Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 909 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12601 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 36) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдарының назарына жеткізуді;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________ Е. Досаев
2015 жылғы 22 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 909 бұйрығымен бекітілген
Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил декларирования деятельности работодателя
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 909. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12601.
В соответствии с подпунктом 36) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила декларирования деятельности работодателя.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до сведения местных органов по инспекции труда областей, городов Астана и Алматы;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений о исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
22 декабря 2015 год
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 909
Правила декларирования деятельности работодателя
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 36) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің қызметін декларациялау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыс берушінің қызметін декларациялау – одан келіп түскен өтініштің негізінде жұмыс берушінің Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының тиісті талаптарына сәйкес келетін қызметін тану рәсімі;
2) жұмыс беруші – қызметкер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі (аумақтық бөлімше) – тиісті әкімшілік аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастарын реттеу саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі;
4) кәсіптік одақтардың аумақтық бірлестіктері – аудан, қала, облыс, республикалық маңызы бар қала мен астана деңгейіндегі кәсіподақтар бірлестігі;
5) кәсіподақ органы – кәсіподақ жарғысына сәйкес құрылған басқару органы;
6) өрескел бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1022 және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 801 бірлескен бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12656 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтау талаптарының бұзушылық дәрежесіне сәйкес, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтау дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 1-қосымшасында көзделген еңбек заңнамасын бұзушылықтар;
7) мемлекеттік еңбек инспекторлары – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары, оларға мыналар жатады:
Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік еңбек инспекторы – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамы;
бас мемлекеттік еңбек инспекторлары – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамдары;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік еңбек инспекторы – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның тиісті аумақтық бөлімшесінің басшысы;
мемлекеттік еңбек инспекторлары – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары;

1. Настоящие Правила декларирования деятельности работодателя (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 36) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и определяют порядок декларирования деятельности работодателя.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) декларирование деятельности работодателя - процедура признания деятельности работодателя, соответствующей требованиям трудового законодательства Республики Казахстан, на основании поданного им заявления;
2) работодатель - физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду (территориальное подразделение) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа по труду, осуществляющие в пределах соответствующей административно территориальной единицы полномочия в области регулирования трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) территориальное объединение профсоюзов - объединение профсоюзов на уровне района, города, области, города республиканского значения и столицы;
5) профсоюзный орган - орган управления, образованный в соответствии с уставом профсоюза;
6) грубые нарушения – нарушения трудового законодательства, указанные в степени нарушений требований за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан согласно приложению 1 к Критериям оценки степени риска за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, утвержденным совместным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1022 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 801 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12656);
7) государственные инспекторы труда – должностные лица уполномоченного государственного органа по труду и его территориальных подразделений, к которым относятся:
главный государственный инспектор труда Республики Казахстан – должностное лицо уполномоченного государственного органа по труду;
главные государственные инспекторы труда – должностные лица уполномоченного государственного органа по труду;
главный государственный инспектор труда области, города республиканского значения, столицы – руководитель соответствующего территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду;
государственные инспекторы труда – должностные лица территориальных подразделений уполномоченного государственного органа по труду области, города республиканского значения, столицы;

8) Электрондық еңбек биржасы – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуге жәрдемдесуді қамтамасыз ететін, ізденушілер мен жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы болып табылатын ақпараттандыру объектісі;
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Жұмыс берушілердің декларациялауға қатысу шарты олардың қызметі параметрлерінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы талаптарына сәйкестігі болып табылады.
2-тарау. Жұмыс берушінің қызметін декларациялау тәртібі"
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жұмыс берушінің қызметін декларациялауды еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі жұмыс берушілердің өңірлік бірлестіктерімен және аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерімен бірлесіп жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жұмыс беруші "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жұмыскерлердің еңбек құқықтарының сақталуы бойынша жұмыс берушінің қызметі туралы декларацияны (бұдан әрі – декларация) толтырады.
Жұмыс беруші декларацияны толтырғаннан және растағаннан кейін ол автоматты түрде еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның ұйымның орналасқан жеріндегі аумақтық бөлімшесіне "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы мен Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ЕҚжҚ" ААЖ) арасындағы интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы жіберіледі.
Декларация "ЕҚжҚ" ААЖ-ға берілген сәттен бастап, ол бірегей сәйкестендіру нөмірі мен тіркеу күні қойыла отырып автоматты түрде тіркеледі, бұл декларацияның еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ресми келіп түскен күні болып есептеледі.

