Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын жетілдіру және цифрландыру, банкроттық, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 23 шілдедегі № 352-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (ерекше бөлім):
740-баптың 1-тармағы үшінші бөлігінің 11) тармақшасындағы және 741-баптың екінші бөлігінің 5-4) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша" деген сөздер "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 112-1-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "кредиттік бюролардың," деген сөздерден кейін "кредиттік рейтингтік агенттіктердің," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 129-баптың 11-тармағы "төлем ұйымдарын," деген сөздерден кейін "кредиттік рейтингтік агенттіктерді," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 139-бап 24) тармақшасындағы "саласында жүзеге асырылады." деген сөздер "саласында;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 25) тармақшамен толықтырылсын:
"25) кредиттік рейтингтік қызметке жүзеге асырылады.".
3. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
156-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша" деген сөздер "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "ревизиялық комиссиялардың", "ревизиялық комиссиясына", "Ревизиялық комиссиялардың", "ревизиялық комиссияларына", "ревизиялық комиссиясы", "ревизиялық комиссиясының", "ревизиялық комиссияның" деген сөздер тиісінше "тексеру комиссияларының", "тексеру комиссиясына", "Тексеру комиссияларының", "тексеру комиссияларына", "тексеру комиссиясы", "тексеру комиссиясының", "тексеру комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования и цифровизации финансового рынка, банкротства, а также оценки государственных органов
Закон Республики Казахстан от 23 июля 2026 года № 352-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст.2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (особенная часть) от 1 июля 1999 года:
в подпункте 11) части третьей пункта 1 статьи 740 и подпункте 5-4) части второй статьи 741 слова "по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек" заменить словами "в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) часть вторую пункта 4 статьи 112-1 после слов "кредитных бюро," дополнить словами "кредитных рейтинговых агентств,";
2) пункт 11 статьи 129 после слов "платежных организаций," дополнить словами "кредитных рейтинговых агентств,";
3) статью 139 дополнить подпунктом 25) следующего содержания:
"25) за кредитной рейтинговой деятельностью.".
3. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
в части второй подпункта 1) пункта 1 статьи 156 слова "по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек" заменить словами "в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) по всему тексту внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;

2) 46-баптың 1-тармағының үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 44-бабында көзделген бюджетті кейіннен бағалау шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүргізілетін мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуді және бюджеттік бағдарламалар паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуді бағалау;";
3) 75-бапта:
12-тармақтың екінші бөлігіндегі "мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі және бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нәтижелеріне қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау" деген сөздер "осы Кодекстің 44-бабында көзделген бюджетті кейіннен бағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақтың бірінші абзацы "бюджеттік шолу" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 44-бабында көзделген бюджетті кейіннен бағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 101-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бюджеттің цифрлық теңге нысанындағы шығыстар бойынша атқарылуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
Цифрлық теңге пайдаланылатын бюджеттің атқарылу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
5) 104-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазынашылық сүйемелдеу – қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арқылы төлемдер жүргізу кезінде объектілерді салумен және реконструкциялаумен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын инвестициялық жобаларды іске асырғанда аванс беруге бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын осы Кодекстің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.";
6) 106-баптың 3-тармағының 10) тармақшасындағы "мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
7) 110-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "міндеттемелер бойынша" деген сөздерден кейін ", оның ішінде цифрлық теңге пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "төлемдері" деген сөзден кейін ", оның ішінде цифрлық теңге пайдаланылатын төлемдері" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің," деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
бесінші бөліктегі "пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің," деген сөздер алып тасталсын;
он бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "мемлекеттік сатып алудың" деген сөздер "сатып алудың" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) абзац третий пункта 1 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"оценка достижения целей планов развития государственных органов и планов развития столицы, областей, городов республиканского значения и достижения конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, проводимая в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, в рамках последующей оценки бюджета, предусмотренной статьей 44 настоящего Кодекса;";
3) в статье 75:
в части второй пункта 12 слова "оценки эффективности деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и по достижению результатов паспортов бюджетных программ" заменить словами "последующей оценки бюджета, предусмотренной статьей 44 настоящего Кодекса";
абзац первый пункта 13 после слов "43 настоящего Кодекса," дополнить словами "последующей оценки бюджета, предусмотренной статьей 44 настоящего Кодекса,";
4) пункт 1 статьи 101 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Исполнение бюджета по расходам в форме цифрового теңге осуществляется в соответствии с перечнем, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
Порядок исполнения бюджета с использованием цифрового теңге определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
5) часть первую пункта 2 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"2. Казначейское сопровождение – деятельность по осуществлению текущего контроля в соответствии со статьей 110 настоящего Кодекса за целевым использованием средств, выделенных на авансирование при реализации бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством и реконструкцией объектов, при проведении платежей через контрольные счета наличности, в том числе реализуемых субъектами квазигосударственного сектора.";
6) в подпункте 10) пункта 3 статьи 106 слово "государственных" исключить;
7) в статье 110:
в пункте 1:
часть первую после слова "обязательствам" дополнить словами ", в том числе с использованием цифрового теңге,";
часть вторую после слова "закупок" дополнить словами ", в том числе с использованием цифрового теңге,";
в пункте 2 слова "субъекта квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта," исключить;
в пункте 3:
в части пятой слова "субъекта квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта," исключить;
в абзаце первом части одиннадцатой слово "государственных" исключить;

8) 112-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік сатып алудың", "мемлекеттік сатып алу" деген сөздер тиісінше "сатып алудың", "сатып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"бас мердігер" деген сөздерден кейін "немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттік сатып алудың" деген сөздер "сатып алудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 149-баптың 8-тармағының үшінші абзацындағы "іске асырылу" деген сөздер "толық бітіріп берілетін құрылыс және реконструкциялау жобаларын қоспағанда, іске асырылу" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2026 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне:
95-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Цифрлық даму индексі Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен келісу бойынша уәкілетті орган бекіткен цифрлық даму индексінің әдістемесі шеңберінде айқындалады.";
3-тармақ алып тасталсын.
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2) және 6-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) ұйымдық-құқықтық нысанға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) және бенефициарлық меншік иесіне қойылатын талаптарды, оның ішінде олардың жарғылық капиталға салымдарының шығу көздерін ашып көрсетуді, басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарды, олардың мінсіз іскерлік беделіне, жарғылық капиталдың мөлшеріне және оны қалыптастыру тәртібіне, бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін реттейтін оның ішкі құжаттары мен регламенттеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірінші санаттағы төлем ұйымдарына қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;
6-2) бірінші санаттағы төлем ұйымдары үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін бекітеді;
6-3) бірінші санаттағы төлем ұйымдары клиенттерінің банктік шоттардағы ақшасын пайдалану тәртібін, жағдайлары мен шарттарын айқындайды;";
20) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"бірінші санаттағы төлем ұйымының төлем қызметтерін көрсету және банк операцияларының жекелеген түрлерін (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу, аударым операциялары: заңды тұлғалардың төлемдер және ақша аударымдары бойынша нұсқауларын орындау) жүзеге асыру жөніндегі қызметін жүзеге асыруға арналған;";
24) тармақша "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", бірінші санаттағы төлем ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
24-3) тармақша "қызметтерін берушілердің" деген сөздерден кейін "(бірінші санаттағы төлем ұйымдарын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
35) тармақшадағы "қызметін" деген сөз "бірінші санаттағы төлем ұйымдарына, қызметін" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в пункте 2 статьи 112:
в части первой слово "государственных" исключить;
в части второй:
слово "государственных" исключить;
после слова "подрядчиком" дополнить словами "или субъектом квазигосударственного сектора";
9) абзац третий пункта 8 статьи 149 дополнить словами ", за исключением проектов по строительству и реконструкции "под ключ".
5. В Цифровой кодекс Республики Казахстан от 9 января 2026 года:
в статье 95:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Индекс цифрового развития определяется в рамках методики индекса цифрового развития, утвержденной уполномоченным органом по согласованию с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
1) в статье 8:
дополнить подпунктами 6-1), 6-2) и 6-3) следующего содержания:
"6-1) устанавливает квалификационные требования, предъявляемые к платежным организациям первой категории, включая требования к организационно-правовой форме, к учредителям (участникам) и бенефициарному собственнику, в том числе раскрытие источников происхождения их вкладов в уставный капитал, к руководящим работникам, требования к их безупречной деловой репутации, размеру и порядку формирования уставного капитала, внутренним документам и регламентам платежной организации первой категории, регулирующим ее деятельность;
6-2) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для платежных организаций первой категории, их предельные значения и методики расчетов;
6-3) определяет порядок, случаи и условия использования денег клиентов платежных организаций первой категории, находящихся на банковских счетах;";
подпункт 20) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"на осуществление деятельности платежной организации первой категории по оказанию платежных услуг и осуществлению отдельных видов банковских операций (открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, переводные операции: выполнение указаний юридических лиц по платежам и переводам денег);";
подпункт 24) после слов "иностранной валютой," дополнить словами "платежными организациями первой категории";
подпункт 24-3) после слов "банковских операций" дополнить словами "(за исключением платежных организаций первой категории)";
подпункт 35) после слов "меры надзорного реагирования к" дополнить словами "платежным организациям первой категории,";

2) 15-баптың 2-тармағында:
17) тармақшадағы "қызметін лицензиялау, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде төлем ұйымдарын" деген сөздер ", бірінші санаттағы төлем ұйымдарының қызметін лицензиялау, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде екінші санаттағы төлем ұйымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшадағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 20-4-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы "автоматтандырылған ақпараттық" деген сөздер "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 70-баптың екінші және үшінші бөліктеріндегі "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясына сәйкес "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабында белгіленген исламдық банк операцияларының қағидаттарын сақтай отырып, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасында, 2) тармақшасының бірінші және екінші абзацтарында, 3) және 7) тармақшаларында көзделген исламдық банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы.".
8. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-баптың 12-тармағының бірінші бөлігіндегі "киберқауіпсіздік" деген сөз "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 43-баптың 25) тармақшасындағы "киберқауіпсіздігіне" деген сөз "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 48-баптың 3-тармағында:
1) тармақша мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"кредиттік рейтингтік агенттіктерді;";
2) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"кредиттік рейтингтік агенттіктерді;";
4) 74-баптың 5-тармағында:
бірінші бөліктегі "ақпараттық-коммуникациялық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "цифрландыру және киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 1-тармағы "және қаржыландыруды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген төлемге қабілетсіз банктерді реттеу рәсімдерін" деген сөздермен толықтырылсын.

2) в пункте 2 статьи 15:
в подпункте 17) слова "а также учетной регистрации платежных организаций" заменить словами "платежных организаций первой категории, а также учетной регистрации платежных организаций второй категории";
в подпункте 18) слово "информационных" заменить словом "цифровых";
3) в подпункте 10) пункта 2 статьи 20-4 слова "автоматизированными информационными" заменить словом "цифровыми";
4) в частях второй и третьей статьи 70 слова "информационным", "информационных" заменить соответственно словами "цифровым", "цифровых".
7. В Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан":
статью 5 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Жилищный строительный сберегательный банк в соответствии с лицензией уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций вправе осуществлять исламские банковские операции, предусмотренные подпунктом 1), абзацами первым и вторым подпункта 2), подпунктами 3) и 7) части первой пункта 4 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", с соблюдением принципов исламских банковских операций, установленных статьей 35 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".".
8. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности":
1) в части первой пункта 12 статьи 20 слово "кибербезопасности" заменить словами "информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности";
2) в подпункте 25) статьи 43 слово "кибербезопасности" заменить словами "обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности";
3) в пункте 3 статьи 48:
подпункт 1) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"кредитных рейтинговых агентств;";
подпункт 2) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"кредитных рейтинговых агентств;";
4) в пункте 5 статьи 74:
в части первой слова "информационно-коммуникационной инфраструктуре" заменить словами "цифровой инфраструктуре";
в части третьей слова "области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности" заменить словами "сфере цифровизации и обеспечения кибербезопасности".
9. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана":
пункт 1 статьи 6 дополнить словами ", а также процедур урегулирования неплатежеспособных банков, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".

10. "Кредиттiк серiктестiктер туралы" 2003 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "айына" деген сөз "тоқсанына" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 40-баптың 3-тармағындағы "ақпараттық-коммуникациялық" деген сөздер "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 41-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 49-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 80-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын.
12. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 19-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "азаматтық-құқықтық жауапкершілігі сақтандырылған адамдардың кінәсінен сақтандыру жағдайларының болуына немесе болмауына қарай ("бонус-малус" жүйесі)" деген сөздер "сақтанушыға (сақтандырылушыға) "бонус-малус" жүйесі бойынша берілген сыныптарға қарай" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 25-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "(қажет болған кезде), сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, сақтандыру төлемiн қолма-қол ақшамен не банктiк шотқа аудару арқылы алу тәртібін көрсете отырып," деген сөздер "көрсетіп, сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып," деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандырушы пайда алушының банктік шотына аудару арқылы сақтандыру төлемiн жүзеге асырады. Сақтандыру төлемдерінің сомасын аударумен, есепке жатқызумен және төлеумен байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу сақтандыру ұйымының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.".
13. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
7-1) және 15-1) тармақшалардағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
49) тармақшадағы "банк кепілдігімен" деген сөздер "банктің және (немесе) бейрезидент банктің кепілдігімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) тармақшадағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
56) тармақшадағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 11-баптың 4-тармағының 1) тармақшасындағы және 6-тармағының 1) тармақшасындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;

10. В Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 года "О кредитных товариществах":
в части первой пункта 4 статьи 10 слово "месяц" заменить словом "квартал".
11. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
1) в пункте 3 статьи 40 слово "информационно-коммуникационных" заменить словом "цифровых";
2) в части второй пункта 2 статьи 41 слово "электронной" заменить словом "цифровой";
3) в подпункте 2) части первой пункта 4 статьи 49 слово "электронным" заменить словом "цифровым";
4) в части первой пункта 1 статьи 80 слово "электронной" заменить словом "цифровой".
12. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств":
1) в части первой пункта 1 статьи 19 слова "наличия или отсутствия страховых случаев по вине лиц, гражданско-правовая ответственность которых застрахована (система "бонус-малус")" заменить словами "классов, присвоенных страхователю (застрахованному) по системе "бонус-малус";
2) в статье 25:
в части первой пункта 1 слова "(при необходимости), порядка получения страховой выплаты – наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет" исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Страховая выплата осуществляется страховщиком путем перечисления на банковский счет выгодоприобретателя. Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и выплатами сумм страховых выплат, осуществляется за счет собственных средств страховой организации.".
13. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
1) в статье 1:
в подпунктах 7-1) и 15-1) слово "информационная" заменить словом "цифровая";
подпункт 49) после слов "гарантией банка" дополнить словами "и (или) банка – нерезидента";
в подпункте 51) слово "электронными" заменить словом "цифровыми";
в подпункте 56) слово "электронных" заменить словом "цифровых";
2) в подпункте 6) пункта 2 статьи 3 слово "электронный" заменить словом "цифровой";
3) в подпункте 1) пункта 4 и подпункте 1) пункта 6 статьи 11 слово "информационных" заменить словом "цифровых";

4) 12-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
1) тармақшадағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "электрондық түрдегі" деген сөздер "электрондық нысандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 15-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Микроқаржы ұйымдарының облигациялар шығаруды жүзеге асыруы үшін қосымша шарттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
6) 22-1-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік "Бұл ретте" деген сөздерден кейін "борыштық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыру эмитент үшін неғұрлым тиімді шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қор биржасында оларға сұраныс болмаған кезде жүзеге асырылуы мүмкін жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Борыштық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастырудың эмитент үшін неғұрлым тиімді шарттарын айқындау және Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қор биржасында оларға сұраныстың болмауы өлшемшарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
7) 43-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі:
мынадай мазмұндағы 12-1) және 14-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) клирингтік ұйымға (оның ішкі құжаттарында айқындалған көлемде);";
"14-1) жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер ретінде тіркеу есебінде тұрған және шағын кәсіпкерлік субъектісіне жататын жеке тұлғалар болып саналатын өтініш берушілердің осы Заңның 64-1-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда дауларды реттеу жөніндегі өзінің қарауында жатқан жолданымдары бойынша қаржы омбудсманына;";
8) 55-1-баптың 8-тармағының бірінші бөлігінде:
"ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздік" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 58-баптың 3-1) тармақшасындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 59-бапта:
1-тармақтың 4-1) тармақшасындағы "ақпараттық-коммуникациялық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "ұйымды қоспағанда, басқа нақтылы ұстаушыға өзiне нақтылы ұстауға берiлген бағалы қағаздарға қатысты нақтылы ұстау қызметiн көрсетуге құқығы жоқ." деген сөздер "ұйымды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

