О некоторых вопросах аттестации сотрудников органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 марта 2025 года № 104.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 47, пунктом 2 статьи 47-2, пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Нормативы по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Пороговые значения для категорий должностей органов гражданской защиты, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-майор
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 26 марта 2025 года № 104
Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление
Глава 1. Общие положения

Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 104 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 47-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына, 47-2-бабының 2-тармағына, 48-бабының 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін шекті мәндер;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары, кезеңдері және мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 26 наурыздағы
№ 104 бұйрығына
1-қосымша
Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 47, пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника органа гражданской защиты (далее - сотрудники), подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Цель проведения компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление (далее - компьютерное тестирование) – объективная оценка теоретических знаний законодательства Республики Казахстан, уровня владения казахским языком и способности к логическому мышлению сотрудников.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Компьютерное тестирование организовывается кадровыми службами органов гражданской защиты (далее - ОГЗ).
Разглашение сведений, касающихся компьютерного тестирования сотрудников, не допускается.
4. Прохождение компьютерного тестирования первых заместителей, заместителей начальников департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы (далее - ДЧС), заместителей начальника организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), сотрудников центрального аппарата и ведомств МЧС организовывается кадровой службой центрального аппарата МЧС.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление

1. Осы Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 47-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына, 48-бабы 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттауға жататын азаматтық қорғау органы қызметкерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) Қазақстан Республикасының заңнамасын, қазақ тілін білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасын, қазақ тілін білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу) өткізудің мақсаты – азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының теориялық білімін, қазақ тілін меңгеру деңгейін және логикалық ойлау қабілетін объективті бағалау.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Компьютерлік тестілеуді азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі - АҚО) кадр қызметтері ұйымдастырады.
Қызметкерлерді компьютерлік тестілеуге қатысты мәліметтерді жария етуге жол берілмейді.
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі – ТЖД) бастықтарының бірінші орынбасарларының, орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ТЖМ) бастығының орынбасарларының, ТЖМ орталық аппараты мен ведомстволары қызметкерлерінің компьютерлік тестілеуден өтуін ТЖМ орталық аппаратының кадр қызметі ұйымдастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын, қазақ тілін білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары

Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Компьютерное тестирование проводится автоматизированным компьютерным способом с использованием программного обеспечения на государственном или русском языках по выбору сотрудников.
6. Подготовка вопросов компьютерного тестирования возлагается на кадровую службу, техническое обеспечение компьютерного тестирования возлагается на подразделения информатизации, цифровизации и связи МЧС.
7. Перед проведением компьютерного тестирования сотрудниками кадровой службы проводится инструктаж о проведении компьютерного тестирования.
8. Сотрудникам во время прохождения компьютерного тестирования не допускается:
1) проносить и использовать принимающие, передающие электронные устройства и средства связи;
2) использовать методическую литературу;
3) переговариваться с другими сотрудниками в целях получения либо передачи подсказок на вопросы.
9. В случаях нарушения требований, предусмотренных в пункте 8 настоящих Правил, сотрудники отстраняются от дальнейшего прохождения компьютерного тестирования с выставлением неудовлетворительного результата прохождения тестирования с составлением акта в произвольной форме.
10. Количество тестовых вопросов компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан составляет – 60, из которых:
1) Конституция Республики Казахстан – 10 вопросов;
2) Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе" – 20 вопросов;
3) Закон Республики Казахстан "О гражданской защите" – 10 вопросов;
4) Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" – 10 вопросов;
5) Этический кодекс сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" – 10 вопросов.
11. Компьютерное тестирование на логическое мышление состоит из 10 вопросов.
11-1. Компьютерное тестирование на знание казахского языка состоит из 10 вопросов.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Компьютерлік тестілеу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып қызметкерлердің таңдауы бойынша автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен жүргізіледі.
6. Компьютерлік тестілеу мәселелерін дайындау ТЖМ кадр қызметіне жүктеледі, компьютерлік тестілеуді техникалық қамтамасыз ету ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс бөлімшелеріне жүктеледі.
7. Компьютерлік тестілеуді өткізер алдында кадр қызметінің қызметкерлері компьютерлік тестілеуді өткізу туралы нұсқама өткізеді.
8. Қызметкерлерге компьютерлік тестілеуден өту кезінде:
1) қабылдайтын, жіберетін электрондық құрылғылар мен байланыс құралдарын алып өтуге және пайдалануға;
2) әдістемелік әдебиеттерді қолдануға;
3) сұрақтарға жауап алу не беру мақсатында басқа қызметкерлерімен сөйлесуге жол берілмейді.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген талаптар бұзылған жағдайда, еркін нысанда акт жасалады және тестілеуден өтудің қанағаттанарлықсыз нәтижесі ұсыныла отырып, қызметкерлер одан әрі компьютерлік тестілеуден өтуден шеттетіледі.
10. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған компьютерлік тестілеудің тест сұрақтарының саны - 60, соның ішінде:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы - 10 сұрақ;
2) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 20 сұрақ;
3) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 10 сұрақ;
4) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 10 сұрақ;
5) "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексі - 10 сұрақ.
11. Логикалық ойлауға арналған компьютерлік тестілеу 10 сұрақтан тұрады.
11-1. Қазақ тілін білуге арналған компьютерлік тестілеу 10 сұрақтан тұрады.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Общее время компьютерного тестирования составляет – 80 минут (в том числе логический тест и тест на знание казахского языка).
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Результаты компьютерного тестирования выдаются в автоматическом режиме по форме согласно приложению к настоящим Правилам в двух экземплярах, один экземпляр результатов тестирования выдается сотруднику, второй приобщается к аттестационным материалам сотрудника с которыми сотрудники ознакамливаются под роспись в момент выдачи результатов.
Приложение
к Правилам и условиям
прохождения компьютерного
тестирования сотрудника,
подлежащего аттестации,
на знание законодательства
Республики Казахстан
и логическое мышление
Форма
Сноска. Приложение – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Результат тестирования
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество:
_____________________________________
Должность:
_____________________________________
Звание:
_____________________________________
Наименование теста
Количество вопросов в тесте
Количество правильных ответов
Процентное выражение правильных ответов
Результат
Конституция Республики Казахстан
10
________
________
________
Закон "О правоохранительной службе"
20
________
________
________
Закон "О гражданской защите"
10
________
________
________
Закон "О противодействии коррупции"
10
________
________
________
Этический кодекс сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы
10
________
________
________
Тест на знание казахского языка
10
________
________
________
Тест на логическое мышление
10
________
________
________
Подпись ответственного за тестирование:
_______
Подпись тестируемого:
_______
Дата тестирования: __.___.____
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 26 марта 2025 года № 104
Нормативы по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты
1. Настоящие нормативы по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют нормативы по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты при прохождении аттестации.

12. Компьютерлік тестілеудің жалпы уақыты - 80 минутты құрайды (оның ішінде логикалық тест және қазақ тілін білуге арналған тест).
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Компьютерлік тестілеу нәтижелері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматты режимде екі данада беріледі, тестілеу нәтижелерінің бір данасы қызметкерге беріледі, екіншісі қызметкердің аттестаттау материалдарына қоса тіркеледі, нәтижелерді беру сәтінде оған қол қойғызып таныстырылады.
Аттестаттауға жататын
қызметкердің
Қазақстан Республикасының
заңнамасын білуін және
логикалық ойлау қабілетін
компьютерлік тестілеуден өткізу
қағидалары мен шарттарына қосымша
Нысан
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу нәтижесі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Тегі, аты, әкесінің аты:
__________________________________________________
Лауазымы:
__________________________________________________
Атағы:
__________________________________________________
Тесттің атауы
Тесттегі сұрақартардың саны
Дұрыс жауаптардың саны
Дұрыс жауаптардың пайыздық көрсеткіші
Нәтижесі
Қазақстан Республикасының Конституциясы
10
________
________
________
"Құқық қорғау қызметі туралы" Заң
20
________
________
________
"Азаматтық қорғау туралы" Заң
10
________
________
________
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң
10
________
________
________
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексі
10
________
________
________
Қазақ тілін білуі бойынша тест
10
________
________
________
Логикалық ойлау қаблеті бойынша тест
10
________
________
________
_______
Тестілеуге жауапты адамның қолы:
_______
Тестілеуден өтетін адамның қолы:
_______
Тестілеу куні: __.___.____
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 26 наурыздағы
№ 104 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер
1. Осы азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 48-бабы 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттаудан өту кезінде азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Определение профессиональной пригодности включает в себя выполнение сотрудниками нормативов по определению профессиональной пригодности по физической и пожарно-спасательной подготовкам (далее - Нормативы), предусмотренные приложением 1 к настоящим Нормативам.
3. При выполнении Нормативов с учетом специфики выполняемых задач сотрудники делятся на категории сотрудников по определению профессиональной пригодности, согласно приложению 2 к настоящим Нормативам.
4. При выполнении Нормативов сотрудники выполняют их в следующем порядке:
1) мужчины:
бег на дистанцию 60 или 100 метров или челночный бег 10 х 10 метров;
бег на дистанцию 1000 метров;
комплекс силовых упражнений или подтягивание на перекладине;
подъем по штурмовой лестнице в окно 4 этажа или подъем по установленной выдвижной лестнице в окно 3-го этажа учебной башни.
2) женщины:
бег на дистанцию 60 или 100 метров или челночный бег 6 раз по 10 метров;
бег на дистанцию 1000 метров;
комплекс силовых упражнений;
закрепление спасательной веревки за конструкцию здания, одним из четырех способов вязки.
5. В случае, если по одному из Нормативов сотрудник получит оценку "неудовлетворительно", то, несмотря на набранные оценки по остальным Нормативам, сотрудник считается не сдавшим установленные Нормативы.
6. Ведомость сдачи нормативов по определению профессиональной пригодности по физической и пожарно-спасательной подготовкам оформляется по форме, согласно приложению 3 к настоящим Нормативам.
Приложение 1
к Нормативам по определению
профессиональной пригодности
для категорий должностей
органов гражданской защиты
Нормативы по определению профессиональной пригодности по физической и пожарно-спасательной подготовкам

