Об утверждении индекса благополучия детей
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 февраля 2022 года № 21-р
В целях отслеживания эффективности национальной политики по улучшению положения детей в разных сферах:
1. Утвердить прилагаемый индекс благополучия детей (далее – индекс).
2. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить:
1) ежегодное проведение мониторинга индекса к 1 июня;
2) включение итогов мониторинга индекса в Государственный доклад о положении детей в Республике Казахстан.
3. Заинтересованным центральным государственным и местным исполнительным органам обеспечить в рамках компетенции ежегодное (не позднее 1 апреля) заполнение статистических данных за предыдущий календарный год.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 1 февраля 2022 года № 21-р
Индекс благополучия детей
1. Настоящий индекс благополучия детей (далее – индекс) разработан в целях проведения оценки детского благополучия и степени эффективности национальной политики, направленной на создание условий для детей в разных сферах.
Внедрение индекса благополучия детей Казахстана позволит своевременно выявлять сдерживающие факторы эффективной реализации мер в разных сферах, направленных на улучшение положения детей в разрезе регионов, с учетом мнения детей и родителей/законных представителей (далее – родители).
2. Индекс состоит из 4 основных направлений: "Ребенок", "Семья и общество", "Государственная политика", "Благосостояние страны" согласно приложению к настоящему распоряжению.
3. Индекс разработан с учетом принципа в области устойчивого развития "Никого не оставить в стороне".
4. Необходимые данные формируются из открытых источников центральных государственных органов (далее – ЦГО) и местных исполнительных органов (далее – МИО), также международных и отечественных исследовательских структур. Опросные данные формируются путем анкетирования детей (с разрешения родителей) и родителей.
5. Основные понятия, используемые в настоящем индексе:
1) расчет направлений – расчет, производимый путем определения арифметического среднего значения входящих в направления компонентов или статистических/опросных данных;
2) бюджет для детей – расходы бюджета, ориентированные на нужды детей, из республиканского, областного, городов республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджетов, адресованные детям;

Балалардың хал-ахуал индексін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 1 ақпандағы № 21-ө өкімі.
Балалардың әртүрлі салалардағы жағдайын жақсарту жөніндегі ұлттық саясаттың тиімділігін қадағалау мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Балалардың хал-ахуал индексі (бұдан әрі – индекс) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі:
1) жыл сайын 1 маусымға қарай индекске мониторинг жүргізуді;
2) индекс мониторингінің қорытындыларын Қазақстан Республикасындағы балалардың жағдайы туралы мемлекеттік баяндамаға енгізуді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 02.04.2026 № 38-ө өкімімен.
3. Мүдделі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар құзыреті шеңберінде жыл сайын (1 сәуірден кешіктірмей) өткен күнтізбелік жылғы статистикалық деректердің толтырылуын қамтамасыз етсін.
Премьер-Министр      Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 1 ақпандағы
№ 10-ө өкімімен
бекітілген
Балалардың хал-ахуал индексі
1. Осы Балалардың хал-ахуал индексі (бұдан әрі – индекс) балалардың хал-ахуалын және әртүрлі салаларда балаларға жағдай жасауға бағытталған ұлттық саясаттың тиімділік дәрежесін бағалау мақсатында әзірленді.
Индексті енгізу балалар мен ата-аналардың/заңды өкілдердің (бұдан әрі –ата-аналар) пікірін ескере отырып, өңірлер бойынша әртүрлі салаларда балалардың жағдайын жақсартуға бағытталған шаралардың тиімді іске асуына кедергі келтіретін факторларды дер кезінде анықтауға мүмкіндік береді.
2. Осы өкімге қосымшаға сәйкес индекс негізгі 4 бағыттан тұрады: "Бала", "Отбасы және қоғам", "Мемлекеттік саясат", "Елдің әл-ауқаты".
3. Индекс орнықты даму саласындағы "Ешкімді шетте қалдырмау" қағидатын ескере отырып әзірленді.
4. Қажетті деректер орталық мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – ОМО) және жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО), сондай-ақ халықаралық және отандық зерттеу құрылымдарының ашық дереккөздерінен қалыптастырылатын болады. Сауалнама деректері балалар (ата-анасының рұқсатымен) мен ата-аналарға сауалнама жүргізу арқылы қалыптасады.
5. Осы индексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бағыттарды есептеу – бағыттарға кіретін құрамдауыштардың немесе статистикалық/сауалнамалық деректердің арифметикалық орташа мәнін анықтау арқылы жүргізілетін есептеу;
2) балаларға арналған бюджет – республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден балалардың қажеттіліктеріне бағдарланған, балаларға арналған бюджет шығыстары;

3) расходы бюджета, ориентированные на нужды детей, – совокупность прямых и косвенных расходов по бюджетным программам/подпрограммам, ориентированных на нужды детей;
4) благополучие ребенка – состояние ребенка, сформированное при совокупном влиянии факторов, направленных на поддержку и улучшение физического и психологического здоровья ребенка, обеспечение качественным образованием, возможностями для развития, безопасностью и другими условиями;
5) нормализация данных – преобразование исходных (преобразуемых) значений данных в нормализованное (среднее) значение;
6) косвенные расходы – фактические расходы, которые не направлены прямо и однозначно на поддержку и развитие детей, но охватывают все возрастные категории населения, в том числе детей (например, содержание больницы, где есть детское отделение (доля в общих расходах); предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов, в реабилитационных центрах (широкий круг благополучателей) и т.д.);
7) статистические/опросные данные – показатели, характеризующие положение детей в различных сферах, в том числе в региональном разрезе;
8) расчет итогового индекса – расчет, производимый путем определения арифметического среднего значения всех направлений;
9) компонент – совокупность статистических/опросных данных, характеризующая положение детей в определенной области;
10) мониторинг – форма организации сбора, обработки, анализа, хранения и распространения информации об эффективности национальной политики в области благополучия детей;
11) прямые расходы – фактические расходы, которые прямо и однозначно направлены на поддержку и развитие детей до наступления их совершеннолетия (например, затраты на функционирование деятельности общеобразовательных школ и дошкольных организаций образования, детских библиотек, спортивных школ и секций для детей, дворцов школьников, обеспечение бесплатного проезда в общественном транспорте детей, детские больницы и т. д.).
Приложение
к индексу благополучия детей
Направление "Ребенок"
п/п
Данные
Характеристика данных
1.
Число умерших детей в возрасте до 5 лет на 1000 родившихся
Описание
Коэффициент детской смертности в возрасте до 5 лет, отражающий уровень смертности детей в возрасте 0-4 года.
Формула расчета
,
где:
5m0 – коэффициент детской смертности до 5 лет;

3) балалардың қажеттіліктеріне бағдарланған бюджет шығыстары – бұл балалардың қажеттіліктеріне бағдарланған бюджеттік бағдарламалар/кіші бағдарламалар бойынша тікелей және жанама шығыстардың жиынтығы;
4) баланың хал-ахуалы – баланың физикалық және психологиялық денсаулығын қолдауға және жақсартуға, сапалы біліммен, даму мүмкіндіктерімен, қауіпсіздікпен және басқа да жағдайлармен қамтамасыз етуге бағытталған факторлардың жиынтық әсерінен қалыптасқан жағдайы;
5) деректерді нормаға айналдыру – деректердің бастапқы (туынды) мәндерін нормалық (орташа) мәнге айналдыру;
6) жанама шығыстар – балаларды қолдауға және дамытуға тікелей және біржақты бағытталмаған, бірақ халықтың барлық жас санаттарын, оның ішінде балаларды қамтитын нақты шығыстар (мысалы, балалар бөлімшесі бар аурухананы ұстау (жалпы шығыстардағы үлесі); оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету (игілік алушылардың кең ауқымы) және т. б.);
7) статистикалық/сауалнамалық деректер – балалардың әртүрлі салалардағы, оның ішінде өңірлер бойынша жағдайын сипаттайтын көрсеткіштер;
8) қорытынды индексті есептеу – барлық бағыттардың арифметикалық орташа мәнін анықтау жолымен жүргізілетін есептеу;
9) құрамдауыш – балалардың белгілі бір саладағы жағдайын сипаттайтын статистикалық/сауалнамалық деректер жиынтығы;
10) мониторинг – балалардың игілігі саласындағы ұлттық саясаттың тиімділігі туралы ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, сақтауды және таратуды ұйымдастыру нысаны;
11) тікелей шығыстар – кәмелетке толғанға дейін балаларды қолдауға және дамытуға тікелей және біржақты бағытталған нақты шығыстар (мысалы, жалпы білім беретін мектептер мен мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының, балалар кітапханаларының, балаларға арналған спорт мектептері мен секцияларының, оқушылар сарайларының жұмыс істеуіне, балалардың қоғамдық көлікте тегін жүруін қамтамасыз етуге, балалар ауруханаларына және т.б. арналған шығындар).
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 02.04.2026 № 38-ө өкімімен.
Балалардың хал-ахуал индексіне
қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 02.04.2026 № 38-ө өкімімен.
"Бала" бағыты
Р/с№
Деректер
Деректер сипаттамасы
1 2 3 4
1.
Туған 1000 балаға шаққанда 5 жасқа дейін қайтыс болған балалардың саны
Сипаты
0-4 жастағы балалардың шетінеу деңгейін көрсететін 5 жасқа дейінгі балалар шетінеуінің коэффициенті
Есептеу формуласы
5m0= 5M0Nt×1000
мұндағы:
5m0 – 5 жасқа дейінгі балалар өлімінің коэффициенті;

5М0 – число умерших детей в возрасте до 5 лет (0-4 года включительно);
Nt – число родившихся живыми в расчетном году t.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
2.
Число умерших детей в возрасте 0-18 лет от внешних причин на
100000 детей
Описание
Повозрастные коэффициенты смертности рассчитываются как соотношение числа умерших в данном возрасте в течение календарного года к среднегодовой численности лиц данного возраста. Аналогично коэффициенты смертности по причинам смерти рассчитываются как соотношение числа умерших от указанных причин смерти к среднегодовой численности населения.
Формула расчета
где:
– возрастной коэффициент смертности от внешних причин;
– число умерших в возрасте 0-18 лет от внешних причин за год;
– среднегодовая численность населения в возрасте 0-18 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
3.
Число детей в возрасте 0-18 лет с ожирением на 100000 детей
Описание
Общее число заболеваний ожирением среди детей в возрасте 0-18 лет на 100000 детей.
Формула расчета
где:
C – число заболеваний ожирением среди детей в возрасте 0-18 лет на 100000 детей;
– число заболеваний ожирением среди детей в возрасте 0-18 лет;
– среднегодовая численность населения в возрасте 0-18 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
4.
Число заболеваний органов пищеварения среди детей в возрасте
0-18 лет на 100000 детей
Описание
Общее число заболеваний органов пищеварения среди детей в возрасте 0-18 лет на 100000 детей.
Формула расчета
где:
C – число заболеваний органов пищеварения среди детей в возрасте 0-18 лет на 100000 детей;
– число заболеваний органов пищеварения среди детей в возрасте 0-18 лет;
– среднегодовая численность населения в возрасте 0-18 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
5.
Доля детей в возрасте 0-14 лет с нарушениями осанки, выявленными в результате профилактических осмотров, %
Описание
Соотношение численности детей в возрасте
0-14 лет с нарушениями осанки, выявленными в результате профилактических осмотров, к общему числу детей этого возраста.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 0-14 лет с нарушениями осанки, выявленными в результате профилактических осмотров, от общего числа детей этого возраста, %.
– число детей в возрасте 0-14 лет с нарушениями осанки, выявленными в результате профилактических осмотров;
– среднегодовая численность детей 0- 14 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
6.
Доля детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты зрения, выявленным в результате профилактических осмотров, %
Описание
Соотношение численности детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты зрения, выявленным в результате профилактических осмотров, к общему числу детей этого возраста.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты зрения, выявленным в результате профилактических осмотров, к общему числу детей этого возраста, %.
– число детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты зрения, выявленным в результате профилактических осмотров;
– среднегодовая численность детей в возрасте 0-14 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
7.
Доля детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты слуха и дефектами речи, выявленными в результате профилактических осмотров, %
Описание
Соотношение численности детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты слуха и дефектами речи, выявленными в результате профилактических осмотров, к общему числу детей этого возраста
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты слуха и дефектами речи, выявленными в результате профилактических осмотров, %.
– число детей в возрасте 0-14 лет с понижением остроты слуха и дефектами речи, выявленными в результате профилактических осмотров;
– среднегодовая численность детей в возрасте от 0 до 14 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
8.
Показатель заболеваемости психическими поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ, среди детей в возрасте 15-17 лет
Описание
Уровень заболеваемости определяется соотношением числа больных с впервые установленным диагнозом к среднегодовой численности постоянного населения. Для статистической разработки данных о заболеваемости населения применяется Международная классификация болезней, обеспечивающая сравнимость сведений о заболеваемости и смертности.
Формула расчета
где:
– заболеваемость детей в возрасте 15-17 лет психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, на 100000 детей соответствующего возраста;
– число детей в возрасте 15-17 лет с впервые установленным диагнозом "психическое, поведенческое расстройство (заболевание), связанное с употреблением психоактивных веществ";
– среднегодовая численность населения в возрасте 15-17 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
9.
Число случаев суицида среди детей на 100000 детей, ед.
Описание
Общее число случаев суицида среди детей в расчете на 100000 детей
Формула расчета
где:
С – число случаев суицида среди детей на 100000 детей соответствующего возраста;
N – общее число смертности детей от суицида;
P – среднегодовая численность детского населения.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
КПСиСУ ГП РК
10.
Доля детей в возрасте 10-18 лет с высоким уровнем удовлетворенности жизнью, %
Описание
Соотношение численности опрошенных детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили высокую удовлетворенность жизнью, к общему числу опрошенных детей в возрасте 10-18 лет.
Формула расчета
,
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет с высоким уровнем удовлетворенностью жизнью;
– количество детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили высокую удовлетворенность жизнью;
– общее количество опрашиваемых детей в возрасте 10-18 лет.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте
10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
11.
Доля детей
10-18 лет, которым не сложно найти друзей в общеобразовательной школе, %.
Описание
Соотношение численности опрошенных детей (методом социологического исследования) в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что им не сложно найти друзей, к общему числу опрошенных детей в возрасте 10-18 лет.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которым не сложно найти друзей в общеобразовательной школе;
– количество детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что им не сложно найти друзей в общеобразовательной школе;
– общее количество опрашиваемых детей в возрасте 10-18 лет.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
12.
Уровень правовой защищенности детей, %.
Описание
Оценка уровня правовой защищенности детей, знания детей своих прав и обязанностей, применение их на практике.
Мониторинг выполнения основных положений Конвенции о правах ребенка Организации Объединенных Наций родителями, педагогами, воспитателями и другими лицами, участвующими в воспитании ребенка, представителей государственных услуг.
Формула расчета
Результаты социологического исследования (среднее арифметическое значение трех показателей: осведомленность детей о правах, удовлетворенность соблюдением прав (применение на практике своих знаний), осведомленность об обязанностях).
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
13.
Средний показатель результатов мониторинга образовательных достижений обучающихся (МОДО) общеобразовательных школ, баллы
Описание

5М0 – 5 жасқа дейін (0-4 жасты қоса алғанда) шетінеген балалардың саны;
N t- t есепті жылы тірі туғандар саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
2.
100 000 балаға шаққанда сыртқы себептерден
0-18 жаста қайтыс болған балалардың саны
Сипаты
Қайтыс болудың жас бойынша коэффициенттері күнтізбелік жыл ішінде осы жаста қайтыс болғандар санының осы жастағы адамдардың орташа жылдық санына арақатынасы ретінде есептеледі. Осыған ұқсас, қайтыс болу себептері бойынша қайтыс болу коэффициенттері қайтыс болудың көрсетілген себептерінен қайтыс болғандар санының халықтың орташа жылдық санына арақатынасы ретінде есептеледі
Есептеу формуласы
ASDR0-18i= D0-18iP0-18×100 000
мұндағы:
ASDR0-18i – сыртқы себептерден қайтыс болудың жас шамасының коэффициенті;
D0-18i – бір жыл ішінде сыртқы себептерден 0-18 жастағы қайтыс болғандар саны;
P0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
3.
100 000 балаға шаққанда семіздікке шалдыққан
0-18 жастағы балалардың саны
Сипаты
100 000 балаға шаққанда семіздікке шалдыққан 0-18 жастағы балалардың жалпы саны
Есептеу формуласы
С=N0-18P0-18×100000
мұндағы:
С – 100 000 балаға шаққанда 0-18 жасқа дейінгі балалар арасында семіздікпен ауыратындар саны;
N0-18 – 0-18 жастағы балалар арасында семіздікпен ауыратындар саны;
P0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
4.
100 000 балаға шаққанда 0-18 жастағы балалар арасында ас қорыту органдары ауруларының саны
Сипаты
100 000 балаға шаққанда 0-18 жастағы балалар арасында ас қорыту органдары ауруларының жалпы саны
Есептеу формуласы
C=N0-18P0-18×100 000
мұндағы:
C – 100 000 балаға шаққанда 0-18 жастағы балалар арасында ас қорыту органдары ауруларының саны;
N0-18 – 0-18 жастағы балалар арасында ас қорыту органдары ауруларының саны;
P0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
5.
Профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған сымбаты бұзылған 0-14 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған сымбаты бұзылған 0-14 жастағы балалар санының осы жастағы балалардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=N0-14P0-14×100
мұндағы:
S – 0-14 жастағы балалардың жалпы санынан профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған сымбаты бұзылған осы жастағы балалардың үлесі, %;
N0-14 – профилактикалық қарап-тексерулердің нәтижесінде анықталған сымбаты бұзылған 0-14 жастағы балалардың саны;
P0-14 - 0-14 жастағы балалардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
6.
Профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған көзінің көруі нашарлаған
0-14 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған көзінің көруі нашарлаған 0-14 жастағы балалардың санына осы жастағы балалардың жалпы санының арақатынасы
Есептеу формуласы
S=N0-14P0-14×100
мұндағы:
S – профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған 0-14 жастағы балалардың жалпы санынан көзінің көруі нашарлаған осы жастағы балалардың үлесі, %.
N0-14 – профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған көзінің көруі нашарлаған 0-14 жастағы балалар саны;
P0-14 – 0-14 жастағы балалардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
7.
Профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған есту қабілеті нашарлаған және сөйлеу кемістігі бар 0-14 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған есту қабілеті нашарлаған және сөйлеу кемістігі бар 0-14 жастағы балалар санының осы жастағы балалардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=N0-14P0-14×100
мұндағы:
S – профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған есту қабілеті нашарлаған және сөйлеу кемістігі бар 0-14 жастағы балалардың үлесі, %.
N0-14 – профилактикалық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған есту қабілеті нашарлаған және сөйлеу кемістігі бар 0-14 жастағы балалар саны;
P0-14 – 0-14 жастағы балалардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
8.
15-17 жастағы балалар арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық ауытқумен сырқаттану көрсеткіші
Сипаты
Сырқаттану деңгейі алғаш рет белгіленген диагнозы бар науқастар санының тұрақты халықтың орташа жылдық санына қатынасымен айқындалады. Халықтың сырқаттануы туралы деректерді статистикалық әзірлеу үшін сырқаттану мен өлім-жітім туралы мәліметтердің салыстырмалылығын қамтамасыз ететін Аурулардың халықаралық сыныптамасы қолданылады
Есептеу формуласы
C=N15-17P15-17×100 000
мұндағы:
C – 15-17 жастағы 100 000 балаға шаққанда тиісті жастағы балалардың психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық ауытқумен (аурулармен) сырқаттануы;
N15-17 – "психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзушылық (ауру)" деген алғаш анықталған диагнозы бар 15-17 жастағы балалар саны;
P15-17 – 15-17 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
9.
100 000 балаға шаққанда балалар арасындағы суицид оқиғаларының саны, бірлік
Сипаты
100 000 балаға есептегенде балалар арасындағы суицид оқиғаларының жалпы саны
Есептеу формуласы
C=NP×100 000
мұндағы:
С – 100 000 балаға шаққанда тиісті жастағы балалар арасындағы суицид оқиғаларының саны;
N – балалардың суицидтен қайтыс болуының жалпы саны;
P – балалардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
10.
Өмірге қанағаттану деңгейі жоғары 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Өміріне қанағаттануы жоғары екенін атап өткен, сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалар санының сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – өмірге қанағаттану деңгейі жоғары 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – өмірге қанағаттану жоғары екенін атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
11.
Жалпы білім беретін мектепте достар табуы қиын емес 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Достар табуы қиын емес екенін атап өткен, сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалар санының 10-18 жастағы балалардың жалпы санына арақатынасы (әлеуметтанушылық зерттеу әдісімен)
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – жалпы білім беретін мектепте достар табуы қиын емес 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – жалпы білім беретін мектепте достар табуы қиын емес екенін атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
12.
Балалардың құқықтық қорғалу деңгейі, %
Сипаты
Балалардың құқықтық қорғалу деңгейін бағалау, балалардың өз құқықтары мен міндеттерін білуі, оларды практикада қолдануы.
Ата-аналардың, педагогтердің, тәрбиешілердің және бала тәрбиесіне қатысатын басқа да адамдардың, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер өкілдерінің Біріккен Ұлттар Ұйымының Бала құқықтары туралы конвенциясының негізгі ережелерін орындауын мониторингтеу
Есептеу формуласы
Әлеуметтанушылық зерттеу нәтижелері (үш көрсеткіштің орташа арифметикалық мәні: балалардың құқықтары туралы хабардар болуы, құқықтардың сақталуына қанағаттануы (өз білімдерін практикада қолдануы), міндеттер туралы хабардар болуы).
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
13.
Жалпы білім беретін мектеп білім алушыларының білім жетістіктерін мониторингтеу (ББЖМ) нәтижелерінің орташа көрсеткіші, балл
Сипаты

Число детей в возрасте 0-18 лет, оставшихся без попечения родителей, на 1000 детей, чел.
Описание
Данный показатель представляет собой соотношение общего числа детей до 18 лет, которые признаны оставшимися без попечения родителей в установленном законом порядке, к средней численности населения в возрасте 0-18 лет за год.
Формула расчета
,
где:
C – число детей в возрасте 0-18 лет, оставшихся без попечения родителей, на 1000 детей соответствующего возраста;
N – общее число детей в возрасте 0-18 лет, оставшихся без попечения родителей;
– среднегодовая численность населения в возрасте 0-18 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
4.
Число детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, на 1000 детей, чел.
Описание
Данный показатель представляет собой соотношение общего числа детей, которые признаны находящимися в трудной жизненной ситуации, к средней численности населения в возрасте 0-18 лет за год.
Формула расчета
где:
C – число детей в возрасте 0-18 лет, находящихся в трудной жизненной ситуации, на 1000 детей соответствующего возраста;
N – число детей в возрасте 0-18 лет, которые признаны находящимися в трудной жизненной ситуации;
– среднегодовая численность населения в возрасте 0-18 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
5.
Доля населенных пунктов, имеющих доступ к высокоскоростному интернету, %
Описание
Соотношение количества населенных пунктов, имеющих доступ к высокоскоростному интернету, к общему количеству населенных пунктов.
Формула расчета
где:
S – доля населенных пунктов, имеющих доступ к высокоскоростному интернету;
Ei – количество населенных пунктов, имеющих доступ к высокоскоростному интернету;
E – общее количество населенных пунктов.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МИО
6.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, имеющих дома книги для дополнительного обучения, %.
Описание
Соотношение количества респондентов в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что имеют дома необходимые книги для дополнительного обучения, к общему числу респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что имеют дома необходимые книги для дополнительного обучения;
– число детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что имеют дома необходимые книги для дополнительного обучения;
– общее число респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
7.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, у которых имеется компьютерная техника для обучения, %.
Описание
Соотношение количества респондентов в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что имеют компьютерную технику для обучения, к общему числу респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
,
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что имеют компьютерную технику для обучения;
– число детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что имеют компьютерную технику для обучения;
– общее число респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
8.
Доля детей, употребляющих овощи и фрукты каждый день, %.
Описание
Соотношение количества респондентов в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что ежедневно употребляют овощи и фрукты, к общему числу респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что ежедневно употребляют овощи и фрукты;
– число детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что ежедневно употребляют овощи и фрукты;
– общее число респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
9.
Доля детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, обеспеченных жильем, от общего количества граждан данной категории, состоящих в очереди, %
Описание
Соотношение количества детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, к общему количеству граждан данной категории, состоящих в очереди на жилье.
Формула расчета
где:
S – доля детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, обеспеченных жильем, от общего количества граждан данной категории, состоящих в очереди;
A – число детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, получивших жилье;
P – общее количество граждан данной категории, состоящих в очереди на получение жилья.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МИО, МИИР
10.
Доля детей, у которых есть отдельная комната или на одного проживающего в доме приходится не менее 15 кв.м жилой площади
Описание
Соотношение количества респондентов (родителей), которые отметили, что у их детей есть отдельная комната или на одного проживающего в доме приходится не менее 15 кв.м жилой площади.
Формула расчета
где:
S – доля детей, у которых есть отдельная комната или на одного проживающего в доме приходится не менее 15 кв.м жилой площади;
N – число родителей, которые отметили, что их дети имеют отдельную комнату или на одного проживающего в доме приходится не менее 15 кв.м жилой площади;
R – общее число респондентов (родителей), ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос родителей)
Источник данных
Результаты опроса
11.
Доля родителей, которые не могут уделять достаточного времени своим детям из-за нагрузки на работе, %.
Описание
Соотношение количества опрошенных родителей, которые отметили, что не могут уделять достаточного времени своим детям из-за нагрузки на работе, к общему числу опрошенных родителей, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Формула расчета
где:
S – доля родителей, которые отметили, что не могут уделять достаточного времени своим детям из-за нагрузки на работе;
A – число родителей, которые не могут уделять достаточного времени своим детям из-за нагрузки на работе;
R – общее число опрошенных родителей, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос родителей)
Источник данных
Результаты опроса
12.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, подвергшихся издевательствам/травле, в том числе через социальные сети, %
Описание
Соотношение количества респондентов в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что подвергались издевательствам/травле, в том числе через социальные сети, к общему числу респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
,
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что подвергались издевательствам /травле, в том числе через социальные сети;
– число детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что подвергались издевательствам/травле, в том числе через социальные сети;
– общее число респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
13.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, полностью согласных с тем, что они участвуют в общественной жизни в общеобразовательной школе, %.
Описание
Соотношение количества респондентов в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что полностью согласны с тем, что они участвуют в общественной жизни в общеобразовательной школе, к общему числу респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что полностью согласны с тем, что они участвуют в общественной жизни в общеобразовательной школе;
– число детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что полностью согласны с тем, что они участвуют в общественной жизни в общеобразовательной школе;
– общее число респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
14.

1000 балаға шаққанда ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 0-18 жастағы балалар саны, адам
Сипаты
Аталған көрсеткіш заңда белгіленген тәртіппен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған деп танылған 18 жасқа дейінгі балалардың жалпы санының 0 -18 жастағы адамдардың бір жылдағы орташа санына қатынасын білдіреді.
Есептеу формуласы
C=NP0-18×1000,
мұндағы: C – 0-18 жастағы 1000 балаға шаққанда ата-анасының қамқорлығынсыз қалған тиісті жастағы балалар саны;
N – ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 0-18 жастағы балалардың жалпы саны;
P0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
4.
1000 балаға шаққанда өмірде қиын жағдайда жүрген балалар саны, адам
Сипаты
Бұл көрсеткіш өмірде қиын жағдайда деп танылған балалардың жалпы санының бір жылдағы 0-18 жастағы адамдардың орташа санына қатынасын білдіреді.
Есептеу формуласы
C=NP0-18×1000,
мұндағы: C – 0-18 жастағы 1000 балаға шаққанда өмірде қиын жағдайда жүрген тиісті жастағы балалар саны;
N – өмірде қиын жағдайда жүрген деп танылған 0-18 жастағы балалар саны;
P0-18 – 0-18 жастағы халықтың орташа жылдық саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
5.
Жоғары жылдамдықты интернетке қолжетімді елді мекендердің үлесі, %
Сипаты
Жоғары жылдамдықты интернетке қолжетімді елді мекендер санының елді мекендердің жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=EiE×100
мұндағы:
S – жоғары жылдамдықты интернетке қолжетімді елді мекендердің үлесі;
Ei – жоғары жылдамдықты интернетке қолжетімді елді мекендердің саны;
E – елді мекендердің жалпы саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ЖАО
6.
Үйде қосымша оқуға арналған кітаптары бар 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Үйде қосымша білім алу үшін қажетті кітаптар бар екенін атап өткен 10-18 жастағы респонденттер санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы санына арақатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – үйде қосымша білім алу үшін қажетті кітаптар бар екенін атап өткен 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – үйде қосымша білім алу үшін қажетті кітаптар бар екенін атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
7.
Оқуға арналған компьютерлік техникасы бар 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Оқуға арналған компьютерлік техникасы бар екенін атап өткен 10-18 жастағы респонденттер санының сауалнамадағы тиісті сұраққа жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы санына арақатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – оқуға арналған компьютерлік техникасы бар екенін атап өткен 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – оқуға арналған компьютерлік техникасы бар екенін атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
8.
Күн сайын көкөністер мен жемістер тұтынатын балалардың үлесі, %
Сипаты
Күн сайын көкөністер мен жемістерді тұтынатынын атап өткен 10-18 жастағы респонденттер санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы санына арақатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – күн сайын көкөністер мен жемістерді тұтынатынын атап өткен 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – күн сайын көкөністер мен жемістерді тұтынатынын атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
9.
Тұрғын үймен қамтамасыз етілген жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың кезекте тұрған осы санаттағы азаматтардың жалпы санындағы үлесі, %
Сипаты
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар санының тұрғын үй кезегінде тұрған осы санаттағы азаматтардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=AP×100,
мұндағы: S – тұрғын үймен қамтамасыз етілген жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың кезекте тұрған осы санаттағы азаматтардың жалпы санындағы үлесі;
A – тұрғын үй алған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың саны;
P – тұрғын үй алуға кезекте тұрған осы санаттағы азаматтардың жалпы саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ЖАО, ҚР ӨҚМ
10.
Жеке бөлмесі бар немесе үйде тұратын бір адамға кемінде 15 шаршы метр тұрғын алаңы тиесілі балалардың үлесі
Сипаты
Жеке бөлмесі бар немесе үйде тұратын бір адамға кемінде 15 шаршы метр тұрғын алаңы тиесілі екенін атап өткен респонденттер (ата-аналар) санының қатынасы
Есептеу формуласы
S=NR×100
мұндағы:
S – жеке бөлмесі бар немесе үйде тұратын бір адамға кемінде 15 шаршы метр тұрғын алаңы тиесілі балалардың үлесі;
N – балаларының жеке бөлмесі бар екенін немесе үйде тұратын бір адамға кемінде 15 шаршы метр тұрғын алаңы тиесілі екенін атап өткен ата-аналардың саны;
R – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген респонденттердің (ата-аналардың) жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-аналар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
11.
Жұмыс жүктемесіне байланысты балаларына жеткілікті уақыт бөле алмайтын ата-аналардың үлесі, %
Сипаты
Жұмыс жүктемесіне байланысты балаларына жеткілікті уақыт бөле алмайтынын атап өткен сауалнамаға қатысқан ата-аналар санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген сауалнама жүргізілген ата-аналардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=AR×100
мұндағы:
S – жұмыс жүктемесіне байланысты балаларына жеткілікті уақыт бөле алмайтынын атап өткен ата-аналардың үлесі;
A – жұмыс жүктемесіне байланысты балаларына жеткілікті уақыт бөле алмайтын ата-аналардың саны;
R - сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген ата-аналардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-аналар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
12.
Қорлауға/жәбірлеуге (буллингке), оның ішінде әлеуметтік желілер арқылы қорлауға/жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Қорлауға/жәбірлеуге (буллингке), оның ішінде әлеуметтік желілер арқылы қорлауға/жәбірлеуге (буллингке) ұшырағанын атап өткен 10-18 жастағы респонденттер санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы санына қатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100,
мұндағы: S – қорлауға/жәбірлеуге (буллингке), оның ішінде әлеуметтік желілер арқылы қорлауға/жәбірлеуге (буллингке) ұшырағанын атап өткен 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – қорлауға/жәбірлеуге (буллингке), оның ішінде әлеуметтік желілер арқылы қорлауға/жәбірлеуге (буллингке) ұшырағанын атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
13.
Жалпы білім беретін мектептегі қоғамдық өмірге қатысатындығымен толық келісетін 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Жалпы білім беретін мектептегі қоғамдық өмірге қатысатындығымен толық келісетіндерін атап өткен 10-18 жастағы респонденттер санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы санына арақатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – жалпы білім беретін мектептегі қоғамдық өмірге қатысатынымен толық келісетінін атап өткен 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – жалпы білім беретін мектептегі қоғамдық өмірге қатысатынымен толық келісетінін атап өткен 10-18 жастағы балалардың саны;
R10-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
14.

Количество дней в неделю для уличных игр (дети в возрасте 10-18 лет) или количество часов в неделю, проводимых на открытом воздухе (4 и более часов в неделю)
Описание
Данный показатель представляет собой среднее количество времени в неделю, которое дети проводят на открытом воздухе.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
Рассчитывается путем выведения среднего показателя ответов респондентов на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
Направление "Государственная политика"
п/п
Данные Характеристика данных
1.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, которым нравится учиться в общеобразовательной школе, %.
Описание
Соотношение количества респондентов в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что им нравится учиться в общеобразовательной школе, к общему числу респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты. Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
,
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которым нравится учиться в общеобразовательной школе;
N – число детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что им нравится учиться в общеобразовательной школе;
– общее число респондентов в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
2.
Уровень взаимодействия родителей с общеобразовательной школой, %
Описание
Данный показатель представляет собой уровень взаимодействия родителей с общеобразовательной школой, где обучаются их дети. Формируется по результатам ответов респондентов на несколько соответствующих вопросов.
Формула расчета
Рассчитывается путем выведения среднего показателя ответов респондентов на соответствующие вопросы анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос родителей)
Источник данных
Результаты опроса
3.
Доля детей в возрасте 1-6 лет, охваченных дошкольным образованием, %.
Описание
Соотношение численности детей от 1 года до 6 лет, охваченных воспитанием и обучением по типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения, к общей численности детей данной возрастной группы, зарегистрированных на получение мест в дошкольных организациях и предшкольных классах, которые в течение года подтвердили (активизировали) свою очередность.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 1-6 лет, охваченных дошкольным образованием;
– численность детей в возрасте 1-6 лет, охваченных дошкольными организациями и предшкольными классами;
– численность детей в возрасте 1-6 лет, охваченных дошкольными организациями, предшкольными классами школ, и детей, зарегистрированных в очереди, без учета детей, посещающих дошкольные организации и одновременно зарегистрированных в очереди, и детей, которые по достижении школьного возраста обучаются в начальных классах школ.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
4.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, удовлетворенных качеством школьного питания, %.
Описание
Соотношение количества опрошенных детей, которые отметили, что удовлетворены качеством школьного питания, к общему числу опрошенных детей, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что удовлетворены качеством школьного питания;
– число детей в возрасте 10-18 лет, которые удовлетворены качеством школьного питания;
– общее число опрошенных детей в возрасте 10-18 лет, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
5.
Доля родителей, удовлетворенных учебно-воспитательным процессом и дополнительным образованием, %
Описание
Соотношение количества опрошенных родителей, которые отметили, что удовлетворены учебно-воспитательным процессом и дополнительным образованием в школе, к общему числу опрошенных родителей, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Определяется по результатам анкетирования.
Формула расчета
где:
S – доля родителей, которые отметили, что удовлетворены учебно-воспитательным процессом и дополнительным образованием;
N – число родителей, которые удовлетворены учебно-воспитательным процессом и дополнительным образованием;
R – общее число опрошенных родителей, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос родителей)
Источник данных
Результаты опроса
6.
Доля детей, охваченных дополнительным образованием
Описание
Соотношение численности детей, охваченных дополнительным образованием, к общей численности учащихся в общеобразовательных школах.
Формула расчета
где:
S – доля школьников, охваченных дополнительным образованием;
G – численность школьников, охваченных дополнительным образованием в организациях общего среднего и дополнительного образования;
F – общая численность учащихся в общеобразовательных школах.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
7.
Доля детей с ограниченными возможностями, охваченных психолого-педагогической поддержкой и ранней коррекцией, %
Описание
Соотношение численности детей с ограниченными возможностями развития, охваченных психолого-педагогической поддержкой и ранней коррекцией, к общей численности детей с ограниченными возможностями развития.
Формула расчета
где:
S – доля детей с ограниченными возможностями развития, охваченных психолого-педагогической поддержкой и ранней коррекцией;
G – численность детей с ограниченными возможностями развития, охваченных психолого-педагогической поддержкой и ранней коррекцией специальными организациями (КППК, РЦ, аутизм-центры, логопункты, КПИ);
F – общая численность детей с ограниченными возможностями развития.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
8.
Доля трехсменных общеобразовательных школ от общего количества общеобразовательных школ
Описание
Соотношение численности общеобразовательных школ с трехсменным обучением к общему количеству общеобразовательных школ.
Формула расчета
где:
S – доля трехсменных общеобразовательных школ от общего количества общеобразовательных школ;
T – число общеобразовательных школ с трехсменным обучением;
F – общее количество общеобразовательных школ.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
9.
Доля дошкольных и общеобразовательных школьных организаций, не обеспеченных базовыми источниками питьевой воды, теплыми туалетами и средствами для мытья рук
Описание
Соотношение числа дошкольных и общеобразовательных школьных организаций, не обеспеченных базовыми источниками питьевой воды, теплыми туалетами и средствами для мытья рук, к общему числу дошкольных и общеобразовательных школ.
Формула расчета
,
где:
S – доля дошкольных и общеобразовательных школьных организаций, не обеспеченных базовыми источниками питьевой воды, теплыми туалетами и средствами для мытья рук;
– число дошкольных и общеобразовательных школьных организаций, не обеспеченных базовыми источниками питьевой воды, теплыми туалетами и средствами для мытья рук;
H – общее число дошкольных и общеобразовательных школьных организаций.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
10.
Доля детей, охваченных финансовой и материальной помощью в государственных организациях образования
Описание
Соотношение численности детей, охваченных финансовой и материальной помощью в государственных организациях образования, к общей численности детей в государственных организациях образования.
Формула расчета
где:
S – доля детей, охваченных финансовой и материальной помощью в государственных организациях образования;
G – численность детей, охваченных финансовой и материальной помощью в государственных организациях образования;
F – общая численность детей в государственных организациях образования.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
11.
Доля семей с детьми, арендующих жилье для проживания, %
Описание
Соотношение количества опрошенных родителей, которые отметили, что проживают в арендуемом жилье, к общему числу опрошенных родителей, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Формула расчета
где:
S – доля семей с детьми, арендующих жилье для проживания;
N – число респондентов, которые отметили, что проживают в арендуемом жилье;
R – общее число респондентов, ответивших на соответствующий вопрос анкеты.
Тип данных
Данные опроса (опрос родителей)
Источник данных
Результаты опроса
12.
Доля бюджетных затрат, направленных на нужды детей, %
Описание
Соотношение суммы фактических расходов по республиканским или местным бюджетным программам/ подпрограммам области, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения), направленных на поддержку и развитие детей, к общему объему фактических затрат республиканского/местного бюджетов.
Формула расчета
где:
S – доля фактических затрат, направленных на нужды детей;
G – сумма фактических расходов по республиканским или местным бюджетным программам области, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения), направленных на поддержку и развитие детей;
F – общий объем фактических затрат республиканского бюджета и бюджетов области, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
Расходы на нужды детей определяются по направлениям: здравоохранение, образование, социальная защита, безопасность, инфраструктура, культура и спорт и иные направления, затрагивающие интересы детей и финансируемые государством.
Центральные государственные органы – администраторы республиканских бюджетных программ/ подпрограмм и местные уполномоченные органы по государственному планированию до
1 апреля года, следующего за отчетным годом, представляют в Комитет по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан отчетность по бюджету для детей.
Отчетность по бюджету для детей должна содержать следующую информацию:
наименование бюджетной программы/подпрограммы, содержащей расходы на детей;
сумму плановых и фактических расходов по соответствующей бюджетной программе/подпрограмме, направленных на нужды детей;
количество бенефициаров по соответствующей бюджетной программе/
подпрограмме с выделением бенефициаров-детей.
Бюджет для детей должен включать прямые и косвенные расходы по бюджетным программам/подпрограммам.
Прямые расходы по бюджетной программе/подпрограмме при формировании бюджета для детей учитываются в полном объеме.
Косвенные расходы по бюджетной программе/подпрограмме определяются по формуле:
где:
Ei – косвенные расходы на детей по бюджетной программе;
Eg – общие фактические расходы по бюджетной программе;
Nk – количество детей, охваченных финансированием в рамках бюджетной программы;
Nt – общее количество бенефициаров, финансируемых в рамках бюджетной программы.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МИО, ЦГО
13.
Доля детей с ограниченными возможностями, охваченных медицинской реабилитацией, %
Описание
Соотношение численности детей с ограниченными возможностями, охваченных медицинской реабилитацией, к общей численности детей с ограниченными возможностями, %.
Формула расчета
где:
S – доля детей с ограниченными возможностями, охваченных медицинской реабилитацией, %.
N – число детей с ограниченными возможностями, охваченных медицинской реабилитацией;
P – общая численность детей с ограниченными возможностями.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
14.
Доля детей раннего возраста (до 3 лет), охваченных скринингом психофизического развития, %.
Описание

Бір аптада көше ойындарына арналған күн саны (10-18 жастағы балалар) немесе аптасына ашық ауада өткізілетін сағат саны (аптасына 4 және одан да көп сағат)
Сипаты
Бұл көрсеткіш аптасына балалардың ашық ауада өткізетін орташа уақыт санын білдіреді.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
Сауалнаманың тиісті сұрағына респонденттер жауаптарының орташа көрсеткішін шығару арқылы есептеледі
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
15.
100000 балаға шаққанда кәмелетке толмағандар
ды тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді орындамауға байланысты отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны, бірл.
Сипаты
Балалардың белгілі бір санына (әдетте, 100000) есептегенде отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың деңгейі – кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді орындамауға байланысты отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың тіркелген саны
Есептеу формуласы
C=NP0-18×100000,
мұндағы: C – 100000 балаға шаққанда кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді орындамауға байланысты отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны;
N – кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді орындамауға байланысты отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны (жылына);
R0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
"Мемлекеттік саясат" бағыты
Р/с №
Деректер
Деректер сипаттамасы
1
2
3
4
1.
Жалпы білім беретін мектепте оқығанды ұнататын 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Жалпы білім беретін мектепте оқығанды ұнататынын атап өткен 10-18 жастағы респонденттер санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы санына арақатынасы. Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – жалпы білім беретін мектепте оқығанды ұнататын 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N – жалпы білім беретін мектепте оқығанды ұнататындығын атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R0-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
2.
Ата-аналар мен мектептің өзара іс-қимыл деңгейі, %
Сипаты
Бұл көрсеткіш ата-аналардың балалары оқитын жалпы білім беретін мектеппен өзара іс-қимыл деңгейін білдіреді. Респонденттердің бірнеше тиісті сұрақтарға жауаптарының нәтижелері бойынша қалыптастырылады
Есептеу формуласы
Сауалнаманың тиісті сұрақтарына респонденттер жауаптарының орташа көрсеткішін шығару арқылы есептеледі
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-аналар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
3.
Мектепке дейінгі білім берумен қамтылған 1-6 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы бойынша тәрбиемен және оқытумен қамтылған 1 жастан 6 жасқа дейінгі балалар санының мектепке дейінгі ұйымдарда және мектепалды сыныптарда орын алуға тіркелген, жыл ішінде өз кезектілігін растаған (өзектендірген) осы жас тобындағы балалардың жалпы санына арақатынасы.
Есептеу формуласы
S=G1-6F1-6×100,
мұндағы: S – мектепке дейінгі біліммен қамтылған 1-6 жастағы балалардың үлесі;
G1-6 – мектепке дейінгі ұйымдармен және мектепалды сыныптармен қамтылған 1-6 жастағы балалар саны;
F1-6 – мектепке дейінгі ұйымдармен, мектептердің мектепалды сыныптарымен қамтылған 1-6 жастағы балалардың және мектепке дейінгі ұйымдарға баратын және бір мезгілде кезекте тіркелген балаларды және мектеп жасына толғаннан кейін мектептердің бастауыш сыныптарында оқитын балаларды есепке алмағанда, кезекте тіркелген балалардың саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
4.
Мектептегі тамақтану сапасына қанағаттанатын 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Мектептегі тамақтану сапасына қанағаттанатынын атап өткен сауалнама жүргізілген балалар санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген балалардың жалпы санына қатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – мектептегі тамақтану сапасына қанағаттанатынын атап өткен 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – мектептегі тамақтану сапасына қанағаттанатын 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген 10-18 жастағы сауалнама жүргізілген балалардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
5.
Оқу-тәрбие процесіне және қосымша білім беруге қанағаттанатын ата-аналардың үлесі, %
Сипаты
Мектептегі оқу-тәрбие процесіне және қосымша білім беруге қанағаттанатынын атап өткен сауалнама жүргізілген ата-аналар санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген ата-аналардың жалпы санына арақатынасы.
Сауалнама нәтижелері бойынша анықталады
Есептеу формуласы
S=NR×100
мұндағы:
S – оқу-тәрбие процесіне және қосымша білім беруге қанағаттанатынын атап өткен ата-аналардың үлесі;
N – оқу-тәрбие процесіне және қосымша білім беруге қанағаттанатын ата-аналардың саны;
R – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген ата-аналардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-аналар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
6.
Қосымша білім берумен қамтылған балалардың үлесі
Сипаты
Қосымша білім берумен қамтылған балалар санының жалпы білім беретін мектептердегі оқушылардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=GF×100,
мұндағы: S – қосымша білім берумен қамтылған оқушылардың үлесі;
G – жалпы орта және қосымша білім беру ұйымдарындағы қосымша білім берумен қамтылған мектеп оқушыларының саны;
F – жалпы білім беретін мектептердегі оқушылардың жалпы саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
7.
Психологиялық-педагогикалық қолдаумен және ерте түзетумен қамтылған мүмкіндігі шектеулі балалардың үлесі, %
Сипаты
Психологиялық-педагогикалық қолдаумен және ерте түзетумен қамтылған даму мүмкіндіктері шектеулі балалар санының даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың жалпы санына арақатынасы.
Есептеу формуласы
S=GF×100,
мұндағы: S – психологиялық-педагогикалық қолдаумен және ерте түзетумен қамтылған даму мүмкіндігі шектеулі балалардың үлесі;
G – арнайы ұйымдарда (психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, оңалту орталықтары, аутизм-орталықтар, логопедтік пункттер, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды қолдау кабинеттері) психологиялық-педагогикалық қолдаумен және ерте түзетумен қамтылған даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың саны;
F – даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың жалпы саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
8.
Жалпы білім беретін мектептердің жалпы санындағы үш ауысымда оқытатын жалпы білім беретін мектептердің үлесі
Сипаты
Үш ауысымда оқытатын жалпы білім беретін мектептер санының жалпы білім беретін мектептер санына арақатынасы.
Есептеу формуласы
S=TF×100,
мұндағы: S – жалпы білім беретін мектептердің жалпы санындағы үш ауысымды мектептердің үлесі;
T – үш ауысымда оқитын жалпы білім беретін мектептер саны;
F – жалпы білім беретін мектептердің саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
9.
Ауызсудың негізгі көздерімен, жылы дәретханамен және қол жуу құралдарымен қамтамасыз етілмеген мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының үлесі
Сипаты
Ауызсудың негізгі көздерімен, жылы дәретханамен және қол жуу құралдарымен қамтамасыз етілмеген мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдары санының мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының жалпы санына арақатынасы.
Есептеу формуласы
S=SchtSch×100,
мұндағы: S – ауызсудың негізгі көздерімен, жылы дәретханамен және қол жуу құралдарымен қамтамасыз етілмеген мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының үлесі;
Scht – ауызсудың негізгі көздерімен, жылы дәретханамен және қол жуу құралдарымен қамтамасыз етілмеген мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының саны;
H – мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының жалпы саны.
Деректер типі
Сауалнама деректері (орта білім беру ұйымдары бойынша – ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама, мектепке дейінгі ұйымдар бойынша – ата-аналарға сауалнама жүргізу)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
10.
Мемлекеттік білім беру ұйымдарында қаржылық және материалдық көмекпен қамтылған балалардың үлесі, %
Сипаты
Мемлекеттік білім беру ұйымдарында қаржылық және материалдық көмекпен қамтылған балалар санының мемлекеттік білім беру ұйымдарындағы балалардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S= GF×100
мұндағы:
S – мемлекеттік білім беру ұйымдарында қаржылық және материалдық көмекпен қамтылған балалардың үлесі;
G – мемлекеттік білім беру ұйымдарында қаржылық және материалдық көмекпен қамтылған балалар саны;
F – мемлекеттік білім беру ұйымдарындағы балалардың жалпы саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
11.
Тұру үшін тұрғын үйді жалға алатын балалы отбасылардың үлесі, %
Сипаты
Жалға алынған тұрғын үйде тұратындарын атап өткен ата-аналар санының сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген ата-аналардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=NR×100
мұндағы:
S – тұру үшін тұрғын үйді жалға алатын балалы отбасылардың үлесі;
N – жалға алынған тұрғын үйде тұратындарын атап өткен респонденттердің саны;
R – сауалнаманың тиісті сұрағына жауап берген респонденттердің жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-аналар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
12.
Балалардың қажеттіліктеріне бағытталған бюджет шығындарының үлесі, %
Сипаты
Балаларды қолдауға және дамытуға бағытталған облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) республикалық немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалары/кіші бағдармалары бойынша нақты шығыстар сомасының республикалық/жергілікті бюджеттердің жоспарлы шығындарының жалпы көлеміне арақатынасы
Есептеу формуласы
S=GF×100,
мұндағы: S – балалардың қажеттіліктеріне бағытталған нақты шығындар үлесі;
G – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) республикалық немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалары бойынша балаларды қолдауға және дамытуға бағытталған нақты шығыстар сомасы;
F – республикалық бюджеттің және облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінің жоспарлы шығындарының жалпы көлемі.
Балалардың қажеттіліктеріне арналған шығыстар мынадай бағыттар бойынша айқындалады: денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қорғау, қауіпсіздік, инфрақұрылым, мәдениет пен спорт және балалардың мүдделерін қозғайтын және мемлекет қаржыландыратын өзге де бағыттар.
Орталық мемлекеттік органдар – республикалық бюджеттік бағдарламалардың/кіші бағдарламалардың әкімшілері және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне балаларға арналған бюджет бойынша есептілік ұсынады.
Балаларға арналған бюджет есептілігінде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
балаларға арналған шығыстарды қамтитын бюджеттік бағдарламаның/кіші бағдарламаның атауы;
балалардың қажеттіліктеріне бағытталған тиісті бюджеттік бағдарлама/кіші бағдарлама бойынша жоспарлы және нақты шығыстар сомасы;
бенефициар-балаларды бөле отырып, тиісті бюджеттік бағдарлама/кіші бағдарлама бойынша бенефициарлар саны.
Балаларға арналған бюджетте бюджеттік бағдарламалар/кіші бағдарламалар бойынша тікелей және жанама шығыстар қамтылуға тиіс.
Балаларға арналған бюджетті қалыптастыру кезінде бюджеттік бағдарлама/кіші бағдарлама бойынша тікелей шығыстар толық көлемде ескеріледі.
Бюджеттік бағдарлама/кіші бағдарлама бойынша жанама шығыстар мынадай формула бойынша айқындалады:
Ei=Eg×NkNt,
мұндағы: Ei – бюджеттік бағдарлама бойынша балаларға арналған жанама шығыстар;
Eg – бюджеттік бағдарлама бойынша жалпы нақты шығыстар;
Nk – бюджеттік бағдарлама шеңберінде қаржыландырумен қамтылған балалар саны;
Nt – бюджеттік бағдарлама шеңберінде қаржыландырылатын бенефициарлардың жалпы саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ЖАО, ОМО
13.
Медициналық оңалтумен қамтылған мүмкіндігі шектеулі балалардың үлесі, %
Сипаты
Медициналық оңалтумен қамтылған мүмкіндігі шектеулі балалар санының мүмкіндігі шектеулі балалардың жалпы санына арақатынасы, %
Есептеу формуласы
S=NP×100
мұндағы:
S – медициналық оңалтумен қамтылған мүмкіндігі шектеулі балалардың үлесі, %;
N – медициналық оңалтумен қамтылған мүмкіндігі шектеулі балалардың саны;
P – мүмкіндігі шектеулі балалардың жалпы саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
14.
Психофизикалық даму скринингімен қамтылған сәби жасындағы (3 жасқа дейінгі) балалардың үлесі, %
Сипаты

Соотношение численности детей в возрасте до 3 лет, охваченных скринингом психофизического развития, к общей численности детей в возрасте до 3 лет.
Формула расчета
где:
S – доля детей раннего возраста (до 3 лет), охваченных скринингом психофизического развития;
– численность детей раннего возраста (до 3 лет), охваченных скринингом психофизического развития;
– среднегодовая численность населения в возрасте 0-2 лет.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МЗ РК
Направление "Благосостояние страны"
п/п
Данные Характеристика данных
1.
Валовой региональный продукт на душу населения, тысяч тенге.
Описание
Валовой региональный продукт на душу населения рассчитывается как соотношение валового регионального продукта в текущих ценах к среднегодовой численности населения соответствующего региона.
Формула расчета
где:
ВРПна душу населения – валовой региональный продукт на душу населения;
ВРП – валовой региональный продукт;
Численность населениясредняя – средняя численность населения соответствующего региона за расчетный период.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК (информация размещена на официальном сайте Бюро национальной статистики "stat.gov.kz", в разделе: "Главная – Официальная статистика – По отраслям – Статистика национальных счетов").
2.
Уровень безработицы, %.
Описание
Сбор информации по показателям, характеризующим рынок труда, осуществляется путем проведения выборочного обследования населения с использованием статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения" (индекс Т-001, периодичность месячная).
Опрос населения осуществляется методом ведения интервью путем непосредственного посещения интервьюерами домашних хозяйств.
Официальная статистическая информация по уровню безработицы формируется по следующим группам:
1) типу местности проживания;
2) регионам;
3) полу;
4) возрастным группам;
5) уровню образования.
Формула расчета
Уровень безработицы рассчитывается как доля численности безработных в численности рабочей силы, измеренная в процентах.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
3.
Уровень мелких твердых частиц в воздухе PM 2,5 (качество воздуха), %.
Описание
Воздействие твердых частиц, измеряемое как концентрация PM2,5 (твердые частицы диаметром 2,5 микрон, которые проходят через воздухозаборник с разделением по фракциям при 50 % эффективности поглощения) в приземном слое атмосферы.
Формула расчета
,
где:
q ср.i - средняя концентрация i-того вещества;
ПДКi – среднесуточная предельно допустимая концентрация i-того вещества;

Психофизикалық даму скринингімен қамтылған 3 жасқа дейінгі балалар санының 3 жасқа дейінгі балалардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S= N0-2P0-2×100
мұндағы:
S – психофизикалық даму скринингімен қамтылған сәби жасындағы (3 жасқа дейінгі) балалардың үлесі;
N0-2 – психофизикалық даму скринингімен қамтылған сәби жасындағы (3 жасқа дейін) балалар саны;
P0-2 – 0-2 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
"Елдің әл-ауқаты" бағыты
Р/с№
Деректер
Деректер сипаттамасы
1
2
3
4
1.
Халықтың жан басына шаққандағы жалпы өңірлік өнім, мың теңге
Сипаты
Жан басына шаққандағы жалпы өңірлік өнім ағымдағы бағалардағы жалпы өңірлік өнімнің тиісті өңір халқының орташа жылдық санына қатынасы ретінде есептеледі
Есептеу формуласы
ЖӨӨжан басына шаққанда=ЖӨӨ Халық саныорташа*1000
мұндағы:
ЖӨӨжан басына шаққанда – халықтың жан басына шаққандағы жалпы өңірлік өнім;
ЖӨӨ – жалпы өңірлік өнім;
Халық саныорташа – есепті кезеңде тиісті өңірдегі халықтың орташа саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ (ақпарат Ұлттық статистика бюросының "stat.gov.kz" ресми сайтында "Негізгі бет – Ресми статистика – Салалар бойынша – Ұлттық шоттар статистикасы" бөлімінде орналастырылған)
2.
Жұмыссыздық деңгейі, %
Сипаты
Еңбек нарығын сипаттайтын көрсеткіштер бойынша ақпаратты жинау "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" (индексі Т-001, кезеңділігі – айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқауының статистикалық нысанын пайдалана отырып, халықты іріктеп зерттеу жүргізу арқылы жүзеге асырылады. Тұрғындарға сауалнама сұхбат жүргізу әдісімен, интервьюерлердің үй шаруашылықтарына тікелей баруы арқылы жүзеге асырылады.
Жұмыссыздық деңгейі туралы ресми статистикалық ақпарат мынадай топтар бойынша қалыптастырылады:
1) тұрғылықты жерінің типі;
2) өңірлер;
3) жынысы;
4) жас тобы;
5) білім деңгейі.
Есептеу формуласы
Жұмыссыздық деңгейі жұмыссыздардың жұмыс күшіндегі үлесі ретінде есептеледі, пайызбен өлшенеді
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
3.
Ауадағы ұсақ қатты бөлшектердің деңгейі PM 2,5 (ауа сапасы), %
Сипаты
Атмосфераның жер бетіне жақын қабатындағы PM 2,5 концентрациясы (диаметрі 2,5 микрон болатын қатты бөлшектер, олар 50 % сіңіру тиімділігінде фракциялар бойынша бөлінумен ауа тартқыш арқылы өтеді) ретінде өлшенетін қатты бөлшектердің ықпалы.
Есептеу формуласы
АЛИ5=∑(qcp.iШРКi)×Ci
мұндағы: qср.i – заттың орташа концентрациясы;
ШРКi – i-заттың орташа тәуліктік шекті рұқсат етілген концентрациясы;
Сi – ластаушы қоспа қауіптілігінің

Сi – коэффициент, зависящий от класса опасности i-того вещества, принимаемый равным 1,7; 1,3; 0,1 и 0,9 соответственно для 1, 2, 3 и 4 класса опасности загрязняющей примеси.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
РГП "Казгидромет" МЭГПР РК
4.
Уровень качества водных ресурсов, %.
Описание
Основными критериями качества вод по гидрохимическим показателям являются значения ПДК загрязняющих веществ для водоемов рыбохозяйственного, хозяйственно-питьевого и коммунально-бытового водопользования. Уровень загрязнения поверхностных вод суши оценивается по величине комплексного индекса загрязнения вод (ИЗВ6), рассчитывающегося для шести показателей, включая растворенный кислород и БПК5.
Формула расчета
,
где:
q ср.i – средняя концентрация i-того вещества;
ПДКi – среднесуточная предельно допустимая концентрация i-того вещества;
6 – строго лимитируемое количество показателей-ингредиентов (кроме пестицидов), используемых для расчета, имеющих наибольшие значения, независимо от того, превышают они ПДК или нет.
Классификация качества вод по величине ИЗВ определяется:
1) менее или равно 0,3 – чистая;
2) более 0,3-1,0 – относительно чистая;
3) более 1,0-2,5 – умеренно загрязненная;
4) более 2,5-4,0 – загрязненная;
5) более 4,0-6,0 – грязная;
6) более 6,0-10,0 – очень грязная;
7) более 10,0 – чрезвычайно грязная.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
РГП "Казгидромет" МЭГПР РК
5.
Доля дорог районного/областного значения с твердым покрытием, %.
Описание
Соотношение протяженности автомобильных дорог с твердым покрытием к общей протяженности автомобильных дорог.
Формула расчета
где:
S – доля автомобильных дорог c твердым покрытием;
Rhc– протяженность автомобильных дорог с твердым покрытием;
R – общая протяженность автомобильных дорог.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
6.
Доступность мест для дворовых/уличных игр, в том числе спортивных сооружений, %.
Описание
Соотношение численности опрошенных детей в возрасте 10-18 лет и родителей, которые отметили, что у них во дворе имеются дворовые площадки и спортивные сооружения, к общему числу опрошенных детей в возрасте 10-18 лет и родителей.
Формула расчета
,
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет и родителей, которые отметили, что у них во дворе имеются дворовые площадки и спортивные сооружения;
N – количество детей в возрасте 10-18 лет и родителей, которые отметили, что у них во дворе имеются дворовые площадки и спортивные сооружения;
P – общее количество опрашиваемых детей в возрасте 10-18 лет и родителей.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет и их родителей)
Источник данных
Результаты опроса
7.
Доля дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО, обеспеченных видеонаблюдением, соответствующим принятым стандартам и техническим требованиям уполномоченного органа
Описание
Соотношение дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО, обеспеченных видеонаблюдением, соответствующим принятым стандартам и техническим требованиям уполномоченного органа, к общему числу дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО.
Формула расчета
где:
S – доля дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО, обеспеченных видеонаблюдением, соответствующим принятым стандартам и техническим требованиям уполномоченного органа;
– дневные государственные общеобразовательные организации среднего образования, подведомственные МИО, обеспеченные видеонаблюдением, соответствующим принятым стандартам и техническим требованиям уполномоченного органа;
E – общее число дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МВД РК; МОН РК
8.
Доля общей площади всего жилищного фонда, оборудованной центральной канализацией, %.
Описание
Соотношение объема жилищного фонда, оборудованного центральной канализацией, к общему объему жилищного фонда.
Формула расчета
где:
S – доля общей площади всего жилищного фонда, оборудованной центральной канализацией;
Hhg– объем жилищного фонда, оборудованного центральной канализацией;
H – общий объем жилищного фонда.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
9.
Доля проб питьевой воды, не соответствующей установленным нормам качества, %.
Описание
Показатель определяется как доля проб, не отвечающих нормам качества питьевой воды, в общем количестве проб питьевой воды, полученной из различных видов источников (прошедших водоподготовку, открытых водозаборов, скважин, колодцев и аналогичных). Измеряется в процентах. Показатель рассчитывается на основе имеющихся данных о соответствии питьевой воды параметрам, непосредственно связанным со здоровьем человека.
Формула расчета
где:
T – время (год);
E – число несоответствующих норм проб в данной территориальной единице.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
БНС АСПиР РК
10.
Доля аварийных общеобразовательных школ от общего количества школ, %
Описание
Соотношение количества общеобразовательных школ, находящихся в аварийном состоянии, к общему количеству общеобразовательных школ.
Формула расчета
где:
S – доля аварийных общеобразовательных школ от общего количества общеобразовательных школ;
G – количество общеобразовательных школ, находящихся в аварийном состоянии;
F – общее количество общеобразовательных школ.
Тип данных
Статистические данные
Источник данных
МОН РК
11.
Доля детей в возрасте 10-18 лет, проживающих менее чем в 15 минутах ходьбы от автобусной остановки, %
Описание
Соотношение численности опрошенных детей в возрасте 10-18 лет, которые отметили, что проживают менее чем в 15 минутах ходьбы от автобусной остановки, к общему числу опрошенных детей в возрасте 10-18 лет.
Формула расчета
где:
S – доля детей в возрасте 10-18 лет, проживающих менее чем в 15 минутах ходьбы от автобусной остановки;
– количество детей в возрасте
10-18 лет, которые отметили, что проживают менее чем в 15 минутах ходьбы от автобусной остановки;
– общее количество опрашиваемых детей в возрасте 10-18 лет.
Тип данных
Данные опроса (опрос детей в возрасте 10-18 лет с разрешения родителей)
Источник данных
Результаты опроса
12.
Число преступлений в отношении детей на 100000 детей, ед.
Описание
Уровень преступности – число зарегистрированных преступлений в расчете на определенное число (как правило, 100000) детского населения.
Формула расчета
где:
C – число преступлений в отношении детей на 100000 детей;
N – число преступлений в отношении детей (за год);

1, 2, 3 және 4-сыныптары үшін тиісінше 1,7; 1,3; 0,1 және 0,9-ға тең деп қабылданатын i-заттың қауіптілік сыныбына байланысты болатын коэффициент.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ЭТРМ "Қазгидромет" РМК
4.
Су ресурстары сапасының деңгейі, %
Сипаты
Гидрохимиялық көрсеткіштер бойынша су сапасының негізгі өлшемшарттары балық шаруашылығы, шаруашылық-ауызсу және коммуналдық-тұрмыстық суды пайдаланатын су айдындары үшін ластаушы заттардың ШРК мәндері болып табылады. Құрлықтың жерүсті суларының ластану деңгейі ерітілген оттегі мен ОБТ 5-ті қоса алғанда, алты көрсеткіш үшін есептелетін су ластануының кешенді индексінің (СЛИ6) шамасы бойынша бағаланады.
Есептеу формуласы
СЛИ6=∑(qcp.iШРКi)/6,
мұндағы: qcр.i – i-заттың орташа концентрациясы;
ШРКi – i-заттың орташа тәуліктік шекті рұқсат етілген концентрациясы;
6 – есептеу үшін пайдаланылатын, ШРК-дан асатынына немесе аспайтынына қарамастан, ең үлкен мәндерге ие көрсеткіш-ингредиенттердің (пестицидтерден басқа) қатаң лимиттелетін саны.
СЛИ шамасы бойынша су сапасының жіктелуі былайша айқындалады:
1) 0,3-тен кем немесе оған тең – таза;
2) 0,3-1,0-ден астам – салыстырмалы түрде таза;
3) 1,0-2,5-тен астам – орташа ластанған;
4) 2,5-4,0-тен астам – ластанған;
5) 4,0-6,0-дан астам – лас;
6) 6,0-10,0-нан көп – өте лас;
7) 10,0-нан астам – тым қатты ластанған.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ЭТРМ "Қазгидромет" РМК
5.
Жақсы және қанағаттанар
лық жағдайдағы облыстық/аудандық маңызы бар жолдардың үлесі, %.
Сипаты
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы автомобиль жолдары ұзындығының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының жалпы ұзындығына арақатынасы.
Есептеу формуласы
S=100Rhc×R,
мұндағы: S – жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы автомобиль жолдарының үлесі;
Rhc – автомобиль жолдарының жалпы ұзындығы;
R – жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы автомобиль жолдарының ұзындығы;
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР КМ
6.
Аула/көше ойындарына арналған орындардың, оның ішінде спорт құрылыстарының қолжетімділігі, %
Сипаты
Ауласында аула алаңдары мен спорт құрылыстары бар екенін атап өткен сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалар мен ата-аналар санының сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалар мен ата-аналардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=NR×100
мұндағы:
S – ауласында аула алаңдары мен спорт құрылыстары бар екенін атап өткен 10-18 жастағы балалар мен ата-аналардың үлесі:
N – ауласында аула алаңдары мен спорт құрылыстары бар екенін атап өткен 10-18 жастағы балалар мен ата-аналар саны;
P – сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалар мен ата-аналардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнама деректері (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
7.
Уәкілетті органның қабылданған тиісті стандарттары мен талаптарына сәйкес келетін бейнебақылаумен қамтамасыз етілген ЖАО-ға ведомстволық бағынысты мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдарының, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының үлесі
Сипаты
Уәкілетті органның қабылданған тиісті стандарттары мен талаптарына сәйкес келетін бейнебақылаумен қамтамасыз етілген ЖАО-ға ведомстволық бағынысты мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдарының, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының ЖАО-ға ведомстволық бағынысты мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдарының, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=EcamE×100,
мұндағы: S – уәкілетті органның қабылданған тиісті стандарттары мен талаптарына сәйкес келетін бейнебақылаумен қамтамасыз етілген ЖАО-ға ведомстволық бағынысты мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдарының, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының үлесі;
Ecam – уәкілетті органның қабылданған тиісті стандарттары мен талаптарына сәйкес келетін бейнебақылаумен қамтамасыз етілген ЖАО-ға ведомстволық бағынысты мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары;
E – ЖАО-ға ведомстволық бағынысты мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдарының, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының жалпы саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ЖАО; ҚР ОМ; ҚР ІІМ
8.
Орталық кәрізбен жабдықталған барлық тұрғын үй қорының жалпы алаңының үлесі, %
Сипаты
Орталық кәрізбен жабдықталған тұрғын үй қоры көлемінің тұрғын үй қорының жалпы көлеміне арақатынасы
Есептеу формуласы
S= HhgH×100
мұндағы:
S – орталық кәрізбен жабдықталған барлық тұрғын үй қорының жалпы алаңының үлесі;
Hhg– орталық кәрізбен жабдықталған тұрғын үй қорының көлемі;
H – тұрғын үй қорының жалпы көлемі.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
9.
Белгіленген сапа нормаларына сәйкес келмейтін ауызсу сынамаларының үлесі, %
Сипаты
Көрсеткіш әртүрлі көздерден (су дайындаудан өткен, ашық су жинағыштардан, ұңғымалардан, құдықтардан және осыған ұқсастардан) алынған ауызсу сынамаларының жалпы санындағы ауызсу сапасының нормаларына сәйкес келмейтін сынамалардың үлесі ретінде айқындалады. Пайызбен өлшенеді. Көрсеткіш ауызсудың адам денсаулығына тікелей байланысты параметрлерге сәйкестігі туралы қолданыстағы деректер негізінде есептеледі.
Есептеу формуласы
Сынамалардың сәйкестік көрсеткіші = T-ET×100,
мұндағы: T – уақыт (жыл);
E – осы аумақтық бірліктегі сынамалардың сәйкес келмейтін нормаларының саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
10.
Жалпы білім беретін мектептердің жалпы санындағы авариялық мектептердің үлесі, %
Сипаты
Авариялық күйдегі жалпы білім беретін мектептер санының жалпы білім беретін мектептердің жалпы санына арақатынасы.
Есептеу формуласы
S=GF×100,
мұндағы: S – жалпы білім беретін мектептердің жалпы санындағы авариялық жалпы білім беретін мектептердің үлесі;
G – авариялық күйдегі жалпы білім беретін мектептердің саны;
F – жалпы білім беретін мектептердің жалпы саны.
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР ОМ
11.
Автобус аялдамасынан кемінде 15 минут жаяу жүретін жерде тұратын 10-18 жастағы балалардың үлесі, %
Сипаты
Автобус аялдамасынан кемінде 15 минут жаяу жүретін жерде тұратынын атап өткен 10-18 жастағы балалар санының сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалардың жалпы санына арақатынасы
Есептеу формуласы
S=N10-18R10-18×100
мұндағы:
S – автобус аялдамасынан кемінде 15 минут жаяу жүретін жерде тұратын 10-18 жастағы балалардың үлесі;
N10-18 – автобус аялдамасынан кемінде 15 минут жаяу жүретін жерде тұратынын атап өткен 10-18 жастағы балалар саны;
R10-18 – сауалнама жүргізілген 10-18 жастағы балалардың жалпы саны
Деректер типі
Сауалнамалық дерек (ата-анасының рұқсатымен 10-18 жастағы балалар арасындағы сауалнама)
Дереккөз
Сауалнама нәтижелері
12.
100 000 балаға шаққанда балаларға қатысты қылмыстар саны, бірлік
Сипаты
Қылмыс деңгейі – балалардың белгілі бір санына (әдетте, 100 000) есептегенде тіркелген қылмыстар саны
Есептеу формуласы
C=NP0-18×100 000
мұндағы:
C – 100 000 балаға шаққанда балаларға қатысты қылмыстар саны;
N – балаларға қатысты қылмыстар саны (жылына);
P0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
13.
100 000 балаға шаққанда кәмелетке толмағандардың жыныстық қолсұғылмаушы
лығына қарсы қылмыстардың саны, бірлік
Сипаты
Кәмелетке толмағандардың жыныстық қолсұғылмаушылығына қарсы қылмыс деңгейі балалардың белгілі бір санына (әдетте, 100 000) есептегенде кәмелетке толмағандардың жыныстық қолсұғылмаушылығына қарсы тіркелген қылмыстар саны
Есептеу формуласы
C=NP0-18×100 000
мұндағы:
C – 100 000 балаға шаққанда кәмелетке толмағандардың жыныстық қолсұғылмаушылығына қарсы қылмыстардың саны;
N – кәмелетке толмағандардың жыныстық қолсұғылмаушылығына қарсы қылмыстар саны (жылына);
P0-18 – 0-18 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
14.
14-17 жастағы
100 000 балаға шаққанда кәмелетке толмағандар жасаған немесе олардың қатысуымен болған қылмыстық құқық бұзушылықтар саны, бірлік
Сипаты
Қылмыс деңгейі – аудан, облыс, республика халқының белгілі бір санына есептегенде тіркелген қылмыстар саны. Кәмелетке толмағандар арасында қылмыстардың таралу коэффициентін анықтау үшін формула мәніне 14-17 жастағы адамдар саны қосылады
Есептеу формуласы
C=NP14-17×100 000
мұндағы:
C – 14-17 жастағы 100000 балаға шаққанда кәмелетке толмағандар жасаған немесе олардың қатысуымен болған қылмыстық құқық бұзушылықтар саны;
N – кәмелетке толмағандар жасаған немесе олардың қатысуымен болған қылмыстық құқық бұзушылықтар саны (жылына);
P14-17 – 14-17 жастағы адамдардың орташа жылдық саны
Деректер типі
Статистикалық деректер
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
15.
100000 балаға шаққанда отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы
қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны, бірл.
Сипаты
Отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың деңгейі – балалардың белгілі бір санына (әдетте, 100000) есептегенде отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы тіркелген қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны.
Есептеу формуласы
C=NP×100000,
мұңдағы: C – 100000 балаға шаққанда отбасы мен кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны;
N – отбасы мен кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны (жыл ішінде);