Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қазанда № 37063 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тізбе қосымша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 350 бұйрығымен бекітілген
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 37) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2025 года № 37063
В соответствии с подпунктом 37) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
А. Сапаров
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 350
Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 37) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме –зерттеулер мен ғылыми деректер, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің, балық өсіру тоғандарының, балық өсіру бассейндерінің ағымдағы жай-күйі мен әлеуетін бағалау, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты технологияларды қолдану нәтижесінде әзірленген ғылыми негізделген ұсынымдар кешені;
2) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
3) балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
4) балық өсіру – аквашаруашылықтың балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты бағыты;
5) балық шаруашылығы – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғауға, өсімін молайтуға, аулауға, сондай-ақ өңдеуге және өткізуге байланысты шаруашылық қызмет түрі;
6) балық шаруашылығы субъектісі – қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;
7) көл-тауар шаруашылық қызметі (бұдан әрі – КТШҚ) – оқшауланған балық шаруашылығы су айдындарының ихтиофаунасын толық немесе ішінара ауыстыру арқылы онда балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты шаруашылық қызметі;
8) тор қоршама шаруашылық қызметі (бұдан әрі – ТҚШҚ) – балықтарды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің акваториясында орналасқан арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты шаруашылық қызметі.
2-тарау. Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру тәртібі
3. Балық өсіруді жүргізу үшін:
1) КТШҚ үшін – басым түрде төмен құнды балықтың түрлері мекендейтін және табиғи балық өнімділігі төмен ерекшеленген (оқшауланған) су айдынын және (немесе) учаскесін, шығанақтардан, теңіздерден, өзендер мен су қоймаларынан бөлініп кеткен кішірек көлдер мен су қоймаларын, жергілікті маңызы бар оқшауланған су айдындары;
2) ТҚШҚ үшін – тор қоршама орнататын терең жерлері бар, түбіндегі шөгінділері тез лайланбай балық өсіруге мүмкіндік беретін балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері пайдаланады.
4. Балық шаруашылығы субъектісі балық аулауды жүргізу үшін бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттелген заңды тұлғаның және (немесе) дербес білім беру ұйымының аквашаруашылық саласында балық өсіру-биологиялық негіздемесі болған кезде және балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес өткен жылдардағы іс-шаралар орындалған кезде балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне ауыстырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) рыбоводно-биологическое обоснование в области аквакультуры –комплекс научно-обоснованных рекомендаций, разработанных в результате исследований и научных данных, оценки текущего состояния и потенциала рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов, а также применения технологий, связанных с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
3) рыболовство – лов рыбных ресурсов и других водных животных;
4) рыбоводство – направление аквакультуры, связанное с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб;
5) рыбное хозяйство – вид хозяйственной деятельности, связанный с охраной, воспроизводством, рыболовством, а также переработкой и реализацией рыбных ресурсов и других водных животных;
6) субъект рыбного хозяйства – физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;
7) озерно-товарная хозяйственная деятельность (далее – ОТХД) – вид хозяйственной деятельности, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в обособленных рыбохозяйственных водоемах путем полной или частичной замены их ихтиофауны;
8) садковая хозяйственная деятельность (далее – СХД) – вид хозяйственной деятельности, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
Глава 2. Порядок перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства
3. Для ведения рыбоводства используются:
1) для ОТХД – обособленные (изолированные) водоемы и (или) участки, населенные преимущественно малоценными видами рыб и имеющие низкую естественную рыбопродуктивность, небольшие озера и водохранилища, отчлененные заливы морей, рек и водохранилищ, изолированные водоемы местного значения;
2) для СХД – рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, имеющие глубину на месте установки садков, позволяющую выращивать рыбу и без легковзмучиваемых донных отложений.
4. Субъект рыбного хозяйства переводит рыбохозяйственный водоем и (или) участок, закрепленный для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения рыбоводства при наличии рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры юридического лица, аккредитованного как субъект научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) автономной организации образования и при условии выполнения мероприятий за предыдущие годы согласно плану развития субъектов рыбного хозяйства.

5. Балық шаруашылығы субъектісі осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарының учаскесін ТҚШҚ жүргізуге арналған учаскеге ауыстырады.
6. Балық шаруашылығы субъектісі балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру кезінде балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін балық өсіруге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне немесе балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдыны учаскесін тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізуге арналған учаскеге ауыстыру туралы өтініш;
2) аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің көшірмесі;
3) бекітілген аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспары.
7. Аумақтық бөлімшенің кеңсе жұмыскері өтініш келіп түскен күні құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады және оларды жауапты орындаушыны тағайындайтын аумақтық бөлімшенің басшысына жібереді.
Жауапты жұмыскер өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын қарайды және тексереді.
Балық шаруашылығы субъектісі осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, аумақтық бөлімше қайтару себептерін көрсете отырып, балық шаруашылығы субъектісін жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қайтару себептері жойылғаннан кейін балық шаруашылығы субъектісі аумақтық бөлімшеге қайтадан құжаттарды енгізеді.
Балық шаруашылығы субъектісі құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, жауапты жұмыскер ұсынылған құжаттарды балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына береді.
8. Комиссияны аумақтық бөлімшелер құрады. Комиссия құрамына аумақтық бөлімшенің (басшының орынбасарынан не оны алмастырушы тұлғадан төмен емес деңгейде - комиссия төрағасы), облыстың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесінің (облыстың жергілікті атқарушы органының балық шаруашылығы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесінің басшысынан не оны алмастырушы тұлға төмен емес деңгейде), балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдардың, аккредиттелген балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық ұйымдардың республикалық қауымдастықтардың, балық аула бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарының, су ресурстарын пайдалануды қорғау және реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларының (басшының орынбасарынан не оны алмастырушы тұлғадан төмен емес деңгейде) өкілдері кіреді.
Комиссия кемінде бес адамнан тұратын тақ құрамда қалыптастырылады.
Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көбі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Комиссия отырысы оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде өтті деп есептелінеді.
Комиссия хатшысы аумақтық бөлімше қызметкерлерінің арасынан айқындалады және оның мүшесі болып табылмайды. Комиссия хатшысы Комиссия отырыстарын дайындау мен өткізудің ұйымдастырушылық мәселелерін шешуді қамтамасыз етеді.
Комиссияның әрбір отырысы барысында аудио, бейнежазба үздіксіз жүргізіледі.

5. Субъект рыбного хозяйства переводит участок рыбохозяйственного водоема, закрепленного для ведения рыболовства, в участок для ведения СХД с соблюдением требований, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
6. Субъект рыбного хозяйства при переводе рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения рыбоводства представляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства (далее – территориальное подразделение) следующие документы:
1) заявление о переводе рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения рыбоводства или о переводе участка рыбохозяйственного водоема, закрепленного для ведения рыболовства, в участок для ведения садковой хозяйственной деятельности (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры;
3) утвержденный план развития субъекта аквакультуры.
7. Работник канцелярии территориального подразделения в день поступления заявления осуществляет регистрацию документов и направляет их руководителю, которым назначается ответственный работник.
Ответственный работник в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае представления субъектом рыбного хозяйства неполного пакета документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, территориальное подразделение в письменной форме уведомляет субъект рыбного хозяйства с указанием причин возврата.
После устранения причин возврата субъект рыбного хозяйства повторно вносит документы в территориальное подразделение.
В случае представления субъектом рыбного хозяйства полного пакета документов, ответственный работник передает представленные документы на рассмотрение комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (далее – Комиссия).
8. Комиссия создается территориальными подразделениями. В состав Комиссии включаются представители территориального подразделения (не ниже уровня заместителя руководителя либо лица его замещающего – председатель комиссии), структурного подразделения местного исполнительного органа области (не ниже уровня руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа области, курирующего вопросы рыбного хозяйства либо лица его замещающего), научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, аккредитованных республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства, бассейновых водных инспекций по охране и регулированию использования водных ресурсов (не ниже уровня заместителя руководителя либо лица его замещающего).
Комиссия формируется в нечетном составе, включающем не менее пяти человек.
Решение Комиссии принимается открытым голосованием и считается положительным, если за него проголосовало большинство членов от общего количества членов Комиссии.
Заседание Комиссии считается состоявшимся при участии не менее двух третей от общего числа его членов.
Секретарь Комиссии определяется из числа сотрудников территориального подразделения и не является ее членом. Секретарь Комиссии обеспечивает решение организационных вопросов подготовки и проведения заседаний Комиссии.
В ходе каждого заседания Комиссии непрерывно ведется аудио- и видеозапись.

9. Комиссия бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі/балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізуге арналған учаскелерге ауыстыру жөнінде комиссияның хаттамасын шешім қабылдау үшін аумақтық бөлімшеге жібереді.
Комиссия балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына/ балық аулау үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының учаскелерін ТҚШҚ жүргізуге арналған учаскелерге ауыстырудан мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Аквашаруашылық туралы заң) 14-бабының 6-тармағына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекітетін Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидаларына сәйкес келмеуі;
2) аквашаруашылық субъектілерін дамыту жоспарының Аквашаруашылық туралы заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін үлгілік нысанға сәйкес келмеуі және онда балық өсіруді ұлғайту бойынша оң өзгерістерді сипаттамайтын көрсеткіштердің белгіленуі;
3) балық шаруашылығы субъектісін дамыту жоспарына сәйкес өткен жылдардағы іс-шаралардың орындалмауы;
4) балық шаруашылығы субъектісі ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы.
10. Аумақтық бөлімше Комиссияның хаттамасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Комиссияның оң шешімі болған жағдайда – балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне/балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген су айдынының учаскесін ТҚШҚ жүргізуге арналған учаскеге ауыстыру туралы;
2) Комиссияның теріс шешімі болған жағдайда – балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне /балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген су айдынының учаскесін ТҚШҚ жүргізуге арналған учаскеге ауыстырудан бас тарту туралы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде аумақтық бөлімше балық шаруашылығы субъектісін қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

9. Комиссия в течение пяти рабочих дней рассматривает представленные документы и направляет протокол комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства/по переводу участков рыбохозяйственных водоемов, закрепленных для ведения рыболовства, в участки для ведения садковой хозяйственной деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – протокол) в территориальное подразделение для принятия решения.
Комиссия отказывает в переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства/участков рыбохозяйственных водоемов, закрепленных для ведения рыболовства, в участки для ведения СХД по следующим основаниям:
1) несоответствие рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры Правилам разработки рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, утверждаемым уполномоченным органом в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон об аквакультуре);
2) несоответствие плана развития субъекта аквакультуры типовой форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона об аквакультуре, и установление в нем показателей, нехарактеризующих положительные изменения по увеличению выращивания рыбы;
3) невыполнение мероприятий за предыдущие годы согласно плану развития субъекта рыбного хозяйства;
4) установление недостоверности документов, представленных субъектом рыбного хозяйства и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10. Территориальное подразделение в течение десяти рабочих дней со дня получения протокола Комиссии принимает одно из следующих решений:
1) в случае положительного решения Комиссии – о переводе рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения рыбоводства/участка рыбохозяйственного водоема, закрепленного для ведения рыболовства, в участок для ведения СХД;
2) в случае отрицательного решения Комиссии – об отказе в переводе рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения рыбоводства/участка рыбохозяйственного водоема, закрепленного для ведения рыболовства, в участок для ведения СХД.
В течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, территориальное подразделение в письменной форме уведомляет субъект рыбного хозяйства о принятом решении.

11. Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының учаскеcін ТҚШҚ жүргізуге арналған балық шаруашылығы айдынының учаскесіне ауыстыру кезінде оң шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына ТҚШҚ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдының учаскесін паспорттау үшін және балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесінің паспортына өзгерістер енгізу үшін жіберіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы бес жұмыс күні ішінде паспорттауды жүргізеді және аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің негізінде балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі паспортына өзгерістер енгізеді.
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортына өзгерістер енгізілген кезде оның шекаралары мен алаңы ТҚШҚ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің шекаралары мен алаңының өлшемдеріне сәйкес азайтылады.
12. Аумақтық бөлімшенің оң шешімі негізінде бес жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімше мен балық шаруашылығы субъектісі арасында Аквашаруашылық туралы заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысан бойынша балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау негізінде айқындалатын он жылдан қырық тоғыз жыл мерзімге КТШҚ және (немесе) ТҚШҚ жүзеге асыруға арналған шарт жасалады.
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының учаскесін ТҚШҚ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынының учаскесіне ауыстырған кезде бес жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімше мен балық шаруашылығы субъектісі арасында паспорттау негізінде ТҚШҚ жүргізуге арналған шарт және балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортына енгізілген өзгерістерге сәйкес балық шаруашылығын жүргізуге арналған шартқа қосымша келісім жасалады.
13. КТШҚ және (немесе) ТҚШҚ жүзеге асыруға арналған шарт аквашаруашылық субъектісінің балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін балық өсіруді жүргізу үшін пайдалануына негіз болып табылады.
14. КТШҚ мен ТҚШҚ жүзеге асыру кезінде өсірілген балықтар аквашаруашылық субъектісінің меншігі болып табылады.
15. Аумақтық бөлімшенің балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Балық аулауды жүргізу үшін
бекітіп берілген балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін балық
өсіруді жүргізуге арналған
балық шаруашылығы су
айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы
су айдынын және (немесе) учаскесін балық өсіруге арналған балық
шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне немесе балық
аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдыны
учаскесін тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу арналған учаскеге
ауыстыру туралы өтініш
Бұрын балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген
______________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының немесе учаскесінің атауы)
су айдынын және (немесе) учаскесін ____________________________________
20__ жылғы "___" ____________ № ___ шешіміне және 20__ жылғы "___"
____________ № ___ балық шаруашылығын жүргізуге арналған шартқа сәйкес
балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және
(немесе) учаскесіне/тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізуге арналған
учаскеге ауыстыруды сұраймын.

11. При переводе участка рыбохозяйственного водоема, закрепленного для ведения рыболовства, в участок рыбохозяйственного водоема для ведения СХД, рыбоводно-биологическое обоснование в области аквакультуры в течение двух рабочих дней со дня принятия положительного решения направляется в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы для паспортизации участка рыбохозяйственного водоема для ведения СХД и внесения изменений в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в течение пяти рабочих дней проводит паспортизацию и вносит изменения в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка на основании рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры.
При внесении изменений в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка его границы и площадь уменьшаются соразмерно границы и площади рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения СХД.
12. На основании положительного решения территориального подразделения в течение пяти рабочих дней между территориальным подразделением и субъектом рыбного хозяйства заключается договор на осуществление ОТХД и (или) СХД по типовой форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона об аквакультуре, на срок от десяти до сорока девяти лет, который определяется на основании паспортизации рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
При переводе участка рыбохозяйственного водоема, закрепленного для ведения рыболовства, в участок рыбохозяйственного водоема для ведения СХД, в течение пяти рабочих дней между территориальным подразделением и субъектом рыбного хозяйства заключается договор на осуществление СХД на основании паспортизации и дополнительное соглашение к договору на ведение рыбного хозяйства в соответствии с внесенными изменениями в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
13. Основанием использования субъектом аквакультуры рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения рыбоводства является договор на осуществление ОТХД и (или) СХД.
14. Рыбы, выращенные при осуществлении ОТХД и СХД, являются собственностью субъекта аквакультуры.
15. Обжалование решений, действий (бездействия) территориального подразделения по вопросам перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам перевода
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков, закрепленных
для ведения рыболовства, в
рыбохозяйственные водоемы и
(или) участки для ведения
рыбоводства
Форма
Заявление о переводе рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для
ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения
рыбоводства или о переводе участка рыбохозяйственного водоема, закрепленного для
ведения рыболовства, в участок для ведения садковой хозяйственной деятельности
Прошу перевести рыбохозяйственный водоем и (или) участок
____________________________________________________________________,
(наименование рыбохозяйственного водоема или участка)
ранее закрепленный для ведения рыболовства согласно решению
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
от "___" __________ 20___ года № _______ и договора на ведение рыбного
хозяйства от "___" ___________ 20___ года № ______, в рыбохозяйственный
водоем и (или) участок для ведения рыбоводства/ участок для ведения
садковой хозяйственной деятельности.

1. Балық шаруашылығы субъектісі туралы мәліметтер:_____________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2. Ауыстыруға жоспарланған балық өсіру түрі (көл-тауар шаруашылық қызметі,
тор қоршама шаруашылық қызметі) _____________________________________
____________________________________________________________________
3. Балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынын және
(немесе) учаскесін пайдаланудың мәлімделген мерзімі
____________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді
жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Берілген күні: 20___ жылғы "___"___________
Балық шаруашылығы субъектісі_______________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қолы _________________
Балық аулауды жүргізу үшін
бекітіп берілген балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін балық
өсіруді жүргізуге арналған
балық шаруашылығы су
айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы
су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге
арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру жөніндегі/балық аулауды жүргізу үшін бекітіп
берілген балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін тор
қоршама шаруашылық қызметін жүргізуге арналған учаскелерге
ауыстыру жөнінде комиссияның хаттамасы
__________________________
20__ жылғы "___" _________
(елді мекен)
1. Комиссияның құрамы:
комиссия төрағасы:_____________________________________________
комиссия хатшысы:_____________________________________________
комиссия мүшелері:_____________________________________________
__________________________________________________
құрылған комиссия (су айдынын немесе учаскені бекітіп беру жөніндегі комиссияны
құру туралы актіні, құжаттың күні мен нөмірін көрсету)
2. Комиссия балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық
шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді
жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе)
учаскелеріне/балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы
су айдынының учаскелерін тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізуге
арналған учаскелерге ауыстыру бойынша ұсынылған құжаттарды қарап,
мынадай шешім қабылдады:

1. Сведения о субъекте рыбного хозяйства
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
__________________________________________________________________________
2. Планируемый для перевода вид рыбоводства (озерно-товарная хозяйственная
деятельность, садковая хозяйственная деятельность)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Заявляемый срок использования рыбохозяйственного водоема и (или)
участка для ведения рыбоводства
________________________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также
на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Дата подачи: "___"______________ 20___ года
Субъект рыбного хозяйства
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
Подпись _______________
Приложение 2
к Правилам перевода
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков, закрепленных
для ведения рыболовства, в
рыбохозяйственные водоемы и
(или) участки для ведения
рыбоводства
Форма
Протокол комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков,
закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или)
участки для ведения рыбоводства/по переводу участков рыбохозяйственных водоемов,
закрепленных для ведения рыболовства, в участки для ведения садковой
хозяйственной деятельности
_________________
"___" _________ 20__ года
(населенный пункт)
1. Комиссия в составе:
председатель комиссии: _______________________________________________
секретарь комиссии: __________________________________________________
члены комиссии: _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия, созданная __________________________________________________
(указать акт о создании комиссии по закреплению водоема или участка, число и номер
документа)
2. Комиссия, рассмотрев представленные документы по переводу
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения
рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения
рыбоводства/участков рыбохозяйственных водоемов, закрепленных для
ведения рыболовства, в участки для ведения садковой хозяйственной
деятельности, решила:

1) балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген _____________________
________________________________ балық шаруашылығы су айдыны және
(немесе) учаскесі балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы су
айдынына және (немесе) учаскесіне ауыстырылсын;
2) балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген _____________________
________________________________ су айдынының учаскесі тор қоршама
шаруашылық қызметін жүргізуге арналған учаскеге ауыстырылсын;
3) ______________________________ себебінен балық аулауды
жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынын және
(немесе) учаскесін балық өсіруді жүргізуге арналған балық шаруашылығы
су айдынына және (немесе) учаскесіне ауыстырудан бас тартылсын;
4) ______________________________ себебінен балық аулауды жүргізу
үшін бекітіп берілген су айдынының учаскесін тор қоршама шаруашылық
қызметін жүргізуге арналған учаскеге ауыстырудан бас тартылсын.
3. Хаттаманың бір данасы балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті
орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне шешім қабылдау үшін жіберілсін.
Қолдары:
Комиссия төрағасы: ___________________________________________
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Хатшы: ______________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 350 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19957 болып тіркелген).
2. "Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 2 маусымдағы № 179 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22972 болып тіркелген).

1) перевести рыбохозяйственный водоем и (или) участок, закрепленный
для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для
ведения рыбоводства ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________________;
2) перевести участок рыбохозяйственного водоема, закрепленный для
ведения рыболовства, в участок для ведения садковой хозяйственной
деятельности __________________________________________________________________
______________________________________________________________________________;
3) отказать в переводе рыбохозяйственного водоема и (или) участка,
закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или)
участок для ведения рыбоводства по причине ________________________________________
_______________________________________________________________________________;
4) отказать в переводе участка рыбохозяйственного водоема,
закрепленного для ведения рыболовства, участок для ведения садковой
хозяйственной деятельности по причине ________________________________
____________________________________________________________________.
3. Один экземпляр протокола направить в территориальное подразделение
ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства для принятия
решения.
Подписи:
Председатель комиссии: ______________________________________________
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Секретарь:
____________________________________________________________________
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 350
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19957).
2. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 179 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22972).

3. "Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 16 наурыздағы № 78 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27224 болып тіркелген).
4. "Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 196 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28370 болып тіркелген).
5. "Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 маусымдағы № 234 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34680 болып тіркелген).

3. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 16 марта 2022 года № 78 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27224).
4. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 196 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28370).
5. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2024 года № 234 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34680).