Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 27 қазанда № 14370 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 70) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (В. Ярошенко):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн Қағидалардың 70-тармағының 4) тармақшасын және 136, 139, 140-тармақтарын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бұл ретте Қағидалардың 71-тармағының 1) тармақшасы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Ауыл шаруашылығы министрі
___________ А. Мырзахметов
2016 жылғы 2 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________ Ж. Қасымбек
2016 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
_________ А. Мұхамедиұлы
2016 жылғы "___"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
___________ Е. Ыдырысов
2016 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы "____" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкінің төрағасы
___________ Д. Акишев
2016 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ. Қасымов
2016 жылғы "____"___________
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 65 бұйрығымен
бекітілген
Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидалары

Об утверждении Правил предоставления услуг почтовой связи
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2016 года № 14370.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" и подпунктом 70) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления услуг почтовой связи (далее – Правила).
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (В. Ярошенко) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 4) пункта 70 и пунктов 136, 139, 140 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
При этом подпункт 1) пункта 71 Правил действует до 1 января 2019 года.
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер - Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
___________ А. Мырзахметов
"____" ___________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
"____" ___________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
___________ Ж. Касымбек
"____" ___________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
"____" ___________ 2016 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
___________ А. Мухамедиулы
"____" ___________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
___________ Е. Идрисов
"____" ___________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ К. Бишимбаев
"___" __________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
___________ Д. Акишев
"____" ___________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ К. Касымов
"____" ___________ 2016 года
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 65
Правила предоставления услуг почтовой связи

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 70) тармақшасына сәйкес әзірленді және пошта операторларының пошта байланысы қызметтерін ұсыну тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Пошта қызметіне мынадай пошта байланысының көрсетілетін қызметтері жатады:
1) пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері;
2) тiркелетiн пошта жөнелтiлімдерiн жiберу бойынша көрсетілетін қызметтер;
3) пошта байланысының жеделдетілген және курьерлiк көрсетілетін қызметтері;
4) пошталық ақша аударымдары;
5) жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдарын тарату және бөлшек саудада сату бойынша көрсетілетін қызметтер;
6) пошта төлемінің белгілерін және филателиялық өнімді өткізу бойынша көрсетілетін қызметтер;
7) гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер;
8) Заңның 9-1-бабына сәйкес арнаулы пошта байланысының көрсетілетін қызметтері;
9) ұсынылуы пошта байланысының көрсетілетін қызметтерімен тығыз байланысты көрсетілетін қызметтер:
курьерді үйге шақыру;
мекенжайды толтыру;
пошта жөнелтілімдерін бақылау;
пошта жөнелтілімдерін буып-түю және ресімдеу;
пошта жөнелтілімін басқа мекенжайға жіберу;
пошта жөнелтіліміне бланкілер;
пошта жөнелтілімін жеткізу немесе табыс ету туралы хабарлама;
пошта жөнелтілімін сақтау;
пошта жөнелтілімі туралы хабарлама;
үйге жеткізу.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақаулы жөнелтілім – салынымына қол салушылық белгілері бар (буып-түю бүтіндігі бұзылған) немесе салмағы қабылданған кездегі салмаққа сәйкес келмейтін пошта жөнелтілімі;
2) алғаны туралы хабарламасы бар пошта жөнелтілімі – беру кезінде жөнелтуші пошта жөнелтілімінің кімге және қашан табыс етілгендігін өзіне немесе көрсеткен адамына хабарлауды пошта операторына тапсыратын тіркелетін пошта жөнелтілімі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления услуг почтовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" (далее – Закон), подпунктом 70) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 и определяют порядок предоставления услуг почтовой связи операторами почты.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. К почтовой деятельности относятся следующие услуги почтовой связи:
1) универсальные услуги почтовой связи;
2) услуги по пересылке регистрируемых почтовых отправлений;
3) услуги ускоренной и курьерской почтовой связи;
4) почтовые переводы денег;
5) услуги по распространению периодических печатных изданий по подписке и розничной продаже;
6) услуги по реализации знаков почтовой оплаты и филателистической продукции;
7) услуги по пересылке гибридного отправления;
8) услуги специальной почтовой связи в соответствии со статьей 9-1 Закона;
9) услуги, предоставление которых неразрывно связано с услугами почтовой связи:
вызов курьера на дом;
заполнение адреса;
отслеживание почтового отправления;
упаковка и оформление почтового отправления;
переадресование почтового отправления;
бланков на почтовое отправление;
уведомление о доставке или вручении почтового отправления;
хранение почтового отправления;
извещение о почтовом отправлении;
доставка на дом.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) дефектное отправление – почтовое отправление, имеющее признаки доступа к вложению (нарушения целости упаковки), или вес которого не соответствует весу при приеме;
2) почтовое отправление с уведомлением о получении – регистрируемое почтовое отправление, при подаче которого отправитель поручает оператору почты сообщить ему или указанному им лицу, когда и кому вручено почтовое отправление;

3) жай сәлемдеме – салынымының құнын бағаламай түбіртек беріп жөнелтушіден қабылданатын және алушыға қолхат арқылы берілетін сәлемдеме;
4) жеделдетілген пошта байланысы жөнелтілімдері – жеделдетілген тәртіпте өңделетін және жеткізілетін пошта жөнелтілімдері;
5) карантинге жатқызылған өнiм – карантинге жатқызылған өнiм (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) (бұдан әрі – карантинге жатқызылған өнiм) – карантиндi объектiлердi (карантинді зиянды организмдерді) тасығыштар болуы және (немесе) олардың таралуына әсер етуі мүмкін, карантинге жатқызылған өнiм тізбесіне енгізілген және оларға қатысты карантиндік шаралар қабылдау қажет болатын өсімдіктер, өсімдіктен алынатын өнім, ыдыс, орам, жүктер, топырақ, организмдер немесе материалдар;
6) каталог – таратылу аймағына қарай, жазылым бойынша таратуға қабылданған, республикалық, жергілікті және шетелдік мерзімді баспа басылымдары бойынша бөлімдерді қамтитын жинақ-тізбе;
7) консигнация – бір жөнелтуші бір алушының мекенжайына шетелді белгілей отырып топтастырған пошта жөнелтілімдерін тағайындалған операторлар арасында жіберу қызметі;
8) курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдері – курьерді пайдалану арқылы өңделетін және жеткізілетін тіркелетін пошта байланысының жөнелтілімдері;
9) құндылығы жарияланған пошта жөнелтілімі – пошта жөнелтілімі (пошта карточкасынан басқа), оны беру кезінде жөнелтуші оның құнын пошта саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен растаушы құжаттарды ұсыну арқылы жариялайды;
10) операциялық терезе – пошта операторының қызметтерін пайдаланушыға қызметтердің бір немесе одан көп түрін ұсынатын пошта операторының өндірістік объектісінде жабдықталған жұмыс орны;
11) пакет – пошта төлемінің белгілерін, оның ішінде пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін жапсырмай жіберілетін, салынымы, көлемдері, массасы және буып-түйілуі осы Қағидаларда көзделген тіркелетін жөнелтілім;
12) пошта жөнелтілімінің санаты – пошта жөнелтілімін (тіркелетін, тапсырысты, құндылығы жарияланған, арнайы белгілері бар) қабылдау, өңдеу, жіберу және жеткізу тәртібі мен шарттарын айқындайтын белгілер жиынтығы;
13) пошта жөнелтілімдерін, пошталық ақша аударымдарын, жеделдетілген және курьерлік пошта байланысы жөнелтілімдерін жіберу мерзімдері – пошта операторы жөнелтілімдерді қабылданған жердегі өндірістік объектіде берілген жердегі өндірістік объектіге дейін жіберуді жүзеге асыратын мерзім;
14) секограмма – секографиялық тәсілмен жазылған, ашық түрде берілетін жазбаша хабарлар, секография белгілері басылған клишелер, тек зағиптарға арналған дыбыстық жазбалар салынған пошта жөнелтілімі;

3) простая посылка – посылка без оценки стоимости вложения, которая принимается от отправителя с выдачей квитанции и выдается получателю под расписку;
4) отправления ускоренной почтовой связи – почтовые отправления, обрабатываемые и доставляемые в ускоренном порядке;
5) подкарантинная продукция – подкарантинная продукция (подкарантинные грузы, подкарантинные материалы, подкарантинные товары) (далее – подкарантинная продукция) – растения, продукция растительного происхождения, тара, упаковка, грузы, почва, организмы или материалы, которые могут быть носителями карантинных объектов (карантинных вредных организмов) и (или) способствовать их распространению, включенные в перечень подкарантинной продукции и в отношении которых необходимо принятие карантинных мер;
6) каталог – сборник-перечень, содержащий разделы по республиканским, местным и иностранным периодическим печатным изданиям, принятых к распространению по подписке, в зависимости от территории их распространения;
7) консигнация – услуга пересылки почтовых отправлений между назначенными операторами, сгруппированных одним отправителем назначением за границу в адрес одного получателя;
8) отправления курьерской почтовой связи – регистрируемые почтовые отправления, обрабатываемые и доставляемые с использованием курьера;
9) почтовое отправление с объявленной ценностью – почтовое отправление (кроме почтовой карточки), при подаче которого отправителем объявляется его стоимость путем представления подтверждающих документов в порядке, определяемом уполномоченным органом в области почты;
10) операционное окно – оборудованное рабочее место на производственном объекте оператора почты, где предоставляются пользователю услуг оператора почты один или более видов услуг;
11) пакет – регистрируемое почтовое отправление, пересылаемое без нанесения знаков почтовой оплаты, в том числе и государственных знаков почтовой оплаты, вложение, размеры, масса и упаковка которого предусмотрены настоящими Правилами;
12) категория почтового отправления – совокупность признаков, определяющих порядок и условия приема, обработки, пересылки и доставки почтового отправления (нерегистрируемое, заказное, с объявленной ценностью, со специальными отметками);
13) срок пересылки почтовых отправлений, почтовых переводов денег, отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи – срок, в течение которого оператор почты осуществляет пересылку отправлений от производственного объекта места их приема до производственного объекта места их выдачи;
14) секограмма – почтовое отправление с вложением письменных сообщений, написанных секографическим способом, подаваемых открыто, клише со знаками секографии, звуковых записей, предназначенных исключительно для слепых;

15) таратылмаған пошта жөнелтілімдері – белгіленген мерзім ішінде адресатқа жеткізілмеген (табыс етілмеген) және жөнелтушіге негіздемелі себептермен (алудан бас тарту, кері мекенжайдың болмауы, талап етілмеу) қайтарылмаған пошта жөнелтілімдері;
16) техникалық құралдар – пошта операторлары пошта қызметінде пайдаланатын өлшеу функциялары бар құрылғыларды қоса алғанда, жабдық, құрылғылар, бағдарламалық қамтылымы бар және бағдарламалық қамтылымы жоқ жүйелер;
17) тікелей пошта контейнері – заттар, нәрселер және тауарлар салынып, жөнелтуші пломбалаған (мөрлеп бекіткен) және межелі жерге жеткізілгенге дейін жолда ашылмайтын контейнер түріндегі пошта жөнелтілімі;
18) ұсақ пакет – тауарлардың бір-бір үлгілері, сыйлық сипатындағы ұсақ заттар салынған және көлемдері, салынымы, массасы және буып-түйілуі осы Қағидаларда көзделген халықаралық тапсырыстың пошта жөнелтілімі;
19) ыдыс – гофрленген картоннан жасалған қораптар, пластик пакеттер, конверттер және пошта жөнелтілімін жіберуге арналған ағаш жәшіктер және ыдыс қаптары;
20) "М" қабы (арнайы қап) – бір жөнелтуші бір адресатқа жіберетін, мерзімді баспа басылымдарын (газеттер мен журналдарды), кітаптар мен брошюраларды қамтитын халықаралық тапсырысты пошта жөнелтілімі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға пошта операторларының қызмет көрсету тәртібі, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне кедергісіз қол жеткізуі жөніндегі тәртіп
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Пошта операторлары Заңның 10-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, пошта байланысының қызметтерін ұсыну үшін пошта желілерін өздері дербес қалыптастырады.
Пошта желісін ұйымдастыру мақсатында пошта операторы өндірістік объектілерді, сондай-ақ пошта маршруттарын құрады және оларды пайдаланады.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға пошта байланысының әмбебап қызметтерін ұсынған кезде пошта желісінің жұмыс істеуі және құруы Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі № 44 бұйрығымен бекітілген Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асыралады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14130 болып тіркелген).

15) нерозданные почтовые отправления – не доставленные (не врученные) адресату и отправителю в течение установленного срока почтовые отправления, по обоснованным причинам (отказ от получения, отсутствие обратного адреса, не востребовано);
16) технические средства – оборудование, устройства, системы с программным обеспечением и без программного обеспечения, включая устройства с измерительными функциями, используемые в почтовой деятельности операторами почты;
17) прямой почтовый контейнер – почтовое отправление в виде контейнера с вещами, предметами и товарами, опломбированного (опечатанного) отправителем и направляемого до места назначения без вскрытия в пути;
18) мелкий пакет – международное заказное почтовое отправление с единичными образцами товаров, мелкими предметами подарочного характера, вложение, размеры, масса и упаковка которого предусмотрены настоящими Правилами;
19) тара – коробки из гофрированного картона, пластиковые пакеты, конверты, деревянные ящики и мешкотара, предназначенные для пересылки почтовых отправлений.
20) мешок "М" (специальный мешок) – международное заказное почтовое отправление, содержащее периодические печатные издания (газеты и журналы), книги и брошюры, направляемое одним отправителем одному адресату.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации почтовой сети и обслуживания операторами почты пользователей услуг оператора почты, в том числе по беспрепятственному доступу лицам с инвалидностью к услугам почтовой связи
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Операторы почты самостоятельно формируют почтовые сети для предоставления услуг почтовой связи, за исключением случаев, установленных статьей 10 Закона.
В целях организации почтовой сети оператор почты создает и использует производственные объекты, а также почтовые маршруты.
При предоставлении пользователям услуг оператора почты универсальных услуг почтовой связи, создание и функционирование почтовой сети осуществляется в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, утвержденные приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14130).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Пошта байланысының қызметтерін ұсыну үшін пошта операторының өндірістік объектілерінде барлық операциялық күн бойы пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін операциялық терезелер жұмыс орындарымен жабдықталады.
8. Пошта операторының өндірістік объектілеріне кірер жерде өндірістік объектінің атауы және жұмыс режимі көрсетілген маңдайша орнатылады. Қалаларда орналасқан және жылжымалы график бойынша, түскі үзіліспен немесе демалыс күнімен жұмыс істейтін өндірістік объектілерде, сондай-ақ үзіліссіз немесе демалыс күндерсіз қызметтер ұсынатын жақын маңдағы өндірістік объектінің орналасқан жері және жұмыс режимі туралы хабарландыру ілінеді. Маңдайша мен хабарландыру мәтіні қазақ және орыс тілінде жазылады.
Мүгедектігі бар адамдарға кедергісіз қызмет көрсету мақсатында пошта операторлары:
өндірістік объектіге мүгедектігі бар адамдардың кедергісіз кіруін, сондай-ақ оларға еркін және кедергісіз қызмет көрсетуге мүмкіндік беретін операциялық терезені жабдықтауды;
кезектен тыс қызметтер көрсетілуін;
көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі туралы толық және дұрыс ақпаратпен қолжетімді нысанда қамтамасыз етеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Пошта операторының өндірістік объектісінің операция залында пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар үшін көрнекі және қолжетімді жерде мынадай ақпараттық материал тұрады:
1) қызметтердің стандарттары;
2) пошта байланысының ұсынылатын қызмет түрлерінің тізбесі;
3) пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер;
4) пошта жөнелтілімдерін, пошталық ақша аударымын жіберу мерзімдері;
5) пошта жөнелтілімдерін, пошталық ақша аударымын сақтау мерзімдері;
6) мекенжайды жазу тәртібі;
7) пошта жөнелтілімдерін буып-түю тәртібі және пошта операторының буып-түю материалдары мен ыдыстарының тізбесі;

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для предоставления услуг почтовой связи в производственных объектах оператора почты оборудуются операционные окна с рабочими местами для предоставления услуг почтовой связи в течение всего операционного дня.
8. У входа в производственные объекты оператора почты устанавливается вывеска с указанием наименования производственного объекта и режима работы. В производственных объектах, расположенных в городах и работающих по скользящему графику, с обеденным перерывом или с выходным днем, также размещается объявление о местонахождении и режиме работы ближайшего производственного объекта, предоставляющего услуги без перерыва или без выходных дней. Текст вывески и объявления излагается на казахском и русском языках.
Операторы почты в целях беспрепятственного обслуживания лиц с инвалидностью обеспечивают им:
беспрепятственный доступ в производственный объект, а также оборудуют операционное окно, которое позволяет свободно и беспрепятственно обслуживать лица с инвалидностью;
оказание услуг вне очереди;
в доступной форме полную и достоверную информацию о порядке предоставления оказываемых услуг.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В операционном зале производственного объекта оператора почты на видном и доступном для пользователей услуг оператора почты месте находится следующий информационный материал:
1) стандарты услуг;
2) перечень видов предоставляемых услуг почтовой связи;
3) тарифы на услуги почтовой связи;
4) сроки пересылки почтовых отправлений, почтового перевода денег;
5) сроки хранения почтовых отправлений, почтового перевода денег;
6) порядок написания адреса;
7) порядок упаковки почтовых отправлений и перечень упаковочных материалов и тары оператора почты;

8) пошта жөнелтілімдерінің өлшемдері және шекті массасы;
9) жіберуге тыйым салынған және шектелген заттар мен нәрселердің тізбесі, оның ішінде қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде бас бостандығынан айрылып жазасын өтеп жатқан адамдардың атына пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін заттар мен нәрселердің жеке тізбесі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексімен және "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен көзделген пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың жауапкершілігі;
10) пошта индекстері (электрондық форматта);
11) жеке санаттағы азаматтарға қызмет көрсетудің артықшылықтары туралы;
12) пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар алдындағы міндеттемелерді бұзғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен және Заңмен көзделген пошта операторының жауапкершілігі;
13) пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың Заңның 44-бабының 6-тармағын бұзғаны үшін жауапкершілігі;
14) пошта операторының өзінен жоғары тұрған бөлімшесінің атауы, мекенжайы және телефон нөмірі;
15) пошта операторының сенім телефонының, байланыс орталығының нөмірі, ресми интернет-ресурсының мекенжайы.
Ақпарат қазақ және орыс тілінде жазылады.
Мұндай ақпарат пошта операторының ресми интернет-ресурсында да жазылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға тікелей қызмет көрсетілетін өндірістік объектілерде пошта операторы адамдардың операциялық терезелерге шектеулі келу режимін қамтамасыз етеді.
Пошталық құпияны қорғау бойынша пошта операторы қабылдайтын шараларды сақтау мақсатында пошта операторының қауіпсіздігін бейнебақылау жүйелерін қоспағанда, пошта жөнелтілімдері қабылданатын, өңделетін, сұрыпталатын, сақталатын және берілетін пошта операторының өндірістік объектілерінде фото және бейнетүсірілім жасалмайды.
10-1. Пошта операторлары ақпараттық жүйе болған кезде пошта саласындағы қызметтерді автоматтандырылған (электрондық) құрылғылар, жабдық, ақпараттық жүйелер арқылы көрсетеді, сондай-ақ оларды пошта саласында қызметтер көрсету процестерін автоматтандыру және оңтайландыру үшін пайдаланады.
Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын пайдалану арқылы мүмкін болады.
Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8) размеры и предельная масса почтовых отправлений;
9) перечень предметов и веществ, запрещенных и ограниченных к пересылке, в том числе отдельный перечень вещей и предметов, пересылаемых почтовыми отправлениями в адреса лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, а также предусмотренная Уголовным кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" ответственность пользователей услуг оператора почты;
10) почтовые индексы (в электронном формате);
11) о преимуществах в обслуживании отдельных категорий граждан;
12) предусмотренная Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и Законом ответственность оператора почты за нарушение обязательств перед пользователями услуг оператора почты;
13) ответственность пользователей услуг оператора почты за нарушение пункта 6 статьи 44 Закона;
14) наименование, адрес и номер телефона вышестоящего подразделения оператора почты;
15) номер телефона доверия, контакт-центра, адрес официального интернет-ресурса оператора почты.
Информация излагается на казахском и русском языках.
Такая же информация размещается на официальном интернет-ресурсе оператора почты."
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Оператор почты обеспечивает в производственных объектах, где происходит непосредственное обслуживание пользователей услуг оператора почты, режим ограниченного доступа лиц к операционным окнам.
В целях соблюдения принимаемых мер оператором почты по защите почтовой тайны в производственных объектах оператора почты, где происходит прием, обработка, сортировка, хранение и выдача почтовых отправлений фото- и видеосъемка не производится, за исключением систем видеонаблюдения безопасности оператора почты.
10-1. При наличии информационной системы операторы почты оказывают услуги в области почты посредством автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, информационных систем, а также используют их для автоматизации и оптимизации процессов оказания услуг в области почты.
Обслуживание пользователей услуг оператора почты возможно посредством использования абонентского устройства сотовой связи.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Пошта операторларының атаулы құрылғыларын пайдалану тәртібі
11. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Пошта жөнелтілімдерін ресімдеу тәртібі, сондай-ақ
пошта жөнелтілімдерінің түрлері және олардың техникалық
сипаттамалары
1-параграф. Пошта жөнелтілімдерінде, пошталық ақша
аударымдарында мекенжайды ресімдеу тәртібі
13. Пошта жөнелтілімдеріндегі және ілеспе бланкілердегі барлық мекенжай деректері қолмен (немесе баспаханалық тәсілмен не басқа баспа техникасын пайдалану арқылы басылып) айқын, түсінікті, түзетулерсіз, қысқартылған атауларсыз немесе шартты әріпсіз, цифрларсыз, белгілерсіз жазылады. Пошта жөнелтімдеріне ақ қағазға басылған немесе қолдан жазылған мекенжай жапсырмалары жапсырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Пошталық ақша аударымдары бойынша ақпарат, сондай-ақ мекенжай деректері жүйеден осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пошталық ақша аударымдары үшін пошта жөнелтілімінің бланкісінде (бұдан әрі – Бланк) басып шығарылады. Автоматтандырылмаған пошта байланысы бөлімшелерінде пошталық ақша аударымы үшін пошта жөнелтілімі бланкілерінің нысандарын пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы қолмен жазады (немесе баспаханалық тәсілмен не баспа техникасын пайдалана отырып басылады), анық, айқын, түзетулерсіз, қысқартылған атауларсыз және шартты әріптерсіз, сандарсыз, белгілерсіз толтырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Пошта жөнелтілімдерінде, ілеспе бланкілерде және пошталық ақша аударымы бланкілерінің нысандарында жөнелтуші мен адресаттың мекенжайын көрсетуді жөнелтуші мен алушының Қазақстан Республикасының елді мекендерінің мекенжайы болып табылатын мекенжайын көрсету арқылы жөнелтуші жүзеге асырады.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жөнелтуші Қазақстан Республикасының елді мекенінің мекенжайы болып табылатын жөнелтушінің мекенжайы көрсетіледі, ал алушының мекенжайы жөнелтушіге белгілі межелі елдің елді мекенінің мекенжайы көрсетіледі.

Глава 3. Порядок использования именных устройств операторов
почты
11. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок оформления почтовых отправлений, а также виды
почтовых отправлений и их технические характеристики
Параграф 1. Порядок оформления адреса на почтовых отправлениях,
почтовых переводах денег
13. Все адресные данные на почтовых отправлениях и сопроводительных бланках, заполняются рукописным способом (или печатаются типографским способом, либо с использованием другой печатающей техники), четко, разборчиво, без исправлений, без сокращенных названий и условных букв, цифр, знаков. На почтовые отправления наклеиваются отпечатанные или написанные от руки адресные ярлыки на белой бумаге.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Информация по почтовым переводам денег, а также адресные данные распечатываются из системы на бланке почтового отправления для почтовых переводов денег, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Бланк). В неавтоматизированных отделениях почтовой связи формы бланков почтового отправления для почтового перевода денег заполняются рукописным способом пользователем услуг оператора почты (или печатаются типографским способом, либо с использованием печатающей техники), четко, разборчиво, без исправлений, без сокращенных названий и условных букв, цифр, знаков.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Указание адреса отправителя и получателя на почтовых отправлениях, на сопроводительных бланках и на формах бланков почтовых отправлений для почтовых переводов денег производится отправителем с указанием адреса отправителя и получателя, которые являются адресами населенных пунктов Республики Казахстан.
На международных почтовых отправлениях отправителем указывается адрес отправителя, который является адресом населенного пункта Республики Казахстан, а адрес получателя указывается известный отправителю адрес населенного пункта страны назначения.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мекенжайды жазу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы;
2) көшенің (даңғылдың, тұйық көшенің, гүлзардың, алаңның, ықшам ауданның) аты, үй нөмірі, пәтер нөмірі;
3) елді мекеннің атауы (қала, кент, ауыл және село);
4) ауданның атауы;
5) облыстың атауы;
6) елдің атауы (халықаралық жөнелтілімдер үшін);
7) пошта индексі.
Алуды тездету үшін жөнелтуші адресаттың (алушының/жөнелтушінің) үй және (немесе) мобильді телефон нөмірін, электрондық поштасының не электрондық абоненттік пошта жәшігінің мекенжайын көрсетеді.
Жөнелтушінің мекенжайы пошта жөнелтілімінің сол жақ жоғарғы бұрышында, адресаттың мекенжайы - пошта жөнелтілімінің астыңғы оң бөлігінде көрсетіледі. Мекенжай блогындағы жолдар сол жақпен туралап жазылады.
17. Пошта жөнелтілімдері, пошталық ақша аударымдары, факсимильді байланыс жөнелтілімдері мен гибридтік жөнелтілімдер жөнелтушінің нұсқауы бойынша адресаттың тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда), заңды тұлғаның атауын көрсете отырып "Талап етілгенге дейін" немесе "Абонементтік жәшік" деп жіберіледі.
Ішкі тіркелетін пошта жөнелтілімдері жөнелтушінің нұсқауы поштаматқа жіберіледі.
18. Қазақстан Республикасы аумағы шегінде жіберілетін пошта жөнелтілімдерін, пошталық ақша аударымын жөнелтуші мен алушының мекенжайлары жөнелтушінің қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілінде ресімделеді.
Халықаралық пошта жөнелтімдерінде, халықаралық пошталық ақша аударымының бланкілерінде және пошта жөнелтілімдерінің бланкілерінде мекенжай белгілі бір елдің тілінде немесе Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде белгіленген тілде, жеткізілетін елдің атауын міндетті түрде қазақ немесе орыс тілдерінде қайталай отырып жазылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Ішкі пошта жөнелтілімдерінің түріне, санатына қарай мекенжай жақ бетінің жоғарғы бөлігінде мынадай қосымша жазбалар болады:
1) құндылығы жарияланған бандерольдерде - "... теңгеге құндылығы жарияланған бандероль", ішіне салынғандарына тізімдеме жасалған құндылығы жарияланған бандерольдерге оған қоса, - "Тізімдеме жасалған";

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Написание адреса осуществляется в следующем порядке:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, или наименование юридического лица;
2) название улицы (проспекта, переулка, бульвара, площади, микрорайона), номер дома, номер квартиры;
3) название населенного пункта (города, поселка, аула и села);
4) название района;
5) название области;
6) название страны (для международных отправлений);
7) почтовый индекс.
Для ускорения получения, отправитель при наличии указывает домашний и (или) мобильный номер телефона адресата (получателя/отправителя), адрес электронной почты, либо электронный абонентский почтовый ящик.
Адрес отправителя указывается в левом верхнем углу почтового отправления, адресата - в нижней правой части почтового отправления. Строки в адресном блоке выравниваются с левой стороны.
17. Почтовые отправления, почтовые переводы денег, отправления факсимильной связи и гибридные отправления по указанию отправителя адресуются "До востребования" или на "Абонементный ящик", с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) адресата, наименования юридического лица.
Внутренние регистрируемые почтовые отправления по указанию отправителя адресуются в почтомат.
18. Адреса отправителя и получателя почтовых отправлений, почтовых переводов денег, пересылаемых в пределах территории Республики Казахстан, оформляются по желанию отправителя на казахском или русском языках.
На международных почтовых отправлениях, на бланках международных почтовых переводов денег и на бланках почтовых отправлений, адрес пишется на языке страны назначения или языке, установленном актами Всемирного почтового союза, с обязательным повтором наименования страны назначения на казахском или русском языках.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В зависимости от вида, категории внутренних почтовых отправлений, в верхней части их адресной стороны имеются следующие дополнительные надписи:
1) на бандеролях с объявленной ценностью - "Бандероль с объявленной ценностью на... тенге", на бандеролях с объявленной ценностью с описью вложения, кроме того, - "С описью";

2) құндылығы жарияланған хаттарға - "... теңгеге құндылығы жарияланған" немесе "Жабық... теңгеге құндылығы жарияланған", ішіне салынғандарына тізімдеме жасалған, құндылығы жарияланған хаттарға - оған қоса "Тізімдеме жасалған";
3) үстеме төлемді пошта жөнелтілімдеріне - "...теңге үстеме төлем";
4) алғаны туралы хабарламамен қабылданған тіркелетін пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымында - хабарлама туралы белгі жасалады, сәлемдемелер үшін бұл белгі ілеспе бланкілерге де қойылады;
5) адресаттың өзіне табыс етілуі тиіс пошта жөнелтілімдерінің үстіңгі бетінде - "Өз қолына табыс етілсін. Тапсырысты хабарламамен";
6) соттың шақыру қағазы салынған тапсырысты хабарламасы бар тапсырысты хаттарда - "Соттың шақыру қағазы. Тапсырысты хабарламамен";
7) осал заттар, оның ішінде дәл өлшейтін құралдар және радиолампалар салынған пошта жөнелтілімдеріне, сондай-ақ ондай салынымы бар сәлемдемелерге ілеспе бланкілерде - "Абайлаңыз";
8) сәлемдемелерде және олардың ілеспе бланкілерінде, оның ішінде карантинге жатқызылған өнімдер салынған сәлемдемелерде:
құндылығы жарияланғандарына - "... теңгеге құндылығы жарияланған";
салынғандарына тізімдеме жасалғандарына - "Тізімдеме жасалған";
көшет салынғандарына - карантиндік сертификаты бар "Көшет";
бал аралары салынғандарына - "Абайлаңыз. Бал арасы. Күнге ұстамаңыз. Ветеринариялық анықтамасымен";
аң және кеміргіштер терісі салынғандарға - "Аң терісі. Ветеринариялық анықтамасымен";
жүн, қыл, шаш, қауырсын, түбіт салынғандарына - "Ветеринариялық анықтамасымен";
"жаңа піскен жемістер мен көкөністер салынғандарына - сәйкесінше "Жеміс", "Көкөніс" карантиндік сертификатпен деп жазылады;
9) әуе кемелері арқылы жіберілетін сәлемдемелер мен олардың ілеспе бланкілеріне, бандерольдерге - "Авиа" деп жазылады;
10) осы Қағидалардың 181-тармағында көрсетілген тұлғалардың өкілдерінен қабылданған пошта жөнелтілімдерінде - "Үкіметтік" - "Правительственное" белгісі қойылады.
20. Оңай сынатын заттар салынған және ұстағанда өте абай болуды қажет ететін халықаралық сәлемдеме осал сәлемдемеге жатады және оларда "Абайлаңыз" - "Осторожно" - "Colіs fragile" белгісі болады. Салудың және буып-түюдің жалпы ережесін сақтаған кезде жөнелтуші немесе пошта операторының өндірістік объектісінің жұмыскері әрбір осал сәлемдемеге ақ түске қызыл бояумен басылған шыны бұйымның бейнесі бар жапсырманы желімдейді. Ілеспе бланкінің бет жағына анық көрінетін "Абайлаңыз" - "Осторожно" - "Colіs fragile" белгісі бар жапсырма желімделеді.
21. Өлшемі мен массасы осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген шектен асып түсетін, сондай-ақ өзінің пішіні немесе құрылымы бойынша көтергіш техникалық құралдарды пайдаланбай сәлемдемелермен бірге оңай тиелмейтін немесе ерекше ұқыптылықты талап ететін және Дүниежүзілік пошта одағының (бұдан әрі – ДПО) актілерімен жіберу көзделген халықаралық сәлемдеме "Қомақты" деп танылады.
Қомақты халықаралық жөнелтілімге, сондай-ақ тиісті ілеспе бланкінің бет жағына анық көрінетін "Қомақты", "Громоздкая", "Encombrant" белгісі бар жапсырма желімделеді.

2) на письмах с объявленной ценностью - "с объявленной ценностью на... тенге" или "с объявленной ценностью закрытое на... тенге", на письмах с объявленной ценностью с описью вложения, кроме того - "С описью";
3) на почтовых отправлениях с наложенным платежом - "Наложенный платеж... тенге";
4) на регистрируемых почтовых отправлениях и почтовом переводе денег, принятых с уведомлением о получении - отметка об уведомлении, для посылок эта отметка указывается также на сопроводительных бланках;
5) на оболочке почтовых отправлений, подлежащих вручению лично адресату - отметка "Вручить в собственные руки. С заказным уведомлением";
6) на заказных письмах с заказным уведомлением с вложением судебных повесток - "Судебная повестка. С заказным уведомлением";
7) на почтовых отправлениях с хрупкими предметами, в том числе с точными приборами и радиолампами, а также на сопроводительных бланках к посылкам с таким вложением - "Осторожно";
8) на посылках и сопроводительных бланках к ним, в том числе с подкарантийнной продукцией:
с объявленной ценностью - "С объявленной ценностью на... тенге";
с описью вложения, кроме того, - "С описью";
с рассадой - "Рассада" с карантинным сертификатом;
с пчелами - "Осторожно. Пчелы. На солнце не держать. С ветеринарной справкой";
с пушниной и шкурками грызунов - "Пушнина. С ветеринарной справкой";
с шерстью, щетиной, волосами, пером, пухом - "С ветеринарной справкой";
со свежими фруктами и овощами - соответственно "Фрукты", "Овощи" с карантинным сертификатом;
9) на посылках и сопроводительных бланках к ним, на бандеролях, отправляемых воздушным путем - "Авиа";
10) на почтовых отправлениях, принятых от представителей лиц, указанных в пункте 181 настоящих Правил - отметка "Үкіметтік" - "Правительственное".
20. Международная посылка, содержащая легко бьющиеся предметы, и обращение с которой требует особой осторожности, относится к хрупкой посылке и имеет отметку "Абайлаңыз" - "Осторожно" - "Colis fragile". При условии соблюдения общих правил заделки и упаковки отправитель или работник производственного объекта оператора почты наклеивает на хрупкую посылку ярлык с изображением на нем стеклянного предмета, отпечатанного красным цветом на белом фоне. На лицевой стороне сопроводительного бланка наклеивается ярлык с отчетливой отметкой "Абайлаңыз" - "Осторожно" - "Colis fragile".
21. Международная посылка, размеры и масса которых превышают пределы, установленные в приложении 2 к настоящим Правилам, а также по своей форме или структуре не может легко грузиться вместе с посылками без использования подъемных технических средств или требует особой предосторожности, и предусмотрена актами Всемирного почтового союза (далее - ВПС) к пересылке, признается "Громоздкой".
На громоздкой международной посылке, а также на лицевой стороне соответствующего сопроводительного бланка наклеивается ярлык с отчетливой отметкой "Қомақты", "Громоздкая", "Encombrant".

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Халықаралық алмасуда құндылығы жарияланған жөнелтілімдер, осал, қомақты заттар салынған жөнелтілімдер мұндай жөнелтілімдерді қабылдауды жүзеге асыратын елдерге қабылданады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Пошта жөнелтілімдерінің түрлері
23. Пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымдары ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдері болып бөлінеді.
24. Ішкі пошта жөнелтілімдерінің түрлері мынадай санаттар бойынша ажыратылады:
1) хаттар (тіркелмейтін, тіркелетін);
2) пошта карточкалары (тіркелмейтін, тіркелетін);
3) бандерольдер (тіркелмейтін, тіркелетін);
4) ұсақ пакеттер (тіркелетін);
5) сәлемдемелер (жай және құндылығы жарияланған);
6) пошталық ақша аударымдары.
25. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінің түрлері мына санаттар бойынша ажыратылады:
1) хаттар (тіркелмейтін, тіркелетін);
2) пошта карточкалары (тіркелмейтін, тіркелетін);
3) бандерольдер (тіркелмейтін, тіркелетін);
4) сәлемдемелер (жай, құндылығы жарияланған);
5) пошталық ақша аударымдары;
6) ұсақ пакеттер (тіркелетін).
26. Пошта жөнелтілімнің түрлері мен санаттарына мыналар жатады:
1) хат (кіші және үлкен пішімді);
2) зағиптарға арналған жөнелтілімдері бар бандероль (секограммалар);
3) жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының пакеті;
4) жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының сәлемдемесі;
5) тікелей пошта контейнері;
6) арнайы қап ("М" қабы);
7) топтастырылған консигнация жөнелтілімдері;
8) тіркелетін және тіркелмейтін пошта жөнелтілімі туралы хабарландыру;
9) пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын алғаны туралы хабарлама.
27. Жөнелтушілерге қабылдағаны туралы түбіртек берілмей (пошталық тіркеу нөмірін, сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-кодын бермей) қабылданатын және адресаттарға қолхат алмай жеткізілетін хаттар, пошта карточкалары мен бандерольдер тіркелмейтін хат-хабарлар болып табылады.
Тіркелмейтін жазбаша хат-хабар Қазақстан Республикасының аумағы бойынша да, сондай-ақ одан тыс жерлерге де жіберуге қабылданады.
28. Тіркелмейтін ішкі хаттарда жазбаша хабарламалар және мынадай төмен бағалы салынымдар: фотосуреттер, көркем, баспа ашық хаттары және карточкалар жіберіледі.
Тіркелмейтін ішкі бандерольдерде мынадай төмен бағалы салынымдар: бланкілер, брошюралар, плакаттар, газеттер, журналдар, кітаптар, маңыздылығы төмен іс қағаздары, қолжазбалар, фотосуреттер, альбомдар, дәптерлер, дәрілік шөптер, аудио және бейнежазбалар жіберіледі.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В международном обмене посылки с объявленной ценностью, посылки с вложением хрупких, громоздких предметов принимаются в страны, которые осуществляют прием таких отправлений.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Виды почтовых отправлений
23. Почтовые отправления и почтовые переводы денег подразделяются на внутренние и международные.
24. Виды внутренних почтовых отправлений различаются по следующим категориям:
1) письма (нерегистрируемые, регистрируемые);
2) почтовые карточки (нерегистрируемые, регистрируемые);
3) бандероли (нерегистрируемые, регистрируемые);
4) мелкие пакеты (регистрируемые);
5) посылки (простые, и с объявленной ценностью);
6) почтовые переводы денег.
25. Виды международных почтовых отправлений различаются по следующим категориям:
1) письма (нерегистрируемые, регистрируемые);
2) почтовые карточки (нерегистрируемые, регистрируемые);
3) бандероли (нерегистрируемые, регистрируемые);
4) посылки (простые, с объявленной ценностью);
5) почтовые переводы денег;
6) мелкие пакеты (регистрируемые).
26. К дополнительным видам и категориям почтового отправления относятся:
1) письмо (малого и большого формата);
2) бандероль с отправлениями для слепых (секограммы);
3) пакет ускоренной и курьерской почтовой связи;
4) посылка ускоренной и курьерской почтовой связи;
5) прямой почтовый контейнер;
6) специальный мешок (мешок "М");
7) сгруппированные отправления консигнация;
8) извещение о нерегистрируемом и регистрируемом почтовом отправлении;
9) уведомление о получении почтовых отправлений и почтовых переводов денег.
27. Нерегистрируемыми являются письма, почтовые карточки и бандероли, принимаемые без выдачи отправителям квитанции об их приеме (без присвоения номера почтовой регистрации, идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода) и доставляемые без получения расписки с адресатов.
Нерегистрируемая письменная корреспонденция принимается к пересылке как по территории Республики Казахстан, так и за ее пределы.
28. В нерегистрируемых внутренних письмах пересылаются письменные сообщения и следующие малоценные вложения: фотографии, художественные, печатные открытки и карточки.
В нерегистрируемых внутренних бандеролях пересылаются следующие малоценные вложения: бланки, брошюры, плакаты, газеты, журналы, книги, деловые бумаги невысокой важности, рукописи, фотографии, альбомы, тетради, лекарственные травы, аудио и видеозаписи.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Тіркелмейтін халықаралық хаттармен жеке және қызметтік жазбаша хабарлар, фотосуреттер жіберіледі.
Тіркелмейтін халықаралық бандерольдерде баспа басылымдары, гравюралар, суреттер, пішу үлгілері, каталогтар, проспектілер, түрлі хабарландырулар, хабарламалар, әртүрлі баспа тәсілімен жасалған бедерлер мен репродукциялар, қолжазбалар жіберіледі.
30. Тіркелмейтін халықаралық бандерольдерде мүгедектігі бойынша растайтын құжаттарды ұсына отырып, мүгедектігі бар адамдардың (ресми түрде соқыр немесе көру қабілеті нашар деп танылған) атынан заңды өкілдер немесе сенім білдірілген өкілдер (сенімхат негізінде), сондай-ақ заңды тұлғалар жөнелтетін мүгедектігі бар адамдарға (ресми түрде соқыр немесе көру қабілеті нашар деп танылған) жөнелтілімдер (секограммалар) өтеусіз негізде жіберіледі, мүгедектігі бар адамдарға ресми қызмет көрсету немесе олардың мүдделерін білдіру құқығы берілген (ресми түрде соқыр немесе нашар көретін деп танылған) заңды тұлғаға қатысты растайтын құжаттарды ұсына отырып, мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетушілер немесе өкілдік етушілер (ресми түрде соқыр немесе нашар көретін деп танылған).
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Тіркелетін пошта жөнелтілімін жіберу пошта жөнелтілімінің қабылданғанын құжаттық не электрондық растау, пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) бере отырып, жөнелтушіге қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда растау құжатын беру, сондай-ақ адресатқа пошта жөнелтілімін қол қойғызып не осындай табыс етуді өзге де тәсілмен растайтын автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты, ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып табыс ету арқылы жүзеге асырылады. Тіркелетін пошта жөнелтілімін табыс ету кезінде қолхат алынады. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері кері мекенжайы міндетті түрде көрсетіліп қабылданады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімінің орауышында: пошта операторының қабылдайтын өндірістік объектісінің атауы және пошталық тіркеу нөмірі (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) жазылады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімін пошта операторы осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген нысан бойынша пошта жөнелтілімі бланкісін толтыра отырып қабылдайды.
Тізім бойынша қабылданған пошта жөнелтілімдеріне қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда бір растайтын құжат беріледі.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В нерегистрируемых международных письмах пересылаются личные и служебные письменные сообщения, фотографии.
В нерегистрируемых международных бандеролях пересылаются печатные издания, гравюры, рисунки, выкройки, каталоги, проспекты, различные объявления, уведомления, оттиски и репродукции, выполненные различными способами печатания, рукописи.
30. В нерегистрируемых международных бандеролях на безвозмездной основе пересылаются отправления (секограммы) для лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими), которые отправляются законными представителями или поверенными (на основании доверенности) от имени лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими) с предоставлением подтверждающих документов по инвалидности, а также юридическими лицами, обслуживающие или представляющие лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими) с предоставлением подтверждающих документов в отношении юридического лица, наделенного правом официального обслуживания или представления интересов лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими).
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Пересылка регистрируемого почтового отправления осуществляется путем документального либо электронного подтверждения приема почтового отправления, выдачи отправителю подтверждающего документа на бумажном носителе либо в электронной форме с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода), а также вручения почтового отправления под роспись либо иным способом с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, информационных систем, подтверждающих такое вручение. Регистрируемые почтовые отправления принимаются с обязательным указанием обратного адреса.
На упаковке регистрируемого почтового отправления наносятся: наименование производственного объекта приема оператора почты, и номер почтовой регистрации (идентификационный буквенно-цифровой штрих-код).
Прием регистрируемого почтового отправления производится оператором почты с заполнением бланка почтового отправления на бумажном носителе либо в электронной форме, предусмотренной приложением 3 к настоящим Правилам.
На принятые по списку почтовые отправления выдается один подтверждающий документ на бумажном носителе либо в электронной форме.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Тіркелетін пошта жөнелтілімдеріне тапсырысты және құндылығы жарияланған жөнелтілімдер, жай және құндылығы жарияланған сәлемдемелер, пошталық ақша аударымдары жатады.
33. Тапсырысты пошта жөнелтілімдеріне хаттар, пошта карточкалары, бандерольдер, ұсақ пакеттер, "М" қаптары, алғаны туралы тапсырысты хабарламалар жатады. Жіберудің жекелеген кезеңдерде гибридтік жөнелтілімдер тапсырысты хат түрінде жіберіледі. Электрондық нысанда тапсырысты хаттар, пошта карточкалары және алғаны туралы тапсырысты хабарламалар электрондық абоненттік пошта жәшіктерін пайдалана отырып жіберіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Тапсырысты ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде осы Қағидалардың 28, 29-тармағында көрсетілген салынымдардан басқа, мыналар жіберіледі:
1) азаматтық хал актілерін жазу органдары – азаматтық хал актілерін тіркеу туралы құжаттар;
2) сот және құқық қорғау органдары, сондай-ақ жергілікті әскери басқару органдары – тапсырысты хаттың орауышында тиісті белгілері бар алғаны туралы тапсырысты хабарламамен қабылданатын шақыру қағаздары мен хабарламалар;
3) тапсырысты бандерольдерде көркем әдебиет, өнер жөніндегі әдебиет, сот істері және сырттай оқитын студенттердің бақылау жұмыстары жіберіледі;
4) "М" қаптарында – адресаттың мекенжайына бір межелі жерге жіберілетін мерзімді басылымдар (газеттер мен журналдар), кітаптар және брошюралар;
5) ұсақ пакеттерде – сыйлық сипатындағы сынбайтын ұсақ заттар және жеке тауарлардың жеке-дара үлгілері жіберіледі. Жіберілетін салынымдар құны ұсақ пакет жоғалған жағдайда төленетін ДПО актілерімен белгіленген өтемақы сомасынан асып түспейді;
6) салым тізімдемесімен және құндылығы жарияланған тіркелетін пошта жөнелтілімдерінде – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының және шетел валютасының ақша белгілері (банкноттары мен монеталары). Жөнелтуші пошта жөнелтілімдерін жөнелту кезінде осы Қағидаларға 3.1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті толтырады.

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. К регистрируемым почтовым отправлениям относятся отправления заказные и с объявленной ценностью, простые посылки и с объявленной ценностью, почтовые переводы денег.
33. К заказным почтовым отправлениям относятся письма, почтовые карточки, бандероли, пакеты, мелкие пакеты, мешки "М", заказные уведомления о получении. В виде заказного письма пересылаются на отдельных этапах пересылки гибридные отправления. В электронной форме заказные письма, почтовые карточки и заказные уведомления о получении пересылаются с использованием электронных абонентских почтовых ящиков.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В заказных внутренних и международных почтовых отправлениях помимо вложений, указанных в пунктах 28, 29 настоящих Правил, пересылаются:
1) органами записи актов гражданского состояния - документы о регистрации актов гражданского состояния;
2) судебными и правоохранительными органами, а также местными органами военного управления - повестки и извещения, которые принимаются с заказным уведомлением о получении с соответствующими отметками на упаковке заказного письма;
3) в заказных бандеролях художественная литература, литература по искусству, судебные дела и контрольные работы студентов-заочников;
4) в мешках "М" - периодические печатные издания (газеты и журналы), книги и брошюры, направляемые в адрес одного и того же получателя и в одно и то же место назначения;
5) в мелких пакетах - мелкие небьющиеся предметы подарочного характера и единичные образцы товаров. Стоимость пересылаемого вложения не превышает суммы возмещения при утрате мелкого пакета, установленного актами ВПС;
6) в регистрируемых почтовых отправлениях с описью вложения и объявленной ценностью - денежные знаки (банкноты и монеты) национальной валюты Республики Казахстан и иностранной валюты. Отправитель при отправке почтовых отправлений заполняет заявление по форме согласно приложению 3.1 к настоящим Правилам.

Мәдени құндылықтарға жатқызылған банкноттар мен монеталарды коллекциялық мақсаттарда жіберу осы Қағидалардың 150-тармағының 1) тармақшасын ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Құнды қағаздар, құжаттар немесе басқа да құнды заттар салынған пошта жөнелтілімі құндылығы жарияланған жөнелтілім ретінде жіберіледі.
Жіберуші пошта жөнелтілімінің жарияланған құны бар салымының сомасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жариялайды, оны тиісті құжаттармен (түбіртек, шот-фактура, сатып алу-сату шарты және/немесе жөнелтілетін пошта жөнелтілімін сатып алуды растайтын құжаттар) растайды және осы Қағидаларға сәйкес тасымалдау кезінде тіркеменің сақталуын қамтамасыз ететін қаптаманы таңдайды. Тиісті құжаттар (чектер, шот-фактуралар, сатып алу-сату шарттары және/немесе жөнелтілетін пошта жөнелтілімін сатып алуды растайтын құжаттар) болмаған жағдайда жөнелтуші Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы құны жарияланған пошта жөнелтілімін бағалау сомасын айқындайтын жазбаша өтініш береді.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Құндылығы жарияланған ішкі пошта жөнелтілімдерінде:
1) хаттарда – құжаттар мен құнды қағаздар (куәліктер, паспорттар, тууы, қайтыс болуы, неке қиюы және бұзуы туралы, жылжымайтын мүлік құқығы туралы куәліктер, дипломдар мен сертификаттар, зейнетақы мен сот істері, мемлекеттік заем облигациялары, лотерея билеттері және қаржылық, банктік және бухгалтерлік құжаттар), жылжымайтын және жылжымалы мүлікке құқық беретін құжаттар, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 наурыздағы № 253 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7926 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидаларына сәйкес жіберілетін тозған банкноттар мен ақаулы (бүлінген) монеталарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының күмәнді банкноттары мен монеталары;

Пересылка монет, отнесенных к культурным ценностям, осуществляется с учетом подпункта 1) пункта 150 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Почтовое отправление, содержащее ценные бумаги, документы или ценные предметы, пересылаются как отправление с объявленной ценностью.
Отправитель объявляет стоимость оценки вложения почтового отправления с объявленной ценностью в национальной валюте Республики Казахстан, подтверждает еҰ соответствующими документами (чеком, накладной, договором купли-продажи и/или документами, подтверждающими приобретение отправляемого почтового отправления) и выбирает упаковку, обеспечивающую сохранность вложения при транспортировке, в соответствии с настоящими Правилами. При отсутствии соответствующих документов (чеки, накладные, договоры купли-продажи и/или документы, подтверждающие приобретение отправляемого почтового отправления) отправитель представляет письменное заявление с определением суммы оценки почтового отправления с объявленной ценностью в национальной валюте Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Во внутренних почтовых отправлениях с объявленной ценностью пересылаются:
1) в письмах - документы и ценные бумаги (удостоверения, паспорта, свидетельства о рождении, смерти, заключении и расторжении брака, о праве на недвижимость, дипломы и сертификаты, пенсионные и судебные дела, облигации государственных займов, лотерейные билеты и финансовые, банковские и бухгалтерские документы), правоустанавливающие документы на недвижимое и движимое имущество, а также ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты, сомнительные банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан, направляемых в соответствии с Правилами обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 253 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7926);

2) бандерольдерде – баспа басылымдары, көркем әдебиет, өнер жөніндегі әдебиет, іс қағаздары, дәрі-дәрмек, кондитерлік бұйымдар және сақталуын пошта жөнелтілімдерінің осы түріне көзделген орауышы қамтамасыз ететін ұзақ сақталатын тамақ өнімдері;
3) жөнелтілімдерде тұтыну тауарлары, ұзақ мерзім сақталатын азық-түлік, кітаптар, дәрі-дәрмектер, медициналық препараттар және осы Қағидалармен жіберуге тыйым салынбаған салынымдар;
4) құндылығы жарияланған хаттар мен жөнелтілімдерде – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және кассалық операцияларын "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлғалар жіберетін банкноттар, монеталар және құндылықтар.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде бас бостандығынан айырылып жазасын өтеп жатқан адамдардың атына жіберілетін ішкі пошта жөнелтілімдерде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып тіркелген), Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің ішкі тәртіптеме қағидаларымен көзделген заттар мен нәрселер жіберіледі.
38. Бал арасы, сүліктер, жібек құрттары, өсімдіктер, көшеттер, жаңа піскен көкөністер мен жемістер, радиолампалар және шыны немесе оңай бүлінетін осал бөлшектері бар дәл өлшеу аспаптары (тұрмыстық техника мен тұрмыстық аспаптардан басқа) салынған ішкі және халықаралық жөнелтілімдер салынымының құндылығы жарияланбай жіберуге қабылданады.
Құндылығы жарияланған халықаралық хаттарда құнды қағаздар, жеке басты куәландыратын құжаттар, нотариалды куәландырылған құжаттар мен анықтамалардың көшірмелері жіберіледі.
Халықаралық жөнелтілімдер ДПО-ның актілеріне сәйкес жіберуге рұқсат етілген тұтыну тауарлары жіберіледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Жарияланған құндылық пошта жөнелтілімі салынымының нақты құнынан аспайды.

2) в бандеролях - печатные издания, художественная литература, литература по искусству, деловые бумаги, лекарства, кондитерские изделия и продукты питания длительного хранения, сохранность которых будет обеспечена в упаковке, предусмотренной для данного вида почтовых отправлений;
3) в посылках пересылаются потребительские товары, продукты питания длительного срока хранения, книги, медикаменты, медицинские препараты и вложения, не запрещенные к пересылке настоящими Правилами.
4) в письмах и посылках - банкноты, монеты и ценности, отправляемые Национальным Банком Республики Казахстан и юридическими лицами, имеющими право на осуществление кассовых операций, предусмотренных подпунктом 5) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", через службу специальной почтовой связи Национального оператора почты.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Во внутренних почтовых отправлениях, пересылаемых в адреса лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы пересылаются вещи и предметы, предусмотренные Правилами внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9984).
38. Внутренние и международные посылки с пчелами, пиявками, шелковичными червями, растениями, рассадой, свежими фруктами и овощами, радиолампами и точными приборами, имеющими стеклянные или легкоповреждаемые детали (кроме изделий бытовой техники и бытовых приборов), принимаются к пересылке без объявления ценности вложения.
В международных письмах с объявленной ценностью пересылаются ценные бумаги, документы, удостоверяющие личность, копии документов и справок, удостоверенные нотариально.
В международных посылках пересылаются потребительские товары, разрешенные к пересылке в соответствии с актами ВПС.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Объявленная ценность не превышает действительную стоимость вложения почтового отправления.

40. Құжаттар салынған пошта жөнелтілімдерінің жарияланған құны жөнелтілім жоғалған кезде осы құжаттарды қалпына келтіру бойынша болуы ықтимал шығыстардың мөлшерінен аспайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Құндылығы жарияланған халықаралық хаттар, сәлемдемелер және ұсақ пакеттер халықаралық пошта жөнелтілімдерінің жекелеген түрлері мен санаттарын қабылдауға рұқсат етілген елдер мен аумақтарға ғана қабылданады. Елдер тізімін пошта операторы ДПО Халықаралық бюросының мәліметтері негізінде жасайды.
42. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінің жарияланған құндылығы ақпараты ДПО Актілерінде қамтылатын, жеткізілетін ел атаған құндылықтың шекті сомасынан аспайды.
43. "Консигнация" топтастырылған жөнелтілімдер қызметі және тікелей пошта контейнерлерін жіберу шарт қызметтері болып табылады.
44. Жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдерінде (құндылығы жарияланбаған және жарияланған) осы Қағидаларда белгіленген жіберуге тыйым салынғандар және шектеу қойылғандар ескеріле отырып, халықаралық және ішкі пошта жөнелтілімдерінде жіберілуі көзделген салынымдар жіберіледі.
45. Егер Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасымен өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы ішінде жіберілетін пошталық ақша аударымының сомасына шектеу қойылмайды.
46. Пошталық ақша аударымдары Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес шетелдік валюталарда қабылданады.
Пошталық ақша аударымдарын шетел валютасында жүзеге асыру кезінде жөнелтуші (алушы) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының талаптарына сәйкес қосымша мәліметтер мен құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Пошта аударымдарын жүзеге асыру үшін ақша Бланк толтырыла отырып, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз тәсілдермен қабылданады. Қолма-қол ақшасыз тәсіл кезінде ақша аударымы пошта операторының банктік шотына ақша және комиссиялық сыйақы сомасы түскеннен кейін ғана жүргізіледі.

40. Объявленная ценность почтовых отправлений с вложением документов не превышает размера возможных расходов по восстановлению документов при их утрате.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Международные письма с объявленной ценностью, посылки и мелкие пакеты принимаются только в страны и территории, в которые разрешен прием отдельных видов и категорий международных почтовых отправлений. Список стран составляется оператором почты на основании сведений Международного бюро ВПС.
42. Объявленная ценность международных почтовых отправлений не превышает предельную сумму ценности, объявленную страной назначения, информация о которой содержится в Актах ВПС.
43. Услуги сгруппированных отправлений консигнация и пересылка прямых почтовых контейнеров являются договорными услугами.
44. В отправлениях ускоренной и курьерской почтовой связи (без объявленной и с объявленной ценностью) пересылаются вложения, предусмотренные к пересылке в международных и внутренних почтовых отправлениях, с учетом запрещений и ограничений к пересылке, определенных настоящими Правилами.
45. Сумма почтового перевода денег, пересылаемого внутри Республики Казахстан, не ограничивается, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
46. Почтовые переводы денег принимаются в национальной валюте Республики Казахстан и иностранной валютах в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
При осуществлении почтовых переводов денег в иностранной валюте отправитель (получатель) представляет дополнительные сведения и документы в соответствии с требованиями статьи 19 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Прием денег для осуществления почтовых переводов производится наличным и безналичным способами с заполнением Бланка. Перевод денег при безналичном способе производится после поступления денег и суммы комиссионного вознаграждения на банковский счет оператора почты.

48. Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерде пошталық ақша аударымын тағайындалған оператор бір пошта аударымының шекті сомасын, ресімдеу тәртібін, жіберу, төлеу, конвертациялау және өзара есеп айырысу тәсілін ескере отырып, ДПО Актілері және тиісті халықаралық шарттар негізінде қабылдайды.
49. Пошта операторының гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша қызмет көрсетуі жөнелтілімді кейінгі кезеңде тіркелетін немесе тіркелмейтін хат (пошта карточка) түрінде жеткізілетін, бастапқы кезеңде ақпараттық жүйелерді, интернет-ресурстарды және басқа да электрондық тасымалдағыштарды қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жіберу не кейінгі кезеңде электрондық поштаға немесе электрондық абоненттік пошта жәшігіне ақпараттық жүйелерді, интернет-ресурстарды және басқа да электрондық жеткізгіштерді қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жеткізілетін хатты (пошта карточкасын) бастапқы кезеңде жіберу арқылы жүзеге асырылады.
50. Бастапқы кезеңде пошта операторының ақпараттық жүйесін қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жіберілетін тіркелетін немесе тіркелмейтін хаттарға (пошта карточкасына) пошта операторының қызметтерін пайдаланушы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21-бабына сәйкес куәландырушы орталықта алған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және олар ақпаратты қорғау жөніндегі шаралар сақталып жіберіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Пошта операторының ақпараттық жүйесіне пошта жөнелтілімі түрінде әрі қарай жеткізу үшін жолданған электрондық хат (хабар) қосымша құралдар мен әдістерді пайдаланбай-ақ қабылдау үшін қолжетімді түрде алынған электрондық хаттың (хабардың) мазмұны жазылған қағаз жеткізгіште басып шығарылады.
Электронды хатты (хабарды) басып шығарған кезде, қағаз тасымалдағышта жөнелтушінің электрондық хаты (хабары) және электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру нәтижесі туралы ақпарат бастапқы құжат болып табылатындығы көрсетіле отырып, қосымша ақпарат көрсетіледі.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушымен жасалған шарт талаптары бойынша пошта операторы қағаз тасымалдағышқа пошта операторының пошта штампелінің бедерін қояды.

48. Почтовые переводы денег за пределы Республики Казахстан принимаются назначенным оператором на основании Актов ВПС и соответствующих международных договоров, с учетом предельной суммы одного почтового перевода, порядка оформления, способа пересылки, оплаты, конвертации и взаиморасчетов.
49. Оказание оператором почты услуги по пересылке гибридного отправления осуществляется путем пересылки отправления на первоначальном этапе в форме электронного письма (сообщения) пользователям услуг оператора почты, прошедшем регистрацию в информационной системе, интернет-ресурсе или посредством использования электронных носителей, и доставляемое на последующих этапах в виде регистрируемого или нерегистрируемого письма (почтовой карточки), либо пересылки на первоначальном этапе письма (почтовой карточки) и доставляемое на последующих этапах в форме электронного письма (сообщения) путем использования информационных систем, интернет-ресурсов, на электронную почту или электронный абонентский почтовый ящик.
50. Регистрируемые или нерегистрируемые письма (почтовые карточки), пересылаемые на первоначальном этапе в форме электронного письма (сообщения) с использованием информационной системы оператора почты, подписывается пользователем услуг оператора почты электронной цифровой подписью, полученной в удостоверяющем центре, согласно статье 21 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и пересылается с соблюдением мер по защите информации.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Электронное письмо (сообщение) направленное в информационную систему оператора почты для дальнейшей его доставки в виде почтового отправления, распечатывается на бумажном носителе, который отображает содержание полученного электронного письма (сообщения) в доступном для восприятия виде без использования дополнительных средств и методов.
При распечатывании электронного письма (сообщения), на бумажном носителе должна отображаться дополнительная информация с указанием на то, что исходным документом является электронное письмо (сообщение) отправителя, и (или) информация о результате проверки электронной цифровой подписи.
Оператор почты по условиям договора с пользователем услуг оператора почты проставляет на бумажном носителе оттиск почтового штемпеля оператора почты.

52. Электрондық құжат нысанында жіберілетін тіркелетін немесе тіркелмейтін хаттар (пошта карточкалары) мына ақпаратты қамтуы керек: жөнелтушінің және адресаттың пошта индексі, жөнелтушінің және адресаттың мекенжай деректері.
53. Пошта операторының ақпараттық жүйесі жөнелтушіге тіркелетін хат (пошта карточкасы) қабылданғаны, жеткізілгені, табыс етілгені немесе қайтарылғаны туралы немесе электрондық хат (хабар) нысанында жіберілетін тіркелмейтін хат (пошта карточкасы) қабылданғаны туралы электрондық нысанда хабарлама жібереді.
54. Бастапқы кезеңде ақпараттық жүйелерді, интернет-ресурстарды қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында электрондық поштаға немесе электрондық абоненттік пошта жәшігіне жіберілетін және жеткізілетін хаттар (пошта карточкасы) жеткізілгені не адресат хатты (пошта карточкасын) оқығаны туралы хабарламаны алған кезде адресатқа жеткізілген болып есептеледі.
55. Бастапқы кезеңде электрондық құжат нысанында жіберілетін тіркелетін хаттар (пошта карточкалары):
1) адресаттан (немесе оның уәкілетті өкілінен немесе адресаттың пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде үшінші тұлғадан) тіркелетін хатты (пошта карточкасын) тапсыру туралы қолхат алынса;
2) адресаттың абонементтік жәшігіне дейін жеткізілсе, адресатқа табыс етілген (жеткізілген) болып есептеледі.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Адресаттан немесе оның сенiмхат негiзiнде әрекет ететін заңды өкiлiнен немесе немесе үшінші тұлғадан, егер адресаттың рұқсатын пин-код енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу арқылы растау болған жағдайда, тіркелген хатты (пошталық карточканы) алғаны туралы хабарлама электронды түрде қалыптасады және ақпараттық жүйеге немесе пошта операторының ақпараттық жүйесінде жеткізілгені/табыс етілгені туралы тиісті статус пайда болғаннан кейін пошта операторының қызметтерін пайдаланушының электрондық абоненттік жәшігіне жіберіледі.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Қайтару кезінде гибридтік пошта жөнелтілімдері жасалған шартта өзге талап айтылмаса, пошта операторының қызметтерін пайдаланушының ақпараттық жүйесіне қайтару туралы статусты қабылдағаны туралы растауды алғаннан кейін жойылуы тиіс.

52. Регистрируемые или нерегистрируемые письма (почтовые карточки), пересылаемые в форме электронного документа, должны содержать следующую информацию: почтовый индекс отправителя и адресата, адресные данные отправителя и адресата.
53. Информационная система оператора почты направляет отправителю уведомление в электронной форме о приеме, доставке, вручении или возврате регистрируемого письма (почтовой карточки), или о приеме нерегистрируемого письма (почтовой карточки), пересылаемых в форме электронного письма (сообщения).
54. Пересылаемые на первоначальном этапе письма (почтовые карточки) и доставляемые на последующем этапе в форме электронного письма (сообщения) путем использования информационных систем, интернет-ресурсов на электронную почту или электронный абонентский почтовый ящик, считаются врученным адресату при получении уведомления о доставке или прочтении адресатом письма (почтовой карточки).
55. Регистрируемые письма (почтовые карточки), пересылаемое на первоначальном этапе в форме электронного документа, считаются врученными (доставленными) адресату, если:
1) получена расписка от адресата (или его уполномоченного представителя или третьего лица при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода) о вручении регистрируемого письма (почтовой карточки);
2) доставлены до абонементного ящика адресата.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Уведомление о получении адресатом или его законным представителем, или поверенным, действующим на основании доверенности либо третьим лицом при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода регистрируемого письма (почтовой карточки) формируется в электронном виде и пересылается в информационную систему или на электронный абонентский почтовый ящик пользователя услуг оператора почты, после возникновения соответствующего статуса о доставке/вручении в информационной системе оператора почты.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. При возврате, гибридные отправления подлежат уничтожению после получения подтверждения о принятии статуса о возврате в информационной системы пользователя услуг оператора почты, если иное условие не оговорено в заключенном договоре.

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Пошта жөнелтілімдерінің техникалық сипаттамалары
(буып-түю, өлшемдері мен массасы)
58. Пошта жөнелтілімдерінің буып-түйілуі салыным сипатына, жіберілу шарттарына және жол ұзақтығына сәйкес келеді, өңдеу және жіберу кезінде салынымдардың бүліну, оған орауышын, мөрін, пломбасын, байламын, таспасын бүлдірместен қол сұғу, сондай-ақ пошта жөнелтілімдерін бүлдіру және пошта операторының жұмыскерлеріне қандай да бір зиян келтіру мүмкіндігін болдырмайды.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Бандероль салынымы жөнелтушінің нұсқауы бойынша түтікше етіп оралады және қағаз, мата немесе пластик таспамен қосымша бекітіледі, ұзындығы қырық бес сантиметрден астам болған кезде ол қатты затқа оралады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Жөнелтілімдер салынымының ерекшеліктеріне қарай, оларды буып-түю кезінде мына шарттар сақталады, оларды орындау қажеттілігі туралы жөнелтушіге ескертіледі:
1) осал және сынатын заттар қатты ыдысқа ағаш үгіндісімен аралас салынады немесе жоңқамен, мақтамен және өзге толтырғышпен салынады;
2) фильмдер, фильмдер мен киношежіренің бастапқы материалдары, магнит таспалары, компакт-кассеталар, компакт-дискілер арнайы ыдысқа салынады;
3) тұқым, сусымалы түрдегі тамақ өнімдері тығыз матадан, үлдіршектен істелген қапшықтарға, мықты қағаз пакеттерге бөлек оралады да, жәшікке немесе картон қорапқа салынады;
4) көшеттер үсті матамен тігілген себетке немесе желдеткіш тесіктері бар себеттерге салынады. Себеттің (жәшіктің) түбіне тығыз полиэтилен үлдіршек салынады;

Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Технические характеристики почтовых отправлений
(упаковка, размеры и массы)
58. Упаковка почтовых отправлений соответствует характеру вложения, условиям пересылки и продолжительности пути, исключает возможность повреждения вложения при обработке и пересылке, доступа к нему без нарушения оболочки, печатей, пломб, перевязей, лент, а также причинения порчи почтовым отправлениям и какого-либо вреда работникам оператора почты.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Вложение бандероли по указанию отправителя сворачивается трубкой и дополнительно скрепляется бумажной, тканевой или пластиковой лентой, при длине предмета свыше сорока пяти сантиметров навертывается на твердую основу.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. В зависимости от особенностей вложения посылок, при их упаковке соблюдаются следующие условия, о необходимости выполнения которых ставится в известность отправитель:
1) хрупкие и бьющиеся предметы упаковываются в твердую тару и пересыпаются опилками или обкладываются стружками, ватой или наполнителем;
2) фильмы, исходные материалы фильмов и кинолетописей, магнитные ленты, компакт-кассеты, компакт-диски упаковываются в специальную тару;
3) семена, продукты питания в сыпучем виде упаковываются отдельно в мешочки из плотной ткани, пленки, прочные бумажные пакеты и вкладываются в ящики или картонные коробки;
4) рассада упаковывается в корзины, обшитые сверху тканью, или ящики, имеющие отверстия для вентиляции. На дно корзины (ящика) укладывается плотная полиэтиленовая пленка;

5) құрғақ бояу ұнтақтары (анилин көктігі сияқты), майлы, сұйық, сұйық күйге өтетін заттар (косметика, парфюмерия, тамақ өнімдері) жабық шыны емес ішкі ыдыстарға жауып бекітіледі, сосын олар екінші мықты жәшікке салынып, екі арасына сәйкесінше ағып кетуден сақтандыратын және тартып алғыш материалмен толтырылады;
6) тірі аралар, сүліктер және жәндіктер құрылғысы шығып кету мүмкіндігін болдырмайтын торкөзді тесіктері бар жәшіктерге салынады. Аралары бар сәлемдемелер ауа еркін кіретін көлеңкелі орында сақталады. Жіберу үшін бірінші рет қолданылатын контейнерлер мен буып-түю материалы пайдаланылады. Тасымалдау үшін буып-түю материалына араларды, бал араларын және аналық бал араларды, бал ара-листорездерді салар алдында оған профилактикалық дезинфекция және дезакаризация жасалады;
7) фабрикалық өңдеуден өтпеген аң және кеміргіштер терілері, сондай-ақ жүн, қылшық, шаш, мамық салынған сәлемдемелер алдымен матаға (қапқа, полиэтилен үлдіршекке) оралады, сосын жәшікке немесе картон қорапқа салынады;
8) радиолампалар дәл өлшейтін аспаптар (өлшеуіш) жұмсақ төсенішпен толтырылған қатты ыдысқа немесе орнықтыратын арнайы жүйесі бар жәшіктерге салынады;
9) тірі өсімдіктер (жүзім сабағы, көшет және екпелер), сондай-ақ сынбайтын ірі габаритті үшкір ұштары мен қырлары жоқ, өздерінің көлемі жағынан белгіленген көлемдердегі сәлемдеме ыдысына сыймайтын заттар жіберу үшін қаптық материалға (матаға) оралған күйде қабылданады;
10) тұтас және сынбайтын, сондай-ақ бөлшектенбейтін, өткір қырлары жоқ, өлшемі мен массасы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілгеннен асып түсетін заттар (сызу тақтасы, балалар шанасы, чемодандар, бидондар және өзге де) жәшіктерде немесе матада буып-түйілмей ашық жіберіледі. Автодөңгелектер таза күйінде ғана қабылданады. Пошта жөнелтілімдерін буып-түю үшін қолданылатын мата тұтас кесектен тұратын ашық бір түсті болады;
11) жаңа піскен жеміс-жидектердің қатты сорттары салынған сәлемдемелер ағаш немесе фанер жәшіктерде қабылданады, олардың бүйір қабырғаларында желдеткіш тесіктері немесе көлденең ойықтары болады;
12) қымбат бағалы металдардың орауышы мықты металл жәшіктен немесе ағаш жәшіктен болуы тиіс, оның қабырғасының қалыңдығы он килограмға дейінгі жөнелтілім үшін кем дегенде бір сантиметр және салмағы он килограмнан жоғары жөнелтілім үшін бір жарым сантиметр болуы керек. Қажет болған жағдайда, буып-түю қосарланған орауышты құрайтын тігісі жоқ екі қаптан тұрады. Егер фанерден жасалған ағаш жәшіктер қолданылса, осы жәшіктің шеттері темір бұрыштамамен бекітілген жағдайда олардың қалыңдығы кемінде бес миллиметр болады;

5) красящие сухие порошки (такие как анилиновая синька), жирные, текучие вещества, переходящие в жидкое состояние (косметика, парфюм, продукты питания), заделываются в закрытые внутренние нестеклянные сосуды, которые затем вкладываются во второй прочный ящик с соответствующим защитным и поглощающим материалом между обеими упаковками, не допускающим утечки содержимого;
6) живые пчелы, пиявки и паразиты помещаются в ящики с отверстиями с сеткой, устройство которых предупреждает возможность высвобождения. Посылки с пчелами хранятся в затемненном месте со свободным доступом воздуха. Для пересылки применяются новые контейнеры и упаковочный материал. Перед заселением шмелей, медоносных пчел и маток, пчел-листорезов в упаковочный материал для перевозки его подвергают профилактической дезинфекции и дезакаризации;
7) посылки с вложением пушнины и шкурок грызунов, не подвергшихся фабричной обработке, а также шерсти, щетины, волос, пера и пуха предварительно упаковываются в ткань (мешковину, полиэтиленовую пленку), а затем вкладываются в ящики или картонные коробки;
8) радиолампы, точные и измерительные приборы упаковываются в прочную тару с мягким наполнителем или в ящики со специальной закрепляющей системой;
9) живые растения (виноградные лозы, саженцы и рассада), а также крупногабаритные небьющиеся предметы, не имеющие острых выступов и заусенец, которые из-за своих размеров не вмещаются в посылочную тару установленных размеров, принимаются к пересылке упакованными в мешковину (ткань);
10) цельные и небьющиеся, а также неразборные предметы, не имеющие острые выступы, размеры и масса которых не превышают установленных в приложении 4 к настоящим Правилам, пересылаются открыто без упаковки в ящиках или в ткани. Автопокрышки принимаются только в чистом виде. Ткань, используемая для упаковки почтовых отправлений, являются однотонной светлых тонов, состоящей из цельного куска;
11) посылки с твердыми сортами свежих овощей и фруктов принимаются в деревянных или фанерных ящиках, торцевые и боковые стенки которые имеют вентиляционные отверстия или вертикальные просветы;
12) упаковка драгоценных металлов состоит из прочного металлического ящика, либо деревянного ящика с минимальной толщиной стенок в один сантиметр для посылок весом до десяти килограммов, и полтора сантиметра для посылок весом свыше десяти килограммов. Упаковка составляется из двух мешков без швов, образующих двойную упаковку. Если используются деревянные ящики, сделанные из фанеры, толщина их составляет не менее пяти миллиметров при условии, что края этих ящиков будут укреплены угольниками;

13) белгіленген өлшемдеріне жауап беретін және салыным сақталуын қамтамасыз ететін, зауыттық орауыштағы (ағаш немесе мықты картон жәшіктердегі) бөлінбейтін заттарды жерүсті көлігімен жіберу үшін қосымша буып-түюсіз қабылданады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Ішкі пошта жөнелтілімдерінің өлшемдері мен шекті массасы Пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларына 4-қосымшада келтірілген.
64. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінің өлшемдері мен шекті массасы Пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларына 2-қосымшада келтірілген.
5-тарау. Пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша
аударымдарын қабылдау, өңдеу, тасымалдау және (немесе) беру,
жеткізу және (немесе) табыс ету тәртібі
1-параграф. Пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша
аударымдарын қабылдау, өңдеу
65. Пошта жөнелтілімі жөнелтушіге пошта операторы адресатқа немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген өкілге не парольді (пин-кодты) енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу арқылы құқықты растау процесі арқылы адресаттың немесе жөнелтушінің келісімін алу жолымен үшінші тұлғаларға жеткізген және (немесе) тапсырған сәтке дейін тиесілі болады.
Пошталық ақша аударымы жөнелтушіге пошта операторы оны адресатқа жеткізген және (немесе) тапсырған сәтке дейін тиесілі болады.
Алушының қайтыс болуы, алушының мекенжайы бойынша болмауы, алушының пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы себебінен пошта жөнелтілімін тапсыру мүмкін болмаған жағдайда, мұндай жөнелтілім жөнелтушіге бұл туралы пошта операторына белгілі болған сәттен бастап қайтарылады. Қайтарылатын пошта жөнелтілімін кері жөнелтуді пошта операторы пошта жөнелтілімін жөнелту мерзімдеріне сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Жөнелтілімдерді беретін кезде пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар мынаны білуі қажет:
1) пошта маркалары, оның ішінде электрондық маркалар пошта конвертінің, пошта карточкасының, бандерольдердің, ұсақ пакеттің оң жақ жоғарғы бұрышына орналастырылады;
2) пошта маркаларын жапсыру бір-бірінің қасында жүзеге асырылады;
3) айналымнан шығарылған, бүлінген (былғанған, жыртылған, желімделген, қандай да бір тәсілмен белгі соғылған) пошта маркалары төлеуге жарамсыз;

13) неделимые предметы в заводской упаковке (в деревянных или прочных картонных ящиках), которые отвечают установленным размерам и обеспечивают сохранность вложения, принимаются для пересылки наземным транспортом без дополнительной упаковки.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Размеры и предельная масса внутренних почтовых отправлений приведены в приложении 4 к Правилам предоставления услуг почтовой связи.
64. Размеры и предельная масса международных почтовых отправлений приведены в приложении 2 к Правилам предоставления услуг почтовой связи.
Глава 5. Порядок приема, обработки, перевозки и (или) передачи,
доставки и (или) вручения почтовых отправлений и (или) почтовых
переводов денег
Параграф 1. Прием, обработка почтовых отправлений и (или)
почтовых переводов денег
65. Почтовое отправление принадлежит отправителю до момента доставки и (или) вручения его оператором почты адресату или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности, либо третьим лицам путем получения согласия адресата или отправителя через процесс подтверждения права посредством ввода пароля (пин-кода) или сканирования штрих-кода.
Почтовый перевод денег принадлежит отправителю до момента доставки и (или) вручения его оператором почты адресату.
В случае невозможности вручения почтового отправления по причине смерти получателя, отсутствия получателя по адресу, отказа получателя по получению почтового отправления такое отправление возвращается обратно отправителю с момента, когда об этом стало известно оператору почты. Обратная пересылка возвращаемого почтового отправления осуществляется оператором почты согласно срокам пересылки почтового отправления.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. При подаче отправлений пользователи услуг оператора почты соблюдают следующее:
1) почтовые марки, в том числе электронные, размещаются в правом верхнем углу почтового конверта, почтовой карточки, бандероли, мелкого пакета;
2) наклеивание почтовых марок осуществляется рядом друг с другом;
3) почтовые марки, изъятые из обращения, испорченные (загрязненные, поврежденные, заклеенные, погашенные каким-либо способом) для оплаты недействительны;

4) шетелдік пошта маркалары ішкі және халықаралық хат-хабарды жіберуге жарамсыз;
5) тіркелмейтін хаттарды топтамамен жіберуге тізім жасалмайды;
6) пошта жөнелтілімін, пошталық ақша аударымын, жеделдетілген және курьерлік пошта жөнелтілімін қабылдау туралы түбіртекке телнұсқа берілмейді;
7) үлкен көлемдегі пошта конверттеріндегі хаттар операциялық залдарда орнатылатын жәшіктерге салынады немесе пошта операторының өндірістік объектісінің операциялық терезесіне беріледі;
8) пошта жөнелтілімдерінде жіберуге тыйым салынған және шектеу қойылған заттар мен нәрселердің тізбесі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының пошта жөнелтілімдерін қабылдайтын кезде операторлар өзінің өндірістік объектілерінен тыс басқа жерлерде де пошта жөнелтілімін қабылдайтын орын мен уақытты (курьер арқылы пошта операторының қызметтерін пайдаланушымен жасалған шартта айтылған тұратын немесе орналасқан жерінде) анықтайды.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тапсыру кезінде жөнелтуші:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес пошта жөнелтілімінің орауышын таңдайды;
2) ілеспе бланкіні толтырады, ал халықаралық жөнелтілімдер үшін қосымша - кедендік декларацияны толтырады;
3) осы Қағидалармен көзделген жағдайларда, салыным тізімдемесін жасайды және салыстыру үшін жөнелтілімді ашық күйде көрсетеді;
4) жөнелтушіні сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасын көрсетеді, түбіртектің жыртпалы бөлігінде, ілеспе бланкіде немесе жөнелтілімнің бет жағына өз қолын қойып, "Жіберуге тыйым салынған салынымдар жоқ. Буып-түюге қойылатын талаптармен таныстым" деген мәтінді растайды, бұл ретте толтырылғаннан кейін түбіртектің жыртпалы бөлігі осы Қағидалардың 136-тармағында көзделген, белгіленген мерзімде сақталады;
5) мынадай сәлемдемелерді тапсырғанда ветеринариялық анықтаманы (ішкі пошта жөнелтілімдері үшін) немесе ветеринариялық сертификатты (халықаралық пошта жөнелтілімдері үшін) көрсетеді:
бал арасы салынғанда;
фабрикалық өңдеуден өтпеген аң және кеміргіштер терісі салынғанда;
жүн, қыл, қауырсын, түбіт салынғанда;

4) иностранные почтовые марки для пересылки внутренней и международной корреспонденции недействительны;
5) на партионную отправку нерегистрируемых писем список не составляется;
6) дубликат квитанции о приеме почтового отправления, почтового перевода денег, отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи не выдается;
7) письма в почтовых конвертах больших размеров опускаются в ящики, устанавливаемые в операционных залах, или подаются в операционное окно производственного объекта оператора почты;
8) перечень предметов и веществ, запрещенных и ограниченных к пересылке в почтовых отправлениях.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. При приеме почтовых отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи операторы определяют места и время приема почтовых отправлений вне своих производственных объектов (курьером в месте проживания или нахождения, оговоренном в договоре с пользователем услуг оператора почты).
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. При подаче регистрируемых почтовых отправлений отправитель:
1) выбирает упаковку почтового отправления в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) заполняет сопроводительный бланк, а на международные отправления дополнительно - таможенные декларации;
3) в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, составляет опись вложения и предъявляет отправление в открытом виде для сверки;
4) предъявляет оригинал документа, удостоверяющего личность для идентификации отправителя, на отрывной части квитанции, на сопроводительном бланке или оболочке отправления подтверждает своей подписью текст "Запрещенных к пересылке вложений нет. С требованиями к упаковке ознакомлен", при этом после заполнения отрывная часть квитанции, хранится в установленный срок, предусмотренный пунктом 136 настоящих Правил;
5) предъявляет ветеринарную справку (для внутренних почтовых отправлений) или ветеринарный сертификат (для международных почтовых отправлений) при сдаче посылок:
с пчелами;
пушниной и шкурками грызунов, не подвергшимися фабричной обработке;
с шерстью, щетиной, волосами, пером, пухом;

6) карантинге жатқызылған өнім салынған ішкі пошта жөнелтілімдерін жіберу кезінде жөнелтуші "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес карантиндік сертификатты көрсетеді, халықаралық пошта жөнелтілімдерін жіберу кезінде жөнелтуші фитосанитарлық сертификатты көрсетеді;
7) жаңа піскен көкөніс пен жемістің қатты сорттары салынған пошта жөнелтілімдерін жіберу кезінде жеткізу мерзімі жеті күнтізбелік күннен асатын жағдайда мүмкін болатын шығындарды өзінің жауапкершілігіне алатындығын растайды;
8) жіберуге тыйым салынған заттардың жоқтығына көз жеткізу мақсатында бандерольдердің, сәлемдемелердің, ұсақ пакеттердің ішіндегі салынымды көрсетеді;
9) адресатқа жеткізу және (немесе) табыс ету мүмкін болмаған кезде, пошта жөнелтіліміне қатысты шараларды қабылдау қажеттігі туралы өкімді пошта операторына жазба түрде береді;
10) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне жіберу кезінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес, бір данада қолхат толтырады. Қолхаттың көшірмесі пошта жөнелтіліміне салынады, ал түпнұсқасы пошта операторының өндірістік объектісінде сақталады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Пошта операторлары пошта жөнелтілімін қабылдау немесе тапсыру алдында пошта операторының қызметтерін пайдаланушының дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға өтінішін (келісімін) алуға міндетті. Мұндай келісім электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып немесе келісімді алуды растайтын өзге де тәсілмен, автоматтандырылған (электрондық) Құрылғыларды, жабдықтарды пайдалана отырып немесе Ақпараттық жүйелер арқылы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі арқылы қағаз жеткізгіште қол қойғыза отырып таңдалады.
Жөнелтуші дербес деректерін жинауға, пайдалануға және сақтауға келісім беруден бас тартқан жағдайда, пошта операторы пайдаланушыға тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жіберу қызметін көрсетуден бас тартады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қабылдау кезінде пошта операторы алушының дербес деректерін оның келісімінсіз жинауды, жинақтауды, пайдалануды және сақтауды жүзеге асырады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6) при отправке внутренних почтовых отправлений с подкарантинной продукцией, согласно пункту 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" отправитель предъявляет карантинный сертификат, при отправке международных почтовых отправлении отправитель предъявляет фитосанитарный сертификат;
7) подтверждает принятие на себя возможных убытков при отправке почтовых отправлений с вложением твердых сортов свежих овощей и фруктов при условии, если срок пересылки превышает семь календарных дней;
8) предъявляет вложения бандеролей, посылок, мелких пакетов с целью удостоверения отсутствия запрещенных к пересылке предметов;
9) подает в письменном виде распоряжение оператору почты о необходимости принятия мер в отношении почтового отправления при невозможности доставки и (или) вручения его адресату;
10) в учреждения уголовно-исполнительной системы заполняет расписку в одном экземпляре, согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Копия расписки вкладывается в почтовое отправление, а оригинал хранится в производственном объекте оператора почты.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Операторы почты перед приемом или вручением почтового отправления обязаны получить заявление (согласие) пользователя услуг оператора почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. Такое согласие отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которым подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или посредством информационных систем через государственный сервис контроля доступа к персональным данным согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" на бумажном носителе под роспись.
В случае отказа отправителя от предоставления согласия на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных оператор почты отказывает пользователю услуг в отправке регистрируемого почтового отправления.
Оператор почты при приеме регистрируемого почтового отправления осуществляет сбор, накопление, использование и хранение персональных данных получателя без его согласия.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

70. Ашық түрде мыналар қабылданады:
1) құндылығы жарияланған және салыным тізімдемесімен берілетін ішкі пошта жөнелтілімдері және кедендік декларациямен - халықаралық жөнелтілімдер;
2) салынымына тізімдеме міндетті түрде жасай отырып, үшінші тұлғалар атынан жіберілетін сәлемдемелер;
3) әуе көлігімен жіберілетін тіркелетін пошта жөнелтілімдері;
4) жеке тұлғалар жіберетін тіркелетін пошта жөнелтілімдері.
Пошта операторының жұмыскері пошта жөнелтілімінде пошта желілері арқылы жіберуге тыйым салынған және шектеу қойылған заттар мен нәрселер жіберілуіне жол бермеу мақсатында пошта жөнелтілімінің ішіндегісін мұқият қарап тексеруді жүзеге асырады.
71. Жабық түрде мыналар қабылданады:
1) жеке тұлғалардан осы Қағидалардың 68-тармағы 4) тармақшасының шарттарын сақтай отырып, жарияланған құндылығынсыз ішкі пошта жөнелтілімдері және халықаралық тапсырысты пошта жөнелтілімдері;
2) заңды тұлғалардан фирмалық мөрдің сүргіштік бедерімен мөрленген (немесе пломбасымен пломбаланған) "Жіберуге тыйым салынған салынымдар жоқ" деп расталған жазбасы бар, құндылығы жарияланған ішкі және халықаралық хаттар, бандерольдер және сәлемдемелер.
Осы тармаққа осы Қағидалардың 68-тармағы 8) тармақшасының әрекеті қолданылмайды.
72. "Өз қолына табыс етілсін" деген белгімен ішкі тапсырысты хаттар және алғаны туралы тапсырысты хабарламалары бар пошта карточкалары, жеке тұлғаларға (пошта жөнелтілімінде көрсетілген тұратын жері бойынша) жіберілетін құндылығы жарияланған хаттар қабылданады.
"Өз қолына табыс етілсін" белгісі бар халықаралық пошта жөнелтілімдері осы қызмет түрін ұсынатын елдерге жіберуге қабылданады.
73. Осы Қағидалардың 181-тармағында көрсетілген тұлғалардың өкілдерінен мемлекеттік құпияларды қамтымайтын "Үкіметтік" - "Правительственное" белгісі бар хаттар, пошта карточкалары, бандерольдер мен сәлемдемелер пошта операторының кез келген өндірістік объектісінде қолданыстағы тарифтер бойынша төлеммен қабылданады.
74. Пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша аударымын әскери бөлімшелер мен мекемелер атына жолдаған кезде мынаны басшылыққа алу қажет:
1) межелі пункті көрсетілген әскери бөлімшелер мен мекемелерге пошта жөнелтілімдерінің, жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымының барлық түрі қабылданады;
2) тіркелетін пошта жөнелтілімдері жөнелтушінің нұсқауы бойынша алғаны туралы хабарламамен қабылданады;
3) үстеме төлемді пошта жөнелтілімдері қабылданбайды;
4) "Дала поштасы" деген мекенжаймен тек тіркелмейтін және тапсырысты хаттар мен пошта карточкалары, құндылығы жарияланған хаттар, сондай-ақ пошталық ақша аударымдары қабылданады.
Заңды тұлғалардан әскери бөлімшелер командирлерінің атына тіркелмейтін және тапсырысты бандерольдер, сондай-ақ сәлемдемелерді қабылдау жүзеге асырылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдардың пошта жөнелтілімдерін осы мекемелердің уәкілетті тұлғалары тікелей оларға қызмет көрсететін өндірістік объектіге тапсырады.

70. Принимаются в открытом виде:
1) внутренние почтовые отправления с объявленной ценностью и описью вложения, и международные отправления - с таможенной декларацией;
2) посылки, отправляемые от имени третьих лиц, с обязательным составлением описи вложения;
3) регистрируемые почтовые отправления, пересылаемые воздушным транспортом;
4) регистрируемые почтовые отправления, пересылаемые физическими лицами.
Работник оператора почты внимательно осуществляет осмотр внутреннего содержания почтового отправления в целях не допущения пересылки в почтовом отправлении запрещенных и ограниченных к пересылке предметов и веществ по почтовым сетям.
71. Принимаются в закрытом виде:
1) от физических лиц внутренние почтовые отправления без объявленной ценности и международные заказные почтовые отправления, с соблюдением условий подпункта 4) пункта 68 настоящих Правил;
2) от юридических лиц внутренние и международные письма, бандероли и посылки с объявленной ценностью, опечатанные сургучным оттиском фирменной печати (или опломбированные пломбой), с удостоверенной надписью "Запрещенных к пересылке вложений нет".
На данный пункт действие подпункта 8) пункта 68 настоящих Правил не распространяется.
72. С отметкой "Вручить в собственные руки" принимаются внутренние заказные письма и почтовые карточки с заказными уведомлениями о получении, письма с объявленной ценностью, адресованные физическим лицам (по месту нахождения, указанного на почтовом отправлении).
Международные почтовые отправления с отметкой "Вручить в собственные руки" принимаются в страны, предоставляющие данный вид услуги.
73. От представителей лиц, указанных в пункте 181 настоящих Правил, письма, почтовые карточки, бандероли и посылки с отметкой "Үкіметтік" - "Правительственное" и не содержащие государственных секретов принимаются в любом производственном объекте оператора почты с оплатой по действующим тарифам.
74. При направлении почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег в адреса войсковых частей и учреждений необходимо руководствоваться следующим:
1) в войсковые части и учреждения с указанием пункта назначения принимаются все виды почтовых отправлений, отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи и почтовых переводов денег;
2) регистрируемые почтовые отправления по указанию отправителя принимаются с уведомлением о получении;
3) почтовые отправления с наложенным платежом не принимаются;
4) с адресом "Полевая почта" принимаются только нерегистрируемые и заказные письма и почтовые карточки, письма с объявленной ценностью, а также почтовые переводы денег.
От юридических лиц осуществляется прием нерегистрируемых и заказных бандеролей, а также посылок в адреса командиров воинских частей.
Почтовые отправления от лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, сдаются уполномоченными лицами этих учреждений непосредственно в обслуживающий их производственный объект.

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Франкирлеу машиналарын қолданатын заңды тұлғалар жазба хат-хабарды пошта операторының оларға қызмет көрсететін өндірістік объектісіне тапсырады.
76. Жөнелтуші бір немесе бірнеше мекенжайға бес немесе одан да көп тіркелетін пошта жөнелтілімін, пошталық ақша аударымын жіберетін кезде, жөнелтуші пошта операторы айқындайтын нысанда тізімдер жасайды және оны электронды түрде не қағаз жеткізгіште ұсынады.
77. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушының қалауы бойынша құндылығы жарияланған пошта жөнелтілімдері үстеме төлеммен қабылданады. Бұл ретте, пошта операторы адресатқа пошта жөнелтілімін тапсырған кезде жөнелтуші айтқан үстеме төлем сомасын одан алуды және оны жөнелтуші көрсеткен мекенжайға салып жіберуді міндетіне алады. Үстеме төлемді пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы бойынша және пошта операторларымен тиісті шарттар жасалған елдерге де жіберу үшін қабылданады.
78. Үстеме төлемді пошталық ақша аударымы үшін төлем осы Қағидалардың 158-тармағына сәйкес жүргізіледі. Адресат үстеме төлемнің жалпы сомасын (аударым үшін алымды қосқанда) үстеме төлемді пошта жөнелтілімі табыс етілгенге дейін төлейді.
79. Ішкі және халықаралық тіркелетін пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын беру кезінде жөнелтуші қалауы бойынша пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабарлама сұратады. Хабарлама үшін төлем пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын беру кезінде жүргізіледі.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Ішкі пошта жөнелтілімдерін алғаны туралы хабарлама тіркелетін немесе тіркелмейтін пошта жөнелтілімі түрінде, халықаралық пошта жөнелтілімдері үшін - тіркелмейтін пошта жөнелтілімі түрінде жіберіледі, олар қағаз тасымалдағышта не электрондық поштаны, электрондық абоненттік пошта жәшігін, телекоммуникацияны, ұялы байланысты пайдалану арқылы электронды нысанда жіберіледі.
81. Пошта операторының жұмыскері құндылығы жарияланған хаттар мен бандерольдерді, жай және құндылығы жарияланған сәлемдемелерді буып-түюі және сүргі соғылуы (пломбалауы) жөнелтушінің қатысуымен пошта жөнелтілімдерін қабылдау процесінде орындалады.

Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Юридические лица, применяющие франкировальные машины, письменную корреспонденцию сдают в обслуживающий их производственный объект оператора почты.
76. При сдаче регистрируемого почтового отправления, почтового перевода денег в количестве пяти и более отправлений в один или несколько адресов, отправителем составляются списки определенной оператором почты формы и предоставляются в электронном виде, либо на бумажном носителе.
77. По желанию пользователя услуг оператора почты почтовые отправления с объявленной ценностью принимаются с наложенным платежом. При этом оператор почты обязуется получить с адресата при вручении ему почтового отправления сумму наложенного платежа, оговоренную отправителем, и выслать ее по указанному отправителем адресу. Почтовые отправления с наложенным платежом принимаются для пересылки по всей территории Республики Казахстан и в те страны, с почтовыми операторами которых заключены соответствующие договоры.
78. Оплата за почтовый перевод наложенного платежа производится в соответствии с пунктом 158 настоящих Правил. Адресат оплачивает общую сумму наложенного платежа (включая сбор за перевод) до вручения почтового отправления с наложенным платежом.
79. При подаче внутренних и международных регистрируемых почтовых отправлений и почтовых переводов денег отправитель по желанию запрашивает уведомление о получении почтового отправления. Плата за уведомление производится при подаче почтовых отправлений и почтовых переводов денег.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Уведомление о получении внутренних почтовых отправлений пересылается в виде нерегистрируемого или регистрируемого почтового отправления, международных почтовых отправлений - в виде нерегистрируемого почтового отправления, которые пересылаются на бумажном носителе, либо в электронной форме путем использования электронной почты, электронного абонентского почтового ящика, телекоммуникации, сотовой связи.
81. Упаковка и опечатывание (опломбирование) работником оператора почты писем и бандеролей с объявленной ценностью, простых посылок и с объявленной ценностью, производится в присутствии отправителя в процессе приема почтовых отправлений.

82. Пошта операторының жұмыскерлері өндірістік объектілеріндегі пошта жөнелтілімдерінің кейінгі өңдеу, сұрыптау және тасымалдау операцияларына өткізу процесінде сақталуын қамтамасыз етеді.
83. Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында бал аралары, фабрикалық өңдеуден өтпеген аң және кеміргіштер терілері, сондай-ақ жүн, қылшық, шаш, мамық салынған ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11898 болып тіркелген), Ветеринариялық құжаттарды беру қағидалары мен олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға сәйкес берілген, ветеринариялық құжаттармен бірге жүреді.
2-параграф. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және (немесе) тапсыру
84. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Маршрутты және көлік қозғалысының кестесін жасауды пошта операторы пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне, пошта жөнелтілімдерін өңдеудің, тасымалдаудың және жеткізудің ішкі нормативтері мен бақылау мерзімдеріне сәйкес жүргізеді.
87. Тасымалдау және (немесе) тапсыру процесі сұрыптау, жіберу, межелі пунктіне тасымалданатын тіркелетін пошта жөнелтілімдері жүкқұжаттарында атап-атап ресімделіп (тіркеліп) және жұмыскерлердің алғаны туралы қолымен расталып жүргізіледі.
Пошта операторы пошта жөнелтілімдерінің барлық түрін тасымалдау және (немесе) тапсыру процесінде ілесіп жүруді және олардың сақталуын, сондай-ақ тасымалдау маршруты мен кестесінің сақталуын қамтамасыз етеді.
3-параграф. Пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша
аударымдарын жеткізу және (немесе) табыс ету
88. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Пошта операторының өндірістік объектісіндегі абонементтік жәшіктерді пайдалану пошта операторының қызметтерін пайдаланушының жазбаша өтініші бойынша ақыға жүзеге асырылады. Абоненттеу кезеңінде абонементтік жәшікті басқа тұлғаға пайдалануға беру құқығынсыз пошта операторының қызметтерін бір пайдаланушы пайдаланады.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушының жәшікті әрі қарай пайдаланудан бас тартқан жағдайда, осы нөмірі өтініш берілген сәттен бастап бір ай өткеннен соң немесе абоненттеу мерзімі аяқталғанда басқа пошта операторының қызметтерін пайдаланушының пайдалануына беріледі. Абоненттеу мерзімі немесе абоненттеуді тоқтату туралы өтініште көрсетілген күн өткеннен кейін келіп түскен хат-хабар қайтарылады немесе кері мекенжайы болмаса таратылмағандар қатарына тапсырылады.

82. Работники оператора почты обеспечивают сохранность почтовых отправлений в производственных объектах в процессе передачи их на последующие операции обработки, сортировки и перевозки.
83. В целях обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности внутренние и международные почтовые отправления с пчелами, пушниной и шкурками грызунов, не подвергшимися фабричной обработке, шерстью, щетиной, волосами, пером, пухом сопровождаются ветеринарными документами, выданными в соответствии с Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11898).
Параграф 2. Перевозка и (или) передача почтовых отправлений
84. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Составление маршрута и расписания движения транспорта производится оператором почты в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, внутренними нормативами и сроками обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений.
87. Процесс перевозки и (или) передачи производится с оформлением (регистрацией) перевозимых регистрируемых почтовых отправлений поименно в накладных и росписью работников в получении в пунктах сортировки, направления, назначения.
Оператор почты обеспечивает сопровождение и сохранность всех видов почтовых отправлений в процессе их перевозки и (или) передачи, а также соблюдение маршрута и расписания перевозки.
Параграф 3. Доставка и (или) вручение почтовых отправлений и
(или) почтовых переводов денег
88. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Пользование абонементными ящиками в производственном объекте оператора почты осуществляется за плату по письменному заявлению пользователя услуг оператора почты. В период абонирования абонементным ящиком пользуется один пользователь услуг оператора почты без права передачи в пользование другому лицу.
При отказе пользователя услуг оператора почты от дальнейшего пользования ящиком данный номер предоставляется в пользование другому пользователю услуг оператора почты не ранее, чем через месяц с момента подачи заявления или окончания срока абонирования. Корреспонденция, поступающая после истечения срока абонирования или указанной в заявлении о прекращении абонирования даты, возвращается или передается в число нерозданных при отсутствии обратного адреса.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Абоненттік пошта жәшіктері және абонементтік жәшіктер арқылы мына пошта жөнелтілімдері жеткізіледі:
1) тіркелмейтін хаттар;
2) тіркелмейтін пошта карточкалары;
3) тіркелмейтін бандерольдер;
4) пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымын алғаны туралы хабарламалар;
5) тіркелетін пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымы туралы алғашқы хабарламалар;
6) өлшемдері абонементтік немесе абоненттік пошта жәшіктеріне салуға мүмкіндік бермейтін тіркелмейтін пошта жөнелтілімдері туралы алғашқы хабарламалар;
7) адресаттың қолхатсыз алуға келісетіні туралы өтініші болған жағдайда, тапсырысты хаттар, бандерольдер, пошта карточкалары;
8) жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдары.
92. Адресатқа немесе оның сенiмхат негiзiнде әрекет ететін заңды өкiлiне немесе немесе үшінші тұлғаларға пошта жөнелтілімінде көрсетілген орналасқан жері бойынша адресаттың пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде, мыналар табысталады:
1) салмағы бес жүз граммға дейін тапсырысты пошта жөнелтілімдері ("М" қаптарынан және ұсақ пакеттерден басқа);
2) пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымдарын алғаны туралы тапсырысты хабарламалар;
3) жеделдетілген және курьерлік почта байланысының жөнелтілімдері.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Егер сапаны жақсаруға және тәуекелдерді азайтуға септігін тигізетін болса, пошта операторы пошта жөнелтілімдерін табыс ету (жеткізу) технологиясын өзгертеді.
94. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Пошта операторы адресатқа пошта жөнелтілімін алушының электрондық абоненттік пошта жәшігіне электрондық тәсілмен хабарлама түрінде хабарлама жіберу арқылы межелі жері бойынша тіркелетін пошта жөнелтілімінің келіп түскені туралы хабарлайды, электрондық абоненттік пошта жәшігі болмаған жағдайда хабарлама ұялы байланыстың абоненттік нөміріне ол болған кезде жіберіледі не абоненттік пошта жәшігіне және (немесе) абонементтік пошта жәшігіне дейін қағаз жеткізгіште жеткізіледі жәшік.

Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Через абонентские почтовые и абонементные ящики производится доставка следующих почтовых отправлений:
1) нерегистрируемых писем;
2) нерегистрируемых почтовых карточек;
3) нерегистрируемых бандеролей;
4) уведомлений о получении почтовых отправлений и почтовых переводов денег;
5) первичных извещений о регистрируемых почтовых отправлениях и почтовых переводов денег;
6) первичных извещений о нерегистрируемых почтовых отправлениях, размеры которых не позволяют опустить их в абонементные ящики или абонентские почтовые ящики;
7) заказных писем, бандеролей, почтовых карточек, при наличии заявления адресата о согласии на получение без расписки;
8) периодические печатные издания по подписке.
92. Вручению адресату или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности либо третьим лицам при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода, по месту нахождения, указанного на почтовом отправлении, подлежат:
1) заказные почтовые отправления весом до пятисот граммов (кроме мешков "М" и мелких пакетов);
2) заказные уведомления о получении почтовых отправлений;
3) отправления ускоренной и курьерской почтовой связи.
Вручению адресату по месту нахождения, указанного на почтовом отправлении, подлежат заказные уведомления о получении почтовых переводов денег.
Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Оператор почты изменяют технологию вручения (доставки) почтовых отправлений, если это влечет улучшение качества и минимизацию рисков.
94. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Оператор почты извещает адресат о поступлении регистрируемого почтового отправления по месту назначения путем направления сообщения в виде извещения электронным способом на электронный абонентский почтовый ящик получателя почтового отправления, в случае отсутствия электронного абонентского почтового ящика извещение направляется на абонентский номер сотовой связи при его наличии либо доставляется на бумажном носителе до абонентского почтового ящика и (или) абонементного ящика.

Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Заңды тұлғаның атына жолданған тіркелмейтін хат-хабарлар, пошта жөнелтілімдерін алғаны туралы хабарламалар (қағаз жеткізгіштерде), тіркелетін пошта жөнелтілімдері туралы хабарламалар (қағаз жеткізгіштерде) пошта операторының өндірістік объектілерінде беріледі немесе заңды тұлғаның абоненттік пошта жәшігіне пошташы жеткізеді. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жеткізу тәртібі пошта операторы мен заңды тұлға арасында жасалған шартпен айқындалады.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін алушы - заңды тұлғалар өзі уәкілетті еткен тұлғаның атына пошта жөнелтілімдерін алу құқығына сенімхат ресімдейді. Сенімхат уәкілетті тұлғаның өзінде қалады және оны тіркелетін пошта жөнелтілімін әрбір алу кезінде көрсететін болады, ал сенімхаттың көшірмесі пошта операторының өндірістік объектісінде қалады.
Тіркелетін жөнелтілімдерді заңды тұлғамен жасасқан пошта операторының шарты бойынша жеткізгенде жөнелтілімдерді оның уәкілетті тұлғасына сенімхатпен беру тәртібі осы шарт талаптарымен айқындалады.
98. Заңды тұлғаларға тиесілі ғимараттарда, үй-жайларда (жатақханаларда, интернаттарда, балалар үйінде, қонақ үйлерде, сауықтыру және емдеу мекемелерінде) тұратын жеке тұлғаларға тіркелмейтін пошта жөнелтілімдері, пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабарламалар, тіркелетін пошта жөнелтілімдері және пошталық ақша аударымдары туралы хабарламалар осы Қағидалардың 96-тармағында көрсетілген тәртіппен жеткізіледі.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін, пошта жөнелтілімдерін алғаны туралы хабарламаларды, тіркелетін пошта жөнелтілімдері және пошталық ақша аударымы туралы хабарламаларды елді мекендерден тыс жеткізуді жүзеге асырады:
отар жайылымындағы малшыларға, фермалар, өндірістік учаскелерде және бригадаларда жүрген ауыл шаруашылығы ұйымдарының жұмыскерлеріне;
айдындағы балықшыларға;
орман учаскелеріндегі, геологиялық партиялардағы (экспедициядағы) жұмыскерлерге;
теміржол айырығындағы жұмыскерлерге;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазалау мерзімін өтеп жатқан адамдарға;
адресаттар жұмыс істейтін заңды тұлғаға дейін.

Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Нерегистрируемая корреспонденция, уведомления (на бумажных носителях) о получении почтовых отправлений, извещения (на бумажных носителях) регистрируемых почтовых отправлениях в адрес юридического лица выдаются в производственных объектах оператора почты, либо доставляются почтальоном в абонентский почтовый ящик юридического лица. Порядок доставки регистрируемых почтовых отправлений определяется договором, заключенным между оператором почты и юридическим лицом.
Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Юридические лица - получатели регистрируемых почтовых отправлений оформляют доверенность на право получения почтовых отправлений на имя уполномоченного им лица. Доверенность остается у уполномоченного лица и предъявляется при каждом получении регистрируемых почтовых отправлений, а копия доверенности остается в производственном объекте оператора почты.
При доставке регистрируемых отправлений по договору оператора почты с юридическим лицом порядок выдачи отправлений его уполномоченному лицу по доверенности определяется условиями данного договора.
98. Физическим лицам, проживающим в зданиях, помещениях, принадлежащих юридическим лицам (в общежитиях, интернатах, детских домах, гостиницах, оздоровительных и лечебных учреждениях), доставка нерегистрируемых почтовых отправлений, уведомлений о получении почтовых отправлений, извещений о регистрируемых почтовых отправлениях и почтовых переводах денег производится в порядке, указанном в пункте 96 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Доставка нерегистрируемых почтовых отправлений, уведомлений о получении почтовых отправлений, извещений о регистрируемых почтовых отправлениях и почтовых переводах денег вне населенных пунктов осуществляется:
чабанам на отгонных пастбищах, рабочим сельскохозяйственных организаций, находящихся на фермах, производственных участках и бригадах;
рыбакам по месту лова;
работникам лесоучастков, геологических партий (экспедиций);
работникам железнодорожных разъездов;
лицам, отбывающим срок наказания в учреждениях уголовно- исполнительной системы;
до юридических лиц, в которых работают (содержатся) адресаты.

Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Елді мекендердің аумағына жатпайтын саяжай учаскелеріне жолданатын пошта жөнелтілімдерін пошта операторы пошта байланысының жақын маңдағы өндірістік объектісіне дейін жібереді. Мұндай почта жөнелтімдері адресаттарға немесе оның сенiмхат негiзiнде әрекет ететін заңды өкiлiне немесе пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған адресаттың келісімі болған кезде үшінші тұлғаларға пошта операторының өндірістік объектілерінде беріледі.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Жеке құрамға, әскери бөлімшелерге жолданған пошта жөнелтілімдері, оның ішінде жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдері адресаттың өзіне де, әскери пошташыға немесе бөлімшелердің, мекемелердің уәкілетті тұлғаларына да беріледі, ал қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріндегі адамдарға жолданғандар көрсетілген мекемелердің уәкілетті тұлғаларына ғана беріледі.
102. Пошта операторының өндірістік объектілерінде:
1) құндылығы жарияланған хаттар мен бандерольдер;
2) үстеме төлемді пошта жөнелтілімдері;
3) сәлемдемелер;
4) пошталық ақша аударымдары;
5) әскери бөлімшелер мен қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі адамдарға жолданған пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымдары;
6) салмағына қарамастан ұсақ пакеттер;
7) электронды тасымалдағыштағы немесе ашық түрде қағаз тасымалдағышта басып шығарылған электрондық пошта хабарлары;
8) ашық түрдегі факсимильді байланыс жөнелтілімдері;
9) ақаулы пошта жөнелтілімдері;
10) "М" қаптары;
11) бастапқы жеткізу кезінде алушының болмауы себебінен табыс етілмеген, сондай-ақ салмағы 500 грамм астам тапсырысты пошта жөнелтілімдері беріледі.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін пошта операторы осы халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберілетін және кеден одағынан рұқсат алынған тауарларға қатысты кедендік төлемдер мен салық төленген жағдайда алушыларына беріледі.

Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Почтовые отправления, адресованные на дачные участки, которые не относятся к территории населенных пунктов, оператором почты пересылаются до ближайшего производственного объекта почтовой связи. Такие почтовые отправления выдаются адресатам или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности либо третьим лицам при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода в производственных объектах оператора почты.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Почтовые отправления, в том числе отправления ускоренной и курьерской почтовой связи, адресованные личному составу, войсковым частям выдаются как лично адресатам, так и воинским почтальонам или уполномоченным лицам частей, учреждений, а лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы только уполномоченным лицам указанных учреждений.
102. На производственных объектах оператора почты выдаются:
1) письма и бандероли с объявленной ценностью;
2) почтовые отправления с наложенным платежом;
3) посылки;
4) почтовые переводы денег;
5) почтовые отправления и почтовые переводы денег, адресованные лицам находящимся в войсковых частях и учреждениях уголовно-исполнительной системы;
6) мелкие пакеты независимо от веса;
7) сообщения электронной почты на электронном носителе или распечатанные на бумажном носителе в открытом виде;
8) отправления факсимильной связи в открытом виде;
9) дефектные почтовые отправления;
10) мешки "М";
11) заказные почтовые отправления, не врученные при первичной доставке по причине отсутствия получателя, а также весом, свыше 500 граммов.
Международные почтовые отправления выдаются оператором почты их получателям при условии уплаты таможенных платежей и налогов в отношении товаров, пересылаемых в этих международных почтовых отправлениях и полученного разрешения от таможенного органа.

Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 318 шешімімен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағында карантиндік фитосанитариялық бақылануы (қадағалануы) тиіс, Карантинге жатқызылған өнімнің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың) тізбесіне енгізілген карантинге жатқызылған өнімді қамтитын халықаралық пошта жөнелтілімдерін беру өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік инспекторлары тексеріп қарағаннан кейін жүзеге асырылады.
Пошта операторы тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін (оның ішінде үстеме төлемді) беруді пошта операторының қызметтерін пайдаланушының нұсқауы бойынша поштаматтар желісі арқылы жүзеге асырады.
103. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері, пошталық ақша аударымдары адресатқа, оның заңды өкіліне және сенім білдірген адамына, адресаттың немесе оның өкілінің жеке басын куәландыратын мына құжаттардың бірін көрсеткенде ғана беріледі:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспортын;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін;
3) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат;
4) азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
5) шетелдік паспорт;
6) туу туралы куәлік.
Жеке басын куәландыратын құжатты пошта операторының қызметтерін пайдаланушы қағаз жеткізгіште не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық түрде ұсынады.
Сенім білдірілген адам тиісті өкілеттіктерді растау үшін пошта операторына сенімхаттың түпнұсқасын және (немесе) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-1-бабына сәйкес электрондық нысанда қосымша көрсетеді.
Пошталық ақша аударымын және үстеме төлемді пошта жөнелтімін қоспағанда, почта жөнелтімін беру адресаттың келісімі болған кезде үшінші тұлғаға жүргізілуі мүмкін. Мұндай келісім парольді (пин-кодты) енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталады.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушы пошта жөнелтілімін алу кезінде ұсынған құжаттың деректерін көрсетеді.
Пошталық ақша аударымдары Бланк толтырыла отырып беріледі.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Тіркелетін пошта жөнелтілімін алған кезде пошта операторының қызметтерін пайдаланушы осы Қағидалардың 31-тармағының алтыншы бөлімімен көзделген жағдайларды қоспағанда, жөнелтілімді алғаны туралы қолхат береді.
Пошта операторлары пошта жөнелтілімін қабылдау немесе табыс ету алдында пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға өтінішін (келісімін) алуға міндетті. Мұндай келісім электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып немесе "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықтарды пайдалана отырып немесе ақпараттық жүйелер арқылы келісімді алғанын растайтын өзге тәсілмен электрондық түрде не қол қойғызып қағаз жеткізгіште іріктеледі.
Тіркелетін пошта жөнелтілімін беру не тапсыру пошта жөнелтілімінде көрсетілген адресатқа (алушыға) не адресаттың пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде үшінші тұлғаға тікелей жүзеге асырылады.
Мынадай жағдайларды қоспағанда, тіркелетін пошта жөнелтілімі пошта жөнелтілімінде көрсетілмеген адамға берілмейді не табыс етілмейді:

Выдача международных почтовых отправлений, содержащих подкарантинную продукцию включенную в Перечень подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), подлежащих карантинному фитосанитарному контролю (надзору) на таможенной границе Евразийского экономического союза и таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Комиссии таможенного союза от 18 июня 2010 года № 318, осуществляется после проведения досмотра государственными инспекторами уполномоченного органа по карантину растений.
Оператор почты по указанию пользователя услуг оператора почты через сеть почтоматов осуществляет выдачу регистрируемых почтовых отправлений (в том числе с наложенным платежом).
103. Регистрируемые почтовые отправления, почтовые переводы денег выдаются адресату, его законному представителю или поверенному при предъявлении одного из следующих документов, удостоверяющих личность адресата или его представителя:
1) паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
3) вида на жительство иностранца в Республике Казахстан;
4) удостоверения лица без гражданства;
5) заграничного паспорта;
6) свидетельства о рождении.
Документ, удостоверяющих личность предъявляется пользователем услуг оператора почты на бумажном носителе либо в электронном виде посредством сервиса цифровых документов.
Поверенный дополнительно предъявляет оригинал доверенности и (или) электронную форму согласно статье 44-1 Закона Республики Казахстан "О нотариате" оператору почты для подтверждения соответствующих полномочий.
Выдача почтового отправления, за исключением почтового перевода денег и почтового отправления с наложенным платежом, может быть произведена третьему лицу при наличии согласия адресата. Такое согласие подтверждается путем ввода пароля (пин-кода) или сканирования штрих-кода.
Пользователь услуг оператора почты указывает при получении почтового отправления данные предъявленного документа.
Выдача почтовых переводов денег производится с заполнением Бланка.
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. При получении регистрируемого почтового отправления пользователь услуг оператора почты дает расписку в получении отправления, за исключением случаев предусмотренных частью шестой пункта 31 настоящих Правил.
Операторы почты перед вручением почтового отправления обязаны получить заявление (согласие) пользователя услуг оператора почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. Такое согласие отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которым подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или посредством информационных систем через государственный сервис контроля доступа к персональным данным согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" либо на бумажном носителе под роспись.
Выдача, либо вручение регистрируемого почтового отправления осуществляется непосредственно адресату (получателю) или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности либо третьему лицу при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода.
Регистрируемое почтовое отправление не выдается, либо не вручается лицу, не указанному на почтовом отправлении, за исключением:

1) алушылардан пошта жөнелтілімдерін алуға арналған сенімхатты қағаз жеткізгіште не электрондық цифрлық қолтаңбасы бар электрондық нысанда:
2) адресаттың пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі.
Жөнелтуші дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісім беруден бас тартқан жағдайда, пошта операторы көрсетілетін қызметтерді пайдаланушыға пошта жөнелтілімін табыс етпейді.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Жеке тұлғаның - адресаттың нұсқауы бойынша және пошта операторының мүмкіндігі болса, осы Қағидалардың 4), 9) және 10) тармақшасынан басқа, 102-тармағында аталған пошта жөнелтілімдері қосымша ақыға пошта жөнелтілімінде көрсетілген тұратын жері бойынша жеткізіліп беріледі.
106. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері:
1) адресаттың өзіне;
2) пошта жөнелтілімдерін, жеделдетілген және курьерлік пошта жөнелтілімдерін алуға Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес ресімделген адресаттың сенімхатын және оған теңелген сенімхатты ұсынушыға осы Қағидалардың 103-тармағында көрсетілген құжаттардың бірін сенім білдірілген тұлға көрсеткенде;
2-1) ПИН-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған адресаттың келісімі болған кезде үшінші тұлғаларға;
3) кәмелетке толмаған он алты жасқа дейінгі жасөспірімдердің ата-аналарына (асыраушыларына, қамқоршыларына) сенімхатсыз, осы Қағидалардың 103-тармағында аталған құжаттардың бірін және адресатқа жақын екенін растайтын құжаттарды көрсеткенде;
4) қабілеті жоқ тұлғалардың ата-аналарына (асыраушыларына, қамқоршыларына) сенімхатсыз, адресатқа жақын екенін растайтын осы Қағидалардың 103-тармағында аталған құжаттардың бірін көрсеткенде;
5) мектеп, интернаттардың, балалар үйлерінің, қарттар үйлері мен емдеу мекемелерінің заңды тұлғалар өкілдеріне, соңынан он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандарға беру үшін – сенімхаттар бойынша, сондай-ақ осы Қағидалардың 99-тармағында көрсетілген басқа да жеке тұлғаларға қол қойғызып табыс етіледі.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) предъявления доверенности на бумажном носителе либо в электронной форме с электронной цифровой подписью на получение почтовых отправлений, от получателей:
2) согласия адресата подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода.
В случае отказа отправителя от предоставления согласия на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных оператор почты не вручает пользователю услуг почтовое отправление.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. По указанию адресата - физического лица и при наличии у оператора почты возможности, перечисленные в пункте 102 настоящих Правил, почтовые отправления, кроме подпунктов 4), 9) и 10) за дополнительную плату доставляются получателю по месту его нахождения, указанного на почтовом отправлении.
106. Вручение регистрируемых почтовых отправлений производится под роспись:
1) лично адресату;
2) предъявителю доверенности адресата и приравненной к ней, оформленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, на получение почтовых отправлений, отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи при предъявлении поверенным одного из документов, указанных в пункте 103 настоящих Правил;
2-1) третьим лицам, при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода;
3) родителям (усыновителям, опекунам) несовершеннолетних лиц в возрасте до шестнадцати лет без доверенности, по предъявлению одного из документов, перечисленных в пункте 103 настоящих Правил и документов, подтверждающих их отношение к адресату;
4) родителям (усыновителям, опекунам) недееспособных лиц без доверенности, по предъявлению одного из документов, перечисленных в пункте 103 настоящих Правил и подтверждающих их отношение к адресату;
5) уполномоченным лицом юридического лица - школ, интернатов, детских домов, домов престарелых и лечебных учреждений для дальнейшего вручения несовершеннолетним адресатам в возрасте до шестнадцати лет - по доверенностям, а также физическим лицам, указанным в пункте 99 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 106 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

107. "Өз қолына табыс етілсін" деген белгісі бар тапсырысты хаттар және тапсырысты пошта карточкалары, құндылығы жарияланған хаттар адресаттың өзіне, оның заңды өкіліне немесе сенім білдірген тұлғасына хабарлама бланкісіне қол қойғызып табыс етіледі.
108. Осы Қағидалардың 99-тармағында көрсетілген адресаттарға жеткізілетін пошта жөнелтілімдерін, тіркелетін пошта жөнелтілімдері мен пошта жөнелтілімдерін алғаны туралы хабарламаларды табыс етуді қарамағында адресаттар жұмыс істейтін заңды тұлғалар жүзеге асырады.
109. Алушының қайтыс болуы, жөнелтуші көрсеткен мекенжай бойынша алушының болмауы не алушы пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы себебінен табыс етілмеген пошта жөнелтілімі талап етілмеген кезде жөнелтуші пошта операторына қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда пошта жөнелтілімін қайтарудан бас тарту туралы өтініш береді, ол кейіннен пошта операторының иелігіне түседі.
Тіркелетін пошта жөнелтілімін алудан бас тартқан жағдайда, адресат пошта жөнелтілімінде немесе хабарламаға қол қойып тиісті белгі жасайды. Егер адресат тіркелетін пошта жөнелтілімін алудан бас тартса және қолын қойып тиісті белгі жасамаса, пошта операторының жұмыскері пошта жөнелтілімінде және хабарламада "Адресат пошта жөнелтілімінен және қол қоюдан бас тартты" деп белгі жасайды.
Алушының қайтыс болуы, мекенжайы бойынша алушының болмауы, алушы пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы себебі бойынша пошта жөнелтілімі табыс етілмеген кезде пошта операторының қызметкері пошта жөнелтілімінде және хабарламада "Адресат алушының қайтыс болуына байланысты жоқ", "Мекенжайы бойынша алушының болмауы" және "Алушының пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы" деген белгі қояды.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Салынымдарының тізімдемесі бар пошта жөнелтілімдері мен ақаулы тіркелетін пошта жөнелтілімдерін пошта операторының жұмыскері адресатқа не адресаттың пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде ашады.
Салыным тізімдемесіне сәйкес келмеген немесе бұзылған кезде, пошта операторының өндірістік объектісінің басшысы, жұмыскері мен адресат немесе пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде үшінші тұлғалармен қол қоятын акті жасалады. Актінің бір данасы ақаулы пошта жөнелтілімінің салымымен бірге адресатқа немесе пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде үшінші тұлғаларға тапсырылады.
Салыным тізімдемеге сәйкес келмеген Адресат немесе пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде үшінші тұлғалар актіге қол қоюдан бас тартқан кезде, пошта операторының жұмыскері "Адресат қол қоюдан бас тартты" деген белгі жасайды. Акт қызметтік тексеру және (немесе) өтемақыны төлеуге негіздеме болады. Пошта жөнелтілімінің буып-түю материалы (тысы) заттай дәлел ретінде пошта операторының өндірістік объектісінде қалады.
Пошта жөнелтілімін ашудан бас тартқан жағдайда, адресат немесе пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде үшінші тұлғалар хабарламаға тиісті белгі жасайды, бұл келешекте адресаттың шағымын, наразылығын қанағаттандырудан бас тартуға негіздеме болып табылады.

107. Заказные письма и заказные почтовые карточки, письма с объявленной ценностью с отметкой "Вручить в собственные руки" вручаются лично адресату, его законному представителю или поверенному, под расписку на бланке уведомления.
108. Вручение почтовых отправлений, извещений о регистрируемых почтовых отправлениях и уведомлений о получении почтовых отправлений, доставляемых адресатам, указанным в пункте 99 настоящих Правил, осуществляется юридическими лицами, в которых работают (содержатся) адресаты.
109. При невостребованности почтового отправления, которое не было вручено по причине смерти получателя, отсутствия получателя по адресу, указанному отправителем, либо отказа получателя от получения почтового отправления, отправитель подает оператору почты на бумажном носителе или в электронной форме заявление об отказе в возврате почтового отправления, которое в последующем поступает в распоряжение оператору почты.
При отказе от получения регистрируемого почтового отправления адресат производит соответствующую отметку с подписью на почтовом отправлении или извещении. Если адресат отказывается от получения регистрируемого почтового отправления и не производит соответствующую отметку с подписью, работник оператора почты делает на почтовом отправлении и извещении отметку "Адресат отказался от почтового отправления и от проставления подписи".
При невручении почтового отправления по причине смерти получателя, отсутствия получателя по адресу, отказа получателя по получению почтового отправления работник оператора почты делает на почтовом отправлении и извещении отметку "Адресат отсутствует в связи со смертью получателя", "Отсутствия получателя по адресу" и "Отказ получателя по получению почтового отправления".
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Почтовые отправления с описью вложения и дефектные регистрируемые почтовые отправления вскрываются работником оператора почты при вручении адресату либо третьим лицам при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода.
При несоответствии вложения описи или порчи вложения составляется акт, который подписывается руководителем, работником производственного объекта оператора почты и адресатом либо третьим лицом при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода. Один экземпляр акта вручается адресату либо третьим лицам при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода с вложением дефектного почтового отправления.";
При отказе адресата либо третьих лиц при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода, от подписи акта, работник оператора почты делает отметку "Адресат от подписи отказался". Акт служит основанием для служебной проверки и (или) выплаты возмещения. Упаковочный материал (оболочка) почтового отправления в качестве вещественного доказательства остается в производственном объекте оператора почты.
При отказе от вскрытия почтового отправления, адресат либо третьи лица при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода, делают соответствующую отметку на извещении, что в последующем является основанием для отказа в удовлетворении жалобы, претензии адресата.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Адресаттың талап етуі бойынша түзу орауыштағы үстеме төлемді пошта жөнелтілімі оның үстеме төлем сомасы төлегеннен кейін ғана ашылуы мүмкін. Үстеме төлем сомасы төленгенге дейін адресат жөнелтушінің мекенжай деректері туралы ақпаратты пошта операторынан алады.
Осы Қағидалармен айқындалған тәртіпте адресатқа берілген кезде түзу күйдегі үстеме төлемді пошта жөнелтілімі кері қабылданбайды және пошта операторына жіберілген заттардың түрі, өлшемі, ассортименттері бойынша шағымдар, наразылықтар қабылданбайды.
112. Ақаулы пошта жөнелтілімдерін, оның ішінде үстеме төлемді ақаулы пошта жөнелтілімдерін адресаттың көзінше пошта операторының жұмыскері ашады. Үстеме төлемді ақаулы пошта жөнелтілімі ашылғанға дейін үстеме төлем сомасы төленбейді.
Салыным тізімдемесіне сәйкес келген, салынымы бұзылмаған не зақымдалмаған кезде, акт жасалынбайды және адресат үстеме төлем сомасын төлейді.
Салынымы кем шыққан, ауыстырылған, толықтай не ішінара бүлінген кезде екі данада акті жасалады, оның бір данасы адресатқа беріледі. Актінің екінші данасы бар пошта жөнелтілімі жөнелтушіге жіберген жеріне пошта операторының бөлімшесінде қызметтік тексеру жүргізу үшін қайтарылады.
Үстеме төлемді ақаулы халықаралық пошта жөнелтілімдері ДПО актілеріне және (немесе) ДПО мүше-елдердің пошта операторлары арасындағы халықаралық келісімдерге сәйкес табыс етіледі.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып, құқықты растау арқылы үшінші тұлғаларға тапсыру
Ескерту. 5-тарау 4-параграфпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112-1. Тіркелген пошта жөнелтілімдерін тапсыру, ақша почта аударымын және үстеме төлемі бар почта жөнелтілімдерін қоспағанда, үшінші тұлғаға пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып алу құқығын растау арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.

Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Почтовое отправление с наложенным платежом в исправной упаковке вскрывается по требованию адресата только после оплаты им суммы наложенного платежа. До оплаты суммы наложенного платежа адресат получает у оператора почты информацию об адресных данных отправителя.
После выдачи адресату почтового отправления с наложенным платежом в исправном состоянии в порядке, определенном настоящими Правилами, отправление назад не принимается, и не принимаются жалобы, претензии к оператору почты по виду, размерам и ассортименту пересылаемых предметов, вещей и товаров.
112. Дефектные почтовые отправления, в том числе с наложенным платежом, вскрываются работником оператора почты в присутствии адресата. Сумма наложенного платежа до вскрытия дефектного почтового отправления с наложенным платежом не уплачивается.
При соответствии вложения описи, отсутствия порчи или повреждения вложения акт не составляется и адресат уплачивает сумму наложенного платежа.
При недостачи, замены, полной или частичной порчи вложения составляется акт в двух экземплярах, первый экземпляр которого передается адресату. Почтовое отправление со вторым экземпляром акта возвращается в место подачи отправителю для проведения служебной проверки в подразделении оператора почты.
Вручение дефектного международного почтового отправления с наложенным платежом производится в соответствии с актами ВПС и (или) соглашениями между операторами почты стран-членов ВПС.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Вручение регистрируемых почтовых отправлений третьим лицам посредством подтверждения права с использованием пин-кода или штрих-кода.
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 4 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112-1. Вручение регистрируемых почтовых отправлений, за исключением почтового перевода денег и почтовых отправлений с наложенным платежом, может осуществляться третьему лицу посредством подтверждения права на получение с использованием пин-кода или штрих-кода.

112-2. Пошта операторлары тиісті техникалық инфрақұрылым болған кезде тіркелетін пошта жөнелтілімін алу құқығын үшінші тұлғаға беру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Пин-код және (немесе) штрих-код пошта жөнелтілімін жіберу кезінде деректері көрсетілген алушының өзіне (адресатқа) тікелей жіберіледі.
112-3. Тіркелетін почта жөнелтілімін алушы (адресат) почта байланысы операторының ақпараттық жүйесі арқылы алушының өзі жасаған және жіберген пин-кодты немесе штрих-кодты үшінші тұлғаға береді.
112-4. Үшінші тұлға ПИН-кодты айтады немесе пошта операторының ақпараттық жүйесінде алушы (адресат) жіберген штрих-кодты оқуға ұсынады.
112-5. Тіркелетін пошта жөнелтілімін үшінші тұлғаға пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып тапсыру алушы (адресат) үшін пошта операторының ақпараттық жүйесінде жасалған пин-кодты немесе штрих-кодты көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
112-6. Тіркелген пошта жөнелтілімдерін пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып үшінші тұлғаларға тапсыру пошта жөнелтілімдерінің мынадай санаттары үшін мүмкін болады:
1) қарапайым;
2) тапсырыс;
3) жарияланған құндылығы бар.
112-7. Беру пунктінің жауапты қызметкері ПИН-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу арқылы алушыны тексеруді жүзеге асырады.
112-8. Сәтті тексеруден кейін тіркелетін пошта жөнелтілімін тапсыру туралы мәртебе үшінші тұлғаға тапсыру белгісі көрсетіле отырып, ақпараттық жүйеде тіркеледі.
112-9. Тексеру сәтсіз болған жағдайда (кез келген себеппен) тіркелетін пошта жөнелтімдері үшінші тұлғаға берілмейді.
112-10. Почта жөнелтімдерін үшінші тұлғаларға пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып тапсыру осы қызмет көзделген және тиісті инфрақұрылым көзделген почта байланысының барлық автоматтандырылған бөлімшелерінде жүзеге асырылады.
112-11. Жасалған пин-кодтың немесе штрих-кодтың жарамдылық мерзімі оны көрсету үшін пошта операторының ақпараттық жүйесінде ашқан сәттен бастап 3 (үш) минутты құрайды, содан кейін ол автоматты түрде жаңартылады.
112-12. Пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып, үшінші тұлғаларға тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тапсыруға кедергі келтіретін техникалық іркілістер кезінде пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып, үшінші тұлғаларға тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тапсыру процесін қайта бастау осындай іркілістер жойылғаннан кейін жүзеге асырылады.
112-13. Пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып, үшінші тұлғаларға тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тапсыруға кедергі келтіретін техникалық іркілістер жойылғанға дейін тіркелетін пошта жөнелтілімдерін тапсыру адресатқа немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдіретін өкілге жүзеге асырылады.

112-2. Операторы почты обеспечивают возможность передачи права получения регистрируемого почтового отправления третьему лицу при наличии соответствующей технической инфраструктуры.
Пин-код и (или) штрих-код направляются непосредственно самому получателю (адресату), данные которого были указаны при отправке почтового отправления.
112-3. Получатель регистрируемого почтового отправления (адресат) передает третьему лицу пин-код или штрих-код, сгенерированный и направленный лично получателю через информационную систему оператора почтовой связи.
112-4. Третье лицо озвучивает пин-код либо предъявляет для считывания штрих код, отправленный ему получателем (адресатом) в информационной системе оператора почты.
112-5. Вручение регистрируемого почтового отправления третьему лицу с использованием пин-кода или штрих-кода осуществляется при предъявлении пин-кода или штрих-кода, сгенерированного в информационной системе оператора почты для получателя (адресата).
112-6. Вручение регистрируемых почтовых отправлений третьим лицам с использованием пин-кода или штрих-кода осуществляется для следующих категорий почтовых отправлений:
1) простые;
2) заказные;
3) с объявленной ценностью.
112-7. Ответственный работник пункта выдачи осуществляет верификацию получателя, вводя пин-код или сканируя штрих-код.
112-8. После успешной верификации статус о вручении регистрируемого почтового отправления фиксируется в информационной системе с указанием признака вручения третьему лицу.
112-9. При неудачной верификации (по любой причине) регистрируемые почтовые отправления третьему лицу не вручаются.
112-10. Вручение почтовых отправлений третьим лицам с использованием пин-кода или штрих-кода осуществляется во всех автоматизированных отделениях почтовой связи, где предусмотрена данная услуга и предусмотрена соответствующая инфраструктура.
112-11. Срок действия сгенерированного пин-кода или штрих-кода составляет 3 (три) минуты с момента его открытия в информационной системе оператора почты для предъявления, после чего он автоматически обновляется.
112-12. При технических сбоях, препятствующих вручению регистрируемых почтовых отправлений третьим лицам с использованием пин-кода или штрих-кода, возобновление процесса вручения регистрируемых почтовых отправлений третьим лицам с использованием пин-кода или штрих-кода осуществляется после устранения таких сбоев.
112-13. До устранения технических сбоев, препятствующих вручению регистрируемых почтовых отправлений третьим лицам с использованием пин-кода или штрих-кода, вручение регистрируемых почтовых отправлений может осуществляться адресату или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности.

112-14. Үшінші тұлғалар туралы ақпарат пошта операторының ақпараттық жүйесінде сақталмайды.
6-тарау. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдау, өңдеу және
табыс ету тәртібі
113. Тағайындалған оператор және пошта операторы халықаралық пошта жөнелтілімін қабылдау, өңдеу, тасымалдау және (немесе) беру, жеткізу және (немесе) табыс ету бойынша операцияларды ДПО актілеріне сәйкес жүзеге асырады.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдау кезінде ішкі пошта жөнелтілімдерін салуға тыйым салулардан басқа, оларға қосымша ДПО ақпараты (циркуляры) негізінде жіберілетін елде қолданыстағы тыйым салулар туралы мәліметтерді басшылыққа алу қажет.
114. Тағайындалған оператор және пошта операторы халықаралық пошта жөнелтілімдері ДПО Актілерінде көзделген ілеспе құжаттармен бірге жіберілуін қамтамасыз етеді.
Мұндай жөнелтілімдерді ресімдеу осы Қағидаларда және ДПО Актілерінде айқындалған талаптарға сәйкес жүргізіледі.
115. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін халықаралық пошта алмасу орындарында "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде және Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінде көзделген жағдайларда мемлекеттік кірістер органдары тексеріп қарайды.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Мемлекеттік кірістер органдары халықаралық жазбаша хат-хабарды, сондай-ақ кедендік бақылауға жатпайтын, кедендік рәсімдер жүргізілмейтін, оларға қатысты кедендік операциялар жасалмайтын, Еуразиялық кедендік одақ елдері аумағы шегінде жіберілетін пошта жөнелтілімдерінің барлық түрін тексеріп қарамайды.
117. Жеке және заңды тұлғалардан ашық түрде мыналар қабылданады:
1) кедендік декларацияларды немесе жапсырма толтырылған ұсақ пакеттер;
2) құндылығы жарияланған хаттар, салынымдардың сипаттамасы туралы жіберушіден сұралған, ілеспе бланкі мен кедендік декларациялары толтырылған сәлемдемелер.
Заңды тұлғалардан өздерінің мөрлерімен мөрленген немесе пломбаланған сәлемдемелер ілеспе бланкілер мен кедендік декларацияларды қоса бере отырып, пошта операторы айқындаған нысандағы тізім бойынша жабық түрде қабылданады.
117-1. Халықаралық пошта жөнелтілімін жөнелтуші пошта операторы арқылы өзі жіберген пошта жөнелтілімін қайтару немесе мекенжайын өзгерту туралы өтініш береді.
Жөнелтуші халықаралық жөнелтілім адресатқа тапсырылмаған жағдайда не істеу керектігі туралы оны жіберген кезде өтініш береді, бұл туралы ілеспе мекенжай қағазының бет жағына белгі жасалады.

112-14. Информация о третьих лицах не хранится в информационной системе оператора почты.
Глава 6. Порядок приема, обработки и вручения международных
почтовых отправлений
113. Назначенный оператор и оператор почты осуществляет операции по приему, обработки, перевозки и (или) передачи, доставки и (или) вручения международного почтового отправления в соответствии с Актами ВПС.
При приеме международных почтовых отправлений необходимо дополнительно, помимо запретов к вложению во внутренних почтовых отправлениях, руководствоваться сведениями о запретах, действующих в стране назначения на основании информации либо (циркуляров) ВПС.
114. Назначенный оператор и оператор почты обеспечивает пересылку международных почтовых отправлений с сопроводительными документами, предусмотренными Актами ВПС.
Оформление таких отправлений производится в соответствии с определенными требованиями в настоящих Правилах и Актах ВПС.
115. Международные почтовые отправления досматриваются органами государственных доходов в местах международного почтового обмена в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и Таможенным кодексом Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Не досматривается органами государственных доходов международная письменная корреспонденция, а также все виды почтовых отправлений, пересылаемых в пределах территории стран Евразийского экономического союза, которые не подлежат таможенному контролю, не помещаются под таможенные процедуры, в отношении них не совершаются таможенные операции.
117. Принимаются от физических и юридических лиц в открытом виде:
1) мелкие пакеты с заполнением таможенных деклараций или ярлыка;
2) письма с объявленной ценностью, посылки с опросом отправителя о характеристике вложений, заполнением сопроводительного бланка и таможенных деклараций.
Принимаются от юридических лиц в закрытом виде посылки, опечатанные собственной печатью или опломбированные, по списку определенной оператором почты формы, с приложением сопроводительных бланков и таможенных деклараций.
117-1. Отправитель международного почтового отправления подает заявление через назначенного оператора и оператора почты о возвращении или изменении адреса, посланного им почтового отправления.
При подаче международной посылки отправитель подает заявление о том, как поступить при невыдачи адресату посылки, о чем делается отметка на лицевой стороне сопроводительного адреса.

Ескерту. Қағида 117-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. "Өз қолына табыс етілсін" белгісі бар халықаралық пошта жөнелтілімдері қызметтің осындай түрін көрсететін елдерге қабылданады. Үстеме төлемді халықаралық пошта жөнелтілімдері тиісті келісімдер (шарттар) жасалған елдерге қабылданады.
119. Хабарламасы бар тіркелетін халықаралық пошта жөнелтілімдерін жібергенде жөнелтуші адресаттың пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабарламасын алады. Хабарламаның ақысы пошта жөнелтілімін бергенде төленеді. Халықаралық пошта жөнелтілімдерін алғаны туралы хабарлама тіркелмейтін пошта жөнелтілімі болып табылады.
7-тарау. Пошта жөнелтілімдерін алу, өңдеу және тексеру тәртібі,
сондай-ақ пошта жөнелтілімдерін сақтау мерзімдері
120. Пошта операторының өндірістік объектісіне келіп түскен пошта жөнелтілімдері олардың сыртқы тысының жай-күйі, сондай-ақ олардың буып-түйілуі және жіберу дұрыстығына тексеріп қаралады.
Сыртқы тысының ақаулығы, мөрлердің, пломбалардың, байлауларының, ілгекті-пломбалау құрылғыларының бұзушылығы, массасының сәйкес еместігі анықталған жағдайда, нысаны пошта операторының ішкі құжаттармен белгіленетін акт жасалады және ол ақаулы пошта жөнелтілімі алынған өндірістік объекті басшысының атына жолданады.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. Келіп түскен акті бойынша пошта операторының өндірістік объектісінде тексеру жүргізіледі. Тексеру қорытындысы және қабылданған шаралар туралы актіні жасаған (жолдаған) өндірістік объектіге хабарланады.
122. Пошта операторлары мен пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдары (тасымалдаушылар) арасында алмасу және актілерді қарау мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібі пошта операторы мен көлік ұйымы (тасымалдаушы) арасында жасалған шарттармен анықталады.
123. Ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдері, межелі жердегі пошталық ақша аударымдары, сондай-ақ қабылдау орнына қайтарылған немесе жөнелтуші көрсеткен мекенжай бойынша жіберілген жөнелтілімдер табыс ету мүмкін болмаған жағдайда отыз күнтізбелік күн, жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдері – жеті күнтізбелік күн сақталады, бұл мерзім шартта өзгеше айтылмаса, жөнелтушіге нұсқаулықтар немесе қосымша ақпарат үшін пошта операторы жөнелтушіге жүгінген кезде он төрт күнтізбелік күнге ұзартылады.
"Соттың шақыру қағазы. Тапсырысты хабарламамен", "Шақыру қағаз. Тапсырысты хабарламамен" белгісі бар тапсырысты хаттардың сақталу ұзақтығы пошта операторының өндірістік объектісіне келіп түскен күннен бастап жеті күнтізбелік күн.

Сноска. Правила дополнены пунктом 117-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Международные почтовые отправления с отметкой "Вручить в собственные руки" принимаются в страны, предоставляющие данный вид услуги. Международные почтовые отправления с наложенным платежом принимаются в те страны, с которыми заключены соответствующие соглашения (договоры).
119. При пересылке регистрируемых международных почтовых отправлений с уведомлением отправитель получает уведомление о получении адресатом почтового отправления. Плата за уведомление производится при подаче почтового отправления. Уведомление о получении международных почтовых отправлений является нерегистрируемым почтовым отправлением.
Глава 7. Порядок получения, обработки и проверки почтовых
отправлений, а также сроки хранения почтовых отправлений
120. Почтовые отправления, поступившие на производственный объект оператора почты, осматриваются на предмет состояния наружной оболочки, а также правильности их заделки и направления.
При обнаружении дефектов наружной оболочки, нарушения печатей, пломб, перевязей, запорно-пломбировочных устройств и несоответствия массы составляется акт, форма которого устанавливается внутренними документами оператора почты, и направляется в адрес руководителя того производственного объекта, откуда получено дефектное почтовое отправление.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. По поступившему акту в производственном объекте оператора почты проводится проверка. О результатах проверки и принятых мерах сообщается составившему (направившему) акт производственному объекту.
122. Порядок взаимодействия по вопросам организации обмена и рассмотрения актов между операторами почты и транспортными организациями (перевозчиками), осуществляющими перевозку почтовых отправлений, определяется договорами, заключаемыми между оператором почты и транспортной организацией (перевозчиком).
123. Внутренние и международные почтовые отправления, почтовые переводы денег в месте назначения, а также возвращенные в места приема или досланные по адресу, указанному отправителем, при невозможности их вручения хранятся тридцать календарных дней; отправления ускоренной и курьерской почтовой связи - семь календарных дней, данный срок продлевается до четырнадцати календарных дней при обращении оператором почты к отправителю за инструкциями или дополнительной информацией, если иное не оговорено в договоре.
Длительность хранения заказных писем с отметкой "Судебная повестка. С заказным уведомлением", "Повестка. С заказным уведомлением" - семь календарных дней со дня поступления на производственный объект оператора почты.

Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері (тапсырысты хаттардан, бандерольдер мен пошта карточкаларынан басқа) сақталғаны үшін адресаттан пошта операторы белгілеген тарифтер бойынша ақы алынады.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушының өтініші негізінде пошта операторы жеделдетілген және курьерлік пошта байланысы жөнелтілімдерінен басқа, пошталық ақша аударымының, пошта жөнелтілімінің сақталу мерзімін сақталғаны үшін ақы өндіріп, қосымша отыз күнтізбелік күнге ұзартады.
Ұзарту кезінде сақтаудың жалпы мерзімі алпыс күнтізбелік күннен аспайды.
"Талап етілгенге дейін" деп жолданған тіркелмейтін хаттардың сақталғаны үшін төлемақы алынбайды.
"Талап етілгенге дейін" деп жолданған тіркелетін пошта жөнелтілімдерінің сақталғаны үшін төлем адресаттан өндіріп алынады, ал қайтарып берген кезде – пошта операторлары бекіткен тарифтерге сәйкес жөнелтушіден алынады.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Пошта жөнелтілімдерін қайта жіберу және қайтару тәртібі
125. Табыс етілмеген пошта жөнелтілімдері мынадай жағдайларда жөнелтілімдерде көрсетілген кері мекенжайлары бойынша қайтарылады:
1) жөнелтушінің өтініші бойынша;
2) адресат пошта жөнелтілімін, пошталық ақша аударымын алудан бас тартқан жағдайда;
3) сақтау мерзімі өткеннен соң;
4) адресат болмаған немесе қайтыс болған кезде;
5) пайдаланушының мекенжайын оқу мүмкін болмаған жағдайда (жуылып кеткен, жыртылған, ластанған, жойылған, зақымдалған), адресаты, мекенжайы болмағанда немесе толық көрсетілмегенде;
6) абонементтік жәшікті абономенттеуші адресат болмағанда немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда;
7) абоненттік пошта жәшіктеріне, абоненттік пошта жәшігіне кедергісіз қол жеткізудің болмауы немесе оның дұрыс жұмыс істемеуі.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Мекенжайының өзгергені туралы, пошта жөнелтілімін немесе пошталық ақша аударымын қайта жіберу немесе қайтару туралы өтініш берген кезде, пошта операторының қызметтерін пайдаланушы жіберілгені туралы түбіртекті, осы Қағидалардың 104-тармағында көрсетілген құжаттардың бірін, ал тізім бойынша қабылданған пошта жөнелтілімдеріне - осы тізімді көрсетеді. Бұл ретте, өтініште ұсынылған құжат туралы мәлімет көрсетіледі.
Пошта операторы адресаттың өтініші бойынша пошта жөнелтілімі межелі жерге келіп түскен немесе адресат өзінің атына пошта жөнелтілімі келіп түскені туралы ақпаратты (қағаз тасымалдағыштағы немесе электронды нысандағы) көрсеткен жағдайда пошта жөнелтілімін қайта бағыттауды (қайта жіберуді) жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. За хранение регистрируемых почтовых отправлений (кроме заказных писем, бандеролей и почтовых карточек) с адресата взимается плата по тарифам, установленным оператором почты.
Оператор почты на основании заявления пользователя услуг оператора почты продлевает срок хранения почтового перевода денег, почтового отправления, кроме отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи, дополнительно на тридцать календарных дней, с взиманием платы за хранение.
При продлении общий срок хранения не превышает шестьдесят календарных дней.
Оплата за хранение нерегистрируемых писем, адресованных "До востребования", не производится.
Оплата за хранение регистрируемых почтовых отправлений, адресованных "До востребования", взимается с адресата, а при его возврате - с отправителя в соответствии с утвержденными операторами почты тарифами.
Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок досылки и возврата почтовых отправлений
125. Неврученные почтовые отправления возвращаются по указанным на отправлениях обратным адресам в следующих случаях:
1) по заявлению отправителя;
2) при отказе адресата от получения почтового отправления, почтового перевода денег;
3) по истечении срока хранения;
4) при отсутствии или смерти адресата;
5) при невозможности прочтения адреса пользователя услуг оператора почты (смыт, оторван, загрязнен, стерт, поврежден), отсутствии или неправильном, неполном указании адресата, адреса;
6) при отсутствии или неправильном указании адресата, абонирующего абонементный ящик;
7) отсутствия беспрепятственного доступа к абонентским почтовым ящикам, абонентского почтового ящика или его неисправности.
Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. При подаче заявления об изменении адреса, о досылке или возвращении почтового отправления или почтового перевода денег пользователь услуг оператора почты предъявляет подлинную квитанцию о приеме и один из документов, указанных в пункте 103 настоящих Правил, а на почтовые отправления, принятые по списку - данный список. При этом в заявлении указываются сведения о предъявленном документе.
Оператор почты по обращению адресата осуществляет переадресование (досыл) почтового отправления при условий, если почтовое отправление поступило по месту назначения или адресат предъявляет информацию (на бумажном носителе или в электронной форме) о поступлении на его имя почтового отправления.

127. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қайтару және жаңа мекенжай бойынша жіберу (қайта жіберу) үшін жөнелтушіден немесе адресаттан қайтару немесе қайта жіберу сәтінде қолданыстағы бекітілген тарифтер бойынша ақы өндіріліп алынады. Жөнелтушінің өтінішіндегі арнайы нұсқау негізінде қосымша жіберу үшін төлем жөнелтушіден немесе адресаттан алынады.
Алушының мекенжайын оқу мүмкін болмау (жуылып кеткен, жыртылған) себебінен пошта жөнелтілімдерін қайтару үшін ақы алынбайды.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127-1. Тіркелмейтін хаттар мен бандерольдер белгіленген жеріне жіберілетін сәтке дейін жазбаша өтініші бойынша жөнелтушіге қайтарылып беріледі, бұл ретте қайтарғаны үшін ақы алынбайды, пошта төлемінің мемлекеттік белгілерімен төленген сома қайтарылмайды.
Жөнелтілімдерді қабылдап алған өндірістік объектіден әлі жіберілмеген тіркелетін пошта жөнелтілімін пошта операторына түбіртектің түпнұсқасын (топтамалы пошта жөнелтілімдері кезінде – тізімін де) қайтарып бере отырып, жөнелтуші жазбаша өтініші бойынша кері алады.
Жөнелтушіге пошта төлемінің мемлекеттік белгілері мен қосымша көрсетілген қызметтер ақысынан басқа, төленген сомасы қайтарылып беріледі.
Ескерту. Қағида 127-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Төленбеген пошталық ақша аударымдары заңды тұлғаларға есеп айырысу шотына ақша аудару арқылы қайтарылады, жеке тұлғаларға - жөнелтушіге қолма-қол немесе есеп шотына аудару арқылы (өтініш бойынша) төленеді, осы аударымдар үшін төленген ақы қайтарылмайды.
129. Пошта жөнелтілімі таратылмағандар қатарына мынадай жағдайларда беріледі:
1) адресат пен жөнелтушінің қажетті мекенжай деректерінің болмауы (немесе сәйкес келмеуі);
2) адресат пен жөнелтушінің пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы;
3) осы Қағидалардың 124-тармағында белгіленген сақтау мерзімі өткен соң және қайтарылған пошта жөнелтілімін алуға пошта операторының қызметтерін пайдаланушы келмеуі.
130. Мекенжайсыз немесе мекенжайы толық емес, түсініксіз, мекенжайы қысқартылған тіркелмейтін хаттар, мекенжайы жоқ (бүлінген) межелі жерге жіберуге немесе жөнелтушіге қайтаруға болмайтын пошта жөнелтілімдері, сондай-ақ алудан бас тарту себебінен адресаттарға табыс етілмеген қосымша төленетін пошта жөнелтілімдері таратылмағандар ретінде уақытша сақтауға тапсырылады.
Құжаттар (жеке куәліктер, паспорттар, әскери билеттер, куәліктер) тиісті мекемелер мен ұйымдарға беріледі.

127. За возвращение и отправление по новому адресу (досылке) регистрируемых почтовых отправлений взимается плата по утвержденным тарифам, действующим на момент возврата или досылки с отправителя или адресата. На основании специального указания в заявлении отправителя плата за досылку взымается с отправителя или адресата.
Оплата за возврат почтовых отправлений по причине невозможности прочтения адреса получателя не по вине отправителя (смыт, оторван), не взимается.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127-1. Нерегистрируемые письма и бандероли до момента отправки их по назначению возвращаются отправителям по их письменным заявлениям, при этом плата за возврат не взимается, и сумма, оплаченная государственными знаками почтовой оплаты, не возвращается.
Отправитель по письменному заявлению получает обратно регистрируемое почтовое отправление, не отправленное по назначению с производственного объекта приема отправления, возвратив оператору почты подлинную квитанцию (при партионных отправлениях - и список).
Отправителю возвращается полученная оплата, кроме внесенной государственными знаками почтовой оплаты, и платы за оказанные дополнительные услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 127-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Неоплаченные почтовые переводы денег возвращаются юридическим лицам путем перечисления на расчетные счета, физическим лицам - выплачивается наличными или перечислением (по заявлению) отправителю, взысканная плата за пересылку этих переводов, не возвращается.
129. Почтовое отправление передается в число нерозданных в следующих случаях:
1) отсутствие необходимых (или несоответствие существующим) адресных данных адресата и отправителя;
2) отказ от получения почтового отправления адресатом и отправителем;
3) по истечении установленного в пункте 124 настоящих Правил срока хранения и неявкой пользователя услуг оператора почты за получением возвращенного почтового отправления.
130. Почтовые отправления с отсутствующими (поврежденными) адресами, без адресов или с неполными, неясными, сокращенными адресами, не позволяющими направить их по назначению или возвратить отправителям, а также неврученные адресатам по причине отказа от получения доплатные почтовые отправления, передаются на временное хранение как нерозданные.
Документы (удостоверения, паспорта, военные билеты, свидетельства) передаются в соответствующие учреждения и организации.

1 (бір) жыл бойы талап етілмеген пошта аударымдары пошта операторында сақталады және адресатқа немесе жөнелтушіге олардың өтініші негізінде мерзімінде төлемеу себептерін зерделегеннен кейін төленеді. 1 (бір) жылдан кейін талап етілмеген кезде почталық аударым сомасы почта операторының бюджетіне есептеледі, олар бойынша өндірістік құжаттама ағымдағы мұрағатта 3 (үш) жыл бойы сақталады. Жөнелтуші немесе адресат 1 (бір) жыл өткеннен кейін талап етілмеген пошта аударымын алуға жүгінген кезде, пошта операторы пошта аударымының жөнелтушісін немесе адресатын сәйкестендіруді жүргізгеннен кейін аударымды беру немесе бермеу туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Таратылмаған пошта жөнелтілімдері уақытша сақтауға келіп түсуіне қарай, бірақ тоқсанына бір рет, пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар мекенжайын немесе оларды адресатқа жеткізуге (табыс етуі) немесе жөнелтушіге қайтаруға қажетті және алу мақсатында ашып қаралуы тиіс.
Егер алдын ала зерделеу нәтижесінде таратылмаған пошта жөнелтілімдері адам өміріне және денсаулығына қауіп төндіретін заттардан немесе нәрселерден тұратындығы анықталатын болса, онда пошта жөнелтілімдері бөлініп алынады және оны ашпастан құзыретті органдар жояды. Мұндай пошта жөнелтілімдерін жою қажетті қауіпсіздік шаралары сақталып жүргізіледі.
Таратылмаған пошта жөнелтілімдерін ашу, алып тастау немесе аспай жою фактісі бойынша пошта операторының өндірістік объектісінің басшысы (оның орынбасары) және жұмыскері, ал қажет болған жағдайда, жергілікті атқарушы билік органдарының өкілі, ішкі істер органының өкілі де қол қоятын акті жасалады.
Егер тіркелетін пошта жөнелтілімін ашу кезінде таратылмағандар ішінен пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың мекенжайы анықталған болса, онда ол актінің бір данасымен бірге қапқа салынып, адресатқа қайта жіберіледі немесе жөнелтушіге қайтарылады, осындай тәртіппен табылған ақшалай сома (жіберу үшін ақысы шегеріліп) қайта жіберіледі.
Анықталған мекенжай бойынша пошта жөнелтілімін қайтару немесе жіберу үшін пошта операторының қызметтерін пайдаланушыдан ақы өндіріп алынады, оның мөлшері қайтарылған (жіберілген) күні қолданыстағы тарифтер бойынша анықталады.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Невостребованные в течение 1 (одного) года почтовые переводы хранятся у оператора почты и выплачиваются адресату или отправителю на основании их заявления после изучения причины их неоплаты в срок. При невостребовании после 1 (одного) года сумма почтового перевода зачисляется в бюджет оператора почты, производственная документация по ним хранится в текущем архиве в течение 3 (трех) лет. При обращении отправителя или адресата за получением невостребованного по истечении 1 (одного) года почтового перевода, оператор почты после проведения идентификации отправителя или адресата почтового перевода принимает решение о выдаче или невыдаче перевода.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Нерозданные почтовые отправления по мере поступления на временное хранение, но не реже одного раза в квартал, подлежат вскрытию в целях установления адресов пользователей услуг оператора почты, необходимых для доставки (вручения) их адресату или возврата отправителю.
Если в результате предварительного исследования установлено, что вложения нерозданных почтовых отправлений содержат предметы или вещества, которые при вскрытии почтовых отправлений представляют опасность для жизни и здоровья людей, то почтовые отправления изымаются и уничтожаются компетентными органами без вскрытия. Уничтожение таких почтовых отправлений производится с соблюдением необходимых мер безопасности.
По факту вскрытия, изъятия или уничтожения без вскрытия нерозданных почтовых отправлений составляется акт, который подписывается руководителем (его заместителем) и работником производственного объекта оператора почты, а в необходимых случаях и представителем органов внутренних дел.
Если при вскрытии регистрируемого почтового отправления из числа нерозданных удалось установить адреса пользователей услуг оператора почты, то оно вместе с одним экземпляром акта упаковывается в мешок и досылается адресату или возвращается отправителю, в таком же порядке досылаются обнаруженные денежные суммы (за вычетом платы за пересылку).
За возвращение или пересылку по установленному адресу почтового отправления с пользователя услуг оператора почты взимается плата, размер которой определяется по тарифам, действующим на дату возврата (пересылки).
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

132. Табыс етілмеген халықаралық сәлемдемелер сақтау мерзімі өткеннен соң халықаралық пошта жөнелтілімдерін өңдеу үшін белгіленген, олар алынған өндірістік объектілерге (халықаралық пошта алмасу орындарына) осы Қағидалардың 131-тармағына сәйкес әрі қарай өңдеу үшін қайтарылады.
9-тарау. Операциялық күнді өткізу тәртібі
133. Операциялық күнді өткізу пошта операторының өндірістік объектілерінде орналастырылатын операциялық терезе арқылы жүзеге асырылады.
134. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға пошта операторы белгілеген барлық жұмыс уақыты ішінде қызмет көрсетіледі.
Пошта операторы жұмыскерлерінің операцияларды жүргізу тәртібі пошта операторының құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады. Операциялық күнді өткізу кезіндегі үзіліс белгіленген жұмыс режиміне сәйкес, сондай-ақ пошта операторының өндірістік объектісінде техникалық ақаулар, іркілу немесе жоспарлы, жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету кезінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Операциялық күннің аяқталуы өндірістік объектінің жұмыс уақытының белгіленген режимі негізінде белгіленген уақытта жүзеге асырылады.
136. Пошта байланысы қызметтерін көрсетуге байланысты өндірістік құжаттаманы және пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың дербес деректері туралы ақпаратты (қағаз немесе электрондық түрдегі) пошта операторы пошта байланысының қызметтері көрсетілген күннен бастап үш жыл бойы сақтауы тиіс.
137. Операциялық күнді өткізу, сондай-ақ пошта операторының жұмыскерлері жұмыс орындарында операциялар жүргізу тәртібін белгілейтін пошта операторының құжаттарын пошта операторының тиісті атқарушы (жеке-дара, алқалық) органы бекіту тиіс.
10-тарау. Пошта жөнелтілімдерін кідірту, қарау және алу
тәртібі, сондай-ақ пошта желілері арқылы жіберуге тыйым
салынған және шектеу қойылған заттар мен нәрселердің тізбесі
1-параграф. Пошта жөнелтілімдерін кідірту, қарау және алу тәртібі
138. Пошта жөнелтілімдерін кідірту (тыйым салу) қажетті жағдайларда Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 246-бабына сәйкес тергеушінің судья санкциясы алынған қаулысы арқылы жүзеге асырылады. Қаулы пошта операторының өндірістік объектісінің басшысына жолданады.
Пошта жөнелтілімдерін ашу олар анықталған жерде уәкілетті органдар өкілдерінің және пошта операторы жұмыскерлерінің қатысуымен жүзеге асырылады.

132. Неврученные международные посылки по истечении срока их хранения возвращаются в производственные объекты, установленные для обработки международных почтовых отправлений (места международного почтового обмена), из которых они были получены, для дальнейшей обработки в соответствии с пунктом 131 настоящих Правил.
Глава 9. Порядок проведения операционного дня
133. Проведение операционного дня осуществляется через операционные окна, которые размещаются в производственных объектах оператора почты.
134. Обслуживание пользователей услуг оператора почты производится в течение всего рабочего времени установленного оператором почты.
Порядок проведения операций работниками оператора почты осуществляются в соответствии с документами оператора почты.
Перерыв в проведении операционного дня осуществляется согласно установленному режиму работы, а также при технических неполадках, сбоев или проведения планового, внепланового технического обслуживания в производственном объекте оператора почты.
Сноска. Пункт 134 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Окончание операционного дня осуществляется в установленное время на основании утвержденного режима рабочего времени производственного объекта.
136. Производственная документация, связанная с оказанием услуг почтовой связи и информация о персональных данных пользователях услуг оператора почты (в бумажном или электронном виде) подлежит хранению оператором почты в течение трех лет с даты оказания услуг почтовой связи.
137. Документы оператора почты устанавливающий порядок проведения операционного дня, а также проведения операций на рабочих местах работниками оператора почты утверждается исполнительным органом (единоличным, коллегиальным) оператора почты.
Глава 10. Порядок задержки, осмотра и выемки почтовых
отправлений, а также перечень предметов и веществ, запрещенных
и ограниченных к пересылке по почтовым сетям
Параграф 1. Порядок задержки, осмотра и выемки почтовых
отправлений
138. Задержка почтовых отправлений (арест) в необходимых случаях осуществляется в соответствии со статьей 246 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан по постановлению следователя, санкционированному судью. Постановление направляется руководителю производственного объекта оператора почты.
Вскрытие почтовых отправлений осуществляется представителями уполномоченных органов на месте обнаружения и в присутствии работников оператора почты.

Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.09.2022 № 345/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
139. Пошта операторы ішкі пошта жөнелтілімдерін оларда жіберуге тыйым салынған салынымдардың бары туралы негіздемелі болжам (органолептикалық көрсеткіштермен) пайда болған кезде, оны тапқан жерде, сондай-ақ техникалық құралдар мен жабдықты қолданғаннан кейін кідірту бойынша шаралар қабылдайды. Мұндай пошта жөнелтілімдерін уақытша сақтау қоғамдық қауіпсіздікті, сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз ете отырып, пошта операторының өндірістік объектісінде жүзеге асырылады, онда бөгде адамдардың кіруіне тыйым салынады.
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
140. Пошта желілері арқылы жіберуге тыйым салынған заттардың пошта жөнелтілімдерінде анықталу және осындай пошта жөнелтілімдерінің кідіртілу фактісі туралы пошта операторы құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарды тез арада хабардар етеді.
Көрсетілген органдардың қызметкерлері пошта операторының өндірістік объектісі басшысының қатысуымен үш данада тиісті акті жасай отырып, тыйым салынған заттар мен нәрселерді алады, актінің бір данасы жөнелтушіге жіберіледі, екінші данасы алуды жүзеге асырған органға беріледі және үшінші данасы пошта операторының өндірістік құжаттарына қоса тіркеледі.
141. Пошта жөнелтілімдерінде табылған улы жәндіктер мен өсімдіктер түріне қарай "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 1-бабы 1-тармағының 89) тармақшасына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 21) тармақшасына сәйкес айқындалған уәкілетті мемлекеттік органдарға беріледі.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
142. Пошта жөнелтілімдерінде табылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы жөнелтушісіне қайтарылады немесе адресатқа пошталық ақша аударымы түрінде қайта жіберіледі, бұл ретте табылған сомадан пошталық ақша аударымы үшін белгіленген тариф мөлшерінде сома өндіріп алынады.
Пошта жөнелтілімдерінен алынған шетел валютасы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына конвертация жасалатын күнгі нарықтық бағам бойынша конверттеледі және пошталық ақша аударымы үшін белгіленген тариф мөлшерінде сома шегеріліп, жөнелтушіге немесе адресатқа пошталық ақша аударымымен жіберіледі.

Сноска. Пункт 138 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.09.2022 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. Оператор почты принимает меры по задержанию внутренних почтовых отправлений при возникновении обоснованного предположения (по органолептическим показателям) о наличии в них вложений, запрещенных к пересылке, в месте их обнаружения, а также после применения технических средств и оборудования. Временное хранение таких почтовых отправлений осуществляется в производственном объекте оператора почты с обеспечением общественной безопасности, сохранности и учета, исключается возможность доступа к ним посторонних лиц.
Сноска. Пункт 139 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. О факте обнаружения в почтовых отправлениях предметов, запрещенных к пересылке по почтовым сетям, и задержании этих почтовых отправлений оператор почты немедленно уведомляет правоохранительные и специальные государственные органы.
Сотрудники указанных органов в присутствии руководителя производственного объекта оператора почты производят изъятие запрещенных предметов и веществ с составлением соответствующего акта в трех экземплярах, один экземпляр направляется отправителю, второй экземпляр предоставляется органу, осуществившим изъятие и третий экземпляр приобщается к производственным документам оператора почты.
141. Обнаруженные в почтовых отправлениях ядовитые животные и растения передаются по принадлежности в уполномоченные государственные органы, определенные в соответствии с подпунктом 89) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 21) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии".
Сноска. Пункт 141 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. Обнаруженная в почтовых отправлениях национальная валюта Республики Казахстан возвращается отправителю или досылается адресату почтовым переводом денег, при этом из обнаруженной суммы взыскивается сумма в размере утвержденного тарифа за почтовый перевод денег.
Иностранная валюта, изъятая из почтовых отправлений, конвертируется по рыночному курсу на день конвертации в национальную валюту Республики Казахстан и пересылается отправителю или адресату почтовым переводом денег за вычетом суммы в размере утвержденного тарифа за почтовый перевод денег.

143. Пошта желілері арқылы жіберуге тыйым салынған заттардың алынғаны туралы пошта операторы он күнтізбелік күн мерзімінде пошта жөнелтілімін жөнелтушіге, егер аталған заттарды табу фактісі бойынша құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдар жөнелтушіні хабардар ету туралы шешім қабылдаса, ол туралы жазбаша не электрондық түрде хабарлайды.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде пошта желілері арқылы жіберуге тыйым салынған заттардың табылу фактісі туралы пошта операторы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарын тез арада хабардар етеді.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Ішкі пошта жөнелтілімдерінде жіберуге тыйым
салынған заттар мен нәрселер
144. Ішкі пошта жөнелтілімдерінде мына заттар мен нәрселер жіберілмейді:
1) қару (олардың негізгі (құрамдас) бөліктері) және оның патрондары арнайы пошта байланысы қызметін қоспағанда, әскери қолға ұсайтын атыс қаруы, азаматтық және қызметтік қару, оқ-дәрілер, спорттық садақтар мен арбалеттер, жарық, түтін және дыбыс дабылдарын беруге арналған қару, электрлік қару, электр соққыш құрылғылар мен ұшқынды разрядниктер, қылыш жүзді суық қару, кистендер, кастеттер, сурикендер, бумерангтер және спорттық снарядтарды қоспағанда, ұрып соғуға, лақтыруға, сұғып кесуге бейімделген заттар, қос мақсатта қолданатын арнайы техникалық құралдар және олардың жинақтаушы бөлшектері;
2) есірткі заттары, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың баламалары;
3) ядролық материалдар, радиоактивтік, күшті әсер ететін заттар, күйдіргіш және тотықтырғыш заттар, жарылғыш бұйымдар мен заттар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен заттар, жарылғыш құрылғылар, пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар;
4) улар, улы жәндіктер, улы заттар, улы өсімдіктер мен улы өсімдіктің тұқымдары;
5) тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерінде – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының және шетел валютасының ақша белгілері (банкноттар мен монеталар);
6) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылымын күшпен өзгерту, тұтастығына қол сұғу, мемлекет қауіпсіздігін бұзу, соғыс, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, таптық және рулық артықшылық, қаталдық, зорлық және порнография насихатталатын немесе үгіттелетін баспа басылымдары, бейнелеу материалдары, кино-, фото-, аудио- және бейнематериалдар;

143. Об изъятии предметов, запрещенных к пересылке по почтовым сетям, оператор почты в срок десять календарных дней сообщает в письменной либо в электронной форме отправителю почтового отправления, если по факту обнаружения указанных предметов правоохранительными и специальными государственными органами было принято решение об информировании об этом отправителя.
О факте обнаружения в международных почтовых отправлениях предметов, запрещенных к пересылке по почтовым сетям, оператор почты немедленно ставит в известность органы государственных доходов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 143 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Предметы и вещества, запрещенные к пересылке во
внутренних почтовых отправлениях
144. Во внутренних почтовых отправлениях не пересылаются следующие предметы и вещества:
1) оружие (их основные (составные) части) и патроны к нему за исключением службы специальной почтовой связи, боевое ручное стрелковое, гражданское и служебное оружие, боеприпасы, луки и арбалеты спортивные, оружие предназначенное для подачи световых, дымовых и звуковых сигналов, электрическое оружие, электрошоковые устройства и искровые разрядники, холодное клинковое оружие, кистени, кастеты, сурикены, бумеранги и приспособленные предметы ударно-дробящего, метательного, колюще-режущего действия за исключением спортивных снарядов, специальные технические средства двойного применения и комплектующие для них;
2) наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры и их аналоги;
3) ядерные материалы, радиоактивные, сильнодействующие вещества, едкие и коррозирующие вещества, взрывчатые предметы и вещества, легковоспламеняющиеся жидкости и вещества, взрывные устройства, пиротехнические вещества и изделия с их применением;
4) яды, ядовитые животные, ядовитые вещества, ядовитые растения и семена ядовитых растений;
5) в нерегистрируемых почтовых отправлениях - денежные знаки (банкноты и монеты) национальной валюты Республики Казахстан и иностранной валюты;
6) печатные издания, изобразительные материалы, кино-, фото-, аудио-, и видеоматериалы, содержащие пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии;

7) тез бұзылатын тамақ өнімдері;
8) тиісті түрде буып-түйілмеген шаруашылық, сұйық және сусымалы түрдегі тұрмыстық заттар, шаруашылық, тұрмыстық заттар, өткір және кесетін жиектері бар бұйымдар, шыны және шыны заттар және пошта операторының қызметкерлері мен мүлкіне оларды жіберу кезінде зиян келтіру қаупін төндіретін бұйымдар.
Ескерту. 144-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. Құндылығы жарияланған ішкі бандерольдерде, хаттарда және жөнелтілімдерде мекенжайлары мен жөнелтуші және адресат болып табылмайтын адамдар көрсетілген ресімделген пошта жөнелтілімдері жіберілмейді. Жөнелтілімдерде мерзімді баспа басылымдары жіберілмейді.
Ішкі пошта жөнелтілімдерінің барлық түрлерінде пошта операторы ресімделген, оның ішінде бір жөнелтушіден әртүрлі алушылардың атына топталған, Қазақстан Республикасының басқа пошта операторы қабылдап алған және жіберуге ресімдеген пошта жөнелтілімдері түріндегі салымдарды жібермейді.
Ескерту. 146-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберуге тыйым
салынған заттар мен нәрселер
147. Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде мына заттар мен нәрселер жіберілмейді:
1) қару (олардың негізгі (құрамдас) бөліктері) және оның патрондары арнайы пошта байланысы қызметін қоспағанда, әскери қолға ұстайтын атыс қаруы, азаматтық және қызметтік қару, оқ-дәрілер, спорттық садақтар мен арбалеттер, жарық, түтін және дыбыс дабылдарын беруге арналған қару, электрлік қару, электр соққыш құрылғылар мен ұшқынды разрядниктер, қылыш жүзді суық қару, кистендер, кастеттер, сурикендер, бумерангтер және спорттық снарядтарды қоспағанда, ұрып соғуға, лақтыруға, сұғып кесуге бейімделген басқа да заттар, қос мақсатта қолданатын арнайы техникалық құралдар және олардың жинақтаушы бөлшектері;
2) есірткі заттары, психотроптық заттар мен прекурсорлар;
3) ядролық материалдар, радиоактивтік, күшті әсер ететін заттар, күйдіргіш және тотықтырғыш заттар, жарылғыш бұйымдар мен заттар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен заттар, жарылғыш құрылғылар, пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар;

7) скоропортящиеся продукты питания;
8) неупакованные надлежащим образом хозяйственные, бытовые вещества в жидком и сыпучем виде, хозяйственные, бытовые предметы, изделия с острыми и режущими краями, стекло и стеклянные предметы и изделия, которые несут опасность нанести вред работникам и имуществу оператора почты при их пересылке.
Сноска. Пункт 144 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Во внутренних бандеролях, письмах с объявленной ценностью и в посылках не пересылаются оформленные почтовые отправления с указанием адресов и лиц, которые не являются отправителем и адресатом. В посылках не пересылаются периодические печатные издания.
Во всех видах внутренних почтовых отправлений оператором почты не пересылаются вложения в виде оформленных почтовых отправлений, в том числе сгруппированных от одного отправителя в адрес разных получателей.
Сноска. Пункт 146 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Предметы и вещества, запрещенные к пересылке
в международных почтовых отправлениях
147. В международных почтовых отправлениях не пересылаются следующие предметы и вещества:
1) оружие (их основные (составные) части) и патроны к нему за исключением службы специальной почтовой связи, боевое ручное стрелковое, гражданское и служебное оружие, боеприпасы, луки и арбалеты спортивные, оружие, предназначенное для подачи световых, дымовых и звуковых сигналов, электрическое оружие, электрошоковые устройства и искровые разрядники, холодное клинковое оружие, кистени, кастеты, сурикены, бумеранги и приспособленные предметы ударно-дробящего, метательного, колюще-режущего действия за исключением спортивных снарядов, специальные технические средства двойного применения и комплектующие для них;
2) наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры;
3) ядерные материалы, радиоактивные, сильнодействующие вещества, едкие и коррозирующие вещества, взрывчатые предметы и вещества, легковоспламеняющиеся жидкости и вещества, взрывные устройства, пиротехнические вещества и изделия с их применением;

4) улар, улы жәндіктер, улы заттар, улы өсімдіктер мен улы өсімдіктердің тұқымдары;
5) тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерінде – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының және шетел валютасының ақша белгілері (банкноттар мен монеталар);
6) маралдардың, ақбөкендердің, теңбіл бұғылардың мүйіздері мен тұяқтары, сондай-ақ теңбіл бұғының терісі (Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығарған кезде), Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген аңдар мен өсімдіктер дериваттары;
7) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылымын күшпен өзгерту, тұтастығына қол сұғу, мемлекет қауіпсіздігін бұзу, соғыс, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, таптық және рулық артықшылық, қаталдық, зорлық және порнография насихатталатын немесе үгіттелетін баспа басылымдары, бейнелеу материалдары, кино-, фото-, аудио- және бейнематериалдар;
8) бал арасы ветеринариялық анықтамаға (ішкі пошта жөнелтілімдері үшін) немесе ветеринариялық сертификатқа (халықаралық пошта жөнелтілімдері үшін) сәйкес, сүліктер мен жібек құрттарынан, осы жәндіктерді зерттеуге арналған және ресми танылған мекемелер арасында алмасу жасалатын паразиттер мен зиянды жәндіктерді жойғыштардан басқа, тірі аңдар;
9) тиісті түрде буып-түйілмеген шаруашылық, сұйық және сусымалы түрдегі тұрмыстық заттар, шаруашылық, тұрмыстық заттар, өткір және кесетін жиектері бар бұйымдар, шыны және шыны заттар және пошта операторының қызметкерлері мен мүлкіне оларды жіберу кезінде зиян келтіру қаупін төндіретін бұйымдар;
10) тез бұзылатын тамақ өнімдері;
11) банк билеттері, кредиттік билеттер немесе алушыға арналған қандай да бір құндылықтар, жол чектері, қымбат металдар мен тастар және солардан жасалған бұйымдар;
12) жеткізілетін елге әкелуге немесе айналымға енгізуге тыйым салынған заттар мен нәрселерді жіберуге жол берілмейді;
13) "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік меншіктегі Ұлттық архив қорының құжаттары қоса беріледі.
Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге сәйкес (Санкт-Петербург қ., 2010 жылғы 18 маусым) Еуразиялық экономикалық одақ елдері шегінде мына заттар мен нәрселер жіберілмейді:

4) яды, ядовитые животные, ядовитые вещества, ядовитые растения и семена ядовитых растений;
5) в нерегистрируемых почтовых отправлениях - денежные знаки (банкноты и монеты) национальной валюты Республики Казахстан и иностранной валюты;
6) рога, копыта, панты маралов, сайгаков, пятнистых оленей, а также шкуры пятнистого оленя (при перемещении за пределы Республики Казахстан), дериваты животных и растения, занесенные в Красную книгу Республики Казахстан;
7) печатные издания, изобразительные материалы, кино-, фото-, аудио-, и видеоматериалы, содержащие пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии;
8) живых животных, кроме пчел согласно ветеринарной справке (для внутренних почтовых отправлений) или ветеринарному сертификату (для международных почтовых отправлений), пиявок и шелковичных червей, паразитов и истребителей вредных насекомых , предназначенных для исследования этих насекомых и обмениваемых между официально признанными учреждениями;
9) неупакованные надлежащим образом хозяйственные, бытовые вещества в жидком и сыпучем виде, хозяйственные, бытовые предметы, изделия с острыми и режущими краями, стекло и стеклянные предметы и изделия, которые несут опасность нанести вред работникам и имуществу оператора почты при их пересылке;
10) скоропортящиеся продукты питания;
11) банковские билеты, кредитные билеты или какие-либо ценности на предъявителя, дорожные чеки, драгоценные металлы и камни, а также изделия из них;
12) предметы, ввоз или обращение которых запрещаются в стране назначения;
13) документы Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности в соответствии с пунктом 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах.
Сноска. Пункт 147 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. В соответствии с Соглашением о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу Таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском (г. Санкт-Петербург, 18 июня 2010 года) в пределах стран Евразийского экономического союза не пересылаются следующие предметы и вещества:

1) Еуразиялық экономикалық одақ аумағына (аумағынан) әкелуге, әкетуге, транзит жасауға тыйым салынған немесе шектеу қойылған қарудың кез келген түрлері және олардың оқ-дәрілері, сондай-ақ олардың құраушы бөлшектері;
2) жарылғыш заттар, жарылғыш құрылғылар, жару құралдары;
3) шартты түрдегі патогенді және патогенді организмдер, биологиялық материалдар, жұқпалы және паразитарлық аурулардың қоздырғыштары;
4) тез бұзылатын тауарлар;
5) алкогольді өнімдер мен этил спирті, сыра;
6) темекі бұйымдарының кез келген түрлері және темекі қоспалары;
7) зергерлік бұйымдарды қоспағанда, кез келген түрдегі және күйдегі асыл тастар мен табиғи алмастар;
8) есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары, сондай-ақ тұқымдарын, ұрықтарын және спораларын қоса алғанда, кез келген түрдегі және күйдегі, есірткі заттарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын құрайтын өсімдіктер мен саңырауқұлақтар;
9) озонды бұзатын заттар;
10) қауіпті қалдықтар;
11) есірткі заттары мен психотроптық заттардың прекурсорлары болып табылмайтын улы заттар.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Құндылығы жарияланған халықаралық бандерольдерде, ұсақ пакеттерде, хаттарда және сәлемдемелерде мекенжайлары мен жөнелтуші және адресат болып табылмайтын адамдар көрсетілген ресімделген пошта жөнелтілімдері жіберілмейді. Ұсақ пакеттерде және сәлемдемелерде мерзімді баспасөз басылымдары жіберілмейді.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерінің барлық түрлерінде пошта операторы ресімделген, оның ішінде бір жөнелтушіден топтастырылған пошта жөнелтілімдері түріндегі салымдарды әртүрлі алушылардың атына жібермейді.
Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде
жіберуге шектеу қойылған заттар
150. Ішкі және халықаралық пошта жөнелтілімдерінде пошта желілері арқылы жіберуге белгілі бір шарттар болған жағдайда қабылданатын заттар мен нәрселер тізбесіне мыналар жатады:
1) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 32-бабының 2-тармағына сәйкес мәдени құндылықтар (Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығаратын кезде) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары беретін, мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына берілетін куәлік негізінде;

1) любые виды оружия и патроны к ним, а также их составные части, ввоз, вывоз, транзит которых на (с) территорию Евразийского экономического союза запрещен или ограничен;
2) взрывчатые вещества, взрывные устройства, средства взрывания;
3) условно патогенные и патогенные организмы, биологический материал, возбудители инфекционных и паразитарных заболеваний;
4) товары, подвергающиеся быстрой порче;
5) алкогольная продукция и этиловый спирт, пиво;
6) любые виды табачных изделий и курительные смеси;
7) драгоценные камни в любом виде и состоянии и природные алмазы, за исключением ювелирных изделий;
8) наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, а также растения и грибы, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, в любом виде и состоянии, включая их плоды, семена и споры;
9) озоноразрушающие вещества;
10) опасные отходы;
11) ядовитые вещества, не являющиеся прекурсорами наркотических средств и психотропных веществ.
Сноска. Пункт 148 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. В международных бандеролях, мелких пакетах, письмах с объявленной ценностью и в посылках не пересылаются оформленные почтовые отправления с указанием адресов и лиц, которые не являются отправителем и адресатом. В мелких пакетах и посылках не пересылаются периодические печатные издания.
Во всех видах международных почтовых отправлений оператором почты не пересылаются вложения в виде оформленных почтовых отправлений, в том числе сгруппированных от одного отправителя в адрес разных получателей.
Сноска. Пункт 149 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Предметы, ограниченные к пересылке во внутренних
и международных почтовых отправлениях
150. К перечню предметов и веществ, принимаемых к пересылке по почтовым сетям во внутренних и международных почтовых отправлениях при наличии следующих определенных условий, относятся:
1) культурные ценности в соответствии с пунктом 2 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О культуре" (при перемещении за пределы Республики Казахстан) - на основании свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей, выдаваемого местными исполнительными органами области, города республиканского значения и столицы;

2) өсімдіктер, өсімдік тектес өнімдер, сондай-ақ жануарлар, жануар тектес шикізаттар – ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның рұқсаты бойынша;
3) радиоэлектронды құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар (Қазақстан Республикасына кіргізетін кезде) – байланыс саласындағы уәкілетті органның рұқсаты бойынша;
4) Қазақстан Республикасының аумағында тіркелмеген дәрі-дәрмектер (Қазақстан Республикасына кіргізетін кезде) – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның рұқсаты бойынша;
5) халықаралық пошталық қатынаспен жіберілетін, Қазақстан Республикасының аумағында қайтыс болғандардың мәйіті салынған урналар - мына құжатпен:
медициналық ұйым берген қайтыс болу туралы белгіленген нысандағы құжат не консулдық заңдастырылған не арнайы мөртаңба (апостиль)болған кезде азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болу туралы куәлік немесе анықтама;
6) мемлекеттік наградалар (ордендер, медальдар, белгілер, атаулы заттар) - Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы құндылығы жарияланған халықаралық пошта жөнелтілімдерінде осындай наградаларды алып жүрген тұлғалардың меншік құқығын растайтын марапаттау туралы құжатты көрсеткенде ғана жіберіледі;
7) ақпарат жазбасымен жіберілетін электрондық ақпарат тасымалдағыштар (дискеттер, компакт-дискілер, қатты дискілер және флэш жинақтаушылар) - жабдық, құрылғы немесе олар пайдаланылып жазба жасалған операциялық жүйе типі туралы мәліметтер болған кезде. Тасымалдағышта ақпарат болмаған кезде, зауыттық паспорты қоса беріледі немесе ақаулылығы жоқтығы туралы белгілер жасалады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" шешіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақ елдері шегінде мына салынымдарды жіберуге шектеу қойылады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге шектеу қойылған, шифрлайтын (криптографиялық) құралдар;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге шектеу қойылған азаматтық мақсаттағы радиоэлектронды құралдар және (немесе) жоғары жиілікті құрылғылар, оның ішінде басқа тауарларға кіріктірілгендер немесе құрамына кіретіндер;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы әкету кезінде өткізуге шектеу қойылған қазба жануарларының сүйектерін, минералогия және палеонтология бойынша коллекциялар мен коллекциялау заттары;

2) растения, продукты растительного происхождения, а также животные, сырье животного происхождения - по разрешению уполномоченного органа в области сельского хозяйства;
3) радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства (при перемещении в Республику Казахстан) - по разрешению уполномоченного органа в области связи;
4) лекарственные средства, не зарегистрированные на территории Республики Казахстан (при перемещении в Республику Казахстан) - по разрешению уполномоченного органа в области здравоохранения;
5) урны с прахом умерших на территории Республики Казахстан, пересылаемые в международном почтовом сообщении - со следующим документом:
документ установленной формы о смерти, выданный медицинской организацией, либо свидетельство или справка о смерти, выданного органами записи актов гражданского состояния, при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля);
6) государственные награды (ордена, медали, знаки, именные предметы) пересылаются через таможенную границу Евразийского экономического союза только по предъявлению документа о награждении, подтверждающего право собственности лица, перемещающего такие награды в международных почтовых отправлениях с объявленной ценностью;
7) электронные носители информации (дискеты, компакт-диски, жесткие диски и флэш-накопители), пересылаемые с записью информации - при наличии сведений о типе оборудования, устройства или операционной системе, с использованием которых произведена запись. При отсутствия на носителе информации прилагается заводской паспорт, либо делается отметка об отсутствии информации.
Сноска. Пункт 150 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. В соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования" в пределах стран Евразийского экономического союза ограничивается пересылка следующих вложений:
1) шифровальные (криптографические) средства, ввоз которых на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза ограничен;
2) радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства гражданского назначения, в том числе встроенные либо входящие в состав товаров, ограниченные к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
3) коллекции и предметы коллекционирования по минералогии и палеонтологии, кости ископаемых животных, ограниченные к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза при вывозе;

4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге шектеу қойылған 1973 жылғы 3 наурыздағы (СИТЕС) Жоғалу қаупінде тұрған жабайы фауна мен флораның түрлерімен халықаралық сауда жасау туралы конвенцияның құзыретіне кіретін жабайы фауна мен флораның түрлері;
5) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы әкету кезінде өткізуге шектеу қойылған, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Қызыл кітаптарына енгізілген, сирек кездесетін және жоғалу қаупінде тұрған жабайы аңдар мен жабайы өсетін өсімдіктер түрлері;
6) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы әкету кезінде өткізуге шектеу қойылған мәдени құндылықтар, ұлттық архив қорларының құжаттары, архивтік құжаттардың түпнұсқалары.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
152. Ішкі пошта жөнелтілімдерінде жаңа піскен көкөніс пен жемістердің қатты сорттары салынған сәлемдемелер тиеудің кепілді нормасы шегінде ұшақтардың тікелей рейсімен жіберу ескеріліп қабылданады, ал теміржол көлігімен - мұндай сәлемдемелер жеті тәулік бойы жүріп өтетін жағдайда қабылданады, егер осы мерзімнен асатын болса салынымының болуы ықтимал бүлінуін жөнелтуші өз мойнына алады.
11-тарау. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың
өтініштері мен шағымдарын қарау тәртібі
153. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар қызметтердің көрсетілу сапасы және тіркелетін пошта жөнелтілімдерін іздеу мәселесі бойынша пошта операторына:
1) еркін нысанда, қызметтердің көрсетілуі сапасы жөнінде шағымдар мен наразылықтар;
2) еркін нысанда, көрсетілетін қызметтер, тіркелетін пошта жөнелтілімдерін іздестіру және олардың тұрған жері жөнінде өтініштер мен сұрау салулар береді.
154. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын іздестіру жөніндегі өтініштер мен сұрау салулар алты күнтізбелік ай ішінде, жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдері бойынша - жөнелтілімдер берілген күннен кейінгі күннен бастап төрт күнтізбелік ай ішінде қабылданады.
Тіркелетін ішкі пошта жөнелтілімдері және пошталық ақша аударымдарын жіберу бойынша қызметтерді көрсету сапасы жөніндегі шағымдар мен наразылықтар екі күнтізбелік ай ішінде, жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдерін жіберу бойынша қызметтерді көрсету сапасы бойынша - жөнелтілімдер берілген күннен кейінгі күннен бастап бір күнтізбелік ай ішінде қабылданады.
Тіркелмейтін ішкі жөнелтілімдердің уақтылы жеткізілмеуі (табыс етілмеуі) туралы шағымдар мен наразылықтар жіберу және алу күндерін растайтын, пошта жөнелтілімінің пошта штемпелінің бедері бар орауышын көрсеткенде қабылданады.

4) виды дикой фауны и флоры, подпадающие под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года (СИТЕС), ограниченные к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза при вывозе;
5) редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды диких живых животных и дикорастущих растений, включенные в красные книги государств – членов Евразийского экономического союза, ограниченные к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза при вывозе;
6) культурные ценности, документы национальных архивных фондов, оригиналы архивных документов, ограниченные к перемещению через таможенную границу Евразийского экономического союза при вывозе.
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
152. Во внутренних почтовых отправлениях посылки с твердыми сортами свежих овощей и фруктов принимаются с учетом отправки их прямыми рейсами самолетов в пределах гарантированных норм загрузки, а железнодорожным транспортом - при условии прохождения таких посылок в течение семи суток, при превышении этого срока отправитель принимает на себя возможную порчу вложения.
Глава 11. Порядок рассмотрения заявлений и жалоб пользователей
услуг оператора почты
153. Пользователи услуг оператора почты по вопросам качества оказания услуг и розыска регистрируемых почтовых отправлений подают оператору почты:
1) жалобы и претензии по качеству оказания услуг, в произвольной форме;
2) заявления и запросы по оказываемым услугам, розыску регистрируемых почтовых отправлений и их месте нахождения, в произвольной форме.
154. Заявления и запросы по розыску регистрируемых международных отправлений и почтовых переводов денег принимаются в течение шести календарных месяцев, по отправлениям ускоренной и курьерской почтовой связи - в течение четырех календарных месяцев со дня, следующего за днем подачи отправлений.
Жалобы и претензии по качеству оказания услуг по пересылке регистрируемых внутренних почтовых отправлений и почтовым переводам денег принимаются в течение двух календарных месяцев, по качеству оказания услуг по пересылке отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи - в течение одного календарного месяца со дня, следующего за днем подачи отправлений.
Жалобы и претензии на несвоевременную доставку (вручение) нерегистрируемого внутреннего отправления письменной корреспонденции принимаются при предъявлении упаковки почтового отправления с оттиском почтового штемпеля, подтверждающим дату его отправки и получения.

155. Тіркелмейтін пошта жөнелтілімдеріне іздеу салынбайды, жөнелтушіге немесе адресатқа тіркелетін пошта жөнелтілімдері жеткізілгені туралы ақпарат берілмейді.
Тіркелетін ішкі пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын іздестіру туралы өтініштер мен сұрау салулар олардың жүріп өту мерзімі өткен кезде және осы Қағидалармен көзделген пошта операторы пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымын қабылдауы, жіберуі және жеткізуі жөніндегі құжаттар сақталатын мерзім ішінде қарауға қабылданады.
Мекенжайды өзгерту, пошта жөнелтілімін немесе пошталық ақша аударымын қайта жіберу немесе қайтару туралы өтінішті пошта операторы пошта жөнелтілімі немесе пошталық ақша аударымы өтініш берген сәтте шынында табыс етілмеген жағдайда, жөнелтушіден немесе адресаттан қабылдайды.
Ескерту. 155-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156. Пошта операторының өндірістік объектісінің қызмет көрсету сапасына шағымдар пошта операторының қызметтерін пайдаланушы пайдаланған күннен немесе ниеті болған күннен бастап жеті күнтізбелік күн ішінде қабылданады.
Өтінішті пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар жазбаша түрде не электрондық құжат түрінде береді, пошта операторы міндетті түрде тіркеуі тиіс және Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекінде және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мерзімдерде қаралады.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың өтініштеріне жауаптарды пошта операторлары Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде, ал тіркелетін халықаралық пошта жөнелтілімдері бойынша – ДПО актілерімен көзделген мерзімдерге сәйкес береді.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157. Пошта операторына пошта жөнелтілімі немесе пошталық ақша аударымы, жедел және курьерлік пошта байланысының жөнелтілімдері қабылданған жер бойынша өтініштер мен шағымдар беріледі. Өтініш пошта жөнелтілімінің толық шынайы деректері болған кезде межелі жері бойынша қабылданады.
Түбіртек пен тізім көшірмесі, ал халықаралық пошта жөнелтіліміне қатысты – кедендік декларацияның көшірмесі де қоса берілетін өтініште, шағым немесе арызда мыналар көрсетіледі:

155. Нерегистрируемые почтовые отправления розыску не подлежат, информация о доставке нерегистрируемых почтовых отправлений отправителю или адресату не предоставляется.
Обращения и запросы по розыску регистрируемых внутренних почтовых отправлений и почтовых переводов денег принимаются к рассмотрению при условии истечения срока их прохождения и в течение срока хранения документов по приему, пересылке и доставке почтовых отправлений и почтовых переводов денег оператором почты, предусмотренные настоящими Правилами.
Заявления об изменении адреса, о досылке или возвращении почтового отправления или почтового перевода денег принимаются оператором почты от отправителя или адресата при условии, если почтовое отправление или почтовый перевод денег фактически не вручен на момент подачи заявления.
Сноска. Пункт 155 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Жалобы на качество обслуживания производственного объекта оператора почты принимаются в течение (семи) календарных дней со дня использования или намерения использования пользователем услуг оператора почты.
Обращения предъявляются пользователями услуг оператора почты в письменном виде, либо в форме электронного документа, подлежат обязательной регистрации оператором почты и рассматриваются в сроки, предусмотренные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
Ответы на обращения пользователей услуг оператора почты предоставляются операторами почты в сроки установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей", а по регистрируемым международным почтовым отправлениям - согласно срокам, предусмотренными актами ВПС.
Сноска. Пункт 156 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. Заявления и жалобы предъявляются операторам почты по месту приема почтового отправления или почтового перевода денег, отправления ускоренной и курьерской почтовой связи. По месту назначения обращение принимается при наличии полных достоверных данных почтового отправления.
В обращении, жалобе или заявлении, подаваемого с приложением квитанции и копии списка, а в отношении международного почтового отправления - и копии таможенной декларации, указываются:

1) пошта жөнелтілімінің немесе пошталық ақша аударымының түрі;
2) түбіртек бойынша нөмірі;
3) қабылданған күні мен орны;
4) жеткізілетін жері;
5) жарияланған құндылығы;
6) адресаттың мекенжайы мен толық атауы.
Пошта операторы өтінішті алған кезде өтініш иесіне пошта түбіртегін, тізім және декларация көшірмесін қайтарып береді.
Өтінішпен, шағым немесе арызбен жеке тұлғаның өзі емес, оның сенімді тұлғасы жүгінген жағдайда, онда өтінішке нотариалды куәландырылған сенімхат тіркеледі.
Ескерту. 157-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-тарау. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу тәртібі, Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының пошта жөнелтілімдері және төтенше жағдайлар кезіндегі пошта операторының іс-қимылы
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Пошта байланысы қызметтерін төлеу тәртібі
158. Пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын жіберу үшін төлем жасау пошта операторы мен қызметтерді пошта операторының қызметтерін пайдаланушы арасында жасалған шартпен белгіленген немесе алдын ала төлем бойынша, оларды қабылдау сәтінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтері Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы төленеді. Пошта төлемінің белгілері, оның ішінде пошта төлемінің мемлекеттік белгілері жазбаша хат-хабарды жіберу, оның ішінде шетелге жолдау ақысы төленген фактіні растайды.
160. Құндылығы жарияланған жөнелтілім үшін пошта байланысы қызметтерінің төлеміне салмағына қарай жіберу және жөнелтілімнің құндылығын жариялау ақысы кіреді.
Пошта операторы жарияланған құндылық үшiн тариф төленген жағдайда "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 3-1-тармағына сәйкес құндылығы жарияланған пошта жөнелтiлiмi үшiн жауап бередi.
Құндылығы жарияланған халықаралық сәлемдемелер үшін пошта байланысы қызметтерінің төлеміне салмағына қарай жіберу үшін салмақ алымы, құндылығын жариялау және экспедициялық алым кіреді.

1) вид почтового отправления или почтового перевода денег;
2) номер по квитанции;
3) дата и место приема;
4) место назначения;
5) объявленная ценность;
6) адрес и полное наименование адресата.
При получении заявления оператор почты возвращает заявителю почтовые квитанции, копии списков и декларации.
В том случае, если с обращением, жалобой или заявлением обращается не само физическое лицо, а его доверенное лицо, прикладывается нотариально удостоверенная доверенность.
Сноска. Пункт 157 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. Порядок оплаты услуг почтовой связи, почтовые отправления должностных лиц Республики Казахстан и действия оператора почты при чрезвычайных положениях
Сноска. Заголовок главы 12 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок оплаты услуг почтовой связи
158. Оплата за пересылку почтовых отправлений и почтовых переводов денег осуществляется в момент их приема или по предварительный оплате, когда это определено договором, заключенным между оператором почты и пользователем услуг оператора почты.
Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. Услуги почтовой связи оплачиваются наличными деньгами в национальной валюте Республики Казахстан, или путем безналичных расчетов. Знаки почтовой оплаты, в том числе государственные знаки почтовой оплаты удостоверяют факт оплаты пересылки письменной корреспонденции, в том числе назначением за рубеж.
160. Оплата услуг почтовой связи за отправления с объявленной ценностью включает в себя плату за пересылку в зависимости от веса, и за объявленную ценность отправления.
Оператор почты несет ответственность за почтовое отправление с объявленной ценностью при условии оплаты тарифа за объявленную ценность согласно пункту 3-1 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О почте".
Оплата услуг почтовой связи за международные посылки с объявленной ценностью включает в себя весовой сбор за пересылку, за объявленную ценность и экспедиционный сбор.

Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160-1. Адресат қосымша төлемге:
1) өндірістік объектіде өз атына келген пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын түскен күннен бастап алпыс күнтізбелік күн ішінде сақтау туралы;
2) өз атына келген пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымдарын басқа мекенжайға жіберу немесе жеткізу туралы;
3) үйге жеткізіп берілетін болса, өз атына "Талап етілгенге дейін" деп келген пошта жөнелтілімдерін үйге жеткізу туралы;
4) жеткізілмеген жөнелтілімдерді қайтарудан бас тартуы туралы жазбаша өтініш береді.
Ескерту. Қағида 160-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Пошта байланысы қызметтерінің төлемақы мөлшерін де пошта операторы пошта жөнелтілімдерін жіберу тәсілін (әуе немесе жерүсті жолымен) қолданатын жөнелтушінің мәртебесіне (жеке немесе заңды тұлға) қарай (пошта саласындағы уәкілетті орган бекітетін пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерден басқа) анықтайды.
162. Қолданыстағы тарифтерге сәйкес осал, қомақты, ірі габаритті сәлемдемелерді, сондай-ақ "Абайлаңыз" - "Осторожно" белгісі бар сәлемдемелерді жіберу үшін қосымша ақы алынады.
163. Жеке тұлғалардан қабылданған төленбеген немесе толық төленбеген ішкі жай хаттар, пошта карточкалары және бандерольдер межелі пунктіне дейін жіберіледі, бірақ ондай пошта жөнелтілімдерін адресат қосымша төленетін пошта жөнелтілімдеріне арналған тариф сомасына дейін қосымша төленгеннен кейін беріледі. Мұндай жөнелтілімдер қайтарылған кезде, төлем жөнелтушіден өндіріліп алынады.
Ескерту. 163-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. Заңды тұлғалардың төленбеген немесе жартылай төленген пошта жөнелтілімдері маркаға белгі соғып өңдеудің бірінші кезеңінде жөнелтушіге қайтарылады.
165. Қосымша төленетін пошта жөнелтілімдерінде жөнелтушінің мекенжайы болмаған немесе адресат оларды алудан бас тартқан кезде, мұндай пошта жөнелтілімдері таратылмағандар қатарына өткізіледі.
166. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160-1. Адресат за дополнительную плату подает письменное заявление:
1) о хранении в производственном объекте почтовых отправлений и почтовых переводов денег, поступающих на его имя, в течение шестидесяти календарных дней со дня их поступления;
2) об отправлении или доставке по другому адресу поступающих на его имя почтовых отправлений и почтовых переводов денег;
3) о доставке на дом почтовых отправлений, поступающих на его имя "До востребования", если доставка их на дом производится;
4) об отказе от возврата недоставленных отправлений.
Сноска. Правила дополнены пунктом 160-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Размер оплаты услуг почтовой связи определяется оператором почты также в зависимости от статуса отправителя (физического или юридическое лицо), используемого способа (авиа или наземным путем) пересылки почтовых отправлений (кроме цен на универсальные услуги почтовой связи, регулируемые уполномоченным органом в области почты).
162. За пересылку хрупких, громоздких, крупногабаритных посылок, а также посылок с отметкой "Абайлаңыз" - "Осторожно" взимается дополнительная плата согласно действующим тарифам.
163. Неоплаченные или частично оплаченные внутренние нерегистрируемые письма, почтовые карточки и бандероли от физических лиц пересылаются до пункта назначения, но выдача таких почтовых отправлений производится только после доплаты их адресатом до суммы тарифа на доплатные почтовые отправления. При возврате данных отправлений оплата взимается с отправителя.
Сноска. Пункт 163 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. Неоплаченные или частично оплаченные почтовые отправления юридических лиц возвращаются отправителям с первого этапа обработки с гашением марок.
165. При отсутствии адреса отправителя на доплатных почтовых отправлениях и отказа адресата от их получения такие почтовые отправления передаются в число нерозданных.
166. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

167. Тағайындалған оператор халықаралық жазбаша хат-хабар төлемі ретінде купон сатқан шетелдік пошта әкімшілігінің пошта штемпелінің бедері басылған халықаралық қайтарым купонын қабылдайды.
168. Ұлттық пошта операторы құны ДПО Актілерімен белгіленетін халықаралық қайтарым купондарын сатады.
169. Халықаралық қайтарым купондары Тағайындалған оператордың өндірістік объектісінде әуе көлігімен жіберілетін, салмағы жиырма грамға дейінгі бір тіркелмейтін халықаралық хатты төлеу тарифі есебінен Қазақстан Республикасының пошта маркаларына алмастырылады.
2-параграфының тақырыбы алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Пошта операторы пошта саласындағы уәкілетті органмен келісілген пошта байланысының белгілерін пайдаланады. Пошта байланысы қызметтеріне ақы төленгенін растайтын, жазбаша хат-хабар жөнелтілімдеріне пошта операторы желімдейтін пошта төлемінің белгілері ретінде пошта маркалары, блоктары, маркалы конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, электрондық белгілер қолданылады.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
172. Ластанған, бүлінген, пайдаланылған (өтелген), айналыстан алынған пошта төлемінің белгілері, сондай-ақ шет мемлекеттердің төлем белгілері пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін қабылданбайды.
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
173. Пошта байланысы қызметтеріне ақы төленгенін растайтын, сатып алынған пошта төлемінің белгілері пошта төлемінің осы белгісін айналымға шығарған пошта операторында қолданылады. Пошта операторынан сатып алынған пошта төлемінің белгілері бар пошта жөнелтілімін пошта операторының қызметтерін пайдаланушы операциялық терезе арқылы тапсырады.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

167. В оплату международной письменной корреспонденции назначенный оператор принимает международные ответные купоны с оттиском почтового штемпеля иностранной почтовой администрации, продавшей купон.
168. Назначенный оператор продает международные ответные купоны, стоимость которых устанавливается Актами ВПС.
169. Международные ответные купоны обмениваются в производственном объекте Назначенного оператора на почтовые марки Республики Казахстан из расчета тарифа оплаты одного нерегистрируемого международного письма массой до двадцати граммов, пересылаемого воздушным транспортом.
Сноска. Заголовок параграфа 2 главы 12 исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Оператор почты использует знаки почтовой оплаты, которые согласованы с уполномоченным органом в области почты. В качестве знаков почтовой оплаты, подтверждающих оплату услуг почтовой связи, наносимых оператором почты на отправления письменной корреспонденции, применяются почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные знаки.
Сноска. Пункт 171 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Знаки почтовой оплаты загрязненные, поврежденные, использованные (погашенные), изъятые из обращения, а также знаки оплаты иностранных государств для оплаты услуг почтовой связи не принимаются.
Сноска. Пункт 172 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. Приобретенные знаки почтовой оплаты, подтверждающие оплату услуг почтовой связи, должны использоваться у оператора почты, выпустившего в обращение данный знак почтовой оплаты. Почтовое отправление с приобретенными у оператора почты знаками почтовой оплаты сдается пользователем услуг оператора почты через операционное окно.
Сноска. Пункт 173 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

174. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 қыркүйектегі № 179 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14377 болып тіркелген) "Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін және филателиялық өнімді шығару, өткізу қағидаларын бекіту туралы" қағидалармен реттелетін түрлері мен көлеміне сәйкес шығаруды, сондай-ақ оларды өткізуді Ұлттық пошта операторы жүзеге асырады.
Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
175. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілері ретінде пошта маркілері мен блоктары, маркалы конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, пошта саласындағы уәкілетті орган айналымға енгізетін Ұлттық пошта операторының қызметтеріне ақы төленгенін растайтын электрондық белгілер қолданылады.
Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінде мемлекеттің атауы ("Қазақстан" және латын транслитерациясымен "Kazakhstan"), сондай-ақ тақырыптың, суреттің атауы мемлекеттік тілде жазылады, төлем сомасы (номиналы) араб цифрларымен немесе латын әріптерімен басылады, шығарылған жылы (немесе тіркеу нөмірі) көрсетіледі.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
176. Өткізілген пошта төлемінің белгілері, оның ішінде пошта төлемінің мемлекеттік белгілері кері қабылданбайды және айырбасталмайды.
3-параграфының тақырыбы алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
177. Ішкі және халықаралық тіркелмейтін және тапсырысты пошта жөнелтілімдері франкирлеу машиналарының бедерін оларға қою арқылы төленеді.
Франкирлеу машиналарын пошта операторының қызметтерін пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғалар пошта операторында тіркей және оларды пайдалануға шарт жасаса отырып қолданады.
178. Франкирлеу машинасы клишесінің бедері қызыл түсті болады, онда:
1) пошта операторының ішкі құжаттарында көрсетілген тиісті жазбалары бар пошта маркасының шартты белгісі;
2) пошта штемпелінің бедері;

174. Выпуск государственных знаков почтовой оплаты в соответствии с видами и объемами, регулируемые Правилами "Об утверждении Правил выпуска, реализации государственных знаков почтовой оплаты и филателистической продукции" утвержденных приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 сентября 2016 года № 179 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14377), а также их реализацию осуществляет Национальный оператор почты.
Сноска. Пункт 174 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. В качестве государственных знаков почтовой оплаты применяются почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные знаки, которые подтверждают оплату услуг Национального оператора почты, вводимые в обращение уполномоченным органом в области почты.
На государственных знаках почтовой оплаты название государства ("Қазақстан" и в латинской транслитерации "Kazakhstan"), а также название темы, изображения указываются на государственном языке, сумма платы (номинал) арабскими цифрами или латинскими буквами, год выпуска (или регистрационный номер).
Сноска. Пункт 175 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. Реализованные знаки почтовой оплаты, в том числе государственные, обратно не принимаются и не обмениваются.
Сноска. Заголовок параграфа 3 главы 12 исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
177. Внутренние и международные нерегистрируемые и заказные почтовые отправления оплачиваются путем нанесения на них оттиска франкировальных машин.
Франкировальные машины применяются юридическими лицами, являющиеся пользователями услуг оператора почты, с регистрацией их у оператора почты и заключением договора на их использование.
178. Оттиск клише франкировальной машины является красного цвета и включает в себя:
1) условное обозначение почтовой марки с необходимыми надписями, указанными во внутренних документах оператора почты;
2) оттиск почтового штемпеля;

3) жөнелтушінің мекенжайы болады.
179. Хатқа франкирлеу машинасы клишесінің бедерін басу мүмкін болмаған кезде, франкирлеу машинасы клишесінің бедері басылған қағаз кесінділер жабыстырылады.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. Франкирлеу машинасының пайдалану мерзімі аяқталған, басқа заңды тұлғаға берілген (сатылған) кезде, машина клишесі пошта операторының тиісті бөлімшесіне жою үшін еркін нысанда жасалған акті бойынша берілуі тиіс.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының пошта жөнелтілімдері
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
181. "Үкіметтік" - "Правительственное" қосымша жазбасы (белгісі) бар пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының мына лауазымды тұлғаларынан қабылданады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті;
2) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі;
3) Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының төрағасы және төрағасының орынбасары;
4) Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің төрағасы және төрағасының орынбасары;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
6) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы;
7) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының төрағасы және төрағасының орынбасары;
8) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төрағасы және төрағасының орынбасары;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төрағасы;
10) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы;
11) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары;
12) Қазақстан Республикасы Бас прокуроры және Бас прокурорының орынбасары;
13) Қазақстан Республикасының Президентіне есеп беруші органдардың басшылары;
14) Қазақстан Республикасының министрлері, орталық атқарушы органдардың ведомство басшылары;
15) Қазақстан Республикасы Парламенті Комитеттерінің төрағалары;
16) Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және Қазақстан Республикасы облыстарының әкімдері.
"Үкіметтік" - "Правительственное" разрядындағы пошта жөнелтілімдері бірінші кезекте өңделеді және жеткізіледі.

3) адрес отправителя.
179. При невозможности нанесения на письмо оттиска клише франкировальной машины, на них наклеиваются бумажные полоски с нанесенными на них оттисками клише франкировальных машин.
Сноска. Пункт 179 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. При окончании эксплуатации франкировальной машины, ее передачи (продажи) другому юридическому лицу клише машины подлежит передаче по акту, составленному в произвольной форме, соответствующему подразделению оператора почты для уничтожения.
Сноска. Пункт 180 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Почтовые отправления должностных лиц Республики Казахстан
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. Почтовые отправления с дополнительной надписью (отметкой) "Үкіметтік" – "Правительственное" принимаются от следующих должностных лиц Республики Казахстан:
1) Президент Республики Казахстан;
2) Премьер-Министр Республики Казахстан;
3) Председатель и Заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан;
4) Председатель и Заместитель Председателя Мажилиса Парламента;
5) Государственный секретарь Республики Казахстан;
6) Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан;
7) Председатель и Заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан;
8) Председатель и Заместитель Председателя Верховного Суда Республики Казахстан;
9) Председатель Национального Банка Республики Казахстан;
10) Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
11) Заместители Премьер-Министра Республики Казахстан;
12) Генеральный прокурор и Заместитель Генерального прокурора Республики Казахстан;
13) Руководители органов, подотчетных Президенту Республики Казахстан;
14) Министры Республики Казахстан, руководители ведомств центральных исполнительных органов;
15) Председатели Комитетов Парламента Республики Казахстан;
16) Акимы городов Астана, Алматы, Шымкент и областей Республики Казахстан.
Почтовые отправления в разряде "Үкіметтік" - "Правительственное" обрабатываются и доставляются в первую очередь.

Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.12.2022 № 516/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182. Тапсырысты хат немесе бандерольді, құндылығы жарияланған пошта жөнелтілімі, жеделдетілген және курьерлік пошта жөнелтілімі және пошталық ақша аударымы табыс етілетін сәтке дейін жөнелтуші түбіртекті қоса бере отырып, өз тілегін жазбаша түрде жазып, пошта операторы белгілеген қосымша ақыға:
1) өзінің пошта жөнелтілімін және пошталық ақша аударымын қайтару туралы өкім ете;
2) пошта жөнелтілімін, пошталық ақша аударымын басқа тұлғаға және басқа мекенжай бойынша табыс ету немесе оны сол адамға, бірақ басқа мекенжай бойынша жеткізу туралы өкім ете;
3) межелі жердегі пошта операторының өндірістік объектісінде пошта жөнелтілімінің, пошталық ақша аударымының сақталу мерзімін келіп түскен күннен бастап алпыс күнтізбелік күнге дейін ұзарта;
4) жөнелтілімді қайтарудан бас тарта алады.
Ескерту. 182-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2025 № 265/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
183. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
184. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Төтенше жағдайлар кезіндегі іс-әрекеттер
Ескерту. 12-тарау 5-параграфпен толықтырылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.09.2020 № 345/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
186. Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдай қолданылған кезеңде берілген өкілеттіктерге сәйкес әрекет ететін уәкілетті органдар пошта қызметін тоқтата тұратын немесе шектейтін шешімдер қабылдаған кезде, пошта операторлары осындай шешімдерден туындайтын белгіленген талаптарды сақтай отырып, пошта байланысы қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 181 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.12.2022 № 516/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. До момента вручения заказного письма или бандероли, почтового отправления с объявленной ценностью, отправлений ускоренной и курьерской почтовой связи и почтового перевода денег отправитель, изложив свои пожелания в письменной форме с приложением квитанции, может за дополнительную плату, установленной оператором почты:
1) распорядиться о возврате своего почтового отправления и почтового перевода денег;
2) распорядиться о выдаче почтового отправления, почтового перевода денег другому лицу и по другому адресу, или о доставке его тому же лицу, но по другому адресу;
3) продлить срок хранения почтового отправления, почтового перевода денег в производственных объектах оператора почты места назначения до шестидесяти календарных дней со дня их поступления;
4) отказаться от возврата отправления.
Сноска. Пункт 182 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2025 № 265/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
183. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
184. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Действия при чрезвычайных положениях
Сноска. Глава 12 дополнена параграфом 5 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.09.2020 № 345/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. В период действия на территории Республики Казахстан чрезвычайного положения при принятии решений уполномоченными органами, действующими в соответствии с наделенными полномочиями, приостанавливающих или ограничивающих почтовую деятельность, операторы почты обеспечивают предоставление услуг почтовой связи с соблюдением установленных требований, вытекающих из таких решений.

187. Пошта операторлары өз қызметкерлерінің, сондай-ақ пошта байланысы қызметтерін пайдаланушылардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдай қолданылған кезеңде пошта байланысы қызметтерін ұсыну және пошта жөнелтімдерін жіберу жөніндегі қажетті шараларды қабылдайды.
Пошта байланысы қызметтерін
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Пошталық ақша аударымы бланкісі
Пошталық ақша аударымын қабылдауға (беруге) арналған
бланк/Бланк на прием (выдачу) почтового перевода денег
Операцияның коды және код атауы/Код и наименование кода операции
____________________________________________________________________
Пошталық ақша аударымының нөмірі/___________________________________
Номер почтового перевода денег
Аударым референсі/Референс перевода_________________________________
Тіркелетін пошта жөнелтілімінің ШПИ/
ШПИ регистрируемого почтового отправления __________________________
Сомасы (сандармен және жазбаша)/Сумма (цифрами и прописью):_________
Комиссия (сандармен және жазбаша)/Комиссия (цифрами и прописью):____
Жиыны (сандармен және жазбаша)/Итого (цифрами и прописью):
____________________________________________________________________
Жіберуші/Отправитель
ТАӘ/Атауы /ФИО/Наименование___________________________________________________
ЖСК/ИИК ____________________________________________________________
ЖСН/БСН/ИИН/БИН ____________________________________________________
АЖК/Код ____________________________________________________________
Мекенжайы/Адрес ____________________________________________________
Пошта индексі/Почтовый индекс ______________________________________
Телефон нөмірі/Номер телефона ______________________________________
Құжат типі/Тип документа ___________________________________________
Құжат нөмірі/Номер документа _______________________________________
Құжат сериясы/Серия документа ______________________________________
Құжаттың берілген күні/Дата выдачи документа _______________________
Құжатты берген орган/Орган выдачи документа ________________________
Алушы/Получатель
ТАӘ/Атауы/ФИО/Наименование _________________________________________
Мекенжайы/Адрес ____________________________________________________
Пошта индексі/Почтовый индекс ______________________________________
Телефон нөмірі/Номер телефона ______________________________________
Сенімхат арқылы/По доверенности:
Сенімхат нөмірі/Номер доверенности: ________________________________
Сенімхаттың берілген күні/Дата доверенности: _______________________
Сенімхат мерзімі/Срок доверенности: ________________________________
ТАӘ/Атауы/ФИО/Наименование: ________________________________________
ЖСК/ИИК ____________________________________________________________
ЖСН/БСН/ИИН/БИН ____________________________________________________
Банктің атауы/Наименование Банка ___________________________________
Банктің БСК/БИК Банка ______________________________________________
БеК/Кбе
Құжат типі/Тип документа ___________________________________________
Құжат нөмірі/Номер документа _______________________________________
Құжат сериясы/Серия документа ______________________________________
Құжаттың берілген күні/Дата выдачи документа _______________________
Құжатты берген орган/Орган выдачи документа ________________________
____________________________________________________________________
Аударымның мақсаты/Цель перевода Безвозмездный перевод
ТТК/КНП ____________________________________________________________
Пошталық ақша аударымын тағайындау/
Назначение почтового перевода денег ________________________________
Қосымша қызметтер/Дополнительные услуги: ___________________________
Жазбаша хабар/Письменное сообщение _________________________________
Хабарландырудың түрі/Вид уведомления _______________________________
Осы арқылы мен жасайтын операция террористік немесе экстремистік
қызметті қаржыландыруға және терроризм не экстремизмге өзге де
жәрдемдесуге, кәсіпкерлік қызметпен, тіркеу куәлігін, хабарландыру
туралы куәлікті, келісімшарттың есептік нөмірін талап ететін
валюталық операцияларды жүзеге асыруға байланысты емес екендігін
растаймын.Мен жасайтын операция туралы ақпаратты құқық қорғау
органдарына және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне олардың
талап етуі бойынша беруге операторға рұқсатымды беремін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына сәйкес операторға маған қызметтер көрсету кезінде менің дербес
деректерімді қоса алғанда, мен туралы кез келген ақпаратты барлық
дереккөзден жинауына және оларды өңдеуіне сөзсіз келісімімді
беремін.
Деректердің дұрыстығын растаймын.
Настоящим подтверждаю, что совершаемая мною операция не связана
с финансированием террористической или экстремистской деятельности и
иным пособничеством терроризму либо экстремизму, предпринимательской
деятельностью, осуществлением валютных операций, требующих
регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении,
учетного номера контракта.Разрешаю оператору предоставить информацию
о совершаемой мною операции в правоохранительные органы и
Национальный Банк Республики Казахстан по их требованию.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" даю оператору безусловное согласие на сбор из всех
источников и обработку любой информации обо мне, включая мои
персональные данные, при оказании мне услуг.
Подтверждаю корректность данных.
Жіберушінің (алушының) қолы/ Подпись отправителя (получателя)
_______________ Жіберушінің (алушының) ТАӘ/
ФИО отправителя (получателя):_______________________________________
(жазбаша/прописью)
Аударымды қабылдаған (берген) оператордың ТАӘ және қолы/
Ф.И.О. и подпись оператора, принявшего (выдавшего) перевод: ________________________ ______________________
Қабылданған (берілген) күні мен уақыты/Дата, время приема (выдачи)
_______________________________ ОПШ/ПМБ
Аударымды қабылдаған (берген) өндірістік объектінің коды, атауы/
Код, наименование производственного объекта принявшего (выдавшего)
перевод: ____________________
Пошта байланысы қызметтерін
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Халықаралық пошта жөнелтілімдерінің өлшемдері мен
шекті массасы
Р/с
Жөнелтілім түрі
Шекті массасы (грамм және килограмм)
Буып-түйілген күйдегі өлшемдері
1
2
3
4
1.
Пошта карточкасы
-

187. Операторы почты принимают необходимые меры по предоставлению услуг почтовой связи и пересылки почтовых отправлений в период действия на территории Республики Казахстан чрезвычайного положения с учетом обеспечения безопасности жизни и здоровья своих работников, а также пользователей услуг почтовой связи.
Приложение 1
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Форма
Бланк почтового перевода денег
Пошталық ақша аударымын қабылдауға (беруге) арналған бланк/
Бланк на прием (выдачу) почтового перевода денег
Операцияның коды және код атауы/Код и наименование кода операции
____________________________________________________________________________________
Пошталық ақша аударымының нөмірі/ __________________________________________________
Номер почтового перевода денег
Аударым референсі/Референс перевода ________________________________________________
Тіркелетін пошта жөнелтілімінің ШПИ/
ШПИ регистрируемого почтового отправления __________________________________________
Сомасы (сандармен және жазбаша)/Сумма (цифрами и прописью): ________________________
Комиссия (сандармен және жазбаша)/Комиссия (цифрами и прописью):__________________________________________________________________________
Жиыны (сандармен және жазбаша)/Итого (цифрами и прописью): ____________________________________________________________________________________
Жіберуші/Отправитель
ТАӘ/Атауы /ФИО/Наименование ________________________________________________________
ЖСК/ИИК ____________________________________________________________________________
ЖСН/БСН/ИИН/БИН ____________________________________________________________________
АЖК/Код ____________________________________________________________________________
Мекенжайы/Адрес ____________________________________________________________________
Пошта индексі/Почтовый индекс ______________________________________________________
Телефон нөмірі/Номер телефона ______________________________________________________
Құжат типі/Тип документа ___________________________________________________________
Құжат нөмірі/Номер документа _______________________________________________________
Құжат сериясы/Серия документа ______________________________________________________
Құжаттың берілген күні/Дата выдачи документа _______________________________________
Құжатты берген орган/Орган выдачи документа ________________________________________
Алушы/Получатель
ТАӘ/Атауы/ФИО/Наименование _________________________________________________________
Мекенжайы/Адрес ____________________________________________________________________
Пошта индексі/Почтовый индекс ______________________________________________________
Телефон нөмірі/Номер телефона ______________________________________________________
Сенімхат арқылы/По доверенности:
Сенімхат нөмірі/Номер доверенности: ________________________________________________
Сенімхаттың берілген күні/Дата доверенности: _______________________________________
Сенімхат мерзімі/Срок доверенности: ________________________________________________
ТАӘ/Атауы/ФИО/Наименование: ________________________________________________________
ЖСК/ИИК ____________________________________________________________________________
ЖСН/БСН/ИИН/БИН ____________________________________________________________________
Банктің атауы/Наименование Банка ___________________________________________________
Банктің БСК/БИК Банка ______________________________________________________________
БеК/Кбе
Құжат типі/Тип документа ___________________________________________________________
Құжат нөмірі/Номер документа _______________________________________________________
Құжат сериясы/Серия документа ______________________________________________________
Құжаттың берілген күні/Дата выдачи документа _______________________________________
Құжатты берген орган/Орган выдачи документа ________________________________________
____________________________________________________________________________________
Аударымның мақсаты/Цель перевода Безвозмездный перевод
ТТК/КНП ____________________________________________________________________________
Пошталық ақша аударымын тағайындау/
Назначение почтового перевода денег ________________________________________________
Қосымша қызметтер/Дополнительные услуги: ___________________________________________
Жазбаша хабар/Письменное сообщение _________________________________________________
Хабарландырудың түрі/Вид уведомления _______________________________________________
Осы арқылы мен жасайтын операция террористік немесе экстремистік қызметті қаржыландыруға және терроризм не экстремизмге өзге де жәрдемдесуге, кәсіпкерлік қызметпен, тіркеу куәлігін, хабарландыру туралы куәлікті, келісімшарттың есептік нөмірін талап ететін валюталық операцияларды жүзеге асыруға байланысты емес екендігін растаймын.Мен жасайтын операция туралы ақпаратты құқық қорғау органдарына және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне олардың талап етуі бойынша беруге операторға рұқсатымды беремін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес операторға маған қызметтер көрсету кезінде менің дербес деректерімді қоса алғанда, мен туралы кез келген ақпаратты барлық дереккөзден жинауына және оларды өңдеуіне сөзсіз келісімімді беремін.
Деректердің дұрыстығын растаймын.
Настоящим подтверждаю, что совершаемая мною операция не связана с финансированием террористической или экстремистской деятельности и иным пособничеством терроризму либо экстремизму, предпринимательской деятельностью, осуществлением валютных операций, требующих регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении, учетного номера контракта.Разрешаю оператору предоставить информацию о совершаемой мною операции в правоохранительные органы и Национальный Банк Республики Казахстан по их требованию.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" даю оператору безусловное согласие на сбор из всех источников и обработку любой информации обо мне, включая мои персональные данные, при оказании мне услуг.
Подтверждаю корректность данных.
Жіберушінің (алушының) қолы/ Подпись отправителя (получателя) _____________ Жіберушінің (алушының) ТАӘ/
ФИО отправителя (получателя): _______________________________________________________
(жазбаша/прописью)
Аударымды қабылдаған (берген) оператордың ТАӘ және қолы/
Ф.И.О. и подпись оператора, принявшего (выдавшего) перевод:__________________________
______________________________________________________
Қабылданған (берілген) күні мен уақыты/Дата, время приема (выдачи)____________________
ОПШ/ПМБ
Аударымды қабылдаған (берген) өндірістік объектінің коды, атауы/
Код, наименование производственного объекта принявшего (выдавшего) перевод: ______________________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Размеры и предельная масса международных почтовых отправлений
№ п/п
Вид отправления
Предельная масса (в гр. и кг.)
Размеры в упаковке (мм. и см.)
1
2
3
4
1
Почтовая карточка
-

Ең кіші өлшемі: 90х140 мм;
Ең үлкен өлшемі: 120х235 мм
2.
Кіші пішімді хат
Ең көп салмағы: 100 гр.
Ең кіші өлшемі: 90х140 мм;
Ең үлкен өлшемі:165х245 мм.
Ең үлкен қалыңдығы: 5 мм.
3
Үлкен пішімді хат
Ең көп салмағы: 500 гр.
Ең кіші өлшемі: 90х140 мм;
Ең үлкен өлшемі: 305х381 мм.
Ең үлкен қалыңдығы: 20 мм.
4.
Зағиптарға арналған басылымдар (секограммалар) салынған бандероль
5 кг
7 кг
Ең үлкен өлшемі: үш өлшемнің (ұзындығы, ені, биіктігі) қосындысы 90 см-ден аспауы тиіс; ең үлкен өлшемі 60 см.
Рулон үшін ұзындығы мен екі еселенген диаметрінің қосындысы - 104 см-ден аспайды; ең үлкен өлшемі - 90 см.
Ең кіші өлшемі: 14х9 см, рулон үшін ұзындығы мен екі еселенген диаметрінің қосындысы - 17 см.
Ең ұзын өлшемі - 10 см-ден аспайды.
5.
Ұсақ пакет
2 кг
Ең үлкен өлшемі: үш өлшемнің (ұзындығы, ені, биіктігі) қосындысы - 90 см-ден аспауы тиіс; ең үлкен өлшемі 60 см.
Рулон үшін ұзындығы мен екі еселенген диаметрінің қосындысы - 104 см-ден аспайды.
Ең ұзын өлшемі - 90 см.
Ең кіші өлшемі: 14х9 см, рулон үшін ұзындығы мен екі еселенген диаметрінің қосындысы - 17 см.
Ең ұзын өлшемі - 10 см-ден аспайды.
6.
Бір мекенжайға және бір адресатқа арналған баспа
басылымдары салынған арнайы қап ("М" қабы)
30 кг
7.
Сәлемдеме
20 кг
- өлшемдерінің бірінің ұзындығы 1,50 метр немесе ұзындықтарының қосындысы және ұзындығынан басқа бағыттағы шеңберінің ең үлкен ұзындығы 3 метрден аспауы тиіс.
- өлшемдерінің бірінің ұзындығы 1,50 метр немесе ұзындықтарының қосындысы және ұзындығынан басқа бағыттағы шеңберінің ең үлкен ұзындығы 2 м-ден аспауы тиіс.
8.
Жеделдетілген пошта байланысының пакеті
2 кг
Ең кіші өлшемі: 165х220 мм
Ең үлкен өлшемі: 395х475 мм
9.
Жеделдетілген пошта байланысының сәлемдемесі
30 кг
Ең үлкен өлшемі:
өлшемдерінің бірінің ұзындығы 150 см-ден немесе ұзындықтарының қосындысы және ұзындығынан басқа бағыттағы шеңберінің ең үлкен ұзындығы 300 см-ден аспауы тиіс.
10.
Топтастырылған "Консигнация" жөнелтілімдері
31,5 кг
Ең үлкен өлшемі:
өлшемдерінің бірінің ұзындығы 150 см-ден немесе ұзындықтарының қосындысы және ұзындығынан басқа бағыттағы шеңберінің ең үлкен ұзындығы 300 см-ден аспауы тиіс.
Пошта байланысы қызметтерін
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Пошта жөнелтілімінің бланкісі
Мекенжай жазба белгісі/Адресный ярлык
Кiмнен
________________________________
________________________________
жарияланған құндылық сомасы
От кого
сумма объявленной ценности
Мобильді телефон нөмірі
Номер мобильного телефона
______________________
үстеме төлем сомасы
сумма наложенного платежа
Қайдан
________________________________
________________________________
________________________________
Откуда
индекс
пошталық тіркеу нөмірі №
номер почтовой регистрации №
Табыс етілмеген жағдайда жөнелтушінің өкімі:
Распоряжение отправителя в случае невыдачи:
бірінші жеткізуден кейін жөнелтушіге қайтарылсын
возвратить отправителю после первой доставки
сақтау мерзімі өткеннен соң жөнелтушіге қайтарылсын
возвратить отправителю по истечении срока хранения
Кiмге
____________________________________________
____________________________________________
қайтарылмасын/ не возвращать
Кому
Жіберуге тыйым салынған салымдар жоқ
Запрещенных к пересылке вложений нет
Мобильді телефон нөмірі
Номер мобильного телефона
___________________________________
Жеке куәліктің нөмірі/номер удостоверения личности:
Қайда
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Куда
Жөнелтушінің қолы/подпись отправителя:
Дербес деректерімді жинауға және өндеуге келісемін
индекс
На сбор и обработку персональных данных согласен
Табыс етілмеу себебі/причина невручения:
адресаттың болмауы /отсутствие адресата
сақтау мерзімі өткендіктен/по истечению срока хранения
мекенжайды дұрыс көрсетпеу/неправильное указание адреса
жөнелтушінің өтініші бойынша /по заявлению отправителя
басқа да/другое
адресаттың алудан бас тартуы /отказ адресата от получения
оператордың қолы/подпись оператора
Пошта байланысының
көрсетілетін қызметтерінің
ұсыну қағидаларына
3.1-қосымша
Нысаны___________________
(пошта операторының атауы)
ӨТІНІШ
Ескерту. Қағида 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.08.2022 № 282/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен,___________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (анық) мекен-жайы бойынша тұратын:
_____________________________________________ осы арқылы мен бұл туралы
мәлімдеймін
_____________________________________________________, алушының
мекен-жайына жіберілетін (пошта жөнелтілімінің түрі мен санатын көрсету)
________________________________________________________ тіркелетін пошта
жөнелтілімдерінде салынған банкноттар, монеталар.
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) (анық)
Тіркелетін пошта жөнелтіліміне салынымының тізімдемесі және сомаға
жарияланған құндылығы бар__________________
(________________________________) теңге салынды
__________________________________ саны _________ дана:
(монеталарды немесе банкноттарды көрсету)
1) ______________________________________________ (дайындаушының
елін, шығарылған жылын, номиналын көрсету);
(әрбір монетаға немесе банкнотқа жеке толтырылады)

Минимальный размер: 90х140 мм.;
Максимальный размер: 120х235 мм.
2
Письмо малого формата
Максимальный вес: 100 гр.
Минимальный размер: 90х140 мм;
Максимальный размер:165х245 мм.
Максимальная толщина: 5 мм.
3
Письмо большого формата
Максимальный вес: 500 гр.
Минимальный размер: 90х140 мм;
Максимальный размер:305х381 мм.
Максимальная толщина: 20 мм.
4
Бандероль с отправлениями для слепых (секограммы)
5 кг.
7 кг.
Максимальный размер: Сумма трех измерений (длина, ширина, высота) не превышает 90 см.; наибольшее измерение - 60 см.
Для рулона сумма длины и двойного диаметра - не более 104 см.; наибольшее измерение 90 см.
Минимальный размер: 14х9 см., для рулона сумма длины и двойного диаметра - 17 см.
Наибольшее измерение - не более 10 см.
5
Мелкий пакет
2 кг.
Максимальный размер: сумма трех измерений (длина, ширина, высота) не превышает 90 см.; наибольшее измерение - 60 см.
Для рулона сумма длины и двойного диаметра - не более 104 см.; наибольшее измерение 90 см. Минимальный размер: 14х9 см. для рулона сумма длины и двойного диаметра - 17 см. Наибольшее измерение - не более 10 см.
6
Специальный мешок (мешок "М") с печатными изданиями для одного адресата и в один адрес
30 кг.
7
Посылка
20 кг.
- 1,50 метра для одного из измерений или 3 метра для суммы длины и наибольшей окружности, взятой в направлении ином, чем длина
- 1,05 метра для одного из измерений или 2 метра для суммы длины и наибольшей окружности, взятой в направлении ином, чем длина
8
Пакет ускоренной
почтовой связи
2 кг.
Минимальный размер 165х220 мм. Максимальный размер 395х475 мм.
9
Посылка ускоренной почтовой связи
30 кг.
Максимальный размер:
150 см. для одного из нескольких измерений или 300 см. для суммы длины и самой большей окружности, взятой в направлении, противоположном длине.
10
Сгруппированные
отправления консигнация
31,5 кг.
Максимальный размер:
150 см. для одного из нескольких измерений или 300 см. для суммы длины и самой большей окружности, взятой в направлении, противоположном длине.
Приложение 3
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Форма
Бланк почтового отправления
Приложение 3.1
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Форма_________________________
(наименование оператора почты)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 3.1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.08.2022 № 282/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, _______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (разборчиво)
проживающий(ая) по адресу: ______________________________________________
настоящим заявляю о том, что в ____________________________________________,
направляемой в адрес получателя (указать вид и категорию почтового отправления)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (разборчиво)
вложены монеты, банкноты в регистрируемых почтовых отправлениях.
В регистрируемое почтовое отправление с описью вложения и объявленной
ценностью на сумму __________________ (_____________________________) тенге,
вложены __________________________________ в количестве _________штук:
(указать монеты или банкноты)
1) ______________________________________________________
(указать страну изготовителя, год выпуска, номинал);
(заполняется на каждую монету или банкноту в отдельности)

2) ______________________________________________(дайындаушының
елін, шығарылған жылын, номиналын көрсету);
(әрбір монетаға немесе банкнотқа жеке толтырылады)
3) ______________________________________________(дайындаушының
елін, шығарылған жылын, номиналын көрсету).
(әрбір монетаға немесе банкнотқа жеке толтырылады)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
________________________________
(күні)
Пошта байланысы қызметтерін
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Ішкі пошта жөнелтілімдерінің өлшемдері мен шекті массасы

2) ______________________________________________________
(указать страну изготовителя, год выпуска, номинал);
(заполняется на каждую монету или банкноту в отдельности)
3) ______________________________________________________
(указать страну изготовителя, год выпуска, номинал).
(заполняется на каждую монету или банкноту в отдельности)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись)
________________________________
(дата)
Приложение 4
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Размеры и предельная масса внутренних почтовых отправлений

Ең үлкен өлшемі: 395х475 мм
4.
Бандероль
Мына бандерольдерді қоспағанда:
2000 гр
Ең үлкен өлшемі: үш өлшемнің (ұзындығы, ені, биіктігі) бірінің ең үлкен шамасы - 35 см.
Үш өлшемнің қосындысы 65 см-ден аспауы тиіс.
Түтікше тәрізді етіп оралған бандероль үшін - ұзындығы 70 см, диаметрі 15 см.
Түтікше тәрізді етіп оралған бандероль салымын (карталар, схемалар және т.б.) бүктеуге болмайтын болса, 150 см-ге дейінгілер қабылданады. Ең кіші өлшемі: (қалыңдығы кез келген аз мөлшерде болғанда) бір өлшемі - 10 см, басқа өлшемі - 5 см-ден кем емес, ал түтікше тәрізді етіп оралған болса, ұзындығы - 10 см, диаметрі - 5 см.
а) тұқым салынған
1 кг
б) бір кітап салынған
3кг
в) зағиптар үшін шығыңқы әріптері бар қағаздар мен кітаптар салынған
5 кг
100 г дейін шекті массадан асуы рұқсат етіледі.
5.
Жөнелтілім
20 кг
Ең үлкен өлшемі: 80х80х50 см.
Ең кіші өлшемі (бал аралары салынған жөнелтілімдерден басқа) бір
өлшемі – 10 см, қалған өлшемдерінің әрқайсысы 5 см-ден кем емес. Әуе кемесімен жіберілетін бал арасы салынған сәлемдемелердің бір жағының ұзындығы кемінде 30 см болады.
6.
Тікелей пошта контейнерлері
500 кг
7.
Жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының сәлемдемесі
14
Ең үлкен өлшемі: өлшемдерінің бірінің ұзындығы 150 см және ұзындықтарының қосындысы және ұзындығынан басқа бағыттағы шеңберінің ең үлкен ұзындығы 300 см-ден аспауы тиіс.
Ескертпе:
Стандартты хаттардың өлшемдері мен массасы: 114х162х5 мм,110х220х5 мм, 162х229 мм және массасы 20 гр-ға дейін.
Ұсақ сәлемдемелердің массасы: 3 кг-ға дейінгі, ең ұзын жағы 35 см-ден аспайтын, ал үш өлшемінің қосындысы 65 см-ден аспайтын сәлемдемелер.
Ірі габаритті сәлемдемелер: сәлемдемелердің бір жағы 80х80х50 см-ден асады. Ең үлкен өлшемі: 230х180х110 см.
Ірі габаритті сәлемдемелерді қабылдау оларды пошта операторының бөлінген өндірістік объектілері арқылы тапсыру және алу шартымен ғана жүргізіледі.
Пошта байланысы қызметтерін
ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ҚОЛХАТ
Мен, ________________________мекенжай бойынша тұратын, азамат
(азаматша) __________________________________________________________
сотталған________________________________________________ жіберілетін
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(сәлемдемеде, бандерольде деп көрсету)
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде бас бостандығынан айырылып
жазасын өтеп жатқан адамдардың атына жіберілетін ішкі пошта
жөнелтілімдерде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығымен бекітілген (нормативтік
құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып
тіркелген), сотталғандардың өздерiнде болуға, пошта жөнелтілімдерімен
алуға рұқсат етiлетiн заттар мен нәрселердің тізбесінде көрсетілген
заттар мен нәрселер салынды деп осы қолхатты беремін.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде бас бостандығынан
айырылып жазасын өтеп жатқан адамдардың атына жіберілетін ішкі пошта
жөнелтілімдерде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығымен бекітілген (нормативтік
құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып
тіркелген) көрсетілмеген заттарды қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелеріне жеткізуге әрекеттену үшін қылмыстық және әкімшілік
жауапкершілік туралы таныстым.
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда) (анық жазу), қолы)
_______________________________
(күні)

Максимальный размер 395х475 мм.
4
Бандероль
За исключением
бандеролей:
2000 гр.
Максимальный размер: 35 см. в одном из трех измерений (длина, ширина, высота).
Сумма трех измерений не превышает 65 см.
Для бандероли, свернутой трубкой, 70 см. в длину и 15 см. в диаметре.
В отдельных случаях бандероль, свернутая трубкой, может приниматься до 150 см., когда вложение не может быть перегнуто (карты, схемы и т.д.). Минимальный размер: 10 см. в одном измерении и не менее 5 см. в другом измерении (при любой минимальной толщине), а свернутых трубкой 10 см. в длину и 5 см. в диаметре.
а) с семенами
1 кг.
б) с вложением одной
книги
3 кг.
в) с бумагой и книгами, имеющими выпуклые знаки для слепых
5 кг.
Допускается
превышение
предельной
массы до 100 гр.
5
Посылка
20 кг.
Максимальный размер: 80х80х50 см.
Минимальный размер (кроме посылок с пчелами):
10 см. в одном из измерений и не менее 5 см. в каждом из остальных измерений. Одна из сторон посылки с пчелами, пересылаемой воздушными судами, является не менее 30 см.
6
Прямые почтовые контейнеры
500 кг.
7
Посылка ускоренной и курьерской почтовой связи
14 кг.
Максимальный размер:
150 см. для одного из нескольких измерений или 300 см. для суммы длины и самой большей окружности, взятой в направлении, противоположном длине.
Примечание:
Размеры и масса стандартных писем: 114х162х5 мм., 110х220х5 мм., 162х229 мм. и массой до 20 гр.
Масса мелких посылок: до 3 кг., у которых наибольшая сторона не более 35 см., а сумма трех измерений не превышает 65 см.
Крупногабаритные посылки: посылки, одна из сторон которых превышает 80х80х50 см. Максимальный размер: 230х180х110см.
Прием крупногабаритных посылок производится только при условии сдачи и получения их через выделенные производственные объекты оператора почты.
Приложение 5
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Форма
РАСПИСКА
Я, гражданин (гражданка) _____________________________________,
проживающий(ая) по адресу: ______________________ даю настоящую
расписку в том, что в _______________________________, направляемой
(указать в посылке, бандероли) осужденному
(осужденной)____________________________________________ вложены вещи (фамилия, имя, отчество (при наличии) (разборчиво) и предметы,
указанные в перечне вещей и предметов, которые осужденным разрешается
иметь при себе, получать почтовыми отправлениями, согласно Правиламивнутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы,
утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 17 ноября 2014 года № 819 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9984).
Ознакомлен (ознакомлена) об уголовной и административной
ответственности за попытку доставки в учреждения
уголовно-исполнительной системы предметов, не указанных в Правилах
внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы,
утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики
Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9984).
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись)
________________________________
(дата)