8) Электронная биржа труда – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Условием участия работодателей в декларировании является соответствие параметров их деятельности требованиям трудового законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок декларирования деятельности работодателя
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Декларирование деятельности работодателя осуществляется территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду совместно с региональными объединениями работодателей и территориальными объединениями профсоюзов.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Работодатель в личном кабинете государственного информационного портала "Электронная биржа труда" заполняет заявление-декларацию о деятельности работодателя по соблюдению трудовых прав работников (далее – декларация) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
После заполнения и подтверждения декларации работодателем, ее автоматическое направление в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду по месту нахождения организации осуществляется посредством интеграционного взаимодействия государственного информационного портала "Электронная биржа труда" с автоматизированной информационной системой Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Охрана труда и безопасность" (далее – АИС "ОТиБ").
С момента передачи декларации в АИС "ОТиБ" осуществляется ее автоматическая регистрация с присвоением уникального идентификационного номера и датой регистрации, что считается датой официального поступления декларации в уполномоченный государственный орган по труду.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жұмыс берушінің қызметінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы шешімді еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі құратын жұмыс берушінің қызметін декларациялау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) мынадай құрамда қабылдайды:
төраға – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің өкілі;
мүшелері – жұмыс берушілердің өңірлік бірлестігінің және кәсіподақтардың аумақтық бірлестігінің өкілдері.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Комиссия келіп түскен декларацияны қарайды және "ЕҚжҚ" ААЖ-да тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы хабарлама жұмыс берушіге "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталындағы оның жеке кабинетіне орналастыру арқылы жіберіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комиссия отырысы егер оған комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды болып танылады. Көрсетілген кворум болмаған жағдайда отырыс басқа күнге ауыстырылады.
Комиссия шешімі Сенім сертификатын беру немесе беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Жұмыс берушінің өтінішін қарау нәтижелері бойынша комиссия шешімі ашық дауыс беру жолымен, дауыс бергендердің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыс беру кезінде дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Сырттай дауыс беруге жол берілмейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік еңбек инспекторлары бару нәтижелері бойынша жұмыс беруші қызметі параметрлерінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды (ақпарат) жасайды, ол комиссия қарауына шығарылады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Решение о соответствии или несоответствии деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан принимается комиссией по декларированию деятельности работодателя (далее – комиссия), создаваемой территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду в следующем составе:
председатель – представитель территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду;
члены – представитель регионального объединения работодателей и представитель территориального объединения профсоюзов.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Комиссия рассматривает поступившую декларацию и принимает решение в течение двадцати рабочих дней со дня еҰ регистрации в АИС "ОТиБ".
Уведомление о принятом решении направляется работодателю посредством размещения в его личном кабинете на государственном информационном портале "Электронная биржа труда".
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Заседание комиссии признается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов комиссии. При отсутствии указанного кворума заседание переносится на другую дату.
Решение комиссии является основанием для выдачи либо отказа в выдаче Сертификата доверия.
Решение комиссии по результатам рассмотрения заявления работодателя принимается открытым голосованием простым большинством голосов от числа проголосовавших.
В случае равенства голосов при голосовании решающим является голос председателя комиссии. Заочное голосование не допускается.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По результатам посещения государственными инспекторами труда составляется заключение (информация) о соответствии или несоответствии параметров деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан, которое выносится на рассмотрение комиссии.

