"Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 11-1-4/192 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 11-1-4/575 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 қазанда № 37023 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 11-1-4/192 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20857 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларында:
27-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Некені (ерлі-зайыптылық) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш қызмет көрсетушіге:
1) кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ ерлі-зайыптылар өзара келісімге келсе, әрі мүліктік даулары мен бір-біріне деген өзге де талаптары болмаған жағдайда жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде (қазақстандық үлгідегі неке қию туралы куәлігі бар Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы некені бұзуды тіркеу үшін) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолының 1 және 4-тармақтарында көрсетілген құжаттары қоса беріле отырып ұсынылады;
2) ерлі-зайыптылардың бірі:
Қазақстан Республикасы сотының ерлі-зайыптылардың бірін хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген шешімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сотының жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жылға бас бостандығынан айыру жазасына сотталған үкімі негізінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде және некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолының 2-тармағында көрсетілген құжаттарын қоса бере отырып;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 11-1-4/192 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 11-1-4/575. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2025 года № 37023
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 11-1-4/192 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20857) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом, утвержденных указанным приказом:
части первую и вторую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) подается услугодателю:
1) при взаимном согласии супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей, и отсутствии имущественных споров и иных претензий к друг другу в письменной форме либо на портал в электронной форме (для регистрации расторжения брака между гражданами Республики Казахстан, имеющими свидетельство о заключении брака казахстанского образца) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пунктах 1 и 4 строки порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака;
2) одним из супругов:
на основании вступившего в законную силу решения суда Республики Казахстан о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой), а также приговора суда Республики Казахстан об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет в письменной форме по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 2 строки порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака;

қылмыстық қудалау органының жұбайын сот санкциялаған күннен бастап үш жыл өткен соң халықаралық іздеуде деп жариялау туралы қаулысы негізінде осы Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолының 3-тармағында көрсетілген құжаттарын қоса бере отырып ұсынады.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші "салыстыру үшін" белгісін қоя отырып неке бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жасайды да, түпнұсқаларын некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті ерлі-зайыптылардың өзара келісімімен немесе олардың бірінің бастамасымен берген тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қайтарады.";
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Шетелде баланың тууын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу әдісі
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген) сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі.
Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес реттеледі.
";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Шетелде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу әдісі
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген) сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі.
Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес реттеледі.
";
көрсетілген қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Шетелде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі

на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга (супруги) в международный розыск по истечении трех лет со дня санкционирования его судом в письменной форме по форме согласно приложению 15-1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 3 строки порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака.
При приеме документов услугодатель воспроизводит копии документов, указанных в строке порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака с отметкой "для сверки", после чего возвращает оригиналы документов лицам, подавшим заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов либо одним из супругов (далее – услугополучатель).";
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация рождения ребенка за рубежом" согласно приложению 1 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируются в соответствии Налоговым кодексом Республики Казахстан.
";
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация заключения брака (супружества) за рубежом" согласно приложению 2 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируются в соответствии Налоговым кодексом Республики Казахстан.
";
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация расторжения брака (супружества) за рубежом" согласно приложению 3 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Срок оказания государственной услуги

1) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсету мерзімі бірлескен өтініш берген күннен бастап бір ай мерзім өткен соң;
2) хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз деп танылған немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адаммен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу көрсетілетін қызметті берушіден жіберілген хабарламаны қамауда отырған екінші жұбайы, не әрекетке қабілетсіз жұбайының қорғаншысы немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайының мүлкіне қорғаншылық жасаушы алған күннен бастап қырық бес күн мерзім өткен соң жүзеге асырылады;
3) қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді сот санкциялаған күннен бастап үш жыл өткен соң жариялау туралы қаулысы негізінде неке (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу – 2 (екі) жұмыс күні;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесінің 8-тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде көрсетілетін қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабардар ете отырып, қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
";
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу әдісі
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген) сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі.
Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес реттеледі.
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1. Кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;

