Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 шілдеде № 18961 болып тіркелді.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 29-бабы 1-тармағы 8-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 3 шілдедегі
№ 18961 бұйрығымен бекітілді
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын өндіруді, өткізуді (сату), беруді, сыйға тартуды, марапаттап беруді, мұраға қалдыруды, сатып алуды, коллекциялауды, экспонаттауды, есепке алуды, сақтауды, алып жүруді, тасымалдауды, пайдалануды, алып қоюды, жоюды, Қазақстан Республикасы аумағына әкелуді, Қазақстан Республикасы аумағынан әкетуді, Қазақстан Республикасы арқылы транзитін қоса алғанда айналымын реттейді.
Жауынгерлік қол атыс қаруы мен оның патрондарының, сондай-ақ суық қарудың айналымы тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қару-жарақ пен әскери техника айналымының қағидаларында айқындалады.

Об утверждении Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2019 года № 18961.
В соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) 6 приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство Сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июля 2019 года № 602
Правила оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее – Правила) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (далее – Закон) регулируют оборот гражданского и служебного оружия и патронов к нему, включая производство, реализацию (торговлю) передачу, дарение, награждение, наследование, приобретение, коллекционирование, экспонирование, учет, хранение, ношение, перевозку, использование, изъятие, уничтожение, ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз из Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан.
Порядок оборота боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему, а также холодного оружия определяется правилами оборота вооружения и военной техники, утвержденными Правительством Республики Казахстан.

Сот, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдары қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелер деп таныған қару және оқ-дәрілерді алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі "Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, алып қойылған құжаттарды, ұлттық және шетелдік валютадағы ақшаны, есірткіні, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 1291 қаулысында белгіленген.
Әкімшілік және азаматтық істер бойынша алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару, оның патрондарын қабылдау, есепке алу, сақтау және сақталуын қамтамасыз ету тәртібі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 150 бұйрығымен бекітілген Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды ішкі істер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидаларымен (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10565 болып тіркелген) анықталады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қару айналымы – қаруды, оның ішінде оның негізгі (құрамдас) бөліктері мен оның патрондарын өндiру, құрастыру, жөндеу, қайта жасау, өткiзу (сауда жасау), беру, сыйға тарту, марапаттап беру, мұраға қалдыру, иемденiп алу, коллекциялау, экспонаттау, есепке алу, сақтау, алып жүру, тасу, пайдалану, алып қою, жою, Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу;
2) жеткізіп беруші заңды тұлға - азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына заңнамада белгіленген тәртіпте лицензия алған ұйымдар;
3) дайындаушы кәсіпорын - азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын дайындауға заңнамада белгіленген тәртіпте лицензия алған ұйымдар;
4) тіркелген қару - ішкі істер органдарында белгіленген тәртіпте тіркелген және сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсат берілген немесе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер банкінің "Тіркелген қару" есебіне қойылған азаматтық және қызметтік қару;

Порядок изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения оружия и боеприпасов признанных вещественными доказательствами по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы, установлен постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 1291 "Об утверждении Правил изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, изъятых документов, денег в национальной и иностранной валюте, наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы";
Порядок приема, учета, хранения и обеспечения сохранности изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного, найденного оружия, патронов определяется Правилами приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 150 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10565).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) оборот оружия – производство, сборка, ремонт, переделка, реализация (торговля), передача, дарение, награждение, наследование, приобретение, коллекционирование, экспонирование, учет, хранение, ношение, перевозка, использование, изъятие, уничтожение, ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит по территории Республики Казахстан оружия, в том числе его основных (составных) частей и патронов к нему;
2) юридическое лицо-поставщик – организации, получившие в установленном законодательством порядке лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему;
3) предприятие-изготовитель – организации, получившие в установленном законодательством порядке лицензии на производство гражданского и служебного оружия и патроны к нему;
4) зарегистрированное оружие – гражданское и служебное оружие, зарегистрированное в органах внутренних дел установленном порядке на которое выдано разрешение на хранение, хранение и ношение или поставленное на учет "Зарегистрированное оружие" Интегрированного банка данных Министерство внутренних дел Республики Казахстан;

5) патрон – қарудан атуға арналған, бастамашыл құралының гильзаларының (капсюль) көмегімен бір тұтасқа, лақтырылатын зарядты (аңшылық оқ-дәрі) және лақтырылатын керек-жарағын (оқ, бытыра) біріктіретін құрылғы;
6) ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар - қызметтік қаруды пайдаланумен және қолданумен байланысты функциялар жүктелген ұйымдар;
7) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының өндірісі - азаматтық және қызметтік қаруды және оның қосалқы бөлшектерін зерттеу, әзірлеу, дайындау, сынақтан өткізу, құрастыру, көркемдеп әрлеу, жөндеу, қайта жасау және жою;
8) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын өткізу (сату) - жеткізіп беруші заңды тұлғалардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес оларды сатып алуға құқығы бар заңды және жеке тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын бөлшектеп сатуы;
9) азаматтық және қызметтік қаруды сату - ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалардың, қару өндірумен айналысатын заңды тұлғалардың мемлекеттік органдардың, атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқық берілген лауазымды адамдардың, қаруды коллекциялаумен немесе экспонаттаумен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың, аңшылық шаруашылығы ұйымдарының, спорттық ұйымдардың, Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің, қаруды, оның ішінде жеткізіп беруші заңды тұлға арқылы немесе осы Қағидаларда белгіленген жағдайларда оларсыз жарақат салатын және газбен әсер ететін патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілеттік берілген заңды тұлғаларға қару немесе патрондарды сатуы;
10) қаруды уақытша пайдалану - аңшылық шаруашылық ұйымдары, спорттық ұйымдар жұмыскерлерінің ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардың, атыс қаруын алып жүру немесе сақтау және алып жүру құқығы берілген лауазымды адамдардың қызметтік қаруды пайдалануы;
11) орталықтар - жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары және азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын арнайы даярлау орталықтары, "Спорт федерацияларын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 121 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10095 болып тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 121 бұйрығына сәйкес спорттың атыс түрлері бойынша (оқ ату, стендті, практикалық), аккредиттелген Республикалық федерация құрамындағы спорттық ұйымдары;

5) патрон - устройство, предназначенное для выстрела из оружия, объединяющее в одно целое при помощи гильзы средства инициирования (капсюль), метательный заряд (порох охотничий) и метаемое снаряжение (пуля, дробь);
6) юридические лица с особыми уставными задачами – организации, на которые возложены функции, связанные с использованием и применением служебного оружия;
7) производство гражданского и служебного оружия и патронов к нему – исследование, разработка, изготовление, испытание, сборка, художественная отделка, ремонт, переделка и уничтожение гражданского и служебного оружия, изготовление патронов и их составных частей;
8) реализация (торговля) гражданского и служебного оружия и патронов к нему – розничная торговля гражданским и служебным оружием и патронами к нему юридическими лицами-поставщиками юридическим и физическим лицам имеющим право на их приобретение в соответствии с требованиями настоящих Правил;
9) продажа гражданского и служебного оружия – продажа оружия или патронов, юридическими лицами с особыми уставными задачами, юридическими лицами, занимающимися производством оружия, государственными органами, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения огнестрельного оружия, юридическими и физическими лицами, занимающимися коллекционированием или экспонированием оружия, охотохозяйственными организациями, спортивными организациями, организациями образования, гражданами Республики Казахстан, иностранцами, юридическими лицами, уполномоченными проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия через юридических лиц поставщиков или без них в случаях установленных настоящими Правилами;
10) временное пользование оружием – использование служебного оружия работниками охотохозяйственных организаций, спортивных организаций, юридических лиц с особыми уставными задачами, государственных органов, должностные лица которых наделены правом ношения или хранения и ношения огнестрельного оружия;
11) центры – специализированные учебные центры по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации и центры специальной подготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия, спортивные организации в составе аккредитованной Республиканской федерации по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая), в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 121 "Об утверждении Правил аккредитации спортивных федераций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10095);

12) спортшыны тіркеу туралы куәлік - спортшының спорт түрлері бойынша республикалық, өңірлік аккредиттелген спорт Федерациясында тіркеуден өткенін растайтын және спорттық атыспен тұрақты айналысатын азаматтың мәртебесін растайтын құжат;
13) қаруды орталықтандырылған сақтау пункті (бұдан әрі – ОСП) – осы Қағидалардың 120, 122, 136-тармақтарының талаптарына жауап беретін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға арналған үй-жай;
14) атыс қаруынан жасалған массалық-габариттік макет – қарудың негізгі (құрамдас) бөліктерін қайтымсыз түрде конструкциясы жағынан қайта жасау арқылы оқ ату және бастапқы күйіне дейін қалпына келтіру, сондай-ақ оның негізгі (құрамдас) бөліктерінен атуға қабілетті атыс қаруын құрастыру мүмкін болмайтын күйге келтірілген жауынгерлік қол атыс қаруы, азаматтық, қызметтік атыс қаруы;
15) қару-жөндеу шеберханасы - заңнамада белгіленген тәртіпте азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын жөндеуге лицензия алған ұйым;
16) коллекциялық қару - Қазақстан Республикасының аумағында айналымға тыйым салынбаған азаматтық және қызметтік қару;
17) конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар - қарудың сыртқы түрін имитациялайтын және құрамында атыс қаруының негізгі (құрамдас) бөліктері жоқ шаруашылық-тұрмыстық және өндірістік мақсаттағы бұйымдар, спорттық снарядтар, сондай-ақ үрлемелі қуаты 0,5-тен 3 Дж-ға дейінгі қару;
18) оқсыз атылатын қару – мәдени, білім беру, коллекциялық қызметті жүзеге асыру кезінде пайдалану үшін арнайы жасалған қару немесе қарудың негізгі (құрамдас) бөліктерін қайтымсыз түрде конструкциясы жағынан қайта жасау арқылы тек қана жарық-дыбыс әсері бар патронмен (бос патронмен) оқ атуды имитациялауға жарамды күйге келтірілген атыс, ұңғысыз атыс, газды қару немесе жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды қару;
19) қарудың негізгі (құрамдас) бөліктері – атыс, газды, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды, пневматикалық, белгi беретін, оқсыз атылатын қарудың ұңғысы, барабаны, бекітпесі, жақтауы, ұңғы қорапшасы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын өндіру тәртібі
3. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын өндіруді дайындаушы кәсіпорын айналысады.

12) свидетельство о регистрации спортсмена – документ, подтверждающий прохождение спортсменом регистрации в республиканской, региональной аккредитованной спортивной федерации по видам спорта и подтверждающий статус гражданина регулярно занимающегося спортивной стрельбой;
13) пункт централизованного хранения оружия (далее – ПЦХ) – помещение для хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему, отвечающий требованиям пункта 120, 122, 136 настоящих Правил;
14) макет массо-габаритный, изготовленный из огнестрельного оружия, – боевое ручное стрелковое, гражданское, служебное огнестрельное оружие, приведенное путем внесения необратимой конструктивной переделки его основных (составных) частей в состояние невозможности производства выстрела и реставрации до первоначального состояния, а также сборки из его основных (составных) частей работоспособного огнестрельного оружия;
15) оружейно-ремонтная мастерская – организации, получившие в установленном законодательством порядке лицензии на ремонт гражданского и служебного оружия и патроны к нему;
16) коллекционное оружие – гражданское и служебное оружие, не запрещенное к обороту на территории Республики Казахстан;
17) конструктивно сходные с оружием изделия - изделия хозяйственно-бытового и производственного назначения, спортивные снаряды, а также оружие с дульной энергией от 0.5 до 3 Дж, имитирующие внешний вид оружия и не содержащие в своем составе основных (составных) частей огнестрельного оружия;
18) охолощенное оружие – специально изготовленное оружие или огнестрельное, огнестрельное бесствольное, газовое оружие и газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия, приведенное путем внесения необратимой конструктивной переделки его основных (составных) частей в состояние пригодное для имитации выстрела исключительно патроном светозвукового действия (холостым патроном) для использования при осуществлении культурной, образовательной, коллекционной деятельности;
19) основные (составные) части оружия – ствол, барабан, затвор, рамка, ствольная коробка огнестрельного, газового, газового с возможностью стрельбы патронами травматического действия, пневматического, сигнального, охолощенного оружия.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок производства гражданского и служебного оружия и патронов к нему
3. Производством гражданского и служебного оружия и патронов занимаются предприятия-изготовители.

4. Қаруды дайындаушы кәсіпорындар қызметтің мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) азаматтық және қызметтік қару немесе оның патрондарының жаңа түрлерін және модельдерін жасаумен байланысты зерттеу;
2) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу процесінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының жаңа түрлерінің немесе модельдерінің тәжірибелік үлгілерін әзірлеу, сондай-ақ қару немесе патрон өндірісіне ғылыми-техникалық құжаттаманы әзірлеу және сараптау;
3) азаматтық және қызметтік қарудың немесе патрондардың техникалық сипатамаларын (қасиеттерін) анықтау, қызмет және қауіпсіз пайдаланудың шекті мерзімдерін белгілеу үшін сынау;
4) азаматтық және қызметтік қаруды немесе патрондарды дайындау, оның ішінде қаруды жинау және атыс қаруының негізгі бөлшектерін немесе патронның құрама бөлшектерін (гильза, капсюль, дәрі, оқ, бытыра және картеч) жасау, патрондарды құрастыру және жарақтау;
5) азаматтық және қызметтік қарудың негізгі бөліктеріне құрылымдық өзгеріс енгізбей және қарудың техникалық және криминалистикалық сипаттамаларын сақтай отырып көркемдеп әрлеу. Қаруды көркемдеп әрлеу кезінде бағалы металл, бағалы және жартылай бағалы тастар, сондай-ақ қарудың нақты моделін дайындау кезінде қажетті болып табылмайтын материалдар мен технологиялар қолдануға болады;
6) азаматтық және қызметтік қаруды жөндеу, оның ішінде бөлшектердің ақауларын жою немесе оларды ауыстыру жолымен жұмыс күйіне келтіру, сондай-ақ қарудың сыртқы түрін және көркемдеп әрлеу элементтерін қалпына келтіру.
5. Жасап шығарушы кәсіпорындар қару және патрондар өндірісіне бақылауды жүзеге асырады, жұмыс өндірісімен байланысты қауіпсіздікті, шығарылатын өнімнің тиісті сапасын, оның есебі мен сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Жасап шығарушы кәсіпорындар:
1) лицензияда көзделмеген қару немесе патрон түрлерін өндіруді жүзеге асыруға;
2) механикалық шашыратқыштарды қоспағанда, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiргiш заттармен жабдықталған аэрозолдық және басқа да құрылғыларды, өзге қаруларды жеке нөмірсіз дайындауға;
3) қаруға немесе патронға Қазақстан Республикасы аумағында айналымдағы осыған ұқсас қару немесе патронның таңбасын беруге;
4) Қарулы Күштерге, басқа әскерлерге және әскери құрылымдарға, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына жеткізу үшін қару және оның патрондарын дайындауға;
5) қару және патрондармен жұмысқа он сегіз жасқа жетпеген, қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған сотталғандығы бар, қару ұстауға медициналық қарсы көрсетілімдері бар және қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өтпеген адамдарға рұқсат беруге жол берілмейді.

4. Предприятия-изготовители осуществляют следующие виды деятельности:
1) исследование, связанное с созданием новых типов и моделей гражданского и служебного оружия или патронов;
2) разработка опытных образцов новых типов или моделей гражданского и служебного оружия или патронов в процессе проведения опытно-конструкторских работ, а также разработка и экспертиза научно-технической документации на производство оружия или патронов;
3) испытание гражданского и служебного оружия или патронов для определения их технических характеристик (свойств), установления предельных сроков службы и безопасного использования;
4) изготовление гражданского и служебного оружия или патронов, в том числе сборка оружия и создание основных частей огнестрельного оружия или составных частей патронов (гильз, капсюлей, пороха, пуль, дроби и картечи), сборка и снаряжение патронов;
5) художественная отделка гражданского и служебного оружия без внесения конструктивных изменений в его основные части и с сохранением технических и криминалистических характеристик оружия. При художественной отделке оружия допускается, применять драгоценные металлы, драгоценные и полудрагоценные камни, а также материалы и технологии, не являющиеся необходимыми при изготовлении конкретной модели оружия;
6) ремонт гражданского и служебного оружия, в том числе приведение его в рабочее состояние путем устранения неисправностей деталей или их замены, а также восстановление внешнего вида и элементов художественной отделки оружия.
5. Предприятия-изготовители осуществляют контроль за производством оружия и патронов, обеспечивают безопасность связанные с производством работ, надлежащее качество выпускаемой продукции, ее учет и сохранность.
6. Предприятиям-изготовителям, не допускается:
1) осуществлять производство видов и типов оружия или патронов, не предусмотренных в лицензии;
2) изготовление оружия, за исключением механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, без индивидуального номера;
3) присваивать оружию или патронам, маркировку аналогичного оружия или патронов, находящихся в обороте на территории Республики Казахстан;
4) изготавливать оружие и патроны к нему для поставок Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным и правоохранительным органам;
5) привлекать к работе с оружием и патронами лиц, не достигших восемнадцати летного возраста, имеющих не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, медицинские противопоказания к владению оружием и не прошедших проверки знаний правил безопасного обращения с оружием.

7. Қару немесе патрондарды өндіруге лицензия беруді, қайта ресімдеуді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 5 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік реестрінде № 10352 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеу, өндіру, жөндеу, сату, коллекцияға жинау, экспонаттау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің біліктілік талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің полиция департаменттері жүзеге асырады.
Лицензияны рәсімдей үшін заңды тұлға Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеу, жасау, жөндеу, сату, коллекцияға жинау, экспонаттау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларының талаптарына сәйкес аумақтық ішкі істер органға құжаттар ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қаруға және патрондарға рұқсаты бар адамдар ұсынылған құжаттарды тексеру, қару немесе патрондарды өндіру және сақтау орнын тексеру және лицензияның қолданылуын бақылау Заңда белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Қару ұстауға рұқсаты бар адамдарға рұқсатты, ресімделетін адамдар сотталығы жоқтығы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/у нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қару ұстауға медициналық қарсы көрсетпелердің жоқтығы туралы, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушылардың азаматтық және қызметтік қаруды қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларының білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламалардан өткені туралы анықтамаларды ұсынғаннан кейін бес жылда кемінде бір рет өндіруші-кәсіпорын басшысы еркін нысанда ресімдейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Выдача, переоформление лицензий на производство оружия или патронов осуществляются Департаментами полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с Квалификационными требованиями и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по разработке, производству, ремонту, торговле, коллекционированию, экспонированию гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 5 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10352).
Для оформления лицензии юридическое лицо представляет в территориальный орган внутренних дел документы в соответствии с требованиями Правил оказания государственных услуг "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту, торговле, коллекционированию, экспонированию гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Проверка представленных документов, лиц, имеющих доступ к оружию и патронам, обследование мест производства и хранения оружия или патронов и контроль за использованием лицензий осуществляются в порядке, установленном Законом.
Допуск лица имеющего доступ к оружию оформляется, не реже одного раза в пять лет, руководителем предприятия-изготовителя в произвольной форме, после представления оформляемым лицом справок об отсутствии судимости, медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, выданное уполномоченным органом в области здравоохранения по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579), а также справок о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын өткізу (сату) тәртібі
9. Қазақстан Республикасы аумағында қару мен патрондар саудасын жүзеге асыруға лицензия негізінде қару және патрондарды жасап шығаратын заңды тұлғаның, сондай-ақ жеткізуші-заңды тұлғаның құқығы бар.
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды тек жеткізуші-заңды тұлғалар сауда залдарынан сатуға жол беріледі.
10. Жеткізіп беруші заңды тұлғалар сату алдындағы дайындықты және қаруды реттеуді жүзеге асыра алады.
11. Жеткізіп беруші заңды тұлғалар:
1) сәйкестікті растайтын органның сәйкестік сертификаты және криминалистикалық талаптарға сәйкестік туралы қорытындысы бар қару мен патрондарды сатады;
2) сатып алынатын және сатылатын қарудың есебін, сондай-ақ есепке алу құжаттамасының он жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді;
3) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидаларымен белгіленген тәртіпте сатылатын қызметтік және азаматтық атыс ойық қарудан атылған оқ пен гильзаларды ұсынады.
Отандық бақылау үшін атуларды дайындаушы-кәсіпорындар зауыт паспорттарында тисті жазбаларды енгізумен жүргізеді.
Импорттық қарудың бақылау үшін атуларын ішкі істер органдары жүргізеді;
4) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) оның сақталуын және сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
6) персоналдың қару айналымы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін қамтамасыз етеді;
7) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) қару және патрондар орналасатын және сақталатын орындарға (сөреден асып) бөтен адамдардың, сондай-ақ қаруға рұқсаты жоқ дүкен жұмыскерлерінің кіруіне жол бермеу;
9) ішкі істер органдарында тіркеуге жататын қаруды сатқан кезде сатушылар сатып алушының жеке бас куәлігінің немесе паспортының түпнұсқасымен қаруды сатып алуға рұқсатын салыстырады;
10) үрлемелі қуаты 7,5 Джоульден (бұдан әрі – Дж) аспайтын және конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды қоса алғанда, 4,5 мм дейінгі калибрлі белгi беретін, қару, пневматикалық қаруды жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 тіркелді) 2020 жылғы 18 мамырдағы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының № 64 бұйрығымен бекітілген соттылығының болуы не болмауы туралы анықтамалар, "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" 2020 жылғы 18 мамырдағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) (бұдан әрі – "Психиатрия" және "Наркология" психикалық денсаулық орталықтарынан алынған мәліметтер) психикалық мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды және наркологиялық науқастарды динамикалық байқау (не динамикалық байқаудың болмауы) туралы мәліметтер, "Азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" 2019 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 536 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) (бұдан әрі – даярлау бағдарламасынан өткені туралы анықтама) азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушыларының даярлау (қайта даярлау) бағдарламасынан өткені туралы анықтамалар ұсынылғаннан кейін оларды сатып алу рұқсатынсыз он сегіз жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтарына өткізеді.
Заңды тұлғаларға көрсетілген қару оны сатып алуға рұқсаттар бойынша сатылады.
Азаматтық қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаттары бар адамдар, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері қызмет өткеру орнынан мөрмен басылған уәкілетті адамның қол таңбасымен құжаттарды ұсынған жағдайында), көрсетілген қаруды соттылығының болуы не болмауы туралы анықтамаларды, "Психиатрия" және "Наркология" Психикалық денсаулық орталығынан және қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өткені туралы туралы мәліметтерді ұсынбай сатып ала алады.
Сатып алушы ұсынған анықтамалар, мәліметтер, рұқсаттардың көшірмелері және жеке басын куәландыратын мәліметтер тігіледі және есептік құжаттамамен он жыл сақталады, оларды электрондық түрде сақтауға жол беріледі;
Механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары он сегіз жасқа толған, және қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары бойынша нұсқамалықты жүргізгеннен кейін, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасы бойынша жұмыс істеп тұрған мамандандырылған дүкендерде қару мен оның патрондарының келіп түсуін және сатылуын есепке алу кітабында, "сатып алуға рұқсаттар берудің нөмірі мен күні" бағанасында нұсқамалық алынғаны жөнінде сатып алушының қол таңбасын ұсынумен, оларды сатып алу рұқсатынсыз Қазақстан Республикасы азаматтарына сатады.

Глава 3. Порядок реализации (торговли) гражданского и служебного оружия и патронов к нему
9. Торговлю оружием и патронами на территории Республики Казахстан имеют право осуществлять юридические лица, производящие оружие и патроны на основании лицензий, а также юридические лица-поставщики.
Реализация гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также конструктивно схожих с оружием изделий допускается только юридическими лицами – поставщиками из торгового зала.
10. Юридическим лицам-поставщикам допускается осуществлять предпродажную подготовку и регулировку оружия.
11. Юридические лица-поставщики:
1) продают оружие и патроны к нему, имеющие сертификат соответствия органа по подтверждению соответствия и заключение о соответствии криминалистическим требованиям;
2) обеспечивают учет приобретаемого и продаваемого оружия, а также хранение учетной документации в течение десяти лет;
3) представляют в государственную пулегильзотеку пули и гильзы, отстрелянные из продаваемого служебного и гражданского огнестрельного нарезного оружия в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429 "Об утверждении Правил формирования Государственной пулегильзотеки".
Контрольные отстрелы отечественного оружия производят предприятия-изготовители с внесением соответствующих записей в заводских паспортах.
Контрольные отстрелы импортного оружия производятся органами внутренних дел;
4) исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) обеспечивают сохранность и безопасность его хранения;
6) обеспечивают знание персоналом законодательства Республики Казахстан об обороте оружия;
7) исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключают доступ к местам размещения и хранения оружия и патронов (за прилавок) посторонних лиц, а также работников магазина, не имеющих допуск к оружию;
9) при продаже оружия, подлежащего регистрации в органах внутренних дел, продавцы производят сверку разрешения на приобретение оружия с оригиналом удостоверения личности или паспорта покупателя;
10) сигнальное, оружие, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Джоуль (далее – Дж) и калибра до 4,5 мм включительно, конструктивно сходные с оружием изделия продавцы юридических лиц-поставщиков реализуют гражданам Республики Казахстан, достигшим восемнадцати летнего возраста, без разрешения на их приобретение, после представления справки о наличии либо отсутствии судимости, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20674), сведений о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) больных с психическими поведенческими расстройствами и наркологических больных, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20665) (далее - сведений с Центров психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология") и справки о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 "Об утверждении программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849) (далее – справка о прохождении программы подготовки).
Юридическим лицам указанное оружие реализуется по разрешениям на его приобретение.
Лица, имеющие разрешение на хранение и ношение гражданского оружия, военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении копий разрешений на хранение, хранение и ношение оружия или документов подтверждающего их службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях о том, что они являются сотрудниками специальных государственных и правоохранительных органов, заверенных печатью и подписью уполномоченного лица выдавшего разрешительный документ) приобретают указанное оружие без представления справок о наличии либо отсутствии судимости, сведений с Центра психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология" и о прохождении проверки знаний правил безопасного обращения с оружием.
Представленные покупателем справки, сведения, копии разрешений и сведения удостоверяющие личности подшиваются и хранятся с учетной документацией десять лет, допускается их хранение в электронном виде;
Механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами продавцы юридических лиц-поставщиков реализуют гражданам Республики Казахстан, достигшим восемнадцати летнего возраста, без разрешения на их приобретение, после проведения инструктажа по безопасному обращению с оружием и проставлением подписи покупателя о прохождении инструктажа в книге учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных магазинах по торговле гражданским и служебным оружием, в графе "номер и дата выдачи разрешения на приобретение".

Оқсыз атылатын қаруды жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары Заңның 12-бабының 8) және 8-1) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаларға, коллекциялауға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғаларға сатуға құқылы.
11) сауда залында "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ЕЛ МДҚ АЖ) серверіне қосылған бағдарламалық қамтамасыз етумен компьютерлік жабдықтың болуын қамтамасыз етеді;
12) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген тәртіпте азаматтық және қызметтік қаруды комиссиялық сатуға қабылдайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
12. Жеткізіп беруші заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының аумағында:
1) осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда қарудың нақты түрін және үлгілерін сатып алуға рұқсаты жоқ заңды және жеке тұлғаларға қаруды сатуға;
2) техникалық реттеу саласында заңнамада белгіленген тәртіпте сертификаттаудан өтпеген қару және патрондар, нөмірсіз және таңбасыз қару, сондай-ақ таңбасыз және бастапқы қаптамадағы мемлекеттік стандарттарға сәйкестік белгісі жоқ патрондарды сатуға;
3) қарудың нақты түрін және үлгісін сатып алуға рұқсаты жоқ заңды тұлғаларға, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын қоспағанда қарудың тиісті түрі мен үлгілерін сақтау немесе сақтау және алып жүруге рұқсаты жоқ жеке тұлғаларға, сондай-ақ рұқсат қағаздың статусында "жарамсыз" деп немесе ЕЛ МДҚ АЖ-да болмаған кезде патрондарды сатуға;
Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына сатылатын патрондар Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағына әкелудің және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан әкетудің рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2-қосымшасының 2.22-бөлігінің 20-22-тармақтарында көрсетілген тауарлар атауына және Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлар номенклатурасы (бұдан әрі - СЭҚ ТН) кодтарына сәйкес келуі тиіс.
Сату келісімшарт немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес ресімделген өзге де актінің негізінде жүргізіледі;

Охолощенное оружие продавцы юридических лиц-поставщиков в праве реализовывать физическим и юридическим лицам имеющих лицензию на коллекционирование и юридическим лицам указанных в подпункте 8) и 8-1) статьи 12 Закона.
11) обеспечивают наличие в торговом зале компьютерного оборудования с программным обеспечением, подключенным к серверу информационной системы государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД ЕЛ);
12) принимают на комиссионную продажу гражданское и служебное оружие в порядке предусмотренном пунктом 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Юридическим лицам-поставщикам не допускается продавать на территории Республики Казахстан:
1) оружие юридическим и физическим лицам, не имеющим разрешений на приобретение конкретного вида и типа оружия, за исключением случаев предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил;
2) оружие и патроны, не прошедшие сертификации в порядке, установленном законодательством в сфере технического регулирования, оружие без номера и клейма, а также патроны без маркировки и знака соответствия государственным стандартам на первичной упаковке;
3) патроны юридическим лицам, не имеющим разрешений на приобретение конкретного вида и типа оружия, за исключением Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, а также физическим лицам, не имеющим разрешений на хранение или хранение и ношение соответствующего вида и типа оружия, а также при статусе этих разрешений в ИС ГБД ЕЛ "недействительное" или при его отсутствии в ИС ГБД ЕЛ.
Патроны, реализуются Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным и правоохранительным органам при соответствии наименованиям патронов и кодам товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности указанным в пунктах 20 - 22 раздела 2.22 приложения 2 Перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30.
Реализация производится на основании договора или иного акта оформленного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан;

4) уақытша пайдалануға алған қаруды сақтау және алып жүруге рұқсаты бар жеке тұлғаларға патрондарды сатуға;
5) бақылау атысын өтпеген ойық ұңғылы атыс қаруын сатуға;
6) аңшылыққа арналған көздеуіштен (көздеуіш кешендері) басқа, қаруға түнде көру көздеуішін және дыбыссыз ату үшін жабдықтарды сатуға;
7) Заңның 7-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында айналымға тыйым салынған қару және патрондарды сатуға;
8) спорттық, аңшылық және балық аулау жабдықтары және қарудың қосалқы бөлшектерінен басқа тауар түрлері сатылатын жайларда қару мен патрондарды сатуға;
9) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарынан, аңшылық оқ-дәрі, спорттық, аңшылық және балық аулау жабдықтары мен қарудың қосалқы бөлшектерінен басқа тауардың өзге түрлерін сатуға;
10) қаруға ұқсас сәйкестік сертификаты жоқ құрылымы жағынан ұқсас заттарды сатуға;
11) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 219 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тізілімінде № 10747 болып тіркелген) бекітілген Криминалистік талаптар мен азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сынау әдістерімен белгіленген тәртіпте криминалистік талаптарға сәйкестігіне сынақтан өтпеген қару мен патрондарды сатуға;
12) қару және/немесе патронды сатып алуға рұқсат мәртебесі ЕЛ МДҚ АЖ-де "жарамсыз" немесе ЕЛ МДҚ АЖ-да болмаған кезде қару және оның патрондарын сатуға;
13) қару мен патрондарды оның ішінде тіркеуге жатпайтын, сондай-ақ конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды он сегіз жасқа толмаған, қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар, қару ұстауға медициналық қарсы көрсетілімдері бар және қаруды қауіпсіз ұстау және қаруды қауіпсіз қолдану дағдыларын меңгеру бойынша даярлықтан өтпеген адамдарға сатуға;
14) қаруды, патрондарды және аңшылық оқ-дәрілерді сауда залдарынан немесе қаруды сақтауға арналған үй-жайлардан тыс жерлерде сатуға;
15) ішкі істер органдарында тіркелмеген қаруды сатуға;
16) пайдалануға техникалық жарамайтын қару мен патрондарды сатуға;
17) нөмірі және таңбасы жоқ қару, сондай-ақ стандартқа сәйкестік белгісі жоқ патрондарды сатуға;
18) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасына атылған оқ және гильзаны ұсына отырып, бақылау атуды өтпеген ойық ұңғылы атыс қаруын сатуға;
19) уақытша пайдалануға алынған қару мен патрондарды сатуға;
20) кедендік бақылауда тұрған қару мен патрондарды сатуға;
21) жеке пайдалану үшін азаматтар жарақтаған аңшылық тегіс ұңғылы атыс қаруға патрондарды сатуға;

4) патроны физическим лицам, имеющим разрешения на хранение и ношение оружия, полученного во временное пользование;
5) огнестрельное оружие с нарезным стволом, не прошедшее контрольный отстрел;
6) приспособления для бесшумной стрельбы и прицелы (прицельные комплексы) ночного видения к оружию, за исключением прицелов для охоты;
7) оружие и патроны, запрещенные к обороту на территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона;
8) оружие и патроны в помещениях, где продаются иные виды товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к оружию;
9) иные виды товаров кроме гражданского и служебного оружия, патронов к нему, охотничьего пороха, спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к оружию;
10) конструктивно сходные с оружием изделия, не имеющие сертификата соответствия;
11) оружие и патроны не прошедшее испытаний на соответствие криминалистическим требованиям в порядке установленном Криминалистическими требованиями и методами испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 219 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10747);
12) оружие и патроны к нему при предъявлении разрешения на приобретение оружия и (или) патронов со статусом в ИС ГБД ЕЛ "недействительное" или при его отсутствии в ИС ГБД ЕЛ.
13) оружие и патроны, в том числе не подлежащие регистрации, а также конструктивно сходные с оружием изделия, лицам, не достигшим восемнадцати летного возраста, имеющим не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, медицинские противопоказания к владению оружием и не прошедшим подготовку по безопасному обращению с оружием и приобретению навыков безопасного обращения с оружием;
14) оружие, патроны и охотничий порох не из торгового зала или помещения для хранения оружия и патронов;
15) оружие, не зарегистрированное в органах внутренних дел;
16) оружие и патроны, технически непригодные для эксплуатации;
17) оружие без номера и клейма, а также патроны без знака соответствия стандарту;
18) огнестрельное оружие с нарезным стволом, не прошедшее контрольный отстрел с представлением в Государственную пулегильзотеку отстрелянных пуль и гильз;
19) оружие и патроны, полученные во временное пользование;
20) оружие и патроны, находящиеся под таможенным контролем;
21) патроны к охотничьему огнестрельному гладкоствольному оружию, снаряженные гражданами для личного использования;

22) жүйкені сал ететін, уландыратын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға тыйым салған басқа да заттармен жарақталған газды қарудың, сондай-ақ бір метрден астам қашықтықтан адам өміріне қауіпсіз зақым келтіре алатын, алайда денсаулықтың жиырма бір күннен астам мерзімге ұзақ уақыт бұзылуына не еңбек ету қабілетін он және одан астам пайызға елеулі түрде тұрақты жоғалтуға әкеп соғатын газды қаруды сатуға;
23) жауынгерлік қарудан жасалған массалық-габариттік макеттерді сатуға жол берілмейді.
13. Жеткізіп беруші заңды тұлғаларға мыналар тыйым салынады:
1) тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда), ойын-сауық мекемелерінің, өзге де тауар түрлерімен сауда жасау жүзеге асырылатын сауда объектілерінің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениет ұйымдарының, спорт объектілерінің, қонақ үйлердің, қоғамдық тамақтану объектілерінің, сапаржайлардың, станциялардың, метрополитен желілерінің, порттардың, әуежайлардың, әуеайлақтардың аумақтарында қару мен оның патрондарын сақтауға және олармен сауда жасауға арналған үй-жайды орналастыруға;
2) сатып алушының "қолына" беруге, сондай-ақ атыс қаруын сататын дүкендерде қару сатып алуға рұқсат қағазынсыз және жеке басын куәландыратын құжатынсыз оларға сатуға;
3) қаруды оқ атуға мүмкіндік беретін күйінде сауда залына қоюға тыйым салынады;
4) қарумен, патрондармен және аңшылық оқ-дәрілермен жұмыс істеуге он сегіз жасқа толмаған, қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар, қаруды иемденуге медициналық қарсы көрсетілімдері бар, азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне тексерістен өтпеген адамдарға жол берілмейді.
Қарумен, патрондармен және аңшылық оқ-дәрілермен жұмыс істеуге рұқсат осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес ресімделеді.
14. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуға берілген лицензия азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сату үшін құрылған заңды тұлғалардың филиалдарын ашуға құқық бермейді.
Жеткізуші заңды тұлға қарудың аталған түрлерін әзірлеу, өндіру, жөндеу, иелену, экспонаттау, әкелу және әкету, оның қосалқы бөлшектерін, спорт тауарларын, аң және балық аулау керек-жарақтарын, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған тұрмыстық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу, әкелу, әкету және олармен сауда жасау, сондай-ақ атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеуі жөніндегі қызметті қоспағанда, өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.
Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 319 бұйрығымен белгіленген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тізілімінде № 11193 болып тіркелген) тәртіпте жүзеге асырылады.

22) газовое оружие, снаряженное нервно-паралитическими, отравляющими, а также другими веществами, запрещенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, а также газовое оружие, способное причинить на расстоянии более одного метра повреждение, не опасное для жизни человека, но влекущее длительное расстройство здоровья на срок более двадцати одного дня либо значительную стойкую утрату трудоспособности на десять и более процентов;
23) макеты массо-габаритные, изготовленных из боевого оружия.
13. Юридическим лицам-поставщикам не допускается:
1) размещение помещения для хранения оружия и патронов к нему и торговли ими в жилых домах (жилых зданиях), на территориях развлекательных заведений, торговых объектов, в которых осуществляется торговля иными видами товаров, организаций образования, здравоохранения и культуры, спортивных объектов, гостиниц, объектов общественного питания, вокзалов, станций, линий метрополитена, портов, аэропортов, аэродромов;
2) передача "в руки" покупателю, а также посетителям магазина огнестрельного оружия без предъявления ими разрешения на приобретение оружия и документа, удостоверяющего личность;
3) выставление в торговом зале оружия в состоянии, позволяющем производство выстрела;
4) привлекать к работе с оружием, патронами и охотничьим порохом лиц, не достигших восемнадцати летнего возраста, имеющих судимости, медицинские противопоказания к владению оружием и не прошедших проверку знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
Допуск к работе с оружием, патронами и охотничьим порохом оформляется в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
14. Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему не дает права на открытие филиалов юридических лиц, дополнительных торговых точек, созданных для торговли гражданским и служебным оружием и патронами к нему.
Юридическое лицо-поставщик, не вправе осуществлять иную предпринимательскую деятельность, за исключением деятельности по разработке, производству, ремонту, приобретению, экспонированию, ввозу и вывозу данных видов оружия, приобретению, ввозу, вывозу и торговле запасными частями к нему, спортивными товарами, охотничьими и рыболовными принадлежностями, гражданскими пиротехническими веществами и изделиями с их применением бытового назначения, а также открытию и функционированию стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
Приобретение, хранение, учет, реализация, использование, перевозка, уничтожение, ввоз, вывоз гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением осуществляется в порядке, установленном приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 319 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11193).

15. Қаруды комиссиялық сату:
1) жеткізіп беруші заңды тұлға қаруды комиссиялық сатуға сот шешімі бойынша немесе азаматтық және қызметтік қару иелерінен қабылдайды.
Қаруды комиссиялық сатуға қабылдау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тізілімінде № 11148 болып тіркелген) Ішкі сауда қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
2) белгіленген тәртіпте мемлекет меншігіне айналдырылған қару Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тізілімінде № 12790 болып тіркелген) Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес іс бойынша өндірісті жүзеге асыратын ішкі істер органы қызметкерлерінің қатысуымен сот шешімдері бойынша атқарушылық өндірісті жүзеге асыратын адамнан қабылданады.
Егер белгіленген тәртіпте мемлекеттің меншігіне өндірілген қару ішкі істер органында тіркелген жағдайда қаруды жеткізіп беруші заңды тұлғалар сатуға қабылдаған кезде оны сақтауға немесе оны сақтау және алып жүруге қосымша талап етеді.
3) ішкі істер органдарында тіркелген қару комиссиялық сатуға азаматтардан немесе ұйым өкілдерінен қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат қағазы, жеке куәлігі болған жағдайда қабылданады;
4) қаруды комиссиялық сатуға сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатсыз немесе атқарушылық құжаттарсыз тапсырған жағдайда қаруды дүкен әкімшілігі қабылдайды және қару тапсырған адам туралы мәліметтерді көрсете отырып, ішкі істер органдарына береді.
5) комиссиялық сатуға қабылданған тіркелген азаматтық және қызметтік қару туралы мәліметтер қаруды тіркеу орны бойынша ішкі істер органына ЕЛ МДҚ АЖ арқылы жіберіледі
ЕЛ МДҚ АЖ арқылы мәліметтерді беру үшін жеткізіп беруші заңды тұлғаның қызметкері тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды комиссиялық сатуға тапсыру туралы жеке және заңды тұлға жүгінген кезде заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) арқылы "электрондық үкімет" порталы арқылы тапсыратын адамда сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатының бар-жоғын ЕЛ МДҚ АЖ-де тексереді, одан әрі қаруды қабылдаушы қызметкер белгіленген рұқсатпен сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат берген ішкі істер органына ЕЛ МДҚ АЖ арқылы жолданатын сатуға қабылданған қару туралы мәліметті толтырады.
Рұқсатсыз өткізілетін қаруды заңды тұлға ішкі істер органдарына сұрау салу арқылы оның тіркелу мәніне тексереді.

15. Комиссионная продажа оружия:
1) юридические лица-поставщики, принимают на комиссионную продажу оружие по решению суда или от владельцев гражданского и служебного оружия.
Прием оружия на комиссионную продажу осуществляется в соответствии с Правилами внутренней торговли, утвержденными приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11148).
2) оружие обращенное в установленном порядке в государственную собственность в соответствии с требованиями Правил учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12790) принимается от лиц, осуществляющих исполнительное производство по решениям судов, в присутствии сотрудников органов внутренних дел осуществлявших производство по делу.
В случае если оружие, обращенное в установленном порядке в государственную собственность, зарегистрировано в органах внутренних дел, при принятии оружия на реализацию юридическими лицами-поставщиками дополнительно истребуются разрешения на его хранение или хранение и ношение.
3) зарегистрированное в органах внутренних дел оружие принимается от граждан или представителей организаций на комиссионную продажу при наличии разрешения на хранение или хранение и ношение и документов, удостоверяющих личность.
4) при сдаче на комиссионную продажу оружия без разрешения на хранение или хранение и ношение или без документов исполнительного производства, оружие принимается и передается администрацией магазина в органы внутренних дел с указанием сведений о лице, сдавшем оружие.
5) сведения о принятом на комиссионную продажу зарегистрированном гражданском и служебном оружии направляются в орган внутренних дел по месту регистрации оружия посредством ИС ГБД ЕЛ.
Для передачи сведений через ИС ГБД ЕЛ работник юридического лица-поставщика, при обращении физического или юридического лица о сдаче зарегистрированного гражданского или служебного оружия, на комиссионную продажу, посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) юридического лица, через портал "электронного правительства" проверяет наличие у сдающего лица разрешения на хранение или хранение и ношение в ИС ГБД ЕЛ, далее в установленном разрешении работником принимающим оружие заполняются сведения о принятом на реализацию оружия которые направляются посредством ИС ГБД ЕЛ в орган внутренних дел выдавший разрешение на хранение или хранение и ношение.
Оружие, реализуемое без разрешений, посредством запроса в органы внутренних дел юридическим лицом проверяется на предмет его регистрации.

6) ішкі істер органында тіркелген, комиссиялық сатуға тапсырылған қару оны тіркегеннен кейін ғана азаматтан және ұйымнан комиссиялық сатуға қабылдаған жеткізуші заңды тұлғаға қайта тіркеледі (есептен шығарылады);
7) комиссиялық сатуға тапсырылған қару, оның ішінде оны тапсырған адамның сатып алуы қарудың тиісті түрін сатып алуға рұқсаты болған жағдайда ғана мүмкін.
8) бөлшектеп сатып алу-сату шарты бойынша қару мен патрондарды сатушылар мен сатып алушылардың арасында туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жеке немесе заңды тұлға қаруды және (немесе) патрондарды (заңды тұлғалар үшін) заңды тұлға сатып алу туралы жүгінген кезде жеткізуші заңды заңды ЭЦҚ-ның көмегімен "электрондық үкімет" порталы арқылы сатып алуға рұқсатының бар-жоғын ЕЛ МДҚ АЖ-де тексереді, одан әрі жеткізуші заңды тұлғаның қызметкері рұқсатта белгіленген сатып алынған қару туралы мәліметті толтыраы және ЕЛ МДҚ АЖ арқылы оларды сатып алуға рұқсат берген ішкі істер органына жолдайды.
17. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасы аумағында сатуды заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқығы берілген мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың;
2) ерекше жарғылық міндеттері заңды тұлғалардың;
3) қаруды өндірумен немесе оны сатумен айналысатын заңды тұлғалардың;
4) қаруды коллекциялау немесе экспонаттаумен айналысатын жеке және заңды тұлғалардың;
5) аңшылық шаруашылық ұйымдардың;
6) спорт ұйымдарының;
7) білім беру ұйымдарының;
8) Қазақстан Республикасы азаматтарының;
9) оқсыз атылатын қару бөлігінде мәдениет ұйымдарына (кинематографиялық ұйымдар, театрлар, цирктер, мұражайлар);
10) шетелдіктердің;
11) қаруды, оның ішінде жарақат салатын және газды әрекеттегі патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалардың жүзеге асыруына жол беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген субьектілер, оларда заңды түрде бар қару мен патрондарды көрсетілген қарудың тіркелген орны бойынша ішкі істер органына алдын ала хабарлай отырып, азаматтық және қызметтік қаруды сатуға лицензиясы бар заңды тұлғаларға сатады.

6) сданное на комиссионную продажу, зарегистрированное в органах внутренних дел оружие перерегистрируется с граждан и организаций (снимается с учета) только после его регистрации за юридическим лицом-поставщиком, принявшим на комиссионную продажу.
7) приобретение сданного на комиссионную продажу оружия, в том числе лицом сдавшим его, возможно только при наличии разрешения на приобретение соответствующего вида и типа оружия.
8) отношения, возникающие между продавцами и покупателями оружия и патронов по договору розничной купли-продажи, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При обращении физического или юридического лица о приобретении оружия и (или) патронов (для юридических лиц) юридическое лицо-поставщик, посредством ЭЦП через портал "электронного правительства" проверяет наличие разрешения на приобретение в ИС ГБД ЕЛ, далее в установленном разрешении работник юридического лица-поставщика заполняет сведения о реализованном оружии и направляет их посредством ИС ГБД ЕЛ в орган внутренних дел выдавший разрешение на приобретение.
17. Продажу гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан, допускается осуществлять:
1) государственным органам, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения огнестрельного оружия;
2) юридическим лицам с особыми уставными задачами;
3) юридическим лицам, занимающимся производством оружия или торговлей им;
4) юридическим и физическим лицам, занимающимся коллекционированием или экспонированием оружия;
5) охотохозяйственным организациям;
6) спортивным организациям;
7) организациям образования;
8) гражданам Республики Казахстан;
9) организациям культуры (кинематографические организации, театры, цирки, музеи) в части охолощенного оружия;
10) иностранцам;
11) юридическим лицам, уполномоченным проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Субъекты, указанные в пункте 17 настоящих Правил, продают находящиеся у них на законных основаниях оружие и патроны юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием, с предварительным уведомлением об этом органов внутренних дел по месту учета указанного оружия.

19. Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің заңды негізде меншік құқығындағы қаруды оны есепте тұрған жері бойынша ішкі істер органдарында қайта тіркегеннен кейін сатып алуға рұқсаты бар азаматтардың иелігіне өткізуге құқылы.
4-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын беру тәртібі
20. Азаматтық және қызметтік қарулар мен патрондар:
1) қарулар мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету үшін аумақтық ішкі істер органдарының сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсаты бар жеке және заңды тұлғалармен (демалыс, іссапар, емделу кезінде) - ішкі істер органдарына немесе орталықтандырылған сақтау пункттеріне;
2) жеке тұлғалармен қарулар мен оның патрондарының сақталуын қамтамасыз ету үшін аңшылық науқаны басталар алдында және оның аяқталуы кезінде көрсетілген ұйымдармен жүргізілетін қаруды қабылдап алу және беру кітабындағы жазбалардың негізінде - аңшылық шаруашылықтарына жетекшілік жүргізетін ұйымдарға;
3) криминалистикалық талаптарға сәйкестігін және техникалық сипаттарын тексеру үшін - ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөліністеріне;
4) жеке және заңды тұлғалармен жөндеу және техникалық байқаудан өткізу үшін - жөндеу шеберханаларына;
5) серитификаттау сынақтарынан жүргізу үшін - техникалық реттей саласындағы уәкілетті органмен акредиттацияланған серитификаттау органына байқаудан өткізу зертханасына (станциясына);
6) белгіленген тәртіпте қарулар мен патрондарды тасымалдау үшін - жарлығымен қару мен патрондарды тасымалдауды жүзеге асыру көзделген заңды тұлғаларға;
7) атыс жаттығу жарыстарын өткізу орындары бойынша қарулар мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету үшін жеке тұлғалар және спорттық ұйымдармен - атыс-стендтік объектідегі арнайы жабдықталған үй-жайлары бар спорттық ұйымдарға берілуі мүмкін.
21. Шетелдіктер Қазақстан Республикасының Кеден органдарының тексерісінен өткеннен кейін аң аулауға, спорттық іс-шараларға қатысуға не оларды экспонаттау үшін жеткізілген оларға тиесілі қарулар мен патрондарды тиісті іс-шараларға қатысу үшін шақыруды рәсімдген заңды тұлғаларға береді.
Қару мен оның патрондарын беруді қару есепте тұрған ішкі істер органдарын хабарландырғаннан кейін осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
22. Сатып алған қарулар мен патрондарда техникалық ақаулар анықталған жағдайда жеткізіп берушілерге (сатушыларға) беру (қайтару) иелерінің өтініші негізінде жүзеге асырылады.
Қарулар мен патрондарды беру (қайтару) аталған қаруды есепке алған жері бойынша ішкі істер органдарына ол туралы алдын ала хабарлай отырып, қару иесі жүзеге асырады.
Ақауы бар қаруды ауыстыру кезінде жеткізіп беруші (сатушы) үш-күндік мерзім ішінде ол туралы қаруды есепке алған ішкі істер органдарына ақпарат жолдайды.

19. Гражданам Республики Казахстан допускается отчуждать находящееся у них на законных основаниях на праве собственности оружие гражданам, имеющим разрешения на приобретение оружия, после перерегистрации оружия в органах внутренних дел по месту учета оружия.
Глава 4. Порядок передачи гражданского и служебного оружия и патронов к нему
20. Гражданское и служебное оружие и патроны допускается передавать:
1) в органы внутренних дел или пункты централизованного хранения оружия – юридическими и физическими лицами, имеющими разрешения на хранение или хранение и ношение оружия выданного территориальным органом внутренних дел для обеспечения сохранности оружия и патронов (на время отпуска, командировки, лечения и тому подобное);
2) в организации, ведущие охотничье хозяйство – физическими лицами для обеспечения сохранности оружия и патронов перед проведением охоты либо по ее завершении, в период охотничьего сезона, на основании записи в книгах приема и выдачи оружия, которые ведутся указанными организациями;
3) в оперативно-криминалистические подразделения органов внутренних дел – для проверки технических характеристик и соответствия криминалистическим требованиям;
4) в ремонтные мастерские – физическими и юридическими лицами для ремонта, технического осмотра;
5) в органы по сертификации, аккредитованные уполномоченным органом в области технического регулирования, в испытательные лаборатории (станции) – для проведения сертификационных испытаний;
6) юридическим лицам, уставами которых предусмотрено осуществление перевозки оружия и патронов – для перевозки оружия и патронов в установленном порядке;
7) спортивным организациям, имеющим специально оборудованные помещения на стрелково-стендовых объектах – физическими лицами и спортивными организациями, для обеспечения сохранности спортивного оружия и патронов по месту в период проведения тренировочных стрельб и соревнований.
21. Иностранцы по завершении досмотра таможенными органами Республики Казахстан передают для обеспечения сохранности, принадлежащие им оружие и патроны, ввезенные для охоты, участия в спортивных мероприятиях либо в целях их экспонирования, юридическим лицам, оформившим приглашения для участия в соответствующих мероприятиях.
Передача оружия и патронов к нему осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами, после уведомления органов внутренних дел по месту учета оружия.
22. Передача (возврат) поставщикам (продавцам) приобретенных у них оружия и патронов при обнаружении технических неисправностей осуществляется на основании заявления владельца.
Передача (возврат) оружия и патронов осуществляется их владельцами с предварительным уведомлением об этом органов внутренних дел по месту учета данного оружия.
При замене неисправного оружия поставщик (продавец) в трехдневный срок направляет информацию об этом в орган внутренних дел по месту учета оружия.

23. Заңның 12-бабында 2) - 8), 11)-тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар ұйымдарды қайта құру немесе тарату кезінде азаматтық және қызметтік қарулар мен патрондарын оларды сатып алуға ішкі істер органдарынан рұқсат алған субъектілерге тапсыра алады.
Қайта құру немесе тарату кезінде қаруларды немесе патрондарды тапсыраған заңды тұлға әрбір қарудың санын, маркаларын, калибрлерін және нөмірлерін, патрондардың саны, маркаларын, калибрлерін көрсете отырып, қаруды есепке қойған ішкі істер органына ол туралы жеті күндік мерзімде жазбаша түрде хабарлайды. Хабарламаға қарулар мен патрондарды қайта рәсімдеу үшін қару сақтауға рұқсат, сондай-ақ тапсыру жүргізуге негіз болған құжаттар қоса беріледі.
24. Ерекше жарлық міндеттері бар заңды тұлғалар, күзет қызметінің субъектілері ішкі істер органдарының келісімі бойынша берілетін қарулар мен патрондар саны тиісті нормаларға сәйкес келген жағдайда өздерінің теңгерімінде тұрған азаматтық және қызметтік қаруларды олардың аумақтық тиістілігінсіз өздерінің филиалдарына (өкілдіктеріне) (бұдан әрі - филиалдар, өкілдіктер) тапсыра алады.
25. Филиалдар мен өкілдіктерде қаруды сақтау, осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес жүзеге асырлады.
26. Филиалдарға және өкілдіктерге қаруларды сақтауға рұқсат беру және оларды тіркеу үшін заңды тұлғалар ішкі істер органдарына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер толтырылған бланк, заңды тұлға басшының қолы қойылып, мөрі басылған штаттық кестенің көшірмесі, сондай-ақ күзет қызметінің субъектілері үшін қарумен күзетілетін бекеттердің саны (тәулік бойы) көрсетілген үшінші тұлғалармен жасақан келісімшартты ұсынады. Филиалдар мен өкілдіктерге азаматтық және қызметтік қаруларды сатып алуға рұқсат талап етілмейді.
27. Қаруды тіркеуге алған ішкі істер органы қызмет көрсететін тыс аумақтарда қаруды пайдалана отырып, қызмет көрсетуді қаруды шығарған орны бойынша тіркеусіз және қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті санын келісуінсіз заңды тұлғалармен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, заңды тұлға осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес қызметтік қару мен оның патрондарын сақтау бойынша талаптарды қамтамасыз етеді.
Қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат беруді қаруды есепке алу орны бойынша аумақтық ішкі істер органдары жүзеге асырады.
28. Республикалық спорттық ұымдар өздерінің теңгерімінде тұрған спорттық қаруды ішкі істер органдарының келісімі бойынша өңірлік спорттық ұйымдарға азаматтық және қызметтік қарулар мен оның патрондарын сатып алуға рұқсаты болғанда береді.

23. Юридическим лицам, указанным в подпунктах 2) – 8), 11) статьи 12 Закона, при реорганизации или ликвидации допускается передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, получившим разрешение на их приобретение в органах внутренних дел.
Юридические лица, передавшие оружие или патроны при реорганизации или ликвидации, в семидневный срок письменно сообщают об этом в орган внутренних дел, в котором оружие состоит на учете, указав количество, марку, калибр и номер каждой единицы переданного оружия, количество, марку, калибр патронов. К сообщению прилагаются разрешение на хранение оружия для его переоформления, а также документы, на основании которых осуществлена передача.
24. Юридические лица с особыми уставными задачами, субъекты охранной деятельности по согласованию с органами внутренних дел передают имеющееся у них на балансе гражданское и служебное оружие своим филиалам (представительствам), независимо от их территориальной принадлежности (далее – филиалы, представительства), при соответствии количества передаваемого оружия и патронов к нему нормам положенности.
25. Хранение оружия филиалами и представительствами осуществляется в соответствии с требованиями главы 11 настоящих Правил.
26. Для выдачи разрешения на хранение оружия и регистрации его за филиалом и представительством юридическим лицом представляется в органы внутренних дел заполненный бланк сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему согласно приложению 3 к настоящим Правилам, выписку из штатного расписания в произвольной форме, заверенную подписью руководителя и печатью юридического лица, а также, для субъектов охранной деятельности, заключенные с третьими лицами договора на их охрану с указанием количества вооруженных постов и режима охраны (круглосуточный). Получение филиалом и представительством разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия не требуется.
27. Деятельность с использованием оружия за территорией обслуживания органа внутренних дел, зарегистрировавшего оружие, осуществляется юридическим лицом без регистрации оружия по месту вывоза и согласования имеющегося и потребного количества оружия и патронов к нему.
При этом юридическим лицом обеспечивается исполнение требований по хранению служебного оружия и патронов к нему в соответствии с главой 11 настоящих Правил.
Выдача разрешений на хранение и ношение служебного оружия осуществляется органом внутренних дел по месту учета оружия.
28. Республиканские спортивные организации передают имеющееся у них на балансе спортивное оружие региональным спортивным организациям, по согласованию с органами внутренних дел при наличии у них разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему.

29. Қалған жағдайларда азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын олардың ведомствалық тиістілігіне қарамастан бір заңды тұлғадан екіншісіне жеткізіп беруші заңды тұлға арқылы бере алады.
30. Азаматтық қарудың иесі қайтыс болған жағдайда оның отбасы мүшелері, азаматтық қаруды сатып алуға ішкі істер органының рұқсат бар адамға қайта тіркеуге немесе жеткізіп беруші заңды тұлғаға комиссиялық сатуға тапсыру шешімін қабылдағанға дейін қару мен оның патрондарын есепке алған жері бойынша 20 жұмыс күні ішінде ішкі істер органына немесе ОСП-ға тапсырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Азаматтық қаруды және оның патрондарын сыйға тарту, мұраға қалдыру тәртібі
31. Сыйға тартылған не мұраға қалдырылған қаруды тіркеу (қайта тіркеу) қабылдап алушы адамның тиісті қаруды сатып алуға рұқсаты немесе коллекциялауға немесе экспонаттауға лицензиясы бар болғане кезде сыйға тарту немесе мұраға қалуы заңдылығын растайтын құжаттардың негізінде азаматтық заңнамаға сәйкес ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Қаруды мұрагерлікке немесе сыйға берген қару иесінен қайта тіркеу (есептен шығару) сыйға не мұраға ие болған адамға қайта тіркегеннен кейін жүргізледі.
Мұра бойынша иеленген қаруды тіркеу (қайта тіркеу) заң жүзінде не нотариуспен берілген өсиет бойынша мұрагерде мұраға құқық туралы куәлiктің бар болған жағдайда, мұрагерікке заңды күшіне енгенін растайтын құжаттардың негізінде азаматтық заңнамаға сәйкес ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Нотариус мұра ашылған кезде мұрагерлерден қаруға құқық белгілейтін құжатты (қару тіркелген орны бойынша АҚҚАБ бөлінісі қызметкерінің қаруды жауапты сақтауға тапсырылғаны туралы белгісі бар, сақтауға және алып жүруге рұқсат көшірмесі) сұратады. Мұрагерлер қару иесі қайтыс болғаннан кейін алты айлық мерзім ішінде заң бойынша не өсиет бойынша мұраға құқығы туралы куәлiкті беру туралы нотариусқа жүгінеді.
Қару иесінен қайта тіркеу (есептен шығару, комиссиялық сатуға тапсыру) заң бойынша не өсиет бойынша мұраға құқығы туралы куәлiктің негізінде жүргізіледі.
6-тарау. Қарумен наградтау
32. Жауынгерлік қарумен марапаттау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 қарашадағы № 896 қаулысымен бекітілген "Қару-жарақтың және әскери техниканың айналымы қағидаларымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады" (бұдан әрі - Қару-жарақтың және әскери техниканың айналымы қағидалары).
Марапатқа Қазақстан Республикасы Президентінің Жарғысы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде Қазақстан Республикасының азаматтары алған атыс қысқа ұңғылы ойық қару, сондай-ақ Заңның күшіне енуіне дейін, заңнамада белгіленген тәртіпте ішкі істер органдары оны алып жүруге және сақтауға рұқсат берген, атаулы қарумен марапаттауға құқығы бар лауазымды адамдардың, өкілдік және атқарушы органдарының бұйрықтары негізінде Қазақстан Республикасының азаматтары алған қару жатады.

29. В остальных случаях гражданское и служебное оружие и патроны к нему передается от одного юридического лица другому независимо от их ведомственной принадлежности через юридическое лицо-поставщика.
30. В случае смерти владельца гражданского оружия члены семьи в течении 20 рабочих дней передают оружие и патроны к нему в орган внутренних дел по месту учета или ПЦХ до принятия решения о перерегистрации лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение гражданского оружия или сдаче на комиссионную продажу юридическому лицу-поставщику.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок дарения, наследования гражданского оружия и патронов к нему
31. Регистрация (перерегистрация) оружия, полученного в дар либо по наследству, производится органами внутренних дел в соответствии с гражданским законодательством на основании документов, подтверждающих законность дарения или вступления в наследство при наличии у принимающего лица разрешения на приобретение соответствующего оружия или лицензий на его коллекционирование или экспонирование.
Перерегистрация с владельца (снятие с учета), подарившего либо передавшего по наследству оружие (снятие с учета) производится только после регистрации его за лицом, получившим в дар либо по наследству.
Регистрация (перерегистрация) оружия, полученного по наследству, производится органами внутренних дел в соответствии с гражданским законодательством на основании документов, подтверждающих законность вступления в наследство, при наличии у наследника свидетельства о праве на наследство по закону либо по завещанию выданное нотариусом.
Нотариус при открытии наследства истребует от наследников правоустанавливающий документ на оружие (копию разрешение на право хранение и ношение с отметкой сотрудников подразделения КОГСО по месту его регистрации о сдачи оружия на ответственное хранение). Наследники в течении шести месячного срока после смерти владельца обращаются нотариусу о выдаче свидетельства о праве по наследство по закону либо по завещанию.
Перерегистрация с владельца (снятие с учета, сдачу на комиссионную реализацию), производится на основании свидетельства о праве на наследство по закону либо по завещанию.
Глава 6. Порядок награждения оружием
32. Награждение боевым оружием, осуществляются в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 896 "Об утверждении Правил оборота вооружения и военной техники" (далее – Правила оборота вооружения и военной техники).
К наградному относится огнестрельное короткоствольное нарезное оружие, полученное гражданами Республики Казахстан на основании Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан, а также оружие, полученное гражданами Республики Казахстан на основании приказов должностных лиц, представительных и исполнительных органов, до вступления в силу Закона, имевших право награждать именным оружием, на которое в установленном законодательством порядке органами внутренних дел выдано разрешение на его ношение и хранение.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қарулы Күштері, басқа әскерлер, әскери құрылымдар, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдары марапаттау қорын құру үшін осы тараумен көзделген атыс қысқа ұңғылы ойық қарудың бірыңғай данасын сатып алуға рұқсат етіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Марапаттау атыс қаруы бар адамдарға Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ІІМ) "Марапаттау" деген белгісімен оны сақтауға және алып жүруге оның жарамдылық мерзімін көрсетусіз рұқсат береді.
Марапаттау қаруын сақтауға және алып жүруге берілген рұқсат, біруақытта оны тасымалдау рұқсаты болып табылады.
37. Марапаттау атыс қаруы оны сақтауға және алып жүруге рұқсат алу үшін жеті күн мерзім ішінде Қазақстан Республикасының ІІМ-де тіркеледі.
38. Марапаттау қаруын сақтауға рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасы ІІМ-ге мынадай құжаттар ұсынылады:
1) толтырылған өтініш карточкасы;
2) қарумен марапаттау туралы құжаттың түпнұсқасы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліне ресми түрде аудармасын немесе орыс тілінде нотариалды тәртіпте расталған көшірмесі;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қаруды иеленуге қарсы көрсетілімдердің жоқтығы туралы медициналық қорытынды;
4) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білетіндігін тексеру туралы анықтама;
7) қару мен оның патрондарын сақтауға және алып жүруге рұқсат бергені үшiн мемлекеттік баждың төленгенi туралы түбіртек;
8) көлемі 3х4 см екі фотосурет.
39. Азаматтар марапатқа берілген қаруды сақтауды осы Қағидалардың 135-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
40. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
35. Допускается приобретение Вооруженными Силами, другими войсками, воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами, единичных экземпляров огнестрельного короткоствольного нарезного оружия, предусмотренного настоящей главой, для формирования наградного фонда.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
36. Лицам, имеющим наградное огнестрельное (холодное) оружие, МВД Республики Казахстан выдаются разрешения на его хранение и ношение без указания срока его действия с отметкой "наградное".
Разрешение на хранение и ношение наградного оружия одновременно является разрешением на его перевозку.
37. Наградное огнестрельное оружие в семидневный срок регистрируется в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) для получения разрешение на его хранение и ношение.
38. Для получения разрешения на хранение наградного оружия в МВД РК представляются следующие документы:
1) заполненная карточка-заявление;
2) подлинник или заверенная в нотариальном порядке копия документа о награждении оружием с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык;
3) медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) копию документа, подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
5) справка о проверке знаний правил безопасного обращения с оружием;
7) квитанция об уплате государственной пошлины за выдачу разрешения на хранение и ношение оружия и патронов к нему;
8) две фотографии размером 3 х 4 см.
39. Хранение наградного оружия гражданами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 135 настоящих Правил.
40. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

41. Қару-жарақ пен әскери техниканы айналымға жіберу ережесінің 63-тармағында көрсетілмеген лауазымды адамдардан алынған атыс қаруы марапаттар қатарына кірмейді және аумақтық ішкі істер органына тапсырылуы керек:
1) жауынгерлік қол атыс және суық қару - өтеусіз кейін оны беруге тиісті ведомствоға тапсырумен;
2) аңшылық қару осы Қағидалардың 119, 135 тармақтарына сәйкес оны сақтау мен алып жүруге рұқсатын берумен тіркеледі не болмаса оны сатып алуға рұқсаты бар тұлғаның иелігінен шығарылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Марапаттау қаруы азаматтардан Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сақтау, тасымалдау және пайдалану қағидаларын бұзуға жол бергені үшін ішкі істер органдары алып қояды.
43. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Марапаттық қаруын музейге сақтау үшін тапсыруға оны ішкі істер органдары тиісті тіркегеннен және өзгертіп жасағаннан және оны ішкі істер органдарының теңгеріміне қою үшін ішкі істер органдарына ерікті түрде тапсырғаннан кейін рұқсат етіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу тәртібі
45. Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтік қарулар мен оның патрондарын сатып алуға:
1) мемлекеттік органдар, қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге құқық берілген лауазымды адамдар;
2) ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар;
3) қаруды өндірумен немесе оны сатумен айналысатын заңды тұлғалар;
4) қаруды коллекциялаумен немесе экспонаттаумен айналысатын заңды және жеке тұлғалар;
5) аңшылық шаруашылық ұйымдары;
6) спорттық ұйымдар;
7) білім ұйымдары;
8) Қазақстан Республикасының азаматтары;
9) шетелдіктер;
10) қаруды, оның ішінде жарақат салатын және газбен әсер ететін патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілеттік берілген заңды тұлғалардың құқықтары бар.
46. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу тек осы Қағидалардың 11-тарауының талаптарына сәйкес барлық мәлімделген қару мен оның патрондарын сатып алуға барлық мәлімделгенді сақтау жағдайы бар болған кезде мүмкін.

41. Огнестрельное оружие, полученное от должностных лиц, не указанное в пункте 63 Правил оборота вооружения и военной техники, к числу наградного не относится и подлежит сдаче в территориальный орган внутренних дел:
1) боевое ручное стрелковое и холодное оружие - безвозмездно с последующей передачей в соответствующее ведомство, выдавшее его;
2) охотничье оружие регистрируется с выдачей разрешения на его хранение и ношение в соответствии с пунктами 119, 135 настоящих Правил либо отчуждается лицу, имеющему разрешение на его приобретение.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
42. Наградное оружие изымается у граждан органами внутренних дел за допущенные нарушения правил хранения, перевозки и использования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
43. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
44. Допускается передача наградного оружия для хранения в музеи после соответствующей перерегистрации и его переделки органами внутренних дел и добровольной сдачи его в органы внутренних дел для последующей постановки оружия на баланс органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Порядок приобретения гражданского и служебного оружия и патронов к нему
45. Право на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан имеют:
1) государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения служебного оружия;
2) юридические лица с особыми уставными задачами;
3) юридические лица, занимающиеся производством оружия или торговлей им;
4) юридические и физические лица, занимающиеся коллекционированием или экспонированием оружия;
5) охотохозяйственные организации;
6) спортивные организации;
7) организации образования;
8) граждане Республики Казахстан;
9) иностранцы;
10) юридические лица, уполномоченные проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия.
46. Приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему возможно только при наличии условий для хранения всего заявленного к приобретению оружия и патронов, в соответствии с требованиями главы 11 настоящих Правил.

47. Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген субъектілер пайдалану үшін қарулар мен оның патрондарын сатып алуға ішкі істер органдарының рұқсатын алғаннан кейін жеткізіп беруші заңды тұлғалардан сатып алынады.
48. Заңды және жеке тұлғалар азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсатты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидасымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында алады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Сатып алынған азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алған күннен бастап жеті күн мерзім ішінде ЕЛ МДҚ АЖ немесе сатып алынған қару туралы мәліметтерді ұсыну жолымен (жеткізіп беруші заңды тұлғалар қаруды импорттаған жағдайда) сатып алуға рұқсат берген аумақтық ішкі істер органында тіркеледі.
Белгі беру қаруы, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда пневматикалық қару ішкі істер органдарында тіркеуге алынбайды.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Осы Қағидалардың 45-тармағының 1), 2), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген субъектілер қару мен патрондарды осы Қағидаларға 4-6-қосымшаларға сәйкес түрлері, үлгілері мен модельдері бойынша, оларды қамтамасыз етудің белгіленген нормаларына сәйкес сатып алады. Қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер (қару мен оның патрондарының қажетті санының есебі) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес толтырлады.
Атылған оқтардың орнына патрондар сатып алуды осы Қағидалардың 55 және 98-тармақтарында белгіленген тәртіпте атылған оқтарды есептен шығарғаннан кейін ішкі істер органдарының рұқсаты бойынша көрсетілген заңды тұлғалар жүзеге асырады.
51. Жеткізіп беруші заңды тұлғалар азаматтық және (немесе) қызметтік қаруды жеткізілетін қару мен оқ-дәрілердің нақты түрлері мен модельдерін және олардың санын көрсете отырып, қару және (немесе) оның патрондарын жеткізуге немесе сатып алуға арналған шарт (келісімшарт) (қаруды әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін не қару мен оның патрондарын сатып алу-сату шарты (келісімшарты), сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жарақат салатын әсері бар патрондары бар қарудың және электр қаруының көрсетілген қарудың зақымдағыш факторларының адамға тигізетін жол берілген әсерінің белгіленген нормаларына сәйкестігі туралы қорытынды болған кезде сатып алады.

47. Оружие и патроны к нему, предназначенные для использования субъектами, указанными в пункте 45 настоящих Правил, приобретаются у юридических лиц-поставщиков после получения разрешения на его приобретение в органах внутренних дел.
48. Разрешение на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, юридические и физические лица получают в органах внутренних дел в порядке, установленном Правилами оказания государственных услуг "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184).
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
49. Приобретенное гражданское и служебное оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в территориальном органе внутренних дел, выдавшим разрешение на приобретение, посредством ИС ГБД ЕЛ или путем представления сведений о приобретенном оружии (в случае импорта оружия юридическими лицами-поставщиками).
Не подлежит регистрации в органах внутренних дел механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Субъекты указанные в подпунктах 1), 2), 5), 6) и 7) пункта 45 настоящих Правил приобретают оружие и патроны в соответствии с установленными нормами их обеспечения, по видам, типам и моделям согласно приложений 4-16 к настоящим Правилам. Сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему (расчет необходимого количества оружия и патронов к нему) заполняются согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приобретение патронов взамен израсходованных осуществляется указанными юридическими лицами по разрешениям органов внутренних дел после списания израсходованных в порядке, установленном пунктами 55 и 96-98 настоящих Правил.
51. Юридические лица-поставщики, приобретают гражданское и (или) служебное оружие при наличии договора (контракта) на поставку или приобретение оружия и (или) патронов к нему с указанием конкретных видов и моделей поставляемого оружия и боеприпасов и их количества (для юридических лиц – поставщиков, осуществляющих ввоз оружия), либо договора (контракта) купли-продажи оружия и патронов к нему, а также при приобретении оружия с патронами травматического действия и электрического оружия – заключения уполномоченного органа в области здравоохранения о соответствии их установленным нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов указанного оружия.

52. Жеткізіп беруші заңды тұлғаларға Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарынан жауынгерлік қаруды сатып алуға жол берілмейді.
53. Коллекциялауға және экспонаттауға лицензиясы бар заңды тұлғалар осы Қағидалардың 8-тарауында белгіленген тәртіпте қару мен оның патрондарын сатып алуды жүзеге асырады.
54. Барлық деңгейдегі спорттық федерациялар, мектептегі ұлттық командалар және спорт резерв дирекциялары, жоғары шеберлік спорт мектептері, спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттары, олимпиадалық даярлау орталықтары, балалар мен жасөспірімдер, спорт мектептері олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектептері, спорттық атыс бойынша спорттық клубтар және дене шынықтыру - спорт қоғамдары (бұдан әрі – спорттық ұйымдар) спорттық қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығымен бекітілген "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы, атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын бекіту және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" нысан бойынша ішкі істер органдары беретін рұқсат құжаттарының негізінде осы Қағидалардың 47-тармағында айқындалған тәртіпте спорттық қару мен оның патрондарын сатып алады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16733 болып тіркелген).
Қазақстан Республикасының азаматтары спорттық қаруды (қысқа ойық ұңғылыдан басқа) республикалық және өңірлік аккредитацияланған спорт федерацияларының қолдаухаты бойынша жалпы негіздерде және оларда атысқа байланысты спорт шеберіне кандидаттан (бұдан әрі-СШҮ) төмен емес разрядты көрсете отырып, спортшыны тіркеу туралы куәлігі бар болған жағдайда Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 295 бұйрығымен бекітілген спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсынуы, спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9673 тіркелген) нысан бойынша сатып алуға жол беріледі
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

52. Юридическим лицам-поставщикам не допускается приобретение у Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов боевого оружия.
53. Приобретение оружия и патронов к нему юридическими лицами, имеющими лицензии на коллекционирование и экспонирование осуществляется в порядке установленном главой 8 настоящих Правил.
54. Спортивные федерации всех уровней, дирекции школьных национальных команд и спортивного резерва, школы высшего спортивного мастерства, школы интернаты для одаренных в спорте детей, центры олимпийской подготовки, детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские школы олимпийского резерва, спортивные клубы по спортивной стрельбе (далее – спортивные организации) приобретают спортивное оружие и патроны к нему в порядке, определяемом пунктом 47 настоящих Правил, на основании разрешительных документов, выдаваемых органами внутренних дел по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении форм разрешений и (или) приложений к ним, в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, а также о внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733).
Гражданам Республики Казахстан допускается приобретать спортивное оружие (кроме нарезного короткоствольного) на общих основаниях, по ходатайству республиканских и региональных аккредитованных спортивных федераций и при наличии у них действительного свидетельства о регистрации спортсмена с указанием разряда не ниже кандидата в мастера спорта (далее-КМС), связанному со стрельбой, по форме согласно приложению 2 Правил выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 295 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9673).
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55. Спорттық ұйымдар пайдаланудағы спорттық қарудың тиісті түріне патрондарды сатып алу үшін тарату-тапсыру ведомосін қоса отырып, патрондарды есептен шығару туралы актісін қосымша ішкі істер органдарына ұсынады.
56. Үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, азаматтық спорттық пневматикалық қаруды, дыбыстық белгі беруге пайдаланылатын белгі беру қаруын соттылығы жоқтығы туралы қару ұстауға соттылығының болмауы, "Психиатрия" және "Наркология" Психикалық денсаулық орталығынан мәліметтерді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 562 бұйрығымен бекітілген азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өткені туралы анықтамаларды (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18881 тіркелген) (бұдан әрі – Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары) және спортшының куәлігін ұсынған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтары рұқсатсыз жеткізіп беруші заңды тұлғалардан сатып алуға құқылы.
Коллекциялау лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар лицензия берілгеннен кейін оқсыз атылатын қаруды сатып алады.
Заңның 12-бабының 8) және 8-1) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар өздерінің білім беру немесе мәдениет ұйымдарына (кинематографиялық ұйымдар, театрлар, цирктер, мұражайлар) қатынасын растайтын құжаттар негізінде оқсыз атылатын қаруды сатып алады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. он сегіз жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарынан нақты қару түрін сатып алуға рұқсат алғаннан кейін сатып алуға өзін – өзі қорғаудың тегіс ұзын ұңғылы қаруы мен аңшылық қаруын қоспағанда, азаматтық қару алуға құқылы.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57-1. Өзін-өзі қорғаудың тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруын алып жүруге құқығы жоқ, ал аңшы куәлігі болған кезде аңшылық тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруды және аңшылық пневматикалық қаруды тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарынан нақты қару түрін сатып алуға рұқсат алғаннан кейін жиырма бір жасқа толғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтары сатып алуға құқылы.

55. Для приобретения спортивными организациями патронов на соответствующий вид имеющегося в пользовании спортивного оружия дополнительно представляется в органы внутренних дел акт о списании патронов с приложением раздаточно-сдаточных ведомостей.
56. Гражданское спортивное пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, а также сигнальное, оружие, используемое для подачи звуковых сигналов, граждане Республики Казахстан приобретают их у юридических лиц-поставщиков без получения разрешения, при предъявлении справки о наличии либо отсутствии судимости, сведений с Центра психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология" и проверке знания Правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, утвержденных приказом Министра внутренних дел от 20 июня 2019 года № 562 "Об утверждении Правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18881) (далее – Правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием), свидетельства-удостоверения спортсмена.
Физические и юридические лица имеющие лицензии на коллекционирование, приобретают охолощенное оружие после предъявления лицензии.
Юридические лица, указанные в подпункте 8) и 8-1) статьи 12 Закона приобретают охолощенное оружие на основании документов, подтверждающих их отношение к организациям образований или культуры (кинематографические организации, театры, цирки, музеи.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Граждане Республики Казахстан достигшие восемнадцати летнего возраста имеют право приобретать гражданское оружие, за исключением огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия самообороны и охотничьего оружия после получения разрешения на приобретение конкретного вида оружия в органах внутренних дел по месту жительства.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-1. Огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие самообороны без право его ношения, а при наличии удостоверения охотника, охотничье огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие и охотничье пневматическое оружие, имеют право приобретать граждане Республики Казахстан по достижению двадцати одного летнего возраста, после получения разрешения на приобретение конкретного вида оружия в органах внутренних дел по месту жительства.

Ескерту. Қағида 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Спортттық мақсатта спортшыны тіркеу туралы куәлігі болған кезде, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасы азаматтарының лақтырылатын қаруды (садақ және арбалеттер) сатып алуға, сақтауға, алып жүруге және пайдалануға құқығы бар.
59. Азаматтық атыс қаруды, газды тапаншалар мен револверлерді, электр қаруын азаматтар ішкі істер органдары беретін рұқсат бойынша сатып алады.
Аңшылық суық жүзді қару атыс қаруын сақтау және алып жүру рұқсаты бойынша сатып алынады және аңшылық куәлігіне жазылады.
Белгі беру қаруы, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар Қазақстан Республикасының он сегіз жасқа толған азаматына соттылығы жоқтығы туралы, "Психиатрия" және "Наркология" Психикалық денсаулық орталығынан мәліметтерді және дайындық бағдарламасынан өткені туралы анықтамаларды ұсынғаннан кейін рұқсат алмай оларды жеткізіп беруші заңды тұлғалардан сатып алуға құқығы бар.
Азаматтық қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаттары бар адамдар, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері қызмет өткеру орнынан мөрмен басылған уәкілетті адамның қол таңбасымен құжаттарды ұсынған жағдайында), көрсетілген қаруды соттылығының болуы не болмауы туралы анықтамаларды, "Психиатрия" және "Наркология" Психикалық денсаулық орталығынан және қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өткені туралы мәліметтерді ұсынбай сатып ала алады.
Механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары он сегіз жасқа толған, және қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары бойынша нұсқамалықты жүргізгеннен кейін, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасы бойынша жұмыс істеп тұрған мамандандырылған дүкендерде қару мен оның патрондарының келіп түсуін және сатылуын есепке алу кітабында, "сатып алуға рұқсаттар берудің нөмірі мен күні" бағанасында нұсқамалық алынғаны жөнінде сатып алушының қол таңбасын ұсынумен, оларды сатып алу рұқсатынсыз Қазақстан Республикасы азаматтарына сатады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 57-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Право на приобретение, хранение, ношение и использование метательного оружия (луков и арбалетов) для спортивных целей имеют граждане Республики Казахстан, достигшие шестнадцати летнего возраста, при наличии у них свидетельства о регистрации спортсмена.
59. Гражданское огнестрельное оружие, газовые пистолеты и револьверы, электрическое оружие приобретается гражданами только по разрешениям на приобретение, выдаваемым органами внутренних дел.
Охотничье холодное клинковое оружие приобретается по разрешениям на хранение и ношение огнестрельного оружия и вписывается в удостоверение охотника.
Сигнальное оружие, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Джоуль (далее – Дж) и калибра до 4,5 мм включительно, конструктивно сходные с оружием изделия граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцати летнего возраста, приобретать их у юридических лиц-поставщиков без разрешения на их приобретение, после представления справки о наличии либо отсутствии судимости, сведений с Центра психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология" и справки о прохождении программы подготовки.
Лица, имеющие разрешение на хранение и ношение гражданского оружия, военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении копий разрешений на хранение, хранение и ношение оружия или документов подтверждающего их службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях о том, что они являются сотрудниками специальных государственных и правоохранительных органов, заверенных печатью и подписью уполномоченного лица выдавшего разрешительный документ) приобретают указанное оружие без представления справок о наличии либо отсутствии судимости, справки о прохождении программы подготовки и сведений с Центра психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология".
Механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами продавцы юридических лиц-поставщиков реализуют гражданам Республики Казахстан, достигшим восемнадцати летнего возраста, без разрешения на их приобретение, после проведения инструктажа по безопасному обращению с оружием и проставлением подписи покупателя о прохождении инструктажа в книге учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных магазинах по торговле гражданским и служебным оружием, в графе "номер и дата выдачи разрешения на приобретение".

Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Заңның 5-бабы 1) тармақшасында көрсетілген тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы атыс қаруын жиырма бір жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары аңшы куәлігінсіз тұрғылықты мекенжайы бойынша ішкі істер органдары берген рұқсат бойынша алып жүру құқығынсыз өзін-өзі қорғау мақсатында сатып алуға құқығы бар.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Аңшы куәлігі бар жиырма бір жасқа толған Қазақстан Республикасы азаматтарының тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқығы бар.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Аңшылыққа шығуға белгіленген тәртіпте құқығы бар, меншігінде кемінде үш жыл тегіс ұзын ұңғылы аңшылық атыс қаруы бар Қазақстан Республикасының азаматының ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын сатып алуға құқығы бар.
Қазақстан Республикасының азаматы сатып алған қарулардың жалпы саны:
1) аңшылық атыс қаруы: ойық ұңғылы - екі бірлік; тегіс ұңғылы қару - екі бірлік;
2) өзін-өзі қорғау қарулары, оның ішінде тегіс ұзын ұңғылы немесе газды тапанша, револьверлер немесе электр қаруы - екі бірліктен аспауы қажет.
Аталған шектеулер коллекциялық объекті болып табылатын қаруға таралмайды.
Шектеулі сандағы қарулар болған жағдайда қолданыстағы қаруға қосымша ауыспалы ұңғыларды рұқсат бойынша сатып алуға жол беріледі.
Қосымша ауыспалы ұңғыларды сатып алу осы Қағидалардың 48-тармағының талаптарына сәйкес (жинақталған қарудың қарапайым бірлігі ретінде) жүзеге асырылады.
63. Ішкі істер органдарының қызметкерлері қару алуға рұқсат беру үшін белгіленген талаптардың сәйкестілігіне, сондай-ақ арыз берушіні Заңның 19-бабы 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына және 4-тармақтың 2)-6) және 9) тармақшаларына сәйкестілігін тексереді.
Қаруды ұстауға қарама қарсы көрсетпелердің жоқ болуы кезінде арыз беруші азаматтық қаруды сақтау жағдайларының болуына тұрғылықты тұратын жері және осы Қағиданың талаптарына сәйкестілігіне тексеріледі.

Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие, указанное в подпункте 1) статьи 5 Закона, граждане Республики Казахстан достигшие двадцати одного летнего возраста, имеют право приобретать в целях самообороны без права ношения по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел по месту жительства без наличия удостоверения охотника.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Право хранения и ношения огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия имеют право граждане Республики Казахстан по достижению двадцати одного летнего возраста, имеющие удостоверение охотника.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Охотничье огнестрельное оружие с нарезным стволом имеют право приобретать граждане Республики Казахстан, имеющие в собственности охотничье огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие не менее трех лет, которым в установленном порядке предоставлено право на охоту.
Не допускается превышение приобретения гражданином Республики Казахстан общего количества оружия:
1) охотничьего огнестрельного оружия: с нарезным стволом – двух единиц; гладкоствольного – двух единиц;
2) оружия самообороны – двух единиц, в том числе огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия либо газовых пистолетов, револьверов либо электрического оружия.
Данные ограничения не распространяются на оружие, являющееся объектом коллекционирования.
При имеющемся предельном количестве оружия, допускается приобретение по разрешениям на приобретение дополнительных сменных стволов к имеющемуся оружию.
Приобретение дополнительных сменных стволов осуществляется в соответствии с требованиями пункта 48 настоящих Правил (как для обычной единицы оружия в сборе).
63. Сотрудники органов внутренних дел проверяют полученные для выдачи разрешения на приобретение оружия документы на соответствие установленным требованиям, а также заявителя по учетам в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 и подпунктами 2) -6) и 9) пункта 4 статьи 19 Закона.
При отсутствии противопоказаний к владению оружием, заявитель проверяется по месту жительства на наличие условий хранения гражданского оружия и соответствие требованиям настоящих Правил.

Ұсынылған құжаттардың дұрыс емес және (немесе) ондағы құжаттардың қолдан жасалғаны белгілері анықталған жағдайда, ұсынылған құжаттарда қажетті мәліметтердің біліктілік талаптары немесе рұқсат талаптарына сәйкестілігін дәлелдеу үшін болмағанда және рұқсат алу мүмкіндігін жоятын Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайлар туындағанда "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қағидасына 1-қосымшаға 9-тармағына Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидасымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) белгіленген сәйкес рұқсат беруден бас тартылады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Азаматтық және қызметтік қаруын сатып алған адамдар тұрғылықты жері бойынша Орталықтарда кейінен әр бес жыл сайын қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өтеді.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (қызмет өткеріп жатқан жері бойынша уәкілетті адамның мөрімен және қолтаңбамен расталған құжатты ұсынған жағдайда) азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты қару ұстауға қарсы көрсетілімдерінің жоқтығы туралы медициналық қорытындыны ұсынбай алады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Жауынгерлік қол атыс қаруымен марапатталған Қазақстан Республикасының азаматтары сақтауға және алып жүруге рұқсаттар бойынша оған патрондарды жалпы негіздерде сатып алады.
67. Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктердің өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдаухаттары бойынша жалпы негіздерде газды тапаншалар мен револьверлерді сатып алады.

В случае установления признаков недостоверности и (или) подделки представленных документов, имеющихся в них сведений, отсутствия в представленных документах необходимых для подтверждения соответствия квалификационным или разрешительным требованиям сведений и возникновении обстоятельств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, исключающих возможность получения разрешений, в выдаче разрешений отказывается в соответствии с пунктом 9 Приложения 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему" утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184).
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
64. Лица, приобретающие гражданское и служебное оружие, проходят по месту жительства проверку знаний правил безопасного обращения с оружием в Центрах, в последующем через каждые пять лет.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении документа заверенной печатью и подписью уполномоченного лица с места прохождения службы), разрешение на приобретение гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Граждане Республики Казахстан, награжденные боевым ручным стрелковым оружием, приобретают патроны к нему по разрешениям на хранение и ношение на общих основаниях.
67. Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года, приобретают газовые пистолеты и револьверы на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.

68. Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктер жеткізіп беруші заңды тұлғалардан механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіретін заттар толтырылған аэрозольді және басқа құрылғыларды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын және калибрі 4,5 мм-ге дейінгілерін қоса алғанда, пневматикалық қаруды, өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдаухаттары бойынша рұқсат алмай сатып алады.
69. Туристік мақсатта, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктер азаматтық қаруды, өздері сол елдердің азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініштері бойынша, оны сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкететін жағдайда ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша жалпы негіздерде сатып алады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Шетелдiктердiң өздерi әкелген азаматтық қаруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте сыйға тарту немесе сату құқығы сақталады.
71. Азаматтық қаруды сатып алуға рұқсат төлқұжатты немесе жеке басты куәландыратын куәлігі болған жағдайда үш айға жарамды.
72. Азаматтық атыс қарудың немесе газды тапаншалардың және револверлердің патрондарын азаматтар дүкендерден қарудың тиісті түрін және оның калибрін сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсатын ұсынған кезде сатып алады. Аңшылық оқ-дәрі тегіс ұңғылы аңшылық қаруды сақтау және алып жүруге рұқсаты болған кезде дүкендерден сатып алынады.
73. Жеке тұлғалардың аңшылық ату қаруына қосымша ауыспалы және жиналатын ойық ұңғыны сатып алу қаруды сатып алу үшін көзделген тәртіпте ішкі істер органдары берген рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.
74. Мыналарды:
1) заңды және жеке тұлғаларға ішкі істер органдарынан қаруды сатып алуға рұқсатты алмай азаматтық және қызметтік қаруды;
Белгі беру, оқсыз атылатын қаруы, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды Қазақстан Республикасының азаматтары оларды сатып алуға рұқсат алмай сатып алуға;
Коллекциялау лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар лицензия берілгеннен кейін оқсыз атылатын қаруды сатып алады.

68. Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан, приобретают у юридических лиц-поставщиков механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм, без получения разрешения по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.
69. Иностранцы, прибывшие в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированные в установленном порядке в органах внутренних дел, для проживания на территории Республики Казахстан приобретают гражданское оружие по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел Республики Казахстан на общих основаниях, по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. За иностранцами сохраняется право дарения или реализации ввезенного ими гражданского оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
71. Разрешения на приобретение гражданского оружия действительны три месяца при предъявлении паспорта или документа, удостоверяющего личность.
72. Патроны к гражданскому огнестрельному оружию или газовым пистолетам и револьверам приобретаются гражданами в магазинах по предъявлению разрешения органов внутренних дел на хранение или хранение и ношение соответствующего вида оружия и его калибра. Охотничий порох приобретается при наличии разрешения органа полиции на хранение или хранение и ношение гладкоствольного охотничьего оружия.
73. Приобретение физическими лицами дополнительных сменных и вкладных нарезных стволов к охотничьему огнестрельному оружию осуществляется на основании разрешений, выдаваемых органами внутренних дел в порядке, предусмотренном для приобретения оружия.
74. Не допускается приобретение:
1) физическими и юридическими лицами гражданского и служебного оружия без получения в органах внутренних дел разрешения на его приобретение.
Сигнальное, охолощенное оружие, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, конструктивно сходные с оружием изделия приобретается гражданами Республики Казахстан без разрешений на их приобретение.
Физические и юридические лица имеющие лицензии на коллекционирование, приобретают охолощенное оружие после предъявления лицензии.

Заңның 12-бабының 8) және 8-1) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар өздерінің білім беру немесе мәдениет ұйымдарына (кинематографиялық ұйымдар, театрлар, цирктер, мұражайлар) қатынасын растайтын құжаттар негізінде оқсыз атылатын қаруды сатып алады.";
2) Белгі беру, оқсыз атылатын қаруы, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 мм дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды сатып алуға жол берілмейді:
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын коллекциялау тәртібі
75. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 5 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10352 тіркелген) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеу,өндіру, жөндеу, сату, коллекцияға жинау, экспонаттау бойынша қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы аумағында заңды және жеке тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен потрондарын ғылыми, ақпараттық және танымдық (коллекцияға жинау) мақсаттарда коллекция (жиынтық) үшін жинау, сақтау белгіленген Біліктілікті талаптар және олардың тиістілігін растайтын құжаттар тізбесі тәртібінде ішкі істер органдары беретін лицензиялар негізінде жүзеге асырылады.
Жеке тұлғалардың коллекцияға жинау үшін қаруды сатып алу өзін-өзі қорғау үшін қаруды сатып алу кезінде осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Сатып алынған коллекциялық қаруы жетікүндік мерзімде сатып алуға рұқсат берген аумақтық ішкі істер органда тіркеледі.
Коллекциялық қаруды жүзеге асыратын адамға ІІО-да бақылау-қадағалау ісі жүргізіледі, мұнда коллекция жасауға лицензиялар және қаруды сатып алуға рұқсаттарды беру үшін негіз болып табылатын материалдар, анықталған бұзушылықтар туралы материалдар, тексеру туралы баянаттар және актілер, лицензиялар мен рұқсаттарды бергені үшін мемлекеттік бажды төлеу туралы түбіртектердің көшірмелері және коллекциялық қаруының тізімі болады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Юридические лица указанные в подпункте 8) и 8-1) статьи 12 Закона приобретают охолощенное оружие на основании документов подтверждающих их отношение к организациям образования или культуры (кинематографические организации, театры, цирки, музеи).
2) сигнального, охолощенного оружия, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, конструктивно сходных с оружием изделий физическими лицами:
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок коллекционирования гражданского и служебного оружия и патронов к нему
75. На территории Республики Казахстан сбор, хранение гражданского и служебного оружия и патронов юридическими и физическими лицами для формирования коллекций (собраний) в научных, информационных и познавательных целях (коллекционирование) осуществляются на основании лицензий, выдаваемых органами внутренних дел в порядке, установленном Квалификационными требованиями и перечнем документов, подтверждающими соответствие им, для осуществления деятельности по разработке, производству, ремонту, торговле, коллекционированию, экспонированию гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 5 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10352).
Приобретение, физическими лицами оружия для коллекционирования, осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами при приобретении оружия для самообороны.
Приобретенное коллекционное оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в территориальном органе внутренних дел, выдавшим разрешение на приобретение.
На лицо, которое осуществляет коллекционирование оружия, в ОВД заводится контрольно-наблюдательное дело, в котором находятся материалы, послужившие основанием для выдачи лицензии на коллекционирование и разрешений на приобретение оружия, материалы о выявленных нарушениях, акты и рапорта о проверке, копии квитанций об уплате государственных пошлин за выдачу лицензий и разрешений и список коллекционного оружия.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

76. Заңды тұлғаның коллекциялау мақсатында, сондай-ақ сол мақсатта Қазақстан Республикасының азаматы сатып алған және Заңның 15-бабымен белгіленген санынан асып түсетін қарулар коллекция болып танылады.
Қазақстан Республикасы азаматының өтініші бойынша Заңның 15-бабында белгіленген санынан аспайтын оның қолда бар қаруы коллекция болып танылады. Бұл ретте, осы Қағидалардың 75-тармағында көзделген тәртіпте коллекциялауға лицензия беріледі.
77. Коллекциялау мақсатында мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының аумағында айналымға тыйым салынбаған азаматтық және қызметтік қаруларды;
2) осы тармақта көрсетілген қарудың патрондарын.
Мемлекеттік әскерилендірілген ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғалар осы тармақта көрсетілген коллекциялау мақсатында осы заңды тұлғалардың басшыларының өтініштері бойынша ішкі істер органдары беретін рұқсат негізінде қару мен патрондарды сатып алады.
Сатып алуға рұқсат талап етілмейтін азаматтық қаруларды сатып алу осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте сатып алынады.
78. Коллекциялық қару мен патрондарға:
1) қылмыстық іс бойынша заттай дәлелдеме болып танылған қару, оның ішінде қолдан жасалған, заңсыз қайта жасалған немесе Қазақстан Республикасының аумағында айналымға тыйым салынған қарулар, оның ішінде сот тәртібінде істерді қарау аяқталғаннан кейін;
2) азаматтық және қызметтік қару болып табылмайтын шетелде жасалған қару;
3) тәжірибелік партияда жасалған не Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және сертификатталған сынақтардан өтпеген қару;
4) атыс қаруынан жасалған массалық-габариттік макеттер жатпайды;
5) түпнұсқа бөлшектерінің, сондай-ақ сыртқы түрінің және көркем өңдеудің авторлық өзгерістері бар қару көшірмесін пайдаланбай конструкциясы мен көркем безендірілуін дәл көрсеткен жағдайда түпнұсқасы не өндірістен шығарылған сызба бойынша дайындалған қарудың көшірмелері;
6) осы тармақта көрсетілген қарудың, оның ішінде сынақтық, үлгілік, жарақталмаған бос және оқу-жаттығу парондары;
7) өндірістік немесе оқу үрдісін жүзеге асыру, зерттеу, әзірлеу, сынау не олардың көрсетілген мақсаттарда жасалған бірлі жарым даналары үшін арналған қарулар мен патрондар;
8) қару моделдері (конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар, қару конструкциясында жасалған және оның әрекетін имитациялайтын);
9) қару моделі болып табылмайтын конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдар;
10) қару және патрон муляжы (қару және патрон ретінде пайдалануға келмейтін сыртқы сипаты қарулар мен патрондарға ұқсас шығарылған бұйымдары);

76. Коллекцией признается оружие, приобретенное юридическим лицом с целью коллекционирования, а также приобретенное с этой же целью гражданином Республики Казахстан и превышающее количество, установленное статьей 15 Закона.
По заявлению гражданина Республики Казахстан коллекцией признается имеющееся у него оружие, не превышающее количество, установленное статьей 15 Закона. При этом выдается лицензия на коллекционирование в порядке, предусмотренном пунктом 75 настоящих Правил.
77. В целях коллекционирования допускается приобретать:
1) гражданское и служебное оружие, не запрещенное к обороту на территории Республики Казахстан;
2) патроны к указанному в настоящем пункте оружию.
Юридические лица, за исключением государственных военизированных организаций, приобретают в целях коллекционирования указанные в настоящем пункте оружие и патроны на основании разрешений, выдаваемых органами внутренних дел по заявлениям руководителей этих юридических лиц.
Гражданское оружие для приобретения которого не требуется разрешения, приобретается в порядке, установленном настоящими Правилами.
78. К коллекционируемому оружию и патронам не относятся:
1) оружие, признанное вещественным доказательством по уголовным делам, в том числе самодельное, незаконно переделанное либо запрещенное к обороту на территории Республики Казахстан, в том числе после окончания рассмотрения дел в судебном порядке;
2) оружие иностранного производства, не являющееся гражданским или служебным;
3) оружие, изготовленное в опытной партии либо ввезенное на территорию Республики Казахстан и не прошедшее сертификационных испытаний;
4) макеты массо-габаритные, изготовленные из огнестрельного оружия;
5) копии оружия, изготовленные по оригиналам либо чертежам оружия, снятого с производства, при условии точного воспроизведения его конструкции и художественного оформления без использования подлинных деталей, а также реплики оружия, имеющие авторские изменения внешнего вида и художественной отделки;
6) патроны к указанному в настоящем пункте оружию, в том числе испытательные, образцовые, холостые и учебные;
7) оружия и патронов, предназначенных для осуществления производственного или учебного процесса, исследований, разработки, испытаний, либо их единичных экземпляров, изготовленных в указанных целях;
8) моделей оружия (конструктивно сходных с оружием изделий, воспроизводящих конструкцию оружия и имитирующих его действие);
9) конструктивно сходных с оружием изделий, не являющихся моделями оружия;
10) муляжей оружия и патронов (изделий, сходных по внешнему виду с оружием и патронами, конструкция которых не позволяет использовать их в качестве оружия и патронов);

11) қысқа ұңғылы ойық және автомат қаруы.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Мемлекеттік мұражайлар ішкі істер органдарынан коллекциялауға лицензиясын алмай қарулар мен патрондарды коллекциялауды жүзеге асырады.
80. Қарумен марапатталған адамдарға осы қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарынан рұқсат алғаннан кейін марапаттау қаруын өзінің коллекциясына қосуға жол беріледі.
81. Жеке және заңды тұлғаларға:
1) тиісті лицензиясыз қарулар мен патрондарды;
2) коллекциялауға лицензияда көзделмеген қарулар мен патрондардың түрлерін және модельдерін коллекциялауға жол берілмейді.
82. Қазақстан Республикасының азаматтары осы Қағидалардың 135-тармағында көзделген тәртіпте тұрғылықты мекенжайы бойынша қарулар мен патрондар коллекцияларын сақтайды.
9-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын экспонаттау тәртібі
83. Қазақстан Республикасында заңды және жеке тұлғаларға тиесілі коллекцияны, сондай-ақ басқа иелерге тиесілі қаруларды немесе патрондарды экспонаттау ішкі істер органдары беретін экспонаттау лицензиясы негізінде жүргізіледі.
84. Жеткізушілерге (сатушыларға) тиесілі, өндірістік аумақтардың шегінде орналасқан үй-жайларда және сауда залдарында қару мен патрондарды көрсету, сондай-ақ осындай іс-шараларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының өткізуі экспонаттау болып табылмайды.
85. Экспонаттауға лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар коммерциялық емес не коммерциялық көрмені, сату-көрмесі немесе аукционды ұйымдастырған кезде:
1) үй-жайды жалға алу, қару мен патрондарды экспонаттау тәртібі, олардың сақталуын қамтамасыз ету туралы шарт жасасуы;
2) Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер органдарында шетелдік қатысушылар үшін Қазақстан Республикасының аумағына оларға тиесілі қаруды әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету, сондай-ақ оны тасымалдауға рұқсатқа қорытынды;
3) көрмені немесе аукционады өткізу орны бойынша ішкі істер органдарына экспонаттау жоспарларын және олардың келісуі үшін экспозияларды орналастару сызбалар ұсынуы, сондай-ақ көрмені немесе аукционды өткізу кезеңінде осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте қару мен патрондары сақтауға рұқсат алу;
4) экспонатталған қару мен патрондардың орналасқан және сақталған орнына бөгде адамдардың санкцияланбаған кіруіне жол бермеу;

11) нарезное короткоствольное и автоматическое оружие.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Государственные музеи, осуществляют коллекционирование оружия и патронов, без получения лицензии на коллекционирование в органах внутренних дел.
80. Лицам, награжденным оружием, допускается включать наградное оружие в свои коллекции после получения в органах внутренних дел разрешений на хранение и ношение этого оружия.
81. Юридическим и физическим лицам не допускается коллекционировать:
1) оружие и патроны без получения соответствующей лицензии;
2) виды, типы и модели оружия и патронов, не предусмотренные лицензией на коллекционирование.
82. Граждане Республики Казахстан хранят коллекции оружия и патронов по месту жительства в порядке, предусмотренном пунктом 135 настоящих Правил.
Глава 9. Порядок экспонирования гражданского и служебного оружия и патронов к нему
83. Экспонирование юридическими и физическими лицами принадлежащих им коллекций, а также оружия либо патронов, принадлежащих иным владельцам, осуществляется в Республике Казахстан на основании лицензий на экспонирование, выдаваемых органами внутренних дел.
84. Не является экспонированием демонстрация оружия и патронов, принадлежащих поставщикам (продавцам), в помещениях, расположенных в пределах производственных территорий, и торговых залах, а также проведение таких мероприятий государственными органами Республики Казахстан.
85. Юридическим и физическим лицам, имеющим лицензии на экспонирование, при организации некоммерческой либо коммерческой выставки, выставки-продажи или аукциона необходимо:
1) заключить договоры об аренде помещений, порядке экспонирования оружия и патронов, обеспечении их сохранности;
2) получить для иностранных участников в территориальных органах внутренних дел Республики Казахстан заключение на ввоз принадлежащего им оружия на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан, а также разрешение на его перевозку;
3) представить в органы внутренних дел по месту проведения выставки или аукциона планы экспонирования и схемы размещения экспозиций для их согласования, а также получить на период проведения выставки или аукциона разрешение на хранение оружия и патронов в порядке, установленном настоящими Правилами;
4) не допускать несанкционированного доступа посторонних лиц к местам размещения и хранения экспонируемого оружия и патронов;

5) қару мен патрондар экспозицияларын ашық витриналар мен стендтерде орналастырған жағдайда күн сайын көрме немесе аукцион жұмысы аяқталғаннан кейін қару мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша талаптарға сәйкес жабдықталған үй-жайларда сақтауға қару мен патрондарды тапсыру;
6) атыс үшін жарамсыз жағдайда азаматтық және қызметті қаруды және оның патрондарын экспонаттау қажет.
86. Бірнеше заңды немесе жеке тұлға қару мен патрондардың көрмесін немесе аукционын өткізген кезде өткізуді ұйымдастыру және экспонатталған қару мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету экспонаттау туралы шартта белгіленген қатысушылардың біріне жүктеледі.
87. Заңды және жеке тұлғалар:
1) ішкі істер органдарында тіркелмеген қаруды экспонаттауға;
2) қаруды өндіру үшін ққұрылғалар мен құралдарды, оған техникалық қызмет көрсету мен джөндеу, спорттық, аңшылық және балық аулай құрылғылары және қаруға қосалқы бөлшектерді, сондай-ақ белгіленген тәртіпте ұйымдаастырылатын тарихи-мәдени көрмелердің экспонаттарын қоспағана басқа заттармен бірге көрмедеге қару мен патрондарды экспонаттауға;
3) қару мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша талаптарға сәйкес жабдықталмаған үй-жайларда қару мен патрондарды сақтауға жол берлімейді.
10-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын есепке алу тәртібі
88. Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген субъектілерде бар қарулар мен патрондар түріне, үлгісіне, моделіне және келіп түсу көздеріне қарамастан, Қазақстан Республикасы азаматтарында жеке меншік құқығындағы заңды негіздерде сатып алынған қару мен оның патрондарын қоспағанда, ішкі істер органдарына есепке алуға жатады.
89. Қару мен патрондарды ішкі істер органдарынан есептен шығару және есепке қою Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 бұйрығына 1-қосымшада белгіленген тәртіпте жүргізіледі (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13694 болып тіркелген).
90. Ішкі істер органдарында қаруды бір қару иесінен басқаға беру туралы құжаттарды ресімдеуге жол беріледі. Қаруды қайта рәсімдеу, берілетін қарудың есепке алу орны бойынша азаматтық және қызметтік қарудың айналымын бақылауды (бұдан әрі - АҚҚАБ) жүзеге асыратын полиция органының қызметкері қару иесінің және қарудың осы түрін сатып алуға полиция органының рұқсаты бар адамның қатысуымен жүргізіледі.
Жеке тұлға қаруды бір қару иесінен басқаға беруге құжаттарды ресімдеуге жүгінген кезде ресімделетін қару есебінде тұрған АҚҚАБ қызметкері "электрондық үкімет" порталы арқылы "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорында (бұдан әрі - ЕЛ МДҚ) сатып алуға рұқсаттың бар-жоғын тексереді.
Қару және (немесе) патрондарды сатқан жағдайда АҚҚАБ қызметкері ресімделетін қару туралы мәліметті ЕЛ МДҚ толтырады және оларды ЕЛ МДҚ арқылы сатып алуға рұқсат берген ішкі істер органына жолдайды.
Қаруды сатып алуға рұқсат "жарамсыз" деген мәртебеде немесе оның ЕЛ МДБ болмаған жағдайда қаруды ресімдеуге жол берілмейді.
Қаруды есептен шығару қаруды жаңа иесі оны есепке қою туралы хабарламасын алғаннын кейін ғана жүргізіледі.
Қаруды ұрлау немесе жоғалтып алу жағдайында қару иесі біркүндік мерзімде қаруды ұрлау немесе жоғалтып алу фактісін анықтау сәттен бастап бұл туралы ішкі істер органдарына хабарлайды.

5) в случае размещения экспозиций оружия и патронов в открытых витринах и стендах ежедневно по окончании работы выставки или аукциона сдавать оружие и патроны на хранение в помещениях, оборудованных согласно требованиям по обеспечению сохранности оружия и патронов;
6) экспонировать гражданское и служебное оружия и патроны к нему в непригодном для стрельбы состоянии.
86. При проведении выставки или аукциона оружия и патронов несколькими юридическими или физическими лицами организация проведения и обеспечение сохранности экспонируемого оружия и патронов возлагаются на одного из участников, определенного договором об экспонировании.
87. Юридическим и физическим лицам не допускается:
1) экспонировать оружие, не зарегистрированное в органах внутренних дел;
2) экспонировать оружие и патроны на выставках совместно с другими предметами, за исключением устройств и инструментов для производства оружия, его технического обслуживания и ремонта, спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к оружию, а также экспонатов историко-культурных выставок, организуемых в установленном порядке;
3) хранить оружие и патроны в помещениях, не оборудованных согласно требованиям по обеспечению сохранности оружия и патронов.
Глава 10. Порядок учета гражданского и служебного оружия и патронов к нему
88. Имеющиеся у субъектов указанных в пункте 45 настоящих Правил оружие и патроны, подлежат учету в органах внутренних дел, независимо от их вида, типа, модели и источников поступления, за исключением оружия и патронов к нему, приобретенных гражданами Республики Казахстан, имеющихся у них на законных основаниях на праве личной собственности.
89. Снятие с учета и постановка на учет органов внутренних дел оружия и патронов производится в порядке установленном приложением 1 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 313 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13694).
90. Допускается производить в органах внутренних дел оформление документов на передачу оружия от одного владельца другому. Переоформление оружия производится по месту учета передаваемого оружия, работником органа полиции, осуществляющим контроль за оборотом гражданского и служебного оружия (далее – КОГСО), в присутствии владельца оружия и лица, имеющего разрешение органа полиции на приобретение этого вида оружия.
При обращении физического лица оформление документов на передачу оружия от одного владельца другому работник КОГСО, на учете которого состоит оформляемое оружие, через портал "электронного правительства" проверяют наличие разрешения на приобретение в государственной базе данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ).
При реализации оружия и (или) патронов работник КОГСО заполняет в ГБД ЕЛ сведения об оформляемом оружии и направляет их посредством ГБД ЕЛ в орган внутренних дел, выдавший разрешение на приобретение.
Не допускается оформление оружия при статусе разрешения на приобретение оружия "недействительно" или его отсутствии в ГБД ЕЛ.
Снятие с учета оружия производится только после получения уведомления о постановке его на учет за новым владельцем оружия.
В случае утраты или хищения оружия владельцы оружия в однодневный срок, с момента установления факта утраты или хищения оружия сообщают об этом в орган внутренних дел.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қызметтік немесе спорттық қару мен оның патрондарын есепке алу осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітабында және осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналында жүргізіледі, олар нөмірленеді, тігіледі және аумақтық ішкі істер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерімен арнайы мөрмен бекітіледі.
Спортшылар сатып алған спорттық қару қызметтік қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда (спортшы тұратын ұйымның спорт федерацияларында) қаруды иесіне (спортшыға) беру туралы тиісті белгісі бар қару мен оның патрондарын есепке алу кітабына енгізіледі.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын, оның ішінде ішкі істер органдарында тіркеу көзделмеген, заңды тұлғалардан келіп түскен, берілген және сатып алынған қаруды есепке алуды - жеткізушілер азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сату бойынша мамандандырылған дүкендерде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарының келіп түсуі мен сатуды есепке алу кітаптарында жүргізеді, олар нөмірленеді, тігіледі және аумақтық ішкі істер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерімен арнайы мөрмен бекітіледі.
93. Қаруды, оның ішінде ішкі істер органдарында оны тіркеу көзделмеген қаруды есепке алу қару-жөндеу шеберханаларында осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес қаруды жөндеу шеберханасына келіп түскен қаруды есепке алу кітабы бойынша жүзеге асырылады, олар нөмірленеді, тігіледі және аумақтық ішкі істер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерімен арнайы мөрмен бекітіледі.
94. Одан әрі пайдалануға жарамсыз азаматтық, қызметтік немесе спорттық қару және оның патрондары одан әрі жою үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астанының және Көліктегі полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД, КПД) арттехқару-жарақ қоймаларына ұйымдар тапсырады (осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда). Жою қағидаларын қарудың айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Ескертпе. Қарудың пайдалануға жарамдылығын ішкі істер органдарының көрсетілген бөліністерінің техникалық комиссиялары немесе қаруды жөндеуге лицензиясы бар заңды тұлғалар айқындайды.

Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
91. В организациях, хранящих и использующих оружие, учет служебного или спортивного оружия и патронов к нему, ведется в книге учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих оружие, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, и журнале выдачи и приема оружия и патронов к нему, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система".
Приобретенное спортсменами спортивное оружие, вносится в книгу учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих служебное оружие, (спортивные федерации организации в котором состоит спортсмен) с соответствующей отметкой о передаче оружия владельцу (спортсмену).
Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
92. Учет гражданского и служебного оружия и патронов к нему, в том числе оружия, регистрация которого в органах внутренних дел не предусмотрена, поступившего, переданного и реализованного юридическими лицами – поставщиками ведется в книгах учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных магазинах по торговле гражданским и служебным оружием согласно приложению 19 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система".
93. Учет оружия, в том числе оружия, регистрация которого в органах внутренних дел не предусмотрена, в оружейно-ремонтных мастерских осуществляется по книгам учета поступившего в оружейно-ремонтную мастерскую оружия согласно приложению 20 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система".
94. Непригодное к дальнейшему использованию гражданское, служебное или спортивное оружие и патроны к нему сдаются организациями на склады арттехвооружения Департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте (далее – ДП(Т) для дальнейшего уничтожения (за исключением случаев предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил). Правила уничтожения определяются уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Примечание: Пригодность к использованию оружия определяется техническими комиссиями указанных подразделений органов внутренних дел или юридическими лицами имеющими лицензию на ремонт оружия.

Қарудың техникалық жай-күйін айқындау жөніндегі комиссия ішкі істер органдарында құрамында АҚҚАБ бөліністерінің полиция қызметкері, криминалист, қару технигі бар 3-4 адамнан құрылады және ПД, КП бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссияның міндеті ішкі істер органдарына азаматтар беретін қаруды тіркеу (қайта тіркеу) кезінде оның техникалық жай-күйін айқындау үшін қаруды қарап-тексеруді жүргізу болып табылады. Комиссия жұмысында ашылық атыс қаруын техникалық санаттау нормаларын басшылыққа алады.
Ұйымдарға тиесілі артық, бірақ одан әрі пайдалану үшін жарамды қызметтік қару мен оның патрондары оны сақтауға рұқсаты бойынша ғана басқа ұйымдарға беріледі немесе сатылады.
Артық қаруды сақтау, қарудың тіркелген орны бойынша АҚҚАБ бөліністерінің келісімі бойынша ПД, КПД арттехқару-жарақ қоймаларында немесе қару мен патрондарды орталықтандырылған сақтау пункттерінде сақтауға жол беріледі.
95. Қару мен оның патрондарының айыналымына қатысты барлық есепке алу құжаттары ұйымдарда кемінде 10 жыл сақталады.
Есепке алу құжаттамасын сақтау бөгде адамдар үшін қолжетімсіз үй-жайларда орнатылған ішкі құлыпқа жабылатын арнайы металдан жасалған шкафтарда жүзеге асырылады.
96. Қару мен патрондардың келіп түсуі, беру, қабылдау, сату және беру, тапсыру туралы жазба қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітаптарына, азаматтық және қызметті қаруды сату бойынша мамандандырылған дүкендерде қару мен оның патрондарының келіп түсуін және сатылуын есепке алу, қаруды жөндеу шеберханасына келіп түскен қаруды есепке алу және қару мен оның патрондарын беру мен қабылдауды есепке алу журналы қару мен патрондарын келіп түскен жұмыс күнінің соңынан кешіктірмей енгізіледі.
97. Заңды тұлғалардың қызметкерлеріне қызметке шығу үшін қару мен оның патрондарын беру оларға бекітілген қызметті қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаты болған жағдайда ғана жүзеге асырылады
Қару мен оның патрондарын тәулік бойы бекеттер үшін берген жағдайда қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналына қару алған қызметкерге жазба жүргізіледі, одан әрі тәулік бойы бекетте қару мен оның патрондарын беру мен қабылдаудың қосымша журналы жүргізіледі, онда ауысымға түсетін қызметкерлерге қару мен оның патрондарын қабылдау және беру жазбасы жүзеге асырылады.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Атыс тирлары (атыс орындарында) және стендтерде қару мен оның патрондарын есепке алу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 365 бұйрығымен бекітілген Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11219 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Оқу-жаттығу мақсаттарында (практикалық атыстар), спорт жарыстарында немесе қызметті өткеру уақытында қаруды қолдану нәтижесінде жұмсалған, сондай-ақ жоғалған патрондар тарату-тапсыру ведомостеріне, ал қажет болған жағдайда қаруды қолдану немесе патрондарды жоғалту себептері туралы қызметтік тексеру материалдарына жинақтала отырып, акті бойынша есептен шығарылады. Акті атыс өткеннен кейін келесі күннен кешіктірмей жасалады, ұйым басшысы бекітеді және қарудың сақталуы үшін жауапты адамда сақталады. Патрондарды есептен шығару туралы қаруды есепке алу кітабында тиісті белгі жасалады.

Комиссия по определению технического состояния оружия создается в органе внутренних дел из 3-4 человек в составе: сотрудников полиции подразделении КОГСО, криминалиста, техника-оружейника и утверждается приказом начальника ДП(Т).
Задачей комиссии является проведение осмотра оружия, предъявляемого гражданами при регистрации (перерегистрации) в органы внутренних дел, для определения его технического состояния. В работе комиссия руководствуется нормами технического категорирования охотничьего огнестрельного оружия.
Излишнее, но пригодное для дальнейшего использования служебное оружие и патроны к нему, принадлежащее организациям, передаются или продаются в другие организации только по разрешению на его хранение.
Хранение излишнего оружия, по согласованию с подразделением КОГСО по месту регистрации оружия, допускается на складах арттехвооружения ДП(Т) или пунктах централизованного хранения оружия и патронов.
95. Вся учетная документация, касающаяся оборота оружия и патронов к нему, хранится в организациях не менее десяти лет.
Хранение учетной документации осуществляется в специальных металлических шкафах, запирающихся на внутренний замок, установленных в недоступном для посторонних лиц помещениях.
96. Запись о поступлении, передаче, приеме, реализации и выдаче сдаче оружия и патронов, в книгах учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих оружие, учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных магазинах по торговле гражданским и служебным оружием, учета поступившего в оружейно-ремонтную мастерскую оружия и журнал учета выдачи и приема оружия и патронов к нему вносится не позднее конца рабочего дня поступления оружия и патронов.
97. Выдача оружия и патронов к нему для выхода на службу работникам юридических лиц осуществляется только при наличии у них разрешений на хранение и ношение закрепленного за ними служебного оружия.
В случае выдачи оружия и патронов к нему для круглосуточных постов в журнале выдачи и приема оружия и патронов к нему запись производится на работника, получившего оружие, далее на круглосуточном посту заводится дополнительный журнал выдачи и приема оружия и патронов к нему, в котором осуществляются записи приема передачи оружия и патронов к нему работникам, заступающим на смену.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Учет оружия и патронов к нему в стрелковых тирах (стрельбищах) и стендах осуществляется в порядке, установленном правилами открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 365 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11219).
Патроны, израсходованные на учебные цели (практические стрельбы), на спортивных соревнованиях или в результате применения оружия во время несения службы, а также утраченные списываются по акту с приобщением раздаточно-сдаточных ведомостей, а в необходимых случаях - материалов служебного расследования о причинах применения оружия или утраты патронов. Акт составляется не позднее следующего, после проведения стрельб, дня, утверждается руководителем организации и хранится у лица, ответственного за сохранность оружия. О списании патронов делаются соответствующие отметки в книге учета оружия.

99. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының сақталуын жүзеге асыратын ұйымдарда есепке алу мақсатында қару мен патрондарды түгендеуді заңды тұлғалар жүргізеді.
Ескертпе: Түгендеу қаруды жөндеуге арналған шеберханаларында, сондай-ақ қару мен патрондарды экспонаттаумен айналысатын адамдар жүргізбейді.
100. Түгендеу - қару мен патрондардың бар-жоғын есептік деректерге сәйкес келуі тұрғысынан, сондай-ақ олардың есебін жүргізу мен сақталуын қамтамасыз ету тәртібін толық салыстырып тексеру. Түгендеу ұйымдарда түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
101. Түгендеу:
1) тоқсан сайын;
2) қару мен патрондардың сақталуына жауапты адам немесе заңды тұлғаның басшысы ауысқан кезде (істерді қабылдау-тапсыру күніне);
3) дүлей зілзала, өрт, авария немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде (осындай оқиғаларға нақты қатысушы үшін) оның салдарынан қарудың немесе патрондардың орнын ауыстыру жүргізілгенде;
4) заңды тұлға таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде тарату немесе бөлу баланстарын жасау алдында жүргізіледі.
Түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығымен түгендеу басталғанға дейін он күн бұрын түгендеу комиссиясының төрағасы мен мүшелері тағайындалады, оның жұмыс істеу мерзімі мен түгендеу актісін, түгендеудің жүргізілгені туралы салыстыру ведомостерін ұсыну тәртібі айқындалады.
102. Түгендеу жүргізу үшін ұйымда кемінде үш адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін түгендеу комиссиясы құрылады. Түгендеу комиссиясына түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшыларының бірі, бухгалтерлік қызмет қызметкерлері және қару мен патрондарға рұқсаты бар, салыстырып тексерілетін қарудың құрылымы мен номенклатурасын, сондай-ақ онымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шараларын зерделеген басқа да мамандар енгізіледі. Заңды тұлғада заңды тұлға болып табылмайтын аумақтық жағынан алыс орналасқан филиалдар болған кезде ұйым – заңды тұлға басшысының бұйрығымен қызметкерлер, оның ішінде осы филиал басшыларының бірі қатарынан филиалдың тұрақты жұмыс істейтін түгендеу комиссиясы құрылуы мүмкін.
Түгендеу комиссиясының құрамы Комиссияның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгермейді. Ерекше жағдайларда комиссия мүшелерін ауыстыру түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның басшысы қару мен патрондарға түгендеу жүргізу үшін жағдай жасайды, оны жүргізу уақытында комиссия мүшелерін олардың басқа міндеттерді атқаруынан босатады, сондай-ақ қарумен және патрондармен жұмыс істеуге жіберілген техникалық қызметкерлердің қажетті санын бөледі.

99. В организациях, осуществляющих хранение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, в целях учета проводится инвентаризация оружия и патронов юридическими лицами.
Примечание: Инвентаризация не проводится в оружейно-ремонтных мастерских, а также лицами занимающимися экспонированием оружия и патронов.
100. Инвентаризация – полная сверка наличия оружия и патронов на соответствие учетным данным, а также порядка ведения их учета и обеспечения сохранности. Инвентаризация проводится в организациях на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
101. Инвентаризации проводятся:
1) ежеквартально;
2) при смене лица, ответственного за сохранность оружия и патронов, либо руководителя юридического лица (на день приема-передачи дел);
3) в случае стихийного бедствия, пожара, аварии или других чрезвычайных ситуаций, в результате которых производилось перемещение оружия или патронов (для конкретного участника таких событий);
4) при ликвидации или реорганизации юридического лица перед составлением ликвидационного или разделительного балансов.
Приказом руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация, за десять дней до начала инвентаризации назначаются председатель и члены инвентаризационной комиссии, определяются сроки ее работы и порядок представления акта инвентаризации, сличительных ведомостей о проведении инвентаризации.
102. Для проведения инвентаризации в организации создается постоянно действующая инвентаризационная комиссия в количестве не менее трех человек. В инвентаризационную комиссию включаются один из руководителей юридического лица, в котором проводится инвентаризация, работники бухгалтерской службы и другие специалисты, имеющие допуск к оружию и патронам, изучившие устройство и номенклатуру сверяемого оружия, а также меры безопасности при обращении с ним. При наличии у юридического лица территориально удаленных филиалов, не являющихся юридическими лицами, приказом руководителя организации – юридического лица может создаваться постоянно действующая инвентаризационная комиссия филиала из числа сотрудников, в том числе одного из руководителей этого филиала.
Состав инвентаризационной комиссии не меняется до окончания срока действия комиссии. В исключительных случаях замена членов комиссии производится на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
Руководитель юридического лица создает условия для проведения инвентаризации оружия и патронов, освобождает членов комиссии на время ее проведения от исполнения ими других обязанностей, а также выделяет необходимое количество технических работников, допущенных к работам с оружием и патронами.

Ұйым басшысы қаруды түгендеуге қатысатын адамдарға ішкі істер органдары Заңның 19-бабы 1 және 4-тармақтарының талаптарына сәйкестігін тексергеннен кейін қаруға рұқсатты ресімдейді.
Есепке алу бойынша тексеру үшін заңды тұлға заңды тұлға басшысының бұйрығына сәйкес сауалнама деректерін және атқаратын лауазымын көрсете отырып, Қаруға жіберуге үміткер адамдардың тізімін есепке алу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына жібереді.
Тексеру нәтижелерін алғаннан кейін Заңның 19-бабы 4-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 9) тармақшалардың және 1-тармақтың талаптарына сәйкес заңды тұлға басшысының бұйрығымен келетін адамдарға қаруға рұқсат ресімделеді.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамдар қару мен патрондардың қозғалысы бойынша аяқталған барлық операцияларды тізуді жүзеге асырады және олардың қалдықтарын есепке алу кітаптарына түгендеу күніне өзінің қолымен растай отырып, шығарады.
104. Түгендеуді бастар алдында комиссия мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының қару мен патрондар айналымы және оларға түгендеу жүргізу тәртібін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын зерделейді;
2) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемелерінің, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нөмірлік есепке алу тізімдемелерінің және осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес қару мен патрондарды түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомостерінің бланкілерін дайындайды, оларды белгіленген тәртіппен тіркейді. Бұл ретте қару мен патрондардың қалдықтарын көрсетілген құжаттарға алдын ала енгізуге жол берілмейді;
3) пломба салу құралдарының және пломба салу материалдарының болуы салыстырып тексеріледі, олардың деректемелері қарудың сақталуына жауапты тұлғаларда немесе ұйым басшыларында бар пломба салу құралдарынан ерекшеленеді.
Ескерту. 104-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Қару мен патрондардың іс жүзінде болуына салыстырып тексеруді комиссия қару мен патрондарын сақтау орындарын және қару мен патрондарымен сейфтерді, шкафтарды, пирамидаларды, жәшіктерді мөрмен басуын тексерумен бастайды.
Қару мен патрондарының тексерілген сақтау орындарын ашу және қайта мөрмен басу оны қабылдау және беру үшін тек түгендеу комиссияның мүшелері, комиссия мүшелерінің біреуі болмаған жағдайында ұйым басшысы жүзеге асырады.

Допуск к оружию оформляется руководителем организации на лиц участвующих в инвентаризации оружия после проверки органами внутренних дел соответствия требованиям пунктов 1 и 4 статьи 19 Закона.
Для проверки по учетам юридическое лицо направляет в территориальный орган внутренних дел, по месту учета списки лиц претендующих на допуск к оружию с указанием анкетных данных и занимаемой должности, согласно приказа руководителя юридического лица.
После получения результатов проверки приказом руководителя юридического лица оформляется допуск к оружию на лиц соответствующих требованиям пункта 1 и подпунктов 2), 3), 4), 5), 6) и 9) пункта 4 статьи 19 Закона.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Лица, ответственные за сохранность оружия и патронов, осуществляют проводку всех оконченных операций по движению оружия и патронов и выводят их остатки в книгах учета с заверением собственной подписью на день инвентаризации.
104. Перед началом инвентаризации члены комиссии:
1) изучают требования законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих порядок оборота оружия и патронов и проведение их инвентаризации;
2) готовят бланки инвентаризационных описей, согласно приложению 21 к настоящим Правилам, описей номерного учета, согласно приложению 22 к настоящим Правилам и сличительных ведомостей результатов инвентаризации оружия и патронов, согласно приложению 23 к настоящим Правилам, регистрируют их в установленном порядке. При этом предварительное внесение остатков оружия и патронов в указанные документы не допускается;
3) сверяют наличие средств пломбирования и пломбировочного материала, реквизиты которых отличаются от средств пломбирования, имеющихся у лиц, ответственных за сохранность оружия и руководителей организации.
Сноска. Пункт 104 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
105. Сверка фактического наличия оружия и патронов начинается комиссией с проверки мест хранения оружия и патронов и опечатывания имеющихся сейфов, шкафов, пирамид, ящиков с оружием и патронами.
Вскрытие и повторное опечатывание проверенных мест хранения оружия и патронов для его приема или выдачи осуществляются только членами инвентаризационной комиссии, в случае отсутствия одного из членов комиссии его заменяет руководитель организации.

Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Қарудың бар-жоғы оның сақталуына жауапты адамның қатысуымен оны міндетті түрде бір-бірден, жиынтық түрінде және нөмірі бойынша қайта санау, сондай-ақ қарудың техникалық құжаттамаға (паспорттарға, формулярларға не оның телнұсқаларына) сәйкес келмеуі тұрғысынан тексеру арқылы анықталады.
Герметикалық орамдарға немесе металл мырышқа, олар болған жағдайда, орап салынған патрондарды салыстырып тексеру басылған таңбалауға сәйкес ыдыстың тұтастығын қарап тексеру арқылы жүзеге асырылады, ол туралы түгендеу тізімдемесінде тиісті белгі қойылады. Таңбалау болмаған кезде, оның ішінде ішінара көрсетілген орамдар ашылуы, ал патрондар - бір-бірден қайта саналуы тиіс.
Тексерілген сейфтерге, шкафтарға, пирамидаларға, жәшіктер мен тығындауларға салыстырып тексеру жүргізілген күн көрсетіле отырып, комиссияның төрағасы растаған жазба белгілер салынады.
107. Түгендеу тізімдемелеріндегі және нөмірі бойынша есепке алу тізімдемелеріндегі түзетулер мен толықтыруларды түгендеу комиссиясының мүшелері және қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамдар растайды.
Тізімдемелер бастапқы түгендеу құжаттары болып табылады, олар тікелей қару мен патрондарды сақтау орындарында (объектілерінде) олардың тексерілуіне қарай толтырылады. Салыстырып тексеру аяқталған соң, толтырылған тізімдемелердің әрбір парағына комиссия мүшелері және қару мен оның патрондарының сақталуына жауапты адам қол қояды.
108. Түгендеу процесінде келіп түскен қару мен патрондар жеке тізімдемелерге енгізіледі. Бұл ретте, қарудың пайдалану мақсатын көрсетуге арналған жолда "Түгендеу уақытында келіп түскен қару (патрондар)" деген жазу жазылады, ал "Ескертпе" деген бағанда қарудың кімнен келіп түскені, келіп түскен күні және кіріс (ілеспе, көліктік) құжаттарының нөмірлері көрсетіледі.
109. Түгендеу кезінде ұйымның іссапарға кеткен қызметкерлерінде болған қару мен патрондар есептік құжаттар бойынша есепке алынады. Бұл ретте "Ескертпе" деген бағанда берілген күні, оларды қабылдап алған адамдардың тектері мен аты-жөндері және беру негіздері көрсетіледі (ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар үшін).
110. Қару мен патрондарды түгендеу нәтижелері салыстыру ведомосында көрсетіледі. Ведомосқа комиссияның төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ тексерілген қару немесе патрондардың сақталуына жауапты адам қол қояды.
Қару мен патрондардың жетіспеуі немесе артық болуы фактілері анықталған кезде, түгендеу комиссиясы бұл туралы заңды тұлғаның басшысына дереу хабарлайды.

Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
106. Наличие оружия устанавливается путем его штучного, комплектного и номерного пересчета, а также проверки соответствия оружия технической документации (паспортам, формулярам либо их дубликатам) в присутствии лица, ответственного за его сохранность.
Сверка патронов, упакованных в герметичные упаковки или металлические цинки, при их наличии, осуществляется путем осмотра целостности тары согласно нанесенной маркировке, о чем в инвентаризационной описи делается соответствующая отметка. При отсутствии маркировки, в том числе частичной, указанные упаковки подлежат вскрытию, а патроны - поштучному пересчету.
В проверенные сейфы, шкафы, пирамиды, ящики и укупорки комиссией вкладываются ярлычки, заверенные председателем комиссии, с указанием даты сверки.
107. Исправления и дополнения в инвентаризационных описях и описях номерного учета заверяются членами инвентаризационной комиссии и лицами, ответственными за сохранность оружия и патронов.
Описи являются первичными инвентаризационными документами, которые заполняются непосредственно в местах (на объектах) хранения оружия и патронов по мере их проверки. По завершении сверки каждая заполненная страница описей подписывается членами комиссии и лицом, ответственным за сохранность оружия или патронов.
108. Поступившие в процессе инвентаризации оружие и патроны заносятся в отдельные описи. При этом в строке для указания целевого назначения оружия делается запись "Оружие (патроны), поступившее во время инвентаризации", а в графе "Примечание" указывается, от кого оно поступило, дата поступления и номера приходных (сопроводительных, транспортных) документов.
109. Оружие и патроны, находившиеся в момент инвентаризации у работников организации, убывших в командировку, принимаются к зачету по учетным документам. При этом в графе "Примечание" указываются дата выдачи, фамилии и инициалы лиц, их получивших, и основания для выдачи (для юридических лиц с особыми уставными задачами).
110. Результаты инвентаризации оружия и патронов отражаются в сличительной ведомости. Ведомость подписывается председателем и членами комиссии, а также лицом, ответственным за сохранность проверенного оружия или патронов.
При выявлении фактов недостачи или излишков оружия и патронов инвентаризационная комиссия незамедлительно сообщает об этом руководителю юридического лица.

111. Түгендеу қорытындысы бойынша комиссия акт толтырады (еркін нысанда), онда қару мен патрондарды сақтаудың, есепке алудың жай-күйі, жетіспеушілігі, артық болуы, бүліну және жоғалу фактілері, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар көрсетіледі.
Актіні комиссия оған қол қойған және ұсынған күннен бастап үш күн мерзімде түгендеу жүргізіліп жатқан заңды тұлғаның басшысы қарайды және бекітеді.
112. Акт, түгендеу тізімдемесі, нөмірлік есепке алу тізімдемесі, салыстыру ведомосы және басқа да материалдар ұйымдағы қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамның жеке есептік ісінде сақталады.
113. Қару мен оның патрондарын есепке алудың, сақтаудың және дұрыс пайдаланудың жай-күйiне ұйым басшылары жауапты болады, олар қару немесе оның патрондары ұрланған немесе жоғалған жағдайларда ол туралы аумақтық iшкi iстер органдарына дереу хабарлауға және оларды iздестiру шараларын қолдануға мiндеттi.
114. Ұйымдарда қару мен патрондардың есебін жүргізу кезінде осы тарауда белгіленген нысандар бойынша бір уақытта деректерді қағаз және электрондық тасымалдағыштарға шығара отырып, автоматтандырылған есепке алудың электрондық құралы қосымша пайданылады.
115. Ойық ұңғылы қызметтiк және азаматтық атыс қаруы мiндеттi түрде тексеру атысынан өтуi тиіс.
Ойық ұңғылы азаматтық және қызметтік қаруынан ату Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидаларында белгіленген тәртіпте жүргізіледі. Атылған оқтар мен гильзаларды ату орнын сақтау орнына дейін жеткізу ішкі істер органдарының қару-жарақ қызметінің қызметкері жүзеге асырады.
116. Ішкі істер органдарының қызметкерлерінен басқа өзге адамдарға азаматтық және қызметтік қарудан атуды жүргізуге, сондай-ақ атылған оқтар мен гильзаларға өзге де жеке және заңды тұлғаларды, оның ішінде қару иелерін жіберуге жол берілмейді.
11-тарау. Азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сақтау тәртібі
117. Қару мен патрондарды сақтау қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарында рұқсат алған заңды және жеке тұлғаларға рұқсат етіледі.
Қызметтік, азаматтық, спорттық қаруды сақтауға жалпы рұқсаты қару бөлмесінің орналасқан мекенжайы бойында тіркелген барлық қаруларға беріледі.
Заңды тұлғалардың қызметкерлеріне қызметтік қаруын алып жүру рұқсаты бір рұқсатта 5 бірлік қарудан артық емес, осы Қағидалармен бекітілген тәртіпте заңды тұлғаларға тіркелген қызметтік қаруға беріледі.
Осы Қағидалардың 126-тармағында көрсетілген табиғатты қорғау ұйымдарының қызметкерлеріне сақтау мен алып жүру рұқсаты облыстық атқарушы органның орман шаруашылықтарының мемлекеттік қызметкерлерін қаруландыру үшін бекітілген нормалардың 9-қосымшасына сәйкес және осы Қағидаларға аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргізу құқығы берілген заңнама тәртібінде бекітілген аңшылық және балық шаруашылықтарының жұмыскерлерін қаруландыру үшін бекітілген нормалардың 10-қосымшасына сәйкес тиісті нормаларға сәйкес беріледі.

111. По итогам инвентаризации комиссия составляет акт (в произвольной форме), в котором отражаются состояние хранения, учета оружия и патронов, факты недостачи, излишков, порчи и утраты, а также предложения по устранению выявленных недостатков.
Акт рассматривается и утверждается руководителем юридического лица, в котором проводится инвентаризация, в трехдневный срок со дня его подписания и представления комиссией.
112. Акт, инвентаризационная опись, опись номерного учета, сличительная ведомость и другие материалы хранятся в отдельном учетном деле у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов в организации.
113. Ответственность за состояние учета, хранения и правильное использование оружия и патронов к нему несут руководители организаций, которые в случаях хищения или утраты оружия или патронов к нему немедленно сообщают об этом в территориальный орган внутренних дел и принимают меры к их розыску.
114. При ведении учета оружия и патронов в организациях дополнительно используются электронные средства автоматизированного учета с одновременным выводом данных на бумажные и электронные носители, по формам установленным настоящей главой.
115. Служебное и гражданское оружие с нарезным стволом подлежит контрольному отстрелу.
Отстрел гражданского и служебного оружия с нарезным стволом производится в порядке, установленном правилами формирования Государственной пулегильзотеки, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429. Доставку отстрелянных пуль и гильз с места отстрела до места хранения осуществляется сотрудником службы вооружения органов внутренних дел.
116. Не допускается производить отстрел гражданского и служебного оружия иными лицами, кроме сотрудников органов внутренних дел, а также допускать к отстрелянным пулям и гильзам иных физических и юридических лиц, в том числе владельцев оружия.
Глава 11. Порядок хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему
117. Хранение оружия и патронов разрешается юридическим и физическим лицам, получившим в органах внутренних дел разрешения на хранение или хранение и ношение оружия.
Общее разрешение на хранение служебного, гражданского спортивного оружия выдается на все оружие, зарегистрированное по адресу расположения оружейной комнаты.
Разрешение на ношение служебного оружия работниками юридических лиц выдается на служебное оружие, зарегистрированное за юридическим лицом в установленном настоящими Правилами порядке, не более 5 единиц оружия в одном разрешении.
Разрешение на хранение и ношение работникам природоохранных организаций, указанных в пункте 126 настоящих Правил выдается с учетом норм положенности согласно приложения 9 норм установленных для вооружения работников государственных учреждений лесного хозяйства областных исполнительных органов и приложения 10 норм установленных для вооружения работников охотничьих и рыбных хозяйств, которым в установленном законодательством порядке предоставлено право ведения охотничьего и рыболовного хозяйства к настоящим Правилам.

Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Қару мен патрондарды сақтауға қабылдау, оларды беру және қажетті есепті құжаттарды ресімдеу тәртібі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес заңды тұлғалар басшыларының бұйрықтарымен белгіленеді.
Кедендік режимге орналастырылған қарумен және патрондармен көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыру тәртібін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
119. Ішкі істер органдары қаруды тіркеу кезінде осы қаруды сақтауға рұқсатты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығыменбекітілген Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы, атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын бекіту және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16733 болып бекітілген) бекітілген нысан бойынша қаруды сатып алудың заңдылығын растайтын құжаттар негізінде бес жыл мерзімге береді.
Жеке тұлғалардың белгi беру және оқсыз атылатын қаруы ішкі істер органдарында тіркеледі.
Бұл ретте ішкі істер органдары оны сақтауға рұқсат бермейді.
Жеке және заңды тұлғалар сатып алған белгi беру және оқсыз атылатын қару 7 күн ішінде тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарында тіркеледі.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Қызметтiк қару мен оның патрондары арнайы жабдықталған қоймада сақталады, ол мынадай талаптарға сәйкес:
1) басқа қосалқы, қызметтік үй-жайлардан оқшау болуы керек, ішкi қабырғалары (қоршаулары) беріктігі жағынан арасына болат тор өткiзiлген, әрқайсысының қалыңдығы 80 мм қосарланған гипсобетонды панельдерге немесе металл тормен арматураланған, қалыңдығы кемінде 120 мм кiрпiш қабырғаға тең, темірбетонды төбе жабындысы мен едені болуы тиіс.
2) екі есiгi болуы керек, бұл ретте сыртқысы - қаңылтырдың шеттерi есiктiң жақтауына қайтарылып, екі жағы мырышты болат қаңылтырмен сомдалған, қалыңдығы кемiнде 40 мм бір қабат тақтайдан (немесе металды қалыңдығы кемінде 5 мм), ал iшкiсi - болат тордан жасалады.
Бұл ретте, сыртқы есiк екi iшкi құлыппен жабылып, мөр немесе пломбы басылуы тиiс, iшкi торлы есік - iшкi немесе аспалы құлыппен жабылады.

Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
118. Порядок приема оружия и патронов на хранение, их передачи, выдачи и оформления необходимых учетных документов устанавливается приказами руководителей юридических лиц в соответствии с требованиями, настоящих Правил.
Порядок осуществления указанных действий с оружием и патронами, помещенными под таможенный режим, устанавливается уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
119. Органом внутренних дел при регистрации оружия выдается разрешение на хранение этого оружия по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении форм разрешений и (или) приложений к ним, в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, а также о внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733), сроком на пять лет на основании документов, подтверждающих законность приобретения оружия.
Сигнальное и охолощенное оружие физических лиц регистрируется в органах внутренних дел.
При этом, разрешение на его хранение органы внутренних дел не выдают.
Приобретенное физическими и юридическими лицами сигнальное и охолощенное оружие в течение 7 дней регистрируются в органах внутренних дел по месту проживания.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. Служебное оружие и патроны к нему хранятся в специально оборудованном хранилище, отвечающее следующим требованиям:
1) быть изолированным от других подсобных, служебных помещений, иметь стены (перегородки) эквивалентные по прочности спаренным гипсобетонным панелям толщиной 80 мм каждая, с проложенной между ними стальной решеткой или кирпичной стенке толщиной не менее 120 мм, армированной металлической сеткой, железобетонные потолочные перекрытия и пол.
2) иметь две двери, при этом наружную-дощатую однопольную толщиной не менее 40 мм, обитую с двух сторон оцинкованной кровельной сталью с загибом краев листа на торец двери (или металлическую толщиной не менее 5 мм), внутреннюю-решетчатую стальную.
При этом наружная дверь, запирается на два внутренних замка и опечатывается или пломбируется, внутренняя решетчатая дверь - запирается на внутренний или навесной замок.

Қару-жарақ бөлмесi есiгiнiң ойығы (есiктiң қорабы) қабырғаға диаметрi 10-12 мм арматуралы болат шегемен он жерден қағылған бұрыштама темiрмен күшейтiлген болат жиекпен жақтауланады;
3) үй-жайдың iшкi жағындағы терезе ойықтарында немесе жақтауларының арасында болат тор жүргiзiлуі тиіс. Бiрiншi қабатта орналасқан үй-жайларда терезе жақтаулары iшкi жағынан металл немесе екi жағынан мырышты болатпен қапталған ағаш қақпақпен жабдықталады. Торлардың ұшы қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке дейін қағылып және бетон құйып бекiтiледi. Терезенiң қақпақтары аспалы құлыппен жабылуы керек.
Есiк, терезе ойықтарына және қабырғаны нығайту үшiн тартылатын торлар диаметрi кемiнде 15 мм болат шыбықтан жасалады. Шыбықтардың тор көздерi кемінде 150х150 мм-ден айқастырылып дәнекерленедi;
4) екi және одан көп күзет-өрт белгі беру құралдарымен жабдықталады, ол электр қуатымен қамтамасыз ету қалқанына жасырын сым тарту арқылы орындалады, терезелерге, есіктерге, люктерге, қабырғаларға, төбеге, еденге қару мен патрондар сақталатын сейфтерді, шкафтарды ашқанда немесе бұзғанда, сондай-ақ бөлменің iшiнде адам жүргенде iске қосылатын хабарлағыштар орнатылады. Бұл үй-жайлар кезекші бөлімдеріндегі шығарылатын жұмыс орындары бар оператор-фирмалар мен iшкi істер органдарының күзет бөлiмдерінің арасында орнықты байланысты орната отырып, оператор-фирмаларының орталықтандырылған бақылау пультiне сигнализация қоса отырып, күзетке беріледі. Күзету белгi беру құралдарының шлейфін темiрбетонды және бетонды құрылыс конструкциялары бойынша тек қана бөлме iшiнде құбырмен жүргiзуге рұқсат етiледi;
5) желдеткiш терезе, люк болған жағдайда, оларға бұл жүйелер арқылы өту мүмкiндiгiн болдырмайтын көлемi 100х100 мм-ден аспайтын тор көздерi бар болат тор орнатылады. Инженерлiк желiлердi тартуға арналған қабырғалардағы тесiктердiң диаметрi 200 мм-ден аспауы керек;
6) қару мен патрондар сақтайтын бөлмеде өртке қарсы құралдар, мүлiктердiң тiзімдемесi болуы тиiс, онда шкафтардың, металл жәшiктердiң саны, олардың нөмiрлерi және қандай мөр басылғаны көрсетiледi;
7) қару мен оның патрондары бар қару-жарақ бөлмесi және металл шкафтар (сейфтер) кiлттерiнiң екi жинағы болуы тиiс.
Кiлттердiң бiр жинағы қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екiншiсi - атына сақтау рұқсаты берiлген ұйым басшысының мөрленген сауытында ұдайы сақталады.
Қару-жарақ бөлмесiнiң, қару мен патрондар бар металл шкафтардың, сейфтердiң кiлттерiн столдарда және бөгде адамдардың қолы жететiн өзге де жерлерде қалдыруға тыйым салынады.
121 Қару мен патрондар қабырғасының қалыңдығы кемiнде 3 мм, ішкi құлыптары (кемiнде екi) берiк жабылатын металл шкафтарда (сейфтерде) сақталуы керек. Шкафтардың есiктерi мықты болу үшiн болат бастырмамен немесе бұрыштамалармен нығайтылады. Қаруды жөндеу шеберханаларында қаруды сақтауды қоспағанда, шкафтардың есіктерінің ішкі жағында нөмірлері бойынша оның тізімдемесі болуы тиіс. Қаруды бiр iшкi құлпы бар, салмағы кемiнде 700 кг ауыр сейфтерде сақтауға болады.

Обрамление дверного проема оружейной комнаты (дверная коробка) выполняется из стального профиля, вмонтированного в стену не менее чем десятью штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм;
3) иметь на оконных проемах с внутренней стороны помещения или между рамами стальные решетки. В помещениях, расположенных на первом этаже, оконные проемы оборудуются внутренними металлическими или деревянными, обитыми с двух сторон оцинкованной сталью, ставнями. Концы прутьев решеток заделываются в стену на глубину не менее 80 мм и заливаются бетоном. Ставни оконных проемов запираются на навесные замки.
Решетки, устанавливаемые в дверные, оконные проемы и для усиления стен (перегородок), выполняются из стального прута диаметром не менее 15 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150х150 мм;
4) оборудуются в два и более рубежа охранно-пожарной сигнализацией, выполненной скрытой проводкой до щитка электропитания, с установкой датчиков на окнах, дверях, люках, стенах, потолках, полах, срабатывающей на открывание или взлом сейфов, шкафов, где хранятся оружие и патроны, а также на появление человека внутри помещения. Эти помещения передаются под охрану с подключением сигнализации на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов, с установлением устойчивой связи между фирмами-операторами и дежурными частями органов внутренних дел. Допускается прокладка шлейфов охранной сигнализации в трубах только внутри помещения по железобетонным и бетонным строительным конструкциям;
5) при наличии вентиляционных окон, люков на них устанавливаются стальные решетки с ячейками размером не более 100х100 мм, исключающие возможность проникновения через эти системы. Отверстия в стенах, предназначенные для прохождения инженерных сетей, имеют диаметр не более 200 мм;
6) в комнате для хранения оружия и патронов к нему необходимо иметь противопожарные средства, опись имущества, в которую заносится количество шкафов, металлических ящиков с указанием их номеров и какой печатью они опечатываются;
7) от оружейной комнаты и металлических шкафов (сейфов) с оружием и патронами имеются два комплекта ключей.
Один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй - в опечатанном пенале у руководителя организации, на имя которого выдано разрешение на хранение.
Не допускается оставлять ключи от оружейной комнаты, металлических шкафов (сейфов) с оружием и патронами в столах и иных доступных для посторонних лиц местах.
121. Оружие и патроны хранятся в металлических шкафах (сейфах), толщина стенок которых не менее 3 мм с надежными (не менее двух) внутренними замками. Дверцы шкафов для прочности укрепляются стальными накладками или угольниками. На дверцах шкафов с внутренней стороны крепится опись оружия по номерам, за исключением случаев его хранения в оружейно-ремонтных мастерских. Допускается хранение оружия в тяжелых сейфах, весом не менее 700 кг, имеющих один внутренний замок.

122. Қарумен және патрондармен бiрге қару-жарақ бөлмесiнiң темiр тормен бөлiнген бөлiгiнде сақтауға болатын пневматикалық қару, арнаулы құралдар, радиостанциялар мен дозиметриялық аспаптарды қоспағанда, басқа бұйымдарды сақтауға жол берілмейді. Қарудың патрондары қарудан бөлек металл жәшiкте, шкафта сақталуы тиiс.
Сүрту материалдары, май және сiлтiлер, қаруды тазалау мен майлауға арналған бұйымдар қару мен патрондардан бөлек, ол үшiн арнайы бөлiнген жерде сақталады.
123. Байланыс тораптарында, арнайы байланыс бөліністерінде автономдық сигнализация және салмағы кемінде 700 кг ауыр сейфтер болған жағдайда қару мен патрондарды сақтауға рұқсат беріледі.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға арналған үй-жай болмаған жағдайда ұйымдарға қаруды және патрондарды жабдықталған ОСП сақтауға жол беріледі. ОСП қару мен патрондар осы Қағидалардың 136-тармағында белгіленген тәртіпте сақталады. Қаруды ОСП тапсыру акт бойынша, осы Қағиданың 29-қосымшасына сәйкес ресімделеді. Онда қару мен оның патрондарын сақтайтын әрбір ұйым үшін жеке стеллаждар бөлінуі тиіс.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Әскерилендiрiлген күзет жасақтарында (командаларында) атыс қаруы мен патрондар (оның iшiнде азайтылмайтын қор) осы Қағидалардың 120, 121 және 122-тармақтарында баяндалған талаптарға сәйкес сақталады.
Қару-жарақ бөлмесiн орталықтандырылған бақылау пультiне шығатын дабыл белгiсiмен жабдықтау мүмкiн болмаған жағдайда оның қабырғаларына, төбесiне, терезелерiне хабарлағыштар орнатылып, қарауыл үй-жайынан (күзет бекетінен) басқа жақын жердегi қарулы бекетінде шығарылған жеке дабыл белгiсiмен жабдықталады.
126. Ішкі істер органдарымен келісу бойынша қызметтік ойық және ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы қару (карабиндерді, винтовкаларды, тапаншаларды, револьверлерді, мылтықтарды) мен оның патрондарын сақтау орманды қорғау және сақтау жөніндегі инженерінің, орман күтушінің, орман шеберінің, орман күзетшісінің, мемлекеттік инспекторлардың (қорықшылардың), аң аулаушылардың, мемлекеттік орман қорының учаскелерін және жануарлар дүниесі объектілерін тікелей күзетін, қорғауын жүзеге асыратын инспекторлардың, аңшылық және балық шаруашылықтары қорықшыларының тұрғылықты мекенжайлары бойынша рұқсат етіледі.
Бұл ретте атыс қаруы осы Қағидалардың 135-тармағының талаптарына сәйкес сақталады.
Орманды қорғау және сақтау жөніндегі инженері, орман күтушісі, орман шебері, орман күзетшісі, мемлекеттік инспекторлары (қорықшылары), аң аулаушылар, мемлекеттік орман қорының учаскелерін және жануарлар дүниесі объектілерін тікелей күзетін, қорғауын жүзеге асыратын инспекторлары, аңшылық және балық шаруашылықтарыының қорықшылары ұзақ уақыт (он күннен артық) болмағанда (іссапар, демалысқа шығу, емделу, әскери қызметін өткеру) қару осы қаруды сақтауға рұқсат берген ұйымның қару бөлмесіне тапсырылады.

122. Не допускается совместное хранение с оружием и патронами других предметов, за исключением специальных средств, радиостанций и дозиметрических приборов, которые хранятся в отгороженной стальной решеткой части оружейной комнаты. Патроны к оружию хранятся в отдельном от оружия металлическом ящике, шкафу.
Обтирочный материал, масло и щелочь, принадлежности для чистки и смазки оружия хранятся в специально отведенном для этого месте, отдельно от оружия и патронов.
123. В узлах связи, подразделениях спецсвязи допускается хранение оружия и патронов при наличии автономной сигнализации и тяжелых сейфов весом не менее 700 кг.
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. В случае отсутствия помещения для хранения служебного оружия и патронов к нему организациям допускается хранить оружие и патроны в оборудованных ПЦХ. В ПЦХ оружие и патроны хранятся в порядке, установленном в пункте 136 настоящих Правил. Передача оружия на ПЦХ оформляется актом, согласно приложения 29, к настоящим Правилам. Для каждой организации, хранящей там оружие и патроны к нему, выделяются отдельные стеллажи.
Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
125. В отрядах (командах) военизированной охраны огнестрельное оружие и патроны (в том числе неснижаемый запас) хранятся в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 120, 121 и 122 настоящих Правил.
В случае невозможности оборудования оружейной комнаты сигнализацией с выводом на пульт централизованного наблюдения, она оборудуется автономной сигнализацией с установкой датчиков на стенах, потолке, оконных рамах с выводом ее, помимо караульного помещения (поста охраны), на ближайший вооруженный пост.
126. По согласованию с органами внутренних дел допускается хранение служебного нарезного и длинноствольного гладкоствольного оружия (карабинов, винтовок, пистолетов, револьверов, ружей) и патронов к нему по месту жительства инженеров по охране и защите леса, лесничих, мастеров леса, лесников, государственных инспекторов (егерей), охотоведов, инспекторов, осуществляющих непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и объектов животного мира, егерей охотничьего и рыбного хозяйств.
При этом огнестрельное оружие хранится согласно требованиям пункта 135 настоящих Правил.
На период длительного отсутствия (свыше десяти дней) инженера по охране и защите леса, лесничего, мастера леса, лесника, государственного инспектора (егеря), охотоведа, инспектора, осуществляющего непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и объектов животного мира, егеря охотничьих и рыбных хозяйств (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы), оружие сдается в оружейную комнату организации, которой выдано разрешение на хранение данного оружия.

Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Спорт ұйымдары спорт жарыстарына шыққан кезде азаматтық спорт қаруын сақтауды осы Қағидалардың 118, 119, 120-тармақтарының талаптарына сәйкес арнайы жабдықталған үй-жайларда жүзеге асырады.
128. Қару мен патрондарды қонақ үйлерде, жатақханаларда, спорт лагерінде және басқа демалыс орындарында спорт делегацияларын (командаларын) орналастыру орындарында сақтауға жол берілмейді.
129. Жиындар (жарыстар) уақытында қарудың сақталуы үшін жауапты адамдар күн сайын күзетуге қаруды берер алдында қару мен оның патрондарын беру және журналына сәйкес атыс қаруының барлық бірілігінің бар-жоғын тексереді.
130. Ішкі істер органдарының келісімі бойынша, атыспен байланысты аккредиттелген Республикалық спорт түрі бойынша федерациясының өтінішхаты бойынша дене шынықтыру және спорт саласында орындалатын жарғылық міндеттерге сәйкес спорт тегіс ұңғылы қаруды (спорт ұйымына бекітілген) СШК төмен емес разряды барларға Қазақстан Республикасының Ұлттық құрамына мүше спортшылардың тұрғылықты жерлері бойынша сақтауға рұқсат етіледі. Бұл ретте, атыс қаруы осы Қағидалардың 135-тармағының талаптарына сәйкес сақталады.
Қазақстан Республикасының азаматтары сатып алған спорт қаруына осы Қағидалардың 54-тармағының 2-абзацына сәйкес "спорттық" және спорт федерациясын, спортшыны қатыстыратын ұйымды көрсете отырып, спорт федерациясын көрсете отырып, спортшыны тағайындайды.
Спортшылардың тұрғылықты жері бойынша спорттық қаруды сақтау дене шынықтыру және спорт саласында орындалатын жарғылық міндеттерге сәйкес атыспен байланысты аккредиттелген Республикалық спорт түрі бойынша федерациясына мүшелікті жыл сайынғы растау болған жағдайда жүзеге асырылады.
Спорттық қарудың иесі атыспен байланысты спортпен айналысуды тоқтатқан жағдайда дене шынықтыру және спорт саласында орындалатын жарғылық міндеттерге сәйкес атыспен байланысты аккредиттелген Республикалық спорт түрі бойынша федерациясының құрамынан шыққан жағдайда спорт ұйымына немесе қарудың тіркеу орны бойынша ішкі істер органына тапсырылады не азаматтық қаруды сату бойынша мамандандырылған дүкен арқылы сатылады.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 126 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
127. Хранение гражданского спортивного оружия спортивными организациями при выезде на спортивные соревнования, осуществляется в помещениях специально оборудованных в соответствии с требованиями пунктов 118, 119, 120 настоящих Правил.
128. Не допускается хранение оружия и патронов в местах размещения спортивных делегаций (команд) в гостиницах, общежитиях, спортивных лагерях и других местах отдыха.
129. Во время сборов (соревнований) лица, ответственные за сохранность оружия, ежедневно перед сдачей оружия под охрану проверяют наличие всех единиц огнестрельного оружия в соответствии с журналом выдачи и приема оружия и патронов к нему.
130. По согласованию с органами внутренних дел, по ходатайству аккредитованной Республиканской федерации по виду спорта, связанному со стрельбой, в соответствии с выполняемыми уставными задачами в сфере физической культуры и спорта, допускается хранение спортивного гладкоствольного оружия (закрепленного за спортивной организацией) и патронов к нему по месту жительства спортсменов-членов Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже КМС. При этом огнестрельное оружие хранится в соответствии с требованиями пункта 135 настоящих Правил.
На спортивное оружие, приобретенное гражданами Республики Казахстан в соответствии пунктом 54 настоящих Правил выдается разрешение на хранение и ношение гражданского оружия с отметкой "спортивное" и указанием спортивной федерации, организации к которой относится спортсмен.
Хранение спортивного оружия по месту жительства спортсменов осуществляется при наличии ежегодного подтверждения членства в аккредитованной Республиканской федерации по виду спорта, связанному со стрельбой, в соответствии с выполняемыми уставными задачами в сфере физической культуры и спорта.
В случае прекращения владельцем спортивного оружия занятий спортом, связанным со стрельбой, выхода его из состава аккредитованной Республиканской федерации по виду спорта, связанному со стрельбой, в соответствии с выполняемыми уставными задачами в сфере физической культуры и спорта, оружие сдается в спортивную организацию или орган внутренних дел по месту регистрации оружия, либо реализуется через специализированный магазин по продаже гражданского оружия.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

131. Спорттық атыс қаруын, оның ішінде ойық ұңғылы не үрлемелі қуаты 3 Дж бастап 7,5 Дж дейінгі және калибрі 4,5 мм аспайтын спорттық пневматикалық қаруды, сондай-ақ спорт суық сұқпалы және лақтыратын қаруды сақтауды заңды тұлғалар ішкі істер органдарында белгіленген тәртіпте көрсетілген қаруды сақтауға рұқсатты алғаннан кейін осы Қағидалардың 120, 121 және 122-тармақтарының талаптарын ескере отырып, спорт объектілерінде жабдықталған үй-жайларда жүзеге асырады.
131-1. Білім беру ұйымдарында, сондай-ақ мәдениет ұйымдарында (оқсыз атылатын қару бөлігінде) оқсыз атылатын, пневматикалық қаруды және оның оқтарын сақтау және пайдалану:
1) ұйым басшысының бұйрығымен пневматикалық және оқсыз атылатын қарудың сақталуын, есепке алынуын және пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыратын адам тағайындалады;
2) мәдениет ұйымдарының (оқсыз атылатын қару бөлігінде), оқу орындарының ғимараттарында пневматикалық және (немесе) оқсыз атылатын қаруды сақтау үшін мынадай талаптарға жауап беретін үй-жайлар пайдаланылады:
басқа қосалқы, қызметтік үй-жайлардан оқшалануы тиіс, күрделі қабырғасы, темірбетон төбесі мен едені болу қажет;
пневматикалық және (немесе) оқсыз атылатын қару сақталатын үй-жайдың периметрі болып табылатын күрделі емес қабырғалар, темірбетон емес төбесі мен едені 5 мм. кем емес диаметрімен болат шыбықтан жасалған металл торлармен көркемделеді. Шыбықтар әр қиылыста 150х150мм ұяшықтар құрып, пісіріледі;
3) от комнаты для хранения оружия имеются два комплекта ключей. Один комплект ключей находится у лица, ответственного за сохранность оружия, второй комплект ключей – в опечатанном тубусе (пенале) хранится у руководителя учебного заведения в сейфе.
Ескерту. Қағидалар 131-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
132. Заңды тұлғалар - жеткізушілер қару мен оның патрондарын арнайы жабдықталған қоймада (қару-жарақ бөлмесі) сақтайды, ол мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) басқа қосалқы, қызметтік үй-жайлардан оқшауланған болуы, қабырғалары қалың, төбе жабыны мен едені темірбетонды болуы тиіс;
арнайы жабдықталған қойманың күзетілетін аймағының периметрі болып табылатын қалың емес қабырғалар, темірбетонды емес төбе жабулар мен еден диаметрі кемінде 15 мм жұмыр болат шыбықтан немесе жиегі кемінде 14 мм төртбұрышты болат шыбықтан орындалған металл тормен қапталады. Шыбықтар 150x150 мм аспайтын тор көз құрып, олардың әрбір қиылысқан жері дәнекерленеді;

131. Хранение спортивного огнестрельного оружия, в том числе с нарезным стволом, либо спортивного пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Дж и калибром более 4,5 мм, а также спортивного холодного клинкового и метательного оружия осуществляется юридическими лицами в помещениях, оборудованных на спортивных объектах с учетом требований пунктов 120, 121 и 122 настоящих Правил, после получения в установленном порядке в органах внутренних дел разрешений на хранение указанного оружия.
131-1. Хранение и использование охолощенного, пневматического оружия и пули к нему в организациях образования, а также организациях культуры (в части охолощенного оружия):
1) приказом руководителя организации назначается лицо осуществляющий контроль за хранением, учетом и использованием пневматического и охолощенного оружия;
2) в зданиях организаций культуры (в части охолощенного оружия), учебных заведений для хранения пневматического и (или) охолощенного оружия используются помещения, отвечающие следующим требованиям:
быть изолированным от других подсобных, служебных помещений, иметь капитальные стены, железобетонные потолочные перекрытия и пол;
некапитальные стены, являющиеся периметром помещения где, хранится пневматическое и (или) охолощенное оружие, не железобетонные потолочные перекрытия и пол обшиваются металлическими решетками, выполненными из стального прута диаметром не менее 5 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150х150 мм;
3) от комнаты для хранения оружия имеются два комплекта ключей. Один комплект ключей находится у лица, ответственного за сохранность оружия, второй комплект ключей – в опечатанном тубусе (пенале) хранится у руководителя учебного заведения в сейфе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 131-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Юридические лица – поставщики, хранят оружие и патроны к нему в специально оборудованном хранилище (оружейная комната), отвечающем следующим требованиям:
1) быть изолированным от других подсобных, служебных помещений, иметь капитальные стены, железобетонные потолочные перекрытия и пол;
некапитальные стены, являющиеся периметром охраняемой зоны специально оборудованного хранилища, не железобетонные потолочные перекрытия и пол обшиваются металлическими решетками, выполненными из круглого стального прута диаметром не менее 15 мм или квадратного стального прута со стороной не менее 14 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150х150 мм;

2) екі есігі, бұл ретте қалыңдығы кемінде 3 мм болат табақтан жасалған сыртқы металл есігі, торланған болаттан жасалған ішкі есігі немесе болат рол-қақпасы болуға тиіс;
сыртқы есік автоматты "ілмешегі" бар ішкі құлыппен жабылады, "жеткізгішпен" және "дабыл түймесін" басқан кезде іске қосылатын резервтік қоректендіргіші бар бұғаттаушы құрылғымен жабдықталады, ішкі тор есік немесе рол-қақпасы ішкі немесе аспалы құлыппен жабылады;
арнайы жабдықталған қойма есігі ойығының жиегі (есіктің қорабы) диаметрі 10-12 мм арматуралы болаттан жасалған кемінде он шегемен қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке қағылған болат профильден жасалады;
3) қару мен патрондар стеллаждарда, пирамидаларда немесе металл жәшіктерде (шкафтарда) сақталады;
4) қару оқ атуға жарамсыз күйде бөлшектелген түрде сақталады, оқ атуға тікелей қатысатын қарудың негізгі (құрамдас) бөліктері жеке сейфтерде сақталады.
Ескертпе: ату үшін жарамсыз күйге келтіру мақсатында ату өндірісіне тікелей қатысатын негізгі бөліктердің бірі алынып тасталады және жеке сейфте сақталады. Негізгі бөліктердің бірін қаруды толық бөлшектемей алу мүмкін болмайтын қаруларда оны атуға жарамсыз ететін арнайы бекіткіштер орнатылады.
5) желдеткіш терезелер, люктер болған жағдайда, оларға бұл жүйелер арқылы өту мүмкіндігін болдырмайтын көлемі 150x150 мм аспайтын тор көздері бар болат тор орнатылады. Инженерлік желілерді тартуға арналған қабырғалардағы тесіктердің диаметрі 200 мм аспайды;
6) терезелер болған жағдайда, оларға болат торлар, сондай-ақ металл қақпақтар немесе рол-ставнялар орнатылады. Торлардың, қақпақтардың және рол-ставнялардың жиектері диаметрі 10-12 мм болат арматурадан жасалған істікпен қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке қағылады. Шалқасынан ашылатын терезе қақпақтары берік аспалы немесе ішкі құлыптарға жабылады. Есік, терезе ойықтарына орнатылатын торлар диаметрі кемінде 15 мм жұмыр болат шыбықтан немесе қалыңдығы кемінде 14 мм шаршы болат шыбықтан, ал қақпақтар қалыңдығы кемінде 3 мм болат табақтан жасалады. Шыбықтар 150x150 мм аспайтын тор көз құрып, олардың әрбір қиылысқан жері дәнекерленеді;
7) өртке қарсы құралдар болуы керек;
8) қару мен оның патрондары бар арнайы жабдықталған қойманың және металл жәшіктер (шкафтар) кілттерінің екі жиынтығының болуы;
бұғаттаушы құрылғылардан басқа, кілттердің бір жиынтығы - қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екіншісі ұйым басшысында, сондай-ақ онда бұғаттаушы құрылғылардың барлық кілттері болады;

2) иметь две двери, при этом наружную – металлическую, выполненную из стального листа толщиной не менее 3 мм, внутреннюю – решетчатую стальную или рол – ставню стальную;
наружная дверь запирается на внутренний замок с автоматической защелкой, оборудуется "доводчиком" и блокирующим устройством с резервным питанием, срабатывающим при нажатии "тревожной кнопки", внутренняя решетчатая дверь или рол-ставня запираются на внутренний или навесной замок;
обрамление дверного проема специально оборудованного хранилища (дверная коробка) выполняется из стального профиля с вмонтированными в стену не менее чем десятью штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм и заглублением в стену не менее 80 мм;
3) оружие и патроны хранятся на стеллажах, в пирамидах или в металлических ящиках (шкафах);
4) оружие хранится в разукомплектованном виде в непригодном для стрельбы состоянии, основные (составные) части оружия, непосредственно участвующее в производстве выстрела, хранятся в отдельных сейфах.
Примечание: для целей приведения в непригодное для стрельбы состояние одна из основных частей, непосредственно участвующая в производстве выстрела снимается и хранится в отдельном сейфе. В оружии, где снятие одной из основных частей невозможно без полной разборки оружия, устанавливаются специальные фиксаторы, делающие его непригодным для стрельбы.
5) при наличии вентиляционных окон, люков на них устанавливаются стальные решетки с ячейками размером не более 150х150 мм, исключающие возможность проникновения через эти системы. Отверстия в стенах, предназначенные для прохождения инженерных сетей, имеют диаметр не более 200 мм;
6) при наличии окон на них устанавливаются стальные решетки, а также металлические ставни или рол-ставни. Обрамления решеток, ставен и рол-ставен заделываются в стену на глубину не менее 80 мм штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм. Распашные ставни оконных проемов запираются на навесные или внутренние замки. Решетки, устанавливаемые в дверные, оконные проемы, выполняются из стального круглого прута диаметром не менее 15 мм или квадратного прута с толщиной не менее 14 мм, а ставни из стального листа толщиной не менее 3 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150x150 мм;
7) иметь противопожарные средства;
8) наличие двух комплектов ключей от специально оборудованного хранилища и металлических ящиков (шкафов) с оружием и патронами;
один комплект ключей, кроме блокировочных устройств, находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй – у руководителя организации, у него же находятся все ключи от блокировочных устройств;

9) электрмен қоректендіру қалқанына дейін жасырын сым тарту арқылы жасалған екі және одан көп күзет-өрт дабылы құралдарымен жабдықталады, терезелерді, есіктерді, люктерді ашқанда, әйнекті бұзғанда немесе қабырғаларды, төбелерді, едендерді, жәшіктерді (шкафтарды) бұзғанда және адам кіргенде іске қосылатын датчиктер орнатылады (күзет дабылы құралдарының шлейфтерін үй-жайдың ішіне ғана жүргізуге рұқсат етіледі);
жұмыстан тыс уақытта арнайы жабдықталған қойма оператор-фирмалар мен ішкі істер органдарының кезекші бөлімдерінің арасында орнықты байланыс орната отырып, оператор-фирмалардың орталықтандырылған бақылау пульттеріне сигнализация қосылып, күзетуге тапсырылады;
жұмыс уақытында арнайы жабдықталған қойманы қару мен оның патрондары саудасы бойынша мамандандырылған дүкеннің қаруға рұқсаты бар жауапты қызметкері немесе заңды тұлғаның басшысы ғана ашады.
Қойманың есіктері, дүкеннің қаруға рұқсаты бар қызметкерлерінің кіріп-шығуын, сондай-ақ олардың қару мен патрондарды, қарудың қосалқы бөлшектері мен оқ-дәріні әкеліп-әкетуін қоспағанда, жабық күйінде болады;
10) жалпы алаңы кемінде 10 м2 арнайы жабдықталған қойма сөрелерінде мыналарды:
150 кг аспайтын түтінсіз оқ-дәріні;
тегіс ұңғылы қарудың 500 000 дана патронын;
тегіс ұңғылы қаруға 500 000 дана спорттық патронын;
ойық ұзын ұңғылы қарудың ортадан соққылайтын 300 000 дана патронын;
ойық ұзын ұңғылы спорт қаруының ортадан соққылайтын 300 000 дана патронын;
ойық ұзын ұңғылы қарудың бүйірден соққылайтын 500 000 дана патронын;
5,6 калибрлі ойық ұзын ұңғылы спорт қаруына бүйірден соққылайтын 2 000 000 дана патронын;
қысқа ұңғылы ойық қарудың 50 000 дана патронын;
қысқа ұғылы спорт қаруына 250 000 дана патронын;
газды, травматикалық патронмен ату мүмкіндігі бар газды, ұңғысыз травматикалық қарудың 150 000 дана патронын;
жарық-дыбыстық әсері бар 10 000 дана патронды сақтауға рұқсат етіледі;
жекелеген жағдайларда, арнайы жабдықталған қойма алаңының, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару санының өзгеруіне байланысты оқ-дәрі мен патрондардың көрсетілген шекті саны азайтылады немесе көбейтіледі. Өзгерістер туралы ішкі істер органына хабарланады.
келісу хат жыл сайын еркін нысандағы жеке құжатпен ресімделеді, онда қару-жарақ бөлмесінің алаңы және ондағы нақты болған қарудың, қосалқы бөлшектерінің, түрлері мен калибрлері бойынша патрондарының нақты саны көрсетіледі және сақталатын түрлері мен калибрлері бойынша патрондарды азайту немесе көбейту мүмкіндігі туралы тұжырым жасалады.

9) иметь два и более рубежа пожарно-охранной сигнализации, выполненной скрытой проводкой до щитка электропитания, с установкой датчиков, срабатывающих на открывание окон, дверей, люков, разбитие стекол или взлом стен, потолков, полов, ящиков (шкафов) и появление человека (допускается прокладка шлейфов охранной сигнализации только внутри помещения);
в нерабочее время, специально оборудованное хранилище передается под охрану с подключением сигнализации на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов, с установлением устойчивой связи между фирмами-операторами и дежурными частями органов внутренних дел;
в рабочее время, специально оборудованное хранилище открывается только ответственным сотрудником специализированного магазина по торговле оружием и патронами к нему или руководителем юридического лица, имеющими доступ к оружию.
Двери в хранилище находятся в закрытом состоянии, за исключением входа и выхода сотрудников магазина, имеющих допуск к оружию, а также вноса и выноса ими оружия и патронов, запасных частей к оружию и пороха;
10) в специально оборудованном хранилище общей площадью не менее 10 м2 допускается хранение на стеллажах:
не более 150 кг бездымного пороха;
500 000 штук патронов к гладкоствольному оружию;
500 000 штук спортивных патронов к гладкоствольному оружию 300 000 штук патронов центрального боя к нарезному длинноствольному оружию;
300 000 штук патронов центрального боя к нарезному длинноствольному спортивному оружию;
500 000 штук патронов бокового боя к нарезному длинноствольному оружию;
2 000 000 штук патронов бокового боя к нарезному длинноствольному спортивному оружию калибра 5,6 мм;
50 000 штук патронов к нарезному короткоствольному оружию;
250 000 штук патронов к нарезному короткоствольному спортивному оружию;
150 000 штук патронов к газовому, газовому с возможностью стрельбы травматическим патроном, бесствольному травматическому оружию;
10 000 штук патронов светозвукового действия;
в отдельных случаях, в зависимости от изменения площади специально оборудованного хранилища, а также количества гражданского и служебного оружия указанное предельное количество пороха и патронов уменьшается или увеличивается. Об изменениях уведомляются органы внутренних дел;
письмо-согласование ежегодно оформляется отдельным документом произвольной формы, в котором указывается площадь оружейной комнаты и реальное нахождение в ней оружия, запасных частей к нему, патронов по видам и калибрам и делается вывод о возможности уменьшения или увеличения конкретного количества хранящихся патронов по видам и калибрам с указанием срока хранения патронов.

11) азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлға басшысының немесе қару мен патрондар саудасы бойынша мамандандырылған дүкен директорының бұйрығымен қару мен оның патрондарының сақталуына жауапты адам тағайындалады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Қару мен патрондар сатылатын сауда залы мынадай талаптарға сәйкес жабдықталады:
1) мыналарды:
дәлдік қабілеті фото-бейне сурет бойынша адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін ("күн-түн" үлгісіндегі) бейнебақылау камераларын;
кемінде 7 тәулік мерзімге дейін бейнеақпаратты сақтауға мүмкіндік беретін тиісті компьютерлік жабдықты қамтитын тәулік бойғы бейнебақылау жүйелерінің болуы;
2) орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беруге мүмкіндік беретін ұтқыр не стационарлық дабыл беру ("Дабыл түймелері") құралдарының болуы;
3) қару мен оның патрондары саудасы жөніндегі сауда залында экспонатталатын қарудың (суық қаруды қоспағанда) әрбір бірлігі атуға жарамсыз күйінде сөрелерде (стендтерде) орналастырылады, шүріппе тұтқа (бар болған кезде) арқылы қаруға қолжетімділікті шектеуге арналған қару құлпына бекітіледі;
4) атыс қаруының патрондары сөрелерге оқ-дәрі зарядынсыз қойылады және шынының астында тұрады;
5) сөрелерде тұрған қару жылдам атуды болдырмайтын күйге келтіріледі;
6) жасақталған патрондарды, капсюльдер мен оқ-дәріні сақтау үшін сөрелердің артына кемінде екі шкаф орнатылады. Оқ-дәріні капсюльдермен немесе жасақталған патрондармен бірге бір шкафта сақтауға тыйым салынады.
Оқ-дәрі сатып алушыға тапсыру үшін ғана сөрелерге капсюльдермен бірге қойылуы мүмкін;
7) терезе ойықтарындағы жапқыштарды қоспағанда, осы Қағидалардың 132-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкестігі;
8) жасақталған патрондарды, капсюльдер мен оқ-дәріні сақтауға арналған сауда залы мен шкафтар кілттерінің екі жиынтығының болуы;
кілттердің бір жиынтығы қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екіншісі - ұйым басшысында ұдайы болады;
арнайы жабдықталған қойманың, қару мен оның патрондары бар металл жәшіктердің (шкафтардың) кілттерін үстелдерде және бөгде адамдардың қолы жететін өзге де жерлерде қалдыруға рұқсат етілмейді;
9) осы Қағидалардың 132-тармағының 1), 2) және 8) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес болуы. Сауда залы көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, дүкенді жапқаннан кейін (жұмыс уақытынан тыс) сатып алу ішкі істер органдарының рұқсаттары бойынша жүзеге асырылатын қаруды, сондай-ақ қарудың патрондарын және оқ-дәріні онда қалдыруға жол берілмейді;

11) приказом руководителя юридического лица – поставщика, или директора специализированного магазина по торговле оружием и патронами назначается ответственный за сохранность оружия и патронов к нему.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Торговый зал по продаже оружия и патронов оборудуется в соответствии со следующими требованиями:
1) наличие систем круглосуточного видеонаблюдения, включающих:
камеры видеонаблюдения (типа "день-ночь"), разрешающая способность которых будет позволять идентифицировать человека по фото-видеоизображению;
соответствующее компьютерное оборудование, позволяющее хранение видеоинформации на срок не менее семи суток;
2) наличие мобильных либо стационарных средств подачи тревоги ("Тревожные кнопки"), позволяющих скрыто подавать сигнал на пульт централизованного наблюдения;
3) каждая единица оружия (за исключением холодного), экспонируемая в торговом зале по продаже оружия и патронов, располагается на витринах (стендах) в состоянии, исключающем производство выстрела, закрепляется через спусковую скобу, (при ее наличии) на оружейный замок, предназначенный для ограничения доступа к оружию;
4) патроны к огнестрельному оружию выставляются на витрины без порохового заряда и находятся под стеклом;
5) оружие, находящееся на витринах, приводится в состояние, исключающее быстрое производство выстрела;
6) за прилавками устанавливается не менее двух шкафов для хранения снаряженных патронов, капсюлей и пороха. Не допускается совместное хранение пороха с капсюлями или снаряженными патронами в одном шкафу. Порох выкладывается на прилавок совместно с капсюлями только для передачи покупателю;
7) соответствие требованиям, предусмотренным подпунктами 4), 5), и 6) пункта 132 настоящих Правил, за исключением ставен на оконных проемах;
8) наличие два комплекта ключей от торгового зала и шкафов для хранения снаряженных патронов, капсюлей и пороха;
один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй – у руководителя организации;
не допускается оставлять ключи от специально оборудованного хранилища, металлических ящиков (шкафов) с оружием и патронами в столах и иных доступных для посторонних лиц местах;
9) соответствие требованиям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 8) пункта 132 настоящих Правил. При несоответствии торгового зала указанным требованиям, оставление в нем оружия, приобретение которого осуществляется по разрешениям органов внутренних дел, а также патронов к оружию и пороха, после закрытия магазина (в нерабочее время) не допускается;

10) сауда залында витражды қоршаулар болған жағдайда, олар соққыға төзімді немесе шыныны тесуге төзімді материалдан жасалады, оққа төзімді шыны орнатуға жол беріледі;
11) қару мен патрондар саудасы жөніндегі сауда залы аңшылық дүкенінің ғимаратында, сатып алушылардың ол арқылы дүкеннің басқа үй-жайларына өтуіне жол бермейтін жерде орналасады.
Ескерту. 133-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
134. Қару-жарақ бөлмесінде:
1) ішкі істер органдарында тіркелмеген қаруды;
2) заңды тұлғалар - жеткізушілердің, спорттвқ ұйымдардың, Орталықтардың, сондай-ақ ОСП қару-жарақ бөлмелерінде сақтауды қоспағанда, тіркеуге жатпайтын қаруды.
Спорттық ұйымдардың, Орталықтардың қару-жарақ бөлмелерінде қаруды белгіленген тиесілік нормаларына сәйкес сақтауға жол беріледі, сондай-ақ оқу-жаттығу жиындар мен спорт іс-шараларын жүргізу сәтінде АҚҚАБ бөліністеріне ақпаратты ұсына отырып, келетін делегацияның спорттық қаруларын спорттық объектілерде сақтауға жол беріледі;
3) ОСП сақтауды, сондай-ақ қару-жарақ бөлмесінде уақытша сақтауды қоспағанда, жеке тұлғаларға тіркелген:
атыс тирі (атыс орын) және стендтер (атыс жүргізу кезеңінде);
аңшылық шаруашылығы, аңға шақырылған иелерінің қарулары (аңшылық кезеңінде)
4) техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгіленген тәртіпте сертификаттаудан өтпеген қару мен патрондарды (Қазақстан Республикасының аумағында оны әкелгеннен кейін қаруды сертификаттау жүргізу шартында көрсетілген мерзімнен кейін);
5) нөмірсіз және таңбасыз қаруды, сондай-ақ таңбасыз және бастапқы орамда мемлекеттік стандарттың сәйкес келу белгісі жоқ патрондар;
6) тексеру атысынан өтпеген ойық ұңғылы атыс қаруы;
7) аңшылық үшін көздеуді қоспағанда, қаруға дыбыссыз ату және түнде көздеу (көздеу кешендері) құрылғылары;
8) Заңның 7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында айналымға тыйым салынған қару мен патрондарды;
9) спорттық, аңшылық және балық аулау заттарын және қаруға қосалқы бөлшектерді (заңды тұлғалар - жеткізушілер үшін) қоспағанда, тауарлардың өзге де түрлері сатылатын үй-жайлардағы қару мен патрондарды;
10) сәйкестік сертификаты жоқ қаруға құрылымы ұқсас бұйымды;

10) при наличии в торговом зале витражных перегородок они изготавливаются из ударостойких или устойчивых к пробиванию стекол, допускается установка пулестойких стекол;
11) торговый зал по продаже оружия и патронов располагается в здании охотничьего магазина, в месте, исключающем прохождение через него покупателей в другие помещения магазина.
Сноска. Пункт 133 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. В оружейных комнатах не допускается хранение:
1) оружия, не зарегистрированного в органах внутренних дел;
2) оружия, не подлежащего регистрации, за исключением хранения в оружейных комнатах юридических лиц – поставщиков, спортивных организаций, Центров, а также ПЦХ.
В оружейных комнатах спортивных организаций, Центров допускается хранение оружия согласно установленным нормам положенности, а также в момент проведения учебно-тренировочных сборов и спортивных мероприятий допускается хранение на спортивных объектах спортивного оружия приезжих делегаций с представлением информации в подразделении КОГСО;
3) зарегистрированного за физическими лицами, за исключением хранения в ПЦХ, а также временного хранения в оружейных комнатах:
стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов (на период проведения стрельб);
охотничьих хозяйств, оружия владельцев приглашенных на охоту (на период проведения охоты);
4) оружия и патронов, не прошедших сертификацию в порядке, установленном законодательством в сфере технического регулирования (после срока указанного в договоре на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан);
5) оружия без номера и клейма, а также патроны без маркировки и знака соответствия государственным стандартам на первичной упаковке;
6) огнестрельного оружия с нарезным стволом, не прошедшего контрольный отстрел;
7) приспособления для бесшумной стрельбы и прицелы (прицельные комплексы) ночного видения к оружию, за исключением прицелов для охоты;
8) оружия и патронов, запрещенных к обороту на территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона;
9) оружия и патронов в помещениях, где продаются иные виды товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к оружию (для юридических лиц – поставщиков);
10) конструктивно сходных с оружием изделий, не имеющих сертификата соответствия;

11) заңды тұлғалардың - жеткізушілердің қару мен патрондарды тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда), ойын-сауық мекемелерінің, өзге де тауар түрлерімен сауда жасау жүзеге асырылатын сауда объектілерінің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениет ұйымдарының, спорт объектілерінің (атысты қоспағанда), қонақүйлердің, қоғамдық тамақтану объектілерінің, вокзалдардың, станциялардың, метрополитен желілерінің, порттардың, әуежайлардың, әуеайлақтардың аумақтарында қару мен оның патрондарын сақтау үшін үй-жайында сақтауға жол берілмейді.
135. Жеке тұлғалардың азаматтық қаруды сақтауы қару иесінің тұрғылықты жері бойынша мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) қару мен оның патрондары иелерінің тұрғылықты тұратын жерінде еденге немесе қабырғаға берік бекітілген, қабырғаларының қалыңдығы кемінде 3 мм болатын және есігінде ішкі құлпы бар металл шкафта (сейфте) сақталады. Қаруды тұрғын бөлмелердің қабырғаларына ілуге жол берілмейді.
2) қалалық елді мекендерде (республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ оларға әкімшілік бағынысты аумақтағы кенттер) азаматтық қару иесінің тұрақты тұратын жері (пәтер, жеке үй) электр желісіне және қосалқы электрмен қоректендіру көзіне тұрақты (тұрақты және қосалқы қоректендіру көзінің болуы) үй-жайларды күзетудің сертификатталған жүйесімен (дабыл сигналын меншік иесінің немесе оның отбасы мүшелерінің ұялы телефонына немесе күзет ұйымына беру мүмкіндігі бар сигнализация) жабдықталады.
Қару иесінің қалауы бойынша қаруды және оның патрондарын тікелей сақтау жүзеге асырылатын бөлмелерді немесе металл шкафты (сейфті) ғана сигнализациямен жабдықтауға жол беріледі.
Күзет сигнализациясының түрі мен типін қару иесі айқындайды;
Жеке тұлғаның қолында коллекциялық қару болса, оны сақтау орны оператор-фирмалардың орталық тандырылған бақылау пульттеріне шығатын сигнализация мен жабдықталады;
3) қару иесі ұзақ уақыт (бір айдан астам) болмаған кезеңде (іссапар, демалыс, емделу, әскери қызмет өткеру) қару иесінің тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына немесе ОСП қару уақытша сақтауға тапсырылуы қажет;
4) қарумен бірге оның патрондарын (азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан аспайтын, азаматтық ойық қарудың ойық қарудың әрбір бірлігіне 100 данадан аспайтын, газдық қарудың 50 данадан аспайтын патрондарын, 500 граммнан аспайтын аңшылық оқ-дәріні) сақтауға жол беріледі;
5) азаматтық қару иелеріне:
қалалық жерде тұратын азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан астам, бірақ 2000 данадан аспайтын патрондары осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының талаптарын сақтай отырып, жеке металл шкафта (сейфте) сақталады;

11) оружия и патронов к нему юридических лиц – поставщиков в помещениях для хранения оружия и патронов к нему и торговли ими расположенных в жилых домах (жилых зданиях), на территориях развлекательных заведений, торговых объектов, в которых осуществляется торговля иными видами товаров, организаций образования, здравоохранения и культуры, спортивных объектов (за исключением стрелковых), гостиниц, объектов общественного питания, вокзалов, станций, линий метрополитена, портов, аэропортов, аэродромов.
135. Хранение гражданского оружия физическими лицами осуществляется по месту жительства владельца оружия, в следующем порядке:
1) оружие и патроны к нему хранятся в прочно прикрепленном к полу или стене металлическом шкафу (сейфе), с толщиной стенок не менее 3 мм и внутренним замком на двери, в местах постоянного проживания владельцев. Не допускается развешивание оружия на стенах жилых комнат;
2) в городских населенных пунктах (города республиканского, областного и районного значения, а также поселки, находящиеся на территории их административной подчиненности) место постоянного проживания владельца гражданского оружия (квартира, частный дом) оборудуется сертифицированной системой охраны помещений (сигнализация, имеющая возможность передачи сигнала тревоги на мобильный телефон владельца или членов его семьи или охранную организацию), устойчивой от электросети и дублирующего источника электропитания (наличие постоянного и запасного источника питания);
Допускается по желанию владельца оборудование сигнализацией только комнаты или металлических шкафов (сейфов), в которых осуществляется непосредственное хранение оружия и патронов к нему.
Вид и тип охранной сигнализации определяются владельцем оружия.
При наличии у физического лица коллекционного оружия, место его хранения, оборудуется сигнализацией с выводом на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов;
3) на период длительного отсутствия (более одного месяца) владельца оружия (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы) оружие необходимо сдать на временное хранение в органы внутренних дел по месту жительства владельца или ПЦХ;
4) допускается хранение совместно с оружием, патронов к нему (к гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве не более 500 штук, к гражданскому нарезному оружию не более 100 штук на каждую единицу нарезного оружия, к газовому оружию не более 50 штук, пороха охотничьего не более 500 грамм);
5) владельцам гражданского оружия:
проживающим в городской местности патроны к имеющемуся гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве более 500 штук, но не более 2000 штук, хранятся в отдельном металлическом шкафу (сейфе) с соблюдением требований подпунктов 1) и 2) настоящего пункта;

ауылдық жерде тұратын азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан астам, бірақ 2000 данадан аспайтын патрондары осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарын сақтай отырып, жеке металл шкафта (сейфте) сақталады;
6) азаматтық қару мен оның патрондарын сақтау ішкі істер органдарының алдын ала жазбаша хабарламасынан кейін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын орталықтандырылған сақтауға құқығына ішкі істер органдарының рұқсаты бар субъектілердің қару сақтауға арналған бөлмелерінде жол беріледі;
Осы Қағидалардың 120, 121 және 122 - тармақтарының тиісті талаптарына сәйкес 5 (бесеу) бірліктен артық коллекциялық қаруын сақтау арнайы жабдықталған үй-жайда жүзеге асырылады. Үй-жайдың болмауы жағдайында, көрсетілген санынан артық қару ОСП-да сақталады.
Қарудың иесі осы Қағидаларының 27, 28-қосымшаларына сәйкес ОСП-да қаруды сақтауға шарт жасағаннан кейін қаруды сақтауға шарттың көшірмесін қоса бере отырып, қарудың тіркелген орны бойынша аумақтық ішкі істер органдарына жазбаша хабарлайды.
Азаматтық және қызметтік қарулардың айналымына бақылауды жүзеге асыратын полиция қызметкері хабарлама алғаннан кейін келісімшарт нөмірін және оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, қаруды сақтау орнын өзгерту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер банкінің ақпараттық жүйесіне жазба енгізеді.
Бұдан әрі келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін қару мен оның патрондары иесінің тұрғылықты жерінде сақтау шарттарын сақтауды бақылау жүзеге асырылмайды.
Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін қарудың иесі оның қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда, қаруды тіркеу орны бойынша ішкі істер органына келісімшартты ұзарту үшін растайтын құжаттарды ұсына отырып, келісімшарт автоматты түрде ұзартылған жағдайда (келісімшартты автоматты түрде ұзартудың шарттары түпнұсқа шартта көрсетілген) растайтын құжаттармен жазбаша түрде хабарлайды.
Сақталған қарулар ОСП-нің әр тоқсан сайынғы тексеруі кезінде тексеріледі;
7) қаруға сатып алынған қосымша ауыспалы оқпанына қару иесінің тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органдарында сақтауға және алып жүруге жекелеген рұқсат ресімделеді;
8) мыналарға:
сейфте қарумен бірге бөгде заттарды (сақталатын қарудың алынатын және ауыстырылатын аксессуарларын қоспағанда), оның ішінде ақша купюраларын, бағалы қағаздарды, зергерлік бұйымдарды, сондай-ақ сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаты жоқ қарудың басқа түрінің патрондарын сақтауға;
қаруды иесінің тұрақты тұратын жерінен тысқары жерлерде (жеке үй, пәтер, қонақ үй, дәліз, қызметтік кабинет, жертөледе, маусымдық уақытша үй-жайда, бақтағы, саяжайдағы үй, гараж, монша, балкон, лоджия, сарай, вагон, лашық, шатыр), сондай-ақ жатақханаларда (бір отбасының мүшелері жеке бөлмеде тұратын отбасылық жатақханаларды қоспағанда), уақытша вахталық үй-жайларда, жайылым учаскелерінде, фермерлік және шаруа қожалықтарында, туысқандарында, таныстарында сақтауға;
одан әрі пайдалануға жарамсыз жағдайда қаруды сақтауға;
өзге адамдар, оның ішінде туысқандар мен отбасы мүшелеріне қолжетімді жерлерде қаруы бар сейфтің кілттерін қалдыруға;
қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсаты бар қару иелерінің бір сейфте қаруды бірлесіп сақтауына;
ішкі істер органдарында тіркелмеген, оның ішінде тіркелуге жатпайтын қаруды сақтауға жол берілмейді;

проживающим в сельской местности патроны к имеющемуся гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве более 500 штук, но не более 2000 штук, хранятся в отдельном металлическом шкафу (сейфе) с соблюдением требованиям подпункта 1) настоящего пункта;
6) допускается хранение гражданского оружия и патронов к нему в комнатах для хранения оружия субъектов, имеющих разрешение органов внутренних дел на право централизованного хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему, после предварительного письменного уведомления органов внутренних дел.
Хранение коллекционного оружия более 5 (пяти) единиц осуществляется в специально оборудованном помещении, соответствующем требованиям пунктов 120, 121 и 122 настоящих Правил. В случае отсутствия такого помещения, оружие превышающее указанное количество хранится в ПЦХ.
Владелец оружия, после заключения договора согласно приложениям 27, 28 к настоящим Правилам на хранение оружия в ПЦХ письменно уведомляет территориальный орган внутренних дел по месту регистрации оружия, с приложением копии договора на хранение оружия.
Сотрудник полиции, осуществляющий контроль за оборотом гражданского и служебного оружия после получения уведомления делает отметку в информационной системе Интегрированного банка данных МВД РК, о перемене места хранения оружия с указанием номера договора и срока его действия.
В дальнейшем, до окончания срока действия договора, контроль за соблюдением условий хранения оружия и патронов к нему по месту жительства владельца оружия не осуществляется.
По окончанию срока действия договора, владелец оружия в случае продления срока его действия письменно уведомляет орган внутренних дел по месту регистрации оружия с представлением подтверждающих документов о продлении договора, в случае автоматического продления договора (в первоначальном договоре оговариваются условия автоматического продления договора) подтверждающие документы не представляются.
Оружие, сданное на хранение, проверяется при ежеквартальной проверке ПЦХ;
7) на приобретенные дополнительные сменные стволы к оружию, оформляются отдельные разрешения на хранение и ношение оружия в территориальных органах внутренних дел, по месту регистрации владельца оружия;
8) не допускается:
хранение в сейфе с оружием посторонних предметов (за исключением аксессуаров, съемных и сменных приспособлений к хранимому оружию), в том числе денежных купюр, ценных бумаг, ювелирных изделий, а также патронов к другому виду оружия, на которое не имеется разрешения на хранение, хранение и ношение;
хранение оружия вне места постоянного проживания владельца (частный дом, квартира, гостиница, веранда, служебный кабинет, подвал, времянка, садовый, дачный дом, гараж, баня, балкон, лоджия, сарай, вагончик, шалаш, чердак), а также в общежитиях (за исключением семейных, где отдельную комнату занимают члены одной семьи), временных вахтовых помещениях, отгонных участках, фермерских и крестьянских хозяйствах, у родственников, знакомых;
хранение оружия в состоянии непригодном для дальнейшего использования;
оставление ключей от сейфа с оружием в местах доступных для иных лиц, в том числе родственников и членов семьи;
совместного хранения оружия в одном сейфе владельцев оружия имеющих разрешение на его хранение или хранение и ношение;
хранение незарегистрированного в органах внутренних дел оружия, в том числе не подлежащего регистрации;

9) Азаматтық қаруды сақтау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 тіркелген) мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары тәртібінде қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарымен жүзеге асырылады;
10) тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруын қоспағанда, белгі беру қаруын, пневматикалық қаруды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды, өзін-өзі қорғау қаруын сақтау үй-жайларда орналасқан, құлыппен жабылатын, металдан, ағаштан немесе пластикадан жасалған шкафтарда (бұл ретте ағаштан немесе пластикадан жасалған шкафтардың қабырғаларының қалындығы 5 мм. кем емес) жүзеге асырылады және шкафтарға рұқсаты тек қару иесінде болуы тиіс.
Ескерту. 135-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 444 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
136. Азаматтық және қызметтік қаруды және патрондарды орталықтандырылған сақтау, есепке алу, қабылдау және беру тәртібі.
1) заңды тұлғалардың қаруы ОСП-ға (қызметтік міндеттерін атқару кезінде пайдаланылатын қызметтік қаруды қоспағанда), оқ атуға жарамсыз күйде жинақталмаған түрде сақтауға беріледі, оқ атуға тікелей қатысатын қарудың негізгі (құрамдас) бөліктері тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына ұсынылғаннан кейін заңды тұлғаларда сақталады заңды тұлға арасында оны сақтауға арналған осы Қағидаларға 27, 28-қосымшаларға сәйкес шарт негізінде қару, орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын және қару иесі.
ОСП сақтауға беру қарудың тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға және қару иесі арасында оны сақтауға келісімшартын осы Қағиданың 27, 28 қосымшаларына сәйкес ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Тұрғылықты жерін ауыстыру кезінде қару иесі қару тіркелген қару иесінің бұрынғы тұрғылықты жері бойынша азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау жөніндегі аумақтық бөлінісіне қару иесінің жаңа тұрғылықты жері бойынша орналасқан ОСП-мен жасалған алдын ала келісімшартты ұсынады (Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 390-бабы);
Ескертпе: атуға жарамсыз күйге келтіру мақсаттары үшін қаруды атуға жарамсыз ететін арнайы бекіткіштерді орнатуға жол беріледі;

9) хранение гражданского оружия осуществляется по разрешениям на хранение или хранение и ношение оружия и патронов к нему выдаваемыми органами внутренних дел, в порядке установленном Правилами оказания государственных услуг "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184);
10) хранение сигнального, охолощенного оружия, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, конструктивно сходных с оружием изделий, оружия самообороны, за исключением огнестрельного гладкоствольного длинноствольного после их приобретения осуществляется в запирающихся шкафах, изготовленных из метала, древесины или пластика (при этом толщина стенок шкафов изготовленных из древесины и пластика не менее 5 мм), расположенных в жилых помещениях и доступ к шкафам имеют только владелец оружия.
Сноска. Пункт 135 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 444 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. Порядок централизованного хранения, учета, приема и выдачи гражданского и служебного оружия и патронов.
1) оружие юридических лиц передается на хранение в ПЦХ (за исключением служебного оружия которое используется при исполнении служебных обязанностей), в разукомплектованном виде в непригодном для стрельбы состоянии, основные (составные) части оружия, непосредственно участвующее в производстве выстрела, хранятся у юридических лиц, после представления в территориальный орган внутренних дел по месту регистрации оружия на основании договора согласно приложениям 27, 28 к настоящим Правилам на его хранение между юридическим лицом, осуществляющим централизованное хранение и владельцем оружия.
При перемене места жительства, а также при получении разрешения на приобретение оружия, окончании действия разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, до получения нового разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, в территориальное подразделение по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия по прежнему месту жительства где зарегистрировано оружие, владелец оружия предоставляет заключенный с ПЦХ предварительный договор (статья 390 Гражданского кодексом Республики Казахстан).
Примечание: для целей приведения в непригодное для стрельбы состояние допускается установка специальных фиксаторов, делающих оружие непригодным для стрельбы;

2) азаматтық және қызметтік қаруды және патрондарды орталықтандырылған сақтау:
меншік құқығында немесе жалға алған қару мен патрондарды сақтау үшін үй-жайы;
ОСП үй-жайына рұқсаты бар ОСП қызмет көрсететін персоналы болған жағдайда ішкі істер органдарында азаматтық және қызметтік қаруға рұқсатты алған арнайы құрған заңды тұлғалар жүзеге асырады.
Ескертпе: ОСП қызметкерлері ауысқан немесе қосымша қызметкерлерді алған жағдайда жаңа қызметкерлердің тізімі тексеру үшін ішкі істер органдарына қаруды сақтауға рұқсатты қайта ресімдеусіз жолданады.
Заңның 19-бабының талаптарына сәйкес келмейтін, қаруды иеленуге медициналық қарсы көрсеткіштері бар, қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білуге тексеруден өтпеген адамдар ОСП-да жұмысқа жіберілмейді;
3) қару мен оның патрондарын қабылдау, есепке алу, сақтау және сақталуы бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін заңды тұлға басшысының бұйрығымен қару мен оның патрондарын сақтау және сақталуы үшін жауапты тағайындалады;
4) ОСП-да Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, табылған немесе берілген атыс қару мен патрондарын сақтауға жол берілмейді Осындай қару мен патрондар ішкі істер органдарына дереу берілуге жатады;
5) азаматтық және қызметтік қаруды ОСП-ға берген кезде орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қару иесі арасында осы Қағидалардың 27, 28-қосымшаларына сәйкес үш данада қаруды сақтауға және қабылдау актісіне (бұдан әрі-Акт) сәйкес шарт жасалады. Актінің бірінші данасы қару иесіне беріледі, актінің екінші данасы жазбаша хабарлау кезінде қаруды тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына беріледі, актінің үшінші данасы қару мен патрондарды орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғада сақталады.
Жеке немесе заңды тұлға азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сақтауға арналған шартты бұзған жағдайда ОСП бір жұмыс күні ішінде қаруды тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органын жазбаша хабардар етеді;
5-1) осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес ОСП-ға сақтауға қабылданған азаматтық және қызметтік қаруды есепке алу журналы, осы Қағидаларға 31-қосымшасына сәйкес ОСП-дан азаматтық және қызметтік қаруды беруді/алуды есепке алу журналы, осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес ОСП-ға сақтауға қабылданған азаматтық және қызметтік қаруды ң патрондарын есепке алу журналы және осы Қағидаларға 33-қосымшасына сәйкес ОСП-дан азаматтық және қызметтік қарудың патрондарын беруді/алуды есепке алу журналы жүргізіледі, осы Қағидаларға 34-қосымшасына сәйкес ол журналдардың парақтары нөмірленеді, тігіледі және аумақтық ішкі істер органдарының "Лицензиялау-рұқсат жүйесі" деген бедерімен арнайы мөрмен мөрленеді;

2) централизованное хранение гражданского и служебного оружия и патронов осуществляется специально созданными юридическими лицами, получившими в органах внутренних дел разрешения на хранение гражданского и служебного оружия при наличии:
помещения для хранения оружия и патронов на праве собственности или аренды;
обслуживающего персонала ПЦХ имеющего доступ в помещения ПЦХ.
Примечание: В случае замены сотрудников ПЦХ или набора дополнительных сотрудников, списки новых сотрудников, для проверки направляются в органы внутренних дел дополнительно без переоформления разрешения на хранение оружия.
Лица не соответствующие требованиям статьи 19 Закона, имеющие медицинские противопоказания к владению оружием, не прошедшие проверку знаний правил безопасного обращения с оружием к работе в ПЦХ не допускаются;
3) для организации работы по приему, учету, хранению и сохранности оружия и патронов к нему приказом руководителя юридического лица назначается ответственный за хранение и сохранность оружия и патронов к нему;
4) в ПЦХ не допускается хранение найденного или переданного с нарушением законодательства Республики Казахстан огнестрельного оружия и патронов. Такое оружие и патроны подлежат немедленной сдаче в органы внутренних дел;
5) при передаче в ПЦХ гражданского и служебного оружия между юридическим лицом, осуществляющим централизованное хранение и владельцем оружия заключается договор согласно приложениям 27, 28 к настоящим Правилам на хранение и акт приемки оружия согласно приложению 29 к настоящим Правилам (далее – Акт) в трех экземплярах. Первый экземпляр Акта передается владельцу оружия, второй экземпляр Акта передается в территориальный орган внутренних дел по месту регистрации оружия при письменном уведомлении, третий экземпляр Акта хранится у юридического лица, осуществляющего централизованное хранение оружия и патронов.
В случае расторжения физическим или юридическим лицом договора на хранение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, ПЦХ в течении одного рабочего дня письменно уведомляет территориальный орган внутренних дел по месту регистрации оружия;
5-1) В ПЦХ ведутся журнал учета, поступившего на хранение в ПЦХ гражданского и служебного оружия, согласно приложению 31 к настоящим Правилам, журнал учета, выдачи/получения гражданского и служебного оружия из ПЦХ, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, журнал учета поступивших на хранение в ПЦХ патронов к гражданскому и служебному оружию согласно приложению 33 к настоящим Правилам и журнал учета выдачи/получения патронов к гражданскому и служебному оружию из ПЦХ оружию согласно приложению 34 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система";

6) ОСП қару-жарақ бөлмесі осы Қағидалардың 120-тармағының талаптарына сәйкес жабдықталады;
7) қару мен патрондар оқталмаған жай-күйде жеке нөмірленген бөлікте (орындарда) (әрбір қарудың иесі үшін) сақталады.
Қару-жарақ бөлмелерінде оңтайлы температуралық режим және металдың тотығуын және оқ-дәрінің бүлінуін болдырмайтын қару мен патрондарды сақтау үшін ылғалдылық орнатылады;
8) ОСП қару және патрондарды бақылау, оғын алып тастау (тазалау), қабылдау (беру), тапсыру (алу) үшін орындармен қосымша жабдықталады.
ОСП-ға кіру үшін ОСП клиенттері үшін және ОСП қызмет көрсететін персонал үшін металдың қалыңдығы кемінде 3 мм екі металдан жасалған есіктер жеке жабдықталады;
9) ОСП барлық үй-жайлары оператор-фирмалары мен ішкі істер органдарының кезекші бөлімдері арасында орнықты байланыс орната отырып, оператор-фирмалардың орталықтандырылған бақылау пультіне бейнесуретті шығара отырып, бейнебақылау жүйелерімен жабдықталады;
10) қару мен патрондарды беру орны қарудың қабылдау (беру), оғын алып тастау процесін бақылау үшін орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беруге мүмкіндік беретін телефон немесе радио байланыспен ұтқыр не стационарлық дабыл беру ("Дабыл түймелері"") жабдықтарымен жабдықталады.
Бөлмеде жеке және заңды тұлғалардан қару мен патрондарды қабылдау және беру тәртібін регламенттейтін толық нұсқаулығы бар.
Қару мен патрондарды қабылдау/берудің кіретін есігі және бөлмеге (үй-жай) есік қалыңдығы 3 мм жалпақ металдан дайындалады және ішкі құлыппен жабдықталады, кіретін есіктің сыртқы жағына мемлекеттік және орыс тілдерінде "Бөгде адамдарға кіруге тыйым салынады" деген жазба болады;
11) қарудың оғын алып тастау (тазалау) үшін орын қару мен патрондарды беру (алу) бөлмесіне іргелес бөлмеде орналасады және:
оққабылдағышпен, қаруды тазалау үшін үстелмен, ескі заттары бар жәшікпен және қаруды майлайтын сыйымдылықпен;
бөлмеде қарудың материалдық бөлік бойынша плакаттар ілінеді, қаруды пайдаланған кезде қауіпсіздік шаралары жөніндегі нұсқаулық, қаруды бөлшектеу және жинау қағидалары туралы жадынама, қаруды тазалау кестесі ілінеді;
қару мен патрондарды тапсыру (алу) бөлмесінен кіретін есік ішкі құлыппен жабдықталады;
қарудан оқты алу (тазалау) үшін бөлмені оны тапсыру үшін бөлменің бір үй-жайда болуына жол беріледі;
терезенің болуына жол берілмейді;
12) оққабылдағыш, қаруды оқтағанда немесе оқсыздандырған кезде адамдар оқ тиетін жаққа тап болмайтын бос қабырғаға орнатылады. Оққабылдағышта (кеуде тұсы биіктігінде) мемлекеттік және орыс тілінде "қаруды оқтаған-оқсыздандырған кезде осы жаққа бағытта" деген жазба жазылады.
Оққабылдағыш қабырғадан 200 мм қашықтықта, қабырғаның төбесіне дейін, ені бір метрден кем емес тақтайдан немесе он қабат фанерадан жасалады. Қабырға мен ағаш қалқанның арасы құммен толтырылады. Оққабылдағышпен бірге барлық ені бойынша үстел орнатылады. Ішкі істер органдарының келісумен, оққабылдағыштың басқа конструкциясын жасауға рұқсат етіледі;

6) оружейная комната ПЦХ оборудуется в соответствии с требованиями пункта 120 настоящих Правил;
7) оружие и патроны хранятся в отдельных (для каждого владельца оружия) пронумерованных отсеках (местах) в разряженном состоянии.
В оружейных комнатах устанавливается оптимальные температурный режим и влажность для хранения оружия и патронов исключающее коррозию металла и порчу пороха;
8) дополнительно ПЦХ оборудуются местами для наблюдения, разряжения (чистки), приема (выдачи), сдачи (получения) оружия и патронов.
Для входа в ПЦХ оборудуются отдельно две металлические двери толщиной металла не менее 3 мм для клиентов ПЦХ и для обслуживающего персонала ПЦХ;
9) все помещения ПЦХ оборудуются камерами видеонаблюдения с выводом видео изображения на пульт централизованного наблюдения фирм-операторов, с установлением устойчивой связи между фирмами-операторами и дежурными частями органов внутренних дел;
10) место выдачи оружия и патронов оборудуется оборудованием для наблюдения за процессом приема (выдачи), разряжения оружия, телефонной и радио связью, мобильным либо стационарным средством подачи тревоги ("Тревожные кнопки"), позволяющим скрыто подавать сигнал на пульт централизованного наблюдения.
В комнате имеется подробная инструкция регламентирующая порядок приема и выдачи оружия и патронов у физических и юридических лиц.
Входная дверь и дверь в комнату (помещение) приема/выдачи оружия и патронов изготавливаются из листового железа толщиной не менее 3 мм и оборудуется внутренним замком, с наружной стороны входной двери наносится надпись "Посторонним вход воспрещен" на государственном и русском языках;
11) место для разрежения (чистки) оружия располагается в смежной комнате с комнатой сдачи (получения) оружия и патронов и оборудуется:
пулеуловителем, столом для чистки оружия, ящиком с ветошью и емкости с ружейной смазкой;
в комнате вывешиваются плакаты по материальной части оружия, инструкции по мерам безопасности при обращении с оружием, памятки о правилах разборки и сборки оружия, график чистки оружия;
входная дверь из комнаты сдачи (получения) оружия и патронов, оборудуется внутренним замком;
допускается совмещение комнаты для разрежения (чистки) оружия с комнатой для его сдачи (получения) в одном помещении;
не допускается наличие окон;
12) пулеуловитель устанавливается к свободной стене таким образом, чтобы при заряжании или разряжении оружия люди не могли попасть в зону вероятного поражения пулей. На пулеуловителе делается надпись (на высоте уровня груди) "При заряжании-разряжении оружие направлять сюда" на государственном и русском языках.
Пулеуловитель изготавливается из досок или десяти слойной фанеры на расстоянии от стены не менее 200 мм до самого верха стены, шириной не менее одного метра. Промежуток между стеной и деревянным щитом заполняется песком. Вместе с пулеуловителем оборудуется столешница на всю ширину пулеуловителя. Разрешается иная конструкция пулеуловителя, по согласованию с органами внутренних дел;

13) қару мен патрондарды қабылдау (беру) бөлмелері мыналармен жабдықталады:
ішкі жағынан құлып салынатын, қалыңдығы кемінде 3 мм темір табақтан жасалған қару мен патрондарды қабылдап алуға (беруге) арналған тереземен;
жасырын дабыл сигналын беру мүмкіндігі бар мобильді не стационарлық ("Дабыл түймесі") және ОСП-ның барлық есіктерін бұғаттайтын құралдармен;
қару мен патрондарды қабылдау терезесінің алдына нақты уақыт режимін көрсететін мүмкіндігі бар бейнебақылау мониторымен;
байланыс (мобильді немесе радио) құралдарымен;
есік қалыңдығы кемінде 3 мм металлдан жасалады және ішкі құлыппен жабдықталады;
14) қару мен патрондарды тапсыру (қабылдап алу) бөлмесі (орны) қару мен патрондарды қабылдау (беру) бөлмесімен іргелес орналастырылады және қару мен патрондарды қабылдау (беру) ортақ терезесі және ОСП-ға және оқсыздандыру бөлмесіне кіретін екі металл есігі болады.
Кіретін есіктің қалыңдығы кемінде 3мм темір қаңылтырдан жасалады және ішкі құлыппен (бірі бақылау бөлмесінен электронды ашып (жабу) мүмкіндігі бар) жабдықталады;
15) Шартты ОСП-да сақталатын қарудың иесі ұзартпаған жағдайда қару мен патрондар ішкі істер органдарына беріледі.
ОСП-да сақталатын қару иесі қайтыс болған немесе қайтыс болған қару иесін ОСП-ға тапсырған жағдайда, оның мүлкіне билік етуге құқығы бар отбасы мүшелері ОСП-ға өлімді растайтын құжаттарды (қайтыс болу туралы куәлікті) және қайтыс болған адамның мүлкіне билік ету құқығын ұсынады. Олардың негізінде шарт жасалады. Сақтау қаруды басқа адамға қайта тіркегенге дейін жүзеге асырылады;
16) қару иесінде қару мен патрондарды сақтау, сақтау мен алып жүру рұқсаты және жеке басын куәландыратын құжаты болған кезде қару мен патрондарды қабылдауды (беруді) жүзеге асырады.
Заңды тұлға қару мен патрондарды тапсырған кезде қаруды сақтауға рұқсатта көрсетілген жауапты адам тапсырады.
Қаруды сақтау, сақтау және алып жүруге рұқсатында көрсетілген қару түрлеріне сәйкес келмейтін патрондарды қабылдауға жол берілмейді.
Қаруды үшінші адамға беру сот шешімі, қаруды алып қою туралы анықтау органының қаулысы болған кезде аумақтық ішкі істер органының азаматтық және қызметтік қару айналымына бақылауды жүзеге асыратын қызметкері және қару иесінің қатысуымен мүмкін болады.

13) комната (место) для приема (выдачи) оружия и патронов оборудуется:
окном для приема (выдачи) оружия и патронов изготовленного из листового железа толщиной не менее 3 мм, запирающегося с внутренней стороны;
мобильным либо стационарным средством подачи тревоги ("Тревожные кнопки"), позволяющим скрыто подавать сигнал на пульт централизованного наблюдения и блокировки всех дверей ПЦХ;
монитором видеонаблюдения позволяющим просматривать видеоизображение в режиме реального времени перед окном приема оружия и патронов;
средствами связи (мобильными, радио или другими);
двери изготовленные из металла толщиной не менее 3 мм и оборудуются внутренними замками;
14) комната (место) для сдачи (получения) оружия и патронов размещается в смежном с комнатой для приема (выдачи) оружия и патронов помещении и имеет общее окно приема (выдачи) оружия и патронов и две металлические двери входную в ПЦХ и комнату разрежения.
Входная дверь изготавливается из листового железа толщиной не менее 3 мм и оборудуется внутренними замками (один электронный с возможностью открытия (закрытия) из комнаты наблюдения);
15) в случае не продления договора владельцем хранящегося в ПЦХ оружия оружие и патроны передаются в органы внутренних дел.
В случае смерти владельца оружия, хранящегося в ПЦХ или сдаче в ПЦХ умершего владельца оружия, члены семьи, имеющие право распоряжается его имуществом предоставляют в ПЦХ документы, подтверждающие смерть (свидетельство о смерти), и право распоряжение имуществом умершего. На основании которых заключается договор. Хранение осуществляется до перерегистрации оружия на другое лицо.
При возникновении обстоятельств, исключающих право владения владельцем хранящегося в ПЦХ оружия и патронов в соответствии со статьей 19 Закона, органы внутренних дел официально уведомляют ПЦХ о невозможности выдаче хранящегося оружия и патронов их владельцу;
16) прием (выдача) оружия и патронов осуществляется при наличии у владельца оружия и патронов разрешения на его хранение, хранение и ношение и документа удостоверяющего личность.
При сдаче юридическим лицом, оружие и патроны сдаются ответственным лицом, указанным в разрешении на хранение оружия.
Не допускается прием патронов не соответствующих видам оружия в представленном разрешении на хранение, хранение и ношение оружия.
Передача оружия и патронов третьим лицам возможна при наличии решения суда, постановления органа дознания об изъятии оружия, в присутствии территориального сотрудника органа внутренних дел осуществляющего контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и владельца оружия.

17) қару мен патрондарды тапсыру (қабылдап алу) бөлмесіне қару-жарақ заттарын тапсыру үшін жеке тұлғалар үшін - кемінде бір адам, заңды тұлғалар үшін - кемінде екі адам болуға жол беріледі;
18) қару мен патрондарды қабылдау және беру жұмыстарын жүзеге асыратын ОСП персоналы жұмысқа ішкі істер органдарының тиісті тексерісінен өткеннен кейін жіберіледі;
19) ОСП үздіксіз электр қоректену жүйелерімен жабдықталады.
Ескерту. 136-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
12-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын жөндеу тәртібі
137. Азаматтық және қызметтік қаруды жөндеу лицензияланатын қызмет түрі болып табылады.
138. Қару-жарақ жөндеу шеберханаларында қаруды сақтау, осы Қағидалардың 120-тармағында баяндалған талаптарға сәйкес келетін арнайы жабдықталған үй-жайлары болған жағдайда жол беріледі.
139. Қаруды (оның ішінде аңшылық қарулар) жөндеуге қабылдау:
1) азаматтардан - қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге ішкі істер органы берген рұқсаты және жеке куәлігі болған жағдайда;
2) ұйымдардан - қаруды сақтауға жауапты адамда ішкі істер органы берген қаруды сақтауға рұқсаты, ұйым басшысының ілеспе хаты, сенім хат және жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жүргізіледі.
Ескертпе. Жөндеуге тіркелмеген қаруды тапсырған жағдайда шеберхана әкімшілігі қаруды тапсырған адам туралы дереу ішкі істер органына хабарлайды.
140. Жөндегеннен кейін қару-жарақ шеберханасынан қаруды беру:
1) азаматтарға - шеберхана түбіртегі, қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге ішкі істер органының рұқсаты және жеке басын куәландыратын құжаты болған жағдайда;
2) ұйым өкілдеріне - шеберхана түбіртегі, қаруды сақтауға ішкі істер органының рұқсаты, сенім хат және жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жүргізіледі.
Ескертпе. Ойық ұңғылы қарудың із қалдыратын бөлігін жөндеген кезде, бақылау атыс жүргізу үшін ішкі істер органына хабар береді.
141. Түбіртекте көрсетілген тапсырыс мерзімі өткеннен кейін отыз күн ішінде жөндеуге қаруын тапсырған қару иесі немесе ұйым өкілі келмеген жағдайда, тиісті тексеру жұмыстарын жүргізу үшін қару аумақтық ішкі істер органдарына тапсырылады.

17) в комнату для сдачи (получения) оружия и патронов допускаются для сдачи предметов вооружения не более одного человека – для физических лиц, не более двух человек – для юридических лиц;
18) персонал ПЦХ осуществляющий прием и выдачу оружия и патронов допускается к работе после соответствующей проверки в органах внутренних дел;
19) ПЦХ оборудуется системой бесперебойного электрического питания.
Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. Порядок ремонта гражданского и служебного оружия и патронов к нему
137. Ремонт гражданского и служебного оружия является лицензируемым видом деятельности.
138. Хранение оружия в оружейно-ремонтной мастерской допускается при наличии специально оборудованного помещения, отвечающего требованиям, изложенным в пункте 120 настоящих Правил.
139. Прием оружия (в том числе охотничьих ружей) в ремонт производится:
1) от граждан - при наличии разрешения органа внутренних дел на хранение, хранение и ношение оружия и документов, удостоверяющих личность;
2) от организаций - при наличии у лица, ответственного за хранение оружия, разрешения органа внутренних дел на хранение оружия, сопроводительного письма руководителя организации, доверенности и документа, удостоверяющего личность.
Примечание: В случае сдачи в ремонт не зарегистрированного оружия администрация мастерской немедленно сообщает в орган внутренних дел о лице, сдавшем это оружие.
140. Выдача оружия после ремонта его в оружейной мастерской производится:
1) гражданам - при наличии квитанции мастерской, разрешения органа внутренних дел на хранение или хранение и ношение оружия и документа, удостоверяющего личность;
2) представителям организаций - при наличии квитанции мастерской, разрешения органа внутренних дел на хранение оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность.
Примечание: В случае ремонта следообразующих частей оружия с нарезным стволом необходимо уведомить органы внутренних дел для проведения контрольного отстрела.
141. При неявке владельца оружия или представителя организации, сдавшей в ремонт оружие, в течение тридцати рабочих дней после истечения срока исполнения заказа, указанного в квитанции, оружие передается в орган внутренних дел по территориальности для осуществления соответствующих проверок.

142. Мыналарға:
1) азаматтық немесе қызметтік қарудың балистикалық және көрсетілген қарудың өзге де техникалық сипаттамасының өзгеруіне әкеп соғатын конструктивтік қайта жасауға;
2) жабық тирлерде және спорттық атыс алаңдарынан (арнайы оқ қабылдағыш құрылғылары бар) тысқары жерде, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қаруды жөндеуге лицензиялары жоқ адамадарға қаруды атуға;
3) азаматтық және қызметтік қаруды жөндеуге лицензиялары жоқ үшінші адамдарға қаруды тазалауға, бұзуға, жинауға, қаруға техникалық қызмет көрсетуге жол берілмейді.
13-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын алып жүру және пайдалану тәртібі
143. Қаруды алып жүру қарудың нақты түрлеріне, типтеріне және модельдеріне ішкі істер органы берген рұқсат және қару иесінің немесе пайдаланушының жеке басын куәландыратын құжат негізінде жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік органның атыс қаруын сақтау мен алып жүруге құқығы бар лауазымды адамдары;
2) қызметтік міндеттерін орындау кезінде - ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалардың қызметкерлері;
3) облыстық атқарушы органның орман шаруашылықтарының мемлекеттік қызметкерлері;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары - аң аулау кезінде, спорттық іс-шаралар, оқу-жаттығу атысын өткізу кезінде;
5) марапаттау қаруы бар адамдар - марапатталған қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаты негізінде.
Шетелдіктер өздеріне тиесілі қаруды аң аулауды жүргізу орындарында, спорттық жарыс немесе оқу-жаттығу атыс өткізу кезінде пайдалануға жол беріледі.
Қызметтік, азаматтық спорттық қаруды сақтауға жалпы рұқсат қару-жарақ бөлмесі орналасқан мекенжай бойынша тіркелген барлық қаруларға беріледі.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Ұзын ұңғылы қызметтік қару қабынан алынып, оқжатар немесе барабаны оқталған, тежегішке қойылған күйінде алып жүреді, ал қысқа ұңғылы атыс қаруы - осы сияқты түрде, тек қызмет өткеру кезінде қабында болады.
Патронды оқтамаға жолдау тек қаруды пайдалану қажет болған кезде не қажетті қорғаныс немесе аса қажеттілік жағдайында өмірді, денсаулықты және мүлікті қорғау кезінде рұқсат етіледі.
145. Ерекше жарғылық міндеттері бар ұйымдардың қызметкерлері табиғатты, табиғи ресурстарды, мүлікті қорғау, арнайы хат-хабарларды мен жөнелтілімдерді жеткізу, құнды қағаздарды және ақша купюраларын инкассациялауды жүзеге асыру, адам өмірі мен денсаулығын және өзін-өзі қорғау бойынша заңнамамен оларға жүктелген міндеттерді орындау кезінде қызметтік қаруды пайдалануға құқықтары бар.

142. Не допускается:
1) конструктивная переделка гражданского или служебного оружия, влекущая за собой изменение баллистических и других технических характеристик указанного оружия;
2) пристрелка оружия вне закрытых тиров и спортивных стрельбищ (специально оборудованными пулеулавителями), а также лицам, не имеющим лицензии на ремонт гражданского и служебного оружия;
3) чистка, разборка, сборка, техническое обслуживание оружия, третьими лицами, не имеющими лицензии на ремонт гражданского и служебного оружия.
Глава 13. Порядок ношения и использования гражданского и служебного оружия и патронов к нему
143. Ношение оружия осуществляется на основании выданных органами внутренних дел разрешений на хранение и ношение конкретных видов, типов и моделей оружия и документа удостоверяющего личность владельца или пользователя оружия:
1) должностными лицами государственных органов, наделенными правом хранения и ношения огнестрельного оружия;
2) работниками юридических лиц с особыми уставными задачами - при исполнении служебных обязанностей;
3) работниками государственных учреждений лесного хозяйства областных исполнительных органов;
4) гражданами Республики Казахстан - во время охоты, проведения спортивных мероприятий, тренировочных и учебных стрельб;
5) лицами, награжденными оружием - на основании разрешения на хранение и ношение наградного оружия.
Иностранцам допускается использовать принадлежащее им оружие в местах проведения охоты, во время спортивных мероприятий или тренировочных стрельб.
Общее разрешение на хранение служебного, гражданского спортивного оружия выдается на все оружие, зарегистрированное по адресу расположения оружейной комнаты.
Сноска. Пункт 143 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
144. Ношение служебного огнестрельного длинноствольного оружия осуществляется в расчехленном состоянии, со снаряженным магазином или барабаном, поставленным на предохранитель, а огнестрельного короткоствольного оружия – в кобуре в аналогичном виде только при исполнении служебных обязанностей.
Досылание патрона в патронник разрешается только при необходимости применения оружия либо для защиты жизни, здоровья и собственности в состоянии необходимой обороны или крайней необходимости.
145. Сотрудники организаций с особыми уставными задачами вправе применять служебное оружие при выполнении возложенных на них законодательством задач по охране природы, природных ресурсов, собственности, доставке корреспонденции и специальных отправлений, осуществления инкассации ценных бумаг и денежных купюр, защиты жизни и здоровья людей и для самообороны.

146. Қызметтік қаруды қолданар алдында, ол туралы оны қарсы қолданатын адамға алдын ала нақты ескертіледі.
147. Қызметтік қарудың қолданған барлық жағдайларында айналадағы азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсетуге, ішкі істер органдары мен прокуратураға хабарлама беру үшін қажетті шаралар қабылдайды;
148. Заңды тұлғалардың қызметкерлері қызметтік қаруды заңды тұлға басшылары бекіткен лауазымдық нұсқаулықтарына сәйкес қызметтік міндеттерін өткеру кезінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес пайдаланады.
149. Спорттық қаруды алып жүру және қолдану тәртібі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 28 шілдедегі № 203 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33185 болып тіркелген) спортпен шұғылдану кезiнде және оқу мақсатында қаруды қолдану қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Азаматтық спорттық қаруды тек атыс тирлерінде (атыс орындарында) және стендтерінде қолдануға рұқсат етіледі.
Атыс спортын танымал ету, оқу және даярлау жаттығуларын өткізу мақсатында үрлемелі қуаты 7,5 Дж аспайтын және калибрі 4,5 дейінгі пневматикалық қаруды жарақатты болдырмайтын күзетілетін аумақта - ашық стадиондарда, саяжай аймақтарында, сондай-ақ алаңдарда атыс нұсқаушысы немесе оқытушы басшылығымен пайдалануға рұқсат етіледі.
Спорттық жарыс кезінде оқу-жаттығу (даярлық) мақсатында жұмсалған патрондар таратылым ведомостін қоса бере отырып, акті бойынша есептен шығарылады. Акті атыс жүргiзiлген кейiнгi келесi күннен кешiктiрiлмей жасалады, оны ұйым басшысы бекiтедi және қаруды сақтауға жауапты адамда сақталады. Қаруды есепке алу кiтабында патрондарды есептен шығару туралы тиiстi белгiлер қойылады.
Дыбыстық белгі беру үшін пайдаланатын азаматтық белгі беру қаруын тек спорттық нысандарда пайдалануға рұқсат етіледі.
Ескерту. 149-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2023 № 625 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. Аң аулау кезінде қаруды алып жүру және пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/157 бұйрығымен (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11091 болып тіркелген) бекітілген Аң аулау қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

146. Применению служебного оружия предшествует четко выраженное предупреждение об этом лица, против которого оно будет применено.
147. Во всех случаях применения служебного оружия необходимо принять меры для обеспечения безопасности окружающих граждан, оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим, сообщить органам внутренних дел и прокуратуры.
148. Работники юридических лиц используют служебное оружие в соответствии с должностными инструкциями установленными руководителями юридических лиц в рамках исполнения служебных обязанностей, в соответствии с требованиями настоящих Правил.
149. Порядок ношения и использования спортивного оружия осуществляется в соответствии с требованиями Правил применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 203 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33185).
Использование гражданского спортивного оружия разрешается только в стрелковых тирах (стрельбищах) и стендах.
Допускается использование пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, на открытых стадионах, в парковых зонах, а также площадках – охраняемой территории исключающего травматизм, с целью проведения учебных и тренировочных занятии, популяризации стрелкового спорта, под руководством инструктора стрельбы или преподавателя.
Патроны, израсходованные на учебные (тренировочные) цели, на спортивных соревнованиях списываются по акту с приобщением раздаточно-сдаточных ведомостей. Акт составляется не позднее следующего, после проведения стрельб дня, утверждается руководителем организации и хранится у лица, ответственного за сохранность оружия. О списании патронов делаются соответствующие отметки в книге учета оружия.
Применение гражданского сигнального оружия, используемого для подачи звуковых сигналов разрешается только на спортивных объектах.
Сноска. Пункт 149 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2023 № 625 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150. Порядок ношения и использования оружия при участии в охоте осуществляется в соответствии с требованиями Правил охоты утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/157 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11091).

151. Қазақстан Республикасының азаматтарына қажетті қорғаныс немесе аса қажеттілік жағдайында өмірді, денсаулықты және мүлікті қоғау үшін өздерінің заңды сақталуындағы қаруды қолдануға жол беріледі. Қаруды қолдануға кешіктіру адамдардың өміріне қауіп төнсе немесе басқа да ауыр зардаптарға соқтыруы мүмкін жағдайларды қоспағанда, қаруды қарсы қолданатын адамға алдын-ала нақты ескерту беріледі. Бұл ретте қаруды қажетті қорғаныс жағдайында қолданған кезде үшінші адамға зияны тимеуі тиіс.
152. Қарудың, оқсыз атылатын қарудың көшірмелерін (реплика), сондай-ақ мәдени құндылығы бар қаруды алып жүруге өткізілетін іс-шаралардың өткізілуі мәдениет саласындағы және азаматтық, қызметтік қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган келісілген жағдайда азаматтардың атқарушы билік органдары, музейлер, мемлекеттік немесе қоғамдық мәдени-ағартушы ұйымдардың және одақтардың тарихи және мәдени іс-шараларға қатысу кезінде тарихи ұлттық костюмдермен ғана алып жүруге рұқсат етіледі.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
153. Азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушылары қаруды қауіпсіз ұстаудың белгіленген қағидаларын орындайды.
154. Мыналарға:
1) қаруды тасымалдау және пайдалануға:
жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатылымындағы;
есірткіге немесе алкогольді мас күйінде;
техникалық ақаулары бар қару мен патрондар, сондай-ақ қаруды зерделеу және сынақ жұмыстарын жүргізуді не техникалық ақауларын тексеруді қоспағанда, сақтау немесе пайдалану мерзімі өтіп кеткен механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғыларды жол берілмейді;
2) қаруды алып жүруге:
ішкі істер органында тіркелмеген, оның ішінде тіркеуге жатпайтын үрмелі қуаты 7,5 Дж аспайтын және калибрі 4,5 дейінгіні қоса алғандағы пневматикалық қаруды, қоғамдық орындарда ашық (қапсыз) түрде;
атыс қаруынан жасалған массалық-габаритік макеттерді;
осы Қағидалардың 152-тармағының талаптарын сақтамай, оқсыз атылатын қару;
митингке, көше шерулеріне, демонстарцияларға, пикеттерге және басқа да көпшілік шоғырланған қоғамдық іс-шараларға қатысушы - азаматтарға;
қоғамдық орындарда ашық түрде (қапсыз);
ұлттық костюмнің жарағы ретінде рұқсатсыз алып жүруге жол берілмейді;

151. Гражданам Республики Казахстан допускается применять имеющееся у них на законных основаниях оружие для защиты жизни, здоровья и собственности в состоянии необходимой обороны или крайней необходимости. Применению оружия предшествует четко выраженное предупреждение об этом лица, против которого применяется оружие, за исключением случаев, когда промедление в применении оружия создает непосредственную опасность для жизни людей или может повлечь за собой иные тяжкие последствия. При этом применение оружия в состоянии необходимой обороны не должно причинить вред третьим лицам.
152. Ношение копий (реплик) оружия, охолощенного оружия а также оружия, имеющего культурную ценность, разрешается только при кинематографических съемках, театральных и цирковых представлениях (в части охолощенного оружия) с историческими традиционными костюмами во время участия граждан в историко-культурных либо иных мероприятиях, проводимых, музеями, государственными или общественными культурно-просветительными организациями и объединениями при условии согласования проведения указанных мероприятий с уполномоченными органами в области культуры и в сфере контроля за оборотом гражданского и служебного оружия.
Сноска. Пункт 152 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Владельцы и пользователи гражданского и служебного оружия, выполняют установленные правила безопасного обращения с ним.
154. Не допускается:
1) ношение и использование оружия:
находящегося на реализации юридических лиц – поставщиков;
в состоянии наркотического или алкогольного опьянения;
технически неисправные оружие и патроны, а также механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми и раздражающими веществами, срок годности, хранения или использования которых истек, за исключением случаев проведения исследовательских работ и испытаний либо проверки технического состояния оружия;
2) ношение оружия:
незарегистрированного в органах внутренних дел, в том числе не подлежащего регистрации пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, в открытом (не зачехлҰнном) виде в общественных местах;
макетов массо-габаритных, изготовленных из боевого оружия;
охолощенного оружия без соблюдения требований пункта 152 настоящих Правил;
гражданами - участниками митингов, уличных шествий, демонстраций, пикетов и других массовых публичных мероприятий;
в открытом (не зачехлҰнном) виде в общественных местах;
без разрешения в качестве принадлежности к национальному костюму;

3) қаруды:
әйелдерге, мүгедектік нышандары айқын адамдарға, жас шамасы айқын немесе белгілі кәмелетке толмағандар топтасып және (немесе) қарулы шабуыл (зорлық-зомбылық) жасаған жағдайлардан басқа кезде оларға қарсы қолдануға;
атыс, газды, электрлі қаруды (қорғаныс жағдайларын қоспағанда), пневматикалық және лақтырылатын қаруды елді мекенде және сол үшін белгіленбеген жерде қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 154-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. Өзін-өзі қорғау мақсатында қаруды қолданудың әрбір жағдайы бойынша қару иесі дереу, тәуліктен кешіктірмей, қару қолданған жері бойынша ішкі істер органына хабарлайды.
156. Азаматтық және қызметтік қаруды алып жүру және қолдану қағидаларын зерделеуді қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өлшемшарттарға сәйкес келетін Орталықтарда өтеді.
Қылмыс жасағаны үшін белгіленген заң тәртібінде алынбаған немесе мерзімі өтпеген соттылығы бар, қаруды ұстауға медициналық қарсы көрсетпелері бар адамдарға қаруды пайдаланумен сабақтарға қатысуға жол берілмейді.
Азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушылары Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 436-бабы бірінші бөлігінде, 484-бабы бірінші бөлігінде, 485-бабы бірінші бөлігінде, 486-бабы бірінші бөлігінде көзделген құқық бұзушылық жасаған үшін азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру үшін сынақ тапсыруға жолданады.
Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне тексеруге жолдау туралы қаулыны осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кодекстің көрсетілген баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органы (лауазымды адам) шығарады.
Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларының білуін тексеруге азаматтық және қызметтік қарудың иелері және (немесе) пайдаланушыларын жолдау туралы қаулы алған күннен бастап екі ай ішінде азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру үшін сынақ тапсырмаған адамдардың қарудың сақталуын немесе сақтау және алып жүруге рұқсаттарының әрекет етуі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдын ала тоқтатусыз күшін жояды.
14-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның парондарын тасымалдау тәртібі

3) использование оружия:
в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности, несовершеннолетних, когда их возраст известен или очевиден, кроме случаев совершения ими группового и (или) вооруженного нападения (насилия);
огнестрельного, газового, электрического оружия (за исключением случаев самообороны), сигнального, охолощенного, пневматического и метательного оружия в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах.
Сноска. Пункт 154 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. О каждом случае применения оружия с целью самообороны владелец оружия незамедлительно, но не позднее суток, сообщает в орган внутренних дел по месту применения оружия.
156. Изучение правил ношения и использования гражданского и служебного оружия его владельцы и пользователи проходят в Центрах соответствующих критериям установленным уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Лица, имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, медицинские противопоказания к занятиям с использованием оружия не допускаются.
Владельцы и пользователи гражданского и служебного оружия, совершившие правонарушения, предусмотренные частью первой статьи 436, частью первой статьи 484, частью первой статьи 485 и частью первой статьи 486 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс), направляются на сдачу экзамена для проверки знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
Постановление о направлении на проверку знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием выносится органами (должностными лицами), уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, предусмотренных указанными статьями Кодекса по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Действия разрешений на хранение или хранение и ношение оружия лиц, не сдавших экзамен для проверки знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием в течение двух месяцев со дня получения постановления о направлении владельца и (или) пользователя гражданского и служебного оружия на проверку знаний правил безопасного обращения с оружием прекращаются без предварительного приостановления по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
Глава 14. Порядок перевозки гражданского и служебного оружия и патронов к нему

157. Қару айналымы саласындағы айналысатын заңды тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтары азаматтық және қызметтік қаруды тасымалдауды ішкі істер органдары беретін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша рұқсат қағазы бойынша жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16733 болып тіркелген).
Тасымалдау рұқсатының жарамдылық мерзімі қосарланған тасымалдауларды ескере отырып, қару мен патрондарды межеленген орынға жеткізуге қажетті нақты уақыт есебінен белгіленеді, бірақ бір айдан кем емес.
Спорттық қарулар мен ның патрондарын тасымалдауға рұқсат спорттық іс-шараны, оқу-жаттығу жиындарын өткізу туралы бұйрыққа не ережелерге сәйкес спорттық ұйымның сұраған барлық мерзіміне ішкі істер органы береді және ол Қазақстан Республикасының барлық аумағында әрекет етеді, спорттық қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаты бар жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы аумағы шегінде қосымша тасымалдауға рұқсат талап етілмейді.
158. Ішкі істер органдарынан қаруды тасымалдауға рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 тіркелген) мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қағидаларының талаптарына сәйкес құжаттар ұсынылады.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. Қару мен патрондарды тасымалдау үшін заңды тұлғалар:
1) қауіпті жүктерді тасымалдауға қойылатын талаптарға сәйкес көлік құралын жабдықтайды;
2) бұйрықпен тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды, саны төрт бірліктен артық атыс қаруын немесе 1000 данадан артық патрондарды құрамында екі адамнан кем емес атыс қаруымен қаруланған күзетпен ілесіп жүруді қамтамасыз етеді;
3) қару мен патрондарды зауытта шығарылған қорапта не заңды тұлғаның - қару иесінің мөрімен немесе пломбасымен бекітілген арнайы құтыда тасымалдайды.
Қару оқталмаған күйінде патрондардан бөлек тасымалданады.
Қаруды немесе патрондардың партиясын тасымалдау қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралдарының конструкциясына, жабдықталуына және техникалық жай-күйіне өндіруші зауыттың конструкциялық-техникалық сипаттамаларына және Қазақстан Республикасының стандартау бойынша нормативтік құжаттарына сәйкес арнайы жабдықталған, техникалық ақауы жоқ көлік құралдарымен жүзеге асырылады, жүкті визуалды түрде көзбен көріп байқау және оған бөтен тұлғалардың еркін кіру мүмкіндігіне тыйым салынады.
Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль көлігімен тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Қауіпті жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырыады.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды өзге тауарлармен тасымалдауға жол берілмейді.
Жеткізуші заңды тұлңаларға қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды спорт тауарларымен, аңшылық және балық аулау заттарымен бірлесіп тасымалдауға жол беріледі.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдау кезінде жол бойы ыдысты ашуға жол берілмейді.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды жеткізуге шарт (келісімшарт) болған жағдайда жеткізуші заңды тұлғаларға жеткізуші заңды тұлғаның (сатып алушының) күзетілетін аумағында ыдыстарды аушға жол беріледі.

157. Перевозка гражданского и служебного оружия юридических лиц занятых в сфере оборота оружия, а также граждан Республики Казахстан осуществляется по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733).
Срок действия разрешения на перевозку устанавливается из расчета реального времени, необходимого для доставки оружия и патронов к месту назначения, с учетом совмещаемых перевозок, но не более одного месяца.
Разрешение на перевозку спортивного оружия и патронов к нему выдается органом внутренних дел на весь срок, запрашиваемый спортивной организацией, согласно приказа либо положения о проведении спортивного мероприятия, учебно-тренировочных сборов и действует на всей территории Республики Казахстан, физическим лицам имеющим разрешение на хранение и ношение спортивного оружия дополнительного разрешения на перевозку в пределах Республики Казахстан не требуется;
158. Для получения в органах внутренних дел разрешения на перевозку оружия представляются документы в соответствии с требованиями Правил оказания государственных услуг "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184).
Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
159. Для перевозки оружия и патронов юридические лица:
1) оборудуют транспортные средства в соответствии с предъявляемыми к ним требованиями по перевозке опасных грузов;
2) приказом, назначают ответственного за перевозку, обеспечивают сопровождение партий огнестрельного оружия в количестве более 4 единиц или патронов в количестве более 1000 штук в пути следования охраной в количестве не менее 2 человек, вооруженных огнестрельным оружием;
3) перевозят оружие и патроны в заводской упаковке либо в специальной таре, которая опечатывается или опломбируется юридическим лицом – владельцем оружия.
Оружие перевозится в разряженном состоянии отдельно от патронов.
Перевозка партий оружия или патронов осуществляется на технически исправных, специально оборудованных транспортных средствах соответствующих конструктивно-техническим характеристикам завода-изготовителя и нормативным документам по стандартизации Республики Казахстан к конструкции, оборудованию и техническому состоянию транспортных средств, перевозящих опасные грузы, исключается возможность визуального обзора груза и свободного доступа к нему посторонних лиц.
Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденными уполномоченным органом в области автомобильного транспорта.
Не допускается перевозка оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов совместно с иными товарами.
Юридическим лицам - поставщикам допускается перевозить оружие, охотничий порох, снаряженные патроны совместно со спортивными товарами, охотничьими и рыболовными принадлежностями.
При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов не допускается в пути следования вскрывать тару.
При наличии договора (контракта) на поставку оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов юридическим лицам-поставщикам допускается вскрытие тары на охраняемой территории юридического лица-поставщика (покупателя).

160. Қару мен патрондарды екіден астам автомашинамен колоннамен тасымалдаған жағдайда оларды күзетуді арнайы бөлінген көлік құралында келе жатқан атыс қаруымен қаруланған саны кемінде 3 адам ілесіп жүретін топпен қамтамасыз етіледі.
161 Қару мен патрондарды тасымалдап келе жатқан көлік құралының ашылу, ыдыстың зақымдану, мөр бедерінің немесе таңбасының бұзылу белгіленген анықтаған жағдайда қаруланған күзеттің басшысы ол туралы ішкі істер органдарына дереу хабарлайды, актіні жасайды, болған оқиғаның себептерін анықтау бойынша қажетті шаралар қабылдайды және оқиға орнын күзетілуін қамтамасыз етеді.
162. Жүкке ілесіп жүрген қызметкерлерп мақастты пунктке келгеннн және жүкті күзетумен байланысты жұмысы аяқталғаннан кейін қызметтік қарадуы жүкті қабылдаған ұйымның қару-жарақ бөлмесіне немесе жергілікті ішкі істер органына уақытша тапсырады.
163. Жарақталған патрондар, оқ-дәрі қол жүгі ретінде темір жол, су көлігімен мынадай салмақтан аспайтын мөлшерде тасымалданады:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары - 10 кг;
2) түтінсіз оқ-дәрі - 10 кг;
3) түтінді оқ-дәрі бұйымдары - 5 кг;
4) түтінді оқ-дәрі - 5 кг.
Ескертпе: қол жүгін тасымалдауға берілген рұқсатта жүктің нетто салмағы ғана көрсетіледі (металл гильзалар, ыдыстар жүктің салмағына кірмейді).
Автомобиль көлігімен тасымалдауға рұқсатсыз оқ-дәрі 50 кг аспайтын, жарақталған патрондар 300 кг дейін тасымалданады, бұл ретте, ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында қарулы күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт). Спорттық қаруды және спорт патрондарын автомобиль көлігімен тасымалдаған жағдайда жауапты адамның (егер қожайыны заңды тұлға болса) не қару иесінің ілесіп жүруімен тасымалдауға жол беріледі (егер иесі жеке тұлға болса), қарулы күзет осы жағдайда қажет емес.
Көрсетілген салмақтан асып кеткен жағдайда, оқ-дәрі мен жарақталған патрондарды тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескертпе. Тасымалдау АҚҚАБ жүзеге асыратын бөлімшеге ресми түрде хабарланғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
164. Спорттық қаруларды тасымалдау кезінде қарулар мен патрондарды тасымалдауға жауапты спорт ұйымның лауазымды адамдары жарыс немесе оқу-жаттығу жиындары өткізілетін пунктке келгеннен кейін жарсыты немесе жиынды өткізу орны бойынша арнайы жабдықталған үй-жайға тасымалдау құқығына рұқсатпен бірге өздерімен әкелген қару мен оның патрондарын уақытқа сақтауға дереу тапсырады.
Спорттық қаруды әкелуге рұқсатты өтініш иесінде:

160. В случаях перевозки оружия и патронов колонной более двух автомашин их охрана обеспечивается группой сопровождения в количестве не менее 3 человек, вооруженной огнестрельным оружием, следующей на специально выделенном транспортном средстве.
161. При обнаружении признаков вскрытия транспортного средства, перевозящего оружие и патроны, повреждения тары, нарушения оттисков печатей или пломб старший вооруженной охраны немедленно сообщает об этом в органы внутренних дел, составляет акт, принимает необходимые меры по установлению причин случившегося и обеспечивает охрану места происшествия.
162. Работники, сопровождающие грузы, по прибытии в пункт назначения и окончании работы, связанной с охраной груза, сдают служебное оружие на временное хранение в оружейную комнату организации, принявшей груз, или местный орган внутренних дел.
163. Ручной кладью железнодорожным, водным транспортом снаряженные патроны, порох перевозятся в количестве, не превышающем следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию – 10 кг;
2) бездымного пороха – 10 кг;
3) изделий из дымного пороха – 5 кг;
4) дымного пороха – 5 кг.
Примечание: В разрешении на перевозку ручной клади указывается только нетто груза (металлические гильзы, тара в вес груза не входят).
Без разрешения на перевозку автомобильным транспортом перевозится охотничий порох до 50 кг, снаряженные патроны до 300 кг, при этом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг). При перевозке спортивного оружия и спортивных патронов автомобильным транспортом, допускается перевозка в сопровождении ответственного лица (если хозяин юридическое лицо), либо хозяина оружия (если владельцем является физическое лицо), вооруженная охрана в данном случае не требуется.
В случае превышения указанного веса, перевозка пороха и снаряженных патронов производится в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.
Примечание: Перевозка осуществляется только после официального уведомления подразделения КОГСО.
164. При перевозке спортивного оружия ответственные за перевозку оружия и патронов должностные лица спортивных организаций, прибыв в пункт проведения соревнований или учебно-тренировочных сборов, немедленно сдают на временное хранение привезенное ими оружие и патроны к нему вместе с разрешением на право перевозки в специально оборудованное помещение по месту проведения соревнований или сборов.
Разрешение на провоз спортивного оружия выдается при наличии у заявителя:

1) жарыстың ережесі (регламенті), спорттық іс-шараны өткізу туралы шақыру немесе келісімшарт;
2) атыс тирінің, атыс алаңының және стендтің жұмыс істеуіне, спорттық іс-шараны өткізу орнына рұқсат берілгенін растау құжаты;
Спорттық-атыс объектісінің қару-жарақ бөлмесінде (қоймасында) келісімшарт негізінде сақталатын Қазақстан Республикасының азаматтарына тиеслі спорттық атыс қаруын тасымалдауды осындай қаруды сақтайтын спорттық ұйым не қару иесі жүзеге асырады.
165. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қаруды мен патрондарды тасымалдауды қару иесіне ішкі істер органдары беретін тасымалдауға рұқсаттар негізінде жарғысында қару мен патрондарды тасымалдау бойынша қызмет көрсету көзделген (бұдан әрі - тасымалдаушылар) заңды тұлғалар шартты негізде жол беріледі.
166. Тасымалдаушылар қару мен патрондарды тасымалдау туралы шартты джасағаннан кейін осы тарауда көзделген талаптарды ескере отырып, қару мен патрондарды тасымалдайды.
167. Кедендік режимге орналастырылған қару мен патрондар кеден органдары мөрлеген немесе таңбалаған арнайы ыдыста не көлік құралдарымен тасымалданып, әкелінеді.
168. Ішкі істер органдарының рұқсатынсыз қару мен патрондарды тасымалдауды:
1) Қазақстан Республикасы субъектілерінің аумағынан тыс жерде заңды және жеке тұлғалар, осы қару мен патронлар есепке қойылған ішкі істер органдары (осы тарауда белгіленген тасымаодау бойынша талаптарды сақтаған жағдайда);
2) қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсаты негізінде аңшылыққа және спорт жарыстарына қатысу үшін спортты, және аңшылық қару заңды негіздерде бар Қазақстан Республикасының азаматтары;
3) алып жүру құқығынсыз өзін-өзі қорғау мақсатында заңды негіздерде сатып алған атыс тегіс ұңғылы ұзын оқпанды қаруы бар Қазақстан Республикасының азаматтары;
4) ішкі істер органдарында тіркелуге жатпайтын бір бірліктен көп болмаған жағдайда жүзеге асырады.
169. Қару мен патрондады тасымалдауға кедергі болатын мән-жайлар туындаған жағдай жақын орналасқан ішкі істер органына уақытша сақтауға тапсырылады.
170. Қазақстан Республикасының азаматтары саны кемінде 4 бірлік қару және 1000 данадан аспайтын патронды сақтаулына немесе сақтауға және алып жүругер рұқсаттарда көрсетілген қарудың түрлеріне, типтеріне және модельдеріне сәйкес келетін тасымалданатын қару мен патрондардың сақталуына немесе сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсаттары негізінде тасымалдауды жүзеге асырады.
Қаруды оларды сатып алуға рұқсаттар (оны сатып алғаннан кейін қаруды тасымалдау кезінде) негізінде, сондай-ақ коллекциялауға немесе экспонаттауға лицензия негізінде тасымалдауға жол беріледі.
Нормада көрсетілгеннен асып кететін санда қару мен патрондарды тасымалдау заңды тұлғалар үшін көзделген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтары жүзеге асырады.
Азаматтарға тиесілі қаруды тасымалдау қапшығында, қбаныда немесе арнайы футлярда жүзеге асырылады.

1) положения (регламента) соревнований, приглашения или договора о проведении спортивного мероприятия;
2) копии разрешения, подтверждающего функционирование стрелкового тира, стрельбища и стенда, в месте проведения спортивного мероприятия;
Провоз спортивного огнестрельного оружия, принадлежащего гражданам Республики Казахстан, хранящегося в оружейной комнате (складе) спортивно-стрелкового объекта на договорной основе, осуществляет спортивная организация, хранящая такое оружие, либо сам хозяин оружия;
165. Допускается перевозка оружия и патронов по территории Республики Казахстан на договорной основе юридическими лицами, уставами которых предусмотрено оказание услуг по перевозке оружия и патронов (далее - перевозчики), на основании разрешений на перевозку, выдаваемых органами внутренних дел на владельца оружия.
166. Перевозчики после заключения договоров о перевозке оружия и патронов перевозят оружие и патроны с учетом требований, предусмотренных настоящей главой.
167. Оружие и патроны, помещенные под таможенный режим, транспортируются и перевозятся в специальной таре либо транспортными средствами, опечатанными или опломбированными таможенными органами.
168. Без разрешений органов внутренних дел осуществляется перевозка оружия и патронов:
1) юридическими и физическими лицами в пределах территорий субъектов Республики Казахстан, органами внутренних дел которых данное оружие и патроны поставлены на учет (при условии соблюдения требований по перевозке установленных настоящей главой);
2) гражданами Республики Казахстан, имеющими на законных основаниях спортивное и охотничье оружие, для участия в охоте и спортивных мероприятиях на основании разрешений органов внутренних дел на хранение и ношение оружия;
3) гражданами Республики Казахстан, имеющими на законных основаниях огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие, приобретенное в целях самообороны без права ношения;
4) не подлежащих регистрации в органах внутренних дел, не более одной единицы.
169. При возникновении обстоятельств, препятствующих перевозке оружие и патроны, передаются на временное хранение в ближайший орган внутренних дел.
170. Граждане Республики Казахстан осуществляют перевозку оружия в количестве не более 4 единиц и патронов не более 1000 штук на основании разрешений органов внутренних дел на хранение или хранение и ношение перевозимого оружия и патронов соответствующих видам, типам и моделям оружия указанным в разрешениях на хранение или хранение и ношение.
Допускается перевозка оружия на основании разрешений на их приобретение (при транспортировании оружия после его приобретения), а также на основании лицензии на коллекционирование или экспонирование.
Перевозка оружия и патронов в количестве, превышающем указанные нормы, осуществляется гражданами Республики Казахстан в порядке, предусмотренном для юридических лиц.
Перевозка принадлежащего гражданам оружия осуществляется в чехлах, кобурах или специальных футлярах.

171. Үшінші адамдардың азаматтық қаруды тасымалдауы қаруды тіркелген орны бойынша аумақтық ішкі істер органдары беретін тасымалдауға рұқсаттар бойынша жол беріледі.
Қаруды иеленуге құқығы бар үшінщі адамның азаматтық қаруды тасымалдауға (сақталуына немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат) рұқсатонда оны тасымалдауға қару иесінің сенімхаты болған жағдайда беріледі.
Қаруды иелену құқығы жоқ үішінші адамның азаматтық қаруды тасымалдауға рұқсатты қаруды сатып алуға рұқсатты беру кезінде қойылатын талаптарға оның сәйкес келуіне тексергеннен кейін беріледі.
Қару мен оның патрондарын (олардың негізгі (құрамды) бөлшектерін) пошталық жөнелтілімдермен, оның ішінде халықаралық пошталық жөнелтілімдермен жөнелту арнайы байланыстан басқаға жол берілмейді.
15-тарау. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын алып қою, жою тәртібі
172. Қару мен оның патрондарын:
1) ішкі істер органдары мынадай жағдайларда:
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеуге, өндіруге және жөндеуге, олармен сауда жасауға, қаруды иемденіп алуға, коллекциялауға немесе экспонаттауға лицензия, сондай-ақ қаруды сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсат болмағанда;
белгіленген тәртіппен көрсетілген лицензиялар мен рұқсаттардың қолданысы тоқтатыла тұрғанда немесе одан айырылғанда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен түпкілікті шешім қабылданғанға дейін заңды немесе жеке тұлғалар осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген қауiпсiздiк талаптарын, қаруды беру, сатып алу, коллекциялау, экспонаттау, тіркеу, есепке алу, сақтау, алып жүру, тасымалдау және қолдану қағидаларын бұзғанда;
мүлікті мұраға қалдыру мәселесі шешілгенге дейін қару иесі қайтыс болғанда;
2) аң, балық аулау, табиғат және табиғи ресурстарды қорғау ережелерінің сақталуына мемлекеттік қадағалау жасайтын органдар өздерінің құзыреті шегінде азаматтардың Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау туралы заңдарын бұзуын тыйған жағдайларда, қаруды кейіннен ішкі істер органдарына тапсыра отырып;
3) экономикалық тергеу қызметі, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, қаруды кейіннен ішкі істер органдарына тапсыра отырып;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа жағдайларда қаруды кейіннен ішкі істер органдарына тапсыра отырып алып қоюды жүргізеді.
Марапаттау қаруын азаматтардан сақтау, тасу және пайдалану ережелерін бұзуға жол бергені үшін ішкі істер органдары қолданыстағы заңнамаға сәйкес алынады.
174. Рұқсаттың әрекетін уақытша тоқтату және тоқтатуды ішкі істер органдары осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 19-бабының талаптарына сәйкес жүргізеді.
Қаруды мен оның патрондарын алу туралы хаттама (акті) жасалады, онда алынып жатқан қарудың түрі, типі, моделі, калибрі, сериясы мен нөмірі, сондай-ақ патрондапдың түрі мен саны көрсетілелі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамада заттарды қарап-тексеру немесе заңнамада кһзделген жағдайларда әкімшілік ұстау туралы тиісті жазба жасалады. Хаттама (акті) зпңнамада белгіленген тәртіпте жасалады.

171. Допускается перевозка гражданского оружия третьими лицами, по разрешениям на перевозку выдаваемыми территориальными органами внутренних дел, по месту регистрации оружия.
Разрешение на перевозку гражданского оружия третьему лицу, имеющему право владения оружием (разрешение на хранение или хранение и ношение оружия), выдается при наличии у него доверенности владельца оружия на его перевозку.
Разрешение на перевозку гражданского оружия третьему лицу, не имеющему права владения оружием, выдается после проверки его на соответствие требованиями предъявляемым при выдачи разрешения на приобретение оружием.
Пересылка почтовыми отправлениями оружия (их основных (составных) частей) и патронов к ним, в том числе по международным почтовым отправлениям, не допускается за исключением спецсвязи.
Глава 15. Порядок изъятия, уничтожения гражданского и служебного оружия и патронов к нему
172. Изъятие оружия и патронов к нему производится:
1) органами внутренних дел в случаях:
отсутствия лицензий на разработку, производство и ремонт гражданского коллекционирование или экспонирование, а также разрешений на хранение или хранение и ношение оружия;
приостановления действия или лишения указанных лицензий и разрешений в установленном порядке;
нарушения юридическими или физическими лицами установленных настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан требований безопасности, порядка передачи, приобретения, коллекционирования, экспонирования, регистрации, учета, хранения, ношения, перевозки и применения оружия до принятия окончательного решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
смерти собственника оружия до решения вопроса наследования имущества;
2) органами, осуществляющими государственный контроль за соблюдением правил охоты, рыболовства, охраны природы и природных ресурсов, в случаях пресечения нарушений гражданами законодательства Республики Казахстан об охране окружающей среды в пределах их компетенции с последующей передачей оружия в органы внутренних дел;
3) службой экономических расследований в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, с последующей передачей оружия в органы внутренних дел;
4) в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, с последующей передачей оружия в органы внутренних дел.
173. Наградное оружие изымается у граждан органами внутренних дел за допущенные нарушения правил хранения, перевозки и использования в соответствии с действующим законодательством.
174. Приостановление и прекращение действия разрешений производится органами внутренних дел в соответствии с требованиями статьи 19 Закона по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
Об изъятии оружия и патронов составляется протокол (акт), в котором указываются вид, тип, модель, калибр, серия и номер изымаемого оружия, а также вид и количество патронов либо делается соответствующая запись в протоколах об административном правонарушении, о досмотре вещей или административном задержании в случаях, предусмотренных законодательством. Протокол (акт) составляется в порядке, установленном законодательством.

175. Заңды және жеке тұлғаларға уақытша пайдалануға берілген қару мен патрондар осы қару мен патрондардың сақтаулын немесе сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз етуге кедергі келтіретін анықталған бұзушылықтар не мән-жайларды жою кезеңінде алынады.
176. Қажет болған жағдайда кедендік режимге орналастырыған қару мен патрондарды алу кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте кеден қызметкерлерінің қатысумен жүргізіледі.
177. Азаматық және қызметтік қарулар мен оның патрондары азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган белгелеген тәртіпте жойылады.
16-тарау. Азаматтық және қызметтік қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібі
178. Осы тараудың талаптары:
1) қаруды, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының мұқтаждығы үшін әкелу және (немесе) әкету кезінде;
2) 1899 жылдың соңына дейін жасалған атыс, лақтырылатын және пневматикалық қаруды (ортадан соққылайтын унитарлық патрондармен атуға арналған атыс қаруын қоспағанда) және 1945 жылдың соңына дейін жасалған суық қаруды әкету кезінде қолданылмайды.
179. Азаматтық және қызметтік қаруды, оның негізгі (құрамалы) бөліктерін және оның патрондарын, аңшылық оқ-дәрілерін (бұдан әрі - қару) әкелу, әкету, транзит Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген, нысан бойынша толтырылған қорытындының (рұқсат құжаттың) болуы кезінде жүзеге асырылады (бұдан әрі - қорытынды).
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. Қаруды әкелуге немесе әкетуге қорытындыны өтініш берушінің тіркелген орны бойынша ішкі істер органдары береді.
181. Заңды тұлғаларға қаруды әкелуге немесе әкетуге арналған қорытындылар қаруды жеткізу шартында (келісімшартта) айқындалған, бірақ күнтізбелік бір жылдан артық емес мерзімге беріледі.
182. Азаматтық және қызметтік қаруды, патрондарды, қаруға қосалқы бөлшектерді:
заңды тұлғалар сату, көрмелерде, жарыстарға қатысу мақсатында;
жеке тұлғалар аңшылық, тұрақты тұруға кету (келу) кезінде жеке пайдалану үшін;
жеке және заңды тұлғалар сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеу жүргізу, жөндеу, ауыстыру, қайтару, спорт іс-шараларына қатысу мақсатында сынақтар жүргізу үшін әкелінеді және әкетіледі.
Жеке және заңды тұлғаларға берілетін қаруды әкелуге немесе әкетуге берілетін қорытындылар бойынша мараптау қаруы әкеленеді немесе әкетіледі.

175. Оружие и патроны, выданные юридическим и физическим лицам во временное пользование, изымаются на период устранения выявленных нарушений либо обстоятельств, препятствующих обеспечению сохранности или безопасности хранения этого оружия и патронов.
176. При необходимости изъятие оружия и патронов, помещенных под таможенный режим, производится в присутствии сотрудников таможенных органов в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
177. Уничтожается гражданское и служебное оружие и патроны к нему в порядке установленном уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом гражданского и служебного оружия.
Глава 16. Порядок ввоза гражданского и служебного оружия на территорию Республики Казахстан и вывоза его из Республики Казахстан
178. Требования настоящей главы не применяются:
1) при ввозе и (или) вывозе оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов;
2) при вывозе огнестрельного, метательного и пневматического оружия, изготовленного до конца 1899 года (за исключением огнестрельного оружия для стрельбы унитарными патронами центрального боя) и холодного оружия, изготовленного до конца 1945 года.
179. Ввоз, вывоз, транзит гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему, охотничьего пороха (далее – оружие) осуществляются при наличии заключения (разрешительного документа), составленного по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45 (далее – заключение).
Сноска. Пункт 179 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
180. Заключения на ввоз или вывоз оружия выдаются территориальными органами внутренних дел по месту регистрации заявителя.
181. Заключения на ввоз или вывоз оружия юридическим лицам выдаются на срок, определенный в договоре (контракте) на поставку оружия, но не более чем на один календарный год.
182. Гражданское и служебное оружие, патроны, запасные части к оружию ввозятся или вывозятся:
юридическими лицами в целях реализации, участия в выставках, соревнованиях;
физическим лицами для участия в охоте, личного пользования при выезде (въезде) на постоянное место жительства;
физическими и юридическими лицами для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, ремонта, замены, возврата, участия в спортивных мероприятиях.
По заключениям на ввоз или вывоз оружия выдаваемым юридическим или физическим лицам ввозится или вывозится наградное оружие.

183. Жеке және заңды тұлғалар азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әкелген немесе әкеткен кезде:
Ұйым басшысы (жеке тұлға) қол қойған қару мен оның патрондарын әкелуге немесе әкетуге қорытынды беру туралы қорытындыларда қару мен оның патрондарының саны, әкелуге (әкетуге) жауапты адамның (жеке тұлғаның) тегі, аты-жөні, паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі, қару мен оның патрондары әкелінетін мемлекет, әкелу жүзеге асырылатын кеден пункті (шекарадан өту пункті) көрсетіледі.
Өтініш берген кезде Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық қоғамдастық (бұдан әрі - ЕЭҚ) шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттер үшінші елдермен саудада әкелуге немесе әкетуге тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және транзиттеуге қорытындыны толтырудың бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының жобасы толтырылады.
184. Жеткізуі заңды тұлғалар сәйкестік сертификаты бар қаруларды сату үшін енгізеді, ал егер ол болмаған жағдайда қару Қазақстан Республикасының аумағына енгізілгеннен кейін сертификаттан өткізуге келісімшарт жасайды.
Жеке тұлғалар жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе жеке куәлігінің мәліметтерін (серия, нөмірін, қашан және кім берген, жеке сәйкестендіру нөмірін, тұрғылықты мекенжайын) көрсетеді.
185. Азаматтық және қызметтік қарулар мен оның патрондарын сатуға лицензиялары бар жеткізуші заңды тұлғалар қаруды сату үшін әкелу кезінде:
1) азаматтық және қызметтік қарулар, оның негізгі (құрама) бөліктері Заңның 12-бабының 1) және 2) тармақшаларын қоспағанда, көрсетілген пайдаланушыларға сататыны туралы кепіл береді;
2) қаруды жеткізу бойынша келісім шарт (шарт) құрады, оған қосымша ұсынылатын сипаттама тізімде олардың нақты түрлерін, типін, моделін, санын көрсетеді;
3) аумақтық ішкі істер органында қаруды сатып алу құқығына рұқсат алады;
4) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық ерекшелігін, өндіруші фирма мен елдің аты туралы ақпарат, қарудың түрлі түсті фото суретін аумақтық (қорытынды алатын орны бойынша) ішкі істер органына ұсынады;
5) жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды қарудың, электр қаруының, сондай-ақ жарақат салатын патрондардың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін шекті әсері туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындының не қаруды әкелгеннен кейін адам ағзасына тигізетін шекті әсер нормаларына сәйкестігіне медициналық-биологиялық сынақтар өткізілгені туралы кепіл береді.

183. При ввозе или вывозе гражданского и служебного оружия и патронов к нему юридические и физические лица:
В заявлениях о выдаче заключения на ввоз или вывоз оружия и патронов к нему, подписанном руководителем организации (физическим лицом), указывается количество оружия и патронов к нему, фамилия, инициалы, серия и номер паспорта или удостоверения личности лица, ответственного за ввоз (вывоз) (физического лица), государство, из которого ввозятся оружие и патроны к нему, таможенный пункт (пункт пограничного перехода), через который осуществляется ввоз.
При подаче заявления заполняется проект заключения, оформляемый в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества (далее – ЕАЭС) в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45.
184. Юридические лица-поставщики ввозят оружие для реализации, имеющее сертификат соответствия, а при его отсутствии заключают договор на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан.
Физические лица предъявляют документы, удостоверяющие личность, или сведения из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер, адрес места жительства).
185. Юридические лица-поставщики, имеющие лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, при ввозе оружия для его реализации:
1) гарантируют о том, что гражданское и служебное оружие, его основные (составные) части к нему будут реализованы пользователям, указанным в статье 12 Закона, за исключением подпунктов 1) и 2);
2) заключают договор (контракт) на поставку оружия, где в прилагаемой спецификации указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
3) получают в территориальном органе внутренних дел разрешение на право приобретения оружия;
4) представляют в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения) информацию о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветные фотографии;
5) при ввозе огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрического оружия, а также патронов травматического действия, получают на них в уполномоченном органе в области здравоохранения заключение о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов, либо гарантируют письменно о проведении медико-биологических испытаний на соответствие нормам допустимого воздействия на организм человека после ввоза оружия.

Егер қару мен патрондардың импорты кезінде Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы және құқық қорғау органдары соңғы тұтынушылар болып табылған жағдайда импортқа лицензия ресімдеу Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 424 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32767 болып тіркелген) Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін ескере отырып, әскери мақсаттағы өнім ретінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 185-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2023 № 625 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
186. Азаматтық және қызметтік қару мен олардың патрондарын сатуға лицензиялары бар жеткізуші заңды тұлғалар қаруды сату үшін әкету кезінде:
1) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшелігі қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
2) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
3) оны әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
4) шет мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органының осы қарудың тек бейбіт мақсатта пайдаланылатыны және ЕАЭО мүше мемлекеттерді қоспағанда, басқа елдерге экспортталмайтыны туралы жазбаша кепілдік міндеттемесін алады.
187. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуға лицензиялары бар жеткізуші заңды тұлғаларға қарудың сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргiзу, жөндеу, ауыстыру, қайтару мақсатында сынақтарды жүргiзу үшін әкелуге (әкетуге), сондай-ақ көрмелерге қатысу үшін уақытша әкелуге (әкетуге) қорытындыны ресімдеу кезінде:
1) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшеліктері қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты) жасайды;
2) аумақтық ішкі істер органдарында қаруды сатып алу құқығына рұқсат алады;
3) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуретті аумақтық ішкі істер органдарына ұсынады;
4) оны әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжатын алады.

В случае, если при импорте оружия конечными потребителями являются Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные и правоохранительные органы, оформление лицензии на импорт осуществляется с учетом Контрольного списка специфических товаров, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 424 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32767), как продукция военного назначения.
Сноска. Пункт 185 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2023 № 625 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. Юридические лица-поставщики, имеющие лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, при вывозе оружия для его реализации:
1) заключают договор (контракт) на поставку оружия, где в прилагаемой спецификации, указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
2) представляют в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения) информацию о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветные фотографии;
3) получают в компетентном органе государства, в которое предполагается ввоз оружия, разрешительный документ на его ввоз;
4) получают в уполномоченном государственном органе иностранного государства письменное гарантийное обязательство о том, что вывозимое оружие будет использоваться только в мирных целях и не будет экспортироваться в другие страны за исключением стран-членов ЕАЭС.
187. Юридические лица-поставщики, имеющие лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, при ввозе (вывозе) оружия для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, ремонта, замены, возврата, а также при временном ввозе (вывозе) для участия в выставках:
1) заключают договор (контракт) на поставку оружия, где в приложении спецификации, указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
2) получают в территориальном органе внутренних дел разрешение на право приобретения оружия;
3) представляют в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения) информацию о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветные фотографии;
4) получают в компетентном органе государства, в которое предполагается ввоз оружия, разрешительный документ на его ввоз.

188. Қарудың сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу, жеке пайдалану үшін сатып алу, жөндеу, ауыстыру, қайтару мақсатында жеке тұлғаларға қаруды әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде:
1) аумақтық ішкі істер органдарында қаруды сатып алу құқығына рұқсат алады;
2) сәйкестік сертификаты немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізу шарты (тек жеке пайдалану үшін сатып алған кезде);
3) жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды қарудың, электр қаруының, сондай-ақ жарақат салатын патрондардың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін шекті әсері туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындының не қаруды әкелгеннен кейін адам ағзасына тигізетін шекті әсер нормаларына сәйкестігіне медициналық-биологиялық сынақтар өткізілгені туралы кепілхат (тек жеке пайдалану үшін сатып алған кезде);
4) қарудың жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін (тек жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін) әкелінгенін растайтын құжатты (шарт, хат) аумақтық ішкі істер органдарына (қорытынды алу орны бойынша) ұсынады.
189. Қарудың сақталуына немесе сақтауға және алып жүруге құқығына рұқсаты бары жеке тұлғаларға қаруды жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін әкету кезінде:
1) қаруды әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжатын алады;
2) қарудың жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін (тек жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін) әкетілгенін растайтын құжатты (шарт, хат) аумақтық ішкі істер органдарына (қорытынды алу орны бойынша) ұсынады.;
190. Шетелдік заңды тұлғаларға немесе шетелдіктерге (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде аумақтық ішкі істер органдарына (қорытынды алу орны бойынша):
1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру (ережені);
2) қару мен оның патрондарының нақты түрінің спортшыға бекітілгені туралы ақпарат (тізім);
3) әкелінетін қаруды сақтау үшін жағдайлардың барын растайтын құжаттама (үй-жайды жалға алу шарты, қаруды сақтауға рұқсат, атыс орны мен тирдің жұмыс істеуіне рұқсат) ұсынады.
191. Заңды немесе жеке тұлғаларға (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкетуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде аумақтық ішкі істер органдарына (қорытынды алу орны бойынша):

188. Физические лица, при ввозе оружия для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, приобретения для личного пользования, ремонта, замены, возврата:
1) получают в территориальном органе внутренних дел разрешение на право приобретения оружия;
2) сертифицируют ввозимое оружие или заключают договор на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан (только при приобретении для личного пользования);
3) при ввозе огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрического оружия, а также патронов травматического действия, получают на них, в уполномоченном органе в области здравоохранения, заключение о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов, или письменно гарантируют о проведении медико-биологических испытаний на соответствие нормам допустимого воздействия на организм человека после ввоза оружия (только при приобретении для личного пользования);
4) представляют в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения), документ (договор, письмо) подтверждающий ввоз оружия для ремонта, замены, возврата (только для ремонта, замены, возврата).
189. Физические лица, имеющие разрешения на право хранения или хранения и ношения оружия, при вывозе оружия (указанного в разрешении) для ремонта, замены, возврата:
1) получают в компетентном органе государства, в которое предполагается оружия ввоз, разрешительный документ на его ввоз;
2) представляют в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения), документ (договор, письмо) подтверждающий вывоз оружия для ремонта, замены, возврата.
190. При временном ввозе оружия иностранными юридическими лицами или иностранцами (спортивные организации или спортсмены) для участия в спортивных мероприятиях, приглашающая сторона (организатор мероприятия) представляет в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения):
1) приглашение (положение) для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) информацию (список) о закрепленном за спортсменом конкретного вида оружия и патронов к нему;
3) документации, подтверждающей наличие условий для хранения ввозимого оружия (договор аренды помещения, разрешение на хранение оружия, разрешение на функционирование стрельбища и тира).
191. Юридические или физические лица (спортивные организации или спортсмены) имеющие разрешения на право хранения спортивного оружия при временном вывозе оружия (указанного в разрешении) для участия в спортивных мероприятиях представляет в территориальный орган внутренних дел (по месту получения заключения):

1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру (ереже);
2) қару мен оның патрондарының нақты түрінің спортшыға бекітілгені туралы ақпарат (тізім);
192. Шетелдіктерге аңшылыққа қатысу үшін аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде аңшылық шаруашылығы ұйымдары жүзеге асырады, осы үшін олар:
1) аңшылық шаруашылығы ұйымының шетелдік аңшымен аң аулауға шарт жасайды;
2) аңшылық алқаптарды бекітіп беру туралы облыстық атқарушы органның шешімін алады;
3) аңшылық атыс және суық қаруды әкелуге (әкетуге) қорытынды алуға арналған сенімхатты және жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт) шетелдік аңшылардан алады;
Мүдделі аңшылық шаруашылығы ұйымының өтінішінде әкелінетін патрондар саны, шетелдіктің паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі.
193. Жеке тұлғаларға аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде:
1) аң аулау жүзеге асырылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген аң аулауға қатысуын растайтын (қызметтер көрсету туралы шарт немесе шақыру және т.б.) құжат алынады;
2) қаруды әкелу көзделіп отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты алынады.
Жеке тұлға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге аң аулауға қатысу үшін шыққан кезде аңшылық қару мен оның патрондарын уақытша әкетуге (әкелуге) қорытынды ресімделмейді.
Бұл ретте, жеке тұлға (аңшы) қаруды әкеткенге дейін кемінде он күн бұрын қару тіркелген аумақтық ішкі істер органына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген аң аулауға қатысуын растайтын құжатты (қызметтер көрсету туралы шарт немесе шақыру) ұсынады.
Жеке тұлға аңшылыққа қатысу кезінде пайдалану үшін әкеткен азаматтық қару көрсетілген азаматтық қару тіркелген мүше мемлекетке әкелуге арналған рұқсат құжаттың жарамдық мерзімі аяқталғанға дейін әкелінеді.
194. Басқа мемлекетке тұрақты тұруға кететін жеке тұлғаларға азаматтық қаруды, оның патрондарын әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде:
1) қаруды әкету жүзеге асырылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген тұрақты тұруға кететінін растайтын құжат;

1) приглашение (положение) для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) информацию (список) о закреплҰнном за спортсменом конкретного вида оружия и патронов к нему;
192. Оформление заключений на временный ввоз единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия, патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте иностранцам осуществляется охотохозяйственными организациями, для этого они:
1) заключают договора с иностранным охотником на производство охоты;
2) получают решения областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий;
3) берут у иностранных охотников доверенности на получение заключения на ввоз (вывоз) охотничьего огнестрельного и холодного оружия и документы (паспорт), удостоверяющие их личность.
В заявлении заинтересованной охотохозяйственной организации, указываются количество ввозимых патронов, серия и номер паспорта или удостоверения личности иностранца.
193. Физические лица имеющие разрешение на хранение и ношение при временном вывозе единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия (указанного в разрешении), патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте:
1) получают документ, подтверждающий участие в охоте (договор об оказании услуг или приглашение), предусмотренный законодательством государства, где будет осуществляться охота;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз.
При выезде физического лица для участия в охоте в государства – члены Евразийского экономического союза заключение на временный вывоз охотничьего оружия и патронов к нему не оформляется.
При этом физическое лицо (охотник) не менее чем за десять дней до вывоза оружия представляет в территориальный орган внутренних дел, где зарегистрировано оружие, документ, подтверждающий участие в охоте (договор об оказании услуг или приглашение), предусмотренный законодательством государства-члена Евразийского экономического союза.
Гражданское оружие, вывезенное физическим лицом для использования при участии в охоте, ввозиться в государство-член, в котором указанное гражданское оружие зарегистрировано, до истечения срока действия разрешительного документа на ввоз.
194. Физические лица, имеющие разрешение на право хранения или хранения и ношение оружия, выезжающие на постоянное место жительства в другое государство при вывозе оружия:
1) получают документ, подтверждающий выезд на постоянное место жительства, предусмотренный законодательством государства, куда будет осуществляться вывоз оружия;

2) қаруды әкету болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжатын алады.
195. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін жеке тұлғаларға қару мен оның патрондарын әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қаруды әкетуге рұқсат құжаты болуы қажет.
Әкелінгеннен кейін қару ішкі істер органына жауапты сақтауға тапсырылады, ал оны тіркеу осы Қағидаларда көзделген жалпы негіздерде жүргізіледі.
196. Қазақстан Республикасының азаматы марапаттау қаруды әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде үшінші мемлекеттер басшыларының және үшінші мемлекеттердің үкімет басшыларының марапаттық құжаттары қосымша болуы қажет.
197. Шетелдіктерге марапаттық қаруды әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде әкетілетін қарумен марапаттау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы болуы қажет.
198. Қазақстан Республикасында тiркелген елшiлiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiне азаматтық қаруды мемлекетаралық шарттарда белгiленген жағдайлар мен тәртiпте әкелуге, сатып алуға және әкетуге рұқсат берiледi. Бұл ретте әкелiнетiн, сатып алынатын және әкетiлетiн азаматтық қарулар оны әкелуге немесе әкетуге рұқсат құжатын берген ішкі істер органдарына тiркеуге жатады.
199. Әкелінетін (әкетілетін) қару кеден пунктінде бір-бірлеп тексеріледі. Ол туралы деректер әкелінетін (әкетілетін) қару мен патрондарды есепке алу журналына енгізіледі және жинақталған мәліметтер ай сайын Қазақстан Республикасы ІІМ-ге ұсынылады.
Ескертпе: Әкелінетін (әкетілетін) патрондар туралы деректер журналға: жарақталған патрондар саны бойынша, ал оқ-дәрілер салмағы бойынша енгізіледі.
200. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитті жеке (екі бірліктен артық емес) және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағы бойынша азаматтық қару мен оның патрондарының бірлі-жарым данасын транзиттеуге қорытынды бойынша жүзеге асырады.
201. Жеке тұлғаларға азаматтық қарудың бірлі-жарым (екі бірліктен артық емес) даналары мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге арналған қорытынды олардың өтініштері бойынша мыналар болған кезде ресімделеді:
1) қару мен оның патрондарын әкелетін елдің және әкететін елдің уәкілетті органдары берген, қару мен оның патрондарын сатып алу құқығын растайтын, мөрмен және өтініш берушінің қолымен расталған өтініш берушінің атына берілген рұқсат құжаты. Егер әкелетін елдің немесе әкететін елдің заңнамасында қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат құжаттарын беру көзделмеген жағдайда, қару мен оның патрондарын сатып алудың заңдылығын көрсететін құжаттың көшірмесі ұсынылады. Ұсынылған құжат көшірмелерінде қарудың типі, моделінің түрі, калибрі, сериясы мен нөмірі көрсетіледі;

2) получают в компетентном органе государства, в которое предполагается его ввоз, разрешительный документ на ввоз оружия.
195. Физическим лицам, въезжающие на постоянное место жительства в Республику Казахстан, при ввозе оружия необходимо наличие разрешительного документа на вывоз оружия выданного компетентным органом государства откуда предполагается вывоз.
После ввоза оружие сдается на ответственное хранение в орган внутренних дел, а его регистрация производится на общих основаниях, предусмотренных настоящими Правилами.
196. Выдача заключения на ввоз наградного оружия гражданином Республики Казахстан осуществляется при наличии наградных документы глав третьих государств и глав правительств третьих государств.
197. Выдача заключения на вывоз наградного оружия иностранцам осуществляется при наличии Указа Президента Республики Казахстан или постановления Правительства Республики Казахстан о награждении вывозимым оружием.
198. Дипломатическому и административно-техническому персоналу посольств, аккредитованных в Республике Казахстан, разрешается ввозить, приобретать и вывозить гражданское оружие в случаях и в порядке, установленных межгосударственными договорами. При этом ввезенное, приобретенное и вывозимое гражданское оружие подлежит регистрации в органе внутренних дел выдавшее разрешительный документ на его ввоз или вывоз.
199. Ввозимое (вывозимое) оружие проверяется на таможенном пункте поштучно. Данные о нем вносятся в журнал учета ввозимого (вывозимого) оружия и патронов, и обобщенные сведения ежемесячно представляются в МВД РК.
Примечание: Данные о ввозимых (вывозимых) патронах заносятся в журнал, снаряженные патроны по количеству, а порох по весу.
200. Транзит по территории Республики Казахстан осуществляется физическими (не более двух единиц) и юридическими лицами по заключению на транзит единичных экземпляров гражданского оружия и патронов к нему по территории Республики Казахстан.
201. Заключение на транзит единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему по территории Республики Казахстан физическим лицам оформляется по их заявлению при наличии:
1) разрешительных документов, выданных уполномоченными органами страны ввоза и страны вывоза оружия и патронов к нему, на имя заявителя, подтверждающих право на приобретение оружия и патронов к нему, заверенных печатью и подписью заявителя. В случае, если законодательство страны ввоза или страны вывоза не предусматривает выдачу разрешительных документов на приобретение оружия и патронов к нему, представляется копия документа, указывающего законность приобретения оружия и патронов к нему. В представленных копиях документов указываются тип, вид модели, калибр, серия и номер оружия;

2) кеден органының "транзит" кедендік режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы;
3) жеке тұлғаның (өтініш берушінің) жеке басын растайтын құжат;
4) қаруды әкету елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
5) қаруды әкелу елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкелуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі. 1), 2), 5) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліндегі немесе орыс тіліндегі ресми аудармасымен қоса, сондай-ақ нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
Үшінші тұлғалардың азаматтық қарудың бірлі-жарым (екі бірліктен артық емес) даналары мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуі осы Қағидалардың 202-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
202. Заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды олардың өтініштері бойынша ресімделеді, мыналар болған жағдайда:
1) мөрмен және өтініш берушінің қолымен куәландырылған, сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы иеліктен шығару құжаты;
2) мөрмен және өтінім берушінің қолымен куәландырылған, қаруды өндіруші елден экспорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қару өндіруші немесе қаруды сатып алушы елге импорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қаруды сатып алушы арасындағы шарт;
3) кеден органының "транзит" кеден режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы;
4) қарудың түрлерін, типтерін, модельдерін, калибрлері мен нөмірлерін, сондай-ақ патрондардың типтері, калибрлері, дайындау партиялары мен саны туралы мәліметтер көрсетілген кеден органы растаған тасымалданатын қаруды нөмірлік есепке алу тізімі;
5) заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат;
6) экспорттаушы елдің уәкілетті органы берген өнімді әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
7) өнім транзитіне байланысты өтініш беруші мемлекеттің заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыру құқығын растайтын құжат;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі;
9) өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімнің жеке қорғалуын жүзеге асыруды қамтамасыз ететінін растайтын құжат және жеке қорғауды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыру құқығын растайтын құжат;

2) экземпляра таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит";
3) документа, подтверждающего личность физического лица (заявителя);
4) документа, выданного уполномоченным органом страны вывоза, о наличии разрешения на вывоз оружия и патронов к нему;
5) документа, выданного уполномоченным органом страны ввоза, о наличии разрешения на ввоз оружия и патронов к нему;
6) договора страхования гражданско-правовой ответственности или страхового полиса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 5) представляются с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык, а также в нотариально засвидетельствованных копиях.
Транзит через территорию Республики Казахстан единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему третьими лицами осуществляется в соответствии с пунктом 202 настоящих Правил.
202. Заключение на транзит гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему по территории Республики Казахстан юридическим лицам оформляется по их заявлению, при наличии:
1) документа отчуждения между участниками внешнеторговой сделки, заверенного печатью и подписью заявителя;
2) договора между юридическим лицом, осуществляющим экспорт из страны – изготовителя оружия, и изготовителем оружия или юридическим лицом, осуществляющим импорт в страну - покупателя оружия и покупателем оружия, заверенного печатью и подписью заявителя;
3) экземпляра таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит";
4) списка номерного учета перевозимого оружия с указанием видов, типов, моделей, калибров и номеров оружия, а также сведений о типах, калибрах, партиях изготовления и количестве патронов, заверенного таможенным органом;
5) документа, подтверждающего государственную регистрацию в качестве юридического лица;
6) документа, выданного уполномоченным органом страны - экспортера, о наличии разрешения на вывоз продукции;
7) документа, подтверждающего право на осуществление деятельности в соответствии с законодательством государства – заявителя, связанной с транзитом продукции;
8) договора страхования гражданско-правовой ответственности или страхового полиса в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) документа, подтверждающего обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом, и документа, подтверждающего право на осуществление охранной деятельности юридических или физических лиц, осуществляющих физическую защиту;

10) оған қатысы жоқ себептер бойынша жүк қабылдаушыға жүкті беру мүмкін болмаған жағдайда, жүк жөнелтушінің осы жүктерді қайта қабылдауға келісімін растайтын құжат.
1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліндегі немесе орыс тіліндегі ресми аудармасымен, сондай-ақ 6) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
203. Осы Қағидалардың 202-тармағында көрсетілген құжаттар консулдық заңдастыру туралы талаптарды сақтай отырып немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес апостиль қойылып ұсынылады.
__________________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
1-қосымша
нысан
сатып алынған және сатылған қызметтік және азаматтық қару мен оның патрондары және олардың сатып алушылары туралы ай сайыны мәліметтер (есеп беру айынан кейінгі айдың 5-іне ПД ПБ ұсынылады)
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
2-қосымша
нысан
Әкелінген қару мен оның патрондары және оларды өткізу туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.11.2022 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер
1. ________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, пошталық индексі, толық мекенжайы)
2. Қызмет түрі ___________________________________________________________________
3. Ішкі, сыртқы бекеттердің және ұтқыр топтардың саны (бөлек) _________________________
4. Ішкі, сыртқы бекеттердегі және ұтқыр топтардағы жеке құрамның саны
(бөлек) _________________________________________________________________________
5. Қолда бар қару мен патрондардың саны:
1) бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар ____; 2) винтовкалар, карабиндер ___;
3) пистолеттер ___; 4) револьверлер ____; 5) электр қаруы ___; 6) мылтықтар ___.
6. Патрондар ____________________________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)

10) документа, подтверждающего согласие грузоотправителя продукции принять эти грузы обратно в случае, если передача груза грузополучателю окажется невозможной по не зависящим от него причинам.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8), представляются с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык, а также в нотариально засвидетельствованных копиях, за исключением документов, указанных в подпунктах 6) и 8).
203. Документы, указанные в пункте 202 настоящих Правил, представляются с соблюдением требования о консульской легализации или проставлением апостиля в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Приложение 1
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Ежемесячные сведения о приобретенном и проданном служебном и гражданском оружии и патронах к нему и их покупателях
(представляется в УАП ДП к 5 числу месяца, следующего за отчетным месяцем)
Сноска. Приложение 1 исключено приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Отчет о ввезенном оружии и патронов к нему и их реализации
Сноска. Приложение 2 исключено приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.11.2022 № 920 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Сведения
об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему
1._________________________________________________________________
(наименование юридического лица, почтовый индекс, полный адрес)
2. Вид деятельности_________________________________________________
3. Количество внутренних, наружных постов и мобильных групп (раздельно)
__________________________________________________________________
4. Количество личного состава на внутренних, наружных постах и мобильных
группах (раздельно) ________________________________________________
5. Количество имеющегося оружия и патронов:
1) автоматов, переделанных под одиночное ведение огня_____
2) винтовок, карабинов_____ 3) пистолетов___ 4) револьверов________
5) электрического оружия _______ 6) ружей _____
6. Патронов________________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)

7. Жарамсыз ретінде тапсыруға арналған қару мен оның патрондарының саны:
1) бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар __; 2) винтовкалар, карабиндер ____;
3) пистолеттер ____; 4) револьверлер ____; 5) электр қаруы ____; 6) мылтықтар ___.
8. Патрондар ____________________________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
9. Қажетті саны: 1) Атыс қаруы:
бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар ________________________________________
винтовкалар, карабиндер __________________________________________________________
пистолеттер _____________________________________________________________________
револьверлер ____________________________________________________________________
электр қаруы ____________________________________________________________________
мылтықтар ______________________________________________________________________
2) Патрондар: ортаймайтын қор_____________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
оқу-жаттығу атыстарына __________________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
қаруды атып көру үшін____________________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
10. Ауысымға (қарауылға) шығу үшін сатып алынатын патрондар саны: ____
11. Қару мен патрондардың қажетті саны туралы мәліметтер ____________________________
_______________________________________________________________ негізінде жасалады.
(тиесілік нормаларының атауы, қашан және кім белгілеген)
М.О.
Заңды тұлға басшысының қолы __________________________________
____________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының аумағында инкассацияны жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлерін қаруландыру үшін нормалар
Қару:
р/с
Инкассация қызметінің қызметкерлері
Қару бірлігінің саны
1.
Ақшалай түсімдерді инкассациялау мен құндылықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын инкассаторлар

7. Количество оружия и патронов к нему, предназначенных к сдаче
как непригодное:
1) автоматов, переделанных под одиночное ведение огня____
2) винтовок, карабинов______ 3) пистолетов____ 4) револьверов____
5) электрического оружия ____ 6) ружей _______
8. Патронов________________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
9. Потребное количество:
1) Огнестрельного оружия:
автоматов, переделанных под одиночное ведение огня____
винтовок, карабинов__________
пистолетов__________________
револьверов_________________
электрического оружия _______
ружей _______________________
2) Патронов:
неснижаемый запас_________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
на учебные стрельбы________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
на пристрелку оружия_______________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
10. Количество патронов, приобретаемых для выхода на смену
(караул):________
11. Сведения на потребное количество оружия и патронов составлены
на основании
__________________________________________________________________
(наименование норм положенности, когда и кем установленных)
М.П.
Подпись руководителя юридического лиц___________________
__________________________
Приложение 4
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы вооружения работников организаций, осуществляющих инкассацию на территории Республики Казахстан
Оружие:
№ п/п
Работники службы инкассации
Количество единиц оружия
1
Инкассаторы, осуществляющие инкассацию денежной выручки и перевозку ценностей

Әрбір инкассаторға 1 тапанша немесе револьер, инкассаторлар бригадасына (3-5 адам) 1 винтовка немесе карабин немесе жекелей атуға қайта жасалған автомат немесе инкассаторлар командасына (10-15 адам) 6 винтовка немесе карабин немесе жекелей атуға қайта жасалған автомат
2.
Инкассация қызметінің ақшалай түсімдерді инкассациялау мен құндылықтарды тасымалдауға арналған арнайы автомобильдерінің жүргізушілері
Әрбір жүргізушіге 1 тапанша немесе револьер
3.
Қару резерві
Әрбір 10 бірлік қаруға 1 бірлік
Оқ-дәрілер:
Р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
Бекетке ілесіп жүруге, инкассациялауға оқталған
Қарудың 1 бірлігін азаймайтын қоры
Бір адамға практикалық атыстар үшін
Қарудың 1 бірлігіне атуды тексеру үшін
1
Жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У, АКМ,

1 пистолет или револьвер на каждого инкассатора, 1 винтовка или карабин, или автомат, переделанный под одиночное ведение огня на бригаду инкассаторов (3-5 чел.) или 6 винтовок или карабинов или автоматов, переделанных под одиночное ведение огня на команду инкассаторов (10-15 чел.)
2
Водители специальных автомобилей службы инкассации, предназначенные для инкассации денежной выручки и перевозки ценностей
1 пистолет или револьвер на каждого водителя
3
Резерв оружия
1 единица на каждые 10 единиц оружия
Боеприпасы:
№ п/п
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
Снаряженные на пост, сопровождение, инкассацию
Неснижаемый запас на 1 единицу оружия
расход в год для:
практических стрельб на одного человека
проверки боя на 1 единицу оружия
1
АКС-74У, АКМ, переделанный под одиночное ведение огня

16 патронға дейін (2 дүкенде)
16
12
2
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару (мылтық, карабин)
10 патрондарға дейін
10
12
Ескертпе:
1. Күзеттің барлық түрлерінің қару резерві-жарақта бар әрбір 10 бірлікке 1 бірлік қару.
2. Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 бытырамен не жарақат салатын патрондармен оқталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 08 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5139 болып тіркелген) қарудың зақымдау факторларының адамға жол берілетін әсерінің тиісті нормалары бойынша қолдануға рұқсат етілген электрлік қару пайдаланылады.

до 16 патронов (в 2-х магазинах)
16
12
2
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
до 10 патронов
10
12
Примечание:
1. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
2. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, либо патронами травматического действия, а также используется электрическое оружие, разрешенные к применению по соответствующим нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 08 февраля 2008 года №55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5139).

3. Бағалы металдар мен алмастарды, көмірсутек шикізатын, банктерді, электр станцияларын, жылу электр орталықтары мен электр беру желілерін, жарылғыш, улы және есірткі заттар қоймаларын (қоймаларын), радиоактивті материалдарды, мемлекеттік материалдық резервтер қоймаларын (қоймаларын), террористік тұрғыдан осал объектілерді өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді қамтамасыз ететін объектілерді күзету кезінде, сондай-ақ бағалы және қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде теміржол және әуе көлігі, сондай-ақ, жеке күзет ұйымдарының жедел ден қою мобильдік топтарының экипаждарына тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондарды оқпен немесе № 0; № 1 оқпен тиеуге жол беріледі.
4. Объектілерді күзету кезінде жеке күзет ұйымдарына қызметтік қаруды қарудың әрбір бірлігіне 2 патрондан аспайтын есеппен жарық-дыбыс әсер ететін патрондармен жарақтандыруға рұқсат етіледі.
5. Жеке күзет ұйымдарының қарумен не қарусыз объектілерді күзету жөніндегі қызметі күзет қызметтерін көрсету туралы шарт негізінде жүзеге асырылады.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
6-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кадрларында тұрған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі жанындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің жеке құрамын қаруландыру нормалары
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
7-қосымша
нысан
"Қазпошта" АҚ- поштаның ұлттық операторының қызметкрелерін қаруландыру үшін бекітілген нормалар
р/с
"Қазпошта" акционерлік қоғамының қызметкерлері
Қару бірліктерінің саны
1.
Арнайы байланыс қызметінің фельдъегері

3. При охране объектов, обеспечивающих добычу, хранение, транспортировку, переработку драгоценных металлов и алмазов, углеводородного сырья, банков, электрических станций, теплоэлектроцентралей и линий электропередачи, складов (хранилищ) взрывчатых, ядовитых и наркотических веществ, радиоактивных материалов, складов (хранилищ) государственных материальных резервов, объектов уязвимых в террористическом отношении, а также железнодорожного и воздушного транспорта при перевозке ценных и опасных грузов, а также экипажам мобильных групп оперативного реагирования частных охранных организаций допускается заряжение патронов для гладкоствольного оружия пулей или дробью № 0; № 1.
4. Частным охранным организациям при охране объектов допускается снаряжать служебное оружие патронами светозвукового действия из расчета не более 2 патронов на каждую единицу оружия.
5. Деятельность частных охранных организаций по охране объектов с оружием либо без оружия осуществляется на основании договора об оказании охранных услуг.
Приложение 6
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Нормы установленные для вооружения личного состава Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан при Агентстве Республики Казахстан по защите государственных секретов, состоящего в кадрах Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы установленные для вооружения работников АО "Казпочта" - национального оператора почты
№ п/п
Работники акционерного общества "Казпочта"
Количество единиц оружия
1
Фельдъегерь службы специальной связи

Әрбір фельдъегерге 1 тапанша, 1 карабин немесе фельдъегерлер бригадасына жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У немесе АКМ
2.
Арнайы байланыс қызметінің экспедиторы
2-3 қызметкерден тұратын ауысымға 1 тапанша
3.
Арнайы байланыс қызметінің фельдъегерь-жүргізушісі
әрбір фельдъегерь-жүргізушіге 1 тапанша
4.
Арнайы байланыс бөлімшесінің бастығы
1 тапанша
5.
Арнайы байланыстың қызметінің цех бастығы, бастықтың орынбасары
1 тапанша
6.
Облыстық, қалалық арнайы байланыс қызметінің бастығы, бастықтың орынбасары
1 тапанша
7.
Фельдъегерь болмаған және арнайы және өзге де жөнелтімдерді қабылдау, күзету, тасымалдау және жеткізу бойынша міндеттерді орындаған жағдайда пошта байланысының қалалық, аудандық, ауылдық торабының бастығы
1 тапанша
8.
Арнайы байланыс қызметінің жауапты кезекшісі, жауапты кезекшінің көмекшісі
1 тапанша
9.
Касса торабының, кассалық үй-жайлардың кезекшісі
1 тапанша
10.
Ақшалай түсімдердің, инкассациясын және құндылықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын инкассация қызметінің қызметкерлері (инкассаторлар)
әрбір инкассаторға 1 тапанша, 1 карабин немесе кемінде 3 адамнан тұратын инкассаторлар бригадасына жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У немесе АКМ
11.
Ақшалай түсімдердің инкассациясын және құндылықтарды тасымалдауға арналған инкассация қызметінің арнайы автомобильдерінің жүргізушілері
әрбір жүргізушіге 1 тапанша
Оқ-дәрілер:
р/с
Қарудың атауы
Патрондар саны (дана)
Бекетке, ілесіп жүруге, инкассациялауға оқталған
Қарудың бірлігіне азаймайтын қоры
Бір жылдық шығын:
бір адамға практикалық атыстар
қарудың бірлігіне атуды тексеру үшін
1
Жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У, АКМ

1 пистолет на каждого фельдъегеря, 1 карабин или-АКС-74У или АКМ, переделанный под одиночное ведение огня, на бригаду фельдъегерей
2
Экспедитор службы специальной связи
1 пистолет на смену из 2-3 работников
3
Фельдъегерь-водитель службы специальной связи
1 пистолет на каждого фельдъегеря-водителя
4
Начальник отделения специальной связи
1 пистолет
5
Начальник, заместитель начальника цеха службы специальной связи
1 пистолет
6
Начальник, заместитель начальника областной, городской службы специальной связи
1 пистолет
7
Начальник городского, районного, сельского узла почтовой связи, в случае отсутствия фельдъегеря и исполнения обязанностей по приему, охране, перевозке и доставке специальных и иных отправлений
1 пистолет
8
Ответственный дежурный, помощник ответственного дежурного службы специальной связи
1 пистолет
9
Дежурный по кассовому узлу, кассовых помещений
1 пистолет
10
Работники службы инкассации (инкассаторы), осуществляющие инкассацию денежной выручки и перевозку ценностей
1 пистолет на каждого инкассатора, 1 карабин или АКС-74У или АКМ, переделанный под одиночное ведение огня, на бригаду инкассаторов не менее 3 человек
11
Водители специальных автомобилей службы инкассации, предназначенных для инкассации денежной выручки и перевозки ценностей
1 пистолет на каждого водителя
Боеприпасы:
№ п/п
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
Снаряженные на пост, сопровождение, инкассацию
Неснижаемый запас на единицу оружия
расход в год для:
практических стрельб на одного человека
проверки боя на оружия единицу
1
АКС-74У, АКМ, переделанный под одиночное ведение огня

16 (2 оқжатарда)
24
8
4
2
карабин
10 патрон (қорапта)
30
10
5
3
Тегіс ұзын ұңғылы (карабин) қару
10 патрон (қорапта)
30
10
5
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес қызметкерлердің жалпы санынан аспауы тиіс, бұл ретте 10 бірлікке қаруға бір резервтік ұстауға рұқсат етіледі.
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор - Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөліністері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен құрылған және Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің қарамағындағы мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор - мемлекеттік табиғи қорықтың, мемлекеттік ұлттық табиғи парктің, мемлекеттік табиғи резерваттың, мемлекеттік өңірлік табиғи парктің жануарлар мен өсімдіктер дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).
Мемлекеттік орман инспекциясының және мемлекеттік орман күзетінің қызметкері - Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлінісінің орманды қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).

16 (в 2 магазинах)
24
8
4
2
карабин
10 патронов (в обоймах)
30
10
5
3
Гладкоствольное длинноствольное оружие (Карабин)
10 патронов (в обоймах)
30
10
5
Примечание:
Общее количество оружия не превышает общего числа работников, согласно утвержденному штатному расписанию, при этом на 10 единиц разрешается иметь одно резервное.
Государственный инспектор по охране животного мира – работник территориального подразделения и подведомственных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Инспектор специализированной организации по охране животного мира - работник специализированной организации, созданной постановлением Правительства Республики Казахстан и решением местных исполнительных органов, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий – работник государственного природного заповедника, государственного национального природного парка, государственного природного резервата, государственного регионального природного парка (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану животного и растительного мира.
Работник государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны – работник территориального подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану лесов.

Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 бытыралармен оқталады не жарақат салатын патрондармен оқталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 08 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5139 болып тіркелген) қарудың зақымдау факторларының адамға жол берілетін әсерінің тиісті нормалары бойынша жарақат салатын әрекеті бар патрондары қолдануға пайдаланылады.
Қорқауларды, қарғаларды, сауысқандарды, ала қарғаларды, қаңғыбас иттерді ату үшін тегіс ұңғылы қару патрондарын № 1; № 0 немесе № 00 бытыралармен оқтауға жол беріледі.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
9-қосымша
нысан
Облыстық атқарушы органдардың орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген нормалар
р/с
Лауазымы
Тапанша
Карабин
1
Облыстық атқарушы органның орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің қызметкері
1
немесе 1
Оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға жарақталған қызметкер
бірлікке азаймайтын қор
Жылға арналған шығыс:
бір адамға практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атуды тексеру үшін
1
тапанша

Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, а также используются патроны травматического действия, разрешенные к применению по соответствующим нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 08 февраля 2008 года №55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5139).
Для отстрела шакалов, ворон, сорок, грачей, бродячих собак, допускается снаряжение патронов к гладкоствольному оружию дробью № 1, № 0 или № 00.
Приложение 9
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы установленные для вооружения работников государственных учреждений лесного хозяйства областных исполнительных органов
Должность
Пистолет
карабин
1
Работник государственного учреждения лесного хозяйства областного исполнительного органа
1
или 1
Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
№ п/п
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
Работник снаряженный на смену
неснижаемый запас на единицу
расход в год для:
практических стрельб на одного человека
проверки боя на единицу оружия
1
пистолет

16 (2 оқжатарда)
24
8
4
2
карабин
15 патрон (қорапта)
30
10
5
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес қызметкерлердің жалпы санынан аспауы тиіс.
Облыстық атқарушы органның орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің қызметкері - орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің аумағында жануарлар мен өсімдіктер дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын қызметкер (орманды күзету және қорғау инженері, орман шебері, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман). Орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері облыстық атқарушы органдардың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармаларының құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
_________________________
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
10-қосымша
Заңнамада белгіленген тәртіте аңшылық және балық аулау шаруашылығын жүргізу құқығы берілген аңшылық және балық шаруашылықтарының қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген нормалар

16 (в 2 магазинах)
24
8
4
2
карабин
15 патронов (в обоймах)
30
10
5
Примечание:
Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников, согласно утвержденному штатному расписанию.
Работник государственного учреждения лесного хозяйства областного исполнительного органа - работник, непосредственно осуществляющий охрану животного и растительного мира на территории государственного учреждения лесного хозяйства (инженер по охране и защиты леса, мастер леса, государственный инспектор (егерь), охотовед). Государственные учреждения лесного хозяйства являются структурными подразделениями управлений природных ресурсов и регулирования природопользования областных исполнительных органов.
Приложение 10
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
форма
Нормы, установленные для вооружения работников охотничьих и рыбных хозяйств, которым в установленном законодательством порядке предоставлено право ведения охотничьего и рыболовного хозяйства

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
лауазымы
Қарудың түрлері
Ұзын тегіс ұңғылы қару (бірлік)
1
Аңшылар, аң және балық шаруашылығының қорықшысы
1
Аңшылық және балық шаруашылығының аңшылық маманына арналған оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
№ р/с
Қарудың атауы
Патрондар саны (дана)
Ауысымға оқталған қызметкер
Бірлікке азаймайтын қор
жылдық шығын:
бір адамға практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атуды тексеру
2
Ұзын тегіс ұңғылы қару
15 патрон
60
10
8
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес қызметкерлердің жалпы санынан аспауы тиіс.
Аңшылық маманы, қорықшы - аңшылық алқаптарда және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерде заңнамада белгіленген тәртіпте бекітілген жануарлар және өсімдік әлемін күзетуді жүзеге асыратын аңшылық және балық шаруашылығының қызметкері. Аңшылық маманы, қорықшы жануарлар дүниесін қорғауды жүзеге асырған кезде тек қызметтік қаруды ғана қолданады.

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Должность
Виды оружия
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ед.)
1
Охотовед, егерь охотничьего и рыбного хозяйства
1
Нормы боеприпасов для егерей охотничьего и рыбного хозяйства устанавливаются из расчета:
№ п/п
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
Работник снаряженный на смену
неснижаемый запас на единицу
расход в год для:
практических стрельб на одного человека
проверки боя на единицу оружия
2
Длинноствольное гладкоствольное оружие
15 патронов
60
10
8
Примечание:
Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников, согласно утвержденному штатному расписанию.
Охотовед, егерь – работник охотничьего и рыбного хозяйства, осуществляющий охрану животного мира на закрепленных в установленном законодательством порядке охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках. Охотовед, егерь при осуществлении охраны животного мира пользуется только служебным оружием.

1. Спорттық (аңшылық) қарумен (саны) қамтамасыз етудің есептік нормалары
Қару түрлері (қосымшада көрсетілген сыныптарын және сипаттамаларын ескере отырып)
Көрсетілген қарудың әрбір түрінен 3 бірліктен аспайтын "тапанша", "мылтық", "Карабин", "Серийлік" сыныпты
Көрсетілген қарудың әрбір түрінен 3 бірліктен аспайтын "тапанша", "мылтық", "Карабин", "Сериялы" және әрбір сыныптан "Ашық", "Стандартты", "Модификацияланған", "Сериялы"
Көрсетілген қарудың әр түрінен 2 бірліктен аспайтын (мамандандырылған сынып бойынша) "тапанша", "мылтық", "Карабин"
Көрсетілген қарудың әрбір түрінен 3 бірліктен аспайтын әр түрі бойынша немесе "Ашық", "Стандартты", "Модификацияланған "Сериялы" сыныбы бойынша

1. Расчетные нормы обеспечения спортивным(охотничьим) оружием (количество)
Типы оружия (с учетом классов и характеристик, указанных в приложении)
не более 3 ед. указанного оружия каждого типа "Пистолет", "Ружье", "Карабин", "Серийного" класса
не более 3 ед. указанного оружия каждого типа "Пистолет", "Ружье", "Карабин", "Серийного" и каждого класса "Открытый", "Стандартный", "Модифицированный", "Серийный"
не более 2 ед. указанного оружия каждого типа (по классу специализации) "Пистолет", "Ружье", "Карабин"
не более 3 ед. указанного оружия каждого типа или класса "Открытый", "Стандартный", "Модифицированный", "Серийный"

тапанша (револьвер) калибрі 5.6 мм және одан астам
Бекітілген тәртіпте сертификатталған және минорлық (мажорлық) көрсеткіштер сәйкес келетін көрсетілген калибрлі спорттық тапаншалар (револьверлер)
20 калибрлі және одан ірі мылтық (тегіс ұңғылы)
Бекітілген тәртіпте сертификатталған және минорлық (мажорлық) көрсеткіштерге сәйкес келетін көрсетілген калибрлі спорттық (аңшылық) мылтықтар
Калибрі 5.45 мм және одан астам калибрлі карабин (қысқа ұңғылы)
Бекітілген тәртіпте сертификатталған және минорлық (мажорлық) көрсеткіштерге сәйкес келетін көрсетілген калибрлі спорттық (аңшылық) мылтықтар
Бір топқа (6 бірліктен)
Бір топқа (20 бірліктен)
Әрбір айналысатынға (6 бірліктен аспайтын)
Әрбір айналысатынға (20 бірліктен аспайтын)

Пистолет (револьвер) калибр 5.6 мм и более
Спортивные пистолеты (револьверы) указанных калибров, сертифицированные в установленном порядке и соответствующие минорным(мажорным) показателям
Ружье 20 калибра и более (гладкоствольное)
Спортивные (охотничьи) ружья указанных калибров, сертифицированные в установленном порядке и соответствующие минорным(мажорным) показателям
Карабин калибра 5.45 мм и более (с нарезным стволом)
Спортивные(охотничьи) ружья указанных калибров, сертифицированные в установленном порядке и соответствующие минорным(мажорным) показателям
на одну группу (по 6 ед.)
на одну группу (по 20 ед.)
на каждого занимающегося (не более 6 ед.)
на каждого занимающегося (не более 20 ед.)

1. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметі қызметкерлерін қаруландыру нормалары:
р/с
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қызметкерлері
Қару түрлері
қысқа тегіс ұңғылы атыс немесе жарақат салатын, газды және жарық-дыбыстық әсері бар патрондарымен ұңғысыз атыс қаруы
Ұзын тегіс ұңғылы мылтық
1
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы (оның орынбасары)
1
2
Авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлінісінің бастығы
1
3
Авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлінісінің ауысым бастығы (оның орынбасарлары)
1
4
Авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлінісінің аға инспекторы
1
5
Бақылау-өткізу пунктіндегі авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлінісінің инспекторы (кіші инспекторы)
постқа 1
6
Авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлінісінің ауысым инспекторы (кіші инспекторы)
постқа 1 (патруль)
7
Авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлінісінің инспекторы (кіші инспекторы) - қызметтік иттердің жетекшісі, патрульдік-із кесуші иттің бапкерлері.
1

1. Нормы вооружения работников службы авиационной безопасности аэропорта:
№ пп
Работники службы авиационной безопасности аэропорта
Вид оружия
огнестрельное короткоствольное гладкоствольное или огнестрельное бесствольное оружие с патронами травматического, газового и светозвукового действия
длинноствольное гладкоствольное ружье
1
Начальник службы авиационной безопасности (его заместитель)
1
2
Начальник подразделения безопасности службы авиационной безопасности
1
3
Начальник смены подразделения безопасности службы авиационной безопасности (его заместители)
1
4
Старший инспектор подразделения безопасности службы авиационной безопасности
1
5
Инспектор (младший инспектор) подразделения безопасности службы авиационной безопасности на контрольно-пропускном пункте
1 на пост
6
Инспектор (младший инспектор) смены подразделения безопасности службы авиационной безопасности
1 на пост (патруль)
7
Инспектор (младший инспектор) подразделения безопасности службы авиационной безопасности - вожатый служебных собак, проводник патрульно-розыскной собаки
1

2. Оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
р/с
Қару атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға оқталған қызметкер (бекет, патруль)
қару бірлігіне азайтылмайтын қор
Бір жылға шығын
бір қызметкерге практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атыс тексерулері
орнитологиялық қамтамасыз ету
1
Ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы мылтық
15 патрон
60
10
8
30000
2
қысқа тегіс ұңғылы атыс немесе жарақат салатын, газды және жарық-дыбыстық әсері бар патрондарымен ұңғысыз атыс қаруы
10 патрон
20
Ескертпе:
1. Қарудың атысын тексеруге көзделген патрондарды басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
2. Қарудың атысын тексеруді өткізу қажеттілігін әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы жылына екі рет белгілейді.

2. Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
№ пп
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
сотрудник, снаряженный на смену (пост, патруль)
неснижаемый запас на единицу оружия
расход в год для:
практических стрельб на одного сотрудника
проверки боя на единицу оружия
орнитологического обеспечения
1
Длинноствольное гладкоствольное ружье
15 патронов
60
10
8
30000
2
огнестрельное короткоствольное гладкоствольное или огнестрельное бесствольное оружие с патронами травматического, газового и светозвукового действия
10 патронов
20
Примечание:
1. Патроны, предусмотренные на проверку боя оружия, расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия два раза в год устанавливается руководителем службы авиационной безопасности аэропорта.

1. Қаруды атып тексеруге арналған патрондарды басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
2. Барлық күзет түрлері үшін қару резерві - қолда бар қару-жарақтың әрбір 10 бірлігіне 1 бірлік.
3. Тегіс ұңғылы қару үшін патрондар № 7, № 8 бытырамен немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдар қолдануға рұқсат еткен жарақат салатын әсері бар патрондармен оқталады.
_____________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
17-қосымша
нысан
Қызметтік қаруды сақтайтын және қолданатын ұйымдардағы қару мен оның патрондарын оқтарын есепке алу кітабы ______________________________________________________________________ (кәсіпорын, ұйым, оқу орнының атауы)
р/с
Келген құжаттың уақыты мен нөмірі (қолдануға рұқсат, қаруды және оның патрондарын есепке қою туралы хабарламасы және т.б.)
Қаруды және оның патрондарын басқа ұйымға немесе жөндеуге беру кезінде сатып алуға жолдаманың рұқсаттың комиссиондық сатуға есепке қою туралы ескерту нөмірі мен күні т.б.,
Есепте тұр
Тапаншалар, револьверлер
Винтовкалар, карабиндер
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Есепте тұр
Тегіс ұзын ұңғылы
Тегіс қысқа ұңғылы
Электрлік
Ұңғысыз травматикалық
Травматикалық патрондармен ату мүмкіндігі бар газды
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі,
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
18-қосымша
нысан
Қару мен оның патрондарын қабылдау және беруді есепке алу журналы ________________________________________________________________________ (кәсіпорын, ұйым, оқу орнының атауы)
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қаруды берген жауапты қызметкердің қолы
қару маркасы, моделі, калибрі, зауыттық нөмірі
Патрондар саны
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қаруды алған адамның қолы, қаруды беру күні мен уақыты
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қаруды қабылдаған жауапты қызметкердің қолы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қаруды тапсырған адамның қолы, қаруды тапсыру күні мен уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
_________________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
19-қосымша
нысан
Азаматтық және қызметтік қаруларды сату бойынша мамандандырылған дүкенднрде қару және оның оқтарын сату мен түсуін есепке алу журналы
Аяқталды: _______ Басталды:_______
р/с
Қарудың және/немесе патрондардың келіп түсуі
Қарудың атауы, моделі, калибрі, нөмірі
Сатылған қару және оның патрондары
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының саудасымен айналысатын заңды тұлғаға сатылды
азаматтық және қызметтік қаруды пайдалану құқығы бар заңды тұлғаға сатылды
жеке тұлғаларға сатылды
Заңды тұлғаның атауы, қызмет түріне берілген лицензияның нөмірі, күні (қару саудасы бойынша дүкендер үшін не Қазақстан Республикасы ІІМ әкелуге берген рұқсаттың нөмірі, күні, келіп түскен күні
Қаруды комиссиялық сатуға тапсырған заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (комиссиялық сатуға берілген жолдаманың нөмірі, берілген күні, кім берді), келіп түскен күні
атауы, мекенжайы, сатылған күні
қызмет түріне берілген лицензияның нөмірі мен берілген күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
атауы, мекенжайы, сатылған күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) сатылған күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе: Ішкі істер органдарының рұқсатынсыз Қазақстан Республикасының азаматтары қосымша сатып алатын белгі беретін қару, механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіретін заттар толтырылған аэрозольді және басқа құрылғылар, үрлемелі қуатты 7,5 Дж-ден аспайтын және калибрі 4,5 мм-ге дейінгілерін қоса алғанда, пневматикалық қарулар үшін 11-баған толтырылмайды. Электрлік, лақтырылатын, суық қару және көзден жас ағызатын немесе тітіркендіретін заттар толтырылған механикалық шашыртқылар үшін 3-бағанда қарудың калибрі көрсетілмейді.
_____________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
20-қосымша
нысан
Қару - жөндеу шеберханасына келіп түскен қаруды есепке алу кітабы
Басталды: _______ Аяқталды: __________
р/с
Келіп түскен күні
Қайдан және кімнен келіп түсті (ұйымның атауы және мекенжайы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қару иесі мен мекенжайы)
Қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттың күні мен нөмірі
Жөндеуге қабылданған қарудың кіріс ордерінің нөмірі (түбіртектер)
Қару моделінің атауы
Калибрі, сериясы, нөмірі
Қару ақаулығын көрсету
Қаруды жөндеуге қабылдаған адамның аты
Жөндеуден кейін қаруды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), (заңды тұлғалар үшін сенім хаттың күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
______________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
21-қосымша
нысан
20____ жылғы "__" __________ қару мен оның патрондарының № ___________ түгендеу тізімдемесі
________________________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы)
________________________________________________________________________________
(қаруды, патрондарды сақтау үшін жауапты адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
Қарудың нысаналы мақсаты _______________________________________________________
Комиссияның құрамы: төраға ______________________________________________________
Комиссия мүшелері_______________________________________________________________
Қалдықтарды алып тастау ______________ басталды, _____________ аяқталды
Іс жүзінде бар-жоғын тексеру кезінде болғаны:
Р/с
Есепке алу кітабының және парақтарының №
Қару мен патрондардың толық атауы
Өлшем бірлігі
Есепке алу бойынша есепте тұр
Іс жүзінде бар-жоғы
Жетіспейді
Артық болғаны
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төраға ___________________________________
(қолы)
Мүшелер: ___________________ ____________________ ________________
(қолы)                  (қолы)                  (қолы)
Қарудың сақталуына жауапты адам ______________________
(қолы)
20___ ж. "__" ______________

1. Патроны, предусмотренные для проверки боя оружия, расходовать в других целях запрещается.
2. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
3. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7, № 8 или могут использоваться патроны травматического действия, разрешенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения.
Приложение 17
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Книга учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих служебное оружие
______________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, учебного заведения)
№ п/п
Номер и дата приходного документа (разрешения на приобретение, сообщение о постановке на учет оружия и патронов к нему и т.п.)
Номер и дата разрешения на приобретение, уведомления о постановке на учет, направления на комиссионную продажу и т.п., при передаче оружия и патронов в другую организацию или ремонт
Состоит на учете
Пистолетов, револьверов
Винтовок, карабинов
Гладкоствольного длинноствольного
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Состоит на учете
Гладкоствольного короткоствольного
Электрического
Бесствольного травматического
Газового с возможностью стрельбы патронами травматического действия
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Приложение 18
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Журнал учета выдачи и приема оружия и патронов к нему (наименование предприятия, организации, учебного заведения)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись ответственного работника, выдавшего оружие
Марка, модель, калибр, заводской номер оружия
Количество патронов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись получившего оружие, дата и время выдачи оружия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись ответственного работника, принявшего оружие
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сдавшего оружие, дата и время сдачи оружия
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 19
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Книга учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных магазинах по торговле гражданским и служебным оружием
Начато: _______
Окончено: __________
№ п/п
Поступило оружия и/или патронов
Наименование модели, оружия калибр, номер оружия и/или патронов
Продано оружия и/или патронов
реализовано юридическому лицу, осуществляющему торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему
реализовано юридическому лицу, имеющему право на использование гражданского и служебного оружия
реализовано физическим лицам
Наименование юридического лица, номер, дата выдачи лицензии на вид деятельности (для магазинов по торговле оружием), либо номер, дата, разрешения на ввоз выданного МВД РК, дата поступления
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, сдавшего оружие на комиссионную продажу (номер, дата направления на комиссионную продажу, кем выдано), дата поступления
наименование, адрес, дата продажи
номер и дата выдачи лицензии на вид деятельности
номер и дата выдачи разрешения на приобретение
наименование, адрес, дата продажи
номер и дата выдачи разрешения на приобретение
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата продажи
номер и дата выдачи разрешения на приобретение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание: для сигнального оружия, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибра до 4,5 мм включительно приобретаемого гражданами Республики Казахстан без разрешения органов внутренних дел, столбец 11 не заполняется.
Для электрического, метательного, холодного оружия и механических распылителей снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами в столбце 3 калибр оружия не указывается.
Для аэрозольных устройств снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами в столбце 3 номер оружия не указывается.
Приложение 20
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Книга учета поступившего в оружейно-ремонтную мастерскую оружия
Начато: _______ Окончено: __________
№ п/п
Дата поступления
Откуда и от кого поступило в ремонт оружие (наименование и адрес организации, Ф.И.О. (при его наличии) владельца оружия его адрес)
Дата, номер разрешения на хранение, хранение и ношение оружия
Дата, номер приходного ордера (квитанции) на принятое в ремонт оружие
Наименование модели оружия
Калибр, серия, номер
Описание неисправности оружия
Фамилия лица, принявшего оружие в ремонт
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, получившего оружие после ремонта (для юр. лица дата и номер доверенности)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 21
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Инвентаризационная опись № ___________
Оружия и патронов к нему на ____________ 20____ г.,
Находящихся ______________________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы лица, ответственного за хранение оружия, патронов)
Целевое назначение оружия _________________________________________________
Состав комиссии: председатель ______________________________________________
Члены комиссии ___________________________________________________________
Снятие остатков начато ____________________ окончено ________________________
При проверке фактического наличия оказалось:
№ п/п
№ книги учета и страницы
Полное наименование оружия и патронов
Единица измерения
Числится по учету
Фактическое наличие
Не достает
Излишествует
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Председатель _____________________________________       ____________________
(подпись)
Члены: _____________________ _______________________ _____________________
(подпись)                   (подпись)                   (подпись)
Лицо, ответственное за хранение оружия ______________________________________
(подпись)
"__" ______________ 20____ г.

Ескертпе. Қару мен патрондардың қалдықтары алып тасталғаннан кейін 6, 7 және 8-бағандар толтырылады.
___________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
22-қосымша
нысан
20____ жылғы "__" __________ қару мен оның патрондарының № _______ нөмірлік есебінің тізімдемесі
______________________________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы)
________________________________________________________________________________
(қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
№ ___________ түгендеу тізімдемесіне
Комиссияның құрамы: төраға_______________________________________________________
Комиссия мүшелері _______________________________________________________________
Қалдықтарды алып тастау ____________ басталды, ______________ аяқталды
Іс жүзінде бар-жоғын тексеру кезінде болғаны:
р/с
Есепке алу кітабының және парақтарының №
Қару мен патрондардың толық атауы
Қарудың №
Патрондардың өндірістік деректері
Шығарылған жылы
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе. Қару мен патрондардың қалдықтары алып тасталғаннан кейін 4, 5, 6-бағандар толтырылады.
Комиссия: төраға ___________________________________
(қолы)
Мүшелер: ___________________ ____________________ ________________
(қолы)                  (қолы)                  (қолы)
Қарудың сақталуына жауапты адам ______________________
(қолы)
20 ___ ж. "__" ______________
_______________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
23-қосымша
нысан
Қару мен оның патрондарын түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомосі 20____ жылғы "___"_________
Басшысының ______________________________________ бұйрығы негізінде
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____ ж. "__"______ _____________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы, қарудың сақталуына жауапты адамның тегі, аты-жөні)
қару мен оның патрондарын түгендеу жүргізілді
Қалдықтарды алып тастау 20_____ ж.______ "____" басталды
20_____ ж.______ "____" аяқталды
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Тізімдеменің нөмірі
Номенклатуралық нөмірі
Қару мен патрондардың толық атауы
Өлшем бірлігі
Есептік деректер бойынша есепте тұр
Іс жүзінде бар-жоғы
Түгендеу нәтижелері
Есепке алу жазбаларын нақтылау есебінен реттелді
Түгендеудің түпкілікті нәтижесі
артық
кем
артық
кем
артық
кем
Парақтағы жиыны: реттік сандар № ________ ден № _________ дейін
Түгендеу комиссиясының Қарудың сақталуына жауапты төрағасы
_________________________ адам ____________________________
(қолы)                              (қолы)
Түгендеу комиссиясының Ұйымның басшысы мүшелері
___________________________ ______________________________
(қолы)                              (қолы)
____ ж. "__" _____________
___________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
24-қосымша
нысан
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеруге жіберу туралы ҚАУЛЫ
20___жылғы "____" ____________
__________________
(істі қарау орны)
Қаулын шығарған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 53-1, 821-баптарына
(3-1-бөлігі) сәйкес, 436-бабының бірінші бөлігінде, 484-бабының бірінші бөлігінде,
485-бабының бірінші бөлігінде немесе 486-бабының бірінші бөлігінде көзделген құқық
бұзушылық туралы әкімшілік өндірістің материалын қарап,
Жеке тұлға: ______________________________________________________________ жасаған
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жері және күні: _____________________________________________________________
Тұрғылықты жері: ________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат __________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы, нөмірі,
берілген күні, кім берді)
ЖСН № ____________________ Жұмыс орны: ________________________________________
Қаралатын іс бойынша іс жүргізу тілі _____________________________________ анықталсын
________________________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты және мәні)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
байқалған
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ҚАУЛЫ ЕТТІМ
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру бойынша емтихан тапсыруға жіберілсін
________________________________________________________________________________
(қаулыны шығарған адамның лауазымы, атағы, аты-жөні және қолы)
ҚОЛХАТ
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеруге жіберу туралы қаулыны алдым,
қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру бойынша емтихан тапсыру тәртібі маған түсіндірілді.
20____жылғы "___" ______________ ІІО берген ______________________
________________________________________________________________________________
(қарудың түрі, типі, маркасы, калибрі, №)
сақтау, сақтау мен алып жүруге № _______ рұқсатым бар.
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20 ___ жылғы "___" _______ _________________
(қолы)
________________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
25-қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________
_________________________
_________________________
ПБ(б) бастығы
20___ жылғы "___"
___________
Алдын ала тоқтатусыз (жою) қаруды сақтауға және ұстауға рұқсаттың мерзімін тоқтату туралы қаулы
20___жылғы "____" ____________
__________________
(істі қарау орны)
Азааматтық қару иесіне қатысты материалдарды қарап,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери шені, тегі, аты-жөні)
АНЫҚТАДЫМ:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде Қазақстан Республикасының "Жекелеген қару түрлерінің

Примечание. Графы 6, 7 и 8 заполняются после снятия остатков оружия и патронов.
Приложение 22
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Опись номерного учета № _______
Оружия и патронов к нему на ____________ 20 ____г.,
Находящихся ______________________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы лица, ответственного за хранение оружия)
К инвентаризационной описи № ________________
Состав комиссии: председатель_______________________________________________
Члены комиссии____________________________________________________________
Снятие остатков начато _____________________ окончено________________________
При проверке фактического наличия оказалось:
№ п/п
№ книги учета и страницы
Полное наименование оружия и патронов
№ оружия
Производственные данные патронов
Год изготовления
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
Примечание. Графы 4, 5, 6 заполняются после снятия остатков оружия и патронов к нему.
Комиссия: председатель ________________________________ ___________________
(подпись)
Члены: ________________________ _______________________ ___________________
(подпись)                   (подпись)                   (подпись)
Лицо, ответственное за хранение оружия ______________________________________
(подпись)
"__" ______________ 20____ г.
___________________________
Приложение 23
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Сличительная ведомость
результатов инвентаризации оружия и патронов к нему
на "__" _______________ ____ г.
На основании приказа руководителя _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" _________________ ____ г. проведена инвентаризация оружия и патронов
к нему, находящихся в ______________________________________________________
(наименование организации, фамилия и инициалы лица,
ответственного за хранение оружия)
Снятие остатков начато "__" _____ ____ г.
окончено "__" _____ ____ г.
При инвентаризации установлено следующее:
Номер описи
Номенклатурный номер
Полное наименование оружия и патронов
Единица измерения
Числится по учетным данным
Фактическое наличие
Результаты инвентаризации
Отрегулировано за счет уточнения записей в учете
Окончательный результат инвентаризации
Излишки
Недостача
Излишки
Недостача
Излишки
Недостача
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого на странице: порядковых номеров _____ с № _____ по № _______
Председатель инвентаризационной Лицо, ответственное за хранение
комиссии__________________________________ оружия _____________________
(подпись)                         (подпись)
Члены инвентаризационной Руководитель организации комиссии
________________________________ ______________________________________
(подпись)                               (подпись)
"__" _____________ ____ г.
Приложение 24
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о направлении на проверку знаний правил безопасного обращения с оружием
"___" ____________ 20 ____ г.
_______________________
(место рассмотрения дела)
Должность, звание, фамилия, инициалы лица, вынесшего постановление
________________________________________________________________
________________________________________________________________
В соответствии со статьями 53-1, 821 (частью 3-1) Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях, рассмотрев материал административного
производства о правонарушении, предусмотренном: частью первой статьи 436,
частью первой статьи 484, частью первой статьи 485 или частью первой статьи 486
КРКоАП, совершенным:
(нужное подчеркнуть)
Физическим лицом:
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата и место рождения:___________________________________________
Место жительства: _______________________________________________
Документ, удостоверяющий личность:_______________________________
________________________________________________________________
(наименование документа, серия, номер, дата выдачи, кем выдан)
ИИН № ______________________ Место работы: _____________________
________________________________________________________________
Определить язык производства по рассматриваемому делу:
________________________________________________________________
выразившееся в том, что __________________________________________
________________________________________________________________
(место, время, совершения и существо административного
правонарушения)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛ
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
направить на сдачу зачета по проверке знаний правил безопасного
обращения с оружием.
________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы, подпись лица,
вынесшего постановление)
РАСПИСКА
Копию постановления о направлении на проверку знаний правил
безопасного обращения с оружием получил, порядок сдачи экзамена по
проверке знаний правил безопасного обращения с оружием мне
разъяснен.
Имею разрешение № __________________ от _____________
выданное органом полиции ______________ на хранение, хранение
и ношение оружия________________________________________________
________________________________________________________________
(вид, тип, марка, калибр, № оружия)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
"___" _______ 20 ___ г. ______________
(подпись)
Приложение 25
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник У(О)П____________
____________________________
____________________________
(звание, фамилия и инициалы)
"___"_________20____ г.
Постановление о прекращении действия разрешения на хранение и ношение оружия без предварительного приостановления (аннулирование)
"___" ____________ 20 ____ г.
______________________
(место рассмотрения дела)
________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы),
рассмотрев материалы в отношении владельца гражданского оружия
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
УСТАНОВИЛ:
что _____________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Заңының 19-бабы 4-тармағына сәйкес,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ
1. ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полиция органының атауы, берілген күні, нөмірі, маркасы, типі, қару калибрі)
берілген № ____________ рұқсаттың әрекет етуі тоқтатылсын (жойылсын).
2. Азамат _______________ комиссиялық тәртіпте қаруды сату, осы қаруды сыйға тарту
немесе жою құқығын таңдауға шамасына қарай көңіл білдіру оның құқығы туралы
(1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Жекелеген қару түрлерінің
айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы Заңына сәйкес") түсіндірілсін.
3. Жоғарыда көрсетілген қаруды тәркілеп, рұқсатты тоқтату мерзімінің аяқталуына
дейін және (немесе) комиссиялық тәртіпте қаруды сату, сыйға тарту немесе оны жою туралы
нақты шешім қабылданғанға дейін ____________________ ПД ТЖБ-ға сақтауға тапсырылсын.
Қаулымен таныстым: ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
20____жылғы "___" ______________ ________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қаулыны шығарған адамның лауазымы, шені, аты-жөні)
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
26-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім министрлігінің оқу мекемелерінде спорттық қаруды ұстау нормалары. Білім мекемелерінде спорттық қаруды ұстау нормалары (бір оқу мекемесіне арналған данада)
Ескерту. Қағидалар 26-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Қару атауы
Қазақстан Республикасы Білім министрлігінің оқу мекемелері
Оқу мекемесінің бір оқушысына калибрі 4,5 мм оқтар саны
1
2
3
4
2
Пневматикалық винтовка калибрі 4,5 мм: нысаналар бойынша оқпен ату
2
4
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
27-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтаудың алдын ала жасалған келісімшарты № ______
Ескерту. Қағидалар 27-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________ қаласы                                     "___" __________ 20___ ж.
Осы азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтаудың алдын ала жасалған келісімшарты бұдан әрі "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" деп аталатын ________ЖШС директоры ________атынан бір тараптан және бұдан әрі "Қару иесі" деп аталатын _________ екінші тараптан осы Келісімшартты оны аумақтық полиция органдарына "Азаматтық және қызметтік қаруын иемдену құқығына рұқсат алу" үшін жасасты.

на основании изложенного, в соответствии со статьи 19 части 4 Закона
Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом
отдельных видов оружия",
ПОСТАНОВИЛ:
1. Прекратить (аннулировать) действие разрешения № ____________
выданное _______________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование органа полиции, дата выдачи, номер, марка, тип,
калибр оружия)
________________________________________________________________
2. Разъяснить гр.____________________ , о его правах в зависимости
от волеизъявления, на право выбора: реализации оружия в комиссионном
порядке, дарении, либо уничтожении данного оружия (в соответствии
с Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года
"О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия").
3. Вышеуказанное оружия изъять и сдать на хранение в УТО ДП
_____________________, до окончания срока приостановления
разрешения и (или) принятия окончательного решения о реализации
оружия в комиссионном порядке, дарении, либо его уничтожении.
С постановлением ознакомлен: ________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
"___" _______ 20 ___ г. ______________
________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы, подпись лица,
вынесшего постановление)
Приложение 26
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Нормы содержания спортивного оружия в учебных заведениях Министерства образования Республики Казахстан. Нормы содержания спортивного оружия в учебных заведениях (в штуках на одно учебное заведение)
Сноска. Правила дополнены приложением 26 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование оружия
Учебных заведениях Министерства образования Республики Казахстан.
Пули калибра 4,5 мм на одного учащегося учебного заведения
1
2
3
4
2
Пневматические винтовки калибра 4,5 мм: стрельба пулевая по мишеням.
2
4
Приложение 27
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Предварительный договор хранения гражданского,
служебного оружия и патронов к нему № ______
Сноска. Правила дополнены приложением 27 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
г. __________ "___" __________ 20___ года
Настоящий предварительный договор хранения гражданского, служебного оружия
и патронов к нему заключен между ТОО ________, в лице Директора _______, именуемого
в дальнейшем "Пункт централизованного хранения оружия", с одной стороны,
и _________, именуемый в дальнейшем "Владелец оружия" с другой стороны, заключили
настоящий Договор* с целью предоставления его в территориальные органы полиции для
получения "Разрешения на право приобретения гражданского и служебного оружия".

1. Келісімшарт мәні
1. Тараптар болашақта осы келісімшарт жасау кезінен бастап 105 (жүз бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей сақтау келісімшартын (негізгі келісімшартын) жасауға міндеттенеді.
2. Келісімшарт шарттары
2. "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" осы келісімшартқа қол қою күнінен бастап 105 (жүз бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға арналған орынды (-дарды)_____ ұсынуға міндеттенеді
3. "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министірінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының 134-тармағымен белгіленген талаптарына сәйкес жабдықталған азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға арналған орынды (-дарды)_____ ұсынуға міндеттенеді.
4. "Қару иесі" осы келісімшартқа қол қою күнінен бастап 105 (жүз бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей негізгі келісімшартты жасауға міндеттенеді.
5. "Қару иесі" "Қаруды орталықтандырылған сақтау пункті" ұсынған (резервтік) қаруды сақтау орнына бір орынға айына _______ теңге есебінен төлеуді міндеттенеді. Мерзімі 3 күнтізбелік айынан кешіктірілмей.
6. "Қару иесімен" Сақтау келісімшартын (негізгі келісімшартын) жасамау жағдайында, төленген сома қайтарылмайды.
7. "Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктімен" Сақтау келісімшартын (негізгі келісімшартын) жасамау жағдайында, "Қару иесіне" төленген сома толық көлемде қайтарылады.
3. Тараптардың жауапкершілігі
8. Осы келісімшарт тараптары жағынан келісімшарт бойынша міндеттерді орындамағаны немесе тиісті үлгіде орындамағаны үшін кінәлары болғанда айтылғандары үшін жауапты болады.
9. Келісімшарт бойынша міндеттерін орындамағны немесе тиісті орындамағаны үшін кінәлары болмағанда, міндеттерді бұзған тарап дәлелдейді.
4. Дауларды шешу тәртібі
10. Осы келісімшарттың шарттарын орындау кезінде туындауы мүмкін дауларды тараптар сотқа дейінгі тергеп-тексеру тәртібінде достық жолмен шешуге тырысады: келіссөздер жүргізу, хат алмасу, келісімшарттың шарттарын айқындау арқылы.
11. Өзара қабылдауға жарамды шешімдерге қол жеткізбеу жағдайында тараптар даулы мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртіппен шешуге құқылы.
5. Келісімшартты өзгерту және/немесе толықтыру
12. Осы келісімшарт тараптармен олардың өзара келісу негізінде оның іс-әрекеті және тараптардың осындай әрекеттерін шақырған объективті себептердің болуы кезеңінде өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін.
13. Осы келесімшарттың өзгерістер және/немесе толықтыруларының салдарлары тараптардың өзара келісулерімен немесе келісімшарт тараптарының талабы бойынша сотпен анықталады.

1. Предмет договора
1. Стороны обязуются заключить в будущем, но не позднее 105 (сто пяти) рабочих
дней с момента подписания настоящего договора, договор хранения (основной договор).
2. Условия договора
2. "Пункт централизованного хранения оружия" обязуется предоставить _________
мест(о) для хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему, в срок не более
105 (сто пяти) рабочих дней с даты подписания настоящего договора.
3. "Пункт централизованного хранения оружия" предоставляет место(а) для
хранения оружия и патронов к нему оборудованное в соответствии с требованиями,
установленными пунктом 134 Правил оборота гражданского и служебного оружия и
патронов к нему, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики
Казахстан от 1 июля 2019 года № 602.
4. "Владелец оружия" обязуется не позднее 105 (ста пяти) рабочих дней с даты
подписания настоящего договора заключить основной договор.
5. "Владелец оружия" обязуется оплатить за предоставляемое (зарезервированное)
"Пунктом централизованного хранения оружия" место(а) хранения оружия из расчета
______тенге в месяц за одно место. Сроком не более 3-х календарных месяцев.
6. В случае не возможности заключения "Владельцем оружия" Договора хранения
(основного договора) уплаченная сумма не возвращается.
7. В случае не возможности заключения "Пунктом централизованного хранения
оружия" Договора хранения (основного договора) уплаченная сумма возвращается
"Владельцу оружия" в полном объеме.
3. Ответственность сторон
8. Любая из сторон настоящего договора, не исполнившая обязательства
по договору или исполнившая их ненадлежащим образом, несет ответственность
за упомянутое при наличии вины.
9. Отсутствие вины за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств
по договору доказывается стороной, нарушившей обязательства.
4. Порядок разрешения споров
10. Споры, которые могут возникнуть при исполнении условий настоящего
договора, стороны будут стремиться разрешать в порядке досудебного разбирательства:
путем переговоров, обмена письмами, уточнением условий договора.
11. При недостижении взаимоприемлемого решения стороны по спорным вопросам
в соответствии с законодательством Республики Казахстан обращаются в судебные органы.
6. Изменение и/или дополнение договора
12. Настоящий договор может быть изменен и/или дополнен сторонами в период
его действия на основе их взаимного согласия и наличия объективных причин, вызвавших
такие действия сторон.
13. Последствия изменения и/или дополнения настоящего договора определяются
взаимным соглашением сторон или судом по требованию любой из сторон договора.

14. Осы келесімшарттың шарттарын өзгерту және/немесе толықтыру бойынша тараптардың келісімдерінің егер олар жазбаша түрде ресімделу, келісімшарт тараптары қол қою және тараптардың мөрлерімен басу (болса) жағдайында күші бар.
6. Келісімшартты бұзу мүмкіндігі мен тәртібі
15. Осы келісімшарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
7. Уақыт бойынша келісімшарттың іс-әрекеті
16. Осы келісімшарт тараптар қол қою күнінен бастап заң күшіне енеді және 105 (жүз бес) жұмыс күн жарамды.
17. Осы келісімшарттың іс-әрекетін тоқтату ол бойынша тараптардың міндеттерін тоқтатуға әкеп соғады, бірақ тараптарды егер осы келісімшартты жасау немесе орындау кезінде орын алған бұзушылықтарды жасағаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕНЖАЙЛАРЫ МЕН ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ:
Сақтаушы:
Орталықтандырылған
сақтау пункті:
__________________________
__________________________
(қолы)
М.О.
Сақтауға тапсырушы: Қару иесі:
телефон: __________________
E-maіl: _____________________
__________________________
(қолы)
М.О. (бар болса)
*Ескертпе: 01.07.2019 жылғы ҚР ІІМ-нің № 602 бұйрығының талаптарына сәйкес, келісімшарттың бірінші данасы қарудың иесіне беріледі, екінші дананы қарудың (патрондардың) иесі қаруды болашақта тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына береді, үшінші дананы қаруды және оның патрондарын орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғада сақталады.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
28-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтау келісімшарты № ____
Ескерту. Қағидалар 28-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы                               "___"_________20___жылы
Бұдан әрі "Сақтаушы" деп аталатын ________ЖШС ("Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктімен") ________атынан Мемлекеттік тіркеу туралы 20__ жылғы "___" ______ БСН № ____________ куәлігі негізінде қолданылатын бір тараптан және бұдан әрі "Сақтауға тапсырушы" деп аталатын
_________________________________________________________________________
(азаматтың жеке басын куәландыратын құжат атауы: нөмірі, кім және қашан берді, тұрғылықты мекенжайы)
екінші тараптан осы Келісімшартын (бұдан әрі "Келісімшарт") төмендегілер туралы жасасты.
1. Келісімшарт мәні
1.1. Сақтауға тапсырушыға (бұдан әрі "Қару") тиесілі және 20___ж. "___" _________ № _____ Қабылдау актісіне сәйкес Сақтаушыға сақтауға берілген азаматтық, қызметтік қару мен/немесе оның патрондарын сақтау бойынша қызметі болып табылады.

14. Любые соглашения сторон по изменению и/или дополнению условий настоящего
договора имеют силу в том случае, если они оформлены в письменном виде, подписаны
сторонами договора и скреплены печатями (при наличии) сторон.
7. Возможность и порядок расторжения договора
15. Настоящий договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
8. Действие договора во времени
16. Настоящий договор вступает в силу с момента его подписания сторонами
и действует 105 (сто пять) рабочих дней.
17. Прекращение действия настоящего договора влечет за собой прекращение
обязательств сторон по нему, но не освобождает стороны от ответственности за нарушения,
если таковые имели место при заключении или исполнении настоящего договора.
АДРЕСА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН:
Директор:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Владелец оружия:
(ТОО, БИН либо ИИН, Ф.И.О. гражданина,
адрес, телефон) ______________________
_____________________________________
_____________________________________
*Примечание: В соответствии с требованиями Приказа МВД РК от 01.07.2019 г. № 602, первый экземпляр Договора
передается владельцу оружия, второй экземпляр передается владельцем оружия (патронов) в территориальный орган внутренних дел
по месту будущей регистрации оружия, третий экземпляр хранится у юридического лица, осуществляющего централизованное хранение оружия и патронов.
Приложение 28
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Договор хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему № _______
Сноска. Правила дополнены приложением 28 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
г. ____________ "___"_________20___года
ТОО _______________ ("Пункт централизованного хранения оружия"),
именуемое в дальнейшем "Хранитель", в лице ________________,
действующего на основании Свидетельства о государственной регистрации
от "___" ______ 20__ года БИН № ___________, и _____________________
_________________________________________________________________
(документ, удостоверяющий личность гражданина: номер, дата выдачи,
кем выдан, место жительства)именуемый в дальнейшем "Поклажедатель",
с другой стороны, заключили настоящий договор (далее "Договор")
о нижеследующем:
1. Предмет договора.
1.1. Предметом договора является услуга по хранению гражданского,
служебного оружия и/или патронов к нему, принадлежащего Поклажедателю
(далее "Оружие") и переданные на хранение Хранителю, согласно Акта
приемки № _____ от "___" __________ 20___г.

2. Тараптардың міндеттері
2.1. Сақтаушы оған Сақтауға тапсырушы берген Қаруды сақтауға және көрсетілген Қаруды сақтап, қайтаруға, сондай-ақ Сақтауға тапсырушыға сақтаумен байланысты қосымша қызметтерді (осындай қызметтердің құрамы мен бағасы Келісімшартқа жеке қосымшасымен ресімделеді) көрсетуге міндеттенеді.
2.2. Сақтаушы Сақтауға тапсырушының талабы бойынша қабылданған Қаруды талап бергеннен кейін бір жұмыс күні ішінде (сағат 09-00-ден сағат 19-00-ге дейін уақыт аралығында), бұл ретте Беру актісін ресімдеп, беруге немесе қайтаруға міндетті.
2.3. Сақтаушы Сақтауға тапсырушыға сақтауға берілген сол Қаруды беруге немесе қайтаруға міндетті.
2.4. Сақтаушы оған берілген Қарудың сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министірінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының" 134-тармағымен көзделген міндеттерді, шараларды қабылдауға міндеттенеді.
2.5. Сақтаушы Сақтауға тапсырушының келусінсіз оған беріген Қаруды пайдаланбауға, оны үшінші тұлғаларға пайдалану мүмкіндігін ұсынбауға міндеттенеді.
2.6. Келісімшартпен негізделген сақтау мерзімі өтуі бойынша Сақтауға тапсырушы бір жұмыс күні ішінде Келісімшартты ұзарту, не болмаса сақтауға берілген Қаруды алып кетуге міндетті. Егер Сақтауға тапсырушы белгінген мерзімде өз Қаруды алып кетпесе, Сақтаушы бір жұмыс күні өтуі бойынша бұл туралы полиция органдарына осы қаруды аумақтық полиция органдарына жауапты сақтауға, полиция органдарының рұқсатымен Қаруды қоймада уақытша сақтауға тапсыру (шешім қабылданға дейін) туралы хабарлайды. Сақтауға тапсырушы Келісімшарттың 3- бөлімінде белгіленген бағаларға сәйкес қосымша сақтау мерзімін толық төлеуге міндетті.
2.7. Сақтауға тапсырушы қаруды Сақтаушыға таза және майлы күйінде – Қаруды сақтау кезеңінде консервациялау үшін жарамды түрінде ұсынуға міндетті.
2.8. Сақтауға тапсырушы сақтауға тазаланбаған және майланбаған Қаруды және осы тот өзгерістерінен пайда болған қарудың негізгі және құрамды бөліктерін тапсыру кезінде Сақтаушы жауапты болмайды.
2.9. Сақтауға тапсырушының талабы бойынша Сақтаушы құрал-саймандарды және шығын материалдарды: бидай шүберек, бейтарап, әмбебап және Сақтаушымен бекітілген баға көрсеткішіне сәйкес ақы үшін ұсынылатын басқа да майлау түрлерін не болмаса Сақтаушымен бекітілген қосымша қызметтерге баға көрсеткішіне сәйкес қаруды тазалау мен майлауды қоспағанда, қаруды тазалау және майлау үшін тегін орын (шеберүстел) ұсынуға міндетті.
2.10. Сақтауға тапсырушы сақтауға құрғақ және таза күйінде қапталған түрінде (картонды, пластикалық немесе металдық қораптар) Патрондарды ұсынуға міндетті.

2. Обязанности сторон.
2.1. Хранитель обязуется хранить Оружие, переданное ему Поклажедателем,
и возвратить указанное Оружие в сохранности, а также, оказать
дополнительные услуги, Поклажедателю, связанные с хранением (состав и
стоимость таких услуг оформляются отдельным приложением к Договору).
2.2. Хранитель обязан по требованию Поклажедателя выдать или возвратить
принятое Оружие в течение одного рабочего дня (в период с 9-00 часов по
19-00 часов) с момента требования, оформив при этом Акт выдачи.
2.3. Хранитель обязан выдать или возвратить Поклажедателю то же Оружие,
которое было передано на хранение.
2.4. Хранитель обязуется принять для сохранности переданного ему Оружия
меры, обязательность которых предусмотрена пунктом 134 "Правил оборота
гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602.
2.5. Хранитель обязуется без согласия Поклажедателя не использовать переданное
ему Оружие, а равно не предоставлять возможность пользоваться им третьим лицам.
2.6. По истечении срока хранения, обусловленного Договором, Поклажедатель
обязан в течение одного рабочего дня либо продлить Договор, либо забрать
переданное на хранение Оружие. В случае, если Поклажедатель не заберет свое
Оружие в установленный срок, Хранитель по истечении одного рабочего дня
уведомляет об этом органы полиции о передаче данного оружия на ответственное
хранение в территориальный орган полиции, при разрешении органами полиции
временного нахождения Оружия на складе (до принятия решения) Поклажедатель
обязан оплатить весь срок дополнительного хранения согласно расценкам,
установленным в разделе 3 Договора.
2.7. Поклажедатель обязан предоставить Оружие Хранителю в чистом и смазанном
состоянии - пригодном для консервации на период хранения Оружия.
2.8. При сдаче Поклажедателем на хранение не чищенного и не смазанного Оружия
и возникших вследствие этого коррозийных изменений основных и составных деталей
Оружия Хранитель ответственности не несет.
2.9. По требованию Поклажедателя Хранитель обязан предоставить бесплатно место
(верстак) для производства чистки и смазки оружия, за исключением инструментов
и расходных материалов: ветошь, нейтральная, универсальная и другие виды смазок,
которые предоставляются за плату, согласно утвержденному Хранителем
прейскуранту цен, либо произвести чистку и смазку оружия, согласно утвержденному
Хранителем прейскуранту цен на дополнительные услуги.
2.10. Поклажедатель обязан предоставить на хранение Патроны в упакованном виде
(картонные, пластиковые или металлические коробки) в сухом и чистом виде.

2.11. Сақтауға тапсырушы сақтағаны үшін Сақтаушыға осы Келісімшартпен көзделген шарттардағы көлемінде сыйақыны төлеуге міндетті.
3. Келісімшарт сомасы және есеп тәртібі
3.1. Осы келісімшарт бойынша сақтағаны үшін сыйақы Келісімшартқа Қабылдап алу актісі негізінде айқындалады, мұнда сақтауға тиесілі қарудың бірлік саны көрсетіледі және айына бір сақтау орын үшін ________ теңге құрайды. Егер сақтау мерзімі бір айдан аз болса, төлем бүкіл айға алынады. Сақтау орны осы Келісімшарт мақсатында 1 (бір) бірлік қару немесе 60см(ұзындығы)х30см(ені)х50см(биіктігі) өлшемдерімен оқ-дәрілерді сақтау алаңы болып табылады.
3.2. Сақтағаны үшін сыйақы Сақтаушыға Келісімшарт жасағанда төленеді.
3.3. Бағаға Сақтауға тапсырушы жеке Сақтаушымен бекітілген қосымша қызметтерге баға көрсеткішіне сәйкес төленетін Қаруын қоймаға/қоймадан жеткізу бойынша қызметтер құны енгізілмеген.
3.4. Сақтау ____ ай, ____ бірлік қару (патрондар орны) төлеу сумасы ___ (жоғарыда көрсетілген сандарды сөзбен жазу керек).
4. Тараптардың жауапкершілігі және форс-мажорлық жағдайлар
4.1. Сақтаушы егер жоғалып кету, жетіспеушілік немесе бүлдіру күштің салдарынан болуын дәлелдемесе, Қарудың жоғалып кетуіне, жетіспеушілігіне немесе бүлдіруіне жауап береді.
4.2. Қарудың жоғалып кетуімен, Сақтауға тапсырушыға келтірілген залалдарды Сақтаушы Қарудың қалған бағасы көлемінде тараптардың келісу бойынша анықталатын оны тапсыру жай-күйін ескере отыра, өтейді.
4.3. Егер Қарудың жоғалып кету немесе бүлдіру қаупін қоюға қажетті сақтау жағдайлары өзгерсе, Сақтаушы Сақтауға тапсырушыға хабарламай, сақтау орнын өзгертуге құқылы.
4.4. Сақтауға тапсырушының өтінші бойынша Келісімшартпен белгіленген мерзімі өтуіне дейін сақтау тоқтатылса, Сақтаушы толық сома көлемінде сыйақыны қалдыруға құқылы.
4.5. Егер Сақтаушы жауап беретін сақтау мән-жайлар бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылса, ол сыйақының сомасын Сақтауға тапсырушыға қайтаруға міндетті.
4.6. Келісімшарт бойынша оның шарттарын орындау кезінде, егер міндеттерді тиісті орындау күштің салдарынан (форс-мажор) болғанын дәлелдемесе, өзінің міндеттерін орындамаған немесе тиісті үлгіде орындамаған тараптар жауапты болады.
5. Келісімшарттың жарамдылық мерзімі
5.1. Осы Келісімшарт 20___ж. "__" _____ 20___ж. "__" ______ аралығындағы мерзімге жасалған және Келісімшарт жасау күнінен бастап күшіне енеді.
5.2. Келісімшарттың жарамдылық мерзімі полиция органдары Сақтауға тапсырушыға берген азаматтық және қызметтік қаруды сақтау, сақтау мен алып жүру рұқсатының жарамдылық мерзімінен аспауы тиіс.

2.11. Поклажедатель обязан выплатить Хранителю вознаграждение за хранение
в размере и на условиях, предусмотренных настоящим Договором.
3. Сумма Договора и порядок расчҰтов.
3.1. Вознаграждение за хранение по настоящему договору определяется на основании
Акта приемки к Договору, в котором указывается количество единиц оружия
подлежащих хранению и составляет ____________ тенге за одно место хранения
в месяц. В случае если срок хранения менее одного месяца плата взимается как
за весь месяц. Под местом хранения в целях настоящего Договора понимается
1 (одна) единица оружия или площадь под хранение патронов размерами
60 см(длина)х30см(ширина)х50см(высота).
3.2. Вознаграждение за хранение выплачивается Хранителю в момент
заключения Договора.
3.3. В цену не включена стоимость услуги по доставке Оружия Поклажедателя
на/из склад (а), которые оплачиваются отдельно согласно утвержденному
Хранителем прейскуранту цен на дополнительные услуги.
3.4. Итого хранение ____ месяцев, ____ единиц оружия (мест патронов) сумма
оплаты _____ (указанные выше цифры подлежат написанию в словесном
выражении).
4. Ответственность сторон и форс-мажор.
4.1. Хранитель отвечает за утрату, недостачу или повреждение Оружия, если
не докажет, что утрата, недостача или повреждение произошли вследствие
непреодолимой силы.
4.2. Убытки, причиненные Поклажедателю утратой, недостачей или повреждением
Оружия, возмещаются Хранителем в размере остаточной стоимости Оружия
с учетом его состояния на момент передачи, определяемой по соглашению сторон.
4.3. Если изменение условий хранения необходимо для устранения опасности утраты
или повреждения Оружия, Хранитель вправе изменить место хранения,
не уведомляя Поклажедателя.
4.4. Если хранение прекращается до истечения обусловленного Договором срока
по желанию Поклажедателя, Хранитель имеет право оставить вознаграждение
в размере полной суммы.
4.5. Если хранение прекращается досрочно по обстоятельствам, за которые отвечает
Хранитель, он обязан вернуть сумму вознаграждения Поклажедателю.
4.6. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая свои
обязательства по Договору при выполнении его условий, несҰт ответственность,
если не докажет, что ненадлежащее исполнение обязательств оказалось
невозможным вследствие непреодолимой силы (форс-мажор).
5. Срок действия Договора.
5.1. Настоящий Договор заключен сроком
с "___" _____20___г. по "___" ______20___г. и вступает в силу с момента
заключения Договора.
5.2. Срок действия Договора не должен превышать срока действия разрешения
на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия, выданного
Поклажедателю органами полиции.

6. Өзге де жағдайлар
6.1. Осы Келісімшартпен көзделмеген барлық мәселелер бойынша тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады. 6.2. Осы Келісімшарт бойынша даулар туындау жағдайында тараптар оларды келіссөз жүргізу арқылы шешуге барлық шаралар қабылдайды. Егер тараптар келісімге келе алмаса, келіссөздер арқылы дауларды шешпесе, осы дау сот органдарында қарауға жатады.
Сақтауға тапсырушы: _________________________________________
Сақтаушы: __________________________________________________
ТАРАПТАРДЫҢ ҚОЛДАРЫ:
Сақтауға тапсырушы: _______/___________/
Сақтаушы: __________ /__________/.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
29-қосымша
Дана № ____
Қаруды қабылдау алу актісі ________

6. Иные положения.
6.1. По всем вопросам, не предусмотренным настоящим Договором, стороны
будут руководствоваться действующим законодательством Республики Казахстан.
6.2. В случае возникновения споров по настоящему Договору стороны примут
все меры к разрешению их путҰм переговоров между собой. Если стороны
не смогут прийти к согласию, не решат спор путҰм переговоров, то данный спор
подлежат рассмотрению в судебных органах.
АДРЕСА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН:
Поклажедатель: _____________________________________________________
Хранитель: _________________________________________________________
ПОДПИСИ СТОРОН:
Поклажедатель: _______/__________/ Хранитель: ______ /___________/
Приложение 29
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Экземпляр № ____
Акт приемки оружия № ________

Ескерту. Қағидалар 29-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______ қаласы                                                 ___ 20__ жылы
Осы қаруды (патрондарды) қабылдап алу актісі 20___ жылғы "___" _____№ _____ Сақтау келісімшартының ажырамас бөлігі болып табылады және үш данада толтырылады.

Сноска. Правила дополнены приложением 29 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
г. ______________ от "___" ___________20___ года
Настоящий Акт приемки оружия (патронов) является неотъемлемой частью Договора
хранения № __________ от "___" ________ 20___ года и составлен
в трех экземплярах*.

1. Сақтауға қаруды (патрондарды) қабылдаған қойманың атауы мен мекенжайы:
__________________________________________________________________________
2. Сақтауға қаруды (патрондарды) қабылдаған ұйымның атау мен БСН, не болмаса азаматтың Т.А.Ж. мен ЖСН, сондай-ақ қару (патрон) иесінің болу орны (тұрғылықты жері)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Наименование и адрес склада, принявшего оружие (патроны) на хранение:
_____________________________________________________________________________
2. Наименование организации и БИН, ИИН и Ф.И.О. гражданина, от которого
принято оружие (патроны) на хранение, а также место нахождения (место жительства)
владельца оружия (патронов) ____________________________________________________
______________________________________________________________________________

4. Қарудың, патрондардың техникалық жай-күйінің сипаттамасы: (көзге көрінетін кемістіктер мен ақаулар міндетті түрде көрсетіледі, сондай-ақ оқжатардың, қару ұңғы арнасының, Ұра-ағытқыш механизмі" тетіктері мен бөліктерінің жай-күйі, күйіктің, оқ-әдірінің, шаңның, ылғалдың іздері және т.б.
көрсетіледі) __________________________________________________________
Директор:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Қару иесі:
(ЖШС, БСН немесе азаматтың Т.А.Ә, ЖСН.
мекенжайы, телефоны)
____________________________________
______________________________________
*Ескертпе: ҚР ІІМ 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығының талаптарына сәйкес, Актінің бірінші данасы қару иесіне, Актінің екінші данасын қару иесі жазбаша хабарлаумен қару тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органындарына беріледі, актінің үшінші данасы қару мен патрондарының орталықтандырылған сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғада сақталады.
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
30-қосымша
Қаруды (патрондарды) тапсыру (қабылдау алу) актісі № ________

4. Описание технического состояния оружия, патронов: (обязательно указываются
видимые дефекты и неисправности, а также описывается состояние патронника, канала
ствола оружия, механизмов и частей "Ударно-спускового механизма", следы нагара, пороха,
пыли, влаги и др.) _______________________________________________________________
Директор:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Владелец оружия:
(ТОО, БИН или ИИН и Ф.И.О. гражданина,
адрес, телефон)
______________________________________
______________________________________
*Примечание: В соответствии с требованиями Приказа МВД РК от 1 июля 2019 года
№ 602, первый экземпляр Акта передается владельцу оружия, второй экземпляр Акта
передается владельцем оружия (патронов) в территориальный орган внутренних дел
по месту регистрации оружия при письменном уведомлении, третий экземпляр Акта
хранится у юридического лица, осуществляющего централизованное хранение оружия
и патронов.
Приложение 30
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Акт передачи (приемки) оружия (патронов) № ________

Ескерту. Қағидалар 30-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________ қаласы                         "___" ___________20___ жылы
Осы Қаруды (патрондарды) тапсыру (қабылдау алу) актісі 20___ жылғы "___" _____ № _____ Сақтау келісімшарты негізінде құрылды.

Сноска. Правила дополнены приложением 30 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
г. ________________ от "___" ___________20___ года
Настоящий Акт передачи (приемки) оружия (патронов) составлен на основании
Договора хранения № __________ от "___" ________ 20___ года.

1. Қаруды (патрондарды) тапсыратын (қабылдайтын) қойманың атауы мен мекенжайы:
__________________________________________________________________________
2. Қару (патрондар) тапсырылатын (қабылданатын) ұйымның атау мен БСН, не болмаса азаматтың Т.А.Ж. мен ЖСН, сондай-ақ қару (патрон) иесінің болу орны
(тұрғылықты жері) _________________________________________________________
3. Тапсырылатын қарудың атауы мен саны;
Қарудың моделі, маркасы
Қарудың сериясы, нөмірі
Калибр
"Қаруды сақтау, сақтау мен алып жүру рұқсаты"№, жарамдылық мерзімі, қашан және кім берді
Қаруды тапсыру уақыты мен күні
(сс.мм., кк.аа.жж.)
1
2
3
4
5
Тапсырылатын патрондардың атауы мен саны;
Патрондардың моделі, маркасы
Калибр
Саны
"Қаруды сақтау, сақтау мен алып жүру рұқсаты"№, жарамдылық мерзімі, қашан және кім берді
Патрондарды тапсыру уақыты мен күні
(сс.мм., кк.аа.жж.)
1
2
3
4
5

1. Наименование и адрес склада, передающего (принимающего) оружие (патроны):
_______________________________________________________________________
2. Наименование организации и БИН, либо ИИН, Ф.И.О. гражданина, которому
передается (принимается) оружие (патроны), а также место нахождения (место
жительства) владельца оружия (патронов) ___________________________________
________________________________________________________________________
3. Наименование и количество передаваемого оружия;
Модель, марка оружия
Серия, номер оружия
Калибр
№, дата выдачи, срок действия, кем выдано "Разрешение на хранение, хранение и ношение оружия"
Время и Дата передачи оружия
(чч.мм., дд.мм.гг.)
1
2
3
4
5
Наименование и количество передаваемых патронов;
Модель, марка патронов
Калибр
Количество
№, дата выдачи, срок действия, кем выдано "Разрешение на хранение, хранение и ношение оружия"
Время и Дата передачи патронов
(чч.мм., дд.мм.гг.)
1
2
3
4
5

4. Қарудың, патрондардың техникалық жай-күйінің сипаттамасы: (көзге көрінетін кемістіктер мен ақаулар міндетті түрде көрсетіледі, сондай-ақ оқ жатардың, қару ұңғы арнасының, Ұра-ағытқыш механизмі" тетіктері мен бөліктерінің жай-күйі, күйіктің, оқ-әдірінің, шаңның, ылғалдың іздері және т.б.
көрсетіледі) __________________________________________________________
5. Осы Актпен сақтаудағы қару мен патрондар Актінің 3-тармағында көрсетілген уақыты мен күні қару иесіне тапсырылғаны расталады. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару мен патрондарды тасымалдауына, сақтау мен пайдалануына қару иесі жауапты болады.
Директор:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Қару иесі:
(ЖШС, БСН немесе азаматтың Т.А.Ә, ЖСН.
мекенжайы, телефоны)
__________________________________
__________________________________
№ ______ Актінің сырт жағы

4. Описание технического состояния оружия, патронов: (обязательно указываются
видимые дефекты и неисправности, а также описывается состояние патронника, канала
ствола оружия, механизмов и частей "Ударно-спускового механизма", следы нагара,
пороха, пыли, влаги и др.) _____________________________________________________
____________________________________________________________________________
5. Настоящим Актом подтверждается, что находящиеся на хранении оружие
и патроны переданы владельцу, в указанные в пункте 3 Акта время и дату.
Ответственность за перевозку, хранение и использование оружия и патронов несет владелец
оружия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Директор:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
______________________________-_____
Владелец оружия:
(ТОО, БИН или ИИН и Ф.И.О. гражданина,
адрес, телефон)________________________
_____________________________________
Оборотная сторона Акта № ______ от "___" ________ 20___г.

7. Қарудың, патрондардың техникалық жай-күйінің сипаттамасы: (көзге көрінетін кемістіктер мен ақаулар міндетті түрде көрсетіледі, сондай-ақ оқ жатардың, қару ұңғы арнасының, Ұра-ағытқыш механизмі" тетіктері мен бөліктерінің жай-күйі, күйіктің, оқ-әдірінің, шаңның, ылғалдың іздері және т.б.
көрсетіледі) _________________________________________________________
8. Осы Актпен қару мен патрондар Актінің 6-тармағында көрсетілген уақыты мен күні қару иесі қару мен патрондарды "Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктіне" сақтауға тапсырғаны расталады.
Директор:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Қару иесі:
(ЖШС, БСН немесе азаматтың Т.А.Ә, ЖСН.
мекенжайы, телефоны)
______________________________________
______________________________________
Азаматтық және қызметтік қару
мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
31-қосымша
ОСП-ға сақтауға келіп түскен азаматтық және қызметтік қаруын есепке алу журналы

7. Описание технического состояния оружия, патронов: (обязательно указываются
видимые дефекты и неисправности, а также описывается состояние патронника, канала
ствола оружия, механизмов и частей "Ударно-спускогового механизма", следы нагара,
пороха, пыли, влаги и др.) ______________________________________________________
_____________________________________________________________________________
8. Настоящим Актом подтверждается, что оружие и патроны переданы владельцем
на хранение в Пункт централизованного хранения оружия и патронов, в указанные
в пункте 6 Акта время и дату.
Директор:
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Владелец оружия:
(ТОО, БИН или ИИН и Ф.И.О.
гражданина. адрес, телефон)
____________________________
____________________________
Приложение 31
к Правилам
оборота гражданского
и служебного оружия
и патронов к нему
Журнал учета, поступившего на хранение в ПЦХ гражданского и служебного оружия

Ескерту. Қағидалар 35-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ актісі
Тексеру актісінің тіркелген күні
Реттеуші органның атауы, толық атауы және тексеруді тағайындаған адамның лауазымы
Аты-жөні және аудитті жүргізетін тұлғаның (тұлғалардың) лауазымы
Тексерілетін объектінің атауы, оның орналасқан жері және БСН
Қызмет түрі
Тексеру күндері
Бұзушылықтар анықталды
Әкімшілік құқық бұзушылық
Бұзушылықтарды жою туралы бұйрық №, күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Сноска. Правила дополнены приложением 35 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ акта
Дата регистрации акта о назначении проверки
Наименование контролирующего органа, Ф.И.О. и должность лица, назначившего проверку
Ф.И.О. и должность лица, (лиц) осуществляющего (щих) проверку
Наименование проверяемого объекта проверки, его местонахождение и БИН
Вид деятельности
Сроки проведения проверки
Выявлено нарушений
Административное правонарушение
Направлено предписание об устранении нарушений №, дата
1
2
3
4
5