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіптік жарамдылықты айқындау қызметкерлердің осы нормативтерге 1-қосымшада көзделген дене шынықтыру және өрт - құтқару даярлықтары бойынша кәсіптік жарамдылықты айқындау жөніндегі нормативтерді (бұдан әрі - Нормативтер) орындауын қамтиды, осы нормативтерге 1-қосымшада көзделген
3. Нормативтерді орындау кезінде орындалатын міндеттердің ерекшелігін ескере отырып, қызметкерлер осы нормативтерге 2-қосымшаға сәйкес кәсіби жарамдылығын айқындау бойынша қызметкерлер санатына бөлінеді.
4. Нормативтерді орындау кезінде қызметкерлер оларды мынадай тәртіппен орындайды:
1) ерлер:
60 немесе 100 метр қашықтыққа жүгіру немесе 10 х 10 метрге қайтармалы жүгіру;
1000 метр қашықтыққа жүгіру;
күштік жаттығулар кешені немесе белтемірге тартылу;
оқу мұнарасының 3-қабатындағы терезеге орнатылған жылжымалы сатымен көтерілу немесе 4-қабатындағы терезеге шабуыл сатысымен көтерілу.
2) әйелдер:
60 немесе 100 метр қашықтыққа жүгіру немесе 10 метрден 6 рет қайтармалы жүгіру қайтармалы жүгіру;
1000 метр қашықтыққа жүгіру;
күштік жаттығулар кешені;
құтқару арқанын байлаудың төрт тәсілінің бірімен ғимараттың конструкциясына бекіту.
5. Егер Нормативтердің бірі бойынша қызметкер "қанағаттанарлықсыз" баға алған жағдайда, қалған Нормативтер бойынша алынған бағаларға қарамастан, қызметкер белгіленген Нормативтерді тапсырған жоқ деп есептеледі.
6. Дене шынықтыру және өрт-құтқару дайындықтары бойынша кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді тапсыру ведомосі осы нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Азаматтық қорғау органдары
лауазымдарының санаттары
үшін кәсіби жарамдылығын
айқындау жөніндегі
нормативтеріне
1-қосымша
Дене шынықтыру және өрт-құтқару дайындықтары бойынша кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер

64,8
-
-
Примечание:
Комплекс силовых упражнений для мужчин выполняется с учетом возрастных категорий один круг/количество повторений:
1) сгибание и разгибание рук в упоре лежа (тело прямое, руки на ширине плеч сгибать до касания грудью опоры) – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
2) из упора лежа, поднос ног в положение сидя (колени до уровня плеч) и возвращение в упор лежа в исходное положение – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
3) из положения приседа (угол между бедром и голенью менее 90 градусов, руки касаются пола) произвести выпрыгивания вверх (вытянутые вверх руки, туловище, ноги составляют одну прямую) и вернуться в исходное положение – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
4) лечь на спину, кисти к плечам или на затылок, наклоны туловища вперед до касания локтями колен (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы).
Упражнения выполняются без остановок, интервал между комплексами не более 10 секунд.
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего сотрудник снимается с выполнения упражнения.

64,8
-
-
Ескертпе:
Ерлерге арналған күш жаттығуларының кешені жас санаттарын ескере отырып орындалады бір шеңбер/ қайталау саны:
1) қолды тіреп жатып бүгу және жазу (тік дене, қолды иық еніне тіректі кеудеге тигізгенге дейін бүгу) – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ);
2) қолды тіреп жатып аяқты отырып қалыпқа келтіру (тізе иық деңгейіне дейін) және жатып тірекке бастапқы қалыпқа оралу – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ);
3) отырған қалпынан (жамбас пен жіліншік арасындағы бұрыш 90 градустан төмен, қолдар еденге тиеді) жоғары секіріп шығу (жоғары созылған қолдар, дене, аяқтар бір түзуді құрайды) және бастапқы қалыпқа оралу-10 рет (I – IV топтар), 5 рет – (V-VIII топтар);
4) арқаға, қол мен иыққа немесе желкеге жату, тізенің шынтақпен жанасуына дейін дененің алға еңкеюі (аяқтың сәл бүгілуіне жол беріледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен тигізу қажет – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ).
Жаттығулар тоқтаусыз орындалады, кешендер арасындағы интервал 10 секундтан аспайды.
Жаттығуды дұрыс орындамаған жағдайда үш реттен артық емес "санамау" пәрмені беріледі, одан кейін қызметкер/әскери қызметші жаттығуды орындаудан шығарылады.

Комплекс силовых упражнений для женщин выполняется в течение одной минуты без остановок, первые 30 секунд из положения лежа на спине, кисти к плечам или на затылок, максимальное количество наклонов вперед до касания локтями колен, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками; затем перевернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течении последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью опоры).
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего сотрудник снимается с выполнения упражнения.
Приложение 2
к Нормативам по определению
профессиональной пригодности
для категорий должностей
органов гражданской защиты
Категория сотрудников по определению профессиональной пригодности
1. Сотрудники категории "А":
1) Департаменты по чрезвычайным ситуациям (далее - ДЧС) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС):
сотрудники подразделений по организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ, за исключением водитель-сотрудника;
2) Управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям ДЧС МЧС (далее – У(О)ЧС):
все сотрудники, за исключением старшего инструктора по вождению пожарного автомобиля, старшего водитель-сотрудника пожарных автомобилей, водитель-сотрудника пожарных автомобилей, старшего мастера связи, радиотелефониста, начальника базы газодымозащитной службы, старшего мастера газодымозащитной службы, врачей, фельдшеров, а также сотрудников подразделений кадровой работы;
3) все сотрудники организации образования МЧС.
2. Сотрудники категории "Б":
1) все сотрудники аппарата и ведомств МЧС;
2) ДЧС МЧС:
все сотрудники, за исключением сотрудников, перечисленных в подпункте 1) пункта 1 настоящего приложения;
3) У(О)ЧС:
старший инструктор по вождению пожарного автомобиля, старший водитель-сотрудник пожарных автомобилей, водитель-сотрудник пожарных автомобилей, старший мастер связи, радиотелефонист, начальник базы газодымозащитной службы, старший мастер газодымозащитной службы, врач, фельдшер, а также сотрудники подразделений кадровой работы.
Приложение 3
к Нормативам по определению
профессиональной пригодности
для категорий должностей
органов гражданской защиты
Форма
Ведомость сдачи нормативов по определению профессиональной пригодности по физической и пожарно-спасательной подготовкам
______________________________________________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года город ______________
Звание, фамилия, имя, отчество
Должность
Возраст
Физическая подготовка
Общая оценка
Пожарно-спасательная подготовка

Әйелдерге арналған күш жаттығуларының кешені бір минут бойы тоқтаусыз орындалады, арқада жатып, қол ұшынан иыққа немесе желкеге қарай алғашқы 30 секунд, шынтақпен тізеге тигізгенге дейін алға еңкеюдің ең көп саны, аяқтар бекітілген (аяқтың сәл бүгілуіне жол беріледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тіректі жауырынмен тигізу қажет; содан кейін тізені төңкеріп тастау қажет; келесі 30 секунд ішінде тынығу үшін кідіріссіз және жатып тіреуде қолды бүгу мен созудың ең көп санын орындау керек (денені түзу, қолды тірекке тигізгенге дейін бүгу керек).
Жаттығуды дұрыс орындамаған жағдайда үш реттен артық емес "санамау" пәрмені беріледі, одан кейін қызметкер/әскери қызметші жаттығуды орындаудан шығарылады.
Азаматтық қорғау органдары
лауазымдарының санаттары
үшін кәсіби жарамдылығын
айқындау жөніндегі
нормативтеріне
2-қосымша
Кәсіби жарамдылығын анықтау бойынша қызметкерлер санаты
1. "А" санатындағы қызметкерлер:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі - ТЖД):
жүргізуші-қызметкерді қоспағанда, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлері;
2) ТЖМ ТЖД-ның Төтенше жағдайлар басқармалары (бөлімдері) (бұдан әрі - ТЖБ(Б)):
өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға нұсқаушыны, өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкерін, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкерін, аға байланыс шеберін, радиотелефонисті, газ түтіннен қорғау қызметі базасының бастығын, газ түтіннен қорғау қызметінің аға шеберін, дәрігерлерді, фельдшерлерді, сондай-ақ кадр жұмысы бөлімшелерінің қызметкерлерін қоспағанда, барлық қызметкерлер;
3) ТЖМ білім беру ұйымының барлық қызметкерлері.
2. "Б" санатындағы қызметкерлер:
1) ТЖМ аппараты мен ведомстволарының барлық қызметкерлері;
2) ТЖМ ТЖД:
осы қосымшаның 1-тармағының 1) тармақшасында аталған қызметкерлерді қоспағанда, барлық қызметкерлер;
3) ТЖБ (Б):
өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы, өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізушісі-қызметкері, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізушісі-қызметкері, аға байланыс шебері, радиотелефонисті, газ түтіннен қорғау қызметі базасының бастығы, газ түтіннен қорғау қызметінің аға шебері, дәрігер, фельдшер, сондай-ақ кадр жұмысы бөлімшелерінің қызметкерлері.
Азаматтық қорғау органдары
лауазымдарының санаттары
үшін кәсіби жарамдылығын
айқындау жөніндегі
нормативтеріне
3-қосымша
Нысан
Дене шынықтыру және өрт-құтқару дайындықтары бойынша кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді тапсыру ведомосі
______________________________________________________________________ (бөлімшенің атауы)
20____ жыл "_____" ____________ ______________ қала
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымы
Жасы
Дене дайындығы
Жалпы бағалау
Өрттен құтқару дайындығы

1. Настоящие пороговые значения для категорий должностей органов гражданской защиты разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 47, пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют пороговые значения для сотрудников органов гражданской защиты (далее - сотрудники) по компьютерному тестированию на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление (далее – компьютерное тестирование) в рамках аттестации.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Пороговые значения по компьютерному тестированию сотрудников в рамках аттестации составляет:
1) для лиц рядового и младшего начальствующего состава – не менее 50% правильных ответов по каждому нормативному правовому акту Республики Казахстан;
2) для лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава – не менее 60 % правильных ответов по каждому нормативному правовому акту Республики Казахстан.
3. Пороговое значение компьютерного тестирования на знание казахского языка и логическое мышление не устанавливается.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае, если по одному из тестовых вопросов на знание законодательства Республики Казахстан сотрудник не наберет порогового значения, то, несмотря на набранные пороговые значения по остальным тестовым вопросам, тестирование считается не пройденным.
Приложение 4
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 26 марта 2025 года № 104
Правила, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 47-2, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты (далее – аттестуемые сотрудники).

1. Осы Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін шекті мәндер Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 47-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына, 48-бабы 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттау шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және логикалық ойлауға компьютерлік тестілеу (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу) бойынша азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері (бұдан әрі – қызметкерлер) үшін шекті мәндерді айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Аттестаттау шеңберінде азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін компьютерлік тестілеу бойынша шекті мәндерді:
1) қатардағы және кіші басшы құрамдағы тұлғалар үшін – Қазақстан Республикасының әрбір нормативтік құқықтық актісі бойынша кемінде 50 % дұрыс жауаптар;
2) орта, аға және жоғары басшы құрамдағы тұлғалар үшін – Қазақстан Республикасының әрбір нормативтік құқықтық актісі бойынша кемінде 60 % дұрыс жауаптар құрайды.
3. Қазақ тілін білу және логикалық ойлау қабілеті бойынша компьютерлік тестілеудің шекті мәні белгіленбейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тест сұрақтарының бірі бойынша қызметкер шекті мәнге ие болмаған жағдайда, қалған тест сұрақтары бойынша алынған шекті мәндерге қарамастан, тестілеу өтпеген болып есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 26 наурыздағы
№ 104 бұйрығына
4-қосымша
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары, кезеңдері және мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары, кезеңдері және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 47-2-бабының 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін, кезеңдері және мерзімдерін айқындайды (бұдан әрі – аттестатталатын қызметкерлер).

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внеплановая аттестация проводится для решения вопроса выдвижения сотрудников на вышестоящую руководящую должность по решению:
1) Министра по чрезвычайными ситуациям Республики Казахстан (далее -Министр) - для сотрудников, рассматриваемых на заседаниях аттестационной комиссии Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС);
2) начальника Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы МЧС (далее - ДЧС) - для сотрудников, рассматриваемых на заседаниях аттестационной комиссии ДЧС;
3) начальника организации образования МЧС - для сотрудников, рассматриваемых на заседаниях аттестационной комиссии организации образования МЧС.
При этом, не допускается проведение внеплановой аттестации сотрудникам, в отношении которых аттестационной комиссией приняты решения, предусмотренные в подпунктах 3) и 4) пункта 6 статьи 50 Закона. Они могут проходить внеплановую аттестацию по истечении 6 (шести) месяцев после принятия указанных решений.
Порядок создания и деятельности аттестационной комиссии при проведении внеплановой аттестации определяется в аналогичном порядке, предусмотренном статьей 49 Закона.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации
3. Решение лиц, указанных в пункте 2 настоящих Правил, оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, где утверждается список сотрудников, подлежащих внеплановой аттестации (далее - список).
4. Внеплановая аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению внеплановой аттестации (далее - подготовка);
2) проведение психолого-социологического исследования сотрудника;
3) проведение полиграфологического исследования;
4) собеседование с сотрудником, проводимое аттестационной комиссией;
5) вынесение решения аттестационной комиссии.
4-1. Сотрудник, в отношении которого ранее в течение последних 3 (трех) лет проводились полиграфологическое (за исключением проведения полиграфологических исследований в рамках служебных расследований) и психолого-социологическое исследование, допускается на внеплановую аттестацию с этапа собеседования.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоспардан тыс аттестаттау:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің (бұдан әрі - Министр) - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) аттестаттау комиссиясының отырыстарында қаралатын қызметкерлер үшін;
2) ТЖМ (бұдан әрі - ТЖД) - ТЖД аттестаттау комиссиясының отырыстарында қаралатын қызметкерлер үшін-облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаментінің бастығы;
3) ТЖМ білім беру ұйымының бастығы - ТЖМ білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясының отырыстарында қаралатын қызметкерлер үшін қызметкерлерді шешім бойынша жоғары тұрған басшы лауазымға ұсыну мәселесін шешу үшін жүргізіледі.
Бұл ретте аттестаттау комиссиясы Заңның 50-бабы 6-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шешімдер қабылдаған қызметкерлерге жоспардан тыс аттестаттауды жүргізуге жол берілмейді. Олар аталған шешімдер қабылданғаннан кейін 6 (алты) ай өткен соң жоспардан тыс аттестаттаудан өте алады.
Жоспардан тыс аттестаттауды өткізу кезінде аттестаттау комиссиясын құру және оның қызметі тәртібі Заңның 49-бабында көзделген ұқсас тәртіппен айқындалады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жоспардан тыс аттестаттауды өткізу тәртібі, кезеңдері мен мерзімдері
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдардың шешімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді, онда жоспардан тыс аттестаттауға жататын қызметкерлердің тізімі (бұдан әрі - тізім) бекітіледі.
4. Жоспардан тыс аттестаттау бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) жоспардан тыс аттестаттауды өткізуге дайындық (бұдан әрі - дайындық);
2) қызметкерге психологиялық-әлеуметтік зерттеу жүргізу;
3) полиграфологиялық зерттеу жүргізу;
4) аттестаттау комиссиясының отырысы;
5) аттестаттау комиссиясының шешімін шығару.
4-1. Соңғы 3 (үш) жыл ішінде полиграфологиялық (қызметтік тергеп-тексеру шеңберінде жүргізілетін полиграфологиялық зерттеулерден басқа) және психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу жүргізілген қызметкер әңгімелесу кезеңінен бастап жоспардан тыс аттестациядан өтуге жіберіледі.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. После утверждения списка, кадровыми службами органов гражданской защиты (далее – кадровая служба) организуется подготовка.
Подготовка включает в себя:
1) разработку графика проведения внеплановой аттестации;
2) подготовку документов на аттестуемых сотрудников.
6. Лица, указанные в пункте 2 настоящих Правил, по представлению кадровой службы утверждают график проведения внеплановой аттестации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - график).
7. Кадровые службы письменно уведомляют аттестуемых сотрудников о проведении в отношении них внеплановой аттестации не позднее чем за месяц после утверждения графика и формируют их документы.
Непосредственный руководитель аттестуемого сотрудника оформляет на него служебную характеристику по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, ознакамливает с ней под роспись и в срок не позднее чем за три недели до заседания соответствующей аттестационной комиссии направляет ее на служебную электронную почту кадровой службы.
Служебная характеристика должна содержать объективную и обоснованную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого сотрудника.
Кадровой службой для изучения деловых и личных качеств, результатов служебной деятельности аттестуемого сотрудника, направляется запрос по Информационному сервису Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстана (далее - ИС КПССУ ГП), а также в подразделения инспекции по личному составу (далее - ИЛС) и заинтересованные подразделения органов гражданской защиты (по направлению деятельности аттестуемого сотрудника).
8. После формирования документов аттестуемых сотрудников (служебная характеристика, информация с ИС КПССУ ГП, ИЛС и от заинтересованных подразделений органов гражданской защиты) аттестуемые сотрудники проходят психолого-социологическое исследование, проводимое психологами органов гражданской защиты.
Порядок и методы проведения психолого-социологического исследования определяется в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 48 Закона.
9. После прохождения психолого-социологического исследования, сотрудники проходят полиграфологическое исследование в порядке, предусмотренном постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан".
10. Кадровая служба направляет собранные аттестационные материалы (служебная характеристика, информация с ИС КПССУ ГП, ИЛС и от заинтересованных подразделений органов гражданской защиты, заключения психолого-социологического и полиграфологического исследования) в соответствующую аттестационную комиссию в срок не позднее чем за неделю до ее заседания.

5. Тізім бекітілгеннен кейін, азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтері (бұдан әрі – кадр қызметі) дайындықты ұйымдастырады.
Дайындық мыналарды қамтиды:
1) жоспардан тыс аттестаттауды өткізу графигін әзірлеу;
2) аттестатталатын қызметкерлерге құжаттарды дайындау.
6. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдар кадр қызметінің ұсынымы бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардан тыс аттестаттауды өткізу графигін (бұдан әрі - график) бекітеді.
7. Кадр қызметтері аттестатталатын қызметкерлерді оларға қатысты жоспардан тыс аттестаттауды өткізу туралы график бекітілгеннен кейін бір айдан кешіктірмей жазбаша хабардар етеді және олардың құжаттарын қалыптастырады.
Аттестатталатын қызметкердің тікелей басшысы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оған қызметтік мінездеме ресімдейді, онымен қол қойғызып таныстырады және тиісті аттестаттау комиссиясының отырысына дейін үш аптадан кешіктірілмейтін мерзімде оны кадр қызметінің қызметтік электрондық поштасына жібереді.
Қызметтік мінездеме аттестатталатын қызметкердің кәсіби, жеке қасиеттерін және қызметтік қызметінің нәтижелерін объективті және негізделген бағалауды қамтуға тиіс.
Кадр қызметі аттестатталатын қызметкердің іскерлік және жеке қасиеттерін, қызметтік қызметінің нәтижелерін зерделеу үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық сервисі (бұдан әрі - БП ҚСжАЕАК АС) бойынша, сондай - ақ жеке құрам жөніндегі инспекция бөлімшелеріне (бұдан әрі – ЖҚЖИ) және азаматтық қорғау органдарының мүдделі бөлімшелеріне (аттестатталатын қызметкер қызметінің бағыты бойынша) сұрау салу жібереді.
8. Аттестатталатын қызметкерлердің құжаттарын қалыптастырғаннан кейін (қызметтік мінездеме, БП ҚСжАЕАК АС, ЖҚЖИ және азаматтық қорғау органдарының мүдделі бөлімшелерінен ақпарат) аттестатталатын қызметкерлер азаматтық қорғау органдарының психологтары жүргізетін психологиялық- әлеуметтік зерттеуден өтеді.
Психологиялық-әлеуметтік зерттеу жүргізу тәртібі мен әдістері Заңның 48-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес айқындалады.
9. Психологиялық-социологиялық зерттеуден өткеннен кейін қызметкерлер "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысында көзделген тәртіппен полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
10. Кадр қызметі жиналған аттестаттау материалдарын (қызметтік мінездеме, БП ҚСжАЕАК АС, ЖҚЖИ және азаматтық қорғау органдарының мүдделі бөлімшелерінен алынған ақпарат, психологиялық-әлеуметтік және полиграфологиялық зерттеу қорытындылары) тиісті аттестаттау комиссиясына оның отырысына дейін бір аптадан кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.

11. На заседании аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником.
В ходе заседания аттестационная комиссия изучает представленные материалы, заслушивает аттестуемого сотрудника.
При собеседовании аттестационная комиссия исходит из должностных обязанностей аттестуемого сотрудника, определяется уровень его профессиональной подготовки и правовой культуры, знания стратегических и программных документов, а также документов, регламентирующих служебную деятельность аттестуемого сотрудника.
Собеседование должно проходить в обстановке корректности и доброжелательности.
Собеседование фиксируется с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в кадровой службе в течение трех лет.
12. По итогам внеплановой аттестации аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендуется для выдвижения на вышестоящую руководящую должность;
2) не рекомендуется для выдвижения на вышестоящую руководящую должность.
13. Решение аттестационной комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, который подписывается председателем и членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.
14. Кадровая служба заносит решение аттестационной комиссии в аттестационный лист аттестуемого сотрудника по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, который знакомится с решением под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия.
15. Аттестационный лист сотрудника, прошедшего внеплановую аттестацию, и его служебная характеристика хранятся в личном деле.
16. После прохождения сотрудником внеплановой аттестации срок проведения аттестации, предусмотренной в статье 47 Закона исчисляется с момента проведения последней аттестации.
Приложение 1
к Правилам, этапам и срокам
проведения внеплановой
аттестации сотрудников органов
гражданской защиты
Форма
"Утверждаю"
Должность, звание и дата
Список сотрудников, подлежащих внеплановой аттестации
Специальное звание, фамилия, имя отчество (при наличии), занимаемая должность
Дата утверждения последней аттестации
Дата представления аттестационных материалов на аттестационную комиссию
Примечание
Начальник кадровой службы
Приложение 2
к Правилам, этапам и срокам
проведения внеплановой
аттестации сотрудников органов
гражданской защиты
Форма
График проведения внеплановой аттестации
Специальное звание, фамилия, имя отчество (при наличии), занимаемая должность
Психолого-социологическое исследование
Полиграфологическое исследование
Заседание аттестационной комиссии
Приложение 3
к Правилам, этапам и срокам
проведения внеплановой
аттестации сотрудников органов
гражданской защиты
Форма
Служебная характеристика
Ф.И.О. сотрудника:
Должность:
Дата назначения:
Специальное звание:
Сотрудник (специальное звание, Ф.И.О.) ____ года рождения, образование ___, в ___ году окончил (а) _________ по специальности "______".
В органах гражданской защиты служит с _____ на должностях _______ состава, с ____ 20___ года назначен ________.
За время службы в должности ___ зарекомендовал(а) себя _____________.
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
На основании изложенного, (звание, Ф.И.О.) рекомендуется: ______________.
Непосредственный
руководитель аттестуемого сотрудника
Ознакомлен (а) _____________________________________________________
Примечание: Ф.И.О. - фамилия, имя отчество (при наличии)
Приложение 4
к Правилам, этапам и срокам
проведения внеплановой
аттестации сотрудников органов
гражданской защиты
Форма
ПРОТОКОЛ № ___ заседания аттестационной комиссии ____________________________________
Повестка дня: _____________________________.
(должность, звание, Ф.И.О.)
Председатель: _____________________________.
(должность, звание, Ф.И.О.)
Члены комиссии:       __________________________
__________________________
__________________________.
(должность, звание, Ф.И.О.)
Аттестационная комиссия по итогам собеседования и рассмотрения материалов аттестуемых сотрудников, приняла следующие решения:
Должность, звание, фамилия, имя, отчество аттестуемого сотрудника
Решение аттестационной комиссии
Председатель аттестационной комиссии: ________________________.
Члены
аттестационной комиссии:
________________________;
________________________; ________________________;
________________________.
Секретарь аттестационной комиссии:
________________________.
Дата
Примечание: Ф.И.О. - фамилия, имя отчество (при наличии)
Приложение 5
к Правилам, этапам и срокам
проведения внеплановой
аттестации сотрудников органов
гражданской защиты
Форма
АТТЕСТАЦИОННЫЙ ЛИСТ

11. Аттестаттау комиссиясының отырысында аттестатталатын қызметкермен әңгімелесу өткізіледі.
Отырыс барысында аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделейді, аттестатталатын қызметкерді тыңдайды.
Әңгімелесу кезінде аттестаттау комиссиясы аттестатталатын қызметкердің лауазымдық міндеттерін негізге алады, оның кәсіби даярлығы мен құқықтық мәдениетінің деңгейі, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, сондай-ақ аттестатталатын қызметкердің қызметтік қызметін регламенттейтін құжаттарды білуі айқындалады.
Әңгімелесу дұрыс және ізгі ниет жағдайында өтуі керек.
Әңгімелесу техникалық жазу құралдарының (аудио-, бейнежазба) көмегімен тіркеледі.
Әңгімелесу барысында жазудың техникалық құралдарының көмегімен жазылған материалдар кадр қызметінде үш жыл бойы сақталады.
12. Жоспардан тыс аттестаттау қорытындысы бойынша аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіруге ұсынылады;
2) жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіруге ұсынылмайды.
13. Аттестаттау комиссиясының шешімі үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған аттестаттау комиссиясының төрағасы мен отырысына қатысқан мүшелері және хатшы қол қояды.
14. Кадр қызметі аттестаттау комиссиясының шешімін аттестатталатын қызметкердің аттестаттау парағына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізеді, ол шешіммен қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қойғызып танысады.
15. Жоспардан тыс аттестаттаудан өткен қызметкердің аттестаттау парағы және оның қызметтік мінездемесі жеке ісінде сақталады.
16. Қызметкер жоспардан тыс аттестаттаудан өткеннен кейін Заңның 47-бабында көзделген аттестаттауды өткізу мерзімі соңғы аттестаттау өткізілген сәттен бастап есептеледі.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлерін жоспардан
тыс аттестаттауды өткізу
қағидаларына, кезеңдеріне және
мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Лауазымы, атағы және күні
Жоспардан тыс аттестаттауға жататын қызметкерлердің тізімі
Арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымы
Соңғы аттестаттаудың бекітілген күні
Аттестаттау материалдарын аттестаттау комиссиясына тапсыру күні
Ескертпе
Кадр қызметінің бастығы
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлерін жоспардан
тыс аттестаттауды өткізу
қағидаларына, кезеңдеріне және
мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Жоспардан тыс аттестаттауды өткізу кестесі
Арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымы
Психологиялық-әлеуметтік зерттеу
Полиграфологиялық зерттеу
Аттестаттау комиссиясының отырысы
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлерін жоспардан тыс
аттестаттауды өткізу
қағидаларына, кезеңдеріне және
мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Қызметтік мінездеме
Қызметкердің Т.А.Ә.:
Лауазымы:
Тағайындалған күні:
Арнаулы атағы:
Қызметкер (арнаулы атағы, Т.А.Ә.) туған жылы ____, білімі ___ , ___ жылы ___ "__" мамандығы бойынша бітірген.
Азаматтық қорғау органдарында ____ жылғы ____ бастап ___ құрамның қызметін атқарады, 20___ жылғы ____ бастап _____ лауазымына тағайындалды.
___ лауазымында қызмет еткен уақыт ішінде, өзін _____________ көрсетті.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде (атағы, Т.А.Ә.) ұсынылады: ___________________.
Аттестатталатын қызметкердің
тікелей басшысы
Таныстым (а) ________________________________________________________
Ескертпе: Т.А.Ә. - тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлерін жоспардан
тыс аттестаттауды өткізу
қағидаларына, кезеңдеріне және
мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
_________________________________ аттестаттау комиссия отырысының № ___ ХАТТАМАСЫ
Күн тәртібі: _____________________________. (лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Төраға: _____________________________. (лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: _________________________
_________________________
_________________________.
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Аттестаттау комиссиясы әңгімелесу және аттестатталушылардың материалдарын қарау қорытындылары бойынша мынадай шешімдер қабылдады:
Аттестатталушының лауазымы, атағы, тегi және аты-жөнi
Аттестаттау комиссиясының шешімі
1.
2.
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: ______________________
Аттестаттау комиссиясының мүшелері: ______________________
Аттестаттау комиссиясының хатшысы: ______________________
Күні
Ескертпе: Т.А.Ә. - тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлерін жоспардан
тыс аттестаттауды өткізу
қағидаларына, кезеңдеріне
және мерзімдеріне
5-қосымша
Нысан
АТТЕСТАТТАУ ПАРАҒЫ

1. Фамилия, имя, отчество (при наличии): _________________________________.
2. Занимаемая должность на момент внеплановой аттестации: ________________.
3. Специальное звание: _________________________________________________.
4. Решение аттестационной комиссии: ____________________________________.
5. Иные сведения: _____________________________________________________.
Председатель аттестационной комиссии _____________________.
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии ________________________.
(подпись)
Дата проведения внеплановой аттестации: _____________________.
С аттестационным листом ознакомлен ________________________________.
(подпись сотрудника и дата)
Место печати

1. Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса): ___________________________.
2. Жоспардан тыс аттестаттау кезінде атқаратын лауазымы: __________________.
3. Арнайы атағы: __________________________________________________.
4. Аттестаттау комиссиясының шешімі: __________________________________.
5. Өзге де мәліметтер: _________________________________________________.
Аттестаттау комиссиясының төрағасы _____________________. (қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _____________________. (қолы)
Жоспардан тыс аттестаттауды өткізу күні: _____________________.
Аттестаттау парағымен таныстым ________________________________.
(қызметкердің қолы және күні)
Мөр орны