4) в статье 12:
в подпункте 1) пункта 1 слово "информационных" заменить словом "цифровых";
в пункте 6:
в подпункте 1) слово "информационных" заменить словом "цифровых";
в подпункте 2) слова "электронном виде" заменить словами "электронной форме";
5) статью 15 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Дополнительные условия для осуществления выпуска облигаций микрофинансовыми организациями устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
6) в пункте 1 статьи 22-1:
часть вторую дополнить словами ", за исключением случаев, когда размещение долговых ценных бумаг на территории иностранного государства может быть осуществлено на более выгодных для эмитента условиях и (или) при отсутствии на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) фондовой бирже Международного финансового центра "Астана" спроса на них.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Критерии определения более выгодных для эмитента условий размещения долговых ценных бумаг на территории иностранного государства и отсутствия спроса на них на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) фондовой бирже Международного финансового центра "Астана" устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
7) часть первую пункта 3 статьи 43:
дополнить подпунктами 12-1) и 14-1) следующего содержания:
"12-1) клиринговой организации (в объеме, определенном ее внутренними документами);";
"14-1) финансовому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям заявителей, являющихся физическими лицами, в том числе состоящими на регистрационном учете в качестве индивидуальных предпринимателей и относящимися к субъекту малого предпринимательства, по урегулированию споров в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 64-1 настоящего Закона;";
8) в части первой пункта 8 статьи 55-1:
слово "информационных" заменить словом "цифровых";
после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности";
9) в подпункте 3-1) статьи 58 слово "электронные" заменить словом "цифровые";
10) в статье 59:
в подпункте 4-1) пункта 1 слово "информационно-коммуникационных" заменить словом "цифровых";
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) брокерлер мен дилерлер осы баптың 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдарға номиналды ұстау қызметтерін көрсеткен кезде брокерлер мен дилерлерді қоспағанда, басқа номиналды ұстаушыға өзіне номиналды ұстауға берілген бағалы қағаздарға қатысты номиналды ұстау қызметін көрсетуге құқығы жоқ.";
11) 63-баптың 3-1-тармағындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 77-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 77-1-бапта:
3-тармақтағы "қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
4-1-тармақтың екінші бөлігіндегі "қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз етудің" деген сөздер "мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз етудің және клирингтік қатысушыларды өзге де қамтамасыз етудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-2-тармақта:
"ашылған," деген сөзден кейін "резервтік қор қаражаты есебінен, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"маржалық жарналар, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз ету" деген сөздер "маржалық жарналар, мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз ету және (немесе) клирингтік қатысушыларды өзге де қамтамасыз ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ "қаржы құралдарын" деген сөздерден кейін "және (немесе) өзге де активтерді" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтағы "кепілдік немесе резервтік қорларына" деген сөздер "кепілдік қорына" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 80-бапта:
7-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-1-тармақтағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 81-баптың 2-тармағының 7-1) тармақшасындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 85-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сауда-саттықты ұйымдастырушы өзінің сауда жүйесінде қаржы құралдарын айналысқа жіберу үшін оларға және (немесе) осындай қаржы құралдарының эмитенттеріне қойылатын талаптарды ішкі құжаттарымен белгілеген кезде қаржы құралында және (немесе) оның эмитентінде кредиттік рейтингтік агенттік берген рейтингтің болуын талаптардың бірі ретінде қосуға құқылы.";

"4) брокеров и дилеров при оказании ими услуг номинального держания иностранным организациям, осуществляющим функции, установленные пунктом 1 настоящей статьи.";
11) в пункте 3-1 статьи 63 слово "информационных" заменить словом "цифровых";
12) в пункте 1 статьи 77:
в подпункте 3) слово "электронной" заменить словом "цифровой";
в подпункте 4) слово "электронных" заменить словом "цифровых";
13) в статье 77-1:
в пункте 3 слова "по сделкам с финансовыми инструментами" исключить;
в части второй пункта 4-1 слова ", заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента" заменить словами "и иного обеспечения клиринговых участников";
в пункте 4-2:
после слов "за счет средств" дополнить словами "резервного фонда, а также за счет средств";
слова "маржевыми взносами, полным и (или) частичным обеспечением исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента" заменить словами "маржевых взносов, полного и (или) частичного обеспечения исполнения обязательств по сделкам и (или) иного обеспечения клиринговых участников";
пункт 7 после слов "финансовых инструментов" дополнить словами "и (или) иных активов";
в пункте 9 слова "гарантийные или резервные фонды" заменить словами "гарантийный фонд";
14) в статье 80:
в подпунктах 1) и 2) пункта 7 слово "информационной" заменить словом "цифровой";
в пункте 9-1 слово "информационных" заменить словом "цифровых";
15) в подпункте 7-1) пункта 2 статьи 81 слово "электронных" заменить словом "цифровых";
16) пункт 4 статьи 85 дополнить частью второй следующего содержания:
"Организатор торгов при установлении внутренними документами требований к финансовым инструментам для их допуска к обращению в торговой системе организатора торгов и (или) к эмитентам таких финансовых инструментов вправе включать в качестве одного из требований наличие у финансового инструмента и (или) его эмитента рейтинга, присвоенного кредитным рейтинговым агентством.";

17) 88-баптың бүкіл мәтіні бойынша "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын.
14. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарында пайдаланылатын ақпараттың сыртқы және ішкі қатерлерден қорғалуының жай-күйі, онда ақпараттың құпиялылығы, тұтастығы мен қолжетімділігі қамтамасыз етіледі;";
2) 9-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша "брокерлерінің филиалдары," деген сөздерден кейін ", кредиттік рейтингтік агенттіктер" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша "брокерлерінің филиалдарына" деген сөздерден кейін ", кредиттік рейтингтік агенттіктерге" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша "кредиттік бюролар," деген сөздерден кейін "кредиттік рейтингтік агенттіктер," деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақшада:
"брокерлері филиалдарының" деген сөздерден кейін ", кредиттік рейтингтік агенттіктердің" деген сөздермен толықтырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздігінің" деген сөздер "киберқауіпсіздігінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) тармақшада:
"ақпараттық жүйелердегі" деген сөздер "цифрлық жүйелердегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздігінің" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігінің, оның ішінде киберқауіпсіздігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-1) тармақшадағы "ақпараттық қауіпсіздік талаптарын" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 20-3) тармақшамен толықтырылсын:
"20-3) қаржы ұйымдарының киберқауіпсіздіктің жай-күйін және қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қоюды бағалау жөніндегі іс-шараларды жүргізуін ұйымдастырады және үйлестіреді;";
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ "брокерлері филиалдарының" деген сөздерден кейін ", кредиттік рейтингтік агенттіктердің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен қаржы ұйымдары үшін кадрларды даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қатысады.";
3) 9-4-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы екінші бөлігінің екінші абзацындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігінде:
"ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;

17) по всему тексту статьи 88 слово "информационной" заменить словом "цифровой".
14. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций":
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) информационная безопасность в финансовой сфере – состояние защищенности информации, используемой на финансовом рынке и в финансовых организациях, от внешних и внутренних угроз, при котором обеспечены ее конфиденциальность, целостность и доступность;";
2) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 4) после слов "брокеров – нерезидентов Республики Казахстан," дополнить словами "кредитными рейтинговыми агентствами,";
подпункт 9) после слов "брокеров – нерезидентов Республики Казахстан" дополнить словами ", кредитным рейтинговым агентствам";
подпункт 12) после слов "кредитных бюро," дополнить словами "кредитных рейтинговых агентствах,";
в подпункте 16):
слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности";
дополнить словами ", кредитных рейтинговых агентств";
в подпункте 17):
после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
слова "информационных системах" заменить словами "цифровых системах";
в подпункте 20-1) слова "информационной безопасности" заменить словами "к обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности";
дополнить подпунктом 20-3) следующего содержания:
"20-3) организует и координирует проведение финансовыми организациями мероприятий по оценке состояния кибербезопасности и реагирования на инциденты информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности;";
в подпункте 6) пункта 2 слово "информационным" заменить словом "цифровым";
пункт 4 после слов "брокеров-нерезидентов Республики Казахстан," дополнить словами "кредитных рейтинговых агентств,";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Уполномоченный орган участвует в подготовке, переподготовке и повышении квалификации кадров для государственных органов и финансовых организаций Республики Казахстан.";
3) в статье 9-4:
в абзаце втором части второй подпункта 3) пункта 2 слово "информационных" заменить словом "цифровых";
в части второй пункта 3:
слово "информационных" заменить словом "цифровых";
после слов "информационную безопасность" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасность";
часть третью пункта 11 исключить;

4) 9-5-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
7-тармақта:
2) тармақшаның үшінші абзацындағы "болуы мүмкін" деген сөздер "болады" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің талабы:
1) өтініш беруші заңды тұлғаның орналастырылатын акцияларына банк акцияларымен және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып саналатын банктің туынды бағалы қағаздарымен, банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің акцияларымен немесе капиталына қатысу үлестерімен ақы төлеу немесе өтініш беруші заңды тұлғаның капиталына осы акциялар және (немесе) туынды бағалы қағаздар түріндегі салымды енгізу;
2) өтініш беруші заңды тұлғаның банк акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып саналатын банктің туынды бағалы қағаздарын, банктің ірі қатысушысының немесе банк холдингінің акцияларын немесе капиталына қатысу үлестерін басқа заңды тұлға акцияларының немесе капиталына қатысу үлестерінің орнына алу жағдайларына қолданылмайды.";
8-тармақта:
бірінші бөліктің 7) тармақшасы алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "электрондық үкімет" деген сөздер "цифрлық үкімет" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың 2) тармақшасындағы ", 6) және 7)" деген сөздер "және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтың 4) тармақшасындағы ", 4) және 7)" деген сөздер "және 4)" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақтағы "4) және 7) тармақшаларында" деген сөздер "4) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
19-тармақтың алтыншы абзацында:
"банктің,", "банк холдингі," деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5) 9-6-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі және 2-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "5)" деген цифр алып тасталсын;
10-тармақта:
бірінші бөліктегі "және рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжатты" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
6) 12-баптың 9) тармақшасындағы "электрондық тізілімін" деген сөздер "цифрлық тізілімін" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 12-4-баппен толықтырылсын:
"12-4-бап. Кредиттік рейтингтік қызметті мемлекеттік реттеу және қадағалау ерекшеліктері
Кредиттік рейтингтік қызметті мемлекеттік реттеу мен қадағалауды жүзеге асыру мақсатында уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасында кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын, рейтинг беру жөніндегі әдіснамаларды бекіту мен қайта қарауды жүзеге асыратын бөлімшенің құрамына қойылатын талаптарды, сондай-ақ рейтингтік талдаушылардың білімі мен дағдыларына қойылатын талаптарды бекітеді;

4) в статье 9-5:
пункт 2 исключить;
в пункте 7:
в части второй слова "могут являться" заменить словом "являются";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Требование части второй настоящего пункта не распространяется на случаи:
1) оплаты размещаемых акций заявителя – юридического лица акциями банка и (или) производными ценными бумагами банка, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, акциями или долями участия в капитале крупного участника банка или банковского холдинга или внесения вклада в капитал заявителя – юридического лица в виде данных акций и (или) производных ценных бумаг;
2) получения заявителем – юридическим лицом акций банка и (или) производных ценных бумаг банка, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, акций или долей участия в капитале крупного участника банка или банковского холдинга в обмен на акции или доли участия в капитале другого юридического лица.";
в пункте 8:
подпункт 7) части первой исключить;
в абзаце втором части второй слова "электронного правительства" заменить словами "цифрового правительства";
в подпункте 2) пункта 9 слова ", 6) и 7)" заменить словами "и 6)";
в подпункте 4) пункта 10 слова ", 4) и 7)" заменить словами "и 4)";
в пункте 13 слова "подпунктах 4) и 7)" заменить словами "подпункте 4)";
в абзаце шестом пункта 19:
слова "банка,", "банковского холдинга," исключить;
слово "указанного" заменить словом "указанной";
5) в статье 9-6:
часть вторую пункта 1 и подпункт 5) пункта 2 исключить;
в части первой пункта 4 цифру ", 5)" исключить;
в пункте 10:
в части первой слова "и документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу разрешения" исключить;
часть вторую исключить;
6) в подпункте 9) статьи 12 слова "электронный реестр" заменить словами "цифровой реестр";
7) дополнить статьей 12-4 следующего содержания:
"Статья 12-4. Особенности государственного регулирования и надзора за кредитной рейтинговой деятельностью
В целях осуществления государственного регулирования и надзора за кредитной рейтинговой деятельностью уполномоченный орган:
1) утверждает правила осуществления кредитной рейтинговой деятельности в Республике Казахстан, требования к составу подразделения, осуществляющего утверждение и пересмотр методологий по присвоению рейтингов, а также требования к знаниям и навыкам рейтинговых аналитиков;

2) кредиттік рейтингтік қызметті қадағалауды жүзеге асырады;
3) қазақстандық рейтингтік агенттіктің басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды белгілейді;
4) халықаралық рейтингтік агенттіктерді және шетелдік рейтингтік агенттіктерді тану, танудан бас тарту және тануды кері қайтарып алу тәртібін айқындайды;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
8) 13-5-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары, банк, сақтандыру холдингтері болып саналатын (бірлесіп осылар болып саналатын) тұлғаларды айқындау;";
9) 13-6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-6-бап. Қаржы ұйымдарының қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы өкілеттіктер
Қаржы ұйымдарының қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган тиісті бағыттар бойынша:
1) қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік қатерлерінен қорғалу деңгейін бағалау тәртібін бекітеді;
2) осы Заңның 3-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген негізгі мақсат пен міндеттерге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы ұйымдарының қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметін реттеу саласындағы, қаржы ұйымдарының орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің тізбесі уәкілетті орган туралы ережеде айқындалады;
3) қаржы ұйымдарын қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік тәуекелдеріне бейілділігі дәрежесі бойынша саралау тәртібін қоса алғанда, қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік тәуекелдерін бағалау әдістемесін бекітеді;
4) қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамдардың біліктілігін арттыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда, қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік бөлімшелерінің басшылары мен жұмыскерлерінің құзыретіне қойылатын талаптарды бекітеді;
5) қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметтеріне, қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ішкі тергеп-тексеру жүргізуге қойылатын талаптарды бекітеді;

2) осуществляет надзор за кредитной рейтинговой деятельностью;
3) устанавливает требования к руководящим работникам казахстанского рейтингового агентства;
4) определяет порядок признания, отказа в признании и отзыва признания международных рейтинговых агентств и иностранных рейтинговых агентств;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
8) часть вторую пункта 2 статьи 13-5 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) определения лиц, которые являются (совместно являются) крупными участниками банка, страховой (перестраховочной) организации, банковскими, страховыми холдингами;";
9) статью 13-6 изложить в следующей редакции:
"Статья 13-6. Полномочия в области обеспечения информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, финансовых организаций
В целях обеспечения информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, финансовых организаций уполномоченный орган по соответствующим направлениям:
1) утверждает порядок оценки уровня защищенности от угроз информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности;
2) принимает обязательные для исполнения финансовыми организациями нормативные правовые акты в сфере регулирования деятельности финансовых организаций по обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, в соответствии с основной целью и задачами, предусмотренными пунктами 1 и 2 статьи 3 настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан. Перечень подзаконных нормативных правовых актов определяется в положении об уполномоченном органе;
3) утверждает методику оценки рисков информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, включая порядок ранжирования финансовых организаций по степени подверженности рискам информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности;
4) утверждает требования к компетенциям руководителей и работников подразделений информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, включая требования по повышению квалификации лиц, ответственных за обеспечение информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности;
5) утверждает требования к службам реагирования на инциденты информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, проведению внутренних расследований инцидентов информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности;

6) қаржы ұйымдарының киберқауіпсіздіктің жай-күйін және қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қоюды бағалау жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібін бекітеді;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.";
10) 15-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
"коллекторлық агенттіктердің," деген сөздерден кейін "кредиттік рейтингтік агенттіктердің," деген сөздермен толықтырылсын;
"коллекторлық қызмет," деген сөздерден кейін "кредиттік рейтингтік қызмет," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 15-6-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 15-18-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "ақпараттық қауіпсіздігін" деген сөздер "киберқауіпсіздігін" деген сөзбен ауыстырылсын.
15. "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың бірінші бөлігінің 12-10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-10) орталық мемлекеттік және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының жолданымдарды қарау жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізеді;".
16. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
13-4) және 16) тармақшалардағы "ақпараттық жүйелерде", "ақпараттық жүйелерге" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйелерде", "цифрлық жүйелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-3) тармақшадағы "ақпараттық жүйелер" деген сөздер "цифрлық жүйелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 5) тармақшасындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 5-баптың 6) тармақшасындағы "ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың тақырыбындағы және бүкіл мәтіні бойынша "ақпараттық жүйелерді" деген сөздер "цифрлық жүйелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-баптың 4) тармақшасындағы "ақпараттық жүйелерді" деген сөздер "цифрлық жүйелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) утверждает порядок проведения финансовыми организациями мероприятий по оценке состояния кибербезопасности и реагирования на инциденты информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности;
7) осуществляет иные функции и полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Требования настоящей статьи распространяются на филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан.";
10) в части второй пункта 1 статьи 15-1:
после слов "коллекторскими агентствами," дополнить словами "кредитными рейтинговыми агентствами,";
после слов "коллекторской деятельности," дополнить словами "кредитной рейтинговой деятельности,";
11) в подпункте 5) пункта 1 статьи 15-6 слово "электронному" заменить словом "цифровому";
12) в части второй пункта 4 статьи 15-18 слова "Информационная безопасность" заменить словом "Кибербезопасность".
15. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах":
подпункт 12-10) части первой статьи 6 изложить в следующей редакции:
"12-10) проводит оценку эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения по рассмотрению обращений;".
16. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
в подпунктах 13-4) и 16) слова "информационных системах" заменить словами "цифровых системах";
в подпункте 16-3) слова "информационных систем" заменить словами "цифровых систем";
2) в подпункте 5) статьи 3 слова "информационных систем" заменить словами "цифровых систем";
3) подпункт 6) статьи 5 после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
4) в заголовке и по всему тексту статьи 8 слова "информационных систем" заменить словами "цифровых систем";
5) в подпункте 4) статьи 10 слова "информационных систем" заменить словами "цифровых систем";

6) 17-баптың 1-тармағында:
10-1) тармақшадағы "ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "ақпараттық жүйелерді" деген сөздер "цифрлық жүйелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 19-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктің 6) тармақшасындағы "ақпараттық жүйелерді" деген сөздер "цифрлық жүйелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 27-бапта:
2-тармақтың 2), 10) және 11) тармақшаларындағы "ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2), 8) және 9) тармақшаларындағы "ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
20-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы және 1-4-тармағының 1) тармақшасындағы "ақпараттық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын.
18. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 7) тармақшасында:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағында көрсетілген кепілсіз микрокредиттер бермейтін, шаруашылық серіктестігі нысанында құрылған кредиттік серіктестіктерді жəне ломбардтарды, сондай-ақ шаруашылық серіктестігі нысанында құрылған микроқаржы ұйымдарын" деген сөздер "шаруашылық серіктестігі нысанында құрылған микроқаржы ұйымдарын, кредиттік серіктестіктерді жəне ломбардтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-бапта:
6-тармақтың 3) тармақшасы "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", бірінші санаттағы төлем ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтағы "болып табылатын заңды тұлғаларды" деген сөздер "болып саналатын заңды тұлғаларды, бірінші санаттағы төлем ұйымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын.¶
19. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
58-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 12-1) тармақшасындағы, 62-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 14-1) тармақшасындағы және 98-баптың бірінші бөлігінің 27-1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкалары пайдаланыла отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер (немесе) ақша аударымдары бойынша" деген сөздер "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.

6) в пункте 1 статьи 17:
подпункт 10-1) после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
в подпункте 11) слова "информационные системы" заменить словами "цифровые системы";
7) в статье 19:
в пункте 2:
в подпункте 6) части первой слова "информационные системы" заменить словами "цифровые системы";
часть третью после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
пункт 5 после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
8) в статье 27:
подпункты 2), 10) и 11) пункта 2 после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
подпункты 2), 8) и 9) пункта 3 после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,".
17. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах":
в подпункте 1) пункта 1 и подпункте 1) пункта 1-4 статьи 20 слово "информационных" заменить словом "цифровых".
18. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности":
1) в подпункте 7) статьи 1:
после слова "валютой," дополнить словами "микрофинансовых организаций,";
слова ", а также микрофинансовых организаций, созданных в форме хозяйственного товарищества, не предоставляющих беззалоговые микрокредиты, указанные в пункте 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" исключить;
2) в статье 20:
подпункт 3) пункта 6 после слов "иностранной валютой," дополнить словами "платежными организациями первой категории";
пункт 7 после слов "монет и ценностей" дополнить словами ", платежных организаций первой категории".
19. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
в подпункте 12-1) части второй пункта 2 статьи 58, подпункте 14-1) части второй пункта 3 статьи 62 и подпункте 27-1) части первой статьи 98 слова "по межбанковским платежам (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек" заменить словами "в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры".

20. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-1-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) микрокредитті электрондық тәсілмен беру тәртібін;";
2) 3-2-баптың 1-тармағындағы "уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздер "уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банктік қарыздар, микрокредиттер және салымдар бойынша анық, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептеудегі (нақты құндағы) сыйақы мөлшерлемелерін есептеу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
4) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Егер микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау жеке тұлғаның кепілімен және кепілдігімен (кепілгерлігімен) бір мезгілде қамтамасыз етілсе, онда қарыз алушы микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені тиісінше орындаған жағдайда және кепілдік беруші (кепілгер) жеке тұлға кепілдікті (кепілгерлікті) тоқтату туралы талаппен жүгінген кезде бағалаушы айқындаған кепіл нысанасының (нысаналарының) нарықтық құны микроқаржы ұйымының кепіл саясатының талаптары ескеріле отырып, қарыз алушы міндеттемесінің орындалмаған бөлігінің сомасынан асып кеткен жағдайда, микроқаржы ұйымы кепілдік беруші (кепілгер) жеке тұлға жүгінген күннен бастап он жұмыс күні ішінде кепілдік (кепілгерлік) шартын бұзу жөніндегі мәселені қарауға міндетті.";
3-тармақ "0,5 пайызынан" деген сөздерден кейін ", мерзімін өткізіп алудың тоқсан күні өткен соң мерзімін өткізіп алған әрбір күн үшін мерзімі өткізіп алынған төлем сомасының 0,03 пайызынан" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 7-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 9-1-бапта:
5-тармақтың үшінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "бас банктің күмәнді және үмітсіз активтеріне ие болатын банктің еншілес ұйымы" деген сөздер "стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшаның екінші абзацындағы "бас банктің күмәнді және үмітсіз активтеріне ие болатын" деген сөздер "стрестік активтерді басқару жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтеріне ие болатын банктің еншілес ұйымдарына және микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге" деген сөздер "Микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қарыз алушы жеке тұлғаның уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы жолданымын қарау тəртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.";

20. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
1) часть вторую пункта 3 статьи 3-1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) порядок предоставления микрокредита электронным способом;";
2) в пункте 1 статьи 3-2 слова "определяемом уполномоченным органом" заменить словами "установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части второй пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона.";
3) пункт 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок исчисления ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальной стоимости) по банковским займам, микрокредитам и вкладам утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
4) в статье 6:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Если исполнение обязательства по договору о предоставлении микрокредита обеспечено одновременно залогом и гарантией (поручительством) физического лица, то в случае надлежащего исполнения заемщиком обязательства по договору о предоставлении микрокредита и при условии, что рыночная стоимость предмета (предметов) залога, определенная оценщиком на момент обращения гаранта (поручителя) – физического лица с требованием о прекращении гарантии (поручительства), превышает сумму неисполненной части обязательства заемщика с учетом требований залоговой политики микрофинансовой организации, микрофинансовая организация обязана в течение десяти рабочих дней со дня обращения гаранта (поручителя) – физического лица рассмотреть вопрос по расторжению договора гарантии (поручительства).";
пункт 3 после слов "каждый день просрочки," дополнить словами "по истечении девяноста дней просрочки 0,03 процента от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки,";
5) часть вторую подпункта 4) пункта 3 статьи 7 исключить;
6) в статье 9-1:
в части третьей пункта 5:
в подпункте 1) слова "банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка," заменить словами "по управлению стрессовыми активами";
в абзаце втором подпункта 2) слова ", приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка" заменить словами "по управлению стрессовыми активами";
в части четвертой слова "дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторским агентствам" заменить словами "коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами";
абзац третий части первой пункта 10 изложить в следующей редакции:
"соблюдение порядка рассмотрения обращения заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, определенного нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

7) 9-2-бапта:
2-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы жолданымын қарау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және:
1) қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы, сондай-ақ олар бойынша құқықтар (талаптар) коллекторлық агенттіктерге берілген банктік қарыз шарты және микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгерту туралы жолданымын қарау тәртібін;
2) қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттардың тізбесін;
3) банктің және микроқаржы ұйымының жеке тұлғалардың банктік қарыздарын және микрокредиттерін қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі ішкі тәртібіне қойылатын талаптарды;
4) мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшіге банктік қарыз, микрокредит бойынша сыйақыны есепке жазбай, мерзімді әскери қызметті өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейін күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге негізгі борыш пен сыйақы бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсыну тәртібін;
5) ұжымдық реттелуге тиіс берешек өлшемшарттарын, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеуді жүргізудің тәртібі мен шарттарын;
6) қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабардар ету тәртібін қамтиды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Микроқаржы ұйымы осы Заңның 7-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес қарыз алушы жеке тұлғалардың микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы ақпарат береді.";
3-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалардың микрокредиттерін қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі ішкі қағидаларға қойылатын талаптар уәкілетті органның осы баптың 2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
8) 14-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі "9-тармағында" деген сөздер "7-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 29-12-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ықпал ету шаралары деп орындалуы міндетті жазбаша нұсқама мен санкция түріндегі шектеулі ықпал ету шарасы түсініледі.".

7) в статье 9-2:
в пункте 2:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Порядок рассмотрения обращения заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает:
1) порядок рассмотрения обращения заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также об изменении условий исполнения обязательства по договору банковского займа и договору о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым уступлены коллекторским агентствам;
2) перечень документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита;
3) требования к внутреннему порядку банка и микрофинансовой организации по принятию кредитных решений по реструктуризации банковских займов и микрокредитов физических лиц;
4) порядок предоставления военнослужащему срочной воинской службы отсрочки платежа по основному долгу и вознаграждению на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, без начисления вознаграждения по банковскому займу, микрокредиту;
5) критерии задолженности, подлежащей коллективному урегулированию, а также порядок и условия проведения коллективного урегулирования задолженности;
6) порядок информирования уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Микрофинансовая организация предоставляет информацию о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора о предоставлении микрокредита в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, указанным в подпункте 9) пункта 2 статьи 7 настоящего Закона.";
часть четвертую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Требования к внутренним правилам по принятию кредитных решений по реструктуризации микрокредитов физических лиц устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части третьей пункта 2 настоящей статьи.";
8) в части второй пункта 5 статьи 14 цифру "9" заменить цифрой "7";
9) часть вторую пункта 1 статьи 29-12 изложить в следующей редакции:
"Под мерами воздействия понимаются ограниченная мера воздействия в виде обязательного для исполнения письменного предписания и санкции.".

21. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 3-тармағындағы "он жұмыс күні" деген сөздер "бір ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 4-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын;
4) 11-баптың 4-тармағы "мөлшерінде" деген сөзден кейін ", сондай-ақ банкроттықты басқарушының үш айдан аспайтын мерзімде төленбеген негізгі сыйақысы сомасында" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 12-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "берген" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
екінші бөліктегі "тағайындала" деген сөз "тағайындалмайды, сондай-ақ оңалту рәсімі тоқтатылғаннан кейін банкроттық рәсімін қолдану кезінде сол кәсіпорынға банкроттықты басқарушы болып тағайындала" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "және 6)" деген сөздер ", 6) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөлік 4) тармақшасындағы "жіберілген жағдайларда, шеттетеді." деген сөздер "жіберілген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) әкімшінің хабарламасы әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен алып тасталған жағдайларда шеттетеді.";
екінші бөлік "Осы тармақтың" деген сөздерден кейін "бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Уәкілетті орган уақытша басқарушыны тағайындаған кезде уәкілетті орган оны өз өкілеттіктерін орындаудан мынадай:
1) әкімшіден белгілі бір борышкерге қатысты өтініш келіп түскен;
2) әкімшінің хабарламасы әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен алып тасталған жағдайларда шеттетеді.";
8-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес өкілеттіктерді орындаудан бас тартуды қоспағанда, әкімші өкілеттіктерін орындаудан дәлелді себепсіз қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі реттен артық бас тартқан жағдайларда алып тастайды.
Растайтын құжаты болған кезде әкімшінің еңбекке уақытша жарамсыздығы, сондай-ақ еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни осы жағдайлардағы төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, ұрыс қимылдары, төтенше жағдай және басқалар) салдарынан әкімші өкілеттіктерін орындаудың мүмкін еместігі дәлелді себеп деп танылады;";
11) тармақшадағы "таныған жағдайларда, алып тастайды." деген сөздер "таныған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

21. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве":
1) подпункт 4) статьи 1 исключить;
2) в пункте 3 статьи 7 слова "десяти рабочих дней" заменить словами "одного месяца";
3) подпункт 9) пункта 4 статьи 10 исключить;
4) пункт 4 статьи 11 дополнить словами ", а также на сумму невыплаченного основного вознаграждения банкротного управляющего не более чем за три месяца";
5) в статье 12:
абзац первый части первой пункта 1 после слова "выступать" дополнить словами "граждане Республики Казахстан,";
в пункте 5:
часть вторую дополнить словами ", а также быть назначенным банкротным управляющим на то же предприятие при применении процедуры банкротства после прекращения реабилитационной процедуры";
в части третьей слова "и 6)" заменить словами ", 6) и 7)";
в пункте 7:
часть первую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) исключения уведомления администратора из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.";
часть вторую после слова "положениями" дополнить словами "подпунктов 1), 2), 3) и 4) части первой";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Временный управляющий в случае его назначения уполномоченным органом отстраняется от выполнения своих полномочий уполномоченным органом в случаях:
1) поступления заявления от администратора в отношении определенного должника;
2) исключения уведомления администратора из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.";
в пункте 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) отказа без уважительных причин от выполнения полномочий администратора более двух раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев, за исключением отказа от выполнения полномочий в соответствии с частью первой пункта 5 настоящей статьи.
В качестве уважительной причины признаются временная нетрудоспособность администратора при наличии подтверждающего документа, а также невозможность выполнения полномочий администратора вследствие обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийных явлений, военных действий, чрезвычайного положения и других);";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

"12) Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған жағдайларда алып тастайды.";
6) 13-бапта:
4-тармақтағы "арнайы", "Арнайы" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
"қаражат есебінен" деген сөздерден кейін "немесе меншікті қаражаты есебінен" деген сөздермен толықтырылсын;
"банкроттықты" деген сөз "оңалтуды немесе банкроттықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 17-бапта:
1-тармақтағы "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау" деген сөздер "уәкілетті орган белгілеген камералдық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөлік алып тасталсын;
8) 18-бапта:
тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық", "бақылау субъектісіне бармай профилактикалық" деген сөздер тиісінше "Камералдық", "камералдық" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ алып тасталсын;
9) 24-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Оңалтуды басқарушыны шеттету, сондай-ақ банкроттықты басқарушыны шеттету және банкроттықты басқарушыны бір мезгілде таңдау мәселесін қарау кезінде кредиторлар жиналысын ұйымдастыруды кредиторлар комитеті немесе осындай жиналысқа бастамашылық жасаған кредитор жүзеге асырады.";
10) 26-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы бар кредиторлардың талаптары толық көлемде қанағаттандырылған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кредиторлар дауыс береді.";
5-тармақтың бесiншi бөлiгiндегі "олардың біреуі", "екіншісі", "үшіншісі", "беріледі" деген сөздер тиісінше "жиналысты ұйымдастырушы олардың біреуін", "екіншісін", "үшіншісін", "береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 28-баптың 1-тармағы "отырысы" деген сөзден кейін ", жиналысқа келу тәртібімен, сондай-ақ бейнеконференц-байланыс арқылы онлайн қатысатын кредиторларды қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
12) 41-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректер мен мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісімді;";
13) 42-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "өтініш берілген жылдың басындағы, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайда, өтініш берілген жылдың алдындағы жылдың басындағы" деген сөздер "алдыңғы үш жылдағы" деген сөздермен ауыстырылсын;

"12) прекращения гражданства Республики Казахстан.";
6) в статье 13:
в пункте 4 слова "специальный", "Специальный" исключить;
пункт 6:
после слова "вознаграждение" дополнить словами "реабилитационному или";
дополнить словами ", или за счет собственных средств";
7) в статье 17:
в пункте 1 слова "профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля" заменить словами "камерального контроля, установленного уполномоченным органом";
в пункте 2:
слова "и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
часть вторую исключить;
8) в статье 18:
в заголовке и по всему тексту слова "Профилактический контроль без посещения субъекта контроля", "профилактического контроля без посещения субъекта контроля" заменить соответственно словами "Камеральный контроль", "камерального контроля";
пункт 6 исключить;
9) часть вторую пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"При рассмотрении вопроса отстранения реабилитационного управляющего, а также отстранения банкротного управляющего и одновременного выбора банкротного управляющего организация собрания кредиторов осуществляется комитетом кредиторов или кредитором, инициировавшим такое собрание.";
10) в статье 26:
пункт 4 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Кредиторы, указанные в части первой данного пункта, голосуют в случае удовлетворения в полном объеме требований кредиторов, имеющих право голосовать при принятии решения собранием кредиторов.";
часть пятую пункта 5 после слова "передается" дополнить словами "организатором собрания";
11) пункт 1 статьи 28 дополнить словами ", включая кредиторов, участвующих в собрании в явочном порядке, а также онлайн через видеоконференцсвязь";
12) часть первую пункта 2 статьи 41 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) согласие на сбор и обработку, в том числе на передачу третьим лицам данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну;";
13) в подпункте 2) пункта 2 статьи 42 слова "на начало года, в котором подано заявление, а также в случае, предусмотренном настоящим Законом, на начало года, предшествующего году подачи заявления" заменить словами "за три предшествующих года";

14) 45-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредитор мен әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адам арасында жасалған уақытша әкімшінің өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімнің көшірмесі кредитордың өтінішіне қоса беріледі.";
15) 71-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасына сәйкес борышкер атынан міндеттемелерді орындауға;
14-2) оңалту рәсімін тоқтату туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, мөрлерді (бар болса), мөртабандарды, есепке алу құжаттамасын, борышкерге тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;";
16) 72-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кепілді кредитордың кепілмен қамтамасыз етілген бөлігінде мүліктік массада кепіл мүлкі болған кезде екінші кезекке енгізілетін талабын қоспағанда, кредитордың осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктіріліп мәлімделген талабы кредиторлар талаптары тізілімінің алтыншы кезегіне енгізіледі. Мұндай кредиторлар бір ай мерзімде мәлімделген кредиторлар талаптары толық қанағаттандырылғанға дейін кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.";
17) 73-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектілері болып саналатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың және дара кәсіпкерлердің оңалту жоспары – тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық органымен, қала құраушы заңды тұлғалардың оңалту жоспары – астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті атқарушы органымен, ал шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың оңалту жоспары мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен немесе жергілікті атқарушы органмен келісіледі.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Салықтар мен кедендік төлемдер бойынша кредитор оңалту рәсіміне қатысушылардың бірі болса, оңалту жоспарында берешекті бекітілген график ішінде тең үлестермен өтеу көзделуге тиіс.";
8-тармақ алып тасталсын;
18) 77-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Борышкер орындалу мерзімі оңалту рәсімі кезеңінде басталған міндеттемелерді оңалту жоспарына сәйкес орындайды, ал оларды орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайларда борышкер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.";

14) пункт 3 статьи 45 дополнить частью второй следующего содержания:
"К заявлению кредитора прилагается копия соглашения об осуществлении полномочий временного администратора, заключенного между кредитором и лицом, имеющим право осуществлять деятельность администратора.";
15) пункт 3 статьи 71 дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) исполнять от имени должника обязательства в соответствии с налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан;
14-2) передать в течение трех рабочих дней со дня вступления в законную силу определения суда о прекращении реабилитационной процедуры учредительные документы, печати (при их наличии), штампы, учетную документацию, материальные и иные ценности, принадлежащие должнику;";
16) пункт 3 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"3. Требование кредитора, заявленное позднее срока, указанного в пункте 2 настоящей статьи, включается в шестую очередь реестра требований кредиторов, за исключением требования залогового кредитора, которое в обеспеченной залогом части включается во вторую очередь при наличии в имущественной массе залогового имущества. Такие кредиторы лишаются права голоса в собрании кредиторов до полного удовлетворения требований кредиторов, заявленных в месячный срок.";
17) в статье 73:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"План реабилитации организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, согласовывается с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, градообразующих юридических лиц – с соответствующим местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения, а государственных предприятий на праве хозяйственного ведения – с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом или местным исполнительным органом.";
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Если одним из участников реабилитационной процедуры является кредитор по налогам и таможенным платежам, план реабилитации должен предусматривать погашение задолженности равными долями в течение утвержденного графика.";
пункт 8 исключить;
18) пункт 2 статьи 77 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Обязательства, по которым срок исполнения наступил в период реабилитационной процедуры, исполняются должником в соответствии с планом реабилитации, а в случаях их неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения должник несет ответственность в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.";

19) 82-бапта:
4-тармақ 3) тармақшасындағы "хабардар етілмеген кезде оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы." деген сөздер "хабардар етілмеген;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өтеу графигі үш айдан артық орындалмаған кезде оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында және 2, 3 және 4-тармақтарында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсімін тоқтату туралы сотқа өтініш беру кезінде өтініш беруші адам өтініште борышкерді банкрот деп тану туралы талапты көрсетуге міндетті.";
20) 84-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банкроттың пайдасына немесе мүддесі үшін берілген атқарушылық құжат бойынша іс жүргізудің атқаруда болуы және (немесе) өткізілмеген мүліктің болуы;";
21) 89-баптың 2-тармағында:
10) тармақшадағы "сату жоспарына сәйкес" деген сөздерден кейін "және (немесе) кредиторлар жиналысының шешімі бойынша тікелей сату әдісімен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 17-1) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі өткенге дейін жиырма жұмыс күні бұрын банкроттық рәсімін жүргізу мерзімін ұзарту туралы мәселені қарау бойынша кредиторлар жиналысын өткізуді ұйымдастыруға;";
"24-2) Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасына сәйкес борышкер атынан міндеттемелерді орындауға;";
22) 90-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "тағайындалған күнінен" деген сөздер "банкроттық туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кепілді кредитордың кепілмен қамтамасыз етілген бөлігінде мүліктік массада кепіл мүлкі болған кезде екінші кезекке енгізілетін талабын қоспағанда, кредитордың осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кешіктіріліп мәлімделген талабы кредиторлар талаптары тізілімінің алтыншы кезегіне енгізіледі. Мұндай кредиторлар бір ай мерзімде мәлімделген кредиторлар талаптары толық қанағаттандырылғанға дейін кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.";
23) 96-баптың 3-тармағындағы "әкімшілік немесе қылмыстық сот ісін жүргізу" деген сөздер "қылмыстық сот ісін жүргізу немесе әкімшілік іс жүргізу" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 99-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік "оны ұйымдастырушыны" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ оны тікелей сату әдісімен өткізу тәртібін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Борышкердің мүлкін сатудан түскен ақшаны есепке жатқызу үшін әкімші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған тәртіппен екінші деңгейдегі банкте (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда) өз атына ағымдағы шот ашады, бұл ретте мемлекеттік кірістер органының осы шот бойынша ақша қозғалысы туралы сұрау салуы негізінде банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға мәліметтер беруіне келісім береді.
Борышкердің мүлкін сатудан түскен ақшаны есепке жатқызу үшін әкімшінің ағымдағы шотындағы ақша оның меншігі және (немесе) кірісі болмайды және оның мұрагерлігіне енгізілмейді.";

19) в статье 82:
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) неисполнении графика погашения более трех месяцев.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. При подаче в суд заявления о прекращении реабилитационной процедуры по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой пункта 1 и пунктами 2, 3 и 4 настоящей статьи, лицо, подающее заявление, обязано указать в заявлении требование о признании должника банкротом.";
20) подпункт 2) пункта 2 статьи 84 изложить в следующей редакции:
"2) наличие на исполнении производства по исполнительному документу, выданному в пользу или в интересах банкрота и (или) нереализованного имущества;";
21) в пункте 2 статье 89:
подпункт 10) дополнить словами "и (или) по решению собрания кредиторов методом прямых продаж";
дополнить подпунктами 17-1) и 24-2) следующего содержания:
"17-1) организовать проведение собрания кредиторов по рассмотрению вопроса о продлении срока проведения процедуры банкротства за двадцать рабочих дней до истечения срока проведения процедуры банкротства;";
"24-2) исполнять от имени должника обязательства в соответствии с налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан;";
22) в статье 90:
в части первой пункта 1 слова "его назначения" заменить словами "вынесения определения о возбуждении дела о банкротстве";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Требование кредитора, заявленное позднее срока, указанного в части первой пункта 3 настоящей статьи, включается в шестую очередь реестра требований кредиторов, за исключением требования залогового кредитора, которое в обеспеченной залогом части включается во вторую очередь при наличии в имущественной массе залогового имущества. Такие кредиторы лишаются права голоса в собрании кредиторов до полного удовлетворения требований кредиторов, заявленных в месячный срок.";
23) в пункте 3 статьи 96 слова "административного или уголовного судопроизводства" заменить словами "уголовного судопроизводства или административного производства";
24) в пункте 1 статьи 99:
часть вторую после слова "банкрота" дополнить словами ", а также порядок его реализации методом прямых продаж";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Для зачисления денег, поступивших от продажи имущества должника, администратор открывает на свое имя текущий счет в банке второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) в порядке, определенном Национальным Банком Республики Казахстан, с представлением банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, согласия на передачу банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сведений на основании запроса органа государственных доходов о движении денег по данному счету.
Деньги, находящиеся на текущем счете администратора для зачисления денег, поступивших от продажи имущества должника, не являются его собственностью и (или) его доходом и не могут быть включены в его наследство.";

25) 100-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік шығыстар әкімшінің негізгі сыйақысын, мүлікті қорғау және бақылау, мүлікті бағалау және өткізу, белгілі бір банкротқа қатысты банктік көрсетілетін қызметтер бойынша шығындарды қамтиды.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банкротта мүлік болмаған жағдайда әкімшілік шығыстар республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен бес жалақыны құрайды.";
26) 104-1-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "әкімшілік шығыстарды" деген сөздерден кейін ", оның ішінде кепілге салынған мүлікті кепіл ұстаушыға берумен байланысты пайда болған, есептелген салық сомасын" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 110-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "банкроттықты басқарушы" деген сөздерден кейін "қорытынды есеп келісілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 118-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "екі" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын.
22. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 28-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы тоғызыншы абзацтағы "акционерлік қоғам жүзеге асыратын қызметте" деген сөздер "акционерлік қоғам" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы және он бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"қаржы құралдарынан басқа, өзге активтермен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктер шегінде қор биржасы;
қаржы құралдарынан басқа, өзге активтермен жасалатын мәмілелер жөніндегі клирингтік қызметті жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктер шегінде қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша клирингтік қызметке арналған лицензиясы бар ұйым жүзеге асыратын қызметте;";
2) 1-қосымша мынадай мазмұндағы 61-1-жолмен толықтырылсын:
"
61-1.
Бірінші санаттағы төлем ұйымдарына төлем қызметтерін көрсету және банк операцияларының жекелеген түрлерін (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу, аударым операциялары: заңды тұлғалардың төлемдер және ақша аударымдары бойынша нұсқауларын орындау) жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға берілетін лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; конкурс рəсімі қолданылмайды; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің жəне 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
3) 2-қосымшаның 84-1-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
84-1.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен екінші санаттағы төлем ұйымдарының тізіліміне енгізу
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген, көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынуға рұқсат (құқық) беру үшін екінші санаттағы төлем ұйымының есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама
".

25) в пункте 1 статьи 100:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Административные расходы включают основное вознаграждение администратора, затраты по охране и контролю за имуществом, оценке и реализации имущества, банковским услугам в отношении определенного банкрота.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"В случае отсутствия имущества у банкрота, административные расходы составляют пять минимальных заработных плат, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
26) часть первую пункта 4 статьи 104-1 после слов "связанные с оценкой и содержанием заложенного имущества," дополнить словами "в том числе исчисленные суммы налогов, возникшие в связи с передачей заложенного имущества залогодержателю,";
27) часть первую пункта 1 статьи 110 дополнить словами ", не позднее десяти рабочих дней со дня согласования заключительного отчета";
28) в подпункте 3) пункта 2 статьи 118-1 слово "двух" заменить словом "пяти".
22. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) подпункт 4) пункта 2 статьи 28 дополнить абзацами десятым и одиннадцатым следующего содержания:
"фондовой биржей при осуществлении деятельности по организации торговли иными активами, помимо финансовых инструментов, в пределах полномочий, установленных законами Республики Казахстан;
организацией, обладающей лицензией на клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами, при осуществлении клиринговой деятельности по сделкам с иными активами, помимо финансовых инструментов, в пределах полномочий, установленных законами Республики Казахстан;";
2) приложение 1 дополнить строкой 61-1 следующего содержания:
"
61-1.
Лицензия, выдаваемая платежным организациям первой категории на осуществление деятельности по оказанию платежных услуг и осуществлению отдельных видов банковских операций (открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, переводные операции: выполнение указаний юридических лиц по платежам и переводам денег)
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
3) строку 84-1 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"
84-1.
Включение в реестр платежных организаций второй категории, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Уведомление о прохождении учетной регистрации платежной организацией второй категории для предоставления разрешения (права) на предоставление платежных услуг, установленных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах"
".

23. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "ревизиялық комиссиялардың", "ревизиялық комиссия", "ревизиялық комиссиялар", "Ревизиялық комиссия", "Ревизиялық комиссияның" деген сөздер тиісінше "тексеру комиссияларының", "тексеру комиссиясы", "тексеру комиссиялары", "Тексеру комиссиясы", "Тексеру комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 29-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымды тарта отырып, кейіннен бағалауы шеңберінде Жоғары аудиторлық палата айқындаған тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігі де бағаланады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін;";
3) 35-бапта:
1-тармақтағы "басқару процестерін оңтайландыру" деген сөздер "процестерді автоматтандыру, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік аудит органдары мен мемлекеттік аудит объектілері арасындағы цифрлық өзара іс-қимылды ендіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері құжаттарды, мәліметтерді, қарсылықтарды және Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында көзделген өзге де ақпаратты ұсыну үшін бірыңғай дерекқорды пайдаланады.";
2-тармақтағы "өзге де ақпаратты" деген сөздер "өзге ақпаратты да" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 37-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сыртқы мемлекеттік аудит объектісінің басшысы мемлекеттік аудит объектісінің бірыңғай дерекқорда тіркелуін қамтамасыз етеді және оған қолжетімділігі бар, сондай-ақ бірыңғай дерекқорда орналастырылатын ақпараттың толықтығын, анықтығын және уақтылығын қамтамасыз ететін адамдарды айқындайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, сыртқы мемлекеттік аудит органдары өз құзыреті шеңберінде жіберген сұрау салулар, талаптар, аудиторлық есептер, нұсқамалар және өзге де құжаттар олардың бірыңғай дерекқор арқылы жеткізілгені расталған кезден бастап мемлекеттік аудит объектісіне жеткізілген болып есептеледі.".

23. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) по всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) в статье 29:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В рамках последующей оценки Высшей аудиторской палатой с привлечением подведомственной организации также оценивается эффективность деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития столицы, областей, городов республиканского значения и достижению конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ, в порядке и сроки, которые определены Высшей аудиторской палатой.";
пункт 3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) эффективности деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития столицы, областей, городов республиканского значения и достижению конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ;";
3) в статье 35:
в пункте 1 слова "оптимизации управленческих процессов при проведении" заменить словами "автоматизации процессов при проведении государственного аудита, а также внедрения цифрового взаимодействия между органами внешнего государственного аудита и объектами";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Объекты внешнего государственного аудита и финансового контроля используют единую базу данных для предоставления документов, сведений, возражений и иной информации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.";
пункт 2 после слов "база данных" дополнить словом "также";
4) статью 37 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Руководитель объекта внешнего государственного аудита обеспечивает регистрацию объекта государственного аудита в единой базе данных и определяет лиц, имеющих доступ к ней, а также обеспечивающих полноту, достоверность и своевременность информации, размещаемой в единой базе данных.
Запросы, требования, аудиторские отчеты, предписания и иные документы, направленные органами внешнего государственного аудита в рамках своей компетенции, считаются доведенными до объекта государственного аудита с момента подтверждения доставки их через единую базу данных, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.".

24. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 15-1), 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) бірінші санаттағы төлем ұйымы – жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы Заңға сәйкес төлем қызметтерін көрсету және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасында (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу) және 5) тармақшасында (аударым операциялары: заңды тұлғалардың төлемдер және ақша аударымдары бойынша нұсқауларын орындау) көзделген банк операцияларын жүзеге асыру жөніндегі лицензиясы (бұдан әрі – бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия) негізінде жүзеге асыратын заңды тұлға;";
"16-1) екінші санаттағы төлем ұйымдарының тізілімі (бұдан әрі – төлем ұйымдарының тізілімі) – есептік тіркеуден өткен екінші санаттағы төлем ұйымдарының бірыңғай тізбесі;
16-2) екінші санаттағы төлем ұйымы – жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі есептік тіркеу негізінде төлем қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;";
17) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) есептік тіркеу – екінші санаттағы төлем ұйымын тіркеу нөмірін бере отырып, төлем ұйымдарының тізіліміне енгізу;";
"19) жиынтық төлем тапсырмасы – бір ақша жөнелтушіден бір банкте немесе бірінші санаттағы төлем ұйымында қызмет көрсетілетін бірнеше бенефициардың пайдасына не бір банкте немесе бірінші санаттағы төлем ұйымында қызмет көрсетілетін бірнеше ақша жөнелтушіден бір бенефициардың пайдасына төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын төлем тапсырмасы;";
60) тармақша алып тасталсын;
61) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"61) төлем ұйымы – қызметін осы Заңға және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға. Төлем ұйымдары бірінші санаттағы төлем ұйымдары және екінші санаттағы төлем ұйымдары болып бөлінеді;";
мынадай мазмұндағы 61-1) тармақшамен толықтырылсын:
"61-1) төлем ұйымының ірі қатысушысы – төлем ұйымының дауыс беретін акцияларының, жарғылық капиталға қатысу үлестерінің он немесе одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама түрде иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оған билік ететін жеке тұлға немесе заңды тұлға;";

24. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 15-1), 16-1) и 16-2) следующего содержания:
"15-1) платежная организация первой категории – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью или акционерного общества, осуществляющее деятельность на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан по оказанию платежных услуг в соответствии с настоящим Законом и осуществлению банковских операций, предусмотренных подпунктами 1) (открытие и ведение банковских счетов юридических лиц) и 5) (переводные операции: выполнение указаний юридических лиц по платежам и переводам денег) части первой пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – лицензия на осуществление деятельности платежной организации первой категории);";
"16-1) реестр платежных организаций второй категории (далее – реестр платежных организаций) – единый перечень платежных организаций второй категории, прошедших учетную регистрацию;
16-2) платежная организация второй категории – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью, которое в соответствии с настоящим Законом осуществляет деятельность по оказанию платежных услуг на основании учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан;";
подпункты 17) и 19) изложить в следующей редакции:
"17) учетная регистрация – включение платежной организации второй категории в реестр платежных организаций с присвоением регистрационного номера;";
"19) сводное платежное поручение – платежное поручение, используемое для осуществления платежа и (или) перевода денег от одного отправителя денег в пользу нескольких бенефициаров, обслуживающихся в одном банке или платежной организации первой категории, либо от нескольких отправителей денег, обслуживающихся в одном банке или платежной организации первой категории, в пользу одного бенефициара;";
подпункт 60) исключить;
подпункт 61) изложить в следующей редакции:
"61) платежная организация – юридическое лицо, которое осуществляет деятельность в соответствии с настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях". Платежные организации подразделяются на платежные организации первой категории и платежные организации второй категории;";
дополнить подпунктом 61-1) следующего содержания:
"61-1) крупный участник платежной организации – физическое лицо или юридическое лицо, которое прямо и (или) косвенно владеет и (или) пользуется, и (или) распоряжается десятью или более процентами голосующих акций, долей участия в уставном капитале платежной организации;";

2) 13-бапта:
1-тармақ "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) бірінші санаттағы төлем ұйымы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиясы болған кезде осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларында аталған көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынады.
Бұл ретте бірінші санаттағы төлем ұйымында ашылған заңды тұлғалардың банктік шоттары бойынша осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған төлем қызметтері көрсетіледі.
Бірінші санаттағы төлем ұйымдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және талаптарға сәйкес базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын цифрлық қаржы активтерін шығаруды және олармен жасалатын операцияларға қызмет көрсетуді жүзеге асыруға құқылы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) екінші санаттағы төлем ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеудің тіркеу нөмірі болған кезде осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 3), 7), 8) және 9) тармақшаларында аталған көрсетілетін төлем қызметтерін;";
3-тармақта:
төртінші бөліктегі "Төлем ұйымы" деген сөздер "Екінші санаттағы төлем ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "төлем ұйымының" деген сөздер "екінші санаттағы төлем ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "төлем ұйымын" деген сөздер "екінші санаттағы төлем ұйымын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Бірінші санаттағы төлем ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензиясыз не екінші санаттағы төлем ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өтпей көрсеткен төлем қызметтері маңызсыз болып саналады.";
5) 15-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлем ұйымының жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
Төлем ұйымының жарғылық капиталының ең төмен мөлшері заңды тұлға бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия алу немесе екінші санаттағы төлем ұйымы есептік тіркеуден өту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүгінгенге дейін белгіленеді.";
6) мынадай мазмұндағы 15-2, 15-3, 15-4 және 15-5-баптармен толықтырылсын:
"15-2-бап. Бірінші санаттағы төлем ұйымдары үшін белгіленетін пруденциялық нормативтер және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттер

2) в статье 13:
пункт 1 после слов "и финансовых организаций" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) платежной организацией первой категории платежных услуг, указанных в подпунктах 1), 3), 4), 5), 7), 8) и 9) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона, при наличии лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление деятельности платежной организации первой категории.
При этом платежные услуги, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона, оказываются по банковским счетам юридических лиц, открытым в платежной организации первой категории.
Платежные организации первой категории вправе осуществлять выпуск и обслуживать операции с цифровыми финансовыми активами, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины), в порядке и соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) платежной организацией второй категории платежных услуг, указанных в подпунктах 3), 7), 8) и 9) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона, при наличии регистрационного номера учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан;";
в пункте 3:
часть четвертую после слов "Платежная организация" дополнить словами "второй категории";
часть пятую после слов "банковского счета платежной организации" дополнить словами "второй категории";
3) подпункт 3) пункта 3 статьи 14 дополнить словами "второй категории";
4) статью 15 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Платежные услуги, оказанные платежной организацией первой категории без лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан, либо платежной организацией второй категории без прохождения учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан, являются ничтожными.";
5) пункт 1 статьи 15-1 изложить в следующей редакции:
"1. Минимальный размер уставного капитала платежной организации определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
Минимальный размер уставного капитала платежной организации формируется до обращения юридического лица в Национальный Банк Республики Казахстан за получением лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории или платежной организации второй категории для прохождения учетной регистрации.";
6) дополнить статьями 15-2, 15-3,15-4 и 15-5 следующего содержания:
"Статья 15-2. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, устанавливаемые для платежных организаций первой категории

1. Пруденциялық нормативтердің құрамына мыналар кіреді:
1) бірінші санаттағы төлем ұйымының жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшерлері;
2) меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффиценттері;
3) левередж коэффициенті;
4) өтімділік коэффициенттері.
2. Бірінші санаттағы төлем ұйымдарына арналған пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекітеді.
15-3-бап. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін лицензиялау
1. Заңды тұлға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиясы болған кезде бірінші санаттағы төлем ұйымы ретінде төлем қызметтерін көрсетуге құқылы.
2. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны алу (қайта ресімдеу) үшін заңды тұлға "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған құжаттардан басқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен құжаттарды ұсынады.
3. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны бергені үшін алым алынады, оның мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.
4. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер пайда болған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде беріледі.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы Заңда көзделген құжаттар мен мәліметтерді заңды тұлға ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны береді не лицензия беруден уәжді бас тартуды береді.
6. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесі бірінші санаттағы төлем ұйымының интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.
15-4-бап. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден бас тарту негіздері
1. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) ұсынылған құжаттардың "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі, сондай-ақ осы құжаттарда көрсетілуге тиіс мәліметтерді толық және (немесе) анық ұсынбау;

1. В состав пруденциальных нормативов входят:
1) минимальные размеры уставного и собственного капитала платежной организации первой категории;
2) коэффициенты достаточности собственного капитала;
3) коэффициент левереджа;
4) коэффициенты ликвидности.
2. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для платежных организаций первой категории, их предельные значения и методики расчетов утверждаются Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 15-3. Лицензирование деятельности платежной организации первой категории
1. Юридическое лицо вправе оказывать платежные услуги в качестве платежной организации первой категории при наличии лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан на осуществление деятельности платежной организации первой категории.
2. Для получения (переоформления) лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории, помимо документов, определенных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", юридическое лицо представляет документы в порядке, установленном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
3. За выдачу лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории взимается сбор, размеры и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Переоформление лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории осуществляется в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Заявление о переоформлении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории подается в течение тридцати календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии.
5. Национальный Банк Республики Казахстан выдает лицензию на осуществление деятельности платежной организации первой категории либо мотивированный отказ в выдаче лицензии в течение тридцати рабочих дней со дня представления юридическим лицом документов и сведений, предусмотренных настоящим Законом.
6. Копия лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории подлежит размещению на интернет-ресурсе платежной организации первой категории.
Статья 15-4. Основания отказа в выдаче лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории
1. Отказ в выдаче лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории производится по следующим основаниям:
1) несоответствие представленных документов требованиям Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и требованиям, установленным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, а также предоставление неполных и (или) недостоверных сведений, подлежащих отражению в данных документах;

2) осы Заңның 15-1, 15-2, 19 және 19-1-баптарында белгіленген талаптарды сақтамау және (немесе) оларға сәйкес келмеу;
3) бірінші санаттағы төлем ұйымының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күнінен бастап бір жыл ішінде бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны алу туралы өтінішпен жүгінбеуі;
4) өтініш берушінің бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны алу үшін осы Заңның 15-5-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бұрын лицензиясынан айырылған бірінші санаттағы төлем ұйымының құжаттарын не осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) және 11) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бұрын төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылған екінші санаттағы төлем ұйымының құжаттарын ұсынуы.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден бас тартуды алған жағдайда заңды тұлға сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін, уәжді бас тартуды алған күннен кейін жиырма жұмыс күні ішінде лицензия алуға өтініш пен құжаттарды қайта ұсынуға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құқықтан бас тартқан, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіздер бойынша бас тартуды алған кезде заңды тұлға бас тартуды алған күннен кейін отыз жұмыс күні ішінде қайта тіркеу және атауында "төлем ұйымы" деген сөздер болған кезде атауын өзгерту рәсімін жүргізуге не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдауға міндетті.
Заңды тұлға осы тармақтың бірінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген әрекеттерді жүзеге асырмаған жағдайларда ол Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп қайта ұйымдастырылуға не таратылуға жатады.
15-5-бап. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, тоқтату не одан айыру үшін негіздер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші санаттағы төлем ұйымына бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан:
1) пруденциялық нормативтердің және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің бұзылуы;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қадағалап ден қою шараларының орындалмауы;

2) несоблюдение требований, установленных статьями 15-1, 15-2, 19 и 19-1 настоящего Закона, и (или) несоответствие им;
3) если платежная организация первой категории в течение одного года со дня ее государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" не обратилась с заявлением о получении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории;
4) представление заявителем для получения лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории документов платежной организации первой категории, ранее лишенной лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 15-5 настоящего Закона, либо документов платежной организации второй категории, ранее исключенной из реестра платежных организаций по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) и 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона.
2. В случае получения отказа в выдаче лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи, юридическое лицо в течение двадцати рабочих дней после дня получения мотивированного отказа вправе после устранения несоответствий повторно представить заявление и документы на получение лицензии.
При отказе от права, предусмотренного частью первой настоящего пункта, а также получении отказа по основаниям, предусмотренным подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи, юридическое лицо в течение тридцати рабочих дней после дня получения отказа обязано провести процедуру перерегистрации и изменения наименования при наличии в нем слов "платежная организация" либо принять решение о реорганизации или ликвидации.
В случае неосуществления юридическим лицом действий, указанных в частях первой и третьей настоящего пункта, оно подлежит принудительной реорганизации либо ликвидации в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Статья 15-5. Основания для приостановления, прекращения действия либо лишения лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории
1. Национальный Банк Республики Казахстан вправе принять решение о приостановлении действия лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории вне зависимости от примененных ранее к ней мер надзорного реагирования по следующим основаниям:
1) нарушение пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
2) невыполнение мер надзорного реагирования Национального Банка Республики Казахстан;

3) бірінші санаттағы төлем ұйымының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан тексерудің жүргізілуіне кедергі келтіруі;
4) бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны алу үшін ұсынылған құжаттарда анық емес мәліметтер мен ақпараттың анықталуы;
5) Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы және (немесе) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік және (немесе) валюталық реттеу және валюталық бақылау және (немесе) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзылуы;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сәйкес келмеуі негіздері бойынша бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдауға құқылы.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші санаттағы төлем ұйымына бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан:
1) лицензияның қолданысын тоқтата тұру үшін негіз болған мән-жайлардың жойылмауы;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қадағалап ден қою шараларының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) орындалмауы;
3) төлем қызметтерінің қатарынан күнтізбелік алты ай бойы көрсетілмеуі;
4) осы Заңның 15-4-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген мән-жайлардың анықталуы;
5) осы Заңда көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы;
6) бірінші санаттағы төлем ұйымын тарату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
7) бірінші санаттағы төлем ұйымының өз қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы негіздері бойынша бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдауға құқылы.
3. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтату "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтатуға өтінішке бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру кезінде туындаған міндеттемелердің орындалуын растайтын құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.

3) воспрепятствование платежной организацией первой категории в проведении проверки со стороны Национального Банка Республики Казахстан;
4) выявление недостоверных сведений и информации в документах, представленных для получения лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории;
5) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах и (или) о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и (или) валютном регулировании и валютном контроле, и (или) противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
6) несоответствие системы управления рисками и внутреннего контроля требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
2. Национальный Банк Республики Казахстан вправе принять решение о лишении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории вне зависимости от примененных ранее к ней мер надзорного реагирования по следующим основаниям:
1) неустранение обстоятельств, послуживших основанием для приостановления действия лицензии;
2) систематическое (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение мер надзорного реагирования Национального Банка Республики Казахстан;
3) неоказание платежных услуг в течение шести последовательных календарных месяцев;
4) обнаружение обстоятельств, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 15-4 настоящего Закона;
5) осуществление видов деятельности, не предусмотренных настоящим Законом;
6) вступление в законную силу решения суда о ликвидации платежной организации первой категории;
7) принятие платежной организацией первой категории решения о добровольном прекращении своей деятельности.
3. Прекращение действия лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории осуществляется по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
В случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", к заявлению на прекращение действия лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории прилагаются документы и сведения, подтверждающие исполнение обязательств, возникших при осуществлении деятельности платежной организации первой категории.

4. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешім қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.
Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысы осындай шешім бірінші санаттағы төлем ұйымының назарына жеткізілген күннен бастап тоқтатыла тұрды деп есептеледі.
Бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы қабылданған шешім туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешіміне шағым жасау осы шешімнің орындалуын тоқтата тұрмайды.
6. Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған бірінші санаттағы төлем ұйымы бұрын басталған төлем қызметтерін көрсету мен жасалған шарттар бойынша өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауға міндетті.
7. Лицензиясынан айырылған не лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған бірінші санаттағы төлем ұйымы төлем қызметтерін көрсетуге құқылы емес.
8. Бірінші санаттағы төлем ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік қайта тіркеу және атауында "төлем ұйымы" деген сөздер болған кезде атауын өзгерту рәсімін жүргізуге не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдауға міндетті.";
7) 16-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Екінші санаттағы төлем ұйымын есептік тіркеу
1. Заңды тұлға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеудің тіркеу нөмірі болған кезде екінші санаттағы төлем ұйымы ретінде төлем қызметтерін көрсетуге құқылы.
Екінші санаттағы төлем ұйымдарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеу олардың қызметін реттеу мен бақылау мақсатында жүзеге асырылады және төлем ұйымының төлем қызметтерін көрсетуі кезінде міндетті шарт болып саналады.";
2-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңды тұлға есептік тіркеуден өту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мыналарды ұсынады:

4. Решение о приостановлении действия или лишении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории вступает в силу с даты его принятия.
Действие лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории считается приостановленным со дня доведения такого решения до сведения платежной организации первой категории.
Информация о принятом решении о приостановлении действия или лишении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории публикуется на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан на казахском и русском языках.
5. Решение Национального Банка Республики Казахстан о приостановлении действия или лишении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории может быть обжаловано в порядке, определенном законами Республики Казахстан.
Обжалование решения Национального Банка Республики Казахстан о приостановлении действия или лишении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории не приостанавливает исполнение данного решения.
6. Платежная организация первой категории, действие лицензии которой приостановлено, обязана выполнить принятые на себя обязательства по ранее начатым платежным услугам и заключенным договорам.
7. Платежная организация первой категории, лишенная лицензии либо действие лицензии которой было приостановлено, не вправе оказывать платежные услуги.
8. Платежная организация первой категории в течение тридцати календарных дней со дня принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о лишении лицензии на осуществление деятельности платежной организации первой категории обязана провести процедуру государственной перерегистрации и изменения наименования при наличии в нем слов "платежная организация" либо принять решение о реорганизации или ликвидации.";
7) в статье 16:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Учетная регистрация платежной организации второй категории
1. Юридическое лицо вправе оказывать платежные услуги в качестве платежной организации второй категории при наличии регистрационного номера учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан.
Учетная регистрация платежных организаций второй категории в Национальном Банке Республики Казахстан осуществляется в целях регулирования и контроля за их деятельностью и является обязательным условием при оказании платежной организацией платежных услуг.";
абзац первый и подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для прохождения учетной регистрации юридическое лицо представляет в Национальный Банк Республики Казахстан:

1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын нысан бойынша, оның ішінде атқарушы органның басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді (шетелдік білім беру ұйымдары берсе, дипломның (дипломдардың) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып) қамтитын өтініш;";
3, 4, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі заңды тұлғаның есептік тіркеуден өтуге арналған өтінішін осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттардың толық тізбесін ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі заңды тұлға есептік тіркеуден өткен кезде екінші санаттағы төлем ұйымының тіркеу нөмірін береді, төлем ұйымдарының тізілімінде жазба жасайды, екінші санаттағы төлем ұйымына осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзімде есептік тіркеуден өткені туралы тіркеу нөмірін көрсете отырып, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен хабарлама жібереді.
Есептік тіркеуден бас тартылған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі заңды тұлғаға осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзімде бас тарту себебін көрсете отырып, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен есептік тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.";
"6. Екінші санаттағы төлем ұйымы екінші санаттағы төлем ұйымы туралы ақпаратты ұсыну кезінде өзінің тіркеу нөмірін көрсетуге міндетті.
7. Екінші санаттағы төлем ұйымы есептік тіркеу жүргізуге негіз болған құжаттарға енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы осы өзгерістер енгізілгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне хабарлайды.
8. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасайтын, Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті түрде орындамайтын мемлекеттердің (аумақтардың) тізбесіне енгізілген шет мемлекетте (аумақта) тіркелген заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымдар екінші санаттағы төлем ұйымдарының жарғылық капиталына қатысу үлестерін тікелей немесе жанама түрде иелене және (немесе) пайдалана алмайды және (немесе) оларға билік ете алмайды.
Екінші санаттағы төлем ұйымының жарғылық капиталына қатысу үлестерін жанама түрде иелену не жарғылық капиталына қатысу үлестерін иелену (дауыс беру) екінші санаттағы төлем ұйымына қатысушы заңды тұлғаның шешімдерін басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін (акцияларын) иелену (дауыс беру) арқылы айқындауға мүмкіндік береді.";

1) заявление по форме, определяемой Национальным Банком Республики Казахстан, содержащее в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа (с приложением копий диплома (дипломов), если он выдан (они выданы) зарубежными организациями образования, и документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан);";
пункты 3, 4, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"3. Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает заявление юридического лица для прохождения учетной регистрации в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного перечня документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи.
4. Национальный Банк Республики Казахстан при прохождении юридическим лицом учетной регистрации присваивает регистрационный номер платежной организации второй категории, осуществляет запись в реестре платежных организаций, направляет платежной организации второй категории уведомление в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", с указанием регистрационного номера о прохождении учетной регистрации в срок, установленный пунктом 3 настоящей статьи.
При отказе в учетной регистрации Национальный Банк Республики Казахстан направляет юридическому лицу уведомление в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", об отказе в учетной регистрации с указанием причины отказа в срок, установленный пунктом 3 настоящей статьи.";
"6. Платежная организация второй категории обязана указывать свой регистрационный номер при предоставлении информации о платежной организации второй категории.
7. Платежная организация второй категории информирует Национальный Банк Республики Казахстан обо всех изменениях и дополнениях, вносимых в документы, на основании которых была проведена учетная регистрация, в течение десяти календарных дней после внесения данных изменений.
8. Иностранные структуры без образования юридического лица, зарегистрированные в иностранном государстве (на территории), включенном (включенной) в составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), не могут прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться долями участия в уставном капитале платежных организаций второй категории.
Косвенное владение долями участия в уставном капитале либо владение (голосование) долями участия в уставном капитале платежной организации второй категории предоставляет возможность определять решения юридического лица – участника платежной организации второй категории через владение (голосование) долями участия в уставном капитале (акциями) других юридических лиц.";

8) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Екінші санаттағы төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тарту негіздері
1. Екінші санаттағы төлем ұйымын есептік тіркеуден:
1) осы Заңның 16-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттарда көрсетілуге тиіс мәліметтер толық және (немесе) анық ұсынылмаған;
2) құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаған немесе құжаттар осы Заңның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келмеген;
3) екінші санаттағы төлем ұйымы атқарушы органының басшысы осы Заңның 19-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
4) екінші санаттағы төлем ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап бір жыл ішінде есептік тіркеуден өту туралы өтінішпен жүгінбеген;
5) екінші санаттағы төлем ұйымының құрылтайшысы (ірі қатысушысы) осы Заңның 19-1-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
6) осы Заңның 15-5-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бұрын лицензиясынан айырылған немесе осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) және 11) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылған төлем ұйымының есептік тіркеу үшін құжаттары ұсынылған жағдайларда бас тартылады.
2. Есептік тіркеуден бас тартылған жағдайда, заңды тұлға екінші санаттағы төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тартуға алып келген себептер жойылған кезде есептік тіркеуге қайта өтініш беруге немесе өзінің атауын өзгерту не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдауға құқылы.
Екінші санаттағы төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тартуға алып келген себептердің жойылмауы көрсетілген өтінішті қайта қараудан бас тартуға негіз болады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта берілген өтінішті он жұмыс күні ішінде қарайды.";
9) 18-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Төлем ұйымы" деген сөздер "Екінші санаттағы төлем ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша ", уақтылы ұсынбаған не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мәліметтерді толық және (немесе) анық ұсынбаған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "әсер ететін көрсетілетін төлем қызметтері туралы анық емес мәліметтерді не осы" деген сөздер "әсер ететін, осы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша нұсқамаларын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш жəне одан көп рет) орындамаған;";
4-тармақта:
"Төлем ұйымына" деген сөздер "Екінші санаттағы төлем ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Екінші санаттағы төлем ұйымы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлем ұйымдарының тізілімінен шығару туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейін көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде өз міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.";

8) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Основания отказа в учетной регистрации платежной организации второй категории
1. Отказ в учетной регистрации платежной организации второй категории производится в случаях:
1) представления неполных и (или) недостоверных сведений, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 2 статьи 16 настоящего Закона;
2) представления неполного перечня документов или несоответствия документов требованиям настоящего Закона и нормативного правового акта Национального Банка Республики Казахстан;
3) если руководитель исполнительного органа платежной организации второй категории не соответствует требованиям, установленным статьей 19 настоящего Закона;
4) если платежная организация второй категории в течение одного года со дня ее государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" не обратилась с заявлением о прохождении учетной регистрации;
5) если учредитель (крупный участник) платежной организации второй категории не соответствует требованиям, установленным статьей 19-1 настоящего Закона;
6) представления для учетной регистрации документов платежной организации, ранее лишенной лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 15-5 настоящего Закона, или исключенной из реестра платежных организаций по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) и 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона.
2. В случае отказа в учетной регистрации юридическое лицо вправе повторно представить заявление на учетную регистрацию при устранении причин, повлекших отказ в учетной регистрации платежной организации второй категории, или принять решение об изменении своего наименования либо реорганизации или ликвидации.
Неустранение причин, повлекших отказ в учетной регистрации платежной организации второй категории, является основанием для отказа в повторном рассмотрении указанного заявления.
Повторно представленное заявление рассматривается Национальным Банком Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней.";
9) в статье 18:
в пункте 1:
абзац первый после слова "организация" дополнить словами "второй категории";
подпункт 1) после слова "непредставления" дополнить словами ", несвоевременного представления либо представления Национальному Банку Республики Казахстан неполных и (или) недостоверных";
в подпункте 2) слова "о платежных услугах либо недостоверных сведений" исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнения письменных предписаний Национального Банка Республики Казахстан;";
пункт 4:
после слова "организации" дополнить словами "второй категории";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Платежная организация второй категории после получения письменного уведомления Национального Банка Республики Казахстан об исключении из реестра платежных организаций в срок не позднее тридцати календарных дней со дня получения указанного уведомления обязана обеспечить исполнение своих обязательств.";

10) 19-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бұрын төлем ұйымының атқарушы органының басшысы, құрылтайшысы немесе құрылтайшы заңды тұлғасының бірінші басшысы, осы Заңның 15-5-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиясынан айырылғанға немесе осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) және 11) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылғанға дейін бес жылдан аспайтын кезеңде төлем ұйымының ірі қатысушысы не ірі қатысушы заңды тұлғасының бірінші басшысы болған не заңды күшіне енген сот актісінің негізінде таратылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған төлем ұйымының ірі қатысушысы не ірі қатысушы заңды тұлғасының бірінші басшысы болған;";
11) 19-1-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) төлем ұйымының құрылтайшысы немесе құрылтайшы заңды тұлғасының бірінші басшысы, осы Заңның 15-5-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиясынан айырылғанға немесе осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) және 11) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылғанға дейін бес жылдан аспайтын кезеңде төлем ұйымының ірі қатысушысы не ірі қатысушы заңды тұлғасының бірінші басшысы және (немесе) басқару органының басшысы, атқарушы органының басшысы болған не заңды күшіне енген сот актісінің негізінде таратылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған төлем ұйымының ірі қатысушысы не ірі қатысушы заңды тұлғасының бірінші басшысы және (немесе) басқару органының басшысы, атқарушы органының басшысы болған;";
12) мынадай мазмұндағы 19-2, 19-3, 19-4 және 19-5-баптармен толықтырылсын:
"19-2-бап. Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесі
1. Бірінші санаттағы төлем ұйымы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады, онда:
1) басқару органының (бар болса), атқарушы органның, бөлімшелердің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері, олардың жауапкершілігі;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясат пен рәсімдер;
3) төлем ұйымының органдарына тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі есептілікті ұсынудың ішкі рәсімдері;
4) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі өлшемшарттары қамтылуға тиіс.
Бірінші санаттағы төлем ұйымдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
Бірінші санаттағы төлем ұйымының басқару органы бірінші санаттағы төлем ұйымында корпоративтік басқару жүйесін ендіру мен оның жұмыс істеу тиімділігін бақылайды және қамтамасыз етеді.

10) подпункт 2) пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) ранее являвшееся руководителем исполнительного органа, учредителем или первым руководителем учредителя – юридического лица платежной организации, крупным участником либо первым руководителем крупного участника – юридического лица платежной организации в период не более чем за пять лет до лишения ее лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 15-5 настоящего Закона, или ее исключения из реестра платежных организаций по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) и 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, либо платежной организации, ликвидированной на основании вступившего в законную силу судебного акта или признанной банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
11) подпункт 4) пункта 1 статьи 19-1 изложить в следующей редакции:
"4) являвшихся учредителем или первым руководителем учредителя – юридического лица платежной организации, крупным участником либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководителем органа управления, руководителем исполнительного органа платежной организации в период не более чем за пять лет до лишения ее лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 15-5 настоящего Закона, или ее исключения из реестра платежных организаций по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) и 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, либо платежной организации, ликвидированной на основании вступившего в законную силу судебного акта или признанной банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
12) дополнить статьями 19-2, 19-3, 19-4 и 19-5 следующего содержания:
"Статья 19-2. Система управления рисками и внутреннего контроля
1. Платежная организация первой категории формирует систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю органа управления (при наличии), исполнительного органа, подразделений, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам платежной организации;
4) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для платежных организаций первой категории определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
Орган управления платежной организации первой категории контролирует и обеспечивает эффективность внедрения и функционирования системы корпоративного управления в платежной организации первой категории.

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің осы бапта белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалауды жүзеге асырады.
3. Бірінші санаттағы төлем ұйымдары өздерінің қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыру үшін ішкі бақылау қызметін құра алады.
4. Ішкі бақылау қызметінің жұмыс тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ бірінші санаттағы төлем ұйымдарының ішкі қызметін реттейтін қағидаларда, ережелерде және өзге құжаттарда айқындалады.
19-3-бап. Бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспары
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші санаттағы төлем ұйымына қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолданған жағдайда төлем ұйымының қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары болуы міндетті.
Бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарында:
бірінші санаттағы төлем ұйымы, ірі қатысушылар қабылдайтын бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жөніндегі шаралар, көрсетілген шараларды қаржыландыру көздері, оның ішінде қосымша капиталдандыру түріндегі қаржыландыру көздері және оларды іске асыру мерзімдері;
қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жөніндегі шараларды іске асыруға жауапты басшы қызметкерлерді бекіту көзделеді.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын бірінші санаттағы төлем ұйымының басқару органы бекітеді және ол ірі қатысушылармен келісіледі.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары жаңартылып отыруға тиіс және бірінші санаттағы төлем ұйымы оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиімділігін бағалау үшін, сондай-ақ кез келген мынадай:
ірі қатысушылардың құрамы өзгерген;
бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығына едәуір әсер етуі мүмкін және (немесе) басқа себептер бойынша қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарына өзгерістер енгізу қажеттілігіне алып келетін, жүзеге асырылатын қызмет түрлері және (немесе) ауқымы өзгерген жағдайларда жылына кемінде бір рет жібереді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының тиімділігіне бағалау жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ескертулері және (немесе) ұсыныстары болған кезде бірінші санаттағы төлем ұйымы қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарын пысықтауға міндетті.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспарында бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру үшін мемлекеттік қаражатты пайдалану көзделмеуге тиіс және он екі айдан асатын іске асыру мерзімі көзделмейді.
Бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды, оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну тәртібі мен мерзімдерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.

2. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет оценку соответствия системы управления рисками и внутреннего контроля требованиям, установленным настоящей статьей.
3. Для осуществления контроля за своей финансово-хозяйственной деятельностью платежными организациями первой категории может быть образована служба внутреннего контроля.
4. Порядок работы службы внутреннего контроля определяется законодательством Республики Казахстан, а также правилами, положениями и иными документами, регулирующими внутреннюю деятельность платежных организаций первой категории.
Статья 19-3. План восстановления финансовой устойчивости платежной организации первой категории
Платежная организация первой категории обязана иметь план восстановления финансовой устойчивости на случай применения к ней Национальным Банком Республики Казахстан режима восстановления финансовой устойчивости.
В плане восстановления финансовой устойчивости платежной организации первой категории предусматриваются:
меры по восстановлению финансовой устойчивости платежной организации первой категории, предпринимаемые платежной организацией первой категории, крупными участниками, источники финансирования указанных мер, в том числе в виде докапитализации, и сроки их реализации;
закрепление руководящих работников, ответственных за реализацию мер по восстановлению финансовой устойчивости.
План восстановления финансовой устойчивости утверждается органом управления платежной организации первой категории и согласовывается с крупными участниками.
План восстановления финансовой устойчивости подлежит актуализации и направляется платежной организацией первой категории в Национальный Банк Республики Казахстан для оценки его эффективности не реже одного раза в год, а также в любом из следующих случаев:
изменения состава крупных участников;
изменения видов и (или) масштаба осуществляемой деятельности, которое может оказать существенное влияние на финансовую устойчивость платежной организации первой категории и (или) влечет необходимость внесения изменений в план восстановления финансовой устойчивости по другим причинам.
Национальный Банк Республики Казахстан проводит оценку эффективности плана восстановления финансовой устойчивости платежной организации первой категории.
При наличии замечаний и (или) предложений Национального Банка Республики Казахстан платежная организация первой категории обязана доработать план восстановления финансовой устойчивости.
План восстановления финансовой устойчивости не должен предусматривать использование государственных средств для восстановления финансовой устойчивости платежной организации первой категории и не может предусматривать срок реализации, превышающий двенадцать месяцев.
Требования к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости платежной организации первой категории, порядок и сроки его представления в Национальный Банк Республики Казахстан определяются Национальным Банком Республики Казахстан.

19-4-бап. Бірінші санаттағы төлем ұйымы қызметінің қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін және үздіксіздігін қамтамасыз ету
1. Бірінші санаттағы төлем ұйымы қызметінің қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін және үздіксіздігін мынадай қағидаттар негізінде қамтамасыз етеді:
1) заңнаманы және міндетті стандарттарды сақтау қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік және киберқауіпсіздік саласындағы міндетті стандарттарға сәйкестігі тұрғысынан киберқауіпсіздікке тұрақты тексерулер мен аудит жүргізуі;
2) басшылықтың тартылуы қағидаты – қызметтің қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін және үздіксіздігін қамтамасыз етуге бірінші санаттағы төлем ұйымының атқарушы органы басшысының немесе мүшесінің қатысуы, олардың тарапынан бақылау және жауапкершілігі;
3) кешенділік қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті сыртқы және ішкі қатерлерді ескере отырып, ұйымдастырушылық, техникалық және кадрлық деңгейлерде іске асыруы;
4) шектеулі қолжетімділік қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікке, оның ішінде киберқауіпсіздікке әрбір қатысушыға өзінің функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті және жеткілікті ақпарат пен ресурстарға ғана қолжетімділік беруі;
5) деректерді сақтауды барынша азайту қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының бірінші санаттағы төлем ұйымы жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті ақпарат пен деректерді ғана сақтауы;
6) мониторингтеу қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының цифрлық инфрақұрылымындағы пайдаланушылардың әрекеттері мен оқиғаларды бірінші санаттағы төлем ұйымының тіркеп-белгілеуі және уақтылы талдауы;
7) хабардар болу қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының бірінші санаттағы төлем ұйымы қызметкерлерінің қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік және киберқауіпсіздік саласындағы кәсіби білімі мен дағдылар деңгейін жүйелі түрде арттыруы және тұрақты түрде тексеруі;
8) қорғауды жаңарту және тестілеу қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының бағдарламалық қамтылым мен операциялық жүйелерді уақтылы жаңартып отыруы, сондай-ақ бірінші санаттағы төлем ұйымының цифрлық инфрақұрылымында осалдықтардың бар-жоғына тұрақты түрде тексерулер мен ену тестерін бірінші санаттағы төлем ұйымының өткізуі;

Статья 19-4. Обеспечение информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, и непрерывности деятельности платежных организаций первой категории
1. Платежная организация первой категории обеспечивает информационную безопасность в финансовой сфере, в том числе кибербезопасность, и непрерывность деятельности на основе следующих принципов:
1) соблюдения законодательства и обязательных стандартов – проведение платежной организацией первой категории регулярных проверок и аудита кибербезопасности на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и обязательным стандартам в области информационной безопасности в финансовой сфере и кибербезопасности;
2) вовлеченности руководства – участие, контроль и ответственность со стороны руководителя или члена исполнительного органа платежной организации первой категории за обеспечением информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, и непрерывности деятельности;
3) комплексности – реализация платежной организацией первой категории информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, на организационном, техническом и кадровом уровнях с учетом внешних и внутренних угроз;
4) ограниченного доступа – предоставление платежной организацией первой категории доступа каждому участнику информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, только к той информации и тем ресурсам, которые необходимы и достаточны для выполнения его функциональных обязанностей;
5) минимизации хранения данных – хранение платежной организацией первой категории только той информации и тех данных, которые необходимы и достаточны для выполнения задач, осуществляемых платежной организацией первой категории;
6) мониторинга – фиксирование и своевременный анализ платежной организацией первой категории действий пользователей и событий в цифровой инфраструктуре платежной организации первой категории;
7) осведомленности – систематическое повышение и регулярная проверка платежной организацией первой категории уровня профессиональных знаний и навыков работников платежной организации первой категории в области информационной безопасности в финансовой сфере и кибербезопасности;
8) обновления и тестирования защиты – своевременное обновление платежной организацией первой категории программного обеспечения и операционных систем, а также проведение платежной организацией первой категории регулярных проверок на наличие уязвимостей и тестов на проникновение в цифровую инфраструктуру платежной организации первой категории;

9) үздіксіздік және қалпына келтіру қағидаты – бірінші санаттағы төлем ұйымының деректерді резервтеуі, бірінші санаттағы төлем ұйымының цифрлық инфрақұрылымын қалпына келтіруді жоспарлауы және тестілеуі.
2. Бірінші санаттағы төлем ұйымы қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті басқару жүйесінің бар-жоғын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген талаптарға сәйкес қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Бірінші санаттағы төлем ұйымы киберқауіпсіздікті басқару жүйесінің бар-жоғы туралы, сондай-ақ киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындаған тәртіппен және мерзімдерде Киберқауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына ұсынады.
4. Бірінші санаттағы төлем ұйымы қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеуді, қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына нақты уақыт режимінде ден қоюды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған тәртіппен қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын тергеп-тексеруді жүргізуді қамтамасыз етеді.
5. Бірінші санаттағы төлем ұйымы цифрлық инфрақұрылымдағы осалдықтар туралы, оның ішінде үшінші тараптардан алынған ақпаратты, сондай-ақ цифрлық жүйелердегі бұзушылықтар мен іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынады.
6. Бірінші санаттағы төлем ұйымы цифрлық инфрақұрылым объектілерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін деректерді өңдеудің резервтік орталығының және резервтік байланыс арналарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
7. Бірінші санаттағы төлем ұйымы клиенттерді бірінші санаттағы төлем ұйымының ішкі құжаттарында және (немесе) клиенттермен жасалған шарттарда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде төлем операциялары мен өзге де операциялардың клиенттер үшін қолжетімділігіне әсер ететін, цифрлық инфрақұрылымда жүргізілетін жоспарланып отырған жұмыстар туралы хабардар етеді.
8. Бірінші санаттағы төлем ұйымы клиенттерге банк операциялары мен өзге де операцияларды үздіксіз ұсынудың кепілді деңгейін қамтамасыз етеді, ол бірінші санаттағы төлем ұйымының ішкі құжаттарында белгіленеді. Бірінші санаттағы төлем ұйымының көрсетілген ішкі құжаттары бірінші санаттағы төлем ұйымының интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.

9) непрерывности и восстановления – резервирование платежной организацией первой категории данных, планирование и тестирование восстановления цифровой инфраструктуры платежной организации первой категории.
2. Платежная организация первой категории обеспечивает наличие системы управления информационной безопасностью в финансовой сфере, в том числе кибербезопасностью, а также соблюдение требований к обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, в соответствии с требованиями, установленными Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Платежная организация первой категории представляет сведения о наличии системы управления кибербезопасностью, а также о соблюдении требований к обеспечению кибербезопасности в Национальный координационный центр кибербезопасности в порядке и сроки, которые определены Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации.
4. Платежная организация первой категории обеспечивает мониторинг событий информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, реагирование на инциденты информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, в режиме реального времени, а также проведение расследований инцидентов информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, в порядке, определенном Национальным Банком Республики Казахстан.
5. Платежная организация первой категории предоставляет в Национальный Банк Республики Казахстан информацию об уязвимостях в цифровой инфраструктуре, полученную в том числе от третьих сторон, а также о событиях и инцидентах информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, включая сведения о нарушениях и сбоях в цифровых системах, в порядке и сроки, которые определены Национальным Банком Республики Казахстан.
6. Платежная организация первой категории обеспечивает работу резервного центра обработки данных и резервных каналов связи для обеспечения непрерывности функционирования объектов цифровой инфраструктуры.
7. Платежная организация первой категории уведомляет клиентов о планируемых работах, проводимых в цифровой инфраструктуре, влияющих на доступность клиентам платежных и иных операций, в порядке и сроки, которые установлены внутренними документами платежной организации первой категории и (или) договорами, заключенными с клиентами.
8. Платежная организация первой категории обеспечивает гарантированный уровень непрерывности предоставления банковских и иных операций клиентам, который устанавливается внутренними документами платежной организации первой категории. Указанные внутренние документы платежной организации первой категории подлежат размещению на интернет-ресурсе платежной организации первой категории.

9. Бірінші санаттағы төлем ұйымының цифрлық инфрақұрылымының үздіксіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
19-5-бап. Құжаттарды сақтау
Бірінші санаттағы төлем ұйымы есептілік жасау кезінде бухгалтерлік есепке алуда пайдаланылатын құжаттардың есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Сақтауға жататын негізгі құжаттардың тізбесі мен оларды сақтау мерзімдерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.";
13) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Төлем ұйымын қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру)
1. Төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыру (қосу, біріктіру, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімімен төлем ұйымдары акционерлерінің (қатысушыларының) шешімі бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бірінші санаттағы төлем ұйымдарын қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Екінші санаттағы төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылданған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне келісуге мыналар ұсынылады:
1) төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім;
2) төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастырудың болжамды шарттарын, нысандарын, тәртібін және мерзімдерін сипаттайтын құжаттар;
3) қайта ұйымдастырылатын төлем ұйымдарының атқарушы органдарының басшылары қол қойған біріктіру (қосу) туралы шарт;
4) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудиторлық есеп;
5) төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған қызметті жүзеге асыру қағидалары.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы баптың 2-тармағында көрсетілген, ұсынылған құжаттарды қарайды және олар ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы жазбаша түрдегі хабарлама жібереді.
5. Қайта ұйымдастырылатын екінші санаттағы төлем ұйымдары ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімін алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде өзінің интернет-ресурсында тиісті хабарландыруды жариялау арқылы өздерінің барлық клиентіне және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге жүргізілетін қайта ұйымдастыру туралы хабарлауға міндетті.
6. Ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған екінші санаттағы төлем ұйымын есептік тіркеу осы Заңның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.

9. Требования к непрерывности работы цифровой инфраструктуры платежной организации первой категории определяются Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 19-5. Хранение документов
Платежная организация первой категории обязана обеспечивать учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете при составлении отчетности.
Перечень основных документов, подлежащих хранению, и сроки их хранения определяются Национальным Банком Республики Казахстан.";
13) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Реорганизация (присоединение, слияние, разделение, выделение, преобразование) платежной организации
1. Добровольная реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) платежных организаций может быть осуществлена по решению акционеров (участников) платежных организаций с согласия Национального Банка Республики Казахстан.
2. Реорганизация платежных организаций первой категории осуществляется в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
3. При принятии решения о добровольной реорганизации платежной организации второй категории Национальному Банку Республики Казахстан представляются на согласование:
1) решение о добровольной реорганизации платежной организации;
2) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации платежной организации;
3) договор о присоединении (слиянии), подписанный руководителями исполнительных органов реорганизуемых платежных организаций;
4) аудиторский отчет в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности;
5) правила осуществления деятельности образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации.
4. Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает представленные документы, указанные в пункте 2 настоящей статьи, и в течение десяти рабочих дней со дня их представления направляет в письменном виде уведомление о принятом решении.
5. Реорганизуемые платежные организации второй категории в течение пятнадцати календарных дней со дня получения согласия Национального Банка Республики Казахстан на проведение добровольной реорганизации обязаны проинформировать о производимой реорганизации всех своих клиентов и поставщиков платежных услуг путем публикации соответствующего объявления в средствах массовой информации, в том числе на своем интернет-ресурсе.
6. Учетная регистрация образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации второй категории производится в соответствии с требованиями настоящего Закона и нормативного правового акта Национального Банка Республики Казахстан.

7. Қайта ұйымдастырылған төлем ұйымдарының тізілімінен шығару ерікті түрде қайта ұйымдастырылған екінші санаттағы төлем ұйымы төлем ұйымдарының тізіліміне енгізілген күні бір мезгілде жүзеге асырылады.
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі:
1) төлем ұйымының ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған атқарушы органының басшысы осы Заңның 19-бабының талаптарына сай келмейтін;
2) төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыру көрсетілетін төлем қызметтері нарығына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға кедергі келтіретін, сондай-ақ көрсетілетін төлем қызметтерін алушылардың мүдделеріне зиян келтіретін жағдайларда, екінші санаттағы төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға келісім беруден бас тартады.";
14) 23-бапта:
2-тармақта:
бірінші абзац "нарығын" деген сөзден кейін "реттеу," деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 5-5) және 5-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) бірінші санаттағы төлем ұйымдарының қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, тоқтатады немесе одан айырады;
5-2) бірінші санаттағы төлем ұйымдарының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекітеді, оларда:
лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын құжаттардың тізбесін қоса алғанда, бірінші санаттағы төлем ұйымдарын лицензиялау тәртібі;
ұйымдық-құқықтық нысанға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) және бенефициарлық меншік иесіне, оның ішінде олардың жарғылық капиталға салымдарының шығу көздерін ашып көрсетуге, басшы қызметкерге қойылатын талаптарды, олардың мінсіз іскерлік беделіне, жарғылық капиталдың мөлшеріне және оны қалыптастыру тәртібіне, бірінші санаттағы төлем ұйымының қызметін реттейтін оның ішкі құжаттары мен регламенттеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірінші санаттағы төлем ұйымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
бірінші санаттағы төлем ұйымдары клиенттерінің банктік шоттардағы ақшасын пайдалану тәртібі, жағдайлары мен шарттары;
бірінші санаттағы төлем ұйымының сақталуға тиіс негізгі құжаттарының тізбесі мен оларды сақтау мерзімдері;
бірінші санаттағы төлем ұйымының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптар, оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну тәртібі мен мерзімдері;
бірінші санаттағы төлем ұйымының цифрлық инфрақұрылымының жұмыс істеуіне және қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
бірінші санаттағы төлем ұйымы есептілігінің ұсынылу нысандарын, тізбесін, кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібі де айқындалады;

7. Исключение из реестра реорганизованных платежных организаций осуществляется одновременно в день включения образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации второй категории в реестр платежных организаций.
8. Национальный Банк Республики Казахстан отказывает в выдаче согласия на добровольную реорганизацию платежных организаций второй категории в случаях:
1) если руководитель исполнительного органа образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации не соответствует требованиям статьи 19 настоящего Закона;
2) если добровольная реорганизация платежных организаций препятствует осуществлению контроля и надзора за рынком платежных услуг, а также причиняет вред интересам получателей платежных услуг.";
14) в статье 23:
в пункте 2:
абзац первый после слов "В целях" дополнить словом "регулирования,";
дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 5-5) и 5-6) следующего содержания:
"5-1) выдает (отказывает в выдаче), переоформляет, приостанавливает, прекращает или лишает лицензии на осуществление деятельности платежных организаций первой категории;
5-2) утверждает правила осуществления деятельности платежных организаций первой категории, которыми определяются в том числе:
порядок лицензирования платежных организаций первой категории, включая перечень документов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан, для получения лицензии;
квалификационные требования к платежным организациям первой категории, включая требования к организационно-правовой форме, учредителям (участникам) и бенефициарному собственнику, в том числе раскрытию источников происхождения их вкладов в уставный капитал, руководящему работнику, требования к их безупречной деловой репутации, размеру и порядку формирования уставного капитала, внутренним документам и регламентам платежной организации первой категории, регулирующим ее деятельность;
порядок, случаи и условия использования денег клиентов платежных организаций первой категории, находящихся на банковских счетах;
перечень основных документов платежной организации первой категории, подлежащих хранению, и сроки их хранения;
требования к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости платежной организации первой категории, порядок и сроки его представления в Национальный Банк Республики Казахстан;
требования к функционированию цифровой инфраструктуры и обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, платежной организации первой категории;
порядок представления отчетности платежной организацией первой категории, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления;

5-3) бірінші санаттағы төлем ұйымдары үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін бекітеді;
5-4) бірінші санаттағы төлем ұйымдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
5-5) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қадағалап ден қою шараларын бірінші санаттағы төлем ұйымдарына қолдану қағидаларын бекітеді;
5-6) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында бірінші санаттағы төлем ұйымдары үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекітеді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) екінші санаттағы төлем ұйымдарын есептік тіркеуді жүзеге асырады;";
15) 25-баптың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Бенефициардың пайдасына ақша аударуды банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ақша аударымдары жүйелерін пайдалану арқылы ұлттық немесе шетел валютасымен жүзеге асыра алады.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бенефициардың пайдасына ақша аударуды жүзеге асыруды ақша аударымдары жүйесінің форматтары мен қағидаларына сәйкес қамтамасыз етуге тиіс.
Бірінші санаттағы төлем ұйымдары заңды тұлғалардың банктік шоттары бойынша Қазақстан Республикасынан және Қазақстан Республикасына төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген экспорт және (немесе) импорт бойынша ғана жүзеге асырады.";
16) 27-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктік шот клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасында банктік шот шарты, корреспонденттік шот шарты және (немесе) банктік салым шарты жасалған кезде ашылады.
Ағымдағы немесе корреспонденттік шотты немесе банктік салымды ашу кезінде жасалатын шарт осы Заңның 13-бабының 4-тармағында көзделген төлем қызметін көрсету кезінде жасалатын шарт болып саналады. Клиентпен жасалатын өзге шарттарда төлем қызметтерін көрсетудің талаптарын белгілеуге жол беріледі.
Клиенттің банктік шот ашу туралы электрондық нысанда жіберген өтінішінің негізінде банктік шот шарты жасалғанға дейін банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиентке жеке сәйкестендіру кодын беруіне жол беріледі. Бұл ретте банктік шот клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасында банктік шот шарты жасалғаннан кейін ашылды деп есептеледі. Клиент банктік шот шартын жасамаған жағдайда, банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жеке сәйкестендіру кодын жояды.
Банктік шот ашу арқылы қашықтан іскерлік қатынастар орнату кезінде клиенттерді биометриялық аутентификациялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы арқылы жүзеге асырылады.";

5-3) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для платежных организаций первой категории, их предельные значения и методики расчетов;
5-4) утверждает правила формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для платежных организаций первой категории;
5-5) утверждает правила применения по вопросам, входящим в его компетенцию, мер надзорного реагирования к платежным организациям первой категории;
5-6) утверждает требования к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для платежных организаций первой категории;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляет учетную регистрацию платежных организаций второй категории;";
15) пункт 12 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"12. Перевод денег в пользу бенефициара может осуществляться банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в национальной или иностранной валюте посредством использования систем денежных переводов.
Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, должны обеспечить осуществление перевода денег в пользу бенефициара в соответствии с форматами и правилами системы денежных переводов.
Платежи и (или) переводы денег из Республики Казахстан и в Республику Казахстан по банковским счетам юридических лиц осуществляются платежными организациями первой категории только по экспорту и (или) импорту, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".";
16) в статье 27:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Банковский счет открывается при заключении между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, договора банковского счета, договора корреспондентского счета и (или) договора банковского вклада.
Договор, заключаемый при открытии текущего или корреспондентского счета или банковского вклада, является договором, заключаемым при оказании платежной услуги, предусмотренным пунктом 4 статьи 13 настоящего Закона. Допускается установление условий оказания платежных услуг в иных договорах, заключаемых с клиентом.
До заключения договора банковского счета на основании заявления клиента об открытии банковского счета, направленного в электронной форме, допускается присвоение банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, индивидуального идентификационного кода клиенту. При этом банковский счет считается открытым после заключения между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, договора банковского счета. В случае незаключения клиентом договора банковского счета банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, аннулируют индивидуальный идентификационный код в порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
Биометрическая аутентификация клиентов при установлении деловых отношений дистанционным способом путем открытия банковского счета осуществляется посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан.";

10-тармақтың үшінші бөлігінің 13) тармақшасындағы және 11-тармақтың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер жəне (немесе) ақша аударымдары бойынша" деген сөздер "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 32-баптың 6-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптар қарыз алушы жеке тұлғаның немесе жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің жинақ шотындағы ақшаға қолданылмайды.";
18) 42-бапта:
2-тармақтағы "және Ұлттық пошта операторы" деген сөздер ", Ұлттық пошта операторы және бірінші санаттағы төлем ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың үшінші бөлігіндегі "банкаралық ақша аударымдары жүйесінің операциялық орталығынан қолжетімді дереккөздерден алынған мәліметтер негізінде қашықтан сәйкестендіру" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығының көмегімен қашықтан сәйкестендіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 46-баптың 7-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасы "бірыңғай оператордың банктік шотындағы ақшаны," деген сөздерден кейін "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы банктердің ақшасын және (немесе) бағалы қағаздарын," деген сөздермен толықтырылсын.
25. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың 2-тармағындағы "электрондық нысанда" деген сөздер "цифрлық нысанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасындағы "коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеуі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы қарыз алушы жеке тұлғаның өтінішін қарау тәртібіне" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 13) части третьей пункта 10 и части второй пункта 11 слова "по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек" заменить словами "в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры";
17) часть четвертую пункта 6 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"Требования, предусмотренные частями второй и третьей настоящего пункта, не распространяются на деньги, находящиеся на сберегательном счете заемщика – физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.";
18) в статье 42:
в пункте 2 слова "и Национальный оператор почты" заменить словами ", Национальный оператор почты и платежные организации первой категории";
в части третьей пункта 5 слова "посредством удаленной идентификации на основании сведений из доступных источников, полученных от операционного центра межбанковской системы переводов денег" заменить словами "через удаленную идентификацию посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан";
19) подпункт 5) части первой пункта 7 статьи 46 после слов "Законом Республики Казахстан "О государственных закупках"," дополнить словами "денег и (или) ценных бумаг банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенных для обеспечения завершенности расчетов в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры,".
25. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности":
1) в пункте 2 статьи 10 слова "электронной форме" заменить словами "цифровой форме";
2) в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 15 слова "нормативным правовым актом уполномоченного органа по вопросам урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц" заменить словами "порядком рассмотрения обращения должника – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа";

3) 18-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уәкілетті орган осы Заңның 9-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығаруды санкциялар ретінде қолдануға құқылы.";
4) 19-3-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
бесінші бөліктегі "ақпараттандыру объектілері" деген сөздер "цифрлық объектілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктегі "ақпараттандыру объектілері" деген сөздер "цифрлық объектілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 19-8-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ықпал ету шаралары деп орындалуы міндетті жазбаша нұсқама мен санкция түріндегі шектеулі ықпал ету шарасы түсініледі.".
26. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "өздеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау жəне қадағалау жөніндегі уəкілетті орган берген" деген сөздер "банк операцияларын жүзеге асыруға арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 13-баптың 5-тармағындағы "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйелерді пайдалану" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйе" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" 2023 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
1) тармақшаның жетінші абзацындағы және 2) тармақшаның сегізінші абзацындағы "ақпараттық қауіпсіздікке" деген сөздер "киберқауіпсіздікке" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
бірінші және екінші абзацтардағы "цифрлық қаржы" деген сөздер "базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын цифрлық қаржы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын цифрлық қаржы активтерінің эмитенттеріне және базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын цифрлық қаржы активтерін шығару туралы шешімге қойылатын талаптар;";
төртінші абзацтағы "цифрлық қаржы" деген сөздер "базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын цифрлық қаржы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "цифрлық қаржы" деген сөздер "базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын цифрлық қаржы" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац "рұқсат етілген" деген сөздерден кейін ", базалық активі ақша (стейблкоин) болып саналатын" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына, цифрлық қаржы активтерінің базалық активтерін сақтау жөніндегі ұйымға және цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары;";
13) тармақша "қаржы ұйымдарына" деген сөздерден кейін "және резиденттеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақша алып тасталсын;
2-тармақта:

3) пункт 4 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"4. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить исключение коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств по основаниям и в порядке, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) части первой пункта 1 статьи 9 настоящего Закона.";
4) в подпункте 2) пункта 1 статьи 19-3:
в части пятой слова "объектов информатизации" заменить словами "цифровых объектов";
в части седьмой слова "объектов информатизации" заменить словами "цифровых объектов";
5) часть вторую пункта 1 статьи 19-8 изложить в следующей редакции:
"Под мерами воздействия понимаются ограниченная мера воздействия в виде обязательного для исполнения письменного предписания и санкции.".
26. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле":
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 6 слова ", уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "на осуществление банковских операций";
2) в пункте 5 статьи 13 слова "информационную систему" заменить словами "цифровую систему".
27. В Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года "О цифровых активах в Республике Казахстан":
1) в статье 4:
в части второй пункта 1:
в абзаце седьмом подпункта 1) и абзаце восьмом подпункта 2) слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности";
в подпункте 4):
абзацы первый и второй после слова "активов," дополнить словами "базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины),";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"требования к эмитентам цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины), и решению о выпуске цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины)";
абзац четвертый дополнить словами ", базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины)";
абзац пятый дополнить словами ", базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины)";
абзац шестой после слова "активов," дополнить словами "базовым активом которых выступают деньги (стейблкоины),";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) правила применения ограниченных мер воздействия к оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, организации по хранению базовых активов цифровых финансовых активов и эмитенту цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона;";
подпункт 13) после слов "к финансовым организациям" дополнить словами "и резидентам";
подпункт 14) исключить;
в пункте 2:

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) цифрлық қаржы активтерінің базалық активтерін сақтау жөніндегі ұйымға және цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекітеді;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну нысандарын, кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, есептілікті ұсыну қағидаларын бекітеді;";
8) тармақша "активтері" деген сөзден кейін "(осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Сауда платформасының операторы айналыстың барлық кезеңінде клиенттердің меншікті қаражаты мен цифрлық активтерінің бөлек сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Клиенттердің (цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің) және цифрлық активтердің сауда платформасы операторының және (немесе) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының қаражаты (ақшасы және цифрлық активтері) бөлек банктік шоттарда және цифрлық активтер әмияндарында сақталады.
Қызметін цифрлық активтер сауда платформасының операторымен қоса атқаратын цифрлық қаржы активтері платформасының операторы меншікті қаражаты мен клиенттер қаражатының бөлек банктік шоттарда, цифрлық активтер әмияндарында кәсіптік қызметтің әрбір түрі бойынша бөлек сақталуын қамтамасыз етеді.";
10-тармақтың 6) тармақшасындағы "ақпараттық қауіпсіздікке" деген сөздер "киберқауіпсіздікке" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 7-бапта:
8-тармақтың 1) тармақшасындағы "төлем ұйымын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың 3 және 4-тармақтарының ережелері осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің базалық активтерін сақтау жөніндегі ұйымдарға және цифрлық қаржы активтерінің эмитенттеріне қолданылады.";
4) 12-2-баптың 4-тармағының 4) тармақшасындағы "ақпараттық қауіпсіздікке" деген сөздер "киберқауіпсіздікке" деген сөзбен ауыстырылсын.
28. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
16-баптың 3-тармағының 8) тармақшасындағы "халықаралық" деген сөз "кредиттік" деген сөзбен ауыстырылсын.
29. "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
27-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает правила применения ограниченных мер воздействия к организации по хранению базовых активов цифровых финансовых активов и эмитенту цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) утверждает совместно с Национальным Банком Республики Казахстан правила представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан, включая формы, периодичность и сроки ее представления;";
подпункт 8) после слова "активов" дополнить словами "(за исключением цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона)";
2) в статье 6:
пункт 5 дополнить частями четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
"Оператор торговой платформы обязан обеспечить раздельное хранение собственных средств и цифровых активов клиентов на всех этапах обращения.
Средства (деньги и цифровые активы) клиентов (эмитентов цифровых финансовых активов) и оператора торговой платформы цифровых активов и (или) оператора платформы цифровых финансовых активов хранятся на раздельных банковских счетах и кошельках цифровых активов.
Оператор платформы цифровых финансовых активов, совмещающий деятельность с оператором торговой платформы цифровых активов, обеспечивает раздельное хранение собственных средств и средств клиентов на раздельных банковских счетах, кошельках цифровых активов по каждому виду профессиональной деятельности.";
в подпункте 6) пункта 10 слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности";
3) в статье 7:
в подпункте 1) пункта 8 слова "платежной организации" исключить;
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Положения пунктов 3 и 4 настоящей статьи распространяются на организации по хранению базовых активов цифровых финансовых активов и эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона.";
4) в подпункте 4) пункта 4 статьи 12-2 слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности".
28. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
в подпункте 8) пункта 3 статьи 16 слово "международных" заменить словом "кредитных".
29. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)":
статью 27 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

"2-1. Осы баптың 2-тармағы эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтерін басқару үшін не бірнеше эндаумент-қордың активтерін (нысаналы капиталдарын) бірлесіп басқару үшін арнайы құрылатын (құрылған) инвестициялық қордың пайларына осы эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) инвестицияларына қолданылмайды.".
30. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 2026 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "электрондық үкіметтің", "электрондық үкімет", "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйелердегі", "ақпараттық жүйелерінің", "ақпараттық жүйесін", "ақпараттық жүйесінде", "ақпараттық жүйесі", "ақпараттандыру объектілері", "ақпараттандыру объектілерін" деген сөздер тиісінше "цифрлық үкіметтің", "цифрлық үкімет", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйелердегі", "цифрлық жүйелерінің", "цифрлық жүйесін", "цифрлық жүйесінде", "цифрлық жүйесі", "цифрлық объектілер", "цифрлық объектілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 19-баптың 23-тармағы 2) тармақшасындағы "жүзеге асыруға арналған лицензияны береді." деген сөздер "жүзеге асыруға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) бірінші санаттағы төлем ұйымына төлем қызметтерін көрсету және осы Заңның 22-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу) және 5) тармақшасында (аударым операциялары: заңды тұлғалардың төлемдер және ақша аударымдары бойынша нұсқауларын орындау) көзделген банк операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны береді.";
4) 22-баптың 8-тармағының үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) бірінші санаттағы төлем ұйымы төлем қызметтерін көрсетеді және осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу) және 5) тармақшасында (аударым операциялары: заңды тұлғалардың төлемдер және ақша аударымдары бойынша нұсқауларын орындау) банк операцияларын жүзеге асырады.";
5) 23-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) кредиттік рейтингтік агенттіктер;";
13) тармақшадағы "ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" деген сөздер "цифрлық технологиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "ақпараттық қауіпсіздік" деген сөздер "киберқауіпсіздік" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтың бірінші бөлігінің 8) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын;

"2-1. Пункт 2 настоящей статьи не распространяется на инвестиции эндаумент-фонда (целевого капитала) в паи инвестиционного фонда, специально создаваемого (созданного) для управления активами данного эндаумент-фонда (целевого капитала) либо совместного управления активами нескольких эндаумент-фондов (целевых капиталов).".
30. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2026 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) по всему тексту слова "электронного правительства", "информационной системы", "информационных систем", "информационных системах", "информационной системе", "информационную систему", "объекты информатизации", "объектов информатизации" заменить соответственно словами "цифрового правительства", "цифровой системы", "цифровых систем", "цифровых системах", "цифровой системе", "цифровую систему", "цифровые объекты", "цифровых объектов";
2) подпункт 1) статьи 1 исключить;
3) пункт 23 статьи 19 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) платежной организации первой категории на осуществление деятельности по оказанию платежных услуг и осуществлению банковских операций, предусмотренных подпунктами 1) (открытие и ведение банковских счетов юридических лиц) и 5) (переводные операции: выполнение указаний юридических лиц по платежам и переводам денег) части первой пункта 2 статьи 22 настоящего Закона.";
4) часть третью пункта 8 статьи 22 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) платежная организация первой категории оказывает платежные услуги и осуществляет банковские операции, предусмотренные подпунктами 1) (открытие и ведение банковских счетов юридических лиц) и 5) (переводные операции: выполнение указаний юридических лиц по платежам и переводам денег) части первой пункта 2 настоящей статьи.";
5) в статье 23:
часть первую пункта 2:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) кредитных рейтинговых агентствах;";
в подпункте 13) слова "в сфере информационно-коммуникационных" заменить словами "в области цифровых";
в подпункте 14) слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности";
в подпункте 8) части первой пункта 7 слова "законодательства Республики Казахстан об информатизации" заменить словами "цифрового законодательства Республики Казахстан";

6) 52-баптың 6-тармағының төртінші бөлігіндегі "ақпараттық қауіпсіздік" деген сөздер "киберқауіпсіздік" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 53-баптың 5-тармағының үшінші бөлігіндегі "Қарыздар" деген сөз "Банктік қарыздар, микрокредиттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 54-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Егер банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындау жеке тұлғаның кепілімен және кепілдігімен (кепілгерлігімен) бір мезгілде қамтамасыз етілсе, онда қарыз алушы банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді тиісінше орындаған жағдайда және кепілдік беруші (кепілгер) жеке тұлға кепілдікті (кепілгерлікті) тоқтату туралы талаппен жүгінген кезде бағалаушы айқындаған кепіл нысанасының (нысаналарының) нарықтық құны банктің кепіл саясатының талаптары ескеріле отырып, қарыз алушы міндеттемелерінің орындалмаған бөлігінің сомасынан асып кеткен жағдайда, банк кепілдік беруші (кепілгер) жеке тұлға жүгінген күннен бастап он жұмыс күні ішінде кепілдік (кепілгерлік) шартын бұзу жөніндегі мәселені қарауға міндетті.";
9) 55-бапта:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық-коммуникациялық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
тақырыптағы "ақпараттық қауіпсіздігі мен" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін және" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "ақпараттық қауіпсіздігі мен" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін және" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада:
"ақпараттық қауіпсіздік" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік және киберқауіпсіздік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздікке" деген сөздер "киберқауіпсіздікке" деген сөзбен ауыстырылсын;
2), 3) және 4) тармақшалардағы "ақпараттық қауіпсіздігі мен", "ақпараттық қауіпсіздікті", "ақпараттық қауіпсіздікке" деген сөздер тиісінше "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін және", "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті", "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікке, оның ішінде киберқауіпсіздікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "ақпараттық қауіпсіздік" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік және киберқауіпсіздік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"болуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті сақтайды" деген сөздер "болуын, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "ақпараттық қауіпсіздікті", "ақпараттық қауіпсіздік саласындағы", "Ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер тиісінше "киберқауіпсіздікті", "цифрландыру саласындағы", "Киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 5-тармақтардағы "ақпараттық қауіпсіздік", "ақпараттық қауіпсіздіктің" деген сөздер тиісінше "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік", "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің, оның ішінде киберқауіпсіздіктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 61-бапта:
2-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы жолданымын қарау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады және:
1) қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы, сондай-ақ олар бойынша құқықтар (талаптар) коллекторлық агенттіктерге берілген банктік қарыз шарты және микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгерту туралы жолданымын қарау тәртібін;

6) в части четвертой пункта 6 статьи 52 слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности";
7) в части третьей пункта 5 статьи 53 слово "займам" заменить словами "банковским займам, микрокредитам";
8) статью 54 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Если исполнение обязательства по договору банковского займа обеспечено одновременно залогом и гарантией (поручительством) физического лица, то в случае надлежащего исполнения заемщиком обязательств по договору банковского займа и при условии, что рыночная стоимость предмета (предметов) залога, определенная оценщиком на момент обращения гаранта (поручителя) – физического лица с требованием о прекращении гарантии (поручительства), превышает сумму неисполненной части обязательств заемщика с учетом требований залоговой политики банка, банк обязан в течение десяти рабочих дней со дня обращения гаранта (поручителя) – физического лица рассмотреть вопрос по расторжению договора гарантии (поручительства).";
9) в статье 55:
по всему тексту слово "информационно-коммуникационной" заменить словом "цифровой";
заголовок после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
в пункте 1:
абзац первый после слов "информационную безопасность" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасность,";
в подпункте 1):
слова "аудита информационной безопасности" заменить словами "аудита кибербезопасности";
дополнить словами "в финансовой сфере и кибербезопасности";
подпункты 2), 3) и 4) после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
подпункт 7) дополнить словами "в финансовой сфере и кибербезопасности";
в пункте 2:
после слов "информационной безопасностью" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасностью,";
слова "соблюдает информационную безопасность в соответствии с требованиями, установленными" заменить словами "соблюдение требований к обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, банка, установленных";
в пункте 3 слова "информационной безопасностью", "информационной безопасности", "в сфере информационной безопасности" заменить соответственно словами "кибербезопасностью", "кибербезопасности", "в сфере цифровизации";
пункты 4 и 5 после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
10) в статье 61:
в пункте 2:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Порядок рассмотрения обращения заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа и включает:
1) порядок рассмотрения обращения заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также об изменении условий исполнения обязательства по договору банковского займа и договору о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым уступлены коллекторским агентствам;

2) қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттардың тізбесін;
3) банктің және микроқаржы ұйымының жеке тұлғалардың банктік қарыздарын және микрокредиттерін қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі ішкі тәртібіне қойылатын талаптарды;
4) мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшіге банктік қарыз, микрокредит бойынша сыйақы есептемей, мерзімді әскери қызметті өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейін күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге негізгі борыш пен сыйақы бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсыну тәртібін;
5) ұжымдық реттеуге жататын берешек өлшемшарттарын, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеуді жүргізудің тәртібі мен шарттарын;
6) қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабарлау тәртібін қамтиды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы Заңның 75-бабының 1-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актісіне сәйкес қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы ақпарат береді.";
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалардың қарыздарын қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі банктің ішкі тәртібіне қойылатын талаптар уәкілетті органның осы баптың 2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
10-тармақта:
үшінші бөліктегі "қарыз алушының берешегін" деген сөздер "қарыз алушы жеке тұлғаның берешегін" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғаның немесе жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотында немесе жиынтығында бір банкте ашылған ағымдағы шоттарында сақталатын ақша сомасы төлем талабын орындау кезінде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінен аз болмауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген талаптар қарыз алушы жеке тұлғаның немесе жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің жинақ шотындағы ақшаға қолданылмайды.";

2) перечень документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита;
3) требования к внутреннему порядку банка и микрофинансовой организации по принятию кредитных решений по реструктуризации банковских займов и микрокредитов физических лиц;
4) порядок предоставления военнослужащему срочной воинской службы отсрочки платежа по основному долгу и вознаграждению на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, без начисления вознаграждения по банковскому займу, микрокредиту;
5) критерии задолженности, подлежащей коллективному урегулированию, а также порядок и условия проведения коллективного урегулирования задолженности;
6) порядок информирования уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Банк предоставляет информацию о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, указанным в пункте 1 статьи 75 настоящего Закона.";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Требования к внутреннему порядку банка по принятию кредитных решений по реструктуризации займов физических лиц определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части третьей пункта 2 настоящей статьи.";
в пункте 10:
в части третьей слова "задолженности заемщика" заменить словами "задолженности заемщика – физического лица";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Сумма денег, сохраняемая на текущем счете или в совокупности на текущих счетах физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, открытых в одном банке, при исполнении платежного требования должна быть не менее двукратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Требования, предусмотренные частями третьей и четвертой настоящего пункта, не распространяются на деньги, находящиеся на сберегательном счете заемщика – физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.";

11) 62-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша" деген сөздер "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 63-баптың 11-тармағының бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қарыз алушы жеке тұлғаның уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы жолданымын қарау тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.";
13) 69-бапта:
6-тармақтың бірінші бөлігінде:
4) тармақшада:
екінші абзацтағы "Ақпараттандыру туралы" деген сөздер "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "Ақпараттандыру туралы" деген сөздер "Киберқауіпсіздік туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "ақпараттық қауіпсіздігінің" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігінің, оның ішінде киберқауіпсіздігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың 1) тармақшасындағы "Ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "Киберқауіпсіздікті" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 70-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 22) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша" деген сөздер "ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болатын төлем жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 75-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі "ақпараттық-коммуникациялық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 78-баптың 7-тармағы "жүзеге асыратын заңды тұлғаларға" деген сөздерден кейін ", бірінші санаттағы төлем ұйымдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 82-баптың 9-тармағының бірінші бөлігінде:
"ақпараттық технологиялар" деген сөздер "цифрлық технологиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздік" деген сөздер "қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік, оның ішінде киберқауіпсіздік" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в подпункте 8) части первой пункта 2 статьи 62 слова "по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек" заменить словами "в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры";
12) абзац третий части первой пункта 11 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"соблюдение порядка рассмотрения обращения заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
13) в статье 69:
в части первой пункта 6:
в подпункте 4):
в абзаце втором слова "Об информатизации" заменить словами "О государственных и социально ответственных услугах";
в абзаце третьем слова "Об информатизации" заменить словами "О кибербезопасности";
подпункт 5) после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности,";
в подпункте 1) пункта 9 слова "центр информационной безопасности" заменить словом "центр кибербезопасности";
14) в подпункте 22) части второй пункта 1 статьи 70 слова "по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек" заменить словами "в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры";
15) в части первой пункта 5 статьи 75 слова "информационно-коммуникационной" заменить словом "цифровой";
16) пункт 7 статьи 78 после слов "наличной иностранной валютой," дополнить словами "платежным организациям первой категории";
17) в части первой пункта 9 статьи 82:
слово "информационных" заменить словом "цифровых";
после слов "информационной безопасности" дополнить словами "в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности";

18) 83-бап мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірінші санаттағы төлем ұйымы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру не одан айыру туралы шешімді "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-5-бабында көзделген негіздер бойынша қабылдайды.";
19) 94-баптың 7-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "электрондық нысанда" деген сөздер "цифрлық нысанда" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, байланыс және банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "жетпіс сегізінші" деген сөздерден кейін ", бір жүз отыз алтыншы" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "қырқыншы – екі жүз жиырмасыншы" деген сөздер "қырқыншы – жетпіс жетінші, жетпіс тоғызыншы – бір жүз отыз бесінші, бір жүз отыз жетінші – екі жүз жиырмасыншы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 14-тармағы 4) тармақшасының он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтарын;
2) 2026 жылғы 30 маусымнан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 31-тармағының үшінші абзацын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 13-тармағы 7) тармақшасының төртінші абзацын, 20-тармағы 7) тармақшасының он бірінші және он екінші абзацтарын, 25-тармағы 4) тармақшасының үшінші абзацын, 30-тармағы 10) тармақшасының он бірінші және он екінші абзацтарын, 15) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) осы Заңның 1-бабының 13-тармағы 6) тармақшасының күші 2025 жылғы 31 тамыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады;
2) осы Заңның 1-бабының 14-тармағы 4) тармақшасының он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтарының талаптары 2026 жылғы 19 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады;
3) осы Заңның 1-бабының 14-тармағы 4) тармақшасының он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары қолданысқа енгізілген күні банктің дауыс беретін акцияларының жиынтығында он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып саналатын туынды бағалы қағаздар арқылы жанама түрде иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін, сондай-ақ уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай, банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен банк қабылдайтын шешімдерге бақылау жасауға немесе жанама түрде ықпал етуге (дауыс беруге) мүмкіндігі бар тұлғалар осы Заңның 1-бабының 14-тармағы 4) тармақшасының он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ірі қатысушы (банк холдингі) мәртебесін алуға тиісті өтініштер мен құжаттарды беру арқылы өз қызметін "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге не өздеріне жанама түрде тиесілі банк акцияларының санын "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген деңгейден төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті;

18) статью 83 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Решение о приостановлении действия либо лишении лицензии платежной организации первой категории принимается Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 15-5 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".";
19) в подпункте 2) части второй пункта 7 статьи 94 слова "электронной форме" заменить словами "цифровой форме".
31. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, связи и банкротства":
в пункте 1 статьи 2:
подпункт 3) после слов "семьдесят восьмого" дополнить словами ", сто тридцать шестого";
в подпункте 6) слова "сорокового – двести двадцатого" заменить словами "сорокового – семьдесят седьмого, семьдесят девятого – сто тридцать пятого, сто тридцать седьмого – двести двадцатого".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев пятнадцатого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 4) пункта 14 статьи 1, которые вводятся в действие со дня его первого официального опубликования;
2) абзаца третьего пункта 31 статьи 1, который вводится в действие с 30 июня 2026 года;
3) абзаца четвертого подпункта 7) пункта 13, абзацев одиннадцатого и двенадцатого подпункта 7) пункта 20, абзаца третьего подпункта 4) пункта 25, абзацев одиннадцатого и двенадцатого подпункта 10), подпункта 15) пункта 30 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Установить, что:
1) действие подпункта 6) пункта 13 статьи 1 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие с 31 августа 2025 года;
2) требования абзацев пятнадцатого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 4) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона распространяются на правоотношения, возникшие с 19 марта 2026 года;
3) лица, которые на дату введения в действие абзацев пятнадцатого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 4) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона косвенно владеют и (или) пользуются, и (или) распоряжаются в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, а также имеют контроль или возможность оказывать косвенно влияние на принимаемые банком решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций банка без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, обязаны в течение тридцати календарных дней со дня введения в действие абзацев пятнадцатого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 4) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", путем подачи соответствующих заявлений и документов на приобретение статуса крупного участника (банковского холдинга) либо уменьшить количество принадлежащих им косвенно акций банка до уровня, ниже установленного статьей 9 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";

4) осы Заңның 1-бабының 20-тармағы 4) тармақшасының және 30-тармағы 8) тармақшасының талаптары осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін жасалған банктік қарыз шарттары мен микрокредит беру туралы шарттарды қамтамасыз ететін кепілдік (кепілгерлік) шарттарынан туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады;
5) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш ай ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлем ұйымдарының тізіліміне осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін енгізілген төлем ұйымдарына төлем ұйымдарының тізіліміне тиісті өзгерістер енгізе отырып, оларды екінші санаттағы төлем ұйымдарына жатқызу туралы хабарлама жібереді;
6) осы Заңның 1-бабының 20-тармағы 7) тармақшасының оныншы абзацы және 30-тармағы 10) тармақшасының оныншы абзацы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

4) требования подпункта 4) пункта 20 и подпункта 8) пункта 30 статьи 1 настоящего Закона распространяются на правоотношения, возникшие из договоров гарантии (поручительства), обеспечивающих договоры банковского займа и договоры о предоставлении микрокредита, заключенные после введения в действие настоящего Закона;
5) в течение трех месяцев с даты введения в действие настоящего Закона Национальный Банк Республики Казахстан направляет платежным организациям, включенным в реестр платежных организаций до даты введения в действие настоящего Закона, уведомление об отнесении их к платежным организациям второй категории с внесением соответствующих изменений в реестр платежных организаций;
6) абзац десятый подпункта 7) пункта 20 и абзац десятый подпункта 10) пункта 30 статьи 1 настоящего Закона действуют до 1 января 2027 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