Адвокат, заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1462 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 қазанда № 17561 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.09.2022 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.09.2022 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Министр М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"___"_________ 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Соты
"___"_________ 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"___"_________ 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
"___"_________ 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"___"_________ 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"___"_________ 2018 жыл
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 1462 бұйрығы
Адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары

Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1462. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2018 года № 17561.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.09.2022 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.09.2022 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.09.2022 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регистрационной службы и оказания юридических услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан
"___"_________ 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Верховный Суд
Республики Казахстан
"___"_________ 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___"_________ 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
"___"_________ 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"___"_________ 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"___"_________ 2018 год
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 сентября 2018 года № 1462
Правила
оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.09.2022 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Заңының 23-бабы 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Бюджеттік қаражат есебінен төлеуге адвокаттар көрсететін заң көмегінің келесі түрлері жатады:
1) Заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру.
Бұл ретте жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру бір өтініш берушіге екі сағаттан аспайтын көлемде төленеді. Бір күнтізбелік күнде жалпы төленетін уақыт сегіз сағаттан аспайды;
2) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі 67-бабының үшінші бөлігінде, 68-бабының төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде, 76-бабының екінші бөлігінде, 174-бабының екінші бөлігінде, 428-бабының төртінші бөлігінде, 478-бабының алтыншы бөлігінде, 495-бабында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларды қорғау мен өкілдік ету;
3) "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 749-бабының және 750-бабының екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген жағдайларда жеке тұлғаларды қорғау;
4) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112 және 325-баптарында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету;
5) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ӘРПК) 26-бабының 2-бөлігінде көзделген жағдайларда, соңдай-ақ Заңның 26-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету;
6) "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның 41-бабының 5-тармағында көзделген конституциялық іс жүргізу шеңберінде азаматтарға өкілдік ету;
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.09.2022 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" (далее –Закон), и определяют порядок оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.
2. Оплате за счет бюджетных средств подлежат следующие виды оказываемой адвокатом юридической помощи:
1) правовое консультирование физических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона.
При этом оплате подлежит правовое консультирование физических лиц в объеме, не превышающем двух часов на одного обратившегося. Оплачиваемое время за один календарный день не превышает восьми часов;
2) защита и представительство физических лиц в случаях, предусмотренных частью третьей статьи 67, частями третьей, четвертой, пятой и шестой статьи 68, частью второй статьи 76, частью второй статьи 174, частью четвертой статьи 428, частью шестой статьи 478, статьей 495 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
3) защита физических лиц в случаях, предусмотренных статьей 749 и частями второй, третьей, четвертой статьи 750 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
4) представительство физических лиц в случаях, предусмотренных статьями 112 и 325 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;
5) представительство интересов физических лиц в случаях, предусмотренных частью 2 статьи 26 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК), а также в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 статьи 26 Закона;
6) представительство граждан в рамках конституционного производства, предусмотренного пунктом 5 статьи 41 Конституционного закона "О Конституционном Суде Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Бюджет қаражаты есебінен төлеуге заң консультанттары көрсетілетін заң көмегінің келесі түрлері жатады:
1) Заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру.
Бұл ретте жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру бір өтініш берушіге екі сағаттан аспайтын көлемде төленеді. Бір күнтізбелік күнде жалпы төленетін уақыт сегіз сағаттан аспайды;
2) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету.
3) Қазақстан Республикасының ӘРПК 26-бабының 2-бөлігінде көзделген жағдайларда, соңдай-ақ Заңның 26-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету";
4) "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның 41-бабының 5-тармағында көзделген конституциялық іс жүргізу шеңберінде азаматтарға өкілдік ету.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі
4. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Өтініш) негізінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімді заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жасаған адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді.

3. Оплате за счет бюджетных средств подлежат следующие виды юридической помощи оказываемой юридическим консультантом:
1) правовое консультирование физических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона.
При этом оплате подлежит правовое консультирование физических лиц в объеме, не превышающем двух часов на одного обратившегося. Оплачиваемое время за один календарный день не превышает восьми часов;
2) представительство физических лиц в случаях, предусмотренных статьей 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
3) представительство интересов физических лиц в случаях, предусмотренных частью 2 статьи 26 АППК, а также в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 статьи 26 Закона;
4) представительство граждан в рамках конституционного производства, предусмотренного пунктом 5 статьи 41 Конституционного закона "О Конституционном Суде Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, адвокатам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи через единую информационную систему юридической помощи, на основании заявления адвоката об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявление).
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).

5. Өтініш заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде электрондық форматта, ал жүйедегі техникалық іркілістерге байланысты жағдайларда қағаз форматта жасалады.
Өтініш осы тармақтың 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттардың бірі шығарылған және (немесе) қол қойылған күннен бастап бір ай ішінде аумақтық әділет органына жолданады.
Осы тармақтың екінші абзацында көзделген мерзімнен кейін жіберілген өтініштер төленуге жатпайды.
Өтініш беру мерзімі адвокаттың еңбекке жарамсыздығы (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған кезеңінде үзілуі мүмкін.
Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1) Адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілім негізінде жасақталған адвокаттың құқықтық консультация беру бойынша орындаған жұмыстары туралы актілер, оларда:
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
тегін заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың деректері нөмірі, сериясы (бар болса) кім және қашан берген, қолданылу мерзімі не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер;
ауызша немесе жазбаша берілген қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты заң консультацияларының саны;
құқықтық сипатта жасалған жазбаша құжаттардың саны;
заң көмегі көрсетілген сағаттың, минуттың жалпы саны;
адвокаттың қолтаңбасы көрсетіледі;
тегін заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның қолы;
"Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы 114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10420 болып тіркелген) бекітілген құжаттар актіге қоса беріледі;
2) қылмыстық процесті жүргізетін органдардың, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттілік берілген соттар мен органдардың (лауазымды адамадардың) қаулылары, азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша соттардың ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберінде адвокаттар тағайындау туралы қаулылары;
3) қылмыстық іс жүргізуді жүргізетін органдардың, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген соттар мен органдардың (лауазымды адамдардың) қаулылары, сондай-ақ заң көмегіне мұқтаж адамдарды оған ақы төлеуден және қорғау немесе өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы азаматтық істерді қарауға уәкілеттік берілген соттардың ұйғарымдары, оларда:
қаулы шығарған тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
істің атауы, қаулының шығарылған күні;
қорғау және өкілдік етумен, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу мен заң көмегі үшін ақы төлеуден босатылған тұлға туралы деректер;
күдікті немесе айыпты тұлғаның жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтың немесе әкімшілік құқық бұзушылықтың бабы мен категориясы;
тұлға күдіктенетін немесе айып тағылатын Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабы және қылмыстық құқық бұзушылықтың санаты, немесе тұлғаны әкімшілік жауапкершілікке тартуды көздейтін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің бабы;
қылмыстық іс бойынша тыйым салу шарасы немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірісті қамтамасыз ету шарасы (әкімшілік құқық бұзушылық немесе әкімшілік тұтқындау не әкелу бойынша хаттаманы жасау орнына жеткізу);
күдіктінің, айыпталушының, сотталушының, құқық бұзушының әрекеті өзгертілген күн;
заң көмегін көрсету және қорғау мен өкілдік етумен, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуден және төлеуден босату негіздері;
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), адвокаттың қорғауға (өкілдік етуге) өкілеттілігін куәландыратын қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаның нөмірі мен күні;
адвокат қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
адвокаттың қатысуымен тағайындалған процессуалдық іс-әрекеттің басталуын күту немесе процессуалдық әрекеттер кейін қалдырылған жағдайда оны кейінге қалдыру (егер осындай дәйектер орын алса) уақытының ұзақтығы, күнін, уақытын көрсетумен;
сот отырысын кейінге қалдырған жағдайда сот отырысының басталуын немесе жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (егер осындай дәйектер орын алса);
адвокаттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
қылмыстық немесе азаматтық істердің, немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің материалдарымен, соның ішінде қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны тұтқындау хаттамасымен, тыйым салу шараларын қолдану туралы хаттамамен, қорғаушы мен оның қорғалушысының қатысуымен жүргізілген процессуалдық іс-әрекеттердің хаттамасымен, қорғалушысына ұсынылған немесе ұсынылуы тиіс болған құжаттармен, сонымен қатар сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
адвокаттың қорғалушысын қорғау бағыты және іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша консультация беру уақытының ұзақтығы;
процессуалдық келісімге отыру туралы мәселені талқылау уақытының ұзақтығы, адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, процессуалдық келісімдер, медиация тәртібінде келісімге келу туралы келісімдер, анықтаушы, тергеуші, прокурор және соттың әрекеттері (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға шағымдар, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға қарсылықтар, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге, азаматтық талапқа (талап арызға) пікір (қарсылық) қорғалушыны қорғау және мүдделері үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылық келтіру уақытының ұзақтығы;
адвокаттың заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуымен байланысты іссапар жұмыс күндерінің саны;
адвокаттың аты, жөні (бар болса), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;

5. Заявление составляется в электронном формате в единой информационной системе юридической помощи, а в случаях, связанных с техническими сбоями в системе - в бумажном формате.
Заявление направляется в территориальный орган юстиции в течение одного месяца со дня вынесения и (или) подписания одного из документов, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта.
Не подлежат оплате заявления, направленные позже срока, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта.
Срок на подачу заявления может прерываться на период временной нетрудоспособности (болезнь) адвоката или действия обстоятельств непреодолимой силы.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) акты о выполненной адвокатом работе по правовому консультированию, составленные на основании реестра учета гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом (далее-реестр), в которых указываются:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката;
фамилия, имя и отчество (при его наличии), а также данные документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии), кем и когда выдан, срок действия либо данные, подтверждающие (идентифицирующие) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов физического лица, которому оказана бесплатная юридическая помощь;
количество устных или письменных юридических консультаций, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
количество составленных письменных документов правового характера;
общее количество часов, минут оказания юридической помощи;
подпись адвоката;
подпись физического лица, которому оказана бесплатная юридическая помощь;
К акту прилагаются документы, предусмотренные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10420);
2) постановления органов, ведущих уголовный процесс, судов и органов (должностных лиц) уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, определения судов по гражданским или административным делам, а также постановления в рамках конституционного производства о назначении адвоката;
3) постановления органов, ведущих уголовный процесс, судов и органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, а также определения судов, уполномоченных рассматривать гражданские дела об освобождении лица, нуждающегося в юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, вынесшего постановление;
наименование дела, дата вынесения постановления;
данные о личности лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
статья Уголовного кодекса Республики Казахстан и категория уголовного правонарушения, в совершении которого лицо подозревается или обвиняется, или статья Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", предусматривающая привлечение лица к административной ответственности;
мера пресечения по уголовному делу или мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении (доставление к месту составления протокола об административном правонарушении, либо административное задержание или привод);
дата переквалификации действий подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, правонарушителя;
основания освобождения от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката, номер и дата письменного уведомления о защите (представительстве) адвоката, удостоверяющего его полномочия на защиту (представительство);
место, дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность времени ожидания начала процессуального действия, назначенного с участием адвоката или продолжения процессуального действия в случае его отложения (если такие факты имели место), с указанием даты, времени;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (если такие факты имели место);
продолжительность времени ознакомления адвоката с материалами дела;
продолжительность ознакомления на любой стадии процесса с материалами уголовного, гражданского дела, или дела об административном правонарушении, в том числе с протоколом задержания лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами процессуальных действий, произведенных с участием защитника и его подзащитного, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться его подзащитному, а также с протоколами судебных заседаний;
продолжительность времени консультирования адвокатом подзащитного по выработке линии защиты и вопросам, возникшим в ходе производства по делу;
продолжительность времени обсуждения вопроса о заключении процессуального соглашения, составления адвокатом заявлений, ходатайств, процессуальных соглашений, соглашений о достижении примирения в порядке медиации, жалоб на действия (бездействие) и решения дознавателя, следователя, прокурора и суда, частных апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционную, кассационную и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры, отзыва (возражения) на гражданский иск (исковое заявление) в защиту и в интересах подзащитного, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом адвоката в другую местность для оказания юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) адвоката и реквизиты его банковского счета;

4) азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша судьялардың немесе соттардың ұйғарымы, заң көмегіне мұқтаж адамдарды ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы ұйғарымдары туралы конституциялық іс жүргізу шеңберіндегі ұйғарымдары, оларда:
соттың атауы, ұйғарым немесе қаулыны шығарған судьяның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
істің атауы, қарау орны және күні;
заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау немесе өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату уәждері;
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), адвокаттың қорғауға (өкілдік етуге) өкілеттілігін куәландыратын қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаның нөмірі мен күні;
адвокат қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
адвокаттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
адвокат қатысқан сот отырыстарының күні және ұзақтығы;
сот отырысының басталуын немесе сот отырысы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (фактілер болған жағдайда);
адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа да арыздарға пікірлерге (қарсылықтарға), апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға қарсылық білдіруге, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру уақытының ұзақтығы;
адвокаттың заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуына байланысты іссапардың жұмыс күндерінің саны;
адвокаттың аты, жөні (бар болса), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;
5) ішкі істер органдарының тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторларының немесе арнайы қабылдағыштарының анықтамалары, оларда:
қамауға алынған күдіктімен немесе айыпталушымен не әкімшілік ұстауға, алып келуге, ішкі істер органына (полицияға) әкелуге тартылған тұлғамен кездесу кезінде адвокаттың жұмыс істеу уақыты;
6) осы қағидалардың 5-тармағының төртінші абзацында көзделген жағдайда адвокаттың еңбекке жарамсыздығын (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған растайтын құжаттар.