12. Қызметі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сай деп танылған жұмыс берушілерге олардың қызметі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы талаптарына сәйкес келетіні туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жыл мерзімге Сенім сертификаты тапсырылады.
13. Сенім сертификаты еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды қалыптастырған кезде ескеріледі.
Сенім сертификатын иеленген жұмыс берушіге қатысты бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Сенім сертификатын беруден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) жұмыс беруші қызметінің Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) декларация берілген күнге дейін бір жыл ішінде орын алған еңбек заңнамасының өрескел бұзушылықтары;
3) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сенім сертификаты еңбек заңнамасының өрескел бұзушылық фактілері анықталған (расталған) сәттен бастап бару арқылы тексеру және (немесе) профилактикалық бақылау нәтижесі бойынша , сондай-ақ еңбек қызметіне байланысты ауыр немесе өліммен аяқталған жазатайым оқиға туындаған күннен бастап дереу күшін жояды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Сенім сертификатының күшін жою туралы шешімді комиссияның ұсынымы бойынша еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі қабылдайды және оны қабылдаған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жолдайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Работодателям, деятельность которых признана соответствующей требованиям трудового законодательства Республики Казахстан, в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о соответствии их деятельности требованиям трудового законодательства Республики Казахстан, выдается Сертификат доверия сроком на три года по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Сертификат доверия учитывается при формировании территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду профилактического контроля с посещением субъекта контроля, установленного Трудовым кодексом Республики Казахстан.
В отношении работодателя - обладателя Сертификата доверия профилактический контроль с посещением не проводится.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Основанием для отказа в выдаче Сертификата доверия являются:
1) несоответствие деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан;
2) имевшие место в течение года, до даты подачи декларации, грубые нарушения трудового законодательства;
3) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сертификат доверия аннулируется незамедлительно с момента установления (подтверждения) факта грубого нарушения трудового законодательства по результатам проверки и (или) профилактического контроля с посещением, а также с момента наступления тяжҰлого или смертельного несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Решение об отмене действия Сертификата доверия принимается территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду по рекомендации комиссии, и направляется работодателю в течение трех рабочих дней с даты его принятия.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Еңбек жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі комиссия жұмыс берушінің қызметінің еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігі және Сенім сертификатының күшін жою туралы шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс берушілер-Сенім сертификатының иегерлері туралы мәліметтерді еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ұсынады.
Сенім сертификаты бар жұмыс берушілер туралы ақпарат жұмыс берушілер-Сенім сертификатының иегерлері туралы мәліметтерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Жұмыс беруші еңбек жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің шешімімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес оған сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс берушінің қызметін
декларациялау қағидаларына
1-қосымша
Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне
_____________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атауы)
Жұмыскерлердің еңбек құқықтарын сақтау бойынша
жұмыс берушінің қызметі туралы
өтініш-декларация

Глава 3. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Территориальное подразделение уполномоченного органа по труду в течение трех рабочих дней со дня принятия комиссией решения о соответствии деятельности работодателя требованиям трудового законодательства и отмене действия Сертификата доверия, представляет в уполномоченный государственный орган по труду сведения о работодателях-обладателях Сертификата доверия.
Информация о работодателях, имеющих Сертификат доверия, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа по труду в течение трех рабочих дней со дня получения сведений о работодателях - обладателях Сертификата доверия.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае несогласия с решением территориального подразделения уполномоченного органа по труду, работодатель вправе обжаловать его в судебном порядке в соответствии с Административно процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам декларирования
деятельности работодателя
В территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду
_________________________________________________________________
(наименование области, городов республиканского значения, столицы) Заявление-декларация о деятельности работодателя
по соблюдению трудовых прав работников

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ________________________________________________________________ (заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы, заңды мекенжайы)
2. Қызмет түрі ___________________________________________________

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. _________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица, юридический адрес)
__________________________________________________________________.
2. Вид деятельности _________________________________________________.

3. Жұмыскерлер саны ____________ адам
4. Осымен Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарын сақтау туралы хабарлаймыз:
№ р/с
Еңбек заңнамасы талаптарының мазмұны
Декларация (ия/жоқ)
1.
Барлық жұмыскерлермен еңбек шарттары жасалды. Еңбек шартын жасасу кезінде заңнамада белгіленген шектеулер сақталады. Жұмыскерлермен жасалған еңбек шарттары туралы мәліметтер еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне енгізілген
2.
Еңбек тәртібінің қағидалары бекітілді (бекіту күні) және қолданысқа енгізілді
3.
Ағымдағы жылға жұмыскерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының кестесі бекітілді, ал оның өндірістік қажеттілікке байланысты өзгеруі еңбек демалысының басталуына дейін кем дегенде екі апта қалғанда жұмыскерге хабарлау арқылы жүзеге асырылады.
Қатарынан екі жыл бойы жұмыскерге еңбек демалысын немесе оның бөлігін бермеу, жыл сайынғы ақылы еңбек демалысынан заңсыз шақырып алу жағдайлары жоқ
4.
Жалақы белгіленген мерзімде толық мөлшерде төленеді. Жұмыскерге тиесілі өтемақы төлемдерін, оның ішінде жұмыскердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу сомасын төлеу бойынша берешек немесе кідіріс жоқ
5.
Зейнетақылық және әлеуметтік аударымдар, жұмыскерлерді еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғалардан және кәсіптік аурулардан сақтандыру жүзеге асырылады
6.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс және демалыс тәртібі сақталады. Мерзімнен тыс жұмыстарға, демалыс және мереке күндеріндегі жұмыстарға заңсыз тарту жағдайлары жоқ
7.
Өндіріс ұйымдарындағы, оның ішінде қайта ұйымдастыру, жұмыс көлемін қысқарту және адам санын немесе штатты қысқарту кезіндегі өзгерістерге байланысты жұмыскерлер жұмыс беруші тарапынан жазбаша түрде кемінде бір ай бұрын ескертіледі.
8.
Тәртіптік жауапкершілікке заңсыз тарту фактілері жоқ
9.
Еңбек шартын заңсыз бұзу фактілері жоқ
10.
Өндірісте жазатайым оқиғалар жоқ
11.
Еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерге белгіленген мерзімде аттестаттау жүргізілді
12.
Еңбекті қорғау қызметі бар (еңбекті қорғау жөніндегі маманның лауазымы)
13.
Ұйымдардағы жетекші жұмыскерлер және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан және білімдерін тексеруден өтті
14.
Барлық жұмыстар мен кәсіптер үшін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар әзірленді және бекітілді
15.
Жұмыскерлер еңбек жағдайлары бойынша ұжымдық және жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілді
16.
Зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерге бекітілген норма бойынша уақтылы сүт немесе емдік-профилактикалық тағам тегін беріледі
17.
Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің ұлттық стандарттары енгізілді және оның іске асырылуын бақылау жүзеге асырылады
18.
Ауыр жұмыстарда, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерді мерзімдік медициналық тексерулер жүргізіледі
19.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайларын жақсарту бойынша іс-шараларды қаржыландыру жүзеге асырылуда
20.
Өндірістердің, цехтардың, учаскелердің, жұмыс орындарының қызметі және жабдықтың, механиздердің пайдаланылуы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкес келеді
21.
Жұмыскерлердің кәсіби біліктілігін тану туралы құжаты бар

3. Численность работающих ____________ человек.
4. Настоящим заявляем о соблюдении требований трудового законодательства Республики Казахстан:
№ п/п
Содержание требований трудового законодательства
Декларация (да/нет)
1.
Со всеми работниками заключены трудовые договоры. Соблюдаются установленные законодательством ограничения при заключении трудового договора. Сведения о заключенных трудовых договорах с работниками внесены в единую систему учета трудовых договоров
2.
Утверждены и введены в действие правила трудового распорядка (дата утверждения)
3.
Утвержден и выполняется график оплачиваемых ежегодных трудовых отпусков работников на текущий год, а его изменение в связи с производственной необходимостью осуществляется с уведомлением работника не менее чем за две недели до начала трудового отпуска. Отсутствуют случаи непредоставления трудового отпуска либо его части работнику в течение двух лет подряд, незаконного отзыва из оплачиваемого ежегодного трудового отпуска
4.
Заработная плата выплачивается в полном размере в установленные сроки. Отсутствует задолженность или задержки по выплате работнику причитающихся компенсационных выплат, в том числе сумм возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью работника
5.
Осуществляются пенсионные и социальные отчисления, страхование работников от несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью и профессиональными заболеваниями
6.
Соблюдается режим работы и отдыха в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Отсутствуют случаи незаконного привлечения к сверхурочным работам, работам в выходные и праздничные дни
7.
В связи с изменениями в организации производства, в том числе при реорганизации, сокращении объема работ и сокращении численности или штата, работники письменно предупреждаются работодателем не позднее, чем за один месяц
8.
Отсутствуют факты незаконного привлечения к дисциплинарной ответственности
9.
Отсутствуют факты незаконного прекращения трудового договора
10.
Отсутствуют несчастные случаи на производстве
11.
В установленные сроки проведена аттестация производственных объектов по условиям труда
12.
Имеется служба охраны труда (должность специалиста по охране труда)
13.
Лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда организаций, прошли обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда
14.
Разработаны, и утверждены инструкции по безопасности и охране труда для всех работ и профессий
15.
Работники по условиям труда обеспечены средствами индивидуальной и коллективной защиты
16.
Работникам, занятым на работах с вредными условиями труда, своевременно выдается бесплатно молоко или лечебно-профилактическое питание по установленным нормам
17.
Внедрены национальные стандарты системы управления охраной труда и осуществляется контроль за ее реализацией
18.
Проводятся периодические медицинские осмотры и обследования работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда
19.
Осуществляется финансирование мероприятий по улучшению условий безопасности и охраны труда
20.
Деятельность производств, цехов, участков, рабочих мест и эксплуатация оборудования, механизмов соответствует требованиям нормативных правовых актов о безопасности и охране труда
21.
Работники имеют документ о признании профессиональных квалификаций

5. Сенім сертификатын беруіңізді сұраймын
Жұмыс беруші ___________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Кәсіподақ органының төрағасы
_____________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__"_______
Жұмыс берушінің қызметін
декларациялау қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.09.2025 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________
облысының
(қаласының)
аумақтық
бөлімшесі
Территориальное
Подразделение
_______________
области (города)
ЖҰМЫСКЕРЛЕРДІҢ ЕҢБЕК ҚҰҚЫҚТАРЫН САҚТАУ ЖӨНІНДЕГІ СЕНІМ СЕРТИФИКАТЫ
_______________________________________________________ тапсырылады
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
____________________ облысының (қаласының) Бас мемлекеттік еңбек
инспекторы _________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
М.О.
_______________________ қаласы
20__ ж. ______ Тіркеу № ____

5. Прошу выдать Сертификат доверия.
Работодатель ______________ ______________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председатель профсоюзного органа _____________ ___________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам декларирования
деятельности работодателя
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2025 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________
облысының (қаласының) аумақтық бөлімшесі
Территориальное подразделение
____________________________ области (города)
ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ ЕҢБЕК ҚҰҚЫҚТАРЫН САҚТАУ ЖӨНІНДЕГІ СЕНІМ СЕРТИФИКАТЫ
тапсырылады (заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
____________________ облысының (қаласының) Бас мемлекеттік еңбек
инспекторы ___________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
М.О. _______________________
қаласы ______ 20__ ж. Тіркеу № ____