Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған үлгілік шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 тамыздағы № 623 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 қазанда № 14276 болып тіркелді.
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрінің
2016 жылғы 22 тамыздағы
№ 623 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге
асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға
арналған үлгілік шарты 20__ жылғы "___" _______________ № ___
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы),
бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталып, ____________________________________________
_________________________________________________________________________ түрінде,
(лауазымы, аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
____________________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
((құзіретін растаушы құжаттың атауы)
бір тараптан, және _______________________________________________________________,
(әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалының толық атауы)
бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын, _______________________________________________
_________________________________________________________________________ түрінде,
(лауазымы, аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
____________________________________________________________ негізінде әрекет ететін,
((құзіретін растаушы құжаттың атауы)
бұдан әрі "Тараптар" деп аталып, шығыстары республикалық бюджеттен ұзақ мерзімді субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау бойынша ашық тендер негізінде конкурстың қорытындылары туралы 20_жылғы "___"______ хаттаманың негізінде төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Об утверждении Типового договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 августа 2016 года № 623. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2016 года № 14276.
В соответствии с подпунктом 34-26) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан Ж. Касымбек
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 22 августа2016 года № 623
Типовой договор на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
№ ___ от "___" ___________ 20___ года
___________________________________________________________________________
(наименование государственного органа),
именуемое в дальнейшем "Заказчик", в лице _____________________________________
__________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ___________________________________________________
__________________________________________________________________________,
(наименование документа, подтверждающее полномочия)
с одной стороны, и ___________________________________________________________,
(полное наименование перевозчика пассажиров по социально значимым сообщениям)
именуемое в дальнейшем "Исполнитель", в лице __________________________________
__________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ____________________________________________________
__________________________________________________________________________,
(наименование документа, подтверждающее полномочия)
вместе именуемые "Стороны", на основании протокола об итогах конкурса на основе открытого тендера по определению перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям, расходы которых подлежат долгосрочному субсидированию за счет бюджетных средств от "___" ________ 20__г., заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем.

1-тарау. Терминдер және анықтамалар
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Шартта келесідей негізгі ұғымдар және анықтамалар қоданылады:
1) бағаны (тарифті) жоғарылатудың негізгі талаптары - осы шарттың 5 - қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалы бойынша қызметіне баға (тариф) жоғарылауының шекті деңгейін қамтамасыз етудің негізгі талаптары;
1-2) вагон айналымының төмендетілмейтін айлық көлемі – вагон айналымының жылдық көлемін пойыздардың немесе тіркеме және тікелей қатынайтын вагондардың жыл ішіндегі қатынау айларының санына бөлу арқылы алынған орташа айлық көрсеткіштің елу пайызын құрайтын вагонның бір айдағы ең төмеңгі жүрісінің есептік шамасы;
2) дамудың негізгі талаптары - осы шарттың 2-қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды дамытудың негізгі талаптары;
3) жолаушылар айналымын қамтамасыз етудің негізгі талаптары - осы шарттың 6 - қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын тіркелмелі және тікелей қатынайтын вагондардың есепке ала отырып әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар айналымының жоспарланған көлемін қамтамасыз етудің негізгі талаптары;
4) жолаушылар вагондарына негізгі талаптар - осы шарттың 3 - қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыру үшін жолаушылар вагондарына (электро-, дизель вагондарына) негізгі талаптар;
5) жолаушылар поездарын қалыптастыру пункті – осы поездға қызмет көрсететін поезд құрамын және поездық бригада (поезд басшысы, поездың электромеханигі вагон жолсерігі) қалыптастыратын жүріс маршрутына жолаушылар поездарын жіберу станциясы;
6) жолаушылар поездының айналу пункты – жолаушылар поездының жүріс маршрутының соңғы станциясы;
7) локомотивтiк тартқыш операторы – меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде тартқыш көлiк құралына (локомотивке) иелiк ететiн, оны күтiп-ұстауды, пайдалануды қамтамасыз ететін тұлға;
8) отырғызу және түсіруді қамтамасыз етудің негізгі талаптары - осы шарттың 6 - қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыру кезінде станцияларда жолаушыларды отырғызу және түсіруді қамтамасыз етудің негізгі талаптары;

Глава 1. Термины и определения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия и определения:
1) основные условия повышения цен (тарифов) – основные условия обеспечения предельного уровня повышения цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям, установленные в соответствии с приложением 5 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;
1-2) неснижаемый ежемесячный объем вагонооборота – это расчетная величина минимального пробега вагона в месяц, составляющая пятьдесят процентов от среднемесячного значения, полученного путем деления годового объема вагонооборота на количество месяцев курсирования поезда или прицепных и беспересадочных вагонов в году;
2) основные условия развития – основные условия развития перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, установленные в соответствии с приложением 2 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;
3) основные условия обеспечения пассажирооборота – основные условия обеспечения планируемого объема пассажирооборота по социально значимым сообщениям с учетом прицепных и беспересадочных вагонов, установленные в соответствии с приложением 6 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;
4) основные условия к пассажирским вагонам – основные условия к пассажирским вагонам (электро-, дизель поездам) для осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, установленные в соответствии с приложением 3 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;
5) пункт формирования пассажирского поезда – станция отправления пассажирского поезда на маршрут следования, на которой формируется состав поезда и поездная бригада, обслуживающая данный поезд (начальник поезда, поездной электромеханик и проводники вагонов);
6) пункт оборота пассажирского поезда – конечная станция маршрута следования пассажирского поезда;
7) оператор локомотивной тяги – лицо, владеющее на праве собственности или иных законных основаниях тяговым транспортным средством (локомотивом), обеспечивающее его содержание, эксплуатацию;
8) основные условия обеспечения посадки и высадки – основные условия обеспечения посадки и высадки пассажиров на станциях при осуществлении перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, установленные в соответствии с приложением 7 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;

9) тасымалдаудың негізгі талаптары – осы шарттың 1-қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырудың негізгі талаптары;
10) уәкiлеттi орган – теміржол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) ұзақ мерзімді субсидиялаудың негізгі талаптары - осы шарттың 4 - қосымшасына сәйкес бекітілген оның ажырағысыз бөлімі болып саналатын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын ұзақ мерзімді субсидиялаудың негізгі талаптары;
12) Ұлттық жолаушылар тасымалдаушы – жолаушыларды, багажды, жүк-багажын, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін, бүкіл магистральдық теміржол желісінде поездарды қалыптастыру жоспарын іске асыруды, оның ішінде арнайы және әскери тасымалдаулар бойынша қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
13) Ұлттық инфрақұрылым операторы – акцияларының бақылау пакеті Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі, магистральдық теміржол желісін пайдалануды, күтіп-ұстауды, жаңғыртуды, салуды жүзеге асыратын және магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсететін заңды тұлға.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Шарттың мәні
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орындаушы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша теміржол көлігімен жолаушылар тасымалын:
1) тасымалдаудың негізгі талаптарын;
2) дамудың негізгі талаптарын;
3) жолаушылар вагондарына негізгі талаптарын;
4) бағаны (таррифті) жоғарылатудың негізгі талаптарын;
5) жолаушылар айналамын қамтамасыз етудің негізгі талаптарын;
6) отырғызу және түсіруді қамтамасыз етудің негізгі талаптарын орындаумен жүзеге асырады.
3. Тапсырыс беруші Орындаушының әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығыстарын (бұдан әрі – Субсидиялау) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 167 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11541 болып тіркелген) Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес есептелген және субсидиялаудың негізгі шарттарын қамтамасыз ете отырып, Қазақстан Республикасы Заңының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астана мәслихаты шешімінің атауы) бойынша (республикалық немесе _бюджеттік бағдарламасында көзделген сома шегінде жүзеге асырады.

9) основные условия перевозок – основные условия осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, установленные в соответствии с приложением 1 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;
10) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, – межотраслевую координацию;
11) основные условия долгосрочного субсидирования – основные условия долгосрочного субсидирования перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, установленные в соответствии с приложением 4 к настоящему Договору, являющимся неотъемлемой его частью;
12) Национальный перевозчик пассажиров – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, оказывающее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, обеспечивающее реализацию плана формирования поездов на всей магистральной железнодорожной сети, в том числе по специальным и воинским перевозкам;
13) Национальный оператор инфраструктуры – юридическое лицо, контрольный пакет акций которого принадлежит Национальной железнодорожной компании, осуществляющее эксплуатацию, содержание, модернизацию, строительство магистральной железнодорожной сети и оказывающее услуги магистральной железнодорожной сети.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Предмет Договора
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исполнитель осуществляет перевозки пассажиров железнодорожным транспортом по социально значимым сообщениям с исполнением:
1) основных условий перевозок;
2) основных условий развития;
3) основных условий к пассажирским вагонам;
4) основных условий повышения цен (тарифов);
5) основных условий обеспечения пассажирооборота;
6) основных условий обеспечения посадки и высадки.
3. Заказчик осуществляет долгосрочное субсидирование расходов Исполнителя, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Субсидирование) в пределах суммы, рассчитанной в соответствии с Методикой определения объемов долгосрочного субсидирования расходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Методика), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 167 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11541) и предусмотренной
____________________________________________________________________
(наименование Закона Республики Казахстан или решения маслихата области,
города республиканского значения, столицы)
по _________________________________________________________________
(республиканской или местной) бюджетной программе ____________________
с обеспечением основных условий субсидирования.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тапсырыс беруші:
1) аудио-бейне тіркеу құралдарын пайдалана отырып, сәйкестігіне тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген пойыздарды зерттеп-қарауды жүргізу, осы Шартқа және Қазақстан Республикасының "Халыққа қызмет көрсету. Жолаушылар пойыздарында жолаушыларды қызмет көрсету" атты Ұлттық стандартына (бұдан әрі – Ұлттық стандарт) сәйкестігін анықтау және осы Шартқа 8-қосымшаға сәйкес шаралар қабылдауға;
2) Орындаушының тасымалдаудың негізгі шарттары мен Ұлттық стандартты сақтауы тұрғысынан оның мекенжайына, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында, әлеуметтік желілерде орналастырылған шағымдарға мониторинг жүргізуге;
3) Орындаушыдан оның атына келіп түскен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында, әлеуметтік желілерде орналастырылған шағымдар бойынша Орындаушының тасымалдаудың негізгі шарттары мен Ұлттық стандартты сақтауы тұрғысынан шаралар қабылдауды талап етуге;
4) осы Шартты мерзімінен бұрын бұзуға, егер:
Орындаушы күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін дамудың негізгі шарттарын, бағаларды (тарифтерді) көтерудің негізгі шарттарын және тасымалдаудың негізгі шарттарын орындамауы;
жыл ішінде жүргізілген зерттеп-қарау қорытындылары бойынша Ұлттық стандартқа 30 және одан да көп сәйкессіздіктер қайта анықталған жағдайда құқылы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тапсырыс беруші:
Әдістемеге сәйкес жоспарланған кезеңге ұзақ мерзімді субсидиялаудың негізгі шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар хабарламалар бойынша субсидиялау көлемін айқындау;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген) Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидалары) және осы Шартқа сәйкес тәртіппен және мерзімде субсидиялауды жүзеге асыруға міндетті.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Права и обязательства сторон
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заказчик вправе:
1) проводить обследование поездов, указанных в основных условиях перевозок с использованием приборов аудио-видео фиксации на предмет соответствия настоящему Договору и Национальному стандарту Республики Казахстан "Услуги населению. Обслуживание пассажиров в пассажирских поездах" (далее – Национальный стандарт) и принимать меры согласно приложению 8 к настоящему Договору;
2) проводить мониторинг поступающих жалоб в его адрес, а также размещенных в средствах массовой информации, в социальных сетях на предмет соблюдения Исполнителем основных условиях перевозок и Национального стандарта;
3) требовать от Исполнителя принятия мер по поступающим жалобам в его адрес, а также размещенных в средствах массовой информации, в социальных сетях на предмет соблюдения Исполнителем основных условиях перевозок и Национального стандарта;
4) досрочно расторгнуть настоящий Договор, в случаях:
неисполнения Исполнителем по истечению 30 календарных дней, основных условий развития, основных условий повышения цен (тарифов) и основных условий перевозок;
повторного выявления от 30 и более несоответствий Национальному стандарту по итогам проведенных обследований в течение года.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Заказчик обязан:
определять объем субсидирования по социально значимым сообщениям, указанных в основных условиях долгосрочного субсидирования на планируемый период в соответствии с Методикой;
осуществлять долгосрочное субсидирование в порядке и в сроки в соответствии с Правилами долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Правила долгосрочного субсидирования), утвержденные приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11540) и настоящим Договором.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Орындаушы:
1) Тапсырыс берушіден осы Шартпен көзделген субсидияны төлеуді талап етуге;
2) ұзақ мерзімді субсидиялау бойынша Тапсырыс берушінің міндеттерін орындау шеңберінде аударылған субсидия көлемі туралы ақпарат алуға;
3) Тапсырыс берушімен келісу бойынша осы Шарттың баға (тариф) көтерудің негізгі шарттарында белгіленген шектерде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдау қызметтері тарифтерін (бағаларын) көтеруге;
4) тасымалдардың негізгі талаптарында көрсетілген пойыздарға билет кассалары, жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары және электрондық терминалдар, интернет-ресурстар арқылы және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8853 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен басқа да тәсілдермен жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыруға;
5) осы Шартты орындау шеңберінде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша қатынайтын тасымалдардың негізгі талаптарында көрсетілген жолаушылар ағынына тәуелді пойыздардың құрамдылығын анықтауға;
6) егер сапалық сипаттамалары (ауаны баптау жүйесінің, отырғызуға және түсіруге арналған көтергіш құрылғылардың және мүгедектер арбасында қозғалатын адамдар үшін мамандандырылған орындардың болуы) төмен болмаса және вагондардың шығарылған жылы осы Шарттың 3-қосымшасына сәйкес жолаушылар вагондарына қойылатын қолданыстағы негізгі талаптарында көрсетілген вагондардан бұрын шығарылмаған жағдайда, жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі талаптарда көрсетілген вагондарды ауыстыруға құқылы;
7) ағымдағы қаржы жылының субсидия қаражаттарын алдыңғы қаржы жылдарындағы кредиторлық берешекті өтеуге, сондай-ақ әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға байланысты шығыстар бөлігінде аванстық төлемдерді төлеуге және алдағы қаржы жылына кепілдік қамтамасыз етуді ұсынуға жіберуге құқылы.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Орындаушы:
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығымен бекітілген Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) және Ұлттық стандартына сәйкес осы Шарттың талаптарын сапалы және уақтылы қамтамасыз ету мақсатында әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға;

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исполнитель вправе:
1) требовать от Заказчика выплаты субсидий, предусмотренных настоящим Договором;
2) получать информацию о перечисленных объемах субсидий в рамках исполнения обязательств Заказчика по долгосрочному субсидированию;
3) по согласованию с Заказчиком повышать цены (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям в пределах, установленных в основных условиях повышения цен (тарифов) настоящего Договора;
4) организовывать продажу проездных документов (билетов) на поезда, указанные в основных условиях перевозок через билетные кассы, билетные кассы пассажирских агентств и через электронные терминалы, интернет-ресурсы и другими способами в порядке, установленном Правилами организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8853);
5) в рамках исполнения настоящего Договора в зависимости от пассажиропотока определять составность поездов, указанных в основных условиях перевозок, курсирующих по социально значимым сообщениям.
6) заменять вагоны, указанные в основных условиях к пассажирским вагонам, в случае если качественные характеристики (наличие системы кондиционирования воздуха, подъемных устройств для посадки и высадки и специализированных мест для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках) не ниже и год постройки вагонов не ранее вагонов, указанных в действующих основных условиях к пассажирским вагонам, в соответствии с приложением 3 настоящего Договора;
7) направлять средства субсидий текущего финансового года на погашение кредиторской задолженности за предыдущие финансовые годы, а также на оплату авансовых платежей и предоставление гарантийных обеспечений на предстоящий финансовый год в части расходов, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исполнитель обязан:
1) осуществлять перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям в соответствии с Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714) и Национальным стандартом в целях своевременного и качественного обеспечения условий настоящего Договора;

2) Тапсырыс берушімен жолаушылар пойызының қалыптастыру пунктінің және айналымының өзгертуін, қозғалыс кестесі мен кестелерін олар қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде 10 жұмыс күні бұрын келісуге;
3) Қазақстан Республикасында қабылданған пойыздар қозғалысының кестесіне сәйкес жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға;
4) тапсырыс берушінің сұрау салуы бойынша он күндік мерзімде Орындаушының қаржылық-шаруашылық қызметіне қатысты ақпарат пен есептілікті ұсынуға;
5) осы Шарттың 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Тапсырыс берушінің талаптары бойынша:
шағымда көрсетілген әрбір факті бойынша (шағымның түсу көзіне қарамастан) толық және объективті қызметтік тергеу жүргізу;
жауапты тұлғалардың мән-жайларын, себептерін және кінәсінің дәрежесін анықтау үшін шағымда айтылған анықталған сәйкессіздікті немесе бұзушылықты дереу жою;
іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі негізделген шағымға әкелген Орындаушының қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдану;
жолаушымен жағдайды реттеу, егер ол қолданылса және негізделсе, өтемақы ұсынуды қоса алғанда шаралар қабылдау;
өтініш берушіге шағымды белгіленген мерзімде (азаматтардың өтініштері туралы заңнамаға сәйкес) жауап (түсіндірме) дайындау және жолдауды қамтамасыз ету;
Тапсырыс берушіге күнтізбелік 10 күн ішінде жүргізілген зерттеп-қарау нәтижелерін, бұзушылықты жою бойынша нақты қабылданған шараларды (расталған жағдайда), тәртіптік жаза актілерінің көшірмелерін (расталған жағдайда) қамтитын егжей-тегжейлі жазбаша есепті ұсыну;
6) Тапсырыс берушіге Шарт жасалған сәттен бастап күнтізбелік 60 күн ішінде Инфрақұрылымның ұлттық операторымен, локомотив тартуының операторымен жасалған шарттардың, анықтамалық-ақпараттық қызметтер көрсетуге және теміржол возалдарының алаңдарын ұсынуға арналған шарттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін ұсыну;
7) анықталған бұзушылықтарды жою және оларға бұдан әрі Тапсырыс беруші оған зерттеп-қарау актілерін ұсынған күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға;
8) тасымалдаудың негізгі жағдайларында көрсетілген пойыздарда Тапсырыс берушінің талабы бойынша жолаушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау мақсатында ақпараттық хабарландырулар орналастыру;
9) Әдістемеге сәйкес айқындалған тарифтер негізінде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жүретін басқа тасымалдаушылардың субсидияланатын вагондарының тіркемесін жүзеге асыру;
10) деректемелері осы Шартта көрсетілетін Орындаушының нысаналы шотынан (бұдан әрі – Бірыңғай шот) төлемнің мақсаты, төлеу кезеңі мен негізі (шарт болған кезде) көрсетіле отырып, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі шығыстарды төлеу;

2) согласовывать с Заказчиком изменение пункта формирования и оборота пассажирского поезда, графика и расписания движения не менее чем за 10 рабочих дней до введения их в действие;
3) осуществлять перевозки пассажиров согласно графику и расписанию движения поездов, принятых в Республике Казахстан;
4) в десятидневный срок предоставлять по запросу Заказчика информацию и отчетность, касающуюся финансово-хозяйственной деятельности Исполнителя;
5) по требованию Заказчика в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 настоящего Договора:
провести полное и объективное служебное расследование по каждому факту, изложенному в жалобе (независимо от источника ее поступления);
для установления обстоятельств, причин и степени вины ответственных лиц, незамедлительно устранять выявленное несоответствие или нарушение, упомянутое в жалобе;
применять дисциплинарные меры к сотрудникам Исполнителя, чьи действия или бездействие привели к обоснованной жалобе;
принять меры по урегулированию ситуации с пассажиром, включая, если это применимо и обосновано, предоставление компенсации;
обеспечить подготовку и направление ответа (разъяснения) заявителю жалобы в установленные сроки (в соответствии с законодательством об обращениях граждан);
предоставлять Заказчику в течение 10 календарных дней подробный письменный отчет, включающий результаты проведенного расследования, конкретные принятые меры по устранению нарушения (в случае подтверждения), копии актов дисциплинарного взыскания (в случае подтверждения);
6) представить Заказчику нотариально засвидетельствованные копии договоров с Национальным оператором инфраструктуры, оператором локомотивной тяги, предоставлению справочно-информационных услуг и площадей железнодорожного вокзалов в течение 60 календарных дней с момента заключения Договора;
7) принять меры по устранению выявленных нарушений и недопущению их в дальнейшем в течение 10 календарных дней со дня представления ему Заказчиком актов обследования, предусмотренных подпунктом 1) пункта 4 настоящего Договора;
8) размещать в поездах, указанных в основных условиях перевозок, информационные объявления в целях контроля качества предоставляемых услуг пассажирам по требованию Заказчика;
9) осуществлять прицеп субсидируемых вагонов других перевозчиков, курсирующих по социально значимым сообщениям на основании тарифов, определенных в соответствии с Методикой;
10) оплачивать расходы по организации перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям с целевого счета исполнителя, реквизиты которых указываются в настоящем Договоре (далее – Единый счет) с указанием назначения платежа, периода и основания оплаты (при наличии договора);

11) тапсырыс беруші Орындаушының Бірыңғай шотында әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыруға жатпайтын шығындарды қаржыландыру фактілерін анықтаған жағдайда, Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларының 15-тармағында көрсетілгендей, бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде субсидияларды бұзушылық сомасына тең мөлшерде қайтаруды қамтамасыз ету;
12) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларының 26 және 27-тармақтарында көрсетілген субсидияларды аударудан және шығыстарды төлеуден басқа, Орындаушының басқа міндеттемелері бойынша өзара есеп айырысу үшін Бірыңғай шотты пайдалануға жол бермеу;
13) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға қатысты барлық төтенше, қалыптан тыс оқиғалар мен инциденттер туралы Тапсырыс берушіні негізгі тасымалдау шарттарында көрсетілгендей, анықталған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде жазбаша түрде (электрондық байланыс арналары арқылы міндетті түрде көшірмесін жолдау арқылы) дереу хабардар етуге міндетті.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Өзара есеп айырысу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тапсырыс беруші төлемдер бойынша бекітілген қаржыландыру жоспары негізінде осы Шарт күшіне енген сәттен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде және кейіннен есепті кезеңнің бірінші айында субсидиялаудың негізгі шарттарына сәйкс субсидиялаудың жылдық сомасының 25% мөлшерде аванстық төлем жүргізеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Орындаушы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-і күніне дейінгі мерзімде Тапсырыс берушіге ұйымның басшысы, бас бухгалтері және мөрімен куәландырылған мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша жолаушыларды тасымалдау туралы ай сайынғы есеп, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнің басынан бастап жинақталған түрде әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша жолаушыларды тасымалдау туралы есеп;
2) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстардың актісі;

11) в случае выявления Заказчиком фактов использования бюджетных средств на Едином счету перевозчика для покрытия расходов не связанных с организацией перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, указанных в пункте 15 Правил долгосрочного субсидирования, обеспечить в течение 30 календарных дней возврат субсидий равному сумме нарушения со дня выявления нарушения;
12) не допускать использование Единого счета для взаиморасчетов по другим обязательствам Исполнителя, кроме перечислений субсидий и оплаты расходов, указанных в пунктах 26 и 27 Правил долгосрочного субсидирования.
13) незамедлительно уведомлять Заказчика в письменной форме (с обязательным дублированием по электронным каналам связи), но не позднее 1 (одного) часа с момента обнаружения, уведомить Заказчика о всех чрезвычайных, нештатных происшествиях и инцидентах, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, указанных в основных условиях перевозок.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок взаиморасчетов
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заказчик на основании утвержденного Плана финансирования по платежам в течение 30 календарных дней с момента вступления в силу настоящего Договора и последующем в первом месяце отчетного периода производит авансовый платеж в размере 25 % от годовой суммы субсидирования в соответствии с основными условиями субсидирования.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исполнитель ежемесячно, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным, представляет Заказчику, заверенные руководителем, главным бухгалтером и печатью организации, следующие документы:
1) ежемесячный отчет о выполнении перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям по форме, согласно приложению 1 к Правилам долгосрочного субсидирования, а также отчет о выполнении перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям с начала отчетного периода по нарастанию по форме, согласно приложению 2 к Правилам долгосрочного субсидирования;
2) акт выполненных работ по форме, согласно приложению 3 к Правилам долгосрочного субсидирования;

3) әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша қатынайтын пойыздар, тіркемелі және тікелей қатынайтын вагондар бойынша вагондардың түрлері және вагон айналымы көлемінің орындалуын растайтын Ұлттық инфрақұрылым операторының құжаты;
4) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияланатын маршруттардың тізілімі;
5) жол жүру құжаттарын (билеттерді) жолаушылар тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесінен тыс сатқан жағдайда тасымалдаушыға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату қызметін көрсететін ұйымның әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша пойыздарда, тіркемелі және тікелей қатынайтын вагондарда орындалған тасымал көлемдерін, тасымалданған жолаушылар саны, жолаушылар айналымы және вагондардың толымдылығы туралы мәліметтерді растайтын құжаты;
6) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларына сәйкес субсидия төлеу жүзеге асырылатын Орындаушының Бірыңғай шотынан есепті кезең үшін банктік үзінді көшірме.
Орындаушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларына сәйкес тәртіппен және нысанда ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардағы ақпараттың дұрыстығына орындаушы жауапты болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының теміржолдары учаскелері және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржолдары учаскелері бойынша өтетін ауданаралық (қаларалық, облысішілік) және қала маңындағы қатынастар бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, жергілікті атқарушы органдары тасымалдарды ұйымдастырған жағдайда Орындаушы Тапсырыс берушіге 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы теміржол көлігі кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімнің 9-5-бабына сәйкес бекітілген Теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау қағидаларында айқындалған құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 4-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 16.11.2017 № 793 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Орындаушы Тапсырыс берушіге есептік айдан кейінгі айдың 15 күніне дейінгі мерзімде дамудың негізгі талаптарын орындау барысы туралы онда көрсетілген орындау мерзімдерін ескере отырып растайтын құжаттардың қосымшасымен бірге есепті.

3) документ Национального оператора инфраструктуры, подтверждающий выполнение количества вагонов по типам и вагонооборота по поездам, прицепным и беспересадочным вагонам, курсирующим по социально значимым сообщениям;
4) реестр субсидируемых маршрутов по форме, согласно приложению 4 к Правилам долгосрочного субсидирования;
5) в случае продаж проездных документов (билетов) вне автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками, документ организации, предоставляющий услугу по продаже проездных документов (билетов) перевозчику, подтверждающий выполненные объемы перевозок по сообщениям и содержащий сведения о количестве перевезенных пассажиров, пассажирообороте, населенности вагонов в поездах, в прицепных и беспересадочных вагонах, курсирующих по социально значимым сообщениям;
6) банковскую выписку за отчетный период с Единого счета Исполнителя, на который осуществляется выплата субсидии согласно Правилам долгосрочного субсидирования.
Исполнитель предоставляет документы, указанные в настоящем пункте в порядке и виде в соответствии с Правилами долгосрочного субсидирования.
Ответственность за достоверность информации в документах, указанных в настоящем пункте, несет Исполнитель.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. В случае организации перевозок местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы по межрайонным (междугородным внутриобластным) и пригородным сообщениям проходящих по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан Исполнитель представляет Заказчику документы, определенные в Правилах субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок, утверждаемые в соответствии со статьей 9-5 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года.
Сноска. Типовой договор дополнен пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 16.11.2017 № 793 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Исполнитель предоставляет Заказчику в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным, отчет о ходе исполнения основных условий развития с приложением подтверждающих документов с учетом указанных в них сроков исполнения.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 12.03.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Шарттың 9 және 10-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттармен келіспеген жағдайда екі тарап күнтізбелік 30 күннен кем емес мерзімде мағлұматтарды айқындау өткізеді.
12. Субсидияларды кейіннен төлеуді Тапсырыс беруші жүзеге асырылған және расталған тасымалдар бойынша төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарына сәйкес ай сайын жүзеге асырады. Төленген аванстық төлемді ұстап қалу Орындаушының келісімі бойынша жыл ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 12.03.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Желтоқсан айына ақы төлеу әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жоспарланған жолаушылар тасымалы негізінде жасалған Орындаушының есебі негізінде жүзеге асырылады. Орындаушы желтоқсан айындағы нақты есепті кезеңнен кейінгі 25-і күнге дейінгі мерзімде ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын Тапсырыс беруші бекітеді және осы Шартқа қол қоюмен бір мезгілде Орындаушымен келісіледі. Талаптардың келісімі бойынша төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Заңнамамен белгіленген тәртіппен әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша теміржол тасымалын ұзақ мерзімді субсидиялау шеңберінде бөлінетін бюджеттік қаражаттар көлемінің қысқаруы немесе көбеюі жағдайында, тараптардың өзара келісімі бойынша осы Шартқа 1-7-қосымшаларда көрсетілген Шарттардың негізгі шарттарына тиісті өзгерістер енгізіледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Форс-мажор жағдайлары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Егер, өзінің міндеттерін орындамау форс-мажорлық міндеттердің салдарынан болса, Тараптар Шарт бойынша өзінің міндеттерін дұрыс орындамағандығы немесе орындамағандығы үшін жауапкершіліктен босатылады. Сонымен қоса, сипаты, әрекет ету аралығы, форс-мажорлық жағдайдың болуы уәкілетті мемлекеттік органдардың сай келетін құжатымен расталуы қажет.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 12.03.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае несогласия с представленными документами в соответствии с пунктами 9 и 10 настоящего Договора Стороны производят уточнение данных в срок не позднее 30 календарных дней.
12. Последующая выплата субсидий осуществляется Заказчиком ежемесячно в соответствии с планом финансирования по платежам, по осуществленным и подтвержденным перевозкам. Удержание выплаченного авансового платежа производится в течении года по согласованию с Исполнителем.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 12.03.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Оплата за декабрь месяц осуществляется на основании отчета Исполнителя, составленного на основе планируемых перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям. Фактический отчет за декабрь Исполнитель представляет в срок, до 25 числа следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. План финансирования по платежам утверждается Заказчиком и согласовывается с Исполнителем одновременно с подписанием настоящего Договора. По согласованию Сторон в план финансирования по платежам могут быть внесены изменения.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае сокращения или увеличения объемов бюджетных средств, выделяемых в рамках долгосрочного субсидирования в установленном законодательством порядке, по взаимному согласию Сторон вносятся соответствующие изменения в условия Договора, указанные в приложениях 1-7 к настоящему Договору.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Форс–мажорные обстоятельства
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по Договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

17. Форс-мажорлық жағдайлар Шарт бойынша Тарапатардың әрбірі өз міндеттерін толығымен немесе бірен-сарандап орындау мүмкін болмаған жағдайлар (су тасқыны, жел сілкінісі, атылыстар, дауылдар, эпидемия, эпизотия, өрт апаты, ереуілдер, соғыс, көтеріліс, мемлекеттік органдардың ресми актісін қоса ала отырып, бірақ шектелмей) болып саналады.
Шарт бойынша өз міндеттерін орындау мүмкін болмаған Тарап уақытылы орын алған уақыттан бастап 10 жұмыс күні ішінде келесі Тарапты осындай жағдаймен хабардар ету қажет.
18. Уақытылы хабардар етпеген жағдайда Тарап келесі Тарапқа уақытылы хабардар етпегендігі немесе хабардар етпегендігі үшін келтірлен залалдың орнын толтыру қажет.
19. Форс-мажорлық жағдайлар пайда болған жағдайда, әр Тарап күнтізбелік үш күннен аспайтын мерзімде ол туралы басқа Тарапты күнтізбелік 3 күннен кем емес мерзімде хабардар етуі тиіс.
20. Форс-мажорлық жағдайлар күшінде болса және күнтізбелік 30 күн ішінде тоқтамаған жағдайда, Тараптар Шарт бойынша өздерінің одан әрі іс-әрекеттерін жазбаша келіседі.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Осы Шарттағы Тараптардың әрқайсысы осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
22. Осы Шарт бойынша өз міндеттерін бұзған Тарап 3 күнтізбелік күннен кем емес мерзімде басқа Тарапты хабардар етуге және бұзушылықты жою үшін оған тәуелдінің барын орындауға міндеттеледі. Өз міндеттерінің бұзылғандығын жоймаған жағдайда кәналі Тарап Қазақстан Республикасының зағнамасымен және осы Шартқа сәйкес жауапкершілікке тартылады.
23. Тапсырыс беруші осы Шарттың ажырағысыз бөлімі болып саналатын 8-қосымшасында бекітілген жағдайда және көлемдерде, Шарт бойынша міндеттерін Орындаушымен дұрыс орындамағандығы үшін Тапсырыс берушімен ұстауға жататан тұрақсыздық айыппұлы түріндегі қаржылық қаражатты ұстайды.
24. Форс-мажорлық жағдайларды қоспағанда, егер Орындаушы Шартта көзделген мерзімдерде қызметтерді ұсына алмаса, сондай-ақ осы Шарттың 15-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа, Орындаушының бастамасы бойынша Шарт бұзылса, Тапсырыс беруші Шарт бағасынан тиісті бағыт шартының жалпы сомасынан 20% мөлшеріндегі соманы тұрақсыздық айыбы ретінде шегереді.

17. Под форс-мажорными обстоятельствами понимаются обстоятельства при которых невозможно полно или частично исполнить любой из Сторон своих обязательств по Договору (включая, но не ограничиваясь: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания, официальные акты государственных органов).
Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по Договору, должна своевременно, в течение 10 рабочих дней с момента наступления, известить другую Сторону о таких обстоятельствах.
18. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
19. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения Договора на период их действия.
20. В случае если форс-мажорные обстоятельства действуют и не прекращаются в течение 30 календарных дней, Стороны письменно согласовывают свои дальнейшие действия по Договору.
Глава 6. Ответственность Сторон
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Каждая из Сторон в настоящем Договоре несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Сторона, нарушившая свои обязательства по настоящему Договору, обязуется в срок не более трех календарных дней известить об этом другую Сторону и сделать все от нее зависящее для устранения нарушения. В случае не устранения нарушения своих обязательств, виновная Сторона несет ответственность в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
23. Заказчик удерживает денежные средства в виде неустойки, подлежащей удержанию Заказчиком за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору, в случаях и в размерах, установленных в приложении 8 к настоящему Договору, являющейся его неотъемлемой частью.
24. Исполнитель если не может обеспечить обязательства в сроки, предусмотренные Договором, а также если Договор расторгнут по инициативе Исполнителя, за исключением случаев указанных в пункте 15 настоящего Договора, Заказчик вычитает из цены Договора в виде неустойки сумму в размере 20 % от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанному в основных условиях субсидирования.

25. Тапсырыс беруші осы Шарттың ажырағысыз бөлімі болып саналатын 8-қосымшасында бекітілген жағдайда және көлемдерде, Шарт бойынша міндеттерін дұрыс орындамағандығы үшін Тапсырыс берушіге төленген субсидия көлемін қайтаруды жүзеге асырады.
26. Шарт бойынша міндеттерін дұрыс орындамағандығы үшін төленген субсидия көлемін қайтару осы Шарттың 8-қосымшасына сәйкес 3 ай ішінде немесе Тапсырыс берушінің келісімі бойынша 6 айдан артық емес мерзімде орындалады.
6-1-тарау. Осы Шартқа және Ұлттық стандартқа сәйкестік мәніне зерттеп-қарау жүргізу
Ескерту. 6-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік ереже 6-1-тараумен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 16.11.2017 № 793 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. Тапсырыс беруші Орындаушыны Шарттың 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген поездарды зерттеп-қарауды жүргізу туралы кемінде 3 жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
26-2. Шарттың 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тасымалдардың негізгі талаптарында көрсетілген поездарды зерттеп-қарауды жүргізу үшін Комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады. Комиссия құрамын Тапсырыс берушінің бірінші басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндеттерін атқаратын адам бекітеді.
26-3. Зерттеп-қарауды комиссия мүшелері әлеуметтік маңызы бар қатынастар және Ұлттық стандарт бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру үшін жолаушылар вагондарына негізгі талаптардың, жолаушылар тасымалдарын дамытудың негізгі шарттарының, негізгі шарттардың орындалуын айқындау жолымен осы Шартқа сәйкестігіне (бұдан әрі – зерттеп-қарау) жүргізеді.
Ескерту. 26-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-4. Орындаушы осы зерттеп-қарауды ұйымдастыру, атап айтқанда, қажетті құжаттамаларды дайындау, зерттеп-қарауға қатысу, қажет болған кезде зерттеп-қарау кестесін келісу үшін қажетті шараларды қабылдайды.
26-5. Жолаушылар поезын зерттеп-қараудың мерзімділігі жарты жылда кемінде екі рет жүзеге асырылады.
26-6. Зерттеп-қарау жолаушылар поездарының барлық құрамы бойынша қалыптастыру/айналым пункттерінде, станцияларда және жүру жолында жүргізіледі. Зерттеп-қаралатын жолаушылар поездары құрамдарының саны Тапсырыс беруші зерттеп-қарауды жүргізу мерзімдерін ескере отырып дербес айқындайды.

25. Исполнитель обязан осуществить возврат выплаченных субсидий Заказчику за ненадлежащее исполнение обязательств по Договору в размерах и в сроках, установленных в приложении 8 к настоящему Договору, являющейся его неотъемлемой частью.
26. Возврат выплаченных субсидий Заказчику за ненадлежащее исполнение обязательств по Договору в соответствии с приложением 8 к настоящему Договору осуществляется в трехмесячный срок или по согласованию с Заказчиком, но не более чем шесть месяцев.
Глава 6-1. Проведение обследования на предмет соответствия настоящему Договору и Национальному стандарту
Сноска. Заголовок главы 6-1 в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Типовой договор дополнен главой 6-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 16.11.2017 № 793 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26-1. Заказчик не менее, чем за 3 рабочих дня уведомляет Исполнителя о проведении обследования поездов, указанных в основных условиях перевозок в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 Договора.
26-2. Для проведения обследования поездов, указанных в основных условиях перевозок в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 Договора, формируется комиссия (далее – Комиссия). Состав комиссии утверждается первым руководителем Заказчика, либо в случае его отсутствия, лицом, исполняющим его обязанности.
26-3. Обследование проводится членами Комиссии на соответствие настоящему Договору (далее – обследование) путем определения исполнения основных условий, основных условий развития перевозок пассажиров, основных условий к пассажирским вагонам для осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям и Национальному стандарту.
Сноска. Пункт 26-3 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-4. Исполнитель принимает необходимые меры к организации данного обследования, в частности подготовки необходимой документации, участие в обследовании, при необходимости согласование графика обследования.
26-5. Периодичность обследования пассажирского поезда осуществляется не более двух раз в полугодие.
26-6. Обследование проводится по всему составу пассажирского поезда в пунктах формирования/оборота, на станциях и в пути следования. Количество обследуемых составов пассажирского поезда определяется Заказчиком самостоятельно с учетом сроков проведения обследования.

Ескерту. 26-6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.09.2018 № 681 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-7. Жолаушылар поездарын зерттеп-қарауды бастаудың алдында Комиссия мүшелері қызметтік куәлікті және тиісті бұйрықты көрсетеді.
26-8. Жолаушылар пойызын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша комиссия мүшелері осы Шартқа 9-қосымшаға сәйкес оның ажырамас бөлігі болып табылатын және ұлттық стандартқа қосымшада ұсынылған нысандағы зерттеп-қарау актісін жасайды. Қажет болған жағдайда зерттеп-қарау актісіне олар болған кезде зерттеп-қарау нәтижелеріне байланысты растайтын құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 26-8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-9. Зерттеп-қарау актісі екі данада жасалады. Зерттеп-қарау актісінің бір данасы Тапсырыс берушіде қалады, екінші данасы Орындаушыға беріледі.
26-10. Тапсырыс беруші жолаушылар поездарына зерттеп-қарауды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, Орындаушының құқықтары мен заңды мүдделерін сақтайды және осы Шарттың тарауына сәйкес зерттеп-қарауды жүргізеді.
26-11. Орындаушы жолаушылар поездарын зерттеп-қарауды жүргізу кезінде зерттеп-қаралатын жолаушылар поездарының құрамында бар барлық типтегі жолаушылар вагондарына Комиссия мүшелеріне кедергісіз қолжетімділікті қамтамасыз етеді және Комиссия мүшелеріне зерттеп-қарау мәселелерімен байланысты құжаттарды (мәліметтерді) қағаз тасығыштарда қажет болған жағдайда тиісті зерттеп-қарауды жүргізу күнінен бастап 5 жұмыс күні ішінде олардың көшірмелерін зерттеп-қарау актісіне қоса тіркеу үшін ұсынады.
26-12. Зерттеп-қарау актісін жасағаннан кейін Комиссия мүшелері оған қол қояды, әрбір параққа қол қояды және Орындаушыға танысу үшін ұсынылады.
7-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі, оны өзгерту және бұзу талаптары, дауларды қарау тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Шарт 20__ жылғы "__" "________" бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" "________" дейін қолданыста болады. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды өзара есеп айырысу бөлігіндегі міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
28. Тараптардың құқықтық деңгейі өзгерген жағдайда Шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттер, соның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеумен байланысты құқықтар және міндеттер Тараптардың құқықтық қабылдауына өтеді.

Сноска. Пункт 26-6 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.09.2018 № 681 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-7. Перед началом обследования пассажирского поезда члены Комиссии предъявляют служебное удостоверение и соответствующий приказ.
26-8. По результатам обследования пассажирского поезда членами Комиссии составляется акт обследования согласно приложению 9 к настоящему Договору, являющийся его неотъемлемой частью и форме, представленной в приложении к Национальному стандарту. В случае необходимости к акту обследования прилагаются, при их наличии, подтверждающие документы, связанные с результатами обследования.
Сноска. Пункт 26-8 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-9. Акт обследования составляется в двух экземплярах. Один экземпляр акта обследования остается у Заказчика, второй экземпляр вручается Исполнителю.
26-10. Заказчик при проведении обследования пассажирского поезда соблюдает законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы Исполнителя и проводит обследование в соответствии с настоящей главой Договора.
26-11. Исполнитель при проведении обследования пассажирского поезда обеспечивает беспрепятственный доступ членам Комиссии в пассажирские вагоны всех типов, находящиеся в составе обследуемого пассажирского поезда и представляет членам Комиссии документы (сведения), связанные с вопросами обследования на бумажных носителях, а в случае необходимости, их копии для приобщения к акту обследования в течении 5 рабочих дней со дня проведения соответствующего обследования.
26-12. После составления акта обследования, члены комиссии его подписывают, визируют каждый лист и представляют Исполнителю для ознакомления.
Глава 7. Срок действия, условия изменения и расторжения договора, порядок рассмотрения споров
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Договор вступает в силу с "___" "_________" 20__ года и действует до "__"_______ 20_ года. Истечение срока действия Договора не освобождает Стороны от исполнения обязательств в части взаиморасчетов.
28. В случае изменения правового статуса Сторон, все права и обязанности по Договору и во исполнение Договора, в том числе права и обязанности возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий переходят к правопреемникам Сторон.

29. Шарт Тараптардың өзара келісімі немесе егер басқа Тарап міндеттемелерін орындамаған жағдайда, Тараптардың бірінің талабы бойынша бұзылуы мүмкін. Бұл ретте Орындаушы Тапсырыс берушіге төленген аванстық төлемді жолаушыларды тасымалдаудың негізгі талаптарына сәйкес орындалған тасымалдар көлемі есебінен қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 16.11.2017 № 793 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Шартты орындаудан біржақты бас тарту немесе шартты біржақты бұзу осы Шартың 4-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасының азаматтық Кодексінің 401-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Шартты уақытынан бұрын бұзған кезде бұзуға бастамашылық жасаған тарап Шартты бұзғанға дейін кемінде бір ай бұрын басқа тарапты осы туралы хабардар етуге міндетті.
32. Тараптар пайда болған даулар мен келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен, келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу мүмкіндігінің болмауы кезінде - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешеді.
33. Шарттың ережелері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіпте өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін, атап айтқанда тараптардың қосымша келісімі бойынша осы Шарттың 1-7 қосымшаларында көрсетілген талаптарды, оның ішінде қалыптастыру/айналым пунктін, әлеуметтік маңызы бар қатынастар атауларын, арақашықтығын және маршруттың қатынау кезеңділігін өзгерту, жолаушылар тасымалының сапасын арттыруға мүмкіндік беретін вагондардың типін, техникалық сипаттамаларын және шығарылған жылын жақсарту бойынша қайта қарауға жол беріледі.
Егер Шартта 2 және одан да көп әлеуметтік маңызы бар маршрут (-тар) көрсетілсе, Тапсырыс беруші міндеттемелері орындалмаған тиісті маршрутты Шарттан алып тастау бөлігінде өзгерістер енгізеді, бұл тиісті маршрут бойынша Шартты бұзумен теңбе-тең.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.09.2018 № 681 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірдей заңды күші бар және екі Тараптың қолы қойылатын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі жазбаша нысанда, екі данада Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден жасалады.

29. Договор может быть расторгнут по взаимному соглашению Сторон или по требованию одной из Сторон, в случае неисполнения обязательств другой Стороной. При этом, Исполнитель осуществляет возврат Заказчику выплаченного авансового платежа с учетом выполненных объемов перевозок в соответствии с основными условиями перевозок пассажиров.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 16.11.2017 № 793 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
30. Односторонний отказ от исполнения Договора или одностороннее расторжение Договора осуществляется в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 настоящего Договора и статьей 401 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При досрочном расторжении Договора, сторона, инициирующая расторжение, обязана письменно уведомить об этом другую сторону не менее чем за месяц до расторжения Договора.
32. Стороны будут разрешать возникшие споры и разногласия путем переговоров, при невозможности разрешения разногласий путем переговоров - в судебном порядке, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Положения Договора могут быть изменены и (или) дополнены в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, в частности по взаимному согласию сторон допускается пересмотр условий, указанных в приложениях 1-7 настоящего Договора путем составления дополнительного соглашения, в том числе по изменению пункта формирования/оборота, наименования социально значимого сообщения, расстояния и периодичности курсирования маршрута, улучшению типов вагонов, технических характеристик и года выпуска способствующих повышению качества перевозок пассажиров.
В случае если в Договоре указаны 2 и более социально значимых маршрута (-ов), то Заказчик вносит изменения в части исключения соответствующего маршрута из Договора, по которому не исполнены обязательства, что равномерно расторжению Договора по соответствующему маршруту.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.09.2018 № 681 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Все изменения и дополнения к настоящему Договору, составляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в письменной форме на государственном и (или) русском языке в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон, имеющих одинаковую юридическую силу и подписываются обеими Сторонами.

1. Теміржол жолаушылар вагонын жаңарту
2. Сервистік қызмет сапасын арттыру
3. Қызметкерлер штатының біліктілігін арттыру
4. Билетсіз жолаушылар тасымалы және/немесе багаж бен жүк тасымалы шарттарының бұзылу фактілерін жол іс-шаралар
5. Жолаушылар тасымалы, багаж бен жүк тасымалының кірістерін жоғарылату
6. Электронды қызметті енгізу
7. Өзге де даму мәселелері
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау туралы 20___ж. "__"_______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
"Орындаушы" "Орындаушы"
_______________________ ________________________
(толық атауы) (толық атауы)
_______________________ ________________________
(мекен-жайы) (мекен-жайы)
__________________________ __________________________
(деректемелер) (деректемелер)
_______________________ __________________________
(лауазымы) (лауазымы)
_______________________ __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) (бар болған жағдайда)
_______________________ __________________________
(қолы) (қолы)
__________________________ __________________________
м.о. (бар болған жағдайда) м.о. (бар болған жағдайда)
Әлеуметтік маңызы бар
облысаралық қатынастар
бойынша жолаушылар
тасымалын жүзеге асырумен
байланысты
тасымалдаушылардың
шығыстарын ұзақ мерзімді
субсидиялау Шарттарына
3-қосымша
20__ жылғы "___" _________. №
Орындаушымен әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын
субсидияланатын теміржол жолаушылар паркін қамтамасыз ету бойынша негізгі шарттар
Р/с
Вагон №
Вагон түрі
Құрастыру жылы
Ауа желдеткіш жүйесінің болуы: жоқ – зауодтық құрылысымен қарастырылмаған. иә – зауодтық құрылыспен қарастырылған
кресло-арбалармен қозғалатын мүгедектер тұлғасына арнайыландырылған орындарымен және отырғызып-түсіру үшін көтеретін құрылғылардың болуы, иә немесе жоқ
1
2
3
4
5
6
Вагондарды пайдаланудың орташа мерзімі*, жыл бойынша
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау туралы 20___ж. "__"_______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Тапсырыс беруші Орындаушы
_______________________ ________________________
(толық атауы) (толық атауы)
_______________________ ________________________
(мекен-жайы) (мекен-жайы)
__________________________ ________________________
(деректемелер) (деректемелер)
_______________________ ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) (бар болған жағдайда)
_______________________ ________________________
(қолы) (қолы)
__________________________ _________________________
м.о. м.о.
Әлеуметтік маңызы бар
облысаралық қатынастар
бойынша жолаушылар
тасымалын жүзеге асырумен
байланысты
тасымалдаушылардың
шығыстарын ұзақ мерзімді
субсидиялау Шарттарына
4-қосымша
20__ жылғы "___" _________. №
Орындаушымен әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалы бойынша бағаның (тарифтің) шекті көтерілуі қызметін қамтамасыз ету және орындаушымен субсидиялау шарттарының негізгі шарттары
Р/с
Поездың немесе тіркелмелі және жолда түспейтін вагондардың №
Қатынастың атауы
Ұзақ мерзімді субсидиялау көлемі, мың теңге
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
"Тапсырыс беруші" "Орындаушы"
_______________________ ________________________
(толық атауы) (толық атауы)
_______________________ ________________________
(мекен-жайы) (мекен-жайы)
__________________________ __________________________
(деректемелер) (деректемелер)
_______________________ __________________________
(лауазымы) (лауазымы)
_______________________ __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) (бар болған жағдайда)
_______________________ __________________________
(қолы) (қолы)
__________________________ __________________________
м.о. (бар болған жағдайда) м.о. (бар болған жағдайда)
Әлеуметтік маңызы бар
қатынастар бойынша
жолаушылар тасымалын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушының шығыстарын
ұзақ мерзімді субсидиялау
шартына
5-қосымша
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдау жөніндегі қызметтерге бағаларды (тарифтерді) арттырудың шекті деңгейін қамтамасыз етудің негізгі шарттары

1. Обновление железнодорожного пассажирского парка вагонов
2. Повышение качества сервисных услуг
3. Повышение квалификации штата работников
4. Мероприятия по недопущению фактов перевозки неоформленных лиц и/или нарушения условий перевозки багажа и грузобагажа
5. Повышение доходности перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа
6. Внедрение электронных услуг
7. Иные вопросы развития
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20__ г.
"Заказчик"
"Исполнитель"
___________________________________________
(полное наименование)
___________________________________________
(адрес)
___________________________________________
(реквизиты)
___________________________________________
(должность)
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________
(подпись)
___________________________________________
м.п. (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
Приложение 3 к Договору
на долгосрочное субсидирование
расходов перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок пассажиров
по социально значимым сообщениям
№ 623 от 22 августа 2016 г.
Основные условия к пассажирским вагонам (электро-, дизель поездам) для осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
№ вагона
Тип вагона
Год постройки
Наличие системы кондиционирования воздуха: нет – не предусмотрено заводской конструкцией, да – предусмотрено заводской конструкцией
Наличие подъемных устройств для посадки и высадки и специализированных мест для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках, да или нет
1
2
3
4
5
6.
Итого средний срок эксплуатации вагонов, в годах
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20__ г.
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
Приложение 4 к Договору
на долгосрочное субсидирование
расходов перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок пассажиров
по социально значимым сообщениям
№ 623 от 22 августа 2016 г.
Основные условия долгосрочного субсидирования перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
№ поезда или прицепного и беспересадочного вагона
Наименование сообщения
Сумма долгосрочного субсидирования, тыс.тенге
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20__ г.
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
Приложение 5 к Договору
на долгосрочное субсидирование
расходов перевозчика,
связанных с осуществлением
перевозок пассажиров
по социально
значимым сообщениям
Основные условия обеспечения предельного уровня повышения цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 12.03.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Пойыздың немесе тіркелмелі және жолда түспейтін вагондардың №
Қатынастың атауы
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалына бағаны (тарифті) көтерудің шекті деңгейі, %
_ж.
_ж.
_ж.
кестеннің жалғасы
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалына бағаны (тарифті) көтерудің шекті деңгейі, %
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау туралы 20___жылғы "__"_______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
"Тапсырыс беруші"
"Орындаушы"
______________________________
(толық атауы)
______________________________
(мекенжайы)
______________________________
(деректемелер)
______________________________
(лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________
(қолы)
______________________________
мөр орыны (бар болған жағдайда)
______________________________
(толық атауы)
______________________________
(мекенжайы)
______________________________
(деректемелер)
______________________________
(лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________
(қолы)
______________________________
мөр орыны (бар болған жағдайда)
Әлеуметтік маңызы бар
облысаралық қатынастар
бойынша жолаушылар
тасымалын жүзеге асырумен
байланысты
тасымалдаушылардың
шығыстарын ұзақ мерзімді
субсидиялау Шарттарына
6-қосымша
20__ жылғы "___" _________. №
Орындаушымен әлеуеметтік маңызы бар қатынастар бойынша тіркелмелі және жолда
түспейтін вагондардың есебімен бірге жоспарланған жолаушылар айналымын қамтамасыз
етудің негізгі шарттары
Р/с
Поездың немесе тіркелмелі және жолда түспейтін вагондардың №
Қатынастың атауы
Вагон түрі
Жолаушылар айналымы, жол.км
купе
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
_ж.
плацкарт
жалпы
электрпоезд
дизельпоезд
Барлығы
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау туралы 20___ж. "__"_______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
"Тапсырыс беруші" "Орындаушы"
_______________________ ________________________
(толық атауы) (толық атауы)
_______________________ ________________________
(мекен-жайы) (мекен-жайы)
__________________________ __________________________
(деректемелер) (деректемелер)
_______________________ __________________________
(лауазымы) (лауазымы)
_______________________ __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) (бар болған жағдайда)
_______________________ __________________________
(қолы) (қолы)
__________________________ __________________________
м.о. (бар болған жағдайда) м.о. (бар болған жағдайда)
Әлеуметтік маңызы бар
облысаралық қатынастар
бойынша жолаушылар
тасымалын жүзеге асырумен
байланысты
тасымалдаушылардың
шығыстарын ұзақ мерзімді
субсидиялау Шарттарына
7-қосымша
20__ жылғы "___" _________. №
Орындаушымен әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыру кезінде станцияларда отырғызу және түсірудің негізгі шарттары
Р/с №
Поездың №
Қатынас
Станция тізбесі
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау туралы 20___ж. "__" _______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
"Тапсырыс беруші" "Орындаушы"
_______________________ ________________________
(толық атауы) (толық атауы)
_______________________ ________________________
(мекен-жайы) (мекен-жайы)
__________________________ __________________________
(деректемелер) (деректемелер)
_______________________ __________________________
(лауазымы) (лауазымы)
_______________________ __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) (бар болған жағдайда)
_______________________ __________________________
(қолы) (қолы)
__________________________ __________________________
м.о. (бар болған жағдайда) м.о. (бар болған жағдайда)
20 __ жылғы __ ________ №____
Әлеуметтік маңызы
бар қатынастар бойынша
жолаушылар тасымалын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылар шығыстарын
субсидиялау шартына
8-қосымша
Орындаушының Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін Тапсырыс берушінің ұстауға жататын тұрақсыздық айыппұлдары

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 12.03.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
№ поезда или прицепного и беспересадочного вагона
Наименование сообщения
Предельный уровень повышения цен (тарифов) на перевозку пассажиров по заявленным социально значимым сообщениям, %
_г.
_г.
_г.
продолжении таблицы
Предельный уровень повышения цен (тарифов) на перевозку пассажиров по заявленным социально значимым сообщениям, %
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
_г.
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20__ года
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
место печати (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
место печати (при наличии)
Приложение 6 к Договору
на долгосрочное
субсидирование расходов
перевозчика, связанных с
осуществлением перевозок
пассажиров по социально
значимым сообщениям
№ 623 от 22 августа 2016 г.
Основные условия обеспечения планируемого объема пассажирооборота по социально значимым сообщениям с учетом прицепных и беспересадочных вагонов
№ поезда или прицепного и беспересадочного вагона
Наименование сообщения
Тип вагона
Объем пассажирооборота,
пасс.км
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
_ г.
купе
плацкарт
общий
электропоезда
дизельпоезда
итого
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20__ г.
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
Приложение 7 к Договору
на долгосрочное субсидирование
расходов перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок пассажиров
по социально значимым сообщениям
№ 623 от 22 августа 2016 г.
Основные условия обеспечения посадки и высадки пассажиров на станциях при осуществлении перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
№ поезда
Сообщение
Перечень станций
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20__ г.
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
м.п. (при наличии)
Приложение 8
к Договору на долгосрочное
субсидирование расходов
перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок
пассажиров по социально
значимым сообщениям
Неустойки, подлежащие удержанию Заказчиком за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұрақсыздық туындауының негіздері
Тұрақсыздық мөлшері
1.
Орындаушының Шарттың 9-тармағының барлық талаптарын белгіленген мерзімде орындамауы
Әрбір мерзімінен өткен күн үшін келісілген және бекітілген төлем бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес субсидиялаудың жалпы айлық сомасынан 0,1% мөлшерінде
2.
Орындаушының төлем бойынша қаржыландыру жоспарын орындамауы
Әрбір мерзімінен өткен ай үшін келісілген және бекітілген төлем бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес субсидиялаудың жалпы айлық сомасынан 0,1% мөлшерінде
3.
Орындаушының қатынау жиілігін толық орындаған жағдайда, пойыздар, тіркеме және тікелей қатынайтын вагондар бойынша тасымалдаудың негізгі шарттарында көрсетілген вагондар түрлері бойынша төмендетілмейтін вагондар айналымының айлық көлемі бөлігінде Шарт талаптарын орындамауы
Тасымалдың негізгі шарттарында көрсетілген вагондар түрлері бойынша төмендетілмейтін вагон айналымының айлық көлемінің орындалмаған әрбір 1%-ы үшін, соның ішінде пайыздардың бөлшек мәндерін қоса алғанда Орындаушыға есепті ай үшін тиесілі субсидиялар сомасының 1%-ы мөлшерінде
Орындаушының Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін орындаушының тапсырыс берушіге төлеген субсидияларын қайтару шарттары
Қайтару туындауының негіздері
Қайтару мөлшері
1.
Тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген пойыз бойынша вагон айналымының жалпы көлемі және қатынау жиілігі бөлігінде Шарт талаптарын орындамауы
Тасымалдың негізгі шарттарында көрсетілген пойыз бойынша вагон айналымының жалпы көлемі мен қатынау жиілігі орындалмаған әрбір 1%-ы үшін, соның ішінде пайыздардың бөлшек мәндерін қоса алғанда Орындаушыға есепті жыл үшін тиесілі субсидиялар сомасының 1%-ы мөлшерінде
2.
Жыл қорытындысы және өткізілген зерттеп-қарау қорытындысы бойынша Орындаушының жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі шарттарды келесі мөлшерде орындамауы:
1) 2 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 10 вагонға дейін;
2) 4 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 20 вагонға дейін;
3) 6 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 30 вагонға дейін;
4) 8 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 40 вагонға дейін;
5) 10 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 50 вагонға дейін;
6) 12 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 60 вагонға дейін;
7) 14 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 70 вагонға дейін;
8) 16 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 80 вагонға дейін;
9) 18 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 90 вагонға дейін;

Сноска. Приложение 8 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Основания возникновения неустойки
Размеры неустойки
1
невыполнение Исполнителем всех требований пункта 9 Договора в установленные сроки
За каждый день просрочки в размере 0,1% от общей месячной суммы субсидирования в соответствии с утвержденным и согласованным планом финансирования по платежам
2
невыполнение Исполнителем плана финансирования по платежам
За каждый месяц просрочки в размере 0,1% от общей месячной суммы субсидирования в соответствии с утвержденным и согласованным планом финансирования по платежам
3.
невыполнение Исполнителем условий Договора в части объема неснижаемого ежемесячного вагонооборота по типам вагонов, указанного в основных условиях перевозок по поездам, прицепным и беспересадочным вагонам при полном исполнении периодичности курсирования
1% от суммы субсидий, причитающейся Исполнителю за отчетный месяц, за каждый 1% невыполнения неснижаемого ежемесячного объема вагонооборота по типам вагонов, указанного в основных условиях перевозок, включая дробные значения процентов
Условия возвратов Исполнителем, выплаченных субсидий Заказчику,
за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору
Основания возникновения возврата
Размеры возврата
1
невыполнение Исполнителем условий Договора в части общего объема вагонооборота по поезду и периодичности, указанных в основных условиях перевозок
1% от суммы субсидий, причитающейся Исполнителю за отчетный год, за каждый 1% невыполнения общего объема вагонооборота по поезду и периодичности, указанных в основных условиях перевозок, включая дробные значения процентов
2
невыполнение Исполнителем основных условий к пассажирским вагонам по итогам года и по итогам проведенного обследования в разрезе следующего количества:
1) до 10 вагонов в пассажирских поездах – более 2 вагонов;
2) до 20 вагонов в пассажирских поездах – более 4 вагонов;
3) до 30 вагонов в пассажирских поездах – более 6 вагонов;
4) до 40 вагонов в пассажирских поездах – более 8 вагонов;
5) до 50 вагонов в пассажирских поездах – более 10 вагонов;
6) до 60 вагонов в пассажирских поездах – более 12 вагонов;
7) до 70 вагонов в пассажирских поездах – более 14 вагонов;
8) до 80 вагонов в пассажирских поездах – более 16 вагонов;
9) до 90 вагонов в пассажирских поездах – более 18 вагонов;

10) 20 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 100 вагонға дейін;
11) 22 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 100 вагонға дейін.
Субсидиялаудың негізгі талаптарында көрсетілген тиісті жыл және әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша субсидия 1%-ы мөлшерінде
Осы жағдайда есептеу мына формула бойынша анықталады:
мұнда: – Ns жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі талаптарына сәйкес келмейтін вагондардың саны;
Nv– Шарт жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі талаптарға сәйкес вагондардың жалпы саны;
N1,2,3,4...– қатынаудың тиісті мерзімділігіне әр құрам бойынша жолаушылар вагондарына негізгі шарттарына сәйкес келетін вагондардың саны;
y – қатынау күндерінің саны;
3.
Орындаушымен өткізген зерттеп-қараудың қорытындысы бойынша жолаушылар вагондарына негізгі жағдайларды орындамау
Әрбір факті үшін, негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінің 0,1%-ы:
Вагон (-дар) дың сәйкессіздіктері, шығу жылына сәйкес техникалық параметрлері ұқсас ең жаңа вагон(-дарға) ауыстырудан басқа;
Қол жетімді болған жағдайда, ауа баптау жүйесінің және мүгедектер арбасында қозғалып жүрген тұлғаларды отырғызу және түсіру құралдарының ақаулары
4.
Зерттеп-қарау жүргізу және орындалу барысы туралы есептерді ұсыну қорытындысы бойынша, оларда көрсетілген әрбір тармақ бойынша орындау мерзімдерін ескере отырып, күнтізбелік 30 күн ішінде дамудың негізгі шарттарындағы іс-шаралардың орындалмауы.
Тиісті әлеуметтік маңызы бар қатынас пен жыл бойынша субсидияллаудың негізгі шарттарында көрсетілген субсидиялау мөлшерінің әрбір тармақ үшін 0,1% және 1-тараудың теміржол жолаушылар вагондары паркін жаңарту бөлімінің 1, 2-тармақтары бойынша 5%
5.
Мемлекеттік көліктік бақылау органдары тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген поездарда билетсіз тіркелмеген адамдарды (бұдан әрі – адам) тасымалдау фактісін анықтаған жағдайда
Субсидиялаудың негізгі талаптарында көрсетілген тиісті жыл және әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша субсидия мөлшерінен:
1) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 10 адамға дейін – 0,01%;
2) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 20 адамға дейін – 0,02%;
3) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 30 адамға дейін – 0,03%;
4) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 40 адамға дейін – 0,04%;
5) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 40 адамнан астам – 0,5%.
6.
Мемлекеттік көлік бақылау органдары тасымалдаудың негізгі шарттарында көрсетілген пойыздарда Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларының бұзылу фактілерін (бұдан әрі – бұзушылық) анықтаған жағдайда, Орындаушының Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін Тапсырыс берушіге төленген субсидияларды Орындаушының қайтаруы туралы осы Шарттардың 8-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда
әрбір акт бойынша, негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінен:

10) до 100 вагонов в пассажирских поездах – более 20 вагонов;
11) свыше 100 вагонов в пассажирских поездах – более 22 вагонов.
1% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования
При этом, расчет определяется по формуле:
где: – Ns количество вагонов не соответствующих основными условиями к пассажирским вагонам;
Nv– общее количество вагонов в соответствии с основными условиями к пассажирским вагонам Договора;
N1,2,3,4...– количество вагонов, соответствующих основным условиям к пассажирским вагонам по каждому составу за соответствующий период курсирования;
y – количество дней курсирования.
3
невыполнение Исполнителем основных условий к пассажирским вагонам по итогам проведенного обследования
0,1% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждый факт:
несоответствия вагона (-нов) за исключением замены на наиболее свежий (-ие) вагон (-ы) по году выпуска аналогичные по техническим параметрам;
неисправности системы кондиционирования воздуха и подъемных устройств для посадки и высадки лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках при их наличии.
4
неисполнение мероприятий основных условий развития по итогам проведения обследования и предоставления отчетов о ходе исполнения, с учетом указанных в них сроков исполнения по каждому пункту за 30 календарных дней
0,1% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждый пункт и 5% по пунктам 1, 2 главы 1. Обновление железнодорожного пассажирского парка вагонов
5
в случае выявления органами государственного транспортного контроля фактов перевозки неоформленных лиц (далее – лицо) в поездах, указанных в основных условиях перевозок
по каждому акту от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования:
1) до 10 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,01%;
2) до 20 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,02%;
3) до 30 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,03%;
4) до 40 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,04%;
5) свыше 40 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,5%.
6
в случае выявления органами государственного транспортного контроля фактов нарушении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа (далее – нарушение) в поездах, указанных в основных условиях перевозок, кроме случаев, указанных в пункте 8 настоящих Условий возврата Исполнителем, выплаченных субсидий Заказчику, за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору
по каждому акту от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования:

1) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 10 бұзушылықтан бастап – 0,01%
2) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 20 бұзушылықтан бастап – 0,02%;
3) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 30 бұзушылықтан бастап – 0,03%;
4) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 40 бұзушылықтан бастап – 0,04%;
5) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 50 бұзушылықтан астам – 0,5%
7.
Тапсырыс беруші жүргізген зерттеп-қарау нәтижелері бойынша 4-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сәйкессіздік фактілері анықталған жағдайда
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінен:
1) жолаушылар пойыздарында 10 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,2%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,1%;
2) жолаушылар пойыздарында 20 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,4%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,2%;
3) жолаушылар пойыздарында 30 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,6%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,3%;
4) жолаушылар пойыздарында 40 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,8%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,4%;
5) жолаушылар пойыздарында 50 сәйкессіздік фактісінен астам – 2%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 1%
8.
Орындаушымен Шарттың 7-тармағының 2), 4), 5), 6), 7), 8),12), 13) тармақшаларын орындамауы
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінің 0,01%-ы, әрбір 5 күнтізбелік күн үшін, жойылғанға дейін
9.
Тапсырыс беруші мониторинг нәтижелері бойынша 4-тармақтың 2) тармақшасына сәйкес расталған шағымдар анықталған жағдайда
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия көлемінен, пойыз немесе тіркемелі және тікелей жүретін вагондар бойынша тиісті жыл ішінде тасымал көлеміне қатысты расталған шағымдардың 0,1%-ынан асқан жағдайда: жолаушылар пойыздарында – 1%, электрбөліктер мен дизель пойыздарында – 0,1%
10.
Орындаушының Шарттың 7-тармағының 3) тармақшасын орындамауы
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінің 0,001%-ы, Орындаушының кінәсінен пойыздардың кешігуінің әрбір 1 сағаты үшін, жылдың қорытындысы бойынша екінші сағаттың бірінші минутасынан бастап
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау туралы 20___ж. "__"_______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
"Тапсырыс беруші"
"Орындаушы"
_______________________
(толық атауы)
_______________________
(толық атауы)
_______________________
(мекен-жайы)
_______________________
(мекенжайы)
_______________________
(деректемелер)
_______________________
(деректемелер)
_______________________
(лауазымы)
_______________________
(лауазымы)
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
_______________________
(қолы)
_______________________
(қолы)
_______________________
м.о. (бар болған жағдайда)
_______________________
м.о. (бар болған жағдайда)
20 __ жылғы __ ________ №____
Әлеуметтік маңызы
бар қатынастар бойынша
жолаушылар тасымалын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылар шығыстарын
субсидиялау шартына
9-қосымша

1) от 10 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,01%;
2) от 20 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,02%;
3) от 30 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,03%;
4) от 40 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,04%;
5) свыше 50 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,5%.
7
в случае выявления Заказчиком фактов несоответствия по итогам обследования согласно подпункту 1) пункта 4 Договора
от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования:
1) от 10 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,2%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,1%;
2) от 20 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,4%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,2%;
3) от 30 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,6%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,3%;
4) от 40 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,8%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,4%;
5) свыше 50 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 2%, в электросекциях и дизельных поездах – 1%
8
неисполнение Исполнителем подпунктов 2), 4), 5), 6), 7), 8), 12) и 13) пункта 7 Договора
0,01% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждые 5 календарных дней до устранения
9
в случае выявления Заказчиком подтвержденных жалоб по итогам мониторинга согласно подпункту 2) пункта 4 Договора
от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования свыше 0.1% подтвержденных жалоб от количества объема перевозок по поезду или прицепным и беспересадочным вагонам в течение соответствующего года в пассажирских поездах – 1%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,1%.
10
неисполнение Исполнителем подпункта 3) пункта 7 Договора
0,001% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждые 1 час опоздания поездов по вине Исполнителя, начиная с первой минуты второго часа по итогам года
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20___ года.
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
место печати (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
место печати (при наличии)
Приложение 9
к Договору на долгосрочное
субсидирование расходов
перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок
пассажиров по социально
значимым сообщениям
Форма
Акт обследования пассажирского поезда № ______

Ескерту. Шарт 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 16.11.2017 № 793 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ ___ жолаушылар пойызын___________________________________ қатынасымен
____________________________________________________________ тиесілігін
___ ___________ 20___ жылғы № _____ шартқа сәйкестігін зерттеп-қарау туралы акт.
(/___/20 жыл.)
Даму жөніндегі негізгі талаптарды іске асыру:
____________________________________________________________________
Әлеуметтік маңызы бар қатынастарда жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру
үшін жолаушылар вагондарына (электр және дизель пойыздарына) қойылатын негізгі
талаптардың орындалуы:
Р/с№
Вагон №
Вагон типі
Құрастыру жылы
Ауа кондиционерлеу жүйесінің болуы: жоқ – зауыттық конструкцияда көзделмеген, бар – зауыттық конструкцияда көзделген
Мүгедектер арбасымен жүретін тұлғаларға арналған отырғыштар мен көтергіш құрылғылардың болуы: бар/жоқ
Пойыз құрамында нақты курсирование жүргізілуі: бар/жоқ
1
2
3
4
5
6
7
Шартқа сәйкес, иә/жоқ
Нақты сәйкестік, иә/жоқ
Шартқа сәйкес, иә/жоқ
Нақты сәйкестік, иә/жоқ
Вагондардың орташа пайдалану мерзімі, жылдармен:
Қосымша:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
Осы зерттеп-қарау актісімен келісеміз және таныстық:

Сноска. Типовой договор дополнен приложением 9 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 16.11.2017 № 793 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
сообщением _________________________________________________
принадлежности
____________________________________________________________
на соответствие Договора
№ ___ от ___ ________ 20___ года. (_______/__________/20___ года.)
____________________________________________________________
Исполнение мероприятий основных условий развития:
____________________________________________________________
Исполнение основных условий к пассажирским вагонам (электро-, дизель поездам)
для осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям:
№ п/п
№ вагона
Тип вагона
Год постройки
Наличие системы кондиционирования воздуха: нет – не предусмотрено заводской конструкцией, да – предусмотрено заводской конструкцией
Наличие подъемных устройств для посадки и высадки и специализированных мест для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках, да/нет
Фактическое курсирование в составе поезда, да/нет
1
2
3
4
5
6
7
Согласно договору, да/нет
Фактическое соответствие, да/нет
Согласно договору, да/нет
Фактическое соответствие, да/нет
Итого средний срок эксплуатации вагонов, в годах:
Дополнительно:
_____________________________________________
_____________________________________________
Члены комиссии:
Ознакомлены и согласны с настоящим актом обследования: