Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 тамызда № 36613 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 33-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны алғашқы ресми жариялағанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78 Бұйрықпен
бекітілді
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 33-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2025 года № 36613.
ПРИКАЗЫВАЮ:
В соответствии с подпунктом 33-2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Правила субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемых в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 33-2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и определяют порядок субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемых в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.

2. Осы Қағидада келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – энергетикалық және ко ммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны сатып алудың электрондық платформасы;
2) банктік қарыз шарты/қарыз шарты – екінші деңгейдегі банк/ "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы/ халықаралық қаржы ұйымы мен қарыз алушы арасында жасалатын, оның талаптары бойынша қарыз алушыға қарыз (кредит) берілетін жазбаша келісім;
3) екінші деңгейлі банк – банктік және өзге де операцияларды, оның ішінде банктік қарыз операцияларын жүргізуге тиісті лицензиясы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері;
4) жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі – облигацияларды ұстаушы айқындайтын және қалыптастыратын және облигацияны орналастыру салдарынан Эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін облигация ұстаушыға мерзімді негізде төленуге жататын купондық сыйақының пайызбен көрсетілген мөлшері;
5) Қазақстанның даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, сондай-ақ "Қазақстанның даму банкі" акционерлік қоғамы құрылтай құжаттарына және уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес айқындалған оның үлестес лизингтік компаниясы;
6) қаржы агенті – "Қазақстан Тұрғын үй Компаниясы" акционерлік қоғамы;
7) қаржы операторы – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы;
8) тарифтік реттеуші – табиғи монополияларды реттеу саласындағы уәкілетті орган;
9) қарыз алушы – ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және (немесе) салу жөніндегі жобаларды қаржыландыру үшін қарыз (кредит немесе облигациялық қаржыландыру) алатын табиғи монополия субъектісі;
10) қарыз алушыны субсидиялау – екінші деңгейлі банк және (немесе) халықаралық қаржы ұйымы және (немесе) Қазақстанның даму банкі акционерлік қоғамы қарызы (кредит)бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын қарыз алушыны мемлекеттік қаржылық қолдау формасы;
11) қарыз беруші – ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруды жүзеге асыратын және қарыз алушыға қарыз беретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың жергілікті атқарушы органы
12) қарыз (кредит) – энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба мен осы Ережеде айқындалған талаптарда жобаны іске асыру үшін қарыз алушыға банктік қарыз шарты/қарыз шарты негізінде екінші деңгейлі банк және (немесе) Қазақстанның даму банкі акционерлік қоғамы және (немесе) халықаралық қаржы ұйымдары және (немесе) жергілікті атқарушы органдар беретін ақшалай қаражат;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – электронная платформа закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
2) договор банковского займа/договор займа – письменное соглашение, заключаемое между банком второго уровня/ акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"/ международной финансовой организацией и заемщиком, по условиям которого предоставляется заем (кредит) заемщику;
3) банки второго уровня – банки второго уровня Республики Казахстан, имеющие соответствующую лицензию на проведение банковских и иных операций, в том числе банковских заемных операций;
4) ставка купонного вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами – выраженный в процентах размер купонного вознаграждения, который определяется и формируется держателем облигаций и подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;
5) Банк развития Казахстана – акционерное общество "Банк Развития Казахстана", а также его аффилированная лизинговая компания, определенная в соответствии с учредительными документами акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и перечнем, утверждаемым уполномоченным органом;
6) финансовый агент – акционерное общество "Казахстанская Жилищная Компания";
7) финансовый оператор – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
8) тарифный регулятор – уполномоченный орган в сфере регулирования естественных монополий;
9) заемщик – субъект естественной монополии, получающий заем (кредит или облигационное финансирование) для финансирования проектов по модернизации и (или) строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры, соответствующий требованиям национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
10) субсидирование заемщика – форма государственной финансовой поддержки заемщика, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых заемщиком банкам второго уровня и (или) международной финансовой организации и (или) акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" в качестве вознаграждения по займу (кредиту);
11) заимодатель – местный исполнительный орган области, города республиканского значения или столицы, осуществляющий выпуск государственных ценных бумаг в рамках реализации Национального проекта и предоставляющий заем заемщику;
12) займ (кредит) – денежные средства, предоставляемые банками второго уровня и (или) акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и (или) международными финансовыми организациями и (или) местными исполнительными органами на основании договора банковского займа/договора займа заемщику для реализации проекта на условиях, определенных Национальным проектом по модернизации энергетического и коммунального секторов и настоящими Правилами;

13) облигациялық қаржыландыру – ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде мемлекеттік бағалы қағаздар шығару жолымен қарыз беруші кейіннен қарыз алушыға беруге арналған ақшалай қаражат;
14) облигациялық қаржыландыру шеңберіндегі қарыз шарты – Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде қарыз беру, пайдалану, қызмет көрсету және өтеу талаптарын айқындайтын қарыз беруші мен қарыз алушы арасында жасалған шарт;
15) облигациялар шығару бұйрығы – Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 140-бабының 5-тармағына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органының бағалы қағаздар шығару талаптарын, көлемін және нысаналы мақсатын айқындайтын құжат;
16) субсидиялауға арналған электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған қарызды (кредитті) субсидиялауға өтінім;
17) субсидия– табиғи монополия субъектілері қаржы агентіне көрсетілген қаражатты аудару арқылы алған қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара өтеу үшін, сондай-ақ Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тиісті жергілікті атқарушы органға қаражат бөлу жолымен жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны өтеусіз және қайтарымсыз негізде ішінара өтеу үшін берілетін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттің бюджеттік қаражаты;
18) техникалық оператор – энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық операторы ретінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
19) табиғи монополия субъектісі – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
20) төлемдер кестесі – негізгі қарызды, сыйақы сомасын, оның ішінде банктік қарыз шартының/қарыз шартының және қарыздар бойынша үлгі субсидиялау шартының/облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартының ажырамас бөлігі болып табылатын субсидияланатын сыйақы сомасын өтеу жөніндегі төлемдер кестесі;
21) уәкілетті орган – тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, жылу энергетикасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган және электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

13) облигационное финансирование – денежные средства, привлекаемые заимодателем путем выпуска государственных ценных бумаг, предназначенные для последующего предоставления займа заемщику в рамках реализации Национального проекта;
14) договор займа в рамках облигационного финансирования – договор, заключенный между займодателем и заемщиком, определяющий условия предоставления, использования, обслуживания и погашения займа в рамках реализации Национального проекта;
15) приказ выпуска облигаций – документ, определяющий условия, объем и целевое назначение выпуска ценных бумаг местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктом 5 статьи 140 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
16) электронная заявка на субсидирования – заявление на субсидирование займа (кредита), в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
17) субсидии – бюджетные средства республиканского и (или) местного бюджета, предоставляемые на безвозмездной и безвозвратной основе для частичного возмещения ставки вознаграждения по займам, полученным субъектами естественных монополий, посредством перечисления указанных средств финансовому агенту, а также для частичного возмещения купонного вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, посредством перечисления указанных средств соответствующему местному исполнительному органу в рамках реализации Национального проекта;
18) технический оператор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное Правительством Республики Казахстан в качестве технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
19) субъект естественной монополии – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее потребителям регулируемые услуги;
20) график платежей – график платежей по погашению основного долга, суммы вознаграждения, в том числе субсидируемой суммы вознаграждения, являющейся неотъемлемой частью договора банковского займа/договора займа и типового договора субсидирования по займам/договора субсидирования в рамках облигационного финансирования;
21) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, и государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;

22) Ұлттық жоба – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысымен бекітілген "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы;
23) халықаралық қаржы ұйымдары – халықаралық қаржылық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу, экономикалық дамуды қолдау үшін қаржы ресурстарын ұсыну, сондай-ақ халықаралық қаржы операцияларына байланысты өзге де функцияларды жүзеге асыру мақсатында мемлекеттер арасындағы халықаралық келісім негізінде құрылған ұйымдар;
24) құжаттардың электрондық пакеті – түпнұсқа құжаттың түрі мен ақпаратын (деректерін) толық қайталайтын электрондық-цифрлық нысандағы құжаттар, оның ішінде өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжаттар;
25) эмитент – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы;
26) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша субсидиялау шарты – уәкілетті орган мен эмитент арасында жасалатын шарт, оның талаптары бойынша уәкілетті орган эмитент Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялайды;
27) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау – облигациялық қаржыландыру шеңберінде Эмитент облигацияларды ұстаушыға төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу;
28) табиғи монополия субъектілері энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша алатын қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарты – энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу мақсаттары үшін екінші деңгейлі банк және (немесе) Қазақстанның даму банкі акционерлік қоғамы және (немесе) халықаралық қаржы ұйымдарының табиғи монополия субъектілеріне беретін қарыздары (кредиттері) бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарты, оның негізінде қарыз алушы алған қарыз (кредит) бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара өтеу үшін бюджет есебінен мерзімді субсидиялар төлемдері жүзеге асырылады;
29) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символ жиынтығы.

22) Национальный проект – Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102;
23) международные финансовые организации – организации, созданные на основе международного соглашения между государствами, с целью содействия развитию международного финансового сотрудничества, предоставления финансовых ресурсов для поддержки экономического развития, а также осуществления иных функций, связанных с международными финансовыми операциями;
24) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, в том числе документы, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя;
25) эмитент – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы;
26) договор субсидирования по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов – договор, заключаемый между уполномоченным органом и эмитентом, по условиям которого уполномоченный орган субсидирует ставку купонного вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпущенным эмитентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
27) субсидирование ставки купонного вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, реализуемых в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов– возмещение части расходов, выплачиваемых эмитентом держателю облигаций в рамках облигационного финансирования;
28) договор субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов – договор субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым займам (кредитам) банками второго уровня и (или) акционерным обществом "Банк развития Казахстана" и (или) международными финансовыми организациями субъектам естественных монополий для целей модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, на основании которого осуществляются периодические выплаты субсидий за счет бюджета для частичного возмещения ставки вознаграждения по займу (кредиту), полученному заемщиком;
29) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

2-тарау. Энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополия субъектілері алатын қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібі
1-параграф. Субсидиялау тәртібі
3. Ұлттық жобада және осы Қағидада көзделген талаптарда жобаларды қарыздар (кредиттер) есебінен іске асыратын қарыз алушылар субсидиялар алушы болып табылады.
4. Екінші деңгейдегі банктер және (немесе) халықаралық қаржы ұйымдары және (немесе) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ), сондай-ақ "ҚДБ" АҚ құрылтай құжаттарына сәйкес айқындалған оның үлестес лизингтік компаниясы беретін субъектілердің қарыздары (кредиттері) бойынша пайыздық мөлшерлемелерді азайту үшін субсидия беріледі.
5. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ субсидиялау туралы шешім қабылданған күні қолданыста болатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейінен 4 (төрт) пайыздан (өзгермелі сыйақы мөлшерлемесі үшін) аспайтын сыйақы мөлшерлемесі немесе мөлшерлеме деңгейі бойынша қарыздар береді TONIA (үш айлық және алты айлық Tenge Over Night Index Average) субсидиялау туралы шешім қабылданған күні қолданыстағы 4 (төрт) пайыздан астам (өзгермелі сыйақы мөлшерлемесі үшін) (белгіленген сыйақы мөлшерлемесі үшін).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Егер ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарызы (кредиті) бойынша пайыздық мөлшерлеме 10 (он) пайыздан асқан жағдайда айырма субсидиялар есебінен өтеледі.
7. Ұлттық жоба шеңберінде ЕДБ-де және (немесе) ХҚҰ-да және (немесе) "ҚДБ" АҚ-да қарыз алушы алатын қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қаржы агенті арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8. Қарыз (кредит) бойынша 10 % мөлшерінде субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін Қарыз алушы төлейді.
9. Субсидиялау республикалық бюджеттен осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ, қарыз алушы мен қаржы агенті арасында ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгілік шартына (бұдан әрі – Қарыздарды субсидиялау шарты) сәйкес жүзеге асырылады.
Қарыздар бойынша субсидиялау шарты ХҚҰ ішкі қағидалары мен құжаттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, МҚҰ-мен жасалады.

Глава 2. Порядок субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Параграф 1. Порядок субсидирования
3. Получателем субсидий являются заемщики, осуществляющие за счет займов (кредитов) реализацию проектов на условиях, предусмотренных Национальным проектом и настоящим Правилам.
4. Субсидии предоставляются для удешевления процентных ставок по займам (кредитам) субъектов, выдаваемым банками второго уровня и (или) международными финансовыми организациями и (или) акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК", а также его аффилированной лизинговой компанией, определенная в соответствии с учредительными документами АО "БРК".
5. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" выдают займы по ставке вознаграждения, не превышающей уровень базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан более чем на 4 (четыре) процента (для плавающей ставки вознаграждения), действующей на день принятия решения о субсидировании (для фиксированной ставки вознаграждения) или уровень ставки TONIA (Tenge Over Night Index Average) более чем на 4 (четыре) процента (для плавающей ставки вознаграждения), действующей на день принятия решения о субсидировании (для фиксированной ставки вознаграждения).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае, если процентная ставка по займу (кредиту) БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" превышает 10 (десять) процентов, разница возмещается за счет субсидий.
7. Субсидирование ставки вознаграждения по займам, получаемым заемщиком в БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" в рамках Национального проекта осуществляется за счет средств республиканского бюджета через финансового агента.
8. Не субсидируемую ставку вознаграждения по займу (кредиту) в размере 10 % включительно оплачивает заемщик.
9. Субсидирование осуществляется из республиканского бюджета, согласно Типовому договору субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий по проектам, реализуемым в рамках Национального проекта (далее – договор субсидирования по займам) между БВУ и (или) AO "БРК", заемщиком и финансовым агентом согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Договор субсидирования по займам заключается с MФO с учетом внутренних правил и документов МФО, а также международных обязательств Республики Казахстан.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Республикалық бюджеттен берілетін субсидиялардың жалпы көлемі тартылатын қарыз бойынша негізгі қарыз сомасынан аспауға тиіс.
11. Қарыз алушы үшін міндетті шарттар:
1) нысаналы мақсаты – ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жобаны қаржыландыру;
2) қарыз (кредит) валютасы-теңге;
3) субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі – қоса алғанда 20 (жиырма) жылға дейін.
Бір жоба шеңберінде қарыздар бойынша бірнеше субсидиялау шарттары жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенті қарыздар бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған күннен бастап белгіленеді.
Осы Қағида шеңберінде қаржыландырылатын жобамен тікелей байланысты емес мақсаттарға қарыз қаражатын жұмсауға жол берілмейді.
12. Субсидия құрылыс-монтаждау жұмыстарын төлеуге, жобаны басқару жөніндегі шығындарға, авторлық және техникалық қадағалау қызметіне және жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттамада көзделген өзге де шығындарға жұмсалатын қарыздар бойынша сыйақыны өтеуге беріледі.
13. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыздар бойынша субсидиялау шартын жасасуға байланысты, төмендегілерді есптемегенде, қандай да бір комиссиялар, алымдар және (немесе) өзге де төлемдер алмайды:
1) қарыз алушы бастамашылық жасайтын қарыздар бойынша кредит беру, кредиттік шарт, субсидиялау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты жағдайлар;
2) қарыз алушының кредиттік шарт, қарыздар бойынша субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерді бұзу себебі бойынша алынатын комиссиялар, алымдар және (немесе) өзге де төлемдер;
3) қарыз алушыға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдер;
4) тәуелсіз бағалауды, сақтандыруды жүргізуге, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықтарды алуға байланысты.
Мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуға және (немесе) салуға қарыз алушы бұрын алған қарыздар (кредиттер) субсидиялауға жатпайды.
ХҚҰ қарыз алуды ұйымдастырғаны үшін комиссияны қоса алғанда, қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты өзге де комиссияларды, алымдарды және (немесе) төлемдерді алуы мүмкін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Субсидия беру тәртібі

Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Общий объем субсидий из республиканского бюджета не должен превышать сумму основного долга по привлекаемому займу.
11. Обязательные условия для заемщика:
1) целевое назначение – финансирование проекта в рамках реализации Национального проекта;
2) валюта займа (кредита) – тенге;
3) максимальный срок субсидирования – до 20 (двадцати) лет включительно.
В случае заключения нескольких договоров субсидирования по займам в рамках одного проекта, общий срок субсидирования устанавливается с даты подписания финансовым агентом первого договора субсидирования по займам.
Расходование заемных средств на цели, не связанные непосредственно с финансируемым проектом в рамках настоящих Правил, не допускаются.
12. Субсидии предоставляются на погашение вознаграждения по займам, расходование которых осуществляется исключительно на оплату строительно-монтажных работ, затрат по управлению проектом, услуг по авторскому и техническому надзору и иных затрат, предусмотренных проектно-сметной документацией по проекту.
13.БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с заключением договора субсидирования по займам, за исключением:
1) случаев, связанных с изменением условий кредитования, кредитного договора, договора субсидирования по займам, инициируемым заемщиком;
2) комиссий, сборов и (или) иных платежей, взимаемых по причине нарушения заемщиком обязательств по кредитному договору, договору субсидирования по займам;
3) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию заемщика;
4) связанных с проведением независимой оценки, страхования, регистрацией договора залога и снятием обременений.
Субсидированию не подлежат ранее полученные заемщиком займы (кредиты) на модернизацию и (или) строительство энергетической и коммунальной инфраструктуры, по которым удешевлена ставка вознаграждения в рамках государственных мер поддержки.
МФО могут взимать иные комиссии, сборы и (или) платежи, связанные с предоставлением и обслуживанием займа, включая комиссию за организацию займа.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок предоставление субсидий

14. Қарыз алушы ЕДБ-ге және (немесе) ХҚҰ-ға және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға осы Қағида мен Ұлттық жобаның талаптарын сақтай отырып, жобаны іске асыру үшін ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ның ішкі құжаттарында бекітілген нысан бойынша қарыз (кредит) алуға өтінішпен жүгінеді.
15. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ оң бағалау берген шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қарыз алушыға жобаны кредиттеуге әзірлігі және қарыз (кредит)бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы Қаржы агентінің шешімін ұсыну қажеттілігі туралы жазбаша жауап береді.
ХҚҰ қарыз алушыға кредитті іріктеудің алдын ала шарттары орындалғаннан кейін және қарыз (кредит) бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы қаржы агентінің шешімін ұсыну қажеттілігінен кейін ХҚҰ-ның ішкі қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес жобаны кредиттеуге дайындығы туралы жазбаша жауап береді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қарыз алушы субсидияны алу үшін осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес Қаржы агентінің электрондық құжат айналым жүйесіне интеграцияланатын ақпараттық жүйе арқылы субсидия алуға электрондық өтініш – сауалнама (бұдан әрі – электрондық өтініш) береді, оған осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесі қоса беріледі.
Өтпелі кезең кезеңінде және процестер толық автоматтандырылғанға дейін қағаз нысанда тиісті құжаттар топтамасын қоса бере отырып, субсидия алуға өтініш-сауалнама беруге жол беріледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қарыз алушының электрондық өтініште құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуына жол берілмейді.
18. Қаржы агенті:
1) электрондық өтініш келіп түскен күні оны тіркеуді жүзеге асырады.
Қарыз алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, сондай-ақ демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, электрондық өтінішті қабылдау және тіркеу өтініштен кейінгі жұмыс күні Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;

