Бюджетный кодекс Республики Казахстан
Кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года № 171-VIII.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. ст. 172.
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования ИЗПИ создано СОДЕРЖАНИЕ
ОБЩАЯ ЧАСТЬ
РАЗДЕЛ 1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Бюджетное законодательство Республики Казахстан
1. Бюджетное законодательство Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Кодекса и иных нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено настоящим Кодексом.
Бюджетное законодательство Республики Казахстан действует на всей территории Республики Казахстан и распространяется на всех физических и юридических лиц.
2. Положения настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом, не распространяются на Национальный Банк Республики Казахстан, его ведомства и организации, входящие в его структуру, а также уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, юридических лиц, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан, за исключением некоммерческой организации, обеспечивающей условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана".
3. Положения настоящего Кодекса применяются с учетом особенностей, установленных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов, выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента Республики Казахстан, депутатов маслихатов, акимов районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также членов органов местного самоуправления в Республике Казахстан, осуществления оперативно-розыскной, разведывательной, контрразведывательной деятельности, обеспечения внешнеполитической деятельности, обороноспособности и национальной безопасности страны, финансирования судебной системы Республики Казахстан, финансирования уполномоченного органа по возврату активов.
4. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Кодексом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.
5. Акты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о распределении денег соответственно из республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год утрачивают силу после окончания соответствующего финансового года, за исключением положений данных актов о выделении денег на возвратной основе.
Действия приложений к закону о республиканском бюджете (решению маслихата о местном бюджете) по второму и третьему годам планового периода утрачивают силу с введением в действие закона о республиканском бюджете (решения маслихата о местном бюджете) на следующий плановый период.

Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы № 171-VII Кодексі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Кодекстің қолданысқа енгізу тәртібін 172-б. қараңыз.
Қолданушылар назарына!
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
ЖАЛПЫ БӨЛІК
1-БӨЛІМ. НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Кодекстен және қабылдануы осы Кодексте көзделген өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында күші болады және ол барлық жеке және заңды тұлғаға қолданылады.
2. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің ережелері, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйымды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, оның ведомстволарына және оның құрылымына кіретін ұйымдарға, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, акционері (қатысушысы, сенімгерлік басқарушысы) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.
3. Осы Кодекстің ережелері мемлекеттік құпиялар, Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарын, мәслихаттардың депутаттарын, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкiмдерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, жедел-іздестіру, барлау, қарсы барлау қызметін жүзеге асыру, елдің сыртқы саяси қызметін, қорғаныс қабілетін және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының сот жүйесін қаржыландыру, активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органды қаржыландыру мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
4. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Кодекстен басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың кезекті қаржы жылына арналған тиісінше республикалық және жергілікті бюджеттерден ақша бөлу туралы актілері, осы актілердің қайтарымды негізде ақша бөлу туралы ережелерін қоспағанда, тиісті қаржы жылы аяқталғаннан кейін күшін жояды.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдары бойынша республикалық бюджет туралы заңға (жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне) қосымшалардың қолданысы келесі жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңның (жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінің) қолданысқа енгізілуімен күшін жоятын болады.

6. Закон о республиканском бюджете, решение маслихата о местном бюджете, акты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов об их реализации, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и дополнений в них вводятся в действие с 1 января соответствующего финансового года.
Статья 2. Основные цель и задачи бюджетного законодательства Республики Казахстан и общие требования к получателям бюджетных средств
1. Основной целью бюджетного законодательства Республики Казахстан является обеспечение гармонизации стратегических целей государственного управления, задач и функций государства с объемами бюджетных средств, необходимыми для их достижения или реализации в соответствии с проводимой бюджетной политикой.
2. Основными задачами бюджетного законодательства Республики Казахстан являются:
1) установление основных положений, принципов и механизмов функционирования бюджетной системы, образования и использования бюджетных средств, а также формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан;
2) регулирование бюджетных, межбюджетных отношений;
3) создание правовых основ для эффективного управления государственными финансами и бюджетом через принципы бюджетной системы.
3. Для реализации основных целей и задач бюджетного законодательства Республики Казахстан предусматриваются следующие требования:
администраторам бюджетных программ, местным исполнительным органам и иным получателям бюджетных средств запрещается вносить Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местные уполномоченные органы по государственному планированию предложения об увеличении расходов бюджета вне процесса планирования бюджета;
администраторам бюджетных программ, местным исполнительным органам и иным получателям бюджетных средств запрещается вносить Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан предложения, связанные с изменением механизмов или инструментов выполнения задач бюджетного законодательства Республики Казахстан, установленных пунктом 2 настоящей статьи, без согласования с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, местным уполномоченным органом по государственному планированию, а также при необходимости центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и государственным казначейством;

6. Республикалық бюджет туралы заң, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың оларды іске асыру туралы актілері, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер тиісті қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
2-бап. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының негізгі мақсаты мен міндеттері және бюджет қаражатын алушыларға қойылатын жалпы талаптар
1. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының негізгі мақсаты жүргізіліп жатқан бюджет саясатына сәйкес мемлекеттік басқарудың стратегиялық мақсаттарын, мемлекеттің міндеттері мен функцияларын оларға қол жеткізу немесе іске асыру үшін қажетті бюджет қаражатының көлемдерімен үйлестіруді қамтамасыз ету болып табылады.
2. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының негізгі міндеттері:
1) бюджет жүйесінің жұмыс істеуінің, бюджет қаражатының құралуы мен пайдаланылуының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдаланудың негізгі ережелерін, қағидаттары мен тетіктерін белгілеу;
2) бюджеттік, бюджетаралық қатынастарды реттеу;
3) бюджет жүйесінің қағидаттары арқылы мемлекеттік қаржы мен бюджетті тиімді басқару үшін құқықтық негіздер құру болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының негізгі мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін мынадай талаптар көзделеді:
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, жергілікті атқарушы органдардың және бюджет қаражатын өзге де алушылардың Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға бюджетті жоспарлау процесінен тыс кезде бюджет шығыстарын ұлғайту туралы ұсыныстар енгізуіне тыйым салынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, жергілікті атқарушы органдардың және бюджет қаражатын өзге де алушылардың бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, сондай-ақ қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және мемлекеттік қазынашылықтың келісімінсіз Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының осы баптың 2-тармағында белгіленген міндеттерін орындау тетіктерін немесе құралдарын өзгертуге байланысты ұсыныстар енгізуіне тыйым салынады;

местным уполномоченным отраслевым государственным органам запрещается согласование предложений центральных отраслевых государственных органов об увеличении, сокращении и (или) перераспределении расходов бюджета без согласования с местным уполномоченным органом по государственному планированию и соблюдения процедур, предусмотренных пунктом 2 статьи 73 настоящего Кодекса.
4. Разногласия между администраторами бюджетных программ и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и (или) местным уполномоченным органом по государственному планированию рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией, за исключением разногласий между администраторами бюджетных программ, финансируемыми из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, и местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения), которые рассматриваются собранием местного сообщества.
Статья 3. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
1. В настоящем Кодексе используются следующие основные понятия:
1) утвержденный бюджет – бюджет, утвержденный Парламентом Республики Казахстан или соответствующим маслихатом;
2) бюджет – централизованный денежный фонд государства, предназначенный для финансового обеспечения реализации его задач и функций;
3) бюджетная система – совокупность бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, а также бюджетных процесса и отношений, в том числе с субъектами квазигосударственного сектора, внебюджетными фондами;
4) бюджетные средства – деньги и иные активы государства, поступление в государственную собственность и расходование которых отражаются в бюджете в денежной форме;
5) неосвоение бюджетных средств – сложившееся по итогам отчетного периода превышение плана финансирования по платежам над оплаченными обязательствами по бюджетной программе за вычетом экономии бюджетных средств, нераспределенного остатка резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, возврата целевых трансфертов, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, и возврата целевых трансфертов на развитие, выделенных в отчетном финансовом году, разрешенных доиспользовать в соответствии с настоящим Кодексом;
6) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность участников бюджетного процесса на этапах прогнозирования, планирования, рассмотрения, утверждения, исполнения, уточнения, секвестра и корректировки бюджета, ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности, мониторинга и оценки результатов;

жергілікті уәкілетті салалық мемлекеттік органдардың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның келісімінсіз және осы Кодекстің 73-бабының 2-тармағында көзделген рәсімдерді сақтамай орталық салалық мемлекеттік органдардың бюджет шығыстарын ұлғайту, қысқарту және (немесе) қайта бөлу туралы ұсыныстарын келісуіне тыйым салынады.
4. Жергілікті қоғамдастық жиналысы қарайтын, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары арасындағы келіспеушіліктерді қоспағанда, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган арасындағы келіспеушіліктерді тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
3-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Кодексте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бекітілген бюджет – Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті мәслихат бекіткен бюджет;
2) бюджет – мемлекеттің міндеттері мен функцияларын іске асыруды қаржылық қамтамасыз етуге арналған мемлекеттің орталықтандырылған ақша қоры;
3) бюджет жүйесі – бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, сондай-ақ бюджет процестері мен қатынастардың, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілерімен, бюджеттен тыс қорлармен қатынастардың жиынтығы;
4) бюджет қаражаты – мемлекеттік меншікке түсуі және жұмсалуы бюджетте ақшалай нысанда көрсетілетін мемлекеттің ақшасы мен өзге де активтері;
5) бюджет қаражатының игерілмеуі – бюджет қаражатының үнемделуін, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығын, Қазақтан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген нысаналы трансферттердің қайтарылуын және есепті қаржы жылында бөлінген, осы Кодекске сәйкес толық пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің қайтарылуын шегергенде, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының бюджеттік бағдарлама бойынша төленген міндеттемелерден есепті кезеңнің қорытындылары бойынша қалыптасқан асып кетуі;
6) бюджет процесі – бюджет процесіне қатысушылардың бюджетті болжау, жоспарлау, қарау, бекіту, атқару, нақтылау, секвестрлеу және түзету, бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есептілікті, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу, мониторинг және нәтижелерді бағалау кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында регламенттелген қызметі;

7) бюджетная политика – совокупность мер по управлению государственными финансами Республики Казахстан, направленных на обеспечение устойчивости государственных финансов;
8) внебюджетный фонд – централизованный денежный фонд, создаваемый в форме юридического лица, учредителем и единственным акционером которого является государство, или контрольного счета наличности, основным предназначением которого является реализация социально-экономических задач развития республики или региона;
9) неэффективное исполнение бюджетных программ – недостижение конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, в том числе при полном освоении бюджетных средств;
10) бюджетные отношения – отношения, возникающие в бюджетном процессе;
11) бюджетные операции – операции, осуществляемые в процессе исполнения бюджета;
12) отчетный финансовый год – год, предшествующий текущему финансовому году планового периода;
13) плановый период – три финансовых года, следующих за текущим финансовым годом;
14) очередной финансовый год – год, следующий за текущим финансовым годом;
15) финансовый год – период времени, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года, в течение которого осуществляется исполнение бюджета;
16) финансирование – выделение бюджетных денег их получателям;
17) краткосрочный период – период продолжительностью до одного года;
18) активы государства – имущественные и неимущественные блага и права, имеющие стоимостную оценку, полученные в государственную собственность в результате прошлых операций или событий;
19) государственный инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусмотренных настоящим Кодексом, направленных на создание и (или) развитие активов, включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств;
20) государственные финансы – система отношений республиканского бюджета, местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора, внебюджетных фондов, возникающих при формировании, распределении, перераспределении активов и обязательств государственного сектора;
21) устойчивость государственных финансов – состояние государственных финансов, обеспечивающее финансирование реализации задач и функций государства с учетом его обязательств в долгосрочном периоде;
22) уточненный бюджет – утвержденный бюджет с учетом изменений и дополнений, принятых Парламентом Республики Казахстан или соответствующим маслихатом в ходе его исполнения;
23) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, конечных результатов, характеризующих деятельность государственного органа по реализации плана развития государственного органа, планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, планов развития области, города республиканского значения, столицы и (или) паспортов бюджетных программ, а также субъектов квазигосударственного сектора по реализации своих планов мероприятий или планов развития;

7) бюджет саясаты – мемлекеттік қаржының орнықтылығын қамтамасыз етуге бағытталған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқару жөніндегі шаралардың жиынтығы;
8) бюджеттен тыс қор – негізгі мақсаты республиканы немесе өңірді дамытудың әлеуметтік-экономикалық міндеттерін іске асыру болып табылатын, мемлекет құрылтайшысы және жалғыз акционері болып табылатын заңды тұлға немесе қолма-қол ақшаны бақылау шоты нысанында құрылатын орталықтандырылған ақша қоры;
9) бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз орындалуы – бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге, оның ішінде бюджет қаражаты толық игерілген кезде қол жеткізбеу;
10) бюджеттік қатынастар – бюджет процесінде туындайтын қатынастар;
11) бюджеттік операциялар – бюджетті атқару процесінде жүзеге асырылатын операциялар;
12) есепті қаржы жылы – жоспарлы кезеңнің ағымдағы қаржы жылының алдындағы жыл;
13) жоспарлы кезең – ағымдағы қаржы жылынан кейінгі үш қаржы жылы;
14) кезекті қаржы жылы – ағымдағы қаржы жылынан кейінгі жыл;
15) қаржы жылы – бюджеттің атқарылуы жүзеге асырылатын, күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталып, 31 желтоқсанында аяқталатын уақыт кезеңі;
16) қаржыландыру – бюджет ақшасын оны алушыларға бөлу;
17) қысқа мерзімді кезең – ұзақтығы бір жылға дейінгі кезең;
18) мемлекет активтері – өткен операциялар немесе оқиғалар нәтижесінде мемлекеттік меншікке алынған, құндық бағасы бар мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен құқықтар;
19) мемлекеттік инвестициялық жоба – жаңа өндірістер құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, активтер құруға және (немесе) дамытуға бағытталған, осы Кодексте көзделген іс-шаралар кешені;
20) мемлекеттік қаржы – республикалық бюджеттің, жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, бюджеттен тыс қорлардың мемлекеттік сектордың активтері мен міндеттемелерін қалыптастыру, бөлу, қайта бөлу кезінде туындайтын қатынастар жүйесі;
21) мемлекеттік қаржының орнықтылығы – ұзақ мерзімді кезеңде мемлекет міндеттемелерін ескере отырып, оның міндеттері мен функцияларының іске асырылуын қаржыландыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік қаржының жай-күйі;
22) нақтыланған бюджет – атқарылуы барысында Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті мәслихат қабылдаған өзгерістер мен толықтырулар ескеріле отырып бекітілген бюджет;
23) нәтижелердің көрсеткіштері – мемлекеттік органның даму жоспарын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын немесе даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын және (немесе) бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын іске асыру бойынша мемлекеттік органның, сондай-ақ өздерінің іс-шаралар жоспарларын немесе даму жоспарларын іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, түпкілікті нәтижелердің жиынтығы;

24) целевой индикатор – показатель, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа, плана мероприятий или плана развития субъекта квазигосударственного сектора, или плана развития области, города республиканского значения, столицы;
25) среднесрочный период – период, следующий за текущим финансовым годом, продолжительностью от года до пяти лет;
26) сбалансированность – соответствие принимаемых обязательств объемам планируемых бюджетных средств на уровне не более установленного проектом бюджета;
27) скорректированный бюджет – утвержденный (уточненный) бюджет с учетом изменений и дополнений, внесенных в ходе его исполнения на основании постановлений Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решений акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
28) конечный результат – показатель паспорта бюджетной программы, качественно измеряющий достижение цели и (или) целевого индикатора плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы в пределах предусмотренных бюджетных средств;
29) долгосрочный период – период, следующий за текущим финансовым годом, продолжительностью от пяти до тридцати лет.
2. Другие понятия бюджетного законодательства Республики Казахстан, не указанные в настоящей статье, используются в значениях, определяемых в соответствующих статьях настоящего Кодекса.
Понятия других отраслей законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящем Кодексе, применяются в том значении, в каком они используются в соответствующих отраслях законодательства Республики Казахстан, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
При несовпадении определений понятий бюджетного законодательства Республики Казахстан с определениями понятий других отраслей законодательства Республики Казахстан применительно к бюджетным отношениям используются понятия бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Статья 4. Основные принципы бюджетной системы Республики Казахстан
Бюджетная система Республики Казахстан основывается на следующих основных принципах:
1) принцип единства – применение единых принципов организации и функционирования бюджетной системы с использованием единых процедур и технических решений бюджетного процесса в Республике Казахстан;
2) принцип устойчивости государственных финансов – формирование бюджетной политики, обеспечивающей финансирование реализации задач и функций государства с учетом его обязательств в долгосрочном и среднесрочном периодах;

24) нысаналы индикатор – мемлекеттік органның даму жоспарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің іс-шаралар жоспарының немесе даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін көрсеткіш;
25) орта мерзімді кезең – ағымдағы қаржы жылынан кейінгі, ұзақтығы бір жылдан бес жылға дейінгі кезең;
26) теңгерімділік – қабылданатын міндеттемелердің бюджет жобасында белгіленгеннен артық емес деңгейде жоспарланатын бюджет қаражатының көлемдеріне сәйкестігі;
27) түзетілген бюджет – Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулылары, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің шешімдері және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi негізінде атқарылу барысында енгізілген өзгерістер мен толықтырулар ескеріле отырып бекітілген (нақтыланған) бюджет;
28) түпкілікті нәтиже – көзделген бюджет қаражаты шегінде мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына және (немесе) нысаналы индикаторына қол жеткізуді сапамен өлшейтін бюджеттік бағдарлама паспортының көрсеткіші;
29) ұзақ мерзімді кезең – ағымдағы қаржы жылынан кейінгі, ұзақтығы бес жылдан отыз жылға дейінгі кезең.
2. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының осы бапта көрсетілмеген басқа да ұғымдары осы Кодекстің тиісті баптарында айқындалатын мәндерінде пайдаланылады.
Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, осы Кодексте пайдаланылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да салаларының ұғымдары Қазақстан Республикасы заңнамасының тиісті салаларында пайдаланылатын мәндерінде қолданылады.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы ұғымдарының анықтамалары Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да салалары ұғымдарының анықтамаларымен сай келмеген кезде бюджеттік қатынастарға қатысты Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының ұғымдары пайдаланылады.
4-бап. Қазақстан Республикасы бюджет жүйесінің негізгі қағидаттары
Қазақстан Республикасының бюджет жүйесі мынадай негізгі қағидаттарға негізделеді:
1) біртұтастық қағидаты – Қазақстан Республикасындағы бюджет процесінің бірыңғай рәсімдері мен техникалық шешімдерін пайдалана отырып, бюджет жүйесін ұйымдастыру мен оның жұмыс істеуінің бірыңғай қағидаттарын қолдану;
2) мемлекеттік қаржының орнықтылық қағидаты – мемлекеттің ұзақ мерзімді және орта мерзімді кезеңдердегі міндеттемелерін ескере отырып, оның міндеттері мен функцияларының іске асырылуын қаржыландыруды қамтамасыз ететін бюджет саясатын қалыптастыру;

3) принцип полноты – полнота отражения и учета в бюджете и Национальном фонде Республики Казахстан всех соответствующих поступлений и расходов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, недопущение зачетов взаимных требований с использованием бюджетных средств, равно как и уступок прав требований по бюджетным средствам;
4) принцип обоснованности – планирование и использование средств бюджета, Национального фонда Республики Казахстан и активов государства в соответствии с показателями прогноза социально-экономического развития на основе нормативных правовых актов и других документов, определяющих необходимость включения в проект бюджета тех или иных поступлений или расходов и обоснованность их объемов;
5) принцип последовательности – соблюдение государственными органами ранее принятых решений в сфере бюджетных отношений, отражение в бюджетной документации сведений за последние три отчетных финансовых года и на три года, предусмотренных утвержденным (уточненным) бюджетом на плановый период;
6) принцип эффективности – осуществление бюджетного процесса, планирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан исходя из необходимости достижения оптимального соотношения между расходами и результатами, обеспечивая реализацию государственных функций и качественное предоставление государственных услуг при минимальном объеме бюджетных средств;
7) принцип результативности – планирование и исполнение бюджета, использование средств Национального фонда Республики Казахстан, принятие административных и управленческих решений, ориентированных на достижение показателей результатов, предусмотренных планами развития государственных органов, планами развития областей, городов республиканского значения, столицы, планами развития или планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, или паспортами бюджетных программ;
8) принцип самостоятельности бюджета – установление стабильного распределения поступлений между бюджетами разных уровней и определение направлений их расходования в соответствии с настоящим Кодексом, право всех уровней государственного управления самостоятельно осуществлять бюджетный процесс в соответствии с настоящим Кодексом, недопустимость изъятия доходов, дополнительно полученных в ходе исполнения местных бюджетов, и остатков бюджетных средств местных бюджетов в вышестоящие бюджеты, недопустимость возложения на нижестоящие бюджеты дополнительных расходов без соответствующей их компенсации;
9) принцип единства кассы – зачисление всех поступлений в бюджет на единый казначейский счет и осуществление всех предусмотренных расходов с единого казначейского счета в национальной валюте;

3) толымдылық қағидаты – бюджетте және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық тиісті түсімдер мен шығыстардың толық көрсетілуі және есепке алынуы, бюджет қаражатын, сол сияқты бюджет қаражаты бойынша талап ету құқықтарының басқаға берілуін пайдалана отырып, өзара талаптарды есепке жатқызуға жол бермеу;
4) негізділік қағидаты – бюджет жобасына қандай да бір түсімдерді немесе шығыстарды енгізу қажеттілігін және олардың көлемдерінің негізділігін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер мен басқа да құжаттар негізінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштеріне сәйкес бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын және мемлекеттің активтерін жоспарлау және пайдалану;
5) дәйектілік қағидаты – мемлекеттік органдардың бюджеттік қатынастар саласында бұрын қабылданған шешімдерді сақтауы, бюджеттік құжаттамада соңғы үш есепті қаржы жылындағы және жоспарлы кезеңге бекітілген (нақтыланған) бюджетте көзделген үш жылға мәліметтерді көрсету;
6) тиімділік қағидаты – мемлекеттік функцияларды іске асыруды және бюджет қаражатының көлемі аз кезінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сапалы ұсынуды қамтамасыз ете отырып, шығыстар мен нәтижелер арасындағы оңтайлы арақатынасқа қол жеткізу қажеттілігін негізге ала отырып, бюджет процесін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын жоспарлау мен пайдалануды жүзеге асыру;
7) нәтижелілік қағидаты – бюджетті жоспарлау және атқару, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларында, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларында немесе іс-шаралар жоспарларында немесе бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланған әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдау;
8) бюджеттің дербестігі қағидаты – осы Кодекске сәйкес әртүрлі деңгейдегі бюджеттер арасында түсімдердің тұрақты бөлінуін белгілеу және оларды жұмсау бағыттарын айқындау, осы Кодекске сәйкес мемлекеттік басқарудың барлық деңгейінің бюджет процесін дербес жүзеге асыру құқығы, жергілікті бюджеттердің атқарылуы барысында қосымша алынған кірістерді және жергілікті бюджеттердің бюджет қаражатының қалдықтарын жоғары тұрған бюджеттерге алып қоюға жол берілмеуі, төмен тұрған бюджеттерге тиісті өтеусіз қосымша шығыстар жүктеуге жол берілмеуі;
9) кассаның біртұтастығы қағидаты – бюджетке түсетін барлық түсімді бірыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызу және көзделген барлық шығысты бірыңғай қазынашылық шоттан ұлттық валютамен жүзеге асыру;

10) принцип транспарентности – открытость и доступность бюджетного процесса для общества, обязательное опубликование нормативных правовых актов в области бюджетного законодательства Республики Казахстан, сведений о государственных финансах, утвержденных (уточненных, скорректированных) бюджетов и других документов, определенных настоящим Кодексом, за исключением сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом тайну.
Статья 5. Участники бюджетного процесса
Участниками бюджетного процесса являются:
1) Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
2) представительные органы – Парламент Республики Казахстан и маслихаты;
3) государственные органы;
4) органы государственного аудита и финансового контроля;
5) центральный уполномоченный орган по бюджетной политике – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области бюджетной политики, в том числе в области развития бюджетной системы, управления государственными финансами и прогнозирования доходов, экономической политики, политики привлечения инвестиций, государственно-частного партнерства, государственных инвестиционных проектов, межбюджетных отношений, государственного и гарантированного государством заимствования и долга, управления государственными активами, привлечения и в пределах компетенций, установленных настоящим Кодексом, использования грантов;
6) центральный уполномоченный орган по региональной политике – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области формирования и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области государственного планирования и стратегических, контрольных, реализационных и регулятивных функций;
8) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области бюджетного планирования, в пределах компетенции методологическое руководство по бюджетному планированию, а также выработку предложений по совершенствованию системы бюджетного планирования;

10) транспаренттілік қағидаты – мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, бюджет процесінің қоғам үшін ашықтығы мен қолжетімділігі, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік қаржы туралы мәліметтердің, бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттердің және осы Кодексте айқындалған басқа да құжаттардың міндетті түрде жариялануы.
5-бап. Бюджет процесіне қатысушылар
Мыналар бюджет процесіне қатысушылар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі, жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары;
2) өкілді органдар – Қазақстан Республикасының Парламенті және мәслихаттар;
3) мемлекеттік органдар;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары;
5) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджет саясаты, оның ішінде бюджет жүйесін дамыту саласында, мемлекеттік қаржыны басқару және кірістерді болжау, экономикалық саясат, инвестицияларды тарту саясаты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік инвестициялық жобалар, бюджетаралық қатынастар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш, мемлекеттік активтерді басқару, осы Кодексте белгіленген құзыреттер шегінде гранттар тарту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган – өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – мемлекеттік жоспарлау және стратегиялық, бақылау, іске асыру және реттеу функциялары саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджеттік жоспарлау саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді, өз құзыреті шегінде бюджеттік жоспарлау бойынша әдіснамалық басшылықты, сондай-ақ бюджеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

9) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;
10) государственное казначейство – ведомство центрального исполнительного органа по исполнению бюджета, на которое возложены функции уполномоченного органа по казначейскому исполнению бюджета;
11) органы государственного казначейства – территориальные подразделения государственного казначейства;
12) органы государственных доходов, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан;
13) уполномоченные государственные органы, ответственные за взимание неналоговых поступлений с физических и юридических лиц в республиканский или местный бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд и осуществляющие контроль за их поступлением (далее – уполномоченные органы по неналоговым поступлениям);
14) местный уполномоченный орган по государственному планированию – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствующей административно-территориальной единице;
15) местный уполномоченный орган по исполнению бюджета – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению местного бюджета;
16) Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан – консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан, одной их основных задач которого является оказание содействия, выработка и рассмотрение предложений и формирование рекомендаций Президенту Республики Казахстан по вопросам использования Национального фонда Республики Казахстан.
Решение о создании Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, его состав и положение утверждаются Президентом Республики Казахстан;
17) бюджетная комиссия – консультативно-совещательный орган, создаваемый с целью обеспечения своевременной и качественной разработки проекта бюджета и выработки предложений по планированию и исполнению бюджета.
Правительство Республики Казахстан образует Республиканскую бюджетную комиссию, утверждает положение о ней, компетенции и состав.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) образуют соответствующие местные бюджетные комиссии, утверждают положения о них, компетенции и состав.
Первый руководитель администратора республиканских бюджетных программ образует ведомственную бюджетную комиссию, определяет ее рабочий орган и утверждает положение о ней, компетенции и состав.
Бюджетные комиссии осуществляют свою деятельность на постоянной основе.
В компетенцию республиканской бюджетной комиссии, бюджетных комиссий области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) входят:

9) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) мемлекеттік қазынашылық – бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы органның бюджетті қазынашылық атқару жөніндегі уәкілетті органының функциялары жүктелген ведомствосы;
11) мемлекеттік қазынашылық органдары – мемлекеттік қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері;
12) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мемлекеттік кірістер органдары;
13) жеке және заңды тұлғалардан республикалық немесе жергілікті бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдерді алуға жауапты және олардың түсуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар (бұдан әрі – салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар);
14) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган – тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлау саласында функцияларды жүзеге асыратын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
15) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган – бюджетті атқару, жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
16) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес – негізгі міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану мәселелері бойынша жәрдемдесу, ұсыныстар әзірлеу, қарау және Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынымдар қалыптастыру болып табылатын Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші орган.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңесті құру туралы шешімді, оның құрамын және ережені Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді;
17) бюджет комиссиясы – бюджет жобасын уақтылы және сапалы әзірлеуді қамтамасыз ету және бюджетті жоспарлау мен атқару бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында құрылатын консультативтік-кеңесші орган.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Республикалық бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ережені, құзыреті мен құрамын бекітеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары тиісті жергілікті бюджет комиссияларын құрады, олар туралы ережелерді, құзыреті мен құрамын бекітеді.
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы ведомстволық бюджет комиссиясын құрады, оның жұмыс органын айқындайды және ол туралы ережені, құзыреті мен құрамын бекітеді.
Бюджет комиссиялары өз қызметін тұрақты негізде жүзеге асырады.
Республикалық бюджет комиссиясының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссияларының құзыретіне:

1) выработка предложений по прогнозу социально-экономического развития, проектам планов развития государственных органов или проектам планов развития области, города республиканского значения, столицы или проектам изменений и дополнений в них, лимитам расходов администраторов бюджетных программ и направлениям расходов администраторов бюджетных программ;
2) выработка предложений по определению показателей проектов бюджетов, уточнению, корректировке бюджетов;
3) выработка предложений по проектам нормативных правовых актов, предусматривающим сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и (или) местных бюджетов и (или) Национального фонда Республики Казахстан, в том числе в случае, предусмотренном абзацем пятым части первой пункта 2 статьи 73 настоящего Кодекса;
4) выработка предложений по проектам нормативных правовых актов, разработанным в реализацию положений настоящего Кодекса;
5) рассмотрение результатов обзора расходов, бюджетного мониторинга, проведенной оценки результатов и выработка предложений по ним;
6) иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, а также положениями о бюджетных комиссиях.
В компетенцию ведомственных бюджетных комиссий входят:
1) выработка предложений по проекту плана развития государственного органа или проекту изменений и дополнений в план развития государственного органа, бюджетным запросам;
2) рассмотрение результатов бюджетного мониторинга, проведенной оценки результатов и выработка предложений по ним;
3) иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, а также положениями о ведомственных бюджетных комиссиях.
Рабочими органами Республиканской бюджетной комиссии и местных бюджетных комиссий являются соответственно центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местные уполномоченные органы по государственному планированию.
Председателем местной бюджетной комиссии является аким соответствующей области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
Секретарем местной бюджетной комиссии является первый руководитель местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Порядок организации деятельности бюджетной комиссии разрабатывается и определяется рабочим органом соответствующей бюджетной комиссии;
18) общественный совет – консультативно-совещательный, наблюдательный орган, образуемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественных советах";
19) администратор бюджетных программ – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ, определяемый согласно возложенным на него законодательством Республики Казахстан функциям, полномочиям и компетенциям.
Администратор бюджетных программ самостоятельно использует бюджетные средства в случае, если он является одновременно администратором бюджетной программы и государственным учреждением.
Структурные и территориальные подразделения государственных органов не могут быть администраторами бюджетных программ, за исключением территориальных органов полиции, уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты области, города республиканского значения, столицы, которые являются администраторами областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы;

1) әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобалары немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының жобалары немесе оларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) бюджеттер жобаларының көрсеткіштерін айқындау, бюджеттерді нақтылау, түзету бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша, оның ішінде осы Кодекстің 73-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің бесінші абзацында көзделген жағдайда ұсыныстар әзірлеу;
4) осы Кодекстің ережелерін іске асыру үшін әзірленген нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
5) шығыстарға шолу, бюджеттік мониторинг нәтижелерін, нәтижелерге жүргізілген бағалауды қарау және олар бойынша ұсыныстар әзірлеу;
6) осы Кодексте, сондай-ақ бюджет комиссиялары туралы ережелерде көзделген өзге де өкілеттіктер кіреді.
Ведомстволық бюджет комиссияларының құзыретіне:
1) мемлекеттік органның даму жоспарының жобасы немесе мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулардың жобасы, бюджеттік сұранымдар бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) бюджеттік мониторинг нәтижелерін, нәтижелерге жүргізілген бағалауды қарау және олар бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) осы Кодексте, сондай-ақ ведомстволық бюджет комиссиялары туралы ережелерде көзделген өзге де өкілеттіктер кіреді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар тиісінше Республикалық бюджет комиссиясының және жергілікті бюджет комиссияларының жұмыс органдары болып табылады.
Тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі жергілікті бюджет комиссиясының төрағасы болып табылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бірінші басшысы жергілікті бюджет комиссиясының хатшысы болып табылады.
Бюджет комиссиясының қызметін ұйымдастыру тәртібін тиісті бюджет комиссиясының жұмыс органы әзірлейді және айқындайды;
18) қоғамдық кеңес – "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын консультативтік-кеңесші, байқаушы орган;
19) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және олардың нәтижелеріне қол жеткізуге жауапты, өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелген функцияларға, өкілеттіктер мен құзыреттерге сәйкес айқындалатын мемлекеттік орган.
Егер бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бір мезгілде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және мемлекеттік мекеме болып табылса, ол бюджет қаражатын дербес пайдаланады.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері болып табылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық полиция органдарын, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі органдарын және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарын қоспағанда, мемлекеттік органдардың құрылымдық және аумақтық бөлімшелері бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бола алмайды;

20) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе Фонд национального благосостояния, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, фонд социального медицинского страхования, Государственный фонд социального страхования, некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана";
21) автономная организация образования – не имеющая членства некоммерческая организация, учреждаемая Правительством Республики Казахстан, правовой статус и особый правовой режим деятельности которой определяются законодательными актами Республики Казахстан;
22) получатели бюджетных средств – физические и юридические лица, получающие бюджетные средства через администраторов бюджетных программ или субъектов квазигосударственного сектора и использующие их в целях обеспечения реализации задач и функций государства.
Получатели бюджетных средств обязаны расходовать бюджетные средства по целевому назначению и обеспечить исполнение принятых на себя обязательств по достижению результатов, определенных в бюджетной и иной документации, разрабатываемой согласно настоящему Кодексу, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Получателям бюджетных средств, в том числе субъектам квазигосударственного сектора, запрещается размещать на депозитах и в других финансовых инструментах, в том числе за рубежом, бюджетные средства с целью получения вознаграждений, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом;
23) резиденты Республики Казахстан – юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с местонахождением в Республике Казахстан, а также их филиалы и представительства с местонахождением в Республике Казахстан и (или) за ее пределами;
24) финансовое агентство – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке;

20) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері болып табылатын Ұлттық әл-ауқат қоры, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым;
21) дербес білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын, құқықтық мәртебесі және қызметінің айрықша құқықтық режимі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалатын, мүшелігі болмайтын коммерциялық емес ұйым;
22) бюджет қаражатын алушылар – бюджет қаражатын бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi немесе квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы алатын және оны мемлекеттің міндеттері мен функцияларын iске асыруды қамтамасыз ету мақсатында пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар.
Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражатын алушылар бюджет қаражатын нысаналы мақсаты бойынша жұмсауға және осы Кодекске сәйкес әзірленетін бюджеттік және өзге де құжаттамада айқындалған нәтижелерге қол жеткізу бойынша қабылдаған міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.
Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражатын алушылардың, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыйақы алу мақсатында бюджет қаражатын депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына, оның ішінде шетелдегі қаржы құралдарына орналастыруына тыйым салынады;
23) Қазақстан Республикасының резиденттері – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлғалар, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасында және (немесе) оның шегінен тыс жерлерде орналасқан филиалдары мен өкілдіктері;
24) қаржы агенттігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілеттік берілген және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығында және (немесе) халықаралық қаржы нарығында қарыз алуды жүзеге асыратын ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекет жүз пайыз қатысатын банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;

25) интегратор в области бюджетного процесса – юридическое лицо, единственным акционером которого является государство, определяемое центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, на которое возлагаются функции по обеспечению цифровизации и автоматизации бюджетного процесса.
Сноска. Статья 5 с изменением, внесенным Законом РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6. Цифровая трансформация бюджетного процесса
1. Цифровая трансформация объектов информатизации бюджетного процесса охватывает все этапы бюджетного процесса и осуществляется с соблюдением требований, установленных настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
2. Цифровая трансформация бюджетного процесса обеспечивается интегратором в области бюджетного процесса.
Цифровая трансформация процесса бюджетного планирования местных бюджетов обеспечивается местными исполнительными органами.
3. Интегратор в области бюджетного процесса:
обеспечивает создание, сопровождение, развитие, информационную безопасность и реализацию объектов информатизации бюджетного процесса;
оказывает информационно-аналитические и консультационные услуги по вопросам цифровой трансформации бюджетного процесса;
обеспечивает доступ представительным органам и органам государственного аудита и финансового контроля к объектам информатизации бюджетного процесса в соответствии с порядком, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
4. Стандарты и требования к объектам информатизации бюджетного процесса разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по исполнению бюджета с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации.
Глава 2. УРОВНИ, ВИДЫ И СТРУКТУРА БЮДЖЕТА
Статья 7. Уровни бюджета
1. В Республике Казахстан утверждаются, исполняются и являются самостоятельными бюджеты следующих уровней:
1) республиканский бюджет, утверждаемый законом Республики Казахстан;
2) областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, утверждаемые решением областного маслихата, маслихата города республиканского значения, столицы;
3) районный (города областного значения) бюджет, утверждаемый решением районного (города областного значения) маслихата;
4) бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа, утверждаемый решением районного (города областного значения) маслихата после согласования с собранием местного сообщества.
2. Республиканским бюджетом является централизованный денежный фонд, формируемый за счет поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций центральных государственных органов, подведомственных им государственных учреждений и реализации общереспубликанских направлений государственной политики.

25) бюджет процесі саласындағы интегратор – бюджет процесін цифрландыру мен автоматтандыруды қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелетін, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, жалғыз акционері мемлекет болып табылатын заңды тұлға.
Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-бап. Бюджет процесін цифрлық трансформациялау
1. Бюджет процесін ақпараттандыру объектілерін цифрлық трансформациялау бюджет процесінің барлық кезеңін қамтиды және ол осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.
2. Бюджет процесін цифрлық трансформациялауды бюджет процесі саласындағы интегратор қамтамасыз етеді.
Жергілікті бюджеттерді бюджеттік жоспарлау процесін цифрлық трансформациялауды жергілікті атқарушы органдар қамтамасыз етеді.
3. Бюджет процесі саласындағы интегратор:
бюджет процесін ақпараттандыру объектілерін құруды, сүйемелдеуді, дамытуды, олардың ақпараттық қауіпсіздігін және оларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
бюджет процесін цифрлық трансформациялау мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық және консультациялық қызметтер көрсетеді;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес бюджет процесін ақпараттандыру объектілеріне өкілді органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
4. Бюджет процесін ақпараттандыру объектілерінің стандарттары мен оларға қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
2-тарау. БЮДЖЕТ ДЕҢГЕЙЛЕРІ, ТҮРЛЕРІ ЖӘНЕ ҚҰРЫЛЫМЫ
7-бап. Бюджет деңгейлері
1. Қазақстан Республикасында мынадай деңгейлердегі бюджеттер бекітіледі, атқарылады және дербес болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңымен бекітілетін республикалық бюджет;
2) облыстық мәслихаттың, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының шешімімен бекітілетін облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімімен бекітілетін аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
4) жергілікті қоғамдастықтың жиналысымен келісілгеннен кейін аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімімен бекітілетін аудандық маңызы бар қала, ауылдың, кент, ауылдық округ бюджеті.
2. Осы Кодексте айқындалған түсімдер есебінен қалыптастырылатын және орталық мемлекеттік органдардың, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің міндеттері мен функцияларын қаржылық қамтамасыз етуге және мемлекеттік саясаттың жалпыреспубликалық бағыттарын іске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры республикалық бюджет болып табылады.

3. Областным бюджетом, бюджетом города республиканского значения, столицы является централизованный денежный фонд, формируемый за счет поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций местных государственных органов областного уровня, города республиканского значения, столицы, подведомственных им государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующей административно-территориальной единице.
Районным (города областного значения) бюджетом является централизованный денежный фонд, формируемый за счет поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций местных государственных органов районного (города областного значения) уровня, подведомственных им государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующей административно-территориальной единице.
Бюджетом города районного значения, села, поселка, сельского округа является централизованный денежный фонд, формируемый за счет поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, подведомственных им государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующей административно-территориальной единице.
Областные бюджеты, бюджеты городов республиканского значения, столицы, районные (городов областного значения) бюджеты, бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов относятся к местным бюджетам.
4. В Республике Казахстан в случаях, установленных настоящим Кодексом, может разрабатываться, утверждаться и исполняться чрезвычайный государственный бюджет.
Чрезвычайный государственный бюджет формируется на основе республиканского и местных бюджетов и вводится в случае чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан.
Статья 8. Виды бюджета, используемые в качестве аналитической информации
1. В Республике Казахстан составляются следующие виды бюджетов, используемые в качестве аналитической информации и не подлежащие утверждению:
государственный бюджет;
консолидированный бюджет;
бюджет области;
бюджет района (города областного значения).
2. Государственным бюджетом является централизованный денежный фонд государства, объединяющий республиканский и местные бюджеты без учета взаимопогашаемых операций между ними.
Консолидированным бюджетом является централизованный денежный фонд государства, объединяющий республиканский бюджет, бюджеты областей, городов республиканского значения, столицы, поступления и расходы Национального фонда Республики Казахстан, поступления и расходы внебюджетных фондов без учета взаимопогашаемых операций между ними.
Бюджетом области является централизованный денежный фонд, объединяющий областной бюджет, бюджеты районов (городов областного значения) без учета взаимопогашаемых операций между ними.
Бюджетом района (города областного значения) является централизованный денежный фонд, объединяющий районный (города областного значения) бюджет, бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов без учета взаимопогашаемых операций между ними.
Взаимопогашаемыми операциями являются операции, осуществляемые при формировании консолидированного бюджета, государственного бюджета, бюджета области и района (города областного значения), а также отчетов об их исполнении, связанные с исключением трансфертов, бюджетных кредитов и других платежей, передаваемых из одного уровня бюджета в другой, в целях исключения двойного счета.

3. Осы Кодексте айқындалған түсімдер есебінен қалыптастырылатын және облыстық деңгейдегі, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті мемлекеттік органдарының, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің міндеттері мен функцияларын қаржылық қамтамасыз етуге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік саясатты іске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті болып табылады.
Осы Кодексте айқындалған түсімдер есебінен қалыптастырылатын және аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейдегі жергілікті мемлекеттік органдардың, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің міндеттері мен функцияларын қаржылық қамтамасыз етуге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік саясатты іске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет болып табылады.
Осы Кодексте айқындалған түсімдер есебінен қалыптастырылатын және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің міндеттері мен функцияларын қаржылық қамтамасыз етуге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік саясатты іске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті болып табылады.
Облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттер, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері жергілікті бюджеттерге жатады.
4. Осы Кодексте белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасында төтенше мемлекеттік бюджет әзірленуі, бекітілуі және атқарылуы мүмкін.
Төтенше мемлекеттік бюджет республикалық және жергілікті бюджеттер негізінде қалыптастырылады және Қазақстан Республикасында төтенше немесе соғыс жағдайы ахуалында енгізіледі.
8-бап. Талдамалық ақпарат ретінде пайдаланылатын бюджет түрлері
1. Қазақстан Республикасында талдамалық ақпарат ретінде пайдаланылатын және бекітілуге жатпайтын мынадай бюджет түрлері жасалады:
мемлекеттік бюджет;
шоғырландырылған бюджет;
облыс бюджеті;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті.
2. Өз араларындағы өзара өтелетін операциялар ескерілместен, республикалық және жергілікті бюджеттерді біріктіретін мемлекеттің орталықтандырылған ақша қоры мемлекеттік бюджет болып табылады.
Өз араларындағы өзара өтелетін операциялар ескерілместен, республикалық бюджетті, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен шығыстарын, бюджеттен тыс қорлардың түсімдері мен шығыстарын біріктіретін мемлекеттің орталықтандырылған ақша қоры шоғырландырылған бюджет болып табылады.
Өз араларындағы өзара өтелетін операциялар ескерілместен, облыстық бюджетті, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджетін біріктіретін орталықтандырылған ақша қоры облыс бюджеті болып табылады.
Өз араларындағы өзара өтелетін операциялар ескерілместен, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін біріктіретін орталықтандырылған ақша қоры аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті болып табылады.
Шоғырландырылған бюджетті, мемлекеттік бюджетті, облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін, сондай-ақ қос шотты болғызбау мақсатында бюджеттің бір деңгейінен екінші деңгейіне берілетін трансферттерді, бюджеттік кредиттерді және басқа да төлемдерді алып тастауға байланысты олардың атқарылуы туралы есептерді қалыптастыру кезінде жүзеге асырылатын операциялар өзара өтелетін операциялар болып табылады.

Статья 9. Структура бюджета, поступления и расходы бюджета
1. Структура бюджета состоит из следующих разделов:
1) доходы:
налоговые поступления;
неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала;
специальные поступления;
поступления трансфертов;
2) затраты;
3) чистое бюджетное кредитование:
бюджетные кредиты;
погашение бюджетных кредитов;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами:
приобретение финансовых активов;
поступления от продажи финансовых активов государства;
5) дефицит (профицит) бюджета;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета:
поступление займов;
погашение займов;
используемые остатки бюджетных средств.
2. Поступлениями бюджета являются доходы, суммы погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства, займы.
Доходами бюджета являются налоговые, неналоговые поступления, поступления от продажи основного капитала, специальные поступления, поступления трансфертов.
Доходы не имеют целевого назначения, за исключением специальных поступлений и целевых трансфертов. Введение новых видов доходов, отмена или изменение действующих осуществляются с обязательным внесением изменений или дополнений в настоящий Кодекс.
Налоговыми поступлениями являются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, установленные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением платы за негативное воздействие на окружающую среду, таможенные пошлины, таможенные сборы, установленные в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, установленные в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе.
К налоговым поступлениям также относятся авансовые платежи, вносимые в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Неналоговыми поступлениями являются:
обязательные, невозвратные платежи в бюджет, установленные настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан, кроме предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, не относящиеся к поступлениям от продажи основного капитала;
деньги, передаваемые в бюджет на безвозмездной основе, кроме трансфертов;
деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
Поступлениями от продажи основного капитала являются поступления в бюджет денег от:

9-бап. Бюджет құрылымы, бюджеттің түсімдері мен шығыстары
1. Бюджет құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) кірістер:
салықтық түсімдер;
салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер;
арнаулы түсімдер;
трансферттер түсімдері;
2) шығындар;
3) таза бюджеттік кредиттеу:
бюджеттік кредиттер;
бюджеттік кредиттерді өтеу;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо:
қаржылық активтерді сатып алу;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер;
5) бюджет тапшылығы (профициті);
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану):
қарыздар түсімі;
қарыздарды өтеу;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары.
2. Кірістер, бюджеттік кредиттерді өтеу сомалары, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер, қарыздар бюджет түсімдері болып табылады.
Салықтық, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, арнаулы түсімдер, трансферттер түсімдері бюджет кірістері болып табылады.
Арнаулы түсімдер мен нысаналы трансферттерді қоспағанда, кірістердің нысаналы мақсаты болмайды. Кірістердің жаңа түрлерін енгізу, қолданыстағыларының күшін жою немесе өзгерту осы Кодекске міндетті түрде өзгерістер немесе толықтырулар енгізіле отырып жүзеге асырылады.
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақыны қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес белгіленген кедендік баждар, кедендік алымдар, Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген арнаулы, демпингке қарсы, өтемақы баждары салықтық түсімдер болып табылады.
Алдағы кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнаулы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу есебіне Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес енгізілетін аванстық төлемдер де салықтық түсімдерге жатады.
Мыналар салықтық емес түсімдер болып табылады:
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерге жатпайтын, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі), Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделгендерден басқа, осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде белгіленген бюджетке төленетін міндетті, қайтарымсыз төлемдер;
трансферттерден басқа, бюджетке өтеусіз негізде берілетін ақша;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша.
Бюджетке:

1) продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями;
2) продажи товаров из государственного материального резерва;
3) продажи земельных участков, находящихся в государственной собственности, в частную собственность или предоставления их в постоянное или временное землепользование либо их реализации иным способом в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан или международными договорами;
4) продажи нематериальных активов, принадлежащих государству.
Специальными поступлениями являются:
1) плата за негативное воздействие на окружающую среду, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) отчисления недропользователей, установленные законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на:
социально-экономическое развитие региона, развитие его инфраструктуры;
научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан;
финансирование обучения казахстанских кадров;
3) штрафы за нарушение нормативов допустимого антропогенного воздействия на окружающую среду от недропользователей, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) средства, полученные от недропользователей и организаций нефтяного сектора по искам о возмещении вреда, штрафы в области охраны окружающей среды, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Поступлениями трансфертов являются поступления трансфертов из одного уровня бюджета в другой, из Национального фонда Республики Казахстан и (или) Специального государственного фонда в республиканский бюджет.
Суммами погашения бюджетных кредитов являются поступления в бюджет, связанные с возвратом основного долга по полученным из бюджета кредитам, а также исполнением юридическими лицами требований по оплаченным государственным гарантиям, государственным гарантиям по поддержке экспорта.
Поступлениями от продажи финансовых активов государства являются поступления в бюджет от продажи долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций, находящихся в государственной собственности, государственных предприятий в виде имущественного комплекса, а также иного государственного имущества, находящегося в оперативном управлении или хозяйственном ведении государственных юридических лиц.
Займами являются поступления денег в бюджет, связанные с выпуском государственных эмиссионных ценных бумаг и (или) заключением договоров займов.

1) мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан;
2) мемлекеттік материалдық резервтен тауарлар сатудан;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында немесе халықаралық шарттарда көзделген тәртіппен мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін жеке меншікке сатудан немесе оларды тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға беруден не оларды өзге де тәсілмен өткізуден;
4) мемлекетке тиесілі материалдық емес активтерді сатудан түсетін ақша түсімдері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады.
Мыналар арнаулы түсімдер болып табылады:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы;
2) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген жер қойнауын пайдаланушылардың:
өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына, оның инфрақұрылымын дамытуға;
Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға;
қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыруға аударымдары;
3) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес салынатын, жер қойнауын пайдаланушылардан қоршаған ортаға жол берілетін антропогендік әсер ету нормативтерін бұзғаны үшін айыппұлдар;
4) жер қойнауын пайдаланушылардан және мұнай секторының ұйымдарынан зиянды өтеу туралы талап қою бойынша алынған қаражат, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес салынатын қоршаған ортаны қорғау саласындағы айыппұлдар.
Трансферттердің бюджеттің бір деңгейінен екіншісіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан және (немесе) Арнаулы мемлекеттік қордан республикалық бюджетке түсуі трансферттердің түсімдері болып табылады.
Бюджеттен алынған кредиттер бойынша негізгі борышты қайтаруға, сондай-ақ заңды тұлғалардың төленген мемлекеттік кепілдіктер, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер жөніндегі талаптарды орындауына байланысты бюджетке түсетін түсімдер бюджеттік кредиттерді өтеу сомалары болып табылады.
Бюджетке мемлекеттік меншіктегі заңды тұлғалардың, оның ішінде халықаралық ұйымдардың, мүліктік кешен түріндегі мемлекеттік кәсіпорындардың қатысу үлестерін, бағалы қағаздарын, сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғалардың жедел басқаруындағы немесе шаруашылық жүргізуіндегі өзге де мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін түсімдер мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер болып табылады.
Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруға және (немесе) қарыз шарттарын жасауға байланысты бюджетке түсетін ақша түсімдері қарыздар болып табылады.

3. Расходами бюджета являются затраты, бюджетные кредиты, приобретение финансовых активов, погашение займов.
Затратами являются бюджетные средства, выделяемые на невозвратной основе.
Бюджетными кредитами являются бюджетные средства, предоставляемые в соответствии с главой 30 настоящего Кодекса.
Приобретением финансовых активов являются бюджетные средства, направляемые на приобретение в государственную собственность долей участия и ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций.
Погашением займов являются бюджетные средства, направляемые на погашение основного долга по внутренним и внешним государственным займам.
4. Ненефтяной дефицит (профицит) республиканского или государственного бюджета равен разнице между поступлениями в республиканский или государственный бюджет с исключением поступлений займов, поступлений трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и вывозной таможенной пошлины на сырую нефть и расходами республиканского или государственного бюджета, за исключением погашения займов.
Полученная величина с отрицательным знаком является ненефтяным дефицитом республиканского или государственного бюджета, с положительным знаком – ненефтяным профицитом республиканского или государственного бюджета.
Размер ненефтяного дефицита (профицита) республиканского бюджета утверждается законом о республиканском бюджете.
Размер ненефтяного дефицита (профицита) государственного бюджета не утверждается и используется в аналитических целях.
5. Чистое бюджетное кредитование определяется как разница между бюджетными кредитами и погашением бюджетных кредитов.
6. Операции с финансовыми активами включают в себя:
1) приобретение финансовых активов;
2) поступления от продажи финансовых активов государства.
Сальдо по операциям с финансовыми активами определяется как разница между приобретением финансовых активов и поступлениями от продажи финансовых активов государства.
Приобретение финансовых активов и поступления от продажи финансовых активов государства осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
7. Дефицит (профицит) бюджета равен разнице между доходами и затратами, чистым бюджетным кредитованием и сальдо по операциям с финансовыми активами.
Полученная величина с отрицательным знаком является дефицитом, с положительным знаком – профицитом бюджета.
8. Финансирование дефицита бюджета обеспечивается путем покрытия дефицита бюджета за счет заимствования и используемых остатков бюджетных средств.
Объем финансирования дефицита бюджета определяется как превышение суммы полученных займов, используемых остатков бюджетных средств над суммой погашения основного долга по займам.
Значение финансирования дефицита бюджета устанавливается с положительным знаком и соответствует величине дефицита бюджета.

3. Шығындар, бюджеттік кредиттер, қаржылық активтерді сатып алу, қарыздарды өтеу бюджет шығыстары болып табылады.
Қайтарымсыз негізде бөлінетін бюджет қаражаты шығындар болып табылады.
Осы Кодекстің 30-тарауына сәйкес берілетін бюджет қаражаты бюджеттік кредиттер болып табылады.
Заңды тұлғалардың, оның ішінде халықаралық ұйымдардың қатысу үлестері мен бағалы қағаздарын мемлекеттік меншікке сатып алуға бағытталатын бюджет қаражаты қаржылық активтерді сатып алу болып табылады.
Ішкі және сыртқы мемлекеттік қарыздар бойынша негізгі борышты өтеуге бағытталатын бюджет қаражаты қарыздарды өтеу болып табылады.
4. Қарыздарды өтеуді қоспағанда, республикалық немесе мемлекеттік бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) қарыздар түсімдерін, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан трансферттер түсімдерін және шикі мұнайға салынатын кедендік әкету бажын алып тастағандағы республикалық немесе мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер мен республикалық немесе мемлекеттік бюджеттің шығыстары арасындағы айырмаға тең.
Теріс белгісімен алынған шама – республикалық немесе мемлекеттік бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы, оң белгісімен алынғаны республикалық немесе мемлекеттік бюджеттің мұнайға қатысты емес профициті болып табылады.
Республикалық бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) мөлшері республикалық бюджет туралы заңмен бекітіледі.
Мемлекеттік бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) мөлшері бекітілмейді және талдамалық мақсаттарда пайдаланылады.
5. Таза бюджеттік кредиттеу бюджеттік кредиттер мен бюджеттік кредиттерді өтеу арасындағы айырма ретінде айқындалады.
6. Қаржылық активтермен жасалатын операцияларда:
1) қаржылық активтерді сатып алу;
2) мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер қамтылады.
Қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо қаржылық активтерді сатып алу мен мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Қаржылық активтерді сатып алу және мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Бюджет тапшылығы (профициті) кірістер мен шығындар, таза бюджеттік кредиттеу мен қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо арасындағы айырмаға тең.
Теріс белгісімен алынған шама – бюджет тапшылығы, оң белгісімен алынғаны профициті болып табылады.
8. Бюджет тапшылығын қаржыландыру қарыз алу және бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары есебінен бюджет тапшылығын жабу арқылы қамтамасыз етіледі.
Бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемі алынған қарыздар, бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары сомасының қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу сомасынан асып кетуі ретінде айқындалады.
Бюджет тапшылығын қаржыландырудың мәні оң белгісімен белгіленеді және бюджет тапшылығының шамасына сәйкес келеді.

9. Использование профицита бюджета осуществляется путем расходования профицита бюджета, средств займов, используемых остатков бюджетных средств на погашение основного долга по займам.
Объем использования профицита бюджета определяется как превышение суммы погашения основного долга по займам над суммой полученных займов и используемых остатков бюджетных средств.
Значение использования профицита бюджета устанавливается с отрицательным знаком и соответствует величине профицита бюджета.
Глава 3. ЕДИНАЯ БЮДЖЕТНАЯ КЛАССИФИКАЦИЯ
Статья 10. Определение и состав единой бюджетной классификации
1. Единая бюджетная классификация является группировкой поступлений и расходов бюджета по функциональным, ведомственным и экономическим характеристикам с присвоением объектам классификации группировочных кодов.
2. Бюджетный процесс осуществляется на основе единой бюджетной классификации.
3. Единая бюджетная классификация включает в себя:
1) классификацию поступлений бюджета;
2) функциональную классификацию расходов бюджета;
3) экономическую классификацию расходов бюджета.
4. Единая бюджетная классификация составляется на основе законодательных актов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, решений областного маслихата, маслихата города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) маслихата.
В случае изменения структуры местного государственного управления по решению акима в единую бюджетную классификацию вносятся изменения и дополнения не более одного раза в квартал, в последний месяц квартала.
5. Порядок составления и внесения изменений и дополнений в единую бюджетную классификацию определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
6. Единая бюджетная классификация составляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Статья 11. Классификация поступлений бюджета
1. Классификацией поступлений бюджета является группировка поступлений бюджетов всех уровней по определенным характеристикам, основанная на бюджетном законодательстве Республики Казахстан.
2. Группировка классификации поступлений бюджета состоит из категории, класса, подкласса и специфики.
Статья 12. Функциональная классификация расходов бюджета
1. Функциональной классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджетов всех уровней, определяющая направления расходования бюджетных средств по функциональным и ведомственным признакам, отражающим выполнение функций государства, реализацию документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.

9. Бюджет профицитін пайдалану бюджет профицитін, қарыздар қаражатын, бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтарын қарыздар бойынша негізгі борышты өтеуге жұмсау арқылы жүзеге асырылады.
Бюджет профицитін пайдалану көлемі қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу сомасының алынған қарыздар мен бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтарының сомасынан асып кетуі ретінде айқындалады.
Бюджет профицитін пайдаланудың мәні теріс белгісімен белгіленеді және бюджет профицитінің шамасына сәйкес келеді.
3-тарау. БІРЫҢҒАЙ БЮДЖЕТТІК СЫНЫПТАМА
10-бап. Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың анықтамасы және құрамы
1. Сыныптама объектілеріне топтастыру кодтарын бере отырып, бюджет түсімдері мен шығыстарын функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамалар бойынша топтастыру бірыңғай бюджеттік сыныптама болып табылады.
2. Бюджет процесі бірыңғай бюджеттік сыныптама негізінде жүзеге асырылады.
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптамада:
1) бюджет түсімдерінің сыныптамасы;
2) бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы;
3) бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы қамтылады.
4. Бірыңғай бюджеттік сыныптама Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, облыстық мәслихат, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаты, аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімдері негізінде жасалады.
Жергілікті мемлекеттік басқару құрылымы өзгерген жағдайда әкімнің шешімі бойынша бірыңғай бюджеттік сыныптамаға тоқсанына бір реттен асырмай, тоқсанның соңғы айында өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаманы жасау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
6. Бірыңғай бюджеттік сыныптаманы бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жасайды.
11-бап. Бюджет түсімдерінің сыныптамасы
1. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына негізделген, белгілі бір сипаттамалар бойынша барлық деңгейдегі бюджеттер түсімдерінің топтамасы бюджет түсімдерінің сыныптамасы болып табылады.
2. Бюджет түсімдері сыныптамасының топтамасы санаттан, сыныптан, кіші сыныптан және өзіндік ерекшеліктен тұрады.
12-бап. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы
1. Мемлекет функцияларының орындалуын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын көрсететін функционалдық және ведомстволық белгілер бойынша бюджет қаражатын жұмсау бағыттарын айқындайтын барлық деңгейдегі бюджеттер шығыстарының топтамасы бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы болып табылады.

2. Группировка функциональной классификации расходов бюджета состоит из следующих уровней:
функциональные группы;
функциональные подгруппы;
администраторы бюджетных программ;
бюджетные программы (подпрограммы).
3. На основе функциональной классификации расходов бюджета может формироваться ведомственная классификация расходов бюджета, составляемая посредством группировки администраторов бюджетных программ и бюджетных программ (подпрограмм).
Статья 13. Экономическая классификация расходов бюджета
1. Экономической классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджета по экономическим характеристикам, отражающая операции, осуществляемые государственными учреждениями для реализации бюджетных программ.
2. Группировка экономической классификации расходов бюджета состоит из категории, класса, подкласса и специфики.
3. Структура специфик экономической классификации расходов бюджета разрабатывается и утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Статья 14. Виды бюджетных программ (подпрограмм)
1. В зависимости от содержания бюджетные программы (подпрограммы) разделяются на бюджетные программы (подпрограммы), направленные на:
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий;
предоставление бюджетных кредитов;
осуществление бюджетных инвестиций;
осуществление капитальных расходов;
выполнение обязательств государства.
2. Бюджетные программы (подпрограммы), направленные на осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг, включают все связанные с ними текущие расходы, в том числе расходы на исследования, консалтинговые услуги.
Стоимость исследований, консалтинговых услуг устанавливается в порядке, определяемом центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
3. К бюджетным программам (подпрограммам), направленным на предоставление трансфертов и бюджетных субсидий, относятся:
1) трансферты между уровнями бюджетов;
2) трансферты физическим лицам, кроме денежных выплат работникам государственных учреждений;
3) трансферты юридическим лицам, кроме государственных учреждений;
4) бюджетные субсидии физическим и юридическим лицам.
Трансферты между уровнями бюджетов регулируются главой 15 настоящего Кодекса.
Трансфертами физическим лицам, кроме денежных выплат работникам государственных учреждений, являются денежные выплаты физическим лицам, предназначенные для увеличения их располагаемого дохода либо для полной или частичной компенсации определенных видов затрат или ущерба, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!

2. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының топтамасы мынадай деңгейлерден тұрады:
функционалдық топтар;
функционалдық кіші топтар;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері;
бюджеттік бағдарламар (кіші бағдарламалар).
3. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы негізінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін және бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) топтастыру арқылы жасалатын бюджет шығыстарының ведомстволық сыныптамасы қалыптастырылуы мүмкін.
13-бап. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы
1. Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру үшін мемлекеттік мекемелер жүзеге асыратын операцияларды көрсететін бюджет шығыстарының экономикалық сипаттамалар бойынша топтамасы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы болып табылады.
2. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының топтамасы санаттан, сыныптан, кіші сыныптан және өзіндік ерекшеліктен тұрады.
3. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының өзіндік ерекшеліктерінің құрылымын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
14-бап. Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) түрлері
1. Мазмұнына қарай бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар):
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыруға және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге;
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беруге;
бюджеттік кредиттер беруге;
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға;
күрделі шығыстарды жүзеге асыруға;
мемлекет міндеттемелерін орындауға бағытталған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) болып бөлінеді.
2. Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыруға және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге бағытталған бюджеттік бағдарламаларда (кіші бағдарламаларда) олармен байланысты ағымдағы барлық шығыс, оның ішінде зерттеулерге, консалтингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар қамтылады.
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдары айқындайтын тәртіппен белгіленеді.
3. Трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға):
1) бюджеттер деңгейлері арасындағы трансферттер;
2) мемлекеттік мекемелердің жұмыскерлеріне төленетін ақшалай төлемдерден басқа, жеке тұлғаларға арналған трансферттер;
3) мемлекеттік мекемелерден басқа, заңды тұлғаларға арналған трансферттер;
4) жеке және заңды тұлғаларға арналған бюджеттік субсидиялар жатады.
Бюджеттер деңгейлері арасындағы трансферттер осы Кодекстің 15-тарауында реттеледі.
Мемлекеттік мекемелер жұмыскерлеріне төленетiн ақшалай төлемдерден басқа, жеке тұлғаларға арналған трансферттер – жеке тұлғаларға олардың иелігіндегі кірісін ұлғайтуға не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шығындардың немесе залалдың белгілі бір түрлерін толық немесе ішінара өтеуге арналған ақшалай төлемдер.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

В часть четвертую пункта 3 предусматривается изменение Законом РК от 14.07.2025 № 206-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Трансфертами юридическим лицам, учредителем которых является государство, кроме государственных учреждений, являются целевые перечисления из республиканского бюджета в автономные организации образования, фонд социального медицинского страхования, администрацию Международного финансового центра "Астана" в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
При внесении изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан, предусматривающих получение бюджетных средств в виде трансфертов юридическим лицам, требуется прохождение процедур, установленных законодательством Республики Казахстан об административных процедурах, связанных с передачей функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду.
Трансферты юридическим лицам выделяются при условии планирования показателей результатов в стратегических документах организаций, претендующих на их получение.
Трансферты юридическим лицам не выделяются для:
1) осуществления бюджетных инвестиций;
2) приобретения долгосрочных активов, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана".
Перечисление трансфертов юридическим лицам осуществляется через соответствующих администраторов бюджетных программ.
Порядок составления отчетности об использовании трансфертов юридическим лицам, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования трансфертов юридическим лицам, за исключением фонда социального медицинского страхования, определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Бюджетными субсидиями являются невозвратные платежи из бюджета, которые предоставляются физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским или фермерским хозяйствам, только при отсутствии другого способа выполнения государственных функций и реализации социально-экономических задач развития республики или региона в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Порядок выплаты бюджетных субсидий определяется центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
4. К бюджетным программам (подпрограммам), направленным на осуществление капитальных расходов, относятся расходы, направленные на формирование либо укрепление материально-технической базы, проведение капитального (восстановительного) ремонта, и иные капитальные расходы в соответствии с экономической классификацией расходов, кроме бюджетных инвестиций.
Капитальные расходы, осуществляемые в рамках договора лизинга, реализуются по бюджетным программам (подпрограммам), направленным на осуществление капитальных расходов.
Стоимость и предмет капитальных расходов, осуществляемых в рамках договора лизинга, устанавливаются в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли (сферы) по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.

3-тармақтың төртінші бөлігіне өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 14.07.2025 № 206-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес республикалық бюджеттен дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, "Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігіне берілетін нысаналы аударымдар, мемлекеттік мекемелерден басқа, құрылтайшысы мемлекет болып табылатын заңды тұлғаларға арналған трансферттер болып табылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларға арналған трансферттер түрінде бюджет қаражатын алуды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беруге байланысты Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасында белгіленген рәсімдерден өту талап етіледі.
Заңды тұлғаларға арналған трансферттер оларды алуға үміткер ұйымдардың стратегиялық құжаттарында нәтижелер көрсеткіштері жоспарланған жағдайда бөлінеді.
Заңды тұлғаларға арналған трансферттер:
1) бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ұзақ мерзімді активтерді сатып алуға бөлінбейді.
Заңды тұлғаларға арналған трансферттерді аудару тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арқылы жүзеге асырылады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорын қоспағанда, заңды тұлғаларға арналған трансферттердің пайдаланылуы туралы есептілікті жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ заңды тұлғаларға арналған трансферттердің пайдаланылу барысы мен нәтижелері туралы берілетін ақпаратқа қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда, мемлекеттік функцияларды орындаудың және республиканың немесе өңірдің дамуының әлеуметтік-экономикалық міндеттерін іске асырудың басқа тәсілі болмаған кезде ғана жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтарына бюджеттен берілетін қайтарымсыз төлемдер бюджеттік субсидиялар болып табылады.
Бюджеттік субсидияларды төлеу тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша орталық мемлекеттік органдар айқындайды.
4. Күрделі шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) бюджеттік инвестициялардан басқа, шығыстардың экономикалық сыныптамасына сәйкес материалдық-техникалық базаны қалыптастыруға не нығайтуға, күрделі (қалпына келтіру) жөндеу жүргізуге бағытталған шығыстар және өзге де күрделі шығыстар жатады.
Лизинг шарты шеңберінде жүзеге асырылатын күрделі шығыстар күрделі шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша іске асырылады.
Лизинг шарты шеңберінде жүзеге асырылатын күрделі шығыстардың құны мен нысанасы бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органы айқындайтын тәртіппен белгіленеді.

5. Предоставление бюджетных кредитов, осуществление бюджетных инвестиций, выполнение обязательств государства реализуются в соответствии с настоящим Кодексом.
6. В зависимости от уровня государственного управления бюджетные программы подразделяются на:
1) республиканские, утверждаемые в составе республиканского бюджета;
2) областные, городов республиканского значения, столицы, утверждаемые в составе областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
3) районные (городские), утверждаемые в составе районного (города областного значения) бюджета;
4) бюджетные программы района в городе, утверждаемые в составе бюджета города республиканского значения, столицы, города областного значения;
5) бюджетные программы города районного значения, села, поселка, сельского округа, утверждаемые в составе бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Областные, городов республиканского значения, столицы, районные (городские) бюджетные программы, а также бюджетные программы района в городе и бюджетные программы города районного значения, села, поселка, сельского округа являются местными бюджетными программами.
7. В зависимости от способа реализации бюджетные программы (подпрограммы) подразделяются на:
1) индивидуальные бюджетные программы (подпрограммы), реализуемые одним администратором;
2) распределяемые бюджетные программы, утверждаемые в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
Распределение таких бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом соответствующими центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
8. Бюджетные программы (подпрограммы) подразделяются на текущие бюджетные программы (подпрограммы) и бюджетные программы (подпрограммы) развития с присвоением соответствующего признака (кода) в составе единой бюджетной классификации.
К бюджетным программам (подпрограммам) развития относятся расходы бюджета, направленные на осуществление бюджетных инвестиций. Остальные расходы бюджета относятся к текущим бюджетным программам (подпрограммам).
9. Для достижения цели плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы, единого конечного результата затраты по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, осуществлению капитальных расходов, реализации государственных инвестиционных проектов, предоставлению трансфертов и бюджетных субсидий объединяются в одну бюджетную программу с сохранением структуры бюджета и выделением указанных затрат в отдельные подпрограммы.
Не допускается введение новой бюджетной программы, направленной на достижение цели утвержденного плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы, при наличии бюджетной программы, направленной на достижение данной цели в пределах раздела структуры бюджета.

5. Бюджеттік кредиттер беру, бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру, мемлекет міндеттемелерін орындау осы Кодекске сәйкес іске асырылады.
6. Бюджеттік бағдарламалар мемлекеттік басқару деңгейіне қарай:
1) республикалық бюджет құрамында бекітілетін республикалық;
2) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің құрамында бекітілетін облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет құрамында бекітілетін аудандық (қалалық);
4) республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала бюджетінің құрамында бекітілетін қаладағы ауданның бюджеттік бағдарламалары;
5) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің құрамында бекітілетін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары болып бөлінеді.
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалар, сондай-ақ қаладағы ауданның бюджеттік бағдарламалары және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары жергілікті бюджеттік бағдарламалар болып табылады.
7. Бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) іске асыру тәсіліне қарай:
1) бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар);
2) бюджетте белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және ағымдағы қаржы жылы ішінде әртүрлі бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында бөлінуге жататын бөлінетін бюджеттік бағдарламалар болып бөлінеді.
Мұндай бюджеттік бағдарламаларды бөлу бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
8. Бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бірыңғай бюджеттік сыныптама құрамында тиісті белгі (код) беріле отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) және бюджеттік даму бағдарламалары (кіші бағдарламалары) болып бөлінеді.
Бюджеттік даму бағдарламаларына (кіші бағдарламаларына) бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджет шығыстары жатады. Бюджеттің қалған шығыстары ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) жатады.
9. Мемлекеттік органның даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына, бірыңғай түпкілікті нәтижеге қол жеткізу үшін мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету, күрделі шығыстарды жүзеге асыру, мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру, трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру жөніндегі шығындар бюджет құрылымы сақтала отырып және көрсетілген шығындар жекелеген кіші бағдарламаларға бөліп шығарыла отырып, бір бюджеттік бағдарламаға біріктіріледі.
Бюджет құрылымының бөлімі шегінде мемлекеттік органның бекітілген даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының мақсатына қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарлама болған кезде, осындай мақсатқа қол жеткізуге бағытталған жаңа бюджеттік бағдарламаны енгізуге жол берілмейді.

Статья 15. Классификация расходов Министерства обороны Республики Казахстан и его учреждений, государственных органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, разведывательную и контрразведывательную деятельность, и их учреждений, а также специальных государственных органов, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов
Расходы Министерства обороны Республики Казахстан и его учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, и их учреждений, а также специальных государственных органов, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, классифицируются по одной функциональной группе с отражением по одной специфике экономической классификации расходов по следующим бюджетным программам:
одной бюджетной программе, направленной на выполнение государственных функций и полномочий, предоставление трансфертов и осуществление капитальных расходов;
одной бюджетной программе, направленной на осуществление бюджетных инвестиций.
Расходы на осуществление оперативно-розыскной деятельности государственных органов и их учреждений, за исключением Министерства обороны Республики Казахстан и его учреждений, специальных государственных органов, классифицируются по одной функциональной группе, по одной бюджетной программе, направленной на выполнение государственных функций и полномочий, за исключением капитальных расходов и расходов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов с отражением по одной специфике экономической классификации расходов.
Глава 4. ОТДЕЛЬНЫЕ МЕХАНИЗМЫ ФИНАНСИРОВАНИЯ РАСХОДОВ
Статья 16. Государственное задание
1. Государственным заданием является заказ субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале и иным юридическим лицам, определяемым Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг и выполнение других задач.
2. К государственным заданиям могут быть отнесены заказы, соответствующие одному или нескольким из следующих критериев:
1) отсутствие иной возможности обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства или защиты интересов общества;
2) использование, эксплуатация и содержание стратегических объектов, критически важных объектов, в том числе объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, находящихся в государственной собственности, в силу обеспечения общественных интересов и национальной безопасности;
3) отсутствие конкуренции на соответствующем рынке товаров, работ и услуг;

15-бап. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мен оның мекемелерінің, жедел-іздестіру қызметін, барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен олардың мекемелерінің, сондай-ақ күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін арнаулы мемлекеттік органдардың шығыстарын сыныптау
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мен оның республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мекемелерінің, барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдар мен олардың мекемелерінің, сондай-ақ күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін арнаулы мемлекеттік органдардың шығыстары мынадай бюджеттік бағдарламалар:
мемлекеттік функциялар мен өкілеттіктерді орындауға, трансферттер беруге және күрделі шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бір бюджеттік бағдарлама;
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бір бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың экономикалық сыныптамасының бір өзіндік ерекшелігі бойынша көрсетіле отырып, бір функционалдық топ бойынша сыныпталады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мен оның мекемелерін, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, мемлекеттік органдар мен олардың мекемелерінің жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыруға арналған шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының өзіндік ерекшелігі бойынша көрсетіле отырып, күрделі шығыстар мен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған шығыстарды қоспағанда, бір функционалдық топ бойынша, мемлекеттік функциялар мен өкілеттіктерді орындауға бағытталған бір бюджеттік бағдарлама бойынша сыныпталады.
4-тарау. ШЫҒЫСТАРДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТЕТІКТЕРІ
16-бап. Мемлекеттік тапсырма
1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де заңды тұлғаларға жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге және басқа да міндеттерді орындауға тапсырыс беру мемлекеттік тапсырма болып табылады.
2. Мемлекеттік тапсырмаларға мынадай өлшемшарттардың біріне немесе бірнешеуіне сай келетін тапсырыстар жатқызылуы мүмкін:
1) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін қамтамасыз етудің немесе қоғам мүдделерін қорғаудың өзге мүмкіндігінің болмауы;
2) қоғамдық мүдделер мен ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты мемлекеттік меншіктегі стратегиялық объектілерді, аса маңызды объектілерді, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін қолдану, пайдалану және күтіп-ұстау;
3) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тиісті нарығында бәсекелестіктің болмауы;

4) исключительность и уникальность товара, работы, услуги, объектов интеллектуальной собственности.
Запрещается планирование государственного задания, не соответствующего критериям, предусмотренным частью первой настоящего пункта.
3. Планирование государственного задания осуществляется с соблюдением требований, установленных настоящим Кодексом при разработке бюджета, с учетом положительного заключения антимонопольного органа на предмет соответствия критериям, предусмотренным частью первой пункта 2 настоящей статьи, выдаваемого в порядке, определяемом антимонопольным органом.
В случае передачи государственного задания субъектами квазигосударственного сектора и юридическими лицами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, ответственными за выполнение государственного задания, на субподряд в заключении антимонопольного органа определяются объем и условия передачи государственного задания на субподряд.
Положения настоящего пункта не распространяются на планирование государственного задания по начатым (продолжающимся) государственным заданиям.
4. Стоимость государственного задания устанавливается в порядке, определяемом центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
5. Показатели результатов государственного задания определяются в планах развития государственных органов и (или) паспортах бюджетных программ соответствующих администраторов бюджетных программ.
6. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирует сводную информацию о государственных заданиях, на выполнение которых предусматриваются бюджетные средства в проекте республиканского бюджета, и включает в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете.
7. Выделение бюджетных средств субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале на выполнение государственного задания осуществляется без увеличения уставного капитала.
8. Выполнение государственного задания осуществляется без соблюдения конкурсных процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, путем заключения гражданско-правовой сделки между администратором республиканских бюджетных программ и исполнителем государственного задания.
Гражданско-правовые сделки, заключенные в нарушение пункта 2 настоящей статьи, могут быть признаны судом недействительными по иску заинтересованных лиц.
9. Субъекты квазигосударственного сектора и юридические лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, ежегодно формируют отчетность о выполнении государственного задания, содержащую информацию о ходе и результатах его выполнения, и представляют администраторам бюджетных программ.

4) тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің, зияткерлік меншік объектілерінің ерекшелігі мен бірегейлігі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген өлшемшарттарға сай келмейтін мемлекеттік тапсырманы жоспарлауға тыйым салынады.
3. Мемлекеттік тапсырманы жоспарлау осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан монополияға қарсы орган айқындайтын тәртіппен берілетін монополияға қарсы органның оң қорытындысы ескеріле отырып, бюджетті әзірлеу кезінде осы Кодексте белгіленген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға жауапты, осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілері мен заңды тұлғалар мемлекеттік тапсырманы қосалқы мердігерлікке берген жағдайда, монополияға қарсы органның қорытындысында мемлекеттік тапсырманы қосалқы мердігерлікке берудің көлемі мен шарттары айқындалады.
Осы тармақтың ережелері басталған (жалғасатын) мемлекеттік тапсырмалар бойынша мемлекеттік тапсырманы жоспарлауға қолданылмайды.
4. Мемлекеттік тапсырманың құны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдары айқындайтын тәртіппен белгіленеді.
5. Мемлекеттік тапсырма нәтижелерінің көрсеткіштері мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында айқындалады.
6. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орындалуына республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделетін мемлекеттік тапсырмалар туралы жиынтық ақпаратты қалыптастырады және оны республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін материалдардың құрамына енгізеді.
7. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік тапсырманы орындауға бюджет қаражатын бөлу жарғылық капиталды ұлғайтпай жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік тапсырманы орындау республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мен мемлекеттік тапсырманы орындаушы арасында азаматтық-құқықтық мәміле жасасу жолымен Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген конкурстық рәсімдер сақталмастан жүзеге асырылады.
Осы баптың 2-тармағы бұзыла отырып жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді сот мүдделі тұлғалардың талап қоюы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкін.
9. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілері мен заңды тұлғалар жыл сайын мемлекеттік тапсырманың орындалу барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты қамтитын оның орындалуы туралы есептілікті қалыптастырады және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне ұсынады.

10. Информация о выполнении государственного задания включается в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета и подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
11. Порядок планирования государственного задания определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Порядок выполнения государственного задания и составления отчетности о выполнении государственного задания, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах выполнения государственного задания определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
12. Ответственность за выполнение государственного задания возлагается на первых руководителей администраторов республиканских бюджетных программ, субъектов квазигосударственного сектора и юридических лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 17. Особенности пилотных проектов в области бюджетных отношений
1. Пилотный проект в области бюджетных отношений – это временный проект, проводимый по поручению Президента Республики Казахстан в ограниченном масштабе с целью выявления реалистичности, временных затрат, объемов расходов, недостатков и эффекта предлагаемого решения по его реализации.
2. Пилотный проект в области бюджетных отношений должен соответствовать следующим критериям:
предлагаемое в его реализацию решение должно быть уникальным (инновационным, высокотехнологичным);
иметь конкретные цели и ожидаемые результаты;
иметь временное ограничение;
иметь завершенный характер;
иметь положительный экономический (социальный) эффект;
быть реалистичным.
3. Реализация (внедрение) пилотного проекта в области бюджетных отношений и (или) управление им могут осуществляться субъектами квазигосударственного сектора.
Полномочия, механизмы, функционирование и деятельность субъектов квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта в области бюджетных отношений и (или) управлению им определяются в соответствии с законами Республики Казахстан.
Первый руководитель субъекта квазигосударственного сектора несет ответственность за реализацию (внедрение) пилотного проекта в области бюджетных отношений и (или) управление им, установленную законами Республики Казахстан.
4. Порядок и сроки реализации (внедрения) пилотного проекта в области бюджетных отношений разрабатываются соответствующим центральным уполномоченным органом и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
5. Государственный орган, самостоятельно реализующий пилотный проект в области бюджетных отношений, а также путем передачи субъекту квазигосударственного сектора, осуществляет анализ и оценку его реализации, в том числе на предмет достижения ожидаемых результатов, c учетом которых направляет в Правительство Республики Казахстан информацию об итогах и предложения о целесообразности его дальнейшей реализации.

10. Мемлекеттік тапсырманың орындалуы туралы ақпарат республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі және осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
11. Мемлекеттік тапсырманы жоспарлау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Мемлекеттік тапсырманы орындау және мемлекеттік тапсырманың орындалуы туралы есептілікті жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманың орындалу барысы мен нәтижелері туралы берілетін ақпаратқа қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
12. Осы Кодекстің 41-бабына сәйкес мемлекеттік тапсырманың орындалуы үшін жауаптылық республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және заңды тұлғалардың бірінші басшыларына жүктеледі.
17-бап. Бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жобалардың ерекшеліктері
1. Бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жоба – бұл Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасымен оны іске асыру бойынша ұсынылатын шешімнің шынайылығын, уақыт шығындарын, шығыстарының көлемдерін, кемшіліктерін және әсерін анықтау мақсатында шектеулі ауқымда өткізілетін уақытша жоба.
2. Бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жоба мынадай өлшемшарттарға сай келуге тиіс:
оны іске асыру үшін ұсынылатын шешім бірегей (инновациялық, жоғары технологиялық) болуға тиіс;
нақты мақсаттары мен күтілетін нәтижелерінің болуы;
уақытпен шектелген болуы;
аяқталған сипатының болуы;
оң экономикалық (әлеуметтік) әсерінің болуы;
шынайы болуы.
3. Бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жобаны іске асыруды (енгізуді) және (немесе) оны басқаруды квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асыруы мүмкін.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) және (немесе) оны басқару жөніндегі өкілеттіктері, тетіктері, жұмыс істеуі және қызметі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің бірінші басшысы бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жобаны іске асыруға (енгізуге) және (немесе) оны басқаруға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
4. Бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) тәртібі мен мерзімдерін тиісті орталық уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
5. Бюджеттік қатынастар саласындағы пилоттық жобаны дербес, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектісіне беру арқылы іске асыратын мемлекеттік орган оның іске асырылуын, оның ішінде күтілетін нәтижелерге қол жеткізу тұрғысынан талдауды және бағалауды жүзеге асырады, осыны ескере отырып, оның қорытындысы туралы ақпаратты және оны одан әрі іске асырудың орындылығы туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.

Глава 5. РЕЗЕРВЫ
Статья 18. Общие положения о резервах
1. Резервы образуются в составе республиканского, областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета для финансирования затрат, не запланированных при разработке республиканского и местных бюджетов в силу их непредвиденности и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году.
2. Выделение бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется постановлениями соответственно Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также правовыми актами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, которые утрачивают силу по завершении финансового года.
3. Порядок распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан устанавливается Правительством Республики Казахстан.
4. Порядок распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов устанавливается Правительством Республики Казахстан.
5. Не допускается доиспользование средств резерва Правительства Республики Казахстан в следующем финансовом году.
Статья 19. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан
1. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан формируется в составе республиканского бюджета на первый год планового периода в размере не менее полутора и не более трех процентов от планируемого объема доходов республиканского бюджета на очередной финансовый год без учета поступлений трансфертов.
2. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан предусматривается по отдельной распределяемой бюджетной программе, администрируемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, и распределяется в течение текущего финансового года.
3. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан направляется на финансирование непредвиденных и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году затрат, связанных с реализацией ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и других инициатив Президента Республики Казахстан.
4. Выделение бюджетных средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан в течение финансового года осуществляется по поручению Президента Республики Казахстан постановлением Правительства Республики Казахстан, которое утрачивает силу по завершении финансового года.
Статья 20. Резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов

5-тарау. РЕЗЕРВТЕР
18-бап. Резервтер туралы жалпы ережелер
1. Резервтер республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу кезінде олардың күтілмегендігіне байланысты жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығындарды қаржыландыру үшін республикалық, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет құрамында құрылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бюджет қаражатын бөлу қаржы жылы аяқталғаннан кейін күші жойылатын тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құқықтық актілерімен жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражатын келесі қаржы жылында толық пайдалануға жол берілмейді.
19-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв
1. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв трансферттер түсімдерін есепке алмағанда, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет кірістерінің жоспарланатын көлемінің кемінде бір жарым пайызы мөлшерінде және үш пайызынан аспайтын мөлшерде жоспарлы кезеңнің бірінші жылына арналған республикалық бюджет құрамында қалыптастырылады.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әкімшілендіретін жеке бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша көзделеді және ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінеді.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдауларын және Қазақстан Республикасы Президентінің басқа да бастамаларын іске асыруға байланысты, ағымдағы қаржы жылында күтпеген және кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығындарды қаржыландыруға бағытталады.
4. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен бюджет қаражатын бөлу Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша қаржы жылы аяқталғаннан кейін күші жойылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен жүзеге асырылады.
20-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтері

1. Резерв Правительства Республики Казахстан включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
3) резерв на неотложные затраты;
4) резерв на исполнение обязательств по решениям судов;
5) резерв на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы.
2. Резерв местного исполнительного органа включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты;
3) резерв на исполнение обязательств по решениям судов;
4) резерв на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов соответственно.
3. Общий объем резерва Правительства Республики Казахстан формируется в составе республиканского бюджета в размере до трех процентов от планируемого объема доходов республиканского бюджета на очередной финансовый год без учета поступлений трансфертов.
Общий объем резерва местного исполнительного органа устанавливается решением соответствующего местного представительного органа в объеме не менее двух процентов от объема поступлений соответствующего местного бюджета без учета трансфертов, займов и бюджетных изъятий в вышестоящий бюджет.
4. В случае недостаточности бюджетных средств, предусмотренных на один из видов резерва, Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган увеличивает плановые назначения соответствующего резерва посредством перераспределения общих объемов резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа посредством корректировки соответствующего бюджета.
5. Чрезвычайный резерв используется в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан и на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан другим государствам.
Финансирование расходов из чрезвычайного резерва на мероприятия для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, предусмотренные постановлениями соответственно Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, может осуществляться уполномоченными органами по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінде:
1) төтенше резерв;
2) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге арналған резерв;
3) шұғыл шығындарға арналған резерв;
4) соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерв;
5) облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв қамтылады.
2. Жергілікті атқарушы органның резервінде:
1) төтенше резерв;
2) шұғыл шығындарға арналған резерв;
3) соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерв;
4) тиісінше аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв қамтылады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің жалпы көлемі трансферттер түсімдерін есепке алмағанда, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет кірістерінің жоспарланатын көлемінің үш пайызына дейінгі мөлшерде республикалық бюджет құрамында қалыптастырылады.
Жергiлiктi атқарушы орган резервiнiң жалпы көлемi трансферттерді, қарыздарды және жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алып қоюларды есепке алмағанда, тиiстi жергiлiктi өкiлдi органның шешiмiмен тиiстi жергiлiктi бюджет түсiмдерi көлемінiң кемiнде екi пайызы көлемінде белгiленедi.
4. Резерв түрлерінің біріне көзделген бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган тиісті бюджетті түзету арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервтерінің жалпы көлемдерін қайта бөлу арқылы тиісті резервтің жоспарлы мақсатын ұлғайтады.
5. Төтенше резерв Қазақстан Республикасының аумағында әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу мақсатында және Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттерге ресми гуманитарлық көмек көрсетуі үшін пайдаланылады.
Тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың қаулыларында көзделген әлеуметтiк, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға арналған iс-шараларға төтенше резервтен бөлінетін шығыстарды қаржыландыруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің негіздейтін құжаттарды ұсынуына қарай бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар жүзеге асыруы мүмкiн.

6. Резерв для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера используется для осуществления мероприятий, направленных на сохранение жизни и поддержание здоровья людей в зонах чрезвычайных ситуаций, на маршрутах эвакуации и в местах размещения эвакуируемых людей.
7. Резерв на неотложные затраты используется в целях устранения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, а также жизни и здоровью людей.
Резерв Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты может использоваться на иные непредвиденные затраты, определяемые решениями Правительства Республики Казахстан.
Не допускается финансирование из резерва на неотложные затраты расходов, финансируемых за счет Специального государственного фонда.
8. Резерв на исполнение обязательств по решениям судов используется на исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений, местных исполнительных органов по решениям судов.
9. Резерв на покрытие дефицита наличности используется на предоставление бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности их бюджетов в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса.
Заимствование местным исполнительным органом нижестоящего бюджета и (или) аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности может осуществляться на срок до шести месяцев в пределах финансового года посредством корректировки бюджета.
10. Выделение бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, района (города областного значения) нижестоящему бюджету осуществляется в виде целевых трансфертов.
Статья 21. Отчетность об использовании резервов
1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с администраторами бюджетных программ формируют отчеты об использовании резервов по итогам финансового года.
2. Отчеты об использовании резервов формируются по их видам с указанием причин выделения средств, достигнутых конечных результатов, предусмотренных паспортами соответствующих бюджетных программ, и должны содержать информацию об отсутствии альтернативных источников в бюджете на соответствующие затраты и причинах невозможности их планирования при разработке бюджета.

6. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге арналған резерв төтенше жағдайлар аймақтарында, эвакуациялау маршруттарында және эвакуацияланатын адамдар орналасқан жерлерде адамдардың өмірін сақтауға және денсаулығын қолдауға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру үшін пайдаланылады.
7. Шұғыл шығындарға арналған резерв Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін жағдайларды жою мақсатында пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резерві Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен айқындалатын өзге де күтпеген шығындарға пайдаланылуы мүмкін.
Арнаулы мемлекеттік қор есебінен қаржыландырылатын шығыстарды шұғыл шығындарға арналған резервтен қаржыландыруға жол берілмейді.
8. Соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерв соттардың шешімдері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерінің, жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін орындауға пайдаланылады.
9. Қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв осы Кодекстің 113-бабына сәйкес кезекті қаржы жылында өз бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда төмен тұрған бюджеттерге бюджеттік кредиттер беруге пайдаланылады.
Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда төмен тұрған бюджеттің жергілікті атқарушы органының және (немесе) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының қарыз алуы бюджетті түзету арқылы қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылуы мүмкін.
10. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен төмен тұрған бюджетке бюджет қаражатын бөлу нысаналы трансферттер түрінде жүзеге асырылады.
21-бап. Резервтердің пайдаланылуы туралы есептілік
1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бірлесіп, қаржы жылының қорытындысы бойынша резервтердің пайдаланылуы туралы есептерді қалыптастырады.
2. Резервтердің пайдаланылуы туралы есептер тиісті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген қаражатты бөлу себептерін, қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерді көрсете отырып, олардың түрлері бойынша қалыптастырылады және тиісті шығындарға бюджетте баламалы көздердің жоқ екендігі және бюджетті әзірлеу кезінде оларды жоспарлаудың мүмкін еместігінің себептері туралы ақпаратты қамтуға тиіс.

3. Отчетность об использовании резервов подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
4. Информация об использовании резервов включается в годовой отчет об исполнении соответствующего бюджета.
5. Порядок формирования отчетов об использовании резервов и их публикации определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 6. РАСПРЕДЕЛЕНИЕ ПОСТУПЛЕНИЙ В БЮДЖЕТ МЕЖДУ УРОВНЯМИ БЮДЖЕТА
Статья 22. Общие положения о распределении поступлений
1. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами основывается на принципах межбюджетных отношений, определенных статьей 78 настоящего Кодекса.
2. Не допускается установление в иных законодательных актах Республики Казахстан, кроме настоящего Кодекса, уровня бюджета, в который должны зачисляться поступления.
Передача отдельных видов поступлений из одного уровня бюджета в другой осуществляется только при внесении изменений и дополнений в настоящий Кодекс.
3. Распределение поступлений между республиканским бюджетом, местными бюджетами, контрольными счетами наличности внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, осуществляется в соответствии с пунктом 5 статьи 107 настоящего Кодекса.
Статья 23. Поступления в республиканский бюджет
1. Налоговыми поступлениями в республиканский бюджет являются:
1) корпоративный подоходный налог от субъектов крупного предпринимательства согласно реестру субъектов предпринимательства, формируемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
2) налог на добавленную стоимость, в том числе на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги на территории Республики Казахстан, и на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан;
3) акцизы на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
5) бонусы, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
6) налог на добычу полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей и поступлений от организаций нефтяного сектора;
7) рентный налог на экспорт, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
8) плата за использование радиочастотного спектра;
9) сбор за государственную регистрацию лекарственных средств и медицинских изделий, а также их перерегистрацию;

3. Резервтердің пайдаланылуы туралы есептілік осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
4. Резервтердің пайдаланылуы туралы ақпарат тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке енгізіледі.
5. Резервтердің пайдаланылуы туралы есептерді қалыптастыру және оларды жариялау тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
6-тарау. БЮДЖЕТКЕ ТҮСЕТІН ТҮСІМДЕРДІ БЮДЖЕТ ДЕҢГЕЙЛЕРІ АРАСЫНДА БӨЛУ
22-бап. Түсімдерді бөлу туралы жалпы ережелер
1. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер арасында бөлу осы Кодекстің 78-бабында айқындалған бюджетаралық қатынастар қағидаттарына негізделеді.
2. Осы Кодекстен басқа Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде түсімдер есепке жатқызылуға тиісті бюджет деңгейін белгілеуге жол берілмейді.
Түсімдердің жекелеген түрлерін бюджеттің бір деңгейінен екіншісіне беру осы Кодекске өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде ғана жүзеге асырылады.
3. Түсімдерді республикалық бюджет, жергілікті бюджеттер, салықтық емес төлемдердің есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арасында бөлу осы Кодекстің 107-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
23-бап. Республикалық бюджетке түсетін түсімдер
1. Мыналар республикалық бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне сәйкес ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін корпоративтік табыс салығы;
2) қосылған құн салығы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларға, орындалған жұмыстарға және көрсетілген қызметтерге және Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға қосылған құн салығы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға акциздер;
4) қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы;
5) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, бонустар;
6) кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықтарды және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіру салығы;
7) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, экспортқа рента салығы;
8) радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы;
9) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;

10) сбор за постановку на учет теле-, радиоканала, периодического печатного издания, информационного агентства и сетевого издания;
11) сбор за государственную регистрацию космических объектов и прав на них;
12) сбор за выдачу разрешительных документов, согласия для участников банковского и страхового рынков;
13) лицензионный сбор за выдачу лицензии, связанной с правом занятия отдельными подвидами деятельности в сфере углеводородов;
14) сбор за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана";
15) таможенные пошлины на ввозимые и вывозимые товары;
16) таможенные сборы, уплачиваемые в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
17) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплачиваемые в связи с применением мер защиты внутреннего рынка;
18) авансовые платежи, вносимые в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан в счет уплаты предстоящих платежей, перечисленных в подпунктах 15), 16) и 17) настоящего пункта, а также налога на добавленную стоимость и акцизов на товары, импортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
19) консульский сбор;
20) налоговые поступления от организаций нефтяного сектора, указанные в подпункте 1) пункта 2 статьи 58 настоящего Кодекса, по результатам налоговых проверок.
2. Неналоговыми поступлениями в республиканский бюджет являются:
1) доходы от республиканской собственности:
поступления части чистого дохода республиканских государственных предприятий;
поступления части чистого дохода Национального Банка Республики Казахстан;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в республиканской собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в республиканской собственности;
доходы от аренды имущества, находящегося в республиканской собственности;
вознаграждения, полученные от размещения в финансовые инструменты временно свободных средств республиканского бюджета, и на ежедневный остаток денег на едином казначейском счете;
вознаграждения, полученные от размещения в финансовые инструменты временно свободных бюджетных средств cубъектами квазигосударственного сектора;
вознаграждения по кредитам, выданным из республиканского бюджета;
прочие доходы от республиканской собственности;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;

10) теле-, радиоарнаны, мерзімді баспасөз басылымын, ақпараттық агенттікті және желілік басылымды есепке қойғаны үшін алым;
11) ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін алым;
12) банк және сақтандыру нарықтарына қатысушылар үшін рұқсат беру құжаттарын, келісім бергені үшін алым;
13) көмірсутектер саласындағы жекелеген кіші қызмет түрлерімен айналысу құқығына байланысты лицензия бергені үшін лицензиялық алым;
14) "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның резиденттігін растайтын құжатты бергені үшін алым;
15) әкелінетін және әкетілетін тауарларға кеден баждары;
16) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес төленетін кедендік алымдар;
17) ішкі нарықты қорғау шараларын қолдануға байланысты төленетін арнаулы, демпингке қарсы, өтемақы баждары;
18) осы тармақтың 15), 16) және 17) тармақшаларында санамаланған алдағы төлемдерді, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына импортталатын тауарларға қосылған құн салығы мен акциздерді төлеу есебіне Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес енгізілетін аванстық төлемдер;
19) консулдық алым;
20) осы Кодекстің 58-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мұнай секторының ұйымдарынан салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша түсетін салықтық түсімдер.
2. Мыналар республикалық бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) республикалық меншіктен түсетін кірістер:
республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің таза кірісі бөлігінің түсімдері;
республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
республикалық меншіктегі заңды тұлғалардағы қатысу үлестеріне төленетін кірістер;
республикалық меншіктегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
республикалық бюджеттің уақытша бос қаражатын қаржы құралдарына орналастырудан алынған және бірыңғай қазынашылық шоттағы ақшаның күн сайынғы қалдығына сыйақылар;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын қаржы құралдарына орналастыруынан алынған сыйақылар;
республикалық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
республикалық меншіктен түсетін өзге де кірістер;
2) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;

4) гранты, привлекаемые центральными государственными органами;
5) прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и во внебюджетные фонды, формируемые за счет неналоговых платежей.
3. Поступлениями от продажи основного капитала в республиканский бюджет являются деньги от продажи товаров из государственного материального резерва.
4. Специальными поступлениями в республиканский бюджет являются отчисления недропользователей на научно-исследовательские, научно-технические, опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан.
5. Поступлениями трансфертов в республиканский бюджет являются:
1) трансферты из областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы;
2) гарантированный трансферт в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан;
3) целевой трансферт в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан;
4) трансферт из Специального государственного фонда.
6. В республиканский бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из республиканского бюджета кредитов, правительственных займов.
Статья 24. Поступления в бюджет города республиканского значения, столицы
1. Налоговыми поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы являются:
1) корпоративный подоходный налог, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства, зачисляемых в республиканский бюджет, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
2) индивидуальный подоходный налог;
3) социальный налог;
4) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей;
5) земельный налог;
6) налог на транспортные средства;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
7) единый земельный налог;
8) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пивоваренную продукцию с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенную на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо;

4) орталық мемлекеттік органдар тартатын гранттар;
5) мұнай секторының ұйымдарынан және салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорларға түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджетке түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
3. Мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды сатудан түсетін ақша негізгі капиталды сатудан республикалық бюджетке түсетін түсімдер болып табылады.
4. Жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға аударымдары республикалық бюджетке түсетін арнаулы түсімдер болып табылады.
5. Мыналар республикалық бюджетке түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады:
1) облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен түсетін трансферттер;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін кепілдендірілген трансферт;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін нысаналы трансферт;
4) Арнаулы мемлекеттік қордан түсетін трансферт.
6. Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, үкіметтік қарыздарды өтеуден түсетін түсімдер республикалық бюджетке есепке жатқызылады.
24-бап. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне түсетін түсімдер
1. Мыналар республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) республикалық бюджетке есепке жазылатын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы;
2) жеке табыс салығы;
3) әлеуметтік салық;
4) жеке және заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге салынатын мүлік салығы;
5) жер салығы;
6) көлік құралы салығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7) бірыңғай жер салығы;
8) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыра қайнату өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы жасалған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішке, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға акциздер;

9) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
10) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
11) плата за лесные пользования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 12) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
12) плата за пользование животным миром;
13) плата за пользование земельными участками;
14) плата за цифровой майнинг;
15) платеж по возмещению исторических затрат;
16) плата за пользование растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром;
17) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе республиканского значения, столице, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города республиканского значения, столицы;
18) сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
19) сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
20) сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям;
21) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
22) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
23) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
24) сбор за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан;
25) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
26) государственная пошлина, кроме консульского сбора.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается дополнить подпунктом 27) в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Неналоговыми поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы являются:

9) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11) орманды пайдаланғаны үшін төлемақы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12) жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы;
13) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
14) цифрлық майнинг үшін төлемақы;
15) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем;
16) өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
17) сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
18) автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өткені үшін алым;
19) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
20) телевизия және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат бергені үшін алым;
21) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
22) жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін алым;
23) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
24) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым;
25) жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
26) консулдық алымнан басқа, мемлекеттік баж.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Мыналар республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:

1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата города республиканского значения, столицы;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
доходы от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
вознаграждения, полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег;
вознаграждения по кредитам, выданным из бюджета города республиканского значения, столицы;
прочие доходы от коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и во внебюджетные фонды, формируемые за счет неналоговых платежей;
5) гранты, привлекаемые местными исполнительными органами;
6) прочие неналоговые поступления в бюджет города республиканского значения, столицы.
3. Поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы от продажи основного капитала являются:
1) поступления от продажи имущества в бюджет города республиканского значения, столицы, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
2) поступления от приватизации жилищ из государственного жилищного фонда;
3) поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
4) плата за продажу права аренды земельных участков.
4. Специальными поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы являются:
1) плата за негативное воздействие на окружающую среду;
2) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона, развитие его инфраструктуры;
3) отчисления недропользователей на финансирование обучения казахстанских кадров;

1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жалға беруден түсетін кірістер;
уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар;
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігінен түсетін өзге де кірістер;
2) республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) мұнай секторының ұйымдарынан және салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорларға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) жергілікті атқарушы органдар тартатын гранттар;
6) республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
3. Мыналар республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне түсетін түсімдер;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жекешелендіруден түсетін түсімдер;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
4) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
4. Мыналар республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне түсетін арнаулы түсімдер болып табылады:
1) қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына, оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдары;
3) жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыруға аударымдары;

4) штрафы за нарушение нормативов допустимого антропогенного воздействия на окружающую среду от недропользователей, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, подлежащие зачислению по месту нахождения объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду;
5) средства, полученные от недропользователей и организаций нефтяного сектора по искам о возмещении вреда, штрафы в области охраны окружающей среды, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, подлежащие зачислению по месту нахождения объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду.
5. Поступлениями трансфертов в бюджет города республиканского значения, столицы являются трансферты из республиканского бюджета.
6. В бюджет города республиканского значения, столицы зачисляются поступления от погашения выданных из бюджета города республиканского значения, столицы кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы, займов местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы.
Статья 25. Поступления в областной бюджет
1. Налоговыми поступлениями в областной бюджет являются:
1) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
3) плата за лесные пользования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
4) плата за пользование животным миром;
5) плата за цифровой майнинг;
6) платеж по возмещению исторических затрат;
7) плата за пользование растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром;
8) сбор за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан;
9) сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
10) сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям;
11) налог на игорный бизнес.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается дополнить подпунктом 12) в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

4) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес салынатын, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің орналасқан жері бойынша есепке жатқызылуға тиісті, жер қойнауын пайдаланушылардан қоршаған ортаға жол берілетін антропогендік әсер ету нормативтерін бұзғаны үшін айыппұлдар;
5) жер қойнауын пайдаланушылардан және мұнай секторының ұйымдарынан зиянды өтеу туралы талап қою бойынша алынған қаражат, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес салынатын, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің орналасқан жері бойынша есепке жатқызылуға тиісті қоршаған ортаны қорғау саласындағы айыппұлдар.
5. Республикалық бюджеттен берілетін трансферттер республикалық маңызы бар қала, астана бюджетіне түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады.
6. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен берілген кредиттерді өтеуден, республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыздарынан түсетін түсімдер республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне есепке жатқызылады.
25-бап. Облыстық бюджетке түсетін түсімдер
1. Мыналар облыстық бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2) жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3) орманды пайдаланғаны үшін төлемақы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4) жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) цифрлық майнинг үшін төлемақы;
6) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем;
7) өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
8) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым;
9) автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өткені үшін алым;
10) телевизия және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат бергені үшін алым;
11) ойын бизнесі салығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. Неналоговыми поступлениями в областной бюджет являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению областного акимата;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в областной коммунальной собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в областной коммунальной собственности;
доходы от аренды имущества, находящегося в областной коммунальной собственности;
доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в областной коммунальной собственности;
вознаграждения, полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег;
вознаграждения по кредитам, выданным из областного бюджета;
прочие доходы от областной коммунальной собственности;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и во внебюджетные фонды, формируемые за счет неналоговых платежей;
5) гранты, привлекаемые местными исполнительными органами;
6) прочие неналоговые поступления в областной бюджет.
3. Поступлениями в областной бюджет от продажи основного капитала являются:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
2) поступления от приватизации жилищ из государственного жилищного фонда.
4. Специальными поступлениями в областной бюджет являются:
1) плата за негативное воздействие на окружающую среду;
2) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона, развитие его инфраструктуры;
3) отчисления недропользователей на финансирование обучения казахстанских кадров;
4) штрафы за нарушение нормативов допустимого антропогенного воздействия на окружающую среду от недропользователей, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях и подлежащие зачислению по месту нахождения объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду;
5) средства, полученные от недропользователей и организаций нефтяного сектора по искам о возмещении вреда, штрафы в области охраны окружающей среды, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, подлежащие зачислению по месту нахождения объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду.

2. Мыналар облыстық бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
облыстық әкімдіктің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
облыстық коммуналдық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
облыстық коммуналдық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
облыстық коммуналдық меншіктегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
облыстық коммуналдық меншіктегі тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жалға беруден түсетін кірістер;
уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар;
облыстық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
облыстық коммуналдық меншіктен түсетін өзге де кірістер;
2) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) мұнай секторының ұйымдарынан және салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорларға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) жергілікті атқарушы органдар тартатын гранттар;
6) облыстық бюджетке түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
3. Мыналар облыстық бюджетке негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жекешелендіруден түсетін түсімдер.
4. Мыналар облыстық бюджетке түсетін арнаулы түсімдер болып табылады:
1) қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына, оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдары;
3) жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыруға аударымдары;
4) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес салынатын және қоршаған ортаға жағымсыз ететін объектінің орналасқан жері бойынша есепке жатқызылуға тиісті жер қойнауын пайдаланушылардан қоршаған ортаға жол берілетін антропогендік әсер ету нормативтерін бұзғаны үшін айыппұлдар;
5) жер қойнауын пайдаланушылардан және мұнай секторының ұйымдарынан зиянды өтеу туралы талап қою бойынша алынған қаражат, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес салынатын, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің орналасқан жері бойынша есепке жатқызылуға тиісті қоршаған ортаны қорғау саласындағы айыппұлдар.

5. Поступлениями трансфертов в областной бюджет являются:
1) трансферты из районных (городов областного значения) бюджетов;
2) трансферты из республиканского бюджета.
6. В областной бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из областного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в областной коммунальной собственности, займов местных исполнительных органов областей.
Статья 26. Поступления в районный (города областного значения) бюджет
1. Налоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:
1) корпоративный подоходный налог, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства, зачисляемых в республиканский бюджет, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
2) индивидуальный подоходный налог, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения и являющихся исполнителями в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, уплаченный и перечисленный Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в районный (города областного значения) бюджет в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
5) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
6) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
7) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

5. Мыналар облыстық бюджетке түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден берілетін трансферттер;
2) республикалық бюджеттен берілетін трансферттер.
6. Облыстық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, облыстық коммуналдық меншіктегі мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қарыздарынан түсетін түсімдер облыстық бюджетке есепке жатқызылады.
26-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін түсімдер
1. Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) республикалық бюджетке есепке жатқызылатын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы;
2) мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, жеке табыс салығы;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке төлеген және аударған, арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын және Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес орындаушылар болып табылатын дара кәсіпкерлердің кірістерінен алынатын жеке табыс салығы;
4) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
5) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығын қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге салынатын мүлік салығы;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елді мекендер жерлеріне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
7) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілген тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығын қоспағанда, көлік құралы салығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

8) единый земельный налог;
9) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пивоваренную продукцию с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенную на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо;
10) плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
11) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, за исключением налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа, и за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
12) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
13) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
14) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
15) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
16) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
17) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
18) государственная пошлина, кроме консульского сбора.
2. Неналоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению районного (города областного значения) акимата;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в районной (города областного значения) коммунальной собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в районной (города областного значения) коммунальной собственности;
доходы от аренды имущества районной (города областного значения) коммунальной собственности, за исключением доходов от аренды имущества районной (города областного значения) коммунальной собственности, находящегося в управлении акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в районной (города областного значения) коммунальной собственности, за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;
прочие доходы от районной (города областного значения) коммунальной собственности;

8) бірыңғай жер салығы;
9) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыра қайнату өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы жасалған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішке, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға акциздер;
10) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
11) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығын қоспағанда және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы;
12) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензиялар бергені үшін алым);
13) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
14) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
15) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
16) жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін алым;
17) жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
18) консулдық алымнан басқа, мемлекеттік баж.
2. Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) коммуналдық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне төленетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің басқаруындағы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктегі тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктен түсетін өзге де кірістер;

2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
4) штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
5) гранты, привлекаемые местными исполнительными органами;
6) прочие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет.
3. Поступлениями в районный (города областного значения) бюджет от продажи основного капитала являются:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
2) поступления от приватизации жилищ из государственного жилищного фонда;
3) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
4) плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
4. Поступлениями трансфертов в районный (города областного значения) бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
5. В районный (города областного значения) бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного (города областного значения) бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения), займов местного исполнительного органа района (города областного значения).
Статья 27. Поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Налоговыми поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) если иное не установлено подпунктом 2) пункта 1 статьи 26 настоящего Кодекса, индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар;
5) жергілікті атқарушы органдар тартатын гранттар;
6) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
3. Мыналар негізгі капиталды сатудан аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін түсімдер болып табылады:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жекешелендіруден түсетін түсімдер;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
4. Облыстық бюджеттен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен берілетін трансферттер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады.
5. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қарыздарынан түсетін түсімдер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке есепке жатқызылады.
27-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін түсімдер
1. Мыналар аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) егер осы Кодекстің 26-бабының 1) тармағының 2) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
5) единый земельный налог;
6) плата за пользование земельными участками;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования;
8) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа.
2. Неналоговыми поступлениями в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) штрафы, налагаемые акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
вознаграждения по кредитам, выданным из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
прочие доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);

2) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы осы салық салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығы;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елді мекендердің жерлеріне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілген тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5) бірыңғай жер салығы;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
7) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы;
8) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы.
2. Мыналар аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетіне түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлесіне кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін өзге де кірістер;

4) прочие неналоговые поступления в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа.
3. Поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа от продажи основного капитала являются:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
4. Поступлениями трансфертов в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа являются трансферты из районного (города областного значения) бюджета.
Статья 28. Поступления во внебюджетные фонды, формируемые за счет неналоговых поступлений
Виды неналоговых поступлений, поступающих во внебюджетные фонды, определены главой 13 настоящего Кодекса.
Глава 7. РАСПРЕДЕЛЕНИЕ РАСХОДОВ МЕЖДУ УРОВНЯМИ БЮДЖЕТА
Статья 29. Общие положения о распределении расходов между уровнями бюджета
1. Направления расходов бюджета определяются исходя из функций, полномочий и компетенций, установленных в соответствии с законами Республики Казахстан, а также на основании реестра функций государственных органов, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах, и реестра государственных услуг, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг.
2. Не допускается установление в иных законодательных актах Республики Казахстан, кроме настоящего Кодекса, уровня бюджета, за счет которого должны финансироваться расходы.
Передача расходов из одного уровня бюджета в другой осуществляется только при внесении изменений и дополнений в настоящий Кодекс с соблюдением требований пункта 6 статьи 70 настоящего Кодекса и передаче целевых текущих трансфертов в соответствии с пунктом 2 статьи 83 настоящего Кодекса.
3. Не допускается финансирование расходов определенного уровня бюджета из других уровней бюджетов.
4. Расходы центральных государственных органов, их ведомств, территориальных подразделений и территориальных подразделений ведомств, финансируемых из республиканского бюджета, планируются на основе лимитов штатной численности, утверждаемых Президентом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан, с учетом натуральных норм.
5. Расходы местных исполнительных органов, аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, финансируемых из местного бюджета, планируются на основе лимитов штатной численности, утверждаемых Правительством Республики Казахстан, с учетом натуральных норм.

4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетіне түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
3. Мыналар аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
4. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілетін трансферттер аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады.
28-бап. Салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорларға түсетін түсімдер
Бюджеттен тыс қорларға түсетін салықтық емес түсімдердің түрлері осы Кодекстің 13-тарауында айқындалған.
7-тарау. БЮДЖЕТ ДЕҢГЕЙЛЕРІ АРАСЫНДА ШЫҒЫСТАРДЫ БӨЛУ
29-бап. Бюджет деңгейлері арасында шығыстарды бөлу туралы жалпы ережелер
1. Бюджет шығыстарының бағыттары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізге алына отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік органдар функцияларының тізілімі және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі негізінде айқындалады.
2. Осы Кодекстен басқа Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерінде шығыстар қаржыландырылуға тиіс бюджет деңгейін белгілеуге жол берілмейді.
Шығыстарды бюджеттің бір деңгейінен екіншісіне беру осы Кодекстің 70-бабы 6-тармағының талаптары сақтала отырып, осы Кодекске өзгерістер мен толықтырулар енгізілген және осы Кодекстің 83-бабының 2-тармағына сәйкес ағымдағы нысаналы трансферттер берілген кезде ғана жүзеге асырылады.
3. Бюджеттің белгілі бір деңгейінің шығыстарын бюджеттің басқа деңгейлерінен қаржыландыруға жол берілмейді.
4. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының, аумақтық бөлімшелерінің және ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің шығыстары заттай нормалар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін штат санының лимиттері негізінде жоспарланады.
5. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының шығыстары заттай нормалар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін штат санының лимиттері негізінде жоспарланады.

Статья 30. Расходы республиканского бюджета
1. Расходы республиканского бюджета осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные функции общего характера:
обеспечение, обслуживание и охрана Президента Республики Казахстан и его семьи;
функционирование Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Высшего Судебного Совета Республики Казахстан и Конституционного Суда Республики Казахстан;
обеспечение деятельности Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан;
государственный аудит и финансовый контроль;
проведение референдумов и выборов, за исключением выборов, финансируемых из областного бюджета;
функционирование государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением государственных органов, финансируемых по другим направлениям республиканского бюджета;
функционирование центральных исполнительных органов, не отнесенных к другим направлениям, осуществляющих общие функции государственного управления;
присуждение государственных премий и награждение государственными наградами в различных отраслях и сферах деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обеспечение формирования ведущего международного центра финансовых услуг;
2) оборона:
организация и обеспечение обороны государства;
организация мероприятий, связанных с выполнением всеобщей воинской обязанности, за исключением мероприятий, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и района (города областного значения);
организация деятельности в сфере гражданской защиты и чрезвычайных ситуаций социального характера;
обеспечение деятельности государственной противопожарной службы;
организация системы гражданской обороны;
мобилизационная подготовка и мобилизация;
формирование и хранение государственных материальных резервов, за исключением лекарственных средств и медицинских изделий мобилизационного резерва;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера глобального, регионального масштаба и их последствий;
организация и обеспечение деятельности профессиональных аварийно-спасательных служб;
3) общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность:
правоохранительная деятельность;
охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории Республики Казахстан, за исключением направлений, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
организация и обеспечение деятельности уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за исключением обеспечения и содержания службы пробации;
обеспечение защиты государственных секретов;
деятельность в сфере юстиции;
обеспечение национальной безопасности;
обеспечение безопасности охраняемых лиц и объектов;
функционирование судебной системы;
противодействие коррупционным преступлениям;

30-бап. Республикалық бюджеттің шығыстары
1. Республикалық бюджеттің шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттік функциялар:
Қазақстан Республикасының Президентін және оның отбасын қамтамасыз ету, оларға қызмет көрсету және оларды күзету;
Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің және Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының жұмыс істеуі;
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметін қамтамасыз ету;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау;
облыстық бюджеттен қаржыландырылатын сайлауларды қоспағанда, референдумдар мен сайлауларды өткізу;
республикалық бюджеттің басқа бағыттары бойынша қаржыландырылатын мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың жұмыс істеуі;
мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын жүзеге асыратын, басқа бағыттарға жатқызылмаған орталық атқарушы органдардың жұмыс істеуі;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтің әртүрлі салалары мен аяларында мемлекеттік сыйлықтар беру және мемлекеттік наградалармен наградтау;
қаржылық қызметтерді көрсететін жетекші халықаралық орталық қалыптастыруды қамтамасыз ету;
2) қорғаныс:
мемлекеттің қорғанысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен қаржыландырылатын іс-шараларды қоспағанда, жалпыға бірдей әскери міндетті орындауға байланысты іс-шараларды ұйымдастыру;
азаматтық қорғау және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы қызметті ұйымдастыру;
мемлекеттік өртке қарсы қызметтің жұмысын қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаныс жүйесін ұйымдастыру;
жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру;
жұмылдыру резервінің дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтерді қалыптастыру және сақтау;
жаһандық, өңірлік ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және жою;
кәсіби авариялық -құтқару қызметтерінің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
3) қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі:
құқық қорғау қызметі;
облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
пробация қызметін қамтамасыз ету мен ұстауды қоспағанда, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
мемлекеттік құпиялардың қорғалуын қамтамасыз ету;
әділет саласындағы қызмет;
ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
күзетілетін адамдардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
сот жүйесінің жұмыс істеуі;
сыбайлас жемқорлық қылмыстарға қарсы іс-қимыл;

4) образование и наука:
финансирование научной и (или) научно-технической деятельности;
общеобразовательное обучение одаренных детей в республиканских организациях образования;
проведение внешкольных мероприятий республиканского значения;
подготовка специалистов с послевузовским, техническим и профессиональным, послесредним и высшим образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета;
повышение квалификации и переподготовка кадров на республиканском уровне;
обеспечение учебниками и учебно-методическими комплексами республиканских организаций среднего образования, а также соотечественников, обучающихся в зарубежных школах в соответствии с международными договорами;
5) здравоохранение:
Примечание ИЗПИ!
В абзац вторую подпункта 5) предусматривается изменение Законом РК от 14.07.2025 № 206-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, кроме направлений расходов, финансируемых из местных бюджетов, и обязательное социальное медицинское страхование;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается дополнить абзацем третьим в соответствии с Законом РК от 14.07.2025 № 206-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
организация службы экстренной медицинской помощи при ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на республиканском уровне;
проведение судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы;
обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения санитарно-эпидемиологической службой;
медицинское обслуживание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты и отдельных категорий государственных служащих и граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
деятельность в сфере охраны здоровья граждан, кроме расходов, финансируемых из местных бюджетов и фонда социального медицинского страхования;
поставка и хранение лекарственных средств и медицинских изделий мобилизационного резерва;
6) социальная помощь и социальное обеспечение:
пенсионные выплаты гражданам, имеющим право на пенсионное обеспечение в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, за счет бюджетных средств;
государственные социальные пособия, государственные специальные пособия, специальные государственные пособия и иные пособия, установленные законодательными актами Республики Казахстан, кроме выплачиваемых за счет местных бюджетов;
социальная помощь и социальные выплаты, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан и (или) являющиеся обязательствами Правительства Республики Казахстан;
реализация миграционной политики;

4) білім беру және ғылым:
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті қаржыландыру;
республикалық білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру;
республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шараларды өткізу;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімі бар мамандарды даярлау;
республикалық деңгейде кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау;
республикалық орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ халықаралық шарттарға сәйкес шетел мектептерінде білім алатын отандастарды оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету;
5) денсаулық сақтау:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаның екінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 14.07.2025 № 206-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын шығыстардың бағыттарынан басқа, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаны үшінші абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 14.07.2025 № 206-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
республикалық деңгейде әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде шұғыл медициналық көмек қызметін ұйымдастыру;
сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама жүргізу;
санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуі;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне және мемлекеттік қызметшілер мен азаматтардың жекелеген санаттарына медициналық қызмет көрсету;
жергілікті бюджеттерден және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан қаржыландырылатын шығыстардан басқа, азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы қызмет;
жұмылдыру резервінің дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарын беру және сақтау;
6) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру:
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен зейнетақымен қамсыздандырылуға құқығы бар азаматтарға зейнетақы төлемдері;
жергілікті бюджеттер есебінен төленетіндерден басқа, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар және өзге де жәрдемақылар;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің міндеттемелері болып табылатын әлеуметтік көмек және әлеуметтік төлемдер;
көші-қон саясатын іске асыру;

7) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
деятельность в области культуры, спорта и туризма на республиканском уровне;
проведение государственной информационной политики на республиканском уровне;
деятельность в области общественного развития, развития гражданского общества, межэтнических отношений, межконфессионального согласия, молодежной, семейной и гендерной политики, доступа к информации на республиканском уровне;
8) сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения:
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй предусматривается в редакции Закона РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
обеспечение охраны и рационального использования водных ресурсов;
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий предусматривается в редакции Закона РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
проведение мероприятий по мелиоративному состоянию орошаемых земель;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается дополнить четвертым, пятым, шестым и седьмым в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
управление, обеспечение сохранения и развития лесных ресурсов и животного мира;
содержание особо охраняемых природных территорий республиканского значения, восстановление государственного природно-заповедного фонда;
проведение мероприятий по охране окружающей среды на республиканском уровне;
гидрометеорологический мониторинг;
управление в сфере сельского хозяйства и использования земельных ресурсов;
регулирование земельных отношений на республиканском уровне;
диагностика заболеваний животных, противоэпизоотия;
развитие животноводства и производства, реализации продукции животноводства;
развитие производства, реализации продукции растениеводства;
агрохимическое и агроклиматическое обеспечение сельскохозяйственного производства;
государственное регулирование технического обеспечения агропромышленного комплекса;
субсидирование агропромышленного комплекса в соответствии с законами Республики Казахстан;
топографо-геодезические и картографические работы;
субсидирование расходов по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан;
9) жилищно-коммунальное хозяйство, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
модернизация и развитие объектов теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, а также благоустройство населенных пунктов;
регулирование сферы обращения с коммунальными отходами;
проведение мероприятий по совершенствованию архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

7) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік:
республикалық деңгейде мәдениет, спорт және туризм саласындағы қызмет;
республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу;
республикалық деңгейде қоғамдық даму, азаматтық қоғамды дамыту, этносаралық қатынастар, конфессияаралық келісім, жастар, отбасы және гендерлік саясат, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы қызмет;
8) ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның екінші абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
су ресурстарын қорғауды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның үшінші абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйі бойынша іс-шаралар өткізу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаны төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, абзацтармен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
орман ресурстары мен жануарлар дүниесін сақтауды және дамытуды басқару, қамтамасыз ету;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтіп-ұстау, мемлекеттік табиғи-қорық қорын қалпына келтіру;
республикалық деңгейде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу;
гидрометеорологиялық мониторинг;
ауыл шаруашылығы және жер ресурстарын пайдалану саласындағы басқару;
республикалық деңгейде жер қатынастарын реттеу;
жануарлар ауруларының диагностикасы, эпизоотияға қарсы жұмыс;
мал шаруашылығын және мал шаруашылығы өнімдерін өндіруді, өткізуді дамыту;
өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіруді, өткізуді дамыту;
ауыл шаруашылығы өндірісін агрохимиялық және агроклиматтық қамтамасыз ету;
агроөнеркәсіптік кешенді техникалық қамтамасыз етуді мемлекеттік реттеу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялау;
топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар;
Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдарын және гидротехникалық құрылысжайларын дамыту үшін мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша шығыстарды субсидиялау;
9) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі:
елді мекендердің жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру объектілерін жаңғырту және дамыту, сондай-ақ елді мекендерді абаттандыру;
коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласын реттеу;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды өткізу;

10) промышленность, топливно-энергетический комплекс и недропользование:
реализация государственной промышленной политики;
развитие отраслей промышленности и геологии;
развитие топливно-энергетического комплекса;
проведение мероприятий по энерго-, ресурсосбережению и повышению энергоэффективности на республиканском уровне;
мониторинг недр и недропользования, сейсмологической информации;
государственное геологическое изучение;
субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;
11) транспорт и коммуникации:
государственное регулирование и развитие транспорта, транспортной инфраструктуры, пассажирских, грузовых перевозок и транзитного потенциала;
возмещение расходов по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие городского рельсового транспорта в городе республиканского значения, столице;
развитие инфокоммуникационной инфраструктуры и информационной безопасности;
аэрокосмическая деятельность;
12) регулирование экономической деятельности:
государственная политика в сферах внешнеторговой деятельности, внутренней торговли;
государственная политика в сферах технического регулирования, стандартизации, метрологии и сертификации;
государственная инновационная политика;
развитие частного предпринимательства, саморегулирования;
развитие и защита конкуренции;
13) выполнение государственных обязательств:
обслуживание и погашение правительственного долга;
выполнение обязательств по государственным гарантиям;
выполнение обязательств по государственным гарантиям по поддержке экспорта;
расходы по сделкам хеджирования правительственных займов;
выполнение обязательств по поручительствам государства;
выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";
выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
возмещение расходов по договору доверительного управления государственным имуществом;
выполнение обязательств государства по выплатам, не передаваемым долговым обязательствам (векселям), относящимся к членству Республики Казахстан, и донорским взносам в международные финансовые организации;
14) трансферты:
трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы.
2. Из республиканского бюджета также финансируются расходы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, на:
1) капитальные расходы, переподготовку кадров и повышение квалификации работников центральных государственных органов и государственных учреждений;

10) өнеркәсіп, отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану:
мемлекеттік өнеркәсіп саясатын іске асыру;
өнеркәсіп және геология салаларын дамыту;
отын-энергетика кешенін дамыту;
республикалық деңгейде энергия, ресурс үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу;
жер қойнауын және жер қойнауын пайдалануды, сейсмологиялық ақпаратты мониторингтеу;
мемлекеттік геологиялық зерттеу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;
11) көлік және коммуникациялар:
көлікті, көлік инфрақұрылымын, жолаушылар, жүк тасымалдарын және транзиттік әлеуетті мемлекеттік реттеу және дамыту;
республикалық маңызы бар қалада, астанада қалалық рельсті көлікті дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша шығыстарды өтеу;
ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымды және ақпараттық қауіпсіздікті дамыту;
аэроғарыш қызметі;
12) экономикалық қызметті реттеу:
сыртқы сауда қызметі, ішкі сауда салаларындағы мемлекеттік саясат;
техникалық реттеу, стандарттау, метрология және сертификаттау салаларындағы мемлекеттік саясат;
мемлекеттік инновациялық саясат;
жеке кәсіпкерлікті, өзін-өзі реттеуді дамыту;
бәсекелестікті дамыту және қорғау;
13) мемлекеттік міндеттемелерді орындау:
үкіметтік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау;
экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер жөніндегі міндеттемелерді орындау;
үкіметтік қарыздарды хеджирлеу мәмілелері бойынша шығыстар;
мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындау;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін орындау;
мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша шығыстарды өтеу;
халықаралық қаржы ұйымдарына Қазақстан Республикасының мүшелігіне қатысты төлемдер, берілмейтін борыштық міндеттемелер (вексельдер) және донорлық жарналар бойынша мемлекет міндеттемелерін орындау;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
14) трансферттер:
облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне берілетін трансферттер.
2. Республикалық бюджеттен осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша:
1) орталық мемлекеттік органдар мен мемлекеттік мекемелердің күрделі шығыстарына, кадрларын қайта даярлау мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға;

2) бюджетные инвестиции, международное сотрудничество, фундаментальные и прикладные научные исследования, аналитические и социологические исследования и нормативно-методическое обеспечение;
3) иные государственные услуги, функции, полномочия и компетенции центральных государственных органов, установленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 30 с изменениями, внесенными законами РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31. Расходы бюджета города республиканского значения, столицы
1. Расходы бюджетов городов республиканского значения, столицы осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные функции общего характера:
функционирование местных представительных и исполнительных органов города республиканского значения, столицы, ревизионных комиссий;
2) оборона:
мобилизационная подготовка и мобилизация, подготовка территориальной обороны и территориальная оборона города республиканского значения, столицы, включая обеспечение территориальных органов территориальных войск города республиканского значения, столицы служебными помещениями, зданиями, сооружениями, транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств согласно нормам штатной потребности военного времени, проведение специального развертывания территориальных войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, проведение воинских сборов с военнообязанными подразделений территориальных войск Вооруженных Сил Республики Казахстан;
мероприятия в рамках исполнения воинской обязанности по обеспечению органов военного управления города республиканского значения, столицы оборудованными призывными (сборными) пунктами, их содержанию, снабжению медикаментами, инструментарием, противопожарным, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, а также средствами связи и охраны, обеспечению медицинскими и техническими работниками, обслуживающим персоналом и созданию медицинских комиссий;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера местного масштаба и их последствий;
мероприятия гражданской обороны города республиканского значения, столицы;

2) бюджеттік инвестицияларға, халықаралық ынтымақтастыққа, іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерге, талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерге және нормативтік-әдістемелік қамтамасыз етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген орталық мемлекеттік органдардың өзге де мемлекеттік көрсетілетін қызметтеріне, функцияларына, өкілеттіктері мен құзыреттеріне арналған шығыстар да қаржыландырылады.
Ескерту. 30-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
31-бап. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің шығыстары
1. Республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің шығыстары мынадай бағыттар бойынша қаржыландырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттік функциялар:
республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді және атқарушы органдарының, ревизиялық комиссиялардың жұмыс істеуі;
2) қорғаныс:
республикалық маңызы қаланың, астананың аумақтық әскерлерінің аумақтық органдарын, күтіп-ұстауды, қызмет көрсетуді және жөндеуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылытуға және көрсетілетін байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қоса алғанда, қызметтік үй-жайлармен, ғимараттармен, құрылысжайлармен, көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникацияның және байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және казармалық мүкәммалмен қамтамасыз етуді, соғыс уақытының штаттық қажеттілік нормаларына сәйкес материалдық-техникалық құралдар запастарын жасауды, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аумақтық әскерлерін арнайы өрістетуді жүргізуді, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аумақтық әскерлері бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен бірге әскери жиындар өткізуді қоса алғанда, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық қорғаныс дайындығы және аумақтық қорғанысы;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың әскери басқару органдарын жабдықталған әскерге шақыру (жинау) пункттерімен қамтамасыз ету, оларды күтіп-ұстау, дәрі-дәрмектермен, құрал-саймандармен, өртке қарсы, медициналық және шаруашылық мүлікпен, автомобиль көлігімен, сондай-ақ байланыс және күзет құралдарымен жабдықтау, медициналық және техникалық жұмыскерлермен, қызмет көрсетуші персоналмен қамтамасыз ету және медициналық комиссиялар құру жөніндегі әскери міндетті орындау шеңберіндегі іс-шаралар;
жергілікті ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және оларды жою;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың азаматтық қорғаныс іс-шаралары;

3) общественный порядок, безопасность, уголовно-исполнительная (пенитенциарная) система:
охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории города республиканского значения, столицы;
функционирование изоляторов временного содержания, специальных приемников для лиц, подвергнутых административному аресту, приемников-распределителей для лиц без определенного места жительства и документов, питомников для служебных животных;
конвоирование органами внутренних дел;
деятельность по вопросам гражданства, эмиграции и иммиграции, работе с иностранцами и борьбе с незаконной миграцией;
обеспечение деятельности уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения, за исключением финансирования оплаты за изготовление государственных номерных знаков, бланков водительских удостоверений и бланков свидетельств государственной регистрации транспортных средств;
содержание, обслуживание и ремонт служебных помещений и транспортных средств, включая приобретение горюче-смазочных материалов, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи территориальных органов внутренних дел, за исключением затрат на услуги электронной почты, систему видео-конференц-связи и видеонаблюдения ситуационного центра аппаратов территориальных органов, финансируемых из республиканского бюджета;
обеспечение и содержание службы пробации;
4) образование:
дошкольное воспитание и обучение;
организация и обеспечение обязательного общего среднего образования, включая вечернюю (сменную) форму обучения, в том числе предоставляемого через интернатные организации;
обучение детей по специальным общеобразовательным учебным программам;
Примечание ИЗПИ!
В абзац пятый подпункта 4) предусматривается изменение Законом РК от 04.12.2025 № 236-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
Примечание ИЗПИ!
В абзац шестой подпункта 4) предусматривается изменение Законом РК от 04.12.2025 № 236-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
проведение школьных олимпиад масштаба города республиканского значения, столицы;
подготовка специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
подготовка специалистов с высшим и послевузовским образованием, за исключением финансируемых из республиканского бюджета;
обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии;
дополнительное образование для детей;
приобретение и доставка учебников и учебно-методических комплексов для государственных организаций образования;
государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, их обязательное трудоустройство и обеспечение жильем;
бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников;
функционирование центров адаптации несовершеннолетних;

3) қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі:
республикалық маңызы бар қала, астана аумағында қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
уақытша ұстау изоляторларының, әкімшілік қамауға алынған адамдарға арналған арнаулы қабылдау орындарының, белгілі бір тұрғылықты жері және құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-бөлу орындарының, қызметтік жануарларға арналған питомниктердің жұмыс істеуі;
ішкі істер органдарының айдауылмен алып жүруі;
азаматтық, көшіп кету және көшіп келу мәселелері, шетелдіктермен жұмыс және заңсыз көші-қонға қарсы күрес жөніндегі қызмет;
мемлекеттік нөмір белгілерін, жүргізуші куәліктерінің бланкілерін және көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу куәліктерінің бланкілерін дайындағаны үшін ақы төлеуді қаржыландыруды қоспағанда, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын аумақтық органдар аппараттарының ахуалдық орталығының электрондық пошта қызметтеріне, бейне-конференц-байланыс және бейнебақылау жүйесіне арналған шығындарды қоспағанда, аумақтық ішкі істер органдарының жанар-жағармай материалдарын сатып алуын, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылытуға және байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қоса алғанда, қызметтік үй-жайларын және көлік құралдарын күтіп-ұстау, оларға қызмет көрсету және жөндеу;
пробация қызметін қамтамасыз ету және ұстау;
4) білім беру:
мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту;
кешкі (ауысымды) оқу нысанын қоса алғанда, оның ішінде интернаттық ұйымдар арқылы ұсынылатын міндетті жалпы орта білім беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
балаларды арнаулы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаның бесінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 04.12.2025 № 236-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқыту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаның алтынша абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 04.12.2025 № 236-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
республикалық маңызы бар қала, астана ауқымында мектеп олимпиадаларын өткізу;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлау;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатындарды қоспағанда, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау;
балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарау және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу;
балаларға қосымша білім беру;
мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алу және жеткізу;
жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз ету, оларды міндетті түрде жұмысқа орналастыру және тұрғын үймен қамтамасыз ету;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыру;
кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының жұмыс істеуі;

5) здравоохранение:
дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местного представительного органа города республиканского значения, столицы;
приобретение и хранение вакцин, иммунобиологических и других медицинских препаратов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, кроме направлений расходов, финансируемых из республиканского бюджета;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается дополнить абзацем пятым в соответствии с Законом РК от 14.07.2025 № 206-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
другие мероприятия в области здравоохранения, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета и фонда социального медицинского страхования;
6) социальная помощь и социальное обеспечение:
жилищная помощь;
оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
социальная адаптация лиц, не имеющих определенного места жительства;
социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
социальное обеспечение престарелых и лиц с инвалидностью, включая детей с инвалидностью;
обеспечение занятости населения и реализация мер содействия занятости населения;
государственная адресная социальная помощь;
социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
реализация миграционных мероприятий на местном уровне;
предоставление специальных социальных услуг жертвам бытового насилия;
7) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
поддержка театрального и музыкального искусства местного значения;
обеспечение сохранности историко-культурного наследия местного значения и доступа к нему;
поддержка культурно-досуговой работы;
проведение социально значимых мероприятий местного значения в сфере культуры;
обеспечение функционирования зоопарков и дендропарков;
проведение спортивных соревнований на местном уровне;
подготовка и участие членов сборных команд города республиканского значения, столицы по различным видам спорта на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
функционирование государственных городских спортивных организаций;
реализация подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций;
обеспечение сохранности объектов архивного фонда местного значения;
обеспечение функционирования городских библиотек;
проведение государственной информационной политики на местном уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народа Казахстана на местном уровне;
проведение мероприятий в рамках реализации государственной молодежной политики на уровне города республиканского значения, столицы;
регулирование туристской деятельности на местном уровне;
проектирование, строительство и обслуживание инженерной инфраструктуры (дорог, мостов, линий электропередачи и других коммуникаций) к объектам туризма, находящимся на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, а также к объектам туризма и до мест размещения туристов, которые находятся вне населенных пунктов;

5) денсаулық сақтау:
республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қосымша қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес вакциналарды, иммундық-биологиялық және басқа да медициналық препараттарды сатып алу және сақтау;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын шығыстардың бағыттарын қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаны бесінші абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 14.07.2025 № 206-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторларында және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету;
республикалық бюджеттен және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы басқа да іс-шаралар;
6) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру:
тұрғын үй көмегі;
мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік бейімдеу;
жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру;
қарттарды және мүгедектігі бар балаларды қоса алғанда, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру;
халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету және халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу шараларын іске асыру;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету;
жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру;
тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
7) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік:
жергілікті маңызы бар театр және музыка өнерін қолдау;
жергілікті маңызы бар тарихи-мәдени мұраның сақталуын және оған қол жеткізуді қамтамасыз ету;
мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
мәдениет саласында жергілікті маңызы бар әлеуметтік маңызды іс-шараларды өткізу;
зоопарктер мен дендропарктердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
жергілікті деңгейде спорттық жарыстар өткізу;
әртүрлі спорт түрлері бойынша республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрама командалары мүшелерінің республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға дайындалуы және қатысуы;
мемлекеттік қалалық спорт ұйымдарының жұмыс істеуі;
шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыру;
жергілікті маңызы бар архив қоры объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету;
қалалық кітапханалардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жергілікті деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу;
жергілікті деңгейде мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту;
республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде мемлекеттік жастар саясатын іске асыру шеңберінде іс-шаралар өткізу;
жергілікті деңгейде туристік қызметті реттеу;
республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы туризм объектілеріне, сондай-ақ елді мекендерден тыс жердегі туризм объектілеріне және туристерді орналастыру орындарына дейін инженерлік инфрақұрылымды (жолдарды, көпірлерді, электр беру желілерін және басқа да коммуникацияларды) жобалау, салу және оларға қызмет көрсету;"

8) сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения:
субсидирование агропромышленного комплекса в соответствии с законами Республики Казахстан;
регулирование ветеринарии, организация санитарного убоя больных животных, строительства скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания;
охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение;
строительство, реконструкция и ремонт водопроводов города республиканского значения, столицы, находящихся в коммунальной собственности;
установление водоохранных зон, полос и зон санитарной охраны источников питьевого снабжения;
Примечание ИЗПИ!
Абзац седьмой предусматривается в редакции Закона РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем города республиканского значения, столицы;
Примечание ИЗПИ!
В абзац восьмой предусматривается изменение Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
строительство и реконструкция систем водоснабжения, гидротехнических сооружений города республиканского значения, столицы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается дополнить абзацем девятым в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
содержание и защита особо охраняемых природных территорий местного значения;
проведение мероприятий по охране окружающей среды в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
регулирование земельных отношений в городе республиканского значения, столице;
земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов;
возмещение убытков, причиненных собственникам земельных участков или землепользователям, в случаях, установленных земельным законодательством Республики Казахстан;
9) жилищно-коммунальное хозяйство, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
организация сохранения государственного жилищного фонда города республиканского значения, столицы;
инвентаризация жилищного фонда;
обеспечение жильем отдельных категорий граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
изъятие, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных нужд и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества в соответствии с законами Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Абзац шестой предусматривается в редакции Закона РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
создание и реконструкция объектов водоснабжения, в том числе распределительных сетей водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, в том числе канализационных насосных станций, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается дополнить абзацем седьмым в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
газификация населенных пунктов;
мероприятия, направленные на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий, расположенных в сейсмоопасных регионах республики, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
строительство жилья коммунального жилищного фонда;
снос аварийного жилья в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах;
организация архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, за исключением расходов, финансируемых из республиканского бюджета;
субсидирование в области жилищно-коммунального хозяйства, архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан;

8) ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялау;
ветеринарияны реттеу, ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салу және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;
орманды күзету, қорғау, молықтыру және орман өсіру;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншіктегі су құбырларын салу, реконструкциялау және жөндеу;
су қорғау аймақтарын, ауызсумен жабдықтау көздерінің санитариялық қорғау белдеулері мен аймақтарын белгілеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның жетінші абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
республикалық маңызы бар қаланың, астананың ерекше авариялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидромелиорациялық жүйелерін қалпына келтіру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның сегізінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
республикалық маңызы бар қаланың, астананың сумен жабдықтау жүйелерін, гидротехникалық құрылысжайларын салу және реконструкциялау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаны тоғызыншы абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтіп-ұстау және қорғау;
Қазақстан Республикасының Экология кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу;
республикалық маңызы бар қалада, астанада жер қатынастарын реттеу;
елді мекендерді жер-шаруашылық тұрғысынан орналастыру;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген жағдайларда жер учаскелерінің меншік иелеріне немесе жер пайдаланушыларға келтірілген залалдарды өтеу;
9) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі:
республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
тұрғын үй қорын түгендеу;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алып қою, оның ішінде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақшаның алтыншы абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау объектілерін, оның ішінде сумен жабдықтаудың тарату желілерін, тазарту, дренаж жүйелерін, кәріздік, оның ішінде кәріздік сорғы станцияларын, жылу және электр желілерін құру және реконструкциялау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақшаны жетінші абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
елді мекендерді газдандыру;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес республиканың сейсмикалық қауіпті өңірлерінде орналасқан тұрғын ғимараттардың сейсмикалық беріктігін қолдауға бағытталған іс-шаралар;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысы;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес авариялық тұрғын үйді бұзу;
елді мекендерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын шығыстарды қоспағанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы субсидиялау;

10) промышленность, топливно-энергетический комплекс и недропользование:
проведение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности на местном уровне;
субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;
11) транспорт и коммуникации:
организация пассажирских перевозок по социально значимым городским и пригородным сообщениям;
строительство, реконструкция, ремонт и содержание улиц городов, в том числе текущий ремонт автомобильных дорог, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;
12) регулирование экономической деятельности:
государственная поддержка частного предпринимательства;
государственное стимулирование промышленности;
государственная поддержка инновационной деятельности;
государственная поддержка социального предпринимательства;
13) выполнение государственных обязательств:
обслуживание и погашение долга местных исполнительных органов;
выполнение обязательств по государственным гарантиям;
выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа;
выполнение обязательств по поручительствам государства;
возмещение расходов по договору доверительного управления коммунальным имуществом;
выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";
14) трансферты:
трансферты в республиканский бюджет.
2. Из бюджетов городов республиканского значения, столицы также финансируются расходы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, на:
1) капитальные расходы, переподготовку кадров и повышение квалификации работников местных исполнительных органов, государственных организаций и государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиции, научные исследования местных исполнительных органов;
3) иные государственные услуги, функции, полномочия и компетенции органов местного государственного управления города республиканского значения, столицы, установленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. В составе бюджета города республиканского значения, столицы предусматриваются расходы района в городе по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима района в городе;
2) осуществление похозяйственного учета;
3) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
4) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
5) обеспечение санитарии населенных пунктов;
6) содержание мест захоронений и погребение безродных;

10) өнеркәсіп, отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану:
жергілікті деңгейде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;
11) көлік және коммуникациялар:
әлеуметтік маңызы бар қалалық және қала маңындағы қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру;
қалалардың көшелерін салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау, оның ішінде автомобиль жолдарын, сондай-ақ олардағы жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын ағымдағы жөндеу;
12) экономикалық қызметті реттеу:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау;
өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру;
инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау;
әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау;
13) мемлекеттік міндеттемелерді орындау:
жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау;
жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындау;
коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша шығыстарды өтеу;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
14) трансферттер:
республикалық бюджетке берілетін трансферттер.
2. Республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша:
1) жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік ұйымдар мен мемлекеттік мекемелердің күрделі шығыстарына, кадрларын қайта даярлау мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға;
2) жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік инвестицияларына, ғылыми зерттеулеріне;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының өзге де мемлекеттік көрсетілетін қызметтеріне, функцияларына, өкілеттіктері мен құзыреттеріне арналған шығыстар да қаржыландырылады.
3. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің құрамында қаладағы ауданның мынадай бағыттар бойынша шығыстары көзделеді:
1) қаладағы аудан әкімі аппаратының жұмыс істеуі;
2) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру;
3) шұғыл жағдайларда науқасы ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру;
4) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
5) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
6) жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;

7) освещение улиц в населенных пунктах;
8) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
9) реализация прочих услуг в области социальной помощи и социального обеспечения, в том числе размещение государственного социального заказа;
10) социальная помощь и социальное обеспечение;
11) жилищная помощь;
12) социальная адаптация лиц, не имеющих определенного места жительства;
13) социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
14) социальное обеспечение престарелых и лиц с инвалидностью, включая детей с инвалидностью;
15) обеспечение занятости населения;
16) государственная адресная социальная помощь;
17) социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
18) реализация миграционных мероприятий на местном уровне;
19) дошкольное воспитание и обучение, в том числе обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
20) проектирование, строительство, реконструкция, капитальный ремонт и модернизация распределительных сетей водоснабжения, канализации, канализационных насосных станций, газоснабжения и освещения, находящихся в коммунальной собственности;
21) текущий ремонт автомобильных дорог;
22) инвентаризация жилищного фонда;
23) реализация подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций.
Сноска. Статья 31 с изменениями, внесенными законами РК от 26.06.2025 № 198-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 202-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 32. Расходы областного бюджета
1. Расходы областного бюджета осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные функции общего характера:
функционирование местных представительных и исполнительных органов областного уровня, ревизионных комиссий;
обеспечение и проведение выборов акимов;
2) оборона:
мобилизационная подготовка и мобилизация, подготовка территориальной обороны и территориальная оборона областного масштаба, включая обеспечение территориальных органов территориальных войск области служебными помещениями, зданиями, сооружениями, транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств согласно нормам штатной потребности военного времени, проведение специального развертывания территориальных войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, проведение воинских сборов с военнообязанными подразделений территориальных войск Вооруженных Сил Республики Казахстан;
мероприятия гражданской обороны областного масштаба;
мероприятия в рамках исполнения воинской обязанности по обеспечению областных органов военного управления оборудованными призывными (сборными) пунктами, их содержанию, снабжению медикаментами, инструментарием, противопожарным, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, а также средствами связи и охраны, обеспечению медицинскими и техническими работниками, обслуживающим персоналом и созданию медицинских комиссий;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера областного масштаба и их последствий;

7) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
8) елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру;
9) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтерді іске асыру, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс орналастыру;
10) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру;
11) тұрғын үй көмегі;
12) белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік бейімдеу;
13) жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру;
14) қарттарды және мүгедектігі бар балаларды қоса алғанда, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру;
15) халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
16) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
17) жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету;
18) жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру;
19) мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту, оның ішінде мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
20) коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтаудың, кәріздің, кәріздік сорғы станцияларының, газбен жабдықтаудың және жарықтандырудың тарату желілерін жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу және жаңғырту;
21) автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеу;
22) тұрғын үй қорын түгендеу;
23) шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыру.
Ескерту. 31-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 26.06.2025 № 198-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 202-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
32-бап. Облыстық бюджеттің шығыстары
1. Облыстық бюджеттің шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттік функциялар:
облыстық деңгейдегі жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, ревизиялық комиссиялардың жұмыс істеуі;
әкімдер сайлауын қамтамасыз ету және өткізу;
2) қорғаныс:
облыстың аумақтық әскерлерінің аумақтық органдарын, күтіп-ұстауды, қызмет көрсетуді және жөндеуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылытуға және көрсетілетін байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қоса алғанда, қызметтік үй-жайлармен, ғимараттармен, құрылысжайлармен, көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникацияның және байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және казармалық мүкәммалмен қамтамасыз етуді, соғыс уақытының штаттық қажеттілік нормаларына сәйкес материалдық-техникалық құралдар запастарын жасауды, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аумақтық әскерлерін арнайы өрістетуді жүргізуді, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің аумақтық әскерлері бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен бірге әскери жиындар өткізуді қоса алғанда, облыстық ауқымдағы жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық қорғаныс дайындығы және аумақтық қорғаныс;
облыстық ауқымдағы азаматтық қорғаныс іс-шаралары;
облыстық әскери басқару органдарын жабдықталған әскерге шақыру (жинау) пункттерімен қамтамасыз ету, оларды күтіп-ұстау, дәрі-дәрмектермен, құрал-саймандармен, өртке қарсы, медициналық және шаруашылық мүлікпен, автомобиль көлігімен, сондай-ақ байланыс және күзет құралдарымен жабдықтау, медициналық және техникалық жұмыскерлермен, қызмет көрсетуші персоналмен қамтамасыз ету және медициналық комиссиялар құру жөніндегі әскери міндетті орындау шеңберіндегі іс-шаралар;
облыстық ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және оларды жою;

3) общественный порядок, безопасность, уголовно-исполнительная (пенитенциарная) система:
охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории области;
конвоирование органами внутренних дел;
деятельность по вопросам гражданства, эмиграции и иммиграции, работе с иностранцами и борьбе с незаконной миграцией;
функционирование изоляторов временного содержания, специальных приемников для лиц, подвергнутых административному аресту, приемников-распределителей для лиц без определенного места жительства и документов, питомников для служебных животных;
обеспечение деятельности уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения, за исключением финансирования оплаты за изготовление государственных номерных знаков, бланков водительских удостоверений и бланков свидетельств государственной регистрации транспортных средств;
содержание, обслуживание и ремонт служебных помещений и транспортных средств, включая приобретение горюче-смазочных материалов, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи территориальных органов внутренних дел, за исключением затрат на услуги электронной почты, систему видео-конференц-связи и видеонаблюдения ситуационного центра аппаратов территориальных органов, финансируемых из республиканского бюджета;
обеспечение и содержание службы пробации;
4) образование:
дошкольное воспитание и обучение в районах (городах областного значения), городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, в том числе организация медицинского обслуживания в организациях дошкольного воспитания и обучения, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, а также обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения, расположенных в районах городов областного значения;
начальное, основное среднее и общее среднее образование, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и общее среднее образование, предоставляемое через организации интернатного типа, в государственных организациях образования, расположенных в районах (городах областного значения);
организация бесплатного подвоза учащихся до ближайшей школы и обратно в сельской местности;
бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников организаций образования, расположенных в областях, районах (городах областного значения), в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
приобретение и доставка учебников и учебно-методических комплексов для государственных организаций образования;
дополнительное образование для детей, осуществляемое на областном, районном (города областного значения) уровнях;
подготовка специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
подготовка специалистов с высшим и послевузовским образованием, за исключением финансируемых из республиканского бюджета;
обучение детей по специальным общеобразовательным учебным программам;
Примечание ИЗПИ!
В абзац одиннадцатый подпункта 4) предусматривается изменение Законом РК от 04.12.2025 № 236-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
Примечание ИЗПИ!
В абзац двенадцатый подпункта 4) предусматривается изменение Законом РК от 04.12.2025 № 236-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
проведение школьных олимпиад областного, районного (города областного значения) масштаба;
обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии;
государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, их обязательное трудоустройство и обеспечение жильем;
методическая работа;
функционирование центров адаптации несовершеннолетних;

3) қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі:
облыс аумағында қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
ішкі істер органдарының айдауылмен алып жүруі;
азаматтық, көшіп кету және көшіп келу мәселелері, шетелдіктермен жұмыс және заңсыз көші-қонға қарсы күрес жөніндегі қызмет;
уақытша ұстау изоляторларының, әкімшілік қамауға алынған адамдарға арналған арнаулы қабылдау орындарының, белгілі бір тұрғылықты жері және құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-бөлу орындарының, қызметтік жануарларға арналған питомниктердің жұмыс істеуі;
мемлекеттік нөмір белгілерін, жүргізуші куәліктерінің бланкілерін және көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу куәліктерінің бланкілерін дайындағаны үшін ақы төлеуді қаржыландыруды қоспағанда, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын аумақтық органдар аппараттарының ахуалдық орталығының электрондық пошта қызметтеріне, бейне-конференц-байланыс және бейнебақылау жүйесіне арналған шығындарды қоспағанда, аумақтық ішкі істер органдарының жанар-жағармай материалдарын сатып алуын, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылытуға және байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қоса алғанда, қызметтік үй-жайларын және көлік құралдарын күтіп-ұстау, оларға қызмет көрсету және оларды жөндеу;
пробация қызметін қамтамасыз ету және ұстау;
4) білім беру:
аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы), аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту, оның ішінде аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде орналасқан мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту ұйымдарында медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, сондай-ақ облыстық маңызы бар қалалардағы аудандарда орналасқан мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан мемлекеттік білім беру ұйымдарында бастауыш, негізгі орта және кешкі (ауысымды) оқу нысанын қоса алғанда, жалпы орта білім беру және интернат үлгісіндегі ұйымдар арқылы ұсынылатын жалпы орта білім беру;
ауылдық жерде оқушыларды жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және алып қайтуды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен облыстарда, аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан білім беру ұйымдары білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыру;
мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алу және жеткізу;
облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейлерде жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беру;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлау;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатындарды қоспағанда, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау;
балаларды арнаулы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаның он бірінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 04.12.2025 № 236-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқыту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаның он екінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 04.12.2025 № 236-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдағы мектеп олимпиадаларын өткізу;
балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарау және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалту және әлеуметтік бейімдеу;
жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз ету, оларды міндетті түрде жұмысқа орналастыру және тұрғын үймен қамтамасыз ету;
әдістемелік жұмыс;
кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының жұмыс істеуі;

5) здравоохранение:
дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей;
приобретение и хранение вакцин, иммунобиологических и других медицинских препаратов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, кроме направлений расходов, финансируемых из республиканского бюджета;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается дополнить абзацем пятым в соответствии с Законом РК от 14.07.2025 № 206-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
другие мероприятия в области здравоохранения, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета и фонда социального медицинского страхования;
6) социальная помощь и социальное обеспечение:
реализация государственной политики в сфере социальной защиты;
социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
социальное обеспечение престарелых и лиц с инвалидностью, включая детей с инвалидностью, за исключением видов социальной помощи, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета;
обеспечение занятости населения;
реализация миграционных мероприятий на местном уровне;
7) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
поддержка театрального и музыкального искусства местного значения;
поддержка культурно-досуговой работы;
проведение социально значимых мероприятий местного значения в сфере культуры;
обеспечение сохранности историко-культурного наследия местного значения и доступа к нему;
подготовка и участие членов областных сборных команд по различным видам спорта на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
проведение спортивных соревнований на областном уровне;
функционирование государственных областных спортивных организаций;
обеспечение сохранности объектов архивного фонда местного значения;
обеспечение функционирования областных библиотек;
проведение государственной информационной политики на местном уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народа Казахстана на местном уровне;
проведение мероприятий в рамках реализации государственной молодежной политики на областном уровне;
регулирование туристской деятельности на местном уровне;
реализация подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций;
проектирование, строительство и обслуживание объектов инженерной инфраструктуры (дорог, мостов, линий электропередачи и других коммуникаций) к объектам туризма, находящимся на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, а также к объектам туризма и до мест размещения туристов, которые находятся вне населенных пунктов;

5) денсаулық сақтау:
облыстардың жергілікті өкілді органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қосымша қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес вакциналарды, иммундық-биологиялық және басқа да медициналық препараттарды сатып алу және сақтау;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын шығыстардың бағыттарын қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаны бесінші абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 14.07.2025 № 206-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторларында және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету;
республикалық бюджеттен және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы басқа да іс-шаралар;
6) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру:
әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын әлеуметтік көмек түрлерін қоспағанда, қарттарды және мүгедектігі бар балаларды қоса алғанда, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру;
халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру;
7) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік:
жергілікті маңызы бар театр және музыка өнерін қолдау;
мәдени-демалыс жұмыстарын қолдау;
мәдениет саласында жергілікті маңызы бар әлеуметтік маңызды іс-шараларды өткізу;
жергілікті маңызы бар тарихи-мәдени мұраның сақталуын және оған қол жеткізуді қамтамасыз ету;
әртүрлі спорт түрлері бойынша облыстық құрама командалар мүшелерінің республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға дайындалуы және қатысуы;
облыстық деңгейде спорттық жарыстарды өткізу;
мемлекеттік облыстық спорт ұйымдарының жұмыс істеуі;
жергілікті маңызы бар архив қоры объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету;
облыстық кітапханалардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жергілікті деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу;
жергілікті деңгейде мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту;
облыстық деңгейде мемлекеттік жастар саясатын іске асыру шеңберінде іс-шаралар өткізу;
жергілікті деңгейде туристік қызметті реттеу;
шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыру;
республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы туризм объектілеріне, сондай-ақ елді мекендерден тыс жердегі туризм объектілеріне және туристерді орналастыру орындарына дейін инженерлік инфрақұрылым объектілерін (жолдарды, көпірлерді, электр беру желілерін және басқа да коммуникацияларды) жобалау, салу және оларға қызмет көрсету;

8) сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения:
регулирование развития растениеводства, семеноводства, животноводства, ветеринарии, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции на областном уровне в соответствии с законами Республики Казахстан;
организация санитарного убоя больных животных;
содержание, строительство и ремонт специальных хранилищ (могильников);
обезвреживание пестицидов, приобретенных за счет бюджетных средств;
субсидирование агропромышленного комплекса в соответствии с законами Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
В абзац седьмой предусматривается изменение Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности областного значения;
Примечание ИЗПИ!
В абзац восьмой предусматривается изменение Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
установление водоохранных зон, полос водных объектов областного значения;
Примечание ИЗПИ!
Абзац девятый предусматривается в редакции Закона РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем областного значения;
Примечание ИЗПИ!
В абзац десятый предусматривается изменение Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
строительство и реконструкция систем водоснабжения, гидротехнических сооружений областного значения;
охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается дополнить абзацем двенадцатым в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
содержание и защита особо охраняемых природных территорий областного значения;
проведение мероприятий по охране окружающей среды в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
регулирование земельных отношений на областном уровне;
возмещение убытков, причиненных собственникам земельных участков или землепользователям, в случаях, установленных земельным законодательством Республики Казахстан;
проведение мероприятий по распространению и внедрению инновационного опыта областного значения;
возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;

8) ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес облыстық деңгейде өсімдік шаруашылығын, тұқым шаруашылығын, мал шаруашылығын, ветеринарияны дамытуды, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу мен өткізуді реттеу;
ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру;
арнаулы сақтау орындарын (қорымдарды) күтіп-ұстау, салу және жөндеу;
бюджет қаражаты есебінен сатып алынған пестицидтерді залалсыздандыру;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның жетінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
облыстық маңызы бар коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылысжайларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның сегізінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
облыстық маңызы бар су қорғау аймақтарын, су объектілері белдеулерін белгілеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның тоғызыншы абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
облыстық маңызы бар ерекше авариялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидромелиорациялық жүйелерді қалпына келтіру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаның оныншы абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
облыстық маңызы бар сумен жабдықтау жүйелерін, гидротехникалық құрылысжайларды салу және реконструкциялау;
ормандарды күзету, қорғау, молықтыру және орман өсіру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаны он екінші абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
облыстық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтіп-ұстау және қорғау;
Қазақстан Республикасының Экология кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу;
облыстық деңгейде жер қатынастарын реттеу;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген жағдайларда жер учаскелерінің меншік иелеріне немесе жер пайдаланушыларға келтірілген залалдарды өтеу;
облыстық маңызы бар инновациялық тәжірибені тарату және енгізу бойынша іс-шаралар өткізу;
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;

9) жилищно-коммунальное хозяйство, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
газификация населенных пунктов;
проведение профилактической дезинсекции и дератизации;
организация архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, за исключением расходов, финансируемых из республиканского бюджета;
субсидирование в области жилищно-коммунального хозяйства, архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается дополнить абзацем шестым в соответствии с Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
10) промышленность, топливно-энергетический комплекс и недропользование:
проведение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности на областном уровне;
субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;
11) транспорт и коммуникации:
организация пассажирских перевозок по социально значимым межрайонным (междугородным, внутриобластным), а также железнодорожным пригородным сообщениям;
строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог областного значения, в том числе текущий ремонт автомобильных дорог, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;
12) регулирование экономической деятельности:
государственная поддержка частного предпринимательства;
государственное стимулирование промышленности;
государственная поддержка инновационной деятельности;
государственная поддержка социального предпринимательства;
13) выполнение государственных обязательств:
обслуживание и погашение долга местных исполнительных органов;
выполнение обязательств по государственным гарантиям;
выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа;
выполнение обязательств по поручительствам государства;
возмещение расходов по договору доверительного управления коммунальным имуществом;
выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";
14) трансферты:
трансферты районным (городов областного значения) бюджетам;
трансферты в республиканский бюджет.
2. Из областных бюджетов также финансируются расходы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, на:
1) капитальные расходы, переподготовку кадров и повышение квалификации работников местных исполнительных органов, государственных организаций и государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиции, научные исследования местных исполнительных органов;

9) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі:
елді мекендерді газдандыру;
профилактикалық дезинсекция мен дератизация жүргізу;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын шығыстарды қоспағанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы субсидиялау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақшаны алтыншы абзацпен толықтыру көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) өнеркәсіп, отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану:
облыстық деңгейде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;
11) көлік және коммуникациялар:
әлеуметтік маңызы бар ауданаралық (қалааралық облысішілік), сондай-ақ қала маңындағы теміржол қатынастары бойынша жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру;
облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау, оның ішінде автомобиль жолдарын, сондай-ақ олардағы жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын ағымдағы жөндеу;
12) экономикалық қызметті реттеу:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау;
өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру;
инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау;
әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау;
13) мемлекеттік міндеттемелерді орындау:
жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау;
жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындау;
коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша шығыстарды өтеу;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
14) трансферттер:
аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін трансферттер;
республикалық бюджетке берілетін трансферттер.
2. Облыстық бюджеттерден осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша:
1) жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік ұйымдар мен мемлекеттік мекемелердің күрделі шығыстарына, кадрларын қайта даярлау мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға;
2) жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік инвестицияларына, ғылыми зерттеулеріне;

3) иные государственные услуги, функции, полномочия и компетенции областных органов местного государственного управления, установленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 32 с изменениями, внесенными законами РК от 26.06.2025 № 198-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 202-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 33. Расходы районного (города областного значения) бюджета
1. Расходы районного (города областного значения) бюджета осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные функции общего характера:
функционирование местных представительных и исполнительных органов районного (города областного значения) уровня;
2) оборона:
мероприятия в рамках исполнения воинской обязанности по обеспечению районных (города областного значения) органов военного управления оборудованными призывными (сборными) пунктами, их содержанию, снабжению медикаментами, инструментарием, противопожарным, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, а также средствами связи и охраны, обеспечению медицинскими и техническими работниками, обслуживающим персоналом и созданию медицинских комиссий;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера районного (города областного значения) масштаба и их последствий;
обеспечение мероприятий по профилактике и тушению степных пожаров районного (города областного значения) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы;
3) общественный порядок, безопасность:
обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах;
4) образование:
государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, их обязательное трудоустройство и обеспечение жильем;
5) социальная помощь и социальное обеспечение:
реализация государственной политики в сфере социальной защиты;
жилищная помощь;
материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому;
обеспечение лиц с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами, предоставление индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалистов жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху;
оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
социальная адаптация лиц, не имеющих определенного места жительства;
реализация мер содействия занятости населения;
государственная адресная социальная помощь;
социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
предоставление специальных социальных услуг жертвам бытового насилия;

3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген облыстық жергілікті мемлекеттік басқару органдарының өзге де мемлекеттік көрсетілетін қызметтеріне, функцияларына, өкілеттіктері мен құзыреттеріне арналған шығыстар да қаржыландырылады.
Ескерту. 32-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 26.06.2025 № 198-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 202-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
33-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің шығыстары
1. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттік функциялар:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейдегі жергілікті өкілді және атқарушы органдардың жұмыс істеуі;
2) қорғаныс:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскери басқару органдарын жабдықталған әскерге шақыру (жинау) пункттерімен қамтамасыз ету, оларды күтіп-ұстау, дәрі-дәрмектермен, құрал-саймандармен, өртке қарсы, медициналық және шаруашылық мүлікпен, автомобиль көлігімен, сондай-ақ байланыс және күзет құралдарымен жабдықтау, медициналық және техникалық жұмыскерлермен, қызмет көрсетуші персоналмен қамтамасыз ету және медициналық комиссиялар құру жөніндегі әскери міндетті орындау шеңберіндегі іс-шаралар;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың салдарының алдын алу және оларды жою;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендердегі өрттердің профилактикасы және оларды сөндіру бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету;
3) қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік:
елді мекендерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) білім беру:
жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз ету, оларды міндетті түрде жұмысқа орналастыру және тұрғын үймен қамтамасыз ету;
5) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру:
әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
тұрғын үй көмегі;
үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету;
мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекші, есту қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілінің мамандарын ұсыну;
мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік бейімдеу;
халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу шараларын іске асыру;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету;
тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсыну;

6) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;
функционирование районных (городских) библиотек;
обеспечение функционирования зоопарков и дендропарков;
развитие массового спорта и национальных видов спорта;
проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне;
подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях;
функционирование государственных районных (города областного значения) спортивных организаций;
проведение государственной информационной политики на местном уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народа Казахстана на районном (города областного значения) уровне;
проведение мероприятий в рамках реализации государственной молодежной политики на районном (города областного значения) уровне;
реализация подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций;
7) сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения:
регулирование земельных отношений на районном (города областного значения) уровне;
реализация мероприятий по сохранению и улучшению пастбищ, развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, за исключением мероприятий, финансируемых из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
8) жилищно-коммунальное хозяйство, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
проведение профилактической дезинсекции и дератизации;
меры по защите районной (города областного значения) коммунальной собственности;
организация сохранения государственного жилищного фонда района (города областного значения);
инвентаризация жилищного фонда;
обеспечение жильем отдельных категорий граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
изъятие, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных нужд и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества в соответствии с законами Республики Казахстан;
снос аварийного жилья в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
разработка генерального плана;
строительство жилья коммунального жилищного фонда;
мероприятия, направленные на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий, расположенных в сейсмоопасных регионах республики, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
создание, реконструкция и ремонт объектов водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;
обеспечение благоустройства, озеленения, освещения и санитарии населенных пунктов;
содержание мест захоронений и погребение безродных;
субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;

6) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік:
жергілікті деңгейде мәдени-демалыс жұмыстарын қолдау;
аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі;
зоопарктер мен дендропарктердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамыту;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде спорттық жарыстар өткізу;
әртүрлі спорт түрлері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командалары мүшелерінің облыстық спорттық жарыстарға дайындалуы және қатысуы;
мемлекеттік аудандық (облыстық маңызы бар қала) спорт ұйымдарының жұмыс істеуі;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жергілікті деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде мемлекеттік жастар саясатын іске асыру шеңберінде іс-шаралар өткізу;
шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыру;
7) ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде жер қатынастарын реттеу;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын іс-шараларды қоспағанда, жайылымдарды сақтау және жақсарту, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
8) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі:
профилактикалық дезинсекция мен дератизация жүргізу;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншікті қорғау жөніндегі шаралар;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
тұрғын үй қорын түгендеу;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алып қою, оның ішінде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес авариялық тұрғын үйді бұзу;
бас жоспарды әзірлеу;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысы;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес республиканың сейсмикалық қауіпті өңірлерінде орналасқан тұрғын ғимараттардың сейсмикалық беріктігін қолдауға бағытталған іс-шаралар;
коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау объектілерін, тазарту, дренаж жүйелерін, кәріз, жылу және электр желілерін құру, реконструкциялау және жөндеу;
елді мекендерді абаттандыруды, көгалдандыруды, жарықтандыруды және олардың санитариясын қамтамасыз ету;
жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;

9) промышленность, топливно-энергетический комплекс и недропользование:
проведение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности на районном (города областного значения) уровне;
субсидирование части ставки по займам в рамках национальных проектов в соответствии с законами Республики Казахстан;
10) транспорт и коммуникации:
строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог районного (городского) значения, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;
организация пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям, за исключением железнодорожных;
11) регулирование экономической деятельности:
государственная поддержка частного предпринимательства;
государственная поддержка социального предпринимательства;
12) выполнение государственных обязательств:
обслуживание и погашение долга местных исполнительных органов;
выполнение обязательств по государственным гарантиям;
выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, принятых маслихатом соответствующей области;
выполнение обязательств по поручительствам государства;
возмещение расходов по договору доверительного управления коммунальным имуществом;
выполнение государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";
13) трансферты:
трансферты в областной бюджет;
трансферты в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа.
2. Из районного (города областного значения) бюджета также финансируются расходы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, на:
1) капитальные расходы, переподготовку кадров и повышение квалификации работников местных исполнительных органов, государственных организаций и государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиции;
3) иные государственные услуги, функции, полномочия и компетенции органов местного государственного управления района (города областного значения), установленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. В составе бюджета города областного значения предусматриваются расходы района в городе областного значения по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима района в городе областного значения;
2) осуществление похозяйственного учета;
3) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
4) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
5) организация совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовых и просветительских мероприятий;

9) өнеркәсіп, отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық жобалар шеңберінде қарыздар бойынша мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;
10) көлік және коммуникациялар:
аудандық (қалалық) маңызы бар автомобиль жолдарын, сондай-ақ олардағы жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;
теміржол қатынастарын қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру;
11) экономикалық қызметті реттеу:
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау;
әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау;
12) мемлекеттік міндеттемелерді орындау:
жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті облыс мәслихаты қабылдаған мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындау;
коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша шығыстарды өтеу;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
13) трансферттер:
облыстық бюджетке түсетін трансферттер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне түсетін трансферттер.
2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша:
1) жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік ұйымдар мен мемлекеттік мекемелердің күрделі шығыстарына, кадрларын қайта даярлау мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға;
2) бюджеттік инвестицияларға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті мемлекеттік басқару органдарының өзге де мемлекеттік көрсетілетін қызметтеріне, функцияларына, өкілеттіктері мен құзыреттеріне арналған шығыстар да қаржыландырылады.
3. Облыстық маңызы бар қала бюджетінің құрамында облыстық маңызы бар қаладағы ауданның мынадай бағыттар бойынша шығыстары көзделеді:
1) облыстық маңызы бар қаладағы аудан әкімі аппаратының жұмыс істеуі;
2) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру;
3) шұғыл жағдайларда науқасы ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру;
4) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
5) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастыру;

6) создание условий для развития физической культуры и спорта по месту жительства физических лиц и в местах их массового отдыха;
7) организация совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведения оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
8) обеспечение санитарии населенных пунктов;
9) содержание мест захоронений и погребение безродных;
10) освещение улиц в населенных пунктах;
11) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
12) иные государственные услуги, функции, компетенции и полномочия акима района в городе областного значения, установленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 33 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 34. Расходы бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Расходы бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляются по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) осуществление похозяйственного учета;
3) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
4) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
5) организация сохранения государственного жилищного фонда города районного значения, села, поселка, сельского округа;
6) обеспечение санитарии населенных пунктов;
7) содержание мест захоронений и погребение безродных;
8) освещение улиц в населенных пунктах;
9) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
10) поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;
11) строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках;
12) организация водоснабжения населенных пунктов;
13) обеспечение занятости населения на местном уровне;
14) проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий на местном уровне;
15) реализация мероприятий для решения обустройства сельских населенных пунктов;
16) организация деятельности по регистрации актов гражданского состояния в поселках, селах и сельских округах, где нет органов, осуществляющих регистрацию актов гражданского состояния;
17) реализация мероприятий по сохранению и улучшению пастбищ, развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, за исключением мероприятий, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета;

6) жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша және олардың жаппай демалатын орындарында дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін жағдайлар жасау;
7) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
8) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
9) жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;
10) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
11) елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру;
12) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген облыстық маңызы бар қаладағы аудан әкімінің өзге де мемлекеттік көрсетілетін қызметтері, функциялары, құзыреттері мен өкілеттіктері.
Ескерту. 33-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
34-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің шығыстары
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жұмыс істеуі;
2) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру;
3) шұғыл жағдайларда науқасы ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру;
4) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
5) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
6) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
7) жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;
8) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
9) елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру;
10) жергілікті деңгейде мәдени-демалыс жұмыстарын қолдау;
11) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстау;
12) елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру;
13) жергілікті деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
14) жергілікті деңгейде дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу;
15) ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыру;
16) азаматтық хал актілерін тіркеуді жүзеге асыратын органдар жоқ кенттерде, ауылдарда және ауылдық округтерде азаматтық хал актілерін тіркеу бойынша қызметті ұйымдастыру;
17) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын іс-шараларды қоспағанда, жайылымдарды сақтау және жақсарту, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараларды іске асыру;

18) трансферты в районный (города областного значения) бюджет;
19) обслуживание и погашение долга местных исполнительных органов.
2. Из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа также финансируются расходы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, на:
1) капитальные расходы, переподготовку кадров и повышение квалификации работников аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, государственных организаций и государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиции;
3) иные государственные услуги, функции, компетенции и полномочия акимов и органов местного самоуправления города районного значения, села, поселка, сельского округа, установленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 2. ОСНОВЫ БЮДЖЕТИРОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Глава 8. ДОКУМЕНТЫ СИСТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЛАНИРОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ДЛЯ ЦЕЛЕЙ НАСТОЯЩЕГО КОДЕКСА
Статья 35. Общие положения о документах Системы государственного планирования Республики Казахстан, применяемых в бюджетном процессе
1. Документы Системы государственного планирования Республики Казахстан представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровень выше, а мониторинг и оценка документов, стоящих на уровень выше, осуществляются на основе достоверной информации о реализации документов нижестоящих уровней.
Документы Системы государственного планирования Республики Казахстан основываются на долгосрочном прогнозе развития Республики Казахстан.
2. В бюджетном процессе применяются:
планы развития государственных органов;
планы развития области, города республиканского значения, столицы;
планы развития, планы мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования, которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета.
3. Расходы на новые инициативы, предусмотренные документами Системы государственного планирования Республики Казахстан, и иные дополнительные мероприятия, возникающие в течение текущего финансового года, требующие дополнительных расходов из республиканского и (или) местного бюджетов, планируются в бюджете после включения в план развития государственного органа, разрабатывающего план развития, план развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития и (или) планы мероприятий субъектов квазигосударственного сектора.
4. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию, местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, государственный орган – администратор республиканской бюджетной программы, местный уполномоченный орган по государственному планированию соответственно обеспечивают рассмотрение проектов планов развития государственных органов, проектов планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, проектов планов развития и (или) проектов планов мероприятий субъектов квазигосударственного сектора с учетом процедур, предусмотренных настоящим Кодексом.

18) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке берілетін трансферттер;
19) жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының, мемлекеттік ұйымдар мен мемлекеттік мекемелердің күрделі шығыстарына, кадрларын қайта даярлау мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға;
2) бюджеттік инвестицияларға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өзге де мемлекеттік көсетілетін қызметтеріне, функцияларына, құзыреттері мен өкілеттіктеріне арналған шығыстар да қаржыландырылады.
2-БӨЛІМ. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БЮДЖЕТТЕУ НЕГІЗДЕРІ
8-тарау. ОСЫ КОДЕКСТІҢ МАҚСАТТАРЫ ҮШІН ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ЖОСПАРЛАУ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰЖАТТАРЫ
35-бап. Бюджет процесінде қолданылатын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттігі мен заңдылығы бір деңгей жоғары тұрған құжаттардан туындайтын, ал бір деңгей жоғары тұрған құжаттарды мониторингтеу мен бағалау төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру туралы анық ақпарат негізінде жүзеге асырылатын тұтас жүйені білдіреді.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамына негізделеді.
2. Бюджет процесінде мыналар қолданылады:
мемлекеттік органдардың даму жоспарлары;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары, іс-шаралар жоспарлары, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегиялары.
3. Ағымдағы қаржы жылы ішінде туындайтын, республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден қосымша шығыстарды талап ететін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген жаңа бастамаларға және өзге де қосымша іс-шараларға арналған шығыстар даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның даму жоспарына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларына және (немесе) іс-шаралар жоспарларына енгізілгеннен кейін бюджетте жоспарланады.
4. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы, мемлекеттік орган – республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Кодексте көзделген рәсімдерді ескере отырып, тиісінше мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының жобаларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының жобаларын және (немесе) іс-шаралар жоспарларының жобаларын қарауды қамтамасыз етеді.

Статья 36. План развития государственного органа и порядок его рассмотрения
1. План развития государственного органа является документом, определяющим деятельность центрального государственного органа в среднесрочном периоде, направленным на реализацию вышестоящих документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, функций, полномочий и компетенций, с учетом необходимости обеспечения качественного предоставления государственных услуг.
2. Перечень центральных государственных органов, не разрабатывающих планы развития, устанавливается Правительством Республики Казахстан в рамках Системы государственного планирования Республики Казахстан.
3. План развития государственного органа разрабатывается и утверждается каждые три года на пятилетний период по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с Системой государственного планирования Республики Казахстан.
4. В план развития государственного органа включаются:
1) целевые индикаторы, достижение которых обеспечивается государственным органом и зависит от его деятельности и бюджетных средств;
2) целевые индикаторы, достижение которых обеспечивается в рамках межведомственного взаимодействия несколькими государственными органами, регионами и (или) субъектами квазигосударственного сектора и зависит от бюджетных средств;
3) макроиндикаторы, достижение которых зависит от деятельности нескольких государственных органов, регионов и (или) субъектов квазигосударственного сектора в рамках межведомственного взаимодействия и не зависит от бюджетных средств.
Целевые индикаторы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, отражаются в плане развития в виде отдельных приложений.
5. К планам развития государственных органов прилагаются инвестиционные планы, разработанные на основании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
Инвестиционный план государственного органа разрабатывается и применяется в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.
6. Для утверждения плана развития государственный орган вносит проект плана развития, имеющий положительное предложение ведомственной бюджетной комиссии, на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 1 апреля года завершения действующего плана развития государственного органа.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом итогов оценки результатов, осуществляемой в соответствии со статьей 46 настоящего Кодекса, рассматривает проекты планов развития государственных органов на предмет их соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.

36-бап. Мемлекеттік органның даму жоспары және оны қарау тәртібі
1. Мемлекеттік органның даму жоспары мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапалы ұсынылуын қамтамасыз ету қажеттілігі ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыруға бағытталған орта мерзімді кезеңдегі орталық мемлекеттік органның қызметін, функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді айқындайтын құжат болып табылады.
2. Даму жоспарларын әзірлемейтін орталық мемлекеттік органдардың тізбесін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
3. Мемлекеттік органның даму жоспары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірленеді және бекітіледі.
4. Мемлекеттік органның даму жоспарына мыналар енгізіледі:
1) нысаналы индикаторлар, оларға қол жеткізуді мемлекеттік орган қамтамасыз етеді және оның қызметіне және бюджет қаражатына байланысты болады;
2) нысаналы индикаторлар, оларға қол жеткізуді бірнеше мемлекеттік орган, өңір және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісі ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде қамтамасыз етеді және бюджет қаражатына байланысты болады;
3) макроиндикаторлар, оларға қол жеткізу ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде бірнеше мемлекеттік органның, өңірдің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қызметіне байланысты болады және бюджет қаражатына байланысты емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген нысаналы индикаторлар даму жоспарында жекелеген қосымшалар түрінде көрсетіледі.
5. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары негізінде әзірленген инвестициялық жоспарлар қоса беріледі.
Мемлекеттік органның инвестициялық жоспары осы Кодекстің 148-бабына сәйкес әзірленеді және қолданылады.
6. Даму жоспарын бекіту үшін мемлекеттік орган ведомстволық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар даму жоспарының жобасын мемлекеттік органның қолданыстағы даму жоспары аяқталатын жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға қарауға енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Кодекстің 46-бабына сәйкес жүзеге асырылатын нәтижелерді бағалау қорытындыларын ескере отырып, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.

Заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию формируется с указанием приоритетности целей и целевых индикаторов на основании итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса, и направляется не позднее 1 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии и администраторам соответствующих бюджетных программ.
Доработанный проект плана развития государственного органа вносится администратором бюджетной программы в центральный уполномоченный орган по государственному планированию одновременно с паспортом бюджетной программы для рассмотрения в соответствии с пунктом 12 статьи 75 настоящего Кодекса.
7. Проект плана развития государственного органа утверждается руководителем государственного органа по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию не позднее 30 декабря года завершения действующего плана развития государственного органа.
8. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует агрегированную сводную информацию об утвержденных планах развития государственных органов, содержащую сводные количественные сведения о целях и целевых индикаторах, их декомпозиции в порядке, определенном им, и направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для включения в состав документов и материалов, предусмотренных статьей 90 настоящего Кодекса.
9. Внесение изменений и дополнений в план развития государственного органа допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования Республики Казахстан;
3) изменения функций, структуры государственного органа;
4) необходимости реализации поручений Президента Республики Казахстан и (или) Правительства Республики Казахстан.
10. Государственные органы подготавливают отчеты о реализации планов развития, направляют их в центральный уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации.
11. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует консолидированный отчет о реализации планов развития всех центральных государственных органов, содержащий сводные количественные сведения о достижении целей и целевых индикаторов, их декомпозиции в порядке, определенном им, и направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для включения в годовой отчет об исполнении республиканского бюджета.

Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы осы Кодекстің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу қорытындылары негізінде мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдығы көрсетіле отырып қалыптастырылады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне ағымдағы қаржы жылының 1 мамырынан кешіктірілмей жіберіледі.
Мемлекеттік органның пысықталған даму жоспарының жобасын бюджеттік бағдарламаның әкімшісі осы Кодекстің 75-бабының 12-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламаның паспортымен бір мезгілде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға қарау үшін енгізеді.
7. Мемлекеттік органның даму жоспарының жобасын мемлекеттік органның басшысы мемлекеттік органның қолданыстағы даму жоспары аяқталатын жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша бекітеді.
8. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мақсаттар мен нысаналы индикаторлар, олардың декомпозициясы туралы жиынтық сандық мәліметтерді қамтитын мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты өзі айқындаған тәртіппен қалыптастырады және осы Кодекстің 90-бабында көзделген құжаттар мен материалдардың құрамына енгізу үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
9. Мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге:
1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не қолданыстағыларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не қолданыстағыларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы өзгерген;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын іске асыру қажет болған жағдайларда жол беріледі.
10. Мемлекеттік органдар даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді дайындайды, оларды шоғырландыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
11. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу, олардың декомпозициясы туралы жиынтық сандық мәліметтерді қамтитын барлық орталық мемлекеттік органның даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есепті өзі айқындаған тәртіппен қалыптастырады және республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке енгізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.

12. На основе отчетов о реализации планов развития государственных органов осуществляется их оценка в соответствии со статьей 46 настоящего Кодекса.
Оценка, проводимая органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".
13. Порядок разработки, согласования, утверждения, публикации плана развития государственного органа и внесения в него изменений и (или) дополнений, формирования отчета о реализации плана развития государственного органа и мониторинга реализации плана развития государственного органа определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
14. План развития государственного органа и отчет о его реализации, агрегированная сводная информация об утвержденных планах развития государственных органов, консолидированный отчет о реализации планов развития государственных органов подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
15. Первый руководитель государственного органа, разрабатывающего план развития, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 37. План развития области, города республиканского значения, столицы и порядок его рассмотрения
1. План развития области, города республиканского значения, столицы является документом, определяющим развитие соответствующей области, города республиканского значения, столицы с учетом их специфики на основании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
2. В план развития области, города республиканского значения, столицы включается информация о мероприятиях с указанием объема поступлений, не включенных в доходы местного бюджета, и расходов согласно меморандумам, заключенным между областным акиматом, акиматом города республиканского значения, столицы и недропользователями в рамках исполнения обязательств по отчислению недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры согласно контрактам на недропользование, в том числе по проведенным недропользователем работам и оказанным услугам.
3. Цели и целевые индикаторы плана развития области, города республиканского значения, столицы декомпозируются из вышестоящих документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
4. В план развития области, города республиканского значения, столицы включаются:
1) целевые индикаторы, достижение которых обеспечивается местным исполнительным органом и зависит от его деятельности и бюджетных средств;

12. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер негізінде осы Кодекстің 46-бабына сәйкес оларды бағалау жүзеге асырылады.
Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізетін бағалау "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлеу, келісу, бекіту, жариялау және оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу, мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастыру және мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеу тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
14. Мемлекеттік органның даму жоспары және оның іске асырылуы туралы есеп, мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы біріктірілген жиынтық ақпарат, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есеп осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
15. Даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
37-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары және оны қарау тәртібі
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары негізінде тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ерекшелігі ескеріле отырып, олардың дамуын айқындайтын құжат болып табылады.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына жергілікті бюджет кірісіне енгізілмеген түсімдер көлемі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға аудару жөніндегі, оның ішінде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстар мен көрсеткен қызметтер бойынша міндеттемелерді орындау шеңберінде облыстық әкімдік, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі мен жер қойнауын пайдаланушылар арасында жасалған меморандумдарға сәйкес шығыстар көрсетілген іс-шаралар туралы ақпарат енгізіледі.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторлары Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарынан декомпозицияланады.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына мыналар енгізіледі:
1) нысаналы индикаторлар, оларға қол жеткізуді жергілікті атқарушы орган қамтамасыз етеді және оның қызметіне және бюджет қаражатына байланысты болады;

2) целевые индикаторы, достижение которых обеспечивается в рамках межведомственного взаимодействия несколькими регионами и (или) субъектами квазигосударственного сектора и зависит от бюджетных средств;
3) макроиндикаторы, достижение которых зависит от деятельности нескольких регионов и (или) субъектов квазигосударственного сектора в рамках межведомственного взаимодействия и не зависит от бюджетных средств.
Целевые индикаторы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, отражаются в плане развития в виде отдельных приложений.
5. К планам развития областей, городов республиканского значения, столицы прилагаются инвестиционные планы, разработанные на основании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
Инвестиционный план области, города республиканского значения, столицы разрабатывается и применяется в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.
6. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы с обязательным применением минимальных стандартов, системы региональных стандартов для населенных пунктов каждые три года на пятилетний период, согласовывается с центральными отраслевыми государственными органами, центральным уполномоченным органом по региональной политике и утверждается соответствующим маслихатом в соответствии с Системой государственного планирования Республики Казахстан.
7. Для согласования плана развития области, города республиканского значения, столицы местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы вносит согласованный с центральными отраслевыми государственными органами проект плана развития на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по региональной политике не позднее 1 апреля года завершения действующего плана развития государственного органа.
Центральный уполномоченный орган по региональной политике рассматривает проекты планов развития области, города республиканского значения, столицы на предмет их соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по региональной политике по итогам рассмотрения проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы в течение месяца после поступления проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы формирует заключение и направляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.

2) нысаналы индикаторлар, оларға қол жеткізуді бірнеше өңір және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілері ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде қамтамасыз етеді және бюджет қаражатына байланысты болады;
3) макроиндикаторлар, оларға қол жеткізу бірнеше өңірдің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қызметіне байланысты болады және бюджет қаражатына байланысты емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген нысаналы индикаторлар даму жоспарында жекелеген қосымшалар түрінде көрсетіледі.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары негізінде әзірленген инвестициялық жоспарлар қоса беріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспары осы Кодекстің 148-бабына сәйкес әзірленеді және қолданылады.
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ең төмен стандарттарды, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін міндетті түрде қолдану арқылы әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірлейді, оларды орталық салалық мемлекеттік органдар, өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган келіседі және тиісті мәслихат бекітеді.
7. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын келісу үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы орталық салалық мемлекеттік органдармен келісілген даму жоспарының жобасын мемлекеттік органның қолданыстағы даму жоспары аяқталатын жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға қарауға енгізеді.
Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының жобаларын олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын қараудың қорытындысы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасы келіп түскеннен кейін бір ай ішінде қорытынды қалыптастырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.

Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы с учетом заключения центрального уполномоченного органа по региональной политике, итогов оценки результатов, осуществляемой в соответствии со статьей 46 настоящего Кодекса, итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса, формирует план развития области, города республиканского значения, столицы и агрегированную сводную информацию об утвержденном плане развития области, города республиканского значения, столицы для внесения в соответствующий маслихат в составе документов и материалов, определенных пунктом 2 статьи 91 настоящего Кодекса.
8. Проект плана развития области, города республиканского значения, столицы утверждается не позднее 30 декабря года завершения действующего плана развития.
9. Внесение изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования Республики Казахстан;
3) изменения функций, структуры государственного органа и (или) изменения административно-территориального устройства;
4) необходимости реализации поручений Президента Республики Казахстан и (или) Правительства Республики Казахстан.
10. Мониторинг реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится соответственно местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами – соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, предоставляемой государственными органами – соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы.
Мониторинг реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется один раз в год по итогам года и размещается на интернет-ресурсе областного акимата, акимата города республиканского значения и столицы до 1 марта года, следующего за отчетным периодом.
11. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы подготавливают отчеты о реализации планов развития в порядке, определенном Системой государственного планирования Республики Казахстан, и направляют в центральный уполномоченный орган по региональной политике для консолидации.

Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын, осы Кодекстің 46-бабына сәйкес жүзеге асырылатын нәтижелерді бағалау тұжырымдарын, осы Кодекстің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу тұжырымдарын ескере отырып, тиісті мәслихатқа осы Кодекстің 91-бабының 2-тармағында айқындалған құжаттар мен материалдардың құрамында енгізу үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты қалыптастырады.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасы қолданыстағы даму жоспары аяқталатын жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
9. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына:
1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не қолданыстағыларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не қолданыстағыларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы және (немесе) әкімшілік-аумақтық құрылым өзгерген;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын іске асыру қажеттілігі болған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
10. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылу мониторингін тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар беретін іске асырылу барысы туралы ақпарат негізінде іске асырылуы туралы есептерді қалыптастыру арқылы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесе отырып жүргізеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылу мониторингі жыл қорытындысы бойынша жылына бір рет жүзеге асырылады және облыстық әкімдіктің, республикалық маңызы бар қала және астана әкімдігінің интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін орналастырылады.
11. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған тәртіппен даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді дайындайды және шоғырландыру үшін өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.

12. На основе отчетов о реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется их оценка в соответствии со статьей 46 настоящего Кодекса.
Оценка, проводимая органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".
13. Порядок формирования отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы и мониторинга реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
14. План развития области, города республиканского значения, столицы, отчет о его реализации и консолидированный отчет о реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
15. Аким области, города республиканского значения, столицы и первый руководитель соответствующего местного государственного органа несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 38. Планы развития, планы мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования, которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета, и порядок их рассмотрения
1. В бюджетном процессе участвуют планы мероприятий, планы развития субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования, которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета, разрабатываемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Проекты планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, которым планируются расходы из республиканского бюджета, разрабатываются на основании итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса, согласовываются с государственным органом – администратором республиканской бюджетной программы и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в составе документов, определенных подпунктом 16) пункта 2 статьи 90 настоящего Кодекса.
3. Проекты планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, которым планируются расходы из местного бюджета, согласовываются с государственным органом – администратором местной бюджетной программы и вносятся в местный уполномоченный орган по государственному планированию в составе документов, определенных подпунктом 10) пункта 2 статьи 91 настоящего Кодекса.

12. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер негізінде осы Кодекстің 46-бабына сәйкес оларды бағалау жүзеге асырылады.
Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізетін бағалау "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті қалыптастыру және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеу тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
14. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары, оның іске асырылуы туралы есеп және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есеп осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
15. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі және тиісті жергілікті мемлекеттік органның бірінші басшысы осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
38-бап. Республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары, іс-шаралар жоспарлары, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегиялары және оларды қарау тәртібі
1. Бюджет процесіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленетін, республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарлары, даму жоспарлары, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегиялары қатысады.
2. Республикалық бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының жобалары осы Кодекстің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу қорытындылары негізінде әзірленеді, мемлекеттік орган – республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісімен келісіледі және осы Кодекстің 90-бабы 2-тармағының 16) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізіледі.
3. Жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарлары немесе даму жоспарлары мемлекеттік орган – жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісімен келісіледі және осы Кодекстің 91-бабы 2-тармағының 10) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізіледі.

4. По итогам каждого финансового года формируются отчет по выполнению планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, отчет о результатах мониторинга реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора и оценка реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
5. Мониторинг реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, указанных в пункте 1 настоящей статьи, и оценка их реализации осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оценка, проводимая органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".
6. Отчетность по выполнению планов мероприятий, планов развития субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, включается в состав годового отчета об исполнении соответствующего бюджета и подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
7. Порядок разработки, согласования и утверждения планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования, внесения в них изменений и (или) дополнений, составления отчетности и их виды, порядок мониторинга и оценки реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, определяются законодательством Республики Казахстан.
8. Результаты мониторинга и оценки реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
9. Первые руководители субъектов квазигосударственного сектора, автономных организаций образования несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Глава 9. ПОДОТЧЕТНОСТЬ И ТРАНСПАРЕНТНОСТЬ
Статья 39. Общие положения о подотчетности и транспарентности

4. Әрбір қаржы жылының қорытындысы бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есеп және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының іске асырылуын бағалау қалыптастырылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының іске асырылуын мониторингтеу және олардың іске асырылуын бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізетін бағалау "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының, даму жоспарларының, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларының орындалуы жөніндегі есептілік тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі және осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
7. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын немесе даму жоспарларын, дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларын әзірлеу, келісу және бекіту, оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу, есептілік жасау тәртібі және олардың түрлері, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының, дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларының іске асырылуын мониторингтеу және бағалау тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
8. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының, дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларының іске асырылуын мониторингтеу және бағалау нәтижелері осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
9. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дербес білім беру ұйымдарының бірінші басшылары осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
9-тарау. ЕСЕП БЕРУ ЖӘНЕ ТРАНСПАРЕНТТІЛІК
39-бап. Есеп беру және транспаренттілік туралы жалпы ережелер

1. Подотчетность уполномоченных органов означает ответственность за принимаемые решения в области бюджетной политики и достижение показателей результатов.
2. Подотчетность участников бюджетного процесса реализуется через набор инструментов для обеспечения прозрачности и ответственности за принимаемые административные и управленческие решения в бюджетных отношениях.
3. Транспарентность бюджетной системы означает прозрачность и открытость информации о бюджете для общественности, в том числе публикацию гражданского бюджета.
Гражданским бюджетом является информация, раскрывающая основные положения республиканского и местных бюджетов, публикуемая в доступной для общественности форме в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Гражданский бюджет формируется при планировании республиканского и местных бюджетов и в процессе их исполнения центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, местными уполномоченными органами по государственному планированию, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, администраторами бюджетных программ, субъектами квазигосударственного сектора по полученным бюджетным средствам.
Порядок составления, представления и публикации гражданского бюджета на стадиях планирования и исполнения бюджета определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
4. Подотчетность уполномоченных органов осуществляется путем разработки и публикации бюджетной документации в соответствии с настоящим Кодексом.
5. Участие граждан в бюджетном процессе обеспечивается путем реализации бюджета народного участия в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 70 настоящего Кодекса, осуществления местного самоуправления и другими способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Подотчетность участников бюджетного процесса включает:
заслушивание представителей государственных органов в представительных органах при разработке проектов закона о республиканском бюджете и решений маслихатов и по итогам исполнения бюджетов в соответствии с настоящим Кодексом;
публикацию и обсуждение документов в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса;
ответственность участников бюджетного процесса в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 40. Публикация и обсуждение документов бюджетного процесса
1. Материалы, информация и документы бюджетного процесса подлежат публикации участниками, указанными в настоящей статье, на их официальных интернет-ресурсах, в том числе в обязательном порядке на интернет-портале открытых бюджетов, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о доступе к информации, государственных секретах, об административных процедурах, общественных советах, информатизации.

1. Уәкілетті органдардың есеп беруі бюджет саясаты саласында қабылданатын шешімдер және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауаптылықты білдіреді.
2. Бюджет процесіне қатысушылардың есеп беруі бюджеттік қатынастарда қабылданатын әкімшілік және басқарушылық шешімдердің айқындығын және олар үшін жауаптылықты қамтамасыз етуге арналған құралдар жиынтығы арқылы іске асырылады.
3. Бюджет жүйесінің транспаренттілігі бюджет туралы ақпараттың жұртшылық үшін, оның ішінде азаматтық бюджетті жариялау үшін айқындығы мен ашықтығын білдіреді.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің негізгі ережелерін ашатын, осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жұртшылық үшін қолжетімді нысанда жарияланатын ақпарат азаматтық бюджет болып табылады.
Азаматтық бюджетті республикалық және жергілікті бюджеттерді жоспарлау кезінде және оларды атқару процесінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, алынған бюджет қаражаты бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері қалыптастырады.
Бюджетті жоспарлау және атқару сатыларында азаматтық бюджетті жасау, ұсыну және жариялау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
4. Уәкілетті органдардың есеп беруі осы Кодекске сәйкес бюджеттік құжаттаманы әзірлеу және жариялау арқылы жүзеге асырылады.
5. Азаматтардың бюджет процесіне қатысуы осы Кодекстің 70-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес халық қатысатын бюджетті іске асыру, жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да тәсілдермен қамтамасыз етіледі.
6. Бюджет процесіне қатысушылардың есеп беруі мыналарды қамтиды:
осы Кодекске сәйкес республикалық бюджет туралы заңның және мәслихаттар шешімдерінің жобаларын әзірлеу кезінде және бюджеттердің атқарылуының қорытындысы бойынша өкілді органдарда мемлекеттік органдардың өкілдерін тыңдау;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес құжаттарды жариялау және талқылау;
осы Кодекстің 41-бабына сәйкес бюджет процесіне қатысушылардың жауаптылығы.
40-бап. Бюджет процесінің құжаттарын жариялау және талқылау
1. Бюджет процесінің материалдары, ақпараты мен құжаттары осы бапта аталған қатысушылардың өз ресми интернет-ресурстарында, оның ішінде міндетті түрде ашық бюджеттердің интернет-порталында Қазақстан Республикасының ақпаратқа қол жеткізу, мемлекеттік құпиялар туралы, әкімшілік рәсімдер, қоғамдық кеңестер, ақпараттандыру туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып, жариялауына жатады.

2. Обсуждение документов бюджетного процесса осуществляется в представительных органах, на общественных советах, собрании местного сообщества, интернет-портале открытых бюджетов в соответствии с настоящим Кодексом, законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, законодательством Республики Казахстан об общественных советах, о доступе к информации.
3. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике обеспечивает публикацию:
долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан;
прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;
аналитического отчета о бюджетных рисках;
Примечание ИЗПИ!
Абзац пятый пункта 3 статьи 40 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
аналитического отчета о налоговых расходах;
проекта закона об объемах трансфертов общего характера;
сводного отчета о реализации государственных инвестиционных проектов по итогам финансового года и результатов оценки реализации государственных инвестиционных проектов;
информации по результатам проведенных экономических экспертиз государственных инвестиционных проектов;
сводного отчета об использовании связанных грантов и результатов оценки использования связанных грантов.
4. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию обеспечивает публикацию:
проекта закона о республиканском бюджете с приложениями;
закона о республиканском бюджете с приложениями, указа Президента Республики Казахстан о республиканском финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года с приложениями;
гражданского бюджета;
выводов и рекомендаций по итогам проведения обзора расходов.
5. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает публикацию:
выводов и рекомендаций по итогам проведения обзора расходов;
агрегированной сводной информации об утвержденных планах развития государственных органов;
консолидированного отчета о реализации планов развития государственных органов.
6. Центральный уполномоченный орган по региональной политике обеспечивает публикацию консолидированного отчета о реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы.
7. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает публикацию:
сведений о состоянии государственных финансов;
гражданского бюджета;
ежемесячного отчета об исполнении консолидированного, государственного, республиканского и местных бюджетов;
годового отчета об исполнении республиканского бюджета;
годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
годовой финансовой отчетности по результатам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан и результатам проведения аудита;
сведений в форме статистической информации о текущем состоянии государственного долга, квазигосударственного долга, гарантированного государством долга, сумме денег, выплаченных в счет погашения государственного долга, выданных государственных гарантиях и государственных гарантиях по поддержке экспорта, сумме денег, выплаченных по гарантиям государства и гарантиям государства по поддержке экспорта;
государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
ежегодной оценки состояния долговых обязательств государственного сектора;
отчета по статистике государственных финансов Республики Казахстан.
государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ";

2. Бюджет процесінің құжаттарын талқылау осы Кодекске, Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы, Қазақстан Республикасының қоғамдық кеңестер туралы, ақпаратқа қол жеткізу туралы заңнамасына сәйкес өкілді органдарда, қоғамдық кеңестерде, жергілікті қоғамдастықтың жиналысында, ашық бюджеттердің интернет-порталында жүзеге асырылады.
3. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган:
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын;
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есепті;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
40-баптың 3-тармағының бесінші абзацы осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.
салықтық шығыстар туралы талдамалық есепті;
жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын;
қаржы жылының қорытындысы бойынша мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуы туралы жиынтық есепті және мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау нәтижелерін;
мемлекеттік инвестициялық жобалардың жүргізілген экономикалық сараптамаларының нәтижелері бойынша ақпаратты;
байланысты гранттардың пайдаланылуы туралы жиынтық есепті және байланысты гранттардың пайдаланылуын бағалау нәтижелерін жариялауды қамтамасыз етеді.
4. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган:
республикалық бюджет туралы заңның жобасын қосымшаларымен бірге;
республикалық бюджет туралы заңды қосымшаларымен бірге, Қазақстан Республикасы Президентінің алдағы қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары туралы жарлығын қосымшаларымен бірге;
азаматтық бюджетті;
шығыстарға шолу жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды жариялауды қамтамасыз етеді.
5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган:
шығыстарға шолу жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есепті жариялауды қамтамасыз етеді.
6. Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есепті жариялауды қамтамасыз етеді.
7. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы мәліметтерді;
азаматтық бюджетті;
шоғырландырылған, мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы ай сайынғы есепті;
республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есепті;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері және аудит жүргізу нәтижелері бойынша жылдық қаржылық есептілікті;
мемлекеттік борыштың, квазимемлекеттік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың ағымдағы жай-күйі, мемлекеттік борышты өтеу есебіне төленген ақша сомасы, берілген мемлекеттік кепілдіктер және экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктер, мемлекеттің кепілдіктері мен экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттің кепілдіктері бойынша төленген ақша сомасы туралы статистикалық ақпарат нысанындағы мәліметтерді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді;
мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің жай-күйін жыл сайынғы бағалауды;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есепті;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді жариялауды қамтамасыз етеді.

8. Государственное казначейство обеспечивает публикацию результатов казначейского мониторинга.
9. Областной акимат, акимат города республиканского значения, столицы обеспечивают публикацию:
прогноза социально-экономического развития;
плана развития области, города республиканского значения, столицы;
инвестиционного плана области, города республиканского значения, столицы;
выводов и рекомендаций по итогам проведения обзора расходов;
отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
10. Областной акимат, акимат города республиканского значения, столицы, районный (города областного значения) акимат, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа обеспечивают публикацию:
проекта решения маслихата о местном бюджете с приложениями, документами и материалами, указанными в пункте 5 статей 87 и 88, пункте 2 статьи 91 настоящего Кодекса;
решения маслихата о местном бюджете с приложениями, постановления местного исполнительного органа (решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года с приложениями;
выводов и рекомендаций по итогам проведения обзора расходов;
гражданского бюджета;
ежемесячного отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа;
годового отчета об исполнении бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа;
проекта решения маслихата об объемах трансфертов общего характера.
11. Администраторы бюджетных программ обеспечивают публикацию:
паспортов бюджетных программ;
агрегированной сводной информации о паспортах бюджетных программ;
гражданского бюджета;
отчетов о реализации бюджетных программ.
12. Государственный орган обеспечивает публикацию:
плана развития государственного органа;
инвестиционного плана государственного органа;
отчетности по исполнению, результатов мониторинга и оценки реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, которым выделены бюджетные средства из республиканского или местного бюджета;
отчетов по мониторингу реализации государственных инвестиционных проектов;
отчетов о реализации планов развития государственных органов;
выводов и рекомендаций по итогам проведения обзора расходов в случае его проведения;
информации о поступлениях и расходах внебюджетных фондов.

8. Қазынашылық мониторингтің нәтижелерін жариялауды мемлекеттік қазынашылық қамтамасыз етеді.
9. Облыстық әкімдік, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі:
әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарын;
шығыстарға шолу жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті жариялауды қамтамасыз етеді.
10. Облыстық әкімдік, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі, аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдік, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты:
осы Кодекстің 87 және 88-баптарының 5-тармағында, 91-бабының 2-тармағында көрсетілген қосымшаларымен, құжаттарымен және материалдармен бірге жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын;
жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін қосымшаларымен бірге, жергілікті атқарушы органның кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы қаулысын (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімін) қосымшаларымен бірге;
шығыстарға шолу жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
азаматтық бюджетті;
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы ай сайынғы есепті;
облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті;
жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы мәслихат шешімінің жобасын жариялауды қамтамасыз етеді.
11. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
азаматтық бюджетті;
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жариялауды қамтамасыз етеді.
12. Мемлекеттік орган:
мемлекеттік органның даму жоспарын;
мемлекеттік органның инвестициялық жоспарын;
республикалық немесе жергілікті бюджеттен бюджет қаражаты бөлінген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының орындалуы бойынша есептілікті, олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау нәтижелерін;
мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша есептерді;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді;
шығыстарға шолу жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
бюджеттен тыс қорлардың түсімдері мен шығыстары туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз етеді.

13. Центральный уполномоченный орган по государственному имуществу обеспечивает публикацию Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором.
14. Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает публикацию:
гражданского бюджета по полученным бюджетным средствам;
планов мероприятий или планов развития и отчетов об их реализации;
результатов мониторинга и оценки реализации планов мероприятий или планов развития;
информации о состоянии долга субъекта квазигосударственного сектора.
15. Автономные организации образования обеспечивают публикацию долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования и отчетов об их реализации.
16. Юридические лица или субъекты квазигосударственного сектора, получающие трансферты из республиканского бюджета или бюджетные средства на выполнение государственного задания, администраторы соответствующих бюджетных программ обеспечивают публикацию отчетов об использовании трансфертов из республиканского бюджета или выполнении государственного задания.
17. Государственные органы, уполномоченные на проведение оценки, обеспечивают публикацию итогов оценки результатов.
18. Центральные государственные и местные исполнительные органы, администраторы бюджетных программ, субъекты квазигосударственного сектора, уполномоченные органы соответствующей отрасли (сферы) и иные юридические лица, осуществляющие мониторинг в соответствии с настоящим Кодексом, обеспечивают публикацию результатов мониторинга.
19. Администратор бюджетных программ, центральный и местный уполномоченные органы по исполнению бюджета, государственное казначейство обеспечивают публикацию годовой консолидированной финансовой отчетности, составляемой в соответствии со статьями 133 и 134 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 40 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 41. Ответственность участников бюджетного процесса за нарушение бюджетного законодательства Республики Казахстан
1. Первый руководитель администратора бюджетной программы несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
использование целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан не в соответствии с их целевым назначением;
своевременность представления бюджетного запроса и паспорта бюджетной программы в соответствующие уполномоченные органы, в том числе посредством информационной системы;
расходование средств Специального государственного фонда не в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов;
неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств, выраженное в:
превышении утвержденных натуральных норм;
отсутствии предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан документов (инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования, финансово-экономического обоснования, проектно-сметной документации) и (или) решений (заключений, экспертиз) по ним соответствующих органов и (или) организаций;
расходовании бюджетных средств на содержание объектов, не числящихся на балансе соответствующего администратора бюджетных программ, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
расходовании бюджетных средств на содержание объектов, не введенных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в эксплуатацию, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
отсутствии экономического эффекта от реализации государственных инвестиционных проектов, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

13. Мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы жариялауды қамтамасыз етеді.
14. Квазимемлекеттік сектор субъектісі:
алынған бюджет қаражаты бойынша азаматтық бюджетті;
іс-шаралар жоспарларын немесе даму жоспарларын және олардың іске асырылуы туралы есептерді;
іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының іске асырылуын мониторингтеу және бағалау нәтижелерін;
квазимемлекеттік сектор субъектісі борышының жай-күйі туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз етеді.
15. Дербес білім беру ұйымдары дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларын және олардың іске асырылуы туралы есептерді жариялауды қамтамасыз етеді.
16. Республикалық бюджеттен трансферттер немесе мемлекеттік тапсырманы орындауға бюджет қаражатын алатын заңды тұлғалар немесе квазимемлекеттік сектор субъектілері, тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен алынған трансферттердің пайдаланылуы немесе мемлекеттік тапсырманың орындалуы туралы есептерді жариялауды қамтамасыз етеді.
17. Бағалау жүргізуге уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар нәтижелерді бағалау қорытындысын жариялауды қамтамасыз етеді.
18. Осы Кодекске сәйкес мониторингті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, квазимемлекеттік сектор субъектілері, тиісті саланың (аяның) уәкілетті органдары және өзге де заңды тұлғалар мониторинг нәтижелерін жариялауды қамтамасыз етеді.
19. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі, бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар, мемлекеттік қазынашылық осы Кодекстің 133 және 134-баптарына сәйкес жасалатын жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жариялауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 40-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
41-бап. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын бұзғаны үшін бюджет процесіне қатысушылардың жауаптылығы
1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бірінші басшысы:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттердің олардың нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланылмағаны;
бюджеттік сұранымды және бюджеттік бағдарламаның паспортын тиісті уәкілетті органдарға, оның ішінде ақпараттық жүйе арқылы уақтылы ұсынылуы;
Арнаулы мемлекеттік қор қаражатының Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сай жұмсалмағаны;
мынадан:
бекітілген заттай нормалардан асып кетуден;
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген құжаттардың (инвестициялық ұсыныстың, техникалық-экономикалық негіздеменің, қаржылық-экономикалық негіздеменің, жобалау-сметалық құжаттаманың) және (немесе) олар бойынша тиісті органдар және (немесе) ұйымдар шешімдерінің (қорытындыларының, сараптамаларының) болмауынан;
егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің балансында есепте тұрмаған объектілерді күтіп-ұстауға бюджет қаражатын жұмсаудан;
егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдалануға енгізілмеген объектілерді күтіп-ұстауға бюджет қаражатын жұмсаудан;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудан экономикалық тиімділіктің болмауынан көрінген, бюджет қаражатының тиімсіз жоспарланғаны және (немесе) тиімсіз пайдаланылғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

2. Руководитель бюджетной программы несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
составление паспорта бюджетной программы, обоснованность и полноту паспорта бюджетной программы, достоверность расчетов к бюджетной программе (подпрограмме), в том числе посредством информационной системы, включение государственных инвестиционных проектов, не соответствующих требованиям пункта 8 статьи 148 настоящего Кодекса;
соблюдение требований, установленных пункта 8 статьи 75 настоящего Кодекса;
неэффективное исполнение бюджетных программ;
достоверность, правильность оформления и своевременность представления планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
своевременное внесение изменений в планы финансирования администраторов бюджетных программ;
обоснованность перераспределения бюджетных средств бюджетной программы (подпрограммы);
несвоевременное проведение и представление результатов мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов соответствующим государственным органам и (или) неиспользование его результатов при управлении проектами;
несвоевременное обеспечение возврата бюджетных средств в соответствующий бюджет в случаях, установленных настоящим Кодексом;
достоверность информации, на основании которой формируется перечень бюджетных программ, по которым разрешается использование (доиспользование) средств в следующем финансовом году;
достоверность и полноту отчета о реализации бюджетной программы;
неосвоение государственного внешнего займа в срок, установленный договором займа, либо продление срока освоения государственного внешнего займа, повлекшее недостижение целей и задач, предусмотренных договором займа;
полное и (или) частичное аннулирование государственного внешнего займа, за исключением случаев по причине экономии средств по государственному внешнему займу, повлекшее недостижение целей и задач, предусмотренных договором займа.
3. Председатель бюджетной комиссии несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за деятельность, осуществляемую комиссией.
4. При рассмотрении бюджетной комиссией проектов нормативных правовых актов, указанных в статье 73 настоящего Кодекса, ответственность, установленную законами Республики Казахстан, несут:
первый руководитель центрального государственного органа – разработчика или местного государственного органа – разработчика нормативного правового акта – за полноту и достоверность финансово-экономических расчетов и обоснований с указанием источников финансирования, отсутствие заключения соответствующей местной бюджетной комиссии;
секретарь Республиканской или местной бюджетной комиссии – за вынесение на рассмотрение Республиканской или местной бюджетной комиссии заключений рабочего органа без наличия финансово-экономических расчетов и обоснований с указанием источников финансирования или без заключения соответствующей местной бюджетной комиссии.

2. Бюджеттік бағдарламаның басшысы:
бюджеттік бағдарлама паспортының жасалуы, бюджеттік бағдарлама паспортының негізділігі мен толықтығы, бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) есеп-қисаптардың анықтығы үшін, оның ішінде ақпараттық жүйе арқылы, осы Кодекстің 148-бабы 8-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін мемлекеттік инвестициялық жобалардың енгізілгені;
осы Кодекстің 75-бабының 8-тармағында белгіленген талаптардың сақталуы;
бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз орындалғаны;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының және жеке қаржыландыру жоспарларының анықтығы, ресімделуінің дұрыстығы және мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға уақтылы ұсынылуы;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларына өзгерістердің уақтылы енгізілуі;
бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) бюджет қаражатын қайта бөлудің негізділігі;
мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторингтің уақтылы жүргізілмегені және оның нәтижелерінің тиісті мемлекеттік органдарға уақтылы ұсынылмағаны және (немесе) жобаларды басқару кезінде оның нәтижелерінің пайдаланылмағаны;
осы Кодексте белгіленген жағдайларда бюджет қаражатын тиісті бюджетке қайтарудың уақтылы қамтамасыз етілмегені;
келесі қаржы жылында қаражатын пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат етілетін бюджеттік бағдарламалардың тізбесін қалыптастыруға негіз болатын ақпараттың анықтығы;
бюджеттік бағдарламаның іске асырылуы туралы есептің анықтығы мен толықтығы;
қарыз шартында көзделген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізбеуге алып келген, мемлекеттік сыртқы қарыздың қарыз шартында белгіленген мерзімде игерілмегені не мемлекеттік сыртқы қарызды игеру мерзімінің ұзартылғаны;
мемлекеттік сыртқы қарыз бойынша қаражатты үнемдеу себебінен болған жағдайларды қоспағанда, қарыз шартында көзделген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізбеуге алып келген, мемлекеттік сыртқы қарыздың толық және (немесе) ішінара күші жойылғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
3. Бюджет комиссиясының төрағасы комиссия жүзеге асыратын қызмет үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
4. Бюджет комиссиясы осы Кодекстің 73-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарау кезінде:
нормативтік құқықтық актіні әзірлеуші орталық мемлекеттік органның немесе әзірлеуші жергілікті мемлекеттік органның бірінші басшысы қаржыландыру көздері көрсетілген қаржылық-экономикалық есеп-қисаптардың және негіздемелердің толықтығы мен анықтығы, тиісті жергілікті бюджет комиссиясы қорытындысының болмауы үшін;
Республикалық немесе жергілікті бюджет комиссиясының хатшысы Республикалық немесе жергілікті бюджет комиссиясының қарауына жұмыс органының қаржыландыру көздері көрсетілген қаржылық-экономикалық есеп-қисаптары мен негіздемелері жоқ немесе тиісті жергілікті бюджет комиссиясының қорытындысы жоқ қорытындылардың шығарылғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

5. Первый руководитель центрального государственного органа, разрабатывающего план развития государственного органа, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
достоверность и полноту содержания плана развития государственного органа;
достижение запланированных целей и целевых индикаторов в рамках предусмотренных республиканским бюджетом средств;
достоверность и полноту отчета о реализации плана развития государственного органа.
6. Аким области, города республиканского значения, столицы и первый руководитель соответствующего местного государственного органа несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
достоверность и полноту содержания плана развития области, города республиканского значения, столицы;
достоверность и полноту отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы;
несоблюдение лимита долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
7. Первые руководители соответствующего администратора бюджетных программ и субъекта квазигосударственного сектора несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
полноту содержания плана развития или плана мероприятий субъекта квазигосударственного сектора и своевременность его представления в уполномоченные органы;
обоснованность представляемых инвестиционных предложений и технико-экономических и (или) финансово-экономических обоснований.
8. При планировании трансфертов общего характера и их использовании ответственность, установленную законами Республики Казахстан, несут:
первый руководитель центрального отраслевого государственного органа за своевременность разработки методик финансирования текущих, в том числе капитальных затрат и затрат на развитие, достоверность и обоснованность показателей, принятых при расчете трансфертов общего характера;
руководители центральных и местных уполномоченных органов соответствующих отраслей (сфер) и акимы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за обоснованность, достоверность предоставляемой информации к расчетам трансфертов общего характера;
аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа за использование трансфертов общего характера не в соответствии с законом и решением соответствующего маслихата об объемах трансфертов общего характера.

5. Мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлейтін орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы:
мемлекеттік органның даму жоспары мазмұнының анықтығы мен толықтығы;
республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде жоспарланған мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізілуі;
мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есептің анықтығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
6. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі және тиісті жергілікті мемлекеттік органның бірінші басшысы:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының анықтығы мен толықтығы;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есептің анықтығы мен толықтығы;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышы лимитінің сақталмағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
7. Тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және квазимемлекеттік сектор субъектісінің бірінші басшылары:
квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму жоспары немесе іс-шаралар жоспары мазмұнының толықтығы және оның уәкілетті органдарға уақтылы ұсынылуы;
ұсынылатын инвестициялық ұсыныстардың және техникалық-экономикалық және (немесе) қаржылық-экономикалық негіздемелердің негізділігі үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
8. Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау және оларды пайдалану кезінде:
орталық салалық мемлекеттік органның бірінші басшысы ағымдағы, оның ішінде күрделі шығындарды және дамуға арналған шығындарды қаржыландыру әдістемелерінің уақтылы әзірленуі, жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде қабылданған көрсеткіштердің анықтығы мен негізділігі;
тиісті салалардың (аялардың) орталық және жергілікті уәкілетті органдарының басшылары және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері жалпы сипаттағы трансферттерді есептеуге ұсынылатын ақпараттың негізділігі, анықтығы;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі жалпы сипаттағы трансферттердің жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңға және тиісті мәслихаттың шешіміне сәйкес пайдаланылмағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

9. При выделении целевых трансфертов из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету и их использовании ответственность, установленную законами Республики Казахстан, несут:
первый руководитель администраторов бюджетных программ вышестоящего бюджета за неперечисление целевых трансфертов нижестоящим бюджетам в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам;
первый руководитель администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, перечисляющий целевые трансферты на развитие, за недостижение конечных результатов, предусмотренных паспортами соответствующих местных бюджетных программ развития;
первый руководитель администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, являющегося единым организатором конкурса по государственным закупкам, за несвоевременное проведение конкурсных процедур;
аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа и первый руководитель соответствующих администраторов местных бюджетных программ за использование целевых трансфертов не в соответствии с паспортом бюджетной программы, недостижение результатов, в том числе при полном использовании бюджетных средств, непредставление отчета о результатах, достигнутых за счет использования полученных целевых трансфертов;
аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа, первый руководитель администраторов бюджетных программ нижестоящего бюджета за неосвоение полученных из вышестоящего бюджета целевых трансфертов, повлекшее недостижение результатов.
10. Первые руководители юридических лиц или субъектов квазигосударственного сектора, получающих трансферты юридическим лицам или бюджетные средства на выполнение государственного задания, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
достижение показателей результатов, определенных в планах развития государственных органов, планах развития, планах мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегиях развития автономных организаций образования и (или) паспортах бюджетных программ соответствующих администраторов бюджетных программ;
обоснованность и достоверность расчетов к бюджетной программе (подпрограмме), полноту и своевременность представления бюджетной программы (подпрограммы);
обоснованность и достоверность отчетов об использовании трансфертов юридическим лицам или о выполнении государственного задания.

9. Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер бөлу және оларды пайдалану кезінде:
жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшілерінің бірінші басшысы төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттердің аударылмағаны;
нысаналы даму трансферттерін аударатын жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің бірінші басшысы тиісті жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмегені үшін;
мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстың бірыңғай ұйымдастырушысы болып табылатын жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің бірінші басшысы конкурстық рәсімдердің уақтылы өткізілмегені үшін;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілерінің бірінші басшысы нысаналы трансферттердің бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес пайдаланылмағаны, нәтижелерге, оның ішінде бюджет қаражатын толық пайдалану кезінде қол жеткізілмегені, алынған нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген нәтижелер туралы есептің ұсынылмағаны үшін;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі, төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшілерінің бірінші басшысы нәтижелерге қол жеткізбеуге алып келген, жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердің игерілмегені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
10. Заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді немесе мемлекеттік тапсырманы орындауға бюджет қаражатын алатын заңды тұлғалардың немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшылары:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларында, іс-шаралар жоспарларында, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларында және (немесе) тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында айқындалған нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілуі;
бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) есеп-қисаптардың негізділігі мен анықтығы, бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) толық және уақтылы ұсынылуы;
заңды тұлғаларға берілетін трансферттердің пайдаланылуы туралы немесе мемлекеттік тапсырманың орындалуы туралы есептердің негізділігі мен анықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

11. Первый руководитель субъекта квазигосударственного сектора несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за неисполнение или неполное исполнение обязательств по реализации (внедрению) пилотного проекта и (или) управлению им.
12. Первые руководители субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
несвоевременное проведение мониторинга реализации бюджетных инвестиций;
неиспользование результатов мониторинга реализации бюджетных инвестиций при управлении проектами;
недостижение конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ развития;
недостижение результатов бюджетных инвестиций, предусмотренных финансово-экономическим обоснованием, в том числе при полном использовании выделенных бюджетных средств;
использование оставшихся в распоряжении субъекта квазигосударственного сектора средств после уплаты дивидендов (части чистого дохода) не в соответствии с дивидендной политикой.
13. Первый руководитель государственного учреждения обеспечивает и несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
соблюдение требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, гражданского законодательства Республики Казахстан при регистрации гражданско-правовых сделок;
правомерность и обоснованность представления счета к оплате;
достоверность указанных реквизитов и сумм в счете к оплате и подтверждающих документах;
своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;
достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
представление в орган государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа по зарегистрированной гражданско-правовой сделке.
14. Первый руководитель субъекта квазигосударственного сектора, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают и несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
достоверность совершенных операций;
представление в органы государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа.

11. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің бірінші басшысы пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) және (немесе) оны басқару жөніндегі міндеттемелердің орындалмағаны немесе толық орындалмағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
12. Жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде тиісті қаржы жылына қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшылары:
бюджеттік инвестициялардың іске асырылуына уақтылы мониторинг жүргізілмегені;
жобаларды басқару кезінде бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерінің пайдаланылмағаны;
бюджеттік даму бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмегені;
қаржылық-экономикалық негіздемеде көзделген, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын толық пайдалану кезінде бюджеттік инвестициялардың нәтижелеріне қол жеткізілмегені;
дивидендтер (таза кірістің бір бөлігі) төленгеннен кейін квазимемлекеттік сектор субъектісінің иелігінде қалған қаражаттың дивиденд саясатына сәйкес пайдаланылмағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
13. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы:
азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы талаптарының сақталуын;
төлеуге берілетін шот ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
төлеуге берілетін шот пен растайтын құжаттарда көрсетілген деректемелердің және сомалардың анықтығын;
төлемдерді ақша алушылардың пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;
жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерге сәйкес тауарлар беруді, орындалған жұмыстарды және (немесе) көрсетілген қызметтерді растаудың анықтығын;
тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылуын қамтамасыз етеді және олар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
14. Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде квазимемлекеттік сектор субъектісінің, бас мердігердің бірінші басшысы, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар:
төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің анықтығын;
төлемдерді ақша алушының пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;
жасалған операциялардың анықтығын;
төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылуын қамтамасыз етеді және олар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

15. Заемщик по займу, имеющему государственную гарантию, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за нецелевое использование средств, полученных по займу, гарантированному Правительством Республики Казахстан, и за возврат средств, отвлеченных на исполнение обязательств по государственной гарантии, в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств по займу.
Заемщик по займу, привлекаемому под поручительство государства, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за нецелевое использование полученных средств и возврат средств, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств по займу.
16. Первый руководитель субъекта квазигосударственного сектора несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
полноту информации по внутренним и внешним займам и долгу и своевременность ее предоставления в уполномоченные органы;
неосвоение негосударственного займа под гарантию государства в срок, установленный договором займа, либо продление срока освоения негосударственного займа под гарантию государства, повлекшее недостижение целей и задач, предусмотренных договором займа;
полное и (или) частичное аннулирование негосударственного займа под государственную гарантию, за исключением случаев по причине экономии средств по негосударственному займу под государственную гарантию, повлекшее недостижение целей и задач, предусмотренных договором займа.
17. Юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы государственных инвестиционных проектов, несут установленную законами Республики Казахстан ответственность за качество экономической экспертизы.
18. Заемщик и конечный заемщик по бюджетному кредиту несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
использование бюджетного кредита не по целевому назначению;
непогашение, несвоевременное погашение бюджетного кредита.
19. Первые руководители центральных государственных и местных исполнительных органов несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за исполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, по проектам строительства "под ключ в рамках предусмотренных бюджетных средств на соответствующий финансовый год.
20. Первые руководители центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, юридических лиц, получающих бюджетные средства, несут установленную законами Республики Казахстан ответственность за достоверность публикуемых в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса материалов, информации и документов.

15. Мемлекеттік кепілдігі бар қарыз бойынша қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берген қарыз бойынша алынған қаражатты мақсатсыз пайдаланғаны үшін және қарыз алушы қарыз бойынша борыштық міндеттемелерін орындамаған жағдайда, мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражаттың қайтарылуы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыз бойынша қарыз алушы алынған қаражатты мақсатсыз пайдаланғаны және қарыз алушы қарыз бойынша борыштық міндеттемелерін орындамаған жағдайда, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражаттың қайтарылуы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
16. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің бірінші басшысы:
ішкі және сыртқы қарыздар мен борыш бойынша ақпараттың толықтығы және оның уәкілетті органдарға уақтылы ұсынылуы;
қарыз шартында көзделген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізбеуге алып келген, мемлекет кепілдігімен берілген мемлекеттік емес қарыздың қарыз шартында белгіленген мерзімде игерілмегені не мемлекет кепілдігімен берілген мемлекеттік емес қарызды игеру мерзімінің ұзартылғаны;
мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыз бойынша қаражатты үнемдеу себебінен болған жағдайларды қоспағанда, қарыз шартында көзделген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізбеуге алып келген, мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың толық және (немесе) ішінара жойылғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
17. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындалған заңды тұлғалар экономикалық сараптаманың сапасы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
18. Бюджеттік кредит бойынша қарыз алушы мен түпкілікті қарыз алушы:
бюджеттік кредитті нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбағаны;
бюджеттік кредитті өтемегені, уақтылы өтемегені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
19. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшылары тиісті қаржы жылына көзделген бюджет қаражаты шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша, "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелердің орындалуы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
20. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, бюджет қаражатын алатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, заңды тұлғалардың бірінші басшылары осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жарияланатын материалдардың, ақпарат пен құжаттардың анықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

Сноска. Статья 41 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. УПРАВЛЕНИЕ РЕЗУЛЬТАТАМИ
Статья 42. Общие положения по управлению результатами
1. Управление результатами заключается в планировании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, планировании и исполнении бюджетов, составлении отчетности с применением обзора расходов, результатов государственного аудита и финансового контроля, результатов мониторинга, системы оценки результатов.
2. Управление результатами осуществляется государственными органами, уполномоченными органами на этапах планирования и исполнения бюджета.
Статья 43. Обзор расходов
1. Обзор расходов – это анализ расходов, планируемых или предусмотренных документами Системы государственного планирования Республики Казахстан и бюджетом, а также отраслевой политикой государственного органа с целью обеспечения контроля за расходованием бюджетных средств и повышения качества их приоритизации.
2. Обзор расходов проводится в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, и иных случаях, в том числе при разработке документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, по предложению соответствующей бюджетной комиссии, профильных постоянных комитетов Палат Парламента Республики Казахстан и (или) на основании решения Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.
3. При проведении обзора расходов должны соблюдаться следующие требования:
соответствие цели и теме обзора расходов;
должны быть четко определены основные критерии (результаты) проведения обзора расходов;
должен быть определен объем (охват) обзора расходов – виды документов, расходов для обзора расходов;
должен быть определен уровень обзора расходов – уровень и (или) уровни государственного управления, отрасль (сфера) для обзора расходов;
временные рамки, периодичность.
4. Обзор расходов должен содержать выводы и рекомендации по:
путям решения проблемных вопросов, явившихся темой обзора расходов;
соответствию расходов бюджета проводимой отраслевой политике;
возможностям (вариантам) оптимизации менее приоритетных и неэффективных расходов бюджета;
возможностям (вариантам) перераспределения бюджетных средств на другие или новые расходы в зависимости от приоритетов проводимой политики.
5. Обзор расходов подразделяется на:
стратегический обзор расходов;
бюджетный обзор расходов;
инвестиционный обзор расходов.
Стратегический обзор расходов проводится на предмет:
реалистичности, целесообразности, актуальности документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;
согласованности целей и задач, определенных в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан;
наличия (отсутствия) дублирования, фрагментарности, пересечения и противоречий между документами Системы государственного планирования Республики Казахстан;
соответствия проводимой государственной политике;
определения приоритетности и реалистичности целей и (или) целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
Бюджетный обзор расходов проводится на предмет:
эффективности, обоснованности, результативности и целесообразности расходов бюджета;
возможной оптимизации и (или) перераспределения расходов;
необходимости и целесообразности дальнейшего планирования накопленной разницы сумм, связанной с недостаточностью бюджетных средств для достижения целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы.
Инвестиционный обзор расходов проводится с учетом необходимости приоритетного финансирования начатых (продолжающихся) государственных инвестиционных проектов на предмет:
выявления и анализа причин удорожания, недофинансирования, незавершенности государственных инвестиционных проектов;
увязки государственных инвестиционных проектов с целевыми индикаторами проекта плана развития государственного органа или области, города республиканского значения, столицы;
выявления факторов, повлиявших на реализацию государственных инвестиционных проектов в рамках действующего плана развития государственного органа или области, города республиканского значения, столицы;

Ескерту. 41-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10-тарау. НӘТИЖЕЛЕРДІ БАСҚАРУ
42-бап. Нәтижелерді басқару жөніндегі жалпы ережелер
1. Нәтижелерді басқару Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын жоспарлаудан, бюджеттерді жоспарлау мен атқарудан, шығыстарға шолу, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері, мониторинг нәтижелері, нәтижелерді бағалау жүйесі қолданылатын есептілік жасаудан тұрады.
2. Нәтижелерді басқаруды мемлекеттік органдар, уәкілетті органдар бюджетті жоспарлау және атқару кезеңдерінде жүзеге асырады.
43-бап. Шығыстарға шолу
1. Шығыстарға шолу – бұл бюджет қаражатының жұмсалуын бақылауды қамтамасыз ету және оларға басымдық беру сапасын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және бюджетте, сондай-ақ мемлекеттік органның салалық саясатында жоспарланатын немесе көзделген шығыстарды талдау.
2. Шығыстарға шолу осы Кодексте көзделген жағдайларда және өзге де жағдайларда, оның ішінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу кезінде тиісті бюджет комиссиясының, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының бейінді тұрақты комитеттерінің ұсынысы бойынша және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде жүргізіледі.
3. Шығыстарға шолу жүргізу кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
шығыстарға шолудың мақсаты мен тақырыбына сәйкестігі;
шығыстарға шолу жүргізудің негізгі өлшемшарттары (нәтижелері) нақты айқындалуға тиіс;
шығыстарға шолу көлемі (қамту) – құжаттардың, шығыстарды шолуға арналған шығыстардың түрлері айқындалуға тиіс;
шығыстарға шолу деңгейі – шығыстарға шолу үшін мемлекеттік басқару деңгейі және (немесе) деңгейлері, сала (ая) айқындалуға тиіс;
уақытпен шектелуі, кезеңділік.
4. Шығыстарға шолуда:
шығыстарға шолу тақырыбы болған проблемалық мәселелерді шешу жолдары;
бюджет шығыстарының жүргізіліп жатқан салалық саясатқа сәйкестігі;
бюджеттің басымдығы төмен және тиімсіз шығыстарын оңтайландыру мүмкіндіктері (нұсқалары);
жүргізіліп жатқан саясаттың басымдықтарына байланысты бюджет қаражатын басқа немесе жаңа шығыстарға қайта бөлу мүмкіндіктері (нұсқалары) бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар қамтылуға тиіс.
5. Шығыстарға шолу:
шығыстарға стратегиялық шолу;
шығыстарға бюджеттік шолу;
шығыстарға инвестициялық шолу болып бөлінеді.
Шығыстарға стратегиялық шолу:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының шынайылығы, орындылығы, өзектілігі;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттердің үйлесімділігі;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары арасында қайталанудың, фрагменттіліктің, қиылысудың және қайшылықтардың болуы (болмауы);
жүргізіліп жатқан мемлекеттік саясатқа сәйкестігі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттары мақсаттарының және (немесе) нысаналы индикаторларының басымдығы мен шынайылығын айқындау тұрғысынан жүргізіледі.
Шығыстарға бюджеттік шолу:
бюджет шығыстарының тиімділігі, негізділігі, нәтижелілігі және орындылығы;
шығыстарды ықтимал оңтайландыру және (немесе) қайта бөлу;
мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін бюджет қаражатының жеткіліксіз болуына байланысты сомалардың жинақталған айырмасын одан әрі жоспарлаудың қажеттілігі мен орындылығы тұрғысынан жүргізіледі.
Шығыстарға инвестициялық шолу басталған (жалғасатын) мемлекеттік инвестициялық жобаларды басым қаржыландыру қажеттілігі ескеріле отырып:
мемлекеттік инвестициялық жобалардың қымбаттау, толық қаржыландырылмау, аяқталмау себептерін анықтау және талдау;
мемлекеттік инвестициялық жобаларды мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларымен байланыстыру;
мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қолданыстағы даму жоспары шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға әсер еткен факторларды анықтау;

применения при планировании государственных инвестиционных проектов итогов мониторинга и оценки результатов, проводимых в соответствии со статьями 45 и 46 настоящего Кодекса.
6. Исходя из темы и целей проведения обзора расходов применяется один или несколько видов обзора расходов, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
7. Обзор расходов проводится центральным уполномоченным органом по государственному планированию, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, местными исполнительными органами, соответствующими уполномоченными государственными органами в зависимости от его цели и темы.
8. Обзор расходов, выводы и рекомендации по итогам его проведения направляются в Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган и профильный постоянный комитет Палаты Парламента Республики Казахстан в случае, если данный обзор был проведен по его предложению.
9. Выводы и рекомендации по итогам проведения обзора расходов:
применяются для принятия административных и управленческих решений;
применяются в бюджетном процессе в соответствии с настоящим Кодексом;
подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
10. Порядок проведения обзора расходов, определения целей, тем, объектов, критериев, объема (охвата), уровня, временных рамок, периодичности определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Статья 44. Государственный аудит и финансовый контроль
1. В бюджетных отношениях органами государственного аудита и финансового контроля осуществляется экспертно-аналитическая деятельность уполномоченных органов внешнего государственного аудита и финансового контроля в виде проведения экспертно-аналитических мероприятий, а также предварительной, текущей и последующей оценки бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и соответствующие местные уполномоченные органы по государственному планированию, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующие местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ взаимодействуют с уполномоченными органами внешнего государственного аудита и финансового контроля в соответствии со статьями 86, 87, 90, 91, 95, 96, 119128 и 153 настоящего Кодекса.
3. Службы внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, для целей настоящего Кодекса в соответствующем государственном органе:
осуществляют консультативную помощь в целях соблюдения требований бюджетного законодательства Республики Казахстан на всех этапах бюджетного процесса.
В случае выявления нарушений требований бюджетного законодательства Республики Казахстан осуществляют консультативную помощь в устранении нарушений и приведении в соответствие с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
контролируют исполнение рекомендаций органов государственного аудита и финансового контроля, информируют их о принятых мерах;
подготавливают информацию о принятых мерах для обсуждения проекта республиканского или местного бюджета и годового отчета о его исполнении в представительных органах.

мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау кезінде осы Кодекстің 45 және 46-баптарына сәйкес жүргізілетін мониторинг және нәтижелерді бағалау қорытындыларын қолдану тұрғысынан жүргізіледі.
6. Шығыстарға шолу жүргізудің тақырыбы мен мақсаттарын негізге ала отырып, осы баптың 5-тармағында көрсетілген шығыстарға шолудың бір немесе бірнеше түрі қолданылады.
7. Шығыстарға шолуды оның мақсаты мен тақырыбына қарай мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган, жергілікті атқарушы органдар, тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар жүргізеді.
8. Шығыстарға шолу, оны жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе жергілікті атқарушы органға және егер осы шолу Қазақстан Республикасы Парламенті Палатасының бейінді тұрақты комитетінің ұсынысы бойынша жүргізілген жағдайда, оған жіберіледі.
9. Шығыстарға шолу жүргізудің қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар:
әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін қолданылады;
осы Кодекске сәйкес бюджет процесінде қолданылады;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
10. Шығыстарға шолу жүргізу, мақсаттарды, тақырыптарды, объектілерді, өлшемшарттарды, көлемді (қамтуды), деңгейді, уақытпен шектелуін, кезеңділікті айқындау тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
44-бап. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау
1. Бюджеттік қатынастарда мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарының сараптамалық-талдамалық қызметін сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, сондай-ақ бюджетке алдын ала, ағымдағы және кейінгі бағалау жүргізу түрінде жүзеге асырады.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Кодекстің 86, 87, 90, 91, 95, 96, 119 – 128, 153-баптарына сәйкес сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтері осы Кодекстің мақсаттары үшін тиісті мемлекеттік органда:
бюджет процесінің барлық кезеңінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарын сақтау мақсатында консультациялық көмекті жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда бұзушылықтарды жою және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес келтіру үшін консультациялық көмекті жүзеге асырады;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары ұсынымдарының орындалуын бақылайды, қабылданған шаралар туралы оларды хабардар етеді;
өкілді органдарда республикалық немесе жергілікті бюджеттің жобасын және оның атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау үшін қабылданған шаралар туралы ақпарат дайындайды.

Статья 45. Мониторинг
1. Мониторинг – это регулярный процесс сбора и анализа информации в определенной отрасли (сфере), применяемый для принятия административных и управленческих решений и являющийся основой для оценки результатов.
2. Мониторинг осуществляется центральными государственными и местными исполнительными органами, администраторами бюджетных программ, субъектами квазигосударственного сектора, уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы).
3. Мониторинг проводится в следующих отраслях (сферах):
мониторинг документов Системы государственного планирования Республики Казахстан в соответствии с ней;
мониторинг состояния государственных финансов;
мониторинг в области межбюджетных отношений;
казначейский мониторинг;
бюджетный мониторинг;
мониторинг долговых обязательств государственного сектора;
мониторинг реализации государственных инвестиционных проектов, включая мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
мониторинг бюджетных кредитов;
мониторинг использования связанных грантов;
мониторинг государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ".
4. Результаты мониторинга:
применяются в процессе планирования бюджета;
обсуждаются на заседаниях общественных советов, в Парламенте Республики Казахстан и маслихатах при обсуждении вопросов о выделении бюджетных средств администраторам бюджетных программ и субъектам квазигосударственного сектора и включаются в состав документов и материалов, представляемых в Парламент Республики Казахстан и маслихат одновременно с проектом закона о республиканском бюджете и проектом решения маслихата о местном бюджете;
включаются в состав годового отчета об исполнении соответствующего бюджета;
подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 45 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 46. Система оценки результатов
1. Оценка результатов включает следующие виды оценок:
оценка реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан в соответствии с Системой государственного планирования Республики Казахстан;
операционная оценка по достижению целей в соответствии с Системой ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, проводимая Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан в части оценки эффективности деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по исполнению бюджета в части оценки эффективности деятельности государственных органов по достижению конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
оценка реализации государственных инвестиционных проектов;
оценка эффективности управления государственным имуществом.

45-бап. Мониторинг
1. Мониторинг – бұл әкімшілік және басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін қолданылатын және нәтижелерді бағалауға негіз болып табылатын, белгілі бір салада (аяда) ақпаратты жинау мен талдаудың тұрақты процесі.
2. Мониторингті орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, квазимемлекеттік сектор субъектілері, тиісті саланың (аяның) уәкілетті органдары жүзеге асырады.
3. Мониторинг мынадай салаларда (аяларда) жүргізіледі:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес оның құжаттарын мониторингтеу;
мемлекеттік қаржының жай-күйін мониторингтеу;
бюджетаралық қатынастар саласындағы мониторинг;
қазынашылық мониторинг;
бюджеттік мониторинг;
мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін мониторингтеу;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді мониторингтеуді қоса алғанда, мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу;
бюджеттік кредиттер мониторингі;
байланысты гранттардың пайдаланылуын мониторингтеу;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді мониторингтеу.
4. Мониторинг нәтижелері:
бюджетті жоспарлау процесінде қолданылады;
қоғамдық кеңестердің отырыстарында, Қазақстан Республикасының Парламентінде және мәслихаттарда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджет қаражатын бөлу туралы мәселелерді талқылау кезінде талқыланады және республикалық бюджет туралы заң жобасымен және жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасымен бір мезгілде Қазақстан Республикасының Парламентіне және мәслихатқа ұсынылатын құжаттар мен материалдардың құрамына енгізіледі;
тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
Ескерту. 45-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
46-бап. Нәтижелерді бағалау жүйесі
1. Нәтижелерді бағалауда мынадай бағалау түрлері:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын бағалау;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау бөлігінде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы және мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау бөлігінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесіне сәйкес мақсаттарға қол жеткізу бойынша операциялық бағалау;
мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау;
мемлекеттік мүлікті басқарудың тиімділігін бағалау қамтылады.

2. Оценка результатов содержит в обязательном порядке рекомендации по повышению результативности и эффективности планирования и использования бюджетных средств и активов государства и эффективному распределению ресурсов государства.
3. Итоги оценки результатов:
применяются в процессе планирования бюджета;
обсуждаются на заседаниях общественных советов, в Парламенте Республики Казахстан и маслихатах при обсуждении вопросов о выделении бюджетных средств администраторам бюджетных программ и субъектам квазигосударственного сектора и включаются в состав документов и материалов, представляемых в Парламент Республики Казахстан и маслихат одновременно с проектом закона о республиканском бюджете и проектом решения маслихата о местном бюджете;
включаются в состав годового отчета об исполнении соответствующего бюджета;
подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
4. Государственные органы, уполномоченные на проведение оценок, представляют итоги оценки результатов в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местный исполнительный орган не позднее 15 апреля года, следующего за отчетным годом.
РАЗДЕЛ 3. УПРАВЛЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ФИНАНСАМИ
Глава 11. ОСНОВЫ УПРАВЛЕНИЯ ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ФИНАНСАМИ
Статья 47. Общие положения об управлении государственными финансами
1. Целью управления государственными финансами является создание условий для обеспечения их долгосрочной устойчивости путем определения бюджетной политики и ее реализации с учетом оценки рисков.
Для целей настоящего Кодекса риском является неопределенность, затрудняющая управление государственными финансами, возникающая вследствие воздействия внутренних и (или) внешних экономических и (или) макроэкономических и других факторов в долгосрочной и среднесрочной перспективе.
Бюджетная политика включает разработку документов, определяющих видение, подходы и меры по управлению государственными финансами, и целевые ориентиры, утверждаемых указами Президента Республики Казахстан.
Координация деятельности государственных органов по определению бюджетной политики осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
2. Управление государственными финансами осуществляется с использованием следующих инструментов:
1) долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан;
2) прогноз социально-экономического развития;
3) система бюджетных правил;
4) аналитический отчет о бюджетных рисках;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) пункта 2 статьи 47 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с 01.01.2026 с подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.

2. Нәтижелерді бағалауда міндетті түрде мемлекеттің бюджет қаражаты мен активтерін жоспарлау мен пайдаланудың нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру және мемлекеттің ресурстарын тиімді бөлу жөніндегі ұсынымдар қамтылады.
3. Нәтижелерді бағалау қорытындылары:
бюджетті жоспарлау процесінде қолданылады;
қоғамдық кеңестердің отырыстарында, Қазақстан Республикасының Парламентінде және мәслихаттарда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджет қаражатын бөлу туралы мәселелерді талқылау кезінде талқыланады және республикалық бюджет туралы заң жобасымен және жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасымен бір мезгілде Қазақстан Республикасының Парламентіне және мәслихатқа ұсынылатын құжаттар мен материалдардың құрамына енгізіледі;
тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
4. Бағалау жүргізуге уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар нәтижелерді бағалау қорытындыларын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға ұсынады.
3-БӨЛІМ. МЕМЛЕКЕТТІК ҚАРЖЫНЫ БАСҚАРУ
11-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК ҚАРЖЫНЫ БАСҚАРУ НЕГІЗДЕРІ
47-бап. Мемлекеттік қаржыны басқару туралы жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қаржыны басқарудың мақсаты бюджет саясатын айқындау және тәуекелдерді бағалау ескеріле отырып, оны іске асыру арқылы оның ұзақ мерзімді орнықтылығын қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Осы Кодекстің мақсаттары үшін ұзақ мерзімді және орта мерзімді перспективада ішкі және (немесе) сыртқы экономикалық және (немесе) макроэкономикалық және басқа да факторлардың әсері салдарынан туындайтын, мемлекеттік қаржыны басқаруды қиындататын белгісіздік тәуекел болып табылады.
Бюджет саясатында Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарымен бекітілетін, мемлекеттік қаржыны басқару жөніндегі пайымдауды, тәсілдер мен шараларды айқындайтын құжаттар әзірлеу және нысаналы бағдарлар қамтылады.
Мемлекеттік органдардың бюджет саясатын айқындау жөніндегі қызметін үйлестіруді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік қаржыны басқару мынадай құралдар:
1) Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы;
2) әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;
3) бюджеттік қағидалар жүйесі;
4) бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есеп;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
47-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.

5) аналитический отчет о налоговых расходах;
6) прогнозная консолидированная финансовая отчетность;
7) консолидированная финансовая отчетность;
8) отчет о статистике государственных финансов.
3. Сведения о состоянии государственных финансов включают информацию о:
параметрах республиканского, государственного, консолидированного бюджетов;
поступлениях и расходах Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов;
долговых обязательствах государственного сектора;
соблюдении бюджетных правил и целевых ориентиров;
другие данные.
Сведения о состоянии государственных финансов являются открытыми и подлежат ежегодной публикации в форме статистической информации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Прогноз состояния государственных финансов осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в рамках долгосрочного прогноза развития Казахстана и прогноза социально-экономического развития Казахстана.
Методологическое обеспечение расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов, определения лимитов, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 статьи 137 настоящего Кодекса, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов, осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Мониторинг и формирование сведений о состоянии государственных финансов осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с центральными отраслевыми государственными органами, местными исполнительными органами и Национальным Банком Республики Казахстан в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Статья 48. Система бюджетных правил
1. Системой бюджетных правил является совокупность бюджетных правил и целевых ориентиров, направленных на обеспечение устойчивости государственных финансов.
Бюджетное правило – ограничение в отношении параметров бюджета в форме их предельных значений (пределы по бюджетным правилам), применяемое при утверждении и уточнении республиканского бюджета.
Целевые ориентиры – предельные параметры государственных финансов и иные условия в отношении бюджетной политики в долгосрочном периоде.
2. Виды бюджетных правил подразделяются на:
1) правило о гарантированном трансферте;
2) правило о расходах республиканского бюджета.
Правило о гарантированном трансферте является бюджетным правилом, в соответствии с которым объем гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан планируется в размере, не превышающем объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора при цене отсечения.
Цена отсечения определяется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Правило о расходах республиканского бюджета является бюджетным правилом, в соответствии с которым темпы роста расходов республиканского бюджета без учета погашения займов (на плановый период) ограничиваются уровнем долгосрочного экономического роста, увеличенного на целевой ориентир по инфляции.
Уровень долгосрочного экономического роста определяется как среднее значение роста реального валового внутреннего продукта за десять лет, предшествующих плановому периоду.
Целевой ориентир по инфляции устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан.

5) салықтық шығыстар туралы талдамалық есеп;
6) болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік;
7) шоғырландырылған қаржылық есептілік;
8) мемлекеттік қаржы статистикасы туралы есеп пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы мәліметтерде:
республикалық, мемлекеттік, шоғырландырылған бюджеттердің параметрлері;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, бюджеттен тыс қорлардың түсімдері мен шығыстары;
мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері;
бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарларды сақтау туралы ақпарат;
басқа да деректер қамтылады.
Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы мәліметтер ашық болып табылады және осы Кодекстің 40-бабына сәйкес статистикалық ақпарат нысанында жыл сайын жариялануға жатады.
Мемлекеттік қаржының жай-күйін болжауды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстанның ұзақ мерзімді даму болжамы және Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтердің есеп-қисаптарын, осы Кодекстің 137-бабының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген лимиттерді айқындауды, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілері тізбесінің өлшемшарттарын айқындауды және оларды қалыптастыруды әдіснамалық қамтамасыз етуді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мемлекеттік қаржының жай-күйін мониторингтеуді және ол туралы мәліметтер қалыптастыруды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық салалық мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
48-бап. Бюджеттік қағидалар жүйесі
1. Мемлекеттік қаржының орнықтылығын қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлардың жиынтығы бюджеттік қағидалар жүйесі болып табылады.
Бюджеттік қағида – республикалық бюджетті бекіту және нақтылау кезінде қолданылатын, бюджет параметрлеріне қатысты олардың шекті мәндері (бюджеттік қағидалар бойынша шектер) нысанындағы шектеу.
Нысаналы бағдарлар – мемлекеттік қаржының шекті параметрлері және ұзақ мерзімді кезеңдегі бюджет саясатына қатысты өзге де шарттар.
2. Бюджеттік қағидалардың түрлері:
1) кепілдендірілген трансферт туралы қағида;
2) республикалық бюджет шығыстары туралы қағида болып бөлінеді.
Бюджеттік қағида кепілдендірілген трансферт туралы қағида болып табылады, оған сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің көлемі кесімді баға кезінде мұнай секторының ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжанатын түсімдердің көлемінен аспайтын мөлшерде жоспарланады.
Кесімді баға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалады.
Бюджеттік қағида республикалық бюджет шығыстары туралы қағида болып табылады, оған сәйкес қарыздарды өтеуді есепке алмағанда, республикалық бюджет шығыстарының (жоспарлы кезеңге арналған) өсу қарқыны инфляция бойынша нысаналы бағдарға ұлғайтылған ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейімен шектеледі.
Ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейі жоспарлы кезеңнің алдындағы он жылдағы нақты жалпы ішкі өнімнің орташа өсу мәні ретінде айқындалады.
Инфляция бойынша нысаналы бағдарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.

3. Целевые ориентиры определяются документом, разрабатываемым центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 47 настоящего Кодекса.
4. Информация о соблюдении пределов по бюджетным правилам и целевых ориентиров отражается в составе прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
5. Отклонение от бюджетных правил и целевых ориентиров допускается в:
кризисных ситуациях, повлекших отсутствие экономического роста и снижение доходов бюджета, рост обязательств государства и расходов бюджета, не покрываемых доходами бюджета;
условиях чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан;
случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 1 статьи 59 настоящего Кодекса.
В случае отклонения от бюджетных правил и целевых ориентиров в кризисных ситуациях и случаях чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан возврат к изначальным пределам бюджетных правил и целевым ориентирам осуществляется в течение последующих трех лет путем разработки плана действий, утверждаемого Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан, с отражением корректируемых показателей в составе прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
Статья 49. Долговые обязательства государственного сектора
1. Долговыми обязательствами государственного сектора являются:
государственный долг;
условные долговые обязательства – гарантированный государством долг, гарантированное государством обязательство по поддержке экспорта, поручительства государства;
долг Национального Банка Республики Казахстан;
долг субъектов квазигосударственного сектора;
государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства;
государственные обязательства по договорам о строительстве "под ключ".
Долговые обязательства государственного сектора консолидируются и используются в аналитических целях для управления государственными финансами.
2. Прогноз и оценка долговых обязательств государственного сектора осуществляются в соответствии со статьей 137 настоящего Кодекса и включаются в прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан, составляемого согласно статье 51 настоящего Кодекса.
3. Положения пункта 2 настоящей статьи не распространяются на долг Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Статья 49 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Нысаналы бағдарлар осы Кодекстің 47-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін құжатта айқындалады.
4. Бюджеттік қағидалар бойынша шектерді және нысаналы бағдарларды сақтау туралы ақпарат Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында көрсетіледі.
5. Бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлардан ауытқуға:
экономикалық өсудің болмауына және бюджет кірістерінің төмендеуіне, мемлекет міндеттемелерінің және бюджет кірістерімен жабылмайтын бюджет шығыстарының өсуіне алып келген дағдарыс жағдайларында;
Қазақстан Республикасындағы төтенше немесе соғыс жағдайы ахуалында;
осы Кодекстің 59-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда жол беріледі.
Қазақстан Республикасындағы дағдарыс жағдайларында және төтенше немесе соғыс жағдайларында бюджеттік қағидалардан және нысаналы бағдарлардан ауытқу болған жағдайда бюджеттік қағидалардың бастапқы шектеріне және нысаналы бағдарларға оралу Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында түзетілетін көрсеткіштер көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп бекітетін іс-қимылдар жоспарын әзірлеу арқылы кейінгі үш жыл ішінде жүзеге асырылады.
49-бап. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері
1. Мыналар мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері болып табылады:
мемлекеттік борыш;
шартты борыштық міндеттемелер – мемлекет кепілдік берген борыш, экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттеме, мемлекет кепілгерлігі;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің борышы;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелер.
Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері мемлекеттік қаржыны басқару үшін талдамалық мақсаттарда шоғырландырылады және пайдаланылады.
2. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін болжау және бағалау осы Кодекстің 137-бабына сәйкес жүзеге асырылады және осы Кодекстің 51-бабына сәйкес жасалатын Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына енгізіледі.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің борышына қолданылмайды.
Ескерту. 49-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 50. Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан
1. Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан является документом, определяющим прогнозное состояние экономических, макроэкономических показателей и государственных финансов для формирования налогово-бюджетной политики, и применяется при определении финансовой обеспеченности документов Системы государственного планирования Республики Казахстан при их разработке.
2. Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан разрабатывается один раз в три года на десятилетний период.
3. Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан содержит:
варианты внешних и внутренних условий социально-экономического развития;
оценку социально-экономического эффекта, включающую оценку фактического и (или) ожидаемого социально-экономического эффекта от использования бюджетных средств и иных источников финансирования задач и функций государства, информацию об отклонениях от показателей результатов и их причинах, анализ реалистичности выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов;
риски социально-экономического развития на долгосрочный период;
оценку устойчивости государственных финансов, содержащую оценку устойчивости текущей налогово-бюджетной политики, оценку влияния на бюджет последствий всех будущих изменений, оценку долга государственного сектора;
варианты прогноза развития Республики Казахстан на долгосрочный период и другие варианты, учитывающие изменение внешних и внутренних условий развития, с учетом рисков социально-экономического развития на долгосрочный период и в увязке с проводимой инвестиционной политикой, политикой по отраслям экономики, региональной политикой, политикой управления государственными активами, мерами государственной поддержки;
прогноз состояния государственных финансов;
иные положения.
4. Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, одобряется Правительством Республики Казахстан и подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
5. Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан не может быть уточнен или скорректирован при уточнении и корректировке бюджета.
6. Порядок, сроки разработки, структура и содержание долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядок взаимодействия государственных органов определяются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.

50-бап. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы
1. Салық-бюджет саясатын қалыптастыру үшін экономикалық, макроэкономикалық көрсеткіштердің және мемлекеттік қаржының болжамды жай-күйін айқындайтын құжат Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы болып табылады және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу кезінде олардың қаржылық қамтамасыз етілуін айқындау кезінде қолданылады.
2. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы үш жылда бір рет он жылдық кезеңге әзірленеді.
3. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамында:
әлеуметтік-экономикалық дамудың сыртқы және ішкі жағдайларының нұсқалары;
бюджет қаражатын және мемлекеттің міндеттері мен функцияларын қаржыландырудың өзге де көздерін пайдаланудан нақты және (немесе) күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалауды, нәтижелер көрсеткіштерінен ауытқулар және олардың себептері туралы ақпаратты, таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің шынайылығын талдауды қамтитын әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалау;
ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері;
ағымдағы салық-бюджет саясатының орнықтылығын бағалауды, барлық болашақ өзгерістер салдарының бюджетке әсерін бағалауды, мемлекеттік сектордың борышын бағалауды қамтитын мемлекеттік қаржының орнықтылығын бағалау;
ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері ескерілген және жүргізіліп жатқан инвестициялық саясатпен, экономика салалары бойынша саясатпен, өңірлік саясатпен, мемлекеттік активтерді басқару саясатымен, мемлекеттік қолдау шараларымен байланыстырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді кезеңге арналған даму болжамының нұсқалары және дамудың сыртқы және ішкі жағдайларының өзгеруі есепке алынатын басқа да нұсқалар;
мемлекеттік қаржының жай-күйінің болжамы;
өзге де ережелер қамтылады.
4. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп әзірлейді, оны Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдайды және ол осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
5. Бюджетті нақтылау және түзету кезінде Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын нақтылауға немесе түзетуге болмайды.
6. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу тәртібін, мерзімдерін, құрылымы мен мазмұнын, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.

7. Координация деятельности государственных органов при разработке долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Статья 51. Прогноз социально-экономического развития
1. Прогноз социально-экономического развития является документом, определяющим параметры социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы на основании долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан.
Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан разрабатывается один раз в год на скользящей основе на плановый период.
2. Прогноз социально-экономического развития в обязательном порядке содержит информацию о суммах и причинах расхождения за аналогичный период прогнозных данных с прогнозными данными прогноза социально-экономического развития, одобренного в отчетном финансовом году, и с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан.
3. Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается один раз в год на скользящей основе на плановый период с учетом параметров прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
4. Прогноз показателей социально-экономического развития может быть уточнен с учетом изменений внутренних и внешних условий развития экономики.
5. Прогноз показателей социально-экономического развития и бюджетных параметров на второй и третий годы планового периода носит индикативный характер и одобряется в прогнозе социально-экономического развития на очередной плановый период с учетом изменений прогноза основных макроэкономических показателей, мониторинга и оценки результатов, других внутренних и внешних факторов.
6. Порядок, сроки разработки и структура разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, определяются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Требования к прогнозным показателям социальной сферы на плановый период включают обязательное их отражение с учетом гендерного аспекта.
Методологическое обеспечение расчетов показателей прогноза социально-экономического развития осуществляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами в соответствии с порядком разработки прогноза социально-экономического развития, установленным частью первой настоящего пункта.
7. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается соответственно центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы, одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.

7. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу кезінде мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
51-бап. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
1. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы негізінде Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін айқындайтын құжат әлеуметтік-экономикалық даму болжамы болып табылады.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жылжымалы негізде жылына бір рет жоспарлы кезеңге әзірленеді.
2. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамында міндетті түрде есепті қаржы жылында мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды деректерімен және Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамымен салыстырғанда болжамды деректердің ұқсас кезеңдегі алшақтық сомалары мен себептері туралы ақпарат қамтылады.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының параметрлері ескеріле отырып, жылжымалы негізде жылына бір рет жоспарлы кезеңге әзірленеді.
4. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы экономиканы дамытудың ішкі және сыртқы жағдайларының өзгерістері ескеріле отырып нақтылануы мүмкін.
5. Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің және бюджеттік параметрлердің болжамы индикативтік сипатта болады және негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер болжамының өзгерістері, мониторинг және нәтижелерді бағалау, басқа да ішкі және сыртқы факторлар ескеріле отырып, кезекті жоспарлы кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында мақұлданады.
6. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамның бөлімдерін әзірлеу тәртібін, мерзімдерін және құрылымын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Әлеуметтік саланың жоспарлы кезеңге арналған болжамды көрсеткіштеріне қойылатын талаптарда гендерлік аспект ескеріле отырып, олардың міндетті түрде көрініс табуы қамтылады.
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің есеп-қисаптарын әдіснамалық қамтамасыз етуді осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібіне сәйкес тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
7. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын тиісінше бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы әзірлейді, оны Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мақұлдайды және ол осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.

8. Прогноз социально-экономического развития представляется в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию для применения в процессе планирования бюджета.
Статья 52. Прогнозирование поступлений бюджета
1. Прогнозирование поступлений в государственный и республиканский бюджеты, Национальный фонд Республики Казахстан, местный бюджет осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе параметров социально-экономического развития, анализа исполнения бюджета в предыдущие и текущий годы, сведений, представляемых уполномоченными государственными органами, определенными пунктами 3, 4, 5 и 6 настоящей статьи, и других данных.
Анализ поступлений бюджета осуществляется на основе данных, представленных органами государственных доходов и уполномоченными органами по неналоговым поступлениям.
2. Прогнозирование доходов в государственный и республиканский бюджеты, Национальный фонд Республики Казахстан по категориям, классам и подклассам единой бюджетной классификации осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Прогнозирование доходов бюджета осуществляется на основе методики прогнозирования доходов бюджета, разрабатываемой и утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Прогнозирование поступлений в местный бюджет по категориям, классам и подклассам единой бюджетной классификации осуществляется в порядке, определяемом местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, на основании методики, разрабатываемой в соответствии с частью второй настоящего пункта.
3. Налоговые и неналоговые поступления обеспечиваются и администрируются органами государственных доходов и уполномоченными органами по неналоговым поступлениям.
4. Поступления от погашения бюджетных кредитов определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Поступления от продажи финансовых активов государства определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по управлению государственным имуществом или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
6. Поступления займов определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

8. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бюджетті жоспарлау процесінде қолдану үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
52-бап. Бюджет түсімдерін болжау
1. Мемлекеттік және республикалық бюджеттерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжауды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері, алдыңғы және ағымдағы жылдардағы бюджеттің атқарылуын талдау, осы баптың 3, 4, 5 және 6-тармақтарында айқындалған уәкілетті мемлекеттік органдар ұсынатын мәліметтер және басқа да деректер негізінде жүзеге асырады.
Бюджет түсімдерін талдау мемлекеттік кірістер органдары мен салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар ұсынған деректер негізінде жүзеге асырылады.
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша мемлекеттік және республикалық бюджеттерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжауды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджет кірістерін болжау бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін бюджет кірістерін болжау әдістемесі негізінде жүзеге асырылады.
Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес әзірленетін әдістеменің негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Салықтық және салықтық емес түсімдерді мемлекеттік кірістер органдары және салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар қамтамасыз етеді және әкімшілендіреді.
4. Бюджеттік кредиттерді өтеуден түсетін түсімдерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган айқындайды.
5. Мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен бірлесіп айқындайды.
6. Қарыздардың түсімдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен бірлесіп айқындайды.

7. Органы государственных доходов, уполномоченные органы по неналоговым поступлениям и уполномоченные государственные органы, ответственные за взимание и осуществляющие контроль за поступлениями от продажи основного капитала, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов:
обеспечивают своевременное и полное поступление в республиканский или местный бюджет плат, сборов, пошлин, штрафов и других платежей;
осуществляют бюджетный мониторинг за их поступлением, возвратом излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений или их зачетом в счет погашения задолженностей в бюджет;
представляют отчетность, в том числе аналитическую, об их поступлении в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета для свода и включения в годовой отчет об исполнении соответствующего бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет перечень уполномоченных органов по неналоговым поступлениям в республиканский бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд и уполномоченных государственных органов, ответственных за взимание и осуществляющих контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов в разрезе неналоговых поступлений.
Соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) определяет перечень уполномоченных органов по неналоговым поступлениям местного бюджета и уполномоченных государственных органов, ответственных за взимание и осуществляющих контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, в разрезе неналоговых поступлений.
Статья 53. Аналитический отчет о бюджетных рисках
1. Бюджетный риск – это неопределенность, затрудняющая управление государственными финансами и снижающая реалистичность бюджета вследствие воздействия внутренних и (или) внешних экономических и (или) макроэкономических и других факторов в среднесрочной перспективе.
2. Аналитический отчет о бюджетных рисках формируется ежегодно при разработке проекта закона о республиканском бюджете на очередной плановый период центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, уполномоченным органом по государственному регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан в порядке, определенном ими, и направляется в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.

7. Мемлекеттік кірістер органдары, салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды алуға жауапты және олардың түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар:
төлемдердің, алымдардың, баждардың, айыппұлдардың және басқа да төлемдердің республикалық немесе жергілікті бюджетке уақтылы әрі толық түсуін қамтамасыз етеді;
олардың түсуіне, түсімдердің артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуына немесе олардың берешектерді өтеу есебіне бюджетке есепке жатқызылуына бюджеттік мониторингті жүзеге асырады;
олардың түсімдері туралы есептілікті, оның ішінде талдамалық есептілікті жинақтау және тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке енгізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салықтық емес түсімдер бөлінісінде республикалық бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдардың және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды алуға жауапты және олардың түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар тізбесін айқындайды.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органы салықтық емес түсімдер бөлінісінде жергілікті бюджеттің салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдарының және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды алуға жауапты және олардың түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар тізбесін айқындайды.
53-бап. Бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есеп
1. Бюджеттік тәуекел – бұл орта мерзімді перспективада ішкі және (немесе) сыртқы экономикалық және (немесе) макроэкономикалық және басқа да факторлардың әсері салдарынан мемлекеттік қаржыны басқаруды қиындататын және бюджеттің шынайылығын төмендететін белгісіздік.
2. Бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есепті жыл сайын кезекті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заң жобасын әзірлеу кезінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, олар айқындаған тәртіппен қалыптастырады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.

3. Аналитический отчет о бюджетных рисках:
включает макроэкономические, квазифискальные риски, риски финансового сектора, риски, связанные с долговыми обязательствами государственного сектора, государственными обязательствами по проектам государственно-частного партнерства, проектам строительства "под ключ" и другие специфичные риски;
учитывается при формировании основных направлений налоговой и (или) бюджетной политики, долгосрочном и среднесрочном прогнозировании, планировании бюджета на очередной плановый период;
применяется для оценки воздействия бюджетных рисков на бюджетные параметры;
включается в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете;
подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 53 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Статья 54 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
Статья 54. Аналитический отчет о налоговых расходах
1. Налоговые расходы – это налоговые льготы, предоставляемые налогоплательщикам в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Аналитический отчет о налоговых расходах содержит оценку эффективности налоговых льгот и целесообразности их дальнейшего применения.
3. В состав аналитического отчета о налоговых расходах включается показатель налогового разрыва.
Налоговый разрыв – это разница между налоговым потенциалом и фактически поступившими налогами.
Налоговый потенциал – возможная сумма поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, включая налоговые расходы и ненаблюдаемую экономику.
Налоговый разрыв рассчитывается по отчетному финансовому году и используется для анализа налоговой политики, налогового администрирования и эффективности собираемости налогов.
4. В целях формирования аналитического отчета ежегодно не позднее 1 июня текущего года в центральный уполномоченный орган в области налоговой политики представляют:
уполномоченные государственные органы – сведения по мониторингу и контролю налоговых расходов по курируемым отраслям;
центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – сведения об объеме примененных налогоплательщиками налоговых льгот и их влиянии на поступления в бюджет.
Налоговый разрыв применяется при анализе полноты собираемости налоговых поступлений и является одним из критериев анализа влияния отрасли на развитие экономики, осуществляемого центральным уполномоченным органом в области налоговой политики.
Уменьшение (сокращение) налогового разрыва является одним из показателей результатов деятельности органов государственных доходов и уполномоченного органа в области налоговой политики.

3. Бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есеп:
макроэкономикалық, квазифискалдық тәуекелдерді, қаржы секторының тәуекелдерін, мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерімен, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелермен байланысты тәуекелдерді және басқа да ерекше тәуекелдерді қамтиды;
cалық және (немесе) бюджет саясатының негізгі бағыттарын қалыптастыру, ұзақ мерзімді және орта мерзімді болжау, кезекті жоспарлы кезеңге бюджетті жоспарлау кезінде ескеріледі;
бюджеттік тәуекелдердің бюджеттік параметрлерге әсерін бағалау үшін қолданылады;
республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін материалдардың құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
Ескерту. 53-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
54-бап осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.
54-бап. Салықтық шығыстар туралы талдамалық есеп
1. Салықтық шығыстар – бұл Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық төлеушілерге берілетін салықтық жеңілдіктер.
2. Салықтық шығыстар туралы талдамалық есепте салықтық жеңілдіктердің тиімділігін және оларды одан әрі қолданудың орындылығын бағалау қамтылады.
3. Салықтық шығыстар туралы талдамалық есептің құрамына салықтық алшақтық көрсеткіші енгізіледі.
Салықтық алшақтық – бұл салықтық әлеует пен нақты түскен салықтар арасындағы айырма.
Салықтық әлеует – салықтық шығыстар мен қадағаланбайтын экономиканы қоса алғанда, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерінің ықтимал сомасы.
Салықтық алшақтық есепті қаржы жылы бойынша есептеледі және салық саясатын, салықтық әкімшілендіруді және салықты жинаудың тиімділігін талдау үшін пайдаланылады.
4. Талдамалық есепті қалыптастыру мақсатында жыл сайын ағымдағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей салық саясаты саласындағы орталық уәкілетті органға:
уәкілетті мемлекеттік органдар – жетекшілік ететін салалар бойынша салықтық шығыстарды мониторингтеу және бақылау жөніндегі мәліметтерді;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – салық төлеушілер қолданған салықтық жеңілдіктердің көлемі және олардың бюджетке түсетін түсімдерге әсері туралы мәліметтерді ұсынады.
Салықтық алшақтық салықтық түсімдердің толық жиналуын талдау кезінде қолданылады және салық саясаты саласындағы орталық уәкілетті орган жүзеге асыратын экономиканың дамуына саланың әсерін талдау өлшемшарттарының бірі болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органдары мен салық саясаты саласындағы уәкілетті орган қызметінің нәтижелері көрсеткіштерінің бірі салықтық алшақтықты азайту (қысқарту) болып табылады.

5. Аналитический отчет о налоговых расходах:
формируется ежегодно при разработке проекта закона о республиканском бюджете на очередной плановый период центральным уполномоченным органом в области налоговой политики в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан, и направляется в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;
учитывается при формировании основных направлений налоговой и (или) бюджетной политики, долгосрочном и среднесрочном прогнозировании, планировании бюджета на очередной плановый период;
применяется в качестве аналитической информации при рассмотрении проектов нормативных правовых актов, вносимых в соответствии с пунктом 2 статьи 73 настоящего Кодекса;
включается в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете;
подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 55. Внебюджетная деятельность государственных органов и государственных учреждений
1. В случаях, если законами Республики Казахстан предусмотрены обязательства физических или юридических лиц, направленные на предоставление имущественных и неимущественных благ государству или региону, в том числе в денежной форме, уполномоченные отраслевые государственные органы и (или) местные исполнительные органы осуществляют:
мониторинг посредством формирования соответствующей отчетности реализации запланированных мероприятий с указанием сумм в порядке, определяемом центральным отраслевым государственным органом;
включение результатов мониторинга и отчетности в годовой отчет об исполнении соответствующего бюджета;
публикацию результатов мониторинга и отчетности на официальном интернет-ресурсе.
2. В случае передачи в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду соответствующие центральные и (или) местные исполнительные органы включают в годовой отчет об исполнении соответствующего бюджета результаты мониторинга осуществления функций, переданных в соответствии с реестром функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду путем аутсорсинга, государственного задания, предоставления трансфертов юридическим лицам, государственного социального заказа, передачи за счет пользователей, введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии).
Парафискальными платежами являются обязательные целевые платежи, устанавливаемые законами Республики Казахстан, которые уплачиваются физическими и юридическими лицами в пользу отдельных юридических лиц, оказывающих услуги в результате передачи функции центрального и (или) местного исполнительного органа в конкурентную среду и преследующих общественно значимые цели (далее в настоящем пункте – юридическое лицо).
Полномочия и содержание деятельности юридического лица, функции, назначение парафискальных платежей и их расходование определяются законодательством Республики Казахстан.
Юридическое лицо и порядок взимания парафискальных платежей определяются законодательством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган в области налоговой политики и соответствующий местный исполнительный орган ведут реестр парафискальных платежей с указанием сумм поступлений и осуществляют их анализ на предмет их сохранения, упразднения или передачи в бюджет.
Реестр парафискальных платежей ведется на основании реестра функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, влекущих парафискальные платежи, формируемого центральным уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах.
Порядок взаимодействия государственных органов и сроки представления реестра, указанного в части шестой настоящего пункта, в центральный уполномоченный орган в области налоговой политики устанавливаются уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления.

5. Салықтық шығыстар туралы талдамалық есеп:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен салық саясаты саласындағы орталық уәкілетті орган кезекті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заң жобасын әзірлеу кезінде жыл сайын қалыптастырылады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі;
салық және (немесе) бюджет саясатының негізгі бағыттарын қалыптастыру, ұзақ мерзімді және орта мерзімді болжау, бюджетті кезекті жоспарлы кезеңге жоспарлау кезінде ескеріледі;
осы Кодекстің 73-бабының 2-тармағына сәйкес енгізілетін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарау кезінде талдамалық ақпарат ретінде қолданылады;
республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін материалдардың құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
55-бап. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік мекемелердің бюджеттен тыс қызметі
1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында жеке немесе заңды тұлғалардың мемлекетке немесе өңірге мүліктік және мүліктік емес игіліктер, оның ішінде ақшалай нысанда беруге бағытталған міндеттемелері көзделсе, уәкілетті салалық мемлекеттік органдар және (немесе) жергілікті атқарушы органдар:
орталық салалық мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен сомаларын көрсете отырып, жоспарланған іс-шараларды іске асырудың тиісті есептілігін қалыптастыру арқылы мониторингтеуді;
мониторинг пен есептілік нәтижелерін тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке қосуды;
мониторинг пен есептілік нәтижелерін ресми интернет-ресурста жариялауды жүзеге асырады.
2. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функциялары Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес бәсекелес ортаға берілген жағдайда, тиісті орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар аутсорсинг, мемлекеттік тапсырма, заңды тұлғаларға арналған трансферттерді беру, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, пайдаланушылар есебінен беру, міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу арқылы орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының тізіліміне сәйкес бәсекелес ортаға берілген функциялардың жүзеге асырылуын мониторингтеу нәтижелерін тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке қосады.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын бәсекелес ортаға беру нәтижесінде қызметтер көрсететін және қоғамдық маңызы бар мақсаттарды көздейтін жекелеген заңды тұлғалардың (бұдан әрі осы тармақта – заңды тұлға) пайдасына жеке және заңды тұлғалар төлейтін, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін міндетті нысаналы төлемдер парафискалдық төлемдер болып табылады.
Заңды тұлғаның өкілеттіктері және қызметінің мазмұны, функциялары, парафискалдық төлемдердің мақсаты және олардың жұмсалуы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Заңды тұлға және парафискалдық төлемдерді алып қою тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Салық саясаты саласындағы орталық уәкілетті орган және тиісті жергілікті атқарушы орган түсімдердің сомаларын көрсете отырып, парафискалдық төлемдердің тізілімін жүргізеді және олардың сақталуы, таратылуы немесе бюджетке берілуі тұрғысынан оларды талдауды жүзеге асырады.
Парафискалдық төлемдердің тізілімі Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы орталық уәкілетті орган қалыптастыратын, парафискалдық төлемдерге алып келетін, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының тізілімі негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл тәртібін және осы тармақтың алтыншы бөлігінде көрсетілген тізілімді салық саясаты саласындағы орталық уәкілетті органға ұсыну мерзімдерін мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган белгілейді.

Статья 56. Общие положения об участии субъектов квазигосударственного сектора в бюджетном процессе
1. Участие субъектов квазигосударственного сектора в бюджетном процессе осуществляется через планы развития субъектов квазигосударственного сектора или планы мероприятий в их реализацию, разрабатываемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан и главой 8 настоящего Кодекса.
Документация по планам развития субъектов квазигосударственного сектора или планам мероприятий в их реализацию подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
2. Уполномоченные органы соответствующей отрасли и местные исполнительные органы, осуществляющие права владения и пользования государственным пакетом акций (долей участия в уставном капитале) субъекта квазигосударственного сектора, единственным акционером (участником) которых является государство, при проведении годовых общих собраний акционеров (участников) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, принимают меры для направления не менее семидесяти процентов от суммы чистого дохода субъекта квазигосударственного сектора на выплату дивидендов (дохода), отраженного в годовой финансовой отчетности, а в случае наличия дочерней организации (дочерних организаций) – в консолидированной годовой финансовой отчетности, и их своевременного перечисления.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет контроль за полнотой и своевременностью перечисления государственными предприятиями в бюджет части чистого дохода в размере не менее пятидесяти процентов от суммы чистого дохода государственного предприятия, за исключением государственных предприятий, осуществляющих деятельность в области, способствующей осуществлению Национальным Банком Республики Казахстан, Управлением Делами Президента Республики Казахстан и его ведомствами возложенных на них функций, а также осуществляющих деятельность в социальной сфере.
Норматив отчисления части чистого дохода государственных предприятий, созданных Управлением Делами Президента Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, определяется ими самими.
Норматив отчисления части чистого дохода государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социальной сфере, устанавливается уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Действие части первой настоящего пункта распространяется на случаи выступления государства в качестве учредителя (участника, вкладчика, акционера, члена) юридических лиц, зарегистрированных в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", в части, не противоречащей актам Международного финансового центра "Астана".
В отношении Фонда национального благосостояния Правительство Республики Казахстан принимает меры для направления в качестве дивидендов суммы в размере не менее пятидесяти процентов от дивидендов, полученных за отчетный период от юридических лиц, акции (доли участия) которых принадлежат Фонду национального благосостояния, и их своевременного перечисления.
При расчете суммы выплаты дивидендов Фондом национального благосостояния в республиканский бюджет учитывается объем средств финансирования проектов в соответствии с решениями единственного акционера Фонда национального благосостояния.

56-бап. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджет процесіне қатысуы туралы жалпы ережелер
1. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджет процесіне қатысуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Кодекстің 8-тарауында көзделген тәртіппен әзірленетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары немесе оларды іске асыруға арналған іс-шаралар жоспарлары арқылы жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары немесе оларды іске асыруға арналған іс-шаралар жоспарлары бойынша құжаттама осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
2. Жалғыз акционері (қатысушысы) мемлекет болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектісі акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органдары мен жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен акционерлердің (қатысушылардың) жылдық жалпы жиналыстарын өткізу кезінде – квазимемлекеттік сектор субъектісінің жылдық қаржылық есептілікте, ал еншілес ұйым (еншілес ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікте көрсетілген, таза кіріс сомасының кемінде жетпіс пайызын дивидендтерді (кірісті) төлеуге бағыттау және оларды уақтылы аудару үшін шаралар қабылдайды.
Тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы мен оның ведомстволарының өздеріне жүктелген функцияларды жүзеге асыруына ықпал ететін салада қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, мемлекеттік кәсіпорынның таза кірісі сомасының кемінде елу пайызы мөлшерінде таза кірістің бөлігін мемлекеттік кәсіпорындардың бюджетке толық және уақтылы аударуын бақылауды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін өздері айқындайды.
Әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты белгілейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің күші мемлекеттің "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген заңды тұлғалардың құрылтайшысы (қатысушысы, салымшысы, акционері, мүшесі) ретінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне қайшы келмейтін бөлікте әрекет етуі жағдайларына қолданылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Ұлттық әл-ауқат қорына қатысты акциялары (қатысу үлестері) Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі заңды тұлғалардан есепті кезеңдегі алынған дивидендтердің кемінде елу пайызы мөлшеріндегі сомаларды дивидендтер ретінде бағыттау және оларды уақтылы аудару үшін шаралар қабылдайды.
Ұлттық әл-ауқат қорының республикалық бюджетке дивидендтер төлеу сомасын есептеу кезінде Ұлттық әл-ауқат қоры жалғыз акционерінің шешімдеріне сәйкес жобаларды қаржыландыру қаражатының көлемі ескеріледі.

3. Уменьшение размера выплат или освобождение от уплаты поступлений, указанных в пункте 2 настоящей статьи, подлежит обязательному рассмотрению соответствующей бюджетной комиссией в порядке и по перечню, которые определяются:
1) в отношении государственных предприятий, акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, государственные пакеты акций (доли участия в уставном капитале) которых находятся в республиканской собственности, – уполномоченным органом по государственному имуществу совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике;
2) в отношении Фонда национального благосостояния – Правительством Республики Казахстан;
3) в отношении государственных предприятий, акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, государственные пакеты акций (доли участия в уставном капитале) которых находятся в коммунальной собственности, – соответствующим местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества.
4. Субъекты квазигосударственного сектора представляют в соответствующий государственный орган, местный исполнительный орган или аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долей участия в уставном капитале), информацию об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов или отчислений в соответствующий бюджет, для включения в состав годового отчета об исполнении соответствующего бюджета.
Порядок и форма предоставления информации субъектами квазигосударственного сектора об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов или отчислений в соответствующий бюджет, определяются и утверждаются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в области управления государственными активами.
5. Поступления от приватизации республиканской собственности, передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, зачисляются в Национальный фонд Республики Казахстан в полном объеме в номинальном выражении.
6. Поступления от приватизации коммунальной собственности зачисляются в местный бюджет в полном объеме в номинальном выражении.
7.  Субъекты квазигосударственного сектора осуществляют заимствование в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Кодексом.
Заимствование субъектов квазигосударственного сектора ограничивается лимитом внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, устанавливаемого в соответствии со статьей 137 настоящего Кодекса.
Информация о состоянии долга субъектов квазигосударственного сектора, в том числе об объемах расходов на обслуживание и погашение долга, подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
При использовании средств займа первый руководитель субъекта квазигосударственного сектора несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.

3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген төлемдердің мөлшерін азайту немесе түсімдерді төлеуден босату:
1) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакеттері республикалық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарға, акционерлік қоғамдарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысты – бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган;
2) Ұлттық әл-ауқат қорына қатысты – Қазақстан Республикасының Үкіметі;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакеттері коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарға, акционерлік қоғамдарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысты – жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша тиісті жергілікті атқарушы орган немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты айқындайтын тәртіппен және тізбе бойынша тиісті бюджет комиссиясының міндетті қарауына жатады.
4. Квазимемлекеттік сектор субъектілері тиісті бюджетке дивидендтер немесе аударымдар төленгеннен кейін қалған таза кіріс қаражатының пайдаланылуы туралы ақпаратты тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына қосу үшін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті мемлекеттік органға, жергілікті атқарушы органға немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті бюджетке дивидендтер немесе аударымдар төленгеннен кейін қалған таза кіріс қаражатының пайдаланылуы туралы ақпаратты беру тәртібі мен нысанын мемлекеттік активтерді басқару саласындағы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды және бекітеді.
5. Республикалық меншікті жекешелендіруден, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер толық көлемде номиналды мәнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есепке жатқызылады.
6. Коммуналдық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер толық көлемде номиналды мәнде жергілікті бюджетке есепке жатқызылады.
7. Квазимемлекеттік сектор субъектілері қарыз алуды Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыз алуы осы Кодекстің 137-бабына сәйкес белгіленетін, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимитімен шектеледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының жай-күйі туралы, оның ішінде борышқа қызмет көрсетуге және оны өтеуге арналған шығыстардың көлемдері туралы ақпарат осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
Қарыз қаражатын пайдалану кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісінің бірінші басшысы осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

8. Центральный уполномоченный орган по государственному имуществу ежегодно формирует Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором, содержащий комплексный анализ эффективности управления государственными активами и квазигосударственным сектором.
Порядок формирования Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Центральный уполномоченный орган по государственному имуществу направляет Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для включения в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете и годовому отчету об исполнении республиканского бюджета.
Информация о Национальном докладе по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
9. Доиспользование и возврат в бюджет остатков на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора осуществляются в соответствии со статьей 115 настоящего Кодекса.
Размещение бюджетных средств и средств, полученных из Национального фонда Республики Казахстан, на депозитах и других финансовых инструментах, в том числе за рубежом, субъектами квазигосударственного сектора с целью получения вознаграждений, за исключением случаев, предусмотренных статьей 113 настоящего Кодекса, запрещается.
Глава 12. НАЦИОНАЛЬНЫЙ ФОНД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 57. Общие положения о Национальном фонде Республики Казахстан
1. Национальный фонд Республики Казахстан представляет собой активы государства в виде финансовых активов, сосредоточиваемых на счетах Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан, полезных ископаемых, передаваемых в счет исполнения налоговых обязательств по уплате специальных платежей и налогов недропользователей в натуральной форме или денег от их реализации, в размере, определяемом в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также в виде иного имущества, за исключением нематериальных активов.
В целях использования, анализа и прогнозирования активов Национального фонда Республики Казахстан используется размер чистых активов Национального фонда Республики Казахстан, то есть активов за вычетом обязательств, включающих сумму целевых требований.

8. Мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару тиімділігін кешенді талдауды қамтитын Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастырады.
Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастыру тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы республикалық бюджет туралы заң жобасына және республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке қоса берілетін материалдардың құрамына енгізу үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндама туралы ақпарат осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
9. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қалдықтарды толық пайдалану және бюджетке қайтару осы Кодекстің 115-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Кодекстің 113-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыйақы алу мақсатында бюджет қаражатын және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынған қаражатты депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына, оның ішінде шетелдегі қаржы құралдарына орналастыруына тыйым салынады.
12-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҰЛТТЫҚ ҚОРЫ
57-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, материалдық емес активтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарында шоғырландырылатын қаржылық активтері, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалатын мөлшерде жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдер мен салықтарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындау есебіне заттай нысанда берілетін пайдалы қазбалар немесе оларды өткізуден түскен ақша түріндегі, сондай-ақ өзге де мүлік түріндегі мемлекет активтерін білдіреді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін пайдалану, талдау және болжау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтерінің, яғни нысаналы талаптар сомасын қамтитын міндеттемелерді шегергендегі активтердің мөлшері пайдаланылады.

2. Национальный фонд Республики Казахстан предназначен для обеспечения социально-экономического развития государства путем накопления финансовых активов и иного имущества, за исключением нематериальных активов, снижения зависимости экономики от нефтяного сектора и воздействия неблагоприятных внешних факторов.
3. Национальный фонд Республики Казахстан осуществляет сберегательную и стабилизационную функции.
Сберегательная функция обеспечивает накопление финансовых активов и иного имущества, за исключением нематериальных активов, и доходность активов Национального фонда Республики Казахстан в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска.
Стабилизационная функция предназначена для поддержания достаточного уровня ликвидности активов Национального фонда Республики Казахстан.
Часть Национального фонда Республики Казахстан, используемая для осуществления стабилизационной функции, определяется в размере, необходимом для обеспечения гарантированного трансферта.
4. Национальный фонд Республики Казахстан размещается в разрешенные финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов, в целях обеспечения:
1) сохранности Национального фонда Республики Казахстан;
2) поддержания достаточного уровня ликвидности Национального фонда Республики Казахстан;
3) получения инвестиционных доходов в долгосрочной перспективе.
Перечень разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, определяется Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан по предложению Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
5. Решения по повышению эффективности формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также по объемам и направлениям его использования принимает Президент Республики Казахстан.
6. Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан и расходование Национального фонда Республики Казахстан проводятся в национальной и иностранной валютах.
7. Активы, поступающие в Национальный фонд Республики Казахстан или изымаемые из Национального фонда Республики Казахстан, подлежат конвертации или реконвертации в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
8. Учет и отчетность по операциям Национального фонда Республики Казахстан осуществляются в национальной валюте.
9. Доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
Порядок ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности Национального фонда Республики Казахстан определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
Годовая финансовая отчетность по результатам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, материалдық емес активтерді қоспағанда, қаржылық активтерді және өзге де мүлікті жинақтау, экономиканың мұнай секторына тәуелділігін және қолайсыз сыртқы факторлардың ықпалын төмендету арқылы мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз етуге арналған.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жинақтау және тұрақтандыру функцияларын жүзеге асырады.
Жинақтау функциясы, материалдық емес активтерді қоспағанда, қаржылық активтерді және өзге де мүліктің жинақталуын және тәуекелдің қалыпты деңгейінде ұзақ мерзімді перспективада Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерінің кірістілігін қамтамасыз етеді.
Тұрақтандыру функциясы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері өтімділігінің жеткілікті деңгейін ұстап тұруға арналған.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тұрақтандыру функциясын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын бөлігі кепілдік берілген трансфертті қамтамасыз ету үшін қажетті мөлшерде айқындалады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, материалдық емес активтерді қоспағанда:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сақталуын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры өтімділігінің жеткілікті деңгейін ұстап тұруды;
3) ұзақ мерзімді перспективада инвестициялық кірістер алуды қамтамасыз ету мақсатында рұқсат етілген қаржы құралдарына орналастырылады.
Материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдаланудың тиімділігін арттыру бойынша, сондай-ақ оның көлемдері мен пайдалану бағыттары бойынша шешімдерді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының жұмсалуы ұлттық және шетел валюталарымен жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алып қойылатын активтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен айырбасталуға немесе қайта айырбасталуға жатады.
8. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының операциялары бойынша есепке алу мен есептілік ұлттық валютамен жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалатын сенімгерлік басқару туралы шарт негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бухгалтерлік есебін жүргізу мен қаржылық есептілігін жасау тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері бойынша жылдық қаржылық есептілік осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.

10. Порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан, использования Национального фонда Республики Казахстан, а также формы и правила составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 58. Источники формирования Национального фонда Республики Казахстан
1. Источниками формирования Национального фонда Республики Казахстан являются:
1) поступления в Национальный фонд Республики Казахстан;
2) инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан;
3) иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
2. Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан состоят из:
1) прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), к которым относятся:
корпоративный подоходный налог;
акцизы на сырую нефть, газовый конденсат;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
налог на добычу полезных ископаемых;
рентный налог на экспорт;
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам;
альтернативный налог на недропользование;
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции.
Положение настоящего подпункта не распространяется на поступления прямых налогов по результатам налоговых проверок;
2) других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты);
3) поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
4) поступлений от приватизации республиканской собственности;
5) поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними;
6) поступлений от продажи организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов;
7) поступлений от погашения бюджетных кредитов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан до 1 января 2024 года.
3. К организациям нефтяного сектора относятся:
1) юридические лица, занимающиеся добычей сырой нефти, газового конденсата;

10. Активтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есепке жатқызу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есептің нысандары мен оны жасау қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
58-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздері
1. Мыналар Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздері болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
1) мұнай секторы ұйымдарының тікелей салықтарынан (жергілікті бюджеттерге есепке жатқызылатын салықтарды қоспағанда) тұрады, оларға мыналар жатады:
корпоративтік табыс салығы;
шикі мұнайға, газ конденсатына акциздер;
үстеме пайда салығы;
бонустар;
пайдалы қазбаларды өндіру салығы;
экспортқа рента салығы;
Қазақстан Республикасының жасалған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу бойынша үлесі;
жер қойнауын пайдалануға балама салық;
өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі.
Осы тармақшаның ережесі салықтық тексерулер нәтижелері бойынша тікелей салықтар түсімдеріне қолданылмайды;
2) мұнай секторының ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерден (жергілікті бюджеттерге есепке жатқызылатын түсімдерді қоспағанда), оның ішінде мұнай келісімшарттары талаптарының бұзылғаны үшін түсетін түсімдерден (жергілікті бюджеттерге есепке жатқызылатын түсімдерді қоспағанда);
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерден;
4) республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдерден;
5) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдерден;
6) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның активтерді сатуынан түсетін түсімдерден;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер есебінен республикалық бюджеттен 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін бөлінген бюджеттік кредиттерді өтеуден түсетін түсімдерден тұрады.
3. Мыналар мұнай секторының ұйымдарына жатады:
1) шикі мұнай, газ конденсатын өндірумен айналысатын заңды тұлғалар;

2) юридические лица, заключившие контракты на разведку сырой нефти, газового конденсата;
3) получатель от имени государства полезных ископаемых, переданных недропользователем в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме.
Перечень организаций нефтяного сектора на следующий финансовый год утверждается в декабре текущего финансового года совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и компетентным органом, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере недропользования, заключения и исполнения нефтяных контрактов.
4. Инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан образуются от размещения Национального фонда Республики Казахстан в финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов.
5. Принятие правовых актов в целях финансирования мероприятий и проектов с условием возмещения затрат организациям нефтяного сектора запрещается.
Статья 59. Использование Национального фонда Республики Казахстан
1. Национальный фонд Республики Казахстан расходуется:
1) в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет;
2) в виде целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет;
3) в виде выплат целевых требований и покрытия расходов по оплате банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и выплатами целевых накоплений;
4) на покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного аудита.
2. Расходование Национального фонда Республики Казахстан ограничивается:
целевыми ориентирами, установленными документами, разрабатываемыми центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 47 настоящего Кодекса;
объемом целевых требований.
3. Национальный фонд Республики Казахстан не может использоваться:
на кредитование физических и юридических лиц;
в качестве обеспечения исполнения долговых обязательств по государственным и негосударственным займам;
на размещение во внутренние финансовые инструменты казахстанских эмитентов;
на финансирование и (или) софинансирование текущих расходов республиканского бюджета в виде целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, за исключением целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, направляемых на субсидирование займов, привлекаемых в рамках реализации национальных проектов.
Положения настоящего пункта не распространяются на приобретение за счет средств Национального фонда Республики Казахстан долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, эмитируемых для реализации проектов общестранового значения.
Проекты общестранового значения, предлагаемые к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, подлежат рассмотрению на предмет наличия альтернативных источников финансирования таких проектов и экспертизе в порядке, определяемом и утверждаемом Правительством Республики Казахстан.
Проекты общестранового значения, предлагаемые к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, с итогами экспертизы подлежат рассмотрению Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Перечень проектов общестранового значения, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, утверждается указом Президента Республики Казахстан.

2) шикі мұнайды, газ конденсатын барлауға келісімшарттар жасасқан заңды тұлғалар;
3) жер қойнауын пайдаланушы салықтық міндеттемені орындау есебіне заттай нысанда берген пайдалы қазбаларды мемлекет атынан алушы.
Келесі қаржы жылына арналған мұнай секторы ұйымдарының тізбесі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен мен жер қойнауын пайдалану, мұнай келісімшарттарын жасасу және орындау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын жүзеге асыратын құзыретті органмен бірлесіп, ағымдағы қаржы жылының желтоқсанында бекітіледі.
4. Материалдық емес активтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қаржы құралдарына орналастырудан құралады.
5. Мұнай секторының ұйымдарына шығындарды өтеу шартымен іс-шаралар мен жобаларды қаржыландыру мақсатында құқықтық актілерді қабылдауға тыйым салынады.
59-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген трансферт түрінде;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттер түрінде;
3) нысаналы талаптарды төлеу және нысаналы жинақтарды аударуға, есепке жатқызу мен төлеуге байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды жабу түрінде;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайын аудит жүргізуге байланысты шығыстарды жабуға жұмсалады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын жұмсау:
осы Кодекстің 47-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін құжаттарда белгіленген нысаналы бағдарлармен;
нысаналы талаптар көлемімен шектеледі.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын:
жеке және заңды тұлғаларға кредит беруге;
мемлекеттік және мемлекеттік емес қарыздар бойынша борыштық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде;
қазақстандық эмитенттерді ішкі қаржы құралдарына орналастыруға;
ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тартылатын қарыздарды субсидиялауға бағытталатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттерді қоспағанда, республикалық бюджеттің ағымдағы шығыстарын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер түрінде қаржыландыруға және (немесе) қоса қаржыландыруға пайдалануға болмайды.
Осы тармақтың ережелері Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған Ұлттық басқарушы холдингтің жалпы ел үшін маңызы бар жобаларды іске асыру үшін эмиссияланатын борыштық бағалы қағаздарын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен сатып алуға қолданылмайды.
Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған Ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобалар осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғы тұрғысынан қаралуға және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және бекітетін тәртіппен сараптамаға жатады.
Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған Ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобалар сараптама қорытындыларымен бірге Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің қарауына жатады.
Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған Ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен іске асырылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.

4. Мониторинг за целевым, законным и эффективным использованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, осуществляет Комиссия по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, создаваемая по решению Президента Республики Казахстан.
Состав, положение и порядок работы Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, утверждаются Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 59 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 60. Гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет
1. Гарантированным трансфертом из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет являются безвозмездные и безвозвратные поступления в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан.
2. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в абсолютном фиксированном значении в соответствии с бюджетным правилом о гарантированном трансферте, определенном статьей 48 настоящего Кодекса, и с учетом предложения Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан и цена отсечения устанавливаются в прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан.
Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан утверждается законом о республиканском бюджете.
3. Размер привлекаемого ежемесячного объема гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет устанавливается государственным казначейством в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан и согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 61. Целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет
1. Целевыми трансфертами из Национального фонда Республики Казахстан являются поступления в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан, направляемые по решению Президента Республики Казахстан на финансирование критически важных объектов и проектов общестранового значения , определяемых в соответствии с частями седьмой, восьмой и девятой пункта 8 статьи 148 настоящего Кодекса, при отсутствии альтернативных источников финансирования.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың нысаналы, заңды және тиімді пайдаланылуын мониторингтеуді Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша құрылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссия жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияның құрамын, ережесін және жұмыс тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Ескерту. 59-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
60-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген трансферт
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін өтеусіз және қайтарымсыз түсімдер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген трансферт болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген трансферттің мөлшерін осы Кодекстің 48-бабында айқындалған кепілдендірілген трансферт туралы бюджет қағидасына сәйкес және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынысын ескере отырып, абсолюттік тіркелген мәнде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферттің мөлшері және кесімді баға Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында белгіленеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферттің мөлшері республикалық бюджет туралы заңда бекітіледі.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке тартылатын кепілдендірілген трансферттің ай сайынғы көлемінің мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген тәртіппен мемлекеттік қазынашылық белгілейді.
61-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттер
1. Қаржыландырудың балама көздері болмаған кезде Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша осы Кодекстің 148-бабы 8-тармағының жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктеріне сәйкес айқындалатын аса маңызды объектілер мен жалпы ел үшін маңызы бар жобаларды қаржыландыруға жіберілетін, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер болып табылады.

2. Проекты по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, и объемы их финансирования определяются с учетом предложения Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан и утверждаются указом Президента Республики Казахстан.
3. Целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан используются администраторами бюджетных программ только в соответствии с их целевым назначением.
4. Особенности использования и доиспользования бюджетных средств, выделенных в виде целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, регулируются статьей 115 настоящего Кодекса.
5. Ответственность за использование целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан устанавливается статьей 41 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 61 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 62. Целевые требования и целевые накопления
1. Целевыми требованиями являются обязательства государства перед гражданами Республики Казахстан, не достигшими восемнадцати лет, начисляемые ежегодно за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан.
2. К целевым требованиям прошлых лет ежегодно начисляется усредненный за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционный доход.
3. Ежегодно часть целевых требований переводится в целевые накопления для проведения выплат гражданам Республики Казахстан, достигшим (достигающим) восемнадцати лет в текущем календарном году, умершим либо объявленным умершими вступившим в законную силу судебным актом в отчетном году.
Выплатами целевых накоплений является сумма целевых накоплений, выплачиваемая с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 63. Особенности рассмотрения Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан вопросов использования Национального фонда Республики Казахстан
Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан рассматривает вопросы использования Национального фонда Республики Казахстан на очных и (или) заочных заседаниях с учетом:
состояния активов Национального фонда Республики Казахстан;
инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан от инвестирования накопленных финансовых активов;
бюджетного правила о гарантированном трансферте;

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша жобалар және оларды қаржыландыру көлемдері Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынысы ескеріле отырып айқындалады және Қазақстан Республикасы Президентінің жарлығымен бекітіледі.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттерді бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тек олардың нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттер түрінде бөлінген бюджет қаражатын пайдалану мен толық пайдаланудың ерекшеліктері осы Кодекстің 115-бабында реттеледі.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттерді пайдаланғаны үшін жауаптылық осы Кодекстің 41-бабында белгіленеді.
Ескерту. 61-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
62-бап. Нысаналы талаптар және нысаналы жинақтар
1. Есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық кірісінің елу пайызы есебінен жыл сайын есепке жазылатын, мемлекеттің он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының азаматтары алдындағы міндеттемелері нысаналы талаптар болып табылады.
2. Өткен жылдардың нысаналы талаптарына жыл сайын есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кіріс есепке жазылады.
3. Жыл сайын нысаналы талаптардың бір бөлігі ағымдағы күнтізбелік жылы он сегіз жасқа толған (толатын), есепті жылы қайтыс болған не заңды күшіне енген сот актісімен қайтыс болды деп жарияланған Қазақстан Республикасының азаматтарына төлемдер жүргізу үшін нысаналы жинақтарға аударылады.
Нысаналы жинақ шотынан нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұрагерлерге төленетін нысаналы жинақтардың сомасы нысаналы жинақтар төлемі болып табылады.
4. Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақтар төлемін қалыптастыру және есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
63-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану мәселелерін қарау ерекшеліктері
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану мәселелерін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің жай-күйін;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақталған қаржылық активтерін инвестициялаудан түсетін инвестициялық кірісін;
кепілдендірілген трансферт туралы бюджет қағидасын;

целевых ориентиров, установленных документами, разрабатываемыми центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 47 настоящего Кодекса;
результатов экономической экспертизы бюджетных инвестиций от заявляемых бюджетных инвестиций;
объемов целевых требований;
результатов экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния;
результатов мониторинга за целевым, законным и эффективным использованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан.
Статья 64. Составление, представление и утверждение годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан
1. В целях обеспечения прозрачности деятельности, связанной с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, ежегодно проводится аудит.
Выбор аудиторской организации осуществляется на конкурсной основе в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан обеспечивает организацию проведения ежегодного аудита Национального фонда Республики Казахстан.
Результаты проведения аудита подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
2. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан ежегодно до 1 мая года, следующего за отчетным финансовым годом, с включением результатов аудита Национального фонда Республики Казахстан.
3. Правительство Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан ежегодно не позднее 1 июня текущего года представляет годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан на утверждение Президенту Республики Казахстан.
4. Правительство Республики Казахстан после утверждения Президентом Республики Казахстан годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан представляет его в порядке информации в Парламент Республики Казахстан.
5. Формы и порядок составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан утверждаются Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
6. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.

осы Кодекстің 47-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін құжаттарда белгіленген нысаналы бағдарларды;
мәлімделетін бюджеттік инвестициялардан түсетін бюджеттік инвестициялардың экономикалық сараптамасының нәтижелерін;
нысаналы талаптар көлемдерін;
Ұлттық әл-ауқат қорының борыштық бағалы қағаздарын сатып алу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама нәтижелерін;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың нысаналы, заңды және тиімді пайдаланылуын мониторингтеу нәтижелерін ескере отырып, бетпе-бет және (немесе) сырттай өткізілетін отырыстарда қарайды.
64-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есепті жасау, ұсыну және бекіту
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға байланысты қызметтің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында жыл сайын аудит жүргізіледі.
Аудиторлық ұйымды таңдау Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жыл сайынғы аудитінің жүргізілуін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
Аудит жүргізу нәтижелері осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелерін қоса алғанда, жыл сайын есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 мамырына дейін жасайды.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесе отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есепті жыл сайын ағымдағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есепті бекіткеннен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі оны ақпарат ретінде Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есепті жасаудың нысандары мен тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша бекітеді.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есеп осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.

7. Национальным Банком Республики Казахстан в рамках составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан формируется информация о состоянии активов Национального фонда Республики Казахстан, об инвестиционном доходе от инвестирования накопленных финансовых активов, о начислении целевых требований и их выплатах, которая в срок до 1 апреля года, следующего за отчетным, направляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Глава 13. ВНЕБЮДЖЕТНЫЕ ФОНДЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 65. Общие положения о внебюджетных фондах Республики Казахстан
1. В Республике Казахстан создаются внебюджетные фонды, которые должны соответствовать следующим критериям:
имеют строгую целевую направленность;
используются для финансирования расходов, не включенных в бюджет;
деньги фондов являются государственной собственностью, не входят в состав бюджетов и других фондов.
2. Деятельность внебюджетных фондов регулируется законодательством Республики Казахстан.
3. Аудит внебюджетных фондов осуществляется Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".
Статья 66. Государственный фонд социального страхования
1. Государственный фонд социального страхования – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца.
2. Отчетность о деятельности Государственного фонда социального страхования осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Информация о прогнозных и фактических поступлениях и расходах Государственного фонда социального страхования:
включается в состав консолидированного бюджета;
включается в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете;
включается в состав отчета об исполнении консолидированного бюджета;
включается в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета;
подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 67. Фонд социального медицинского страхования
1. Фонд социального медицинского страхования – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану туралы жылдық есепті жасау шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің жай-күйі туралы, жинақталған қаржылық активтерді инвестициялаудан түсетін инвестициялық кіріс туралы, нысаналы талаптарды есепке жазу және оларды төлеу туралы ақпаратты қалыптастырады, ол есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.
13-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БЮДЖЕТТЕН ТЫС ҚОРЛАРЫ
65-бап. Қазақстан Республикасының бюджеттен тыс қорлары туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында бюджеттен тыс қорлар құрылады, олар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
қатаң нысаналы бағыттылығы болады;
бюджетке енгізілмеген шығыстарды қаржыландыру үшін пайдаланылады;
қорлардың ақшасы мемлекеттік меншік болып табылады, бюджеттер мен басқа қорлардың құрамына кірмейді.
2. Бюджеттен тыс қорлардың қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында реттеледі.
3. Бюджеттен тыс қорлардың аудитін "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы жүзеге асырады.
66-бап. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры
1. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындау мен жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға.
2. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметі туралы есептілік Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының болжамды және нақты түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат:
шоғырландырылған бюджеттің құрамына енгізіледі;
республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін материалдардың құрамына енгізіледі;
шоғырландырылған бюджеттің атқарылуы туралы есептің құрамына енгізіледі;
республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
67-бап. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
1. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым.

2. Отчетность о деятельности фонда социального медицинского страхования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Примечание ИЗПИ!
В часть первую пункта 3 предусматривается изменение Законом РК от 14.07.2025 № 206-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Взаимоотношения фонда социального медицинского страхования с республиканским бюджетом осуществляются посредством трансфертов юридическим лицам.
Порядок планирования расходов из бюджета в фонд социального медицинского страхования путем выделения трансфертов юридическим лицам, составления отчетности об использовании бюджетных средств, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования бюджетных средств разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с центральными уполномоченными органами по бюджетному планированию и исполнению бюджета.
4. Информация о прогнозных и фактических поступлениях и расходах фонда социального медицинского страхования:
включается в состав консолидированного бюджета;
включается в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете;
включается в состав отчета об исполнении консолидированного бюджета;
включается в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета;
подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 68. Фонд компенсации потерпевшим
1. Фонд компенсации потерпевшим – контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе для зачисления поступлений денег и проведения выплаты компенсации потерпевшим в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим.
2. Неналоговыми поступлениями в Фонд компенсации потерпевшим являются:
1) принудительные платежи, взыскиваемые судом;
2) денежные взыскания, налагаемые судом за неисполнение процессуальных обязанностей, предусмотренных статьями 71, 78, 80, 81, 82, 90, 142, 156 и 165 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, и нарушение порядка в судебном заседании на потерпевшего, свидетеля, специалиста, переводчика и иных лиц, за исключением адвоката, прокурора и подсудимого;
3) денежные взыскания с осужденного, в отношении которого вступил в законную силу обвинительный приговор суда и которому назначено наказание в виде исправительных работ;
4) деньги, взысканные в порядке регрессных требований в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим";

2. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қызметі туралы есептілік Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 14.07.2025 № 206-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының республикалық бюджетпен өзара қатынасы заңды тұлғаларға берілетін трансферттер арқылы жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді бөлу арқылы бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына шығыстарды жоспарлау, бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы есептілік жасау тәртібін, оның нысандары мен ұсынылу мерзімдерін, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы берілетін ақпаратқа қойылатын талаптарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
4. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының болжамды және нақты түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат:
шоғырландырылған бюджеттің құрамына енгізіледі;
республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін материалдардың құрамына енгізіледі;
шоғырландырылған бюджеттің атқарылуы туралы есептің құрамына енгізіледі;
республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
68-бап. Жәбірленушілерге өтемақы қоры
1. Жәбірленушілерге өтемақы қоры – Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген тәртіппен ақша түсімдерін есепке жатқызу және жәбірленушілерге өтемақы төлемін жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты.
2. Мыналар Жәбірленушілерге өтемақы қорына салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) сот өндіріп алатын мәжбүрлі төлемдер;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 71, 78, 80, 81, 82, 90, 142, 156 және 165-баптарында көзделген процестік міндеттерді орындамағаны және сот отырысында тәртіп бұзғаны үшін, адвокатты, прокурор мен сотталушыны қоспағанда, жәбірленушіге, куәға, маманға, аудармашыға және өзге де адамдарға сот салатын ақшалай өндіріп алулар;
3) өзіне қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген және түзеу жұмыстары түрінде жаза тағайындалған сотталған адамнан ақшалай өндіріп алулар;
4) "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес регрестік талаптар тәртібімен өндіріп алынған ақша;

5) иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
3. Информация о фактических поступлениях и расходах Фонда компенсации потерпевшим:
включается в состав отчета об исполнении консолидированного бюджета;
включается в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета;
подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 69. Специальный государственный фонд
1. Специальный государственный фонд – контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе в соответствии с настоящим Кодексом, для зачисления поступлений денег и расходования их с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату незаконно приобретенных активов в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Допускается направление средств Специального государственного фонда в республиканский бюджет в виде трансферта на безвозмездной и безвозвратной основе.
2. Неналоговыми поступлениями в Специальный государственный фонд являются:
1) деньги, безвозмездно передаваемые в государственную собственность от физических и (или) юридических лиц на цели Специального государственного фонда;
2) деньги, поступившие в государственную собственность в результате их конфискации на основании вступившего в законную силу судебного акта, вынесенного по коррупционному правонарушению;
3) деньги, поступившие в государственную собственность от реализации конфискованного имущества на основании вступившего в законную силу судебного акта, вынесенного по коррупционному правонарушению;
4) деньги, в том числе от реализации имущества, возвращенного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" и другими законами Республики Казахстан;
5) деньги от реализации иного имущества, поступившего в собственность управляющей компании либо в результате ее деятельности по управлению активами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате активов.
3. Первый руководитель администратора бюджетных программ несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
4. Информация о фактических поступлениях и расходах Специального государственного фонда:
включается в состав отчета об исполнении консолидированного бюджета;
включается в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета;
подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
ОСОБЕННАЯ ЧАСТЬ

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер.
3. Жәбірленушілерге өтемақы қорының нақты түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат:
шоғырландырылған бюджеттің атқарылуы туралы есептің құрамына енгізіледі;
республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
69-бап. Арнаулы мемлекеттік қор
1. Арнаулы мемлекеттік қор – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ заңсыз иемденілген активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның шығыстарын қаржыландыру мақсатында ақша түсімдерін есепке жатқызу және оларды жұмсау үшін осы Кодекске сәйкес мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты.
Арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын трансферт түрінде өтеусіз және қайтарымсыз негізде республикалық бюджетке жіберуге жол беріледі.
2. Мыналар Арнаулы мемлекеттік қорға салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардан Арнаулы мемлекеттік қордың мақсаттарына мемлекеттік меншікке өтеусіз берілетін ақша;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық бойынша шығарылған, заңды күшіне енген сот актісі негізінде тәркілеу нәтижесінде мемлекеттік меншікке түскен ақша;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық бойынша шығарылған, заңды күшіне енген сот актісі негізінде тәркіленген мүлікті өткізуден мемлекеттік меншікке түскен ақша;
4) ақша, оның ішінде "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында белгіленген тәртіппен қайтарылған мүлікті өткізуден түскен ақша;
5) басқарушы компанияның меншігіне өзге мүлікті өткізуден түскен не Қазақстан Республикасының активтерді қайтару туралы заңнамасына сәйкес оның активтерді басқару жөніндегі қызметі нәтижесінде түскен ақша.
3. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
4. Арнаулы мемлекеттік қордың нақты түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат:
шоғырландырылған бюджеттің атқарылуы туралы есептің құрамына енгізіледі;
республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
ЕРЕКШЕ БӨЛІК

РАЗДЕЛ 4. РАЗРАБОТКА, РАССМОТРЕНИЕ, УТВЕРЖДЕНИЕ, УТОЧНЕНИЕ, КОРРЕКТИРОВКА, СЕКВЕСТР БЮДЖЕТА
Глава 14. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ О ПЛАНИРОВАНИИ БЮДЖЕТА
Статья 70. Общие положения об основах планирования бюджета
1. Планированием бюджета является выполнение комплекса мероприятий по разработке, рассмотрению, утверждению, уточнению, корректировке, секвестру бюджета, основанных на соблюдении принципов бюджетной системы.
2. Планирование поступлений бюджета осуществляется на основании прогноза поступлений, определяемого в соответствии со статьей 52 настоящего Кодекса.
Отражение поступлений в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) допускается только при получении связанных грантов в виде безвозмездной технической помощи, а также в случаях, предусмотренных международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан. При этом в расходах должна предусматриваться бюджетная программа (подпрограмма) в объеме, равном стоимости полученных товаров (работ, услуг).
3. Планирование расходов бюджета осуществляется на основе параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы на соответствующий период, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, прогнозной консолидированной отчетности администраторов бюджетных программ, натуральных норм, минимальных социальных стандартов, стандартов инженерно-коммуникационной, транспортной и иной инфраструктуры, системы региональных стандартов для населенных пунктов с учетом обзора расходов, итогов государственного аудита и финансового контроля, мониторинга и оценки результатов, проводимых в соответствии со статьями 43, 44, 45 и 46 настоящего Кодекса.
При планировании местного бюджета обеспечивается участие граждан в распределении бюджетных средств (бюджет народного участия).
Порядок реализации бюджета народного участия определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Натуральные нормы представляют собой натуральные показатели потребления или использования необходимых материальных или нематериальных благ.
Натуральные нормы разрабатываются и утверждаются центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Положения натуральных норм, утвержденные центральными государственными органами, распространяются на местные исполнительные органы.
Допускается разработка натуральных норм местными исполнительными органами по расходам, которые не нормированы натуральными нормами центральных государственных органов, по согласованию с центральными отраслевыми государственными органами, курирующими соответствующую область (сферу), и местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Натуральные нормы для подведомственных организаций, финансируемых из местного бюджета, разрабатываются и утверждаются местными исполнительными органами по согласованию с местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Порядок разработки натуральных норм определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Минимальные стандарты – минимальный объем услуг, денежных выплат и иных требований, установленных законами Республики Казахстан, обеспечивающий реализацию гарантий и прав.
Минимальные стандарты разрабатываются с обязательным применением минимальных нормативов сети.
Минимальные социальные стандарты определяются законодательством Республики Казахстан.
Минимальные стандарты инженерно-коммуникационной, транспортной инфраструктур разрабатываются и утверждаются соответствующими центральными отраслевыми государственными органами.
Система региональных стандартов для населенных пунктов разрабатывается центральным уполномоченным органом по региональной политике и утверждается Правительством Республики Казахстан.
Порядок разработки системы региональных стандартов для населенных пунктов и порядок проведения ее мониторинга разрабатываются центральным уполномоченным органом по региональной политике.

4-БӨЛІМ. БЮДЖЕТТІ ӘЗІРЛЕУ, ҚАРАУ, БЕКІТУ, НАҚТЫЛАУ, ТҮЗЕТУ, СЕКВЕСТРЛЕУ
14-тарау. БЮДЖЕТТІ ЖОСПАРЛАУ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
70-бап. Бюджетті жоспарлау негіздері туралы жалпы ережелер
1. Бюджет жүйесінің қағидаттарын сақтауға негізделген, бюджетті әзірлеу, қарау, бекіту, нақтылау, түзету, секвестрлеу жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бюджетті жоспарлау болып табылады.
2. Бюджет түсімдерін жоспарлау осы Кодекстің 52-бабына сәйкес айқындалатын түсімдер болжамының негізінде жүзеге асырылады.
Байланысты гранттарды өтеусіз техникалық көмек түрінде алған кезде ғана, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген жағдайларда бюджетке түсетін түсімдерді тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде көрсетуге жол беріледі. Бұл ретте шығыстарда алынған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құнына тең көлемде бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) көзделуге тиіс.
3. Бюджет шығыстарын жоспарлау Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған есептілігі, заттай нормалар, ең төмен әлеуметтік стандарттар, инженерлік-коммуникациялық, көліктік және өзге де инфрақұрылым стандарттары, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі негізінде шығыстарға шолу, осы Кодекстің 43, 44, 45 және 46-баптарына сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мониторингтеу және нәтижелерді бағалау қорытындылары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджетті жоспарлау кезінде азаматтардың бюджет қаражатын бөлуге қатысуы (халық қатысатын бюджет) қамтамасыз етіледі.
Халық қатысатын бюджетті іске асыру тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Заттай нормалар қажетті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді тұтынудың немесе пайдаланудың заттай көрсеткіштерін білдіреді.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, заттай нормаларды орталық мемлекеттік органдар бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
Орталық мемлекеттік органдар бекіткен заттай нормалардың ережелері жергілікті атқарушы органдарға қолданылады.
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті салаға (аяға) жетекшілік ететін орталық салалық мемлекеттік органдармен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша заттай нормаларды орталық мемлекеттік органдардың заттай нормаларымен нормаланбаған шығыстар бойынша әзірлеуіне жол беріледі.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін заттай нормаларды жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
Заттай нормаларды әзірлеу тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Ең төмен стандарттар – кепілдіктер мен құқықтардың іске асырылуын қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген көрсетілетін қызметтердің, ақшалай төлемдердің және өзге де талаптардың ең аз көлемі.
Ең төмен стандарттар желінің ең төмен нормативтері міндетті түрде қолданыла отырып әзірленеді.
Ең төмен әлеуметтік стандарттар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Инженерлік-коммуникациялық, көліктік инфрақұрылымдардың ең төмен стандарттарын тиісті орталық салалық мемлекеттік органдар әзірлейді және бекітеді.
Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеу тәртібін және оған мониторинг жүргізу тәртібін өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді.

4. Организация планирования бюджета и координация деятельности администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по планированию бюджета возлагаются на центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и соответствующие местные уполномоченные органы по государственному планированию.
5. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и соответствующие местные уполномоченные органы по государственному планированию обеспечивают сбалансированность соответствующих бюджетов.
6. Планирование расходов республиканского и (или) местных бюджетов в реализацию указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, решений местных представительных органов, актов местных исполнительных органов, принятых в текущем финансовом году, связанных с образованием и упразднением административно-территориальных единиц, установлением и изменением их границ, наименований и переименованием, осуществляется в рамках формирования проектов республиканского и (или) местных бюджетов на очередной плановый период.
Расходы, связанные с выполнением обязательств государства, планируются с соблюдением требований, установленных статьями 148 и 149 настоящего Кодекса, в обязательном порядке финансируются при формировании, уточнении, корректировке бюджета и не подлежат секвестру.
7. Порядок планирования бюджета определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
8. Основными этапами планирования бюджета являются:
определение лимитов расходов администраторов бюджетных программ и доведение их до администраторов бюджетных программ;
разработка натуральных норм;
составление и представление бюджетного запроса;
разработка проектов республиканского и местного бюджетов;
уточнение, секвестр и корректировка бюджета.
Статья 71. Процесс планирования бюджета
1. К процедурам процесса планирования бюджета относятся:
1) определение поступлений республиканского бюджета по категориям, классам, подклассам единой бюджетной классификации центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и направление в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;
определение поступлений областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета по категориям, классам, подклассам единой бюджетной классификации местным уполномоченным органом по государственному планированию;
определение поступлений бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа по категориям, классам, подклассам единой бюджетной классификации аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и направление в местный уполномоченный орган по государственному планированию соответствующего района (города областного значения);

4. Бюджетті жоспарлауды ұйымдастыру және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың қызметін үйлестіру бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдарға жүктеледі.
5. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар тиісті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз етеді.
6. Ағымдағы қаржы жылында қабылданған, әкімшілік-аумақтық бірліктерді құруға және таратуға, олардың шекараларын белгілеуге және өзгертуге, оларға атау беру мен олардың атауын өзгертуге байланысты Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларын, жергілікті өкілді органдардың шешімдерін, жергілікті атқарушы органдардың актілерін іске асыруға республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің шығыстарын жоспарлау кезекті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Мемлекет міндеттемелерін орындауға байланысты шығыстар осы Кодекстің 148 және 149-баптарында белгіленген талаптар сақтала отырып жоспарланады, бюджетті қалыптастыру, нақтылау, түзету кезінде міндетті түрде қаржыландырылады және секвестрлеуге жатпайды.
7. Бюджетті жоспарлау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
8. Бюджетті жоспарлаудың негізгі кезеңдері мыналар болып табылады:
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау және оларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жеткізу;
заттай нормаларды әзірлеу;
бюджеттік сұранымды жасау және ұсыну;
республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу;
бюджетті нақтылау, секвестрлеу және түзету.
71-бап. Бюджетті жоспарлау процесі
1. Бюджетті жоспарлау процесінің рәсімдеріне:
1) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджеттің түсімдерін бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары, кіші сыныптары бойынша айқындауы және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберуі;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің түсімдерін бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары, кіші сыныптары бойынша айқындауы;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің түсімдерін бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары, кіші сыныптары бойынша айқындауы және тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына жіберуі;

2) определение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местными уполномоченными органами по государственному планированию лимитов расходов администраторов бюджетных программ и доведение их до администраторов бюджетных программ;
3) составление администратором бюджетной программы бюджетного запроса;
4) представление администратором бюджетной программы бюджетного запроса в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
5) представление администратором республиканской бюджетной программы, разрабатывающим план развития государственного органа, паспортов бюджетных программ на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике;
6) рассмотрение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию бюджетных запросов администраторов бюджетных программ, осуществление анализа на соответствие лимитам и требованиям настоящего Кодекса;
7) принятие центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию мер для устранения расхождений между установленным лимитом и бюджетным запросом и формирование заключения к бюджетному запросу администратора бюджетных программ;
8) вынесение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии заключений к бюджетным запросам администраторов бюджетных программ и выработка соответствующей бюджетной комиссией предложений по ним и при необходимости доработка;
9) формирование центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании предложений соответствующей бюджетной комиссии агрегированной сводной информации о паспортах бюджетных программ;
10) разработка центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию проекта закона о республиканском бюджете, проекта решения маслихата об областном бюджете, о бюджете города республиканского значения, столицы, районном (города областного значения) бюджете, бюджете города районного значения, села, поселка, сельского округа;
11) внесение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию проекта республиканского бюджета в Правительство Республики Казахстан, Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 12) статьи 71 вводится в действие с 01.01.2028 в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.

2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындауы және оларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жеткізуі;
3) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік сұранымды жасауы;
4) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік сұранымды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
5) мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға қарауға ұсынуы;
6) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдарын қарауы, лимиттерге және осы Кодекстің талаптарына сәйкестігіне талдауды жүзеге асыруы;
7) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның белгіленген лимит пен бюджеттік сұраным арасындағы алшақтықтарды жою үшін шаралар қабылдауы және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымына қорытындыны қалыптастыруы;
8) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдарына қорытындыларды тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруы және тиісті бюджет комиссиясының олар бойынша ұсыныстар әзірлеуі және қажет болған кезде пысықтауы;
9) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары негізінде бюджеттік бағдарламалардың паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты қалыптастыруы;
10) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның республикалық бюджет туралы заң жобасын, облыстық бюджет туралы, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеуі;
11) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджет жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына енгізуі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
71-баптың 1-тармағының 12) тармақша осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес 01.01.2028 бастап қолданысқа енгізіледі.

12) внесение соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию проекта соответствующего местного бюджета в акимат, ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы;
13) внесение Правительством Республики Казахстан или акиматом проектов соответствующих бюджетов в Парламент Республики Казахстан или маслихат;
14) утверждение Парламентом Республики Казахстан или соответствующим маслихатом закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете;
15) составление администратором бюджетной программы бюджетных запросов с расчетами до уровня специфик экономической классификации расходов бюджета для формирования планов финансирования.
2. При планировании бюджета формируется прогнозная консолидированная финансовая отчетность.
3. Трансферты общего характера и целевые трансферты планируются и включаются в проект бюджета в соответствии с главой 15 настоящего Кодекса.
4. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан планируется и включается в проект бюджета в соответствии со статьей 60 настоящего Кодекса.
5. Размер целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан планируется и включается в проект бюджета в соответствии со статьей 61 настоящего Кодекса.
6. Объемы погашения и обслуживания займов прогнозируются и включаются в проект бюджета в соответствии с главой 28 настоящего Кодекса.
7. Государственные инвестиционные проекты планируются и включаются в проект бюджета в соответствии с главой 29 настоящего Кодекса.
Отбор государственных инвестиционных проектов осуществляется с обязательным соблюдением требований, установленных статьей 148 настоящего Кодекса.
8. Бюджетные кредиты планируются и включаются в проект бюджета в соответствии с главой 30 настоящего Кодекса.
9. В процессе исполнения бюджета могут проводиться уточнение, корректировка, секвестр бюджета в соответствии с главами 18 и 19 настоящего Кодекса.
10. В случаях чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан разрабатывается чрезвычайный государственный бюджет в соответствии с главой 20 настоящего Кодекса.
11. Процедуры разработки и рассмотрения документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и с соблюдением требований, установленных пунктами 1, 2 и 3 статьи 70 настоящего Кодекса.
Статья 72. Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности
1. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляет собой увязанную с макроэкономическими показателями информацию о финансовом положении, движении и результатах чистых активов, обязательствах, доходах и расходах по методу начисления, формируемую на основе бюджетной и финансовой отчетности.

12) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның тиісті жергілікті бюджеттің жобасын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігіне, ревизиялық комиссиясына енгізуі;
13) Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе әкімдіктің тиісті бюджеттердің жобаларын Қазақстан Республикасының Парламентіне немесе мәслихатқа енгізуі;
14) Қазақстан Республикасы Парламентінің немесе тиісті мәслихаттың республикалық бюджет туралы заңды немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін бекітуі;
15) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру үшін бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің деңгейіне дейінгі есеп-қисаптары бар бюджеттік сұранымдар жасауы жатады.
2. Бюджетті жоспарлау кезінде болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік қалыптастырылады.
3. Жалпы сипаттағы трансферттер мен нысаналы трансферттер осы Кодекстің 15-тарауына сәйкес жоспарланады және бюджет жобасына енгізіледі.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферттің мөлшері осы Кодекстің 60-бабына сәйкес жоспарланады және бюджет жобасына енгізіледі.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттің мөлшері осы Кодекстің 61-бабына сәйкес жоспарланады және бюджет жобасына енгізіледі.
6. Қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету көлемдері осы Кодекстің 28-тарауына сәйкес болжанады және бюджет жобасына енгізіледі.
7. Мемлекеттік инвестициялық жобалар осы Кодекстің 29-тарауына сәйкес жоспарланады және бюджет жобасына енгізіледі.
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды іріктеу осы Кодекстің 148-бабында белгіленген талаптар міндетті түрде сақтала отырып жүзеге асырылады.
8. Бюджеттік кредиттер осы Кодекстің 30-тарауына сәйкес жоспарланады және бюджет жобасына енгізіледі.
9. Бюджетті атқару процесінде осы Кодекстің 18 және 19-тарауларына сәйкес бюджетті нақтылау, түзету, секвестрлеу жүргізілуі мүмкін.
10. Қазақстан Республикасында төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы ахуалында осы Кодекстің 20-тарауына сәйкес төтенше мемлекеттік бюджет әзірленеді.
11. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды әзірлеу мен қарау рәсімдері Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес және осы Кодекстің 70-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.
72-бап. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру
1. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджеттік және қаржылық есептілік негізінде қалыптастырылатын, есепке жазу әдісі бойынша макроэкономикалық көрсеткіштермен байланыстырылған таза активтердің қаржылық жағдайы, қозғалысы мен нәтижелері, міндеттемелер, кірістер және шығыстар туралы ақпаратты білдіреді.

2. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность включает в себя:
1) прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении;
2) прогнозный консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности;
3) прогнозный консолидированный отчет о движении денег;
4) прогнозный консолидированный отчет об изменениях чистых активов (капитала);
5) пояснительную записку.
3. Для формирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляется администраторами бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию одновременно с бюджетным запросом.
Для формирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляется администраторами бюджетных программ в местный уполномоченный орган по государственному планированию одновременно с бюджетным запросом.
Администратор бюджетных программ обеспечивает полноту и достоверность информации и расчетов, содержащихся в прогнозной консолидированной финансовой отчетности.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность администраторов бюджетных программ рассматривается одновременно с бюджетным запросом на очередной плановый период для обоснования объемов расходов.
4. При формировании прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету или областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию обеспечивается соответствие оценки и прогноза бюджетных параметров на плановый период.
Бюджетные параметры на трехлетний период включают прогноз доходов и расходов, финансового результата соответствующего бюджета с учетом следующих показателей:
результата операционной деятельности;
результата операционной деятельности (ненефтяного);
чистого кредитования (заимствования);
общего сальдо бюджета;
общего сальдо бюджета (ненефтяного);
профицита (дефицита) денег;
общего профицита (дефицита) денег;
общего профицита (дефицита) денег (ненефтяного);
долга;
чистого долга.
5. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету представляется в составе проекта закона о республиканском бюджете.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы представляется в составе проекта решения маслихата об областном бюджете, о бюджете города республиканского значения, столицы.

2. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте мыналар қамтылады:
1) қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
2) қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
3) ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
4) таза активтердің (капиталдың) өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
5) түсіндірме жазба.
3. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік сұраныммен бір мезгілде ұсынады.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бюджеттік сұраныммен бір мезгілде ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте қамтылған ақпарат пен есеп-қисаптардың толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігі шығыстар көлемдерін негіздеу үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік сұраныммен бір мезгілде қаралады.
4. Республикалық бюджет немесе облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлерді бағалау мен болжамның сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлерде мынадай көрсеткіштер:
операциялық қызмет нәтижесі;
операциялық қызмет нәтижесі (мұнайға қатысты емес);
таза кредиттеу (қарыз алу);
бюджеттің жалпы сальдосы;
бюджеттің жалпы сальдосы (мұнайға қатысты емес);
ақшаның профициті (тапшылығы);
ақшаның жалпы профициті (тапшылығы);
ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнайға қатысты емес);
борыш;
таза борыш ескеріле отырып, тиісті бюджеттің кірістері мен шығыстарының, қаржылық нәтижесінің болжамы қамтылады.
5. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджет туралы заң жобасының құрамында ұсынылады.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік облыстық бюджет туралы, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті туралы мәслихат шешімі жобасының құрамында ұсынылады.

6. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету или областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы составляется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
7. Порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Статья 73. Процесс рассмотрения проектов нормативных правовых актов, влияющих на доходы и расходы бюджета
1. Проекты законов, предусматривающие сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, могут быть внесены в Мажилис Парламента Республики Казахстан лишь при наличии положительного заключения Правительства Республики Казахстан. Заключение Правительства Республики Казахстан на проекты законов, предусматривающие сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда Республики Казахстан, формируется с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии.
Для проектов законодательных актов, вносимых в Мажилис Парламента Республики Казахстан в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан, наличие такого заключения не требуется.
Требование о необходимости получения положительного заключения Правительства Республики Казахстан распространяется также на процесс рассмотрения законопроектов в Парламенте Республики Казахстан, за исключением проектов законов о республиканском бюджете, об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы и о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете.
Положения проектов указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах государственного органа, в структуру которого входит ведомство, предусматривающих сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда Республики Казахстан, подлежат обязательному рассмотрению Республиканской бюджетной комиссией.
2. При внесении проектов нормативных правовых актов на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии к материалам прилагаются:
по проектам нормативных правовых актов, предусматривающих увеличение расходов республиканского и (или) местного бюджетов, в том числе по проектам, реализация которых предлагается за счет увеличения, сокращения и (или) перераспределения расходов соответствующего бюджета, – финансово-экономические расчеты и обоснования соответствующего администратора бюджетных программ с указанием источников финансирования;
по проектам нормативных правовых актов, предусматривающих сокращение доходов республиканского или местного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, – расчеты и обоснования потерь республиканского или местного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, формируемые в порядке, определенном налоговым законодательством Республики Казахстан;
по проектам нормативных правовых актов, предусматривающих сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и (или) местного бюджетов в связи с наделением государственных органов дополнительными функциями, полномочиями и компетенциями, – результаты функционального анализа деятельности, проводимого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах, и заключение уполномоченного органа в сфере развития системы государственного управления на функциональный анализ деятельности администратора бюджетных программ;
по проектам нормативных правовых актов, предусматривающих увеличение расходов местного бюджета, – заключение соответствующей местной бюджетной комиссии.
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 пункта 2 статьи 73 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии в подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
При рассмотрении проектов нормативных правовых актов применяется аналитический отчет о налоговых расходах, составляемый в соответствии со статьей 54 настоящего Кодекса.

6. Республикалық бюджет немесе облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жасалады.
7. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
73-бап. Бюджеттің кірістері мен шығыстарына әсер ететін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарау процесі
1. Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің оң қорытындысы болған кезде ғана Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізілуі мүмкін. Республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін заңдардың жобаларына Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорытындысы Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізілетін заңнамалық актілердің жобалары үшін мұндай қорытындының болуы талап етілмейді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің оң қорытындысын алу қажеттілігі туралы талап республикалық бюджет туралы, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы және республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдардың жобаларын қоспағанда, заң жобаларын Қазақстан Республикасының Парламентінде қарау процесіне де қолданылады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулылары, құрылымына ведомство кіретін мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары жобаларының ережелері Республикалық бюджет комиссиясының міндетті қарауына жатады.
2. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу кезінде материалдарға мыналар қоса беріледі:
республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары, оның ішінде іске асырылуы тиісті бюджет шығыстарын ұлғайту, қысқарту және (немесе) қайта бөлу есебінен ұсынылатын жобалар бойынша – тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру көздері көрсетілген қаржылық-экономикалық есеп-қисаптары мен негіздемелері;
республикалық немесе жергілікті бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістерін қысқартуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған тәртіппен қалыптастырылатын республикалық немесе жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры шығындарының есеп-қисаптары мен негіздемелері;
мемлекеттік органдарға қосымша функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер берілуіне байланысты республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің кірістерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша – Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін қызметті функционалдық талдау нәтижелері және мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметін функционалдық талдауға арналған қорытындысы;
жергілікті бюджет шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша – тиісті жергілікті бюджет комиссиясының қорытындысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
73-баптың 2-тармағының екінші бөлігі осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарау кезінде осы Кодекстің 54-бабына сәйкес жасалатын салықтық шығыстар туралы талдамалық есеп қолданылады.

Рассмотрение проектов нормативных правовых актов, предусматривающих сокращение доходов республиканского и (или) местного бюджетов, осуществляется с учетом распределения расходов согласно статье 29 настоящего Кодекса и необходимости передачи целевых текущих трансфертов в соответствии с пунктом 2 статьи 83 настоящего Кодекса.
3. Проекты решений местных представительных органов, предусматривающих сокращение доходов местных бюджетов или увеличение расходов местных бюджетов, могут быть внесены на рассмотрение маслихатов лишь при наличии положительного заключения акима. Заключение акима формируется с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии.
Положения проектов актов местных исполнительных органов, предусматривающих увеличение расходов местных бюджетов, подлежат обязательному рассмотрению соответствующей бюджетной комиссией.
Указанные в части второй настоящего пункта положения могут быть введены в действие не ранее следующего финансового года при наличии положительного заключения акима с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии.
4. Для актов, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, предусматривающих сокращение доходов в виде административных штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского или местных бюджетов, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, и (или) штрафов, пеней, санкций, взысканий по бюджетным кредитам (займам), выданным из бюджета, и других непрогнозируемых неналоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты и (или) Национальный фонд Республики Казахстан, наличие соответствующего заключения не требуется.
Статья 74. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ и порядок их определения
1. Лимит расходов администратора бюджетных программ представляет собой предварительную предельную годовую сумму расходов администратора бюджетных программ, определяемую с соблюдением требований, установленных пунктом 3 статьи 70 настоящего Кодекса.
2. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ определяются для формирования бюджетных программ на основе планов развития или проектов планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, функций, полномочий и компетенций, определенных положением о государственном органе, итогов мониторинга и оценки результатов, проводимых в соответствии со статьями 45 и 46 настоящего Кодекса.

Республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің кірістерін қысқартуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарау осы Кодекстің 29-бабына сәйкес шығыстарды бөлу және осы Кодекстің 83-бабының 2-тармағына сәйкес ағымдағы нысаналы трансферттерді беру қажеттілігі ескеріле отырып жүзеге асырылады.
3. Жергілікті өкілді органдардың жергілікті бюджеттердің кірістерін қысқартуды немесе жергілікті бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды көздейтін шешімдерінің жобалары әкімнің оң қорытындысы болған кезде ғана мәслихаттардың қарауына енгізілуі мүмкін. Әкімнің қорытындысы тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып қалыптастырылады.
Жергілікті атқарушы органдардың жергілікті бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды көздейтін актілері жобаларының ережелері тиісті бюджет комиссиясының міндетті түрде қарауына жатады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ережелер тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып, әкімнің оң қорытындысы болған кезде келесі қаржы жылынан кейін қолданысқа енгізілуі мүмкін.
4. Республикалық немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар және (немесе) бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар түріндегі кірістер мен республикалық және жергілікті бюджеттерге және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін басқа да болжанбайтын салықтық емес түсімдерді қысқартуды көздейтін, осы баптың 1 және 3-тармақтарында көрсетілген актілер үшін тиісті қорытындының болуы талап етілмейді.
74-бап. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері және оларды айқындау тәртібі
1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі шығыстарының лимиті осы Кодекстің 70-бабының 3-тармағында белгіленген талаптар сақтала отырып айқындалатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі шығыстарының алдын ала шекті жылдық сомасын білдіреді.
2. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары немесе даму жоспарларының жобалары, мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер, осы Кодекстің 45 және 46-баптарына сәйкес жүргізілетін мониторинг пен нәтижелерді бағалау қорытындылары негізінде бюджеттік бағдарламаларды қалыптастыру үшін айқындалады.

3. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ определяются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию с учетом предложений администраторов республиканских бюджетных программ и объемов трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период, определенных центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии со статьей 80 настоящего Кодекса.
4. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию, за исключением лимитов расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения) с учетом предложений администраторов местных бюджетных программ.
5. В составе лимита расходов администратора республиканских бюджетных программ определяются следующие обязательные блоки расходов:
1) безусловные базовые расходы постоянного характера, включающие текущие административные расходы администраторов бюджетных программ и иные расходы утвержденного (уточненного, скорректированного) республиканского бюджета на текущий финансовый год, по перечню, формируемому центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
2) расходы на новые инициативы, направленные на финансирование новых направлений расходов, имеющих положительные предложения соответствующей бюджетной комиссии в соответствии со статьей 73 настоящего Кодекса;
3) увеличение безусловных базовых расходов, не связанное с изменением макроэкономических и социальных показателей и предусматривающее дополнительные направления расходования бюджетных средств (расширение объема выполняемых государственных функций, полномочий, компетенций и оказываемых государственных услуг) в рамках существующих бюджетных программ;
4) резерв на инициативы Президента Республики Казахстан и резерв Правительства Республики Казахстан.
6. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, отнесенных к подпункту 1) пункта 5 настоящей статьи:
устанавливаются один раз в три года на плановый период с разбивкой по годам в процентах от среднегодового объема расходов республиканского бюджета, определенного с учетом расходов за последние три отчетных финансовых года, и расходов, предусмотренных утвержденным (уточненным) бюджетом текущего финансового года, с учетом ежегодной индексации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
для администраторов республиканских бюджетных программ, у которых отсутствуют целевые индикаторы, определяются на основе функций, полномочий и компетенций, установленных законодательством Республики Казахстан;
определяются с обязательным проведением обзора расходов согласно статье 43 настоящего Кодекса;
отражаются в агрегированной сводной информации о паспортах бюджетных программ администратора бюджетных программ без права изменения в течение планового периода.

3. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын және осы Кодекстің 80-бабына сәйкес бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған, алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін ескере отырып айқындайды.
4. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары айқындайтын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін қоспағанда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар айқындайды.
5. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстары лимитінің құрамында шығыстардың мынадай міндетті блоктары айқындалады:
1) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастыратын тізбе бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ағымдағы әкімшілік шығыстары және ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған, түзетілген) республикалық бюджеттің өзге де шығыстары қамтылатын тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар;
2) осы Кодекстің 73-бабына сәйкес тиісті бюджет комиссиясының оң ұсыныстары бар шығыстардың жаңа бағыттарын қаржыландыруға бағытталған жаңа бастамаларға арналған шығыстар;
3) қолданыстағы бюджеттік бағдарламалар шеңберінде макроэкономикалық және әлеуметтік көрсеткіштердің өзгеруіне байланысты емес және бюджет қаражатын жұмсаудың қосымша бағыттарын (орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің, құзыреттердің және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің көлемін кеңейту) көздейтін шартсыз базалық шығыстарды ұлғайту;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві.
6. Осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жыл сайынғы индекстеу ескеріле отырып, соңғы есепті үш қаржы жылындағы шығыстар және ағымдағы қаржы жылының бекітілген (нақтыланған) бюджетінде көзделген шығыстар ескеріле отырып айқындалған, республикалық бюджет шығыстарының орташа жылдық көлемінің пайызымен жылдар бойынша бөлініп, жоспарлы кезеңге үш жылда бір рет белгіленеді;
нысаналы индикаторлары жоқ республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізінде айқындалады;
осы Кодекстің 43-бабына сәйкес шығыстарға міндетті түрде шолу жүргізіле отырып айқындалады;
жоспарлы кезең ішінде өзгерту құқығынсыз бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратта көрсетіледі.

Лимиты расходов, отнесенных к подпункту 1) пункта 5 настоящей статьи, определенные с учетом предложения Республиканской бюджетной комиссии, доводятся администраторам республиканских бюджетных программ до 7 июня года окончания действующих лимитов расходов администраторов республиканских бюджетных программ.
Лимит расходов администратора республиканских бюджетных программ, отнесенных к подпункту 1) пункта 5 настоящей статьи, на год, следующий после планового периода, определяется путем индексации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, утвержденных (уточненных, скорректированных) в бюджете текущего финансового года безусловных базовых расходов постоянного характера этого администратора республиканских бюджетных программ.
7. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, отнесенных к подпунктам 2) и 3) пункта 5 настоящей статьи, устанавливаются ежегодно на скользящей основе на плановый период на основе темпов роста расходов республиканского бюджета, определенных согласно частям четвертой, пятой и шестой пункта 2 статьи 48 настоящего Кодекса, с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии.
8. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ по расходам, отнесенным к подпункту 4) пункта 5 настоящей статьи, определяются в соответствии со статьями 19 и 20 настоящего Кодекса.
9. В составе лимита расходов администратора местных бюджетных программ определяются следующие обязательные блоки расходов:
1) безусловные базовые расходы постоянного характера, включающие текущие административные расходы администраторов бюджетных программ и иные расходы утвержденного (уточненного, скорректированного) соответствующего местного бюджета на текущий финансовый год, по перечню, формируемому соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию;
2) расходы на новые инициативы, направленные на финансирование новых направлений расходов, имеющих положительные предложения соответствующей бюджетной комиссии, в соответствии со статьей 73 настоящего Кодекса;
3) увеличение безусловных базовых расходов, не связанное с изменением макроэкономических и социальных показателей и предусматривающее дополнительные направления расходования бюджетных средств (расширение объема выполняемых государственных функций, полномочий, компетенций и оказываемых государственных услуг) в рамках существующих бюджетных программ;
4) резерв местного исполнительного органа.
10. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ по расходам, отнесенным к подпункту 1) пункта 9 настоящей статьи:
устанавливаются один раз в три года на плановый период с разбивкой по годам в процентах от среднегодового объема расходов местного бюджета, определенного с учетом расходов за последние три отчетных финансовых года, и расходов, предусмотренных утвержденным (уточненным) бюджетом текущего финансового года, с учетом ежегодной индексации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
для администраторов местных бюджетных программ, у которых отсутствуют целевые индикаторы, определяются на основе функций, полномочий и компетенций, установленных законодательством Республики Казахстан;
определяются с обязательным проведением обзора расходов согласно статье 46 настоящего Кодекса;
отражаются в агрегированной сводной информации о паспортах бюджетных программ администратора бюджетных программ.

Республикалық бюджет комиссиясының ұсынысы ескеріле отырып айқындалған, осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған шығыстардың лимиттері республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының қолданыстағы лимиттері аяқталатын жылдың 7 маусымына дейін жеткізіледі.
Осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жоспарлы кезеңнен кейін келесі жылға арналған шығыстарының лимиті осы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ағымдағы қаржы жылының бюджетінде бекітілген (нақтыланған, түзетілген) тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстарын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген индекстеу арқылы айқындалады.
7. Осы баптың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларына жатқызылған республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып, осы Кодекстің 48-бабы 2-тармағының төртінші, бесінші және алтыншы бөліктеріне сәйкес айқындалған республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны негізінде жылжымалы негізде жыл сайын жоспарлы кезеңге белгіленеді.
8. Осы баптың 5-тармағының 4) тармақшасына жатқызылған шығыстар бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері осы Кодекстің 19 және 20-баптарына сәйкес айқындалады.
9. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстары лимитінің құрамында шығыстардың мынадай міндетті блоктары айқындалады:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган қалыптастыратын тізбе бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің ағымдағы әкімшілік шығыстары және ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған, түзетілген) тиісті жергілікті бюджеттің өзге де шығыстары қамтылатын тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар;
2) осы Кодекстің 73-бабына сәйкес тиісті бюджет комиссиясының оң ұсыныстары бар шығыстардың жаңа бағыттарын қаржыландыруға бағытталған жаңа бастамаларға арналған шығыстар;
3) қолданыстағы бюджеттік бағдарламалар шеңберінде макроэкономикалық және әлеуметтік көрсеткіштердің өзгеруіне байланысты емес және бюджет қаражатын жұмсаудың қосымша бағыттарын (орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің, құзыреттердің және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің көлемін кеңейту) көздейтін шартсыз базалық шығыстарды ұлғайту;
4) жергілікті атқарушы органның резерві.
10. Осы баптың 9-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған шығыстар бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жыл сайынғы индекстеу ескеріле отырып, соңғы есепті үш қаржы жылындағы шығыстар және ағымдағы қаржы жылының бекітілген (нақтыланған) бюджетінде көзделген шығыстар ескеріле отырып айқындалған, жергілікті бюджет шығыстарының орташа жылдық көлемінің пайызымен жылдар бойынша бөлініп, жоспарлы кезеңге үш жылда бір рет белгіленеді;
нысаналы индикаторлары жоқ жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізінде айқындалады;
осы Кодекстің 46-бабына сәйкес шығыстарға міндетті түрде шолу жүргізіле отырып айқындалады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратта көрсетіледі.

Лимиты по расходам, отнесенным к подпункту 1) пункта 9 настоящей статьи, определенные с учетом предложения соответствующей бюджетной комиссии, доводятся администраторам бюджетных программ до 7 июня года окончания действующих лимитов расходов администраторов местных бюджетных программ.
Лимит расходов администратора местных бюджетных программ, отнесенных к подпункту 1) пункта 9 настоящей статьи, на год, следующий после планового периода, определяется путем индексации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, утвержденных (уточненных, скорректированных) в бюджете текущего финансового года безусловных базовых расходов постоянного характера этого администратора местных бюджетных программ.
11. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ по расходам, отнесенным к подпунктам 2) и 3) пункта 9 настоящей статьи, устанавливаются ежегодно на скользящей основе на плановый период с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии.
12. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ по расходам, отнесенным к подпункту 4) пункта 9 настоящей статьи, определяются в соответствии со статьей 20 настоящего Кодекса.
13. Лимиты расходов определяются для каждого администратора бюджетных программ.
14. Порядок определения и доведения лимитов расходов администраторов бюджетных программ утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Статья 75. Бюджетный запрос администратора бюджетных программ и порядок его рассмотрения
1. Бюджетный запрос администратора бюджетных программ – бюджетная документация администратора бюджетных программ, раскрывающая деятельность государственного органа по обеспечению реализации функций, полномочий и компетенций, достижения соответствующей цели плана развития или проекта плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и показателей результатов или реализации целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, составляемая администратором бюджетных программ на очередной плановый период для обоснования объемов расходов.
2. Бюджетный запрос администратора бюджетных программ разрабатывается администратором бюджетных программ ежегодно на плановый период и состоит из следующих документов:
1) паспорт деятельности администратора бюджетных программ, содержащий на планируемый период:
информацию о содержании и основных направлениях государственной политики в курируемой отрасли (сфере);
нормативную правовую основу деятельности администратора бюджетных программ;
сведения о целях и целевых индикаторах деятельности администратора бюджетных программ или функциях, полномочиях и компетенциях;
перечень документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, по которым администратор бюджетных программ является ответственным исполнителем или соисполнителем, с указанием ожидаемых результатов деятельности;
краткую характеристику объемов планируемых расходов на реализацию функций, полномочий, компетенций или документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;

Тиісті бюджет комиссиясының ұсынысы ескеріле отырып айқындалған, осы баптың 9-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған шығыстардың лимиттері бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының қолданыстағы лимиттері аяқталатын жылдың 7 маусымына дейін жеткізіледі.
Осы баптың 9-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жоспарлы кезеңнен кейінгі жылға арналған шығыстарының лимиті осы жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ағымдағы қаржы жылының бюджетінде бекітілген (нақтыланған, түзетілген) тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстарын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген индекстеу арқылы айқындалады.
11. Осы баптың 9-тармағының 2) және 3) тармақшаларына жатқызылған шығыстар бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып, жылжымалы негізде жыл сайын жоспарлы кезеңге белгіленеді.
12. Осы баптың 9-тармағының 4) тармақшасына жатқызылған шығыстар бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері осы Кодекстің 20-бабына сәйкес айқындалады.
13. Шығыстар лимиттері бюджеттік бағдарламалардың әрбір әкімшісі үшін айқындалады.
14. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау және жеткізу тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.
75-бап. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымы және оны қарау тәртібі
1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымы – мемлекеттік органның функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің іске асырылуын, мемлекеттік органның даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының тиісті мақсатына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілуін немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларының іске асырылуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ашып көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі шығыстар көлемдерін негіздеу үшін кезекті жоспарлы кезеңге жасайтын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік құжаттамасы.
2. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді және ол мынадай құжаттардан тұрады:
1) жоспарланатын кезеңге арналған:
жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясаттың мазмұны мен негізгі бағыттары туралы ақпаратты;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қызметінің нормативтік-құқықтық негізін;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қызметінің мақсаттары мен нысаналы индикаторлары немесе функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер туралы мәліметтерді;
жауапты орындаушы немесе бірлесіп орындаушы бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылатын, қызметтің күтілетін нәтижелері көрсетілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының тізбесін;
функцияларды, өкілеттіктерді, құзыреттерді іске асыруға жоспарланатын шығыстар көлемдерінің қысқаша сипаттамасын немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын қамтитын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қызметінің паспорты;

2) агрегированная сводная информация о паспортах бюджетных программ, содержащая общие сведения о бюджетных программах администратора бюджетных программ:
лимиты расходов администратора бюджетной программы по блокам, установленным пунктами 5 и 10 статьи 74 настоящего Кодекса;
общее количество бюджетных программ, целевых индикаторов и конечных результатов;
взаимоувязку с предусмотренными бюджетными средствами;
3) утвержденный план развития или проект плана развития государственного органа (для администраторов бюджетных программ, разрабатывающих план развития государственных органов);
4) паспорта бюджетных программ;
5) расчеты.
3. Паспорт бюджетной программы администратора бюджетных программ разрабатывается на основе и в пределах лимитов расходов и в обязательном порядке содержит:
описание (обоснование), текущий статус бюджетной программы;
цель бюджетной программы;
целевые индикаторы утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы или целевые индикаторы документов Системы государственного планирования Республики Казахстан (для бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа), на реализацию которых направлена бюджетная программа;
код и наименование функции (функций) государственного органа в соответствии с реестром функций государственных органов;
код и наименование государственной услуги в соответствии с реестром государственных услуг;
показатели конечных результатов бюджетной программы (подпрограммы), мероприятия с указанием объемов расходов.
К паспортам бюджетных программ, содержащим расходы, осуществляемые субъектами квазигосударственного сектора, прилагаются планы развития или проекты планов развития, или планы мероприятий субъектов квазигосударственного сектора и результаты бюджетного мониторинга, проводимого в соответствии со статьей 119 настоящего Кодекса.
К паспортам бюджетных программ администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития, прилагается инвестиционный план государственного органа, разработанный в соответствии с пунктом 8 статьи 148 настоящего Кодекса.
4. Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, конкретизирующие направления расходов бюджетных средств.
5. Расходы на новые инициативы включаются в бюджетную программу (подпрограмму) на основе положительного предложения бюджетной комиссии в соответствии со статьей 73 настоящего Кодекса.

2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалары туралы жалпы мәліметтерді:
осы Кодекстің 74-бабының 5 және 10-тармақтарында белгіленген блоктар бойынша бюджеттік бағдарламаның әкімшісі шығыстарының лимиттерін;
бюджеттік бағдарламалардың, нысаналы индикаторлардың және түпкілікті нәтижелердің жалпы санын;
көзделген бюджет қаражатымен өзара байланысын қамтитын бюджеттік бағдарламалардың паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
3) мемлекеттік органның бекітілген даму жоспары немесе даму жоспарының жобасы (мемлекеттік органдардың даму жоспарын әзірлейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін);
4) бюджеттік бағдарламалардың паспорттары;
5) есеп-қисаптар.
3. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасының паспорты шығыстар лимиттері негізінде және шегінде әзірленеді және онда міндетті түрде мыналар қамтылады:
бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі), ағымдағы мәртебесі;
бюджеттік бағдарламаның мақсаты;
іске асырылуына бюджеттік бағдарлама бағытталған мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторлары немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторлары (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары үшін);
мемлекеттік органдар функцияларының тізіліміне сәйкес мемлекеттік орган функциясының (функцияларының) коды мен атауы;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің коды мен атауы;
бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштері, шығыстар көлемдері көрсетілген іс-шаралар.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асыратын шығыстар қамтылатын бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары немесе даму жоспарларының жобалары немесе іс-шаралар жоспарлары және осы Кодекстің 119-бабына сәйкес жүргізілетін бюджеттік мониторинг нәтижелері қоса беріледі.
Даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттарына осы Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленген мемлекеттік органның инвестициялық жоспары қоса беріледі.
4. Бюджеттік бағдарлама бюджет қаражаты шығыстарының бағыттарын нақтылайтын кіші бағдарламаларға бөлінуі мүмкін.
5. Жаңа бастамаларға арналған шығыстар осы Кодекстің 73-бабына сәйкес бюджет комиссиясының оң ұсынысы негізінде бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) енгізіледі.

6. К бюджетным программам составляются расчеты – совокупность документов и материалов для обоснования объемов расходов.
7. Расчеты составляются с учетом необходимости направления расходов на достижение конечных результатов паспортов бюджетных программ и (или) целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы.
Расчеты к бюджетной программе администратора бюджетных программ, не разрабатывающего план развития государственного органа, составляются с учетом достаточности обеспечения реализации функций, полномочий и компетенций администратора бюджетных программ.
По безусловным базовым расходам постоянного характера расчеты в полном объеме составляются и представляются в год завершения действующих лимитов по безусловным базовым расходам постоянного характера.
На второй и третий годы планового периода составляются и представляются расчеты по всем расходам, за исключением:
расчетов по безусловным базовым расходам постоянного характера;
расчетов, не меняющихся по сравнению с суммой, утвержденной (уточненной) по данным программам в законе о республиканском бюджете или решении маслихата о местном бюджете.
Расчеты по данным бюджетным программам составляются только на третий год.
Расчеты составляются с учетом базы данных цен на товары, работы, услуги, формируемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
В случае если администратор бюджетных программ в бюджетной программе предлагает разработать или внести изменения и дополнения в нормативные правовые акты, требующие дополнительных расходов или сокращения доходов бюджета, то одновременно с бюджетной программой представляется проект соответствующего нормативного правового акта.
8. При разработке паспорта бюджетной программы должны соблюдаться следующие требования:
необходимо ориентироваться на достижение соответствующих целей и целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы или на реализацию функций, полномочий и компетенций;
объем расходов предусматривается с учетом необходимости достижения целей и целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) или необходимости реализации функций, полномочий и компетенций;
применяются результаты мониторинга, осуществляемого в соответствии со статьей 45 настоящего Кодекса;
формулировки конечных результатов и их показателей должны характеризовать степень достижения целей и (или) целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы, целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) или степень реализации функций, полномочий и компетенций;
конечные результаты и их показатели должны определять степень достижения целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) с использованием планируемых объемов расходов;
учитывается реалистичность конечных результатов исходя из объема планируемых расходов и индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа);
мероприятия должны охватывать весь объем планируемых расходов;
обеспечивается реалистичность расчетов.

6. Бюджеттік бағдарламаларға есеп-қисаптар – шығыстар көлемдерін негіздеуге арналған құжаттар мен материалдар жиынтығы жасалады.
7. Есеп-қисаптар бюджеттік бағдарламалар паспорттарының түпкілікті нәтижелеріне және (немесе) мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге арналған шығыстарды бағыттау қажеттілігі ескеріле отырып жасалады.
Мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасына есеп-қисаптар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі функцияларының, өкілеттіктері мен құзыреттерінің іске асырылуын қамтамасыз етудің жеткіліктілігі ескеріле отырып жасалады.
Тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар бойынша есеп-қисаптар толық көлемде жасалады және тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар бойынша қолданыстағы лимиттер аяқталатын жылы ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарында, мыналарды:
тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар бойынша есеп-қисаптарды;
республикалық бюджет туралы заңда немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде осы бағдарламалар бойынша бекітілген (нақтыланған) сомамен салыстырғанда өзгермейтін есеп-қисаптарды қоспағанда, барлық шығыстар бойынша есеп-қисаптар жасалады және ұсынылады.
Осы бюджеттік бағдарламалар бойынша есеп-қисаптар үшінші жылға ғана жасалады.
Есеп-қисаптар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын, тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың дерекқоры ескеріле отырып жасалады.
Егер бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік бағдарламада қосымша шығыстарды талап ететін немесе бюджет кірістерін қысқартуды талап ететін нормативтік құқықтық актілер әзірлеуді немесе оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді ұсынса, онда бюджеттік бағдарламамен бір мезгілде тиісті нормативтік құқықтық актінің жобасы ұсынылады.
8. Бюджеттік бағдарламаның паспортын әзірлеу кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының тиісті мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге немесе функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыруға бағдарлануы қажет;
шығыстар көлемі мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларына (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) қол жеткізу қажеттілігі немесе функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыру қажеттілігі ескеріле отырып көзделеді;
осы Кодекстің 45-бабына сәйкес жүзеге асырылатын мониторингтеу нәтижелері қолданылады;
түпкілікті нәтижелер мен олардың көрсеткіштерін тұжырымдауда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының мақсаттарына және (немесе) нысаналы индикаторларына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларына (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) қол жеткізу дәрежесі немесе функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің іске асырылу дәрежесі сипатталуға тиіс;
түпкілікті нәтижелер мен олардың көрсеткіштерінде жоспарланатын шығыстар көлемдері пайдаланыла отырып, мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларына (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) қол жеткізу дәрежесі айқындалуға тиіс;
мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының жоспарланатын шығыстар көлемінің және индикаторларының, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларының (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) негізінде түпкілікті нәтижелердің шынайылығы ескеріледі;
іс-шараларда жоспарланатын шығыстардың барлық көлемі қамтылуға тиіс;
есеп-қисаптардың шынайылығы қамтамасыз етіледі.

9. В случае недостаточности бюджетных средств, предусмотренных соответствующей бюджетной программой, для достижения целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан (для бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) разница суммы, необходимой для достижения целевого индикатора, и суммы, предусмотренной паспортом бюджетной программы для достижения конечного результата (конечных результатов), не является нарушением бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Причины несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов излагаются в описании бюджетной программы.
10. Бюджетный запрос администратора республиканских бюджетных программ рассматривается ведомственной бюджетной комиссией на предмет соблюдения требований пунктов 1 – 8 настоящей статьи.
11. Бюджетный запрос администратора республиканских бюджетных программ на очередной плановый период, имеющий положительное предложение ведомственной бюджетной комиссии, подписывается и представляется в течение десяти рабочих дней со дня доведения лимитов расходов в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
Бюджетный запрос администратора местных бюджетных программ на очередной плановый период подписывается и представляется в течение десяти рабочих дней со дня доведения лимитов расходов:
администраторами областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы, районных (городов областного значения) бюджетных программ – в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию;
администраторами бюджетных программ сел, поселков, сельских округов – в местные уполномоченные органы по государственному планированию районов (городов областного значения).
12. Паспорт бюджетной программы администратора республиканских бюджетных программ на очередной плановый период, имеющий положительное предложение ведомственной бюджетной комиссии, подписывается и представляется в течение десяти рабочих дней со дня доведения лимитов расходов в центральный уполномоченный орган по государственному планированию для формирования перечня целевых индикаторов и конечных результатов паспортов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ и заключения по итогам рассмотрения на предмет правильности выбора конечных результатов, наличия взаимоувязки конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, с целевыми индикаторами плана развития или проекта плана развития государственного органа.
Заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию к паспортам бюджетных программ администратора бюджетных программ формируется с учетом итогов оценки эффективности деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и по достижению результатов паспортов бюджетных программ, а также с указанием приоритетности целей и целевых индикаторов для паспортов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития.
Перечень целевых индикаторов и конечных результатов паспортов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ и заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию к паспортам бюджетных программ администраторов бюджетных программ направляются не позднее 5 июля текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.

9. Мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары үшін) нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін тиісті бюджеттік бағдарламада көзделген бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарламаның паспортында көзделген соманың айырмасы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын бұзу болып табылмайды.
Нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептері бюджеттік бағдарламаның сипаттамасында жазылады.
10. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымын ведомстволық бюджет комиссиясы осы баптың 1 – 8-тармақтары талаптарының сақталуы тұрғысынан қарайды.
11. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған, ведомстволық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар бюджеттік сұранымына шығыстар лимиттері жеткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қол қойылады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік сұранымына шығыстар лимиттері жеткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қол қойылады және:
облыстық бюджеттік бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға;
ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері – аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына ұсынады.
12. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған, ведомстволық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар бюджеттік бағдарламасының паспортына шығыстар лимиттері жеткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қол қойылады және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нысаналы индикаторлары мен түпкілікті нәтижелерінің тізбесін және түпкілікті нәтижелерді таңдаудың дұрыстығы, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің мемлекеттік органның даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларымен өзара байланысы бар-жоғы тұрғысынан қарау нәтижелері бойынша қорытынды қалыптастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар паспорттарына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі және бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нәтижелеріне қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау қорытындылары ескеріле отырып, сондай-ақ даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдығы көрсетіле отырып қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нысаналы индикаторлары мен түпкілікті нәтижелерінің тізбесі және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар паспорттарына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары ағымдағы қаржы жылының 5 шілдесінен кешіктірілмей, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.

13.  Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию с учетом заключений центрального уполномоченного органа по государственному планированию к планам развития государственных органов, формируемым в соответствии со статьей 35 настоящего Кодекса, и паспортам бюджетных программ администраторов бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, результатов анализа исполнения бюджета, мониторинга, проводимого в соответствии со статьей 45 настоящего Кодекса, итогов бюджетного обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса, рассматривает бюджетный запрос администратора республиканских бюджетных программ, разрабатывающего план развития государственного органа, на предмет соответствия:
бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития;
функциям, полномочиям и компетенциям;
мероприятий паспортов бюджетных программ конечным результатам паспортов бюджетных программ;
мероприятий объемам планируемых бюджетных средств.
14. Местный уполномоченный орган по государственному планированию:
рассматривает паспорта бюджетных программ администратора бюджетных программ на предмет правильности выбора конечных результатов, наличия взаимоувязки конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, с целевыми индикаторами плана развития области, города республиканского значения, столицы и формирует с учетом результатов анализа исполнения бюджета, мониторинга, проводимого в соответствии со статьей 45 настоящего Кодекса, итогов бюджетного обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса, заключения центрального уполномоченного органа по региональной политике к плану развития области, города республиканского значения, столицы, составляемого в соответствии со статьей 37 настоящего Кодекса, и собственно плана развития области, города республиканского значения, столицы перечень целевых индикаторов и конечных результатов паспортов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ и заключения к паспортам администраторов местных бюджетных программ;
рассматривает бюджетный запрос администратора местных бюджетных программ на предмет:
соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
соответствия функциям, полномочиям и компетенциям;
правильности выбора конечных результатов;
наличия взаимоувязки конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, с целевыми индикаторами утвержденного плана развития или проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы;
реалистичности и достижимости конечных результатов;
соответствия мероприятий паспортов бюджетных программ конечным результатам;
соответствия мероприятий паспортов бюджетных программ объемам планируемых бюджетных средств.

13. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Кодекстің 35-бабына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік органдардың даму жоспарларына және мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттарына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындыларын, бюджеттің атқарылуын талдау, осы Кодекстің 45-бабына сәйкес жүргізілетін мониторинг нәтижелерін, осы Кодекстің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарға бюджеттік шолу қорытындыларын ескере отырып, мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымын:
Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына;
функцияларға, өкілеттіктер мен құзыреттерге;
бюджеттік бағдарламалар паспорттары іс-шараларының бюджеттік бағдарламалар паспорттарының түпкілікті нәтижелеріне;
іс-шаралардың жоспарланатын бюджет қаражатының көлемдеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
14. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган:
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік бағдарламаларының паспортын түпкілікті нәтижелерді таңдаудың дұрыстығы, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларымен өзара байланысы бар-жоғы тұрғысынан қарайды және бюджеттің атқарылуын талдау, осы Кодекстің 45-бабына сәйкес жүргізілетін мониторинг нәтижелерін, осы Кодекстің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарға бюджеттік шолу қорытындыларын, осы Кодекстің 37-бабына сәйкес жасалатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының өзін ескере отырып, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нысаналы индикаторлары мен түпкілікті нәтижелерінің тізбесін және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің паспорттарына қорытынды қалыптастырады;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымын:
Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкестігі;
функцияларға, өкілеттіктер мен құзыреттерге сәйкестігі;
түпкілікті нәтижелерді таңдаудың дұрыстығы;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларымен өзара байланысы бар-жоғы;
түпкілікті нәтижелердің шынайылығы мен қолжетімділігі;
бюджеттік бағдарламалар паспорттары іс-шараларының түпкілікті нәтижелерге сәйкестігі;
бюджеттік бағдарламалар паспорттары іс-шараларының жоспарланатын бюджет қаражатының көлемдеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды.

15. При рассмотрении бюджетных запросов администратора бюджетных программ учитывается соблюдение требований, предусмотренных пунктами 1 – 8 настоящей статьи, проверяется полнота паспорта бюджетной программы и обоснованность расчетов.
16. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и (или) соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения бюджетных запросов администраторов бюджетных программ формируют заключения и вносят на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
В случае недостаточности бюджетных средств для достижения целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы на разницу суммы, необходимой для достижения целевого индикатора, и суммы, предусмотренной паспортом бюджетной программы для достижения конечного результата (конечных результатов), в заключении центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию и (или) соответствующего местного уполномоченного органа по государственному планированию определяется перечень расходов, в том числе государственных инвестиционных проектов, на которые выделение бюджетных средств не представляется возможным в плановом периоде.
17. Бюджетный запрос Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан направляется для рассмотрения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, который готовит заключение на него и включает в проект республиканского бюджета без внесения изменений.
Бюджетный запрос ревизионных комиссий направляется для рассмотрения в местный уполномоченный орган по государственному планированию, который готовит заключение на него и включает в проект местного бюджета без внесения изменений.
18. Соответствующая бюджетная комиссия рассматривает материалы, указанные в пункте 16 настоящей статьи, и вырабатывает по ним предложения.
В год планирования трансфертов общего характера в случае, если Республиканской бюджетной комиссией выработано предложение о передаче отдельных расходов в местный бюджет, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирует перечень соответствующих бюджетных программ (подпрограмм) в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы с указанием сумм расходов на трехлетний период и направляет его в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике для включения в объемы целевых трансфертов общего характера.
19. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании предложений соответствующей бюджетной комиссии формируют агрегированную сводную информацию о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ соответствующего бюджета, содержащую количественные сведения о целях, целевых индикаторах и конечных результатах, степени их достижения и взаимоувязке с предусмотренными бюджетными средствами.

15. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұранымдарын қарау кезінде осы баптың 1 – 8-тармақтарында көзделген талаптардың сақталуы ескеріледі, бюджеттік бағдарлама паспортының толықтығы және есеп-қисаптардың негізділігі тексеріледі.
16. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдарын қарау нәтижелері бойынша қорытындыларды қалыптастырады және оларды тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарламаның паспортында көзделген сома айырмасына бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның қорытындысында шығыстардың, оның ішінде жоспарлы кезеңде бюджет қаражатын бөлу мүмкін болмайтын мемлекеттік инвестициялық жобалар шығыстарының тізбесі айқындалады.
17. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің бюджеттік сұранымы бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға қарау үшін жіберіледі, ол оған қорытынды дайындайды және өзгерістер енгізбей, республикалық бюджет жобасына енгізеді.
Ревизиялық комиссиялардың бюджеттік сұранымы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қарау үшін жіберіледі, ол оған қорытынды дайындайды және өзгерістер енгізбей, жергілікті бюджет жобасына енгізеді.
18. Тиісті бюджет комиссиясы осы баптың 16-тармағында көрсетілген материалдарды қарайды және олар бойынша ұсыныстар әзірлейді.
Егер Республикалық бюджет комиссиясы жекелеген шығыстарды жергілікті бюджетке беру туралы ұсыныс әзірлесе, жалпы сипаттағы трансферттер жоспарланған жылы бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган үш жылдық кезеңге арналған шығыстар сомаларын көрсете отырып, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде тиісті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесін қалыптастырады және оны жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемдеріне қосу үшін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
19. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары негізінде мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелер, оларға қол жеткізу дәрежелері және көзделген бюджет қаражатымен өзара байланысы туралы сандық мәліметтер қамтылатын тиісті бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты қалыптастырады.

20. Бюджетный запрос приводится в соответствие с законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете, подписывается первым руководителем администратора бюджетных программ и руководителем бюджетной программы и не позднее 30 декабря года, предшествующего планируемому плановому периоду, вносится в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
21. Руководитель бюджетной программы – должностное лицо администратора бюджетных программ, обеспечивающее планирование и исполнение бюджетной программы.
Руководитель бюджетной программы обеспечивает:
составление паспорта бюджетной программы;
обоснованность и полноту паспорта бюджетной программы;
достоверность расчетов к бюджетной программе (подпрограмме);
соблюдение требований, установленных пунктами 1 – 8 настоящей статьи;
эффективное использование бюджетных средств в соответствии с мероприятиями и конечными результатами в процессе реализации бюджетной программы (подпрограммы);
достоверность и полноту отчета о реализации бюджетной программы.
Руководитель бюджетной программы несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
22. Паспорта бюджетных программ, агрегированная сводная информация о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
23. Порядок составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Глава 15. МЕЖБЮДЖЕТНЫЕ ОТНОШЕНИЯ
Статья 76. Общие положения о межбюджетных отношениях
1. Межбюджетными отношениями являются отношения между бюджетами разных уровней, основанные на четком разграничении функций, полномочий и компетенций между уровнями государственного управления, прозрачном распределении поступлений и расходов.
2. Не допускаются взаимоотношения:
республиканского бюджета с районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
областных бюджетов с бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
местных бюджетов одного уровня друг с другом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
3. По решению Правительства Республики Казахстан допускаются взаимоотношения местных бюджетов одного уровня друг с другом:
в случае возникновения чрезвычайных ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы;
в случае образования и (или) упразднения административно-территориальных единиц, установления их границ, наименований и переименования.
Допускаются взаимоотношения местных бюджетов одного уровня друг с другом:
по поручению Президента Республики Казахстан;
при совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов районного значения) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о развитии агломераций.

20. Бюджеттік сұраным республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес келтіріледі, оған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы мен бюджеттік бағдарламаның басшысы қол қояды және жоспарланатын жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірілмей бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізіледі.
21. Бюджеттік бағдарламаның басшысы – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаның жоспарлануы мен орындалуын қамтамасыз ететін лауазымды адамы.
Бюджеттік бағдарламаның басшысы:
бюджеттік бағдарламаның паспортын жасауды;
бюджеттік бағдарлама паспортының негізділігі мен толықтығын;
бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) есеп-қисаптардың анықтығын;
осы баптың 1 – 8-тармақтарында белгіленген талаптардың сақталуын;
бюджет қаражатының бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) іске асыру процесіндегі іс-шараларға және түпкілікті нәтижелерге сәйкес тиімді пайдаланылуын;
бюджеттік бағдарламаның іске асырылуы туралы есептің анықтығы мен толықтығын қамтамасыз етеді.
Бюджеттік бағдарламаның басшысы осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
22. Бюджеттік бағдарламалардың паспорттары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпарат осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
23. Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
15-тарау. БЮДЖЕТАРАЛЫҚ ҚАТЫНАСТАР
76-бап. Бюджетаралық қатынастар туралы жалпы ережелер
1. Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің аражігін нақты ажыратуға, түсімдер мен шығыстарды ашық бөлуге негізделген әртүрлі деңгейдегі бюджеттер арасындағы қатынастар бюджетаралық қатынастар болып табылады.
2. Мыналарға:
республикалық бюджеттің аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттермен, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерімен;
облыстық бюджеттердің аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерімен;
осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бірімен-бірінің өзара қатынастарына жол берілмейді.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бірімен-бірінің өзара қатынасына:
облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтінішхаты бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше жағдайлар туындаған жағдайда;
әкімшілік-аумақтық бірліктер құрылған және (немесе) таратылған, олардың шекаралары белгіленген, оларға атау берілген және олардың атауы өзгертілген жағдайда жол беріледі.
Бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бірімен-бірінің өзара қатынасына:
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша;
Қазақстан Республикасының агломерацияларды дамыту туралы заңнамасына сәйкес облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар (аудандық маңызы бар қалалар) әкімдерінің өтінішхаты бойынша агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу кезінде жол беріледі.

4. Не допускается вмешательство, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом:
Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов в бюджетный процесс областей, городов республиканского значения, столицы;
местных исполнительных органов областей в бюджетный процесс районов (городов областного значения);
местных исполнительных органов районов (городов областного значения) в бюджетный процесс городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Не допускается изъятие доходов, дополнительно полученных в ходе исполнения местных бюджетов, в вышестоящий бюджет, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 77. Формы регулирования межбюджетных отношений
1. Межбюджетные отношения регулируются между уровнями бюджетов:
трансфертами;
бюджетными кредитами;
нормативами распределения доходов.
2. Трансфертами между уровнями бюджетов являются платежи из одного уровня бюджета в другой.
Трансферты между уровнями бюджетов подразделяются на трансферты общего характера, в том числе целевые и нецелевые, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие.
3. Бюджетные кредиты предоставляются местным бюджетам на:
реализацию бюджетных инвестиционных проектов;
решение социально-экономических задач развития региона;
покрытие прогнозного дефицита наличности в течение финансового года для обеспечения сбалансированности местного бюджета.
4. Норматив распределения доходов – устанавливаемое соответствующими маслихатами процентное соотношение распределения видов доходов бюджета между бюджетами разных уровней.
5. Целевые трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие и бюджетные кредиты используются местными исполнительными органами, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих паспортах бюджетных программ.
6. Особенности использования и доиспользования бюджетных средств, выделенных в виде целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета, регулируются статьей 115 настоящего Кодекса.
Статья 78. Принципы межбюджетных отношений
Межбюджетные отношения основываются на следующих принципах:
1) равенство областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы во взаимоотношениях с республиканским бюджетом, районных (городов областного значения) бюджетов во взаимоотношениях с вышестоящим областным бюджетом, бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов во взаимоотношениях с вышестоящим районным (города областного значения) бюджетом;

4. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және орталық мемлекеттік органдардың облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджет процесіне;
облыстардың жергілікті атқарушы органдарының аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджет процесіне;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджет процесіне араласуына жол берілмейді.
Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, жергілікті бюджеттерді атқару барысында қосымша алынған кірістерді жоғары тұрған бюджетке алып қоюға жол берілмейді.
77-бап. Бюджетаралық қатынастарды реттеу нысандары
1. Бюджетаралық қатынастар бюджеттер деңгейлері арасында:
трансферттермен;
бюджеттік кредиттермен;
кірістерді бөлу нормативтерімен реттеледі.
2. Бір бюджет деңгейінен екінші бюджет деңгейіне төленетін төлемдер бюджеттер деңгейлері арасындағы трансферттер болып табылады.
Бюджеттер деңгейлері арасындағы трансферттер жалпы сипаттағы трансферттер, оның ішінде нысаналы және нысаналы емес трансферттер, ағымдағы нысаналы трансферттер, нысаналы даму трансферттері болып бөлінеді.
3. Бюджеттік кредиттер жергілікті бюджеттерге:
бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму міндеттерін шешуге;
қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығын жабуға беріледі.
4. Кірістерді бөлу нормативі – тиісті мәслихаттар белгілейтін бюджет кірістерінің түрлерін әртүрлі деңгейдегі бюджеттер арасында бөлудің пайыздық арақатынасы.
5. Жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жалпы сипаттағы нысаналы трансферттерді, ағымдағы нысаналы трансферттерді, нысаналы даму трансферттерін және бюджеттік кредиттерді тек олардың тиісті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында айқындалған нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланады.
6. Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер түрінде бөлінген бюджет қаражатын пайдалану мен толық пайдалану ерекшеліктері осы Кодекстің 115-бабында реттеледі.
78-бап. Бюджетаралық қатынастардың қағидаттары
Бюджетаралық қатынастар мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің республикалық бюджетпен өзара қатынастардағы, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің жоғары тұрған облыстық бюджетпен өзара қатынастардағы, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жоғары тұрған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетпен өзара қатынастардағы теңдігі;

2) эффективное распределение поступлений, учитывающее соблюдение следующих критериев их разграничения:
при закреплении налогов и других обязательных платежей в бюджет предпочтение отдается тому уровню бюджета, который обеспечит наиболее высокую степень их собираемости;
налоги, имеющие неравномерное размещение налоговой базы, закрепляются за более высокими уровнями бюджетов;
налоги, имеющие стабильный характер, не зависящие от воздействия внешних факторов, налоги, взимаемые с налоговой базы, имеющей четкую территориальную привязку, закрепляются за нижестоящими бюджетами;
3) обеспечение предоставления местными исполнительными органами одинакового уровня гарантированных государством государственных услуг.
Статья 79. Основные положения о трансфертах общего характера и их планировании
1. Трансфертами общего характера являются бюджетные субвенции и бюджетные изъятия.
Бюджетными субвенциями являются трансферты, передаваемые из вышестоящих бюджетов в нижестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном или районном (города областного значения) бюджете.
Бюджетными изъятиями являются трансферты, передаваемые из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном или районном (города областного значения) бюджете.
2. Объемы трансфертов общего характера устанавливаются:
законом Республики Казахстан об объемах трансфертов общего характера – между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы;
решением областного маслихата об объемах трансфертов общего характера – между областными бюджетами и районными (городов областного значения) бюджетами;
решением маслихата о районном (города областного значения) бюджете – между районными (городов областного значения) бюджетами и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов без права изменения объемов трансфертов общего характера, установленных решением областного маслихата об объемах трансфертов общего характера.
Объемы трансфертов общего характера подлежат изменению через каждые три года.
3. При установлении объемов трансфертов общего характера по предложению центральных или местных уполномоченных органов соответствующей отрасли (сферы) предусматриваются минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов.
Направления расходов, для которых устанавливаются минимальные объемы их финансирования из местного бюджета, определяются с учетом их приоритетности и социальной значимости.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в ходе исполнения бюджета вправе перераспределять средства по бюджетным программам (подпрограммам), по которым установлены минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов, по согласованию с центральным уполномоченным органом и (или) местным исполнительным органом соответствующей отрасли (сферы), определившими минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов, на другие направления расходов местного бюджета.
В случае финансирования местными исполнительными органами отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом и (или) решением областного маслихата об объемах трансфертов общего характера, сумма превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее в ходе исполнения бюджета изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года учитывается при определении объемов трансфертов общего характера на следующий трехлетний период.

2) аражігін ажыратудың мынадай өлшемшарттарының сақталуы ескерілетін түсімдерді тиімді бөлу:
салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді бюджетке бекітіп беру кезінде оларды жинаудың неғұрлым жоғары дәрежесін қамтамасыз ететін бюджет деңгейіне артықшылық беріледі;
салықтық база әркелкі орналастырылған салықтар неғұрлым жоғары деңгейдегі бюджеттерге бекітіліп беріледі;
тұрақты сипаттағы, сыртқы факторлардың әсеріне тәуелді емес салықтар, нақты аумақтық байланыстылығы бар салықтық базадан алынатын салықтар төмен тұрған бюджеттерге бекітіліп беріледі;
3) бірдей деңгейдегі жергілікті атқарушы органдардың мемлекет кепілдік берген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуын қамтамасыз ету.
79-бап. Жалпы сипаттағы трансферттер және оларды жоспарлау туралы негізгі ережелер
1. Бюджеттік субвенциялар мен бюджеттік алып қою жалпы сипаттағы трансферттер болып табылады.
Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер бюджеттік субвенциялар болып табылады.
Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер бюджеттік алып қою болып табылады.
2. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері:
республикалық бюджет пен облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасында – Қазақстан Республикасының жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңында;
облыстық бюджеттер мен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер арасында – жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихаттың шешімінде;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер мен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасында облыстық мәслихаттың жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы шешімінде белгіленген жалпы сипаттағы трансферттер көлемдерін өзгерту құқығынсыз аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихаттың шешімінде белгіленеді.
Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері әрбір үш жыл сайын өзгертілуге жатады.
3. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін белгілеу кезінде тиісті саланың (аяның) орталық немесе жергілікті уәкілетті органдарының ұсынысы бойынша шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдері көзделеді.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдері белгіленетін шығыстардың бағыттары олардың басымдығы мен әлеуметтік маңыздылығы ескеріле отырып айқындалады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары бюджетті атқару барысында шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдері белгіленген бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаражатты шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдерін айқындаған тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органымен және (немесе) жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша жергілікті бюджет шығыстарының басқа бағыттарына қайта бөлуге құқылы.
Жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттарын жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңда және (немесе) облыстық мәслихаттың шешімінде белгіленген ең төмен көлемдерден төмен қаржыландырған жағдайда, бюджетті атқару барысында оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып белгіленген соманың өткен қаржы жылының қорытындысы бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасы келесі үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін айқындау кезінде ескеріледі.

4. Нецелевые трансферты общего характера предназначены для финансового обеспечения предоставления гарантированных государством услуг, реализации задач и функций местного исполнительного органа и предоставляются на безвозмездной и невозвратной основе без установления направлений их использования.
Нецелевые трансферты общего характера включают в себя текущие затраты и затраты на развитие. К затратам на развитие относятся затраты, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов.
Остальные затраты относятся к текущим.
5. Целевые трансферты общего характера формируются в соответствии с частью второй пункта 18 статьи 75 настоящего Кодекса и включают трансферты, передаваемые в нижестоящие бюджеты, утвержденные в соответствующем бюджете в виде целевых трансфертов в период действующих трехлетних объемов трансфертов общего характера, с сохранением их целевого назначения.
6. Порядок планирования трансфертов общего характера, включающий порядок взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, других организаций, порядок представления и согласования центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) и местными исполнительными органами форм, перечней показателей, необходимых для расчета трансфертов общего характера, и порядок проведения мониторинга их использования, определяются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
7. Порядок и периодичность перечисления трансфертов общего характера определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
8. Ответственность при планировании трансфертов общего характера и их использовании определяется статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 80. Процесс планирования трансфертов общего характера
1. Процесс планирования трансфертов общего характера начинается в год завершения действующего закона или решения маслихата об объемах трансфертов общего характера.
2. Прогнозные объемы доходов и затрат местных бюджетов рассчитываются на основе типовой методики расчетов трансфертов общего характера, разрабатываемой и утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Прогнозные объемы доходов и затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов рассчитываются в порядке, определяемом местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, на основании типовой методики, разрабатываемой в соответствии с частью первой настоящего пункта.

4. Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер мемлекет кепілдік берген көрсетілетін қызметтерді ұсынуды, жергілікті атқарушы органның міндеттері мен функцияларын іске асыруды қаржылық қамтамасыз етуге арналған және оларды пайдалану бағыттары белгіленбей, өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.
Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттерде ағымдағы шығындар мен дамуға арналған шығындар қамтылады. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған шығындар дамуға арналған шығындарға жатады.
Қалған шығындар ағымдағы шығындарға жатады.
5. Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер осы Кодекстің 75-бабы 18-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қалыптастырылады және онда жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық көлемдерінің қолданылуы кезеңінде олардың нысаналы мақсаты сақтала отырып, тиісті бюджетте нысаналы трансферттер түрінде бекітілген төмен тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер қамтылады.
6. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да ұйымдардың өзара іс-қимыл тәртібін, тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарының және жергілікті атқарушы органдардың жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу үшін қажетті нысандарды, көрсеткіштер тізбелерін ұсыну және келісу тәртібін және олардың пайдаланылуына мониторинг жүргізу тәртібін қамтитын жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
7. Жалпы сипаттағы трансферттерді аударудың тәртібі мен кезеңділігін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
8. Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау және оларды пайдалану кезіндегі жауаптылық осы Кодекстің 41-бабында айқындалады.
80-бап. Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау процесі
1. Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау процесі жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы қолданыстағы заң немесе мәслихаттың шешімі аяқталатын жылы басталады.
2. Жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдері бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесі негізінде есептеледі.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдері осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес әзірленетін үлгілік әдістеме негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен есептеледі.

3. Прогнозный объем доходов местных бюджетов учитывает доходный потенциал региона.
Доходный потенциал региона – максимально возможная сумма поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, рассчитываемая для определения доходов региона при установлении объемов трансфертов общего характера на трехлетний период.
К прогнозным объемам доходов отдельно прилагаются суммы по заключенным меморандумам между областным акиматом, акиматом города республиканского значения, столицы и недропользователями в рамках исполнения обязательств по отчислению недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры согласно контрактам на недропользование.
Сведения, указанные в части второй настоящего пункта, формируются на основании отчетных данных, представляемых центральными отраслевыми уполномоченными органами и местными исполнительными органами.
4. Прогнозные объемы затрат местных бюджетов определяются с обязательным проведением обзора расходов в соответствии со статьей 43 настоящего Кодекса.
Прогнозные объемы затрат местных бюджетов не учитывают целевые трансферты, затраты на обслуживание и погашение долга местного исполнительного органа, бюджетные кредиты, государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства, проектам строительства "под ключ", имиджевые расходы, гранты, исследования, консалтинговые услуги, научно-технические проекты и программы.
Допускается применение дополнительного показателя к прогнозному объему затрат местных бюджетов, по которым прогнозируются бюджетные изъятия, определяемого с учетом результатов мониторинга, проводимого в соответствии с пунктом 3 статьи 84 настоящего Кодекса и имеющего положительное предложение соответствующей бюджетной комиссии.
Прогнозные объемы текущих затрат местных бюджетов рассчитываются с учетом индексации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, и прогнозной численности потребителей государственных услуг в регионе.
Прогнозные объемы капитальных затрат и затрат на развитие местных бюджетов рассчитываются в соответствии с отраслевыми методиками их финансирования, разрабатываемыми и утверждаемыми соответствующими центральными отраслевыми государственными органами по согласованию с местными исполнительными органами, центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, и включаются в объемы нецелевых трансфертов общего характера абсолютными суммами в соответствии с типовой методикой расчетов трансфертов общего характера, определенной частью первой настоящего пункта.
При разработке отраслевых методик, предусмотренных частью пятой настоящего пункта, учитываются:

3. Жергілікті бюджеттер кірістерінің болжамды көлемінде өңірдің кіріс әлеуеті ескеріледі.
Өңірдің кіріс әлеуеті – үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін белгілеу кезінде өңірдің кірістерін айқындау үшін есептелетін, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерінің ең жоғары ықтимал сомасы;
Кірістердің болжамды көлемдеріне жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымы жөніндегі міндеттемелерді орындау шеңберінде облыстық әкімдік, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі мен жер қойнауын пайдаланушылар арасында жасалған меморандумдар бойынша сомалар бөлек қоса беріледі.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер орталық салалық уәкілетті органдар мен жергілікті атқарушы органдар ұсынатын есептік деректер негізінде қалыптастырылады.
4. Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемдері осы Кодекстің 43-бабына сәйкес шығыстарға міндетті түрде шолу жүргізіле отырып айқындалады.
Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемдерінде нысаналы трансферттер, жергілікті атқарушы органның борышына қызмет көрсетуге және оны өтеуге арналған шығындар, бюджеттік кредиттер, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, имидждік шығыстар, гранттар, зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар ескерілмейді.
Осы Кодекстің 84-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізілетін мониторингтеу нәтижелері ескеріле отырып айқындалатын бюджеттік алып қою болжанатын және тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлеміне қосымша көрсеткішті қолдануға жол беріледі.
Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемдері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген индекстеу және өңірдегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың болжамды саны ескеріле отырып есептеледі.
Жергілікті бюджеттердің күрделі шығындары мен дамытуға арналған шығындарының болжамды көлемдері тиісті орталық салалық мемлекеттік органдар жергілікті атқарушы органдармен, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейтін және бекітетін, оларды қаржыландырудың салалық әдістемелеріне сәйкес есептеледі және осы тармақтың бірінші бөлігінде айқындалған жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесіне сәйкес абсолюттік сомалармен жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттердің көлемдеріне енгізіледі.
Осы тармақтың бесінші бөлігінде көзделген салалық әдістемелерді әзірлеу кезінде:

минимальные стандарты и система региональных стандартов для населенных пунктов, предусмотренные пунктом 3 статьи 70 и пунктом 3 статьи 84 настоящего Кодекса;
требования пунктов 5 и 6 статьи 37, пункта 8 статьи 148, пункта 3 статьи 149 настоящего Кодекса;
другие требования согласно отраслевому законодательству Республики Казахстан.
5. Для планирования трансфертов общего характера аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, местные уполномоченные органы по государственному планированию районов (городов областного значения), местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы формируют предложения по прогнозным объемам доходов и затрат местных бюджетов, рассчитанным на основе методики расчетов трансфертов общего характера, определенной пунктом 2 настоящей статьи.
6. Процесс планирования трансфертов общего характера начинается 1 февраля года и включает:
1) определение в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи прогнозных объемов доходов:
городов районного значения, сел, поселков, сельских округов местными исполнительными органами районов (городов областного значения);
районов (городов областного значения) местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы центральным уполномоченным органом по бюджетной политике;
2) определение в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи прогнозных объемов затрат нецелевых трансфертов общего характера местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы совместно с местными исполнительными органами районов (городов областного значения) и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) формирование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы совместно с местными исполнительными органами районов (городов областного значения) и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в срок до 1 апреля года завершения действующего решения маслихата об объемах трансфертов общего характера предложений по прогнозным объемам доходов и затрат местных бюджетов по целевым и нецелевым трансфертам общего характера.
Прогнозные объемы целевых трансфертов общего характера определяются совместно с соответствующими центральными отраслевыми государственными органами – администраторами республиканских бюджетных программ и (или) администраторами вышестоящих местных бюджетных программ с обязательным проведением анализа расходов, финансировавшихся в предыдущие финансовые годы за счет целевых трансфертов, в том числе включенных в затраты местных бюджетов при планировании трансфертов общего характера на очередной трехлетний период, на предмет их соответствия проводимой отраслевой политике для принятия решения о включении в объемы трансфертов общего характера в соответствии с частью второй пункта 18 статьи 75 настоящего Кодекса;

осы Кодекстің 70-бабының 3-тармағында және 84-бабының 3-тармағында көзделген, ең төмен стандарттар және елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі;
осы Кодекстің 37-бабы 5 және 6-тармақтарының, 148-бабы 8-тармағының, 149-бабы 3-тармағының талаптары;
Қазақстан Республикасының салалық заңнамасына сәйкес басқа да талаптар ескеріледі.
5. Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау үшін аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары осы баптың 2-тармағында айқындалған жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесі негізінде есептелген жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдері бойынша ұсыныстарды қалыптастырады.
6. Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау процесі жылдың 1 ақпанында басталады және онда:
1) осы баптың 3-тармағына сәйкес:
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының аудандар (облыстық маңызы бар қалалар);
бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері кірістерінің болжамды көлемдерін айқындауы;
2) осы баптың 4-тармағына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарымен бірлесіп, жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер шығындарының болжамды көлемдерін айқындауы;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарымен бірлесіп, мәслихаттың жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы қолданыстағы шешімі аяқталатын жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде жалпы сипаттағы нысаналы және нысаналы емес трансферттер бойынша жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдері жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыруы қамтылады.
Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің болжамды көлемдері осы Кодекстің 75-бабы 18-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдеріне енгізу туралы шешім қабылдау үшін алдыңғы қаржы жылдарына нысаналы трансферттер, оның ішінде кезекті үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау кезінде жергілікті бюджеттердің шығындарына енгізілгендері есебінен қаржыландырылған шығыстарға олардың жүргізіліп жатқан салалық саясатқа сәйкестігі тұрғысынан міндетті түрде талдау жүргізіле отырып, тиісті орталық салалық мемлекеттік органдармен – республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен және (немесе) жоғары тұрған жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бірлесіп айқындалады;

4) внесение местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы предложений по прогнозным объемам доходов и затрат местных бюджетов по целевым и нецелевым трансфертам общего характера в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в срок до 15 апреля года завершения действующего закона об объемах трансфертов общего характера;
5) определение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике объемов трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период и представление в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для учета при определении лимитов расходов администраторов республиканских бюджетных программ;
6) доведение до центрального уполномоченного органа по бюджетной политике объемов трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период, учтенных при определении лимитов расходов администраторов республиканских бюджетных программ и имеющих положительное предложение Республиканской бюджетной комиссии, до 7 июня года завершения действующего закона об объемах трансфертов общего характера;
7) определение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике объемов трансфертов общего характера и доведение до местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
8) формирование проекта закона о трансфертах общего характера и проекта решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера.
7. Первый руководитель центрального отраслевого государственного органа несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 80 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 81. Разработка проекта закона об объемах трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы
1. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике разрабатывает проект закона об объемах трансфертов общего характера на трехлетний период и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
2. Текст проекта закона об объемах трансфертов общего характера должен содержать объемы трансфертов общего характера в абсолютном выражении на трехлетний период с разбивкой по годам.
3. К проекту закона об объемах трансфертов общего характера прилагаются на трехлетний период с разбивкой по годам и в разрезе регионов:
объемы трансфертов общего характера с разделением на нецелевые и целевые с указанием целевого назначения.
Целевое назначение объемов целевых трансфертов общего характера изменению не подлежит, за исключением случаев их перераспределения в пределах достижения целей этого же направления;
затраты на развитие;
минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов по предложению центральных уполномоченных органов соответствующей отрасли (сферы).

4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жалпы сипаттағы нысаналы және нысаналы емес трансферттер бойынша жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдері жөніндегі ұсыныстарды жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы қолданыстағы заң аяқталатын жылдың 15 сәуіріне дейінгі мерзімде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізуі;
5) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін айқындауы және республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау кезінде есепке алу үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынуы;
6) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау кезінде ескерілген және Республикалық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар, алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы қолданыстағы заң аяқталатын жылдың 7 маусымына дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға жеткізуі;
7) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін айқындауы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына жеткізуі;
8) жалпы сипаттағы трансферттер туралы заң жобасын және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын қалыптастыру қамтылады.
7. Орталық салалық мемлекеттік органның бірінші басшысы осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Ескерту. 80-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
81-бап. Республикалық бюджет пен облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын әзірлеу
1. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын әзірлейді және оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
2. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасының мәтінінде жылдар бойынша бөлінген, үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері абсолютті мәнде қамтылуға тиіс.
3. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасына жылдар бойынша бөлінген және өңірлер бөлінісінде үш жылдық кезеңге:
нысаналы емес және нысаналы мақсаты көрсетіле отырып нысаналы болып бөлінген жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері қоса беріледі.
Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемдерінің нысаналы мақсаты, осы бағыттың мақсаттарына қол жеткізу шегінде оларды қайта бөлу жағдайларын қоспағанда, өзгертілуге жатпайды;
дамуға арналған шығындар;
тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарының ұсынысы бойынша шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдері қоса беріледі.

4. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 15 августа года завершения действующего закона об объемах трансфертов общего характера представляет проект закона об объемах трансфертов общего характера на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
5. Проект закона об объемах трансфертов общего характера вносится Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан не позднее 1 сентября года завершения действующего закона об объемах трансфертов общего характера.
6. Проект закона об объемах трансфертов общего характера и проект решения маслихата области, маслихата района (города областного значения) об объемах трансфертов общего характера подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 82. Разработка проекта решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера
1. Местный уполномоченный орган по государственному планированию области составляет проект решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера и вносит его на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии после внесения в Правительство Республики Казахстан проекта закона об объемах трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы.
2. Проект решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера вносится местным исполнительным органом области в маслихат после утверждения закона об объемах трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы.
3. Текст проекта решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера должен содержать объемы трансфертов общего характера в абсолютном выражении на трехлетний период с разбивкой по годам и в разрезе регионов.
4. К проекту решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера прилагаются на трехлетний период с разбивкой по годам и в разрезе регионов:
объемы трансфертов общего характера с разделением на нецелевые и целевые с указанием целевого назначения;
затраты на развитие;
минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов по предложению местных уполномоченных органов соответствующей отрасли (сферы).
5. Целевое назначение объемов целевых трансфертов общего характера изменению не подлежит, за исключением случаев их перераспределения в пределах достижения целей этого же направления.

4. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы қолданыстағы заң аяқталатын жылдың 15 тамызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне қарауға ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы қолданыстағы заң аяқталатын жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізеді.
6. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасы және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыс мәслихаты, аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаты шешімінің жобасы осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
82-бап. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу
1. Облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын жасайды және оны республикалық бюджет пен облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасы Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізілгеннен кейін тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
2. Облыстың жергілікті атқарушы органы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын республикалық бюджет пен облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң бекітілгеннен кейін мәслихатқа енгізеді.
3. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихаттың шешімі жобасының мәтінінде жылдар бойынша бөлінген және өңірлер бөлінісінде үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері абсолюттік мәнде қамтылуға тиіс.
4. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасына жылдар бойынша бөлінген және өңірлер бөлінісінде үш жылдық кезеңге:
нысаналы емес және нысаналы мақсаты көрсетіле отырып нысаналы болып бөлінген жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері;
дамуға арналған шығындар;
тиісті саланың (аяның) жергілікті уәкілетті органдарының ұсынысы бойынша шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдері қоса беріледі.
5. Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемдерінің нысаналы мақсаты, осы бағыттың мақсаттарына қол жеткізу шегінде оларды қайта бөлу жағдайларын қоспағанда, өзгертілуге жатпайды.

6. Проект решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера вносится местным исполнительным органом области в соответствующий маслихат не позднее 15 октября года, предшествующего планируемому периоду.
Статья 83. Целевые трансферты
1. Целевые трансферты подразделяются на целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие.
2. Целевыми текущими трансфертами являются трансферты, передаваемые в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера в пределах сумм, утвержденных в республиканском или местных бюджетах:
1) вышестоящими бюджетами в нижестоящие, направленные на компенсацию потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов, нормативных правовых актов представительных и исполнительных органов области, района (города областного значения), предусматривающих увеличение расходов и (или) сокращение доходов нижестоящих бюджетов;
2) нижестоящими бюджетами в вышестоящие, направленные на компенсацию потерь вышестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан, предусматривающих увеличение расходов вышестоящего бюджета в связи с передачей функций государственных органов из нижестоящего уровня государственного управления в вышестоящий.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 3 статьи 83 действует до 31.12.2025 в соответствии с пунктом 3 статьи 172 настоящего Кодекса.
3. Целевыми трансфертами на развитие являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном, районном (города областного значения) бюджете для реализации местных бюджетных программ развития.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 3 статьи 83 действует до 31.12.2025 в соответствии с пунктом 3 статьи 172 настоящего Кодекса.
Целевые трансферты на развитие из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам выделяются при условии софинансирования бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета.
Целевые трансферты на развитие передаются вышестоящими бюджетами в нижестоящие на финансирование критически важных объектов и проектов общестранового значения в соответствии с пунктом 8 статьи 148 настоящего Кодекса при отсутствии альтернативных источников финансирования.

6. Облыстың жергілікті атқарушы органы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 қазанынан кешіктірмей тиісті мәслихатқа енгізеді.
83-бап. Нысаналы трансферттер
1. Нысаналы трансферттер ағымдағы нысаналы трансферттер және нысаналы даму трансферттері болып бөлінеді.
2. Жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық көлемдерінің қолданылуы кезеңінде республикалық немесе облыстық бюджеттерде бекітілген сомалар шегінде:
1) жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге беретін, төмен тұрған бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды және (немесе) кірістерін азайтуды көздейтін Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларын, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) өкілді және атқарушы органдарының нормативтік құқықтық актілерін қабылдаудан туындайтын, төмен тұрған бюджеттердің шығындарын өтеуге бағытталған;
2) төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджеттерге беретін, мемлекеттік органдар функцияларының мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне берілуіне байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығыстарын ұлғайтуды көздейтін заңнамалық актілерді, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін қабылдаудан туындайтын, жоғары тұрған бюджеттердің шығындарын өтеуге бағытталған трансферттер ағымдағы нысаналы трансферттер болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
83-бабы 3-тармағының бірінші бөлігі осы Кодекстің 172-бабының 3-тармағына сәйкес 31.12.2025 дейін қолданылады.
3. Жоғары тұрған бюджеттер жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру үшін республикалық, облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде төмен тұрған бюджеттерге беретін трансферттер нысаналы даму трансферттері болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
83-бабы 3-тармағының екінші бөлігі осы Кодекстің 172-бабының 3-тармағына сәйкес 31.12.2025 дейін қолданылады.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттері бюджеттік инвестицияларды төмен тұрған жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен бөлінеді.
Нысаналы даму трансферттерін жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге қаржыландырудың балама көздері болмаған кезде осы Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес аса маңызды объектілерді және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларды қаржыландыруға береді.

4. Для планирования целевых трансфертов местные уполномоченные органы по государственному планированию совместно с местными исполнительными органами районов (городов областного значения) и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов определяют прогнозные объемы целевых трансфертов на основании планов развития областей, городов республиканского значения, столицы с учетом инвестиционного плана и итогов рассмотрения соответствующих нормативных правовых актов согласно пунктам 1 и 3 статьи 73 настоящего Кодекса и направляют в отраслевые государственные органы – администраторам республиканских бюджетных программ и (или) администраторам вышестоящих местных бюджетных программ для рассмотрения в рамках планирования проекта бюджета.
5. Не допускается уменьшение объемов целевых трансфертов на развитие, передаваемых вышестоящими бюджетами в нижестоящие, в связи с дополнительно полученными в ходе исполнения нижестоящими бюджетами доходов.
6. Целевые трансферты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих паспортах бюджетных программ, за исключением целевых текущих трансфертов, передаваемых в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи на компенсацию сокращения доходов местных бюджетов.
Целевые текущие трансферты, передаваемые в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи на компенсацию сокращения доходов местных бюджетов, отражаются только в поступлениях нижестоящих бюджетов.
7. Порядок перечисления целевых трансфертов, составления и представления отчета о конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, а также форма отчета о конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, и порядок проведения мониторинга целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
8. Ответственность должностных лиц, предусмотренная законами Республики Казахстан, при выделении и использовании целевых трансфертов определена статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 84. Мониторинг в области межбюджетных отношений
1. Местные уполномоченные органы соответствующей отрасли (сферы) по трансфертам общего характера обеспечивают мониторинг:
целевых трансфертов общего характера;
затрат на развитие;
минимальных объемов финансирования, установленных законом об объемах трансфертов общего характера.
Результаты мониторинга, указанного в пункте 1 настоящей статьи, по итогам года представляются ревизионным комиссиям областей, городов республиканского значения, столицы для оценки достижения целей и целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы в рамках подготовки годового отчета об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год в центральный уполномоченный орган по региональной политике, центральные отраслевые государственные органы для подготовки аналитической информации по реализации соответствующих бюджетных программ (подпрограмм) в рамках подготовки годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год.

4. Нысаналы трансферттерді жоспарлау үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарымен бірлесіп, инвестициялық жоспарды және осы Кодекстің 73-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес тиісті нормативтік құқықтық актілерді қарау қорытындыларын ескере отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары негізінде нысаналы трансферттердің болжамды көлемдерін айқындайды және бюджет жобасын жоспарлау шеңберінде қарау үшін салалық мемлекеттік органдарға – республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және (немесе) жоғары тұрған жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.
5. Жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге беретін нысаналы даму трансферттерінің көлемдерін төмен тұрған бюджеттерді атқару барысында қосымша алынған кірістерге байланысты азайтуға жол берілмейді.
6. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жергілікті бюджеттердің кірістерін қысқартуды өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоспағанда, жергілікті атқарушы органдар нысаналы трансферттерді тек бюджеттік бағдарламалардың тиісті паспорттарында айқындалған нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланады.
Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жергілікті бюджеттер кірістерін қысқартуды өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттердің түсімдерінде ғана көрсетіледі.
7. Нысаналы трансферттерді аудару, бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген түпкілікті нәтижелер туралы есепті жасау және ұсыну тәртібін, сондай-ақ бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген түпкілікті нәтижелер туралы есептің нысанын және жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерге мониторинг жүргізу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
8. Нысаналы трансферттерді бөлу және пайдалану кезінде лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылығы осы Кодекстің 41-бабында айқындалған.
84-бап. Бюджетаралық қатынастар саласындағы мониторингтеу
1. Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша тиісті саланың (аяның) жергілікті уәкілетті органдары:
жалпы сипаттағы нысаналы трансферттерді;
дамуға арналған шығындарды;
жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңда белгіленген қаржыландырудың ең төмен көлемдерін мониторингтеуді қамтамасыз етеді.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мониторингтеу нәтижелері жыл қорытындылары бойынша есепті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті дайындау шеңберінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуді бағалау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссияларына, есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті дайындау шеңберінде тиісті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы бойынша талдамалық ақпарат дайындау үшін өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға, орталық салалық мемлекеттік органдарға ұсынылады.

2. Мониторинг целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, осуществляется в рамках бюджетного мониторинга, проводимого в соответствии со статьей 119 настоящего Кодекса.
3. Центральный уполномоченный орган по региональной политике совместно с заинтересованными центральными и местными государственными органами в рамках системы региональных стандартов для населенных пунктов проводит ежегодный мониторинг обеспеченности населенных пунктов минимально обязательным уровнем объектов и услуг (благ) в зависимости от типа (город, село) и размера (численности населения) населенных пунктов.
Порядок проведения мониторинга определяется центральным уполномоченным органом по региональной политике.
Глава 16. ПРОЦЕСС РАЗРАБОТКИ БЮДЖЕТА
Статья 85. Общие положения о разработке бюджета
1. Республиканский бюджет ежегодно разрабатывается на плановый период центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
2. Областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы, районный (города областного значения) бюджет ежегодно разрабатываются на плановый период местными уполномоченными органами по государственному планированию.
3. Бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа ежегодно разрабатывается на плановый период аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Статья 86. Разработка проекта закона о республиканском бюджете
1. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет проект республиканского бюджета и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 1 августа текущего финансового года представляет проект республиканского бюджета на рассмотрение в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан для проведения предварительной оценки по основным направлениям расходов проекта республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
3. Проект республиканского бюджета на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
Поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой.
Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.

2. Жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді мониторингтеу осы Кодекстің 119-бабына сәйкес жүргізілетін бюджеттік мониторинг шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган мүдделі орталық және жергілікті мемлекеттік органдармен бірлесіп, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі шеңберінде елді мекендердің типіне (қала, ауыл) және мөлшеріне (халық санына) қарай объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) ең төмен міндетті деңгейімен елді мекендердің қамтамасыз етілуіне жыл сайынғы мониторингті жүргізеді.
Мониторинг жүргізу тәртібін өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
16-тарау. БЮДЖЕТТІ ӘЗІРЛЕУ ПРОЦЕСІ
85-бап. Бюджетті әзірлеу туралы жалпы ережелер
1. Республикалық бюджетті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
2. Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерін, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
86-бап. Республикалық бюджет туралы заң жобасын әзірлеу
1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің жобасын жасайды және оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес республикалық бюджет жобасы шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу үшін республикалық бюджеттің жобасын ағымдағы қаржы жылының 1 тамызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына қарауға ұсынады.
3. Жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттің жобасы осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
Түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі.
"Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.

4. Текст проекта закона о республиканском бюджете должен содержать на очередной финансовый год:
объемы доходов, поступлений трансфертов, затрат, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, объемы дефицита (профицита), ненефтяного дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджета;
минимальные размеры заработной платы, пенсии, размеры месячного расчетного показателя, прожиточного минимума и государственной базовой пенсионной выплаты, определенные в прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан;
размер взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих уплате в фонд социального медицинского страхования;
размеры повышения пенсионных выплат по возрасту и пенсионных выплат за выслугу лет;
объемы бюджетных изъятий из местных бюджетов в республиканский бюджет, определенные законом об объемах трансфертов общего характера;
объемы бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в местные бюджеты, определенные законом об объемах трансфертов общего характера;
объем гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, определенный в прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан;
размер резерва на инициативы Президента Республики Казахстан;
размер резерва Правительства Республики Казахстан;
лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан;
лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан по поддержке экспорта;
лимит правительственного долга;
лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
лимит предоставления поручительств государства;
лимит внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора и перечень субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов;
лимиты долгов местных исполнительных органов;
лимиты государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов;
лимит государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" Правительства Республики Казахстан;
лимит государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" местных исполнительных органов;
другие положения.
5. К проекту закона о республиканском бюджете прилагаются:
1) проект республиканского бюджета на плановый период, сформированный отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.

4. Кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң жобасының мәтінінде мыналар қамтылуға тиіс:
кірістердің, трансферттер түсімдерінің, шығындардың, таза бюджеттік кредиттеудің, қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдоның көлемдері, бюджет тапшылығының (профицитінің), мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің), тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) көлемдері;
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында айқындалған жалақының, зейнетақының ең төмен мөлшерлері, айлық есептік көрсеткіштің, ең төмен күнкөріс деңгейінің және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерлері;
мемлекеттің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының мөлшері;
жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін арттыру мөлшерлері;
жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңда айқындалған, жергілікті бюджеттерден республикалық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемдері;
жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңда айқындалған, республикалық бюджеттен жергілікті бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері;
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында айқындалған, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферттің көлемі;
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің мөлшері;
Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің мөлшері;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерін беру лимиті;
экспортты қолдау бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерін беру лимиті;
үкіметтік борыштың лимиті;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;
мемлекет кепілгерлігін беру лимиті;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиті және сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесі;
жергілікті атқарушы органдар борыштарының лимиттері;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттері;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;
жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;
басқа да ережелер.
5. Республикалық бюджет туралы заң жобасына:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылған, жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттің жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады;

2) объемы поступлений на очередной финансовый год, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан;
3) перечень республиканских и местных бюджетных программ (подпрограмм) на очередной финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета;
4) перечень целевых индикаторов и конечных результатов паспортов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ;
5) другие данные.
6. В тексте проекта закона о республиканском бюджете размеры утверждаемых дефицита (профицита) и ненефтяного дефицита (профицита) республиканского бюджета на очередной финансовый год отражаются в денежном выражении и процентах к валовому внутреннему продукту.
7. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 15 августа текущего финансового года представляет проект закона о республиканском бюджете на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
Проект закона о республиканском бюджете рассматривается Администрацией Президента Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней после внесения Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 86 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 87. Разработка проекта решения маслихата об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы
1. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 статьи 87 вводится в действие с 01.01.2028 в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
2. Местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 сентября текущего финансового года представляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на рассмотрение в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы для проведения предварительной оценки по основным направлениям расходов проекта местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
3. Проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
Поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы постоянного характера излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін, кезекті қаржы жылына арналған түсімдердің көлемдері;
3) бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі;
4) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нысаналы индикаторлары мен түпкілікті нәтижелерінің тізбесі;
5) басқа да деректер қоса беріледі.
6. Республикалық бюджет туралы заң жобасының мәтінінде кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің бекітілетін тапшылығының (профицитінің) және мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) мөлшерлері ақшалай мәнде және жалпы ішкі өнімге пайызбен көрсетіледі.
7. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет туралы заң жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 тамызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне қарауға ұсынады.
Республикалық бюджет туралы заң жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Қазақстан Республикасының Үкіметі енгізгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 86-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
87-бап. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын жасайды және оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
87-баптың 2-тармағы осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес 01.01.2028 бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес жергілікті бюджет жобасы шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу үшін облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 қыркүйегінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясына қарауға ұсынады.
3. Жоспарлы кезеңге арналған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасы осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
Түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.

4. Текст проекта решения об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы должен содержать на очередной финансовый год:
1) объемы доходов, поступлений трансфертов, затрат, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, объемы дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджета;
2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные (городов областного значения) бюджеты;
3) объемы бюджетных изъятий из районных (городов областного значения) бюджетов в областной бюджет;
4) размер резерва местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
5) лимит долга местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
6) лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
6-1) лимит государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
7) другие положения.
5. К проекту решения об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы прилагаются:
1) проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на плановый период, сформированный отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы постоянного характера излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой;
2) перечень местных бюджетных программ (подпрограмм) на очередной финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на очередной финансовый год, в том числе установленных законом о республиканском бюджете;
3) бюджетные программы каждого района в городе;
4) перечень целевых индикаторов и конечных результатов паспортов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ;

4. Кезекті қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті туралы шешім жобасының мәтінінде мыналар қамтылуға тиіс:
1) кірістердің, трансферттер түсімдерінің, шығындардың, таза бюджеттік кредиттеудің, қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдоның көлемдері, бюджет тапшылығының (профицитінің), тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) көлемдері;
2) облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемдері;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы резервінің мөлшері;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы борышының лимиті;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;
6-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті;
7) басқа да ережелер.
5. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті туралы шешімнің жобасына:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылған, жоспарлы кезеңге арналған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі;
2) кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, оның ішінде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі;
3) қаладағы әрбір ауданның бюджеттік бағдарламалары;
4) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нысаналы индикаторлары мен түпкілікті нәтижелерінің тізбесі;

5) другие данные.
6. Размер утверждаемого дефицита (профицита) областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы отражается в денежном выражении.
7. Местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 1 октября текущего финансового года представляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на рассмотрение местным исполнительным органам области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Статья 87 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 88. Разработка проекта решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете
1. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект районного (города областного значения) бюджета и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения).
2. Рассмотрение и определение проекта районного (города областного значения) бюджета завершаются не позднее 1 октября текущего финансового года.
3. Проект районного (города областного значения) бюджета на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
Поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы постоянного характера излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой.
4. Текст проекта решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете должен содержать на очередной финансовый год:
1) объемы доходов, поступлений трансфертов, затрат, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, объемы дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджета;
2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного (города областного значения) бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) объемы бюджетных изъятий из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в районные (городов областного значения) бюджеты;

5) басқа да деректер қоса беріледі.
6. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің бекітілетін тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі.
7. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына қарауға ұсынады.
Ескерту. 87-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
88-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын жасайды және оны ауданның (облыстық маңызы бар қала) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет жобасын қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірілмей аяқталады.
3. Жоспарлы кезеңге арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасы осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
Түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі.
4. Кезекті қаржы жылына арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімі жобасының мәтінінде мыналар қамтылуға тиіс:
1) кірістердің, трансферттер түсімдерінің, шығындардың, таза бюджеттік кредиттеудің, қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдоның көлемдері, бюджет тапшылығының (профицитінің), тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) көлемдері;
2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері;
3) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бюджеттік алып қоюдың көлемдері;

4) размер резерва местного исполнительного органа района (города областного значения);
5) другие положения.
5. К проекту решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете прилагаются:
1) проект районного (города областного значения) бюджета на плановый период, сформированный отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы постоянного характера излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой;
2) на трехлетний период с разбивкой по годам и в разрезе регионов:
объемы трансфертов общего характера с разделением на нецелевые и целевые с указанием целевого назначения;
затраты на развитие;
минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов;
3) перечень бюджетных программ (подпрограмм) на очередной финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета, в том числе установленных решением маслихата области об утверждении областного бюджета;
4) бюджетные программы района, каждого района в городе;
5) другие данные.
6. Размер утверждаемого дефицита (профицита) районного (города областного значения) бюджета на очередной финансовый год отражается в денежном выражении.
7. Местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 октября текущего финансового года представляет проект районного (города областного значения) бюджета на рассмотрение в местный исполнительный орган района (города областного значения).
Статья 89. Разработка проекта решения маслихата о бюджете города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа составляет проект бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа и после согласования его с собранием местного сообщества представляет на рассмотрение в местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) не позднее 1 сентября текущего финансового года.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения) проекты бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.

4) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы резервінің мөлшері;
5) басқа да ережелер.
5. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасына:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылған, жоспарлы кезеңге арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі;
2) жылдар бойынша бөлінген және өңірлер бөлінісінде үш жылдық кезеңге:
нысаналы емес және нысаналы мақсаты көрсетіле отырып нысаналы болып бөлінетін жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері;
дамуға арналған шығындар;
шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең төмен көлемдері;
3) жергілікті бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, оның ішінде облыстық бюджетті бекіту туралы облыстық мәслихаттың шешімімен белгіленген, кезекті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі;
4) ауданның, қаладағы әрбір ауданның бюджеттік бағдарламалары;
5) басқа да деректер қоса беріледі.
6. Кезекті қаржы жылына арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің бекітілетін тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі.
7. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына қарауға ұсынады.
89-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын жасайды және оны жергілікті қоғамдастық жиналысымен келіскеннен кейін ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына қарауға ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

2. Рассмотрение и определение проекта бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа завершаются не позднее 15 октября текущего финансового года.
3. Проект бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
Поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы постоянного характера излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
4. Текст проекта решения маслихата о бюджете города районного значения, села, поселка, сельского округа разрабатывается местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) совместно с аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и должен содержать на очередной финансовый год:
1) объемы доходов, поступлений трансфертов, затрат, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, объемы дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджетов;
2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного (города областного значения) бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) объемы бюджетных изъятий из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в районный (города областного значения) бюджет;
4) другие положения.
5. К проекту решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по каждому местному бюджету прилагаются:
1) проект бюджета на плановый период, сформированный отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
В расходах на второй и третий годы планового периода безусловные базовые расходы постоянного характера излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой;

2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірілмей аяқталады.
3. Жоспарлы кезеңге арналған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасы осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
Түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
4. Кезекті қаржы жылына арналған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті туралы мәслихат шешімі жобасының мәтінін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарымен бірлесіп әзірлейді және онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) кірістердің, трансферттер түсімдерінің, шығындардың, таза бюджеттік кредиттеудің, қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдоның көлемдері, бюджеттер тапшылығының (профицитінің), тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) көлемдері;
2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері;
3) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемдері;
4) басқа да ережелер.
5. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихат шешімінің жобасына әрбір жергілікті бюджет бойынша:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылған, жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламада көрсетіледі;

2) перечень бюджетных программ на очередной финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета, в том числе установленных решением районного (города областного значения) маслихата об утверждении районного (города областного значения) бюджета;
3) другие данные.
6. Размер утверждаемого дефицита (профицита) бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на очередной финансовый год отражается в денежном выражении.
Глава 17. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПРОЦЕССА РАССМОТРЕНИЯ И УТВЕРЖДЕНИЯ ПРОЕКТА БЮДЖЕТА
Статья 90. Общие положения о рассмотрении и утверждении проекта республиканского бюджета
1. Проект закона о республиканском бюджете вносится Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан не позднее 1 сентября текущего финансового года.
2. Правительство Республики Казахстан одновременно с проектом закона о республиканском бюджете представляет следующие документы и материалы:
1) прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) аналитический отчет о бюджетных рисках;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) пункта 2 статьи 90 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
3) аналитический отчет о налоговых расходах;
4) данные о состоянии долговых обязательств государственного сектора, суммах денег, выплаченных в счет погашения государственного долга, и суммах денег, выплаченных по гарантиям государства и обязательствам государства по проектам государственно-частного партнерства, по видам долга за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
5) данные по объемам погашения и обслуживания основного долга, сумм вознаграждений, комиссионных и прочих платежей в соответствии с условиями займа в разрезе каждого проекта, реализуемого за счет правительственных внешних займов на планируемый финансовый год;
6) данные о привлеченных государственных и гарантированных государством займах по видам и формам за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
7) информацию по обслуживанию и погашению правительственного долга в разрезе видов, источников, условий займов за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
8) анализ конъюнктуры международных рынков долгового капитала, определяющий потенциальные возможности для привлечения правительственного внешнего заимствования;
9) сводную информацию о государственных заданиях, на выполнение которых предусматриваются бюджетные средства в проекте республиканского бюджета;

2) жергілікті бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, оның ішінде аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті бекіту туралы аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімімен белгіленген, кезекті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалардың тізбесі;
3) басқа да деректер қоса беріледі.
6. Кезекті қаржы жылына арналған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің бекітілетін тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі.
17-тарау. БЮДЖЕТ ЖОБАСЫН ҚАРАУ ЖӘНЕ БЕКІТУ ПРОЦЕСІНІҢ НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕРІ
90-бап. Республикалық бюджет жобасын қарау және бекіту туралы жалпы ережелер
1. Республикалық бюджет туралы заң жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізеді.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет туралы заң жобасымен бір мезгілде мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
2) бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есепті;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
90-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.
3) салықтық шығыстар туралы талдамалық есепті;
4) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне борыш түрлері бойынша мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің жай-күйі, мемлекеттік борышты өтеу есебіне төленген ақша сомалары және мемлекет кепілдіктері мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекет міндеттемелері бойынша төленген ақша сомалары туралы деректерді;
5) жоспарланатын қаржы жылына арналған үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен іске асырылатын әрбір жоба бөлінісінде қарыз шарттарына сәйкес негізгі борышты өтеу және оған қызмет көрсету, сыйақылар, комиссиялық және өзге де төлемдер сомаларының көлемдері бойынша деректерді;
6) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне түрлері мен нысандары бойынша, тартылған мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар туралы деректерді;
7) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі қарыздардың түрлері, алынған көздері, шарттары бөлінісінде үкіметтік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі ақпаратты;
8) үкіметтік сыртқы қарызды тарту үшін ықтимал мүмкіндіктерді айқындайтын, борыштық капиталдың халықаралық нарықтарының конъюнктурасын талдауды;
9) республикалық бюджет жобасында орындалуына бюджет қаражаты көзделетін мемлекеттік тапсырмалар туралы жиынтық ақпаратты;

10) агрегированную сводную информацию об утвержденных планах развития государственных органов;
11) агрегированную сводную информацию о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
12) прогноз поступлений и расходов Государственного фонда социального страхования, фонда социального медицинского страхования;
13) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету;
14) обзор расходов, выводы и рекомендации по итогам его проведения;
15) итоги оценки результатов;
16) Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором;
17) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте республиканского бюджета.
В пояснительную записку также включаются:
агрегированная сводная информация о несоответствии целевых индикаторов планов развития государственных органов и конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
информация об объеме заявленных администраторами бюджетных программ расходов, на которые не предусмотрены бюджетные средства в проекте республиканского бюджета, на разницу суммы, необходимой для достижения целевого индикатора, и суммы, предусмотренной паспортом бюджетной программы для достижения конечного результата (конечных результатов), в разрезе администраторов бюджетных программ;
18) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
планы развития или проекты планов развития государственных органов;
бюджетный запрос без расчетов;
планы мероприятий (проекты планов мероприятий) или планы развития субъектов квазигосударственного сектора (проекты планов развития субъектов квазигосударственного сектора), которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены бюджетные средства;
долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования;
пояснительную записку, содержащую:
описание достижения целей и целевых индикаторов планов развития государственных органов;
описание целевых индикаторов и планируемых конечных результатов паспортов бюджетных программ во взаимоувязке с целевыми индикаторами планов развития государственных органов, в том числе причин несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
описание исполнения бюджетных программ и достигнутых показателей результатов за два отчетных финансовых года, а также сведения (причины, последствия) об отклонении объема планируемых бюджетных средств на плановый период от объема бюджетных средств, утвержденных в законе о республиканском бюджете в предыдущий плановый период;
информацию о начатых (продолжающихся) бюджетных инвестиционных проектах, включенных в проект бюджета на плановый период в соответствии с инвестиционным планом государственного органа, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 настоящего Кодекса в рамках плана развития государственного органа, с указанием сумм расходов, выделенных и использованных за счет средств республиканского бюджета в предыдущие финансовые годы;
информацию об использовании целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета за два отчетных финансовых года, в разрезе нижестоящих бюджетов с указанием наименования местных бюджетных инвестиций, предусмотренных инвестиционным планом области, города республиканского значения, столицы, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 настоящего Кодекса в рамках плана развития области, города республиканского значения, столицы, и сумм расходов.

10) мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
11) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
12) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарының болжамын;
13) республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
14) шығыстарға шолуды, оны жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
15) нәтижелерді бағалау қорытындысын;
16) Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы;
17) республикалық бюджет жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынады.
Түсіндірме жазбаға:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторлары мен бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеуі туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген сома айырмасына республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделмеген бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мәлімдеген шығыстардың көлемі туралы ақпарат та енгізіледі;
18) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларын немесе даму жоспарларының жобаларын;
есеп-қисаптары жоқ бюджеттік сұранымды;
республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын (іс-шаралар жоспарларының жобаларын) немесе даму жоспарларын (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының жобаларын);
дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларын;
мынадай:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу сипаттамасы;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған нысаналы индикаторлардың және бюджеттік бағдарламалар паспорттарының жоспарланатын түпкілікті нәтижелерінің, оның ішінде нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептерінің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатының жұмсалу бағыттары, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар орындалуының және есепті екі қаржы жылындағы қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің сипаттамасы, сондай-ақ жоспарлы кезеңге жоспарланатын бюджет қаражаты көлемінің алдыңғы жоспарлы кезеңде республикалық бюджет туралы заңда бекітілген бюджет қаражаты көлемінен ауытқуы (себептері, салдары) туралы мәліметтер;
алдыңғы қаржы жылдарында республикалық бюджет қаражаты есебінен бөлінген және пайдаланылған шығыстардың сомалары көрсетіле отырып, мемлекеттік органның даму жоспары шеңберінде осы Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін мемлекеттік органның инвестициялық жоспарына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасына енгізілген, басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпарат;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары шеңберінде осы Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарында көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялардың атауы және шығыстар сомалары көрсетіле отырып, төмен тұрған бюджеттер бөлінісінде есепті екі қаржы жылындағы республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылуы туралы ақпарат бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.

3. Утверждение республиканского бюджета Парламентом Республики Казахстан осуществляется не позднее 1 декабря текущего финансового года.
4. В случае, если Парламентом Республики Казахстан до 1 декабря текущего года не будет принят закон о республиканском бюджете, Президент Республики Казахстан вправе издать указ о республиканском финансовом плане на первый квартал очередного финансового года, который действует до утверждения Парламентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете. Проект указа Президента Республики Казахстан о республиканском финансовом плане на первый квартал очередного финансового года, а также проект постановления Правительства Республики Казахстан о его реализации разрабатываются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Республиканский финансовый план на первый квартал очередного финансового года утверждается не позднее 25 декабря текущего года в объеме одной четвертой части прогноза республиканского бюджета на очередной финансовый год.
Исполнение республиканского финансового плана осуществляется в порядке, установленном настоящим Кодексом.
5. В случае утверждения республиканского финансового плана на первый квартал очередного финансового года республиканский бюджет на данный финансовый год должен быть утвержден не позднее 1 марта того же года.
При этом республиканский бюджет на данный финансовый год утверждается с учетом республиканского финансового плана на первый квартал того же года.
6. Закон о республиканском бюджете с приложениями, документами и материалами, прилагаемыми к проекту закона о республиканском бюджете в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, указ Президента Республики Казахстан о республиканском финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года с приложениями подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 91. Общие положения о рассмотрении и утверждении проекта местного бюджета
1. Проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы вносится местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствующий маслихат не позднее 15 октября текущего финансового года.
Проект районного (города областного значения) бюджета вносится местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствующий маслихат не позднее 1 ноября текущего финансового года.
Проекты бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов вносятся местным исполнительным органом района (города областного значения) в районный (города областного значения) маслихат не позднее 10 ноября текущего финансового года.

3. Қазақстан Республикасы Парламентінің республикалық бюджетті бекітуі ағымдағы қаржы жылының 1 желтоқсанынан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
4. Егер Қазақстан Республикасының Парламенті ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін республикалық бюджет туралы заңды қабылдамаса, Қазақстан Республикасының Президенті кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары туралы жарлық шығаруға құқылы, ол Қазақстан Республикасының Парламенті республикалық бюджет туралы заңды бекіткенге дейін қолданылады. Қазақстан Республикасы Президентінің кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары туралы жарлығының жобасын, сондай-ақ оны іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді.
Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде ағымдағы жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
Республикалық қаржы жоспарының атқарылуы осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары бекітілген жағдайда, осы қаржы жылына арналған республикалық бюджет сол жылдың 1 наурызынан кешіктірілмей бекітілуге тиіс.
Бұл ретте осы қаржы жылына арналған республикалық бюджет сол жылдың бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары ескеріле отырып бекітіледі.
6. Республикалық бюджет туралы заң осы баптың 2-тармағына сәйкес республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін қосымшалармен, құжаттармен және материалдармен бірге, Қазақстан Республикасы Президентінің алдағы қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары туралы жарлығы қосымшаларымен бірге осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
91-бап. Жергілікті бюджет жобасын қарау және бекіту туралы жалпы ережелер
1. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірмей тиісті мәслихатқа енгізеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей тиісті мәслихатқа енгізеді.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылының 10 қарашасынан кешіктірмей аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихатқа енгізеді.

2. Местный исполнительный орган одновременно с проектом местного бюджета представляет следующие документы и материалы:
1) прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
3) план развития области, города республиканского значения, столицы или проект плана развития области, города республиканского значения, столицы;
4) обзор расходов, выводы и рекомендации по итогам его проведения;
5) агрегированную сводную информацию об утвержденном плане развития области, города республиканского значения, столицы;
6) агрегированную сводную информацию о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
7) информацию по нормативам распределения доходов;
8) сведения о текущем состоянии долга местного исполнительного органа, суммах денег, выплаченных в счет погашения долга местного исполнительного органа, и суммах денег, выплаченных по обязательствам местного исполнительного органа по проектам государственно-частного партнерства, по видам долга за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
9) данные о привлеченных местным исполнительным органом займах по видам и формам за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
10) информацию по обслуживанию и погашению долга местных исполнительных органов в разрезе видов, источников, условий займов;
11) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте местного бюджета.
В пояснительную записку включаются:
агрегированная сводная информация о несоответствии целевых индикаторов планов развития области, города республиканского значения, столицы и конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
информация об объеме заявленных администраторами бюджетных программ расходов, на которые не предусмотрены бюджетные средства в проекте местного бюджета, на разницу суммы, необходимой для достижения целевого индикатора, и суммы, предусмотренной паспортом бюджетной программы для достижения конечного результата (конечных результатов), в разрезе администраторов бюджетных программ;
12) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
бюджетный запрос без расчетов;
планы мероприятий (проекты планов мероприятий) или планы развития субъектов квазигосударственного сектора (проекты планов развития субъектов квазигосударственного сектора), которым в проекте местного бюджета предусмотрены бюджетные средства;
пояснительную записку, содержащую:
краткое описание достигнутых показателей результатов за отчетный финансовый год;
краткое описание текущей ситуации, имеющихся проблем;
описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, в том числе причин несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов в случае недостаточности планируемых бюджетных средств для достижения целевых индикаторов планов развития области, города республиканского значения, столицы;
описание целевых индикаторов и планируемых конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ во взаимоувязке с целями и целевыми индикаторами планов развития области, города республиканского значения, столицы;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ;

2. Жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет жобасымен бір мезгілде мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
2) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын;
4) шығыстарға шолуды, оны жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
6) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
7) кірістерді бөлу нормативтері жөніндегі ақпаратты;
8) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне борыш түрлері бойынша жергілікті атқарушы орган борышының ағымдағы жай-күйі, жергілікті атқарушы органның борышын өтеу есебіне төленген ақша сомалары және жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелері бойынша төленген ақша сомалары туралы мәліметтерді;
9) жергілікті атқарушы орган есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне түрлері мен нысандары бойынша тартқан қарыздар туралы деректерді;
10) қарыздардың түрлері, алынған көздері, шарттары бөлінісінде жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі ақпаратты;
11) жергілікті бюджеттің жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынады.
Түсіндірме жазбаға:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының нысаналы индикаторлары мен бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеуі туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген сома айырмасына жергілікті бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделмеген, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мәлімдеген шығыстардың көлемі туралы ақпарат енгізіледі;
12) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
есеп-қисаптары жоқ бюджеттік сұранымды;
жергілікті бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын (іс-шаралар жоспарларының жобаларын) немесе даму жоспарларын (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының жобаларын);
мынадай:
есепті қаржы жылындағы қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің қысқаша сипаттамасы;
ағымдағы жағдайдың, орын алып отырған проблемалардың қысқаша сипаттамасы;
жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, мақсаттар мен жоспарланатын нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін жоспарланатын бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептерінің сипаттамасы;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мақсаттарымен және нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген нысаналы индикаторлар мен жоспарланатын түпкілікті нәтижелердің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатының жұмсалу бағыттары, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы;

информацию о начатых (продолжающихся) бюджетных инвестиционных проектах, включенных в проект бюджета на плановый период в соответствии с инвестиционным планом области, города республиканского значения, столицы, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 настоящего Кодекса в рамках плана развития области, города республиканского значения, столицы, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета, с указанием сумм расходов, выделенных и использованных в предыдущие финансовые годы.
3. Областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы утверждаются соответствующим маслихатом в течение десяти календарных дней после подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.
Районный (города областного значения) бюджет утверждается районным (города областного значения) маслихатом в течение десяти календарных дней после подписания решения областного маслихата об утверждении областного бюджета.
Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов утверждаются районным (города областного значения) маслихатом в течение пяти календарных дней после подписания решения районного (города областного значения) маслихата об утверждении районного (города областного значения) бюджета.
Допускается утверждение бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов отдельными решениями районного (города областного значения) маслихата.
4. В случае, если маслихатом в срок, установленный пунктом 3 настоящей статьи, не будет принято решение о местном бюджете, местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы или аким города районного значения, села, поселка, сельского округа издает постановление или решение о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года, которое действует до утверждения маслихатом местного бюджета. Проект постановления местного исполнительного органа о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года разрабатывается местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Местный финансовый план на первый квартал очередного финансового года утверждается не позднее 25 декабря текущего года в объеме одной четвертой части прогноза местного бюджета на очередной финансовый год.
Проект решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года разрабатывается аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение местного финансового плана осуществляется в порядке, установленном настоящим Кодексом.

алдыңғы қаржы жылдарында бөлінген және пайдаланылған шығыстардың сомалары көрсетіле отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары шеңберінде осы Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасына енгізілген, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын, басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпарат бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.
3. Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерін тиісті мәслихат Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде бекітеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихат облыстық бюджетті бекіту туралы облыстық мәслихаттың шешіміне қол қойылғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде бекітеді.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихат аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті бекіту туралы аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешіміне қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде бекітеді.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың жекелеген шешімдерімен бекітуге жол беріледі.
4. Егер мәслихат осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзімде жергілікті бюджет туралы шешім қабылдамаса, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы қаулы немесе шешім шығарады, ол жергілікті бюджетті мәслихат бекіткенге дейін қолданылады. Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әзірлейді.
Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде ағымдағы жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі шешімінің жобасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты әзірлейді.
Жергілікті қаржы жоспарының атқарылуы осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

5. В случае утверждения местного финансового плана на первый квартал очередного финансового года местный бюджет на данный финансовый год должен быть утвержден не позднее 1 марта того же года.
6. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в течение десяти рабочих дней после принятия решений районными (города областного значения) маслихатами об утверждении районных (городов областного значения) бюджетов, бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджеты областей, бюджеты городов республиканского значения, столицы, сведенные на основе утвержденных местных бюджетов.
7. Решение маслихата о местном бюджете с приложениями и постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года с приложениями подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 92. Общие положения об утверждении проектов республиканского и местного бюджетов, проекта закона Республики Казахстан или проекта решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера представительными органами
1. При рассмотрении проектов бюджетов представительные органы придерживаются следующих принципов:
1) принципа обоснованности предложений;
2) принципа соблюдения сбалансированности бюджета.
Принцип обоснованности предложений означает, что любые предложения депутатов о внесении изменений или дополнений в проект бюджета должны сопровождаться письменным изложением необходимости введения данных поправок, их соответствия приоритетам социально-экономического развития с приложением соответствующих расчетов к ним и предложений по корректировке показателей планов развития области, города республиканского значения, столицы, а также показателей, предусмотренных паспортами бюджетных программ.
Принцип соблюдения сбалансированности бюджета означает, что при внесении депутатами любого изменения или дополнения в проект бюджета должны быть определены дополнительные источники поступлений либо сокращаемые расходы для сохранения размера дефицита бюджета не более установленного проектом бюджета.
2. Предложения депутатов о внесении изменений или дополнений в объемы трансфертов общего характера, имеющие положительное заключение Правительства Республики Казахстан или акима, включаются в проект закона или проект решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера как целевые трансферты общего характера.

5. Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары бекітілген жағдайда, осы қаржы жылына арналған жергілікті бюджет сол жылдың 1 наурызынан кешіктірілмей бекітілуге тиіс.
6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерді, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін бекіту туралы аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттар шешімдер қабылдағаннан кейін он жұмыс күні ішінде бекітілген жергілікті бюджеттердің негізінде жинақталған облыстардың бюджеттерін, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
7. Жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі қосымшаларымен бірге және жергілікті атқарушы органның кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) қосымшаларымен бірге осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
92-бап. Өкілді органдардың республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы Қазақстан Республикасы заңының жобасын немесе облыстық мәслихат шешімінің жобасын бекітуі туралы жалпы ережелер
1. Бюджеттердің жобаларын қарау кезінде өкілді органдар мынадай қағидаттарды:
1) ұсыныстардың негізділігі қағидатын;
2) бюджеттің теңгерімділігін сақтау қағидатын ұстанады.
Ұсыныстардың негізділігі қағидаты депутаттардың бюджет жобасына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу туралы кез келген ұсыныстары осы түзетулерді енгізу қажеттілігін, оларға тиісті есеп-қисаптар мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының көрсеткіштерін, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар паспорттарында көзделген көрсеткіштерді түзету жөніндегі ұсыныстар қоса беріле отырып, олардың әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына сәйкестігі жазбаша баяндалып берілуге тиіс екендігін білдіреді.
Бюджеттің теңгерімділігін сақтау қағидаты депутаттар бюджет жобасына кез келген өзгеріс немесе толықтыру енгізген кезде бюджет тапшылығының мөлшерін бюджет жобасында белгіленгеннен асырмай сақтау үшін түсімдердің қосымша көздері не қысқартылатын шығыстар айқындалуға тиіс екендігін білдіреді.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе әкімнің оң қорытындысы бар, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдеріне өзгерістер немесе толықтырулар енгізу туралы депутаттардың ұсыныстары жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер ретінде жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасына немесе облыстық мәслихат шешімінің жобасына енгізіледі.

3. Обсуждение проекта республиканского бюджета на пленарных заседаниях Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан включает в себя доклады:
Председателя Национального Банка Республики Казахстан по денежно-кредитной политике;
уполномоченного (уполномоченных) Правительством Республики Казахстан лица (лиц) по прогнозу социально-экономического развития республики, состоянию государственных финансов, управлению государственными активами и квазигосударственным сектором и проекту закона о республиканском бюджете;
лиц, уполномоченных Палатами Парламента Республики Казахстан, с заключениями по проекту закона.
Обсуждение проекта республиканского бюджета на заседаниях рабочих групп и постоянных комитетов Палат Парламента Республики Казахстан включает в себя доклады:
руководителей центральных государственных органов о запланированных целевых индикаторах планов развития государственных органов и (или) конечных результатах, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
руководителей субъектов квазигосударственного сектора, которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены бюджетные средства, о запланированных целевых индикаторах планов мероприятий или планов развития;
руководителей организаций, которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены трансферты юридическим лицам, о запланированных целевых индикаторах планов развития, планов мероприятий, а также долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования.
4. Обсуждение проекта закона об объемах трансфертов общего характера на пленарных заседаниях Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан включает в себя доклады:
уполномоченного (уполномоченных) Правительством Республики Казахстан лица (лиц) по проекту закона об объемах трансфертов общего характера, в том числе об объемах доходов и затрат местных бюджетов;
лиц, уполномоченных Палатами Парламента Республики Казахстан, с заключениями по проекту закона.
Обсуждение проекта закона об объемах трансфертов общего характера на заседаниях рабочих групп и постоянных комитетов Палат Парламента Республики Казахстан включает в себя доклады:
акима соответствующей административно-территориальной единицы или уполномоченного (уполномоченных) местным исполнительным органом лица (лиц) по объемам затрат местного бюджета;
руководителей центральных государственных органов – администраторов республиканских бюджетных программ о прогнозных объемах текущих затрат, в том числе капитальных, и прогнозных объемах затрат на развитие в объемах целевых трансфертов общего характера.

3. Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі мен Сенатының жалпы отырыстарында республикалық бюджеттің жобасын талқылауда:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының ақша-кредит саясаты жөніндегі;
Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген адамның (адамдардың) республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, мемлекеттік қаржының жай-күйі, мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару және республикалық бюджет туралы заң жобасы жөніндегі;
Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары уәкілеттік берген адамдардың заң жобасы жөніндегі қорытындыларымен қоса баяндамалары қамтылады.
Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының жұмыс топтары мен тұрақты комитеттерінің отырыстарында республикалық бюджет жобасын талқылауда:
орталық мемлекеттік органдар басшыларының мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жоспарланған нысаналы индикаторлары және (немесе) бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелер туралы;
республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының жоспарланған нысаналы индикаторлары туралы;
республикалық бюджет жобасында заңды тұлғаларға берілетін трансферттер көзделген ұйымдар басшыларының даму жоспарларының, іс-шаралар жоспарларының, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларының жоспарланған нысаналы индикаторлары туралы баяндамалары қамтылады.
4. Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісі мен Сенатының жалпы отырыстарында жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын талқылауда:
Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген адамның (адамдардың) жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасы жөніндегі, оның ішінде жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығындарының көлемдері туралы;
Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары уәкілеттік берген адамдардың заң жобасы жөніндегі қорытындыларымен қоса баяндамалары қамтылады.
Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының жұмыс топтары мен тұрақты комитеттерінің отырыстарында жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заң жобасын талқылауда:
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің немесе жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген адамның (адамдардың) жергілікті бюджет шығындарының көлемдері жөніндегі;
орталық мемлекеттік органдардың басшылары – республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ағымдағы шығындардың, оның ішінде күрделі шығындардың болжамды көлемдері және жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемдеріндегі дамытуға арналған шығындарының болжамды көлемдері туралы баяндамалары қамтылады.

5. Обсуждение на сессии соответствующего маслихата проекта местного бюджета включает в себя доклады:
акима соответствующей административно-территориальной единицы или уполномоченного (уполномоченных) местным исполнительным органом лица (лиц) по прогнозу социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы по проекту местного бюджета;
лиц, уполномоченных маслихатом, с заключением по проекту местного бюджета.
6. Обсуждение на сессии областного маслихата проекта решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера включает в себя доклады:
акима соответствующей административно-территориальной единицы или уполномоченного (уполномоченных) местным исполнительным органом лица (лиц) по объемам трансфертов общего характера;
лиц, уполномоченных маслихатом, с заключением по проекту решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера.
7. Обсуждение на сессии соответствующего маслихата проектов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов включает в себя доклады:
акима района (города областного значения) или уполномоченного (уполномоченных) местным исполнительным органом лица (лиц) по прогнозу социально-экономического развития области, проектам бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
уполномоченного (уполномоченных) маслихатом лица (лиц) с заключением по проектам бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
8. Обсуждение в постоянных комиссиях соответствующего маслихата проекта местного бюджета включает доклады руководителей администраторов местных бюджетных программ о запланированных конечных результатах местных бюджетных программ.
Статья 93. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах
1. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете принимается в течение семи календарных дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.
Постановление местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) о реализации решения маслихата о местном бюджете принимается в течение семи календарных дней после утверждения маслихатом местного бюджета.
Решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения районного (города областного значения) маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов принимается после утверждения районным (города областного значения) маслихатом бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов до конца текущего финансового года.
Проекты постановлений Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете и решения маслихата о местном бюджете разрабатываются соответственно центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Проект решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения районного (города областного значения) маслихата о местном бюджете разрабатывается аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы.

5. Тиісті мәслихат сессиясында жергілікті бюджет жобасын талқылауда:
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің немесе жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген адамның (адамдардың) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті бюджет жобасы бойынша әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жөніндегі;
мәслихат уәкілеттік берген адамдардың жергілікті бюджет жобасы жөніндегі қорытындысымен қоса баяндамалары қамтылады.
6. Облыстық мәслихат сессиясында жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын талқылауда:
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің немесе жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген адамның (адамдардың) жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері жөніндегі;
мәслихат уәкілеттік берген адамдардың жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасы жөніндегі қорытындысымен қоса баяндамалары қамтылады.
7. Тиісті мәслихат сессиясында аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын талқылауда:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің немесе жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген адамның (адамдардың) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобалары жөніндегі;
мәслихат уәкілеттік берген адамның (адамдардың) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобалары жөніндегі қорытындысымен қоса баяндамалары қамтылады.
8. Тиісті мәслихаттың тұрақты комиссияларында жергілікті бюджет жобасын талқылауда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері басшыларының жергілікті бюджеттік бағдарламалардың жоспарланған түпкілікті нәтижелері туралы баяндамалары қамтылады.
93-бап. Республикалық бюджет туралы заңды және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың қаулылары, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде қабылданады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы қаулысы мәслихат жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін күнтізбелік жеті күн ішінде қабылданады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихат аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін бекіткеннен кейін ағымдағы қаржы жылының соңына дейін қабылданады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңды және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы қаулыларының жобаларын тиісінше бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әзірлейді.
Жергілікті бюджет туралы аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі шешімінің жобасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты әзірлейді.

2. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации закона о республиканском бюджете и решения маслихата о местном бюджете предусматривают поручения уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы, администраторам бюджетных программ по обеспечению своевременного исполнения бюджета, местным исполнительным органам и аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы в части использования целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.
К постановлению Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете прилагаются:
1) распределение целевых текущих трансфертов и кредитов областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы;
2) распределение общей суммы резерва на инициативы Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан по администраторам бюджетных программ и видам резерва;
3) перечень республиканских бюджетных инвестиций, включая бюджетные инвестиции в разрезе объектов, а также целевые трансферты на развитие и бюджетные кредиты в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы на плановый период;
4) перечень проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации, требующих финансирования государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства из республиканского бюджета;
5) перечень государственных заданий на плановый период с указанием администраторов республиканских бюджетных программ и юридических лиц, которым в законе о республиканском бюджете предусмотрены бюджетные средства на выполнение государственных заданий;
6) другие данные или показатели, необходимые для реализации закона о республиканском бюджете, определение которых возложено на Правительство Республики Казахстан.
К постановлению местных исполнительных органов о реализации решения маслихата о местном бюджете прилагаются:
1) распределение целевых трансфертов и кредитов бюджетам районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов соответственно;
2) распределение общей суммы резерва местного исполнительного органа по видам резерва;
3) перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты в разрезе объектов, а также целевые трансферты на развитие в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на плановый период;

2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңды және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы қаулыларында (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімінде) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне – бюджеттің уақтылы атқарылуын қамтамасыз ету жөнінде, жергілікті атқарушы органдарға және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер мен кредиттерді пайдалану бөлігінде тапсырмалар көзделеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына:
1) облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер мен кредиттер бөлу;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің және Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің жалпы сомасын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен резерв түрлері бойынша бөлу;
3) объектілер бөлінісіндегі бюджеттік инвестицияларды, сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісіндегі нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттерді қоса алғанда, жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттік инвестициялардың тізбесі;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді республикалық бюджеттен қаржыландыруды талап ететiн, іске асырылуы жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тiзбесi;
5) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және республикалық бюджет туралы заңда мемлекеттік тапсырмаларды орындауға бюджет қаражаты көзделген заңды тұлғалар көрсетілген, жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік тапсырмалардың тізбесі;
6) айқындалуы Қазақстан Республикасының Үкіметіне жүктелген, республикалық бюджет туралы заңды іске асыруға қажетті басқа да деректер немесе көрсеткіштер қоса беріледі.
Жергілікті атқарушы органдардың жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы қаулысына:
1) нысаналы трансферттер мен кредиттерді тиісінше аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне бөлу;
2) жергілікті атқарушы орган резервінің жалпы сомасын резерв түрлері бойынша бөлу;
3) объектілер бөлінісіндегі инвестициялық жобаларды, сондай-ақ аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісіндегі нысаналы даму трансферттерін қоса алғанда, жоспарлы кезеңге арналған басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесі;

4) перечень проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации, требующих финансирования государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства из местного бюджета;
5) другие данные или показатели, необходимые для реализации решения районного (города областного значения) маслихата о местном бюджете, определение которых возложено на местный исполнительный орган.
К решению акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов прилагаются:
1) перечень местных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты в разрезе объектов;
2) другие данные или показатели, необходимые для реализации решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, определение которых возложено на аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы.
3. К постановлению Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете, постановлению местных исполнительных органов о реализации решения маслихата о местном бюджете, решению акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов при утверждении бюджета прилагается перечень бюджетных программ, по которым разрешается доиспользование бюджетных средств в следующем финансовом году согласно пункту 2 статьи 115 настоящего Кодекса.
4. В случае уточнения республиканского бюджета постановление Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете утверждается в течение десяти календарных дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете.
В случае уточнения местного бюджета постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете утверждается в двухнедельный срок после утверждения решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете.
Глава 18. УТОЧНЕНИЕ БЮДЖЕТА

4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді жергілікті бюджеттен қаржыландыруды талап ететiн, іске асырылуы жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тiзбесi;
5) айқындалуы жергілікті атқарушы органға жүктелген, жергілікті бюджет туралы аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың шешімін іске асыруға қажетті басқа да деректер немесе көрсеткіштер қоса беріледі.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы шешіміне:
1) объектілер бөлінісіндегі инвестициялық жобаларды қоса алғанда, жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесі;
2) айқындалуы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жүктелген, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихаттың шешімін іске асыруға қажетті басқа да деректер немесе көрсеткіштер қоса беріледі.
3. Бюджетті бекіту кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулысына, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне осы Кодекстің 115-бабының 2-тармағына сәйкес бюджет қаражатын келесі қаржы жылында толық пайдалануға рұқсат етілетін бюджеттік бағдарламалардың тізбесі қоса беріледі.
4. Республикалық бюджет нақтыланған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңға қол қойған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бекітіледі.
Жергілікті бюджет нақтыланған жағдайда, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жергілікті атқарушы органның қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттың шешімі бекітілгеннен кейін екі апта мерзімде бекітіледі.
18-тарау. БЮДЖЕТТІ НАҚТЫЛАУ

Статья 94. Общие положения об уточнении бюджета
1. Уточнение республиканского и местных бюджетов – процесс изменения утвержденных (уточненных) показателей республиканского и местных бюджетов в течение финансового года посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете.
2. Уточнение республиканского или местного бюджета в течение текущего финансового года осуществляется на основании предложений Правительства Республики Казахстан и (или) депутатов Парламента Республики Казахстан, акимов, депутатов маслихатов и (или) членов собраний местного сообщества в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Кодексом в случаях:
1) необходимости устранения ситуаций, угрожающих политической, экономической, экологической и социальной стабильности Республики Казахстан;
2) необходимости реализации поручений Президента Республики Казахстан;
3) предусмотренных пунктом 7 статьи 99, пунктом 7 статьи 116 настоящего Кодекса.
3. На основании предложений соответствующей бюджетной комиссии о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете уполномоченный орган по исполнению бюджета вправе приостановить операции по бюджетным программам, по которым принято решение о сокращении бюджетных средств.
4. При разработке проекта закона об уточнении республиканского и местных бюджетов соблюдаются требования, установленные пунктами 2, 3, 5 и 7 статьи 70 настоящего Кодекса.
Статья 95. Уточнение республиканского бюджета
1. При уточнении республиканского бюджета в закон о республиканском бюджете вносятся изменения и дополнения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
2. Предложения по уточнению республиканского бюджета рассматриваются Республиканской бюджетной комиссией.
3. С учетом предложения Республиканской бюджетной комиссии об уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год соответствующие администраторы республиканских бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после заседания Республиканской бюджетной комиссии представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетные запросы.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней рассматривает бюджетные запросы, готовит по ним заключения и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
4. С учетом предложения Республиканской бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней составляет проект уточненного республиканского бюджета и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.

94-бап. Бюджетті нақтылау туралы жалпы ережелер
1. Республикалық және жергілікті бюджеттерді нақтылау – қаржы жылы ішінде республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы республикалық және жергілікті бюджеттердің бекітілген (нақтыланған) көрсеткіштерін өзгерту процесі.
2. Ағымдағы қаржы жылы ішінде республикалық немесе жергілікті бюджетті нақтылау:
1) Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық, экологиялық және әлеуметтік тұрақтылығына қауіп төндіретін ахуалды жою қажет болған;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыру қажет болған;
3) осы Кодекстің 99-бабының 7-тармағында, 116-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің және (немесе) Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының, әкімдердің, мәслихаттар депутаттарының және (немесе) жергілікті қоғамдастық жиналыстары мүшелерінің ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тиісті бюджет комиссиясының республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстары негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджет қаражатын қысқарту туралы шешім қабылданған бюджеттік бағдарламалар бойынша операцияларды тоқтата тұруға құқылы.
4. Республикалық және жергілікті бюджеттерді нақтылау туралы заң жобасын әзірлеу кезінде осы Кодекстің 70-бабының 2, 3, 5 және 7-тармақтарында белгіленген талаптар сақталады.
95-бап. Республикалық бюджетті нақтылау
1. Республикалық бюджетті нақтылау кезінде республикалық бюджет туралы заңға Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
2. Республикалық бюджетті нақтылау жөніндегі ұсыныстарды Республикалық бюджет комиссиясы қарайды.
3. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері Республикалық бюджет комиссиясының ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау туралы ұсынысын ескере отырып, Республикалық бюджет комиссиясының отырысынан кейін бес жұмыс күні ішінде бюджеттік сұранымдарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде бюджеттік сұранымдарды қарайды, олар бойынша қорытындылар дайындайды және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
4. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының ұсынысын ескере отырып, бес жұмыс күні ішінде нақтыланған республикалық бюджет жобасын жасайды және оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

5. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе предложения Республиканской бюджетной комиссии по проекту уточненного республиканского бюджета составляет проект закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете и представляет его на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
6. К проекту закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете прилагаются:
1) проект республиканского бюджета на текущий финансовый год, сформированный отдельным приложением в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам.
Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
Размер ненефтяного дефицита (профицита) бюджета выражается в денежном выражении;
2) объемы поступлений на текущий финансовый год, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан;
3) перечень республиканских и местных бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета;
4) агрегированная сводная информация о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ.
7. Правительство Республики Казахстан одновременно с проектом закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете представляет в Парламент Республики Казахстан следующие документы и материалы:
1) уточненный прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте уточненного республиканского бюджета;
3) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
бюджетные запросы;
пояснительную записку, содержащую:
описание вносимых в бюджетные программы изменений и дополнений, их необходимость для достижения целей и целевых индикаторов плана развития государственного органа;
описание целей, целевых индикаторов и планируемых конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, в которые вносятся изменения и дополнения, во взаимоувязке с целями и целевыми индикаторами плана развития;
изменения направлений расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание изменений мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ.

5. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының нақтыланған республикалық бюджет жобасы бойынша ұсынысы негізінде республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасын жасайды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне қарауға ұсынады.
6. Республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасына:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жекелеген қосымшамен қалыптастырылған, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады.
"Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін ағымдағы қаржы жылына арналған түсімдердің көлемдері;
3) бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі;
4) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпарат қоса беріледі.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасымен бір мезгілде Қазақстан Республикасының Парламентіне мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының нақтыланған болжамын;
2) нақтылаған республикалық бюджет жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны;
3) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
бюджеттік сұранымдарды;
мыналар:
бюджеттік бағдарламаларға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың сипаттамасы, олардың мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қажеттілігі;
даму жоспарының мақсаттарымен және нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бюджеттік бағдарламалар паспорттарында көзделген мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың және жоспарланатын түпкілікті нәтижелердің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатын жұмсау бағыттарының өзгерістері, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шаралар өзгерістерінің қысқаша сипаттамасы бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.

Сноска. Статья 95 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 96. Уточнение местного бюджета
1. Предложения по уточнению местного бюджета рассматриваются:
для областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета – соответствующей бюджетной комиссией;
для бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа – собранием местного сообщества, затем бюджетной комиссией соответствующего района (города областного значения).
2. Уточнение районного (города областного значения) бюджета по поступлениям, распределяемым согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан между областным бюджетом и районными (городов областного значения) бюджетами, проводится по согласованию с местным уполномоченным органом области по государственному планированию.
3. В случае, когда уточнение местных бюджетов проводится в связи с уточнением вышестоящего бюджета, соответствующее решение маслихата принимается не позднее двухнедельного срока после подписания постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете или местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о соответствующем бюджете.
4. При уточнении местного бюджета в решение маслихата о местном бюджете вносятся изменения и дополнения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
5. С учетом предложения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы или аппарата акима административно-территориальной единицы, бюджетной комиссии района (города областного значения) об уточнении местного бюджета на текущий финансовый год администраторы местных бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после заседания бюджетной комиссии представляют в местный уполномоченный орган по государственному планированию бюджетные запросы.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение пяти рабочих дней рассматривает бюджетные запросы, готовит по ним заключения и вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы или аппарата акима административно-территориальной единицы, бюджетной комиссии района (города областного значения).
6. С учетом предложения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы или аппарата акима административно-территориальной единицы, бюджетной комиссии района (города областного значения) местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект уточненного местного бюджета и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы или аппарата акима административно-территориальной единицы, бюджетной комиссии района (города областного значения).

Ескерту. 95-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
96-бап. Жергілікті бюджетті нақтылау
1. Жергілікті бюджетті нақтылау жөніндегі ұсыныстарды:
облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет үшін – тиісті бюджет комиссиясы;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті үшін – жергілікті қоғамдастық жиналысы, содан кейін тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясы қарайды.
2. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес облыстық бюджет пен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер арасында бөлінетін түсімдер бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті нақтылау облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органымен келісу бойынша жүргізіледі.
3. Жергілікті бюджеттерді нақтылау жоғары тұрған бюджетті нақтылауға байланысты жүргізілген жағдайда, мәслихаттың тиісті шешімі республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларына қол қойылғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірілмей қабылданады.
4. Жергілікті бюджетті нақтылау кезінде жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
5. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының немесе әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті нақтылау туралы ұсынысын ескере отырып, бюджет комиссиясының отырысынан кейін бес жұмыс күні ішінде бюджеттік сұранымдарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде бюджеттік сұранымдарды қарайды, олар бойынша қорытындыларды дайындайды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың немесе әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының бюджет комиссиясының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың немесе әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының бюджет комиссиясының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының ұсынысын ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган нақтыланған жергілікті бюджеттің жобасын жасайды және оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың немесе әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының бюджет комиссиясының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

7. Местный уполномоченный орган по государственному планированию на основе предложения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы или аппарата акима административно-территориальной единицы, бюджетной комиссии района (города областного значения) по проекту уточненного местного бюджета в течение десяти рабочих дней составляет проект решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете и представляет его на рассмотрение в местный исполнительный орган.
8. К проекту решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете прилагаются:
1) проект местного бюджета на текущий финансовый год, сформированный отдельным приложением в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам.
Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
Размер ненефтяного дефицита (профицита) бюджета выражается в денежном выражении;
2) перечень местных бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета;
3) бюджетные программы каждого района в городе;
4) агрегированная сводная информация о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
5) другие данные.
9. Местный исполнительный орган одновременно с проектом решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете представляет в маслихат следующие документы и материалы:
1) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте уточненного местного бюджета;
2) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
бюджетные запросы;
пояснительную записку, содержащую:
описание вносимых в паспорта бюджетных программ изменений и дополнений, их необходимость для достижения целей и целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы;
описание целей, целевых индикаторов и планируемых конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, в которые вносятся изменения и дополнения, во взаимоувязке с целями и целевыми индикаторами плана развития области, города республиканского значения, столицы;
изменения направлений расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание изменений мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ.

7. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың немесе әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының бюджет комиссиясының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының нақтыланған жергілікті бюджет жобасы жөніндегі ұсынысы негізінде он жұмыс күні ішінде жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихат шешімінің жобасын жасайды және оны жергілікті атқарушы органға қарауға ұсынады.
8. Жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихат шешімінің жобасына:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жекелеген қосымшамен қалыптастырылған, ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттің жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады.
"Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі;
2) бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі;
3) қаладағы әрбір ауданның бюджеттік бағдарламалары;
4) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
5) басқа да деректер қоса беріледі.
9. Жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихат шешімінің жобасымен бір мезгілде мәслихатқа мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) нақтыланған жергілікті бюджет жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
бюджеттік сұранымдарды;
мыналар:
бюджеттік бағдарламалар паспорттарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың сипаттамасы, олардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қажеттілігі;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бюджеттік бағдарламалар паспорттарында көзделген мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың және жоспарланатын түпкілікті нәтижелердің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатын жұмсау бағыттарының өзгерістері, бюджеттік бағдарламалар паспорттарында көзделген іс-шаралар өзгерістерінің қысқаша сипаттамасы бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.

Сноска. Статья 96 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 19. СЕКВЕСТР И КОРРЕКТИРОВКА БЮДЖЕТА
Статья 97. Секвестр
1. Секвестр представляет собой специальный механизм, предусматривающий сокращение расходов бюджетных средств в определенных пределах, который вводится в случаях, когда при исполнении республиканского и местных бюджетов утвержденные поступления недопоступают в республиканский и местные бюджеты, в результате чего становится невозможным финансирование в полном объеме утвержденных бюджетных программ.
2. Секвестр на сумму менее десяти процентов от годового утвержденного (уточненного) объема расходов, за исключением расходов бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру, может осуществляться по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа (акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), на сумму свыше десяти процентов – на основании закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете.
3. На основании постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о проведении секвестра уполномоченный орган по бюджетному планированию в установленном настоящим Кодексом порядке осуществляет корректировку соответствующего бюджета путем изменения поступлений и расходов бюджета.
На основании решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о проведении секвестра аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в установленном настоящим Кодексом порядке осуществляет корректировку соответствующего бюджета путем изменения поступлений и расходов бюджета.
4. При сокращении бюджетных программ (подпрограмм) учитываются их приоритетность и социальная направленность, а также требование части второй пункта 6 статьи 70 настоящего Кодекса.
Перечень республиканских и местных бюджетных программ (подпрограмм) на очередной финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета, утверждается законом о республиканском бюджете.
5. С принятием решения соответствующей бюджетной комиссией о секвестре уполномоченный орган по исполнению бюджета приостанавливает осуществление регистрации гражданско-правовых сделок и проведение платежей по бюджетным программам (подпрограммам), по которым намечается секвестр.
6. При проведении секвестра администраторы бюджетных программ составляют бюджетные запросы на текущий финансовый год и представляют их в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.

Ескерту. 96-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-тарау. СЕКВЕСТРЛЕУ ЖӘНЕ БЮДЖЕТТІ ТҮЗЕТУ
97-бап. Секвестрлеу
1. Секвестрлеу бюджет қаражатының шығыстарын белгілі бір шектерде қысқартуды көздейтін арнаулы тетікті білдіреді, ол республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару кезінде бекітілген түсімдердің республикалық және жергілікті бюджеттерге толық түспеуі салдарынан бекітілген бюджеттік бағдарламаларды толық көлемде қаржыландыру мүмкін болмаған жағдайларда енгізіледі.
2. Секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) шығыстарын қоспағанда, шығыстардың жылдық бекітілген (нақтыланған) көлемін он пайыздан аз сомаға секвестрлеу – Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің) шешімімен, он пайыздан жоғары сомаға секвестрлеу республикалық бюджет туралы заң немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның секвестрлеу жүргізу туралы қаулысы негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Кодексте белгіленген тәртіппен бюджеттің түсімдері мен шығыстарын өзгерту арқылы тиісті бюджетті түзетуді жүзеге асырады.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің секвестрлеу жүргізу туралы шешімі негізінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты осы Кодексте белгіленген тәртіппен бюджеттің түсімдері мен шығыстарын өзгерту арқылы тиісті бюджетті түзетуді жүзеге асырады.
4. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қысқарту кезінде олардың басымдығы мен әлеуметтік бағыттылығы, сондай-ақ осы Кодекстің 70-бабы 6-тармағы екінші бөлігінің талабы ескеріледі.
Бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі республикалық бюджет туралы заңда бекітіледі.
5. Тиісті бюджет комиссиясының секвестрлеу туралы шешім қабылдауымен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыруды және секвестрлеу белгіленіп отырған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша төлемдер жүргізуді тоқтата тұрады.
6. Секвестрлеу жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік сұранымдарды жасайды және оларды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға ұсынады.

7. Регулирование отношений, возникших при секвестре, по гражданско-правовым сделкам, заключенным за счет бюджетных средств, осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 98. Корректировка бюджета
1. Корректировкой бюджета является процесс изменения показателей утвержденного (уточненного) бюджета на основании постановлений Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решений акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан посредством внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на очередной финансовый год в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае, если после проведенной корректировки проводится уточнение бюджета, скорректированные показатели бюджета отражаются в уточненном бюджете, за исключением распределяемых бюджетных программ.
2. Корректировка республиканского бюджета осуществляется в случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций и лимитов штатной численности центральных государственных органов и их структурных и территориальных подразделений.
При этом корректировка бюджета заключается в слиянии, разделении, сокращении (увеличении), передаче соответствующих бюджетных программ, связанных с указанными случаями, в пределах общей суммы данных бюджетных программ, утвержденных (уточненных) законом о республиканском бюджете;
2) перераспределения средств в объеме не более пятнадцати процентов от объема расходов бюджетной программы между администраторами бюджетных программ и (или) между бюджетными программами на текущий финансовый год с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии без изменения структуры бюджета.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию после проведения корректировки республиканского бюджета в случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, предоставляет информацию об изменениях показателей утвержденного (уточненного) республиканского бюджета в Парламент Республики Казахстан не позднее пяти рабочих дней.
Не допускается перераспределение средств, направленных на использование займов и грантов.
Положения абзаца первого настоящего подпункта в части ограничения объема перераспределяемых средств при корректировке бюджета не распространяются на резерв на инициативы Президента Республики Казахстан и резерв Правительства Республики Казахстан;

7. Секвестрлеу кезінде бюджет қаражаты есебінен жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша туындаған қатынастарды реттеу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
98-бап. Бюджетті түзету
1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулылары, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің шешімдері және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері негізінде түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, кезекті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы бекітілген (нақтыланған) бюджеттің көрсеткіштерін өзгерту процесі бюджетті түзету болып табылады.
Егер жүргізілген түзетуден кейін бюджетті нақтылау жүргізілсе, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, бюджеттің түзетілген көрсеткіштері нақтыланған бюджетте көрсетіледі.
2. Республикалық бюджетті түзету:
1) орталық мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық және аумақтық бөлімшелері құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, функциялары мен штат санының лимиттері өзгертілген жағдайларда жүзеге асырылады.
Бұл ретте бюджетті түзету аталған жағдайларға байланысты тиісті бюджеттік бағдарламаларды республикалық бюджет туралы заңда бекітілген (нақтыланған) осы бюджеттік бағдарламалардың жалпы сомасы шегінде біріктіруді, бөлуді, қысқартуды (ұлғайтуды), беруді білдіреді;
2) Республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, бюджет құрылымын өзгертпей, қаражат бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында және (немесе) бюджеттік бағдарламалар арасында ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он бес пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларда республикалық бюджетті түзету жүргізілгеннен кейін бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджет көрсеткіштерінің өзгерістері туралы ақпаратты бес жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне береді.
Қарыздар мен гранттарды пайдалануға бағытталған қаражатты қайта бөлуге жол берілмейді.
Осы тармақшаның бірінші абзацының бюджетті түзету кезінде қайта бөлінетін қаражат көлемін шектеу бөлігіндегі ережелері Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервке және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервіне қолданылмайды;

3) распределения между различными администраторами бюджетных программ средств утвержденной распределяемой бюджетной программы;
4) предусмотренных пунктами 4 и 9 статьи 20 настоящего Кодекса;
5) предусмотренных пунктом 3 статьи 97 настоящего Кодекса;
6) предусмотренных пунктами 1, 2 и 5 статьи 115 настоящего Кодекса;
7) предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 116 настоящего Кодекса;
8) предусмотренных пунктом 7 статьи 119 настоящего Кодекса.
3. Корректировка местного бюджета осуществляется в случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций и лимитов штатной численности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и их структурных и территориальных подразделений. При этом корректировка бюджета заключается в слиянии, разделении, сокращении (увеличении), передаче соответствующих бюджетных программ, связанных с указанными случаями, в пределах общей суммы данных бюджетных программ, утвержденных (уточненных) решением маслихата о местном бюджете;
2) выделения дополнительных и (или) изменения объемов выделенных целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета;
3) выделения в течение финансового года средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резервов Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов области и района (города областного значения) нижестоящему бюджету, а также выделения в течение финансового года нижестоящему бюджету средств из распределяемой бюджетной программы, предусмотренной вышестоящим бюджетом;
4) перераспределения средств в объеме не более пятнадцати процентов от объема расходов бюджетной программы между администраторами бюджетных программ и (или) между бюджетными программами, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств из вышестоящего бюджета, на текущий финансовый год с обязательным рассмотрением на местной бюджетной комиссии без изменения структуры бюджета.
Не допускается перераспределение средств, направленных на использование займов;
5) распределения между различными администраторами бюджетных программ средств утвержденной распределяемой бюджетной программы;
6) предусмотренных пунктами 4 и 9 статьи 20 настоящего Кодекса;
7) предусмотренных пунктом 3 статьи 97 настоящего Кодекса;
8) предусмотренных пунктами 1, 2 и 5 статьи 115 настоящего Кодекса;
9) предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 116 настоящего Кодекса;
10) предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи;
11) погашения и обслуживания долга местного исполнительного органа.

3) бекітілген бөлінетін бюджеттік бағдарламаның қаражаты бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында бөлінген;
4) осы Кодекстің 20-бабының 4 және 9-тармақтарында көзделген;
5) осы Кодекстің 97-бабының 3-тармағында көзделген;
6) осы Кодекстің 115-бабының 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген;
7) осы Кодекстің 116-бабының 5 және 6-тармақтарында көзделген;
8) осы Кодекстің 119-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
3. Жергілікті бюджетті түзету:
1) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар мен олардың құрылымдық және аумақтық бөлімшелері құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, функциялары мен штат санының лимиттері өзгертілген жағдайларда жүзеге асырылады. Бұл ретте бюджетті түзету аталған жағдайларға байланысты тиісті бюджеттік бағдарламаларды жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген (нақтыланған) осы бюджеттік бағдарламалардың жалпы сомасы шегінде біріктіруді, бөлуді, қысқартуды (ұлғайтуды), беруді білдіреді;
2) жоғары тұрған бюджеттен қосымша нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер бөлінген және (немесе) бөлінген көлемдері өзгерген;
3) қаржы жылы ішінде төмен тұрған бюджетке Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен қаражат бөлінген, сондай-ақ қаржы жылы ішінде төмен тұрған бюджетке жоғары тұрған бюджетте көзделген бөлінетін бюджеттік бағдарламадан қаражат бөлінген;
4) жергілікті бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, бюджет құрылымын өзгертпей, жоғары тұрған бюджеттен берілетін қаражат есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, қаражат бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында және (немесе) бюджеттік бағдарламалар арасында ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он бес пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.
Қарыздарды пайдалануға бағытталған қаражатты қайта бөлуге жол берілмейді;
5) бекітілген бөлінетін бюджеттік бағдарламаның қаражаты бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында бөлінген;
6) осы Кодекстің 20-бабының 4 және 9-тармақтарында көзделген;
7) осы Кодекстің 97-бабының 3-тармағында көзделген;
8) осы Кодекстің 115-бабының 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген;
9) осы Кодекстің 116-бабының 5 және 6-тармақтарында көзделген;
10) осы баптың 4-тармағында көзделген;
11) жергілікті атқарушы органның борышы өтелген және оған қызмет көрсетілген жағдайларда жүзеге асырылады.

4. Корректировка бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляется в случае перераспределения средств в объеме не более двадцати процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет целевых трансфертов из районного (города областного значения) бюджета, между бюджетными программами при неосвоении бюджетных средств и (или) неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года по итогам бюджетного мониторинга без изменения структуры бюджета с обязательным согласованием с собранием местного сообщества.
Глава 20. РАЗРАБОТКА, ВВЕДЕНИЕ ИЛИ ПРЕКРАЩЕНИЕ ДЕЙСТВИЯ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО БЮДЖЕТА
Статья 99. Основание для разработки, введения или прекращения действия чрезвычайного государственного бюджета
1. Основанием для разработки, введения или прекращения действия чрезвычайного государственного бюджета являются указы Президента Республики Казахстан о введении или полной или частичной отмене чрезвычайного или военного положения на территории Республики Казахстан.
2. Введение чрезвычайного положения на территории нескольких регионов Республики Казахстан одновременно может являться основанием для введения чрезвычайного государственного бюджета лишь в случае, когда последствия чрезвычайного положения могут создать реальную угрозу национальным интересам и экономической безопасности республики.
3. Чрезвычайный государственный бюджет разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и утверждается указом Президента Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. О принятии чрезвычайного государственного бюджета незамедлительно информируется Парламент Республики Казахстан.
5. На время действия чрезвычайного государственного бюджета действие закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о бюджетах всех уровней местного бюджета приостанавливается.
6. Чрезвычайный государственный бюджет действует в течение срока, на который введено чрезвычайное или военное положение.
7. С прекращением действия чрезвычайного государственного бюджета проводится уточнение республиканского и местных бюджетов.
Статья 100. Разработка проекта чрезвычайного государственного бюджета
1. При введении Президентом Республики Казахстан чрезвычайного или военного положения соответствующие государственные органы вносят в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетные запросы по финансированию мероприятий, осуществляемых в период действия чрезвычайного или военного положения.

4. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетін түзету аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бюджеттік мониторинг қорытындылары бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражаты игерілмеген және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалған кезде, бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің жиырма пайызынан аспайтын көлемдегі қаражат бюджеттік бағдарламалар арасында қайта бөлінген жағдайда жергілікті қоғамдастық жиналысымен міндетті түрде келісіле отырып, бюджет құрылымын өзгертпей жүзеге асырылады.
20-тарау. ТӨТЕНШЕ МЕМЛЕКЕТТІК БЮДЖЕТТІ ӘЗІРЛЕУ, ЕНГІЗУ НЕМЕСЕ ОНЫҢ ҚОЛДАНЫСЫН ТОҚТАТУ
99-бап. Төтенше мемлекеттік бюджетті әзірлеуге, енгізуге немесе оның қолданысын тоқтатуға негіз
1. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасының аумағында төтенше немесе соғыс жағдайын енгізу немесе оның күшін толық немесе ішінара жою туралы жарлықтары төтенше мемлекеттік бюджетті әзірлеуге, енгізуге немесе оның қолданысын тоқтатуға негіз болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының бірнеше өңірінің аумағында бір мезгілде төтенше жағдайды енгізу төтенше жағдайдың салдары республиканың ұлттық мүддесі мен экономикалық қауіпсіздігіне нақты қатер төндіруі мүмкін болған жағдайда ғана төтенше мемлекеттік бюджетті енгізуге негіз болып табылуы мүмкін.
3. Төтенше мемлекеттік бюджетті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді және ол Қазақстан Республикасы Президентінің жарлығымен бекітіледі.
4. Төтенше мемлекеттік бюджеттің қабылданғаны туралы Қазақстан Республикасының Парламенті дереу хабардар етіледі.
5. Төтенше мемлекеттік бюджеттің қолданылу уақытында республикалық бюджет туралы заңның және жергілікті бюджеттің барлық деңгейдегі бюджеттері туралы мәслихаттар шешімдерінің қолданылуы тоқтатыла тұрады.
6. Төтенше мемлекеттік бюджет төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген мерзім ішінде қолданылады.
7. Төтенше мемлекеттік бюджеттің қолданылуы тоқтатылысымен республикалық және жергілікті бюджеттерді нақтылау жүргізіледі.
100-бап. Төтенше мемлекеттік бюджеттің жобасын әзірлеу
1. Қазақстан Республикасының Президенті төтенше немесе соғыс жағдайын енгізген кезде тиісті мемлекеттік органдар төтенше немесе соғыс жағдайы қолданылуы кезеңінде жүзеге асырылатын іс-шараларды қаржыландыру жөніндегі бюджеттік сұранымдарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.

2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет перечень и объемы бюджетных программ для финансирования мероприятий чрезвычайного или военного положения и вносит их на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
3. После одобрения Республиканской бюджетной комиссией указанных в пункте 2 настоящей статьи перечней и объемов бюджетных программ центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет проект указа Президента Республики Казахстан о чрезвычайном государственном бюджете. К проекту указа Президента Республики Казахстан о чрезвычайном государственном бюджете прилагаются:
1) чрезвычайный государственный бюджет, который составляется по структуре, установленной настоящим Кодексом;
2) показатели республиканского и местных бюджетов, включенные в состав чрезвычайного государственного бюджета и скорректированные с учетом потребности на финансирование мероприятий чрезвычайного или военного положения.
4. Проект указа Президента Республики Казахстан о чрезвычайном государственном бюджете вносится Правительством Республики Казахстан на утверждение Президенту Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, если иное не предусмотрено указом Президента Республики Казахстан о введении чрезвычайного или военного положения.
РАЗДЕЛ 5. ИСПОЛНЕНИЕ БЮДЖЕТА
Глава 21. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ОБ ИСПОЛНЕНИИ БЮДЖЕТА
Статья 101. Общие положения об исполнении бюджета
1. Исполнением бюджета является выполнение комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.
Исполнение бюджета по расходам заключается в использовании собственно администраторами бюджетных программ и их подведомственными государственными учреждениями предназначенных им бюджетных средств в соответствии с требованиями настоящего Кодекса и положениями соответствующих нормативных правовых актов в целях достижения показателей результатов.
2. Исполнение республиканского бюджета обеспечивается Правительством Республики Казахстан.
3. Исполнение местных бюджетов обеспечивается местными исполнительными органами.
Исполнение бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа обеспечивается аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы.
4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет руководство в сфере исполнения бюджета, разрабатывает, утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по вопросам исполнения республиканского и местных бюджетов, осуществляет методологическое руководство в области исполнения республиканского и местных бюджетов, бухгалтерского и бюджетного учета, финансовой и бюджетной отчетности.

2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган төтенше немесе соғыс жағдайындағы іс-шараларды қаржыландыруға арналған бюджеттік бағдарламалардың тізбесі мен көлемдерін жасайды және оларды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
3. Республикалық бюджет комиссиясы осы баптың 2-тармағында көрсетілген бюджеттік бағдарламалардың тізбелері мен көлемдерін мақұлдағаннан кейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің төтенше мемлекеттік бюджет туралы жарлығының жобасын жасайды. Қазақстан Республикасы Президентінің төтенше мемлекеттік бюджет туралы жарлығының жобасына:
1) осы Кодексте белгіленген құрылым бойынша жасалатын төтенше мемлекеттік бюджет;
2) төтенше мемлекеттік бюджеттің құрамына енгізілген және төтенше немесе соғыс жағдайындағы іс-шараларды қаржыландыруға арналған қажеттілік ескеріле отырып түзетілген республикалық және жергілікті бюджеттердің көрсеткіштері қоса беріледі.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің төтенше мемлекеттік бюджет туралы жарлығының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі, егер Қазақстан Республикасы Президентінің төтенше немесе соғыс жағдайын енгізу туралы жарлығында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне енгізеді.
5-БӨЛІМ. БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫ
21-тарау. БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
101-бап. Бюджеттің атқарылуы туралы жалпы ережелер
1. Бюджетке түсімдердің түсуін, бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуын қамтамасыз ету, бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бюджеттің атқарылуы болып табылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің өздеріне арналған бюджет қаражатын осы Кодекстің талаптарына және тиісті нормативтік құқықтық актілердің ережелеріне сәйкес нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында өздерінің пайдалануы бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы болып табылады.
2. Республикалық бюджеттің атқарылуын Қазақстан Республикасының Үкіметі қамтамасыз етеді.
3. Жергілікті бюджеттердің атқарылуын жергілікті атқарушы органдар қамтамасыз етеді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қамтамасыз етеді.
4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару саласында басшылықты жүзеге асырады, өз құзыреті шегінде республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, бекітеді, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы, бухгалтерлік және бюджеттік есепке алу, қаржылық және бюджеттік есептілік саласында әдіснамалық басшылықты жүзеге асырады.

5. Исполнение бюджета начинается 1 января и завершается 31 декабря текущего финансового года.
Все операции текущего финансового года, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, завершаются 31 декабря текущего финансового года.
Поступления, зачисленные в бюджет после 31 декабря текущего финансового года, считаются поступлениями нового финансового года.
Не использованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются.
Не допускается перевод остатков бюджетных средств по бюджетным программам, образовавшихся по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, на аккредитивные и иные внебюджетные счета.
6. Исполнение бюджета осуществляется в пределах объемов бюджетных средств на соответствующий финансовый год, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете.
При исполнении бюджета использование в текущем финансовом году бюджетных средств, предусмотренных во втором и (или) третьем финансовых годах планового периода, не допускается.
7. Организация исполнения бюджета и координация деятельности администраторов бюджетных программ по исполнению бюджета возлагаются на соответствующий уполномоченный орган по исполнению бюджета.
8. Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассовое обслуживание определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, за исключением процедур исполнения бюджета специальными государственными органами, которые определяются специальными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также процедур исполнения бюджета при реализации пилотного национального проекта в области образования, которые определяются уполномоченным органом в области образования по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 102. Особенности исполнения по деньгам от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающимся в их распоряжении
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 1 приостановлено до 01.07.2025 настоящим Кодексом и в период приостановления данный пункт действует в редакции подпункта 2) пункта 2 статьи 172.
1. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), которым законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах науки, образования, физической культуры и спорта, сортоиспытания, ветеринарии, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, государственными учреждениями специальных государственных и правоохранительных органов в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системе обязательного социального медицинского страхования, а также государственными учреждениями Вооруженных Сил Республики Казахстан, государственными библиотеками, государственными музеями, музеями-заповедниками и государственными архивами, в соответствии с законами Республики Казахстан.

5. Бюджеттің атқарылуы ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарында басталып, 31 желтоқсанында аяқталады.
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруға байланысты ағымдағы қаржы жылының барлық операциясы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында аяқталады.
Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кейін бюджетке есепке жатқызылған түсімдер жаңа қаржы жылының түсімдері болып есептеледі.
Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсаны аяқталғанға дейінгіні қоса алғанда пайдаланылмаған жоспарлы мақсаттардың қалдықтары жойылады.
Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайда болған бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражатының қалдықтарын аккредитивтік және өзге де бюджеттен тыс шоттарға аударуға жол берілмейді.
6. Бюджеттің атқарылуы республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген, тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражатының көлемдері шегінде жүзеге асырылады.
Бюджеттің атқарылуы кезінде жоспарлы кезеңнің екінші және (немесе) үшінші қаржы жылдарында көзделген бюджет қаражатын ағымдағы қаржы жылында пайдалануға жол берілмейді.
7. Бюджеттің атқарылуын ұйымдастыру және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджетті атқару жөніндегі қызметін үйлестіру бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға жүктеледі.
8. Арнаулы мемлекеттік органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайтын арнаулы мемлекеттік органдардың бюджетті атқару рәсімдерін, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайтын білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру кезіндегі бюджеттің атқарылу рәсімдерін қоспағанда, бюджеттің қазынашылық атқарылуы рәсімдерін және оларға кассалық қызмет көрсетуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
102-бап. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақша бойынша атқару ерекшеліктері
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ 01.07.2025 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде осы Кодекстің 172-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес редакцияда қолданыста болады.
1. Ғылым, білім беру, дене шынықтыру және спорт, сұрыптарды сынақтан өткізу, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларында мемлекеттік мекемелер, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының мемлекеттік мекемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мемлекеттік мекемелері, мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар және мемлекеттік архивтер өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында кіріс келтіретін қызметті жүзеге асыруға құқық берілген мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджетке есепке жатқызылуға тиіс.

2. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
3. Регистрация гражданско-правовых сделок за счет денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении, осуществляется в соответствии со статьей 109 настоящего Кодекса.
4. Порядок организации и реализации мероприятий по деньгам, получаемым государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающимся в их распоряжении, а также классификатор перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Порядок осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяется центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы).
6. Порядок составления, утверждения, представления и исполнения плана поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении, и сводного плана поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 103. Процесс исполнения бюджета
К процедурам исполнения бюджета относятся:
1) составление государственными учреждениями индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам и представление их администраторам бюджетных программ;
2) составление администраторами бюджетных программ планов финансирования по обязательствам и платежам и внесение их в государственное казначейство и (или) местный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
3) составление центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета сводного плана по поступлениям республиканского бюджета, государственным казначейством и (или) местным уполномоченным органом по исполнению бюджета соответственно сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам по республиканскому и местному бюджетам;

2. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақша есебінен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақша есебінен азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу осы Кодекстің 109-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын, өз иелігінде қалатын ақша бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу тәртібін, сондай-ақ республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
5. Өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібін тиісті саланың (аяның) орталық мемлекеттік органы айқындайды.
6. Мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін, өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын және мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын жасау, бекіту, ұсыну және орындау тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
103-бап. Бюджеттің атқарылу процесі
1. Бюджеттің атқарылу рәсімдеріне:
1) мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасауы және оларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне ұсынуы;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын жасауы және оларды мемлекеттік қазынашылыққа және (немесе) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізуі;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджет түсімдері бойынша жиынтық жоспарды, мемлекеттік қазынашылықтың және (немесе) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісінше міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасауы;

4) исполнение бюджета по поступлениям путем зачисления поступлений на единый казначейский счет;
5) исполнение бюджета по расходам путем списания средств с единого казначейского счета в результате осуществления государственными учреждениями платежей и переводов в соответствии с зарегистрированными гражданско-правовыми сделками и другими обязательствами.
Глава 22. КАЗНАЧЕЙСКОЕ ИСПОЛНЕНИЕ БЮДЖЕТА
Статья 104. Общие положения о казначейском исполнении бюджета
1. Казначейским исполнением бюджета является выполнение комплекса мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан по обеспечению исполнения республиканского бюджета и кассовому обслуживанию исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей.
2. Казначейское сопровождение – деятельность по осуществлению текущего контроля в соответствии со статьей 110 настоящего Кодекса за целевым использованием средств, выделенных на авансирование при реализации бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством, при проведении платежей через контрольные счета наличности.
Казначейское сопровождение не распространяется на бюджетные инвестиции, направленные на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования.
3. Казначейское исполнение бюджета обеспечивается государственным казначейством и органами государственного казначейства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
4. К процедурам казначейского исполнения бюджета относятся:
1) зачисление поступлений на единый казначейский счет;
2) формирование, утверждение и ведение сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам по республиканскому бюджету, прием и ведение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ по республиканскому бюджету и прием справок о внесении изменений в них;
3) прием и ведение сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам местных бюджетов, индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ местных бюджетов и прием справок о внесении изменений в них;

4) түсімдерді бірыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызу арқылы түсімдер бойынша бюджеттің атқарылуы;
5) мемлекеттік мекемелердің тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелерге және басқа да міндеттемелерге сәйкес төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыруы нәтижесінде бірыңғай қазынашылық шоттан қаражатты есептен шығару арқылы шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы жатады.
22-тарау. БЮДЖЕТТІҢ ҚАЗЫНАШЫЛЫҚ АТҚАРЫЛУЫ
104-бап. Бюджеттің қазынашылық атқарылуы туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуын қамтамасыз ету және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың атқарылуына кассалық қызмет көрсету жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бюджеттің қазынашылық атқарылуы болып табылады.
2. Қазынашылық сүйемелдеу – қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арқылы төлемдер жүргізу кезінде құрылыспен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде аванс беруге бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын осы Кодекстің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
Қазынашылық сүйемелдеу дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларға қолданылмайды.
3. Бюджеттің қазынашылық атқарылуын мемлекеттік қазынашылық және мемлекеттік қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен қамтамасыз етеді.
4. Бюджеттің қазынашылық атқарылуы рәсімдеріне мыналар жатады:
1) түсімдерді бірыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызу;
2) міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық бюджет бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру, бекіту және жүргізу, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын, республикалық бюджет бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері жөніндегі қаржыландыру жоспарларын қабылдау және жүргізу және оларға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды қабылдау;
3) түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, жергілікті бюджеттердің міндеттемелері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын, жергілікті бюджеттердің бюджеттік бағдарламалары әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын қабылдау және жүргізу және оларға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды қабылдау;

4) открытие, ведение и закрытие кодов, контрольных счетов наличности и счетов;
5) регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений, осуществление платежей и переводов денег в национальной и иностранной валюте, осуществление текущего контроля в порядке, установленном настоящим Кодексом;
6) управление ликвидностью;
7) осуществление финансовых процедур по снятию и учету средств государственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования и привлечение гарантированного и целевого трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан;
8) осуществление других процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 105. Индивидуальный план финансирования по обязательствам и платежам государственного учреждения, план финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам
1. Индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с:
законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год;
постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год;
планами развития государственных органов;
планами развития области, города республиканского значения, столицы;
планами развития и (или) планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора;
бюджетными программами администраторов бюджетных программ.
2. Индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов бюджета и передаются администраторам бюджетных программ для их утверждения и разработки планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ.
3. Итоговые суммы расходов по индивидуальным планам финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать сводным планам финансирования по обязательствам и платежам.

4) кодтарды, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарды ашу, жүргізу және жабу;
5) осы Кодексте белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу, ұлттық және шетел валютасымен төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру, ағымдағы бақылауды жүзеге асыру;
6) өтімділікті басқару;
7) мемлекеттік сыртқы қарыздардың, байланысты гранттардың қаражатын және қоса қаржыландыру қаражатын алу мен есепке алу жөніндегі қаржылық рәсімдерді жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген және нысаналы трансферттерді тарту;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да рәсімдерді жүзеге асыру.
105-бап. Мемлекеттік мекеменің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспары, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
1. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары:
кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне;
кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларына;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларына;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларына және (немесе) іс-шаралар жоспарларына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларына сәйкес әзірленеді.
2. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік мекемелер бюджет шығыстарының функционалдық және экономикалық сыныптамалары бойынша әзірлейді және оларды бекіту және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын әзірлеу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне береді.
3. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары бойынша шығыстардың жиынтық сомалары міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына сәйкес келуге тиіс.

4. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ разрабатываются администраторами бюджетных программ по функциональной и экономической классификациям расходов и передаются на уровне бюджетных программ в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, за исключением администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые передают их в аппараты акимов соответствующих административно-территориальных единиц.
5. Составление, утверждение и ведение сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам по республиканскому и местному бюджетам осуществляются соответственно государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, за исключением бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, по которым вышеперечисленные процедуры осуществляются аппаратами акимов соответствующих административно-территориальных единиц.
6. Сводный план поступлений в бюджет составляется по категориям, классам, подклассам, спецификам классификации поступлений бюджета исходя из сроков поступлений платежей в бюджет в соответствии с законами Республики Казахстан, динамики поступлений платежей в бюджет за предыдущие годы, результатов анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложений на рынке ценных бумаг, условий кредитных договоров, договоров займов, соглашений о связанных грантах.
Сводные планы финансирования по обязательствам и платежам составляются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам функциональной классификации расходов бюджета на основании планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам должен быть сбалансирован, что означает недопущение превышения расходов над поступлениями по месяцам с нарастающим итогом с начала года.
7. Администраторы бюджетных программ самостоятельно вносят изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам, касающиеся специфик экономической классификации расходов бюджета и не изменяющие годовые и помесячные объемы расходов по бюджетной программе.
Необходимые администраторам бюджетных программ изменения помесячных объемов расходов по бюджетной программе осуществляются через государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.

4. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамалары бойынша әзірлейді және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын, оларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің аппараттарына беретін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар деңгейінде мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға береді.
5. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасауды, бекітуді және жүргізуді тиісінше мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады, бұған жоғарыда санамаланған рәсімдерді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің аппараттары жүзеге асыратын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері кірмейді.
6. Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджетке түсетін төлемдер түсімдерінің мерзімдерін, алдыңғы жылдардағы бюджетке түсетін төлемдер түсімдерінің серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздар кірістілігінің серпінін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныс пен ұсыныстар деңгейін талдау нәтижелерін, кредиттік шарттардың, қарыз шарттарының, байланысты гранттар туралы келісімдердің талаптарын негізге ала отырып, бюджет түсімдерінің санаттары, сыныптары, кіші сыныптары, сыныпталу ерекшеліктері бойынша жасалады.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарлары бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарлары негізінде функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының бюджеттік бағдарламалары бойынша жасалады.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары теңгерімді болуға тиіс, бұл жыл басынан бастап өспелі қорытындысымен айлар бойынша түсімдерден шығыстардың асып кетуіне жол бермеуді білдіреді.
7. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктеріне қатысты және бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық және ай сайынғы көлемдерін өзгертпейтін өзгерістерді өздері дербес енгізеді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне қажетті бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың ай сайынғы көлемдерін өзгерту мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.

8. В ходе исполнения бюджета в бюджетную программу (подпрограмму) вносятся изменения и дополнения при перераспределении бюджетных средств в пределах одной бюджетной программы между подпрограммами, в пределах одной бюджетной подпрограммы между мероприятиями, проектами, регионами без изменения годового объема расходов по бюджетной программе с сохранением конечного результата, предусмотренного паспортом бюджетной программы, в порядке и случаях, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Перераспределение средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в пределах одной бюджетной программы между подпрограммами, а также в пределах одной бюджетной подпрограммы между мероприятиями, проектами, регионами осуществляется с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии и сохранением их целевого назначения.
9. Руководитель бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность представления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и обоснованность перераспределения бюджетных средств, предусмотренного пунктом 6 настоящей статьи.
10. Порядок составления и ведения сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений устанавливается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 106. Единый казначейский счет, контрольные счета наличности и счета государственных учреждений
1. Единый казначейский счет открывается в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте для централизованного осуществления переводных операций и ведения их учета.
Единый казначейский счет открывается государственному казначейству в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан.
Единый казначейский счет включает остатки денег контрольных счетов наличности.
2. Для осуществления операций в иностранной валюте и ведения их учета государственному казначейству Национальным Банком Республики Казахстан открываются счета по видам иностранных валют в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан.
3. В государственном казначействе открываются следующие контрольные счета наличности, предназначенные для учета операций, связанных с:

8. Бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) бюджет қаражатын бюджеттік бағдарламаның паспортында көзделген түпкілікті нәтижені сақтай отырып, бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық көлемін өзгертпей, бір бюджеттік бағдарлама шегінде кіші бағдарламалар арасында, бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде іс-шаралар, жобалар, өңірлер арасында қайта бөлу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттердің қаражатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде кіші бағдарламалар арасында, сондай-ақ бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде іс-шаралар, жобалар, өңірлер арасында қайта бөлу міндетті түрде Республикалық бюджет комиссиясында қаралып және олардың нысаналы мақсаты сақтала отырып жүзеге асырылады.
9. Бюджеттік бағдарламаның басшысы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының және жеке қаржыландыру жоспарларының анықтығын, дұрыс ресімделуін және мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға уақтылы ұсынылуын және осы баптың 6-тармағында көзделген бюджет қаражатын қайта бөлудің негізділігін қамтамасыз етеді.
10. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасау және жүргізу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.
106-бап. Бірыңғай қазынашылық шот, қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және мемлекеттік мекемелердің шоттары
1. Бірыңғай қазынашылық шот аударым операцияларын орталықтандырып жүзеге асыру және оларды есепке алуды жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ұлттық валютамен ашылады.
Бірыңғай қазынашылық шот Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген тәртіппен мемлекеттік қазынашылыққа ашылады.
Бірыңғай қазынашылық шотта қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қалдықтары қамтылады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі операцияларды шетел валютасымен жүзеге асыру және оларды есепке алуды жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылыққа Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген тәртіппен шетел валюталарының түрлері бойынша шоттар ашады.
3. Мемлекеттік қазынашылықта:

1) зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением платежей из республиканского и местных бюджетов;
2) зачислением поступлений от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением по ним платежей (контрольный счет наличности платных услуг);
3) зачислением поступлений, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и их переводом на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан (контрольный счет наличности Национального фонда Республики Казахстан);
4) зачислением поступлений и расходованием денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (контрольный счет наличности благотворительной помощи);
5) зачислением поступлений денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (контрольный счет наличности временного размещения денег);
6) зачислением бюджетных средств и их использованием на проведение особых расходов (контрольный счет наличности целевого финансирования);
7) зачислением средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо выполнение государственного задания (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;
8) зачислением и расходованием денег правительственных внешних займов или связанных грантов, реконвертируемых в национальную валюту со специального счета внешнего займа или связанного гранта в соответствии с международными договорами о государственных займах, ратифицированными Республикой Казахстан, или договорами о связанных грантах (контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта);

1) республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және республикалық және жергілікті бюджеттерден төлемдер жүргізуге;
2) мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және олар бойынша төлемдер жүргізуге (ақылы көрсетілетін қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін түсімдерді есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарына аударуға (Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, оларға арналған филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) туып-өскен жеріне қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және ақшаны жұмсауға (қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар белгілі бір талаптар басталған кезде олардың қайтарымдылығы не тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша түсімдерін есепке жатқызуға (ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
6) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалануға (нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
7) тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға тиісті қаржы жылына көзделген қаражатты есепке жатқызуға және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға не мемлекеттік тапсырманы орындауға пайдалануға (квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
8) Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттарға немесе байланысты гранттар туралы шарттарға сәйкес сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шотынан ұлттық валютаға қайта айырбасталатын үкіметтік сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың ақшасын есепке жатқызуға және жұмсауға (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);

9) зачислением трансфертов фонду социального медицинского страхования на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и перечисленных средств фондом социального медицинского страхования и их расходованием (контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования);
10) зачислением средств и их использованием генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения (контрольный счет наличности государственных закупок);
11) зачислением бюджетных средств и их использованием на осуществление финансовой поддержки (контрольный счет наличности оператора финансовой поддержки);
12) зачислением поступлений, направляемых в Фонд компенсации потерпевшим, и проведением выплаты компенсации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим (контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим);
13) зачислением поступлений денег, направляемых в Специальный государственный фонд, и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов (контрольный счет наличности Специального государственного фонда);
14) зачислением поступлений денег Специального государственного фонда и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов (контрольный счет наличности центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы);
15) зачислением бюджетных средств и их использованием субъектом квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта);
16) зачислением бюджетных средств и их расходованием автономными организациями образования на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования (контрольный счет наличности автономных организаций образования);
17) зачислением и расходованием средств негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией в соответствии с договорами негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией (контрольный счет наличности негосударственных займов);
18) зачислением и расходованием заемщиками средств, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии (контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте);

9) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне арналған трансферттерді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры аударған қаражатты есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
10) қаражатты есепке жатқызуға және оларды қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің пайдалануына (мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
11) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды қаржылық қолдауды жүзеге асыруға пайдалануға (қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
12) Жәбірленушілерге өтемақы қорына жіберілетін түсімдерді есепке жатқызуға және Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген өтемақы төлемін жүргізуге (Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
13) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
14) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес Арнаулы мемлекеттік қордың ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
15) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына (пилоттық жобаны іске асыру жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
16) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға дербес білім беру ұйымдарының жұмсауына (дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
17) мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың қаражатын мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың шарттарына сәйкес есепке жатқызуға және жұмсауға (мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
18) мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған қаражатты есепке жатқызуға және қарыз алушылардың жұмсауына (ұлттық валютамен қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);

19) зачислением и расходованием средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан (контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом);
20) зачислением поступлений, распределенных по установленным нормативам между бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, и переводом их на счета, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан для государств – членов Евразийского экономического союза (контрольный счет наличности государств – членов Евразийского экономического союза);
21) зачислением и расходованием средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете на бюджетное кредитование бюджетного инвестиционного проекта, реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и обеспечение продовольственной безопасности (контрольный счет наличности бюджетных кредитов);
22) зачислением и (или) перечислением единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере государственных закупок (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок).
4. Операции по поступлениям и (или) проведенным платежам, и (или) переводам денег с контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией и кодами государственных учреждений.
Операции по поступлениям и проведенным платежам по контрольным счетам наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешних займов или связанных грантов и счетам в иностранной валюте учитываются в соответствии с кодами государственных учреждений.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
5. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности устанавливается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

19) Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз қаражатын есепке жатқызуға және жұмсауға (ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
20) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында белгіленген нормативтер бойынша бөлінген түсімдерді есепке жатқызуға және оларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған шоттарға аударуға (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
21) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына бюджеттік инвестициялық жобаны бюджеттік кредиттеуге, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге көзделген қаражатты есепке жатқызуға және жұмсауға (бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
22) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оны мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есепке жатқызуына және (немесе) аударуына (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты) байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылады.
4. Тиісті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер және (немесе) жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялар бірыңғай бюджеттік сыныптамаға және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес есепке алынады.
Қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналы қаржыландырудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шетел валютасындағы шоттар бойынша түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер бойынша операциялар мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес есепке алынады.
Ақшаны бір мемлекеттік мекеменің кодынан екінші мемлекеттік мекеменің кодына аударуға жол берілмейді.
5. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.

6. Государственные учреждения могут иметь счета для осуществления платежей и проведения операций, установленные настоящим Кодексом:
1) счет в иностранной валюте, открываемый государственному учреждению по видам валют государственным казначейством, для проведения им операций в иностранной валюте;
2) специальный счет внешнего займа или связанного гранта, открываемый в иностранной валюте, оговоренной в международном договоре о государственном займе, ратифицированном Республикой Казахстан, или по связанным грантам в банке второго уровня или государственном казначействе, возобновляемый посредством авансовых выплат правительственного внешнего займа или связанного гранта;
3) счет к счету внешнего займа или связанного гранта, открываемый в банке второго уровня или государственном казначействе, для осуществления платежей в национальной (иностранной) валюте;
4) счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, открываемый в государственном казначействе в иностранной валюте;
5) возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта, открываемый в банке второго уровня на период реализации бюджетного инвестиционного проекта, для зачисления и использования денег, возвращаемых заемщиками в счет погашения основного долга по кредиту, выданному за счет правительственных внешних займов;
6) счет в иностранной валюте, открываемый уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность или финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, по видам валют в банке второго уровня, для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) текущий счет в банке второго уровня для получения наличных денег по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки.
Открытие государственными учреждениями счетов в банках второго уровня, не предусмотренных частью первой настоящего пункта, в том числе на имя третьих лиц, не допускается.
Открытие, ведение и закрытие счетов государственных учреждений в государственном казначействе осуществляются в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Открытие, ведение и закрытие счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах.

6. Мемлекеттік мекемелердің осы Кодексте белгіленген төлемдерді жүзеге асыру және операцияларды жүргізу үшін мынадай шоттары болуы мүмкін:
1) мемлекеттік мекеменің шетел валютасымен операциялар жүргізуі үшін оған валюталардың түрлері бойынша мемлекеттік қазынашылық ашатын шетел валютасындағы шот;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шартта айтылған немесе байланысты гранттар бойынша шетел валютасында ашылатын, екінші деңгейдегі банкте немесе мемлекеттік қазынашылықта үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың аванстық төлемдері арқылы жаңартылатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шоты;
3) төлемдерді ұлттық (шетелдік) валютамен жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкте немесе мемлекеттік қазынашылықта ашылатын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың шотына арналған шот;
4) мемлекеттік қазынашылықта шетел валютасымен ашылатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына арналған шот;
5) қарыз алушылар үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен берілген кредит бойынша негізгі борышты өтеу шотына қайтаратын ақшаны есепке жатқызу және пайдалану үшін бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңінде екінші деңгейдегі банкте ашылатын бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет ақшасын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін сыртқы саяси қызметті немесе Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шот;
7) банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, екінші деңгейдегі банктегі қолма-қол ақша алуға арналған ағымдағы шот.
Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделмеген, оның ішінде үшінші тұлғалардың атына шоттар ашуына жол берілмейді.
Мемлекеттік қазынашылықта мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

7. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, могут иметь следующие счета:
1) счет гарантированного государством займа в иностранной валюте, открываемый в государственном казначействе по видам валют, для зачисления и расходования заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
2) счет обслуживания в иностранной валюте, открываемый в государственном казначействе по видам валют, для проведения заемщиками операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии.
8. Открытие, ведение и закрытие счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, осуществляются в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 107. Казначейское исполнение бюджета по поступлениям
1. Казначейское исполнение бюджета по поступлениям заключается в проведении государственным казначейством в соответствии с законодательством Республики Казахстан комплекса мероприятий по обеспечению полноты и своевременности зачисления поступлений в бюджет.
2. Исполнение бюджета по поступлениям включает:
1) зачисление поступлений на единый казначейский счет;
2) распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, внебюджетными фондами, формируемыми за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза;
3) возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений либо их зачет в счет погашения задолженности.
3. Поступления в бюджет осуществляются в денежной форме и зачисляются в полном объеме на единый казначейский счет в национальной валюте в соответствии с классификацией поступлений в бюджет в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Поступления в бюджет в иностранной валюте, за исключением поступлений на специальные счета внешних займов или связанных грантов и счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, зачисленные Национальным Банком Республики Казахстан на счета государственного казначейства в иностранной валюте, должны быть реконвертированы и зачислены на единый казначейский счет.
Порядок реконвертации иностранной валюты со счетов государственного казначейства определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Порядок реконвертации и зачисления иностранной валюты государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, со счетов в государственном казначействе определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

7. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мынадай шоттары болуы мүмкін:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілген қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын есепке жатқызу және қарыз алушының жұмсауы үшін мемлекеттік қазынашылықта валюта түрлері бойынша ашылатын, шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоты;
2) мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес қарыз алушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуі үшін мемлекеттік қазынашылықта валюта түрлері бойынша ашылатын, шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты.
8. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарын ашу, жүргізу және жабу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
107-бап. Бюджеттің түсімдер бойынша қазынашылық атқарылуы
1. Бюджеттің түсімдер бойынша қазынашылық атқарылуы мемлекеттік қазынашылықтың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджетке түсетін түсімдердің толық және уақтылы есепке жатқызылуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізуі болып табылады.
2. Бюджеттің түсімдер бойынша атқарылуы:
1) түсімдерді бірыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызуды;
2) түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлар және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді;
3) бюджеттен артық (қате) төленген түсімдер сомаларын қайтаруды не оларды берешекті өтеу есебіне есепке жатқызуды қамтиды.
3. Бюджетке түсетін түсімдер ақшалай нысанда жүзеге асырылады және бюджетке түсетін түсімдердің сыныптамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен толық көлемде ұлттық валютамен бірыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызылады.
Сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнаулы шоттарына және сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнаулы шоттарына арналған шоттарға түсетін түсімдерді қоспағанда, бюджетке шетел валютасымен түсетін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мемлекеттік қазынашылықтың шоттарына шетел валютасымен есепке жатқызған түсімдер қайта айырбасталуға және бірыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызылуға тиіс.
Мемлекеттік қазынашылық шоттарынан шетел валютасын қайта айырбастау тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша айқындайды.
Мемлекеттік мекемелердің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мемлекеттік қазынашылықтағы шоттардан шетел валютасын қайта айырбастауы мен есепке жатқызуы тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.

4. Государственное казначейство и органы государственного казначейства обеспечивают доступ уполномоченным органам по неналоговым поступлениям к сведениям о поступлениях, администрируемых ими, в разрезе плательщиков.
5. Распределение поступлений осуществляется на основании утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, нормативов распределения доходов между местными бюджетами, устанавливаемых решением соответствующего маслихата, а также перечня организаций нефтяного сектора.
6. Возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет единой бюджетной классификации осуществляются органами государственного казначейства на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Платежное поручение на возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм неналоговых поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд, за исключением администрируемых органами государственных доходов поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, составляется на основании заключения уполномоченных органов, ответственных за их взимание.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание неналоговых поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд, за исключением администрируемых органами государственных доходов поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, составляет и представляет в органы государственных доходов заключение на возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм.
Достоверность данных заключений и обоснованность их представления обеспечивают руководители уполномоченных органов.
Платежные поручения представляются по форме, установленной законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах.
Возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляются в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

4. Мемлекеттік қазынашылық пен мемлекеттік қазынашылық органдары салықтық емес түсімдер бойынша уәкілетті органдардың төлеушілер бөлінісінде өздері әкімшілендіретін түсімдер туралы мәліметтерге қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
5. Түсімдерді бөлу бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін, бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі, тиісті мәслихаттың шешімімен белгіленетін, кірістерді жергілікті бюджеттер арасында бөлу нормативтері, сондай-ақ мұнай секторы ұйымдарының тізбесі негізінде жүзеге асырылады.
6. Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың бюджетке түсетін түсімдер сыныптамасының кодтары бойынша түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік кірістер органдары әкімшілендіретін негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды қоспағанда, бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға арналған төлем тапсырмасы оларды алып қоюға жауапты уәкілетті органдардың қорытындысы негізінде жасалады.
Мемлекеттік кірістер органдары әкімшілендіретін негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды қоспағанда, бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдерді алып қоюға жауапты уәкілетті орган артық (қате) төленген сомаларды бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға арналған қорытындыны жасайды және мемлекеттік кірістер органдарына ұсынады.
Осы қорытындылардың анықтығын және олардың ұсынылу негізділігін уәкілетті органдардың басшылары қамтамасыз етеді.
Төлем тапсырмалары Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтару және (немесе) есепке жатқызу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.

Статья 108. Казначейское исполнение бюджета по расходам
1. Казначейское исполнение бюджета по расходам заключается в исполнении республиканского и местных бюджетов в соответствии с нормативными правовыми актами и решениями маслихатов, включающее в себя формирование и ведение планов финансирования республиканского и местных бюджетов, регистрацию обязательств и проведение платежных документов с соблюдением требований и процедур бюджетного законодательства.
2. Ответственность должностных лиц по соблюдению требований казначейского исполнения бюджета по расходам определена статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 109. Обязательства государственных учреждений
1. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов как с заключением гражданско-правовых сделок, так и без них.
2. Заключение государственным учреждением гражданско-правовых сделок осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. Гражданско-правовые сделки государственных учреждений заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий установленного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте заключаются государственными учреждениями:
за счет средств займа или связанного гранта – на срок, не превышающий срока доступности средств займа или связанного гранта;
за счет средств софинансирования из республиканского бюджета – на срок до конца финансового года, в котором заканчивается срок доступности средств займа.
4. Гражданско-правовые сделки государственных учреждений и автономных организаций образования в рамках реализации бюджетных инвестиций вступают в силу после их обязательной регистрации в органах государственного казначейства, за исключением гражданско-правовых сделок, не требующих регистрации.
Гражданско-правовые сделки в течение всего срока их действия подлежат регистрации в пределах сумм, утвержденных индивидуальным планом финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и безусловных базовых расходов постоянного характера бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода, включенных в перечень, формируемый центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Регистрация гражданско-правовых сделок, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, производится при обязательном наличии одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетной стоимости строительства "под ключ", за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора.
Гражданско-правовые сделки по услугам лизинга подлежат регистрации в органах государственного казначейства в соответствии с графиком погашения лизинговых платежей.
Регистрация договоров о государственных закупках, срок которых превышает три года, осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Регистрация гражданско-правовых сделок, связанных с выполнением государственного задания, осуществляется в соответствии с перечнем государственных заданий, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Регистрация гражданско-правовой сделки между администратором бюджетных программ и автономной организацией образования, связанной с реализацией бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, осуществляется на основании перечня республиканских бюджетных инвестиций, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.

108-бап. Бюджеттің шығыстар бойынша қазынашылық атқарылуы
1. Республикалық және жергілікті бюджеттерді қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру мен жүргізу, міндеттемелерді тіркеу және бюджет заңнамасының талаптары мен рәсімдерін сақтай отырып, төлем құжаттарын жүргізу қамтылатын нормативтік құқықтық актілерге және мәслихаттардың шешімдеріне сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару бюджеттің шығыстар бойынша қазынашылық атқарылуы болып табылады.
2. Лауазымды адамдардың бюджеттің шығыстар бойынша қазынашылық атқарылуы талаптарын сақтау жөніндегі жауаптылығы осы Кодекстің 41-бабында айқындалған.
109-бап. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері
1. Мемлекеттік мекемелер азаматтық-құқықтық мәмілелер жасасумен де және оларсыз да шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша міндеттемелер қабылдайды.
2. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелер жасасуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген мерзімнен аспайтын мерзімге жасайды.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарт шеңберіндегі немесе байланысты грант туралы азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелер:
қарыз қаражаты немесе байланысты грант есебінен – қарыз қаражатының немесе байланысты гранттың қолжетімділік мерзімінен аспайтын мерзімге;
республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражаты есебінен қарыз қаражатының қолжетімділік мерзімі аяқталатын қаржы жылының соңына дейінгі мерзімге жасайды.
4. Тіркеуді талап етпейтін азаматтық-құқықтық мәмілелерді қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің және бюджеттік инвестицияларды іске асыру шеңберінде дербес білім беру ұйымдарының азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында олар міндетті түрде тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
Азаматтық-құқықтық мәмілелер бүкіл қолданылу мерзімі ішінде тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында бекітілген сомалар және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастыратын тізбеге енгізілген жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші қаржы жылдары бюджетінің тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстары шегінде тіркелуге жатады.
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларды, сондай-ақ жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарт құнына енгізілген объектілерді қоспағанда, ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу мынадай құжаттардың бірі: жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы, техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны міндетті түрде болған кезде жүргізіледі.
Лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер лизингтік төлемдерді өтеу графигіне сәйкес мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатады.
Мерзімі үш жылдан асатын мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тіркеу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысымен бекітілген мемлекеттік тапсырмалар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға байланысты бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мен дербес білім беру ұйымы арасындағы азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысымен бекітілген республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесі негізінде жүзеге асырылады.

5. Обязательство государственного учреждения по оплате гражданско-правовой сделки по приобретению товаров (работ, услуг) наступает после подписания уполномоченным лицом данного государственного учреждения документа (акта поставки товара, выполнения работ, оказания услуг), установленного законодательством Республики Казахстан и подтверждающего факт поставки товара (выполнения работы, оказания услуги).
Оплата обязательств в рамках гражданско-правовых сделок по приобретению товаров (работ, услуг) по договорам о государственных закупках осуществляется в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
6. Для регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений в иностранной валюте сумма договора приводится в иностранной валюте, регистрация производится по официальному курсу обмена валют на дату регистрации, установленному согласно законодательству Республики Казахстан.
7. Подтверждающим документом о регистрации гражданско-правовой сделки является уведомление о регистрации договора.
8. Регистрация гражданско-правовых сделок после 20 декабря текущего финансового года не допускается, за исключением случаев выделения бюджетных денег из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также регистрации договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год, и дополнительных соглашений к ранее зарегистрированным гражданско-правовым сделкам в органе государственного казначейства.
9. Порядок осуществления регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений и автономных организаций образования в рамках реализации бюджетных инвестиций определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Статья 109 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 110. Осуществление платежей и переводов денег в национальной и иностранной валюте
1. Платежи государственных учреждений по обязательствам осуществляются на основании счетов к оплате.
Платежи субъектов квазигосударственного сектора, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, операторов финансовой поддержки, субъекта квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения, автономных организаций образования по реализации бюджетных инвестиций, единого оператора в сфере государственных закупок осуществляются на основании платежных поручений по форме, установленной законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах.

5. Мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жөніндегі азаматтық-құқықтық мәміле бойынша ақы төлеу жөніндегі міндеттемесі осы мемлекеттік мекеменің уәкілетті адамы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және тауарды беру (жұмысты орындау, қызмет көрсету) фактісін растайтын құжатқа (тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету актісіне) қол қойғаннан кейін басталады.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша сатып алу жөніндегі азаматтық-құқықтық мәмілелер шеңберіндегі міндеттемелерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін шетел валютасымен тіркеу үшін шарттың сомасы шетел валютасымен келтіріледі, тіркеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген, тіркеу күнгі валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша жүргізіледі.
7. Шартты тіркеу туралы хабарлама азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелгенін растайтын құжат болып табылады.
8. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен бюджет ақшасын бөлу, сондай-ақ қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттарды және мемлекеттік қазынашылық органында бұрын тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдерді тіркеу жағдайларын қоспағанда, азаматтық-құқықтық мәмілелерді ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кейін тіркеуге жол берілмейді.
9. Мемлекеттік мекемелердің және бюджеттік инвестицияларды іске асыру шеңберінде дербес білім беру ұйымдарының азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеуді жүзеге асыру тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 109-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
110-бап. Төлемдер мен ақша аударымдарын ұлттық валютамен және шетел валютасымен жүзеге асыру
1. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер бойынша төлемдері төлеуге берілетін шоттар негізінде жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың, қаржылық қолдау операторларының, пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлердің, бюджеттік инвестицияларды іске асыру бойынша дербес білім беру ұйымдарының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлемдері Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.

2. Счет к оплате государственного учреждения и платежное поручение субъекта квазигосударственного сектора, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, операторов финансовой поддержки, субъекта квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения, автономных организаций образования по реализации бюджетных инвестиций, единого оператора в сфере государственных закупок представляют собой документы, являющиеся для органа государственного казначейства основанием для осуществления платежей и переводов денег в пользу получателя денег.
3. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа, в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах государственных учреждений, а также в пределах сумм плановых назначений согласно индивидуальному плану финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Перечисление бюджетных субсидий администратором бюджетных программ осуществляется конечным получателям бюджетных субсидий или на контрольные счета наличности операторов финансовой поддержки для перечисления конечным получателям бюджетных субсидий на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа, в пределах указанных сумм на текущий финансовый год, в соответствии с процедурами, определенными администраторами бюджетных программ.
Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, субъектам квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Перечисление средств администратором бюджетных программ операторам финансовой поддержки и субъектам квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа.
Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, субъекта квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения, автономных организаций образования по реализации бюджетных инвестиций, единого оператора в сфере государственных закупок проводятся на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа, в пределах остатков на их контрольных счетах наличности.
Платежи и переводы денег заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, проводятся на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа, в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа и счетах обслуживания.
Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей, который заключается в проверке счетов к оплате на соответствие:
индивидуальному плану финансирования по платежам;
зарегистрированным гражданско-правовым сделкам;
единой бюджетной классификации;
требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль на наличие копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг.
По расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль на наличие положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономическое обоснование или проектно-сметная документация) для строительства при проведении платежа, следующего за авансовым.
Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, который заключается в проверке платежных поручений на:

2. Мемлекеттік мекеменің төлеуге берілетін шоты және квазимемлекеттік сектор субъектісінің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қаржылық қолдау операторларының, пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлердің, бюджеттік инвестицияларды іске асыру бойынша дербес білім беру ұйымдарының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы үшін ақша алушының пайдасына төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыруға негіз болып табылатын құжаттарды білдіреді.
3. Мемлекеттік мекемелердің төлемдері мен ақша аударымдары төлемнің негізділігін растайтын құжаттар негізінде, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы қалдықтар шегінде, сондай-ақ төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес жоспарлы мақсаттар сомалары мен шартты тіркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегінде жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік субсидияларды аударуы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері айқындаған рәсімдерге сәйкес ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сомалар шегінде төлемнің негізділігін растайтын құжаттар негізінде бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға немесе бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға аудару үшін қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аударуы қаржылық-экономикалық негіздемеге немесе техникалық-экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжат түрі негізінде, ағымдағы қаржы жылына оларда көрсетілген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты қаржылық қолдау операторларына және пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аударуы төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлердің, бюджеттік инвестицияларды іске асыру бойынша дербес білім беру ұйымдарының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлемдері мен ақша аударымдары төлемнің негізділігін растайтын құжаттар негізінде, олардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлемдері мен ақша аударымдары төлемнің негізділігін растайтын құжаттар негізінде мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
Мемлекеттік қазынашылық органы төлемдердi жүргізу кезiндегi ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берiлетiн шоттарды:
төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына;
тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелерге;
бірыңғай бюджет сыныптамасына;
нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкестiгiне тексеруді білдіреді.
Аванстық төлем сомасын қоспағанда, тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлем жүргізу кезінде мемлекеттік қазынашылық органы тауарларды беру туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерінің бар-жоғына ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарт құнына енгізілген ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша мемлекеттік қазынашылық органы аванстық төлемнен кейінгі төлем жүргізу кезінде құрылысқа арналған жобалардың (техникалық-экономикалық негіздеме немесе жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысының бар-жоғына ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық органы квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының төлемдерін жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлем тапсырмаларын:

1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг;
2) наличие свидетельства уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующего решения органов управления в случае перечисления денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора;
3) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольных счетов наличности государственных закупок в рамках казначейского сопровождения, который заключается в проверке платежных поручений на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: платежного сертификата и электронного счета-фактуры;
2) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольных счетов наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг;
2) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, который заключается в проверке платежных поручений на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: электронного счета-фактуры и справки о стоимости выполненных работ;
2) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
4. Не допускается проведение платежей и переводов денег государственных учреждений без зарегистрированной гражданско-правовой сделки по спецификам экономической классификации расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной.
Перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Способы осуществления платежей и (или) переводов денег при проведении бюджетных операций определяются законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах, бюджетным законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Порядок осуществления платежей и переводов денег при проведении бюджетных операций определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: тауарларды беру туралы шот-фактура немесе жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі көшірмелерінің бар-жоғына;
2) бағалы қағаздар нарығын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган куәлігінің не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аударылған жағдайда басқару органдарының тиісті шешімінің бар-жоғына;
3) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкестiгіне тексеруді білдіреді.
Мемлекеттік қазынашылық органы қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлем тапсырмаларын:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: төлем сертификатының және электрондық шот-фактураның бар-жоғына;
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруді білдіреді.
Мемлекеттік қазынашылық органы Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: тауарларды беру туралы шот-фактура немесе жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі көшірмесінің бар-жоғына;
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруді білдіреді.
Мемлекеттік қазынашылық органы пилоттық жобаны іске асыру жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлем тапсырмаларын:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: электрондық шот-фактураның және орындалған жұмыстардың құны туралы анықтаманың бар-жоғына;
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруді білдіреді.
4. Жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілесіз мемлекеттік мекемелердің төлемдері мен ақша аударымдарын жүргізуге жол берілмейді.
Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Бюджеттік операцияларды жүргізу кезінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілдері Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда айқындалады.
Бюджеттік операцияларды жүргізу кезінде төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.

5. Платежи и переводы денег в иностранной валюте по видам валют государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, осуществляются в пользу нерезидентов Республики Казахстан путем проведения операций по конвертации и переводу иностранной валюты.
Конвертация или реконвертация иностранной валюты по видам валют осуществляется по официальному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан на дату конвертации или реконвертации.
Сконвертированная иностранная валюта на счет государственного учреждения в иностранной валюте по видам валют или со счета субъекта квазигосударственного сектора должна быть использована по назначению в порядке и в сроки, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на код бюджетной классификации расходов государственного учреждения или на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Порядок осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте при проведении бюджетных операций определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 111. Приостановление регистрации гражданско-правовых сделок и проведения платежей и переводов денег
1. Орган государственного казначейства приостанавливает прием документов государственных учреждений для регистрации гражданско-правовых сделок и проведения платежей и переводов денег в случаях:
1) внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам;
2) выставления инкассовых распоряжений, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 112 настоящего Кодекса;
3) если государственным учреждением не осуществлена процедура по реконвертации остатка неиспользованной либо недоиспользованной по назначению сконвертированной иностранной валюты;
4) если местным исполнительным органом не возвращена сумма бюджетного кредита в вышестоящий бюджет, выделивший его, в срок, предусмотренный условиями кредитного договора;
5) секвестра;
6) если администратором бюджетных программ не представлена годовая финансовая отчетность в порядке и сроки, которые установлены государственным казначейством;
7) наложения ареста уполномоченных органов и (или) выставления акта судебного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 112 настоящего Кодекса;

5. Мемлекеттік мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар төлемдер мен ақша аударымдарын валюталардың түрлері бойынша шетел валютасымен Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің пайдасына шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Валюталардың түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау немесе қайта айырбастау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалған, айырбасталатын немесе қайта айырбасталатын күнгі валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша жүзеге асырылады.
Валюталардың түрлері бойынша шетел валютасымен мемлекеттік мекеменің шотына немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде мақсаты бойынша пайдаланылуға тиіс.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасы мемлекеттік мекеме шығыстарының бюджеттік сыныптамасының кодына немесе шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына ұлттық валютадағы сома кейіннен қалпына келтіріле отырып, көрсетілген мерзім өткен соң қайта айырбасталуға тиіс.
Бюджеттік операцияларды жүргізу кезінде төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасымен жүзеге асыру тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
111-бап. Азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуді және төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізуді тоқтата тұру
1. Мемлекеттік қазынашылық органы азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізілген;
2) осы Кодекстің 112-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімдер шығарылған;
3) егер мемлекеттік мекеме айырбасталған шетел валютасының мақсаты бойынша пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған қалдығын қайта айырбастау рәсімін жүзеге асырмаған;
4) егер жергілікті атқарушы орган бюджеттік кредит сомасын оны бөлген жоғары тұрған бюджетке кредиттік шарттың талаптарында көзделген мерзімде қайтармаған;
5) секвестрленген;
6) егер бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жылдық қаржылық есептілікті мемлекеттік қазынашылық белгілеген тәртіппен және мерзімдерде ұсынбаған;
7) осы Кодекстің 112-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органдарға тыйым салынған және (немесе) сот органының актісі шығарылған;

8) выставления распоряжения налогового органа и органа внутреннего государственного аудита, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 112 настоящего Кодекса;
9) нарушения сроков перечисления сумм бюджетных изъятий;
10) нарушения сроков перечисления целевых трансфертов в республиканский бюджет;
11) отсутствия либо недостаточности денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.
2. Приостановление операций по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей государственных учреждений, субъектов квазигосударственного сектора, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения осуществляется в порядке и сроки, которые определены центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 112. Инкассовое распоряжение
1. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением, а также субъектом квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение (формирование) уставного капитала которого предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо решении маслихата о местном бюджете, исполнительного документа, а также документа, связанного с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование или социальным отчислениям, задолженности, образовавшейся в случаях, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан.
Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения и субъекта квазигосударственного сектора.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного документа и по другим основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов Республики Казахстан.
Инкассовые распоряжения органов государственных доходов предъявляются без приложения документов, подтверждающих обоснованность данного взыскания.
Выставление инкассовых распоряжений может осуществляться на код государственного учреждения, контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, а также на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете.
В случае возникновения обязательств по исполнению инкассового распоряжения по инвестиционному проекту данное инкассовое распоряжение выставляется на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, посредством которого осуществляется финансирование данного инвестиционного проекта.

8) 112-баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, салық органы мен ішкі мемлекеттік аудит органының өкімі шығарылған;
9) бюджеттік алып қою сомаларын аудару мерзімдері бұзылған;
10) республикалық бюджетке нысаналы трансферттерді аудару мерзімдері бұзылған;
11) тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша болмаған не жеткіліксіз болған жағдайларда тоқтата тұрады.
2. Азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің төлемдерін жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұру бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
112-бап. Инкассолық өкім
1. Инкассолық өкім республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде тиісті қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген мемлекеттік мекеменің, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектісінің атқарушылық құжатты, сондай-ақ пайда болған салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар немесе әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда пайда болған берешекті өтеуге байланысты құжатты мәжбүрлі түрде орындауына негіз болып табылатын құжатты білдіреді.
Инкассолық өкім мемлекеттік мекеме мен квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемінің негізділігін растайтын құжат болып табылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкімдерін қоспағанда, инкассолық өкім атқарушылық құжаттың негізінде және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да негіздер бойынша жасалады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкімдері осы өндіріп алудың негізділігін растайтын құжаттар қоса тіркелмей беріледі.
Инкассолық өкімдерді шығару мемлекеттік мекеменің кодына, ақылы қызметтер көрсетудің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына, сондай-ақ республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде тиісті қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына жүзеге асырылуы мүмкін.
Инвестициялық жоба бойынша инкассолық өкімді орындау жөніндегі міндеттемелер туындаған жағдайда, бұл инкассолық өкім осы инвестициялық жобаны қаржыландыру жүзеге асырылатын квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына шығарылады.

2. Не допускается выставление инкассовых распоряжений на единый казначейский счет и счета в иностранной валюте, открытые центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета, специальные счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, контрольные счета наличности соответствующих бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, контрольные счета наличности Фонда компенсации потерпевшим, Специального государственного фонда и центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы, фонда социального медицинского страхования, временного размещения денег, реконвертации внешних займов или связанных грантов, субъекта квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, государственных закупок, автономных организаций образования и единого оператора в сфере государственных закупок.
На деньги, находящиеся на контрольных счетах наличности государственных закупок, не допускается выставление инкассового распоряжения иначе как по судебному акту по делу, связанному с условиями договора, заключенного между государственным учреждением и генеральным подрядчиком при казначейском сопровождении.
3. Инкассовое распоряжение предъявляется по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
4. Исполнение инкассовых распоряжений осуществляется в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 113. Управление ликвидностью
1. Управление ликвидностью – мероприятия по управлению остатками средств на едином казначейском счете, прогнозированию движения денежных средств для обеспечения своевременности проведения платежей в соответствии со сроками поступлений в бюджет и размещению временно свободных бюджетных денег в различные финансовые инструменты.
2. Управление ликвидностью осуществляется государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
3. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета предпринимает необходимые меры для обеспечения наличностью платежей в объеме, предусмотренном сводным планом поступлений и финансирования по платежам.
4. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей и обязательств государственных учреждений государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
составляет прогноз потоков наличности, который является процессом по определению ожидаемых объемов поступлений в бюджет и исполнения расходов на планируемый период, профицита (дефицита) наличности и источников его покрытия;
проводит мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.

2. Инкассолық өкімдерді бірыңғай қазынашылық шотқа және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған шетел валютасындағы шоттарға, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнаулы шоттарына, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнаулы шоттарына арналған шоттарға, тиісті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың және тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, мемлекеттік сатып алудың, дербес білім беру ұйымдарының және мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаның бақылау шоттарына шығаруға жол берілмейді.
Қазынашылық сүйемелдеу жағдайында мемлекеттік мекеме мен бас мердігер арасында жасалған шарттың талаптарына байланысты іс бойынша сот актісінен басқа кезде мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақшаға инкассолық өкімді шығаруға жол берілмейді.
3. Инкассолық өкім Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
4. Инкассолық өкімдерді орындау бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
113-бап. Өтімділікті басқару
1. Өтімділікті басқару – бірыңғай қазынашылық шоттағы қаражат қалдықтарын басқару, бюджетке түсетін түсімдердің мерзімдеріне сәйкес төлемдердің уақтылы жүргізілуін қамтамасыз ету үшін ақша қаражатының қозғалысын болжау және уақытша бос бюджет ақшасын әртүрлі қаржы құралдарына орналастыру жөніндегі іс-шаралар.
2. Мемлекеттік қазынашылық пен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган өтімділікті басқаруды жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген көлемде төлемдерді қолма-қол ақшамен қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар қабылдайды.
4. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің төлемдерін уақтылы әрі толық жүргізуді және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету үшін:
бюджетке түсетін түсімдердің күтілетін көлемдерін және жоспарлы кезеңге арналған шығыстардың атқарылуын, қолма-қол ақша профицитін (тапшылығын) және оны жабу көздерін айқындау жөніндегі процесс болып табылатын қолма-қол ақша легінің болжамын жасайды;
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысына мониторинг жүргізеді.

5. Профицитом наличности является превышение объема ожидаемых или фактических поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств над объемом ожидаемых или произведенных платежей с начала текущего финансового года.
Дефицитом наличности является превышение объемов ожидаемых или проведенных платежей над объемом ожидаемых или фактических поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств с начала текущего финансового года.
6. В случае прогноза дефицита наличности на контрольном счете наличности республиканского бюджета покрытие дефицита наличности осуществляется за счет:
заимствования в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса;
внесения изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам;
привлечения временно свободных бюджетных денег с контрольных счетов наличности местных бюджетов;
привлечения временно свободных бюджетных денег с контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора.
Привлечение временно свободных бюджетных денег с контрольных счетов наличности местных бюджетов и со счетов субъектов квазигосударственного сектора и их возврат осуществляются путем заключения соглашения.
Правила привлечения временно свободных бюджетных денег с контрольных счетов наличности местных бюджетов и со счетов субъектов квазигосударственного сектора и их возврата, форма соглашений утверждаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
7. В случае прогноза дефицита наличности на контрольном счете наличности местного бюджета покрытие дефицита наличности осуществляется за счет:
заимствования в виде получения бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета в соответствии со статьей 140 настоящего Кодекса;
внесения изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам.
8. В случае прогноза профицита наличности на контрольном счете наличности соответствующего бюджета государственное казначейство определяет объем временно свободных бюджетных денег.
Временно свободными бюджетными деньгами являются деньги, находящиеся на едином казначейском счете, не используемые в течение определенного периода времени текущего финансового года.
Временно свободные бюджетные деньги с единого казначейского счета для получения доходов в республиканский бюджет размещаются на депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан, у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня.
Государственное казначейство зачисляет в доход республиканского бюджета ежедневное вознаграждение на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Размещение бюджетных денег, в том числе полученных на возвратной основе, на банковских счетах не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.

5. Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсуі күтілетін немесе түсетін нақты түсімдер мен бюджет қаражатының қалдықтары көлемінің ағымдағы қаржы жылы басталғаннан бері күтілетін немесе жүргізілген төлемдер көлемінен асып түсуі қолма-қол ақша профициті болып табылады.
Түсуі күтілетін немесе жүргізілген төлемдер көлемінің ағымдағы қаржы жылы басталғаннан бері республикалық және жергілікті бюджеттерге түсуі күтілетін немесе түсетін нақты түсімдердің және бюджет қаражаты қалдықтарының көлемінен асып түсуі қолма-қол ақша тапшылығы болып табылады.
6. Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, қолма-қол ақшаның тапшылығын жабу:
осы Кодекстің 139-бабына сәйкес қарыз алу;
түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу;
жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан уақытша бос бюджет ақшасын тарту;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан уақытша бос бюджет ақшасын тарту есебінен жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан уақытша бос бюджет ақшасын тарту және оларды қайтару келісім жасасу жолымен жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан уақытша бос бюджет ақшасын тарту және оларды қайтару қағидаларын, келісімдердің нысанын бекітеді.
7. Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, қолма-қол ақшаның тапшылығын жабу:
осы Кодекстің 140-бабына сәйкес жоғары тұрған бюджеттен бюджеттік кредиттер алу түрінде қарыз алу;
түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу есебінен жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік қазынашылық тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қолма-қол ақшаның профициті болжанған жағдайда, уақытша бос бюджет ақшасының көлемін айқындайды.
Ағымдағы қаржы жылының белгілі бір уақыт кезеңі ішінде пайдаланылмайтын, бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша уақытша бос бюджет ақшасы болып табылады.
Республикалық бюджетке кірістер алу үшін бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі, Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге орналастырылады.
Мемлекеттік қазынашылық бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қалдығына күнделікті сыйақыны республикалық бюджет кірісінің есебіне жатқызады.
Осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет ақшасын, оның ішінде қайтарымды негізде алынған ақшаны банктік шоттарға орналастыруға жол берілмейді.

9. Размещение временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета осуществляет государственное казначейство в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
10. Размещение временно свободных бюджетных средств на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах субъектами квазигосударственного сектора с целью получения вознаграждений допускается по согласованию с государственным казначейством.
Временно свободными бюджетными средствами субъектов квазигосударственного сектора являются бюджетные средства, ранее выделенные из бюджета, не находящиеся на едином казначейском счете и не используемые в течение определенного периода времени текущего финансового года.
Вознаграждения, полученные от размещения временно свободных бюджетных средств субъектами квазигосударственного сектора на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах, не являются доходами субъектов квазигосударственного сектора, не учитываются в счет выплаты дивидендов на государственные пакеты акций, доходов, на доли участия в юридических лицах, находящихся в государственной собственности, и направляются в доход республиканского бюджета.
Субъекты квазигосударственного сектора направляют информацию о временно свободных бюджетных средствах в государственное казначейство по перечню, порядку и форме, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Порядок согласования с государственным казначейством сроков и объемов размещения временно свободных бюджетных средств субъектами квазигосударственного сектора на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах с целью получения вознаграждений определяется Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Статья 114. Казначейский мониторинг
1. Казначейский мониторинг проводится путем проведения анализа и сбора данных с целью выявления рисков нарушений бюджетного законодательства Республики Казахстан.
2. Казначейский мониторинг осуществляется государственным казначейством и органами государственного казначейства в ходе осуществления текущего контроля в соответствии со статьей 110 настоящего Кодекса.

9. Мемлекеттік қазынашылық бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүзеге асырады.
10. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыйақы алу мақсатында уақытша бос бюджет қаражатын Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастыруына мемлекеттік қазынашылықпен келісу бойынша жол беріледі.
Бұрын бюджеттен бөлінген, бірыңғай қазынашылық шотта болмайтын және ағымдағы қаржы жылының белгілі бір уақыт кезеңі ішінде пайдаланылмайтын бюджет қаражаты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражаты болып табылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастырудан алған сыйақылары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кірістері болып табылмайды, акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтерді, мемлекеттік меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне кірістерді төлеу есебіне есепке алынбайды және республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері уақытша бос бюджет қаражаты туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тізбе, тәртіп және нысан бойынша мемлекеттік қазынашылыққа жібереді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыйақылар алу мақсатында уақытша бос бюджет қаражатын Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастыру мерзімдері мен көлемдерін мемлекеттік қазынашылықпен келісу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
114-бап. Қазынашылық мониторинг
1. Қазынашылық мониторинг Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын бұзу тәуекелдерін анықтау мақсатында деректерді талдау және жинау арқылы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қазынашылық пен мемлекеттік қазынашылық органдары осы Кодекстің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асыру барысында қазынашылық мониторингті жүзеге асырады.

3. Казначейский мониторинг осуществляется на основе проведенных и возвращенных без исполнения финансовых документов государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора.
4. Порядок проведения казначейского мониторинга определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Результаты казначейского мониторинга применяются в соответствии со статьей 45 настоящего Кодекса.
Глава 23. ЗАВЕРШЕНИЕ ФИНАНСОВОГО ГОДА
Статья 115. Особенности использования и доиспользования бюджетных средств
1. Использованные не по целевому назначению целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и бюджетные кредиты из вышестоящего бюджета согласно аудиторскому заключению, принимаемому по результатам государственного аудита, подлежат обязательному возврату соответственно в Национальный фонд Республики Казахстан или соответствующий бюджет не позднее трех месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита.
Использованные не по целевому назначению трансферты юридическим лицам согласно аудиторскому заключению, принимаемому по результатам государственного аудита или завершения осуществления контроля за целевым и эффективным использованием средств республиканского бюджета в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана", подлежат обязательному возврату в соответствующий бюджет не позднее трех месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита или по результатам контроля за целевым и эффективным использованием средств республиканского бюджета в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана", за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Неиспользованные в текущем финансовом году бюджетные средства разрешается доиспользовать в следующем финансовом году в случае прогноза неисполнения бюджетных программ (подпрограмм) на основании перечня, формируемого в соответствии с настоящим пунктом.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный исполнительный орган по исполнению бюджета на основании бюджетного мониторинга и предложений администраторов бюджетных программ до 1 декабря текущего финансового года составляет перечень бюджетных программ (подпрограмм) в разрезе государственных инвестиционных проектов и (или) мероприятий, по которым разрешается доиспользование бюджетных средств в следующем финансовом году, и вносит его на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
Перечень бюджетных программ (подпрограмм) в разрезе государственных инвестиционных проектов и (или) мероприятий, по которым разрешается доиспользование бюджетных средств в следующем финансовом году, включается в постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на плановый период в декабре текущего финансового года.

3. Қазынашылық мониторинг мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өткізілген және орындалмай қайтарылған қаржылық құжаттары негізінде жүзеге асырылады.
4. Қазынашылық мониторинг жүргізу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
5. Қазынашылық мониторинг нәтижелері осы Кодекстің 45-бабына сәйкес қолданылады.
23-тарау. ҚАРЖЫ ЖЫЛЫНЫҢ АЯҚТАЛУЫ
115-бап. Бюджет қаражатын пайдалану және толық пайдалану ерекшеліктері
1. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға сәйкес нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей тиісінше Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына немесе тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылуға жатады.
Мемлекеттік аудит немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сай республикалық бюджет қаражатының нысаналы әрі тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруды аяқтау нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға сәйкес нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған, заңды тұлғаларға берілетін трансферттер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес республикалық бюджет қаражатының нысаналы әрі тиімді пайдаланылуын бақылау нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылуға жатады.
2. Осы тармаққа сәйкес қалыптастырылатын тізбе негізінде бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалмауы болжанған жағдайда, ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған бюджет қаражатын келесі қаржы жылында толық пайдалануға рұқсат етіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 1 желтоқсанына дейін бюджеттік мониторинг және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстары негізінде бюджет қаражатын келесі қаржы жылында толық пайдалануға рұқсат етілетін мемлекеттік инвестициялық жобалар және (немесе) іс-шаралар бөлінісінде бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесін жасайды және оны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет қаражатын келесі қаржы жылында толық пайдалануға рұқсат етілетін мемлекеттік инвестициялық жобалар және (немесе) іс-шаралар бөлінісінде бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі ағымдағы қаржы жылының желтоқсанында Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне енгізіледі.

3. В случае повторного недоиспользования разрешенные к доиспользованию в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи бюджетные средства подлежат возврату администратором бюджетной программы в соответствующий бюджет до 20 декабря года их доиспользования.
4. В случае образования в текущем финансовом году экономии при использовании целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета администраторы бюджетных программ обеспечивают возврат суммы экономии в вышестоящий бюджет.
5. Неиспользованными (недоиспользованными) в текущем финансовом году средствами субъектов квазигосударственного сектора являются оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатки средств, полученных из бюджета.
Неиспользованные (недоиспользованные) в текущем финансовом году средства субъектов квазигосударственного сектора подлежат возврату в бюджет в порядке и сроки, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Средства от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета, за исключением неустоек (штрафов, пени), зачисленных на контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования.
Для бюджетных инвестиций, выделяемых субъектам квазигосударственного сектора, за отчетный период принимается срок, установленный в утвержденном финансово-экономическом обосновании бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора.
6. Неиспользованные (недоиспользованные) в текущем финансовом году бюджетные средства, выделенные в виде трансфертов юридическим лицам, подлежат возврату в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, в порядке и сроки, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
7. Порядок доиспользования, возврата в соответствующий вышестоящий бюджет использованных не по целевому назначению, неиспользованных, недоиспользованных бюджетных средств определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 116. Остатки бюджетных средств
1. Остатками бюджетных средств на конец периода являются бюджетные средства, оставшиеся на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов по состоянию на конец отчетного периода.
2. Остатками бюджетных средств на начало года являются бюджетные средства, оставшиеся на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов по итогам исполнения бюджета за отчетный финансовый год, по состоянию на 1 января очередного финансового года.

3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес толық пайдалануға рұқсат етілген бюджет қаражаты қайтадан толық пайдаланылмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі оларды толық пайдалану жылының 20 желтоқсанына дейін тиісті бюджетке қайтаруға тиіс.
4. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерін пайдалану кезінде үнемдеу қалыптасқан жағдайда, үнемдеу сомасын жоғары тұрған бюджетке қайтаруды қамтамасыз етеді.
5. Есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджеттен алынған қаражаттың пайдаланылмаған қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаражаты болып табылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаражаты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде бюджетке қайтарылуға жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлды) қоспағанда, тиісті бюджет кірісіне аударылуға жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемесінде белгіленген мерзім квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінетін бюджеттік инвестициялар үшін есепті кезең деп қабылданады.
6. Заңды тұлғаларға берілетін трансферттер түрінде бөлінген, ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражаты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде бюджетке қайтарылуға жатады.
7. Нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған, пайдаланылмаған, толық пайдаланылмаған бюджет қаражатын толық пайдалану, тиісті жоғары тұрған бюджетке қайтару тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
116-бап. Бюджет қаражатының қалдықтары
1. Есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджет қаражаты кезең соңындағы бюджет қаражатының қалдықтары болып табылады.
2. Кезекті қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есепті қаржы жылындағы бюджеттің атқарылу қорытындылары бойынша тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджет қаражаты жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары болып табылады.

3. Остатки бюджетных средств на конец периода на контрольных счетах наличности местных бюджетов не подлежат изъятию (перечислению) в вышестоящий бюджет, за исключением случая, предусмотренного абзацем четвертым пункта 6 статьи 113 настоящего Кодекса.
Остатки бюджетных средств на конец периода на контрольных счетах наличности местных бюджетов, образовавшиеся в ходе исполнения бюджета в результате превышения планового объема доходов над фактическим, используются на финансирование начатых (продолжающихся) проектов, в том числе связанных с корректировкой утвержденных (уточненных) параметров бюджетных инвестиций согласно статье 150 настоящего Кодекса.
Остатки бюджетных средств на конец периода, образовавшиеся в ходе исполнения бюджета в результате превышения поступлений по налоговым и неналоговым поступлениям, сумм погашения бюджетных кредитов над плановыми значениями, указанными в сводном плане поступлений, на контрольных счетах наличности местных бюджетов, используются для:
1) досрочного погашения долга местного исполнительного органа, в том числе бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета, в объеме не менее пятидесяти процентов от данных остатков бюджетных средств;
2) финансирования направлений расходов бюджета по:
газификации населенных пунктов;
созданию, реконструкции и ремонту объектов водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, тепловых и электрических сетей;
строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог.
4. Остатки денег Фонда компенсации потерпевшим, Специального государственного фонда на начало года не подлежат изъятию (перечислению) в бюджет.
5. Остатки бюджетных средств на начало года могут использоваться посредством корректировки бюджета следующего финансового года на:
1) обслуживание и погашение основного долга по полученным займам;
2) возврат неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, за исключением средств, разрешенных к доиспользованию;
3) возврат в Национальный фонд Республики Казахстан неиспользованных (недоиспользованных) средств, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в виде целевого трансферта;
4) финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года со сроком реализации более одного финансового года по бюджетным программам развития, текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение и поставку активов и других товаров, оказание услуг, выполнение работ.
В рамках подпункта 4) настоящего пункта разрешается финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года по бюджетным программам и (или) подпрограммам, финансируемым за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан.

3. Кезеңнің соңында жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджет қаражатының қалдықтары осы Кодекстің 113-бабы 6-тармағының төртінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда, жоғары тұрған бюджетке алып қоюға (аударылуға) жатпайды.
Бюджетті атқару барысында кірістердің жоспарлы көлемінің нақты көлемінен асып кетуі нәтижесінде пайда болған, кезеңнің соңында жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджет қаражатының қалдықтары басталған (жалғасатын) жобаларды, оның ішінде осы Кодекстің 150-бабына сәйкес бюджеттік инвестициялардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзетуге байланысты жобаларды қаржыландыруға пайдаланылады.
Бюджетті атқару барысында салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша түсімдердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдердің жиынтық жоспарында көрсетілген жоспарлы мәндерден асып кетуі нәтижесінде пайда болған, кезеңнің соңында жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджет қаражатының қалдықтары:
1) жергілікті атқарушы органның борышын, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен берілген бюджеттік кредиттерді бюджет қаражатының осы қалдықтарының кемінде елу пайызы көлемінде мерзімінен бұрын өтеу;
2) бюджет шығыстарының мынадай:
елді мекендерге газ тарту;
сумен жабдықтау объектілерін, тазарту, дренаждық жүйелерді, кәріз, жылу және электр желілерін құру, реконструкциялау және жөндеу;
автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі бағыттарын қаржыландыру үшін пайдаланылады.
4. Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың жыл басындағы ақша қалдықтары бюджетке алып қойылуға (аударылуға) жатпайды.
5. Жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары келесі қаржы жылының бюджетін түзету арқылы мыналарға:
1) алынған қарыздар бойынша негізгі борышқа қызмет көрсетуге және оны өтеуге;
2) толық пайдалануға рұқсат етілген қаражатты қоспағанда, республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын қайтаруға;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт түрінде республикалық бюджетке тартылған, пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаражатты Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қайтаруға;
4) активтер мен басқа да тауарларды сатып алу мен беруді, қызметтер көрсетуді, жұмыстар орындауды көздейтін бюджеттік даму бағдарламалары, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін қаржыландыруға пайдаланылуы мүмкін.
Осы тармақтың 4) тармақшасы шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) кіші бағдарламалар бойынша өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін қаржыландыруға рұқсат етіледі.

6. Остатки бюджетных средств на начало года, оставшиеся после распределения на цели, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи, направляются на погашение основного долга по полученным займам.
7. Остатки бюджетных средств на начало года, оставшиеся после распределения на цели, предусмотренные пунктами 5 и 6 настоящей статьи, являются свободными остатками бюджетных средств и могут быть направлены на финансирование расходов текущего финансового года посредством уточнения бюджета.
Глава 24. БЮДЖЕТНЫЙ УЧЕТ, БЮДЖЕТНАЯ ОТЧЕТНОСТЬ И БЮДЖЕТНЫЙ МОНИТОРИНГ
Статья 117. Общие положения по бюджетному учету и бюджетной отчетности
1. Бюджетный учет представляет собой упорядоченную систему сбора, регистрации и обобщения информации в денежном выражении об операциях с единого казначейского счета и счетов государственных учреждений на кассовой основе, регламентированную бюджетным законодательством Республики Казахстан.
2. Бюджетный учет ведется уполномоченными органами по исполнению бюджета, государственным казначейством и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
3. Порядок ведения бюджетного учета определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
4. Данные бюджетного учета являются основой для составления бюджетной отчетности.
5. Бюджетная отчетность должна соответствовать следующим качественным характеристикам:
1) достоверности, означающей подлинность совершенных операций и отсутствие ошибок при их отражении в учете;
2) полноте, означающей отражение всей требуемой информации, предусмотренной бюджетным законодательством Республики Казахстан;
3) соответствию, означающему соблюдение положений настоящего Кодекса и других нормативных правовых актов по составлению отчетности.
6. Поступления в бюджет полученных товаров (работ, услуг) в бюджетной отчетности отражаются в денежном выражении.
Статья 118. Виды бюджетной отчетности
1. Бюджетная отчетность составляется государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
2. Бюджетная отчетность включает следующие виды отчетов, составляемых:
1) государственными учреждениями:
отчет об исполнении плана финансирования;
отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг);
отчет о поступлении и расходовании денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;

6. Осы баптың 5-тармағында көзделген мақсаттарға бөлгеннен кейін қалған жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары алынған қарыздар бойынша негізгі борышты өтеуге жіберіледі.
7. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында көзделген мақсаттарға бөлгеннен кейін қалған жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары бюджет қаражатының бос қалдықтары болып табылады және бюджетті нақтылау арқылы ағымдағы қаржы жылының шығыстарын қаржыландыруға жіберілуі мүмкін.
24-тарау. БЮДЖЕТТІК ЕСЕПКЕ АЛУ, БЮДЖЕТТІК ЕСЕПТІЛІК ЖӘНЕ БЮДЖЕТТІК МОНИТОРИНГ
117-бап. Бюджеттік есепке алу және бюджеттік есептілік жөніндегі жалпы ережелер
1. Бюджеттік есепке алу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген, кассалық негізде бірыңғай қазынашылық шоттан және мемлекеттік мекемелердің шоттарынан операциялар туралы ақшалай мәндегі ақпаратты жинаудың, тіркеудің және қорытудың ретке келтірілген жүйесін білдіреді.
2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, мемлекеттік қазынашылық және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары бюджеттік есепке алуды жүргізеді.
3. Бюджеттік есепке алуды жүргізу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
4. Бюджеттік есепке алу деректері бюджеттік есептілік жасауға негіз болып табылады.
5. Бюджеттік есептілік мынадай сапалық сипаттамаларға сәйкес келуге тиіс:
1) жасалған операциялардың төлнұсқалығын және оларды есепке алуда көрсеткен кезде қателердің жоқ екенін білдіретін анықтық;
2) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген, талап етілетін барлық ақпараттың көрсетілуін білдіретін толықтық;
3) осы Кодекстің және басқа да нормативтік құқықтық актілердің есептілікті жасау жөніндегі ережелерінің сақталуын білдіретін сәйкестік.
6. Бюджеттік есептілікте алынған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бюджетке түсімдері ақшалай мәнде көрсетіледі.
118-бап. Бюджеттік есептіліктің түрлері
1. Мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары бюджеттік есептілікті жасайды.
2. Бюджеттік есептілік есептердің мынадай түрлерін қамтиды:
1) мемлекеттік мекемелер жасайтын:
қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп;
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп;
филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) туып-өскен жеріне қолдау көрсету жөніндегі қызметтен ақшаның түсуі және жұмсалуы туралы есеп;

2) администраторами бюджетных программ:
отчет об исполнении плана финансирования;
отчет об исполнении целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета;
3)  уполномоченным органом по исполнению бюджета, государственным казначейством и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов:
отчет об исполнении республиканского, соответствующего местного бюджета, бюджета области, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа, государственного и консолидированного бюджетов;
отчет о движении денег на контрольном счете наличности Национального фонда Республики Казахстан;
отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) по государственному, республиканскому и местным бюджетам;
отчет о поступлении и расходовании денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине по государственному, республиканскому и местным бюджетам.
3. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета устанавливает в пределах своей компетенции дополнительные формы бюджетной отчетности.
4. Центральные и местные государственные органы, государственные учреждения обязаны руководствоваться нормативными правовыми актами по составлению и представлению бюджетной отчетности.
5. Порядок составления и представления бюджетной отчетности определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 119. Бюджетный мониторинг
1. Бюджетным мониторингом является регулярный и систематический сбор, отслеживание и анализ показателей исполнения бюджета, осуществляемые с целью выявления причин неисполнения поступлений бюджета, несвоевременного принятия обязательств, несвоевременного проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета, анализа реализации бюджетных программ.
2. Бюджетный мониторинг осуществляется органами государственных доходов, уполномоченными органами по неналоговым поступлениям, уполномоченными государственными органами, ответственными за взимание и осуществляющими контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, администраторами бюджетных программ, центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.

2) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жасайтын:
қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп;
жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің атқарылуы туралы есеп;
3) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, мемлекеттік қазынашылық және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жасайтын:
республикалық, тиісті жергілікті бюджеттің, облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің, мемлекеттік және шоғырландырылған бюджеттердің атқарылуы туралы есеп;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп;
мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) туып-өскен жеріне қолдау көрсету жөніндегі қызметтен ақшаның түсуі және жұмсалуы туралы есеп.
3. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган өз құзыреті шегінде бюджеттік есептіліктің қосымша нысандарын белгілейді.
4. Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алуға міндетті.
5. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну тәртібін айқындайды.
119-бап. Бюджеттік мониторинг
1. Бюджет түсімдерінің орындалмауы, міндеттемелерді уақтылы қабылдамау, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдердің уақтылы жүргізілмеуі себептерін анықтау, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамдарын жасау, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын талдау мақсатында жүзеге асырылатын бюджеттің атқарылу көрсеткіштерін тұрақты және жүйелі жинау, қадағалап отыру және талдау бюджеттік мониторинг болып табылады.
2. Мемлекеттік кірістер органдары, салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар, негізгі капиталды сатудан, трансферттерден, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларынан, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, қарыздардан түсімдерді алуға жауапты және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары бюджеттік мониторингті жүзеге асырады.

3. Руководитель бюджетной программы обеспечивает проведение бюджетного мониторинга, анализ его результатов и принятие мер для обеспечения достижения конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ.
4. Бюджетный мониторинг осуществляется на основе бюджетной отчетности уполномоченных органов по исполнению бюджета и информации, предоставляемой органами государственных доходов, уполномоченными органами по неналоговым поступлениям, уполномоченными государственными органами, ответственными за взимание и осуществляющими контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, администраторами бюджетных программ.
5. Органы государственных доходов, уполномоченные органы по неналоговым поступлениям, уполномоченные государственные органы, ответственные за взимание и осуществляющие контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, представляют в центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета аналитические отчеты об исполнении поступлений бюджета, формируемые на основании данных учета государственного казначейства и органов государственного казначейства.
6. Администраторы республиканских и местных бюджетных программ представляют в центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета отчеты о результатах мониторинга реализации бюджетных программ, использования субъектами предпринимательства бюджетных средств, полученных в рамках оказания государственной поддержки.
7. Результаты бюджетного мониторинга выносятся на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
8. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию по результатам бюджетного мониторинга, проведенного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с администраторами республиканских бюджетных программ, формирует решение Правительства Республики Казахстан о перераспределении суммы, образовавшейся по бюджетным программам развития по результатам государственных закупок, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
9. По результатам бюджетного мониторинга центральные и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежеквартально и по итогам года направляют в Правительство Республики Казахстан, органы внешнего государственного аудита и финансового контроля для осуществления текущей оценки исполнения республиканского или местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, местные исполнительные органы и центральный уполномоченный орган по государственному планированию аналитический отчет об исполнении республиканского и местного бюджетов, а также ежемесячно администраторам бюджетных программ информацию о непринятых обязательствах по бюджетным программам в соответствии с планом финансирования по обязательствам и несвоевременном выполнении плана финансирования по платежам.

3. Бюджеттік бағдарламаның басшысы бюджеттік мониторинг жүргізуді, оның нәтижелерін талдауды және бюджеттік бағдарламалар паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуін қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.
4. Бюджеттік мониторинг бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік есептілігі және мемлекеттік кірістер органдары, салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар, негізгі капиталды сатудан, трансферттерден, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларынан, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, қарыздардан түсімдерді алуға жауапты және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынатын ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік кірістер органдары, салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдар, негізгі капиталды сатудан, трансферттерден, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларынан, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, қарыздардан түсімдерді алуға жауапты және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға мемлекеттік қазынашылықтың және мемлекеттік қазынашылық органдарының есепке алу деректері негізінде қалыптастырылатын бюджет түсімдерінің атқарылуы туралы талдамалық есептерді ұсынады.
6. Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу мониторингінің, кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау көрсету шеңберінде алынған бюджет қаражатын пайдалануының нәтижелері туралы есептерді бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға ұсынады.
7. Бюджеттік мониторинг нәтижелері тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылады.
8. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бірлесіп бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізген бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша бюджеттік даму бағдарламалары бойынша пайда болған соманы қайта бөлу туралы шешімін қалыптастырады.
9. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша тоқсан сайын және жыл қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес республикалық немесе жергілікті бюджеттің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру үшін сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына, жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есепті, сондай-ақ ай сайын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданбаған міндеттемелер туралы және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының уақтылы орындалмауы туралы ақпарат жібереді.

По результатам бюджетного мониторинга центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующий местный исполнительный орган информацию об остатках бюджетных средств, сложившихся по итогам отчетного квартала в связи с превышением поступлений по налоговым и неналоговым поступлениям, сумм погашения бюджетных кредитов над плановыми значениями, указанными в сводном плане поступлений, для направления данных остатков бюджетных средств местными исполнительными органами на финансирование расходов в соответствии с пунктом 3 статьи 116 настоящего Кодекса.
10. Результаты аналитического отчета об исполнении соответствующего бюджета учитываются при разработке или уточнении соответствующего бюджета.
11. Порядок проведения бюджетного мониторинга определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 120. Представление отчета об исполнении бюджета
1. Отчет об исполнении республиканского и местного бюджетов отражает утвержденный, уточненный, скорректированный республиканский и местный бюджеты, принятые, неоплаченные обязательства, исполнение поступлений бюджета и (или) оплаченные обязательства по бюджетным программам соответствующего бюджета по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным.
2. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно представляет отчеты об исполнении государственного, консолидированного, республиканского и местных бюджетов в Правительство Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по государственному планированию и уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту, ежеквартально – в Администрацию Президента Республики Казахстан, отчет об исполнении республиканского бюджета – в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан.
3. Соответствующие местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета ежемесячно представляют отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы в акимат, ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы, местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по государственному планированию, уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту.
Местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета ежемесячно и по итогам года представляют отчеты, предусмотренные статьей 118 настоящего Кодекса, в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и центральный уполномоченный орган по региональной политике.

Есепті тоқсанның қорытындылары бойынша салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша түсімдердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдердің жиынтық жоспарында көрсетілген жоспарлы мәндерден асып кетуіне байланысты қалыптасқан бюджет қаражатының қалдықтарын жергілікті атқарушы органдардың осы Кодекстің 116-бабының 3-тармағына сәйкес шығыстарды қаржыландыруға бағыттауы үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша бюджет қаражатының осы қалдықтары туралы ақпаратты тиісті жергілікті атқарушы органға жібереді.
10. Тиісті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есептің нәтижелері тиісті бюджетті әзірлеу немесе нақтылау кезінде ескеріледі.
11. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік мониторингті жүргізу тәртібін айқындайды.
120-бап. Бюджеттің атқарылуы туралы есепті ұсыну
1. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есепте – есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық және жергілікті бюджеттер, қабылданған, төленбеген міндеттемелер, бюджет түсімдерінің орындалуы және (немесе) тиісті бюджеттің бюджеттік бағдарламалары бойынша төленген міндеттемелер көрсетіледі.
2. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік, шоғырландырылған, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептерді ай сайын – Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға, тоқсан сайын – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына ұсынады.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдары ай сайын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігіне, ревизиялық комиссиясына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы есепті ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары ай сайын және жыл қорытындысы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Кодекстің 118-бабында көзделген есептерді ұсынады.

4. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета ежемесячно представляет отчет об исполнении бюджета района (города областного значения), а также другие отчеты, предусмотренные настоящим Кодексом, в акимат, центральный уполномоченный орган по региональной политике, ревизионную комиссию области, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по государственному планированию, местный уполномоченный орган области по исполнению бюджета и уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту.
5. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ежемесячно представляет отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также другие отчеты, предусмотренные настоящим Кодексом, в центральный уполномоченный орган по региональной политике, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета.
Глава 25. ГОДОВОЙ ОТЧЕТ ОБ ИСПОЛНЕНИИ БЮДЖЕТА
Статья 121. Общие положения о годовом отчете
1. Правительство Республики Казахстан, местный исполнительный орган составляют годовой отчет об исполнении республиканского или соответствующего местного бюджета за отчетный финансовый год.
2. Для формирования годового отчета об исполнении бюджета за отчетный финансовый год применяется бюджетная отчетность, установленная пунктом 2 статьи 118 настоящего Кодекса, и следующие виды отчетов, составляемые:
уполномоченными органами и администраторами бюджетных программ:
отчет о реализации плана развития государственного органа или области, города республиканского значения, столицы;
консолидированный отчет о реализации планов развития государственных органов;
консолидированный отчет о реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
отчет об использовании резерва (по видам резервов);
отчет о реализации бюджетных программ;
отчет о реализации проектов, финансируемых за счет средств правительственных внешних займов, с оценкой достигнутого социально-экономического эффекта;
отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
отчет о принятых государственных обязательствах по проектам государственно-частного партнерства;
отчет о реализации мероприятий в рамках соглашений, меморандумов, договоров, контрактов с недропользователями, заключенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, с указанием сумм;
отчет о реализации бюджета народного участия;
отчет о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации;
субъектами квазигосударственного сектора и иными получателями бюджетных средств:
отчеты о долгосрочных стратегиях развития автономных организаций образования;
отчет о расходовании денег, полученных из бюджета;
отчеты о выполнении государственных заданий;
отчет об использовании трансфертов юридическим лицам;
отчеты о поступлениях и расходах внебюджетных фондов;
отчеты о реализации планов развития или планов мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, которым выделены бюджетные средства в отчетном финансовом году.
Субъекты квазигосударственного сектора и иные получатели бюджетных средств представляют отчеты соответствующим администраторам бюджетных программ.
Администраторы бюджетных программ представляют сводные отчеты в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.

4. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы ай сайын әкімдікке, өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға, облыстың ревизиялық комиссиясына, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына, облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы есепті, сондай-ақ осы Кодексте көзделген басқа да есептерді ұсынады.
5. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ай сайын өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті, сондай-ақ осы Кодексте көзделген басқа да есептерді ұсынады.
25-тарау. БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫ ТУРАЛЫ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕП
121-бап. Жылдық есеп туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі, жергілікті атқарушы орган есепті қаржы жылында республикалық немесе тиісті жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасайды.
2. Есепті қаржы жылындағы бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қалыптастыру үшін осы Кодекстің 118-бабының 2-тармағында белгіленген бюджеттік есептілік және есептердің мынадай түрлері қолданылады:
уәкілетті органдар мен бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жасайтын:
мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есеп;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы шоғырландырылған есеп;
резервтің (резерв түрлері бойынша) пайдаланылуы туралы есеп;
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есеп;
қол жеткізілген әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалай отырып, үкіметтік сыртқы қарыздар қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобалардың іске асырылуы туралы есеп;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен пайдаланылуы туралы есеп;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелер туралы есеп;
Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес, сомаларын көрсете отырып, жер қойнауын пайдаланушылармен жасалған келісімдер, меморандумдар, шарттар, келісімшарттар шеңберінде іс-шаралардың іске асырылуы туралы есеп;
халық қатысатын бюджеттің іске асырылуы туралы есеп;
агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есеп;
квазимемлекеттік сектор субъектілері мен бюджет қаражатын өзге де алушылар жасайтын:
дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегиялары туралы есептер;
бюджеттен алынған ақшаның жұмсалуы туралы есеп;
мемлекеттік тапсырмалардың орындалуы туралы есептер;
заңды тұлғаларға берілетін трансферттердің пайдаланылуы туралы есеп;
бюджеттен тыс қорлардың түсімдері мен шығыстары туралы есептер;
есепті қаржы жылында бюджет қаражаты бөлінген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының немесе іс-шаралар жоспарларының іске асырылуы туралы есептер.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері мен бюджет қаражатын өзге де алушылар есептерді бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілеріне ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жиынтық есептерді бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.

3. Отчет о реализации плана развития государственного органа, отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы и отчет о реализации плана развития или плана мероприятий субъекта квазигосударственного сектора составляются в соответствии с Системой государственного планирования Республики Казахстан по форме и в порядке, которые определяются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Отчет об использовании резерва (по видам резерва) формируется в соответствии со статьей 21 настоящего Кодекса.
4. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета включает:
1) аналитический отчет об исполнении статей закона о республиканском бюджете за отчетный финансовый год;
2) отчет об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год, представляющий собой данные об исполнении показателей республиканского бюджета, согласно приложениям к закону о республиканском бюджете;
3) аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета по поступлениям, по расходам, составленный на основе результатов мониторинга, оценки результатов, проводимых в соответствии со статьями 45 и 46 настоящего Кодекса, и отчетности, указанной в пункте 2 настоящей статьи.
Аналитический отчет по поступлениям республиканского бюджета формируется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании сведений, представленных органами государственных доходов, и содержит информацию о (об):
объемах налоговой задолженности в разрезе налогов;
объемах переплаты в разрезе налогов;
возврате налога на добавленную стоимость.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета содержит информацию о (об):
реализации целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа во взаимосвязи с бюджетными средствами и показателями конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
реализации бюджетных программ и достижении конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
реализации государственных инвестиционных проектов;
использовании средств резерва на инициативы Президента Республики Казахстан и резерва Правительства Республики Казахстан;
причинах и объемах проведенных в течение отчетного финансового года уточнений и корректировок республиканского бюджета с указанием причин изменения первоначально утвержденных показателей бюджета, первоначально запланированных конечных результатов и целевых индикаторов;
использовании бюджетных средств, выделенных в отчетном финансовом году Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, в том числе о достижении цели и реализации принципов государственного аудита, установленных законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле";
использовании бюджетных средств, выделенных в отчетном финансовом году Верховному Суду Республики Казахстан;
исполнении рекомендаций Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан по итогам предварительной оценки проекта республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
исполнении рекомендаций Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, данных к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за предыдущий финансовый год;
поступлениях и расходах внебюджетных фондов.
По администраторам республиканских бюджетных программ, не разрабатывающим планы развития государственных органов, аналитическая информация отражается по бюджетным программам с указанием целевых индикаторов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, показателей конечных результатов и (или) результатов мероприятий;

3. Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп және квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму жоспарының немесе іс-шаралар жоспарының іске асырылуы туралы есеп мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын нысан бойынша және тәртіппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес жасалады.
Резервтің (резервтің түрлері бойынша) пайдаланылуы туралы есеп осы Кодекстің 21-бабына сәйкес қалыптастырылады.
4. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп:
1) есепті қаржы жылында республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық есепті;
2) республикалық бюджет туралы заңға қосымшаларға сәйкес республикалық бюджет көрсеткіштерінің атқарылуы туралы деректерді білдіретін тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті;
3) осы Кодекстің 45 және 46-баптарына сәйкес жүргізілетін мониторинг нәтижелері, нәтижелерді бағалау және осы баптың 2-тармағында көрсетілген есептілік негізінде жасалған, түсімдер бойынша, шығыстар бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есепті қамтиды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсімдері жөніндегі талдамалық есепті мемлекеттік кірістер органдары ұсынған мәліметтер негізінде қалыптастырады және онда:
салықтар бөлінісінде салық берешегінің көлемі;
салықтар бөлінісінде артық төлем көлемі;
қосылған құн салығын қайтару туралы ақпарат қамтылады.
Республикалық бюджеттің шығыстары жөніндегі талдамалық есепте:
бюджет қаражатымен және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерімен өзара байланыста мемлекеттік органның даму жоспары мақсаттарының іске асырылуы және оның нысаналы индикаторларына қол жеткізу;
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу;
мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуы;
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің және Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражатын пайдалану;
бюджеттің бастапқыда бекітілген көрсеткіштерінің, бастапқыда жоспарланған түпкілікті нәтижелер мен нысаналы индикаторлардың өзгеру себептерін көрсете отырып, есепті қаржы жылы ішінде жүргізілген республикалық бюджеттің нақтылаулары мен түзетулерінің себептері мен көлемдері;
Есепті қаржы жылында Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы, оның ішінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мемлекеттік аудит мақсаттарына қол жеткізу және қағидаттарын іске асыру;
Есепті қаржы жылында Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы;
есепті қаржы жылында республикалық бюджет жобасын алдын ала бағалау қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы ұсынымдарының орындалуы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің өткен қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне берілген Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы ұсынымдарының орындалуы;
бюджеттен тыс қорлардың түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат қамтылады.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша талдамалық ақпарат Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторлары, түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері және (немесе) іс-шаралар нәтижелері көрсетіліп, бюджеттік бағдарламалар бойынша көрсетіледі;

4) аналитический отчет по поступлениям консолидированного бюджета.
Аналитический отчет по поступлениям консолидированного бюджета формируется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и содержит:
анализ влияния отраслей экономики на общий объем поступлений бюджета и анализ полноты и своевременности поступления налогов и платежей в бюджет;
информацию о налоговых поступлениях по предприятиям нефтяного и ненефтяного секторов экономики в соответствии со структурой консолидированного бюджета;
информацию о налоговых поступлениях от субъектов квазигосударственного сектора согласно перечню субъектов квазигосударственного сектора, представляемому уполномоченным органом по государственному имуществу, в соответствии со структурой консолидированного бюджета;
информацию о налоговых поступлениях по субъектам предпринимательства согласно реестру субъектов предпринимательства, формируемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства и представляемому уполномоченным органом по предпринимательству, в соответствии со структурой консолидированного бюджета;
5) сводные отчеты субъектов квазигосударственного сектора и иных получателей бюджетных средств;
6) годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета;
7) отчеты администраторов бюджетных программ о результатах мониторинга осуществления функций центральных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, проводимого в соответствии с пунктом 2 статьи 55 настоящего Кодекса, и принятых решениях и мерах;
8) отчеты субъектов квазигосударственного сектора об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов (части чистого дохода) в республиканский бюджет;
9) итоги оценки результатов;
10) Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором;
11) пояснительную записку.
Пояснительная записка включает аналитическую информацию о (об):
экономической ситуации, в том числе анализ влияния отраслей экономики, создающих добавленную стоимость, на развитие экономики и анализ влияния отраслей экономики на общий объем поступлений бюджета;
реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране;
текущем состоянии обязательств государственного сектора, в том числе данные об объемах погашений и обслуживании основного долга, сумм вознаграждений, комиссионных и прочих платежей в соответствии с условиями займа в разрезе каждого проекта, реализуемого за счет средств правительственных внешних займов.

4) шоғырландырылған бюджет түсімдері жөніндегі талдамалық есепті қамтиды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шоғырландырылған бюджет түсімдері жөніндегі талдамалық есепті қалыптастырады және онда:
экономика салаларының бюджет түсімдерінің жалпы көлеміне әсерін талдау және салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің толық әрі уақтылы түсуін талдау;
шоғырландырылған бюджет құрылымына сәйкес экономиканың мұнайға қатысты және мұнайға қатысты емес секторларының кәсіпорындары бойынша салықтық түсімдер туралы ақпарат;
шоғырландырылған бюджет құрылымына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган ұсынатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесіне сай квазимемлекеттік сектор субъектілерінен түсетін салықтық түсімдер туралы ақпарат;
шоғырландырылған бюджет құрылымына сәйкес Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган ұсынатын кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне сәйкес кәсіпкерлік субъектілері бойынша салықтық түсімдер туралы ақпарат қамтылады;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және бюджет қаражатын өзге де алушылардың жиынтық есептерін;
6) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
7) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің осы Кодекстің 55-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілетін, орталық атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг нәтижелері және қабылданған шешімдер мен шаралар туралы есептерін;
8) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің республикалық бюджетке дивидендтер (таза кіріс бөлігі) төленгеннен кейін қалған таза кіріс қаражатының пайдаланылуы туралы есептерін;
9) нәтижелерді бағалау қорытындыларын;
10) Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы;
11) түсіндірме жазбаны қамтиды.
Түсіндірме жазбада мынадай талдамалық ақпарат қамтылады:
экономикалық жағдай туралы талдамалық ақпарат, оның ішінде қосылған құнды құрайтын экономика салаларының экономиканың дамуына әсерін талдау және экономика салаларының бюджеттік түсімдердің жалпы көлеміне әсерін талдау;
елдегі салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы;
мемлекеттік сектор міндеттемелерінің ағымдағы жай-күйі туралы талдамалық ақпарат, оның ішінде үкіметтік сыртқы қарыздар қаражаты есебінен іске асырылатын әрбір жоба бөлінісінде қарыз талаптарына сәйкес негізгі борышты өтеу мен оған қызмет көрсетудің, сыйақылар, комиссиялық және өзге де төлемдер сомаларының көлемі туралы деректер.

4) годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении местного бюджета;
5) отчеты администраторов бюджетных программ о результатах мониторинга осуществления функций местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, проводимого в соответствии с пунктом 2 статьи 55 настоящего Кодекса, и принятых решениях и мерах;
6) отчеты субъектов квазигосударственного сектора об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов (части чистого дохода) в местный бюджет;
7) пояснительную записку.
Пояснительная записка содержит аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики, принятых в прогнозе социально-экономического развития на соответствующий период.
Статья 122. Представление годового отчета об исполнении республиканского бюджета
1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, составляет и представляет годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год в:
Правительство Республики Казахстан;
центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
органы государственного аудита и финансового контроля.
2. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляется Правительством Республики Казахстан ежегодно не позднее 20 апреля текущего года в:
Парламент Республики Казахстан;
Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан для осуществления последующей оценки в ходе государственного аудита исполнения закона о республиканском бюджете за отчетный финансовый год в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
3. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает координацию работы администраторов бюджетных программ при рассмотрении годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год в Парламенте Республики Казахстан.
4. Высшая аудиторская палата Республики Казахстан представляет для обсуждения и утверждения в Парламент Республики Казахстан и для информации в Правительство Республики Казахстан не позднее 15 мая текущего года отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год, который по своему содержанию является заключением к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан.
5. Порядок составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета определяется Правительством Республики Казахстан.

4) жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
5) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің осы Кодекстің 55-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілетін, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг нәтижелері және қабылданған шешімдер мен шаралар туралы есептерін;
6) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жергілікті бюджетке дивидендтер (таза кіріс бөлігі) төленгеннен кейін қалған таза кіріс қаражатының пайдаланылуы туралы есептерін;
7) түсіндірме жазбаны қамтиды.
Түсіндірме жазбада экономикалық жағдай және тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы талдамалық ақпарат қамтылады.
122-бап. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну
1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасайды және оны:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жыл сайын ағымдағы жылғы 20 сәуірден кешіктірмей:
Қазақстан Республикасының Парламентіне;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес есепті қаржы жылындағы республикалық бюджет туралы заңның атқарылуына мемлекеттік аудит барысында кейіннен бағалауды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына ұсынады.
3. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Парламентінде есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
4. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті ағымдағы жылғы 15 мамырдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне талқылау мен бекіту үшін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат үшін ұсынады, ол өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды болып табылады.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну тәртібін айқындайды.

Статья 123. Обсуждение и утверждение годового отчета об исполнении республиканского бюджета в Парламенте Республики Казахстан
1. Парламент Республики Казахстан обсуждает годовой отчет Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год после получения отчета Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан в раздельном заседании Палат путем последовательного рассмотрения вначале в Мажилисе, затем в Сенате Парламента Республики Казахстан.
2. При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета Парламент Республики Казахстан заслушивает:
доклад уполномоченных Правительством Республики Казахстан лиц об исполнении основных направлений социально-экономического развития Казахстана, состоянии государственных финансов, в том числе управлении государственными активами и квазигосударственным сектором, исполнении республиканского бюджета;
доклад Председателя Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета;
содоклады уполномоченных Палатами Парламента Республики Казахстан лиц с заключениями по отчету об исполнении республиканского бюджета.
При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета Парламентом Республики Казахстан, профильными постоянными комитетами Палат Парламента Республики Казахстан заслушиваются руководители субъектов рынка, осуществляющих функции центральных исполнительных органов, переданные им в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах, на предмет эффективности реализации переданных функций и (или) руководители соответствующих администраторов бюджетных программ о результатах мониторинга осуществления функций центральных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, проводимого в соответствии с пунктом 2 статьи 55 настоящего Кодекса, и принятых решениях и мерах.
3. При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета постоянные комитеты Палат Парламента Республики Казахстан заслушивают:
доклад уполномоченного Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан лица об использовании бюджетных средств, выделенных в отчетном финансовом году на реализацию функций, полномочий и компетенций Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, в том числе о достижении цели и реализации принципов государственного аудита, установленных законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле";
доклад руководителя уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования об использовании бюджетных средств, выделенных в отчетном финансовом году на реализацию функций, полномочий;
доклады руководителей администраторов республиканских бюджетных программ о достижении конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, и акимов областей, городов республиканского значения, столицы по полученным из республиканского бюджета целевым трансфертам и бюджетным кредитам, об исполнении рекомендаций Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, данных по итогам экспертно-аналитической деятельности, проводимой согласно статье 47 настоящего Кодекса;
доклады руководителей субъектов квазигосударственного сектора, которым на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете предусмотрены бюджетные средства, об исполнении их планов развития или планов мероприятий;
доклады руководителей организаций об использовании в отчетном финансовом году трансфертов юридическим лицам на реализацию функций, полномочий, в том числе о достижении целевых индикаторов планов развития или планов мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также о долгосрочных стратегиях развития автономных организаций образования в рамках средств, выделяемых из республиканского бюджета.

123-бап. Қазақстан Республикасының Парламентінде республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау және бекіту
1. Қазақстан Республикасының Парламенті Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының есебін алғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есебін өз кезегімен қарау арқылы Палаталардың бөлек отырысында – алдымен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде, содан кейін Сенатында талқылайды.
2. Қазақстан Республикасының Парламенті республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде:
Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген адамдардың Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарының орындалуы, мемлекеттік қаржының жай-күйі, оның ішінде мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару, республикалық бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы Төрағасының республикалық бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары уәкілеттік берген адамдардың республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есеп бойынша қорытындылары бар қосымша баяндамаларын тыңдайды.
Қазақстан Республикасы Парламентінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылауы кезінде Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының бейіндік тұрақты комитеттері орталық атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес берілген функцияларын жүзеге асыратын нарық субъектілерінің басшыларын берілген функцияларды іске асырудың тиімділігі тұрғысынан тыңдайды және (немесе) осы Кодекстің 55-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілетін, орталық атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг нәтижелері және қабылданған шешімдер мен шаралар туралы тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің басшыларын тыңдайды.
3. Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының тұрақты комитеттері республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде:
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы уәкілеттік берген адамның есепті қаржы жылында Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының функцияларын, өкілеттіктері мен құзыреттерін іске асыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы, оның ішінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мемлекеттік аудит мақсаттарына қол жеткізу және қағидаттарын іске асыру туралы баяндамасын;
сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган басшысының есепті қаржы жылында функцияларды, өкілеттіктерді іске асыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы баяндамасын;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері басшыларының бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер жөніндегі, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының осы Кодекстің 47-бабына сәйкес жүргізілетін сараптамалық-талдау қызметінің қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарының орындалуы туралы баяндамаларын;
республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының өздерінің даму жоспарларының немесе іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы баяндамаларын;
ұйымдар басшыларының есепті қаржы жылында заңды тұлғаларға функцияларды, өкілеттіктерді іске асыруға берілетін трансферттердің пайдаланылуы туралы, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының немесе іс-шаралар жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы, сондай-ақ республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат шеңберінде дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегиялары туралы баяндамаларын тыңдайды.

4. После обсуждения в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан годовые отчеты Правительства Республики Казахстан и Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год утверждаются на совместном заседании Палат Парламента Республики Казахстан.
Статья 124. Представление годового отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
1. Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год в акимат, местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля.
2. Областной акимат, акимат города республиканского значения, столицы проводят обсуждение годового отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на заседании общественного совета, создаваемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".
3. Областной акимат, акимат города республиканского значения, столицы представляют ежегодно годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год с приложениями в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы не позднее 20 апреля текущего года для осуществления последующей оценки в ходе государственного аудита исполнения решения маслихата о местном бюджете за отчетный финансовый год в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, в областной маслихат, маслихат города республиканского значения, столицы – не позднее 1 мая текущего года.
Статья 125. Рассмотрение и утверждение годового отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
1. Маслихат рассматривает годовой отчет областного акимата, акимата города республиканского значения, столицы об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год в постоянных комиссиях маслихата в течение месяца после получения отчета ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.

4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептері Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатында талқыланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталарының бірлескен отырысында бекітіледі.
124-бап. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігіне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына есепті қаржы жылында облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсынады.
2. Облыстық әкімдік, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын қоғамдық кеңестің отырысында облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылауды жүргізеді.
3. Облыстық әкімдік, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі есепті қаржы жылында облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге мемлекеттік аудит барысында Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес есепті қаржы жылында жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінің орындалуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру үшін ағымдағы жылғы 20 сәуірден кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясына, ағымдағы жылғы 1 мамырдан кешіктірмей облыстық мәслихатқа, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатына жыл сайын ұсынады.
125-бап. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау және бекіту
1. Мәслихат облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясының облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы есебін алғаннан кейін бір ай ішінде мәслихаттың тұрақты комиссияларында облыстық әкімдіктің, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің есепті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есебін қарайды.

2. При рассмотрении годового отчета маслихатом заслушиваются:
доклад акима либо лица, его замещающего, об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики региона, принятых в прогнозе социально-экономического развития на соответствующий период, об исполнении рекомендаций ревизионной комиссии, данных по итогам экспертно-аналитической деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, проводимой согласно статье 44 настоящего Кодекса;
доклад председателя ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и использовании бюджетных средств, выделенных в отчетном финансовом году на реализацию функций, полномочий и компетенций ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы, в том числе о достижении цели и реализации принципов государственного аудита, установленных Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле";
доклад акима либо лица, его замещающего, о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы;
доклады первых руководителей администраторов бюджетных программ о достижении целей и целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы, реализации бюджетных программ;
доклад уполномоченного (уполномоченных) маслихатом лица (лиц) с заключением по отчету об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
При обсуждении годового отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы постоянными комиссиями маслихата по предложениям депутатов заслушиваются руководители субъектов рынка, осуществляющих функции местных исполнительных органов, переданные им в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах, на предмет эффективности реализации переданных функций и (или) руководители соответствующих администраторов бюджетных программ о результатах мониторинга осуществления функций местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, проводимого в соответствии с пунктом 2 статьи 55 настоящего Кодекса, и принятых решениях и мерах.
3. После рассмотрения постоянными комиссиями маслихата годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы утверждается на сессии маслихата.

2. Мәслихат жылдық есепті қарау кезінде:
әкімнің не оны алмастыратын адамның облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы және тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған өңірдің салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы, ревизиялық комиссияның осы Кодекстің 44-бабына сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдамалық қызметінің қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарының орындалуы туралы баяндамасын;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясы төрағасының облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы және есепті қаржы жылында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясының функцияларын, өкілеттіктері мен құзыреттерін іске асыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы, оның ішінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізу және қағидаттарын іске асыру туралы баяндамасын;
әкімнің не оны алмастыратын адамның облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы баяндамасын;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бірінші басшыларының облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы баяндамаларын;
мәслихат уәкілеттік берген адамның (адамдардың) облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы есеп бойынша қорытындысы бар баяндамасын тыңдайды.
Мәслихаттың тұрақты комиссиялары облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде депутаттардың ұсыныстары бойынша жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес берілген функцияларын жүзеге асыратын нарық субъектілерінің басшыларын берілген функцияларды іске асырудың тиімділігі тұрғысынан тыңдайды және (немесе) осы Кодекстің 55-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілетін, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг нәтижелері және қабылданған шешімдер мен шаралар туралы тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің басшыларын тыңдайды.
3. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есеп мәслихаттың тұрақты комиссиялары қарағаннан кейін мәслихат сессиясында бекітіледі.

Статья 126. Представление годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета
1. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета не позднее 1 марта года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год с приложениями в акимат, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля.
2. Районный (города областного значения) акимат проводит обсуждение годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета на заседании общественного совета, создаваемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".
3. Районный (города областного значения) акимат ежегодно представляет годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год с приложениями в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы, в состав которой входит представитель соответствующего района (города областного значения), не позднее 20 марта текущего года, в районный (города областного значения) маслихат – не позднее 1 апреля текущего года.
Статья 127. Представление годового отчета об исполнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год с приложениями собранию местного сообщества, в местные уполномоченные органы района (города областного значения) по государственному планированию и исполнению бюджета.
2. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа проводит обсуждение годового отчета об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на собрании местного сообщества.
3. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ежегодно после согласования с собранием местного сообщества представляет годовой отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год с приложениями в ревизионную комиссию области не позднее 10 марта текущего года, в районный (города областного значения) маслихат – не позднее 20 марта текущего года.
Статья 128. Рассмотрение и утверждение годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа

126-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну
1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігіне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсынады.
2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдік "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын қоғамдық кеңестің отырысында аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылауды жүргізеді.
3. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдік есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге, құрамына тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) өкілі кіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясына – ағымдағы жылғы 20 наурыздан кешіктірмей, аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихатқа ағымдағы жылғы 1 сәуірден кешіктірмей жыл сайын ұсынады.
127-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты есепті жылдан кейінгі жылғы 20 ақпаннан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге жергілікті қоғамдастық жиналысына, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына ұсынады.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысында аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылауды жүргізеді.
3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жыл сайын жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісілгеннен кейін есепті қаржы жылындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге облыстың ревизиялық комиссиясына – ағымдағы жылғы 10 наурыздан кешіктірмей, аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихатқа ағымдағы жылғы 20 наурыздан кешіктірмей ұсынады.
128-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау және бекіту

1. Районный (города областного значения) маслихат рассматривает годовой отчет районного (города областного значения) акимата, акима города районного значения, села, поселка, сельского округа об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год в постоянных комиссиях маслихата в течение месяца после получения отчета ревизионной комиссии области об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
2. При рассмотрении годового отчета маслихатом заслушиваются:
доклад акима либо лица, его замещающего, об исполнении районного (города областного значения) бюджета, исполнении рекомендаций ревизионной комиссии, данных по итогам экспертно-аналитической деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, проводимой согласно статье 44 настоящего Кодекса;
доклад председателя или уполномоченного председателем члена ревизионной комиссии области об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
доклады первых руководителей администраторов бюджетных программ о достижении целевых индикаторов плана развития области, реализации бюджетных программ;
доклад уполномоченного (уполномоченных) маслихатом лица (лиц) с заключением по отчету об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
доклад акима города районного значения, села, поселка, сельского округа об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
При обсуждении годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа постоянными комиссиями маслихата заслушиваются руководители субъектов рынка, осуществляющих функции местных исполнительных органов, переданные им в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах, на предмет эффективности реализации переданных функций и (или) руководители соответствующих администраторов бюджетных программ о результатах мониторинга осуществления функций местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, проводимого в соответствии с пунктом 2 статьи 55 настоящего Кодекса, и принятых решениях и мерах.
3. После рассмотрения постоянными комиссиями маслихата годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа утверждается на сессии маслихата.
РАЗДЕЛ 6. СИСТЕМА БУХГАЛТЕРСКОГО УЧЕТА И ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ ГОСУДАРСТВЕННЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ, ЗА ИСКЛЮЧЕНИЕМ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН, ЕГО ВЕДОМСТВ И УПОЛНОМОЧЕННОГО ОРГАНА ПО РЕГУЛИРОВАНИЮ, КОНТРОЛЮ И НАДЗОРУ ФИНАНСОВОГО РЫНКА И ФИНАНСОВЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ

1. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихат облыстың ревизиялық комиссиясының аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есебін алғаннан кейін бір ай ішінде мәслихаттың тұрақты комиссияларында аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есебін қарайды.
2. Мәслихат жылдық есепті қарау кезінде:
әкімнің не оны алмастыратын адамның аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы, ревизиялық комиссияның осы Кодекстің 44-бабына сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдамалық қызметінің қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарының орындалуы туралы баяндамасын;
облыстың ревизиялық комиссиясы төрағасының немесе төрағасы уәкілеттік берген мүшесінің аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бірінші басшыларының облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізу, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы баяндамаларын;
мәслихат уәкілеттік берген адамның (адамдардың) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы есеп бойынша қорытындысы бар баяндамасын;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы баяндамасын тыңдайды.
Мәслихаттың тұрақты комиссиялары аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес берілген функцияларын жүзеге асыратын нарық субъектілерінің басшыларын берілген функцияларды іске асырудың тиімділігі тұрғысынан тыңдайды және (немесе) осы Кодекстің 55-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілетін, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг нәтижелері және қабылданған шешімдер мен шаралар туралы тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің басшыларын тыңдайды.
3. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есеп мәслихаттың тұрақты комиссиялары қарағаннан кейін мәслихат сессиясында бекітіледі.
6-БӨЛІМ. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҰЛТТЫҚ БАНКІН, ОНЫҢ ВЕДОМСТВОЛАРЫН ЖӘНЕ ҚАРЖЫ НАРЫҒЫ МЕН ҚАРЖЫ ҰЙЫМДАРЫН РЕТТЕУ, БАҚЫЛАУ ЖӘНЕ ҚАДАҒАЛАУ ЖӨНІНДЕГІ УӘКІЛЕТТІ ОРГАНДЫ ҚОСПАҒАНДА, МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕЛЕРДІҢ БУХГАЛТЕРЛІК ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІК ЖҮЙЕСІ

Глава 26. СИСТЕМА БУХГАЛТЕРСКОГО УЧЕТА И ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Статья 129. Цель, принципы и основные качественные характеристики бухгалтерского учета и финансовой отчетности
1. Целью бухгалтерского учета и финансовой отчетности является обеспечение заинтересованных лиц полной и достоверной информацией о финансовом положении государственных учреждений.
2. Принципами ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности являются начисление и непрерывность деятельности.
Принцип начисления обеспечивается признанием результатов операций по факту их совершения независимо от времени оплаты.
Принцип непрерывности деятельности означает, что государственное учреждение имеет намерение работать в обозримом будущем, не будет необходимости ликвидации или существенного сокращения масштабов деятельности. Если такое намерение или необходимость существует, то финансовая отчетность составляется по специальным правилам.
3. Основными качественными характеристиками финансовой отчетности являются понятность, уместность, достоверное представление, сопоставимость, своевременность и проверяемость.
Статья 130. Система бухгалтерского учета
1. Бухгалтерский учет представляет собой упорядоченную систему сбора, регистрации и обобщения информации об операциях государственных учреждений, регламентированную бюджетным законодательством Республики Казахстан и учетной политикой.
2. Учетная политика включает принципы, основы, положения, правила и практику, применяемые государственными учреждениями при составлении и представлении финансовой отчетности, которая является для всех государственных учреждений единой.
3. Операции и события в бухгалтерском учете отражаются на основании плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений.
На основе плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений и единой бюджетной классификации формируется единый план счетов.
4. Учетная политика, план счетов, порядок ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, проведения инвентаризации в государственных учреждениях, формы бухгалтерской документации для государственных учреждений устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Администраторы бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в необходимых случаях могут издавать указания о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях своей системы с учетом специфики их деятельности и соблюдением установленного порядка ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях.

26-тарау. БУХГАЛТЕРЛІК ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІК ЖҮЙЕСІ
129-бап. Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есептіліктің мақсаты, қағидаттары және негізгі сапалық сипаттамалары
1. Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есептіліктің мақсаты мүдделі тұлғаларды мемлекеттік мекемелердің қаржылық жағдайы туралы толық және анық ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
2. Есепке жазу және қызметтің үздіксіздігі бухгалтерлік есепке алуды жүргізу және қаржылық есептілікті жасау қағидаттары болып табылады.
Есепке жазу қағидаты операциялардың нәтижелерін төлем жасау уақытына қарамастан, жасалу фактісі бойынша тану арқылы қамтамасыз етіледі.
Қызметтің үздіксіздігі қағидаты мемлекеттік мекеменің келешекте жұмыс істеуге ниеті бар екенін, оны таратудың немесе қызмет ауқымын едәуір қысқартудың қажеті болмайтынын білдіреді. Егер мұндай ниет немесе қажеттілік болса, онда қаржылық есептілік арнаулы қағидалар бойынша жасалады.
3. Түсініктілігі, орындылығы, ұсынудың анық болуы, салыстырмалылығы, уақтылылығы және тексерілетіндігі қаржылық есептіліктің негізгі сапалық сипаттамалары болып табылады.
130-бап. Бухгалтерлік есепке алу жүйесі
1. Бухгалтерлік есепке алу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен және есепке алу саясатымен регламенттелген, мемлекеттік мекемелердің операциялары туралы ақпаратты жинаудың, тіркеудің және жинақтаудың ретке келтірілген жүйесін білдіреді.
2. Есепке алу саясаты қаржылық есептілікті жасау және ұсыну кезінде мемлекеттік мекемелер қолданатын, барлық мемлекеттік мекеме үшін бірыңғай болып табылатын қағидаттарды, негіздерді, ережелерді, қағидалар мен практиканы қамтиды.
3. Бухгалтерлік есепке алудағы операциялар мен оқиғалар мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспары негізінде көрсетіледі.
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспары мен бірыңғай бюджеттік сыныптама негізінде шоттардың бірыңғай жоспары қалыптастырылады.
4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемелерде есепке алу саясатын, шоттар жоспарын, бухгалтерлік есепке алуды жүргізу, мемлекеттік мекемелерде түгендеуді жүргізу тәртібін, мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарын белгілейді.
5. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша, қажет болған жағдайларда, мемлекеттік мекемелерде өз жүйесінің бухгалтерлік есепке алу жөніндегі жалпы ережелерін қолдану тәртібі туралы нұсқаулар шығара алады, бұл ретте олардың қызметінің өзіндік ерекшелігі ескеріледі және мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізудің белгіленген тәртібі сақталады.

6. В целях достоверного ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности обязательной сертификации подлежат должностные лица, уполномоченные на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности:
1) администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) пункта 6 статьи 130 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
2) администраторов местных бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению районного (города областного значения) бюджета.
7. Порядок сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 131. Финансовая отчетность государственных учреждений
1. Финансовая отчетность представляет собой информацию о финансовом положении и изменениях в финансовом положении государственного учреждения.
2. Финансовая отчетность государственного учреждения включает в себя:
1) бухгалтерский баланс;
2) отчет о результатах финансовой деятельности;
3) отчет об изменениях чистых активов (капитала);
4) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования;
5) пояснительную записку.
3. Для мониторинга состояния задолженности государственных учреждений, основанной на данных бухгалтерского учета, в состав финансовой отчетности включается финансовая отчетность о состоянии задолженности, которая состоит из следующих видов отчетов:
отчет о дебиторской задолженности;
отчет о кредиторской задолженности;
отчет о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам.
4. Финансовая отчетность государственного учреждения подтверждается первичными документами.
5. Государственным учреждением ведется единый бухгалтерский учет всех операций.
6. Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, состоящую из бухгалтерского баланса за соответствующий финансовый год, отчета о результатах финансовой деятельности, отчета об изменениях чистых активов (капитала), отчета о движении денег, пояснительной записки.

6. Бухгалтерлік есепке алуды дұрыс жүргізу және қаржылық есептілік жасау мақсатында:
1) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдардың;
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бухгалтерлік есепке алуды жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдары міндетті сертификатталуға жатады.
7. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепке алуды жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
131-бап. Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігі
1. Қаржылық есептілік мемлекеттік мекеменің қаржылық жағдайы және қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы ақпаратты білдіреді.
2. Мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігі мыналарды:
1) бухгалтерлік балансты;
2) қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепті;
3) таза активтердің (капиталдың) өзгерістері туралы есепті;
4) қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есепті;
5) түсіндірме жазбаны қамтиды.
3. Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу деректеріне негізделген берешегінің жай-күйін мониторингтеу үшін қаржылық есептілік құрамына берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік қосылады, ол мынадай есеп түрлерінен тұрады:
дебиторлық берешек туралы есеп;
кредиторлық берешек туралы есеп;
ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есеп.
4. Мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігі бастапқы құжаттармен расталады.
5. Мемлекеттік мекеме барлық операцияны бірыңғай бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді.
6. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы туралы қаржылық есептілікті жасайды, ол тиісті қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстан, қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есептен, таза активтердің (капиталдың) өзгерістері туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен, түсіндірме жазбадан тұрады.

7. Формы, периодичность и порядок составления и представления финансовой отчетности устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 132. Представление финансовой отчетности
1. Государственные учреждения представляют финансовую отчетность администратору бюджетных программ.
2. Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов представляют финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в местные уполномоченные органы района (города областного значения) по исполнению бюджета.
3.  Администраторы республиканских бюджетных программ представляют финансовую отчетность государственному казначейству.
4. Администраторы местных бюджетных программ представляют финансовую отчетность соответствующему уполномоченному органу по исполнению бюджета.
5. Финансовая отчетность представляется в национальной валюте Республики Казахстан.
6. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета вправе определять сроки представления промежуточной финансовой отчетности и устанавливать иную периодичность, но не реже одного раза в год.
7. Отчетным периодом для годовой финансовой отчетности является календарный год с 1 января по 31 декабря включительно.
Первый отчетный год для вновь созданного государственного учреждения начинается с момента его государственной регистрации по 31 декабря того же года включительно.
Глава 27. КОНСОЛИДИРОВАННАЯ ФИНАНСОВАЯ ОТЧЕТНОСТЬ
Статья 133. Общие положения о консолидированной финансовой отчетности
1. Администраторы бюджетных программ и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета обязаны составлять годовую консолидированную финансовую отчетность в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 статьи 133 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.
2. Администраторы бюджетных программ составляют годовую консолидированную финансовую отчетность с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
3. Администраторы местных бюджетных программ представляют консолидированную финансовую отчетность соответствующему уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Администраторы республиканских бюджетных программ и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета представляют консолидированную финансовую отчетность государственному казначейству.

7. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қаржылық есептілікті жасау және ұсыну нысандарын, кезеңділігін және тәртібін белгілейді.
132-бап. Қаржылық есептілікті ұсыну
1. Мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады.
2. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы туралы қаржылық есептілікті ұсынады.
3. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа қаржылық есептілікті ұсынады.
4. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға қаржылық есептілікті ұсынады.
5. Қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ұсынылады.
6. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аралық қаржылық есептілікті ұсыну мерзімдерін айқындауға және өзге де, бірақ жылына бір реттен кем емес кезеңділікті белгілеуге құқылы.
7. Жылдық қаржылық есептілік үшін 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады.
Жаңадан құрылған мемлекеттік мекеме үшін бірінші есепті жыл ол мемлекеттік тіркелген кезден бастап сол жылдың 31 желтоқсанын қоса алғандағы кезеңді қамтиды.
27-тарау. ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІК
133-бап. Шоғырландырылған қаржылық есептілік туралы жалпы ережелер
1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасауға міндетті.
2. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
3. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылыққа шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.

4. Государственное казначейство составляет консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам, консолидированную финансовую отчетность государственного бюджета, которые не подлежат утверждению.
5. Консолидированная финансовая отчетность подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Статья 134. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского и местного бюджетов
1. Государственное казначейство составляет годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета, состоящую из бухгалтерского баланса за соответствующий финансовый год, отчета о результатах финансовой деятельности, отчета об изменениях чистых активов (капитала), отчета о движении денег, пояснительной записки.
2. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета составляют годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении бюджета области, города республиканского значения, столицы, состоящую из консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, об исполнении районного (города областного значения) бюджета, и представляют в государственное казначейство.
3. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы составляют годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, состоящую из бухгалтерского баланса за соответствующий финансовый год, отчета о результатах финансовой деятельности, отчета об изменениях чистых активов (капитала), отчета о движении денег, пояснительной записки.
4. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета района (города областного значения) составляют годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении районного (города областного значения) бюджета, состоящую из бухгалтерского баланса за соответствующий финансовый год, отчета о результатах финансовой деятельности, отчета об изменениях чистых активов (капитала), отчета о движении денег, пояснительной записки.
Консолидированная финансовая отчетность об исполнении районного (города областного значения) бюджета включает финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
5. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского и местного бюджетов подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Примечание ИЗПИ!
Статья 135 вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 172 настоящего Кодекса.

4. Мемлекеттік қазынашылық жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті, мемлекеттік бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасайды, олар бекітілуге жатпайды.
5. Шоғырландырылған қаржылық есептілік осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
134-бап. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік
1. Мемлекеттік қазынашылық республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды, ол тиісті қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстан, қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есептен, таза активтердің (капиталдың) өзгерістері туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен, түсіндірме жазбадан тұрады.
2. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептіліктен тұратын облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды және мемлекеттік қазынашылыққа ұсынады.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды, ол тиісті қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстан, қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есептен, таза активтердің (капиталдың) өзгерістері туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен, түсіндірме жазбадан тұрады.
4. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды, ол тиісті қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстан, қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есептен, таза активтердің (капиталдың) өзгерістері туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен, түсіндірме жазбадан тұрады.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы туралы қаржылық есептілікті қамтиды.
5. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
135-бап осы Кодекстің 172-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.

Статья 135. Отчет по статистике государственных финансов Республики Казахстан
Отчет по статистике государственных финансов – документ, содержащий сведения о состоянии государственных финансов для применения в бюджетном процессе в целях принятия административных, управленческих решений и в аналитических целях, в том числе международных сопоставлений.
Отчет по статистике государственных финансов составляется в разрезе сектора государственного управления, государственного сектора и соответствующих подсекторов, которые определяются на основе классификаторов, разработанных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики и на основе общепринятых международных стандартов.
Отчет по статистике государственных финансов составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основе:
1) отчетов об исполнении консолидированного, республиканского и местных бюджетов, формируемых в соответствии со статьями 120 и 121 настоящего Кодекса;
2) годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов, формируемой в соответствии со статьями 133 и 134 настоящего Кодекса;
3) годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан, формируемого в соответствии со статьей 64 настоящего Кодекса;
4) отчетов об исполнении планов развития и планов мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также дополнительных сведений и иной информации, указываемых в реестре государственного имущества в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе и в депозитарии финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Порядок составления отчета по статистике государственных финансов, взаимодействия уполномоченных государственных органов и предоставления информации определяется и утверждается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Отчет по статистике государственных финансов составляется по итогам финансового года, а также подлежит публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
РАЗДЕЛ 7. ЗАИМСТВОВАНИЕ И УПРАВЛЕНИЕ ДОЛГОВЫМИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВАМИ ГОСУДАРСТВЕННОГО СЕКТОРА, ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ, БЮДЖЕТНОЕ КРЕДИТОВАНИЕ И ГРАНТЫ
Глава 28. ЗАИМСТВОВАНИЕ И УПРАВЛЕНИЕ ДОЛГОВЫМИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВАМИ ГОСУДАРСТВЕННОГО СЕКТОРА
Статья 136. Общие положения об управлении долговыми обязательствами государственного сектора и заимствовании
1. Управление долговыми обязательствами государственного сектора включает комплекс мероприятий по формированию консолидированной информации для аналитических целей при управлении государственными финансами в целях ограничения роста долговой нагрузки на бюджет, недопущения дефолтов, снижения валютных рисков, а также повышения эффективности и дисциплины использования внешних и внутренних заимствований, внешних заимствований субъектов квазигосударственного сектора, эффективности управления обязательствами по проектам государственно-частного партнерства.

135-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есебі
Мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есеп – әкімшілік, басқарушылық шешімдер қабылдау мақсатында және талдамалық мақсаттарда бюджет процесінде, оның ішінде халықаралық салыстыруларда қолдану үшін мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы мәліметтерді қамтитын құжат.
Мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есеп мемлекеттік басқару секторы, мемлекеттік сектор және тиісті кіші секторлар бөлінісінде жасалады, олар Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес әзірленген сыныптауыштар негізінде және жалпыға бірдей қабылданған халықаралық стандарттар негізінде айқындалады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есепті:
1) осы Кодекстің 120 және 121-баптарына сәйкес қалыптастырылатын шоғырландырылған, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептер;
2) осы Кодекстің 133 және 134-баптарына сәйкес қалыптастырылатын республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік;
3) осы Кодекстің 64-бабына сәйкес қалыптастырылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есеп;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары мен іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы есептер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік мүлік тізілімінде және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік депозитарийінде көрсетілетін қосымша мәліметтер мен өзге де ақпарат негізінде жасайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есепті жасау, уәкілетті мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және ақпаратты ұсыну тәртібін айқындайды және бекітеді.
Мемлекеттік қаржы статистикасы жөніндегі есеп қаржы жылының қорытындысы бойынша жасалады, сондай-ақ осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.
7-БӨЛІМ. ҚАРЫЗ АЛУ ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК СЕКТОРДЫҢ БОРЫШТЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕРІН БАСҚАРУ, МЕМЛЕКЕТТІК ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАЛАР, БЮДЖЕТТІК КРЕДИТТЕУ ЖӘНЕ ГРАНТТАР
28-тарау. ҚАРЫЗ АЛУ ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК СЕКТОРДЫҢ БОРЫШТЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕРІН БАСҚАРУ
136-бап. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін басқару және қарыз алу туралы жалпы ережелер
1. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін басқару бюджетке түсетін борыштық жүктеменің өсуін шектеу, дефолтқа жол бермеу, валюталық тәуекелдерді төмендету, сондай-ақ сыртқы және ішкі қарыз алуды, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыз алуын пайдаланудың тиімділігі мен тәртібін арттыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелерді басқару тиімділігін арттыру мақсатында мемлекеттік қаржыны басқару кезінде талдамалық мақсаттар үшін шоғырландырылған ақпаратты қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар кешенін қамтиды.

2. Заимствованием является процесс, включающий в себя процедуры принятия решения о необходимости привлечения заемных средств, определения порядка и условий привлечения, использования, погашения и обслуживания займа, процедуры переговоров, обеспечения и гарантий исполнения обязательств, оформления и подписания соответствующих документов по займу, ратификации договора займа (в случаях, если такая ратификация предусмотрена законодательными актами Республики Казахстан), получения, использования средств займа, включая процедуры учета, контроля и анализа исполнения обязательств сторонами.
3. По форме заимствования займы делятся на:
1) заключение договоров займа;
2) выпуск эмиссионных ценных бумаг.
Договором займа является соглашение, в силу которого заемщик получает средства займа и несет обязательства перед заимодателем по их возврату и выплате вознаграждения, и по другим выплатам, связанным с займом.
По договору займа заимодателем выступает лицо, предоставившее государственный или негосударственный заем, а заемщиком выступает лицо, получившее средства государственного или негосударственного займа.
Размещение государственных эмиссионных ценных бумаг осуществляется путем отчуждения государственных эмиссионных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и местных исполнительных органов первым владельцам посредством заключения гражданско-правовых сделок.
Государственной эмиссионной ценной бумагой является эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношении займа, в котором заемщиком выступают Правительство Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан и местные исполнительные органы, или удостоверяющая права ее держателя на получение доходов от использования активов на основании договора аренды.
4. Суммой основного долга по займу является подлежащая погашению сумма полученного и не возвращенного заимодателю займа без учета начисляемых по ней сумм вознаграждения, неустойки (штрафа, пени).
Обслуживанием займа является деятельность центрального или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или банка по учету использования средств займа на счетах заемщика и осуществления заемщиком платежей вознаграждения, комиссионных и прочих платежей в соответствии с условиями займа.
Погашением долга является возврат заемщиком полученной суммы займа в установленном договором займа порядке, исполнение других обязательств, вытекающих из договора займа.
Обслуживанием долга являются совокупные выплаты в определенном периоде времени вознаграждения, комиссионных, штрафов и иных платежей, вытекающих из условий заимствования.
Экономией средств по займам являются неиспользованные средства по проектам, финансируемым за счет государственного либо гарантированного государством займа, образовавшиеся в результате сложившейся курсовой разницы либо по итогам проведенных конкурсных процедур по закупу товаров, работ и услуг.
Аннулированием средств займа является отмена заемщиком полной или частичной суммы неосвоенных средств займа по проектам, финансируемым за счет государственного либо гарантированного государством займа в соответствии с условиями договора займа.
Реструктуризацией займа является изменение по соглашению сторон сроков, финансовых и иных условий исполнения ими обязательств по договору займа либо по выпущенным облигациям.
Мониторингом долга является деятельность государства в лице уполномоченных им органов по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения, обслуживания и погашения долга.

2. Тараптардың міндеттемелерді орындауын есепке алу, бақылау және талдау рәсімдерін қоса алғанда, қарыз қаражатын тарту қажеттілігі туралы шешім қабылдау, қарызды тарту, пайдалану, өтеу және оған қызмет көрсету тәртібі мен шарттарын айқындау рәсімдерін, келіссөздер, міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету және оған кепілдік беру, қарыз бойынша, қарыз шартын ратификациялау (егер мұндай ратификациялау Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген болса) бойынша тиісті құжаттарды ресімдеу және қол қою, қарыз қаражатын алу, пайдалану рәсімдерін қамтитын процесс қарыз алу болып табылады.
3. Қарыз алу нысаны бойынша қарыздар:
1) қарыз шарттарын жасасу;
2) эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару болып бөлінеді.
Қарыз алушының қарыз қаражатын алуына негіз болатын және қарыз берушінің алдында оны қайтару және сыйақы төлеу бойынша және қарызға байланысты басқа да төлемдер бойынша міндеттемені алатын келісім қарыз шарты болып табылады.
Қарыз шарты бойынша мемлекеттік немесе мемлекеттік емес қарыз берген тұлға – қарыз беруші, ал мемлекеттік немесе мемлекеттік емес қарыз қаражатын алған тұлға қарыз алушы болады.
Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарын азаматтық-құқықтық мәмілелер жасасу арқылы бірінші иеленушілерге иеліктен шығару жолымен жүзеге асырылады.
Бағалы қағазды ұстаушының Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар қарыз алушы болатын қарызға қатысты құқықтарын куәландыратын немесе бағалы қағазды ұстаушының жалдау шарты негізінде активтерді пайдаланудан кірістер алуға құқықтарын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаз мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз болып табылады.
4. Есепке жазылатын сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомаларын есепке алмағанда, қарыз берушіден алынған және оған қайтарылмаған қарыздың өтеуге жататын сомасы қарыз бойынша негізгі борыш сомасы болып табылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның немесе банктің қарыз алушының шоттарындағы қарыз қаражатының пайдаланылуын және қарыз алушының сыйақы төлемдерін, комиссиялық төлемдер мен қарыз талаптарына сәйкес өзге де төлемдерді жүзеге асыруын есепке алу жөніндегі қызметі қарызға қызмет көрсету болып табылады.
Қарыз алушының қарыз шартында белгіленген тәртіппен алынған қарыз сомасын қайтаруы, қарыз шартынан туындайтын басқа да міндеттемелерді орындауы борышты өтеу болып табылады.
Қарыз алу талаптарынан туындайтын, белгілі бір уақыт кезеңінде сыйақыны, комиссияларды, айыппұлдарды және өзге де төлемдерді жиынтық төлеу борышқа қызмет көрсету болып табылады.
Қалыптасқан бағамдық айырма нәтижесінде не тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі өткізілген конкурстық рәсімдердің қорытындылары бойынша пайда болған, мемлекеттік не мемлекет кепілдік берген қарыз есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша пайдаланылмаған қаражат қарыздар бойынша қаражатты үнемдеу болып табылады.
Қарыз алушының қарыз шартының талаптарына сәйкес мемлекеттік не мемлекет кепілдік берген қарыз есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша игерілмеген қарыз қаражатының толық немесе ішінара сомасын жоюы қарыз қаражатының күшін жою болып табылады.
Тараптардың келісуімен қарыз шарты бойынша не шығарылған облигациялар бойынша олардың міндеттемелерді орындау мерзімдерін, қаржылық және өзге де талаптарын өзгерту қарызды қайта құрылымдау болып табылады.
Мемлекет уәкілеттік берген органдардың мемлекет атынан борышты қалыптастыру, өзгерту, оған қызмет көрсету және оны өтеу процесін есепке алу, талдау және бақылау жөніндегі қызметі борышқа мониторинг жүргізу болып табылады.

5. Не допускается односторонний отказ от исполнения обязательства по договору займа.
Акты государственных органов и их должностных лиц, принятые в нарушение законодательства Республики Казахстан и ухудшающие условия привлечения, использования или погашения государственных и гарантированных государством займов, не имеют юридической силы.
Споры и разногласия, возникающие в связи с договорами займа, государственными эмиссионными ценными бумагами, правительственными гарантиями, поручительствами или связанной с ними деятельностью, включая управление государственным долгом или гарантированным государством долгом, решаются по возможности посредством переговоров либо в соответствии с ранее согласованными процедурами разрешения споров, установленными в договорах займа, правилах выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг.
Все остальные споры, не предусмотренные частью третьей настоящего пункта, включая споры иностранного заимодателя с гражданами и юридическими лицами Республики Казахстан, разрешаются судами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено соглашением сторон.
6. Заимствование Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами, а также аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и Национальным Банком Республики Казахстан является государственным заимствованием.
Государственные займы по отношению к заемщику подразделяются на:
1) займы Правительства Республики Казахстан;
2) займы Национального Банка Республики Казахстан;
3) займы местных исполнительных органов и аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Государственное заимствование, гарантированное государством заимствование осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заимствование Национальным Банком Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
7. Заимствование резидентами Республики Казахстан, за исключением Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов, а также аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и Национального Банка Республики Казахстан, является негосударственным заимствованием.
Негосударственное заимствование осуществляется резидентами Республики Казахстан самостоятельно в любых размерах, валютах и формах с учетом ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан.
Негосударственные займы могут привлекаться юридическими лицами под государственные гарантии.

5. Қарыз шарты бойынша міндеттемені орындаудан біржақты бас тартуға жол берілмейді.
Мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып қабылданған және мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды тарту, пайдалану немесе өтеу талаптарын нашарлататын актілерінің заңдық күші болмайды.
Мемлекеттік борышты немесе мемлекет кепілдік берген борышты басқаруды қоса алғанда қарыз шарттарына, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға, үкіметтік кепілдіктерге, кепілгерліктерге немесе олармен байланысты қызметке қатысты туындайтын даулар мен келіспеушіліктер, мүмкіндігінше, келіссөздер арқылы не қарыз шарттарында, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару қағидаларында белгіленген дауларды шешудің бұрын келісілген рәсімдеріне сәйкес шешіледі.
Шетелдік қарыз берушінің Қазақстан Республикасының азаматтарымен және заңды тұлғаларымен дауларын қоса алғанда, осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделмеген басқа даулардың бәрін, егер тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының соттары шешеді.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қарыз алуы мемлекеттік қарыз алу болып табылады.
Мемлекеттік қарыздар қарыз алушыға қатысты:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарыздары;
3) жергілікті атқарушы органдар мен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қарыздары болып бөлінеді.
Мемлекеттік қарыз алу, мемлекет кепілдік берген қарыз алу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қарыз алуы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметін, жергілікті атқарушы органдарды, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, Қазақстан Республикасы резиденттерінің қарыз алуы мемлекеттік емес қарыз алу болып табылады.
Қазақстан Республикасының резиденттері мемлекеттік емес қарыз алуды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, кез келген мөлшерде, валютада және нысанда дербес жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар мемлекеттік емес қарыздарды мемлекеттік кепілдіктермен тарта алады.

8. По рынкам ссудного капитала займы делятся на:
1) внешние займы, в которых заимодателем выступает нерезидент Республики Казахстан;
2) внутренние займы, в которых заимодателем выступает резидент Республики Казахстан.
9. Ответственность должностных лиц по заимствованию, предусмотренная законами Республики Казахстан, определяется статьей 44 настоящего Кодекса.
Статья 137. Управление долговыми обязательствами государственного сектора
1. Управление долговыми обязательствами государственного сектора включает:
1) осуществление центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике ежегодной оценки состояния долговых обязательств государственного сектора.
Оценка состояния долговых обязательств государственного сектора осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, и включает в себя:
сведения и анализ состояния долговых обязательств государственного сектора (рыночная структура, валютная структура, структура по кредиторам (заемщикам), по срокам погашения, ставкам вознаграждения);
ключевые риски по накопленному и прогнозируемому портфелю долга;
анализ способности обслуживания и погашения долга Правительства Республики Казахстан, местными исполнительными органами долга местного исполнительного органа и субъектами квазигосударственного сектора внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора;
информацию о соблюдении лимитов, установленных в соответствии с подпунктом 3) настоящей статьи;
2) осуществление центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и государственным казначейством прогноза на среднесрочный период государственного долга, гарантированного государством долга, гарантированного государством долга по поддержке экспорта, поручительств государства, долга субъектов квазигосударственного сектора, обязательств государства по проектам государственно-частного партнерства с определением показателей, в соответствии с которыми устанавливаются объемы погашения и обслуживания правительственного долга;
3) определение с учетом целевых ориентиров центральным уполномоченным органом по бюджетной политике лимитов, утверждаемых законом о республиканском бюджете:
правительственного долга;
долга местных исполнительных органов;
предоставления государственных гарантий;
предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта;
государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов;
предоставления поручительств государства;
внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора;

8. Несие капиталының нарықтарына қарай қарыздар:
1) Қазақстан Республикасының бейрезиденті қарыз беруші болатын сыртқы қарыздар;
2) Қазақстан Республикасының резиденті қарыз беруші болатын ішкі қарыздар болып бөлінеді.
9. Лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген қарыз алу жөніндегі жауаптылығы осы Кодекстің 44-бабында айқындалады.
137-бап. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін басқару
1. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін басқару:
1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің жай-күйін жыл сайынғы бағалауды жүзеге асыруын қамтиды.
Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің жай-күйін бағалау бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады және мыналарды:
мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің жай-күйі туралы мәліметтер мен оны талдауды (нарықтық құрылымы, валюталық құрылымы, кредиторлар (қарыз алушылар) бойынша, өтеу мерзімдері, сыйақы мөлшерлемелері бойынша құрылымы);
жинақталған және болжанатын борыш портфелі бойынша негізгі тәуекелдерді;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышына, жергілікті атқарушы органның борышына жергілікті атқарушы органдардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызмет көрсете алуын және өтей алуын талдауды;
осы баптың 3) тармақшасына сәйкес белгіленген лимиттердің сақталуы туралы ақпаратты қамтиды;
2) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және мемлекеттік қазынашылықпен бірлесіп, үкіметтік борышты өтеу және оған қызмет көрсету көлемі сәйкесінше белгіленетін көрсеткіштерді айқындай отырып, мемлекеттік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың, экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет кепілгерлігінің, квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекет міндеттемелерінің орта мерзімді кезеңге арналған болжамын жүзеге асыруын қамтиды;
3) нысаналы бағдарларын ескере отырып, бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджет туралы заңда бекітілетін:
үкіметтік борыштың;
жергілікті атқарушы органдар борышының;
мемлекеттік кепілдіктер берудің;
экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер берудің;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің;
мемлекет кепілгерлігін берудің;
квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы борышының лимиттерін айқындауын;

4) определение центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемов, форм и условий заимствования Правительством Республики Казахстан, объемов погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
5) осуществление центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в определенном им порядке ежеквартального мониторинга государственного и гарантированного государством заимствования и долга, обязательств государства по поддержке экспорта, обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, поручительств государства;
6) осуществление центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежеквартального мониторинга долга субъектов квазигосударственного сектора в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан;
7) осуществление государственным казначейством регистрации и учета государственных займов в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан;
8) управление рисками государственного долга, гарантированного государством долга, долга перед государством, включая их выявление, идентификацию, оценку и минимизацию с использованием центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета методов регламентации процедур и операций, соблюдения установленных лимитов и требований, диверсификации инструментов и рынков, применения различных производных финансовых инструментов, а также своевременное реагирование и принятие необходимых мер в управлении долгом юридических лиц, чьи долговые обязательства перед третьими лицами обеспечены государственными гарантиями и поручительствами;
9) ежеквартальное официальное публикование в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса уполномоченным органом по исполнению бюджета в форме статистической информации сведений о текущем состоянии государственного долга, квазигосударственного долга, гарантированного государством долга, об обязательствах государства по проектам государственно-частного партнерства, о поручительствах государства, суммах денег, выплаченных в счет погашения государственного долга, выданных государственных гарантиях и государственных гарантиях по поддержке экспорта, и суммах денег, выплаченных по гарантиям государства и гарантиям государства по поддержке экспорта, обязательствам государства по проектам государственно-частного партнерства;
10) формирование центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета данных и материалов, предусмотренных подпунктами 4), 5), 6) и 7) пункта 2 статьи 90 настоящего Кодекса, и их направление в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.

4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекітілетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу көлемдерін, нысандары мен шарттарын, үкіметтік борышты өтеу және оған қызмет көрсету көлемдерін айқындауын;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның өзі айқындаған тәртіппен мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алудың және борыштың, экспортты қолдау жөніндегі мемлекет міндеттемелерінің, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелердің, мемлекет кепілгерлігінің тоқсан сайынғы мониторингін жүзеге асыруын;
6) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының тоқсан сайынғы мониторингін жүзеге асыруын;
7) мемлекеттік қазынашылықтың Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен мемлекеттік қарыздарды тіркеуді және есепке алуды жүзеге асыруын;
8) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның рәсімдер мен операцияларды регламенттеу, белгіленген лимиттер мен талаптарды сақтау, құралдар мен нарықтарды әртараптандыру, түрлі туынды қаржы құралдарын қолдану әдістерін пайдаланып отырып, тәуекелдерді анықтауды, сәйкестендіруді, бағалауды және барынша азайтуды қоса алғанда, мемлекеттік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет алдындағы борыштың тәуекелдерін басқаруды, сондай-ақ үшінші тұлғалар алдындағы борыштық міндеттемелері мемлекет кепілдіктерімен және кепілгерлігімен қамтамасыз етілген заңды тұлғалардың борышын басқаруда уақтылы ден қоюды және қажетті шараларды қабылдауды;
9) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік борыштың, квазимемлекеттік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың ағымдағы жай-күйі туралы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары жөніндегі мемлекет міндеттемелері туралы, мемлекет кепілгерлігі, мемлекеттік борышты өтеу есебіне төленген ақша сомасы, берілген мемлекеттік кепілдіктер мен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер туралы және мемлекеттік кепілдіктер мен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары жөніндегі мемлекет міндеттемелері бойынша төленген ақша сомалары туралы мәліметтерді статистикалық ақпарат нысанында осы Кодекстің 40-бабына сәйкес тоқсан сайын ресми жариялауын;
10) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның осы Кодекстің 90-бабы 2-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген деректер мен материалдарды қалыптастыруын және оларды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберуін қамтиды.

2. Положения настоящей статьи не распространяются на долг Национального Банка Республики Казахстан.
Статья 138. Государственный долг
1. Государственным долгом является сумма на определенную дату полученных (освоенных) и непогашенных займов Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов, а также долговых обязательств на определенную дату, отнесенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на долг Правительства Республики Казахстан или решениями маслихатов на долг местных исполнительных органов, без учета взаимных требований.
2. Государственный долг включает в себя внутренний и внешний государственный долг.
Внутренний государственный долг является составной частью государственного долга по внутренним займам и другим долговым обязательствам Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов перед резидентами Республики Казахстан.
Внешний государственный долг является составной частью государственного долга по внешним займам и другим долговым обязательствам Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, перед нерезидентами Республики Казахстан.
3. Правительство Республики Казахстан несет обязательства по погашению и обслуживанию правительственного долга, которые обеспечиваются средствами республиканского бюджета.
Местные исполнительные органы несут обязательства по погашению и обслуживанию своего долга, которые обеспечиваются средствами местных бюджетов.
Не допускается принятие местными исполнительными органами обязательств по займам за третьих лиц в любом виде и любой форме.
4. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по обязательствам друг друга.
5. Обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при возврате заимодателям суммы основного долга и выплате в полном размере платежей по обслуживанию долга.
6. Рефинансирование государственного долга осуществляется путем погашения долга за счет средств нового заимствования.
7. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы осуществляют мониторинг соответственно правительственного долга и долга местных исполнительных органов посредством осуществления учета, анализа и контроля процесса формирования, изменения и обслуживания долга.
Статья 139. Правительственный долг и заимствование Правительством Республики Казахстан

2. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің борышына қолданылмайды.
138-бап. Мемлекеттік борыш
1. Өзара талаптарды ескермей, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышына немесе мәслихаттардың шешімдерімен жергілікті атқарушы органдардың борышына жатқызылған, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың алынған (игерілген) және өтелмеген қарыздарының белгілі бір күнге сомасы, сондай-ақ борыштық міндеттемелердің белгілі бір күнге сомасы мемлекеттік борыш болып табылады.
2. Мемлекеттік борыш ішкі және сыртқы мемлекеттік борышты қамтиды.
Мемлекеттік ішкі борыш Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы ішкі қарыздары мен басқа да борыштық міндеттемелері бойынша мемлекеттік борыштың құрамдас бөлігі болып табылады.
Мемлекеттік сыртқы борыш Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы сыртқы қарыздары мен басқа да борыштық міндеттемелері бойынша мемлекеттік борыштың құрамдас бөлігі болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет қаражатымен қамтамасыз етілетін үкіметтік борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерді алады.
Жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджеттердің қаражатымен қамтамасыз етілетін өз борышын өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерді алады.
Жергілікті атқарушы органдардың үшінші тұлғалар үшін қарыздар бойынша міндеттемелерді кез келген түрде және кез келген нысанда қабылдауына жол берілмейді.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар бір-бірінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
5. Қарыз берушілерге негізгі борыш сомасын қайтарған және борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдерді толық мөлшерде төлеген кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелері орындалды деп есептеледі.
6. Мемлекеттік борышты қайта қаржыландыру жаңа қарыз алу қаражаты есебінен борышты өтеу арқылы жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар борышты қалыптастыру, өзгерту және оған қызмет көрсету процесін есепке алуды, талдауды және бақылауды жүзеге асыру арқылы тиісінше үкіметтік борыш пен жергілікті атқарушы органдардың борышына мониторингті жүзеге асырады.
139-бап. Үкіметтік борыш және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы

1. Правительственный долг – сумма полученных и не погашенных Правительством Республики Казахстан государственных займов на определенную дату, а также отнесенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на долг Правительства Республики Казахстан долговых обязательств на определенную дату.
2. Заимствование Правительством Республики Казахстан осуществляется в целях:
1) финансирования дефицита республиканского бюджета;
2) содействия развитию внутреннего рынка долговых инструментов;
3) финансирования и софинансирования бюджетного инвестиционного проекта;
4) институционального развития отрасли (отраслей) посредством реализации институциональных проектов.
При профиците бюджета Правительство Республики Казахстан может осуществлять заимствование для рефинансирования правительственного долга.
3. Институциональный проект – совокупность мероприятий, направленных на институциональное развитие отрасли (сферы), реализуемых непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени, имеющих завершенный характер и финансируемых через государственное заимствование путем заключения договора займа.
Порядок планирования и реализации институциональных проектов, реализуемых за счет привлечения государственных займов, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
4. Привлечение займов от имени Правительства Республики Казахстан путем заключения договора займа, а также использование средств займа осуществляются в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Порядок представления отчетности по государственным внешним займам и софинансирования из республиканского бюджета определяется Правительством Республики Казахстан.
6.  Выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг осуществляется Правительством Республики Казахстан в виде выпуска государственных казначейских обязательств, государственных исламских ценных бумаг или государственных "зеленых" облигаций.
Эмитентом государственных эмиссионных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан является центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, а при выпуске государственных исламских ценных бумаг эмитентом является государственная исламская специальная финансовая компания, создаваемая по решению Правительства Республики Казахстан уполномоченным органом по государственному имуществу.
Государственным казначейским обязательством является государственная эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношении займа, в котором заемщиком выступает Правительство Республики Казахстан.
Государственной исламской ценной бумагой является государственная эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя на получение доходов от использования активов на основании договора аренды.
Государственной "зеленой" облигацией является государственная эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношении займа, в котором заемщиком выступает Правительство Республики Казахстан для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!

1. Үкіметтік борыш – Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілі бір күнге алған және өтемеген мемлекеттік қарыздардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышына жатқызылған белгілі бір күнге борыштық міндеттемелердің сомасы.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы:
1) республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру;
2) борыштық құралдардың ішкі нарығын дамытуға жәрдемдесу;
3) бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыру және қоса қаржыландыру;
4) институционалдық жобаларды іске асыру арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамыту мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджет профициті кезінде үкіметтік борышты қайта қаржыландыру үшін қарыз алуды жүзеге асыра алады.
3. Институционалдық жоба – саланы (аяны) институционалдық тұрғыдан дамытуға бағытталған, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгілі бір уақыт кезеңі ішінде тікелей іске асыратын, аяқталған сипаты бар және қарыз шартын жасасу арқылы мемлекеттік қарыз алу арқылы қаржыландырылатын іс-шаралар жиынтығы.
Мемлекеттік қарыздарды тарту есебінен іске асырылатын институционалдық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
4. Қарыз шартын жасасу арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қарыздар тарту, сондай-ақ қарыз қаражатын пайдалану бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік сыртқы қарыздар бойынша есептілікті ұсыну және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
6. Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерді, мемлекеттік ислам бағалы қағаздарын немесе мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару түрінде жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарының эмитенті болып табылады, ал мемлекеттік ислам бағалы қағаздарын шығару кезінде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құратын мемлекеттік ислам арнаулы қаржы компаниясы эмитент болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыз алушы болатын қарызға қатысты бағалы қағазды ұстаушының құқықтарын куәландыратын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз мемлекеттік қазынашылық міндеттеме болып табылады.
Бағалы қағазды ұстаушының жалдау шарты негізінде активтерді пайдаланудан кіріс алуға құқықтарын куәландыратын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз мемлекеттік ислам бағалы қағазы болып табылады.
Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыз алушы болатын қарызға қатысты бағалы қағазды ұстаушының құқықтарын куәландыратын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз мемлекеттік "жасыл" облигация болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Часть 6 предусматривается в редакции Закона РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение государственных казначейских обязательств, выпускаемых Правительством Республики Казахстан на внутреннем рынке, осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Государственная исламская ценная бумага выпускается по решению Правительства Республики Казахстан в соответствии с основными принципами исламского финансирования, установленными в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
Выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение государственных "зеленых" облигаций осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг, связанных с размещением на внешнем рынке ссудного капитала, осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
На правоотношения, связанные с приобретением товаров, работ, услуг в связи с решением Правительства Республики Казахстан о выпуске государственных эмиссионных ценных бумаг, а также покупкой или изменением условий ранее выпущенных государственных эмиссионных ценных бумаг и осуществлением иных мероприятий в отношении выпускаемых и (или) ранее выпущенных государственных эмиссионных ценных бумаг, не распространяется законодательство Республики Казахстан о государственных закупках.
7. Заимствование Правительством Республики Казахстан ограничивается установленными законом о республиканском бюджете лимитом правительственного долга и объемом бюджетных средств, направляемых на обслуживание правительственного долга.
Лимитом правительственного долга является фиксированная сумма полученных и непогашенных правительственных займов на соответствующий финансовый год, которую не должен превышать фактический долг Правительства Республики Казахстан на заданную дату (на конец соответствующего финансового года).
8. Погашение и обслуживание долга Правительства Республики Казахстан, покупка выпущенных им государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг за счет бюджетных средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете, через Национальный Банк Республики Казахстан осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в порядке, определяемом им.
Статья 140. Долг местных исполнительных органов и заимствование местными исполнительными органами
1. Долг местного исполнительного органа – сумма полученных и непогашенных займов местного исполнительного органа на определенную дату.

6-тармақтың алтыншы бөлігі жаңа редакцияда көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі нарықта шығаратын мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерді шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік ислам бағалы қағазы Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес белгіленген исламдық қаржыландырудың негізгі қағидаттарына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шығарылады.
Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Сыртқы нарықта несие капиталын орналастыруға байланысты мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару туралы шешіміне байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға, сондай-ақ бұрын шығарылған мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға немесе шарттарын өзгертуге және шығарылатын және (немесе) бұрын шығарылған мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға қатысты өзге де іс-шараларды жүзеге асыруға байланысты құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы қолданылмайды.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген үкіметтік борыш лимитімен және үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге жіберілетін бюджет қаражатының көлемімен шектеледі.
Тиісті қаржы жылына алынған және өтелмеген үкіметтік қарыздардың тіркеп-белгіленген сомасы үкіметтік борыш лимиті болып табылады, Қазақстан Республикасы Үкіметінің белгіленген күнге (тиісті қаржы жылының соңына) нақты борышы одан аспауға тиіс.
8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышын өтеуді және оған қызмет көрсетуді, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында ол шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган өзі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арқылы республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
140-бап. Жергілікті атқарушы органдардың борышы және жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы
1. Жергілікті атқарушы органның борышы – жергілікті атқарушы органның белгілі бір күнге алынған және өтелмеген қарыздарының сомасы.

2. Заимствование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется в виде:
1) получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета;
2) получения бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета на покрытие прогнозного дефицита наличности на контрольном счете наличности в течение финансового года;
3) выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования расходов в соответствии с перечнем целей заимствований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
Перечень целей заимствований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в области государственного и гарантированного государством долга по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и утверждается Правительством Республики Казахстан;
4) выпуска местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета;
5)  выпуска местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана", а также заимствования у международных финансовых организаций в национальной валюте для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Заимствование местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа области для финансирования дефицита районного (города областного значения) бюджета.
Заимствование аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа района (города областного значения) для финансирования дефицита соответствующего местного бюджета.
3. Заимствование местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы ограничивается установленными лимитом долга соответствующего местного исполнительного органа и объемом средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа.
Лимитом долга местного исполнительного органа является фиксированная сумма полученных и непогашенных займов местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, которую не должен превышать фактический долг местного исполнительного органа на заданную дату (на конец соответствующего финансового года).
Лимиты долгов местных исполнительных органов на соответствующий финансовый год утверждаются законом о республиканском бюджете.
Ответственность за несоблюдение лимита долга местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год установлена статьей 41 настоящего Кодекса.

2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы:
1) республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алу;
2) қаржы жылы ішінде қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығын жабуға жоғары тұрған бюджеттен бюджеттік кредиттер алу;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесіне сәйкес шығыстарды қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберуге мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы түрінде жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш саласында бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді;
4) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының бюджет тапшылығын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберуге мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан ұлттық валютада қарыз алуы түрінде жүзеге асырылады.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет тапшылығын қаржыландыру үшін облыстың жергілікті атқарушы органынан қарыз алуы түрінде жүзеге асырылады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қарыз алуы тиісті жергілікті бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органынан қарыз алуы түрінде жүзеге асырылады.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы тиісті жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимитімен және тиісті жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге бағытталатын жергілікті бюджет қаражатының көлемімен шектеледі.
Жергілікті атқарушы органның тиісті қаржы жылына алынған және өтелмеген қарыздарының тіркеп-белгіленген сомасы жергілікті атқарушы орган борышының лимиті болып табылады, жергілікті атқарушы органның белгіленген күнге (тиісті қаржы жылының соңына) нақты борышы одан аспауға тиіс.
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына борыштарының лимиті республикалық бюджет туралы заңда бекітіледі.
Жергілікті атқарушы органның тиісті қаржы жылына борыш лимитін сақтамағаны үшін жауаптылық осы Кодекстің 41-бабында белгіленген.

4. Объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа не должен превышать размер, равный десяти процентам от доходов местного бюджета без учета целевых трансфертов из вышестоящего бюджета на соответствующий финансовый год.
Погашение и обслуживание долга местных исполнительных органов осуществляются ими за счет средств, предусмотренных местными бюджетами, в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Выпуск ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Условия, объем и целевое назначение выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
6. Выпуск государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствование у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, осуществляются в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
Условия, объем и целевое назначение внешних государственных займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, у международных финансовых организаций для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, определяются по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется путем заключения договора займа с международной финансовой организацией для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, в пределах установленного лимита долга соответствующего местного исполнительного органа.
7. Погашение долга местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы по выпускаемым государственным ценным бумагам осуществляется в обязательном порядке в установленный обязательствами срок.
Погашение долга местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, по договорам займов осуществляется в обязательном порядке в установленный договорами займов срок.

4. Жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемі тиісті қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді есепке алмағанда, жергілікті бюджет кірістерінің он пайызына тең мөлшерден аспауға тиіс.
Жергілікті атқарушы органдардың борышын өтеуді және оған қызмет көрсетуді олар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен, жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен жүзеге асырады.
5. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығаруы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару шарттарын, көлемін және нысаналы мақсатын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
6. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан сыртқы мемлекеттік қарыздарының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындалады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымымен қарыз шартын жасасу арқылы, тиісті жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимиті шегінде жүзеге асырылады.
7. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шығарылатын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша борышын өтеу міндетті түрде міндеттемелерде белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз шарттары бойынша борышын өтеу міндетті түрде қарыз шарттарында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.

Статья 141. Гарантированный государством долг и государственная гарантия
1. Гарантированным государством долгом является сумма на определенную дату полученных и непогашенных негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями.
Государственной гарантией Республики Казахстан является обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем полностью или частично погасить задолженность в случае неуплаты заемщиком – резидентом Республики Казахстан причитающейся с него суммы в установленный срок.
2. Государственные гарантии предоставляются заимодателям в качестве обеспечения исполнения резидентами Республики Казахстан обязательств по полученным ими негосударственным займам.
Государственной гарантией может быть обеспечена полная или часть суммы негосударственного займа.
3. К юридическим лицам, за исключением субъектов квазигосударственного сектора, претендующим на получение государственной гарантии по займам, в которых эти юридические лица выступают в качестве заемщика, предъявляются следующие требования:
1) быть резидентом Республики Казахстан, осуществляющим предпринимательскую деятельность;
2) иметь положительные заключения отраслевого уполномоченного органа, центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, центрального уполномоченного органа по бюджетной политике;
3) осуществлять реализацию проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на соответствующий период;
4) иметь гарантию банка второго уровня либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
5) не иметь задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных гарантированных государством займов и не иметь просроченной задолженности перед кредиторами;
6) обеспечить обязательства по софинансированию предлагаемого инвестиционного проекта в случае привлечения займа, не покрывающего общую стоимость проекта;
7) иметь собственный капитал, составляющий не менее тридцати процентов по отношению к стоимости предлагаемого инвестиционного проекта;
8) являться платежеспособным, не подлежать ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
За предоставление государственной гарантии по негосударственному займу с заемщика взимается предварительная единовременная плата (сбор) в размере двух процентов от суммы государственной гарантии.

141-бап. Мемлекет кепілдік берген борыш және мемлекеттік кепілдік
1. Мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген, белгілі бір күнге алынған және өтелмеген мемлекеттік емес қарыздар сомасы мемлекет кепілдік берген борыш болып табылады.
Қазақстан Республикасының қарыз алушы-резиденті одан тиесілі соманы белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз берушінің алдындағы берешекті толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі болып табылады.
2. Мемлекеттік кепілдіктер қарыз берушілерге Қазақстан Республикасы резиденттерінің өздері алған мемлекеттік емес қарыздар бойынша міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде беріледі.
Мемлекеттік емес қарыз сомасы толықтай немесе оның бөлігі мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілуі мүмкін.
3. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, заңды тұлғалардың өзі қарыз алушы ретінде әрекет ететін қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдік алуға үміткер осы заңды тұлғаларға мынадай талаптар қойылады:
1) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті болу;
2) салалық уәкілетті органның, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның оң қорытындыларының болуы;
3) тиісті кезеңге мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын инвестициялық жобалар тізбесіне енгізілген жобаларды іске асыру;
4) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейтін, қарыздардың қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын екінші деңгейдегі банк кепілдігінің не сақтандыру шартының болуы;
5) бұрын алынған, мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешегінің болмауы және кредиторлар алдында мерзімі өткен берешегінің болмауы;
6) жобаның жалпы құнын жаппайтын қарыз тартылған жағдайда, ұсынылатын инвестициялық жобаны қоса қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді қамтамасыз ету;
7) ұсынылатын инвестициялық жобаның құнына қатысты кемінде отыз пайызын құрайтын меншікті капиталының болуы;
8) төлем қабілетті болуы, таратылуға жатпауы, оның мүлкіне тыйым салу қойылмаған болуға тиіс, оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс.
Мемлекеттік емес қарыз бойынша мемлекеттік кепілдік берілгені үшін қарыз алушыдан мемлекеттік кепілдік сомасының екі пайызы мөлшерінде алдын ала біржолғы төлем (алым) алынады.

4. К субъектам квазигосударственного сектора, претендующим на получение государственной гарантии по займам, в которых они выступают в качестве заемщика, предъявляются следующие требования:
1) иметь положительные заключения отраслевого уполномоченного органа, центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, центрального уполномоченного органа по бюджетной политике;
2) осуществлять реализацию государственных инвестиционных проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на соответствующий период;
3) не иметь задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных гарантированных государством займов и не иметь просроченной задолженности перед кредиторами;
4) не подлежать ликвидации, на их имущество не должен быть наложен арест, их финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на соответствующий период, утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан.
5. Отбор инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Требования к разработке или корректировке и экономической экспертизе технико-экономического обоснования по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий устанавливаются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Экономическая экспертиза инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
6. Исключительным правом предоставления государственных гарантий от имени Республики Казахстан по займам обладает Правительство Республики Казахстан.
На основании постановления Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет предоставление государственной гарантии в порядке и форме, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
7. Предоставление государственных гарантий осуществляется на условиях возвратности заемщиком бюджетных средств, расходуемых Правительством Республики Казахстан при исполнении обязательств гаранта в соответствии со статьей 142 настоящего Кодекса.

4. Квазимемлекеттік сектор субъектілері қарыз алушы ретінде әрекет ететін қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдік алуға үміткер осындай субъектілерге мынадай талаптар қойылады:
1) салалық уәкілетті органның, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның оң қорытындыларының болуы;
2) тиісті кезеңге мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын инвестициялық жобалар тізбесіне енгізілген мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру;
3) бұрын алынған, мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешегінің болмауы және кредиторлар алдында мерзімі өткен берешегінің болмауы;
4) таратылуға жатпауы, олардың мүлкіне тыйым салу қойылмаған болуға тиіс, олардың қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс.
Тиісті кезеңге мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жобалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.
5. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобаларды іріктеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге немесе түзетуге және оның экономикалық сараптамасына қойылатын талаптарды белгілейді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыздар бойынша Қазақстан Республикасының атынан мемлекеттік кепілдіктер берудің айрықша құқығына ие болады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және нысанда мемлекеттік кепілдік беруді жүзеге асырады.
7. Мемлекеттік кепілдіктер беру осы Кодекстің 142-бабына сәйкес кепілгердің міндеттемелерін орындау кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі жұмсайтын бюджет қаражатын қарыз алушының қайтаруы шарттарымен жүзеге асырылады.

8. Государственные гарантии предоставляются в пределах лимита, устанавливаемого законом о республиканском бюджете.
Лимитом предоставления государственных гарантий является фиксированная сумма на соответствующий финансовый год, в пределах которой могут быть выданы государственные гарантии.
Объем лимита предоставления государственных гарантий может быть использован только в пределах соответствующего финансового года, на который установлен данный лимит.
По инвестиционным проектам со сроком реализации более одного года допускается потраншевое (частями) предоставление государственной гарантии с подписанием генерального соглашения.
Государственные гарантии не могут предоставляться в качестве обеспечения возврата займов местных исполнительных органов.
Запрещается использование средств гарантированного государством займа на цели, не предусмотренные условиями займа, а также на кредитование государственных органов и участие государства в уставном капитале юридического лица.
9. Реструктуризация гарантированного государством займа осуществляется по соглашению заимодателя и заемщика в случае принятия решения Правительством Республики Казахстан.
При реструктуризации гарантированного государством займа по требованию заимодателя ранее выданная государственная гарантия может быть подтверждена Правительством Республики Казахстан или заменена новой.
Гарантируемая при этом сумма займа не может превышать сумму займа по ранее выданной государственной гарантии.
Замена заемщика по гарантированному государством займу допускается по соглашению сторон договора займа в случае принятия решения Правительства Республики Казахстан.
В случае замены заемщика по гарантированному государством займу государственная гарантия может быть заменена новой или подтверждена центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по требованию заимодателя на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Гарантируемая при этом сумма займа не может превышать сумму займа по ранее выданной государственной гарантии.
На вновь выданную государственную гарантию не распространяются ограничения, установленные пунктом 9 настоящей статьи.
10. Государственная гарантия прекращает свое действие в случаях:
1) полного исполнения заемщиком или гарантом обязательств по займу, гарантированному Правительством Республики Казахстан;
2) истечения указанного в договоре гарантии (гарантийном обязательстве) срока гарантии, если в нем не оговорено иное;
3) специально оговоренных в договоре займа и (или) договоре гарантии (гарантийном обязательстве);

8. Мемлекеттік кепілдіктер республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін лимит шегінде беріледі.
Тиісті қаржы жылына тіркеп-белгіленген, соның шегінде мемлекеттік кепілдіктер берілуі мүмкін сома мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті болып табылады.
Мемлекеттік кепілдіктер беру лимитінің көлемі осы лимит белгіленген тиісті қаржы жылы шегінде ғана пайдаланылуы мүмкін.
Іске асыру мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобалар бойынша бас келісімге қол қоя отырып, мемлекеттік кепілдікті транштармен (бөліктермен) беруге жол беріледі.
Мемлекеттік кепілдіктер жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын қайтаруды қамтамасыз ету ретінде берілмейді.
Мемлекет кепілдік берген қарыз қаражатын қарыз талаптарында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға кредит беруге және заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуына пайдалануға тыйым салынады.
9. Мемлекет кепілдік берген қарызды қайта құрылымдау Қазақстан Республикасының Үкіметі шешім қабылдаған жағдайда, қарыз беруші мен қарыз алушының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Қарыз берушінің талабы бойынша мемлекет кепілдік берген қарызды қайта құрылымдау кезінде бұрын берілген мемлекеттік кепілдікті Қазақстан Республикасының Үкіметі растай алады немесе жаңасымен ауыстыра алады.
Бұл ретте кепілдік берілетін қарыз сомасы бұрын берілген мемлекеттік кепілдік бойынша қарыз сомасынан аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі қабылданған жағдайда, қарыз шарты тараптарының келісімімен мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша қарыз алушыны ауыстыруға жол беріледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша қарыз алушы ауыстырылған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік кепілдікті Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде қарыз берушінің талабы бойынша жаңасымен ауыстыра алады немесе растай алады.
Бұл ретте кепілдік берілетін қарыз сомасы бұрын берілген мемлекеттік кепілдік бойынша қарыз сомасынан аспауға тиіс.
Жаңадан берілген мемлекеттік кепілдікке осы баптың 9-тармағында белгіленген шектеулер қолданылмайды.
10. Мемлекеттік кепілдік:
1) қарыз алушы немесе кепілгер Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берген қарыз бойынша міндеттемелерін толық орындаған;
2) егер кепілдік шартында (кепілдік міндеттемесінде) өзгеше ескертілмесе, онда көрсетілген кепілдік мерзімі өткен;
3) қарыз шартында және (немесе) кепілдік шартында (кепілдік міндеттемесінде) арнайы ескертілген;

4) замены гарантии на новую при реструктуризации и (или) замене заемщика по гарантированному государством займу.
11. Предоставляемые государственные гарантии и гарантируемые государством займы подлежат регистрации и учету в государственном казначействе в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг гарантированного государством долга и управление им.
Мониторинг финансового состояния заемщика, получившего гарантированный государством заем, контроль за использованием средств гарантированного государством займа осуществляются в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Статья 142. Исполнение государственной гарантии
Если иное не предусмотрено условиями договора займа, государственная гарантия подлежит исполнению после наступления даты платежа по требованию заимодателя в случае, если обеспеченный государственной гарантией заем не будет погашен заемщиком полностью или частично на день наступления срока платежа и в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете.
Исполнение обязательств по государственной гарантии осуществляется в течение восемнадцати месяцев с даты предъявления требований по исполнению обязательств по государственной гарантии в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете.
К возврату средств, направленных на исполнение обязательств по государственной гарантии, реструктуризации займа, замене должника, исковой давности, прекращению требований по возврату указанных средств, применяются статьи 154162 настоящего Кодекса.
Средства, выделенные на исполнение обязательств по государственной гарантии, подлежат возврату в республиканский бюджет в течение срока, определенного в соглашении о предоставлении государственной гарантии по ставке вознаграждения, устанавливаемой в соответствии с пунктом 15 статьи 154 настоящего Кодекса.
Правительство Республики Казахстан вправе осуществлять в соответствии с условиями договора займа и с согласия заимодателя досрочное погашение гарантированного государством займа за заемщика, признанного банкротом и (или) ликвидированного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, посредством исполнения государственной гарантии за счет средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет учет заемщиков по гарантированным государством займам, расходы на погашение и обслуживание которых предусмотрены законом о республиканском бюджете.

4) мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша қайта құрылымдау және (немесе) қарыз алушыны ауыстыру кезінде кепілдік жаңасына ауыстырылған жағдайларда, қолданысын тоқтатады.
11. Берілетін мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілдік беретін қарыздар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік қазынашылықта тіркелуге және есепке алынуға жатады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген борышты мониторингтеуді және оны басқаруды жүзеге асырады.
Мемлекет кепілдік берген қарызды алған қарыз алушының қаржылық жағдайын мониторингтеу, мемлекет кепілдік берген қарыз қаражатының пайдаланылуын бақылау бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
142-бап. Мемлекеттік кепілдікті орындау
Егер қарыз шартының талаптарында өзгеше көзделмесе, қарыз алушы мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарызды төлем мерзімі басталған күні және республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражаттар шегінде толық немесе ішінара өтемеген жағдайда, қарыз берушінің талабы бойынша мемлекеттік кепілдік төлем күні басталғаннан кейін орындалуға жатады.
Мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау жөнінде талаптар қойылған күннен бастап он сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелердің орындалуына бағытталған қаражаттарды қайтаруға, қарызды қайта құрылымдауға, борышкерді ауыстыруға, талап қою мерзімінің өтіп кетуіне, көрсетілген қаражатты қайтару бойынша талаптарды тоқтатуға осы Кодекстің 154162-баптары қолданылады.
Мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражат осы Кодекстің 154-бабының 15-тармағына сәйкес белгіленетін сыйақы мөлшерлемесі бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімде айқындалған мерзім ішінде республикалық бюджетке қайтарылуға жатады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыз шартының талаптарына сәйкес және қарыз берушінің келісімімен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкрот деп танылған және (немесе) таратылған қарыз алушы үшін республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаржы есебінен мемлекеттік кепілдікті орындау арқылы мемлекет кепілдік берген қарызды мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асыруға құқылы.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет туралы заңда өтелуіне және қызмет көрсетілуіне шығыстар көзделген мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша қарыз алушыларды есепке алуды жүргізеді.

Статья 143. Государственная гарантия по поддержке экспорта
1. Государственной гарантией Республики Казахстан (государственная гарантия) по поддержке экспорта является обязательство Правительства Республики Казахстан перед Экспортно-кредитным агентством Казахстана в соответствии с условиями договора гарантии по поддержке экспорта полностью или частично погасить ее задолженность по страховым и гарантийным выплатам.
Гарантированным государством обязательством по поддержке экспорта является сумма на определенную дату непогашенных обязательств по договорам страхования и гарантиям, обеспеченным государственной гарантией Республики Казахстан по поддержке экспорта, по которым Экспортно-кредитным агентством Казахстана не осуществлены страховые и гарантийные выплаты.
2. Исключительным правом предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта от имени Республики Казахстан обладает Правительство Республики Казахстан.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет предоставление государственных гарантий по поддержке экспорта в порядке и по форме, которые определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Государственная гарантия по поддержке экспорта предоставляется в пределах лимита, установленного законом о республиканском бюджете, на основании постановления Правительства Республики Казахстан.
Сумма для определения лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта устанавливается в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
3. Экспортно-кредитному агентству Казахстана для получения государственной гарантии по поддержке экспорта предъявляются следующие требования:
1) иметь положительные заключения уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности, центрального уполномоченного органа по бюджетной политике;
2) являться платежеспособным, не подлежать ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) не иметь задолженности по погашению и обслуживанию ранее выданных государственных гарантий и не иметь просроченной задолженности перед кредиторами;
4) объем фактически осуществленных страховых и гарантийных выплат не должен превышать сорок процентов от объема собственного капитала на период действия государственных гарантий по поддержке экспорта. При этом объем страховых и гарантийных выплат указывается за вычетом суммы страховых и гарантийных выплат, которые возмещены в рамках суброгации, перестрахования и гарантирования.

143-бап. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік
1. Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі алдындағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің экспортты қолдау бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес сақтандыру және кепілдік төлемдері бойынша оның берешегін толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі Қазақстан Республикасының экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі (мемлекеттік кепілдік) болып табылады.
Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі сақтандыру және кепілдік төлемдерін жүзеге асырмаған, Қазақстан Республикасының экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген сақтандыру шарттары және кепілдіктер бойынша өтелмеген міндеттемелердің белгілі бір күнгі сомасы экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттеме болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының атынан экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер берудің айрықша құқығына ие болады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және нысан бойынша экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беруді жүзеге асырады.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген лимит шегінде беріледі.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитін айқындау сомасы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен белгіленеді.
3. Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігіне экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік алу үшін мынадай талаптар қойылады:
1) сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның оң қорытындыларының болуы;
2) төлем қабілетті болуы, таратылуға жатпауы, оның мүлкіне тыйым салу қойылмаған болуға тиіс, оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс;
3) бұрын берілген мемлекеттік кепілдіктерді өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешегінің болмауы және кредиторлар алдында мерзімі өткен берешегінің болмауы;
4) нақты жүзеге асырылған сақтандыру және кепілдік төлемдерінің көлемі экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің қолданылу кезеңінде меншікті капитал көлемінің қырық пайызынан аспауға тиіс. Бұл ретте сақтандыру және кепілдік төлемдерінің көлемі суброгация, қайта сақтандыру және кепілдік беру шеңберінде өтелген сақтандыру және кепілдік төлемдерінің сомасы шегеріліп көрсетіледі.

4. Требования к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта устанавливаются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
5. Предоставление государственной гарантии по поддержке экспорта осуществляется на условиях возвратности Экспортно-кредитным агентством Казахстана бюджетных средств, расходуемых Правительством Республики Казахстан.
За предоставление государственной гарантии по поддержке экспорта с Экспортно-кредитного агентства Казахстана взимается предварительная единовременная плата (сбор) в размере 0,2 процента от суммы государственной гарантии по поддержке экспорта.
Предоставление государственной гарантии по поддержке экспорта осуществляется после оформления и регистрации соглашения о предоставлении государственной гарантии по поддержке экспорта.
Соглашение о предоставлении государственной гарантии по поддержке экспорта является соглашением между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и Экспортно-кредитным агентством Казахстана, устанавливающим правоотношения сторон по предоставлению государственной гарантии по поддержке экспорта, возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта.
6. Предоставляемые государственные гарантии по поддержке экспорта подлежат регистрации и учету в государственном казначействе в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Мониторинг финансового состояния Экспортно-кредитного агентства Казахстана, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта, осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Статья 144. Исполнение государственной гарантии по поддержке экспорта и основания прекращения ее действия
1. Государственная гарантия по поддержке экспорта подлежит исполнению при превышении единовременной реализации страховых и гарантийных случаев, которые превысят собственный капитал Экспортно-кредитного агентства Казахстана, при наличии заключений поверенного (агента) Экспортно-кредитного агентства Казахстана, выписок с его счетов, выданных банками второго уровня, а также аудированной финансовой отчетности за финансовый год, предшествующий обращению за исполнением государственной гарантии по поддержке экспорта, и финансовой отчетности на момент обращения за исполнением государственной гарантии по поддержке экспорта.

4. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.
5. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру Қазақстан Республикасының Үкіметі жұмсайтын бюджет қаражатын Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің қайтаруы шарттарымен жүзеге асырылады.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берілгені үшін Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік сомасының 0,2 пайызы мөлшерінде алдын ала біржолғы төлемақы (алым) алынады.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім ресімделгеннен және тіркелгеннен кейін жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, сенім білдірілген өкіл (агент) және Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі арасындағы тараптардың экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік міндеттемелері орындалған жағдайда бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару жөніндегі құқықтық қатынастарын белгілейтін келісім экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім болып табылады.
6. Экспортты қолдау бойынша берілетін мемлекеттік кепілдіктер Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік қазынашылықта тіркелуге және есепке алынуға жатады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттеменің мониторингін жүзеге асырады.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің қаржылық жай-күйінің мониторингі бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
144-бап. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті орындау және оның қолданылуын тоқтату негіздері
1. Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің меншікті капиталынан асатын сақтандыру және кепілдік жағдайларын біржолғы іске асыру асып түскен кезде, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің сенім білдірілген өкілінің (агентінің) қорытындылары, екінші деңгейдегі банктер берген оның шоттарынан үзінді көшірмелер, сондай-ақ экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің орындалуына өтініш жасаудың алдындағы қаржы жылы үшін аудиттелген қаржылық есептілік және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің орындалуына өтініш жасалған кезге алынған қаржылық есептілік болған кезде экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік орындалуға жатады.

2. Государственная гарантия по поддержке экспорта исполняется только на часть непокрытой суммы страховых и гарантийных выплат за вычетом собственного капитала Экспортно-кредитного агентства Казахстана.
3. Исполнение обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта осуществляется в течение восемнадцати месяцев с даты предъявления требований по исполнению обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете.
4. Средства, выделенные на исполнение обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта, подлежат возврату Экспортно-кредитным агентством Казахстана в республиканский бюджет за счет средств возмещения страховых и гарантийных выплат и иных источников.
5. Условия, сроки, ставки вознаграждения и порядок возврата средств, отвлеченных из республиканского бюджета на исполнение государственной гарантии по поддержке экспорта, определяются в соглашении о предоставлении государственной гарантии по поддержке экспорта, заключаемом между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и Экспортно-кредитным агентством Казахстана.
6. Государственная гарантия по поддержке экспорта прекращает свое действие в случаях:
1) полного исполнения обязательств, оговоренных в договоре гарантии по поддержке экспорта;
2) истечения срока ее действия.
Статья 145. Поручительство государства
1. Поручительством государства является обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем погасить полностью или частично долг заемщика по займу, привлеченному в рамках договора государственно-частного партнерства, в соответствии с договором поручительства.
Обязательства по поручительству включают основную сумму займа и вознаграждения по нему.
2. Поручительство государства предоставляется в пределах лимита, устанавливаемого законом о республиканском бюджете.
Объем лимита предоставления поручительств государства может быть использован только в пределах соответствующего финансового года, на который установлен данный лимит.
3. Средства займа, привлекаемого под поручительство государства, используются только на создание объектов государственно-частного партнерства.
4. Предоставляемые поручительства государства и займы под поручительство государства подлежат регистрации и учету в государственном казначействе в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
5. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг долга по поручительству государства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

2. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің меншікті капиталын шегергенде сақтандыру және кепілдік төлемдерінің жабылмаған сомасының бөлігіне ғана орындалады.
3. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік жөніндегі міндеттемелерді орындау республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік міндеттемелерін орындау жөніндегі талаптар қойылған күннен бастап он сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
4. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік жөніндегі міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі сақтандыру және кепілдік төлемдерін өтеу қаражаты және өзге де қаржы көздері есебінен республикалық бюджетке қайтаруға тиіс.
5. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті орындауға республикалық бюджеттен бөлінген қаражатты қайтарудың шарттары, мерзімдері, сыйақы мөлшерлемелері және тәртібі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, сенім білдірілген өкіл (агент) және Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі арасында жасалатын экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімде айқындалады.
6. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік мынадай:
1) экспортты қолдау бойынша кепілдік шартында ескертілген міндеттемелер толық орындалған;
2) оның қолданылу мерзімі өткен жағдайларда, қолданысын тоқтатады.
145-бап. Мемлекет кепілгерлігі
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілгерлік шартына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты шеңберінде тартылған қарыз бойынша қарыз берушінің алдындағы қарыз алушының борышын толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі мемлекет кепілгерлігі болып табылады.
Кепілгерлік бойынша міндеттемелер қарыздың негізгі сомасын және ол бойынша сыйақыны қамтиды.
2. Мемлекет кепілгерлігі республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін лимит шегінде беріледі.
Мемлекет кепілгерлігін беру лимитінің көлемі осы лимит белгіленген тиісті қаржы жылы шегінде ғана пайдаланылуы мүмкін.
3. Мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыз қаражаты мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін құруға ғана пайдаланылады.
4. Ұсынылатын мемлекет кепілгерлігі және мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен мемлекеттік қазынашылықта тіркелуге және есепке алынуға жатады.
5. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігі бойынша борышқа мониторингті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырады.

6. Определение проектов государственно-частного партнерства, по которым предоставляется поручительство, а также исполнение обязательств по поручительству государства осуществляются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.
7. Поручительство государства предоставляется на основании решений Правительства Республики Казахстан.
8.  Средства, выделенные на исполнение обязательств по поручительству государства, подлежат возврату в республиканский бюджет в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
9. Поручительство государства прекращает свое действие после полного исполнения заемщиком или поручителем обязательств по займу, обеспеченному поручительством государства.
Статья 146. Долг субъектов квазигосударственного сектора и заимствование субъектами квазигосударственного сектора
1. Долгом субъектов квазигосударственного сектора является сумма на определенную дату полученных (освоенных) и непогашенных займов, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, субъектов квазигосударственного сектора.
2. Долг субъектов квазигосударственного сектора включает в себя внутренний и внешний долг субъектов квазигосударственного сектора.
Внутренний долг субъектов квазигосударственного сектора является составной частью долга субъектов квазигосударственного сектора по внутренним займам и другим долговым обязательствам субъектов квазигосударственного сектора перед резидентами Республики Казахстан.
Внешний долг субъектов квазигосударственного сектора является составной частью долга субъектов квазигосударственного сектора по внешним займам и другим долговым обязательствам субъектов квазигосударственного сектора перед нерезидентами Республики Казахстан.
3. Привлечение внешних займов субъектами квазигосударственного сектора, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, осуществляется:
1) в пределах лимита внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, утверждаемого законом о республиканском бюджете;
2) согласно перечню субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов, утверждаемому законом о республиканском бюджете;
3) для финансирования инвестиционных и (или) инфраструктурных проектов и в целях управления внешним долгом.
Лимитом внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора является фиксированная сумма полученных и непогашенных внешних займов субъектов квазигосударственного сектора, которую не должен превышать фактический внешний долг субъектов квазигосударственного сектора на заданную дату (на конец соответствующего финансового года).

6. Кепілгерлік берілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын айқындау, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындау Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Мемлекет кепілгерлігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері негізінде беріледі.
8. Мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражат бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен республикалық бюджетке қайтарылуға жатады.
9. Мемлекет кепілгерлігі қарыз алушы немесе кепілгер мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген қарыз бойынша міндеттемелерді толық орындағаннан кейін өзінің қолданысын тоқтатады.
146-бап. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыз алуы
1. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарын қоспағанда, белгілі бір күні алынған (игерілген) және өтелмеген қарыз сомасы квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы болып табылады.
2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы борышы кіреді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі борышы квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы ішкі қарыздары және басқа да борыштық міндеттемелері бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының құрамдас бөлігі болып табылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышы квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы сыртқы қарыздары және басқа да борыштық міндеттемелері бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының құрамдас бөлігі болып табылады.
3. Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарды тартуы:
1) республикалық бюджет туралы заңда бекітілетін квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы борышының лимиті шегінде;
2) республикалық бюджет туралы заңда бекітілетін сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесіне сәйкес;
3) инвестициялық және (немесе) инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру үшін және сыртқы борышты басқару мақсатында жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алынған және өтелмеген сыртқы қарыздарының тіркеп-белгіленген сомасы квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы борышының лимиті болып табылады, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің белгіленген күнге (тиісті қаржы жылының соңына) нақты сыртқы борышы одан аспауға тиіс.

Определение лимита внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора и перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов, для включения в проект республиканского бюджета осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в области государственного и гарантированного государством заимствования и долга в рамках их методологического обеспечения, предусмотренного пунктом 3 статьи 47 настоящего Кодекса.
Привлечение внешних займов субъектами квазигосударственного сектора, не включенных в перечень, предусмотренный подпунктом 2) настоящего пункта, не допускается.
4. Регистрация и учет займов субъектов квазигосударственного сектора осуществляются данными организациями самостоятельно.
5. Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают отражение в реестре государственного имущества сведений о структуре внешнего и внутреннего долга в разрезе проектов и целей заимствования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.
Мониторинг и контроль за долгом субъектов квазигосударственного сектора осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Результаты мониторинга предоставляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
6. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по обязательствам субъектов квазигосударственного сектора, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией.
Статья 147. Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
1. Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства – совокупность прав и обязанностей государственного партнера, концедента по сумме, выделяемой из бюджета, на определенную дату принятых и не исполненных государственным партнером, концедентом финансовых обязательств по заключенным договорам государственно-частного партнерства.
2. Принятие государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.
Объемы принимаемых государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами ограничиваются лимитами государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и соответствующих местных исполнительных органов.
Лимиты государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждаются законом о республиканском бюджете.
Методика определения лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.

Республикалық бюджет жобасына енгізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы борышының лимитін және сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесін айқындауды осы Кодекстің 47-бабының 3-тармағында көзделген оларды әдіснамалық қамтамасыз ету шеңберінде, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу және борыш саласында бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген тізбеге енгізілмеген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарды тартуына жол берілмейді.
4. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздарын тіркеуді және есепке алуды осы ұйымдар дербес жүзеге асырады.
5. Квазимемлекеттік сектор субъектілері Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес қарыз алу жобалары мен мақсаттары бөлінісінде сыртқы және ішкі борыш құрылымы туралы мәліметтерді мемлекеттік мүлік тізілімінде көрсетуді қамтамасыз етеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын мониторингтеуді және бақылауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мониторинг нәтижелерін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
6. Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
147-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер – жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша белгілі бір күнге мемлекеттік әріптес, концедент қабылдаған және орындамаған қаржылық міндеттемелердің бюджеттен бөлінетін сомасы бойынша мемлекеттік әріптестің, концеденттің құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылдайтын мемлекеттік міндеттемелердің көлемдері Қазақстан Республикасының Үкіметі мен тиісті жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер лимиттерімен шектеледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиттері республикалық бюджет туралы заңда бекітіледі.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиттерін айқындау әдістемесін бекітеді.

3. Принятие государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства осуществляется путем подписания договоров государственно-частного партнерства.
Договоры государственно-частного партнерства вступают в силу после их регистрации государственным казначейством или органами государственного казначейства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства подлежат регистрации по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства только в пределах сумм и сроков, установленных договором, согласно решению соответствующей бюджетной комиссии или решению маслихата, а также постановлению Правительства Республики Казахстан по проектам особой значимости.
4. Информация о государственных обязательствах по проектам государственно-частного партнерства подлежит размещению на официальном интернет-ресурсе соответствующего государственного органа.
5. Государственное казначейство осуществляет учет исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
6. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов.
7. Государственное казначейство и органы государственного казначейства формируют отчеты о принятых государственных обязательствах по проектам государственно-частного партнерства и направляют их в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который осуществляет публикацию в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
8. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по государственным обязательствам по проектам государственно-частного партнерства друг друга.
9. Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при полной оплате государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства по заключенным договорам государственно-частного партнерства.
Статья 147-1. Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ"
1. Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" – совокупность прав и обязанностей заказчика и поставщика по сумме, выделяемой из бюджета, на определенную дату принятых и не исполненных заказчиком финансовых обязательств по заключенным договорам о строительстве "под ключ", которые одобрены Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа.

3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына қол қою арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары оларды тіркегеннен кейін күшіне енеді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер тиісті бюджет комиссиясының шешіміне немесе мәслихаттың шешіміне, сондай-ақ ерекше маңызы бар жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес, шартта белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде ғана әрбір жеке мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша тіркелуге жатады.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер туралы ақпарат тиісті мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.
5. Мемлекеттік қазынашылық бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын есепке алуды жүзеге асырады.
6. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің мониторингін жүзеге асырады.
7. Мемлекеттік қазынашылық пен мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелер туралы есептерді қалыптастырады және оларды осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялауды жүзеге асыратын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар бір-бірінің мемлекеттік-жекешелік әріптестігі жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер бойынша жауап бермейді.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларға қатысты мемлекеттік міндеттемелер толық төленген кезде орындалды деп есептеледі.
147-1-бап. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер
1. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер – "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жасалған шарттар бойынша тапсырыс беруші қабылдаған және орындамаған қаржылық міндеттемелердің белгілі бір күніне тапсырыс берушінің және өнім берушінің бюджеттен бөлінген сома бойынша, Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы.

2. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Объемы принимаемых государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами ограничиваются лимитами государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и соответствующих местных исполнительных органов.
Лимиты государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждаются законом о республиканском бюджете.
Методика определения лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
3. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" осуществляется путем подписания договоров о строительстве "под ключ", которые одобрены Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа.
Договоры о строительстве "под ключ" вступают в силу после их регистрации государственным казначейством или органами государственного казначейства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" подлежат регистрации по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" только в пределах сумм и сроков, установленных договором, и не могут пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства согласно решению соответствующей бюджетной комиссии или решению маслихата.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не может пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства.
4. Государственное казначейство осуществляет учет исполнения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
5. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" местных исполнительных органов.

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қабылдайтын мемлекеттік міндеттемелердің көлемдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің және тиісті жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттерімен шектеледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттері республикалық бюджет туралы заңмен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.
3. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттарға қол қою арқылы жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары оларды тіркегеннен кейін күшіне енеді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер "толық бітіріп берілетін" әрбір жеке құрылыс жобасы бойынша шартта белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде ғана тіркелуге жатады және олар тиісті бюджет комиссиясының шешіміне немесе мәслихаттың шешіміне сәйкес мемлекет міндеттемелерін ұлғайту жағына қарай қайта қаралмайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына қарай қайта қаралмайды.
4. Мемлекеттік қазынашылық бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын есепке алуды жүзеге асырады.
5. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің мониторингін жүзеге асырады.

6. Государственное казначейство и органы государственного казначейства формируют отчеты о принятых государственных обязательствах по проектам строительства "под ключ" и направляют их в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который осуществляет публикацию в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
7. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по государственным обязательствам по проектам строительства "под ключ" друг друга.
8. Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при полной оплате государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" по заключенным договорам о строительстве "под ключ".
Сноска. Глава 28 дополнена статьей 147-1 в соответствии с Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 29. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ
Статья 148. Общие положения о государственных инвестиционных проектах
1. Планирование государственных инвестиционных проектов осуществляется в рамках реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планы развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования.
Планирование государственных инвестиционных проектов государственных органов, не разрабатывающих планы развития, осуществляется в рамках исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан и (или) реализации бюджетных программ (подпрограмм).
2. Государственные инвестиционные проекты подразделяются на следующие виды:
1) бюджетные инвестиции;
2) проекты государственно-частного партнерства;
3) проекты, реализуемые субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии;
4) проекты, реализуемые за счет внебюджетного фонда, Национального фонда Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 59 настоящего Кодекса;
5) бюджетное кредитование;
6) проекты строительства "под ключ".
Бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, инвестиционные затраты автономных организаций образования, а также участие государства в уставных капиталах субъектов квазигосударственного сектора.
Бюджетный инвестиционный проект – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, реализуемых за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер.
Бюджетные инвестиции, направленные на инвестиционные затраты автономных организаций образования, – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов инфраструктуры автономных организаций образования.
Бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставных капиталах субъектов квазигосударственного сектора – реализация мероприятий, направленных на цели развития субъекта квазигосударственного сектора посредством формирования и (или) увеличения его уставного капитала.

6. Мемлекеттік қазынашылық және мемлекеттік қазынашылық органдары "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелер туралы есептерді қалыптастырады және оларды осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялауды жүзеге асыратын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар бір-бірінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жасалған шарттар бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер толық төленген кезде орындалған болып есептеледі.
Ескерту. 28-тарау 147-1-баппен толықтырылды – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАЛАР
148-бап. Мемлекеттік инвестициялық жобалар туралы жалпы ережелер
1. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Даму жоспарларын әзірлемейтін мемлекеттік органдардың мемлекеттік инвестициялық жобаларын жоспарлау Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормаларын орындау және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік инвестициялық жобалар мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бюджеттік инвестициялар;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары;
3) мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобалар;
4) осы Кодекстің 59-бабының 3-тармағына сәйкес бюджеттен тыс қор, Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры есебінен іске асырылатын жобалар;
5) бюджеттік кредиттеу;
6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары.
Бюджеттік инвестициялар – бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарына, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарына мемлекеттің қатысуына бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру.
Бюджеттік инвестициялық жоба – белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипаты бар, жаңа объектілерді құруға (салуға) не бұрыннан бар объектілерді реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы.
Дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарына бағытталған бюджеттік инвестициялар – дербес білім беру ұйымдарының жаңа инфрақұрылым объектілерін құруға (салуға) не бұрыннан бар объектілерін реконструкциялауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар – жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму мақсаттарына бағытталған іс-шараларды іске асыру.

3. Государственные инвестиционные проекты подразделяются на республиканские и местные.
Критериями определения республиканских и местных государственных инвестиционных проектов являются:
1) критерий по виду собственности как республиканские или местные в зависимости от возникающего права собственности (республиканской или коммунальной) на имущество, полученное в результате реализации государственных инвестиционных проектов;
2) критерий по получателям выгод как республиканские, если получателями экономических выгод являются субъекты двух и более областей, городов республиканского значения, столицы, и как местные, если получателями экономических выгод являются субъекты одной области, города республиканского значения, столицы.
Для определения государственных инвестиционных проектов как республиканских достаточно соответствие их одному из указанных критериев.
Классификация местных государственных инвестиционных проектов на областные, городов республиканского значения, столицы и районные (городов областного значения) осуществляется на основе критериев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
4. Государственные инвестиционные проекты могут быть направлены на:
1) создание (строительство) и реконструкцию объектов, которые могут быть технически сложными и (или) уникальными и технически несложными и (или) типовыми, а также создание и развитие объектов информатизации;
2) институциональное развитие отрасли (отраслей), включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств, посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики, негосударственного займа под государственную гарантию, предоставленную субъекту квазигосударственного сектора.
5. Способы финансирования государственных инвестиционных проектов:
1) финансирование бюджетного инвестиционного проекта, в том числе за счет средств государственных внешних займов и софинансирования внешних займов из республиканского бюджета;
2) бюджетное кредитование;
3) участие государства в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора;
4) выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
5) привлечение субъектами квазигосударственного сектора негосударственного займа под государственную гарантию;
6) финансирование и выполнение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ".
6. Источниками финансирования государственных инвестиционных проектов являются:
1) республиканский и местный бюджеты;

3. Мемлекеттік инвестициялық жобалар республикалық және жергілікті болып бөлінеді.
Республикалық және жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындау өлшемшарттары:
1) мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру нәтижесінде алынған мүлікке туындайтын меншік (республикалық немесе коммуналдық) құқығына қарай республикалық немесе жергілікті ретіндегі меншік түрі бойынша өлшемшарт;
2) егер экономикалық пайда алушылар екі және одан көп облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектілері болса – республикалық ретіндегі және егер экономикалық пайда алушылар бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектілері болса – жергілікті ретіндегі пайда алушылар бойынша өлшемшарт.
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды республикалық ретінде айқындау үшін олардың көрсетілген өлшемшарттардың біріне сәйкес болуы жеткілікті.
Жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобаларды облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) деп сыныптау осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген өлшемшарттар негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік инвестициялық жобалар:
1) техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей және техникалық жағынан күрделі емес және (немесе) үлгілік болуы мүмкін объектілерді құруға (салуға) және реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға;
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы, мемлекеттік инвестициялық саясаттың іске асырылуын бюджеттік кредиттеу, квазимемлекеттік сектор субъектісіне мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыз арқылы, жаңа өндірістер құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, саланы (салаларды) институционалдық тұрғыдан дамытуға бағытталуы мүмкін.
5. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыру тәсілдері:
1) бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыру, оның ішінде мемлекеттік сыртқы қарыздардың қаражаты және республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру есебінен қаржыландыру;
2) бюджеттік кредиттеу;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартуы;
6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қаржыландыру және орындау.
6. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыру көздері мыналар болып табылады:
1) республикалық және жергілікті бюджеттер;

2) правительственный заем, займы местных исполнительных органов и негосударственный заем под государственную гарантию, предоставленную субъекту квазигосударственного сектора;
3) внебюджетный фонд;
4) Национальный фонд Республики Казахстан.
7. Основанием для планирования государственного инвестиционного проекта является инвестиционное предложение, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, а также положениями о строительстве "под ключ", установленными законодательством Республики Казахстан.
Инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, отражающее цель инвестирования, пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ.
8. Государственный орган разрабатывает инвестиционный план, который прилагается к:
плану развития государственного органа, разрабатывающего план развития;
паспортам бюджетных программ государственного органа, не разрабатывающего план развития государственного органа.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы разрабатывает инвестиционный план области, города республиканского значения, столицы, который прилагается к плану развития области, города республиканского значения, столицы.
Инвестиционный план разрабатывается на основании:
плана развития государственного органа или области, города республиканского значения, столицы – для государственного органа, разрабатывающего план развития, и местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);
документов Системы государственного планирования Республики Казахстан или функций, полномочий и компетенций – для государственного органа, не разрабатывающего план развития.
Инвестиционный план государственного органа или области, города республиканского значения, столицы содержит следующую информацию о мероприятиях, направленных на достижение целевого индикатора плана развития:
целевой индикатор плана развития или документа Системы государственного планирования Республики Казахстан (для администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа), на достижение которого направлен проект, либо наименование соответствующей функции, полномочия и компетенции (для администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа);
результаты обзора расходов;
карту приоритетных и проблемных зон для достижения целевого индикатора, составляемую по каждому целевому индикатору в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы (для центральных государственных органов), в разрезе административно-территориальных единиц, входящих в состав области, города республиканского значения, столицы (для областей, городов республиканского значения, столицы);
прогнозный перечень государственных инвестиционных проектов с указанием прогнозных показателей экономического эффекта, ожидаемых от реализации государственных инвестиционных проектов, основанных на экономической экспертизе документации государственных инвестиционных проектов.
Для целей настоящей статьи проектом является комплекс мероприятий, включающий реализацию одного или нескольких государственных инвестиционных проектов для достижения определенного целевого индикатора.
В инвестиционный план государственного органа или области, города республиканского значения, столицы в приоритетном порядке включаются:
начатые в предыдущие финансовые годы (продолжающиеся) государственные инвестиционные проекты;
критически важные объекты;
проекты общестранового значения;
строительство новых объектов, осуществляемое с применением технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации из государственного банка проектов строительства, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
К критически важным объектам относятся:

2) үкіметтік қарыз, жергілікті атқарушы органдардың қарыздары және квазимемлекеттік сектор субъектісіне мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыз;
3) бюджеттен тыс қор;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры.
7. Егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы ережелерде өзгеше көзделмесе, инвестициялық ұсыныс мемлекеттік инвестициялық жобаны жоспарлауға негіз болып табылады.
Инвестициялық ұсыныс – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, инвестициялау мақсатын, оған қол жеткізу жолдары мен қаржыландырудың ықтимал тәсілдерін көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тұжырымдамалық ұсыныс.
8. Мемлекеттік орган инвестициялық жоспарды әзірлейді, ол:
даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның даму жоспарына;
мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлемейтін мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының паспорттарына қоса беріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарын әзірлейді, ол облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қоса беріледі.
Инвестициялық жоспар:
даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары үшін – мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары;
даму жоспарын әзірлемейтін мемлекеттік орган үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары немесе функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізінде әзірленеді.
Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспары даму жоспарының нысаналы индикаторына қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар туралы мынадай ақпаратты қамтиды:
жоба қол жеткізуге бағытталған, даму жоспарының немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының нысаналы индикаторы (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін) не тиісті функцияның, өкілеттіктер мен құзыреттердің атауы (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін);
шығыстарға шолу нәтижелері;
облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде (орталық мемлекеттік органдар үшін), облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрамына кіретін әкімшілік-аумақтық бірліктер бөлінісінде (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана үшін) әрбір нысаналы индикатор бойынша жасалатын нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін басым және проблемалық аймақтар картасы;
мемлекеттік инвестициялық жобалар құжаттамасының экономикалық сараптамасына негізделген, мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудан күтілетін экономикалық әсердің болжамды көрсеткіштерін көрсете отырып, мемлекеттік инвестициялық жобалардың болжамды тізбесі.
Осы баптың мақсаттары үшін, белгілі бір нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін бір немесе бірнеше мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыруды қамтитын іс-шаралар кешені жоба болып табылады.
Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарына:
алдыңғы қаржы жылдарында басталған (жалғасатын) мемлекеттік инвестициялық жобалар;
аса маңызды объектілер;
жалпы ел үшін маңызы бар жобалар;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын құрылыс жобаларының мемлекеттік банкінен техникалық-экономикалық негіздемелерді, үлгілік жобаларды және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы қолдана отырып жүзеге асырылатын жаңа объектілер құрылысы басым тәртіппен қосылады.
Аса маңызды объектілерге:

1) объекты, аварийное прекращение деятельности которых может привести к возникновению чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
2) общегосударственные инфраструктурные объекты, обеспечивающие социально-экономическое развитие центров экономического роста в долгосрочной перспективе.
К проектам общестранового значения относятся:
1) объекты, обеспечивающие экономическое развитие не менее двух областей, городов республиканского значения, столицы;
2) объекты, направленные на решение в установленные сроки задач путем единовременной реализации в масштабах страны однородных проектов в определенной отрасли.
Порядок отнесения объектов к критически важным и проектам общестранового значения определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
В инвестиционном плане государственного органа или области, города республиканского значения, столицы отражаются мероприятия, направленные на реализацию бюджетных программ (подпрограмм) развития, осуществление капитальных расходов, текущих бюджетных программ (подпрограмм), связанных с достижением целевых индикаторов планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы.
При разработке инвестиционного плана государственного органа или области, города республиканского значения, столицы учитываются минимальные стандарты и система региональных стандартов для населенных пунктов и применяется проектное управление.
Инвестиционный план государственного органа или области, города республиканского значения, столицы:
применяется для принятия административных и управленческих решений в бюджетном процессе, в том числе по приоритизации планирования государственных инвестиционных проектов;
является основой для разработки государственных инвестиционных проектов, соответствующей документации и проведения экспертиз;
публикуется в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.
Инвестиционный план государственного органа разрабатывается в порядке и по форме, которые определены центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
9. Порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, за исключением государственных инвестиционных проектов специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, а также направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.

1) қызметін авариялық тоқтату жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардың туындауына әкелуі мүмкін объектілер;
2) ұзақ мерзімді перспективада экономикалық өсу орталықтарының әлеуметтік-экономикалық тұрғыдан дамуын қамтамасыз ететін жалпымемлекеттік инфрақұрылым объектілері жатады.
Жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға:
1) кемінде екі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың экономикалық тұрғыдан дамуын қамтамасыз ететін объектілер;
2) белгілі бір саладағы біртекті жобаларды ел ауқымында біржолғы іске асыру жолымен міндеттерді белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған объектілер жатады.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган объектілерді аса маңызды объектілерге және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға жатқызу тәртібін айқындайды.
Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарында мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге байланысты бюджеттік даму бағдарламаларын (кіші бағдарламаларын) іске асыруға, күрделі шығыстарды, ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жүзеге асыруға бағытталған іс-шаралар көрсетіледі.
Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарын әзірлеу кезінде елді мекендер үшін ең төмен стандарттар мен өңірлік стандарттар жүйесі ескеріледі және жобалық басқару қолданылады.
Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспары:
бюджет процесінде, оның ішінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлауға басымдық беру бойынша әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін қолданылады;
мемлекеттік инвестициялық жобаларды, тиісті құжаттаманы әзірлеуге және сараптамалар жүргізуге негіз болып табылады;
осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жарияланады.
Мемлекеттік органның инвестициялық жоспары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және нысан бойынша әзірленеді.
9. Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдардың мемлекеттік инвестициялық жобаларын, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған жобаларды қоспағанда, мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.

10. Порядок планирования и реализации бюджетных инвестиций специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, определяется специальными государственными органами, осуществляющими разведывательную и контрразведывательную деятельность, по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
11. Порядок планирования и реализации бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, определяется органом управления автономных организаций образования по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Реализация бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, осуществляется без соблюдения конкурсных процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, путем заключения гражданско-правовой сделки между администратором бюджетных программ и автономными организациями образования.
При реализации бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, государство не имеет имущественных прав на имущество автономных организаций образования.
12. Порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов по проектам строительства "под ключ" определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Сноска. Статья 148 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 149. Планирование государственных инвестиционных проектов
1. Планирование государственных инвестиционных проектов осуществляется в четыре этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений;
2) разработка документации в зависимости от специфики государственного инвестиционного проекта и проведение экспертиз по:
бюджетному инвестиционному проекту, по которому разрабатывается инвестиционное предложение с последующей разработкой технико-экономического обоснования и (или) проектно-сметной документации;
бюджетному инвестиционному проекту, предусматривающему создание и развитие объектов информатизации, по которому разрабатывается техническое задание в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
проектам, финансируемым за счет привлеченных правительственных займов, по которым в случае необходимости разрабатываются технико-экономические обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, бюджетному кредитованию на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами, негосударственному займу под государственную гарантию, по которым разрабатываются финансово-экономические обоснования в соответствии с настоящим Кодексом;
по проекту строительства "под ключ" разрабатываются инвестиционное предложение и технико-экономическое обоснование, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ";

10. Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдардың бюджеттік инвестицияларын жоспарлау және іске асыру тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдар айқындайды.
11. Дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды жоспарлау және іске асыру тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша дербес білім беру ұйымдарының басқару органы айқындайды.
Дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыру бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мен дербес білім беру ұйымдары арасында азаматтық-құқықтық мәміле жасасу жолымен Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген конкурстық рәсімдер сақталмай жүзеге асырылады.
Дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыру кезінде мемлекеттің дербес білім беру ұйымдарының мүлкіне мүліктік құқықтары болмайды.
12. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 148-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
149-бап. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау
1. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау төрт кезеңде жүзеге асырылады:
1) инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу және сараптама жүргізу;
2) мемлекеттік инвестициялық жобаның өзіндік ерекшелігіне қарай құжаттамалар әзірлеу және мынадай:
кейіннен техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) жобалау-сметалық құжаттама әзірлене отырып, инвестициялық ұсыныс әзірленетін бюджеттік инвестициялық жоба;
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес техникалық тапсырма әзірленетін, ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін бюджеттік инвестициялық жоба;
Қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздемелер әзірленетін, тартылған үкіметтік қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар;
осы Кодекске сәйкес қаржылық-экономикалық негіздемелер әзірленетін, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеу, мемлекеттік кепілдікпен берілетін мемлекеттік емес қарыз бойынша сараптамалар жүргізу;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне құрылыс жобасын жатқызу жағдайын қоспағанда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша инвестициялық ұсыныс және техникалық-экономикалық негіздеме әзірленеді. Қажет болған кезде тапсырыс беруші техникалық-экономикалық негіздеменің орнына техникалық тапсырма әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын бекітеді;

3) формирование портфеля государственных инвестиционных проектов;
4) определение государственных инвестиционных проектов на стадии планирования бюджета.
Разработка инвестиционного предложения на строительство новых объектов осуществляется с применением технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации из государственного банка проектов строительства, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
1-1. По проектам, являющимся технически несложными, строительство которых предполагается по типовым проектам, типовым проектным решениям и проектам повторного применения, разработка технико-экономического обоснования не требуется.
Перечень проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, разрабатывается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и утверждается Правительством Республики Казахстан.
1-2. Расчетная стоимость строительства "под ключ" – стоимость реализации проекта строительства, определяемая на предпроектной стадии для проведения конкурсных процедур и заключения договоров о строительстве "под ключ" в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Расчетная стоимость строительства "под ключ" определяется с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов, протяженности линейного сооружения и других технических характеристик, учитывающих функциональное назначение здания, сооружения. При необходимости применяются укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ (в том числе укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов-аналогов).
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию подготавливает экономическое заключение на инвестиционное предложение, обеспечивает проведение экономической экспертизы на государственный инвестиционный проект.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает к экономической экспертизе документации государственного инвестиционного проекта юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом.
3. На основании экономических экспертиз на государственные инвестиционные проекты центральный уполномоченный орган по бюджетной политике формирует портфель государственных инвестиционных проектов, реализуемых центральными государственными органами и (или) местными исполнительными органами за счет средств республиканского бюджета или других источников финансирования задач и функций государства, которые в будущем повлекут расходы республиканского бюджета.
Портфель государственных инвестиционных проектов формируется в разрезе отраслей экономики и:
в обязательном порядке содержит показатели эффективности государственного инвестиционного проекта и другие сведения, необходимые для принятия решений об осуществимости и эффективности государственных инвестиционных проектов;
подлежит публикации.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике осуществляет анализ возможного влияния отраслевых государственных инвестиционных проектов, включенных в портфель государственных инвестиционных проектов, на развитие экономики путем определения прогнозной доли вклада в объем внутреннего валового продукта, прогнозного прироста поступлений бюджета, прогнозного прироста инвестиций в отрасль и других параметров социально-экономического развития страны.

3) мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру;
4) бюджетті жоспарлау сатысында мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындау.
Жаңа объектілерді салуға инвестициялық ұсынысты әзірлеу Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын құрылыс жобаларының мемлекеттік банкінен техникалық-экономикалық негіздемелерді, үлгілік жобаларды және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы қолдана отырып жүзеге асырылады.
1-1. Техникалық жағынан күрделі емес, құрылысы үлгілік жобалар, үлгілік жобалық шешімдер және қайта қолдану жобалары бойынша болжанатын жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобалардың тізбесін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
1-2. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстық рәсімдерді өткізу және "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар жасасу үшін жобалау алдындағы кезеңде айқындалатын құрылыс жобасын іске асыру құны. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны ғимараттар мен құрылысжайларды салу құнының объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне шаққандағы ірілендірілген көрсеткіштері, желілік құрылысжайдың ұзақтығы және ғимараттың, құрылысжайдың функционалдық мақсаты ескерілетін басқа да техникалық сипаттамалар пайдаланылып айқындалады. Қажет болған кезде ғимараттардың (құрылысжайлардың) конструкциялық элементтері мен жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері (оның ішінде ұқсас объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы негізінде құнның ірілендірілген көрсеткіштері) қолданылады.
2. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды дайындайды, мемлекеттік инвестициялық жобаға экономикалық сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік инвестициялық жобаның құжаттамасына экономикалық сараптамаға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны тартады.
3. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік инвестициялық жобаларға экономикалық сараптамалар негізінде, орталық мемлекеттік органдар және (немесе) жергілікті атқарушы органдар республикалық бюджет қаражаты немесе болашақта республикалық бюджеттің шығыстарына әкелетін мемлекеттің міндеттері мен функцияларын қаржыландырудың басқа да көздері есебінен іске асыратын мемлекеттік инвестициялық жобалардың портфелін қалыптастырады.
Мемлекеттік инвестициялық жобалардың портфелі экономика салалары бөлінісінде қалыптастырылады және:
міндетті түрде мемлекеттік инвестициялық жобаның тиімділік көрсеткіштерін және мемлекеттік инвестициялық жобалардың жүзеге асырылатындығы мен тиімділігі туралы шешімдер қабылдауға қажетті басқа да мәліметтерді қамтиды;
жариялануға жатады.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жалпы ішкі өнім көлеміне салымның болжамды үлесін, бюджет түсімдерінің болжамды өсімін, салаға инвестициялардың болжамды өсімін және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басқа да параметрлерін айқындау жолымен мемлекеттік инвестициялық жобалар портфеліне енгізілген салалық мемлекеттік инвестициялық жобалардың экономиканың дамуына ықтимал әсерін талдауды жүзеге асырады.

4. Определение государственных инвестиционных проектов для включения в проект республиканского бюджета осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на основании портфеля государственных инвестиционных проектов, формируемого в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
Определение государственных инвестиционных проектов для включения в проект местного бюджета осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию.
5. Основанием для включения в проект бюджета государственных инвестиционных проектов является наличие:
проектов в составе инвестиционного плана государственного органа;
положительного экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта;
положительного заключения экономической экспертизы на документацию государственного инвестиционного проекта, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, а также положениями о строительстве "под ключ", установленными законодательством Республики Казахстан;
положительного предложения соответствующей бюджетной комиссии.
6. Не допускается разработка проектно-сметной документации по государственным инвестиционным проектам:
не включенным в инвестиционный план;
не включенным в республиканский или местный бюджет.
7. Увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, осуществляющего функции управления объектами транспортной инфраструктуры столицы за счет бюджетных средств, осуществляется с учетом расходов согласно консолидированной финансовой отчетности, установленной главой 27 настоящего Кодекса, на обслуживание и погашение займов.
8. При планировании и реализации государственных инвестиционных проектов должны соблюдаться следующие требования:
начало реализации, сроки и объемы финансирования государственных инвестиционных проектов, а также сроки осуществления и объемы государственных закупок должны соответствовать срокам и объемам финансирования, отраженным в утвержденной в установленном порядке документации;
объем финансирования государственных инвестиционных проектов, включаемый в проект бюджета, срок реализации которого более одного года, в первый год реализации не может быть ниже трети его стоимости, отраженной в утвержденной в установленном порядке документации;
строительная деятельность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
9. Порядок разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования, финансово-экономического обоснования государственного инвестиционного проекта, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов и определения государственных инвестиционных проектов определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в области государственных инвестиционных проектов по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.

4. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы баптың 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік инвестициялық жобалардың портфелі негізінде республикалық бюджет жобасына енгізу үшін мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджет жобасына енгізу үшін мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындауды жүзеге асырады.
5. Бюджет жобасына мемлекеттік инвестициялық жобаларды енгізу үшін:
мемлекеттік органның инвестициялық жоспарының құрамында жобалардың;
мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының;
егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы ережелерде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік инвестициялық жобаның құжаттамасына экономикалық сараптаманың оң қорытындысының;
тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысының болуы негіз болып табылады.
6. Мынадай:
инвестициялық жоспарға енгізілмеген;
республикалық немесе жергілікті бюджетке енгізілмеген мемлекеттік инвестициялық жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуге жол берілмейді.
7. Астананың көлік инфрақұрылымы объектілерін басқару функцияларын жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын бюджет қаражаты есебінен ұлғайту осы Кодекстің 27-тарауында белгіленген шоғырландырылған қаржылық есептілікке сәйкес қарыздарға қызмет көрсетуге және өтеуге арналған шығыстар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың басталуы, қаржыландыру мерзімдері мен көлемдері, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру мерзімдері және оның көлемдері белгіленген тәртіппен бекітілген құжаттамада көрсетілген қаржыландыру мерзімдері мен көлемдеріне сәйкес келуге тиіс;
іске асырылу мерзімі бір жылдан асатын мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың бірінші жылында бюджет жобасына енгізілетін қаржыландыру көлемі белгіленген тәртіппен бекітілген құжаттамада көрсетілген оның құнының үштен бірінен төмен болмауға тиіс;
құрылыс қызметі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, техникалық-экономикалық негіздемесін, қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру және мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік инвестициялық жобалар саласында бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.

10. Порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации, определяется уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
11. Администраторы бюджетных программ несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
12. Юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы государственных инвестиционных проектов, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса и направляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию информацию по результатам проведенных экономических экспертиз государственных инвестиционных проектов для публикации.
Сноска. Статья 149 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 150. Корректировка утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов
1. Порядок корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов определяется:
центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в связи с корректировкой инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования и финансово-экономического обоснования;
уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в связи с корректировкой проектно-сметной документации;
уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в связи с корректировкой технического задания по проектам создания и развития объектов информатизации.
2. Увеличение утвержденных (уточненных) параметров местных государственных инвестиционных проектов в связи с корректировкой технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации или включением в нее дополнительных компонентов, не предусмотренных типовым проектом, финансируется за счет средств соответствующего местного бюджета.
Допускается финансирование за счет республиканского бюджета по предложению Республиканской бюджетной комиссии увеличения в связи с корректировкой технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации или включением в нее дополнительных компонентов утвержденных (уточненных) параметров местных государственных инвестиционных проектов, направленных на реализацию критически важных объектов или проектов общестранового значения.
Не допускается уменьшение сумм утвержденных (уточненных) параметров местных государственных инвестиционных проектов, если такое уменьшение предполагает превышение тридцатипроцентного значения авансовой (предварительной) оплаты от суммы договора на текущий финансовый год.
Не допускается корректировка в четвертом квартале текущего финансового года государственных инвестиционных проектов, предусматривающих снижение показателей конечных результатов.

10. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау мен іске асыру тәртібін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
11. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
12. Мемлекеттік инвестициялық жобаларға экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға айқындалған заңды тұлғалар осы Кодекстің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады және мемлекеттік инвестициялық жобаларға жүргізілген экономикалық сараптамаларының нәтижелері бойынша ақпаратты бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жариялау үшін жібереді.
Ескерту. 149-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
150-бап. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету
1. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету тәртібін:
инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық негіздемені және қаржылық-экономикалық негіздемені түзетуге байланысты бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган;
жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге байланысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган;
ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жобалары бойынша техникалық тапсырманы түзетуге байланысты бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
2. Техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге немесе оған үлгілік жобада көзделмеген қосымша құрамдастарды енгізуге байланысты жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін ұлғайту тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге немесе оған қосымша құрамдастарды енгізуге байланысты, аса маңызды объектілерді немесе жалпы ел үшін маңызы бар жобаларды іске асыруға бағытталған жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін ұлғайтуды Республикалық бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша республикалық бюджет есебінен қаржыландыруға жол беріледі.
Егер жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерінің сомасын азайту ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасынан аванстық (алдын ала) төлемнің отыз пайыздық мәнінен асып кетуді көздесе, мұндай азайтуға жол берілмейді.
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды ағымдағы қаржы жылының төртінші тоқсанында түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерін төмендетуді көздейтін түзетуге жол берілмейді.

Статья 151. Планирование проектов государственно-частного партнерства
1. Проект государственно-частного партнерства – совокупность последовательных мероприятий по осуществлению государственно-частного партнерства, реализуемых в течение ограниченного периода времени и имеющих завершенный характер согласно законодательству Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.
2. Планирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве с обязательным применением минимальных социальных стандартов, минимальных стандартов инженерно-коммуникационной, транспортной инфраструктур, результатов мониторинга обеспеченности населенных пунктов минимально обязательным уровнем объектов и услуг (благ) в зависимости от типа (город, село) и размера (численности населения) населенных пунктов системы региональных стандартов для населенных пунктов, проводимого в рамках системы региональных стандартов для населенных пунктов.
Статья 152. Мониторинг реализации государственных инвестиционных проектов и достижения конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ развития
1. Мониторинг реализации государственных инвестиционных проектов предусматривает:
1) сбор и обработку администраторами бюджетных программ, центральными государственными и местными исполнительными органами информации о ходе и результатах реализации государственных инвестиционных проектов;
2) представление центральными государственными и местными исполнительными органами отчетов о ходе и результатах реализации государственных инвестиционных проектов соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местные уполномоченные органы по государственному планированию.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает к сбору и анализу отчетов о ходе и результатах мониторинга государственных инвестиционных проектов юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом.
2. Мониторинг реализации республиканских государственных инвестиционных проектов осуществляется администраторами республиканских бюджетных программ.
3. Мониторинг реализации местных государственных инвестиционных проектов, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов, осуществляется местными исполнительными органами.

151-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы – Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес шектеулі уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын және аяқталған сипаты бар мемлекеттік-жекешелік әріптестікті жүзеге асыру жөніндегі реттілікпен болатын іс-шаралар жиынтығы.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі шеңберінде жүргізілетін елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесіндегі елді мекендердің типіне (қала, ауыл) және мөлшеріне (халық санына) қарай ең төмен әлеуметтік стандарттарды, инженерлік-коммуникациялық, көліктік инфрақұрылымдардың ең төмен стандарттарын, елді мекендердің объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) ең төмен міндетті деңгейімен қамтамасыз етілуіне мониторинг нәтижелерін міндетті түрде қолдана отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
152-бап. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына және бюджеттік даму бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуіне мониторинг
1. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты жинауын және өңдеуін;
2) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу барысы мен нәтижелері туралы есептерді тиісінше бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға ұсынуын көздейді.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік инвестициялық жобаларды мониторингтеу барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны тартады.
2. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады.
3. Жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобалардың, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылатын жобалардың іске асырылуына мониторингті жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.

4. Мониторинг реализации проектов государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.
5. Мониторинг достижения конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ развития и документацией государственных инвестиционных проектов, осуществляется администраторами бюджетных программ в течение трех лет после завершения проектов в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
6. Порядок и сроки представления отчетности и формы, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах реализации государственных инвестиционных проектов определяются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
7. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местные уполномоченные органы по государственному планированию на основании мониторинга, предусмотренного пунктами 2 – 5 настоящей статьи, формируют сводный отчет по результатам мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов по итогам финансового года.
8. Результаты мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов применяются в соответствии со статьей 45 настоящего Кодекса.
9. Ответственность за проведение мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов и достижения конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ развития, устанавливается статьей 41 настоящего Кодекса.
Статья 153. Оценка реализации государственных инвестиционных проектов
1. Оценка реализации государственных инвестиционных проектов осуществляется в постинвестиционный период через три года после их завершения.
Оценка реализации проектов государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.
2. Оценку реализации республиканских государственных инвестиционных проектов осуществляет центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с привлечением юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан.
Оценку реализации местных государственных инвестиционных проектов, в том числе за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов, осуществляет местный уполномоченный орган по государственному планированию с привлечением юридического лица, определенного местными исполнительными органами.

4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына мониторинг Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік даму бағдарламаларының паспорттарында және мемлекеттік инвестициялық жобалар құжаттамаларында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуіне мониторингті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен, жобалар аяқталғаннан кейін үш жыл ішінде жүзеге асырады.
6. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган есептілікті ұсыну тәртібі мен мерзімдерін және нысандарын, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп айқындайды.
7. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы баптың 2 – 5-тармақтарында көзделген мониторинг негізінде, қаржы жылының қорытындылары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг нәтижелері бойынша жиынтық есепті қалыптастырады.
8. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг нәтижелері осы Кодекстің 45-бабына сәйкес қолданылады.
9. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына және бюджеттік даму бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуіне мониторинг жүргізу үшін жауаптылық осы Кодекстің 41-бабында белгіленеді.
153-бап. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау
1. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау жобалар аяқталғаннан кейін үш жылдан соң инвестиция салынғаннан кейінгі кезеңде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаны тарта отырып республикалық мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаны тарта отырып жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобалардың, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.

3.  Порядок проведения оценки реализации государственных инвестиционных проектов определяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, за исключением оценки реализации проектов государственно-частного партнерства.
4. Результаты оценки реализации государственных инвестиционных проектов применяются в соответствии со статьей 46 настоящего Кодекса.
Глава 30. БЮДЖЕТНОЕ КРЕДИТОВАНИЕ
Статья 154. Общие положения о бюджетном кредитовании
1. Бюджетное кредитование представляет собой процесс, включающий процедуры принятия решения о предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита.
2. Бюджетные кредиты направляются на:
1) реализацию бюджетных инвестиционных проектов;
2) осуществление внешнеэкономической деятельности государства;
3) реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами;
4) покрытие дефицита наличности на контрольном счете наличности нижестоящих бюджетов;
5) решение социально-экономических задач развития республики или региона;
6) обеспечение продовольственной безопасности посредством закупа сельскохозяйственной продукции.
3. Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).
Под убытками хозяйственной деятельности понимаются потери, выраженные в денежной форме, превышение расходов юридического лица над доходами, влекущее уменьшение материальных и денежных ресурсов, возникшее в результате хозяйственной деятельности.
Запрещается размещать на депозитах и в других инструментах в банках второго уровня, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, бюджетные средства, выданные на возвратной основе заемщикам из республиканского и местного бюджетов.
4. Предоставление бюджетных кредитов осуществляется в соответствии со следующими принципами:
1) возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором, за исключением безнадежных к взысканию задолженности;
2) обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными законодательством Республики Казахстан способами;
3) платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
4) срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.
5. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении следующих условий:

3. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалауды қоспағанда, мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
4. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау нәтижелері осы Кодекстің 46-бабына сәйкес қолданылады.
30-тарау. БЮДЖЕТТІК КРЕДИТТЕУ
154-бап. Бюджеттік кредиттеу туралы жалпы ережелер
1. Бюджеттік кредиттеу бюджеттік кредитті беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу туралы шешім қабылдау рәсімдерін қамтитын процесті білдіреді.
2. Бюджеттік кредиттер:
1) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
2) мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға;
3) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына;
4) төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға;
5) республиканы немесе өңірді дамытудың әлеуметтік-экономикалық міндеттерін шешуге;
6) ауыл шаруашылығы өнімін сатып алу арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталады.
3. Бюджеттік кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсаттарына, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің залалдарын жабуға, сенім білдірілген өкілдердің (агенттерге) көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге берілмейді.
Шаруашылық қызметтің залалдары деп шаруашылық қызмет нәтижесінде пайда болған, материалдық және ақшалай ресурстардың азаюына алып келетін ақшалай нысанда көрсетілген шығындар, заңды тұлға шығыстарының кірістерден асып кетуі түсініледі.
Қарыз алушыларға республикалық және жергілікті бюджеттерден қайтарымды негізде берілген бюджет қаражатын екінші деңгейдегі банктерде, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда депозиттерге және басқа да құралдарға орналастыруға тыйым салынады.
4. Бюджеттік кредиттерді беру мынадай:
1) өндіріп алу үмітсіз берешектерді қоспағанда, бюджеттік кредитті кредиттік шартқа сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
2) міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу;
3) бюджеттік кредиттің берілгені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық;
4) бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Бюджеттік кредиттер мынадай шарттары сақталған кезде:

1) отсутствие налоговой задолженности;
2) наличие обеспечения исполнения обязательств заемщика по бюджетному кредиту;
3) отсутствие просроченной задолженности заемщика по ранее предоставленным бюджетным кредитам.
6. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении следующих критериев:
1) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
2) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
3) кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике.
7. Кредитным договором является соглашение между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком, устанавливающее правоотношения сторон при предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита.
Кредитный договор составляется в электронной форме в информационной системе и удостоверяется посредством электронной цифровой подписи сторон договора.
В случае невозможности заключения кредитных договоров в электронном виде допускается оформление кредитного договора на бумажном носителе.
8. Субъектами бюджетного кредитования являются кредитор, администратор бюджетной программы, заемщик, конечный заемщик и поверенный (агент).
Права и обязанности субъектов бюджетного кредитования определяются в кредитных договорах и (или) договоре поручения в соответствии с настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан.
Кредитором является сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Кредитором при бюджетном кредитовании из республиканского бюджета является Правительство Республики Казахстан.
От лица Правительства Республики Казахстан при бюджетном кредитовании кредитором выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Кредитором при бюджетном кредитовании из местного бюджета является соответствующий местный исполнительный орган.
Кредитор обеспечивает бюджетное кредитование в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан, осуществляет контроль за выполнением условий кредитного договора.
Администратор бюджетной программы при бюджетном кредитовании является стороной кредитного договора и осуществляет:
1) определение на конкурсной основе специализированных организаций и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств и национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности;

1) салық берешегі болмаса;
2) қарыз алушының бюджеттік кредит бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету болса;
3) қарыз алушының бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешегі болмаса, беріледі.
6. Бюджеттік кредиттер мынадай өлшемшарттар сақталған кезде беріледі:
1) іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
2) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
3) бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын өлшемшарттарға сәйкес қарыз алушының кредит қабілеттілігі.
7. Кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және қарыз алушы арасындағы бюджеттік кредитті беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу кезінде тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін келісім кредиттік шарт болып табылады.
Кредиттік шарт ақпараттық жүйеде электрондық нысанда жасалады және шарт тараптарының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылады.
Кредиттік шарттарды электрондық түрде жасасу мүмкін болмаған жағдайда, кредиттік шартты қағаз жеткізгіште ресімдеуге жол беріледі.
8. Кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, қарыз алушы, соңғы қарыз алушы және сенім білдірілген өкіл (агент) бюджеттік кредиттеу субъектілері болып табылады.
Бюджеттік кредиттеу субъектілерінің құқықтары мен міндеттері осы Кодекске және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес кредиттік шарттарда және (немесе) тапсырма шартында айқындалады.
Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредит шартының тарапы кредитор болып табылады.
Республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі кредитор болып табылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттеу кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан кредитор болады.
Жергілікті бюджеттен бюджеттік кредиттеу кезінде тиісті жергілікті атқарушы орган кредитор болып табылады.
Кредитор осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджеттік кредиттеуді қамтамасыз етеді, кредит шарты талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бюджеттік кредиттеу кезінде кредиттік шарттың тарапы болып табылады және:
1) қаржы агенттіктерін және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияны қоспағанда, мамандандырылған ұйымдар мен сенім білдірілген өкілдерді (агенттерді) конкурстық негізде айқындауды;

2) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов;
3) претензионно-исковую работу по возврату бюджетных кредитов.
Заемщиком является сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором.
Заемщиками могут быть:
1) специализированные организации – банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также организации, контрольный пакет акций которых принадлежит государству либо национальному холдингу, либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
2) местные исполнительные органы, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) иностранные государства;
4) физические лица.
Конечным заемщиком является конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством.
Конечными заемщиками могут быть физические и юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан, осуществляющие предпринимательскую деятельность.
Отбор и кредитование конечных заемщиков осуществляются специализированными организациями или заемщиком в лице местного исполнительного органа в соответствии с целевым назначением бюджетной программы, а также их собственной кредитной политикой.
Поверенным (агентом) является лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
Поверенными (агентами) выступают банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или организация, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Поверенный (агент) определяется:
при бюджетном кредитовании из республиканского бюджета – центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или администратором бюджетной программы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства;
при бюджетном кредитовании из местного бюджета – администратором бюджетной программы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства.
Определение полномочий поверенного (агента), размер и порядок оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или администратором бюджетной программы.

2) бюджеттік кредиттердің нысаналы әрі тиімді пайдаланылуын, өтелуін және оларға қызмет көрсетілуін бақылауды және мониторингтеуді;
3) бюджеттік кредиттерді қайтару бойынша талап-арыз жұмысын жүзеге асырады.
Бюджеттік кредитті алатын, кредиттік шартқа сәйкес негізгі борышты өтеу және сыйақыны, сондай-ақ басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді алатын кредиттік шарт тарапы қарыз алушы болып табылады.
Мыналар қарыз алушылар бола алады:
1) мамандандырылған ұйымдар – Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сондай-ақ акцияларының бақылау пакеті мемлекетке не ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар;
2) жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерінің аппараттары;
3) шет мемлекеттер;
4) жеке тұлғалар.
Кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған талаптарда берілетін бюджеттік кредитті соңғы алушы соңғы қарыз алушы болып табылады.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар соңғы қарыз алушылар бола алады.
Соңғы қарыз алушыларды іріктеуді және кредиттеуді бюджеттік бағдарламаның нысаналы мақсатына, сондай-ақ өздерінің кредиттік саясатына сәйкес мамандандырылған ұйымдар немесе жергілікті атқарушы органның атынан қарыз алушы жүзеге асырады.
Тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредиттеуге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға сенім білдірілген өкіл (агент) болып табылады.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйым сенім білдірілген өкілдер (агенттер) болады.
Сенім білдірілген өкілді (агентті):
республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттеу кезінде – қаржы агенттігін қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе бюджеттік бағдарламаның әкімшісі;
жергілікті бюджеттен бюджеттік кредиттеу кезінде қаржы агенттігін қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі айқындайды.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) өкілеттіктерін, сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшері мен тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе бюджеттік бағдарламаның әкімшісі айқындайды.

9. Основные условия бюджетного кредита устанавливаются решением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы бюджетных программ после утверждения соответствующих бюджетов направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или соответствующий местный исполнительный орган основные условия бюджетного кредита для последующего утверждения.
10. Способы предоставления бюджетного кредита:
1) единовременный бюджетный кредит – выделение бюджетных средств заемщику производится единовременно либо частями согласно графику перечисления средств в течение финансового года;
2) бюджетная кредитная линия – выделение средств заемщику производится частями в течение нескольких финансовых лет в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием.
Принятые обязательства в рамках бюджетной кредитной линии учитываются при определении лимитов расходов администраторов бюджетных программ и планировании соответствующего бюджета.
Бюджетная кредитная линия предоставляется исключительно финансовым агентствам в соответствии с частью третьей пункта 13 настоящей статьи.
11. Сроком бюджетного кредита является период времени, в течение которого заемщик получает, использует, обслуживает и погашает бюджетный кредит.
Срок бюджетного кредита исчисляется с момента перечисления кредитором средств бюджетного кредита со счета администратора бюджетной программы.
В зависимости от срока предоставления бюджетные кредиты подразделяются на краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные.
12. Периодом освоения бюджетного кредита является период времени, в течение которого заемщик может использовать бюджетный кредит для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления бюджетного кредита.
13. Исполнение обязательств по бюджетному кредиту обеспечивается залогом, гарантией, поручительством или другими способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан или договором.
Местным исполнительным органам, аппаратам акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, и финансовым агентствам, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, бюджетные кредиты из республиканского бюджета могут выделяться без обеспечения исполнения обязательств.
Порядок включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения, определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике.
Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна быть менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения, начисляемой до первого планового погашения основного долга в соответствии с графиком погашения.
Оценка обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оплата услуг по оценке обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту производится заемщиком или конечным заемщиком.

9. Бюджеттік кредиттің негізгі шарттары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе тиісті жергілікті атқарушы органның шешімімен белгіленеді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджеттер бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе тиісті жергілікті атқарушы органға кейіннен бекіту үшін бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын жібереді.
10. Бюджеттік кредит беру тәсілдері:
1) біржолғы бюджеттік кредит – қарыз алушыға бюджет қаражатын бөлу қаржы жылы ішінде қаражатты аудару графигіне сәйкес біржолғы түрде не бөліктермен жүргізіледі;
2) бюджеттік кредиттік желі – қарыз алушыға қаражат бөлу бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес бірнеше қаржы жылы ішінде бөліктермен жүргізіледі.
Бюджеттік кредиттік желі шеңберінде қабылданған міндеттемелер бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау және тиісті бюджетті жоспарлау кезінде ескеріледі.
Бюджеттік кредиттік желі осы баптың 13-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес қаржы агенттіктеріне ғана беріледі.
11. Қарыз алушы бюджеттік кредитті алатын, пайдаланатын, оған қызмет көрсететін және оны өтейтін уақыт кезеңі бюджеттік кредит мерзімі болып табылады.
Бюджеттік кредит мерзімі кредитор бюджеттік кредит қаражатын бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шотынан аударған кезден бастап есептеледі.
Бюджеттік кредиттер беру мерзіміне қарай қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді болып бөлінеді.
12. Қарыз алушы бюджеттік кредитті беру мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыру үшін бюджеттік кредитті пайдалана алатын уақыт кезеңі бюджеттік кредитті игеру кезеңі болып табылады.
13. Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуы кепілмен, кепілдікпен, кепілгерлікпен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шартта көзделген басқа да тәсілдермен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті атқарушы органдарға, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарына, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға және тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын қаржы агенттіктеріне республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер міндеттемелердің орындалуы қамтамасыз етілмей бөлінуі мүмкін.
Қаржы агенттіктерін республикалық бюджеттен қамтамасыз етілмейтін бюджеттік кредиттер алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу тәртібін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
Бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны өтеу графигіне сәйкес негізгі борышты бірінші жоспарлы өтеуге дейін есепке жазылатын сыйақы сомасы ескеріле отырып, бюджеттік кредит мөлшерінен кем болмауға тиіс.
Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бағалау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді қарыз алушы немесе соңғы қарыз алушы жүргізеді.

14. Вознаграждением является плата, осуществляемая заемщиком за использование бюджетного кредита.
15. Ставкой вознаграждения является величина вознаграждения, выражаемая в процентах годовых.
Виды, порядок определения и установления ставок вознаграждения определяются уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике.
16. Способы предоставления бюджетного кредита, график погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условия исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращение требований кредиторов и прекращение гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется на основании решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа по каждому кредитному договору при наличии положительного заключения консультативно-совещательного органа при центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или местном исполнительном органе.
Статья 155. Процедуры принятия решения о предоставлении бюджетного кредита
Принятие решения о предоставлении бюджетного кредита включает:
1) определение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов;
2) рассмотрение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местными уполномоченными органами по государственному планированию бюджетных программ, предлагаемых администратором бюджетных программ к реализации посредством бюджетного кредитования, на предмет соответствия их критериям бюджетного кредитования.
Определение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
Определение местными уполномоченными органами по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, требующих разработки технико-экономического обоснования, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств местного бюджета осуществляется с учетом заключения экономической экспертизы;

14. Қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшін жүзеге асыратын төлемақы сыйақы болып табылады.
15. Жылдық пайызбен көрсетілген сыйақы шамасы сыйақы мөлшерлемесі болып табылады.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган сыйақы түрлерін, оның мөлшерлемелерін айқындау және белгілеу тәртібін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
16. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредит беру тәсілдерін, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету графигін, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдерін, талап қоюдың ескіру шарттарын, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттарын, кредиторлардың талаптарын тоқтатуды және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтатуды, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдерін айқындайды.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның жанындағы консультативтік-кеңесші органның оң қорытындысы болған кезде әрбір кредиттік шарт бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе тиісті жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
155-бап. Бюджеттік кредит беру туралы шешім қабылдау рәсімдері
Бюджеттік кредит беру туралы шешім қабылдау:
1) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталатын бюджеттік кредиттерді қоспағанда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындауын;
2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бюджеттік бағдарламаларның әкімшісі бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыруды ұсынатын бюджеттік бағдарламаларды бюджеттік кредиттеу өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарауын қамтиды.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеудің және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруының орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеудің және қаржы агенттіктерінің жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруының орындылығын айқындауы экономикалық сараптаманың қорытындысы ескеріліп жүзеге асырылады;

3) рассмотрение бюджетной комиссией бюджетного запроса и заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию или местного уполномоченного органа по государственному планированию;
4) выработку бюджетной комиссией предложений по включению бюджетной программы, направленной на предоставление бюджетных кредитов, в проект бюджета.
Статья 156. Процедура предоставления бюджетного кредита
1. Процедура предоставления бюджетного кредита включает следующие этапы:
1) определение основных условий бюджетного кредита;
2) определение заемщика, в том числе конечного заемщика при наличии;
3) заключение кредитного договора и связанных с ним договоров;
4) предоставление бюджетного кредита заемщику.
2. Процедуры по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечень документов, необходимых при их представлении, определяются уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике.
3. Порядок и условия бюджетного кредитования иностранного государства устанавливаются в международном договоре о предоставлении бюджетного кредита.
Статья 157. Использование бюджетного кредита
Заемщик использует средства бюджетного кредита только на цели, предусмотренные бюджетной программой и кредитным договором.
Конечный заемщик использует средства бюджетного кредита исключительно на цели, предусмотренные кредитным договором, в соответствии с бюджетной программой и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
В случае использования бюджетного кредита по нецелевому назначению заемщик и конечный заемщик несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан и условиями кредитного договора.
Статья 158. Обслуживание бюджетного кредита
1. Обслуживанием бюджетного кредита признается деятельность уполномоченного органа по исполнению бюджета, государственного казначейства или поверенного (агента) по учету использования средств бюджетного кредита и осуществлению заемщиком платежей в погашение основного долга, вознаграждения и прочих платежей в соответствии с условиями кредитного договора.
Основным долгом является сумма полученного и непогашенного бюджетного кредита без учета начисляемых по нему сумм вознаграждения, комиссионных платежей, неустойки (штрафов, пени).
2. Обслуживание основного долга представляет собой совокупные выплаты в определенном периоде времени вознаграждения, иных платежей в соответствии с условиями кредитного договора.
3. Задолженностью (просроченной задолженностью) является сумма не произведенных заемщиком и конечным заемщиком платежей, сроки которых наступили в соответствии с графиком погашения и обслуживания бюджетного кредита (кредитным договором).

3) бюджет комиссиясының бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік сұранымы мен қорытындысын қарауын;
4) бюджет комиссиясының бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаны бюджет жобасына енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеуін қамтиды.
156-бап. Бюджеттік кредит беру рәсімі
1. Бюджеттік кредит беру рәсімі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) бюджеттік кредиттің негізгі шарттарын айқындау;
2) қарыз алушыны, оның ішінде бар болса, соңғы қарыз алушыны айқындау;
3) кредиттік шартты және онымен байланысты шарттарды жасасу;
4) қарыз алушыға бюджеттік кредит беру.
2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік кредиттерді беру жөніндегі рәсімдерді, оның ішінде оларды беру кезіндегі қажетті құжаттардың тізбесін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
3. Шет мемлекетті бюджеттік кредиттеудің тәртібі мен талаптары бюджеттік кредит беру туралы халықаралық шартта белгіленеді.
157-бап. Бюджеттік кредитті пайдалану
Қарыз алушы бюджеттік кредит қаражатын бюджеттік бағдарламада және кредиттік шартта көзделген мақсаттарға ғана пайдаланады.
Соңғы қарыз алушы бюджеттік кредит қаражатын бюджеттік бағдарламаға және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес кредиттік шартта көзделген мақсаттарға ғана пайдаланады.
Қарыз алушы мен соңғы қарыз алушы бюджеттік кредитті нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарына және кредиттік шарттың талаптарына сәйкес жауаптылықта болады.
158-бап. Бюджеттік кредитке қызмет көрсету
1. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, мемлекеттік қазынашылықтың немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бюджеттік кредит қаражатының пайдаланылуын есепке алу және қарыз алушының кредиттік шарт талаптарына сәйкес негізгі борышты, сыйақыны және басқа да төлемдерді өтеуге төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі қызметі бюджеттік кредитке қызмет көрсету деп танылады.
Есепке жазылатын сыйақы, комиссиялық төлемдер, тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) сомаларын есепке алмағанда, алынған және өтелмеген бюджеттік кредит сомасы негізгі борыш болып табылады.
2. Негізгі борышқа қызмет көрсету кредиттік шарт талаптарына сәйкес белгілі бір уақыт кезеңіндегі сыйақының, өзге де төлемдердің жиынтық төлемдерін білдіреді.
3. Бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету графигіне (кредиттік шартқа) сәйкес мерзімі басталған, қарыз алушы мен соңғы қарыз алушы төлемеген төлемдер сомасы берешек (мерзімі өткен берешек) болып табылады.

4. Порядок начисления вознаграждения устанавливается в кредитном договоре.
Статья 159. Погашение бюджетного кредита
1. Погашением бюджетного кредита является погашение заемщиком основного долга по бюджетному кредиту в соответствии с кредитным договором и законодательством Республики Казахстан.
2. В случае непогашения, несвоевременного погашения бюджетного кредита заемщик и конечный заемщик несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан и условиями кредитного договора.
3. Условия погашения бюджетного кредита определяются уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Статья 160. Прекращение требования кредитора по погашению бюджетного кредита и прекращение гарантии
1. Требование кредитора по погашению бюджетного кредита прекращается при надлежащем исполнении заемщиком обязательств по кредитному договору в случае совпадения заемщика и кредитора в одном лице либо при ликвидации заемщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан или на основании судебного акта.
Не осуществляется погашение задолженности по бюджетным кредитам, признанным безнадежными к взысканию.
Порядок признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Прекращение требований кредитора по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим осуществляется по решению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на основании данных поверенного (агента).
2. В случае ликвидации заемщика прекращение требования кредитора по погашению бюджетного кредита осуществляется после проведения предусмотренных законодательством Республики Казахстан предварительных процедур по оценке исполнения обязательств:
1) по бюджетным кредитам, выданным из республиканского бюджета, на основании решения кредитора;
2) по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета, на основании решения маслихата.
3. Задолженность ликвидированных заемщиков, указанных в пункте 2 настоящей статьи, задолженность заемщиков, по которым прекращены требования на основании вступившего в законную силу решения суда об отказе в удовлетворении или частичном удовлетворении иска кредитора или администратора бюджетной программы, а также задолженность по бюджетным кредитам, признанным безнадежными к взысканию, подлежат списанию кредитором.
Статья 161. Контроль за бюджетными кредитами
1. Кредитором, администратором бюджетной программы и (или) поверенным (агентом) осуществляется контроль за использованием бюджетного кредита по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему в порядке, установленном уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике.

4. Сыйақыны есепке жазу тәртібі кредиттік шартта белгіленеді.
159-бап. Бюджеттік кредитті өтеу
1. Қарыз алушының кредиттік шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит бойынша негізгі борышты өтеуі бюджеттік кредитті өтеу болып табылады.
2. Қарыз алушы мен соңғы қарыз алушы бюджеттік кредитті өтемеген, уақтылы өтемеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарына және кредиттік шарттың талаптарына сәйкес жауаптылықта болады.
3. Бюджеттік кредитті өтеу талаптарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
160-бап. Кредитордың бюджеттік кредитті өтеу жөніндегі талаптарының тоқтатылуы және кепілдіктің тоқтатылуы
1. Кредитордың бюджеттік кредитті өтеу жөніндегі талабы қарыз алушы мен кредитор бір тұлға болған жағдайда, қарыз алушы кредиттік шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындаған кезде не қарыз алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес немесе сот актісі негізінде таратылған кезде тоқтатылады.
Өндіріп алу үмітсіз деп танылған бюджеттік кредиттер бойынша берешекті өтеу жүзеге асырылмайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттерді өндіріп алу үмітсіз деп тану тәртібін айқындайды.
Қарыз алушы қайтыс болған не ол қайтыс болды деп жарияланған жағдайда, кредитордың мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарын тоқтату сенім білдірілген өкілдің (агенттің) деректері негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
2. Қарыз алушы таратылған жағдайда, кредитордың бюджеттік кредитті өтеу жөніндегі талабының тоқтатылуы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттемелердің орындалуын бағалау жөніндегі алдын ала рәсімдер жүргізілгеннен кейін:
1) республикалық бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша – кредитордың шешімі негізінде;
2) жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша мәслихат шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген, таратылған қарыз алушылардың берешегі, кредитордың немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің талап қоюын қанағаттандырудан бас тарту немесе ішінара қанағаттандыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде талаптар тоқтатылған қарыз алушылардың берешегі, сондай-ақ өндіріп алу үмітсіз деп танылған бюджеттік кредиттер бойынша берешек кредитордың есептен шығаруына жатады.
161-бап. Бюджеттік кредиттерді бақылау
1. Кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және (немесе) сенім білдірілген өкіл (агент) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын бақылауды бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.

2. При выявлении фактов использования бюджетного кредита не по целевому назначению кредитор, администратор бюджетной программы или поверенный (агент) взыскивают с заемщика неправомерно использованную сумму кредита с взиманием штрафа в размере, установленном в кредитном договоре.
Статья 162. Мониторинг и учет бюджетных кредитов
1. Бюджетные кредиты подлежат обязательной регистрации, учету и мониторингу в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
По бюджетным кредитам осуществляются бюджетный мониторинг и оценка результатов в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Кредиторы ведут реестры всех предоставленных бюджетных кредитов в разрезе заемщиков и поверенных (агентов).
3. Формы информации предоставляются заемщиками, поверенными (агентами), конечными заемщиками в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 31. ГРАНТЫ
Статья 163. Общие положения о связанных и несвязанных грантах
1. Грант – безвозмездная финансовая или техническая помощь, предоставляемая донорами государственным организациям Республики Казахстан.
Безвозмездная финансовая помощь – предоставление донорами государственным организациям Республики Казахстан денег для финансирования поставки товаров, выполнения работ и оказания услуг.
Безвозмездная техническая помощь – осуществление или организация донорами поставки товаров, выполнения работ и оказания услуг государственным организациям Республики Казахстан.
Доноры – иностранные государства, их правительства и агентства, международные и зарубежные государственные организации, зарубежные неправительственные общественные организации и фонды, деятельность которых не противоречит Конституции Республики Казахстан.
2. Несвязанные гранты – гранты, не предусматривающие дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан у донора, предоставившего грант, или софинансирование из республиканского и местных бюджетов.
Привлечение, использование, мониторинг и оценка использования несвязанных грантов осуществляются в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
3. Связанные гранты – гранты, предусматривающие дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан у донора, предоставившего грант, или софинансирование из республиканского и местных бюджетов в рамках соответствующей бюджетной программы, направленной на реализацию связанного гранта.
Соглашение о связанном гранте – договор между государственным органом и донором, предусматривающий предоставление Республике Казахстан безвозмездной финансовой или технической помощи.

2. Бюджеттік кредитті нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбау фактілері анықталған кезде кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі немесе сенім білдірілген өкіл (агент) қарыз алушыдан кредиттің құқыққа сыйымсыз пайдаланылған сомасын кредиттік шартта белгіленген мөлшерде айыппұл ала отырып өндіріп алады.
162-бап. Бюджеттік кредиттерді мониторингтеу және есепке алу
1. Бюджеттік кредиттер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен міндетті түрде тіркелуге, есепке алынуға және мониторингтелуге жатады.
Бюджеттік кредиттер бойынша осы Кодекске сәйкес бюджеттік мониторинг және нәтижелерді бағалау жүзеге асырылады.
2. Кредиторлар қарыз алушылар мен сенім білдірілген өкілдер (агенттер) бөлінісінде берілген барлық бюджеттік кредиттердің тізілімдерін жүргізеді.
3. Қарыз алушылар, сенім білдірілген өкілдер (агенттер), соңғы қарыз алушылар ақпарат нысандарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен береді.
31-тарау. ГРАНТТАР
163-бап. Байланысты және байланысты емес гранттар туралы жалпы ережелер
1. Грант – донорлар Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұйымдарына беретін өтеусіз қаржылай немесе техникалық көмек.
Өтеусіз қаржылай көмек – донорлардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұйымдарына тауарлар беруді, жұмыстар орындауды және қызметтер көрсетуді қаржыландыру үшін ақша беруі.
Өтеусіз техникалық көмек – донорлардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұйымдарына тауарлар беруді, жұмыстар орындауды және қызметтер көрсетуді жүзеге асыруы немесе ұйымдастыруы.
Донорлар – шет мемлекеттер, олардың үкіметтері мен агенттіктері, халықаралық және шетелдік мемлекеттік ұйымдар, қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келмейтін шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар.
2. Байланысты емес гранттар – Қазақстан Республикасы Үкіметінің грант берген донордан одан әрі қарыз алуын немесе республикалық және жергілікті бюджеттерден қоса қаржыландыруды көздемейтін гранттар.
Байланысты емес гранттарды тарту, пайдалану, мониторингтеу және пайдаланылуын бағалау бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Байланысты гранттар – Қазақстан Республикасы Үкіметінің грант берген донордан одан әрі қарыз алуын немесе байланысты грантты іске асыруға бағытталған тиісті бюджеттік бағдарлама шеңберінде республикалық және жергілікті бюджеттерден қоса қаржыландыруды көздейтін гранттар.
Байланысты грант туралы келісім – Қазақстан Республикасына өтеусіз қаржылай немесе техникалық көмек беру көзделген, мемлекеттік орган мен донор арасындағы шарт.

Статья 164. Планирование связанных грантов
1. Планированием связанных грантов является деятельность центральных государственных органов по формированию, предоставлению и отбору заявок на привлечение связанных грантов, основанных на предложениях доноров о предоставлении безвозмездной финансовой и технической помощи.
2. Заявки на привлечение связанных грантов представляются центральными государственными органами с учетом заявок местных представительных и исполнительных органов в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
К заявкам на привлечение связанных грантов, направленных или предусматривающих создание или развитие информационных систем, прилагается отраслевое заключение уполномоченного органа в сфере информатизации.
3. Отбор заявок на привлечение связанных грантов осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике на основании соответствия заявки на привлечение связанного гранта документам Системы государственного планирования Республики Казахстан, политике предоставления связанных грантов донорами.
Статья 165. Привлечение связанных грантов
1. На основании отобранных заявок на привлечение связанных грантов центральный уполномоченный орган по бюджетной политике направляет донорам заявки на предоставление связанных грантов.
2. В случае одобрения донором заявки на привлечение связанного гранта целесообразность его привлечения определяется соответствующими бюджетными комиссиями.
По итогам одобрения заявок соответствующими бюджетными комиссиями центральным уполномоченным органом по бюджетной политике утверждается перечень заявок на привлечение связанных грантов.
3. На основании предложений соответствующих бюджетных комиссий в течение года в утвержденный перечень заявок на привлечение связанных грантов центральным уполномоченным органом по бюджетной политике могут вноситься изменения и дополнения.
4. Соглашение о связанном гранте заключается после утверждения республиканского или местных бюджетов.
Статья 166. Использование связанных грантов
1. Использование связанных грантов осуществляется государственными организациями – получателями грантов в соответствии с соглашением о связанном гранте и законодательством Республики Казахстан.
2. Государственные организации – получатели связанных грантов обязаны:
1) своевременно исполнять принятые на себя обязательства, предусмотренные соглашением о связанном гранте;
2) обеспечить целевое и эффективное использование полученных связанных грантов;

164-бап. Байланысты гранттарды жоспарлау
1. Орталық мемлекеттік органдардың донорлардың өтеусіз қаржылай және техникалық көмек беру туралы ұсыныстарына негізделген байланысты гранттар тартуға арналған өтінімдерді қалыптастыру, беру және іріктеу жөніндегі қызметі байланысты гранттарды жоспарлау болып табылады.
2. Байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерді орталық мемлекеттік органдар жергілікті өкілді және атқарушы органдардың өтінімдерін ескере отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Ақпараттық жүйелерді құруға немесе дамытуға бағытталған немесе оларды көздейтін байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерге ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның салалық қорытындысы қоса беріледі.
3. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган байланысты грантты тартуға арналған өтінімнің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, донорлардың байланысты гранттар беру саясатына сәйкестігі негізінде, байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерді іріктеуді жүзеге асырады.
165-бап. Байланысты гранттарды тарту
1. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган байланысты гранттарды тартуға іріктелген өтінімдер негізінде донорларға байланысты гранттарды беруге арналған өтінімдерді жібереді.
2. Донор байланысты грантты тартуға арналған өтінімді мақұлдаған жағдайда, оны тартудың орындылығын тиісті бюджет комиссиялары айқындайды.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті бюджет комиссияларының өтінімдерді мақұлдау қорытындылары бойынша байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдердің тізбесін бекітеді.
3. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті бюджет комиссияларының ұсыныстары негізінде бір жыл ішінде байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдердің бекітілген тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуі мүмкін.
4. Байланысты грант туралы келісім республикалық немесе жергілікті бюджеттер бекітілгеннен кейін жасалады.
166-бап. Байланысты гранттарды пайдалану
1. Мемлекеттік ұйымдар – гранттарды алушылар байланысты грант туралы келісімге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес байланысты гранттарды пайдалануды жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік ұйымдар – байланысты гранттарды алушылар:
1) байланысты грант туралы келісімде көзделген, өздеріне қабылдаған міндеттемелерді уақтылы орындауға;
2) алынған байланысты гранттардың нысаналы әрі тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етуге;

3) обеспечить постановку на баланс оборудования и материалов, приобретенных за счет связанных грантов;
4) своевременно осуществить таможенное декларирование при импорте товаров, закупаемых за счет грантов;
5) ежемесячно предоставлять в уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию об использовании связанных грантов.
3. По завершении использования связанного гранта государственные организации – получатели связанных грантов представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, а по связанным грантам, направленным или предусматривающим создание и развитие информационных систем, также в уполномоченный орган в сфере информатизации окончательный отчет об использовании связанного гранта, подписанный уполномоченным представителем донора и первым руководителем центрального государственного или местного представительного или исполнительного органа, по заявке которого осуществлено привлечение связанного гранта.
Статья 167. Мониторинг и оценка использования связанных грантов
1. Мониторинг использования связанных грантов предусматривает:
1) сбор и обработку центральными государственными, местными представительными и исполнительными органами информации о ходе и результатах использования связанных грантов;
2) представление центральными государственными, местными представительными и исполнительными органами отчетов о ходе и результатах использования связанных грантов в центральные уполномоченные органы по бюджетной политике и исполнению бюджета, а также в предусмотренных настоящим Кодексом случаях – в уполномоченный орган в сфере информатизации и связи.
2. Порядок, сроки и формы представления отчетности, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования связанных грантов определяются центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также для предусмотренных настоящим Кодексом случаев – уполномоченным органом в сфере информатизации и связи.
3. Оценка использования связанных грантов осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
4. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике формирует сводный отчет об использовании связанных грантов, основанный на результатах их оценки, и представляет его в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
5. Сводный отчет об использовании связанных грантов и результаты оценки использования связанных грантов подлежат публикации в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса.

3) байланысты гранттар есебінен сатып алынған жабдықтар мен материалдардың балансқа қойылуын қамтамасыз етуге;
4) гранттар есебінен сатып алынатын тауарлар импорты кезінде кедендік декларациялауды уақтылы жүзеге асыруға;
5) ай сайын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға байланысты гранттарды пайдалану туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
3. Байланысты грантты пайдалану аяқталған соң мемлекеттік ұйымдар – байланысты гранттарды алушылар – бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға, ал ақпараттық жүйелерді құруға және дамытуға бағытталған немесе оларды көздейтін байланысты гранттар бойынша – сонымен қатар ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға донордың уәкілетті өкілі және өтінімі бойынша байланысты грантты тарту жүзеге асырылған орталық мемлекеттік немесе жергілікті өкілді немесе атқарушы органның бірінші басшысы қол қойған байланысты гранттың пайдаланылуы туралы түпкілікті есепті ұсынады.
167-бап. Байланысты гранттардың пайдаланылуын мониторингтеу және бағалау
1. Байланысты гранттардың пайдаланылуын мониторингтеу:
1) орталық мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың байланысты гранттарды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты жинауын және өңдеуін;
2) орталық мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың байланысты гранттарды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы есептерді – бюджет саясаты және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдарға, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайларда, ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті органға ұсынуын көздейді.
2. Есептілікті ұсыну тәртібін, мерзімдерін және нысандарын, сондай-ақ байланысты гранттарды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган, сондай-ақ осы Кодексте көзделген жағдайлар үшін ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
3. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган байланысты гранттардың пайдаланылуын бағалауды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
4. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган байланысты гранттарды бағалау нәтижелеріне негізделген оларды пайдалану туралы жиынтық есепті қалыптастырады және оны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
5. Байланысты гранттарды пайдалану туралы жиынтық есеп және байланысты гранттардың пайдаланылуын бағалау нәтижелері осы Кодекстің 40-бабына сәйкес жариялануға жатады.

РАЗДЕЛ 8. ПЕРЕХОДНЫЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 32. ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 168. Особенности исполнения, уточнения, секвестра и корректировки республиканского и местного бюджетов в 2025 финансовом году
1. Республиканские и местные бюджеты на 2025 финансовый год действуют по структуре бюджета, которая состоит из следующих разделов:
1) доходы:
налоговые поступления;
неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала;
поступления трансфертов;
2) затраты;
3) чистое бюджетное кредитование:
бюджетные кредиты;
погашение бюджетных кредитов;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами:
приобретение финансовых активов;
поступления от продажи финансовых активов государства;
5) дефицит (профицит) бюджета;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета:
поступление займов;
погашение займов;
используемые остатки бюджетных средств.
2. Поступлениями бюджета являются доходы, суммы погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства, займы.
Доходами бюджета являются налоговые, неналоговые поступления, поступления от продажи основного капитала, поступления трансфертов.
Доходы не имеют целевого назначения, за исключением целевых трансфертов. Введение новых видов доходов, отмена или изменение действующих осуществляются с обязательным внесением изменений и (или) дополнений в настоящий Кодекс.
Налоговыми поступлениями являются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, установленные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), таможенные пошлины, таможенные сборы, установленные в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, а также специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, установленные в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе.
К налоговым поступлениям также относятся авансовые платежи, вносимые в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Неналоговыми поступлениями являются обязательные, невозвратные платежи в бюджет, установленные настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан, кроме предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, не относящиеся к поступлениям от продажи основного капитала, туристские взносы для иностранцев, а также деньги, передаваемые в бюджет на безвозмездной основе, кроме трансфертов.
Поступлениями от продажи основного капитала являются поступления в бюджет денег от:

8-БӨЛІМ. ӨТПЕЛІ ЖӘНЕ ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
32-тарау. ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
168-бап. 2025 қаржы жылында республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару, нақтылау, секвестрлеу және түзету ерекшеліктері
1. 2025 қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер бюджет құрылымы бойынша жұмыс істейді, ол мынадай бөлімдерден тұрады:
1) кірістер:
салықтық түсімдер;
салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер;
трансферттер түсімі;
2) шығындар;
3) таза бюджеттік кредиттеу:
бюджеттік кредиттер;
бюджеттік кредиттерді өтеу;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо:
қаржылық активтерді сатып алу;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер;
5) бюджет тапшылығы (профициті);
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану):
қарыздар түсімі;
қарыздарды өтеу;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары.
2. Кірістер, бюджет кредиттерін өтеу сомалары, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер, қарыздар бюджет түсімдері болып табылады.
Салықтық, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, трансферттік түсімдер бюджет кірістері болып табылады.
Нысаналы трансферттерді қоспағанда, кірістер нысаналы мақсатқа ие болмайды. Кірістердің жаңа түрлерін енгізу, қолданылып жүргендерінің күшін жою немесе оларды өзгерту осы Кодекске міндетті түрде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіле отырып жүзеге асырылады.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес белгіленген кедендік баждар, кедендік алымдар, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес белгіленген арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары салықтық түсімдер болып табылады.
Алдағы кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу есебіне Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес енгізілетін аванстық төлемдер де салықтық түсімдерге жатады.
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерге жатпайтын, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі), Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделгеннен басқа, осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде белгіленген бюджетке төленетін міндетті, қайтарымсыз төлемдер, шетелдіктер үшін туристік жарналар, сондай-ақ трансферттерден басқа, бюджетке өтеусіз негізде берілетін ақша салықтық емес түсімдер болып табылады.
Бюджетке:

1) продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями;
2) продажи товаров из государственного материального резерва;
3) продажи земельных участков, находящихся в государственной собственности, в частную собственность или предоставления их в постоянное или временное землепользование либо их реализации иным способом в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан или международными договорами;
4) продажи нематериальных активов, принадлежащих государству.
Поступлениями трансфертов являются поступления трансфертов из одного уровня бюджета в другой, из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет.
Суммами погашения бюджетных кредитов являются поступления в бюджет, связанные с возвратом основного долга по полученным из бюджета кредитам, а также исполнением юридическими лицами требований по оплаченным государственным гарантиям, государственным гарантиям по поддержке экспорта.
Поступлениями от продажи финансовых активов государства являются поступления в бюджет от продажи долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций, находящихся в государственной собственности, государственных учреждений и государственных предприятий в виде имущественного комплекса, а также иного государственного имущества, находящегося в оперативном управлении или хозяйственном ведении государственных предприятий.
Займами являются поступления денег в бюджет, связанные с выпуском государственных эмиссионных ценных бумаг и (или) заключением договоров займов.
3. Налоговыми поступлениями в республиканский бюджет являются:
1) корпоративный подоходный налог от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора.
Перечень субъектов крупного предпринимательства, предусмотренный абзацем первым настоящего подпункта, утверждается не позднее 1 мая предшествующего года и не подлежит изменению в период действия закона об объемах трансфертов общего характера;
2) налог на добавленную стоимость, в том числе на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги на территории Республики Казахстан, и на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан;
3) акцизы на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) налог на игорный бизнес;
5) налог на сверхприбыль, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;

1) мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан;
2) мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды сатудан;
3) мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін жеке меншікке сатудан немесе оларды тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға беруден не оларды Қазақстан Республикасының заңдарында немесе халықаралық шарттарда көзделген тәртіппен өзге де тәсілмен өткізуден;
4) мемлекетке тиесілі материалдық емес активтерді сатудан түсетін ақша негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады.
Трансферттер түсімдері бюджеттің бір деңгейінен басқасына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
Бюджеттен алынған кредиттер бойынша негізгі борышты қайтаруға, сондай-ақ заңды тұлғалардың төленген мемлекеттік кепілдіктер, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер бойынша талаптарды орындауына байланысты бюджетке түсетін түсімдер бюджеттік кредиттерді өтеу сомалары болып табылады.
Заңды тұлғалардың, оның ішінде халықаралық ұйымдардың, мүліктік кешен түріндегі мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік меншіктегі қатысу үлестерін, бағалы қағаздарын, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың жедел басқаруындағы немесе шаруашылық жүргізуіндегі өзге де мемлекеттік мүлікті сатудан бюджетке түсетін түсімдер мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер болып табылады.
Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруға және (немесе) қарыз шарттарын жасасуға байланысты бюджетке ақша түсімдері қарыздар болып табылады.
3. Мыналар республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер болып табылады:
1) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін корпоративтік табыс салығы.
Осы тармақшаның бірінші абзацында көзделген ірі кәсіпкерлік субъектілерінің тізбесі алдыңғы жылдың 1 мамырынан кешіктірілмей бекітіледі және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңның қолданылуы кезеңінде өзгертілуге жатпайды.
2) қосылған құн салығы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларға, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерге және Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға қосылған құн салығы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға акциздер;
4) ойын бизнесі салығы;
5) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, үстеме пайда салығы;

6) бонусы, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
7) налог на добычу полезных ископаемых, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
8) рентный налог на экспорт, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
9) доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
10) дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
11) сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
12) сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям;
13) сбор за постановку на учет теле-, радиоканала, периодического печатного издания, информационного агентства и сетевого издания;
14) сбор за государственную регистрацию лекарственных средств и медицинских изделий, а также их перерегистрацию;
15) плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
16) плата за использование радиочастотного спектра;
17) плата за цифровой майнинг;
18) таможенные пошлины на ввозимые и вывозимые товары;
19) таможенные сборы, уплачиваемые в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
20) специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины, уплачиваемые в связи с применением мер защиты внутреннего рынка;
21) авансовые платежи, вносимые в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан в счет уплаты предстоящих платежей, перечисленных в подпунктах 18), 19) и 20) части первой настоящего пункта, а также налога на добавленную стоимость и акцизов на товары, импортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
22) консульский сбор;
23) государственная пошлина за проставление уполномоченными Правительством Республики Казахстан государственными органами апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан, в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;
24) сбор за государственную регистрацию космических объектов и прав на них;
25) сбор за выдачу разрешительных документов, согласия для участников банковского и страхового рынков;
26) лицензионный сбор за выдачу лицензии, связанной с правом занятия отдельными подвидами деятельности в сфере углеводородов;
27) сбор за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана";

6) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, бонустар;
7) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіру салығы;
8) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, экспортқа рента салығы;
9) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының жасалған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу жөніндегі үлесі;
10) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі;
11) автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүрiп өткенi үшiн алым;
12) телевизия және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат бергені үшін алым;
13) теле-, радиоарнаны, мерзімді баспасөз басылымын, ақпараттық агенттікті және желілік басылымды есепке қойғаны үшін алым;
14) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
15) қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы;
16) радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы;
17) цифрлық майнинг үшін төлемақы;
18) әкелінетін және әкетілетін тауарларға кеден баждары;
19) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес төленетін кедендік алымдар;
20) ішкі нарықты қорғау шараларын қолдануға байланысты төленетін арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары;
21) осы тармақтың бірінші бөлігінің 18), 19) және 20) тармақшаларында санамаланған алдағы төлемдерді, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына импортталатын тауарларға қосылған құн салығы мен акциздерді төлеу есебіне Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес енгізілетін аванстық төлемдер;
22) консулдық алым;
23) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес, Қазақстан Республикасында жасалған ресми құжаттарға Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген мемлекеттік органдардың апостиль қойғаны үшін мемлекеттік баж;
24) ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін алым;
25) банк және сақтандыру нарықтарына қатысушылар үшін рұқсат беру құжаттарын, келісім бергені үшін алым;
26) көмірсутектер саласындағы жекелеген кіші қызмет түрлерімен айналысу құқығына байланысты лицензияны бергені үшін лицензиялық алым;
27) "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның резиденттігін растайтын құжатты бергені үшін алым;

28) налоговые поступления от организаций нефтяного сектора, указанные в подпункте 1) пункта 2 статьи 58 настоящего Кодекса, по результатам налоговых проверок.
Неналоговыми поступлениями в республиканский бюджет являются:
1) доходы от республиканской собственности:
поступления части чистого дохода республиканских государственных предприятий;
поступления части чистого дохода Национального Банка Республики Казахстан;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в республиканской собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в республиканской собственности;
доходы от аренды имущества, находящегося в республиканской собственности;
вознаграждения за размещение средств государственных внешних займов на счетах в банках второго уровня, по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан и на ежедневный остаток денег на едином казначейском счете;
вознаграждения по кредитам, выданным из республиканского бюджета;
доходы от продажи вооружения и военной техники;
другие доходы от республиканской собственности;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования и Специальный государственный фонд;
5) сбор за легализацию имущества;
6) другие неналоговые поступления в республиканский бюджет, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования и Специальный государственный фонд.
Поступлениями от продажи основного капитала в республиканский бюджет являются деньги от продажи товаров из государственного материального резерва.
Поступлениями трансфертов в республиканский бюджет являются:
1) трансферты из областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы;
2) гарантированный трансферт в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан;
3) целевой трансферт в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан.
В республиканский бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из республиканского бюджета кредитов, правительственных займов.

28) осы Кодекстің 58-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салықтық түсімдер.
Мыналар республикалық бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) республикалық меншіктен түсетін кірістер:
республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің таза кірісі бөлігінің түсімдері;
республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
республикалық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
республикалық меншіктегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
екінші деңгейдегі банктердегі шоттарда мемлекеттік сыртқы қарыздардың қаражатын орналастырғаны үшін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі депозиттері бойынша және бірыңғай қазынашылық шоттағы ақшаның күн сайынғы қалдығына сыйақылар;
республикалық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
қару-жарақ пен әскери техниканы сатудан түсетін кірістер;
республикалық меншіктен түсетін басқа да кірістер;
2) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) мұнай секторының ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына және Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) мүлікті жария еткені үшін алым;
6) мұнай секторының ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына және Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
Мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды сатудан түсетін ақша негізгі капиталды сатудан республикалық бюджетке түсетін түсімдер болып табылады.
Мыналар республикалық бюджетке түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады:
1) облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен түсетін трансферттер;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін кепілдендірілген трансферт;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін нысаналы трансферт.
Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, үкіметтік қарыздарды өтеуден түсетін түсімдер республикалық бюджетке есепке жатқызылады.

4. Налоговыми поступлениями в областной бюджет являются:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
2) корпоративный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не более пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
3) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
4) плата за негативное воздействие на окружающую среду;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 5) предусматривается изменение Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
5) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
6) плата за лесные пользования;
7) сбор за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан;
8) плата за пользование растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром;
9) плата за пользование животным миром;
10) платеж по возмещению исторических затрат.
Неналоговыми поступлениями в областной бюджет являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению областного акимата;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в областной коммунальной собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в областной коммунальной собственности;
поступления от аренды имущества областной коммунальной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданным из областного бюджета;
вознаграждения, полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег;
другие доходы от областной коммунальной собственности;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
5) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;

4. Мыналар облыстық бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;
2) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың елу пайызынан аспайтын мөлшерде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығы;
3) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
4) қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5) жерүсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
6) орманды пайдаланғаны үшін төлемақы;
7) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым;
8) өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
9) жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы;
10) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем.
Мыналар облыстық бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
облыстық әкімдіктің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
облыстық коммуналдық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
облыстық коммуналдық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
облыстық коммуналдық меншіктің мүлкін жалға беруден түсетін түсімдер;
облыстық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар;
облыстық коммуналдық меншіктен түсетін басқа да кірістер;
2) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) жер қойнауын пайдаланушылардың облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдары;

6) поступления от операторов объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, по искам о возмещении вреда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
7) административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые судебными исполнителями, судебными приставами и другими сотрудниками судов, уполномоченными председателем суда или председательствующим в заседании суда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и правонарушений в области налогообложения;
8) другие неналоговые поступления в областной бюджет.
Поступлениями в областной бюджет от продажи основного капитала являются деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета.
Поступлениями трансфертов в областной бюджет являются:
1) трансферты из районных (городов областного значения) бюджетов;
2) трансферты из республиканского бюджета.
В областной бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из областного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в областной коммунальной собственности, займов местных исполнительных органов областей.
5. Налоговыми поступлениями в бюджеты города республиканского значения, столицы являются:
1) индивидуальный подоходный налог;
2) корпоративный подоходный налог, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
3) социальный налог;
4) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей;
5) земельный налог;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6) единый земельный налог;
7) налог на транспортные средства;
8) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 9) предусматривается изменение Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

6) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, зиянды өтеу туралы талап қоюлар бойынша қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектілер операторларынан түсетін түсімдер;
7) мұнай секторының ұйымдарынан және салық салу саласындағы құқық бұзушылықтардан түсетін түсімдерді қоспағанда, сот орындаушылары, сот приставтары және сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етуші уәкілеттік берген соттардың басқа да қызметкерлері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
8) облыстық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша облыстық бюджетке негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады.
Мыналар облыстық бюджетке түсетін трансферттер түсімдері болып табылады:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден түсетін трансферттер;
2) республикалық бюджеттен түсетін трансферттер.
Облыстық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, облыстық коммуналдық меншіктегі мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қарыздарынан түсімдер облыстық бюджетке есепке жатқызылады.
5. Мыналар республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) жеке табыс салығы;
2) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы;
3) әлеуметтік салық;
4) жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
5) жер салығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6) бірыңғай жер салығы;
7) көлік құралы салығы;
8) мыналарға салынатын акциздер:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы жасалған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішке, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

9) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
10) плата за лесные пользования;
11) плата за негативное воздействие на окружающую среду;
12) плата за пользование животным миром;
13) плата за пользование земельными участками;
14) сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
15) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
16) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
17) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет;
18) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
19) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
20) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе республиканского значения, столице, полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города республиканского значения, столицы;
21) сбор за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан;
22) платеж по возмещению исторических затрат.
Неналоговыми поступлениями в бюджеты города республиканского значения, столицы являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акиматов города республиканского значения, столицы;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
вознаграждения по кредитам, выданным из бюджетов города республиканского значения, столицы;
вознаграждения, полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег;
другие доходы от коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов города республиканского значения, столицы;

9) жерүсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
10) орманды пайдаланғаны үшін төлемақы;
11) қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы;
12) жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы;
13) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
14) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
15) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысуға арналған лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
16) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
17) республикалық бюджетке есепке жатқызылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж;
18) жылжымалы мүлік кепілін және кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін алым;
19) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
20) сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырғаны үшін төлемақы;
21) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым;
22) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем.
Мыналар республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
республикалық маңызы бар қала, астана әкімдіктерінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінен түсетін түсімдер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
2) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;

3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов города республиканского значения, столицы;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов города республиканского значения, столицы;
5) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры;
6) туристские взносы для иностранцев;
7) поступления от операторов объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, по искам о возмещении вреда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
8) административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые судебными исполнителями, судебными приставами и другими сотрудниками судов, уполномоченными председателем суда или председательствующим в заседании суда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и правонарушений в области налогообложения;
9) другие неналоговые поступления в бюджет города республиканского значения, столицы.
Поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов города республиканского значения, столицы;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
Поступлениями трансфертов в бюджеты города республиканского значения, столицы являются трансферты из республиканского бюджета.
В бюджеты города республиканского значения, столицы зачисляются поступления от погашения выданных из бюджетов города республиканского значения, столицы кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы, займов местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы.
6. Налоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

3) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары;
6) шетелдіктер үшін туристік жарналар;
7) мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, зиянды өтеу туралы талап қоюлар бойынша қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектілер операторларынан түсетін түсімдер;
8) мұнай секторының ұйымдарынан және салық салу саласындағы құқық бұзушылықтардан түсетін түсімдерді қоспағанда, сот орындаушылары, сот приставтары және сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етуші уәкілеттік берген соттардың басқа да қызметкерлері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
9) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
Мыналар республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
Республикалық бюджеттен берілетін трансферттер республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен берілген кредиттерді өтеуден, республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыздарынан түсетін түсімдер республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің есебіне жатқызылады.
6. Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;

2) корпоративный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
3) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
4) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
5) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц и на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
6) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
7) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;
8) плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
9) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
10) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
11) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;

2) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығы;
3) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығын қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге салынатын мүлік салығы;
5) жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендердің жерлерiне және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелеріне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
6) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығын қоспағанда, көлік құралы салығы;
7) мыналарға салынатын акциздер:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы жасалған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішке, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға;
8) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
9) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
10) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысуға арналған лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
11) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;

12) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
13) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
14) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
15) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Налоговым поступлением в бюджет города областного значения является единый земельный налог.
Неналоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района (города областного значения);
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района (города областного значения);
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
4) штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
5) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;

12) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
13) жылжымалы мүлік кепілін және кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін алым;
14) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
15) республикалық бюджетке есепке жатқызылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың екінші бөлігін алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Бірыңғай жер салығы облыстық маңызы бар қаланың бюджетіне түсетін салықтық түсім болып табылады.
Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар;
5) жер қойнауын пайдаланушылардың облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдары;

6) туристские взносы для иностранцев;
7) другие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет.
Поступлениями в районный (города областного значения) бюджет от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
3) плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
Поступлениями трансфертов в районный (города областного значения) бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
В районный (города областного значения) бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного (города областного значения) бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения), займов местного исполнительного органа района (города областного значения).
7. Налоговыми поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается исключить Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
4) единый земельный налог;
5) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;

6) шетелдіктер үшін туристік жарналар;
7) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін немесе аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
Облыстық бюджеттен және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен берілетін трансферттер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қарыздарынан түсетін түсімдер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің есебіне жатқызылады.
7. Мыналар аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;
2) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығы;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4) бірыңғай жер салығы;
5) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығы;

6) плата за пользование земельными участками;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
Неналоговыми поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
Поступлениями трансфертов в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются трансферты из районного (города областного значения) бюджета.

6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
7) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
Мыналар аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлесіне төленетін кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
Мыналар аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілетін трансферттер аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін трансферттердің түсімдері болып табылады.

8. Бюджетные программы администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию.
Бюджетные программы администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственных органов, утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Бюджетные программы администраторов местных бюджетных программ утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением бюджетных программ администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые утверждаются по согласованию с местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения).
Бюджетные программы, направленные на реализацию мероприятий за счет целевых трансфертов или кредитов из вышестоящего бюджета, утверждаются (переутверждаются) администраторами бюджетных программ нижестоящего бюджета по согласованию с администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета, перечисляющим целевые трансферты или кредиты, и местными уполномоченными органами по государственному планированию.
Утвержденные (переутвержденные) бюджетные программы администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, направленные на предоставление целевых трансфертов на развитие или кредитов нижестоящим бюджетам, администраторами республиканских или областных бюджетных программ доводятся местным уполномоченным органам по государственному планированию областей, городов республиканского значения, столицы или районов (городов областного значения) не позднее трех рабочих дней со дня их утверждения (переутверждения).
Утвержденные (переутвержденные) бюджетные программы администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, направленные на предоставление целевых трансфертов на развитие или кредитов нижестоящим бюджетам, администраторами районных (городских) бюджетных программ доводятся аппаратам акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов не позднее трех рабочих дней со дня их утверждения (переутверждения).
Бюджетные программы переутверждаются в случае изменения их объемов финансирования и показателей результатов при уточнении или корректировке бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию.
В бюджетные программы вносятся изменения и дополнения в случаях и порядке, которые определены настоящим Кодексом.

8. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша бекітеді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарымен келісу бойынша бекітілетін бюджеттік бағдарламаларын қоспағанда, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер немесе кредиттер есебінен іс-шараларды іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды төмен тұрған бюджеттің бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi нысаналы трансферттерді немесе кредиттерді аударатын жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісімен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдармен келісу бойынша бекітеді (қайта бекітеді).
Республикалық немесе облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін немесе кредиттерді беруге бағытталған бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаларын бекiтiлген (қайта бекітілген) күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының назарына жеткізеді.
Аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін немесе кредиттерді беруге бағытталған бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаларын бекiтiлген (қайта бекітілген) күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының назарына жеткізеді.
Бюджеттік бағдарламалар бюджетті нақтылау немесе түзету кезінде олардың қаржыландыру көлемі мен нәтижелер көрсеткіштері өзгерген жағдайда, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша қайта бекітіледі.
Бюджеттік бағдарламаларға осы Кодексте айқындалған жағдайларда және тәртіппен өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.

9. Бюджетная заявка представляет собой совокупность документов, составляемых администратором бюджетных программ на очередной плановый период для обоснования объемов расходов.
Расходы бюджета подразделяются на базовые расходы и расходы на новые инициативы.
Базовыми расходами являются расходы постоянного характера, капитальные расходы, а также расходы на начатые (продолжающиеся) бюджетные инвестиции и выполнение принятых государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств.
Расходами постоянного характера являются расходы, связанные с выполнением государственных функций, полномочий и оказанием государственных услуг, выплатами трансфертов и другими обязательствами государства.
К расходам на новые инициативы относятся расходы, направленные на:
реализацию новых направлений общенациональных приоритетов в соответствии с документами Системы государственного планирования Республики Казахстан, в последующем финансируемых по новым бюджетным программам;
увеличение базовых расходов, не связанное с изменением макроэкономических и социальных показателей и предусматривающее дополнительные направления расходования бюджетных средств (расширение объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг) в рамках существующих бюджетных программ.
Расчеты и обоснование к бюджетной заявке по бюджетной программе, направленной на целевое перечисление в организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, представляются уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в Правительство Республики Казахстан и администратору республиканских бюджетных программ.
10. Целевым вкладом являются безвозмездные и безвозвратные платежи из бюджета в деятельность автономных организаций образования и (или) в некоммерческую организацию, создаваемую в организационно-правовой форме фонда исключительно для обеспечения финансирования деятельности автономных организаций образования и их организаций.
Целевой вклад направляется на цели, определенные законодательными актами Республики Казахстан.
Автономные организации образования и их организации, и некоммерческая организация, создаваемая в организационно-правовой форме фонда, ежеквартально формируют отчетность об использовании целевого вклада, содержащую информацию о ходе и результатах его использования, и представляют администраторам бюджетных программ.
Порядок составления отчетности об использовании целевого вклада, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада определяются центральными отраслевыми государственными органами – администраторами бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Информация об использовании целевого вклада подлежит публикации.

9. Бюджеттік өтінім шығыстар көлемін негіздеу үшін кезекті жоспарлы кезеңге бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жасайтын құжаттардың жиынтығын білдіреді.
Бюджет шығыстары базалық шығыстар және жаңа бастамаларға арналған шығыстар болып бөлінеді.
Тұрақты сипаттағы шығыстар, күрделi шығыстар, сондай-ақ басталған (жалғасатын) бюджеттiк инвестицияларға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттiк концессиялық мiндеттемелердi орындауға арналған шығыстар базалық шығыстар болып табылады.
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді орындауға және мемлекеттік қызметтерді көрсетуге, трансферттерді төлеуге және мемлекеттің басқа да міндеттемелеріне байланысты шығыстар тұрақты сипаттағы шығыстар болып табылады.
Жаңа бастамаларға арналған шығыстарға:
кейіннен жаңа бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландырылатын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес жалпыұлттық басымдықтардың жаңа бағыттарын іске асыруға;
макроэкономикалық және әлеуметтік көрсеткіштердің өзгеруіне байланысты емес және бұрыннан бар бюджеттік бағдарламалар шеңберінде бюджет қаражатын жұмсаудың қосымша бағыттарын (орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің көлемін кеңейтуді) көздейтін базалық шығыстарды ұлғайтуға бағытталған шығыстар жатады.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға нысаналы аударымға бағытталған бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік өтінімге есеп-қисаптар мен негіздемелерді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады.
10. Дербес бiлiм беру ұйымдарының қызметiне және (немесе) қордың ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын коммерциялық емес ұйымға тек қана дербес бiлiм беру ұйымдары мен олардың ұйымдарының қызметiн қаржыландыруды қамтамасыз ету үшiн бюджеттен төленетiн өтеусiз және қайтарымсыз төлемдер нысаналы салым болып табылады.
Нысаналы салым Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған мақсаттарға бағытталады.
Дербес білім беру ұйымдары мен олардың ұйымдары және қордың ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын коммерциялық емес ұйым нысаналы салымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты қамтитын нысаналы салымның пайдаланылуы туралы есептілікті тоқсан сайын қалыптастырады және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне ұсынады.
Нысаналы салымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы салымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері – орталық салалық мемлекеттік органдар айқындайды.
Нысаналы салымды пайдалану туралы ақпарат жариялануға жатады.

11. Целевым перечислением являются безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в некоммерческую организацию, обеспечивающую условия для деятельности органов и их организаций, а также участников международного финансового центра, исключительно для приобретения долгосрочных активов, обеспечения и финансирования деятельности органов и их организаций.
Некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов и их организаций, а также участников международного финансового центра, исключительно для приобретения долгосрочных активов, обеспечения и финансирования деятельности органов и их организаций, ежеквартально формирует отчетность об использовании целевого перечисления, содержащую информацию о ходе и результатах его использования, и представляет администратору бюджетных программ.
Порядок составления отчетности об использовании целевого перечисления, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления определяются центральными отраслевыми государственными органами – администраторами бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Информация об использовании целевого перечисления включается в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета и подлежит публикации.
Руководитель некоммерческой организации, обеспечивающей условия для деятельности органов и их организаций, а также участников международного финансового центра, исключительно для обеспечения и финансирования деятельности органов и их организаций, руководители автономных организаций образования и их организаций и некоммерческая организация, создаваемая в организационно-правовой форме фонда, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
достижение показателей результатов, определенных в планах развития государственных органов, планах развития, планах мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегиях развития автономных организаций образования и (или) в бюджетных программах соответствующих администраторов бюджетных программ;
обоснованность и достоверность расчетов к бюджетной программе (подпрограмме), полноту и своевременность представления бюджетной программы (подпрограммы);
обоснованность и достоверность отчетов об использовании бюджетных средств.
12. Целевым взносом являются безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в фонд социального медицинского страхования:

11. Халықаралық қаржы орталығының органдары мен олардың ұйымдарының, сондай-ақ қатысушыларының қызметі үшін жағдайды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйымға республикалық бюджеттен төленетін, тек қана ұзақ мерзімді активтерді сатып алуға, органдар мен олардың ұйымдарының қызметін қамтамасыз етуге және қаржыландыруға арналған өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер нысаналы аударым болып табылады.
Халықаралық қаржы орталығының органдары мен олардың ұйымдарының, сондай-ақ қатысушыларының қызметі үшін жағдайды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым тек қана ұзақ мерзімді активтерді сатып алу, органдар мен олардың ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету және қаржыландыру үшін нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты қамтитын нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті тоқсан сайын қалыптастырады және бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады.
Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері – орталық салалық мемлекеттік органдар айқындайды.
Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы ақпарат республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына енгізіледі және жариялануға жатады.
Халықаралық қаржы орталығының органдары мен олардың ұйымдарының, сондай-ақ қатысушыларының қызметі үшін жағдайды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйымның басшысы тек қана органдар мен олардың ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету және қаржыландыру үшін, дербес білім беру ұйымдары мен олардың ұйымдарының басшылары және қордың ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын коммерциялық емес ұйым:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларында, іс-шаралар жоспарларында, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларында және (немесе) тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларында айқындалған нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу;
бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) есеп-қисаптардың негізділігі мен анық болуы, бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) ұсынудың толық әрі уақтылы болуы;
бюджет қаражаттарының пайдаланылуы туралы есептердің негізділігі мен анық болуы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
12. Республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына:

1) для оплаты за оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
2) в виде взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
3) для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты.
Фонд социального медицинского страхования обеспечивает достижение показателей результатов целевого взноса, определенных в плане развития уполномоченного органа в сфере здравоохранения.
Финансирование бюджетной программы (подпрограммы), направленной на вложение целевого взноса, осуществляется в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Фонд социального медицинского страхования, соответствующие администраторы бюджетных программ формируют отчеты об использовании целевого взноса в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Порядок составления отчетности об использовании целевого взноса, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого взноса определяются уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Информация об использовании целевого взноса подлежит публикации.
Руководитель фонда социального медицинского страхования, соответствующие администраторы бюджетных программ несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за:
достижение показателей результатов, определенных в планах развития государственных органов, планах развития, планах мероприятий субъектов квазигосударственного сектора и (или) бюджетных программах соответствующих администраторов бюджетных программ;
обоснованность и достоверность расчетов к бюджетной программе (подпрограмме), полноту и своевременность представления бюджетной программы (подпрограммы);
обоснованность и достоверность отчетов об использовании бюджетных средств.
13. Сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений разрабатываются, утверждаются и подлежат изменениям в порядке, установленном настоящим Кодексом.

1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтердің көрсетілгеніне ақы төлеу үшін;
2) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары түрінде;
3) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін берілетін өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер нысаналы жарна болып табылады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның даму жоспарында айқындалған нысаналы жарна нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Нысаналы жарнаны салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландыру бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен нысаналы жарнаның пайдаланылуы туралы есептерді қалыптастырады.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган нысаналы жарнаның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы жарнаны пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
Нысаналы жарнаны пайдалану туралы ақпарат жариялануға жатады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының басшысы, тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларында, іс-шаралар жоспарларында және (немесе) тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларында айқындалған нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу;
бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) есеп-қисаптардың негізділігі мен анық болуы, бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) ұсынудың толық әрі уақтылы болуы;
бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы есептердің негізділігі мен анық болуы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
13. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары осы Кодексте белгіленген тәртіппен әзірленеді, бекітіледі және өзгертілуге жатады.

14. Исполнение бюджетов по поступлениям, принятие обязательств, осуществление платежей и переводов денег, использование остатков бюджетных средств на 1 января 2025 года, уточнение, секвестр и корректировка бюджетов в 2025 году, мониторинг осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
15. При уточнениях, корректировках и исполнении республиканского и местных бюджетов в 2025 году:
1) статья 15 настоящего Кодекса действует в следующей редакции:
"Расходы специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, и их учреждений, а также государственных органов, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, классифицируются по одной функциональной группе с отражением по одной специфике экономической классификации расходов по следующим бюджетным программам:
одной бюджетной программе, направленной на выполнение государственных функций и полномочий, предоставление трансфертов и осуществление капитальных расходов;
одной бюджетной программе, направленной на осуществление бюджетных инвестиций.
Расходы на осуществление оперативно-розыскной деятельности государственных органов и их учреждений, за исключением специальных государственных органов, классифицируются по одной функциональной группе, по одной бюджетной программе, направленной на выполнение государственных функций и полномочий, за исключением капитальных расходов и расходов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов с отражением по одной специфике экономической классификации расходов.";
2) по расходам республиканского бюджета абзац четвертый подпункта 3) пункта 1 статьи 30 настоящего Кодекса действует в следующей редакции:
"организация и обеспечение деятельности уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;";
3) по расходам бюджета города республиканского значения, столицы абзац первый подпункта 3) пункта 1 статьи 31 настоящего Кодекса действует в следующей редакции:
"3) общественный порядок, безопасность:";
4) по расходам областного бюджета абзац первый подпункта 3) пункта 1 статьи 32 настоящего Кодекса действует в следующей редакции:
"3) общественный порядок, безопасность:".
16. Уточнения, корректировки и исполнение республиканского и местных бюджетов в 2025 финансовом году осуществляются без применения положений пунктов 4, 5 и 6 статьи 36, пунктов 4, 5, 6 и 7 статьи 37, статьи 38, абзаца третьего пункта 1 и пунктов 3, 4 и 5 статьи 48, части тринадцатой пункта 3 статьи 70, части четвертой пункта 1, пунктов 4, 5 и 6 статьи 79, части третьей пункта 3 статьи 83, частей первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой и тринадцатой пункта 8 статьи 148, абзаца второго пункта 6 статьи 149 настоящего Кодекса.

14. Түсімдер бойынша бюджеттерді атқару, міндеттемелерді қабылдау, төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру, бюджет қаражатының 2025 жылғы 1 қаңтардағы қалдығын пайдалану, 2025 жылы бюджеттерді нақтылау, секвестрлеу және түзету, мониторингтеу осы Кодексте көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
15. 2025 жылы республикалық және жергілікті бюджеттерді нақтылау, түзету және атқару кезінде:
1) осы Кодекстің 15-бабы мынадай редакцияда қолданылады:
"Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдар мен олардың мекемелерінің, сондай-ақ күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың шығыстары мынадай бюджеттік бағдарламалар:
мемлекеттік функциялар мен өкілеттіктерді орындауға, трансферттер беруге және күрделі шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бір бюджеттік бағдарлама;
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бір бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың экономикалық сыныптамасының бір өзіндік ерекшелігі бойынша көрсетіле отырып, бір функционалдық топ бойынша сыныпталады.
Арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, мемлекеттік органдар мен олардың мекемелерінің жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыруға арналған шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының бір өзіндік ерекшелігі бойынша көрсетіле отырып, күрделі шығыстар мен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған шығыстарды қоспағанда, бір функционалдық топ бойынша, мемлекеттік функциялар мен өкілеттіктерді орындауға бағытталған бір бюджеттік бағдарлама бойынша сыныпталады.";
2) республикалық бюджеттің шығыстары бойынша осы Кодекстің 30-бабы 1-тармағы 3) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады:
"қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;";
3) республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің шығыстары бойынша осы Кодекстің 31-бабы 1-тармағы 3) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады:
"3) қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік:";
4) облыстық бюджеттің шығыстары бойынша осы Кодекстің 32-бабы 1-тармағы 3) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады:
"3) қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік:".
16. 2025 қаржы жылында республикалық және жергілікті бюджеттерді нақтылау, түзету және атқару осы Кодекстің 36-бабы 4, 5 және 6-тармақтарының, 37-бабы 4, 5, 6 және 7-тармақтарының, 38-бабының, 48-бабы 1-тармағы үшінші абзацының және 3, 4 және 5-тармақтарының, 70-бабы 3-тармағы он үшінші бөлігінің, 79-бабы 1-тармағы төртінші бөлігінің, 4, 5 және 6-тармақтарының, 83-бабы 3-тармағы үшінші бөлігінің, 148-бабы 8-тармағы бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінің, 149-бабы 6-тармағы екінші абзацының ережелері қолданылмай жүзеге асырылады.

Сноска. Статья 168 с изменениями, внесенными законами РК от 24.06.2025 № 196-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Статья 169. Особенности составления годовых отчетов об исполнении республиканского и местных бюджетов за 2024 и 2025 финансовые годы
1. Годовой отчет об исполнении республиканского и местных бюджетов за 2024 и 2025 годы составляется по структуре бюджета, состоящей из следующих разделов:
1) доходы:
налоговые поступления;
неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала;
поступления трансфертов;
2) затраты;
3) чистое бюджетное кредитование:
бюджетные кредиты;
погашение бюджетных кредитов;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами:
приобретение финансовых активов;
поступления от продажи финансовых активов государства;
5) дефицит (профицит) бюджета;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета:
поступление займов;
погашение займов;
используемые остатки бюджетных средств.
2. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за 2024 и 2025 финансовые годы состоит из:
1) отчета об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год, представляющего собой данные об исполнении показателей республиканского бюджета, согласно приложениям к закону о республиканском бюджете;
2) аналитического отчета об исполнении республиканского бюджета по поступлениям, по расходам.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета содержит информацию о реализации целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа во взаимосвязи с бюджетными средствами и показателями результатов бюджетных программ и неэффективном исполнении бюджетных программ.
По администраторам республиканских бюджетных программ, не разрабатывающим планы развития государственных органов, аналитическая информация отражается по бюджетным программам с указанием показателей результатов.
3) пояснительной записки;
4) годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
3. Годовой отчет об исполнении местного бюджета за 2024 и 2025 финансовые годы состоит из:
1) отчета об исполнении местного бюджета, представляющего собой данные об исполнении показателей местного бюджета, согласно приложениям к решению маслихата о местном бюджете;
2) аналитического отчета об исполнении местного бюджета по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ.
Аналитический отчет о выполнении местных бюджетных программ содержит информацию о достижении целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы, показателей прямых и конечных результатов местных бюджетных программ, освоении выделенных бюджетных средств, неэффективном исполнении бюджетных программ;

Ескерту. 168-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 24.06.2025 № 196-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
169-бап. 2024 және 2025 қаржы жылдарындағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық есептерді жасау ерекшеліктері
1. 2024 және 2025 жылдардағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық есеп мынадай бөлімдерден тұратын бюджет құрылымы бойынша жасалады:
1) кірістер:
салықтық түсімдер;
салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер;
трансферттер түсімдері;
2) шығындар;
3) таза бюджеттік кредиттеу:
бюджеттік кредиттер;
бюджеттік кредиттерді өтеу;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо:
қаржылық активтерді сатып алу;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер;
5) бюджет тапшылығы (профициті);
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті)
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану):
қарыздар түсімі;
қарыздарды өтеу;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары.
2. 2024 және 2025 қаржы жылдарындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп:
1) республикалық бюджет туралы заңға қосымшаларға сәйкес республикалық бюджет көрсеткіштерінің атқарылуы туралы деректерді білдіретін тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептен;
2) түсімдер бойынша, шығыстар бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Республикалық бюджеттің шығыстары жөніндегі талдамалық есепте бюджет қаражатымен және бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштерімен өзара байланыста мемлекеттік органның даму жоспары мақсаттарының іске асырылуы мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады.
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша талдамалық ақпарат нәтижелер көрсеткіштері көрсетілген бюджеттік бағдарламалар бойынша көрсетіледі.
3) түсіндірме жазбадан;
4) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептіліктен тұрады.
3. 2024 және 2025 қаржы жылдарындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп:
1) жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне қосымшаларға сәйкес жергілікті бюджет көрсеткіштерінің атқарылуы туралы деректерді білдіретін жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептен;
2) түсімдер бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есепте облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларына, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелері көрсеткіштеріне қол жеткізу, бөлінген бюджет қаражатының игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады;

3) пояснительной записки;
4) годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
4. Годовой отчет об исполнении республиканского и местных бюджетов за 2024 и 2025 финансовые годы с приложениями составляется в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи, представляется, рассматривается и утверждается в порядке и сроки, которые предусмотрены настоящим Кодексом.
Примечание ИЗПИ!
Статья 170 действует до 31.12.2027 в соответствии с пунктом 4 статьи 172 настоящего Кодекса.
Статья 170. Блочное бюджетирование
В целях совершенствования бюджетного законодательства Правительство Республики Казахстан вправе осуществлять реализацию (внедрение) пилотного проекта, предусматривающего блочное бюджетирование.
Блочное бюджетирование – особый пилотный порядок бюджетного процесса, основными принципами которого являются:
1) установление стабильных лимитов расходов администратора бюджетных программ на трехлетний период;
2) предоставление права администратору бюджетных программ самостоятельного планирования своих расходов в рамках установленных стабильных лимитов расходов и использования, в том числе распределения или перераспределения выделенных бюджетных средств для оперативного решения целей и задач государственного органа или местного исполнительного органа с усилением ответственности первых руководителей.
Правила реализации (внедрения) блочного бюджетирования и перечень государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Положения настоящего Кодекса применяются для государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании, с учетом особенностей, устанавливаемых правилами реализации (внедрения) блочного бюджетирования.
Глава 33. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 171. Ответственность за нарушение бюджетного законодательства Республики Казахстан
Нарушение бюджетного законодательства Республики Казахстан влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 172. Порядок введения в действие настоящего Кодекса
1. Настоящий Кодекс вводится в действие с 1 января 2025 года, за исключением:
1) статьи 135, которая вводится в действие с 1 января 2026 года;
2) абзаца пятого пункта 3 статьи 40, подпункта 5) пункта 2 статьи 47, статьи 54, части второй пункта 2 статьи 73, подпункта 3) пункта 2 статьи 90, подпункта 2) пункта 6 статьи 130, пункта 2 статьи 133, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;

3) түсіндірме жазбадан;
4) облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептіліктен тұрады.
4. 2024 және 2025 қаржы жылдарындағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық есеп қосымшаларымен бірге осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес жасалады, осы Кодексте көзделген тәртіппен және мерзімдерде ұсынылады, қаралады және бекітіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
170-бап осы Кодекстің 172-бабының 4-тармағына сәйкес 31.12.2027 дейін қолданылады.
170-бап. Блоктық бюджеттеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджет заңнамасын жетілдіру мақсатында блоктық бюджеттеуді көздейтін пилоттық жобаны іске асыруды жүзеге асыруға (ендіруге) құқылы.
Блоктық бюджеттеу – бюджет процесінің ерекше пилоттық тәртібі, оның негізгі қағидаттары:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің үшжылдық кезеңге арналған шығыстарының тұрақты лимиттерін белгілеу;
2) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне шығыстардың белгіленген тұрақты лимиттері шеңберінде өз шығыстарын дербес жоспарлау және бірінші басшылардың жауапкершілігін күшейте отырып, мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның мақсаттары мен міндеттерін жедел шешу үшін бөлінген бюджет қаражатын пайдалану, оның ішінде бөлу немесе қайта бөлу құқығын беру болып табылады.
Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларын және блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Осы Кодекстің ережелері блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларында белгіленетін ерекшеліктер ескеріле отырып, блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар үшін қолданылады.
33-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
171-бап. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
172-бап. Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Кодекс:
1) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 135-бапты;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 40-баптың 3-тармағының бесінші абзацын, 47-баптың 2-тармағының 5) тармақшасын, 54-бапты, 73-баптың 2-тармағының екінші бөлігін, 90-баптың 2-тармағының 3) тармақшасын, 130-баптың 6-тармағының 2) тармақшасын, 133-баптың 2-тармағын;

3) подпункта 12) пункта 1 статьи 71, пункта 2 статьи 87, абзаца восьмого части третьей подпункта 3) пункта 5 статьи 121, которые вводятся в действие с 1 января 2028 года.
2. Приостановить до 1 июля 2025 года действие пункта 1 статьи 102 настоящего Кодекса, установив, что:
1) с 1 января 2025 года до 1 апреля 2025 года данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), которым законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах науки, образования, физической культуры и спорта, сортоиспытания, агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель, ветеринарии, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, государственными учреждениями специальных государственных и правоохранительных органов в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системе обязательного социального медицинского страхования, а также государственными учреждениями Вооруженных Сил Республики Казахстан, государственными библиотеками, государственными музеями, музеями-заповедниками и государственными архивами, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
2) с 1 апреля 2025 года до 1 июля 2025 года данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), которым законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах науки, образования, физической культуры и спорта, сортоиспытания, агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, ветеринарии, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, государственными учреждениями специальных государственных и правоохранительных органов в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системе обязательного социального медицинского страхования, а также государственными учреждениями Вооруженных Сил Республики Казахстан, государственными библиотеками, государственными музеями, музеями-заповедниками и государственными архивами, в соответствии с законами Республики Казахстан.".

3) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 71-баптың 1-тармағының 12) тармақшасын, 87-баптың 2-тармағын, 121-баптың 5-тармағы 3) тармақшасы үшінші бөлігінің сегізінші абзацын қоспағанда, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Кодекстің 102-бабы 1-тармағының қолданысы 2025 жылғы 1 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын:
1) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 сәуірге дейін осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. Ғылым, білім беру, дене шынықтыру және спорт, сұрыптарды сынақтан өткізу, ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету, суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін мониторингтеу және бағалау, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларында мемлекеттік мекемелер, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының мемлекеттік мекемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мемлекеттік мекемелері, мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар және мемлекеттік архивтер өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында кіріс келтіретін қызметті жүзеге асыруға құқық берілген мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджетке есепке жатқызылуға тиіс.";
2) 2025 жылғы 1 сәуірден бастап 2025 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. Ғылым, білім беру, дене шынықтыру және спорт, сұрыптарды сынақтан өткізу, ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларында мемлекеттік мекемелер, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының мемлекеттік мекемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мемлекеттік мекемелері, мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар және мемлекеттік архивтер өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында кіріс келтіретін қызметті жүзеге асыруға құқық берілген мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджетке есепке жатқызылуға тиіс.".

3. Установить, что части первая и вторая пункта 3 статьи 83 настоящего Кодекса действуют до 31 декабря 2025 года.
4. Установить, что статья 170 настоящего Кодекса действует до 31 декабря 2027 года.
5. Законодательство Республики Казахстан, действующее на момент введения в действие настоящего Кодекса, применяется в части, не противоречащей ему, и в течение года со дня введения в действие настоящего Кодекса должно быть приведено в соответствие с ним.
6. Признать утратившим силу Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года со дня введения в действие настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 172 с изменением, внесенным Законом РК от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

3. Осы Кодекстің 83-бабы 3-тармағының бірінші және екінші бөліктері 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады деп белгіленсін.
4. Осы Кодекстің 170-бабы 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады деп белгіленсін.
5. Осы Кодекс қолданысқа енгізілген кезде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасы оған қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады және осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде оған сәйкес келтірілуге тиіс.
6. Осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің күші жойылды деп танылсын.
Ескерту. 172-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