1) срок оказания – по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления физическими лицами (далее – услугополучатель);
2) государственная регистрация расторжения брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, осуществляется после сорокапятидневного срока со дня получения извещения услугодателя, направленного второму супругу, находящемуся в заключении, либо опекуну недееспособного супруга или опекуну над имуществом признанного безвестно отсутствующим(ей) супруга (супруги);
3) государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет со дня санкционирования его судом – 2 (два) рабочих дня;
4) при необходимости дополнительной проверки документов, установленных строкой, порядковый номер 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, срок оказания услуги продлевается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
";
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируются в соответствии Налоговым кодексом Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугодателю:
1. Для регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей:
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по форме согласно приложению 14 к Правилам оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее – Правила);

2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттары немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (салыстыру үшін);
3) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
4) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
2. Хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп танылған адамдармен не қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдармен сот шешімі негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) жұбайын хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген шешімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сотының жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жылға бас бостандығынан айыру жазасына сотталған үкімі негізінде Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерлі-зайыптылардың біреуінің некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
3) жұбайын хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп тану не қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыру туралы соттың заңды күшіне енген сот шешімі немесе сот үкімі (салыстыру үшін);
4) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
5) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
3. Қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді сот санкциялаған күннен бастап үш жыл өткен соң жариялау туралы қаулысы негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) қылмыстық қудалау органының жұбайын халықаралық іздестіруді жариялау туралы қаулысының негізінде Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерлі-зайыптылардың біреуінің некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
3) қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң жариялау туралы қаулысы;
4) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
5) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
4. Порталға (кәмелетке толмаған балалары жоқ Қазақстан Республикасы азаматтарының, ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу кезінде):
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсете отырып, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтініш;

2) документы, удостоверяющие личность лиц, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, расторгающих брак (супружество) (для сверки);
3) свидетельство о заключении брака (супружества);
4) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
2. Для регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда с лицами, признанными безвестно отсутствующими, недееспособными или ограниченно недееспособным либо с лицами, осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет:
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании вступившего в законную силу решения суда Республики Казахстан о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой), а также приговора суда Республики Казахстан об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет по форме согласно приложению 15 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для сверки);
3) вступившее в законную силу решение суда или приговора суда о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой) либо приговор суда об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет (для сверки);
4) свидетельство о заключении брака (супружества);
5) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
3. Для регистрации расторжения брака (супружества) на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом:
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга (супруги) в международный розыск по форме согласно приложению 15-1 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для сверки);
3) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом;
4) свидетельство о заключении брака (супружества);
5) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
4. На портал (при регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, граждан Республики Казахстан, не имеющих несовершеннолетних детей):
1) электронное заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) с указанием сведений о регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных в Республике Казахстан, удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателей;

2) консулдық алым төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға жатады.
";
көрсетілген қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу әдісі
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген) сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі.
Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес реттеледі.
";
көрсетілген қағидаларға 15-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 15-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Цифрландыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

2) электронная копия документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
";
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом" согласно приложению 5 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируются в соответствии Налоговым кодексом Республики Казахстан.
";
приложение 15 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 15-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровизации Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасынің Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрықтың 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он екінші, он бесінші, жиырмасыншы және жиырма бесінші абзацтарын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
Е. Кошербаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 11-1-4/575 бұйрыққа
1-қосымша
Шетелде азаматтық хал
актілерін мемлекеттік тіркеу
саласында мемлекеттік
қызметтерді көрсету
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Жолданды
____________________________
20___жылғы "_____"________
жауап күтілуде
20___жылғы "_____"_________
даудың жоқтығы туралы жауап
алынды, даудың бар екені
туралы, жауап алынған жоқ
(керектігінің астын сызу)
____________________________
(Қазақстан Республикасының
шет елдегі мекемесінің атауы)
Кімнен:_____________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
мекенжайы:__________________
___________________________,
телефон нөмірі______________;
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
мекенжайы:__________________
___________________________,
телефон нөмірі_______________
Ерлі-зайыптылардың бірінің хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген шешімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сотының жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жылға бас бостандығынан айыру жазасына сотталған адаммен арадағы некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
______________________________________ некені (ерлі- зайыптылықты)
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_______________________________ туралы_______________________________
(соттың атауы) сотының 20__ жылғы "___" ____________ № _____ шешімі/үкімі
негізінде бұзуды сұраймын.
Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы мәліметтер:
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (бар болса)
3.
Тегі: бұзуға дейін
бұзудан кейін
4.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
5.
Туған күні, жасы
__________жылы "_____" __
_____ жасқа толды
__________жылы "_____" _________ _____жасқа толды
6.
Ұлты
7.
Азаматтығы
8.
Заңды мекенжайы Қай жылдан бастап тұрады
9.
Білімі
10.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
11.
Нешінші некеде (ерлі-зайыптылық) отырды
12.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде қиылған (некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы актілік жазбаның нөмірі мен күні)
13.
18 жасқа дейінгі балалар (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
14.
Жеке басын куәландыратын құжатының деректері (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
Пошталық мекенжай _____________________________________________.
(сотталған жұбайының, әрекетке қабілетсіз жұбайының, хабар-ошарсыз кеткен
мүлкінің қорғаншысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, нақты мекенжайды
көрсету)
Өтінішке қосып беремін(міз): ______________________________________
____________________________________________________________________.
Өтініш берушінің қолдары:
Азамат _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Азаматша_______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) 20___жылғы "_____" _________.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мағлұмат берген үшін әкімшілік жаза тағайындалатын
туралы ескертілдім. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап
етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріме қол жеткізуге келісімімді беремін.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
қиып алу сызығы
20 __ жылғы "___" ________ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу мемлекеттік тіркеу
туралы өтініш қарастыруға қабылданды. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу мемлекеттік
тіркеу туралы куәлікті алу үшін 20____жылғы "___" __________________ келу.
Құжаттарды қабылдаған қызметкердің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
___________________________________________________________________.
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 11-1-4/575 бұйрыққа
2-қосымша
Шетелде азаматтық хал
актілерін мемлекеттік тіркеу
саласында мемлекеттік
қызметтерді көрсету
қағидаларына

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, пятнадцатого, двадцатого и двадцать пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Е. Кошербаев
"Согласован"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 30 сентября 2025 года
№ 11-1-4/575
Приложение 15 к Правилам
оказания государственных услуг
в сфере государственной
регистрации актов гражданского
состояния за рубежом
Форма
Направлено
__________________________
ответ ожидается
"___" ___________ 20__ года
"___" ___________ 20__ года
получен ответ об отсутствии
спора, о наличии спора,
ответ не получен
(нужное подчеркнуть)
В _________________________
__________________________
(наименование загранучреждения
Республики Казахстан)
от: _________________________
(имя, отчество
(при его наличии),
фамилия заявителя)
__________________________,
проживающего по адресу:
___________________________
___________________________
номер телефона _____________;
__________________________
(имя, отчество
(при его наличии),
фамилия заявителя)
__________________________
проживающей по адресу:
_________________________
__________________________
номер телефона ______________
Заявление
о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании вступившего в законную силу решения суда Республики Казахстан о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой), а также приговора суда Республики Казахстан об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет
Прошу расторгнуть брак (супружество) с
_______________________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия)
на основании решения/приговора ______________________________________________ суда
(наименование суда)
о _______________________________от "___" _________ 20__ года № _______.
Сведения о расторгающих брак (супружество):
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (при его наличии)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Индивидуальный идентификационный номер
5.
Дата рождения, возраст
"__" _______ года исполнилось ___ лет
"__" ______ года исполнилось __ лет
6.
Национальность
7.
Гражданство
8.
Юридический адрес с какого года проживает
9.
Образование
10.
Где и кем работает (если не работает, указать источник существования)
11.
В каком по счету браке (супружестве) состояли
12.
Где заключен расторгаемый брак (супружество) (номер и дата записи акта о заключении брака)
13.
Дети до 18 лет (имя, отчество (при его наличии), фамилия)
14.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
Почтовый адрес ________________________________________________. (имя, отчество (при его наличии), фамилия осужденного(ой) супруга (супруги), опекуна недееспособного(ой) супруга (супруги), опекуна над имуществом безвестно отсутствующего(ей) супруга (супруги), указать точный адрес) К заявлению прилагаем(ю): _______________________________________ ____________________________________________________________________.
Подпись заявителя:
Он ____________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия)
Она ___________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия)
"___" _____________ 20 ___ года.
Предупрежден(а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание. Даю согласие на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
________ "____" ___________ 20__ года (подпись)
------------------------------------------------------------------------------------------------------- линия отрыва
"__" ________ 20 __ года приняты к рассмотрению ______ документов. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателей государственной услуги ____________________________________________________________________ ___________________________________________________________________.
За получением свидетельства о регистрации расторжении брака (супружества)
явиться: "____" __________20__ года. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
сотрудника, принявшего документы
___________________________________________________________________.
Приложение 2 к приказу
от 30 сентября 2025 года
№ 11-1-4/575

15-1-қосымша
Нысан
____________________________
(Қазақстан Республикасының
шет елдегі мекемесінің атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (бар болғанда), тегі)
мекенжайы:_______________,
телефон нөмірі_____________,
жеке куәліктің № ___________
___________________________,
(нөмірі, кім және қашан берген)
жеке сәйкестендіру нөмірі
____________________________
Қылмыстық қудалау органының жұбайын халықаралық іздеуде деп жариялау туралы қаулысы негізінде ерлі-зайыптылардың бірінің неке (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші
_______________________________________некені (ерлі-зайыптылықты)
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20____ жылғы "____" ________________ №___________________ қылмыстық қудалау
органының халықаралық іздеуге жариялау туралы қаулысының негізінде бұзуды сұраймын.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушы туралы мәліметтер:
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (бар болса)
3.
Тегі: бұзуға дейін
бұзудан кейін
4.
Туған күні, жасы
_______жылы "_____" _________
_____ жасқа толды
________жылы "_____" _________
_____жасқа толды
5.
Ұлты
6.
Азаматтығы
7.
Заңды мекенжайы
8.
Қай жылдан бастап тұрады
9.
Білімі
10.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, күнкөріс көзі көрсетіледі)
11.
Қанша рет некеде (ерлі-зайыптылықта) болған
12.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде тіркелген (неке қию туралы актілік жазбаның нөмірі мен күні)
13.
18 жасқа дейінгі балалар (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
14.
Жеке басын куәландыратын құжатының деректері (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
15
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзылғаннан кейін бір ай ішінде жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыру қажеттігі туралы хабардармын (тегін өзгерткісі келетін адамдар үшін).
Өтінішке қоса беремін: __________________________________________.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтер бергені үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріме қол жеткізуге келісімімді беремін.
20____ жылғы "____"_________ _______________
(қолы)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20_____ жылғы "____" __________ неке (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш қарауға қабылданды. Қарау нәтижелері 20__ жылғы "____" ___________ күні хабарланады. Құжаттарды қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________________________.

Приложение 15-1 к Правилам
оказания государственных услуг
в сфере государственной
регистрации актов гражданского
состояния за рубежом
Форма
В___________________________
(наименование загранучреждения
Республики Казахстан)
от_________________________,
(имя, отчество (при его наличии),
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
___________________________,
номер телефона _____________,
удостоверения личности
№ ________________________,
(номер, кем и когда выдан)
индивидуальный
идентификационный номер
_________________________
Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга (супруги) в международный розыск
Прошу расторгнуть брак (супружество) с ______________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия)
на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении
в международный розыск от "____" _________ 20__ года №__________________.
Сведения о расторгающих брак (супружество):
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (при его наличии)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения, возраст
"____" ________ года исполнилось
____ лет
"____" ________ года исполнилось
____ лет
5.
Национальность
6.
Гражданство
7.
Юридический адрес
8.
С какого года проживает
9.
Образование
10.
Где и кем работает (если не работает, указать источник существования)
11.
В каком по счету браке (супружестве) состояли
12.
Где заключен расторгаемый брак (супружество) (номер и дата записи акта о заключении брака)
13.
Дети до 18 лет (имя, отчество (при его наличии), фамилия)
14.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
15.
Индивидуальный идентификационный номер
Осведомлен(а) о необходимости обмена документов, удостоверяющих личность в течении месяца после регистрации расторжения брака (супружества) (для лиц, желающих изменить фамилию).
К заявлению прилагаю: __________________________________________.
Предупрежден(а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Даю согласие на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
__________                   "____" _____________ 20 ___ года
(подпись)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
"__" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества).
Результаты рассмотрения будут сообщены: "____" ___________ 20__ года.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, принявшего документы
____________________________________________________________________.