14. Заемщик обращается в БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" с заявлением на предоставление займа (кредита) по форме, утвержденной внутренними документами БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" для реализации проекта с соблюдением требований настоящих Правил и Национального проекта.
15. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК проводят оценку финансово - экономической эффективности проекта в соответствии с внутренними документами. При положительной оценке БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения предоставляют заемщику письменный ответ о готовности кредитовать проект и необходимости предоставления решения финансового агента о субсидировании ставки вознаграждения по займу (кредиту).
МФО предоставляют заемщику письменный ответ о готовности кредитовать проект согласно внутренним правилам и срокам МФО, после выполнения предваряющих условий выборки кредита и необходимости предоставления решения финансового агента о субсидировании ставки вознаграждения по займу (кредиту).
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Заемщик для получения субсидирования подает электронное заявление – анкету на получение субсидии (далее – электронное заявление) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, через информационную систему с последующей передачей посредством интеграции в систему электронного документооборота финансового агента, к которой прилагается перечень документов, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
На период переходного этапа и до полной автоматизации процессов допускается подача заявления-анкеты на получение субсидии с приложением соответствующего пакета документов в бумажной форме.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Предоставление заемщиком в электронном заявлении неполного пакета документов не допускается.
18. Финансовый агент:
1) осуществляет регистрацию электронного заявления в день его поступления.
В случае обращения заемщика после окончания рабочего времени, а также в выходные и праздничные дни, прием и регистрация электронного заявления осуществляется в следующий за обращением рабочий день в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

2) электрондық өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қарыз алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді;
3) электрондық өтініш келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды Ұлттық жоба мен осы Қағиданың талаптарына сәйкестігін қарайды.
19. Қарыз алушы ұсынған құжаттар толық болмаған жағдайда Қаржы агенті электрондық өтінішті қараудан, ақпараттық жүйе арқылы хабарлама жіберіп, бас тартады.
20. Қаржы агенті электрондық өтінішті қарау қорытындылары бойынша қарыз алушыға ақпараттық жүйе арқылы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында қабылданған шешім туралы хабарлама – хат жібереді.
Бір мезгілде қаржы агенті ЕДБ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қабылдаған шешімі туралы хабарлама-хатты ақпараттық жүйе және ХҚҰ арқылы ХҚҰ электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жібереді. Қаржы агентінің шешімі қабылданған күннен бастап 6 (алты) ай бойы қолданылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қаржы агентінің оң шешімі негізінде қарыздар бойынша субсидиялау шарты жасалады.
22. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қарыздарды субсидиялау шартына ЭЦҚ көмегімен электрондық нысанда төмендегі жағдайларда қол қойылады:
1) ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ және қарыз алушы қабылданған шешім туралы қаржы агентінің хабарламасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарыздар бойынша субсидиялау шартын алғаннан кейін;
Қаржы агентінің қарыздар бойынша субсидиялау шартына қосымша келісімдер, оның ішінде пысықтауға жіберілгендер осы тармақта белгіленген мерзімде жасалуы тиіс.
23. Қарыз алушылардың қарыздарын (кредиттерін) субсидиялау үшін республикалық бюджетте қаражат болмаған жағдайда, қарыздар бойынша субсидиялау шарты жасалмайды.
24. Қарыздарды субсидиялау шарты оған қарыз алушы, ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ және Қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Субсидиялау мерзімінің басталуы Қарыздарды субсидиялау шартында көрсетіледі және оған Қаржы агенті қол қойған күннен бұрын белгіленбейді.
25. Осы Қағиданың 22-тармағында көзделген мерзімде қарыздарды субсидиялау шарты уақтылы жасалмаған жағдайда, ЕДБ және (немесе) МҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ мерзім аяқталған күннен кейінгі күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қаржы агентін кешіктіру себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.

2) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления электронного заявления, рассматривает представленные документы заемщика на их полноту;
3) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления электронного заявления, рассматривает предоставленные документы на соответствие требованиям Национального проекта и настоящих Правил.
19. В случае неполноты представленных заемщиком документов, финансовый агент отказывает в рассмотрении электронного заявления с уведомлением посредством информационной системы.
20. Финансовый агент по итогам рассмотрения электронного заявления направляет заемщику посредством информационной системы письмо-уведомление о принятом решении в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП), в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения. Одновременно финансовый агент направляет письмо-уведомление о принятом решении БВУ и (или) АО "БРК" посредством информационной системы и МФО посредством системы электронного документооборота МФО. Решение финансового агента действует 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.
Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. На основании положительного решения финансового агента заключается договор субсидирования по займам.
22. Договор субсидирования по займам подписывается в электронной форме с помощью ЭЦП в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи":
1) БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" и заемщиком в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления финансового агента о принятом решении;
2) финансовым агентом в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения договора субсидирования по займам.
Дополнительные соглашения к договору субсидирования по займам, включая направленные финансовым агентом на доработку, подлежат заключению в сроки, установленные настоящим пунктом.
23. В случае отсутствия средств из республиканского бюджета для субсидирования займов (кредитов) заемщиков, договор субсидирования по займам не заключается.
24. Договор субсидирования по займам вступает в силу со дня подписания его заемщиком, БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" и финансовым агентом.
Начало срока субсидирования указывается в договоре субсидирования по займам и не может быть установлено ранее даты его подписания финансовым агентом.
25. В случае несвоевременного заключения договора субсидирования по займам в сроки, предусмотренные пунктом 22 настоящих Правил, БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" в течение 2 (двух) рабочих дней со дня, следующего за днем окончания срока, уведомляет финансового агента официальным письмом с разъяснением причин задержки.

26. Қаржы агенті төмендегі жағдайлар сәйкес келмегенде қарыздарды субсидиялау шартына қол қоюдан бас тартады:
1) қарыздарды субсидиялау шарты талаптары Қаржы агенті шешіміне, ұлттық жоба мен осы Қағида талаптарына;
2) қарыздарды субсидиялау шартының Үлгі қарызды субсидиялау шартына;
3) банктік қарыз шартын/қарыз шартын ұлттық жоба осы Қағида талаптарына.
Қаржы агенті қарыздар бойынша субсидиялау шартының талаптары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде ХҚҰ-мен қарыздар бойынша субсидиялау шартына қол қоюдан бас тартады.
Көрсетілген сәйкессіздіктердің болуы туралы қаржы агенті жазбаша нысанда осы Қағиданың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімнен кешіктірмей ескертулерді жою үшін ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға хабарлайды.
ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ескертулерді жойған кезде Қаржы агенті қарыздар бойынша субсидиялау шартына қол қояды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Кредит бойынша негізгі қарыз пен сыйақыны өтеу аннуитеттік немесе сараланған төлемдермен немесе есептелген қарызды (кредитті) өтеудің өзге әдістерімен ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ішкі ережелері бойынша төлем кестесіне сәйкес жүзеге асырылады. Егер өтеу күні жұмыс емес күнге келетін болса, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қаржы агенті субсидияны қарыздарды субсидиялау шартына қол қойылғаннан кейін төлемдер кестесіне сәйкес төлейді.
ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарызы болған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз бойынша сыйақыны өтеу мақсатында субсидиялар қаражатын аудару үшін ЕДБ-де тиісті ағымдағы шоттар ашуды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган ұлттық жоба шеңберінде табиғи монополиялар субъектілерінің қарыздары бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға қаражат бөлу туралы республикалық бюджет комиссиясының шешімі туралы Қаржы операторын және қаржы агентін хабардар етеді.
ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ кейіннен субсидия қаражатын аудару үшін Қаржы агентіне ағымдағы шот ашуды жүзеге асырады.

26. Финансовый агент отказывает в подписании договора субсидирования по займам с БВУ и (или) АО "БРК" при несоответствии:
1) условий договора субсидирования по займам решению финансового агента, условиям Национального проекта и настоящих Правил;
2) договора субсидирования по займам типовому договору субсидирования по займам;
3) договора банковского займа/договора займа условиям Национального проекта и настоящих Правил.
Финансовый агент отказывает в подписании договора субсидирования по займам с МФО при несоответствии условий договора субсидирования по займам требованиям настоящих Правил.
О наличии указанных несоответствий финансовый агент в письменной форме, не позднее срока, предусмотренного подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, уведомляет БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" для устранения замечаний.
При устранении БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" замечаний, финансовый агент подписывает договор субсидирования по займам.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Погашение основного долга и вознаграждения по кредиту осуществляется аннуитетными или дифференцированными платежами или иными методами погашения займа (кредита), рассчитанными в соответствии с внутренними правилами БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" согласно графику платежа. В случае, если дата погашения приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Выплата субсидий финансовым агентом осуществляется в соответствии с графиком платежей после подписания договора субсидирования по займам.
БВУ и (или) заемщик (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" осуществляет открытие соответствующих текущих счетов в БВУ для перечисления средств субсидий с целью погашения вознаграждения по займу.
Уполномоченный орган уведомляет Финансового оператора и Финансового агента о решении Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на субсидирование процентной ставки по займам субъектов естественных монополий в рамках Национального проекта.
БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" осуществляет открытие текущего счета финансовому агенту для последующего перечисления средств субсидий.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Субсидияны аудару тәртібі
29. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз алушыларға беретін қарыздар (кредиттер) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеуге субсидия төлеу тиісті қаржы жылдарға арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражаты шегінде жүзеге асырылады.
30. Уәкілетті орган жеке қаржыландыру жоспары негізінде Қаржы агентінің арнайы шотына қаражат аударады.
31. Сыйақы мөлшерлемесін өтеу үшін қаржы агентінің арнайы шотына түскен субсидия қаражаты ЕДБ-де ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотына бірыңғай траншпен аударылады.
32. Қаржы агенті субсидияны операторлық ағымдағы шоттан ЕДБ-де ашылған тиісті ағымдағы шоттарға аударады.
Бұл ретте субсидия сомаларын есептен шығару, есепке жатқызу, қайтару және өтеу операцияларын қоса алғанда, көрсетілген шоттарды жүргізгені үшін ЕДБ-ге комиссия алуға жол берілмейді.
33. Қарыз алушылардың қарыздары (кредиттері) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеуге арналған субсидияны қаржы агенті ай сайын ЕДБ-дегі ағымдағы шотқа қарыз алушылардың төлем кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен аударуды жүзеге асырады.
Бұл ретте қаржы агенті ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға қарыз алушыны, өңірді, субсидия сомасын және төлем жүргізілген кезеңді көрсете отырып, қаражатты аудару туралы өкімнің көшірмелерін жібереді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Қаржы агенті ағымдағы шоттан субсидиялау тоқтатылған және жабылған қарыздар (кредиттер), сондай-ақ ішінара не толық мерзімінен бұрын өтеу жүргізілген қарыздар (кредиттер) бойынша
субсидия қаражатын операторлық ағымдағы шотына қолданыстағы және субсидиялау мақұлданған қарыздарға (кредиттерге) қайта бағыттау үшін қайтарады.
35. Қаржы агентінің ағымдағы қаржы жылындағы операторлық ағымдағы шотындағы субсидия қаражатының пайдаланылмаған қалдығы келесі қаржы жылында есепті қаржы жылы үшін қарыз алушылардың қабылданған өтініштері бойынша пайдаланылады.
Қаржы агенті анықталған бұзушылық жағдайлары бойынша осы Қағидаға сәйкес қарыз алушының жобасы бойынша субсидиялауды тоқтата тұрады.
36. ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз алушы негізгі қарыз бойынша берешек болмаған кезде және қарыз (кредит) бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін толық өтеген жағдайда, қаржы агентінен алынған өкімге сәйкес әрбір қарыз (кредит) бойынша қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияларды есептен шығаруды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 28 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок перечисление субсидий
29. Выплата субсидий на погашение ставки вознаграждения по займам (кредитам), предоставляемым БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" заемщикам, осуществляется в пределах бюджетных средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
30. Уполномоченный орган осуществляет перечисление средств на специальный счет финансового агента на основании индивидуального плана финансирования.
31. Средства, поступившие на специальный счет финансового агента для выплаты субсидий на погашение ставки вознаграждения, перечисляются единым траншем на операторский текущий счет финансового агента, открытый в БВУ.
32. Финансовый агент осуществляет перечисление субсидий с операторского текущего счета на соответствующие текущие счета, открытые в БВУ.
При этом взимание комиссий БВУ за ведение указанных счетов, включая операции списания, зачисления, возврата и возмещения сумм субсидий, не допускается.
33. Перечисление субсидий на погашение ставки вознаграждения по займам (кредитам) заемщиков осуществляется финансовым агентом авансовыми платежами с учетом графика платежей заемщиков на текущий счет в БВУ.
При этом финансовый агент направляет в адреса БВУ и (или) заемщика (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" копии распоряжения о перечислении средств с указанием заемщика, региона, суммы субсидий и периода, за которые произведена выплата.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Финансовый агент обеспечивает возврат с текущего счета на операторский текущий счет средств субсидий по прекращенным и приостановленным к субсидированию займам (кредитам), а также по займам (кредитам), по которым произведено частичное либо полное досрочное погашение, для перенаправления средств субсидий на действующие и одобренные к субсидированию займы (кредиты)
35. Неиспользованный остаток средств субсидий на операторском текущем счете финансового агента в текущем финансовом году используется в следующем финансовом году по принятым заявлениям заемщиков за отчетный финансовый год.
Финансовый агент по выявленным случаям нарушений приостанавливает субсидирование по проекту заемщика согласно настоящим Правилам.
36.БВУ и (или) заемщик (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" осуществляет списание субсидий с текущего счета финансового агента по каждому займу (кредиту) в соответствии с распоряжением, полученным от финансового агента при условии отсутствия задолженности по основному долгу и несубсидируемой ставки вознаграждения по займу (кредиту).

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Қарыз алушы негізгі қарызды ішінара не толық мерзімінен бұрын өтеген кезде ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ бұл туралы қарыз алушы қаржы агентіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде хабарлайды, кейіннен төлемдер кестесі өзгертілген қарыздар бойынша субсидиялау шартына қосымша келісім және банктік қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесі ұсынылады (қосымша келісім жасасу кезінде – банктік қарыз шартына қосымша келісімге қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей).
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Төмендегі жағдайларда ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз алушы негізгі қарыз сомасының берешегін және қарыз (кредит) бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін өтегенге дейін қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар есептен шығарылмайды:
1) қарыз алушы төлемдер кестесіне сәйкес міндеттемелерді 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде орындамаған;
2) қарыз алушы төлем кестесіне сәйкес қатарынан 3 (үш) ай ішінде міндеттемелерді орындамаған;
3) қарыз алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау жөніндегі рәсімді жүргізу.
Көрсетілген жағдайлар бойынша ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ анықталған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агентін хабардар етеді.
ХҚҰ қаржы агентін өзінің ішкі мерзімдері мен ережелеріне сәйкес хабардар етуді жүзеге асырады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Осы Қағиданың 43-тармағында көзделген жағдайлар бойынша қаржы агентінің одан кейінгі субсидияларды аударуы ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ-дан тиісті хабарлама алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
4-параграф. Банктік қарыз шартына (қарыз шартына) өзгерістер енгізуде қарыз алушыға субсидия беру және субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау тәртібі
40. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жасалған қолданыстағы банктік қарыз шартының (қарыз шартының) талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, жеңілдікті кезең, төлемдерді төлеу бойынша кейінге қалдыруды ұсыну, қарызды аудару, міндеттемелерді қайта құрылымдау) өзгерген кезде қаржы агентін тиісті құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қаржы агенті ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ хабарламасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мәселені қарайды және қолданыстағы Банктік қарыз шартының (қарыз шартының) талаптарымен келісу не өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Қарау қорытындысы бойынша қолданыстағы банктік қарыз шартына (қарыз шартына) өзгерістер енгізумен келісу немесе келісуден бас тарту туралы шешім қабылданады.
Қабылданған шешім туралы хабарламаны қаржы агенті ЕДБ-ге және (немесе) ХҚҰ-ға және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға жібереді.

Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При частичном либо полном досрочном погашении основного долга заемщиком, БВУ и (или) АО "БРК", заемщик уведомляет об этом финансового агента в течение 7 (семи) рабочих дней с последующим представлением дополнительного соглашения к договору субсидирования по займам с измененным графиком платежей и копии дополнительного соглашения к договору банковского займа (при заключении дополнительного соглашения – не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания дополнительного соглашения к договору банковского займа).
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Не подлежат списанию БВУ и (или) заемщиком (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" субсидии с текущего счета финансового агента до погашения задолженности заемщиком суммы основного долга и несубсидируемой ставки вознаграждения по займу (кредиту) в следующих случаях:
1) неисполнения заемщиком обязательств согласно графику платежей в течение 30 (тридцати) календарных дней;
2) неисполнения заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств согласно графику платежей;
3) проведения процедуры по реструктуризации обязательств заемщика.
По указанным случаям БВУ и (или) АО "БРК" в течение 2 (двух) рабочих дней с момента обнаружения уведомляет финансового агента.
МФО осуществляет уведомление финансового агента согласно собственным внутренним срокам и правилам.
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. По случаям, предусмотренными пунктом 43 настоящих Правил, перечисление последующих субсидий финансовым агентом приостанавливается до получения от БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" соответствующего уведомления.
Параграф 4. Порядок субсидирования заемщика при внесении изменений в договор банковского займа (договора займа) и приостановление, прекращение и возобновление субсидирования
40. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" при изменении условий (ставка вознаграждения, льготный период, предоставление отсрочки по оплате платежей, перевод долга, реструктуризация обязательств) действующего договора банковского займа (договора займа), заключенного в рамках реализации Национального проекта уведомляет в письменной форме финансового агента с приложением соответствующих документов.
Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" рассматривает вопрос и принимает решение о согласовании либо об отказе внесения изменений в условия действующего договора банковского займа (договора займа).
По итогам рассмотрения принимается решение о согласовании или об отказе в согласовании внесения изменений в действующий договор банковского займа (договора займа).
Уведомление о принятом решении направляется финансовым агентом в БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК".

41. Қарыз алушының қолданыстағы банктік қарыз шартының (қарыз шартының) басқа өзгерістері бойынша ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қолданыстағы банктік қарыз шартына (қарыз шартына) енгізілетін өзгерістерді келісу немесе келісуден бас тарту туралы мәселені қарайтын қаржы агентін хабардар етеді және ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарау қорытындылары туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
42. Субсидиялауды тоқтата тұру және қайта бастау туралы шешімді қаржы операторі техникалық оператордың және (немесе) ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қолдаухаттары (хабарламалары), сондай-ақ осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес Қаржы агентін субсидиялау туралы есеп шеңберінде мониторинг нәтижелері негізінде қабылдайды.
43. Қаржы агенті қарыз алушыны субсидиялауды тоқтатады келесі жағдайларда:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын қарызды (кредитті) мақсатсыз пайдалану;
2) жобаның және (немесе) қарыз алушының ұлттық жобаның шарттарына және осы Қағидаға және (немесе) анықталған бұзушылықтар 3 (үш) ай ішінде жойылмаған жағдайда қаржы агентінің шешіміне сәйкес келмеуі;
3) қарыз алушы төлем кестесіне сәйкес ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ алдында ай сайынғы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамаған;
4) қарыз алушының банктік шотындағы ақшаны қамауға алу шара ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда талап қоюды қамтамасыз ету бойынша, талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шотта ақша жеткілікті болған жағдайда) және (немесе) қарыз алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау жөніндегі келісілген рәсім шеңберінде қаралатын берешектің салдарынан қамауға алуды немесе тоқтата тұруды қоспағанда, 3 (үш) айдан астам мерзімге қарыз алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрған жағдайда.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Осы Қағиданың 43-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды анықтау мақсатында Техникалық оператор жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-42) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен бекітілген энергетика және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процестерін мониторингтеу қағидаларында көзделген тәртіпте осындай мониторингтің қорытындылары туралы Қаржы операторын хабардар етеді .

41. По иным изменениям условий действующего договора банковского займа (договора займа) заемщика, БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" уведомляет финансового агента, который в течение 7 (семи) рабочих дней рассматривает вопрос о согласовании или отказе в согласовании вносимых изменений в действующий договор банковского займа (договора займа) и уведомляет в письменной форме об итогах рассмотрения БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК".
42. Решение о приостановлении и возобновлении субсидирования принимается финансовым оператором на основании ходатайств (уведомлений) технического оператора и (или) БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК", а также результатов мониторинга в рамках отчета о субсидировании Финансовому агенту согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
43. Финансовый агент приостанавливает субсидирование заемщика в следующих случаях:
1) нецелевого использования займа (кредита), по которому осуществляется субсидирование;
2) несоответствия проекта и (или) заемщика условиям Национального проекта и настоящих Правил и (или) решению финансового агента, при условии неустранения выявленных нарушений в течение 3 (трех) месяцев;
3) неисполнения заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате ежемесячных платежей перед БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" согласно графику платежей;
4) ареста денег, находящихся на банковском счете заемщика (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования), и (или) приостановления расходных операций по счету заемщика на срок более 3 (трех) месяцев, за исключением ареста или приостановления вследствие задолженности, которая рассматривается в рамках согласованной процедуры по реструктуризации обязательств заемщика.
Сноска. Пункт 43 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В целях выявления случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 43 настоящих Правил, технический оператор проводит мониторинг реализации проектов и уведомляет финансового оператора об итогах такого мониторинга в порядке, предусмотренным подпунктом 10-42) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".

Қаржы операторы осы Қағиданың 43-тармағында көзделген жағдайларда 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтар жойылғанға дейін субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды және қаржы агентіне субсидиялауды тоқтата тұру рәсімдерін жүзеге асыру үшін тиісті шешім ұсынады.
Мақсатты пайдалану расталған қарыздың (кредиттің) қалған бөлігі бойынша және қарыз алушы мақсатсыз пайдалану мөлшеріне барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда, субсидиялау төлемдер кестесіне сәйкес жалғасады.
45. Қаржы агенті қаржы операторының субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешімін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ТМС-ға, Қаржы және Техникалық операторға тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында Тариф реттеушісіне, Жергілікті атқарушы органға және тиісті саланың уәкілетті органына, сондай-ақ ЕДБ және (немесе) ХҚҰ (ХҚҰ электрондық құжат айналым жүйесі арқылы) субсидиялауды тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, хабарлама-хат жолдайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Қаржы агенті хабарлама-хатты жолдаумен бір мезгілде субсидиялауды тоқтата тұрады.
47. Қаржы агенті субсидиялауды қаржы операторының шешімі негізінде, субсидиялау тоқтатыла тұрған себептер жойылған жағдайда қайта бастайды. Бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты Техникалық оператор "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-42) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен бекітілген энергетика және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процестерін мониторингтеу қағидаларында көзделген тәртіпте осындай мониторингтің қорытындылары өзі жүргізетін мониторинг шеңберінде ұсынады.
Осы Қағиданың 43-тармағында көзделген жағдайлар бойынша тоқтата тұру себептері жойылған кезде Қарыз алушының қарызын (кредитін) субсидиялауды қайта бастауға жол беріледі.
Осы тармақта көзделген жағдайларда субсидиялау қаржы агенті субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап төлеуге тиісті мөлшерде беріледі.
48. Қаржы агенті қаржы операторының тиісті шешімін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялауды қайта бастау туралы хабарлама-хатты тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық саласындағы ТМС-ге, Қаржы және Техникалық операторларға, Тариф реттеушіге, сондай-ақ ЕДБ және (немесе) ХҚҰ (ХҚҰ электрондық құжат айналым жүйесі арқылы) және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға және жергілікті атқарушы органы мен тиісті саланың уәкілетті органына ақпараттық жүйе арқылы, субсидиялауды қайта бастау себептерін көрсете отырып, жібереді.

Финансовый оператор в случаях, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил в течении 10 (десяти) рабочих дней принимает решение о приостановлении субсидирования до устранения выявленные нарушений и представляет финансовому агенту соответствующее решение для осуществления процедур приостановления субсидирования.
По оставшейся части займа (кредита), по которой подтверждено целевое использование и в случае возврата заемщиком суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей.
45. Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения решения финансового оператора о приостановлении субсидирования, направляет письмо-уведомление СЕМ, финансовому и техническому оператору в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, Тарифному регулятору, местному исполнительному органу и уполномоченному органу соответствующей сферы посредством Информационной системы, а также БВУ и (или) МФО (посредством системы электронного документооборота МФО) и (или) АО "БРК" с указанием причин приостановления субсидирования.
Сноска. Пункт 45 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Финансовый агент одновременно с направлением письма-уведомления приостанавливает субсидирование.
47. Возобновление субсидирования осуществляется финансовым агентом на основании решения финансового оператора, при условии устранения причин, на основании которых субсидирование было приостановлено. Информация об устранении нарушений, представляется техническим оператором в рамках мониторинга, проводимого им в соответствии с подпунктом 10-42) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Допускается возобновление субсидирования по займу (кредиту) заемщика при устранении причин приостановления по случаям, предусмотренными пунктом 43 настоящих Правил.
В случаях, предусмотренном настоящим пунктом, субсидирование осуществляется в размере, положенном к выплате с даты приостановления субсидирования финансовым агентом.
48. Финансовый агент в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения соответствующего решения финансового оператора направляет письмо-уведомление о возобновлении субсидирования СЕМ, финансовому и техническому операторам в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, Тарифному регулятору, местному исполнительному органу и уполномоченному органу соответствующей сферы посредством Информационной системы, а также БВУ и (или) МФО (посредством системы электронного документооборота МФО) и (или) АО "БРК" с указанием причин возобновления субсидирования.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Қаржы операторінің қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешімі бар қарыздарды (кредиттерді) субсидиялауды қайта басталмайды.
Қарыз алушы кредит қаражатын мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған жағдайда, қаржы агенті осы Қағида шеңберінде Қарыздарды субсидиялау шарты бойынша қарыз алушыға төленген субсидияны өтеу жөнінде сот тәртібімен шаралар қабылдайды. Субсидияның өндіріп алынған сомасы қаржы агентінің операторлық шотына қайтарылады.
50. Осы Қағиданың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда қарыз (кредит) бойынша субсидия төлеуді қайта бастау мерзімі өткен кезден бастап жүзеге асырылады.
51. Қаржы операторы мынадай негіздер бойынша субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) қарызды өтеу күні субсидиялауды тоқтату күні болып танылатын банктік қарыз шарты бойынша кредитті қарыз алушының толық өтеуі;
2) субсидиялауды тоқтата тұруға әкеп соққан себептерді негізсіз жоймау;
3) қарыз алушының бастамасы бойынша қарыздар бойынша субсидиялау шартын бұзу.
52. Қарызды (кредитті) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған кезде Қаржы агенті Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен Шарт талаптарына сәйкес, қарыз алушыны, ЕДБ және (немесе) ХҚҰ (ХҚҰ электрондық құжат айналым жүйесі арқылы) және (немесе) "ҚДБ" АҚ, сондай-ақ тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ТМС, қаржы және техникалық операторларды, тариф реттеушісін, жергілікті атқарушы орган және тиісті саланың уәкілетті органын ақпараттық жүйе арқылы субсидиялауды тоқтату себептерін көрсете отырып, хабардар етеді.
Қарызды (кредитті) мақсатсыз пайдаланған кезде субсидиялау кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатылады.
Қарызды (кредитті) толық мақсатсыз пайдалану немесе жоба және (немесе) қарыз алушы осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, субсидия ретінде төленген сома қарыз алушы толық қайтарумен тоқтатылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Қаржы агенті жүзеге асырады:
1) ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ және (немесе) қарыз алушыға ұсынатын деректер негізінде қарыз алушының төлем тәртібінің ай сайынғы мониторингі;

Сноска. Пункт 48 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Не подлежит возобновлению субсидирование займов (кредитов), по которым имеется решение финансового оператора о прекращении субсидирования заемщика.
В случае выявления фактов нецелевого использования заемщиком кредитных средств, финансовый агент в судебном порядке принимает меры по возмещению заемщиком выплаченных субсидий по заключенному договору субсидирования по займам в рамках настоящих Правил. Взысканные суммы субсидий подлежат возврату на операторский счет финансового агента.
50. При приостановлении субсидирования по основанию, указанному в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил, возобновление выплаты субсидий осуществляется с момента возникновения просрочки по займу (кредиту).
51. Финансовый оператор принимает решение о прекращении субсидирования по следующим основаниям:
1) полное погашение заемщиком кредита по договору банковского займа, датой прекращения субсидирования которого признается дата погашения займа;
2) необоснованное неустранение причин, повлекших приостановление субсидирования;
3) расторжение договора субсидирования по займам по инициативе заемщика.
52. При принятии решения о прекращении субсидирования займа (кредита), финансовый агент уведомляет заемщика и БВУ и (или) МФО (посредством системы электронного документооборота МФО) и (или) АО "БРК", а также СЕМ, финансового и технического операторов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, тарифного регулятора, местный исполнительный орган и уполномоченный орган соответствующей сферы посредством Информационной системы, с указанием причин прекращения субсидирования.
При нецелевом использовании займа (кредита) субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств.
В случае выявления полного нецелевого использования займа (кредита) или несоответствия проекта и (или) заемщика условиям настоящих Правил, субсидирование прекращается с полным возвратом заемщиком суммы выплаченных субсидий.
Сноска. Пункт 52 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53.Финансовый агент осуществляет:
1) мониторинг платежной дисциплины заемщика на основании данных, предоставляемых БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" и (или) заемщиком;

2) алынған және төленген субсидияны тұрақты есепке алу;
3) ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ ұсынған ақпарат негізінде қарыз алушының қарызды (кредитті) мақсатты пайдалануы мониторингі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ай сайын субсидиялау туралы есепті осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес Қаржы агентіне жібереді.
Қаржы агенті ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ төлеген қаражаты мен сыйақы есебін тексеруді жүзеге асырады.
55. Қаржы агенті:
1) осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес субсидиялау туралы есепті есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей;
2) осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер және қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есепті ай сайын уәкілетті органға жолдайды.
56. Қарыз алушының қарызы (кредиті) бойынша негізгі қарызды субсидиялау тоқтатылған, ішінара немесе толық мерзімінен бұрын өтеген, сондай-ақ қарыз алушының, ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімі жүргізілген жағдайда тиісті шешім қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін ұсынады.
Салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару және аудару сомасы мен күні көрсетіледі. Өзара есеп айырысудың салыстыру актісіне қол қойылғаннан кейін екі тарап оның ережелеріне сәйкес өзара есеп айырысуды жүргізеді.
57. Қаржы агенті тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ЕДБ-ден және (немесе) ХҚҰ-дан және (немесе) "ҚДБ" АҚ-дан және Техникалық оператордан, сондай-ақ қажет болған жағдайда Қарыз алушыдан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді қоса алғанда, мониторинг нысанасына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға құқылы. Бұл ретте ЕДБ және (немесе) қарыз алушы және (немесе) "ҚДБ" АҚ, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы Техникалық оператор өз құзыреті шегінде сұратылған ақпаратты ұсынуға тиіс.
ХҚҰ халықаралық шарттармен берілген өз артықшылықтары мен иммунитеттері шегінде қаржы агентінің мониторинг үшін қажетті ақпаратты алуын жеңілдету үшін мақсатында кредитті субсидиялау шартына сәйкес ынтымақтастықты жүзеге асырады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) регулярный учет полученных и выплаченных субсидий;
3) мониторинг целевого использования займа (кредита) заемщиком, на основании информации, предоставленной БВУ и (или) заемщиком (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК";
Сноска. Пункт 53 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" ежемесячно направляют отчет о субсидировании финансовому агенту согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Финансовый агент осуществляет проверку расчета вознаграждения и оплаченных средств БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК".
55. Финансовый агент ежемесячно направляет уполномоченному органу:
1) отчет о субсидировании согласно приложению 5 к настоящим Правилам не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным;
2) отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
56. В случае прекращения субсидирования, частичного или полного досрочного погашения основного долга по займу (кредиту) заемщика, а также проведения процедуры реструктуризации обязательств заемщика, БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" в течение 7 (семи) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения предоставляет финансовому агенту акт сверки взаиморасчетов.
В акте сверки указываются суммы и даты фактического списания и перечисления субсидий. После подписания акта сверки взаиморасчетов обеими сторонами производится взаиморасчет в соответствии с его положениями.
57. Финансовый агент запрашивает у БВУ и (или) АО "БРК", технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, а при необходимости – также у заемщика, необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, включая сведения ограниченного доступа, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При этом БВУ и (или) заемщик и (или) АО "БРК", технический оператор в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, предоставляет запрашиваемую информацию в пределах своей компетенции.
МФО в пределах собственных привилегий и иммунитетов, предоставленных международными договорами осуществляет сотрудничество в соответствии с договором субсидирования по займам с целью содействия получение финансовым агентом необходимой информации для мониторинга.
Сноска. Пункт 57 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

58. Келесі қарыздар (кредиттер)мониторингке жатпайды:
1) субсидияланатын қарызды (кредитті) нысаналы пайдаланудың толық дәлелі болған жағдайда;
2) субсидия Қаржы агентінің шотына толық қайтарылған жағдайда.
59. Құрылыс кезеңіндегі қарыз алушының жобалары бойынша, құрылыс жобасын пайдалануға беру бойынша құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу сатысындағы қарыз алушылардың жобалары бойынша Техникалық оператор қарыз алушы жобасының ерекшеліктеріне сүйене отырып, ескертулерді жою үшін мерзім береді. Техникалық оператордың қорытындысына сәйкес жоба бойынша ауытқу орын алған жағдайда Қаржы агенті қарызды (кредитті) одан әрі субсидиялаудың қаншалықты орынды екені туралы шешім қабылдайды.
3-тарау. Энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібі
60. Ұлттық жоба шеңберінде қарыз алушыға қарыз беру мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастыру (облигациялық қаржыландыру) арқылы қаржыландыруды алатын қарыз беруші арқылы жүзеге асырылады.
61. Қаржы агенті ұлттық жоба шеңберінде қарыз алушыға одан әрі қарыз беру мақсатында қарыз беруші орналастыратын нарықтық шарттарда мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуды жүзеге асырады.
62. Ұлттық жобаны орындау шеңберінде қарыз берушінің мемлекеттік бағалы қағаздарын қаржы агенті арқылы сатып алу механизмі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 271 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36181 тіркелген) Облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздарды шығару қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.
63. Қаржы агенті қарыз беруші шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды Ұлттық жобада айқындалған шарттарда сатып алады.
2025 жылға қаржыландыруды жоспарланған жобалар шеңберінде энергетикалық және коммуналдық секторды жеделдетіп салу және жаңғырту мақсатында нарықтық жағдайларда облигациялық қарыздар есебінен қарыз беруші және (немесе) қарыз алушы қажет болған жағдайда сумен жабдықтау және су бұру, сарқынды суларды тазарту құрылыстарының кешендерін, жылу, электр желілері мен жүйелерін қаржыландыру (реконструкциялау, күрделі жөндеу) жөніндегі Тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асырады.
Қажет болған жағдайда Қарыз беруші ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған жобалау-сметалық құжаттама бойынша жалпы құны шеңберінде шығыстардың бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен қоса қаржыландырады.
Қарыз беруші қаржы агентінің алдында нарықтық шарттарда шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын, оның ішінде Қарыз алушы Қарыз беруші алдындағы міндеттемелерді орындай алмаған жағдайда қамтамасыз етеді.
Сарқынды суларды тазарту құрылыстары кешендерін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен желілері (реконструкциялау, күрделі жөндеу) жобаларын келісу мен көлемдерін қаржыландыруды қарыз беруші құрылыс саласындағы уәкілетті органның бөлінуіне сәйкес бюджеттің атқарылуы мен жоспарлау саласындағы уәкілетті органдар көздеген тиісті қаржы жылына арналған борыш лимиті шегінде жүзеге асырады.
Жылумен, электрмен жабдықтау желілері мен жүйелерін қаржыландыру (реконструкциялау, күрделі жөндеу) жобаларын келісу мен көлемдерін қаржыландыруды бюджетті атқару мен жоспарлау саласындағы уәкілетті органдар көздеген тиісті қаржы жылына арналған қарыз лимиті шегінде энергетика саласындағы уәкілетті органның бөлінуіне сәйкес Қарыз беруші жүзеге асырады.
Қарыз алушы мен табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы арасында тарифтің және (немесе) республикалық бюджет комиссиясының қаражат бөлу туралы шешімінің қолданылу кезеңіне коммуналдық қызметтерге арналған тарифтің жыл сайынғы өсуі туралы келісім болмаған жағдайда қарыз беруші тартылған қарыздар бойынша қарыз берушінің сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға қаржы агенті алдында, оның ішінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен нарықтық жағдайларда шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді.

58. Мониторингу не подлежат следующие займы (кредиты):
1) по которым целевое использование субсидируемого займа (кредита) подтверждено полностью;
2) в случае полного возврата субсидий на счет финансового агента.
59. По проектам заемщиков, находящимся на стадии строительства, оформления правоустанавливающих документов по вводу в эксплуатацию проекта строительства, технический оператор предоставляет срок для устранения замечаний исходя из особенностей проекта заемщика. При отклонении по проекту в соответствии с заключением технического оператора, финансовый агент принимает решение о целесообразности дальнейшего субсидирования займа (кредита).
Глава 3. Порядок субсидирования ставки вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
60. Предоставление займов заемщику в рамках Национального проекта осуществляется через займодателя, получающего финансирование путем размещения государственных ценных бумаг (облигационное финансирование).
61. Финансовый агент в рамках Национального проекта осуществляет выкуп государственных ценных бумаг на рыночных условиях, размещаемых займодателем, в целях дальнейшего предоставления займа заемщику.
62. В рамках исполнения Национального проекта механизм выкупа государственных ценных бумаг займодателя через финансового агента осуществляется в соответствии с Правилами выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36181).
63. Финансовый агент приобретает государственные ценные бумаги, выпущенные Займодателям на условиях, определенных Национальным проектом.
По проектам, по которым запланировано финансирование в 2025 году в целях ускоренного строительства и модернизации энергетического и коммунального секторов, за счет облигационных займов на рыночных условиях займодатель и (или) заемщик при необходимости осуществляет функции заказчика по финансированию (реконструкции, капитального ремонта) комплексов очистных сооружений сточных вод, сетей и систем тепло-, электро-, водоснабжения и водоотведения с законодательством Республики Казахстан.
В случае необходимости займодатель софинансирует часть расходов за счет средств местного бюджета в рамках общей стоимости по проектно-сметной документации, получившей положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы.
Займодатель обеспечивает полное и своевременное исполнение обязательств по выпущенным государственным ценным бумагам на рыночных условиях перед финансовым агентом, в том числе в случае невозможности заемщика исполнять обязательства перед займодателем.
Согласование проектов и объемов финансирования (реконструкции, капитального ремонта) комплексов очистных сооружений сточных вод, сетей и систем водоснабжения и водоотведения, осуществляется займодателем в соответствии с распределением уполномоченного органа в области строительства, в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченными органами в области планирования и исполнения бюджета.
Согласование проектов и объемов финансирования (реконструкции, капитального ремонта) сетей и систем тепло-, электроснабжения осуществляется заимодателем в соответствии с распределением уполномоченного органа в области энергетики, в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченными органами в области планирования и исполнения бюджета.
В случае отсутствия соглашения между заемщиком и ведомством уполномоченного органа в сфере естественных монополий о ежегодном приросте тарифа на коммунальные услуги на период действия тарифа и (или) решения Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на субсидирование ставки вознаграждения займодателя по привлеченным займам, займодатель обеспечивает полное и своевременное исполнение обязательств по выпущенным государственным ценным бумагам на рыночных условиях перед финансовым агентом, в том числе за счет средств местного бюджета.

64. Қарыз берудің міндетті шарты – қарыз қаражатын мақсатты және тиімді пайдалану және оларды қайтару жөніндегі міндеттемелерді уақтылы орындау.
65. Қарыз беру үшін осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес облигациялық қаржыландыру шеңберінде қарыз шарты (бұдан әрі – қарыз шарты) жасалады, ол қарыз беру, пайдалану, қызмет көрсету және қайтару шарттарын айқындайды, сондай-ақ Тараптардың құқықтық қатынастарын реттейді.
66. Қарыз алушы қарызды өтеуді және сыйақыны төлеуді қарыз шартында көзделген тәртіпте негізгі қарыз сомасын жыл сайын тең үлестермен өтеу, сондай-ақ төлем кестесіне сәйкес есептік кезең үшін нақты есептелген сыйақы сомасын төлеу жолымен жүзеге асырады.
67. Қарыз алушы қарыз шартына қосымша болып табылатын төлемдер кестесіне сәйкес жыл сайын белгіленген тәртіпте бекітілген тариф есебінен жылдық және негізгі қарыздың 10 (он) пайызына дейінгі сыйақы төлейді.
Егер қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық 10 (он) пайыздан асқан жағдайда, айырма уәкілетті орган айқындаған шектерде республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидияланады.
Қарыз бойынша ең жоғары жол берілетін сыйақы мөлшерлемесі шарт жасасу күнінде қолданыста бар, 4 (төрт) пайыздан аспайтын мөлшерге көбейтілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінен аспауға тиіс.
68. Қаржы агенті мен Қарыз беруші ай сайынғы негізде қарыз алушыдан қаражаттың игерілуі, құрылыс барысы және өзге де ақпарат туралы мәліметтерді алуды, сондай-ақ олардың Техникалық оператордың ақпараттық жүйесінде көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Деректерді енгізу құрылыс кезеңінде де (оның ішінде қаражаттың дамуы, құрылыс барысы) және пайдалану кезеңінде де жүзеге асырылады.
Қарыз алушы көрсетілген талапты орындамаған жағдайда, қаржы агенті уәкілетті органмен келісім бойынша осы тармақта көзделген бұзушылықтар жойылғанға дейін облигациялық қарыздарды одан әрі беруді тоқтата тұрады.
69. Энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар мен жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау (бұдан әрі – облигациялық қаржыландыруды субсидиялау) үшін көзделген қаражатты осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес Эмитентпен жасалатын Энергетикалық және коммуналдық секторды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар мен жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгі шарты (бұдан әрі – облигациялық қаржыландыруды субсидиялаудың үлгі шарты) негізінде уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен аударады.
Бұл ретте купондық сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болып табылатын облигацияларды субсидиялауға жол беріледі.

64. Обязательным условием предоставления займа является целевое и эффективное использование заемных средств, своевременное исполнение обязательств по их возврату.
65. Для предоставления займа заключается договор займа в рамках облигационного финансирования (далее – Договор займа) согласно Приложению 7 к настоящим Правилам, который определяет условия предоставления, использования, обслуживания и возврата займа, а также регулирует правоотношения сторон.
66. Погашение займа и выплата вознаграждения осуществляются заемщиком в порядке, предусмотренном договором займа, путем ежегодного погашения суммы основного долга равными долями, а также выплаты суммы фактически начисленного вознаграждения за расчетный период в соответствии с графиком платежей.
67. Заемщик осуществляет оплату вознаграждения до 10 (десяти) процента годовых и основного долга за счет тарифа, утвержденного в установленном порядке, ежегодно в соответствии с графиком платежей, являющимся приложением к договору займа.
В случае, если ставка вознаграждения по займу превышает 10 (десяти) процента годовых, разница подлежит субсидированию за счет средств республиканского и (или) местного бюджета в пределах, определенных уполномоченным органом.
Максимально допустимая ставка вознаграждения по займу не может превышать базовую ставку Национального Банка Республики Казахстан, действующую на дату заключения договора, увеличенную не более чем на 4 (четыре) процента.
68. Финансовый агент и Заимодатель на ежемесячной основе обеспечивают получение от Заемщика сведений об освоении средств, ходе строительства и иной информации, а также их отражение в информационной системе технического оператора.
Ввод данных осуществляется как на этапе строительства (в том числе сведения об освоении средств, ходе строительства), так и на этапе эксплуатации.
В случае неисполнения Заемщиком указанного требования, финансовый агент по согласованию с уполномоченным органом приостанавливает дальнейшее предоставление облигационных займов до устранения нарушений, предусмотренных настоящим пунктом.
69. Средства, предусмотренные для субсидирования ставки купонного вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – субсидирование по облигационному финансированию), перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом на основе типового договора субсидирования ставки вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – типовой договор субсидирования в рамках облигационного финансирования), заключаемого с эмитентом, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При этом субсидирование допускается в отношении облигаций, ставка купонного вознаграждения по которым является плавающей.

70. Облигациялық қаржыландыру шеңберіндегі субсидиялар, жыл сайын төлемдер кестесіне сәйкес, қаржы жылындағы купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесіне тең сомада Эмитенттің қолма қол ақшаны бақылау шотына бірыңғай төлеммен аударылады.
71. Облигациялық қаржыландыру шеңберіндегі субсидиялар облигациялардың айналыс кезеңі басталған күннен бастап облигациялардың айналыс кезеңі аяқталған күнге дейін есептеледі.
72. Облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) эмитенттің осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес субсидиялауға ұсыныс беруі;
2) эмитенттің осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес субсидиялауға өтінім беруі;
3) уәкілетті органның облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартын жасасу туралы шешім қабылдауы;
4) уәкілетті орган мен эмитент арасында облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялаудың үлгі шартының жасалуы;
5) уәкілетті органның субсидияны төлеуі.
73. Субсидиялауға ұсынысты Эмитент облигациялар шығару бұйрықтарын, облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік пен облигацияларды бастапқы орналастыру күніне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінен үзінділердің көшірмелерін, сондай-ақ тиісті қаржы жылына арналған төлемдер кестесін қоса тіркеп береді.
74. Уәкілетті орган ұсынысты алған күннен бастап субсидиялауға 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағиданың 75-тармағына сәйкес субсидиялауға арналған ұсынысты тексереді;
2) облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартын жасасу туралы шешім қабылдайды және бұл туралы эмитентті хабардар етеді.
Уәкілетті органның облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартын жасасу туралы шешіміне уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
Уәкілетті органның облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартын жасасу туралы шешімі мыналарды қамтиды:
1) ұсынысы бойынша облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартын жасасу туралы шешім қабылданған эмитенттің атауы мен орналасқан жері;
2) облигациялық қаржыландыру сомасы;
3) субсидиялау мерзімі;
4) жылдық мәнде субсидияланатын пайыздық мөлшерлеменің мөлшері;
5) өтеу кестесіне сәйкес субсидияның жалпы сомасы.
75. Субсидиялауға арналған өтінім осы Қағиданың 82-тармағына сәйкес келмеген кезде уәкілетті орган шарт жасасудан дәлелді бас тартады.
76. Эмитент пен уәкілетті орган арасындағы облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шарты уәкілетті орган шарт жасасу туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жасалады.

70. Субсидии в рамках облигационного финансирования ежегодно перечисляются на контрольный счет наличности эмитента единым платежом, в сумме равной субсидируемой ставке купонного вознаграждения в финансовом году, согласно графику платежей.
71. Субсидии в рамках облигационного финансирования начисляются с даты начала периода обращения облигаций до даты окончания периода обращения облигаций.
72. Субсидирование в рамках облигационного финансирования включает в себя следующий порядок:
1) подача эмитентом предложения на субсидирование согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) подача эмитентом заявки на субсидирование согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
3) принятие решения уполномоченным органом о заключении Договора субсидирования в рамках облигационного финансирования;
4) заключение типового договора субсидирования в рамках облигационного финансирования между уполномоченным органом и эмитентом;
5) выплата субсидий уполномоченным органом.
73. Предложение на субсидирование подается эмитентом с приложением копий приказов выпуска облигаций, свидетельства о государственной регистрации выпуска облигаций и выписки из системы реестров держателей ценных бумаг на дату первичного размещения облигаций, а также графика платежей на соответствующий финансовый год.
74. Уполномоченный орган со дня получения предложения на субсидирование в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет:
1) проверку предложения на субсидирование в соответствие с пунктом 82 настоящих Правил;
2) принятие решения о заключении Договора субсидирования в рамках облигационного финансирования и уведомление об этом эмитента.
Решение уполномоченного органа о заключении Договора субсидирования в рамках облигационного финансирования подписывается первым руководителем уполномоченного органа или лицом, исполняющим его обязанности.
Решение уполномоченного органа о заключении Договора субсидирования в рамках облигационного финансирования включает:
1) наименование и местонахождение эмитента, по предложению которого принято решение о заключении Договора субсидирования в рамках облигационного финансирования;
2) сумму облигационного финансирования;
3) срок субсидирования;
4) размер субсидируемой процентной ставки в годовом выражении;
5) общую сумму субсидий в соответствии с графиком погашения.
75. При несоответствии заявки на субсидирование пункту 82 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет мотивированный отказ в заключении договора.
76. Договор субсидирования в рамках облигационного финансирования между эмитентом и уполномоченным органом заключается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом о заключении Договора субсидирования в рамках облигационного финансирования

77. Облигациялық қаржыландыру шеңберіндегі субсидиялау шарты осы Қағидаға сәйкес шығарылған облигациялар айналысының кезеңіне тең мерзімге жасалады.
78. Уәкілетті орган субсидиялауға өтінім алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялауға өтінімді тіркейді;
2) субсидиялауға берілген өтінім сомасының облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шартында көрсетілген сомаға сәйкестігін тексереді;
3) субсидиялауға берілген өтінімдегі сома жасалған шартқа сәйкес келген кезде эмитентке субсидия төлеуді жүзеге асырады;
4) субсидиялауға өтінім сомасы жасалған шартқа сәйкес келмеген кезде эмитентті анықталған сәйкессіздіктер туралы жазбаша хабардар етеді және оларды жою қажеттілігі туралы хабардар етеді.
79. Уәкілетті органнан анықталған сәйкессіздіктер туралы хабарлама алғаннан кейін эмитент оларды 5 (бес) жұмыс күні ішінде жояды және осы Қағиданың 72 және 73-тармақтарында айқындалған тәртіпте қарау үшін уәкілетті органға субсидиялау өтінімін қайта жібереді.
80. Уәкілетті орган тиісті қаржы жылының төлемдер кестесіне сәйкес субсидияны эмитентінің қолма-қол ақшасын бақылау шотына аударады.
81. Эмитент облигациялар бойынша купондық сыйақыны жергілікті бюджет қаражаты есебінен төлеген жағдайда, уәкілетті орган эмитентке субсидия сомасын эмитенттің шотына аудару арқылы облигациялар бойынша купондық сыйақының бұрын төленген бөлігін өтейді.
82. Ұлттық жобаны іске асыру мақсатында ішкі нарықта айналыс үшін эмитент шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу жылына 2 (екі) рет жүзеге асырылады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Субсидиялау облигациялардың орналастырылған шығарылымы (шығарылымдары) бойынша көзделген.
84. Облигациялар бойынша субсидиялау мынадай шарттарда жүзеге асырылады:
1) облигациялар шығару есебінен тартылған қаражатты мақсатты пайдалану – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 271 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36181 болып тіркелген) Облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықта айналысқа арналған бағалы қағаздарды шығару қағидасына сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы бойынша";

77. Договор субсидирования в рамках облигационного финансирования заключается на срок равный периоду обращения облигаций, выпущенных в соответствии с настоящими Правилами.
78. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения заявки на субсидирование:
1) осуществляет регистрацию заявки на субсидирование;
2) осуществляет проверку соответствия суммы заявки на субсидирование, сумме, указанной в Договоре субсидирования в рамках облигационного финансирования;
3) при соответствии суммы заявки на субсидирование заключенному договору, осуществляет выплату субсидий эмитенту;
4) при несоответствии суммы заявки на субсидирование заключенному договору, письменно уведомляет эмитента о выявленных несоответствиях и необходимости их устранения.
79. При получении уведомления о выявленных несоответствиях от уполномоченного органа, эмитент в течение 5 (пяти) рабочих дней устраняет их и повторно направляет заявку на субсидирование в уполномоченный орган для рассмотрения, в порядке определенными пунктами 72 и 73 настоящих Правил.
80. Уполномоченный орган перечисляет на контрольный счет наличности эмитента субсидии в соответствии с графиком платежей за соответствующий финансовый год.
81. В случае оплаты эмитентом купонного вознаграждения по облигациям за счет средств местного бюджета, уполномоченный орган возмещает эмитенту ранее оплаченную часть купонного вознаграждения по облигациям путем перечисления суммы субсидии на счет эмитента.
82. Выплата вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым эмитентом для обращения на внутреннем рынке в целях реализации Национального проекта, осуществляется 2 (два) раза в год.
Сноска. Пункт 82 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Субсидирование предусмотрено по размещенному выпуску (выпускам) облигаций.
"84. Субсидирование по облигациям осуществляется на следующих условиях:
1) целевое использование средств, привлеченных за счет выпуска облигаций – в соответствии с Правилами выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36181) и (или) по поручениям Правительства Республики Казахстан;

2) жергілікті атқарушы орган қарызының белгіленген лимитін сақтай отырып, шығарылымның белгілі бір жалпы көлемі шеңберінде облигациялардың бірнеше шығарылымын жүзеге асыру;
3) облигацияның айналыс мерзімі – 5 (бес) жылдан аспайды, 7 (жеті) жылдан аспайды, 10 (он) жылдан аспайды және 15 (он бес) жылдан аспайды;
Бұл ретте айналыс мерзімі 10 (он) және 15 (он бес) жыл болатын облигациялық қаржыландыру көлемі қаржыландырудың жалпы сомасының 25%-нан аспауға тиіс. Соманың қалған бөлігі айналыс мерзімі орта мерзімді бағалы қағаздар санатына сәйкес келетін облигациялар шығару арқылы тартылуы мүмкін.
4) облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалады;
5) купондық сыйақының өзгермелі мөлшерлемесін белгілеуге жол беріледі.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 30.04.2026 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Орналастырылған облигациялар шығарылымы (шығарылымдары) осы Қағидада айқындалған талаптарға сәйкес келген жағдайда, купондық сыйақы мөлшерлемесін эмитент қарыз алушыдан алынған қаражат есебінен төлейді, ал айырма республикалық және (немесе) жергілікті бюджет есебінен субсидияланады.
86. Орналастырылған облигациялар шығарылымы (шығарылымдары) ұлттық жобаны іске асыру мақсатында осы Қағидада айқындалған талаптарға сәйкес келген жағдайда, эмитент жылдық 10 (он) пайызға дейінгі мөлшердегі купондық сыйақы мөлшерлемесін қарыз алушының қаражаты есебінен төлейді, ал купондық сыйақының нақты мөлшерлемесі мен жылдық 10 (он) пайыз арасындағы айырма республикалық және (немесе) жергілікті бюджет.
87. Бұл ретте қарыздар бойынша пайыздық мөлшерлеменің ең жоғары деңгейі 4 (төрт) пайыздан аспайтын мөлшерде қоса отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі шегінде (қарыз беру сәтінде қолданыста болатын) белгіленеді.
88. Эмитент уәкілетті органды қарыздарды облигациялық қаржыландыру шеңберінде субсидиялау шарттары бойынша субсидия сомаларын игеру туралы тоқсан сайын хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын
мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жобасы шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополия субъектілері алатын қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгілік шарты № ____
_____________ қаласы "___" __________ 20__ жыл

2) осуществление нескольких выпусков облигаций в рамках определенного общего объема выпуска с соблюдением установленного лимита долга местного исполнительного органа;
3) срок обращения облигации – не более 5 (пяти) лет, не более 7 (семи) лет, не более 10 (десяти) лет и не более 15 (пятнадцати) лет.
При этом, объем облигационного финансирования со сроком обращения 10 (десять) и 15 (пятнадцать) лет не должен превышать 25 % от общей суммы финансирования. Оставшаяся часть суммы может быть привлечена посредством выпуска облигаций со сроком обращения, соответствующим категории среднесрочных ценных бумаг.
4) ставка купонного вознаграждения по облигациям – определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) допускается установление плавающей ставки купонного вознаграждения.";
Сноска. Пункт 84 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.04.2026 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. В случае соответствия размещенного выпуска (выпусков) облигаций условиям, определенным настоящими Правилами, ставка купонного вознаграждения оплачивается эмитентом за счет средств, полученных от заемщика, а разница субсидируется за счет республиканского и (или) местного бюджета.
86. В случае соответствия размещенного выпуска (выпусков) облигаций условиям, определенным настоящими Правилами в целях реализации Национального проекта, ставка купонного вознаграждения в размере до 10 (десяти) процентов годовых оплачивается эмитентом за счет средств заемщика, а разница между фактической ставкой купонного вознаграждения и 10 (десяти) процентов годовых субсидируется за счет республиканского и (или) местного бюджета.
87. При этом максимальный уровень процентной ставки по займам устанавливается в пределах (действующий на момент выдачи займа) базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан с добавлением не более 4 (четырех) процентов.
88. Эмитент ежеквартально информирует уполномоченный орган об освоении сумм субсидии по Договорам субсидирования в рамках облигационного финансирования займам.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных монополий,
а также по государственным
ценным бумагам, выпускаемым
местными исполнительными
органами, по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Типовой договор субсидирования ставки вознаграждения по займам,
получаемым субъектами естественных монополий по проектам, реализуемым в рамках
национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов № __
г.____________ "____" __________ 20__г.
Акционерное общество "Казахстанская Жилищная Компания"
в лице ____________________________, действующего на основании ______________,
именуемое в дальнейшем "Финансовый агент", с одной стороны,
и "____________________" в лице ____________________, действующего
на основании _____________, именуемое в дальнейшем "Банк и (или) МФО и (или)
АО "БРК"", с другой стороны, и ______________ в лице ______________,
действующего на основании ___________________, именуемый в дальнейшем
"Получатель", совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" либо
как указано выше, заключили настоящий Договор субсидирования в соответствии с:
Национальным проектом "Модернизация энергетического и коммунального
секторов", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан

"Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы____________________________, негізінде әрекет ететін_____________, бұдан әрі " қаржылық агент", бір жағынан және "____________________" атынан ____________________,негізінде әрекет ететін_________, бұдан әрі "Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ" деп аталатын, екінші жағынан, және ______________ атынан _________негізінде әрекет ететін___________________, бұдан әрі "Алушы" деп аталатын, бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, ал жеке-жеке "Тарап" не жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысымен бекітілген "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы (бұдан әрі-ұлттық жоба);
Табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша жергілікті атқарушы органдар шығаратын бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларымен (бұдан әрі-Қағидалар)_______бойынша Қаржы агентінің уәкілетті органы отырысының___________ 20___ _______________№ ____ хаттамамен сәйкес осы субсидиялау шартын жасасты.
1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) жоба – ұлттық жобаның және Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және (немесе) салу жөніндегі жоба;
2) қаржы агентінің уәкілетті органы – "Қазақстан Тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамының өз қызметін алушының жобасын субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін невозможстігі және алушының жобасын субсидиялауды тоқтата тұру/ қайта бастау/тоқтату туралы шешімді қарау және қабылдау жөніндегі ішкі құжаттармен берілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын тұрақты жұмыс істейтін алқалы органы;
3) субсидиялау-алушы банкке және (немесе) ХҚҰ-ға және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін ұлттық жоба мен қағидалар шарттарында жобаны іске асыру үшін кредит бойынша сыйақы ретінде пайдаланылатын алушыны мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
4) төлемдер кестесі – банктік қарыз шартының/қарыз шартының және үлгілік субсидиялау шартының ажырамас бөлігі болып табылатын негізгі борышты, сыйақы сомасын, оның ішінде субсидияланатын сыйақы сомасын өтеу жөніндегі төлемдер кестесі.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенті республикалық бюджет қаражаты есебінен алушының берілген кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу үшін субсидиялардың мерзімді төлемдерін Қағидаларға сәйкес жүзеге асырады______________ (қаржы ұйымының атауы) мынадай шарттарда:
Банктік қарыз шарты № _ _ _ _ _ ______________ ж.
Нысаналы мақсаты;
Осы Шартты жасасу күніндегі кредит сомасы;
Несие валютасы;
Несие бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігі;
Несие мерзімі.

от 25 декабря 2024 года № 1102 (далее – Национальный проект); Правилами
субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами
естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам,
выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального
секторов (далее – Правила); протоколом № ____ от ___________ 20___ года заседания
уполномоченного органа Финансового агента по _______________.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) проект – проект по модернизации и (или) строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры, соответствующий требованиям Национального проекта и Правил;
2) уполномоченный орган Финансового агента – постоянно действующий коллегиальный орган акционерного общества "Казахстанская Жилищная Компания", осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему внутренними документами по рассмотрению и принятию решения о возможности/невозможности субсидирования проекта Получателя и приостановлении/ возобновлении/прекращении субсидирования проекта Получателя;
3) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки Получателя, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых Получателем Банку и (или) МФО и (или) АО "БРК" в качестве вознаграждения по кредиту для реализации проекта на условиях Национального проекта и Правил;
4) график платежей – график платежей по погашению основного долга, суммы вознаграждения, в том числе субсидируемой суммы вознаграждения, являющейся неотъемлемой частью договора банковского займа/договора займа и типового договора субсидирования.
Глава 2. Предмет Договора
2. По условиям настоящего Договора Финансовый агент осуществляет в соответствии с Правилами за счет средств республиканского бюджета периодические выплаты субсидий для возмещения ставки вознаграждения по кредиту Получателя, выданному ______________ (наименование финансовой организации) на следующих условиях:
Договор банковского займа № ____ от ______________ г.
Целевое назначение;
Сумма кредита на дату заключения настоящего Договора;
Валюта кредита;
Ставка вознаграждения по кредиту;
В том числе субсидируемая часть ставки вознаграждения;
Срок кредита.

3. Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ осы шартқа қол қою үшін қаржы агенті алушымен жасалған төлемдер кестесін қоса бере отырып, банктік қарыз шартының/қарыз шартының көшірмесін ұсынады.
4. Қаржы агентінің алушының кредиті бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесін төлеуі осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес төлемдер кестесіне сәйкес жүргізіледі.
5. Қаржы агенті осы Шартқа қол қойылғаннан кейін республикалық бюджеттен қаражат (субсидиялар) алынған жағдайда субсидиялар қаражатын аударуды жүзеге асырады.
6. Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ алушы негізгі борыш сомасын және субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес төлемдер кестесіне сәйкес толық өтеген жағдайда қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомаларын есептен шығаруды жүзеге асырады.
7. Субсидиялау мерзімінің басталуы _ _ _ _ _ ж. бастап, қаржы агенті осы Шартқа қол қойған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын, бірақ қаржы агентінің уәкілетті органының шешімі күнінен ерте емес мерзімде басталады және мыналар бойынша __________ж. қолданыста болады.
8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенті осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес төлемдер кестесіне сәйкес ай сайын банкте және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ашқан ағымдағы шотқа аванстық төлемдермен жүзеге асырады.
9. Тараптар осы Шарт шеңберінде, Егер төлем күні жұмыс істемейтін немесе мереке күніне келетін болса, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
10. Қаржы агенті міндетті:
1) банкте және (немесе) ХҚҰ-да және (немесе) "ҚДБ" АҚ-да ашылған ағымдағы шотты осы Шарттың талаптарында субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы (республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат алған жағдайда) толықтырсын.
2) қаржы агентінің банктегі және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ағымдағы шотынан субсидиялауға тоқтатылған/ тоқтатылған кредиттер бойынша, сондай-ақ ішінара немесе толық мерзімінен бұрын өтеу жүргізілген кредиттер бойынша операторлық шотқа субсидиялар қаражатын қайтаруды жүзеге асыруға құқылы.
11. Қаржы агенті:
1) республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат алынбаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) Ұлттық жобада және (немесе) Қағидаларда көзделген қаражаттың нысаналы пайдаланылуына және шарттардың орындалуына алушыға тексеру жүргізуге міндетті. Алушыдан және (немесе) банктен және (немесе) ХҚҰ-дан және (немесе) "ҚДБ" АҚ-нан кредиттің мақсатты пайдаланылуын және ұлттық жоба шарттарының және (немесе) Қағидалардың орындалуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді, оның ішінде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты талап етуге.

3. Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК" для подписания настоящего Договора Финансовым агентом предоставляет копию договора банковского займа/договора займа с приложением графика платежей, заключенного с Получателем.
4. Оплата Финансовым агентом субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту Получателя производится в соответствии с графиком платежей согласно приложению к настоящему Договору.
5. Финансовый агент после подписания настоящего Договора осуществляет перечисление средств субсидий, при условии получения средств (субсидий) из республиканского бюджета.
6. Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК" осуществляет списаний сумм субсидий с текущего счета Финансового агента при условии полного погашения Получателем суммы основного долга и несубсидируемой ставки вознаграждения в соответствии с графиком платежей согласно Приложению 1 к настоящему Договору.
7. Начало срока субсидирования начинается с ______, не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты подписания настоящего Договора Финансовым агентом, но не ранее даты решения уполномоченного органа Финансового агента, и действует по __________.
8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется Финансовым агентом на текущий счет, открытый в Банке и (или) МФО и (или) АО "БРК", ежемесячно авансовыми платежами в соответствии графиком платежей согласно приложению к настоящему Договору.
9. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае, если день платежа приходится на нерабочий или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
10. Финансовый агент обязан:
1) своевременно (при условии получения средств для субсидирования из республиканского бюджета) пополнить текущий счет, открытый в Банке и (или) МФО и (или) АО "БРК" суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора.
2) осуществить возврат средств субсидий с текущего счета Финансового агента в Банке и (или) МФО и (или) АО "БРК" на операторский счет по прекращенным/ приостановленным к субсидированию кредитам, а также по кредитам, по которым произведено частичное или полное досрочное погашение.
11. Финансовый агент вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств для субсидирования из республиканского бюджета;
2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств и исполнения условий, предусмотренных Национальным проектом и (или) Правилами. Требовать от Получателя и (или) Банка и (или) МФО и (или) АО "БРК" документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита и исполнение условий Национального проекта и (или) Правил, в том числе информацию, составляющую коммерческую и иную охраняемую законом тайну.

3) Банктен және (немесе) ХҚҰ-дан және (немесе) "ҚДБ" АҚ-дан алушы туралы, сондай-ақ ұлттық жобаға қатысатын алушының банктік қарыз шартын/қарыз шартын іске асыруы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және алуға, алушының немен келісетінін және алушының өзінің даусыз, сөзсіз және қайтарып алынбайтын келісімін беретініне;
4) Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ мен Алушы арасындағы Банктік қарыз шартында көзделген құқықтар шеңберінде субсидиялау жүзеге асырылатын кредит қаражатының нысаналы пайдаланылуына мониторингті жарты жылда кемінде 1 (бір) рет жүзеге асыруға;
5) уәкілетті органға есеп беру мақсатында кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауда ұлттық жобаның іске асырылуына мониторингті жүзеге асыруға; осыған байланысты Алушыдан осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде оның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері, оның ішінде коммерциялық, банктік және салықтық құпияны құрайтын нәтижелері туралы және онымен Алушы келісетінін, даусыз, сөзсіз және қайтарып алынбайтын келісімін беретіні туралы қосымша қажетті мәліметтерді сұратуға;
6) Алушының осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру және Алушыдан оларды уақтылы орындауын талап етуге;
7) жобаның және (немесе) Алушының Ұлттық жобаның талаптарына, оның ішінде Қағида мен Қаржы агентінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеу, кредитті мақсатсыз пайдалану, банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешектің болуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда шотты жабу фактілері анықталған жағдайда субсидиялауды тоқтата тұруға;
8) Қаржы агентінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес Алушыны субсидиялауды тоқтатуға;
9) Алушыдан және (немесе) Банктен және (немесе) ХҚҰ-дан және (немесе) "ҚДБ" АҚ-дан алынған Алушы туралы ақпаратты осы Шартты орындау шеңберінде, жарнама науқанын жүргізу кезінде, ақпаратты Қаржы агентінің ресми сайтында орналастыру кезінде пайдалануға, сондай-ақ оны осы Шартта көзделген тәртіпте үшінші тұлғаларға беруге;
10) Қағидаларда көзделген жағдайларда осы Шартты біржақты тыс тәртіппен Қазақстан Республикасының Азаматтық заңнасымен мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
12. Алушы міндетті:
1) банктік қарыз шарты бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға міндетті;
2) банкке және (немесе) ХҚҰ-ға және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға банктік қарыз шартына сәйкес төлемдер кестесіне сәйкес субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін төлеуді жүргізуге;
3) Қаржы агентіне кредиттің нысаналы пайдаланылуына, жобаның және (немесе) алушының ұлттық жобаның шарттарына сәйкестігіне тексеру жүргізу құқығын беруге;

3) запрашивать и получать от Банка и (или) МФО и (или) АО "БРК" документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора банковского займа/договора займа Получателем, участвующего в Национальном проекте;
4) осуществлять мониторинг целевого использования средств кредита, по которому осуществляется субсидирование, в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа между Банком и (или) МФО и (или) АО "БРК" и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Национального проекта в субсидирования ставки вознаграждения по кредитам и запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности, в том числе составляющую коммерческую, банковскую и налоговую тайну в рамках реализации Национального проекта в течение срока действия настоящего Договора;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателем, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) приостановить субсидирование в случае выявления фактов несоответствия проекта и (или) Получателя условиям Национального проекта, в том числе Правил и (или) решению уполномоченного органа Финансового агента, нецелевого использования кредита, наличия просроченной задолженности по договору банковского займа, а также наложение ареста счетов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) прекратить субсидирование Получателя согласно решению уполномоченного органа Финансового агента;
9) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя и (или) Банка и (или) МФО и (или) АО "БРК" в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте Финансового агента, а также передавать ее третьим лицам в порядке, предусмотренным настоящим Договором;
10) досрочно расторгнуть в одностороннем порядке настоящий Договор в случаях, предусмотренных Правилами в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
12. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору банковского займа;
2) производить выплату вознаграждения Банку и (или) МФО и (или) АО "БРК" несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику платежей в соответствии с договором банковского займа;
3) предоставить Финансовому агенту право проводить проверки целевого использования кредита, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Национального проекта;

4) Қаржы агентінің жазбаша сұрау салуы бойынша коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның ішінде ұлттық жобаның талаптарын, оның ішінде банк қарызы шартының/қарыз шартының және осы Шарттың қағидаларын орындауға байланысты банктік және салықтық құпияны құрайтын құжаттар мен ақпаратты Қаржы агентінің жазбаша сұрау салуында көрсетілген мерзімдерде беруге міндетті.
Осы Шартқа қол қою арқылы Алушы Банктің және (немесе) ХҚҰ-ның және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ның қаржы агентіне коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, оның ішінде банктік және салықтық құпияны құрайтын ақпаратты ұсынуына өзінің даусыз, сөзсіз және қайтарып алынбайтын келісімін береді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
6) алушының кредит қаражатын мақсатсыз пайдалану және (немесе) Ұлттық жобада және (немесе) Қағидаларда және (немесе) осы Шартта көзделген талаптарды орындамау және /немесе алушының жобасы Ұлттық жобаның /Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде қаржы агентінің операторлық шотына субсидияланған сыйақы мөлшерлемесінің төленген сомасын өтеуге міндетті;
7) осы Шарттың талаптарын мүлтіксіз орындауға және Ұлттық жобада және (немесе) Қағидаларда көзделген өзге де міндеттерді атқаруға;
8) Қаржы агентіне ай сайын есепті күннен кейінгі 5 (бесінші) күнге дейін жобаны іске асыру туралы ақпарат беруге міндетті.
13. Алушы қаржы агентінен субсидиялау үшін республикалық бюджеттен қаражат болған жағдайда және осы Шарттың және ұлттық жобаның талаптары, оның ішінде қағидалар сақталған жағдайда банкке және (немесе) ХҚҰ-ға және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға кредит бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесін төлеуді талап етуге құқылы.
14. Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ міндетті:
1) осы шарт жасалғаннан кейін осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде алушының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) Осы Шарт Қағидаларда көзделген мерзімдерде уақтылы жасалмаған жағдайда, кешіктіру себептерін түсіндіре отырып, қаржы агентін ресми хатпен хабардар етуге міндетті;
3) алушы, оның ішінде үшінші тұлға негізгі борыш сомасын және кредит бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін толық өтегенге дейін мынадай жағдайларда субсидияларды Қаржы агентінің ағымдағы шотынан есептен шығармауға:
алушының төлемдер кестесіне сәйкес міндеттемелерді орындамауы 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде;
төлем кестесіне сәйкес алушының қатарынан 3 (үш) ай ішінде міндеттемелерді орындамауы;
алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімін жүргізу;
алушының банктік шотындағы ақшаға тыйым салу (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және (немесе) алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру.
Бұл ретте Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қаржы агентімен ақпарат алмасудың электрондық арнасы болмаған жағдайда, аталған жағдайлардың басталғаны туралы қаржы агентін олар басталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті;

4) предоставлять по письменному запросу Финансового агента документы и информацию, составляющую коммерческую и иную охраняемую законом тайну, в том числе банковскую и налоговую тайну, связанные с исполнением условий Национального проекта, в том числе и Правил, договора банковского займа/договора займа и настоящего Договора в сроки, указанные в письменном запросе Финансового агента.
Подписанием настоящего Договора Получатель дает свое бесспорное, безусловное и безотзывное согласие на предоставление Банком и (или) МФО и (или) АО "БРК" Финансовому агенту информации, составляющей коммерческую и иную охраняемую законом тайну, в том числе составляющей банковскую и налоговую тайну;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
6) возместить оплаченную сумму субсидированной ставки вознаграждения на операторский счет Финансового агента, при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств Получателем и (или) неисполнения условий, предусмотренных Национальным проектом и (или) Правилами, и (или) настоящим Договором, и /или несоответствия проекта Получателя условиям Национального проекта /Правил;
7) неукоснительно исполнять условия настоящего Договора и нести иные обязанности, предусмотренные Национальным проектом и (или) Правилами;
8) предоставлять Финансовому агенту ежемесячно до 5 (пятого) числа, следующего за отчетным информацию о реализации проекта.
13. Получатель вправе требовать от Финансового агента выплаты субсидий Банку и (или) МФО и (или) АО "БРК" субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту в случае наличия средств из республиканского бюджета для субсидирования и при условии соблюдения условий настоящего Договора и Национального проекта, в том числе Правил.
14. Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК" обязан:
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту Получателя в течение срока действия настоящего Договора;
2) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах, уведомить Финансового агента официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) не списывать субсидии с текущего счета Финансового агента до полного погашения задолженности Получателем, в том числе третьим лицом суммы основного долга и несубсидируемой ставки вознаграждения по кредиту в следующих случаях:
неисполнения Получателем обязательств согласно графику платежей, в течение 30 (тридцати) календарных дней;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств согласно графику платежей;
проведения процедуры по реструктуризации обязательств Получателя;
ареста денег, находящихся на банковском счете Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования), и (или) приостановления расходных операций по счету Получателя.
При этом Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК" обязан в письменной форме уведомить Финансового агента о наступлении указанных случаев в течение 2 (двух) рабочих дней с даты их наступления в случае отсутствия электронного канала обмена информацией с Финансовым агентом;

4) алушының кредиті бойынша негізгі борышты ішінара / толық мерзімінен бұрын өтеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде:
кейіннен осы Шартқа өзгертілген төлемдер кестесімен қосымша келісім және банктік қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесін ұсына отырып, Алушының кредиті бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы Қаржы агентін хабардар ету,
қаржы агентіне өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін ұсыну.
Бұл ретте Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ салыстыру актісінде субсидиялардың нақты есептен шығарылған сомалары мен күндерін, ал қаржы агенті субсидиялардың аударылған сомалары мен күндерін көрсетеді;
5) алушының банктік шотындағы ақшаға тыйым салу жағдайын және осы Шарттың 14-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, 3) тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабарламаған/хабарламаған жағдайда қаржы агентіне 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл санкцияларын төлеуге міндетті;
6) алушы кредит бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің сомасын дербес төлеген жағдайда, кейіннен қаржы агенті қаражатты өтеген кезде қаржы агентінің хабарламасы негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруды жүргізуге және алушының ағымдағы шотына аударуға;
7) Қаржы агентіне ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп беруге міндетті;
8) Қаржы агентінің сұрау салуы (хабарламасы) негізінде Қаржы агентінің жазбаша сұрау салуында көрсетілген мерзімдерде алушының және (немесе) оның жобасының мониторингін жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынуға, қаржы агентімен және алушымен мониторингтік есептерге қаржы агенті қол қоюға есеп берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей қол қоюға не Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ есеп бойынша жазбаша нысанда негізделген қарсылықтар беруі тиіс;
9) Осы Шарт талаптарының орындалуына ықпал етуге қабілетті барлық мән-жайлар туралы Қаржы агентіне уақтылы хабарлауға міндетті;
10) қаржы агентінен субсидиялар сомаларын атаулы аудару туралы хабарлама алмаған жағдайда, алушыны сыйақы мөлшерлемесін ақылға қонымды мерзімде толық көлемде өтеу қажеттігі туралы хабардар етуге міндетті;
11) алушы бекіткен құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспарынан 3 (үш) айдан артық артта қалушылық болған жағдайда, Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ анықтаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агентін хабардар етсін, ол тоқтата тұру жөніндегі жұмысты жүргізу үшін тиісті құжаттармен расталады субсидиялау;

4) в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя:
уведомить Финансового агента о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя с последующим предоставлением дополнительного соглашения к настоящему Договору с измененным графиком платежей и копии дополнительного соглашения к договору банковского займа,
представить Финансовому агенту акт сверки взаиморасчетов.
При этом Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК" в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовый агент указывает суммы и даты перечисления субсидий;
5) уплачивать Финансовому агенту штрафные санкции в размере 100 (ста) месячных расчетных показателей в случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных подпунктом 3), за исключением случая ареста денег, находящихся на банковском счете Получателя и подпунктом 4) пункта 14 настоящего Договора;
6) в случае уплаты Получателем суммы субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту самостоятельно, в последующем, при возмещении средств Финансовым агентом, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления Финансового агента и зачислять на текущий счет Получателя;
7) предоставлять Финансовому агенту ежемесячно до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным, отчет о субсидировании по форме согласно приложению 7 к Правилам;
8) на основании запроса (уведомления) Финансового агента, предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга Получателя и (или) его проекта в сроки, указанные в письменном запросе Финансового агента, подписывать мониторинговые отчеты с Финансовым агентом и Получателем не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты представления Финансовым агентом отчета на подпись, либо Банком и (или) МФО и (или) АО "БРК" должны быть предоставлены обоснованные возражения по отчету в письменной форме;
9) своевременно извещать Финансового агента обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
10) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от Финансового агента, уведомить Получателя о необходимости погашения ставки вознаграждения в полном объеме в разумный срок;
11) в случае наличия отставаний от утвержденного Получателем плана производства строительно-монтажных работ свыше 3 (трех) месяцев, уведомить Финансового агента в течение 3 (трех) рабочих дней с даты обнаружения Банком и (или) МФО и (или) АО "БРК", которое подтверждается соответствующими документами для проведения работы по приостановлению субсидирования;

12) кредит қаражатын мақсатсыз пайдалану және (немесе) жобаның және (немесе) алушының ұлттық жобаның шарттарына және (немесе) Қағидаларға сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде алушының Қаржы агентінің операторлық шотына, оның ішінде сот тәртібімен төленген субсидияланатын сыйақы сомасын өтеуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауға;
13) осы Шарттың талаптарын мүлтіксіз орындауға және Ұлттық жобада және (немесе) Қағидаларда көзделген өзге де міндеттерді атқаруға;
14) алушының Ұлттық жобада, Қағидаларда және осы Шартта көзделген талаптардың орындалуына бақылау жүргізуге міндетті.
15. Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қаржы агентінен осы Шарт шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге құқылы.
4-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
16. Осы Шарт субсидиялау мерзімінің басталуын ескере отырып, тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және осы Шарттың 7-тармағында көрсетілген мерзімге дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде-олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
17. Осы Шартты Ережеде көзделген жағдайларда қаржы агенті біржақты тәртіппен бұзады. Бұл ретте осы шартты бұзу туралы келісім жасасу талап етілмейді.
5-тарау. Жауапкершілік
18. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
19. Кредитті уақтылы және толық қайтару және субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін өтеу жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ алдындағы барлық жауапкершілікті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына және банктік қарыз шартына сәйкес көтереді. Бұл ретте мұндай жауапкершілік ешқандай жағдайда қаржы агентіне жүктелмейді.
6-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
20. Егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайларда төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және сол сияқтылар) салдарынан болса, Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады..
21. Еңсерілмейтін күш, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар туындаған кезде осы Шарт бойынша оның міндеттемелерін орындау мүмкін болмауы туындаған Тарап екінші Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлайды. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, қолданылу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.

12) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной субсидируемой суммы вознаграждения на операторский счет Финансового агента, в том числе в судебном порядке, при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта и (или) Получателя условиям Национального проекта и (или) Правил;
13) неукоснительно исполнять условия настоящего Договора и нести иные обязанности, предусмотренные Национальным проектом и (или) Правилами;
14) проводить контроль исполнения Получателем условий, предусмотренных Национальным проектом, Правилами и настоящим Договором.
15. Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК" вправе требовать от Финансового агента своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора.
Глава 4. Срок действия Договора
16. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, с учетом начала срока субсидирования и действует до срока, указанного в пункте 7 настоящего Договора, а в части неисполненных обязательств - до их полного исполнения.
17. Настоящий Договор расторгается в одностороннем порядке Финансовым агентом в случаях, предусмотренных Правилами. При этом заключение соглашения о расторжении настоящего Договора не требуется.
Глава 5. Ответственность
18. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
19. Всю ответственность перед Банком и (или) МФО и (или) АО "БРК" за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита и погашению не субсидируемой ставки вознаграждения несет Получатель в соответствии с законодательством Республики Казахстан и договором банковского займа. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть возложена на Финансового агента.
Глава 6. Обстоятельства непреодолимой силы
20. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.
21. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

22. Уақтылы хабарлама болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламау немесе уақтылы хабарламау салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
23. Еңсерілмейтін күштің, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың басталуы осы Шартты орындау мерзімінің олардың қолданылу кезеңіне ұлғаюына әкеп соғады.
24. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақыт болса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартады.
7-тарау. Дауларды шешу
25. Осы Шарттың орындалуына байланысты туындаған қандай да бір дау туындаған жағдайда, Тараптардың кез келгені барлық дауларды келіссөздер жолымен реттеу үшін күш-жігер жұмсайды.
26. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
8-тарау. Құпиялылық
27. Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ осы Шартты жасасу және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпараттың құпия болып табылатындығына және осы Шартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайтындығына келіседі.
28. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
29. Тараптар осы Шарттың болуы мен талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
30. Осы Шарттың талаптарын бұза отырып, Тараптардың кез келгені құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап осындай ақпаратты жария ету салдарынан екінші Тарап шеккен ықтимал зиянды өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
31. Алушы және Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ осы шартқа қол қою арқылы қаржы агентіне алушы туралы, Банк және (немесе)ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыруға, сондай-ақ кез келген мәліметтерді (оның ішінде банктік) жария етуге келісім береді осы Шарт шеңберінде алушы туралы алынған құпиялар) алушының және Банктің және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ"АҚ-ның алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға беріледі.

22. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
23. Наступление форс-мажорных обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
24. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 7. Разрешение споров
25. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
26. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Конфиденциальность
27. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, коммерческая и иная охраняемая законом тайна, в том числе банковская тайна, а также финансовая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и (или) законодательстве Республики Казахстан.
28. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
29. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
30. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможного вреда, понесенного другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
31. Получатель и Банк и (или) МФО и (или)АО "БРК" подписанием настоящего Договора предоставляют согласие Финансовому агенту на размещение сведений о Получателе, о Банке и (или)МФО и (или)АО "БРК" в средствах массовой информации, а также на разглашение любых сведений (в том числе банковской тайны), полученных о Получателе в рамках настоящего Договора, третьим лицам без предварительного письменного согласия Получателя и Банка и (или)МФО и (или)АО "БРК".

9-тарау. Қорытынды ережелер
32. Осы Шартқа қол қою арқылы Алушы және Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қаржы агентіне келісім береді:
1) қаржы агентінің мүдделі үшінші тұлғаларға субсидиялау жүзеге асырылатын кредит бойынша осы Шарт шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны ұсынуы;
2) қаржы агентінің бұқаралық ақпарат құралдарында алушы мен Банктің және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, алушы жобасының, сондай-ақ саланың атаулары мен сипаттамаларын жариялауы.
33. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана тараптар үшін жарамды және міндетті деп танылады.
34. Осы Шарт _____ (__________) мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бірдей даналар бойынша _____ (________) Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі данаға тең заңды күші. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында сәйкессіздіктер туындаған жағдайда Тараптар Келісімнің орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.
35. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар ұлттық жобаның ережелерін және (немесе) қағидаларды, Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
10-тарау. Тараптардың мекенжайлары, банк деректемелері және қолтаңбалары
Қаржы агенті
Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ
Алушы
_____________
МО
_________________
МО
__________________
МО
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар
бойынша сыйақы өлшерлемесін
субсидиялаудың
20__ жылғы "__" _______
№ ____ шартына
1-қосымша
Субсидиялау шартына төлемдер графигі
Сәйкестендiру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі борышты өтеу күні
Негізгі борыштың қалдық сомасы
Негізгі борышты өтеу сомасы
Қаржы агенті төлейтін сыйақы сомасы
Алушы төлейтін сыйақы сомасы
Есептелген сыйақы сомасының жиыны
Қаржы агенті
Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ
Алушы
_____________
МО
_________________
МО
__________________
МО
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялаудың
20__ жылғы "__" _______
№ ____ шартына
2-қосымша
________________________жобасы бойынша
МОНИТОРИНГТІК ЕСЕП
Қарыз алушы:
Мердігер:
Техникалық қадағалау:
Авторлық қадағалау:
Р/с №
ЖСҚ бойынша жұмыстардың атауы
ЖСҚ бойынша жұмыстардың көлемі
МДБ бойынша жұмыстардың орындалу мерзімі
Жұмыстардың нақты орындалған көлемі
Төленгені
Тұтастай алғанда
о.і. ағымдағы кезеңде
Куммулятивті
теңге (ҚҚС-ны қосқанда ағымдағы баға)
% (жұмыстардың жалпы көлемінен пайыздық қатынаста)
%
%
теңге
теңге
Өзгелері:
Авторлық қадағалау
Техникалық қадағалау
ЖІЖ
Сараптама
ЖИЫНЫ:
Кредит соммасы:
Оның ішінде ағымдағы кезеңде игерілгені игерілген:
* 1-қосымша (Фотоесеп) осы есептің ажырамас бөлігі болып табылады
* 2-қосымша (Төлемдер тізілімі) осы есептің ажырамас бөлігі болып табылады
Қарыз алушы:
Мердігер:
Техникалық қадағалау:
КЕЛІСІЛДІ:
Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ:
Төлем тізілімі
Кезең:
Бенефициардың атауы
Төлем сомасы
Төлем тағайындау
Төлем мәні
Құжаттың атауы және нөмері
Қарыз алушы:
КЕЛІСІЛДІ:
Банк және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ:
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде іске
асырылатын жобалар бойынша
табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті
атқарушы органдар шығаратын
бағалы қағаздар бойынша
сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
субсидия алуға арналған __________өтініш-сауалнама
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі ұлттық жобаға сәйкес __________________________________ төмендегілерге сәйкес жобаны іске асыру үшін кредитті субсидиялау туралы мәселені шығаруға бастамашылық етуіңізді сұраймын:

Глава 9. Заключительные положения
32. Подписанием настоящего Договора Получатель и Банк и (или)МФО и (или) АО "БРК" предоставляют согласие Финансовому агенту на:
1) предоставление Финансовым агентом заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны;
2) опубликование Финансовым агентом в средствах массовой информации наименования Получателя и Банка и (или) МФО и (или) АО "БРК", наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта Получателя, а также отрасли.
33. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
34. Настоящий Договор составлен в _____ (__________) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по _____ (________) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом Соглашения на русском языке.
35. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются положениями Национального проекта и (или) Правил, законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Финансовый агент
Банк и (или) МФО
и (или) АО "БРК"
Получатель
________________
МП
________________
МП
________________
МП
Приложение 1
к договору субсидирования ставки
вознаграждения по займам,
получаемым субъектами
естественных монополий
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
№ ____ от "__" _______ 20__ г.
График платежей к договору субсидирования
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Финансовым агентом
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного вознаграждения
Финансовый агент
Банк и (или) МФО
и (или) АО "БРК"
Получатель
__________________
МП
_________________
МП
__________________
МП
Приложение 2
к договору субсидирования ставки
вознаграждения по займам,
получаемым субъектами
естественных монополий
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
№ ____ от "__" _______ 20__ г.
Мониторинговый отчет
по проекту _________________________
Заемщик:
Подрядчик:
Технический надзор:
Авторский надзор:
Наименование работ по ПСД
Объем работ по ПСД
Сроки выполнения работ по ГПР
Фактический выполненный объем работ
Оплачено
в целом
в т.ч. в текущем периоде
Кумулятивно
тенге (в текущих ценах с НДС)
% (в процентном соотношении от общего объема работ)
%
%
тенге
тенге
Прочие:
Авторский надзор
Технический надзор
ПИР
Экспертиза
ИТОГО:
Сумма кредита:
Из них освоено на текущий период:
* Приложение 1 (Фотоотчет) является неотъемлемой частью настоящего отчета
* Приложение 2 (Реестр платежей) является неотъемлемой частью настоящего отчета
Заемщик:
Подрядчик:
Технический надзор:
СОГЛАСОВАНО:
Банк и (или )МФО и (или) АО "БРК":
Реестр платежей
Период:
Наименование бенефициара
Сумма платежа
Назначения платежа
Предмет оплаты
Наименование и номер документа
Заемщик:
СОГЛАСОВАНО:
Банк и (или) МФО и (или) АО "БРК":
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 2
к Правилам субсидирования ставки
вознаграждения по займам,
получаемым субъектами
естественных монополий,
а также по государственным
ценным бумагам, выпускаемым
местными исполнительными
органами, по проектам,
реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Заявление-анкета на получение субсидии
В соответствии с Национальным проектом по модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, прошу инициировать вынесение вопроса о субсидировании кредита для реализации проекта с ___________________________________ согласно нижеследующему:

1. Қатысушы туралы мәліметтер
ТМС атауы
Құрылтайшы (лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу нөмірі, күні
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе бас компания
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы, бас бухгалтер, байланыс тұлғасы (әрқайсысы үшін жеке толтырылады)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы, туған жері
Жеке басын куәландыратын құжаттың №
Тұрғылықты жері (нақты)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
3. Меншік иелері (құрылтайшы, қатысушылар)
Атауы/ Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
%
Деректемелер
4. Ағымдағы қызметі туралы ақпарат
Сала (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес)
Кіші сала (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес)
Өнімдер мен қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есепті күнгепайда немесе шығын
Жұмыскерлердің нақты саны
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
Әлеуметтік-экономикалық әсер
Жобадағы ОТӨ үлесі (құрылыс материалдары, жабдықтар, көрсетілетін қызметтер және т. б. бойынша бөлінісімен)
5. Банктік шоттар туралы ақпарат
Банк деректемелері (барлық қызмет көрсетілетін банктердегі барлық ағымдағы және жинақ шоттарын көрсету): ________________________________
6. Тарихы
ТМС-тің жұмыс процесінде пайдаланылған барлық қарыздар, өтелген , сол сияқты қазіргі уақытта өтелмеген қарыздар да көрсетіледі.
Кредитор
Сомасы
Берілген күні
Сыйақыны өтеу шарттары
Негізгі борышты өтеу шарттары
БҚШ бойынша өтеу мерзімі
Нақты өтеу күні
7. Қолданыстағы кредиттер туралы ақпарат
Күні және валюта бағамы: _______________/_______________
р/с
Кредитор атауы
БҚШ деректемелері
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредит валютасы
Кредит сомасы
Көрсетілген күнге негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы
Кредит мерзімінің аяқталу күні
Кредит мақсаты (қысқаша сипаттама)
8. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы және ТМС-ке қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат
р/с
МБ/МҚШ атауы
МДИ атауы
Қосымша ақпарат
9. Кепілдіктер мен келісімдер
ТМС Қаржы агентіне мыналарды мәлімдейді және мынадай кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не Қаржы агентінің сұрау салуы бойынша Қаржы агентіне тапсырылған (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күндегі шындыққа толығымен сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгертілген жағдайда, Қаржы агентін дереу хабардар етіледі.

1. Сведения об участнике
Наименование СЕМ
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата, номер государственной регистрации/ перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель, главный бухгалтер, контактное лицо (заполняется отдельно для каждого)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон рабочий/домашний
Год и место рождения
№ документа, удостоверяющего личность
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
3. Собственники (учредитель, участники).
Наименование/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
%
Реквизиты
4. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно общему классификатору видов экономической деятельности)
Под отрасль (согласно общему классификатору видов экономической деятельности)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
Социально-экономический эффект
Доля ОТП в проекте (с разделением по строительным материалам, оборудованию, услугам и т.д.)
5. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты
(указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
_______________________________________________________
6. История
Указываются все займы, за последние 5 лет, использовавшиеся в процессе работы СЕМ, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время.
Кредитор
Сумма
Дата
выдачи
Условия погашения вознаграждения
Условия погашения основного долга
Срок погашения по ДБЗ
Дата фактического погашения
7. Информация о действующих кредитах
Дата и курс валюты: _______________/_______________
п/п
Наименование кредитора
Реквизиты ДБЗ
Ставка вознаграждения, %
Валюта кредита
Сумма кредита
Остаток задолженности по основному долгу, на указанную дату
Дата окончания срока кредита
Цель кредита (краткое описание)
1
2
8. Информация об участии в других государственных программах и применяемых в отношении СЕМ мерах государственной поддержки
Наименование ГП /МГП
Наименование ГИР
Дополнительная информация
9. Гарантии и согласия
СЕМ заявляет и гарантирует Финансовому агенту следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые Финансовому агенту совместно с настоящим заявлением, либо по запросу Финансового агента, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных незамедлительно уведомить Финансового агента.

2. Осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген, банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат Қаржы агентінің алғашқы талап етуі бойынша беріледі және ашылады.
3. ТМС-қа жалған, толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілігі туралы ескертілді.
4. ТМС-тің жарғылық құзыреті берілген өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретіндігін ТМС растайды.
5. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда, көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталатын кез келген кезеңде осы өтініштің қабылданбайтындығымен келісемін.
ТМС Қаржы агентіне төмендегілер бойынша өз келісімін береді:
1. Қаржы агенті осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ТМС ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мемлекеттік органдарға ұсынады.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ Қаржы агенті талап еткен барлық құжаттар Ұлттық жоба шеңберінде субсидиялау үшін ғана ұсынылады.
3. Қаржы агенті ТМС хабарлаған өзі туралы кез келген ақпаратты тексеру мүмкіндігін өзіне қалдырады, ал ТМС ұсынған құжаттар мен өтініштің түпнұсқасы субсидиялау берілмесе де, Қаржы агентінде сақталатын болады.
4. Қаржы агентінің осы өтінішті қарау үшін қабылдауы, сондай-ақ ТМС-тің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеу шығыстары және басқа да шығыстар) Қаржы агентінің субсидиялауды беру немесе ТМС көтерген шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын, кейін Қаржы агентіне наразылық білдірмеймін.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ________________________
(қолы)
Күні
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі ұлттық
жоба шеңберінде іске
асырылатын жобалар бойынша
табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын
мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Құжаттар тізбесі
1) Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша субсидия алуға өтініш – сауалнама;
2) іске асырылып жатқан жобаның сипаттамасы (жобаны, бизнес-жоспарды, сатып алу-сату шарттарын және т. б. салуға рұқсат беру құжаттамасын қоса бере отырып, еркін нысанда қалыптастырылады);

2. Предоставлять и раскрывать по первому требованию Финансового агента любую информацию, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. СЕМ предупрежден об ответственности за предоставление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4. СЕМ подтверждает, что уставная компетенция СЕМ, позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
5. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
СЕМ настоящим предоставляет Финансовому агенту согласие с тем, что:
1. Финансовый агент предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные СЕМ документы государственным органам, с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные Финансовым агентом документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Национального проекта.
3. Финансовый агент оставляет за собой возможность проверки, любой сообщаемой СЕМ о себе информации, а документы, предоставленные СЕМ, и оригинал заявления будут храниться у Финансового агента, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие Финансовым агентом данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы СЕМ (на оформление необходимых для получения субсидирования документов, и другие расходы) не является обязательством Финансового агента предоставить субсидирование или возместить понесенные СЕМ издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к Финансовому агенту иметь не буду.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________ (подпись)
Дата
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым
местными исполнительными
органами, по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Перечень документов
1) заявление-анкета на получение субсидии по форме согласно приложению 6 к Правилам;
2) описание реализуемого проекта (формируется в произвольной форме с приложением разрешительной документации на строительство проекта, бизнес-плана, договоров купли-продажи и т.д.);

3) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамытудың қазақстандық орталығы" акционерлік қоғамының оң қорытындысы;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу комитетінің тарифтің өсуі мәніне оң қорытындысы;
5) "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының қаржыландыру тетігін айқындау туралы шешімі;
6) ЕДБ және (немесе) ХҚО және (немесе) "ҚДБ" АҚ қабылданған оң шешім туралы хаттамадан үзінді көшірмені қоса бере отырып, жобаны іске асыру үшін кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімімен хат;
7) жобалау-сметалық құжаттама (PDF (Portable Document Format) форматындағы электрондық түрдегі жобалау құжаттамасы және кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысымен (құрылыс, реконструкциялау және жаңғырту кезінде) KENML электрондық форматындағы сметалық құжаттама;
8) объект бойынша ақпарат (презентациялар, жоба бойынша техникалық-экономикалық параметрлер, жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық әсері және т.б.), оның ішінде электрондық түрде.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын бағалы
қағаздар бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және(немесе) "ҚДБ" АҚ толық атауы
Субсидиялау туралы есеп
________жылғы ______________бастап _____________жылғы кезеңде
ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және(немесе) "ҚДБ" АҚ атауы
Өңірдің атауы
Қарыз алушының атауы
IBAN код*
БИН
1
2
3
4
5
Банктік қарыз шартының/ қарыз шартының нөмері (қосымша келісім)
Банктік қарыз шартының/ қарыз шартының нөмері (қосымша келісім)
Несие сомасы (транш)
Несие бойынша сыйақы мөлшерлемесі (транш)
Субсидиялаудың үлгілік шартының нөмері
6
7
8
9
10
Субсидиялаудың үлгілік шартының күні
Қаржы агентті кезең үшін аударылған субсидиялардың сомасы
кезең үшін алынған субсидиялард ың сомасы
Мерзімі өткен берешек күндердің саны
Несиені мақсатты пайдалануды нақтылау (транша)
ҚР ӨҚМ қаражатынан
ҚР ЭМ қаражатына
ҚР ӨҚМ қаражатынан
ҚР ЭМ қаражатына
11
12
13
14
15
Лауазымды тұлға______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, болған жағдайда) (қолы)
Жауапты қызметкер _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, болған жағдайда) (қолы)
Ескерту* ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және(немесе) "ҚДБ" АҚ генераторлық жүй арқылы субсидиялаудың үлгілік шартының бірегей сәйкестендіру коды
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі ұлттық
жоба шеңберінде іске
асырылатын жобалар бойынша
табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті
атқарушы органдар шығаратын
бағалы қағаздар бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
________жылғы ______________ _____________кезеңде субсидиялау туралы есеп
ЕДБ/ХҚҰ/ҚДБ атауы
Өңірлердің атауы
Қарыз алушының атауы
Банктік қарыз шартының (қосымша келісімнің) нөмірі
Банктік қарыз шартының (қосымша келісімнің) күні
1
2
3
4
5
Кредит
(транш)
сомасы
Кредит (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының
күні
6
7
8
9
10
Барлығы көзделген субсидиялар
Барлығы аударылған субсидиялар
Оның ішінде есепті айда
Тоқтатыла тұрған/тоқтатылған субсидиялар бойынша субсидиялардың қайтарылған сомасы
11
12
13
14
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын бағалы
қағаздар бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
" ___" ___________ _______ жылға арналған субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер және болжамды қалдық бойынша қаражат есебі
Кезеңнің басындағы қалдық
Ағымдағы жылға түскен қаражат
Тоқтатыла тұрған/тоқтатылған субсидиялар бойынша ЕДБ-тен (ХҚҰ, ҚДБ) қайтарылған сомалар
Аударылды, теңге
Кезең соңындағы қалдық,
теңге
Төленген субсидиясыз субсидиялаудың бүкіл кезеңі үшін қабылданған міндеттемелердің қалдығы
Субсидиялауға арналған қаражаттың болжамды қалдығы

3) положительное заключение акционерного общества "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства";
4) положительное заключение Комитета по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан на предмет роста тарифа;
5) решение акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" об определении механизма финансирования;
6) письмо БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" с положительным решением о возможности предоставления кредита для реализации проекта с приложением выписки из протокола о принятом положительном решении;
7) проектно-сметная документация (проектная документация в электронном виде в формате PDF (Portable Document Format) и сметная документация в электронном формате KENML с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы (при строительстве, реконструкции и модернизации);
8) информация по объекту (презентации, технико-экономические параметры по проекту, социально-экономический эффект от реализации проекта и т.д.), в том числе в электронном виде.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым
местными исполнительными
органами, по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
(полное наименование БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК")
Отчет о субсидировании за период с _____________ по ____________ года
Наименование БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК"
Наименование региона
Наименование заемщика
IBAN код*
БИН
1
2
3
4
5
Номер договора банковского займа/договора займа (дополнительного соглашения)
Дата договора банковского займа/договора займа (дополнительного соглашения)
Сумма кредита (транша)
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)
Номер типового договора субсидирования
6
7
8
9
10
Дата типового договора субсидирования
Суммы субсидий перечисленные Финансовым агентом за период
Суммы субсидий списанные за период
Количество дней просроченной задолженности
Детализация целевого использования кредита (транша)
из средств МПС РК
из средств МЭ РК
из средств МПС РК
из средств МЭ РК
11
12
13
14
15
Должностное лицо ______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный работник _________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* - уникальный код идентификации типового договора субсидирования,
генерируемый системой БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК".
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 5
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым
местными исполнительными
органами, по проектам,
реализуемым в рамках
национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Отчет о субсидировании за период с _____________ по ____________ года
Наименование БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК"
Наименование региона
Наименование заемщика
Номер договора банковского займа/договора займа (дополнительного соглашения)
Дата договора банковского займа/договора займа (дополнительного соглашения)
1
2
3
4
5
Сумма кредита (транша)
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)
Размер субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
6
7
8
9
10
Всего предусмотрено субсидий
Всего перечислено субсидий
из них за отчетный месяц
Возвращенная сумма субсидий по приостановленным/ прекращенным субсидиям
из средств МПС РК
из средств МЭ РК
из средств МПС РК
из средств МЭ РК
11
12
13
14
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 6
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым местными
исполнительными органами,
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования
на " ___" ___________ _______ года
тенге
Остаток на начало периода
Поступило средств на текущий год
Суммы возвратов с БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" по приостановленным/ прекращенным субсидиям
Перечислено
Остаток на конец периода
из средств МПС РК
из средств МЭ РК
из средств МПС РК
из средств МЭ РК
1
2
3
4
5
6
Остаток принятых обязательств за весь период субсидирования без выплаченных субсидий

(6-7-бағандар)
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын
мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Облигациялық қаржыландыру шеңберінде қарыз шарты
Жергілікті атқарушы орган ______________________ бұдан әрі "Қарыз беруші" деп аталатын ______________________ атынан, _______________________ негізінде әрекет ететін, бір тараптан, және______________________ табиғи монополия субъектісі бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын,______________________ атынан, ________________негізінде әрекет ететін______________________ екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, ал жоғарыда көрсетілгендей жеке-жеке немесе "Тарап" деп аталатындар төменде көрсетілгендер туралы облигациялық қаржыландыру шеңберінде осы Қарыз шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты:
1-тарау. Шарттың мәні, қарыз беру талаптары
1. Қарыз беруші "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын (бұдан әрі - Ұлттық жоба) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысы шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу мақсатында облигациялық қарыздар есебінен берілетін (цифрлармен және жазумен) мөлшерінде Қарыз алушының шотына ақша аударуға міндеттенеді.
2. Қарыз төлем кестесіне (Шартқа қосымша) сәйкес қарыз берілген күннен бастап айлар мерзіміне ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық шарттарында берілген.
3. Қарыз беруші Қарыз алушыға осы Шартқа қол қойылған кезден бастап (сандармен және жазумен) ақша қаражатын беруге міндетті. Қарыз берілген күн Қарыз алушының шотына ақша қаражатының түскен күні болып есептеледі.
4. Облигациялық қарыз беру, облигациялық қаржыландыруды өтеу есебіне тұрақты кезекті төлемдерді есептеу және ол бойынша сыйақылар теңгемен жүргізіледі.
5. Қарызды пайдаланғаны үшін Қарыз алушы Қарыз берушіге белгіленген/өзгермелі мөлшерлеме бойынша, (__________) (сандармен және жазумен) % жылдық мөлшерінде сыйақы төлейді
6. Пайыздық мөлшерлеме 10 (он) % - дан асқан жағдайда айырма субсидиялау есебінен өтелетін болады. Бұл ретте қарыздар бойынша пайыздық мөлшерлеменің ең жоғары деңгейі 4 (төрт) % - дан аспайтын қосып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі шегінде (қарыз беру сәтінде қолданыста болатын) белгіленеді.

Прогнозный остаток средств для субсидирования (графы 6-7)
7
8
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 7
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым местными
исполнительными органами,
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Договор займа в рамках облигационного финансирования
Местный исполнительный орган ____________ именуемый(ая)
в дальнейшем "Заимодатель" в лице ____________________________________,
действующего (ей) на основании ______________________, с одной стороны,
и субъект естественной монополии ______________________ именуемый(ая)
в дальнейшем "Займополучатель" в лице _______________________________,
действующего (ей) на основании ______________________, с другой стороны,
совместно именуемые – "Стороны", а по отдельности, как указано выше, или
– "Сторона", заключили настоящий Договор займа в рамках облигационного
финансирования(далее - Договор) о нижеследующем:
Глава 1. Предмет договора, условия предоставления займа
1. Заимодатель обязуется перечислить на счет Займополучателя деньги в размере (цифрами и прописью), предоставляемые за счет облигационных займов в целях модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры в рамках Постановления Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102 "Об утверждении Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов" (далее - Национальный проект).
2. Заем предоставлен на условиях платности, срочности, возвратности на срок месяцев с даты выдачи займа согласно графику платежей (приложение к Договору).
3. Займодатель обязан предоставить Займополучателю денежные средства в течение (цифрами и прописью) с момента подписания настоящего договора. Датой предоставления займа считается дата поступления денежных средств на счет Заемщика.
4. Выдача облигационного займа, расчеты регулярных очередных платежей в счет погашения облигационного финансированияи вознаграждения по нему производятся в тенге.
5. За пользование займом Займополучатель выплачивает Заимодателю вознаграждение по фиксированной/плавающей (выбрать нужное) ставке, в размере (__________) (цифрами и прописью) % годовых.
6. В случае превышения процентной ставки свыше 10 (десяти) % разница будет возмещаться за счет субсидирования. При этом максимальный уровень процентной ставки по займам устанавливается в пределах (действующий на момент выдачи займа) базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан с добавлением не более 4 (четырех) %.

2-тарау. Облигациялық қарыз бен сыйақыны өтеу тәртібі мен мерзімдері
7. Облигациялық қарызды өтеуді қарыз алушы оның кез келген шоттарынан қолма-қол ақшасыз аудару жолымен жүзеге асырады. Өтеу негізгі қарызтың тең үлестерін жыл сайын енгізу, сондай-ақ төлем кестесіне (осы Шартқа 1-қосымша) сәйкес есептік кезең үшін нақты есептелген сыйақы сомасын төлеу арқылы жүзеге асырылады.
Ұлттық жоба шеңберінде қарыз қаражаты бойынша төленетін сыйақы мен негізгі қарыз табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік сметасына шығындардың жекелеген баптарымен енгізілуге тиіс.
8. Кезекті төлемдерді өтеу күні демалыс немесе мереке күндеріне түсетін жағдайларда облигациялық қарызды өтеу одан кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
9. Қарыз алушының Қарыз берушінің келісімімен қарыз сомасын барлық сома немесе оның бір бөлігі мөлшерінде бір немесе бірнеше төлеммен мерзімінен бұрын қайтаруға құқығы бар. Бұл ретте Тараптар облигациялық қарыздың мөлшерін, оны пайдалану шарттары мен мерзімдерін келісуге тиіс.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
10. Осы Шарт бойынша өз міндеттерін тиісінше орындамағаны немесе орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
11. Ай сайынғы төлемдерді төлемеген немесе уақтылы төлемеген жағдайда, Қарыз берушінің әрбір осындай жағдай үшін Қарыз алушыдан төлемді кешіктірген әрбір күн үшін төленбеген немесе уақтылы төленбеген ақша сомасының _______ % мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлеуді талап етуге құқығы бар.
12. Тараптар Тараптың міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған әрбір жағдайы үшін есептелген тұрақсыздық айыбының мөлшері соманы (мысалы, облигациялық қарыздың жалпы сомасынан) __ % (пайыз жазумен) санынан аспайтынын келіскен.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары (форс-мажор)
13. Егер Шартты орындауды кешіктіру форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар осы Шарт бойынша оның талаптарын орындамауына байланысты жауапты болмайды.
14. Осы Шарттың мақсаттары үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына бағынбайтын, Тараптардың қате есептелуіне немесе не ХҚО райлылығына байланысты емес және күтпеген сипаттағы оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар мыналарды қамтуы мүмкін, бірақ олармен шектелмейді: әскери әрекеттер, табиғи немесе табиғи апаттар, эпидемия, карантин және т. б.
15. Мұндай мән-жайлар туындаған кезде олардың әрекетін бастан кешіретін Тарап күнтізбелік бес (5) күн ішінде олар туралы екінші Тарапқа жазбаша түрде хабарлауға тиіс.

Глава 2. Порядок и сроки погашения облигационного займа и вознаграждения
7. Погашение облигационного займа осуществляется Займополучателем путем безналичного перечисления с любых его счетов. Погашение осуществляется посредством ежегодного внесения равных долей основного долга, а также выплаты суммы фактически начисленного вознаграждения за расчетный период в соответствии с графиком платежей (Приложение 1 к настоящему Договору).
Вознаграждение и основной долг, уплачиваемые по заемным средствам в рамках Национального проекта, подлежат включению в тарифную смету Заимополучателя отдельной статьей затрат.
8. В случаях, когда дата погашения очередных платежей выпадает на выходные либо праздничные дни, погашение облигационного займа производится в первый рабочий день, следующий за ним.
9. Займополучатель имеет право, с согласия Займодателя досрочно вернуть сумму займа в размере всей суммы или его часть, одним или несколькими платежами. При этом Стороны должны согласовать размер, условия и сроки пользования облигационного займа.
Глава 3. Ответственность сторон
10. За ненадлежащее исполнение или неисполнение своих обязанностей по настоящему договору стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11. В случае неуплаты или несвоевременной уплаты ежемесячных платежей Займодатель имеет право за каждый такой случай потребовать уплаты от Займополучателя неустойки в размере ______ (цифрами и прописью)__ % от неуплаченной или несвоевременно уплаченной суммы денег за каждый день просрочки платежа.
12. Стороны согласовали, что размер начисленной неустойки за каждый случай невыполнения и (или) ненадлежащего выполнения Стороной обязательств не может превышать цифры __% (прописью процентов) определить сумму (например, от общей суммы облигационного займа.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
13. Стороны не несут ответственности по настоящему Договору в силу неисполнения его условий, если задержка с исполнением Договора является результатом форс-мажорных обстоятельств.
14. Для целей настоящего Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, не связанное с просчетом или небрежностью Сторон и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не ограничиваться действиями, такими как: военные действия, природные или стихийные бедствия, эпидемия, карантин и т.п.
15. При наступлении таких обстоятельств Сторона, испытывающая их действие, должна в течение пяти (5) календарных дней известить о них в письменном виде другую Сторону.

16. Егер еңсерілмейтін күш мән-жайларының әсеріне ұшыраған тарап осы мән-жайлардың болуын куәландыратын шартта регламенттелген құжаттарды жібермесе, онда мұндай Тарап оны шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз сияқты мән-жайларға сілтеме жасау құқығынан айырылады.
17. Егер еңсерілмейтін күш мән-жайларының әсеріне ұшыраған тарап осы мән-жайлардың болуын куәландыратын шартта регламенттелген құжаттарды жібермесе, онда мұндай Тарап оны шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз сияқты мән-жайларға сілтеме жасау құқығынан айырылады.
18. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайларда Тараптың Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі осы мән-жайлар мен олардың салдарлары қолданылатын уақытқа сәйкес кейінге қалдырылады. Егер еңсерілмейтін күштің туындаған мән-жайлары мен олардың салдарлары 30 (отыз) күнтізбелік күннен астам күшінде жалғаса берсе, Тараптар Шартты орындаудың қолайлы баламалы тәсілдерін айқындау үшін қосымша келіссөздер жүргізеді немесе тараптардың міндеттемелері еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезден бастап (ақшалай міндеттемелерді қоспағанда) орындау мүмкін еместігімен тоқтатылады.
5-тарау. Хабарлама
19. Тараптар осымен келіседі және Қарыз берушіден Қарыз алушыға кез келген хабарламалар кредитор келесі тәсілдердің бірімен жіберген кезде тиісті тәсілмен ресімделген және Қарыз алушы алған болып есептелетінін растайды:
олар жеке, курьерлік немесе пошта қызметі арқылы беріледі;
электрондық пошта арқылы;
факс бойынша;
ұялы және өзге де телефон байланысы бойынша.
Тараптар осымен келіседі және адресаттың хабарлама алған күні болып есептелетінін растайды:
20. жеке өзі немесе курьерлік қызмет арқылы тапсырылатын хабарламалар үшін - тиісті адамның тиісті белгісі бар алған күні;
факс арқылы жіберілген хабарламалар үшін - факс нөміріне жіберудің сәтті аяқталғаны туралы факсимильдік аппараттың үзінді көшірмесі болған жағдайда жөнелту күні;
ұялы байланысты пайдалана отырып, электрондық пошта арқылы жіберілген хабарламалар үшін - хабарламаның жіберілген күні (жөнелту туралы хабарлама болған кезде);
SMS хабарламалар үшін - абоненттің SMS хабарламаны сәтті алғаны туралы хабарлама болған жағдайда жіберілген күн;
ұялы және өзге де телефон байланысы бойынша хабарламалар (дауыстық хабарламалар) үшін - қоңырау шалу күні мен уақыты.
21. Екінші Тарап хабарлама жіберу үшін пайдаланатын және (немесе) пайдалана алатын Тараптардың бірінің байланыс деректері/деректемелері өзгерген кезде мұндай өзгерістерге ұшыраған тарап осындай өзгеріс болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы екінші тарапқа хабарлама жіберуге тиіс.

16. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, должна представить другой Стороне официальные документы, удостоверяющие наличие этих обстоятельств и, по возможности, дающие оценку их влияния на возможность исполнения Стороной своих обязательств по Договору. Не требуют доказывания обстоятельства непреодолимой силы, имеющие общеизвестный характер.
17. Если Сторона, подвергшаяся воздействию обстоятельств непреодолимой силы, не направит регламентированные Договором документы, удостоверяющие наличие этих обстоятельств, то такая Сторона лишается права ссылаться на такие обстоятельства как на основание, освобождающее ее от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору.
18. В случаях наступления обстоятельств непреодолимой силы срок выполнения Стороной обязательств по Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действуют эти обстоятельства и их последствия. Если наступившие обстоятельства непреодолимой силы и их последствия продолжают действовать более 30 (тридцати) календарных дней, Стороны проводят дополнительные переговоры для определения приемлемых альтернативных способов исполнения Договора, или обязательства Сторон прекращаются невозможностью исполнения (за исключением денежных обязательств) с момента возникновения обстоятельств непреодолимой силы.
Глава 5. Уведомление
19. Стороны настоящим соглашаются и подтверждают, что любые уведомления от Заимодателя Заимополучателю считаются оформленными надлежащим способом и полученными Заемщиком, когда такие уведомления направляются Кредитором одним из следующих способов:
вручаются лично, посредством курьерской, или почтовой службы;
по электронной почте;
по факсу;
по мобильной и иной телефонной связи.
20. Стороны настоящим соглашаются и подтверждают, что датой получения адресатом уведомления считается:
для уведомлений, которые вручаются лично или через курьерскую службу - день получения с соответствующей отметкой надлежащего лица;
для уведомлений, направленных факсом, - день отправки при условии наличия выписки факсимильного аппарата об успешном завершении отправки на номер факса;
для уведомлений, направленных по электронной почте, с использованием мобильной связи - день отправки уведомления (при наличии сообщения об отправке);
для смс сообщений - день отправки при условии наличия уведомления об успешном получении смс сообщения абонентом;
для уведомлений (голосовых оповещений) по мобильной и иной телефонной связи - дата и время звонка.
21. При изменении контактных данных/реквизитов одной из Сторон, которые другая Сторона использует и (или) может использовать для отправки уведомления, Сторона, претерпевающая такие изменения, должна в течение трех рабочих дней со дня такого изменения направить уведомление об этом другой Стороне.

22. Қарыз алушы осы Шартқа сәйкес қарыз берушіні жазбаша хабардар етпеген қарыз алушының байланыс деректерінің/деректемелерінің өзгеруінен туындаған, қарыз алушының хабарламаларды алмағаны немесе уақтылы алмағаны үшін қарыз беруші жауапты болмайды.
6-тарау. Құпиялылық
23. Осы Шарттың ережелері, қосымша келісімдер және оған қосымшалар, оның орындалуына байланысты құжаттама мен ақпарат құпия болып табылады. Тараптар оларға шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей қатысатын адамдарды ғана жіберуді қамтамасыз етеді. Өзге тұлғаларды жіберу Шартта Тараптар келіскен шарттарда жүзеге асырылады.
24. Тараптардың әрқайсысы екінші Тараптан алынған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпараттың, Қарыз беруші үшін осы шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, қатаң құпиялылығын сақтауға міндеттенеді.
25. Осы құпиялылық туралы ережелер Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі ішінде және шарт тоқтатылған (бұзылған) күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде қолданылады.
7-тарау. Шартты өзгерту, бұзу тәртібі
26. Осы Шарттың талаптарын өзгерту туралы ұсыныс басқа Тарапқа өзгерістер енгізудің болжамды күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей жіберіледі. Шарт талаптарын өзгерту екіжақты келісім жасасу жолымен не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жазбаша нысанда Шарттың өзі сияқты нысанда жүзеге асырылады.
27. Осы Шартты бұзу туралы ұсыныс Тараптардың келісімі бойынша екінші Тарапқа болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей жіберіледі. Осы шартты бұзу екіжақты келісім жасасу жолымен не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жазбаша нысанда шарттың өзі сияқты нысанда жүзеге асырылады.
28. Шарт бойынша міндеттемені орындаудан біржақты бас тартуға және оның талаптарын біржақты өзгертуге жол берілмейді.
8-тарау. Қорытынды ережелер
29. Шарт екі тарап қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және Тараптар өзіне қабылдаған міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.
30. Қосымша келісімдер, сондай-ақ осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалған және тиісті уәкілеттік берілген Тараптардың өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
31. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалды, екі дананың да заңдық күші тең.

22. Заимодатель не несет ответственности за неполучение или несвоевременное получение уведомлений Заимополучателем, вызванное изменением контактных данных/реквизитов Заемщика, о которых Заимополучатель письменно не уведомил Заимодателя в соответствии с настоящим Договором.
Глава 6. Конфиденциальность
23. Положения настоящего Договора, дополнительные соглашения и приложения к нему, документация и информация, связанная с его исполнением являются конфиденциальными. Стороны обеспечивают допуск к ним только лиц, непосредственно участвующих в исполнении обязательств по Договору. Допуск иных лиц осуществляется на условиях, согласованных Сторонами в Договоре.
24. Каждая из Сторон обязуется сохранять строгую конфиденциальность финансовой, коммерческой и прочей информации, полученной от другой стороны, за исключением случае предусмотренных для Заимодателя настоящим Договоров.
25. Данные положения о конфиденциальности действуют в течение всего срока действия Договора и в течение 3 (трех) лет со дня прекращения (расторжения) Договора.
Глава 7. Порядок изменения, расторжения договора
26. Предложение об изменении условий настоящего Договора направляется другой Стороне не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты внесения изменений. Изменение условий Договора осуществляется в той же форме, что и сам Договор, путем заключения двустороннего соглашения либо в иной письменной форме, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
27. Предложение о расторжении настоящего Договора по соглашению Сторон направляется другой Стороне не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения. Расторжение настоящего Договора осуществляется в той же форме, что и сам Договор, путем заключения двустороннего соглашения либо в иной письменной форме, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
28. Односторонний отказ от исполнения обязательства по Договору и одностороннее изменение его условий не допускаются.
Глава 8. Заключительные положения
29. Договор вступает в силу с момента его подписания обеими Сторонами и действует до полного исполнения принятых на себя Сторонами обязательств.
30. Дополнительные соглашения, а также любые изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь при условии, если они совершены в письменной форме и подписаны надлежаще уполномоченными на, то представителями сторон и являются его неотъемлемой частью.
31. Настоящий договор заключен в двух экземплярах - по одному для каждой из сторон, оба экземпляра имеют равную юридическую силу.

32. Тараптардың осы Шартта айтылмаған қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі. Осы Шарттың орындалуына байланысты туындайтын дауларды Тараптар өзара келіссөздер жолымен шешеді, ал келісімге қол жеткізу мүмкін болмаған кезде - кез келген Тараптың бастамасы бойынша Қазақстан Республикасының сот органдарына берілуі мүмкін.
Тараптардың деректемесі мен қолы
Қарыз беруші:
Заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны және фирмалық атауы
Орналасқан жері:
тел. / факс
нөмірі (өзге, байланыс ақпараты)
БСН
ЖСК
Қызмет көрсететін банктің атауы
БСК
Кбе
Шартқа қол қойған тұлға лауазымының атауы
Жеке қолы
Қолдың толық жазылуы (аты-жөні және тегі)
М.О.
Қарыз алушы:
Заңды тұлғаның ұйымдық- құқықтық
нысаны және фирмалық атауы
Орналасқан жері:
тел./факс
нөмірі (өзге байланыс қпараты)
БСН
ЖСК
Қызмет көрсететін банктің атауы
БСК
Кбе
Шартқа қол қойған тұлға лауазымының атауы
Жеке қолы
Қолдың толық жазылуы (аты-жөні және тегі)
М.О.
Облигациялық қарыз
шеңберінде қарыз шартына
қосымша
Облигациялық қарыз шеңберінде қарыз шартына төлемдер кестесі
Сәйкестендіру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код
Негізгі борышты өтек күні
негізгі борыш қалдығының сомасы
негізгі борышты өтеу сомасы
Қарыз алушы төлейтін сома
Жиыны (сыйақы + негізгі борыш)
Қарыз беруші
Қарыз алушы
_______________
МО
_______________
МО
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын
бағалы қағаздар бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгі шарты
Облыс, қала _____________ "___" __________ 20__ жыл
_______________________ атынан ____________________, ____________________________ негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Уәкілетті орган" деп аталатын, бір тараптан, және ____________________________атынан _____________________, бұдан әрі "Эмитент" деп аталатын _________________________негізінде әрекет ететін, екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, ал жеке – жеке "Тарап" не жоғарыда көрсетілгендей, Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың осы Шартын (бұдан әрі-Шарт) төмендегілер туралы жасасты:

32. Отношения Сторон, не оговоренные настоящим Договором, регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Споры, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, разрешаются Сторонами путем взаимных переговоров, а при невозможности достигнуть соглашения - могут быть переданы по инициативе любой Стороны в судебные органы Республики Казахстан.
Реквизиты и подписи сторон
Заимодатель:
Займополучатель:
Организационно-правовая форма и фирменное наименование юридического лица
Организационно-правовая форма и фирменное наименование юридического лица
Адрес местонахождения:
Адрес местонахождения:
тел./факс номер
(иная контактная информация)
тел./факс номер
(иная контактная информация)
БИН
БИН
ИИК
ИИК
в наименование обслуживающего банка
в наименование обслуживающего банка
БИК
БИК
Кбе
Кбе
Наименование должности лица, подписавшего Договор
Наименование должности лица, подписавшего Договор
Личная подпись
Личная подпись
Расшифровка подписи (инициал имени и фамилия)
Расшифровка подписи (инициал имени и фамилия)
М.П.
М.П.
Приложение
к Договору займа в рамках
облигационного займа
График платежей к Договору займа в рамках облигационного займа
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Займополучателем
Итого (вознаграждение + основной долг)
Заимодатель
Заимополучатель
__________________
МП
_________________
МП
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 8
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым местными
исполнительными органами,
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Типовой договор субсидирования ставки вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Область, город _____________ "___" __________ 20__ год
_______________________ в лице ____________________, действующего
на основании _________________, именуемое в дальнейшем "Уполномоченный
орган", с одной стороны, и __________________ в лице _____________________,
действующего на основании _______, именуемое в дальнейшем "Эмитент", с другой
стороны, совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" либо как
указано выше, заключили настоящий Договор субсидирования ставки вознаграждения
по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными
органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта
по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – Договор),
о нижеследующем:

1-тарау. Шарттың мәні
1. Осы Шарттар бойынша уәкілетті орган облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды келесі шарттарда:
Нысаналы мақсаты ___________________
Осы Шартты жасасу күніне арналған сома___________________
Валюта ___________________
Сыйақы мөлшерлемесі ___________________
Сыйақы сомасы ___________________ жүзеге асырады.
2. Субсидиялау республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
3. Эмитент сатып алған облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесі субсидиялауға жатпайды.
4. Облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің __ мөлшеріндегі бөлігі субсидиялауға жатады, бұл ретте сыйақының ______ мөлшеріндегі бөлігін Уәкілетті орган жыл сайын өтейді.
5. Субсидиялау мерзімінің басталуы: _______ жылғы "___" _____________. Бұл ретте субсидиялау ______ жыл ішінде жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган осы Шартқа қол қойылғаннан және эмитент субсидиялауға өтінім бергеннен кейін субсидиялар төлейді.
7. Эмитент оны алуға құқығы бар және эмитенттің бағалы бумаларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркелген тұлғаларға купондық сыйақы сомасын сыйақы төлеу жүзеге асырылатын кезеңнің соңғы күнінің басында (Эмитент тіркеушісінің орналасқан жеріндегі уақыт бойынша) (бұдан әрі – тіркелген күні) толық төлеуді жүзеге асырады. Сыйақы төлеу тіркелген күнге облигация ұстаушылардың тізілімінде тіркелген облигация ұстаушылардың шоттарына ақша (теңгемен) аудару жолымен жүзеге асырылады.
8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аудару, уәкілетті орган Табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар бойынша, сондай-ақ "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын іске асыру мақсатында жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша __________сәйкес бекітілген купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі - Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) сәйкес субсидиялау бойынша бюджет қаражаты болған кезде Эмитенттің шотына қаражат аудару жолымен 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
9. Тараптар осы Шарт шеңберінде, егер төлем күні демалыс немесе мереке күніне келетін болса, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізілетініне келісті.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
10. Уәкілетті органның құқықтары:
1) осы Шарттың талаптарына сәйкес купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін көзделген қаражатты Эмитенттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына уақтылы жібереді;

Глава 1. Предмет Договора
1. По условиям настоящего Уполномоченный орган осуществляет субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, на следующих условиях:
Целевое назначение ___________________
Сумма на дату заключения настоящего Договора___________________
Валюта ___________________
Ставка вознаграждения ___________________
Сумма вознаграждения ___________________
Срок __________________________________
2. Субсидирование производится за счет средств республиканского бюджета.
3. Субсидированию не подлежит ставка вознаграждения по облигациям, выкупленным эмитентом.
4. Субсидированию подлежит часть ставки вознаграждения по облигациям в размере __, при этом часть вознаграждения в размере ______ ежегодно возмещает Уполномоченный орган.
5. Начало срока субсидирования: ____________года. При этом, субсидирование осуществляется в течение _______ лет.
6. Уполномоченный орган выплачивает субсидии после подписания настоящего Договора и предоставления эмитентом заявки на субсидирование.
7. Эмитент осуществляет полную выплату суммы купонного вознаграждения лицам, которые обладают правом на его получение и зарегистрированы в системе реестров держателей ценных бумах эмитента на начало последнего дня периода, за который осуществляется выплата вознаграждения (по времени в месте нахождения регистратора эмитента) (далее – дата фиксации). Выплата вознаграждения осуществляется путем перевода денег (в тенге) на счета держателей облигации, зарегистрированных в реестре держателей облигации на дату фиксации.
8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется уполномоченным органом в соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами в целях реализации Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов", утвержденными согласно _______ (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения), в течение 10 (десяти) рабочих дней путем перечисления средств на счет эмитента, при наличии бюджетных средств по субсидированию.
9. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае, если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
10. Права Уполномоченного органа:
1) своевременно направляет на контрольный счет наличности эмитента средства, предусмотренные для субсидирования ставки купонного вознаграждения, согласно условиям настоящего Договора;

2) субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды орналастырудан қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде субсидиялауды тоқтата тұрады;
11. Уәкілетті органның міндеттері:
1) қаражаттың мақсатты пайдаланылуына эмитентке тексеру жүргізеді. Эмитенттен облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етеді;
2) орталық депозитарийден эмитент туралы, сондай-ақ купондық сыйақы мөлшерлемесін Субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысатын облигацияларды орналастыру туралы құжаттар мен ақпаратты сұратады және алады;
3) есепті қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде эмитенттен оның қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратады;
4) Тараптар үшін көзделген Эмитенттің осы Шартта белгіленген міндеттемелерін орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады және оларды Эмитенттің уақтылы орындауын талап етеді.
12. Эмитенттің міндеттері:
1) Шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындайды;
2) купондық сыйақының толық сомасын оны алуға құқығы бар және эмитенттің бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркелген тұлғалардың шоттарына сыйақы төлеу жүзеге асырылатын кезеңнің соңғы күнінің басында (Эмитент тіркеушісінің орналасқан жеріндегі уақыт бойынша) уақтылы аударады;
3) Уәкілетті органға жазбаша сұрау салу бойынша облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың нысаналы пайдаланылуына, купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу құқығын береді.
13. Эмитенттің құқығы:
уәкілетті органнан купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесінде субсидиялар төлеуді талап етеді.
3-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
14. Осы Шарт Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – _______жылдың "__" __________ қоса алғанда, олар толық орындалғанға дейін әрекет етеді.
4-тарау. Жауапкершілік
15. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
16. Тараптар егер орындаудың мүмкін еместігін еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайларда төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және сол сияқтылар) салдарынан болса, осы Шарт бойынша өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады,

2) приостанавливает субсидирование при выявлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;
11. Обязанности Уполномоченного органа:
1) проводит проверки эмитента на предмет целевого использования средств. Требовать от эмитента документы и сведения, подтверждающие целевое использование средств от размещения облигаций;
2) запрашивает и получает от центрального депозитария документы и информацию об эмитенте, а также о размещении облигаций, участвующих в рамках Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
3) дополнительно запрашивает у эмитента необходимые сведения о результатах его деятельности в рамках реализации Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
4) осуществляет контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств эмитента, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения эмитентом.
12. Обязанности Эмитента:
1) своевременно и в полном объеме исполняет свои обязательства по Договору;
2) своевременно перечисляет полную сумму купонного вознаграждения на счета лиц, которые обладают правом на его получение и зарегистрированы в системе реестров держателей ценных бумаг эмитента на начало последнего дня периода, за который осуществляется выплата вознаграждения (по времени в месте нахождения регистратора эмитента);
3) предоставляет Уполномоченному органу по письменному запросу право проводить проверки целевого использования средств от размещения облигаций, соответствия условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
13. Право Эмитента:
требовать от Уполномоченного органа выплаты субсидий в субсидируемой ставки купонного вознаграждения.
Глава 3. Срок действия Договора
14. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, и действует по ____________ 20___ года, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
Глава 4. Ответственность
15. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения оказалось вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и тому подобное).

17. Еңсерілмейтін күш, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар туындаған кезде осы Шарт бойынша оның міндеттемелерін орындау мүмкін еместігі туындаған Тарап екінші Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлайды. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, қолданылу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
18. Уақтылы хабарлама болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламау немесе уақтылы хабарламау салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
19. Еңсерілмейтін күштің, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың басталуы осы Шартты орындау мерзімінің олардың қолданылу кезеңіне ұлғаюына әкеп соғады.
20. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартады.
6-тарау. Дауларды шешу
21. Осы Шарттың орындалуына байланысты туындаған қандай да бір дау туындаған жағдайда, Тараптардың кез келгені барлық дауларды келіссөздер жолымен реттеу үшін күш-жігер жұмсайды.
22. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
7-тарау. Құпиялылық
23. Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ осы Шартты жасасу және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпараттың құпия болып табылатындығына және осы Шартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайтындығына келіседі.
24. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
25. Тараптар осы Шарттың болуы мен талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
26. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.

17. При наступлении непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
18. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
19. Наступление непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
20. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон отказывается от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 6. Разрешение споров
21. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
22. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Конфиденциальность
23. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящим Договором, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре.
24. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также гражданским и предпринимательским законодательством Республики Казахстан.
25. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
26. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

8-тарау. Қорытынды ережелер
27. Осы Шартқа қол қою арқылы Тараптар банк, коммерциялық және қызметтік құпияны сақтау бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, осы Шарттың іске асырылуы туралы ақпаратты ашуға өзара келісім береді.
28. Осы Шарттың ережелеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі. Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті деп танылады.
29. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде 2 (екі) бірдей данада қазақ және орыс тілдерінде 1 (бір) данадан жасалды, олардың әрқайсысының заңдық күші тең.
30. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
9-тарау. Тараптардың заңды мекенжайы, банк деректемесі және қолы
Уәкілетті орган Эмитент
______________________ _______________________
мөр орны мөр орны
____________________ _______________________
_____________________ _______________________
Энергетикалық және
коммуналдық секторды
жаңғырту жөніндегі ұлттық
жоба шеңберінде іске
асырылатын жобалар бойынша
жергілікті атқарушы
органдар шығаратын
мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
20__ ж "__" _______ № ____
шартына қосымша
Субсидиялау шартына төлемдер кестесі
Сәйкестендіру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі қарызды өтеу күні
Негізгі қарыз қалдығының сомасы
Негізгі қарызды өтеу сомасы
Сыйақы сомасы
Эмитент төлейтін сыйақы сомасы
Есептелген сыйақының жалпы сомасы
Уәкілетті орган
Эмитент
_________________
МО
__________________
МО
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде
іске асырылатын жобалар
бойынша табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті атқарушы
органдар шығаратын
бағалы қағаздар бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау қағидаларына
9-қосымша
Субсидиялауға ұсыныс
Эмитент: ___________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Кімге: ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
1. Эмитент туралы мәліметтер
1
Эмитенттің атауы
2
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3
Эмитент туралы мәліметтер: БСН*
4
Банк деректемелері
5
Байланыс телефондары

Глава 8. Заключительные положения
27. Подписанием настоящего Договора Стороны взаимно предоставляют согласия на раскрытие информации о реализации настоящего Договора с соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в части соблюдения банковской, коммерческой и служебной тайны.
28. В положения настоящего Договора вносятся изменения и (или) дополнения. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
29. Настоящий Договор составлен в 2 (двух) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по 1 (одному) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
30. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Уполномоченный орган Эмитент ______________________ _______________________ место печати место печати ____________________ _______________________
Приложение к договору
субсидирования ставки
вознаграждения
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым
местными исполнительными
органами, по проектам,
реализуемым в рамках
национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
№ ____ от "__" _______ 20__ г.
График платежей к договору субсидирования
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения
Сумма вознаграждения, оплачиваемая эмитентом
Итого сумма начисленного вознаграждения
Уполномоченный орган
Эмитент
_________________
МП
__________________
МП
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 9
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым местными
исполнительными органами,
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Предложение на субсидирование
Эмитент: ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
Кому: ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
1. Сведения об эмитенте
1
Наименование эмитента
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Сведения об эмитенте: БИН*
4
Банковские реквизиты
5
Контактные телефоны

2. Субсидиялауға жататын облигациялық қарыздар туралы ақпарат
р/с
ISIN (НИН) * *
Облигациялық қарыз сомасы, теңге
Купондық сыйақы, %
Облигациялардың айналыс мерзімінің аяқталу күні
1
2
Осымен мыналар расталады:
1) қаржы берешегін қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімін қоспағанда, эмитенттің қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында тұрмайды, сондай-ақ қызмет Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмаған;
2) ұсыныста көрсетілген облигациялық қарыз бойынша купондық сыйақы басқа мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияланбайды.
Қосымша:
облигациялар шығару бұйрықтарының көшірмесі _____парақта;
облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі _____парақта;
бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінен үзінді көшірме _____парақта.
Эмитент басшысының немесе оның орнындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолтаңбасы____________________________________
Берілген күні "___"_______ 20 __ жыл.
Ескерту: аббревиатураларды ашып жазу:
* БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
** ISIN (НИН) – халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 78
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі
ұлттық жоба шеңберінде іске
асырылатын жобалар бойынша
табиғи монополиялар
субъектілері алатын қарыздар,
сондай-ақ жергілікті
атқарушы органдар шығаратын
мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Субсидиялауға өтінім
20__жылғы "____" __________
Осымен, эмитент __________________________ 20___жылғы "___"___________№ ______Келісімге сәйкес 20__ жылғы "____" ___________ бастап 20__ жылғы "____" _________ дейінгі кезеңге _________________ теңге сомасында эмитенттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына субсидиялар төлеуді сұрайды.
Эмитенттің басшысы (сенімхат бойынша өкіл)
____________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

2. Информация об облигационных займах, подлежащих субсидированию
ISIN (НИН)**
Сумма облигационного финансирования, тенге
Купонное вознаграждение, %
Дата окончания срока обращения облигаций
1
2
Настоящим подтверждается, что:
1) деятельность эмитента не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
2) купонное вознаграждение по облигационному займу, указанному в предложении, не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение:
копия приказов выпуска облигаций на _____ листах;
копия свидетельства о государственной регистрации выпуска облигаций на ______ листах;
копия выписки из системы реестров держателей ценных бумаг на ______ листах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя эмитента
или лица, его замещающего____________________________________
Дата подачи "___"_______ 20 __ года.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
* БИН – бизнес-идентификационный номер;
** ISIN (НИН) – международный идентификационный номер
(национальный идентификационный номер).
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 78
Приложение 10
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по займам, получаемым
субъектами естественных
монополий, а также
по государственным ценным
бумагам, выпускаемым местными
исполнительными органами,
по проектам, реализуемым
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
(наименование уполномоченного органа)
Заявка на субсидирование
"____" __________20__года
Настоящим, эмитент __________________________ согласно Соглашению
от "___" ___________ 20___ года № _______, просит выплатить субсидии
на контрольный счет наличности эмитента _________________ в сумме
_____________________ тенге, за период с "____" ___________ 20__ года
по "____" _________ 20__ года.
Руководитель эмитента (представитель по доверенности)
____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))