Об утверждении Правил аттестации судебных экспертов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2017 года № 15033.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила аттестации судебных экспертов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
____________ Д. Абаев
30 марта 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
30 марта 2017 года
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 336
Правила аттестации судебных экспертов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации судебных экспертов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее - Закон) и определяют порядок оказания государственных услуг "Аттестация судебных экспертов" и "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (далее – государственные услуги).

Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 сәуірде № 15033 болып тіркелді.
"Сот сараптамасы қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 18) тармақшасына және 2013 жылғы 15 сәуірдегі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.05.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________ Д. Абаев
2017 жылғы 30 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 336 бұйрығына
1-қосымша
Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.05.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сот-сараптамасы қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабының 18) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Сот сарапшыларын аттестаттау" және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах предусмотрены следующие основные понятия:
1) Единый контакт-центр (далее – контакт центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) услугодатель – Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее - ЦСЭ);
4) внеочередная аттестация судебного эксперта – процедура в случае установления фактов несоответствия судебного эксперта квалификационным требованиям и (или) нарушений требований Закона при занятии судебно-экспертной деятельностью, свидетельствующих о недостаточной квалификации судебного эксперта;
5) аттестация судебного эксперта (далее - аттестация) – процедура в которую входит очередная и внеочередная аттестация по определению соответствия судебного эксперта его квалификации;
6) судебный эксперт (далее – услугополучатель) – не заинтересованное в деле лицо, обладающее специальными научными знаниями и соответствующее иным требованиям, установленным Законом, которому поручено производство судебной экспертизы;
7) очередная аттестация судебного эксперта – периодически осуществляемая процедура каждые пять лет, за исключением лиц, осуществляющих судебно-экспертную деятельность более двадцати лет;
8) оператор тестирования (далее - Оператор) – оператор по техническому обеспечению процедур тестирования и бесперебойного функционирования единой цифровой базы данных (информационной системы) по персоналу государственной службы;
9) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.

2. Осы Қағидаларда келесі негізгі түсініктер қарастырылған:
1) Бірыңғай байланыс-орталығы -ақпараттық-коммуникациялық, мемлекеттік қызметтер және өзге де қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты көрсетілетін қызмет алушыларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша ақпараттық-анықтамалық қызметінің функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын заңды тұлға;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
3) сот сарапшысын кезекті аттестаттау - сот-сараптама қызметін жиырма жылдан аса жүзеге асырған адамдарды қоспағанда, әрбір бес жыл сайын кезеңмен өткізілетін рәсім;
4) сот сарапшысын кезектен тыс аттестаттау - Заңның 20-бабымен белгіленген біліктілік талаптарына сот сарапшысының сәйкес келмеген жағдайдағы жүргізілетін рәсім;
5) сот сарапшысын аттестаттау (бұдан әрі - аттестация) - Заңмен белгіленген біліктілік талаптарына сот сарапшысының сәйкес келуін айқындау бойынша кезекті және кезектен тыс аттестаттауды қамтитын рәсім;
6) сот сарапшысы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) - сот сараптамалары органының қызметкерлері болып табылатын сот, сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сарапшылар, сондай-ақ, лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдар;
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталыwww.egov.kz., www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нұсқада көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беру қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметтеріне қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) -электрондық цифрлық қолтаңбамен құрылған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.

1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10490, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 27 марта 2015 года);
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2015 года № 522 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12281, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 18 декабря 2015 года);
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 375 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13874, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 13 июля 2016 года);
4. Подпункт 2) пункта 1 приказа исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 660 "О некоторых вопросах аттестации гражданских служащих органов юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12783, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 20 января 2016 года).

1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10490 тіркелген, 2015 жылғы 27 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 522 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12281 тіркелген, 2015 жылғы 18 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 375 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13874 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасы Әділет органдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндеттін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 660 бұйрығы 1 тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12783 болып тіркелген, 2016 жылғы 20 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).