Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 406 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 сәуірде № 38619 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтын мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші және елу сегізінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 406 Бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7447 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нотариаттық іс-әрекеттер нотариаттық кеңсенің үй-жайында, үй-жайдан тыс жерлерде де жасалуы мүмкін. Егер нотариаттық іс-әрекеттер мемлекеттік нотариат кеңсесі немесе жекеше нотариустың үй-жайынан тыс жерлерде жасалса, онда құжаттағы куәландыру жазбасында және нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімде, Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің (бұдан әрі – БНЦЖ электрондық тізілімі) электрондық тізілімінде нотариаттық іс-әрекеттер жасалған орынның мекенжайы және уақыты көрсетіле отырып жазылады.
Нотариаттық іс-әрекеттер сапарға шығып жасалынғанда мүдделі тұлғаның өтініші негізінде жасалады және ол тұрақты сипатта болмайды.";

О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 406. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2026 года № 38619
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – перечень).
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года, за исключением абзацев третьего, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого и тридцать четвертого пункта 2 перечня, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 406
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7447) следующие изменения:
в Правилах совершения нотариальных действий нотариусами, утвержденные указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Нотариальные действия совершаются как в помещении, так и вне помещения государственной нотариальной конторы или помещения частного нотариуса. Если нотариальное действие совершается вне помещения государственной нотариальной конторы и помещения нотариуса, то в удостоверительной надписи на документе и в реестре регистрации нотариальных действий, электронном реестре Единой нотариальной цифровой системы (далее - электронном реестре ЕНЦС) записывается место совершения нотариального действия с указанием его адреса и времени.
Нотариальные действия с выездом совершаются на основании заявления заинтересованного лица и не носят постоянный характер.";

6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында нотариаттық іс-әрекет жасауға келген адамдар мен олардың Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары берген заңды өкілдерінің құжаттары салыстырылып тексеріледі.
7. Заңның 43-бабына сәйкес нотариус жеке тұлғалардың iс-әрекетке қабiлеттiлiгiн және мәмiлелерге қатысушы заңды тұлғалардың құқықтық қабiлеттiлiгiн анықтайды.
Жеке тұлғаның әрекетке қабілеттілігі оның жеке басын куәландыратын құжаттарын берген сәттен, сондай-ақ әңгімелесу барысында көзбен шолу және БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында анықталады.
Заңды тұлғаның, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдіктің, филиалдың (өкілдіктің) құқық қабілеттілігі БНЦЖ арқылы "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қорынан анықталады.
Заңды тұлғаның бірінші басшысының өкілеттіктері БНЦЖ арқылы "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында және оны лауазымына тағайындау туралы бұйрығымен (шешімі) тексеріледі.
Заңды тұлға, сондай-ақ филиалдың (өкілдіктің) басшысының өкілеттілігі оның басшысының немесе осыған оның құрылтай құжаттарымен уәкілетті өзге тұлғаның қолы қойылған, осы ұйымның мөрімен бекітілген сенімхат бойынша анықталады.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттілігі Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша тексеріледі (бұдан әрі – ҚР АК).
Нотариус БНЦЖ арқылы Қазақстан Республикасындағы нотариус куәландырған сенімхаттарды беру фактісін тексереді.
8. Ата-аналардың өздерінің кәмелетке толмаған балаларының мүдделерін білдіру жөніндегі өкілеттіктері баланың тууы туралы куәлігі бойынша, қамқоршылыққа алынушыға (қорғаншылыққа алынушыға) қатысты қамқоршының (қорғаншының) өкілеттілігі - қамқоршы және қорғаншы органдардың шешімімен анықталады. Ата-аналардың, қамқоршының (қорғаншының) жеке басы осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде белгіленеді, сондай-ақ БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында және "АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесімен (бұдан әрі – АХАЖ ЦЖ) салыстырылады. Нотариус неке туралы мәліметті БНЦЖ арқылы АХАЖ ЦЖ тексереді.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Барлық нотариаттық іс-әрекеттер БНЦЖ электрондық тізілімінде тіркеледі.
24. Нотариаттық іс-әрекеттерді БНЦЖ электрондық тізілімінде тіркеу тек куәландырушы жазбаға немесе берілетін құжатқа нотариус қол қойған соң ғана жүргізіледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қайтыс болу фактісі, мұрагерлікті қабылдауға негіз болатын туысқандық қатынастар нотариусқа ұсынылған құжаттар бойынша анықталады. Егер нотариусқа берілген құжаттарды Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары берген жағдайда БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында, АХАЖ ЦЖ мәліметтер тексеріледі.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица" сверяются документы, удостоверяющие личность лиц, обратившихся за совершением нотариального действия, и их законных представителей, выданные уполномоченными органами Республики Казахстан.
7. В соответствии со статьей 43 Закона нотариус выясняет дееспособность физических лиц и правоспособность юридических лиц, участвующих в сделках.
Дееспособность физического лица определяется при предоставлении документов, удостоверяющих личность, а также визуально, в ходе беседы и через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица".
Правоспособность юридического лица, в том числе и иностранного, филиала (представительства), зарегистрированного на территории Республики Казахстан, определяется через ЕНЦС из государственной базы данных "Юридические лица".
Полномочия первого руководителя юридического лица проверяются через ЕНЦС в государственной базе данных "Юридические лица" и по приказу (решению) о назначении его на должность.
Полномочия представителя юридического лица, а также руководителя филиала (представительства) определяются по доверенности за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, скрепленной печатью этой организации.
Полномочия представителя физического лица проверяются по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского Кодекса Республики Казахстан (далее – ГК РК).
Через ЕНЦС нотариус проверяет факт выдачи доверенности, удостоверенной нотариусом в Республике Казахстан.
8. Полномочия родителей по представлению интересов своих несовершеннолетних детей определяются по свидетельству о рождении ребенка, полномочия опекуна (попечителя) в отношении опекаемого (подопечного) - по решению органов опеки и попечительства. Личности родителей, опекуна (попечителя) устанавливаются на основании документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, а также сверяются через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица" и цифровой системе "регистрационный пункт ЗАГС" (далее – ЦС ЗАГС). Нотариус сверяет сведения о браке через ЕНЦС в ЦС ЗАГС.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Все нотариальные действия регистрируются в электронном реестре ЕНЦС.
24. Регистрация нотариального действия в электронном реестре ЕНЦС производится только после того, как удостоверительная надпись или выдаваемый документ подписаны нотариусом.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Факт смерти, родственные отношения, являющиеся основанием для принятия наследства, определяются по представленным нотариусу документам. Через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица", ЦС ЗАГС сверяются сведения, в случае если представленные нотариусу документы выданы уполномоченными органами Республики Казахстан.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Нотариаттық іс-әрекет жасау кезінде нотариус нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тартқанда, тоқтата тұрғанда, кейінге қалдырғанда, бас тарту, тоқтата тұру немесе кейінге қалдыру туралы қаулы шығарады (бұдан әрі - қаулы).
Қаулыда мыналар көрсетіледі:
1) қаулы шығарған күні;
2) нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лицензияның нөмірі мен берілген күні;
3) нотариаттық іс-әрекет жасауға келген тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер бар болса), оның тұрғылықты жері (немесе заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жері), өтініш жасаған күні;
4) қаулы шығарған нотариаттық іс-әрекеттің атауы;
5) нотариаттық іс-әрекет жасаудан бас тарту не тоқтата тұру не кейінге қалдырудың себептері (заңнамаға сілтемесімен);
6) бас тарту не тоқтата тұру не кейінге қалдыруды шағымданудың тәртібі мен мерзімдері.
Қаулы екі данада ресімделеді, нотариустың мөрі басылған қолымен куәландырылады және БНЦЖ-де шығыс құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі. Бір данасы нотариаттық іс-әрекетті жасаудан бас тартылған, не тоқтата тұру не кейінге қалдырған тұлғаға беріледі немесе жолданады. Қаулының екінші данасы қаулы тапсырылған адамның қолы қойылған немесе бас тартылған немесе нотариаттық іс-әрекет жасау тоқтатыла тұрған не кейінге қалдырылған адамға пошта арқылы жіберілгені туралы белгісі бар нотариустың істерінде қалдырылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Жылжымайтын мүлікпен мәмілелерді куәландырған кезде және мемлекеттік тіркеуге жататын куәліктерді берген кезде нотариус жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінен (бұдан әрі –ЖМБМК ЦЖ) БНЦЖ арқылы тіркеу органы басшысының, оны алмастыратын адамның (белгіленген қызметтік міндеттерді бөлуге сәйкес) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер алады.
Осы Қағидалардың 52, 54, 140 және 160-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын мүлікпен мәмілелерді куәландыруға және мемлекеттік тіркеуге жататын куәліктер беруге ауыртпалықтар болмаған кезде рұқсат етіледі.
ЖМБМК ЦЖ-нен БНЦЖ арқылы жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер алу мүмкіндігі болмаған кезде тіркеу органы растаған нақты жылжымайтын мүлік объектісі жөніндегі ақпарат және жеке немесе заңды тұлғаның өзінде бар жылжымайтын мүлік объектілеріне құқықтары туралы жинақталған деректер нотариустың уәжді сұрау салуы бойынша тіркеуші органда беріледі.";

"31. При отказе, приостановлении или отложении в совершении нотариального действия нотариус выносит постановление об отказе, приостановлении или отложении в совершении нотариального действия (далее – постановление).
В постановлении указываются:
1) дата вынесения постановления;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) нотариуса, номер и дата выдачи лицензии;
3) фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, обратившегося за совершением нотариального действия, место его жительства (или наименование и местонахождение юридического лица), дата обращения;
4) наименование нотариального действия, по которому выносится постановление;
5) мотивы, по которым отказано либо приостановлено или отложено совершение нотариального действия (со ссылкой на законодательство);
6) порядок и сроки обжалования отказа, приостановления или отложения.
Постановление составляется в двух экземплярах, заверяется подписью нотариуса с проставлением его печати и регистрируется в журнале регистрации исходящих документов в ЕНЦС. Один экземпляр вручается или направляется лицу, которому отказано либо лицу в отношении которого приостановлено, либо отложено совершение нотариального действия. Второй экземпляр постановления с подписью лица, которому вручено постановление, или с отметкой о направлении по почте лицу, которому отказано или в отношении которого приостановлено, либо отложено совершение нотариального действия, оставляется в делах нотариуса.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. При удостоверении сделок с недвижимым имуществом и выдаче свидетельств, подлежащих государственной регистрации, нотариус получает сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках через ЕНЦС из цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости (далее- ЦС ЕГКН), заверенные электронной цифровой подписью руководителя, лица, его замещающего (в соответствии с установленным распределением служебных обязанностей) регистрирующего органа.
Удостоверение сделок с недвижимым имуществом и выдача свидетельств, подлежащих государственной регистрации, допускается при отсутствии обременений, за исключением случаев, установленных пунктами 52, 54, 140 и 160 настоящих Правил.
При отсутствии возможности получения сведений о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках через ЕНЦС из ЦС ЕГКН, информация по конкретному объекту недвижимого имущества и обобщенные данные о правах физического или юридического лица на имеющиеся у него объекты недвижимости, заверенные регистрирующим органом, выдаются по мотивированным запросам нотариуса в регистрирующем органе.";

37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Мүлікті иеліктен айыру туралы шартты тараптар бұзған жағдайда нотариус шартты бұзу туралы келісімді куәландырады. Жылжымайтын мүлікті иеліктен айыру туралы шартты бұзған жағдайда, нотариус БНЦЖ арқылы ЖМБМК ЦЖ жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және олардың техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді алады.
38. Шартты бұзу туралы келісімді нотариус БНЦЖ электронды тізілімінде тіркейді және құқық белгілейтін құжат оның сақтауында болған жағдайда, мүліктің иесіне қайтарады, келісім данасының көшірмесі, сондай-ақ құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі шартқа қоса тігіледі.
Шартты бұзған кезде тараптар нотариусқа шарттың барлық даналарын қайтарады, бұл ретте нотариус шарттың барлық даналарында тізілім нөмірін және бұзу туралы келісімді куәландыру күнін көрсете отырып, бұзу туралы жазба, сондай-ақ БНЦЖ электрондық тізілімінде жазба жасайды.";
40 және 41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Егер сыйға тарту шартында сыйға тартушының, ол сыйды алушыдан кейін өмір сүрген жағдайда, сыйға тартудың күшін жою құқығы көзделген болса, нотариус сыйға тартушының жазбаша өтініші бойынша, БНЦЖ арқылы АХАЖ ЦЖ сыйды алушының қайтыс болған фактісінің тіркелуін тексереді, сондай-ақ ЖМБМК ЦЖ жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және олардың техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді алады.
Сыйға тартушының сыйға тартудың күшін жою туралы өтініші екі данада жасалады, қолының түпнұсқалылығы нотариалды куәландырылады.
Өтініштің бір данасы мен сыйды алушының қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама көшірмесі нотариустың істерінде сақталатын сыйға тарту шартының данасына қоса тіркеледі. Нотариус тіркеуші органға сыйға тартудың күші жойылғандығы туралы хабарламаны, сыйға тартушының сыйға тартудың күшін жою туралы өтінішінің екінші данасына тіркеп, сыйға тартушыға береді.
Нотариус сыйға тарту шартының барлық даналарында, сондай-ақ БНЦЖ электрондық тізілімінде, күнін, қолын қою арқылы, сыйға тартудың күші жойылғаны туралы белгі жасайды.
41. Соттың заң күшіне енген шешіміне сәйкес мәміле жарамсыз деп танылған кезде, нотариус бұл туралы нотариалдық әрекеттерді тіркеу тізілімінде, БНЦЖ электрондық тізілімінде белгі қояды, сот шешімінің көшірмесін қоса тіркейді және құқықты белгілеуші құжаттарды мүлік иесіне қайтарады.";
44-тармақта төртінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Нотариус мәміле жасау кезінде ерлі-зайыптылардың неке қатыныстарын БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорында, АХАЖ ЦЖ және некені тіркеу туралы куәлік бойынша не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат бойынша тексереді, бұл туралы келісімде жазба жасайды және куәліктің нөмірін, берілген күнін және құжатты берген органның атауын көрсетеді (неке Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелгенді қоспағанда).
Нотариаттық қызметтерді алуға жүгінген тұлға некенің жоқтығы туралы өтініш берген жағдайда да нотариус БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорында, АХАЖ ЦЖ (неке Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркелгенді қоспағанда) тіркелген некенің болуын (болмауын) тексереді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. В случае расторжения сторонами договора об отчуждении имущества, нотариус удостоверяет соглашение о расторжении договора. При расторжении договора об отчуждении недвижимого имущества, нотариус получает сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках через ЕНЦС из ЦС ЕГКН.
38. Соглашение о расторжении договора об отчуждении недвижимого имущества нотариус регистрирует в электронном реестре ЕНЦС и в случае хранения у него правоустанавливающего документа на имущество возвращает собственнику этого имущества, копия экземпляра соглашения, а также копия правоустанавливающего документа приобщается к договору.
При расторжении договора стороны возвращают нотариусу все экземпляры договора, при этом нотариус совершает надпись о расторжении на всех экземплярах договора с указанием реестрового номера и даты удостоверения соглашения о расторжении, а также запись в электронном реестре ЕНЦС.";
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Если в договоре дарения обусловлено право дарителя отменить дарение в случае, если он переживет одаряемого, нотариус по письменному заявлению дарителя, проверяет факт регистрации смерти одаряемого через ЕНЦС в ЦС ЗАГС, а также получает сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках в ЦС ЕГКН.
Заявление дарителя об отмене договора дарения составляется в двух экземплярах, подлинность подписи которого нотариально удостоверяется.
Один экземпляр заявления и копию свидетельства или уведомления о смерти одаряемого приобщаются к экземпляру договора дарения, хранящемуся в делах нотариуса. Нотариусом дарителю выдается извещение в регистрирующий орган об отмене договора дарения, к которому приобщается второй экземпляр заявления дарителя об отмене договора дарения.
На всех экземплярах договора дарения, а также в электронном реестре ЕНЦС нотариус делает отметку об отмене дарения, с проставлением даты, подписи.
41. При признании сделки недействительной, согласно вступившему в законную силу решению суда, нотариус, в делах которого хранится сделка, делает отметку об этом в реестре регистрации нотариальных действий, электронном реестре ЕНЦС, приобщает копию решения суда и возвращает собственнику правоустанавливающий документ.";
в пункте 44 абзацы четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
"При совершении сделки нотариус проверяет брачные отношения супругов через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица", ЦС ЗАГС и по свидетельству о регистрации брака либо по электронному документу из сервиса цифровых документов, о чем также производит запись на согласии и указывает номер, дату выдачи свидетельства и наименование органа, выдавшего документ (за исключением, когда брак зарегистрирован за пределами Республики Казахстан).
В случае представления лицом, обратившимся за получением нотариальных услуг, заявления об отсутствии брака, нотариус также проверяет наличие (отсутствие) зарегистрированного брака через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица", ЦС ЗАГС (за исключением, когда брак зарегистрирован за пределами Республики Казахстан).";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"48. Жылжымайтын мүлікті иеліктен айыру шартын куәландырған кезде нотариус жер учаскесіне құқығын белгілейтін, сәйкестендіру құжаттарын талап етеді және жер учаскесін меншіктенушінің (жерді пайдаланушының) оған тиісті құқықтарды иеліктен айыру жөніндегі өкілеттіктерін анықтайды.
Бұл ретте нотариус құқық иесі туралы және құқығын белгілеуші құжатында көрсетілген жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамалары туралы мәліметтерді құқық иесі болып табылатын жеке тұлғалардың жеке бастарын куәландыратын құжаттарымен, сондай-ақ ЖМБМК ЦЖ және "Заңды тұлға" мемлекеттік деректер қорының мәліметтерімен салыстырады.
Олар құқық иесі және сәйкестендіру сипаттамалары туралы өзгерген жағдайда мәліметтері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы Заң) 6-бабына сәйкес міндетті мемлекеттік тіркелуі тиіс. Өзгерістерді тіркеу тіркеуші органның құқықтық белгілеуші құжатта тиісті жазба жасау арқылы жүргізіледі және қолтаңба және мөрмен бекітіледі.
Нотариус кондоминиум құрамында тұрған тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды иеліктен айырған кезде жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарын талап етпейді.
БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында нотариус мәліметтерді тексереді және жылжымайтын мүлік объектісі мекенжайының (МТК) тіркеу коды бар мекенжай бойынша тіркелген тұлғалардың саны туралы алушыға жазбаша хабарлайды.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Құқық белгілейтін құжатта көрсетілген құқық иесі туралы мәліметтің, жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамалары туралы мәліметтері Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы Заңының 6-бабына сәйкес, жылжымайтын мүліктің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгеруі мемлекеттік органдардың шешімі бойынша болған жағдайда, оның ішінде елді мекендердің атауы, көшелердің аты, сондай-ақ үйлер мен өзге де құрылыстардың реттік нөмірлері (мекенжайы) өзгерген кезде немесе Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысын реформалауға байланысты кадастрлық нөмірлер өзгерген жағдайды қоспағанда, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы иелік ету сәтіндегі ЖМБМК ЦЖ көрсетілетін мәліметтермен сәйкес келмеген куәліктерді беру, мұрагерлікке сенімгерлікпен басқару тағайындау туралы қаулы шығарылған кезде нотариус осындай өзгерiстердің тiркелгенiн тексереді.";

"48. При удостоверении договоров отчуждения недвижимого имущества нотариус истребует правоустанавливающие, идентификационные документы на земельный участок и определяет полномочия собственника земельного участка (землепользователя) по отчуждению принадлежащих ему прав.
При этом нотариус сверяет сведения о правообладателе и идентификационные характеристики объекта недвижимости, указанные в правоустанавливающем документе с документами, удостоверяющими личность правообладателей физических лиц или справкой о регистрации юридического лица, а также со сведениями ЦС ЕГКН и государственной базы данных "Юридические лица".
В случае изменения сведений о правообладателе и идентификационных характеристик объекта недвижимости они подлежат обязательной государственной регистрации в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон О государственной регистрации прав на недвижимое имущество). Регистрация изменений производится проставлением соответствующей надписи регистрирующего органа на правоустанавливающем документе и скрепляется подписью и печатью.
Нотариус не истребует идентификационный документ на земельный участок при отчуждении жилых и нежилых помещений, находящихся в составе кондоминиума.
Через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица" нотариус проверяет сведения и письменно уведомляет приобретателя о количестве зарегистрированных лиц по адресу с регистрационным кодом адреса (РКА) объекта недвижимости.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. При несоответствии сведений о правообладателе, сведений об идентификационных характеристиках объекта недвижимости, указанных в правоустанавливающем документе, со сведениями о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, отраженных в ЦС ЕГКН на момент распоряжения, выдачи свидетельств, вынесения постановлений о назначении доверительного управляющего наследством, нотариус проверяет регистрацию таких изменений, за исключением случаев, когда изменение идентификационных характеристик недвижимости происходит по решению государственных органов, в том числе при изменении наименования населенных пунктов, названия улиц, а также порядкового номера зданий и иных строений (адреса) или при изменении кадастровых номеров в связи с реформированием административно-территориального устройства Республики Казахстан, в соответствии со статьей 6 Закона О государственной регистрации прав на недвижимое имущество.";

85-3-тармақта үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ерлі-зайыптылардың неке қатынастарын нотариус неке туралы куәлік бойынша немесе БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында, АХАЖ ЦЖ тексереді, бұл туралы алимент төлеу туралы келісімге жазба жасайды және куәліктің нөмірін, берілген күнін және құжатты берген органның атауын көрсетеді.";
95-тармақта үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
""Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорында БНЦЖ арқылы өсиетті орындаушының (өсиет жүктелген өкілдің) жеке басын куәландыратын құжаттары тексеріледі.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Нотариус БНЦЖ электрондық тізілімінде өсиетті жою, өзгерту туралы белгі жасайды.";
100-1-тармақта екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсиет қалдырушының қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны, сондай-ақ құпия өсиеті бар конвертті берген адам, ол өсиет қалдырушыда немесе өсиетті орындаушыда (өсиет жүктелген өкілде) сақталған жағдайда, құпия өсиет куәландырылған нотариусқа конвертті ашу және құпия өсиет мәтінін жариялау туралы өтініш береді, оны нотариус БНЦЖ кіріс құжаттарын тіркеу кітабына келіп түскен күні тіркейді.";
102-тармақта екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"БНЦЖ электрондық тізіліміне сенім білдірушінің ЖСН және жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, сондай-ақ заңды тұлғаның БСН енгізіледі.";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Нотариус БНЦЖ электрондық тізілімінде берілген сенімхаттың жойылғаны не одан бас тартқаны туралы белгі жасайды.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Мұрагерліктен бас тартқаны немесе мұраға құқық туралы куәлікті беру туралы жазбаша түрде алынған өтініштер (мұраны қабылдау туралы) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 356 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 22701 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережелеріне (бұдан әрі-Тізілімдерді жүргізу ережелері) сәйкес БНЦЖ мұралық істерді тіркеу тізілімінде тіркеледі.
Егер өтініште мұрагердің қолтаңбасы нотариаттық куәландырылмаған болса немесе өтініште (нотариусқа пошта арқылы немесе басқа нотариустан берілген болса) қате табылған болса нотариус өтінішті қабылдайды, оны Мұрагерлік істерді тіркеу кітабында және мұрагерлік істерді есепке алудың Алфавиттік кітабында тіркеледі. Бұл ретте нотариус мұрагерге тиісті ресімделген өтінішті жіберуді немесе нотариусқа жеке өзі келіп жолығуды ұсынады.";
138-тармақта бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

в пункте 85-3 абзац третий изложить в следующей редакции:
"Брачные отношения супругов нотариус проверяет по свидетельству о браке или через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица", ЦС ЗАГС, о чем производит запись на согласии соглашении об уплате алиментов и указывает номер, дату выдачи свидетельства и наименование органа, выдавшего документ.";
в пункте 95 абзац третий изложить в следующей редакции:
"Через ЕНЦС в государственной базе данных "Физические лица" сверяются документы, удостоверяющие личность исполнителя завещания (душеприказчика).";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. Нотариус делает отметку в электронном реестре ЕНЦС об отмене, изменении завещания.";
в пункте 100-1 абзац второй изложить в следующей редакции:
"Лицо, предоставившее свидетельство или уведомление о смерти завещателя, а также конверт с секретным завещанием, в случае хранения его у завещателя или у исполнителя (душеприказчика) завещания, подает нотариусу, у которого удостоверено секретное завещание заявление о вскрытии конверта и оглашении текста секретного завещания, которое регистрируется нотариусом в день поступления в журнале регистрации входящих документов в ЕНЦС.";
в пункте 102 абзац второй изложить в следующей редакции:
"В электронный реестр ЕНЦС вносятся ИИН и данные документа, удостоверяющего личность доверителя, а также БИН юридического лица.";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. Нотариус делает отметку в электронном реестре ЕНЦС об отмене выданной доверенности, либо отказе от нее.";
пункт 125 изложить в следующей редакции:
"125. Принятые в письменной форме заявления об отказе от наследства либо о выдаче свидетельства о праве на наследство (о принятии наследства) регистрируются в реестре наследственных дел ЕНЦС, в соответствии с требованиями Правил ведения реестров единой нотариальной цифровой системы, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 356 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22701) (далее - Правила по ведению реестров).
Если заявление, на котором подлинность подписи наследника не засвидетельствована нотариально либо обнаружена ошибка в заявлении, поступившем к нотариусу по почте или переданным от другого нотариуса), нотариус принимает заявление, регистрирует его в Книге регистрации наследственных дел и Алфавитной книге учета наследственных дел. При этом нотариус предлагает наследнику выслать заявление, оформленное надлежащим образом либо лично явиться к нотариусу.";
в пункте 138 абзац первый изложить в следующей редакции:

"138. Мұраға құқық туралы куәлікті беру кезінде нотариус БНЦЖ-да немесе басқа мемлекеттік нотариаттық кеңселерден, нотариустардан немесе мұра ашылған жердегі аумақтық нотариаттық палатадан мұрагерлік істің және өсиеттің бар/жоқтығы туралы ақпараттық анықтаманы сұратады.";
177-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"177. Құжаттың көшірмесінен алынған көшірмені куәландыру тәртібі құжаттың көшірмесін куәландыру ережелеріне ұқсас. БНЦЖ электрондық тізілімінде құжаттың мазмұны, деректемелері, құжаттың көшірмесін алғаш куәландырған орган туралы мәліметтері көрсетіледі.";
220-тармақта алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар және олардың басшылары туралы мәліметтерді нотариус БНЦЖ арқылы салыстырып тексереді.
Өтініш БНЦЖ электрондық тізілімінде тіркеледі.";
222-тармақта үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Нотариус "Атқарушылық жазбаны тексеру" БНЦЖ модулін пайдалана отырып, осы міндеттеме бойынша атқарушылық жазбаның жасалуына қатысты ақпаратты тексереді.";
224-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"224. Борышкерден ақша сомасын өндіріп алу немесе өзге де жылжымалы мүлікті талап ету үшін нотариус борышкердің міндеттемесін растайтын құжаттың түпнұсқасын көшірмелейді және электрондық түрде атқарушылық жазба жасайды. Бұл ретте, егер атқарушылық жазба берешекті белгілейтін құжаттың көшірмесіне жасалса, онда борышкердің міндеттемесін растайтын түпнұсқа құжатта, БНЦЖ электрондық тізілімінде тіркелген күні мен нөмірі көрсетілген атқарушылық жазбаның жасалғаны туралы белгі қойылады. Атқарушылық жазбаның жасалғаны туралы белгі нотариустың қолымен расталады және оның мөрімен бекітіледі.
Егер өндіріп алушы электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электронды нысандағы берешекті белгілейтін құжат ұсынған жағдайда, нотариус мұндай құжаттағы жазуға белгі жасамайды.";
226-тармақтың 9) тармақшасының екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"БНЦЖ арқылы электрондық нысанда жасалған атқарушылық жазба электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады;";
228-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"228. Атқарушылық жазбаны пошталық хабарламаға сәйкес табыс еткен не өзге де байланыс құралдарын пайдалану кезінде жеткізуді тіркеген күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін және борышкер тарапынан қойылған талаптарға қарсылықтар туралы жазбаша өтініш болмаған кезде нотариус өндіріп алушыға "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Заңның талаптарына сәйкес аумақтылығы бойынша жеке сот орындаушыларының тиісті өңірлік палатасына ұсыну үшін береді не оның өтініші бойынша атқарушылық жазбаны электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырған оны электрондық түрде БНЦЖ арқылы атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесіне орындау үшін жолдайды.";

"138. При выдаче свидетельства о праве на наследство нотариус запрашивает информационную справку об отсутствии/наличии наследственного дела и завещания в ЕНЦС или из других государственных нотариальных контор, у нотариусов или территориальной нотариальной палаты по месту открытия наследства.";
пункт 177 изложить в следующей редакции:
"177. Правила свидетельствования копии с копии документа аналогичны правилам свидетельствования копии документа. В электронном реестре ЕНЦС указывается содержание, реквизиты документа, сведения об органе, первоначально засвидетельствовавший копию документа.";
в пункте 220 абзацы шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
"Сведения о физических и юридических лицах и их руководителях нотариус проверяет через ЕНЦС.
Заявление регистрируется в электронном реестре ЕНЦС.";
в пункте 222 абзац третий изложить в следующей редакции:
"Нотариус по модулю ЕНЦС "Проверка исполнительной надписи" проверяет сведения относительно совершения исполнительной надписи по данному обязательству.";
пункт 224 изложить в следующей редакции:
"224. Для взыскания денежной суммы или истребования иного движимого имущества от должника, нотариус сканирует подлинный документ, подтверждающий обязательство должника, и совершает исполнительную надпись в электронном виде. При этом, на подлинном документе, подтверждающем обязательство должника, проставляется отметка о совершении исполнительной надписи с указанием даты и номера, под которым исполнительная надпись зарегистрирована в электронном реестре ЕНЦС. Отметка о совершении исполнительной надписи заверяется подписью нотариуса и скрепляется его печатью.
В случае предоставления взыскателем документа, устанавливающего задолженность в электронном виде, подписанного электронной цифровой подписью, отметка о совершении надписи на таком документе нотариусом не делается.";
часть вторая подпункта 9) пункта 226 изложить в следующей редакции:
"Исполнительная надпись, совершенная в электронном виде посредством ЕНЦС, заверяется электронной цифровой подписью нотариуса;";
пункт 228 изложить в следующей редакции:
"228. По истечении десяти рабочих дней со дня вручения копии исполнительной надписи, согласно почтовому уведомлению либо фиксации доставки при использовании иных средств связи и при отсутствии со стороны должника письменного заявления о возражениях на предъявленные требования, нотариус выдает исполнительную надпись взыскателю для предъявления ее в соответствующую региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности согласно требованиям Закона "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" либо по его заявлению направляет ее для исполнения в электронном виде, удостоверенную электронной цифровой подписью, посредством ЕНЦС в государственную автоматизированную цифровую систему исполнительного производства.";

"27. Істің соңында осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәландырушы парақ тігіледі.
Істің куәландырушы парағына нотариус мөрін қоя отырып, қызметін және куәландырушы жазбаны жасаған күнін көрсетіп қол қояды.
Іс парақтарының нөмірленуі өзгерген кезде істің куәландырушы парағында өзгеріс туралы белгі қойылады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Жекеше нотариус тұрақты, уақытша (жетпіс бес жыл) сақтау мерзіміндегі аяқталған және ресімделген істерді:
жер учаскелерін иеліктен шығару туралы шарттарды;
тұрғын үйлерді, пәтерлерді иеліктен шығару туралы шарттарды (оларды куәландыруға негіз болған құжаттарды);
аяқталған мұрагерлік істерді;
ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәліктерді (егер мұндай куәлік нотариаттық кеңседе жасалған мұрагерлік іске байланысты тірі зайыбына берілген болса, онда ол мұрагерлік іске тігіледі) жекеше нотариаттық архивке береді.
Нотариаттық куәландырылған өсиеттер, оның ішінде құпия өсиеттер, сондай-ақ аяқталмаған мұрагерлік іс жекеше нотариаттық архивке тапсырылмайды.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Электрондық нысандағы нотариаттық құжаттарды уақытша сақтауды, есепке алу мен пайдалануды қамтамасыз ететін БНЦЖ-дың құрамдасы нотариаттық электрондық репозиторий болып табылады.
45. Электрондық нысандағы нотариаттық құжаттарды жинауға, алуға, жиынтықтауға, ретке келтіруге, сақтауға, есепке алу мен пайдалануға арналған орталықтандырылған цифрлық жүйе нотариаттық электрондық архив болып табылады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Консультация беруді есепке алуды нотариус БНЦЖ-дағы консультация беруді есепке алу тізілімінде осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Жекеше нотариус пен мемлекеттік нотариустың Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбасы болады.
Нотариус электрондық құжаттармен нотариаттық іс-әрекеттер жасауды және БНЦЖ-ға мәліметтер енгізуді электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жүзеге асырады.
68. Нотариаттық құжаттар А4 форматындағы қағаздың стандартты парақтарында жасалады.
БНЦЖ әрбір нотариаттық іс-әрекет бойынша құжаттың қағаз нұсқасында көрсетілетін бірегей нөмір береді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіз болған құжат БНЦЖ мұрагерлік істер тізілімінде тіркеледі.";
79, 80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Аумақтық нотариаттық палатада өсиетхаттарды куәландыруға уәкілеттік берілген лауазымды тұлғалардан алынған, нотариаттық куәландырылғанға теңестірілген өсиетхаттарды есепке алу тізілімі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 356 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22701 болып тіркелген) Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесіне 4-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі.
Куәландырылған өсиет туралы мәліметтер БНЦЖ электрондық тізіліміне жазба енгізілгеннен кейін БНЦЖ өсиеттерді есепке алу тізіліміне түседі.
80. Аяқталған мұрагерлік іс мұраға құқығы туралы қосымша куәлік берілгенде немесе бұрын берілген мұраға құқығы туралы куәліктің күші жойылған жағдайда мұраға құқығы туралы жаңа куәлік берілгенде қайта басталады. Бұл ретте мұрагерлік істерді есепке алу тізілімінде мұрагерлік істің қайта басталуына негіз болған өтініштер тіркеледі. Жаңа құжаттар мұрагерлік істің соңына орналастырылады, істің мұқабасына, ішкі тізімдемесіне, куәландырушы парағына тиісті өзгерістер енгізіледі.
Мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті бұрын мұраға құқығы туралы куәлікті берген нотариус береді.
Нотариус лицензиясының күші тоқтатыла тұрған жағдайда мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті құжаттар тапсырылған нотариус береді.
Бұрын мұраға құқығы туралы куәлікті берген нотариустың лицезиясының күші тоқтатылғанда, нотариус нотариаттық палата мүшелігінен шыққан немесе шығарылған жағдайда және істерді архивке сақтауға тапсырылған кезде мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті мүдделі тұлға жүгінген нотариус береді. Бұл ретте, нотариус архивтен мұрагерлік істің көшірмесін сұратады және аталған құжаттардың негізінде мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті береді.";
81. Аяқталған мұрагерлік істі сақтауға дайындаған кезде құжаттар осы Ереженің 35-тармағына сәйкес мынадай тәртіппен:
мұраға құқығы туралы куәлік;
мұраны қабылдау туралы, мұраға құқығы туралы куәлікті беру туралы немесе мұрадан бас тарту туралы өтініштер;
БНЦЖ арқылы "АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде алынған қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер ("АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде қайтыс болу туралы мәліметтер болмағанда немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерде қайтыс болу жағдайында қайтыс болу туралы куәліктің немесе хабарламаның, анықтаманың, не акт жазбасының көшірмесі);
БНЦЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорынан мұра берушінің тіркелген орны туралы мәліметтер;
мұрагерлердің мұра берушімен туысқандық қатынастарын растайтын құжаттардың көшірмелері, мұраға негіздеме (өсиет, туысқандық деңгейі туралы, бала асырап алу туралы, мұра берушінің асырауында тұрғаны туралы құжаттар);
мұрагерлердің шеңберін анықтау үшін жасалған нотариустың сұрау салулары және оларға жауаптар;
БНЦЖ-да мұрагерлік істің бар / жоқ екендігі туралы анықтама;
мұраның мұра берушіге тиістілігін растайтын құжаттары (құқығын белгілеуші құжаттары);
мұрагерлік іске қоса берілген құжаттар тігіледі.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. В конце дела подшивается лист-заверитель дела по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Лист-заверитель дела подписывается частным или государственным нотариусом, с указанием даты составления заверительной надписи, проставлением печати.
При изменении нумерации листов дела на листе-заверителе дела делается отметка об изменении.";
в пункт 39 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Нотариальным электронным репозиторием является компонент ЕНЦС, обеспечивающий временное хранение, учет и использование нотариальных документов в электронной форме.
45. Нотариальным электронным архивом является централизованная цифровая система, предназначенная для сбора, приобретения, комплектования, упорядочения, хранения, учета и использования нотариальных документов в электронной форме.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Учет консультирования ведется нотариусом в реестре учета консультирования в ЕНЦС, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Частный и государственный нотариус имеет электронную цифровую подпись в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан.
Совершение нотариальных действий с электронными документами и внесение сведений в ЕНЦС нотариус осуществляет посредством электронной цифровой подписи.
68. Нотариальные документы составляются на стандартных листах бумаги формата А4.
ЕНЦС по каждому нотариальному действию присваивается уникальный номер, который указывается в бумажной версии документа.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Документ, послуживший основанием для начала производства по наследственному делу, регистрируется в реестре наследственных дел ЕНЦС.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. В территориальной нотариальной палате ведется реестр учета завещаний, полученных от должностных лиц, уполномоченных на удостоверение завещаний, приравненных к нотариально удостоверенным по форме согласно приложению 4 к Правилам ведения реестров единой нотариальной цифровой системы, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 356 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 22701).
Сведения об удостоверенном завещании поступают в реестр учета завещаний ЕНЦС после внесения записи в электронном реестре ЕНЦС.";
в пункт 80 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. При подготовке законченного наследственного дела к хранению документы подшиваются по правилам пункта 35 настоящих Правил в следующем порядке:
свидетельство о праве на наследство;
заявления о принятии наследства, о выдаче свидетельства о праве на наследство или об отказе от наследства;
сведения, полученные через ЕНЦС в цифровой системе "регистрационный пункт ЗАГС" о государственной регистрации смерти (при отсутствии сведений о смерти в цифровой системе "регистрационный пункт ЗАГС" или в случае смерти за пределами Республики Казахстан копия свидетельства или уведомления, справки, либо записи акта о смерти);
сведения, полученные через ЕНЦС из государственной базы данных "Физические лица" о месте регистрации наследодателя;
копии документов, подтверждающих родственные отношения наследников с наследодателем, основание наследования (завещание, документы о степени родства, об усыновлении, о нахождении на иждивении наследодателя);
запросы нотариуса, сделанные для установления круга наследников, и ответы на них;
справка о наличии / отсутствии наследственного дела в ЕНЦС;
документы, подтверждающие принадлежность наследства наследодателю (правоустанавливающие документы);
документы приобщенные к наследственному делу.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:

"86. Нотариус "Құпия өсиет" жеке ісін қалыптастырады. "Құпия өсиет" жеке ісінің нөмірі араб сандарымен белгіленеді және БНЦЖ нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеудің электрондық тізілімінде құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасы тіркелген нөмірден және жеке іс жүргізілген жылдан тұрады: 20/2021, мұндағы 20 – құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасы БНЦЖ электрондық тізілімінде тіркелген нөмір, 2021-жеке іс жүргізілген жыл.";
3. "Адвокаттық және нотариаттық қызмет түрлерін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10270 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1 және 3-қосымшалар осы Тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2 және 4-қосымшалардың оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына 2-қосымша";
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына 4-қосымша".
4. "Адвокаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 28 мамырдағы № 61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20774 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"86. Нотариус формирует индивидуальное дело "Секретное завещание". Номер индивидуального дела "Секретное завещание" обозначается арабскими цифрами и состоит из номера, под которым зарегистрирован протокол вскрытия и оглашения секретного завещания в электронном реестре ЕНЦС регистрации нотариальных действий, и года заведения индивидуального дела: 20/2021, где 20 – номер, под которым протокол вскрытия и оглашения секретного завещания зарегистрирован в электронном реестре ЕНЦС, 2021 – год заведения индивидуального дела.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 "О некоторых вопросах лицензирования адвокатской и нотариальной видов деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10270) следующие изменения:
приложения 1 и 3 утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню;
правый верхний угол приложения 2 и 4 утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции:
"Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20";
"Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 61 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам адвокатской деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20774) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в подпункты 1) и 2) пункта 1 приказа вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;

5. "Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 28 мамырдағы № 62 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20775 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Нотариатық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 356 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22701 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
аталған бұйрықпен бекітілген Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесі, осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 357 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22702 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
аталған бұйрықпен бекітілген Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидалары осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 360 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22697 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысанын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 62 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20775) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
6. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 356 "Об утверждении Правил ведения реестров единой нотариальной информационной системы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22701) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведения реестров единой нотариальной цифровой системы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила ведения реестров единой нотариальной цифровой системы согласно приложению к приказу.";
Правила ведения реестров единой нотариальной информационной системы, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 7 к настоящему Перечню.
7. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 357 "Об утверждении Правил пользования Единой нотариальной информационной системой" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22702) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил пользования Единой нотариальной цифровой системой";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила пользования Единой нотариальной цифровой системой согласно приложению к приказу.";
Правила пользования Единой нотариальной информационной системой, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 8 к настоящему Перечню.
8. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 360 "Об утверждении форм представления отчетности о функционировании реестров единой нотариальной информационной системы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22697) следующее изменение:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении форм представления отчетности о функционировании реестров единой нотариальной цифровой системы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысаны осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
аталған бұйрықпен бекітілген Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысаны осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына
1-қосымша
Адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
Адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
1.
Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
"Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқорындағы (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы
3.
Кемінде бес жыл адвокаттық қызмет өтілі бар адвокатта алты айдан бір жылға дейін тағылымдамадан өту
Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі
Адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттаудан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
6.
Соттылығының болмауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі – ҚР БП ҚСАЕК) адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорымен (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ) ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірін алған адамдар үшін
1.
Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; шетел білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы
3.
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірімен сотта тағылымдамадан өту
Облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірімен сотта тағылымдамадан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5.
Кемінде бес жыл адвокаттық қызмет өтілі бар адвокатта алты айдан бір жылға дейін тағылымдамадан өту
Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді

"1. Утвердить форму представления отчетности о функционировании реестров единой нотариальной цифровой системы согласно приложению к приказу.";
Форма представления отчетности о функционировании реестров единой нотариальной информационной системы, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 9 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им для осуществления адвокатской деятельности
Квалификационные требования для осуществления адвокатской деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям для осуществления адвокатской деятельности
Примечание
1
2
3
4
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
1.
Гражданин Республики Казахстан
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из Государственной базы данных физических лиц (далее – ГБД ФЛ)
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Прохождение стажировки от шести месяцев до одного года у адвоката, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у адвоката
4.
Прохождение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении аттестации на занятие адвокатской деятельностью
5.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
6.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ ГП РК) о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с Государственной базой данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ)
Для лиц, сдавших квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедших стажировку в суде и получивших положительный отзыв пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
1.
Гражданин Республики Казахстан
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
Форма сведений, содержащая информацию о сдаче квалификационного экзамена на должность судьи
4.
Прохождение стажировки в суде с положительным отзывом пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки в суде с положительным отзывом пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
5.
Прохождение стажировки от шести месяцев до одного года у адвоката, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у адвоката
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ

"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар үшін
1
Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы
3.
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Нарколoгиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
5.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына
3-қосымша
Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Pecпубликасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан эту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өту
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заңгерлік мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жaғдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Қазақстан Республикасының Әділет біліктілік алқасында немесе Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан өту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Тұрақты судьялар үшін
1
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан өту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
Өз міндеттерін орындау кезінде атына нұқсан келтіретін теріс қылықтары және заңдылықты бұзғаны үшін судья лауазымынан босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судья болып жұмыс істеген адамдар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген диплом дар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан өту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Мемлекеттік нотариустар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген диплом дар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
4.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінен ақпаратты алу
5.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 61 бұйрығына
1-қосымша
"Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары

Для лиц, прекративших полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного Закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
1
Гражданин Республики Казахстан
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Назначение на должность судьи и об освобождении от должности судьи
Форма сведений, содержащая информацию о назначении и об освобождении от должности судьи
4.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
5.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им для осуществления нотариальной деятельности
Квалификационные требования для осуществления нотариальной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям для осуществления нотариальной деятельности
Примечание
1
2
3
4
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
4.
Прохождение аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной коллегии юстиции Республики Казахстан или в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
Форма сведений, содержащая информацию о сдаче квалификационного экзамена на должность судьи
4.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Справки из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Информация о наличии либо отсутствии сведений по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Для постоянных судей
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе; о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Назначение на должность судьи и об освобождении от должности судьи
Форма сведений, содержащая информацию о назначении на должность судьи и об освобождении от должности судьи
4.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
Для лиц, работавших постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Назначение на должность судьи и об освобождении от должности судьи
Форма сведений, содержащая информацию о назначении и об освобождении от должности судьи
4.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Для государственных нотариусов
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
4.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Цифровой системой "Электронный регистр диспансерных больных"
5.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2020 года № 61
Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – кәсіптік қызметпен айналысуға үміткер жеке тұлға;
2) тестілеу операторы - тестілеу рәсімдерін ұйымдастыруды және "Кәсіби қызметпен айналысу және біліктілік беру құқығына автоматтандырылған режимде кешенді тестілеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету" АЖ техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етуші оператор;
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
4) портал – "цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz.
5) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығы көзделетін мемлекеттік қызмет көрсету нысаны.
2-тарау. Мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан (бұдан әрі – аттестаттау) өткізу үшін көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті 1-қосымшаға сәйкес портал арқылы электрондық құжат нысанында жолдайды.
Егер үміткердің аттестаттау рәсімдерінен өз бетінше өтуіне кедергі келтіретін тұрақты физикалық шектеулері (оның ішінде көру қабілетінің не қол функциясының бұзылуы) болған жағдайда, көмекшінің тапсырмаларды түсіндіру, жауаптарды тұжырымдау не аттестаттау нәтижелеріне өзге де түрде ықпал ету құқығынсыз техникалық көмек көрсету үшін ғана қатысуына жол беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді тізбесін және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбеде көрсетілген.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Департаментами юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
3. В Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) услугополучатель – физическое лицо, претендующее на занятие профессиональной деятельностью;
2) оператор тестирования – оператор, обеспечивающий организацию процедур тестирования и техническое сопровождение ИС "Программное обеспечение для проведения комплексного тестирования на право занятия профессиональной деятельностью и присвоения квалификации в автоматизированном режиме" (далее – Оператор тестирования);
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
4) портал – веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz.
5) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга оказывается для проведения аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью (далее – аттестация).
Услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю заявление через портал в форме электронного документа согласно приложению 1.
В случае, если претендент имеет стойкие физические ограничения, препятствующие самостоятельному прохождению процедур аттестации (в том числе нарушения зрения либо функций верхних конечностей), допускается участие помощника исключительно для оказания технического содействия без права разъяснения заданий, формулирования ответов либо иного влияния на результаты аттестации.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень), включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

5. Көрсетілетін қызметті алушы егер Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген кезде жеке кабинетіне мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні және уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
6. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе портал арқылы жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші құжаттардың Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10270 болып тіркелген) адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді.
Өтініште мәліметтер толық болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтініш түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады. Бас тарту электрондық құжат нысанында беріледі, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылады және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
8. Көрсетілетін қызметті алушының аттестаттауға жіберу туралы құжаттарын көрсетілетін қызметті беруші құжаттар тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.

5. Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При даче услугополучателем заявления через портал в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
6. Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. Через портал услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
7. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель проверяет документы на соответствие квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им для осуществления адвокатской деятельности, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270).
В случае неполноты сведений в заявлении, услугодатель в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня из поступления, дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Отказ выдается в форме электронного документа, подписывается ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и направляется в личный кабинет услугополучателя.
8. Документы услугополучателя о допуске к аттестации рассматриваются услугодателем в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации документов.

9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту үшін негіздер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбенің 9-тармағында көзделген.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
11. Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
12. Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші үміткерді аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
13. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттауға жіберуден бас тарту туралы шешімді өтініш тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күннен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға оның абоненттік нөміріне немесе портал арқылы жеке кабинетіне қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы жолданады.
14. Аттестаттауға жіберілген көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттауға жіберу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде аттестаттауды өткізу орны, күні, уақыты, тәртібі туралы көрсетілетін қызметті беруші оның абоненттік нөміріне немесе портал арқылы жеке кабинетіне қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттауға жіберу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Тестілеу операторына аттестаттауға жіберілген тұлғалардың тізімін жолдайды.
16. Аттестаттау Тестілеу операторының техникалық жабдықталған тестілеу залдарында өткізіледі.
17. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеу (100 сұрақ: Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Қылмыстық процестік кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі – 5, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 5, "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 5, "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 10);

9. Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены в пункте 9 Перечня согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
11. Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
12. По результатам заслушивания услугодатель выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации.
13. Решение об отказе в допуске к аттестации направляется услугодателем услугополучателю посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или через портал в личный кабинет не позднее
10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявления.
14. Услугополучатель, допущенный к аттестации, уведомляется услугодателем о месте, дате, времени, порядке проведения аттестации посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или через портал в личный кабинет в течение 1 (одного) рабочего дня с момента решения о допуске к аттестации.
15. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента решения о допуске к аттестации направляет оператору тестирования список лиц, допущенных к аттестации.
16. Аттестация проводится в технически оснащенных залах тестирования Оператора тестирования.
17. Аттестация состоит из двух этапов:
1) комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан (100 вопросов: Гражданский кодекс Республики Казахстан – 15, Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан – 15, Уголовный кодекс Республики Казахстан – 15, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан – 15, Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях – 15, Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан – 5, Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" – 5, Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" – 5, Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" – 10);

2) практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған компьютерлік тестілеу (3 ситуациялық жағдай бойынша 12 сұрақ).
18. Аттестаттау тестілеріне енгізілуі тиіс сұрақтар тізбесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қалыптастырады.
Аттестаттаудың екінші кезеңіне практикалық тапсырманың мазмұнын Республикалық адвокаттар алқасы қалыптастырады.
19. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын білуін тексеруге арналған сұрақтарда бір дұрыс жауаппен кемінде үш нұсқасы қамтылады.
Практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған сұрақтарда бір дұрыс жауаппен кемінде үш нұсқасы қамтылады.
20. Аттестаттау сұрақтары және олардың жауаптары құпия ақпарат болып табылады және таратуға жатпайды.
Аттестаттау өткізілгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға аттестаттау мәселелерін және оларға жауаптарды ашуға жол берілмейді.
Аттестаттау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызмет алушыға Тестілеу операторы жинаған балдарының жалпы саны (дұрыс жауаптардың пайызы) туралы және тестілеуден өткені не өтпегені туралы сертификат немесе анықтама береді.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тестілеу операторына аттестаттау сұрақтары мен олардың жауаптарын электрондық тасығышта жолдайды.
Аттестаттау сұрақтары мен олардың жауаптары ашық байланыс түрлерінің техникалық арналары (телефон, жалпы қолданыстағы факсимильді байланыс, радиобайланыс, спутниктік және ұялы (жылжымалы (мобильді) байланыс, интернет желісі) арқылы беруге жол берілмейді.
Аттестаттау сұрақтары мен олардың жауаптарын өңдеуді, пайдалануды, сақтауды, есепке алуды және жою есептеу техникасы құралдарында (бұдан әрі – ЕТҚ) жүктеп алу, құжатты қайта жіберу және интернетке қосу мүмкіндігінсіз жүзеге асырылуға тиіс.
Тестілеу өткізілетін ЕТҚ-ға магниттік тасығыштарға қолжетімділік бұғатталуы тиіс.
21. Аттестаттауға келген кезде көрсетілетін қызметті алушының өзімен бірге оның жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) цифрлық жеке куәлігі болуы қажет.
22. Аттестаттаудан өту алдында Тестілеу операторы көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттау кезеңдерін өткізу тәртібі және олардың ұзақтығы туралы хабардар етеді.
23. Көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудан өз таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өтеді.
24. Аттестаттауды өткізу кезінде көрсетілетін қызметті алушының анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиеттерді қағаз, электрондық және өзге де жеткізгіштерде, қабылдайтын-беретін электрондық құрылғыларда (оның ішінде ұялы телефондар мен өзге де электрондық жабдықтар) пайдалануына жол берілмейді.
Мұндай құрылғылар тестілеу кезінде ұяшықтары бар арнайы шкафтарда сақтауға орналастырылады.
Көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда Тестілеу операторы көрсетілетін қызметті алушыны ағымдағы аттестаттаудан шеттете отырып, бұзушылық туралы акт жасайды.

2) компьютерного тестирования на проверку должного уровня практических навыков (3 ситуационные задачи по 12 вопросов).
18. Перечень вопросов, подлежащих включению в аттестационные тесты, формируется Министерством юстиции Республики Казахстан.
Содержание практического задания для второго этапа аттестации формируется Республиканской коллегией адвокатов.
19. Вопросы на знание норм законодательства Республики Казахстан содержат не менее трех вариантов ответа с одним правильным.
Вопросы на проверку должного уровня практических навыков содержат не менее трех вариантов ответа с одним правильным.
20. Вопросы аттестации и ответы к ним являются конфиденциальной информацией и не подлежат распространению.
Раскрытие вопросов аттестации и ответов к ним услугополучателю после проведения аттестации не допускается.
По результатам аттестации услугополучателю Оператором тестирования выдается сертификат или справка об общем количестве набранных баллов (проценте правильных ответов) и о прохождении либо непрохождении тестирования.
Министерство юстиции Республики Казахстан передает Оператору тестирования вопросы аттестации и ответы к ним посредством электронного носителя.
Передача вопросов аттестации и ответов к ним по техническим каналам открытых видов связи (телефонная, факсимильная связь общего пользования, радиосвязь, спутниковая и сотовая (подвижная (мобильная) связь, сеть Интернет) не допускается.
Обработка, использование, хранение, учет и уничтожение вопросов аттестации и ответов к ним должны осуществляться на средствах вычислительной техники (далее – СВТ) без возможности скачивания, пересылки документов и подключения к Интернету.
Доступ к магнитным носителям информации на СВТ, на котором будет производиться тестирование должен быть заблокирован.
21. При явке на аттестацию услугополучателю необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность либо цифровое удостоверение личности из сервиса цифровых документов (для идентификации).
22. Перед прохождением аттестации Оператор тестирования информирует услугополучателя о порядке проведения этапов аттестации и их продолжительности.
23. Услугополучатель по своему выбору проходит аттестацию на государственном или русском языках.
24. При проведении аттестации не допускается использование услугополучателем справочной, специальной и прочей литературы на бумажных, электронных и иных носителях, принимающих-передающих электронных устройств (в том числе мобильных телефонов и иных электронных оборудований).
Такие устройства на время проведения тестирования помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
В случае нарушения указанных требований Оператором тестирования составляется акт о нарушении с отстранением услугополучателя от текущей аттестации.

25. Аттестаттаудан шеттетілген көрсетілетін қызметті алушы шешім шығарылған күннен бастап 3 (үш) ай өткен соң аттестаттауға жіберу туралы өтінішті қайта бере алады.
26. Көрсетілетін қызметті беруші компьютерлік тестілеу процесінде не практикалық тапсырмаларда (көрсетілетін қызметті алушыға тәуелді емес) техникалық ақаулар және/немесе қателер анықталған жағдайда, техникалық іркілістер туралы актімен дәлелденген кезде Тестілеу операторының атына дәлелді хат жолдау арқылы аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберу туралы шешім қабылдайды.
Аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберу үшін көрсетілетін қызметті алушының ұсынылған сұрақтардың жалпы санынан 70% (жетпіс) және одан да көп жинауға мүмкіндік беретін дұрыс белгіленген жауаптарында қателердің болуы (көрсетілетін қызметті алушыға байланысты емес) негіз болып табылады.
Практикалық тапсырмаларда қателер (көрсетілетін қызметті алушыға байланысты емес) анықталған кезде көрсетілетін қызметті алушыға аттестаттау туралы дәлелді шешім беріледі.
27. Еңсерілмейтін күш (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан, сондай-ақ техникалық ақаулар себебінен тестілеуді жалғастыру мүмкін болмаған кезде тестілеу тоқтатыла тұрады және тестілеу рәсімін тоқтата тұру туралы акт ресімделеді.
Бұл жағдайда көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудан қайтадан өтеді.
28. Заңнаманы білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеуді орындауға бөлінген жалпы уақыт - 90 (тоқсан) минут (100 сұрақ).
Практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған тестті орындауға бөлінген жалпы уақыт - 30 (отыз) минут (3 практикалық жағдайға 12 сұрақтан кем емес).
Аттестаттау рәсімдерінен өз бетінше өтуіне кедергі келтіретін тұрақты физикалық шектеулері тұлғалар үшін (оның ішінде көру қабілетінің не қол функциясының бұзылуы):
1)Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеуді орындауға қосымша 30 минут беріледі;
2)практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге компьютерлік тестілеуді орындауға қосымша 20 минут беріледі.
29. Егер дұрыс жауаптар саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 % (жетпіс) және одан астамын құраса, көрсетілетін қызметті алушы заңнаманы білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеуден өткен болып есептеледі және практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге компьютерлік тестілеудің екінші кезеңіне жіберіледі.
Егер дұрыс жауаптар саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 65 % (алпыс бес) және одан астамын құраса, көрсетілетін қызметті алушы практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге компьютерлік тестілеуден өткен болып есептеледі.
Көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудың екі кезеңінен оң нәтижемен өткен кезде аттестаттаудан өткен болып есептеледі.

25. Услугополучатель, отстраненный от аттестации, повторно подает заявление о допуске к аттестации по истечении 3 (трех) месяцев со дня вынесения решения.
26. В случае установления услугодателем технических неполадок и/или ошибок в процессе компьютерного тестирования либо в практических заданиях (не зависящих от услугополучателя), которая подтверждается актом технического сбоя, услугодатель принимает решение о допуске на второй этап аттестации путем направления мотивированного письма в адрес Оператора тестирования.
Основанием для допуска на второй этап аттестации является наличие ошибок (не зависящих от услугополучателя) в правильно отмеченных ответах услугополучателя, позволяющие ему набрать 70 % (семьдесят) и более от общего числа предложенных вопросов.
При установлении ошибок (не зависящих от услугополучателя) в практических заданиях услугополучателю выдается мотивированное решение об аттестации.
27. При невозможности продолжения тестирования вследствие непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия), а также по причине технических неполадок тестирование приостанавливается и оформляется акт о приостановлении процедуры тестирования.
В этом случае услугополучатель повторно проходит аттестацию.
28. Общее время, отведенное на выполнение комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства – 90 (девяносто) минут (100 вопросов).
Общее время, отведенное на выполнение теста на проверку должного уровня практических навыков – 30 (тридцать) минут (не менее 12 вопросов к 3 практическим ситуациям).
Для лиц, имеющие стойкие физические ограничения, препятствующие самостоятельному прохождению процедур аттестации (в том числе нарушения зрения либо функций верхних конечностей):
1) на выполнение комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан дополнительно предоставляется 30 минут.
2) на выполнение компьютерного тестирования на проверку должного уровня практических навыков дополнительно предоставляется 20 минут.
29. Услугополучатель считается прошедшим комплексное компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан, если количество правильных ответов составляет 70 % (семьдесят) и более от общего числа предложенных вопросов, и допускается ко второму этапу компьютерного тестирования на проверку должного уровня практических навыков.
Услугополучатель считается прошедшим компьютерное тестирование на проверку должного уровня практических навыков, если количество правильных ответов составляет 65 % (шестьдесят пять) и более от общего числа предложенных вопросов.
Услугополучатель считается прошедшим аттестацию при положительном прохождении двух этапов аттестации.

30. Тестілеуде белгіленген мәндерден төмен нәтиже алған кандидаттарға қайта тестілеуге алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап 3 (үш) ай өткен соң аттестаттауға жіберу туралы өтінішті қайта бере алады.
31. Аттестаттаудың әрбір кезеңінен өту нәтижелерін Тестілеу операторы көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті алушы аттестаттаудың соңғы кезеңінен өткеннен кейін 1 (бір) жұмыс күн ішінде жібереді.
32. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау/аттестаттамау туралы дәлелді шешім болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылады және электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
33. Дәлелді себеппен (денсаулық жағдайы бойынша, жақын туысының қайтыс болуы және еңсерілмейтін күш салдарынан) аттестаттауға келмеген көрсетілетін қызметті алушы өтініш пен растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда тестілеуден көрсетілетін қызметті беруші бекіткен басқа күні өте алады. Өтініш тестілеуді өткізіп алған күннен бастап 5 (жұмыс) күнінен кешіктірілмей ұсынылуы тиіс.
Аттестаттауға дәлелді себептерсіз келмеген көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады. Бұл ретте ол аттестаттауға жіберу туралы өтінішті қайта бере алады.
34. Аттестаттау туралы шешім ол шығарылған күннен бастап үш жыл ішінде жарамды болып табылады.
3-тарау. Байқау түрінде аттестаттау
35. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының адвокатура саласындағы заңнамасы бойынша білімін тексеру, сондай-ақ аттестаттаудан өтуге дайындалу мақсатында байқау түрінде аттестаттаудан өту мүмкіндігі бар.
Байқау түрінде аттестаттау нәтижелері аттестаттау/аттестаттамау туралы уәжделген шешім шығаруға негіз болып табылмайды.
Көрсетілетін қызметті алушының байқау түрінде аттестаттаудан өту шарттары мен тәртібін Тестілеу операторы белгілейді.
4-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғалардың шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
36. Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына беріледі www.adilet.gov.kz.
Шағымдар пошта бойынша жазбаша нысанда, "цифрлық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң немесе Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің кеңсесi арқылы қолма-қол қабылданады.
Көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң атына немесе Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мекенжайына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес қарауға жатады.
Шағымды қарау нәтижелерi туралы дәлелдi жауап көрсетiлетiн қызметтi алушыға пошта байланысы арқылы, "цифрлық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң кеңсесiнде қолма-қол берiледi.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушы жеке кабинетінен өтініш туралы ақпаратқа қол жеткізе алады, өтінішті өңдеу барысында көрсетілетін қызметті беруші оны жаңартып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау мен бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдана алады.
Адвокаттық қызметпен
айналысуға үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына 1-қосымша
"Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі Тізбе)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкiмет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі

30. Кандидаты, получившие результаты аттестации ниже установленных значений, допускаются к повторной аттестации по истечении 3 (трех) месяцев со дня прохождения тестирования.
31. Результаты прохождения каждого этапа аттестации направляются Оператором тестирования услугодателю в течение 1 (одного) рабочего дня после прохождения услугополучателем последнего этапа аттестации.
32. Результатом оказания государственной услуги является мотивированное решение об аттестации/неаттестации по форме, согласно приложениям 1 к настоящему Правилам.
Результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, заверяется ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа.
33. Услугополучатель, не явившийся на аттестацию по уважительной причине (болезнь, смерть близкого родственника и обстоятельства непреодолимой силы), при представлении заявления и подтверждающих документов может пройти тестирование в другой день, установленный услугодателем. При этом заявление должно быть предоставлено не позднее 5 рабочих дней со дня пропуска тестирования.
Услугополучателю, не явившемуся на аттестацию без уважительной причины отказывается в оказании государственной услуги. В этом случае услугополучатель повторно подает заявление о допуске к аттестации.
34. Решение об аттестации является действительным в течение трех лет со дня его вынесения.
Глава 3. Пробная аттестация
35. Услугополучатель в целях проверки знаний законодательства Республики Казахстан в сфере адвокатуры, а также подготовки к прохождению аттестации имеет возможность пройти пробную аттестацию.
Результаты пробной аттестации не являются основанием для вынесения мотивированного решения об аттестации/неаттестации.
Условия и порядок прохождения услугополучателем пробной аттестации устанавливается Оператором тестирования.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
36. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя www.adilet.gov.kz.
Жалоба принимается в письменной форме по почте, посредством веб-портала "цифрового правительства" либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства юстиции Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства юстиции Республики Казахстан, подлежит рассмотрению в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, посредством веб-портала "цифрового правительства" либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из личного кабинета доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг либо в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц претендующих
на занятие адвокатской
деятельностью
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью" (далее – Перечень)
1
Наименование услугодателя
Департаменты юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz; www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 61 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20774 болып тіркелген) Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы шешім не аттестаттамау туралы шешім
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

Решение об аттестации либо решение о неаттестации по форме согласно приложению 2 к Правилам проведения аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью, утвержденных приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20774)
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя

көрсетiлетiн қызметтi берушi - демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес адвокаттық қызметпен айналысуға ааттестаттаудан өтуге арналған деректер нысаны.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и результаты оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о допуске к аттестации по форме согласно приложению 1 настоящему Перечню;
2) форма сведений для прохождения аттестации на занятие адвокатской деятельностью по форме согласно приложению 2 настоящему Перечню.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Министрліктің интернет-ресурсында: - www.adilet.gov.kz;
2) порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда жеке кабинеті арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Өтініш нысаны
Облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың және астананың
Әділет департаменті
Аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Мені адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттаудан өтуге жіберуіңізді сұраймын.
Осымен: нақты мәлеметтерді ұсынғаным үшін дербес жауаптылығым бар екені расталады; көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аттестаттаудан өтуге рұқсат беру немесе бас тарту туралы кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; сот өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен және / немесе кіші қызмет түрімен айналысуға тыйым салмаған; қоса берілген барлық құжаттар дұрыс және жарамды екені; өтініш беруші лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде сақталатын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділіктің шектеулі жеке деректерін пайдалануға келісетіні расталады.
Жеке тұлға ______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
күні:_______
Қоса берілген құжаттардың тізбесі:
1. ___________________________
2. ___________________________
Цифрлық жүйелердегі қамтылған, заңмен қорғалған құпияны құрайтын мәліметтерді қолдануға келісемін:
____________________________________________________________________
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) және көрсетілетін қызмет алушының қолы)
Өтініш беру күні ________________________________
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу"
мемлекеттiк көрсетілетін қызметке
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне 2-қосымша
Нысан
Адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттаудан өтуге арналған деректер нысаны
___________________________________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) жеке сәйкестендіру нөмірі)
I. Дипломы туралы деректер:
1. Жоғары оқу орнының атауы_________________________________________

1) интернет-ресурсе Министерства: - www.adilet.gov.kz;
2) портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью".
Форма заявления
Департамент юстиции
области, города
республиканского значения столицы
Заявление о допуске к аттестации
Прошу Вас допустить меня к аттестации на занятие адвокатской деятельностью.
Настоящим подтверждается, что:
за предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность;
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам допуска или отказа к прохождению
аттестации; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или)
подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют
действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование
персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения
к лицензии.
____________________________________________________________________
Физическое лицо _____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата: ___________
Перечень прилагаемых документов:
1. ________________________________
2. ________________________________
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись услугополучателя
Дата подачи заявления ________________________________
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на занятие
адвокатской деятельностью"
Форма
Форма сведений для прохождения аттестации на занятие адвокатской деятельностью
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)
I. Сведения о дипломе:
1. Наименование высшего учебного заведения __________________________

2. Мамандық коды ___________________________________________________
3. Диплом нөмірі ____________________________________________________
4. Дипломды беру күні ________________________________________________
5. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дипломның немесе нострификациялаудың немесе тану рәсімінің өтуін растайтын құжат:
1. Сериясы және нөмірі ________________________________________________
2. Негіздемесі: күні және нөмірі _________________________________________
3. Тіркеу нөмірі және күні______________________________________________
II. Тағылымдамадан өткені туралы қорытынды:
1. Тағылымдамадан өткені туралы қорытындыны бекіту күні ________________
2. Адвокаттар алқасы __________________________________облыстар/қалалар
3. Тағылымдама басшысы______________________________________________
4. Тағылымдама жетекшісінің адвокаттық қызмет өтілі _____________________
5.Тағылымдаманың басталған күні________________________________________
6. Тағылымдаманың аяқталған күні______________________________________
Жеке тұлға _________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
күні:____
Адвокаттық қызметпен
айналысуға үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
________________ номер
Адвокаттық қызметпен айналысу құқығына үміткерді аттестаттау/аттестаттамау туралы шешім
_________ қаласы
күні ___________
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
аттестатталды/аттестатталмады деп танылсын.
Басшы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушының
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 61 бұйрыққа
2-қосымша
"Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен әзірленді және "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің тәртібін анықтайды.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
2. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адам (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге www.adilet.gov.kz www.elicense.kz "цифрлық үкiмет" веб-порталы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Лицензияны қайта ресімдеу көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.

2. Код специальности _____________________________________________
3. Номер диплома __________________________________________________
4. Дата выдачи диплома _____________________________________________
5. Документ, подтверждающий прохождение процедуры нострификации или
признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании":
1. Серия и номер ___________________________________________________
2. Основание: дата и номер __________________________________________
3. Регистрационный номер и дата _____________________________________
II. Заключение о прохождении стажировки у адвоката:
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки _____________
2. Коллегия адвокатов _________________________________ области/города
3. Руководитель стажировки _________________________________________
4. Стаж адвокатской деятельности руководителя стажировки _____________
5. Дата начала стажировки __________________________________________
6. Дата окончания стажировки _______________________________________
Физическое лицо __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата: ___________
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации лиц претендующих
на занятие адвокатской
деятельностью
Форма
Номер ________________
Решение об аттестации/неаттестации претендента на занятие адвокатской деятельностью
город_____
дата___________
Признать аттестованным/неаттестованным
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2020 года № 61
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью" (далее – Правила) разработаны Министерством юстиции Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью".
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
2. Лицо, претендующее на занятие адвокатской деятельностью (далее-услугополучатель) направляет через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz документы на получение или переоформление лицензии, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью" (далее-Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее-ЭЦП).
По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью".
Переоформление лицензии осуществляется в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугополучателя.

3. "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
4. Тізбеде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және наркологта және психиатрда диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
5. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі лицензияны алуға құжаттар келіп түскен күні оларды тіркейді және жауапты орындаушыға орындауға береді.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде негіздеме мен себептерін көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту береді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
7. Лицензияны алуға ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 11 (он бір) күнтізбелік күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10270 болып тіркелген) сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттары біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде мемлекеттік қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адвокаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия немесе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберілген көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап немесе қайта рәсімдеу болып табылады.

3. Государственная услуга "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
5. Канцелярия услугодателя в день поступления документов на получение лицензии регистрирует их и передает ответственному исполнителю на исполнение.
6. Ответственный исполнитель услугодателя в течении 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов для получения государственной услуги проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты представленных документов для получения государственной услуги, услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием оснований и причины и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
7. В случае полноты предоставленных документов на получение лицензии, услугодатель в течение 11 (одинадцать) календарных дней проверяет услугополучателя на соответствие квалификационным требованиям, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270) (далее – квалификационные требования).
При соответствии предоставленных документов услугополучателя квалификационным требованиям государственная услуга оказывается в течение 1 (одного) рабочего дня.
Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
Результатом оказания государственной услуги является лицензия на занятие адвокатской деятельностью по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или мотивированный ответ об отказе в выдаче либо переоформлении лицензии направленной услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.

8. Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтініші "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3 қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат ауыстырылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) ауыстыру туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасынан алады.
Тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтер болмаған жағдайда электрондық өтінішті қалыптастыру процесі аяқталады.
"Цифлық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін "цифрлық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасы арқылы көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз жұмыс күнінде 20 (жиырма) минут ішінде толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "цифрлық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғалардың шешімдеріне, әрекеттіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
9. Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына www.adilet.gov.kz.
Шағымдар пошта бойынша жазбаша нысанда, "цифрлық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң немесе Министрлiктiң кеңсесi арқылы қолма-қол қабылданады.
Министрлiктiң атына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес қарауға жатады.
Шағымды қарау нәтижелерi туралы дәлелдi жауап көрсетiлетiн қызметтi алушыға пошта байланысы арқылы, "цифрлық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң кеңсесiнде қолма-қол берiледi.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинетінен" өтініш туралы ақпаратқа қол жеткізе алады, өтінішті өңдеу барысында көрсетілетін қызметті беруші оны жаңартып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау мен бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдана алады.
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға лицензия беру"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

8. Заявление физического лица для переоформления лицензии по форме согласно приложению 3 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью" подается через веб-портал "цифрового правительства" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента замены документа, удостоверяющего личность услугополучателя.
Сведения о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугодатель получает из государственной базы данных "Физические лица" через шлюз "цифрового правительства".
В случае отсутствия сведений о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) процесс формирования электронного заявления завершается.
Веб-портал "цифрового правительства" полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью веб-портала "цифрового правительства".
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью веб-портала "цифрового правительства" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
9. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя www.adilet.gov.kz.
Жалоба принимается в письменной форме по почте, посредством веб-портала "цифрового правительства" либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства, подлежит рассмотрению в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, посредством веб-портала "цифрового правительства" либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг либо в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
адвокатской деятельностью"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью" (далее – Перечень)
Наименование подвида государственной услуги:

1. Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру;
2. Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия қайта ресiмдеу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкiмет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1. Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
2. Переоформление лицензии на занятие адвокатской деятельностью.
1
Наименование услугодателя
Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги

1) лицензия беру кезiнде - 15 (он бес) жұмыс күнi;
2) лицензияны қайта ресiмдеу кезiнде - 20 (жиырма) минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметтен дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру, қайта ресiмдеу үшiн жекелеген қызмет түрлерімен айналасу құқығы үшін лицензиялық алым Қазақстан Республикасының Салық Кодексiнiң 616-бабына сәйкес мыналарды құрайды:
1) лицензия беру кезiнде 6 айлық есептiк көрсеткiштi;
2) лицензияны қайта ресiмдеу үшiн лицензияны беру кезiндегi мөлшерлеменiң 10 %-ын құрайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетiлетiн қызметтi берушi – демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия алу үшін:
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның лицензия алуға өтiнiшi;
2) осы Тізбенің 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес адвокаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi.
Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы мәліметтер тиісті цифрлық жүйелерінен алынады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және нарколог пен психиатрдың диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) при выдаче лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) при переоформлении лицензии – 20 (двадцать) минут
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на занятие адвокатской деятельностью либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За выдачу, переоформление лицензии на занятие адвокатской деятельностью взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 616 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет:
1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей, (далее – МРП);
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии.
7
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на занятие адвокатской деятельностью:
1) заявление физического лица для получения лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
2) форма сведений для осуществления адвокатской деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
3) электронная копия документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Для переоформления лицензии на занятие адвокатской деятельностью:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью";
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из соответствующих цифровых систем.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсететін мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында:-www.adilet.gov.kz, порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай контакт-орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға лицензия беру"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызметке қойылатын
негізгі талаптардың
тізбесіне 1-қосымша
Нысан
Жеке тұлғаның лицензия алуға өтiнiшi
___________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендiру нөмiрi)
___________________________________________________жүзеге асыру үшін
(қызметтiң түрi толық атауы көрсетiлсiн) лицензия беруiңiздi сұраймын.
Байланыс деректері _________________________________________________
Жалғанды________ парақта
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді; өтініш беруші халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкерінің өтінішті электрондық цифрлік қолтаңбамен растауына келіседі (халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүгінген жағдайда).
Жеке тұлға ________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _________________
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға лицензия беру"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызметке қойылатын
негізгі талаптардың
тізбесіне 2-қосымша
Нысан
Адвокаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
барлық адамдар толтырады
І. Диплом туралы мәліметтер ___________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью".
Приложение 1
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
адвокатской деятельностью"
Форма
Заявление физического лица для получения лицензии
В _________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию на осуществление
__________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности)
Контактные данные
_____________________________________________
Прилагается _____ листов.
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются официальными
контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи
или отказав выдаче лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься
лицензируемым видом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют
действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование
персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии; заявитель согласен
на удостоверение заявления электронной цифровой подписью работника центра
обслуживания населения (в случае обращения через центр обслуживания населения).
Физическое лицо ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата заполнения: "___"_____ 20__ года
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
адвокатской деятельностью"
Форма
Форма сведений для осуществления адвокатской деятельности
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер) заполняется для всех лиц
I. Сведения о дипломе ___________

1. Жоғары оқу орнының атауы ___________
2. Мамандық атауы ___________
3. Мамандық коды ___________
4. Диплом нөмірі ___________
5. Дипломның берілген күні ___________
6. Дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні _________
7. Дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің нөмірі ____________
(6, 7-тармақтар шетелдің білім беру мекемелері берген дипломдар үшін толтырылады) адвокаттан тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
ІІ. Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы қорытынды
1. адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы қорытындының бекітілген күні
______________
2. Облысы ______________
3. Тағылымдаманың жетекшісі ______________
4. Тағылымдаманың басталған күні ________________
5. Тағылымдаманың аяқталған күні ______________
ІІІ. Аттестаттау туралы шешім
1. Қала ______________
2. Өткізілген күні ______________
3. Қарау мәртебесі ______________
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үшін
ІІ. Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
1. Өткізілген күні ______________
2. Қарау мәртебесі___________
ІІІ. Сотта облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірімен тағылымдамадан өту
1. Облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының болған күні ___________
2. Облысы ___________
3. Тағылымдаманың басталған күні ___________
4. Тағылымдаманың аяқталған күні ___________
ІV. Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы қорытынды
1. Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы қорытындының бекітілген күні
_________________
2. Облысы ______________
3. Тағылымдаманың жетекшісі ______________
4. Тағылымдаманың басталған күні ______________
5. Тағылымдаманың аяқталған күні ______________
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сот жүйесі және судьялардың мәртебесі туралы" Конституциялық Заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар үшін
ІІ. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы мәліметтер
1. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың нөмірі ______________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні _______
3. Судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың нөмірі ______________
4. Судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні __________
5. Босату негізі ______________
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға лицензия беру"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызметке қойылатын
негізгі талаптардың
тізбесіне 3-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
__________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
Тегімнің, атымның, әкемнің атының (ол болған жағдайда) өзгеруіне байланысты адвокаттық қызметті жүзеге асыруға 20___ жылғы "____"
№ __________, ________________________________________________________
(лицензияның нөмірі(лері), лицензияны берген лицензиардың атауы)
берілген лицензияны қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Жеке тұлға _________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _______
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға лицензия беру"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
2-қосымша
нысаны
Лицензия
20____ жылғы "___" ___________ №_____________
__________________________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
______________________________________________________________________ айналысуға
_________________________________________________________________________ берілді
(жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, толық атауы, мекен-жайы)
Ерекше шарттары __________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес)
Ескерту: __________________________________________________________________
(иеліктен шығарылатындығы, рұқсаттың класы)
Лицензиар ________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
Басшы (уәкiлеттi тұлға) _____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Берілген орны ____________________________
Бұл құжат Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес қағаз құжатқа балама болып табылады.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 62 бұйрығына
1-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары

1. Наименование высшего учебного заведения _______________________
2. Наименование специальности ___________
3. Шифр специальности ___________
4. Номер диплома ___________
5. Дата выдачи диплома ___________
6. Дата выдачи удостоверения о признании/ нострификации диплома
7. Номер удостоверения о признании нострификации диплома
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными
образовательными учреждениями)
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
II. Заключение о прохождении стажировки у адвоката
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки ___________
2. Область ___________
3. Руководитель стажировки ___________
4. Дата начала стажировки ___________
5. Дата окончания стажировки ___________
III. Решение об аттестации
1. Город___________
2. Дата проведения___________
3. Статус рассмотрения ___________
Для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии
при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
ІІ. Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
1. Дата проведения___________
2. Статус рассмотрения___________
ІІІ. Прохождение стажировки в суде с положительным отзывом пленарного
заседания областного или приравненного к нему суда
1. Дата пленарного заседания областного или приравненного к нему суда___________
2. Область___________
3. Дата начала стажировки___________
4. Дата окончания стажировки___________
ІV. Заключение о прохождении стажировки у адвоката
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки ____________
2. Область___________
3. Руководитель стажировки___________
4. Дата начала стажировки___________
5. Дата окончания стажировки___________
Для лиц, прекративших полномочия судьи по основаниям, предусмотренным
подпунктами 1), 2), 3), 9) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного Закона
Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
ІІ. Сведения об Указе Президента Республики Казахстан
1. Номер Указа о назначении на должность судьи
2. Дата принятия Указа о назначении на должность судьи _______________
3. Номер Указа об освобождении с должности судьи
4. Дата принятия Указа об освобождении с должности судьи _____________
5. Основание освобождения_________________________________________
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
адвокатской деятельностью"
Форма
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В ______________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию в связи с изменением фамилии, имени,
отчества (при его наличии) №___ от _________ 20___ года, выданную (ое) (ых)
________________________________________________________________
(номер (а) лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию
________________________________________________________________
на осуществление адвокатской деятельности.
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное
не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Физическое лицо
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата заполнения: "__" _____ 20__ года
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
адвокатской деятельностью"
Форма
Лицензия
"___" ___________ 20 ___ года № _____________
Выдана ___________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер физического лица)
на занятие _________________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Особые условия ____________________________________________________
(в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О разрешениях
и уведомлениях")
Примечание: _______________________________________________________
(отчуждаемость, класс разрешения)
Лицензиар _________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
Руководитель (уполномоченное лицо) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место выдачи ___________________________________
Данный документ согласно Цифровому кодексу Республики Казахстан равнозначен
документу на бумажном носителе.
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2020 года № 62
Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – кәсіптік қызметпен айналысуға үміткер жеке тұлға;
2) тестілеу операторы – тестілеу рәсімдерін ұйымдастыруды және "Кәсіби қызметпен айналысу және біліктілік беру құқығына автоматтандырылған режимде кешенді тестілеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету" АЖ техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етуші оператор;
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
4) портал – "цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz.
5) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығы көзделетін мемлекеттік қызмет көрсету нысаны.
2-тарау. Мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауды (бұдан әрі – аттестаттау) жүргізу үшін көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін портал арқылы 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжаттарды жолдайды.
Егер үміткердің аттестаттау рәсімдерінен өз бетінше өтуіне кедергі келтіретін тұрақты физикалық шектеулері (оның ішінде көру қабілетінің не қол функцияларының бұзылуы) болған жағдайда, көмекшінің тапсырмаларды түсіндіру, жауаптарды тұжырымдау не аттестаттау нәтижелеріне өзге де түрде ықпал ету құқығынсыз техникалық көмек көрсету үшін ғана қатысуына жол беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) мемлекеттік қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесін және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбеде көрсетілген.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Департаментами юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
3. В Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) услугополучатель – физическое лицо, претендующее на занятие профессиональной деятельностью;
2) оператор тестирования – оператор, обеспечивающий организацию процедур тестирования и техническое сопровождение ИС "Программное обеспечение для проведения комплексного тестирования на право занятия профессиональной деятельностью и присвоения квалификации в автоматизированном режиме" (далее – Оператор тестирования);
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
4) портал – веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz.
5) Принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга оказывается для проведения аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – аттестация).
Услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю заявление через портал в форме электронного документа согласно приложению 1.
В случае, если претендент имеет стойкие физические ограничения, препятствующие самостоятельному прохождению процедур аттестации (в том числе нарушения зрения либо функций верхних конечностей), допускается участие помощника исключительно для оказания технического содействия без права разъяснения заданий, формулирования ответов либо иного влияния на результаты аттестации.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень), включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

5. Көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген кезде жеке кабинетіне мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні және уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
6. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметтерді беруші құжаттар түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе портал арқылы жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші құжаттардың Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10270 болып тіркелген) нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді.
Ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда өтініш түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қараудан дәлелді бас тартады. Бас тарту электрондық нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ куәландырылады және электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
8. Көрсетілетін қызметті алушының аттестаттауға жіберу туралы құжаттарын көрсетілетін қызметті беруші құжаттар тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.

5. Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При даче услугополучателем заявления через портал в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
6. Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. Через портал услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
7. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель проверяет документы на соответствие квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им для осуществления нотариальной деятельности, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270).
В случае неполноты сведений в заявлении, услугодатель в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня из поступления, дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Отказ выдается в форме электронного документа, подписывается ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и направляется в личный кабинет услугополучателя.
8. Документы услугополучателя о допуске к аттестации рассматриваются услугодателем в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации документов.

9. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауды өткізу қағидаларының осы Қағидаларға 1-қосымша болып табылатын "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауды өткізу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
11. Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
12. Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші үміткерді аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
13. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттауға жіберуден бас тарту туралы шешімді өтініш тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күннен кешіктірмей қызмет алушыға қысқа мәтіндік хабарламаның абоненттік нөміріне немесе портал арқылы жеке кабинетке жібереді.
14. Аттестаттауға жіберілген көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттауға жіберу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде аттестаттауды өткізу орны, күні, уақыты, тәртібі туралы көрсетілетін қызметті беруші оны абоненттік нөміріне немесе портал арқылы жеке кабинетіне қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттауға жіберу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Тестілеу операторына аттестаттауға жіберілген тұлғалардың тізімін жолдайды.
16. Аттестаттау Тестілеу операторының техникалық жабдықталған тестілеу залдарында өткізіледі.
17. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған кешенді компьютерлік тестілеу (100 сұрақ: Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Жер кодексі – 15, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" кодексі – 15, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі – 5, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 5, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 5, "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 10, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 15, "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – 15);

9. Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" утвержденные Приложением 1 к настоящим Правилам проведения аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью.
10. Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
11. Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
12. По результатам заслушивания услугодатель выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации.
13. Решение об отказе в допуске к аттестации направляется услугодателем услугополучателю посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или через портал в личный кабинет не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявления.
14. Услугополучатель, допущенный к аттестации, уведомляется услугодателем о месте, дате, времени, порядке проведения аттестации посредством передачи на его абонентский номер короткого текстового сообщения или через портал в личный кабинет в течение 1 (одного) рабочего дня с момента решения о допуске к аттестации.
15. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента решения о допуске к аттестации направляет оператору тестирования список лиц, допущенных к аттестации.
16. Аттестация проводится в технически оснащенных залах тестирования Оператора тестирования.
17. Аттестация состоит из двух этапов:
1) комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан (100 вопросов: Гражданский кодекс Республики Казахстан – 15, Земельный кодекс Республики Казахстан – 15, Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" – 15, Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан – 5, Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" – 5, Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" – 5, Закон Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" – 10, Закон Республики Казахстан "О жилищных отношениях" – 15, Закон Республики Казахстан "О нотариате" – 15);

көрсетiлетiн қызметтi берушi - демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өту үшін мәліметтер нысаны.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и результаты оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о допуске к аттестации по форме согласно приложению 1 настоящему Перечню;
2) форма сведений для прохождения аттестации на право занятия нотариальной деятельностью по форме согласно приложению 2 настоящему Перечню;
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Министрліктің интернет-ресурсында: - www.adilet.gov.kz;
2) порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Өтініш нысаны
Облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың және астананың
Әділет департаменті
Аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Мені нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өтуге жіберуіңізді сұраймын.
Осымен: нақты мәлеметтерді ұсынғаным үшін дербес жауаптылығым бар екені расталады; көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аттестаттаудан өтуге рұқсат беру немесе бас тарту туралы кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; сот өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен және / немесе кіші қызмет түрімен айналысуға тыйым салмаған; қоса берілген барлық құжаттар дұрыс және жарамды екені; өтініш беруші лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде цифрлық жүйелерде сақталатын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділіктің шектеулі жеке деректерін пайдалануға келісетіні расталады.
Жеке тұлға ______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
күні:_______
Қоса берілген құжаттардың тізбесі:
1. ___________________________
2. ___________________________
Цифрлық жүйелердегі қамтылған, заңмен қорғалған құпияны құрайтын мәліметтерді қолдануға келісемін:
____________________________________________________________________
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) және көрсетілетін қызмет алушының қолы)
Өтініш беру күні________________________________
Нысан
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өтуге арналған деректер нысаны
____________________________________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) жеке сәйкестендіру нөмірі
І. Дипломы туралы деректер:
1. Жоғары оқу орнының атауы __________________________________________
2. Мамандық коды ___________________________________________________

1) интернет-ресурсе Министерства: - www.adilet.gov.kz;
2) портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью".
Форма заявления
Департамент юстиции
области, города
республиканского значения
столицы
Заявление о допуске к аттестации
Прошу Вас допустить меня к аттестации на право занятия нотариальной деятельностью.
Настоящим подтверждается, что:
за предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность;
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам допуска или отказа к прохождению
аттестации; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или)
подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют
действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование
персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче лицензии и (или) приложения
к лицензии.
____________________________________________________________________
Физическое лицо _____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата: ___________
Перечень прилагаемых документов:
1. ________________________________
2. ________________________________
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись услугополучателя
Дата подачи заявления ________________________________
Форма
Форма сведений для прохождения аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
I. Сведения о дипломе:
1. наименование высшего учебного заведения
____________________________________________________________________
2. код специальности
____________________________________________________________________

3. Диплом нөмірі ______________________________________________________
4. Дипломды беру күні _________________________________________________
5. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дипломның немесе нострификациялаудың немесе тану рәсімінің өтуін растайтын құжаттың берілген күні:
1. сериясы және нөмірі _________________________________________________
2. негіздемесі: күні және нөмірі __________________________________________
3. тіркеу нөмірі және күні ______________________________________________
ІІ. Нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытынды:
1. Нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытындыны бекіту күні ______
2. ___________________________ облысының/қаласының нотариаттық палатасы
3. Тағылымдама басшысы ______________________________________________
4. Тағылымдама басшысының нотариаттық қызметінің өтілі _________________
5.Тағылымдаманың басталған күні _______________________________________
6. Тағылымдаманың аяқталған күні ______________________________________
Жеке тұлға __________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
күні:____
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткер
адамдарды аттестаттаудан өткізу"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
2-қосымша
Нысан
________________ номер
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткерді аттестаттау/аттестаттамау туралы шешім
_________ қаласы
күні ___________
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
аттестатталды/аттестатталмады деп танылсын.
Басшы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 62 бұйрығына
2-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидаларын (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірледі және "Нотариатық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет тәртібін анықтайды.

3. номер диплома
____________________________________________________________________
4. дата выдачи диплома
____________________________________________________________________
5. Документ, подтверждающий прохождение процедуры нострификации
или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании":
1. серия и номер
____________________________________________________________________
2. основание: дата и номер
____________________________________________________________________
3. регистрационный номер и дата
____________________________________________________________________
II. Заключение о прохождении стажировки у нотариуса:
1. дата утверждения заключения о прохождении стажировки у нотариуса
____________________________________________________________________
2. нотариальная палата ____________________________________области/города
3. руководитель стажировки
____________________________________________________________________
4. стаж нотариальной деятельности руководителя стажировки
____________________________________________________________________
5. дата начала стажировки
____________________________________________________________________
6. дата окончания стажировки
____________________________________________________________________
Физическое лицо
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
дата: _______________
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на право занятия
нотариальной деятельностью"
Форма
Номер ________________
Решение об аттестации/неаттестации претендента на право занятия нотариальной деятельностью
город_____
дата___________
Признать аттестованным/неаттестованным
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2020 года № 62
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Правила) разработаны Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство) в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью".

2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
2. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адам (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге www.adіlet.gov.kz www.elіcense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Лицензияны қайта ресімдеу көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
3. "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен көрсетілу нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және наркологта және психиатрда диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
5. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі лицензияны алуға құжаттар келіп түскен күні оларды тіркейді және жауапты орындаушыға орындауға береді.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде негіздеме мен себептерін көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту береді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
7. Лицензияны алуға ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 11 (он бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10270 болып тіркелген) сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттары біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде мемлекеттік қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия не көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберілген көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап немесе қайта рәсімдеу болып табылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
2. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью (далее – услугополучатель) направляет через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz документы на получение или переоформление лицензии, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Перечень) в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью".
Переоформление лицензии осуществляется в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугополучателя.
3. Государственная услуга "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4. Основные требования к оказанию государственной услуги, включающие характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
5. Канцелярия услугодателя в день поступления документов на получение лицензии регистрирует их и передает ответственному исполнителю на исполнение.
6. Ответственный исполнитель услугодателя в течении 2 (двух) рабочих дней с момента принятия документов для получения государственной услуги проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты представленных документов для получения государственной услуги, услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием оснований и причины и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
7. В случае полноты предоставленных документов на получение лицензии, услугодатель в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней проверяет услугополучателя на соответствие квалификационным требованиям, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270) (далее – квалификационные требования).
При соответствии предоставленных документов услугополучателя квалификационным требованиям государственная услуга оказывается в течение 1 (одного) рабочего дня.
Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
Результатом оказания государственной услуги является лицензия на право занятия нотариальной деятельностью по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или мотивированный ответ об отказе в выдаче либо переоформлении лицензии направленное услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.

8. Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтініші "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат ауыстырылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасынан алады.
Тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтер болмаған жағдайда электрондық өтінішті қалыптастыру процесі аяқталады.
"Цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін "цифлық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасы арқылы көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз жұмыс күнінде 20 (жиырма) минут ішінде толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "цифрлық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғалардың шешімдеріне, әрекеттіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
9. Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына www.adilet.gov.kz.
Шағымдар пошта бойынша жазбаша нысанда, "цифрлық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң немесе Министрлiктiң кеңсесi арқылы қолма-қол қабылданады.
Көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң атына немесе Министрлiктiң мекенжайына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес қарауға жатады.
Шағымды қарау нәтижелерi туралы дәлелдi жауап көрсетiлетiн қызметтi алушыға пошта байланысы арқылы "цифрлық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң кеңсесiнде қолма-қол берiледi.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинетінен" өтініш туралы ақпаратқа қол жеткізе алады, өтінішті өңдеу барысында көрсетілетін қызметті беруші оны жаңартып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау мен бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдана алады.
"Нотариаттық қызметпен айналысу
құқығына лицензия беру"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі Тізбе)
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

8. Заявление физического лица для переоформления лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам подается через веб-портал "цифрового правительства" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента замены документа, удостоверяющего личность услугополучателя.
Сведения о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугодатель получает из государственной базы данных "Физические лица" через шлюз "цифрового правительства".
В случае отсутствия сведений о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) процесс формирования электронного заявления завершается.
Веб-портал "цифрового правительства" полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью веб-портала "цифрового правительства".
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью веб-портала "цифрового правительства" по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
9. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя www.adilet.gov.kz.
Жалоба принимается в письменной форме по почте, посредством веб-портала "цифрового правительства" либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства, подлежит рассмотрению в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, посредством веб-портала "цифрового правительства" либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг либо в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельности"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Перечень)
Наименование подвида государственной услуги:

1. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру;
2. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия қайта ресiмдеу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкiмет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1. Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью;
2. Переоформление лицензии на право занятия нотариальной деятельностью.
1
Наименование услугодателя
Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги

1) лицензия беру кезiнде – 15 (он бес) жұмыс күнi;
2) лицензияны қайта ресiмдеу кезiнде – 20 (жиырма) минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметтен дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру, қайта ресімдеу үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым Қазақстан Республикасының Салық кодексiнiң 616-бабына сәйкес мыналарды:
1) лицензия беру кезінде 6 айлық есептік көрсеткішті;
2) лицензияны қайта ресiмдеу үшiн лицензияны беру кезiндегi мөлшерлеменiң 10 %-ын құрайды.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында,
сағат 12-00-ден 13-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8-00-ден 17-30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алу үшін:
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның лицензия алуға өтiнiшi;
2) осы Тізбенің 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес адвокаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымша сәйкес нысандағы өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы мәліметтер тиісті цифрлық жүйелерінен алынады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтарының (ауруларының) себебі бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) при выдаче лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) при переоформлении лицензии – 20 (двадцать) минут
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на право занятия нотариальной деятельностью либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За выдачу, переоформление лицензии на право занятия нотариальной деятельностью взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 616 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет:
1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей;
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии.
7
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на право занятия нотариальной деятельностью:
1) заявление физического лица для получения лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
2) форма сведений для осуществления адвокатской деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
3) электронная копия документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Для переоформления лицензии на право занятия нотариальной деятельностью:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью";
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из соответствующих цифровых систем.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о состоянии/не состоянии на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: - www.adilet.gov.kz;
2) порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына
лицензия беру" мемлекеттiк
көрсетілетін қызметке
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Жеке тұлғаның лицензия алуға өтiнiшi
__________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендiру нөмiрi)
____________________________________________________ жүзеге асыру үшін (қызметтiң түрi толық атауы көрсетiлсiн) лицензия беруiңiздi сұраймын.
Байланыс деректері_________________________________________________
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны беру кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді; өтініш беруші халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкерінің өтінішті электрондық цифрлык қолтаңбамен растауына келіседі (халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүгінген жағдайда).
Жеке тұлға ____________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _________________
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына
лицензия беру" мемлекеттiк
көрсетілетін қызметке қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Нотариаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
барлық адамдар толтырады

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: - www.adilet.gov.kz;
2) портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью".
Приложение 1
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельностью"
Форма
Заявление физического лица для получения лицензии
В _________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию на осуществление
____________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности)
Контактные данные ___________________________________________
Прилагается _____ листов.
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются официальными
контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи
или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю
не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности; все
прилагаемые документы соответствуют действительности и являются
действительными; заявитель согласен на использование персональных данных
ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах, при выдаче лицензии; заявитель согласен на удостоверение
заявления электронной цифровой подписью работника центра обслуживания
населения (в случае обращения через центр обслуживания населения).
Физическое лицо ____________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата заполнения: "___"_____ 20__ года
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельностью"
Форма
Форма сведений для осуществления нотариальной деятельности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер) заполняется для всех лиц.

1. Диплом туралы мәліметтер
1. Жоғары оқу орнының атауы________________________________
2. Мамандық атауы________________________________
3. Мамандық коды________________________________
4. Диплом нөмірі________________________________
5. Дипломның берілген күні________________________________
6. Дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні ________
7. Дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің нөмірі ________________
(6,7-тармақтар шетелдің білім беру мекемелері берген дипломдар үшін толтырылады) нотариустан тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен тұлғалар үшін
2. Нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытынды
1. Нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытындының бекітілген күні___
2. Облыс _______________________________
3. Тағылымдаманың жетекшісі ___________________________
4. Тағылымдаманың басталған күні _________________________________
5. Тағылымдаманың аяқталған күні___________________________________
Нотариустан тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
3. Аттестаттау туралы шешімі
1. Қала ______________________________
2. Өткізілген күні ______________________________
3. Қарау мәртебесі ______________________________
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үші
4. Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
1. Өткізілген күні ______________________________
2. Қарау мәртебесі ______________________________
Тұрақты судьялар үшін
5. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы (бұдан әрі - Жарлық) туралы мәліметтер
1. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні ____________________________________________________________________
Тұрақты судья болып жұмыс істеген тұлғалар үшін
6. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы мәліметтер ________
1. Жарлықтың нөмірі ________________________________________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні _______
3. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________
4. Судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні ___________

1. Сведения о дипломе
1. Наименование высшего учебного заведения __________________________
2. Наименование специальности ______________________________________
3. Шифр диплома __________________________________________________
4. Номер диплома __________________________________________________
5. Дата выдачи диплома _____________________________________________
6. Дата выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
__________________________________________________________________
7. Номер удостоверения о признании/нострификации диплома
__________________________________________________________________
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными образовательными
учреждениями) для лиц, прошедших стажировку у нотариуса и аттестацию
2. Заключение о прохождении стажировки у нотариуса
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки у нотариуса
___________________________________________________________________
2. Область _________________________________________________________
3. Руководитель стажировки __________________________________________
4. Дата начала стажировки ____________________________________________
5. Дата окончания стажировки _________________________________________
для лиц, прошедших стажировку у нотариуса и аттестацию
3. Решение об аттестации
1. Город ___________________________________________________________
2. Дата проведения __________________________________________________
3. Статус рассмотрения ______________________________________________
для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии
при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
4. Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
1. Дата проведения _________________________________________________
2. статус рассмотрения ______________________________________________
для постоянных судей
5. Сведения об Указе Президента Республики Казахстан (далее - Указ)
1. Номер Указа _____________________________________________________
2. Дата принятия Указа о назначении на должность судьи
__________________________________________________________________
для лиц, работавших постоянными судьями
6. Сведения об Указе Президента Республики Казахстан
1. Номер Указа _____________________________________________________
2. Дата принятия Указа о назначении на должность судьи
___________________________________________________________________
3. Номер Указа _____________________________________________________
4. Дата принятия Указа об освобождении с должности судьи
___________________________________________________________________

5. Босату негізі ________________________________________________________
Жеке тұлға _____________________________ күні__________________________
____________________________________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына
лицензия беру" мемлекеттiк
көрсетілетін қызметке
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
__________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
Тегімнің, атымның, әкемнің атының (ол болған жағдайда) өзгеруіне байланысты нотариаттық қызметті жүзеге асыруға 20___ жылғы "____" № __________, __________________________________________________________
(лицензияның нөмірі(лері), лицензияны берген лицензиардың атауы)
берілген лицензияны қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Жеке тұлға ________ _________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _______
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына лицензия
беру" мемлекеттiк көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
2-қосымша
нысаны
Лицензия
20____ жылғы "___" ___________ №_____________
__________________________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
________________________________________________________________ айналысуға
____________________________________________________________________ берілді
(жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру
нөмірі, толық атауы, мекен-жайы)
Ерекше шарттары __________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес)
Ескерту: _________________________________________________________________
(иеліктен шығарылатындығы, рұқсаттың класы)
Лицензиар ________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы) Басшы (уәкілетті тұлға) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Берілген орны _____________________________________________
Бұл құжат Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес қағаз құжатқа балама болып табылады.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 356 бұйрығына
1-қосымша
Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесі

5. Основание освобождения ___________________________________________
Физическое лицо ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата _________________
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельностью"
Форма
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В ________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию в связи с изменением фамилии, имени, отчества
(при его наличии) №___________ от _________ 20___ года, выданную (ое) (ых)
___________________(номер (а) лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара,
выдавшего лицензию____________________________________ на осуществление
нотариальной деятельности.
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное
не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Физическое лицо
________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" _____ 20__ года
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на право
занятия нотариальной
деятельностью"
Форма
Лицензия
"___" ___________ 20 ___ года № _____________
Выдана ___________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер физического лица) на занятие
__________________________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Особые условия ____________________________________________________
(в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года
"О разрешениях и уведомлениях")
Примечание: _______________________________________________________
(отчуждаемость, класс разрешения)
Лицензиар _________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
Руководитель (уполномоченное лицо) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место выдачи ___________________________________
Данный документ согласно Цифровому кодексу Республики Казахстан
равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 356
Правила ведения реестров единой нотариальной цифровой системы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің тізілімдерін жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 4-2-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Ереже бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің (бұдан әрі – БНЦЖ) тізілімдерін жүргізуге қойылатын бірыңғай талаптарды белгілейді және нотариаттық іс – әрекеттердің электрондық тізіліміне, мұрагерлік істер тізіліміне, өсиеттерді есепке алу тізіліміне (бұдан әрі-БНЦЖ электрондық тізілімдері) қолданылады.
3. БНЦЖ электрондық тізілімдерін жүргізу оларға мәліметтер енгізуді, электрондық тізілімдерге енгізілген мәліметтерге қатысты нотариаттық құпияны қамтамасыз етуді, осы тізілімдерден мәліметтер беруді қамтиды.
4. Нотариаттық іс-әрекеттерді БНЦЖ электрондық тізілімінде тіркеу мүмкіндігі бұйрық туралы деректерді (бұйрық күні, нөмірі, мерзімі және негіздемесі) енгізу жолымен:
лицензияның қолданылуы тоқтатылған, тоқтатыла тұрған немесе нотариаттық палатаға мүшеліктен шыққан кезде жекеше нотариустар үшін - Республикалық нотариаттық палата;
мемлекеттік нотариус үшін жұмыстан босатылған немесе еңбек демалысында болған кезде бұғатталады.
Жекеше нотариустың БНЦЖ электрондық тізілімін Республикалық нотариаттық палата лицензияның қолданылуын қалпына келтіру не нотариаттық палатаның мүшелігін қалпына келтіру не демалыстан жұмысқа шығу туралы өтініш берген кезде бұғаттан шығарады.
Мемлекеттік нотариустың БНЦЖ электрондық тізілімін жұмыстан шығу туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бұғаттан шығарады.
6. БНЦЖ жұмысы тоқтап қалған жағдайда жекеше нотариус осы Ереженің 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БНЦЖ жұмысының мүмкін еместігі туралы акті жасайды.
Жекеше нотариус БНЦЖ жұмысының тоқтап қалу себептері жойылған соң нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде жасалған жазбаны БНЦЖ жұмысы қалпына келтірілген сәттен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей БНЦЖ электрондық тізіліміне ауыстырады.
7. БНЦЖ электрондық тізілімдеріне енгізілген мәліметтер Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 болып тіркелген) "Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережеге" сәйкес үлгілік істер номенклатурасында көзделген мерзімдер ішінде БНЦЖ-да сақталуға тиіс.
8. Жекеше немесе мемлекеттік нотариустың БНЦЖ арқылы мемлекеттік цифрлық ресурстардан мәліметтерді жеке мақсаты үшін пайдалануына жол берілмейді.
2-тарау. Нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімін жүргізу тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестров единой нотариальной цифровой системы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 4-2 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон).
2. Правила устанавливают единые требования к ведению реестров Единой нотариальной цифровой системы (далее – ЕНЦС) и распространяются на электронный реестр нотариальных действий, реестр наследственных дел, реестр учета завещаний (далее – электронные реестры ЕНЦС).
3. Ведение электронных реестров ЕНЦС включает в себя внесение в них сведений, обеспечение нотариальной тайны в отношении сведений, включенных в электронные реестры, предоставление сведений из этих реестров.
4. Возможность регистрации нотариальных действий в электронных реестрах ЕНЦС блокируется путем введения данных о приказе (дата, номер приказа, срок и основания):
для частных нотариусов при прекращении, приостановлении действия лицензии или приостановлении, выходе либо исключении из членства в нотариальной палате - Республиканской нотариальной палатой;
для государственного нотариуса при увольнении или нахождения в отпуске.
Электронные реестры ЕНЦС частного нотариуса разблокируются Республиканской нотариальной палатой при восстановлении действия лицензии либо восстановлении членства в нотариальной палате, либо подачи заявления о выходе на работу из отпуска.
Электронные реестры ЕНЦС государственного нотариуса разблокируются Министерством юстиции Республики Казахстан при подаче заявления о выходе на работу из отпуска.
6. В случае остановки работы ЕНЦС нотариус составляет акт о невозможности работы ЕНЦС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Нотариус после устранения причин остановки работы ЕНЦС заносит сведения о совершенных нотариальных действиях в электронные реестры ЕНЦС не позднее следующего рабочего дня с момента восстановления работы ЕНЦС.
7. Сведения, включенные в электронные реестры ЕНЦС, подлежат хранению в ЕНЦС в течение сроков, предусмотренных Примерной номенклатурой дел в соответствии с Правилами по нотариальному делопроизводству, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7445).
8. Использование нотариусом сведений из государственных цифровых ресурсов посредством ЕНЦС в личных целях не допускается.
Глава 2. Порядок ведения электронного реестра нотариальных действий

9. Заңның 49-бабына сәйкес барлық нотариаттық іс-әрекеттер нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде тіркеледі. Әрбір нотариаттық іс-әрекетке реттік нөмір беріледі.
10. Нотариуста нотариаттық іс-әрекеттердің бір ғана электрондық тізілімі болады.
11. Нотариус жасалған нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтерді нотариаттық іс-әрекеттер жасалғаннан кейін дереу нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізіліміне енгізеді.
Нотариус нотариаттық іс-әрекет жасау үшін жұмыс орнынан тыс жерге кеткен кезде БНЦЖ-ға мәліметтерді нотариус ол қайтып келгеннен кейін дереу енгізеді.
12. Нотариаттық іс-әрекетті нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде тіркеу ереженің 2-қосымшасына сәйкес мәліметтерді енгізу арқылы жүзеге асырылады.
13. Нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізіліміндегі орфографиялық, грамматикалық немесе техникалық түзетулер өзгертулер мен қателіктер "Ескертпе" бағанында ескертіледі.
Қате енгізілген нотариаттық іс-әрекет нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізіліміне оны тіркелген кезден бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей жойылады, демалыс және мереке күндерін қоспағанда.
14. Нотариус берілген сенімхаттың күшін жою немесе одан бас тарту туралы нотариаттық іс-әрекеттерді электрондық тізіліміне белгі жасайды.
15. Нотариус сенімхатты куәландыру жөніндегі нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде тіркелген кезде қағаз жеткізгіштегі нотариаттық құжаттың БНЦЖ форматындағы электрондық бейнесін (электрондық нұсқасын) қосады немесе біріктіреді.
16. Заңды күшіне енген сот шешіміне сәйкес мәміле жарамсыз деп танылған кезде істерінде мәміле сақталатын нотариус бұл туралы нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеудің электрондық тізіліміне белгі жасайды.
3-тарау. Мұрагерлік істер тізілімін жүргізу тәртібі
17. Нотариустың мұраның ашылғаны туралы куәландыратын өтінішті алуы мұрагерлік істер тізіліміне мәліметтерді енгізу үшін негіз болып табылады (мұраға құқығы туралы куәлікті беру туралы, мұраны қабылдау туралы, мұрадан бас тарту).
18. Мұраны ашу туралы куәландырушының өтініші қабылданғанға дейін нотариус мұрагерлік істер тізілімінде мұрагерлік іс бойынша мәліметтердің сәйкес келуін мынадай белгілер бойынша тексереді: мұра қалдырушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қайтыс болған күні. Мұраны ашу туралы өтінішпен жүгінген адамға сәйкестік болған жағдайда мұрагерлік ісі ашылған нотариусқа осындай өтініш беру қажеттігі туралы түсіндіріледі.
19. Мұраны ашу туралы мәліметтерді жекеше нотариус тиісті өтініштер келіп түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мұрагерлік істер тізіліміне енгізеді.
БНЦЖ жұмысы тоқтатылған жағдайда мұраны ашу туралы мәліметтер осы ереженің 6-тармағына сәйкес мұрагерлік істер тізіліміне енгізіледі.

9. В соответствии со статьей 49 Закона все нотариальные действия регистрируются в электронном реестре нотариальных действий. Каждому нотариальному действию присваивается порядковый номер.
10. Нотариус имеет один электронный реестр нотариальных действий.
11. Нотариус вносит сведения о совершенных нотариальных действиях в электронный реестр нотариальных действий незамедлительно после совершения нотариального действия.
12. Регистрация нотариального действия в электронном реестре нотариальных действий осуществляется посредством внесения сведений в реестр по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Орфографические, грамматические или технические поправки и ошибки в электронном реестре нотариальных действий оговариваются в графе "Примечание".
Ошибочно внесенное нотариальное действие в электронный реестр нотариальных действий отменяется не позднее двадцати четырех часов с момента регистрации нотариального действия, за исключением праздничных и выходных дней.
14. Нотариус делает отметку в электронном реестре нотариальных действий об отмене выданной доверенности, либо отказе от нее.
15. Нотариус присоединяет электронный образ (электронную версию) в формате ЕНЦС нотариального документа на бумажном носителе при регистрации в электронном реестре нотариальных действий по удостоверению доверенности.
16. При признании сделки недействительной согласно вступившему в законную силу решению суда, нотариус, в делах которого хранится сделка, делает отметку об этом в электронном реестре регистрации нотариальных действий.
Глава 3. Порядок ведения реестра наследственных дел
17. Основанием для включения сведений в реестр наследственных дел является получение нотариусом заявления, свидетельствующего об открытии наследства (о выдаче свидетельства о праве на наследство, о принятии наследства, об отказе от наследства).
18. До принятия заявления свидетельствующего об открытии наследства нотариус проверяет наличие совпадений сведений по наследственному делу в реестре наследственных дел по следующим признакам: фамилия, имя, отчество (при наличии) наследодателя, дата смерти. При наличии совпадений лицу, обратившемуся с заявлением об открытии наследства, разъясняется о необходимости подачи такого заявления нотариусу, у которого открыто наследственное дело.
19. Сведения об открытии наследства вносятся частным нотариусом в реестр наследственных дел не позднее следующего рабочего дня после поступления соответствующих заявлений по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае остановки работы ЕНЦС сведения об открытии наследства вносятся в реестр наследственных дел в соответствии с пунктом 6 настоящего Правила.

20. Мұрагерлік істің нөмірі араб цифрларымен белгіленеді және мұрагерлік істерді есепке алу кітабында тіркелуіне сәйкес берілген мұрагерлік істің реттік нөмірінен және мұрагерлік істі ашу жылынан тұрады: "20/2021, мұнда 20 - мұрагерлік іске байланысты келіп түскен және мұрагерлік істі қалыптастыруға негіз болған алғашқы құжаттың мұрагерлік істерді есепке алу кітабында тіркелуіне сәйкес мұрагерлік істің реттік нөмірі, 2021 - мұрагерлік іс ашылған жыл".
21. Мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіздеме болған құжаттан басқа, мұрагерлік істер тізілімінде мұрагерлік іс бойынша келіп түскен барлық өтініштер тіркеледі.
Реттік нөмірі берілген мұрагерлік іске байланысты басқа да өтініштер келіп түскен кезде, олар мұрагерлік істер тізілімінде тіркеледі. Бұл ретте мұрагерлік істер тізілімінде 2-бағанында осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (құжат) келіп түскен мұрагерлік істің нөмірі қойылады.
4-тарау. Өсиеттерді есепке алу тізілімін жүргізу тәртібі
22. Жекеше нотариустың өсиетті куәландыруы өсиеттерді есепке алу тізіліміне мәліметтерді енгізу үшін негіз болып табылады.
23. Өсиетті куәландыру туралы мәліметтерді жекеше нотариус өсиеттерді есепке алу тізіліміне өсиетті куәландырғаннан кейін дереу ереженің
4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізеді.
24. Нотариус қабылдаған құпия өсиеттер өсиеттерді есепке алу тізілімінде және нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде "құпия" деген белгімен тіркеледі. Құпия өсиет ашылғаннан кейін өсиеттерді есепке алу тізілімінде өсиетті ашу күні туралы белгі қойылады.
25. Өсиеттің күші жойылған немесе өзгертілген жағдайда нотариус өсиеттерді есепке алу тізілімінде және нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде өсиеттің күшін жою немесе өзгерту туралы белгі жасайды.
5-тарау. Нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер беру
26. Нотариус Заңның 3-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда жасаған нотариаттық іс-әрекеттері туралы нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінен мәліметтерді № 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінен үзінді түрінде ұсынады.
27. Нотариус нотариаттық іс-әрекет жасау немесе нотариаттық құжаттың жарамдылығын тексеру үшін қажетті нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде қамтылған мәліметтерді БНЦЖ арқылы берілген сұрау салу бойынша алады.
Нотариусқа қажетті мәліметтер автоматтандырылған режимде БНЦЖ құралдарын пайдалана отырып, БНЦЖ арқылы нотариус берген сұрау салу бойынша, сұрау салуда жасалған нотариаттық іс-әрекет туралы мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып, оның ішінде:
нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімінде нотариаттық іс-әрекеттің тіркеу нөмірі;
нотариаттық іс-әрекет жасалған күндер;
нотариаттық іс-әрекет түрі;
нотариаттық іс-әрекет жасаған адам туралы мәліметтер;
нотариаттық түрде ресімделген құжаттың электрондық бейнесін ұсыну қажеттілігі туралы белгілер Ереженің 15-тармағында көзделген жағдайлар ұсынылады.
Бірыңғай нотариаттық
цифрлық жүйенің
тізілімдерін жүргізу тәртібіне
1-қосымша
нысан
БНЦЖ жұмысының мүмкін еместігі туралы акті
___________________________________________________________________
жекеше нотариустың тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лицензияның күні мен нөмірі
Күні________________________________________________________
(жасалған күні)
Мен, (жекеше немесе мемлекеттік) нотариус (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)),
______________________________________________________________ себебі
(БНЦЖ жұмысының мүмкін еместігі себебін көрсету)
бойынша БНЦЖ жұмысының мүмкін еместігі туралы осы актіні жасадым.
БНЦЖ жұмысының тоқтаған уақыты 20 __ ж. "___" __ уақыты сағат "__" __ минут
БНЦЖ жұмысының басталуы 20 __ ж. "___"____уақыты сағат "__"__ минут
Жасаған
Нотариус:
_ __________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), жекеше немесе мемлекеттік нотариустың қолы)
Бірыңғай нотариаттық
цифрлық жүйенің
тізілімдерін жүргізу
тәртібіне
2-қосымша
нысан
Нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімі
Тізілім номері
Тіркеу күні
Нақты жасалған күні
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), нотариаттық іс-әрекет жасалынған заңды тұлғаның атауы ЖСН, БСН
Қатысушылардың жеке басты куәландыратын құжаттары
Жалпы сома алынды
Мәртебесі
Нотариаттық іс-әрекеттің мазмұны
Ескертпе
Әрекеттің түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе. Нотариус: 2-бағанда - нотариаттық іс-әрекеттердің электрондық тізілімін толтырған күнін көрсетеді;
3-бағанда - нотариаттық іс-әрекетті жасаған күнін көрсетеді.
Бірыңғай нотариаттық
цифрлық жүйенің
тізілімдерін жүргізу
тәртібіне
3-қосымша
нысан
Мұрагерлік істерді есепке алу кітабы
Жазбаның жасалған күні
Мұрагерлік істің нөмірі
Өтініштің келіп түскен күні
Мұра қалдырушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Мұра қалдырушының қайтыс болған күні
Өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Мұраға құқық туралы куәлiктің берілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Бағандарды толтыру үлгісі
Түсіндірме
1- бағанда мұрагерлік іс тізілімін толтырған күні жазылады.
2-бағанда іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіз болған алғашқы өтініштің келіп түскен тіркелген мұрагерлік істің реттік нөмірі көрсетіледі.
3-бағанда өтініштің түскен күні көрсетіледі.
4-бағанда мұра қалдырушы туралы деректер көрсетіледі: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
5-бағанда мұра қалдырушының қайтыс болған күні көрсетіледі
6-бағанда мұрагер туралы мәлімет: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Егер мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастау үшін негіз болған құжатты нотариус өкіл арқылы алса, бұл бағанда қатар, құжаттарды нотариусқа мұрагердің атынан тікелей берген заңды немесе уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
7-бағанда мұраға құқық туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі.
Бірыңғай нотариаттық
цифрлық жүйенің
тізілімдерін жүргізу
тәртібіне
4-қосымша
нысан
Өсиеттерді есепке алу тізілімі
Өсиет қалдырушының аты-жөні
Өсиет қалдырушының туған күні
Өсиеттерді куәландырған күні
Тізілім нөмірі
Өсиеттің күшін жою туралы белгі
Нотариус
1
2
3
4
5
6
Бірыңғай нотариаттық
цифрлық жүйенің
тізілімдерін жүргізу
тәртібіне
5-қосымша
нысан
Нотариус жасаған нотариаттық іс-әрекеттер (нотариаттық іс-әрекеттер) туралы
мәліметтерді қамтитын бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің нотариаттық
іс-әрекеттерінің электрондық тізілімінен
КӨШІРМЕ
____________________________________________________________________
(жекеше нотариустың тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лицензияның күні
мен нөмірі, нотариаттық округының атауы)
Тізілім номері
Тіркеу күні
Нақты жасалған күні
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), нотариаттық іс-әрекет жасалынған заңды тұлғаның атауы ЖСН, БСН
Қатысушылардың жеке басты куәландыратын құжаттары
Жалпы сома алынды
Мәртебесі
Нотариаттық іс-әрекеттің мазмұны
Ескертпе
Әрекеттің түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 357 бұйрығына
қосымша
Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану қағидалары

20. Номер наследственного дела обозначается арабскими цифрами и состоит из порядкового номера, присвоенного наследственному делу в соответствии с регистрацией в Реестре наследственных дел, и года заведения наследственного дела: "20/2021, где 20 – порядковый номер наследственного дела в соответствии с регистрацией в Реестре наследственных дел первого документа, поступившего к наследственному делу и послужившему основанием для формирования наследственного дела, 2021 - год заведения наследственного дела".
21. Помимо документа, послужившего основанием для начала производства по наследственному делу, в реестре наследственных дел регистрируются все поступившие к наследственному делу заявления.
При поступлении иных заявлений к наследственному делу, которому уже присвоен порядковый номер, они регистрируются в реестре наследственных дел. При этом в графе 2 реестра наследственных дел проставляется номер наследственного дела, к которому поступило заявление (документ) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок ведения реестра учета завещаний
22. Основанием для включения сведений в реестр учета завещаний является удостоверение завещания частным нотариусом.
23. Сведения об удостоверении завещания вносятся частным нотариусом в реестр учета завещаний незамедлительно после удостоверения завещания по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
24. Принятые нотариусом секретные завещания регистрируются в реестре учета завещаний и электронном реестре нотариальных действий с пометкой "секретное". После вскрытия секретного завещания в реестре учета завещаний проставляется отметка о дате вскрытия завещания.
25. В случае отмены либо изменения завещания нотариус делает отметку в реестре учета завещаний и электронном реестре нотариальных действий об отмене, либо изменении завещания.
Глава 5. Предоставление сведений о нотариальном действии
26. Нотариус представляет сведения из электронного реестра нотариальных действий о совершенных им нотариальных действиях в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 3 Закона, в виде выписки из электронного реестра нотариальных действий по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
27. Нотариус получает сведения, содержащиеся в электронном реестре нотариальных действий, необходимые для совершения нотариального действия или проверки действительности нотариального документа по запросу, поданному через ЕНЦС.
Сведения необходимые нотариусу представляются в автоматизированном режиме с использованием средств ЕНЦС по запросу, поданному нотариусом через ЕНЦС, с обязательным указанием в нем сведений о совершенном нотариальном действии, в том числе:
регистрационного номера нотариального действия в электронном реестре нотариальных действий;
даты совершения нотариального действия;
вида нотариального действия;
сведений о лице, совершившем нотариальное действие;
отметки о необходимости представления электронного образа нотариально оформленного документа – для случаев, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил.
Приложение 1 к Правилам
ведения реестров единой
нотариальной цифровой системы
форма
Акт о невозможности работы ЕНЦС
______________________________________________________________________
фамилия имя отчество (при наличии) частного нотариуса, дата и номер лицензии
Дата _________________________________________________________________
(место составления)
Я, (частный или государственный) нотариус (фамилия имя отчество (при наличии),
составил (-а) настоящий акт о невозможности работы ЕНЦС по причине
______________________________________________________________________
(указать причину невозможности работы ЕНЦС)
Начало остановки работы ЕНЦС "__"_____20_г. время "__" ч.____ минут
Начало работы ЕНЦС "__"_____20_г. время "__" ч.____ минут
Составлен
Нотариус:_ __________________________________________________
фамилия имя отчество (при наличии), подпись частного или государственного нотариуса)
Приложение 2 к Правилам
ведения реестров единой
нотариальной цифровой системы
форма
Электронный реестр нотариальных действий
Номер по реестру
Дата регистрации
Фактическая дата совершения
Фамилия имя отчество (при наличии), наименование юридического лица, для которых совершено нотариальное действие их ИИН, БИН
Документы, удостоверяющие личность участников
Взыскано (Общая сумма)
Статус
Содержание нотариального действия
Примечание
Вид действия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание. Нотариус в: графе 2 - указывает дату заполнения электронного реестра нотариальных действий;
в графе 3 - указывает дату совершения нотариального действия.
Приложение 3 к Правилам
ведения реестров единой
нотариальной цифровой системы
форма
Реестр наследственных дел
Дата создания записи
Номер наследственного дела
Дата поступления заявления
Фамилия имя отчество (при наличии), наследодателя
Время смерти наследодателя
Фамилия имя отчество (при наличии), заявителя
Дата свидетельства о праве на наследство
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Пояснение.
В графе 1 указывается дата заполнения реестра наследственных дел.
В графе 2 проставляется порядковый номер зарегистрированного наследственного дела, к которому поступило первое заявление, послужившее основанием для начала производства по делу.
В графе 3 указывается дата поступления заявления.
В графе 4 указываются данные о наследодателе: фамилия, имя, отчество (при наличии).
В графе 5 указывается дата смерти наследодателя.
В графе 6 указываются данные о наследнике: фамилия, имя, отчество (при наличии). Если документ, послуживший основанием для начала производства по наследственному делу, получен нотариусом через представителя, в этой графе помимо фамилии, имени, отчества (при наличии) наследника указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) законного или уполномоченного представителя, непосредственно предоставившего документы нотариусу от имени наследника.
В графе 7 указывается дата выдачи свидетельства о праве на наследство.
Приложение 4 к Правилам
ведения реестров единой
нотариальной цифровой системы
форма
Реестр учета завещаний
Фамилия имя отчество (при наличии), завещателя
Дата рождения завещателя
Дата удостоверения завещания
Номер по реестру
Отметка об отмене завещания
Нотариус
1
2
3
4
5
6
Приложение 5 к Правилам
ведения реестров единой
нотариальной цифровой системы
форма
ВЫПИСКА
из электронного реестра нотариальных действий единой нотариальной цифровой
системы содержащая сведения о нотариальном действии (нотариальных действиях),
совершенном нотариусом
____________________________________________________________________
(указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) частного нотариуса,
дата и номер лицензии, наименование нотариального округа)
Номер по реестру
Дата регистрации
Фактическая дата совершения
Фамилия имя отчество (при наличии), наименование юридического лица, для которых совершено нотариальное действие их ИИН, БИН
Документы, удостоверяющие личность участников
Взыскано (Общая сумма)
Статус
Содержание нотариального действия
Примечание
Вид действия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 357
Правила пользования Единой нотариальной цифровой системой

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-1-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені (бұдан әрі – БНЦЖ) пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) биометриялық сәйкестендіру – жеке басты физиологиялық және биологиялық өзгермейтін белгілері негізінде сәйкестендіретін шаралар кешені;
2) БНЦЖ киберқауіпсіздігі – цифрлық жүйені рұқсатсыз кіруден, пайдаланудан, ашудан, өзгертуден, жоюдан немесе жоғалтудан қорғауға бағытталған шаралар мен әдістердің кешені;
3) БНЦЖ-ға қолжетімділікті ашу – БНЦЖ-да есептік жазбаны құру жөніндегі іс-шаралар;
4) БНЦЖ пайдаланушы – БНЦЖ жүйесінде нақты функцияларды орындау үшін тіркелген Қазақстан Республикасының нотариустар, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитетінің (бұдан әрі – ТҚжЗҚКҰК), аумақтық әділет органдарының, Республикалық нотариаттық палатаның және нотариаттық палаталардың қызметкерлері;
5) есепке алу жазбасы – БНЦЖ пайдаланушы туралы ақпарат: пайдаланушының аты, БНЦЖ-мен жұмыс істеу кезінде ресурстарға қол жеткізу құқығы;
6) Республикалық нотариаттық палата (бұдан әрі – РНП) – аумақтық нотариаттық палаталардың міндетті мүшелігіне негізделген, оларды біріктіретін, коммерциялық емес кәсiптiк өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым;
7) уәкілетті орган – заң көмегін ұйымдастыру және көрсету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
2-тарау. БНЦЖ пайдалану тәртібі
3. БНЦЖ-ды пайдалану үшін пайдаланушының БНЦЖ-ға қолжетімділігі қажет.
4. БНЦЖ-ға қолжетімділік осы Қағидаларға сәйкес беріледі.
5. Нотариустың БНЦЖ-ға қолжетімділігі "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес биометриялық сәйкестендіру арқылы жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган БНЦЖ-ды мүліктік кешен ретінде тұтастай иелену, пайдалану және оған билік ету құқықтарына ие.
7. БНЦЖ-да жұмыс істеу үшін пайдаланушыда жеке тұлғаның ЭЦҚ-сы болуы қажет.
8. Нотариустар БНЦЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін аумақтық нотариаттық палатаға (бұдан әрі – АНП) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматтағы (АНП-ның ресми электрондық поштасы) өтінішпен жүгінеді. Өтінішті қарау қорытындысы бойынша АНП қызметкері бес жұмыс күні ішінде БНЦЖ-да есептік жазба жасайды.
Нотариаттық палатада мүшелікті тоқтата тұру кезеңінде, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде немесе еңбек демалысында не жүктілігі мен босануы бойынша, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша демалыста болған немесе жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған кезде пайдаланушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қағаз және/немесе электрондық форматта АНП-ға (АНП-ның ресми электрондық поштасы) ерікті түрде өтінішті аталған жағдайлар басталған күннен бастап жіберуі қажет. Өтініш негізінде АНП қызметкері күнтізбелік бес күн ішінде пайдаланушының есептік жазбасын уақытша бұғаттауды жүргізеді.
Нотариус нотариаттық палата мүшелігінен шыққан немесе шығарылған жағдайда, АНП қызметкерлері растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ерікті түрде хатты қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) уәкілетті органға жіберуі қажет. Өтініш негізінде уәкілетті органның қызметкері күнтізбелік бес күн ішінде пайдаланушының есептік жазбасын бұғаттауды жүргізеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования Единой нотариальной цифровой системой (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон) и определяют порядок пользования Единой нотариальной цифровой системе (далее – ЕНЦС).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) биометрическая аутентификация – комплекс мер, идентифицирующих личность на основании физиологических и биологических неизменных признаков;
2) кибербезопасность ЕНЦС – комплекс мер и методов, направленных на защитуцифровой системы от несанкционированного доступа, использования, раскрытия, изменения, уничтожения или утраты;
3) открытие доступа к ЕНЦС – мероприятия по созданию учетной записи в ЕНЦС;
4) пользователь ЕНЦС – нотариусы, сотрудники Министерства юстиции Республики Казахстан, Комитета регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – КРСиОЮУ), территориальных органов юстиции, Республиканской нотариальной палаты и нотариальных палат, зарегистрированные в системе ЕНЦС для выполнения входящих в их полномочия функций;
5) учетная запись – информация о пользователе ЕНЦС: имя пользователя, права доступа к ресурсам при работе с ЕНЦС;
6) Республиканская нотариальная палата (далее – РНП) – некоммерческая профессиональная самофинансируемая организация, объединяющая территориальные нотариальные палаты, основанная на их обязательном членстве;
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере организации и оказания юридической помощи;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок пользования ЕНЦС
3. Для пользования ЕНЦС пользователю необходимо иметь доступ к ЕНЦС.
4. Доступ к ЕНЦС предоставляется в соответствии с настоящими Правилами.
5. Доступ нотариуса к ЕНЦС осуществляется с использованием биометрической аутентификации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности".
6. Уполномоченный орган обладает правами владения, пользования и распоряжения ЕНЦС в целом как имущественным комплексом.
7. Для работы в ЕНЦС пользователю необходимо иметь ЭЦП физического лица.
8. Нотариусы для открытия доступа к ЕНЦС обращаются в территориальную нотариальную палату (далее – ТНП) с заявлением в бумажном и/или электронном (официальная электронная почта ТНП) формате по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник ТНП создает учетную запись в ЕНЦС.
В период приостановления членства в нотариальной палате, а также при временной нетрудоспособности или нахождения в трудовом отпуске либо в отпуске по беременности и родам, по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, или усыновления (удочерения) новорожденного ребенка (детей) пользователю необходимо со дня наступления указанных обстоятельств направить в бумажном и/или электронном (официальная электронная почта ТНП) формате заявление в произвольной форме с приложением подтверждающих документов в ТНП. В течение пяти календарных дней со дня регистрации заявления сотрудник ТНП производит временную блокировку учетной записи пользователя.
В случае выхода или исключения из членства нотариальной палаты нотариуса, сотрудникам ТНП необходимо в течение пяти календарных дней направить в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате письмо в произвольной форме с приложением подтверждающих документов в уполномоченный орган. На основании письма сотрудник уполномоченного органа в течение пяти календарных дней производит блокировку учетной записи пользователя.

9. РНП және АНП қызметкерлері БНЦЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматтағы (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Уәкілетті органның қызметкері бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрінің келісімімен өтініш тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде БНЦЖ-да РНП және АНП қызметкеріне есептік жазба жасайды.
РНП және АНП БНЦЖ-ға кіруге рұқсаты бар қызметкер жұмыстан босатылған кезде уәкілетті органға БНЦЖ-ға кіруді бұғаттау қажеттігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыстан босатылған кезден бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей ерікті түрде хатты қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) жібереді.
10. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, ТҚжЗҚКҰК қызметкерлері БНЦЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Уәкілетті органның қызметкері бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрінің келісімімен өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде БНЦЖ-да есептік жазба жасайды.
Аумақтық әділет органының қызметкері БНЦЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Уәкілетті органның қызметкері бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрінің келісімімен өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде БНЦЖ-да есептік жазба жасайды.
Аумақтық әділет органы БНЦЖ-ға кіруге қолжетімділігі бар қызметкер жұмыстан босатылған жағдайда, еңбек қатынастары тоқтатылған кезден бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей, уәкілетті органға БНЦЖ-ға қолжетімділікті бұғаттау қажеттілігі туралы растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, хабарлама жібереді.
11. Тіркеу процесін орындау нәтижесі БНЦЖ дерекқорында БНЦЖ-ды пайдаланушының есептік жазбасын қалыптастыру болып табылады.
12. БНЦЖ-ды пайдаланушыға:
1) бөтеннің есепке алу жазбасымен және ЭЦҚ-мен жұмыс істеуге;
2) БНЦЖ-ды бөтен пайдаланушыларға және/немесе өзге де тұлғаларға есепке алу жазбасы деректерін және/немесе ЭЦҚ паролін, сондай-ақ сәйкестендірудің өзге құралын хабарлауға және/немесе беруге;

9. Сотрудники РНП и ТНП для открытия доступа к ЕНЦС обращаются с заявлением в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник уполномоченного органа по согласованию курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан создает учетную запись в ЕНЦС сотруднику РНП и ТНП.
РНП и ТНП при увольнении сотрудника, имевшего доступ к ЕНЦС не позднее пяти календарных дней с момента расторжения трудовых отношений направляет в уполномоченный орган в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате письмо в произвольной форме с приложением подтверждающих документов о необходимости блокировки доступа к ЕНЦС.
10. Сотрудники уполномоченного органа, КРСиОЮУ для открытия доступа к ЕНЦС обращается с заявлением в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник уполномоченного органа по согласованию курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан создает учетную запись в ЕНЦС.
Сотрудник территориального органа юстиции для открытия доступа к ЕНЦС обращается с заявлением в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник уполномоченного органа по согласованию курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан создает учетную запись в ЕНЦС.
Территориальный орган юстиции при увольнении сотрудника, имевшего доступ к ЕНЦС не позднее пяти календарных дней с момента расторжения трудовых отношений направляет письмо в произвольной форме с приложением подтверждающих документов о необходимости блокировки доступа к ЕНЦС в уполномоченный орган.
11. Результатом выполнения процесса регистрации является формирование в базе данных ЕНЦС учетной записи пользователя ЕНЦС.
12. Пользователям ЕНЦС не допускается:
1) работать под чужой учетной записью и ЭЦП;
2) сообщать и/или передавать данные учетной записи и/или пароль от ЭЦП, а также иные средства аутентификации другим пользователям ЕНЦС и/или иным лицам;

1. Есепте түрлері бойынша жіктелген жасалған нотариаттық іс-әрекеттердің саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
2. 3, 8-16, 19-27-бағандарда аталған нотариаттық іс-әрекеттер бойынша нотариаттық іс-әрекеттердің саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
3. 4-бағанда есепті кезеңде тұрғын үйлерді иеліктен шығару туралы нотариус куәландырған шарттардың жалпы саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. 5-бағанда есепті кезеңде шетел азаматтарының атына жасалған тұрғын үйлерді иеліктен шығару туралы шарттардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
5. 6-бағанда есепті кезеңде пәтерлерді иеліктен шығару туралы нотариус куәландырған шарттардың жалпы саны туралы мәліметтер көрсетіледі
6. 7-бағанда есепті кезеңде нотариус шетел азаматтарының атына жасаған пәтерлерді иеліктен шығару туралы шарттардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 17-бағанда есепті кезеңде нотариус куәландырған сенімхаттардың жалпы саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 18-бағанда есепті кезеңде тек қана автокөлікке нотариус куәландырған сенімхаттардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 28-бағанда есепті кезеңде нотариус куәландырған нотариаттық іс-әрекеттердің жалпы саны туралы мәліметтер көрсетіледі, ол 3-4, 6, 8-17, 19-27-бағандарда көрсетілген тиісті көрсеткіштердің сомасына тең болуы тиіс.
10. 29-бағанда шетелде әрекет ету үшін нотариустар жасаған нотариаттық іс-әрекеттердің саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. 30-бағанда есепті кезеңде жасалған нотариаттық іс-әрекеттердің жалпы санының есепті кезеңдегі айлар санына қатынасы ретінде есептелетін нотариустың орташа айлық жүктемесі (N) туралы мәліметтер көрсетіледі (Т): N = O / Т.
12. 31-бағанда кірістер (Д) сомасының 9-ға қатынасы ретінде есептелетін салық (с) түрінде мемлекеттік бюджетке аударылған сома туралы мәліметтер көрсетіледі: С =Д/9
12. 32-бағанда Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерін бекіту туралы" 2025 жылғы 27 қыркүйектегі №533 бұйрығының негізінде нотариаттық іс-әрекет жасағаны үшін нотариус өндіріп алған төлемнің жалпы сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 33-бағанда шығарылған қаулылардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. 3 және 4-бағандарда консультациялар беру түрінде жүргізілген консультация беру саны, сондай-ақ оларды жүзеге асырғаны үшін нотариус өндіріп алған төлем сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.

1. В отчете отражаются сведения о количестве совершенных нотариальных действий, классифицированных по видам.
2. В графах 3, 8-16, 19-27 указываются сведения о количестве нотариальных действий по названным нотариальным действиям.
3. В графе 4 указываются сведения об общем количестве удостоверенных нотариусом договоров об отчуждении жилых домов за отчетный период.
4. В графе 5 указываются сведения о количестве договоров об отчуждении жилых домов, совершенных на имя иностранных граждан за отчетный период.
5. В графе 6 указываются сведения об общем количестве удостоверенных нотариусом договоров об отчуждении квартир за отчетный период.
6. В графе 7 указываются сведения о количестве договоров об отчуждении квартир, совершенных нотариусом на имя иностранных граждан за отчетный период.
7. В графе 17 указываются сведения об общем количестве удостоверенных нотариусом доверенностей за отчетный период.
8. В графе 18 указываются сведения о количестве удостоверенных нотариусом доверенностей только на автотранспорт за отчетный период.
9. В графе 28 указываются сведения об общем количестве удостоверенных нотариусом нотариальных действий за отчетный период, которое должно быть равно сумме соответствующих показателей, указанных в графах 3-4, 6, 8-17, 19-27.
10. В графе 29 указываются сведения о количестве нотариальных действий, совершенных нотариусами для действия за границей.
11. В графе 30 указываются сведения о среднемесячной нагрузке нотариуса (N), которые рассчитывается как отношение общего количества совершенных нотариальных действий за отчетный период (О), к количеству месяцев в отчетном периоде (Т):
N = O/Т.
12. В графе 31 указываются сведения о сумме, перечисленной в госбюджет в виде налогов (С), которая рассчитывается как отношение суммы доходов (Д) к 9:
С =Д/9.
13. В графе 32 указываются сведения об общей сумме, размере и ставках взысканных нотариусом за совершение нотариального действия в соответствии с приказом Министра юстиции от 27 сентября 2025 г. № 533 "Об утверждении размеров ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами".
14. В графе 33 указываются сведения о количестве вынесенных постановлений.