О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 24 января 2020 года № 3 "О некоторых вопросах применения судами законодательства об уголовных правонарушениях в сфере экономической деятельности"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 7
1. Внести в вышеуказанное нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При квалификации деяния по статье 214 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК) по признаку отсутствия регистрации судам следует иметь в виду, что государственная регистрация физического лица, осуществляющего частное предпринимательство без образования юридического лица, заключается в постановке его на учет в качестве индивидуального предпринимателя в органе государственных доходов по месту нахождения этого лица. Уголовная ответственность за незаконное предпринимательство по признаку отсутствия регистрации наступает в случаях, когда согласно пункту 2 статьи 35 Предпринимательского кодекса физическое лицо обязано было зарегистрироваться в качестве индивидуального предпринимателя, но не сделало этого, и эти деяния причинили крупный ущерб гражданину, организации или государству либо они сопряжены с извлечением дохода в крупном размере или производством, хранением, перевозкой либо сбытом подакцизных товаров в значительных размерах.
При этом судам необходимо учитывать, что пунктами 3, 3-1 статьи 35 Предпринимательского кодекса и налоговым законодательством предусмотрены случаи, когда лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, вправе не осуществлять регистрацию в качестве индивидуального предпринимателя. Указанные лица к уголовной ответственности по статье 214 УК не привлекаются.";
2) в пункте 6 в абзаце седьмом слова "статье 214" заменить словами "статьям 214, 214-1";
3) в пункте 9:
в абзаце втором слова "или административная ответственность" заменить словами "ответственность или ответственность, предусмотренная Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан (далее-КоАП)";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Если лицо занимается запрещенными видами предпринимательской деятельности, ответственность за которую предусмотрена иными статьями УК, например, за незаконное изготовление, переработку, хранение, перевозку с целью сбыта или сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, содеянное им дополнительной квалификации по статье 214 УК не требует.";

"Соттардың экономикалық қызмет саласындағы қылмыстық құқық бұзушылық істер бойынша заңнаманы қолдануының кейбір мәселелері туралы" 2020 жылғы 24 қаңтардағы № 3 Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 7 Нормативтік қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жоғарыда көрсетілген нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Іс-әрекетті Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі ҚК) 214-бабымен тіркеуде болмау белгісі бойынша саралаған кезде соттар жеке кәсiпкерлiктi заңды тұлға құрмай жүзеге асыратын жеке тұлғаны мемлекеттiк тiркеу осы адамның тұрған жерi бойынша мемлекеттік кірістер органында дара кәсiпкер ретiнде есепке қоюды білдіретінін назарда ұстағаны жөн. Кәсіпкерлік кодекстің 35-бабының 2-тармағына сәйкес жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде тіркелуге міндетті болған, бірақ ол тіркелмеген және бұл іс-әрекеттер азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі залал келтірген не ірі мөлшерде кіріс алумен немесе акцизделетін тауарларды айтарлықтай мөлшерде өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен не өткізумен ұштасқан жағдайларда тіркеуде болмау белгісі бойынша заңсыз кәсіпкерлік үшін қылмыстық жауаптылық басталады.
Бұл ретте соттар Кәсіпкерлік кодекстің 35-бабының 3, 3-1-тармақтарында және салық заңнамасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлға дара кәсіпкер ретінде тіркелмеуге құқылы болатын жағдайлар да көзделгенін ескеру қажет. Көрсетілген тұлғалар ҚК-нің 214-бабы бойынша қылмыстық жауаптылыққа тартылмайды.";
2) 6-тармақтың жетінші абзацындағы "214-бабы" деген сөздер "214, 214-1-баптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-тармақта:
екінші абзацтағы "немесе әкімшілік жауаптылық" деген сөздер "жауаптылық немесе Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде (бұдан әрі – ӘҚБтК) көзделген жауаптылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер тұлға ҚК-нің өзге баптарында жауаптылық көзделген кәсіпкерлік қызметтің тыйым салынған түрлерімен айналысса, мысалы, есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді өткізу мақсатында заңсыз дайындағаны, қайта өңдегені, сақтағаны, тасымалдағаны немесе өткізгені үшін оның жасаған іс-әрекеті ҚК-нің 214-бабы бойынша қосымша саралауды талап етпейді.";

4) в пункте 10:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уголовная ответственность по частям первым статей 214, 214-1, 214-2 УК наступает при осуществлении предпринимательской деятельности, банковской деятельности (банковских операций), микрофинансовой или коллекторской деятельности без регистрации, а равно без обязательной для такой деятельности лицензии, учетной регистрации или после исключения коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств, либо с нарушением законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, а равно за занятие запрещенными видами предпринимательской деятельности, если эти деяния причинили крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжены с извлечением дохода в крупном размере или производством, хранением, перевозкой либо сбытом подакцизных товаров в значительных размерах, а по частям вторым статей 214, 214-1, 214-2 УК - за те же деяния, совершенные преступной группой; сопряженные с извлечением дохода в особо крупном размере; неоднократно.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При исчислении размера дохода, полученного преступной группой, судам следует исходить из общей суммы дохода, извлеченного всеми ее участниками.";
абзацы второй, третий, четвертый и пятый считать соответственно абзацами третьим, четвертым, пятым и шестым;
в абзаце четвертом слова "положениями пункта 1 статьи 330 Налогового Кодекса " заменить словами "законом, действовавшим во время совершения уголовно наказуемого деяния, то есть положениями пункта 1 статьи 330 Налогового Кодекса (в редакции 2017 года) либо пункта 1 статьи 382 Налогового Кодекса (в редакции 2025 года) ";
в абзаце шестом слова "статьей 462 Налогового Кодекса " заменить словами "законом, действовавшим во время совершения уголовно наказуемого деяния, то есть статьей 462 Налогового Кодекса (в редакции 2017 года) либо статьей 536 Налогового Кодекса (в редакции 2025 года)";
5) в пункте 11 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"Не требуют дополнительной квалификации по статье 214 УК действия лица, осуществляющего незаконную банковскую деятельность (банковские операции), незаконные микрофинансовую и коллекторскую деятельность без регистрации, а равно без обязательной для такой деятельности лицензии, учетной регистрации или после исключения коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств, либо с нарушением законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
В случае осуществления незаконной предпринимательской, банковской, микрофинансовой, коллекторской деятельности, то есть деяний, предусмотренных статьями 214, 214-1, 214-2 УК, у лица не возникает обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет. Соответственно, действия виновного не требуют дополнительной квалификации по статьям 244, 245 УК.";
абзацы второй и третий считать соответственно абзацами четвертым и пятым;

4) 10-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпкерлік қызметті, банк қызметін (банк операцияларын), микроқаржылық немесе коллекторлық қызметті тіркеусіз, сол сияқты осындай қызмет үшін міндетті лицензиясыз, есептік тіркеусіз немесе коллекторлық агенттіктердің тізілімінен коллекторлық агенттікті алып тастағаннан кейін не Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асырған, сол сияқты кәсіпкерлік қызметтің тыйым салынған түрлерімен айналысқаны үшін, егер бұл іс-әрекеттер азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі залал келтірсе не ірі мөлшерде кіріс алумен немесе акцизделетін тауарларды айтарлықтай мөлшерде өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен немесе сатумен ұштасса, ҚК-нің 214, 214-1, 214-2-баптарының бірінші бөліктері бойынша, ал қылмыстық топ жасаған; аса ірі мөлшерде кіріс алумен ұштасқан; бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекеттер үшін ҚК-нің 214, 214-1, 214-2-баптарының екінші бөліктері бойынша қылмыстық жауаптылық туындайды.";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қылмыстық топ алған кіріс мөлшерін есептеген кезде соттар оның барлық қатысушылары алған кірістің жалпы сомасын ескеруі қажет.";
екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтар тиісінше үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтар болып есептелсін;
төртінші абзацтағы "Салық кодексінің 330-бабы 1-тармағының ережелерін" деген сөздер "қылмыстық жауаптылық туындайтын іс-әрекетті жасаған уақытта қолданыста болған заңды, яғни Салық кодексінің 330-бабы 1-тармағының (2017 жылғы редакцияда) немесе Салық кодексінің 382-бабы 1-тармағының (2025 жылғы редакцияда) ережелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "Салық кодексінің 462-бабында" деген сөздер "қылмыстық жауаптылық туындайтын іс-әрекетті жасаған кезде қолданыста болған заңда, яғни Салық кодексінің 462-бабында (2017 жылғы редакцияда) немесе Салық кодексінің 536-бабында (2025 жылғы редакцияда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Заңсыз банк қызметін (банк операцияларын), заңсыз микроқаржылық және коллекторлық қызметті тіркеусіз, сол сияқты осындай қызмет үшін міндетті лицензиясыз, есептік тіркеусіз не коллекторлық агенттік тізілімінен коллекторлық агенттікті алып тастағаннан кейін немесе Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асырған тұлғаның әрекеттері ҚК-нің 214-бабы бойынша қосымша саралауды талап етпейді.
Заңсыз кәсiпкерлiк, банк, микроқаржылық, коллекторлық қызметті, яғни ҚК-нiң 214, 214-1, 214-2-баптарында көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырған жағдайда тұлғаның салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу жөнiндегi мiндеттемелерi туындамайды. Тиісінше кінәлінің әрекеттері ҚК-нің 244, 245-баптары бойынша қосымша саралауды талап етпейді.";
екінші және үшінші абзацтар тиісінше төртінші және бесінші абзацтар болып есептелсін;

6) в пункте 18:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Сумма неуплаченных налогов, платежей в бюджет определяется на основании совокупности доказательств, в том числе показаниями контрагентов или их представителей, актом налоговой проверки, заключением эксперта и другими доказательствами. При допросе контрагентов или их представителей необходимо выяснять, обжалованы ли контрагентами результаты налоговых проверок органов государственных доходов, в случаях судебного обжалования приобщать к делу и исследовать состоявшиеся судебные акты.";
абзац третий дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Для установления наступления общественно опасных последствий необходимо исследовать доказательства, подтверждающие факт уклонения контрагентов от уплаты обязательных платежей в бюджет, в том числе принятые в их отношении решения об уголовном преследовании либо привлечении к ответственности в соответствии с КоАП.";
7) дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Финансовая (инвестиционная) пирамида - это деятельность по извлечению дохода (имущественной выгоды), основанная на постоянном привлечении денежных средств или иного имущества участников, либо права на него физических и (или) юридических лиц, без использования привлеченных средств на предпринимательскую деятельность, обеспечивающую принятые обязательства, путем перераспределения данных активов и обогащения одних участников за счет взносов других.
При рассмотрении дел данной категории судам необходимо устанавливать наличие отдельных признаков финансовой (инвестиционной) пирамиды, таких как: привлечение денежных средств или иного имущества участников, при отсутствии иных источников доходов и инвестиций, обогащение одних участников за счет взносов других, необоснованное обещание высоких доходов, отсутствие лицензий на осуществление банковской и иной финансовой деятельности по привлечению средств населения, не осуществление производства продукции и иных видов деятельности, отсутствие собственных основных средств и других активов, а также информации о финансовом положении, активная реклама деятельности в масс-медиа с целью привлечения большого числа заинтересованных лиц, организация презентаций с вручением дорогих подарков участникам и другие.
Под руководством финансовой (инвестиционной) пирамидой понимается принятие решений, связанных с функционированием организации в целях извлечения дохода (имущественной выгоды) путем привлечения денежных средств или иного имущества участников, координация ее деятельности, распределение между ее участниками обязанностей, поиск и аренда офиса для осуществления деятельности финансовой (инвестиционной) пирамиды, привлечение вкладчиков, принятие непосредственно либо через онлайн ресурсы денежных средств и иного имущества участников и так далее.
Создание и (или) руководство финансовой (инвестиционной) пирамидой может осуществляться как несколькими лицами, так и совершаться одним лицом.

6) 18-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Төленбеген салық, бюджетке төлемдер сомасы дәлелдемелер жиынтығының негізінде, оның ішінде контрагенттердің немесе олардың өкілдерінің айғақтарымен, салықтық тексеру актісімен, сарапшының қорытындысымен және басқа да дәлелдемелермен анықталады. Контрагенттерден немесе олардың өкілдерінен жауап алу кезінде контрагенттердің мемлекеттік кірістер органдарының салықтық тексеру нәтижелеріне шағым жасалған-жасамалғанын анықтау, оларға сот тәртібімен шағым жасалған жағдайларда қабылданған сот актілерін іске қосып тігу және зерттеу қажет.";
үшінші абзац мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Қоғамға қауіпті салдарлардың басталғанын анықтау үшін контрагенттердің бюджетке міндетті төлемдерді төлеуден жалтаруы фактілерін растайтын дәлелдемелерді, оның ішінде оларға қатысты қабылданған қылмыстық қудалау немесе ӘҚБтК-ге сәйкес жауаптылыққа тарту туралы шешімдерді зерттеу қажет.";
7) мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Қаржылық (инвестициялық) пирамида – бұл тартылған қаражатты қабылданған міндеттемелерді қамтамасыз ететін кәсіпкерлік қызметке пайдаланбай, қатысушылардың ақша қаражаттарын тұрақты тартуға негізделген кірісті (мүліктік пайданы) немесе өзге мүлкін не жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оған құқығын осы активтерді қайта бөлу және қатысушылардың біреуін басқалардың жарналары есебiнен байыту арқылы алу жөніндегі қызмет.
Осы санаттағы істерді қарау кезінде соттар қаржылық (инвестициялық) пирамиданың жекелеген белгілерінің болуын анықтауы керек, мысалы: өзге де кіріс көздері мен инвестициялар болмаған кезде, қатысушылардың ақша қаражаттарын немесе өзге мүліктерін тарту, бір қатысушылардың басқалардың жарналары есебінен баюы, жоғары кірістерге негізсіз уәде беру, халық қаражатын тарту жөніндегі банктік және өзге де қаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиялардың болмауы, өнімді шығаруды және қызметтердің өзге де түрлерін жүзеге асырмау, меншікті негізгі құралдардың және басқа да активтердің, сондай-ақ қаржылық жағдайы туралы ақпараттың болмауы, қызығушылық танытқан адамдардың көп санын тарту мақсатында қызметті масс-медиада белсенді жарнамалау, қатысушыларға қымбат сыйлықтарды табыстай отырып, таныстырылымдар ұйымдастыру және басқалары.
Қаржылық (инвестициялық) пирамидаға басшылық ету деп қатысушылардың ақша қаражаттарын немесе өзге мүліктерін тарту арқылы кіріс (мүліктік пайда) алу мақсатында ұйымның жұмыс істеуіне байланысты шешімдерді қабылдау, оның қызметін үйлестіру, оған қатысушылардың арасында міндеттерді бөлу, қаржылық (инвестициялық) пирамида қызметін жүзеге асыру үшін кеңсе іздестіру және оны жалға алу, салымшыларды тарту, қатысушылардың ақша қаражаттары мен өзге де мүліктерін тікелей немесе онлайн ресурстар арқылы қабылдау және басқалары түсініледі.
Қаржылық (инвестициялық) пирамиданы құруды және (немесе) басқаруды бірнеше адам, сонымен қатар бір адам да жүзеге асыруы мүмкін.

При создании и руководстве финансовой (инвестиционной) пирамидой уголовная ответственность наступает только по статье 217 УК и дополнительной квалификации по статьям 190, 250 УК не требуется.";
8) в пункте 19:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Цель придания видимости законного происхождения денежным средствам, на которые имущество приобретено, может проявляться, например:";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"в приобретении имущества на денежные средства, полученные преступным путем, с использованием фиктивных гражданско-правовых договоров (займа, дарения, купли-продажи товаров, выполнения работ, оказания услуг и так далее), бухгалтерских документов (о получении выплат по трудовому договору, денежных средств в подотчет и так далее).";
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"Легализация (отмывание) денег может осуществляться путем совершения нескольких финансовых операций, затрудняющих отслеживание происхождения средств (переводы между счетами, вывод в цифровые активы, операции через оффшорные зоны, смешение преступных средств с легальными и другие).";
9) дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Необходимо учитывать, что легализации (отмыванию) имущества, полученного преступным путем, предшествует совершение уголовного правонарушения, в результате которого получено данное имущество.
К таким уголовным правонарушениям относятся деяния, предусмотренные Особенной частью УК, которые сопряжены с получением дохода, такие как торговля людьми, вымогательство, финансирование террористической или экстремисткой деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму, незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ и их аналогов, сводничество, получение взятки и так далее.
К имуществу, полученному в результате преступной деятельности, могут относиться цифровые активы.";
10) в пункте 26:
слова "налога и (или) других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "налога, платежей в бюджет";
слова "налогов и обязательных платежей в бюджет" заменить словами "налогов и платежей, подлежащих уплате в бюджет";
11) в пункте 27:
в абзацах первом и втором слова "неуплаченных налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "неуплаченных налогов, платежей в бюджет";
в абзаце втором слова "заключением специалиста (эксперта)" заменить словами "заключением эксперта";

Қаржылық (инвестициялық) пирамиданы құрған және басшылық еткен кезде қылмыстық жауаптылық ҚК-нің 217-бабы бойынша ғана туындайды және ҚК-нің 190, 250-баптары бойынша қосымша саралау талап етілмейді.";
8) 19-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүлікті сатып алуға жұмсалған ақша қаражатының заңды шығу тегіне көрініс беру мақсаты, мысалы:";
алтыншы абзацтағы "тартуда" деген сөз "тартудан" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жалған азаматтық-құқықтық шарттарды (қарыз, сыйға тарту, тауарларды сату-сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету және т.б.), бухгалтерлік құжаттарды (еңбек шарты бойынша төлемдерді, есеп берілетін ақша қаражатын алу туралы және т.б.) пайдалана отырып, қылмыстық жолмен алынған ақша қаражатына мүлік сатып алудан көрінуі мүмкін.";
мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Ақшаны заңдастыру (жылыстату) қаражаттардың пайда болуын қадағалауды қиындататын бірнеше қаржылық операцияларды жүргізу (есеп-шоттар арасындағы аударымдар, цифрлық активтерге шығару, оффшорлық аймақтар арқылы операциялар, қылмыстық жолмен алынған қаражатты заңды қаражатпен араластыру және т.б.) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.";
9) мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Қылмыстық жолмен алынған мүлікті заңдастырудан (жылыстату) бұрын осы мүлікті алуға әкеп соққан қылмыстық құқық бұзушылық жасалатынын ескеру керек.
Осындай қылмыстық құқық бұзушылықтарға ҚК-нің Ерекше бөлігінде көзделген адам саудасы, бопсалау, террористік немесе экстремистік қызметті қаржыландыру және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілік, есірткі, психотроптық заттардың және сол тектестердің заңсыз айналымы, жеңгетайлық, пара алу және т.б. сияқты кіріс алумен ұштасатын іс-әрекеттер жатады.
Қылмыстық әрекеттің нәтижесінде алынған мүлікке цифрлық активтер де жатқызылуы мүмкін.";
10) 26-тармақта:
"Салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді" деген сөздер "Салықты, бюджетке төленетін төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салықтардың және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің" деген сөздер "салықтардың және бюджетке төленуге жататын төлемдердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 27-тармақта:
бірінші және екінші абзацтардағы "төленбеген салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің", "Төленбеген салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің" деген сөздер тиісінше "төленбеген салықтардың, бюджетке төленбеген төлемдердің", "Төленбеген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "маманның (сарапшының) қорытындысымен" деген сөздер "сарапшының қорытындысымен" деген сөздермен ауыстырылсын;

12) в пункте 28:
в абзаце первом слова "налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "налогов, платежей в бюджет";
в абзаце втором слова "налога и (или) других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "налога, платежей в бюджет";
13) в пункте 29 в абзаце первом слова "уплаты налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "уплаты налогов, платежей в бюджет";
14) пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. В обвинительном акте (протоколе обвинения) по уголовным делам по статьям 244 и 245 УК подлежат обязательному изложению нормы налогового законодательства в редакции на момент совершения уголовного правонарушения, нарушенные обвиняемым, сроки представления декларации по налогам, платежам в бюджет и сроки их уплаты, а также проверяемый период, за который лицо уклонилось от уплаты платежей. При отсутствии таких данных в обвинительном акте (протоколе обвинения), суд в предварительном слушании, а также при их установлении в главном судебном разбирательстве должен признать эти обстоятельства существенными нарушениями уголовно-процессуального законодательства, препятствующими назначению главного судебного разбирательства и решить вопрос о возвращении дела прокурору в соответствии со статьей 323 УПК.";
15) в пункте 31 слова "по налогам и (или) другим обязательным платежам в бюджет" заменить словами "по налогам, платежам в бюджет";
16) в пункте 32 слова "налогов и других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "налогов и платежей в бюджет";
17) дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. Обратить внимание судов на то, что все признаки преступной группы должны быть изложены в обвинительном акте и подлежат всестороннему и полному исследованию в главном судебном разбирательстве.
При этом один лишь факт участия в совершении преступления руководителя (руководителей) юридического лица, его структурного подразделения и подчиненных ему (им) в силу трудовых правоотношений работников, при отсутствии других признаков преступной группы, перечисленных в нормативном постановлении Верховного Суда Республики Казахстан от 21 июня 2001 года № 2 "О некоторых вопросах применения судами законодательства об ответственности за бандитизм и другие уголовные правонарушения, совершенные в соучастии", не является достаточным основанием для признания наличия преступной группы.";

12) 28-тармақта:
бірінші абзацтағы "Салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді" деген сөздер "Салықты, бюджетке төленетін төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "салықты және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді" деген сөздер "салықты, бюджетке төленетін төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 29-тармақтың бірінші абзацындағы "салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден" деген сөздер "салықты, бюджетке төленетін төлемдерді төлеуден" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Қылмыстық істер бойынша айыптау актісінде (айыптау хаттамасында) ҚК-нің 244 және 245-баптары бойынша айыпталушы қылмыстық құқық бұзушылық жасаған кездегі редакциядағы салық заңнамасының нормалары, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер бойынша декларацияны ұсыну мерзімдері және оларды төлеу мерзімдері, сондай-ақ тұлғаның төлемдерді төлеуден жалтарған тексеру кезеңі міндетті түрде жазылуы тиіс. Айыптау актісінде (айыптау хаттамасында) осындай деректер болмаған жағдайда сот алдын ала тыңдауда, сондай-ақ олар басты сот талқылауында анықталған кезде, бұл мән-жайларды басты сот талқылауын тағайындауға кедергі келтіретін қылмыстық-процестік заңнаманы елеулі бұзу деп тануға және ҚПК-нің 323-бабына сәйкес істі прокурорға қайтару туралы мәселені шешуге тиіс.";
15) 31-тармақтағы "салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша" деген сөздер "салық, бюджетке төленетін төлемдер бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 32-тармақта:
"салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің" деген сөздер "салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді" деген сөздер "салықтың, бюджетке төленетін төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) мынадай мазмұндағы 33-1-тармақпен толықтырылсын:
"33-1. Қылмыстық топтың барлық белгілері айыптау актісінде көрсетiлуге тиіс және басты сот талқылауында жан-жақты және толық зерттелуi қажет екенiне соттардың назары аударылсын.
Бұл ретте "Соттардың бандитизм және қылмыстық құқық бұзушылықтарға қатыса отырып, басқа қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жауапкершілік туралы заңнаманы қолдануының кейбір мәселелері туралы" 2001 жылғы 21 маусымдағы № 2 Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулысында санамаланған қылмыстық топтың басқа да белгілері болмаған кезде, заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшесі басшысының (басшыларының) және еңбек құқықтық қатынастарына орай оған (оларға) бағынысты қызметкерлердің қылмыс жасауға қатысу фактісі қылмыстық топтың бар-жоғын тану үшін жеткілікті негіз болып табылмайды.";

18) в пункте 35 абзац первый изложить в следующей редакции:
"Деньги и иное имущество, а также любые доходы, полученные от них в результате совершения уголовного правонарушения в сфере экономической деятельности, подлежат обращению в собственность государства, как добытые преступным путем, в соответствии со статьей 48 УК. В обвинительном акте (протоколе обвинения) должны быть указаны наименование, количество имущества, сумма денежных средств, подлежащих возможной конфискации.".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
А. Мергалиев
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Г. Альмагамбетова

18) 35-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Экономикалық қызмет саласында қылмыстық құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған ақша және өзге де мүлік, сондай-ақ олардан алынған кез келген кірістер ҚК-нің 48-бабына сәйкес қылмыстық жолмен алынған кіріс ретінде мемлекет меншігіне өндірілуге жатады. Айыптау актісінде (айыптау хаттамасында) тәркіленуі мүмкін мүліктің атауы, саны, ақша қаражатының сомасы көрсетілуге тиіс.".
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, жалпыға бірдей міндетті болып табылады және алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
А. Мерғалиев
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы, жалпы
отырыс хатшысы
Г. Әлмағамбетова