Нотариат туралы
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шiлдедегі N 155-I Заңы.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Мәтінде "тарау" деген сөздің алдындағы "I - II" деген цифрлар тиісінше "1 - 2" деген цифрлармен ауыстырылды - ҚР 2004.12.20 № 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), бүкіл мәтін бойынша "лицензиясы кері қайтарылып алынғандықтан", "лицензияны кері қайтарып алу", "Нотариус лицензиясын кері қайтарып алу", "нотариус лицензиясы кері қайтарылып алынады", "Лицензия кері қайтарылып алынған", "кері қайтарып алу", "нотариустардың лицензияларын кері қайтарып алу" деген сөздер тиісінше "лицензиясынан айырылғандықтан", "лицензиясынан айыру", "Нотариусты лицензиясынан айыру", "нотариус лицензиясынан айырылады", "Лицензиясынан айырылған", "одан айыру", "нотариустарды лицензияларынан айыру" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 2007.01.12 № 222 (ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "жеке мөрін", "жеке мөрлерін" деген сөздер тиісінше "мөрін", "мөрлерін" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 2012.06.28 № 24-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ауылдардың (селолардың)", "ауылдық (селолық)", "ауылдың (селоның)", "ауылдар (селолар)" деген сөздер тиісінше "ауылдардың", "ауылдық", "ауылдың", "ауылдар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 03.07.2013 № 121-V Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "және терроризмді қаржыландыруға" деген сөздер ", терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 19.09.2025 № 219-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйені", "ақпараттық жүйеден", "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйенің", "ақпараттық жүйеге", "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйесіне", "ақпараттық жүйеде", "ақпараттық жүйелерінен", "ақпараттық жүйемен" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйені", "цифрлық жүйеден", "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйенің", "цифрлық жүйеге", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйесіне", "цифрлық жүйеде", "цифрлық жүйелерінен", "цифрлық жүйемен" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бүкіл мәтін бойынша:
"Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі", "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің", "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен", "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне", "Әділет министрлігіне бекітуге" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органға", "уәкілетті органға бекітуге" деген сөздермен ауыстыру;

О нотариате
Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года № 155-I.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. В тексте после слова "Раздел" цифры "I - II" заменить соответственно цифрами "1 - 2" - Законом РК от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005).
Сноска. По всему тексту:
слова "отзыва", "отзыву", "Отзыв", "отзыве", "об отзыве" заменены соответственно словами "лишения", "лишению", "Лишение", "лишении", "о лишении" Законом РК от 12.01.2007 № 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования);
слова "личной печати", "личную печать", "личных печатей" заменены соответственно словами "печати", "печать", "печатей" Законом РК от 28.06.2012 № 24-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
слова "аулов (сел)", "аульных (сельских)", "аула (села)", "аульного (сельского)" заменены соответственно словами "сел", "сельских", "села", "сельского" Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
слова "и финансированию терроризма" заменены словами "финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" в соответствии с Законом РК от 19.09.2025 № 219-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
слова "информационная система", "информационной системы", "информационную систему", "информационной системе", "информационной системой", "информационных систем" заменены соответственно словами "цифровая система", "цифровой системы", "цифровую систему", "цифровой системе", "цифровой системой", "цифровых систем" в соответствии с Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
По всему тексту:
слова "Министерством юстиции Республики Казахстан", "Министерство юстиции Республики Казахстан", "Министерства юстиции Республики Казахстан", "Министерству юстиции Республики Казахстан", "Министерство юстиции" предусматриваются заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа", "уполномоченному органу", "уполномоченный орган";

"заңнамалық актілерінде", "заң актілерімен", "заң актілерінде", "басқа да заң актілерімен", "заң актілеріне" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарында", "заңдарында", "басқа да заңдармен", "заңдарға" деген сөздермен ауыстыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1 бөлім
Нотариат қызметінің ұйымдық және құқықтық негіздері
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасындағы нотариат
1. Қазақстан Республикасындағы нотариат – бұл нотариаттық іс-әрекеттер жасау арқылы жеке, заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ететін білікті заң көмегін көрсету жөніндегі құқықтық институт.
2. Осы Заңмен белгіленген жағдайлар мен шектерде нотариаттық іс-әрекеттер жасауға мыналардың құқықтары бар:
1) мемлекеттік нотариат кеңселерінде жұмыс істейтін нотариустар (мемлекеттік нотариустар) мен жеке практикамен айналысатын нотариустар (жекеше нотариустар);
2) аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері аппараттарының нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адамдары;
3) Қазақстан Республикасының атынан консулдық қызмет атқаратын адамдар;
3-1) алынып тасталды
4) осы Заңмен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті өзге де адамдар.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2001.12.24 № 276, 2003.05.05 № 408, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Нотариат туралы заңдар
Нотариат туралы заңдар Азаматтық кодекс нормаларынан, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының нотариаттық қызметті реттейтін өзге де заңдарынан тұрады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-2-баппен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-1-бап. Нотариаттың негізгі мақсаты мен міндеті
1. Жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған нотариаттық қызмет саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеу нотариаттың мақсаты болып табылады.
2. Нотариаттық іс-әрекеттер жасау арқылы жеке және заңды тұлғаларды білікті заң көмегімен қамтамасыз ету нотариаттың міндеті болып табылады.
Ескерту. 2-1-баппен толықтырылды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

слова "законодательными актами", "Законодательными актами", "законодательным актам" предусматриваются заменить соответственно словами "законами", "Законами", "законам" в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1 Организационные и правовые основы деятельности нотариата
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Нотариат в Республике Казахстан
1. Нотариат в Республике Казахстан - это правовой институт по оказанию квалифицированной юридической помощи, обеспечивающий защиту прав и законных интересов физических, юридических лиц путем совершения нотариальных действий.
2. Правом совершать нотариальные действия в случаях и пределах, установленных настоящим Законом, обладают:
1) нотариусы, работающие в государственных нотариальных конторах (государственные нотариусы), и нотариусы, занимающиеся частной практикой (частные нотариусы);
2) должностные лица аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, уполномоченные на совершение нотариальных действий;
3) лица, исполняющие консульские функции от имени Республики Казахстан;
3-1) (исключен)
4) иные лица, уполномоченные настоящим Законом на совершение нотариальных действий.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2001 № 276; от 05.05.2003 № 408; от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство о нотариате
Законодательство о нотариате состоит из норм Гражданского кодекса, настоящего Закона и иного законодательства Республики Казахстан, регулирующего нотариальную деятельность.
Статья 2-1. Основные цель и задача нотариата
1. Основной целью нотариата является регулирование общественных отношений в сфере нотариальной деятельности, направленных на обеспечение прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
2. Основной задачей нотариата является обеспечение квалифицированной юридической помощью физических и юридических лиц путем совершения нотариальных действий.
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 2-1 в соответствии с Законом РК от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Главу 1 предусматривается дополнить статьей 2-2 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-бап. Нотариаттық қызмет және оның кепілдіктері
1. Нотариаттық қызмет – бұл нотариустың осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген нотариаттық іс-әрекеттерді жасауы.
Осы Заңда белгіленген жағдайларда және шектерде жекелеген нотариаттық іс-әрекеттерді арнайы уәкілетті лауазымды адамдар жасай алады.
Қазақстан Республикасындағы нотариаттық қызмет нотариаттық іс-әрекеттердің заңдылығы, тәуелсіздігі, бейтараптылығы, құпиялылығы қағидаттарына негізделеді.
Нотариаттық қызмет кәсіпкерлік қызмет болып табылмайды.
2. Нотариустар мен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті басқа да адамдар нотариаттық іс-әрекеттер жасағанда тәуелсіз болады және тек қана заңға бағынады. Бұл орайда олар осы Заңды және басқа нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекіткен, осындай қызметті реттейтін халықаралық шарттарды басшылыққа алады.
3. Жеке және заңды тұлғаларға олардың жасаған нотариаттық іс-әрекеттерінің құпиясын сақтауға кепілдік беріледі.
3-1. Нотариаттық әрекетті жасау немесе нотариусқа, уәкілетті лауазымды адамға өтініш білдіру кезінде алынған, оның ішінде жеке мүліктік және мүліктік емес құқықтар мен міндеттер туралы мәліметтер нотариаттық құпия болып табылады.
4. Нотариус ретінде қызметін тоқтатқан адамдар нотариаттық іс-әрекеттердің құпиясын сақтауға міндетті.
4-1. Нотариаттық құпияны сақтау міндеті нотариустардың тағылымдамадан өтушілеріне, көмекшілеріне, куәға, аудармашыға, азаматтың дене кемістігі, ауруы немесе сауатсыздығы салдарынан оның орнына нотариаттық құжатқа қол қойған адамға, сондай-ақ нотариаттық палаталардың жұмыскерлеріне және бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені қолдап отыруды және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын адамдарға қолданылады.
5. Нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер, нотариус берген құжаттардың көшірмелері немесе дубликаттары тапсырысы бойынша нотариаттық іс-әрекеттер жүргізілген заңды және жеке тұлғаларға, не олардың уәкілетті адамдарына ғана беріледі.
6. Нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер мен құжаттар өздері жүргізіп жатқан істер бойынша соттың, тергеу және анықтау органдарының, өздері жүргізіп жатқан атқарушылық іс жүргізу істері бойынша сот орындаушыларының жазбаша талап етуі бойынша, прокуратура органдарына, сондай-ақ әділет органдарына және осы Заңмен нотариустар қызметін тексеруді жүзеге асыруға уәкілдік берілген нотариат палаталарына беріледі.
Адвокаттық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер де оған заң көмегіне жүгінген сенім білдірушінің қорғаушысы немесе өкілі ретінде қатысатын адвокаттың жазбаша сұрау салуы бойынша беріледі.
Заң көмегін көрсету үшін қажетті нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеден алуды адвокаттар заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында адвокаттық сұрау салуды жіберу жолымен жүзеге асырады.
Салықтық берешегі болған, қайтыс болған адамның мұрагерлері туралы мәліметтер мемлекеттік кіріс органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша беріледі.
Әлеуметтік төлемдер және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы артық есептелген (төленген) қайтыс болған адамның мұрагерлікті қабылдаған адам туралы мәліметтер Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының жазбаша сұрау салуы бойынша беріледі.

Статья 3. Нотариальная деятельность и ее гарантии
1. Нотариальная деятельность - это совершение нотариусом нотариальных действий, предусмотренных настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
В случаях и пределах, установленных настоящим Законом, отдельные нотариальные действия могут совершать специально уполномоченные должностные лица.
Нотариальная деятельность в Республике Казахстан основывается на принципах законности, независимости, беспристрастности, тайны нотариальных действий.
Нотариальная деятельность не является предпринимательской деятельностью.
2. В осуществлении нотариальной деятельности нотариусы и другие уполномоченные на совершение нотариальных действий лица независимы и подчиняются только закону. При этом они руководствуются настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, регулирующими такую деятельность.
3. Физическим и юридическим лицам гарантируется тайна совершенных ими нотариальных действий.
3-1. Нотариальной тайной являются сведения, полученные при совершении нотариального действия или обращении к нотариусу, уполномоченному должностному лицу, в том числе о личных имущественных и неимущественных правах и обязанностях.
4. Обеспечение тайны нотариальных действий обязательно для лиц, прекративших работу в качестве нотариуса.
4-1. Обязанность соблюдения нотариальной тайны распространяется на стажеров, помощников нотариусов, свидетеля, переводчика, лицо, подписавшее вместо гражданина нотариальный документ вследствие физического недостатка, болезни или неграмотности последнего, а также работников нотариальных палат и лиц, осуществляющих сопровождение и системно-техническое обслуживание единой нотариальной цифровой системы.
5. Сведения о нотариальных действиях, копии или дубликаты выданных нотариусом документов выдаются только юридическим и физическим лицам, по поручению которых совершались нотариальные действия, либо их уполномоченным лицам.
6. Сведения о нотариальных действиях и документы выдаются по письменному требованию суда, органов следствия и дознания, по находящимся в их производстве делам, судебных исполнителей по находящимся в их производстве делам исполнительного производства органам прокуратуры, также органам юстиции и нотариальным палатам, уполномоченным настоящим Законом осуществлять проверку деятельности нотариусов.
Сведения о нотариальных действиях, необходимые для осуществления адвокатской деятельности, выдаются также по письменному запросу адвоката, выступающего в качестве защитника или представителя доверителя, обратившегося к нему за юридической помощью.
Получение из единой нотариальной цифровой системы сведений о нотариальных действиях, необходимых для оказания юридической помощи, осуществляется адвокатами путем направления адвокатского запроса в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи, через единую цифровую систему юридической помощи.
Сведения о наследниках умершего лица, имевшего налоговую задолженность, выдаются по письменному запросу органов государственных доходов.
Сведения о лицах, принявших наследство умершего лица, которому излишне зачислена (выплачена) сумма социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из нее, выдаются по письменному запросу Государственного фонда социального страхования.

7. Нотариаттық құпияны жария ететін адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
8. Заңды тұлғалар және лауазымды адамдар нотариаттық іс-әрекеттер жасауға қажетті мәліметтер мен құжаттарды нотариус талап еткен кезден бастап күнтізбелік он күн мерзімнен кешіктірмей оларды нотариусқа ұсынуға міндетті.
9. Өсиеттер туралы мәліметтер, өсиеттердің дубликаттары мен көшірмелері мүдделі адамдарға, егер заңдарда өзгеше белгіленбесе, өсиет беруші өлгеннен кейін ғана беріледі.
10. Мыналар нотариаттық құпияны жария ету болып табылмайды:
1) Республикалық нотариаттық палатаның немесе бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің интернет-ресурсында мынадай:
сенімхаттар (сенімхатты куәландырған тұлға, сенімхаттың куәландырылған күні, оның бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізіліміндегі тіркеу нөмірі, егер сенімхаттың күші жойылған жағдайда, сенімхаттың күші жойылғаны туралы мәліметтерді осы тізілімге енгізу күні мен уақыты туралы мәліметтер);
ашылған мұрагерлік істер (мұра қалдырушы, оның қайтыс болған күні туралы мәліметтер, мұрагерлік істі жүргізетін нотариус туралы мәліметтер);
нотариус жасаған атқарушылық жазбалар (атқарушылық жазбаны жасау күні, атқарушылық жазбаны жасаған нотариус туралы мәліметтер) бойынша мәліметтерді орналастыру;
2) осы Заңда көзделген мәліметтерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге енгізу;
3) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мақсаттарда және тәртіппен, қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттік органға нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді ұсыну, сондай-ақ нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесін "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы құқықтық кадастрдың цифрлық жүйесіне жіберу;
4) салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде ұсыну;

7. Лица, разглашающие нотариальную тайну, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
8. Юридические лица и должностные лица обязаны представлять нотариусу сведения и документы, необходимые для совершения нотариальных действий, в срок не позднее десяти календарных дней с момента истребования их нотариусом.
9. Сведения о завещаниях, дубликаты и копии завещаний заинтересованным лицам выдаются только после смерти завещателя, если иное не установлено законодательством.
10. Не являются разглашением нотариальной тайны:
1) размещение на интернет-ресурсе Республиканской нотариальной палаты или единой нотариальной цифровой системы следующих сведений по:
доверенностям (сведения о лице, удостоверившем доверенность, дате удостоверения доверенности, ее регистрационном номере в электронном реестре нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы, дате и времени внесения сведений об отмене доверенности в данный реестр в случае, если доверенность отменена);
открытым наследственным делам (сведения о наследодателе, дате его смерти, сведения о нотариусе, ведущем наследственное дело);
совершенным нотариусом исполнительным надписям (сведения о дате совершения исполнительной надписи, нотариусе, совершившем исполнительную надпись);
2) внесение в единую нотариальную цифровую систему сведений, предусмотренных настоящим Законом;
3) представление сведений о нотариальных действиях государственному органу, осуществляющему финансовый мониторинг и принимающему иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, в целях и порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", а также направление электронной копии правоустанавливающего документа, удостоверенной электронной цифровой подписью нотариуса, посредством единой нотариальной цифровой системы в цифровую систему правового кадастра в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
4) представление сведений о нотариальных действиях государственному уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, по форме, в порядке и сроки, которые предусмотрены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);

5) зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру мақсатында Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының артық есептелген (төленген) сомаларын қайтаруды жүзеге асыру мақсатында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді ұсыну;
5-1) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті және депозитарлық қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына, нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесін бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы жіберуді қоса алғанда, осындай бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді ұсыну.
Осы тармақшада көрсетілген мәліметтер бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қызметті жүзеге асыру мақсатында ғана, осындай бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысында өзіне қатысты осы мәліметтер берілетін тұлғаның Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімі болған кезде беріледі.
6) мұраның ашылғаны туралы мәліметтерді мұрагерлерге хабарлау.
Ескерту. 3-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2006.06.22 № 147, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.04.27 № 15-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен; 03.07.2013 № 121-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен; 29.09.2014 № 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.12.2017 № 122-VI (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2020 № 349-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.09.2025 № 219-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)^ 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

5) представление сведений о нотариальных действиях единому накопительному пенсионному фонду в целях осуществления пенсионных выплат, Государственному фонду социального страхования в целях осуществления возврата излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них;
5-1) представление сведений о нотариальных действиях профессиональному участнику рынка ценных бумаг, осуществляющему деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг и депозитарную деятельность, включая направление такому профессиональному участнику рынка ценных бумаг электронной копии правоустанавливающего документа, удостоверенной посредством электронной цифровой подписи нотариуса, посредством единой нотариальной цифровой системы.
Сведения, указанные в настоящем подпункте, предоставляются профессиональному участнику рынка ценных бумаг только в целях осуществления деятельности, предусмотренной Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", при наличии у такого профессионального участника рынка ценных бумаг согласия лица, в отношении которого предоставляются данные сведения, на сбор и обработку его персональных данных в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
6) сообщение сведений об открытии наследства наследникам.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными законами РК от 22.06.2006 № 147; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 27.04.2012 № 15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.12.2017 № 122-VI (вводится в действие с 01.01.2018); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2020 № 349-VI(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023); от 19.09.2025 № 219-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

4-бап. Нотариаттық іс жүргізу
1. Нотариаттық іс жүргізу Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органымен келісу арқылы Республикалық нотариаттық палатаның қатысуымен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітетін Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі қағидаға (бұдан әрі - Қағида) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қағида талаптарының сақталуына бақылау жасауды аумақтық әділет органдары мен нотариат палаталары жүзеге асырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Мемлекеттік нотариустардың құжаттары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен міндетті түрде мемлекеттік архивке тапсырылуға тиіс.
Жекеше нотариустардың құжаттары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен міндетті түрде жеке нотариаттық архивке тапсырылуға тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Электрондық нысандағы нотариаттық құжаттарды уақытша сақтауды, есепке алу мен пайдалануды қамтамасыз ететін бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің құрамдасы нотариаттық электрондық репозиторий болып табылады.
Электрондық нысандағы нотариаттық құжаттарды жинауға, сатып алуға, жиынтықтауға, ретке келтіруге, сақтауға, есепке алу мен пайдалануға арналған орталықтандырылған цифрлық жүйе нотариаттық электрондық архив болып табылады.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
4-1-бап. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Нотариаттық қызмет туралы мәліметтерді жинау, өңдеу процестерін автоматтандыруға және ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған цифрлық жүйе бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 4. Нотариальное делопроизводство
1. Нотариальное делопроизводство осуществляется в соответствии с Правилами по нотариальному делопроизводству (далее - Правила), утверждаемыми Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан с участием Республиканской нотариальной палаты.
2. Контроль за соблюдением требований Правил осуществляют территориальные органы юстиции и нотариальные палаты.
3. Документы государственных нотариусов подлежат обязательной сдаче в государственный архив в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
В ч.2 пункта 3 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Документы частных нотариусов подлежат обязательной сдаче в частный нотариальный архив в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается дополнить частью третьей в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Нотариальным электронным репозиторием является компонент единой нотариальной цифровой системы, обеспечивающий временное хранение, учет и использование нотариальных документов в электронной форме.
Нотариальным электронным архивом является централизованная цифровая система, предназначенная для сбора, приобретения, комплектования, упорядочения, хранения, учета и использования нотариальных документов в электронной форме.
Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
Статья 4-1. Единая нотариальная цифровая система
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Единой нотариальной цифровой системой является цифровая система, предназначенная для автоматизации процессов сбора, обработки сведений о нотариальной деятельности и обеспечения информационного взаимодействия.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается дополнить пунктом 1-1 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие с 01.01.2027).

2. Жасалған нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтер мен осы Заңда көзделген өзге де мәліметтер бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге енгізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Нотариаттық әрекеттер жасау туралы мәліметтер мен осы Заңда көзделген өзге де мәліметтер нотариаттық электрондық репозиторийде уақытша сақтауға орналастырылуға тиіс және белгіленген мерзім өткеннен кейін нотариаттық электрондық архивке берілуге тиіс.
4. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге қол жетімділік нотариустардан бөлек, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілеттік берілген адамдарға беріледі.
Нотариустар және бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеде қамтылған мәліметтерге қолжетімділік Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген басқа да адамдар және қолдап отыру мен жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын адамдар осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға осындай жүйеде қамтылған мәліметтерді ашпауға және таратпауға міндетті.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеде қамтылған мәліметтерді қорғау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану қағидаларын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
7. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе Республикалық нотариаттық палатаның, нотариаттық палаталар мен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ақпаратты жинауы мен талдауы үшін қолданылуы мүмкін.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақты алып тастау көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
8. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен Республикалық нотариаттық палатаға сенімгерлік басқаруға беріледі.
Ескерту. Заң 4-1-баппен толықтырылды - ҚР 2010.07.15 № 337-IV(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

2. В единую нотариальную цифровую систему вносятся сведения о совершенных нотариальных действиях и иные сведения, предусмотренные настоящим Законом.
Примечание ИЗПИ!
В пункт 3 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Сведения о совершении нотариальных действий и иные сведения, предусмотренные настоящим Законом, должны размещаться на временное хранение в нотариальном электронном репозитории и по истечении установленного срока должны быть переданы в нотариальный электронный архив.
4. Доступ к единой нотариальной цифровой системе, помимо нотариусов, предоставляется лицам, уполномоченным в соответствии с законами Республики Казахстан.
Нотариусы и другие лица, которым доступ к сведениям, содержащимся в единой нотариальной цифровой системе, предоставлен в соответствии с законами Республики Казахстан, и лица, осуществляющие сопровождение и системно-техническое обслуживание, обязаны не раскрывать третьим лицам и не распространять сведения, содержащиеся в такой системе, за исключением случаев, установленных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Статью 4-1 предусматривается дополнить пунктом 4-1 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Защита сведений, содержащихся в единой нотариальной цифровой системе, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Правила пользования единой нотариальной цифровой системой определяются Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации и уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности.
7. Единая нотариальная цифровая система может применяться для сбора и анализа информации Республиканской нотариальной палатой, нотариальными палатами и Министерством юстиции Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается исключить Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Единая нотариальная цифровая система передается в доверительное управление Республиканской нотариальной палате в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Сноска. Закон дополнен статьей 4-1 в соответствии с Законом РК от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); в редакции Закона РК от 15.02.2021 № 5-VII (порядок введения в действие см. ст. 2); с изменениями, внесенными законами РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

4-2-бап. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің мазмұны
1. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе:
1) нотариаттық әрекеттердің электрондық тізілімінен;
2) мұрагерлік істер тізілімінен;
3) өсиеттерді есепке алу тізілімінен;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4) нотариаттық электрондық репозиторийден тұрады.
Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеде нотариаттық қызметке қатысты өзге де мәліметтер, оның ішінде ақпараттық, қосалқы, анықтамалық-талдамалық сипаттағы мәліметтер қамтылады.
2. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
3. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің осы Заңда көзделген тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысанын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді.
Ескерту. Заң 4-2-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
4-3-бап. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге мәліметтерді енгізу
1. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге мәліметтерді енгізуді нотариустар жүзеге асырады.
Нотариустар бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге мынадай:
1) нотариаттық әрекеттерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізілімінде тіркеу кезінде олардың жасалғаны туралы мәліметтерді енгізуге міндетті.
Сенімхатты куәландыру немесе оның күшін жою бойынша нотариаттық әрекетті бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізілімінде тіркеу кезінде нотариустар бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге сенімхаттың электрондық үлгісін (электрондық нұсқасын) енгізуге міндетті;
2) мұрагерлік істі жүргізуге негіз болып табылатын өтініштер келіп түскен кезде мұраның ашылғаны туралы;
3) өсиеттердің есепке алынғаны туралы мәліметтерді;
4) осы Заңның 4-2-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес өзге де мәліметтерді енгізуге міндетті.
2. Нотариаттық әрекеттер жасалғаны туралы мәліметтерді нотариус бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізіліміне дереу енгізеді.
3. Мұраның ашылғаны туралы мәліметтерді нотариус тиісті өтініштер келіп түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің мұрагерлік істер тізіліміне енгізеді.

Статья 4-2. Содержание единой нотариальной цифровой системы
1. Единая нотариальная цифровая система состоит из:
1) электронного реестра нотариальных действий;
2) реестра наследственных дел;
3) реестра учета завещаний;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 4) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) нотариального электронного репозитория.
Единая нотариальная цифровая система содержит иные сведения, в том числе сведения информационного, вспомогательного, справочно-аналитического характера, касающиеся нотариальной деятельности.
2. Порядок ведения реестров единой нотариальной цифровой системы определяется Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации.
3. Форма представления отчетности о функционировании предусмотренных настоящим Законом реестров единой нотариальной цифровой системы устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 4-2 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (порядок введения в действие см. ст. 2); с изменениями, внесенными Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 4-3. Внесение сведений в единую нотариальную цифровую систему
1. Внесение сведений в единую нотариальную цифровую систему осуществляется нотариусами.
Нотариусы обязаны вносить в единую нотариальную цифровую систему сведения:
1) о совершении нотариальных действий при их регистрации в электронном реестре нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы.
При регистрации в электронном реестре нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы нотариального действия по удостоверению или отмене доверенности нотариусы обязаны вносить в единую нотариальную цифровую систему электронный образ доверенности (электронную версию);
2) об открытии наследства при поступлении заявлений, являющихся основанием для заведения наследственного дела;
3) об учете завещаний;
4) иные сведения в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 4-2 настоящего Закона.
2. Сведения о совершении нотариальных действий вносятся нотариусом в электронный реестр нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы незамедлительно.
3. Сведения об открытии наследства вносятся нотариусом в реестр наследственных дел единой нотариальной цифровой системы не позднее следующего рабочего дня после поступления соответствующих заявлений.

