Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 193 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 мамырда № 38806 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының үшінші төртінші, жиырма үшінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, жетпіс алтыншы, жетпіс тоғызыншы абзацтарын, 2-тармағының үшінші, төртінші, жетінші, сегізінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтарын, 3-тармағының үшінші, төртінші, оныншы, он бірінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 232 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32890 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 5 және 6-қосымшасылары, "Республикалық бюджет қара жатынан жерлеуге бір жолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 256 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32925 болып тіркелген) бекітілген Республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 2-қосымшасы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін осы бұйрықтың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі 2026 жылғы
26 мамырдағы № 193
бұйрығымен бекітілген/
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 193. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2026 года № 38806
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев третьего, четвертого, двадцать четвертого, двадцать пятого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, семьдесят третьего, семьдесят шестого пункта 1, абзацев третьего, шестого, седьмого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого пункта 2, абзацев третьего, четвертого, десятого, одиннадцатого пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что до 12 июля 2026 года приложения 5 и 6 к Правилам исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 232 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32890), приложение 2 к Правилам назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 256 "Об утверждении Правил назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32925) действуют в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему Приказу.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 193
Перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения

1. "Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 232 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32890 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Респубикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 199-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 13), 14), 15) және 16) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"13) электрондық іс макеті (бұдан әрі –ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда Е-макет автоматтандырылған цифрлық жүйеде қалыптастыратын зейнетақы төлемдерін алушының электрондық іс макеті;
14) цифрлық құжаттардың сервисі – операторға бекітілген және цифрлық объектісіндегі мәліметтер негізінде қалыптастырылған құжаттарды электронды түрде көрсетуге және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым объектісі;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі –ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);

1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 232 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32890) следующие изменения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 199 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту.";
подпункты 13), 14), 15) и 16) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"13) электронный макет дела – электронный макет дела (далее – ЭМД) получателя пенсионных выплат, формируемый Государственной корпорацией в автоматизированной цифровой системе Е-макет;
14) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;

16) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына, зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға, Мемлекеттік корпорацияға және "цифрлық үкіметтің" операторына жібереді.";
5-тармақтың бесінші, алтыншы және жетінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттарды қабылдайтын маман "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйеге (бұдан әрі – ЦЖ) сұрау салуды қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-ға – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"ТӨҰ" ЦЖ-да – жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған орташа айлық табыстың неғұрлым тиімді мөлшерін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары мөлшерінің көрсетілген кезең үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына жүргізілген әлеуметтік аударымдар мөлшеріне сәйкестігін белгілеу үшін;
"АХАЖ" ЦЖ-ға (азаматтардың хал актілерін жазу) – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
"Е-Қорғаншылық" ЦЖ-ға – қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
"Жоғарғы сот" ЦЖ-ға – бала (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша сұрау салу бойынша;
Мемлекеттік кірістер комитетінің ЦЖ – адамның дара кәсіпкер ретінде тіркелмегені туралы, сондай-ақ дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның, шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының, сондай-ақ нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке тұлғалардың табысы туралы деректер бойынша Мемлекеттік кіріс органының анықтамасы бойынша).
Өтініш беруші өтінішті электрондық не қағаз түрінде беріледі, қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші өтінішке құжаттарды қоса береді.";
9-тармақта:
он алтыншы абзацы алып тасталсын;
он сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтерді мемлекеттік ЦЖ-дан растау кезінде сот шешімін ұсыну талап етілмейді.";
11-тармақтың орыс  тіліндегі  мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық атқарушы органның ЦЖ тиісті төлемді тағайындау немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

16) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения, изменения и (или) дополнения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий, Государственную корпорацию и оператору "цифрового правительства".";
части пятую, шестую и седьмую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее – ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в ЦС "ООП" – для установления наиболее выгодного размера среднемесячного дохода, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, а также на соответствие размера перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов размеру произведенных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за указанный период;
в ЦС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года);
в ЦС "Е Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в ЦС "Верховный суд" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ЦС Комитета государственных доходов – по справке органа государственных доходов о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, а также по данным о доходе индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, глав крестьянских или фермерских хозяйств, а также физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг);
Заявление подается заявителем в электронной либо бумажной форме, подписывается или заверяется ЭЦП заявителя.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС указанные в части первой настоящего пункта заявителем к заявлению прилагаются документы.";
абзац семнадцатый пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Представление решения суда не требуется при подтверждении государственными цифровыми системами сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, "Назначение пенсионных выплат по возрасту" регламентирован приложением 5 к настоящим Правилам, перечень основных требований к оказанию государственной услуги, "Назначение государственной базовой пенсионной выплаты" регламентирован приложением 6 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"При получении сведений из ЦС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факты назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пенсий заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден тиісті төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ цифрлық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, электронды құжаттардың көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 4, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.";
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Өтініш беруші мемлекеттік базалық зейнетақыны тағайындауға портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес мемлекеттік базалық зейнетақыны тағайындауға арналған өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-ға сұрау салу;
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және Е-макет автоматтандырылған ЦЖ-ға жібереді.";
22-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде уәкілетті орган қарау мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей қарау нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Егер зейнетақы төлемдерін тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге осы Қағидалардың 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген қосымша құжаттарды қоса тіркеу қажет екені анықталса және (немесе) табыс орталықтандырылған дерекқордың міндетті зейнетақы жарналарының, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың, міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың және/немесе жарналардың және жеке табыс салығының аударылуы туралы мәліметтерімен расталмаса, уәкілетті орган ЭІМ-ні қайтарады және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарлама немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы sms-хабарландыру алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну туралы, оның ішінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етеді. Sms-хабарландырулар осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілетін sms-хабарландырулардың электрондық журналында тіркеледі.";
25-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі;";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспегенде, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінуге құқылы.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пенсий, а также сведений, полученных из ЦС, обеспечивает качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 4, 6, 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. При обращении заявителя за назначением государственной базовой пенсионной выплаты посредством портала запрос в ЦС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении для назначения государственной базовой пенсионной выплаты согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную ЦС Е-макет.";
часть пятую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"При этом при обращении заявителя через Государственную корпорацию уполномоченный орган направляет результат рассмотрения в Государственную корпорацию через шлюз "цифрового правительства" не позднее, чем за сутки до истечения срока рассмотрения.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении, выплаты) пенсий требуется приобщение к ЭМД дополнительных документов и сведений предусмотренных пунктами 6, 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил и (или) доход не подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов и о их соответствии размерам социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и индивидуального подоходного налога, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий возвращает ЭМД и через отделение Государственной корпорации направляет уведомление по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения абонентского устройства сотовой связи, о представлении дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления или sms-оповещения на абонентское устройство сотовой связи. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
часть пятую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"При обращении за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан;";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 27-күніне Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі - Министрлік) ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Министрлік төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.";
49-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде Кодекстің 204-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша қажетті мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап зейнетақы төлеуді тоқтата тұрады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтiнiшi бойынша;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ЦЖ алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы мәліметтерді және (немесе) зейнетақы және жәрдемақы алушы тұруға кеткен елдегі уәкілетті органнан зейнетақы ісіне немесе жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды) қоса бере отырып, зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу жүзеге асырылатын зейнетақы істері (қолданыстағы істер) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ЭІМ орталық атқарушы органның ЦЖ-де тұрақты түрде сақталады.";
59-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"59. ЦЖ олардың тағайындалуына сәйкес ЦЖ үзіліссіз жұмыс істеуі мен өзектілігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жиынтығын қамтамасыз етеді. Орталық атқарушы органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді;";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"40. На основании решений уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пенсий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство).";
в пункт 41 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 42 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть первую пункта 49 изложить в следующей редакции:
"49. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам, приостанавливает выплату пенсий по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 204 Кодекса, с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления необходимых сведений, в том числе из ЦС.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пенсий осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделения Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из ЦС и (или) запрос пенсионного дела от уполномоченного органа страны проживания, выехавшего получателя пенсии), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
по решению суда.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Пенсионные дела, по которым осуществляется выплата пенсий (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД хранятся постоянно в ЦС центрального исполнительного органа.";
часть первую пункта 59 изложить в следующей редакции:
"59. ЦС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС центрального исполнительного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных;";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

"60. Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингін ЦЖ-да мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.";
70-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі орталық атқарушы органның ЦЖ-дан қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайларында және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушының түсуі (кетуі) туралы ақпаратты алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік базалық төлемді тоқтата тұру (қайта бастау) туралы шешімнің жобасын дайындайды айдың бірінші күнінен бастап зейнетақы төлемі, осы Қағидаларға 32 және 13-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайларында және мемлекеттің толық қамтамасыз етуінде жүрген арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушының келіп түскені (кетуі) туралы ЦЖ-ға ақпарат енгізілгеннен кейінгі айда және оны Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға береді.";
71-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Мемлекеттік корпорация қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдарға Кодекстің 202-бабының 3-тармағында белгіленген көлемде жасына байланысты (төлем айына қажеттілік қалыптасқаннан кейін пайда болған сомалар) зейнетақы төлемдерін айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырады стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушының түсуі (кетуі) туралы ЦЖ-ға ақпарат енгізу.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының шығуы туралы орталық атқарушы органның ЦЖ ақпарат енгізілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жасына байланысты зейнетақы төлеуді толық көлемде қайта бастайды.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасы осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 7-қосымшасы осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"60. Уполномоченный орган обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.";
часть первую пункта 70 изложить в следующей редакции:
"70. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней с момента получения информации из ЦС центрального исполнительного органа о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, находящегося на полном государственном обеспечении, готовит проект решения о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ЦС о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, находящегося на полном государственном обеспечении по форме, согласно приложению 32 и 13 к настоящим Правилам и передает его в уполномоченный орган через филиал Государственной корпорации.";
часть первую пункта 71 изложить в следующей редакции:
"71. Государственная корпорация осуществляет пенсионные выплаты по возрасту (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в объемах, установленных пунктом 3 статьи 202 Кодекса, лицам, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении, с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ЦС о поступлении (выбытии) получателя пенсионных выплат по возрасту в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пенсии по возрасту в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ЦС центрального исполнительного органа о выбытии получателя.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;

көрсетілген Қағидалардың 8-қосымшасы осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 11-қосымшасы осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 18-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 22-қосымшасы осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 30-қосымшасы осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 32-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
2. "Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 213 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32776 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары";
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі –ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджеттік субсидиялардың мөлшерін электрондық белгілеу кезінде субсидиялар белгілеу жөніндегі уәкілетті орган мен Мемлекеттік корпорацияның өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бюджеттік субсидияның мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешім маманның, басқарма (бөлімше) басшысының және уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжатты білдіреді. Бюджеттік субсидияның мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің нөмірі мен күні автоматты режимде беріледі.
Істердің электрондық макеттері орталық атқарушы органның цифрлық жүйесінде тұрақты сақталады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
приложение 18 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 22 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложение 30 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
приложение 32 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 213 "Об утверждении Правил субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32776) следующие изменения:
в Правилах субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Взаимодействие уполномоченного органа и Государственной корпорации при электронном установлении размеров бюджетных субсидий осуществляется в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Решение об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии представляет собой документ в электронно-цифровой форме, удостоверенный посредством ЭЦП специалиста, руководителя управления (отделения) и руководителя уполномоченного органа. Номер и дата решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии присваиваются в автоматическом режиме.
Электронные макеты дел хранятся постоянно в цифровой системе уполномоченного государственного органа.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Цифрлық жүйелерде күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген жағдайда ОДҚ-да автоматты режимде өзгерістер жүргізіледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Артық аударылған қаражат немесе шешімнің электрондық жобасы өзгерген жағдайда, бюджеттік субсидияның мөлшерін белгілеу және оларды аудару кезінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде қате аударылған бюджеттік субсидияларды қайтаруға электрондық түрде осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес өтінім қалыптастырады. Өтінімде: міндетті зейнетақы жарналары салымшысының (күтім бойынша әлеуметтік төлем алушының) деректемелері: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, қайтарылуға жататын бюджеттік субсидиялардың мөлшері және қайтару себебі көрсетіледі.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 7-қосымшасы осы тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 8-қосымшасы осы тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 10-қосымшасы осы тізбеге 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Республикалық бюджет қара жатынан жерлеуге бір жолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 256 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32925 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге бір жолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 242-бабы 5 тармақшасына, "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тармақта:
2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"25. При изменении в цифровых системах фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты по уходу в автоматическом режиме производится изменения в ЦБД.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. В случае излишне перечисленных средств или изменения электронного проекта решения, при установлении размера бюджетной субсидии и их перечислении Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней формирует заявку согласно приложению 11 настоящих Правил, в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных бюджетных субсидий. В заявке указываются: реквизиты вкладчика обязательных пенсионных взносов (получателя социальной выплаты по уходу) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, индивидуальный идентификационный номер, размер бюджетных субсидий, подлежащих возврату, и причина возврата.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню;
в приложение 2 к указанным Правилам вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему Перечню;
в приложении 8 указанным Правилам вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 16 к настоящему Перечню.
3. Внести в Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 256 "Об утверждении Правил назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32925) следующие изменения:
в Правилах назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Социального кодекса Республика Казахстан (далее – Социальный кодекс), статьей 7 Закона Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон).";
в пункте 2:
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:

"2) АХАЖ ЦЖ – "Азаматтардың хал актілерін жазу" цифрлық жүйесі;
3) "Е-макет" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесі;
4) "БХТ" ЦЖ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Бекітілген халық тіркелімі" цифрлық жүйесі;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) – республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш білдірген жеке тұлға, заңды тұлға немесе дара кәсіпкер;";
12), 13), 14) және 15) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"12) цифрлық құжаттардың сервисі – операторға бекітілген және цифрлық объектісіндегі мәліметтер негізінде қалыптастырылған құжаттарды электронды түрде көрсетуге және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым объектісі;
13) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
14) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі –ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
15) электрондық іс макеті (бұдан әрі –ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда Е-макет АЦЖ қалыптастыратын республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлем (бұдан әрі – жерлеуге арналған біржолғы төлем) алушының электрондық іс макеті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға және "цифрлық үкiметтiң" операторына жібереді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Құжаттарды қабылдайтын маман "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы цифрлық жүйелерге (бұдан әрі – ЦЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры ЦЖ.
"ОДҚ" ЦЖ қайтыс болған алушы туралы мәліметтерді растауға, төлемді тағайындау, сондай-ақ алушыны жерлеуге біржолғы төлемді тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
"АХАЖ" ЦЖ-да алушының қайтыс болғаны туралы куәлік бойынша.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2) ЦС ЗАГС - цифровая система "Запись актов гражданского состояния";
3) автоматизированная цифровая система "Е-макет" (далее - АЦС "Е-макет") – автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
4) ЦС "РПН" - цифровая система "Регистр прикрепленного населения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) заявитель (услугополучатель) – физическое лицо, юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, обращающиеся за назначением единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета;";
подпункты 12), 13), 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"12) сервис цифровых документов – цифровой объект "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов цифровизации;
13) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
14) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
15) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета (далее - единовременная выплата на погребение), формируемый АЦС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пособия, Государственную корпорацию и оператору "цифрового правительства".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Специалист, принимающий документы, формирует запросы в цифровые системы (далее – ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющих личность заявителя.
в ЦС "ЗАГС" – по свидетельству о смерти получателя.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға ЦЖ мәліметтер болмаған кезде өтінішке қоса беріледі:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны (заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) немесе дара кәсіпкердің (заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін) патенті;
2) алушының қайтыс болғаны туралы хабарлама немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостильмен куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжат.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынған кезде нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне аудармасының дұрыстығын куәландырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден жерлеуге біржолғы төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының, сондай-ақ ЦЖ-дан алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін жаңғырту сапасын және олардың түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Өтініш беруші бір жолғы жәрдемақыларды тағайындауға портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-ға сұрау салу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және оны "Е-макет" автоматтандырылған АЦЖ-ға жібереді.
Біржолғы төлемдерді тағайындауға портал арқылы келіп түскен төлемдерді тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) көрсетілген қайтыс болған адамға жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау фактісінің болмауы;
3) көрсетілген қайтыс болған адамға жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;

"7. При отсутствии сведений из ЦС физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, к заявлению прилагаются:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение, либо справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), осуществившего погребение;
2) сведения о смерти получателя или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенный апостилем.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения единовременной выплаты на погребение, а также сведений, полученных из ЦС, обеспечивает качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При обращении заявителя за назначением единовременной выплаты на погребение посредством портала запрос в ЦС государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении для назначения единовременной выплаты согласно приложению 5 к настоящим Правилам, сведения получаются из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций самим заявителем через шлюз "цифрового правительства".
При представлении ЦС государственных органов и (или) организаций электронных сведений, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в АЦС "Е-макет".
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения единовременной выплаты, проходит проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения единовременной выплаты на погребение по указанному умершему;
3) отсутствие факта подачи заявления на назначение единовременной выплаты по указанному умершему;

4) адамның қайтыс болған күніне жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын, мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны алушы ретінде оның мәртебесі;
5) жерлеуге арналған біржолғы төлем алуға зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған күннен үш жылдан кешіктірілмей жүгіну.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болған жағдайда өтініш өңдеуге арналған "Е-макет" АЦЖ кіріс хабарламалар журналына ауыстырылады.
Портал арқылы біржолғы төлемдерді тағайындауға жүгінген өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
Портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың тағайындауға өтініштерін тіркеудің электрондық журналында автоматты түрде тіркеледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жерлеуге біржолғы төлем тағайындау бойынша проактивті қызмет көрсету кезінде өтініш беру талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушыны айқындау үшін "Е-макет" АЦЖ арқылы қайтыс болу туралы акт жазбасын тіркеуге өтініш білдірген адам туралы мәліметтерді алуға АХАЖ ЦЖ-ға не қайтыс болған адамның денесін алып кеткен адам туралы мәліметтерді алу үшін БХТ ЦЖ – ға сұрау салу бастамашылық етіледі.
Мемлекеттік органдардың ЦЖ-дан қажетті мәліметтерді алған кезде, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде "Е-макет" АЦЖ арқылы жерлеуге біржолғы төлем тағайындау және қарым-қатынас тілін таңдау мүмкіндігі туралы sms-хабарға бастамашылық жасалады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті алушының келісімін алған жағдайда "Е-макет" АЦЖ жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінішті автоматты түрде тіркеуді жүзеге асырады, содан кейін өтініш берушіге уәкілетті органның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда "Е-макет" АЦЖ өтініш берушіге электрондық өтінімнің қабылданбағаны туралы хабарламаны автоматты түрде ұсынады.";
19-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1. Жерлеуге берілетін біржолғы төлем ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) немесе "Е-макет" АЦЖ порталы арқылы автоматты түрде тағайындаған жағдайда:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ЭІМ және жерлеуге берілетін біржолғы төлем тағайындау туралы шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады, көрсетілетін қызыметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ арқылы шешімнің электрондық жобасын бекітеді;
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қалыптастырады;
"ОДҚ" АЦЖ-да төлем үшін шешімнің электрондық жобасын қоюды автоматты түрде жүзеге асырады.";
37-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЦЖ олардың тағайындалуына сәйкес ЦЖ үзіліссіз жұмыс істеуі мен өзектілігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жиынтығын қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) статус получателя пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных социальных пособий, государственного специального пособия, на дату его смерти;
5) обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет с даты смерти получателя пенсии или пособий.
При положительном результате проверки по указанным параметрам заявление перемещается в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в АЦС "Е-макет".
Заявителю, обратившемуся за назначением единовременной выплаты на погребение посредством портала, в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.
Электронные заявки, поступившие через портал, автоматически регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При оказании проактивной услуги по назначению единовременной выплаты на погребение предоставление заявления не требуется.
Посредством АЦС "Е-макет" для определения услугополучателя инициируется запрос в ЦС ЗАГС на получение сведений о лице, обратившемся за регистрацией актовой записи о смерти либо в ЦС "РПН" для получения сведений о лице, забравшем тело умершего.
При получении необходимых сведений из ЦС государственных органов, а также при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале посредством АЦС "Е-макет" инициируется sms-сообщение о возможности назначения единовременной выплаты на погребение.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае получения согласия услугополучателя АЦС "Е-макет" осуществляет автоматическую регистрацию заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение единовременной выплаты на погребение, после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронной заявки, удостоверенное ЭЦП уполномоченного органа.
При непрохождении проверки по указанным параметрам АЦС "Е-макет" автоматически представляет уведомление об отклонении электронной заявки заявителю.";
пункт 19-1 изложить в следующей редакции:
"19-1. При назначении единовременной выплаты на погребение через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) или через портал АЦС "Е-макет" автоматически:
формирует ЭМД и электронный проект решения о назначении единовременной выплаты на погребение согласно приложению 7 к настоящим Правилам, утверждает электронный проект решения посредством ЭЦП уполномоченного лица услугодателя;
в случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД, необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), формирует решение об отказе в назначении единовременной выплаты на погребение;
автоматически осуществляет постановку электронного проекта решения на выплату в АЦС "ЦБД".";
часть первую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"37. ЦС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

"38. Жерлеуге біржолғы төлем тағайындау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингін ЦЖ-да мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 17-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы тізбеге 18-қосымшаға ымша сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы тізбеге 19-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Аудан коды _______________________________
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің ______________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтініш
Азамат ____________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні:___________ жылғы "___" _________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжаттың сериясы: ________ құжаттың нөмірі: ________кім берген: ________
Берілген күні _____________ жылғы "______" __________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы __________________________________
Облыс _____________қала (аудан) ________________ ауыл ___________ көше
(шағынаудан)
__________________ үй _______ пәтер_________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ______________________________________________________
Банк шотының № ___________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы _________________________________________________
Маған _____________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін)
тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Бұрын маған жәрдемақы, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің цифрлық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____ жылдан _____ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге келісім беремін.
Төленетін зейнетақылар мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl __________________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" __________________________________
өтініш берушінің қолы/ЭЦП __________________________________________
Өтінішке қол қою күні және уақыты __ жылғы__ ___. сағат __ минут _ секунд__
-------------------------------------------------------------------------- (кесу сызығы)
Азамат_____________________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" ___________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
және қолы
Тізбеге 2-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Аудан коды _____________________________
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің ____________________ облысы (қаласы) бойынша
департаменті
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ (бұдан әрі – БЖЗҚ)
Өтініш
Азамат ___________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______________ жылғы "___" _______________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ______________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: ___________ кім берген: ______
Берілген күні: _____________ жылғы "___"______________________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ______________________________
Облыс ______________ қала (ауданы)_____________ ауыл _________________
көше (шағынаудан) ______________ үй___ пәтер _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________________
Банк шотының № ____________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы __________________________________________________
Резиденттік: резидент бейрезидент
Маған зейнеткерлік жасқа толуыма байланысты __________________________
__________________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемдерін; мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін;
БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерін) тағайындауды сұраймын.
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасының тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдері төленген кезде БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдер түріндегі менің табысыма БЖЗҚ-дан төлем берілген күніне, бірақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген шектерден асырмай есептелген салықтық шегерімді қолдануды сұраймын.
Жеке табыс салығымен салық салуға жататын БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдері түріндегі менің табысыма салықтық шегерімді қолдану салық шегерімге құқықтың қолданылу мерзімі ішінде қолданылатынына келісемін.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің цифрлық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____________ жылдан _________ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге келісім беремін.
Төленетін зейнетақы төлемдері мөлшерлерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ______ ұялы телефон _________ Е-maіl _________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" _________
өтініш берушінің қолы _____________
Азамат______________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" _________
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің лауазымы және
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Тізбеге 3-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 5-қосымша
"Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері

"38. Уполномоченный орган по назначению единовременной выплаты на погребение обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящему Перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящему Перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящему Перечню.
____________________________________________________________
Приложение 1 к Перечню
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код района _______________________
Республика Казахстан,
Департамент Комитета регулирования
и контроля в сфере социальной защиты
населения по ______________________
области (городу)
Заявление
От гражданина(ки) ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Серия документа: ____ номер документа: ________ кем выдан: ___________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________________
Область __________________________________________________________________
город (район) _________________________ село: _______________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом ______ квартира _______________
Банковские реквизиты:
Наименование банка________________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________________
Тип счета: лицевой _________________________ карточный счет
Прошу назначить (возобновить) мне __________________________________________
(пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную выплату).
Ранее пенсионные выплаты мне назначались/не назначались, в том числе
за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд
из цифровой системы Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан по наиболее выгодному периоду, с которого осуществлялись
обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый
накопительный пенсионный фонд с _____________года по ____________года
в сумме ___________тенге.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров
выплачиваемых пенсий, а также изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной
выплаты, путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil ________________________
дата подачи заявления: "______" _____________ 20 ___ года.
Подпись заявителя/ЭЦП _______________________________________________
Дата и время подписания заявления: ____.____________._____ года ___ часов ___
минут ___ секунд ______________
-------------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина________________________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__" __ 20 ___ года
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы.
Приложение 2 к Перечню
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат
по возрасту
Форма
Код района ______________________________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля
в сфере социальной защиты населения по ____________________
области (городу)
АО "Единый накопительный пенсионный фонд" (далее – ЕНПФ)
Заявление
От гражданина (ки) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____"________ года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:
__________________________________________________________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: _______________________
Дата выдачи: "____"____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________________
Область ___________________ город (район) _____________ село: ________________
улица (микрорайон) ________ дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка________________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________________
Тип счета: лицевой ___________________ карточный счет________________________
Резидентство: резидент/ нерезидент
Прошу назначить мне в связи с достижением пенсионного возраста
__________________________________________________________________________
пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную выплату,
пенсионные выплаты из ЕНПФ). Ранее пенсионные выплаты мне назначались/
не назначались в том числе за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
При пенсионных выплатах из ЕНПФ прошу применить (-ять) к моему доходу в виде
пенсионных выплат из ЕНПФ налоговый вычет, рассчитанный на дату выплаты
из ЕНПФ, но не более пределов, установленных налоговым законодательством
Республики Казахстан.
Cогласен, что применение налогового вычета к моему доходу в виде пенсионных
выплат из ЕНПФ, подлежащему налогообложению индивидуальным подоходным
налогом, будет применяться в течение срока действия права на налоговый вычет.
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд из
цифровой системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан по наиболее выгодному периоду, с которого осуществлялись обязательные
пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный
пенсионный фонд, и на соответствие сумм обязательных пенсионных взносов,
социальных отчислений в государственный фонд социального страхования
с _____________года по ____________года в сумме ___________тенге.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров
выплачиваемых пенсионных выплат, а также изменении местожительства (в том
числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских
реквизитов в отделение Государственной корпорации. Перечень документов,
приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в
назначении) пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной
выплаты, пенсионных выплат из ЕНПФ путем отправления на мобильный телефон
sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный ____________ Е-маil _________________
дата подачи заявления: "____"__________ 20 __ года.
подпись заявителя ______________________________________________________
Заявление гражданина___________________________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__"__ 20 ___ года
______________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность работника
Государственной корпорации, принявшего документы)
Приложение 3 к Перечню
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных
выплат по возрасту
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пенсионных выплат по возрасту"
1
Наименование государственной услуги
"Назначение пенсионных выплат по возрасту"
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения "Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (далее – услугодатель)
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат алу кезінде https://www.gov4c.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) 10 (он) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
2) порталда – цифрлық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
4) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара цифрландырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін
2) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "цифрового правительства" https://www.gov4c.kz (далее – портал) при получении информации о назначении пенсионных выплат по возрасту.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) 10 (десять) рабочих дней
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
2) на портале – 30 минут с момента поступления электронного запроса в цифровых системах;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
4) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично цифровизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пенсионной выплаты по возрасту направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. 2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.

3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – https://www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
2) Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
2) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасы (бар болса). Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады;
3) міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне 0 түзету коэффиценті қолданылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдерінде алынған табыс, сондай-ақ табыстары Кодекстің 211-бабының 3-тармағына сәйкес жеке тұлғаның салық салынуға жататын табыстарынан алып тасталған қызметтен түскен табыс осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің табыстар туралы анықтамасы;
4) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжат:
еңбек кітапшасы; болмаған немесе жарамсыз болған, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаған, түзетулер, дәлсіздіктер болған және әртүрлі оқылған кезде архив мекемелерінен анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің ЭЦҚ-мен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; бұрынғы кеңестік мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат; әскери қызметші, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат;
Қазақстан Республикасына тарихи елінде тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу мемлекетіндегі еңбек қызметін растайтын құжат ұсынылады.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларға күтім көрсеткенін растау үшін мына құжаттардың біреуі (болуына қарай) ұсынылады: балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбасынан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде); орта кәсіптік оқу орнын бітіргені туралы аттестат; балалардың арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не оқитынын растайтын оқу орнының анықтамасы; балалардың қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болуы туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;

3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
2) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
3) справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур" (при наличии);
Сведения об официальном курсе национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает из официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан;
4) справка работодателя о доходах за период трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за периоды деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 3 статьи 210 Социального кодекса Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
4) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные ЭЦП уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
В зависимости от наличия представляются следующие документы:
документ об образовании; военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до восемнадцати лет; документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности; документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;

5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).
5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда, қосымша балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) және балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеу фактісін растайтын құжаттар ұсынылады.
Балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеу фактісін растау үшін (олардың болуына қарай):
1) балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
2) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
3) балалардың оқу орнында оқығаны туралы құжат;
4) қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама);
5) әскери билет;
6) баланы (балаларды) асырап алу, тәрбиелеу фактісін белгілеу туралы соттың шешімі.
Төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұрған адамға жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда 1949 жылғы 29 тамыз бен 1963 жылғы 5 шілде аралығында 5 жыл бойы төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұру фактісін растайтын құжат қосымша ұсынылады.
Қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенде қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 16116 болып тіркелген) бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларында көзделген тәртіппен, егер заңдармен және халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттің құзыретті мекемесі берген немесе куәландырған не осы тұлғаға арнайы уәкілеттік берілген, оның құзыреті шегінде және ол белгілеген нысан бойынша шет мемлекеттің ресми мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады.

5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).
При назначении пенсионных выплат по возрасту женщинам, родившим (усыновившим, удочерившим) 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, дополнительно представляются свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и документы, подтверждающие факт воспитания детей до восьми лет.
К документам, подтверждающим факт воспитания детей до восьми лет (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, удостоверяющие личность детей;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
3) документ об обучении в учебном заведении детей;
4) свидетельство или уведомление о смерти детей (выписка из актовой записи о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органом записи актов гражданского состояния);
5) военный билет;
6) решение суда об установлении факта воспитания, усыновления (удочерения) ребенка (детей).
При назначении пенсионных выплат по возрасту лицу, проживавшему в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска, дополнительно представляется документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года в течение 5 лет.
При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки(попечительства).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено законами и международными договорами, утверждҰнными приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 06 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.

Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін тіркелгендер бойынша), некеге тұру туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін тіркелгендер бойынша), қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін тіркелгендер бойынша) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ЦЖ-дан, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі; порталда тағайындау туралы ақпаратты алу үшін: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден алады.
Портал арқылы жүгінгенде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді цифрлық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:

Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) получают из соответствующей государственной ЦС через шлюз "цифрового правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов на портале для получения информации о назначении:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучатель получает из соответствующей государственной цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
При обращении через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пенсионной выплаты по возрасту, работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При получении сведений из цифровой системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінеді.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар. Цифрлық құжаттардың сервисі ЭЦҚ немесе бір реттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжаттардың сервисі мобильдік қосымшалар мен пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильдік қосымшаларда және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде кейін пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Тізбеге 4-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 6-қосымша
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пенсионных выплат по возрасту в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифрового системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифрового системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 4 к Перечню
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных выплат
по возрасту
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственной базовой пенсионной выплаты"
1
Наименование государственной услуги
Назначение государственной базовой пенсионной выплаты
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
https://www.gov4c.kz
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні; Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
1) порталда – ақпарат алу үшін мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау үшін – цифрлық жүелерге электрондық сұрау түскен сәттен бастанп 30 минут;
2) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) және (немесе) қағаз түрінде, және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысанда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "цифрового правительства" https://www.gov4c.kz (далее – портал)
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
8 (восемь) рабочих дней; Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
1) на портале для получения информации о назначении государственной базовой пенсионной выплаты – 30 минут с момента поступления электронного запроса в цифровые системы;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично цифровизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале уведомление о назначении государственной базовой пенсионной выплаты, а также информация о назначении государственной базовой пенсионной выплаты направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек" тәртібінде жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
2) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) немесе некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (бар болса);
3) өтініш берушінің зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттар: өтініш берушінің 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақталған еңбек өтілін растайтын құжаттар: еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, архив мекемелерінің анықтамалары, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің ЭЦҚ-мен куәландырылған архивтік құжаттардың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай, сондай-ақ:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы; балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама; әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегізге дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; Кеңес Одағы аумағында орналасқан мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат; Қазақстан Республикасына тарихи елінде тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу еліндегі еңбек қызметін растайтын құжат.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растау үшін мына құжаттардың (олардың болуына қарай) біреуі ұсынылады:
балалардың жеке басын куәландыратын құжат; балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбасынан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде); балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат; кәсіптік орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы; балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (не азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат; жұмыс істемейтін әкенің жас балаларды нақты бағып-күткені фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі.
Бұл ретте көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамды және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сексен жасқа толған қартты, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы бағып-күтуді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтер мемлекеттік цифрлық жүйелерде расталған кезде сот шешімін ұсыну талап етілмейді; әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кезеңдерін растайтын (олардың болуына қарай) мынадай құжаттар: еңбек кітапшасы; әскери билет; қызмет кезеңі туралы архив мекемесінің анықтамасы; қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) немесе қызмет орнының анықтамасы; қызметті өткеру туралы келісімшарт жасау және тоқтату негізінде қызметтік қатынастардың туындауын және тоқтауын растайтын бұйрықтың көшірмелері; Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметтері және халықаралық ұйымдар қызметкерлері жұбайының (зайыбының) шетелде, әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұру фактісін және кезеңін растайтын құжат;

2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1 Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния); либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии);
3) документы, подтверждающие стаж участия заявителя в пенсионной системе: подтверждающие трудовой стаж заявителя, выработанный до 1 января 1998 года: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные ЭЦП уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений, решение суда..
При наличии также представляются:
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника учреждений, находившихся на территории Советского Союза, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности; документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния); либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения, либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;
документы, подтверждающие время ухода неработающей матери за малолетними детьми:
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния), либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период фактического ухода неработающего отца за малолетними детьми;
При этом, указанный период не засчитывается в стаж участия в пенсионной системе матери ребенка;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет.
Представление решения суда не требуется при подтверждении сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы государственными цифровыми системами;
документы, подтверждающие периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы (в зависимости от их наличия): трудовая книжка; военный билет; справка архивного учреждения о периоде службы; справка управления (отдела) по делам обороны или с места службы; выписки из приказов, подтверждающих возникновение и прекращение служебных отношений на основе заключения и прекращения контракта о прохождении службы;

"Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек өтілін растайтын құжат;
егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі еңбек қызметінің кезеңдерін растайтын құжаттар (олардың болуына қарай): еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, жұмыс орнынан анықтама; сот шешімі.
Егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтік төлемдерді аудару туралы орталықтандырылған дерекқордың мәліметтері негізінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған кезеңдер есепке алынады.
Міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең орталықтандырылған дерекқордағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы мәліметтермен расталады.
Міндетті зейнетақы жарналары толық және уақтылы аударылмағанда міндетті зейнетақы жарналарын (олардың болуына қарай) жүзеге асыру кезеңдері мынадай құжаттармен расталады:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) немесе архивтік мекеменің растау анықтамасы (міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезеңдер өтініш беруші еңбек өтілін растайтын құжаттарда көрсетілген еңбек қызметінің кезеңдеріне сәйкес келсе); міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезеңдерін растайтын сот шешімі.
Жеке практикамен айналысатын адамдар, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар, сондай-ақ нысанасы жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау болып табылатын, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ фермерлік шаруашылық немесе шаруа қожалықтарының басшысы және мүшелеріне (қатысушыларға), өз пайдаларына міндетті зейнетақы жарналары жүргізген дара кәсіпкерлердің адамдардың міндетті зейнетақы жарналарын жүргізген кезеңдері бірыңғай жинақтаушы қорына тиісті қаржы кезеңіне тиісті төленетін кемінде жылдық міндетті зейнетақы жарналарының сомасын аударған жағдайда бір жылға теңестіріледі.
Егер көрсетілген адамдардың салынған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тиісті қаржы кезеңіне тиісті төленетін міндетті зейнетақы жарналарының жылдық сомасынан аз болса, міндетті зейнетақы жарналарының кезеңі міндетті зейнетақы жарналарына енгізген сомасына пропорционалды түрде анықталады.

документ, подтверждающий факт и период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности; документы, подтверждающие трудовой стаж после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
документы, подтверждающие периоды трудовой деятельности до 31 декабря 2004 года физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно (в зависимости от их наличия): трудовая книжка; справка с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений; решение суда.
С 1 января 2005 года в стаж участия в пенсионной системе физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, засчитываются периоды осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования на основании сведений централизованной базы данных о перечислении социальных отчислений.
Период осуществления обязательных взносов подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов.
При неполной или несвоевременным перечислении обязательных пенсионных взносов период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается (в зависимости от их наличия) следующими документами: справкой работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам или архивного учреждения о перечислении обязательных пенсионных взносов (при условии соответствия периодов перечисления обязательных пенсионных взносов периодам трудовой деятельности, указанным в документах, подтверждающих трудовой стаж заявителя); решением суда, подтверждающим период перечисления обязательных пенсионных взносов.
Период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы лиц, занимавшихся частной практикой, физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 210 Кодекса, а также индивидуальных предпринимателей, осуществлявших обязательные пенсионные взносы в свою пользу, членов (участников) и глав крестьянских или фермерских хозяйств, равен одному году при условии перечисления в единый накопительный пенсионный фонд не менее годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период.. Если внесенная указанными лицами сумма обязательных пенсионных взносов меньше годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период, то период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы, определяется пропорционально внесенной сумме обязательных пенсионных взносов.

Жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу кезеңі 2006 жылғы 1 шілдеге дейін міндетті зейнетақы жарналарын аударған жағдайда, міндетті зейнетақы жарналарын аударуды жүзеге асырған алдыңғы айынын айы ескеріледі.
Егер бір айдың ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару бірнеше рет жүргізілсе, жинақтаушы жүйеде қатысу кезеңі бір айды құрайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффиценті қолданылған еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің анықтамасымен расталады. Төтенше жағдайлар, шектеу іс-шаралары кезеңінде қызметті шектеуге байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемдерді алу кезеңі орталықтандырылған дерекқордағы мәліметтермен расталады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (2007 жылғы 13 тамызға дейін туған жағдайда), неке қию (некені бұзу) туралы куәлікті (некені 2008 жылғы 1 маусымға дейін қиған жағдайда), қайтыс болу туралы куәлік немесе хабарлама (2008 жылғы 1 мамырдан соң Қазақстан Республикасы аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша), қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімін көрсетілетін қызметті алушы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ЦЖ-н алады.
Қамқоршылықты (қорғаншылықты) белгілеуді, қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеуді растайтын құжат.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 16116 болып тіркелген) бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларында көзделген тәртіппен, егер заңдармен және халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттің құзыретті мекемесі берген немесе куәландырған не осы тұлғаға арнайы уәкілеттік берілген, оның құзыреті шегінде және ол белгілеген нысан бойынша шет мемлекеттің ресми мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады.

При условии перечисления обязательных пенсионных взносов до 1 июля 2006 года в период участия в накопительной пенсионной системе учитывается месяц, предшествующий месяцу, в котором осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов. Если за один месяц в накопительные пенсионные фонды и (или) единый накопительный пенсионный фонд осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов несколько раз, период участия в накопительной системе составляет один месяц.
Периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов утвержденному Правительством Республики Казахстан, подтверждаются справкой работодателя согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Период получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий подтверждаются сведениями из централизованной базы данных.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) услугополучатель получает из соответствующей государственной ЦС через шлюз "цифрового правительства".
При установлении опеки (попечительства) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено законами и международными договорами, утвержденными приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 06 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116).

Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынғанда нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тілдеріне құжатты аудару дұрыстығын куәландырады.
Порталға: мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін – осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының куәландырылған ЭЦҚ электрондық құжат нысанында портал арқылы мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға өтініш беру;
мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ақпаратты алу үшін – қызметтерді алушының куәландыратын ЭЦҚ электрондық құжат нысанында өтініш беру.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды берген кезде көрсетілетін қызметті берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда, Мемлекеттік корпорация қызметкері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Төлемдерді тағайындауға өтініш беру немесе тиісті төлемдерді дәлелдейтін деректерді цифрлық жүйеден алғанда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысанда өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты ұсынады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;

При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
На портал: для назначения государственной базовой пенсионной выплаты – заявление на назначение государственной базовой пенсионной выплаты через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 10 к настоящим Правилам; для получения информации о назначении государственной базовой пенсионной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов; через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного портале на абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком, отсутствия права на назначение государственной базовой пенсионной выплаты действия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При получении сведений из цифровой системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение выплаты, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінеді.
12
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған кезде, мемлекетті қызметтер туралы ақпаратты портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің статусы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі ЭЦҚ немесе бір реттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжаттардың сервисі мобильдік қосымшалар мен пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильдік қосымшаларда және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде кейін пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Тізбеге 5-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(түрі көрсетілсін) өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__жылғы "___"_______________
Азамат _______________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
туған күні _____ жылғы "___" ____________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ____________
Орталық атқарушы органның цифрлық жүйесі бойынша тағайындау, төлеу немесе
өтініш беру фактісі расталды
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Тізбеге 6-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(түрі көрсетілсін) тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы
№ ______ қолхат
20__ жылғы "___" __________
Азамат _____________________________________ _________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________ Қамқоршы
_____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___"____________________________________
Құжаттардың толық топтамасын, төлем тағайындау үшін талап етілетін цифрлық жүйелерден алынатын мәліметтерді ұсынбау және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсыну төлемге құқығының болмауы, себебі бойынша тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тартылды.
_________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Тізбеге 7-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 11-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің ________________________облысы бойынша департаменті
Бөлімше коды ________________
Төлемді портал арқылы тағайындауға өтiнiш
Өтініш иесі туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________
Азамат_________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Маған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: _________ кім берген: _______
Берілген күні _______ жылғы "____" ____________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _________________________________
________________ облысы _______________________ қаласы (ауданы)
____________________ ауылы ________ ______________________ көшесі
(шағынауданы) ______ үй ______ пәтер
Банк деректемелері:
Банк атауы _____________________________________________________
Банк шотының № __________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ________________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды_________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны __________ ұялы телефон _________ Е-mail______________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
(ҚР Әдіетмині) растайды ____ (ҚР Әділетминің электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) растайды
_________ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________
"Ұсынылған деректердің дәйектілігіне құқықтық жауапкершілікте боламын"
ЭЦҚ ___________________________________________
Төленетін зейнетақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы алған жағдайда, цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
ЭЦҚ ___________________________________________
Өтінішке қол қойылған күні және уақыты ________ жылғы _______
_______________сағат________минут________________секунд
Тізбеге 8-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 22-қосымша
Нысан
Аудан коды __________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің
________________________ облысы бойынша департаменті
Өтініш
Азамат ________________________________________________________
алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ____ жылғы "_____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ______________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі ________ кім берген ________
Берілген күні ______ жылғы "_____" _______________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: _________________________________
Облыс ___________________________________ қала (аудан) _____________
ауыл_________ көше (шағынаудан) ________ _________ үй __________ пәтер
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің цифрлық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____________ жылдан _________ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге және бұрын жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері есептелген, міндетті зейнетақы жарналары, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының кезеңдер бойынша сәйкестігіне келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлем тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ___________ ұялы телефон ________________ Е-mail____________
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы ________________
Азамат ___________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20_____ жылғы "______" _______ қабылданды, № _______________ болып
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы және қолы:_______________
Тізбеге 9-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына 30-қосымша
Нысан
20__ жылғы ____ ____________№ _______ АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
Азамат ____________________________________________________________
(төлемдердің түрлері көрсетілсін)
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 5 к Перечню
Приложение 7
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме заявления
__________________________________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" _________________________________ _________ года
Дата обращения "______" _________________________________ 20 ____ года
По цифровой системе центрального исполнительного органа факт назначения,
выплаты или подачи заявления подтвержден
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица
Приложение 6 к Перечню
Приложение 8
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных выплат
по возрасту
Форма
РАСПИСКА
№ ____ об отказе в приеме заявления на назначение
_______________________________________________________________________
(указать вид)
от "___" _______________ 20 ____ года
Гражданин(ка)___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Опекун_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата обращения "__________" _____________________ 20 ____ года
________________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение по причине представления неполного
пакета документов, сведений из цифровых систем и (или) документов с истекшим
сроком действия, отсутствия права на выплату
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 7 к Перечню
Приложение 11
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат
по возрасту
Республика Казахстан,
Департамент Комитета регулирования
и контроля в сфере социальной защиты
населения по ______________________ области
Заявление на назначение выплаты через портал
Код отделения _________________________________________________
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер: ______________________
От гражданина (ки) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "_____" ____________ ______года
Прошу назначить мне государственную базовую пенсионную выплату
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность:
______________________________________________________________
Серия документа: _____ номер документа: ________ кем выдан: _______
Дата выдачи "_____" ____________ ______года
Адрес постоянного места жительства:
Область ____________ город (район) ______________ село: ___________
улица (микрорайон) ___________ дом ___________ квартира __________
Банковские реквизиты:
Наименование банка
_______________________________________________________________
Банковский счет №
_______________________________________________________________
Тип счета: текущий ___________
Реквизиты банка второго уровня:
Банковский идентификационный код _______________________________
Индивидуальный идентификационный код __________________________
Бизнес идентификационный номер _________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ________ мобильный __________ E-mail ___________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции Республики
Казахстан (МЮ РК)
_______________________________________________________________
(электронно-цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются банком второго уровня
(БВУ)________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_______________________________________________________________
"Несу правовую ответственность за достоверность предоставленных данных"
ЭЦП _____________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих
изменение/прекращение размера выплаты, а также об изменении местожительства
(в том числе выезд за пределы РК), анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
При получении государственной услуги через Государственную корпорацию даю
согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
При открытии отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком
счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
ЭЦП _______________________________________
Дата и время подписания заявления: ____ _____________ ________ года
____часов ____минут ____ секунд
Приложение 8 к Перечню
Приложение 18
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/
жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя пенсионных выплат
по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение
__________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
отчество (при его наличии))
"_____" ____________ ж.\г.
(туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
Мөрдің орыны
Место печати
Бөлiмше бастығы ___________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "___"___20__ ж./г.
Дата выдачи
1. Заңның _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________ мөлшерiнде
______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_____________________________________
(төлемнiң түрi) _________________________
тағайындалды.
Еңбек стажы ____________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде
_____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi
тағайындалды.
1. В соответствии со ст.________
Закона ______________________
____________________________
назначена (о)
__________________________
(вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "_____" _________ _______года
по "_____" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "_____" _________ _______года
по "_____" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов
семьи _________________
4. Назначена государственная базовая
пенсионная выплата
с "____" ___________ 20 ___ года
в размере ______________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
_____________________ аудандық
(қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде зейнетақы
(жәрдемақы) төленсiн
Бөлiмше бастығы ________
Мөрдің орыны
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пенсии (пособия) производится
с "____" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________
Место печати
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной
корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере
________________ тенге
произведена по "____" ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi
ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi
____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы)
тағайындалды.
____________________________________
(зейнетақы түрi, стажы, табысы, мүгедектiк
тобы, _____________________ асырауындағы
адамдар саны, және басқалар) өзгеруiне
байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы _______
Мөрдің орыны
Выплата пенсии(пособия) продлена
или изменен размер
с "_____" _________ _______года
до "____" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере
__________________ тенге
в связи с изменением
___________________________
(вида пенсии, стажа,
____________________________
дохода, группы инвалидности,
____________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_________________________________
Начальник отделения ______________
Место печати
Приложение 9 к Перечню
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных выплат
по возрасту
Код района _________________________________
Республика Казахстан,
Департамент Комитета регулирования
и контроля в сфере социальной защиты населения
по _________________________________ области
Заявление
От гражданина (-ки) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________________
Серия документа: ______ номер документа: ________ кем выдан: _______________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства: _______________________________________
Область _________________________________________________________________
город (район) _________________ село: ______________________________________
улица (микрорайон)______________ дом ___ квартира ___
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера пенсионных
выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты (нужное подчеркнуть).
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд
из цифровой системы Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы
в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд,
и на соответствие сумм обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений
в государственный фонд социального страхования, по периодам, из которого ранее
был исчислен размер пенсионных выплат по возрасту с _____________года
по ____________года в сумме ___________тенге.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения выплаты.
Контактные данные заявителя: телефон __________ мобильный ___________
Е-маil ____________________
Дата подачи "____"__________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения _______________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года ____
часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданин (ки) ______________________________________________
дата принятия заявления с документами)
Принято "____" _________ 20 ___ года № ________
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись принявшего
документы: ___________________________________________________________.
Приложение 10 к Перечню
Приложение 30
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат
по возрасту
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ № ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин _____________________________________________________
(указать виды выплат)
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации

2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
Мөрдің орыны
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қызметтік тел. №)
Тізбеге 10-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 1-қосымша
Код ___________________
Облыс (қала) ____ ________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің
20__ жылғы " ___ " _________ № ___________ шешімі
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу
(белгілеуден бас тарту) туралы
2. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 87-бабының 1-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері 20__ жылғы "___" _______ бастап 20__ жылғы "___" _________ қоса алғанда
__________________________ теңге сомасында белгіленсін.
(сомасы цифрлармен және жазбаша)
Тегі______________________________________
Аты________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________
ЖСН____________________________________
Туған күні __________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға жүгінген күн 20__ жылғы "___" ______________
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__ жылғы "___" ___________
Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табыстың мөлшері ________ ж. бастап _________ ж. қоса алғанда
_____________(________________________________) теңге (сомасы жазбаша)
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшері ________________ жылдан бастап _______ жылды қоса алғанда _________ (________________________________)
теңге (сомасы жазбаша)
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнен ұсталатын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері _____ жылдан бастап _____ жылды қоса алғанда ______(__________________)
теңге (сомасы жазбаша)
Тізбеге 11-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу
туралы № ______ хабарлама
20__ жылғы "___" ____________
Азамат _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жыл "___" _____________
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу туралы 20__ жылғы "___" _____________ № _______ шешімі
Міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері
20__ жылдан бастап ________________________________________
(________________________________________________) теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тізбеге 12-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеуден
бас тарту туралы
№ ______ хабарлама
20__ жылғы "___" ____________
Азамат________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жыл "___" _____________.
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеуден
бас тартылды: ___________________________________________
__________________________________________________________________
(негіздеме: себебі көрсетілсін)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және Т.А.Ә.)
Тізбеге 13-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 4-қосымша
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін аударуды
тоқтата тұру туралы
№ ______ хабарлама
20__ жылғы "___" ____________
Азамат ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме: себебі көрсетілсін)
себебі бойынша Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы Сіздің жеке зейнетақы шотыңызға міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясын аудару тоқтатылды.
Осыған байланысты Сіз тұрғылықты жеріңіз бойынша Мемлекеттік корпорацияның мынадай құжаттарды ұсынуыңыз қажет:
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
(құжаттар көрсетілсін)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және Т.А.Ә.)
Тізбеге 14-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 7-қосымша
Облыс (қала) ________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті
_______________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20__ жылғы "___"
_________ № ___________ шешімі _____________________________ теңге сомасына
субсидиялауға жататын (сомасы сандармен және жазумен)
міндетті зейнетақы жарналарын аудару 20__ жылғы "___" ______ бастап тоқтата тұрылсын.
Тегі ___________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)_________________________________
ЖСН __________________________________________
Туған күні _____________________________________________________
Негіздеме __________________________________________
____________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Маман _________________________(Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
_________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)________________________________________
Тізбеге 15-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Облыс (қала) ___________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешімі
______________________________ теңге сомада субсидиялауға жататын
(сомасы сандармен және жазумен) міндетті зейнетақы жарналарын аудару
20__жылғы "___" ___________ бастап
20__ жылғы "___" ________ қоса алғанда қайта басталсын.
Тегі ___________________________________________________________
Аты __________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) _________________________________
ЖСН ______________________________________
Туған күні ______________________________________________________
Негіздеме __________________________________________________________
____________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы__________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Маман _________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________________________
(Т.А.Ә.)
Тізбеге 16-қосымша
Бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді
алушыларға міндетті зейнетақы
жарналарын субсидиялау
қағидаларына 10-қосымша
Код ________________________
Облыс (қала) ___________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті
________________облысы (қаласы) бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № ________________ шешімі
_______________________________________ теңге сомада субсидиялауға
(сомасы цифрлармен және жазбаша) жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару тоқтатылсын.
20__ жылғы "___" ______
Тегі _________________________________________________________
Аты __________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ________________________________
ЖСН __________________________________________
Туған күні _____________________________________________
Негізі __________________________________________
________________________________________________ (себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы _____________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Маман _________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
_______________________________________________ (Т.А.Ә.)
Тізбеге 17-қосымша
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына 2-қосымша
"Жерлеуге арналған бір жолғы төлемді тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетуге негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Жерлеуге арналған бір жолғы төлемді тағайындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін
қызметті беруші атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау:

2. Отказать в установлении размера ежемесячной бюджетной субсидии обязательных
пенсионных взносов по причине
_____________________________________________________________________
(основание: указать причину)
Руководитель департамента _____________________________________________
фамилия, имя, отчество ( при его наличии))
Руководитель управления (отдела) _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 13 к Перечню
Приложение 3
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных
взносов получателям
социальных выплат по случаю
потери дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении
им возраста полутора лет
Форма
Уведомление № _____об отказе в установлении размера бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов от "__" _______ 20__ года
Гражданин (ка)____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ года отказано в установлении размера
бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(основание: указать причину)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью
ответственного лица
____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 14 к Перечню
Приложение 4
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных
взносов получателям
социальных выплат по случаю
потери дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении
им возраста полутора лет
Форма
Уведомление № _____о приостановлении перечисления размера бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов от "____" _______ 20_____ года
Гражданин (ка) __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "____" _________ ____ года
Приостановлено перечисление бюджетной субсидии обязательных пенсионных
взносов на Ваш индивидуальный пенсионный счет в едином накопительном
пенсионном фонде по причине:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(основание: указать причину)
В связи с этим, Вам необходимо предоставить в Государственную корпорацию
по месту жительства следующие документы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(указать документы)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного
лица _____________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 15 к Перечню
Приложение 7
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных
взносов получателям
социальных выплат по случаю
потери дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении
им возраста полутора лет
Форма
Код __________________________
Область (город)________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20__ года
Департамента Комитета регулирования и контроля
в сфере социальной защиты населения
по ___________________области (городу)
Приостановить перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих
субсидированию, в сумме ________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с "____" _________ 20__ года
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________________
ИИН ________________________________________________________________
Дата рождения ________________________________________________________
Основание ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела) _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 16 к Перечню
Приложение 10
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных
взносов получателям
социальных выплат по случаю
потери дохода в связи
с уходом за ребенком
по достижении им возраста
полутора лет
Форма
Код __________________________
Область (город)________________
Решение № ____ от "____" _______ 20_____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной
защиты населения _________________________________ области (городу)
Прекратить перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих
субсидированию в сумме_____________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью) с "____" _________ 20__ года
Фамилия ________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ________________________________________
ИИН ___________________________________________________________
Дата рождения ___________________________________________________
Основание ______________________________________________________
________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации ____________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 17 к Перечню
Приложение 2
к Правилам назначения
и осуществления
единовременной выплаты
на погребение из средств
республиканского бюджета
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение"
1
Наименование государственной услуги
Назначение единовременной выплаты на погребение
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления на оказание государственной услуги осуществляются через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) https://www.gov4c.kz. "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жүзеге асырылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы – 3 (үш) жұмыс күні;
Портал немесе ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы – 1 (бір) жұмыс күні.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
Қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) және (немесе) қағаз түрінде, проактивті
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы не тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы (проактивті қызмет) қызмет көрсету кезінде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы ұсынылады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы;

1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) абонентское устройство сотовой связи (проактивная услуга).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
через Государственную корпорацию – 3 (три) рабочих дня;
через портал и абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – 1 (один) рабочий день.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) и (или) бумажная, проактивная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении единовременной выплаты на погребение либо отказе о назначении единовременной выплаты.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
При оказании услуги через абонентское устройство связи (проактивную услугу) результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
График работы:
1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан; Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
2) посредством портала исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;

3) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі, және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекен жайлары мынадай интернет ресурстарда орналастырылған:
1) Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі https://www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариаты куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны (заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) (сәйкестендіру үшін);
2) қайтыс болу туралы куәлік немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостильмен куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжат (салыстыру үшін құжаттың түпнұсқасы ұсынылады).
Көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік цифрлық жүйелер растаған кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатты, қайтыс болу туралы куәлікті немесе қайтыс болу фактісін растайтын құжатты ұсыну талап етілмейді.
Порталға:
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау үшін – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында портал арқылы жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш;
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу.
Құжаттарды ұсыну оларды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды берген кезде портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жәрдемақы тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы немесе жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қайтыс болғаны туралы куәлік жайлы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство труда и социальной защиты населения – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) лица осуществившего погребение, или справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) осуществившего погребение (для идентификации);
2) свидетельство о смерти или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенных апостилем (для сверки предоставляется подлинник документа).
Представление документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельства о смерти или документа, подтверждающего факт смерти, не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, государственными цифровыми системами.
На портал:
для назначения единовременной выплаты на погребение – заявление на назначение единовременной выплаты на погребение посредством портала в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
для получения информации о назначении единовременной выплаты на погребение – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте посредством портала – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Посредством абонентского устройства сотовой связи (проактивная услуга) – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность или о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц), осуществившего погребение, о свидетельстве о смерти услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы осы тізбеге сәйкес белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет алу үшін қайта жүгінеді.
12
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау жолымен тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжат қызметі мобильді қосымшада және пайдаланушының цифрлық жүйелерінде рұқсаты бар пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильді қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістерін пайдалана отырып тіркелуден өту қажет. Одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде ол әрі қарай пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Тізбеге 18-қосымша
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
ҚОЛХАТ
өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы
_____________________________________________________
(төлемнің түрі)
20 ___ жылғы "___" ______________
Азамат _____________________________________ _________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___"____________________________________
Орталық атқарушы органның цифрлық жүйесі бойынша өтінішті тағайындау, төлеу
немесе беру фактісі расталады
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Тізбеге 19-қосымша
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына 5-қосымша
"Цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш
Азамат _____________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_________________________________
Жерлеуге біржолғы төлем тағайындауды сұраймын:
______________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған күні)
__________________________________________________________________
(мекен жайы бойынша тұрған)
Мемлекеттік органдарды растау:
Қайтыс болған адам туралы мәліметтер:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
ЖСН
Туған күні
Қайтыс болған күні
Өлім туралы акт жазбасының №
Қайтыс болуды тіркеу күні (акт жазбасы)
АХАТ бөлімінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ______________________________
Құжат сериясы: ___________ Құжат нөмірі: __________ кіммен берілді:______
Берілген күні "____"____________ ______ жыл
Банк деректемелері:
Банктің атауы _________________________________________
Банк шоты № ___________________________________________________
Шот түрі: бет ___ карточкалық шот ____ Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:
БИК _________________________________________
ЖСК________________________________________________________________
БСН_________________________________
Байланыс деректері:
Үй телефоны ___________ ұялы ____________ E-mail_____________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді
Қазақстан Республикасы Әділет минитсрлігі (бұдан әрі - ҚР Әділетмині)
растайды_________(ҚР Әділетмині ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банктік деректемелері екінші деңгейлі банктерімен (бұдан әрі –
ЕДБ) расталады______(ЕДБ ЭЦҚ)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
Берілген деректердің дұрыстығы үшін құқықтық жауаптылықта боламын
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ мұндай шоттағы ақшаға үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейтіні туралы хабардар етілді.
Өтініш берушінің қолы / ЭЦҚ / sms-хабарламалар ___________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:____._____________._______ жыл______
сағат _______ минут ________ секунд _______
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:____._____________._______ жыл _____
сағат ____ минут _______ секунд
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 193 Бұйрыққа 1-қосымша
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау тағайындаудан
бас тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына 5-қосымша
"Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования".
Приложение 18 к Перечню
Приложение 3
к Правилам назначения
и осуществления
единовременной выплаты
на погребение из средств
республиканского бюджета
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме заявления
____________________________________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "_____" _________________________ 20 ____ года
По цифровой системе центрального исполнительного органа факт назначения,
выплаты или подачи заявления подтвержден
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 19 к Перечню
Приложение 5
к Правилам назначения
и осуществления
единовременной выплаты
на погребение из средств
республиканского бюджета
Заявление на назначение единовременной выплаты на погребение через веб-портал "Цифрового правительства"
От гражданина (-ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "____" _________ _____ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): ______________________
Прошу назначить единовременную выплату на погребение:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата рождения умершего)
____________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
Подтверждение государственных органов: Сведения об умершем:
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Дата рождения
Дата смерти
№ актовой записи о смерти
Дата регистрации смерти (актовой записи)
Наименование отдела регистрации актов гражданского состояния
1
2
3
4
5
6
7
8
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ________номер документа: ________ кем выдан: ___________
Дата выдачи "____" ____________ ______года
Банковские реквизиты:
Наименование банка __________________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________________
Тип счета: лицевой ___________ карточный счет __________________________
Реквизиты банка второго уровня:
БИК ________________________________________________________________
ИИК________________________________________________________________
БИН________________________________________________________________
Контактные данные:
Телефон домашний ___________ мобильный ____________ E-mail ____________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции Республики Казахстан
(далее – МЮ РК)
_____________________________ (ЭЦП МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются банком второго уровня
(далее - БВУ)
_______________________________________________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
____________________________________________________________________
Несу правовую ответственность за достоверность предоставленных данных
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления
пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета
и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что
на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания
третьими лицами.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения _________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года
______ часов ______ минут ______ секунд _______
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________ год ____ часов ____ минут ____ секунд
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 193
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственной базовой
пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пенсионных выплат по возрасту"
1
Наименование государственной услуги
Назначение пенсионных выплат по возрасту
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат алу кезінде https://www.gov4c.kz "электронды үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) 10 (он) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
2) порталда – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
4) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
(бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы)
9
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) при получении информации о назначении пенсионных выплат по возрасту.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) 10 (десять) рабочих дней
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
2) на портале – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационных системах;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
4) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пенсионной выплаты по возрасту направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

2) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – https://www. enbek. gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
2) Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
2) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасы (бар болса). Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады;

2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала.
3) посредством веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур" (при наличии);
Сведения об официальном курсе национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает из официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан;

Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін тіркелгендер бойынша), некеге тұру туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін тіркелгендер бойынша), қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін тіркелгендер бойынша) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік АЖ-дан, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі; порталда тағайындау туралы ақпаратты алу үшін: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Портал арқылы жүгінгенде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:

Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) получают из соответствующей государственной ИС через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов на портале для получения информации о назначении:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучатель получает из соответствующей государственной информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пенсионной выплаты по возрасту, работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы;
3) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі, және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекен жайлары мынадай интернет ресурстарда орналастырылған:
1) Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі - https://www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариаты куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны (заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) (сәйкестендіру үшін);
2) қайтыс болу туралы куәлік немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостильмен куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжат (салыстыру үшін құжаттың түпнұсқасы ұсынылады).
Көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйелер растаған кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатты, қайтыс болу туралы куәлікті немесе қайтыс болу фактісін растайтын құжатты ұсыну талап етілмейді.
Порталға:
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау үшін – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында портал арқылы жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш;
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу.
Құжаттарды ұсыну оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды берген кезде портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жәрдемақы тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы немесе жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қайтыс болғаны туралы куәлік жайлы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

2) посредством веб-портала исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) лица осуществившего погребение, или справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) осуществившего погребение (для идентификации);
2) свидетельство о смерти или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенных апостилем (для сверки предоставляется подлинник документа).
Представление документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельства о смерти или документа, подтверждающего факт смерти, не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, государственными информационными системами.
На портал:
для назначения единовременной выплаты на погребение – заявление на назначение единовременной выплаты на погребение посредством веб-портала в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
для получения информации о назначении единовременной выплаты на погребение – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте посредством веб-портала – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Посредством абонентского устройства сотовой связи (проактивная услуга) – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность или о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц), осуществившего погребение, о свидетельстве о смерти услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям: