"Сәйкестік аудиті" ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 1 ақпандағы № 113 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 5 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 қаңтарда № 37830 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сәйкестік аудиті" ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 1 ақпандағы № 113 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26715 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Сәйкестік аудиті" ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау рәсімдік стандартында:
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Іріктеу әдісі мен іріктеп тексеру көлемін анықтауға стратификация тәсілі айтарлықтай әсер етеді – қалдық жиынтықты мынадай жеке топтарға бөлу:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік сұрау салуы – қалдық жиынтық Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабының бюджеттік сұрау салуды қалыптастыру, негізділігі және бекітілген жоспарлар мен көрсеткіштерге сәйкестігі бөлігіндегі талаптарын ескере отырып бюджеттік бағдарламалар және кіші бағдарламалар бойынша топтарға бөлінеді;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша жұмыстар (ЖСҚ) – қалдық жиынтық жергілікті сметалар және жұмыс түрлері бойынша топтарға бөлінеді;
мемлекеттік сатып алу жоспары – сатып алудың қалдық жиынтығын енгізілген өзгерістердің саны, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілдері, мемлекеттік сатып алуды, не сатып алу мәні бойынша (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) жүзеге асыру тәсілдері бойынша бөлу.";
мынадай мазмұндағы 55-1 тармақпен толықтырылсын:
"55-1. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарын бұзу бөлігінде ішкі аудит қызметтерінің шешімдерінде (өкімдерінде) көзделген сәйкестік аудитінің қорытындылары олардың бұзушылықтарды жоюға және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес келтіруге консультациялық көмек көрсетуі арқылы да іске асырылады.";
көрсетілген рәсімдік стандартқа 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2022 года № 113 "Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Аудит соответствия"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 января 2026 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2026 года № 37830
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2022 года № 113 "Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Аудит соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26715) следующие изменения и дополнение:
в процедурном стандарте внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Аудит соответствия", утвержденном указанным приказом:
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Существенное влияние на определение метода отбора и объема выборки оказывает прием стратификации – деление остаточной совокупности на отдельные группы, такие как:
бюджетный запрос администратора бюджетных программ – остаточная совокупность делится на группы по бюджетным программам и подпрограммам с учетом требований статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан в части формирования, обоснованности и соответствия бюджетного запроса утвержденным планам и показателям;
работы по проектно-сметной документации (ПСД) – остаточная совокупность делится на группы по локальным сметам и видам работ;
план государственных закупок – остаточную совокупность закупок разделить по количеству внесенных изменений, способам осуществления государственных закупок или по предмету закупок (товары, работы, услуги).";
дополнить пунктом 55-1 в следующей редакции:
"55-1. Итоги аудита соответствия, предусмотренные в решениях (распоряжений) служб внутреннего аудита, в части нарушения требований бюджетного законодательства Республики Казахстан реализуются также посредством оказания ими консультативной помощи в устранении нарушений и приведении в соответствие с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
приложение 1 к указанному процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложения 2, 3 и 4 к указанному процедурному стандарту вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланған күнінен кейін орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
1 - қосымша
"Сәйкестік аудиті" ішкі
мемлекеттік аудитінің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
1 - қосымша
Сәйкестік аудит бағыттары бойынша сәйкестік аудитін жүргізуге қойылатын талаптар
Мемлекеттік аудитор мынадай бағыттар бойынша сәйкестік аудитін жүзеге асырады:
1) техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі – ТЭН), қаржылық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі – ҚЭН) және бюджеттік инвестициялардың сметалық құнын түзетуге байланысты шығыстар.
ТЭН-ді және ҚЭН-ді түзетуге байланысты шығыстардың сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор мыналарды тексереді:
мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде негіздеменің, жобаны іске асыру көздері мен тәсілін айқындау өлшемшарттарының болуы;
салалық қорытындының болуы;
бюджеттік инвестициялық жобаны одан әрі іске асырудың орындылығы туралы мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының болуы;
ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, белгіленген тәртіппен бекітілген бюджеттік инвестициялық жобаның ТЭН-інің болуы;
тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысының болуы;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мониторингінің қорытындылары бойынша жылдық есеп негізінде бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау;
мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне байланысты жүргізілетін аудит шеңберіндегі өзге де мәселелер;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 қаңтардағы № 1
Приложение 1
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Аудит соответствия"
Требования к проведению аудита соответствия по направлениям аудита соответствия
Государственный аудитор осуществляет аудит соответствия по направлениям:
1) расходов, связанных с корректировкой технико-экономического обоснования (далее – ТЭО), финансово-экономического обоснования (далее – ФЭО) и сметной стоимости бюджетных инвестиций.
При проведении аудита соответствия расходов, связанных с корректировкой ТЭО и ФЭО, государственный аудитор проверяет:
наличие основания для планирования государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, включая планы развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, а также планы развития и (или) мероприятия субъектов квазигосударственного сектора, на основании экономического заключения на инвестиционное предложение, а также критериев определения источников и способов реализации проекта;
наличие отраслевого заключения;
наличие положительного экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности дальнейшей реализации бюджетного инвестиционного проекта;
наличие утвержденного в установленном порядке ТЭО бюджетного инвестиционного проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО;
наличие положительного предложения соответствующей бюджетной комиссии;
оценку реализации бюджетных инвестиционных проектов на основании годового отчета по итогам мониторинга администраторов республиканских бюджетных программ;
иные вопросы в рамках проводимого аудита в зависимости от специфики деятельности объекта государственного аудита;

2) республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын пайдалану.
Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатының пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор мыналарды тексереді:
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық бюджетте көзделген және оны атқару тәртібімен пайдаланылған сыртқы үкіметтік қарыздар, байланысты гранттар бойынша алынған қаражат;
белгіленген талаптарды сақтау:
"2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Бюджетті атқару қағидалары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығымен;
"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен;
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекеттік кепіргерліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 331 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36364 болып тіркелген) бұйрығымен;
"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36331 болып тіркелген) бұйрығымен;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығымен;
"Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығымен;
"Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидалары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 262 бұйрығымен.
бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру және уақтылы бекіту;
консультанттардың еңбекақы төлеу қорының қарыз туралы келісімде және/немесе тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген лимиттен асып кетуі, олардың жұмысын талдау;
келісімшарттарда көзделген жабдықтарды, тауар-материалдық құндылықтарды және қызметтерді уақтылы және толық жеткізу;
бақылау объектісінің балансында қарыз бойынша алынған мүлік пен қызметтерді, сондай-ақ кредитор банк және/немесе республикалық бюджет алдындағы міндеттемелерді көрсету;
мемлекеттік тапсырма бойынша алынған қаражат, оларды бюджет заңнамасына сәйкес пайдалану;
мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған қаражат, оларды бюджет заңнамасына және шарттық міндеттемелерге сәйкес пайдалану тәртібін сақтау, жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізу;
мемлекеттік бюджеттен алынған басқа да қаражат, оларды басқару және пайдалану тәртібі;

2) использования средств республиканского и местных бюджетов.
При проведении аудита соответствия использования средств республиканского и местных бюджетов государственный аудитор проверяет:
средства, полученные по внешним правительственным займам, связанным грантам, предусмотренные в республиканском бюджете и использованные в порядке его исполнения, в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
соблюдение требований, установленных:
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год" (далее – Правила исполнения бюджета);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года под № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга";
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 331 "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36364);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325 "О некоторых вопросах бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36331);
приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета";
приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности".
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 262 "Об утверждении Правил составления и предоставления бюджетной отчетности" (далее – Правила составления и предоставления бюджетной отчетности).
формирование и своевременное утверждение планов финансирования бюджетной программы;
превышение фонда оплаты труда консультантов лимита, предусмотренного в соглашении о займе и/или в соответствующих нормативных правовых актах, анализ их работы;
своевременность и полноту поставки, предусмотренных контрактами оборудования, товарно-материальных ценностей и услуг;
отражение на балансе объекта контроля имущества и услуг, полученных по займу, а также обязательств перед банком-кредитором и/или республиканским бюджетом;
средства, полученные по государственному заданию, их использование в соответствии с бюджетным законодательством;
средства, полученные по государственному заказу, соблюдение порядка их использования в соответствии с бюджетным законодательством и договорными обязательствами, достижение запланированных показателей;
прочие средства, полученные из государственного бюджета, управление и порядок их использования;

3) шарттар мен рәсімдерді сақтау, сондай-ақ бюджеттік кредиттерді пайдалану.
Шарттар мен рәсімдердің сақталуына, сондай-ақ бюджеттік кредиттердің пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор мыналарды тексереді:
қарыз алушыларға кредит беру кезінде қаражатты мақсатты пайдалану (қарсы бақылау жүргізіледі);
қарыз берген кредитор, қарыздың мөлшері мен талаптары (пайыздық мөлшерлеме, қарыздың қолданылу мерзімдері, қарыз шартының талаптарынан туындайтын өзге де міндеттемелер), мақсатты пайдаланылуы, өтеу көздері;
келісімшарттарда көзделген жабдықтарды, тауар-материалдық құндылықтарды және қызметтерді уақтылы және толық жеткізу;
бақылау объектісінің балансында қарыз бойынша алынған мүлік пен қызметтерді, сондай-ақ кредитор банк және/немесе республикалық бюджет алдындағы міндеттемелерді көрсету;
бақылау объектісінің кепіл шарты бойынша міндеттемелерді орындауы;
бақылау объектісі кепілдік мүліктің сақталуын қамтамасыз ету бойынша қабылдайтын шаралар;
бақылау объектісінің есебінде көрсетілген қарыздар бойынша борышты және негізгі борыштың қалдығын өтеу және қызмет көрсету бойынша нақты төлемдерді салыстырып тексеруді жүргізу;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін лимит шегінде берілетін мемлекет кепілгерлігі;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мамандандырылған ұйымдарға бюджеттік кредиттер беруге заңнамада белгіленген тәртіппен рұқсаты бар әзірленген талаптардың болуы (тиісті бюджет қабылданғаннан кейін екі айдан аспайтын мерзімде);
бағдарламаның әкімшісіне қатысушы банктер бойынша жіберілетін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен олардың белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы ақпараттың болуы;
нақты бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде кредиттер алу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің оң қорытындысы бар қатысушы банктер арасында конкурс өткізу;
жасалған кредиттік шарт бойынша бақылау объектісі кепілге берген немесе міндеттемелерді кепілдікпен қамтамасыз ету ретінде ұсынатын мүліктің болуы және жай-күйі;
жасалған кредиттік шартқа сәйкес бақылау объектісі қабылдаған міндеттемелерді орындау;
мамандандырылған ұйымдардың конкурстық рәсімдерін сақтау;
конкурсты өткізудің дұрыстығы;
бюджеттік бағдарлама әкімшісі мамандандырылған ұйыммен жасасқан кредиттік шарт талаптарын орындау (мақсатты пайдалану, түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру мерзімдері, кредитті өтеудің уақтылығы мен толықтығы, сыйақы мөлшерлемелері мен есептеу тәртібі, тараптардың құқықтары мен міндеттері, шарт талаптары орындалмаған кездегі санкциялар);
мамандандырылған ұйым бюджеттік бағдарлама әкімшісімен кредиттік ұсыныстардың сараптамасын және түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру туралы шешімді келіскенін;
кредит бойынша төлемдер кезектілігінің сақталуын (есептелген айыппұлдар мен өсімпұлдар, есептелген сыйақы, негізгі борышты өтеу);
түпкілікті қарыз алушыда мерзімі өткен берешек пайда болған кезде қабылданатын шараларды;
кредиттік шарт шеңберінде жеткізілген жабдықты жеткізу толықтығын және оның кіріске алынуын;
жабдықты пайдаланудың негізділігін;
ұсынылған бюджеттік кредиттердің мемлекеттік, салалық (секторалдық), өңірлік бағдарламалардың, әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзімді жоспарының және орта мерзімді фискалдық саясаттың іс-шараларына сәйкестігін;
нормативтік құқықтық базаның болуын (Қазақстан Республикасының Үкімет шешімі, бюджеттік кредиттер беру тәртібі/қағидалары);
қарыз алушылардың жасалған кредиттік шарттар шеңберінде негізгі шарттар мен міндеттемелерді орындауын;
бюджеттік кредиттердің негізді, заңды және уақтылы пайдаланылуын;
іске асырылып жатқан жобаның ашықтығы тұрғысынан жобалардың іске асырылу барысы туралы есептерді;
кредит қаражатының игерілмеу себептерін (бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жобаны іске асыру кезіндегі кемшіліктерді жою үшін қандай шаралар қабылдады);
соңғы үш жылда аудиттелген есептіліктің болуын;
қарыз алушының қаржылық-шаруашылық қызметі жоспарының болуын;
жоба бойынша қамтамасыз етудің болуы тұрғысынан кепіл туралы шартты тексереді;

3) соблюдения условий и процедур, а также использования бюджетных кредитов.
При проведении аудита соответствия соблюдения условий и процедур, а также использования бюджетных кредитов государственный аудитор проверяет:
при кредитовании заемщиков целевое использование средств (производится встречный контроль);
кредитора, представивший заем, размер и условия займа (процентная ставка, сроки действия займа, прочие обязательства, вытекающие из условий договора займа), целевое использование, источники погашения;
своевременность и полноту поставки, предусмотренных контрактами оборудования, товарно-материальных ценностей и услуг;
отражение на балансе объекта контроля имущества и услуг, полученных по займу, а также обязательств перед банком-кредитором и/или республиканским бюджетом;
выполнение объектом контроля обязательств по договору залога;
меры, принимаемые объектом контроля по обеспечению сохранности залогового имущества;
проведение сверки отраженных в учете объекта контроля фактических платежей по погашению и обслуживанию долга и остатка основного долга по займам;
поручительство государства, предоставляемое в пределах лимита, устанавливаемого Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие разработанных требований, имеющих в установленном законодательством порядке разрешения на предоставление бюджетных кредитов к специализированным организациям администраторами бюджетных программ (в срок не более двух месяцев после принятия соответствующего бюджета);
наличие информации от Национального Банка Республики Казахстан, направляемой администратору программы по банкам-участникам об их соответствии установленным требованиям;
осуществление конкурса среди банков-участников, имеющих положительное заключение Национального банка Республики Казахстан, для получения ими кредитов в рамках реализации конкретных бюджетных программ;
наличие и состояние имущества, переданного в залог или предлагаемого в качестве залогового обеспечения обязательств объектом контроля по заключенному кредитному договору;
выполнение обязательств, принятых объектом контроля в соответствии с заключенным кредитным договором;
соблюдение конкурсных процедур специализированных организаций;
правильность проведения конкурса;
выполнение условий кредитного договора, заключенного администратором бюджетной программы со специализированной организацией, (целевое использование, сроки кредитования конечных заемщиков, своевременность и полнота погашения кредита, ставки и порядок начисления вознаграждения, права и обязанности сторон, санкции при невыполнении условий договора);
согласовались ли специализированной организацией с администратором бюджетной программы экспертиза кредитных предложений и решение о кредитовании конечных заемщиков;
соблюдение очередности платежей по кредиту (начисленные штрафы и пени, начисленное вознаграждение, погашение основного долга);
принимаемые меры при образовании у конечного заемщика просроченной задолженности;
полноту поставки и оприходование оборудования, поставленного в рамках кредитного договора;
обоснованность использования оборудования;
соответствие представленных бюджетных кредитов мероприятиям государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ, среднесрочного плана социально-экономического развития и среднесрочной фискальной политики;
наличие нормативной правовой базы (решения Правительства Республики Казахстан, порядок/правила предоставления бюджетных кредитов);
выполнение заемщиками основных условий и обязательств в рамках заключенных кредитных договоров;
обоснованное, законное и своевременное использование бюджетных кредитов;
отчеты о ходе реализации проектов на предмет прозрачности реализуемого проекта;
причины неосвоения кредитных средств (какие меры были предприняты администраторами бюджетных программ для устранения недостатков при реализации проекта);
наличие аудированной отчетности за последние три года;
наличие плана финансово-хозяйственной деятельности заемщика;
договора о залоге на предмет наличия обеспечения по проекту;

4) шарттар мен рәсімдерді сақтау, сондай-ақ байланысты гранттар қаражатын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Шарттар мен рәсімдердің сақталуына, сондай-ақ байланысты гранттар қаражатының пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор:
тиісті қаржы жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық бюджетте көзделген және оны орындау тәртібімен пайдаланылған байланысты гранттар бойынша алынған қаражатты;
жобаны байланысты гранттар қаражаты мен республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру есебінен қаржыландырудың пайыздық арақатынасының сақталуын, сондай-ақ олардың уақтылы қаржыландырылуын;
байланысты грант қаражаты және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру есебінен сатып алынған жабдықтың нысаналы пайдаланылуын: бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жабдықты өзге мақсаттарда пайдалану жағдайларының бар-жоғын;
төлеуге берілетін шоттың және бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімнің болуын;
бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті органдарға байланысты гранттар бойынша атқарушы агенттіктердің (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің), қарыз алушылардың) жобаларды іске асыруы туралы ақпарат пен есептілікті уақтылы және толық беруін;
келісімшарттарда көзделген жабдықтардың, тауар-материалдық құндылықтардың және көрсетілетін қызметтердің уақтылы және толық жеткізілуін;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін лимит шегінде берілетін мемлекет кепілгерлігін;
жеке бюджеттік бағдарлама бойынша көзделген және байланысты грант туралы келісімге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес гранттарды алушы мемлекеттік ұйымдар жүзеге асыратын байланысты гранттардың пайдалануын;
алынған байланысты гранттардың негізді, заңды пайдаланылуын қамтамасыз етуді;
байланысты гранттар есебінен сатып алынған жабдықтар мен материалдардың теңгерімге қойылуын қамтамасыз етуді;
гранттар есебінен сатып алынатын тауарлардың импорты кезінде кедендік ресімдеудің уақтылы жүзеге асырылуын;
ай сайын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға байланысты гранттардың пайдаланылуы туралы ақпараттың ұсынылуын;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға грантты пайдалану туралы ұсынылған есептің дұрыстығын;
5) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың қаражатын пайдалану, оның ішінде мемлекет кепілгерлігімен және кепілдігімен тартылатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыз алу шарттарын сақтауы.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың қаражатының пайдаланылуына, оның ішінде мемлекет кепілгерлігімен және кепілдігімен тартылатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыз алу шарттарын сақтауына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор мыналарды тексереді:

4) соблюдения условий и процедур, а также использования средств связанных грантов.
При проведении аудита соответствия соблюдения условий и процедур, а также использование средств связанных грантов государственный аудитор проверяет:
средства, полученные по связанным грантам, предусмотренные в республиканском бюджете и использованные в порядке его исполнения, в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
соблюдение процентного соотношения финансирования проекта за счет средств связанных грантов и софинансирования из республиканского бюджета, а также своевременность их финансирования;
целевое использование приобретенного оборудования за счет средств связанного гранта и софинансирования из республиканского бюджета: нет ли случаев использования администраторами бюджетных программ оборудования в иных целях;
наличие счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования;
заявку на снятие средств софинансирования;
своевременность и полноту представления информации и отчетности о реализации проектов исполнительными агентствами по связанным грантам (администраторами бюджетных программ, поверенными (агентами), заемщиками) в соответствующие органы согласно действующему законодательству;
своевременность и полноту поставки, предусмотренных контрактами оборудования, товарно-материальных ценностей и услуг;
поручительство государства, предоставляемое в пределах лимита, устанавливаемого Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
использование связанных грантов, предусмотренные по отдельной бюджетной программе и осуществляемые государственными организациями-получателями грантов в соответствии с соглашением о связанном гранте и законодательством Республики Казахстан;
обеспечение обоснованного, законного использования полученных связанных грантов;
обеспечение постановки на баланс оборудования и материалов, приобретенных за счет связанных грантов;
своевременность осуществления таможенного оформления при импорте товаров, закупаемых за счет грантов;
ежемесячное представление в уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию об использовании связанных грантов;
достоверность предоставленного отчета об использовании гранта в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
5) использования средств государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, в том числе соблюдения условий получения займов субъектами квазигосударственного сектора, привлекаемых под поручительство и гарантии государства.
При проведении аудита соответствия использования средств государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, в том числе соблюдения условий получения займов субъектами квазигосударственного сектора, привлекаемых под поручительство и гарантии государства государственный аудитор проверяет:

Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шілдедегі № 506 қаулысымен бекітілген Қағидаларынның талаптарын сақталуын;
үкіметтік сыртқы қарыз, байланысты грант және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру есебінен іске асырылатын жобаның қаржылық сипаттамаларын талдауды, жобаны қаржыландыру схемаларын (нысан, қарыз алушылар, кредиторлар, шектеулер, шарттар);
тиісті қаржы жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық бюджетте көзделген және оны орындау тәртібімен пайдаланылған сыртқы үкіметтік қарыздар бойынша алынған қаражатты;
үкіметтік сыртқы қарыздар және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражаты есебінен жобаны қаржыландырудың пайыздық арақатынасының сақталуын, сондай-ақ олардың уақтылы қаржыландырылуын;
қарыз қаражаты есебінен жобада көзделмеген жұмыстарды қаржыландыру жағдайларының болуын;
жоба консультанттарының еңбегіне ақы төлеу тәртібін, олармен еңбек келісімшарттарының болуын;
консультанттардың еңбегіне ақы төлеу қорының қарыз туралы келісімде және/немесе тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген лимиттен асып кетуін, олардың жұмысын талдауды;
қарыз қаражаты және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру есебінен сатып алынған жабдықтың нысаналы пайдаланылуын: бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жабдықты өзге мақсаттарда пайдалану жағдайларының бар-жоғын;
төлеуге берілетін шоттың және бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімнің болуын;
бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті органдарға қарыздар бойынша атқарушы агенттіктердің (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің), қарыз алушылардың) жобаларды іске асыруы туралы ақпарат пен есептіліктің уақтылы және толық бұсынылуын;
капиталдардың ішкі нарығында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару нысанында үкіметтік қарыз алуды тексереді. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалы қағаздарды шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, өтеудің және оларға қызмет көрсетудің заңдылығын тексеру қажет;
қарыз берген кредиторды, қарыздың мөлшері мен талаптарын (пайыздық мөлшерлеме, қарыздың қолданылу мерзімдері, қарыз шартының талаптарынан туындайтын өзге де міндеттемелер), нысаналы пайдаланылуын, өтеу көздерін;
келісімшарттарда көзделген жабдықтардың, тауар-материалдық құндылықтардың және көрсетілетін қызметтердің уақтылы және толық жеткізілуін;
қарыз қаражаты есебінен келісімшарттардың талаптарында көзделмеген, қарыздың нысаналы мақсатына сай келмейтін мүлікті және көрсетілетін қызметтерді алу фактілерін;
демеушілік және қаржылық көмек көрсетуге, өз мұқтаждарына қарыз қаражатын бөлу фактілерін;
қарыз бойынша алынған мүлікті пайдаланудың негізділігі мен заңдылығын;
бақылау объектісінің балансында қарыз бойынша алынған мүлік пен қызметтердің, сондай-ақ кредитор банк және/немесе республикалық бюджет алдындағы міндеттемелердің көрсетілуін;
негізгі қорларды және қарыз қаражатына сатып алынған басқа да мүлікті пайдаланудың негізділігін;
бақылау объектісінің есебінде көрсетілген қарыздар бойынша борышты және негізгі борыштың қалдығын өтеу және қызмет көрсету бойынша нақты төлемдерді салыстырып тексеруді жүргізу;
қарыз бойынша бөлінген бюджет қаражатын қайтару бойынша бақылау объектілері қолданатын шараларды;
мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыз қаражатын;
Қазақстан Республикасының заңнамасына кодексіне сәйкес мемлекет кепілгерлігін беру шарттарының және мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер тұлғаларға қойылатын талаптардың сақталуын;
мемлекет кепілгерлігін орындау кезінде талаптардың сақталуын;

соблюдение требований Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 506;
анализ финансовых характеристик проекта, реализуемого за счет правительственного внешнего займа, связанного гранта и софинансирования из республиканского бюджета на соответствующий финансовый год, схемы финансирования проекта (форма, заемщики, кредиторы, ограничения, условия);
средства, полученные по внешним правительственным займам, предусмотренные в республиканском бюджете и использованные в порядке его исполнения, в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
соблюдение процентного соотношения финансирования проекта за счет средств правительственных внешних займов и софинансирования из республиканского бюджета, а также своевременность их финансирования;
наличие случаев финансирования работ, не предусмотренных проектом за счет средств займа;
порядок оплаты труда консультантов проекта, наличие с ними трудовых контрактов;
превышение фонда оплаты труда консультантов лимита, предусмотренного в соглашении о займе и/или в соответствующих нормативных правовых актах, анализ их работы;
целевое использование приобретенного оборудования за счет средств займа и софинансирования из республиканского бюджета: нет ли случаев использования администраторами бюджетных программ оборудования в иных целях;
наличие счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования;
заявку на снятие средств софинансирования;
своевременность и полноту представления информации и отчетности о реализации проектов исполнительными агентствами по займам (администраторами бюджетных программ, поверенными (агентами), заемщиками) в соответствующие органы согласно действующему законодательству;
правительственное заимствование в форме выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на внутреннем рынке капиталов. Необходимо проверить законность выпуска, размещения, обращения, погашения и обслуживания ценных бумаг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
кредитора, представивший заем, размер и условия займа (процентная ставка, сроки действия займа, прочие обязательства, вытекающие из условий договора займа), целевое использование, источники погашения;
своевременность и полноту поставки, предусмотренных контрактами оборудования, товарно-материальных ценностей и услуг;
факты получения за счет средств займа имущества и услуг, не предусмотренных условиями контрактов, не отвечающих целевому назначению займа;
факты отвлечения средств займа на оказание спонсорской и финансовой помощи, на собственные нужды;
обоснованность и законность использования имущества, полученного по займу;
отражение на балансе объекта контроля имущества и услуг, полученных по займу, а также обязательств перед банком-кредитором и/или республиканским бюджетом;
обоснованность использования основных фондов и другого имущества, приобретенного на средства займа;
проведение сверки отраженных в учете объекта контроля фактических платежей по погашению и обслуживанию долга и остатка основного долга по займам;
меры, принимаемые объектами контроля по возврату отвлеченных по займу бюджетных средств;
средства займа, привлекаемого под поручительство государства;
соблюдение условий предоставления поручительств государства и требований, предъявляемых к лицам, претендующим на получение поручительства государства в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан;
соблюдение требований при исполнении поручительства государства;

6) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерінің орындалуын қаржыландыру мақсаттары үшін объектілерді беру шарттары мен рәсімдерін сақтау, сондай-ақ оларды пайдалану.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерінің орындалуын қаржыландыру мақсаттары үшін объектілерді беру шарттары мен рәсімдерінің сақталуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор:
мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің іске асырылуын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығындарын қалай өтелгенін және қандай шарттарда жүргізілгенін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қойылатын нормалар талаптарының сақталғанын;
7) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда мемлекеттік қарыздарды беру, пайдалану шарттары мен рәсімдерін сақтау.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда мемлекеттік қарыздарды беру, пайдалану шарттары мен рәсімдерінің сақталуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор:
қарыз қаражатын тарту қажеттілігі туралы шешім қабылдау рәсімін;
қарызды тарту, пайдалану, өтеу және оған қызмет көрсету тәртібі мен шарттарының айқындалуын;
келіссөздер, міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету және кепілдендіру, қарыз бойынша тиісті құжаттарды ресімдеу және қол қою, қарыз шартын ратификациялау (мемлекеттік сыртқы қарыз алу кезінде), тараптардың міндеттемелерді орындауын есепке алу, бақылау және талдау рәсімдерін қоса алғанда, қарыз қаражатын алу, пайдалану рәсімдерін тексереді;
8) тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы сақтау.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор:
алдыңғы аудит анықтаған бұзушылықтардың жойылуын;
ұйымдастырушылар мен тапсырыс берушілер енгізетін веб-порталдағы деректердің дұрыстығын;
мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларының болуы және уақтылы бекітілуі, жасалған өзгерістердің дұрыстығын, енгізілген өзгерістердің негізділігін;
мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларын (бөлінетін сома, номенклатура мен көлемдер бойынша, жеткізу орны, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету бойынша бөлу) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабының талаптарына сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарында көзделген тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемдерінің бюджеттік сұранымда белгіленген көлемдер мен көрсеткіштерге сәйкестігі және негізділігі тұрғысынан талдау;
мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларының мемлекеттік сатып алу веб-порталында уақтылы орналастырылуын және оларға енгізілген өзгерістерді;
сатып алу рәсімдерін өткізу мерзімдерінің мемлекеттік сатып алу жоспарында көрсетілген мерзімдерге сәйкестігін;

6) соблюдения условий и процедур передачи объектов для целей реализации государственно-частного партнерства, финансирования исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, государственных гарантий и поручительств государства, а также их использования.
При проведении аудита соответствия соблюдения условий и процедур передачи объектов для целей реализации государственно-частного партнерства, финансирования исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, государственных гарантий и поручительств государства, а также их использования государственный аудитор проверяет:
реализацию государственно-частного партнерства, как и на каких условиях производилось возмещение затрат по проектам государственно-частного партнерства, соблюдены ли требования норм, предъявляемые к проектам государственно-частного партнерства;
7) соблюдения условий и процедур предоставления, использования государственных займов в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан.
При проведении аудита соответствия соблюдения условий и процедур предоставления, использования государственных займов в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, государственный аудитор проверяет:
процедуру принятия решения о необходимости привлечения заемных средств;
определение порядка и условий привлечения, использования, погашения и обслуживания займа;
процедуру переговоров, обеспечения и гарантий исполнения обязательств, оформления и подписания соответствующих документов по займу, ратификации договора займа (при государственном внешнем заимствовании), получения, использования средств займа, включая процедуры учета, контроля и анализа исполнения обязательств сторонами;
8) соблюдения законодательства о государственных закупках на основе системы управления рисками.
При проведении аудита соответствия соблюдению законодательства о государственных закупках государственный аудитор проверяет:
устранение нарушений, выявленных предыдущим аудитом;
достоверность данных на веб-портале, вносимых организаторами и заказчиками;
наличие и своевременность утверждения годовых планов государственных закупок, правильность составления, обоснованность внесенных изменений;
анализ годовых планов государственных закупок (выделяемые суммы, распределение по номенклатуре и объемам, по месту поставки, выполнения работ, оказания услуг) на предмет соответствия и обоснованности объемов товаров, работ, услуг, предусмотренных в годовом плане государственных закупок, объемам и показателям, установленным в бюджетном запросе, в соответствии с требованиями статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
своевременность размещения годовых планов государственных закупок на веб-портале государственных закупок и внесенных в них изменений;
соответствие сроков проведения процедур закупок со сроками, указанными в плане государственных закупок;

"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алу туралы Заң) 16-бабы 3-тармағының 3), 6), 21), 22) және 24)-тармақшаларына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қоспағанда, мемлекеттік сатып алудың бекітілген жылдық жоспарында (мемлекеттік сатып алудың нақтыланған жылдық жоспарында) көзделмеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жағдайларының болуын;
Мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 10-тармағында 10-тармағында көзделмеген негіздер бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту жағдайларының болуын;
өнім берушіні таңдауды және онымен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуды регламенттейтін Мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 16-бабының нормасын қолданудың негізділігін;
мемлекеттік сатып алуды өткізу тәсілін таңдау заңдылығын:
конкурс тәсілімен (ашық конкурс, екі кезеңді рәсімдер пайдаланылатын конкурс, біліктілікті алдын ала іріктеумен жүргізілетін конкурс, негіздемелік келісімдер пайдаланылатын конкурс, рейтингтік-балдық жүйе пайдаланылатын конкурс);
бір көзден алу тәсілімен;
баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен;
аукцион тәсілімен;
тауар биржалары тәсілі арқылы;
электрондық дүкен арқылы;
көрсетілген тәсілдермен жүзеге асырылған мемлекеттік сатып алу саны мен көлемін (жеке-жеке);
мемлекеттік сатып алу саласындағы тізілімдерге енгізу үшін ақпаратты жіберу туралы талаптардың орындалуын;
әлеуетті өнім берушіні мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану туралы сотқа талап қою туралы талаптардың орындалуын;
конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын;
баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын;
аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын;
бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын;
тауар биржалары арқылы мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын;
электрондық дүкен арқылы мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын;
мемлекеттік сатып алу үшін пайдаланылатын ақшаны оңтайлы және тиімді жұмсау қағидаттарының сақталуын;
Мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 26-бабына сәйкес конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібінің қолдануын;
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде Мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 9-бабына сәйкес ұлттық режимді қолдану тәртібінің сақталуын;
Мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 27-бабына сәйкес әлеуетті өнім берушілердің жекелеген санаттарының мемлекеттік сатып алуға қатысу тәртібінің сақталуын;
мемлекеттік сатып алу туралы шартты жасалуы мен орындалуын;
мемлекеттік сатып алу туралы шартқа қосымша келісімнің жасалуын тексереді;

наличие случаев приобретения товаров, работ, услуг, не предусмотренных утвержденным годовым планом государственных закупок (уточненным годовым планом государственных закупок), за исключением приобретения товаров, работ, услуг в соответствии с подпунктами 3), 6), 21), 22), и 24) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон о государственных закупках);
наличие случаев отказа от осуществления государственных закупок по основаниям, не предусмотренным в пункте 10 статьи 6 Закона о государственных закупках;
обоснованность применения нормы статьи 16 Закона о государственных закупках, регламентирующей выбор поставщика и заключения с ним договора о государственных закупках;
правомерность выбора способа проведения государственных закупок:
способом конкурса (открытого конкурса, конкурса с использованием двухэтапных процедур, конкурса с предварительным квалификационным отбором, конкурса с использованием рамочных соглашений, конкурса с использованием рейтингово-балльной системы);
способом из одного источника;
способом запроса ценовых предложений;
способом аукциона;
способом через товарные биржи;
способом через электронный магазин;
количество и объем государственных закупок, осуществленных указанными способами (по отдельности);
выполнение требований о направлении информации для включения в реестры в сфере государственных закупок;
выполнение требований о предъявлении исков в суд о признании потенциального поставщика недобросовестным участником государственных закупок;
соблюдение законодательства о государственных закупках при осуществлении государственной закупки способом конкурса;
соблюдение законодательства о государственных закупках при осуществлении государственной закупки способом запроса ценовых предложений;
соблюдение законодательства о государственных закупках при осуществлении государственной закупки способом аукциона;
соблюдение законодательства о государственных закупках при осуществлении государственной закупки способом из одного источника;
соблюдение законодательства о государственных закупках при осуществлении государственной закупки способом через товарные биржи;
соблюдение законодательства о государственных закупках при осуществлении государственной закупки способом через электронный магазин;
соблюдение принципов оптимального и эффективного расходования денег, используемых для государственных закупок;
применение особого порядка осуществления государственных закупок способом конкурса, в соответствии со статьей 26 Закона о государственных закупках;
соблюдение порядка применения национального режима при осуществлении государственных закупок, в соответствии со статьей 9 Закона о государственных закупках;
соблюдение порядка участия в государственных закупках отдельных категорий потенциальных поставщиков, в соответствии со статьей 27 Закона о государственных закупках;
заключение и исполнение договора о государственных закупках;
заключение дополнительного соглашения к договору о государственных закупках;

9) тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнаманы сақтау.
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор:
бухгалтерлік есептің жай-күйін, бухгалтерлік құжат айналымын ұйымдастырудың және сәйкестік аудиті мәселелері бөлігінде бастапқы есепке алудың дұрыстығын;
жасалған операцияларды есепке алуға қабылданған деректердің, тиісті операцияларды жасау бөлінісінде мемориалдық ордерлер-жинақтау ведомостерінің дұрыстығын тексереді. Айналым ведомостерінің талдамалық шоты бойынша айналымдар мен қалдықтарды "Бас Журнал" кітабындағы осы қосалқы шоттардағы қалдықтар бойынша айналымдар қорытындыларымен салыстырып тексеру. Осы бақылау "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген сәйкестік аудиті мәселелері бөлігінде жүзеге асырылады;
Мемлекеттік мекемелердің, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының жүргізілетін сәйкестік аудиті мәселелері бөлігінде бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну қағидаларына сәйкес бюджеттік есептілікті толық, дұрыс, негізді және уақтылы жасауын және ұсынуын;
мемлекеттік мекемелердің жылдық есебі деректерінің Сәйкестік аудиті бағдарламасының мақсаты мен мәселелеріне қатысты тиісті құжаттармен расталған бухгалтерлік жазбалардың деректеріне сәйкестігін;
жүргізілген түгендеу нәтижелерімен есепті жылдың соңына баланс баптарының деректерінің расталуын және Сәйкестік аудиті бағдарламасында осы мәселе болған кезде жылдық есеп ұсынылғанға дейін анықталған алшақтықтардың реттелуін;
олардың пайда болу себептерін көрсете отырып, дебиторлық және кредиторлық берешектер туралы есептердің дұрыстығын, оның ішінде: мемлекеттік мекемені қаржыландырудың бекітілген жеке жоспарынан тыс сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) үшін кредиторлық берешектің пайда болу себептерін, сәйкестік аудиті мәселелері бойынша тексеру кезінде дебиторлық және кредиторлық берешекті жасыру фактілерінің бар-жоғын тексереді;
10) тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасын сақтау.
Бұл бағыттың өлшемшарттары: сенімділік, негізділік, адалдық болып табылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасының сақталуына сәйкестік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор:

9) соблюдения законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности на основе системы управления рисками.
При проведении аудита соответствия законодательству о бухгалтерском учете и финансовой отчетности государственный аудитор проверяет:
состояние бухгалтерского учета, правильность организации бухгалтерского документооборота и первичного учета в части вопросов аудита соответствия;
достоверность данных, принятых к учету совершенных операций, мемориальных ордеров - накопительных ведомостей в разрезе совершения соответствующих операций. Сверка оборотов и остатков по аналитическому счету оборотных ведомостей с итогами оборотов по остаткам на этих субсчетах в Книге "Журнал-главная". Данный контроль осуществляется в соответствии с утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" в части вопросов аудита соответствия;
полноту, достоверность, обоснованность и своевременность составления и представления бюджетной отчетности в соответствии с Правилами составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в части вопросов проводимого аудита соответствия;
соответствие данных годового отчета государственных учреждений данным бухгалтерских записей, подтвержденных соответствующими документами касательно цели и вопросов Программы аудита соответствия;
подтверждение данных статей баланса на конец отчетного года с результатами проведенной инвентаризации и отрегулированность обнаруженных расхождений до представления годового отчета при наличии данного вопроса в Программе аудита соответствия;
достоверность отчетов о дебиторские и кредиторские задолженности, с указанием причин их образования, в том числе: причины образования кредиторской задолженности за приобретенные товары (работы, услуги) сверх утвержденного индивидуального плана финансирования государственного учреждения, имеются ли факты сокрытия дебиторской и кредиторской задолженности при проверке по вопросам аудита соответствия;
10) соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственном имуществе на основе системы управления рисками.
Критерием данного направления является: достоверность, обоснованность, добросовестность.
При проведении аудита соответствия соблюдению законодательства Республики Казахстан о государственном имуществе государственный аудитор проверяет:

қамтамасыз етудің заттай нормаларының сақталуын "Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен, телефон байланысымен, кеңсе жиһазымен және техникасымен, мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен, кеңсе керек-жарақтары мен басқа да шығыс материалдарымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 201 бұйрығымен бекітілген;
жол парақтарына сәйкес автомобильдер мен басқа да көлік құралдарының маркалары бойынша жүрудің 100 км белгіленген нормаларға сәйкес бензинді, дизель отынын және сұйытылған газды есептен шығару тәртібінің сақталуын тексереді. Бұл ретте автомобильдерге жанар-жағармай материалдарын есептен шығару көлік құралдарын дайындаушы зауыттар белгілеген қабылданған нормалар бойынша көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдерде жүргізілетінін ескеру қажет. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары үшін 100 км жүріске арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті ұстауға арналған шығыстардың нормаларының (бұдан әрі – нормалар) дұрыстығын тексеру кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысы басшылыққа алынсын;
белгіленген жүріс нормаларына сәйкес автомобиль шиналарын есептен шығару дұрыстығы және пайдалану мерзімі өтпеген автомобиль шиналарын жүріс нормаларына қарсы есептен шығару негізділігі;
ақаулы актілерге сәйкес қосалқы бөлшектерді есептен шығарудың дұрыстығы. Бұл ретте мемлекеттік аудитор есептен шығарылған қосалқы бөлшектердің сәйкестігін және оларды қосалқы бөлшектермен есептен шығаруға арналған ақаулы актілерде бекітілген сәйкес қоймаға кіріске алуды салыстырады;
қызметтік жеңіл автокөлік ретінде арнайы автомобильдерді пайдалану фактілерінің болуы. Арнайы автомобильдерді арнайы жабдықпен жарақтандыру. Қызметтік және арнайы автомобильдерді автомобиль теңгерімін ұстаушылардың жоғары тұрған басқару органдары пайдаланатынын тексереді;
аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің ғимараттарды, көлік құралдарын есептен шығаруға рұқсатының болуы. Ғимараттарды, көлік құралдарын қоғамдық және бөгде ұйымдарға өтеусіз беру жағдайларының болуы;
тиісті өткізу рәсімдерін (уәкілетті органның рұқсаты, нарықтық құнын анықтау бойынша сараптама) жүргізбестен, жеке тұлғаларға көлік құралдарын қалдық теңгерімдік құны бойынша өткізу жағдайларының болуын тексереді. Тексерілетін мемлекеттік мекеме аумақтық мемлекеттік мүлікті және жекешелендіруді емес, оның теңгерімінде тұрған көлік құралдарын сату жағдайларының болуы;
көлік құралдарын жалға алуға көзделген бюджет қаражатын пайдаланудың негізділігі мен заңдылығы;
қызметтік телефондарды пайдалану: қызметкерлердің халықаралық және қалааралық сөйлесулері жеке мақсатта жүргізілмеді ме, осы келіссөздер үшін ақы төленді ме, қызметтік телефондарды пайдалану бойынша лимиттер бар ма (қалааралық келіссөздер, ұялы байланысқа шығу туралы келіссөздер ескерілген бе);
мемлекеттік коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру;
материалдық құндылықтарды есепке алу, сақтау және есептен шығару, материалдық жауапты тұлғалардың жұмысын бақылауды ұйымдастыру бойынша негізгі ережелерді сақтау, материалдық құндылықтардың нақты болуы;

соблюдение натуральных норм, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 201 "Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, телефонной связью, офисной мебелью и площадями для размещения аппарата государственных органов, канцелярскими принадлежностями и другими расходными материалами";
соблюдение порядка списания бензина, дизтоплива и сжиженного газа в соответствии с установленными нормами на 100 км пробега по маркам автомобилей и других транспортных средств согласно путевым листам. При этом следует иметь в виду, что списание горюче-смазочных материалов на автомобили производится в весенне-летние и осенне-зимние периоды по принятым нормам, установленным заводами изготовителями транспортных средств. При проверке правильности нормы расходов горюче-смазочных материалов на 100 км пробега для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта (далее – нормы) руководствоваться постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта";
правильность списания автомобильных шин, в соответствии с установленными нормами пробега и обоснованность списания автомобильных шин, не прошедших сроки эксплуатации против норм пробега;
достоверность списания запасных частей согласно дефектным актам. При этом государственный аудитор сверяет соответствие списанных запасных частей и оприходование их на склад согласно утвержденными в дефектных актах на их списание запасными частями;
наличие фактов использования специальных автомобилей в качестве служебного легкового автотранспорта. Оснащение специальных автомобилей спецоборудованием. Проверить, не эксплуатируются ли служебные и специальные автомобили вышестоящими органами управления балансодержателей автомобиля;
наличие разрешения территориального комитета государственного имущества и приватизации на списание зданий, транспортных средств. Наличие случаев безвозмездной передачи зданий, транспортных средств общественным и сторонним организациям;
наличие случаев реализации транспортных средств по остаточной балансовой стоимости частным лицам, без проведения соответствующих процедур реализации (разрешения уполномоченного органа, экспертизы по определению рыночной стоимости). Наличие случаев реализации проверяемым государственным учреждением транспортных средств, находившихся на его балансе, а не территориальным органом государственного имущества и приватизации;
обоснованность и законность использования бюджетных средств, предусмотренных на аренду транспортных средств;
использование служебных телефонов: не производились ли международные и междугородние переговоры сотрудников в личных целях, оплаты за эти переговоры, имеются ли лимиты по использованию служебных телефонов (учтены ли междугородные переговоры, переговоры с выходом на мобильную связь);
предоставление в имущественный наем (аренду) объектов государственной коммунальной собственности;
соблюдение основных положений по учету, хранению и списанию материальных ценностей, организации контроля за работой материально-ответственных лиц, фактическое наличие материальных ценностей;