Ескерту. Заң 4-3-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-4-бап. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеде қамтылған мәліметтерді ұсыну
1. Адамдар өзіне қатысты мынадай:
1) куәландырылған сенімхат (сенімхатты куәландырған тұлға, сенімхаттың куәландырылған күні, оның бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізіліміндегі тіркеу нөмірі, егер сенімхаттың күші жойылған жағдайда, сенімхаттың күші жойылғаны туралы мәліметтерді осы тізілімге енгізу күні және уақыты туралы мәліметтер);
2) ашылған мұрагерлік істер (мұра қалдырушы, оның қайтыс болған күні туралы мәліметтер, мұрагерлік істі жүргізетін нотариус туралы мәліметтер);
3) нотариус жасаған атқарушылық жазбалар (атқарушылық жазбаны жасау күні, атқарушылық жазбаны жасаған нотариус туралы мәліметтер) туралы мәліметтерді өтеусіз негізде алуға құқылы.
2. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізілімінде қамтылған және нотариаттық әрекетті жасауға немесе нотариаттық құжаттың жарамдылығын тексеруге қажетті мәліметтер нотариустарға олардың бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы берілген сұрау салулары бойынша ұсынылады.
Өзіне қатысты бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық әрекеттер электрондық тізілімінде қамтылатын мәліметтер сұратылып отырған адамға сұрау салу фактісі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
3. Қазақстан Республикасының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының және сот орындаушыларының қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер, іздестіру істері, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер және атқарушылық іс жүргізу шеңберінде ақпарат алуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Заң 4-4-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-бап. Нотариаттық іс жүргізілетін тіл
1. Нотариаттық іс Қазақстан Республикасының тіл туралы заңдарына сәйкес жүргізіледі.
2. Егер нотариаттық іс-әрекет жасауды өтінген адам іс жүргізілетін тілді білмесе, ресімделген құжаттардың мәтіндері оның өтініші бойынша осы Заңның 80-бабына сәйкес ақы төлеттіріп аударылып берілуге тиіс.
2-тарау. Нотариустың құқықтық жағдайы
6-бап. Қазақстан Республикасындағы нотариус
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Сноска. Закон дополнен статьей 4-3 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 4-4. Представление сведений, содержащихся в единой нотариальной цифровой системе
1. Лица на безвозмездной основе вправе получать сведения в отношении себя о (об):
1) удостоверенной доверенности (сведения о лице, удостоверившем доверенность, дате удостоверения доверенности, ее регистрационном номере в электронном реестре нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы, дате и времени внесения сведений об отмене доверенности в данный реестр в случае, если доверенность отменена);
2) открытых наследственных делах (сведения о наследодателе, дате его смерти, сведения о нотариусе, ведущем наследственное дело);
3) совершенных нотариусом исполнительных надписях (сведения о дате совершения исполнительной надписи, нотариусе, совершившем исполнительную надпись).
2. Сведения, содержащиеся в электронном реестре нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы и необходимые для совершения нотариального действия или проверки действительности нотариального документа, представляются нотариусам по их запросам, поданным через единую нотариальную цифровую систему.
Лицу, в отношении которого запрашиваются сведения, содержащиеся в электронном реестре нотариальных действий единой нотариальной цифровой системы, направляется электронное уведомление о факте запроса.
3. Получение информации правоохранительными, специальными государственными органами Республики Казахстан и судебными исполнителями в рамках уголовных, гражданских, административных, розыскных дел, дел об административных правонарушениях и исполнительного производства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 4-4 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 5. Язык нотариального делопроизводства
1. Нотариальное делопроизводство ведется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках.
2. Если лицо, обратившееся за совершением нотариального действия, не владеет языком, на котором ведется делопроизводство, тексты оформленных документов должны быть ему переведены по его просьбе за плату в соответствии со статей 80 настоящего Закона.
Глава 2. ПРАВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ НОТАРИУСА
Статья 6. Нотариус в Республике Казахстан

1. Егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, жасы жиырма беске толған, жоғары заң білімі, заңгер мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар, нотариуста кемінде бір жыл мерзіммен тағылымдамадан, аттестаттаудан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алған Қазақстан Республикасының азаматы нотариус бола алады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қызмет атқаратын әкімшілік мемлекеттік қызметші мемлекеттік нотариус болып табылады.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алуды қоспағанда, мемлекеттік нотариусқа осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар қолданылады.
Заңда белгіленген тәртіппен соттылығы өтелмеген немесе алынбаған, белгіленген тәртіппен іс-әрекет жасауға қабілетсіз не іс-әрекет жасауға қабілеттілігі шектеулі деп танылған адам нотариус бола алмайды.
Мыналар:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам осындай оқиғалар басталғаннан кейін үш жыл бойы;
теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, прокуратура органдарынан, өзге де құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан шығарылған, сондай-ақ судья лауазымынан босатылған адам шығарылған (босатылған) күннен бастап бір жыл бойы;
әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адам осындай оқиғалар басталғаннан кейін үш жыл бойы;
нотариаттық әрекет жасау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуына жол бергені үшін мемлекеттік нотариус лауазымынан шығарылған адам;
нотариаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензиядан айырылған адам;
егер шығарылған күнінен бастап үш жылдан аз уақыт өтсе, теріс себептер бойынша заң консультанттары палатасының тізілімінен шығарылған адам да нотариус бола алмайды.
2. Жекеше және мемлекеттік нотариустардың нотариаттық қызметті жүзеге асырған кездегі құқықтары, міндеттері тең болады. Олар ресімдеген құжаттардың бірдей заң күші болады.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген лицензиясы жоқ адамдардың (мемлекеттік нотариусты және осы Заңның 1-бабындағы 2-тармақтың 2), 3) тармақшаларында аталған адамдарды қоспағанда) нотариаттық іс-әрекеттер жасауы, не нотариат туралы заңдардың өзге де талаптарын бұзып жасауы және сол іс-әрекеттерден табыс табуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болуға әкеп соғады.
4. Аумақтық әділет органы мемлекеттік нотариустың нотариаттық іс-әрекеттері үшін мүліктік жауапкершілікте болады.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302, 2001.07.11 № 235, 2001.12.24 № 276, 2003.05.05 № 408, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
7-бап. Нотариустың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері

1. Нотариусом может быть гражданин Республики Казахстан, достигший возраста двадцати пяти лет, имеющий высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее двух лет, прошедший стажировку у нотариуса сроком не менее одного года, аттестацию и получивший лицензию на право занятия нотариальной деятельностью, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
Государственным нотариусом является административный государственный служащий, занимающий должность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
На государственного нотариуса распространяются требования, указанные в части первой настоящей статьи, за исключением получения лицензии на право занятия нотариальной деятельностью.
Примечание ИЗПИ!
В ч.4 пункта 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нотариусом не может быть лицо, имеющее не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость, признанное в установленном порядке недееспособным либо ограниченно дееспособным.
Нотариусом также не может быть лицо:
освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в течение трех лет после наступления таких событий;
Примечание ИЗПИ!
В абзац 3 ч.5 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
уволенное по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из органов прокуратуры, иных правоохранительных органов, специальных государственных органов, а также освобожденное от должности судьи, в течение одного года со дня увольнения (освобождения);
совершившее административное коррупционное правонарушение, в течение трех лет после наступления таких событий;
уволенное с должности государственного нотариуса за допущенные им нарушения законодательства Республики Казахстан при совершении нотариального действия;
Примечание ИЗПИ!
В абзац 6 ч.5 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
лишенное лицензии на право занятия нотариальной деятельностью;
Примечание ИЗПИ!
В абзац 7 ч.5 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
исключенное из реестра палаты юридических консультантов по отрицательным мотивам, если с даты исключения прошло менее трех лет.
2. Частные и государственные нотариусы имеют равные права и обязанности при осуществлении нотариальной деятельности. Оформленные ими документы имеют одинаковую юридическую силу.
3. Совершение нотариальных действий лицами, не имеющими лицензии, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи (за исключением государственного нотариуса и лиц, указанных в подпунктах 2), 3) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона), либо с нарушением иных требований законодательства о нотариате и получение дохода от этих действий влекут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Имущественную ответственность за нотариальные действия государственного нотариуса несет территориальный орган юстиции.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 13.11.1998 № 302; от 11.07.2001 № 235; от 24.12.2001 № 276; от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Помощники и стажеры нотариуса

1. Нотариустың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері болуы мүмкін.
2. Қазақстан Республикасының азаматы ғана нотариустың көмекшісі бола алады.
3. Нотариустың көмекшісі жеке практикамен айналысатын нотариуста еңбек шартының негізінде жұмыс істей алады немесе мемлекеттік нотариат кеңсесінің құрамында бола алады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Жоғары заң білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары нотариустың тағылымдамадан өтушілері бола алады.
Тағылымдамадан өтушілер кемінде бес жыл нотариаттық қызмет өтілі бар нотариустарда тағылымдамадан өтеді.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміттенетін адам нотариаттық палатамен тағылымдамадан өту туралы шарт жасасады.
5. Көмекші мен тағылымдамадан өтуші нотариустың нұсқауымен және жауапкершілігімен оның нотариаттық қызметті алмастыруға тиісті емес және нотариаттық іс жүргізу бойынша көмекші сипатта болуы мүмкін тапсырмаларын орындауға құқылы.
Көмекші мен тағылымдамадан өтушінің нотариус үшін нотариаттық құжаттарға қол қоюға және нотариустың мөрін пайдалануға құқығы жоқ.
6. Алып тасталды – ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7. Тағылымдамадан өтушінің нотариаттық қызметпен айналысу құқығына кейіннен лицензия алу үшін нотариаттық әрекеттерді жасау, нотариустың жұмысын ұйымдастыру бойынша кәсіптік білім мен практикалық дағдыларды алуы тағылымдамадан өту мақсаты болып табылады.
8. Бір нотариустан бір мезгілде екеуден аспайтын тағылымдамадан өтуші тағылымдамадан өте алады.
9. Тағылымдамадан өту нотариустардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
Тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлау бағдарламасы барлық тағылымдамадан өтушілер үшін міндетті болып табылады және онда нотариустың кәсіби және әдеп нормаларын зерделеуді, нотариустар үшін немесе тағылымдамадан өтушілер үшін арнайы ұйымдастырылатын семинар сабақтарына қатысуды қоса алғанда, тағылымдамадан өтушінің арнайы теориялық білім алуына, нотариаттық әрекеттерді жасау және нотариустың жұмысын ұйымдастыру бойынша практикалық дағдыларды меңгеруіне бағытталған іс-шаралар тізбесі қамтылуға тиіс.
10. Тағылымдамадан өту аяқталған соң нотариус тағылымдамадан өтушінің кәсіптік даярлау бағдарламасын орындағанын көрсететін қорытынды дайындайды, оны он жұмыс күні ішінде нотариаттық палата бекітеді. Тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлау бағдарламасын тағылымдамадан өтуші толық меңгермеген жағдайда оған қосымша уақыт беріледі.
Тағылымдамадан өту туралы қорытынды бекітілгеннен кейін ол үш жыл бойы жарамды болып табылады.

1. Нотариус может иметь помощников и стажеров.
2. Помощником нотариуса может быть только гражданин Республики Казахстан.
3. Помощник нотариуса может работать на основе трудового договора у нотариуса, занимающегося частной практикой, или находиться в составе государственной нотариальной конторы.
4. Стажерами нотариуса могут быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее юридическое образование.
Примечание ИЗПИ!
В ч.2 пункта 4 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стажеры проходят стажировку у нотариусов, имеющих стаж нотариальной деятельности не менее пяти лет.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается дополнить частью третьей в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, заключает договор о прохождении стажировки с нотариальной палатой.
5. Помощник и стажер вправе по указанию и под ответственность нотариуса выполнять его поручения, которые не должны подменять нотариальную деятельность и могут носить вспомогательный характер по ведению нотариального делопроизводства.
Помощник и стажер не имеют права подписывать за нотариуса нотариальные документы и использовать печать нотариуса.
6. Исключен Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Целью прохождения стажировки является приобретение стажером профессиональных знаний и практических навыков по совершению нотариальных действий, организации работы нотариуса для последующего получения лицензии на право занятия нотариальной деятельностью.
8. Стажировку у одного нотариуса могут проходить не более двух стажеров одновременно.
9. Прохождение стажировки осуществляется в соответствии с положением о порядке прохождения стажировки стажерами нотариусов.
Программа профессиональной подготовки стажеров является обязательной для всех стажеров и должна содержать перечень мероприятий, направленных на приобретение стажером специальных теоретических знаний, практических навыков по совершению нотариальных действий и организации работы нотариуса, включая изучение профессиональных и этических норм нотариуса, посещение семинарских занятий, организуемых для нотариусов или специально для стажеров.
10. По окончании стажировки нотариус готовит заключение, в котором отражается исполнение программы профессиональной подготовки стажером, которое в течение десяти рабочих дней утверждается нотариальной палатой. В случае неполного освоения стажером программы профессиональной подготовки стажеров ему предоставляется дополнительное время.
Заключение о прохождении стажировки является действительным в течение трех лет после его утверждения.

11. Тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлау бағдарламасын толық меңгеру тағылымдамадан өтудің міндетті талабы болып табылады.
12. Теріс себептермен атқарып жүрген қызметінен босатылғандарды қоспағанда, осы баптың талаптары мемлекеттік нотариустың жұмыс өтілі бар адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. 7-бап жаңа редакцияда - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
7-1-бап. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттау
1. Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық әділет органдарына өтініш беру арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге кешенді компьютерлік тестілеу нысанында аттестаттаудан өтеді.
2. Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар, тұрақты судьялар және өз міндеттерін атқару кезінде теріс қылықтар жасағаны және заңдылықты бұзғаны үшін судья лауазымынан босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судья болып жұмыс істеген адамдар, сондай-ақ мемлекеттік нотариустар аттестаттаудан өтуден босатылады.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданысы тоқтатылған жағдайда үміткер нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алуға қайта өтініш берген кезде аттестаттаудан өтуге міндетті.
3. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудың негізгі міндеті нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алуға үміткерлерді сапалы іріктеуді қамтамасыз ету болып табылады.
4. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауды және байқау түрінде аттестаттауды өткізудің тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайды.
5. Егер нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адам осы Заңда белгіленген талаптарға сай келмесе, оны аттестаттауға жіберуден бас тартылады.
Аттестаттауға жіберуден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
6. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адам өз таңдауы бойынша тестілеуден қазақ немесе орыс тілінде өтуге құқылы.

11. Полное освоение программы профессиональной подготовки стажеров является обязательным условием прохождения стажировки.
12. Требования настоящей статьи не распространяются на лиц, имеющих стаж работы государственным нотариусом, за исключением освобожденных от занимаемой должности по отрицательным мотивам.
Сноска. Статья 7 в редакции Закона РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7-1. Аттестация лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью
1. Лица, прошедшие стажировку и претендующие на право занятия нотариальной деятельностью, проходят аттестацию в форме комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и на проверку должного уровня практических навыков путем подачи заявления в территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения и столицы.
2. От прохождения аттестации освобождаются лица, сдавшие квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, постоянные судьи и лица, работавшие постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей, а также государственные нотариусы.
В случае прекращения действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью претендент при повторной подаче заявления на получение лицензии на право занятия нотариальной деятельностью обязан пройти аттестацию.
3. Основной задачей аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью, является обеспечение качественного отбора претендентов на получение лицензии на право занятия нотариальной деятельностью.
4. Порядок и условия проведения аттестации и пробной аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью, определяются Министерством юстиции Республики Казахстан.
5. В допуске к аттестации отказывается, если лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, не соответствует требованиям, установленным настоящим Законом.
Отказ в допуске к аттестации может быть обжалован в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
6. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, вправе по своему выбору пройти тестирование на казахском или русском языке.

7. Аттестаттау қорытындысы бойынша нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамды аттестаттау не аттестаттамау туралы уәжді шешім шығарылады.
Аттестаттау не аттестаттамау туралы уәжді шешімге Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
8. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау туралы шешім ол шығарылған уақыттан бастап үш жыл ішінде жарамды болады.
9. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттау тоқсанына бір реттен сиретпей өткізіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін тексеру мақсатында нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдар байқау түрінде аттестаттаудан өтуге құқылы.
Ескерту. Заң 7-1-баппен толықтырылды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
7-2-бап. Аттестаттауды өткізу тәртібі мен шарттары
Ескерту. 7-2-бап алып тасталды – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
8-бап. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия
1. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі берген лицензия (нотариус лицензиясы) жекеше нотариусқа нотариаттық әрекеттер жасауға уәкілдік береді.
2. Нотариус лицензиясын алуға қажетті құжаттардың тізбесі, лицензия беру мерзімі мен тәртібі тиісті нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді.
3. Нотариус лицензиясы мерзімі шектелмей беріледі және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
4. Нотариус лицензиясын беру үшін алым алынады, оның мөлшері мен төлену тәртібі салық заңдарымен белгіленеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың Мемлекеттік тізілімін жүргізеді және ведомстволық баспасөз органында нотариаттық қызметпен айналысуға лицензия берілген адамдар туралы мәліметтер жариялайды, онда:

7. По итогам аттестации выносится мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации лица, претендующего на право занятия нотариальной деятельностью.
Мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
8. Решение об аттестации на право занятия нотариальной деятельностью является действительным в течение трех лет с момента его вынесения.
9. Аттестация лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью, проводится не реже одного раза в квартал.
В целях проверки знаний законодательства Республики Казахстан лица, претендующие на право занятия нотариальной деятельностью, вправе проходить пробную аттестацию.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 7-1 в соответствии с Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); в редакции Закона РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7-2. Порядок и условия проведения аттестации
Сноска. Статья 7-2 исключена Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 8. Лицензия на право занятия нотариальной деятельностью
1. Лицензия на право занятия нотариальной деятельностью (лицензия нотариуса), выданная Министерством юстиции Республики Казахстан по итогам аттестации, уполномочивает частного нотариуса на совершение нотариальных действий.
2. Перечень документов, необходимых для получения лицензии нотариуса, сроки и порядок выдачи лицензии устанавливаются соответствующими нормативными правовыми актами.
3. Лицензия нотариуса выдается без ограничения срока и действует на всей территории Республики Казахстан.
4. За выдачу лицензии нотариуса взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством.
Примечание ИЗПИ!
В абзац 1 пункта 5 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Министерство юстиции Республики Казахстан ведет Государственный реестр лицензий на право занятия нотариальной деятельностью и публикует в ведомственном печатном органе сведения о лицах, которым выданы лицензии на осуществление нотариальной деятельности с указанием:
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 1) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) нотариустың тегі, аты, әкесінің аты;
2) лицензия берілген күн мен оның нөмірі көрсетіледі.
6. Алып тасталды – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-1. Алып тасталды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302, 2001.07.11 № 235, 2003.05.05 № 408, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді), 2009.04.29 № 154-IV, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
9-бап. Нотариус лицензиясын беруден бас тарту
1. Нотариус лицензиясын беруден бас тарту негіздері "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.
2. Нотариус лицензиясын беруден бас тартылған жағдайда өтініш иесіне ол қабылданған күннен бастап үш күн ішінде бас тарту себептері көрсетіле отырып жазбаша түрде дәлелді шешім беріледі.
3. Бас тарту туралы шешімге Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Ескерту. 9-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 16.05.2014 № 203-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.06.2020 № 351-VI (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-бап. Нотариус лицензиясының күшін тоқтата тұру
1. Нотариус лицензиясының қолданысын тоқтата тұру аумақтық әділет органдарының, нотариаттық палаталардың, прокуратура органдарының ұсынулары негізінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің шешімімен жүргізіледі.
2. Нотариус лицензиясының қолданысы мынадай:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензиядан айыру жөнінде талап қою іс жүргізуі қозғалған;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

1) фамилии, имени, отчества нотариуса;
2) даты выдачи лицензии и ее номера.
6. Исключен Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными законами РК от 13.11.1998 № 302; от 11.07.2001 № 235; от 05.05.2003 № 408; от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 29.04.2009 № 154-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 9. Отказ в выдаче лицензии нотариуса
1. Основания отказа в выдаче лицензии нотариуса устанавливаются Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. При отказе в выдаче лицензии нотариуса заявителю дается мотивированное решение в письменном форме с указанием причин отказа в течение трех дней со дня его принятия.
3. Решение об отказе может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 9 с изменениями, внесенными законами РК от 16.05.2014 № 203-V (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 29.06.2020 № 351-VI (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 10. Приостановление действия лицензии нотариуса
1. Приостановление действия лицензии нотариуса производится решением Министерства юстиции Республики Казахстан на основании представлений территориальных органов юстиции, нотариальных палат, органов прокуратуры.
2. Действие лицензии нотариуса приостанавливается сроком до шести месяцев в следующих случаях:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается исключить Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) возбуждения искового производства по лишению лицензии на право занятия нотариальной деятельностью;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается исключить Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) прокурор қылмыстық іс бойынша нотариусқа қатысты айыптау актісін жасаған;
Ескерту. 2) тармақшамен жаңа редакцияда – ҚР 27.12.2021 № 88-VII Заңымен (мынадай:
ішкі істер органдарының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің және экономикалық тергеу қызметінің тергеушілері тергеп-тексеретін, оның ішінде басқа да қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істермен біріктірілген аса ауыр қылмыстар туралы істерге қатысты 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 3-бабының 29) тармағында көзделген, оның ішінде басқа да қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істермен біріктірілген сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы істерге қатысты 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін;
алдын ала тергеу нысанында аяқталған өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істерге қатысты 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасауы, прокурордың айыптау актісін жасауы және прокурор айыптау актісін жасаған кезден бастап адамды айыпталушы деп тану бөлігінде).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-1) тармақшаны алып тастау көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-1) прокурор айыптау хаттамасын, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы бекіткен және қылмыстық істі қылмыстық заңның тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылданған, сотқа дейінгі тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 617-бабының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен процестік келісім жасаумен аяқталған;
3) нотариус өзінің тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болған жағдайда) өзгерткені туралы мәліметтерді аумақтық әділет органына бір ай ішінде хабарламаған;
4) нотариус осы Заңға сәйкес өзіне айқындап берілген қызмет ету аумағын бұзған;
5) нотариус мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуға алып келген, нотариаттық әрекеттер жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған;
6) нотариустың нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламасында көрсетілген мекенжайда нотариустың үй-жайы іс жүзінде болмаған;
7) нотариус осы Заңның 15-бабы 4-тармағының талаптарын сақтамаған;
8) осы Заңның 19 және 46-баптарында көзделген шектеулер сақталмаған;
9) егер нотариус нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабардар еткен күннен бастап үш ай өткен соң іс жүзінде нотариаттық қызметке кіріспеген;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2) составления прокурором обвинительного акта в отношении нотариуса по уголовному делу;
Сноска. Подпункт 2) в редакции Закона РК от 27.12.2021 № 88-VII (вводится в действие с 1 января 2022 года в отношении дел об особо тяжких преступлениях, расследуемых следователями органов внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, в том числе соединенных с делами о других уголовных правонарушениях; с 1 января 2023 года в отношении дел о коррупционных преступлениях, предусмотренных пунктом 29) статьи 3 Уголовного кодекса Республики Казахстан, в том числе соединенных с делами о других уголовных правонарушениях; с 1 января 2026 года в отношении дел об иных уголовных правонарушениях, завершенных в форме предварительного следствия).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2-1) предусматривается исключить Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1) утверждения прокурором протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола об уголовном проступке и принятия решения о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) уголовного закона, окончания досудебного расследования заключением процессуального соглашения в порядке, предусмотренном частью четвертой статьи 617 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
3) несообщения нотариусом в течение месяца в территориальный орган юстиции сведений об изменении им фамилии, имени, отчества (при его наличии);
4) нарушения нотариусом территории деятельности, определенной ему в соответствии с настоящим Законом;
5) нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан при совершении нотариальных действий, повлекших нарушение прав и законных интересов государства, физических и юридических лиц;
6) фактического отсутствия помещения нотариуса по адресу, указанному в уведомлении нотариуса о начале осуществления нотариальной деятельности;
7) несоблюдения нотариусом требований пункта 4 статьи 15 настоящего Закона;
8) несоблюдения ограничений, предусмотренных статьями 19 и 46 настоящего Закона;
9) если нотариус не приступил к практической нотариальной деятельности по истечении трех месяцев со дня уведомления о начале осуществления нотариальной деятельности;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 10) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10) нотариус осы Заңның 18-бабының 1-тармағы 11) тармақшасының талаптарын сақтамаған жағдайларда, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11), 12), 13) тармақшалармен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-1. Нотариус лицензиясының қолданысы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсіпкерлік немесе ақы төленетін өзге қызметпен айналысқан;
2) мерзімді әскери қызметті өткерген;
3) нотариус өзінің тоқтата тұру мерзімі көрсетілген өтініші негізінде өкілеттіктерін орындамаған кезеңде тоқтатыла тұрады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-2-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Нотариус лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы шешімде лицензияның қолданысын тоқтата тұру себептері мен мерзімі көрсетілуге тиіс. Тоқтата тұруға себеп болған, осы баптың 2-тармағында көзделген мән-жайлар жойылған кезде, нотариус тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлардың жойылғаны туралы мәліметтерді ұсынған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде лицензиар лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешім шығарады.
3-1. Осы баптың 2-1-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданысын қайта бастау нотариустың өтініші бойынша лицензиардың шешімі негізінде күнтізбелік он күн ішінде жүзеге асырылады.
4. Нотариус лицензиясының күшін тоқтата тұру тоқтатылған кезеңде нотариаттық іс-әрекеттер жасалуына тыйым салуға және нотариустың мөрін аумақтық әділет органына тапсыруына әкеп соғады.
5. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешім лицензиардың интернет-ресурсында орналастырылады. Қабылданған шешім туралы нотариус, нотариаттық палата хабардар етіледі.
6. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе қайта бастаудан бас тарту туралы шешімге Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

10) несоблюдения нотариусом требования подпункта 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается дополнить подпунктами 11), 12) и 13) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2-1 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, действие лицензии нотариуса приостанавливается на период:
1) занятия предпринимательской или иной оплачиваемой деятельностью, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) прохождения срочной воинской службы;
3) неисполнения нотариусом своих полномочий на основании его заявления, в котором указывается срок приостановления.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается дополнить пунктом 2-2 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В решении о приостановлении действия лицензии нотариуса должны быть указаны причины и срок приостановления действия лицензии. При устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, лицензиаром в течение десяти календарных дней со дня представления нотариусом сведений об устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, выносится решение о возобновлении действия лицензии.
3-1. Возобновление действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью, приостановленного по основаниям, предусмотренным пунктом 2-1 настоящей статьи, осуществляется по заявлению нотариуса в течение десяти календарных дней на основании решения лицензиара.
4. Приостановление действия лицензии нотариуса влечет запрет на совершение нотариальных действий и сдачу нотариусом печати в территориальный орган юстиции на период приостановления.
5. Решение о приостановлении или возобновлении действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью размещается на интернет-ресурсе лицензиара. О принятом решении уведомляются нотариус, нотариальная палата.
6. Решение о приостановлении или об отказе в возобновлении действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!

7-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7. Аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған нотариустың іс жүргізуінде жатқан құжаттарын Қағидаларда көзделген тәртіппен басқа нотариусқа беру жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2009.08.28 № 192-IV (2010.03.08 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2013 № 121-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен; 2014.06.10 № 206-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2016 № 479-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.06.2020 № 351-VI (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2021 № 88-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.
11-бап. Нотариусты лицензиясынан айыру
Прокуратура органдарының, не Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, не Республикалық нотариаттық палатаның талап қоюы бойынша сот шешімімен мынадай жағдайларда:
1) алып тасталды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2) жекеше нотариус Нотариустың әдеп кодексін бірнеше рет бұзғанда;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3) нотариус нотариаттық іс-әрекеттер жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңдарын бірнеше мәрте бұзғанда не мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне зиян келтіріп, заңдарды бұзғанда;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-1) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Пункт 7 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Территориальный орган юстиции и нотариальная палата обязаны принять меры по передаче документов, находящихся в производстве нотариуса, у которого приостановлено действие лицензии, другому нотариусу в порядке, предусмотренном Правилами.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 28.08.2009 № 192-IV (вводится в действие с 08.03.2010); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); Конституционным законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 10.06.2014 № 206-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.06.2020 № 351-VI (вводится в действие с 01.07.2021); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2021 № 88-VII (порядок введения в действие см ст.2).
Статья 11. Лишение лицензии нотариуса
Лишение лицензии нотариуса осуществляется решением суда по иску органов прокуратуры, либо Министерства юстиции Республики Казахстан, либо Республиканской нотариальной палаты в случаях:
1) (исключен)
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 2) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) неоднократного нарушения частным нотариусом Кодекса этики нотариуса;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) неоднократного нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан при совершении нотариальных действий либо нарушения законодательства, причинившего ущерб интересам государства, физических и юридических лиц;
Примечание ИЗПИ!
Статью 11 предусматривается дополнить подпунктом 3-1) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) лицензияның күшін тоқтата тұру себептері жойылмағанда;
5) лицензия беруге негіз болып табылатын құжаттарда нотариустың дәйектемесіз немесе қасақана бұрмаланған ақпарат беру фактісі анықталғанда;
5-1) нотариустың көмекшісінің және (немесе) тағылымдамадан өтушісінің нотариустың мөрін пайдалану және нотариус үшін нотариаттық актіге қол қою фактісі анықталғанда;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-2) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6) осы Заңның 10-бабының 2-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, лицензияның күші үш мәрте тоқтатылғанда;
7) алып тасталды – ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
8) нотариус кәсіптік қызметін аумақтық әділет органын хабардар етпей жүзеге асырғанда нотариус лицензиясы кері қайтарылып алынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2001.07.11 № 235, 2003.05.05 № 408, 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2016 № 479-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
12-бап. Нотариус лицензиясының күшін тоқтату
1. Лицензиясынан айырылған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің шешімі бойынша мынадай жағдайларда:
1) нотариус өз тілегімен өтініш бергенде;
2) нотариус азаматтығын өзгерткенде немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрғылықты мекен-жайына кеткенде;
3) нотариус қайтыс болғанда;
4) қылмыс жасағаны үшін нотариусқа қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгенде;
4-1) нотариусқа қатысты ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы шыққанда;
5) нотариус заңдарда белгіленген тәртіппен іс-әрекет жасауға қабілетсіз не іс-әрекет жасауға қабілеттілігі шектеулі деп танылғанда;
5-1) нотариустың көмекшісінің және (немесе) тағылымдамадан өтушісінің нотариустың мөрін пайдалану және нотариус үшін нотариаттық актіге қол қою фактісі анықталғанда;

4) неустранения причин, по которым приостановлено действие лицензии;
5) установления факта предоставления нотариусом недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основанием для выдачи лицензии;
5-1) установления факта использования печати нотариуса и подписания нотариального акта за нотариуса помощником и (или) стажером нотариуса;
Примечание ИЗПИ!
Статью 11 предусматривается дополнить подпунктом 5-2) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6) трехкратного приостановления действия лицензии, за исключением случаев, указанных в пункте 2-1 статьи 10 настоящего Закона;
7) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
8) осуществления нотариусом профессиональной деятельности без уведомления территориального органа юстиции.
Примечание ИЗПИ!
Статью 11 предусматривается дополнить подпунктом 9) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 11.07.2001 № 235; от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Прекращение действия лицензии нотариуса
1. Действие лицензии нотариуса прекращается в случае лишения лицензии, а также по решению Министерства юстиции Республики Казахстан в случаях:
1) подачи заявления нотариусом по собственному желанию;
2) изменения нотариусом гражданства или выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
3) смерти нотариуса;
4) вступления в законную силу в отношении нотариуса обвинительного приговора суда за совершение преступления;
4-1) вынесения в отношении нотариуса постановления о прекращении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям;
5) признания нотариуса недееспособным либо ограниченно дееспособным в установленном законодательством порядке;

6) денсаулық жағдайына байланысты нотариустың өз кәсіптік міндеттерін атқаруы мүмкін болмағанда (медициналық қорытынды негізінде);
7) нотариус хабар-ошарсыз кеткен деп танылғанда немесе қайтыс болған деп жарияланғанда нотариус лицензиясының күші тоқтатылады.
2. Нотариус лицензиясының күшін тоқтату туралы ұсынысты тиісті нотариат палатасы мен аумақтық әділет органы енгізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата лицензиясының күші тоқтатылған нотариустың құжаттарын басқа нотариусқа немесе жеке нотариаттық архивке беру жөнінде, сондай-ақ лицензияны лицензиарға беру үшін алып қою және нотариустың мөрін жою жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
4. Нотариус лицензиясының күші тоқтатылуына байланысты даулар сот тәртібімен шешіледі.
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 03.07.2014 № 227-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
13-бап. Мемлекеттік нотариус
Ескерту. 13-бап алып тасталды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
14-бап. Мемлекеттік нотариат кеңсесі
1. Мемлекеттік нотариат кеңсесі аумақтық әділет органының құрылымдық бөлімшесі болып табылады, оның заңды тұлға құқығы болмайды және осы орган бекіткен Ереже негізінде жұмыс істейді.
2. Мемлекеттік нотариат кеңселері Қазақстан Республикасының аудандарында (қалаларында) орналасады.
15-бап. Жеке практикамен айналысатын нотариус
1. Заңды тұлға құрмай, лицензия негізінде нотариаттық қызметті жүзеге асыратын, нотариаттық іс-әрекеттер жасау нәтижесінде зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырған, нотариаттық палатаға мүше болған азамат жеке практикамен айналысатын нотариус деп танылады.
2. Жеке практикамен айналысатын нотариус банк мекемелерінде ағымдағы шоттар ашуға, еңбек заңдарына сәйкес көмекшілер, техникалық қызметкерлер жалдап, оларды жұмыстан босатуға, нотариаттық іс-әрекеттер жасаудан алынған табысқа билік етуге, соттарда өз атынан сөз сөйлеуге және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа да іс-әрекеттер жасауға құқылы.
3. (3-тармақтың нормаларының заңдық күші жойылды және қолданылуға жатпайды - Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің 2005 жылғы 31 қаңтардағы № 1 қаулысымен).

6) невозможности исполнения нотариусом своих профессиональных обязанностей по состоянию здоровья (на основании медицинского заключения);
7) признания нотариуса безвестно отсутствующим или объявления умершим.
2. Представление о прекращении действия лицензии нотариуса вносится соответствующей Нотариальной палатой и территориальным органом юстиции.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Территориальный орган юстиции и нотариальная палата обязаны принять меры по передаче документов нотариуса, у которого прекращено действие лицензии нотариуса, другому нотариусу или в частный нотариальный архив, а также по изъятию лицензии для передачи ее лицензиару и уничтожению печати нотариуса.
4. Споры, связанные с прекращением действия лицензии нотариуса, разрешаются в судебном порядке.
Сноска. Статья 12 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 03.07.2014 № 227-V (вводится в действие с 01.01.2015).
Статья 13. Государственный нотариус
Сноска. Статья 13 исключена Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 14. Государственная нотариальная контора
1. Государственная нотариальная контора является структурным подразделением территориального органа юстиции, не имеет прав юридического лица и действует на основании Положения, утвержденного этим органом.
2. Государственные нотариальные конторы дислоцируются в районах (городах) Республики Казахстан.
Статья 15. Нотариус, занимающийся частной практикой
1. Нотариусом, занимающимся частной практикой, признается гражданин, осуществляющий нотариальную деятельность без образования юридического лица на основании лицензии, застраховавший свою гражданско-правовую ответственность по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда в результате совершения нотариальных действий, вступивший в члены нотариальной палаты.
2. Нотариус, занимающийся частной практикой, вправе открывать текущие счета в банковских учреждениях, нанимать и увольнять помощников, технических работников, согласно трудовому законодательству, распоряжаться доходом, полученным от совершения нотариальных действий, выступать в судах от своего имени и совершать другие действия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. (Нормы пункта 3 утрачивают юридическую силу и не подлежат применению - Постановлением Конституционного Совета Республики Казахстан от 31 января 2005 года № 1)

4. Жеке практикамен айналысатын нотариустың жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар өкілдерінің еркін кіріп-шығуына, нотариаттық құпияны сақтауға және нотариаттық іс жүргізудің сақталуын қамтамасыз ету үшін жағдай жасауға жарамды бір үй-жайы болуға тиіс.
Нотариус нотариаттық палатаның мүшелігіне кірген күннен бастап бір ай ішінде аумақтық әділет органына өзінің үй-жайының орналасқан жерін көрсете отырып, нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама жіберуге міндетті.
Нотариус нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабардар еткен немесе нотариустың үй-жайының орналасқан жерін оған белгіленіп берілген аумақ шегінде өзгерту туралы оның өтініші келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органы осы үй-жайдың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізуге міндетті.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың төртінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Нотариус нотариаттық қызметті жүзеге асыруды тоқтату туралы хабарламаны аумақтық нотариаттық палатаға жібергенге дейін сақтауындағы барлық нотариаттық құжаттарды басқа нотариусқа немесе жекеше нотариаттық мұрағатқа беруге, жекеше нотариустың мөрін аумақтық нотариаттық палатаға тапсыруға міндетті.
5. <*>
6. <*>
7. Олар осы баптың 4-тармағының талаптарын сақтаған жағдайда бір үй-жайда бір немесе бірнеше нотариус жұмыс істей алады.
Ескерту. 15-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.12.24 № 276, 2003.05.05 № 408, 2009.07.11 № 185-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2016 № 479-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
16-бап. Жекеше нотариустың қызметін сақтандыру
1. Жекеше нотариус осы Заңның 34-бабының 1-тармағында көзделген нотариаттық әрекеттер жасау нәтижесінде зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасуға міндетті және оның мұндай шарт болмағанда нотариаттық іс-әрекеттер жасауға кірісуге құқығы жоқ.

4. Нотариус, занимающийся частной практикой, обязан иметь одно помещение, пригодное для беспрепятственного доступа физических лиц и представителей юридических лиц, соблюдения нотариальной тайны и условий для обеспечения сохранности нотариального делопроизводства.
Нотариус обязан направить уведомление в территориальный орган юстиции о начале осуществления нотариальной деятельности с указанием местонахождения его помещения в течение одного месяца со дня вступления в члены нотариальной палаты.
Территориальный орган юстиции в течение пяти рабочих дней со дня уведомления нотариусом о начале осуществления нотариальной деятельности или поступления заявления нотариуса об изменении местонахождения его помещения в пределах определенной ему территории обязан провести проверку на предмет соответствия данного помещения требованиям законодательства Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Ч.4. пункта 4 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нотариус до направления уведомления в территориальный орган юстиции о прекращении осуществления нотариальной деятельности обязан передать все находящиеся на хранении нотариальные документы другому нотариусу или в частный нотариальный архив, сдать печать частного нотариуса в территориальную нотариальную палату.
5. (исключен).
6. (исключен).
7. В одном помещении могут работать один или несколько нотариусов в случае соблюдения ими требований пункта 4 настоящей статьи.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2001 № 276; от 05.05.2003 № 408; от 11.07.2009 № 185-IV (вводится в действие с 30.08.2009); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Страхование деятельности частного нотариуса
1. Частный нотариус обязан заключить договор страхования гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда в результате совершения нотариальных действий, предусмотренных в пункте 1 статьи 34 настоящего Закона, и не вправе приступить к совершению нотариальных действий в отсутствие такого договора.

2. Нотариустың нотариаттық іс-әрекеттер жасауы нәтижесінде зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының заң актілерімен белгіленеді.
Ескерту. 16-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
17-бап. Нотариустың құқықтары
Нотариус:
1) өзіне жүгінген жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне сәйкес осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да заң актілерінде көзделген нотариаттық іс-әрекеттер жасауға;
2) консультация беруді жүзеге асыруға;
3) құжаттардың көшірмелерін және олардың үзінділерін әзірлеуге;
4) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, жеке және заңды тұлғалардан нотариаттық іс-әрекеттер жасауға қажетті құжаттар мен мәліметтер талап етуге;
6) ғылыми, педагогтік және шығармашылық қызметпен айналысуға;
7) <*>
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
8) татуластыру рәсімдерін жүргізуге;
9) төрелік талқылауда төреші болып сайлануға (тағайындалуға);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың цифрлық жүйелерінен мәліметтер алуға құқылы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 17-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2000.03.29 № 42, 2003.05.05 № 408, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.10.2015 № 378-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
17-1-бап. Консультация беру
Нотариустың жеке және заңды тұлғаларға:

2. Порядок и условия страхования гражданско-правовой ответственности нотариуса по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда в результате совершения нотариальных действий, устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.05.2003 № 408.
Статья 17. Права нотариуса
Нотариус вправе:
1) совершать нотариальные действия, предусмотренные настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан, в интересах физических и юридических лиц, обратившихся к нему;
2) осуществлять консультирование;
3) изготовлять копии документов и выписки из них;
4) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) истребовать от физических и юридических лиц документы и сведения, необходимые для совершения нотариальных действий, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;
6) заниматься научной, педагогической и творческой деятельностью;
7) (исключен);
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 8) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) проводить примирительные процедуры;
9) избираться (назначаться) арбитром в арбитражном разбирательстве;
10) получать сведения из цифровых систем соответствующих государственных органов и иных организаций посредством единой нотариальной цифровой системы.
Примечание ИЗПИ!
Статью 17 предусматривается дополнить подпунктом 11) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 17 с изменениями, внесенными законами РК от 29.03.2000 № 42; от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 31.10.2015 № 378-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17-1. Консультирование
Консультированием является оказание юридической помощи нотариусом на возмездной основе физическим и юридическим лицам в форме:

1) нотариаттық әрекеттер жасауға тікелей байланысты емес құқықтық сипаттағы ауызша және жазбаша консультациялар жүргізу;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мәмілелер жобаларын, өтініштер мен басқа да құжаттарды жасау нысанында өтеулі негізде заң көмегін көрсетуі консультация беру болып табылады.
Ескерту. Заң 17-1-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
18-бап. Нотариустың міндеттері
Нотариус:
1) осы Заңның, "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының нотариат қызметін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес нотариаттық әрекеттер, сондай-ақ электрондық тіркеуге байланысты әрекеттер жасауға;
2) азаматтарға және заңды тұлғаларға құқықтар мен міндеттерді түсіндіруге, олардың заңды білмегендігі өздеріне зиян келтіруге пайдаланылуы мүмкін болмауы үшін, жасалған нотариаттық іс-әрекеттерінің салдарлары жөнінде ескертуге;
3) кәсіптік қызметін жүзеге асыруға байланысты өзіне белгілі болған мәліметтерді құпия ұстауға;
3-1) жасалған нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді және осы Заңда көзделген өзге де мәліметтерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге уақтылы енгізуге;
3-2) бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйемен жұмыс істеу кезінде Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасының талаптарын сақтауға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмейтін жағдайда нотариаттық іс-әрекеттер жасаудан бас тартуға;
5) кәсіптік әдепті сақтауға;
6) әділет органына және (немесе) нотариаттық палатаға өз іс-әрекеттеріне түскен шағымдар бойынша өзі жасаған нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер, өзге құжаттар, ал қажет болған жағдайларда жеке түсініктемелер, оның ішінде кәсіптік әдеп талаптарын сақтамау мәселелері жөнінде түсініктемелер беруге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7) өз лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда Қағидаларда көзделген тәртіппен іс жүргізуіндегі құжаттарды басқа нотариусқа беруге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-1) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-1) мөрін лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде – аумақтық әділет органына, лицензияның қолданысы тоқтатылған жағдайда аумақтық нотариаттық палатаға тапсыруға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

1) проведения устных и письменных консультаций правового характера, не связанных непосредственно с совершением нотариальных действий;
2) составления проектов сделок, заявлений и других документов в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 17-1 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 18. Обязанности нотариуса
Нотариус обязан:
1) совершать нотариальные действия, а также действия, связанные с электронной регистрацией, в соответствии с требованиями настоящего Закона, Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" и других нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих деятельность нотариата;
2) разъяснять гражданам и юридическим лицам права и обязанности, предупреждать о последствиях совершаемых нотариальных действий, с тем чтобы юридическая неосведомленность не могла быть использована им во вред;
3) хранить в тайне сведения, которые стали ему известны в связи с осуществлением его профессиональной деятельности;
3-1) своевременно вносить в единую нотариальную цифровую систему сведения о совершенных нотариальных действиях и иные сведения, предусмотренные настоящим Законом;
3-2) соблюдать требования цифрового законодательства Республики Казахстан при работе с единой нотариальной цифровой системой;
4) отказывать в совершении нотариального действия в случае его несоответствия законодательству Республики Казахстан;
5) соблюдать профессиональную этику;
6) представлять по жалобам на свое действие в органы юстиции и (или) нотариальную палату сведения о совершенном нотариальном действии, иные документы, а в необходимых случаях - личные объяснения, в том числе по вопросам несоблюдения требований профессиональной этики;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) передать документы, находящиеся в производстве, другому нотариусу в случае приостановления действия его лицензии в порядке, предусмотренном Правилами;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7-1) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1) сдать печать в территориальный орган юстиции на период приостановления действия лицензии, в случае прекращения действия лицензии – в территориальную нотариальную палату;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) өз лицензиясының қолданылуы осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 4-1) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайларда, сақтауындағы барлық нотариаттық құжаттарды жекеше нотариаттық мұрағатқа беруге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9) өз тегінің, атының, әкесінің атының және өз үй-жайы орналасқан жерінің өзгеруі жөніндегі мәліметтерді бір ай ішінде аумақтық әділет органына ұсынуға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) бір ай бойы нотариаттық қызметті жүзеге асырмаған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органына және нотариаттық палатаға хабарлауға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары жөніндегі мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде ұсынуға міндетті. Бұл ретте көрсетілген мәліметтерді ұсыну нотариаттық әрекеттер құпиясын жария ету болып табылмайды;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11) кәсіби біліктілігін арттыруға міндетті.
2. Алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 18-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2009.08.28 № 192-IV (2010.03.08 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.06.21 № 19-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2013.01.08 № 64-V (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 2014.06.10 № 206-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2014 № 269-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.11.2016 № 26-VI (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2020 № 359-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

8) передать все находящиеся на хранении нотариальные документы в частный нотариальный архив в случаях прекращения действия его лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4), 4-1) и 6) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9) предоставлять в течение месяца сведения по изменению его фамилии, имени, отчества и местонахождения его помещения территориальному органу юстиции;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) известить в течение пяти рабочих дней территориальный орган юстиции и нотариальную палату в случае неосуществления нотариальной деятельности в течение одного месяца;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) представлять сведения по сделкам и договорам физических лиц органам государственных доходов по форме, в порядке и сроки, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом представление указанных сведений не является разглашением тайны нотариальных действий.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) повышать профессиональную квалификацию.
2. Исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 18 с изменениями, внесенными законами РК от 28.08.2009 № 192-IV (вводится в действие с 08.03.2010); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 21.06.2012 № 19-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 08.01.2013 № 64-V (вводится в действие с 01.01.2013); от 10.06.2014 № 206-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2014 № 269-V (вводится в действие с 01.01.2015); от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2021); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2020 № 359-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

19-бап. Нотариустың қызметін шектеу
1. Нотариустың:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1) кәсіпкерлік қызметпен айналысуға;
2) шарттарды жасасу, өзгерту және бұзу кезінде делдалдық қызмет көрсетуге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3) өкілді органға депутат болып сайланған жағдайда нотариус міндеттерін орындауға;
4) жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасамай өз міндеттерін орындауға;
5) нотариустың мөрін оның лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңге аумақтық әділет органына тапсыруын қоспағанда, факсимилені пайдалануға және мөрін, электрондық цифрлық қолтаңбасын басқа адамға беруге;
6) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, өзінің үй-жайынан тысқары жерде қызметін жүзеге асыруға құқығы жоқ.
2. Егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, жеке практикамен айналысатын нотариустың жалдама қызметкер ретінде еңбек қатынастарында болуға құқығы жоқ.
Ескерту. 19-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.12.24 № 276, 2003.05.05 № 408, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.06.28 № 24-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2016 № 479-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
20-бап. Нотариаттық округ
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аймақтық бөлінісіне сәйкес бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағы нотариаттық округ болып танылады.
Ескерту. 20-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
21-бап. Нотариустың қызмет ету аумағы
1. Нотариаттық округ шегіндегі мемлекеттік нотариустың қызмет ету аумағын аумақтық әділет органы белгілейді.
2. Жекеше нотариустың нотариаттық округ шегіндегі қызмет ету аумағын нотариаттық палата айқындайды.
Нотариус үй-жайды өзіне айқындап берілген аумақтың шегінен тыс жерде орналастыруға құқылы емес.
Нотариустың үй-жайына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Республикалық нотариаттық палатаның ұсынысы бойынша белгілейді.
Аумақтық нотариаттық палата халыққа жекеше нотариустардың қызмет ету аумағы туралы ұдайы ақпарат беріп отырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Статья 19. Ограничения деятельности нотариуса
1. Нотариус не вправе:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) заниматься предпринимательской деятельностью;
2) оказывать посреднические услуги при заключении, изменении и расторжении договора;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) исполнять обязанности нотариуса в случае избрания депутатом представительного органа;
4) выполнять свои обязанности без заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;
5) пользоваться факсимиле и передавать печать, электронную цифровую подпись другому лицу, за исключением сдачи нотариусом печати в территориальный орган юстиции на период приостановления действия его лицензии;
6) осуществлять деятельность вне местонахождения его помещения, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
2. Нотариус, занимающийся частной практикой, не вправе состоять в трудовых отношениях в качестве наемного работника, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2001 № 276; от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 28.06.2012 № 24-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Статья 20. Нотариальный округ
Нотариальным округом в соответствии с административно-территориальным делением Республики Казахстан признается территория одной области, города республиканского значения и столицы.
Сноска. Статья 20 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.05.2003 № 408.
Статья 21. Территория деятельности нотариуса
1. Территория деятельности государственного нотариуса в пределах нотариального округа определяется территориальным органом юстиции.
2. Территория деятельности частного нотариуса в пределах нотариального округа определяется нотариальной палатой.
Нотариус не вправе размещать помещение за пределами определенной ему территории.
Требования к помещению нотариуса устанавливаются Министерством юстиции Республики Казахстан по предложению Республиканской нотариальной палаты.
Территориальная нотариальная палата регулярно информирует население о территории деятельности частных нотариусов.
Примечание ИЗПИ!

3-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Нотариустың қызмет ету аумағы осы Заңның 34-бабы 1-тармағының 3, 4, 5-тармақшаларында, сондай-ақ 92-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген іс-әрекеттерді жасаған жағдайда сақталады. Басқа жағдайлардың бәрінде жеке және заңды тұлғалардың нотариаттық іс-әрекеттер жасату үшін кез келген нотариусқа жүгінуге құқығы бар.
4. Нотариаттық іс-әрекеттер жасауға арналған үй-жай осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген тәртіп бойынша белгіленген аумақ шегінде болуға тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5. Нотариаттық іс-әрекеттер мемлекеттік нотариат кеңсесінің үй-жайынан тыс және жекеше нотариустың үй-жайынан тыс жерлерде жасалуы мүмкін.
Көшпелі нотариаттық іс-әрекеттер мүдделі адамның өтініші негізінде нақты адамға қатысты жасалады және тұрақты сипатта болмайды.
Егер нотариаттық іс-әрекет мемлекеттік нотариат кеңсесінің үй-жайынан тыс немесе жекеше нотариустың үй-жайынан тыс жерлерде жасалса, онда құжаттың куәландыру жазбасында және нотариаттық әрекеттерді тіркеу тізілімінде (оның ішінде нотариаттық әрекеттердің электрондық тізілімінде) оның мекенжайы мен уақыты көрсетіліп, нотариаттық іс-әрекеттің жасалған орны жазылады.
Ескерту. 21-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 31.12.2021 № 100-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

В пункт 3 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Территория деятельности нотариуса соблюдается при совершении нотариусом действий, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5) пункта 1 статьи 34, а также подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 статьи 92-1 настоящего Закона. Во всех остальных случаях физические и юридические лица для совершения нотариальных действий вправе обратиться к любому нотариусу.
4. Помещение для совершения нотариальных действий должно находиться в пределах территории, определенной в порядке, предусмотренном пунктами 1 и 2 настоящей статьи.
Примечание ИЗПИ!
В ч.1 пункта 5 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Нотариальные действия могут совершаться вне помещения государственных нотариальных контор и вне помещения частного нотариуса.
Нотариальные действия с выездом совершаются в отношении конкретного лица на основании заявления заинтересованного лица и не носят постоянный характер.
Примечание ИЗПИ!
В ч.3 пункта 5 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Если нотариальное действие совершается вне помещения государственной нотариальной конторы или помещения частного нотариуса, то в удостоверительной надписи на документе и в реестре для регистрации нотариальных действий (в том числе в электронном реестре нотариальных действий) записывается место совершения нотариального действия с указанием его адреса и времени.
Примечание ИЗПИ!
Статью 21 предусматривается дополнить частью четвертой в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (порядок введения в действие см. ст. 2); от 31.12.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21-1-бап. Нотариаттық округтегі нотариустардың ең аз санын айқындау критерийлері
1. Нотариаттық округтегі нотариустардың ең аз санын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі аумақтық әділет органының аумақтық нотариаттық палатамен бірлесіп берген ұсынымы бойынша мынадай критерийлерге:
1) нотариаттық округтегі халықтың саны мен тығыздығына;
2) өңірдің экономикалық дамуына, географиялық орналасуына, инфрақұрылымы мен басқа да ерекшеліктерінің болуына сүйене отырып бекітеді.
2. Бос орын пайда болған және ол екі айдың ішінде жекеше нотариустармен толықтырылмаған кезде аумақтық әділет органы тиісті нотариаттық округте штат санының шегінде мемлекеттік нотариус бірлігін енгізуге құқылы.
3. Егер кейіннен көрсетілген бос орынға жекеше нотариус орналасқан жағдайда, аумақтық әділет органы бір ай ішінде мемлекеттік нотариус бірлігін қысқартуға міндетті.
Бұл ретте аумақтық әділет органы:
1) жасалған нотариаттық іс-әрекеттердің заңдылығын тексеру және мемлекеттік нотариустың анықталған бұзушылықтарды жоюы;
2) мемлекеттік нотариустың іс жүргізуінде жатқан құжаттарды жекеше нотариусқа қабылдап алу-тапсыру;
3) мемлекеттік нотариустың мөрін алып қою және жою жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Ескерту. Заң 21-1-баппен толықтырылды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
22-бап. Нотариустың мөрі, мөртабандары және электрондық цифрлық қолтаңбасы
Ескерту. 22-баптың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Нотариустың өзінің тегі, аты, әкесінің аты (егер болса), сондай-ақ мемлекеттік нотариат кеңсесінің атауы (мемлекеттік нотариус мөрі) не нотариус лицензиясының нөмірі мен берілген күні (жекеше нотариус мөрі) көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі, куәландыру жазбаларының мөртабандары болады.
2. Нотариустардың мөрінің бедерлері мен қолының үлгілері аумақтық әділет органында, сондай-ақ нотариаттық палатада сақталады.
3. Нотариаттық әрекеттер жасау үшін мөрге тапсырысты және оны нотариустарға беруді жүзеге асыруды мемлекеттік нотариус үшін – аумақтық әділет органы, жекеше нотариус үшін аумақтық нотариаттық палата жүргізеді.
Жекеше нотариустың мөрін дайындау оның өз қаражаты есебінен, ал, мемлекеттік нотариуске бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Электрондық құжаттармен нотариаттық әрекеттер жасауды және мәліметтерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге енгізуді нотариус электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жүзеге асырады.

Статья 21-1. Критерии определения минимального количества нотариусов в нотариальном округе
1. Минимальное количество нотариусов в нотариальном округе утверждается Министерством юстиции Республики Казахстан по представлению территориального органа юстиции совместно с территориальной нотариальной палатой исходя из следующих критериев:
1) численности и плотности населения в нотариальном округе;
2) экономического развития, географического расположения, наличия инфраструктуры и других особенностей региона.
2. При образовании вакансии и ее незаполнении частными нотариусами в течение двух месяцев территориальный орган юстиции вправе в пределах штатной численности ввести в соответствующем нотариальном округе единицу государственного нотариуса.
3. В случае, если в последующем указанная вакансия замещается частным нотариусом, территориальный орган юстиции обязан в течение месяца упразднить единицу государственного нотариуса.
При этом территориальный орган юстиции обязан принять меры по:
1) проверке законности совершенных нотариальных действий и устранению государственным нотариусом выявленных нарушений;
2) приему-передаче документов, находящихся в производстве государственного нотариуса, частному нотариусу;
3) изъятию и уничтожению печати государственного нотариуса.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 21-1 в соответствии с Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 22. Печать, штампы и электронная цифровая подпись нотариуса
Сноска. Заголовок статьи 22 в редакции Закона РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).
1. Нотариус имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан с указанием своей фамилии, имени, отчества (при наличии), а также наименования государственной нотариальной конторы (печать государственного нотариуса) либо номера и даты выдачи лицензии нотариуса (печать частного нотариуса), штампы удостоверительных надписей.
2. Оттиски печати и образцы подписи нотариусов хранятся в территориальном органе юстиции, а также в нотариальной палате.
3. Осуществление заказа и выдачи нотариусам печати для совершения нотариальных действий производится для государственного нотариуса территориальным органом юстиции, для частного нотариуса – территориальной нотариальной палатой.
Изготовление печати частного нотариуса производится за счет его средств, а государственного нотариуса – за счет бюджетных средств.
4. Совершение нотариальных действий с электронными документами и внесение сведений в единую нотариальную цифровую систему нотариус осуществляет посредством электронной цифровой подписи.

Ескерту. 22-бап жаңа редакцияда - ҚР 2012.06.28 № 24-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
23-бап. Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріаппараттарының нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адамдарын аттестациялау
Осы Заңның 1-бабындағы 2-тармақтың 2) тармақшасында аталған адамдар Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітетін Аттестация туралы ережеге сәйкес нотариаттық іс-әрекеттер жасау құқығын алу үшін аумақтық әділет органында аттестациядан өтеді.
Ескерту. 23-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2004.12.20 № 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
24-бап. Нотариустың және нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адамдардың жауапкершілігі
1. Нотариус және осы Заңмен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адамдар заңсыз әрекеттер жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген қылмыстық, әкімшілік, материалдық, тәртіптік және өзге де түрде жауапты болады.
2. Жеке практикамен айналысатын нотариус өзінің кәсіптік міндеттері мен әдеп нормаларын бұзған жағдайда, оны нотариаттық палата Қазақстан Республикасының заңнамасына, Нотариустың әдеп кодексіне сәйкес жауапқа тартады.
3. Жекеше нотариустың нотариаттық іс-әрекеттерді жасауы салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалға мемлекет жауапты болмайды.
Ескерту. 24-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2012.06.28 № 24-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен; 03.07.2013 № 121-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен; 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-бапқа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Сноска. Статья 22 в редакции Закона РК от 28.06.2012 № 24-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Аттестация должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, уполномоченных совершать нотариальные действия
Лица, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, проходят аттестацию в территориальном органе юстиции для получения права на совершение нотариальных действий в соответствии с Положением об аттестации, утверждаемым Министерством юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Статья 23 с изменениями, внесенными Законом РК от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005).
Статья 24. Ответственность нотариуса и должностных лиц, уполномоченных на совершение нотариальных действий
1. Нотариус и должностные лица, уполномоченные настоящим Законом на совершение нотариальных действий, в случае совершения ими неправомерных действий несут уголовную, административную, материальную, дисциплинарную и иную ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
2. Нотариус, занимающийся частной практикой, в случае нарушения своих профессиональных обязанностей и норм этики привлекается к ответственности нотариальной палатой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Кодексом этики нотариуса.
3. Государство не несет ответственности за причиненный ущерб физическим и юридическим лицам в результате совершения частным нотариусом нотариальных действий.
Сноска. Статья 24 с изменениями, внесенными законами РК от 28.06.2012 № 24-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Заголовок статьи 24-1 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24-1-бап. Жеке практикамен айналысатын нотариустың тәртіптік жауаптылығы
1. Нотариаттың палатаның тәртіптік комиссиясы нотариаттық палата мүшелерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының, Нотариустың әдеп кодексінің, нотариаттық палата жарғысының талаптарын, нотариаттық палатаға мүшелік шарттарын бұзғаны туралы жүгінімдерді, шағымдарды (бұдан әрі – шағым) қарау жөніндегі орган болып табылады.
Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының құрамына нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысында сайланатын, кемінде бес жыл нотариаттық қызмет өтілі бар кемінде төрт нотариус, сондай-ақ әділет органдары ұсынған жұртшылықтың үш өкілі енгізіледі.
Нотариус нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағасы болып табылады.
Шағымдарды қарау тәртібін Республикалық нотариаттық палата осы Заңның талаптарын ескере отырып айқындайды.
Шағым келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралады.
2. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы шағымдарды қарау кезінде шағымдарды жіберген адамдарды, сондай-ақ нотариаттық палатаның өздеріне қатысты шағым қаралатын мүшелерін өзінің отырыстарына шақыруға міндетті.
Әділет органдары тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы ұсыну енгізген жағдайда, оны қарау әділет органы өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Шағымды қарау уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабардар етілген көрсетілген адамдардың келмеуі оны қарауға кедергі болмайды.
3. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы мынадай тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы шешім қабылдауға құқылы:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) нотариаттық палатадан шығару не лицензиарға нотариусты лицензиясынан айыру туралы талап қою арызын дайындау жөнінде өтінішхат бере отырып, нотариаттық палатадан шығару.
4. Алып тасталды - ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5. Осы баптың 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген шешімдер нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады және көрсетілген орган оларды қабылдаған күннен бастап күшіне енеді. Осы баптың 3-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шешімдер нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы мүшелерінің кемінде үштен екісінің даусымен қабылдануы мүмкін.

Статья 24-1. Дисциплинарная ответственность нотариуса, занимающегося частной практикой
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Органом по рассмотрению обращений, жалоб о нарушении членами нотариальной палаты требований законодательства Республики Казахстан, Кодекса этики нотариуса, устава нотариальной палаты, условий членства в нотариальной палате (далее ‒ жалоба) является дисциплинарная комиссия нотариальной палаты.
В состав дисциплинарной комиссии нотариальной палаты включаются не менее четырех нотариусов со стажем нотариальной деятельности не менее пяти лет, избираемых на общем собрании членов нотариальной палаты, а также три представителя общественности, предложенные органами юстиции.
Председателем дисциплинарной комиссии нотариальной палаты является нотариус.
Порядок рассмотрения жалоб определяется Республиканской нотариальной палатой с учетом требований настоящего Закона.
Жалоба рассматривается не позднее одного месяца со дня ее поступления.
2. При рассмотрении жалоб дисциплинарная комиссия нотариальной палаты обязана приглашать на свои заседания лиц, направивших жалобы, а также членов нотариальной палаты, в отношении которых рассматривается жалоба.
В случае внесения органами юстиции представления о возбуждении дисциплинарного производства его рассмотрение осуществляется с участием представителя органа юстиции.
Неявка указанных лиц, надлежащим образом извещенных о времени и месте рассмотрения жалобы, не препятствует ее рассмотрению.
3. Дисциплинарная комиссия нотариальной палаты вправе принять решение о применении следующих мер дисциплинарного взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) исключение из нотариальной палаты либо исключение из нотариальной палаты с подачей ходатайства лицензиару о подготовке искового заявления о лишении лицензии нотариуса.
4. Исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Решения, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей статьи, принимаются большинством голосов членов дисциплинарной комиссии нотариальной палаты и вступают в силу со дня их принятия указанным органом. Решения, предусмотренные подпунктами 3) и 4) пункта 3 настоящей статьи, могут быть приняты не менее чем двумя третями голосов членов дисциплинарной комиссии нотариальной палаты.

6. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы нотариаттық палатаның мүшесіне қатысты тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде нотариаттық палата шешімнің көшірмесін нотариаттық палатаның мүшесіне, сондай-ақ ол бойынша шешім қабылданған шағымды жіберген адамға оның алынғанын тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жібереді.
7. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешімдеріне Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясында немесе сотта дау айтылуы мүмкін.
Ескерту. 2-тарау 24-1-баппен толықтырылды – ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
24-2-бап. Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешімдеріне шағымдарды қарайды, тәртіптік практиканы жинақтап қорытады.
Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы Республикалық нотариаттық палатаның съезі сайлайтын және оған есеп беретін Республикалық нотариаттық палатаның тәуелсіз органы болып табылады. Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы шешімдерінің міндетті сипаты болады.
Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының құрамына нотариаттық палатаның ұсынуы бойынша – кемінде бес жыл нотариаттық қызмет өтілі бар төрт нотариус, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ұсынысы бойынша жұртшылықтың үш өкілі енгізіледі.
Нотариус Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағасы болып табылады.
2. Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы шағымды қарау кезінде шағымды жіберген адамды, сондай-ақ нотариаттық палатаның өзіне қатысты шағым қаралатын мүшесін өз отырысына шақыруға міндетті.
Шағымды қараудың уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабарланған, аталған адамдардың келмеуі оны қарауға кедергі болмайды.

6. Нотариальная палата в течение пяти календарных дней со дня принятия дисциплинарной комиссией нотариальной палаты решения о применении мер дисциплинарного взыскания в отношении члена нотариальной палаты направляет копию решения члену нотариальной палаты, а также лицу, направившему жалобу, по которой принято решение, с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование его получения.
Примечание ИЗПИ!
Статью 24-1 предусматривается дополнить пунктом 6-1 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Решения дисциплинарной комиссии нотариальной палаты могут быть оспорены в дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты или суде.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 24-1 в соответствии с Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24-2. Дисциплинарная комиссия Республиканской нотариальной палаты
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Дисциплинарная комиссия Республиканской нотариальной палаты рассматривает жалобы на решения дисциплинарной комиссии нотариальной палаты, обобщает дисциплинарную практику.
Дисциплинарная комиссия Республиканской нотариальной палаты является независимым органом Республиканской нотариальной палаты, избираемым съездом Республиканской нотариальной палаты и подотчетным ему. Решения дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты носят обязательный характер.
В состав дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты включаются четыре нотариуса со стажем нотариальной деятельности не менее пяти лет по представлению нотариальной палаты, три представителя общественности – по предложению Министерства юстиции Республики Казахстан.
Председателем дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты является нотариус.
2. При рассмотрении жалобы дисциплинарная комиссия Республиканской нотариальной палаты обязана приглашать на свое заседание лицо, направившее жалобу, а также члена нотариальной палаты, в отношении которого рассматривается жалоба.
Неявка указанных лиц, надлежащим образом извещенных о времени и месте рассмотрения жалобы, не препятствует ее рассмотрению.

3. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарау нәтижелері бойынша Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының:
1) шағымды қанағаттандырусыз, ал нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешімін өзгеріссіз қалдыруға;
2) нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы шешімінің күшін жоюға;
3) істі нотариаттық палатаның тиісті тәртіптік комиссиясына жаңадан қарауға жіберуге және нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясын белгілі бір әрекеттер жасауға міндеттеуге құқығы бар.
Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының отырысы, егер оған оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысса, құқықты деп есептеледі.
Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешімі отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешіміне сотта дау айтылуы мүмкін.
4. Республикалық нотариаттық палата тәртіптік комиссиясының жұмысын жинақтап қорыту Республикалық нотариаттық палатаның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. Заң 24-2-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
24-3-бап. Тәртіптік теріс қылықтар
1. Нотариустың тәртіптік теріс қылық жасауы тәртіптік жаза қолдануға негіз болып табылады.
2. Нотариустың өз кәсіби міндеттерін тиісінше орындамауы немесе орындамауы, Қазақстан Республикасы заңнамасының, Нотариустың әдеп кодексінің, Республикалық нотариаттық палата органдары, нотариаттық палаталар шешімдерінің талаптарын бұзуы тәртіптік теріс қылық деп танылады.
3. Нотариустың тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін бір тәртіптік жаза ғана қолданылуы мүмкін.
Ескерту. Заң 24-3-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Нотариаттық іс-әрекеттерге немесе оларды жасаудан бас тартуға шағымдану
Нотариаттық іс-әрекеттерге немесе оларды жасаудан бас тартуға түскен шағымдарды азаматтық іс жүргізу заңдарының нормаларына сәйкес соттар қарайды.
3-тарау. Нотариаттық палата
26-бап. Нотариаттық палата
1. Нотариаттық палата жекеше практикамен айналысатын нотариустардың құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру және қорғау үшін, сондай-ақ жекеше нотариустардың Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасын, кәсіби және әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз ету үшін құрылатын коммерциялық емес кәсіби өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.

3. Дисциплинарная комиссия Республиканской нотариальной палаты по результатам рассмотрения жалобы на решение, действия (бездействие) дисциплинарной комиссии нотариальной палаты имеет право:
1) оставить жалобу без удовлетворения, а решение дисциплинарной комиссии нотариальной палаты без изменений;
2) отменить решение дисциплинарной комиссии нотариальной палаты;
3) направить дело на новое рассмотрение в соответствующую дисциплинарную комиссию нотариальной палаты и обязать дисциплинарную комиссию нотариальной палаты совершить определенные действия.
Заседание дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
Решение дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты принимается путем открытого голосования большинством голосов членов комиссии, присутствующих на заседании.
Решение дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты может быть оспорено в суде.
4. Обобщение работы дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты размещается на интернет-ресурсе Республиканской нотариальной палаты.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 24-2 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24-3. Дисциплинарные проступки
1. Основанием наложения дисциплинарного взыскания является совершение нотариусом дисциплинарного проступка.
2. Дисциплинарным проступком признаются ненадлежащее исполнение или неисполнение нотариусом своих профессиональных обязанностей, нарушение требований законодательства Республики Казахстан, Кодекса этики нотариуса, решений органов Республиканской нотариальной палаты, нотариальных палат.
3. За совершение нотариусом дисциплинарного проступка может быть наложено только одно дисциплинарное взыскание.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 24-3 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Жалобы на нотариальные действия или отказ в их совершении
Жалобы на нотариальные действия или отказ в их совершении рассматриваются судами в соответствии с нормами гражданского процессуального законодательства.
Глава 3. НОТАРИАЛЬНАЯ ПАЛАТА
Статья 26. Нотариальная палата
1. Нотариальная палата является некоммерческой профессиональной самофинансируемой организацией, создаваемой для выражения и защиты прав и законных интересов нотариусов, занимающихся частной практикой, а также для обеспечения соблюдения частными нотариусами законодательства Республики Казахстан о нотариате, профессиональных и этических норм.

2. Нотариаттық палатаның қызметі осы Заңмен және жарғымен реттеледі. Нотариаттық палата заңды тұлға болып табылады және заңда белгіленген тәртіппен тіркелуге тиіс.
3. Қазақстан Республикасының әрбір облысы, республикалық маңызы бар қалалары мен астанасы аумағында бір нотариаттық палата құрылады.
4. Республикалық нотариаттық палата аумақтық нотариаттық палаталардың міндетті мүшелігіне негізделген, оларды біріктіретін, коммерциялық емес кәсіптік өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5. Осы Заңның 6-бабының талаптарына адамның сәйкес келмеген жағдайларынан басқа, нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиясы бар адамды нотариаттық палатаға мүше етуден бас тартуға болмайды.
Нотариаттық палаталардың кіру жарнасын алуына жол берілмейді.
Ескерту. 26-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
26-1-бап. Нотариаттық палатаның басқару органдары
1. Нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы нотариаттық палатаның жоғары басқару органы болып табылады.
Жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне:
1) нотариаттық палатаның жарғысын қабылдау, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нотариаттық палатаның төрағасын, басқарманың, ревизиялық және тәртіптік комиссиялардың мүшелерін сайлау және олардың өкілеттіктерін тоқтату;
3) нотариаттық палата қызметінің негізгі бағыттарын айқындау;
3-1) нотариаттық палата органдарының қызметі туралы есептерді бекіту;
3-2) нотариаттық палатаның қаржылық-шаруашылық қызметі туралы есепті бекіту;
4) нотариаттық палатаның бюджетін бекіту жатады.
Нотариаттық палатаның жарғысында шешімдер қабылдау бойынша жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне жатқызылған өзге де мәселелер көзделуі мүмкін.
2. Нотариаттық палатаға басшылықты нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысында сайланған нотариаттық палатаның басқармасы мен төрағасы жүзеге асырады.
3. Басқарма мүшелері төрт жыл мерзімге жасырын дауыс беру арқылы сайланады.
4. Құрамына кемінде бес адам кіретін басқарма нотариаттық палатаның басқару органы болып табылады.

2. Деятельность нотариальной палаты регулируется настоящим Законом и уставом. Нотариальная палата является юридическим лицом и подлежит регистрации в установленном законом порядке.
3. На территории каждой области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан образуется одна нотариальная палата.
4. Республиканская нотариальная палата является некоммерческой профессиональной самофинансируемой организацией, объединяющей территориальные нотариальные палаты, основанной на их обязательном членстве.
5. Лицу, имеющему лицензию на право занятия нотариальной деятельностью, не может быть отказано в членстве нотариальной палаты, кроме случаев несоответствия лица требованиям статьи 6 настоящего Закона.
Примечание ИЗПИ!
Ч.2 пункта 5 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Взимание вступительных взносов нотариальными палатами не допускается.
Сноска. Статья 26 с изменениями, внесенными законами РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26-1. Органы управления нотариальной палаты
1. Высшим органом управления нотариальной палаты является общее собрание членов нотариальной палаты.
К исключительной компетенции общего собрания относятся:
1) принятие устава нотариальной палаты, внесение в него изменений и дополнений;
2) избрание и прекращение полномочий председателя нотариальной палаты, членов правления, ревизионной и дисциплинарной комиссий;
3) определение основных направлений деятельности нотариальной палаты;
3-1) утверждение отчетов о деятельности органов нотариальной палаты;
3-2) утверждение отчета о финансово-хозяйственной деятельности нотариальной палаты;
4) утверждение бюджета нотариальной палаты.
Уставом нотариальной палаты могут быть предусмотрены иные вопросы, принятие решений по которым отнесено к исключительной компетенции общего собрания.
2. Руководство нотариальной палатой осуществляют правление и председатель нотариальной палаты, избранные общим собранием членов нотариальной палаты.
3. Члены правления избираются тайным голосованием сроком на четыре года.
4. Правление является органом управления нотариальной палаты, в состав которого входит не менее пяти человек.

5. Нотариаттық палата мүшелерінің жиналысын шақыру тәртібі мен мерзімі, сондай-ақ нотариаттық палатаның төрағасы мен басқару органдарының өкілеттіктері нотариаттық палатаның жарғысында айқындалады.
Ескерту. Заң 26-1-баппен толықтырылды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
26-2-бап. Нотариаттық палатаның төрағасы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Нотариаттық палатаның төрағасы болып оны сайлаған күнге дейін тікелей кемінде бес жыл нотариаттық палатаның мүшесі болған нотариус сайланады.
Нотариаттық палатаның төрағасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жыл мерзімге сайланады.
Бұл ретте сол бір адам қатарынан екі мерзімнен артық нотариаттық палатаның төрағасы лауазымын атқара алмайды.
2. Нотариаттық палатаның төрағасы:
1) нотариаттық палатаның жұмысын ұйымдастырады, нотариаттық палатаға жүктелген міндеттердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) нотариаттық палатаның жұмысына басшылық жасайды, нотариаттық палатаның қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдарда нотариаттық палатаның мүддесін білдіреді;
4) нотариаттық палата жарғысында көзделген, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. Заң 26-2-баппен толықтырылды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
26-3-бап. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясы
1. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясы нотариаттық палатаның қаржылық-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын орган болып табылады.
2. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясы нотариаттық палата мүшелерінің қатарынан, бес адамнан аспайтын құрамда қалыптастырылады. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясының мүшелері нотариаттық палатада өзге сайланбалы лауазымды атқаруға құқылы емес.
Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясының мүшелері өз қызметін ерікті негіздерде өтеусіз жүзеге асырады.

5. Порядок и сроки созыва собрания членов нотариальной палаты, а также полномочия председателя и органов управления нотариальной палаты определяются уставом нотариальной палаты.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 26-1 в соответствии с Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26-2. Председатель нотариальной палаты
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Председателем нотариальной палаты избирается нотариус, который непосредственно до дня его избрания состоял членом нотариальной палаты не менее пяти лет.
Председатель нотариальной палаты избирается тайным голосованием сроком на четыре года.
При этом одно и то же лицо не может занимать должность председателя нотариальной палаты более двух сроков подряд.
2. Председатель нотариальной палаты:
1) организует работу нотариальной палаты, осуществляет контроль за выполнением возложенных на нотариальную палату задач;
2) руководит работой нотариальной палаты, осуществляет прием и увольнение работников нотариальной палаты;
3) представляет интересы нотариальной палаты в государственных органах, общественных объединениях, других организациях;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные уставом нотариальной палаты, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 26-2 в соответствии с Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26-3. Ревизионная комиссия нотариальной палаты
1. Ревизионная комиссия нотариальной палаты является органом, осуществляющим контроль за финансово-хозяйственной деятельностью нотариальной палаты.
2. Ревизионная комиссия нотариальной палаты формируется из числа членов нотариальной палаты в составе не более пяти человек. Члены ревизионной комиссии нотариальной палаты не вправе занимать иную выборную должность в нотариальной палате.
Члены ревизионной комиссии нотариальной палаты осуществляют свою деятельность на добровольных началах безвозмездно.

3. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясын нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы төрт жыл мерзімге сайлайды.
4. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясы кез келген уақытта нотариаттық палатаның қаржылық-шаруашылық қызметіне тексеру жүргізуге құқылы. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясы осы мақсатта нотариаттық палатаның бүкіл қаржылық құжаттамасына сөзсіз қол жеткізу құқығына ие. Нотариаттық палатаның органдары нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясының талап етуі бойынша ауызша немесе жазбаша нысанда қажетті түсініктер беруге міндетті.
5. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясы нотариаттық палата мүшелерінің кезекті жалпы жиналысына есеп ұсынады.
6. Нотариаттық палатаның ревизиялық комиссиясының жұмыс тәртібін, есептер ұсыну мерзімділігін нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы айқындайды.
Ескерту. Заң 26-3-баппен толықтырылды – ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
27-бап. Нотариаттық палатаның өкілеттігі
1. Нотариаттық палата:
1) жекеше нотариустерге жалпы басшылық жасап, олардың қызметін үйлестіріп отырады;
2) мемлекеттік органдарда, мемлекеттік емес ұйымдарда өз мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіреді және қорғайды, нотариаттық істі дамытуда оларға көмек көрсетіп, жәрдем береді;
3) жекеше нотариустардың Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасын, кәсіби және әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
3-1) жекеше нотариустардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауы бойынша жұмысты ұйымдастырады;
3-2) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде Республикалық нотариаттық палатаға жыл сайын осындай ақпарат бере отырып, Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қолдану практикасын жинақтап қорытады және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3. Ревизионная комиссия нотариальной палаты избирается общим собранием членов нотариальной палаты сроком на четыре года.
4. Ревизионная комиссия нотариальной палаты вправе в любое время производить проверки финансово-хозяйственной деятельности нотариальной палаты. Ревизионная комиссия нотариальной палаты обладает для этой цели правом безусловного доступа ко всей финансовой документации нотариальной палаты. По требованию ревизионной комиссии нотариальной палаты органы нотариальной палаты обязаны давать необходимые пояснения в устной или письменной форме.
5. Ревизионная комиссия нотариальной палаты представляет отчет очередному общему собранию членов нотариальной палаты.
6. Порядок работы, периодичность представления отчетов ревизионной комиссии нотариальной палаты определяются общим собранием членов нотариальной палаты.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 26-3 в соответствии с Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 27. Полномочия нотариальной палаты
1. Нотариальная палата:
1) осуществляет общее руководство и координирует деятельность частных нотариусов;
2) представляет и защищает права и законные интересы своих членов в государственных органах, негосударственных организациях, оказывает им помощь и содействие в развитии нотариального дела;
3) обеспечивает соблюдение частными нотариусами законодательства Республики Казахстан о нотариате, профессиональных и этических норм;
3-1) организует работу по соблюдению частными нотариусами законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
3-2) обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения и вносит предложения по его совершенствованию с ежегодным предоставлением такой информации в Республиканскую нотариальную палату по форме и в сроки, которые установлены уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) жекеше нотариустың лицензиясының күшін тоқтата тұру, кері қайтарып алу және тоқтату туралы ұсыныс енгізеді;
5) нотариаттық іс-әрекет жасау нәтижесінде зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруды ұйымдастырады;
5-1) жекеше нотариустардың өздерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасудан жалтаруы және жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы Қазақстан Республикасы заңдарының өзге де талаптарын бұзу жағдайлары туралы аумақтық әділет органдарын хабардар етеді;
6) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың тағылымдамадан өтуін ұйымдастырады;
7) өз мүшелерінің қызметіне байланысты істер бойынша сот белгілеген сараптама шығындарын өтейді;
8) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) жеке және заңды тұлғалардың нотариаттық қызмет мәселелері бойынша жолданымдарын қарайды;
10) нотариустардың кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
11) жасалған нотариаттық әрекеттерді есепке алуды жүргізеді;
12) өзінің интернет-ресурсында:
нотариаттық палаталар мүшелерінің жаңартылған күйдегі тізімін;
Нотариустың әдеп кодексін;
нотариустардың біліктілігін арттыру туралы ережені;
нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы, нотариаттық палатаның басқармасы қабылдаған шешімдерді;
нотариаттық палата тәртіптік комиссиясының жұмысын жинақтап қорытуды;
нотариаттық палатаның қаржылық-шаруашылық қызметі туралы, әрбір өзіндік ерекшелік бойынша жеке-жеке барлық түсімдер мен шығыстар туралы ақпарат қамтылатын есепті;
нотариаттық палатаның қызметі туралы есептерді;
нотариаттық палатаның қызметі туралы өзге де қажетті ақпаратты орналастырады;
13) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жекеше нотариустардың мөрлерін жасауға тапсырысты жүзеге асырады және оларды беруді жүргізеді;
14) жекеше нотариустар мөрлерінің бедерлері мен қолтаңбаларының үлгілерін аумақтық әділет органына жібереді.
1-1. Нотариаттық палатаның басқармасы:
1) нотариаттық палатаның жеке және заңды тұлғаларға заң көмегін көрсету бойынша жұмысын ұйымдастырады;
2) нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысын шақырады, нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады;
3) нотариаттық палатаға мүшелікке қабылдауды жүзеге асырады, нотариаттық палатаға мүшеліктен шығарады;
4) Республикалық нотариаттық палатаға нотариаттық палатаның қызметі туралы қорытылған есептерді ұсынады;

4) вносит представление о приостановлении, лишении и прекращении действия лицензии частного нотариуса;
5) организует страхование гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда в результате совершения нотариальных действий;
5-1) информирует территориальные органы юстиции о случаях уклонения частных нотариусов от заключения договора обязательного страхования своей гражданско-правовой ответственности и нарушения иных требований законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов;
6) организует стажировку лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью;
7) возмещает затраты на экспертизы, назначенные судом по делам, связанным с деятельностью своих членов;
8) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам нотариальной деятельности;
10) организует повышение профессиональной квалификации нотариусов;
11) ведет учет совершенных нотариальных действий;
12) размещает на своем интернет-ресурсе:
список членов нотариальных палат в актуальном состоянии;
Кодекс этики нотариуса;
положение о повышении квалификации нотариусов;
решения, принятые общим собранием членов нотариальной палаты, правлением нотариальной палаты;
обобщение работы дисциплинарной комиссии нотариальной палаты;
отчет о финансово-хозяйственной деятельности нотариальной палаты, включающий информацию обо всех поступлениях и расходах по каждой специфике отдельно;
отчеты о деятельности нотариальной палаты;
и иную необходимую информацию о деятельности нотариальной палаты.
13) осуществляет заказ на изготовление печатей частных нотариусов и производит их выдачу в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
14) направляет оттиски печатей и образцы подписей частных нотариусов в территориальный орган юстиции.
1-1. Правление нотариальной палаты:
1) организует работу нотариальной палаты по оказанию юридической помощи физическим и юридическим лицам;
2) созывает общее собрание членов нотариальной палаты, организует исполнение решений общего собрания членов нотариальной палаты;
3) осуществляет прием в члены нотариальной палаты, исключает из членов нотариальной палаты;
4) представляет обобщенные отчеты о деятельности нотариальной палаты в Республиканскую нотариальную палату;

5) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
6) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) лицензиарға нотариусқа қатысты жекеше нотариус лицензиясының қолданысын тоқтата тұру, одан айыру және оның қолданысын тоқтату туралы ұсыну енгізеді;
8) оң жұмыс тәжірибесін талдайды, қорытады және таратады;
9) нотариаттық палатаның қаражатына нотариаттық палатаның жарғысында айқындалатын және нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы айқындайтын тәртіппен билік етеді;
10) бухгалтерлік есепке алудың, қаржылық есептіліктің, іс қағаздарының жүргізілуін және бастапқы статистикалық деректердің қалыптастырылуын ұйымдастырады;
11) нотариаттық палатаның мүлкіне билік ету тәртібін айқындайды;
12) нотариаттық палата мүшелері жалпы жиналысының айрықша құзыретіне жатқызылғаннан басқа, нотариаттық палата қызметінің өзге де мәселелерін шешеді.
2. Нотариаттық палата жекеше нотариустың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы мәселені қараған кезде нотариустан жасалған нотариаттық әрекеттер туралы мәліметтерді, ал қажет болған жағдайларда – өз түсініктемелерін, оның ішінде кәсіптік әдепті сақтамау мәселелері бойынша түсініктемелерін ұсынуын талап етуге құқылы.
3. Нотариаттық палата жарты жылдың және жылдың қорытындылары бойынша Республикалық нотариаттық палата мен аумақтық әділет органына қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде өзінің қызметі туралы ақпарат беріп отырады.
Ескерту. 27-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2003.06.11 № 437, 2010.07.15 № 337-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.08.2015 № 343-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 131-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

5) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) вносит лицензиару в отношении нотариуса представление о приостановлении, лишении и прекращении действия лицензии частного нотариуса;
8) анализирует, обобщает и распространяет положительный опыт работы;
9) распоряжается средствами нотариальной палаты в порядке, определяемом уставом нотариальной палаты и общим собранием членов нотариальной палаты;
10) организует ведение бухгалтерского учета, финансовой отчетности, делопроизводства и формирование первичных статистических данных;
11) определяет порядок распоряжения имуществом нотариальной палаты;
12) решает иные вопросы деятельности нотариальной палаты, кроме отнесенных к исключительной компетенции общего собрания членов нотариальной палаты.
2. Нотариальная палата при рассмотрении вопроса о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан частным нотариусом вправе истребовать от нотариуса представления сведений о совершенных нотариальных действиях, а в необходимых случаях ‒ личных объяснений, в том числе по вопросам несоблюдения профессиональной этики.
3. Нотариальная палата по итогам полугодия и года предоставляет Республиканской нотариальной палате и территориальному органу юстиции информацию о своей деятельности на бумажном и (или) электронном носителях.
Сноска. Статья 27 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 11.06.2003 № 437; от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 02.08.2015 № 343-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 131-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28-бап. Нотариаттық палатаның жарғысы
1. Нотариаттық палатаның жарғысында мыналар көзделуге тиіс:
1) атауы, қызметінің мақсаттары мен негізгі түрлері;
2) палатаның құқықтары мен міндеттері;
3) мүше болу, мүшелікті тоқтата тұру және одан айрылу шарттары мен тәртібі;
3-1) мүшелердің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі;
3-2) нотариаттық палата мүшелерінің тәртіптік жауаптылығы және оған тартудың осы Заңның талаптарына сәйкес тәртібі;
4) басшы органдарды құру тәртібі, олардың атқаратын қызметтері мен өкілеттік мерзімі;
5) нотариаттық палатаның ақша қаражаты мен өзге де мүлкін қалыптастыру көздері мен тәртібі және оны пайдалану бағыттары, нотариаттық палаталардың мүлікке билік ету шектері, нотариаттық палатаның мүлікті пайдалануын бақылауды жүзеге асыру тәртібі;
5-1) мүшелік жарналарды төлеу тәртібі;
6) жарғыға өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі;
7) палатаны қайта құру мен тарату тәртібі, таратылған жағдайдағы мүліктің тағдыры.
2. Нотариаттық палатаның жарғысында заңдарға қайшы келмейтін өзге де ережелер болуы мүмкін.
Ескерту. 28-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408; 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
28-1-бап. Республикалық нотариаттық палатаның органдары
1. Мыналар Республикалық нотариаттық палатаның органдары болып табылады:
1) жоғары орган – Республикалық нотариаттық палатаның съезі;
2) атқарушы орган – Республикалық нотариаттық палатаның басқармасы;
3) бақылаушы орган – ревизиялық комиссия.
Республикалық нотариаттық палатада Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы құрылады.
2. Республикалық нотариаттық палатаның жарғысында көзделген жағдайларда Республикалық нотариаттық палатада Республикалық нотариаттық палатаның съезі қабылдайтын ережелер негізінде жұмыс істейтін ғылыми-консультациялық кеңес және басқа да органдар құрылуы мүмкін.
Ескерту. Заң 28-1-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
28-2-бап. Республикалық нотариаттық палатаның съезі
1. Республикалық нотариаттық палатаның съезі төрт жылда кемінде бір рет шақырылады. Егер Республикалық нотариаттық палата съезінің жұмысына Республикалық нотариаттық палата мүшелерінің кемінде төрттен үшінен сайланған делегаттар қатысса, ол құқықты деп есептеледі.
2. Республикалық нотариаттық палата съезінің айрықша құзыретіне мыналар жатады:

Статья 28. Устав нотариальной палаты
1. Устав нотариальной палаты должен предусматривать:
1) наименование, цели и основные виды деятельности;
2) права и обязанности палаты;
3) условия и порядок приобретения, приостановления и утраты членства;
3-1) права, обязанности и ответственность членов;
3-2) дисциплинарную ответственность членов нотариальной палаты и порядок привлечения к ней в соответствии с требованиями настоящего Закона;
4) порядок формирования, функции и сроки полномочий руководящих органов;
5) источники и порядок формирования денежных средств и иного имущества нотариальной палаты и направления его использования, пределы распоряжения имуществом нотариальными палатами, порядок осуществления контроля за использованием имущества нотариальной палатой;
5-1) порядок уплаты членских взносов;
6) порядок внесения изменений и дополнений в устав;
7) порядок реорганизации и ликвидации палаты, судьбу имущества при ликвидации.
2. Устав нотариальной палаты может содержать также и иные положения, не противоречащие законодательству.
Сноска. Статья 28 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28-1. Органы Республиканской нотариальной палаты
1. Органами Республиканской нотариальной палаты являются:
1) высший орган – съезд Республиканской нотариальной палаты;
2) исполнительный орган – правление Республиканской нотариальной палаты;
3) контрольный орган – ревизионная комиссия.
В Республиканской нотариальной палате создается дисциплинарная комиссия Республиканской нотариальной палаты.
2. В случаях, предусмотренных уставом Республиканской нотариальной палаты, в Республиканской нотариальной палате могут быть созданы научно-консультативный совет и другие органы, действующие на основании положений, принимаемых съездом Республиканской нотариальной палаты.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 28-1 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28-2. Съезд Республиканской нотариальной палаты
1. Съезд Республиканской нотариальной палаты созывается не реже одного раза в четыре года. Съезд Республиканской нотариальной палаты считается правомочным, если в его работе принимают участие делегаты, избранные от не менее трех четвертей членов Республиканской нотариальной палаты.
2. К исключительной компетенции съезда Республиканской нотариальной палаты относятся:

1) Республикалық нотариаттық палатаның жарғысын қабылдау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) Республикалық нотариаттық палата басқармасының орналасатын жерін айқындау;
3) Республикалық нотариаттық палатаның басқарма мүшелерін лауазымға сайлау және одан босату;
4) Республикалық нотариаттық палатаның төрағасын лауазымға сайлау және одан босату;
5) Республикалық нотариаттық палата ревизиялық комиссиясының мүшелері мен төрағасын лауазымға сайлау және одан босату;
6) Республикалық нотариаттық палата тәртіптік комиссиясының мүшелері мен төрағасын лауазымға сайлау және одан босату;
7) нотариаттық палаталардан делегаттардың Республикалық нотариаттық палатаның съезіне өкілдік ету нормаларын бекіту;
8) Нотариустың әдеп кодексін бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
9) ревизиялық комиссияның Республикалық нотариаттық палатаның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есебін бекіту;
10) Республикалық нотариаттық палата съезінің регламентін бекіту;
11) Республикалық нотариаттық палатаның жарғысында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. Заң 28-2-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
28-3-бап. Республикалық нотариаттық палатаның басқармасы
1. Республикалық нотариаттық палатаның басқармасы Республикалық нотариаттық палатаның алқалы атқарушы органы болып табылады.
2. Республикалық нотариаттық палатаның басқармасы:
1) Республикалық нотариаттық палатаның қызметін қамтамасыз етеді;
2) Республикалық нотариаттық палата съезі шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады;
3) осы Заңның 28-2-бабына сәйкес Республикалық нотариаттық палата съезінің бекітуіне жататын құжаттарды әзірлейді;
4) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен келісу бойынша нотариустардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережені бекітеді;
5) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен келісу бойынша нотариустардың біліктілігін арттыру туралы ережені бекітеді;
6) Республикалық нотариаттық палата тәртіптік комиссиясының қызметі туралы ережені бекітеді;
7) нотариустардың әлеуметтік және кәсіби құқықтарын қорғайды;
8) нотариаттық палаталардың өз қызметі, нотариустардың нотариаттық қызметі туралы есептерін жартыжылдықтар бойынша жинақтап қорытады;
9) нотариаттық қызмет мәселелері бойынша әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
10) нотариаттық қызметті жүзеге асыру сапасы туралы зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады;

1) принятие устава Республиканской нотариальной палаты и внесение в него изменений и дополнений;
2) определение места нахождения правления Республиканской нотариальной палаты;
3) избрание и освобождение от должности членов правления Республиканской нотариальной палаты;
4) избрание и освобождение от должности председателя Республиканской нотариальной палаты;
5) избрание и освобождение от должности членов и председателя ревизионной комиссии Республиканской нотариальной палаты;
6) избрание и освобождение от должности членов и председателя дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты;
7) утверждение нормы представительства делегатов от нотариальных палат на съезд Республиканской нотариальной палаты;
8) утверждение Кодекса этики нотариуса и внесение в него изменений и дополнений;
9) утверждение отчета ревизионной комиссии о результатах финансово-хозяйственной деятельности Республиканской нотариальной палаты;
10) утверждение регламента съезда Республиканской нотариальной палаты;
11) осуществление иных функций, предусмотренных уставом Республиканской нотариальной палаты и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 28-2 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28-3. Правление Республиканской нотариальной палаты
1. Правление Республиканской нотариальной палаты является коллегиальным исполнительным органом Республиканской нотариальной палаты.
2. Правление Республиканской нотариальной палаты:
1) обеспечивает деятельность Республиканской нотариальной палаты;
2) организует исполнение решений съезда Республиканской нотариальной палаты;
3) разрабатывает документы, подлежащие утверждению съездом Республиканской нотариальной палаты в соответствии со статьей 28-2 настоящего Закона;
4) утверждает положение о порядке прохождения стажировки стажерами нотариусов по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан;
5) утверждает положение о повышении квалификации нотариусов по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан;
6) утверждает положение о деятельности дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты;
7) защищает социальные и профессиональные права нотариусов;
8) обобщает по полугодиям отчеты нотариальных палат об их деятельности, нотариальной деятельности нотариусов;
9) организует методическое обеспечение по вопросам нотариальной деятельности;
10) организует проведение исследований о качестве осуществления нотариальной деятельности;

11) нотариаттық палаталарды ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымтастырады;
12) Республикалық нотариаттық палатаның интернет-ресурсында:
нотариаттық қызметпен айналысатын нотариустардың тізімін, сондай-ақ нотариаттық палаталар нотариустарының жаңартылған күйдегі тізімдерін;
Қазақстан Республикасының нотариаттық қызметке қатысты нормативтік құқықтық актілерін;
Нотариустың әдеп кодексін;
нотариустардың біліктілігін арттыру туралы ережені;
Республикалық нотариаттық палатаның қаржылық-шаруашылық қызметі туралы, әрбір өзіндік ерекшелік бойынша жеке-жеке барлық түсімдер мен шығыстар туралы ақпарат қамтылатын есепті;
Республикалық нотариаттық палата басқармасының құрамы туралы мәліметтерді;
Республикалық нотариаттық палата тәртіптік комиссиясының жұмысын жинақтап қорытуды;
нотариаттың іс-шаралары мен оқиғаларын;
және Республикалық нотариаттық палатаның қызметі туралы өзге де қажетті ақпаратты орналастырады;
13) Республикалық нотариаттық палатаның съезін шақырады, оның күн тәртібін қалыптастырады;
14) өз құзыреті шегінде сметаға және мүліктің мақсатына сәйкес Республикалық нотариаттық палатаның мүлкіне билік етеді;
15) Республикалық нотариаттық палата басқармасының регламентін бекітеді;
16) Республикалық нотариаттық палатаның жарғысында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3. Республикалық нотариаттық палата басқармасының шешімдері оның отырысына қатысып отырған мүшелердің жалпы санының жай көпшілік даусымен қабылданады.
Ескерту. Заң 28-2-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап. Республикалық нотариаттық палатаның өкілеттігі
1. Республикалық нотариаттық палатаның қызметі осы Заңмен және оның жарғысымен белгіленеді. Республикалық нотариаттық палата заңда белгіленген тәртіппен тіркелуге тиіс.
2. Республикалық нотариаттық палата:
1) нотариаттық палаталардың қызметін үйлестіріп отырады;
2) мемлекеттік органдарда, мемлекеттік емес ұйымдарда, оның ішінде шетелдік және халықаралық ұйымдарда нотариаттық палаталар мен нотариустардың мүдделерін білдіреді;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нотариат мәселелері бойынша заң жобалары жөніндегі және сарапшылық қызметіне қатысады;
4) нотариустарды оқытуды ұйымдастырады;
5) нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысады, нотариат мәселелері бойынша, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша әдістемелік материалдарды әзірлейді және бекітеді;

