Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 649 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37306 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 125-бабы 12-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 649 бұйрығына
1-қосымша
Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 125-бабы 12-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қосылған құн салығының асып кету сомасын (бұдан әрі – ҚҚС) қайтару тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар:
Салық кодексінің 127-бабында көзделген ҚҚС асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану (бұдан әрі – оңайлатылған тәртіп);
ҚҚС асып кеткен, оның ішінде қайтаруға ұсынылған сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексерулер жүргізу;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған, оларға қатысты қайтарудың ерекше тәртібі қолданылатын халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес ҚҚС-тың асып кетуін растау кезінде қолданылады.

Об утверждении Правил возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 649. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37306
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с пунктом 12 статьи 125 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 649
Правила возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 12 статьи 125 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок возврата сумм превышения налога на добавленную стоимость (далее – НДС).
Настоящие Правила применяются при:
применении упрощенного порядка возврата превышения НДС, предусмотренного статьей 127 Налогового кодекса (далее – упрощенный порядок);
проведении тематических налоговых проверок по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, в том числе предъявленных к возврату;
подтверждении превышения НДС в соответствии с положениями международных договоров, ратифицированные Республикой Казахстан, в отношении которых применяется особый порядок возврата.

2. "Бюджеттен қосылған құн салығын қайтару" мемлекеттік қызметін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) облыстарда, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы аумақтық органдарымен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) келу тәртібімен немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және (немесе) мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) ақпараттық жүйелері (бұдан әрі – АЖ) арқылы салық төлеушінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) орналасқан жері бойынша көрсетеді.
3. Көрсетілетін қызметті берушілер Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес деректерді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
4. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын АЖ үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде пайдаланылатын АЖ іркіліс болған кезде көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақауларды жоюды қамтамасыз етеді және 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті уәкілетті тұлғаларды хабардар етеді.
5. Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есепті салық кезеңінің соңына өспелі қорытындымен ҚҚС декларациясы бойынша қалыптасқан есептелген ҚҚС сомасынан асып кетуі ҚҚС асып кету сомасы деп танылады.
6. ҚҚС асып кету сомасы мына:
1) нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын тауарларды өткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын және емдік балшықтарды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын;
3) Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілетін өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша құрылысына байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын ҚҚС төлеушілерге қайтарылуға жатады.

2. Государственная услуга "Возврат налога на добавленную стоимость из бюджета" оказывается территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) по областям, районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатель) в явочном порядке или посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) и (или) информационных систем (далее – ИС) органа государственных доходов (далее – ОГД) по месту нахождения налогоплательщика (далее – услугополучатель).
3. Услугодатель, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги согласно приказа исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
4. Услугодатель обеспечивает бесперебойное функционирование ИС, содержащих необходимые сведения для оказания государственных услуг. При сбое в ИС, используемых при оказании государственных услуг, услугодатель обеспечивает устранение технических неполадок и уведомляет соответствующих уполномоченных лиц в течение 1 (одного) рабочего дня.
5. Суммой превышения НДС признается превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного НДС, сложившееся по декларации НДС с нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода.
6. Сумма превышения НДС подлежит возврату следующим плательщикам НДС:
1) осуществляющим реализацию товаров, выполнение работ, оказание услуг, облагаемых по нулевой ставке;
2) осуществляющим деятельность в рамках контракта на недропользование (за исключением контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей), заключенного в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
3) приобретающим товары, работы, услуги в связи со строительством по долгосрочному контракту зданий и сооружений производственного назначения, впервые вводимых в эксплуатацию на территории Республики Казахстан.

7. Көрсетілетін қызметті алушыда:
1) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйым жазып берген шот-фактуралар бойынша есепке жатқызу нәтижесінде;
2) заттай нысанда салық міндеттемесін орындау есебіне берілетін пайдалы қазбалар бойынша тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер (оның ішінде осындай пайдалы қазбаларды өткізуге байланысты тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша есепке жатқызу нәтижесінде;
3) Салық кодексінің 490-бабының ережелеріне сәйкес ҚҚС төлеуші салықтың қосымша сомасын есепке жатқызған салық кезеңдері бойынша қалыптасқан ҚҚС асып кету сомасы қайтаруға жатпайды.
8. Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын тауарларды тұрақты өткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді жүзеге асыратын ҚҚС төлеушіге ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кетуінің барлық сомасы қайтарылуға жатады.
Бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
1) өткізу қатарынан үш салықтық кезеңде жүзеге асырылғанда;
2) салықтық кезеңде нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым өткізу бойынша жалпы салық салынатын айналымның кемінде 70 (жетпіс) пайызын құрағанда, нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету тұрақты өткізу деп танылады.
Бұл ретте көрсетілген салықтық кезеңдердің әрқайсысында мұндай өткізу тұрақты өткізу деп танылады. Салық кезеңдерінің реттілігі талапта көрсетілген кезеңге қарамастан айқындалады.
Егер нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым өткізу бойынша жалпы салық салынатын айналымдағы үлесі қатарынан 3 (үш) салық кезеңінің әрқайсысында кемінде 70 (жетпіс) пайызды құраса, онда ҚҚС асып кетуінің барлық сомасы қайтарылуға жатады.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шарттардың бірі орындалмаған кезде, ҚҚС асып кету сомасы нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын кезеңге қарамастан, нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасының бөлігінде қайтарылуға жатады.
Бұл ретте ҚҚС сомасының қалған бөлігіне нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын тауарларды өткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын ҚҚС төлеуші осы Қағидалардың 6-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қызметті жүзеге асыру кезінде осы Қағидалардың 9, 10, 11-параграфтарының ережелерін қолданады.
Егер осы тармақтың төртінші, бесінші және алтыншы бөлігінде өзгеше белгіленбесе, тұрақты емес өткізу кезінде қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасы қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасы шегінде нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы ретінде айқындалады. салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кеткен соманы қайтару туралы талап (бұдан әрі – талап).
Халықаралық тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін салық төлеушілер бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасы талап берілген салық кезеңі үшін есепке жатқызылған ҚҚС сомасына тасымалдардың жалпы көлеміндегі халықаралық тасымалдардың нақты көлемінің үлес салмағын қолдану жолымен айқындалады.
Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өз өндірісінің тауарларын өткізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасы келесі тәртіппен айқындалады:
нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын тауарлар құнының үлес салмағын осындай тауарларды өткізудің жалпы құнында талап берілген салық кезеңі үшін есепке жатқызылған салық сомасына қолдану жолымен – егер өз өндірісінің тауарлары мен негізгі құралдарды өткізу жөніндегі айналым үлесі жалпы алғанда кемінде 80 (сексен) % – құраған жағдайда салық салынатын айналым;
басқа жағдайларда-тауарларды өндіру мақсаттары үшін шығыстар бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасына өз өндірісінің тауарларының жалпы құнында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өз өндірісінің өткізілген тауарлары құнының үлес салмағын қолдану жолымен.
Осыған ұқсас тәртіп өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде және (немесе) ауыл шаруашылығы өнімін өндіруді жүзеге асыру нәтижесі болып табылатын тауарларды өткізу кезінде де қолданылады.

7. Не подлежит возврату сумма превышения НДС, сложившаяся у услугополучателя:
1) в результате отнесения в зачет по счетам-фактурам, выписанным заготовительной организацией в сфере агропромышленного комплекса;
2) в результате отнесения в зачет по товарам, работам, услугам по полезным ископаемым, передаваемым в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме (в том числе товарам, работам, услугам, связанным с реализацией таких полезных ископаемых);
3) по налоговым периодам, по которым плательщик НДС относил в зачет дополнительную сумму налога в соответствии с положениями статьи 490 Налогового кодекса.
8. Плательщику НДС, осуществляющему постоянную реализацию товаров, выполнение работ, оказание услуг, облагаемых по нулевой ставке возврату подлежит вся сумма превышения НДС, указанная в декларации по НДС.
Постоянной реализацией признается реализация товаров, выполнение работ, оказание услуг, облагаемых по нулевой ставке, при одновременном соответствии следующим условиям:
1) реализация осуществляется в 3 (трех) последовательных налоговых периодах;
2) при которой облагаемый оборот, облагаемый по нулевой ставке, за налоговый период составляет не менее 70 (семьдесят) процентов от общего облагаемого оборота по реализации.
При этом постоянной реализацией признается такая реализация в каждом из указанных налоговых периодов. Последовательность налоговых периодов определяется независимо от периода, указанного в требовании.
Если доля оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте составляет не менее 70 (семьдесят) процентов в каждом из 3 (трех) последовательных налоговых периодов, то подлежит возврату вся сумма превышения НДС.
9. При невыполнении одного из условий, указанных в пункте 8 настоящих Правил, сумма превышения НДС подлежит возврату в части суммы НДС, отнесенного в зачет по товарам, по работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке независимо от периода, в котором совершен оборот, облагаемый по нулевой ставке.
При этом плательщик НДС, осуществляющий реализацию товаров, выполнение работ, оказание услуг, облагаемых по нулевой ставке на оставшуюся часть суммы НДС применяет положения параграфов 9, 10, 11 настоящих Правил при осуществлении деятельности, указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 6 настоящих Правил.
Если иное не установлено частью четвертой, пятой и шестой настоящего пункта, при непостоянной реализации сумма превышения НДС, подлежащая возврату, определяется как сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, в пределах суммы превышения НДС, предъявленной к возврату согласно требованию о возврате суммы превышения НДС, указанного в декларации по НДС за налоговый период (далее – требование).
По налогоплательщикам, оказывающим услуги по международной перевозке, сумма превышения НДС, подлежащая возврату, определяется путем применения удельного веса физического объема международных перевозок в общем объеме перевозок к сумме НДС, отнесенного в зачет за налоговый период, за который представлено требование.
По налогоплательщикам, осуществляющим реализацию товаров собственного производства, облагаемых по нулевой ставке, сумма превышения НДС, подлежащая возврату, определяется в следующем порядке:
путем применения удельного веса стоимости товаров, облагаемых по нулевой ставке, в общей стоимости реализации таких товаров, к сумме налога, отнесенного в зачет за налоговый период, за который представлено требование – в случае, если доля оборота по реализации товаров собственного производства и основных средств составляет не менее 80 (восьмидесяти) % в общем облагаемом обороте;
путем применения удельного веса стоимости реализованных товаров собственного производства, облагаемых по нулевой ставке, в общей стоимости товаров собственного производства к сумме НДС, отнесенного в зачет по расходам для целей производства товаров – в остальных случаях.
Аналогичный порядок применяются также при реализации добытых полезных ископаемых и (или) при реализации товаров, являющихся результатом осуществления деятельности по производству сельскохозяйственной продукции.

10. Салық кодексінің 129-бабын қолдануға байланысты ҚҚС асып кету сомасы сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы бөлігінде қайтарылуға жатады:
1) осы Қағидалардың 4-тарауының 9, 10-параграфына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілетін өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына байланысты;
2) Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және кен орнын жайластыру кезеңінде осы Қағидалардың 4-тарауының 11-параграфына сәйкес жүргізіледі.
Көрсетілген негіздер бойынша ҚҚС асып кету сомасының анықтығын растау мақсатында ҚҚС төлеушілер ҚҚС асып кету сомасының анықтығын растау бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес салық өтінішін ұсынады.
11. Көрсетілетін қызметті беруші қайтаруға жататын ҚҚС асып кету сомасын айқындау кезінде салықтық тәуекелдерді басқару жүйесі (бұдан әрі – СТБЖ) қолданылады.
СТБЖ – салықтық тәуекелдерді анықтау, оларды азайту жөніндегі шараларды айқындау мақсатында салықтық әкімшілендіру кезінде МКО жүргізетін іс-шаралар кешені.
Салық тәуекелі – сақталуын бақылау салық органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының салық заңнамасын және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасын орындамау ықтималдығы.
Салық тәуекелін айқындау үшін МКО-да бар мәліметтер, оның ішінде жария етуге жатпайтын құпия ақпарат қолданылады.
2-тарау. "Бюджеттен қосылған құн салығын қайтару" мемлекеттік қызметін көрсету жөніндегі жалпы ережелер
12. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кету соманы (бұдан әрі – талап) портал және (немесе) МКО-ның АЖ арқылы көрсетілетін қызметті берушіге талапты ұсынады. Бұл ретте талап ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетіледі.
Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда талап көрсетпесе, онда ҚҚС-тың бұл асып кетуі ҚҚС бойынша алдағы төлемдер есебіне есептеледі немесе Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қою мерзімі ішінде (бұдан әрі – талап қою мерзімі) қайтаруға ұсынылады.
13. Егер жеке шотта ҚҚС асып кету сомасының болмауы және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының ҚҚС бойынша декларациясының деректері бойынша және (немесе) салық төлеушілер осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген ҚҚС төлеушілерге жатпаса, көрсетілетін қызметті алушыны талаптар көрсетілген ҚҚС бойынша декларацияны ұсынғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші талаптарды қараудан бас тарту туралы хабардар етеді.
14. ҚҚС асып кету соманы қайтару ҚҚС төлеушінің таңдауы бойынша:

10. Сумма превышения НДС, в связи с применением статьи 129 Налогового Кодекса, подлежит возврату в части суммы НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, приобретенным:
1) в связи со строительством зданий и сооружений производственного назначения, впервые вводимых в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в соответствии с параграфом 9, 10 Главы 4 настоящих Правил;
2) в период проведения геологоразведочных работ и обустройства месторождения в соответствии с параграфом 11 Главы 4 настоящих Правил.
В целях подтверждения достоверности суммы превышения НДС по указанным основаниям плательщиками НДС представляется налоговое заявление по подтверждению достоверности суммы превышения НДС согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. При определении суммы превышения НДС, подлежащей к возврату услугодателем, применяется система управления налоговыми рисками (далее – СУНР).
СУНР – комплекс мероприятий, проводимых ОГД при налоговом администрировании с целью выявления налоговых рисков, определения мер по их минимизации.
Налоговый риск – вероятность неисполнения налогового законодательства Республики Казахстан и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением, которого возложен на ОГД.
Для определения налогового риска применяются имеющиеся в ОГД сведения, в том числе конфиденциальная информация, не подлежащая разглашению.
Глава 2. Общие положения по оказанию государственной услуги "Возврат налога на добавленную стоимость из бюджета"
12. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет требование услугодателю посредством портала и (или) ИС ОГД. При этом требование отражается в очередной декларации по НДС.
Если плательщик НДС не указал в декларации по НДС за налоговый период требование, то данное превышение НДС зачитывается в счет предстоящих платежей по НДС или предъявляется к возврату в течение срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса (далее – срок исковой давности).
13. Если установлено отсутствие суммы превышения НДС на лицевом счете и (или) по данным декларации по НДС услугополучателя и (или) налогоплательщики не относятся к плательщикам НДС, указанным в пункте 6 настоящих Правил, услугодатель уведомляет услугополучателя об отказе в рассмотрении требования в течение 2 (двух) рабочих дней после представления декларации по НДС с указанием требования.
14. Возврат суммы превышения НДС производится по выбору плательщика НДС:

1) осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес оңайлатылған тәртіппен;
2) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
15. ҚҚС асып кету сомасын қайтару мынадай:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес оңайлатылған тәртіппен қайтаруға расталған ҚҚС асып кету сомасы туралы хабарлама;
2) шағымдану нәтижелерін ескере отырып, салықтық тексеру актісі;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес салықтық тексеру актісіне қорытындылар негізде жүргізіледі.
16. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген құжаттарды алғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушіге салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтінішті (бұдан әрі – есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға салықтық өтініш) осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде ұсынады.
17. ҚҚС асып кету соманы қайтару мына мерзімдерде:
1) талап көрсетіле отырып, ҚҚС бойынша декларация табыс етілген салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларация табыс етілген күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде оңайлатылған тәртіппен;
2) тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 4-тарауының 1, 10-параграфтарына сәйкес талаптарды көрсете отырып, ҚҚС бойынша декларацияны табыс ету мерзімі өткен күннен кейінгі 55 (елу бес) жұмыс күні ішінде қайтарылуға жатады;
3) салықтық тексеру актісіне қорытындының негізінде әрбір салық кезеңінің екінші айының 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей 20 (жиырма) салық кезеңінің ішінде тең үлестермен осы Қағидалардың 4-тарауының 9, 1-параграфтарына сәйкес талап берілген салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінен бастап жүргізіледі.
Салықтық тексеру актісіне қорытынды тоқсан сайын тоқсанның екінші айының 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмей жасалады және ҚҚС төлеушіге тапсырылады;
4) тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша МКО-ны Еуразиялық экономикалық одақға (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттің салық қызметі қайта өңдеу өнімдерін сатып алушыға қатысты жүзеге асырған тексеру нәтижелері туралы МКО-ның сұрау салуына жауап алған кезде салықтық тексеру актісіне қорытынды жасайды.
Салықтық тексеру актісіне қорытынды жасалады және салық төлеушіге сұрау салуға жоғарыда көрсетілген жауап алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей табыс етіледі.
Салықтық тексеру актісіне қорытынды негізінде ҚҚС асып кету сома салықтық тексеру актісіне қорытынды табыс етілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарылуға жатады;

1) в упрощенном порядке в соответствии с Главой 3 настоящих Правил;
2) по результатам тематической налоговой проверки в соответствии с Главой 4 настоящих Правил.
15. Возврат суммы превышения НДС производится на основании:
1) уведомления о сумме превышения НДС, подтвержденной к возврату в упрощенном порядке согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) акта налоговой проверки с учетом результатов обжалования;
3) заключения к акту налоговой проверки согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
16. Услугополучатель после получения документов, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил, представляет услугодателю налоговое заявление на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней и штрафов (далее – налоговое заявление на зачет и (или) возврат) в течение сроков, указанных в пункте 17 настоящих Правил.
17. Возврат суммы превышения НДС производится в следующие сроки:
1) в упрощенном порядке в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, следующих за днем представления декларации по НДС за налоговый период за который представлена декларация по НДС с указанием требования;
2) по результатам тематической налоговой проверки, подлежит возврату в течение 55 (пятидесяти пяти) рабочих дней, следующих за днем истечения срока представления декларации по НДС с указанием требования в соответствии с Параграфами 1, 10 Главы 4 настоящих Правил;
3) не позднее 25 (двадцать пятого) числа второго месяца каждого налогового периода на основании заключения к акту налоговой проверки в течение 20 (двадцати) налоговых периодов равными долями, начиная с налогового периода, следующего за налоговым периодом, в котором представлено требование в соответствии с Параграфами 9, 11 Главы 4 настоящих Правил.
Заключение к акту налоговой проверки составляется и вручается плательщику НДС ежеквартально не позднее 5 (пятого) числа второго месяца квартала;
4) ОГД по результатам тематической налоговой проверки составляет заключение к акту налоговой проверки при получении ответа на запрос ОГД о результатах проверки, осуществленной в отношении покупателя продуктов переработки налоговой службой государства – члена Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС).
Заключение к акту налоговой проверки составляется и вручается налогоплательщику не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения вышеуказанного ответа на запрос.
Сумма превышения НДС на основании заключения к акту налоговой проверки подлежит возврату в течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем вручения заключения к акту налоговой проверки;

Осы тармақтың 3) және 4) тармақшасында көрсетілген тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды кемінде 2 (екі) данада жасалады:
мұндай тексеруді жүргізген МКО-ның лауазымды адамдары – қол қойғызып, жеке өзі тапсырған жағдайда қол қояды;
мұндай тексеруді жүргізген салық органының лауазымды адамдарының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы – оны электрондық тәсілмен тапсырған жағдайда куәландырылады.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мерзімдерден кейін есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға салықтық өтініш берілген жағдайда, ҚҚС асып кеткен соманы қайтару осындай салықтық өтініш берілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
19. Есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға арналған салықтық өтініштің және көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған есеп айырысу сальдосы бойынша есептің негізінде көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша МКО-да Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (бұдан әрі – Бюджет кодексі) сәйкес төлем тапсырмасы жасалады.
20. ҚҚС асып кетуін қайтару Салық берешегі болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушының банктік шотына есепке жатқызу және (немесе) аудару жолымен көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша жүргізіледі.
Салық берешегі болған кезде көрсетілетін қызметті беруші ҚҚС асып кетуін есепке жатқызуды, бар салық берешегін, оның ішінде құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға салықтық өтініш бермей жүргізеді.
Салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түрлері бойынша алдағы төлемдер шотына банк шотына және (немесе) есепке жатқызуға осы тармақта көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін ҚҚС асып кету соманың қалдығы қайтарылуға жатады.
21. Салық кодексінің 122-бабының 4-тармағына сәйкес "Бюджеттен қосылған құн салығын қайтару" мемлекеттік көрсетілетін қызметі ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару мерзімінің өтуін айқындау мақсатында көрсетілетін қызметті берушінің Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес тиісті төлем тапсырмасын қазынашылық органдарына ұсынумен аяқталады.
22. "Бюджеттен қосылған құн салығын қайтару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын талаптар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Бюджеттен қосылған құн салығын қайтару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – негізгі талаптардың тізбесі) айқындалған.
3-тарау. Қосылған құн салығының асып кетуін оңайлатылған тәртіппен қайтару тәртібі
23. ҚҚС асып кету соманы қайтарудың оңайлатылған тәртібін мынадай көрсетілетін қызметті алушылар қолданады:

Заключение к акту тематической налоговой проверки, указанные в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта составляется в количестве не менее 2 (двух) экземпляров:
подписывается должностными лицами ОГД, проводившими такую проверку, – в случае его вручения лично под роспись;
удостоверяется посредством электронной цифровой подписи должностных лиц ОГД, проводивших такую проверку, – в случае его вручения электронным способом.
18. В случае представления налогового заявления на зачет и (или) возврат позже сроков, указанных в пункте 17 настоящих Правил, возврат суммы превышения НДС производится в течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем представления такого налогового заявления.
19. На основании налогового заявления на зачет и (или) возврат и отчета по сальдо расчетов, сформированного в информационной системе услугодателя, ОГД по месту нахождения услугополучателя составляется платежное поручение согласно Бюджетному кодексу Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс).
20. Возврат превышения НДС производится по месту нахождения услугополучателя путем проведения зачета и (или) перечисления на банковский счет услугополучателя при отсутствии налоговой задолженности.
При наличии налоговой задолженности услугодатель производит зачет превышения НДС, в счет погашения имеющейся налоговой задолженности, в том числе налоговой задолженности структурных подразделений без представления налогового заявления на зачет и (или) возврат.
Возврату на банковский счет и (или) зачету в счет предстоящих платежей по видам налогов и (или) других платежей в бюджет, подлежит остаток суммы превышения НДС после проведения зачета, предусмотренного настоящим пунктом.
21. В соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, государственная услуга "Возврат налога на добавленную стоимость из бюджета" в целях определения течения срока возврата превышения НДС завершается представлением услугодателем в органы казначейства соответствующего платежного поручения согласно Бюджетному кодексу Республики Казахстан.
22. Требования к оказанию государственной услуги "Возврат налога на добавленную стоимость из бюджета" определены перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возврат налога на добавленную стоимость из бюджета" согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – перечень основных требований).
Глава 3. Порядок возврата превышения налога на добавленную стоимость в упрощенном порядке
23. Упрощенный порядок возврата суммы превышения НДС применяют следующие услугополучатели:

1) нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын, өткізу бойынша айналымдар жасаған күнтізбелік жыл ішінде салық мониторингінде тұрған талаптар;
2) нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналымдары талап берілген салық кезеңі үшін өткізу бойынша жалпы салық салынатын айналымда кемінде 50 (елу) пайызды құрайтын айналымдар.
24. Оңайлатылған тәртіппен қарауға жататын ҚҚС асып кету сомасын айқындау мақсатында осы Қағидалардың 8-тармағының ережелері қолданылады.
25. ҚҚС асып кеткен сомасы бір мезгілде мынадай:
1) талап берілген күнге Салық кодексінің 82, 83-баптарында көрсетілген мерзімдерде орындалмаған хабарлама болмаған жағдайда;
2) салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтаруға расталған талап берілген күннің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде ҚҚС асып кету соманың болуы шарттына сәйкес келген кезде ҚҚС төлеушілерге қайтарылуға жатады.
26. Егер көрсетілетін қызметті алушының құрылымдық бөлімшелері болса, сондай-ақ талап берілген күні орындалмаған хабарламаның болмауына талдау жүргізіледі.
Егер көрсетілетін қызметті алушының қайта ұйымдастырылған қатысушысы болса, заңды тұлғаны қайта ұйымдастыруға қатысқан барлық тұлғаларға қатысты, оның ішінде ҚҚС бойынша салық міндеттемесін орындау мәселесі бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу мәніне және талап берілген күні орындалмаған хабарламаның болмауына талдау жүргізіледі.
27. Оңайлатылған тәртіп талапта көрсетілген салық кезеңіне қатысты бір рет қолданылады.
Егер тиісті салық кезеңіне қатысты бұрын оңайлатылған тәртіппен талап қаралған не тақырыптық салықтық тексеру жүргізілген жағдайда, кейіннен осы кезең бойынша қайтару тек тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
28. Көрсетілетін қызметті алушының өзіне қатысты мынадай фактілер:
электрондық шот-фактураны жазып берудің тоқтатылғаны;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – Қылмыстық кодексі) 216 және 245-бабы бойынша, оның ішінде лауазымды адамдарға (қатысушыларға, меншік иелеріне) қатысты қылмыстық іс қозғалғаны;
талапты қарау күніне орындау мерзімі аяқталмаған салыстырмалы бақылау қорытындылары бойынша жіберілген хабарлама болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану шарттарына сәйкес еместігі туралы хабарлама жіберіледі.
29. Осы Қағидалардың 23, 25, 26 және 27-тармағында көзделген шарттарға сәйкессіздік белгіленген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану шарттарына сәйкес еместігі туралы хабарлама 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберіледі.

1) состоящие на налоговом мониторинге на дату представления требования, в течение календарного года, совершавшие обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке;
2) у которых обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, составляют не менее 50 (пятидесяти) процентов в общем облагаемом обороте по реализации за налоговый период, за который представлено требование.
24. В целях определения суммы превышения НДС, подлежащий к рассмотрению в упрощенном порядке, применяются положения пункта 8 настоящих Правил.
25. Сумма превышения НДС подлежит возврату плательщикам НДС, при одновременном соответствии следующим условиям:
1) отсутствия неисполненного уведомления в сроки, указанные статьями 82, 83 Налогового кодекса на дату представления требования;
2) наличия подтвержденного к возврату по результатам налоговой проверки суммы превышения НДС в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих дате представления требования.
26. Если услугополучатель имеет структурные подразделения, также проводится анализ на отсутствие неисполненного уведомления на дату представления требования.
Если услугополучатель имеет реорганизованного участника, проводится анализ в отношении всех лиц, участвовавших в реорганизации юридического лица, в том числе на предмет проведения тематической налоговой проверки по вопросу исполнения налогового обязательства по НДС и на отсутствие неисполненного уведомления на дату представления требования.
27. Упрощенный порядок применяется однократно в отношении налогового периода, указанного в требовании.
В случае, если в отношении соответствующего налогового периода ранее рассмотрено требование в упрощенном порядке либо проведена тематическая налоговая проверка, в дальнейшем возврат по данному периоду производится только по результатам тематической налоговой проверки.
28. Услугополучателю направляется уведомление о несоответствии условиям применения упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость по форме, указанной в Приложении 2 к настоящим Правилам при установлении следующих фактов в отношении самого услугополучателя:
приостановлена выписка электронного счет-фактуры;
возбуждено уголовное дело по статьям 216 и 245 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – Уголовный кодекс), в том числе в отношении должностных лиц (участников, собственников);
наличие направленного уведомления по итогам сопоставительного контроля, срок исполнения которого на дату рассмотрения требования не истек.
29. При установлении несоответствия условиям, предусмотренным пунктами 23, 25, 26 и 27 настоящих Правил, в течение 2 (двух) рабочих дней направляется уведомление о несоответствии условиям применения упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость по форме, указанной в Приложении 2 к настоящим Правилам.

30. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 23, 24, 25, 26 және 27-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті беруші ҚҚС-тың асып кету сомасын СТБЖ қолдануды ескере отырып, есеп айырысу нәтижелерін негізге ала отырып айқындайды.
Есептеу кезінде деректердің өзектілігі келесі күндердің ең ертерегі бойынша ескеріледі:
ҚҚС бойынша декларацияны тапсыру мерзімі өткен күннен кейінгі күн;
қайтару туралы талап ұсынылған күннен бастап 10 (оныншы) жұмыс күні.
31. Егер оңайлатылған тәртіппен қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасы талапта көрсетілгеннен аз болған жағдайда, келісу кезінде ҚҚС асып кету соманың қалған бөлігі көрсетілетін қызметті алушы тақырыптық салықтық тексерудің нәтижелері бойынша талап етуге құқылы.
32. Осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген күнге оңайлатылған тәртіп бойынша ҚҚС асып кетуінің қайтарылуға жататын сомасы мынадай тәртіппен ақпараттық жүйелерден алынған деректер негізінде автоматтандырылған есептеуді негізге ала отырып айқындалады:
1) S1 = P * (T1/T2), мұнда:
S1 = қайтарылатын ҚҚС сомасы;
P = оңайлатылған тәртіппен ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапта көрсетілген салық кезеңдері үшін декларация бойынша қалыптасқан ҚҚС асып кету сомасы;
T1 = оңайлатылған тәртіппен ҚҚС асып кетуін қайтаруды ескере отырып, алдыңғы тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтаруға расталған ҚҚС асып кету сомасы;
T2 = алдыңғы тақырыптық салықтық тексеру жүргізілген талап берілген салық кезеңі үшін алдыңғы тақырыптық салықтық тексерумен белгіленген ҚҚС асып кету сомасы.
2) S2 = P-R-N, мұнда:
S2 = қайтарылатын ҚҚС сомасы;
P = оңайлатылған тәртіппен ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапта көрсетілген салық кезеңдері үшін декларация бойынша қалыптасқан ҚҚС асып кету сомасы;
R = тікелей өнім берушілермен өзара есеп айырысу бойынша есепке жатқызылған ҚҚС жалпы сомасы:
олар бойынша электрондық шот-фактураны жазып беру тоқтатылған;
адамдарға қатысты, оның ішінде лауазымды адамдарға (қатысушыларға, меншік иелеріне) қатысты Қылмыстық кодексінің 216 және 245-бабы бойынша қылмыстық іс қозғалған;
заңды күшіне енген сот шешімі негізінде оларды тіркеу (қайта тіркеу) жарамсыз деп танылған;
олар бойынша орындау мерзімі талапты қарау күніне аяқталмаған салыстырмалы бақылау қорытындылары бойынша хабарлама жіберілген;
ҚҚС бойынша салық есептілігінде сату бойынша айналым көрсетілмеген.
Өнім беруші бір мезгілде бірнеше өлшемшарттарға сәйкес келген кезде осы өнім берушімен өзара есеп айырысу бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы бір рет ескеріледі.
N = тікелей жеткізушілер орындамаған салық міндеттемелердің жалпы сомасы (R көрсеткішін есептеу кезінде ескерілген тікелей жеткізушілерді қоспағанда):
ҚҚС бойынша берешек;
ҚҚС бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған, мерзімінде орындалмаған сәйкессіздіктер туралы хабарламаларда көрсетілген алшақтықтар.
Орындалмаған міндеттемелердің сомасы әрбір өнім беруші бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомалары шегінде айқындалады.

30. При соответствии услугополучателя условиям, предусмотренным пунктами 23, 24, 25, 26 и 27 настоящих Правил, услугодатель определяет сумму превышения НДС исходя из результатов расчетов с учетом применения СУНР.
Актуальность данных при расчете учитывается по наиболее ранней из следующих дат:
день, следующий за днем истечения срока представления декларации по НДС;
10 (десятый) рабочий день со дня представления требования о возврате.
31. В случае если сумма превышения НДС, подлежащая возврату в упрощенном порядке, меньше указанной в требовании, оставшуюся часть суммы превышения НДС при согласии, услугополучатель вправе требовать по результатам тематической налоговой проверки.
32. Подлежащая к возврату сумма превышения НДС по упрощенному порядку определяется исходя из автоматизированного расчета на основе данных информационных систем на дату, указанную в пункте 30 настоящих Правил, в следующем порядке:
1) S1 = P * (T1/T2), где:
S1 = сумма НДС, подлежащая возврату;
P = сумма превышения НДС, сложившаяся по декларации за налоговые периоды, указанные в требовании о возврате суммы превышения НДС в упрощенном порядке;
T1 = подтвержденная к возврату сумма превышения НДС по результатам предыдущей тематической налоговой проверки с учетом возврата превышения НДС в упрощенном порядке;
T2 = сумма превышения НДС, установленная предыдущей тематической налоговой проверкой за налоговый период, по которому подано требование, на основании которого проведена предыдущая тематическая налоговая проверка.
2) S2 = P- R-N, где:
S2 = сумма НДС, подлежащая возврату;
P = сумма превышения НДС, сложившаяся по декларации за налоговые периоды, указанные в требовании о возврате суммы превышения НДС в упрощенном порядке;
R = общая сумма НДС, отнесенная в зачет по взаиморасчетам с непосредственными поставщиками:
по которым приостановлена выписка электронного счет-фактуры;
в отношении, которых возбуждено уголовное дело по статьям 216 и 245 Уголовного кодекса, в том числе в отношении должностных лиц (участников, собственников);
регистрация (перерегистрация) которых, на основании вступившего в законную силу решения суда, признана недействительной;
по которым направлено уведомление по итогам сопоставительного контроля, срок исполнения которого на дату рассмотрения требования не истек;
не отразившими в налоговой отчетности по НДС оборот по реализации.
При одновременном соответствии поставщика нескольким критериям, сумма НДС, отнесенная в зачет по взаиморасчетам с данным поставщиком, учитывается один раз.
N = общая сумма не исполненных налоговых обязательств непосредственными поставщиками (за исключением непосредственных поставщиков, которые учтены при расчете показателя R) в виде:
недоимки по НДС;
расхождений по НДС, указанных в уведомлениях о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля, не исполненных в срок.
Сумма не исполненных обязательств определяется по каждому поставщику в пределах сумм НДС, отнесенных в зачет.

3) оңайлатылған тәртіп бойынша ҚҚС асып кетуінің қайтарылуға жататын сомасы S1, S2 мәндерінің және талап сомасының ең аз сомасы ретінде айқындалады.
Сонымен қатар, егер S1 немесе S2 мәні теріс болса, онда бұл сома қайтарылмайды.
33. Жүргізілген есептеулерден кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысан бойынша оңайлатылған тәртіппен қайтаруға расталған ҚҚС асып кету сомасы туралы хабарлама жіберіледі.
34. Осы Қағидалардың 28, 29 немесе 33-тармақтарында көрсетілген хабарламалардың бірін алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы электрондық түрде портал және (немесе) МҚК АЖ арқылы қосылған құн салығын қайтару тәртібін қолдану шарттарына сәйкес еместігі туралы хабарламадан бас тарту/келісім туралы хатты (жауапты) осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша ұсынады.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыдан осы Қағидалардың 28, 29 немесе 33-тармақтарында көрсетілген хабарламалардың біріне қосылған құн салығын қайтару тәртібін қолдану шарттарына сәйкес еместігі туралы хабарламаға тиісті бас тарту/келісім туралы хаттың (жауаптың) болмауы талапты қарау жөніндегі процестің аяқталуына теңестіріледі.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушы талап қоюдың ескіру мерзімдері шегінде кейінгі салық кезеңдерінде талапқа енгізу жолымен ҚҚС асып кетуінің қалған сомасын қайтаруды талап етуге мүмкіндік беріледі.
4-тарау. Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару тәртібі
1-параграф. Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару тәртібі
35. Осы параграфқа сәйкес тақырыптық салықтық тексеру салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кеткен соманы қайтару туралы талап негізінде тағайындалады.
Сондай-ақ, осы Қағидалардың 9, 11-параграфтарында көзделген жағдайларда тақырыптық салықтық тексеру осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша ұсынылған салықтық өтініш негізінде тағайындалады.
Тақырыптық салықтық тексеру жүргізуге нұсқама Салық кодексінің 154-бабына сәйкес жазылады.
Салық органының нұсқамасы электрондық құжат нысанында жазылуы мүмкін.
Егер тақырыптық салықтық тексеру жүргізу барысында көрсетілетін қызметті алушы салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін қажетті құжаттардың барлығын немесе бір бөлігін ұсынбаса, көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды ұсыну туралы талап ұсынылады.
Бұл ретте, негізгі талаптар тізбесіне сәйкес белгіленген үлгіге сәйкес келмейтін құжаттардың және (немесе) құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде құжаттарды ұсыну туралы талап қайта жіберіледі.

3) Подлежащая к возврату сумма превышения НДС по упрощенному порядку определяется как наименьшая сумма из значений S1, S2 и суммы требования.
При этом, если значение S1 или S2 отрицательное, то данная сумма не подлежит возврату.
33. После произведенных расчетов услугополучателю направляется уведомление о сумме превышения НДС, подтвержденной к возврату в упрощенном порядке по форме, указанной в Приложении 3 к настоящим Правилам.
34. В течение 5 (пяти) рабочих дней после получения одного из уведомлений, указанных в пунктах 28, 29 или 33 настоящих Правил услугополучатель представляет в электронном виде посредством портала и (или) ИС ОГД письмо (ответ) об отказе/согласии на уведомление о несоответствии условиям применения порядка возврата налога на добавленную стоимость по форме, указанной в Приложении 4 настоящих Правил.
Отсутствие соответствующего письма (ответа) об отказе/согласии на уведомление о несоответствии условиям применения порядка возврата налога на добавленную стоимость на одно из уведомлений, указанных в пунктах 28, 29 или 33 настоящих Правил от услугополучателя после истечения указанного срока приравнивается к завершению процесса по рассмотрению требования.
При этом, услугополучателю предоставляется возможность требовать возврат оставшейся суммы превышения НДС путем включения в требование в последующие налоговые периоды в пределах сроков исковой давности.
Глава 4. Порядок возврата превышения налога на добавленную стоимость по результатам тематической налоговой проверки
Параграф 1. Порядок возврата превышения налога на добавленную стоимость по результатам тематической налоговой проверки по требованию и налоговому заявлению
35. Тематическая налоговая проверка в соответствии с настоящим Параграфом назначается на основании требования о возврате суммы превышения НДС, указанного в декларации по НДС за налоговый период.
Также в случаях, предусмотренных в Параграфах 9, 11 настоящих Правил тематическая налоговая проверка назначается на основании налогового заявления, представленного по форме, установленной в приложении 5 к настоящим Правилам.
Предписание на проведение тематической налоговой проверки выписывается в соответствии со статьей 154 Налогового кодекса.
Предписание налогового органа может выписываться в форме электронного документа.
Если в ходе проведения тематической налоговой проверки услугополучателем не представлены все или часть документов, необходимых для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, услугополучателю представляется требование о представлении документов.
При этом, при представлении неполного пакета документов и (или) документов, не соответствующих установленному образцу, согласно перечню основных требований повторно направляется требование о представлении документов.

Құжаттарды ұсыну туралы талапты орындау мерзімі осындай талап тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күнін, бірақ Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес тыңдауды өткізу мерзімінен кешіктірмей құрайды.
36. Тексерілетін кезең:
1) Салық кодексінің 129-бабына сәйкес қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасының анықтығын растау мақсатында салық өтінішінде көрсетілген салық кезеңін;
2) Салық кодексінің 125 және 129-баптарына сәйкес талап берген кезде – салық төлеуші салық кезеңі бойынша талап қойған, ол үшін талап көрсетіле отырып ҚҚС бойынша декларация табыс етілген салық кезеңі, сондай-ақ салықтың осы түрі бойынша тексерулер жүргізілмеген және талап қоюдың ескіру мерзімінен аспайтын салық кезеңдерін;
3) салық төлеушіге бюджеттен бұрын қайтарылған ҚҚС асып кету сомалардың анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру немесе кешенді салықтық тексеру жүргізілген жағдайда – бұрын ҚҚС асып кету сомалар қайтарылған салық кезеңдерін қамтиды.
37. Қайтарылуға жататын ҚҚС сомасын айқындау кезінде мынадай:
1) тауарлардың экспорты;
2) тауардың (лизинг нысанасының) бастапқы құнын өтеу бөлігінде – оған меншік құқығының лизинг алушыға өтуін көздейтін лизинг шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағына тауарларды әкету;
3) кейіннен қайта өңдеу өнімдерін басқа мемлекеттің аумағына не ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әкете отырып, Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау жағдайында Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банктердегі (бұдан әрі – ЕДБ) көрсетілетін қызметті алушының банктік шоттарына валюталық түсімнің түсуі ескеріледі.
Салық төлеушінің ЕДБ-дағы банктік шоттарына валюталық түсім бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жер қойнауын пайдаланушы арасында 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде қызметті жүзеге асыратын, өндірілген тұрақсыз конденсатты Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің аумағына өткізетін;
2) жер қойнауын пайдаланушының роялти және (немесе) өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесін заттай нысанда төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындауы есебінен пайдалы қазбаларды беруді көздейтін өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде теңізде көмірсутектерді барлауды және (немесе) өндіруді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті алушыларға қолданылмайды.

Срок исполнения требования о представлении документов составляет 10 (десять) рабочих дней со дня, следующего за днем вручения такого требования, но не позднее срока проведения заслушивания в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).
36. В проверяемый период включаются:
1) налоговый период, указанный в налоговом заявлении с целью подтверждения достоверности суммы превышения НДС, предъявленной к возврату в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
2) налоговый период, за который предъявлено налогоплательщиком требование по налоговому периоду, за который представлена декларация по НДС с указанием требования, а также налоговые периоды, за которые не проводились проверки по данному виду налога и которые не превышают срока исковой давности – при подаче требования в соответствии со статьями 125 и 129 Налогового кодекса;
3) налоговые периоды, за которые ранее возвращены суммы превышения НДС – в случае проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, ранее возвращенных из бюджета налогоплательщику, или комплексной налоговой проверки.
37. При определении суммы НДС, подлежащей возврату, учитывается поступление валютной выручки на банковские счета услугополучателя в банках второго уровня (далее – БВУ) на территории Республики Казахстан, в следующих случаях:
1) экспорта товаров;
2) вывоза товаров с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена ЕАЭС по договору (контракту) лизинга, предусматривающему переход права собственности на него к лизингополучателю – в части возмещения первоначальной стоимости товара (предмета лизинга);
3) выполнения работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС, с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства либо на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС.
Требования части первой настоящего пункта по поступлению валютной выручки на банковские счета налогоплательщика в БВУ не распространяются на услугополучателей:
1) осуществляющих деятельность в рамках соглашения о разделе продукции, заключенном между Правительством Республики Казахстан и недропользователем до 1 января 2009 года, реализующих добытый нестабильный конденсат с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
2) осуществляющих разведку и (или) добычу углеводородов на море в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, предусматривающего передачу полезных ископаемых в счет исполнения недропользователем налогового обязательства по уплате роялти и (или) доли Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме.

38. Валюталық түсім түспеген кезде көрсетілетін қызметті алушының банктік шоттарына валюталық түсім туралы ЕДБ қорытындыларына сәйкес барлық келісімшарттар бойынша расталмаған ҚҚС жалпы сомасы ескеріледі.
Әрбір нақты келісімшарт бойынша ҚҚС сомасының расталмаған қайтарылуын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
0 мен 1 арасындағы аралықта орнатылады.
Бұл ретте:
егер мән 1-ге тең немесе одан көп болса, онда 1 мәні есептеледі,
егер мән 0-ден аз немесе оған тең болса, онда 0 мәні алынады.
Көрсетілген есептеудегі мән:
S = келісімшарт бойынша қайтарумен расталмаған сома;
P = Салық кодексінің 125-бабына сәйкес қайтарылатын ҚҚС сомасы;
Rобщ-V = келісімшарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін келісімшарт бойынша іске асырудың жалпы сомасы;
V = келісім шарт бойынша ЕДБ деректері бойынша валюталық түсімдер түсімдерінің жалпы сомасы;
Rконтр = тексерілетін кезеңнің келісімшарты бойынша іске асырудың жалпы сомасы;
R = тексерілетін кезеңнің барлық келісімшарттары бойынша іске асырудың жалпы сомасы.
39. ҚР аумағынан ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына және (немесе) ЕАЭО-ның кедендік аумағынан экспортты (шекарадан өту фактісін) айқындау үшін тексерілетін кезеңде МКО АЖ-нен алынған деректерге талдау жүргізіледі.
40. ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды экспорттау кезінде Салық кодексінің 166-бабының 6-тармағына сәйкес қайтарылуға жататын ҚҚС сомасын айқындау кезінде экспорттың кедендік рәсімінде тауарларды ЕАЭО кедендік аумағынан әкету фактісін растайтын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің кеден органының мәліметтері ескеріледі.
Тауарларды ЕАЭО-ның басқа мемлекетінің аумағына экспорттау кезінде аумағына тауарлар импортталған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қағаз жеткізгіште (түпнұсқа немесе көшірме) және (немесе) электрондық нысанда ескеріледі.
Тауарды әкету фактісі расталмаған жағдайда, тауарлар экспортының расталмауына байланысты қайтарылуға жатпайтын ҚҚС асып кету сомасын есептеу мынадай түрде жүргізіледі:
S = тауарлар экспортының расталмауына байланысты қайтарылғаны расталмаған ҚҚС сомасы;
D1 = тауарларға арналған декларациялардың және (немесе) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің деректері бойынша экспортталған тауардың көлемі;
D2 = МҚҚ АЖ және (немесе) тауарларға жіберілген сұрауларға және (немесе) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштерге жауаптар деректері бойынша экспортталған тауардың көлемі;
NО = алдыңғы тексерулердің деректерін ескере отырып, салық кезеңінің басындағы тауарлардың қалдықтары бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы;
Np = салық кезеңінде сатып алынған тауарлар бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы;
To = алдыңғы тексерулердің деректерін ескере отырып, салық кезеңінің басындағы тауардың көлемі;
Tp = салық кезеңінде сатып алынған тауардың көлемі, мұнда салық кезеңі салықтық тексеруді жүргізу туралы нұсқамада көрсетілген салық кезеңі болып табылады.
Бұл есеп айырысу тауардың әрбір түрі бойынша және әрбір келісімшарт бойынша жүргізіледі. Нәтижелер жинақталады және тауарлар экспортының расталмауына байланысты қайтарылуға жатпайтын ҚҚС асып кету сомасы айқындалады.

38. При недопоступлении валютной выручки учитывается общая сумма неподтвержденного НДС по всем контрактам согласно заключениям БВУ о поступлении валютной выручки на банковские счета услугополучателя.
Расчет неподтвержденной возврату суммы НДС по каждому конкретному контракту производится по следующей формуле:
устанавливается в промежутке между 0 и 1.
При этом:
если значение равно или более 1, то в расчет берется значение 1,
если значение менее или равно 0, то берется значение 0.
Значение, в указанном расчете:
S = сумма, не подтвержденная возврату по контракту;
P = подлежащая возврату сумма НДС согласно статье 125 Налогового кодекса;
Rобщ = общая сумма реализации по контракту за весь период действия контракта;
V = общая сумма поступлений валютной выручки по данным БВУ по контракту на момент представления заключения;
Rконтр = общая сумма реализации по контракту проверяемого периода;
R = общая сумма реализации по всем контрактам проверяемого периода.
39. Для определения экспорта (факта пересечения границы) с территории Республики Казахстан на территорию государств-члена ЕАЭС и (или) с таможенной территории ЕАЭС за проверяемый период проводиться анализ данных из ИС ОГД.
40. При экспорте товаров с таможенной территории ЕАЭС, при определении суммы НДС, подлежащей возврату в соответствии с пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса, учитываются сведения таможенного органа государства-члена ЕАЭС, подтверждающие факт вывоза товаров с таможенной территории ЕАЭС, в таможенной процедуре экспорта.
При экспорте товаров на территорию другого государства ЕАЭС, учитываются заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа государства-члена ЕАЭС, на территорию которого импортированы товары, на бумажном носителе (оригинал или копия), и (или) в электронной форме.
При не подтверждении факта вывоза товара, расчет суммы превышения НДС, не подлежащей возврату, в связи с не подтверждением экспорта товаров, производится следующим образом:
S = сумма НДС, не подтвержденная возврату, в связи с не подтверждением экспорта товаров;
D1 = объем экспортированного товара по данным деклараций на товары и (или) заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
D2 = объем экспортированного товара по данным ИС ОГД и (или) ответов на направленные запросы, на товары и (или) заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
Nо = сумма НДС, отнесенного в зачет по остаткам товаров на начало налогового периода с учетом данных предыдущих проверок;
Np = сумма НДС, относимого в зачет по приобретенным товарам в налоговом периоде;
Tо = объем товара на начало налогового периода с учетом данных предыдущих проверок;
Tp = объем товара, приобретенного в налоговом периоде, где налоговый период – налоговый период, указанный в предписании о проведении налоговой проверки.
Данный расчет производится по каждому виду товара и по каждому контракту. Результаты суммируются и определяется сумма превышения НДС, не подлежащая возврату в связи с неподтверждением экспорта товаров.

41. Көрсетілетін қызметті беруші ақпаратты растау мақсатында немесе өзара есеп айырысулардың дұрыстығын растау үшін қарсы тексерулер жүргізуге шет мемлекеттердің мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) жазбаша сұрау салуларды мына жағдайларда жібереді:
электрондық нысанда мұндай құжаттар болмаған немесе электрондық нысандағы құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда осы Қағидалардың 40-тармағында көрсетілген құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынылуы;
экспортқа өткізілген тауарлардың құны осындай тауарлардың импорты кезінде көрсетілген кедендік құннан төмен болуы;
экспортталатын тауарларды жеткізуге арналған шарттың (келісімшарттың) немесе халықаралық үлгідегі тауарға ілеспе құжаттардың болмауы;
тауарларды жеткізудің логистикалық бағытының экономикалық негізсіздігі;
экспортқа өткізілетін тауарлардың құны осындай тауарларды сатып алу құнының 115%-нан кем болуы;
экспорттық операциялар бойынша шарт тараптарына қатысты немесе экспортталатын тауарға қатысты тыйым салулар мен шектеулер туралы ақпараттың болуы;
экспорттық операциялар бойынша мәліметтердің анық еместігін көрсететін күмән мен тәуекелдердің өзге де айқын белгілері болуы.
Салық мониторингінде тұрған салық төлеушілер бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сұрау салулар Комитетпен келісілгеннен кейін жіберіледі.
42. Тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасының анықтығын айқындау мақсатында:
1) көрсетілетін қызметті алушылар мен оның өнім берушілерінің салық міндеттемелерін әртүрлі деңгейде азайту тәуекелін анықтау мақсатында "Өнім берушілер бойынша пирамида" талдамалық есебі қалыптастырылады;
2) ҚҚС есептеу бойынша салық міндеттемелерін орындаудың толықтығын белгілеу мәніне тікелей жеткізушілерге (көлденең мониторингке қатысушыны қоспағанда) камералдық бақылау жүргізіледі;
3) МКО АЖ мәліметтері бойынша тікелей жеткізушілерде ҚҚС бойынша берешектің болуы белгіленеді.
Осы тараудың мақсатында:
1) қөрсетілетін қызметті алушыға тауарларды тікелей жеткізген, жұмыстарды орындаған және қызметтер көрсеткен өнім беруші;
2) Егер өзара байланысты тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушілерден сатып алынған ҚҚС бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасының үлес салмағы есепке жатқызылған ҚҚС жалпы сомасында 50 (елу) пайыздан астам болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты өзара байланысты тарап болып табылатын салық төлеушілердің өнім берушілері.
Өзара байланысты тараптар деп Салық кодексінің 14-бабында көзделген шарттарға сәйкес келетін өзара қатынастары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар танылады.

41. Услугодатель направляет письменные запросы государственным и иным органам (организациям) иностранных государств в целях подтверждения информации или на проведение встречных проверок для подтверждения достоверности взаиморасчетов в следующих случаях:
представлении документов, указанных в пункте 40 настоящих Правил на бумажном носителе при отсутствии таких документов в электронной форме или несоответствии с документами в электронной форме;
стоимость реализованных на экспорт товаров ниже таможенной стоимости, указанной при импорте таких товаров;
отсутствие договора (контракта) на поставку экспортируемых товаров или товаросопроводительных документов международного образца;
экономическая необоснованность логистического маршрута доставки товаров;
стоимость реализуемых на экспорт товаров менее 115% от стоимости приобретения таких товаров;
наличие информации о запретах и ограничений в отношении сторон договора по экспортным операциям или в отношении экспортируемого товара;
наличие прочих явных признаков сомнительности и рисков, указывающих на недостоверность сведений по экспортным операциям.
По налогоплательщикам, состоящим на налоговом мониторинге, запросы, указанные в части первой настоящего пункта, направляются после согласования с Комитетом.
42. В целях определения достоверности суммы превышения НДС, предъявленных к возврату при проведении тематической налоговой проверки:
1) формируется аналитический отчет "Пирамида по поставщикам" в целях выявления риска применения услугополучателями и его поставщиками на различных уровнях уменьшение налоговых обязательств;
2) проводится камеральный контроль непосредственных поставщиков (за исключением участника горизонтального мониторинга), на предмет установления полноты исполнения налоговых обязательств по исчислению НДС;
3) по сведениям ИС ОГД устанавливаются наличие недоимки по НДС у непосредственных поставщиков.
В целях настоящей Главы непосредственными поставщиками признаются:
1) поставщики, непосредственно поставившие товары, выполнившие работы и оказавшие услуги услугополучателю;
2) поставщики налогоплательщиков, являющихся взаимосвязанной стороной по отношению к услугополучателю в случае, если удельный вес суммы НДС, отнесенного в зачет по приобретенным от взаимосвязанных поставщиков товаров, работ и услуг в общей сумме НДС, отнесенного в зачет составляет более 50 (пятидесяти) процентов.
Взаимосвязанными сторонами признаются физические и (или) юридические лица, имеющие взаимоотношения, которые соответствуют условиям предусмотренным статьей 14 Налогового кодекса.

43. "Өнім берушілер бойынша пирамида" талдау есебі электрондық шот-фактураларды, ҚҚС бойынша салық есептілігін және (немесе) МКО-ның ақпараттандыру объектілерінің мәліметтерін зерделеу және талдау негізінде салық органдары жүзеге асыратын электрондық шот-фактураларды жазып беру бойынша салыстырмалы бақылау нәтижелері болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші нәтижесінде өнім берушілердің салықтық міндеттемесін азайтуды белгілеу мақсатында көрсетілетін қызметті алушының өнім берушілердің бүкіл тізбегі бойынша "Өнім берушілер бойынша пирамида" есебін қалыптастырады:
салық және (немесе) бухгалтерлік есепте не салық төлеушінің салық есептілігінде көрсетілуге жататын шаруашылық қызмет фактілері (осындай фактілер жиынтығы) туралы, салық салу объектілері туралы мәліметтердің бұрмалануы;
салық сомасын төлемеу (толық төлемеу) мақсатында мәмілелер жасау;
шарттың тарабы болып табылмайтын тұлғаның мәміле (операция) бойынша міндеттемені орындауы.
"Өнім берушілер бойынша пирамида" есебін қалыптастырудың нәтижесі анықталған салықтық міндеттемесін азайтуды белгілерді көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушы мен әрбір салық кезеңі үшін әртүрлі деңгейдегі жеткізушілер арасындағы өзара есеп айырысулардың жиынтық кестесі болып табылады.
44. "Өнім берушілер бойынша пирамида" есебін қалыптастыру мақсатында ҚҚС бойынша ұсынылған салық есептілігі және (немесе) ҚҚС асып кетуін қайтаруға талап берілген салық кезенінің 2 (екінші) айының 20-шы (жиырмасыншы) күніне деректердің өзектілігімен салық кезеңі үшін ақпараттық жүйелердің мәліметтері пайдаланылады.
Мұндай мәліметтерді жинау (жинақтау) және "Өнім берушілер бойынша пирамида" есебін қалыптастыру талап берілген салық кезеңінің үшінші айының 10 (оныншы) күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
"Өнім берушілер бойынша пирамида" есебін қалыптастырғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде тікелей жеткізушілердің тізбесін айқындау мақсатында "Өнім берушілер бойынша пирамида" есебіне талдау жүргізіледі, олар бойынша қарсы салықтық тексерулер жүргізуге сұрау салулар жіберіледі.
"Өнім берушілер бойынша пирамида" есебі барлық тексерілетін кезең үшін, талапта көрсетілген салық кезеңдері бөлінісінде қалыптастырылады.
45. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес жүргізілген талдау нәтижелері бойынша тікелей өнім берушілердің салық міндеттемелерін азайту белгілерінің бар-жоғын анықтаған кезде 5 (бес) жұмыс күні ішінде салық міндеттемелерін азайту белгілерінің көрсетілетін қызметті алушы мен оның тікелей өнім берушісі арасындағы мәмілелермен өзара байланысы туралы қосымша ақпарат алу мақсатында қарсы салықтық тексерулер жүргізуге сұрау салуды жіберу туралы шешім қабылдайды.
Тақырыптық салықтық тексеру барысында өзге де мәселелер туындаған кезде сұрау салуда операциялар туралы қосымша ақпарат алу, қарсы тексеру нәтижелері бойынша операциялардың фактісі мен мазмұнын растау мақсатында осындай мәселелердің тізбесі қосымша көрсетіледі.

43. Аналитическим отчетом "Пирамида по поставщикам" являются результаты сопоставительного контроля по выписке электронных счетов-фактур, осуществляемого налоговыми органами на основе изучения и анализа электронных счетов-фактур, налоговой отчетности по НДС и (или) сведений объектов информатизации ОГД.
Услугодатель формирует отчет "Пирамида по поставщикам" по всей цепочке поставщиков услугополучателя в целях установления уменьшения налоговых обязательств поставщиками в результате:
искажения сведений о фактах хозяйственной деятельности (совокупности таких фактов), об объектах налогообложения, подлежащих отражению в налоговом и (или) бухгалтерском учете либо налоговой отчетности налогоплательщика;
совершения сделок с целью неуплаты (неполной уплаты) суммы налога;
исполнения обязательства по сделке (операции) лицом, не являющимся стороной договора.
Результатом формирования отчета "Пирамида по поставщикам" является сводная таблица взаиморасчетов между услугополучателем и поставщиками различных уровней за каждый налоговый период с указанием выявленных признаков уменьшения налоговых обязательств.
44. Для целей формирования отчета "Пирамида по поставщикам", используются налоговая отчетность по НДС и (или) сведения информационных систем за налоговый период с актуальностью данных на 20 (двадцатое) число 2 (второго) месяца налогового периода, в котором подано требование на возврат превышения НДС.
Сбор (агрегация) таких сведений и формирование отчета "Пирамида по поставщикам" производится не позднее 10 (десятого) числа третьего месяца налогового периода, в котором подано требование.
После формирования отчета "Пирамида по поставщикам" в течение 10 (десяти) рабочих дней проводится анализ отчета "Пирамида по поставщикам" с целью определения перечня непосредственных поставщиков, по которым направляются запросы на проведение встречных налоговых проверок.
Отчет "Пирамида по поставщикам" формируется за весь проверяемый период, в разрезе налоговых периодов, указанных в требовании.
45. Услугодатель при установлении наличия признаков уменьшения налоговых обязательств непосредственными поставщиками по результатам проведенного анализа в соответствии с пунктом 44 настоящих Правил, в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение о направлении запроса на проведение встречных налоговых проверок с целью получения дополнительной информации о взаимосвязи признаков уменьшения налоговых обязательств со сделками между услугополучателем и его непосредственным поставщиком.
При возникновении иных вопросов в ходе тематической налоговой проверки, в запросе дополнительно указывается перечень таких вопросов с целью получения дополнительной информации об операциях, подтверждения факта и содержания операций по результатам встречной проверки.

46. Қарсы салықтық тексерулер жүргізуге сұрау салуларды жіберу туралы шешім қабылдау мақсатында мынадай тікелей өнім берушілермен өзара есеп айырысу салық міндеттемелерін азайту тәуекелдері болып табылмайды:
1) тексерілетін кезең үшін барлық жазып берілген шот-фактуралар бойынша ҚҚС жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және "Өнім берушілер бойынша пирамида" есебін қалыптастыру күніне қолданыста болған 300 (үш жүз)-еселенген айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайтын;
2) болашақта оларды сатып алушы экспорттайтын электр және жылу энергиясын, суды және (немесе) газды қоспағанда, электр және жылу энергиясын, суды және (немесе) газды жеткізуді жүзеге асыратын;
3) байланыс қызметтерін жеткізуді жүзеге асыратын;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе құзыретті органмен жасалған өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) негізінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын;
5) салық мониторингінде тұрған;
6) тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі қаулысымен бекітілген Ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания болып табылатын № 376 "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы".
Осы Қағидалардың 47-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, тікелей өнім берушілердің осы санаттары бойынша қарсы салықтық тексерулер жүргізуге сұрау салулар жіберілмейді.
47. Қарсы салықтық тексерулер жүргізуге арналған сұрау салулар міндетті түрде мынадай:
1) Қылмыстық кодексінің 216 және 245-баптары бойынша қозғалған қылмыстық істер бойынша өтетін;
2) электрондық шот-фактураларды жазып беруі тоқтатыла тұрған;
3) салық міндеттемелерінің төмендеуінің тікелей белгілері бар тікелей өнім берушілер бойынша жіберіледі.
48. Камералдық бақылау жүргізу кезінде сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер бойынша ҚҚС сомасын салық кезеңі үшін тікелей жеткізушіде ҚҚС бойынша салық есептілігінде көрсетілген мәліметтері мен салық төлеушінің жекелеген санаттарымен жазып берілетін шот-фактуралардың ерекшеліктерін ескере отырып, тікелей жеткізушінің барлық жазылған шот-фактуралары бойынша электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіндегі мәліметтері арасындағы салыстыру арқылы төмендету түріндегі алшақтықтар анықталады.
49. Камералдық бақылауды жүргізу мақсаттары үшін ҚҚС бойынша табыс етілген салық есептілігі және (немесе) ҚҚС бойынша декларацияны табыс ету мерзімі өткен күннен кейінгі күнге деректердің өзектілігімен салық кезеңі үшін МКО АЖ-лердің мәліметтері пайдаланылады.
Камералдық бақылау барлық тексерілетін кезеңде, салық кезеңдері бөлігінде жүргізіледі.

46. В целях принятия решения о направлении запросов на проведение встречных налоговых проверок взаиморасчеты со следующими непосредственными поставщиками не являются рисками уменьшения налоговых обязательств:
1) у которых общая сумма НДС, по всем выписанным счет-фактурам за проверяемый период не превышает 300 (трехсот)-кратного месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату формирования отчета "Пирамида по поставщикам";
2) осуществляющим поставку электрической и тепловой энергии, воды и (или) газа, за исключением электрической и тепловой энергии, воды и (или) газа, которые в дальнейшем экспортированы их покупателем;
3) осуществляющим поставку услуг связи;
4) являющимся недропользователем, осуществляющим деятельность на основании соглашения (контракта) о разделе продукции, заключенном с Правительством Республики Казахстан или компетентным органом;
5) состоящим на налоговом мониторинге;
6) являющимся национальным управляющим холдингом, национальным холдингом, национальной компанией, перечень которых утвержден Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний".
По данным категориям непосредственных поставщиков не направляются запросы на проведение встречных налоговых проверок, за исключением случаев, установленных пунктом 47 настоящих Правил.
47. Запросы на проведение встречных налоговых проверок в обязательном порядке направляются по следующим непосредственным поставщикам:
1) которые проходят по возбужденным уголовным делам по статьям 216 и 245 Уголовного кодекса;
2) которым приостановлена выписка электронных счетов-фактур;
3) у которых имеются прямые признаки уменьшения налоговых обязательств.
48. При проведении камерального контроля выявляются расхождения в виде занижения суммы НДС по реализованным товарам, выполненным работам и оказанным услугам путем сопоставления между сведениями, отраженными в налоговой отчетности по НДС у непосредственного поставщика за налоговый период, и сведениями из информационной системы электронных счетов-фактур по всем выписанным счетам-фактурам поставщика с учетом особенностей выписки счет-фактур отдельными категориями налогоплательщиков.
49. Для целей проведения камерального контроля, используются налоговая отчетность по НДС и (или) сведения ИС ОГД за налоговый период с актуальностью данных на день, следующий за днем истечения срока представления декларации по НДС.
Камеральный контроль проводится за весь проверяемый период, в разрезе налоговых периодов.

Деңгейлес мониторингке қатысушыны қоспағанда, тікелей өнім берушінің камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған кезде, МКО талап берілген тоқсанның үшінші айының 10-ші (он) күнінен кешіктірмей Салық кодексінің 137-бабына сәйкес камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарлама жіберіледі.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша:
сол бұзушылықтар бойынша бұрын жіберілген хабарлама болған;
тексерілетін кезең үшін барлық жазып берілген шот-фактуралар бойынша ҚҚС-тың жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және камералдық бақылауға талдау жүргізу күніне қолданыста болған АЕК 300 (ұш жұз)-еселенген мөлшерінен аспаған;
олар бойынша өнім берушінің салық есептілігі мәліметтерінің және электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінің мәліметтері арасында өнім берушінің барлық жазып берілген шот-фактуралары бойынша алшақтықтар 100 (жүз) мың теңгеден кем болған кезде анықталған алшақтықтар туралы хабарлама жіберілмейді.
Хабарламалар тікелей жеткізушілерге жіберілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының сұрауы бойынша жіберілген хабарламалардың тізілімі ұсынылады.
50. Көрсетілетін қызметті беруші тексеру басталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде тікелей жеткізушілердің ҚҚС бойынша берешегінің болуын ҚҚС төлеу мерзімі өткен күннен кейінгі күнге белгілейді.
Тікелей жеткізушілердің ҚҚС бересі туралы ақпарат 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының сұрауы бойынша ұсынылады.
51. Тақырыптық салықтық тексеру аяқталатын күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚҚС асып кеткен соманың дұрыстығын растаған кезде:
1) осы Қағидалардың 45, 47-тармақтарына сәйкес қарсы тексерулер жүргізу туралы сұрау салулар алған МКО сұрау салуларға жауап жібереді;
2) көрсетілетін қызметті беруші:
тексерілетін кезең үшін ҚҚС бойынша салық міндеттемелерін есептеудің дұрыстығын және орындалуының толықтығын белгілейді;
көрсетілетін қызметті алушы мен оның тікелей жеткізушілері арасындағы салықтық міндеттемелердің төмендеуінің расталған белгілерімен тікелей жеткізушілер арасындағы мәмілелердің өзара байланысы тұрғысынан қарсы салықтық тексерулер жүргізу туралы сұрауларға алынған жауаптарға талдау жүргізеді;
камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған сәйкессіздіктер туралы хабарламалардың орындалуына талдау жүргізеді;
тікелей жеткізушілердің ҚҚС бойынша бұрын белгіленген берешегін өтеуді белгілейді, сондай-ақ тікелей жеткізушілердің ҚҚС бойынша көрсетілген күнге және ҚҚС төлеу мерзімі өткен күннен кейін құрылған берешегінің болуын белгілейді;
осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес валюталық түсімнің түсуін есептейді;
осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес экспорттың кедендік рәсімінде тауарларды ҚР аумағынан ЕАЭО-на мүше мемлекеттердің аумағына және ЕАЭО-на мүше мемлекеттер емес елдердің аумағына әкету фактісін айқындайды;
шет мемлекеттердің сұрауларына алынған жауаптарға талдау жүргізеді.

При выявлении расхождений по результатам камерального контроля непосредственного поставщика, за исключением участника горизонтального мониторинга, не позднее 10 (десятого) числа третьего месяца квартала, в котором подано требование ОГД направляется уведомление о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса.
Уведомление о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля не направляется:
при наличии ранее направленного уведомления по тем же самым нарушениям;
у которых общая сумма НДС, по всем выписанным счет-фактурам за проверяемый период не превышает 300 (трехсот)-кратного размера МРП, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату проведения анализа камерального контроля;
по которым расхождения сведений налоговой отчетности поставщика и между сведениями информационной системы электронных счетов-фактур по всем выписанным счетам-фактурам поставщика составляют менее 100 (ста) тысяч тенге.
В течение 5 рабочих дней после направления уведомлений непосредственным поставщикам, по запросу услугополучателя представляется реестр направленных уведомлений.
50. Услугодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней после начала проверки устанавливает наличие недоимки по НДС непосредственных поставщиков на день, следующий за днем истечения срока уплаты НДС.
Информация о недоимке НДС непосредственных поставщиков в течение 5 (пяти) рабочих дней представляется по запросу услугополучателя.
51. При подтверждении достоверности суммы превышения НДС не позднее 5 (пяти) рабочих дней до даты завершения тематической налоговой проверки:
1) ОГД, получившие запросы о проведении встречных проверок в соответствии с пунктами 45, 47 настоящих Правил, направляют ответы на запросы;
2) услугодатель:
устанавливает правильность исчисления и полноту исполнения налоговых обязательств по НДС за проверяемый период;
проводит анализ полученных ответов на запросы на проведение встречных налоговых проверок на предмет взаимосвязи сделок между услугополучателем и его непосредственными поставщиками с подтвержденными признаками уменьшения налоговых обязательств непосредственными поставщиками;
проводит анализ исполнения уведомлений о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля;
устанавливает погашение ранее установленной недоимки по НДС непосредственных поставщиков, а также устанавливает наличие недоимки по НДС непосредственных поставщиков на указанную дату и образованной после дня истечения срока уплаты НДС;
рассчитывает поступление валютной выручки в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил;
определяет факт вывоза товаров с территории РК на территорию государств-члена ЕАЭС и территорию стран не государств-членов ЕАЭС, в таможенной процедуре экспорта в соответствии с пунктом 40 настоящих Правил;
проводит анализ полученных ответов на запросы от иностранных государств.

52. Талдау қорытындысы бойынша мынадай тәртіппен қайтарылуға жатпайтын ҚҚС асып кеткен сома белгіленеді:
F=R+K+V+E+D
мұндағы:
F = қайтаруға жатпайтын ҚҚС асып кеткен сома;
R = тікелей жеткізушілермен өзара есеп айырысу бойынша есепке жатқызылған ҚҚС жалпы сомасы, олар бойынша:
осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген күні орындалу мерзімі аяқталмаған көрсетілетін қызметті алушымен өзара есеп айырысу бойынша тікелей өнім берушінің атына салыстырмалы бақылау қорытындылары бойынша жіберілген хабарлама болған кезде қарсы тексерулер жүргізуге сұрау салуларға жауаптар жоқ;
осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген күнге есептік құжаттаманың орналасқан жері және (немесе) жоғалуы бойынша өнім берушінің болмауына байланысты қарсы тексеру жүргізілмеген;
қылмыстық істі тоқтату жағдайларын қоспағанда, Қылмыстық Кодекстің 216 және 245-баптары бойынша (Қылмыстық Кодекстің 216-бабы бойынша оңалту негіздері бойынша тоқтату кезінде) қылмыстық қудалау органының қылмыстық істің мәртебесі туралы мәліметтерін алу күніне қылмыстық іс қозғалды;
осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген күнге электрондық шот-фактуралар жазып беру тоқтатылды.
Өнім беруші бір мезгілде бірнеше өлшемшарттарға сәйкес келген кезде осы өнім берушімен өзара есеп айырысу бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы бір рет ескеріледі.
K = (R есептеу кезінде ескерілген жеткізушілерді қоспағанда) тікелей жеткізушілер орындамаған міндеттемелердің жалпы сомасы:
осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген күнге тікелей жеткізушілердің ҚҚС бойынша өтелмеген бересі;
камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес жіберілген және осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген күні орындалмаған сәйкессіздіктер туралы хабарламаларда көрсетілген сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер бойынша ҚҚС сомасын төмендету.
K көрсеткіші есепке жатқызылған ҚҚС сомалары шегінде әрбір тікелей өнім берушінің орындалмаған міндеттемелерінің сомаларын қосу жолымен айқындалады (жағдайлардың бірі расталуға жататын қосылған құн салығының асып кету сомасын айқындау үлгісі осы Қағидаларға 7-қосымшада көрсетілген).
Бұл ретте, егер өнім беруші көрсетілетін қызметті алушының өзара байланысты тарабы болып табылса және ҚҚС асып кетуін қайтаруға талап қоятын ҚҚС төлеуші болып табылса, онда оның өнім берушілерінің орындалмаған міндеттемелерінің сомасы қайтаруға жатпайтын ҚҚС сомасын айқындау кезінде есепке алынбайды.
V = осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес айқындалған валюталық түсімнің түспеуіне байланысты қайтаруға расталмаған ҚҚС асып кету сомасы;
E = осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес айқындалған экспортты растамауға байланысты қайтаруға расталмаған ҚҚС асып кету сомасы;
D = өзара есеп айырысулардың дұрыстығын растау үшін қарсы тексерулер жүргізуге шет мемлекеттердің мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) жіберілген сұрау салуларда көрсетілген – осындай сұрау салуға жауап болмаған жағдайда осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген күнге операциялар бойынша ҚҚС мөлшерлемеларын қолдану жолымен айқындалған ҚҚС-тың жалпы сомасы.
Қайтаруға жатпайтын ҚҚС асып кету сомасын есептеу талапта көрсетілген салық кезеңдері бойынша жүргізіледі.

52. По итогам анализа устанавливается сумма превышения НДС, не подлежащая возврату, в следующем порядке:
F=R+K+V+E+D
Где:
F = сумма превышения НДС, не подлежащая к возврату;
R = общая сумма НДС, отнесенная в зачет по взаиморасчетам с непосредственными поставщиками, по которым:
отсутствуют ответы на запросы на проведение встречных проверок при наличии направленного уведомления по итогам сопоставительного контроля в адрес непосредственного поставщика по взаиморасчетам с услугополучателем, срок исполнения которого не истек на дату, указанную в пункте 51 настоящих Правил;
не проведена встречная проверка в связи с отсутствием поставщика по месту нахождения и (или) утраты учетной документации на дату, указанную в пункте 51 настоящих Правил;
возбуждено уголовное дело по статьям 216 и 245 Уголовного кодекса, за исключением случаев прекращения уголовного дела (по статье 216 Уголовного кодекса при прекращении по реабилитирующим основаниям) на дату получения сведений органа уголовного преследования о статусе уголовного дела;
приостановлена выписка электронных счетов-фактур на дату, указанную в пункте 51 настоящих Правил.
При одновременном соответствии поставщика нескольким критериям, сумма НДС, отнесенная в зачет по взаиморасчетам с данным поставщиком, учитывается один раз.
K = общая сумма не исполненных обязательств непосредственными поставщиками (за исключением поставщиков, которые учтены при расчете R) в виде:
не погашенной недоимки по НДС непосредственных поставщиков на дату, указанную в пункте 51 настоящих Правил;
занижения суммы НДС по реализованным товарам, выполненным работам и оказанным услугам, указанного в уведомлениях о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля, направленных в соответствии с пунктом 49 настоящих Правил и неисполненных на дату, указанную в пункте 51 настоящих Правил.
Показатель K определяется путем сложения сумм неисполненных обязательств каждого непосредственного поставщика в пределах сумм НДС, отнесенных в зачет (образец определения суммы превышения налога на добавленную стоимость, подлежащей подтверждению одного из случаев отражен в приложении 7 к настоящим Правилам).
При этом, в случае, если поставщик является взаимосвязанной стороной услугополучателя и сам является плательщиком НДС, предъявляющим требование, то сумма не исполненных обязательств его поставщиков не учитываются при определении суммы НДС не подлежащей к возврату.
V = сумма неподтвержденного к возврату превышения НДС в связи с непоступлением валютной выручки, определенная в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил;
E = сумма неподтвержденного к возврату превышения НДС в связи с неподтверждением экспорта, определенная в соответствии с пунктом 40 настоящих Правил;
D = общая сумма НДС, определенная путем применения ставок НДС по операциям, указанных в направленных запросах в государственные и иные органы (организации) иностранных государств на проведение встречных проверок для подтверждения достоверности взаиморасчетов – в случае отсутствия ответа на такой запрос на дату, указанную в пункте 51 настоящих Правил.
Расчет суммы превышения НДС, не подлежащей возврату, производится по налоговым периодам, указанным в требовании.

53. Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасы әрбір салық кезеңі бойынша мынадай тәртіппен жеке есептеледі:
S = P-F-U, мұндағы
S = қайтарылатын ҚҚС сомасы;
P = талапта көрсетілген салық кезеңі үшін салықтық тексеру нәтижелері бойынша белгіленген ҚҚС асып кеткен сомасы;
F = осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша расталмаған ҚҚС асып кеткен сомасы;
U = бұрын жеңілдетілген тәртіппен және алдыңғы тақырыптық салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша қайтарылған ҚҚС асып кеткен сомасы.
S теріс мәні болған жағдайда, бұрын қайтарылған ҚҚС сомасы болған жағдайда, мұндай соманы көрсетілетін қызметті алушы бюджеттен қайтарылған күннен бастап бюджетке есептелген күнге дейінгі әрбір күн үшін өсімпұл есептей отырып, бюджетке төлеуге тиіс.
Бұрын қайтарылған ҚҚС сомасы болмаған жағдайда, мұндай соманы көрсетілетін қызметті алушы бюджетке төлеуге жатпайды.
Әрбір салық кезеңі бойынша тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС асып кеткен сома талапта көрсетілген ҚҚС асып кеткен сомадан аспауға тиіс.
Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС асып кетуінің жалпы сомасы тақырыптық салықтық тексеру актісін жасау күніне дербес шоттағы ҚҚС асып кету сомасынан аспауға тиіс.
54. Тақырыптық салықтық тексерудің қорытындылары бойынша ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растау бойынша ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес тыңдауды жүзеге асыра отырып, тақырыптық салықтық тексеру актісі жасалады.
Бұл ретте тақырыптық салықтық тексеру актісі алдын ала актіге берілген қарсылықты ескере отырып, Салық кодексінің 170-бабының талаптарына сәйкес жасалады.
55. Тақырыптық салықтық тексеру актісінде әрбір себеп бойынша жеке расталмаған соманы көрсете отырып, ҚҚС асып кету сомасын қайтармау негіздері көрсетіледі.
Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша расталмаған ҚҚС асып кету сомасы салық төлеушінің талап қоюдың ескіру мерзімдері шегінде кейінгі салық кезеңдерінде талапқа енгізуі жолымен расталмау себептері жойылуына қарай қайтарылуға жатады.
56. Бұрын бюджеттен қайтарылған ҚҚС асып кету сомасының анықтығын растау мақсатында ҚҚС асып кету сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізілуі мүмкін. Бұл мәселе кешенді салық тексеруге де енгізілуі мүмкін.
Мұндай салықтық тексерулерді жүргізу барысында Салық кодексінің 166-бабының және осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.

53. Сумма превышения НДС, подлежащая возврату по результатам тематической налоговой проверки, рассчитывается по каждому налоговому периоду отдельно в следующем порядке:
S = P-F-U, где
S = сумма НДС, подлежащая возврату;
P = сумма превышения НДС, установленная по результатам налоговой проверки за налоговый период, указанный в требовании;
F = сумма превышения НДС, не подтвержденная по результатам тематической налоговой проверки в соответствии с пунктом 52 настоящих Правил;
U = сумма превышения НДС, ранее возвращенная в упрощенном порядке и по результатам предыдущих тематических налоговых проверок.
В случае отрицательного значения S, при условии наличия ранее возвращенной суммы НДС, такая сумма подлежит уплате услугополучателем в бюджет с начислением пеней за каждый день с даты возврата из бюджета до даты зачисления в бюджет.
При отсутствии ранее возвращенной суммы НДС, такая сумма не подлежит уплате услугополучателем в бюджет.
Сумма превышения НДС, подлежащая возврату по результатам тематической налоговой проверки по каждому налоговому периоду не должна превышать сумму превышения НДС, указанной в требовании.
Общая сумма превышения НДС, подлежащая возврату по результатам тематической налоговой проверки не должна превышать сумму превышения НДС на лицевом счете на дату составления акта тематической налоговой проверки.
54. По итогам тематической налоговой проверки составляется акт тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности суммы превышения НДС с осуществлением заслушивания в соответствии со статьей 73 АППК.
При этом акт тематической налоговой проверки составляется согласно требованиям статьи 170 Налогового кодекса с учетом предоставленного возражения к предварительному акту.
55. В акте тематической налоговой проверки указываются основания невозврата сумм превышения НДС с указанием неподтвержденной суммы по каждой причине в отдельности.
Не подтвержденная по результатам тематической налоговой проверки сумма превышения НДС подлежит возврату по мере устранения причин не подтверждения, путем включения налогоплательщиком в требование в последующие налоговые периоды в пределах сроков исковой давности.
56. В целях подтверждения достоверности сумм превышения НДС, ранее возвращенных из бюджета, может быть проведена тематическая налоговая проверка по подтверждению достоверности сумм превышения НДС. Данный вопрос также может включаться в комплексную налоговую проверку.
В ходе проведения таких налоговых проверок применяются положения статьи 166 Налогового кодекса и параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил.

2-параграф. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына өткізілетін, шектері ЕАЭО-ның кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың аумағына өткізілетін тауарлардың қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі
57. Салық кодексінің 470 және 471-бабын қолдануға байланысты көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармағын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тараудың 1-параграфының ережелері қолданылады.
58. Арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі – АЭА) аумағына өткізілетін тауарларды жеткізуші болып табылатын көрсетілетін қызметті алушыға ҚҚС асып кетуін қайтару АЭА құру мақсаттарына жауап беретін қызметті жүзеге асыру кезінде нақты тұтынуға әкелінген тауарлар бөлігінде жүргізіледі.
59. Көрсетілетін қызметті беруші талап негізінде тағайындалған тақырыптық тексеруді жүргізу барысында тақырыптық салықтық тексеру басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
әкелінген тауарлар бөлігі бойынша еркін кеден аймағының кедендік рәсімінде (бұдан әрі – ЕКА кедендік рәсімі) тауарлар шығаруды жүзеге асырған МКО-да АЭА құру мақсаттарына жауап беретін қызметті жүзеге асыру мақсатында АЭА қатысушысының АЭА аумағына әкелінген тауарларды тұтыну фактісін растау үшін, сондай-ақ АЭА аумағында тауарлардың іс жүзінде тұтынылуын растау үшін;
осындай операциялар туралы қосымша ақпарат алу үшін, қарсы тексеру шеңберінде АЭА қатысушысының орналасқан жері бойынша МКО-да операциялардың фактісі мен мазмұнын растау үшін сұрау салулар жібереді.
60. ЕКА кедендік рәсімінде тауарлар шығаруды жүзеге асырған, сұрау салуды алған МКО мұндай сұрау салуды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жауап жібереді.
Бұл ретте жауапта АЭА аумағына әкелінген тауарлардың құны бойынша мәліметтер, МКО АЖ-ның қолданыста бар мәліметтері және АЭА қатысушысы ұсынған деректер негізінде АЭА құру мақсаттарына жауап беретін қызметтегі іс жүзіндегі тұтыну көрсетіледі.
61. Қайтаруға жататын ҚҚС сомасын айқындау кезінде ЕКА кедендік рәсімінде тауарларды шығаруды жүзеге асырған МКО мәліметтері және қарсы салықтық тексерулердің нәтижелері ескеріледі.
62. Салық бақылауы шеңберінде көрсетілетін қызметті алушының ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған АЭА аумағына әкелінген тауарларды іс жүзінде тұтыну шарттарын орындамау фактісі анықталған кезде тауарлар салық салынатын импорт болып танылады және импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу үшін белгіленген күннен бастап өсімпұл есептеле отырып, тауарларды АЭА аумағына әкелген күннен бастап, ЕАЭО кеден заңнамасында және (немесе) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) белгіленген тәртіппен және мөлшерде ҚҚС салуға жатады.

Параграф 2. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны, реализуемых на территорию специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза
57. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя в связи с применением статей 470 и 471 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
58. Возврат превышения НДС услугополучателю, являющегося поставщиком товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны (далее – СЭЗ), производится в части ввезенных товаров, фактически потребленных при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ.
59. Услугодателем в ходе проведения тематической налоговой проверки, назначенной на основании требования, направляются запросы в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты начала тематической налоговой проверки:
для подтверждения факта потребления участником СЭЗ, ввезенных товаров на территорию СЭЗ в целях осуществления деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ, в ОГД, осуществивший выпуск товаров в таможенной процедуре свободной таможенной зоны по части ввезенных товаров (далее – таможенная процедура СТЗ), а также для подтверждения фактического потребления товаров на территории СЭЗ.
для получения дополнительной информации о таких операциях, подтверждения факта и содержания операций, в ОГД по месту нахождения участника СЭЗ в рамках встречной проверки.
60. ОГД, осуществивший выпуск товаров в таможенной процедуре СТЗ, получивший запрос, направляет ответ в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения такого запроса.
При этом в ответе указываются сведения по стоимости товаров, ввезенных на территорию СЭЗ, фактическое потребление в деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ, на основе данных имеющихся сведений ИС ОГД и данных представленных участником СЭЗ.
61. При определении суммы НДС, подлежащей к возврату, учитываются сведения ОГД, осуществившего выпуск товаров в таможенной процедуре СТЗ и результаты встречных налоговых проверок.
62. При установлении в рамках налогового контроля факта невыполнения услугополучателем условий фактического потребления ввезенных товаров на территорию СЭЗ, помещенные под таможенную процедуру СТЗ, товары признаются облагаемым импортом и подлежат обложению НДС с даты ввоза товаров на территорию СЭЗ с начислением пени с даты, установленной для уплаты НДС на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством ЕАЭС и (или) Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).

63. Салық салынатын айналымды электрондық шот-фактуралардағы ҚҚС мөлшерлемесін және (немесе) салық есептілігін азайту жағына қарай түзету кезінде бұрын қайтарылған сома Салық кодексінің 125-бабының 11-тармағына сәйкес бюджеттен қайтарылған күннен бастап бюджетке есепке жатқызылған күнге дейінгі әрбір күн үшін өсімпұлдар есептеле отырып, салық төлеушінің бюджетке төлеуіне жатады.
3-параграф. Халықаралық тасымалдарға байланысты қызметтер бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі
64. Салық кодексінің 468 және 522-баптарын қолдануына байланысты көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармағын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.
65. Халықаралық тасымалдар бойынша ҚҚС асып кетуін қайтару Салық кодексінің 126-бабына сәйкес жүргізіледі.
Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген шарттарды орындау кезінде талап берілген салық кезеңі үшін есепке жатқызылған ҚҚС асып кету сомасы қайтарылуға жатады.
Шарттар орындалмаған кезде ҚҚС асып кету сома нөлдік мөлшерлеме бойынша өткізу жөніндегі айналым мақсаттары үшін пайдаланылған халықаралық тасымалдар бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасының бөлігінде қайтарылуға тиіс.
Бұл ретте, қайтарылуы тиіс ҚҚС асып кету сомасы халықаралық тасымалдардың физикалық көлемінің жалпы тасымалдау көлеміндегі үлес салмағын талап берілген салық кезеңі үшін есепке жатқызылған ҚҚС сомасына қолдану жолымен есептеледі.
Физикалық көлем:
жолаушылар тасымалы үшін – жолаушылар саны;
жүк тасымалы үшін – тауардың салмағы;
құбыржолдар үшін – магистральдық құбыржолдар бойынша өткізілген тауардың көлемі;
қалған санаттар үшін – тиісті салада қолданылатын физикалық көлем.
Көрсетілгендерден халықаралық тасымалдардың бірнеше санатын бір мезгілде жүзеге асыру кезінде физаикалық көлемнің үлес салмағы әрбір санат бойынша мынадай есеп бойынша жеке есептеледі:
Nm = Pom/Pov* Psv / Oo*NZ, мұнда
NM = халықаралық тасымалдаудың әрбір жеке санаты бойынша қайтарылуға тиіс ҚҚС асып кету сома;
Pom = осы санат бойынша халықаралық тасымалдаудың физикалық көлемі;
Pov = осы санат бойынша барлық тасымалдардың физикалық көлемі;
Psv = осы санат бойынша барлық тасымал бойынша салық салынатын айналым;
Oo = тасымалдаудың барлық түрі мен санаты бойынша салық салынатын айналым;
Nz = есепке жатқызылған ҚҚС сомасы.
Осы есеп бойынша айқындалған халықаралық тасымалдаудың әрбір жекелеген санаты бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомалар жинақталады.
Осы тармақ бойынша барлық есептеу талап берілген салық кезеңі бойынша жүргізіледі.

63. При корректировке облагаемого оборота в сторону уменьшения или ставки НДС в электронных счетов-фактурах и (или) налоговой отчетности, ранее возвращенная сумма подлежит уплате налогоплательщиком в бюджет с начислением пеней за каждый день с даты возврата из бюджета до даты зачисления в бюджет в соответствии с пунктом 11 статьи 125 Налогового кодекса.
Параграф 3. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость по услугам, связанным с международными перевозками
64. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя в связи с применением статей 468 и 522 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
65. Возврат превышения НДС по международным перевозкам производится в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
При выполнении условий, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, подлежит возврату сумма превышения НДС, отнесенного в зачет за налоговый период, за который представлено требование.
При невыполнении условий сумма превышения НДС подлежит возврату в части суммы НДС, отнесенного в зачет по международным перевозкам, использованным для целей оборота по реализации по нулевой ставке.
При этом, сумма превышения НДС, подлежащая возврату, рассчитывается путем применения удельного веса физического объема международных перевозок в общем объеме перевозок к сумме НДС, отнесенного в зачет за налоговый период, за который представлено требование.
Физическим объемом является:
для пассажирских перевозок – количество пассажиров;
для грузоперевозок – вес товара;
для трубопроводов – объем перемещенного товара по магистральным трубопроводам;
для остальных категорий – физический объем, используемый в соответствующей отрасли.
При одновременном осуществлении нескольких категорий международных перевозок из указанных, удельный вес физического объема рассчитывается по каждой категории по отдельности по следующему расчету:
Nm = Pom/ Pov* Psv/Oo*Nz, где
Nm = сумма превышения НДС, подлежащая возврату по каждой отдельной категории международной перевозки;
Pom = физический объем международной перевозки по данной категории;
Pov = физический объем всех перевозок по данной категории;
Psv = облагаемый оборот по всем перевозкам по данной категории;
Oo = облагаемый оборот по всем видам и категориям перевозок;
Nz = сумма НДС, отнесенного в зачет.
Суммы превышения НДС, подлежащие возврату по каждой отдельной категории международной перевозки, определенные по данному расчету, суммируются.
Все расчеты по данному пункту производятся по налоговому периоду, за который представлено требование.

66. Мыналар:
1) жүктерді тасымалдау кезінде:
халықаралық автомобиль қатынасында – тауар-көлік жүкқұжаты және (немесе) тауар-көлік жүкқұжаты;
халықаралық теміржол қатынасында, оның ішінде тікелей халықаралық теміржол-паром қатынасында және жүктерді темір жолдан су көлігіне ауыстырып тиеумен халықаралық теміржол-су қатынасында – бірыңғай үлгідегі жүкқұжат;
әуе көлігімен – жүк жүкқұжаты (әуе жүкқұжаты);
теңіз көлігімен – коносамент немесе теңіз жүкқұжаты;
көліктің екі немесе одан да көп түрімен транзитпен (аралас тасымалдау) – бірыңғай тауар-көлік жүкқұжаты (бірыңғай коносамент);
магистральдық құбырлар жүйесі бойынша:
есептік кезең үшін экспорт және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімдерімен орналастырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесі не есептік кезең үшін кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға арналған декларация;
экспортер тауарларды импорттаушыдан алған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің көшірмесі (ЕАЭО-на мүше мемлекеттердің аумағына экспорттаған жағдайда);
тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына импорттаған салық төлеушіден алынған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің көшірмесі (ЕАЭО-на мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған жағдайда);
шот-фактуралар (ЕАЭО-да халықаралық тасымалдар жағдайында);
орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілері, сатушыдан не көрсетілген жүктерді бұрын жеткізуді жүзеге асырған басқа тұлғалардан сатып алушыға не көрсетілген жүктерді одан әрі жеткізуді жүзеге асыратын басқа тұлғаларға – жүктерді қабылдап алу-беру актілері;
2) жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау кезінде:
автомобиль көлігімен:
тұрақты тасымалдау кезінде – Қазақстан Республикасында сатылған жол жүру билеттерін сату туралы есеп, сондай-ақ жол жүру жолы бойынша автовокзалдар (автостанциялар) жасаған жолаушылар билеттері туралы есептік ведомостар;
тұрақты емес тасымалдау кезінде – халықаралық қатынаста көлік қызметтерін көрсету туралы шарт;
темір жол көлігімен:
Қазақстан Республикасында сатылған жол жүру, тасымалдау және пошта құжаттарын сату туралы есеп;
Қазақстан Республикасында халықаралық қатынаста сатылған жолаушылар билеттері туралы есеп айырысу ведомосы;
теміржол әкімшіліктері арасындағы жолаушылар тасымалдары үшін өзара есеп айырысу жөніндегі баланстық ведомость пен жол жүру және тасымалдау құжаттарын ресімдеу туралы есеп;
әуе көлігімен:
бас декларация;
жолаушы манифесі;
карго-манифест;
лоджит (орталық-тиеу графигі);
жинақтау-тиеу ведомосы (жол жүру билеті және багаж түбіртегі);
халықаралық қатынаста жолаушылар пойыздарының (вагондарының) жүріп өтуі бойынша көрсетілетін қызмет кезінде:
жолаушылар пойызының заттай парағы халықаралық тасымалдарды растайтын құжаттар болып табылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда жасалады.

66. Документами, подтверждающими международные перевозки, являются:
1) при перевозке грузов:
в международном автомобильном сообщении – товарно-транспортная накладная и (или) товарно-транспортная накладная;
в международном железнодорожном сообщении, в том числе в прямом международном железнодорожно-паромном сообщении и международном железнодорожно-водном сообщении с перевалкой груза с железнодорожного на водный транспорт, – накладная единого образца;
воздушным транспортом – грузовая накладная (авианакладная);
морским транспортом – коносамент или морская накладная;
транзитом двумя или более видами транспорта (смешанная перевозка) – единая товарно-транспортная накладная (единый коносамент);
по системе магистральных трубопроводов:
копия декларации на товары, помещенные под таможенные процедуры экспорта и выпуска для внутреннего потребления, за расчетный период либо декларация на товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, за расчетный период;
копия заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученного экспортером от импортера товаров (в случае экспорта на территорию государств-члена ЕАЭС);
копия заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученного от налогоплательщика, импортировавшего товары на территорию Республики Казахстан (в случае импорта c территории государств-члена ЕАЭС);
счета-фактуры (в случае международных перевозок в ЕАЭС);
акты выполненных работ (оказанных услуг), акты приема-сдачи грузов от продавца либо от других лиц, осуществлявших ранее доставку указанных грузов, покупателю либо другим лицам, осуществляющим дальнейшую доставку указанных грузов;
2) при перевозке пассажиров, багажа и грузобагажа:
автомобильным транспортом:
при регулярных перевозках – отчет о продаже проездных билетов, проданных в Республике Казахстан, а также расчетные ведомости о пассажирских билетах, составленные автовокзалами (автостанциями) по пути следования;
при нерегулярных перевозках – договор об оказании транспортных услуг в международном сообщении;
железнодорожным транспортом:
отчет о продаже проездных, перевозочных и почтовых документов, проданных в Республике Казахстан;
расчетная ведомость о пассажирских билетах, проданных в Республике Казахстан, в международном сообщении;
балансовая ведомость по взаиморасчетам за пассажирские перевозки между железнодорожными администрациями и отчет об оформлении проездных и перевозочных документов;
воздушным транспортом:
генеральная декларация;
пассажирский манифест;
карго-манифест;
лоджит (центрально-загрузочный график);
сводно-загрузочная ведомость (проездной билет и багажная квитанция);
при услуге по проследованию пассажирских поездов (вагонов) в международном сообщении:
натурный лист пассажирского поезда.
Документы, указанные в настоящем пункте, составляются на бумажном носителе и (или) в электронной форме.

67. МКО АЖ-да тауарларды іс жүзінде әкету туралы ЕАЭО-ға мүше мемлекеті кеден органдарының хабарламасы бар электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация да тауарлардың экспортын растайтын құжат болып табылады. Осы тармақта көзделген электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация болған кезде Салық кодексінің 468-бабы 4-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасының сегізінші абзацында белгіленген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
4-параграф. Халықаралық ұшуларды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде әуежайлар, жерүсті қызмет көрсету қызметтерін жеткізушілер, мұнай өнімдерін бөлшек сатушылар жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізу бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі
68. Салық кодексінің 469-бабын қолдануға байланысты көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармағын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тараудың 1-параграфының ережелері қолданылады.
69. Халықаралық ұшуларды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде жанар-жағармай материалдарын өткізетін ҚҚС-тан асып кетуін әуежайларға, жерүсті қызмет көрсету қызметтерін жеткізушілерге, мұнай өнімдерінің бөлшек сатушыларына қайтаруы халықаралық ұшуларды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде пайдаланылған жанар-жағармай материалдары бөлігінде жүргізіледі.
70. Халықаралық ұшуларды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде пайдаланылған жанар-жағармай материалдарын өткізу фактісін растау үшін көрсетілетін қызметті беруші тақырыптық тексеру жүргізу барысында тақырыптық тексеру басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қызметшінің тақырыптық тексеру жүргізуге қатысуы үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға сұрау салу жібереді.
71. Қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасын айқындау кезінде шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлігінде) мөлшерiн растау үшін тақырыптық салық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметкерінің Мемлекеттік кірістер органының азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органмен қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзу кезінде қорытынды ұсыну бойынша өзара іс-қимыл қағидаларына сәйкес нысан бойынша ұсынған қорытындысы, шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыруын растау фактi және "Мемлекеттік кірістер органының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзу кезінде шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындыны ұсыну бойынша өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік министрінің 2025 жылғы 16 қазандағы № 343 және Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 қазандағы № 612 бірлескен бұйрығымен бекітілген өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлігінде) мөлшерi ескеріледі.

67. Декларация на товары в виде электронного документа, по которой в ИС ОГД имеется уведомление таможенных органов государств-членов ЕАЭС о фактическом вывозе товаров, также является документом, подтверждающим экспорт товаров. При наличии декларации на товары в виде электронного документа, предусмотренной настоящим пунктом, представление документов, установленных абзацем восьмым подпункта 1) части первой пункта 4 статьи 468 Налогового кодекса, не требуется.
Параграф 4. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость по реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами, поставщиками услуг наземного обслуживания, розничными реализаторами нефтепродуктов при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки
68. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя в связи с применением статьи 469 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
69. Возврат превышения НДС аэропортам, поставщикам услуг наземного обслуживания, розничным реализаторам нефтепродуктов, реализующим горюче-смазочные материалы при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, производится в части горюче-смазочных материалов, которые использовались при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки.
70. Для подтверждения факта реализации горюче-смазочных материалов, использованных при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, услугодателем в ходе проведения тематической налоговой проверки, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты начала тематической налоговой проверки направляется запрос в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации, для участия служащего в проведении тематической налоговой проверки.
71. При определении суммы превышения НДС, подлежащей возврату, учитывается заключение служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической налоговой проверки для подтверждения факта осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количества реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний), представленного по форме и в соответствии с Правилами взаимодействия органа государственного дохода с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату, подтверждающее факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний), утвержденного совместным приказом Министра транспорта Республики Казахстан от 16 октября 2025 года № 343 и Министра финансов Республики Казахстан от 16 октября 2025 года № 612 "Об утверждении Правил взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний)".

72. Бұл ретте, осы Қағидалардың 71-тармағында көзделген қорытынды оларға қатысты ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік ресімдеу және кедендік бақылау көзделмеген рейстер жүзеге асырылған жағдайларда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметшілеріне ұсынылады.
73. Осы Қағидалардың 71-тармағында көзделген қорытынды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметшілеріне тақырыптық тексеру аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
5-параграф. Бағалы металдар өндірісінің субъектілері болып табылатын көрсетілетін қызметті алушылардың және оны қайта өңдеу нәтижесінде аффинирленген алтынның меншік иелеріне айналған тұлғалардың, бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өз өндірісінің шикізатынан аффинирленген алтынды өткізуі бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі
74. Көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық салық тексеру жүргізу кезінде Салық кодексінің 472-бабын қолдануға байланысты осы Қағидалардың 38 және 40-тармағын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тараудың 1-параграфының ережелері қолданылады.
75. Бағалы металдарды өндіретін көрсетілетін қызметті алушыға және оны қайта өңдеу нәтижесінде аффинирленген алтынның меншік иелеріне айналған тұлғаларға ҚҚС асып кетуін бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін өз өндірісінің шикізатынан аффинирленген алтынның Ұлттық Банкіне өткізу бойынша қайтаруды растайтын құжаттар болған кезде жүргізіледі:
1) салық төлеуші мен Ұлттық Банк арасында жасалған бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін аффинирленген алтынды сатып алу-сатудың жалпы талаптары туралы шарт;
2) Ұлттық Банкке өткізілген аффинирленген алтынның құнын растайтын құжаттардың көшірмелері;
3) Ұлттық Банктің аффинирленген алтынның мөлшерін көрсете отырып, аффинирленген алтынды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері.
76. Салық төлеуші дербес өндірген немесе қайта өңдеу мақсатында өз меншігіне сатып алған шикізат өз өндірісінің шикізаты болып табылады.
6-параграф. Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, оның шарттарына сәйкес импортталатын тауарлар қосылған құн салығынан босатылатын өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге өз өндірісінің тауарларын өткізу бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі

72. При этом, заключение, предусмотренное пунктом 71 настоящих Правил, представляется служащим уполномоченной организации в сфере гражданской авиации в случаях осуществления рейсов, в отношении которых в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан не предусмотрены таможенное оформление и таможенный контроль.
73. Заключение, предусмотренное пунктом 71 настоящих Правил, представляется служащим уполномоченной организации в сфере гражданской авиации не позднее 5 (пяти) рабочих дней до срока завершения тематической налоговой проверки.
Параграф 5. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость по реализации услугополучателями, являющимися субъектами производства драгоценных металлов и лицами, ставшими собственниками аффинированного золота в результате его переработки, Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота из сырья собственного производства для пополнения активов в драгоценных металлах
74. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя, в связи с применением статьи 472 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
75. Возврат превышения НДС услугополучателю, производящему драгоценные металлы, и лицам, ставшими собственниками аффинированного золота в результате его переработки, по реализации Национальному Банку аффинированного золота из сырья собственного производства для пополнения активов в драгоценных металлах, производится при наличии подтверждающих документов:
1) договор об общих условиях купли-продажи аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах, заключенный между налогоплательщиком и Национальным Банком;
2) копии документов, подтверждающих стоимость аффинированного золота, реализованного Национальному Банку;
3) копии документов, подтверждающих получение аффинированного золота Национальным Банком с указанием количества аффинированного золота.
76. Сырье, добытое налогоплательщиком самостоятельно или приобретенное им в собственность с целью переработки, является сырьем собственного производства.
Параграф 6. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость по реализации товаров собственного производства налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции, в соответствии с условиями которых освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары

77. Салық кодексінің 473-бабының 1-тармағына сәйкес өткізу бойынша айналым жасау кезінде ҚҚС нөлдік мөлшерлемесін қолдануға байланысты көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармағын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.
78. Көрсетілетін қызметті алушыға тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде Салық кодексінің 473-бабының 1-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесін қолданудың заңдылығы міндетті түрде тексеріледі, оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің "Талаптарына сәйкес импортталатын тауарлар қосылған құн салығынан босатылатын, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілердің тізбесін бекіту туралы" 2025 жылғы 29 қазандағы № 414-н/қ бұйрығымен бекітілген талаптарына сәйкес импортталатын тауарлар қосылған құн салығынан босатылатын, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілердің тізбесінде сатып алушының болуын;
бухгалтерлік есеп деректері, бухгалтерлік құжаттар және МКО-да бар басқа да мәліметтер бойынша сатылған тауарды өндіру фактісін, сондай-ақ осындай тауарға шығарылған жері сертификатының болуын;
жеткізілетін тауарлардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) жұмыс бағдарламасын орындау үшін көзделгенін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге тауарларды жеткізуге арналған шарттың болуын;
Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге тауарлардың тиеп-жөнелтілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттар көшірмесінің болуын;
Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілердің тауарларды алғанын растайтын құжаттар көшірмесінің болуын тексеріледі.
79. Жасалған операциялар туралы қосымша ақпарат алу, ҚҚС нөлдік мөлшерлемесімен салық салынған тауарларды өткізу жөніндегі операциялардың фактісі мен мазмұнын растау мақсатында тексеру басталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілермен қарсы тексерулер жүргізуге сұрау салулар жіберіледі.
Мұндай сұрау салуда міндетті түрде мынадай мәселелер:
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа, өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) сәйкес импорт кезінде ҚҚС-тан босатылатын импортталатын тауарлар тізбесінде өткізілген тауардың болуы;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілердің өткізілген тауарды алу фактісі;
жеткізілген тауарларды жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) жұмыс бағдарламасын орындау үшін пайдалану көрсетіледі.

77. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя, в связи с применением нулевой ставки НДС при совершении оборота по реализации в соответствии с пунктом 1 статьи 473 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
78. При проведении тематической налоговой проверки услугополучателя, в обязательном порядке проверяется правомерность применения нулевой ставки НДС в соответствии с пунктом 1 статьи 473 Налогового кодекса, в том числе проверяется:
наличие покупателя в перечне налогоплательщиков, осуществляющих на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции, в соответствии с условиями которого освобождаются от НДС импортируемые товары, утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 414-н/қ "Об утверждении перечня налогоплательщиков, осуществляющих на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары";
факт производства реализованного товара по данным бухгалтерского учета, бухгалтерским документам и другим сведениям, имеющимся в ОГД, а также наличие сертификата происхождения на такой товар;
наличие договора на поставку товаров налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции, с указанием в нем, что поставляемые товары предназначены для выполнения рабочей программы контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции;
наличие копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции;
наличие копии документов, подтверждающих получение товаров налогоплательщиками, осуществляющими на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции.
79. С целью получения дополнительной информации о совершенных операциях, подтверждения факта и содержания операций по реализации товаров, обложенных нулевой ставкой НДС, в течение 10 (десяти) рабочих дней после начала проверки направляются запросы на проведение встречных проверок с налогоплательщиками, осуществляющим деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции.
В таком запросе указывается в обязательном порядке следующие вопросы:
наличие реализованного товара в перечне импортируемых товаров, освобождаемых от НДС при импорте в соответствии с контрактом на недропользование, соглашением (контрактом) о разделе продукции;
факт получения реализованного товара налогоплательщиками, осуществляющим деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции;
использование поставленных товаров для выполнения рабочей программы контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции.

80. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілермен өзара есеп айырысулардың анықтығын растау үшін қарсы тексерулер жүргізуге арналған сұрау салуларға жауаптар алынбаған кезде, қайтаруға жатпайтын ҚҚС асып кету сомасы операциялар жасалған күні қолданыста болған ҚҚС мөлшерлемесін қолдану жолымен айқындалады.
7-параграф. Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағына Салық кодексінің 755-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы өндірген және өткізген тұрақсыз конденсатты өткізу бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізу тәртібі
81. Көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық тексеру жүргізу кезінде Салық кодексінің 473-бабының 2-тармағын қолдануға байланысты осы Қағидалардың 38-тармағын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.
82. Көрсетілетін қызметті алушыға тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде Салық кодексінің 473-бабының 2-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесін қолданудың құқыққа сыйымдылығы міндетті түрде тексеріледі, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің аумағына әкетілген (әкетілетін) тұрақсыз конденсатты жеткізуге арналған шарттың (келісімшарттың);
құбыржол жүйесі бойынша өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу актісі;
құбыржол жүйесі бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің аумағына әкетілген тұрақсыз конденсатты қабылдап алу-беру актісінің болуы тексеріледі.
83. электрондық шот-фактураларда көрсетілген сатылған тұрақсыз конденсат көлемі осы Қағидалардың 82-тармағында көрсетілген құжаттардағы көлемге сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті органдарға тиісті сұрау салулар жіберіледі.
84. Осы Қағидалардың 83-тармағына сәйкес жіберілген сұрау салуларға жауаптар алынбаған кезде, қайтарылуға жатпайтын ҚҚС асып кету сомасы операциялар жасалған күні қолданыста болған ҚҚС мөлшерлемесін қолдану жолымен айқындалады.
8-параграф. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында газ саласындағы ынтымақтастық туралы үкіметаралық келісім шеңберінде қызметті жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті алушының осы салық төлеуші бұрын Қазақстан Республикасының аумағынан әкеткен және осындай Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында қайта өңделген алыс-беріс шикізатынан қайта өңдеу өнімдерін өткізуі бойынша қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі

80. При неполучении ответов на запросы на проведение встречных проверок для подтверждения достоверности взаиморасчетов с налогоплательщиками, осуществляющим деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции, сумма превышение НДС, не подлежащая к возврату, определяется путем применения ставки НДС, действовавшей на дату совершения операций.
Параграф 7. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость по реализации нестабильного конденсата, добытого и реализованного недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках контракта на недропользование, указанного в пункте 1 статьи 755 Налогового кодекса, с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов Евразийского экономического союза
81. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя, в связи с применением пункта 2 статьи 473 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 настоящих Правил.
82. При проведении тематической налоговой проверки услугополучателя, в обязательном порядке проверяется правомерность применения нулевой ставки НДС в соответствии с пунктом 2 статьи 473 Налогового кодекса, в том числе проверяется наличие:
договора (контракта) на поставку нестабильного конденсата, вывезенного (вывозимого) с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
акта снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов;
акта приема-сдачи нестабильного конденсата, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС по системе трубопроводов.
83. При несоответствии объемов реализованного нестабильного конденсата, указанных в электронных счетов-фактурах с объемами в документах, указанных пункте 82 настоящих Правил, направляются соответствующие запросы в уполномоченные органы.
84. При неполучении ответов на направленные запросы в соответствии с пунктом 83 настоящих Правил, сумма превышение НДС, не подлежащая возврату, определяется путем применения ставки НДС, действовавшей на дату совершения операций.
Параграф 8. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость по реализации услугополучателем, осуществляющим деятельность в рамках межправительственного соглашения о сотрудничестве в газовой отрасли, на территории другого государства-члена Евразийского экономического союза продуктов переработки из давальческого сырья, ранее вывезенного этим налогоплательщиком с территории Республики Казахстан и переработанного на территории такого другого государства-члена Евразийского экономического союза

85. Көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық тексеру жүргізу кезінде Салық кодексінің 473-бабының 3-тармағын қолдануға байланысты осы Қағидалардың 4-тарауы 1-параграфының ережелері қолданылады.
86. Көрсетілетін қызметті алушыға тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде Салық кодексінің 473-бабының 3-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесін қолданудың құқыққа сыйымдылығы міндетті түрде тексеріледі, оның ішінде:
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттардың (келісімшарттар);
негізінде қайта өңдеу өнімдерін өткізу жүзеге асырылатын шарттардың (келісімшарттар);
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттардың;
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына алыс-беріс шикізатын әкетуді растайтын тауарға ілеспе құжаттар көшірмелерінің;
тауарға ілеспе құжаттар көшірмелерінің орнына магистральдық құбыржол жүйесі бойынша алыс-беріс шикізатын әкету кезінде-осындай алыс-беріс шикізатын қабылдап алу-беру актісінің;
аумағында алыс-беріс шикізатын өңдеу жүзеге асырылған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің сатып алушы – салық төлеушісіне қайта өңдеу өнімдерін жөнелтуді растайтын құжаттардың;
сатылған қайта өңдеу өнімдері бойынша валюталық түсімнің Қазақстан Республикасының аумағында ЕДБ-дағы салық төлеушінің банктік шоттарына түскенін растайтын құжаттардың;
Салық кодексінің 523-бабының 8-тармағында көзделген ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік орган қорытындысының болуы тексеріледі.
87. Қайтаруға жататын ҚҚС асып кету сомасын айқындау кезінде МКО-ның сұрау салуы бойынша ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық қызметі қайта өңдеу өнімдерін сатып алушыға қатысты жүзеге асырған тексеру нәтижелері ескеріледі.
Параграф 9. Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілетін өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылысжайлардың құрылысына байланысты көрсетілетін қызметті алушы сатып алған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша қалыптасқан қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу тәртібі
88. ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растау мақсатында ҚҚС төлеуші Салық Кодексінің 129-бабының 7-тармағында көзделген жағдайлар басталғанға дейін салықтық өтінішті табыс етеді.
89. Осы Қағидалардың 10-параграфында көрсетілген көрсетілетін қызметті алушыларды қоспағанда, Салық Кодексінің 129-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушылар бойынша осы параграфқа сәйкес тақырыптық салықтық тексеру:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған салықтық өтініш;
ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетілген талаптар.

85. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя, в связи с применением пункта 3 статьи 473 Налогового кодекса применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил.
86. При проведении тематической налоговой проверки услугополучателя, в обязательном порядке проверяется правомерность применения нулевой ставки НДС в соответствии с пунктом 3 статьи 473 Налогового кодекса, в том числе проверяется наличие:
договоров (контрактов) на переработку давальческого сырья;
договоров (контрактов), на основании которых осуществляется реализация продуктов переработки;
документов, подтверждающих факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
копий товаросопроводительных документов, подтверждающих вывоз давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС.
акта приема-сдачи такого давальческого сырья-при вывозе давальческого сырья по системе магистральных трубопроводов вместо копий товаросопроводительных документов;
документов, подтверждающих отгрузку продуктов переработки их покупателю – налогоплательщику государства-члена ЕАЭС, на территории которого осуществлялась переработка давальческого сырья;
документов, подтверждающих поступление валютной выручки по реализованным продуктам переработки на банковские счета налогоплательщика в БВУ на территории Республики Казахстан;
заключения соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров на территории государства-члена ЕАЭС, предусмотренное пунктом 8 статьи 523 Налогового кодекса
87. При определении суммы превышения НДС, подлежащей возврату, учитываются результаты проверки, осуществленной в отношении покупателя продуктов переработки налоговой службой государства-члена ЕАЭС по запросу ОГД.
Параграф 9. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость, сложившегося по товарам, работам, услугам, приобретенным услугополучателем в связи со строительством зданий и сооружений производственного назначения, впервые вводимых в эксплуатацию на территории Республики Казахстан
88. С целью подтверждения достоверности суммы превышения НДС плательщик НДС представляет налоговое заявление до наступления случаев, предусмотренных пунктом 7 статьи 129 Налогового кодекса.
89. Тематическая налоговая проверка в соответствии с настоящим параграфом по услугополучателям, соответствующим подпункту 2) пункта 1 статьи 129 Налогового Кодекса, за исключением услугополучателей, указанных в Параграфе 10 настоящих Правил, назначается на основании:
налогового заявления, представленного по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
требования, указанного в очередной декларации по НДС.

Тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармақтарын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.
90. Осы параграф шеңберінде талап ғимараттарды, құрылыстарды пайдалануға беру жүргізілген салық кезеңінен кейінгі салық кезеңдері үшін ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетіледі.
91. Тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде тексерілетін кезеңге:
салықтық өтінішіте;
талап қою мерзімі шегінде салықтың осы түрі бойынша тексерулер жүргізілмеген осындай талап пен салық кезеңдерін көрсете отырып, декларация табыс етілген салық кезеңдерін қоса алғанда, талап қоюда көрсетілген кезең енгізіледі.
Салық кодексінің 166-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тексерілетін кезеңде бастапқыда табыс етілген салық өтініші немесе талап болған кезде (бұрын табыс етілген салық өтініші болмаған кезде) талап қою мерзімі шегінде өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы басталған кезең енгізіледі.
92. Тақырыптық салықтық тексеру аяқталғаннан кейін Салық кодексінің 129-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды жасалады.
Тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды салық кезеңінен кейінгі тоқсанның екінші айының 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмей жасалады.
Әрбір салықтық кезеңнің екінші айының 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірілмей Салық кодексінің 129-бабы 9-тармағының 1) тармақшаларына сәйкес талап берілген салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңнен бастап 20 (жиырма) салықтық кезеңнің ішінде тең үлестермен ҚҚС қайтарылуға жатады.
93. Тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды тоқсанның екінші айының 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмей, саны кемінде 2 (екі) данада жасалады. Тақырыптық тексеру актісіне қорытындының 1 (бір) данасы көрсетілетін қызметті алушыға тапсырылады, ол көрсетілген тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытындыны алғаны туралы екінші данаға белгі қояды.
Бұл ретте тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды:
1) қолын қойдырып табыс еткен жағдайда – салық органының осындай тексеруді жүргізген лауазымды адамдары қол қояды;
2) электрондық тәсілмен табыс еткен жағдайда – МКО-ның осындай тексеруді жүргізген лауазымды адамдарының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылады.
94. Осы параграфтың ережелері Салық кодексінің 126-бабына сәйкес қайтарылуы жүзеге асырылатын ҚҚС-тың асып кету сомасына, сондай-ақ оңайлатылған тәртіпті қолдануға құқығы бар көрсетілетін қызметті алушыға ҚҚС асып кетуін қайтарған кезде қолданылмайды.

При проведении тематической налоговой проверки применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
90. В рамках данного параграфа требование указывается в очередной декларации по НДС за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором произведен ввод в эксплуатацию зданий, сооружений.
91. При проведении тематической налоговой проверки в проверяемый период включается период, указанный в:
налоговом заявлении;
требовании, включая налоговый периоды, за который представлена декларация с указанием такого требования и налоговые периоды, за которые не проводились проверки по данному виду налога в пределах срока исковой давности.
При первоначально представленном налоговом заявлении или требовании (при отсутствии ранее представленного налогового заявления) в проверяемый период в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 166 Налогового кодекса включается период, в котором начато строительство зданий и сооружений производственного назначения в пределах срока исковой давности.
92. После завершения тематической налоговой проверки, составляется заключение к акту тематической налоговой проверки, предусмотренное подпунктом 1) пункта 9 статьи 129 Налогового кодекса.
Заключение к акту тематической налоговой проверки составляется не позднее 5 (пятого) числа второго месяца квартала, следующего за налоговым периодом.
НДС подлежит возврату не позднее 25 (двадцать пятого) числа второго месяца каждого налогового периода в течение 20 (двадцати) налоговых периодов равными долями, начиная с налогового периода, следующего за налоговым периодом, в котором представлено требование в соответствии с подпунктами 1) пункта 9 статьи 129 Налогового кодекса.
93. Заключение к акту тематической налоговой проверки составляется не позднее 5 (пятого) числа второго месяца квартала, в количестве не менее 2 (двух) экземпляров. 1 (один) экземпляр заключения к акту тематической проверки вручается услугополучателю, который ставит отметку на другом экземпляре о получении указанного заключения к акту тематической налоговой проверки.
При этом, заключение к акту тематической налоговой проверки:
1) подписывается должностными лицами ОГД, проводившими такую проверку, – в случае его вручения лично под роспись;
2) удостоверяется посредством электронной цифровой подписи должностных лиц ОГД, проводивших такую проверку, – в случае его вручения электронным способом.
94. Положения настоящего параграфа не применяются к сумме превышения НДС, возврат которого осуществляется в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса, а также при возврате превышения НДС услугополучателю, имеющему право на применение упрощенного порядка.

10-параграф. Қосылған құн салығының асып кетуін, құны тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 150 000 000 еселенген мөлшерінен асатын инвестициялық жоба шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілетін өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылысжайлардың құрылысына байланысты 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша есепке жатқызылған салық сомасының бір бөлігін қайтару сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізудің тәртібі
95. Осы параграфқа сәйкес тақырыптық салықтық тексеру Салық кодексінің 129-бабының 7-тармағының 2) тармақшасын қолдануға байланысты талап негізінде тағайындалады.
Талап мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын орган құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдағаннан кейін инвестициялық жоба шеңберінде жүргізілген, орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының актісіне қол қойылған салық кезеңінен кейінгі салық кезеңдері үшін ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетіледі.
Тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармақтарын қоспағанда, 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.
96. ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының талабы бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осындай талап көрсетілген декларация ұсынылған салық кезеңдері және талап ету мерзімі шегінде салықтың осы түрі бойынша тексеру жүргізілмеген салық кезеңдерін қоса алғанда осы параграф шеңберінде тексерілетін кезеңге енгізіледі.
Бастапқыда талап ұсынылған кезінде Салық кодексінің 166-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тексерілетін кезеңге талап қою мерзімі шегінде өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы басталған кезең енгізіледі.
97. Құны тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыстағы АЕК-тің 150 000 000 (150 миллион)-еселенген мөлшерінен асатын инвестициялық жоба шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілетін өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына байланысты 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасының бөлігінде қайтарылуға жататын ҚҚС асып кету сомасын айқындау кезінде Салық кодексінің 129-бабы 2-тармағының 2) тармақшасының ережелерін ескере отырып қолданылады.

Параграф 10. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврата превышения налога на добавленную стоимость, части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, приобретенным после 1 января 2024 года в связи со строительством зданий и сооружений производственного назначения, впервые вводимых в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в рамках инвестиционного проекта, стоимость которых превышает 150 000 000-кратный размер месячного расчетного показателя, действующего на 1 января соответствующего финансового года
95. Тематическая налоговая проверка в соответствии с настоящим параграфом назначается на основании требования в связи с применением подпункта 2) пункта 7 статьи 129 Налогового кодекса.
Требование указывается в очередной декларации по НДС за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором подписан акт выполненных строительно-монтажных работ, произведенных в рамках инвестиционного проекта после принятия органом, осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль, уведомления о начале строительно-монтажных работ.
При проведении тематической налоговой проверки применяются положения параграфа 1 Главы 4, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
96. При проведении тематической налоговой проверки по требованию услугополучателя, указанного в очередной декларации по НДС, в проверяемый период в рамках данного параграфа включается период, указанный в требовании, включая налоговый период, за который представлена декларация с указанием такого требования и налоговые периоды, за которые не проводились проверки по данному виду налога в пределах срока исковой давности.
При первоначально представленном требовании в проверяемый период в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 166 Налогового кодекса включается период, в котором начато строительство зданий и сооружений производственного назначения в пределах срока исковой давности.
97. При определении суммы превышения НДС, подлежащей возврату, в части суммы НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, приобретенным после 1 января 2024 года, в связи со строительством зданий и сооружений производственного назначения, впервые вводимых в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в рамках инвестиционного проекта, стоимость которых превышает 150 000 000 (150 миллион)-кратный размер МРП, действующего на 1 января соответствующего финансового года применяется с учетом положений подпункта 2) пункта 2 статьи 129 Налогового кодекса.

98. Осы параграфтың ережелері Салық кодексінің 126-бабына сәйкес қайтарылуы жүзеге асырылатын ҚҚС-тың асып кету сомасына, сондай-ақ оңайлатылған тәртіпті қолдануға құқығы бар көрсетілетін қызметті алушыға ҚҚС асып кетуін қайтарған кезде қолданылмайды.
99. Салық кодексінің 129-бабы 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұрын бюджеттен қайтарылған ҚҚС-тың асып кету сомасы, жобада көрсетілген мерзімде құрылыс аяқталмаған жағдайда, салық төлеуші бюджеттен қайтарылған күннен бастап бюджетке есептелген күнге дейінгі әрбір күн үшін өсімпұлдар есептей отырып, бюджетке төлеуге жатады.
Параграф 11. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және кен орнын жайластыру кезеңінде көрсетілетін қызметті алушы сатып алған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша қалыптасқан қосылған құн салығының асып кетуін қайтару сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық салық тексеру жүргізу тәртібі
100. ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растау мақсатында ҚҚС төлеуші Салық Кодексінің 129-бабының 7-тармағында көзделген жағдайлар басталғанға дейін салық өтінішін табыс етуге құқылы.
101. Салық кодексінің 129-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушылар бойынша осы параграфқа сәйкес тақырыптық салықтық тексеру:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған салықтық өтініш;
ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетілген талаптар негізінде тағайындалады.
Тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 38 және 40-тармақтарын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфының ережелері қолданылады.
102. Егер геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және кен орнын жайластыру кезеңінде салық төлеуші сатып алған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС асып кетсе, ҚҚС-тың мұндай асып кету сомасын қайтару Салық кодексінің 129-бабының 9-тармағында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және кен орнын жайластыру кезеңі деп Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт жасалған күн мен кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын және емдік балшықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген пайдалы қазбалар экспортының басталған күні арасындағы уақыт кезеңі түсініледі.
103. Осы параграф шеңберіндегі талап кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын және емдік балшықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген пайдалы қазбалар экспортының басталу күні келетін салықтық кезеңнен кейінгі салық кезеңдері үшін ҚҚС бойынша кезекті декларацияда көрсетіледі.

98. Положения настоящего параграфа не применяются к сумме превышения НДС, возврат которого осуществляется в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса, а также при возврате превышения НДС услугополучателю, имеющему право на применение упрощенного порядка.
99. Сумма превышения НДС, ранее возвращенная из бюджета в соответствии с подпунктом 2) пункта 9 статьи 129 Налогового кодекса, в случае не завершения строительства в срок, указанный в проекте, подлежит уплате налогоплательщиком в бюджет с начислением пеней за каждый день с даты возврата из бюджета до даты зачисления в бюджет.
Параграф 11. Порядок проведения тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм возврат превышения налога на добавленную стоимость, сложившегося по товарам, работам, услугам, приобретенным услугополучателем в период проведения геологоразведочных работ и обустройства месторождения
100. С целью подтверждения достоверности суммы превышения НДС плательщик НДС вправе представить налоговое заявление до наступления случаев, предусмотренных пунктом 7 статьи 129 Налогового кодекса.
101. Тематическая налоговая проверка в соответствии с настоящим параграфом по услугополучателям, соответствующим подпункту 1) пункта 1 статьи 129 Налогового Кодекса назначается на основании:
налогового заявления, представленного по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
требования, указанного в очередной декларации по НДС.
При проведении тематической налоговой проверки применяются положения параграфа 1 Главы 4 настоящих Правил, за исключением пунктов 38 и 40 настоящих Правил.
102. Если превышение НДС сложилось по товарам, работам, услугам, приобретенным налогоплательщиком в период проведения геологоразведочных работ и обустройства месторождения, возврат суммы такого превышения НДС осуществляется в сроки, которые установлены пунктом 9 статьи 129 Налогового кодекса.
При этом, под периодом проведения геологоразведочных работ и обустройства месторождения понимается период времени между датой заключения соответствующего контракта на недропользование в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, и датой начала экспорта полезных ископаемых, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей.
103. Требование в рамках настоящего параграфа, указывается в очередной декларации по НДС за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, на который приходится дата начала экспорта полезных ископаемых, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей.

104. Тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде тексерілетін кезеңге:
салықтық өтініште;
талап қою мерзімі шегінде салықтың осы түрі бойынша тексерулер жүргізілмеген осындай талап пен салық кезеңдерін көрсете отырып, декларация табыс етілген салық кезеңдерін қоса алғанда, талап қоюда көрсетілген кезең енгізіледі.
Салық кодексінің 166-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тексерілетін кезеңде бастапқыда табыс етілген салық өтініші немесе талап (бұрын табыс етілген салық өтініші болмаған кезде) кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жер қойнауын пайдалануға келісімшарт жасалған кезең енгізіледі.
105. Салық кодексінің 129-бабын қолдануға байланысты салықтық кезеңнің соңында қалыптасқан ҚҚС асып кетуі тақырыптық тексеру нәтижелері бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кетуінің жинақталған сомасының анықтығы расталған салықтық кезеңнен бастап тең үлестермен 20 (жиырма) салықтық кезең ішінде қайтарылуға жатады.
106. Салықтық тексеру аяқталғаннан кейін Салық кодексінің 129-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды жасалады.
Тақырыптық салықтық тексеру актісіне қорытынды тоқсанның екінші айының 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмей жасалады, Салық кодексінің 129-бабы 9-тармағының 1) тармақшаларына сәйкес талап берілген салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңнен бастап әрбір салықтық кезеңнің екінші айының 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірілмей 20 (жиырма) салықтық кезеңнің ішінде тең үлестермен қайтарылуға жатады.
107. Салықтық өтініш бойынша тақырыптық салықтық тексеру жүргізу кезінде осы Қағидалардың 3-тарауын қоспағанда, осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген ұқсас ережелер қолданылады.
Бұл ретте салықтық өтініш бойынша тағайындалған тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша расталған ҚҚС асып кетуінің жалпы сомасы салықтық өтініште көрсетілген ҚҚС сомасынан және тақырыптық салықтық тексеру аяқталған күні тексерілетін көрсетілетін қызметті алушының дербес шотындағы ҚҚС-тың асып кету сомасынан аспауға тиіс.
Осы тармақта көрсетілген тақырыптық салықтық тексеру Салық кодексінің 163-бабында белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
108. Осы параграфтың ережелері Салық кодексінің 126-бабына сәйкес қайтарылуы жүзеге асырылатын ҚҚС-тың асып кету сомасына, сондай-ақ оңайлатылған тәртіпті қолдануға құқығы бар көрсетілетін қызметті алушыға ҚҚС асып кетуін қайтарған кезде қолданылмайды.

104. При проведении тематической налоговой проверки в проверяемый период включается период, указанный в:
налоговом заявлении;
требовании, включая налоговый периоды, за который представлена декларация с указанием такого требования и налоговые периоды, за которые не проводились проверки по данному виду налога в пределах срока исковой давности.
При первоначально представленном налоговом заявлении или требовании (при отсутствии ранее представленного налогового заявления) в проверяемый период в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 166 Налогового кодекса включается период, в котором заключен контракт на недропользование в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
105. Превышение НДС, сложившееся на конец налогового периода в связи с применением статьи 129 Налогового кодекса, подлежит возврату в течение 20 (двадцати) налоговых периодов равными долями начиная с налогового периода, в котором подтверждена достоверность предъявленной к возврату накопленной суммы превышения НДС по результатам тематической налоговой проверки.
106. После завершения налоговой проверки, составляется заключение к акту тематической налоговой проверки, предусмотренное подпунктом 1) пункта 9 статьи 129 Налогового кодекса.
Заключение к акту тематической налоговой проверки составляется не позднее 5 (пятого) числа второго месяца квартала, подлежит возврату не позднее 25 (двадцать пятого) числа второго месяца каждого налогового периода в течение 20 (двадцати) налоговых периодов равными долями, начиная с налогового периода, следующего за налоговым периодом, в котором представлено требование в соответствии с подпунктами 1) пункта 9 статьи 129 Налогового кодекса.
107. При проведении тематической налоговой проверки по налоговому заявлению применяются аналогичные положения, предусмотренные Главой 4 настоящих Правил, за исключением Главы 3 настоящих Правил.
При этом общая сумма превышения НДС, подтвержденная по результатам тематической налоговой проверки, назначенной по налоговому заявлению, не должна превышать суммы НДС, указанной в налоговом заявлении, и сумму превышения НДС, имеющегося на лицевом счете проверяемого услугополучателя на дату завершения тематической налоговой проверки.
Тематическая налоговая проверка, указанная в настоящем пункте, проводится в сроки, установленные статьей 163 Налогового кодекса.
108. Положения настоящего параграфа не применяются к сумме превышения НДС, возврат которого осуществляется в соответствии со статьями 126 Налогового кодекса, а также при возврате превышения НДС услугополучателю, имеющему право на применение упрощенного порядка.

109. Егер көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында және (немесе) ҚҚС бойынша декларациясының деректері бойынша ҚҚС-тың асып кету сомасының болмауы анықталса және (немесе) салық төлеуші осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген ҚҚС төлеушілерге жатпаса, көрсетілетін қызметті беруші талаптарды көрсете отырып, ҚҚС бойынша декларацияны ұсынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыны талаптарды қараудан бас тарту туралы хабардар етеді.
5-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі
110. Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда Салық кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымы көрсетілетін қызметті алушыға салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарлама табыс етілген күннен кейінгі 30 (отыз) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілген мерзімді дәлелді себептермен өткізіп алған кезде, бұл мерзімді көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша шағымды қарайтын уәкілетті орган қалпына келтіруі мүмкін.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті алушы шағымның көшірмесін салықтық тексеру жүргізген МКО-дарына ұсынады.
111. Көрсетілетін қызметті алушы МКО лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) ӘРПК-де көзделген тәртіппен шағым жасайды.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) ӘРПК-нің 91-бабының 4-тармағына сәйкес шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
112. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына немесе мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына шағым беруге құқылы.

109. Если установлено отсутствие суммы превышения НДС на лицевом счете и (или) по данным декларации по НДС услугополучателя и (или) налогоплательщик не относятся к плательщикам НДС, указанным в пункте 6 настоящих Правил, услугодатель уведомляет услугополучателя об отказе в рассмотрении требования в течение 5 (пяти) рабочих дней после представления декларации по НДС с указанием требования.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц и (или) обжалования уведомления о результатах налоговой проверки по вопросам оказания государственных услуг
110. При несогласии с результатами тематической налоговой проверки подается жалоба на уведомление о результатах налоговой проверки в порядке, определенной Главой 18 Налогового кодекса.
Жалоба услугополучателя на уведомление о результатах налоговой проверки подается в уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) рабочих дней, следующих за днем вручения услгуополучателю уведомления о результатах налоговой проверки
При пропуске по уважительной причине указанного срока, этот срок по ходатайству услугополучателя, может быть восстановлен уполномоченным органом, рассматривающим жалобу.
При этом копия жалобы представляется услугополучателем в ОГД, проводившие налоговую проверку.
111. Жалоба на действие (бездействие) должностных лиц ОГД услугополучателем подается в порядке, предусмотренном АППК.
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) которого обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
112. По вопросам оказания государственной услуги услугополучатель вправе подать жалобу в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу или в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Қосылған құн салығы
сомасының асып кетуін
қайтару қағидаларына
1-қосымша
"Бюджеттен қосылған құн салығының асып кетуін қайтару" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, еркін экономикалық аймағының (бұдан әрі – АЭА) аумағындағы аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтініштер қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді Қазақстан Республикасының Қаржы министрілігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, АЭА аумақтарындағы аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" өзі келу тәртібімен немесе веб-порталы (бұдан әрі – портал) және (немесе) мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) ақпараттандыру объектісі - ақпараттық жүйелері (бұдан әрі – АЖ) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) асып кетуін қайтару келесі мерзімдерде жүргізіледі:
1) оңайлатылған тәртіпте талап көрсетіле отырып, ҚҚС бойынша декларация табыс етілген салықтық кезең үшін ҚҚС бойынша декларация табыс етілген күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
2) тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 4-тарауының 1, 10-параграфтарына сәйкес талаптарды көрсете отырып, ҚҚС бойынша декларацияны табыс ету мерзімі өткен күннен кейінгі 55 (елу бес) жұмыс күні ішінде қайтарылуға жатады;
3) осы Қағидалардың 4-тарауының 9, 10-параграфтарына сәйкес ҚҚС асып кетуін қайтару талап берілген салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңнен бастап тең үлестермен салықтық тексеру актісіне 20 (жиырма) салықтық кезеңнің қорытындысы негізінде әрбір салықтық кезеңнің екінші айының 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Салықтық тексеру актісіне қорытынды тоқсан сайын тоқсанның екінші айының 5 (бесі) күнінен кешіктірілмей жасалады және ҚҚС төлеушіге тапсырылады;

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателей, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Приложение 1
к Правилам возврата
превышения налога
на добавленную стоимость
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возврат налога на добавленную стоимость из бюджета" (далее – государственная услуга)
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, районам, городам и районам в городах, на территории свободных экономических зон (далее – СЭЗ)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, районам, городам и районам в городах, на территории СЭЗ (далее – услугодатель) в явочном порядке или посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) и (или) через объект информатизации - информационные системы (далее – ИС) органа государственных доходов (далее – ОГД)
3
Срок оказания государственной услуги
Возврат превышения налога на добавленную стоимость (далее – НДС) производится в следующие сроки:
1) в упрощенном порядке в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, следующих за днем представления декларации по НДС за налоговый период за который представлена декларация по НДС с указанием требования;
2) по результатам тематической налоговой проверки, подлежит возврату в течение 55 (пятидесяти пяти) рабочих дней, следующих за днем истечения срока представления декларации по НДС с указанием требования в соответствии с Параграфами 1, 10 Главы 4 настоящих Правил;
3) не позднее 25 (двадцать пятого) числа второго месяца каждого налогового периода на основании заключения к акту налоговой проверки в течение 20 (двадцати) налоговых периодов равными долями, начиная с налогового периода, следующего за налоговым периодом, в котором представлено требование о возврате превышения НДС в соответствии с Параграфами 9, 10 Главы 4 настоящих Правил.
Заключение к акту налоговой проверки составляется и вручается плательщику НДС ежеквартально не позднее 5 (пятого) числа второго месяца квартала;

4) тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша салық органы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық қызметі қайта өңдеу өнімдерін сатып алушыға қатысты жүзеге асырған тексеру нәтижелері туралы салық органының сұрау салуына жауап алған кезде салықтық тексеру актісіне қорытынды жасайды.
Салықтық тексеру актісіне қорытынды сұрау салуға жауап алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады және салық төлеушіге табыс етіледі.
Салықтық тексеру актісіне қорытынды негізінде ҚҚС-тың асып кету сомасы салықтық тексеру актісіне қорытынды табыс етілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарылуға жатады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз жеткізгіште - өзі келу тәртібімен
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: Салық кодексінде көзделген ҚҚС-тың асып кету сомасын қайтару кезінде:
1) мыналар:
ҚҚС бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасында ҚҚС төлеуші болып табылмайтын бейрезиденттен жұмыстар, қызметтер алған кезде төлеуге жататын ҚҚС есебіне, импортталатын тауарларға ҚҚС есебіне;
салық төлеушінің салық және (немесе) бюджетке төленетін төлемдерінің өзге де түрлері бойынша;
салық төлеушіде ҚҚС, салықтардың және төлемдердің өзге де түрлері бойынша салықтық берешегі болмаған жағдайда заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің салық және (немесе) бюджетке төленетін төлемдерінің өзге де түрлері;
2) салықтық берешегі болмаған жағдайда, салықтардың және төлемдердің өзге түрлері бойынша (талап ету бойынша) алдағы төлемдердің есебіне ҚҚС асып кету сомасын есепке жатқызу;
3) салық берешегі болмаған кезде салық төлеушінің банк шотына ҚҚС асып кетудің қалған сомасын қайтару бойынша салықтық берешекті өтеу есебіне ҚҚС асып кету сомасын есепке жатқызу.
дәлелді бас тарту кезінде:
1) тақырыптық тексеру актісі негізінде қайтаруға ҚҚС асып кеткен сомасын растамау;
2) ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану шарттарына сәйкес еместігі туралы хабарламаға көрсетілетін қызметті алушыдан тиісті жауаптың болмауы;
3) көрсетілетін қызметті алушыдан ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану шарттарына сәйкестігі туралы хабарламаға ҚҚС қайтарудан бас тарту туралы жауап алу.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі
7
Ақпарат нысандары және көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

4) налоговый орган по результатам тематической налоговой проверки составляет заключение к акту налоговой проверки при получении ответа на запрос налогового органа о результатах проверки, осуществленной в отношении покупателя продуктов переработки налоговой службой государства-члена ЕАЭС.
Заключение к акту налоговой проверки составляется и вручается налогоплательщику не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения ответа на запрос.
Сумма превышения НДС на основании заключения к акту налоговой проверки подлежит возврату в течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем вручения заключения к акту налоговой проверки.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная – в явочном порядке
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является: при возврате превышения сумм НДС, предусмотренного  кодексом:
1) зачет превышения суммы НДС, в счет погашения имеющейся налоговой задолженности по:
НДС, в том числе в счет НДС, подлежащего уплате при получении работ, услуг от нерезидента, не являющегося плательщиком НДС в Республике Казахстан, в счет НДС на импортируемые товары;
иным видам налогов и (или) платежей в бюджет налогоплательщика; иным видам налогов и (или) платежей в бюджет структурных подразделений юридического лица, при отсутствии у налогоплательщика налоговой задолженности по НДС, иным видам налогов и платежей;
2) зачет суммы превышения НДС в счет предстоящих платежей по иным видам налогов и платежей (по требованию), при отсутствии налоговой задолженности;
3) возврат оставшейся суммы превышения НДС на банковский счет налогоплательщика при отсутствии налоговой задолженности.
при мотивированном отказе:
1) не подтверждение суммы превышения НДС к возврату на основании акта тематической проверки;
2) отсутствие соответствующего ответа от услугополучателя на уведомление о несоответствии условиям применения упрощенного порядка возврата НДС;
3) получение ответа об отказе о возврате НДС от услугополучателя на уведомление о несоответствии условиям применения упрощенного порядка возврата НДС.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушілер – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заңы) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.30-ден 18.00-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) порталда және (немесе) МКО АЖ-да – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті көрсетілетін қызметті алушылардан талап етілетін мәліметтер мен құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге салықтық кезең үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талап ҚҚС асып кетуін қайтару үшін белгіленген нысанда ұсынылады.
Тауарлардың экспортын растайтын құжаттар:
1) экспортталатын тауарларды беруге арналған шарт (келiсiмшарт);
2) Салық кодексінің 2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, тауарлар шығаруды экспорт кедендік рәсімімен орналастыра отырып жүзеге асыратын кеден органының белгiлерi бар, сондай-ақ ЕАЭ-ның кедендік шекарасындағы өткізу пунктінде орналасқан Қазақстан Республикасы кеден органының немесе ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің кеден органының белгiсi бар тауарларға арналған декларацияның көшірмесі;
3) экспорт кедендік рәсімімен орналастырыла отырып, тауарлар:
магистральдық құбыржолдар жүйесі арқылы немесе электр беру желілері арқылы;
уақытша кедендік декларациялау пайдаланылып әкетілген кезде кедендiк декларациялауды жүргiзген кеден органының белгiлерi бар тауарларға арналған толық декларацияның көшiрмесi;
4) тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері.
Тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырыла отырып, магистральдық құбыржолдар жүйесі арқылы немесе электр беру желілері арқылы әкетілген жағдайда тауарға ілеспе құжаттар көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-беру актісі ұсынылады;
5) зияткерлік меншік объектісі экспортталған жағдайда – авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның зияткерлік меншік объектісіне құқығы туралы, сондай-ақ оның құнын растауы;

1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.30 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) портала и (или) ИС – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя, необходимых для оказания государственной услуги
К услугодателю для получения государственной услуги предоставляется требование о возврате превышения НДС, указанное в декларации по НДС за налоговый период, установленной формы – для возврата превышения НДС.
Документами, подтверждающими экспорт товаров, являются:
1) договор (контракт) на поставку экспортируемых товаров;
2) копия декларации на товары с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров с помещением под таможенную процедуру экспорта, а также с отметкой таможенного органа Республики Казахстан или таможенного органа другого государства – члена ЕАЭС, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе ЕАЭС, кроме случаев, указанных в подпунктах 3) и 6) пункта 2 статьи 467 Налогового кодекса;
3) копия полной декларации на товары с отметками таможенного органа, производившего таможенное декларирование, при вывозе товаров с помещением под таможенную процедуру экспорта:
по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи;
с использованием временного таможенного декларирования;
4) копии товаросопроводительных документов.
В случае вывоза товаров с помещением под таможенную процедуру экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;
5) подтверждение уполномоченного государственного органа в области авторского права и смежных прав о праве на объект интеллектуальной собственности, а также его стоимости – в случае экспорта объекта интеллектуальной собственности;

6) тауарлар шығаруды экспорт кедендік рәсімінде жүзеге асыратын кеден органының белгілері бар, сондай-ақ шектері ЕАЭО-ның кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың бақылау-өткізу пунктінде орналасқан кеден органының белгісі бар тауарларға арналған декларацияның көшірмелері;
7) тауарлар мерзімдік кедендік декларациялау пайдаланылып, экспорт кедендік рәсімімен орналастырыла отырып әкетілген жағдайда, тауарларды берудің мәлімделген кезеңі аяқталғаннан кейін енгізілген өзгерістері (толықтырулары) бар, әкетілген тауардың нақты саны туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға арналған декларацияның көшірмесі.
Кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырыла отырып, бұрын ЕАЭО-ның кедендік аумағынан тыс жерге әкетiлген тауарларды немесе олардың қайта өңдеу өнiмдерiн одан әрi экспорттау жүзеге асырылған жағдайда, экспортты растау Салық кодексінің 467-бабының 2-тармағына сәйкес, сондай-ақ мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырылады:
1) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімін экспорт кедендік рәсіміне өзгерту жүргізiлетiн тауарларға арналған декларацияның көшірмесі;
2) кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырыла отырып ресiмделген тауарларға арналған декларацияның көшірмесі;
3) кедендік аумақта қайта өңдеу (тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу) кедендік рәсімімен орналастырыла отырып, тауарларды шет мемлекеттің аумағына әкелу кезiнде ресiмделген, осындай ресiмдеудi жүзеге асырған шет мемлекеттің кеден органы куәландырған тауарларға арналған декларацияның көшiрмесi;
4) шет мемлекеттің аумағында ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімін шет мемлекеттің аумағында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне немесе экспорт кедендік рәсіміне өзгерту жүргізілетін тауарларға арналған декларацияның көшірмесі.
Салық органдарының ақпараттық жүйесінде кеден органдарының тауарларды іс жүзінде әкету туралы хабарламасы бар, электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация да тауарлардың экспортын растайтын құжат болып табылады. Осы тармақта көзделген, электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация болған кезде Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағының 2), 3) және 6) тармақшаларында және 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Салық кодексінің 468-бабының мақсаттары үшін мыналар халықаралық тасымалдарды растайтын құжаттар болып табылады:

6) копии декларации на товары с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров в таможенной процедуре экспорта, а также с отметкой таможенного органа, расположенного в контрольно-пропускном пункте специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС;
7) копия декларации на товары с изменениями (дополнениями), внесенными после окончания заявленного периода поставки товаров, содержащая сведения о фактическом количестве вывезенного товара, в случае вывоза товаров с помещением под таможенную процедуру экспорта с использованием периодического таможенного декларирования.
В случае осуществления дальнейшего экспорта товаров, ранее вывезенных за пределы таможенной территории ЕАЭС с помещением под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, или продуктов их переработки подтверждение экспорта осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 467 Налогового кодекса, а также на основании следующих документов:
1) копии декларации на товары, в соответствии с которой производится изменение таможенной процедуры переработки вне таможенной территории на таможенную процедуру экспорта;
2) копии декларации на товары, оформленной с помещением под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории;
3) копии декларации на товары, оформленной при ввозе товаров на территорию иностранного государства с помещением под таможенную процедуру переработки на таможенной территории (переработки товаров для внутреннего потребления), заверенной таможенным органом иностранного государства, осуществившим такое оформление;
4) копии декларации на товары, в соответствии с которой производится изменение таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления на территории иностранного государства на таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления на территории иностранного государства или таможенную процедуру экспорта.
Декларация на товары в виде электронного документа, по которой в информационной системе налоговых органов имеется уведомление таможенных органов о фактическом вывозе товаров, также является документом, подтверждающим экспорт товаров. При наличии декларации на товары в виде электронного документа, предусмотренной настоящим пунктом, представление документов, установленных подпунктами 2), 3) и 6) пункта 2 и подпунктами 1) и 2) пункта 3 статьи 467 Налогового кодекса, не требуется.
Для целей статей 468 и 522 Налогового кодекса подтверждающими международные перевозки документами являются:

1) жүктерді тасымалдау кезінде:
халықаралық автомобиль қатынасында – тауар-көлік жүкқұжаты;
халықаралық теміржол қатынасында, оның ішінде тікелей халықаралық теміржол-паром қатынасында және жүкті теміржол көлігінен су көлігіне ауыстырып тией отырып, халықаралық теміржол-су қатынасында – бірыңғай үлгідегі жүкқұжат;
әуе көлігімен – жүкке арналған жүкқұжат (әуе жүкқұжаты);
теңіз көлігімен – коносамент немесе теңіз жүкқұжаты;
көліктің екі немесе одан көп түрімен транзитпен (аралас тасымал) – бірыңғай тауар-көлік жүкқұжаты (бірыңғай коносамент);
магистральдық құбыржолдар жүйесі арқылы:
есеп айырысу кезеңi iшiндегі экспорт және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдерімен орналастырылған тауарларға арналған декларацияның не есеп айырысу кезеңi iшiндегі кедендік транзиттеу кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесі;
орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актiлерi, жүктердi сатушыдан не көрсетілген жүктерді бұрын жеткізуді жүзеге асырған басқа да тұлғалардан сатып алушыға не көрсетілген жүктерді одан әрі жеткізуді жүзеге асыратын басқа да тұлғаларға қабылдау-беру актiлерi;
2) жолаушыларды, багажды және жүк багажын тасымалдау кезінде:
автомобиль көлігімен:
тұрақты тасымалдар кезінде – Қазақстан Республикасында сатылған жол жүру билеттерін сату туралы есеп, сондай-ақ жүрі жолындағы автовокзалдар (автостанциялар) жасаған жолаушылар билеттері туралы есеп айырысу ведомостары;
тұрақты емес тасымалдар кезінде – халықаралық қатынаста көлік қызметтерін көрсету туралы шарт;
теміржол көлігімен:
Қазақстан Республикасында сатылған жол жүру, тасымалдау және пошта құжаттарын сату туралы есеп;
Қазақстан Республикасында халықаралық қатынаста сатылған жолаушылар билеттері туралы есеп айырысу ведомосы;
теміржол әкімшіліктері арасындағы жолаушылар тасымалдары үшін өзара есеп айырысу жөніндегі баланстық ведомость пен жол жүру және тасымалдау құжаттарын ресімдеу туралы есеп;
әуе көлігімен:
бас декларация;
жолаушы манифесі;
карго-манифест;
лоджит (орталық-тиеу графигі);
жинақтау-тиеу ведомосы (жол жүру билеті және багаж түбіртегі);
халықаралық қатынаста жолаушылар пойыздарының (вагондарының) жүріп өтуі бойынша көрсетілетін қызмет кезінде:
жолаушылар пойызының заттай парағы.
Құжаттар қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда жасалуы мүмкін.

1) при перевозке грузов:
в международном автомобильном сообщении – товарно-транспортная накладная;
в международном железнодорожном сообщении, в том числе в прямом международном железнодорожно-паромном сообщении и международном железнодорожно-водном сообщении с перевалкой груза с железнодорожного на водный транспорт, – накладная единого образца;
воздушным транспортом – грузовая накладная (авианакладная);
морским транспортом – коносамент или морская накладная;
транзитом двумя или более видами транспорта (смешанная перевозка) – единая товарно-транспортная накладная (единый коносамент);
по системе магистральных трубопроводов:
копия декларации на товары, помещенные под таможенные процедуры экспорта и выпуска для внутреннего потребления, за расчетный период либо декларации на товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, за расчетный период;
копия заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученного экспортером от импортера товаров (в случае экспорта на территорию государств-члена ЕАЭС);
копия заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученного от налогоплательщика, импортировавшего товары на территорию Республики Казахстан (в случае импорта c территории государств-члена ЕАЭС);
счета-фактуры (в случае международных перевозок в ЕАЭС);
акты выполненных работ (оказанных услуг), акты приема-сдачи грузов от продавца либо от других лиц, осуществлявших ранее доставку указанных грузов покупателю либо другим лицам, осуществляющим дальнейшую доставку указанных грузов;
2) при перевозке пассажиров, багажа и грузобагажа:
автомобильным транспортом:
при регулярных перевозках – отчет о продаже проездных билетов, проданных в Республике Казахстан, а также расчетные ведомости о пассажирских билетах, составленные автовокзалами (автостанциями) по пути следования;
при нерегулярных перевозках – договор об оказании транспортных услуг в международном сообщении;
железнодорожным транспортом:
отчет о продаже проездных, перевозочных и почтовых документов, проданных в Республике Казахстан;
расчетная ведомость о пассажирских билетах, проданных в Республике Казахстан, в международном сообщении;
балансовая ведомость по взаиморасчетам за пассажирские перевозки между железнодорожными администрациями и отчет об оформлении проездных и перевозочных документов;
воздушным транспортом:
генеральная декларация;
пассажирский манифест;
карго-манифест;
лоджит (центрально-загрузочный график);
сводно-загрузочная ведомость (проездной билет и багажная квитанция);
при услуге по проследованию пассажирских поездов (вагонов) в международном сообщении:
натурный лист пассажирского поезда.
Документы, могут быть составлены на бумажном носителе и (или) в электронной форме.
Декларация на товары в виде электронного документа, по которой в информационных системах налоговых органов имеется уведомление таможенных органов о фактическом вывозе товаров, также является документом, подтверждающим экспорт товаров.

Салық органдарының ақпараттық жүйелерінде кеден органдарының тауарларды іс жүзіндегі әкету туралы хабарламасы бар, электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация да тауарлардың экспортын растайтын құжат болып табылады. Осы тармақта көзделген, электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация болған кезде Салық кодексінің 468-бабы 4-тармағының бірінші бөлігі 1) тармақшасының сегізінші абзацында белгіленген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Салық кодексінің 469-бабына сәйкес халықаралық ұшуды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде әуежайлар, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушілер жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізу кезінде нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдарды растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) тұрақты рейстерді жүзеге асыру кезінде – әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушінің, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушінің шетелдік авиакомпаниямен жанар-жағармай материалдарын өткізуді көздейтін және (немесе) қамтитын шарты;
тұрақты емес рейстерді жүзеге асыру кезінде – шетелдік авиакомпанияның өтінімі және (немесе) әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушінің, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушінің шетелдік авиакомпаниямен шарты (келісімі).
Бұл ретте өтінімде мынадай мәліметтер көрсетілуге тиіс:
тіркелген мемлекеті көрсетіле отырып, авиакомпанияның атауы;
әуе кемесінің болжамды қону күні.
Форс-мажорлық мән-жайлар салдарынан шетелдік әуе кемесі қонған кезде осы тармақшада көзделген өтінім толтырылмайды.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен авиакомпания белгілеген және жариялаған кестеге сәйкес орындалатын рейс тұрақты рейс деп танылады;
тұрақты болып табылмайтын және әуе тасымалы мақсатында немесе онсыз белгілі бір тапсырыс беруші үшін орындалатын рейс (ұшу) тұрақты емес рейс (ұшу) деп танылады;
2) әуе кемесіне жанар-жағармай материалдарының құйылғанын растайтын кеден органының белгісі бар шетелдік әуе кемесіне жанар-жағармай құюға арналған шығыс ордері немесе талап, онда мынадай мәліметтер көрсетілуге тиіс:
авиакомпанияның атауы;
құйылған жанар-жағармай материалдарының мөлшері;
әуе кемесіне май құйылған күн;
әуе кемесі командирінің немесе шетелдік авиакомпания өкілінің және әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушінің, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушінің тиісті қызметінің жанармай құюды жүзеге асырған қызметкерінің қолтаңбалары.
Осы тармақшаның ережелері ЕАЭО-ның және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік ресімдеу және кедендік бақылау көзделмеген халықаралық ұшуды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде қолданылмайды;

При наличии декларации на товары в виде электронного документа, предусмотренной настоящим пунктом, представление документов, установленных абзацем восьмым подпункта 1) части первой пункта 4 статьи 468 Налогового кодекса, не требуется.
Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, при реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами, поставщиками услуг наземного обслуживания, розничными реализаторами нефтепродуктов при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки в соответствии со статьей 469 Налогового кодекса, являются:
1) договор аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания, розничного реализатора нефтепродуктов с иностранной авиакомпанией, предусматривающий и (или) включающий реализацию горюче-смазочных материалов, – при осуществлении регулярных рейсов;
заявка иностранной авиакомпании и (или) договор (соглашение) аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания, розничного реализатора нефтепродуктов с иностранной авиакомпанией – при осуществлении нерегулярных рейсов.
При этом в заявке должны быть указаны следующие сведения:
наименование авиакомпании с указанием государства, в котором она зарегистрирована;
дата предполагаемой посадки воздушного судна.
При посадке иностранного воздушного судна вследствие форс-мажорных обстоятельств заявка, предусмотренная настоящим подпунктом, не заполняется.
Для целей настоящего подпункта:
регулярным рейсом признается рейс, выполняемый согласно расписанию, установленному и опубликованному авиакомпанией в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
нерегулярным рейсом (полетом) признается рейс (полет), не являющийся регулярным и выполняемый для определенного заказчика с целью воздушной перевозки или без таковой;
2) расходный ордер или требование на заправку иностранного воздушного судна с отметкой таможенного органа, подтверждающего заправку горюче-смазочными материалами воздушного судна, в котором должны быть указаны следующие сведения:
наименование авиакомпании;
количество заправленных горюче-смазочных материалов;
дата заправки воздушного судна;
подписи командира воздушного судна или представителя иностранной авиакомпании и сотрудника соответствующей службы аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания, розничного реализатора нефтепродуктов, осуществившего заправку.
Положения настоящего подпункта не применяются при заправке воздушных судов авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, в отношении которых в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) Республики Казахстан не предусмотрены таможенное оформление и таможенный контроль;

3) әуежай, жерде қызмет көрсету қызметтерін беруші, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізуші өткізген жанар-жағармай материалдары үшін ақы төлеу фактісін растайтын құжат;
4) қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым қызметшісінің шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындысы.
Бұл ретте ЕАЭО-ның кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік ресімдеу және кедендік бақылау көзделмеген рейстер жүзеге асырылған жағдайларда азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйымның қызметшісі осы тармақшада көзделген қорытындыны ұсынады.
Салық кодексінің 470-бабына сәйкес арнайы экономикалық аймақтарды құру мақсатына сай келетін қызметті жүзеге асыру кезінде толық тұтынылатын тауарларды өткізу кезінде нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдарды растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен немесе инвестициялар туралы келісім жасасқан тұлғамен тауарларды беруге арналған шарт (келісімшарт);
2) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі бойынша тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгілері бар тауарлар тізбесі қоса беріле отырып, тауарларға арналған декларацияның және (немесе) көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттардың көшірмелері;
3) 1) тармақшада көрсетілген ұйымдарға тауарларды тиеп-жөнелтуді растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
4) Салық кодексінің 470-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері.
3. Салық органдары ақпараттық байланыс арналары арқылы кеден органдарынан алған электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация да нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдарды растайтын құжат болып табылады. Электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация болған кезде Салық кодексінің 470-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген тауарларға арналған декларацияның көшірмесін ұсыну талап етілмейді.
Электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларация болған кезде салық кодексінің 470-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген тауарларға арналған декларацияның көшірмесін ұсыну талап етілмейді.
Салық кодексінің 471-бабына сәйкес мыналар шектері ЕАЭО-ның кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақты құру мақсатына сай келетін қызметті жүзеге асыру кезінде тұтынылатын немесе өткізілетін тауарларды өткізу кезінде нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымды растайтын құжаттар болып табылады:

3) документ, подтверждающий факт оплаты за реализованные аэропортом, поставщиком услуг наземного обслуживания, розничным реализатором нефтепродуктов горюче-смазочные материалы;
4) заключение служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату, подтверждающее факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний).
При этом заключение, предусмотренное настоящим подпунктом, представляется служащим уполномоченной организации в сфере гражданской авиации в случаях осуществления рейсов, в отношении которых в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан не предусмотрены таможенное оформление и таможенный контроль.
Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, при реализации товаров, полностью потребляемых при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальных экономических зон в соответствии со статьей 470 Налогового кодекса, являются:
1) договор (контракт) на поставку товаров с организациями, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон, или лицом, заключившим соглашение об инвестициях;
2) копии декларации на товары и (или) транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов с приложением перечня товаров с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров по таможенной процедуре свободной таможенной зоны;
3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров организациям, указанным в подпункте 1);
4) копии документов, подтверждающих получение товаров организациями, указанными в подпункте 1) пункта 2 статьи 470 Налогового кодекса.
3. Декларация на товары в виде электронного документа, полученная налоговыми органами по информационным каналам связи от таможенных органов, также является документом, подтверждающим обороты, облагаемые по нулевой ставке.
При наличии декларации на товары в виде электронного документа, представление копии декларации на товары, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 статьи 470 Налогового кодекса, не требуется.
Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, при реализации товаров, потребляемых или реализуемых при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС в соответствии со статьей 471 Налогового кодекса, являются:

1) шектері ЕАЭО-ның кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен және (немесе) тұлғалармен тауарларды беруге арналған шарт (келісімшарт);
2) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі бойынша тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгілері бар тауарлар тізбесі қоса беріле отырып, тауарларға арналған декларацияның және (немесе) көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттардың көшірмелері;
3) 1) тармақшада көрсетілген ұйымдарға және (немесе) тұлғаларға тауарлардың тиеп-жөнелтілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
4) Салық кодексінің 471-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың және (немесе) тұлғалардың тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Салық кодексінің 472-бабының 1-тармағында көрсетілген нөлдік мөлшерлеме бойынша мыналар салық салынатын айналымды растайтын құжаттар болып табылады:
1) салық төлеуші мен Ұлттық Банк арасында жасалған бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін аффинирленген алтынды сатып алу-сатудың жалпы талаптары туралы шарт;
2) Ұлттық Банкке өткізілген аффинирленген алтынның құнын растайтын құжаттардың көшірмелері;
3) аффинирленген алтынның саны көрсетіле отырып, Ұлттық Банктің аффинирленген алтынды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Салық кодексінің 473-бабының 1-тармағында көрсетілген салық төлеушілерге тауарлардың өткізілгенін растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) берілетін тауарлардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) жұмыс бағдарламасын орындауға арналғаны көрсетіле отырып, талаптарына сәйкес импортталатын тауарлар қосылған құн салығынан босатылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге тауарларды беруге арналған шарт;
2) салық төлеушілерге тауарлардың тиеп-жөнелтілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
3) салық төлеушілердің тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Салық кодексінің 473-бабының 2-тармағында көрсетілген тұрақсыз конденсаттың өткізілгенін растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің аумағына әкетілген (әкетілетін) тұрақсыз конденсатты беруге арналған шарт (келісімшарт);
2) құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу актісі;

1) договор (контракт) на поставку товаров с организациями и (или) лицами, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС;
2) копии декларации на товары и (или) транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов с приложением перечня товаров с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров по таможенной процедуре свободной таможенной зоны;
3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров организациям и (или) лицам, указанным в подпункте 1);
4) копии документов, подтверждающих получение товаров организациями и (или) лицами, указанными в подпункте 1) пункта 2 статьи 471 Налогового кодекса.
Документами, подтверждающими оборот, облагаемый по нулевой ставке, указанный в пункте 1 статьи 472 Налогового кодекса, являются:
1) договор об общих условиях купли-продажи аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах, заключенный между налогоплательщиком и Национальным Банком;
2) копии документов, подтверждающих стоимость аффинированного золота, реализованного Национальному Банку;
3) копии документов, подтверждающих получение аффинированного золота Национальным Банком с указанием количества аффинированного золота.
Документами, подтверждающими реализацию товаров налогоплательщикам, указанным в пункте 1 статьи 473 Налогового кодекса, являются:
1) договор на поставку товаров налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции, в соответствии с условиями которых освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары, с указанием в нем, что поставляемые товары предназначены для выполнения рабочей программы контракта на недропользование, соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров налогоплательщикам;
3) копии документов, подтверждающих получение товаров налогоплательщиками.
Документами, подтверждающими реализацию нестабильного конденсата, указанного в пункте 2 статьи 473 Налогового кодекса, являются:
1) договор (контракт) на поставку нестабильного конденсата, вывезенного (вывозимого) с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
2) акт снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов;

3) Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің аумағына құбыржолдар жүйесі арқылы әкетілген тұрақсыз конденсатты қабылдау-беру актісі.
Құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу тәртібін көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Салық кодексінің 473-бабының 3-тармағында көрсетілген тауарлардың өткізілгенін растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттар (келісімшарттар);
2) қайта өңдеу өнімдерін өткізудің жүзеге асырылуына негіз болатын шарттар (келісімшарттар);
3) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстардың орындалу фактісін растайтын құжаттар;
4) алыс-беріс шикізатының Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына әкетілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері.
Алыс-беріс шикізаты магистральдық құбыржолдар жүйесі арқылы әкетілген жағдайда тауарға ілеспе құжаттар көшірмелерінің орнына осындай алыс-беріс шикізатын қабылдау-беру актісі ұсынылады;
5) аумағында алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жүзеге асырылған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық төлеушісіне – қайта өңдеу өнімдерін сатып алушыға олардың тиеп-жөнелтілгенін растайтын құжаттар;
6) салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен ашылған, Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банктердегі банктік шоттарына өткізілген қайта өңдеу өнімдері бойынша валюталық түсімнің түскенін растайтын құжаттар;
7) Салық кодекстің 523-бабының 8-тармағында көзделген, тиісті уәкілетті мемлекеттік органның ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы қорытындысы.
Мемлекеттік кірістер органы жүргізетін салықтық тексеру барысында көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген ұсынатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушылар ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талапты көрсете отырып, ҚҚС бойынша декларация табыс етілген салықтық кезең, сондай-ақ ҚҚС бойынша салықтық тексерулер жүргізілмеген, бірақ талап қоюдың ескіру мерзімінен аспайтын алдыңғы салық кезеңдері үшін қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасының анықтығын растау бойынша ұсынады.
Мемлекеттік қызметті портал немесе АЖ арқылы алған кезде құжаттар электрондық құжат нысанында беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздеме, егер:
1. Егер жеке шотта және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының ҚҚС бойынша декларациясының деректері бойынша ҚҚС-тың асып кету сомасының болмауы анықталса және (немесе) осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген шарттар бұзылса, көрсетілетін қызметті беруші талап көрсетіле отырып, ҚҚС бойынша декларация ұсынылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде талаптарды қараудан бас тарту туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.

3) акт приема-сдачи нестабильного конденсата, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС по системе трубопроводов.
Порядок снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов определяется уполномоченным органом в области углеводородов.
Документами, подтверждающими реализацию товаров, указанных в пункте 3 статьи 473 Налогового кодекса, являются:
1) договоры (контракты) на переработку давальческого сырья;
2) договоры (контракты), на основании которых осуществляется реализация продуктов переработки;
3) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
4) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих вывоз давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС.
В случае вывоза давальческого сырья по системе магистральных трубопроводов вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи такого давальческого сырья;
5) документы, подтверждающие отгрузку продуктов переработки их покупателю – налогоплательщику государства-члена ЕАЭС, на территории которого осуществлялась переработка давальческого сырья;
6) документы, подтверждающие поступление валютной выручки по реализованным продуктам переработки на банковские счета налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
7) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров на территории государства-члена ЕАЭС, предусмотренное пунктом 8 статьи 523 Налогового кодекса.
Документы, представляемые услугополучателем в ходе налоговой проверки, проводимой органом государственных доходов, указанные в настоящем пункте, услугополучатели представляют по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату за налоговый период, за который представлена декларация по НДС с указанием требования о возврате превышения НДС, а также предыдущие налоговые периоды, за которые не проводились налоговые проверки по НДС, но не превышающие срок исковой давности.
При получении государственной услуги через портал или ИС документы подаются в форме электронного документа.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги являются случаи, если:
1. Если установлено отсутствие суммы превышения НДС на лицевом счете и (или) по данным декларации по НДС услугополучателя и (или) нарушены условия установленные, пунктом 6 настоящих Правил, услугодатель уведомляет услугополучателя об отказе в рассмотрении требования в течение 5 (пяти) рабочих дней после представления декларации по НДС с указанием требования.

2. Мынадай:
1) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйым жазып берген шот-фактуралар бойынша есепке жатқызылған;
2) салықтық міндеттемені заттай нысанда орындау есебіне берілетін пайдалы қазбалар бойынша тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер (оның ішінде, осындай пайдалы қазбаларды өткізуге байланысты тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша есепке жатқызылған;
3) салық төлеуші салықтың қосымша сомасын есепке жатқызған салықтық кезеңдер бойынша қалыптасқан ҚҚС-тың асып кету сомасы қайтарылуға жатпайды.
3. Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша, егер:
1) өнім берушімен және сатып алушымен өзара есеп айырысулардың анықтығын растау үшін қарсы тексерулер жүргізуге берілген сұрау салуларға жауап алынбаса немесе оның ішінде:
тұрған жері бойынша өнім берушінің болмауы;
өнім берушінің есепке алу құжаттамасының жоғалуы себебі бойынша қарсы салықтық тексеру жүргізілмесе;
2) салықтық кезеңде тікелей өнім берушіде қосылған құн салығы бойынша салықтық есептілікте көрсетілген мәліметтер мен өнім берушінің барлық жазып берілген шот-фактуралары бойынша электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіндегі мәліметтер арасындағы салыстыру кезінде өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығы сомасының төмендетілгені анықталса;
3) салықтық тексеру жүргізіліп жатқан салық төлеушіге немесе оның тікелей өнім берушісіне қатысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 216 және 245-баптары бойынша қылмыстық іс қозғалса;
4) тексерілетін салық төлеуші немесе оның тікелей өнім берушісі бойынша электрондық шот-фактураларды жазып беру тоқтатыла тұрса;
5) тікелей өнім берушіде қосылған құн салығы бойынша бересі болса;
6) валюталық түсім түспесе (толық көлемде түспесе);
7) экспорттау кезінде тауарларды әкету фактісі расталмаса (толық көлемде расталмаса), қосылған құн салығын қайтару жүргізілмейді.
Тақырыптық салықтық тексеру қорытындысы бойынша ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес тыңдауды жүзеге асыра отырып, ҚҚС-тың асып кету сомасының дұрыстығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру актісі жасалады.
Бұл ретте салықтық тексеру актісі Салық кодексінің 170-бабының талаптарына сәйкес жасалады.
Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС-тық асып кету сомасы талапта көрсетілген ҚҚС-тың асып кету сомасынан және салықтық тексеру актісін жасау күніне дербес шоттағы ҚҚС-тың асып кету сомасынан аспауға тиіс.
Тақырыптық салықтық тексеру актісінде әрбір себеп бойынша жеке расталмаған соманы көрсете отырып, ҚҚС-тың асып кету сомасын қайтармау негіздері көрсетіледі.
Тақырыптық салықтық тексеру нәтижелері бойынша расталмаған ҚҚС-тың асып кету сомасы салық төлеушінің талап қоюдың ескіру мерзімдері шегінде кейінгі салық кезеңдерінде талапқа енгізуі жолымен расталмау себептері жойылуына қарай қайтарылуға жатады.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы:

2. Не подлежит возврату сумма превышения НДС:
1) отнесенная в зачет по счетам-фактурам, выписанным заготовительной организацией в сфере агропромышленного комплекса;
2) отнесенная в зачет по товарам, работам, услугам по полезным ископаемым, передаваемым в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме (в том числе товарам, работам, услугам, связанным с реализацией таких полезных ископаемых);
3) сложившаяся по налоговым периодам, по которым плательщик НДС относил в зачет дополнительную сумму НДС.
3. Не производится возврат налога на добавленную стоимость по результатам тематической налоговой проверки в случаях, если:
1) не получены ответы на запросы на проведение встречных проверок для подтверждения достоверности взаиморасчетов с поставщиком и покупателем или не проведена встречная налоговая проверка, в том числе по причине:
отсутствия поставщика по месту нахождения;
утраты учетной документации поставщика;
2) выявлено занижение суммы налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, выполненным работам и оказанным услугам при сопоставлении между сведениями, отраженными в налоговой отчетности по НДС у непосредственного поставщика за налоговый период, и сведениями информационной системы электронных счетов-фактур по всем выписанным счетам-фактурам поставщика;
3) возбуждено уголовное дело по статьям 216 и 245 Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которым проходит налогоплательщик, в отношении которого проводится налоговая проверка, или его непосредственный поставщик;
4) приостановлена выписка электронных счетов-фактур по проверяемому налогоплательщику или его непосредственному поставщику;
5) имеется недоимка по НДС у непосредственного поставщика;
6) не поступает (поступает не в полном размере) валютная выручка;
7) не подтвержден (подтвержден не в полном размере) факт вывоза товаров при экспорте.
По итогам тематической налоговой проверки составляется акт тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности суммы превышения НДС с осуществлением заслушивания в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
При этом акт налоговой проверки составляется согласно требованиям статьи 170 Налогового кодекса.
Сумма превышения НДС, подлежащая возврату по результатам тематической налоговой проверки не должна превышать сумму превышения НДС, указанной в требовании и суммы превышения НДС на лицевом счете на дату составления акта налоговой проверки.
В акте тематической налоговой проверки указываются основания невозврата сумм превышения НДС с указанием неподтвержденной суммы по каждой причине в отдельности.
Не подтвержденная по результатам тематической налоговой проверки сумма превышения НДС подлежит возврату по мере устранения причин не подтверждения, путем включения налогоплательщиком в требование в последующие налоговые периоды в пределах сроков исковой давности.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) көрсетілетін қызметті берушінің www.kgd.gov.kz, www.minfin.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналасқан.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал және (немесе) МКО АЖ арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "Жеке кабинеті", Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8-800-080-7777.
Қосылған құн салығы
сомасының асып кетуін
қайтару қағидаларына
2-қосымша
нысан
қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану шарттарына сәйкес остігі туралы хабарлама
Күні________________ №__________________
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
_____________________________________________ бойынша Мемлекеттік кірістер
департаменті (Басқармасы)
_________________________________________________________________________
(ҚҚС төлеушінің атауы)
ЖСН\БСН ________________________________:
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 127-бабы 2-тармағында көзделген:
(керегінің астын сызыңыз)
Салық кодексінің 127-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуіне
Салық кодексінің 127-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуіне
ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талап берілген күнге Салық кодексінің 82, 83-баптарында көрсетілген мерзімдерде орындалмаған хабарлама болуына
Нөмірі және күні
Салық түрі
Салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтаруға расталған қайтару туралы талап берілген күннің алдындағы он екі ай ішінде ҚҚС-тың асып кету сомасының болмауына
ҚҚС-тың асып кету сомасын қайтару қағидаларының 28-тармағында көзделген фактілердің болуына
байланысты ҚҚС-тың асып кету сомасын оңайлатылған қайтаруды қолдануға құқығының болмауы туралы хабарлайды.
Сонымен бірге ҚҚС асып кетуін қайтару және ҚҚС сомасының анықтығын растау мақсатында салықтық тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларына сәйкес Сіз Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС-тың асып кетуін қайтару тәртібін қолдануға құқылы екеніңізді хабарлайды.
Сіз Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС-тың асып кетуін қайтару тәртібін қолданудан бас тартуыңыз не оған келісуіңіз туралы қабылдаған шешімді мемлекеттік кірістер органына 5 (бес) жұмыс күні ішінде жауап жіберуге тиіссіз. Жауаптың болмауы Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС-ты қайтарудан бас тарту фактісі болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органы басшысының қолы_______________________________
Мемлекеттік кірістер органы _______________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру німірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру німірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Қосылған құн салығы
сомасының асып кетуін
қайтару қағидаларына
3-қосымша
нысан
Оңайлатылған тәртіппен қайтаруға расталған қосылған құн салығының асып кету сомасы туралы хабарлама
Күні____________ №______________
_______________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
___________________________________________ бойынша Мемлекеттік кірістер
департаменті (Басқармасы)
______________________________________________________________________
(ҚҚС төлеушінің атауы)
ЖСН\БСН __________________________________________________________:
Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, оңайлатылған тәртіппен қайтару
расталған ҚҚС-тың асып кету сомасы туралы хабардар етеді:
Қатар бойынша
Талап ету сомасы
Талап ету кезеңі
Оңайлатылған тәртіппен қайтару расталған ҚҚС сомасы

1) интернет-ресурсе услугодателя – www.kgd.gov.kz, www.minfin.gov.kz;
2) портале www.egov.kz. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством портала и (или) ИС при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, Единого контакт-центра. Контактные телефоны Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам возврата
превышения налога
на добавленную стоимость
форма
Уведомление о несоответствии условиям применения упрощенного порядка возврата
превышения налога на добавленную стоимость
Дата _______________ №_________________
Департамент (Управление) государственных доходов по
_______________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) настоящим уведомляет
________________________________________________________________________________
(наименование плательщика НДС) ИИН\БИН
_______________________________________________________________________________:
о несоответствии условиям применения упрощенного порядка возврата превышения
НДС, предусмотренного пунктом 2 статьи 127 Налоговый кодекса в связи с:
(отметить нужное)
не соответствием условиям, установленным подпунктом 1) пункта 2 статьи 127 Налогового кодекса
не соответствием условиям, установленным подпунктом 2) пункта 2 статьи 127 Налогового кодекса
наличием неисполненного уведомления в сроки, указанные статьями 82, 83 Налогового кодекса на дату представления требования о возврате превышения НДС
Номер и дата
Вид налога
отсутствие подтвержденного к возврату по результатам налоговой проверки суммы превышения НДС в течение двенадцати месяцев, предшествующих дате представления требования о возврате
наличие фактов, предусмотренных пунктом 28 Правил возврата превышения НДС
Одновременно уведомляет о том, что в соответствии с Правилами возврата превышения НДС в целях подтверждения достоверности суммы НДС, Вы вправе применить порядок возврата превышения НДС, предусмотренный статьей 126 Налогового кодекса.
О принятом решении – об отказе либо согласии применения порядка возврата НДС, предусмотренного статьей 126 Налогового кодекса, Вы должны представить ответ в органы государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней. Отсутствие ответа является фактом отказа в возврате НДС, предусмотренного статьей 126 Налогового кодекса.
Подпись руководителя органа государственных доходов____________________
Орган государственных доходов _____________________________________________ (наименование органа государственных доходов)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 3
к Правилам возврата
превышения налога
на добавленную
стоимость
форма
Уведомление о сумме превышения налога на добавленную стоимость, подтвержденной
к возврату в упрощенном порядке
Дата _________ №__________________
Департамент (Управление) государственных доходов по ________________________
_______________________________________________________________________________
настоящим уведомляет ___________________________________________________________
Наименование налогоплательщика
ИИН/БИН ________________________________________________________________
О сумме превышения НДС, подтвержденной к возврату в упрощенном порядке с
применением системы управления рисками:
По строке
Сумма требования
Период требования
Сумма НДС, подтвержденная к возврату в упрощенном порядке

300.00.032 I
Осыған байланысты Сіз уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша Салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлды есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізуге өтінішті ұсынуыңыз қажет.
Сонымен қатар ҚҚС-тың асып кетуін қайтару қағидаларына сәйкес Сіз Салық кодексінің 126-бабында көзделген______________ теңге сомасында ҚҚС-тың асып кетуін қайтару тәртібін қолдануға құқылы екеніңізді хабарлаймыз.
Сіз Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС-тың асып кетуін қайтару тәртібін қолданудан бас тартуыңыз не оған келісуіңіз туралы қабылдаған шешімді мемлекеттік кірістер органына 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етуге тиіссіз.
Жауаптың болмауы Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС-ты қайтарудан бас тарту фактісі болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органы басшысының қолы______________________________
Мемлекеттік кірістер органы ______________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы)
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру німірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру німірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Қосылған құн салығы
сомасының асып кетуін
қайтару қағидаларына
4-қосымша
нысан
Хат (жауап) қолдану шарттарына сәйкес остігі туралы хабарламадан бас тарту / келісім туралы
_________________________________________________________________________
(ҚҚС төлеушісінің атауы)
ЖСН/БСН _______________________________________________________________
Сіздің хабарламаңызға:
ҚҚС-тың асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданудан бас тарту туралы
оңайлатылған тәртіппен қайтаруға расталған ҚҚС-тың асып кеткен сомасы туралы
ХАБАРЛАЙДЫ:
1) Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС қайтару тәртібін қолдануға келісу туралы;
2) Салық кодексінің 126-бабында көзделген ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тарту туралы
Мемлекеттік кірістер органы басшысының қолы______________________________
Мемлекеттік кірістер органы ______________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы)
Хабарламаның қабылданған күні
Құжаттың кіріс нөмірі
Мемлекеттік кірістер органы коды
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру німірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру німірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Қосылған құн салығы
сомасының асып кетуін
қайтару қағидаларына
5-қосымша
нысан
Қосылған құн салығы
сомасының асып кетуін
қайтару қағидаларына
6-қосымша
нысан
_______________________________________________________________________ Мемлекеттік органның атауы
Бюджеттен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының анықтығын растау бойынша
20_ жылғы"___"_________ № ____ салықтық тексеру актісіне
20_жылғы"___"_________№ ____қорытынды
Салық төлеушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Қосылған құн салығы (ҚҚС) бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
Қайтару туралы талапты көрсете отырып ҚҚС бойынша декларацияны табыс етілген күн
ҚҚС-тың асып кетуін қайтару туралы талапты көрсете отырып ҚҚС декларациясы татыс етілген салықтық кезең
20___ жылғы ___тоқсан
ҚҚС бойынша декларациясында көрсетілген талап бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
ҚҚС-тың асып кету сомасын қайтару туралы талапты ұсынған салықтық кезең
20__ жылғы "__"_______бастап
20_ жылғы
"__" ______ дейін
Салықтық тексеру актісіне сәйкес қайтаруға расталған ҚҚС-тың асып кету сомасы
оның ішінде:

300.00.032 I
В связи с чем, Вам необходимо представить Заявление на проведение зачета и (или)
возврата налогов, других обязательных платежей, пеней и штрафов по форме, установленной
уполномоченным органом.
Одновременно уведомляем о том, что в соответствии с Правилами возврата
превышения НДС, Вы вправе применить порядок возврата превышения НДС,
предусмотренного статьей 126 Налогового кодекса на сумму _______________ тенге.
О принятом решении – об отказе либо согласии применения порядка возврата НДС,
предусмотренного статьей 126 Налогового кодекса, Вы должны уведомить органы
государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Отсутствие ответа является фактом отказа в возврате НДС, предусмотренного статьей
126 Налогового кодекса.
Подпись руководителя органа государственных доходов ________________________
Орган государственных доходов _____________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 4
к Правилам возврата
превышения налога
на добавленную
стоимость
форма
Письмо (ответ) об отказе/согласии на уведомление о несоответствии условиям
применения порядка возврата налога на добавленную стоимость
_______________________________________________________________________________
(наименование плательщика НДС) ИИН/БИН
_______________________________________________________________________________
На Ваше уведомление: об отказе в применении упрощенного порядка возврата превышения НДС
от
о сумме превышения НДС, подтвержденной к возврату в упрощенном порядке
от
СООБЩАЕТ:
1) о согласии применения порядка возврата НДС, предусмотренного статьей 126 Налогового кодекса;
2) об отказе в применении порядка возврата НДС, предусмотренного статьей 126 Налогового кодекса.
Подпись руководителя органа государственных доходов ________________________
Орган государственных доходов ____________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Дата приема уведомления
Входящий номер документа
Код органа государственных доходов
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 5
к Правилам возврата
превышения налога
на добавленную стоимость
форма
Приложение 6
к Правилам возврата
превышения налога
на добавленную
стоимость
форма
_______________________________________________________________________
Наименование государственного органа
Заключение от "___" ___________ 20__года № ____ к акту налоговой проверки от "____"
_____________ 20 ___ года № ______по подтверждению достоверности сумм налога на
добавленную стоимость, предъявленных к возврату из бюджета
Наименование налогоплательщика
ИИН/БИН
Серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС
Дата представления декларации по НДС с указанием требования о возврате
Налоговый период, за который представлена декларация НДС с указанием требования о возврате превышения НДС
___ квартал 20___ года
Сумма НДС, предъявленная к возврату по требованию, указанному в декларации по НДС
Налоговый период, за который предъявлено требование о возврате превышения суммы НДС
с "__"____ 20__ года
по "__" ___20__ года
Сумма превышения НДС, подтвержденная к возврату в соответствии с актом налоговой проверки
В том числе:

1. Салық кодексінің 129-бабына сәйкес ҚҚС-тың асып кету сомасының 1/20 үлесінің негізінде қайтаруға жататын ҚҚС-тың асып кету сомасы
Салық кодексінің 129-бабына сәйкес қайтаруға жататын ҚҚС-тың асып кету сомасының 1/20 үлесіне тиесілі салықтық кезең
20___ж. ___ тоқсан
2. Салық кодексінің 473-бабы 6-тармағында көзделген жағдайда қайта өңдеу өнімдерін сатып алушыға қатысты сұрау салуға алынған жауап бойынша қайтаруға жататын ҚҚС-тың асып кету сомасы
20_жылғы "_"_________қорытындыны жасаған күнге ҚҚС-тың асып кету сомасы _________теңгені құрайды.
№1-кесте (теңге)
Салықтық тексеру актісіне сәйкес қайтаруға расталған ҚҚС сомасы
Алдыңғы қорытындылар негізінде қайтарылған ҚҚС-тың асып кету сомасы
Тиісті салықтық кезеңде қайтаруға жататын 1/20 үлесіне тең ҚҚС асып кету сомасы
Қайтарылмаған ҚҚС-тың асып кету сомасының қалдығы
Салықтық кезең
ҚҚС сомасы
Салықтық кезең
ҚҚС сомасы
Салықтық кезең
ҚҚС сомасы
Салықтық кезең

1. Сумма превышения НДС, подлежащая возврату исходя из 1/20 доли сумм превышения НДС, в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса
Налоговый период, на который приходится 1/20 доля сумм превышения НДС подлежащая возврату в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса
___ квартал 20___ года
2. Сумма превышения НДС, подлежащая возврату по полученным ответам на запросы в отношении покупателя продуктов переработки в случае, предусмотренном пунктом 6 статьи 473 Налогового кодекса
Превышение суммы НДС на дату составления заключения "____"_______________ 20__ года _________________ тенге.
Таблица №1 (тенге)
Подтвержденная сумма НДС к возврату в соответствии с актом налоговой проверки
Возвращенная сумма превышения НДС на основании предыдущих заключений
Сумма превышения НДС равная 1/20 доли подлежащая к возврату в соответствующем налоговом периоде
Остаток не возвращенной суммы превышения НДС
налоговый период
сумма НДС
налоговый период
сумма НДС
налоговый период
сумма НДС
налоговый период

Ескертпе: осы Қағидалардың 4-тарауының мақсатында 42-тармаққа сәйкес тікелей өнім берушілер болып келесілер танылады:
тауарларды тікелей жеткізген, жұмыстарды орындаған және көрсетілетін қызметті алушыға қызметтер көрсеткен өнім берушілер;
егер өзара байланысты тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерден сатып алынған ҚҚС бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасының үлес салмағы есепке жатқызылған ҚҚС жалпы сомасының 50 (елу) пайызынан астам болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты өзара байланысты тарап болып табылатын салық төлеушілердің өнім берушілері.
Жоғарыда жазылғандарды негізге ала отырып, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты өзара байланысты тараптар өнім берушілерінің салықтық міндеттемелерін орындамау белгілері ескеріледі.
Орындалмаған міндеттемелердің сомасы әрбір өнім беруші бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомалары шегінде айқындалады: (өнім берушінің В желісі бойынша 100 мың теңге және өнім берушінің Г желісі бойынша 360 мың теңге).
Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 649 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16669 болып тіркелген).
2. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1047 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17864 болып тіркелген).
3. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы №391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 622 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18933 болып тіркелген).
4. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 12 тамыздағы № 857 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19254 болып тіркелген).

Примечание: в целях главы 4 настоящих Правил, согласно пункта 42 настоящих Правил непосредственными поставщиками признаются:
поставщики, непосредственно поставившие товары, выполнившие работы и оказавшие услуги услугополучателю;
поставщики налогоплательщиков, являющихся взаимосвязанной стороной по отношению к услугополучателю в случае, если удельный вес суммы НДС, отнесенного в зачет по приобретенным от взаимосвязанных поставщиков товаров, работ и услуг в общей сумме НДС, отнесенного в зачет составляет более 50 (пятидесяти) процентов.
Исходя из вышеизложенного, учитываются признаки неисполнения налоговых обязательств поставщиков взаимосвязанных сторон по отношению к услугополучателю.
Сумма не исполненных обязательств определяется по каждому поставщику в пределах сумм НДС, отнесенных в зачет: (100 тысяч тенге по линии поставщика В и 360 тысяч тенге по линии поставщика Г).
Расшифровка аббревиатуры:
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 2 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 649
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16669).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1047 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17864).
3. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 622 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18933).
4. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 12 августа 2019 года № 857 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19254).

5. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2020 жылғы 26 маусымдағы № 634 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20910 болып тіркелген).
6. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 26 наурыздағы № 254 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22417 болып тіркелген).
7. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту" "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 317 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27256 болып тіркелген).
8. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының міндетін атқарушысы – Қаржы министрінің міндетін атқарушысы 2023 жылғы 20 наурыздағы № 289 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32116 болып тіркелген).
9. ""Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының - Қаржы министрінің 2023 жылғы 16 қарашадағы № 1198 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33656 болып тіркелген).
10. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 12 наурыздағы № 137 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34140 болып тіркелген).

5. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2020 года № 634 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20910).
6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2021 года № 254 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22417).
7. Пункт 1 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 317 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27256).
8. Приказ исполняющего обязанности Заместителя Премьер-Министра – исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 289 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32116).
9. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2023 года № 1198 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33656).
10. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 марта 2024 года № 137 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34140).

11. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қаңтардағы № 49 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35686 болып тіркелген).

11. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2025 года № 49 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35686).