Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 мамырда № 38810 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне олардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының сегізінші, тоғызыншы, жиырма бесінші, жиырма алтыншы абзацтарын, Тізбенің 2-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, отыз төртінші, отыз бесінші абзацтарын, Тізбенің 3-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, жиырма екінші, жиырма үшінші абзацтарын, Тізбенің 4-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жиырма екінші, жиырма үшінші абзацтарын, Тізбенің 5-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, отыз екінші, отыз үшінші абзацтарын қоспағанда 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 192 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 32897 болып енгізілді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидаларында:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2026 года № 38810.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течении трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев восьмого, девятого, двадцать пятого, двадцать шестого пункта 1 Перечня, абзацев второго, третьего, пятого, шестого, тридцать четвертого, тридцать пятого пункта 2 Перечня, абзацев второго, третьего, пятого, шестого, двадцать второго, двадцать третьего пункта 3 Перечня, абзацев второго, третьего, пятого, шестого, двадцать второго, двадцать третьего пункта 4 Перечня, абзацев второго, третьего, пятого, шестого, тридцать второго, тридцать третьего пункта 5 Перечня, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 192
Перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32897) следующие изменения:
в Правилах исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) единая цифровая система социально-трудовой сферы – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:

"23. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әрбір қатысушысы бойынша жиынтық төлем тапсырмасында тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда); жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН); әлеуметтік аударым сомасы; әлеуметтік аударым төленетін кезең (ай, жыл) көрсетіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мемлекеттік корпорация міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың ЖСН базасында әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесінде әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін әлеуметтік аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке алуды жүзеге асырады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Мемлекеттік кірістер органы төлеушіде әлеуметтік аударымдар бойынша берешек түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын 6 еселенген айлық есептік көрсеткіштен астам мөлшердегі берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама төлеушінің жеке өзіне қолын қойғызып немесе жөнелту мен алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етіледі. Бұл ретте, төменде көрсетілген тәсілдердің бірімен жіберілген хабарлама төлеушіге мынадай жағдайларда табыс етілді деп есептеледі:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберілгенде – төлеуші пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап;
Бұл ретте, пошта немесе өзге де байланыс ұйымы мұндай хабарламаны пошта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізеді.
Мемлекеттік кірістер органдары төлеушіге хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберген хабарламаны осы тармақта көзделген пошта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған жағдайда осы Салық кодексінде белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен куәгерлерді тарта отырып, салықтық тексеру жүргізілген күн осындай хабарлама табыс етілген күн болып табылады.
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
салық төлеушінің электрондық салық қызметтерін алуына және оның салық міндеттемелерін орындауына арналған мемлекеттік кірістер органының дербестендірілген және рұқсатсыз кіруден қорғалған интернет-ресурсына хабарламаны жеткізген күннен бастап.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;
порталдағы пайдаланушының жеке кабинетіне хабарламаны жеткізген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл порталда тіркелген төлеушіге қолданылады;

"23. В сводном платежном поручении по каждому участнику системы обязательного социального страхования указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии); индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН); сумма социального отчисления; период (месяц, год), за который уплачивается социальное отчисление.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Государственная корпорация осуществляет персонифицированный учет социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в единой цифровой системе социально-трудовой сферы на базе ИИН участников системы обязательного социального страхования.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Орган государственных доходов не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по социальным отчислениям у плательщика направляет плательщику уведомление о сумме задолженности в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
Уведомление вручается плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения. При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
При этом такое уведомление доставляется почтовой или иной организацией связи в срок не позднее десяти рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи.
В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления, предусмотренного настоящим пунктом, направленного органами государственных доходов плательщику по почте заказным письмом с уведомлением, датой вручения такого уведомления является дата проведения налогового обследования с привлечением понятых по основаниям и в порядке, которые установлены Налоговым кодексом;
2) электронным способом:
с даты доставки уведомления в персонифицированный и защищенный от несанкционированного доступа интернет-ресурс органа государственных доходов, предназначенный для получения налогоплательщиком электронных налоговых услуг и исполнения им налоговых обязательств.
Данный способ распространяется на плательщика, взаимодействующего с органами государственных доходов электронным способом в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан;
с даты доставки уведомления в личный кабинет пользователя на портале.
Данный способ распространяется на плательщика, зарегистрированного на портале;

3) Мемлекеттік корпорация арқылы – келу тәртібімен оны алған күннен бастап жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың қағидалары мен жағдайларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың қағидалары мен жағдайлары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының он бесінші абзацына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың тәртібі мен жағдайларын айқындайды.";
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға мемлекеттік қызметтер көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "цифрлық үкіметтің" операторын, Бірыңғай байланыс орталығын және міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау бойынша ведомствоны енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.";
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе (бұдан әрі – Еңбекминнің ЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объект;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Еңбек ресурстарын дамыту орталығы (бұдан әрі – Орталық) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, еңбек нарығын ақпараттық-талдамалық жағынан сүйемелдеуді, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыспен қамту қызметтерін әдіснамалық жағынан қолдауды, әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесін дамыту мен қолдап отыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) электрондық өтініш – көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы түсетін электрондық құжат нысанындағы артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруға арналған өтініш;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) "цифрлық үкімет" операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітілген "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.";
8-тармақта:
2) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөмірін көрсете отырып, Еңбекминінің ЦЖ электрондық өтінімін қалыптастырады. Төлеушінің банктік деректемелері өзгерген кезде Мемлекеттік корпорация электрондық өтінімде көрсетілетін қызметті алушының өтініші және банктік деректемелердің өзгергенін растайтын қоса берілген құжаттар негізінде тиісті өзгерістер енгізеді;";
2) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

3) через Государственную корпорацию - с даты его получения в явочном порядке.";
в Правилах и случаях осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и случаи осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем пятнадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок и случаи осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений.";
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственных услуг уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений, информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) единая цифровая система социально-трудовой сферы (далее – ЦС МТСЗН) - цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сферы;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) Центр развития трудовых ресурсов (далее – Центр) – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан при уполномоченном государственном органе, обеспечивающее информационно-аналитическое сопровождение рынка труда, активных мер содействия занятости, методологическую поддержку служб занятости, развитие и сопровождение единой цифровой системы социально-трудовой сферы;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) электронное заявление – заявление на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в форме электронного документа, поступившего через веб-портал "цифрового правительства", удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателя;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) оператор "цифрового правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним объектов цифровой инфраструктуры "цифрового правительства".";
в пункте 8:
абзац четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"формирует электронную заявку в ЦС МТСЗН с указанием номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя. При изменении банковских реквизитов плательщика Государственная корпорация в электронной заявке вносит соответствующие изменения на основании заявления услугополучателя и приложенных документов, подтверждающих изменение банковских реквизитов;";
абзац шестой подпункта 2) изложить в следующей редакции:

"Еңбекминінің ЦЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушының өтініште көрсетілген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) беру арқылы хабарламаны (бұдан әрі – sms-хабарландыру), осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтініш пен құжаттарды порталда қабылдау туралы хабарламаны және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталда электрондық өтінішті қарау мәртебесі туралы хабарлама жібереді.";
9-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Портал көрсетілген адамдар артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға келіскен кезде оған артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды аудару қажет көрсетілетін қызметті алушының деректемелерін қоса беріп отырып, қызметті алушының ЭЦҚ арқылы куәландырылған электрондық өтінішті автоматты түрде қалыптастырады және оларды Еңбекминінің ЦЖ-ға жібереді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Портал арқылы келіп түскен құжаттары бар электрондық өтініш мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелерінде мынадай параметрлер бойынша:
1) көрсетілетін қызметті алушы порталда көрсеткен төлеушінің деректемелерінің әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдар төленген төлем тапсырмасының деректемелерімен сәйкестігіне;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу, оның филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу және (немесе) заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы мәліметтердің жарамдылығына (заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорлық қатынастарына алып келетін заңды тұлғаның құқықтық жағдайын тоқтату немесе өзге де өзгерту) тексеруден өтеді;
3) мәні жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғаның әлеуметтік аударымдарды және (немесе) уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруға келісімінің болуы.
Порталда тексеру нәтижесі оң болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының электрондық өтініші мен құжаттары Еңбекмині ЦЖ-ға келіп түседі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген кезде портал көрсетілетін қызметті алушыға электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарламаны оның "жеке кабинетіне" жолдайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Еңбекминнің ЦЖ келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының электрондық өтініштері мен құжаттары бойынша Мемлекеттік корпорация электрондық өтініш түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:

"направляет через ЦС МТСЗН на номер абонентского устройства сотовой связи услугополучателя, указанный в заявлении, посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщения (далее – sms-оповещения), уведомление о принятии электронного заявления и документов на портале по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и уведомление о статусе рассмотрения электронного заявления на портале по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
часть четвертую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Портал при согласии указанных лиц на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений автоматически формирует электронное заявление, удостоверенное посредством ЭЦП услугополучателя, с приложением реквизитов услугополучателя, на которые необходимо перечислить излишне (ошибочно) уплаченные социальные отчисления и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений и направляет в ЦС МТСЗН.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Электронное заявление с документами, поступившие посредством портала, проходят проверку в цифровых системах государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) соответствие реквизитов плательщика, указанных услугополучателем на портале с реквизитами платежного поручения, которым уплачены социальные отчисления и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
2) действительность сведений о государственной регистрации юридического лица, учетной регистрации его филиалов и представительств и (или) реорганизации юридического лица (прекращение или иное изменение правового положения юридического лица, влекущее отношения правопреемства юридических лиц).
3) наличие согласия физического лица, получающего доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которого является выполнение работ (оказание услуг), на возврат социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату.
При положительном результате проверки на портале электронное заявление и документы услугополучателя поступают в ЦС МТСЗН.
При непрохождении проверки по указанным параметрам портал представляет сообщение об отклонении электронного заявления услугополучателю в его "личный кабинет".";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. По поступившим в ЦС МТСЗН электронным заявлениям и документам услугополучателя Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного заявления осуществляет проверки на:

1) электрондық өтініште көрсетілген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдардың түсу фактісіне;
2) қарауда тұрған не ол бойынша артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару жүзеге асырылған қызмет көрсетуге бұрын берілген өтініштің болуына;
3) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару үшін төлеушінің банктік деректемелерінің жарамдылығына;
4) негізгі талаптар тізбесінде көзделген ұсынылған құжаттар бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару себептерінің анықтығына;
5) Кодекстің 78-бабы 4-тармағына, 85-бабы 4-тармағына, 118-бабы 4-тармағына, 181-бабы 2-тармағына, 240-бабы 3-тармағына сәйкес, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде ескерілмеген әлеуметтік аударымдардың артық (қате) төленген сомаларын қоспағанда, әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ескерілген кезең үшін есептелген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларының болуына;
6) төлеушінің байланыс деректерінің болуына тексеру жүргізеді.
Осы тармақта көзделген тексерудің оң нәтижесі болған кезде Мемлекеттік корпорация:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қызмет көрсетуге арналған электрондық өтінішті артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруға арналған өтініштерді тіркеудің электрондық журналында тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөмірі туралы порталдан автоматты режимде көрсетілген мәліметтермен, Еңбекминнің ЦЖ-да электрондық өтінімді қалыптастырады. Электрондық өтінімде төлеушінің банктік деректемелері өзгерген кезде көрсетілетін қызметті алушының өтініші және банктік деректемелердің өзгергенін растайтын қоса берілген құжаттар негізінде тиісті өзгерістер енгізеді;
көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын қоса бере отырып, Қорға электрондық өтінімді жібереді;
Еңбекминнің ЦЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөміріне sms-хабарлама арқылы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтінішті тіркеу туралы және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қызметке өтінішті қарау мәртебесі туралы хабарлама жібереді.
Осы тармақта көзделген тексерудің теріс нәтижесі болған кезде Мемлекеттік корпорация:
көрсетілетін қызметті алушының өтініші мен құжаттарын қабылдамайды;
себебін көрсете отырып, Еңбекминнің ЦЖ арқылы порталдағы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне sms-хаюарландыру арқылы хабарлама жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) факт поступления социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, указанных в электронном заявлении;
2) наличие ранее поданного заявления на оказание Услуги, которое находится на рассмотрении либо по нему осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
3) действительность банковских реквизитов плательщика для возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
4) достоверность причин возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по представленным документам, предусмотренным в Перечне основных требований;
5) наличие сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, исчисленных за период, который был учтен для назначения социальной выплаты, за исключением сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, не учтенных при исчислении размеров социальных выплат в соответствии с пунктом 4 статьи 78, пунктом 4 статьи 85, пунктом 4 статьи 118, пунктом 2 статьи 181, пунктом 3 статьи 240 Кодекса;
6) наличие контактных данных плательщика.
При положительном результате проверки, предусмотренной настоящим пунктом, Государственная корпорация:
регистрирует электронное заявление на оказание Услуги в электронном журнале регистрации заявлений на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
формирует электронную заявку в ЦС МТСЗН с указанными в автоматическом режиме сведениями с портала о номере абонентского устройства сотовой связи услугополучателя. При изменении банковских реквизитов плательщика в электронной заявке вносит соответствующие изменения на основании заявления услугополучателя и приложенных документов, подтверждающих изменение банковских реквизитов;
направляет электронную заявку в Фонд с приложением документов услугополучателя;
направляет через ЦС МТСЗН в "личный кабинет" услугополучателя и на номер абонентского устройства сотовой связи услугополучателя посредством sms-оповещения, уведомление о регистрации электронного заявления, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и о статусе рассмотрения заявления на Услугу по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При отрицательном результате проверки, предусмотренной настоящим пунктом, Государственная корпорация:
не принимает заявление и документы услугополучателя;
направляет через ЦС МТСЗН уведомление с указанием причины в "личный кабинет" услугополучателя на портале и на номер абонентского устройства сотовой связи услугополучателя посредством sms-оповещения.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтарудан, егер:
көрсетілетін қызметті алушының өтінішінде көрсетілген әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдар сомалары Кодекстің 245-бабының 1-тармағына және 2-тармағының төртінші абзацына, 256-бабы 1-тармағының бірінші абзацына сәйкес Қорға міндетті түрде төленуге жатса;
Кодекстің 78-бабы 4-тармағына, 85-бабы 4-тармағына, 118-бабы 4-тармағына, 181-бабы 2-тармағына, 240-бабы 3-тармағына сәйкес, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде ескерілмеген әлеуметтік аударымдардың артық (қате) төленген сомаларын қоспағанда, әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ескерілген кезең үшін есептелген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомалары;
құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген жағдайларды растамайтын болса бас тартылады.
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға, бала күтіміне әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар Қорға құқық пайда болған күннен және (немесе) оларды тағайындауға өтініш берілген күннен кейін келіп түскен, бірақ тиісті әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) ескерілмеген.
Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтарудан бас тартқан кезде Қор қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Еңбекминінің ЦЖ арқылы артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтарудан бас тарту туралы алдын ала хабарлама (бұдан әрі – алдын ала бас тарту) жібереді.
Алдын ала бас тарту туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде Еңбекминің ЦЖ:
портал арқылы – порталдағы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" және өтініште көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөміріне sms-хабарландыру арқылы;
Мемлекеттік корпорация арқылы – көрсетілетін қызметті алушының өтініште көрсетілген ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөміріне sms-хабарландыру арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының алдын ала бас тарту бойынша қарсылықтарын Қор оны көрсетілетін қызметті алушыға жіберген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде көрсетілетін қызметті алушы қарсылық білдірмесе және жеткізбесе, бұл алдын ала бас тартуға қарсылықтың болмауына тең.
Көрсетілетін қызметті алушы алдын ала бас тарту бойынша қарсылығын берген немесе білдірген кезде Қор Еңбекминінің ЦЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға тыңдауды өткізу уақыты мен тәсілі туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қордың лауазымды адамы ЭЦҚ арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару (қайтарудан бас тарту) туралы хабарламаға қол қояды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Отказ в возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений производится, если:
суммы социальных отчислений и пени, указанные в заявлении услугополучателя, подлежат обязательной уплате в Фонд в соответствии с абзацем четвертым пункта 1 и абзацем четвертым пункта 2 статьи 245, с абзацем первым пункта 1 статьи 256 Кодекса;
суммы излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений исчислены за период, который был учтен для назначения социальной выплаты, за исключением сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, не учтенных при исчислении размеров социальных выплат в соответствии с пунктом 4 статьи 78, пунктом 4 статьи 85, пунктом 4 статьи 118, пунктом 2 статьи 181, пунктом 3 статьи 240 Кодекса;
документы не подтверждают случаи, предусмотренные пунктом 3 настоящих Правил.
социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, поступили в Фонд после даты возникновения права и (или) даты обращения за их назначением, но не учтены в исчислении (определении) размера соответствующей социальной выплаты.
При отказе в возврате социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений Фонд не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания Услуги направляет услугополучателю уведомление о предварительном отказе в возврате сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений (далее – предварительный отказ) через ЦС МТСЗН по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Уведомление о предварительном отказе направляется ЦС МТСЗН при обращении услугополучателя:
через портал - в "личный кабинет" услугополучателя на портале и на номер абонентского устройства сотовой связи услугополучателя, указанный в заявлении, посредством sms-оповещения;
через Государственную корпорацию - на номер абонентского устройства сотовой связи услугополучателя, указанный в заявлении, посредством sms-оповещения.
Возражения услугополучателя по предварительному отказу принимаются Фондом в течение двух рабочих дней со дня его направления услугополучателю.
При этом, если в установленный срок услугополучатель не предоставляет и не высказывает возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному отказу.
При предоставлении или выражении возражения услугополучателем по предварительному отказу, Фонд через ЦС МТСЗН направляет услугополучателю уведомление о времени и способе проведения заслушивания.
Возражение услугополучателя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания должностное лицо Фонда подписывает посредством ЭЦП уведомление о возврате (отказе в возврате) излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде қабылданған өтініштер бойынша Еңбекминнің ЦЖ көрсетілетін қызметті алушыны Қор қол қойған артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару (қайтарудан бас тарту) туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыны sms-хабарландыру арқылы хабардар етеді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Sms-хабарландырулар Еңбекминнің ЦЖ-да осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар туралы sms-хабарландырулар журналында автоматты түрде тіркеледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде Еңбекминнің ЦЖ-да Қордың лауазымды адамының ЭЦҚ-мен куәландырылатын осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару (қайтарудан бас тарту) туралы электрондық хабарлама қалыптастырылады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" және порталға өтініште көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөміріне sms-хабарлама арқылы жіберіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мемлекеттік корпорация Еңбекминнің ЦЖ міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдардың қайтарылған сомалары бойынша деректерді өзектілендіреді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Орталық Еңбекминінің ЦЖ олардың мақсатына сәйкес үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар кешенін қамтамасыз етеді. Орталық берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Қор Еңбекминнің ЦЖ арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 1-2-қосымшасы осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"14. По заявлениям, принятым в бумажном виде через Государственную корпорацию, ЦС МТСЗН информирует услугополучателя о подписанном Фондом уведомлении о возврате (отказе в возврате) социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений посредством sms-оповещения услугополучателя.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Sms-оповещения регистрируются автоматически в ЦС МТСЗН в журнале sms-оповещений об уведомлениях по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При обращении услугополучателя через портал, в ЦС МТСЗН формируется электронное уведомление о возврате (отказе в возврате) социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений согласно приложению 7 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП должностного лица Фонда и направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портал и на номер абонентского устройства сотовой связи услугополучателя, указанный в заявлении, посредством sms-оповещения.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Государственная корпорация актуализирует данные по возвращенным суммам социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений участников системы обязательного социального страхования в ЦС МТСЗН.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Центр обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС МТСЗН в соответствии с их назначением. Центр обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Фонд через ЦС МТСЗН обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания Услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 1-2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;

көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрландыру объектісі;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының автоматтандырылған цифрлық жүйесі – Қор активтерін есепке алуды жүзеге асыру, сондай-ақ ақпараттың сақталуы мен санкцияланбаған қол жеткізуден қорғалуын қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамтылым;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өтінішті қабылдау кезінде:
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесіне міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы туралы деректердің болуына сұрау салуды қалыптастырады және өтінішті тіркейді;
Қордың қызметкері Қордың автоматтандырылған цифрлық жүйесінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы туралы деректердің болуына сұрау салуды қалыптастырады және өтінішті тіркейді.
Сұрау салуды өңдеу әлеуметтік-еңбек саласының тиісті бірыңғай цифрлық жүйесінде және Қордың автоматтандырылған цифрлық жүйесінде 10 минут ішінде жүзеге асырылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Портал арқылы әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат алу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы:
1) ЭЦҚ немесе бір реттік пароль арқылы порталда авторизациялануды жүргізеді;
2) Мемлекеттік корпорацияның цифрлық жүйесіне сұрау салуды жүзеге асырады;
3) ЭЦҚ арқылы қызмет алу үшін сұрау салуды куәландырады (оған қол қояды).
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы портал арқылы өтініш берген кезде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының "жеке кабинетіне" сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпаратты алу уақыты мен күнін көрсете отырып, хабарлама жіберіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
в Правилах выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) единая цифровая система социально-трудовой сферы – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) автоматизированная цифровая система Государственного фонда социального страхования – программное обеспечение для осуществления учета активов Государственного фонда социального страхования, а также обеспечения сохранности и защиты информации от несанкционированного доступа;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При приеме заявления работник:
Государственной корпорации формирует запрос в единую цифровую систему социально-трудовой сферы на наличие данных об участнике системы обязательного социального страхования и регистрирует заявление;
Фонда формирует запрос в автоматизированную цифровую систему Фонда на наличие данных об участнике системы обязательного социального страхования и регистрирует заявление.
Обработка запроса осуществляется в соответствующей единой цифровой системе социально-трудовой сферы и автоматизированной цифровой системе Фонда в течении 10 минут.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для получения информации о состоянии и движении социальных отчислений посредством портала участником системы обязательного социального страхования:
1) производится авторизация на портале с помощью ЭЦП или одноразового пароля;
2) осуществляется запрос в цифровую систему Государственной корпорации;
3) удостоверяется (подписывается) запрос для получения услуги посредством ЭЦП.
При подаче участником системы обязательного социального страхования заявления через портал в "личный кабинет" участника системы обязательного социального страхования направляется статус о принятии запроса, а также уведомление с указанием даты и времени получения информации о состоянии и движении социальных отчислений.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесі:
олардың тағайындалуына сәйкес цифрлық жүйелердің үздіксіз қызмет етуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін;
берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігін және уақтылылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының бірыңғай тасымалдау ортасы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландыру орталығы берген ЭЦҚ қолдана отырып жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезіндегі ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған тасымалдау ортасы есебінен де, техникалық және ұйымдастыру сипатындағы шаралар есебінен де қамтамасыз етілуге тиіс.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төлеушілерге әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өтінімді алған кезде Мемлекеттік корпорация әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесіне төлеуші туралы деректердің болуына сұрау салуды қалыптастырады және өтінімді тіркейді.";
2. "Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 237 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32881 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 114-бабының 4-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Единая цифровая система социально-трудовой сферы обеспечивает:
комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации цифровых систем в соответствии с их назначением;
полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП, выданной Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан. Защита информации при информационном обмене должна обеспечиваться как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.";
в Правилах предоставления информации плательщикам о состоянии и движении социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) единая цифровая система социально-трудовой сферы – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При получении заявки Государственная корпорация формирует запрос в единую цифровую систему социально-трудовой сферы на наличие данных о плательщике и регистрирует заявку.".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 237 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32881) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 114 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 114-бабының 4-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде" "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "цифрлық үкімет" операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.";
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Е-макет" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесі;";
8-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері – цифрлық ресурстар, бағдарламалық жасақтамалар, интернет-ресурс және екінші деңгейлі банктердің цифрлық инфрақұрылымын;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) отбасының цифрлық картасы – "цифрлық үкіметтің" цифрлық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрландыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Электрондық еңбек биржасы (бұдан әрі – ЭЕБ порталы) – Кодекске сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасын білдіретін цифрландыру объектісі;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) "цифрық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" АЦЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 114 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы.";
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.";
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) автоматизированная цифровая система "Е-макет" (далее – АЦС "Е-макет") – автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;";
подпункт 8-1) изложить в следующей редакции:
"8-1) цифровые объекты банков второго уровня – цифровые ресурсы, программное обеспечение, интернет ресурс и цифровая инфраструктура банков второго уровня;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на цифровой платформе "цифрового правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) Электронная биржа труда (далее – портал ЭБТ) – цифровой объект, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате согласно Кодексу;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АЦС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Кодекстің 113-бабына сәйкес әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішпен:
жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде жеке басын куәландыратын құжатпен, не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) (қандас мәртебесі бар адам әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш білдірген жағдайда қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін)) Мемлекеттік корпорацияға;
адамды жұмыссыз ретінде тіркеу және "бір өтініш" қағидаты бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш жасау кезінде мансап орталығына;
жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған жағдайда порталға;
көрсетілген порталда жұмыссыз ретінде тіркелген кезде ЭЕБ порталға;
жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған жағдайда екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы жүгінеді.
Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерге (бұдан әрі – ЦЖ):
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-ға өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің ЦЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
Еңбек нарығы" ЦЖ-ға жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның өтініш берушіні жұмыссыз ретінде тіркеу және (немесе) есептен шығару туралы анықтамасы бойынша сұрау салулар қалыптастырады.
ЦЖ-дан алынған мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттар түпнұсқада ұсынылады, маман сканерлейді және өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-дан әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оны тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ЦЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Лица, имеющие право на получение социальной выплаты в соответствии со статьей 113 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением по форме согласно приложению 1, заявлением для назначения социальной выплаты через портал, портал ЭБТ, цифровые объекты банков второго уровня, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, через:
Государственную корпорацию, при наличии сведений о регистрации в качестве безработного, с документом, удостоверяющим личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации) (при обращении за назначением социальной выплаты лицом, имеющим статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
карьерный центр, при регистрации лица в качестве безработного и обращении за назначением социальной выплаты по принципу "одного заявления";
портал, при наличии сведений о регистрации в качестве безработного;
портал ЭБТ, при регистрации в качестве безработного на указанном портале;
цифровые объекты банков второго уровня при наличии сведений о регистрации в качестве безработного.
Предоставление заявления при назначении социальной выплаты через проактивную услугу не требуется.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее - ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ЦС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ЦС "Рынок труда" по справке уполномоченного органа по вопросам занятости о регистрации и (или) снятия с учета заявителя в качестве безработного.
Полученные сведения из ЦС прилагаются к заявлению.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом и возвращаются заявителю.
Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальной выплаты, а также сведения, полученные из ЦС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с приложением 3 настоящих Правил.";
в пункте 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) получение сведений из ЦС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, осуществления социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающихся сведениями из государственных ЦС) с документами необходимыми для назначения;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Мансап орталығы арқылы әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген кезде оның өтінішті қабылдайтын маманы "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" АЦЖ-да тексеру жүргізу үшін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мынадай параметрлер бойынша сұрау салуды қалыптастырады:
1) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы үшін жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы соңғы жиырма төрт айда әлеуметтік аударымдардың төленбеуі;
2) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының Кодекске сәйкес айқындалған жүйеге қатысу өтілінің алты айдан кем болуы.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген параметрлер расталмаса, өтінішті қабылдайтын мансап орталығының маманы осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тәртіппен ЦЖ-да сұрау салулар қалыптастырады.
ЦЖ-дан мәліметтер алған және (немесе) ЦЖ-ғы мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші құжаттарды ұсынған кезде мансап орталығының маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны береді, өтінішті қабылдайды және өтініш берушіге қабылдағаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талонын табыс етеді.
Өтініш берушінің түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
Өтініштен, ЦЖ-дан алынған мәліметтерден және өтініш беруші құжаттарды ұсынған жағдайда, құжаттардың электрондық көшірмелерінен тұратын электрондық өтінім өтініш берушіден өтініш қабылданған күні Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелеріне (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері) жіберіледі.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-мен куәландырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал, ЭЕБ порталы арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес портал, ЭЕБ порталы арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" АЦЖ-ға жібереді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. При обращении за назначением социальной выплаты через карьерный центр, его специалист, принимающий заявление, формирует запрос через шлюз "цифрового правительства" для проведения проверки в АЦС "Организация обработки платежей" по следующим параметрам:
1) отсутствие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние двадцать четыре месяца, предшествующие месяцу возникновения социального риска по случаю потери работы;
2) наличие у участника системы обязательного социального страхования стажа участия в системе менее шести месяцев, определенного в соответствии с Кодексом.
Если указанные в части первой настоящего пункта параметры не подтверждаются, специалист карьерного центра, принимающий заявление, формирует запросы в ЦС в порядке, предусмотренном пунктом 7 настоящих Правил.
При получении сведений с ЦС и (или) предоставлении заявителем документов при несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС, специалист карьерного центра выдает заявителю уведомление о поступивших социальных отчислениях согласно приложением 3 к настоящим Правилам, для ознакомления, принимает заявление и вручает заявителю отрывной талон заявления с отметкой о принятии.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Электронная заявка, состоящая из заявления, сведений, полученных из ЦС и электронных копий документов, в случае предоставления документов заявителем, направляется в городские, районные отделения Государственной корпорации (далее - отделения Государственной корпорации) в день принятия заявления от заявителя.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты через портал, портал ЭБТ необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления для назначения социальных выплат через портал, портал "Электронная биржа труда" согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях и направляет его в АЦС "Е-макет".";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Портал, ЭЕБ порталы арқылы келіп түскен электрондық өтініш әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы Қор филиалы (бұдан әрі – Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЦЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал, ЭЕБ порталы өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Е-макет" АЦЖ арқылы автоматтандырылған режимде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттарды қабылдау (бұдан әрі – міндеттемелер), әлеуметтік төлемді алу мүмкіндігі туралы әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне хабарлама жіберіледі.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" АЦЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" АЦЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-на сұрау салулар жіберіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Поступившее посредством портала, портала ЭБТ электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку в ЦС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) не достижение заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
4) наличие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние двадцать четыре месяца, предшествующие месяцу возникновения социального риска по случаю потери работы;
5) наличие у участника системы обязательного социального страхования стажа участия в системе не менее шести месяцев, определенного в соответствии с Кодексом.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При непрохождении проверки по указанным параметрам посредством ЦС портал, портал ЭБТ представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Посредством АЦС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальной выплаты, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – обязательства).";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АЦС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АЦС "Е-макет".";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу запросы в ЦС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, осуществляются АЦС "Е-макет".";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ға әлеуметтік төлем тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.";
15-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1. Өтініш беруші екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш берген кезде өтініш беруші өтінішті автоматтандырылған режимде қалыптастыруға бастамашылық жасайды, ол осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттар туралы хабардар етіледі, сондай-ақ электрондық өтінішке қол қойылғанға дейін танысу үшін екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасында осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Е-макет" АЦЖ-ға қалыптастырылған келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама алады.
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш нысанында көзделген мәліметтерді, екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісі сұрау салу арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Мәліметтерді алғаннан кейін екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісі әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, оны тағайындауға проактивті қызмет арқылы өтініш немесе келісім беру фактілерінің жоқтығы туралы, сондай-ақ өтініш берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуы туралы мәліметтерді алуға "Е-макет" АЦЖ-ға сұрау салуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген фактілер болмаған және өтініш берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуы туралы мәліметтер алынған кезде өтініш беруші танысатын және оған өз ЭЦҚ-мен қол қоятын мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтер негізінде электрондық өтініш қалыптастырылады.
Екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісі "Е-макет" АЦЖ-ға электрондық өтініш жіберуге бастамашылық жасайды, ол осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген ұсынылған мәліметтердің толықтығына тексеруден өтеді, тексеру аяқталғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ға әлеуметтік төлемдерді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінім автоматты түрде тіркеледі, одан кейін өтініш берушіге екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасына әлеуметтік төлемге өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау туралы ЭІМ және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес шешім жобасы автоматты түрде қалыптастырылады және ол Қордың филиалына түседі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.";
пункт 15-1 изложить в следующей редакции:
"15-1. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты посредством цифрового объекта банков второго уровня заявитель инициирует формирование заявления в автоматизированном режиме, в котором он уведомляется об обязательствах и условиях, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также до подписания электронного заявления получает в мобильном приложении цифрового объекта банка второго уровня уведомление о поступивших социальных отчислениях, сформированное в АЦС "Е-макет", по форме согласно приложению 4 настоящих Правил, для ознакомления.
Сведения, предусмотренные в форме заявления согласно приложению 2 к настоящим Правилам, цифровой объект банков второго уровня получает через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций посредством запроса.
После получения сведений, цифровой объект банков второго уровня осуществляет запросы в АЦС "Е-макет" на получение сведений об отсутствии фактов назначения, осуществления социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение, а также об участии заявителя в системе обязательного социального страхования.
При отсутствии фактов, предусмотренных частью первой настоящего пункта и получении сведений об участии заявителя в системе обязательного социального страхования, формируется электронное заявление на основании сведений, полученных из ЦС государственных органов и (или) организаций, с которым заявитель ознакамливается и подписывает своей ЭЦП.
Цифровой объект банков второго уровня инициирует отправку электронного заявления в АЦС "Е-макет", в которой оно проходит проверку на полноту представленных сведений, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, по завершению проверки происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату в мобильное приложение цифрового объекта банков второго уровня.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении социальной выплаты, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Әлеуметтік төлемді тағайындау туралы түскен өтініштер, оның ішінде электрондық, өтініштер келіп түскен күні сол жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні:
Мемлекеттік корпорация, мансап орталығы арқылы жүгінген кезде – осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін тіркеудің және есепке алудың электрондық журналында;
портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш білдірген кезде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.";
17-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін ЦЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде, сондай-ақ, өтініш беруші портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ-ін шешімнің жобасын қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" АЦЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Поступившее заявление о назначении социальной выплаты, в том числе электронное, регистрируется в день поступления в течение рабочего дня, а поступившее вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления:
при обращении через Государственную корпорацию, карьерный центр – в электронном журнале регистрации и учета заявлений граждан на назначение социальной выплаты согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
при обращении через портал, портал ЭБТ, цифровые объекты банков второго уровня, а также через проактивную услугу - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ЦС, передающих информацию.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, портал ЭБТ, цифровой объект банков второго уровня, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальной выплаты филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а при отсутствии номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения заявителем устного возражения по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
При наличии в ЦС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АЦС "Е-макет", а при его отсутствии - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальных выплат.
При обращении заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) жеке кәсіпкер мен жеке практикамен айналысатын адамның, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалық басшысының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, медициналық әлеуметтік сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға аударылған әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" АЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:
"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуі тиіс;

"21. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуального предпринимателя, в том числе главы крестьянского или фермерского хозяйства, и лиц, занимающихся частной практикой, согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальной выплаты путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:
выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;

"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы жүгінген кезде өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ-мен осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарға тексеру жүргізу туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға, ЭЕБ порталына өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е –макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 21 және 24-тармақтарында көзделген, жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы табысы туралы анықтама негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар, Қор филиалы нақты түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән - жайлары сақталса және өтініш берушінің таңдауы бойынша бөлімшеге ұсынылатын өтініш берушінің келісімі негізінде Қор филиалы сақталса Осы Қағидаларға 16-нысан бойынша Мемлекеттік корпорация айларды (айды)есептемегенде әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі бар не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал, портал ЭБТ – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю потери работы (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал, портал ЭБТ.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проверке документов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
При предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 21 и 24 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений.
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются и по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Егер әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттілігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттілігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
талап етілетін құжаттың атауын;
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттілігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттілігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЭІМ-ға қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қор филиалы "Е-макет" АЦЖ арқылы ЭІМ-ны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады. Бұл ретте, өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал екінші деңгейдегі банктерді цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасының "жеке кабинетіне" – осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АЦС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации. При этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" мобильного приложения цифрового объекта банков второго уровня, на портале, портале ЭБТ – электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. Мемлекеттік корпорация, мансап орталығы арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жөнінде:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да ұялы телефонының нөмірі болған кезде sms-хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Өтініш беруші портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" АЦЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға, ЭЕБ порталына, екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасына өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. ЦЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.";
42-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;

"27. При подаче заявления через Государственную корпорацию, карьерный центр, отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При обращении заявителя через портал, портал ЭБТ, цифровой объект банков второго уровня по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АЦС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты согласно приложению 18 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал, портал ЭБТ, мобильное приложение цифрового объекта банков второго уровня.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При изменении в ЦС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты изменения в ЭМД производятся в автоматическом режиме.";
часть вторую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления;
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат), на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;

салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
3) өтініш берушінің жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәлімет, оның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнаулы органдардан олардың іс жүргізуінде істердің (материалдардың) бар екендігі туралы мәліметтер келіп түскен кезде.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта қарау оны тағайындаған күннен бастап осы Қағидаларға 19 және 20-тармақтарда көзделген тәртіппен және мерзімде қайта қаралады.
Қор филиалы жұмыссыздың субсидияланатын жұмыс орнындарына қатысқаны үшін әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналары түскені туралы мәліметтер АЖ-дан келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды, маңсап орталығы бағыты бойынша кәсіптік оқыту.
45-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген алушының өтініші бойынша әлеуметтік төлемді алуға құқық сақталған жағдайда әлеуметтік төлемді тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын ЦЖ-дан алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде қайта басталады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:

по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления, получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя.
2) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
3) представлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом размер социальной выплаты пересматривается с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 19 и 20 настоящих Правил.
Филиал Фонда принимает решение о приостановлении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления сведений из ЦС о поступлении социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов, и (или) обязательных пенсионных взносов работодателя, за исключением социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов за участие безработного на субсидируемых рабочих местах, профессиональном обучении по направлению карьерным центром.";
часть первую пункта 45 изложить в следующей редакции:
"45. Социальная выплата возобновляется по заявлению получателя, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений, полученных из ЦС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты, при условии сохранения права на социальную выплату.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:

1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЦЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
алушының қайтыс болғаны (соттың оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енгені) туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем алушының қайтыс болған айын қоса алғанда (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген айды қоса алғанда) жүзеге асырылады;
мансап орталығында алушыны жұмыссыз ретінде есептен шығару туралы мәлімет. Бұл ретте, алушы жұмыссыз ретінде есептен шығарылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатылады;
алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатқаны туралы мәлімет. Бұл ретте, әлеуметтік төлем азаматтығын тоқтату туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
алушының кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем дара кәсіпкер ретінде тіркелген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-мен белсенді еңбек шарты туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем еңбек шарты жасалған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен мынадай жағдайларда әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім жобасы:
алушы әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынған жағдай. Бұл ретте, әлеуметтік төлем тағайындалған күнінен бастап тоқтатылады;
осы Қағидалардың 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алушы әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш берген жағдай. Бұл ретте, әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешімнің жобасын қалыптастырады және шешімнің жобасын әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдау үшін Қордың филиалына жібереді.";
63-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ЦЖ-дан алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-ы олардың мақсатына сәйкес ЦЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау (ақпарат беру) ортасы арқылы жүзеге асырылады. Цифрлық алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған ақпарат беру ортасын пайдалану есебінен де, техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) сведений из ЦС, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам:
о смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении его умершим). При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти получателя (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим), включительно;
о снятии получателя с учета в качестве безработного в карьерном центре. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем снятия получателя с учета в качестве безработного;
о прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений о прекращении гражданства;
об осуществлении получателем предпринимательской деятельности. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем регистрации в качестве индивидуального предпринимателя;
об активном трудовом договоре с ЦС "Единая система учета трудовых договоров". При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем заключения трудового договора.
2) проекта решения о прекращении социальной выплаты от отделения Государственной корпорации, в случаях:
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 22 настоящих Правил. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.
При этом отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней формирует проект решения по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам и направляет его в филиал Фонда для принятия решения о прекращении социальной выплаты.";
абзац первый части второй пункта 63 изложить в следующей редакции:
"При этом отделение Государственной корпорации представляет в организацию по выдаче социальной выплаты письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ЦС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при цифровом обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

"67. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ЦЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 238 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 32886 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 171-бабы 4-тармағының екінші абзацы, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі–Кодекс) 171-бабы 4-тармағының үшінші абзацы, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру,қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау(тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "цифрлық үкімет" операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.";
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Е-макет" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесi;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) отбасының цифрлық картасы – "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрландыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" АЦЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"67. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 238 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32886) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с абзацем 2 пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности.";
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.";
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) автоматизированная цифровая система "Е-макет" (далее – АЦС "Е-макет") - автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на платформе "цифрового правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) сервис цифровых документов – объектом цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АЦС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерге (бұдан әрі – ЦЖ):
"Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-ға өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің ЦЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" ЦЖ-ға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу туралы анықтама бойынша сұрау салулар қалыптастырады.
ЦЖ-дан алынған мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттар түпнұсқада ұсынылады, маман сканерлейді және өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-дан әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оны тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ЦЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;

"5. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее - ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ЦС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" по справке об установлении степени утраты общей трудоспособности.
Полученные из ЦС сведения прилагаются к заявлению.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом и возвращаются заявителю.
Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальной выплаты, а также сведения, полученные из ЦС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение сведений из ЦС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, осуществления социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия и (или) срок действия которых истечет на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающихся сведениями из государственных ЦС) с документами, необходимыми для назначения социальной выплаты;

4) әлеуметтік төлем тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. МӘС бөлімшесі арқылы әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген кезде оның өтінішті қабылдайтын маманы осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген тәртіппен "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы ЦЖ-ға сұрау салуды қалыптастырады.
ЦЖ-дан мәліметтер алған және (немесе) ЦЖ-да мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші құжаттарды ұсынған кезде МӘС бөлімшесінің маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны береді, өтінішті қабылдайды және өтініш берушіге қабылдағаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талонын табыс етеді.
Өтініш берушінің түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
Өтініштен, ЦЖ-дан алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінім және өтініш беруші құжаттарды, құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынған жағдайда өтініш берушіден өтініш қабылданған күні Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-мен куәландырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес портал арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" АЦЖ-ға жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:

4) отсутствие права на назначение социальной выплаты;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальной выплаты.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При обращении за назначением социальной выплаты через подразделение МСЭ, его специалист, принимающий заявление, формирует запрос в ЦС через шлюз "цифрового правительства" в порядке, предусмотренном пунктом 9 настоящих Правил.
При получении сведений с ЦС и (или) предоставлении заявителем документов при несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС, специалист подразделения МСЭ выдает заявителю уведомление о поступивших социальных отчислениях согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для ознакомления, принимает заявление и выдает заявителю отрывной талон заявления с отметкой о принятии.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка заявления для назначения социальной выплаты через подразделение МСЭ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Электронная заявка, состоящая из заявления, сведений, полученных из ЦС и электронных копий документов, в случае предоставления документов заявителем, направляется в отделение Государственной корпорации в день принятия заявления от заявителя.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты через портал необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления для назначения социальной выплаты через портал согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях, и направляет его в АЦС "Е-макет".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку в ЦС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:

1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) әлеуметтік төлемді тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы;
3) өтініш берушінің Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге Қордың астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЦЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Е-макет" АЦЖ арқылы автоматтандырылған режимде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттарды қабылдау (бұдан әрі – міндеттемелер), әлеуметтік төлем алу мүмкіндігі туралы әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне хабарлама жіберіледі.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" АЦЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" АЦЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-на сұрау салулар жіберіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ға әлеуметтік төлем тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін ЦЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) не достижение заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При непрохождении проверки по указанным параметрам посредством ЦС, портал представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Посредством АЦС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальной выплаты, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - обязательства).";
часть вторую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АЦС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АЦС "Е-макет".";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу запросы в ЦС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, осуществляются АЦС "Е-макет".";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ЦС, передающих информацию.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде, сондай-ақ, өтініш беруші портал, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ-ін шешімнің жобасын қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" АЦЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

"22. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальной выплаты филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения заявителем по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
При этом, при наличии в ЦС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АЦС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

"25. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 23 және 26-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән-жайлары өтініш берушінің таңдауы бойынша сақталса, Қор филиалы өтініш берушінің Мемлекеттік бөлімшеге ұсынылатын келісімі негізінде корпорациялар осы Қағидаларға 18-нысан бойынша айларды (айды)есептемегенде әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі бар не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Егер әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
Бұл ретте Қор филиалы:
талап етілетін құжаттың атауын;
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" АЦЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал порталға "жеке кабинетке" осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 23 и 26 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АЦС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" на портал – электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными заявителем дополнительными документами в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жөнінде:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да ұялы телефонының нөмірі болған кезде өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" АЦЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. ЦЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.";
47-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер (құжаттар), оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;

"29. При подаче заявления через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ, отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При обращении заявителя через портал по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АЦС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты согласно приложению 20 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. При изменении в ЦС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты изменения в ЭМД производятся в автоматическом режиме.";
часть вторую пункта 47 изложить в следующей редакции:
"При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат), на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;

салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) алушының Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет.
Әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адам кету елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем төлеу тоқтатыла тұрған күннен бастап, бірақ оны алу үшін жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері барлық арттырулар ескеріліп белгіленеді.
Кету елінде төлем алынған жағдайда әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде жүгінген күннен бастап қайта басталады;
3) қорғаншы (қамқоршы) болып табылатын алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазасын өтеп жатқыны туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындалған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өткені туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлем алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісі туралы растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;

по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;
3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;

7) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қорғаншыны (қамқоршыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) болып тағайындалған адамға немесе қорғаншы (қамқоршы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
8) өтініш берушінің жалған мәліметтер ұсынуы, бұл әлеуметтік төлем мөлшерін негізсіз айқындауға әкелген, соның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнайы органдардан олардың қарауындағы істер (материалдар) туралы мәліметтер келіп түскен жағдайда;
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшері осы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көзделген тәртіппен және мерзімдерде оның тағайындалған күнінен бастап қайта қаралады.
9) медициналық-әлеуметтік сараптамаға анық емес құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықтау туралы хаттаманы ресімдеу туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем бақылау бойынша қайта куәландырылғанда бұрын шығарылған сараптамалық қорытынды расталған кезде тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Қор филиалы әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген мәліметтер:
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелерінен Қордың филиалына мәліметтер келіп түскен күні;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлем алушыдан тікелей Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешімнің жобасы келіп түскен кезде тоқтата тұру туралы шешімді келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.";
50-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген алушының өтініші бойынша әлеуметтік төлемді алуға құқық сақталған жағдайда әлеуметтік төлемді тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын ЦЖ-дан алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде қайта басталады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или получателю, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;
8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 21 и 22 настоящих Правил.
9) оформлении протокола о выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу и (или) необоснованного вынесения экспертного заключения. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления при подтверждении ранее вынесенного экспертного заключения при переосвидетельствовании по контролю.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
проекта решения о приостановлении социальной выплаты от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты.";
часть первую пункта 50 изложить в следующей редакции:
"50. Социальная выплата возобновляется получателю по заявлению для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений, полученных из ЦС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты, при условии сохранения права на социальную выплату.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"51. Қор филиалы "Мүгедектігі бар тұлғалардың орталықтандырылған деректер банкі" ЦЖ-дан алынған мәліметтер негізінде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы шешім қабылдайды:
жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі өзгергенде, ол белгіленген (өзгерген) күннен бастап. Бұл ретте әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижені жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылудың қайтадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі;
кезекті медициналық-әлеуметтік сараптамада қайта куәландыру кезінде жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу мерзімі өзгергенде. Бұл ретте, әлеуметтік төлем жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген күннен бастап жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеудің алдыңғы мерзімі өткен сәтте белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" ЦЖ-дан мәліметтер болмаған кезде жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі немесе мерзімі өзгерген жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген күннен бастап әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасын қалыптастырады және Қордың филиалына жібереді.
Бұл ретте, егер жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеудің алдыңғы мерзімі аяқталған күннен бастап алты және одан да көп ай өтсе, әлеуметтік төлемді қайта есептеу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішті қабылдауды жүзеге асырады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЦЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
алушының қайтыс болғаны (соттың оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енгені) туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем алушының қайтыс болған айды (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген айды) қоса алғанда төленеді;
МӘС бөлімшесінің алушыны еңбекке қабілетті деп тану туралы сараптамалық қорытынды шығаруы. Бұл ретте, әлеуметтік төлем ол еңбекке қабілетті деп танылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;

"51. Филиал Фонда на основании сведений, полученных из ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" принимает решение о перерасчете социальной выплаты по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам при изменении:
степени утраты общей трудоспособности, со дня ее установления (изменения). При этом новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности;
срока установления степени утраты общей трудоспособности при очередном переосвидетельствовании на медико-социальной экспертизе. При этом социальная выплата осуществляется со дня установления степени утраты общей трудоспособности в размере, установленном на момент истечения предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности.
При отсутствии сведений из ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" в случае изменения степени или срока утраты общей трудоспособности, отделение Государственной корпорации формирует проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам со дня установления степени утраты общей трудоспособности и направляет в филиал Фонда.
При этом, если от даты окончания предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности прошло шесть и более месяцев, для перерасчета социальной выплаты отделением Государственной корпорации осуществляется прием заявления для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:
1) сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, о:
смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении умершим). При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти получателя (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим) включительно;
вынесении подразделением МСЭ экспертного заключения о признании получателя трудоспособным. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором он признан трудоспособным;

2) мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлемді алушыдан келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім жобасы:
алушы әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынған жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем тағайындалған күнінен бастап тоқтатылады;
осы Қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алушы әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш берген жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Қорға аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша, оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын енгізу немесе әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру арқылы. Алушының әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі дайындаған Қор филиалының әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ЦЖ-дан алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.";
81-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-ы олардың мақсатына сәйкес ЦЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау (ақпарат беру) ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған ақпарат беру ортасын пайдалану есебінен де, техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) проекта решения по форме согласно приложению 23 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации или подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При поступлении заявления получателя на удержание из социальной выплаты отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в организацию по выдаче социальной выплаты письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ЦС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.";
часть вторую пункта 81 изложить в следующей редакции:
"ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:

"85. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ЦЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 239 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 32883 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 230-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 230-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде" "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "цифрлық үкімет" цифрлық операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.";
2-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "Е-макет" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) отбасының цифрлық картасы – "цифрлық үкіметтің" цифрлық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрландыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" АЦЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"85. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 239 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32883) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 230 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 230 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца.";
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца" (далее – государственная услуга) уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора цифровой инфраструктуры контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.";
в пункте 2:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) автоматизированная цифровая система "Е-макет" (далее – АЦС "Е-макет") – автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на платформе "цифрового правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АЦС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш беруші сәйкестендіру үшін ұсынылатын осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтер бар анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) не адамды хабарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
2) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар, қайтыс болған асыраушы баласының (балаларының) туу туралы және неке (ерлі-зайыптылықты) қию (бұзу) туралы, бала асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім алушылар немесе білім алушылар болып табылатыны туралы анықтама (жыл сайын жаңартылып отырады) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Бұл ретте, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда білім беру ұйымынан анықтама ұсынылады, онда: оқу орнының толық атауы, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, оқыту нысаны (бар болса), курсы мен көрсетілген курста оқу кезеңі, білім беру ұйымының мөрі және уәкілетті тұлғаның қолы. Білім алушының академиялық демалыста болуы білім беру ұйымының анықтамасымен расталады;
Бұл ретте білім алушы оқу орнынан шығарылған немесе сырттай оқу нысанына ауысқан жағдайларда білім беру ұйымының басшысы әлеуметтік төлем алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесін хабардар етеді.
4) қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Құжаттарды қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерге (бұдан әрі – ЦЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры" ЦЖ-да өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің ЦЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
"АХАЖ" ЦЖ-ға баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, не туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, некеге тұру туралы анықтама не неке туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, асыраушының қайтыс болуы (сот хабарсыз кетті деп немесе қайтыс болды деп жариялаған) туралы, не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша;
"Төрелік" автоматтандырылған цифрлық талдау жүйесінде - баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша;
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі - "ҰБДҚ" ЦЖ) асырауындағылардың күндізгі оқу нысаны бойынша жалпы орта білім беру, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқуы туралы мәліметтер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" ЦЖ-ға куәландыруды және мүгедектік тобын белгілеуді жүргізу туралы (он сегіз жасқа толмаған және осы жастан үлкен балалар, оның ішінде асырап алынған аға, іні, сіңлі, қарындастары бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп танылған жағдайда);
"ҚР ҒЖБМ ЖББП" ЦЖ (Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" цифрлық жүйесі) - оқыту туралы мәліметтер бойынша.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" ЦЖ-да-кәмелетке толмаған балаға (балаларға) қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында тәрбиеленушілердің және орта (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта), оның ішінде арнайы және орта білім алушылардың білімі туралы мәліметтердің болуына мамандандырылған, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі;
ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.";
9-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесімен сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для назначения социальной выплаты заявитель вместе с документами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемых для идентификации, предоставляет следующие документы:
1) свидетельство о смерти кормильца (либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
2) документы, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельство о рождении ребенка (детей) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества) либо справку о заключении брака, об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) справку из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка с организации образования, в которой должны быть отражены: полное наименование учебного заведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, его дата рождения, форма обучения (при наличии), курс и период обучения на указанном курсе, печать организации образования и подпись уполномоченного лица. Нахождение обучающегося в академическом отпуске подтверждается справкой с организации образования.
При этом, в случаях отчисления обучающегося из организации образования или перевода на заочную форму обучения, руководитель организации образования извещает отделение Государственной корпорации по месту жительства получателя выплаты;
4) документ об установлении опеки или попечительства либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Специалист Государственной корпорации, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее – ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС "Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ЦС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ЦС "ЗАГС" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке, о смерти кормильца (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти;
в автоматизированной цифровой аналитической системе "Төрелік" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ЦС "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – ЦС "НОБД") по сведениям об обучении иждивенцев по очной форме в организациях общего среднего образования, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования;
в ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные) братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы);
в ЦС "ЕПВО МНВО РК" (цифровая система Единая платформа высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан) - по сведениям об обучении;
в ЦС "НОБД" - на наличие сведений об установлении опеки (попечительства) над несовершеннолетним(и) ребенком (детьми), об образовании воспитанников в организациях дошкольного воспитания и обучения, и обучающихся среднего (начального, основного среднего и общего среднего), в том числе специального и специализированного, технического и профессионального, после среднего образования.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.";
часть четвертую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальной выплаты, а также сведения, полученные из ЦС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-дан әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оны тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ЦЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;
4) әлеуметтік төлем тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес портал арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" АЦЖ-ға жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) әлеуметтік төлемді тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге Қор филиалы директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЦЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Е-макет" АЦЖ арқылы автоматтандырылған режимде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш бланкісінде көзделген шарттарды қабылдау (бұдан әрі – шарттар), әлеуметтік төлемді алу мүмкіндігі туралы әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне хабарлама жіберіледі.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение из ЦС уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факт назначения социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающейся сведениями из государственных ЦС), с документами, необходимыми для их назначения;
4) отсутствие права на назначение социальной выплаты;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальной выплаты.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты через портал, необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления на назначение социальной выплаты через портал согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях и направляет его в АЦС "Е-макет".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Поступившее посредством портала, электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку в ЦС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При непрохождении проверки по указанным параметрам посредством ЦС портал представляет.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Посредством АЦС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальной выплаты, принятия условий, предусмотренных в бланке заявления на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – условия).";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:

"15. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және шарттарды қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" АЦЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
Күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушінің келісімі болмаған жағдайда проактивті қызмет көрсетуден бас тартылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" АЦЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-на сұрау салулар жіберіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ға әлеуметтік төлем тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін ЦЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.";
21-тармақта:
алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, ЦЖ - да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" АЦЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.";
тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

"15. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия условий потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АЦС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АЦС "Е-макет".";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу запросы в ЦС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляются АЦС "Е-макет".";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ЦС, передающих информацию.";
в пункте 21:
часть шестую изложить в следующей редакции:
"При этом, при наличии в ЦС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АЦС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений) филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальной выплаты путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуге тиіс;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш беруші осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарға тексеру жүргізу туралы "Е-макет" АЦЖ-мен электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу жолымен порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е -макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
24-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген әлеуметтік аударымдардың, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу жағдайы сақталса, өтініш берушінің таңдауы бойынша Қор филиалы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін өтініш берушінің келісімі негізінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмейтін айларды (айды) ескермей әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді, не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о проверке документов согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"29. Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жөнінде:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да ұялы телефонының нөмірі болған кезде sms-хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" АЦЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
32-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЦЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.";
46-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;

"29. При подаче заявления через Государственную корпорацию отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При обращении заявителя через портал, по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АЦС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты согласно приложению 19 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал.";
часть вторую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"При изменении в ЦС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты в автоматическом режиме производятся изменения в ЭМД.";
часть вторую пункта 46 изложить в следующей редакции:
"При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат) на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;

салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) АЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәліметтер.
Әлеуметтік төлем алушы болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адамға шығу елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап, бірақ оны алуға жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа әлеуметтік төлем қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кету кезеңінде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілсе, оның мөлшері осы арттыруларды ескере отырып белгіленеді.
Шығу елінде төлемдерді алған болса, Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген жағдайда әлеуметтік төлем жүгінген күннен бастап, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде қайта басталады;
3) алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындаған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандастың куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлемді алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісін растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;

по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;
3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;

7) он сегіз жастан асқан алушыны (асырауындағы адамды) білім беру ұйымынан шығару туралы немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстыру туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында оқуды қайта бастаған күннен бастап қайта басталады;
8) алушының қайтыс болуы (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі) туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындаған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
9) алушыны ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу туралы, баланы асырап алу туралы шешімді жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою туралы мәліметтер. Бұл ретте қамқоршы (қорғаншы) болып тағайындалған адамға әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі. Ата-ана құқықтарын қалпына келтіру кезінде әлеуметтік төлем ата-ана құқықтарын қалпына келтіру немесе шектеулердің күшін жою туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап қайта басталады;
10) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қамқоршыны (қорғаншыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қамқоршы (қорғаншы) болып тағайындалған адамға немесе қамқоршы (қорғаншы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
11) хабарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының келіп түсуі немесе азаматтың тірі болу фактісін растайтын ақпараттың келіп түсуі туралы мәліметтер. Бұл ретте, егер азаматтың тірі екені расталса, әлеуметтік төлем тоқтатылады, расталмаған жағдайда – әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
12) өтініш берушінің әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәліметтер, оның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнаулы органдардан олардың іс жүргізуінде істердің (материалдардың) бар екендігі туралы мәліметтер келіп түскен кезде.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта қарау оны тағайындаған күннен бастап осы Қағидаларға 20 және 21-тармақтарда көзделген тәртіппен және мерзімде қайта қаралады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қор филиалы осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген мәліметтер келіп түскен кезде әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде тоқтата тұру туралы шешімді:
осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан Қордың филиалына мәліметтер келіп түскен күні;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлем алушыдан тікелей мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы Қор филиалының шешімнің жобасы келіп түскен күні қабылдайды.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.";
49-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

7) отчислении получателя (иждивенца) старше восемнадцати лет из организации образования или о переводе его на заочную форму обучения. При этом социальная выплата возобновляется с даты возобновления обучения в организациях образования по очной форме обучения;
8) смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении его умершим). При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
9) лишении или ограничении в родительских правах получателя, о признании недействительным решения об усыновлении (удочерении) или его отмене. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления. При восстановлении в родительских правах социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу решения суда о восстановлении или об отмене ограничений в родительских правах;
10) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или лицу, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;
11) поступлении социальных отчислений, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступлении информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых. При этом, если факт нахождения гражданина в живых подтвердится, социальная выплата прекращается, в случае не подтверждения – социальная выплата возобновляется с даты приостановления;
12) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 20 и 21 настоящих Правил.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктом 47 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
проекта решения филиала Фонда о приостановлении социальной выплаты от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты.";
часть первую пункта 49 изложить в следующей редакции:

"49. Әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген алушының Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініші бойынша әлеуметтік төлемді алуға құқық сақталған жағдайда әлеуметтік төлемді тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын ЦЖ-дан алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде қайта басталады.";
50-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік корпорацияның маманы күндізгі оқу нысаны бойынша оқушылар немесе студенттер болып табылатын отбасы мүшелері бойынша "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ЦЖ-ға сұрау салу негізінде әлеуметтік төлемді қайта қарау шешімінің жобасын қалыптастырады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Асырауындағы адамдар саны ұлғаю кезінде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу әлеуметтік төлемді алушының, қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерінің жазбаша өтініші негізінде:
жалпы орта, техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтама ұсынған кезде оқу кезеңінің басталу күнінен;
Кодекстің 239-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасының мүшесін әлеуметтік төлем алушының асырауындағылардың құрамына қосқан кезде асыраушы қайтыс болған күннен бастап (асыраушы қайтыс болғаннан кейін туған кезде, баланың туған күнінен ерте емес) жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемнің үлесін бөлуге құқығы бар адамдарға әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу жазбаша өтініш берген күннен бастап жүргізіледі.
Егер қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушысының асырауында болған отбасы мүшелерінің бірі әлеуметтік төлем алуға өтініш жасау құқығын іске асырмаса, онда ол Кодекстің 239-бабының 5-тармағына сәйкес әлеуметтік төлем бөлінген жағдайда ол Қорға жүгінген күннен бастап аталған адамға, ал бөлінбеген жағдайда – әлеуметтік төлем құқығы туындаған күннен бастап тағайындалады.
Бұл ретте, мөлшерді қайта есептеу (қайта қарау) әлеуметтік төлемнің жүргізілген көтерулерін ескере отырып, өтініш берілген сәтте қолданыста болатын есептеу параметрлері бойынша әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі. Асырауындағы адамдар саны азайған кезде әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеуді осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан мәліметтер алу жолымен Қор филиалдары әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы Қор филиалының шешімі негізінде жүргізеді.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан мәліметтер болмаған кезде, асырауындағы адамдардың саны азайған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жарияланған) асыраушының асырауындағы адамдардың біріне әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қордың филиалына жібереді.
Өтініш беруші асыраушысынан айырылған адамдар үшін әлеуметтік төлемнің мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақтылы хабарламаған жағдайда, олардың мөлшері көрсетілген мән-жайлар басталған сәттен бастап, бірақ олар тағайындалған сәттен ерте емес қайта қаралады.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін асырауындағы адамдар санының ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижені жаңадан белгіленген асырауындағы адамдар санының коэффициентіне көбейту арқылы есептеледі.
Әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу туралы өтініші негізінде Мемлекеттік корпорация бөлімшесі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының бекітуі үшін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалының шешім жобасын қалыптастырады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"49. Социальная выплата возобновляется по заявлению на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений, полученных из ЦС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты, при условии сохранения права на социальную выплату.";
часть вторую пункта 50 изложить в следующей редакции:
"Специалист Государственной корпорации формирует проект решения на пересмотр социальной выплаты на основании запросов в соответствующие ЦС через шлюз "цифрового правительства" по членам семьи, которые являются учащимися или студентами по очной форме обучения.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. При увеличении количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты производится на основании письменного заявления получателя социальной выплаты члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца:
с даты начала периода обучения, при предоставлении справки из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования;
со дня смерти кормильца (но не ранее даты рождения ребенка, при его рождении после смерти кормильца), при включении в состав иждивенцев получателя социальной выплаты члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 2 статьи 239 Кодекса.
Лицам, имеющим право на выделение доли социальной выплаты, перерасчет размера социальной выплаты производится со дня подачи письменного заявления.
Если один из членов семьи, состоявший на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, не реализовал свое право на обращение за социальной выплатой, то она назначается указанному лицу с даты обращения в Фонд в случае выделения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 239 Кодекса, а в случае невыделения – с даты возникновения права на социальную выплату.
При этом перерасчет (пересмотр) размера производится с даты возникновения права на социальную выплату по параметрам расчета, действующим на момент обращения с учетом произведенных повышений социальной выплаты. Перерасчет размера социальной выплаты при уменьшении числа иждивенцев производится филиалами Фонда при получении сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций, путем принятия решения филиала Фонда о перерасчете социальной выплаты по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При отсутствии сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций, при уменьшении количества иждивенцев, отделение Государственной корпорации формирует проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты и направляет в филиал Фонда по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В случае, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размеры социальной выплаты для лиц, потерявших кормильца, их размеры пересматриваются с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента их назначения.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на текущий коэффициент количества иждивенцев и умножения результата на вновь установленный коэффициент количества иждивенцев.
На основании заявления получателя социальной выплаты о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты для утверждения филиалом Фонда по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"52. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған жалғыз адамның қайтыс болуы туралы. Бұл ретте әлеуметтік төлем қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) айды қоса алғанда жүзеге асырылады;
медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған жалғыз адамды еңбекке қабілетті деп тану туралы шешім шығарған жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем ол еңбекке қабілетті деп танылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған жалғыз адамның мүгедектігін белгілеу мерзімі аяқталған күннен бастап. Бұл ретте әлеуметтік төлем мүгедектік белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап тоқтатылады;
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен мынадай жағдайларда осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы Қор филиалының мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған шешім жобасы:
алушы әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынған жағдай. Бұл ретте, әлеуметтік төлем тағайындалған күнінен бастап тоқтатылады;
алушы осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алушы әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш берген жағдай. Бұл ретте, әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Қорға аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша, оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын енгізу немесе әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру арқылы. Алушының әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі дайындаған Қор филиалының әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ЦЖ-дан алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.";
79-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"52. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:
1) сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, о (об):
смерти единственного лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца. При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его безвестно отсутствующим или умершим) включительно;
вынесении подразделением медико-социальной экспертизы решения о признании единственного лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, трудоспособным. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором он признан трудоспособным;
окончании срока установления инвалидности единственного лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца. При этом социальная выплата прекращается со дня окончании срока установления инвалидности;
2) проекта решения филиала Фонда по форме согласно приложению 22 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации или подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При поступлении заявления получателя на удержание из социальной выплаты отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в организацию по выдаче социальной выплаты письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ЦС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты.";
часть первую пункта 79 изложить в следующей редакции:

"79. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-ы олардың мақсатына сәйкес ЦЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.";
80-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ЦЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 27-қосымшасы осы тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 248 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 32912 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 72-бабы 2-тармағына үшінші абзацы, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"79. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.";
часть вторую пункта 80 изложить в следующей редакции:
"ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему Перечню;
приложение 27 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему Перечню.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 248 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32912) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с абзацем 3 пункта 2 статьи 72 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабы 2-тармағының үшінші абзацына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде" "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "цифрлық үкімет" операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.";
2-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) "Е-макет" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесi;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері – цифрлық ресурстар, бағдарламалық жасақтамалар, интернет-ресурс және екінші деңгейлі банктердің цифрлық инфрақұрылымы;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) отбасының цифрлық картасы – "цифрлық үкіметтің" цифрлық-коммуникациялық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрландыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" АЦЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), 7/социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим пункта 2 статьи 72 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет.";
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственных услуг уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений, информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.";
в пункте 2:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) автоматизированная цифровая система "Е-макет" (далее – АЦС "Е-макет") – автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) цифровые объекты банков второго уровня – цифровые ресурсы, программное обеспечение, интернет ресурс и цифровая инфраструктура банков второго уровня;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на платформе "цифрового правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) сервис цифровых документов – цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АЦС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Кодекстің 77 және 84-баптарына сәйкес әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы өтінішпен, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтінішпен:
1) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
Мемлекеттік корпорацияға жеке басын куәландыратын құжатпен, не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) (қандас мәртебесі бар адам әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш білдірген жағдайда қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін));
портал арқылы;
2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері арқылы жүгінеді.
Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу кезінде "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті қарау бала тууды тіркегеннен кейін жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге сәйкестендіру үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағы (парақтары);
2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама (сәйкестендіру үшін);
олардың бар-жоғына байланысты:
қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімінен үзінді көшірме (бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда);
баланың (балалардың) қайтыс болу туралы куәлігі (куәліктері) не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа өтінішке "электрондық үкімет" шлюзі арқылы сұрау салулар қалыптастыру жолымен өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорация маманы сұрататын мынадай:

"3. Лица, имеющие право на получение социальных выплат в соответствии со статьями 77 и 84 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением по форме согласно приложению 1, с заявлением для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) через портал, цифровые объекты банков второго уровня по форме согласно приложению 2, с заявлением для назначения социальной выплаты по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет через портал, цифровые объекты банков второго уровня по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам:";
1) за назначением социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу через:
Государственную корпорацию с документом, удостоверяющим личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации) (в случае обращения за назначением социальных выплат лицом, имеющим статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
портал;
2) за назначением социальной выплаты по уходу через цифровые объекты банков второго уровня.
Предоставление заявления при назначении социальной выплаты через проактивную услугу не требуется.
Обращение за назначением социальной выплаты по уходу может осуществляться по принципу "одного заявления" при получении государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния". Рассмотрение заявления на назначение социальной выплаты по уходу осуществляется после регистрации рождения ребенка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Заявитель вместе с документами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемыми для идентификации, предоставляет следующие документы для назначения:
1) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению):
лист (листы) временной нетрудоспособности, выданный в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
2) социальной выплаты по уходу:
свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о рождении;
в зависимости от их наличия:
выписку из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданную органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет);
свидетельство (свидетельства) о смерти ребенка (детей), либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала.
Помимо вышеуказанных документов к заявлению прилагаются следующие сведения, запрашиваемые специалистом Государственной корпорации, принимающим заявление, путем формирования запросов через шлюз "цифрового правительства":

1) "Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-ға өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
2) екінші деңгейдегі банктердің ЦЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер;
сондай-ақ, жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін:
1) "Амбулаториялық-емханалық көмек" ЦЖ-ға жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парағы;
2) "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" ЦЖ-да мемлекеттік кірістер органдары берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ "Біріктірілген салық цифрлық жүйесі" ЦЖ-ға әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді көшірме бойынша өтініш берушілерді дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары ретінде мемлекеттік тіркеу туралы және әлеуметтік төлемге құқық туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде (дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініш берген кезде) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37255 болып тіркелген) бекітілген Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидаларына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары берген әлеуметтік төлемдер бойынша салық төлеушінің жеке шотынан үзінді-көшірме (бұдан әрі – Салық төлеушінің жеке шотынан үзінді көшірме);
бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
1) "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу" ЦЖ-ға баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы, неке қию туралы мәліметтерді қамтыған анықтама немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан неке туралы (алынған мәліметтерде ата-аналардың тегі ауысқан кезде) баланың (балалардың) қайтыс болғаны туралы мәліметтерді қамтитын анықтама не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша мәліметтер қоса беріледі.
ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.";
жетпіс төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы Қор филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.";
9-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) в ЦС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
2) в ЦС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
а также для назначения социальных выплат по беременности и родами, усыновлению (удочерению):
1) в ЦС "Амбулаторно-поликлиническая помощь" по листу временной нетрудоспособности, выданному в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
2) в ЦС "Интегрированная налоговая информационная система":
по сведениям о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, а также главы крестьянских или фермерских хозяйств и в ЦС "Централизованные унифицированные лицевые счета" по выписке из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 к Правилам ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37255) (далее – Выписка из лицевого счета налогоплательщика), за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению) - при обращении за их назначением индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, а также главой крестьянского или фермерского хозяйства;
для назначения социальной выплаты по уходу:
1) в ЦС "Регистрация актов гражданского состояния граждан" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке (в случаях смены фамилии родителя, содержащейся в полученных сведениях), о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.";
часть четвертую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, а также сведения, полученные из ЦС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-дан жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оларды тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ЦЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;
4) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
6) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы үшін:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы он екі айда;
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы жиырма төрт айда әлеуметтік аударымдардың төленбеуі.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтініш беруші жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" АЦЖ-ға жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение из ЦС уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факты назначения, осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на их назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающейся сведениями из государственных ЦС), с документами, необходимыми для их назначения;
4) отсутствие права на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
6) отсутствие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние:
двенадцать месяцев, предшествующих месяцу возникновения социального риска потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
двадцать четыре месяца, предшествующие месяцу возникновения социального риска потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При обращении за назначением социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу через портал, необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях и направляет его в АЦС "Е-макет".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) проактивті қызмет арқылы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, сондай-ақ тағайындауға өтініш немесе келісім беру фактілерінің болмауы;
3) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы соңғы он екі айда әлеуметтік аударымдардың төленуі;
4) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы соңғы жиырма төрт айда әлеуметтік аударымдардың төленуі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың Қор филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 8, 9-қосымшаларға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЦЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Өтініш беруші екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш берген кезде өтініш беруші өтінішті автоматтандырылған режимде қалыптастыруға бастамашылық жасайды, онда ол осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттар туралы хабардар етіледі, сондай-ақ электрондық өтінішке қол қойылғанға дейін танысу үшін екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасында осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Е-макет" АЦЖ-ге қалыптастырылған келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама алады.

"13. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, проходят проверку в ЦС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на их назначение;
3) для социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) - наличие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние двенадцать месяцев, предшествующих месяцу возникновения социального риска;
4) для социальных выплат по уходу - наличие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние двадцать четыре месяца, предшествующих месяцу возникновения социального риска.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенного ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При не прохождении проверки по указанным параметрам посредством ЦС, портал представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты по уходу посредством цифрового объекта банков второго уровня заявитель инициирует формирование заявления в автоматизированном режиме, в котором он уведомляется об обязательствах и условиях, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также до подписания электронного заявления получает в мобильном приложении цифрового объекта банка второго уровня уведомление о поступивших социальных отчислениях, сформированное в АЦС "Е-макет", по форме согласно приложению 6 настоящих Правил, для ознакомления.

Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтініш нысанында көзделген мәліметтерді, оның ішінде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген мәліметтерді екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісі сұрау салу арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-ден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Қағидалардың 14-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен мәліметтерді алғаннан кейін екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, оны тағайындауға проактивті қызмет арқылы өтініш немесе келісім беру фактілерінің жоқтығы туралы, сондай-ақ өтініш берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуы туралы мәліметтерді алуға "Е-макет" АЦЖ-ге сұрау салуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген фактілер болмаған және өтініш берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуы туралы мәліметтер алынған кезде өтініш беруші танысатын және оған өз ЭЦҚ-мен қол қоятын мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтер негізінде электрондық өтініш қалыптастырылады.
Екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісі "Е-макет" АЦЖ-ға электрондық өтініш жіберуге бастамашылық жасайды, онда ол осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген ұсынылған мәліметтердің толықтығына тексеруден өтеді, тексеру аяқталғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ге әлеуметтік төлемдерді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінім автоматты түрде тіркеледі, одан кейін өтініш берушіге екінші деңгейлі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасына бала күтіміне әлеуметтік төлемге өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-де осы Қағидаларға 8, 9-қосымшаларға сәйкес Қор филиалының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы ЭІМ және шешім жобасы автоматты түрде қалыптастырылады және ол Қордың филиалына түседі.";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Е-макет" АЦЖ арқылы автоматтандырылған режимде әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне жүктілік және босану, бала асырап алу бойынша әлеуметтік төлемдерді, күтім бойынша әлеуметтік төлемдерді алу мүмкіндігі, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттарды қабылдау туралы хабарлама (бұдан әрі - міндеттемелер) жіберу ұсынылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Сведения, предусмотренные в форме заявления согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в том числе сведения, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил, цифровой объект банков второго уровня получает через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций посредством запроса.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. После получения сведений, в порядке, предусмотренном частью второй пункта 14 настоящих Правил, цифровой объект банков второго уровня осуществляет запросы в АЦС "Е-макет" на получение сведений об отсутствии фактов назначения, осуществления социальной выплаты по уходу, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение, а также об участии заявителя в системе обязательного социального страхования.
При отсутствии фактов, предусмотренных частью первой настоящего пункта и получении сведений об участии заявителя в системе обязательного социального страхования, формируется электронное заявление на основании сведений, полученных из ЦС государственных органов и (или) организаций, с которым заявитель ознакомляется и подписывает своей ЭЦП.
Цифровой объект банков второго уровня инициирует отправку электронного заявления в АЦС "Е-макет", в которой оно проходит проверку на полноту представленных сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, по завершению проверки происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату по уходу в мобильное приложение цифровой объект банков второго уровня.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Посредством АЦС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - обязательства).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" АЦЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
Күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушінің келісімі болмаған жағдайда проактивті қызмет көрсетуден бас тартылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Проактивті қызмет арқылы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" АЦЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-на сұрау салулар жіберіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ға жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 8, 9-қосымшаларға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау туралы түскен өтініштер, оның ішінде электрондық, өтініштер келіп түскен күні сол жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні:
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға:
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн Мемлекеттік корпорацияда тіркеудің және есепке алудың электрондық журналында;
портал, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш білдірген кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі;
екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы бала күтіміне әлеуметтік төлемге жүгінген кезде – осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.";
21-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, анықтығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін цифрлық жүйелердің әкімшілері қамтамасыз етеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АЦС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АЦС "Е-макет".
При отсутствии согласия заявителя в течение трех календарных дней, проактивная услуга не оказывается.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При обращении за социальными выплатами по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплатой по уходу через проактивную услугу запросы в ЦС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляются АЦС "Е-макет".";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД, необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Поступившие заявления о назначении социальных выплат, в том числе электронные, регистрируются в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления:
на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу при обращении:
в Государственную корпорацию в электронном журнале регистрации и учета заявлений граждан на назначение социальных выплат в Государственной корпорации, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
через портал, а также при обращении через проактивную услугу - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
на социальную выплату по уходу при обращении через цифровые объекты банков второго уровня - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ЦС, передающих информацию.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан, сондай-ақ, өтініш беруші портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде шешімнің жобасымен ЭІМ-ді қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, ЦЖ - да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" АЦЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қор филиалдарының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі;
жүктілігі бойынша медициналық есепке қойылғанға дейін әлеуметтік аударымдардың болмауы.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату жолымен дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен табысты алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

"24. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, цифровой объект банков второго уровня, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения заявителем по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
При этом, при наличии в ЦС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АЦС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.
В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город);
отсутствие социальных отчислений до постановки на медицинский учет по беременности.
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров";
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуге тиіс;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге"Е-макет" АЦЖ-мен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау үшін құжаттарды тексеру туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарға тексеру жүргізу туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е-макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 января 2013 года под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал, цифрового объекта банков второго уровня – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал, мобильное приложение цифрового объекта банков второго уровня.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проведении проверки документов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмағанын анықтаған жағдайда, Қор филиалы артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алмай жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүзеге асырады және ЭІМ түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде төлеушіге және (немесе) бірыңғай төлемді төлеушіге осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтаруға жататын әлеуметтік аударымдардың кезеңдері мен сомасын көрсете отырып, артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асыру мүмкіндігі туралы, оның ішінде ЦЖ арқылы, хабарлама жібереді;
әлеуметтік аударымдар, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмегенін не толық көлемде жүргізілмегенін анықтаған жағдайда, Қор филиалы Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің келісімі негізінде көрсетілген айларда (айда) нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар негізінде жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді және ЭІМ түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде төлеушіге және (немесе) бірыңғай төлемді төлеушіге осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік аударымдардың кезеңдері мен сомасын көрсете отырып, жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген әлеуметтік аударымдарды төлеу қажеттігі туралы, оның ішінде ЦЖ арқылы, хабарлама жолдайды.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген әлеуметтік аударымдардың, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу жағдайы сақталса және дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар болып табылатын төлеушінің және (немесе) бірыңғай төлем төлеушінің қайтыс болу фактісі болса, немесе төлеушінің және (немесе) бірыңғай төлемді төлеушінің таратылу фактісі болған жағдайда, өтініш берушінің таңдауы бойынша Қор филиалы осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін өтініш берушінің келісімі негізінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмейтін айларды (айды) ескермей жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Егер жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
Бұл ретте Қор филиалы:
талап етілетін құжаттың атауын;
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Проактивті қызмет, портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектісі арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер бойынша ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қор филиалы "Е-макет" АЦЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге тиісті әлеуметтік төлемді тағайындау үшін құжаттарды жете ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонына sms-хабарлама, ал екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасына, порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" - осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 25 и 29 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплат с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АЦС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение соответствующей социальной выплаты, а в мобильное приложение цифрового объекта банков второго уровня, "личный кабинет" на портал - электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными заявителем документами в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде оның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім туралы:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерге, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Өтініш беруші портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындылары бойынша "Е-макет" АЦЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне", екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектісінің мобильді қосымшасына жіберіледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. ЦЖ-да жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), қамқоршысының ауысқан, ата-ана құқықтарынан айырылған немесе олардан шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген кезде, тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері балаға мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленген жағдайларды қоспағанда, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімін жүзеге асыратын адамға әлеуметтік төлем Қор филиалының шешімі бойынша мынадай құжаттар негізінде жүргізіледі:

"32. При подаче заявления через Государственную корпорацию, ее отделение информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальными выплатами по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплатой по уходу через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. При обращении заявителя через портал, цифровой объект банков второго уровня по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АЦС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу согласно приложению 24 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал, мобильное приложение цифрового объекта банков второго уровня.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. При изменении в ЦС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу изменения в ЭМД производятся в автоматическом режиме.
При наступлении смерти (признании судом безвестно отсутствующим или объявлении умершим), смены опекуна, лишении или ограничении родительских прав, отбытии наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты по уходу, назначенный размер социальной выплаты по уходу производится лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста полутора лет по решению филиала Фонда, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение, на основании следующих документов:

1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушының қайтыс болуы туралы куәліктің (не портал арқылы алынған қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтерді немесе қайтыс болу туралы хабарламаны қамтитын анықтама), соттың хабарсыз кетті деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялауы туралы, ата-ана құқықтарынан айыру немесе оларды шектеу туралы шешімінің, соттың бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуі туралы үкімінің көшірмелері;
3) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы бұйрық немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе патронаттық тәрбиеге беру туралы шарт немесе асырап алушы отбасына немесе отбасы үлгісіндегі балалар үйіне тәрбиелеуге беру туралы шарт.
Құжаттарды мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін бір жарым жасқа толмаған бала қайтыс болғаннан кейін жүгінген кезде әлеуметтік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда тағайындалады.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындаған кезде өздеріне қатысты ата-анасы ата-ана құқығынан айырылу немесе ата-ана құқығы шектелген, өлі туған балаларды қоспағанда, егер олар басқа ата-ананың отбасында есепке алынбаса, туған, асырап алынған өгей балалар қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар отбасы құрамында ескеріледі.";
55-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, сот актілері және сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операциялары болмаған жағдайда. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;

1) документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) свидетельства о смерти (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомления о смерти полученного посредством портала), решения суда о признании безвестно отсутствующим или об объявлении умершим, лишении или ограничении родительских прав, приговора суда об отбытии наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты по уходу;
3) приказа об установлении опеки (попечительства) либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) или договора о передаче на патронатное воспитание или договора о передаче в приемную семью или договора о передаче в детский дом семейного типа.
Предоставление документов не требуется при возможности получения их из ЦС государственных органов и (или) организаций.
При обращении за назначением социальной выплаты по уходу после смерти ребенка, не достигшего возраста полутора лет, социальная выплата назначается по месяц смерти включительно.
При назначении социальной выплаты по уходу в составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя, а также взятые под опеку дети, за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, мертворожденные.";
часть вторая пункта 55 изложить в следующей редакции:
"При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Социальная выплата по уходу приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат) на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;

салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) әлеуметтік төлемді алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем кері оралған алушыға:
кеткен елінде төлем алынбаған жағдайда – төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап;
кеткен елінде төлем алынған жағдайда – кеткен елінде төлем тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қайта басталады;
3) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының сот бас бостандығынан айыру түрінде тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне осы төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындалған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі;
4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларының жүргізілуін немесе хабарсыз кету фактісін растайтын құжаттың болуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындаған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі;
6) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын адамды соттың хабарсыз кетті деп тану туралы шешімінің күшін жою туралы сот актісінің күшіне енгенін растайтын құжаттың болуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне не қорғаншы болып тағайындалған адамға төлем тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қайта басталады;

по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по уходу по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления, получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата по уходу приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя социальной выплаты по уходу на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу возобновляется получателю, вернувшемуся обратно:
в случае неполучения выплаты в стране выезда – со дня приостановления выплаты;
в случае получения выплаты в стране выезда – с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения выплаты в стране выезда;
3) отбывании получателем социальной выплаты по уходу уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления;
6) наличии подтверждающего документа о вступлении в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, являвшегося получателем социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу возобновляется с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения выплаты законному представителю ребенка (детей) либо лицу, назначенному опекуном;

7) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
8) өтініш берушінің бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәлімет, оның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнаулы органдардан олардың іс жүргізуінде істердің (материалдардың) бар екендігі туралы мәліметтер келіп түскен кезде.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта қарау оны тағайындаған күннен бастап осы Қағидаларға 23 және 24-тармақтарда көзделген тәртіппен және мерзімде қайта қаралады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Қор филиалы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) осы Қағидалардың 56, 57-тармақтарында көзделген мәліметтер келіп түскен кезде тоқтата тұру туралы шешімді келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды:
осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан Қор филиалына мәліметтер;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушыдан тікелей Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешімнің жобасы.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.";
59-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем осы төлемді алу құқығы сақталған жағдайда, бала бір жарым жасқа толғанға дейін цифрлық жүйелерден алынған, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлардың аяқталғанын растайтын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш бойынша қайта басталады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:

7) прекращении получателем социальной выплаты по уходу гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты по уходу, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты по уходу с даты назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 23 и 24 настоящих Правил.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты по уходу (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктами 56, 57 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
проекта решения о приостановлении социальной выплаты по уходу от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты по уходу, по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты по уходу.";
часть первую пункта 59 изложить в следующей редакции:
"59. Социальная выплата по уходу возобновляется при условии сохранения права на выплату по заявлению получателя, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций, полученных до достижения ребенком возраста полутора лет, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты по уходу.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:

1) мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың (балалардың) қайтыс болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда жүзеге асырылады;
2) мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлемді алушыдан келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен осы Қағидалардың 27-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім жобасының:
Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген, бала асырап алу туралы шешім жарамсыз деп танылған немесе оның күші жойылған жағдайларда. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бала асырап алу туралы шешім жарамсыз деп танылған немесе күші жойылған ай өткеннен кейін жүзеге асырылады;
алушының осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш беруіне байланысты тоқтатылады. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
алушының бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынуына байланысты тоқтатылады. Бұл ретте әлеуметтік төлем ол тағайындалған күннен бастап тоқтатылады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Мемлекеттік корпорацияның шотына Қорға аудару үшін:
алушының өтініші бойынша оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын аудару жолымен;
сот шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып жүзеге асырылады.
Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомалары Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру жолымен. Бұл ретте Мемлекеттік корпорация бөлімшесі осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы Қор филиалының шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ЦЖ-дан алынған алушының қайтыс болуы не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кетуі туралы мәліметтер) қоса бере отырып, әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға ұсынылатын Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің хаты негізінде қайтару да жүргізілуі мүмкін.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) сведений о смерти ребенка (детей) из ЦС государственных органов и (или) организаций, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата по уходу осуществляется по месяц смерти включительно;
2) проекта решения по форме согласно приложению 27 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
признания решения об усыновлении (удочерении) недействительным или отмененным в соответствии с брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу осуществляется по истечении месяца, в котором решение об усыновлении (удочерении) было признано недействительным или отмененным;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по уходу по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата по уходу прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления;
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
При этом возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты по уходу на счет Государственной корпорации может также производиться:
по заявлению получателя, путем подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При этом отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации, которое представляется в организацию по выдаче социальных выплат с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ЦС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:

"83. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-ы олардың мақсатына сәйкес ЦЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау (ақпарат беру) ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған ақпарат беру ортасын пайдалану есебінен де, техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.";
84-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ЦЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы тізбеге 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы тізбеге 17-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы тізбеге 18-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасы осы тізбеге 19-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 32957 болып енгізілді) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларында:
2-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Еңбекмині АЦЖ) – зейнетақы мен әлеуметтік аударымдарды және төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі цифрлық жүйе;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ведомстволық цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Қаржымині МКК ЦЖ) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ішкі құжаттарымен реттелетін цифрлық жүйе;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"83. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.";
часть вторую пункта 84 изложить в следующей редакции:
"ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 16 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящему Перечню;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящему Перечню.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270 "Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32957) следующие изменения:
в Правилах уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) ведомственная автоматизированная цифровая система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – АЦС МТСЗН РК) – цифровая система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) ведомственная цифровая система Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ЦС КГД МФ РК) – цифровая система, регулируемая внутренними документами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. ҚР Еңбекмині АЦЖ-ға бірыңғай төлемді аударуды және бөлуді мемлекеттік корпорация Салық кодексінің 825-бабына сәйкес жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына жататындығын қоспағанда, Салық кодексінің 820-бабында көрсетілген тұлғалар санатына төлеушілердің тиесілігі туралы мәліметтер ҚР Қаржымині МКК ЦЖ-дан ҚР Еңбекмині АЦЖ-ға ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес төлеушілердің кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына тиесілігі туралы мәліметтер Ұлттық экономика министрлігінің кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен Қазақстан Республикасының Еңбекмині АЦЖ-ға ұсынылады. Кәсіпкерлік субъектілері бойынша мәліметтерді жаңарту кезеңі ай сайын.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бірыңғай төлем шеңберінде жеке табыс салығын бөлуді Мемлекеттік корпорация Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынатын мемлекеттік кіріс органдарының кодтары анықтамалығының мәліметтеріне сәйкес жүзеге асырады. Мемлекеттік кіріс органдары кодтарының анықтамалығын өзектендіру анықтамалықты ҚР Қаржымині МКК ЦЖ-дан ҚР Еңбекмині АЦЖ-ға жүктеу жолымен жүзеге асырылады.".
7. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 430 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 33537 болып енгізілді) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидаларында:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) дерекқор – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әрбір қатысушысы (алушы) бойынша деректерді қамтитын уәкілетті органның цифрлық жүйесі;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) – әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру бойынша цифрлық жүйе;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Перечисление и распределение единого платежа в АЦС МТСЗН РК осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 776-6 Налогового Кодекса.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Сведения о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных в статье 776-1 Налогового кодекса, за исключением принадлежности к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, предоставляются из ЦС КГД МФ РК в АЦС МТСЗН РК. Период обновления сведений по субъектам предпринимательства ежемесячно.
Сведения о принадлежности плательщиков к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан предоставляются из реестра субъектов предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в АЦС МТСЗН РК. Период обновления сведений по субъектам предпринимательства ежемесячно.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Распределение индивидуального подоходного налога в рамках единого платежа осуществляется Государственной корпорацией согласно сведениям справочника кодов органов государственного дохода, получаемых от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Актуализация справочника кодов органов государственных доходов осуществляется путем выгрузки справочника из ЦС КГД МФ РК в АЦС МТСЗН РК.".
7. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 430 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33537) следующие изменения:
в Правилах ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) база данных – цифровая система уполномоченного органа, содержащая данные по каждому участнику (получателю) системы обязательного социального страхования;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) ведомственная автоматизированная цифровая система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – цифровая система) - цифровая система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның цифрлық жүйесінде әрбір жеке тұлға бойынша жүргізеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар бойынша келіп түскен төлем тапсырмаларын цифрлық жүйеде өңдеу Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына әлеуметтік аударымдар сомалары түскен кезде жүзеге асырылады.";
Мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынған мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда төлеушіге әлеуметтік аударымдарды "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) белгіленген тәртіппен қайтару жүргізіледі.
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Әлеуметтік аударымдар сомасы түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімінен және цифрлық жүйелерден алынған:
1) жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН);
2) тегі, аты, әкесінің атын (ол болған жағдайда);
3) туған күнін;
4) келіп түскен күнін, жіберілген күнін, құжаттың нөмірін, күнін, төлемді тағайындау кодын (бұдан әрі – ТТК), жіберушінің атауын, жіберушінің ЖСН/ бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), алушының атауын, төлемнің жалпы сомасын, әлеуметтік аударымдар сомасын, мәртебесін, әлеуметтік аударымдар жүргізілетін кезеңді (жылы, айы, айлар) көрсете отырып, Бұйрықта белгіленген тәртіппен әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдардың төленген сомалары, сондай-ақ артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару туралы мәліметтерді қамтитын дербес мәліметтерді енгізеді.";
8. "Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және Орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыс туралы, сондай-ақ алушылар мен зейнетақы төлемдерінің мөлшерлері туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 485 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 33675 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және Орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыс туралы, сондай-ақ алушылар мен зейнетақы төлемдерінің мөлшерлері туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың дерекқорын қалыптастыру қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) автоматтандырылған цифрлық жүйе (бұдан әрі – АЦЖ) – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологияларды, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың дерекқоры – МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ бойынша аударылған төлемдер бойынша "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорынан (бұдан әрі – ЖТМДҚ) және "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" АЦЖ-дан қалыптастырылған мәліметтер;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" АЦЖ (бұдан әрі – "ТӨҰ" АЦЖ) – МЗЖ, МКЗЖ бойынша төлемдерді қабылдауға, өңдеуге, қалыптастыруға арналған АЦЖ;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат ведется Государственной корпорацией по каждому физическому лицу в цифровой системе уполномоченного органа.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Обработка в цифровой системе поступивших платежных поручений по участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, осуществляется при поступлении сумм социальных отчислений на банковский счет Государственной корпорации.
В случае несоответствия данных со сведениями, полученными из государственных цифровых систем, осуществляется возврат социальных отчислений плательщику в порядке, установленном приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897) (далее – Приказ).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В течение одного рабочего дня со дня поступления сумм социальных отчислений, Государственная корпорация вносит персональные сведения, полученные из списка участников системы обязательного социального страхования и цифровых систем в базу данных, включающие в себя:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) дата рождения;
4) сведения о суммах уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также о возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в порядке, установленном Приказом, с указанием даты поступления, даты отправки, номера, даты документа, кода назначения платежа (далее – КНП), наименования отправителя, ИИН/бизнес идентификационный номер (далее – БИН) отправителя, наименования получателя, общей суммы платежа, суммы социальных отчислений, статуса, периода (год, месяц, месяцы), за который производятся социальные отчисления.";
8. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 485 "Об утверждении Правил формирования базы данных физических лиц, за которых перечислены обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы и Правил обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33675) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования базы данных физических лиц, за которых перечислены обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы и Правил обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат";
в Правилах формирования баз данных физических лиц, за которых перечислены обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) автоматизированная цифровая система (далее – АЦС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) база данных физических лиц, за которых перечислены обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы – сведения, сформированные из Государственной базы данных "Физические лица" (далее - ГДБФЛ) и АЦС "Организация обработки платежей" по перечисленным платежам по ОПВ, ОПВР, ОППВ;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) АЦС "Организация обработки платежей" (далее – АЦС "ООП") – АЦС, предназначенная для приема, обработки, формирования платежей по ОПВ, ОППВ;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. ОАО АЦЖ және БЖЗҚ өзара іс-қимыл туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасу жолымен ОАО, БЖЗҚ, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация алынған ақпаратты өздеріне берілген, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-еңбек, сондай-ақ цифрландыру және киберқауіпсіздік саласындағы заңнамада айқындалған өкілеттіктер шеңберінде өзара іс-қимыл және интеграциялау мақсатында пайдаланады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ аударылған жеке тұлғалардың дерекқоры МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ аударған жеке тұлғалар бойынша ЖТМДҚ және "ТӨҰ" АЦЖ мәліметтері негізінде қалыптастырылады және әрбір салымшы (алушы) бойынша:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, жынысы, азаматтығы;
3) жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі, құжаттың берілген күні және оны берген орган;
4) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күнінің өзгергені туралы;
5) салымшының (алушының) деректемелері, азаматтығы, мәртебесінің өзгергені туралы деректерді қамтиды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "ТӨҰ" АЦЖ күн сайын жеке тұлғалардың МЗЖ, МКЗЖ бойынша жеке тұлғалардың дерекқорындағы дербес деректерін ЖТМДҚ-дағы мәліметтермен салыстырып тексеруді жүргізеді және айырмашылықтар анықталған кезде оларды ЖТМДҚ-дағы деректермен сәйкестікке келтіреді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік корпорацияға МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ төлеу бойынша агенттерден, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 820-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардан, сондай-ақ Әлеуметтік Кодекстің 248-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардан МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ, өсімпұл түскен кезде "ТӨҰ" АЦЖ күн сайын жеке тұлғалардың дербес деректерін ЖТМДҚ-дағы мәліметтермен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Жеке тұлғалардың дербес деректері ЖТМДҚ деректерімен сәйкес келген кезде, оның ішінде Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген, қолданыстағы жеке басты куәландыратын құжат (құжаттар) болуы, Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген жеке басты куәландыратын қолданыстағы құжаты (құжаттары) жоқ салымшылар (алушылар) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтарына қатысты болуы Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-ға агенттер аударған МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ, өсімпұлдар туралы мәліметтерді жібереді.
Жеке тұлғалардың дербес деректері ЖТМДҚ деректеріне сәйкес келмеген, оның ішінде салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген қолданыстағы құжаттар болмаған, Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген жеке басты куәландыратын қолданыстағы құжаты (құжаттары) жоқ салымшылар (алушылар) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтарына қатысы болмаған, қайтыс болуы ЖТМДҚ-дағы мәліметтерге сәйкес МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ, өсімпұл төленетін кезеңнен бұрын басталған салымшының (алушының) қайтыс болғаны туралы мәліметтер болған кезде Мемлекеттік корпорация қайтару себебін көрсете отырып, агентке МЗЖ, МКЗЖ, өсімпұл сомаларын "ТӨҰ" ЦЖ арқылы электрондық түрде қайтаруды жүзеге асырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цирфлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. ЦИО, ЕНПФ, а также Государственная корпорация используют полученную информацию в целях взаимодействия и интеграции в рамках предоставленных полномочий, определенных законодательствами Республики Казахстан по социально-трудовой сфере, а также в сфере цифровизации и кибербезопасности, путем заключения Соглашении о взаимодействии АЦС ЦИО и ЕНПФ (далее – Соглашение).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. База данных физических лиц, за которых перечислены ОПВ, ОПВР, ОППВ формируется на основании сведений из ГБДФЛ и АЦС "ООП" по физическим лицам, за которых перечислены ОПВ, ОПВР, ОППВ и содержит по каждому вкладчику (получателю) следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, пол, гражданство;
3) вид, серия, номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность;
4) об изменении номера и даты выдачи документа, удостоверяющего личность;
5) об изменении реквизитов, гражданства, статуса вкладчика (получателя).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. АЦС "ООП" ежедневно производит сверку персональных данных физических лиц в Базе данных физических лиц, за которых перечислены ОПВ, ОПВР, ОППВ со сведениями, имеющимися в ГБДФЛ и, при выявлении расхождений приводит их в соответствие с данными ГБДФЛ.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При поступлении в Государственную корпорацию ОПВ, ОПВР, ОППВ, пени от агентов по уплате ОПВ, ОПВР, ОППВ, физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 820 Налогового Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", а также физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 248 Социального Кодекса, АЦС "ООП" ежедневно производит сверку персональных данных физических лиц со сведениями, имеющимися в ГБДФЛ.
При соответствии персональных данных физических лиц, за которых перечислены ОПВ, ОПВР, ОППВ с данными ГБДФЛ, в том числе наличия действующего(-их) документа(-ов), удостоверяющего(-их) личность, выданного(-ых) уполномоченным органом Республики Казахстан, принадлежности вкладчиков (получателей), не имеющих действующего(-их) документа(-ов), удостоверяющего(-их) личность, выданного(-ых) уполномоченным органом Республики Казахстан к гражданам государств-членов Евразийского экономического союза Государственная корпорация направляет в ЕНПФ сведения о перечисленных агентами ОПВ, ОПВР, ОППВ, пенях.
При несоответствии персональных данных физических лиц, за которых перечислены ОПВ, ОПВР, ОППВ с данными ГБДФЛ, в том числе отсутствии действующих документов, удостоверяющих личность вкладчика (получателя), выданных уполномоченным органом Республики Казахстан, отсутствии принадлежности вкладчиков (получателей), не имеющих действующего(-их) документа(-ов), удостоверяющего(-их) личность, выданного(-ых) уполномоченным органом Республики Казахстан к гражданам государств-членов Евразийского экономического союза, наличии сведений о смерти вкладчика (получателя), смерть которого согласно сведениям, имеющимся в ГБДФЛ, наступила ранее периода, за который уплачиваются ОПВ, ОПВР, ОППВ, пени, Государственная корпорация осуществляет возврат агенту сумм ОПВ, ОПВР, ОППВ, пеней с указанием причины возврата, в электронном виде посредством АЦС "ООП".";
в Правилах обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 126) тармақшасына сәйкес әзірленді және орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасу тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) автоматтандырылған цифрлық жүйе (бұдан әрі – АЦЖ) – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологияларды, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Келісім – ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында жасалатын орталық атқарушы орган мен БЖЗҚ-ның цирфлық жүйелерінің өзара іс-қимылы туралы келісім;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша салымшылардың (алушылардың) дерекқоры – МЗЖ, МКЗЖ бойынша аударылған төлемдер бойынша "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорынан (бұдан әрі – ЖТМДҚ) және "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" АЦЖ-дан қалыптастырылған мәліметтер;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ОАО, БЖЗҚ, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация алынған ақпаратты өздеріне берілген, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-еңбек, сондай-ақ цифрландыру және киберқауіпсіздік саласындағы заңнамада айқындалған өкілеттіктер шеңберінде өзара іс-қимыл және интеграциялау мақсатында пайдаланады.";
2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ОАО АЦЖ мен БЖЗҚ арасында ақпарат алмасу Келісімнің негізінде жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ОАО АЦЖ мен БЖЗҚ арасында алмасуға жататын ақпарат мынадай:

"1. Настоящие Правила обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 126) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, и определяют порядок обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) автоматизированная цифровая система (далее – АЦС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) Соглашение – соглашение о взаимодействии цифровых систем центрального исполнительного органа и ЕНПФ, заключаемое в целях организации информационного взаимодействия;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) база данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам – сведения, сформированные из Государственной базы данных "Физические лица" и АЦС "ООП" по перечисленным платежам по ОПВ, ОППВ;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. ЦИО, ЕНПФ, а также Государственная корпорация используют полученную информацию в целях взаимодействия и интеграции в рамках предоставленных полномочий, определенных законодательствами Республики Казахстан по социально – трудовой сфере, а также в сфере цифровизации и кибербезопасности.";
главу 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Обмен информацией между АЦС ЦИО и ЕНПФ осуществляется на основании Соглашения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Информация, подлежащая обмену между АЦС ЦИО и ЕНПФ, включает в себя сведения:

1) келіп түскен (қайтарылған) МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ және (немесе) өсімпұл сомасы туралы;
2) салымшылардың (алушылардың) дербес деректері өзгергені туралы;
3) МЗЖ (МКЗЖ) есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының сомалары туралы және мемлекеттік кепілдік бойынша айырманы төлеуді есептеу кезінде қажетті, БЖЗҚ-дан алушыға жүзеге асырылған алғашқы зейнетақы төлемінің күні туралы (сұрау салу бойынша беріледі);
4) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін сақтандыру ұйымына және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға аударуды жүзеге асырғаннан кейінгі зейнетақы жинақтарының қалдықтары туралы және Кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа толғанға дейін тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін сақтандыру ұйымына, инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға аударған күннен бастап зейнетақы жинақтарының сомалары туралы;
5) мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған дерекқорынан салымшының (алушының) мүгедектік тобын, мүгедектік белгіленген күні мен мерзімін растау туралы;
6) МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының сомалары, есепті күндерге есептелген инвестициялық кірістің сомасы туралы;
7) зейнетақы төлемдерінің және (немесе) БЖЗҚ-дан сақтандыру ұйымына аударымдардың мөлшері туралы;
8) ОАО-ның салымшыларға (алушыларға) жәрдемақы тағайындау негіздері туралы (салымшыда (алушыда) зейнетақы төлемдеріне салық салу кезінде стандартты салық шегерімдерін қолдануға құқық болған кезде);
9) Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толуына байланысты МЗЖ, ЖМЗЖ, МКЗЖ есебінен қалыптастырылған және Мемлекеттік корпорацияда зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішті тіркеген зейнетақы жинақтары бар зейнетақы төлемдерін алушылар туралы;
10) Кодекстің 220-бабының 3-тармағында көрсетілген адамдарға біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомалары туралы, Кодекстің 37-бабына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтарының сомалары туралы;
11) Кодекстің 207-бабының 1-3-тармақтарында көрсетілген адамдардың жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері туралы, сондай-ақ оларды тағайындау күніне белгіленген мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері туралы;
12) алушының жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы алушыларға, отставкадағы судьяларға тиесілігі туралы;
13) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында жүзеге асырылған, уәкілетті оператор қайтарған біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомалары туралы, инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқаруына қайтарылған зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтерді қамтиды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) о сумме поступивших (возвращенных) ОПВ, ОПВР, ОППВ и (или) пени;
2) об изменении персональных данных вкладчиков (получателей);
3) о суммах пенсионных накоплений, сформированных за счет ОПВ (ОППВ) и о дате первой пенсионной выплаты, осуществленной получателю из ЕНПФ, необходимых при расчете выплаты разницы по государственной гарантии (предоставляется по запросу);
4) об остатках пенсионных накоплений после осуществления перевода в страховую организацию и (или) в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, и о суммах пенсионных накоплений с даты перевода в страховую организацию, доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
5) о подтверждении у вкладчика (получателя) группы, даты установления и срока инвалидности из централизованной базы данных лиц с инвалидностью;
6) о суммах пенсионных накоплений, сформированных за счет ОПВ, ОПВР, ОППВ, сумме начисленного инвестиционного дохода на отчетные даты;
7) о размерах пенсионных выплат и (или) переводов в страховую организацию из ЕНПФ;
8) об основаниях назначения ЦИО вкладчикам (получателям) пособий (при наличии у вкладчика (получателя) права на применение стандартных налоговых вычетов при налогообложении пенсионных выплат);
9) о получателях пенсионных выплат, имеющих пенсионные накопления, сформированные за счет ОПВ, ОПВР, ОППВ и зарегистрировавших в Государственной корпорации заявления о назначении пенсионных выплат в связи с достижением пенсионного возраста согласно пункту 1 статьи 207 Кодекса;
10) о суммах единовременных пенсионных выплат лицам, указанным в пункте 3 статьи 220 Кодекса, о суммах пенсионных накоплений, переданных в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем в соответствии со статьей 37 Кодекса;
11) о размерах пенсионных выплат по возрасту лицам, указанным в пунктах 1-3 статьи 207 Кодекса, а также о размерах государственной базовой пенсионной выплаты, установленной на дату их назначения;
12) о принадлежности получателя к получателям пенсии по возрасту, за выслугу лет, судьям в отставке;
13) о возвращенных уполномоченным оператором суммах единовременных пенсионных выплат, осуществленных в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, о возвращенных выкупных сумм по договору пенсионного аннуитета и возвращенных суммах пенсионных накоплений из доверительного управления управляющим инвестиционным портфелем в управление Национальным Банком Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. ОАО мен БЖЗҚ АЦЖ арасында осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасында айқындалған мәліметтермен алмасу күнделікті негізде жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді беру ОАО АЦЖ-дан БЖЗҚ-ға Келісімге сәйкес міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша салымшылардың (алушылардың) дерекқорына өзгерістер енгізілген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
БЖЗҚ салымшының (алушының) дербес деректерінің өзгергені туралы мәліметтерді алған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ АЦЖ-ға өзгерістер енгізеді.
БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алуға проактивті қызмет көрсету үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін ОАО АЦЖ мен БЖЗҚ арасында Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған, БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар және БЖЗҚ-ға зейнетақы жинақтарын төлеу үшін өтініш жасамаған адамдар бойынша дерекқорға, көрсетілген адамдарда ОАО АЦЖ-да жасына байланысты тағайындалған зейнетақы төлемдері және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдері болуына салыстыру жүргізеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Қағидалардың 5-тармағының 3), 4), 6) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді ОАО АЦЖ-ға беруді БЖЗҚ әр тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-і (он бесі) күнінен кешіктірмей Келісімде белгіленген форматта жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. БЖЗҚ осы Қағидалардың 5-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді ОАО АЦЖ-ға күн сайын Келісімде белгіленген нысанда береді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ОАО АЦЖ мен БЖЗҚ арасында осы Қағидалардың 5-тармағының 5), 8), 9), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларымен белгіленген мәліметтермен алмасу Келісімде белгіленген нысанда және мерзімдерде жүзеге асырылады.";
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды
және (немесе) әлеуметтік
аударымдардың уақтылы және
(немесе) толық төленбегені үшін
өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге
асырудың қағидалары
мен жағдайларына
1-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының басшысы
___________________________
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімнен ___________________________________________________________________
(төлеушінің немесе банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның атауы
__________ жылғы № _______референс, _______ төлем тапсырмасымен, ___________ анықтамалық, ___________ төлемнің жалпы сомасы, _________________ қайтарудың жалпы сомасы бойынша артық (қате) аударылған әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды сұраймын:
Р/с №
ЖСН
Т.А.Ә.
(әкесінің аты ол болған жағдайда)
Кезең үшін
Төленген сома
(бір төлем тапсырмасы бойынша), теңге
Қайтарылатын сома, теңге
ТТК
Нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке тұлға үшін әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе)өсімпұлдарды қайтару:
иә
жоқ
Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асыру қағидалары мен жағдайларының 4-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, себебінен (бір себепті белгілеу):
☐ бір кезең үшін бір сома қайталанып төленген;
☐ қайтаруға тиіс, жаңадан қабылданған немесе жұмыстан босатылған жұмыскерлер аванспен алған табысқа артық есептелген;
☐ Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының
1-тармағында көзделген жасқа толған адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленген;
☐ төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлем мерзімі дұрыс көрсетілмеген;
☐ әлеуметтік аударымдардың сомалары дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген (төлеушілердің ЖСН/БСН қате болған жағдайда);
☐ дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, шаруа немесе фермер қожалығының басшысы ретінде тіркелмеген жеке тұлға, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар болып табылмайтын, тұлға төлеген.
Қосымша (артық (қате) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) өсімпұлдар нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке тұлға үшін жүргізіледі):
нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке тұлғаның артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарын және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға келісім беру туралы өтініш.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтың саны
Ескертпе
1
2
3
Ұсынылған деректердің анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Осы өтініште қамтылған дербес деректерді жинау және өңдеу "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылғанын растаймын.
Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтарудан бас тарту туралы sms-хабарлама арқылы, телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді сұраймын (деректемелер өзгерген кезде растайтын құжаттың көшірмесін қоса беру қажет екені хабарланды):
Төлеушінің атауы:________________________
Төлеушінің ЖСН/БСН:____________________
ЖСК:___________________________________
Төлеуші банктің БСК:_____________________
Төлеуші банктің атауы:____________________
Қолдары: Басшы _______________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
немесе Басшының электрондық-цифрлық қолтаңбасы ("электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш үшін)
Бас бухгалтер __________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
немесе Бас бухгалтердің электрондық-цифрлық қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш үшін)
немесе бас бухгалтер қарастырылмаған (астын сызу)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс телефондары:
Телефон: ұялы +7 (____)_________________ жұмыс _____________,
E-mail __________________________.
Толтырылған күні: 20 ____ жылғы "___" ___________
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды және
(немесе) әлеуметтік
аударымдардың уақтылы
және (немесе) толық төленбегені
үшін өсімпұлдарды қайтаруды
жүзеге асырудың қағидалары
мен жағдайларына

"7. Обмен сведениями, определенными подпунктом 1) пункта 5 настоящих Правил, между АЦС ЦИО и ЕНПФ осуществляется на ежедневной основе.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Передача сведений, указанных в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил, осуществляется из АЦС ЦИО в ЕНПФ в соответствии с Соглашением, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем внесения изменений в базе данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам.
ЕНПФ не позднее одного рабочего дня, следующего за днем получения сведений об изменении персональных данных вкладчика (получателя), вносит изменения в АЦС ЕНПФ.
Ежегодно до 1 марта, следующего за отчетным годом, между АЦС ЦИО и ЕНПФ производится сверка баз данных по лицам, достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса, имеющим пенсионные накопления в ЕНПФ и не обратившимся в ЕНПФ за выплатой пенсионных накоплений, на наличие у указанных лиц в АЦС ЦИО назначенных пенсионных выплат по возрасту и государственной базовой пенсионной выплаты для оказания проактивной услуги на получение пенсионных выплат из ЕНПФ.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Предоставление сведений, указанных в подпункте 3), 4) и 6) пункта 5 настоящих Правил, в АЦС ЦИО осуществляется ЕНПФ ежеквартально, в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом в формате, установленном Соглашением.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Сведения, указанные в подпункте 7) пункта 5 настоящих Правил, ЕНПФ передает ежедневно в АЦС ЦИО в формате, установленном Соглашением.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Обмен сведениями, установленными подпунктами 5), 8), 9), 10), 11), 12) и 13) пункта 5 настоящих Правил, между АЦС ЦИО и ЕНПФ осуществляется в формате и сроки, установленные Соглашением.";
Приложение 1 к перечню
Приложение 1
к Правилам и случаям
осуществления возврата
излишне (ошибочно)
уплаченных социальных
отчислений и (или) пени
за несвоевременную
и (или) неполную уплату
социальных отчислений
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Руководителю акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
___________________________
Заявление
от _______________________________________________________
(наименование плательщика или банка, организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или)неполную уплату социальных отчислений, излишне (ошибочно) уплаченных платежным поручением № ___ от __, референс _____, общая сумма платежа___, общая сумма возврата ___, на:
№ п/п
ИИН
Ф.И.О. (отчество при его наличии)
За период
Уплаченная сумма (по одному платежному поручению), теңге
КНП
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений за физическое лицо, получающее доход по договорам гражданско-правового характера, предметом которого является выполнение работ (оказание услуг):
☐да/☐нет по причине (отметить не более одной причины), с приложением необходимых документов, указанных в пункте 4 Правил и случаев осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений:
☐ повторной уплаты одной и той же суммы за один и тот же период;
☐ излишне начислены на доходы, полученные вновь принятыми или уволенными работниками авансом, подлежащие возврату;
☐ излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
☐ неверно указан код назначения платежа;
☐ неверно указан период платежа;
☐ неверно указана сумма социальных отчислений;
☐ неверно указаны реквизиты плательщика;
☐ уплачены физическим лицом, незарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, лицом, занимающимся частной практикой, крестьянского или фермерского хозяйства, лицом, не являющимся самозанятым, применяющим специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Приложение (при необходимости возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений производится за физическое лицо, получающее доход по договорам гражданско-правового характера, предметом которого является выполнение работ (оказание услуг)): ☐ заявление о согласии на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений физического лица, получающего доход по договорам гражданско-правового характера, предметом которого является выполнение работ (оказание услуг),
Перечень документов, приложенных к заявлению:
п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Подтверждаю, что сбор и обработка персональных данных, содержащихся в настоящем заявлении, осуществлена в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на уведомление о возврате об отказе в возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений путем sms-оповещения, посредством телефонной связи.
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Возврат прошу произвести по следующим реквизитам (уведомлен, что при изменении реквизитов необходимо приложить копию подтверждающего документа):
Наименование плательщика: _______________________________________
ИИН/БИН плательщика: __________________________________________
ИИК: __________________________________________________________
БИК банка плательщика: __________________________________________
Наименование банка плательщика:
Подписи:
Руководитель_________________________ __________________________
(Ф.И.О. (отчество при его наличии), подпись) или ЭЦП
Руководителя (для электронного заявления, поданного через портал
"цифрового правительства")
Главный бухгалтер _______________________________________________
(Ф.И.О. (отчество при его наличии), подпись) или ЭЦП Главного бухгалтера
(для электронного заявления, поданного через портал "цифрового правительства")
или Главный бухгалтер не предусмотрен (подчеркнуть)
Юридический адрес: ___________________
Контактные данные плательщика:
Телефон мобильный (для sms-оповещения): +7(____)________________
E-mail _____________________.
Дата заполнения: "_____"_____________20___года.
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министерства труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения

1-2-қосымша
Нысан
"Цифрлық үкімет" порталының жеке кабинетінде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға келісім алуға хабарлама
__________________________ артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың және [Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)] (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың болуы туралы Сізге хабарлаймыз, _______________________________
[Төлеушінің ЖСН/БСН] [төлеушінің атауы]
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығымен бекітілген Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың қағидалары мен жағдайларына сәйкес ______________________________________ [төлеуші көрсеткен қайтару сомасы] мөлшерде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға келісім беру сұралады.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес артық (қате) аударылған әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асыру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін: ____ (иә/жоқ).
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды
және (немесе) әлеуметтік
аударымдардың уақтылы
және (немесе) толық төленбегені
үшін өсімпұлдарды қайтаруды
жүзеге асырудың қағидалары
мен жағдайларына
2-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

Приложение 1-2
к Правилам и случаям осуществления
возврата излишне (ошибочно)
уплаченных социальных отчислений
и (или) пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату
социальных отчислений
Форма
Уведомление на получение согласия на возврат излишне (ошибочно) уплаченных
социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату
социальных отчислений в личном кабинете портала "цифровое правительства"
Уведомляем Вас,______________________________________________________
[Фамилия, имя, отчество (при его наличии)]
о наличии излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
____________________________________________________________________
[ИИН/БИН плательщика]
[Наименование плательщика].
В соответствии с Правилами и случаями осуществления возврата излишне
(ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату социальных отчислений, утвержденными приказом
Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229, просит дать согласие на возврат
излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в размере
_____________________________________________________________________
[сумма возврата, указанная плательщиком].
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
осуществления возврата излишне (ошибочно) перечисленных социальных отчислений
и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите": ____ (да/нет).
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министерства труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам и случаям осуществления
возврата излишне (ошибочно)
уплаченных социальных отчислений
и (или) пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату
социальных отчислений
Форма
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" (далее - Фонд)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) қағаз жеткізгіште – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
2) электрондық түрде – "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару туралы хабарлама не артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтарудан дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

1) в бумажном виде – через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) в электронном виде – посредством веб-портала "цифровое правительства" (далее -портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений либо мотивированный отказ в возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов

1) Қор – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен;
2) Мемлекеттік корпорация - өтініштерді Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден жұма күнін қоса алғанда сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі жүзеге асырылады.
3) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері портал арқылы өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде немесе портал арқылы электрондық түрде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асыру қағидалары мен жағдайларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Қағидалардың 3-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек қызметінің басталғанын/тоқтатылғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
2) Қағидалардың 3-тармағы 1), 5) немесе 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару кезеңі үшін "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген нысан бойынша шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның көшірмелері (910.00-нысан) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) қоса беріледі.
Көрсетілген тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат болмаған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37255 болып тіркелген) бекітілген Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидаларына 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары берген әлеуметтік төлемдер бойынша салық төлеушінің жеке шотынан үзінді-көшірме (бұдан әрі – Салық төлеушінің жеке шотынан үзінді көшірме) қоса беріледі;

1) Фонд - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) Государственная корпорация - прием заявлений осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
3) посредством веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя посредством веб-портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Для оказания государственной услуги услугополучатель предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам и случаям осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений (далее – Правила) через Государственную корпорацию в бумажном виде или в электронном виде посредством веб-портала.
К заявлению прикладываются следующие документы:
1) копии документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности участника системы обязательного социального страхования, прилагается по случаю, указанному в подпункте 2) пункта 3 Правил;
2) копии упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (ф.910.00) по форме, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" от 20 января 2020 года № 39 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) (далее – Приказ) за период возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, прилагается по случаям, указанным в подпунктах 1), 5) или 6) пункта 3 Правил.
При отсутствии документа, указанного в подпункте 2) прилагается выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 к Правилам ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37255) (далее - Выписка из лицевого счета налогоплательщика).

3) осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 4), 5), 6) немесе 7) тармақшаларда көрсетілген жағдайлар бойынша салық төлеушінің дербес шотынан үзінді көшірме;
Портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелеріне сұрау салуды жүзеге асырады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының өтінішінде көрсетілген әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдар сомалары артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдар Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 245-бабы 1-тармағының төртінші абзацына және 2-тармағының төртінші абзацына, 256-бабы 1-тармағының бірінші абзацына сәйкес Қорға міндетті түрде төленуге жатады;
2) Кодекстің 78-бабы 4-тармағына, 85-бабы 4-тармағына, 118-бабы 4-тармағына, 181-бабы 2-тармағына, 240-бабы 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде ескерілмеген әлеуметтік аударымдардың артық (қате) төленген сомаларын қоспағанда, әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ескерілген кезең үшін есептелген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомалары;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
4) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
7) артық (қате) төленген әлеумметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асыру үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі болмаған;
8) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға, бала күтіміне әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар Қорға құқық пайда болған күннен және (немесе) оларды тағайындауға өтініш берілген күннен кейін келіп түскен, бірақ тиісті әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) ескерілмесе, қайтаруға жатпайды;

3) Выписка из лицевого счета налогоплательщика по случаям, указанным в подпунктах 3), 4), 5), 6) или 7) пункта 3 настоящих Правил;
При подаче заявления посредством веб-портала, услугополучатель осуществляет запрос в форме электронных документов, удостоверенный ЭЦП услугополучателя, в цифровых системы государственных органов.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.
1) социальные отчисления и пени, указанные в заявлении услугополучателя на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, подлежат обязательной уплате в Фонд в соответствии с абзацем четвертым пункта 1 и абзацем четвертым пункта 2 статьи 245, с абзацем первым пункта 1 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан;
2) суммы излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений исчислены за период, который был учтен для назначения социальной выплаты, за исключением сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, не учтенных при исчислении размеров социальных выплат в соответствии с пунктом 4 статьи 78, пунктом 4 статьи 85, пунктом 4 статьи 118, пунктом 2 статьи 181, пунктом 3 статьи 240 Социального кодекса Республики Казахстан;
3) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) отсутствует согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
8) социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, поступили в Фонд после даты возникновения права и (или) даты обращения за их назначением, но не учтены в исчислении (определении) размера соответствующей социальной выплаты, не подлежат возврату.

9) осы Қағидалардың 6-1-тармағында көзделген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асыру үшін талап қою мерзімі өткен.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз түрінде немесе электрондық нысанда көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – https://gov4c.kz/
3) Қор – https://gfss.kz/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды
және (немесе) әлеуметтік
аударымдардың уақтылы
және (немесе) толық
төленбегені үшін өсімпұлдарды
қайтаруды жүзеге асырудың
қағидалары мен жағдайларына
4-қосымша
Нысан
"Цифрлық үкімет" веб-порталында электрондық өтініш пен құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама
Сіздің өтінішіңіз № _________________ (электрондық өтініштің нөмірі) "Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсетуге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қабылданды.
Өтініш мәртебесі: ____________________(тіркелген).
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды
және (немесе) әлеуметтік
аударымдардың уақтылы
және (немесе) толық
төленбегені үшін өсімпұлдарды
қайтаруды жүзеге асырудың
қағидалары мен жағдайларына
5-қосымша
Нысан
"Цифрлық үкімет" веб-порталында электрондық өтінішті қарау мәртебесі туралы хабарлама
Сіздің өтінішіңіз № __________________ (электрондық өтініштің нөмірі) "Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсетуге "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына" акционерлік қоғамына қабылданды.
Өтініш мәртебесі:______________ (қарауда).
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Жұмысынан айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және оны
тағайындау(тағайындаудан
бас тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аудан коды ____________________
_______________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қоры" акционерлік қоғамының
филиалы
"Цифрлық үкімет" веб-порталы, "Электрондық еңбек биржасы" порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектісі арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш

9) истек срок исковой давности для осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, указанный в пункте 6-1 настоящих Правил.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной или в электронной форме.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek;
2) Государственной корпорации – https://gov4c.kz/
3) Фонда – https://gfss.kz/
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам и случаям осуществления
возврата излишне (ошибочно)
уплаченных социальных отчислений
и (или) пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату
социальных отчислений
Форма
Уведомление о принятии электронного заявления и документов на веб-портале "цифровое правительства"
Ваше заявление № _______________________________________________
(номер электронного заявления) на оказание государственной услуги "Возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных
отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений" принято в некоммерческое
акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Статус заявления: ________________________________ (зарегистрировано).
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам и случаям
осуществления возврата
излишне (ошибочно)
уплаченных социальных
отчислений и (или) пени
за несвоевременную и (или)
неполную уплату
социальных отчислений
Форма
Уведомление о статусе рассмотрения электронного заявления на веб-портале "цифровое правительства"
Ваше заявление № ______________________________________________
(номер электронного заявления) на оказание государственной услуги "Возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных
отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений" направлено в акционерное
общество "Государственный фонд социального страхования". Статус заявления: ____________________ (на рассмотрении).
Приложение 6 к перечню
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
потери работы
Форма

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
____________________________________________
Азамат _______________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______ жылғы "___" ____________
Маған ___________________________________
жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдарды растау:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы __________________________________________
Банк шотының № _______________________________________
Шот түрі:
ағымдағы______________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері (ЕДБ):
Банктің сәйкестендіру коды: __________________________
Жеке сәйкестендіру коды: _____________________
Бизнес сәйкестендіру номері: __________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
____________________
Жүктеу
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района ________________________________ _____________________________
Филиал акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _______________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальной выплаты через веб-портал
"цифрового правительства", портал "Электронная биржа труда", цифровой объект банков второго уровня.
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
_______________________________________________
От гражданина (ки) ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне ____________________________
социальную выплату по случаю потери работы
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: _____________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ________________________________________
Банковский счет № _________________________________________
Тип счета: текущий
______________________________________
_______________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код:
_____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
_____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_____________________________________
Электронный кошелек электронных денег ______________________
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты по случаю потери работы (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения, возобновления выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по случаю потери работы по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5 тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін.
Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы SMS-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жұмысынан айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
__________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны _________________________________________________
ұялы телефоны ________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (ҚР Әділетмині) растайды
__________________________________________________________________
(ҚР Әділетмині электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін ЕДБ растайды
___________________
(ЕДБ ЭЦҚ)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
__________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ ______________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
____ жылғы _____.____. ______ сағат________ минут______ секунд
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Жұмысынан айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оны тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
3-қосымша
Нысан

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери работы в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе) социальной выплаты по случаю потери работы путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления социальной выплаты по случаю потери работы, выплачиваемых из Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-плательщика
___________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний __________________________________________
мобильный _________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК)
___________________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ
__________________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
___________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты, а также
об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации
в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
_________________ года _____часов ______ минут ______ секунд
Приложение 7 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
социальной выплаты
по случаю потери работы

Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жұмысынан айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) Мансап орталығы;
3) "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) "Электронды еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы (бұдан әрі – ЭЕБ порталы);
5) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы;
6) екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, мансап орталығы арқылы өтініш тіркелген күннен - алты жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорация құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут, мансап орталығы – күту уақыты – 30 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут, мансап орталығында – 30 минут.
Портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электронды (жартылай цифрландырылған) /қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда, ЭЕБ порталында:
Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған порталға, ЭЕБ порталына өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электронды хабарлама
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде:
өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери работы"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) Карьерный центр;
3) веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал);
4) государственный цифровой портал "Электронная биржа труда" (далее – портал ЭБТ);
5) абонентское устройство сотовой связи;
6) цифровые объекты банков второго уровня
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, карьерный центр со дня регистрации заявления - шесть рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, карьерный центр – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя: в Государственной корпорации – 20 минут, карьерный центр населения – 30 минут.
Через портал, портал ЭБТ, цифровые объекты банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки) – четыре рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная/проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию и Карьерный центр:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
На портале, портале ЭБТ:
Электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал, портал ЭБТ.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
Sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровые объекты

1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) мансап орталығы – мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, мереке және демалыс күндерінен басқа күндері 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
3) Портал, ЭЕБ порталы – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал, ЭЕБ порталы арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
4) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға, мансап орталығына жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды береді:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі. Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды мансап орталығына берген кезде өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.

1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) карьерный центр – прием заявления на оказание государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
3) портал, портал ЭБТ – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении заявителя через портал, портал ЭБТ за назначением социальной выплаты по случаю потери работы после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
4) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1. Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию, в карьерный центр предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.

2. Өтініш беруші портал, ЭЕБ порталы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, мансап орталығында жұмыссыз ретінде тіркелуі туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді өтініш беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау туралы ақпарат алу үшін – өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы:
жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін – өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратып отырған, жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанда, оның ішінде "бір өтініш" қағидаты бойынша (өтініш берушінің таңдауы бойынша жұмыссыз ретінде жұмыс іздеп жүрген адамды тіркеу кезінде жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш жіберіледі), электрондық нысанда, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (өтініш берушінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде, мансап орталығында жұмыссыз ретінде тіркеу, өтініш берушіде әлеуметтік аударымдардың болуы, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы).
Проактивті қызмет арқылы жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

2. Заявитель при обращении через портал, портал ЭБТ для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о регистрации в качестве безработного карьерным центром, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, указанных в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Для получения информации о назначении социальной выплаты по случаю потери работы – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП заявителя.
3. Через проактивную услугу:
для назначения социальной выплаты по случаю потери работы - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов и (или) сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери работы;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в том числе по принципу "одного заявления" (по выбору заявителя при регистрации лица, ищущего работу в качестве безработного направляется заявление на назначение социальной выплаты по случаю потери работы), электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале, регистрации в качестве безработного в карьерном центре, наличии социальных отчислений у заявителя, наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций). Назначение социальной выплаты по случаю потери работы через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи. Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау (тағайындаудан
бас тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
___________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді
"цифрлық үкімет" веб-портал арқылы тағайындау үшін)
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
__________________________________
Азамат ___________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Туған күні: ____ жылғы "____" _____________________
Маған еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________
Банк деректемелері: Банктің атауы _________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі:
ағымдағы__________________
___________________________________
___________________________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
______________________________
Жүктеу
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.​enbek.​gov.​kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.​gov4c.​kz. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 8 к перечню
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты
по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 8 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по _______________________________ области (городу)
Заявление (для назначения социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности через веб-портал "цифрового правительства")
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):___________________
От гражданина (ки)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату по случаю утраты трудоспособности
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________
Банковский счет № ______________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: ______________________
Индивидуальный идентификационный код: _________________
Бизнес идентификационный номер: ________________________
Электронный кошелек электронных денег ___________________
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения, возобновления выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5 тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
__________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ________________ ұялы телефоны __________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
(ҚР Әділетмині) растайды _________________________________________________
(ҚР Әділетминінің электрондық цифрлік қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін (ЕДБ) растайды _________
(ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ______________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
________________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне (тоқтата тұру, тоқтату) әкелетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____ жылғы _______.____. ______ сағат________ минут________ секунд
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ескерту. 9-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение
организации-плательщика ____________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний __________________________________
мобильный _________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК)
___________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ
___________________________________________________
(ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
___________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты, а также
об изменении местожительства (в том числе. выезд за пределы Республики
Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной
корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
_____._______._____ года _____часов ______ минут ______ секунд
Приложение 9 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю
утраты трудоспособности
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі);
3) "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы өтініш тіркелген күннен бастап – сегіз жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай цифрландырылған)
/қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған өтініш берушінің порталға "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық хабарлама.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде:
өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) подразделение медико-социальной экспертизы (далее - подразделение МСЭ);
3) веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ со дня регистрации заявления – восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал электронного правительства или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки) – четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная/проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию и подразделение МСЭ:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

3) МӘС бөлімшесі – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
4) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды МӘС бөлімшесіне берген кезде өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.
2. Өтініш беруші портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өзінің ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтерді өтініш беруші "цирлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

3) подразделение МСЭ – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления оказания государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
4) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя через портал за назначением социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при обращении в подразделение МСЭ предоставляет заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей ЭЦП согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, об установлении степени утраты общей трудоспособности, указанных в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

3. Проактивті қызмет арқылы:
еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін – өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратқан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті құжаттың және (немесе) мәліметтердің ұсынылмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;
5) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшерінің теріс мәні негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанда, оның ішінде "бір өтініш" қағидаты бойынша (жалпы еңбекке қабілетіліктен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде өтініш берушінің таңдауы бойынша), электрондық нысанда, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде, өтініш берушіде әлеуметтік аударымдардың болуы, өтініш берушіде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы).
Проактивті қызмет арқылы еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи. При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;
4) отрицательное значение исчисленного размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в том числе по принципу "одного заявления" (по выбору заявителя при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности), электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале, наличии социальных отчислений у заявителя, наличии необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличии номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату трудоспособности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
10-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
5-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы №______хабарлама
Ескерту. 10-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні _________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________________________________
Тәуекел күні: ________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
Айлық кірісті анықтау
Кезең
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! – Сәйкессіздік бар, не алынған кезеңде әлеуметтік аударымдар төленбеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: өтінішке қол қоймас бұрын назар аудару керек 5-баған, әлеуметтік аударымдар қызметкердің табысына сәйкес келмеген жағдайда міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына және (немесе) әлеуметтік сіз жүгінген күні "Е-макет" АЦЖ анықтаған аударымдар тиісті жолда" (!) ", яғни белгі кезеңдерді (айларды) көрсетеді "Е-макет" АЦЖ осындай фактілерді анықтады, өйткені бұл кезеңдер еңбек ету қабілетінен айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін болады көлемі, оның ішінде төмендету жағына қарай не қосымша қосымша ресімдеуді талап етеді (тексерулер) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалы арқылы жүзеге асырылады.
Жауапты маман ____________________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды
__________________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
"Цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
_________________________________________________
Азамат ________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______ жылғы "_____" ____________
Маған асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ___________________________
Банк шотының №____________________________________
Шот түрі: ағымдағы________________________________________
________________________________________ ________________________________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ):деректемелері
Банктік сәйкестендіру коды: __________________________
Жеке сәйкестендіру коды:_____________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
________________________
Жүктеу
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
№ р/с
ЖСН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы ескерту
Туған жылы және күні
1
2
Жүктеу
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық белгілеу туралы мәліметтер:
№ Р/с
Қамқоршылық/қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні
Қамқоршылығындағы/ асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қамқоршылығындағы/ асырауындағы адамның туған күні
1
2
Жүктеу
Асырап алу туралы АХАТ цифрлық жүйесінен мәліметтер:
№ Р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты берген органның атауы
Шешімнің №
Шешімнің күні
Шешімнің заңды күшіне енген күні
1
2
Жүктеу
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Өтініш берген сәтімде келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.​enbek.​gov.​kz, раздел Государственные услуги";
2) Государственной корпорации - Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 10 к перечню
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 10 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Уведомление № ______
о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения
размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_________________________________________________________________
Дата рождения заявителя ___________________________________________
ИИН: ____________________________________________________________
Дата риска: _______________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, теңге
Суммы обязательных пенсионных взносов, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, теңге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, теңге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений
доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных
взносов, выявленных АЦС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей
строке будет стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца)
в которых выявлены несоответствия, такие факты потребуют дополнительного
дооформления (проверки) филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 11 к перечню
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
потери кормильца
Форма
Сноска. Приложение 11 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ___________________________ области (городу)
Заявление на назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца
через веб-портал "цифрового правительства"
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): __________________
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату по случаю потери кормильца
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________
Банковский счет № ______________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: ______________________
Индивидуальный идентификационный код: _________________
Бизнес идентификационный номер: ________________________
Электронный кошелек электронных денег ___________________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю Примечание
Дата и год рождения
1
2
Скачать
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве/ попечительстве
Орган выдавший решение об опекунстве/ попечительстве
Фамилия, имя отчество (при наличии), дата рождения опекуна
Фамилия, имя отчество (при наличии) опекаемого/ иждивенца
Дата рождения опекаемого/ иждивенца
1
2
Скачать
Сведения об усыновлении (удочерении) из цифровой системы ЗАГС
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) усыновленного/ удочеренного ребенка
Дата рождения усыновленного/ удочеренного
Наименование органа, выдавшего документ
№ решения
Дата решения
Дата вступления решения в законную силу
1
2
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5 тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін:
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электродық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші-ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері ______________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ____________
ұялы телефоны __________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (ҚР Әділетмині) растайды
_________________________________________________________
(ҚР Әділетмині электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ))
Өтініш берушінің банктік деректемелерін ЕДБ растайды ______________________
(ЕДБ ЭЦҚ)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_________________________________________________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
_________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ ______________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____._______.____ жыл _____сағат _____минут _____секунд
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
12-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе) социальной выплаты по случаю потери кормильца путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальной выплаты по случаю потери кормильца, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-
плательщика ___________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний _____________________________________________
мобильный ____________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК)
______________________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ______________
(ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
______________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
______________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих
изменение (приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты,
а также об изменении местожительства (в том числе. выезд за пределы
Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение
Государственной корпорации в течение десяти календарных дней со дня
возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления: _____._______._____ года _____
часов ______ минут ______ секунд
Приложение 12 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю
утраты трудоспособности

Ескерту. 12-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) 2) "цифрлық үкімет" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі - портал); 3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш тіркелген күннен бастап - сегіз жұмыс күні
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай цифрландырылған) /қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Порталда: осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы Көрсетілетін қызметті беруші филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық хабарлама. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде: өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.

Сноска. Приложение 12 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, карьерный центр со дня регистрации заявления - восемь рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, карьерный центр – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя: в Государственной корпорации – 20 минут, карьерный центр населения – 30 минут. Через портал, портал ЭБТ, цифровые объекты банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки)– четыре рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу): Sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
3) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда. Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінгенде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады: 1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі); Асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларындағы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) немесе адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі; 3) сәйкестендіру үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама); 4) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар немесе мәліметтер, баланың (балалардың) туу туралы мәліметтері, қайтыс болған асыраушының консулдық легализациясы не арнайы штампы (апостилы) болған кезде шет мемлекеттердің құзырлы органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркеу туралы және неке (ерлі-зайыптылық) және некені бұзу туралы, асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер; 5) жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылар немесе білім алушылар болып табылатыны туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалар (жыл сайын жаңартылады). Бұл ретте Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда білім беру ұйымынан анықтама ұсынылады, онда: оқу орнының толық атауы, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), оның туған күні, оқу нысаны (бар болса), көрсетілген курста оқу курсы мен кезеңі, білім беру ұйымының мөрі және уәкілетті тұлғаның қолы. Білім алушының академиялық демалыста болуы білім беру ұйымының анықтамасымен расталады; 6) қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген кезде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады. Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға өтініште көзделген құжаттарды қабылдау туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі. 2. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсету үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады. Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация бөлімшесінде жүгінген кезде көзделген және электрондық өтініште қамтылған құжаттар туралы мәліметтерді өтініш беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады. Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі. 3. Проактивті қызмет арқылы: асыраушысынан айырылу жағдай бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберетін банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну. Бұл ретте, оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде банк шотының нөмірін ұсыну талап етілмейді. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпия сөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау; 2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі; 3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратқан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбауы; 4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады. 5) асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшерінің теріс мәні негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанында, электрондық нысанында, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган "АХАЖ "Тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде еңбекке қабілетсіз асырауындағы адамдар болған жеке тұлғаның қайтыс болуын тіркеу туралы хабарламаны алған кезде, асыраушысының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу фактісінің болуы) көрсетіледі. Проактивті қызмет арқылы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау қызметтерді көрсету субъектісінің бастамасымен ұсынылады, оны көрсету үшін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберілген міндетті келісімі қажет. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде, мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді. Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен статусы туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін мекенжайлар мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған: 1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі; 2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы – www. gov4c. kz. Цифрлық құжаттардың сервисі ЭЦҚ немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
13-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы (қайтыс болған асыраушы) үшін асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы

2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя через портал за назначением социальной выплаты по случаю потери кормильца после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1.Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности); свидетельство о смерти кормильца (либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала) или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
3) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей), либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
4) документы или сведения, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о рождении ребенка (детей), регистрации рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества) либо справка о заключении брака, об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства);
5) справки из организации общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно). При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка с организации образования, в которой должны быть отражены: полное наименование учебного заведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, его дата рождения, форма обучения (при наличии), курс и период обучения на указанном курсе, печать организации образования и подпись уполномоченного лица. Нахождение обучающегося в академическом отпуске подтверждается справкой с организации образования;
6) При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства). Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также сведения о документах, предусмотренных при обращении в отделении Государственной корпорации и содержащихся в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца;
4) отрицательное значение исчисленного размера социальной выплаты по случаю потери кормильца;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале, получении уполномоченным органом по контролю в сфере обязательного социального страхования уведомления о регистрации смерти физического лица, имевшего нетрудоспособных иждивенцев в цифровой системе "Регистрационный пункт "ЗАГС", наличии факта участия кормильца в системе обязательного социального страхования).
Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 13 к перечню
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
потери кормильца
Форма

Ескерту. 13-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ ______ хабарлама
20____ жылғы "_____" _______________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының (қайтыс болған асыраушы үшін) туған күні________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):__________________________________
Тәуекел күні:__________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымның сомасы, тенге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Айлық кірісті анықтау
Түскен күні
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! - сәйкессіздік бар немесе кезеңде әлеуметтік аударымдар түспеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: 6-бағанда сіз өтініш берген күні анықталған "Е-макет" АЦЖ міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес қызметкердің табысына әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген жағдайда, тиісті жолда" (!) ", яғни белгі сәйкессіздіктер анықталған кезеңдерді (айларды) көрсетеді, мұндай фактілер Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалымен қосымша ресімдеуді (тексеруді) талап етеді.
Жауапты маман __________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
14-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
20__ жылғы ____ ____________ № _______
Азамат__________________________________ әлеуметтік төлемді
Мемлекеттік корпорацияның _______________бөлімшесінде алып отырды.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем 20__ жылғы ___
__________ қоса алғанда ________________________ теңге мөлшерінде төленді.
Қосымша: __________________"Е-макет" АЦЖ-ға ЭІМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. _______________________________________________________
2. _______________________________________________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қызметтік тел. №)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының
тізбесіне
15-қосымша
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды
____________________________
____________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамының филиалы
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін өтініш ("электрондық үкімет" веб-порталы арқылы)

Сноска. Приложение 13 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Уведомление № ______ о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период,
для определения размера социальной выплаты по случаю потери кормильца
за участника системы обязательного социального страхования
(за умершего кормильца)
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
________________________________________________________________
Дата рождения участника системы обязательного социального страхования
(умершего кормильца)
________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
________________________________________________________________
Дата риска: _____________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, теңге
Суммы обязательных пенсионных взносов, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, теңге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, теңге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов выявленных АЦС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей строке будет стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца) в которых выявлены несоответствия, такие факты потребуют дополнительного дооформления (проверки) филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 14 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 27
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты
по случаю потери кормильца
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ
№ ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин(ка)________________________________________________________
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации
Социальная выплата по случаю потери кормильца выплачена
по "___" ______ 20 ___ года в размере __________________________ тенге
Приложение:________________________________________________________
Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АЦС "Е-макет":
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П. Начальник отделения Государственной корпорации___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалист отделения
Государственной корпорации_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) номер служебного телефона
Приложение 15 к перечню
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальных выплат по случаю
потери дохода в связи
с беременностью и родами,
усыновлением (удочерением)
новорожденного ребенка (детей),
социальной выплаты
по случаю потери дохода
в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста
полутора лет
Форма

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Азамат _______________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______ жылғы "_____" ____________
_____________________________________________________________
(төлемнің түрін көрсету)
әлеуметтік төлемді тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы_________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі: ағымдағы__________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны _____________________
Жүктеу
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің цифрлық жүйесінен жүктілікке және босануға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
ЖСН
Дәреже
Жүктілік бойынша есепке қою туралы мәліметтер
Еңбекке уақытша жарамсыздық парағы туралы мәліметтер
Ауыр босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы мәліметтер
1)
2)
Жүктеу
"Біріктірілген салық цифрлық жүйесі" цифрлық жүйеден дара кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
ЖСН
ДК ретінде қолданыстағы тіркеу туралы мәліметтердің бар екендігінің белгісі
Тіркеу күні
Жүктеу
Бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірме түріндегі, сондай-ақ "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шоттар" цифрлық жүйесінен әлеуметтік төлемдер бойынша мәліметтер
Салықтың (төлемнің) атауы мен коды
Кезең басына сальдо (бересі, артық төлемі (асып кетуі)+)
Қабылданған сальдо (бересі, артық төлеуі (асып түсу)+)
Есептелген
салық (төлем)
өсімақы
пайыздар
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
пайыздар
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
пайыздар
айыппұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жүктеу
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің цифрлық жүйесінен жүктілікке және босануға байланысты қызметкердің демалысқа шығуын растау туралы мәліметтер
ТАӘ
Туған күні
ЖСН
Заңды тұлғаның атауы
Бөлімнің атауы
Штаттық лауазымның атауы:
Жұмыс істемеді
Жүктеу
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

Сноска. Приложение 15 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по __________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальных выплат по случаю потери дохода в связи
с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка
(детей) (через веб-портал "цифрового правительства", цифровой объект банков второго уровня)
Сведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
_______________________________________________
От гражданина(ки)_______________________________
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату
______________________________________________
(указать вид выплаты)
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность:
_______________________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка __________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________
Тип счета: текущий ___________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: ___________________________
Индивидуальный идентификационный код: ______________________
Бизнес идентификационный номер: _____________________________
Электронный кошелек электронных денег _______________________
Скачать
Сведения о временной нетрудоспособности по беременности и родам из цифровой системы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
ИИН
Статус
Сведения о постановке на учет по беременности
Сведения о листе временной нетрудоспособности
Сведения о временной нетрудоспособности по осложненным родам
1)
2)
Скачать
Сведения о государственной регистрации индивидуального предпринимателя из цифровой системы "Интегрированная налоговая цифровая система"
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
ИИН
Признак наличия сведений о действующей регистрации в качестве ИП
Дата регистрации
Скачать
Сведения в виде выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам из цифровой системы "Централизованные унифицированные лицевые счета"
Наименование и код налога (платежа)
Сальдо на начало периода (недоимка -, переплата(превышения)+)
Сальдо принятое (недоимка, переплата(превышение)+)
Начислено
налога (платежа)
пени
процентов
штрафа
налога (платежа)
пени
процентов
штрафа
налога (платежа)
пени
процентов
штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Сведения о подтверждении выхода в отпуск работника в связи с беременностью и родами из цифровой системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
ИИН
Наименование юридического лица
Наименование отдела
Наименование штатной должности:
Не работал
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно).
Даю согласие на сбор и обработку, моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5-тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
_______________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ___________________________________________________________
Ұялы телефоны _________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
(ҚР Әділетмині) растайды ___________________________________________________
(ҚР Әділетминінің электрондық цифрлік қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін (ЕДБ) растайды ___________________________
(ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі растайды
(ҚР Қаржымині)___________________________________________________________
(ҚР Қаржыминінің ЭЦҚ-сы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау
министрлігі растайды (ҚР ДСМ)______________________________________________
(ҚР ДСМ ЭЦҚ-сы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі растайды (ҚР ЕХӘҚМ) ___________________________
(ҚР ЕХӘҚМ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
__________________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру,
тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының
шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап
күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ ______________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____ жылғы _____"_____"._______сағат ______ минут ______ секунд
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
16-қосымша
Жүктілікке және босануға,
жаңа туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты кірісінен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемдерді, бала бір
жарым жасқа толғанға дейін оның
күтіміне байланысты кірісінен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
_______________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш ("цифрлық үкімет" веб-порталы, екінші деңгейдегі банктерді цифрландыру объектісі арқылы)

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Даю согласие на уведомление о принятом решении о назначении (об отказе в назначении) социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-
плательщика ____________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ______________________________________________
мобильный _____________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК) ___________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ________________
(ЭЦП БВУ)
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством финансов
Республики Казахстан (МФ РК) ____________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МФ РК)
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством здравоохранения
Республики Казахстан (МЗ РК) ____________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЗ РК)
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством труда
и социальной защиты населения Республики Казахстан (МТСЗН РК)
_______________________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МТСЗН РК)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_______________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
_______________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих
изменение (приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты,
а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы
Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение
Государственной корпорации в течение десяти календарных дней со дня
возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
"_____"._______._____ года _____часов ______ минут ______ секунд
Приложение 16 к перечню
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальных выплат по случаю
потери дохода в связи
с беременностью и родами,
усыновлением (удочерением)
новорожденного ребенка
(детей), социальной выплаты
по случаю потери дохода
в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста
полутора лет
Форма

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші туралы мәлімет:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ___________________________________________
Азамат ___________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Туған күні ____ жылғы "____" _____________________
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемді (бұдан әрі – бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем) тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы_________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі: ағымдағы__________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
________________________
Жүктеу
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем әлеуметтік төлем тағайындалатын бала
туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және туған күні: _____________________
__________________________________________________________________________
ЖСН: ___________________ баланың туу кезектілігі: ____________________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
р/с №
ИИН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
Жүктеу
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық белгілеу туралы мәліметтер:
Р/с №
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні
Қамқорлығындағы/ асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қамқорлығындағы/ асырауындағы адамның туған күні
1
2
Жүктеу
Асырап алу туралы АХАТ цифрлық жүйесінен мәліметтер:
Р/с №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты берген органның атауы
Шешімнің №
Шешімнің күні
Шешімнің заңды күшіне енген күні
1
2
Жүктеу
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

Сноска. Приложение 16 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ___________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
(через веб-портал "цифрового правительства",
цифровой объект банков второго уровня)
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
________________________________________________________________
От гражданина (ки) _______________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату по случаю потери дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им возраста полутора лет
(далее – социальная выплата по уходу).
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: _____________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка _______________________________________
Банковский счет №
_________________________________________________________
Тип счета: текущий ________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: ________________________
Индивидуальный идентификационный код: ___________________
Бизнес идентификационный номер: ________________________
Электронный кошелек электронных денег ____________________
Сведения о ребенке, на которого назначается социальная выплата по уходу:
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и дата рождения: ________________
_________________________________________________________________
ИИН: ________________ очередность рождения ребенка: _______________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю Примечание
Дата и год рождения
1
2
Скачать
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве/попечительстве
Орган, выдавший решение об опекунстве/попечительстве
Фамилия, имя отчество (при наличии), дата рождения опекуна
Фамилия, имя отчество (при наличии) опекаемого/иждивенца
Дата рождения опекаемого/иждивенца
1
2
Скачать
Сведения об усыновлении (удочерении) из цифровой системы "ЗАГС"
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) усыновленного/удочеренного ребенка
Дата рождения усыновленного/удочеренного
Наименование органа, выдавшего документ
№ решения
Дата решения
Дата вступления решения в законную силу
1
2
Скачать
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты по уходу (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно).
Даю согласие на сбор и обработку, моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по уходу по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".

Ескерту. 17-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі-портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - өтініш тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай цифрландырылған) /қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Порталда: Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтанбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген, осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электронды хабарлама Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде: өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 17 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан"
(далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию - со дня регистрации заявления - восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – со дня регистрации электронного заявления (заявки)- четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов

1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
3) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда. Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
3) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары). Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талоны беріледі.

1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя на портал за назначением социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1.Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур;
3) лист (листы) временной нетрудоспособности, выданные в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.

2. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады. Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген мәліметтерді өтініш беруші "цифрллық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады. Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы дәрежесі көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы: жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша - өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратып отырған, Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Проактивті қызмет арқылы жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген кезде, жүктілікке және босануға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық парағын беру туралы хабарлама алу, көрсетілетін қызметті алушыда еңбекке жарамсыздық парағы бойынша жұмыстан босатудың алдыңғы күнінің алдындағы айға әлеуметтік аударымдардың болуы, "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" цифрлық жүйесінде жүктілікке және босануға байланысты жұмыстан босатудың мәліметтерінің болуы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірінің болуы). Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді. Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей ЭЦП согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также сведения о документах, предусмотренных при обращении в отделении Государственной корпорации и содержащихся в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
3. Через проактивную услугу: по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Назначение социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, получение уведомления о выдаче листа временной нетрудоспособности в связи с беременностью и родами, наличие социальных отчислений у услугополучателя за месяц предшествующей дате освобождения от работы по листу о временной нетрудоспособности, наличии сведений освобождения от работы в связи с беременностью и родами в цифровой системе "Единая система учета трудовых договоров", наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz. Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
18-қосымша
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
5-қосымша
"Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация); 2) "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал); 3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы; 4) екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - 8 (сегіз) жұмыс күні. Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут. Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут. Портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай цифрландырылған) /қағаз түрінде/проактивті/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Порталда: Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтанбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген, осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электронды хабарлама. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде: Өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 18 к Перечню
некоторых приказов
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью и родами,
усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери дохода
в связи с уходом за ребенком
по достижении им
возраста полутора лет
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет"
1
Наименование услугодателя
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет"
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи;
4) цифровые объекты банков второго уровня
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию - 8 (восемь) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал, цифровые объекты банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/проактивная/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Государственная корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала услугодателями, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
Sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов

1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) сәйкестендіру үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);
Қажет болған жағдайда (олардың болуына байланысты):
1) консулдық заңдастыру не арнайы мөртабан (апостиль) (бар болса) болған кезде шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркегенін растайтын құжат;
2) сәйкестендіру үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде берілген құжаттардың баланың (балалардың) қайтыс болуы туралы куәлігі (куәліктері) (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);

1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя на портал за назначением социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1. Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
В зависимости от их наличия представляется:
1) документ, подтверждающий регистрацию рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) (при наличии);
2) свидетельство (свидетельства) о смерти ребенка (детей) выданных документов вне пределов Республики Казахстан (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти) для идентификации;

3) бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған кезде – қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімінен үзінді;
4) қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген кезде балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады. Құжаттарды ұсыну оларды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі
2. Өтініш беруші портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтерді өтініш беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы: жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша - өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

3) при усыновлении (удочерении) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет – выписка из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданная органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству;
4) при установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровой систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал: Для назначения социальной выплаты – заявление на назначение через портал в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к Правилам;
для получения информации о назначении социальной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства услугополучателя, сведения о номере банковского счета, свидетельства о рождении ребенка (детей) или выписки из актовой записи о рождении, документа об установлении опеки (попечительства) указанные в электронном заявлении заявитель получает из соответствующих государственных цифровой систем через шлюз "цифрового правительства".
3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты - согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, которые направляются услугополучателем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратып отырған, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметін алған кезде "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет (өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде, өтініш берушіде әлеуметтік аударымдардың болуы, әлеуметтік аударымдардың болуы өтініш берушіде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын).
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан кезде, ЭЦҚ немесе бір реттік пароль болған кезде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
По выбору услугополучателя государственная услуга, оказывается, по принципу "одного заявления" при получении государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния".
Назначение социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, регистрации актовой записи о рождении ребенка, наличие социальных отчислений у услугополучателя, наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации "Правительство для граждан" с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи или одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www. gov4c.kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
19-қосымша
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңде түскен әлеуметтік аударымдар туралы №______хабарлама
Ескерту. 19-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ____________________________________________
ЖСН:________________________________________________________________
Тәуекел күні: _________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Айлық кірісті анықтау
Түскен күні
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! - сәйкессіздік бар немесе кезеңде әлеуметтік аударымдар түспеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: 6-бағанда сіз өтініш берген күні анықталған "Е-макет" АЦЖ міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес қызметкердің табысына әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген жағдайда, тиісті жолда "(!)", яғни белгі сәйкессіздіктер анықталған кезеңдерді (айларды) көрсетеді, мұндай фактілер Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалымен қосымша ресімдеуді (тексеруді) талап етеді.
Әлеуметтік төлемге құқық пайда болған айдың алдындағы айды қоспағанда, әлеуметтік тәуекел күні басталған күннен кейін төленген әлеуметтік аударымдар әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде есепке алынбайды.
Жауапты маман ____________________________________

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации– www.gov4c.kz.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 19 к перечню
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальных выплат
по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Сноска. Приложение 19 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Уведомление № ______ о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период
для определения размера социальных выплат по случаю потери дохода в связи
с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка
(детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста полутора лет от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_______________________________________________________________
Дата рождения заявителя _________________________________________
ИИН: __________________________________________________________
Дата риска: _____________________________________________________
Вид выплаты ____________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, теңге
Сумма обязательных пенсионных взносов, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, теңге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, теңге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений
доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных
взносов, выявленных АЦС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей
строке будет стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца)
в которых выявлены несоответствия, такие факты потребуют дополнительного
дооформления (проверки) филиалом Государственного фонда социального
страхования. Социальные отчисления уплаченные после наступления даты
социального риска не учитываются при расчете размера социальной выплаты,
за исключением месяца, предшествующих месяцу возникновения права
на социальную выплату.
Ответственный специалист __________________