы "___" ____________ 19___ жылы
5. Туған жері _______________________
________________________________________
6. Жеке басты куәландыратын құжат:
төлқұжат (1), жеке куәлік (2), тұруға ықтиярхат (3), азаматтығы жоқ адамның куәлігі (4), жүргізушінің куәлігі (5), әскери билет (6),
туу туралы куәлік (7), басқасы (8)
№ _______________________ "___" ________ 20___ жылы
"___" ____________ _____ жылы берілді
________________________________________ (кім берді)
7. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
________________________________________
8. Тұрғылықты жері
________________________________________
9. Жұмыс орны, лауазымы, мамандығы
________________________________________
________________________________________
10. Ұлты ______________________
11. Азаматтығы _________________________
12. "___" ________ 20___ жылы күзетпен қамауға алынды
13. "___" ________ 20___ жылы ұстап алынды
14. Күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған күн "___" ________ 20___ жылы

15. Характер уголовного правонарушения
________________________________________
16. Статьи Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее - УК РК) _________________________________________
17. Карточка составлена _____________________________________
__________________________________________________________
(указать наименование органа)
"___"_______________ 20___ года
__________________________________________________________
(фамилия сотрудника, составившего карточку)
Орган _________________________
(кем задержан, заключен под стражу
без сокращений)
_______________________________
№№ дел
Служебное _________________________
Архивное___________________________
___________________________________
Дактилоскопическая формула
___________________________________
___________________________________
Отпечаток указательного пальца правой руки
(оборотная сторона)
Осужден __________________________________________________________________
(наименование суда)
Когда "____"_________________ 20___ года по статье УК РК ____________________
__________________________________________________________________________
Срок _______________________________ лет __________________________________
__________________________________________________________________________
(указать полностью дополнительные меры)
__________________________________________________________________________
Приговор вступил в законную силу "____"____________________ 20___ года
Приложение 2
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Дактилоскопическая карта
_________________
(пол)
Фамилия _____________________________________
Имя _________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________
Дата рождения "____" ________________ 19___ года
Место рождения _______________________________
_____________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: паспорт (1), удостоверение личности (2), вид на жительство (3), удостоверение лица без гражданства (4), водительское удостоверение (5), военный билет (6), свидетельство о рождении (7), прочее (8)
№ _____________ от "____" __________ _____ года
выдан "____" ____________ _________ года
____________________________________________
(кем выдан)
Дактилоскопическая формула
_______________________________
_______________________________
Дополнительная классификация _______
___________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _____________________
Гражданство _______________________ Национальность _______________________
Сведения о регистрации по месту жительства __________________________________
(месту пребывания)
№ уголовного дела ________________________________________________________
Правая рука

15. Қылмыстық құқық бұзушылықтың сипаты _______________________________________
16. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) баптары _______________________
17. Карточка құрылды __________________
_______________________________________
(органның атауын көрсету)
"___" ________ 20___ жылы
_______________________________________
(карточканы құрастырған қызметкердің тегі)
_______________________________________
Орган __________________________
(кім ұстады, күзетпен қамауға алды
_______________________________
қысқартусыз)
Істердің №№
Қызметтік _____________________
Архивтік_______________________
_______________________________
Дактилоскопиялық формула
_______________________________
_______________________________
Оң қолдағы сұқ саусақ ізінің таңбасы
(сыртқы беті)
__________________________________________________________________________
сотталды
(соттың атауы)
Қашан "___" ________ 20___ жылы ҚР ҚК-нің
___________________________________________ бабы бойынша
__________________________________________________________________________
___________________
________________________                         жыл
_________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_______ мерзіміне
(қосымша шараларды толық көрсету)
__________________________________________________________________________
________
Үкім "___"________20___ жылы заңды күшіне енді
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Дактилоскопиялық карта
_________________
(жынысы)
Тегі ______________________________________
Аты __________________________________________
Әкесінің аты (ол болған кезде) _____________________
Туған жылы "___" ________ 19___ жылы
Туған жері _______________________________
______________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат: төлқұжат (1),
жеке куәлік (2),
тұруға ықтиярхат (3), азаматтығы жоқ адамның куәлігі (4),
жүргізушінің куәлігі (5),
әскери билет (6), туу туралы куәлік (7), басқасы (8)
№ ____________________ "___" ________ 20___ жылы
"___" ____________ _____ жылы берілді
____________________________________________
(кім берді)
Дактилоскопиялық формула
_______________________
_______________________
Қосымша саралау _______________________
___
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________________________
Азаматтығы __________________ Ұлты ____________________________________
Тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мәлімет
________________________________________
(болу орны бойынша)
Қылмыстық істің
№___________________________________________________________________
Оң қол

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука
Правая рука
Подпись дактилоскопируемого ______________________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации ________________________
Карта заполнена "___" ______________ 20___ года
_________________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
_________________________________________________________________________
(оборотная сторона)
ДАННЫЕ О ЗАДЕРЖАНИИ, ЗАКЛЮЧЕНИИ ПОД СТРАЖУ
Задержан (водворен в следственный изолятор, гауптвахту исправительное учреждение и другие)
__________________________________________________________________________
(когда, каким органом, за совершение какого уголовного правонарушения –
__________________________________________________________________________
статья, часть, пункт УК РК)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ПРИМЕТЫ:
Физические недостатки, особые приметы:
__________________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные движения тела,
плешивость (форма)
__________________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание, татуировки, другие)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
левая ладонь
правая ладонь
Карту составил ____________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил ___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до другой.
Оттиски должны быть чистыми, с равномерным слоем краски, четким и ясным
изображением паппилярных линий и деталей узора, легко просматриваемых невооруженным
глазом. При отсутствии пальцев, кисти руки, об этом делается запись в соответствующих
квадратах карты с указанием времени (года, месяца) их потери.
__________________________________________________________________________
(размер 205х290)
Приложение 3
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Дактилоскопическая карта на лицо, подвергнутое административному аресту
_________________
(пол)
Фамилия ______________________________________
Имя __________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________
Дата рождения "_____" ________________ 19___ года
Место рождения _______________________________
______________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: паспорт
(1), удостоверение личности (2), вид на жительство (3), удостоверение лица без гражданства (4), водительское удостоверение (5), военный билет (6), свидетельство о рождении (7), прочее (8)
№ _____________ от "____" ____________ ____ года
выдан "____" ____________ _________ года
_____________________________________________
(кем выдан)
Дактилоскопическая формула _______________________________ _______________________________ Дополнительная классификация ________________________________
ИИН _________________________________ ___________________________________
Гражданство ________________________ Национальность ______________________
Сведения о регистрации по месту жительства _________________________________
(месту пребывания)
Правая рука

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қол
Бүктеу сызығы
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
2
1
Бақылау таңбалары
Сол қол
Оң қол
Дактилоскопияланатын                   адамның                   қолы
__________________________________________________________________________
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізудің негізі ___________________________________
Карта "___" ________ 20___ жылы толтырылды
__________________________________________________________________________
(қай жерде және қай органда екендігін көрсету)
__________________________________________________________________________
(сыртқы беті)
ҰСТАУ, КҮЗЕТПЕН ҰСТАУ ТУРАЛЫ ДЕРЕКТЕР
Ұсталды (тергеу изоляторына, гауптвахтаға, түзету мекемесіне және басқаларға орнатылды)
__________________________________________________________________________
(қашан, қай орган, қандай құқық бұзушылық жасағаны үшін –
__________________________________________________________________________
_______
ҚР ҚК-нің кодексінің бабы, бөлігі, тармағы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ:
Дене кемістіктері, ерекше белгілері:
_________________________________________________________________________
(кемістігі, жарақаты, сүйелдері, қалы, қара дақтары, тыртықтары, денесінің
ауырсынатын жері, таздығы (нысаны),
__________________________________________________________________________
_______
кекештігі, бет пішіні, көздің түрлі түстілігі, тұтығуы, денедегі суреттері, басқалары)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
сол жақ алақан
оң жақ алақан
Картаны __________________________________________________________________
құрастырды
(лауазымы мен тегі)
Картаны құрастыру дұрыстығын тексерді, формуланы есептеді
________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтарды түсіру тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс.
Іздердің бояуы таза біркелкі боялған, папилляр сызықтарының және өрнектердің айқын
және нақ, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы болмаса, ол туралы қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп,
картаның тиісті шаршысына жазу жүргізіледі (жылы, айы).
__________________________________________________________________________
(205х290 өлшемі)
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Әкімшілік қамаққа алынған адамға дактилоскопиялық карта
_________________ (жынысы) Тегі __________________________________________ Аты ______________________________________________ Әкесінің аты (ол болған кезде) __________________________ Туған жылы "___" ________ 19___ жылы Туған жері ___________________________________ __________________________________________________ Жеке басты куәландыратын құжат: төлқұжат (1), жеке куәлік (2), тұруға ықтиярхат (3), азаматтығы жоқ адамның куәлігі (4), жүргізушінің куәлігі (5), әскери билет (6), туу туралы куәлік (7), басқасы (8) № _______________________ "___" ________ 20___ жылы "___" ____________ _____ жылы берілді __________________________________________________ (кім берді)
Дактилоскопиялық формула _______________________________ _______________________________ Қосымша саралау __________________ ___
ЖСН _________________________________ ____________________________________
Азаматтығы ________________________ Ұлты __________________________________
Тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мәлімет _______________________________
(болу орны бойынша)
Оң қол

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука
Правая рука
Подпись дактилоскопируемого ______________________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации ________________________
Карта заполнена "___" ______________ 20___года______________________________
_________________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
_________________________________________________________________________
(оборотная сторона)
ДАННЫЕ ОБ АРЕСТЕ В АДМИНИСТРАТИВНОМ ПОРЯДКЕ
Арестован/задержан (водворен в с специальный приемник)
__________________________________________________________________________
(когда, каким органом, за совершение какого правонарушения
__________________________________________________________________________
статья, часть, пункт Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан)
протокол № ________от "___"____________20___года_____ _____________________
Данные об освобождении
Освобожден _______________________________________________________________
(когда, какие меры приняты к арестованному/задержанному)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дополнительные сведения
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ранее судим, задерживался - где, когда, под другими анкетными данными)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ПРИМЕТЫ:
Физические недостатки, особые приметы:
__________________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные движения тела,
плешивость (форма),
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание, татуировки, другие)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Контрольные оттиски
Левая рука                                     Правая рука
Карту составил
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил ___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до другой.
Оттиски должны быть чистыми с равномерным слоем краски, четким и ясным
изображением папиллярных линий и деталей узора легко просматриваемым невооруженным
глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки об этом делается запись в соответствующих
квадратах карты с указанием времени (года, месяца) их потери.
__________________________________________________________________________
(размер 205 х 290)
Приложение 4
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Дактилоскопическая карта на лицо, не имеющее определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность
_______________
(пол)
Фамилия _______________________________________
Имя ___________________________________________
Отчество ( при его наличии) ______________________
Дата рождения "_____" ________________19____ года
Место рождения ________________________________
_______________________________________________
Гражданство __________ Национальность __________
Сведения о регистрации по месту жительства _______
______________________________________________
(месту пребывания)
Дактилоскопическая
_________________
Формула
Формула
___________________
Дополнительная
классификация
Проверочное дело №_____________________________________________________________
Правая рука

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қол
Бүктеу сызығы
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
2
1
Бақылау таңбалары
Сол қол
Оң қол
Дактилоскопияланатын адамның қолы _________________________________________
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізудің негізі ________________________________
Карта "___" ________ 20___ жылы толтырылды
__________________________________________________________________________
(қай жерде және қай органда екендігін көрсету)
__________________________________________________________________________
сыртқы беті)
ӘКІМШІЛІК ТӘРТІПТЕ ҚАМАҚҚА АЛУ ТУРАЛЫ ДЕРЕКТЕР
Қамаққа алынды/ұсталды (арнайы қабылдауышқа орналастырылды)
__________________________________________________________________________
(қашан, қай орган, қандай құқық бұзушылықты жасағаны үшін
__________________________________________________________________________
_________
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің бабы, бөлігі, тармағы)
"___" ________ 20___ жылғы № хаттама _______________________________________
Босату туралы деректер
Босатылды _______________________________________________________________
(қамаққа алынған/ұсталған адамға қашан, қандай шаралар қабылданды)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(бұрын сотталған, қайда, қашан ұсталды, басқа сауалнамалық деректермен)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ: Дене кемістіктері, ерекше белгілері:
__________________________________________________________________________
(кемістігі, жарақаты, сүйелдері, қалы, қара дақтары, тыртықтары, денесінің
ауырсынатын жері, таздығы (нысаны),
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
кекештігі, бет пішіні, көздің түрлі түстілігі, тұтығуы, денедегі суреттері және басқасы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау таңбалары
Сол қол                         Оң қол
Картаны құрастырды
__________________________________________________________________________
(лауазымы және тегі)
Картаның дұрыстығын тексерді, формуланы есептеді ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтарды түсіру тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс.
Іздердің бояуы таза біркелкі боялған, папилляр сызықтарының және өрнектердің айқын
және нақ, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы болмаса, ол туралы қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп,
картаның тиісті шаршысына жазу жүргізіледі (жылы, айы).
__________________________________________________________________________
(205 х 290 өлшемі)
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамға дактилоскопиялық карта
_______________
(жынысы)
Тегі _______________________________________ Аты ___________________________________________ Әкесінің аты ( ол болған кезде) ______________________ Туған жылы "___" ________ 19___ жылы Туған жері ________________________________ _______________________________________________ Азаматтығы ___________________ Ұлты __________ Тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мәлімет ______________________________________________ (болу орны бойынша)
Дактилоскопиялық формула _______________________________ _______________________________ Қосымша саралау_______________________________ ________
Тексеру ісі № _____________________________________________________________
Оң қол

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
-----------------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука                               Правая рука
Подпись дактилоскопируемого_______________________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации
__________________________________________________________________________
Карта заполнена "___"______________ 20___ года
__________________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
(оборотная сторона)
Данные о задержании
Задержан__________________________________________________________________
(когда, каким органом, основание задержания)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Данные об освобождении
Освобожден_______________________________________________________________
(когда, какие меры приняты к задержанному)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Удостоверение личности или паспорт серии
__________________________________________________________________________
№ ________________________________ выдан "___"_____________ ______ года
Дополнительные сведения
__________________________________________________________________________
(ранее судим, задерживался - где, когда, под другими анкетными данными)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ПРИМЕТЫ: Физические недостатки, особые приметы:
__________________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные движения тела,
плешивость (форма),
__________________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание, татуировки, другие)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Контрольные оттиски
Левая рука                               Правая рука
Карту составил
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил ___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до другой.
Оттиски должны быть чистыми с равномерным слоем краски, четким и ясным изображением
папиллярных линий и деталей узора легко просматриваемым невооруженным глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки об этом делается запись в соответствующих квадратах
карты с указанием времени (года, месяца) их потери.
__________________________________________________________________________
(размер 205 х 290)
Приложение 5
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Сверено в пофамильной картотеке
Отмечено ___________________________________
(фамилия)
Личное дело № ____________________________________________________________
Уголовное дело № _________________________________________________________
Извещение об осужденном (заключенном под стражу)

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қол
Бүгу сызығы
-----------------------------------------------------------------------------
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
2
1
Бақылау таңбалары
Сол қол Оң қол
Дактилоскопияланатын адамның қолы ________________________________________
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізудің негізі
__________________________________________________________________________
Карта "___" ________ 20___ жылы толтырылды
__________________________________________________________________________
(қай жерде және қай органда екендігін көрсету) (сыртқы беті)
Ұсталғаны туралы деректер
Ұсталды _________________________________________________________________
(қашан, қай орган, ұстау негіздері)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Босату туралы деректер
Босатылды ________________________________________________________________
(ұсталған адамға қашан, қандай шаралар қабылданды)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке куәліктің немесе төлқұжат сериясы
__________________________________________________________________________
№ ________________________________ "___" ________ 20___ жылы берілді
Қосымша мәліметтер
_________________________________________________________________
(бұрын сотталған, ұсталды - қайда, қашан, басқа сауалнамалық деректермен)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ: Дене кемістіктері, ерекше белгілері:
__________________________________________________________________________
(кемістігі, жарақаты, сүйелдері, қалы, қара дақтары, тыртықтары,
денесінің ауырсынатын жері, таздығы (нысаны),
__________________________________________________________________________
кекештігі, бет пішіні, көздің түрлі түстілігі, тұтығуы, денедегі суреттері және басқалар)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау таңбалары Сол қол Оң қол
Картаны құрастырды
__________________________________________________________________________
(лауазымы және тегі)
Картаның дұрыс құрастырылуын тексерді, формуланы есептеді ___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтарды түсіру тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс.
Іздердің бояуы таза біркелкі боялған, папилляр сызықтарының және өрнектердің айқын
және нақ, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы болмаса, ол туралы қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп,
картаның тиісті шаршысына жазу жүргізіледі (жылы, айы).
__________________________________________________________________________
(205 х 290 өлшемі)
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Тегі бойынша картотекамен салыстырылды
Белгі қойылды __________________________________________________________
(тегі)
Жеке істің № ____________________________________________________________
Қылмыстық істің № ______________________________________________________
Сотталған (күзетпен қамауға алу) туралы хабарлама

1. Фамилия ________________________________________________________________
2. Имя ____________________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ________________________________________________
4. Дата рождения "__"____________ 19__ года
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)______________________
5. Место рождения _________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт)
__________________________________________________________________________
6. Место жительства до привлечения к уголовной ответственности ________________
__________________________________________________________________________
7. Дата задержания "___"_______________ 20___ года
__________________________________________________________________________
8. Осужден "___"__________ 20___ года
__________________________________________________________________________
(наименование суда)
__________________________________________________________________________
статьи _______________________ УК РК ______________________________________
(республики)
срок _______ лет _______ месяцев
__________________________________________________________________________
(основные и дополнительные меры наказания,
__________________________________________________________________________
когда, каким судом признан опасным рецидивистом)
__________________________________________________________________________
9. Приговор вступил в законную силу "___"__________ 20___ года
10. Приговор изменен (апелляция, кассация (наименование суда))
__________________________________________________________________________
(постановление и наименование суда)
__________________________________________________________________________
от "___"_________ 20___года
__________________________________________________________________________
(содержание постановления)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оборотная сторона)
11. Прибыл(а), убыл(а) "___"________ 20__ года
__________________________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть) (условное наименование учреждения, и их местонахождение
-область)
__________________________________________________________________________
12. Неотбытая часть наказания заменена более мягким видом наказания либо
сокращен срок назначенного наказания (ст.ст.73, 87 УК РК)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Решение принято "___"______ 20___ года
__________________________________________________________________________
дата вынесения постановления, наименование суда
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(содержание решения)

1. Тегі ____________________________________________________________________
2. Аты ____________________________________________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________________________
4. Туған жылы "___" ________ 19___ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ___________________________________
5. Туған жері ______________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен)
__________________________________________________________________________
6. Қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұрғылықты жері ______________
__________________________________________________________________________
7. Ұсталған күні "___" ________ 20___ жылы
__________________________________________________________________________
8. Сотталды "___" ________ 20___ жылы
__________________________________________________________________________
(соттың атауы)
__________________________________________________________________________
ҚР ҚК-нің _________________________________________________________ баптары
(республика)
мерзімі _______ жыл _______ ай
__________________________________________________________________________
(негізгі және қосымша жазаның түрлері,
__________________________________________________________________________
қашан, қандай сотпен аса қауіпті рецидивист деп танылды)
__________________________________________________________________________
9. Үкім "___" ________ 20___ жылы заңды күшіне енді
10. Үкім "___" ________ 20___ өзгертілді (апелляциялық, кассациялық (соттың атауы)
__________________________________________________________________________
(қаулы және соттың атауы)
__________________________________________________________________________
"___" ________ 20___ жылдан
__________________________________________________________________________
(қаулының мазмұны)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Сыртқы беті)
11. Келді, кетті "___" ________ 20___ жылы
__________________________________________________________________________
(керек еместігін сызу) (мекеменің шартты атауы олардың орналасқан жері - облысы)
__________________________________________________________________________
12. Жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстырылды не
тағайындалған жаза мерзімі қысқартылды (ҚР ҚК-нің 73, 87-баптары)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Шешім қабылданды "___" ________ 20___ жылы
__________________________________________________________________________
қаулының шығарылу күні, соттың атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(шешім мазмұны)

13. Освобожден(а) /____ /__ / "___"_______ 20__ года
13.1 по отбытии срока наказания
13.2 от уголовной ответственности с применением статьи_________ УК РК
(статьи. 65-71 УК РК)
13.3 от наказания на основании акта амнистии или помилования статья 78 УК РК
13.4 применено условное осуждение на основании части __ статьи 63 УК РК
на срок_____лет_____месяцев
13.5 применена отсрочка отбывания наказания в соответствии со ст.74 УК РК,
до "___"_____________ 20__ года на срок ____лет_______месяцев______дней.
13.6 применено условно-досрочное освобождение на основании статьи _____УК РК
(статей 72, 86 УК РК) на не отбытый срок ______лет _______месяцев_______дней.
13.7 в связи с отменой условного осуждения и снятии с осужденного судимости на
основании части 1 статьи 64 УК РК.
13.8 при замене неотбытой части наказания на "штраф" (статья 73 УК РК)
Решение принято "___"______ 20__ года
__________________________________________________________________________
(основание, кем, когда принято решение и его содержание, при условном
__________________________________________________________________________
и условно-досрочном освобождении - не отбытый срок)
__________________________________________________________________________
14. По освобождении убыл(а) __________________________________________________
(избранное место жительства)
__________________________________________________________________________
15. Возвращен(а)(водворен(а) в места лишения свободы /____/__/
Дата начала исчисления срока "____"____________ 20___ года в связи с:
15.1 отменой условно-досрочного освобождения на срок ___ лет ___ месяцев ___ дней
15.2 отменой условного осуждения (часть 3 статьи 64 УК РК)
на срок ___ лет ___ месяцев ___ дней
15.3 отменой или истечением срока отсрочки часть__(части 2,3) статьи 74 УК РК
срок _ лет __ месяцев __ дней
15.4 назначением наказания, по правилам, предусмотренным ст.60 УК РК, лицу,
которому ранее было применено условно-досрочное освобождение, либо условно
осужденному (часть 5 статьи 64 УК РК) или в период отсрочки отбывания наказания
(часть 4 статьи 74 УК РК).
15.5 заменой неотбытого срока ограничения свободы (часть 3 статьи 44 УК РК) на
срок ____ лет ______ месяцев ____ дней лишения свободы.
Решение принято "___"________ 20___ года
__________________________________________________________________________
дата вынесения постановления, наименование суда
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(содержание решения)
__________________________________________________________________________

13. Босатылды /____ /__ / "___" ________ 20___ жылы
13.1 жазалау мерзімінің аяқталуымен
13.2 2 ҚР ҚК-нің __________ бабын (ҚР ҚК-нің 65-71 баптары) қолдану арқылы
қылмыстық жауапкершіліктен
13.3 рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде жазадан босату (ҚР ҚК 78-бабы)
13.4 ҚР ҚК-нің 63-бабы негізінде _____жыл_____ай мерзіміне шартты түрде соттау
қолданылды
13.5 ҚР ҚК-нің 74-бабына сәйкес жазаны өтеуiн кейiнге "___" ________ 20___ жылға
дейін _____________ жыл ___________ ай ____________ күні мерзіміне қалдыру
қолданылды.
13.6 ҚР ҚК-нің _____ бабы (ҚР ҚК-нің 72, 86-баптары) негізінде өтелмеген
___________ жыл_____________ ай _________ күн мерзіміне шартты түрде мерзiмiнен
бұрын босату қолданылды.
13.7 ҚР ҚК-нің 64-бабы 1-бөлігінің негізінде шартты түрде соттаудың күшiн жоюға
және сотталған адамнан сотталғандықты алып тастауға байланысты.
13.8 жазаның өтелмеген бөлiгiн "айыппұлға" ауыстыру кезінде (ҚР ҚК-нің 73 бабы)
Шешім "___" ________ 20___ жылы қабылданды
__________________________________________________________________________
(негіз, шешімді кім, қашан қабылдады және оның мазмұны, шартты және шартты-
мерзімінен босату кезінде – өтелмеген мерзім
__________________________________________________________________________
мерзімінен босату кезінде – өтелмеген мерзім)
__________________________________________________________________________
14. Босатылғаннан кейін кетті
______________________________________________________
(таңдаған тұрғылықты жері)
__________________________________________________________________________
15. Бас бостандығынан айырған орынға қайтарылды /____/__/
Мыналарға байланысты мерзімді есептеудің басталған күні "___" ______ 20___ жылы:
15.1 ___________ жыл_____________ ай _________ күн мерзіміне шартты түрде
мерзiмiнен бұрын босатудың күшін жоюға
15.2 ___________ жыл_____________ ай _________ күн мерзіміне шартты түрде
соттаудың күшін жоюға
15.3 ___________ жыл_____________ ай _________ күн мерзіміне кейінге қалдыру
мерзімін жоюға немесе аяқталғанға ҚР ҚК-нің 74-бабының (2,3-бөліктері)
15.4 бұрын шартты-мерзімінен босату болмаса шартты сотталған (ҚР ҚК-нің
64- бабының 5-бөлігі) немесе жазасын өтеуді кейінге қалдырылған кезінде (ҚР ҚК-нің
74- бабының 4-бөлігі) адамға ҚР ҚК-нің 60-бабымен көзделген кағидалары бойынша
жаза тағайындауға байланысты мерзімді есептеудің басталған күні
"___" _____________ 20_____ жылы.
15.5 бас бостандығын шектеудің өтелмеген мерзімін (ҚР ҚК-нің 44-бабының 3-бөлігі)
_____ жыл _______ ай ______ күнге бас бостандығынан айыруға ауыстыру.
Шешім "___" ________ 20___ жылы қабылданды
__________________________________________________________________________
қаулы шығарылған күн, соттың атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(шешімнің мазмұны)
__________________________________________________________________________

16. Умер(ла) "___" ___________ 20___ года сообщение о регистрации смерти направлено
__________________________________________________________________________
(дата и наименование органа РАГС)
17. Извещение составлено ___________________________________________________
(наименование учреждения
__________________________________________________________________________
и их местонахождения, (населенный пункт, область)
Исполнитель ______________________________________________________________
(подпись, фамилия)
Начальник ________________________________________________________________
(подпись, фамилия)
"___"__________________ 20___ года
Примечание:
пункты 1-6, 17 заполняются во всех случаях, 8 только на осужденных, остальные –
в зависимости от цели составления извещения (освобождение, возвращение в места лишения
свободы и другие)
__________________________________________________________________________
(Размер 205 х 290)
Приложение 6
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Порядок
оформления информационных учетных документов в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности, задержанных, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих их личность
Глава 1. Алфавитная учетная карточка
1. Алфавитная учетная карточка на бумажном носителе заполняются на русском языке с использованием компьютерной техники. В случаях отсутствия технических возможностей допускается разборчивое рукописное заполнение синим или черным красителем, при этом фамилия, имя и отчество (при его наличии) подлежат написанию печатными буквами. Помарки, подчистки и исправления не допускаются.
2. Дата и место рождения, место жительства субъекта учета до привлечения к уголовной ответственности, а также наименование органа уголовного преследования указываются без сокращений. Указанию подлежит номер уголовного дела.
Реквизиты, предусмотренные пунктами 1-5 алфавитной учетной карточки, заполняются с документов, удостоверяющих личность, установленных статьей 300 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее - УПК РК) на государственном или русском языках, при этом, если они содержат специфические буквы казахского алфавита, в скобках указывается написание анкетных данных в русской транскрипции в следующем порядке: Ә - А; Ғ - Г; Қ - К; Ө - О; Ү, Ұ - У; Ң - Н; І - И; h – Х.
Если в документах, удостоверяющих личность иностранцев, анкетные данные заполнены на языке ином от государственного и русского, в алфавитную учетную карточку сведения вносятся в русской транскрипции.

16. Қайтыс болды "___" ________ 20___ жылы қайтыс болуды тіркеу туралы хабарлама
Жіберілді
__________________________________________________________________________
(күні және АХАТ органының атауы)
17. Хабарлама құрастырылды
__________________________________________________________________________
(мекеменің атауы
__________________________________________________________________________
______                   және орналасқан жері , (облыс, елді-мекен)
Орындаушы _______________________________________________________________
(қолы, тегі)
Бастық ___________________________________________________________________
(қолы, тегі)
"___" ________ 20___ жылы
Ескерту:
1-6, 17-тармақтар барлық жағдайларда, 8-тек сотталғандарға, қалғандары –
хабарламаны құрастырудағы мақсатқа қарай (босату, бас бостандығынан айыру орнына
қайтару және басқалар) толтырылады
__________________________________________________________________________
(205 х 290 өлшемі)
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
6-қосымша
Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын, ұстап алынған, белгілі тұрғылықты жері немесе жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға қатысты ақпараттық есепке алу құжаттарын рәсімдеу тәртібі
1-тарау. Әліпбилік есепке алу карточкасы
1. Қағаз тасымалдағыштағы әліпбилік есепке алу карточкасы орыс тілінде компьютер техникасын қолдана отырып толтырылады.Техникалық мүмкіндіктер болмаған жағдайда көк немесе қара сиямен анық болатындай етіп қолмен жазуға болады, бұл ретте тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) баспа әріптерімен жазылуға тиіс. Түзетулер, тазартулар және жөндеулерге жол берілмейді.
2. Есепке алу субъектісінің туған күні мен туған жері, қылмыстық жауаптылыққа тартылғанға дейінгі тұрғылықты жері, сондай-ақ қылмыстық қудалау органының атауы қысқартусыз көрсетіледі. Қылмыстық істің нөмірі көрсетілуі тиіс.
Әліпбилік есепке алу карточканың 1-5-тармақтарымен көзделген деректемелер мемлекеттік немесе орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 300-бабымен белгіленген жеке басты куәландыратын құжаттардан толтырылады, бұл ретте олар қазақ тіліндегі ерекше әріптерден тұратын болса, жақшаның ішінде сауалнамалық деректер орыс транскрипциясында мынадай тәртіпте көрсетіледі: Ә-А; Ғ-Г; Қ-К; Ө-О; Ү, Ұ-У; Ң-Н; І-И; Һ-Х.
Егер шетелдіктердің жеке басты куәландыратын құжаттарында сауалнамалық деректер мемлекеттік және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылған болса, әліпбилік есепке алу карточкасына мәліметтер орыс транскрипциясында енгізіледі.

В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 (фамилия, имя, отчество), в соответствующем пункте производится запись "не имеет".
При наличии паспорта гражданина Республики Казахстан или водительского удостоверения требуется уточнить отсутствующие в указанных документах анкетные данные (в паспорте гражданина Республики Казахстан отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения").
Примечание: согласно части 5 статьи 203 УПК РК, в случае отсутствия либо утери, утраты подозреваемым, обвиняемым документа, удостоверяющего личность, его документирование производится уполномоченным органом в порядке, установленном по согласованию с государственными органами, осуществляющими досудебное расследование.
В случае отсутствия у обвиняемого, являющегося иностранным гражданином, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к уголовному делу в исключительных случаях может быть приложен иной документ.
Если в документах обнаруживаются разноречивые данные или подлежащие учету лица значатся под несколькими фамилиями, именами или отчествами, следователи (дознаватели), в производстве которых находятся дела (материалы), администрация следственного изолятора, гауптвахты в отношении содержащихся под стражей, незамедлительно принимают меры к установлению подлинных анкетных данных этих лиц.
При обнаружении разноречивых данных в приговорах судов администрация учреждений, где составляются учетные документы, направляет запросы об уточнении соответствующих данных в суды, вынесшие приговоры.
На лиц, имеющих двойные фамилии, имена или отчества, составляются две алфавитные учетные карточки, в которых входящие фамилии меняются местами.
В таком же порядке составляются алфавитные учетные карточки в тех случаях, когда вызывает сомнение достоверность сведений о двойных именах и отчествах, и незамедлительно принимаются меры к установлению подлинных анкетных данных.
Если заключенный (обвиняемый) называет несколько фамилий, имен, отчеств, не приобретенных в установленном порядке, в том числе и те, под которыми ранее был судим, алфавитная учетная карточка на основании документа об установлении личности составляется на одну действительную (родовую) фамилию. На остальные вымышленные фамилии, имена, отчества алфавитная учетная карточка не составляется.
В отношении лиц, фамилия которых пишется через дефис, составляется одна алфавитная учетная карточка с написанием фамилии согласно документу, удостоверяющему личность, приговору суда или другому процессуальному акту, послужившему основанием для оформления учетного документа.
В пункте 5 указываются сведения "область (город)", об иностранных гражданах - дополнительно "страна".

Адамда 1-3-тармақтармен көзделген деректемелердің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты) тиісті тармақта "жоқ" деп жазылады.
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты немесе жүргізуші куәлігі болған кезде көрсетілген құжаттардағы жоқ (Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжатында "әкесінің аты" және "туған жері: облыс", ал жүргізуші куәлігінде "туған күні, айы") сауалнамалық деректерді анықтау керек.
Ескерту: Қазақстан Республикасының ҚПК-нің 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес күдіктінің, айыпталушының жеке басты куәландыратын құжаты болмаған не жоғалған, оны жоғалтқан жағдайда, оны құжаттауды уәкілетті орган сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдармен келісу бойынша белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Шетел азаматы болып табылатын айыпталушыда, азаматтығы жоқ, жеке басын растайтын құжаты жоқ адамдарға ерекше жағдайда қылмыстық іске басқа құжат салынуы мүмкін.
Егер құжаттарда әртүрлі деректер анықталса немесе есепке алынатын адамда бірнеше тегі, аты, әкесінің аты болса, онда іс жүргізуіндегі істер (материалдар) бар тергеуші (анықтаушы), тергеу изоляторының, гауптвахтаның әкімшілігі сол қамаудағы адамдардың шын сауалнамалық деректерін анықтау үшін дереу шаралар қолданады.
Сот үкімдерінде қарама-қайшы келетін деректер анықталса, есепке алу құжаттары құрастырылатын мекемелердің әкімшілігі, тиісті мәліметтерді анықтау жөнінде үкім шығарған соттарға сұрау салуларды жібереді.
Тегі, аты және әкесінің аты қосарлы адамдарға екі әліпбилік есепке алу карточкалары құрастырылады, онда кіріс тектерінің орындары ауыстырып жазылады.
Қосарланған аты, әкесінің аты туралы мәліметтер күдік тудырған жағдайда, әліпбилік есепке алу карточкалары осы тәртіпте құрастырылады және дұрыс сауалнамалық деректер анықтау үшін дереу шаралар қолданылады.
Егер қамаудағы (айыпталушы) белгіленген тәртіпте иеленбеген бірнеше тектерді, аттарды, әкесінің аттарын, оның ішінде бұрын сотталған болғандарын атаса, әліпбилік есепке алу карточкасы жеке басты анықтау туралы құжаттың негізінде бір шынайы (тектік) тегі бойынша толтырылады. Басқа ойдан шығарылған тегі, аты, әкесінің аты бойынша әліпбилік есепке алу карточкалары құрастырылмайды.
Тегі тере арқылы жазылатын адамдарға әліпбилік есепке алу карточкасын құрастыруға негіз болған тегі жеке басты куәландыратын құжатқа, сот үкіміне немесе есепке алу құжатты рәсімдеу үшін негіз болған басқа процестік актісіне сәйкес жазылады.
5-тармақта "облыс (қала)", ал шетел азаматтарына қосымша "ел" көрсетіледі.

В пункте 7 подлежит заполнению индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) гражданина. На иностранцев, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в 7 реквизите производится запись "не имеет".
В отношении лиц, проживающих в городе, в пункте 8 алфавитной учетной карточки указывается название населенного пункта, улицы (микрорайона и другие), номера дома (строения и другие) и квартиры (комнаты и другое). На военнослужащих срочной службы в пунктах 8 и 9 алфавитной учетной карточки указываются место жительства и работы до призыва на воинскую службу.
На лиц, привлеченных к уголовной ответственности в период отбывания наказания, в пункте 8 алфавитной учетной карточки указывается адрес его постоянного места жительства до осуждения, а в пункте 9 производится запись "осужденный" и указывается адрес места дислокации учреждений Управления уголовно-исполнительной системы, колонии-поселения и другие. При этом на лиц, отбывающих наказание в Управлении уголовно-исполнительной системы, в пункте 12 алфавитной учетной карточки также подлежит указанию запись "осужденный".
В случае применения меры пресечения в виде содержания под стражей в пункте 12 алфавитной учетной карточки указывается дата водворения лица в следственный изолятор, гауптвахту.
В случае применения меры пресечения, отличной от содержания под стражей над словом "заключен под стражу" указываются избранная мера пресечения и дата вынесения постановления об ее применении.
В пункте 13 алфавитной учетной карточки указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 14 алфавитной учетной карточки подлежит указанию дата вынесения постановления о квалификации деяния подозреваемого.
3. На алфавитных учетных карточках производится оттиск указательного пальца правой руки заключенного под стражу лица, а при отсутствии или дефекте этого пальца - оттиск любого следующего пальца с оговоркой об этом ниже оттиска. Наклеивать копии отпечатков пальцев запрещается.
4. Данные об осуждении в алфавитной учетной карточке заполняются в строгом соответствии с приговором суда. Наименование суда и содержание процессуального решения указываются в полном объеме и без сокращений.
При этом, если лицо по уголовному делу осуждено за два или более уголовных правонарушений, предусмотренных разными статьями особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК РК), в алфавитной учетной карточке указываются все статьи обвинения и окончательное наказание по совокупности уголовных правонарушений со ссылкой на статью 58 УК РК.

7-тармақта азаматтың жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) толтырылуға жатады. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына 7-деректемеде "жоқ" деп көрсетіледі.
Қалада тұратын адамдарға әліпбилік есепке алу карточкасының 8-тармағында елді мекеннің, көшенің (шағын ауданның және басқа) аты, үйдің (құрылыстың және басқа және пәтердің (бөлменің және т.б.) нөмірі көрсетіледі. Мерзімді қызметтегі әскери қызметкерлердің әліпбилік есепке алу карточкасының 8 және 9-тармақтарында әскери қызметке шақырылғанға дейінгі тұрғылықты жері және жұмыс орны көрсетіледі.
Жазасын өтеп жүрген кезде қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарға әліпбилік есепке алу карточкасының 8-тармағында оның сотталғанға дейінгі тұрғылықты мекенжайы, ал 9-тармағында "сотталған" деп жазылады және Қылмыстық атқару жүйесі басқармасы мекемесінің, қоныс аудару мекемесінің және басқалардың мекенжайы көрсетіледі. Бұл ретте, жазасын Қылмыстық атқару жүйесі басқармасында өтеуші адамдарға әліпбилік есепке алу карточканың 12-тармағында "сотталған" деген жазу көрсетіледі.
Күзетпен ұстау бұлтартпау шарасы қолданылған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкасының 12-тармағында адамның тергеу изоляторына, гауптвахтаға қамауға алынған күні көрсетіледі.
Күзетпен ұстаудан өзгеше бұлтартпау шарасы қолданылған жағдайда "күзетпен қамауға алынды" деген сөздің үстіне қабылданған бұлтартпау шарасы және оны қолдану туралы шыққан қаулының күні көрсетіледі.
Әліпбилік есепке алу карточкасының 13-тармағында ұстап алу хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
Әліпбилік есепке алу карточкасының 14-тармағында күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулының шығарылған күні көрсетілуі тиіс.
3. Әліпбилік есепке алу карточкаларында күзетпен қамауға алынған адамның оң қолының сұқ саусағының іздері көрсетіледі, ал ол саусақ болмаса немесе онда ақау болса, кез келген келесі саусақтың ізі алынып, ол жайында төменгі жағына жазылады. Саусақ іздерінің көшірмесін желімдеп жапсыруға тыйым салынады.
4. Әліпбилік есепке алу карточкасында соттылық туралы деректер қатаң түрде сот үкіміне сәйкес толтырылады. Соттың атауы және процестік шешімнің мазмұны толық көлемде және қысқартусыз көрсетіледі.
Бұл ретте, егер адам қылмыстық іс бойынша Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) ерекше бөлімінің әртүрлі баптарымен көзделген екі немесе одан да көп қылмыстар үшін сотталса, әліпбилік есепке алу карточкасында айыптаудың барлық баптары және ҚР ҚК-нің 58-бабына сілтеме жасай отырып, қылмыстық құқық бұзушылықтар жиынтығы бойынша түпкiлiктi жаза көрсетіледі.

При вынесении судом приговоров по каждому уголовному делу отдельно учетные документы составляются на каждое уголовное правонарушение, за которое лицо осуждено. В алфавитной учетной карточке и дактилоскопической карте, составленным по второму уголовному правонарушению, в пункте 12 алфавитной учетной карточки вместо "заключен под стражу" подлежат указанию сведения о том, что данное лицо привлечено по второму делу и в пункт 14 алфавитной учетной карточки вносится дата утверждения прокурором обвинительного акта или постановления о применении приказного производства по делам о преступлениях небольшой тяжести. В реквизите "кем заключен под стражу" подлежит указанию наименование органа, принявшего решение о привлечении, а в пунктах 15, 16 алфавитной учетной карточки характер и статья совершенного уголовного правонарушения.
5. Если лицо до отбытия наказания по одному приговору совершит другое уголовное правонарушение, то составляется новый учетный материал. При этом на оборотной стороне алфавитной учетной карточки вносятся сведения об осуждении по последнему приговору, и со ссылкой на статью 60 УК РК, указывается общий срок наказания с учетом присоединения (поглощения) неотбытого срока наказания по предыдущему приговору. Указанию подлежат сведения: каким судом, когда, по какой статье и на какой срок было осуждено ранее лицо, подлежащее учету.
6. Если статья привлечения (обвинения) к уголовной ответственности была изменена, при заполнении сведений о процессуальном решении, на оборотной стороне алфавитной учетной карточки, делается отметка о переквалификации статьи УК РК.
7. Отражению подлежат дополнительные меры наказания, режим исправительного учреждения, срок исчисления наказания, сведения о вступлении приговора в законную силу. В отношении помилованных лиц производится запись о состоявшемся Указе Президента Республики Казахстан.
8. При назначении судом более мягкого наказания чем предусмотрено санкцией статьи особенной части УК РК, в алфавитной учетной карточке указывается ссылка на статью общей части УК РК или соответствующий нормативный правовой акт.
Глава 2. Дактилоскопическая карта
9. В дактилоскопической карте заполняются все предусмотренные реквизиты с указанием наименования места заключения или органа, где производилось дактилоскопирование, даты составления и фамилии сотрудника, составившего дактилоскопическую карту.
10. Анкетные данные лица в дактилоскопической карте вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки, за исключением данных на лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность.

Сот әрбір қылмыстық іс бойынша бөлек үкім шығарған кезде, адам сотталған әрбір қылмыстық құқық бұзушылыққа есепке алу құжаттары құрастырылады. Екінші қылмыс бойынша құрастырылған әліпбилік есепке алу карточкасында және дактилоскопиялық картада, әліпбилік есепке алу карточканың 12-тармағында "күзетпен қамауға алынды" дегеннің орнына, адамның екінші іс бойынша жауаптылыққа тартылғаны туралы мәлімет және әліпбилік есепке алу карточканың 14-тармағына прокурордың айыптау актісін немесе онша ауыр емес қылмыстар туралы істер бойынша бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны бекіту күні енгізіледі. "Кім күзетпен қамауға алды" деген деректемеде жауапқа тарту туралы шешім қабылдаған органның атауы, ал әліпбилік есепке алу карточканың 15, 16-тармақтарында жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтың сипаты және бабы көрсетіледі.
5. Егер адам бір үкім бойынша жазасын өтеп болмай басқа қылмыс жасаса, онда жаңа есепке алу материалы құрастырылады. Бұл ретте, әліпбилік есепке алу карточканың сыртқы бетінде соңғы үкім бойынша сотталғандығы туралы мәліметтер және ҚР ҚК-нің 60-бабына сілтеме жасай отырып, алдыңғы үкім бойынша өтелмеген мерзімнің қосылғаны (сіңірілгені) ескеріліп, жазаның жалпы мерзімі көрсетіледі. Мынадай: есепке алуға жататын адамның бұрын қай сотпен, қашан, қай баппен, қандай мерзімге сотталғаны туралы деректер көрсетілуге жатады.
6. Қылмыстық жауаптылыққа тарту (айыптау) бабы өзгертілген болса, процестік шешім туралы мәліметтерді толтырған кезде процестік шешім туралы мәліметті толтырған кезде әліпбилік есепке алу карточкасының сыртқы бетінде ҚК-нің бабын қайта саралау туралы белгі қойылады.
7. Қосымша жаза, түзету мекемесінің режимі, жазаны санау мерзімі, үкімнің заңды күшіне енгені туралы мәліметтер көрсетілуге жатады. Рақымшылық жасалған адамдарға Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес жазба жүргізіледі.
8. Сот ҚР ҚК-нің ерекше бөлігінің бабының санкциясымен көзделгенге қарағанда неғұрлым жеңiл жаза тағайындаған кезде, әіліпбилік есепке алу карточкасында ҚР ҚК-нің жалпы бөлігінің бабына немесе тиісті нормативтік құқықтық актіге сілтеме көрсетіледі.
2-тарау. Дактилоскопиялық карта
9. Дактилоскопиялық картада қамауда отырған орынның немесе дактилоскопия жүргізілген органның атауы, құрастырылған күні және оны құрастырған қызметкердің тегі көрсетіліп, барлық көзделген деректемелер толтырылады.
10. Дактилоскопиялық картада адамның сауалнамалық деректері белгілі тұрғылықты жері немесе жеке басты куәландыратын құжаттары жоқ адамдардың деректерін қоспағанда әліпбилік есепке алу карточкасын рәсімдеу қағидаларына сәйкес енгізіледі.

11. При дактилоскопировании лиц, содержащихся под стражей (осужденных), задержанных по подозрению в совершении уголовного правонарушения, к которым не применялась мера пресечения содержание под стражей, сведения о задержании, заключении под стражу в дактилоскопическую карту (приложение 2 к настоящим Правилам) вносятся согласно соответствующему протоколу.
12. При дактилоскопировании лиц, арестованных в административном порядке и водворенных в специальный приемник, сведения о задержании/освобождении в дактилоскопическую карту на лиц, арестованных в административном порядке (приложение 4 к настоящим Правилам), вносятся в соответствии с постановлением об освобождении лица из специального приемника.
13. При дактилоскопировании лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность сведения об анкетных данных и задержании/освобождении в дактилоскопическую карту на лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность (приложение 3 к настоящим Правилам), вносятся в соответствии с постановлением об освобождении лица из приемника-распределителя.
14. Отпечатки пальцев рук должны производиться с полной прокаткой от одной кромки ногтя до другой, четким и ясным изображением папиллярных линий, обеспечивающим их подсчет невооруженным глазом.
При отсутствии у дактилоскопируемого руки или пальцев об этом делается отметка в соответствующих квадратах дактилоскопической карты с указанием причины (ампутация при жизни, железнодорожная травма, гнилостное разложение, другое) и времени потери руки или пальцев. При отсутствии руки должна быть приложена справка с указанием причины и сроков давности.
Для проверки правильности расположения отпечатков пальцев на дактилоскопической карте производятся контрольные оттиски пальцев правой и левой рук, необходимые для сверки правильности расположения основных оттисков. На оборотной стороне дактилоскопической карты производятся оттиски ладоней.
15. В случае, когда не представляется возможным получить четкие и ясные оттиски папиллярных линий ввиду заболеваний кожного покрова либо иного временного заболевания пальцев рук (переломов), органом уголовного преследования принимаются меры по лечению таких пальцев (за исключением пальцев неопознанных трупов). В случае, если пальцы не подлежат лечению, врачом органа проводившего дактилоскопирование, на оборотной стороне дактилоскопической карты дается справка.
16. На лицевой стороне дактилоскопической карты ниже контрольных оттисков ставится личная подпись дактилоскопируемого (за исключением неопознанных трупов).

11. Күзетпен ұстау бұлтартпау шарасы қолданылмаған қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдікпен ұсталған қамаудағы (сотталған) адамдарға дактилоскопия жасау кезінде, ұстап алу, күзетпен қамауға алу туралы мәліметтер (осы Қағидалардың 2-қосымшасы) тиісті хаттамаға сәйкес дактилоскопиялық картаға енгізіледі.
12. Әкімшілік тәртіпте қамауға алынған және арнайы қабылдағышқа орналастырылған адамдарға дактилоскопия жасаған кезде ұстау/босату туралы мәліметтер (осы Қағидалардың 4-қосымшасы) әкімшілік тәртіпте сотталған адамдарға арналған дактилоскопиялық картаға адмады арнайы қабылдағыштан босату туралы қаулыға сәйкес енгізіледі.
13. Белгілі тұрғылықты жері немесе жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға дактилоскопия жасаған кезде сауалнамалық деректері және ұстау/босату туралы мәліметтер белгілі тұрғылықты жері немесе жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға арналған дактилоскопиялық картаға (осы Қағидалардың 3-қосымшасы) қабылдағыш-тарату мекемесінен адамды босату туралы қаулысына сәйкес енгізіледі.
14. Қол саусақтарының іздері тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық түсіріледі, папиллярлық сызықтар жай көзге анық көрінетіндей айқын бейнеленуі тиіс.
Дактилоскопия жасалатын адамның қолы немесе саусақтары жоқ болса, дактилоскопиялық картаның тиісті шаршысында қолын немесе саусақтарын жоғалту себебі (тірі кезінде кесіп алынып тасталған, теміржол жарақаты, іріңдеп шіріп кеткен және басқа) және күні көрсетіліп, тиісті белгі жасалынады. Қолы болмаған жағдайда себебі мен ескіру мерзімі көрсетілген анықтама қоса берілуі тиіс.
Саусақ іздерінің қойылу дұрыстығын тексеру үшін дактилоскопиялық картада оң және сол қолдар саусақтарының бақылау таңбалары қойылады, олар негізгі таңбалардың қойылу дұрыстығын салыстыру үшін қажет. Дактилоскопиялық картаның сыртқы бетінде алақандардың таңбалары қойылады.
15. Саусақтарының тері жабынының ауруларына немесе басқа да уақытша ауруларына (сынуы) байланысты папиллярлы сызықтарының айқын және анық бедерлерін алу мүмкін болмаған жағдайда қылмыстық қудалау органы бұндай саусақтарды (танылмаған мәйіттердің саусақтарын қоспағанда) емдеу бойынша шаралар қабылдайды. Саусақтар емдеуге келмеген жағдайда, дактилоскопия жасаған органның дәрігері дактилоскопиялық картаның артқы бетіне анықтама жазады.
16. Дактилоскопиялық картаның алдыңғы бетінде бақылау таңбаларынан төмен дактилоскопия жасалған адамның (танылмаған мәйіттерді қоспағанда) қолы қойылады.

17. При наличии у дактилоскопируемого увечий, повреждений, шрамов и других особенностей, сведения об этом указываются на оборотной стороне дактилоскопической карты в графе "Физические недостатки". При наличии татуировок указывается их вид и содержание.
18. На глухонемых, личность которых не установлена, а также на лиц, не имеющих отчества при распространенных фамилиях, в реквизите "Дополнительные сведения" записываются данные об их осуждении.
Указанию подлежат сведения о физических недостатках и особых приметах.
19. Дактилоскопические карты направляются адресатам в развернутом виде без прошивки конвертов.
Глава 3. Извещение об осужденном (заключенном под стражу)
20. В извещении об осужденном (заключенном под стражу) фамилия, имя и отчество (при его наличии) подлежат написанию печатными буквами. Дата и место рождения, место жительства до привлечения к уголовной ответственности указываются без сокращений.
21. Сведения об анкетных данных, дате задержания, процессуальном решении в извещение об осужденном (заключенном под стражу) вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 извещения (фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствующем пункте извещения производится запись "не имеет".
В пункте 4 извещения указанию подлежит дата рождения и индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН). На иностранцев, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в 4 реквизите в графе "ИИН" производится запись "не имеет".
22. На умерших осужденных и лиц, не имеющих отчества, при распространенных фамилиях, на лицевой стороне извещения проставляется дактилоскопическая формула.
23. В пункте 7 извещения об осужденном (заключенном под стражу) указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 8 извещения наименование суда и содержание процессуального решения указываются в полном объеме и без сокращений. При назначении наказания по совокупности уголовных правонарушений, приговоров или более мягкого, чем предусмотрено законом, в этом же пункте делается ссылка на статьи 55, 58, 60 УК РК. Отражению подлежат дополнительные меры наказания, режим исправительного учреждения, срок исчисления наказания.
На осужденных военными судами в пункте 8 извещения об осужденном (заключенном под стражу) отражается наименование области государства, на территории которой данное лицо было осуждено.
Сведения о вступлении приговора в законную силу вносятся в пункт 9.
В пункте 10 извещения подлежат полному отражению сведения об изменении приговора, а также данные о сокращении срока наказания на основании Закона "Об амнистии", изменении вида учреждения содержания осужденного, переводе в учреждения минимальной безопасности и другие.
В пункте 11 извещения об осужденном (заключенном под стражу) на лиц, этапируемых из следственного изолятора, гауптвахты в исправительное учреждение, указывается дата убытия, наименование и местонахождение учреждения, куда направляется осужденный.

17. Дактилоскопия жасалушыда зақым, жарақат, тыртық және басқа да ерекшеліктер болған жағдайда, ол туралы мәлімет дактилоскопиялық картаның артқы бетінде "Дене кемістіктері" бағанында көрсетіледі. Татуировка болған жағдайда оның түрі мен мақмұны сипатталады.
18. Жеке басы анықталмаған мылқау-кереңге, сондай-ақ кең таралған тегі болса да, әкесінің аты жоқ адамдарға "Қосымша мәліметтер" тарауында олардың сотталғандығы туралы деректер жазылады.
Дене кемістіктері және ерекше белгілер туралы мәліметтер көрсетілуге жатады.
19. Дактилоскопиялық карталар адресаттарға конверттерді тікпестен ашық түрінде жіберіледі.
3-тарау. Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарлама
20. Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламада тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) баспа әріптермен жазылады. Туған күні және жері, қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұрғылықты жері қысқартусыз көрсетіледі.
21. Сауалнамалық деректер, ұсталған күні, процестік шешімдері сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламада әліпбилік есеп карточкасын рәсімдеу ережесіне сәйкес толтырылады.
Адамда хабарламаның 1-3-тармақтарымен көзделген деректемелерінің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) хабарламаның тиісті тармағында "жоқ" деп жазылады.
Хабарламаның 4-тармағында туған күні мен жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетілуі тиіс. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына 4-деректемеде ЖСН бағанында "жоқ" деп жазылады.
22. Қайтыс болған сотталған және тегі кең тараған әкесінің аты жоқ адамдарға қатысты хабарламаның алдыңғы бетінде дактилоскопиялық формула қойылады.
23. Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаның 7-тармағында ұстау хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
Хабарламаның 8-тармағында соттың атауы және процестік шешімінің мазмұны толық көлемде және қысқартусыз көрсетіледі. Қылмыстардың жиынтығы бойынша заңмен қарастырылғаннан жұмсақтау жаза тағайындалған кезде, сол тармақта ҚР ҚК-нің 55, 58, 60-баптарына сілтеме жасалынады. Қосымша жаза, түзету мекемесінің режимі, жазаны санау мерзімі көрсетілуге жатады.
Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаның 8-тармағында әскери сотпен осы адам сотталған аумағындағы мемлекеттің облысы көрсетіледі.
Үкімнің заңды күшіне енген күні туралы мәліметтер 9-тармаққа енгізіледі.
Хабарламаның 10-тармағында үкімнің өзгеруі туралы мәліметтер, сондай-ақ "Рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізінде жазаның мерзімін қысқарту, сотталған адамды ұстау мекемесінің түрін өзгерту, қауіпсіздігі барынша төмен мекемеге ауыстыру туралы және басқа да деректер толық көрсетіледі.
Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаның 11-тармағында адамдардың тергеу изоляторынан, гауптвахтадан түзеу мекемесіне айдауылмен әкетілген күні, сотталған жеткізілетін мекеменің аты мен орналасқан жері көрсетіледі.

В пункте 12 извещения отражаются сведения о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо сокращение срока назначенного наказания (статьи 73, 87 УК РК). В реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения, наименование суда его вынесшего и полное содержание решения.
В пункте 13 извещения после слова "Освобожден(а)" указывается номер пункта (13.1; 13.2; 13.3; 13.4; 13.5; 13.6; 13.7, 13.8) соответствующий основанию освобождения и дата фактического освобождения. В надлежащем пункте указывается статья, согласно которой лицо подлежит освобождению, и срок (условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, условно-досрочного освобождения, при заменен неотбытой части наказания на штраф – размер штрафа). Далее, в реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения об освобождении, наименование органа его вынесшего и содержание решения. В случае применения амнистии указывается статья Закона "Об амнистии" и дата его принятия.
В пункте 15 извещения отражаются сведения о возвращении (водворении) лица в места лишения свободы по определению в том числе, в связи с отменой условного осуждения. Проставляется номер пункта (15.1; 15.2; 15.3; 15.4; 15.5) соответствующий основанию возвращения (водворения) лица в места лишения свободы, дата начала исчисления срока. В соответствующем пункте указывается срок, на который лицо возвращается (водворяется) в места лишения свободы. Далее, в реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения о возвращении (водворении), наименование органа его вынесшего и содержание решения.
24. В пунктах 11 и 17 извещения об осужденном (заключенном под стражу) проставляются условное наименование следственного изолятора, гауптвахты исправительного учреждения, а также их местонахождение.
25. В верхнем левом углу лицевой стороны извещения об осужденном (заключенном под стражу), подлежащего дальнейшему направлению в другие территориальные органы Комитета и МИБ, производится запись: кем и когда внесены сведения в алфавитные учетные карточки.
Приложение 7
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Почтовый индекс и адрес отправителя: _________________
__________________________ "___"_____________20__года
Требование на лиц, подлежащих проверке по дактилоскопическому учету
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)

Хабарламаның 12-тармағында жазаның өтелмеген бөлігін жазаның жұмсақтау түрімен алмастыру немесе тағайындалған жазаның мерзімін қысқарту туралы мәліметтер көрсетіледі (ҚР ҚК 73, 87-баптары). "Шешім қабылданды" деген деректемеде шешімді қабылдау күні, оны шығарған соттың атауы және шешімнің толық мазмұны көрсетіледі.
Хабарламаның 13-тармағында "Босатылды" деген сөзден кейін босатудың негізіне және түпкілікті босатылған күніне сәйкес тармақтың нөмірі (13.1; 13.2; 13.3; 14.4; 13.5; 13.6;13.7, 13.8) көрсетіледі. Тиісті тармақта адам босатылуға жататын бап және мерзімі көрсетіледі (шартты түрде соттау, жазаны өтеуді кейiнге қалдыру, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн айыппұлға ауыстыру – айыппұлдың мөлшері). Әрі қарай, "Шешім қабылданды" деген деректемеде босату туралы шешімнің қабылданған күні, оны шығарған соттың атауы және шешімнің толық мазмұны көрсетіледі. Рақымшылық қолданған жағдайда, "Рақымшылық туралы" Заңның бабы және ол қабылданған күн көрсетіледі.
Хабарламаның 15-тармағында адамды бас бостандығынан айыру орнына белгілеу бойынша, оның ішінде соттаудың күшін жоюға байланысты қайтару (орналастыру) туралы мәліметтер көрсетіледі. Бас бостандығынан айыру орнына қайтарудың мерзімінің басталатын күнінің негізіне сәйкес келетін (15.1; 15.2; 15.3; 15.4; 15.5) тармақтың нөмірі көрсетіледі. Тиісті тармақта тұлғаны бас бостандығынан айыру орнына қайтарудың (орналастыру) мерзімі көрсетіледі. Әрі қарай, "Шешім қабылданды" деректемесінде бас бостандығынан айыру орнына қайтару (орналастыру) туралы шешімнің қабылданған күні,оны шығарған органның атауы және мазмұны көрсетіледі.
24. Сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаның 11 және 17-тармақтарында тергеу изоляторының, түзеу мекемесінің гауптвахтасының және олардың орналасқан жерлерінің шартты атаулары көрсетіледі.
25. Комитеттің басқа аумақтық органдарына және МАБ-қа жіберілуге тиісті сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаның алдыңғы бетінің жоғарғы сол жақ бұрышында: мәліметтерді кім және қашан әліпбилік есеп карточкаларына енгізгендігі туралы жазба жүргізіледі.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Жіберушінің пошталық индексі және мекенжайы: _________________
__________________________ "___"_____________20__жыл
Дактилоскопиялық есепке алу бойынша тексерілуге жататын адамдарға арналған талап
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(талап жіберілген органның атауы)

1. Фамилия ______________________________________________________________________
2. Имя и отчество (при его наличии) ________________________________________________
3. Родился "__"___________________________19___года
4. Место рождения _______________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, (край) страна)
________________________________________________________________________________
5. Задержан "__"__________________20__года
6. Анкетные данные записаны _____________________________________________________
(указать основание: со слов вид и реквизиты документа)
________________________________________________________________________________
Начальник ______________________________________________________________________
(наименование органа, направившего требование)
________________________________________________________________________________
(фамилия, подпись)
Исполнитель ____________________________________________________________________
(фамилия, подпись)
М.П.
Требование заполняется на компьютерной технике или от руки четко и разборчиво.
При заполнении требования от руки фамилия, имя, отчество (при его наличии),
адрес отправителя пишутся печатными буквами.
Приложение 8
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Порядок ввода информационных учетных документов в СУ АЦ и АДЦС
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Ввод ИУД в СУ АЦ производится в автоматическом и ручном режиме.
2. Электронная алфавитная учетная карточка в СУ АЦ формируется автоматически на основании реквизитов электронных ИУД "Форма на лицо, подозреваемое (обвиняемое) в совершении уголовного правонарушения" (далее – форма Л-2) и "Форма на лицо, в отношении которого вынесены судебные акты" (далее – форма Л-3), утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744).
Электронная алфавитная учетная карточка в СУ АЦ формируется со дня заполнения в ЕРДР реквизитов 29 "Основания и мотивы задержания когда:" или 31 "Основания объявления о признании лица подозреваемым" или 55 "В отношении данного лица принято решение" формы Л-2.

1. Тегі ____________________________________________________________________
2. Аты және әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________________
3. Туылды "__"___________________________19___ жылы
4. Туған жері ______________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен, (аймақ) ел)
__________________________________________________________________________
5. Ұсталды "__"__________________20__ жылы
6. Сауалнамалық деректер жазылды __________________________________________
(негізін көрсету: сөздерінен; құжаттың түрі мен деректемесі)
__________________________________________________________________________
Бастық ___________________________________________________________________
(талапты жіберген органның атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, қолы)
Орындаушы _______________________________________________________________
(тегі, қолы)
М.О.
Талап компьютерлік техникада немесе қолмен анық және айқын толтырылады.
Талапты қолмен толтырған кезде жіберушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
мекенжайы баспа әріптерімен жазылады.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және тартылатын
адамдарды арнайы есепке алуды
және ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдарды дактилоскопиялық
есепке алуды жүргізу, пайдалану
және сақтау қағидаларына
8-қосымша
ТО АЕА және АДЦЖ-ға ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу тәртібі
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ТО АЕА-ға АЕҚ-ны енгізу автоматты және қолмен режимде жүргізіледі.
2. Электронды әліпбилік есепке алу карточкасы ТО АЕА-да Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген "Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген), "Қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдіктелген (айыпталушы) адамға нысандарынан" (бұдан әрі – Л-2 нысаны) және "Сот актілері шығарылған адамға қатысты нысаннан" (бұдан әрі – Л-3 нысаны) электрондық АЕҚ деректемелері негізінде автоматты түрде қалыптастырылады.
ТО АЕА-да электронды әліпбилік есепке алу карточкасы СДТБТ "Ұстау негізі және себебі:" 29 немесе "Тұлғаны күдікті деп тану туралы жариялаудың негізі" 31, немесе "Осы тұлғаға қатысты шешім қабылданды" 55-деректемелерін Л-2 нысанының толтырған күннен бастап қалыптастырылады.

3. Сотрудник территориального органа Комитета несет персональную ответственность за своевременность и достоверность сведений, вводимых в СУ АЦ и АДЦС.
4. Перед вводом дактилоскопических карт в АДЦС необходимо проверить наличие ранее введенных сведений по одному и тому же делу/протоколу и при отсутствии сведений осуществить ввод. Двойной ввод не допускается.
При наличии нескольких дактилоскопических карт в отношении одного лица по одному и тому же делу/протоколу в АДЦС вводится дактилоскопическая карта с наиболее качественными отпечатками и содержащая полные сведения.
После ввода сведений в АДЦС на дактилоскопической карте проставляется штамп с отражением порядкового номера дактилоскопической карты, присвоенный АДЦС.
5. Перед вводом учетных сведений в СУ АЦ сотрудник территориального органа Комитета проверяет наличие/отсутствие сведений в отношении данного лица в СУ АЦ, ЕУСС, ЕРДР.
При выявлении расхождений в анкетных данных или других сведениях, ранее введенных в СУ АЦ, сотрудник территориального органа Комитета незамедлительно принимает меры к их уточнению, по результатам принятых мер в течение двадцати четырех часов обеспечивает ввод в СУ АЦ достоверных сведений и прикрепляет графические копии подтверждающих документов (документы, удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда).
В ходе обработки алфавитной учетной карточки, поступившей из следственного изолятора, гауптвахты, при наличии в СУ АЦ электронной алфавитной учетной карточки на проверяемое лицо, по одному и тому же уголовному делу с мерой пресечения отличной от содержания под стражей, производится соответствующая корректировка в реквизитах "мера пресечения" и "дата". Новая электронная алфавитная учетная карточка в таких случаях не вводится в СУ АЦ.
Также, не вводится новая электронная алфавитная учетная карточка при наличии в СУ АЦ сведений в отношении лица, ранее содержащегося под стражей, и вновь водворенного в следственный изолятор, гауптвахту по одному и тому же уголовному делу. При этом реквизиты "мера пресечения" и "дата" не меняются, в реквизите "дополнительные отметки" производится соответствующая запись о повторном применении меры пресечения в виде содержания под стражей с указанием даты водворения лица в следственный изолятор, гауптвахту.
При установлении расхождений в анкетных, установочных данных или несоответствия процессуальных решений в сведениях ЕРДР или ЕУСС (по делам возбужденным до 2015 года) на основании подтверждающих документов (документы удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда), имеющихся в отношении проверяемого лица, сотрудник территориального органа Комитета, ответственный за ведение пофамильного учета, на основании рапорта информирует своего начальника отдела о необходимости проведения соответствующей корректировки в ЕРДР или ЕУСС.
Если сведения ЕРДР или ЕУСС подлежат корректировке другим территориальным органом Комитета, начальник территориального органа Комитета, выявивший расхождения, обращается с ходатайством о проведении корректировки в соответствующий территориальный орган Комитета, с приложением подтверждающих документов.
Сотрудник, ответственный за формирование правовой информации в уголовной сфере, после проверки подтверждающих документов в течение одного рабочего дня осуществляет корректировку ЕРДР или ЕУСС.
При проведении дополнительной проверки, требующей уточнения сведений в иных государственных органах (органы уголовного преследования, суды, архивы), корректировка производится в течение одного рабочего дня после получения соответствующих ответов.
Сотрудник территориального органа Комитета, ответственный за формирование правовой информации в уголовной сфере, в течение одного рабочего дня после внесения корректировок в реквизиты или удаления ошибочно введенных сведений в ЕРДР или ЕУСС письменно уведомляет инициатора корректировки и Комитет, а в случае отказа в те же сроки – инициатора корректировки с указанием причин отказа.
Копии подтверждающих документов (на бумажных носителях), переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.

3. Комитеттің аумақтық органының қызметкері ТО АЕА және АДЦЖ мәліметтердің уақытылығы және анықтығына дербес түрде жауап береді.
4. АДЦЖ-ға дактилоскопиялық карталарды енгізер алдында бір іс/хаттама бойынша бұрын енгізілген мәліметтердің болуын тексеру және мәліметтер болмаған кезде енгізуді жүзеге асыру қажет. Қосарланған енгізу жол берілмейді.
Бір адамға қатысты бір іс/хаттама бойынша бірнеше дактилоскопиялық карталар болған кезде, АДЦЖ-ға неғұрлым анық таңбалары бар және толық мәліметтерді қамтитын дактилоскопиялық карта енгізіледі.
АДЦЖ-ға мәліметтерді енгізгеннен кейін, дактилоскопиялық картада АДЦЖ берген дактилоскопиялық картаның реттік нөмірі көрсетілген мөр қойылады.
5. ТО АЕА-ға есепке алу мәліметтерін енгізу алдында Комитеттің аумақтық органының қызметкері ТО АЕА, ББСЖ, СДТБТ-да осы адамға қатысты мәліметтердің болуын/болмауын тексереді.
ТО АЕА-ға бұрын енгізілген сауалнамалық деректерде немесе басқа да мәліметтерде алшақтықтар анықталған кезде, Комитеттің аумақтық органының қызметкері оларды нақтылау шараларын дереу қабылдайды, қабылданған шаралардың нәтижелері бойынша жиырма төрт сағат ішінде ТО АЕА-ға нақты мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді және растайтын құжаттардың графикалық көшірмелерін (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың процестік құжаттары) қоса тіркейді.
Тергеу изоляторынан, гауптвахтадан келіп түскен әліпбилік есепке алу карточкасын өңдеу барысында ТО АЕА-да тексерілетін адамға қатысты күзетпен ұстаудан бөлек бұлтартпау шарасымен бір қылмыстық іс бойынша электрондық әліпбилік есепке алу карточкасы болған жағдайда, "бұлтартпау шарасы" және "күні" деректемелерінде тиісті түзету жүргізіледі. Жаңа электрондық әліпбилік есепке алу карточкасы мұндай жағдайларда ТО АЕА-ға енгізілмейді.
Сондай-ақ, ТО АЕА-ға бұрын күзетпен ұсталған және тергеу изоляторына, гауптвахтаға сол қылмыстық іс бойынша қайта орналастырылған адамға қатысты мәліметтер болған кезде, жаңа электрондық әліпбилік есепке алу карточкасы енгізілмейді. Бұл ретте, "бұлтартпау шарасы" және "күні" деректемелері өзгертілмейді, "қосымша белгілер" деректемесінде адамды тергеу изоляторына, гауптвахтаға қамауға алу күнін көрсете отырып, күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қайта қолдану туралы тиісті жазба жүргізіледі.
Тексерілетін адамға қатысты растайтын құжаттардың (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың процестік құжаттары) негізінде сауалнамалық, анықтама деректерінде алшақтықтар немесе СДТБТ-ның немесе ББСЖ-ның (2015 жылға дейін қозғалған істер бойынша) мәліметтеріндегі процестік шешімдердің сәйкес келмеуі анықталған кезде, Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алуды жүргізуге жауапты қызметкері, баянат негізінде өзінің бөлім бастығына СДТБТ-ның немесе ББСЖ-ның тиісті түзетуін жүргізу қажеттігі туралы хабардар етеді.
Егер СДТБТ-ның немесе ББСЖ-ның мәліметтері Комитеттің басқа аумақтық органы түзетуге жататын болса, алшақтықты анықтаған Комитеттің аумақтық органының бастығы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Комитеттің тиісті аумақтық органына түзету жүргізу туралы өтінішхатпен жүгінеді.
Қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыруға жауапты қызметкер растайтын құжаттарды тексергеннен кейін бір жұмыс күні ішінде СДТБТ немесе ББСЖ түзету жүзеге асырады.
Өзге мемлекеттік органдарда (қылмыстық қудалау органдары, соттар, мұрағаттар) мәліметтерді нақтылауды қажет ететін қосымша тексеру жүргізу кезінде түзету тиісті жауаптар алынғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Қылмыстық салада құқықтық ақпаратты қалыптастыруға жауапты Комитеттің аумақтық органының қызметкері деректемелерге түзетулер енгізілгеннен немесе СДТБТ-ға немесе ББСЖ-ға қате енгізілген мәліметтер жойылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде түзету бастамашысы мен Комитетті, ал сол мерзімде бас тартқан жағдайда – бас тарту себептерін көрсете отырып, түзету бастамашысын жазбаша хабардар етеді.
Растайтын құжаттардың көшірмелері (қағаз жеткізгіштерде), оларды ұсыну және түзету бойынша хат алмасулар жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).

6. В СУ АЦ вся информация вводится строго в соответствующие реквизиты, без сокращений и с вложением графических копий подтверждающих документов (постановление, приговор, извещение, справки и так далее; для лиц, не имеющих ИИН: удостоверение личности, паспорт и тому подобное).
7. Анкетные данные лица вводятся в СУ АЦ онлайн через информационную систему "Государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) в соответствии с документами, удостоверяющими личность на государственном или русском языках.
Анкетные данные иностранцев, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в отношении которых отсутствуют сведения в ГБД ФЛ, вводятся в СУ АЦ на основании документов, удостоверяющих личность.
Если в документах, удостоверяющих личность иностранцев, анкетные данные заполнены на языке ином от казахского и русского, для заполнения алфавитной учетной карточки необходимо буквенные знаки транслитерировать в русский алфавит.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, "фамилия", "имя", "отчество", соответствующий пункт в СУ АЦ остается не заполненным.
При наличии паспорта гражданина Республики Казахстан или водительского удостоверения требуется уточнить отсутствующие в указанных документах установочные данные (в паспорте гражданина Республики Казахстан отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения"), и только после установления достоверных данных вводить сведения в СУ АЦ.
8. При установлении/поступлении сведений об изменении анкетных данных лицами, ранее привлеченными или привлекаемыми к уголовной ответственности, сотрудником территориального органа Комитета проверяется их наличие в СУ АЦ.
При наличии в СУ АЦ электронных алфавитных учетных карточек с новыми и прежними анкетными данными лица, ранее привлеченного или привлекаемого к уголовной ответственности, территориальный орган Комитета сведения объединяет через реквизит электронной алфавитной учетной карточки "имеет другие анкетные данные".
При отсутствии в СУ АЦ электронных алфавитных учетных карточек с новыми анкетными данными лица, ранее привлеченного или привлекаемого к уголовной ответственности, территориальный орган Комитета в СУ АЦ вводит сведения посредством функционала "Добавление других анкетных данных" в разделе "первичный ввод" их проверкой через "OnLine ГБД ФЛ" и заполнением ИИН.
9. В СУ АЦ на лицо, в отношении которого уголовное дело (преследование) прекращено судом, вводятся дата приговора (постановления) суда, наименование суда без сокращений, ссылка на статьи УК и УПК РК, дата вступления приговора (постановления) суда в законную силу.
При прекращении уголовного дела (преследования) органом уголовного преследования в СУ АЦ указывается полное наименование органа, вынесшего постановление о прекращении уголовного дела (преследования), дата вынесения постановления, ссылка на статьи УК и УПК РК, информация об утверждении или заключении прокурора).
В отношении лиц, уголовные дела (преследования) по которым прекращены (местный учет), в СУ АЦ прикрепляются заверенные ответственным сотрудником графические копии следующих подтверждающих документов:
если уголовное дело (преследование) прекращено производством органами уголовного преследования, то – согласованное с прокурором постановление о прекращении уголовного дела (преследования), в случае прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, дополнительно прилагается копия мотивированного заключения прокурора о согласии с прекращением уголовного дела;
если уголовное дело (преследование) прекращено судом, копия постановления (приговора) о прекращении уголовного дела (преследования) с указанием даты вступления судебного решения в законную силу.

6. ТО АЕА-ға барлық ақпарат қатаң түрде тиісті деректемелерге, қысқартуларсыз және растайтын құжаттардың графикалық көшірмелері (қаулы, үкім, хабарлар, анықтамалар және басқа, ЖСН-і жоқ адамдар үшін: жеке куәлік, паспорт және басқа) енгізіледі.
7. Адамдардың сауалнамалық деректері жеке басын куәландыратын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі құжаттарға сәйкес "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры" (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) ақпараттық жүйесі арқылы онлайн ТО АЕА-ға енгізіледі.
ЖСН-і жоқ шетелдіктердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарының сауалнамалық деректері, оларға қатысты ЖТ МДҚ-да мәліметтері жоқ, жеке басты куәландыратын құжаттар негізінде ТО АЕА-ға енгізіледі.
Егер шетелдіктердің жеке басын куәландыратын құжаттарда сауалнама деректері қазақ және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылса, әліпбилік есепке алу карточкасын толтыру үшін әріптік белгілерді орыс әліпбиіне транслитерациялау қажет.
Адамда деректемелердің бірі "тегі", "аты", "әкесінің аты" болмаған жағдайда, ТО АЕА-да тиісті тармақ толтырылмаған күйінде қалады.
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты немесе жүргізуші куәлігі болған кезде, көрсетілген құжаттарда жоқ анықтама деректері нақтылауды талап етіледі (Қазақстан Республикасы азаматының паспортында "әкесінің аты" және "туған жері: облысы" жоқ, жүргізуші куәлігінде – "туған күні мен айы") және анық деректер анықталғаннан кейін ғана мәліметтерді ТО АЕА-ға енгізу қажет.
8. Бұрын қылмыстық жауаптылыққа тартылған немесе тартылатын адамдардың сауалнамалық деректердің өзгеруі туралы мәліметтер анықталса/келіп түссе, Комитеттің аумақтық органының қызметкері олардың ТО АЕА-да болуын тексереді.
ТО АЕА-да бұрын қылмыстық жауаптылыққа тартылған немесе тартылатын адамның жаңа және бұрынғы сауалнамалық деректері бар электрондық әліпбилік есепке алу карточкалары болған кезде, Комитеттің аумақтық органы мәліметтерді "басқа сауалнамалық деректер бар" электрондық әліпбилік есепке алу карточкасының деректемесі арқылы біріктіреді.
ТО АЕА-да бұрын қылмыстық жауаптылыққа тартылған немесе тартылатын адамның жаңа сауалнамалық деректері бар электрондық әліпбилік есепке алу карточкалары болмаған кезде, Комитеттің аумақтық органы ТО АЕА-да "бірінші енгізу" бөліміндегі "Басқа сауалнамалық деректерді қосу" функционалы арқылы мәліметтерді "OnLine ЖТ МДБ" арқылы оларды тексерумен және ЖСН-і толтырумен енгізіледі.
9. ТО АЕА-да сот қылмыстық ісін (қудалауын) тоқтатқан адамға сот үкімінің (қаулысының) күні, соттың атауы қысқартусыз, ҚР ҚК-нің және ҚР ҚПК-нің баптарына сілтеме, сот үкімінің (қаулысының) заңды күшіне енген күні енгізіледі.
Қылмыстық істі (қудалауды) қылмыстық қудалау органы тоқтатқан кезде, ТО АЕА-да қылмыстық істі (қудалауды) тоқтату туралы прокурормен келісілген қаулы, қылмыстық іс оңалту негіздері бойынша тоқтатылған жағдайда, қылмыстық істі тоқтатуға келісім туралы прокурордың дәлелді қорытындысының көшірмесі қоса беріледі;
Қылмыстық істер (қудалау) тоқтатылған адамдарға (жергілікті есепке алу) қатысты ТО АЕА-да жауапты қызметкер куәландырған мынадай растайтын құжаттардың графикалық көшірмелері:
егер қылмыстық істі (қудалауды) қылмыстық қудалау органдары тоқтатса, онда – қылмыстық істі (қудалауды) тоқтату туралы прокурормен келісілген қаулы, қылмыстық іс ақтайтын негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда, қылмыстық істі тоқтатуға келісім туралы прокурордың дәлелді қорытындысының көшірмесі қоса беріледі;
егер сот қылмыстық істі (қудалауды) тоқтатса, сот шешімінің заңды күшіне ену күнін көрсете отырып, қылмыстық істі (қудалауды) тоқтату туралы қаулының (үкімнің) көшірмесі қоса тіркеледі.

10. При поступлении прекращенных уголовных дел в территориальный орган Комитета сотрудник подразделения архивной работы направляет сотруднику, ответственному за ведение пофамильного учета, по списку прекращенные уголовные дела.
Сотрудник территориального органа Комитета, ответственный за ведение пофамильного учета, в течение пяти рабочих дней проводит проверку достоверности сведений в СУ АЦ по прекращенным уголовным делам и вкладывает графические копии подтверждающих документов. При выявлении недостоверных/недостающих сведений в СУ АЦ вносится соответствующий рапорт о корректировке данных в ЕРДР для обновления сведений в СУ АЦ.
После проверочных мероприятий в течение одного рабочего дня прекращенные уголовные дела возвращаются по списку в подразделение архивной работы территориального органа Комитета.
Приложение 9
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Порядок построения пофамильных и дактилоскопических картотек
Глава 1. Пофамильные картотеки
1. В группах по ведению пофамильного и дактилоскопического учетов ведутся паспорта, которые учитываются по номенклатуре дел секретариата и имеют постоянный срок хранения.
В паспорте картотеки отражаются:
сведения о количестве документов, принятых на учет за месяц;
сведения о количестве документов, снятых с учета за месяц по срокам хранения;
общее количество карточек, принятых на учет и снятых с учета за год.
2. Основные принципы построения пофамильных картотек:
1) алфавитные учетные карточки в пофамильных картотеках раскладываются по алфавиту фамилий, имен и отчеств (при их наличии).
Алфавитные учетные карточки в отношении лиц, имеющих одинаковые фамилии, имена и отчества (при их наличии), размещаются по годам рождения, начиная со старших возрастов - 1940, 1955, 1968, 1972 и другие;
2) алфавитные учетные карточки на мужчин и женщин, имеющих одинаковые фамилии, размещаются по алфавиту имен и отчеств (при их наличии);
3) при размещении в картотеку алфавитных учетных карточек на лиц, в фамилиях которых встречаются твердый или мягкий знаки, последние во внимание не принимаются. При вводе информации в АИС СУ буква "Ъ" заменяется на "Ь";

10. Тоқтатылған қылмыстық істер Комитеттің аумақтық органына келіп түскен кезде мұрағаттық жұмыс бөлімшесінің қызметкері тегі бойынша есепке алуды жүргізу үшін жауапты қызметкеріне тізім бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді жібереді.
Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алуды жүргізуге жауапты қызметкері бес жұмыс күні ішінде тоқтатылған қылмыстық істер бойынша мәліметтердің ТО АЕА-ға анық енгізілуіне тексеру жүргізеді және растайтын құжаттардың графикалық көшірмесін салады. ТО АЕА-да дұрыс емес/жетіспейтін мәліметтер анықталған кезде, ТО АЕА-да мәліметтер жаңару үшін СБДТ-ға өзгерту енгізу туралы тиісті баянат ұсынылады.
Тексеру іс-шараларынан кейін бір жұмыс күні ішінде тоқтатылған қылмыстық істер тізім бойынша Комитеттің аумақтық органының мұрағаттық жұмыс бөлімшесіне қайтарылады.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
9-қосымша
Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды құру тәртібі
1-тарау. Тегі бойынша картотекалар
1. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуларды жүргізу бойынша топтарда төлқұжаттар жүргізіледі, олар хатшылықтың істер номенклатурасы бойынша есепке алынады және тұрақты сақтау мерзімдері бар.
Картотека төлқұжатында мыналар: көрсетіледі
бір айда есепке алуға қабылданған құжаттардың саны туралы мәліметтер;
сақтау мерзімдері бойынша бір айда есепке алудан шешілген құжаттардың саны туралы мәліметтер;
бір жылда есепке алуға қабылданған және есепке алудан шешілген карточкалардың жалпы саны көрсетіледі.
2. Тегі бойынша картотекаларды құрудың негізгі қағидаттары:
1) тегі бойынша картотекаларда әліпбилік есепке алу карточкалары тектердің, аттардың және әкелерінің аттарының (олар болған кезде) әліпбиі бойынша орналастырылады.
Тектері, аттары және әкелерінің аттары (олар болған кезде) бірдей адамдарға қатысты әліпбилік есепке алу карточкалары жасы үлкенінен бастап, туған жылдары бойынша орналастырылады - 1940, 1955, 1968, 1972 және т.с.с.;
2) тектері бірдей ер адамдар мен әйелдердің әліпбилік есепке алу карточкалары аттары мен әкелерінің аттарының (олар болған кезде) әліпбиі бойынша орналастырылады;
3) тектерінде айыру немесе жіңішкелік белгілері кездесетін адамдардың әліпбилік есепке алу карточкаларын картотекаға орналастырған кезде, олар назарға алынбайды. АЕА ААЖ-ға ақпаратты енгізген кезде "Ъ" әрпі "Ь" әрпіне алмастырылады

4) алфавитные учетные карточки на лиц, в фамилиях которых встречаются подряд две одинаковые согласные либо гласные буквы, размещаются по алфавиту как имеющие одну букву;
5) в процессе построения алфавита созвучные фамилии объединяются.
6) в целях недопущения ошибок при ведении справочной работы и размещении по алфавиту учетных карточек, объединение отдельных фамилий, имен и слогов вместо учетных карточек, подлежащих перекладке, оставляются сигнальные закладки с указанием в них, как произведено объединение;
7) алфавитные учетные карточки о лицах, в прошлом судимых под вымышленными анкетными данными, раскладываются по алфавиту картотеки по тем фамилиям, именам и отчествам, которые восстановлены на основании актов органов внутренних дел или суда. В алфавитные учетные карточки с вымышленными анкетными данными вносятся восстановленные анкетные данные с указанием основания их изменения. При этом в них сохраняются сведения под какими анкетными данными лицо было ранее осуждено;
8) алфавитные учетные карточки на одно и то же лицо с дублирующимися сведениями о судимости, в которых при написании фамилии, имени, отчества (при его наличии) и других установочных данных допущены искажения, а также подвергнутое регистрации несколько раз за различные преступления под одними и теми же анкетными данными, объединяются в пакет (муфту);
9) изъятие алфавитных учетных карточек из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для внесения корректировок (в том числе и в базе данных), снятия копий, проставления служебных отметок. В конце рабочего дня временно изъятые алфавитные учетные карточки должны быть возвращены в картотеку.
При временном изъятии алфавитной учетной карточки из картотеки взамен изъятой алфавитной учетной карточки в картотеку вкладывается именная закладка, заверенная подписью начальника отдела, на которой указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, у которого временно находится карточка.
Закладки учитываются и подписываются начальником отдела. Выдаются только сотрудникам, работающим в картотеке, строго по счету и их наличие ежеквартально проверяется. В случае увольнения, сотрудник сдает начальнику отдела именные закладки для последующего их уничтожения.
3. В картотеке систематически проводится работа по обслуживанию картотечного фонда - пополнение недостающими сведениями, подрезка, переписка пришедших в ветхое состояние алфавитных учетных карточек, замена муфт, другое, а также чистка картотечных шкафов от пыли.

4) тектерінде қатарынан екі бірдей дауыссыз немесе дауысты әріптер кездесетін адамдардың әліпбилік есепке алу карточкалары әліпби бойынша бір әрпі бар ретінде орналастырылады;
5) әліпбиді құру үрдісінде ұқсас тектер біріктіріледі.
6) анықтамалық жұмысын жүргізген және есепке алу карточкаларын әліпби бойынша орналастырған кезде қателіктерге жол бермеу мақсатында қайта салуға жататын есепке алу карточкаларының орнына жекелеген тектерді, аттарды және буындарды біріктіру кезінде біріктіру жүргізілгені көрсетілген белгілік салғыштар қалдырылады;
7) бұрын ойдан шығарылған сауалнамалық деректермен сотталған адамдар туралы әліпбилік есепке алу карточкалары ішкі істер органдарының немесе соттың актілері негізінде қалпына келтірілген тектері, аттары және әкелерінің аттары бойынша картотека әліпбиі бойынша орналастырылады. Ойдан шығарылған сауалнамалық деректері бар есепке алу карточкаларына өзгерту негіздері көрсетілген қалпына келтірілген сауалнама деректері енгізіледі. Бұл ретте оларда адам бұрын сотталғандағы сауалнамалық деректердің мәліметтері сақталады;
8) бір адамға арналған соттылығы туралы қосарланған мәліметтері бар, тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) және өзге де анықтаушы деректерін жазған кезде бұрмалауға жол берілген, сондай-ақ бір сауалнамалық деректермен әр түрлі қылмыстары үшін бірнеше рет тіркеуге алынған әліпбилік есепке алу карточкалары пакетке (муфта) біріктіріледі;
9) картотекадан әліпбилік есепке алу карточкаларын түзетулер енгізу (оның ішінде деректер қорында да), көшірмелерін алу, қызметтік белгілерді қою үшін тек бір жұмыс күнінен артық емес мерзімге алып қоюға жол беріледі. Жұмыс күнінің соңында уақытша алынған есепке алу құжаты картотекаға қайтарылуы тиіс.
Әліпбилік есепке алу карточкасын картотекадан уақытша алған кезде алынған есепке алу құжатының орнына картотекаға карточка уақытша қолында боатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) мен лауазымы көрсетілген, бөлім бастығының қолымен расталған атаулық салғыш салынады.
Салғыштар есепке алынады және оған бөлім бастығы қол қояды. Картотекада жұмыс істейтін қызметкерлерге ғана, қатаң есеп бойынша беріледі және олардың болуы тоқсан сайын тексеріледі. Қызметкер жұмыстан шығарылған жағдайда, бөлім бастығына атаулық салғыштарды кейіннен жою үшін береді.
3. Картотекада жүйелі түрде картотекалық қорға қызмет көрсету бойынша жұмыс жүргізіледі – жетпейтін мәліметтермен толықтыру, қию, тозығы жеткен әліпбилік есепке алу карточкаларын қайта жазу, муфталарды алмастыру және басқа, сондай-ақ картотека шкафтарын шаңнан тазарту.

4. На каждом ящике картотеки размещается бирка с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) лица, проходящего по первой алфавитной учетной карточке, размещенной в ящике.
Глава 2. Дактилоскопические картотеки
5. Дактилоскопические картотеки строятся по десятипальцевой системе. Раскладка в дактилоскопических картах производится по вычисленным дактилоскопическим формулам в восходящем порядке, раздельно на мужчин и женщин.
Дактилоскопические карты помещаются в специальные папки из толстого картона размером 32х32. В каждую папку помещается по 300-400 дактилоскопических карт. На корешок папки наклеивается бирка с указанием основной и дополнительной формул находящихся в папке дактилоскопических карт.
Папки с дактилоскопическими картами размещаются в специальные картотечные шкафы рядами слева направо, начиная с верхней полки по восходящим дактилоскопическим формулам.
6. Дактилоскопические карты раскладываются в картотеке по числителю основной формулы, начиная с цифры 1 и кончая цифрой 32. Таким образом, все дактилоскопические карты с числителем основной формулы равным 1 войдут в первую группу, равным 2 во вторую группу и так далее, то есть всего будет 32 группы.
Затем в каждой из этих групп дактилоскопические карты подбираются по подгруппам также в восходящем порядке по числам знаменателя основной формулы.
Например: в первой группе 1/1, 1/2....................до 1/32
во второй группе 2/1, 2/2...................до 2/32
в третьей группе 3/1, 3/2...................до 3/32
и другие ....................................до 32/32
7. Внутри каждой из подгрупп дактилоскопические карты раскладываются по цифрам числителя дополнительной формулы в нарастающем порядке.
8. При наличии дактилоскопических карт с одинаковой основной формулой и одинаковым числителем дополнительной формулы они раскладываются в соответствующие подгруппы по восходящим числам знаменателя дополнительной формулы.
9. При раскладке дактилоскопических карт необходимо учитывать, что вначале должны находиться дактилоскопические карты с основной формулой 1/1, причем первой из них - дактилоскопическая карта с наименьшим числителем и знаменателем дополнительной формулы, за ней с той же основной формулой, но с большим числителем дополнительной формулы. В той же последовательности размещаются дактилоскопические карты с основными формулами 1/2, 1/3,..., 32/32. Таким же образом систематизируются дактилоскопические карты, имеющие в числителе основной формулы цифры 2, 3, 4,..., 32.
В конце картотеки размещаются дактилоскопические карты с основной формулой 32/32 и наибольшим числителем и знаменателем дополнительной формулы.

4. Әрбір картотеканың жәшігінде әліпбилік есепке алу карточкасы бойынша бірінші болып өткен адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетілген бирка орналастырылады.
2-тарау. Дактилоскопиялық картотекалар
5. Дактилоскопиялық картотекалар он саусақ жүйесі бойынша құрылады. Дактилоскопиялық карталардағы таратып салу ер адамдар мен әйелдерге жеке, үдемелі тәртіпте есептелген дактилоскопиялық формулалар бойынша жүргізіледі.
Дактилоскопиялық карталар көлемі 32х32 болатын қалың картоннан жасалған арнайы папкаларда орналастырылады. Әрбір папкаға 300-400 дактилоскопиялық карталар орналастырылады. Папканың түбіріне папкадағы дактилоскпиялық карталардың негізгі және қосымша формулалары көрсетілген бирка жапсырылады.
Дактилоскопиялық карталары бар папкалар арнайы картотекалық шкафтарға үдемелі дактилоскопиялық формулалар бойынша жоғарғы сөреден бастап, солдан оңға қарай қатарластырып қойылады.
6. Дактилоскопиялық карталар картотекада негізгі формуланың алымы бойынша, 1 санынан бастап 32 санына дейін жайғастырылады. Осылайша, барлық дактилоскопиялық карталар негізгі формуланың алымы 1-ге тең бірінші топқа, 2-ге теңі екінші топқа және әрі қарай кіреді, яғни барлығы 32 топ болады.
Әрі қарай осы топтардың әрқайсысы кіші топтар бойынша негізгі формуланың алымының саны бойынша өрлеу тәртібінде дактилоскопиялық карталар таңдалып алынады.
Мысалы: бірінші топта 1/1,1/2...................1/32 дейін
екінші топта 2/1,2/2...................2/32 дейін
үшінші топта 3/1,3/2...................3/32 дейін
және басқалар .................................... 32/32 дейін.
7. Әр кіші топтың ішінде дактилоскопиялық карталар қосымша формуланың алымының сандары бойынша өсу тәртібінде қойылады.
8. Дактилоскопиялық карталардың бірдей негізгі формуласы және қосымша формуланың бірдей алымы болса олар қосымша формуланың алымының өсетін санына қарай тиісті кіші топтарға орналасады.
9. Дактилоскопиялық карталарды орналастырғанда мыналарды ескеру керек: алдымен негізгі формуласы 1/1 дактилоскопиялық карталар орналасуы тиіс, ал олардың біріншісі - қосымша формуланың ең аз алымы мен бөлімі бар дактилоскопиялық карта, одан кейін қосымша формуласының алымы үлкен сол негізгі формуламен тұрады. Негізгі формулалары 1/2, 1/3,..., 32/32 дактилокарталар сол реттілікпен орналасады. Сонымен, негізгі формуланың алымында 2, 3, 4..., 32 сандары бар дактилоскопиялық карталар осы бірізділікпен жүйеленеді.
Картотеканың ең соңында негізгі формуласы 32/32 және қосымша формуласының алымы мен бөлімі ең көп дактилоскопиялық карталар орналасады.

10. В целях облегчения работы по отысканию нужной дактилоскопической карты в аппаратах с большим объемом дактилоскопической картотеки можно размещать дактилоскопические карты по секторам узоров:
первый - дактилоскопические карты на лиц с отсутствующими /ампутированными/ пальцами или пальцевыми узорами, имеющими травматические повреждения /обозначенные цифрой 0/;
второй - карты, имеющие радиальные /большевые/ петлевые узоры на одном или нескольких пальцах;
третий - дактилоскопические карты с дуговыми узорами /цифра 1/ на одном или нескольких пальцах;
четвертый - при наличии на дактилоскопической карте завитковых /круговых/ узоров:
1) с внутренним расположением левой дельты /цифра 7/;
2) со средним расположением дельт /цифра 8/;
3) с внешним расположением левой дельты /цифра 9/;
пятый - остальные, то есть дактилоскопические карты с ульнарными /мизинцевыми/ петлевыми узорами.
Внутри каждого из указанных секторов, а в четвертом - и внутри трех подсекторов, дактилоскопические карты раскладываются по группам:
карты, имеющие узор, характерный для любой из этих групп, раскладываются по первому пальцу, потом - по второму, третьему и так далее;
при наличии двух и более таких узоров на одной только правой или левой руке - дактилоскопические карты образуют самостоятельную группу смешанных (например, 0 или 2) на правой или левой руке;
остальные карты из этих секторов размещаются в самостоятельной группе смешанных (например, 0 или 2) на правой и левой руке.
Внутри каждой группы дактилоскопические карты размещаются по формулам согласно пункту 6 настоящего Приложения.
Приложение 10
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник ___________________________
______________________________________
территориального органа КУИС МВД РК
"__"_____________20___ года
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник ____________________________
_______________________________________
территориального органа КПСиСУ ГР РК
"__"_____________20___ года
Акт сверки по количеству лиц состоящих на пробационном учете, отбывающих наказание в местах лишения свободы за период с ___ по ___ 20_ года
Наименование
По данным территориального органа КПСиСУ ГП РК
По данным территориального органа КУИС МВД РК
Разница
Примечание
Прибытие/убытие в места лишения свободы
УДО
ЗМН
Постановка/снятие на пробационный контроль лиц, осужденных к наказаниям не связанным с лишением свободы
Постановка/снятие на пробационный контроль для отбытия дополнительного наказания
Возврат в ИУ
Сокращение срока наказания
Снятие судимости
Примечание: к акту сверки ежемесячно прилагать список с заполнением данных о подучетных лицах.
Составил:
сотрудник территориального органа КУИС МВД РК____________________________________
Составил:
сотрудник территориального органа КПСиСУ ГП РК __________________________________________
Приложение 11
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов лиц,
совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Перечень сроков хранения информационных учетных документов в пофамильных и дактилоскопических картотеках, сведений в СУ АЦ и АДЦС

10. Үлкен көлемді дактилоскопиялық картотекада керекті дактилоскопиялық карталарды табу жұмысын жеңілдету мақсатында дактилоскопиялық карталарды өрнек секторлары бойынша орналастыруға болады:
біріншісі - саусақтары немесе саусақ өрнектері жоқ/кесілген/жарақаты бар/0 санымен белгіленген немесе адамдарға дактилоскопиялық карталар;
екіншісі - бір немесе бірнеше саусақтарында радиалдық/үлкен/ілмек өрнектері бар карталар;
үшіншісі - бір немесе бірнеше саусақтарда доға өрнектері бар/1 саны немесе дактилоскопиялық карталар;
төртіншісі – дактилоскопиялық картада иірілген/айналмалы/өрнек болғанда:
1) сол дельта ішке орналасқан/7 саны/;
2) дельта ортада орналасқан/8 саны/;
3) сол дельта сыртта орналасқан/9 саны/;
бесіншісі - басқалары, яғни ульнарлы/шынашақтың/ілмек өрнектері бар дактилоскопиялық карталар.
Осы секторлардың әрқайсының ішінде, ал төртіншіде - үш кіші секторлардың ішінде, дактилоскопиялық карталар топтар бойынша орналасады:
осы топтардың әрқайсына тән өрнектері бар карталар алдымен бірінші саусақ бойынша, содан кейін екіншісі, үшіншісі және тағысын тағы;
тек бір оң немесе сол қолда екі немесе одан көп осындай өрнек болса – дактилоскопиялық карталар оң немесе сол қолда аралас (мысалы, 0 немесе 2) өзінше топ құрайды;
бұл секторлардың басқа карталары оң немесе сол қолда аралас (мысалы, 0 немесе 2) өзіндік топта орналасады.
Дактилоскопиялық карталар әрбір топтың ішінде осы Қосымшаның 6-тармағына сәйкес формулалар бойынша орналасады.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
10-қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
ҚР ІІМ ҚАЖК-ның аумақтық органының
___________________________
_____________________ бастығы
20___жылғы "__"_____________
"БЕКІТЕМІН"
ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органының
____________________________
_________________________ бастығы
20___ жылғы "__"_____________
___ бастап ___ 20_ жылға дейінгі мерзімге пробациялық есепке алудағы, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдардың саны бойынша салыстырып тексеру актісі
Атауы
ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органының деректері бойынша
ҚР ІІМ ҚАЖК-ның аумақтық органының
деректері бойынша
Айырмашылық
Ескерту
Бас бостандығынан айыру орнына келу немесе кету
ШМБ
ЗМН
Бас бостандығынан айырумен байланыссыз жазаға сотталған тұлғаларды пробациялық бақылауға қою немесе алу
Қосымша жазаны өтеу үшін пробациялық бақылауға қою немесе алу
ТМ қайтару
Жазаны өтеу мерзімін қысқарту
Соттылықты алу
Ескерту: салыстыру актісіне ай сайын есепке алудағы адамдар туралы деректерді толтыра отырып, тізім қоса берілсін
Құрастырды:
ҚР ІІМ ҚАЖ-дың аумақтық органының
қызметкері
___________________________________
_______
Құрастырды:
ҚР БП ҚСжАЕАК-нің аумақтық органының
қызметкері
_____________________________________
________
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және тартылатын
адамдарды арнайы есепке алуды
және ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдарды дактилоскопиялық
есепке алуды жүргізу, пайдалану
және сақтау қағидаларына
11-қосымша
Ақпараттық есепке алу құжаттарын тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда ТО АЕА және АДЦЖ мәліметтерді сақтау мерзімдерінің тізбесі

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В пофамильных (алфавитных) и дактилоскопических картотеках Комитета и его территориальных органов учетные документы хранятся постоянно независимо от сроков погашения или снятия судимости. Сведения о количестве размещенных и изъятых учетных документов подлежат отражению в паспортах картотек.
2. Сведения о лицах, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности, хранятся в СУ АЦ постоянно.
3. Алфавитные учетные карточки не подлежат изъятию из пофамильных картотек. При снятии электронной алфавитной учетной карточки с учета в СУ АЦ проставляется соответствующая отметка в алфавитной учетной карточке, находящейся в пофамильной картотеке.
4. Алфавитные учетные карточки на лиц, в отношении которых не представилось возможным установить сведения о принятом по их уголовному делу процессуальном решении, по истечении десяти лет со дня применения меры пресечения снимаются с учета в СУ АЦ (с вложением в СУ АЦ графических копий документов (ответов) уполномоченных органов, подтверждающих отсутствие каких-либо сведений о дальнейшем привлечении лица к уголовной ответственности либо осуждении).
5. На лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части первой статьи 35 УПК, или в силу малозначительности, алфавитные учетные карточки снимаются с учета в СУ АЦ (с добавлением в СУ АЦ графических копий алфавитной учетной карточки и процессуального решения) сразу после получения соответствующих процессуальных решений независимо от других судимостей.
6. Дактилоскопические карты на лиц, состоящих на учете в дактилоскопической картотеке, хранятся до достижения ими семидесятилетнего возраста, независимо от сроков хранения алфавитных учетных карточек, но не менее пятнадцати лет со дня заключения под стражу (ареста) по последнему уголовному делу.
7. Дактилоскопические карты на лиц, умерших в исправительных учреждениях, привлеченных в качестве обвиняемых, уголовные дела, в отношении которых прекращены на стадии досудебного производства по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части первой статьи 35 УПК РК, а также в связи со смертью, изымаются по получении соответствующих документов.

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Комитеттің және оның аумақтық органдарының тегі бойынша (әліпбилік) және дактилоскопиялық картотекаларында есепке алу құжаттары соттылығын өтеген немесе оны алып тастаған мерзімдеріне қарамастан тұрақты сақталады. Орналастырылған және алынған есепке алу құжаттарының саны туралы мәліметтер картотекалардың паспорттарында көрсетілуге тиіс.
2. Қылмыстық құқық бұзушылық жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдар туралы мәліметтер ТО АЕА-да тұрақты сақталады.
3. Әліпбилік есепке алу карточкалары тегі бойынша картотекалардан алынбайды. Электрондық әліпбилік есепке алу карточкасын ТО АЕА-дың есепке алудан алынған кезде тегі бойынша картотекада орналасқан әліпбилік есепке алу карточкасында тиісті белгі қойылады.
4. Қылмыстық істері бойынша қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді орнату мүмкін болмаған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкалары бұлтартпау шарасы қолданылған күннен бастап он жыл өткен соң
тегі бойынша картотекадан алынады және ТО АЕА-дан (ТО АЕА-ға адамды қылмыстық жауаптылыққа одан әрі тартуға немесе соттауға қандай да бір растайтын құжаттардың болмауын растайтын уәкілетті органдар құжаттарының (жауаптарының) графикалық көшірмелерін сала отырып) есепке алудан алынады.
5. Сот шешімі бойынша ақталған, сондай-ақ қылмыстық істері ҚПК-нің 35-бабының бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақтары бойынша, немесе маңыздылығы аз болуына байланысты тоқтатылған адамдарға арналған әліпбилік есепке алу карточкалары ТО АЕА-дан (ТО АЕА-ға әліпбилік есепке алу карточкасының және процестік шешімнің графикалық көшірмесін қоса отырып) бірден тиісті процестік шешімді алғаннан кейін, басқа соттылықтарына қарамастан, есепке алудан алынады.
6. Дактилоскопиялық картотекада есепке алуда тұратын адамдардың дактилоскопиялық карталары әліпбилік есепке алу карточкаларының сақталу мерзіміне қарамастан, олар жетпіс жасқа келгенше, бірақ соңғы қылмыстық ісі бойынша күзетпен қамауға алынған (қамалған) күнінен он бес жылдан кем емес мерзімге сақталады.
7. Түзету мекемесінде қайтыс болған, айыпталушы ретінде тартылған, ҚПК-нің 35-бабының бірінші бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақтары бойынша қылмыстық істері сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында тоқтатылған адамдарға арналған, сондай-ақ өліміне байланысты дактилоскопиялық карталар тиісті құжаттар келіп түскеннен кейін алынады.

8. При установлении личности неопознанного трупа дактилоскопические карты опознанного лица подлежат изъятию из картотеки территориального органа Комитета. Копии изъятых дактилоскопических карт, протоколов опознания направляются в Комитет.
9. Удалению из АДЦС подлежат сведения в отношении лиц по достижению девяносто пятилетнего возраста, после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива, по истечении одного года после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива.
10. Учетные документы на иностранных граждан и лиц без гражданства хранятся в общем картотечном массиве в алфавитном порядке.
11. Извещения об осужденном (заключенном под стражу) на бумажных носителях хранятся в подразделениях пофамильного учета в течение одного года со дня их поступления.
По истечении одного года хранения извещения об осужденном (заключенном под стражу) на бумажных носителях уничтожаются комиссионно (не менее трех человек) с участием начальника отдела и ответственных сотрудников с составлением акта об уничтожении, содержащем перечень документов, подлежащих уничтожению и способ уничтожения, исключающий возможность восстановления текста.
Приложение 12
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Список лиц, информационные учетные документы в отношении которых
направляются в Межгосударственный информационный банк государств – участников
Содружества Независимых Государств
с "____"____________ по "____"__________20___года
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
дата рождения
дата заключения под стражу
дактилоскопическая формула
количество дактилоскопических карт и алфавитных учетных карточек
дата и исх. № направления извещений об осужденном (заключенном под стражу) следственным изолятором
дата регистрации и входящий № поступления извещений об осужденном (заключенном под стражу) в территориальном органе КПСиСУ ГП РК
Начальник ______________________________________________________________________
наименование территориального органа КПСиСУ ГП РК, подпись, фамилия
Примечание: в список включаются все осужденные лица, убывшие в места лишения свободы
для отбывания наказания за отчетный период (кроме транзитно-пересыльных).
Приложение 13
к Правилам ведения, использования и
хранения специальных учетов лиц,
совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных
и привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Перечень информационных учетных документов, подлежащих представлению в Межгосударственный информационный банк государств-участников Содружества Независимых Государств

8. Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтаған кезде танылған адамның дактилоскопиялық карталары Комитеттің аумақтық органның картотекасынан алып тастауға жатады. Алынған дактилоскопиялық карталардың, тану хаттамаларының көшірмелері Комитетке жіберіледі.
9. Тоқсан бес жасқа жетуіне байланысты, дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастағаннан кейін, дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастағаннан кейін бір жыл өткен мәліметтер АДЦЖ жоюға жатады.
10. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың есепке алу құжаттары жалпы картотекалық массивте әліпбилік тәртіпте сақталады.
11. Сотталғандар (күзетпен қамауға алынған) жөніндегі хабарламалар қағаз жеткізгіште тегі бойынша есепке алу бөлімшелерінде келіп түскен күнінен бастап бір жыл сақталады.
Бір жыл сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін сотталған (күзетпен қамауға алынған) туралы қағаз жеткізгіштегі хабарлама жоюға жататын, мәтінді қалпына келтіру мүмкіндігін болдырмайтын құжаттардың тізбесін және жою тәсілін қамтитын жою туралы акт жасай отырып, бөлім бастығының және жауапты қызметкерлердің қатысуымен комиссиялық түрде (кемінде үш адам) жойылады.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
12-қосымша
нысан
20___ жылғы "____"____________ бастап "____"____________ дейінгі аралықта ақпараттық есепке алу құжаттары Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттық банкіне жіберілетін адамдардың тізімі
Реттік №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған жылы
Күзетпен қамауға алынған күні
Дактилоскопиялық формуласы
Дактилоскопиялық карталардың және әліпбилік есепке алу карточкаларының саны
тергеу изоляторлар-дың сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаны жіберген күні және шығыс №
сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламаның ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органына келіп түскен күні және кіріс №
Бастық ___________________________________________________________________
ҚР БП ҚСжАЕАК-нің аумақтық органның атауы, қолы, тегі
Ескерту: тізімге есепті кезеңдегі жазасын өтейтін жерге кеткен барлық сотталған адамдар (транзитпен өтетіндерден басқа) кіреді.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және тартылатын
адамдарды арнайы есепке алуды
және ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдарды дактилоскопиялық
есепке алуды жүргізу, пайдалану
және сақтау қағидаларына
13-қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне ұсынуға жататын ақпараттық есепке алу құжаттарының тізбесі

Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Направлению в МИБ подлежат ИУД в отношении граждан Республики Казахстан, осужденных за совершение уголовных правонарушений, предусмотренных следующими статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан:
1) статья 99 (Убийство);
2) статья 101 части 1, 2 (Убийство, совершенное в состоянии аффекта);
3) статья 105 часть 3 (Доведение до самоубийства, склонение к совершению самоубийства или содействие совершению самоубийства);
4) статья 106 (Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью);
5) статья 110 часть 2 (Истязание);
6) статья 116 части 2, 3 (Принуждение к изъятию или незаконное изъятие органов и тканей человека);
7) статья 118 часть 3 (Заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
8) статья 120 части 2, 3, 3-1, 3-2, 4 (Изнасилование);
9) статья 121 части 2, 3, 3-1, 3-2, 4 (Насильственные действия сексуального характера);
10) статья 121-1 (Приставание сексуального характера к лицам, не достигшим шестнадцатилетнего возраста);
11) статья 122 части 2, 3, 4 (Половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, заведомо не достигшим шестнадцатилетнего возраста, а равно получение услуги проституции, иной услуги сексуального характера, оказываемой заведомо несовершеннолетним лицом);
12) статья 123 часть 2 (Понуждение к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или иным действиям сексуального характера);
13) статья 124 (Развращение лиц, не достигших шестнадцатилетнего возраста);
14) статья 125 (Похищение человека);
15) статья 126 часть 3 (Незаконное лишение свободы);
16) статья 128 части 2, 3, 4 (Торговля людьми);
17) статья 132 (Вовлечение несовершеннолетнего в совершение уголовных правонарушений);
18) статья 133 часть 3 (Вовлечение несовершеннолетнего в совершение антиобщественных действий);
19) статья 134 части 2, 3, 4 (Вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией, оказание иных услуг сексуального характера);
20) статья 135 (Торговля несовершеннолетними);
21) статья 136 (Подмена ребенка);
22) статья 143 часть 3 (Незаконный вывоз несовершеннолетнего лица за пределы Республики Казахстан);
23) статья 146 части 2, 3, 4 (Жестокое, бесчеловечное или унижающее достоинство обращение, пытки);
24) статья 157 часть 2 (Принуждение к участию в забастовке или к отказу от участия в забастовке);
25) статья 160 (Планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны);

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. МАБ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің мынадай баптарымен көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін сотталған адамдарға қатысты АЕҚ жіберілуге жатады:
1) 99-бап (адам өлтіру);
2) 101-баптың 1, 2-бөліктері (аффект жағдайында жасалған адам өлтіру);
3) 105-баптың 3-бөлігі (өзін-өзі өлтіруге дейін жеткізу, өзін-өзі өлтіруге көндіру немесе өзін-өзі өлтіруге ықпал ету);
4) 106-баптың 1, 2, 3-бөліктері (денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру);
5) 110-баптың 2-бөлігі (қинау);
6) 116-баптың 2, 3-бөліктері (адамның ағзалары мен тіндерін алып қоюға мәжбүрлеу немесе заңсыз алып қою);
7) 118-баптың 3-бөлігі (адамның иммун тапшылығы вирусын (АИТВ) жұқтыру);
8) 120-баптың 2, 3, 3-1, 3-2, 4-бөліктері (зорлау);
9) 121-баптың 2, 3, 3-1, 3-2, 4-бөліктері (сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттері);
10) 121-1-бап (он алты жасқа толмаған адамдарға сексуалдық сипатта тиісу);
11) 122-баптың 2, 3, 4-бөліктері (Көрінеу он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерді жасау, сол сияқты көрінеу кәмелетке толмаған адам көрсететін жезөкшелік қызметті, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметті алу);
12) 123-баптың 2-бөлігі (жыныстық қатынас жасауға, еркек пен еркектің жыныстық қатынас жасауына, әйел мен әйелдің жыныстық қатынас жасауына немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерге мәжбүр ету);
13) 124-бап (он алты жасқа толмаған адамдарды азғындық жолға түсіру);
14) 125-бап (адамды ұрлау);
15) 126-баптың 3-бөлігі (бас бостандығынан заңсыз айыру);
16) 128-баптың 2, 3, 4-бөліктері (адам саудасы);
17) 132-бап (кәмелетке толмаған адамды қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға тарту);
18) 133-баптың 3-бөлігі (кәмелетке толмаған адамды қоғамға жат әрекеттер жасауға тарту);
19) 134-баптың 2, 3, 4-бөліктері (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге тарту);
20) 135-бап (кәмелетке толмағандар саудасы);
21) 136-бап (баланы ауыстыру);
22) 143-баптың 3-бөлігі (кәмелетке толмаған адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге заңсыз әкету);
23) 146-баптың 2, 3, 4-бөліктері (қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе қадір-қасиетті қорлайтын қарым-қатынас, азаптаулар);
24) 157-баптың 2-бөлігі (ереуілге қатысуға немесе ереуілге қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу);
25) 160-бап (басқыншылық соғысты жоспарлау, дайындау, тұтандыру немесе жүргізу);

26) статья 161 часть 2 (Пропаганда или публичные призывы к развязыванию агрессивной войны);
27) статья 162 (Производство, приобретение или сбыт оружия массового уничтожения);
28) статья 163 (Применение запрещенных средств и методов ведения войны);
29) статья 166 (Бездействие либо дача преступного приказа во время вооруженного конфликта);
30) статья 168 (Геноцид);
31) статья 170 (Наемничество);
32) статья 171 (Создание баз (лагерей) подготовки наемников);
33) статья 172 (Участие в иностранных вооруженных конфликтах);
34) статья 173 (Нападение на лиц или организации, пользующихся международной защитой);
35) статья 174 (Разжигание социальной, национальной, родовой, расовой, сословной или религиозной розни);
36) статья 175 (Государственная измена);
37) статья 176 (Шпионаж);
38) статья 179 (Пропаганда или публичные призывы к захвату или удержанию власти, а равно захват или удержание власти либо насильственное изменение конституционного строя Республики Казахстан);
39) статья 180 (Сепаратистская деятельность);
40) статья 181 (Вооруженный мятеж);
41) статья 182 (Создание, руководство экстремистской группой или участие в ее деятельности);
42) статья 184 (Диверсия);
43) статья 185 часть 3 (Незаконное собирание, распространение, разглашение государственных секретов);
44) статья 188 части 3, 4 (Кража);
45) статья 188-1 (Скотокрадство);
46) статья 190 части 2, 3, 4 (Мошенничество);
47) статья 191 части 2, 3, 4 (Грабеж);
48) статья 192 (Разбой);
49) статья 193 (Хищение предметов, имеющих особую ценность);
50) статья 194 части 2, 3, 4 (Вымогательство);
51) статья 200 части 3, 4 (Неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения);
52) статья 202 части 2, 3 (Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества);
53) статья 203 (Умышленные уничтожение, вывоз или повреждение предметов, имеющих особую ценность);
54) статья 210 части 2, 3 (Создание, использование или распространение вредоносных компьютерных программ и программных продуктов);
55) статья 211 часть 3 (Неправомерное распространение электронных информационных ресурсов ограниченного доступа);
56) статья 218 части 2, 3 (Легализация (отмывание) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем);
57) статья 231 (Изготовление, хранение, перемещение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг);
58) статья 232 (Изготовление или сбыт поддельных платежных карточек и иных платежных и расчетных документов);
59) статья 233-1 (Транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти, приобретенных без документов, подтверждающих законность их происхождения);

26) 161-баптың 2-бөлігі (басқыншылық соғысты тұтандыруға насихат жүргізу немесе жария түрде шақыру);
27) 162-бап (жаппай жою қаруын өндіру, иемдену немесе өткізу);
28) 163-бап (соғыс жүргізудің тыйым салынған құралдары мен әдістерін қолдану);
29) 166-бап (қарулы қақтығыс уақытындағы әрекетсіздік не қылмыстық бұйрық беру);
30) 168-бап (геноцид);
31) 170-бап (жалдамалылық);
32) 171-бап (жалдамалыларды дайындайтын базалар (лагерьлер) құру);
33) 172-бап (шетелдік қарулы қақтығыстарға қатысу);
34) 173-бап (халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау);
35) 174-бап (әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық немесе дiни алауыздықты қоздыру);
36) 175-бап (мемлекетке опасыздық жасау);
37) 176-бап (тыңшылық);
38) 179-бап (Билікті басып алуды немесе ұстап тұруды насихаттау немесе оған жария түрде шақыру, сол сияқты билікті басып алу немесе ұстап тұру не Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгерту);
39) 180-бап (сепаратистік әрекет);
40) 181-бап (қарулы бүлік);
41) 182-бап (экстремистік топ құру, оған басшылық ету немесе оның әрекетіне қатысу);
42) 184-бап (диверсия);
43) 185-баптың 3-бөлігі (мемлекеттік құпияларды заңсыз жинау, тарату, жария ету);
44) 188-баптың 3, 4-бөліктері (ұрлық);
45) 188-1-бап (мал ұрлау);
46) 190-баптың 2, 3, 4-бөліктері (алаяқтық);
47) 191-баптың 2, 3, 4-бөліктері (тонау);
48) 192-бап (қарақшылық);
49) 193-бап (ерекше құндылығы бар заттарды жымқыру);
50) 194-баптың 2, 3, 4-бөліктері (қорқытып алу);
51) 200-баптың 3, 4-бөліктері (автомобильді немесе өзге де көлік құралын жымқыру мақсатынсыз құқыққа сыйымсыз иеленіп алу);
52) 202-баптың 2, 3-бөліктері (бөтеннің мүлкін қасақана жою немесе бүлдіру);
53) 203-бап (ерекше құндылығы бар заттарды қасақана жою, әкету немесе бүлдіру);
54) 210-баптың 2, 3-бөліктері (зиян келтіретін компьютерлік бағдарламалар мен бағдарламалық өнімдерді жасау, пайдалану немесе тарату);
55) 211-бап 3-бөлігі (қолжетімділігі шектелген электрондық ақпараттық ресурстарды құқыққа сыйымсыз тарату);
56) 218-баптың 2, 3-бөліктері (қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыру (жылыстату));
57) 231-бап (жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау, сақтау, алып өту немесе өткізу);
58) 232-бап (жалған төлем карточкалары мен өзге де төлем және есеп айырысу құжаттарын жасау немесе өткізу);
59) 233-1-бап. (Шығарылуының заңдылығын растайтын құжаттарсыз алынған мұнай мен мұнай өнiмдерiн тасымалдау, иемдену, өткiзу, сақтау, сондай-ақ мұнайды қайта өңдеу);

60) статья 234 (Экономическая контрабанда);
61) статья 242 (Представление заведомо ложных сведений о банковских операциях);
62) статья 255 (Акт терроризма);
63) статья 256 (Пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма);
64) статья 257 (Создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности);
65) статья 258 (Финансирование террористической или экстремистской деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму);
66) статья 259 (Вербовка или подготовка либо вооружение лиц в целях организации террористической либо экстремистской деятельности);
67) статья 260 (Прохождение террористической или экстремистской подготовки);
68) статья 261 (Захват заложника);
69) статья 262 (Создание и руководство организованной группой, преступной организацией, а равно участие в них);
70) статья 263 (Создание и руководство преступным сообществом, а равно участие в нем);
71) статья 264 (Создание и руководство транснациональной организованной группой, транснациональной преступной организацией, а равно участие в них);
72) статья 265 (Создание и руководство транснациональным преступным сообществом, а равно участие в нем);
73) статья 266 (Финансирование деятельности преступной группы, а равно хранение, распределение имущества, разработка каналов финансирования);
74) статья 267 (Организация незаконного военизированного формирования);
75) статья 268 (Бандитизм);
76) статья 269 (Нападение на здания, сооружения, средства сообщения и связи или их захват);
77) статья 269-1 (Незаконное проникновение на охраняемый объект);
78) статья 270 (Угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава);
79) статья 271 (Пиратство);
80) статья 272 (Массовые беспорядки);
81) статья 273 (Заведомо ложное сообщение об акте терроризма);
82) статья 281 части 2, 3 (Нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах);
83) статья 282 части 2, 3 (Нарушение правил безопасности при осуществлении космической деятельности);
84) статья 283 части 2, 3 (Незаконное обращение с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами, а также патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания);
85) статья 284 части 2, 3 (Хищение либо вымогательство радиоактивных веществ, радиоактивных отходов, ядерных материалов, а также патогенных биологических агентов, вызывающих особо опасные инфекционные заболевания);
86) статья 285 (Нарушение правил обращения с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами или требований по обращению с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания);

60) 234-бап (экономикалық контрабанда);
61) 242-бап (банк операциялары туралы көрінеу жалған мәліметтер ұсыну);
62) 255-бап (терроризм актісі);
63) 256-бап (терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақыру);
64) 257-бап (террористік топ құру, оған басшылық ету және оның әрекетіне қатысу);
65) 258-бап (террористік немесе экстремистік әрекетті қаржыландыру және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілік);
66) 259-бап (террористік не экстремистік әрекетті ұйымдастыру мақсатында адамдарды азғырып көндіру немесе даярлау не қаруландыру);
67) 260-бап (террористік немесе экстремистік даярлықтан өту);
68) 261-бап (адамды кепілге алу);
69) 262-бап (ұйымдасқан топ, қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
70) 263-бап (қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
71) 264-бап (трансұлттық ұйымдасқан топ, трансұлттық қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
72) 265-бап (трансұлттық қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
73) 266-бап (қылмыстық топтың әрекетін қаржыландыру, сол сияқты мүлікті сақтау, бөлу, қаржыландыру арналарын әзірлеу);
74) 267-бап (заңсыз әскерилендірілген құралымды ұйымдастыру);
75) 268-бап (бандитизм);
76) 269-бап (ғимараттарға, құрылыстарға, қатынас және байланыс құралдарына шабуыл жасау немесе оларды басып алу);
77) 269-1-бап (күзетілетін объектіге заңсыз кіру);
78) 270-бап (әуе немесе су кемесін не жылжымалы теміржол составын айдап әкету, сол сияқты басып алу);
79) 271-бап (теңіз қарақшылығы);
80) 272-бап (жаппай тәртіпсіздік);
81) 273-бап (терроризм актiсi туралы көрiнеу жалған хабарлау);
82) 281-баптың 2, 3-бөліктері (жарылыс қаупі бар объектілерде қауіпсіздік қағидаларын бұзу);
83) 282-баптың 2, 3-бөліктері (ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік қағидаларын бұзу);
84) 283-баптың 2, 3-бөліктері (радиоактивті заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен заңсыз жұмыс істеу);
85) 284-баптың 2, 3-бөліктері (радиоактивтi заттарды, радиоактивті қалдықтарды, ядролық материалдарды, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттерді жымқыру не қорқытып алу);
86) 285-бап (радиоактивтi заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен жұмыс iстеу қағидаларын немесе аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі талаптарды бұзу);

87) статья 286 части 2, 3, 4 (Контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено);
88) статья 287 части 2, 3, 4, 5 (Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств);
89) статья 288 части 2, 3 (Незаконное изготовление оружия);
90) статья 289 (Небрежное хранение огнестрельного оружия);
91) статья 290 часть 2 (Ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств);
92) статья 293 часть 3 (Хулиганство);
93) статья 294 (Вандализм);
94) статья 296 (Незаконное обращение с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами без цели сбыта);
95) статья 297 части 2, 3, 4 (Незаконные приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов);
96) статья 297-1 (Незаконные изготовление, переработка, производство в целях сбыта наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов);
97) статья 308 части 2, 3 (Вовлечение в занятие проституцией, оказание иных услуг сексуального характера);
98) статья 309 части 2, 3 (Организация или содержание притонов для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера и сводничество);
99) статья 312 (Изготовление и оборот материалов или предметов с порнографическими изображениями несовершеннолетних либо их привлечение для участия в зрелищных мероприятиях порнографического характера);
100) статья 313 (Незаконное распространение произведений, пропагандирующих культ жестокости и насилия);
101) статья 313-1 (Пропаганда самоубийства);
102) статья 360 часть 2 (Нарушение правил международных полетов);
103) статья 392 часть 2 (Умышленное незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан);
104) статья 402 (Действия, провоцирующие к продолжению участия в забастовке, признанной судом незаконной);
2. В отношении иностранцев и лиц без гражданства, осужденных и привлеченных к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Республики Казахстан, независимо от квалификации статьи, подлежат направлению ИУД в МИБ.
Приложение 14
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
__________________________________________________________________
наименование территориального органа КПСиСУ ГП РК
Сведения о гражданах, обратившихся в органы внутренних дел по вопросу
обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных
данных (фамилии, имени, отчества (при его наличии), национальности, даты и места
рождения)
№ п/п
Наименование органа внутренних дел
Ф.И.О.(при его наличии), дата рождения, место рождения гражданина, обратившегося по перемене установочных данных, индивидуальный идентификационный номер

87) 286-баптың 2, 3, 4-бөліктері (айналыстан алып қойылған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы);
88) 287-баптың 2, 3, 4, 5-бөліктері (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды және жарылыс құрылғыларын заңсыз иемдену, беру, өткізу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру);
89) 288-баптың 2, 3-бөліктері (қаруды заңсыз жасау);
90) 289-бап (атыс қаруын ұқыпсыз сақтау);
91) 290-баптың 2-бөлігі (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды немесе жарылыс құрылғыларын күзету жөніндегі міндеттерді тиісінше орындамау);
92) 293-баптың 3-бөлігі (бұзақылық);
93) 294-бап (вандализм);
94) 296-бап (есірткі, психотроптық заттармен, сол тектестермен өткізу мақсатынсыз заңсыз жұмыс істеу);
95) 297-баптың 2, 3, 4-бөліктері (есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді өткізу мақсатында заңсыз иемдену, сақтау, тасымалдау, оларды жөнелту не өткізу);
96) 297-1-бап (Есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді өткізу мақсатында заңсыз дайындау, қайта өңдеу, өндіру);
97) 308-баптың 2, 3-бөліктері (жезөкшелікпен айналысуға тарту сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге);
98) 309-баптың 2, 3-бөліктері (жезөкшелiкпен айналысуға, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге арналған притондар ұйымдастыру немесе оларды ұстау және жеңгетайлық);
99) 312-бап (кәмелетке толмағандардың порнографиялық бейнелері бар материалдарды немесе заттарды дайындау және олардың айналымы не оларды порнографиялық сипаттағы ойын-сауық іс-шараларына қатысу үшін тарту);
100) 313-бап (қатыгездік пен күш қолдануға бас ұруды насихаттайтын туындыларды заңсыз тарату);
101) 313-1-бап (өзін-өзі өлтіруді насихаттау);
102) 360-баптың 2-бөлігі (халықаралық ұшу қағидаларын бұзу);
103) 392-баптың 2-бөлігі (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қасақана заңсыз кесіп өту);
104) 402-бап (сот заңсыз деп таныған ереуілге қатысуды жалғастыруға арандататын әрекеттер);
2. Баптың саралануына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында сотталған және айыпталушы ретінде қылмыстық жауаптылыққа тартылған шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты АЕҚ-ны МАБ-қа жіберуге жатады.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
14-қосымша
нысан
__________________________________________________________________ ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органның атауы
Анықтамалық деректерінің (тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), ұлтын, туған күнін мен жерін) ауысу себебімен жеке басты куәландыратын құжаттарды алмастыру мәселесі бойынша ішкі істер органдарына жүгінген азаматтар туралы мәліметтер
р немесе с
Ішкі істер органының атауы
Анықтамалық деректерінің ауысуы себебінен жүгінген азаматтың Т.А.Ә (ол болған кезде), туған күні, туған жері, жеке сәйкестендіру нөмірі

Ф.И.О.(при его наличии), национальность, дата рождения, пол, место рождения, гражданина (в графах 4 и 5 заполняются только установочные данные подлежащие перемене)
Номер заявления ф-1 на выдачу удостоверения личности, паспорта и дата подачи
1
2
3
4
5
6
Начальник _____________________________________________________
(печать органа, должность, фамилия, подпись)
Ф-1 – форма формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме
удостоверения беженца) согласно приложению 1 к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил
оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра
для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)"
(зарегистрированного в Реестре регистрации нормативных правовых актов за № 13911)
Примечание ИЗПИ!

Азаматтың Т.А.Ә (ол болған кезде), ұлты, туған күні, жынысы, туған жері (4 және 5-бағандарда ауыстыруға жататын анықтамалық деректері толтырылады)
Жеке куәлік, төлқұжат беруге ф-1 арыздың нөмірі және беру күні
1
2
3
4
5
6
Бастық _____________________________________________________
(органның мөрі, лауазымы, тегі, қолы)
Ф-1 – "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) 1-қосышасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындау үшін формулярдың нысаны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 15 предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.05.2026 № 83 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 15
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Руководство пользователя для получения сведений на физическое лицо в электронном формате
1. Термины и определения:
1) информационный сервис для государственных органов – автоматизированная информационная система (внутренний веб-портал) Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитета), предназначенная для получения государственными органами данных о наличии/отсутствии сведений по учетам Комитета на физическое лицо (далее – Информационный сервис);
2) пользователь – сотрудник (работник) государственного органа, работающий с Информационным сервисом;
3) WEB-Браузер - программное обеспечение для просмотра веб-страниц (их обработки, вывода и перехода от одной страницы к другой).
2. Обязательным условием получения данных на физическое лицо посредством Информационного сервиса является наличие логина и пароля пользователя.
3. Для получения логина и пароля пользователю необходимо самостоятельно зарегистрироваться в Информационном сервисе по следующим адресам: https://10.61.209.21/jetspeed, https://10.1.27.4/jetspeed, https://10.2.1.141/jetspeed.
4. После запуска системы откроется стартовая страница, где в правой верхней части необходимо ввести логин и пароль пользователя для авторизации.
5. После авторизации на портале откроется страница, где в левом навигационном меню необходимо выбрать "Требование на физическое лицо".
На правой части поля отобразится список уже сформированных запросов, и кнопка <Сформировать запрос>.
Для запроса сведений на лицо необходимо нажать кнопку <Сформировать запрос> и, заполнив все поля, отмеченные *.
Нажать <Отправить запрос>. Подтвердить отправление запроса на обработку, нажав <ОК> или <Отмена> для отмены запроса.
6. Все отправленные запросы можно увидеть в списке сформированных запросов. После получения ответа на запрос поле "Уникальный номер запроса" становится активным. Для открытия документа о сведениях запроса на лицо, необходимо перейти по ссылке. Откроется документ в формате .pdf с возможностью сохранения или печати.

15-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Бас Прокурорының 30.05.2026 № 83 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
15-қосымша
Жеке тұлғаға электрондық нысанда мәлімет алу үшін пайдаланушының нұсқаулығы
1. Терминдер және анықтамалар:
1) мемлекеттік органдар үшін ақпараттық сервис – мемлекеттік органдармен жеке тұлғаға қатысты Комитеттің есепке алуы бойынша соттылықтың болуы немесе болмауы туралы деректерді алуы үшін арналған Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (ішкі веб-портал) (бұдан әрі – Ақпараттық сервис);
2) пайдаланушы – Ақпараттық сервиспен жұмыс жасайтын мемлекеттік органның қызметкері (жұмыскері);
3) WEB-браузер – веб-парақтарды қарау үшін бағдарламалық қамтамасыз ету (оларды өңдеу, бір парағынан екіншісіне шығару және ауыстыру).
2. Ақпараттық сервис арқылы жеке тұлғаға деректерді алудың міндетті шарты пайдаланушының логині мен құпия сөзінің болуы табылады.
3. Логин мен құпия сөзін алу үшін пайдаланушы дербес түрде Ақпараттық сервисте мынадай мекенжайлар бойынша тіркелуі қажет: https://10.61.209.21/jetspeed, https://10.1.27.4/jetspeed, https://10.2.1.141/jetspeed.
4. Жүйе қосылғаннан кейін бастапқы парақ ашылады, онда жоғарғы оң жақ бөлігіне авторизациялау үшін пайдаланушының логині және құпия сөзін енгізу қажет.
5. Авторизациядан кейін порталда парақ ашылады, онда сол жақтағы навигация мәзірінен "Жеке тұлғаға талапты" таңдау қажет.
Адамға қатысты мәліметтерге сұрау салу үшін <Сұрауды қалыптастыру> түймесін басу қажет және * белгісімен белгіленген барлық жолдарды толтыру керек.
Жолдың оң жақ бөлігінде қалыптасқан сұрау салулардың тізімі және <Сұрау салуды қалыптастыру> түймесі шығады.
<Сұрауды жіберу> басу керек. Сұрау салуды өңдеуге жібергенін растау үшін <ОК> немесе сұрау салуды кері қайтару үшін <Кері қайтару> түймесін басу керек.
6. Барлық жіберілген сұрау салуладрды қалыптастырылған сұрау салулар тізімінен көруге болады. Сұрау салуға жауап алғаннан кейін "Сұрау салудың бірегей нөмірі" жолы белсенді болады. Адамға арналған сұрау салудың мәліметтері туралы құжатты ашу үшін сілтемеге көшу керек. Құжат pdf форматында сақтау немесе басып шығару мүмкіндігімен ашылады.

7. Для завершения работы необходимо закрыть браузер.
Приложение 16
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Требование
"___"_________20___года                         № ___________________
__________________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)
Для физического лица:
1. Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Отчество (при его наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
4. Дата рождения: |__|__| |__|__| |__|__|__|__| число месяц год
5. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
6. Место рождения: ________________________________________________________
(область, район)
__________________________________________________________________________
(населенный пункт)
Для юридического лица:
7. Бизнес идентификационный номер (БИН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__
8. Наименование: __________________________________________________________
(без сокращений)
__________________________________________________________________________
9. Адрес: __________________________________________________________________
(населенный пункт, район, область)
10. Чем вызвана проверка ____________________________________________________
11. Орган инициатор: ________________________________________________________
12. Исполнитель органа: ______________________________________________________
(должность, фамилия)
13. Руководитель органа: _____________________________________________________
(подпись руководителя органа, фамилия)
____________________________________________________________ место печати
14. Адрес органа-отправителя: ________________________________________________
(индекс, населенный пункт, район, область)
_________________________________________________________________________
Примечание:
Сведения специальных учетов Комитета по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются инициатором запроса в
соответствии с действующим законодательством, в том числе в соответствии со статьей 61
Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и статьями 79, 89
Уголовного Кодекса Республики Казахстан.
Анкетные данные вносятся с документа, удостоверяющего личность.
Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет выдачу неверных сведений.
Подчистки и исправления не допускаются. Все реквизиты требования подлежат к
заполнению. При отсутствии фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, БИН в
соответствующем реквизите проставляется запись "не имеет".
Приложение 17
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Образцы штампов, проставляемых на требованиях
1.
2.
Приложение 18
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Экземпляр № ____
Справка №_____ о привлечении к уголовной ответственности, осуждении,
задержании за бродяжничество (ненужное зачеркнуть)
Фамилия_____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Родился "___"__________________года
Место рождения ______________________________________________________
(деревня, село, район, город, область, край, страна)
____________________________________________________________________
Дактилоскопическая формула __________________________________________
Установлено, что он (она) ______________________________________________
(в хронологическом порядке указать сведения
____________________________________________________________________
под какими анкетными данными, когда, каким судом осужден
____________________________________________________________________
(каким органом задержан), содержание процессуального решения, где
____________________________________________________________________
отбывал наказание (содержался), основание и дата освобождения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Справку составил _____________________________________________________
(должность сотрудника территориального органа КПСиСУ ГП РК, подпись и фамилия)
"____"_____________20___года
(размер 150 х 210)
Приложение 19
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Экземпляр №
Протокол установления личности неопознанного трупа №________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дактилоскопическая формула ______________________________________________________
Установлено, что он (она) _________________________________________________________
(в хронологическом порядке указать сведения –
________________________________________________________________________________
под какими анкетными данными, когда, каким судом осужден (каким органом
________________________________________________________________________________
задержан), содержание процессуального решения, где отбывал наказание
________________________________________________________________________________
(содержался), основание и дата освобождения)
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Протокол составил _______________________________________________________________
(должность, подпись и фамилия) "___"__________ 20__года.
(размер 150х210)
Приложение 20
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
Сведения о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение
правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, подлежащих публикации
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Дата рождения
пол
Фактическое место жительство
скрин карты лиц и приблизительная точка
x
y
Приложение 21
к Правилам ведения, использования
и хранения специальных учетов
лиц, совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных и
привлекаемых к уголовной
ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель ____________________ ________________________________
наименование медучреждения
________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
"___" _______________ 20 _года
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник ________________________
__________________________________
наименование территориального органа
КПСиСУ ГП РК
___________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
"___" _______________ 20 _года
Акт сверки по сведениям, перечисленным в пункте 103 Правил ведения,
использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения,
привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического
учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц
за период с _____________ по____________ ___ 20 _ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
Дата постановки
Дата снятия
Адрес убытия
Примечание
Составил:
сотрудник медучреждения
______________________________________
______________________________________
Составил:
сотрудник территориального органа КПСиСУ ГП РК
__________________________________________
__________________________________________

7. Жұмысты аяқтау үшін браузерді жабу керек.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
16-қосымша
нысан
Талап
"___"_________20___жыл                               № ___________________
_________________________________________________________________________
(талап жіберілген органның атауы)
Жеке тұлға үшін:
1. Тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Әкесінің аты (ол болған кезде) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
4. Туған жылы: |__|__| |__|__| |__|__|__|__| күні айы жылы
5. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
6. Туған жері: ______________________________________________________________
(облыс, аудан)
__________________________________________________________________________
(елді мекен)
Заңды тұлға үшін:
7. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__
8. Атауы: __________________________________________________________________
(қысқартусыз)
__________________________________________________________________________
9. Мекенжайы: _____________________________________________________________
(населенный пункт, район, область)
10. Тексерудің себебі ________________________________________________________
11. Бастамашы орган: _______________________________________________________
12. Орындаушы орган: ______________________________________________________
(лауазымы, тегі)
13. Руководитель органа: ____________________________________________________
(орган басшысының қолы, тегі)
____________________________________________________________ мөр орны
14. Жіберуші органның мекенжайы: ___________________________________________
(индекс, елді мекен, аудан, облыс)
__________________________________________________________________________
Ескерту:
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің арнайы есепке алу мәліметтерін сұрау салудың бастамашы қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 61-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79, 89-баптарына сәйкес қолданады.
Сауалнамалық деректер жеке басты растайтын құжаттың негізінде толтырылады. Тексерілуші адамның сауалнамалық деректерін бұрмалап көрсету дұрыс емес мәліметтерді беруге әкеліп соқтырады. Тазартуға және түзетуге жол берілмейді. Талаптың барлық деректемелері толтырылуы керек. Адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), ЖСН, БСН болмаған кезде тиісті деректемеде "жоқ" жазбасы қойылады.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
17-қосымша
Талаптарға қойылатын мөртаңбалардың үлгілері
1.
2.
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
18-қосымша
нысан
№ данасы ____
Қылмыстық жауаптылыққа тартылғаны, соттылығы туралы, қаңғыбастығы үшін ұсталғаны (қажет еместігін сызып тастау) туралы анықтама №_____
Тегі _________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған кезде) __________________________________________
"___"__________________жылы туған
Туған жері ___________________________________________________________
(ауыл, аудан, қала, облыс, өлке, елі)
____________________________________________________________________
Дактилоскопиялық формула ___________________________________________
Ол _________________________________________________________________
(хронологиялық тәртіпте мәліметтер көрсетілсін
____________________________________________________________________
қандай сауалнамалық деректермен, қашан, қай сот соттады
____________________________________________________________________
(қандай орган ұстады), процестік шешімнің мазмұны, жазасын
____________________________________________________________________
қайда өтеді (ұсталды), босату негізі және күні)
____________________________________________________________________
_________________________________________________________ анықталды
Анықтаманы_________________________________________________________
__________________________________________________________ құрастырды
(ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органы қызметкерінің лауазымы, қолы мен тегі)
20___жылғы "____"_____________
(мөлшері 150 х 210)
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
19-қосымша
нысан
№ данасы
Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау хаттамасы №________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Дактилоскопиялық формула _______________________________________________
Ол______________________________________________________________________
(хронологиялық тәртіпте мәліметтер көрсетілсін –
_______________________________________________________________________
қандай сауалнамалық деректермен, қашан, қай сот соттады
_______________________________________________________________________
(қандай орган ұстады), процестік шешімнің мазмұны, жазасын қайда өтеді
_______________________________________________________________________
(ұсталды), босату негізі мен күні)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_____________________________________________________________ анықталды.
Хаттаманы құрастырды ___________________________________________________
(лауазымы, қолы және тегі)
"___"__________ 20__ жылы.
(мөлшері 150х210)
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
20-қосымша
нысан
Жариялауға жататын кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтер
Тегі
Аты
Әкесінің аты(ол болған кезде)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туған жылы
Жынысы
Нақты тұрғылықты жері
Адамдар картасының скрині және жуық жердегі орны
X
Y
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
21-қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
________________________________
медициналық мекеменің атауы
___________________________ басшысы
________________________________
Т.А.Ә. (ол болған кезде)
20 _жылғы "___" _______________
"БЕКІТЕМІН"
________________________________________
ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органының атауы
______________________________ бастығы
___________________________________
Т.А.Ә. (ол болған кезде)
20 _жылғы "___" _______________
Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларының 103-тармағында көрсетілген мәліметтер бойынша тексеріп салыстыру актісі 20___ жылдың _________ бастап _________ кезеңі аралығында
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде),
туған жылы
Қойылған уақыты
Алып тасталынған уақыты
Кеткен мекенжайы
Ескертпе
Құрастырды:
медициналық мекеменің қызметкері
___________________________
___________________
Құрастырды:
ҚР БП ҚСжАЕК-нің аумақтық органының қызметкері
____________________________________
_______