Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 19 қарашада № 19612 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Қажымұратов Ж.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
4) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты алғаш ресми жарияланған күнінен кейін бес жұмыс күні ішінде жолдауды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2019 года № 19612.
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 13) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, (далее – Правила).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении ста восьмидесяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурный элемент постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления предоставление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления;
4) направление оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единому контакт-центру информации о внесенных в Правила изменениях и дополнениях в течение пяти рабочих дней после дня их первого официального опубликования.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 8 қарашадағы
№ 176 қаулысымен
бекітілген
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға (бұдан әрі – заңды тұлға, заңды тұлғалар) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру тәртібі айқындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың екінші абзацының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакциясы қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қағидаларда Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінде, "Мемлекеттік жəне əлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) және "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мәндерінде қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении ста восьмидесяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
4. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель Национального Банка Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 ноября 2019 года № 176
Правила выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении ста восьмидесяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок выдачи юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, (далее – юридическое лицо, юридические лица) лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей.
Примечание ИЗПИ!
Действие части второй пункта 1 приостановлено до 12.07.2026 постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 и в период приостановления данная часть действует в следующей редакции.
В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных Законах Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях), "Об информатизации" и "Об электронном документе и электронной цифровой подписи.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-тарау. Заңды тұлғалардың қызметін лицензиялау тәртібі
2. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алу үшін және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау қызметін жүзеге асыру кезеңінде заңды тұлғаның мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуі талап етіледі:
1) заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны жауапкершілігі шектеулі серіктестік болып табылады;
1-1) орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектілері санатына жатады;
2) заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары):
Қазақстан Республикасының азаматтары мен қандастар;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған заңды тұлғалар;
3) мына:
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензиядан айыру туралы шешім қабылданған заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) болған;
егер қылмыстық жазаны қолдану мерзімі өтпеген жағдайда, қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот үкімі не өзге де шешімі бар;
террористік іс-әрекетке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген тұлға заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды:
4) заңды тұлғаның атқарушы органының басшысы:
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы;
жоғары білімі бар;
қаржылық қызметтер көрсету саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар тұлға болып табылады;
5) заңды тұлғаның атқарушы органының басшысы:
психоневрологиялық және наркологиялық денсаулық сақтау ұйымдарында диспансерлік есепте тұрған;
өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
үш жыл бұрын теріс себептер бойынша қаржы ұйымдарынан, мемлекеттік органдардан, соттардан, әскери қызметтен босатылған;

Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок лицензирования деятельности юридических лиц
2. Для получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей и в период осуществления деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей требуется соответствие юридического лица следующим квалификационным требованиям:
1) организационно-правовой формой юридического лица является товарищество с ограниченной ответственностью;
1-1) относится к категории субъектов среднего или крупного предпринимательства;
2) учредителями (участниками) юридического лица являются:
граждане Республики Казахстан и кандасы;
юридические лица, созданные в соответствии с законами Республики Казахстан;
3) учредителем (участником) юридического лица не может быть лицо:
являвшееся учредителем (участником) юридического лица, в отношении которого было принято решение о лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей;
в отношении которого имеется вступившее в законную силу приговор либо иное решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации, если срок действия уголовного наказания не истек;
включенное в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
4) руководителем исполнительного органа юридического лица является лицо:
являющееся гражданином Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
имеющее высшее образование;
имеющее опыт работы не менее трех лет в сфере предоставления финансовых услуг;
5) руководителем исполнительного органа юридического лица не может быть лицо:
состоящее на диспансерном учете в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения;
имеющее непогашенную или неснятую судимость;
уволенное менее трех лет назад по отрицательным мотивам из финансовых организаций, из государственных органов, судов, с воинской службы;

әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 436, 443, 453, 462, 463, 464, 469, 470, 476, 477, 478, 479, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 494, 495, 496, 504, 506, 653, 654, 658, 659, 665, 667, 669, 670 және 673-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлігі бабының тиісті бөлігінде көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
террористік іс-әрекетке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген тұлға бола алмайды;
6) заңды тұлғаның банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау функциялары бар қызметкері Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады;
7) заңды тұлғаның банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау функциялары бар қызметкері:
психоневрологиялық және наркологиялық денсаулық сақтау ұйымдарында диспансерлік есепте тұрған;
өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
бұрынғы жұмыс орнынан теріс себептер бойынша жұмыстан босатылған;
террористік іс-әрекетке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген тұлға бола алмайды;
8) Қағидалардың 12-1-тармағына сәйкес өзге нысанда жарғылық капитал мөлшерін одан әрі қамтамасыз ету мүмкіндігімен заңды тұлғаның жарғылық капиталы банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алуға құжаттар берілгенге дейін ақшалай нысанда толық көлемде қалыптастырылады.
Заңды тұлғаның жарғылық капиталының мөлшері кемінде:
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін – 50 000 000 (елу миллион) теңгені;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта есептеу, сұрыптау, буып-түю, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қосымша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін – 100 000 000 (бір жүз миллион) теңгені құрайды;

привлеченное к административной ответственности за совершение административных правонарушений, предусмотренных статьями 436, 443, 453, 462, 463, 464, 469, 470, 476, 477, 478, 479, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 494, 495, 496, 504, 506, 653, 654, 658, 659, 665, 667, 669, 670 и 673 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях – в течение года с даты вступления постановления о наложении административного взыскания в законную силу;
освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан – до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан;
включенное в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
6) работником юридического лица с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей является гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на территории Республики Казахстан;
7) работником юридического лица с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей не может быть лицо:
состоящее на диспансерном учете в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения;
имеющее непогашенную или неснятую судимость;
уволенное по отрицательным мотивам с прежнего места работы;
включенное в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
8) уставный капитал юридического лица формируется в денежной форме в полном объеме до подачи документов на получение лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей с возможностью дальнейшего обеспечения размера уставного капитала в иной форме, в соответствии с пунктом 12-1 Правил.
Размеры уставного капитала юридического лица составляют не менее:
50 000 000 (пятидесяти миллионов) тенге – для юридических лиц, осуществляющих исключительно инкассацию банкнот, монет и ценностей;
100 000 000 (ста миллионов) тенге – для юридических лиц, осуществляющих дополнительную деятельность по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков;

9) заңды тұлғаның банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыруға қажетті Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20075 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 14 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларының (бұдан әрі – № 14 қағидалар) талаптарында көзделген және сәйкес келетін үй-жайлары бар;
10) заңды тұлғаның меншік құқығында банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру үшін қажетті кемінде екі көлік құралы болады. Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру үшін пайдаланылатын көлік құралдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде мына құжаттарды:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру туралы электрондық өтінішті (бұдан әрі – лицензия беру туралы өтініш);
2) жарғының электрондық көшірмесін;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9) юридическое лицо имеет помещения, необходимые для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей, предусмотренные и соответствующие требованиям Правил организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 14, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20075, (далее – Правила № 14);
10) юридическое лицо имеет на праве собственности не менее двух транспортных средств, необходимых для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей. Юридическое лицо обеспечивает соответствие транспортных средств, используемых для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей, требованиям Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Часть 1 пункта 3 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Для получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление о выдаче лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление о выдаче лицензии);
2) электронную копию устава;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).

3) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін;
4) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыруға қажетті үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттардың және техникалық паспорттардың (электрондық техникалық паспорттардың) электрондық көшірмелерін;
5) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтердің, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы туралы мәліметтердің және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкер туралы мәліметтердің электрондық көшірмелерін;
6) жарғылық капитал мөлшерінің қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден:
жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілген;
атқарушы органның басшысы және заңды тұлғаның қызметкерлері болып табылатын адамдарда өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқ екенін растайтын;
наркологиялық және психоневрологиялық денсаулық сақтау ұйымдарында диспансерлік есепте тұрғаны туралы мәліметтердің жоқтығын растайтын;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, заңды тұлғаның тіркелу іс-әрекеттері туралы;
Қағидалардың 2-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген көлік құралдарын тіркеу туралы мәліметтерді алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) қаулысымен.
5. Заңды тұлғаның үй-жайларын қарап тексеруді Ұлттық Банктің тапсырмасы бойынша заңды тұлға үй-жайларының № 14 қағидалардың талаптарына сәйкестігін немесе сәйкес еместігін анықтау және үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттармен және техникалық паспорттармен салыстырып тексеру тұрғысынан лицензия беру туралы өтінішті қарау үшін Қағидалардың 10-тармағында белгіленген мерзім ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы жүзеге асырады.
Заңды тұлғаның үй-жайларын қарап тексеру нәтижелері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап тексеру актісін (бұдан әрі – қарап тексеру актісі) жасайды.
Қарап тексеру актісі екі данада жасалады. Қарап тексеру актісінің бірінші данасы өтініш берушіге беріледі, екінші данасы кейіннен құжаттар топтамасына қоса тіркеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалында қалады.
Қарап тексеру актісіне үй-жайларды қарап тексеруді жүргізген адамдар қол қояды, оны Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысы немесе оны ауыстыратын адам бекітеді және мөрмен расталады.

3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронные копии правоустанавливающих документов и технических паспортов (электронные технические паспорта) на помещения, необходимые для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей;
5) электронные копии сведений о учредителях (участниках) по форме согласно приложению 2 к Правилам, сведений о руководителе исполнительного органа по форме согласно приложению 3 к Правилам и сведений о работнике по форме согласно приложению 4 к Правилам;
6) электронные копии документов, подтверждающих соответствие размера уставного капитала предъявляемым требованиям.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Часть 1 пункта 4 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения:
указанные в документах, удостоверяющих личность;
подтверждающие отсутствие у лиц, являющихся руководителем исполнительного органа и работниками юридического лица, непогашенной или неснятой судимости;
подтверждающие отсутствие сведений о нахождении на диспансерном учете в наркологической и психоневрологической организациях здравоохранения;
подтверждающие уплату лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрационных действиях юридического лица;
о регистрации транспортных средств, указанных в подпункте 10) пункта 2 Правил.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Осмотр помещений юридического лица осуществляется территориальным филиалом Национального Банка по поручению Национального Банка в течение срока, установленного пунктом 10 Правил для рассмотрения заявления о выдаче лицензии, на предмет установления соответствия или несоответствия помещений юридического лица требованиям Правил № 14 и сверки с правоустанавливающими документами и техническими паспортами на помещения.
По результатам осмотра помещений юридического лица территориальным филиалом Национального Банка составляется акт осмотра по форме согласно приложению 5 к Правилам (далее – акт осмотра).
Акт осмотра составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр акта осмотра выдается заявителю, второй экземпляр остается в территориальном филиале Национального Банка для последующего приобщения к пакету документов.
Акт осмотра подписывается лицами, производившими осмотр помещений, утверждается руководителем территориального филиала Национального Банка или лицом, его замещающим, и заверяется печатью.

6. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау үшін пайдаланылатын үй-жайлардың конструкциясына өзгерістер енгізілген кезде, сондай-ақ банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау үшін басқа үй-жайларды пайдалану басталған кезде заңды тұлға көрсетілген заңды фактілер басталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде көрсетілген үй-жайларға қарап тексеру актісін алу үшін үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттардың және техникалық паспорттардың (электрондық техникалық паспорттар) электрондық көшірмелерін бір мезгілде ұсына отырып, бұл туралы Ұлттық Банкке еркін нысанда жазбаша хабарлайды.
7. Заңды тұлға заңды тұлғаның филиалын есептік тіркеген (қайта тіркеген) күннен бастап он жұмыс күні ішінде заңды тұлғаның филиалын есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Ұлттық Банкке еркін нысанда жазбаша хабарлайды.
Заңды тұлға заңды тұлғаның филиалын есептік тіркеуден алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банкке еркін нысанда жазбаша хабарлайды.
8. Заңды тұлға жарғылық капитал мөлшерінің азаюы, құрылтайшылар (қатысушылар) құрамының өзгеруі негіздері бойынша заңды тұлға қайта тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жарғының жаңа редакциясының немесе жарғыға енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмесін, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтерді бір мезгілде ұсына отырып, бұл туралы Ұлттық Банкке еркін нысанда жазбаша түрде хабарлайды.
9. Заңды тұлға басшының өзгеруі, жарғылық капитал мөлшерінің ұлғаюы негіздемелері бойынша заңды тұлғаның тіркеу деректеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы туралы мәліметтерді, жарғылық капитал мөлшерінің ұлғайтылуын растайтын құжаттардың көшірмелерін бір мезгілде ұсына отырып, бұл туралы Ұлттық Банкке еркін нысанда жазбаша хабарлайды.
10. Лицензия беру туралы өтінішті Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
11. Ұлттық Банк заңды тұлғаға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
12. Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алған күннен бастап үш ай ішінде:
қызметтік қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат алуды қамтамасыз етеді және осы рұқсатты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қызметтік қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге алынған рұқсат туралы еркін нысанда жазбаша түрде Ұлттық Банкке хабарлайды;
қару мен патрондарды сақтауға арналған арнайы жабдықталған сақтау орнын жайластыруды немесе қару мен патрондарды орталықтандырылған сақтау пунктімен қару мен патрондарды сақтау шартын жасасуды қамтамасыз етеді және көрсетілген сақтау орны жайластырылған немесе аталған шартты жасасқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде қару мен патрондарды сақтауға арналған арнайы жабдықталған сақтау орны немесе қаруды орталықтандырылған сақтау пунктімен қару мен патрондарды сақтау шарты туралы Ұлттық Банкті еркін нысанда жазбаша хабардар етеді.

6. При внесении изменений в конструкции помещений, используемых для инкассации банкнот, монет и ценностей, а также, когда для инкассации банкнот, монет и ценностей начато использование других помещений, юридическое лицо в течение тридцати календарных дней со дня наступления указанных юридических фактов уведомляет об этом Национальный Банк письменно в произвольной форме для получения на указанные помещения акта осмотра, представив одновременно электронные копии правоустанавливающих документов и технических паспортов (электронные технические паспорта) на помещения.
7. Юридическое лицо в течение десяти рабочих дней со дня учетной регистрации (перерегистрации) филиала юридического лица уведомляет об этом Национальный Банк письменно в произвольной форме с приложением копии справки об учетной регистрации (перерегистрации) филиала юридического лица.
Юридическое лицо в течение десяти рабочих дней со дня снятия с учетной регистрации филиала юридического лица уведомляет об этом Национальный Банк письменно в произвольной форме.
8. Юридическое лицо в течение десяти рабочих дней со дня перерегистрации юридического лица по основаниям уменьшения размера уставного капитала, изменения состава учредителей (участников) уведомляет об этом Национальный Банк письменно в произвольной форме, представив одновременно копию новой редакции устава или изменений и (или) дополнений, внесенных в устав, сведения о учредителях (участниках) по форме согласно приложению 2 к Правилам.
9. Юридическое лицо в течение десяти рабочих дней со дня внесения изменений и (или) дополнений в регистрационные данные юридического лица по основаниям изменения руководителя, увеличения размера уставного капитала уведомляет об этом Национальный Банк письменно в произвольной форме, представив одновременно сведения о руководителе исполнительного органа по форме согласно приложению 3 к Правилам, копии документов, подтверждающих увеличение размера уставного капитала.
10. Заявление о выдаче лицензии рассматривается Национальным Банком в течение двадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
11. Национальный Банк выдает юридическому лицу лицензию на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 6 к Правилам.
12. Юридическое лицо в течение трех месяцев со дня получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей:
обеспечивает получение разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение служебного оружия и уведомляет Национальный Банк письменно в произвольной форме о полученном разрешении на приобретение, хранение, хранение и ношение служебного оружия в течение десяти рабочих дней со дня получения данного разрешения;
обеспечивает устройство специально оборудованного хранилища для хранения оружия и патронов или заключение договора хранения оружия и патронов с пунктом централизованного хранения оружия и патронов и уведомляет Национальный Банк письменно в произвольной форме о специально оборудованном хранилище для хранения оружия и патронов или договоре хранения оружия и патронов с пунктом централизованного хранения оружия в течение десяти рабочих дней со дня устройства указанного хранилища или заключения указанного договора.

12-1. Заңды тұлға бүкіл қызметін жүзеге асыру кезеңі ішінде жарғылық капиталдың мөлшері Қағидалардың 2-тармағының 8) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
Жарғылық капиталда Қағидалардың 2-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген қажет соманың болуы заңды тұлғаның шоттарындағы ақшамен, жылжымалы және жылжымайтын мүлікпен, мүліктік құқықпен, оның ішінде жер пайдалану құқығымен және зияткерлік қызмет нәтижесіне және өзге де мүлікке құқықпен қамтамасыз етіледі.
Жылжымалы және жылжымайтын мүлік, мүліктік құқық, оның ішінде жер пайдалану құқығы және зияткерлік қызмет нәтижесіне құқық ретіндегі салымдар тәуелсіз бағалау актілері қоса беріле отырып, ақшалай нысанда бағаланады.
Ескерту. Қағидалар 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны беруден бас тарту Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 32-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
14. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны қайта ресімдеу Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда белгіленген тәртіппен және негіздер бойынша жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны қайта ресімдеу кезінде заңды тұлға "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
15. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысын тоқтата тұру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға берілген лицензиядан айыру "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 83-бабының 2-тармағында, сондай-ақ Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 45-бабының 1-1-тармағында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысын тоқтата тұру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензиядан айыру туралы Ұлттық Банк қабылдаған шешім жайында ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсына орналастырылады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған заңды тұлға ай сайын, әр айдың онынан кешіктірмей (лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе лицензияның қолданылуын қайта бастау мерзімі өткенге дейін) Ұлттық Банкке бұзушылықтарды жою үшін заңды тұлға жүргізген іс-шаралар туралы еркін нысанда жазбаша түрде хабарлайды.

12-1. Юридическое лицо в течение всего периода осуществления деятельности обеспечивает соответствие размера уставного капитала требованиям, установленным подпунктом 8) пункта 2 Правил.
Наличие в уставном капитале необходимой суммы, указанной в подпункте 8) пункта 2 Правил, обеспечивается деньгами на счетах юридического лица, движимым и недвижимым имуществом, имущественными правами, в том числе правами на землепользование и правами на результаты интеллектуальной деятельности и иное имущество.
Вклады в качестве движимого и недвижимого имущества, имущественных прав, в том числе прав на землепользование и прав на результаты интеллектуальной деятельности оцениваются в денежной форме с приложением актов независимой оценки.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Отказ в выдаче лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей осуществляется по основаниям, предусмотренным частью первой пункта 1 статьи 32 Закона о разрешениях и уведомлениях.
14. Переоформление лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей осуществляется в порядке и по основаниям, установленным Законом о разрешениях и уведомлениях.
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 пункта 14 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
При переоформлении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо обращается в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" с заявлением о переоформлении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 7 к Правилам.
15. Приостановление действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей, лишение лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей осуществляется по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 83 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", а также пунктом 1-1 статьи 45 Закона о разрешениях и уведомлениях.
Информация о принятых решениях Национального Банка о приостановлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей, лишении лицензии на инкассацию банкнот монет и ценностей размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Юридическое лицо, действие лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей которого приостановлено, ежемесячно не позднее десятого числа каждого месяца (до истечения срока приостановления действия лицензии или возобновления действия лицензии) уведомляет Национальный Банк письменно в произвольной форме о мероприятиях, проведенных юридическим лицом для устранения нарушений.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
16. Ұлттық Банк банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұруды, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиядан айыруды Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешімнің, Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиядан айыру туралы шешімнің негізінде жүзеге асырады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешімнің, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиядан айыру туралы шешімнің көшірмелері дереу заңды тұлғаға жіберіледі. Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешімнің көшірмесін алған кезден бастап және лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін заңды тұлғаның, оның ішінде барлық филиалдардың қызметін тоқтата тұрады.
Ұлттық Банк банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның қолданысын қайта жаңартуды Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 45-бабында көзделген тәртіппен Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешім негізінде жүзеге асырады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, қайта бастау, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиядан айыру туралы шешімдерді құзыретіне Ұлттық Банктің заңды тұлғалардың қызметін бақылау және қадағалау мәселелері жөніндегі қызметіне жалпы басшылық жасау және үйлестіру кіретін Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары қабылдайды.
17. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 35-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша қолданысын тоқтатады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Приостановление действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей, лишение лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей осуществляется Национальным Банком на основании решения о приостановлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 8 к Правилам, решения о лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Копии решения о приостановлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей, решения о лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей незамедлительно доводятся до сведения юридического лица. Юридическое лицо с момента получения копии решения о приостановлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей и до истечения срока приостановления действия лицензии приостанавливает деятельность юридического лица, в том числе всех филиалов.
Возобновление действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей осуществляется Национальным Банком в порядке, предусмотренном статьей 45 Закона о разрешениях и уведомлениях, на основании решения о возобновлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 10 к Правилам.
Решения о приостановлении, возобновлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей, лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей принимаются заместителем Председателя Национального Банка, в компетенцию которого входят общее руководство и координация деятельности Национального Банка по вопросам контроля и надзора деятельности юридических лиц.
17. Лицензия на инкассацию банкнот, монет и ценностей прекращает свое действие по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 35 Закона о разрешениях и уведомлениях.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).

18. Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға шешім қабылдаған жағдайда, заңды тұлға шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылдаған шешімі туралы Ұлттық Банкке жазбаша түрде еркін нысанда не тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
3-тарау. "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібі
19. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 11-қосымшада жазылған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұлттық Банк Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына Қағидаларға көрсетілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті ресми жарияланған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде жібереді.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Ұлттық Банктің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері лицензия беру туралы өтініш келіп түскен күні оны қабылдайды, тіркейді және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жібереді. Лицензия беру туралы өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өтініш беруші лицензия беру туралы өтінішті "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып сұратудың мемлекеттік қызмет көрсетуге қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.
21. Жауапты бөлімшенің қызметкері лицензия беру туралы өтініш тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.

18. В случае принятия юридическим лицом решения прекратить осуществление деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей, юридическое лицо в течение десяти рабочих дней с даты принятия решения извещает о принятом решении Национальный Банк письменно в произвольной форме либо через веб-портал "электронного правительства" с приложением копии соответствующего решения.
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги
"Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых
является инкассация банкнот, монет и ценностей"
(далее – государственная услуга)
19. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены в приложении 11 к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 пункта 19 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
Информация о внесенных в Правила изменениях и (или) дополнениях Национальным Банком направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единому контакт-центру в течение пяти рабочих дней после дня официального опубликования нормативного правового акта о внесении в Правила указанных изменений и (или) дополнений.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о выдаче лицензии осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги, (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления о выдаче лицензии после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявления осуществляется на следующий рабочий день.
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 пункта 20 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
При направлении заявителем заявления о выдаче лицензии через веб-портал "электронного правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
21. Работник ответственного подразделения в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления о выдаче лицензии проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.

22. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі белгіленген жағдайда, жауапты бөлімше лицензия беру туралы өтініш тіркелген күннен бастап он жеті жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Ұлттық Банктің басшылығы үш жұмыс күні ішінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды келіседі және қол қояды.
Ұлттық Банктің басшылығы банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды келіскеннен кейін және қол қойған соң жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылданған күні өтініш берушіге көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесін жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақтың төртінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталында көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесі өтініш берушіге уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жеке кабинетіне жіберіледі.
23. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама берілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензияның жобасын не мемлекеттік қызмет көрсету туралы дәлелді бас тартуды дайындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
4-тарау. Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

22. При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение семнадцати рабочих дней со дня регистрации заявления о выдаче лицензии рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей либо мотивированного отказа.
Руководство Национального Банка в течение трех рабочих дней согласовывает и подписывает лицензию на инкассацию банкнот, монет и ценностей либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
После согласования и подписания руководством Национального Банка лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей либо мотивированного отказа в оказании государственной услуги, работник ответственного подразделения в день принятия решения, направляет заявителю результат оказания государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Часть 4 пункта 22 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется заявителю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица.
23. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги ответственное подразделение уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит проект лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей либо мотивированный отказ об оказании государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 24 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
24. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги

25. Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Ұлттық Банк басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға, лауазымды тұлғаға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
26. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушының сотқа жүгінуіне жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне
кімнен ________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру туралы өтініш
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беруді сұраймын. Заңды тұлға туралы мәліметтер:
1. Толық атауы: __________________________________________________
2. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі _____________________________________
3. Меншік нысаны: _______________________________________________
4. Орналасқан жері және нақты мекенжайы: __________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, елдімекен, көше,
________________________________________________________________
үйдің және (немесе) офистің нөмірі, телефон нөмірі, факс нөмірі,
________________________________________________________________
электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс)
Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша дана және
парақ саны:

25. Обжалование решений, действий (бездействий) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменном виде на имя руководителя Национального Банка.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган, должностное лицо (далее – орган, рассматривающий жалобу).
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
26. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
27. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд услугополучателем допускается после обжалования в досудебном порядке.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
В Национальный Банк
Республики Казахстан
от ________________________
(наименование
юридического лица)
Заявление о выдаче лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей
Прошу выдать лицензию на инкассацию банкнот, монет и ценностей.
Сведения о юридическом лице:
1. Полное наименование: ____________________________________________
2. Бизнес-идентификационный номер: _________________________________
3. Форма собственности: _____________________________________________
4. Место нахождения и фактический адрес: _____________________________
(индекс, область, город, район,
__________________________________________________________________
населенный пункт, улица, номер дома и (или) офиса, номер телефона,
__________________________________________________________________
номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов
по каждому из них:

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта есептеу, сұрыптау, буып-түю, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті жүзеге асырғанын растайды/растамайды.
Заңды тұлға осы өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін, сондай-ақ өтініштің қаралуына байланысты сұратылатын қосымша ақпарат пен құжаттардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне уақтылы ұсынылғанын растайды.
Заңды тұлға ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Заңды тұлғаның атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растайтын құжаттар қоса беріледі):
________________________________________________________________
____________________________________________ ______________
(электрондық цифрлық қолтаңба) (күні)
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтер ________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы) 20 ___ жылғы "___" _____________________

1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
Юридическое лицо подтверждает/не подтверждает осуществление деятельности
по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей,
а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков. Юридическое лицо
подтверждает достоверность прилагаемых к настоящему заявлению документов
(информации), а также своевременное представление Национальному Банку
Республики Казахстан дополнительной информации и документов, запрашиваемых
в связи с рассмотрением заявления. Юридическое лицо предоставляет согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя исполнительного органа юридического лица либо лица,
уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов):
__________________________________________________________________
___________________________________________________ ______________
(электронная цифровая подпись) (дата)
Приложение 2
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Сведения о учредителях (участниках)
_______________________________________________________________
(наименование юридического лица)
на "___" _____________________ 20 ___ года

1. Жалпы мәліметтер:
Туылған күні және жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі
2. Атқарушы орган басшысының білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - бітірген жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (болған жағдайда күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Атқарушы орган басшысының еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Бұл тармақта бүкіл еңбек қызметi (сонымен бірге басқару органындағы мүшелігі), оның iшiнде лауазымын көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден, сондай-ақ еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезеңнен бастап еңбек қызметi туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылған жағдайда, қаржы ұйымының тіркелген елін көрсете отырып)
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
Қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесі (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысының (басшысы орынбасарының), қаржы басқарушысының және (немесе) атқарушы директорының лауазымын атқарған жағдайда - жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі.
1
2
3
4
5
6
7
1

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер
2. Образование руководителя исполнительного органа:
Наименование учебного заведения
Год поступления – год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о трудовой деятельности руководителя исполнительного органа.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности
(также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего
учебного заведения, с указанием должности, а также периода, в течение которого
трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации финансовой организации, в случае если финансовая организация, является юридическим лицом иностранного государства)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
В случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организаций, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации.
1
2
3
4
5
6
7

4. Қаржы ұйымының басшысы ретінде қаржы ұйымы қызметінің мәселелері бойынша сотта істі қарау кезінде жауап беруші ретінде тартылды ма:
____________________________________________________________________
(иә (жоқ),
____________________________________________________________________
күні, ұйымның атауы, сотта істі қарау кезінде жауап беруші,
____________________________________________________________________
қарастырылатын мәселе және заңды күшіне енген
____________________________________________________________________
соттың шешімі (ол шығарылған жағдайда) көрсетілсін)
5. Атқарушы органның басшысы сыбайлас жемқорлық қылмыс немесе әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылыққа тартылды ма:
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып,
____________________________________________________________________
құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаты,
____________________________________________________________________
шешімнің деректемелері немесе сот қаулысы)
6. Атқарушы органның басшысы әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл өтпеген мерзімде Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 436, 443, 453, 462, 463, 464, 469, 470, 476, 477, 478, 479, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 494, 495, 496, 504, 506, 653, 654, 658, 659, 665, 667, 669, 670 және 673-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылды ма:
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың қысқаша сипаты
____________________________________________________________________
сот және уәкілетті лауазымды тұлға қаулысының деректемелері
7. Атқарушы органның басшысы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлігі бабының тиісті бөлігінде көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатыла отырып, қылмыстық жауаптылыққа тартылды ма:
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаты
____________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып,
____________________________________________________________________
сот шешімінің деректемелері)

4. Привлекался ли как руководитель исполнительного органа в качестве ответчика
в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой организации:
______________________________________________________________________
(да (нет), указать
______________________________________________________________________
дату, наименование организации, ответчика в судебном
______________________________________________________________________
разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда,
______________________________________________________________________
вступившее в законную силу (в случае его вынесения)
5. Привлекался ли руководитель исполнительного органа к уголовной или
административной ответственности за совершение коррупционного преступления
или административного коррупционного правонарушения:
______________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
______________________________________________________________________
реквизиты решения или постановления суда,
______________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)
6. Привлекался ли руководитель исполнительного органа к административной
ответственности за совершение административных правонарушений,
предусмотренных статьями 436, 443, 453, 462, 463, 464, 469, 470, 476, 477, 478, 479,
481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 494, 495, 496, 504, 506, 653, 654, 658,
659, 665, 667, 669, 670 и 673 Кодекса Республики Казахстан об административных
правонарушениях, по которым не истек один год с даты вступления в законную силу
постановления о наложении административного взыскания:
______________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения
______________________________________________________________________
реквизиты постановления суда и уполномоченного должностного лица
7. Привлекались ли руководитель исполнительного органа к уголовной
ответственности с освобождением от уголовной ответственности на основании
пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан до истечения срока
нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного
соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса
Республики Казахстан:
______________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления реквизиты решения суда,
______________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)

8. Атқарушы органның басшысы кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша қаржы ұйымдарынан, мемлекеттік органдардан, соттардан, әскери қызметтен
босатылды ма: ________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), еңбек шартын бұзу немесе жұмыстан босату негіздерінің қысқаша сипаттамасы)
Осы ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық болып табылатындығын растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса):
____________________________________________________________________
(өз қолымен баспа әріптерімен толтырылады)
Қолы ____________________ Күні _____________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қызметкер туралы мәліметтер __________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы) 20 ___ жылғы "___" _____________________
Туылған күні және жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі
Осы ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық болып табылатындығын растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса):
______________________________________________________________
(өз қолымен баспа әріптерімен толтырылады)
Қолы ____________________ Күні _____________________
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
№ ___ дана
Қарап тексеру актісі
_____________________________ _______________________________
(Ұлттық Банк бөлімшесінің атауы) (заңды тұлғаның атауы)
_________________ мекенжайында орналасқан үй-жайларының Қазақстан (мекенжайын көрсету)
Республикасының мынадай нормативтік құқықтық актілерінің ____________
__________________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актілердің атаулары)
талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізді.
________________________ мекенжай бойынша орналасқан ____________
үй-жай Қазақстан Республикасының жоғарыда көрсетілген нормативтік
құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келеді/сәйкес келмейді.
Үй-жайдың/үй-жайлардың Қазақстан Республикасының жоғарыда
көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келмеуі
мынадай түрде көрсетіледі:

8. Увольнялись ли руководитель исполнительного органа менее трех лет назад по
отрицательным мотивам из финансовых организаций, из государственных органов,
судов, с воинской службы: _______________________________________________
______________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание оснований для расторжения трудового договора
или увольнения)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является
достоверной и полной. Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных
данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование
сведений, составляющих охраняемую законами Республики Казахстан тайну,
содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
_____________________________________________
(заполняется собственноручно печатными буквами)
Подпись _______________Дата _________________
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 4
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Сведения о работнике
_______________________________________________________
(наименование юридического лица)
на "___" _____________________ 20 ___ года
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной. Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законами Республики Казахстан тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
_______________________________________________
(заполняется собственноручно печатными буквами)
Подпись ________________ Дата _________________
Приложение 5
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Экземпляр № ___
Акт осмотра
_________________________________________________________________________
произведен осмотр помещений (наименование подразделения Национального Банка)
_________________________________________________________________________,
находящегося по адресу: ___________________________________________________
(наименование юридического лица) (указать адрес) на предмет соответствия
требованиям следующих нормативных правовых актов Республики Казахстан:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(наименование нормативных правовых актов)
Помещение _________________________ по адресу: ____________________________
соответствует/не соответствует требованиям вышеуказанных нормативных правовых
актов Республики Казахстан. Несоответствие помещения/помещений требованиям
вышеуказанных нормативных правовых актов Республики Казахстан выражается
в следующем:

1) ________________;
2) ________________;
3) ________________.
Ұлттық Банк бөлімшесінің басшысы __________ ________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Мөрдің орны
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия
Лицензияның нөмірі __________________
Берілген күні: ____ жылғы "___" _______
___________________________________________________________________
Осы лицензия _______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы
___________________________________________________________________
және бизнес сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________ берілді
және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға құқық береді.
Төраға (Төрағаның орынбасары)__________________________ _______________
(электрондық цифрлық қолтаңба) (тегі және инициалдары)
Берілген жері ___________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
кімнен ____________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш
_______________________________________________________________
(лицензияны қайта ресімдеу себебі көрсетілсін)
байланысты ____ жылғы ______________ берілген нөмірі ________________
(берілген күні көрсетілсін)
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияны
қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Заңды тұлға туралы мәліметтер:
1. Толық атауы: __________________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі _____________________________________
3. Меншік нысаны: _______________________________________________
4. Орналасқан жері және нақты мекенжайы: _________________________
(индекс, облыс, аудан,
________________________________________________________________
елдімекен, көше, үйдің және (немесе) офистің нөмірі, телефон нөмірі,
________________________________________________________________
факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс)
Өтінішке қоса берілетін құжаттар:

1) __________________________________________;
2) __________________________________________;
3) __________________________________________.
Руководитель подразделения Национального Банка
__________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии))
Место печати
Приложение 6
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Государственный Герб Республики Казахстан
Республиканское государственное учреждение
"Национальный Банк Республики Казахстан"
Лицензия на инкассацию банкнот, монет и ценностей
Номер лицензии __________________ Дата выдачи: "___" __________ ____ года
Настоящая лицензия выдана ____________________________________________
(наименование
_____________________________________________________________________
и бизнес-идентификационный номер юридического лица)
и дает право на инкассацию банкнот, монет и ценностей.
Председатель (заместитель Председателя)
______________ _________________________________
(электронная цифровая подпись) (фамилия и инициалы)
Место выдачи ___________
Примечание ИЗПИ!
Приложение 7 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 7
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
В Национальный Банк
Республики Казахстан
от _______________________
(наименование
юридического лица)
Заявление о переоформлении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей
Прошу переоформить лицензию на инкассацию банкнот, монет и ценностей,
выданную _________________ года за __________________ номером
(указать дату выдачи)
в связи с __________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Сведения о юридическом лице:
1. Полное наименование: ____________________________________________
2. Бизнес-идентификационный номер: _________________________________
3. Форма собственности: ____________________________________________
4. Место нахождения и фактический адрес:
__________________________________________________________________
(индекс, область, район,
__________________________________________________________________
населенный пункт, улица, номер дома и (или) офисы, номер телефона,
__________________________________________________________________
номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
Документы, прилагаемые к заявлению:

1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
Заңды тұлға осы өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін, сондай-ақ өтініштің қаралуына байланысты сұратылатын қосымша ақпарат пен құжаттардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне уақтылы ұсынылғанын растайды.
Заңды тұлға ақпараттық жүйелердегі Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Заңды тұлғаның атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растайтын құжаттар қоса беріледі)
_______________________________________________________________
___________________________________________ ______________
(электрондық цифрлық қолтаңба) (күні)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысын тоқтату туралы шешім
_________________ ________________
(қала) (күні)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі __________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
____________________________________ көзделген талаптарды бұзғаны үшін,
(талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормаларын көрсету)
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 48-бабын басшылыққа ала отырып, ШЕШТІ:
1. Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________
"________________" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – ЖШС)
берілген банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға
арналған ________________ № _______ лицензияның қолданысы __________
мерзімге тоқтатыла тұрсын.
2. ___________________________ департаменті (департамент
басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) осы шешімнің көшірмесін ЖШС
өкіліне орындау үшін жіберсін (берсін).
3. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Төрағасының орынбасары _________ ___________ ___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөрдің орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензиядан айыру туралы шешім
_________________ ________________
(қала) (күні)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі __________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________ көзделген талаптарды бұзғаны үшін,
(талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормаларын көрсету)
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 48-бабын басшылыққа ала отырып, ШЕШТІ:

1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
Юридическое лицо подтверждает достоверность прилагаемых к настоящему
заявлению документов (информации), а также своевременное представление
Национальному Банку Республики Казахстан дополнительной информации и
документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления. Юридическое
лицо предоставляет согласие на использование сведений, составляющих
охраняемую законами Республики Казахстан тайну, содержащихся
в информационных системах. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя исполнительного органа юридического лица либо лица,
уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов)
__________________________________________________________________
_________________________________________________ _________________
(электронная цифровая подпись) (дата)
Приложение 8
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Решение о приостановлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей
Сноска. Приложение 8 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________ ________________
(город)                  (дата)
Национальный Банк Республики Казахстан за нарушение требований,
предусмотренных ____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(указать нормы нормативных правовых актов, требования которых нарушены)
руководствуясь пунктом 2 статьи 83 Закона Республики Казахстан "О банках
и банковской деятельности в Республике Казахстан", РЕШИЛ:
1. Приостановить сроком на __________ действие лицензии на инкассацию банкнот,
монет и ценностей № _______ от ________________, выданной Товариществу
с ограниченной ответственностью "____________" (далее – ТОО),
бизнес-идентификационный номер: _____________________________________.
2. Департаменту ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя департамента) направить
(вручить) копию настоящего решения представителю ТОО для исполнения.
3. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан
___________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати
Приложение 9
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Решение о лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей
Сноска. Приложение 9 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________ ________________
(город)                  (дата)
Национальный Банк Республики Казахстан за нарушение требований,
предусмотренных ____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(указать нормы нормативных правовых актов, требования которых нарушены)
руководствуясь пунктом 2 статьи 83 Закона Республики Казахстан "О банках
и банковской деятельности в Республике Казахстан", РЕШИЛ:

1. Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________________ "________________" жауапкершілігі шектеулі серіктестігін (бұдан әрі – ЖШС) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған ________________ № _______ лицензиядан айырсын.
2. ___________________________ департаменті (департамент басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) осы шешімнің көшірмесін ЖШС өкіліне орындау үшін
жіберсін (берсін).
3. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Төрағасының орынбасары __________ ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөрдің орны
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешім
_________________ ________________
(қала) (күні)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 3-тармағын басшылыққа ала отырып, ШЕШТІ:
1. Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________________ "________________" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – ЖШС) берілген
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған
_____________ № _______ лицензияның қолданысы __________ қайта басталсын.
2. ___________________________ департаменті (департамент басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) осы шешімнің көшірмесін ЖШС өкіліне орындау үшін жіберсін (берсін).
3. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Төрағасының орынбасары __________ ___________ ___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөрдің орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
11-қосымша
"Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы

1. Лишить Товарищество с ограниченной ответственностью "_________"
(далее – ТОО), бизнес-идентификационный номер: _____________, лицензии
на инкассацию банкнот, монет и ценностей № _______ от ______________.
2. Департаменту _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя департамента) направить (вручить) копию настоящего решения
представителю ТОО для исполнения.
3. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Заместитель Председателя Национального Банка
Республики Казахстан ___________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати
Приложение 10
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Решение о возобновлении действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей
_________________ ________________ (город) (дата)
Национальный Банк Республики Казахстан, руководствуясь пунктом 3 статьи 45
Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", РЕШИЛ:
1. Возобновить действие лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей
№ _______ от ______________, выданной Товариществу с ограниченной ответственностью
"_________" (далее – ТОО), бизнес- идентификационный номер: _____________.
2. Департаменту _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя департамента)
направить (вручить) копию настоящего решения представителю ТОО для исполнения.
3. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан
___________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати
Примечание ИЗПИ!
Приложение 11 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 11
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью
которых является инкассация банкнот, монет и ценностей"
Сноска. Приложение 11 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Наименование подвидов государственной услуги

1) лицензия алу;
2) лицензияны қайта ресімдеу.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Жолданым порталда тіркелген күннен бастап: лицензия берген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу және бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрі бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) лицензия алу үшін – лицензия беру туралы хабарлама не лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін –лицензияны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақының мөлшері және оны алу тәсілдері
1) лицензия беру үшін лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініш берген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес сенбі, жексенбі, демалыс және мереке күндерінен басқа, Астана қаласының уақыты бойынша сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен Астана қаласының уақыты бойынша күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алу үшін заңды тұлға портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:

1) получение лицензии;
2) переоформление лицензии.
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С даты регистрации обращения на портале:
при выдаче лицензии – в течение 20 (двадцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения – не позднее 20 (двадцати) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) для получения лицензии – уведомление о выдаче лицензии либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии;
2) для переоформления лицензии – уведомление о переоформлении лицензии либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении лицензии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) услугодатель – ежедневно с 9:00 до 18:30 часов по времени города Астаны, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов по времени города Астаны, кроме субботы, воскресенья, выходных и праздничных дней в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством портала следующие документы:

1) қажет болған кезде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті жүзеге асырғаны туралы белгі соғылып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) жарғылық капиталдың қажетті сомада қалыптасқанын растайтын құжаттардың көшірмелері (заңды тұлғаның шоттарында ақшалай қаражаттың болуы);
4) Қағидалардың 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтердің, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы туралы мәліметтердің және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкер туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға берілген лицензияны қайта ресімдеу үшін портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын электрондық құжат;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған қызмет түрімен айналысу;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмейді;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) бар;

1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 (далее – Правила) при необходимости с отметкой об осуществлении деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков;
2) электронную копию устава;
3) копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала в необходимой сумме (наличие денежных средств на счетах юридического лица);
4) электронные копии правоустанавливающих документов на помещения, необходимые для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей указанные в подпункте 9) пункта 2 Правил;
5) электронную копию сведений о учредителях (участниках) по форме согласно приложению 2 к Правилам, сведений о руководителе исполнительного органа по форме согласно приложению 3 к Правилам и сведений о работнике по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Для переоформления лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством портала следующие документы:
1) заявление о переоформлении лицензии по форме согласно приложению 7 к Правилам в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя;
2) электронный документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев уплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов в формате PDF).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности, запрещенным законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям, установленным пунктом 2 Правил;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности, подлежащих лицензированию;

5) сот көрсетілетін қызметті алушы борышкерге сот орындаушысының ұсынысы негізінде лицензия беруге уақытша тыйым салған;
6) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталды.
Ұлттық Банк Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің www.​nat​iona​lban​k.​kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.​nat​iona​lban​k.​kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 8 қарашадағы
№ 176 қаулысына
2-қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы құрылымдық элементінің тізбесі
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 22 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11772 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 22 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 231 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17767 болып тіркелген, 2018 жылғы 30 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);

5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Национальный Банк отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "____" _______ 2019 года
№ ____
Перечень
постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурного элемента постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 22 "Об утверждении Правил выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11772, опубликовано 17 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 231 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 22 "Об утверждении Правил выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17767 опубликовано 30 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір қаулыларына қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 265 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18173 болып тіркелген, 2019 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесінің 4-тармағы.

3. Пункт 4 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам наличного денежного обращения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 265 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18173, опубликовано 23 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).