4) определения судей или судов по гражданским или административным делам, а также определения в рамках конституционного производства об освобождении лица, нуждающегося в юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных с защитой или представительством, а также проведением примирительных процедур и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
наименование суда, фамилия, имя и отчество (при его наличии) судьи, вынесшего определение;
наименование, место и дата рассмотрения дела;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
основания освобождения от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката, номер и дата письменного уведомления о защите (представительстве) адвоката, удостоверяющего его полномочия на защиту (представительство);
дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность ознакомления адвоката с материалами дела;
дата и продолжительность судебных заседаний, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (при наличии фактов);
продолжительность времени составления адвокатом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом адвоката в другую местность для оказания юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) адвоката и реквизиты его банковского счета;
5) справка следственных изоляторов, изоляторов временного содержания или специальных приемников органов внутренних дел, в которых указывается:
продолжительность занятости адвоката при свидании с подозреваемым или обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, приводу, доставлению в орган внутренних дел (полицию);
6) документы, подтверждающие временную нетрудоспособность (болезнь) адвоката или действие обстоятельств непреодолимой силы в случае, предусмотренном абзацем четвертым пункта 5 настоящих правил.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Заңға сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда адвокаттың қорғау мен өкілдік етуге байланысты іссапар шығыстары бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Осы қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен төлеуге жататын нақты іс бойынша қатысу сомасын адвокат уақытты ескерумен есептейді:
1) тиісті органның хабарламасында көрсетілген уақытта адвокаттың келуінен есептелетін процессуалдық іс-әрекеттің немесе сот отырысының басталуын күту, егер адвокат осы уақытта басқа іске қатыспаған болса;
2) сот отырысы процессуалдық әрекетінің басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда сот отырысының жалғасын күту, бірақ бір күннен көп емес, егер адвокат бұл уақытта өзге тұлғаларға заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпеген болса;
3) сотқа дейін тергеп-тексеру немесе қылмыстық істің сотқа түсуінен кейін, бірақ істің басты сот талқылауында, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралуына дейін, оның ішінде қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамды тұтқындау қаулысымен, тыйым салу шараларын қолдану туралы хаттамамен, қорғаушы мен оның қорғалушысының қатысуымен жүргізілген процестік әрекеттердің хаттамасымен, қорғалушысына ұсынылған немесе ұсынылуы тиіс болған құжаттармен, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
3-1) істің басты сот талқылауында қаралуына дейін азаматтық не әкімшілік істің материалдарымен, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
3-2) Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның конституциялық іс жүргізу шеңберінде хаттамасымен танысу;
4) тергеу изоляторынан немесе уақытша ұстау изоляторынан қорғалушыға бару туралы анықтаманы алғанға дейін адвокаттың қорғалушыны шақыру талонын беру сәтінен бастап есептелетін іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша кеңес беру немесе қорғау бағытын әзірлеу үшін үйде қамауда болған немесе күзетпен қамауға алынған қорғалушымен, уақытша ұстау изоляторында қорғалушымен, немесе Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде жазасын өтеп жатқан сотталғанмен Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық-процестік және Қылмыстық-атқару кодекстеріне сәйкес заң көмегін көрсету үшін Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 12 сәуірдегі № 63 қбпү (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15120 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша қылмыстық-атқарушы жүйесі мекемесінің Келушілерді есепке алу журналында тіркелген кезден бастап тиісті мекемеден адвокат сотталушымен жолығу туралы анықтама алғанша;

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Возмещению за счет бюджетных средств подлежат командировочные расходы адвоката, связанные с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) пункта 2 настоящих Правил в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случаях, указанных в пункте 2 настоящих Правил, сумма, подлежащая оплате за счет бюджетных средств за участие адвоката по конкретному делу, рассчитывается адвокатом с учетом времени:
1) ожидания начала процессуального действия либо судебного заседания, исчисляемого с момента явки адвоката к времени, указанному в уведомлении соответствующего органа, если адвокат в это время не участвовал в других делах;
2) ожидания продолжения процессуального действия либо судебного заседания в случае его отложения на другое время либо на другой день, но не более одного дня, если адвокат в это время не оказывал иные виды юридической помощи другим лицам;
3) ознакомления на досудебном расследовании или после поступления уголовного дела в суд, но до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве или дела об административном правонарушении, в том числе с протоколом задержания лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами процессуальных действий, произведенных с участием защитника и его подзащитного, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться его подзащитному, а также с протоколами судебных заседаний;
3-1) ознакомления с материалами гражданского либо административного дела, до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве, а также с протоколами судебных заседаний;
3-2) ознакомления с материалами дела в рамках конституционного производства, в соответствии с Конституционным законом "О Конституционном Суде Республики Казахстан";
4) посещения подзащитного, находящегося под домашним арестом или содержащегося под арестом, для выработки линии защиты или консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу, исчисляемого с момента подачи адвокатом талона вызова подзащитного на свидание до получения справки следственного изолятора или изолятора временного содержания о посещении подзащитного либо посещения адвокатом осужденного, отбывающего наказание в учреждении уголовно-исполнительной системы, для оказания юридической помощи в соответствии с Уголовным, Уголовно-процессуальным и Уголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан, исчисляемого с момента регистрации в Журнале учета посетителей учреждения уголовно-исполнительной системы по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 апреля 2017 года № 63 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15120) до получения справки соответствующего учреждения о свидании адвоката с осужденным;

5) іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша кеңес беру немесе қорғау бағытын әзірлеу үшін әкімшілік тұтқындауға тартылған қорғалушыға бару;
6) адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Адвокат нақты іс бойынша басқа жаққа шығу арқылы заң көмегін көрсеткен жағдайда, төлем іс бойынша процессуалдық іс-әрекеттердің, сот талқылауының ұзақтығына қарамастан iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн төленеді, егер ол бұл күні басқа іс жүргізуге қатыспаған болса.
9. Қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлға тағайындалған адвокаттан бас тартса, адвокаттың іспен танысуға кеткен уақыты, кездесу кезіне заң көмегін көрсетуге, оның ішінде адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына келтірілген қарсылықтарына уақыты, осындай бас тартудың процессуалдық рәсімделуі, адвокаттың іссапар шығыстары төленуге жатады.
10. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі өндіріс сатысында қорғау және өкілдік етуге байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не қағаз жеткізгіште не заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, ал тапсырманың орындалуы бір айдан астам уақытқа созылған жағдайда әр айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірілмей тапсырылады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны қорғаумен байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Бұл қаулы адвокаттың арызы бойынша тиісті шешім қабылданғаннан кейін де қабылдануы мүмкін.
Сот қарастырған қылмыстық іс бойынша қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу және күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталғанға, ақталушыға немесе жәбірленушіге заң көмегін көрсету бойынша ақы төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде шығарылады және оған сот үкімін немесе басқа да сот актісі шығарған күні тапсырылады не қағаз жеткізгіште не заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Айрықша жағдайларда сот талқылауларының үздіксіз бір айдан аса созылуы кезінде сот қаулысы ай сайын шығарылады.
Азаматтық, әкімшілік іс бойынша заң көмегін көрсетуге ақы төлеу туралы сот ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу шеңберіндегі қаулысы адвокаттың өтініші негізінде адвокаттың өтініші келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша қаулының не ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні адвокатқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Адвокаттар алқасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Қорғау және өкілдік етуге байланысты көрсетілген заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште адвокат нақты іс бойынша заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді.

5) посещения подзащитного, подвергнутого административному задержанию, для выработки линии защиты или консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу;
6) составления заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случае оказания адвокатом юридической помощи по конкретному делу, с выездом в другую местность оплата производится за каждый день нахождения в командировке, независимо от продолжительности процессуальных действий, судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
9. При отказе лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, от назначенного адвоката оплате подлежит время, затраченное адвокатом на ознакомление с материалами дела на любой стадии процесса, оказание юридическое помощи при свидании, в том числе составление адвокатом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания, на процессуальное оформление такого отказа, командировочные расходы адвоката.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. Постановление об оплате юридической помощи и возмещении расходов адвоката, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур на стадиях досудебного производства по уголовному делу, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения, а при продолжительности выполнения поручения свыше одного месяца – не позднее последнего рабочего дня каждого месяца.
Постановление об оплате юридической помощи лицу, привлеченному к административной ответственности, и о возмещении расходов адвоката, связанных с защитой, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения по делу об административном правонарушении. Данное постановление может быть принято по заявлению адвоката и после принятия соответствующего решения.
Постановление об оплате юридической помощи, оказанной подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному или потерпевшему, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур по уголовному делу, рассматриваемому судом, выносится на основании заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день постановления приговора или вынесения иного судебного акта. В случае непрерывного продолжительности судебного разбирательства свыше одного месяца постановления суда об оплате выносятся ежемесячно.
Определение суда об оплате юридической помощи по гражданскому, административному делу, а также постановление в рамках конституционного производства и возмещении расходов, связанных с представительством, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр постановления или определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи адвокату в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Коллегию адвокатов не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур адвокат указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Адвокаттың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету уақытын есептеу кезінде мынадай тәртіп қолданылады:
1 минуттан 1 сағатқа дейін төлем 1 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағаттан 1 сағат 30 минутқа дейін төлем 1,5 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін төлем 2 сағат ретінде жүргізіледі.
Екі сағаттан асқан жағдайда төлем ақы сағаттардан және минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
1 сағат шегінде көрсетілген мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша ақы төлеу осы тармақшада айқындалған тәртіпке сәйкес жиынтықтау жолымен жүзеге асырылады. Көрсетілген уақыт шегіндегі әрбір акт дербес дөңгелектенбейді.
1 сағаттан 1 сағат 30 минутқа дейін асатын мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 1,5 сағат ретінде жүзеге асырылады.
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін асатын мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 2 сағат ретінде жүзеге асырылады.
2 сағаттан асқан мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем сағаттар мен минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Аумақтық әділет органы адвокаттың өтінішінің адвокаттардың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, қаулылар мен ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, адвокаттың заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде жасайды және адвокаттың банктік шотына адвокаттың заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген адвокатқа төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Адвокаттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, қаулыларда немесе ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 5-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін адвокатқа қайтарады.

Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. При расчете времени оказания гарантированной государством юридической помощи адвокатом применяется следующий порядок:
от 1 минуты до 1 часа оплата производится как за 1 час;
свыше 1 часа до 1 часа 30 минут оплата производится как за 1,5 часа;
от 1 часа 31 минуты до 2 часов оплата производится как за 2 часа.
При превышении двух часов оплата производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной в пределах 1 часа, оплата по ним производится путем суммирования в соответствии с порядком, определенным настоящим пунктом. Каждый акт в пределах указанного времени самостоятельно не округляется.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи, превышающих 1 час до 1 часа 30 минут, оплата по ним производится как за 1,5 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи от 1 часа 31 минуты до 2 часов, оплата по ним производится как за 2 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи превышающих 2 часа, оплата по ним производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления адвоката данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую информационную систему юридической помощи, выполненной адвокатом работы с разбивкой по видам юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет адвоката суммы, подлежащей выплате адвокату с разбивкой по видам юридической помощи и категориям уголовных правонарушений, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении адвоката, актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях требованиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их адвокату для исправления арифметических ошибок, описок.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).

"Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы 114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10420 болып тіркелген) бекітілген құжаттар актіге қоса беріледі;
2) азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша заң консультантын тағайындау туралы соттардың ұйғарымдары, соңдай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіңдегі заң консультантты тағайындау туралы қаулылары;
3) азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша судьялардың немесе соттардың заң көмегіне мұқтаж адамдарды ақы төлеуден және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы, соңдай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіңдегі туралы ұйғарымдары, оларда:
соттың атауы, ұйғарым немесе қаулыны шығарған судьяның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
істің атауы, қарау орны және күні;
заң консультантының өкілеттігін растайтын қорғауға (өкілдікке) қатысты жазбаша сенімхаттың нөмірі мен күні;
заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
заң көмегіне ақы төлеуден және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты шығыстарды өтеуден босату уәждері;
заң консультанты қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
заң консультанттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
заң консультанты қатысқан сот отырыстарының күні және ұзақтығы;
сот отырысының басталуын немесе сот отырысы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (фактілер болған жағдайда);
адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа да арыздарға пікірлерге (қарсылықтарға), апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға қарсылық білдіруге, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру уақытының ұзақтығы;
заң консультанттың заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуына байланысты іссапардың жұмыс күндерінің саны;
заң консультанттың аты, жөні (бар болса), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;

К акту прилагаются документы, предусмотренные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10420);
2) определения судов по гражданским или административным делам, а также постановления в рамках конституционного производства о назначении юридического консультанта;
3) определения судей или судов по гражданским или административным делам, а также определения в рамках конституционного производства об освобождении лица, нуждающегося в юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных с представительством, и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
наименование суда, фамилия, имя и отчество (при его наличии) судьи, вынесшего определение или постановление;
наименование, место и дата рассмотрения дела;
номер и дата письменной доверенности о защите (представительстве), удостоверяющей полномочия юридического консультанта;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
основания освобождения от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие юридический консультант;
продолжительность ознакомления юридического консультанта с материалами дела;
дата и продолжительность судебных заседаний, в которых принимал участие юридический консультант;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (при наличии фактов);
продолжительность времени составления юридическим консультантом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом юридического консультанта в другую местность для оказания юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) юридического консультанта и реквизиты его банковского счета;

4) осы қағидалардың 15-тармағының төртінші абзацында көзделген жағдайда заң консультанттың еңбекке жарамсыздығын (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған растайтын құжаттар.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Заңға сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының 2),3),4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда заң консультанттың өкілдік етуге байланысты іссапар шығыстары бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен төлеуге жататын нақты іс бойынша қатысу сомасын адвокат уақытты ескерумен есептейді:
1) тиісті органның хабарламасында көрсетілген уақытта заң консультанттың келуінен есептелетін сот отырысының басталуын күту, егер заң консультант осы уақытта басқа іске қатыспаған болса;
2) сот отырысы процессуалдық әрекетінің басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда сот отырысының жалғасын күту, бірақ бір күннен көп емес, егер заң консультант бұл уақытта өзге тұлғаларға заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпеген болса;
3) істі басты сот отырысында қаралуына дейін азаматтық немесе әкімшілік іспен, конституциялық іс жүргізу шеңберінде материалдарымен, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
4) өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Заң консультант нақты іс бойынша басқа жаққа шығу арқылы заң көмегін көрсеткен жағдайда, төлем іс бойынша процессуалдық іс-әрекеттердің, сот талқылауының ұзақтығына қарамастан iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн төленеді, егер ол бұл күні басқа іс жүргізуге қатыспаған болса.

4) документы, подтверждающие временную нетрудоспособность (болезнь) юридического консультанта или действие обстоятельств непреодолимой силы в случае, предусмотренном абзацем четвертым пункта 15 настоящих правил.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Возмещению за счет бюджетных средств подлежат командировочные расходы юридического консультанта, связанные с представительством, в случаях, указанным в подпунктах 2), 3), 4) пункте 3 настоящих Правил в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случаях, указанных в пункте 3 настоящих Правил, сумма, подлежащая оплате за счет бюджетных средств за участие юридического консультанта по конкретному делу, рассчитывается юридическим консультантом с учетом времени:
1) ожидания начала судебного заседания, исчисляемого с момента явки юридического консультанта к времени, указанному в уведомлении соответствующего органа, если юридический консультант в это время не участвовал в других делах;
2) ожидания продолжения процессуального действия судебного заседания в случае его отложения на другое время либо на другой день, но не более одного дня, если юридический консультант в это время не оказывал иные виды юридической помощи другим лицам;
3) ознакомления с гражданским или административным делом, а также в рамках конституционного производства, до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве, а также с протоколами судебных заседаний;
4) составления заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на аппеляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае оказания юридическим консультантом юридической помощи по конкретному делу, с выездом в другую местность оплата производится за каждый день нахождения в командировке, независимо от продолжительности процессуальных действий, судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).

19. Азаматтық немесе әкімшілік іс бойынша заң көмегін көрсету және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізу туралы сот ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіндегі қаулысы, заң консультанттың өтініші негізінде заң консултантының өтініші келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы ол шығарылған күні электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні заң консультантқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Заң консультанттар палатасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Өкілдік етуге байланысты көрсетілген заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште заң консультант нақты іс бойынша заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді. Өтініште көрсетілген мәліметтердің дұрыс көрсетілмегені үшін заң консультант Заңға сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Заң консультанттың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету уақытын есептеу кезінде мынадай тәртіп қолданылады:
1 минуттан 1 сағатқа дейін, төлем 1 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағаттан астам 1 сағат 30 минутқа дейін, төлем 1,5 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін, төлем 2 сағат ретінде жүргізіледі.
Екі сағаттан асқан кезде төлем ақы сағаттар мен минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
1 сағат шегінде мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы екі және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша ақы төлеу осы тармақшада айқындалған тәртіпке сәйкес жиынтықтау жолымен жүзеге асырылады. Көрсетілген уақыт шегіндегі әрбір акт дербес дөңгелектенбейді.
1 сағаттан 1 сағат 30 минуттан асқанға дейін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 1,5 сағат ретінде жүзеге асырылады.
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 2 сағат ретінде жүзеге асырылады.

19. Определение суда об оплате юридической помощи по гражданскому или административному делу, а также постановление в рамках конституционного производства, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, выносится на основании заявления юридического консультанта в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления юридического консультанта и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи юридическому консультанту в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Палату не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридический консультант указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. При расчете времени оказания гарантированной государством юридической помощи юридическим консультантом применяется следующий порядок:
от 1 минуты до 1 часа оплата производится как за 1 час;
свыше 1 часа до 1 часа 30 минут оплата производится как за 1,5 часа;
от 1 часа 31 минуты до 2 часов оплата производится как за 2 часа.
При превышении двух часов оплата производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной в пределах 1 часа, оплата по ним производится путем суммирования в соответствии с порядком, определенным настоящим подпунктом. Каждый акт в пределах указанного времени самостоятельно не округляется.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи, превышающих 1 час до 1 часа 30 минут, оплата по ним производится как за 1,5 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи от 1 часа 31 минуты до 2 часов, оплата по ним производится как за 2 часа.

2 сағаттан асқан мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем ақы сағаттар мен минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Аумақтық әділет органы заң консультанттың өтінішінің заң консультанттың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, заң консультанттың заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде жасайды және заң консультанттың банктік шотына заң консультанттың заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген заң консультанттың төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Заң консультанттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 16-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін заң консультантқа қайтарады.
22. Ағымдағы жылғы 20 желтоқсаннан кейін келіп түскен өтініштер бойынша заң консультанттарына төлеуге жататын қаражатты қаржыландыру келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Адвокат, заң консультанты
көрсететін, мемлекет кепілдік
берген заң көмегіне ақы төлеу
және құқықтық консультация
беруге, қорғауға және өкілдік
етуге, сондай-ақ татуластыру
рәсімдерін жүргізуге
байланысты шығыстарды
өтеу Қағидаларына
1-қосымша
АДВОКАТТЫҢ ӨТІНІШІ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 15.09.2025 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________ жылғы бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік
берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және
өкілдікетуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды
өтеу туралы
___________________________
(адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Адвокатпен көрсетілетін заң көмегінің түрлері
Заң көмегін алған тұлғалардың саны
Қаулылар саны
Сағаттар,минуттар саны
Төлем сомасы
Төлемнің жалпы сомасы
1.
Құқықтық консультация түрінде заң көмегін көрсету
2.
Қылмыстық істердің сотқа дейінгі сатысында қорғалуға құқығы бар куәнің, күдіктінің, айыпкердің қорғаушысы ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
3.
Қылмыстық істердің сотқа дейінгі сатысында жәбірленушінің өкілі ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
4.
Соттарда қылмыстық істер бойынша айыпталушының, сотталушының қорғаушысы ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
5.
Соттарда қылмыстық істер бойынша жәбірленушінің өкілі ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
6.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істері бойынша заң көмегін көрсету
7.
Азаматтық істер бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабы
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 325-бабы
8.
Әкімшілік істер бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 26-бабы
9.
Конституциялық іс жүргізу бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы Конституциялық Заңы 41-бабы
10.
Барлығы
11.
Құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге
Іссапардың жалпы саны
Іссапар күндерінің жалпы саны
Өтеуге жататын іссапар шығындарының сомасы
Адвокат, заң консультанты
көрсететін, мемлекет кепілдік
берген заң көмегіне ақы төлеу
және құқықтық консультация
беруге, қорғауға және өкілдік
етуге, сондай-ақ татуластыру
рәсімдерін жүргізуге
байланысты шығыстарды
өтеу Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ЗАҢ КОНСУЛЬТАНТТЫҢ ӨТІНІШІ

При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством юридической помощи превышающих 2 часа, оплата по ним производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 21 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.04.2026 № 381 (вводится в действие с 12.07.2026).
21. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления юридического консультанта данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую информационную систему юридической помощи, выполненной юридическим консультантом работы с разбивкой по видам юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет юридического консультанта суммы, подлежащей выплате юридическому консультанту с разбивкой по видам юридической помощи, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении юридического консультанта, актах о выполненной работе по правовому консультированию и определениях требованиям, предусмотренным пунктом 15 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их юридическому консультанту для исправления арифметических ошибок, описок.
22. Финансирование средств, подлежащих выплате юридическим консультантам, по заявлениям, поступившим после 20 декабря текущего года, осуществляется за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оплаты
гарантированной государством
юридической помощи,
оказываемой адвокатом,
юридическим консультантом и
возмещения расходов,
связанных с правовым
консультированием, защитой
и представительством,
а также проведением
примирительных процедур
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ АДВОКАТА
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.09.2025 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой
адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и
представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств за
_____________________________________________________________ 20 ________ года
(месяц)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Виды юридической помощи, оказанной адвокатом
Количество лиц, получивших юридическую помощь
Количество постановлений
Количество часов, минут
Сумма оплаты
Общая сумма оплаты
1.
Оказание юридической помощи в виде правового консультирования
2.
Оказание юридической помощи по уголовным делам на досудебной стадии в качестве защитника свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
3.
Оказание юридической помощи по уголовным делам на досудебной стадии за участие в качестве представителя потерпевшего
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
4.
Оказание юридической помощи по уголовным делам в судах в качестве защитника подсудимого, осужденного
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
5.
Оказание юридической помощи по уголовным делам в суде в качестве представителя потерпевшего
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
6.
Оказание юридической помощи по делам об административных правонарушениях
7.
Оказание юридической помощи по гражданским делам
статья 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
статья 325 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
8.
Оказание юридической помощи по административным делам
статья 26 Административного процедурно-процессуального кодекса
9.
Оказание юридической помощи гражданам в рамках конституционного производства
статья 41 Конституционного закона "О Конституицонном Суде Республики Казахстан"
10.
Итого
11.
Возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
Приложение 2
к Правилам оплаты
гарантированной государством
юридической помощи,
оказываемой юридическим
консультантом, и возмещения
расходов, связанных
с правовым консультированием,
представительством, а также
проведением примирительных
процедур
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ ЮРИДИЧЕСКОГО КОНСУЛЬТАНТА

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.06.2023 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________ жылғы бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік
берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік
етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы
___________________________
(адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
№ №
Адвокатпен көрсетілетін заң көмегінің түрлері
Заң көмегін алған тұлғалардың саны
Қаулылар саны
Сағаттар,минуттар саны
Төлем сомасы
Төлемнің жалпы сомасы
1.
Құқықтық консультация түрінде заң көмегін көрсету
2.
Азаматтық істер бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабы
3.
Әкімшілік істер бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 26-бабы
4.
Конституциялық іс жүргізу бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы Конституциялық Заңы 41-бабы
5.
Барлығы
6.
Құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу
Іссапардың жалпы саны
Іссапар күндерінің жалпы саны
Өтеуге жататын іссапар шығындарының сомасы

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 02.06.2023 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой
юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым
консультированием, представительством, а также проведением примирительных
процедур, за счет бюджетных средств за _________________20____ года (месяц)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№№
Виды юридической помощи, оказанной юридическим консультантом
Количество лиц, получивших юридическую помощь
Количество определений
Количество часов, минут
Сумма оплаты
Общая сумма оплаты
1.
Оказание юридической помощи виде правового консультирования
2.
Оказание юридической помощи по гражданским делам
статья 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
3.
Оказание юридической помощи по административным делам
статья 26 Административного процедурно-процессуального кодекса
4.
Оказание юридической помощи гражданам в рамках конституционного производства
статья 41 Конституционного закона "О Конституицонном Суде Республики Казахстан"
5.
Итого
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
6.
Возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению