Об утверждении Правил легализации документов
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2017 года № 16116.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и с пунктом 62 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила легализации документов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра иностранных дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Управление юридической экспертизы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений о выполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
М. Тлеуберди
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576
Правила легализации документов

Құжаттарды заңдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 желтоқсанда № 16116 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Консулдық жарғысының 62-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Құжаттарды заңдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы Бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті:
1) осы бұйрықтың заңнамада көрсетілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Құқықтық сараптама басқармасына ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
М. Тілеуберді
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 11-1-2/576 бұйрығына
1-қосымша
Құжаттарды заңдастыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила легализации документов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 62 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 и определяют порядок легализации документов.
1-1. Настоящие Правила регулируют порядок оказания государственной услуги "Легализация документов" (далее – государственная услуга) в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Легализация документов представляет собой установление и засвидетельствование подлинности подписи должностного лица и печати на документах с целью использования их в другом государстве.
3. Легализация документов осуществляется:
1) на территории Республики Казахстан – Департаментом консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Департамент консульской службы);
2) за пределами Республики Казахстан – загранучреждениями Республики Казахстан (далее - загранучреждения).
4. Функции по легализации документов:
1) в Департаменте консульской службы возлагаются на уполномоченных сотрудников дипломатической службы (далее – уполномоченный сотрудник);
2) в загранучреждениях – на консульские должностные лица (далее – консул).
5. Исключен приказом Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед ее законами. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
6-1. Легализации не подлежат:
1) документы без подписи и печати уполномоченного лица;
2) нотариально заверенные копии и переводы документов, если в исходном документе отсутствует подпись и печать уполномоченного лица;
3) электронные документы;
4) оригиналы документов, удостоверяющих личность, кроме свидетельства о рождении.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Құжаттарды заңдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысының 62-тармағына сәйкес әзірленді және құжаттарды заңдастыру тәртібін белгілейді.
1-1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10 – бабына сәйкес "Құжаттарды заңдастыру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін реттейді.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Құжаттарды заңдастыру құжаттарды басқа мемлекетте пайдалану мақсатында лауазымды адамның қойған қолы мен құжаттардағы мөрдің төлнұсқалығын белгілеу және куәландыру болып табылады.
3. Құжаттарды заңдастыруды:
1) Қазақстан Республикасының аумағында – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті (бұдан әрі – Консулдық қызмет департаменті);
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде – Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – шетелдегі мекемелері) жүзеге асырады.
4. Заңдастыру бойынша функциялар:
1) Консулдық қызмет департаментiнде дипломатиялық қызметтің уәкілетті қызметкерлеріне (бұдан әрi – уәкілетті қызметкер);
2) шетелдегі мекемелерде - консулдық лауазымды адамдарға (бұдан әрі – консул) жүктеледі.
5. Алып тасталды – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының заңдарынан басымдығы болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
6-1 Заңдастыруға жатпайтын құжаттар:
1) уәкілетті тұлғаның қолы мен мөрі жоқ құжаттар;
2) уәкілетті тұлғаның қолы мен мөрі бастапқы құжатында қойылмаған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері мен аудармалары;
3) электрондық құжаттар;
4) туу туралы куәліктен басқа, жеке басты куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары.
Ескерту. 1-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок легализации документов
7. Для совершения легализации документов физическое или юридическое лицо (далее - заявитель) подает в Департамент консульской службы или загранучреждение заявление в произвольной форме с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, предусмотренного приложением 1 к настоящим Правилам.
В заявлении в произвольной форме также дается письменное согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
К легализации принимаются подлинники документов, а также их нотариально заверенные копии.
Документы, выданные иностранными организациями и учреждениями, должны быть переведены на государственный или русский язык и заверены переводчиком или организацией, оказывающей переводческие услуги.
Документы, заверенные нотариусами Республики Казахстан и предназначенные для совершения действий за пределами Республики Казахстан, должны соответствовать требованиям, установленным главой 10 Правил по нотариальному делопроизводству, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7445).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При сдаче заявителем всех необходимых документов в Департамент консульской службы или загранучреждение подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии с указанием даты его получения, фамилии, имени, отчества (при его наличии) принявшего лица и времени приема пакета документов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Легализация документов осуществляется в течение 3 рабочих дней с момента подачи заявления, а в случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок может быть продлен не более чем на 30 календарных дней.

2-тарау. Құжаттарды заңдастыру тәртібі
7. Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші) құжаттарды заңдастыру үшін Консулдық қызмет департаментіне немесе шет елдегі мекемеге еркін нысанда жасалған өтінішке қоса осы Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды береді:
Cондай-ақ, еркін нысанда жасалған өтініште көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріне қол жеткізуге келісімі де беріледі.
Заңдастыруға құжаттардың тұпнұсқалары, сондай-ақ олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері қабылданады.
Шетелдік ұйымдар мен мекемелер берген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуы және оларды аудармашы немесе аударма қызметтерін көрсететін ұйым куәландыруы тиіс.
Қазақстан Республикасының нотариустары куәландырған және Қазақстан Республикасының тысқары жерлерде әрекет жасауға арналған құжаттар Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 тіркелді) бекітілген Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ереженің 10-тарауында бекітілген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасында қамтылған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтініш беруші Консулдық қызмет департаментіне немесе шетелдегі мекемеге барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде, қағаз жеткізгіштегі өтініштің көшірмесіндегі қабылдау күні, қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және құжаттар топтамасын қабылдаған уақыты көрсетілген белгі оның қабылданғанын растау болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Құжаттарды заңдастыру өтініш берілген күннен бастап 3 жұмыс күн ішінде жүзеге асырылады, ал қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, мерзім күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге дейін ұзартылуы мүмкін.

10. Департамент консульской службы осуществляет легализацию:
1) документов, исходящих от организаций и учреждений Республики Казахстан, нотариусов и лиц, уполномоченных на совершение действий по засвидетельствованию документов, предназначенных для предъявления за пределами Республики Казахстан;
2) документов, исходящих от иностранных организаций и учреждений, если они предварительно легализованы в дипломатическом представительстве или консульском учреждении иностранного государства происхождения документов, аккредитованном в Республике Казахстан;
3) документов, исходящих от иностранных организаций и учреждений, если они предварительно легализованы в дипломатическом представительстве или консульском учреждении иностранного государства, аккредитованного в Республике Казахстан, осуществляющее по совместительству представительство иностранного государства происхождения документов в Республике Казахстан.
11. Для осуществления легализации документов Департамент консульской службы использует имеющиеся образцы подписей и печатей:
1) должностных лиц государственных органов Республики Казахстан, нотариусов и лиц, уполномоченных на совершение действий по засвидетельствованию документов;
2) должностных лиц, уполномоченных на совершение легализации документов в иностранных дипломатических представительствах и консульских учреждениях, аккредитованных в Республике Казахстан.
В случае отсутствия соответствующих образцов подписей и печатей Департамент консульской службы направляет запрос в уполномоченный орган.
12. Уполномоченный сотрудник, убедившись, что представленный на легализацию документ соответствует настоящим Правилам, совершает легализацию документа посредством проставления легализационной надписи Департамента консульской службы на самом документе по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Консул принимает к легализации документы, исходящие от:
1) властей государства пребывания, если они предварительно легализованы в соответствии с законодательством государства пребывания;
2) иностранных организаций и учреждений, если они предварительно легализованы в дипломатическом представительстве или консульском учреждении иностранного государства, аккредитованного в государстве пребывания;
3) организаций и учреждений Республики Казахстан и предназначенных для предъявления за пределами Республики Казахстан.

10. Консулдық қызмет департаменті:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұсынылатын құжаттарды куәландыру бойынша әрекеттерді жасауға Қазақстан Республикасының уәкілетті ұйымдары мен мекемелерiнің, нотариустардың және тұлғалардың шығыс құжаттарын;
2) егер олар құжат шыққан шет мемлекеттің Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесiнде олар алдын ала заңдастырылған болса, шетелдiк ұйымдар мен мекемелердің шығыс құжаттарын;
3) егер олар құжат шыққан шет мемлекеттің Қазақстан Республикасында аккредиттелген және қоса атқаруы бойынша өкілдікті Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесiнде алдын ала заңдастырылған болса, шетелдiк ұйымдар мен мекемелердің шығыс құжаттарын заңдастырады.
11. Консулдық қызмет департаменті құжаттарды заңдастыруды жүзеге асыру үшін:
1) құжаттарды куәландыру бойынша әрекеттерді жасауға Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының лауазымды тұлғалары мен нотариустардың;
2) Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелерде құжаттарды заңдастыруға уәкілетті лауазымды тұлғалардың қолтаңбалары мен мөрлердiң үлгiлерiн пайдаланады.
Тиісті қолтаңба және мөр үлгілері болмаған жағдайда Консулдық қызмет департаменті құзыретті органға сұраныс жолдайды.
12. Заңдастыруға ұсынылған құжаттың осы Қағидаларға сәйкестігіне көз жеткiзген уәкілетті қызметкер осы Қағидалардың 2 қосымшасына сәйкес құжаттың өзіне Консулдық қызмет департаментінің заңдастыру жазбасын қою арқылы құжатты заңдастырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Консул заңдастыруға:
1) егер олар алдын ала болатын елінің заңнамасына сәйкес заңдастырылған болса, болатын мемлекеттің билеушілерінің;
2) егер олар болатын елінде аккредиттелген шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде заңдастырылған болса, шетелдік ұйымдар мен мекемелердің;
3) Қазақстан Республикасының ұйымдары мен мекемелерiнің және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұсынылуға арналған шығыс құжаттарын қабылдайды.

14. Для осуществления легализации документов консул использует имеющиеся образцы подписей и печатей:
1) должностных лиц властей государства пребывания, уполномоченных на совершение легализации документов, исходящих от организаций и учреждений государства пребывания;
2) должностных лиц, уполномоченных на совершение легализации в дипломатических представительствах и консульских учреждениях иностранных государств, аккредитованных в государстве пребывания.
В случае отсутствия соответствующих образцов подписей и печатей загранучреждение направляет запрос в уполномоченный орган.
15. При поступлении от отдельных граждан, организаций и учреждений на легализацию документов, составленных на территории Республики Казахстан, но не легализованных в Департаменте консульской службы, консул направляет такие документы в Департамент консульской службы для определения подлинности подписей и печатей на этих документах. При получении положительного ответа консул легализует такие документы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
16. В случаях, когда в порядке истребования документов из Республики Казахстан консулу поступили документы, составленные в Республике Казахстан, но не легализованные в Департаменте консульской службы, и если по законодательству государства пребывания требуется легализация таких документов, консул легализует их.
17. Консул, убедившись, что представленный на легализацию документ соответствует настоящим Правилам, совершает легализацию документа посредством проставления легализационной надписи загранучреждения на самом документе по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-1. В случае выявления основания для отказа в оказании государственной услуги услугодатель информирует услугополучателя в течение двух календарных дней о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель легализует представленный документ, либо отказывает в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Құжаттарды заңдастыруды жүзеге асыру үшін консул:
1) болатын мемлекетінің ұйымдары мен мекемелерінің шығыс құжаттарын заңдастыруға болатын мемлекетінің биліктегі уәкілетті лауазымды тұлғаларының;
2) болатын мемлекетінде аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің және консулдық мекемелерінің заңдастыруға уәкілетті лауазымды тұлғаларының қолтаңбалары мен мөр үлгілерін пайдаланады.
Тиісті қолтаңба және мөр үлгілері болмаған жағдайда шет елдегі мекеме құзыретті органға сұраныс жолдайды.
15. Жекелеген азаматтардан, ұйымдардан және мекемелерден Қазақстан Республикасының аумағында әзiрленген, бiрақ Консулдық қызмет департаментiнде заңдастырылмаған құжаттар келiп түскен кезде консул құжаттардағы қолтаңба мен мөрдің төлнұсқалығын анықтау мақсатында мұндай құжаттарды Консулдық қызмет департаментіне жiбереді. Оң жауап алынған жағдайда, консул аталған құжаттарды осы Қағидалармен көзделген тәртiпте заңдастырады.
16. Қазақстан Республикасынан құжат сұрату тәртiбi бойынша Қазақстан Республикасында әзiрленген, бiрақ Консулдық қызмет департаментiнде заңдастырылмаған құжаттар консулға келiп түскен жағдайларда және егер болатын мемлекеттiң заңнамасы бойынша мұндай құжаттарды заңдастыру талап етілсе, консул оларды заңдастырады.
17. Заңдастыруға ұсынылған құжаттың осы Қағидаларға сәйкестігіне көз жеткiзген консул осы Қағидалардың 3 қосымшасына сәйкес құжаттың өзіне шетелдегі мекеменің заңдастыру жазбасын қою арқылы құжатты заңдастырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негізі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға екі күнтізбелік күн ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша позициясын білдіруіне мүмкіндік беру үшін өткізілетін тыңдаудың уақыты, күні мен орны туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжатты заңдастырады немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Ескерту. 2-тарау 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Легализационная надпись совершается на самом документе, а в случаях отсутствия на документе места, на отдельном листе, скрепляемом с ним, с проставлением печати и подписи лица, совершившего легализацию документа.
Допускается совершение легализационной надписи мастичным штампом.
20. Департамент консульской службы и загранучреждения ведут реестры по учету документов, прошедших легализацию согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Уполномоченный сотрудник и консул обеспечивают внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. Министерство иностранных дел Республики Казахстан, в течение трех рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в загранучреждения Республики Казахстан и Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-1 в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

19. Заңдастыру жазбасы құжатқа, ал құжатта орын болмаған жағдайларда, ол жазба қоса тiркелетiн, заңдастыруды жасаған адамның мөрi мен қолы қойылған жеке парақта жасалады.
Заңдастыру жазбасын мастикалы мөртабанмен жасауға рұқсат етіледі.
20. Консулдық қызмет департаменті және шетелдегі мекемелер осы Қағидалардың 4 қосымшасына сәйкес заңдастырудан өткен құжаттарды есепке алу бойынша тізілімді жүргiзедi.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Уәкілетті қызметкер және консул мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 21-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-1.Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі осы Қағидаларға өзгерістер енгізілген және (немесе) толықтырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартып, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне және Бірыңғай байланыс-орталығына жолдайды.
Ескерту. 2-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шағымның қаралуын жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды шағым қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
легализации документов
Примечание ИЗПИ!
В перечень предусматривается изменение приказом Министра иностранных дел РК от 30.09.2025 № 11-1-4/577 (вводится в действие с 01.01.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Легализация документов"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 19.12.2022 № 11-1-4/705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Министерство иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
1) со дня сдачи физическим или юридическим лицом (далее – услугополучатель) пакета документов услугодателю – в течение трех рабочих дней, а в случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок может быть продлен не более чем на тридцать календарных дней, при этом о продлении сроков услугополучатель уведомляется в письменной форме;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди для сдачи пакета документов – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 10 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Легализация представленного документа, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируется, в соответствии с Кодексом Республики "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
С понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 09:00 до 17:30 часов.

Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 22-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құжаттарды заңдастыру
қағидаларына
1-қосымша
"Құжаттарды заңдастыру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 19.12.2022 № 11-1-4/705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап – үш жұмыс күн ішінде, ал қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, мерзім күнтізбелік отыз күнге ұзартылуы мүмкін. Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мерзімнін ұзартылғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды;
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Тапсырылған құжаттарды заңдастыру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: қағаз түрінде.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-жол жаңа редакцияда көзделеген - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.09.2025 № 11-1-4/577 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету барысында көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
1)Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық іс-әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым ставкаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 тіркелген).
2)Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес реттеледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 09:00-ден 17:30-ға дейін жүзеге асырылады.

Для услугодателей за пределами Республики Казахстан прием документов осуществляется с 09:30 до 12:30 часов, а выдача результатов оказания государственной услуги с 16:00 до 17:00 часов. Среда неприемный день.
В иностранных государствах с жарким и влажным климатом график работы устанавливается применительно к местным условиям.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством интернет-ресурса услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для совершения легализации документов физическое или юридическое лицо (далее - заявитель) подает в Департамент консульской службы или загранучреждение заявление в произвольной форме с приложением следующих документов (сведений):
1. Для физического лица:
1) копия документа, удостоверяющего личность (оригинал для сверки) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) документ, подлежащий легализации;
3) документ, подтверждающий оплату консульского сбора;
4) копия документа, подтверждающего полномочия (оригинал для сверки) (при подаче документов законным представителем или уполномоченным лицом по доверенности от имени владельца легализуемого документа).
2. Для юридического лица:
1) копия документа, удостоверяющего личность уполномоченного лица (оригинал для сверки) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) документ, подлежащий легализации;
3) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
4) сведения из информационной системы "электронного правительства", подтверждающие государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица либо иной документ, подтверждающий правоспособность юридического лица (для иностранцев);
5) копия документа, подтверждающего полномочия (оригинал для сверки) (при подаче документов законным представителем или уполномоченным лицом по доверенности от имени владельца легализуемого документа).
В заявлении в произвольной форме также дается письменное согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
К легализации принимаются подлинники документов, а также их нотариально заверенные копии.
Документы, выданные иностранными организациями и учреждениями, должны быть переведены на государственный или русский язык и заверены переводчиком или организацией, оказывающей переводческие услуги.

Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде мемлекеттік қызметті берушінің құжаттарды қабылдау сағаты 09:30-дан 12:30-ға дейін, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағаты 16:00-ден 17:00-ге дейін жүзеге асырылады. Сәрсенбі қабылдамайтын күн.
Климаты ыстық және ылғалды шет мемлекеттерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің жұмыс кестесі жергілікті жағдайларға қатысты белгіленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы кезекті брондауға болады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары: Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші) құжаттарды заңдастыру үшін Консулдық қызмет департаментіне немесе шет елдегі мекемеге еркін нысанда жасалған өтінішке қоса келесі құжаттарды (мәліметтерді) береді:
1. Жеке тұлға үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) заңдастыруға жататын құжат;
3) консулдық алым төленгенін растайтын құжат;
4) өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) (құжаттарды заңды өкіл немесе құжат иесінің атынан сенімхат бойынша уәкілетті адам берген кезде).
2. Заңды тұлға үшін:
1) өкілетті тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) заңдастыруға жататын құжат;
3) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы;
4) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын "электрондық үкіметтің" ақпараттық жүйесінен мәліметтер не заңды тұлғаның құқық қабілеттілігін растайтын өзге де құжат (шетелдіктер үшін);
5) өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы) (құжаттарды заңды өкіл немесе құжат иесінің атынан сенімхат бойынша уәкілетті адам берген кезде).
Сондай-ақ, еркін нысанда жасалған өтініште көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріне қол жеткізуге келісімі де беріледі.
Заңдастыруға құжаттардың тұпнұсқалары, сондай-ақ олардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері қабылданады.
Шетелдік ұйымдар мен мекемелер берген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуы және аудармашымен немесе аударма қызметтерін көрсететін ұйыммен куәландырылуы тиіс.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет ресурсе www.mfa.gov.kz., раздел "Государственные услуги", единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к Правилам
легализации документов,
утвержденным приказом
исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 6 декабря 2017 года
№ 11-1-2/576
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Легализационная надпись Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Осы құжат Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментінде заңдастырылды.
This document is legalized in the Department of Consular Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
20___ жылғы "___" ___________,
№ _____________
Лауазымды қызметкер/official
______________________
Лауазымды қызметкер құжатта баяндалған фактілерді растамайды.
Official does not confirm the facts stated in the document.
Приложение 3 к Правилам
легализации документов,
утвержденным приказом
исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 6 декабря 2017 года
№ 11-1-2/576
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Легализационная надпись загранучреждений Республики Казахстан
Осы құжат ________________________ заңдастырылды.
(Қазақстан Республикасының шет елдегі
Мекемесінің атауы)
This document is legalized in _______________________.
(name of the embassy/ consulate general/consulate of the
Republic of Kazakhstan)
20___жылғы "___" ______________,
№ _____________
Консулдық лауазымды тұлға/consular officer ____________________
Консулдық лауазымды тұлға құжатта баяндалған фактілерді растамайды.
Consular officer does not confirm the facts stated in the document.
Приложение 4 к Правилам
легализации документов,
утвержденным приказом
исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімнің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет, оның ішінде электрондық нұсқада және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен оның мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекетік қызметі көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.mfa.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының нөмірі – 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 11-1-2/576 бұйрығымен
бекітілген
"Құжаттарды заңдастыру
қағидаларына
№ 2 қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi Консулдық қызмет департаментiнің заңдастыру жазуы
Осы құжат Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментінде заңдастырылды.
This document is legalized in the Department of Consular Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
20___ жылғы "___" ___________,
№ ___________
Лауазымды қызметкер/Official
______________________
Лауазымды қызметкер құжатта баяндалған фактілерді растамайды.
Official does not confirm the facts stated in the document.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 11-1-2/576 бұйрығымен
бекітілген
"Құжаттарды заңдастыру
қағидаларына
№ 3 қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің заңдастыру жазуы
Осы құжат _____________________________________________ заңдастырылды.
(Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесінің атауы)
This document is legalized in _____________________________________________
(name of the embassy/ consulate general/consulate of the Republic of Kazakhstan)
20___ жылғы "___" ______________,
№ _____________
Консулдық лауазымды тұлға/consular officer ____________________
Консулдық лауазымды тұлға құжатта баяндалған фактілерді растамайды.
Consular officer does not confirm the facts stated in the document.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының

от 6 декабря 2017 года
№ 11-1-2/576
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 29.04.2020 № 11-1-4/141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Реестр по учету документов, прошедших легализацию
№ п/п
Дата легализации
Наименование документа, на чье имя, кем и когда выдан, дата выдачи и номер
Ф.И.О.(при наличии) заявителя
№ паспорта заявителя, кем и когда выдан
Сумма консульских сборов
№ квитанции
Роспись заявителя
Уполномоченный сотрудник/консул
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
иностранных дел
Республики Казахстан
от 6 декабря 2017 года
№ 11-1-2/576
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства иностранных дел Республики Казахстан
1. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 "Об утверждении Правил консульской легализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1350, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 год, № 2).
2. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 7 сентября 2006 года № 08-1/262 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 "Об утверждении Правил консульской легализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4418, опубликован 2 ноября 2006 года в газете "Юридическая газета", № 192 (1172)).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 08-1-1-1/613 "О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 "Об утверждении Правил консульской легализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9068, опубликован 20 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда", № 35 (27656)).
4. Приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 08-1-1-1/463 "О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 "Об утверждении Правил консульской легализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9875, опубликован 12 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").

2017 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 11-1-2/576 бұйрығымен
бекітілген
"Құжаттарды заңдастыру
қағидаларына
№ 4 қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 29.04.2020 № 11-1-4/141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңдастырудан өткен құжаттарды есепке алу жөніндегі тізілім
р/с
Заңдастыру күні
Құжаттардың атауы, кімнің атына, кім және қашан берді, берілген күні және нөмірі
Өтініш берушінің аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
Өтініш берушінің төлқұжаты, кім және қашан берді
Консулдық алымның сомасы
Түбіртектің №
Өтініш берушінің қолы
Уәкілетті қызметкер/консул
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 11-1-2/576 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Консулдық заңдастыру Ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 1350 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2001 жылы, № 2.).
2. "Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің "Консулдық заңдастыру Ережелерін бекіту туралы" 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі № 08-1/262 бұйрығы (ҚР Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 4418 болып тіркелген, 2006 жылғы 11 қарашадағы № 46 (307) "Заң газет" газетінде жарияланған).
3. "Консулдық заңдастыру Ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 08-1-1-1/613 бұйрығы (ҚР Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 9068 болып тіркелген, 2014 жылғы 20 ақпандағы № 35 (28259) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің "Консулдық заңдастыру Ережелерін бекіту туралы" 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 17 қазандағы № 08-1-1-1/463 бұйрығы (ҚР Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 9875 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

5. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 11-1-2/348 "О внесении изменения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 "Об утверждении Правил консульской легализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12087, опубликован 13 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
6. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 11-1-2/567 "О внесении дополнения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 "Об утверждении Правил консульской легализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12836, опубликован 21 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

5. "Консулдық заңдастыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2015 жылғы 20 тамыздағы № 11-1-2/348 бұйрығы (ҚР Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 12087 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 қазаңда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
6. "Консулдық заңдастыру Ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 11-1-2/567 бұйрығы (ҚР Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімде № 12836 болып тіркелген, 2016 жылғы 21 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).