11) организует информационное обеспечение нотариальных палат;
12) размещает на интернет-ресурсе Республиканской нотариальной палаты:
список нотариусов, занимающихся нотариальной деятельностью, а также списки нотариусов нотариальных палат в актуальном состоянии;
нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нотариальной деятельности;
Кодекс этики нотариуса;
положение о повышении квалификации нотариусов;
отчет о финансово-хозяйственной деятельности Республиканской нотариальной палаты, включающий информацию обо всех поступлениях и расходах по каждой специфике отдельно;
сведения о составе правления Республиканской нотариальной палаты;
обобщение работы дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты;
мероприятия и события нотариата;
и иную необходимую информацию о деятельности Республиканской нотариальной палаты;
13) созывает съезд Республиканской нотариальной палаты, формирует его повестку дня;
14) в пределах своей компетенции распоряжается имуществом Республиканской нотариальной палаты в соответствии со сметой и назначением имущества;
15) утверждает регламент правления Республиканской нотариальной палаты;
16) осуществляет иные функции, предусмотренные уставом Республиканской нотариальной палаты.
3. Решения правления Республиканской нотариальной палаты принимаются простым большинством голосов от общего числа членов, присутствующих на его заседании.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 28-3 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Полномочия Республиканской нотариальной палаты
1. Деятельность Республиканской нотариальной палаты определяется настоящим Законом и ее уставом. Республиканская нотариальная палата подлежит регистрации в установленном законом порядке.
2. Республиканская нотариальная палата:
1) осуществляет координацию деятельности нотариальных палат;
2) представляет интересы нотариальных палат и нотариусов в государственных органах, негосударственных организациях, в том числе иностранных и международных;
3) участвует в законопроектной и экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан по вопросам нотариата;
4) организует обучение нотариусов;
5) принимает участие в разработке нормативных правовых актов, разрабатывает и утверждает методические материалы по вопросам нотариата, а также по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;

5-1) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын осындай ақпарат бере отырып, аумақтық нотариаттық палата ұсынған мәліметтер негізінде Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қолдану практикасын талдайды, жинақтап қорытады және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) Нотариустың әдеп кодексін әзірлеп, бекітеді;
6-1) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) заңдарға және халықаралық шарттарға қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асырады.
3. Республикалық нотариаттық палата Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде өз қызметі туралы жыл сайын ақпарат беріп отырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы болып – сайланған күніне дейін тікелей кемінде бес жыл нотариаттық палатаның мүшесі болған нотариус сайланады.
Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жыл мерзімге сайланады.
Бұл ретте сол бір адам қатарынан екі мерзімнен артық Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы лауазымын атқара алмайды.
Республикалық нотариаттық палатаның төрағасын сайлау тәртібі және оның өкілеттіктері осы Заңда және Республикалық нотариаттық палатаның жарғысында айқындалады.
Ескерту. 29-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.07.15 № 337-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 131-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

5-1) анализирует, обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения на основе представленных территориальной нотариальной палатой сведений и вносит предложения по его совершенствованию с ежегодным предоставлением такой информации в уполномоченный орган по финансовому мониторингу по форме и в сроки, которые установлены уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
6) разрабатывает и утверждает Кодекс этики нотариуса;
6-1) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) осуществляет иную деятельность, не противоречащую законодательству и международным договорам.
3. Республиканская нотариальная палата представляет ежегодно Министерству юстиции Республики Казахстан информацию о своей деятельности на бумажном и (или) электронном носителях.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Председателем Республиканской нотариальной палаты избирается нотариус, который непосредственно до дня его избрания состоял членом нотариальной палаты не менее пяти лет.
Председатель Республиканской нотариальной палаты избирается тайным голосованием сроком на четыре года.
При этом одно и то же лицо не может занимать должность председателя Республиканской нотариальной палаты более двух сроков подряд.
Порядок избрания и полномочия председателя Республиканской нотариальной палаты определяются настоящим Законом и уставом Республиканской нотариальной палаты.
Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 131-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29-1-бап. Жеке нотариаттық архив
Жеке нотариаттық архив аумақтық нотариаттық палатаның филиалы болып табылады.
Жеке нотариаттық архив ұлттық архивтік қор және архивтер туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. Заң 29-1-баппен толықтырылды - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
4-тарау. Нотариаттық қызметке ақы төлеу
30-бап. Нотариаттық іс-әрекеттерге ақы төлеу
1. Мемлекеттік нотариат кеңсесінде жұмыс істейтін нотариус пен аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі аппаратының лауазымды адамы нотариаттық іс-әрекеттер жасағаны үшін Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген ставкалар бойынша мемлекеттік баж алады.
2. Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшін, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшірмелерін (телнұсқаларын) бергені және консультация беруді жүзеге асырғаны үшін мөлшерлемелер мөлшерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітеді.
3. <*>
4. Қазақстан Республикасы консулдық мекемесінің лауазымды адамы нотариаттық іс-әрекеттер жасағаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және мөлшерде консулдық алым алады.
5. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген, жеке және заңды тұлғалар үшін нотариаттық әрекеттерге ақы төлеу бойынша жеңілдіктер осы баптың 1-тармағында белгіленген адамдар нотариаттық әрекеттерді жасаған кезде осындай тұлғаларға қолданылады.
5-1. Жекеше нотариус жасайтын нотариаттық әрекеттер және өзге де көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеуден мыналар босатылады:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ бала жасынан мүгедектігі бар адамның, мүгедектігі бар баланың ата-анасының бірі – барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
2) "Батыр Ана" атағына ие болған, "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған көпбалалы аналар – барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;

Статья 29-1. Частный нотариальный архив
Частный нотариальный архив является филиалом территориальной нотариальной палаты.
Частный нотариальный архив осуществляет функции по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах.
Сноска. Закон дополнен статьей 29-1 в соответствии с Законом РК от 05.05.2003 № 408.
Глава 4. ОПЛАТА НОТАРИАЛЬНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 30. Оплата нотариальных действий
1. Нотариус, работающий в государственной нотариальной конторе, и должностное лицо аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа за совершение нотариальных действий взимают государственную пошлину по ставкам, установленным Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. Размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами утверждаются Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. (исключен)
Примечание РЦПИ!
Пункт 4 вводится в действие с 01.01.2010.
4. Должностное лицо консульского учреждения Республики Казахстан за совершение нотариальных действий взимает консульский сбор в порядке и размерах, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Льготы по оплате нотариальных действий для физических и юридических лиц, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан, распространяются на этих лиц при совершении нотариальных действий лицами, установленными пунктом 1 настоящей статьи.
5-1. От оплаты за совершение нотариальных действий и иных услуг частного нотариуса освобождаются:
1) ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью, а также один из родителей лица с инвалидностью с детства, ребенка с инвалидностью – по всем нотариальным действиям;
2) многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күмiс алқа", – по всем нотариальным действиям;

3) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету орталықтарында тұратын қарт адамдар – барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қорғаншылық тағайындалған созылмалы жан күйзелісі ауруымен ауыратын жеке тұлғалар – өздерінің мүлікке мұрагерлігі туралы куәліктер алғаны үшін;
5) жасына байланысты зейнеткерлер – осы Заңның 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 14), 15-1), 16) және 17) тармақшаларында белгіленген нотариаттық әрекеттерді қоспағанда, барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
6) қандастар – Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға байланысты барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
7) жетім балалар және он сегіз жасқа толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар – белгіленген тарифтің 50 пайызы мөлшерінде;
8) "Қазақстан мүгедектігі бар адамдардың ерікті қоғамы" одағы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, сондай-ақ олардың өндірістік кәсіпорындары – белгіленген тарифтің 50 пайызы мөлшерінде.
6. Нотариаттық іс-әрекет жасау үшін нотариус өзінің жұмыс орнынан тыс жерге барған жағдайда мүдделі адамдар оған нақты көлік шығыстарын өтейді.
7. <*>
Ескерту. 30-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2001.12.24 № 276, 2003.05.05 № 408, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді), 2009.11.16 № 200-IV (2010.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
30-1-бап. Жекеше нотариус нотариаттық іс-әрекеттер жасаған кезде құқықтық және техникалық сипаттағы қызметтер көрсетуге ақы төлеу
Ескерту. 30-1-бап алып тасталды – ҚР 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-тарау. Нотариустың қызметін бақылау. Әділет органдарының нотариатты реттеу саласындағы құзыреті
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
31-бап жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
31-бап. Нотариустың қызметін бақылау
1. Жасалған нотариаттық іс-әрекеттердің заңдылығын және мемлекеттік нотариустың және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының іс жүргізу ережелерін сақтауын бақылауды аумақтық әділет органы жүзеге асырады.
2. Жеке практикамен айналысатын нотариустардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және іс қағаздарын жүргізу қағидаларын сақтауын бақылауды аумақтық әділет органы жүзеге асырады.

3) престарелые лица, проживающие в центрах оказания специальных социальных услуг, – по всем нотариальным действиям;
4) физические лица, страдающие хронической душевной болезнью, над которыми учреждена опека в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, – за получение свидетельств о наследовании ими имущества;
5) пенсионеры по возрасту – по всем нотариальным действиям, за исключением нотариальных действий, установленных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 14), 15-1), 16) и 17) пункта 1 статьи 34 настоящего Закона;
6) кандасы – по всем нотариальным действиям, связанным с приобретением гражданства Республики Казахстан;
7) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, до достижения ими восемнадцатилетнего возраста – в размере 50 процентов от установленного тарифа;
8) союз "Добровольное общество лиц с инвалидностью Казахстана", Казахское общество глухих, Казахское общество слепых, а также их производственные предприятия – в размере 50 процентов от установленного тарифа.
6. При выезде нотариуса для совершения нотариального действия вне места его работы заинтересованные лица возмещают ему фактические транспортные расходы.
7. (исключен)
Сноска. Статья 30 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2001 № 276; от 05.05.2003 № 408; от 20.12.2004 № 13 (вводятся в действие с 01.01.2005); от 16.11.2009 № 200-IV (вводятся в действие с 01.01.2010); от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Статья 30-1. Оплата услуг правового и технического характера при совершении нотариальных действий частным нотариусом
Сноска. Статья 30-1 исключена Законом РК от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 5 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. КОНТРОЛЬ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ НОТАРИУСА. КОМПЕТЕНЦИЯ ОРГАНОВ ЮСТИЦИИ В ОБЛАСТИ РЕГУЛИРОВАНИЯ НОТАРИАТА
Примечание ИЗПИ!
Статья 31 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31. Контроль за деятельностью нотариуса
1. Контроль за законностью совершаемых нотариальных действий и соблюдением правил делопроизводства государственным нотариусом и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов осуществляется территориальным органом юстиции.
2. Контроль за соблюдением нотариусами, занимающимися частной практикой, требований законодательства Республики Казахстан и правил делопроизводства осуществляется территориальным органом юстиции.

3. Нотариустың және аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының салық заңнамасын сақтауын бақылауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асырады.
3-1. Нотариустың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды аумақтық әділет органы жүзеге асырады.
4. Әділет органы мен нотариаттық палатаның лауазымды адамдары нотариус қызметін тексеру кезінде мәлім болған нотариаттық іс-әрекеттер жасау құпиясын сақтауға міндетті. Құпияны жария еткені және нотариусқа келтірген зияны үшін бұл адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береді.
5. Нотариустың қызметін бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді), 2009.08.28 № 192-IV (2010.03.08 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 2014.06.10 № 206-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.11.2014 № 248-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
31-1-бапты алып тастау көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
31-1-бап. Аумақтық нотариаттық палаталардың қызметін бақылау
1. Аумақтық нотариаттық палаталардың қызметін бақылауды аумақтық әділет органдары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
2. Аумақтық нотариаттық палаталардың:
1) жекеше нотариаттық мұрағаттарды құру, олардың нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларын ұйымдастыру жөніндегі;
2) жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі қызметінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі нысанасына бақылау жүзеге асырылады.

3. Контроль за соблюдением налогового законодательства Республики Казахстан нотариусом и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов осуществляют органы государственных доходов Республики Казахстан.
3-1. Контроль за соблюдением нотариусом законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения осуществляется территориальным органом юстиции.
4. Должностные лица органа юстиции и нотариальной палаты обязаны сохранять тайну совершения нотариальных действий, ставшую известной во время проверок деятельности нотариуса. За разглашение тайны и причиненный нотариусу ущерб эти лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Контроль за деятельностью нотариуса осуществляется в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 31 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 28.08.2009 № 192-IV (вводится в действие с 08.03.2010); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 10.06.2014 № 206-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.11.2014 № 248-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Статью 31-1 предусматривается исключить Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31-1. Контроль за деятельностью территориальных нотариальных палат
1. Контроль за деятельностью территориальных нотариальных палат осуществляется территориальными органами юстиции в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Контроль осуществляется на предмет соответствия деятельности территориальных нотариальных палат требованиям законодательства Республики Казахстан:
1) по созданию частных нотариальных архивов, организации их функций по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов;
2) по организации страхования частными нотариусами гражданско-правовой ответственности.

3) алып тасталды - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда аумақтық әділет органы аумақтық нотариаттық палатаға бұзушылықтарды жою туралы ұсыныс жібереді. Бұзушылықтар белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда, аумақтық әділет органы анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жоюға мәжбүр ету туралы сотқа талап-арызбен жүгінуге құқылы.
Ескерту. Заң 31-1-баппен толықтырылды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
31-2, 31-3, 31-4-баптармен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
32-бап. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нотариатты реттеу саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі:
1) аумақтық әділет органдарының нотариустардың халыққа құқықтық қызмет көрсету саласындағы заңдылықты ұйымдастыру мен қамтамасыз ету жөніндегі қызметіне басшылықты, оны үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
2) Нотариустардың нотариаттық іс-әрекеттерді жасау қағидасын бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының архивтер және құжаттаманы басқарушы уәкілетті мемлекеттік органымен келісу арқылы Республикалық нотариаттық палатаның қатысуымен нотариаттық іс жүргізу жөнінде қағиданы бекітеді;
4) Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері аппараттарының нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамдарын аттестациялау туралы ережені бекітеді;
5) алып тасталды - ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5-1) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5-2) алып тасталды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5-3) осы Заңның негізгі мақсаты мен міндетіне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариатты реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;

3) исключен Законом РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан территориальный орган юстиции направляет в территориальную нотариальную палату представление об устранении нарушений. При неустранении нарушений в установленный срок, территориальный орган юстиции вправе обратиться в суд с иском о понуждении устранить выявленные нарушения законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 5 дополнена статьей 31-1 в соответствии с Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Главу 5 предусматривается дополнить статьями 31-2, 31-3 и 31-4 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 32. Компетенция Министерства юстиции Республики Казахстан в области регулирования нотариата
Министерство юстиции Республики Казахстан:
1) осуществляет руководство, координацию и контроль за деятельностью территориальных органов юстиции по организации и обеспечению законности в сфере правового обслуживания населения нотариусами;
2) утверждает Правила совершения нотариальных действий нотариусами;
3) утверждает Правила по нотариальному делопроизводству по согласованию с уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан с участием Республиканской нотариальной палаты;
4) утверждает Положение об аттестации должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, совершающих нотариальные действия;
5) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
5-1) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5-2) исключен Законом РК от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области регулирования нотариата в соответствии с основными целью и задачей настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;

6) алып тасталды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) алып тасталды - ҚР 29.03.2016 № 479-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
7-1) әрбір нотариаттық округ бойынша нотариустардың ең аз санын бекітеді;
8) алып тасталды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) нотариустардың қызметін лицензиялайды;
10) алып тасталды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
11) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияны тоқтата тұру және оның күшін тоқтату туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ нотариустарды лицензияларынан айыру туралы талаптарға бастамашылық етеді;
12) алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
13) алып тасталды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
14) алып тасталды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
14-1) тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекітеді;
15) алып тасталды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
16) осы Заңға сәйкес өз құзыреті шегінде нотариаттық қызметті реттеуді жүзеге асырады;
16-1) нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтер үшін, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшірмелерін (телнұсқаларын) бергені және жекеше нотариустардың консультация беруді жүзеге асырғаны үшін мөлшерлемелер мөлшерін бекітеді.
17) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 32-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді), 2010.07.15 № 337-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 қолданысқа енгізіледі), 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2013 № 121-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен; 29.03.2016 № 479-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

6) исключен Законом РК 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) исключен Законом РК от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
7-1) утверждает минимальное число нотариусов по каждому нотариальному округу;
8) исключен Законом РК 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9) лицензирует деятельность нотариусов;
10) исключен Законом РК 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) принимает решение о приостановлении и прекращении действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью, а также инициирует иски о лишении лицензий нотариусов;
12) исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
13) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
14) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
14-1) утверждает критерии оценки степени рисков;
15) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
16) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование нотариальной деятельности в соответствии с настоящим Законом;
16-1) утверждает размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами;
17) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 32 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

33-бап. Аумақтық әділет органының нотариатты реттеу саласындағы құзыреті
1. Аумақтық әділет органы:
1) мемлекеттік нотариаттық кеңселерді ашады және таратады;
1-1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;
1-2) хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізеді;
2) азаматтар мен заңды тұлғалардың нотариустардың іс-әрекеттеріне өтініштерін қарайды;
2-1) жекеше нотариустардың осы Заңның 16-бабының талаптарын сақтауын бақылауды ұйымдастырады және өздерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасудан жалтарған және жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы Қазақстан Республикасы заңдарының өзге де талаптарын бұзған жекеше нотариустарға шаралар қолданады;
3) аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері аппараттарының нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамдарына әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) нотариустардың және аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдері аппараттары лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын және олардың іс қағаздарын жүргізу жай-күйін бақылауды жүзеге асырады;
4-1) нотариустың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
5) нотариус лицензиясының күшін тоқтата тұру, кері қайтарып алу және тоқтату туралы ұсыныстар енгізеді;
6) жекеше нотариусты жауапқа тарту туралы нотариаттық палатаға ұсыныс енгізеді;
7) нотариус таңдаған үй-жайдың болуын және оның Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді;
8) Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес мемлекеттік нотариустардың мөрлерін жасауға тапсырысты жүзеге асырады және оларды береді;
9) алынып тасталды - ҚР 13.01.2014 № 159-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
10) нотариаттық іс-әрекет жасауға уәкілетті аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарын аттестациялауды жүргізеді;
11) алып тасталды - ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 33. Компетенция территориального органа юстиции в области регулирования нотариата
1. Территориальный орган юстиции:
1) открывает и упраздняет государственные нотариальные конторы;
1-1) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении осуществления нотариальной деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
1-2) ведет государственный электронный реестр уведомлений;
2) рассматривает обращения граждан и юридических лиц на действия нотариусов;
2-1) организует контроль за соблюдением частными нотариусами требований статьи 16 настоящего Закона и принимает меры к частным нотариусам, уклоняющимся от заключения договора обязательного страхования своей гражданско-правовой ответственности и нарушающим иные требования законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов;
3) оказывает методическую и практическую помощь должностным лицам аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, совершающим нотариальные действия;
4) осуществляет контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан нотариусами и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов и состоянием их делопроизводства;
4-1) осуществляет контроль за соблюдением нотариусом законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
5) вносит представления о приостановлении, лишении и прекращении действия лицензии нотариуса;
6) вносит представление в нотариальную палату о привлечении частного нотариуса к ответственности;
7) проверяет наличие и соответствие выбранного нотариусом помещения требованиям законодательства Республики Казахстан;
8) осуществляет заказ на изготовление печатей государственных нотариусов и производит их выдачу в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
9) исключен Законом РК от 13.01.2014 № 159-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) проводит аттестацию должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, уполномоченных совершать нотариальные действия;
11) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).

2. Аумақтық әділет органы нотариаттық палатамен бірлесіп:
1) алып тасталды - ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
2) Әділет министрлігіне бекітуге нотариаттық округтегі нотариустардың ең аз саны туралы ұсыныс енгізеді;
3) алып тасталды - ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
4) нотариаттық округте нотариустар уақытша болмаған жағдайда нотариаттық іс-әрекеттер жасауды ұйымдастырады;
5) нотариустарға әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
6) нотариаттық практиканы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қолдану практикасын жинақтап қорытады;
7) алып тасталды – ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
8) алып тасталды – ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) алып тасталды – ҚР 26.12.2011 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) тиісті нотариаттық округте қызметі тоқтатылған нотариустың мөрін жою және құжаттарын басқа нотариусқа немесе жеке нотариаттық мұрағатқа беру жөніндегі, сондай-ақ егер нотариус лицензиясының күші тоқтатылған жағдайда лицензиарға беру үшін лицензияны алып қою жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 33-бап жаңа редакцияда - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен; өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.06.11 № 437, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді), 2009.08.28 № 192-IV (2010.03.08 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.01.2014 № 159-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 2014.06.10 № 206-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2016 № 479-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 131-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2 Бөлім
Нотариаттық іс-әрекеттер және оларды жасау ережелері
6-тарау. Нотариус пен уәкілетті лауазымды адамдар жасайтын нотариаттық іс-әрекеттер

2. Территориальный орган юстиции совместно с нотариальной палатой:
1) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
2) вносит представление в Министерство юстиции о минимальной численности нотариусов в нотариальном округе для утверждения;
3) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
4) организует совершение нотариальных действий при временном отсутствии нотариусов в нотариальном округе;
5) оказывает методическую и практическую помощь нотариусам;
6) обобщает нотариальную практику, а также практику применения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
7) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
8) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
9) исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
10) принимает меры по уничтожению печати и передаче документов нотариуса, который прекратил свою деятельность в соответствующем нотариальном округе, другому нотариусу или в частный нотариальный архив, а также по изъятию лицензии для передачи ее лицензиару в случае, если у нотариуса прекращено действие лицензии.
Сноска. Статья 33 в редакции Закона РК от 05.05.2003 № 408; с изменениями, внесенными законами РК от 11.06.2003 № 437; от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 28.08.2009 № 192-IV (вводится в действие с 08.03.2010); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 13.01.2014 № 159-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.06.2014 № 206-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.03.2016 № 479-V (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 131-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2
НОТАРИАЛЬНЫЕ ДЕЙСТВИЯ И ПРАВИЛА ИХ СОВЕРШЕНИЯ Глава 6. НОТАРИАЛЬНЫЕ ДЕЙСТВИЯ, СОВЕРШАЕМЫЕ НОТАРИУСОМ И УПОЛНОМОЧЕННЫМИ ДОЛЖНОСТНЫМИ ЛИЦАМИ

34-бап. Нотариус жасайтын нотариаттық іс-әрекеттер
1. Нотариус мынадай нотариаттық іс-әрекеттер жасайды:
1) мәмілелерді куәландырады;
2) шаруашылық серіктестіктерінің құрылтай құжаттарын куәландырады;
3) мұраға сенімгерлік басқарушыны тағайындайды;
4) мұраға құқық туралы куәліктер береді;
5) ерлі-зайыптылардың және ортақ бірлескен меншік құқығындағы мүлкі бар өзге адамдардың ортақ мүліктегі үлеске меншік құқығы туралы куәліктер береді;
6) алып тасталды – ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7) құжаттардың көшірмелері мен олардан алынған үзінділердің дұрыстығын куәландырады;
8) құжаттарға қойылған қолдың түпнұсқалығын куәландырады;
9) құжаттардың бір тілден екінші тілге дұрыс аударылғанын куәландырады;
10) азаматтың тірі екендігі фактісін куәландырады;
11) азаматтың белгілі бір жерде болу фактісін куәландырады;
12) құжаттардың берілген уақытын куәландырады;
13) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқа жеке және заңды тұлғаларға береді;
14) ақшаны депозитке қабылдайды;
15) <*>
15-1) атқарушылық жазбаларды жасайды;
15-2) дауды реттеу туралы келісімді куәландырады;
16) вексель наразылықтарын жасайды;
17) сақтауға құжаттар және бағалы қағаздар қабылдайды;
18) теңіз наразылықтарын жасайды;
19) дәлелдемелерді қамтамасыз етеді.
20) нотариус дайындаған электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландырады;
21) нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландырады.
2. Қазақстан Республикасының заң актілерінде нотариус жасайтын өзге де нотариаттық іс-әрекеттер көзделуі мүмкін.
Ескерту. 34-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302, 2000.03.29 № 42, 2003.05.05 № 408; 31.10.2015 № 378-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
35-бап. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі аппаратының лауазымды адамы жасайтын нотариаттық іс-әрекеттер
1. Елді мекенде нотариус болмаған жағдайда аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі аппаратының нотариаттық іс-әрекеттерді жасауға уәкілетті лауазымды адамы мынадай нотариаттық іс-әрекеттер жасайды:
1) өсиеттерді куәландырады;
2) сенімхаттарды куәландырады;
3) құжаттар көшірмелерінің және олардан алынған үзінділердің дұрыстығын куәландырады;

Статья 34. Нотариальные действия, совершаемые нотариусом
1. Нотариус совершает следующие нотариальные действия:
1) удостоверяет сделки;
2) удостоверяет учредительные документы хозяйственных товариществ;
3) назначает доверительного управляющего наследством;
4) выдает свидетельства о праве на наследство;
5) выдает свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности;
6) исключен Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) свидетельствует верность копий документов и выписок из них;
8) свидетельствует подлинность подписи на документах;
9) свидетельствует верность перевода документов с одного языка на другой;
10) удостоверяет факт нахождения гражданина в живых;
11) удостоверяет факт нахождения гражданина в определенном месте;
12) удостоверяет время предъявления документов;
13) передает заявления физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам;
14) принимает в депозит деньги;
15) (исключен - № 42 от 29.03.2000);
15-1) совершает исполнительные надписи;
15-2) удостоверяет соглашения об урегулировании спора;
16) совершает протесты векселей;
17) принимает на хранение документы и ценные бумаги;
18) совершает морские протесты;
19) обеспечивает доказательства;
20) удостоверяет равнозначность электронного документа, изготовленного нотариусом, документу на бумажном носителе;
21) удостоверяет равнозначность документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу.
2. Законодательными актами Республики Казахстан могут быть предусмотрены иные нотариальные действия, совершаемые нотариусом.
Сноска. Статья 34 с изменениями, внесенными законами РК от 13.11.1998 № 302; от 29.03.2000 № 42; от 05.05.2003 № 408; от 31.10.2015 № 378-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 35. Нотариальные действия, совершаемые должностным лицом аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа
1. Должностное лицо аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа, уполномоченное совершать нотариальные действия в случае отсутствия в населенном пункте нотариуса, совершает следующие нотариальные действия:
1) удостоверяет завещания;
2) удостоверяет доверенности;
3) свидетельствует верность копий документов и верность выписок из них;

4) өтініштерге қойылған қолдың түпнұсқалығын куәландырады;
5) <*>
2. Қазақстан Республикасының заң актілерінде жергілікті атқарушы органның лауазымды адамдары жасайтын өзге де нотариаттық іс-әрекеттер көзделуі мүмкін.
Ескерту. 35-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді) Заңдарымен.
36-бап. Консулдық қызметті жүзеге асыратын адамдар жасайтын нотариаттық іс-әрекеттер
1. Қазақстан Республикасының атынан консулдық қызметті жүзеге асыратын лауазымды адам мынадай нотариаттық іс-әрекеттер жасайды:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті иеліктен алу туралы шарттардан басқа мәмілелерді куәландырады;
2) <*>
3) мұраға құқық туралы куәліктер береді;
4) ерлі-зайыптылар мен ортақ бірлескен меншік құқығындағы мүлкі бар өзге де адамдардың ортақ мүліктегі үлеске меншік құқығы туралы куәліктер береді;
5) құжаттардың көшірмелері мен олардан алынған үзінділердің дұрыстығын куәландырады;
6) құжаттарға қойылған қолдың түпнұсқалығын куәландырады;
7) құжаттардың бір тілден екінші тілге аудармасының дұрыстығын куәландырады;
8) азаматтың тірі екендігі фактісін куәландырады;
9) азаматтың белгілі бір жерде болу фактісін куәландырады;
10) құжаттар берілген уақытты куәландырады;
11) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқа жеке және заңды тұлғаларға береді;
12) ақшаны депозитке қабылдайды;
13) <*>
14) сақтауға құжаттар және бағалы қағаздар қабылдайды;
15) теңіз наразылықтарын жасайды;
16) дәлелдемелерді қамтамасыз етеді.
2. Қазақстан Республикасының заң актілерінде консулдық қызметті жүзеге асыратын лауазымды адам жасайтын өзге де нотариаттық іс-әрекеттер көзделуі мүмкін.
Ескерту. 36-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302, 2000.03.29 № 42, 2003.05.05 № 408 Заңдарымен.
37-бап. Нотариаттық түрде куәландырылған құжаттарға теңестірілген өсиеттер мен сенімхаттарды лауазымды адамдардың куәландыруы
Нотариаттық куәландырылған құжаттарға мыналар теңестіріледі:
1) ауруханаларда, санаторийлерде, өзге де емдеу-профилактикалық мекемелерде емделіп жатқан азаматтардың осы мекемелердің бас дәрігерлері және кезекші дәрігерлері куәландырған өсиеттері, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың осы мекемелердің (ұйымдардың) директорлары және бас дәрігерлері куәландырған өсиеттері;
2) госпитальдарда, санаторийлерде және басқа да әскери-емдеу мекемелерінде емделіп жатқан әскери қызметшілер мен басқа адамдардың осы госпитальдардың, санаторийлер мен басқа да әскери-емдеу мекемелерінің бастықтары, олардың медициналық жағынан орынбасарлары, аға және кезекші дәрігерлері куәландырған өсиеттері мен сенімхаттары;

4) свидетельствует подлинность подписи на заявлениях;
5) (исключен)
2. Законодательными актами Республики Казахстан могут быть предусмотрены иные нотариальные действия, совершаемые должностными лицами местного исполнительного органа.
Сноска. Статья 35 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005).
Статья 36. Нотариальные действия, совершаемые лицами, осуществляющими консульские функции
1. Должностное лицо, осуществляющее консульские функции от имени Республики Казахстан, совершает следующие нотариальные действия:
1) удостоверяет сделки, кроме договоров об отчуждении недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
2) (исключен)
3) выдает свидетельства о праве на наследство;
4) выдает свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности;
5) свидетельствует верность копий документов и выписок из них;
6) свидетельствует подлинность подписи на документах;
7) свидетельствует верность перевода документов с одного языка на другой;
8) удостоверяет факт нахождения гражданина в живых;
9) удостоверяет факт нахождения гражданина в определенном месте;
10) удостоверяет время предъявления документов;
11) передает заявления физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам;
12) принимает в депозит деньги;
13) (исключен - № 42 от 29.03.2000)
14) принимает на хранение документы и ценные бумаги;
15) совершает морские протесты;
16) обеспечивает доказательства.
2. Законодательными актами Республики Казахстан могут быть предусмотрены иные нотариальные действия, совершаемые должностным лицом, осуществляющим консульские функции.
Сноска. Статья 36 с изменениями, внесенными законами РК от 13.11.1998 № 302; от 29.03.2000 № 42; от 05.05.2003 № 408.
Статья 37. Удостоверение должностными лицами завещаний и доверенностей, приравниваемых к нотариально удостоверенным
К нотариально удостоверенным документам приравниваются:
1) завещания граждан, находящихся на излечении в больницах, санаториях, иных лечебно-профилактических учреждениях, удостоверенные главными врачами и дежурными врачами этих учреждений, а также завещания престарелых и лиц с инвалидностью, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях), удостоверенные директорами и главными врачами этих учреждений (организаций);
2) завещания и доверенности военнослужащих и других лиц, находящихся на излечении в госпиталях, санаториях и других военно-лечебных учреждениях, удостоверенные начальниками, их заместителями по медицинской части, старшими и дежурными врачами этих госпиталей, санаториев и других военно-лечебных учреждений;

3) әскери қызметшілердің, ал нотариустары мен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адамдары жоқ әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің, әскери-оқу орындарының орналасқан пункттерінде, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілердің, олардың отбасы мүшелерінің және әскери қызметшілердің отбасы мүшелерінің осы бөлімдер, құрамалар, мекемелер мен орындардың командирлері (бастықтары) куәландырған өсиеттері мен сенімхаттары;
4) бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған өсиеттері мен сенімхаттары;
5) жүзу кезінде Қазақстан Республикасының туы астында жүзіп жүрген теңіз мекемелерінде немесе ішкі суларда жүзіп жүрген кемелердегі азаматтардың осы кемелердің капитандары куәландырған өсиеттері;
6) барлау және басқа да экспедицияларда жүрген азаматтардың осы экспедициялардың бастықтары куәландырған өсиеттері;
7) халықты әлеуметтік қорғау мекемелерінде тұрып жатқан кәмелетке толған жастағы іс-әрекет қабілеті бар азаматтардың осы мекемелердің немесе халықты әлеуметтік қорғаудың тиісті органының басшысы куәландырған сенімхаттары;
8) тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары.
Осы бапта көзделген өсиеттерге өсиетке ол да қол қоятын куәнің қатысуымен өсиет қалдырушы қол қоюға тиіс.
Ескерту. 37-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408; 27.02.2017 № 49-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
38-бап. Лауазымды адамдар куәландырған өсиеттерді нотариусқа беру
1. Осы Заңның 37-бабында санамаланған лауазымды адамдар өсиет куәландырылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде, ал егер бұл дәлелді себептермен мүмкін болмаса, осындай мүмкіндік пайда болған кезде куәландырылған өсиеттің бір данасын өсиет қалдырушының тұрақты тұрғылықты жеріндегі нотариусқа сақтауға дереу беруге міндетті.
2. Егер өсиет қалдырушының Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері болмаса немесе оның тұратын жері белгісіз болса, өсиет Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейтін нотариусқа жіберіледі.
3. Нотариус сақтауға келіп түскен өсиетті тексеруге және оның заңға сәйкес келмейтіндігі анықталған жағдайда, тиісті дәрежеде ресімдеу үшін өсиет қалдырушыға және өсиетті куәландырған лауазымды адамға бұл туралы хабарлауға міндетті.
4. Куәландырған өсиеттердің уақтылы берілмеуі салдарынан мұрагерге (мұрагерлерге) келтірілген шығын үшін лауазымды адам Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.

3) завещания и доверенности военнослужащих, а в пунктах дислокации воинских частей, соединений, учреждений, военно-учебных заведений, где нет нотариусов и должностных лиц, уполномоченных на совершение нотариальных действий, также завещания и доверенности рабочих и служащих, членов их семей и членов семей военнослужащих, удостоверенные командирами (начальниками) этих частей, соединений, учреждений и заведений;
4) завещания и доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы;
5) завещания граждан, находящихся во время плавания на морских судах или судах внутреннего плавания, плавающих под флагом Республики Казахстан, удостоверенные капитанами этих судов;
6) завещания граждан, находящихся в разведочных и других экспедициях, удостоверенные начальниками этих экспедиций;
7) доверенности совершеннолетних дееспособных граждан, находящихся в учреждениях социальной защиты населения, удостоверенные руководителем этого учреждения или соответствующего органа социальной защиты населения;
8) доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов.
Завещания, предусмотренные настоящей статьей, должны быть подписаны завещателем в присутствии свидетеля, который также подписывает завещание.
Сноска. Статья 37 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 38. Передача удостоверенного должностными лицами завещания нотариусу
1. Должностные лица, перечисленные в статье 37 настоящего Закона, обязаны в течение десяти календарных дней со дня удостоверения завещания, а если это невозможно по уважительным причинам, незамедлительно, при возникновении такой возможности, передать один экземпляр удостоверенного завещания на хранение нотариусу по постоянному месту жительства завещателя.
2. В случае, если завещатель не имел постоянного места жительства в Республике Казахстан или его место жительства неизвестно, завещание направляется нотариусу, определяемому Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Нотариус обязан проверить поступившее на хранение завещание и, в случае установления несоответствия его закону, сообщить об этом завещателю и должностному лицу, удостоверившему завещание, для надлежащего оформления.
4. За убыток, нанесенный наследнику (наследникам) по причине несвоевременной передачи удостоверенного завещания, должностное лицо несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2013 № 121-V Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7-тарау. Нотариаттық іс-әрекеттер жасаудың негізгі ережелері
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
39-бапқа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
39-бап. Нотариаттық іс-әрекеттер жасау тәртібі
Нотариаттық іс-әрекеттер жасау тәртібі осы Заңмен, басқа да заң актілерімен және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітетін Нотариустардың нотариаттық іс-әрекеттер жасау қағидаларымен белгіленеді.
Ескерту. 39-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
39-1-баппен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
40-бап. Нотариаттық іс-әрекеттер жасау мерзімдері
Нотариаттық іс-әрекеттер бұл үшін барлық қажетті құжаттар табыс етіліп, мемлекеттік нотариус немесе осы Заң арқылы нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілдік берілген адамдар нотариаттық іс-әрекеттер жасаған жағдайда мемлекеттік баж төлеген не жекеше нотариустың нотариаттық іс-әрекеттеріне ақы төленген күні жасалады.
41-бап. Нотариаттық іс-әрекеттер жасауды кейінге қалдырудың және тоқтата тұрудың негіздері мен мерзімдері
1. Нотариаттық іс-әрекеттер жасау мынадай негіздер бойынша:
1) жеке және заңды тұлғалардан қосымша мәліметтерді талап ету қажет болуына;
2) құжаттардың сараптамаға жіберілуі негізінде кейінге қалдырылуы мүмкін.
2. Нотариаттық іс-әрекет жасауды кейінге қалдыру мерзімі нотариаттық іс-әрекет жасауды кейінге қалдыру туралы қаулы шығарылған күннен бастап бір айдан аспауы керек.
3. Басқа бір мүдделі адам куәландырмақшы болған құқықты немесе фактіні сотта даулаушы мүдделі адамның өтініші бойынша нотариаттық іс-әрекет жасау күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады. Егер осы мерзім ішінде соттан өтініштің келіп түскені туралы хабар алынбаса, нотариаттық іс-әрекет жасалуға тиіс.
4. Басқа бір мүдделі адам куәландыруды өтінген құқықпен фактіні даулаушы мүдделі адамның өтініші түскені туралы соттан хабар алынған жағдайда, нотариаттық іс-әрекет жасау сот істі шешкенге дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 41-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2013 № 121-V Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Статья 38 с изменением, внесенным Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 7. ОСНОВНЫЕ ПРАВИЛА СОВЕРШЕНИЯ НОТАРИАЛЬНЫХ ДЕЙСТВИЙ
Статья 39. Порядок совершения нотариальных действий
Порядок совершения нотариальных действий устанавливается настоящим Законом, другими законодательными актами и Правилами совершения нотариальных действий нотариусами, утверждаемыми Министерством юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Статья 39 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 40. Сроки совершения нотариальных действий
Нотариальные действия совершаются в день предъявления всех необходимых для этого документов и уплаты государственной пошлины при совершении нотариальных действий государственным нотариусом или лицами, уполномоченными настоящим Законом на совершение нотариальных действий, либо оплаты нотариальных действий частного нотариуса.
Статья 41. Основания и сроки отложения и приостановления нотариального действия
1. Совершение нотариального действия может быть отложено по следующим основаниям:
1) необходимости истребования дополнительных сведений от физических и юридических лиц;
2) направления документов на экспертизу.
2. Срок отложения совершения нотариального действия не может превышать месяца со дня вынесения постановления об отложении совершения нотариального действия.
3. По заявлению заинтересованного лица, оспаривающего в суде право или факт, за удостоверением которого обратилось другое заинтересованное лицо, совершение нотариального действия откладывается на срок не более десяти календарных дней. Если в течение этого срока от суда не будет получено сообщение о поступлении заявления, нотариальное действие должно быть совершено.
4. В случае получения от суда сообщения о поступлении заявления заинтересованного лица, оспаривающего право или факт, об удостоверении которого просит другое заинтересованное лицо, совершение нотариального действия приостанавливается до разрешения дела судом.
Сноска. Статья 41 с изменением, внесенным Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

42-бап. Нотариаттық іс-әрекетті жасауды өтінген адамның жеке басын анықтау
1. Нотариус немесе лауазымды адам нотариаттық іс-әрекет жасаған кезде нотариаттық іс-әрекет жасауды өтінген азаматтың, оның өкілінің немесе заңды тұлға өкілінің жеке басын анықтайды.
2. Адамның жеке басын анықтау нотариаттық іс-әрекет жасауға өтініш білдірушінің жеке басты куәландыратын құжаттары негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 42-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
43-бап. Мәмілелерге қатысушы жеке адамдардың іс-әрекетке қабілеттілігі мен заңды тұлғалардың құқықтық қабілеттілігін анықтау
Мәмілелерді куәландырған кезде азаматтардың іс-әрекетке қабілеттілігі анықталады және нотариаттық іс-әрекет жасау кезінде мәмілелерге қатысушы заңды тұлғалардың құқықтық қабілеттілігі тексеріледі. Мәміле өкілдер арқылы жасалған жағдайда олардың өкілеттігі тексеріледі.
44-бап. Нотариаттық құжаттарға қол қою тәртібі
1. Нотариат куәландырған құжаттың мазмұны қатысушылардың қалауы бойынша дауыстап оқылуы мүмкін.
2. Қатысушылар нотариус куәландырған мәмілелерге, өтініштер мен басқа құжаттарға нотариустың қатысуымен қол қояды.
3. Егер азамат дене кемістігі, ауруы немесе сауатсыздығы салдарынан өзі қол қоя алмаса, оның өтініші бойынша және оның қатысуымен, сондай-ақ нотариустың қатысуымен нотариаттық іс-әрекет жасауды өтінген азаматтың құжатқа өзі қол қоя алмау себептері көрсетіле отырып, мәмілеге, өтінішке немесе өзге де құжатқа басқа азамат қол қоя алады.
Ескерту. 44-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
44-1-бап. Нотариаттық әрекеттерді электрондық нысанда жасау
Нотариаттық әрекет жасауға жүгінген адамның өтінуі бойынша нотариус нотариаттық құжатты электрондық нысанда дайындау арқылы нотариаттық әрекет жасай алады.
Егер электрондық нысандағы нотариаттық құжатқа нотариаттық әрекет жасауға жүгінген адам қол қоюға тиіс болған жағдайда, адам құжатты нотариустың қатысуымен электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыруға немесе оған цифрлық қолтаңбаға арналған графикалық планшеттің көмегімен қол қоюға міндетті.
Электрондық нысанда дайындалған нотариаттық құжаттағы куәландыру жазбасы нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылуға тиіс.
Ескерту. Заң 44-1-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 42. Установление личности обратившегося за совершением нотариального действия
1. Нотариус или должностное лицо при совершении нотариального действия устанавливает личность обратившегося за совершением нотариального действия гражданина, его представителя или представителя юридического лица.
2. Установление личности должно производиться на основании документов, удостоверяющих личность обратившегося за совершением нотариального действия.
Сноска. Статья 42 с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 43. Выяснение дееспособности физических и правоспособности юридических лиц, участвующих в сделках
При удостоверении сделок выясняется дееспособность граждан и проверяется правоспособность юридических лиц, участвующих в сделках на момент совершения нотариального действия. В случае совершения сделки представителями проверяются их полномочия.
Статья 44. Порядок подписания нотариальных документов
1. Содержание нотариально удостоверенного документа по желанию участников может быть зачитано вслух.
2. Удостоверяемые нотариусом сделки, заявления и другие документы подписываются участниками в присутствии нотариуса.
3. Если гражданин вследствие физических недостатков, болезни или неграмотности не может лично расписаться, по его просьбе и в его присутствии, а также в присутствии нотариуса сделку, заявление или иной документ может подписать другой гражданин с указанием причин, в силу которых документ не мог быть подписан собственноручно гражданином, обратившимся за совершением нотариального действия.
Сноска. Статья 44 с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 44-1. Совершение нотариальных действий в электронной форме
По просьбе лица, обратившегося за совершением нотариального действия, нотариус может совершить нотариальное действие путем изготовления нотариального документа в электронной форме.
В случае, если нотариальный документ в электронной форме должен быть подписан лицом, обратившимся за совершением нотариального действия, лицо обязано удостоверить документ посредством электронной цифровой подписи в присутствии нотариуса или подписать с помощью графического планшета для цифровой подписи.
Удостоверительная надпись на нотариальном документе, изготовленном в электронной форме, должна быть удостоверена посредством электронной цифровой подписи нотариуса.
Сноска. Глава 7 дополнена статьей 44-1 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).

45-бап. Куәландырылатын мәмілелер мен айғақталатын құжаттардың мәтіндеріне қойылатын талаптар
1. Нотариаттық куәландырылған мәміленің мәтіні анық және түсінікті жазылуға немесе басылуға, мәміленің мазмұнына қатысты сандар мен мерзімдер ең болмағанда бір рет сөздермен, ал заңды тұлғалардың атаулары қысқартусыз, олардың тұрған жері көрсетіле отырып жазылуға тиіс. Азаматтардың тектері, аттары мен әкесінің аттары, олардың тұратын мекен-жайлары толық жазылуға тиіс.
2. Өшіріп тасталған, қосылып жазылған, сызылған сөздері немесе басқа да келісілмеген түзетулері бар мәмілелердің мәтінін куәландыруға немесе құжаттарды, сондай-ақ қарындашпен жазылған құжаттарды куәландыруға болмайды.
3. Көлемі бір парақтан асатын құжатта парақтар тігілген, бауланған және мөрмен бекітілген болуға тиіс.
4. Нотариустар нотариаттық әрекеттерді жасау үшін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін электрондық құжаттарды қабылдайды.
Ескерту. 45-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
46-бап. Нотариаттық іс-әрекет жасау құқығын шектеу
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Нотариус пен аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі аппаратының лауазымды адамдарының өз атына және өз атынан, өз жұбайының, оның және өз туыстарының (ата-аналары, балалары, аға-інілері, апа-сіңлілері, немерелері, атасы, әжесі) атына және олардың атынан, нотариус көмекшілерінің, тағылымдамадан өтушілерінің атына және олардың атынан нотариаттық іс-әрекеттер жасауға құқығы жоқ.
2. Аталған реттердегі нотариаттық іс-әрекеттерді кез келген басқа нотариус жасайды.
3. Осы баппен белгіленген ережелерді бұза отырып жасалған нотариаттық іс-әрекеттер жарамсыз болып табылады.
Ескерту. 46-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2004.12.20 № 13 (2005.01.01 бастап күшіне енеді); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
47-бап. Куәландыратын жазбалар жасау, куәліктер беру және қаулылар шығару
1. Куәландырушы жазбалар мәмілелерді куәландыру және нотариаттық куәландырылған құжаттардың дубликаттарын беру, құжаттардың көшірмелері мен олардан жасалған үзінділердің дұрыстығын, құжаттардағы қойылған қолдардың түпнұсқалығын, құжаттардың бір тілден екінші тілге аударылуының дұрыстығын растау кезінде, тиісті құжаттарда құжаттардың көрсетілген уақытын куәландыру кезінде, сондай-ақ нотариус дайындаған электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландыру және нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландыру кезінде жасалады.

Статья 45. Требования, предъявляемые к текстам удостоверяемых сделок и свидетельствуемых документов
1. Текст нотариально удостоверяемой сделки должен быть написан или напечатан ясно и четко, относящиеся к содержанию сделки числа и сроки обозначены хотя бы один раз словами, а наименования юридических лиц - без сокращений, с указанием их места нахождения. Фамилии, имена и отчества граждан, адреса их места жительства должны быть написаны полностью.
2. Не могут быть удостоверены тексты сделок или засвидетельствованы документы, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова или иные неоговоренные исправления, а также документы, написанные карандашом.
3. В документе, объем которого превышает один лист, листы должны быть прошиты, прошнурованы и скреплены печатью.
4. Нотариусы принимают для совершения нотариальных действий электронные документы, соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 45 с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 46. Ограничение права на совершение нотариальных действий
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Нотариус и должностные лица аппаратов акима города районного значения, поселка, села, сельского округа не вправе совершать нотариальные действия на свое имя и от своего имени, на имя и от имени своего супруга, его и своих родственников (родителей, детей, братьев, сестер, внуков, деда, бабушки), на имя и от имени помощников, стажеров нотариуса.
2. Нотариальные действия в указанных случаях совершаются любым другим нотариусом.
3. Нотариальные действия, совершенные в нарушение установленных настоящей статьей правил, являются недействительными.
Сноска. Статья 46 с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 47. Совершение удостоверительных надписей, выдача свидетельств и вынесение постановлений
1. Удостоверительные надписи совершаются при удостоверении сделок и выдаче дубликатов нотариально удостоверенных документов, свидетельствовании верности копий документов и выписок из них, подлинности подписи на документах, верности перевода документов с одного языка на другой, при удостоверении времени предъявления документов на соответствующих документах, а также при удостоверении равнозначности электронного документа, изготовленного нотариусом, документу на бумажном носителе и удостоверении равнозначности документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу.

2. Мұраға алу құқығын, меншік құқығын, азаматтың тірі екендігі және белгілі бір орында болуы фактілерін, жеке және заңды тұлғалардың өтінішін басқа және жеке заңды тұлғаларға беруді куәландыру, құжаттарды сақтауға қабылдауды растау үшін тиісті куәліктер беріледі.
3. Мұраға сенімгерлік басқарушы тағайындалған кезде нотариус тиісті қаулы шығарады.
Ескерту. 47-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408; 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
48-бап. Нотариаттық іс-әрекеттер жасаудан бас тарту
1. Егер:
1) мұндай іс-әрекет жасау заңдарға қайшы келсе;
2) іс-әрекетті басқа нотариус жасауға тиіс болса;
3) нотариаттық іс-әрекет жасау жөнінде қабілетсіз азамат немесе қажетті өкілеттігі жоқ өкіл өтініш жасаса;
4) заңды тұлға атынан жасалатын мәміле оның жарғысында немесе ережесінде көрсетілген мақсаттарға қайшы келсе;
5) мәміле заңдар талаптарына сәйкес келмесе;
6) нотариаттық іс-әрекет жасау үшін табыс етілген құжаттар заң талаптарына сәйкес келмесе, нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тартылады.
2. Нотариаттық іс-әрекет жасауды өтінген адамға нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тартылған кезде, нотариус нотариаттық іс-әрекет жасауға ол өтініш берген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде жазбаша түрде бас тартудың себебі көрсетілген дәлелді қаулыны береді.
3. Нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тартуға немесе нотариаттық іс-әрекеттің дұрыс жасалмағаны үшін сот тәртібімен шағымдануға болады.
Ескерту. 48-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен; 03.07.2013 № 121-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен.
49-бап. Нотариаттық әрекеттерді тіркеу
1. Нотариус жасайтын барлық нотариаттық әрекеттер бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің электрондық тізілімінде тіркеледі.
Осы Заңның 35 және 36-баптарында аталған лауазымды адамдар жасайтын нотариаттық әрекеттер нотариаттық әрекеттерді тіркеу тізілімінде тіркеледі.
Осы Заңның 35 және 36-баптарында аталған лауазымды адамдар нотариаттық әрекеттерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімінде тіркей алады.
2. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе әрбір нотариаттық әрекет бойынша бірегей нөмір береді, ол құжаттың қағаз нұсқасында көрсетілуге тиіс.
Ескерту. 49-бап жаңа редакцияда – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. В подтверждение права наследования, права собственности, удостоверения фактов нахождения гражданина в живых и в определенном месте, передаче заявления физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам, принятии на хранение документов выдаются соответствующие свидетельства.
3. При назначении доверительного управляющего наследством нотариусом выносится соответствующее постановление.
Сноска. Статья 47 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 48. Отказ в совершении нотариального действия
1. В совершении нотариального действия отказывается, если:
1) совершение такого действия противоречит законодательству;
2) действие подлежит совершению другим нотариусом;
3) с просьбой о совершении нотариального действия обратился недееспособный гражданин либо представитель, не имеющий необходимых полномочий;
4) сделка, совершаемая от имени юридического лица, противоречит целям, указанным в его уставе или положении;
5) сделка не соответствует требованиям законодательства;
6) документы, представленные для совершения нотариального действия, не соответствуют требованиям законодательства.
2. При отказе лицу, обратившемуся за совершением нотариального действия, нотариусом вручается мотивированное постановление в письменном виде с указанием причин отказа в течение десяти календарных дней со дня обращения лица за совершением нотариального действия.
3. Отказ в совершении нотариального действия или неправильное совершение нотариального действия могут быть обжалованы в судебном порядке.
Сноска. Статья 48 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; Конституционным Законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 49. Регистрация нотариальных действий
1. Все нотариальные действия, совершаемые нотариусом, регистрируются в электронном реестре единой нотариальной цифровой системы.
Нотариальные действия, совершаемые должностными лицами, указанными в статьях 35 и 36 настоящего Закона, регистрируются в реестре регистрации нотариальных действий.
Должностные лица, указанные в статьях 35 и 36 настоящего Закона, могут регистрировать нотариальные действия в реестре единой нотариальной цифровой системы.
2. Единой нотариальной цифровой системой по каждому нотариальному действию присваивается уникальный номер, который должен быть указан в бумажной версии документа.
Сноска. Статья 49 в редакции Закона РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).

50-бап. Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімдерінің (оның ішінде бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің электрондық тізілімінің), нотариаттық куәліктердің, куәландыратын жазбалардың нысаны
Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімдерінің (оның ішінде бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің электрондық тізілімінің), нотариаттық куәліктер мен қаулылардың, мәмілелердегі және куәландырылатын құжаттардағы куәландыру жазбаларының нысанын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді.
Ескерту. 50-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.07.15 № 337-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
51-бап. Нотариаттық куәландырылған құжаттың дубликатын беру
1. Бір данасы нотариаттық кеңсе істерінде немесе нотариуста сақталатын құжат жоғалған жағдайда, өз аттарынан немесе солардың тапсырмасы бойынша нотариаттық іс-әрекеттер жасалған азаматтардың, заңды тұлғалар өкілдерінің жазбаша өтініштері бойынша оларға жоғалған құжаттың дубликаты беріледі.
2. Құжаттың дубликатын беру осы Заңның 3-бабының талаптары сақтала отырып жүргізіледі.
8-тарау. Мәмілелерді куәландыру
52-бап. Нотариаттық тәртіппен куәландырылатын мәмілелер
Нотариус заңдармен міндетті нотариаттық куәландыру белгіленген мәмілелерді куәландырады. Тараптардың тілегі бойынша нотариус басқа мәмілелерді де куәландыра алады.
53-бап. Мәміле жобасының мазмұны мен мағынасын тараптарға түсіндіру
Нотариус пен нотариаттық іс-әрекет жасаушы лауазымды адамдар тараптарға, олар табыс еткен мәміле жобасының мазмұны мен мағынасын түсіндіруге және оның мазмұны тараптардың шын ниеттеріне сәйкес келетінін және заң талаптарына қайшы келмейтінін тексеруге міндетті.
54-бап. Тіркелуге жататын мүлікті иеліктен алу және кепілге салу туралы шарттарды куәландыру
1. Тіркелуге жататын мүлікті иеліктен алу және кепілге салу туралы шарттар иеліктен алынатын немесе кепілге салынатын мүлікке деген меншік құқықтарын растайтын құжаттарды көрсеткен жағдайда куәландырылуы мүмкін.
2. Алып тасталды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару шарттарын куәландыру кезінде нотариус иеліктен шығарылған жылжымайтын объектілер орналасқан жер учаскесінің құқықтық режимін белгілеуге тиіс.
Жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару шарттарын куәландыру кезінде нотариус жер учаскесіне құқықты белгілейтін құжаттарды талап етеді және жер учаскесі меншік иесінің (жер пайдаланушының) өзіне тиесілі құқықтарын иеліктен шығару жөніндегі өкілеттіктерін айқындайды.
Жер учаскесіне құқықты белгілейтін құжаттар кондоминиум құрамындағы тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды иеліктен шығарған кезде талап етілмейді.
Жылжымайтын мүлікпен мәміле бойынша есеп айырысуды қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырған кезде тараптардың келісімімен нотариус мәмілені қамтамасыз ету мақсатында банктік шот ашылған екінші деңгейдегі банкке немесе Ұлттық пошта операторына мәмілені куәландыру туралы мәліметтерді, сондай-ақ тіркеуші органның жылжымайтын мүлікке құқықтарға жүргізілген тіркеу туралы не мемлекеттік тіркеуден бас тарту немесе оны тоқтата тұру туралы ақпаратты бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы береді.
Ескерту. 54-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.06.2020 № 347-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 50. Форма реестров регистрации нотариальных действий (в том числе электронного реестра единой нотариальной цифровой системы), нотариальных свидетельств, удостоверительных надписей
Сноска. Заголовок статьи 50 с изменением, внесенным Законом РК от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Форма реестров регистрации нотариальных действий (в том числе электронного реестра единой нотариальной цифровой системы), нотариальных свидетельств и постановлений, удостоверительных надписей на сделках и свидетельствуемых документах устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Статья 50 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 51. Выдача дубликата нотариально удостоверенного документа
1. В случае утраты документа, экземпляр которого хранится в делах нотариальной конторы или у нотариуса, по письменным заявлениям граждан, представителей юридических лиц, от имени или по поручению которых совершались нотариальные действия, выдается дубликат утраченного документа.
2. Выдача дубликата документа производится с соблюдением требований статьи 3 настоящего Закона.
Глава 8. УДОСТОВЕРЕНИЕ СДЕЛОК
Статья 52. Сделки, удостоверяемые в нотариальном порядке
Нотариус удостоверяет сделки, для которых законодательством установлено обязательное нотариальное удостоверение. По желанию сторон нотариус может удостоверять и другие сделки.
Статья 53. Разъяснение сторонам смысла и значения проекта сделки
Нотариус и должностные лица, совершающие нотариальные действия, обязаны разъяснить сторонам смысл и значение представленного им проекта сделки и проверить, соответствует ли его содержание действительным намерениям сторон и не противоречит ли требованиям законодательства.
Статья 54. Удостоверение договоров об отчуждении и залоге имущества, подлежащего регистрации
1. Договоры об отчуждении и залоге имущества, подлежащего регистрации, могут быть удостоверены при условии предъявления документов, подтверждающих право собственности на отчуждаемое или закладываемое имущество.
2. Исключен Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).
Примечание ИЗПИ!
Статью 54 предусматривается дополнить пунктом 2-1 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При удостоверении договоров отчуждения недвижимого имущества нотариус должен установить правовой режим земельного участка, на котором расположены отчуждаемые объекты недвижимости.
При удостоверении договоров отчуждения недвижимого имущества нотариус истребует правоустанавливающие документы на земельный участок и определяет полномочия собственника земельного участка (землепользователя) по отчуждению принадлежащих ему прав.
Правоустанавливающие документы на земельный участок не истребуются при отчуждении жилых и нежилых помещений, находящихся в составе кондоминиума.
При осуществлении расчета по сделке с недвижимым имуществом в безналичной форме нотариус с согласия сторон передает посредством единой нотариальной цифровой системы сведения об удостоверении сделки, а также информацию регистрирующего органа о произведенной регистрации либо об отказе или приостановлении государственной регистрации прав на недвижимое имущество в банк второго уровня или Национальному оператору почты, в котором открыт банковский счет с целью обеспечения сделки.
Сноска. Статья 54 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 25.06.2020 № 347-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).

55-бап. Тұрғын үй құрылысы туралы шартты куәландыру
Ескерту. 55-бап алынып тасталды - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
56-бап. Өсиеттерді куәландыру
1. Нотариус пен нотариаттық іс-әрекеттер жасаушы басқа да лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заң талаптарына сәйкес іс-әрекетке қабілетті азаматтар жасаған және олардың өздері нотариусқа табыс еткен өсиеттерді куәландырады. Өсиеттерді өкілдер арқылы куәландыруға жол берілмейді.
2. Өсиеттерді куәландырған кезде өсиет қалдырушыдан өсиетке қалдырылатын мүлікке оның меншік құқығын растайтын дәлелдемелер тапсыру талап етілмейді.
57-бап. Өсиеттерді өзгерту және күшін жою тәртібі
Нотариус және нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын басқа да лауазымды адамдар өсиеттің күшін жою туралы өтініш алған, сол сияқты бұрын жасалған өсиеттің күшін жоятын немесе өзгертетін жаңа өсиет алған жағдайда, өсиеттің нотариуста сақталған данасы мен нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізіліміне (оның ішінде бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің электрондық тізіліміне) бұл туралы белгі соғады. Өсиеттің күшін жою немесе өзгерту туралы өтінішті нотариат куәландыруға тиіс.
Ескерту. 57-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2010.07.15 № 337-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
58-бап. Сенімхаттарды және келісулерді куәландыру
Ескерту. 58-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 21.01.2019 № 217-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Нотариус пен нотариаттық әрекеттерді жасайтын лауазымды адамдар бір адамның (сенім білдірушінің) атынан басқа адамның (сенім білдірілген адамның) атына cенімхатты куәландырады.
2. Қайта сенім білдіру тәртібімен берілетін сенімхат қайта сенім білдіру құқығы сөз болған негізгі сенімхатты табыс ету бойынша нотариаттық куәландырылуға тиіс. Қайта сенім білдіру тәртібімен берілген сенімхаттың мазмұнында негізгі сенімхат бойынша берілген құқықтан артық құқық болмауға тиіс. Қайта сенім білдіру тәртібімен берілген сенімхаттың қолданылу мерзімі оның берілуіне негіз болған сенімхаттың қолданылу мерзімінен аспауы керек.
3. Нотариустар Қазақстан Республикасының заңнамасында міндетті нотариаттық куәландыруы көзделген келісулерді куәландырады.
Ескерту. 58-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.01.2019 № 217-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 55. (Статья 55 исключена - Законом РК от 05.05.2003 № 408)
Статья 56. Удостоверение завещаний
1. Нотариус и другие должностные лица, совершающие нотариальные действия, удостоверяют завещания дееспособных граждан, составленные в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и лично представленные ими нотариусу. Удостоверение завещаний через представителей не допускается.
2. При удостоверении завещаний от завещателей не требуется представления доказательств, подтверждающих его право на завещаемое имущество.
Статья 57. Порядок изменения и отмены завещаний
Нотариус и другие должностные лица, совершающие нотариальные действия в случае получения заявления об отмене завещания, а равно получения нового завещания, отменяющего или изменяющего составленное ранее завещание, делают об этом отметку на экземпляре завещания, хранящемся у нотариуса, и в реестре регистрации нотариальных действий (в том числе в электронном реестре единой нотариальной цифровой системы). Заявление об отмене или изменении завещания должно быть нотариально удостоверено.
Сноска. Статья 57 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2010 № 337-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 58. Удостоверение доверенностей и согласий
Сноска. Заголовок статьи 58 в редакции Закона РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Нотариус и должностные лица, совершающие нотариальные действия, удостоверяют доверенность от имени одного лица (доверителя) на имя другого лица (поверенного).
2. Доверенность, выдаваемая в порядке передоверия, подлежит нотариальному удостоверению по представлении основной доверенности, в которой оговорено право передоверия. Доверенность, выданная в порядке передоверия, не должна содержать в себе больше прав, чем представлено по основной доверенности. Срок действия доверенности, выданной в порядке передоверия, не может превышать срока действия доверенности, на основании которой она выдана.
3. Нотариусы удостоверяют согласия, для которых законодательством Республики Казахстан предусмотрено обязательное нотариальное удостоверение.
Сноска. Статья 58 с изменениями, внесенными законами РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

59-бап. Мәміленің мазмұны баяндалатын құжат даналарының саны
Мәміленің мазмұны баяндалып, нотариаттық тәртіппен куәландыратын құжаттар даналарының санын нотариаттық іс-әрекет жасауды өтінген адамдар анықтайды, бірақ олардың саны екі данадан кем болмауға тиіс, олардың біреуі нотариаттық кеңсенің істерінде нотариуста қалады.
9-тарау. Мұрагерлік құқығы туралы куәлік беру
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
60-бап. Ашылған мұра туралы мұрагерлерге және бас тартылған мұраны алушыларға (легатарийлерге) хабарлау
1. Ашылған мұра туралы хабарлама алған нотариус тұратын жері немесе жұмыс орны өзіне мәлім мұрагерлерге бұл туралы хабарлауға міндетті.
Өсиеттік бас тарту (легат) қамтылған өсиет болған кезде нотариус тұратын жері немесе жұмыс орны өзіне мәлім бас тартылған мұраны алушыларға (легатарийлерге) өсиет бойынша мұраның ашылғандығы туралы хабарлауға міндетті.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Егер мұрагерлердің немесе бас тартылған мұраны алушылардың (легатарийлердің) тұратын жері немесе жұмыс орны белгісіз болса, нотариус бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мұраның ашылғандығы туралы хабарлауға міндетті.
Ескерту. 60-бап жаңа редакцияда - ҚР 2012.04.27 № 15-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
61-бап. Мұрадан бас тарту немесе оған құқық туралы куәлік беру туралы өтініштерді қабылдау
Нотариус мұра ашылған орын бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мұрагердің мұрадан бac тартуы немесе оған құқық туралы куәлік беру туралы өтінішті жазбаша нысанда қабылдайды.
Ескерту. 61-бап жаңа редакцияда - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
62-68-баптар.
Ескерту. 62-68-баптар алынып тасталды - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
69-бап. Мұраға құқық туралы куәлік беру орны мен мерзімі
1. Мұрагерлердің жазбаша өтініші бойынша мұра ашылған жердегі нотариус мұраға құқық туралы куәлік береді.
2. Мұраға құқық туралы куәлік беру Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген мерзімде жүргізіледі.
70-бап. Мұраға құқық туралы куәлік беру тәртібі
1. Мұраға құқық туралы куәлік Қазақстан Республикасы азаматтық заңдарының нормаларына сәйкес мұраны қабылдаған мұрагерлерге беріледі.
2. алып тасталды
3. Мұраға құқық туралы куәлік мұрагерлердің мұраға қалатын әрбір мүлікке қалауына қарай олардың барлығына бірге немесе әрқайсысына жеке-жеке беріледі.

Статья 59. Количество экземпляров документов, в которых излагается содержание сделки
Количество экземпляров документов, в которых излагается содержание сделки, удостоверяемой в нотариальном порядке, определяется лицами, обратившимися за совершением нотариального действия, но не должно быть менее двух экземпляров, один из которых остается в делах нотариальной конторы у нотариуса.
Глава 9. Выдача свидетельства о праве на наследство
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции Закона РК от 05.05.2003 № 408.
Статья 60. Извещение наследников и отказополучателей (легатариев) об открывшемся наследстве
1. Нотариус, получивший сообщение об открывшемся наследстве, обязан известить об этом тех наследников, место жительства или работы которых ему известно.
При наличии завещания, содержащего завещательный отказ (легат), нотариус обязан известить отказополучателей (легатариев) об открытии наследства по завещанию, место жительства или работы которых ему известно.
Примечание ИЗПИ!
В пункт 2 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Если место жительства или работы наследников либо отказополучателей (легатариев) неизвестно, нотариус должен сообщить об открытии наследства через средства массовой информации.
Сноска. Статья 60 в редакции Закона РК от 27.04.2012 № 15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 61. Принятие заявлений об отказе от наследства или выдаче свидетельства о праве на него
Нотариус по месту открытия наследства в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает заявление об отказе наследника от наследства или выдаче свидетельства о праве на него в письменной форме.
Сноска. Статья 61 в редакции Закона РК от 05.05.2003 № 408.
Статья 62. (Статьи 62-68 исключены - Законом РК от 05.05.2003 № 408)
Статья 69. Место и сроки выдачи свидетельства о праве на наследство
1. По письменному заявлению наследников нотариус по месту открытия наследства выдает свидетельство о праве на наследство.
2. Выдача свидетельства о праве на наследство производится в сроки, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Статья 70. Порядок выдачи свидетельства о праве на наследство
1. Свидетельство о праве на наследство выдается наследникам, принявшим наследство, в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
2. (исключен)
3. Свидетельство о праве на наследство выдается всем наследникам вместе или каждому в отдельности в зависимости от их желания на каждое наследственное имущество.

4. Нотариус қорғаншылықта немесе қамқоршылықта жүрген, кәмелетке толмаған немесе іс-әрекетке қабілетсіз мұрагердің атына мұраға құқық туралы куәлік берілгені жөнінде оның мүліктік мүддесін қорғау үшін мұрагердің тұрған жеріндегі қорғаншылық және қамқоршылық органдарына хабарлайды.
5. Мұраға құқық бойынша мүлік мемлекетке өткен жағдайда мұраға құқық туралы куәлік уәкілетті мемлекеттік органға беріледі.
6. Мұрагерлік құқық бойынша мемлекеттік меншікке түскен мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау, одан әрі пайдалану және сату жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды уәкілетті мемлекеттік орган жүргізеді.
Мұрагерлік құқық бойынша мемлекеттік меншікке түскен мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау, одан әрі пайдалану және сату тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Ескерту. 70-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2001.12.24 № 276, 2003.05.05 № 408, 2006.06.22 № 147; 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
71-бап. Заң бойынша мұраға құқық туралы куәлікті беру шарттары
1. Нотариус заң бойынша мұраға құқық туралы куәлік берген кезде тиісті айғақтарды талап ету арқылы мұра қалдырушының қайтыс болу фактісін, мұраның ашылған уақыты мен жерін, мұраға құқық туралы куәліктің берілуі жөнінде өтініш беруші адамдарды заң бойынша мұраны иелену үшін негіз болып табылатын қатынастардың болуын, мұралық мүліктің құрамы мен тұрған орнын тексереді.
2. Егер заң бойынша бір немесе бірнеше мұрагердің мұраны иеленуге тарту үшін негіз болып табылатын айғақтарды табыс етуге мүмкіндігі болмаған жағдайда, олар мұраны қабылдаған және мұндай айғақтарды табыс еткен басқа мұрагерлердің бәрінің келісімімен мұраға құқық туралы куәлікке енгізілуі мүмкін.
72-бап. Өсиет бойынша мұраға құқық туралы куәлік беру шарттары
1. Нотариус өсиет бойынша мұраға құқық туралы куәлік берген кезде тиісті айғақтарды талап ету арқылы мұра қалдырушының қайтыс болу фактісін, өсиеттің бар-жоғын, мұраның ашылған уақыты мен орнын, мұралық мүліктің құрамын және тұрған орнын тексереді.
2. Нотариус сонымен бірге мұрадағы міндетті үлеске құқығы бар адамдар тобын анықтайды.
3. Өсиеттік бас тарту болған кезде нотариус бас тартылған мұраны алушыларды шақырады және оларға өсиеттік бас тартудың мазмұнын және олардың мұрагерден (мұрагерлерден) өздеріне тиесілі мұраны алу құқығын түсіндіреді.
Ескерту. 72-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.04.27 № 15-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тарауды 72-1-баппен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

4. Нотариус сообщает о выдаче свидетельства о праве на наследство на имя опекаемого или подопечного несовершеннолетнего или недееспособного наследника органам опеки и попечительства по месту жительства наследника для охраны его имущественного интереса.
5. При переходе имущества по праву наследования к государству свидетельство о праве на наследство выдается уполномоченному государственному органу.
6. Организация работы по учету, хранению, оценке, дальнейшему использованию и реализации имущества, поступившего в государственную собственность по праву наследования, производится уполномоченным государственным органом.
Порядок учета, хранения, оценки, дальнейшего использования и реализации имущества, поступившего в собственность государства по праву наследования, определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 70 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2001 № 276; от 05.05.2003 № 408; от 22.06.2006 № 147; от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 71. Условия выдачи свидетельства о праве на наследство по закону
1. Нотариус при выдаче свидетельства о праве на наследство по закону путем истребования соответствующих доказательств проверяет факт смерти наследодателя, время и место открытия наследства, наличие отношений, являющихся основанием для призвания к наследованию по закону лиц, подавших заявление о выдаче свидетельства о праве на наследство, состав и место нахождения наследственного имущества.
2. Если один или несколько наследников по закону лишены возможности представить доказательства отношений, являющихся основанием для призвания к наследованию, они могут быть включены в свидетельство о праве на наследство с согласия всех остальных наследников, принявших наследство и представивших такие доказательства.
Статья 72. Условия выдачи свидетельства о праве на наследство по завещанию
1. Нотариус при выдаче свидетельства о праве на наследство по завещанию путем истребования соответствующих доказательств проверяет факт смерти наследодателя, наличие завещания, время и место открытия наследства, состав и место нахождения наследственного имущества.
2. Нотариус выясняет также круг лиц, имеющих право на обязательную долю в наследстве.
3. При наличии завещательного отказа нотариус приглашает отказополучателей и разъясняет им содержание завещательного отказа и их право на получение причитающегося от наследника (наследников).
Сноска. Статья 72 с изменением, внесенным Законом РК от 27.04.2012 № 15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Главу 9 предусматривается дополнить статьей 72-1 в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10-тарау. Ортақ бірлескен мүліктегі үлеске меншік құқығы туралы куәліктер беру
Ескерту. 10-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
73-бап. Ортақ бірлескен меншік үлесіне меншік құқығы туралы куәлік беру
1. Нотариус бірлескен меншік құқығындағы мүлкі бар адамдардың бірлескен жазбаша өтініші бойынша ортақ мүліктегі үлесін алуға тілек білдірген адамға немесе адамдарға осындай үлеске меншік құқығы туралы куәлік береді.
2. Ортақ меншіктегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік осы мүлік орналасқан жерде беріледі.
74-бап. Көзі тірі жұбайының өтінішімен ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік беру
1. Ерлі-зайыптылардың бірі қайтыс болған жағдайда, нотариус мұра ашылған жерде көзі тірі жұбайының жазбаша өтініші бойынша мұраны қабылдаған мұрагерлерді хабардар ете отырып, ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік береді.
2. Ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік көзі тірі жұбайына олардың некеде тұрған кезінде жинаған ортақ мүлкінің жартысына, егер неке келісім-шартында өзгеше белгіленбесе, берілуі мүмкін.
3. Ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі өлген жұбайының үлесіне меншік құқығы туралы куәлік өлген жұбайдың мұрагерлеріне олардың өтініші бойынша берілуі мүмкін.
75-бап. Мүлікті иеліктен алуға тыйым салу және оны алып тастау
Ескерту. 75-бап алып тасталды – ҚР 05.07.2018 № 177-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-тарау. Құжаттардың көшірмелері мен олардан алынған үзінділердің дұрыстығын, қойылған қолдардың түпнұсқалығын және аударманың дұрыстығын куәландыру
76-бап. Құжаттардың көшірмелері мен олардан алынған үзінділердің дұрыстығын куәландыру
1. Нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адам, заңды тұлғалар, сондай-ақ азаматтар берген құжаттардың көшірмелері мен олардан алынған үзінділердің дұрыстығын, бұл құжаттар және олардың мазмұны заңдарға қайшы келмеген әрі заңдық маңызы болған жағдайда куәландырады.
2. Үзінді алынған құжатта бір-бірімен байланысы жоқ бірнеше жекелеген мәселенің шешімі болғанда ғана, одан алынған үзіндінің дұрыстығы куәландырылуы мүмкін. Үзінді құжаттың белгілі бір мәселе жөніндегі бөлігінің толық мәтінін қайтаруға тиіс.
77-бап. Азамат берген құжат көшірмесінің дұрыстығын куәландыру
Нотариус азамат ұсынған құжат көшірмесінің дұрыстығын, азаматтың құжатқа қойған қолының түпнұсқалығын нотариус немесе осы заңмен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды адам растаған жағдайда ғана куәландырады.

Глава 10. ВЫДАЧА СВИДЕТЕЛЬСТВ О ПРАВЕ СОБСТВЕННОСТИ НА ДОЛЮ В ОБЩЕЙ СОВМЕСТНОЙ СОБСТВЕННОСТИ
Сноска. Заголовок главы 10 с изменением, внесенным Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 73. Выдача свидетельства о праве собственности на долю в общей совместной собственности
1. Нотариус по совместному письменному заявлению лиц, имеющих имущество на праве совместной собственности, выдает лицу или лицам, пожелавшим получить долю в общем имуществе, свидетельство о праве собственности на такую долю.
2. Свидетельство о праве собственности на долю в общей собственности выдается по месту нахождения этого имущества.
Статья 74. Выдача свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов по заявлению пережившего супруга
1. В случае смерти одного из супругов свидетельство о праве собственности на долю в общем имуществе супругов выдается нотариусом по месту открытия наследства по письменному заявлению пережившего супруга, с извещением наследников, принявших наследство.
2. Свидетельство о праве собственности на долю в общем имуществе супругов может быть выдано пережившему супругу на половину общего имущества, нажитого во время брака, если иное не установлено в брачном контракте.
3. Свидетельство о праве собственности на долю умершего супруга в их общем имуществе может быть выдано наследникам умершего супруга по их заявлению.
Статья 75. Наложение и снятие запрещения отчуждения имущества
Сноска. Статья 75 исключена Законом РК от 05.07.2018 № 177-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. СВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЕ ВЕРНОСТИ КОПИЙ ДОКУМЕНТОВ И ВЫПИСОК ИЗ НИХ, ПОДЛИННОСТИ ПОДПИСИ И ВЕРНОСТИ ПЕРЕВОДА
Статья 76. Свидетельствование верности копий документов и выписок из них
1. Нотариус или должностное лицо, уполномоченное совершать нотариальные действия, свидетельствует верность копий документов и выписок из них, выданных юридическими лицами, а также гражданами при условии, что эти документы и их содержание не противоречат законодательству и имеют юридическое значение.
2. Верность выписки может быть засвидетельствована только тогда, когда в документе, из которого делается выписка, содержится решение нескольких отдельных, не связанных между собой, вопросов. Выписка должна воспроизводить полный текст части документа по определенному вопросу.
Статья 77. Свидетельствование верности копии документа, выданного гражданином
Верность копии документа, выданного гражданином, свидетельствуется нотариусом в тех случаях, когда подлинность подписи гражданина на документе засвидетельствована нотариусом или должностным лицом, уполномоченным настоящим Законом совершать нотариальные действия.

78-бап. Құжаттың көшірмесінен алынған көшірменің дұрыстығын куәландыру
Нотариус құжаттың көшірмесінен алынған көшірменің дұрыстығын, осы көшірме нотариаттық тәртіппен куәландырылған немесе түпнұсқаны құжат жасаған заңды тұлға берген жағдайда куәландырады. Соңғы жағдайда құжаттың көшірмесі сол заңды тұлғаның бланкісінде жасалып, мөрмен бекітілуі және құжаттың түпнұсқасы заңды тұлғада екендігі туралы белгісі болуға тиіс.
79-бап. Құжаттағы қойылған қолдың түпнұсқалығын куәландыру
1. Нотариус мазмұны жағынан заң актілеріне қайшы келмейтін және мәмілені баяндауды білдірмейтін құжаттағы қойылған қолдың түпнұсқалығын куәландырады.
2. Нотариус қойылған қолдың түпнұсқалығын куәландыра отырып, құжатта жазылған фактілерді куәландырмайды, белгілі бір адамның қол қойғанын ғана растайды.
Ескерту. 79-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
80-бап. Аударымның дұрыстығын куәландыру
1. Егер нотариус тиісті тілдерді білетін болса, бір тілден екінші тілге аударылған аударымның дұрыстығын куәландырады.
2. Егер нотариус тиісті тілдерді білмейтін болса, аударманы аудармашы жасап, қойған қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырады.
12-тарау. Фактілерді куәландыру
81-бап. Азаматтың тірі екендігі фактісін куәландыру
1. Нотариус азаматтың тірі екендігі фактісін куәландырады.
2. Кәмелетке толмаған азаматтың тірі екендігі фактісін куәландыру оның заңды өкілдерінің (ата-аналарының, асырап алушыларының, қорғаншыларының, қамқоршыларының), сондай-ақ кәмелетке толмаған азаматты қорғаншылыққа алған мекемелер мен ұйымдардың өтініші бойынша жүргізіледі. Мүдделі адамдарға аталған фактіні растап куәлік беріледі.
82-бап. Азаматтың белгілі бір жерде болу фактісін куәландыру
1. Нотариус азаматтың өтініші бойынша оның белгілі бір жерде болу фактісін куәландырады.
2. Кәмелетке толмаған азаматтың белгілі бір жерде болу фактісін куәландыру, оның заңды өкілдерінің (ата-аналарының, асырап алушыларының, қорғаншыларының, қамқоршыларының), сондай-ақ кәмелетке толмаған азаматты қорғаншылыққа алған мекемелер мен ұйымдардың өтініші бойынша жүргізіледі. Мүдделі адамдарға аталған фактіні растап куәлік беріледі.
83-бап. Құжаттардың көрсетілген уақытын куәландыру
Нотариус өзіне құжаттың көрсетілген уақытын куәландырады. Бұл туралы куәландыру жазбасы құжатқа оны көрсеткен адамның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып жазылады.
13-тарау. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқаға беру. Ақшаны депозитке қабылдау

Статья 78. Свидетельствование верности копии с копии документа
Верность копии с копии документа свидетельствуется нотариусом при условии, если верность копии засвидетельствована в нотариальном порядке или копия документа выдана юридическим лицом, от которого исходит подлинный документ. В последнем случае копия документа должна быть изготовлена на бланке данного юридического лица, скреплена печатью и иметь отметку о том, что подлинный документ находится у юридического лица.
Статья 79. Свидетельствование подлинности подписи на документе
1. Нотариус свидетельствует подлинность подписи на документе, содержание которого не противоречит законодательным актам, и не представляет собой изложение сделки.
2. Нотариус, свидетельствуя подлинность подписи, не удостоверяет фактов, изложенных в документе, а лишь подтверждает, что подпись сделана определенным лицом.
Сноска. Статья 79 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.05.2003 № 408.
Статья 80. Свидетельствование верности перевода
1. Нотариус свидетельствует верность перевода с одного языка на другой, если нотариус владеет соответствующими языками.
2. Если нотариус не владеет соответствующими языками, перевод может быть сделан переводчиком, подлинность подписи которого свидетельствует нотариус.
Глава 12. УДОСТОВЕРЕНИЕ ФАКТОВ
Статья 81. Удостоверение факта нахождения гражданина в живых
1. Нотариус удостоверяет факт нахождения гражданина в живых.
2. Удостоверение факта нахождения в живых несовершеннолетнего производится по просьбе его законных представителей (родителей, усыновителей, опекунов, попечителей), а также учреждений и организаций, на попечении которых находится несовершеннолетний. В подтверждение указанного факта заинтересованным лицам выдается свидетельство.
Статья 82. Удостоверение факта нахождения гражданина в определенном месте
1. Нотариус по просьбе гражданина удостоверяет факт нахождения его в определенном месте.
2. Удостоверение факта нахождения в определенном месте несовершеннолетнего производится по просьбе его законных представителей (родителей, усыновителей, опекунов, попечителей), а также учреждений и организаций, на попечении которых находится несовершеннолетний. В подтверждение указанного факта заинтересованным лицам выдается свидетельство.
Статья 83. Удостоверение времени предъявления документов
Нотариус удостоверяет время предъявления ему документа. Удостоверительная надпись об этом делается на документе с указанием фамилии, имени, отчества предъявившего его лица.
Глава 13. ПЕРЕДАЧА ЗАЯВЛЕНИЙ ФИЗИЧЕСКИХ И ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ. ПРИНЯТИЕ В ДЕПОЗИТ ДЕНЕГ

Ескерту. 13-тараудың атауы өзгерді - ҚР 1998.11.13 № 302 Заңымен.
84-бап. Өтініштерді беру
1. Нотариус жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқа жеке және заңды тұлғаларға беруді жеке қолхатпен немесе кері хабарламалы почта арқылы жүзеге асырады. Өтініштер телефаксты, компьютерлік желілерді және өзге де техникалық құралдарды пайдалана отырып та берілуі мүмкін.
2. Өтініштерді беру үшін техникалық құралдарды пайдалануға байланысты шығыстарды нотариаттық іс-әрекеттер жасауды өтінген адам төлейді.
3. Өтініш беруші адамның сұрауы бойынша, оған өтініштің берілгені туралы куәлік беріледі.
85-бап. Ақшаны депозитке қабылдау
Ескерту. 85-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302 Заңымен.
1. Нотариус заңдарда көзделген жағдайларда борышкерден несие берушіге беру үшін ақшаны депозитке қабылдайды.
2. Нотариус ақшаның түскені туралы кредиторға хабарлайды және оның талабы бойынша оған тиесілі ақшаны береді. Егер ақшаны депозитке салу Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 291-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылған болса, нотариус кредиторға ақшаны оның тараптары арасындағы шартта белгіленген тәртіппен береді.
3. Ақшаны депозитке қабылдауды нотариус міндеттемелер орындалатын жерде жүргізеді.
4. Нотариус депозиті шарттарында жеке және заңды тұлғалардың ақшасы орналастырылатын банктік шоттар бойынша тыйым салуға, өндіріп алуды қолдануға және шығыс операцияларын тоқтата тұруға жол берілмейді.
5. Нотариус депозитіндегі ақша нотариустың меншігі және (немесе) оның кірісі болып табылмайды.
Ескерту. 85-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 26.07.2016 № 12-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.01.2019 № 217-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
86-бап. Депозитке ақша салған адамға оны қайтару
Депозитке ақша салған адамға оны қайтаруға:
1) пайдасына жарна жасалған адамның жазбаша келісімімен;
2) соттың шешімі бойынша;
3) егер ақшаны қайтару мүмкіндігі тараптардың келісімінде көзделсе, тараптардың бірі өз міндеттемелерін орындамаған кезде жол беріледі.
Ескерту. 86-бап жаңа редакцияда - ҚР 21.01.2019 № 217-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14-тарау. Вексель наразылығын жасау
Ескерту. 14-тараудың атауы өзгерді - ҚР 2000.03.29 № 42 Заңымен.
87-бап - 88-баптар алынып тасталды - ҚР 2000.03.29 № 42 Заңымен.
92-бап. Вексель наразылығы
Төлемеу, акцепт еместік және акцептің күні қойылмағаны жөнінде вексель наразылығын нотариус Қазақстан Республикасының аударым және жай вексель туралы заңдарына сәйкес жүргізеді.

Сноска. Заголовок главы 13 с изменением, внесенным Законом РК от 13.11.1998 № 302.
Статья 84. Передача заявлений
1. Передача заявлений физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам осуществляется нотариусом лично под расписку или по почте с обратным уведомлением. Заявления могут передаваться также с использованием телефакса, компьютерных сетей и иных технических средств.
2. Расходы, связанные с использованием технических средств для передачи заявлений, оплачивает лицо, по просьбе которого совершается нотариальное действие.
3. По просьбе лица, подавшего заявление, ему выдается свидетельство о передаче заявления.
Статья 85. Принятие в депозит денег
1. Нотариус в случаях, предусмотренных законодательством, принимает от должника в депозит деньги для передачи их кредитору.
2. О поступлении денег нотариус извещает кредитора и по его требованию выдает ему причитающиеся деньги. Если внесение денег на депозит было осуществлено в порядке, установленном частью второй пункта 1 статьи 291 Гражданского кодекса Республики Казахстан, нотариус выдает кредитору деньги в порядке, установленном договором между его сторонами.
3. Принятие в депозит денег производится нотариусом по месту исполнения обязательства.
4. Наложение ареста, обращение взыскания и приостановление расходных операций по банковским счетам, на которых размещены деньги физических и юридических лиц на условиях депозита нотариуса, не допускаются.
5. Деньги, находящиеся на депозите нотариуса, не являются собственностью нотариуса и (или) его доходом.
Сноска. Статья 85 с изменениями, внесенными законами РК от 13.11.1998 № 302; от 26.07.2016 № 12-VІ (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 86. Возврат денег лицу, внесшему их в депозит
Возврат денег лицу, внесшему их в депозит, допускается:
1) с письменного согласия лица, в пользу которого сделан взнос;
2) по решению суда;
3) при неисполнении одной из сторон своих обязательств, если возможность возврата денег предусмотрена соглашением сторон.
Сноска. Статья 86 в редакции Закона РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. СОВЕРШЕНИЕ ПРОТЕСТА ВЕКСЕЛЯ
Сноска. В заголовок внесены изменения, исключены статьи 87-91 - Законом РК от 29 марта 2000 г. № 42.
Статья 92. Протест векселя
Протест векселя в неплатеже, неакцепте и недатировании акцепта производится нотариусом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о переводном и простом векселе.

14-1-тарау. Атқарушылық жазбаларды жасау
Ескерту. Заң 14-1-тараумен толықтырылды - ҚР 31.10.2015 № 378-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
92-1-бап. Борышкерден ақшаны өндіріп алу немесе өзге де жылжымалы мүлікті талап ету
1. Борышкерден ақшаны өндіріп алу немесе өзге де жылжымалы мүлікті талап ету үшін нотариус тиісті белгі қойылатын, берешекті белгілейтін төлнұсқа құжат көрсетілген кезде бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы электрондық түрде атқарушылық жазба жасайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Атқарушылық жазба негізінде мынадай даусыз талаптар бойынша берешекті өндіріп алу жүргізіледі:
1) нотариатта куәландырылған мәмілеге негізделген міндеттемені орындау туралы, оның ішінде осы Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда нотариус сотқа дейін реттеу тәртібімен куәландырған дауды реттеу туралы келісімдерді орындау туралы;
2) орындау мерзімі басталған және міндеттеменің орындалмауын борышкер мойындаған, оның ішінде дауды сотқа дейін реттеу тәртібімен өндіріп алушыға жіберілген наразылыққа жауапта мойындаған, жазбаша мәмілеге негізделген міндеттемені орындау туралы;
3) нотариус жасаған, төлем жасалмауына, акцептінің болмауына және акцепт күнінің белгіленбеуіне вексель наразылығына негізделген міндеттемені орындау туралы;
4) лизинг шартына немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лизинг нысанасын талап ету туралы;
5) ломбард кепіл беруші-борышкерге қойған, кредитті қайтару мерзімі өткен соң кепіл нысанасына өндіріп алуды қолдану туралы;
6) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабы 5-тармағының 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында айқындалған жарналардан жалтаратын меншік иелерінен берешекті өндіріп алу туралы;
7) төлеу мерзімі басталған, жария шарттар негізінде нақты тұтынылған көрсетілетін қызметтер (электрмен, газбен, жылумен, сумен жабдықтау және басқалары) үшін, сондай-ақ өзге де шарттар негізінде белгіленген тарифтерге сәйкес көрсетілетін қызметтер үшін берешекті өндіріп алу туралы;
8) жалдау төлемдерін жалдау шартында белгіленген мерзімдерде төленбеуіне байланысты өндіріп алу туралы;
9) қызметкерге есептелген, бірақ төленбеген жалақыны және өзге де төлемдерді өндіріп алу туралы, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы аударымдарын өндіріп алу туралы;

Глава 14-1. Совершение исполнительных надписей
Сноска. Раздел 2 дополнен главой 14-1 в соответствии с Законом РК от 31.10.2015 № 378-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Статья 92-1. Взыскание денег или истребование иного движимого имущества от должника
1. Для взыскания денег или истребования иного движимого имущества от должника нотариус совершает исполнительную надпись в электронном виде посредством единой нотариальной цифровой системы при предъявлении подлинного документа, устанавливающего задолженность, на котором делается соответствующая отметка.
2. На основании исполнительной надписи производится взыскание задолженности по следующим бесспорным требованиям:
1) об исполнении обязательства, основанного на нотариально удостоверенной сделке, в том числе об исполнении соглашений об урегулировании спора, удостоверенных нотариусом в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных настоящим Законом или предусмотренных договором;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 2) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) об исполнении обязательства, основанного на письменной сделке, срок исполнения которой наступил и неисполнение обязательства признается должником, в том числе в ответе на претензию, направленную взыскателю в порядке досудебного урегулирования спора;
3) об исполнении обязательства, основанного на протесте векселя в неплатеже, неакцепте и недатировании акцепта, совершенном нотариусом;
4) об истребовании предмета лизинга в соответствии с договором лизинга или законами Республики Казахстан;
5) об обращении взыскания на предмет залога по истечении срока возврата кредита, предъявленного ломбардом к должнику-залогодателю;
6) о взыскании задолженности с собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, уклоняющихся от взносов, определенных подпунктами 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 5 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
7) о взыскании задолженности на основании публичных договоров за фактически потребленные услуги (электро-, газо-, тепло-, водоснабжение и другие), а также иных договоров за услуги согласно установленным тарифам, срок оплаты по которым наступил;
8) о взыскании арендных платежей ввиду их неуплаты в сроки, установленные договором аренды;
9) о взыскании начисленных, но не выплаченных работнику заработной платы и иных платежей, в том числе о взыскании обязательных пенсионных отчислений в Единый накопительный пенсионный фонд;

10) партисипативтік рәсім тәртібімен жасалған, дауларды реттеу туралы келісімдерді орындау туралы.
3. Егер тұрақсыздық айыбы (өсімпұл), пайыздар тиесілі болса оларды өндіріп алу, банк заемдарын қоспағанда, борышкер орындалмаған міндеттемені жазбаша мойындаған кезде атқарушылық жазба негізінде жүргізіледі.
Атқарушылық жазбаны жасау, егер шартта тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды), пайыздарды өндіріп алудың өзге тетігі көзделмесе, борышкер орындалмаған міндеттемедегі кінәсін мойындаған кезде, орындалмаған міндеттемедегі кінәсін мойындау фактісін нотариус растаған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 92-1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 21.01.2019 № 217-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.06.2020 № 352-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.12.2021 № 84-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 15.03.2023 № 207-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.07.2025 № 207-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
92-2-бап. Атқарушылық жазбаны жасау шарттары
1. Атқарушылық жазба:
1) егер ұсынылған құжаттар берешектің немесе борышкердің өндіріп алушы алдындағы өзге де жауапкершілігінің даусыз екенін растаса;
2) егер талап қою (арыз) құқығы туындаған күннен бастап үш жылдан аспайтын уақыт өтсе, жасалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақты екінші бөлікпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Егер атқарушылық жазба берілетін талап үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге ескіру мерзімі белгіленсе, атқарушылық жазба осы мерзім шегінде беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. Осы Заңның 92-1-бабы 2-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшаларының негізінде атқарушылық жазба, егер шартта өзге мекенжай көрсетілмесе, борышкердің (жеке тұлғаның) тіркелген жері не тұрғылықты жері бойынша, заңды тұлға борышкер болып табылған жағдайда, онда оның тіркелген жері не оның тұрақты жұмыс істейтін органының тұрған жері бойынша жасалады.

10) об исполнении соглашений об урегулировании споров, заключенных в порядке партисипативной процедуры.
3. Взыскание неустойки (пени), процентов, если таковые причитаются, производится на основании исполнительной надписи, за исключением банковских займов, при письменном признании должником неисполненного обязательства.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается дополнить частями второй и третьей в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Совершение исполнительной надписи осуществляется при признании должником вины в неисполненном обязательстве, подтверждении нотариусом факта признания вины в неисполненном обязательстве, если договором не предусмотрен иной механизм взыскания неустойки (пени), процентов.
Сноска. Статья 92-1 с изменениями, внесенными законами РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.06.2020 № 352-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.12.021 № 84-VII (порядок введения в действие см ст. 2); от 15.03.2023 № 207-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.07.2025 № 207-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 92-2. Условия совершения исполнительной надписи
1. Исполнительная надпись совершается:
1) если представленные документы подтверждают бесспорность задолженности или иной ответственности должника перед взыскателем;
2) если со дня возникновения права на иск (заявление) прошло не более трех лет.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается дополнить частью второй в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие с 01.01.2027).
2. Если для требования, по которому выдается исполнительная надпись, законодательством Республики Казахстан установлен иной срок давности, исполнительная надпись выдается в пределах этого срока.
Примечание ИЗПИ!
Ч.1 пункта 3 предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исполнительная надпись на основании подпунктов 1), 2), 3), 4), 5) и 8) пункта 2 статьи 92-1 настоящего Закона совершается по месту регистрации либо месту жительства должника (физического лица), если иной адрес не указан в договоре, в случае если должником является юридическое лицо, то по месту его регистрации либо месту нахождения его постоянно действующего органа.

Осы Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларының негізінде атқарушылық жазба борышкердің (жеке тұлғаның) тіркелген жері не тұрғылықты жері бойынша не жылжымайтын мүлкінің орналасқан жері бойынша, егер заңды тұлға борышкер болып табылса, онда оның тіркелген жері не оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері бойынша не жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша жасалады.
Ескерту. 92-2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 31.12.2021 № 100-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.03.2023 № 207-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
92-3-бап. Атқарушылық жазбаның мазмұны
Атқарушылық жазбада:
1) атқарушылық жазбаны жасаған нотариустың тегі және аты-жөні, лауазымы;
2) өндіріп алушының атауы, оның туған датасы, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері, жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3) борышкердің атауы, оның туған датасы, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері, жеке сәйкестендіру нөмірі (егер ол арыз берушіге белгілі болса), заңды тұлғаның деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
4) өндіріп алу жүргізіліп отырған мерзімнің көрсетілуі;
5) өндіріп алынуға жататын соманың немесе талап етілуге жататын нәрселердің көрсетілуі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6) өндіріп алушы төлеген мемлекеттік баж сомасының немесе жекеше нотариустың нотариаттық әрекеттеріне төленген соманың көрсетілуі;
7) атқарушылық жазба жасалған дата (жыл, ай, күн);
8) атқарушылық жазбаның тізілімде тіркелген нөмірі;
9) атқарушылық жазбаны жасаған нотариустың қолтаңбасы мен мөрінің бедері;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) атқарушылық жазбаның күшін жою туралы өтінішті беру мерзімі мен тәртібі қамтылуға тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 92-3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 21.01.2019 № 217-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Исполнительная надпись на основании подпунктов 6) и 7) пункта 2 статьи 92-1 настоящего Закона совершается по месту регистрации либо месту жительства, либо по месту нахождения недвижимого имущества должника (физического лица), в случае если должником является юридическое лицо, то по месту его регистрации либо месту нахождения его постоянно действующего органа, либо по месту нахождения недвижимого имущества.
Сноска. Статья 92-2 с изменениями, внесенными законами РК от 31.12.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.03.2023 № 207-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 92-3. Содержание исполнительной надписи
Исполнительная надпись должна содержать:
1) фамилию и инициалы, должность нотариуса, совершающего исполнительную надпись;
2) наименование взыскателя, его дату рождения, место жительства или место нахождения, индивидуальный идентификационный номер, реквизиты юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) наименование должника, его дату рождения, место жительства или место нахождения, индивидуальный идентификационный номер (если он известен заявителю), реквизиты юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
4) обозначение срока, за который производится взыскание;
5) обозначение суммы, подлежащей взысканию, или предметов, подлежащих истребованию;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 6) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6) обозначение суммы государственной пошлины или оплаты нотариальных действий частного нотариуса, уплаченной взыскателем;
7) дату (год, месяц, число) совершения исполнительной надписи;
8) номер, под которым исполнительная надпись зарегистрирована в реестре;
9) подпись и оттиск печати нотариуса, совершившего исполнительную надпись;
10) срок и порядок подачи заявления об отмене исполнительной надписи.
Примечание ИЗПИ!
Статью 92-3 предусматривается дополнить подпунктом 11) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 92-3 с изменениями, внесенными Законом РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

92-4-бап. Атқарушылық жазба бойынша өндіріп алу тәртібі
Атқарушылық жазба бойынша өндіріп алу Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
92-5-бап. Атқарушылық жазбаны ұсыну мерзімдері
1. Атқарушылық жазба, егер заңнамада өзге мерзімдер белгіленбесе, ол жасалған күннен бастап үш жыл ішінде мәжбүрлеп орындатуға ұсынылуы мүмкін.
2. Атқарушылық жазбаны ұсыну үшін өткізіп алған мерзімді қалпына келтіру Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
92-6-бап. Борышкерге атқарушылық жазбаның көшірмесін жіберу
Ескерту. 92-6-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 21.01.2019 № 217-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Атқарушылық жазба жасағаннан кейін нотариус келесі жұмыс күнінен кешіктірмей борышкерге оның көшірмесін табыс етеді немесе жеткізілгенін тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып, борышкердің электрондық пошта мекенжайы бойынша немесе белгілі тұрғылықты (тұрған) немесе тіркелген жері бойынша жібереді.
1-1. Егер атқарушылық жазбаның көшірмесі борышкерге:
1) тараптар арасында жасалған шартта көрсетілген электрондық пошта мекенжайына;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2) соңғы белгілі тұрғылықты жері бойынша табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберілген болса, оның ішінде кәмелетке толған отбасы мүшелерінің бірі, көрсетілген мекенжай бойынша адаммен тұрып жатқан басқа адам алған болса;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3) жеткізілгенін тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып жіберілген болса, ол алынды деп есептеледі.
Хабарлама адресатқа, алушыға оны табыс ету мүмкін болмағаны туралы белгісімен немесе оны қабылдаудан бас тартуға байланысты қайтарылған жағдайда, атқарушылық жазбаның көшірмесі тиісті түрде жіберілді деп есептеледі.

Статья 92-4. Порядок взыскания по исполнительной надписи
Взыскание по исполнительной надписи производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве.
Статья 92-5. Сроки предъявления исполнительной надписи
1. Исполнительная надпись может быть предъявлена к принудительному исполнению в течение трех лет со дня ее совершения, если законодательством не установлены иные сроки.
2. Восстановление пропущенного срока для предъявления исполнительной надписи производится в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Статья 92-6. Направление должнику копии исполнительной надписи
Сноска. Заголовок статьи 92-6 с изменениями, внесенными законами РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. После совершения исполнительной надписи нотариус не позднее следующего рабочего дня вручает или направляет ее копию должнику по адресу электронной почты или по известному месту жительства (нахождения) или регистрации должника с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование доставки.
1-1. Копия исполнительной надписи считается полученной, если она направлена должнику:
1) на адрес электронной почты, указанный в договоре, заключенном между сторонами;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 2) предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) по последнему известному месту жительства заказным письмом с уведомлением о его вручении, в том числе полученным одним из совершеннолетних членов семьи, другим лицом, проживающим с лицом по указанному адресу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование доставки.
В случае возврата уведомления с отметкой о невозможности его вручения адресату, получателю или в связи с отказом в его принятии копия исполнительной надписи считается направленной надлежащим образом.

2. Борышкер атқарушылық жазбаның көшірмесін алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде атқарушылық жазбаны жасаған нотариусқа хабарламасы бар мәлімделген талапқа қарсы қарсылығын жазбаша түрде жіберуге құқылы.
3. Борышкердің қарсылығында мәлімделген талаппен келіспеу себептері қамтылуға тиіс.
Ескерту. 92-6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 21.01.2019 № 217-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
92-7-бап. Атқарушылық жазбаны беру
Ескерту. 92-7-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Атқарушылық жазбаның көшірмесін борышкерге табыс ету туралы хабарлама келіп түскен кезде және егер белгіленген мерзімде борышкерден нотариусқа қарсылық түспесе, нотариус өндіріп алушыға атқарушылық жазбаны береді не оның өтініші бойынша оны атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесіне орындау үшін жібереді.
2. Өндіріп алушыға берілген немесе жіберілген атқарушылық жазбаның көшірмесі нотариус жүргізетін істе қалады.
Ескерту. 92-7-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2025 № 246-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
92-8-бап. Атқарушылық жазбаның күшін жою және оған дау айту
Ескерту. 92-8-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Нотариус мәлімделген талапқа қарсы қарсылықты алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей атқарушылық жазбаның күшін жою туралы қаулы шығарады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақты екінші бөлікпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Атқарушылық жазбаның күшін жою туралы қаулы дау айтуға жатпайды.
Атқарушылық жазбаның күшін жою туралы қаулының көшірмесі шығарылған күнінен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Заңның 92-6-бабына сәйкес өндіріп алушыға, борышкерге табыс етілуге немесе жіберілуге тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың үшінші бөлігіне өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Егер жасалған атқарушылық жазба борышкердің қарсылығы бойынша нотариустың қаулысымен күшін жоймаса, оған дау айту сот тәртібімен жүзеге асырылады.

2. Должник вправе в течение десяти рабочих дней со дня получения копии исполнительной надписи направить нотариусу, совершившему исполнительную надпись, возражения против заявленного требования в письменном виде с уведомлением.
3. Возражение должника должно содержать причины несогласия с заявленным требованием.
Сноска. Статья 92-6 с изменениями, внесенными законами РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 92-7. Выдача исполнительной надписи
Сноска. Заголовок статьи 92-7 с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. При поступлении уведомления о вручении копии исполнительной надписи должнику и в случае, если в установленный срок от должника не поступит к нотариусу возражение, нотариус выдает взыскателю исполнительную надпись либо по его заявлению направляет ее для исполнения в государственную автоматизированную цифровую систему исполнительного производства.
2. Копия выданной взыскателю или направленной исполнительной надписи остается в производстве нотариуса.
Сноска. Статья 92-7 с изменениями, внесенными законами РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2025 № 246-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 92-8. Отмена и оспаривание исполнительной надписи
Сноска. Заголовок статьи 92-8 с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Нотариус выносит постановление об отмене исполнительной надписи не позднее трех рабочих дней со дня получения возражения против заявленного требования.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается дополнить частью второй в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Постановление об отмене исполнительной надписи оспариванию не подлежит.
Копия постановления об отмене исполнительной надписи не позднее следующего рабочего дня после его вынесения должна быть вручена или направлена взыскателю, должнику в соответствии со статьей 92-6 настоящего Закона.
Примечание ИЗПИ!
В ч.3 пункта 2 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В случае, если постановлением нотариуса совершенная исполнительная надпись по возражению должника не отменена, ее оспаривание осуществляется в судебном порядке.

Ескерту. 92-8-бап жаңа редакцияда - ҚР 21.01.2019 № 217-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
15-тарау. Құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтауға қабылдау
93-бап. Құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтауға қабылдау
1. Нотариус тізімдеу бойынша құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтауға қабылдайды. Тізімнің бір данасы нотариуста қалдырылып, екінші данасы құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтауға тапсырған адамға беріледі.
2. Егер құжаттар және бағалы қағаздар тиісті түрде буылып-түйілсе, тапсырушы адамның өтінішімен нотариус тізімдеусіз де қабылдай алады (буып-түю нотариустың мөрімен расталады, нотариус пен құжаттарды және бағалы қағаздарды өткізген адам қол қояды). Мұндай жағдайларда буып-түюдің сақталуына нотариус жауап береді.
3. Құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтауға тапсырған адамға куәлік беріледі.
Ескерту. 15-тараудың атауына және 93-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302 Заңымен.
94-бап. Сақтауға қабылданған құжаттарды және бағалы қағаздарды қайтару
Сақтауға қабылданған құжаттар және бағалы қағаздар оларды сақтауға тапсырған адамға немесе заңды түрде уәкілетті адамға куәлікті және олардың тізімін көрсеткенде не соттың шешімі бойынша қайтарылып беріледі.
Ескерту. 94-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 1998.11.13 № 302 Заңымен.
16-тарау. Теңіз наразылықтарын жасау
95-бап. Теңіз наразылығы туралы мәлімдеме
1. Нотариус кеменің жүзу немесе тоқтау кезеңінде орын алған оқиғалар туралы кеме капитанының мәлімдемесін кеме иесінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін дәлелдемелерді қамтамасыз ету мақсатында қабылдайды, бұл мәлімдеме кеме иесіне мүліктік талап қоюға негіз болуы мүмкін.
2. Теңіз наразылығы туралы мәлімдемеде оқиғаның мән-жайы мен өзіне сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын қамтамасыз ету үшін капитанның қолданған шаралары көрініс табуға тиіс.
3. Теңіз наразылығы туралы мәлімдемеде баяндалған мән-жайды растау ретінде кеме капитаны сауда мақсатында теңізде жүзуді реттейтін заңнамаға сәйкес нотариусқа қарап шығу үшін кеме журналын және кеме журналынан капитан куәландырған үзіндіні мәлімдемемен бір мезгілде не портқа кірген кезден немесе, егер оқиға портта орын алса, ол болған кезден бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей ұсынуға міндетті.
Ескерту. 95-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2013 № 121-V Конституциялық заңымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Статья 92-8 в редакции Закона РК от 21.01.2019 № 217-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 15. ПРИНЯТИЕ НА ХРАНЕНИЕ ДОКУМЕНТОВ И ЦЕННЫХ БУМАГ
Сноска. Заголовок главы 15 с изменением, внесенным Законом РК от 13.11.1998 № 302.
Статья 93. Принятие на хранение документов и ценных бумаг
1. Нотариус принимает на хранение документы и ценные бумаги по описи. Один экземпляр описи остается у нотариуса, другой экземпляр выдается лицу, сдавшему документы и ценные бумаги на хранение.
2. По просьбе лица нотариус может принять документы и ценные бумаги без описи, если они упакованы надлежащим образом (упаковка скрепляется печатью нотариуса, подписывается им и лицом, сдавшим документы и ценные бумаги). В таких случаях нотариус несет ответственность за сохранность упаковки.
3. Лицу, сдавшему документы и ценные бумаги на хранение, выдается свидетельство.
Сноска. Статья 93 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.11.1998 № 302.
Статья 94. Возвращение принятых на хранение документов и ценных бумаг
Принятые на хранение документы и ценные бумаги возвращаются сдавшему их на хранение или законно уполномоченному лицу по предъявлении свидетельства и их описи либо по решению суда.
Сноска. Статья 94 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.11.1998 № 302.
Глава 16. СОВЕРШЕНИЕ МОРСКИХ ПРОТЕСТОВ
Статья 95. Заявление о морском протесте
1. Нотариус принимает в целях обеспечения доказательств для защиты прав и законных интересов судовладельца заявление капитана судна о происшествии, имевшем место в период плавания или стоянки судна, которое может явиться основанием для предъявления к судовладельцу имущественных требований.
2. Заявление о морском протесте должно содержать описание обстоятельств происшествия и мер, принятых капитаном для обеспечения сохранности вверенного ему имущества.
3. В подтверждение обстоятельств, изложенных в заявлении о морском протесте, капитан судна в соответствии с законодательством, регулирующим торговое мореплавание, одновременно с заявлением либо в срок не позднее семи календарных дней с момента захода в порт или момента происшествия, если оно имело место в порту, обязан представить нотариусу на обозрение судовой журнал и заверенную капитаном выписку из судового журнала.
Сноска. Статья 95 с изменением, внесенным Конституционным законом РК от 03.07.2013 № 121-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

96-бап. Теңіз наразылығы туралы мәлімдеменің мерзімдері
1. Теңіз саудасын реттейтін заңдарға сәйкес теңіз наразылығы туралы мәлімдеме кеме портқа кірген кезден бастап жиырма төрт сағаттың ішінде беріледі.
Егер теңіз наразылығын мәлімдеудің қажеттігін туғызған оқиға портта болса, наразылық оқиға болған сәттен бастап жиырма төрт сағаттың ішінде мәлімделуге тиіс.
2. Белгіленген мерзім ішінде наразылықты мәлімдеу мүмкін болмаған жағдайда, оның себептері теңіз наразылығы туралы мәлімдемеде көрсетілуге тиіс.
97-бап. Теңіз наразылығы туралы акт жасау
Нотариус капитан мәлімдемесінің, кеме журналы деректерінің, сондай-ақ капитанның өзін және мүмкіндігінше кеменің командалық құрамынан ең кемі екі куәні және кеме командасынан екі куәні сұрау негізінде теңіз наразылығы туралы акт жасайды, оған өзінің қолын қойып, мөрмен куәландырады. Теңіз наразылығы туралы актінің бір данасы капитанға немесе уәкілетті адамға беріледі.
17-тарау. Дәлелдемелерді қамтамасыз ету
98-бап. Сотта немесе басқа құзыретті органда іс туындаған жағдайда дәлелдемелерді қамтамасыз ету
1. Нотариус сотта немесе басқа құзыретті органда іс туындаған жағдайда, егер кейіннен дәлелдемелерді табыс ету мүмкін емес немесе қиын болады деп топшылауға негіз болса, мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша қажетті дәлелдемелерді қамтамасыз етеді.
2. Нотариус мүдделі тұлғалар өзіне өтініш жасаған кезде соттың немесе басқа құзыретті органның қарауында жатқан іс бойынша дәлелдемелерді қамтамасыз етпейді.
99-бап. Нотариустың дәлелдемелерді қамтамасыз ету жөніндегі іс-әрекеттері
1. Дәлелдемелерді қамтамасыз ету тәртібімен нотариус азаматтардан сұрақ алады, заттай, жазбаша және электрондық дәлелдемелерді қарап-тексереді, қажет болған жағдайда сараптама тағайындайды.
2. Дәлелдемелерді қамтамасыз ету жөнінде іс жүргізу әрекеттерін жасаған кезде нотариус Қазақстан Республикасы азаматтық іс жүргізу заңдарының нормаларын басшылыққа алады.
3. Нотариус тараптар мен мүдделі адамдарға дәлелдемелерді қамтамасыз ету уақыты мен орны туралы хабарлайды, бірақ олардың келмей қалуы дәлелдемелерді қамтамасыз ету жөніндегі іс-әрекетті жасауға кедергі болып табылмайды.
4. Тараптар мен мүдделі адамдардың біреуін хабардар етпей дәлелдемелерді қамтамасыз ету тек кейінге қалдыруға немесе іске кейіннен кімнің қатысатынын анықтауға болмайтын жағдайларда ғана жүргізіледі.
5. Куә немесе сарапшы шақыру бойынша келмеген жағдайда, нотариус Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген шараларды қолдану үшін куәнің немесе сарапшының тұрғылықты жері бойынша сотқа бұл туралы хабарлайды.

Статья 96. Сроки заявления о морском протесте
1. Заявление о морском протесте в соответствии с законодательством, регулирующим торговое мореплавание, подается в течение двадцати четырех часов с момента прихода судна в порт.
Если происшествие, вызывающее необходимость заявления морского протеста, произошло в порту, протест должен быть заявлен в течение двадцати четырех часов с момента происшествия.
2. В случае невозможности заявления протеста в установленный срок причины этого должны быть указаны в заявлении о морском протесте.
Статья 97. Составление акта о морском протесте
Нотариус на основании заявления капитана, данных судового журнала, а также опроса самого капитана и по возможности не менее двух свидетелей из числа командного состава судна и двух свидетелей из судовой команды составляет акт о морском протесте и заверяет его своей подписью и печатью. Экземпляр акта о морском протесте выдается капитану или уполномоченному лицу.
Глава 17. ОБЕСПЕЧЕНИЕ ДОКАЗАТЕЛЬСТВ
Статья 98. Обеспечение доказательств, необходимых в случае возникновения дела в суде или другом компетентном органе
1. По просьбе заинтересованных лиц нотариус обеспечивает доказательства, необходимые в случае возникновения дела в суде или другом компетентном органе, если имеются основания полагать, что представление доказательств впоследствии станет невозможным или затруднительным.
2. Нотариус не обеспечивает доказательств по делу, которое в момент обращения заинтересованных лиц к нотариусу находится в производстве суда или другого компетентного органа.
Статья 99. Действия нотариуса по обеспечению доказательств
1. В порядке обеспечения доказательств нотариус опрашивает граждан, производит осмотр вещественных, письменных и электронных доказательств, при необходимости назначает экспертизу.
2. При выполнении процессуальных действий по обеспечению доказательств нотариус руководствуется соответствующими нормами гражданского процессуального законодательства Республики Казахстан.
3. Нотариус извещает о времени и месте обеспечения доказательств стороны и заинтересованных лиц, однако неявка их не является препятствием для выполнения действий по обеспечению доказательств.
4. Обеспечение доказательств без извещения одной из сторон и заинтересованных лиц производится лишь в случаях, не терпящих отлагательства, или когда нельзя определить, кто впоследствии будет участвовать в деле.
5. В случае неявки свидетеля или эксперта по вызову нотариус сообщает об этом в суд по месту жительства свидетеля или эксперта для принятия мер, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.

6. Нотариус азамат пен маманды көрінеу жалған айғақ немесе қорытынды бергені және айғақ немесе қорытынды беруден бас тартқаны немесе жалтарғаны үшін жауап беретіні туралы ескертеді.
Ескерту. 99-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 26.06.2020 № 349-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
99-1-бап. Нотариус дайындаған электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландыру
Электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландыру нотариус дайындаған электрондық құжат мазмұнының нотариусқа ұсынылған қағаз жеткізгіштегі құжаттың мазмұнына сәйкестігін растауды білдіреді. Нотариус дайындаған электрондық құжаттың нотариус бірдейлігін куәландырған қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей заңды күші болады.
Электрондық құжаттың қарапайым жазбаша нысанда жасалған мәмілелерге, жеке басты куәландыратын құжаттарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар электрондық нысанда берген құжаттарға қатысты қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландыруға жол берілмейді.
Электрондық құжатты оның қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландыру үшін дайындауды нотариус қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық түрін дайындау және оны нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландыру жолымен жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тарау 99-1-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
99-2-бап. Нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландыру
Қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландыру нотариусқа ұсынылған электрондық құжат мазмұнының нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың мазмұнына сәйкестігін растауды білдіреді. Нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың нотариус бірдейлігін куәландырған электрондық құжатпен бірдей заңды күші болады.
Нотариусқа ұсынылған электрондық құжат электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылуға тиіс. Құжатты берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес тексерілуге және оның тиесілілігі расталуға тиіс.
Ескерту. 17-тарау 99-2-баппен толықтырылды – ҚР 15.02.2021 № 5-VII (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

6. Нотариус предупреждает гражданина и специалиста об ответственности за дачу заведомо ложного показания или заключения и за отказ или уклонение от дачи показания или заключения.
Сноска. Статья 99 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.06.2020 № 349-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 99-1. Удостоверение равнозначности электронного документа, изготовленного нотариусом, документу на бумажном носителе
Удостоверение равнозначности электронного документа документу на бумажном носителе означает подтверждение тождественности содержания изготовленного нотариусом электронного документа содержанию документа, представленного нотариусу на бумажном носителе. Изготовленный нотариусом электронный документ имеет ту же юридическую силу, что и документ на бумажном носителе, равнозначность которому удостоверена нотариусом.
Не допускается удостоверение равнозначности электронного документа документу на бумажном носителе в отношении сделок, заключенных в простой письменной форме, документов, удостоверяющих личность, а также документов, выданных государственными органами в электронной форме в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Изготовление электронного документа для удостоверения его равнозначности документу на бумажном носителе осуществляется нотариусом путем изготовления электронного образа документа на бумажном носителе и удостоверения его посредством электронной цифровой подписи нотариуса.
Сноска. Глава 17 дополнена статьей 99-1 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 99-2. Удостоверение равнозначности документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу
Удостоверение равнозначности документа на бумажном носителе электронному документу означает подтверждение тождественности содержания представленного нотариусу электронного документа содержанию изготовленного нотариусом документа на бумажном носителе. Изготовленный нотариусом документ на бумажном носителе имеет ту же юридическую силу, что и электронный документ, равнозначность которому удостоверена нотариусом.
Представленный нотариусу электронный документ должен быть удостоверен посредством электронной цифровой подписи. Электронная цифровая подпись лица, от которого исходит документ, должна быть проверена и подтверждена ее принадлежность в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Глава 17 дополнена статьей 99-2 в соответствии с Законом РК от 15.02.2021 № 5-VII (вводится в действие с 01.07.2021); с изменениями, внесенными Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

18-тарау. Нотариустың басқа мемлекеттердің құқық нормаларын қолдануы. Халықаралық шарттар
100-бап. Нотариустың басқа мемлекеттердің құқық нормаларын қолдануы
1. Нотариус Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес басқа мемлекеттердің құқық нормалары негізінде нотариаттық іс-әрекет жасайды.
2. Нотариус Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес жасалған құжаттарды қабылдайды, сондай-ақ егер бұл Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда көзделсе, басқа мемлекеттердің заңдарында белгіленген нысанда куәландыру жазбаларын жазады.
101-бап. Мұралық мүлікті қорғау және мұраға құқық туралы куәлік беру
Шетелдік азамат өлген соң Қазақстан Республикасының аумағында қалған мүлікті немесе Қазақстан Республикасының азаматы өлген соң шетелдік азаматқа тиесілі мүлікті қорғауға байланысты іс-әрекеттер, сондай-ақ мұраны сенімгерлік басқарушыны тағайындау және осындай мүлікке қатысты мұраға құқық туралы куәлік бepу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 101-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен.
102-бап. Нотариустың шетелде жасалған құжаттарды қабылдауы
1. Нотариус басқа мемлекеттердің құзыретті органдары лауазымды адамдарының қатысуымен шетелде жасалған немесе солардан шығатын құжаттарды оларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің органы заңдастырған жағдайда қабылдайды.
2. Заңдастырылмаған құжаттар Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда ғана қабылданады.
103-бап. Басқа мемлекеттер органдарында іс жүргізуге қажетті дәлелдемелерді қамтамасыз ету
Нотариус басқа мемлекеттер органдарында іс жүргізуге қажетті дәлелдемелерді қамтамасыз етеді.
104-бап. Халықаралық шарт
1. Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген нотариаттық іс-әрекеттерден өзгеше ережелер белгіленсе, нотариаттық іс-әрекеттер жасау кезінде халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарт Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген нотариаттық іс-әрекеттер жасауды нотариаттың құзыретіне жатқызса, нотариус нотариаттық іс-әрекетті Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген тәртіппен жүргізеді.
105-бап. Осы Заңның орындалуын қамтамасыз ету

Глава 18. ПРИМЕНЕНИЕ НОТАРИУСОМ НОРМ ПРАВА ДРУГИХ ГОСУДАРСТВ. МЕЖДУНАРОДНЫЕ ДОГОВОРЫ
Статья 100. Применение нотариусом норм права других государств
1. Нотариус в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами применяет нормы права других государств.
2. Нотариус принимает документы, составленные в соответствии с требованиями международных договоров Республики Казахстан, а также совершает удостоверительные надписи в форме, установленной законодательством других государств, если это предусмотрено международными договорами, ратифицированным Республикой Казахстан.
Статья 101. Охрана наследственного имущества и выдача свидетельства о праве на наследство
Действия, связанные с охраной имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, оставшегося после смерти иностранного гражданина, или имущества, причитающегося иностранному гражданину после смерти гражданина Республики Казахстан, а также назначение доверительного управляющего наследством и выдача свидетельства о праве на наследство в отношении такого имущества, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 101 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.05.2003 № 408.
Статья 102. Принятие нотариусом документов, составленных за границей
1. Документы, составленные за границей с участием должностных лиц компетентных органов других государств или от них исходящие, принимаются нотариусом при условии их легализации органом Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
2. Документы без легализации принимаются только в случаях, предусмотренных законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
Статья 103. Обеспечение доказательств, необходимых для ведения дел в органах других государств
Нотариус обеспечивает доказательства, необходимые для ведения дел в органах других государств.
Статья 104. Международный договор
1. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила о нотариальных действиях, чем те, которые предусмотрены законодательными актами Республики Казахстан, при совершении нотариальных действий применяются правила международного договора.
2. Если международный договор, ратифицированный Республикой Казахстан, относит к компетенции нотариуса совершение нотариального действия, не предусмотренного законодательством Республики Казахстан, нотариус производит нотариальные действия в порядке, установленном Министерством юстиции Республики Казахстан.
Статья 105. Обеспечение исполнения настоящего Закона

1. <*>
2. <*>
3. Нотариаттың ұйымдастырылуы мен қызметін реттейтін, қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілер 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Заңмен сәйкес келтірілуге тиіс және осы мерзім ішінде оған қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
4. Алып тасталды - ҚР 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 105-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2003.05.05 № 408 Заңымен, 2011.12.26 № 516-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1. (исключен).
2. (исключен).
3. Действующие нормативные правовые акты, регулирующие организацию и деятельность нотариата, до 1 января 1998 года должны быть приведены в соответствие с настоящим Законом и в течение этого срока применяются в части, не противоречащей ему.
4. Исключен Законом РК от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 105 с изменениями, внесенными законами РК от 05.05.2003 № 408; от 26.12.2011 № 516-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан